לגלישה באתר בגירסה המותאמת לסלולאר
| הוספת הודעה
הגדרות תצוגה

הגדרות עץ הודעות

מאפייני צפייה

הצג טקסט בתצוגה
הצג תגובות באופן
עדכן

פורום אספרנטו - שפה ותרבות

שלום וברוכים הבאים לפורום "אספרנטו - שפה ותרבות" בארץ הקודש (או כמו שאומרים אצלנו: Saluton kaj bonvenon).אליעזר זמנהוף חיבר את השפה הבינלאומית אספרנטו לפני כמאה ועשרים שנה כדי שתשמש שפה שנייה לכל בני האדם ותהווה גשר בין תרבויות שונות.עתה, בעידן האינטרנט, אנו באמת יכולים ליטול חלק בהקמת הגשר הזה, ובשימוש בו.שפת אספרנטו צמחה כמובן על רקע אידיאולוגי מסוים, והיא נושאת בחובה תרבות ורעיונות של שלום, הבנה ואחווה, ואולי מעל הכול - אמונה בטבע האנושי. אנו מאמינים בטבע האדם, ואולי לא בכל הרעיונות בהם האמין זמנהוף. לרוב, מספר הדעות כמספר האנשים. הפורום שלנו הוא פורום פלורליסטי, המזמין דיונים בשאלות אידיאולוגיות ובשאלות רעיוניות קוסמופוליטיות.אי אפשר כמעט לדבר על אספרנטו בלי לדבר על פילוסופיה של שפה, פילוסופיה של תקשורת ושל הבנה בין בני האדם. נשמח לדון כאן בנושאי תקשורת במובן הרחב, אפילו במנותק מאספרנטו - מהי בעצם תקשורת? מדוע היא כל כך חשובה לחלק מאיתנו? האם שפה היא הדרך היחידה לתקשורת? האם שני בני אדם שמדברים באותה שפה בהכרח מתקשרים טוב זה אם זה?מהי בעצם שפה? דמיינו לעצמכם עולם עתידני/דימיוני שבו היינו יכולים לתקשר בטלפתיה עם כולם ולא היה צורך בשפה...ומעבר לכל אלה, כולנו כאן כדי לעזור לכם ולמצטרפים חדשים לתהות על קנקנה של אספרנטו, לסייע בלימוד השפה, בהסברים דקדוקיים, העשרת אוצר המילים וכו'.אז נצלו את הבמה! שלכם,אלדד ו-kabeemulo

הנהלת הפורום:

אודות הפורום אספרנטו - שפה ותרבות

שלום וברוכים הבאים לפורום "אספרנטו - שפה ותרבות" בארץ הקודש (או כמו שאומרים אצלנו: Saluton kaj bonvenon).אליעזר זמנהוף חיבר את השפה הבינלאומית אספרנטו לפני כמאה ועשרים שנה כדי שתשמש שפה שנייה לכל בני האדם ותהווה גשר בין תרבויות שונות.עתה, בעידן האינטרנט, אנו באמת יכולים ליטול חלק בהקמת הגשר הזה, ובשימוש בו.שפת אספרנטו צמחה כמובן על רקע אידיאולוגי מסוים, והיא נושאת בחובה תרבות ורעיונות של שלום, הבנה ואחווה, ואולי מעל הכול - אמונה בטבע האנושי. אנו מאמינים בטבע האדם, ואולי לא בכל הרעיונות בהם האמין זמנהוף. לרוב, מספר הדעות כמספר האנשים. הפורום שלנו הוא פורום פלורליסטי, המזמין דיונים בשאלות אידיאולוגיות ובשאלות רעיוניות קוסמופוליטיות.אי אפשר כמעט לדבר על אספרנטו בלי לדבר על פילוסופיה של שפה, פילוסופיה של תקשורת ושל הבנה בין בני האדם. נשמח לדון כאן בנושאי תקשורת במובן הרחב, אפילו במנותק מאספרנטו - מהי בעצם תקשורת? מדוע היא כל כך חשובה לחלק מאיתנו? האם שפה היא הדרך היחידה לתקשורת? האם שני בני אדם שמדברים באותה שפה בהכרח מתקשרים טוב זה אם זה?מהי בעצם שפה? דמיינו לעצמכם עולם עתידני/דימיוני שבו היינו יכולים לתקשר בטלפתיה עם כולם ולא היה צורך בשפה...ומעבר לכל אלה, כולנו כאן כדי לעזור לכם ולמצטרפים חדשים לתהות על קנקנה של אספרנטו, לסייע בלימוד השפה, בהסברים דקדוקיים, העשרת אוצר המילים וכו'.אז נצלו את הבמה! שלכם,אלדד ו-kabeemulo
הוספת הודעה

צרף
תמונה וידיאו קובץ
קבצים המצורפים להודעה

לצפיה ב-'חידה קכ"ז (כ"ט)'
חידה קכ"ז (כ"ט)
27/02/2017 | 02:43
7
13
Duop' sidis en la sino de la ino por resti riĉa.
KVIN literoj.

