לגלישה באתר בגירסה המותאמת לסלולאר
| הוספת הודעה
הגדרות תצוגה

הגדרות עץ הודעות

מאפייני צפייה

הצג טקסט בתצוגה
הצג תגובות באופן
עדכן
1020310,203 עוקבים אודות עסקים

פורום מוותרים על ברית מילה

שלום לכם וברוכים הבאים לפורום מוותרים על ברית מילה! בשנים האחרונות אנו שומעים יותר ויותר על הורים והורים-לעתיד המתלבטים אם לערוך לבנם ברית מילה, ומה שהיה להליך כמעט אוטומטי כשנולד בן, הופך לנושא שבהחלט לגיטימי לשאול את עצמנו לגביו - האם זה הכרחי? לנושא רגיש זה יש פנים רבות : מיניות, דת, מסורת, זהות יהודית, הבדלות מעמים אחרים, בריאות, אסתטיקה, לחץ חברתי, הורות, השתייכות, מוסר ועוד. "מוותרים על ברית מילה" הם אנחנו, הגולשים והמנהלות של הפורום. אנחנו החלטנו שלא לערוך ברית מילה לבנינו - אנחנו כאן כדי לספק את הצד שמתנגד לברית מילה. בלי התנצלויות, בלי התנצחויות, בלי צורך להצטדק מול אף אחד. אנחנו נמצאים כאן כדי לתת למי שרוצה לשמוע, לקרוא, לשאול, לבקש עזרה או מידע על ברית מילה, אי מילה, המלצות או אי המלצות על מוהל ועוד... אנחנו כאן כדי לתמוך אחד בשני וכדי לתמוך במי שמתלבט ורוצה לשמוע את הצד שלנו ולהעזר בנו. מעבר לכך הפורום הוא פורום ציבורי ופתוח עבור כלל הגולשים. כולם מוזמנים לקרוא בו וגם לכתוב. אנחנו מקבלים בברכה גולשים שמתלבטים באשר לדעתם בעניין ברית מילה. פה תהיה לכם הזדמנות לפגוש וירטואלית קבוצה של אנשים שלא ערכו ברית מילה לבניהם, הורים לילדים בגילאים שונים שיוכלו לשתף אתכם בנסיונם, בהשקפת עולמם ובמסלול שעשו בדרך אל ההחלטה הסופית נגד ברית מילה לבנם. לא כולם מתלבטים, לא כולם מעוניינים להתלבט ובוודאי שרוב האנשים בוחרים אחרת מאיתנו, אך יש לנו עניין לאפשר שיח תרבותי ופורה בנושא. חשוב לנו לשמור על רוח דיון נאותה בפורום. דווקא בגלל שמדובר בנושא טעון ורגיש, ולא נאפשר לכתוב ע"ג הפורום התבטאויות פוגעות בגולשים אחרים. תומכי מילה מוזמנים לקחת חלק בכל הדיונים תוך הקפדה על רוח הדיון, כראוי לפורום שהוא פורום תמיכה בהגדרתו. גם כשיש חילוקי דיעות יש להביען ללא זילזול, בהתייחסות לגופו של עניין ולא לגופו של גולש, תוך נימוס וכבוד הדדי.על שינוי השם של הפורום מ"ברית מילה בעד ונגד" ל"מוותרים על ברית מילה" ניתן לקרוא בשאלות נפוצות. קהילת ``מוותרים על ברית-מילה`` נועדה בין השאר לאפשר למי שהנושא קרוב אליו - מוהלים, רופאים, אנשים דתיים או מסורתיים, עולים חדשים, זוגות או יחידניות בהריון, סבים וסבתות, אנשים שאמצו ילד בחו``ל, אזרחים לא-יהודים החיים כאן בישראל וכל מי שמעוניין לשוחח בנושא זה ולשמוע דעות לכאן ולכאן. כמו כן בקהילה מרוכזים מידע, מאמרים, דעות, סיפורים והצבעות למקומות רלוונטיים. פה גם המקום להתייעץ עם אנשים שחקרו את הנושא של ברית מילה מכיוונים שונים. פילוסופיה, דת, חברה, היסטוריה, פיזיולוגיה ורפואה. ולסיום - שתי בקשות: מכיוון שהפורום הינו פורום תמיכה ובמקביל גם פורום דיונים, עזרה ויעוץ להורים בשלל מצבים רפואיים, חברתיים ואחרים הקשורים בברית מילה ואי מילה, הגולשים מתבקשים לא לערב התנצחויות אישיות או דיונים כללים בשירשורי בקשת עזרה או עידכון של הורים או מתלבטים במצב רגיש או בהתיעצות אישית אחרת. לשם כך יש לפתוח שירשור נפרד אליו ניתן לקשר את העמדה או הציטוט ולהמשיך את הדיון שם. אין לדון מעל דפי הפורום בניהול הפורום הזה או פורומים אחרים בתפוז. בין היתר אין לדון במחיקת הודעות וחסימת גולשים (עתידיות, עכשויות או בעבר), השערות או מידע לגבי טרולים וכל מה שקשור לניהול תחום זה.  את כל אלה יש להעביר למסרים אישיים או פורום משוב, על פי הצורך. גלישה נעימה ופוריה לכולנו

הנהלת הפורום:

אודות הפורום מוותרים על ברית מילה

שלום לכם וברוכים הבאים לפורום מוותרים על ברית מילה! בשנים האחרונות אנו שומעים יותר ויותר על הורים והורים-לעתיד המתלבטים אם לערוך לבנם ברית מילה, ומה שהיה להליך כמעט אוטומטי כשנולד בן, הופך לנושא שבהחלט לגיטימי לשאול את עצמנו לגביו - האם זה הכרחי? לנושא רגיש זה יש פנים רבות : מיניות, דת, מסורת, זהות יהודית, הבדלות מעמים אחרים, בריאות, אסתטיקה, לחץ חברתי, הורות, השתייכות, מוסר ועוד. "מוותרים על ברית מילה" הם אנחנו, הגולשים והמנהלות של הפורום. אנחנו החלטנו שלא לערוך ברית מילה לבנינו - אנחנו כאן כדי לספק את הצד שמתנגד לברית מילה. בלי התנצלויות, בלי התנצחויות, בלי צורך להצטדק מול אף אחד. אנחנו נמצאים כאן כדי לתת למי שרוצה לשמוע, לקרוא, לשאול, לבקש עזרה או מידע על ברית מילה, אי מילה, המלצות או אי המלצות על מוהל ועוד... אנחנו כאן כדי לתמוך אחד בשני וכדי לתמוך במי שמתלבט ורוצה לשמוע את הצד שלנו ולהעזר בנו. מעבר לכך הפורום הוא פורום ציבורי ופתוח עבור כלל הגולשים. כולם מוזמנים לקרוא בו וגם לכתוב. אנחנו מקבלים בברכה גולשים שמתלבטים באשר לדעתם בעניין ברית מילה. פה תהיה לכם הזדמנות לפגוש וירטואלית קבוצה של אנשים שלא ערכו ברית מילה לבניהם, הורים לילדים בגילאים שונים שיוכלו לשתף אתכם בנסיונם, בהשקפת עולמם ובמסלול שעשו בדרך אל ההחלטה הסופית נגד ברית מילה לבנם. לא כולם מתלבטים, לא כולם מעוניינים להתלבט ובוודאי שרוב האנשים בוחרים אחרת מאיתנו, אך יש לנו עניין לאפשר שיח תרבותי ופורה בנושא. חשוב לנו לשמור על רוח דיון נאותה בפורום. דווקא בגלל שמדובר בנושא טעון ורגיש, ולא נאפשר לכתוב ע"ג הפורום התבטאויות פוגעות בגולשים אחרים. תומכי מילה מוזמנים לקחת חלק בכל הדיונים תוך הקפדה על רוח הדיון, כראוי לפורום שהוא פורום תמיכה בהגדרתו. גם כשיש חילוקי דיעות יש להביען ללא זילזול, בהתייחסות לגופו של עניין ולא לגופו של גולש, תוך נימוס וכבוד הדדי.על שינוי השם של הפורום מ"ברית מילה בעד ונגד" ל"מוותרים על ברית מילה" ניתן לקרוא בשאלות נפוצות. קהילת ``מוותרים על ברית-מילה`` נועדה בין השאר לאפשר למי שהנושא קרוב אליו - מוהלים, רופאים, אנשים דתיים או מסורתיים, עולים חדשים, זוגות או יחידניות בהריון, סבים וסבתות, אנשים שאמצו ילד בחו``ל, אזרחים לא-יהודים החיים כאן בישראל וכל מי שמעוניין לשוחח בנושא זה ולשמוע דעות לכאן ולכאן. כמו כן בקהילה מרוכזים מידע, מאמרים, דעות, סיפורים והצבעות למקומות רלוונטיים. פה גם המקום להתייעץ עם אנשים שחקרו את הנושא של ברית מילה מכיוונים שונים. פילוסופיה, דת, חברה, היסטוריה, פיזיולוגיה ורפואה. ולסיום - שתי בקשות: מכיוון שהפורום הינו פורום תמיכה ובמקביל גם פורום דיונים, עזרה ויעוץ להורים בשלל מצבים רפואיים, חברתיים ואחרים הקשורים בברית מילה ואי מילה, הגולשים מתבקשים לא לערב התנצחויות אישיות או דיונים כללים בשירשורי בקשת עזרה או עידכון של הורים או מתלבטים במצב רגיש או בהתיעצות אישית אחרת. לשם כך יש לפתוח שירשור נפרד אליו ניתן לקשר את העמדה או הציטוט ולהמשיך את הדיון שם. אין לדון מעל דפי הפורום בניהול הפורום הזה או פורומים אחרים בתפוז. בין היתר אין לדון במחיקת הודעות וחסימת גולשים (עתידיות, עכשויות או בעבר), השערות או מידע לגבי טרולים וכל מה שקשור לניהול תחום זה.  את כל אלה יש להעביר למסרים אישיים או פורום משוב, על פי הצורך. גלישה נעימה ופוריה לכולנו
הוספת הודעה

צרף
תמונה וידיאו קובץ
קבצים המצורפים להודעה

x
הודעה מהנהלת הפורום
מעוניינים להיפגש עם הורים ותיקים לילדים לא נימולים או להתייעץ בכל הנוגע לאי מילה? 
צרו קשר עם קה"ל בטלפון: 052-7297377 או במייל: info.kahal@gmail.com

המשך >>

לצפיה ב-'גם יהודי ארה''ב מתווכחים על מילת תינוקות/'הארץ', רני כשר'
גם יהודי ארה''ב מתווכחים על מילת תינוקות/'הארץ', רני כשר
22/01/2018 | 18:10
1
56
טרם קראתי וטרם הבנתי שהאם הופיע בנייר או רק בגירסת האינטרנט. יהיה נחמד לדעת פרטים אלה ותקציר, אם למישהו יש זמן. תודה!

https://www.haaretz.co.il/opinions/.premium-1.5747...
לצפיה ב-'למי שלא מחזיק במינוי ל'הארץ', אל תלחצו על הקישור מעליי'
למי שלא מחזיק במינוי ל'הארץ', אל תלחצו על הקישור מעליי
23/01/2018 | 12:34
59
 חפשו את הכותרת בגוגל: "גם ביהדות ארה"ב מתווכחים על ברית מילה" ורק אז לחצו על הקישור בתוצאות החיפוש (עובד טוב במחשב, בסלולרי בד"כ לא עובד לי). כדאי לקרוא את הטור במלואו, הוא לא ארוך.

רני כשר מתאר מאבק בין עיתונים יהודיים בשל כתבה על ויתורי מילה בישראל שפורסמה בעיתון יהודי ליברלי (Forward):
וזכה לתגובת נגד של עיתון אורתודוקסי. הוא מציין מאבק על נתוני המילה (בדומה להכחשה המוכרת של הממסד הרבני בישראל), בהקשר לסקר האחרון שערכה הרבנות ועוד. הוא מזכיר סקרים אחרים שבהם אחוז הנמנעים היה גבוה יותר ובעיקר אחוז המתלבטים או אלה שמלו מלחץ חברתי (לסקר של 'מאקו' לא הייתי מתייחסת כלל; ברור שכתבה כזאת גררה כניסה של מתנגדי מילה ולכן הוא לא מייצג שום מדגם). עוד טוען כשר כי נתוני הסיבוכים ממילה נמצאים בתת-דיווח ובאופן כללי סוקר את הנושא המוכר לכולנו. בגדול אפשר לומר שטוב שיש התעוררות תקשורתית והציבור נחשף ליותר עובדות ופחות מיתוסים.
לצפיה ב-'לנצ'י נצ' היו חודשים קשים בינקות, כמובן הוא כועס גם על...'
לנצ'י נצ' היו חודשים קשים בינקות, כמובן הוא כועס גם על...
18/01/2018 | 17:41
6
120
בדקה 1:53

https://m.youtube.com/watch?v=dHkS5UUQQRc

(אגב, אני לא רואה טלויזיה, אשמח להבין, מה הקשר לארץ נהדרת?)
לצפיה ב-'זו דמות בארץ נהדרת שמגלם הקומיקאי/מוזיקאי אודי כגן'
זו דמות בארץ נהדרת שמגלם הקומיקאי/מוזיקאי אודי כגן
20/01/2018 | 13:00
5
64
כבר שנים יש להם קטעי פארודיה מוזיקליים עם דמויות של זמרים שהם כותבים ומקליטים להם שירים במיוחד – להקת אפליקציה ("רכב חברה"), להקת קייט מרלו, דדי דדון, אגס קימל ועוד. רשימה חלקית:

לא ממש קשור לפורום, אבל בעונה הנוכחית נכבשתי ע"י "אשפיל אפי" של ראובן ואסתי, והיה גם קליפ נחמד "טסנו בלואוקוסט" של אודי כגן ("צור השבור") שמבקר את הדילים לחו"ל.

נ.ב.
לא הצלחתי לצרף את הקליפים להודעה בדרך הרגילה; כנראה בארץ נהדרת חסמו את ההטמעה.
לצפיה ב-'תודה! ושל מי הקול? של אודי או של נצ'י?'
תודה! ושל מי הקול? של אודי או של נצ'י?
22/01/2018 | 18:02
4
38
ברוב הקליפים הקול הוא לא של האמן המקורי לפי מה שאוזני קלטה.

