לגלישה באתר בגירסה המותאמת לסלולאר
| הוספת הודעה
הגדרות תצוגה

הגדרות עץ הודעות

מאפייני צפייה

הצג טקסט בתצוגה
הצג תגובות באופן
עדכן
66596,659 עוקבים אודות עסקים

פורום חדשות המדע

שלום לכולם וברוכים הבאים!!!
הפורום לפניכם, פורום "חדשות המדע", יכלול כל מה שקורה בחדשנות במדע ובעולם המדע בכלל. כאן יופיעו ההמצאות האחרונות במדע, דיונים לגבי העתיד שלנו, התרחשויות עתידניות בעולם, בשוק העבודה, בחיים הפרטיים שלנוועוד.
הייחוד בפורום הזה, בשונה מאחרים, הוא שהפורום לא יעסוק בשטח אחד אלא בשטחי מדע רבים-מביולוגיה, פיזיקה, כימיה דרך היסטוריה, פסיכולוגיה ומדעי המוח ועד לביוטכנולוגיה, ננוטכנולוגיה ורפואה- כשההתמקדות היא בחידושים בכל תחום וכשהמטרה היא לעורר חשיבה מולטי-דיספלינרית (רב-ממדית), חשיבה שכיום שולטת יותר ויותר בעולם המדע.
הפורום מעודד דיונים, אך הודעה שלא תקדם את נושא הפורום, לא ינתן לה מקום-הכוונה להודעות פירסומיות, ויכוחי סרק, שפה לא הולמת וכיוצא בזה. הודעות אשר יש בהם תרומה לחשיבה המדעית יתקבלו בברכה.
כל אדם שמתעניין במדע ובעתידנו מוזמן לכאן ושיהיה לנו בהצלחה!!!

הנהלת הפורום:

אודות הפורום חדשות המדע

שלום לכולם וברוכים הבאים!!!
הפורום לפניכם, פורום "חדשות המדע", יכלול כל מה שקורה בחדשנות במדע ובעולם המדע בכלל. כאן יופיעו ההמצאות האחרונות במדע, דיונים לגבי העתיד שלנו, התרחשויות עתידניות בעולם, בשוק העבודה, בחיים הפרטיים שלנוועוד.
הייחוד בפורום הזה, בשונה מאחרים, הוא שהפורום לא יעסוק בשטח אחד אלא בשטחי מדע רבים-מביולוגיה, פיזיקה, כימיה דרך היסטוריה, פסיכולוגיה ומדעי המוח ועד לביוטכנולוגיה, ננוטכנולוגיה ורפואה- כשההתמקדות היא בחידושים בכל תחום וכשהמטרה היא לעורר חשיבה מולטי-דיספלינרית (רב-ממדית), חשיבה שכיום שולטת יותר ויותר בעולם המדע.
הפורום מעודד דיונים, אך הודעה שלא תקדם את נושא הפורום, לא ינתן לה מקום-הכוונה להודעות פירסומיות, ויכוחי סרק, שפה לא הולמת וכיוצא בזה. הודעות אשר יש בהם תרומה לחשיבה המדעית יתקבלו בברכה.
כל אדם שמתעניין במדע ובעתידנו מוזמן לכאן ושיהיה לנו בהצלחה!!!
הוספת הודעה

צרף
תמונה וידיאו קובץ
קבצים המצורפים להודעה

x
הודעה מהנהלת הפורום
0
המשך >>

לצפיה ב-'משחק משפחתי בעזרת משקפי גוגל שיפר יכולת ילדים אוטיסטים לקרוא'
משחק משפחתי בעזרת משקפי גוגל שיפר יכולת ילדים אוטיסטים לקרוא
18/08/2018 | 14:05
3
אחד מהקשיים של ילדים עם אוטיזם (תסמונת קנר) היא הקושי שלהם להבין רמזים חברתיים. קושי זה מאפיין את רוב הספקטרום, בין השאר גם את אלו בקצה העליון שלו. מאמר חדש שפורסם ממש לאחרונה בכתב העת NPJ Digital Medicine, חקר את יכולתה של אפליקציה לסמרטפונים המבוססת על משקפי גוגל  (Google Glass), לעזור לזיהוי הבעות פנים אצל ילדים אוטיסטים בשיתוף פעולה עם הוריהם.
במהלך המחקר, צוידו 14 משפחות במשקפיים חכמים למשך כ-10 שבועות, כאשר כל משפחה הכילה ילד אוטיסט בגילאי 3-17 שנים. המשפחות השתמשו במכשיר במשך לפחות שלושה מפגשים שבועיים בני 20 דקות כל אחד. במהלך מפגשים אלו ההורים הציגו לילד האוטיסט, תחת הנחייה מתאימה, שמונה הבעות פנים עיקריות  (אושר, עצב, כעס, גועל, הפתעה, פחד, הבעה ניטרלית ובוז), כאשר המשקפיים תיעדו את שדה הראייה ומסרו מידע ויזואלי וקולי על האינטראקציות הסביבתיות...לחצו להמשך קריאה
לצפיה ב-'מה יקרה לאסטרונאוט שיוציא את ידו מחוץ לחללית?'
מה יקרה לאסטרונאוט שיוציא את ידו מחוץ לחללית?
14/08/2018 | 21:32
7
11
נגיד שאסטרונאוט בתחנת החלל יוציא את ידו החשופה אל מחוץ לחללית, מה בדיוק הוא ירגיש? את הקור העז של החלל? ואם זה בצד של השמש, את להט השמש? מה יקרה לו? האם היד שלו תשרוד ללא פגע כמה דקות מחוץ לחללית? האם הוא ישרוד? מה תהיה ההשפעה של פעולה כזו על האסטרונאוט ועל היד שלו?

תודה מראש!

