לגלישה באתר בגירסה המותאמת לסלולאר
| הוספת הודעה
הגדרות תצוגה

הגדרות עץ הודעות

מאפייני צפייה

הצג טקסט בתצוגה
הצג תגובות באופן
עדכן

פורום הפרעות קשב ADHD

שלום וברוכים הבאים, הפרעת קשב וריכוז הינה לקות מורכבת המתפרשת על תחומים רבים. הרבה "יועצים בגרוש", מיתוסים ודיעות קדומות בוחשים בקדרתה ומעכבים אותנו מלהתמודד עמה ביעילות. הפורום הוקם כדי להתמודד בדרך הרפואית-התנהגותית-חינוכית שהוכחה מחקרית. חברים בו הורים לילדים עם הפרעות קשב, מבוגרים עם הפרעות קשב, מטפלים התנהגותיים, מורים לחינוך מיוחד, נוירולוגים, פסיכיאטרים, רוקחים, מרפאים בעיסוק ותרפיסטים בגישות מגוונות המכירים באופן מקצועי את הלקות.  מנהלי ויועצי הפורום: zivadina, זיוה דינה, אמא לילדים עם ADHD ומאובחנת עם ADHD בעצמה,  ציפי קוברינסקי, מאמנת בהווה ומורה בעבר,רונן לין, מורה לחינוך גופני/חינוך מיוחד ומאמן אישי, מרב קובי, מאמנת אישית ומשפחתית, עדו בן צבי, יועץ לטכנולוגיות למידה, פזית ליפוביץ, מאבחנת ליקויי למידה, עו"ד נוגה דגן בוזגלו, יועצת לזכויות תלמידים בארגון הלה, יעל ויסוצקי, מרפאה בעיסוק, הד סולודר, מאמן אישי ומנחה סדנאות ילד-הורה.
 עוד נזכיר את מנהלות הפורום הראשונות: אפרת@הבית, מייסדת הפורום ואיתה זהבה נדליה ד אשר תרמו לעיצוב דמותו של הפורוםאנו מאמינים כי אנשים עם הפרעות קשב וריכוז ניחנו בראייה מקורית ורעננה וביחד עם זאת "לוקחים הכל ללב" ואוהבים לעזור. ברוח מיוחדת זו היינו רוצים לראות את הפורום מתנהל: אנא השתמשו בשפה אדיבה המכבדת כל דעה שונה או מנוגדת. בנוסף, הקפידו לספר על מטפל או טיפול מתוך חוייתכם האישית ולא כפרסום מסחרי. נשמח על הצטרפותכם לדיונים המרתקים של פורום הפרעות קשב ADHD.

הנהלת הפורום:

אודות הפורום הפרעות קשב ADHD

שלום וברוכים הבאים, הפרעת קשב וריכוז הינה לקות מורכבת המתפרשת על תחומים רבים. הרבה "יועצים בגרוש", מיתוסים ודיעות קדומות בוחשים בקדרתה ומעכבים אותנו מלהתמודד עמה ביעילות. הפורום הוקם כדי להתמודד בדרך הרפואית-התנהגותית-חינוכית שהוכחה מחקרית. חברים בו הורים לילדים עם הפרעות קשב, מבוגרים עם הפרעות קשב, מטפלים התנהגותיים, מורים לחינוך מיוחד, נוירולוגים, פסיכיאטרים, רוקחים, מרפאים בעיסוק ותרפיסטים בגישות מגוונות המכירים באופן מקצועי את הלקות.  מנהלי ויועצי הפורום: zivadina, זיוה דינה, אמא לילדים עם ADHD ומאובחנת עם ADHD בעצמה,  ציפי קוברינסקי, מאמנת בהווה ומורה בעבר,רונן לין, מורה לחינוך גופני/חינוך מיוחד ומאמן אישי, מרב קובי, מאמנת אישית ומשפחתית, עדו בן צבי, יועץ לטכנולוגיות למידה, פזית ליפוביץ, מאבחנת ליקויי למידה, עו"ד נוגה דגן בוזגלו, יועצת לזכויות תלמידים בארגון הלה, יעל ויסוצקי, מרפאה בעיסוק, הד סולודר, מאמן אישי ומנחה סדנאות ילד-הורה.
 עוד נזכיר את מנהלות הפורום הראשונות: אפרת@הבית, מייסדת הפורום ואיתה זהבה נדליה ד אשר תרמו לעיצוב דמותו של הפורוםאנו מאמינים כי אנשים עם הפרעות קשב וריכוז ניחנו בראייה מקורית ורעננה וביחד עם זאת "לוקחים הכל ללב" ואוהבים לעזור. ברוח מיוחדת זו היינו רוצים לראות את הפורום מתנהל: אנא השתמשו בשפה אדיבה המכבדת כל דעה שונה או מנוגדת. בנוסף, הקפידו לספר על מטפל או טיפול מתוך חוייתכם האישית ולא כפרסום מסחרי. נשמח על הצטרפותכם לדיונים המרתקים של פורום הפרעות קשב ADHD.
הוספת הודעה

צרף
תמונה וידיאו קובץ
קבצים המצורפים להודעה

x
הודעה מהנהלת הפורום
 כללי הפורום    ייעוץ חינוכי    ייעוץ רפואי     קישורים    בתי מרקחת  
המידע והעצות בפורום אינם תחליף לייעוץ מקצועי. תפוז אינו ערב לנכונות המידע,  ולא יהיה אחראי לנזק כתוצאה מהסתמכות עליו. 
אין להציע או לבקש תרופות בפורום!     הפרסום העצמי בפורום אסור!

בואו לגלוש אתנו!
המשך >>

לצפיה ב-'מינון ויואנס ושינוי'
מינון ויואנס ושינוי
27/09/2016 | 19:27
3
173
שלום בתי בת ה12 עם adhd ו odd
התרופה לא עוזרת לה בריכוז אם כי מרגיעה אותה ומושיבה אותה לאורך השנים על הטוסיק
מקבלת ויואנס 50 וכעת יש תלונות רבות מהמורים על תנועתיות יתר ומרדנות
שוקלת 47.9 האם מינון גבוה הוא נכון עבורה? 