לצפיה ב-'לא מכירה אמן מקורי; זו דמות של אודי כגן וזה הוא שר.'
לא מכירה אמן מקורי; זו דמות של אודי כגן וזה הוא שר.
22/01/2018 | 18:25
3
12
לצפיה ב-'חיפשתי עכשיו בגוגל, התברר לי שזה חיקוי של ראפר קיים בשם הזה'
חיפשתי עכשיו בגוגל, התברר לי שזה חיקוי של ראפר קיים בשם הזה
23/01/2018 | 15:05
2
27
(לא הכרתי, חשבתי שזו סתם דמות פיקטיבית). ארץ נהדרת כתבו בפייסבוק:
כל הזמן הזה לא היה לו חיקוי בארץ נהדרת: הערב גם נצ'י נצ' יזכה לכבוד המפוקפק, קבלו טעימה מהחיקוי של אודי כגן:

בקיצור, לא הבנתי את השאלות שלך כי לא ידעתי שיש מישהו כזה ולא הבנתי ששייכת את השיר אליו... את הכרת רק את המקור, אני הכרתי רק את החיקוי .
לצפיה ב-'נכון,הכרתי את נצ'י אבל רק משמיעה, לא ידעתי איך הוא נראה.'
נכון,הכרתי את נצ'י אבל רק משמיעה, לא ידעתי איך הוא נראה.
24/01/2018 | 12:46
1
27
אשפיל אפי הרג אותי, ביחוד לאור העובדה המביכה שאני ממש נהנית מהמוזיקה בה הוא חובט

אבל לדעתי לא צחקו כאן על ישי ריבו בכלל, ואני נעלבת בשמו
הוא האהוב עלי בסוגה זו.
לצפיה ב-'"אשפיל אפי" הגיע אחרי ההופעה של יונתן רזאל עם המסקינגטייפ'
"אשפיל אפי" הגיע אחרי ההופעה של יונתן רזאל עם המסקינגטייפ
24/01/2018 | 13:20
57
על העיניים (כפי שגם רואים בקליפ) וגם סוף השיר מאזכר את "הצילני נא". לא יודעת מי זה ישי ריבו, לא שמעתי עליו מעולם.
לצפיה ב-'מקור'
מקור
12/01/2018 | 20:19
20
130
חברים האם בתורה הכתובה יש אסמכתא שברית מילה הכוונה לברית שכרוכה בחיתוך פיזי של איבר ? בבקשה בלי דיון רק ציון מקורות, תודה מראש.
לצפיה ב-'בתנ״ך לבד אין'
בתנ״ך לבד אין
12/01/2018 | 23:46
80
כתוב
״וביום השמיני ימול בשר עורלתו״
״ומלתם את עורלת לבבכם״
״וְכִי תָבֹאוּ אֶל הָאָרֶץ וּנְטַעְתֶּם כָּל עֵץ מַאֲכָל וַעֲרַלְתֶּם עָרְלָתוֹ״
לצפיה ב-'ברוך הבא בתנ''ך אין פירוט.'
ברוך הבא בתנ''ך אין פירוט.
13/01/2018 | 21:12
74
חשוב לזכור שכל הדתיים כמעט ללא יוצא מהכלל* לא עוסקים ולא חיים לפי התנ''ך אלא התושב''ע, דהיינו תלמוד בבלי וירושלמי.

ולדעתם בתושב''ע כתובים הפירוש שנתן הבורא למשה, ומשה העביר לחכמים, שהעבירו לזקנים, שהעבירו לנביאים וכו' וכו' לא לתפוס אותי המילה, לא זוכרת את השרשרת, המסורת מדברת על שרשרת דורות של שמירת המידע, עד שהכל נכתב ונחתם וכל אחד יכול לקרוא וללמוד בספרים אלה, שזה אגב מה שעושים תלמידי חכמים ובני ישיבות וכל מי שנאמר עליו שלומד תורה כמעט (נקרא גם גמרא).

ובכן בתושב''ע זה דווקא מפורט לא רע, ודי ברור על מה מדובר והיכן זה בגוף, ויש גם עדויות רבות עקיפות התומכות בכך, כמו מושכי עורלה, כרותי שופכה ועוד ועוד.

(*חוץ מהקראים לא יודעת על נוספים, אולי אני טועה ויש עוד?)
לצפיה ב-'צר לי לקלקל את מצהלות הפורום...'
צר לי לקלקל את מצהלות הפורום...
14/01/2018 | 15:44
1
77
ואני חילוני גמור. אבל:
בבראשית לד מובא סיפור קדום במיוחד (תקופת יעקב, השבט שממנו בא עם ישראל, בתיעוד מלפני 4000 שנה, וגם אם נניח שזה משוכתב הרי ברור שמדובר על תקופה קדומה מאד)...ובו סכסוך בין תושבי שכם ובין בני ישראל שישבו כמובן ליד שכם (אז לא היתה ירושלים, המקום הקדוש שלנו היה הר גריזים כפי שעד היום השומרונים מאמינים)...ובמסגרת הסכסוך והאונס שהיה שם, דרשו בני ישראל מה"גויים" לעשות ברית מילה, ואז כשהם דיממו וכאבו את הברית הם התנפלו וחיסלו אותם, כנקמה על האונס...
אם כך, בוא נגיד שברית מילה היא מנהג עתיק יומין, אפשר כמובן להתנער ממנו אבל קשה להגיד שהוא הומצא בתקופת התלמוד...
לצפיה ב-'אין מצהלות, ואיש לא טען שברית המילה הומצאה בתקופת התלמוד'
אין מצהלות, ואיש לא טען שברית המילה הומצאה בתקופת התלמוד
15/01/2018 | 01:05
23
לצפיה ב-'כן, יש פסוקים שמהם ברור שמדובר בחיתוך של איבר'
כן, יש פסוקים שמהם ברור שמדובר בחיתוך של איבר
15/01/2018 | 01:03
15
68
גם אם שמו של האיבר לא מופיע במפורש או אין אין הוראות איך ומה בדיוק צריך לחתוך.

בראשית יז:
י זֹאת בְּרִיתִי אֲשֶׁר תִּשְׁמְרוּ בֵּינִי וּבֵינֵיכֶם וּבֵין זַרְעֲךָ אַחֲרֶיךָ  הִמּוֹל לָכֶם כָּל-זָכָר.  יא וּנְמַלְתֶּם אֵת בְּשַׂר עָרְלַתְכֶם וְהָיָה לְאוֹת בְּרִית בֵּינִי וּבֵינֵיכֶם.  יב וּבֶן-שְׁמֹנַת יָמִים יִמּוֹל לָכֶם כָּל-זָכָר לְדֹרֹתֵיכֶם  יְלִיד בָּיִת וּמִקְנַת-כֶּסֶף מִכֹּל בֶּן-נֵכָר אֲשֶׁר לֹא מִזַּרְעֲךָ הוּא.  יג הִמּוֹל יִמּוֹל יְלִיד בֵּיתְךָ וּמִקְנַת כַּסְפֶּךָ וְהָיְתָה בְרִיתִי בִּבְשַׂרְכֶם לִבְרִית עוֹלָם. [...] כג וַיִּקַּח אַבְרָהָם אֶת-יִשְׁמָעֵאל בְּנוֹ וְאֵת כָּל-יְלִידֵי בֵיתוֹ וְאֵת כָּל-מִקְנַת כַּסְפּוֹ כָּל-זָכָר בְּאַנְשֵׁי בֵּית אַבְרָהָם וַיָּמָל אֶת-בְּשַׂר עָרְלָתָם בְּעֶצֶם הַיּוֹם הַזֶּה כַּאֲשֶׁר דִּבֶּר אִתּוֹ אֱלֹהִים.  כד וְאַבְרָהָם בֶּן-תִּשְׁעִים וָתֵשַׁע שָׁנָה  בְּהִמֹּלוֹ בְּשַׂר עָרְלָתוֹ.  כה וְיִשְׁמָעֵאל בְּנוֹ בֶּן-שְׁלֹשׁ עֶשְׂרֵה שָׁנָה  בְּהִמֹּלוֹ אֵת בְּשַׂר עָרְלָתוֹ.  כו בְּעֶצֶם הַיּוֹם הַזֶּה נִמּוֹל אַבְרָהָם וְיִשְׁמָעֵאל בְּנוֹ.  כז וְכָל-אַנְשֵׁי בֵיתוֹ יְלִיד בָּיִת וּמִקְנַת-כֶּסֶף מֵאֵת בֶּן-נֵכָר נִמֹּלוּ אִתּוֹ.

אומנם כאן עדיין לא מופיעה פעולת חיתוך, אבל יש אזכור שזו פעולה שנעשית על הבשר, כלומר איזושהי פעולה פיזית על הגוף (וברית דמים אינה המצאה יהודית).

אבל בשמות ד זה כבר ממש ברור:
כה וַתִּקַּח צִפֹּרָה צֹר וַתִּכְרֹת אֶת-עָרְלַת בְּנָהּ וַתַּגַּע לְרַגְלָיו וַתֹּאמֶר כִּי חֲתַן-דָּמִים אַתָּה לִי
כו וַיִּרֶף מִמֶּנּוּ אָז אָמְרָה חֲתַן דָּמִים לַמּוּלֹת

כלומר זו לא סתם פעולה בבשר הגוף, היא מצריכה סכין (כלי חד), יש כריתה של חלק מהגוף, יש דם...

לגבי פעולת המילה, יש ציורי קיר מצריים שמתעדים אותה, ולכן ידוע שזה היה מקובל כאן באזור באותה תקופה. אחת ההשערות המקובלות היא שבתקופת המקרא לא ביצעו פריעה, כלומר לא הסירו את מלוא העורלה, אלא רק את מה שאפשר למשוך ידנית. הפריעה היא ככל הנראה החמרה של חז"ל (לשעבר "הפרושים" כלומר מה שמזוהה עם התורה שבעל פה – המשנה, התלמוד, פסקי ההלכה... בקיצור, היהדות הרבנית או היהדות שאנחנו מזהים כיום כרבנות האורתודוקסית) בעקבות המתייוונים שמשכו את עורלתם (כך שלא ייראו נימולים). המילה האורתודוקסית (שאנחנו מכירים כיום) לא מאפשרת לעשות זאת כי היא מסירה 100% מהעורלה, בשונה מהמילה הקראית (גם בימינו) שאינה כולל פריעה:
לצפיה ב-'למה כשכתוב ׳ומלתם עורלת לבבכם׳ זה רק מטאפורה?'
למה כשכתוב ׳ומלתם עורלת לבבכם׳ זה רק מטאפורה?
15/01/2018 | 22:40
14
24
לצפיה ב-'אולי כי ללב אין עורלה...? וזה גם לא נאמר ברשימת מצוות'
אולי כי ללב אין עורלה...? וזה גם לא נאמר ברשימת מצוות
16/01/2018 | 01:10
13
33
כל שיפוט של טקסט חייב להיעשות בהקשר. הציטוט שכתבת הוא תחילתו של פסוק ט"ז בדברים י: "וּמַלְתֶּם אֵת עָרְלַת לְבַבְכֶם וְעָרְפְּכֶם לֹא תַקְשׁוּ עוֹד". ו"להקשות עורף" אנחנו מכירים, וברור שזה לא ברמה הפיזית. זה ביטוי ציורי שאנחנו משתמשים בו גם כיום, ומשמעותו עקשנות, מרדנות, אי קבלת מרות.

כל זה מתקשר לטקסט בפרק י, שבו משה פונה אל העם ומבקש ממנו לאהוב את ה', לעבוד אותו, לשמור את מצוותיו וכו':

יב וְעַתָּה יִשְׂרָאֵל מָה יְהוָֹה אֱלֹהֶיךָ שֹׁאֵל מֵעִמָּךְ כִּי אִם-לְיִרְאָה אֶת-יְהֹוָה אֱלֹהֶיךָ לָלֶכֶת בְּכָל-דְּרָכָיו וּלְאַהֲבָה אֹתוֹ וְלַעֲבֹד אֶת-יְהוָֹה אֱלֹהֶיךָ בְּכָל-לְבָבְךָ וּבְכָל-נַפְשֶׁךָ:
יג לִשְׁמֹר אֶת-מִצְוֹת יְהוָֹה וְאֶת-חֻקֹּתָיו אֲשֶׁר אָנֹכִי מְצַוְּךָ הַיּוֹם לְטוֹב לָךְ:
יד הֵן לַיהוָֹה אֱלֹהֶיךָ הַשָּׁמַיִם וּשְׁמֵי הַשָּׁמָיִם הָאָרֶץ וְכָל-אֲשֶׁר-בָּהּ:
טו רַק בַּאֲבֹתֶיךָ חָשַׁק יְהוָֹה לְאַהֲבָה אוֹתָם וַיִּבְחַר בְּזַרְעָם אַחֲרֵיהֶם בָּכֶם מִכָּל-הָעַמִּים כַּיּוֹם הַזֶּה:
טז וּמַלְתֶּם אֵת עָרְלַת לְבַבְכֶם וְעָרְפְּכֶם לֹא תַקְשׁוּ עוֹד:
יז כִּי יְהוָֹה אֱלֹהֵיכֶם הוּא אֱלֹהֵי הָאֱלֹהִים וַאֲדֹנֵי הָאֲדֹנִים הָאֵל הַגָּדֹל הַגִּבֹּר וְהַנּוֹרָא אֲשֶׁר לֹא-יִשָּׂא פָנִים וְלֹא יִקַּח שֹׁחַד:
יח עֹשֶׂה מִשְׁפַּט יָתוֹם וְאַלְמָנָה וְאֹהֵב גֵּר לָתֶת לוֹ לֶחֶם וְשִׂמְלָה:
יט וַאֲהַבְתֶּם אֶת-הַגֵּר כִּי-גֵרִים הֱיִיתֶם בְּאֶרֶץ מִצְרָיִם:
כ אֶת-יְהוָֹה אֱלֹהֶיךָ תִּירָא אֹתוֹ תַעֲבֹד וּבוֹ תִדְבָּק וּבִשְׁמוֹ תִּשָּׁבֵעַ:
כא הוּא תְהִלָּתְךָ וְהוּא אֱלֹהֶיךָ אֲשֶׁר-עָשָׂה אִתְּךָ אֶת-הַגְּדֹלֹת וְאֶת-הַנּוֹרָאֹת הָאֵלֶּה אֲשֶׁר רָאוּ עֵינֶיךָ:

כלומר ההקשר כאן הוא לא הקשר של רשימת מצוות (ויש כאלה לא מעט פרקים במקרא) אלא בקשה מהעם לדבוק באלוהים ולשמור את מצוותיו באופן כללי. שים לב גם כמה פעמים מופיע השורש א-ה-ב, ו"לב" הוא מטאפורה ברורה לרגשות (עד היום, ולא רק בעברית). מכיר את הביטוי "ערל לב"? משמעותו אדם אטום, קשה, חסר רגשות. כלומר כשמשה פונה אל העם ומבקש ממנו לאהוב את אלוהים, הוא מבקש מהם למול את הערלה, את הכיסוי של הלב, להיפתח אליו, לא להקשות את העורף, להתמסר לעבודת הבורא. לכן ברור לחלוטין שהבקשה הזאת מטאפורית, אין שום אפשרות סבירה אחרת להבין את הטקסט (באופן הגיוני).
לצפיה ב-'יש את יותרת הלב'
יש את יותרת הלב
16/01/2018 | 15:22
12
31
כל ההסברים שלך על מטאפורה מתאימים לאקדמיה ללשון ולא למציאות בזמן התנ״ך.
גם ימול בשר עורלתו זה מטאפורה, אתה לא באמת חושב שאלוהים התכוון שתחתוך איבר מין לתינוק.