לצפיה ב-'בהתחלה לא יקרה הרבה, כבר היו מקרים כאלו'
בהתחלה לא יקרה הרבה, כבר היו מקרים כאלו
15/08/2018 | 11:11
6
12
תאורטית החלל קר מאוד, כמעט 0 מוחלט. אבל העברת החום בחלל גרועה מאוד. אין בחלל אוויר ולכן אין הולכה או הסעת חום. הדרך היחידה של חום לזרום בחלל היא קרינתית. כלומר, היד שלך זוהרת באינפרה אדום בגלל שהיא חמה (כתוצאה של קרינת גוף שחור) ובחלל זו הדרך היחידה בה היד שלך תאבד חום. יקח ליד שלך שעות רבות להגיע לטמפרטורה שתגרום לבעיות בריאותיות.
חשיפה לאור שמש למשך זמן ארוך היא כמובן מסוכנת, גם על כדור הארץ. ההבדל היחיד הוא שעל כדור הארץ שכבת האוזון מסננת חלק מאורכי הגל האולטרה סגולים המסוכנים. בעוד שבחלל תחשף גם אליהם. אז זה קצת יותר מסוכן מאשר על כדור הארץ, אבל שוב, רק בחשיפות ארוכות ומתמשכות.
המציאות היא שהאסטרונאוט לא ירגיש דבר. עד כדי כך שהוא אפילו לא ישים לב אם זה קרה בטעות. היה מקרה שבו אסטרונאוט של נאס"א עשה הליכת חלל והיה לו חור בחליפה באזור היד. היד נשאבה לכיוון החור וסתמה אותו והם שמו לב לחור רק אחרי שהוא סיים את הליכת החלל (היה לו מן הסתם סימן אדום כתוצאה מהשאיבה, כמו שתסתום שואב אבק עם היד).

לצפיה ב-'שאלה'
שאלה
15/08/2018 | 11:26
5
10
אני יודע שאין בעיה לגוף לאזן לחצים בלחץ חיצוני של 0 אטמוספירות, אבל מצב שבו חלק מהיד בלחץ של 1 אטמוספירות, וחלק בלחץ חיצוני: אפס, והפרש המרחקים קטן מאוד, ויתרה מכך אם היד יוצאת לא מאוד לאט... לא ברור לי שהגוף יספיק לאזן לחצים.
לצפיה ב-'תנסה לחבר שואב אבק לכף היד, אין שום בעיה חוץ מסימן אדום'
תנסה לחבר שואב אבק לכף היד, אין שום בעיה חוץ מסימן אדום
15/08/2018 | 13:43
3
4
לצפיה ב-'אני לא בטוח שזה דומה.'
אני לא בטוח שזה דומה.
16/08/2018 | 02:04
2
10
בשטח פנים קטן, ייתכן שהתמתחות והתרחבות של כמה כלי דם על חשבון סביבתם אפשרית, ובשטח פנים גדול זה לא יספיק, ואולי יקרעו תחת הפרשי הלחץ.
אני לא טוען שהיד בהכרח לא תסתדר. אני לא יודע. אני יודע שיש חלקים בגוף שלא מגיבים טוב להפרש לחץ כאלו תוך שינויים שאינם איטיים. ראה צוללנים.
לצפיה ב-'לגבי צוללנים'
לגבי צוללנים
17/08/2018 | 02:45
1
9
אם אני מבין נכון, הבעיה אצל צוללנים היא לחץ האוויר שהם צריכים לנשום. אני לא מומחה אז תקן אותי אם אני טועה, אבל הלחץ שמופעל על היד הוא לא הבעיה אלא הלחץ שמופעל על החזה וכתוצאה מכך הם צריכים לנשום אוויר דחוס ויותר חנקן מתמוסס בדם שלהם. אבל בשאלה שנשאלה יש הבדל בין לחץ שמופעל על היד (וואקום) לבין הלחץ שמופעל על החזה (לחץ נשימתי רגיל).
העור מספיק עמיד בשביל לעמוד בוואקום והעצמות מספיק חזקות בשביל להחזיק את הכל במקומו, אז אני לא רואה איזו בעיה יכולה להווצר (מה עוד שכפי שכבר אמרתי היה כבר מקרה כזה בעבר ולא קרה לאסטרונאוט שום דבר).
לצפיה ב-'יש יותר מבעיה אחת'
יש יותר מבעיה אחת
18/08/2018 | 17:55
3
יש סכנה של נזק לאוזן אם עולים מהר מדי.
יש הרעלה כתוצאה מאיזון לא נכון בבלוני האוויר.
יש בועות אוויר בדם לפעמים, כנראה מהבדלי לחץ.
אבל שוב, גודל התחום שעליו מופעל הלחץ וקצב השינוי בלחץ משפיעים. אם יש חור, ייתכן שחלק קטן מאוד סותם את החור ואז יש תהליך איטי יותר של השוואת לחצים. כנ"ל גם שואב אבק. מדובר באזורים קטנים שנמצאים בהפרשי לחצים גדולים.
אין לי תשובה, אבל גם טרם שוכנעתי שהדיון שעשית מספיק.

לצפיה ב-'אני מאוד מופתע'
אני מאוד מופתע
15/08/2018 | 21:10
15
הייתי בטוח שכל התאים יתפוצצו. נשמע לי תלוש מה שאתה והזאב טוענים. מה אני מפספס?
לצפיה ב-'שמעתם על תערוכת סיבוב על מאדים?'
שמעתם על תערוכת סיבוב על מאדים?
14/08/2018 | 13:06
1
14
יצא לי לראות כתבה על תערוכה חדשה במכון ויצמן למדע על כוכב מאדים
הייתם הולכים לתערוכה כזו?
קישור:
לצפיה ב-'הייתי ונהניתי'
הייתי ונהניתי
14/08/2018 | 17:23
10
בשבת האחרונה. 
לצפיה ב-'האם המזגן לא אמור לייבש את האוויר בבית ?'
האם המזגן לא אמור לייבש את האוויר בבית ?
14/08/2018 | 00:05
3
17
משום מה גם כשהמזגן בבית דלוק והטמפרטורה כביכול נוחה (25-26 מעלות צלזיוס) הלחות כל הזמן גבוהה (בסביבות 70% פלוס מינוס על פי מד טמפרטורה/לחות דיגיטלי) וכל הזמן מרגישים דביקים ומזיעים (גם אחרי מקלחת) בעיקר כשהולכים לישון עם ביגוד קצר ומתכסים בשמיכה דקה... חשבתי שמזגן בעצם פעולתו אמור בנוסף לפעולת הקירור גם להוריד את רמת הלחות באוויר, האם אני טועה? בדרך כלל במקומות ממוזגים אני לא מרגיש לחות כזו גבוהה כמו בבית, האם זה נורמלי? האם זה נשמע כמו בעיה במזגן?

אשמח לתשובות,
תודה.