לצפיה ב-'מינון ויואנס'
מינון ויואנס
28/09/2016 | 18:05
2
129
לפי הממוצע המקובל, 50 מג הוא מינון גבוה. לא בלתי אפשרי לעלות עוד, אבל רק עם פיקוח רופאי צמוד, ומעקב על תופעות לוואי.
או להוסיף סטרטרה למשל.
לא ניתן להמליץ על מינונים, אלא בפיקוח רפואי.
את צריכה רופא מומחה מנוסה בתחום.
לצפיה ב-'המשך לשאלה'
המשך לשאלה
28/09/2016 | 18:17
1
80
הי חגי
תודה על התשובה
למה דווקא סטרטרה?? האם נכון לערבב תרופות? והאם הסטרטרה ניתנת למהילה במים ? הבת שלי לא מסוגלת לבלוע כדור ולכן הגענו לויואנס..
לצפיה ב-'סטרטרה'
סטרטרה
28/09/2016 | 18:26
104
הואיל ואתם כבר על מינון די גבוה, והואיל והתרופה משפיעה אבל לא מספיק, אפשר ומקובל לשלב תרופות. לעיתים האחת מעצימה את השנייה. כאמור זה שיקול של הרופא.
יש סטרטרה בסירופ.
אופציה נוספת היא מדבקות דיטרנה. 
לצפיה ב-'זום או אקטיב בריין'
זום או אקטיב בריין
28/09/2016 | 09:43
1
245
היי לכולם
יש לי ילד בן 8 שעדיין לא אובחן
הייתי רוצה חוות דעת מה כדי לי לנסות זום של חברת טבע
או אקטיב בריין + אומגה 3

אשמח לתגובה

לצפיה ב-'זום או אקטיב בריין'
זום או אקטיב בריין
28/09/2016 | 18:08
167
אין עדיפות מוחלטת לאחת האופציות.
אני בכלל בעד להחליף מידי פעם.
שתי האופציות טובות. הן לא תחליף לתרופות, אבל יש בהחלט מחקרים שמראים שיפור ביצועים כשלוקחים את התוספים האלו.

לצפיה ב-'ייעוץ חינוכי לילדים עם הפרעת קשב'
ייעוץ חינוכי לילדים עם הפרעת קשב
20/09/2016 | 07:58
51
יעוץ החינוכי-התנהגותי הוא בעל חשיבות עליונה בטיפול הרב מערכתי היעיל בהפרעת קשב וריכוז, והיועצים החינוכיים כאן כדי  לענות על שאלותיכם בנושאים:הייעוץ החינוכי-התנהגותי הוא בעל חשיבות עליונה בטיפול הרב מערכתי היעיל בהפרעת קשב וריכוז, והיועצים החינוכיים כאן כדי  לענות על שאלותיכם בנושאים:
א. אבחון דידקטי ופסיכו-דידקטי
ב. הוראה מתקנת ואיסטרטגיות למידה לילד עם הפרעות קשב.
ג. ויסות ושליטה בהתנהגות
ד. מוכנות ובשלות ללמידה בגילאים השוניםה. עזרת מערכת החינוך לתלמיד לקוי הלמידה
ו. בניית מערך תמיכה הורי וחינוכי לילדנו.
ז. מתי כדאי אימון אישי ומתי טיפול התנהגותי?
הנכם מוזמנים להפנות את שאלותיכם למומחי הפורום בלחיצה על 'הוספת תגובה' להודעה זו
ג. ויסות ושליטה בהתנהגות
אתם מוזמנים להפנות את שאלותיכם למומחי הפורום בלחיצה על 'הוספת תגובה' להודעה זו
לצפיה ב-'מישהו שמע על השיטה הזאת? טיפול דרך מחשב בהפרעות קשב'
מישהו שמע על השיטה הזאת? טיפול דרך מחשב בהפרעות קשב
21/09/2016 | 13:30
1
116
בס"ד
נתקלתי בשיטה הזו לטיפול
הם אומרים שצריך 20 דקות פעמיים או שלוש בשבוע 
עם תוכנה שמטפלת בהפרעות קשב
מישהו ניסה את זה?
אשמח אם יש לכם ניסיון
לצפיה ב-'זאת תוכנה ביתית ותיקה לאימון המוח'
זאת תוכנה ביתית ותיקה לאימון המוח
21/09/2016 | 16:58
107
היא מבוססת על ממצאי הטיפול בנוירופידבק לאימון המוח. 
כמו בספורט, צריך להתמיד כדי להיות בכושר.
לא ראיתי מחקרים שזה עוזר אחרי שנתיים מן ההפסקה.
לצפיה ב-'מוקסו'
מוקסו
18/09/2016 | 23:14
5
123
זה מבחן המוקסו של ביתי בת ה-9. זה החלק הראשון בלי ריטלין כי הבוחנת אמרה שהיא איננה צריכה את החלק השני של המבחן אחרי הריטלין. האם כך הוא הדבר? אשמח לשמוע חוות דעת כללית. תודה רבה!
לצפיה ב-'מבדק MOXO תקין ורטלין'
מבדק MOXO תקין ורטלין
19/09/2016 | 23:54
4
162
אורית שלום,
שמי ערן סנדל ואני מנהל את תחום ההדרכה בחב' נוירוטק אשר פיתחה את מבדק ה-MOXO ועל כן אשמח לענות לשאלתך בצורה ממוקדת על אף שהתשובה היא מעט מורכבת.
היות ומבדק ה-MOXO משמש ככלי תומך החלטה בעבור אנשי מקצוע העוסקים בתחום האבחון של הפרעת קשב וריכוז (ADHD) ולא משמש ככלי אבחנתי, לא ניתן לאבחן או לשלול קיומה של ADHD רק על סמך תוצאות של הבדיקה הממוחשבת.
מי שרשאי לאבחן או לשלול ADHD הינו רופא מומחה לקשב וריכוז או פסיכולוג מומחה שעוסק בתחום (על פי חוזר מנכ"ל משרד הבריאות מ-2010) וזאת על סמך מגוון של ממצאים נוספים אותם הם צריכים לקחת בחשבון בתהליך האבחון.
בנוגע לנושא של תגובה למתילפנידאט (החומר הפעיל של רטלין ותרופות נוספות בתחום), בוצעו עד היום לא מעט מחקרים על נבדקים בעלי ADHD ונבדקים ללא ADHD וכיצד הם מגיבים לתרופות מהסוג הזה. התוצאות מוכיחות כי רוב בני האדם מגיבים טוב לתכשיר התרופתי מבחינה קוגניטיבית בכל הקשור לפונקציות ניהוליות, זכרון עבודה ועוד.
אחוז לא גדול מהאוכלוסיה מגיב רע לתרופות מסוג זה או שאינו מגיב בכלל לתכשיר.