לצפיה ב-'מהי "יותרת הלב"? זה לא מונח רפואי, וזו לא מצווה על ניתוח לב'
מהי "יותרת הלב"? זה לא מונח רפואי, וזו לא מצווה על ניתוח לב
16/01/2018 | 16:18
11
34
מלבד ההקשר הלא מתאים, זה היה מעבר לידע האנטומי או ליכולות הניתוח של אותה תקופה. כמו כן, בניגוד למילה המוכרת לנו, אין ל"מצווה" הזאת תיעוד ביצוע במקום אחר במקרא, ואין תיעוד חיצוני, ואין מסורת לאורך הדורות... יש בעיקר מתנגדי מילה שמחפשים במקורות חיזוק להשקפתם. גם אני מתנגדת לברית מילה (כשהיא נעשית בכפייה על קטינים) אבל אני לא צריכה תירוצים או לאנוס את הטקסט המקראי לצרכיי. די לי בהתנגדות העקרונית שלי ובידע הקיים היום על ההליך.

ההסברים שלי על מטאפורה מתאימים למה שאפשר להבין מהפרק, אין שום קשר לאקדמיה ללשון. בוא תתמודד איתם בבקשה עניינית בלי לתרץ סתם באוויר.

למה שלא יחתכו את קצה איבר המין לתינוק? זה קצה של איבר חיצוני, לא צריך ניתוח בחלל הבטן, לא צריך תפרים... אנחנו יודעים שבתקופה המקרא זה נעשה לגברים, זה מתועד, כאמור, בציורי קיר מצריים. אנחנו גם יודעים שאפשר לעשות זאת לתינוקות (עובדה...) כי זה נעשה ביהדות לפחות אלפיים שנים.

אם חז"ל יכלו לבצע מילה (כולל פריעה ומציצה ) לפני כאלפיים שנה, מדוע אתה סבור שלא יכלו לבצע מילה (ללא פריעה ומציצה) לפני 2500 שנה? מה כבר השתנה?
לצפיה ב-'הנושא הוא על התנ״ך ולא על מסורת או תיעוד. '
הנושא הוא על התנ״ך ולא על מסורת או תיעוד.
16/01/2018 | 18:17
10
35
בתנ״ך אין שום הוכחה שצריך ממש לחתוך, וגם לא כתוב את מה.
ובדיוק כמו שלא הגיוני לך לפתוח בטן עם תפרים, ככה לא הגיוני לי לחתוך איבר מין.
יש תיעודים של הקרבת קורבנות אדם (שהיה בעיקר בצורה של עקירת לב), ואני לא רואה שאת מפרשת את זה לפסוק מהתנ״ך (היום גם לא תולים הומואים אם זאת הטענה הבאה).

אפשר לחתוך את יותרת הלב, והיו תקופות שכרתו את יותרת המוח, המוות ממילה בעבר היה יותר גבוה.

אם קוראים את התנ״ך לבד, אין שום היגיון שקשור לכריתה של חלק מאיבר המין. מסורת יש גם למוסלמים, ובמשך הדורות כל רב המציא מה שהוא רוצה.
לצפיה ב-'פרה פרה. ראשית, הוא שאל'
פרה פרה. ראשית, הוא שאל
16/01/2018 | 19:16
8
29
"האם בתורה הכתובה יש אסמכתא שברית מילה הכוונה לברית שכרוכה בחיתוך פיזי של איבר" (הוא לא כתב איזה איבר). ועל כך התשובה חיובית. ציטטתי והסברתי.

אתה שאלת שאלה אחרת, עניתי לך גם עליה. עכשיו אתה סתם מסיט את הדיון בנימוקים לא רלוונטיים במקום להתייחס עניינית למה שכתבתי.
לצפיה ב-'אני דיברתי על הטענה שבתנ״ך יש אסמכתא '
אני דיברתי על הטענה שבתנ״ך יש אסמכתא
17/01/2018 | 01:07
7
27
הרי אף אחד לא טוען שצריך לחתוך את הלב, אז גם לא הגיוני לחתוך את ה*** (מלבד מי שזה כן הגיוני לו...).

גם המעשה של ציפורה לא מוכיח כלום לגבי המצווה, ולא רק בגלל שלא כתוב את מה לחתוך, אלא מאותה סיבה שאף אחד לא לומד מהסיפור של ציפורה לכרות את הלב.

אני יודע מה המסורת, רק שיש לה נטייה להמשיך רק אם למאמינים יש סטייה משותפת, כך שזאת לא הוכחה שזה מה שנכתב בתנ״ך.
לצפיה ב-'ויש. אתה יכול להתכחש, זה לא ישנה את הכתוב.'
ויש. אתה יכול להתכחש, זה לא ישנה את הכתוב.
17/01/2018 | 01:26
6
26
אני לא מבינה מה הקשר להיגיון. שוב, יש לך גם עדויות חוץ מקראיות שזו הייתה פרקטיקה מקובלת, וידוע שיהודים עשו זאת; מה עוד אתה צריך? למה אכפת לך כ"כ מה כתוב בתנ"ך? במה זה משנה משהו?
לצפיה ב-'השאלה היתה על התנ״ך בלבד'
השאלה היתה על התנ״ך בלבד
17/01/2018 | 08:15
5
30
זה שיש לזה פירושים מצד אנשים פרטיים, ובמיוחד שזה בכלל מסורת של עמים שכנים, לא ממש מעניינת אדם רציונלי.
זה כמו לקבוע שצריך לעקור לב של חוטאים, בגלל שכתוב משהו על עורלת הלב, וזאת פרקטיקה שהיתה נפוצה בעמים הסמוכים.

אותי באופן אישי ממש לא מעניין אם זה היה משהו מקובל, אם היהודים עשו את זה, או אם זה היה כתוב מפורש בתנ״ך. זה לא סיבה בשבילי לחתוך איבר מין של תינוק, כך שממש לא ברור לי על מה ההתעקשות שיהודים כן חתכו *** במהלך ההיסטוריה?
לצפיה ב-'ועניתי על התנ"ך. שנחזור על עצמנו כמו תקליט שבור? אין בעיה:'
ועניתי על התנ"ך. שנחזור על עצמנו כמו תקליט שבור? אין בעיה:
17/01/2018 | 11:19
4
28
"האם בתורה הכתובה יש אסמכתא שברית מילה הכוונה לברית שכרוכה בחיתוך פיזי של איבר" (הוא לא כתב איזה איבר). ועל כך התשובה חיובית. ציטטתי והסברתי.

"זה שיש לזה פירושים מצד אנשים פרטיים, ובמיוחד שזה בכלל מסורת של עמים שכנים, לא ממש מעניינת אדם רציונלי."
שום פירושים, קראתי את הטקסט והתייחסתי אליו ברמת הפשט, לא הדרש. כלומר מה נובע ישירות מהטקסט עצמו. העובדה שיש מידע חוץ מקראי התומך בכך רק מחזקת את הנקודה, לא מחלישה אותה, וכן, זה אמור לעניין אדם רציונלי. אני אדם ראציונלי וזה מעניין אותי, כי מעניינת אותי האמת. אני יודעת שיש כיום זילות מוחלטת של האמת, אבל לי היא עדיין חשובה, גם אם היא לא נעימה. אם היא לא מוצאת חן בעיניי אני יכולה לפעול (וכך אני עושה) כדי לשנות אותה עתידית, אבל את העבר אין לי (או לך) יכולת לשנות.

"זה כמו לקבוע שצריך לעקור לב של חוטאים, בגלל שכתוב משהו על עורלת הלב, וזאת פרקטיקה שהיתה נפוצה בעמים הסמוכים."
לא זה לא, כי זה לא מה שכתוב בטקסט, והמקרא חד משמעית נגד קורבנות אדם. כך שזה לא רלוונטי.

"אותי באופן אישי ממש לא מעניין אם זה היה משהו מקובל, אם היהודים עשו את זה, או אם זה היה כתוב מפורש בתנ״ך. זה לא סיבה בשבילי לחתוך איבר מין של תינוק, כך שממש לא ברור לי על מה ההתעקשות שיהודים כן חתכו *** במהלך ההיסטוריה?"

אבל אותי לא מעניין מה מעניין אותך באופן אישי. לא אתה פתחת את השרשור הזה. גולש אחר פתח אותו, והוא שאל שאלה, ועניתי לו, לא לך. אתה שאלת שאלה נוספת, עניתי גם לך בצורה מנומסת ומנומקת. עכשיו זה פתאום "לא מעניין אותך"? אז מה אתה עושה בדיון הזה? אתה שוב ושוב מתעקש שהדיון הוא על התנ"ך, ואז פתאום כותב שבעצם לא מעניין אותך מה כתוב בתנ"ך... אז מה אתה רוצה, לעזאזל? מי שסתם מתעקש כאן הוא אתה.

אין שום "התעקשות" שהיהודים חתכו במהלך ההיסטוריה, יש מציאות היסטורית, יש אמת. זו האמת! אלמלא הייתה, לא היה צורך בפורום הזה, כי זו לא הייתה מסורת יהודית... אף אחד לא אמר שזו צריכה להיות סיבה כדי שתחתוך משהו ואף אחד לא ניסה לשכנע אותך לחתוך שום דבר. אבל יש מציאות היסטורית ויש מה עושים איתה כיום, ואלה שני דברים שונים.
לצפיה ב-'כנראה בעייה בהבנת הנקרא, אני ממליץ לך לקרוא הכל שוב. '
כנראה בעייה בהבנת הנקרא, אני ממליץ לך לקרוא הכל שוב.
17/01/2018 | 13:30
3
12
לצפיה ב-' אני ממליצה לך לקרוא שוב את תגובותיי ולהתייחס עניינית'
אני ממליצה לך לקרוא שוב את תגובותיי ולהתייחס עניינית
17/01/2018 | 13:37
2
20
כי בינתיים אתה לא מגיב כמו אדם ראציונלי... פשוט מתעלם מכל מה שלא מתאים לך ומנסה להסיט את הדיון עם דמגוגיה לא קשורה.
לצפיה ב-'שום תגובה שלך לא עניינית'
שום תגובה שלך לא עניינית
17/01/2018 | 18:05
1
24
יש לך כבר עבר ארוך של בזבוז זמן לגולשים
אני לא מתכוון לבזבז את הזמן שלי
לצפיה ב-'כמובן, אתה לא מסוגל להתמודד עניינית עם הטיעונים, אז אני אשמה'
כמובן, אתה לא מסוגל להתמודד עניינית עם הטיעונים, אז אני אשמה
17/01/2018 | 18:16
25
עניתי והתייחסתי בפירוט לכל טענותיך, אתה זה שמתעלם מאלה שלי... גם לי אין כוונה לבזבז עליך את זמני; ישפטו הגולשים.
לצפיה ב-'יש עורלה, שאולי לא ברור מהי, ויש כריתה, דם, צור וכאבים.'
יש עורלה, שאולי לא ברור מהי, ויש כריתה, דם, צור וכאבים.
22/01/2018 | 22:32
29
''וַתִּקַּח צִפֹּרָה צֹר וַתִּכְרֹת אֶת-עָרְלַת בְּנָהּ וַתַּגַּע לְרַגְלָיו וַתֹּאמֶר כִּי חֲתַן-דָּמִים אַתָּה לִי''

יש פה צור שזה אבן חדה, יש את המילה לכרות, יש חתן דמים, כלומר מוזכר דם.

בסיפור של אונס דינה ובני שכם בן חמור יש כאבים. כלומר יש פצע, ניתוח, משהו כואב.

''וַיְהִי בַיּוֹם הַשְּׁלִישִׁי בִּהְיוֹתָם

מקווה שעכשו זה ברור
לצפיה ב-'קהילה אתיופית חדרה הפגינו נגד מינוי המוהל רב אסולין '
קהילה אתיופית חדרה הפגינו נגד מינוי המוהל רב אסולין
08/01/2018 | 23:41
46
המוהל שתועד בתחקיר המוהלים מעודד להתנסות על בני העדה האתיופית ובני אוכלוסיות מוחלשות הודיע כי הוא רוצה להיות רב העיר חדרה ופתח את הפצע של בני העדה האתיופית. היום הם יצאו להפגין נגד העירייה והמועצה הדתית. כתבתו של אוריה אלקיים

לצפיה ב-'ואווו יואב טלמור פשוט מעולה!! תודה חנוך!'
ואווו יואב טלמור פשוט מעולה!! תודה חנוך!
08/01/2018 | 11:34
36
מקסים, נשכני, מלא חן ואמת, נוגע בהרבה נקודות חשובות בצורה נהדרת, כמו שצריך!

אלפי כבר קושר אצלנו  אבל טוב להזכר.
לצפיה ב-' מעולה! הראשון מבריק, השני קצת מעיק, אבל עדיין לא רע.'
מעולה! הראשון מבריק, השני קצת מעיק, אבל עדיין לא רע.
12/01/2018 | 02:07
11
לצפיה ב-'הוועדה המיוחדת לזכויות הילד בכנסת דנה בנושא פיקוח על מוהלים'
הוועדה המיוחדת לזכויות הילד בכנסת דנה בנושא פיקוח על מוהלים
31/12/2017 | 21:57
20
236
ביום שני האחרון (25/12/17) בכותרת:
43 תינוקות מאושפזים ורק מוהל אחד מזומן לבירור מדי שנה: הפיקוח על מוהלים ע"י הרבנות הראשית
הפרוטוקול טרם עלה לאתר, אבל יש שם קישור לשידור הישיבה.

גיליתי על אודותיה בזכות כתבה ב"כיכר השבת" (אני לא קוראת שם קבוע, חיפשתי בגוגל משהו אחר והגעתי אליה) בכותרת "סוער בכנסת: האם יש סיבוכים בברית המילה?". בכתבה בחרו להראות רק קטע קטן שהתמקד בדבריו של חבר הכנסת אורי מקלב (יהדות התורה) ובאופן לא מפתיע, הציעו את הדברים באופן שהתאים להם...