לצפיה ב-'למיטב ידיעתי מזגן אמור להוציא מים מהאוויר אבל לא להוריד לחות'
למיטב ידיעתי מזגן אמור להוציא מים מהאוויר אבל לא להוריד לחות
14/08/2018 | 01:12
2
25
יכול להיות שאני טועה, אבל עד כמה שאני מבין מזגן מקרר את האוויר בפנים על-ידי חימום האוויר בחוץ. בעצם קרור האוויר הוא גורם להעלאת הלחות מכיוון שבטמפרטורה נמוכה יותר יכולים להיות באוויר פחות אדי מים (אחוז לחות הוא כמה אדי מים יש באוויר יחסית לכמות המקסימלית האפשרית בטמפרטורה המדוברת). מכיוון שהמזגן קר והלחות מתעבה עליו והמזגן מתחיל לטפטף, אבל זה קורה מכיוון שאחוז הלחות דווקא עולה ולא יורד.
לצפיה ב-'אולי כדאי שאמחיש עם מספרים'
אולי כדאי שאמחיש עם מספרים
14/08/2018 | 01:29
1
13
בטמפרטורה של 35 מעלות צלזיוס, לחץ האדים המקסימלי של מים הוא 0.056 אטמוספרות, כלומר בלחות מקסימלית 5.6% מהאוויר יהיה אדי מים. אם יש בחוץ 80% לחות זה אומר שיש בחוץ 80% מהלחות המקסימלית, כלומר 0.045 אטמוספרות, או 4.5% מהאוויר.
עכשיו נקרר את האוויר בעזרת מזגן. נניח שהורדת את הטמפרטורה ב-10 מעלות צלזיוס ל-25 מעלות. בטמפרטורה כזו לחץ האדים המקסימלי של מים הוא 0.031 אטמוספרות. אבל באוויר כבר יש לך 0.045 אטמוספרות, אז מה קורה עם העודף? הוא מתעבה והופך למים. נשארת עם 100% לחות שהם 0.031 אטמוספרות או 3.1% מהאוויר, וה-0.014 אטמוספרות הנותרים התעבו והפכו למים נוזליים. אבל המצב קצת יותר סבוך כי אמנם טמפרטורת האוויר הממוצעת בחדר היא 25 מעלות צלזיוס, אבל המזגן יהיה קר יותר מזה (הוא צריך להלחם בחימום מבחוץ ולקרר נפח גדול של אוויר). אז נניח שטמפרטורת המזגן 15 מעלות (אני מנחש פה כי אף פעם לא מדדתי את הטמפרטורה של החלקים הכי קרים במזגן). בטמפרטורה כזו, לחץ האדים המקסימלי של מים הוא 0.017 אטמוספרות, או 1.7% מהאוויר. אז אם תפעיל את המזגן להמון זמן ותגיע לשיווי משקל של כמות המים באוויר, יהיו לך 0.017 אטמוספרות של מים שהם אמנם 100% לחות ב-15 מעלות, אבל אל תשכח שטמפרטורת החדר 25 מעלות אז למעשה יש לך 54% לחות בחדר אחרי אינסוף זמן.
לצפיה ב-'קצת סיבכת אותי עם החישובים שלך אבל בגדול הבנתי'
קצת סיבכת אותי עם החישובים שלך אבל בגדול הבנתי
14/08/2018 | 17:03
9
54% לחות זה אכן מה שאני מודד בכל מקום אחר שיש בו מיזוג, אז למה אצלי בבית כשהמיזוג מופעל המד מראה 75% לחות? (וכך גם מרגישים)