לצפיה ב-'עוד לא פתרתם?'
עוד לא פתרתם?
27/02/2017 | 03:34
1
4
לצפיה ב-'Dum tiuj horoj mi havas belajn sonĝojn'
Dum tiuj horoj mi havas belajn sonĝojn
27/02/2017 | 07:31
לצפיה ב-'sen pensi'
sen pensi
27/02/2017 | 07:25
4
9
  1. sxparo
  2. avari
לצפיה ב-'יש משהו באחד מהם'
יש משהו באחד מהם
27/02/2017 | 10:56
3
7
אבל זו לא הצורה המדויקת, ויש צורך בהסבר. אם תפתור עד הסוף, ההסבר גם יהיה לך ברור כשמש.
לצפיה ב-' preskaux same'
preskaux same
27/02/2017 | 13:19
2
4
בהתלחלה חשבתי על חסכון האפשרות הראשונה המילה duopo  או duope נראתה לי טובה צמד או זוגות זוגות ואחרי דקה קפץ לי הקמצנות וערכתי את התשובה והוספתי את הקמצנות כפועל.
אבל עכשיו אני כמעט בטוח שהכוונה לקמצן ולא ליכולת לחסוך - אולי אני טועה .
avara קמצן ולא כפי שכתבתי בצורת המקור avari שזה יותר כדי לחסוך אבך לא במובן החיובי.
והמטרה היא להיות עשיר - ואל נשכח את ה"ריפוד" המשובח  
לצפיה ב-'דווקא הצעתך האחרת'
דווקא הצעתך האחרת
27/02/2017 | 15:56
11
לה יש הסבר. נסה למצוא אותו.
לצפיה ב-' מקווה שהבנתי'
מקווה שהבנתי
27/02/2017 | 17:07
3
S-paro  עבור  ה  Sin
paro      עבור  ה duope
והשילוב יכול לחסוך Sparo
לצפיה ב-'הסריקות **המקוריות** של דפי המפגש הקודם.'
הסריקות **המקוריות** של דפי המפגש הקודם.
26/02/2017 | 00:23
3
13

שבוע טוב חברים,

סליחה על שאתם מקבלים שוב הודעה ממני:
התברר שבשבוע שעבר קיבלתי בטעות את סריקות הדפים הלא נכונים, ושלחתי אותן גם לכאן.

בינתיים קיבלתי הערב את סריקות הדפים המקוריים, ובהן לא אמורות להיות טעויות באספרנטו!

התנצלותנו, ומקווה שנוכל כולנו להכין בכל זאת את ה-‎taskoj בַּזמן למפגש הקרוב.
להתראות,
מיכל.

לצפיה ב-'לא ברור לי למה בפעם הקודמת הצלחתי לשלוח רק כקבצים,'
לא ברור לי למה בפעם הקודמת הצלחתי לשלוח רק כקבצים,
26/02/2017 | 00:27
2
7

