לגלישה באתר בגירסה המותאמת לסלולאר
| הוספת הודעה
הגדרות תצוגה

הגדרות עץ הודעות

מאפייני צפייה

הצג טקסט בתצוגה
הצג תגובות באופן
עדכן
70277,027 עוקבים אודות עסקים

פורום חדשות המדע

שלום לכולם וברוכים הבאים!!!
הפורום לפניכם, פורום "חדשות המדע", יכלול כל מה שקורה בחדשנות במדע ובעולם המדע בכלל. כאן יופיעו ההמצאות האחרונות במדע, דיונים לגבי העתיד שלנו, התרחשויות עתידניות בעולם, בשוק העבודה, בחיים הפרטיים שלנוועוד.
הייחוד בפורום הזה, בשונה מאחרים, הוא שהפורום לא יעסוק בשטח אחד אלא בשטחי מדע רבים-מביולוגיה, פיזיקה, כימיה דרך היסטוריה, פסיכולוגיה ומדעי המוח ועד לביוטכנולוגיה, ננוטכנולוגיה ורפואה- כשההתמקדות היא בחידושים בכל תחום וכשהמטרה היא לעורר חשיבה מולטי-דיספלינרית (רב-ממדית), חשיבה שכיום שולטת יותר ויותר בעולם המדע.
הפורום מעודד דיונים, אך הודעה שלא תקדם את נושא הפורום, לא ינתן לה מקום-הכוונה להודעות פירסומיות, ויכוחי סרק, שפה לא הולמת וכיוצא בזה. הודעות אשר יש בהם תרומה לחשיבה המדעית יתקבלו בברכה.
כל אדם שמתעניין במדע ובעתידנו מוזמן לכאן ושיהיה לנו בהצלחה!!!

הנהלת הפורום:

אודות הפורום חדשות המדע

שלום לכולם וברוכים הבאים!!!
הפורום לפניכם, פורום "חדשות המדע", יכלול כל מה שקורה בחדשנות במדע ובעולם המדע בכלל. כאן יופיעו ההמצאות האחרונות במדע, דיונים לגבי העתיד שלנו, התרחשויות עתידניות בעולם, בשוק העבודה, בחיים הפרטיים שלנוועוד.
הייחוד בפורום הזה, בשונה מאחרים, הוא שהפורום לא יעסוק בשטח אחד אלא בשטחי מדע רבים-מביולוגיה, פיזיקה, כימיה דרך היסטוריה, פסיכולוגיה ומדעי המוח ועד לביוטכנולוגיה, ננוטכנולוגיה ורפואה- כשההתמקדות היא בחידושים בכל תחום וכשהמטרה היא לעורר חשיבה מולטי-דיספלינרית (רב-ממדית), חשיבה שכיום שולטת יותר ויותר בעולם המדע.
הפורום מעודד דיונים, אך הודעה שלא תקדם את נושא הפורום, לא ינתן לה מקום-הכוונה להודעות פירסומיות, ויכוחי סרק, שפה לא הולמת וכיוצא בזה. הודעות אשר יש בהם תרומה לחשיבה המדעית יתקבלו בברכה.
כל אדם שמתעניין במדע ובעתידנו מוזמן לכאן ושיהיה לנו בהצלחה!!!
הוספת הודעה

צרף
תמונה וידיאו קובץ
קבצים המצורפים להודעה

x
הודעה מהנהלת הפורום
0
המשך >>

לצפיה ב-' סיפור על מכונות קפה'
סיפור על מכונות קפה
17/02/2019 | 19:44
1
14
לצפיה ב-'אתה מתכוון סיפור על ישו'
אתה מתכוון סיפור על ישו
18/02/2019 | 10:15
14
אתה יוצא לפי הסיפור רמאי גם.  רשמת שזה סיפור על מכונת קפה ודחפת מסיונריות.
לצפיה ב-'באיזה קצב גדל מספר הכוכבים? '
באיזה קצב גדל מספר הכוכבים?
15/02/2019 | 13:18
3
18
שלום,
 
שמשות נוצרות כל הזמן, וגם מתות (סופרנובות) אך באופן כללי האם מספר הכוכבים הכולל גדל או קטן? ובאיזה קצב?
 
בתלמוד רשום שמספר הכוכבים במערכת כימה הוא כ 100, כיום אנחנו יודעים שמספר הכוכבים שם הוא קרוב יותר ל 1000. האם יכול להיות שבתקופת התלמוד (לפני כמה אלפי שנים) היו במערכת הכוכבים כימה כ 100 כוכבים, ומאז מספרם הלך וגדל?
 
לצפיה ב-'כל הזמן ישנו תהליך של יצירה ו"תמותה" של כוכבים'
כל הזמן ישנו תהליך של יצירה ו"תמותה" של כוכבים
16/02/2019 | 12:31
1
13
גם מהחומר של כוכבים אחרי סופרנובה, נוצרים כוכבים חדשים.
לצפיה ב-'השאלה היא עד כמה סקאלה של כמה אלפי שנים היא משמעותית...'
השאלה היא עד כמה סקאלה של כמה אלפי שנים היא משמעותית...
16/02/2019 | 17:12
14
לדעתי, עבור התגבשות של כוכבים מאבק כוכבים אחרי סופרנובה זה ממש לא סקלה משמעותית, ולא סביר שהיו רק כמאה, מה גם שמסכימים שבכלים הפשוטים שהיו באותה תקופה, ניתן לראות רק כמאה.
אבל זה לא תחום המומחיות שלי.
לצפיה ב-'לפי התאוריה, כוכב גדול מאוד שמתפוצץ..'
לפי התאוריה, כוכב גדול מאוד שמתפוצץ..
20/02/2019 | 05:23
6
מהחומרים שלו יכול להווצר כוכב חדש, אבל יותר קטן.  וכך הלאה..
  ככה שלפי תאורית התרחבות היקום בסוף לא ישארו כוכבים.
לצפיה ב-'כיצד שני יצורים עם כרומוזומים באורך שונה יכולים להתרבות ?'
כיצד שני יצורים עם כרומוזומים באורך שונה יכולים להתרבות ?
13/02/2019 | 23:44
1
12
שלום, לפי מה שקראתי קורה לפעמים שקטע כלשהו בגנום משתכפל ואז הגנום נהיה ארוך יותר. מה קורה כאשר תא זרע שבו הגנום יותר ארוך (כלומר אחד הכרומוזומים ארוך יותר מהרגיל...) מנסה להפרות ביצית שבה הגנום הוא באורך המקורי? (כלומר קצר יותר) כיצד יכולה להתרחש הפרייה במצב כזה? מה קורה עם הקטע הגנטי העודף?
 