רציתי לראות מה אמרו חברי הכנסת האחרים ולשם כך צפיתי בשידור (כשעה ורבע), היה מעניין מאוד... סיכמתי חלק מהדברים (זה לא הכול) ותמללתי באופן מדויק כמה נקודות שנראו לי מעניינות / חשובות במיוחד.

את הישיבה ניהלה חברתה הכנסת איילת נחמיאס ורבין (המחנה הציוני).
ראשון הדוברים היה חבר הכנסת אלעזר שטרן (חובש כיפה מ"יש עתיד"). הוא הביע שאת נפש מהמקרה של המוהל ש"התאמן" על תינוקות אתיופיים ולא ספג ענישה מהותית מטעם הרבנות. 
לקראת סוף דבריו (05:16) אמר:

תראו, יש כאלה שמנסים להתכחש. מספר התינוקות הנימולים במדינת ישראל יורד. יורד. יש לזה כל מיני סיבות; גם חלק בגלל העלייה ---

ורבין: אנחנו יודעים את זה בוודאות, אגב?
שטרן: חד משמעית. חד משמעית.
ורבין: יש נתונים?
שטרן: חד- ....
ורבין: אף אחד לא רושם אם עשית ברית או לא עשית ברית לבן שלך. 
שטרן" שנייה, שנייה.
ורבין: לא, אני שואלת כדי לדעת.
[הערה מהצד: ... סקר שלא תומך בנתונים ---]
ורבין: תכף אני אתן לך את רשות הדיבור, אבל מעניין אותי מאיפה חבר הכנסת שטרן אומר, כי הוא בדרך כלל לא אומר דברים לא ---

שטרן: אל"ף, אני יכול לקחת אותך לסיור בבתי החולים במחלקות הילדים אצל רופאים דתיים, שלובשים כיפה וציצית, והם יגידו לך כמה תינוקות יהודיים בשניידר מגיעים לא נימולים. בסדר? שמגיעים לטיפול אחר בכלל; מגיעים לא נימולים. מי שרוצה להתכחש לנתונים האלה ---

הערה מהצד [מקלב?]: לא פלא שמי שלא נימול מגיע הרבה לבית חולים.
שטרן: אני ידעתי את זה, נכון; אם לא הייתי מכיר אותך הייתי חושב שאתה באמת מתכוון לזה.

מה שאני רוצה לומר זה, תראו, יותר אנשים היום עושים  בריתות עם רופאים [ורבין: נכון]. והוא יגיד אין, אין. יש! יגיד יש לך נתונים? אין נתונים, ברבנות אין נתונים. יותר אנשים עושים --- [הערות אגב] אבל הם דרך אגב תחת פיקוח, הרופאים; הם נקראים. המוהלים לא נקראים. [כאן נזרקו מסביב לשולחן מיני הערות אגב לגבי חוסר פיקוח על מוהלים]

שטרן: בשורה התחתונה, אם תשאלי אותם, אז גם לא פחות מתחתנים עם רבנות, יש יותר שמתחתנים עם רב היום. יש פה כל העניין הזה, הוא בסוף איזו יהדות אנחנו מציגים. וכמו שאנשים היום בגלל ההתנהלות של הרבנות פחות מתחתנים ברבנות, פחות נרשמים, אותו הדבר, לצערי הרב, קורה גם בבריתות. כיוון שככה זה נראה, פחות אנשים עושים ברית מילה. 
ורבין: הולכים למוהלים.
שטרן: לא אגב פחות עושים ברית מילה.

רחל עזריה אמרה שהגיעה מדיון בנושא הכשרות, ויש הרבה יותר עסקים ששללו להם כשרות ממוהלים ששללו להם רישיון. היא אמר שבפרוצדורות רפואיות, ולו הפשוטות ביותר "הכול מוסדר. אי אפשר לעשות טעויות ולא לשלם עליהן. כמו שזה ככה צריך להיות גם במוהלים". "אפילו ביטוח המוהלים לא מחויבים לעשות. אין שום כללים לגבי המוהלים מה מותר, מה אסור". 

"לא יכול להיות שבנושא של כשרות אנחנו כ"כ בקלות דורשים מאנשים לשלם את המחיר אם הם לא מדייקים ב-100%, ובנושא של מילה, שהוא נושא רפואי שנשאר לטווח ארוך – יש לי חברה שלבן שלה יש נזק רפואי לכל החיים, והוא עובר טיפולים כל הזמן בגלל טעות בברית מילה – לא יכול להיות שהרבנות, שאמורה לתת את שירותי הדת, בנושא הכשרות יש שירותים אינטנסיביים שלא כ"כ מרפים, ולעומת זאת במילה, פתאום שירות הדת זה לא חלק מהאתגר של הרבנות לתת את השירותים."

ואז דיבר חבר הכנסת אורי מקלב (יהדות התורה) ואת רוב דבריו הראו בסרטון ב"כיכר השבת" לעיל. בקצרה, הוא טען שבתי החולים מדווחים לוועדה שיושבים בה רופאים מטעם משרד הבריאות, ורוב המקרים של תינוקות שמגיעים לבית החולים לאחר ברית מילה לא קשורים למילה. לכן אין להם סיבה לזמן את המוהלים כי זה לא קשור אליהם.

ח"כ יפעת שאשא ביטון אמרה שהנקודה אינה דתית אלא בסה"כ בדיקה של הפיקוח על מי שמבצעים פעולה כירורגית בתינוקות רכים.

משה דגן, מנכ"ל הרבנות, אמר שהם מקבלים דיווחים יומיים מבתי החולים, הסיבוך העיקרי הוא דימום (פחות ממקרה אחד לאלף), כי יש תינוקות שיש להם כלי דם מורחבים שהחבישה לא הצליחה לעצור להם את הדימום. ברוב המקרים מדובר בהיסטריה של הורים, התינוקות אפילו לא מאושפזים אלא מחליפים להם את החבישה ומשחררים אותם לביתם.

כל המקרים האלה מגיעים לוועדה ואם היא מזהה כשל של המוהל היא אכן מזמנת אותו. נוסף על אלפי מוהלים מוסמכים יש כשלוש-מאות מוהלים לא מוסמכים. הוועדה מקדמת בקרב ההורים פנייה למוהלים מוסמכים בלבד והוציאה איגרת בנושא. גם מוהלים לא מוסמכים מזומנים לוועדה הבין-משרדית (במידת הצורך).

נשמעו קריאות הביניים (בעיקר מהנשים) היו שרצו להעביר חוק והחרדים/רבנות חסמו אותם, ההורים לא מודעים ולא די בהסברה של הרבנות.

המשך בתגובה הבאה
לצפיה ב-' המשך:'
המשך:
31/12/2017 | 22:11
1
55
יפעת שאשא ביטון אמרה שהיא רוצה שרק מוהלים מוסמכים יורשו למול, נקודה.
דגן: מוהל מוסמך חייב בביטוח.
שטרן ציין שאפילו אם אדם רוצה להינשא הוא לא יכול לבחור בחופשיות את הרב אלא מתוך רשימה סגורה...

הנקודה שהוא וחברי הכנסת האחרים ניסו להעביר היא שכפי שלא ניתן להשתמש במילה "כשרות" ללא הרבנות ואדם לא יכול להציג את עצמו כ"רופא" אם אין לו הסמכה ואישור רשמיים לכך מהמדינה, כך לא יוכל אדם להציג את עצמו כ"מוהל" (בכלל, לא רק כמוהל מוסמך) אם אינו מוהל מוסמך.

הטענות מצד הרבנות/מקלב היו שבלאו הכי אחוז הסיבוכים ממילה נמוכים מאוד ולא קשורים להסמכה, כי אחד המקרים הקשים ביותר קרה בכלל במילה ע"י רופא. הם מעודדים רק מוהלים מוסמכים אבל הם לא רוצים חקיקה בעניין כי זה מדרון חלקלק; במדינות זרות לא דורשים הסמכה ממוהלים וזה אירוני שדווקא במדינת היהודים ידרשו זאת.

לדעתי, אגב, הסיבה לכך ברורה: מדובר במצווה שכל יהודי יכול למלא (גם אביו או אמו של התינוק) וסביר להניח שבמגזר החרדי זה המצב ולכן הם לא רוצים לחוקק כזה חוק...

בהמשך דיבר נציג משרד הבריאות מהוועדה הבין משרדית, רופא פלסטיקאי ד"ר וסטרייך. ואחריו האורולוג ד"ר ישי פאליק (בהתחלה שמעתי ד"ר פאלי, שזה דווקא יכול להיות שם מעולה לאורולוג... ) הסביר שרופאים מזומנים לשימועים במשרד הבריאות בכל פעולה, וזה לא קשור דווקא למילה. נוסף על כך קיימת הוועדה הבין-משרדית שהיא וולונטרית, מכיוון שמילה מוגדרת בישראל פעולה דתית ולא רפואית. הוא ציין שגם קעקוע עלול לגרום לפסוריאזיס ופירסינג בלשון עלול לגרום לנמק, ועם זאת הם מותרים בישראל ומבוצעים ע"י אנשים שאינם רופאים.

עזריה העירה שההשוואה לפירסינג או לקעקועים אינה רלוונטית מאחר שלא מדובר בתינוק בן שמונה ימים, בהחלטה של ההורים...

נציג ארגון האורולוגים, ד"ר יובל בר יוסף, אמר שהוא מכיר את עבודת הוועדה והיא עושה אותה נאמנה, אבל אין לה שיניים. רוב הסיבוכים אכן לא דורשים חקירה. הוא אמר למשל שהם מבקשים ממוהלים לא לבצע מילה כשיש מומים מלידה של הפין כדי שיוכלו לתקן אותם, אך מוהלים בכ"ז מבצעים מילות וזה קורה לא מעט... אין סטטיסטיקה, אבל הוא נתקל במקרים בודדים מדי שנה.

הוא הזכיר את נושא המציצה הישירה, שגם הוא עורר סערה...
מקלב טען שזו בחירה של ההורה, פאליק טען שהמוהל חייב לקבל את אישור ההורים...
ושוב סערו הרוחות שההורים לא יודעים ולא מודעים...
נאמר גם שאם המוהל הדביק את התינוק במחלה, ההורים יכולים לתבוע אותו נזיקין...

לסיכום, מקלב טען שוב ושוב שהטעויות והסיבוכים הן של הרופאים (שמלים) ולא של המוהלים ושחברי הכנסת סתם נטפלים...

ורבין סיכמה שהבעיה היא חוסר המודעות של ההורים, תת-דיווח של בתי החולים, ולא ייתכן שבנושאים אחרים יש הרבה יותר פיקוח ודווקא במילה אין.
לצפיה ב-'הנציג של הרבנות טוען שיש 70,000 בריתות בשנה'
הנציג של הרבנות טוען שיש 70,000 בריתות בשנה
03/01/2018 | 08:49
64
לפי הלשכה לסטטיסטיקה, נולדו בישראל בשנת 2017 95,300 ילדים יהודים, שמתוכם 50% בנות.
כך שאין שום אפשרות טכנית שמוהלים של הרבנות מלים 70,000 בשנה (גם ללא המוהלים הפיראטיים, וגם עם הערבים).
לצפיה ב-'תגובתי לנושא בהרחבה (מופנית לחברי הכנסת שיזמו את הוועדה)'
תגובתי לנושא בהרחבה (מופנית לחברי הכנסת שיזמו את הוועדה)
03/01/2018 | 19:22
11
66
ההתנגדות החרדתית לאיסור על מילה שלא ע"י מוהל מוסמך (או רופא) ברורה לי מאליה: זו מצווה שכל אחד יכול לבצע וכך הממסד הדתי רוצה שתישאר. ברית מילה היא מצווה על האב; כל אב יכול למול את בנו, למעשה כל אם יכולה למול את בנה (ע"ע ציפורה) ולמיטב הבנתי במגזר החרדי לא פעם מלים בתוך המשפחה. זכור לי שקראתי גם את הסיפור של הזמרת דין דין אביב, שבמילת בנה המוהל נתן לבעלה לבצע חיתוך... מין הסתם בהליך רפואי איש לא היה מעלה בדעתו דבר כזה. אבל זה טקס דתי, גם אם במסגרתו מבוצע הליך כירורגי (ע"י אדם שאינו כירורג, במקום שאינו חדר ניתוח...). 

הדרישה שימולו רק מוהלים מוסמכים ברורה (לא רק שמדובר בגיל כה פעוט שלא מבצעים בו ניתוחים אם הם לא דחופים, כאן מדובר בפעולה אלקטיבית לחלוטין, ולכן היא אמורה להיות בטוחה עד כמה שאפשר), אבל לא כ"כ מסתדרת עם המסורת היהודית. לכן הרבנים ימשיכו ליידע את ההורים, אבל הם לא רוצים לחסום את האפשרות עבור המגזר החרדי (שיש לו מילות משלו כפי שיש לו כשרויות משלו). הבעיה שלהם אינה עם מי שדתי יותר, היא עם מי שדתי פחות...

בדיון דובר הרבה על רשלנות מוהלים ועל נזקי מילה, אבל כולם מסתכלים על מה שקורה מיד לאחר המילה, אף אחד לא סופר את מה שקורא הרבה אחרי, חודשים ואף שנים. על הדברים האלה כבר אין מעקבים, אין רישומים ובמקרים רבים אין קישורים. אם המוהל פישל הרבה יראו זאת מיד, אבל אם פישל רק קצת, יראו זאת אולי בעוד שנים רבות, אחרי שהפין יגדל (אגב, לא לחינם ניתוחים פלסטיים ברמה כזאת מבוצעים תמיד באיברים שסיימו לגדול ולהתעצב). למשל, כשהתינוק כבר יהפוך לנער ויחווה זקפה, אם הוסר יותר מדי עור, או באופן לא סימטרי, הוא עלול לחוש מתיחות לא נעימה בפין, נטייה לאחד הצדדים, ואף שיעור של בסיס הפין (שמושך את העור סביבו). במקרים רבים נערים וגברים חושבים שזה טבעי ו"ככה זה" ולא מקשרים את מצבם לעבודת המוהל אי אז בעבר הרחוק. הם גם לא דנים על כך עם הוריהם...