עבור הרופא המומחה, לא מעט פעמים חשוב לראות את התגובה לרטלין גם אם תוצאות המבדק הראשון יצאו בטווח הנורמה, כפי שיצאה בתך. החשיבות הזו נובעת מהעובדה שבמידה והנבדק כן מאובחן בסופו של דבר עם ADHD (על אף שב-MOXO קיימת סבירות נמוכה לקיומה של ההפרעה היות ויש גם אחוזי טעות) הרופא המומחה לרוב ממליץ כטיפול קו ראשון על טיפול תרופתי. אחד היתרונות של המבדקים הממוחשבים כמו ה-MOXO, הוא ביכולת שלו להציג את השיפור / ההרעה בעקבות נטילת התרופה במינון מסוים. כך הרופא יכול להימנע מלהתחיל טיפול עם תרופה ומינון שאינם מתאימים לנבדק ולדייק טוב יותר לטיפול אופטימלי.
לסיכום, מבדק MOXO בטווח הנורמה אינו שולל ADHD כמו שמבדק MOXO עם חריגה מהנורמה אינו מצביע באופן ישיר על ADHD. כפי שאמרתי, הוא תומך החלטה בלבד.
המלצתנו לאנשי המקצוע המבצעים את ה-MOXO, היא לעקוב אחר הנחיות הרופא המפנה לבדיקות MOXO. במידה והרופא מבקש ביצוע של צמד מבדקים (בלי ועם תרופה)
מבלי קשר לתוצאות המבדק הראשון, כמובן שחשוב לכבד את בקשתו.
במידה והרופא המפנה אינו מנחה באופן ברור, השיקול הופך להיות מקצועי של המאבחן כאשר אנחנו כחברה כן ממליצים על ביצוע מבדק שני עם תרופה (אפילו עם הראשון יצא תקין) היות והממצא של התגובה לתרופה יכול לעזור לרופא באבחנה מבדלת לזיהוי של גורמים אחרים המובילים לקשיי הקשב וכפי שציינתי קודם, יעזור לו לשפר בסופו של דבר את הטיפול אותו הוא יחליט לתת.
מקווה שהצלחתי להעביר את המסר.
שיהיה לכם המון בהצלחה!
ערן

לצפיה ב-'מאורית - תודה על תגובתך!'
מאורית - תודה על תגובתך!
20/09/2016 | 12:42
3
44
תודה על תגובתך
בבואי לעשות את מבחן מוקסו שאלתי את כל השאלות האפשריות לגבי מבחן זה,
ועכשיו אני שומעת את דבריך בפעם הראשונה
מוזר שלא יידעו אותי שמבחן זה אינו מספיק.
רק כדי להרגיע את המורה תוכל להגיד לי רק בהסתכלות על המבחן האם למרות שהמבחן לא מדד מספיק, האם היא בגדר הנורמה.
חוץ מזה,
חבל מאוד שמי שביצעה את הבדיקה בכלל לא העלתה אפשרות של בדיקה נוספת עם ריטלין אלא שלחה אותנו הביתה כי "הכל בסדר"
מה אני אמורה לעשות עכשיו?
תודה מראש 
ושנה טובה
לצפיה ב-'מבחן ממוחשב איננו מחליף אבחון רפואי של הפרעת קשב'
מבחן ממוחשב איננו מחליף אבחון רפואי של הפרעת קשב
20/09/2016 | 19:19
58
למשל, ידוע שילדים אינטליגנטיים מאוד מציגים בו תוצאות כמו של הנורמה גם אם אחרי אבחון מוסמך ימצאו שיש להם הפרעת קשב.
האבחון המוסמך צריך להתבצע על ידי רופא נוירולוג או רופא פסיכיאטר או רופא התפתחות הילד שלמדו את נושא הפרעת הקשב.

מוזר שאף אחד לא טרח להסביר לך שרק רופא יכול לאבחן הפרעת קשב, 
לא טכנאי ולא מחשב.

ביקשתי מערן סנדל לענות לך שנית.

לצפיה ב-'תגובה לאורית'
תגובה לאורית
21/09/2016 | 00:15
1
43
הי אורית,
אני אתחיל ברשותך מהסוף.....יכול להיות שהבוחנת נהגה לא בסדר בכך שלא הסבירה לך שהמבדק הינו כלי תומך החלטה בלבד ולא ניתן לאבחן באמצעותו את הגורם לקשיים באופן מוחלט אלא זה רק רופא מומחה יכול לבצע. עדיין.... יש היום הרבה מאד מידע באינטרנט לגבי תהליך האבחון הרצוי והמומלץ שחשוב לבצע על מנת לאבחן הפרעת קשב וריכוז (ADHD).

לשאלתך, לפי תוצאות ה-MOXO של הבת שלך קיימת סבירות נמוכה לקיומם של קשיי קשב היות והיא הצליחה לעבור את המבדק בהצלחה ויצאה בכלל ארבעת המדדים של המבדק בנורמה.
אני במקומך הייתי מחפש רופא מומחה לקשב וריכוז (נוירולוג / פסיכיאטר / רופא ילדים או משפחה עם התמחות ב-ADHD) ופונה אליו יחד עם הממצא של ה-MOXO אשר אמור לשמש אותו כעוד חתיכה לפזל.
כפי שציינתי בתשובתי הקודמת, על מנת לבצע אבחנה מדויקת יותר, הרופאים המומחים זקוקים לממצאים נוספים כמו שאלוני דיווח מהמורה וההורים, ראיון קליני (אינטייק), בדיקה גופנית, אבחנה רגשית ולעיתים גם ממצאים נוספים כאשר עולה הצורך כגון בדיקות שמיעה וראיה, ממצאים של אבחון דידקטי / פסיכודידקטי, בדיקות דם, בדיקת EEG ועוד.
היות ואני מניח שפניתן לבצע את ה-MOXO עקב חשד לקיומה של הפרעת קשב וריכוז (ADHD), חשוב שלא תעצרו כאן. הרופא המומחה כבר ידאג להפנות אתכם לבדיקות נוספות על פי שיקולו המקצועי על מנת לאתר את הגורם/ גורמים לקשיים של בתך.

