לגלישה באתר בגירסה המותאמת לסלולאר
| הוספת הודעה
הגדרות תצוגה

הגדרות עץ הודעות

מאפייני צפייה

הצג טקסט בתצוגה
הצג תגובות באופן
הסתרת שרשור מעל 
עדכן
פורום אספרנטו - שפה ותרבות
שלום וברוכים הבאים לפורום "אספרנטו - שפה ותרבות" בארץ הקודש (או כמו שאומרים אצלנו: Saluton kaj bonvenon).אליעזר זמנהוף חיבר את השפה הבינלאומית אספרנטו לפני כמאה ועשרים שנה כדי שתשמש שפה שנייה לכל בני האדם ותהווה גשר בין תרבויות שונות.עתה, בעידן האינטרנט, אנו באמת יכולים ליטול חלק בהקמת הגשר הזה, ובשימוש בו.שפת אספרנטו צמחה כמובן על רקע אידיאולוגי מסוים, והיא נושאת בחובה תרבות ורעיונות של שלום, הבנה ואחווה, ואולי מעל הכול - אמונה בטבע האנושי. אנו מאמינים בטבע האדם, ואולי לא בכל הרעיונות בהם האמין זמנהוף. לרוב, מספר הדעות כמספר האנשים. הפורום שלנו הוא פורום פלורליסטי, המזמין דיונים בשאלות אידיאולוגיות ובשאלות רעיוניות קוסמופוליטיות.אי אפשר כמעט לדבר על אספרנטו בלי לדבר על פילוסופיה של שפה, פילוסופיה של תקשורת ושל הבנה בין בני האדם. נשמח לדון כאן בנושאי תקשורת במובן הרחב, אפילו במנותק מאספרנטו - מהי בעצם תקשורת? מדוע היא כל כך חשובה לחלק מאיתנו? האם שפה היא הדרך היחידה לתקשורת? האם שני בני אדם שמדברים באותה שפה בהכרח מתקשרים טוב זה אם זה?מהי בעצם שפה? דמיינו לעצמכם עולם עתידני/דימיוני שבו היינו יכולים לתקשר בטלפתיה עם כולם ולא היה צורך בשפה...ומעבר לכל אלה, כולנו כאן כדי לעזור לכם ולמצטרפים חדשים לתהות על קנקנה של אספרנטו, לסייע בלימוד השפה, בהסברים דקדוקיים, העשרת אוצר המילים וכו'.אז נצלו את הבמה! שלכם,אלדד ו-kabeemulo

הנהלת הפורום:

אודות הפורום אספרנטו - שפה ותרבות

שלום וברוכים הבאים לפורום "אספרנטו - שפה ותרבות" בארץ הקודש (או כמו שאומרים אצלנו: Saluton kaj bonvenon).אליעזר זמנהוף חיבר את השפה הבינלאומית אספרנטו לפני כמאה ועשרים שנה כדי שתשמש שפה שנייה לכל בני האדם ותהווה גשר בין תרבויות שונות.עתה, בעידן האינטרנט, אנו באמת יכולים ליטול חלק בהקמת הגשר הזה, ובשימוש בו.שפת אספרנטו צמחה כמובן על רקע אידיאולוגי מסוים, והיא נושאת בחובה תרבות ורעיונות של שלום, הבנה ואחווה, ואולי מעל הכול - אמונה בטבע האנושי. אנו מאמינים בטבע האדם, ואולי לא בכל הרעיונות בהם האמין זמנהוף. לרוב, מספר הדעות כמספר האנשים. הפורום שלנו הוא פורום פלורליסטי, המזמין דיונים בשאלות אידיאולוגיות ובשאלות רעיוניות קוסמופוליטיות.אי אפשר כמעט לדבר על אספרנטו בלי לדבר על פילוסופיה של שפה, פילוסופיה של תקשורת ושל הבנה בין בני האדם. נשמח לדון כאן בנושאי תקשורת במובן הרחב, אפילו במנותק מאספרנטו - מהי בעצם תקשורת? מדוע היא כל כך חשובה לחלק מאיתנו? האם שפה היא הדרך היחידה לתקשורת? האם שני בני אדם שמדברים באותה שפה בהכרח מתקשרים טוב זה אם זה?מהי בעצם שפה? דמיינו לעצמכם עולם עתידני/דימיוני שבו היינו יכולים לתקשר בטלפתיה עם כולם ולא היה צורך בשפה...ומעבר לכל אלה, כולנו כאן כדי לעזור לכם ולמצטרפים חדשים לתהות על קנקנה של אספרנטו, לסייע בלימוד השפה, בהסברים דקדוקיים, העשרת אוצר המילים וכו'.אז נצלו את הבמה! שלכם,אלדד ו-kabeemulo
הוספת הודעה

צרף
תמונה וידיאו קובץ
קבצים המצורפים להודעה

שמתם לב למשהו משמח בפורומים?
04/05/2016 | 13:03
7
כנראה בעקבות הצעתו של דורון בפורום משוב, הגדילו לעשות, ולא רק הנמיכו את עוצמת הקול המבהילה ומטריפה את הדעת של הסרטונים. אלא סגרו את הרמקולים לגמרי, וסוף סוף אפשר לנשום לרווחה, לכתוב ולקרוא בשקט!

וכמו שכתבתי להם (אבל הודעותי יעלו שם רק רק אחרי שמשוב יאשרו אותן (בעוד שעות או בעוד יום), אחרי שהם הוציאו את ה"עז" הצורחת המבהילה, נוכל כבר לסבול את הסרטונים אפילו במקום המפריע שלהם...

חידת הגיון צ"ג חוזרת
03/05/2016 | 10:59
24
22
לפני כשנה נפסקה מסורת החידות בחידה צ"ג. בינתים התקדמנו, והחידה הבאה תהיה צ"ו, אבל כמו שהבטחתי, הנה שוב החידה שבה עצרנו.
כעת בנוסח משופר, משנזכרתי בעצמי בפתרון... תארו לכם שהיא היתה קשה אפילו עבורי :
מקווה שהיא solvebla
Serpento diras, ke ĝi prenas al si, sed gvidas trajnon.  
6 literoj
מצאתי את הפתרון, אבל לא אגלה, כמובן.
03/05/2016 | 11:58
8
16
החידה הזאת כן נפתרה בעבר!
אתם רק לא יודעים איפה, בגלל טעות לא מכוונת.
הייתי אז קרובה מאד לפתרון, אבל לא פתרתי לבסוף, אז עכשיו יצא לי לראות שם את הפתרון הנכון.
לכן אהיה נאלצת לראות את ההתלבטויות שלכם הפעם, בלי שאוכל להשתתף בעצמי. 
איזו הפתעה? מעניין. תוכלי להרחיב בעניין הטעות הלא מכוונת?
03/05/2016 | 12:03
2
9
ועכשיו אני חוזר לעבודה המייגעת שלי, לאחר הפסקה.
03/05/2016 | 14:35
5
מחזיק לך אצבעות שייגמר מהר.
אם ארחיב כאן, "אצטרך להרוג אתכם" . אולי אכתוב לך בפרטי.
03/05/2016 | 22:21
4
אוי, מה את אומרת...
03/05/2016 | 14:34
2
8
חבל, הייתי שמח אילו גם את היית פותרת.
טוב, נסתדר איכשהו.

עזוב, היא יכולה לפתור שוב
03/05/2016 | 14:38
6
היא רק לא רוצה 
Ona nie chce
גם אני הייתי מעדיפה. אבל בעבר, הגעתי כמעט לפתרון. (:
03/05/2016 | 22:23
2
אם כך אנא אמרי, האם הפתרון החידה והפתרון מתקבלים על הדעת?
03/05/2016 | 23:25
1
2
כן,מתקבל על הדעת. ובכל זאת לא אכתוב כאן איפה מצאתי, כי
04/05/2016 | 12:41
4
אולי יהיו עוד קוראים אשר ינסו לפתור.
למעשה, אלדד כבר פתר, בוזוקיא פתר כבר בפעם הקודמת (אבל אולי שכח וירצה לנסות שוב), אז אפשר היה לכתוב כאן.
בכל זאת, כדי לא לעורר את חמתו של איש, אכתוב לך עכשיו רק במייל.