לצפיה ב-'"כוכבים נופלים" הלילה?'
"כוכבים נופלים" הלילה?
12/08/2018 | 12:02
6
לצפיה ב-' חדשות מדע הגאוגרפיה '
חדשות מדע הגאוגרפיה
11/08/2018 | 21:33
15
חדשות מדע הגאוגרפיה מאת וואלה-רויטרס:
"משמרות המהפכה באיראן: חיסלנו חוליית טרור בגבול עיראק
13:11רויטרס
משמרות המהפכה באיראן טענו היום (שבת) כי הם חיסלו עשרה חמושים במהלך הלילה במבצע ביטחוני בצפון-מזרח המדינה. ממשמרות המהפכה נמסר כי הקבוצה הייתה חוליית טרור שניסתה לפעול בגבול עיראק."
לצפיה ב-'שימוש ב-US מונחה MRI אפשרה פריצת מחסום דם-מוח בחולי אלצהיימר'
שימוש ב-US מונחה MRI אפשרה פריצת מחסום דם-מוח בחולי אלצהיימר
11/08/2018 | 13:34
8
המוח שלנו מוגן מפני חדירה של מרבית החלבונים בגופנו על-ידי מה שנקרא מחסום דם-מוח (blood-brain barrier). המחסום נוצר גם בעזרת אלמנט מבני, התאים בדפנות כלי הדם צמודים ומונעים מעבר מוליקולות גדולות, וגם בעזרת אלמנט כימי. הסיבה למחסום היא הגנה על המוח מפני חומרים שיכולים להזיק לו ואפשור רק לחומרים חשובים כמו גלוקוז לעבור אליו. הבעיה היא מה ניתן לעשות כאשר רוצים להחדיר תרופה מסוימת אל המוח, נניח תרופה על מנת לטפל באלצהיימר, בפרקינסון, ALS או בגידולים וגרורות במוח.
מחקר קנדי חדש ביצע ניסוי בטכנולוגיה חדשנית אשר נקראת אולטרסאונד ממוקד (טכנולוגיה של חברת InSightec הישראלית), שאפשרה חדירה בטוחה והפיכה של מחסום דם-מוח בעזרת אולטרסאונד המונחה על-ידי MRI.
במהלך הניסוי, הזריקו החוקרים בועות מיקרוסקופיות לדמם של חולי אלצהיימר...http://mriportal.co.il/%d7%a9%d7%99%d7%9e%d7%95%d7...
לצפיה ב-'חוששת מ"משרד מדע ימני זומם נגד צה"ל"....'
חוששת מ"משרד מדע ימני זומם נגד צה"ל"....
11/08/2018 | 10:25
15
בעקבות תעלומת הנעדרים ממלחמת יום הכיפורים = מחדל איום של וועדת אגרנט = אני חוששת מתכנון קונספירציה זהה עכשווית. מוצאת פה ושם  מידע אבסורדי. למה קמנ"ר לא עבר קורס קצינים בבה"ד 1 ((תחת אביבי כוכבי...)). לא חשוד ומפחיד? מי שימור על חיילי צה"ל חוץ מתפוז אנשים
לצפיה ב-'האם היחס קובע את ההסתברות?'
האם היחס קובע את ההסתברות?
07/08/2018 | 15:18
6
17
האם היחס קובע את ההסתברות. 
לדוגמא:
דוד מטיל קוביה, יצא שהקוביה נפלה 3 פעמים ברציפות על הספרה 4.
הוא הולך להטיל את הקוביה בפעם הרביעית. 
אריה מצטרף להטלה הרביעית של אריה. 
מצד אחד הסתברותה של הקוביה ליפול על כל אחד מהפאות שווה. 
מצד שני היא כבר נפלה 3 פעמים על הספרה 4. 
אם כן מה הסתברותה של הנפילה החמישית?
לצפיה ב-'ההסתברות של ההטלה הבאה לא תלויה בתוצאה של ההטלה הקודמת'
ההסתברות של ההטלה הבאה לא תלויה בתוצאה של ההטלה הקודמת
07/08/2018 | 18:12
8
לצפיה ב-'מציאות ותיאוריה'
מציאות ותיאוריה
07/08/2018 | 23:11
4
17
אם הקוביה היא שוות סיכויים אז באמת אין תלות במה שיצא קודם.
3 פעמים 4 מתוך 3 זה עדיין לא סטטיסטיקה משמעותית, אבל אם אזרוק קוביה 10 פעמים ואקבל בכולן 4, אניח שהיא לא שוות סיכויים (כלומר יש בה הטייה).
אם שוות סיכויים אז אפשר לחשב מה הסיכוי שיצא אותו מספר 3 פעמים מתוך 3 (וזה פחות משמעותי שזה דווקא 4 ולא נניח 5), הסיכוי הוא 1 ל- 36. מדי פעם יקרה לנו משהו כזה אם כי לא לעיתים קרובות.
לצפיה ב-'נושא למחשבה...'
נושא למחשבה...
09/08/2018 | 07:44
1
12
כתבת "אם שוות סיכויים אז אפשר לחשב מה הסיכוי שיצא אותו מספר 3 פעמים מתוך 3"
אז בוא ניקח סנריום כזה:  נניח שאחרי שהיא נפלה אפילו 5 פעמים על המספר 6 עזבנו אותה ואין לנו מושג ממנה. 
עכשיו מגיע אדם אחר והוא מטיל את הקוביה. האם הסטטיסטיקה של הקוביה אמורה להמשיך. האם אין לה כרגע סיכוי שווה ליפול על כל אחת מפאות הקוביה? 
לצפיה ב-'במציאות'
במציאות
09/08/2018 | 09:15
14
הסתברות קשורה לשני דברים:
א. מאפייני המערכת.
ב. המידע שיש לנו על המערכת.
נניח שמישהו זרק קוביה שוות סיכויים, ואני לא ראיתי את התוצאה. מישהו אחר ראה ש- 5 פונה אליו באחד הצדדים. (ואז הוא יודע לא יכול להיות שיצא 5, ולא יכול להיות שיצא 2 שזה מהצד השני).
במקרה כזה מבחינת מי שראה, את ה- 5, הסיכוי שיצא 6 זה רבע, ומבחינתי ששית. אחרי שאראה את התוצאה, הסיכוי לכך שיָצָא (בעבר) 6, יהיה או 1 או אפס, בהתאם למה שראיתי.

אם אני לא יודע כלום על קוביה, ואין לי סיבה מיוחדת לחשוד אחרת, אניח את ההנחה ההגיונית ביותר, והוא שלכל ספרה שם יש סיכויים בקירוב מצויין שווים.
כאשר עושים חישובים סטטיסטיים, החישובים בד"כ מניחים מצבים שווי סיכוי. לפעמים זה לא פשוט לקבוע מהם המצבים שווי הסיכוי. לפעמים זה נובע מעקרונות פיסיקליים.
לצפיה ב-'ההנחה שמפני שיצא לך 10 פעמים 4 בהטלת קוביה שיש בה הטייה'
ההנחה שמפני שיצא לך 10 פעמים 4 בהטלת קוביה שיש בה הטייה
11/08/2018 | 12:39
1
14
היא שרירותית גם כן.

אתה לא יכול לשלול את האפשרות הזו, נכון שזה לא קורה הרבה פעמים וזה נדיר, אבל מתישהו זה קורה.

אני לא חושב שיש דרך לפסול במאה אחוזים הטייה של משחק הטלות קוביות, זה תלוי בפרדיגמה של הסטטיסטיקה שאתה משתמש בה.

זה כמו שהאבן מהכותל נפלה, המאמין יגיד שזה קשור לאלהים המדען יגיד שזה מאורע נדיר אבל עדיין יש הסתברות שזה יקרה.