עוד אציין לגבי נזקי מילה, שבציבור לא ידועה בעיה של הצרת פתח השופכה, שאפילו לא נחשבת לנזק כי זה פשוט דבר שקורה באחוז מסוים (עד כ-10% מהנימולים) גם כשהמילה מבוצעת באופן תקין. זו בעיה שלא קורית מעצמה אלא למי שעבר ניתוח/חבלה/טראומה בפין, והיא מצריכה לא פעם התערבות ניתוחית. רוב ההורים לא מודעים לה כלל כי אין יידוע של הציבור, שהרי ידוע שברית מילה זה "נורא בריא".
https://www.tasmc.org.il/Operations/Pages/Meatotom...
https://www.clalit.co.il/he/your_health/family/uro...

מישהו מכיר עוד הליך כירורגי שבו לא מסבירים למנותח או לאפוטרופסיו מהן ההשלכות? אפילו כשהורידו לי חתיכת עור עודפת בגודל מילימטר (מסיבה קוסמטית) הרופא הסביר לי את ההשלכות והחתים אותי על מסמך. מילה היא הליך הרבה יותר פולשני ואלים, אבל מבחינת הרבנות ההסבר היחיד שההורים יקבלו הוא "תזמינו מוהל מוסמך" כי הוא כבר ידאג לשאר. ההורים לא צריכים לדאוג ועדיף שיחשבו על כך כמה שפחות. חס וחלילה ליידע אותם בהשלכות רפואיות; זו הרי לא פעולה רפואית, ואם יפחידו או ילחיצו אותם הם עלולים להתחרט ולקבל את ההחלטה הלא נכונה.

כמובן, הנזק הגדול שנגרם לפין הוא היעדר העורלה, אבל זה במכוון. הפין התפתח אבולוציונית כדי לתפקד עם עורלה, וזה התפקוד הטבעי שלו. להתערבות הזאת יש מחיר מסוים (קטן או גדול, תלוי את מי שואלים), ורוב האנשים לא מודעים לו. גם אם אין פגיעה בהנאה (תלוי את מי שואלים), מבחינה אנטומית לעורלה יש תפקיד, והסרתה משנה את האופן הפיזיולוגי שבו פין מתפקד בעת קיום יחסי מין (וגם באוננות). לא ארחיב על כך את הדיבור, לא חסר מידע למי שרוצה ללמוד. אבל רוב ההורים לא רוצים... רבים לא מבררים ולא שואלים אלא מלים אוטומטית כי "אנחנו יהודים" ו"כולם עושים". הורים משקיעים לא פעם שעות בהתייעצות מה כדאי לקנות, עורכים מחקר נרחב על העגלה המושלמת, אבל במוהל או במשמעות המילה מעדיפים לא לחקור, לא רוצים להסתכל. פשוט לעשות וגמרנו, שיהיה כבר מאחורינו. בחירה שלהם, מה לעשות?

ברור לכולם שלהורה אסור להשחית שום חלק מגופו של תינוק, נקודה. אלא אם מדובר באיבר המין שלו, ואז מותר להזמין אדם שאינו רופא לבצע הליך כירורגי אלקטיבי באיבר המין וגם לתת לו למצוץ אח"כ את האיבר הפצוע. זה נחשב להגיוני, נורמלי, אפילו רצוי... אבל כשתושבת זרה מלה את בנה הפעוט עצרו אותה על התעללות בקטין. כי אומנם בישראל לכל אחד מותר למול, אבל אם זה לא נעשה כמו שצריך, כלומר לפי המסורת "שלנו", זה מזעזע, זה נורא ואיום. מה שאנחנו עושים הוא תקין והגיוני, מה שאחרים עושים הוא ברברי והתעללות. ואם רק למוהלים מוסמכים (ולרופאים) מותר יהיה לבצע מילה, יתחילו לעצור הורים בבני ברק?

יש כאן בעיה הרבה יותר בסיסית. הרי כל הנושא בכלל לא עניין בריאותי, כפי שגם נאמר בוועדה. מבחינת משרד הבריאות זה בן חורג, והוועדה הבין-משרדית היא וולונטרית. נוגעים בתפוח אדמה לוהט, וצריך לתהות אם זה באמת רעיון טוב לעגן בחוק את זכות המילה (גם אם בעקיפין). באופן אישי, אם כמות הנימולים בישראל בירידה (ואני מודעת לכך, כי אני אישית מכירה הורים שלא מלו) אני מברכת על כך. אמונה היא מה שבלב ולא מה שבתחתונים. היהדות יכולה לשרוד היטב גם בלי לסמן את איברי המין של בניה (אני יהודייה ב-100% אף שלא חתכו לי שום דבר), למעשה היא רק תתקדם כך במקום לשמר מסורת פוגענית עתיקה שהגיע זמנה לחלוף מהעולם. מילה גופנית לא באמת תואמת את ערכי כבוד האדם וחירותו או הגנה על זכויות קטינים, וכל עוד אנחנו מתעקשים עליה אנחנו לא כ"כ נאורים כפי שהיינו רוצים לחשוב.

אבל כל עוד זה לגיטימי במדינת ישראל (ובינתיים גם בשאר העולם, שכן אחרת יזכו לקריאות "אנטישמים" גם אם המניעים הומניים לחלוטין) זו בחירה של ההורים. ואם מותר להורים לבחור, מותר להם לבחור, על כל המשתמע. והם יבררו מה שצריך אם ירצו לברר, ואם ירצו לחיות בהכחשה יחיו בהכחשה. זה המצב. בעלונים של הרבנות יסבירו להורים על מוהלים מוסמכים, לא יסבירו להם כמובן מהי מילה, מה בדיוק נעשה שם, על מה מוותרים, מה עלולות להיות ההשלכות... כל המידע שרופאים מחויבים לספר לנו ולהחתים אותנו עליו לפני ביצוע הליך רפואי, ולו הפעוט ביותר. זה הרי טקס דתי, לא הליך רפואי... אין לו "עלון לצרכן לפי תקנת הרוקים". וכל עוד זה טקס דתי, זה טקס דתי. קשה לרקוד על שתי החתונות.
לצפיה ב-'מוהלים "מוסמכים" - בלוף של הרבנות'
מוהלים "מוסמכים" - בלוף של הרבנות
08/01/2018 | 08:49
10
32
כשאת מזמינה הביתה חשמלאי "מוסמך", את אוטומטית מניחה שמאחורי ההסמכה יש:

א. הכשרה
ב. עמידה ברמת ידע מסוימת (מבחן)
ג. לפעמים - רענון הידע ו/או הענקת תוקף מחודש להסמכה

ככה זה גם אצל בעלי מקצוע אחרים. אחיות, למשל. רופאים. נהגי רכב ציבורי.

אין שום קשר בין הנ"ל לבין "הסמכת" מוהלים. כדי שמוהל יהיה מוסמך, הרבנות צריכה "להסמיך" אותו. התנאים היחידים לזה: שיהיה גבר, שיהיה דתי, ושיהיה "מנוסה בביצוע בריתות". 

וזהו.

הוא לא צריך שום הכשרה.

הוא לא צריך לעמוד בשום בחינה.

זה בלוף מדהים בפשטותו, וברבנות, אני מניח, מתגלגלים מצחוק על טיפשות הציבור שקונה את הבלוף הזה. מילא הדתיים, אצלם הציות לרבנים הוא אוטומטי, אבל חילונים נופלים בפח הזה כל הזמן. 

כמה פעמים שמעתם חילונים ממליצים לעבור ברית "רק אצל מוהל מוסמך"? כמה מהם יודעים שאין שום קשר בין ה"הסמכה" לבין רמת הידע שלו?
לצפיה ב-'זה דווקא לא נכון. מוהל מוסמך נדרש להכשרה ועובר בחינות'
זה דווקא לא נכון. מוהל מוסמך נדרש להכשרה ועובר בחינות
08/01/2018 | 13:46
24
"לאור פניות חוזרות מציבור ההורים היקר, הננו לתאר בקצרה את הפעילות המתבצעת בוועדה הבינמשרדית המורכבת מרופאים, רבנים ומוהלים נציגי משרד הבריאות והרבנות הראשית לישראל. הליך ההסמכה מטעם הוועדה כולל בחינות הלכתיות רפואיות ומקצועיות וזאת בנוסף לבדיקות רפואיות, חיסונים ותצהיר שנדרש המוהל לעבור מעת לעת. מלבד האמור, המוהל נדרש לעבור הכשרה והתמחות אצל מוהל מוסמך ולקבל המלצת מפקח מטעם הוועדה לצורך קבלת התעודה. כמו כן, על המועמד להתחייב בכתב על עמידה בנהלים ההלכתיים והרפואיים שקבעה הוועדה. לאחר שנה מתום ההסמכה, על המוהל לעבור פעם נוספת בחינות מעשיות ועיוניות של הוועדה."

וכפי שגם נאמר בוועדה בכנסת, לוועדה הבין-משרדתית יש אפשרות לזמן אליה מוהלים לבירור וגם לשלול להם את ההסמכה.
לצפיה ב-'אני הבנתי שצריך לקבל חתימה של מוהל מומחה 20 מילות ולבצע לידו'
אני הבנתי שצריך לקבל חתימה של מוהל מומחה 20 מילות ולבצע לידו
08/01/2018 | 15:00
8
24
עוד 10 מילות. ורק אחרי שהוא חותם שכך היה מקבלים את האישור מהוועדה.

ברור שהם יכולים לבלף, אבל ככה זה אמור להיות.
לצפיה ב-'האם נתקלת אי פעם בהליך "הכשרה" כזה?'
האם נתקלת אי פעם בהליך "הכשרה" כזה?
08/01/2018 | 16:15
7
27
בלי גוף שמוסמך מטעם המדינה לאשר את המקצוע?

את מסוגלת לתאר שנהג האוטובוס בו את נוסעת "יקבל חתימה" מנהג אחר, וזה מה שיאשר לו לנהוג עם 50 נוסעים?

התגובות שלכן רק מראות שהבלוף השתכלל קצת.
לצפיה ב-'אבל אני מקבל את התיקון של של טריליאן'
אבל אני מקבל את התיקון של של טריליאן
08/01/2018 | 18:14
17
פעם, למיטב ידיעתי, התהליך היה כמו שתיארתי. 

או שבפועל הוא עדיין כמו שתיארתי, רק עטוף במילים מרשימות.
לצפיה ב-' התנאים היחידים לזה: שיהיה גבר, שיהיה דתי, ושיהיה "מנוסה...'
התנאים היחידים לזה: שיהיה גבר, שיהיה דתי, ושיהיה "מנוסה...
08/01/2018 | 18:44
5
28
אולי הניסוח שלך לא היה כ''כ ברור, לא שאני מתלהבת מההכשרה הזו, אבל להתלוות למוהל אחר, לראות 20 מילות ולבצע לידו 10 מילות תחת השגחתו, זה עדיין סוג של הכשרה. אולי המחלוקת היא סמנטית, לדעתך זו ''שום הכשרה'', לדעתי זו ''הכשרה כלשהי''
בכל מקרה היה לי חשוב להביא את העובדות שאני יודעת על התחום.
ולא שאני מתלהבת מההכשרה הזו. בכלל לא. אבל זה משהו בעיני ולא מצב של אפס הכשרה. לא הכשרה מספקת, אבל הכשרה כלשהי.

אגב ההצהרה של הועדה שהמוהלים עוברים חיסונים והשתלמויות נראית לי מכבסת מילים ובלוף, מעולם לא ראיתי ולו קצה בדל זנב הוכחה לכך. זו אמירה בעיני של משאלה ולא של מציאות.

אולי אני טועה, הלוואי. מי שיש לו מידע מוזמן להביאו על חיסונים והשתלמויות למוהלים. 
אפשר כמובן כטוב ליבכם ליזום פניה תמימה ולשאול את הועדה על מוהל מסויים, מתי עשה השתלמות לאחרונה ומתי עשה חיסוניםמלאחרונה, ולאילו מחלות. אם חסרים רעיונות אפשר לשאול על איזה חיסונים הם ממליצים למוהלים והמדך לדאול על מוהל כלשהו חיסוניו הרלוונטיים.
לצפיה ב-'למה שתראי הוכחה לכך? יש לך קשר אישי/מקצועי עם מוהלים?'
למה שתראי הוכחה לכך? יש לך קשר אישי/מקצועי עם מוהלים?
09/01/2018 | 16:58
4
23
בתור מי שבחרו לוותר על שירותיהם, נראה לי קצת יומרני לטעון שזה "בלוף" רק כי לא ראינו שזה קיים. יש הצהרה רשמית של המדינה שאלה הדרישות, לפיכך לדעתי מן ההוגנות שמי שטוען אחרת יתכבד ויביא ראיות לדבריו ולא להפך.
לצפיה ב-'צודקת, נקטתי מילה חריפה ולא הוגנת, הייתי צריכה לנסח אחרת.'
צודקת, נקטתי מילה חריפה ולא הוגנת, הייתי צריכה לנסח אחרת.
10/01/2018 | 13:15
3
24
אישית לא ראיתי רמזים לקיום המלצות אלה וזה קצת מחשיד כעיני. אולי גם לא סייגתי מספיק שזו דעתי, יתכן כאמור שאני טועה. אך ורק תחושתי ודעתי על סמך איסוף המידע סביב הנושא כמה שנים בישראל עבור הפורום.
אני אומרת זאת על סמך מה שאין. שאין שום פירסום על השתלמויות שיש למוהלים, שהיו, שיהיו. היום בד''כ הכל ברשת ובד''כ משאיר עקבות ותיעודים. לא ראיתי לכך שום רמז. אין המלצה איזה השתלמויות יש לעבור ומטעם מי וכל כמה זמן (בית חולים? רופא אורולוג? מוהל מומחה?)

אני גם לא רואה איך גוף וולנטרי (הבנתי שהועדה היא התנדבותית ונפגשת על בסיס זמן פנוי של משתתפיה, ומאגדת אנשים שונים נושאי תפקידים מתחומי הבריאות והדת) מארגן רישום ומעקב על ביצוע ההמלצות שלה למוהלים, או מארגן תקציב או גביה מהמוהלים ליצירת תקציב, עבור מעקב כזה, השתלמויות כאלה וכדומה.

כאמור אולי אני טועה, הלוואי. אשמח אם מישהו יברר איך ומה מבוצע בפועל וישתף את כולנו. . אולי זה המקום לתחקיר עיתונאי קטן להבנת הסוגיה הזו לעומקה.
אני מבינה שזה נראה לא הוגן אבל קשה להוכיח שמשהו לא קיים. גם עם הועדה עצמה קשה לתקשר, אין לה דובר או פקיד או נושא תפקיד כזה אחר שמחוייב לרמת זמינות כזו או אחרת, ומחוייב לענות על שאלותי.