אל תרגישי רע על כך שלא ביצעתם בדיקה נוספת עם רטלין. תמיד אפשר לבצע במועד אחר את הבדיקה הזו כאשר הממצא שמתקבל הוא פשוט עוד חתיכה לפזל עבור הרופא.
את יכולה להתייעץ עם אותו רופא מומחה האם יש צורך במבדק נוסף תחת השפעה תרופתית ותמשיכו בהתאם להמלצותיו.
מקווה שעזרתי.
שנה טובה גם לך.

לצפיה ב-'המון המון תודה!'
המון המון תודה!
29/09/2016 | 21:35
13
חג שמח ושנה טובה.
לצפיה ב-'חוסר תאבון אצל בן 8 שלוקח ריטלין'
חוסר תאבון אצל בן 8 שלוקח ריטלין
15/09/2016 | 10:59
2
98
.
הוא חווה כאבי ראש, כאבי בטן ובחילה (בשעות הלימודים) שמועצמות ע"י העובדה שהריטלין גורם לדיכוי תחושת הרעב.
מ 7:00 בבוקר (הוא שותה שוקו ואוכלעוגייה) עד 14:00 בצהריים, הוא לא אוכל כלום (הוא אוכל צהריים בצהרון). מה שכמובן מעצים את כל התופעות הלוואי הללו.

אני כמובן מכינה לו כריך ופרי, אבל הם חוזרים כלעומת שבאו.
האם יש לכם עצות או רעיונות לאיך אפשר בכל זאת לגרום לו לאכול משהו, או רעיונות למה אפשר לתת לבית הספר, שירצה לאכול, למרות שלא רעב...

אני מוטרדת מהעניין ואשמח לעיצות.
תודה מראש!

לצפיה ב-'איך אפשר לגרום לו לאכול'
איך אפשר לגרום לו לאכול
17/09/2016 | 22:04
111
השאלה שהעלית היא שאלת מיליון הדולר של כל ההורים. האמת שמאד קשה לגרום לילד לרצות לאכול, אם הריטלין גורם לו לחוסר תאבון, ואם הוא אוכל בצהרון זה ממש לא מובן מאליו...
מציעה לך בשלב ראשון לשנות את מה שהוא אוכל בבוקר ( בהסכמה כמובן)
שוקו ועוגיה מכילים בעיקר סוכר שלא מספק את האנרגיה שהוא זקוק לה לשעות אחדות
נסי להציע לו חביתה או פנקייק עם קוואקר או לפחות עוגיות גרנולה שמכילות פחמימות שמתפרקות לאט.
לבית הספר אפשר להציע חטיף אנרגיה, לא שהוא בריא כל כך אבל יכול להיות שהוא יסכים וזה עדיף על לא כלום
חשוב מאד שהוא ישתה במשך היום ואפשר לבקש מהמורה להזכיר לו ואם היא מוכנה לשתף פעולה, לבקש ממנה להזכיר לו בארוחת עשר שיאכל אפילו ביס אחד או שניים ממשהו.
בהצלחה!
לצפיה ב-'אכילה ושתיה בהשפעת ריטלין'
אכילה ושתיה בהשפעת ריטלין
19/09/2016 | 12:21
85
ההמלצה היא להקים את הילד מוקדם מן הרגיל, כדי שיספיק לפתח רעב. 
להכין מאכלים עם ריח, כמו חביתה, פנקייק, פיצה, בורקס, בורקס גבינה ועוד.
אחת האמהות כאן גילתה שביתה אוהבת לאכול שניצל תירס על הבוקר.
בנוסף, לתת מעדנים וקורנפלקס, שמעשירים בפחממות וחלבונים.

לקראת בית הספר לתת לו חטיפים ופירות שהוא אוהב וירצה לאכול.

בזמן השפעת הכדור, יש לשתות הרבה מים כי הכדור מייבש. ברוב המקרים, השתייה המרובה מונעת את כאבי הראש.

בהצלחה!
לצפיה ב-'אדם וינטר '
אדם וינטר
16/09/2016 | 11:54
71
ראיתי שמישהי ביקשה בפורם זה המלצה לנוירולוג והפנו אותה לדר' אדם וינטר. הוא אינו נוירולוג - נוירולוג הוא רופא! שימו לב והיזהרו לא להתבלבל.
לצפיה ב-'יעוץ להתמודדות עם הפרעת קשב'
יעוץ להתמודדות עם הפרעת קשב
12/09/2016 | 21:42
2
108
ייעוץ החינוכי-התנהגותי הוא בעל חשיבות עליונה בטיפול הרב מערכתי היעיל בהפרעת קשב וריכוז, והיועצים החינוכיים כאן כדי  לענות על שאלותיכם בנושאים:הייעוץ החינוכי-התנהגותי הוא בעל חשיבות עליונה בטיפול הרב מערכתי היעיל בהפרעת קשב וריכוז, והיועצים החינוכיים כאן כדי  לענות על שאלותיכם בנושאים:
ג. ויסות ושליטה בהתנהגות
ג. ויסות ושליטה בהתנהגות
לצפיה ב-'שאלה לגבי טיפול בתנועה לילד בן 8'
שאלה לגבי טיפול בתנועה לילד בן 8
15/09/2016 | 11:05
1
78
הבן שלי בן 8, אובחן לפני מספר חודשים מועט, התחיל לקחת ריטלין לפני 3 שבועותץ הכדור עוזר אבל יש לו תופעות לוואי שהוא גורם לו להרגיש לא טוב. כשהוא בלי הכדור וצריך להכין שיעורי בית, זה נמשך לנצח (יכול גם לקחת שעתיים) וכרוך בהמון תסכול, בכי, תנועתיות יתר (לא מסוגל לשבת, כל הזמן "בורח" למקומות אחרים - מתעסק בעפרון שכל שנייה נופל, מוצא סיבות לקום וללכת כל דקה, ובעיקר מושקעת המון אנרגיה בלהתחמק מלהתמודד עם הקושי. אני מאוד סבלנית, אבל זה מתיש ומייגע את שנינו. בסופו של דבר השיעורים נעשים, אבל זו הופכת להיות מטלה שלי יותר מאשר שלו. 

נתקלתי בשיטה שנקרא "שיטת רביב" רציתי לשאול האם יש דברים בגו? האם היא מוכרת ומועילה באמת? או שזה סתם לוקש...