 
לצפיה ב-'תלוי מאוד בשוני'
תלוי מאוד בשוני
16/02/2019 | 12:33
7
אם השוני קיצוני, אז נגרמת עקרות או שסיכויי ההפרייה יורדים מאוד. צריך לזכור גם שיש 2 כרומוזומים, כך שחלק מהגמטות יצאו בסדר. אם המחיקה או ההוספה קטנה, נוצרות לולאות בדנא אשר מכסות על הבעיה.
לצפיה ב-'התקווה החדשה של המלחמה בסרטן: תאי אאוזינופילים'
התקווה החדשה של המלחמה בסרטן: תאי אאוזינופילים
16/02/2019 | 12:30
7
תחום האימונותרפיה, טיפול במחלה על ידי השראה, הגברה או דיכוי של תגובה חיסונית, הינו תחום טיפולי מתפתח בתחום הריפוי ממחלות סרטן. מחקר חדש שבוצע על-ידי הדוקטורנטית הדר רייכמן, בהנחייתו של פרופ' אריאל מוניץ מהמחלקה למיקרוביולוגיה ואימונולוגיה קלינית בבית הספר לרפואה של אוניברסיטת תל אביב, בשיתוף עם מחלקת הגסטרו בבית החולים איכילוב, והתפרסם בכתב העת Cancer Immunology Research, מצא שאאוזינופילים (סוג של תאי דם לבנים הידועים כמחוללי אלרגיות ואסתמה) יכולים להיות בעלי תפקיד חשוב בחיסול תאים ממאירים של סרטן המעי הגס- מדובר בהיבט שלא נחקר כמעט בכלל עד היום.
אאוזינופילים הם תאי דם לבנים של מערכת החיסון, שמפרישים חלבוני הרס חזקים לשם לחימה בטפילים, אלא שלעתים קרובות הם הופכים לגורם שלילי, שמחולל אלרגיות ואסתמה. הם מרוכזים בעיקר ברקמות ריריות בגוף, שבאות במגע עם העולם החיצון, כמו מערכת הנשימה ומערכת העיכול, ומערכות השתן והמין, והמאגר הגדול ביותר שלהם מצוי במערכת העיכול- לכן החליטו החוקרים להתרכז בסרטן המעי הגס.
באיסוף דגימות מ-275 חולי סרטן המעי הגס התברר שככל שקיימים בגידול יותר אאוזינופילים, כך חומרת המחלה פחותה יותר. בשלב השני נערך מחקר על עכברים והתברר שעכברים שהונדסו כך שאין להם בכלל אאוזינופילים פיתחו מספר גדול בהרבה של גידולים מעכברים בעלי אאוזינופילים...לחצו להמשך קריאה
לצפיה ב-'שאלה בנושא אבולוציה - מדוע חיידקים תמיד נשארים חיידקים?'
שאלה בנושא אבולוציה - מדוע חיידקים תמיד נשארים חיידקים?
08/02/2019 | 20:58
4
19
שלום,

שתי שאלות שנתקלתי בהן לא מזמן ורציתי לקבל עליהן תשובה טובה:

1. מאקרו אבולוציה - מדענים מבצעים כבר עשרות שנים ניסויים עם חיידקים (אשר מתרבים תוך שעות בודדות) ועם זבובי פירות שמתרבים גם הם תוך זמן קצר מאוד (שבוע-שבועיים) אך למרות שהם מפעילים עליהם קרינות רבות ולחצים סביבתיים גדולים, עדיין גם לאחר מיליוני דורות החיידקים נשארים חיידקים, והזבובים נשארים זבובים.

אם האבולוציה נכונה, כיצד זה שלאחר כל כך הרבה דורות ולחצים סביבתיים גדולים החיידקים והזבובים עדיין לא התפתחו לבעל חיים אחר? (הרי לפי האבולוציה האדם התפתח מקוף קדמון תוך הרבה פחות דורות ממה שעוברים החיידקים והזבובים במעבדה, מדוע האדם התפתח והחיידקים והזבובים לא?).

2. ידוע כי ניתן ליצור יונים צבעוניות מיונים אפורות תוך מספר דורות בעזרת ברירה מלאכותית, אך כאשר הניסוי נפסק תוך דורות בודדים היונים הצבעוניות חוזרות להיות אפורות, מה דעתכם על כך? מדוע השינוי אינו נשמר לאורך זמן והן חוזרות מיד למצב המקורי שלהן? האם זה לא מקשה קצת על ההסבר של האבולוציה?

תודה מראש.
לצפיה ב-'במעבדה אתה לא מייצר שינויים לטווח ארוך'
במעבדה אתה לא מייצר שינויים לטווח ארוך
09/02/2019 | 12:09
12
במהלך האבולוציה, תוך כדי מעבר של מיליוני שנים, נוצרים מינים חדשים בהתאם לתנאי הסביבה. במעבדה קשה מאוד להגיע למצבים כאלו. חוץ מזה, כשמדובר בחיידקים, בהחלט יכולים להיווצר זנים אחרים, אם כי בחיידקים ההגדרה קצת שונה מבעלי חיים רב-תאיים. קשה יותר להשתמש בעניין של מינים כשמדובר בחיידקים (בגלל צורת הרבייה שלהם ועוד סיבות).
לצפיה ב-'חידק הוא לא חיה אחת'
חידק הוא לא חיה אחת
09/02/2019 | 20:16
1
23
למעשה זו ממלכת על של ייצורים, אחת מבין שלושה בסך הכל. השניים האחרים הם ארכאה ואוקריוטים. לשם המחשה ממלכת על אחת, האוקריוטים, כוללת משמרים דרך פטריות, צמחים וכל בעלי החיים הרב-תאיים ועד בני אדם.
ההבדל בין אדם לקוף יותר קטן מההבדל בין סוג חיידק אי קולי כלשהו לאי קולי אחר. לכן, מדענים במעבדה כן מסוגלים לייצר זני חיידקים חדשים מזן קיים בתהליך אבולוציוני אבל לא רק שהם עדיין יהיו חיידקים אלא שגם יהיו חיידקים די דומים. הבעיה שלפנינו איננה בעיה בביולוגיה אלא בפסיכולוגיה. ככל שאנחנו מרגישים יותר רחוקים ממה שאנחנו מסתכלים עליו כך התכונות מטשטשות ונראות דומות. תחשוב על הביטוי 'כל הסינים נראים אותו הדבר'. הרי סיני לא יחשוב כך וגם לא אדם מערבי שעובד בסין זמן רב, אבל מבחינתך סינים הם משהו רחוק וההבדלים ביניהם מטשטשים. דוגמה נוספת, אם תסתכל בשמיים ותראה חיה עפה תגיד הינה ציפור אבל אף פעם לא תגיד הינה יונק אם תראה כזה, תגיד הינה עכבר \ חתול \ היפופוטם במקום. לכן, מבחינתך החיידקים כל כך רחוקים שממלכת על שלמה נראת לך דומה יותר מאשר ההבדל בין האדם לקוף.
 