תודה על החידה
03/05/2016 | 13:51
10
14
כרגע עוד אין לי רעיון; אבל מותר לקרוא את ההודעה של מיכל, בהמשך לחידה? אין בה ספוילר או משהו, נכון?
מותר לקרוא
03/05/2016 | 13:55
6
ככה אתה מכיר אותי? שהייתי הורסת לכם בלי אזהרת ספוילר?
03/05/2016 | 22:24
4
5
ממש לא
03/05/2016 | 22:50
3
5
אכן, מכיר אותך היטב.
אבל העדפתי לנקוט משנה זהירות, אולי במקרה משהו במה שכתבת היה רומז לי על הדרך לפתרון, והעדפתי לוודא מראש, אתך או עם דורון, שמותר להיכנס בלי שאצטער אחר כך

טוב.
03/05/2016 | 23:26
2
6
אז ראית שלא הסגרתי כלום. Ĉu ne?

למדנו היום מיהושע, ש"ספוילר" = intrigmalkaŝo.

האם מילולית זה 'חושף עלילה'?
חשיפת עלילה
03/05/2016 | 23:54
1
5
malkaŝo - חשיפה
כן, את זה אני יודעת.
04/05/2016 | 10:55
3
לא כל כך ידעתי איך מתרגמים לעברית intrigo.
כי חשבתי שזאת מילה שמשמעותה תחבולה, מזימה וכיו"ב דברים לא חיוביים. ומהשיחה של יהושע אמש, הבנתי שמדובר בעצם בעלילה או בסיפור. כי אחרת המילה intermalkaŝo לא מתאימה לי לתיאור "ספוילר". 
האם הבנתי אותו נכון?

קדימה אלדד
03/05/2016 | 23:29
3
4
כי אם לא אתה, מי (עוד) לנו?
מה זה prenas al si? 
ומה serpento כבר יכול "לומר"?
נו, עם
04/05/2016 | 00:02
2
8
כזו spronado, שלא אנסה?
יש לי כאן משהו, אבל אני לא סגור עדיין על הפתרון:
serpento siblas
siblas מכיל את al si, וגם מייצג את החלק הראשון, serpento diras
אבל gvidas trajnon? האם ל-b ב-siblas יש תפקיד של הובלת רכבת?

מי שמוביל רכבת הוא lokomotivo.
אז, עפעס, עוד לא תפרתי את הפתרון מכל הכיוונים...
יוצא די נחמד, אבל זה לא זה...
04/05/2016 | 00:16
1
13
תודה על היענותך ל-spronado (אהבתי)
בכל זאת אני שואייל: מה זה prenas al si 
נדמה לי שלשאלה הזו יש פחות פתרונות אפשריים, ולכן אולי כדאי להתחיל ממנה. אבל אני לא בטוח.
האמת היא שיש
04/05/2016 | 00:48
5
לי (כלומר, חשבתי גם על) תשובה לזה, אבל זה לא הסתדר לי בינתיים עם פתרון החידה בכללותו, אז אמשיך להפוך בו ולהפוך בו

הנה התשובה:
04/05/2016 | 00:51
3
9
s-tiras
כלומר, stiras

Bonan nokton, karulo
Sukceson en la laboro ankaŭ morgaŭ
Jes, ja X 3 זו אכן התשובה
04/05/2016 | 08:04
2
11
יכולתי לשמוע את נימת הביטחון כבר בכותרת.
מכיר שילדים אומרים תירס-תירס-תירס ויוצא להם 'סטירה? מה יוצא ב-stiras? 
כשהייתי חדש ב- אמרתי את המילה ege ואתה אמרת stirilo  (הגה) וכך למדתי את השורש. 
תודנקון על האיחולים
אם מישהו רוצה עוד לפתור, *לא* לקרוא את ההודעה שאני מגיב עליה
04/05/2016 | 08:52
1
7
וכעת נצא לפגרונת בחידות, בת כמה ימים. 
עכשיו כולם קוראים: לאאאאא. אז אני אומר: כןןןןן
לא לקרוא את שתי ההודעות של דורון לעיל
04/05/2016 | 08:57
5
ובהצלחה, בפגרונת הבחינות!
נמתין בסבלנות עד שתסיים (וגם אני נכנס עכשיו לסשן עבודה בן כמה ימים).
לכולנו!
דיווח על אמש בקלובו. היינו 11 חברים, ולקראת הסוף, הגיעו
04/05/2016 | 12:30
19
עוד שניים מחברי האסטררו. (:

במוצ"ש, כשקיטרתי בטלפון ליהושע על כך שהתוכנית שהיתה אמורה להיות בקלובו נפלה ונדחתה למועד אחר, ואין לי עדיין רעיון לתוכנית חלופית, הוא הרים את הכפפה, והתנדב לתת לנו הרצאה! 

הוא הציע שיספר על סרט בשם "aŭskultado" (= "האזנה", או באנגלית: "listening"), שהוקרן בשבוע שעבר בְּמסגרת שהוא חבר בה: אגודה ישראלית למדע בדיוני ולפנטזיה.
כדי למלא את הזמן, ביקשתי שיתן לפני כן מבוא על מדע בדיוני בכלל, כי לא כולנו מכירים את הנושא.

יהושע הסביר וסיפר לנו במשך שעה. לא אוכל לסכם, כי אעפ"י שהאספרנטו שלו היתה די מותאמת אלינו, לי היה קשה להבין ברצף. הבנתי רק חלקים מההרצאה. אבל שמחתי כשמהשאלות שהופנו אליו, הבנתי שרוב החברים כן הבינו. יואלה אפילו תרגמה כל הזמן לדינה! 
ניסיתי לקרוא קצת על מד"ב באינטרנט, אבל ראיתי את רוחב היריעה של
הנושא, הכולל כל כך הרבה ענפים ושלוחות, שנראה לי שרק מי שממש מעוניין ללמוד אותו, יוכל להתגבר עליהם. 

נשארה עוד רבע שעה לסיום המפגש, ויהושע העביר לי אותה בחזרה... 
לשמחתי, הציעה יואלה משהו שחשבתי עליו, אבל לא הִססתי מלוֹמר אותו באספרנטו: היא הציעה לאורח הצעיר שלנו, אריאל, שיספר קצת על עצמו, והוא נענה בלי בעיות.
אריאל עלה לארץ מניו ג'רסי. הוא סטודנט להנדסת מכונות בטכניון, גר שם במעונות הסטודנטים, ומסיים את לימודיו בשעות הערב. לכן, הוא יכול להגיע אלינו רק לעתים. הוא היה כבר ב-ZV האחרון, ובעוד פעם או פעמיים במועדון.
בעבר הוא למד קצת ספרדית. והַחֵל מלפני כעשרה חודשים, הוא לומד אספרנטו דרך האינטרנט ב-Duolingo.
האספרנטו שלו יפה וטובה, ומה שהפתיע אותנו במיוחד, שלמרות שלא היה לו עם מי לדבר, הוא למד דרך אותו אתר גם את ההגייה הנכונה של אספרנטו. כך שהדיבור שלו יפה, נכון וממש מרשים!
הוא הגיע אלינו דרך יהושע, ולשמחתי הוא מתכוון להמשיך איתנו את הקשר. 

*~~*~~*~~*~~*
לאחר מכן היתה ישיבת הנהלה, אבל לא השתתפתי, ולכן לא אוכל לדווח הפעם. היה סדר יום גדוש, ונקווה שמישהו שכן השתתף ידווח לנו. דרור, למשל?
קורס נחמד באספרנטו
03/05/2016 | 10:07
1
15
הצצתי, וזה באמת קורס נחמד וברור.
03/05/2016 | 12:58
5
לכל החברים שהסרטון בהודעה הראשונה
02/05/2016 | 09:20
7
31
מפריע להם:
בדקתי עכשיו את הנושא. מסתבר שאם מקליקים על ההודעה פעם אחת, מופיע סרטון. אם סוגרים אותה, ומקליקים פעם שנייה, הסרטון נעלם.

אז הבעיה נפתרה, וההפרעה נפתרה. בכל שאר ההודעות בפורום אין סרטונים, כך שסרטון יופיע רק בהודעה הראשונה, בשרשור הראשון, והוא ייעלם אם נסגור את ההודעה ונפתח אותה שוב אחר כך.