נדמה לי שב-2017 יצאה חוברת עם נהלי הועדה לגבי רישום מוהל חדש, מוהל מוחחה, מוהל ילמד,  וניזכר חיסון צהבת B אחד בעת פתיחת תיק ההסמכה הראשוני, נהלי שלילת ההסמכה וכדומה. לגבי השתלמויות לא היה שם שום פירוט אלא נוהל מעורפל של הועדה שאמורה לארגן השתלמויות אבל ללא איפיון לגבי טיבם או תדירותם או איפיון אחר שלהן. אחפש את החוברת ואקשר לכאן בקרוב. בחוברת בלט מאד העדר מוערבות של אדם מתחום הרפואה בהליך ההסמכה. בועדה עצמה דווקא זכור לי שיש אנשים ממשרד הבריאות, הגיוני שחלקם רופאים. בזמנו התרשמתי שהחוברת היא התקדמות לעומת המצב הקודם.

לצפיה ב-'והנה החוברת עם נהלי הועדה'
והנה החוברת עם נהלי הועדה
10/01/2018 | 14:45
1
17
לצפיה ב-'מצוין! נוהלי הוועדה מפורטים היטב, כל הדרישות להסמכה'
מצוין! נוהלי הוועדה מפורטים היטב, כל הדרישות להסמכה
10/01/2018 | 15:06
13
הניסיון, המסמכים הנחוצים, בחינות ועוד. נראה בסדר גמור בעיניי, בהחלט לא מה שנכתב מעליי.

בעמוד 17 כתוב:
יב'. קיום ימי עיון ארציים
הוועדה תקיים ימי עיון והדרכה למוהלים מתחילים, מוסמכים ומומחים בנושאים הלכתיים ורפואיים הקשורים לברית המילה. ימי עיון אלה יתקיימו בסיוע גורמים פנימיים או חיצוניים הנראים על ידי הוועדה כמתאימים לכך, ובהתאם לכללים המחייבים בשירות המדינה.

ובעמוד 18:
יד'. קיום קורסים רפואיים והכשרה למוהלים.
תפקידו של המוהל ביהדות הנו תפקיד בעל חשיבות דתית הלכתית ממדרגה ראשונה, אולם על המוהל להיות בקי לא רק בצדדים ההלכתיים של ברית המילה, אלא גם בצדדים הרפואיים של ביצוע הברית. על המוהל להיות מעודכן בכל הצדדים הרפואיים של הברית
בצורה היסודית והעדכנית ביותר על ידי לימוד ממומחים בתחום הרפואה וממוהלים ותיקים. לשם כך הוועדה תפעל לארגון קורסים לפי הצורך לשם הדרכה והקניית ידע בסיסי על מבנה ותפקוד גוף האדם כולל המערכות השונות שבו, וכן ידע רפואי ספציפי הקשור
לביצוע ברית המילה. הקורסים מיועדים למוהלים שהוסמכו על ידי הרבנות הראשית
לישראל, וכן למוהלים הנמצאים בהליך הסמכה - בשלב מתקדם לקראת קבלת ההסמכה.

לגבי חיסונים (עמ' 7):
6 .אישור רפואי על קבלת סדרה מלאה של חיסונים נגד צהבת מסוג B.

דרישה הגיונית, זה נגיף שעובר בנוזלי גוף. למרבה הצער נגד הרפס אין חיסון... ואומנם חיסון נגד צהבת B ניתן במסגרת החיסונים לתינוקות (כבר בלידה, למעשה), אבל האוכלוסייה הבוגרת לא קיבלה אותו בינקות/ילדות ולכן משלימים אותו לאוכלוסיות רלוונטיות.
לצפיה ב-'למה שתראי פרסום נקודתי לרשימה סגורה שאת לא נמנית עליה?'
למה שתראי פרסום נקודתי לרשימה סגורה שאת לא נמנית עליה?
10/01/2018 | 14:54
15
אני באמת לא מצליחה להבין. מוהלים מוסמכים היא רשימה סגורה ואפשר לפנות אליהם ישירות בדיוור ישיר או כל צורה אחרת שלא חייבת להיות פומבית, וגם באינטרנט יש דרכים להפיץ מידע באופן ממוקד ו/או שלא יימצא בגוגל.
לצפיה ב-'סיכום נהדר ומרתק, תודה טריליאן!'
סיכום נהדר ומרתק, תודה טריליאן!
03/01/2018 | 20:13
4
78
מתוך שלא לשמו בא לשמו. הם רוצים בעזרת ההסדרה ועיסוק המחוקק להעלות שוב את אחוזי המילה ולדעתי כל עיסוק בנושא, רישום, הוראות, תיעוד, כל דבר יקטין את אחוזי המילה שקטנים גם ככה במגזר החילוני.

ההשוואה לסוגית הנישואין שעשעה והעציבה אותי יחד, אין לאנשים הללו (שנראים לי מאד אינטלגנטיים) שמץ מושג למה אנשים מוותרים על הניתוח הזה בתינוקם. לא, זה לא בגלל העניין הדתי. ניתן הרי למול ע,י רופא חילוני למהדרין ללא טקס בכלל (ויש רבים הבוחרים במסלול הזה). אף אחד (שאני מכירה)  לא מוותר על תחפושת לילדיו, או על לביבות או חנוכיות או סופגניות בגלל הקשר שלהם לדת,אני מכירה כופרים גדולים מאד שלא מוותרים על כל אלה, על מילה כן. למה? כי בניגוד ללביבות היא כואבת ומסוכנת ואין בה שום דבר כייפי אלא בעיקר חסרונות וסיכונים.
לצפיה ב-' תודה, והעלית נקודה שבאמת התכוונתי להתייחס אליה ושכחתי'
תודה, והעלית נקודה שבאמת התכוונתי להתייחס אליה ושכחתי
03/01/2018 | 21:00
3
57
אין קשר בין הממסד הרבני לבין הירידה בשיעורי המילה. בניגוד לנישואין, שבישראל ניתנו כמונופול לרבנות הראשית (כלפי אוכלוסייה יהודית, אם כי גם לאוכלוסיות אחרות קיימים בישראל אך ורק נישואים דתיים, מה שלא מאפשר לחסרי דת, נישואים מעורבים, פסולי חיתון ופשוט מי שאינו דתי להינשא בישראל ולהירשם כנשוי במשרד הפנים), במילה אין שום מונופול ואין כפייה, להפך, כל אחד יכול למול... (וכאן דווקא חברי הכנסת החרדיים מעוניינים בחופש הזה).

הורים יהודים מפסיקים למול כי הם לא מוצאים סיבה (ומוצאים הרבה סיבות נגד) והסדרה לא תשנה זאת לכאן או לכאן. כיום בעידן האינטרנט אנשים כבר לא לבד, הם יכולים להתאגד בקלות ולמצוא דומים להם, להבין שהם לא כ"כ חריגים. גם קל הרבה יותר למצוא מידע, לשאול שאלות ולמצוא להן תשובות – מה זה בעצם אומר, מה עושים, מה ההשלכות... וזה גם מה שכתבתי לעיל, שהכול בידי ההורים. אני באופן אישי (כמו כולנו כאן) יכולה רק לעזור להציף את הנושא לתודעה, לעזור למי ששואל לקבל תשובות ולמצוא מידע.
לצפיה ב-'חוסר ידע. הם פשוט לא מעלים על דעתם שיש במילה משהו רע '
חוסר ידע. הם פשוט לא מעלים על דעתם שיש במילה משהו רע
03/01/2018 | 22:30
2
41
(חוץ מהכאב הריגעי ומזה שעלול להיות ביצוע רשלני).

הם מתייחסים לזה כמו לחיסון, (והדוגמא עלתה שם בדיון, ראיתי את חלקו, תודה לטריליאן!!).
חיסון הוא פעולה חיובית אבל עלולות לקרות טעויות. ככה בעיניהם גם מילה-פעולה חיובית שמה שעלול להיות בה רע זה רק בגלל ביצוע רשלני. זו התחושה שעלתה אצלי...

אני מסכימה שחוסר הידע הזה יביא ליופי של תוצאות אם יזוז משהו בחקיקה בעניין הזה.
כל עיסוק בנושא, כל עיסוק שמביא את הנושא לכותרות מביא את הקולות של הלא מלים, של לא נימולים, יופי של יח"צ מכל כיוון שלא נסתכל על זה.
לצפיה ב-'ברור שזה חוסר ידע, אבל לא קשה לדעת, צריך רק לרצות, זו הנקודה'
ברור שזה חוסר ידע, אבל לא קשה לדעת, צריך רק לרצות, זו הנקודה
03/01/2018 | 23:19
1
32
ואני מבינה שבעבר היה קשר שתיקה וכולם מלו "על אוטומט" כי ברור שככה עושים וזהו, ומה בכלל יש כאן לשאול? אבל אנחנו כבר מזמן לא שם. כיום נשמע לי מוזר שאדם חילוני (שלא מל מטעמי דת, הכוונה) לא יעלה בדעתו שעלול לקרות משהו רע לנוכח העובדה שיש כאן פעולה כירורגית (וגם מי שחי בהכחשה יודע בגדול מהי המשמעות הפיזית של מילה) ולא חסרות כתבות בתקשורת על טעויות ופשלות של מוהלים (אף שהמקרים החמורים מאוד אכן נדירים).

כמובן, אין לזה שום קשר לחיסון, פעולה רפואית (ולא טקס דתי) בסיסית שנעשית בטיפת חלב או בקופת חולים ע"י אחות, מומלצת בכל פה ע"י כל ארגוני הבריאות הנחשבים... וגם אין ממש במה להתרשל בה כפי שגם אין ממש במה "להצליח", זה לא ניתוח (ואפילו הפחד מבועיות אוויר לא מוצדק, כמות האוויר שיש במחט של מזרק זניחה ולא יכולה לגרום נזק).

מסכימה לגבי העיסוק בנושא, מבחינתי כל המרבה הרי זה משובח, וכל תירוץ לעוד דיון בתקשורת מציף אותו לתודעה, כפי שכתבתי גם כאן בסוף דבריי (בהקשר דומה).
לצפיה ב-'צודקת, אני חושבת שיש שייך לאיזור האפור של רמת ידיעה מודחקת'
צודקת, אני חושבת שיש שייך לאיזור האפור של רמת ידיעה מודחקת
04/01/2018 | 10:41
25
יש הרבה אזורים אפורים שבין לדעת ולא לדעת, זה לא שחור ולבן.
אבל אם נניח יקשו וישאלו אדם כזה האם ניתוח עלול להזדהם גם אם הוא מבוצע לפי כל הכללים הוא יגיד שכן. ואז ישאלו אותו האם פצע המילה עלול להזדהם גם אם הוא מבצוע ע"פ על הכללים הוא אולי בהתחלה יגיד שלא, אח"כ שהוא לא יודע, בהמשך הוא יעבור איזשהו תהליך אולי, (ואולי לא, תלוי כמה סיבות רגשיות יש לו להדחיק את נושא הסכנות במילה) וחלק מהאנשים בסוף יגידו שכן, שיש סכנות במילה שכלל לא קשורות לרמת הביצוע ודיוקו. (ברור שיש כאלה שיגידו שזה אחוז כ"כ קטן ואם התינוק במשקל טוב נניח או יונק ולא מקבל תמ"ל ושאר שיקולי שיקולים.. אז זה אחד למיליון וזה לא קורה בפועל).
או במילים אחרות לדעתי רמת הידע והמודעות והאינטגרציה שיש לרוב האנשים שלא התעמקו אף פעם בנושא, וכן מלו, מושפעת רבות מכך שהם לא חשבו לעומק מצד אחד, ומדחיקים כל מיני דברים מצד שני...(מקווה שאני מובנת...)
לצפיה ב-'אגב, המוהל שהזכיר ח"כ שטרן (לא נכנסתי לזה) הוא אליהו אסולין'
אגב, המוהל שהזכיר ח"כ שטרן (לא נכנסתי לזה) הוא אליהו אסולין
04/01/2018 | 02:55
52
ששמו עלה בתחקיר המוהלים לפני כשנה, כמי שקיצר הליכים עבור מוהלים מתלמדים ונתן להם להתאמן על תינוקות של אוכלוסיות חלשות (ללא הסכמת ההורים). בדיון בכנסת נאמר שבעקבות החשיפה נשללה ממנו האפשרות ללמד יותר, אבל למול הוא מן הסתם יכול, וגם (בחודש האחרון) לנסות להתמודד על משרת רב חדרה...

לצפיה ב-'רונית טמיר (קה"ל) עלתה לשידור בגל"צ לצד מנכ"ל הרבנות'
רונית טמיר (קה"ל) עלתה לשידור בגל"צ לצד מנכ"ל הרבנות
28/12/2017 | 12:17
4
83
(משה דגן) בעקבות סקר שערכה הרבנות הראשית, שלפיו 98% מהיהודים מלים את ילדיהם.

שודר בשעה האחרונה בגל"צ בתוכנית "מצד שני" בהגשת יועז הנדל וניצן הורוביץ:
הדיון בנושא מתחיל ב-22:36
לצפיה ב-'ברית מילה, הנתונים: כמה מלים את בניהם?'
ברית מילה, הנתונים: כמה מלים את בניהם?
28/12/2017 | 12:19
1
76
בעקבות הדיון חיפשתי את נתוני הסקר, פורסם באתרים כמו "כיכר השבת":

"בסקר מקצועי שנערך עבור הרבנות הראשית, ובו השתתפו 501 מרואיינים שבחמש השנים האחרונות נולד להם בן זכר, השיבו 98% מהנשאלים כי ערכו ברית מילה לבנם; 86% מתוכם אמרו כי כלל לא התלבטו בנושא והיה ברור להם כי ימולו את בנם. בקרב הורים צעירים (עד גיל 30), 96% מהנשאלים אמרו כי לא היה להם שום ספק שימולו את בנם - כך עולה מנתונים שפורסמו בכנס של הרבנות למוהלים."

[יש שאלות נוספות שנבדקו בסקר, הפירוט בכתבה]
לצפיה ב-'אגב, 2% יהודים שלא מלים זה דווקא לא מעט במדגם מייצג'
אגב, 2% יהודים שלא מלים זה דווקא לא מעט במדגם מייצג
31/12/2017 | 17:33
56
(ואם לא מדובר במדגם ואין מידע כיצד וע"ס מה נבחרו הנשאלים, לסקר אין הרבה ערך). בהנחה שהוא נעשה בצורה מקובלת ע"י מכון סקרים רציני:

ראשית, המשמעות היא שאפילו בסקר של 501 זוגות אקראיים (אני מניחה) נמצאו עשרה זוגות שלא מלו את ילדיהם וזה יפה ולא מובן מאליו.