2. כשאתה משחרר את היונים הן מזדווגות עם יונים בצבעים אחרים ונוצר ערבוב גנטי. לכן הן חוזרות להיות אפורות. פשוט אין לחץ סביבתי חזק מספיק לכך שישארו בצבע מסויים.
לצפיה ב-'ראשית - אני נהנה לקרוא את התשובות שלך'
ראשית - אני נהנה לקרוא את התשובות שלך
09/02/2019 | 23:06
17
ושנית, רק הבהרה: בחיידקים בגלל הפשטות היחסית שלהם, יש תופעה שנקראת Horizontal Gene Transfer שלא מתרחשת ביצורים מורכבים יותר. כלומר שינויים על ידי העברת גנים יכולים להתרחש גם באותו הדור. מדובר בשינויים מאוד מהירים, אך בכיוון של שילובי גנים שכבר קיימים בחיידקים אחרים.
לא משהו שייצור יצור שאינו חיידק.
כפי שאכן צויין, השינוי בין אדם לדמוי האדם שקדם לו הוא שינוי לא גדול מבחינה גנטית, אבל הדורות בבני אדם מתחלפים הרבה יותר לאט מאשר בחיידקים, ושנית אצל חיידקים יש את ה-HGT שמתרחש מהר יחסית והוא דווקא מאזן כיוון שמערבב בין זנים שכבר קיימים.
לצפיה ב-'יש גם בע'ח שלא השתנו לאחר כ-400 מליון שנים'
יש גם בע'ח שלא השתנו לאחר כ-400 מליון שנים
09/02/2019 | 20:49
26
הנה קטע מתוך פוסט שכתבתי בזמנו על הנושא:
 
"מאובנים חיים מייצגים קבוצה גדולה של בע'ח אשר לא השתנו משמעותית (אם בכלל), במשך עשרות עד מאות מליוני שנים. סרטן הפרסה ודג הריאות למשל, נשארו סרטן פרסה ודג ריאות גם לאחר 400 מליון שנה. דג החדקן נשאר חדקן גם לאחר כרבע מליארד שנה וכן הלאה. טענה נפוצה היא שאיננו רואים אבולוציה מול העיניים כיון שתהליך שכזה דורש מליוני שנים. אולם קיומם של מינים אלה מוכיח לנו שגם אם היינו מבצעים ניסוי לאורך מאות מליוני שנים, לא בהכרח היינו צופים בתהליך אבולוציוני. כמובן, כאן נשאלת השאלה- כמה זמן של קפאון אבולוציוני נדרש על מנת שנוכל להגיע למסקנה כי תהליך אבולוציוני אינו מתרחש כלל? מליארד שנה? 10? 100? אין לכך באמת גבול. מה שמוכיח כי תיאורית האבולוציה אינה בת בחינה גם בניסוי שימשך מליארדי שנים, ולכן אינה מדעית."
 
ולגבי הראיות לתכנון עיין כאן:
 
לצפיה ב-'תמונות ה-MRI הראשונות שפורסמו'
תמונות ה-MRI הראשונות שפורסמו
09/02/2019 | 12:05
12
תמונות ה-MRI הראשונות התפרסמו בכתב העת Nature ב-16 למרץ 1973 על-ידי פול לוטרבור (Paul C. Lauterbur), זוכה פרס הנובל לפיזיולוגיה או רפואה לשנת 2003 . אלו היו תמונות של שפורפרת מבחן - שפורפרת בקוטר 4.2 מ"מ המכילה בתוכה שתי צינורות נימיות מלאות מים. לוטרבור קרא לטכניקת הדימות החדשה בשם zeugmatography.
איבר האדם הראשון שנסרק בוצע ופורסם על-ידי פיטר מנספילד (Sir Peter Mansfield). זו היתה סריקת חתך אמצעי של אצבע סטודנט המחקר שלו בשם ד"ר אנדרו מאודסלי (Dr Andrew Maudsley). התמונה הוצגה בפגישה...לחצו להמשך קריאה
לצפיה ב-'האם בכל מקום בארץ כוח המשיכה זהה?'
האם בכל מקום בארץ כוח המשיכה זהה?
06/02/2019 | 18:32
1
20
קראתי שיש מקומות שבהם כוח המשיכה חלש יותר מבשאר המקומות, בגלל מבנה הקרקע.  האם זה נכון?
לצפיה ב-'נכון'
נכון
06/02/2019 | 20:00
20
אבל ההבדלים מינוריים. כוח המשיכה משתנה בהתאם למרחק ממרכז כדה"א ובהתאם לעובי הקרום. 
לצפיה ב-'מבחינה פיזית ואובייקטיבית, אפריקה היא היבשת הגדולה ביותר'
מבחינה פיזית ואובייקטיבית, אפריקה היא היבשת הגדולה ביותר
03/02/2019 | 17:39
7
28
אבל ברוב המקומות כתוב שהיבשת הגדולה ביותר היא אסיה. איך זה?
 
לצפיה ב-'תלוי על איזו מפה אתה מסתכל'
תלוי על איזו מפה אתה מסתכל
03/02/2019 | 22:02
6
18
לפי ויקיפדיה, שטחה של אפריקה 30.37 מליון קמ"ר ושל אסיה 44.58 מליון קמ"ר ולכן אסיה אכן גדולה יותר. אתה כנראה מתרשם מעיוות במפה כלשהי (זו בעיה מתמטית ידועה), ולכן בשביל להמשיך לענות אני צריך לדעת על איזו מפה אתה מסתכל.
לצפיה ב-'לפי ויקיפדיה גם פורמט התמונה PNG לא תומך באנימציה'
לפי ויקיפדיה גם פורמט התמונה PNG לא תומך באנימציה
06/02/2019 | 09:37
5
15
למרות שהוא כן תומך.  (חפש בגרסה בעברית, הכנסתי להם תוספת תיקון על זה וזה נשאר כבר המון זמן.  פעם שעברה שתיקנתי להם בעניין הזה, הם מחקו די מהר)
אז  לא תמיד ויקיפדיה זה מקור אמין לדברים מסויימים.
 
לצפיה ב-'PNG לא, APNG כן אבל התמיכה של תוכנות בפורמט מוגבלת'
PNG לא, APNG כן אבל התמיכה של תוכנות בפורמט מוגבלת
06/02/2019 | 12:41
4
12
אבל אתה מדבר על ויקיפדיה בעברית בעוד אני מדבר על ויקיפדיה באנגלית. הגרסה האנגלית הרבה יותר מדוייקת כי יש לה הרבה יותר עורכים. אני מסכים שלא הכל מדוייק, אבל כבר הראו שבויקיפדיה יש פחות טעויות מאשר באינציקלופדיה רגילה. בכל מקרה, תביא מקור שטוען אחרת לגבי איזו יבשת גדולה יותר...
לצפיה ב-'אבל אין סיומת APNG'
אבל אין סיומת APNG
06/02/2019 | 17:37
13
קוראים לזה APNG אבל אלה קבצים בפורמט PNG

 
 
 
לצפיה ב-'דוגמה: ..'
דוגמה: ..
06/02/2019 | 18:52
2
13
זה פועל בדפדפן firefox וגם בדפדפן Chromium
 
אפשר להוריד את הקובץ ולראות שהסיומת PNG
לצפיה ב-'עד כמה שאני מבין'
עד כמה שאני מבין
06/02/2019 | 19:45
1
9
עד כמה שאני מבין APNG כולל קובץ PNG ותוספת, כלומר הפורמט טיפה שונה. עם זאת, פורמטים של קבצים מתחילים בסוג הקובץ ולכן אם תתן סיומת .png, התוכנה תקרא את זה ותחליט שזה APNG לפי תחילת הקובץ. סביר מאוד שבקריאה של PNG יש לתוכנה בדיקה שמסתכלת על איזה פורמט מדובר בשביל לאפשר למשתמשים גמישות.
 