אם יש לכם ממצאים נוספים בעניין ההפרעה הזאת, ואם היא מופיעה גם בהודעות אחרות, אשמח אם תודיעו לי, כי אני מטפל בעניין זה כבר יומיים (ואולי קצת יותר).
כנ"ל, כמובן,
02/05/2016 | 09:30
3
13
בכל הודעה אחרת שמופיע בה סרטון לצד תוכן ההודעה. אם רוצים, אפשר להציץ בו וליהנות ממנו; אם סוגרים את ההודעה ופותחים אותה שוב – הסרטון לא יופיע שוב.
הידד!
02/05/2016 | 09:47
1
13
תודה!
אמנם הסרטונים לא מופיעים רק בהודעה הראשונה, אבל הפיתרון של סגירה ופתיחה עובד גם בהן.
02/05/2016 | 09:51
8
ותודה לך!
הסרטונים הפריעו גם לי, אבל היות שהצפת את הבעיה, בדקתי את הנושא ומצאנו את הפתרון. וכן, כפי שראית, הוספתי שזה קורה גם בהודעות אחרות, אבל הפתרון זהה.
חן חן!
תודה, אלדד, על הרעיון *הזה*.
02/05/2016 | 10:31
6
כפי שכתבתי לך אתמול, וכפי שכתבתי לך לפני כמה דקות,
02/05/2016 | 10:30
2
15
אני חוזרת שוב על חלק מהדברים:
אני לא חושבת שאתה צודק; קודם כל, זה לא משנה אם ההודעה היא הראשונה בשרשור או שאתה פותח באמצע שרשור, הסרטון עולה. עכשיו, נכון שהוא לא עולה בכל הודעה שפותחים, אבל בהרבה מאד מהן, ולדעתי באמת בחוסר עקביות.
גם אני ערכתי כמה וכמה נסיונות, כולל בדף אחר.
אבל זה באמת חסר כל טעם שנעסוק בזה, כי זה סתם מבזבז את זמננו, ולא נותן כלום. העובדה קיימת: הסרטונים נפתחים בהזדמנויות רבות. רבות מדי. וזה פשוט מגעיל ודוחה בעיני.
(יש כבר חודשים רבים מאד מודעה קטנה בצורת ריבוע בתחתית הדף, שקופצת כשפותחים. בעבר היא עצבנה אותי, אבל היום היא כבר כל כך "קטנה עלי" יחסית לפליקס הנורא...).

רק מגוחך בעיני שהם חושבים שהפרסומות האלה תורמות משהו. לי, בכל אופן, אין שום מושג מה הם מפרסמים, וזה הדבר האחרון שמעניין אותי!
זה באמת לא משנה
02/05/2016 | 10:40
1
13
באיזו הודעה זה קורה. כמו שכבר כתבתי, זה קורה גם בהודעות אחרות, ולא רק בהודעה הראשונה.

במקרה כזה אפשר לסגור את ההודעה, ולפתוח שוב.

בעניין הפרסומות, כפי שכבר הסברתי, אנחנו גולשים באתר בחינם, מתארחים באתר בחינם, ותפוז צריכים להרוויח גם ממשהו (ויוצא שהם מרוויחים מפרסומות, ואולי גם מסרטונים). אני מניח שהפרסומות תורמות משהו להוצאות ניהול האתר. בכל אופן, מה שאנחנו צריכים לעשות זה לדאוג שנוכל לגלוש בפורום בשקט, ועד כמה שאפשר למזער את ההפרעות מהפרסומות ומהסרטונים.

אין לי התנגדות לפרסומות. גם אני יודעת שהן אלה שמממנות הרבה
02/05/2016 | 12:02
11
דברים, כולל את פעילות אתר תפוז. מה שמפריע לי הן הצרחות והאגרסיביות הנוראה שבפרסומות מסויימות. 
תשמעו משהו קטנטן ונחמד.
01/05/2016 | 21:49
2
29
דורון ואני נסענו קודם באוטו שלי, וברמזור סִמנה לנו נהגת ברכב הסמוך, שנפתח את החלון. היא הססה לרגע, ושנינו חשבנו שהיא רוצה לשאול איך מגיעים לאנשהו. אבל היא הפתיעה את שנינו ,כששאלה אם עוד מדברים אספרנטו בארץ!
אמרתי שכן, בטח. ודורון אמר שגם שנינו מדברים אספרנטו.
אז היא אמרה שהיא למדה קצת פעם מזמן. דורון אמר לה "נחמד", וניחש שבוודאי למדה אצל יוסי שמר, אבל לא שמענו את תשובתה, כי הרמזור התחלף, ונאלצנו לזוז.

ואני כל כך שמחתי שסוף סוף, אחרי כשבע שנים וחצי שיש לי מדבקת Esperanto על השמשה האחורית, מישהי מתעניינת. 
לא אחת תהיתי במשך השנים, על כך שאף אחד לא שואל אותי אף פעם על אספרנטו. כולל השכנים שלי.

ועוד משהו: יש הצגה "שיעור לדוגמה" על פי המחזה "השיעור" של יונסקו. המורה לפילולוגיה, מזכיר שם שוב ושוב המון שפות, שקיימות ושלא קיימות, ובין השאר הוא מזכיר את השפה ה"אספרנטית".

בקיצור, "אנחנו על המפה"!! 
את מדברת על זה...
01/05/2016 | 23:37
1
17
למי שלא מכיר את המחזה הקלאסי זה (שבפריז עולה יום-יום כבר שנים רבות, בדרך כלל יחד עם המחזה 'הזמרת הקרחת').
לקוראי/לומדי הצרפתית, ניתן למצוא אותו כאן:
והנה הקטע, שבו הפרופסור אומר: מה שמבדיל בין השפות (וכאן רשימה של קבוצות שפות רבות, ביניהן קבוצת השפות 'האספרנטיות') הוא הדמיון ביניהן.

LE PROFESSEUR: Ce qui distingue les langues néo-espagnoles entre elles et leurs idiomes des autres groupes linguistiques, tels que le groupe des langues autrichiennes et néo-autrichiennes ou habsbourgiques, aussi bien que des groupes espérantiste, helvétique, monégasque, suisse, andorrien, basque, pelote, aussi bien encore que des groupes des langues diplomatique et technique - ce qui les distingue, dis-je, c’est leur ressemblance frappante qui fait qu’on a bien du mal à les distinguer l’une de l’autre - je parle des langues néo-espagnoles entre elles, que l’on arrive à distinguer, cependant, grâce à leurs caractères distinctifs, preuves absolument indiscutables de l’extraordinaire ressemblance [...]
כן, בדיוק לזה התכוונתי.
02/05/2016 | 00:12
10
ובהצגה בעברית, מוזכרות גם ארמית, ישראלית, שיקינאית וכד'.

fundamento de E-o כפי שעוד לא ראיתם
01/05/2016 | 22:23
18
ספר הלימוד המגה-הקלאסי של זמנהוף, בגרסת יוטיוב:
בקשר לחידות היגיון
01/05/2016 | 10:44
8
19
לאחר ששתי החידות האחרונות נפתרו, במקום להביא מיד את החידות הבאות. נחכה עוד יום-יומיים, לא?

יש לי בקנה כרגע עוד חידה וחצי. דהיינו, חידת צ"ו וחידה צ"ג שכבר פורסמה בשנה שעברה, לפני ההפסקה, אבל היתה כל כך קשה שאני עצמי לא זכרתי את הפתרון. היא תובא בגרסה טובה יותר.
בתור אחת מהכותבים הדי קבועים כאן, ובתור חובבת חידות מושבעת,
01/05/2016 | 11:04
2
16
אני מרשה לעצמי, דורון, להציע לך משהו:
במקרה ידוע לי שאין לך זמן. המצאת חידות והעברתן לפורום, ומעקב אחרי הפתרונות, כולל התכתבות איתנו כאן עם או בלי אספקת רמזים + אישור הפתרונות וכיו"ב, גוזלים לא מעט זמן.
אז אפשר שתדחה את החידה וחצי שכבר יש לך, אפילו קצת יותר.

ואחרי זה, כדאי שתיקח חופשה (ללא תשלום ) מנושא החידות. אנחנו מאד אוהבים אותן, אבל יכולים לדחות סיפוקים ולהמתין אפילו כמה חודשים להמשך "פרויקט" החידות. Ĉu ne

תודה, מיכל
01/05/2016 | 14:13
1
9
אבל דברים אחרים גוזלים יותר זמן. זה ככה בקטנה... מי אמר שזה גוזל הרבה זמן? 
אני
01/05/2016 | 15:23
4
אסביר לך בע"פ. 
ואתה יודע כמה אני אוהבת חידות (ובדיחות גם).

אני בעד המתנה עם החידה הבאה.
01/05/2016 | 12:34
4
15
אם תרצה, אפשר להמתין אפילו חצי שבוע. זה יאפשר לך קצת להתקדם בעניינים אחרים, ולנו - לנוח מעט מהחידות, ולגוון שוב עם חידה חדשה במחצית השנייה של השבוע.