תודה מראש על התייחסותכם.
לצפיה ב-'טיפול בתנועה לעומת תרופה'
טיפול בתנועה לעומת תרופה
19/09/2016 | 12:15
64
שלום רב,
הטיפול התרופתי כבר הוכיח את עצמו עשרות שנים, ועם זאת עדיין צריך להתאים לכל מטופל את סוג הכדור שמשפיע עליו הכי טוב עם הכי פחות תופעות לוואי. לשמחתנו יש מגוון כדורים שעובדים ומתפרקים בשיטות שונות, כך שכמעט כל מטופל יכול למצוא את התרופה שמתאימה לו בהדרכת רופא מומחה ומעודכן.

כמו כן, בעשור האחרון מתפתחת המודעות לכך שטיפול בתנועה משפיע על התפתחות המוח ומועיל להפרעת קשב וללקויות למידה, והתפתחו שיטות מגוונות לטיפול באמצעות תנועה.

טיפול נכון בכדור נותן תוצאות מיידיות למספר שעות.
טיפול נכון בתנועה נותן תוצאות לטווח ארוך.

לצערנו אין טיפול קסם, וצריך לראות לאיזה טיפול מתחברים, ובעיקר - באיזה טיפול מוכנים להתמיד. ניתן להיעזר בשני הטיפולים במקביל.

כאשר הילד מצליח לבצע את המשימות המוטלות עליו מפני שהוא מרוכז, ההצלחה משפיעה על הדימוי העצמי ועל הבטחון העצמי שלו.
לצפיה ב-'מחפש פסיכיאטר/ניורולוג ילדים לקבלת חוות דעת נוספת'
מחפש פסיכיאטר/ניורולוג ילדים לקבלת חוות דעת נוספת
15/09/2016 | 13:23
1
132
הבן שלי מטופל עם ריטלין 20 LA.
הוא אובחן עם ADHD.
הבעיה היא שההשפעה של התרופה לא עושה לו טוב,
הפסיכיאטר המטפל מבקש להוסיף לטיפול תרופות לטיפול בחרדה (דבר שנראה לי מיותר לתת לילד בן 8).
האם ניתן לקבל המלצה לפסיכיאטר/ניורולוג ילדים על מנת לקבל חוות דעת נוספת
לצפיה ב-'ממליצה על הפסיכיאטרית שמטפלת במשפחתי'
ממליצה על הפסיכיאטרית שמטפלת במשפחתי
20/09/2016 | 09:14
158
דר' איריס מנור.
מטפלת במרכז לקשב וריכוז פתח תקוה של גהה,
ובמכון אניגמה בתל אביב.
לצפיה ב-'שאלה בעיקר לחגי שור - פוקלין לעומת אטטנט - תופעות לואי'
שאלה בעיקר לחגי שור - פוקלין לעומת אטטנט - תופעות לואי
14/09/2016 | 11:02
2
132
בני לוקח אטטנט, בעבר לקח ריטלין la. גם הריטלין וגם האטטנט גורמים לו להזעה מוגברת ולריח רע של זעה (עם האטטנט זה קצת פחות, אבל עדיין קיים ומפריע).
האם הפוקלין, בגלל ההרכב שלו, יכול להפחית את תופעת הלוואי של ההזעה (שמלווה גם לפעמים בדפיקות לב מואצות)?
לצפיה ב-'פוקלין לעומת אטנט'
פוקלין לעומת אטנט
14/09/2016 | 21:55
1
169
לו הייתה תרופה אחת שהיא טובה ונטולת תופעות לוואי- היינו זורקים את היתר.
אי אפשר לדעת. על כל אחד תרופות שונות עובדות בדרך שונה. לכן את צריכה לנסות את כולם במינונים שונים עד שתגיעי לאופטימום
לצפיה ב-'תודה חגי'
תודה חגי
15/09/2016 | 09:09
25
לצפיה ב-'אטנט לאומת ריטלין'
אטנט לאומת ריטלין
12/09/2016 | 23:16
1
142
שלום לכולם,
אם בריטלין אני לוקח 20 מ"ג כמה מ"ג אני צריך לקחת באטנט?
לצפיה ב-'אטנט לעומת ריטלין'
אטנט לעומת ריטלין
14/09/2016 | 21:48
134
לא כתבת איזה ריטלין 20 .
בכל מקרה אין המרה ישירה.  צריך לנסות ולעלות במינון בהדרגה עד שמגיעים למינון שעובד הכי טוב עם מינימום תופעות לוואי.
בגדול המינון די דומה רק שבאטנט הוא יעבוד 6 שעות. בהנחה שהתכוונת לריטלין רגיל ולא LA