נ.ב.
תלמד איך עורכים בויקיפדיה. יש ערך ויש שיחה. בערך עצמו לא שמים שיחה.
לצפיה ב-'תבדוק את כל קיבצי האנימציה שיש באינטרנט..'
תבדוק את כל קיבצי האנימציה שיש באינטרנט..
07/02/2019 | 11:40
12
בפורמט PNG. כולם עם סיומת PNG.  תכין קובץ PNG עם אנימציה ותראה שגם הוא יצא בסיומת PNG.  אין סיומת APNG
 
פעם קודמת ערכתי יותר טוב, אבל הם מחקו את זה.  אז הפעם שמתי הערה על אחד הסעיפים עם הסבר וקישור לתוכנה שעושה את זה.   והפעם זה החזיק יותר זמן
 
לצפיה ב-'מחקר ישראלי חדש מצא שקנאביס רפואי משפר מצבם של הלוקים באוטיז'
מחקר ישראלי חדש מצא שקנאביס רפואי משפר מצבם של הלוקים באוטיז
02/02/2019 | 12:44
12
אוטיזם (תסמונת קנר) הינה לקות התפתחותית אשר נמצאת על פני ספקטרום, והסיבות לה, לפי סברת החוקרים, הינן תורשתית ומולדות. התסמונת מאופיינת, בין השאר, בהפרעה בדיבור, בהתנהגויות חזרתיות, בקושי ביצירת קשרים חברתיים ובנטייה להתבודד. לאחרונה, מחקר חדש של המרכז הרפואי האוניברסיטאי סורוקה ושל אוניברסיטת בן-גוריון, מעיד על כך שקנאביס רפואי הוא אפשרות טובה, בטוחה ויעילה בהקלה על הסימפטומים של הלוקים באוטיזם וביניהם: התקפים, טיקים, דיכאון, חוסר שקט והתקפי זעם.
המחקר, אשר התפרסם בכתב העת Nature Scientific Reports, בוצע על-ידי ד"ר גל מאירי, מנהל היחידה הפסיכיאטרית לגיל הרך בסורוקה, ליהי בר-לב שליידר, דוקטורנטית  במרכז למחקרים קליניים בסורוקה, ממכון המחקר הקליני בקנאביס ומהפקולטה לבריאות באוניברסיטת בן-גוריון...לחצו להמשך קריאה
לצפיה ב-' מי יודע, מה זה הכוכב שרואים עכשיו בבוקר סמוך לנוגה?'
מי יודע, מה זה הכוכב שרואים עכשיו בבוקר סמוך לנוגה?
26/01/2019 | 15:58
8
18
עכשיו הוא מופיע מימין לנוגה, ונראה לי שמתרחק.
לצפיה ב-'צדק'
צדק
27/01/2019 | 12:32
6
6
לצפיה ב-' רבה '
רבה
27/01/2019 | 21:47
5
10
שיערתי שזה מישהו רציני, ו...
שאקבל תשובה מלאה מעריסטו
לצפיה ב-'אל תשכח להסתכל ביום חמישי בבוקר'
אל תשכח להסתכל ביום חמישי בבוקר
28/01/2019 | 07:50
4
21
אז יצטרף אליהם הירח
לצפיה ב-''
28/01/2019 | 14:43
4
לצפיה ב-'זה לא מעט, שצדק וונוס לבד, יוצאים לבלות יד ביד, יד ביד....'
זה לא מעט, שצדק וונוס לבד, יוצאים לבלות יד ביד, יד ביד....
01/02/2019 | 10:40
2
26
בלדה בין כוכבים
פופיק ארנון 
מילים: יענקל'ה רוטבליט
לחן: שלום חנוך
קיימים 2 ביצועים נוספים לשיר זה 

הנוגה שלחה אל הצדק חיוך 
הי, יופיטר בוא ונצאה. 
בשביל החלב כוס קפה הפוך 
נראה מה שלום קסיופאה 
נתפוס עגלה, קטנה או גדולה, 
הלילה הזה משגע. 

זה לא מעט, שצדק וונוס לבד, 
יוצאים לבלות יד ביד, 
יד ביד, יד ביד, בשמיים. 

נקפוץ לשעה אל כוכב הצפון, 
עם רוח קלילה מנשבת 
רק אל תתנהג לי כמו אפלטון, 
כאלה אינני אוהבת 
על זנב השביט, כשהוא לא יביט, 
נתפוס לנו רגע לשבת. 

זה לא מעט... 

הצדק וונוס הרקיעו שחקים 
קרצו כוכבים בשמיים 
הכסיל לבדו שח ללא פיקפוקים 
הביטו זה זוג משמיים 
ורק מאדים, בצד האדים 
גם לו היא תצמיח קרניים... 

זה לא מעט... 
לצפיה ב-'לי זה'
לי זה
01/02/2019 | 20:37
12
מפריע ששלושתם שרים "ve-Venus".
אם כבר "שביל הֶחלב", אז שיהיה "u-Venus".
לצפיה ב-'אולי גילו פלנטה חדשה'
אולי גילו פלנטה חדשה
02/02/2019 | 02:33
8
לצפיה ב-'אלגוריתם חדש כמעט מייתר את הצורך בגדוליניום בסריקות MRI'
אלגוריתם חדש כמעט מייתר את הצורך בגדוליניום בסריקות MRI
26/01/2019 | 13:01
12