לצפיה ב-'אני מסכים'
אני מסכים
11/08/2018 | 17:38
8
כשאני אומר שאניח שיש בה הטיה, אין להבין כאילו אמרתי שאני בטוח שיש בה הטיה.
בסופו של דבר כל דבר שנגיד זה דבר שיש לו הסתברות להיות נכון והסתברות להיות לא נכון והכרענו בהתאם להסתברויות.
לצפיה ב-' כוכבים בשמיים עכשיו '
כוכבים בשמיים עכשיו
06/08/2018 | 20:22
2
14
ממש עכשיו (8 ורבע בערך) אני רואה מהחלון שלושה כוכבים בולטים: מאדים במזרח, אדמדם (בערך באותו מקום כמו בליקוי הלבנה), ושניים בהירים: אחד בדרום, שני במערב. מהם השניים האלה?
לצפיה ב-'במערב זה נוגה, בדרום (למעשה דרום מערב) זה צדק'
במערב זה נוגה, בדרום (למעשה דרום מערב) זה צדק
07/08/2018 | 20:31
1
11
אם אתה רוצה זיהוי ודאי אז ב-14/8 בערב (נניח בשעה 8) תוכל לראות את הירח מימין ומעל לנוגה וב-17/8 בערב (שוב בשעה 8) תוכל לראות את הירח מעל ומשמאל לצדק.
לצפיה ב-' רבה '
רבה
07/08/2018 | 21:17
2
לצפיה ב-'האם יש בעולם יותר עצים, טרמיטים, חיידקים או וירוסים?'
האם יש בעולם יותר עצים, טרמיטים, חיידקים או וירוסים?
04/08/2018 | 11:50
2
15
מסת החיים שעל פני כדור הארץ הינה דבר אשר משתנה כל הזמן, בין השאר גם בגלל פעילותו של האדם. היא משפיעה על תופעות עולמיות רבות כמו מחזור הפחמן בטבע, כמות המזון בעולם ועוד.
מפקד ביומסה עולמי, אשר בוצע על-ידי ינון בר-און בהנחייתו של פרופ' רון מילוא מהמחלקה למדעי הצמח והסביבה במכון ויצמן ושל פרופ' רוב פיליפס מהמכון הטכנולוגי של קליפורניה, הצליח להשוות לראשונה בין הביומסה של חיידקים, אצות, טרמיטים, עצים, בעלי חיים ובני-אדם. המחקר, אשר הצריך סקירת מחקרים רבים, התייעצות עם מומחים שונים והכרת שיטות מדידה בתחום, גילה למשל שהביומסה של הצומח היא הגדולה ביותר בכדור הארץ- 80% מהמסה של החיים על פני כדור הארץ עם כ-450 ג'יגה-טון פחמן...לחצו להמשך קריאה
לצפיה ב-'הכותרת קצת מטעה'
הכותרת קצת מטעה
04/08/2018 | 13:33
1
15
כיוון שגם אם יחס המסות בין החיידקים לעצים הוא משמעותית לטובת העצים, זה לא אומר שיש יותר (מספרית) עצים מחיידקים.
לצפיה ב-'צודק, כמובן שמדובר במסה'
צודק, כמובן שמדובר במסה
11/08/2018 | 13:33
3
לצפיה ב-'עוד בקשר למאדים'
עוד בקשר למאדים
29/07/2018 | 10:57
7
27
איך הייתם מגיבים אילו קראתם ספר סאטירה בריטי מהמאה ה-18 וקוראים בו על שני הירחים של מאדים, פובוס ודמוס, עם פירוט מסלוליהם המדויקים? כלומר, הרבה לפני שלמדענים היו הטלסקופים שברמה מספיק גבוהה כדי לצפות בירחים אלו.

ובכן, זה קרה, ב"מסעות גוליבר".
לצפיה ב-'איך מתארים אותם?'
איך מתארים אותם?
29/07/2018 | 17:46
6
17
אתמול במטוס קראתי סיפור קצר של אסימוב משנת 1950 שחזה את הברקזיט
לצפיה ב-'כך'
כך
30/07/2018 | 15:47
5
19
"הראשון סובב בפרק זמן של עשר שעות, והאחרון בעשרים ואחת וחצי שעות. כך שמרובעי זמני המחזור שלהם קרובים מאוד באותה פרופורציה למעוקבי מרחקם ממרכז מאדים, דבר שמוכיח בעליל כי שולט בהם אותו חוק משיכה אשר מושל בגרמי השמיים האחרים."

-מתוך "מסעות גוליבר" מאת ג'ונתן סוויפט, שנת 1726

אסימוב חזה את הברקזיט? אתה גם מוזמן להביא לכאן את הציטוט מהספר
לצפיה ב-'אז כבר היו ידועים חוקי התנועה של ניוטון,'
אז כבר היו ידועים חוקי התנועה של ניוטון,
06/08/2018 | 20:19
4
12
קל וחומר חוקי קפלר.
לצפיה ב-'פספסת את הרעיון'
פספסת את הרעיון
09/08/2018 | 11:57
3
15
הסופר מתאר שם את מסלולם הספציפי של שני ירחיו של מאדים, בזמן שקיומם כלל לא היה ידוע למדע באותו זמן ולא היו האמצעים לגלות אותם.
אפילו בויקיפדיה, שעובדות כאלה מאוד לא נוחות לה, מצוין שג'ונתן סוויפט כביכול ניבא את קיומם של ירחים אלו.
אלא שהוא כנראה לא ניבא דבר, ושידע מתקדם על העולם ועל הכוכבים כבר היה מצוי מזה אלפי שנים אצל תרבויות מתקדמות יותר משלנו, שהמדע המודרני מתעקש להתייחס אליהן כפרימיטיביות, כמו התרבות השומרית או תרבות המאיה.
לצפיה ב-'אכן מעניין'
אכן מעניין
09/08/2018 | 14:10
2
10
אינני יודע אם השומרים גילו לסוויפט, או אלוהים, אבל ידוע שסוויסט נהג ללגלג למדענים ו"להמציא" בשמם כל מיני דברים משונים, שחלקם התגלו כעבור מאות שנים כקרובים לאמת (המספרים שהציע סוויפט בנוגע לשני הירחים של מאדים - מרחקם מכוכב הלכת ומשך הקפתם אותו - היו שונים באופן ניכר מהידוע כיום, אבל זה בכל זאת מעניין מאוד! אגב, גם קפלר לפניו שיער שיש למאדים שני ירחים, אולי עקב פענוח שגוי של כתבי גלילאו).

סוויפט, למשל, לגלג לחשבון הדיפרנציאלי של ניוטון ולייבניץ: מה זה "קטן בלי סוף", שאולי "נעלם" אבל לא לגמרי?! בסופו של דבר תחליטו: הוא נעלם, או לא נעלם?!
אכן, רק במאה ה-19 התחילו קושי ושאר החבר'ה להשתמש ב"שפת ε-δ" ובחתכים של דדקינד ושאר הגדרות מדויקות, במקום הניסוחים המעורפלים של "נעלם אבל לא לגמרי".