כמובן, אין לי בעיה גם לחכות שבוע שלם לחידה הבאה. הבעיה היחידה היא שאני מאוד אוהב את החידות שלך, ולכן מעדיף להמתין כמה שפחות לחידה הבאה
אבל אם לך יהיה יותר נוח לפרסם את החידה הבאה רק כעבור שבוע, בסדר מבחינתי.
כן, זה מה שנעשה
01/05/2016 | 14:14
3
14
"כמה ימים" נשמע לי פשרה בין חצי שבוע לשבוע... כי זה ביטוי שאומר בעצם את שתי ההצעות. תודה, אלדד 
אז אני רק רושם לי כאן את החידה שאפרסם בעוד יומיים
01/05/2016 | 14:19
2
14
סתם...
עבדתי עליכם?
נחמד. הצלחת. כמעט.
01/05/2016 | 15:24
1
3
01/05/2016 | 17:19
3
מוקפץ, עקב המשך הדיון
01/05/2016 | 13:37
14
15
קורס מומלץ לתחילת לימודי השפה
21/04/2016 | 21:44
13
34
שלום לכולם.

הבת שלי ואני רוצות להתחיל ללמוד אספרנטו (אולי בהמשך נצליח לגרור גם את יתר בני המשפחה...) רציתי לבקש המלצה על אתר אינטרנט/ קורס באינטרנט ממנו כדאי להתחיל ללמוד.

אם יש מידע והמלצות נוספים למתחילים- נשמח לשמוע גם אותם.

תודה רבה וחג שמח!

הדר.
סָלוּטוֹן הדר
21/04/2016 | 23:18
1
38
התכוונתי לכתוב 'היי הדר', ואז החלפתי את ברכת השלום באספרנטו: סלוטון.
איזה נחמד שאמא ובת לומדות יחד אספרנטו יש לנו כמה מקרים של הורים וצאצאים באגודה לאספרנטו, וגם במשפחה שלי יש דבר כזה.
בהמשך תקבלי בוודאי המלצות לגבי אתרים (אני עוד למדתי ולימדתי בדרך המסורתית של ספר). אבל בינתיים אשמח מאוד אם תשתפי אותנו: איך נולד בראשכן הרעיון ללמוד אספרנטו.
בברכת חג שמח,
דורון
תודה דורון!
22/04/2016 | 08:50
16
תודה דורון- מקווה שבקרוב גם אני אוכל לאחל ולהודות וכ"ו באספרנטו...

האמת שאתמול, אני אפילו לא זוכרת את ההקשר (אולי הבת שלי תזכיר לי כשהיא תקום - כרגע היא עדיין ישנה שנת ישרים...)- סיפרתי לילדים על אספרנטו, והיא מאד התלהבה והציעה שנלמד יחד את השפה, כל המשפחה (בינתיים היתר לא מגלים ענין...). יש לה כישרון לשפות (נכון לעכשו היא בכיתה ו' ופרט לעברית יודעת רק אנגלית- אבל יש לנו כל מי י ראיות לכישרון) ואני חושבת שבעיקר הלהיבה אותה האפשרות לשוחח עם אנשים מכל העולם (עם אפשרות לנסוע אליהם...) וגם שתהיה לנו שפה סודית. אני מזמן חשבתי על לימודי אספרנטו "יום אחד כשיהיה לי זמן", ובעיקרון אני אוהבת ללמוד שפות וזה מאד מענין אותי  ופעם גם היתה לי כבר שליטה לא רעה בספרדית. בקיצור- נראה לי שזה יכול להיות זמן איכות מאד נחמד לשתינו, ואם באמת נעמוד בזה ונרכוש שפה באמצעותה נוכל גם להכיר ולתקשר עם אנשים ברחבי העולם- גם זה יהיה נהדר.

חג שמח!

הדר (ותמר...).
שלום הדר ! חג שמח
22/04/2016 | 08:22
10
19
האביב הוא תמיד תקופה של התחדשות ( פעם השנה התחילה בניסן) ומתאים מאוד גם להתחדש בשפה חדשה וקלה (יחסית) כמו אספרנטו. יש הרבה סיגנונות למידה ויכולות כך שמה שעובד למישהו אחד לא תמיד יתאים למישהו אחר. בכל מקרה כדאי לבדוק את דף "מהי אספרנטו" באתר הבית של האגודה : http://esperanto.org.il/esperanto_he.html , יש שם קישורים לרוב האתרים המומלצים באינטרנט. אפשר לשמוע ולראות את יו"ר האגודה  מתראיין ומספר על השפה. הקישור ראיון של עמרי ונדל בגלי צה"ל לקוח משיחה שערך במהלך התוכנית ציפורי ליילה לפני חג השבועות, ובקישור השני "הרצאה של עמרי ונדל בבית אביחי". ביוזמה של עפר מחברי הפורום הזה , תורגמו שני ספרי לימוד (קצת ישנים אבל עדיין לא נס ליחם ) . קישור לספר הקצר נמצא בדף ב "ספר ויקי ללימוד עצמי". אתר lernu! (באספרנטו :למד! )  הוא פלטפורמה מצויינת שמספר חברים - כולל אני - עשו בה את הצעדים הראשונים ומספר חברים לא מצאו את הידים והרגליים. כיום האתר אמור להיות בשיפוצים ועדכונים, כך שהיצע הקורסים שלו מוגבל. חשוב לזכור שהאתר אינו אתר של קורס אלא פלטפורמה שלמה שמכילה בין היתר קורסים. חברי הפורום ישמחו לעזור בניתוב והמלצות על דרכי הלימוד המומלצות. חסר קישור לאתר duolingo שהעלה קורס לאספרנטו שצבר מתעניינים רבים ( לא ברור כמה מהם באמת לומדים ) , גם באתר וגם בכלל. חג שמח ! 
המון תודה על התשובה המפורטת!
22/04/2016 | 08:53
9
23
אבדוק את כל מה שהצעת. אכן ראיתי בויקיפדיה (דרכה גם הגעתי אליכם) שיש גם קורס של דואלינגו. אני מכירה אותם וזו אפשרות יחסית נחמדה אם כי מעט איטית (אם כי מאפשרת גמישות רבה עם הקצאת הזמן).

האם יש גם ספרים לא אינטרנטיים שאפשר לרכוש? אין לי התנגדות עקרונית לזה- רק חשבתי שדרך האינטרהט זה עשוי להיות פשוט ונגיש יותר.

חג שמח גם לך!

הדר.
כבר לא קל למצוא
24/04/2016 | 15:59
1
41
ספרי לימוד כפי שהיו פעם. בעברית מוכרים כיום רק מילונים (עברי אספרנטי, ואספרנטי עברי). 
אבל באתר lernu הקורסים נגישים, ובעברית, ויש כמה אפשרויות לקורס הראשון, כך שודאי תוכלו למצוא מה שמתאים לכן.
אנחנו כאן כדי לעזור!
בהצלחה!
אמיר
תודה אמיר- כבר התחלנו ובינתיים אנחנו מאד מרוצות
25/04/2016 | 13:01
55
התחלנו ללמוד עם ה"ויקי ספר" בעברית. סיימנו שלושה שיעורים וכרגע אנחנו מתרגלות את אוצר המילים והדקדוק שלמדנו, ומתכננות להגיע בקרוב לפרק הרביעי. מקווה שגם אחרי שחופש פסח ייגמר יהיה לנו זמן להמשיך. תודה על העצת העזרה- נשמח לעדכן ולהיעזר.

הדר.
ועוד משהו - חם מהתנור
30/04/2016 | 19:22
6
20
ממש ביומיים האחרונים פורסם בעולם האספרנטו הקישור הבא : 
מדובר באפליקציה לאנדרואיד ( אפשר להוריד ישירות דרך הטלפון ) שמבוססת על השיטה "rekta metodo" של סטנו מרצ'ק ( על שולחנה של האגודה מצויה הצעה לתרגם לעברית את הספר שכתב בהתבסס על השיטה). אם יש לך טלפון כזה , מומלץ בחום להוריד את היישום , ולו רק בזכות העובדה שניתן דרכה לשמוע את המשפטים השונים ( אם לוחצים עליהם). מאוד חשוב כבר משלבי ההתחלה לנסות ולשמוע את השפה , אפשרות אחרת היא לנסות ב lernu את שלושה הפרקים הראשונים של mi estas komencanto . בהצלחה !
שוב תודה! אכן יש לי אנדרואיד
30/04/2016 | 21:31
5
7
האם זו שיטה שדומה לזו של dualingo?