מספר מחקרים שנעשו בשנה האחרונה גילו שגדוליניום נכנס לתוך גופנו, אך לא ממש יוצא, אלא מצטבר. לא ידוע עדיין האם יש לכך השלכות בריאותיות, אך כבר כיום מנסים מכוני מחקר למצוא שיטות על מנת  לחסוך בכמות הגדוליניום. מחקר חדש שהוביל ד"ר אנאהו גונג (Enhao Gong), מייסד חברת מחשוב בתחום הדימות הרפואי מקליפורניה בארצות הברית בשם Subtle Medical of Menlo Park, הציג בכנס השנתי האחרון של האגודה לרדיולוגיה של צפון אמריקה (RSNA) אלגוריתם למידה ממוחשבת עמוקה (Deep Learning ) אשר הצליח להציג תמונות סריקת MRI איכותיות במינון של 10% מכמות הגדוליניום שניתנת בדרך כלל. החוקרים גם טוענים שאין מניעה גם להגיע בעזרת האלגוריתמים לתוצאות של 5% מכמות הגדוליניום שמשומשת כיום ואף למטה מכך.
הלמידה העמוקה (Deep Learning) היא תחום מחקר בעולם המחשבים שמטרתו לחקות באופן ממוחשב את פעולת המוח האנושי. המיוחד במערכות למידה עמוקה הוא היכולת שלהן, בדומה למוח האנושי, ללמוד ולהשתפר כל הזמן. באמצעות שימוש במודלים הנקראים "רשתות עצביות קונבנציונאליות", המחשב יכול לזהות לא רק תמונות...לחצו להמשך קריאה
לצפיה ב-'מחקר חדש מצא שחוט דנטלי מסוג Oral-B Glide מכיל חומרים רעילים'
מחקר חדש מצא שחוט דנטלי מסוג Oral-B Glide מכיל חומרים רעילים
19/01/2019 | 12:23
7
25
רופאי השיניים ממליצים להשתמש בחוט דנטלי לאחר כל ארוחה על מנת להוציא שארית אוכל מהשיניים. מאידך, מחקר חדש אשר נערך על-ידי המכון לבריאות הציבור ומכון silent spring (מכון ללא מטרות רווח העוסק במחקרים הקשורים למניעת סרטן) בהנחייתה של ד"ר קלי ברונו (Katie Boronow) באוניברסיטת ברקלי בקליפורניה, ופורסם בכתב העת Journal of Exposure Science & Environmental Epidemiology , טוען שחוט דנטלי מסוג Oral-B Glide מכיל חומר כימי רעיל לאדם בשם PFAS Polyfluoroalkyl Substances.
מדובר בחומר כימי שמיוצר באופן מלאכותי ונעשה בו שימוש במוצרי צריכה ותעשייה. מחקרים קודמים מצאו שהחומר הזה משפיע על יכולת הגדילה, הלמידה וההתנהגות של ילדים. כמו כן הוא פוגע בפוריות נשים, באיכות הזרע, מפריע לפעילות ההורמונלית בגוף, גורם לקוליטיס כיבית במבוגרים, משפיע על מערכת החיסון ומגביר את הסיכון לסרטן  (במיוחד סרטן האשכים והכליות)
במהלך המחקר השתמשו 178 נשים בגיל העמידה ב-18 חוטים דנטליים, כולל ארבעה סוגים של חוטים דנטליים...לחצו להמשך קריאה
לצפיה ב-'חומרים פוליפלואורואלקיליים נחשבים בטוחים מאוד'
חומרים פוליפלואורואלקיליים נחשבים בטוחים מאוד
19/01/2019 | 23:40
1
15
לא יודע בדיוק על איזה חומר מדובר פה, אבל בגדול חומרים פוליפלואורואלקיליים מאוד בטוחים לשימוש מכיוון שהם אינרטיים כמעט לגמרי (לא מגיבים עם שום דבר). לכן משתמשים בטפלון במחבת לדוגמה וגם מכשור רפואי הרבה פעמים מצופה בחומרים כאלו. למעשה, שימוש די מדהים של חומרים כאלו הוא שניתן להטביע בני אדם בהם וניתן לנשום בפנים. משתמשים בזה במצבים רפואיים מסויימים.
לצפיה ב-'אולי אנחנו לא מתכוונים לאותו חומר אבל לגבי החומר המדובר...'
אולי אנחנו לא מתכוונים לאותו חומר אבל לגבי החומר המדובר...
26/01/2019 | 12:59
9
הוכח שהוא גורם לבעיות בריאותיות שונות- תראה במאמר...
לצפיה ב-'178 נשים בגיל העמידה?'
178 נשים בגיל העמידה?
20/01/2019 | 04:45
4
32
גיל העמידה זה לא הגיל לפני המוות משיבה טובה?
מה עם אנשים שבגיל המבוגרים אבל לא גיל העמידה?
 
לצפיה ב-'לא. אחרי זה יש את גיל הישיבה..'
לא. אחרי זה יש את גיל הישיבה..
22/01/2019 | 17:57
3
19
ואחרי זה את גיל השכיבה.  ורק אז..
 
לצפיה ב-'אם לא הייתי מובן.'
אם לא הייתי מובן.
23/01/2019 | 10:33
2
14
העובדה שהם ביצעו את הניסוי על אנשים זקנים ולא אנשים צעירים יותר אומרת שאין בהכרח קשר סיבתי בין השימוש בחוט הדנטלי הזה לסרטן.
 
אנשים זקנים מועדים למחלות יותר מאשר אנשים צעירים, אז אין בהכרח קשר לסרטן ולחוט הדנטלי, הם לא שללו במחקר הזה סיבות אחרות לסרטן.
 
הבנת את זה אורח טיפש?
 
לצפיה ב-'גיל העמידה הוא התקופה שלפני הזקנה.'
גיל העמידה הוא התקופה שלפני הזקנה.
24/01/2019 | 00:06
11
גיל העמידה הוא סביבות 40-60. גיל זקנה - בהחלט יותר.
לצפיה ב-'קח בחשבון שגם קבוצת הביקורת היתה באותו טווח גילאים.'
קח בחשבון שגם קבוצת הביקורת היתה באותו טווח גילאים.
24/01/2019 | 00:30
14
והם לא טוענים שהם בדקו קשר לסרטן אלא רק קשר לריכוז החומרים האלו בדם.
השאלה אם יש קשר לסרטן או לא, מתייחסת למחקרים קודמים.
 
לצפיה ב-'מה הקשר בין שדה מגנטי של כוכב לכת ובין האטמוספירה שלו?'
מה הקשר בין שדה מגנטי של כוכב לכת ובין האטמוספירה שלו?
18/01/2019 | 21:05
1
17
שלום, בעקבות הכתבה הזו, לא הבנתי, מה הקשר בין שדה מגנטי ובין אטמוספירה? מדוע שהאטמוספירה של כוכב לכת תושפע משדה מגנטי? כיצד בדיוק?
 
לצפיה ב-'עוצמת השדה המגנטי משפיעה על כל סביבת הכוכב'
עוצמת השדה המגנטי משפיעה על כל סביבת הכוכב
19/01/2019 | 12:22
15
גם על האטמוספריה
לצפיה ב-'האם יתכן "הוריקן" בים התיכון אשר יכה בחופי ישראל?'
האם יתכן "הוריקן" בים התיכון אשר יכה בחופי ישראל?
12/01/2019 | 18:55
18
הוריקן פלורנס שהיכה בחוף המזרחי של ארצות הברית בספטמבר 2018 הביא לפינוים של כ-4 מיליון אמריקאים, לפגיעות בנפש ולנזק כלכלי עצום. באותו החודש הכתה סופת הטייפון מנגוט באיזור הפיליפינים ובסין והביאה להרס עצום ולנפגעים רבים בנפש. בישראל, בימים האחרונים ישנו מזג אוויר גשום וסוער, זה אמנם לא מספיק להוריקן, אבל גם הים התיכון בהחלט יכול לייצר הוריקן משלו.
מדיקיין (Medicane), משחק מילים של מדיטראניאן (הים התיכון) והוריקן, היא סופה דמוית הוריקן, המופיעה בים התיכון בערך פעם בשנה. למרות שהיא חלשה יותר מהוריקנים וטייפונים, היא עדיין יכולה לגרום נזק רב ואף לנפגעים בנפש. עד היום סופה כזו לא פגעה בחופי ישראל, אך בעקבות שינוי האקלים הצפוי, בהחלט אפשרי שהדבר יקרה בשנים הקרובות. לסופת המדיקיין, בדומה להוריקן, יש מבנה של ספירלת עננים ו"עין סערה" במרכז. בקרבת הקרקע המדיקיין יכול לייצר משבי רוח...לחצו להמשך קריאה
לצפיה ב-'חדשות המדע בתחום הרפואה בישראל'
חדשות המדע בתחום הרפואה בישראל
31/12/2018 | 23:18
3
43
מתוכנית המקור שהיתה היום.
פשוט התנהלות עברינית שפגעה בחולים.  והכל בגלל שכסף חשוב להם יותר מהבריאות שלנו.
לצפיה ב-'ולינק לצפיה בתוכנית. תחקיר הסרטן..'
ולינק לצפיה בתוכנית. תחקיר הסרטן..
31/12/2018 | 23:23
36
לצפיה ב-' קטע חשוב מהתחקיר שכל אחד צריך לדעת'
קטע חשוב מהתחקיר שכל אחד צריך לדעת
01/01/2019 | 10:49
1
36
לצפיה ב-'עצוב שזה ככה אבל זה תמיד היה ככה'
עצוב שזה ככה אבל זה תמיד היה ככה
12/01/2019 | 22:08
18
כחלק ממערכת הבריאות, לצערי הכסף משחק שם תפקיד חשוב מאוד, גם בהתנהלות קופות החיים, גם בהתנהלות בתי החולים- נלחמים על כל שקל ולעיתים זה עולה בחיי אדם. 
לצפיה ב-'הוא הצליח לבלבל אותי... (כוח המשיכה, קיים?)'
הוא הצליח לבלבל אותי... (כוח המשיכה, קיים?)
23/12/2018 | 22:55
7
50
אשמח אם מישהו יוכל לענות על הקושיות שהאיש הזה מעלה כאן מדקה 1:20 והלאה.
 