אני אהבתי את הלגלוג של סוויפט לחייטים בלפוטה: הם לא סתם מדדו את הלקוח, אלא גם השתמשו בחישובים מתמטיים מתקדמים! אמנם בסופו של דבר הבגד יצא כל כך עקום, שאי-אפשר היה ללבוש אותו, אז מה זה משנה בהשוואה לקדמה האנושית!
לצפיה ב-'אם הידע היה כל כך מתקדם, מדוע בכל זאת פספס?'
אם הידע היה כל כך מתקדם, מדוע בכל זאת פספס?
09/08/2018 | 23:42
1
11
ברדיוסים, ובזמני המחזור. אמנם אותו סד"ג, אבל מידע כל כך מתקדם, היינו מצפים ליותר. מעצם העובדה שהיו שני ירחים, אני פחות מתרגש מידידי Feanor75. לאורך ההיסטוריה היו אינספור ניבואים היו לכל מיני מספרי ירחים עבור כל מיני כוכבי לכת. אם תתמקד רק בניבואים הבודדים שהצליחו תוכל להוכיח שהיה ידע קדמוני, אבל זה כמובן רק אם תתעלם משיקולים סטטיסטיים, ותתמקד רק בלסנן מכל רעש הרקע את זה שמתאים לתאוריה שלך. אחד החוקים הכי חשובים בסטטיקטיקה, הוא שרק לאחר שאתה מגדיר את השאלה, ואת המקור לתשובה באופן מאוד מאוד ספציפי, אתה יכול לסמוך על זה סטטיסטית (וגם אז, יש עוד קריטריונים מחמירים כדי שיהיה אפשר לראות זאת כהוכחה). אחרת, תוכל להוכיח כל תאוריה שתחפוץ להוכיח. שהרי העולם שלנו גדול.
לצפיה ב-'מסכים בהחלט, אבל... הערה קטנטנה '
מסכים בהחלט, אבל... הערה קטנטנה
10/08/2018 | 07:36
9
ראיתי בויקי דבר כזה: הקרוב יותר מתקרב בהדרגה, ובסופו של דבר יפול על המאדים! לעומת זאת, השני הולך ומתרחק.
וזה כאילו יכול להסביר את שגיאת הניבוי
אמנם לא הגיוני שייווצר שינוי כל כך ניכר ב-250 שנה בלבד, אבל... אם סוויסט השתמש במידע שהשומרים איכשהו הצליחו להעביר לו, אז מדובר כבר בהפרש זמנים קצת יותר גדול
לצפיה ב-'בדיקת MRI ערמונית (mp-MRI) חוסכת ביופסיות ערמונית מיותרות'
בדיקת MRI ערמונית (mp-MRI) חוסכת ביופסיות ערמונית מיותרות
28/07/2018 | 12:41
11
בדיקת MRI ערמונית (MRP-MR Prostate) היא בדיקה אשר מאפשרת לאבחן גידול, לראות אם הוא פרץ אל מחוץ לקופסת הערמונית ולשלול אפשרות של הישנות הגידול לאחר כריתתו. בדיקת mp-MRI , ראשי תיבות של Multiparametric magnetic resonance imaging, היא בדיקה רב-פרמטרית שבה מקבלים מידע נוסף בעזרת MRI על נפח הערמונית, המבנה התאי שלה וכלי הדם שבה.
מחקר שנעשה לאחרונה ופורסם בכתב העת JAMA Oncology מצא שניתן להפחית באופן משמעותי את כמות הביופסיות המיותרות, לאחר שקלול נתונים למחשבון סיכון, מתוצאות בדיקת mp-MRI אצל אנשים עם רמות PSA Prostate Specific Antigen גבוהות. במהלך המחקר הנבדקים ביצעו בדיקת mp-MRI...לחצו להמשך קריאה
לצפיה ב-'אז רשמו שהיום יהיה ליקוי ירח...'
אז רשמו שהיום יהיה ליקוי ירח...
27/07/2018 | 17:03
6
8
לצפיה ב-'מה יהיה מיקום הירח ומאדים בשמיים'
מה יהיה מיקום הירח ומאדים בשמיים
27/07/2018 | 19:28
7
בשעה 20:14 ואח"כ?
מתי מאדים ייראה הכי טוב?
לצפיה ב-'20:50 - בינתיים אינני רואה שום שינוי'
20:50 - בינתיים אינני רואה שום שינוי
27/07/2018 | 20:52
3
5
לצפיה ב-'אולי יש ליקוי בליקוי'
אולי יש ליקוי בליקוי
27/07/2018 | 21:13
5
לצפיה ב-'התחיל הליקוי..'
התחיל הליקוי..
27/07/2018 | 21:58
1
10
השיא ב- 23:00...
לצפיה ב-'עכשיוהעננים מסתירים כמעט כל הזמן.'
עכשיוהעננים מסתירים כמעט כל הזמן.
27/07/2018 | 22:08
5
לצפיה ב-'היה ליקוי מצויין- לפחות מהמיקום שלי'
היה ליקוי מצויין- לפחות מהמיקום שלי
28/07/2018 | 12:40
16
סביב 23:20 היה ליקוי מלא, הירח היה אדום. סביב 12 וחצי, אחת בלילה ממש ראו את צל כדורר הארץ על הירח. בלתי אפשרי לצלם עם פלאפון אבל בהחלט יפה לראות. לא יקרה יותר במאה שלנו...
לצפיה ב-'אבן חול נובית (סלע אדום)'
אבן חול נובית (סלע אדום)
25/07/2018 | 17:40
4
22
שיש גם אצלנו באזור אילת, האם זהו אותו סלע שמרכיב את פני השטח של כוכב מאדים?
לצפיה ב-'לא'
לא
26/07/2018 | 01:11
3
12
נתחיל מזה שאבן חול מורכבת מסיליקה (כמו זכוכית) וזוהי אבן משקע, כלומר יש צורך במאגר מים נוזליים בשביל ליצור אותה. על מאדים פני השטח מורכבים בעיקר מסלעים וולקניים מכיוון שמים נוזליים אין על פני השטח כבר כ-4 מליארד שנה.
הצבע האדום של מאדים נובע מתחמוצות ברזל על פני השטח, שקיימות במידה מסויימת גם באבן חול נובי (ביחד עם תחמוצות נחושת ומנגן), אך התחמוצות אינן אותן תחמוצות. הסיבה לכך היא שהאטמוספרה של כדור הארץ מחמצנת בעוד האטמוספרה של מאדים לא. לכן, רוב תחמוצות הברזל על פני השטח של מאדים יהיו ברזל במצב חמצון +2 בעוד על פני השטח של כדור הארץ תמצא לרוב ברזל במצב חמצון +3, וכתוצאה מכך תייצר מינרלים שונים. בנוסף, גם הסביבה בה המינרל נוצר משפיעה מאוד על הרכבו. בעוד אבן החול הנובית נוצרה בסביבה מימית ומושפעת מאוד מכימיה מימית של ברזל, המינרלים על פני השטח של מאדים נוצרו בסביבה יבשה.
לצפיה ב-'מעניין'
מעניין
26/07/2018 | 10:02
2
12
בכל זאת אני מבין שלריכוזי הברזל יש חלק נכבד בצבע האדום של הסלע בשני המקרים.
לצפיה ב-'אכן, צביעה של סלע בצבע אדום היא בסבירות גבוהה כתוצאה מברזל'
אכן, צביעה של סלע בצבע אדום היא בסבירות גבוהה כתוצאה מברזל
26/07/2018 | 11:41
1
12
אמנם לא בהכרח, יש גם גורמים אחרים לצבע אדום, אבל לרוב כן, שכן ברזל מאוד נפוץ על כדור הארץ (האדום באבן אודם לדוגמה נובע דווקא מיוני כרום). ולא רק צבע אדום, יש צבעים אינדיקטיביים אחרים. לדוגמה, סלע ירוק הרבה פעמים יהיה כתוצאה מנחושת או ניקל (תלוי איזה גוון), צבע כחול הוא ללא ספק נחושת (שים לב שזה אחד הצבעים היותר נדירים בטבע), מנגן לפעמים ייצר צבעים סגולים ועוד. אבל קח כל זאת בערבון מוגבל, אלו רק כללי אצבע כי הצבעים מושפעים לא רק מסוג האטום אלא מאוד מושפעים גם ממצב החצמון שלו והסביבה הכימית שלו, כלומר בזהות המינרל. לדוגמה כרום (שנתתי בהתחלה כדוגמה לצבע אדום) יכול במצבים אחרים להיות ירוק.
מעניין בהקשר הזה לטייל באגף המינרולוגיה של מוזאוני טבע (Natural history museums).
לצפיה ב-'מכתש רמון'
מכתש רמון
27/07/2018 | 14:01
12
תודה על התגובה.
במכתש רמון גם אפשר לראות הרבה מהצבעים שהזכרת. בכחול עוד לא נתקלתי ולא ידעתי שיש. יש באזור אילת גם מצוקים שעשויים מסלע כהה מאוד כמעט שחור, מאוד יפים.
רק להתפעל מהיופי ומפלאי הבריאה
לצפיה ב-'מחקר חדש מגלה למה אוטיסטים נרתעים ממגע פיזי'
מחקר חדש מגלה למה אוטיסטים נרתעים ממגע פיזי
21/07/2018 | 12:46
16
חלק ממאפייני האוטיזם הקלסי, או תסמונת קנר בשמה האחר, הוא חוסר נעימות, אשר יכולה למשל להתבטא בנוקשות בעת מגע בסיטואציות חברתיות. זו גם הסיבה שכאשר בעל לקות על הספקטרום האוטיסטי מתבקש לחבק, הוא מסתובב כשהגב לאדם המחבק או נמנע ממגע בכלל. איפיון זה מצטרף לאיפיונים רבים אחרים הקשורים לרגישות-יתר או תת-רגישות לגירוי עצבי בחושים שונים כמו ראייה, מגע וטעם.
מחקר חדש יחסית של ד"ר פלד-אברון, אז דוקטורנטית בחוג לפסיכולוגיה באוניברסיטת חיפה, בהנחיית פרופ' סימון שמאי צורי, אשר התפרסם בכתב העת Autism Research, שופך אור בפעם הראשונה על הגורם לרגישות זו ועל התחושה אותה חשים אנשים על הרצף אשר נחשפים לאותו מגע. במחקר נסקרו שתי קבוצות, שניהם של מבוגרים בין גילאי 18-39- קבוצה אחת על הרצף האוטיסטי המתפקדים תפקוד גבוה וקבוצה שנייה של אנשים שאינם אובחנו כאוטיסטים. לאותן קבוצות הוצגו תמונות בארבעה תנאים שונים: מגע חברתי בין שני אנשים...לחצו להמשך קריאה
לצפיה ב-'כבר כמה זמן שאפשר לשים לב לכוכב בגוון אדמדם שהופיע לו'
כבר כמה זמן שאפשר לשים לב לכוכב בגוון אדמדם שהופיע לו
17/07/2018 | 22:46
8
29
בשמיים. מה הסיפור שלו?
לצפיה ב-'זהו כוכב לכת וקוראים לו מאדים'
זהו כוכב לכת וקוראים לו מאדים
17/07/2018 | 23:40
7
28
פעם בשנתיים מאדים נמצא בנקודה הכי קרובה לכדור הארץ, ועכשיו הוא הזמן הזה.
לצפיה ב-'זה מוזר. ומשתי סיבות'
זה מוזר. ומשתי סיבות
17/07/2018 | 23:46
5
32
1.  תמיד שאמרו, אז בפועל לא ראו כלום.
2. זה היה לזמן קצר וגם אמרו שזה לזמן קצר.