ואגב- אם כבר הזכרת האזנה לשפה- יצא לי לשמוע קצת ב youtube- האם יש משמעות למבטא? כי הרי כל אחד מבטא באופן שונה, לא? (כלומר- אני מבינה שההטעמה אמורה להיות אותה הטעמה, אבל האם אמור להיות גם מבטא?)
nedankinde
01/05/2016 | 07:45
4
10
שזה על לא דבר באספרנטו. 
לא התעמקתי בשתי השיטות כך שאין לי מושג אם הן דומות. בכל מקרה ה rekta metodo של מרצ'ק ( דרך אגב הגיע לאגודה גם דואר אלקטרוני מהבחור - אני התבססתי על הודעת facebook - שמספר על האפליקציה) היא שיטה ותיקה שלא נוצרה במיוחד לאינטרנט, duolingo היא פלטפורמת רשת ללימוד שפות , אין לי מושג באיזו שיטת לימוד בנה  צ'אק סמית את  הקורס באספרנטו ( כן - הוא היזם הראשי) .   
מה שיפה ביישום של rekta metodo הוא האפשרות לשמוע כל משפט בטלפון. מומלץ .
לגבי מבטא : 
כשפה שמיועדת להיות ניטראלית אין שום מגבלות על המבטא ( יש מהדרים שמנסים להשתמש בריש מתגלגלת - כמו באנגלית ) אלא רק על ההטעמה. יש דוגמה נחמדה ברשת (אין לי את הקישור והשעון כבר קורא לי ללכת לעבודה) של עמרי שלנו ( ע בפתח  מם בשווא ולא עומרי ) מתראיין לרדיו הסיני . המראיינת מדברת אספרנטו במבטא סיני עמרי במבטא ישראלי ושניהם מבינים זה את זה . 

ההודעה האישית של סטנו
01/05/2016 | 07:48
3
12
ובשפת המקור ההודעה האישית שהתקבלה אצלנו : 
mi informas vin pri freŝa novaĵo – kaj estos al vi dankema, se vi skribos pri ĝi en diskutlistoj aŭ retpaĝoj por israelaj esperantistoj, en kiuj povus esti intereso pri ĝi:

Internacia Esperanto-Instituto en Hago hieraŭ lanĉis – post stadio de testado kaj korektado – novan aplikaĵon por lerni Esperanton en la butiko de Googleplay
הורדתי את התוכנה- אדווח בהמשך...
01/05/2016 | 10:47
2
8
ברכות גם ממני, הדר
01/05/2016 | 13:36
14
אשמח גם אני לשמוע איך היישום הספציפי הזה נראה לך, ואם יש לך הערות מיוחדות.
דרך אגב, האם אתם לומדים אספרנטו גם באמצעות Duolingo?
בהצלחה לכן גם ממני.
01/05/2016 | 14:23
8
תוכניות מועדון יוסי שמר לשבועיים הקרובים.
01/05/2016 | 00:16
1
23
שלום חברים,

תחילה הודעה, לאלה מכם שעדיין לא עודכנו:
בניגוד להודעה שרבים מכם שמעו מיהושע בקונגרס יפו, אנחנו עדיין לא עוברים לבניין של ויצ"ו.
בחודשיים הבאים אנחנו נשארים בביכורי העתים, כרגיל, בימי שלישי.

*~~*~~*~~*~~*~~*
ביום שלישי, כ"ה בניסן תשע"ו - 3.5.16, יספר לנו יהושע על סרט שראה לאחרונה.
שם הסרט: "aŭskultado" (= "האזנה", או באנגלית: "listening").

לאחר ההפסקה, תתקיים הישיבה החודשית של ההנהלה.

*~~*~~*~~*~~*~~*
ביום שלישי, ב' באייר - 10.5.16, לא יהיה מפגש במועדון, כיוון שזה ערב יום הזיכרון לחללי מערכות ישראל. 

להתראות בקלובו במקומו הרגיל, ובשעה הרגילה,
אלדד ומיכל. 

Programo por la Klubo por 3.5.16 kaj 10.5.16
01/05/2016 | 12:10
4
Karaj geamikoj,

Ni ankoraŭ restas en nia klubo en Bikure Haitim dum la venontaj du monatoj – do intertempe ni ne transloĝiĝos al la konstruaĵo de WIZO (VICO). 

* * * 

Mardon, 3.5.16, Jehoŝua rakontos al ni pri filmo, kiun li spektis lastatempe, "Aŭskultado" (aŭ angle: Listening).

Post la paŭzo okazos la monata estrarkunsido.

* * *

Mardon, 10.5.16, ne okazos kluba renkontiĝo, pro la memortago de la falintoj de Israelo (Jom ha-Zikaron). 

Ĝis la revido en la klubo Bikure Haitim,
Miĥal kaj Eldad
חידת ידענים
30/04/2016 | 08:32
2
21
למדתי היום מהו קטע הטקסט השלם הראשון שהופיע באספרנטו. אני לא מדבר על החוברת הראשונה של זמנהוף, אלא על טקסט מתורגם שמופיע בתוכו. 

יודעים מהו?
טקסט מתורגם לאספרנטו?
30/04/2016 | 09:54
1
8
בחוברת הראשונה של זמנהוף הופיעו כמה טקסטים מתורגמים (היינה, תפילת אבינו שבשמים). אתה מתכוון למשהו אחר? מעניין.
אפשר רמז?
בתוכו=בתוך הספר הראשון
30/04/2016 | 10:14
8
חשבתי בתוכו=קטע מתורגם בתוך טקסט שאינו הספר הראשון.
זה היה דו-משמעי.
אני כותב את זה לאחר שהסתכלתי בתשובה. שמחתי שידעתי, אם כי לא זכרתי שהטקסט הזה הוא שמופיע ראשון כקטסט מתורגם בתוך ה-Unua Libro
חידת היגיון צ"ה
26/04/2016 | 01:34
23
63
Oranĝo iris malproksimen al sufikso.

ses literoj
על פניו, נראתה לי החידה קלה. אבל בינתיים חשבתי וניסיתי
27/04/2016 | 22:53
3
10
אפשרויות שונות, והגעתי למבוי סתום.

האם מוקדם מדי לבקש רמז?
כן, הנה רמז:
27/04/2016 | 23:25
2
16
oranĝo- יכול לקחת אתכם לכל מיני כיוונים, אולי ברורים מאליהם אולי לא.
sufikso - יש הרי כמה וכמה סופיות באספרנטו, כך שזה לא פשוט.

אבל iris malproksimen - הלך הרחק - יכול להיות התחלה טובה שהיא חלק מהתשובה, שבמלואה היא כידוע בת 6 אותיות. במקום malproksimen בַּצירוף iris malproksimen - מה אפשר לומר?
תודה. זה נחמד, אבל לצערי התבלבלתי יותר...
28/04/2016 | 10:29
1
5
איך אומרים באנגלית "הוא הלך הרחק"
28/04/2016 | 13:00
18
ואיך מתרגמים את ה'הרחק' הזה לאספרנטו?
התשובה היא חלק מהפתרון...
ב-הצ-ל-חה
אין לי הפתרון, אבל אולי הדרך אליו. לכן אזהרת
28/04/2016 | 13:09
1
17
הסתבכתי, אז החלטתי להעזר במילון PIV.
ואם אתייחס אל oranĝo לא במשמעות של תפוז, או של צבע כתום, אלא כשם של נהר (הארוך ביותר) בדרום אפריקה, יהיה ניסוח החידה הרבה יותר הגיוני בעיני.
כי אז: נהר אורנג' התרחק אל הסופית.
אבל... 6 אותיות לא מספיקות לי...

בכל אופן, מצאתי ב-PIV, שבמקום malproksimen אפשר להשתמש ב-foren.
ובוויקיפדיה מצאתי שהנהר אורנג' נשפך אל האוקיאנוס האטלנטי. הסוף שלו במפרץ (golfo) אלכסנדר.

יש צורה קצרה יותר ל-foren
28/04/2016 | 15:01
4
בא לי רעיון חדש, מוזר, אבל אולי זה הפתרון דווקא.
28/04/2016 | 15:02
3
17
תחילית של התרחק (הלך רחוק) - for
אל סופית. מצאתי סופית לא מוגדרת: um-.

וכשאני מחברת אותם, מתקבל forumo = הפורום של "תפוז" - oranĝo!