תודה.
 
לצפיה ב-'אין למרצה מושג על מה הוא מדבר'
אין למרצה מושג על מה הוא מדבר
24/12/2018 | 11:21
29
פשוט מדהים איך אנשים מדברים כאלו שטויות בכזה ביטחון עצמי. כל אחד מאיתנו בודק את כח המשיכה כל פעם שאנחנו עולים על משקל. המשקל למעשה לא מודד את המסה שלנו אלא את המשקל שהוא הכח המושך אותנו כלפי מטה (כלפי משטח מכשיר המדידה). אם תעלה על משקל במקום ללא כח משיכה הוא ימשיך להראות 0.
 
כח כלל לא נמדד בטון אלא בניוטון, לא ניתן להמיר ביניהם כי הם מייצגים מדדים פיזיקליים שונים. הכבידה של כדור הארץ גם לא נמדדת בזה אלא ביחידות של תאוצה (מטר לשניה בריבוע), ואותו מודד כל תלמיד תיכון בשעור פיזיקה בניסוי פשוט. קבוע הגרביטציה, עליו מדבר המרצה נמדד ביחידות של ניוטון כפול מטר בריבוע חלקי ק"ג בריבוע (המרצה כנראה עוד לא למד את החשיבות של רישום יחידות).
הכח עליו מדבר המרצה הוא כח המשיכה בין כדור הארץ לירח. תאמין לי, אף אחד עוד לא קטף את הירח ממסלולו ושם אותו על משקל. הכח המדובר נובע מחישוב שמקורו באותן משוואות פיזיקליות אותן מנסה המרצה להפריך. מסת כדור הארץ ומסת הירח נמדדו בנפרד בניסויים שונים לגמרי, ללא קשר למשקלם אחד כלפי השני.
 
עד כמה שזה נשמע מוזר, בלון הליום עולה דווקא בגלל כח המשיכה, העניין הוא שכח המשיכה מושך גם את האוויר ומכיוון שהאוויר יותר כבד מהליום, הוא נופל ביחס להליום. נעשה ניסוי מחשבתי. שמן (רגיל, לבישול) קל ממים. אם נקח כלי עם שמן ונפיל פנימה טיפת מים היא תשקע בגלל שכח המשיכה מושך אותה למטה. בגלל שטיפת המים יורדת למטה השמן עולה טיפה למעלה, בשביל לפנות מקום. נגדיל בהדרגה את כמות המים שנכניס לשמן עד שלבסוף נפח המים שנוסיף לשמן יהיה זהה לנפח השמן. עדיין, המים כבדים מהשמן וכשנוסיף אותם המים ישקעו והשמן יעלה בשביל לפנות מקום למים הכבדים. נקטין בהדרגה את כמות השמן עד שבכלי תהיה טיפה אחת של שמן. עכשיו נוסיף שוב את המים. עדיין המים כבדים מהשמן, כח המשיכה ימשוך אותם חזק יותר כלפי מטה ולכן המים ירצו להיות בתחתית, ולכן טיפת השמן תעלה בתוך המים בשביל לפנות מקום למים הכבדים יותר. זהו, הגענו לאנלוגיה מצויינת לבלון ההליום. האוויר, כמו המים, נמשך על ידי כח המשיכה חזק יותר מההליום (כמו השמן) ולכן ההליום עולה בכדי לפנות מקום לאוויר.
 
לגבי ההשפעה של מסת המכשיר על המדידה - אינני מומחה למדידה המסויימת הזו, אבל אני בטוח שחשבו על זה. סביר להניח, מכיוון שהמכשיר עשוי עץ והכדורים עשויים עופרת, שמשקל המכשיר (במרחקים קרובים ורלוונטיים) קטן מכדי להשפיע על המדידה עצמה. כשמסתכלים על הרישום רואים שחלקים מהמכשיר שקרובים לכדורים גם סימטריים (לדוגמה הריבוע שסביב הכדור הקטן) ומפעילים השפעה שווה מכל הכיוונים. אבל צריך לזכור שלניסוי של קוונדיש הייתה שגיאה של אחוז אחד שהושפעה כנראה בין היתר ממשיכת המכשיר עצמו. כיום כבר ביצעו ניסויים הרבה יותר מדוייקים, כולל בחלל ללא השפעות חיצוניות משמעותיות.
 
החומר האפל הוא לא פתרון מדעי אלא בעיה מדעית, ויש הבדל עצום בין השניים. קיימות תאוריות לגבי מהו החומר האפל, או אפילו איך מתקנים משוואות על-מנת שלא יהיה צורך בחלקו, אבל בסופו של דבר התשובה היא שאנחנו לא יודעים עדיין. זה יופיו של המדע, הוא לא מתיימר לתת את כל התשובות. יש נושאים פתוחים אותם צריך לחקור ולהבין וזה אחד מהם. מחוסר ההתאמה הזה יצאו תאורות חדשות שיוכלו לבצע חישובים עוד יותר מדוייקים ויתנו לנו הבנה יותר טובה של הייקום. האם נכון להגיד שהתאוריות שלנו עכשיו לא נכונות כי יש להן ניבוי בעייתי? לא ממש, אפשר להגיד שהן נכונות עד לגבול מסויים, בדיוק כמו שאנחנו יודעים כיום שהתאוריות של ניוטון לא מדוייקות ושהתאוריות של איינשטיין פותרות את הבעיות. אבל בחישובים פשוטים שרחוקים מגבול הדיוק של ניוטון עדיין שווה להשתמש בנוסחאות הפשטניות שלו, פשוט כי זה קל יותר.
 