29/08/2016 | 22:33
6
64
ייעוץ החינוכי-התנהגותי הוא בעל חשיבות עליונה בטיפול הרב מערכתי היעיל בהפרעת קשב וריכוז, והיועצים החינוכיים כאן כדי  לענות על שאלותיכם בנושאים:הייעוץ החינוכי-התנהגותי הוא בעל חשיבות עליונה בטיפול הרב מערכתי היעיל בהפרעת קשב וריכוז, והיועצים החינוכיים כאן כדי  לענות על שאלותיכם בנושאים:
ג. ויסות ושליטה בהתנהגות
ג. ויסות ושליטה בהתנהגות
לצפיה ב-'אני רוצה לשאול בנושא הכוונה לנער בן 17'
אני רוצה לשאול בנושא הכוונה לנער בן 17
31/08/2016 | 11:01
5
84
בני (אחד מהם), בן 17. נער עם פוטנציאל מאד גבוה עם פער גדול בין היכולת לבין המימוש של היכולת שלו, יש לו הפרעת קשב ללא היפראקטיביות.
הקושי אצלו מתבטא מאד חזק בנושא של התארגנות. גם כשיש הרבה תמיכה מצידנו, בגיל הזה, זה מסובך להיות בשליטה על החיים שלו, זה לא ילד בן 5 או 10 אפילו, שאפשר לדעת על כל צעד שלו ולתזכר כשנראה שהוא שכח או מתעופפ.
זה גם לא בריא, ברור לי, שאנחנו נהיה אלה שנארגן לו את החיים.
מצד שני, שכנסינו להרפות - מבחינה לימודית הוא די איבד את זה... דחיינות שכחנות וחוסר תשומת לב ברמה שממש פוגעת בו מבחינה לימודית (מתבטא בכשלונות של ממש...)
ברור לי שהוא רוצה, וגם יכול להצליח. אבל משהו בהתנהלות שלו לא מסתדר עם הרצון להצליח.
חשבתי הבוקר שאולי צריך איזה קוצ׳ר שיאמן אותו כי ברור שאנחנו לא מצליחים לעשות זאת.
האם הכיוון נכון, האם יש קווצ׳רים שיודעים להתייחס גם לנושא של הפרעת הקשב והבעייתיות בהתארגנות?
יש כיוונים אחרים שאני צריכה להתייחס אליהם?
תודה
לצפיה ב-'זאת שאלה לציפי, כי היא מאמנת נערים עם הפרעת קשב'
זאת שאלה לציפי, כי היא מאמנת נערים עם הפרעת קשב
01/09/2016 | 06:12
2
67
מאמן מומחה להפרעת קשב עוסק בדיוק בנושאים אלה.
כדאי לבחור מאמן שיהיה קל להגיע אליו.
מאיזה אזור אתם?
לצפיה ב-'תל אביב'
תל אביב
01/09/2016 | 08:04
45
מתאים לנו איזור רמת השרון או תל אביב הכי צפוני
לצפיה ב-'אשמח מאד לשמוע מציפי. תודה.'
אשמח מאד לשמוע מציפי. תודה.
01/09/2016 | 08:04
27
לצפיה ב-'סליחה על העיכוב בתשובתי'
סליחה על העיכוב בתשובתי
05/09/2016 | 22:03
85
חזרתי הבוקר מחופשה וזו הסיבה לעיכוב.
אכן, בגיל ההתבגרות קשה להיות בשליטה על חייו של המתבגר, וצריך להתפשר על השפעה.
הכיוון של אימון אישי מאד מתאים לנושא ההתארגנות והתכנון והדרך להתמודד עם הנטיה לשכוח.
אני ממליצה מאד על אימון משפחתי או על אימון אישי משולב עם הדרכת הורים שמתאימה גם להפרעת הקשב וגם לגיל ההתבגרות כדי שאתם ההורים תגדילו את ההשפעה שלכם על הילד.
אימון אישי יכול לעזור בטווח הקצר, לעומת זאת אם גם אתם, ההורים, תקבלו הדרכה או אימון, תקבלו כלים לשנים רבות.
כדאי לזכור שהפרעת הקשב לא מסתיימת עם הגיוס לצבא, והיא פוגשת את הילדים בהמשך חייהם, ותמיכה של ההורים, מותאמת להפרעת הקשב,  יכולה להיות מאד משמעותית עבורם
בהצלחה רבה
לצפיה ב-'ועוד משהו'
ועוד משהו
05/09/2016 | 22:06
44
יש בהחלט מאמנים שהתמחו בהפרעת קשב, וחשוב לא לפנות למאמן שלא מבין את מהות ההפרעה
לצפיה ב-'מרכז אוצרות'
מרכז אוצרות
29/08/2016 | 10:00
10
157
היי,
רציתי לדעת האם מישהו ניסה לקבל טיפול הומופתי דרך מרכז אוצרות ? 
ואם כן, האם יש אחוזי הצלחה גבוהים ? 
ילד בן 8 שלוקח כחודשיים ריטלין ואנו מעוניינים להפסיק עם זה... 

לצפיה ב-'טיפול הומופתי'
טיפול הומופתי
29/08/2016 | 22:32
7
150
לא שמעתי על טיפול דרך מכז אוצרות אבל מאז שהפורום קיים אנחנו מחכים לשמוע על הורה אחד שידווח על טיפול הומופתי שהצליח  וזה עוד לא קרה... ויש כאן הורים שהעידו שבזבזו אלפי שקלים לפני שהגיעו למסקנה שזה לא עור
לצפיה ב-'האמת שאני גם לאחרונה נחשפתי, שוב, לפרסומת של ריכוזית, ולרגע'
האמת שאני גם לאחרונה נחשפתי, שוב, לפרסומת של ריכוזית, ולרגע
30/08/2016 | 10:39
6
140
חשבתי לנטוש את הטיפול התרופתי, צריך לעשות עכשיו התאמת מינון ולרגע התפתתי.
ואז גיגלתי שוב, השקעתי בקריאה ויצא לי החשק.
אצלנו, הטיפול התרופתי ממש עוזר לאחד הילדים וספק עוזר לשני (לכן הנסיון להתאמת מינון).
אגב, ניסינו גם הומאופטיבעבר, אצל אחד הנודעים בתחום (ואני מאמינה גדולה בהומאופטיה), לא עזר בכלל.
לצפיה ב-'אופציות'
אופציות
30/08/2016 | 21:09
5
115
אני חדשה בתחום כי הבן שלי התחיל רק לפני חודשיים.. ואני מנסה למצוא אלטרנטיבה אחרת מהריטלין. הילד כבוי בזמן עם הכדור.. חוסר תאבון.. לאחרונה התחילו גם התקפי זעם.. כל דבר מעצבן כולם מציקים לו.. אבודה.. ואנחנו רק בהתחלה
לצפיה ב-'אני מבינה אותך מאד ורוצה רק לומר לך את הדבר הבא'
אני מבינה אותך מאד ורוצה רק לומר לך את הדבר הבא
30/08/2016 | 23:01
4
156
גם אני מקבלת במייל את המסרים של אוצרות, של ריכוזית ועוד כל מני פתרונות.
זה ממש ממש מפתה. מוצגים מקרים שזה פשוט פלא פלאים איך שהילד נרפא.
אני חלילה לא מזלזלת.
אבל
אסור שהדברים האלה יבואו על חשבון הילד. מהנסיון שלי - כל דקה, כל שעה, כל שיעור וכל יום שהילד נמצא בחוויה שכולם יכולים והוא לא, הוא פשוט לא מצליח, רוצה ממש - אבל לא מצליח - כל דקה כזו ממעיטה בערכו בעיני עצמו.
ואני לאו דווקא מדברת על הצלחה בלימודים - זה יכול גם להיות שהוא לא מצליח לחכות בתור כמו שכולם מצליחים, לא מצליח לא להתפרץ לדברי כולם, לא מצליח להחזיק את עצמו על כסא, לא מצליח להישאר בפוקוס כך ככשהמורה תפנה אליו הוא יבין על מה היא מדברת ולא יהיה בדיוק באמצע חלום וכל הכיתה תצחק עליו.
אני חושבת שהבנת את כוונתי.
לבן שלי הריטלין מאד עוזר ולמרות זאת, גם אני מוצאת את עצמי מדי פעם מתפתה וחולמת שאולי יש איזה תרופת קסם.
הדברים שאת כותבת הם הרבה פעמים עניין של הגוף שצריך להתרגל לתרופה ועניין של שינוי מינונים שיכול להיות גם מאד מאד עדין. אצל הבן שלי תוספת או הורדה של רבע כדור עשתה שינוים משמעותיים לרע ולטוב.
מאחלת לך בהצלחה, תהיי חזקה, בסוף כולם גדלים ואנחנו שוכחים הרבה דברים שהטרידו אותנו בילדותם.
לצפיה ב-'תודה.. שאלה נוספת'
תודה.. שאלה נוספת
31/08/2016 | 08:09
3
89
היי יעל,
תודה רבה על המענה.. בן כמה הילד שלך אם אפשא לשאול? וכמה זמן הוא כבר לוקח ריטלין?האם חוץ מריטלין לקחת אותו לטיפול נוסף.. כמו רכיבה טיפולית.. אומנות וכו? יש גם את הנושא של אחרי השפעת הכדור.. שזה קשההה.. אין גבולות.. לא יודע מה זה לא.. התקפי זעם.. לא יודע להתמודד עם חברים כולם מציקים לו.. מה אני צריכה לעשות? מיואשת ואני רק בהתחלה ??
לצפיה ב-'תשובות'
תשובות
31/08/2016 | 10:00
2
79
אני לא אכתוב ספציפית על הבן שלי, כדי לשמור על פרטיות יחסית שלו.
אבל באופן כללי אגיד לך
קודם כל - הדרכת הורים. מבחינתי זה חשוב יותר מהטיפולים שתתני לילד.
אנחנו בילד רביעי הלכנו בפעם הראשונה להדרכת הורים, כי לא ידענו איך להתמודד עם החוויות החדשות שהילד נתן לנו. היחס שאת והמשפחה נותנים להתנהגות של הילד, הוא המראה שלו - והפידבק שלכם כלפיו מאד חשוב. (זה גם בעניין הגבולות, גם בעניין התקפי הזעם וגם בעניין ההתמודדות עם החברים - לא לוותר על הדרכת הורים!)