למה מוזר?
28/04/2016 | 16:44
2
16
זה הפתרון 
תודה
28/04/2016 | 17:08
1
14
זה לא היה קל, והתבלבלתי הרבה. אבל פתאום נפל לי האסימון, ואז זה כבר נהיה קל וכיף. 
אפילו כיף!
28/04/2016 | 17:44
14
אם כך, כיף חיים
אני עדיין
29/04/2016 | 13:12
4
12
על המדוכה
עם ה-sufikso נראה לי שהסתדרתי, אולי אפילו מההתחלה, אבל oranĝo די תקע אותי...
זה מוזר, אבל התחושה שלי היא שההתרה (בעניין ה-oranĝo) לא תהיה פשוטה, ושהפתרון לא יצוץ לי פתאום. אבל, מי יודע. אני ממשיך לחשוב, ואמשיך לשרבט כל מיני אפשרויות על נייר. העניין הוא שכל אפשרות שחשבתי עד עכשיו על oranĝo די הרחיקה אותי מפתרון החידה.
עזוב אותך (בינתיים) מהאורנג'אדה
29/04/2016 | 13:31
3
10
זה יבוא לבד. לך על הרמז שנתתי בגלוי לגבי מה שמיכל חשבה כ-foren. יש צורה מקוצרת לכך, והיא חלק מהתשובה.
יש על ידי
29/04/2016 | 19:01
2
9
בלוק נייר לשרבוטים שונים, ונראה מה אעלה בחכתי בימים הקרובים.
אני יותר בעד
29/04/2016 | 19:06
1
9
שרבט מאשר בעד שרבוטים
ואם כבר, עדיף שרבט בטעם אוראנג'. (זה לא רמז )
שיהיה בהצלחה ושבת שלום
29/04/2016 | 19:16
10
ואני בהחלט מקבל את המלצתך, אבל, kion fari ואין שרבט לידי...
סוף סוף!
30/04/2016 | 14:06
1
10
forumo? התפוז שלנו כמובן, והרחק מהסיומת um...

נכון!!!
30/04/2016 | 16:48
6
שמח שפתרת גם את החידה הזו.
אולי:
30/04/2016 | 23:21
5
18
for + umo
אם התכוונת לפורום שלנו בתפוז.
זו התשובה?

אולי כן, ואולי...
01/05/2016 | 00:34
4
11
כן
יפה מאוד. עוד חידה נפתרה, ובמיוחד בנושא שהפך לפתע פתאום אקטואלי...
כן, ממש לא ייאמן
01/05/2016 | 00:40
11
איך שזה באמת הפך לפתע פתאום כל כך אקטואלי

ו*הם* אפילו לא יודעים במה זכו כאן בפורום.
01/05/2016 | 01:31
2
9
01/05/2016 | 12:36
2
01/05/2016 | 14:17
1
החידה בניסוח חדש!
25/04/2016 | 17:54
13
50
Jes, ja en la direkton de ŝato

kvar literoj
עדיין לא פשוט,
25/04/2016 | 19:19
15
אבל אני ממשיך לנסות.
אקרא שוב ושוב הן את הניסוח הנוכחי והן את כל הרמזים הקודמים.
שכויח על חידוש המדור, דוץ'!
נדמה לי שמצאתי...
25/04/2016 | 19:24
18
בהתחלה חשבתי על amon (כי en la direkton de, ו-ŝato מקביל גם ל-amo).

אבל amon זאת לא מילה של ממש, או פתרון של החידה (תוך כדי חשבתי גם על amen, אבל ביטלתי מפני amon).

ואז חזרתי ל-amen, במובן של jes ja. על כך חשבתי כשקראתי שוב את הרמזים בשרשור הקודם.

אמן, בהחלט. חידה יפה. (ולא ממש קשה, בניגוד למה שכתבתי מיד כשקראתי את הניסוח החדש ).
הניסוח החדש באמת עזר
25/04/2016 | 22:04
5
21
החידה היתה קשה (לי), ולכן אסביר באריכות איך הגעתי אל הפתרון.
התשובה היא amen.
דורון, שלשום רמזת שכדאי לבדוק מילים נרדפות למילות החידה, אבל זה לא ממש עזר לי להבין את כוונת המשורר. שיחקתי בנרדפות המעטות שוב ושוב, ולא נרמזתי.
ידעתי כמובן ש-ŝato = חיבה, וש-amo = אהבה, אבל מה זה עוזר? ולמה נתקעה גם המילית al?
ואז החלפת אותה בַּהגדרה "en la direkton de...", וזה כבר היה מובן יותר, והכניס גם את הכיוון, שעליו הצבעת ברמז הקודם "למצוא מילים נרדפות... זה כיוון מתאים".
שאלתי אותך היום אם נכון שפתרון חידה צריך תמיד להסתיים בתנועה שבה מסתיימת החידה (או ב-apostrofo, אם גם בחידה יש apostrofo), ואמרת שלאו דווקא.
אז חשבתי על amon, אבל איך זה מתקשר לאגף השני של החידה?
ואז הבנתי את n הכיוון, והפכתי את התשובה ל-amen, שפירושו אֶל חיבה - al ŝato.
מכאן כבר היתה הדרך קצרה: זה מתאים (גם) לסדר פסח. כלומר, במהלך הסדר נאמרות ברכות רבות, אשר עליהן עונים אמן. המילה אמן היא הסכמה, אישור, ולכן נרדפת ל-jes ja.

ישר כח לך ולאלדד
26/04/2016 | 00:48
9
גם ידידנו kabeemulo מסר לי שהוא פתר.
רווח לי לגלות שהחידה פתירה.

תודה אלדד על המחמאה שרק עכשיו שמתי לב אליה
27/04/2016 | 23:29
6
נסה את כוחך גם בחידה החדשה (צ"ה)
להבא, אם אצליח לפתור חידות, לא אשקיע בהסברים. תשובה ודי.
28/04/2016 | 10:27
2
3
כרצומך. אני תמיד שמח לקרוא הסברים
28/04/2016 | 15:00
1
5
אבל לא תמיד יש לי פנאי להגיב עליהם באריכות.
אם אתה לפחות קורא, גם זה משהו. (:
28/04/2016 | 15:05
2
זו היתה חידה צ"ד כמדומני
26/04/2016 | 01:31
7
כי הקודמת היתה צ"ג. או-אז פסקה המסורת, אולי מפני שאף אחד לא פתר את ההיא. אני עצמי ניגשתי לחידה של עצמי ולא מצאתי את פתרונה. עד שפתאום הפתרון צץ לי. היא אכן היתה חידה קשה, אותה צ"ג. אבל כשמגלים את הפתרון היא מה זה קלה.
בא לי לפרסם חידה חדשה, ורק אחריה, בע"ה נחזור לצ"ג. אז עכשיו נהיה בצ"ה
לקח לי שבוע אבל נראה לי פתרתי
28/04/2016 | 23:51
3
10
הי לכולם:) נחמד לקפוץ לבקר!
צר לי שנעלמתי, החיים פשוט מתקדמים מהר מידי ואני לא מספיק להקדיש זמן לכל מה שהייתי רוצה, אבל כל דבר בעיתו:) מבטיח שלא זנחתי את האספרנטו, אני ממשיך ללמוד כל הזמן:)

לגבי החידה- התשובה היא amen?  
על פתרון זה אין לי לומר אלא
29/04/2016 | 10:19
7
amen
חוץ מזה כיף לנו שקפץ לבקר
29/04/2016 | 12:05
7
הייתי מרחיב ואומר: כיף חיים.
מה דעתך לנסות בהמשך, בכפוף למגבלות הזמן שלך, את חידה צ"ה? שנאמר: ישושום מדבר וצ"ה

איזה כיף
29/04/2016 | 13:09
12
לראות אותך, גם לנו!
החיים באמת מתקדמים מהר...
גם אני, לצערי, לא תמיד מוצא זמן לכל דבר שהייתי רוצה. טוב שיש חופשה, מדי פעם.
כל הכבוד על הפתרון!
חידת הגיון באספרנטו - מתאימה (גם) לסדר פסח
22/04/2016 | 18:07
14
80
Vere al ŝato

kvar literoj
ניסוח אלטרנטיבי לחידה
23/04/2016 | 17:53
9
37
Jes, ja, al ŝato

kvar literoj
*לא* ספוילר: קודם כל,
24/04/2016 | 00:29
16
דורון, תודה על החזרת מדור חידות ההיגיון!
אבל אל תיקח זאת ברצינות. חבל על הזמן שלך, ואני מבינה שזה רק שעשוע בשבילנו לכבוד פסח, וזה נחמד.