אינני מבין למה מישהו מקשיב להרצאות על 'העולם השטוח', הרי כל אדם יכול בעצמו להוכיח שהתאוריה הזו איננה נכונה. המצרים הקדמונים כבר ידעו על העקמומיות של כדור הארץ. כל אחד יכול ללכת לים ולהסתכל איך אוניה רחוקה 'שוקעת' כתוצאה מהעקמומיות. כל אחד יכול להסתכל על המסלול של מטוס, או לעלות על אחד כזה. כל אחד יכול לשגר בלון הליום עם מצלמה וקיימות כל כך הרבה תמונות של כדור הארץ מהחלל שבכלל לא ברור לי איך מישהו יכול להאמין בשטות של ה-'עולם השטוח' או בכל שטות אחרת שמרצה שמאמין בעולם השטוח אומר.
לצפיה ב-'האדם הזה עושה צחוק מעצמו'
האדם הזה עושה צחוק מעצמו
24/12/2018 | 19:44
2
10
לצפיה ב-'דווקא יש לו טיעונים מעניינים'
דווקא יש לו טיעונים מעניינים
25/12/2018 | 02:59
1
40
גם בעוד נושאים בסרטונים אחרים בסדרה.
לצפיה ב-'ועדיין הוא מבזה את עצמו.'
ועדיין הוא מבזה את עצמו.
25/12/2018 | 06:58
38
אם בן אדם רוצה לטעון שטענות מסויימות של המדע שגויות, רצוי שלפחות יבין מה המדע טוען ומה המדע לא טוען. רצוי שידע לעשות חישובים ויבדוק את טענותיו כמותית לפני שהוא מפציץ באמירות שחישוב פשוט מראה שאינן נכונות.
לצפיה ב-'כוח משיכה זה מושג ספרותי, ולא מושג מדעי הניתן למדידה.'
כוח משיכה זה מושג ספרותי, ולא מושג מדעי הניתן למדידה.
25/12/2018 | 09:24
2
34
המושגים המדעיים החדשים הם אנרגיה פסיבית, וזמן פסיבי.
הם לא קיימים ביקום הניוטוני, וגם לא ביקום של איינשטיין.
אנרגיה פסיבית וזמן פסיבי, מציגים יקום חדש שאינו מוכר למדע.
 
א.עצבר
לצפיה ב-'יקום חדש שאינו מוכר למדע'
יקום חדש שאינו מוכר למדע
28/12/2018 | 11:42
1
27
לצפיה ב-'כן..'
כן..
03/01/2019 | 02:11
39
לצפיה ב-'צוות מדענים ממכון וייצמן פיתח חומר סימון חדשני לסריקות MRI'
צוות מדענים ממכון וייצמן פיתח חומר סימון חדשני לסריקות MRI
08/12/2018 | 20:08
18
בעת סריקת MRI מזריקים כיום חומר ניגוד בשם גדוליניום אשר מטרתו לסמן פתולוגיות. בארץ ובעולם כולו מנסים חוקרים לאתר חומרים ושיטות אחרות על מנת לאפשר אות MRI חזק יותר, בלי להעלות את עוצמת המגנט, ואז לקבל תמונה איכותית יותר ואפשרות טובה יותר לזהות פתולוגיות. לאחרונה פיתחו צוות מדענים ממכון ויצמן ננו-גבישים של סידן פלואורי אשר יכולים לשמש כחומר סימון בסריקות MRI ולאפשר גילוי מצבי דלקת בגוף בשלבים מוקדמים.
ד"ר אמנון בר-שיר, ד"ר עידן אשור וד"ר הילה אלוש-ארנון ייצרו ננו-גבישים של סידן פלואורי (גבישי פלואוריט) שיהיו קטנים דיים כך שיוכלו לנוע סביב צירם במהירות גבוהה, ובכך להקנות להם את הניידות הדרושה ליצירת אות MRI ייחודי משלהם.
כבר בעבר היה ידוע שחומרי סימון המכילים פלואור יכולים לשפר רזולוציות בתמונות MRI. הסיבה לכך היא שהם מחזירים אות מגנטי גרעיני הדומה לאות של אטומי המים במימן, אך בתדר שונה (סיגנל תמונת ה-MRI מתאפשר בזכות רלקסציה, הנגרמת כתוצאה מעירור אטומי המימן בגוף בעזרת פולסי רדיו, שהספינים הגרעיניים שלהם מתכווננים בהשפעת המגנט החזק של הסורק-ע.ב.ח). צוות המדענים הבין שעל מנת להחדיר את הגבישים לגוף...לחצו להמשך קריאה
לצפיה ב-'המוח שלנו פעיל גם שעות לאחר המוות הקליני'
המוח שלנו פעיל גם שעות לאחר המוות הקליני
01/12/2018 | 11:15
5
24
מה קורה לנו אחרי שאנחנו מתים? הרבה מאוד תיאוריות, רובן רוחניות, חלקן מדעיות, עלו בהקשרה של שאלה זו. לכל דת יש פרשנות משלה על מה שקורה לאחר המוות- מגלגול נשמות ועד תשלום על מה שעשינו בחיינו כאן והגעה לגן עדן. מאידך אנשים שאינם מחזיקים באמונות דתיות טוענים שלאחר המוות התודעה נמחקת, כמו טלוויזיה שמכבים אותה לעד.
סדרת מחקרים חדשים אשר נעשית בבית הספר לרפואה של אוניברסיטת סטוני ברוק (New York’s Stony Brook University) בשנים האחרונות בהובלתו של ד"ר סם פארניה  (Sam Parnia) מצאה עדויות פיזיות לכך שגם לאחר שאנו מתים פעילות המוח האנושי עדיין קיימת. הנבדק מודע למה שקורה גם לאחר שליבו חדל לפעום, הוא מודע לכך שחייו הסתיימו והוא אפילו יכול לשמוע את הצוות הרפואי מדווח שהוא נפטר (חוש השמע הוא החוש ששורד את הזמן הרב ביותר מכל שאר החושים). הסיבה לכך...לחצו להמשך קריאה
לצפיה ב-'ייתכן מאוד שבדום לב, או מוות כתוצאה מתאונה זה יכול להיות אך'
ייתכן מאוד שבדום לב, או מוות כתוצאה מתאונה זה יכול להיות אך
01/12/2018 | 12:04
1
21
מוות ממצב סיעודי או משבץ מוחי קשה לי להאמין שהמוח ימשיך לפעול כאשר טרום המוות לא בדיוק פעל.
לצפיה ב-'זה לא בדיוק שהמוח פועל, לא כל התאים מיד'
זה לא בדיוק שהמוח פועל, לא כל התאים מיד
09/12/2018 | 11:23
17
תהליך תמותת התאים הוא הדרגתי ויש כאלו ששורדים יותר, כמובן שזה מאוד תלוי באופן המוות, צורת מיתה שהורסת מבנית את המוח כמובן שלא ישארו תאי מוח בכלל.
לצפיה ב-'כיום, ההגדרה של מוות'
כיום, ההגדרה של מוות
01/12/2018 | 13:49
2
38
מאפשרת חיים לאחר המוות, כיוון שהמוות מוגדר לא כמצב שבו תאי המוח מפסיקים לתפקד לחלוטין, אלא כמצב שבו אין פעילות משמעותית במוח ואין פעילות של הלב. עדיין, על אף שמתחילים להיווצר נזקים שאינם ניתנים לתיקון, למוח, לא מדובר במוות של המוח בכללותו.
אכן, חלקים במוח נשארים חיים תקופה של עשרות דקות (הכתבה מחדשת לי כשכותבים שעות אכנס לעומק העניין בהמשך - עד כה מחקרים לא הראו מקרה של יותר מחצי שעה - לכן זה מפתיע) לאחר הפסקת פעילות לבבית. זה לא שאספקת החמצן מופסקת, אבל היא מאוד נחלשת, וסוגים מסויימים של מערכות במוח (כמו ה- Default Mode Network) מופסקת הפעילות שלהן זמנית בעת החנק - מה שגורם לאנשים להרגיש שהם מחוץ לעצמם (המערכת אחראית על הרפלקציה העצמית ועל המטה-קוגניציה - קרי חשיבה על חשיבה, וחשיבה על עצמי, ושנחשבת לצרכנית חמצן גדולה).
למעשה המגבלה הזאת של אנשים שמרביתם מתים לאחר זמן כזה ארוך ללא חמצן, מעלה שאלה כיצד בדקו. אמנם אפשר לשים אדם כזה ב- fMRI אבל לא רצוי להתמקד בלנסות להציל אותו במקום להתעסק עם אספקטים מחקריים?
 