שנית, אם ניקח את הנתונים כפשוטם, בהנחה שיש בביה"ס כמאה ילדים בשכבה, אם יהיו שני ילדים נימולים, אף אחד מהם לא יהיה "חריג"... אבל מכיוון שמדגם מייצג אמור לכלול גם אוכלוסיות שמלות -100% כמו מסורתיים, דתיים וחרדים, המשמעות היא שאחוז המוותרים על מילה בקרב האוכלוסייה החילונית גדול יותר.

כמו כן יש להניח שהפיזור אינו אחיד והאחוזים עולים ככל שגרים ביישוב ליברלי יותר וקטנים ביישובים שמרניים יותר. הורים מספרים כיום שאפילו בקבוצה קטנה כמו גן ילדים לא נדיר להיתקל בילד שלם נוסף.

גם 14% מתלבטים זה לא רע, בעבר כולם היו עושים על אוטומט וכיום כבר לא, ושוב, יש להניח שאחוז המתלבטים באוכלוסייה החילונית גדול יותר והם מעלים את האחוזים במצב הכללי. אומנם מתוכם הרוב בחרו למול, אבל ככל שהוויתור יהפוך שגרתי וסתמי יותר זה ישתנה, וכבר רואים זאת. בפרט, אותם זוגות מתלבטים לרוב מילם בגלל לחץ סביבתי, בעיקר המשפחה; אבל הם עצמם כנראה כבר לא ילחצו על הדור הבא...

ברבנות מרוצים מהתוצאות ומברכים עליהן, אבל יש לי תחושה שעצם העובדה שטרחו בכלל לבצע את הסקר ולפרסם אותו בראש חוצות נובעת מדאגה שלהם לנוכח העלייה בכמות המוותרים...

ולמען האמת הסקר שלהם משרת היטב את האינטרסים שלנו כי הוא מציף את הנושא לתודעה ומביא איתו דיונים נוספים בתקשורת, שמאפשרים לכוחותינו (רונית, רני, ערן וכו') להשמיע את קולם.
לצפיה ב-'רונית טמיר גם בתוכנית הבוקר של קשת (באדיבות רני כשר)'
רונית טמיר גם בתוכנית הבוקר של קשת (באדיבות רני כשר)
30/12/2017 | 16:03
1
69
המגישה גלית גוטמן (אם לשתי בנות) הביעה תמיכה בעמדתה.

המגיש יואב לימור צידד בעמדתו של הד"ר סטיב שלמה ג'קסון, רופא מוהל (חובש כיפה). שהזכיר שאגודת רופאי הילדים האמריקנית קבעה שהיתרונות כן עולים על החסרונות (אף שהם לא ממליצים על מילת יילודים שגרתית) ושבאים אליו המון חילונים ומלים כי הם יהודים וזה מה שיהודים עושים, ברור...

הוא ציין שאפילו הייתה לו לקוחה שוויתרה על מילה בינקות ואחרי כמה שנים פנתה אליו וביקשה למול את בנה כי הוא לא מרגיש נוח בגן . בסדר, פה ושם יש גם כאלה (עדיין לא סיבה למול את כולם אוטומטית, יש הרבה יותר ילדים שלמים שמרגישים סבבה בגן ומרוצים מאוד מאיברם השלם). אני תוהה עד כמה זה באמת הגיע מהילד ולא השלכה של הוריו, אולי הרגישו לא נעים מהורים אחרים או מהצוות בגן...

אבל בעיקר צורם לי ומצער אותי שהפתרון לאי נוחות של ילד בגן הוא סכין המנתחים. אילו הילד לא היה מרגיש נוח בגן בגלל צורת האף שלו, גם אז היו מנתחים? (מן הסתם לא בגיל גן, כי אי אפשר, אף פלסטיקאי לא היה מסכים). אז בואו ניקח דוגמה בלי התערבות רפואית: אם הוא לא היה מרוצה מהנמשים, היו שולחים אותו לגן עם מייקאפ? אם היה לא מרוצה מצבע השיער, היו צובעים לו? או שבמקרים כאלה היו מנסים לחזק את הביטחון העצמי שלו ולגרום לו להיות שלם מגופו השלם? חבל שזה לא כך גם במילה (וחבל שלא הייתה לרונית הזדמנות להתייחס לכך, כי האייטם היה די קצר, בטלוויזיה כמו בטלוויזיה).
לצפיה ב-'תודה על הקישורים! אכן מבורך כל סרר שמעלה את הנושא לכותרות!!'
תודה על הקישורים! אכן מבורך כל סרר שמעלה את הנושא לכותרות!!
31/12/2017 | 18:20
13
לצפיה ב-'חוק המרכולים - למה מוהלים וחזנים כן עובדים בשבת ? '
חוק המרכולים - למה מוהלים וחזנים כן עובדים בשבת ?
27/12/2017 | 15:06
1
44
הצביעות של החרדים עובדת במיטבה, הרי ברור לכל שמטרת החוק 
היא פוליטית בלבד, אם לחברי הכנסת הדתיים היה באמת איכפת מבני אדם 
הם לא היו אוסרים על מי שרוצה לפתוח את העסק שלו בשבת 
הם היו אוסרים על מוהלים למול תינוקות בכל ימות השבוע !
למה למוהל מוצר לעבוד ולקבל כסף על ברית מילה בשבת ?
למה חזן מקבל כסף  ? איך זה שמוכרים עליות בבית הכנסת ?
היכן כל המוחים נגד צער בעלי חיים במוצרי עור ופרווה 
כאשר מדובר בספרי תורה תפילין ומזוזות ?
לצפיה ב-'ממליצה לך לכתוב בפורום אתאיזם, כאן רק מוותרים על ברית מילה..'
ממליצה לך לכתוב בפורום אתאיזם, כאן רק מוותרים על ברית מילה..
28/12/2017 | 11:50
14
לצפיה ב-' פורומים חדשים מחכים לכם '
פורומים חדשים מחכים לכם
24/12/2017 | 13:08
4

פורום חדש יעסוק בדיני המס כולל תחום המיסוי הפלילי, בו תקבלו ייעוץ מעו"ד מומחה, לשעבר מנהל תחום במחלקת החקירות של רשות המיסים 
היכנסו עכשיו לפורום דיני מע"מ ומס הכנסה 

פורום חדש מרכז ייעוץ משפטי ומענה על שאלות בנושאים של ויזה, דרכון זר, הגירה, אזרחות ואשרת עבודה בחו"ל, בבריטניה וארה"ב בעיקר
היכנסו עכשיו לפורום ויזה ואזרחות בבריטניה וארה"ב
לצפיה ב-'כתבה עם מיטב שיגרירנו בג'רוזלם פוסט|wow|'
כתבה עם מיטב שיגרירנו בג'רוזלם פוסט|wow|
23/12/2017 | 17:40
34
https://drive.google.com/file/d/1gvoArzcrRuFX7fGQ8...

פורסמה אתמול במוסף סופ''ש, טרם קראתי לצערי.
לצפיה ב-'"אין כמו לחתוך בולבול על רקע שיר של סטטיק ובן אל"'
"אין כמו לחתוך בולבול על רקע שיר של סטטיק ובן אל"
22/12/2017 | 12:23
2
123
לצפיה ב-'ואוו הקטע של תומר פישמן מצויין! רונית! כל הכבוד!!'
ואוו הקטע של תומר פישמן מצויין! רונית! כל הכבוד!!
22/12/2017 | 16:13
51
האם מישהו יודע באיזה תוכנית הוצג הרטע של תומר פישמן? והאם יש קישור נפרד לקטע הזה, או שזה רק דרך הקטע של מתן לוי? תודה מראש למסייעים.
לצפיה ב-'אפשר רק לקוות שקול ההיגיון (או קול האישה...) יגבר וינצח'
אפשר רק לקוות שקול ההיגיון (או קול האישה...) יגבר וינצח
23/12/2017 | 12:07
54
ואותי בעיקר קצת מצער שכיום טורים נכתבים בשפה מדוברת וללא עריכה לשונית... "זוגתו ההריונית" ("הרה" כבר לא טוב? ), "לוקחים החלטות" (לא, בעברית מקבלים החלטות!), וכמובן "זה מרגיש לי" (לא, אתה זה שמרגיש!). כן נו, אני קטנונית... אבל אם ישאיר את הבן שלם, דיינו.
לצפיה ב-'אסון חנוכה '
אסון חנוכה
19/12/2017 | 14:21
7
124
כל שנה יש "אסון חנוכה" של בית שנשרף מחנוכיה 
כל שנה משפחה הולכת מפלטת שבת
ועדיין אנשים לא הבינו שהשבת לא מגינה עליהם 
ושעדיף לכבות את נרות חנוכה ולא להשאיר אותם דולקים שהולכים לישון
גם היום יש עוד הדלקת נרות 
ולא אני לא אנטישמית או שונאת דת וזה שבחרתי שלא למול את הבן שלי
זה פשוט כי אני לומדת מטעויות של אחרים ולא חוזרת עליהם

הבן של חברתי הטובה עבר ברית מילה אצל מוהל כיפה סרוגה
שאחריה היה לטוס למיון 

אני עשיתי חגיגה להולדת הבן בשבת 
וזה היה הכי נוח לכולם והכי כיף 
ולאף אחד הרב והחיתוך לא היה חסר 
כי לא הזמנו חברים פרמטיבים 

לצפיה ב-'קישור לכתבה על האסון '
קישור לכתבה על האסון
19/12/2017 | 14:24
62
לצפיה ב-'לא כל מי שתומך בברית מילה הוא אוטומטית פרימיטיבי.'
לא כל מי שתומך בברית מילה הוא אוטומטית פרימיטיבי.
19/12/2017 | 17:57
5
70
בני אדם הם יצורים מורכבים ומסובכים ויש כל מיני שילובים ונסיבות. אני מכירה אנשים שבכללי הם הכי משכילים, מתוחכמים, פתוחים, נאורים וחכמים שיש, שתומכים בברית מילה. הסתכלות חד צדדית וסטריאוטיפית, לא משנה מאיזה צד של המתרס, היא תמיד בעייתית כי היא מתעלמת מהמורכבות ומגוונים של אפור בחיים בכלל ובאופן שבו בני אדם בנויים בפרט. החיים הם לא רק שחור לבן.
לדעתי זו גישה פשטנית ושטחית מאוד לפטור את כל האנשים שחושבים אחרת ממך בעניין המילה או כל עניין אחר בהכללה כ"פרימיטיביים".
ובאשר לחיים ולאמונות שהם חלק מחיי אנשים כאלה או אחרים - בכל פעולה, בעצם הקיום שלנו, יש סיכון. ועדיין אנחנו קמים בבוקר ויוצאים מהבית אף על פי שהסכנה מתאונות דרכים גדולה בהרבה משרפה בגלל נרות חנוכה או פלטת שבת, ועצם העובדה שיש סיכון בכל פעולה שלנו לא גורמת לנו להפסיק להאמין בחיים, להביא ילדים לעולם הזה למרות הוודאות של המוות והאסונות והסבל שעלולים להיות מנת חלקו של כל אחד מאיתנו. אנשים רבים עדיין ממשיכים לטוס לטיולים בחו"ל למשל, למרות הפוטניאל לאסונות - תאונות דרכים, תאונות מטוס, פיגועי טרור וכו', אף על פי שזה לא חיוני לטוס לחו"ל ואפשר להתקיים גם בלי זה. נכון, רצוי להיזהר, ובכל תחום בחיים יש אנשים זהירים וחכמים יותר ויש פחות, אבל אנשים רבים ימשיכו להאמין, בין אם כתוצאה מהחינוך או ממבנה האישיות שלהם או בשל הרגל שהתפתח במשך דורות רבים, למרות האסונות, כי זה טבעם. 
לצפיה ב-'רופא שתומך בברית מילה - הוא בדרך כלל כזה שמבצע אותה'
רופא שתומך בברית מילה - הוא בדרך כלל כזה שמבצע אותה
19/12/2017 | 21:21
1
58
תמורת כסף
לצפיה ב-'מה הקשר לרופא?'
מה הקשר לרופא?
20/12/2017 | 04:15
17
לצפיה ב-'מה קובע פרימיטיביות? '
מה קובע פרימיטיביות?
20/12/2017 | 02:13
1
56
אפשר למצוא הרבה סודנים שמצליחים לעבוד גם בדברים מורכבים אחרי כמה שנים בארץ, אז הם נאורים? הם שם גם בעד מילת נשים!

ההגדרה של פרימיטיבי זה אדם שעושה דברים לא מקובלים או מושחתים, ללא שום סיבה רציונלית.
זה אדם שלא משתמש בהיגיון, אלא עושה דברים כי ׳ככה צריך לעשות׳.

זה שכל שנה נשרפים בתים בגלל חנוכיה, וזה לא מפסיק, מוכיחה שיש כאן בעייה.

אף אחד לא צריך להסתגר במערה מחשש לתאונות, טרור, או רעידת אדמה. אבל לעשות דברים הזויים ומזעזעים ללא סיבה רציונלית, כשהנזק הצפוי הוא עצום ובלי פרופורציה, מוכיחה שהמעשים כן נובעים מפרימיטיביות טהורה.
לצפיה ב-'זה חסר טעם.'
זה חסר טעם.
20/12/2017 | 04:17
53
בעיניי פרימיטיביות, אם כבר, זה חוסר יכולת מוחלט לראות דברים מיותר מנקודת מבט אחת ולא רק בשחור לבן. 
לצפיה ב-''
20/12/2017 | 13:25
8
לצפיה ב-'כתבה על הורים לילדים שלמים בפתח תקווה'
כתבה על הורים לילדים שלמים בפתח תקווה
20/12/2017 | 02:18
48
לצפיה ב-'הערבים ולא היהודים המציאו את ברית המילה לעבדים ??'
הערבים ולא היהודים המציאו את ברית המילה לעבדים ??
19/12/2017 | 21:58
1
58
זה נכון שמי שקדם למוסלמים במצרים העמים הערביים עובדי אלילים 
הם אלו שהמציאו את ברית המילה ושיש בפרמידות ציורים שמתארים 
ביצוע ברית מילה לעבדים ?

הבנתי שברית מילה היתה בעצם דרך לסמן עבדים 
כדי שנשים מהמעמד הגבוה לא יעשו את זה עם עבדים 

זה די מסתדר אם זה שהיינו עם של עבדים במצרים !

אז האם ברית מילה זה בעצם סוג של "עבד נרצע?" 
רק שביהדות זה חור באוזן ובערבים הקדומים זה ברית מילה ? 
לצפיה ב-'ברית מילה התחילה עם האנשים החשובים'
ברית מילה התחילה עם האנשים החשובים
20/12/2017 | 02:04
50
החנוטים בפירמידות היו נימולים, זה היה סימן לעליונות (מה שבימינו ניקרא רוחני או מעודן). גם עד לפני כמה שנים היה נהוגה ברית מילה בבית המלוכה באנגליה, אפילו שהאירופאים לא מלים בכלל.