יש לי תשובה שנראית לי פשוטה מדי, אבל אולי אנסה בכל זאת בתגובה חדשה, עם אזהרת ספוילר, כמובן.
האמת שלא כל כך בא לי לנסות, כי אולי
24/04/2016 | 00:40
7
20
זה יכול היה להיות הפתרון לחידה פשוטה, ולא לחידת היגיון. אז סתם:
חשבתי על vino - יין. כי יש יֵין שאטו. ויין (כלשהו) מתאים (גם) לסדר פסח.

אכן יש יין כזה
24/04/2016 | 00:45
6
13
אבל הפתרון שלך לא עונה על החידה על כל אגפיה...
הכיוון הוא אחר.
תיארתי לעצמי שזה לא זה, אבל כרגע אין לי רעיון אחר. חבל.
24/04/2016 | 00:56
5
11
רמז: למצוא מילים נרדפות למילים שבחידה
24/04/2016 | 00:58
4
22
זה כיוון מתאים
חוץ מזה הרמז עצמו הוא רמז
24/04/2016 | 10:55
3
17
ואולי את משמעות דבריי אלה אפשר יהיה להבין רק בדיעבד, אחרי הפתרון.
האמן לי שאת זה כבר הבנתי אמש. ובכל זאת לא הצלחתי בינתיים.
24/04/2016 | 15:11
2
12
היה ברור לי שטמון כאן רמז נוסף, אבל לא עליתי עליו.
מיכל
25/04/2016 | 19:37
1
9
אני מציע להתייחס למילים שבחידה, ולמצוא להן מילים נרדפות. או לפחות למצוא לה מילה נרדפת.
תודה, אלדד. חשבתי על כך הערב, כשהייתי בנסיעות.
25/04/2016 | 22:08
7
וכדרכי תמיד, את התשובה שלך קראתי רק עכשיו, אחרי ששלחתי את התשובה שלי.
אני תמיד רוצה לכתוב בעצמי, בלי להיות מושפעת מאחרים (אם זה בחידות ואם זה בחווֹת דעת על ספרים או הצגות, או אפילו במכתבים). (:
Ho ve, vi nur forgesis unu malgrandan detalon.
24/04/2016 | 19:00
3
12
ממהרת, אז אעבור לעברית:
שלחתי את החידה לחברי הלא-אספרנטיסט, שפתר בעבר כבר כמה חידות היגיון, בלי ללמוד אספרנטו!
והוא עדיין לא ניסה, אבל כבר שאל בהיתול: "אגב, מה מספרה?", והתפלאתי שלא שמתי לב לכך בעצמי. 
mi ne forgesis
24/04/2016 | 23:57
2
8
 Mi ja ne memoris la numeron de la enigmo, do mi serĉis ĝin iomete, kaj poste mi ne plu emis serĉi.
Interese, ĉar mi ankaŭ serĉis en la arkivo de la
25/04/2016 | 00:09
16
forumo, sed ne trovis la lastan enigmon. Mi alvenis (aŭ atingis?) nur ĝis ס"ט - 69.
Sed de tiam, pasis ĉirkaŭ unu jaro.
נזכרתי שהגענו בשנה שעברה לפחות
25/04/2016 | 08:26
16
לחידה מס' צ"ג:
שהגיעה אחרי חידה מס' ...
זה היה ב-14.6.15. אז יתכן שהיו עוד חידות אחריה. כמעט בטוח. 

זה לא שמשעמם לי, חלילה, אבל תוך ניסיון נוסף לפתור את החידה הנוכחית, שוב חיפשתי קצת בארכיון...
GAJAN PASKON אחד מי יודע באספרנטו
22/04/2016 | 15:51
1
20

Unu – kiu scias?
Parol-rondo de Esperanto, Tel-Avivo
Mardo, la 22-an de julio, 2003.

Unu – kiu scias? Unu – mi tion scias.
Unu estas nia Dio, kiu estas en la tero kaj ĉiel’.
Du - kiu scias? Du – mi tion scias. 2 – alianctabuloj,  1 estas nia Dio, kiu estas en la tero kaj ĉiel’.
Tri-  kiu scias? Tri – mi tion scias. 3 prapartoj, 2 aliantabuloj, 1 estas nia Dio, kiu estas en la tero kaj ĉiel’.
Kvar – kiu scias? Kvar - mi tion scias. 4 prapatrinoj, 3 prapartoj, 2 aliantabuloj, 1 estas nia Dio, kiu estas en la tero kaj ĉiel’.
Kvin – kiu scias? Kvin – mi tion scias. 5 bibliaj libroj, . 4 prapatrinoj, 3 prapartoj, 2 aliantabuloj, 1 estas nia Dio, kiu estas en la tero kaj ĉiel’.
Ses – kiu scias? Ses – mi tion scias. 6 Miŝna-aj partoj,  5 bibliaj libroj, 4 prapatrinoj, 3 prapartoj, 2 aliantabuloj, 1 estas nia Dio, kiu estas en la tero kaj ĉiel’.
Sep – kiu scias? Sep – mi tion scias. 7 semajnaj tagoj, 6 Miŝna-aj partoj,  5 bibliaj libroj, 4 prapatrinoj, 3 prapartoj, 2 aliantabuloj, 1 estas nia Dio, kiu estas en la tero kaj ĉiel’.
Ok – kiu scias? Ok – mi tion scias. 8 cikurmcidaj tagoj, 7 semajnaj tagoj, 6 Miŝna-aj partoj,  5 bibliaj libroj, 4 prapatrinoj, 3 prapartoj, 2 aliantabuloj, 1 estas nia Dio, kiu estas en la tero kaj ĉiel’.
Naŭ – kiu scias? Naŭ – mi tion scias. 9 graved-monatoj, 8 cikurmcidaj tagoj, 7 semajnaj tagoj, 6 Miŝna-aj partoj,  5 bibliaj libroj, 4 prapatrinoj, 3 prapartoj, 2 aliantabuloj, 1 estas nia Dio, kiu estas en la tero kaj ĉiel’.
Dek – kiu scias? Dek – mi tion scias. 10 di-ordonoj, 9 graved-monatoj, 8 cikurmcidaj tagoj, 7 semajnaj tagoj, 6 Miŝna-aj partoj,  5 bibliaj libroj, 4 prapatrinoj, 3 prapartoj, 2 aliantabuloj, 1 estas nia Dio, kiu estas en la tero kaj ĉiel’.
Dek unu – kiu scias? Dek unu  – mi tion scias. 11 steloj, 10 di-ordonoj, 9 graved-monatoj, 8 cikurmcidaj tagoj, 7 semajnaj tagoj, 6 Miŝna-aj partoj,  5 bibliaj libroj, 4 prapatrinoj, 3 prapartoj, 2 aliantabuloj, 1 estas nia Dio, kiu estas en la tero kaj ĉiel’.
Dek du – kiu scias? Dek du – mi tion scias. 12 pra-triboj, 11 steloj, 10 di-ordonoj, 9 graved-monatoj, 8 cikurmcidaj tagoj, 7 semajnaj tagoj, 6 Miŝna-aj partoj,  5 bibliaj libroj, 4 prapatrinoj, 3 prapartoj, 2 aliantabuloj, 1 estas nia Dio, kiu estas en la tero kaj ĉiel’.
Dek tri – kiu scias? Dek tri – mi tion scias. 13 virtoj, 12 pra-triboj, 11 steloj, 10 di-ordonoj, 9 graved-monatoj, 8 cikurmcidaj tagoj, 7 semajnaj tagoj, 6 Miŝna-aj partoj,  5 bibliaj libroj, 4 prapatrinoj, 3 prapartoj, 2 aliantabuloj, 1 estas nia Dio, kiu estas en la tero kaj ĉiel’.

Tre bela kaj amuza. Bonajn fest tagojn.
23/04/2016 | 16:13
2
פסח כשר ושמח
( לעמוד שלי בתפוז )
21/04/2016 | 10:41
4
גולשות וגולשים יקרים,
אנו רוצים לאחל לכם חג פסח כשר ושמח!
מי ייתן והאביב יביא עימו התחלות חדשות,
הנאות מתוקות והמון הפתעות מרגשות.

לקראת החג הכנו לכם מהדורה חגיגית וכשרה לפסח
של חם בתפוז.