אחרי שאמרתי את זה - כי זה באמת הכי חשוב.

יש לי 2 ילדים שהולכים לרכיבה, אני חושבת שזה עוזר. קשה לי לשים את האצבע על נקודות ספציפיות, אבל יש לזה תרומה להערכה עצמית, ליציבה, וגם ליכולת למקד את עצמך, אי אפשר לרכב בלי שתהיה מרוכז במה שאתה עושה. יש קופות חולים (מכבי שלי, למשל) שמשתתפות ברכיבה בחוות מסויימות, אם לא, זה לא זול.
אצלנו הלכו גם לריפוי בעיסוק כי יש לנו גמישות יתר.
חוג של פעילות גופנית (אם אתם באזור תל אביב יש לי המלצה על חוג מעולה), גם קפוארה או ג׳ודו אצל מורה טוב, זה משהו שיכול לעזור.
יש ילדים שמאד מוצאים את עצמם בנגינה (גיטרה, תופים)

צריך לבדוק את הילד, לקחת אותו לאיש מקצוע (פסיכולוג אולי), לבדוק בצורה יסודית - אולי יש חרדות, אולי יש משהו אחר, ולפי זה לתת את הטיפול. טיפול cbt (אצל פסיכולוגים שמטפלים בשיטה זו) אצלנו עשה פלאים (חשוב לקבל גם הדרכת הורים אצל אותו מטפל).
זה לא במקום הריטלין, זה בנוסף וזה חשוב מאד.

אצלנו הריטלין עזר מאד גם מבחינה חברתית. ברגע שהילד היה פחות תזזיתי, יותר שולט על עצמו ראיתי ממש שינוי מבחינה חברתית, היתה יותר נכונות מצד הילדים האחרים להפגש איתו. זה ניכר מאד.

אצלנו הריטלין ממש עוזר לילד, יש לנו בעיות אחרות כמו חרדה שהריטלין די מעודד אותה, אבל צריך לדעת לשחק עם המינון כך שתהיה שליטה גם בחרדה.

לצפיה ב-'כאשר הילד כבוי בזמן הכדור'
כאשר הילד כבוי בזמן הכדור
01/09/2016 | 06:20
1
123
הסיבה עלולה להיות מינון נמוך מדי.
לכן חשוב מאוד רופא שמתמצא בתרופות להפרעת קשב ויודע להתאים את סוג הכדור וגודל המנה שיגרמו למקסימום תועלת במינימום תופעות לוואי.

בנוגע להתפרצויות לאחר תפוגת הכדור, הן נקראות ריבאונד, ונובעות מירידה חדה ברמת התרופה בדם. יש דרך לטפל בזה על ידי עזרה לירידה הדרגתית של רמת התרופה.
השיטה הפשוטה ביותר היא להחליף לתרופה שמנגנון השחרור שלה עובד טוב יותר אצל הילד. זה משתנה מילד לילד.
גם במקרה כזה, חשוב שיהיה רופא מעודכן שידע לבדוק ולהדריך אתכם למה לצפות.
לצפיה ב-'תודה לכולם '
תודה לכולם
02/09/2016 | 06:54
35
לצפיה ב-'היינו בטיפול באוצרות'
היינו בטיפול באוצרות
04/09/2016 | 21:39
1
139
הטיפול לא עזר בכלל. חבל על הכסף. היחס חם, המטפל מאוד נחמד, אבל הטיפול לא עזר..

לצפיה ב-'תודה רבה!'
תודה רבה!
20/09/2016 | 22:09
30
לצפיה ב-'חגי שור, רק מסבה את תשומת ליבך ששלחתי לך מסר'
חגי שור, רק מסבה את תשומת ליבך ששלחתי לך מסר
30/08/2016 | 18:43
2
117
תודה
לצפיה ב-'הוא כתב לי שהוא עסוק מאוד כעת. אעביר אליו את הודעתך.'
הוא כתב לי שהוא עסוק מאוד כעת. אעביר אליו את הודעתך.
01/09/2016 | 06:21
1
33
לצפיה ב-'דינה תודה, הוא ענה לי. '
דינה תודה, הוא ענה לי.
01/09/2016 | 08:01
26
לצפיה ב-'עזרה במענה על שאלון קצר במסגרת סמינריון בפסיכולוגיה'
עזרה במענה על שאלון קצר במסגרת סמינריון בפסיכולוגיה
29/08/2016 | 00:15
33
​שלום לכולם,
שמי רוני ואני מסיימת תואר ראשון בפסיכולוגיה במסגרתו אני כותבת סמינריון אמפירי בנושא ADHD וחרדת בחינות.
למחקר חסרים עוד כמה משתתפים שיענו על שאלון קצר ואנונימי לחלוטין.
אז אם אתם מעל גיל 18 ומאובחנים בהפרעות קשב וריכוז (ADHD או ADD) יעזור לי מאד אם תקדישו כמה דקות למענה על השאלון הנמצא בקישור הבא: https://docs.google.com/forms/d/e/1FAIpQLSdvKOA_Mp...