וכאן זה כבר יחסית הרבה זמן ונראה בבירור.

לצפיה ב-'כנראה לא הסתכלת לכיוון הנכון, אני רואה כל פעם'
כנראה לא הסתכלת לכיוון הנכון, אני רואה כל פעם
17/07/2018 | 23:59
2
28
1. כל פעם אני רואה, בפעם הראשונה אפילו שמתי לב אליו לפני שידעתי לזהות אותו (כמו שאתה שמת לב עכשיו). עם זאת, השנה ספציפית מאדים עוד יותר בהיר. למעשה, הכי בהיר מאז הגיחה שלו ב-2003.
2. זמן קצר זה לא יום, זה כמה חודשים. מאדים יהיה האובייקט השמימי הרביעי הכי בהיר בין השביעי ביולי לשביעי בספטמבר. הוא יהיה הכי בהיר (כלומר הכי קרוב לכדור הארץ) ב-31 ביולי.
לצפיה ב-'יהיה מראה יפה ב-27 ביולי'
יהיה מראה יפה ב-27 ביולי
19/07/2018 | 18:56
1
15
ירח אדום (ליקוי ירח מלא) לא רחוק ממאדים
לצפיה ב-'באיזה שלב, באיזו שעה, מאדים ייראה הכי טוב? '
באיזה שלב, באיזו שעה, מאדים ייראה הכי טוב?
27/07/2018 | 12:46
8
באיזה כיוון הם יהיו? מזרח-דרום-מזרח?
לצפיה ב-'הוא נראה אדום במיוחד כשהוא עולה מעל לאופק'
הוא נראה אדום במיוחד כשהוא עולה מעל לאופק
27/07/2018 | 14:03
1
2
לצפיה ב-'איפה הוא יהיה היום בזמן ליקוי הלבנה?'
איפה הוא יהיה היום בזמן ליקוי הלבנה?
27/07/2018 | 19:24
1
לצפיה ב-'תערוכת סיבוב למאדים מדמה את החיים על הכוכב'
תערוכת סיבוב למאדים מדמה את החיים על הכוכב
14/08/2018 | 10:29
2
אם לא שמעתם אז תעורכת סיבוב על מאדים מתקיימת בימים אלה במכון ויצמן שנמצא ברחובות ומציג אלמנטים מרשימים של הכוכב שמסקרן את כולנו...
לצפיה ב-'מישהו יכול להסביר בפשטות את עיקרון שיטות התיארוך הרדיומטרי?'
מישהו יכול להסביר בפשטות את עיקרון שיטות התיארוך הרדיומטרי?
17/07/2018 | 00:24
1
26
היי,