את כל הקישורים לאייטמים בכתבה תוכלו למצוא (כמו בכל שבוע)
בעמוד הפייסבוק שלנו

חג פסח שמח!
מפגש צעירים
19/04/2016 | 12:42
7
18
שלום,
במהלך הקונגרס אספרנטו שהיה ביפו, דורון, טלי ואני דיברנו על הנושא של צעירים דוברי אספרנטו והצאנו כי נקיים מפגש אספרנטו לצעירים. אני כותב מנחש כי יש אנשים צעירים אשר קוראים את הפורום ולא מגיבים, או שיש כאלה שכותבים בפורום ומכירים צעירים. צעירים זה לא רק תיכוניסטים, אלה גיל 35 ומטה , אולי יותר,בקיצור, כל מי שמחשיב את עצמו לצעיר, שבבקשה יכתוב כדי שנוכל לארגן משהו לצעירים.
תודה רבה ויום טוב,
יותם
ĝis la revido, jotam
היו פעם מפגשים כאלה
20/04/2016 | 12:57
1
15
יעידו ותיקי הפורום - היה פעם ארגון בשם jeli - כמו eli אבל לצעירים. 
המאמץ כעת צריך להתרכז בעידוד למידת השפה - כדי שיהיו מספיק צעירים להשתתף במפגשים כאלה. ראינו שלהביא אנשים לקורסים לא קל, ומעטים מתמידים. אולי לומדים כעת אחרים דרך duolingo, אבל אין לנו קשר עימם.
צעירים כמוך הם קהל היעד - אז האם תוכל לתרום רעיונות איך להביא להתעניינות שלהם?
האם יש דרך להציע ללומדי dulingo להיות בקשר? אולי דרך הפורום שם?
לא רק היו פעם
20/04/2016 | 20:31
12
jeli הוא עדיין ההגדרה לכל מי שנרשם  ( בעצם תורם) לאגודה וגילו פחות מ 30. למעשה אחרי כנס  ה IJK המדהים בנצרת , נעלמו רוב הצעירים ( ומי שנשאר פשוט ... כבר פחות צעיר ... )  
מה דעתך שנחשוב בשלב ראשון על "הגרעין הקשה"
20/04/2016 | 13:24
2
18
ונקבע תאריך שבו כל חברינו יודעים שהם פנויים, אפילו, ובמיוחד אם מדובר במספר קטן של חברים? 
ברגע שיהיה לנו מועד, נוכל להזמין עוד אנשים, ובמיוחד את הצעירים מהעבר הקרוב יחסית, וזאת מבלי לוותר על אנשי הגרעין.
אני מציע לקיים את המפגש בכל מספר של חברים. אפילו אם נהיה כמספר אצבעות יד אחת (של מישהו שנקטעה לו אצבע) נוכל להפיק תועלת והנאה. בתקווה שבכל זאת ישתתפו יותר אנשים.

הערה חשובה: אם צריך לבחור בין להזמין רק דוברי אספרנטו (אפילו עם שגיאות), לבין להזמין גם כאלה שרק התחילו ללמוד, ו/או שמחבבים את הרעיון, אני בהחלט, בעד האפשרות הראשונה. מאוד מפתה להזמין עוד אנשים בשביל הכיף, אבל מנסיון העבר, נכון שנחמד שיש יותר אנשים, אבל אם המטרה לדבר באספרנו באווירה צעירה, הרי שהמטרה נפגעת. המתחילים/אלה שידעו פעם טוב אך שכחו, יכולים ללמוד אספרנטו ולהצטרף בפעם הבאה. מנסיון, מה שקורה הוא שאם מדברים באספרנטו לא נעים מאלה שאינם מבינים. כתוצאה מכך מדברים בעברית בשבילם, ואז כולם מאבדים עניין. להערכתי זו אחת הסיבות שהביאו להתפרקות מסורת המפגשים. גם אם היו עוד סיבות, כגון מעבר לחו"ל של שניים מהצעירים המאוד דומיננטיים שלנו.
תמונה היסטורית 2002
20/04/2016 | 17:50
1
16
מפגש תחיית ארגון צעירי אספרנטו בארץ
זה כבר כמו הפניקס
20/04/2016 | 20:33
14
( עוף החול ) לא חברת הביטוח . 
אז נחייה את המפגשים הללו
20/04/2016 | 21:08
1
14
אני אומר שכדי להחיות את המפגשים הללו, ובעצם להחיות את מפגשי jeli. צריך להביא אנשים שיודעים אספרנטו (או אפילו עם קצת שגיאות), כי אם יבואו כאלה שלא מבינים, אז הם ידברו בעברית וזו לא המטרה. אני מנסה לבדוק בעצמי אם יש צעירים שדוברי אספרנטו, אבל לפי דעתי המקורות הכי טובים לבדוק בהם יהיו duolingo ו-lernu.

יופי אז אנחנו באותה דיעה
20/04/2016 | 23:23
17
כן, עם שגיאות זה גם בסדר, העיקר שיש בסיס של תקשורת. לאחר הפרק הרביעי של Teach Yourself Esperanto יש 'פרק ביניים' שבו כתוב:
"סיימת ארבעה פרקים. נכון, אתה עדיין לא יודע הרבה אספרנטו, אבל אם כל העולם היה מדבר אספרנטו אפילו רק ברמה שאתה יודע כרגע, בעית השפות היתה נפתרת למעשה."
מחר לא יתקיים מפגש המועדון.
18/04/2016 | 19:52
2
26
להתראות אחרי פסח.
הודעות נשלח אחרי החג, או אם נחליט קודם, נשלח בחול המועד.

חג פסח שמח וחג אביב שמח לכולכם,        
מיכל.
חג שמח גם לך.
19/04/2016 | 14:20
1
9
19/04/2016 | 23:10
5
עדכון קונגרס קצרצר
17/04/2016 | 19:12
25
ביום חמישי דינה ואני הגענו להרצאה המרתקת של עמרי בקונגרס ביפו. אחרי ארוחת הערב נהנינו מההופעה של דורון ואנריקה - שרים יונה וולך - ומההופעה של שושיה, ששרה שירים משלה ושל אביבה ושירים שתורגמו ע"י אמיר.
ביום שישי השתתפנו בדיון שערך רנאטו קורסטי בנושא השלום, ולאחר א. ערב אצל הורי שבנו להופעה של קייטו הנפלאים.
יותם שלח לי היום תמונות שלו ושלי עם ג'ורג' מבלגיה, ועם הצמד של קייטו, אנקי וננה. לאחר ההופעה, ננה נתן לי את הגיטרה שלהם וניגנתי להם את Semu, והם שרו לנו שיר ביידיש. היה קסום!
תוכנית המועדון ל-19.4.16.
14/04/2016 | 20:58
4
28
שלום חברים,

ביום שלישי, י"א בניסן תשע"ו - 19.4.16, 
נקיים שיחת חברים במועדון בהנחיית אלדד או מיכל.

להתראות,
אלדד ומיכל.

עוד הודעה בקשר למועדון:
14/04/2016 | 21:38
1
21
ביום שלישי, ג' דחוה"מ פסח - י"ח בניסן - 26.4.16, מרכז ביכורי העתים סגור
ולא תהיה פעילות.

פסח כשר (למי שרוצה) ושמח לכולכם,
ואביב שמח!   
Mesaĝo pri la klubo.
14/04/2016 | 22:17
21
Karaj geamikoj,

Mardon, 26.4.16, ĤOL HA'MOED PESAĤ, ne okazos Esperantan aktivecon. La klubo estos fermita.

Feliĉan Paskan feston al ĉiuj   

Kluba programo por 19.4.16.
14/04/2016 | 22:08
15
Karaj geamikoj,

Mardon, 12.4.16, Eldad aŭ Miĥal gvidos en la klubo amikan interparolon. 

Ĝis la revido, 
Eldad kaj Miĥal.
עדיין לא סגרנו את הנושא,
16/04/2016 | 23:19
13
אבל אם תתקיים שיחת חברים ביום שלישי, אני אנחה אותה (מיכל), כי אלדד לא יוכל להגיע השבוע.
מצד שני, יתכן שנשנה את התוכנית. 
אם יהיה שינוי, אודיע על כך כשזה יתברר.

שבוע טוב לכולם.

חם בפורומים של תפוז
בפייסבוק שלנו כבר ביקרתם?
בפייסבוק שלנו כבר...
רוצים להיות תמיד מעודכנים במה שקורה בתפוז?
בפייסבוק שלנו כבר ביקרתם?
בפייסבוק שלנו כבר...
רוצים להיות תמיד מעודכנים במה שקורה בתפוז?
הודעות נבחרות
מקרא סימנים
בעלת תוכן
ללא תוכן
הודעה חדשה
הודעה נעוצה
אורח בפורום
הודעה ערוכה
מכיל תמונה
מכיל וידאו
מכיל קובץ