לפי הארכיאולוגיה, עם ישראל בכלל לא היה במצריים, והפירמידות בכלל לא נבנו ע״י עבדים (לא שלא היתה עבדות, הן נבנו ע״י אנשי מקצוע). דווקא היו מצרים גם בשטח של ישראל, והם נעו דרומה למצריים.

המעבר לשאר העם היה כנראה בשלב שאחד המלכים התפוצץ מכעס על מה שהוא הפסיד, והוא החליט שכולם יפסידו גם...

המילה בעבר היתה חלק מטקסים של הקרבה, דם, שקרובה יותר למנהגים של הקרבת קורבנות דם לאלים, מנהגים אפריקאים יותר ופחות ערבים.

לצפיה ב-'עזרה בתרגום מאמר '
עזרה בתרגום מאמר
08/12/2017 | 21:14
5
84
שלום לכולם
נתקלתי במאמר הזה
http://pediatrics.aappublications.org/content/earl...
ואני די הולכת לאיבוד ואשמח לעזרה בתרגום/תמצות באם רלוונטי לעניין האקטיבזם (אם הוא בעד החיתוך אז נחסוך לכולנו את הטרחה)
לצפיה ב-'ועוד אחד - על התפתחות העורלה'
ועוד אחד - על התפתחות העורלה
09/12/2017 | 13:26
3
49
לצפיה ב-'מה השאלה לגביו? הוא לא עוסק במילה (בכלל).'
מה השאלה לגביו? הוא לא עוסק במילה (בכלל).
09/12/2017 | 14:16
2
24
לצפיה ב-'אוקיי. לא הייתי בטוחה. '
אוקיי. לא הייתי בטוחה.
09/12/2017 | 18:07
1
35
יש התייחסות לתפקודי העורלה? אני מחפשת משהו אובייקטיבי שמלמד על האנטומיה של האיבר השלם.
לצפיה ב-'לא יודעת, לא קראתי את המאמר, רק עשיתי חיפוש...'
לא יודעת, לא קראתי את המאמר, רק עשיתי חיפוש...
09/12/2017 | 20:14
35
מאמרים בנויים בצורה מסודרת עם תקצירים (בד"כ בהתחלה, כאן בסוף) וראשי פרקים. תעברי על הכותרות ותראי אם משהו מעניין אותך.
לצפיה ב-'קראתי את התקציר ואת המסקנות במאמר עצמו, זה לא מאמר עמדה'
קראתי את התקציר ואת המסקנות במאמר עצמו, זה לא מאמר עמדה
09/12/2017 | 13:56
46
בעד/נגד מילה, זה כבר תלוי בפרשנות של כל אחד (מבחינתם מדובר באחוז גבוה של תחלואה, האם זה מצדיק או לא מצדיק מילת יילודים זו שאלה אחרת). כמובן, לתרגם מאמר שלם זו עבודה מפרכת של שעות רבות, כך שזה לא על הפרק. אתרגם לך (באופן לא מקצועי) רק את פסקת הסיום (המסקנות) מהמאמר עצמו, מאחר שהיא קצרה:

המחקר שלנו מראה תחלואה משמעותית המקושרת לבעיות בעורלה באוכלוסייה שרובה אינה נימולה. למעלה מ-5% מהילדים/נערים [מתחת לגיל 18] באזור catchment אושפזו במחלקת כירורגיה ילדים עם בעיות הקשורות בעורלה, ולפחות 1.66% מהם נזקקו לניתוח בהרדמה מלאה עם שיעור של 5.5% ניתוח חוזר. ראוי להתחשב בנתונים האלה כשמייעצים להורים לגבי מילת בנים יילודים.

אם יש משהו נוסף שאינו ברור מבחינת האנגלית (מבחינה רפואית קצרה ידי מלהושיע) אנא שאלי באופן ממוקד ואנסה לעזור כמיטב יכולתי.
לצפיה ב-'יש מצב שפספסנו את זה? כתבה על ברית מילה'
יש מצב שפספסנו את זה? כתבה על ברית מילה
09/12/2017 | 12:59
2
78
לצפיה ב-'זה לא קישור לכתבה אלא למהדורת החדשות המלאה; מראה מקום 36:44'
זה לא קישור לכתבה אלא למהדורת החדשות המלאה; מראה מקום 36:44
09/12/2017 | 14:46
41
(כבר חשבתי שטעית בקישור כי הנושא לא הוזכר בתקציר בראשית המהדורה; אבל חיפשתי ובסוף מצאתי). קישור ישיר:

זו לא כתבת מגזין אלא רק סקירה קצרצרה של הנתונים, הכתבת התארחה באולפן ומסרה את המידע לגאולה אבן. מצאתי את הכתבה עצמה (כתובה, ללא וידאו) באתר חדשות כאן:

פרסום ראשון: 43 תינוקות בשנה מגיעים לבתי חולים בעקבות סיבוכים בברית מילה
מאז שנת 2013 ישנה עלייה בתלונות על רופאים שאינם מוהלים המבצעים בריתות. במשרד הבריאות התקבלו בעשור האחרון 144 תלונות על סיבוכים בבריתות שביצעו רופאים

למרבה הצער זו ממש כתבה שמשנה משהו או משפרת את המצב (אם כבר מוציאה את המוהלים טוב יותר מהרופאים ).

קיוויתי שזו הכתבה שיהודית חיפשה לה כאן גולשים רלוונטיים בחודש שעבר:
מישהו נתקל בכתבה הנ"ל?

אגב, מכיוון שכבר עשיתי חיפוש בערוץ שלהם ביוטיוב, מצאתי חלק קטן מכתבה שיכול להיות מעט רלוונטי (אם כי הכותרת מבטיחה יותר משהסרטון מקיים). יש שם קישור להסבר על הפרשה כולה (חטפו תינוקות נוצרים ומלו אותם כדי למכור אותם לאימוץ לזוגות יהודים). מצרפת גם את סרטון ההסבר.
לצפיה ב-'גזירה של החלק הרלוונטי מתוך המהדורה'
גזירה של החלק הרלוונטי מתוך המהדורה
10/12/2017 | 00:13
37
לצפיה ב-'רני כשר בריאיון על ברית המילה ב"רדיו החברתי הראשון" '
רני כשר בריאיון על ברית המילה ב"רדיו החברתי הראשון"
23/11/2017 | 23:45
1
78
איזה יופי של ריאיון!
ארוך, נינוח, מקיף, שקול, לא מתלהם (ובלי מוהל שמתפרץ לדברים...).
רני שטח את משנתו באופן תמציתי אך מקיף למדי.

הנקודה היחידה שהייתה חסרה לי, וזה באמת ממש בקצה השפיץ, היא ה"לא הייתי רוצה לעבור את זה בגיל מבוגר". והתשובה היא שאם כך, אתה כנראה לא באמת רוצה, ואז למה שיחליטו בשבילך?

חסרה לי האנלוגיה לטיפולים ולניתוחים קוסמטיים רבים אחרים (חלקם כואבים לא פחות) שאנשים בוגרים מבצעים בגופם מרצונם החופשי – מהסרת שיער וקעקועים, דרך ניתוחי לייזר, שאיבות שומן, ניתוחי חזה, אף, אוזניים... ועד ניתוחים לשינוי מין.

בעיניי זו אנלוגיה חשובה שיכולה להפיל הרבה אסימונים, כי היא מוכיחה שאנשים בוגרים שמעוניינים לשנות את גופם אכן עושים זאת גם כשהדבר כרוך בכאב.

כל הרעיון של "אני לא רוצה לזכור את הניתוח" יוצאת מנקודת הנחה שגויה שתרצה לעבור ניתוח כזה. בפועל רוב השלמים לא מעוניינים בכך כי הם מרוצים מעורלתם... ולכן לא הייתה סיבה לכרות להם אותה מלכתחילה. אם מישהו באמת רוצה, הוא יתגבר על הכאב. זה משהו שרני אמר, אבל קצת נבלע לצערי בשטף הדברים ואני חוששת שהנקודה לא חוזקה דיה. לא נורא.

אהבתי במיוחד את התשובה לגבי היהדות, אני כ"כ מסכימה, זה בדיוק מה שגם אני אומרת כבר שנים... אם כל מה שמאחד יהודים זה צורת איבר המין (שנכפתה עליהם בכלל ולא הם בחרו בה) זו לא רק הדרת נשים מעליבה ומקוממת, זו סטירת לחי לדת שמרוקנת מתוכן, מאתוס ומערכים וכל מה שנשאר בה הוא צלקת בבשר. מי שמתגאה בכך שהשפיץ של הבולבול הוא אות וסימן ליהדות שלו, גורר אחריו עגלה ריקה.
לצפיה ב-'תודה על הקישור! אכן יופי של ראיון!!'
תודה על הקישור! אכן יופי של ראיון!!
05/12/2017 | 14:05
8
לצפיה ב-'נתונים על שיעורי ברית מילה/לא נימולים בישראל'
נתונים על שיעורי ברית מילה/לא נימולים בישראל
18/11/2017 | 09:58
4
122
היי, שמי מעיין ואני סטודנטית לסיעוד ומכינה עבודה בנושא ההשלכות הבריאותיות של ברית מילה או של אנשים שלא נימולו בישראל.
הנתונים הכי עדכנים על אחוז הנימולים/לא נימולים בישראל הם בערך מ-2012. אולי יש למישהו שיעורים מעודכנים יותר מהשנתיים-שלוש שנים האחרונות? כמו גם כמה תינוקות נפגעו מהליך הברית או לחילופין כמה נפגעו כי לא עשו ברית. 

אשמח לכל עזרה בנושא או קישור למישהו שיוכל לעזור, תודה!
לצפיה ב-'עד כמה שאני יודע אין נתונים בכלל'
עד כמה שאני יודע אין נתונים בכלל
18/11/2017 | 23:57
76
היתה פעם המצאה של 40,000 בריתות בשנה, אבל לפי זה 50% מהתינוקות בישראל שלמים.

לצפיה ב-'לא ידוע לי על מחקר'
לא ידוע לי על מחקר
19/11/2017 | 22:39
1
72
גם לי לא ידוע על מחקר שמרכז סטטיסטיקה כזו באופן אמין. למעשה, אני חושבת שהעדר של נתונים זה משהו שיכול להיות חלק מהמחקר שלך בנסיון להבין את התופעה של המילה והמעמד השונה שהיא מקבלת (היא פרוצדורה רפואית, שמבוצעת על ידי אנשים ללא הכשרה. בשנים האחרונות רופאים מבצעים אותה, אך ממשיכים לטעון שזו פעולה דתית/תרבותית/מסורתית ולא רפואית וכו׳, מה שהופך את סוגיית איסוף הנתונים לקשורה להרבה הביטים מעבר לנתונים עצמם כמו למשל, אצל מי האחריות לפיקוח על הנושא ומתוקף כך גם לחקור אותו ולאסוף מידע...).
בהצלחה!
לצפיה ב-'תודה רבה :)'
תודה רבה :)
20/11/2017 | 09:21
22
לצפיה ב-'למה הכוונה השלכות בריאותיות? גם בארץ וגם בעולם'
למה הכוונה השלכות בריאותיות? גם בארץ וגם בעולם
22/11/2017 | 12:42
70
אף אחד לא הכריז על "מגפת הערלת" למרות שאלה נהיות נפוצות יותר ויותר במדינתנו - ו"איכשהו" מתמודדים ;) אין השלכות בריאותיות לאיבר שפשוט אמור להיות שם והסיכוי שיהיה חולה (במידה שמכריחה כריתה) הוא אפסי - ולכן אין משמעות לשלום הציבור. להפך.
לצפיה ב-'כתבה על ברית מילה'
כתבה על ברית מילה
16/11/2017 | 17:04
1
122
שלום לכולם. שמי יהודית ואני עובדת בחדשות בתאגיד השידור הציבורי. בימים אלו אנחנו עורכים כתבה משמעותית וחשובה סביב נושא ברית המילה ואנחנו מעונינים לראיין הורים אשר בחרו שלא למול את ילדיהם. כמו כן, אנחנו מחפשים בוגרים אשר לא מלו. הנושא, כפי שרובכם בוודאי יודעים מושתק ולא מקבל את תשומת הלב שבוודאי ראויה לנושא ואת זה אנחנו מעונינים לשנות. אשמח אם תכתבו לי בתגובות ואחזור אליכם. 
לצפיה ב-'אני מניחה שהכוונה לבוגרים שלא נימולו?'
אני מניחה שהכוונה לבוגרים שלא נימולו?
17/11/2017 | 13:26
84
ואם כבר דקדוקי לשון (כי חשוב להקפיד על מינוח נכון), שימו לב שכולם אומרים לָמוּל (כמו לצוד, לרוץ, לטוס וכו') ולא מעוותים את הפועל לצורות שלא קיימות בעברית... (כפי ששמעתי לא פעם בטלוויזיה וברדיו).

אם טרם עשית זאת, כדאי לפנות לרונית מקה"ל:
לצפיה ב-'הספר של רני כשר הועלה במלואו לאתרו'
הספר של רני כשר הועלה במלואו לאתרו
30/10/2017 | 21:45
1
81
לצפיה ב-'רני כשר העלה הסבר לכלי המילה המופיעים בפתיח "היהודים באים"'
רני כשר העלה הסבר לכלי המילה המופיעים בפתיח "היהודים באים"
05/11/2017 | 19:12
69
אף שההסברים טכניים מאוד ואין תינוק צורח, עדיין נהייתה לי צמרמורת מהקריאה . אני מניחה שרבים מעדיפים לעצום עיניים ולא לדעת, מבחינתם עושים את זה פעם אחת מהר והתינוק לא זוכר...

חם בפורומים של תפוז

בפייסבוק שלנו כבר ביקרתם?
בפייסבוק שלנו כבר...
רוצים להיות תמיד מעודכנים במה שקורה בתפוז?
בפייסבוק שלנו כבר ביקרתם?
בפייסבוק שלנו כבר...
רוצים להיות תמיד מעודכנים במה שקורה בתפוז?

הודעות נבחרות

בעלי מקצוע

ג'הארה דולה - בית מפנק ללידה טבעית
ג'הארה דולה
פורום לידה פעילה וביתית
לידה פעילה וביתית
שטיינר מכשירי שמיעה
שטיינר מכשירי שמיעה

מקרא סימנים

בעלת תוכן
ללא תוכן
הודעה חדשה