מצד שני - יש נזקים רבים למוח לאחר הפסקת הזרמת דם למוח של יותר מדקות ספורות, ומדובר בנזקים שאינם ניתנים לתיקון. זה כמובן משפיע על התודעה, על הזכרון, על כל דבר. הרבה מאוד מחקר נעשה על חוויות של סמוך למוות, והרבה מאוד מקושר לשאלה אלו חלקים במוח מפסיקים פעילות, כאשר יש ירידה בכמות החמצן ועלייה בכמות הפחמן הדו-חמצני. מאוד ממליץ על הספר של Kevin Nelson - The God Impulse, כמו גם על הספר של
Michael Polan - How to Change your Mind, על אף שהספר השל פולן, מכיוון שהאיש חווה חוויות בעקבות סמים פסיכדליים ופטריות קסם - הפך אותו למסיונר, וקצת קשה לפספס את זה שיש לו הטיות. יחד עם זה, עדיין הוא מספר על מחקר מרתק בתחום, והחומרים הפעילים שם יוצרים במוח תופעות שגם קיימות על סף מוות. למשל משתקות אזורים מסויימים במוח. השילוב של קריאת שני הספרים לימד אותי דברים שלא היו כתובים באף אחד מהם, כיוון שראיתי את הדמיון בתהליכים.
המחקרים שהכי ריתקו אותי בתחום הם של Robin Carhart-Harris, שממש מובילים להשערה אבולוציונית לתופעה, כיוון שהחלקים שמפסיקים פעילות ראשונים, הם גם החלקים היותר מאוחרים מבחינה אבולוציונית.
לצפיה ב-'מעניין מאוד, הספרים האלו קיימים גם בעברית?'
מעניין מאוד, הספרים האלו קיימים גם בעברית?
09/12/2018 | 11:26
1
25
אין לי בעיה לקרוא באנגלית, פשוט קצר בזמן (-:. שעות זה אכן אולי הגזמה, אני גם מסכים שאין הרבה משמעות לעניין שהאדם בתודעה מסוימת לאחר מותו, אין אפשרות להשתקם מזה. 
לצפיה ב-'אין אותם בעברית'
אין אותם בעברית
09/12/2018 | 15:53
22
יש סיכוי שאת הספר של פולן יתרגמו מתישהו לעברית, שכן מדובר בספר מאוד חדש שלו, וספרים קודמים שלו (בנושאים אחרים) תורגמו לעברית.
יש את הספר של פולן בגירסאות אודיו להאזנה, אם זה יותר נוח לך.
הספר של נלסון יש רק מודפס או בגירסת קינדל.
 
לצפיה ב-'סיסמוגרף על מאדים'
סיסמוגרף על מאדים
27/11/2018 | 18:15
20
מהו עקרון הפעולה של הסמסוגרף של אינסייט, כלומר, כיצד הוא חש במים?

כמובן שהוא יצא אתמול (22.11.18). אז שיהיה לו בהצלחה.

אם יש מישהו המעוניין לפתוח אשכול עדכטנים לגבי מאדים בתגובה נפרדת אז שיהיה לו כל הכבוד על - הרמת הכפפה.
לצפיה ב-'המדע מאשר! '
המדע מאשר!
27/11/2018 | 15:15
4
43
אחת הערים המקראיות המפורסמות ביותר, סדום, מוזכרת בספר בראשית כמי שנחרבה לחלוטין בידי אלוהים בעקבות תרבות החטאים שרווחה בה ובעיר אחרת - עמורה. חוקרים מאשרים כעת שהסיפור המקראי מדויק - וכי "אש וגופרית" שהגיעו מהשמיים הובילו להשמדתם
לצפיה ב-'מעניין מאוד, הקדמונים כנראה ראו כל מיני תופעות טבע'
מעניין מאוד, הקדמונים כנראה ראו כל מיני תופעות טבע
01/12/2018 | 11:20
23
אסטרואיד, התפוצצות הר געש, הצפות וייחסו את זה לכוחות על טבעיים בגלל שלא יכלו להסביר אותם- הסיפור כנראה עזר להם להבין את החוויה.
לצפיה ב-'הכותרת של הכתבה קצת מטעה'
הכותרת של הכתבה קצת מטעה
01/12/2018 | 14:50
2
29
שכן בקריאת תוכן הכתבה, ולא התבססות על הכותרת בלבד, לא הראו שהסיפור מדויק, אלא רק שחלק מסוים מאוד ממנו כנראה הם באמת ראו אם כי פרשו אחרת.
לצפיה ב-'הראיות על החלק המדויק בסיפור הרבה יותר חזקות '
הראיות על החלק המדויק בסיפור הרבה יותר חזקות
05/12/2018 | 08:08
1
22
מהראיות על החלק הלא מדויק בסיפור.
 
אני אסייג שאני אומר את זה רק מקריאת הכתבה. יתכן שבמחקר עצמו זה אחרת.
לצפיה ב-'זה גם הגיוני'
זה גם הגיוני
06/12/2018 | 01:02
24
שלדברים מדויקים יהיו יותר ראיות, מאשר לדברים שאינם מדויקים. או לחילופין, מה שיש לנו ראיות לנכונותו יחשב כמדויק, ומה שאין לנו ראיות לנכונותו, לא נוכל לבטוח שהוא מדויק.

חם בפורומים של תפוז

חפשו אותנו גם באינסטרגם
חפשו אותנו גם...
פודי תפוז - האינסטגרם החדש כל התמונות של...
חפשו אותנו גם באינסטרגם
חפשו אותנו גם...
פודי תפוז - האינסטגרם החדש כל התמונות של...
בפייסבוק שלנו כבר ביקרתם?
בפייסבוק שלנו כבר...
רוצים להיות תמיד מעודכנים במה שקורה בתפוז?
בפייסבוק שלנו כבר ביקרתם?
בפייסבוק שלנו כבר...
רוצים להיות תמיד מעודכנים במה שקורה בתפוז?

הודעות נבחרות

בעלי מקצוע

פורום אזרחות בארה
מעוניינים באזרחות
פיינר את לביא
משרד עו"ד פיינר את לביא

מקרא סימנים

בעלת תוכן
ללא תוכן
הודעה חדשה
הודעה נעוצה
אורח בפורום
הודעה ערוכה
מכיל תמונה
מכיל וידאו
מכיל קובץ