תודה מראש על השתתפותכם במחקר ,

רוני.

22/08/2016 | 22:25
57
ג. ויסות ושליטה בהתנהגות
ג. ויסות ושליטה בהתנהגות
לצפיה ב-'יום לילה'
יום לילה
25/08/2016 | 02:20
1
114
אני מוצא שקשה לי מאוד להתרכז בשעות הבוקר, בעוד שבשעות הערב ובמיוחד הלילה אין לי שום בעיה להתרכז. האם זה מרמז על הפרעת קשב?
לצפיה ב-'תשובה'
תשובה
29/08/2016 | 07:22
66
ההבדל בריכוז בין בוקר ללילה יכול לנבוע מסיבות שונות ואפילו הפוכות:
א. אתה אדם שערני יותר בלילה
ב. בלילה יש יותר שקט ויותר קל לך להתרכז
ועוד.  
אם יש לך, בנוסף, בעיות התארגנות ו/או עמידה בזמנים, אם אתה מתקשה בביצוע משימות פאסיביות כמו קריאה או משימות משעממות, ואם הבעיות היו כל השנים ולא רק לאחרונה, כדאי לגשת לאבחון רפואי של הפרעת קשב.

לצפיה ב-'צריכה עצה'
צריכה עצה
23/08/2016 | 00:04
1
135
שלום, אני בת 25, עשיתי אבחון כשהייתי בת 11 או 12,יש לי הפרעות קשב וריכוז, לא יודעת באיזו רמה, אבל מרגיש לי שעם הזמן זה רק מחמיר. לדוגמא: כשדופקים על השולחן עם האצבעות יכול לעשות לי קריז, רעשים קטנים שחוזרים על עצמם, צלצולי טלפון, כשלועסים לידי, אני מתעצבנת תוך עשירית שניה ומתפוצצת על היקרים לי מכל כמעט מכל דבר. אני תמיד לחוצה והכתפיים שלי קשות מרוב הלחץ, מאז שאני זוכרת את עצמי, לא זוכרת שהיה לי רגע של שקט ורוגע. תמיד הרגשתי עצובה עצבנית ולחוצה. אף פעם לא הרגשתי שאני באמת מאושרת. הייתי ביישנית ועבדתי מאוד קשה מאז גיל ההתבגרות כדי לבנות לעצמי ביטחון עצמי, ותודה לאל יש לי, אבל לא כמו שהיתי רוצה.
תמיד יש לי חשק לבכות בלי סיבה, זה הגיע למצב שאני לא יכולה לתפקד, קשה לי מאוד בעבודה וקשה לי לבצע מטלות. אני רוצה טיפול, אבל לא יודעת מה אני צריכה.
האם אני צריכה פסיכולוג? אימון אישי? כדורים? הרעיון של תרופות ממש לא מוצא חן בעיניי. אני לא מבינה בדברים האלה, אף פעם לא טופלתי מבחינה ריגשית ופסיכולוגית. אשמח לשמוע עצות.
תודה מראש!
לצפיה ב-'טיפול בהפרעת קשב'
טיפול בהפרעת קשב
29/08/2016 | 07:33
96

המומחים אומרים, שרק מה שמפריע הוא הפרעה.
בנוסף, אם לא הצלחת להתמודד בעצמך, זה הזמן לפנות לאיש מקצוע ולקבל הכוונה לטיפול גם בהיבט התחושתי וגם בהיבט הנפשי שמפריעים לך.
אני מציע לפנות לאבחון אצל פסיכיאטר מבוגרים מומחה להפרעת קשב ולקבל ממנו המלצות לטיפולים שונים.

הטיפול המומלץ בהפרעת קשב כולל טיפולים שונים והתרופה היא רק אחד הטיפולים.

15/08/2016 | 20:07
32
ג. ויסות ושליטה בהתנהגות
ג. ויסות ושליטה בהתנהגות
לצפיה ב-'מבקש המלצה לנירולוג פרטי'
מבקש המלצה לנירולוג פרטי
16/08/2016 | 21:35
3
115
מחפש נירולוג פרטי להפרעות קשב וריכוז של מבוגרים

תודה!
לצפיה ב-'למבוגרים מומלץ פסיכיאטר'
למבוגרים מומלץ פסיכיאטר
29/08/2016 | 07:57
2
91
שיזהה את הבעיות המתלוות לאורך השנים להפרעת קשב לא מטופלת. באיזה אזור אתה גר?

לצפיה ב-'אני גר באיזור השרון'
אני גר באיזור השרון
30/08/2016 | 01:50
1
40
נתניה, רעננה, והסביבה..
לצפיה ב-'בהוד השרון נמצא הפסיכיאטר המומחה להפרעת קשב דר' אלון אשמן'
בהוד השרון נמצא הפסיכיאטר המומחה להפרעת קשב דר' אלון אשמן
01/09/2016 | 06:23
52

חם בפורומים של תפוז

בפייסבוק שלנו כבר ביקרתם?
בפייסבוק שלנו כבר...
רוצים להיות תמיד מעודכנים במה שקורה בתפוז?
בפייסבוק שלנו כבר ביקרתם?
בפייסבוק שלנו כבר...
רוצים להיות תמיד מעודכנים במה שקורה בתפוז?

הודעות נבחרות

בעלי מקצוע

ורדה צדיק - מאמנת NLP בקריות לשינוי איכות החיים
מרגישים תקועים?
פורום דמיון מודרך ו-NLP
פורום דמיון מודרך ו-NLP
פורום מיסים והחזרי מס
החזרי מס לשכירים וחברות

מקרא סימנים

בעלת תוכן
ללא תוכן
הודעה חדשה