1. ניסיתי לקרוא קצת הסברים וצפיתי בכמה סרטוני יוטיוב אך עדיין אני חש קצת מבולבל לגבי הנושא. אני מבין שחומר א' (חומר אב) דועך בקצב קבוע לחומר ב' (חומר בת) אבל מה שלא מובן לי זה איך יודעים מה הייתה כמות החומרים בהתחלה? בסלע המקורי? תוכלו בבקשה להסביר לי לגבי שיטות התיארוך הנפוצות כיצד יודעים מה היה יחס החומרים (חומר האב וחומר הבת) בתחילת התהליך?

2. שאלה נוספת בנושא אך מכיוון קצת שונה, הבנתי שניתן לתארך סלעים שמכילים מינרליים מגנטיים לפי הכיוון שבו המינרלים האלו מסודרים בתוך הסלע, ושכיוונם תלוי בכיוון השדה המגנטי של כדור הארץ כאשר הסלע נוצר. כלומר אפשר לראות את המחזור המגנטי שטבוע בסלע. אבל איך מסיקים מזה את גילו של הסלע? כלומר כיצד יודעים באיזה קצב השדה המגנטי של כדור הארץ השתנה? ובאיזה קצב הקטבים התהפכו?

למשל, אם מוצאים סלע ורואים בו שהשדה המגנטי התהפך 37 פעמים, איך יודעים כמה זמן לקח כל היפוך? 20 מיליון שנה, או 375 מיליון שנה?

אשמח להסבר פשוט ככל האפשר, בעיקר לגבי השאלה הראשונה.

תודה מראש.
לצפיה ב-'אייל, נסה גם לשאול בקבוצת הפייסבוק של "חדשות המדע"'
אייל, נסה גם לשאול בקבוצת הפייסבוק של "חדשות המדע"
21/07/2018 | 12:44
17
לצפיה ב-'מחקר חדש מגלה כיצד ללמוד ולזכור חומר הרבה יותר מהר'
מחקר חדש מגלה כיצד ללמוד ולזכור חומר הרבה יותר מהר
14/07/2018 | 12:16
22
התקופה הנוכחית היא תקופה עמוסה של מבחנים שבהם מתמודדים סטודנטים מכלל האוניברסיטאות עם למידה ושינון נפחי חומר עצומים. מחקר רב מתקיים בדרך שבה אפשר לשפר את מהירות הלמידה המוחית וכך לחסוך זמן (ועדיין  לקבל ציונים גבוהים (-:). אחד המחקרים האחרונים בתחום נעשה באוניברסיטת תל אביב בהובלתו של ד"ר ניצן צנזור מבית הספר למדעי הפסיכולוגיה ומבית הספר סגול למדעי המוח וחשף מנגנון למידה אחר, מהיר הרבה יותר ויעיל מסתם לשנן חומר למידה כפי שלמדנו לעשות עד כה.
המחקר, אשר התפרסם בכתב העת המוביל Nature Neuroscience, הציג מטלה ויזואלית לכ-70 משתתפים מעל גיל 18. במטלה הובזקו לעיניהם גירויים ויזואליים למשך כמה אלפיות שניות ולאחר מכן התבקשו המשתתפים לענות על שאלות הנוגעות...לחצו להמשך קריאה
לצפיה ב-'חומץ? ממש לא: כך תטפלו בצריבת מדוזה'
חומץ? ממש לא: כך תטפלו בצריבת מדוזה
08/07/2018 | 19:08
2
23
יש כאן סתירה רצינית בין ההנחיות, כאשר ההנחייה עד היום היא איסור על שטיפה במי ברז ושימוש בחומץ ועכשיו דר' לוטן כותבת הפוך, מי צודק?
לצפיה ב-'תנסה את שתי האפשרויות!'
תנסה את שתי האפשרויות!
11/07/2018 | 15:02
1
27
ואח"כ תספר לנו מי צודק.

לצפיה ב-'האמת שלדאבוני נאלצתי לנסות את שתי האפשרויות'
האמת שלדאבוני נאלצתי לנסות את שתי האפשרויות
12/07/2018 | 00:31
18
החומץ עבד טוב יותר!

חם בפורומים של תפוז

אירוח וידאו - תמ``א 38
אירוח וידאו - תמ``א 38
עו``ד עפר שחל, מנהל הפורום ומומחה לבתים משותפים...
אירוח וידאו - תמ``א 38
אירוח וידאו - תמ``א 38
עו``ד עפר שחל, מנהל הפורום ומומחה לבתים משותפים...
בפייסבוק שלנו כבר ביקרתם?
בפייסבוק שלנו כבר...
רוצים להיות תמיד מעודכנים במה שקורה בתפוז?
בפייסבוק שלנו כבר ביקרתם?
בפייסבוק שלנו כבר...
רוצים להיות תמיד מעודכנים במה שקורה בתפוז?

הודעות נבחרות

בעלי מקצוע

פיינר את לביא
משרד עו"ד פיינר את לביא
פורום אזרחות בארה
מעוניינים באזרחות

מקרא סימנים

בעלת תוכן
ללא תוכן
הודעה חדשה
הודעה נעוצה
אורח בפורום