ואילו הפעם - רק כתמונות. אולי בגלל שהפעם יש בדפים גם הציורים?
לא ברור לי.
אנסה בכל זאת לשלוח שוב כקבצים, כי נראה לי שבתור תמונות, לא יהיה לכם נוח.
נראה מה יִקְרֶה.
לצפיה ב-'לא הולך. בכל צורה שניסיתי, נכתב: "הקובץ לא נתמך". חבל. '
לא הולך. בכל צורה שניסיתי, נכתב: "הקובץ לא נתמך". חבל.
26/02/2017 | 00:31
3
לצפיה ב-'לא נורא, מי שבאמת ירצה יסתדר גם מתמונות'
לא נורא, מי שבאמת ירצה יסתדר גם מתמונות
26/02/2017 | 10:42
2
לצפיה ב-'אתר ישן חדש'
אתר ישן חדש
24/02/2017 | 08:54
8
32
אולי ותיקי המשתתפים זוכרים, כי פרסמתי כאן פעם אתר שפיתחתי בעזרת אלדד, בכתובת vortojn.com - להרחבת אוצר המלים באספרנטו. מוצגות בו 5000 המלים הנפוצות בשפה, לפי סדר שכיחותן, עם משפטי דוגמה, השמעה קולית, מבחנים ועוד.
כעת האתר עבר שדרוג, כדי להגדיל את קבוצת המשתמשים הפוטנציאלית - הוא כעת דו לשוני, וכולל גם אנגלית. כלומר, ניתן להשתמש בו גם להרחבת אוצר המלים באנגלית, בלי קשר לאספרנטו. אולי כך ייחשפו משתמשים בו גם לשפת האספרנטו, כי האתר עדיין דו לשוני, והאספרנטו היא השפה העיקרית.
אז באנגלית יש 15,000 מלים (רק ממחיש כמה האספרנטו יותר קלה ללמידה, שליש של כמות המלים), וזה לא מושלם, וההגדרות למלים באנגלית (שגם הן באנגלית) לא תמיד קולעות ויש לשפרן, אבל בכל זאת זה כבר עובד. אתם מוזמנים להיכנס ולהתנסות. בכל מסך אפשר לעבור בין אספרנטו לאנגלית ולהיפך. זה עובד גם במחשב וגם בטלפון נייד.
לסקרנים שבינינו - אתם יכולים לבדוק את אוצר המלים שלכם, בעשר שאלות אמריקאיות בלבד, אקראיות מתוך התחום שבחרתם - באספרנטו או באנגלית. תקבלו ציון של איזה אחוז מהמלים אתם מכירים. אפשר לנסות שוב ושוב - כל פעם יופיעו מלים אחרות.
בתור בונוס מופיע הסיפור "הנסיך המאושר" של אוסקר ווילד, באנגלית ובאספרנטו, משפט אחרי משפט, בשתי השפות. חפשו באפשרות הראשונה בתפריט - what to learn.
האם למישהו יש רעיון לשם מתאים לאתר באנגלית? הרי השם vortojn אינו מובן לדוברי אנגלית. רעיונות יתקבלו בברכה.
לצפיה ב-'את האתר הזה לא הכרתי, ונכנסתי עכשיו קצת.'
את האתר הזה לא הכרתי, ונכנסתי עכשיו קצת.
24/02/2017 | 12:42
2
12

מצא חן בעיני הפונט הנוח, וגם האנגלית הפשוטה והברורה.
נכנסתי גם מעט לאספרנטו.
בעינֵי המגיהה שלי, ראיתי מיד טעות קטנטונת בטבלת הקורלטיבים. בעמודה התכולה, בשורה Possessive, כתוב בטעות el במקום es.

לצפיה ב-'תודה'
תודה
24/02/2017 | 17:03
1
8
כל תיקון יתקבל בברכה. אתקן בפעם הבאה שאעשה עדכון באתר.

לצפיה ב-'nedankinde. אם אמצא עוד, אודיע לך. '
nedankinde. אם אמצא עוד, אודיע לך.
25/02/2017 | 19:03
3
לצפיה ב-'pri la retejo vortojn'
pri la retejo vortojn
25/02/2017 | 18:55
1
7
.Mi eniris en la retejo kaj komencis audi kaj legi la rakonto La felic^a princo Estas belege farita. Vi certe laboris multe sur tio.
לצפיה ב-'Dankon!'
Dankon!
25/02/2017 | 21:18
5
Mi ĝojas ke vi ŝatas la retejon. 
Oni povas legi la anglan frazojn, kaj diri mem la esperantan version, 
Por praktiki 
לצפיה ב-'אתר מצוין!'
אתר מצוין!
25/02/2017 | 20:55
1
14
אתר מאוד מושקע. האתר מאוד טוב.
שווה לכל אדם הרוצה לשפר את האוצר מילים שלו באספרנטו.

לצפיה ב-'ho, kia gasto'
ho, kia gasto
25/02/2017 | 23:50
7
לצפיה ב-'EO_Words'
EO_Words
25/02/2017 | 23:57
10
סביר להניח שהראשונים יהיו לומדי השפה.
הם כבר יפיצו לאחרים.
לצפיה ב-'תוכנית מועדון יוסי שמר ל-27.2.17.'
תוכנית מועדון יוסי שמר ל-27.2.17.
22/02/2017 | 13:58
12
19

שלום חברים,

ביום שני, א' באדר תשע"ז - 27.2.17, ימשיכו לאה ויואלה בתוכנית שהתחילו במפגש הקודם.

תזכורת: נתבקשנו להכין את ה-taskoj של מה שקראנו כבר, וסביר להניח, שנעסוק בזה תחילה.

להתראות,
אלדד ומיכל.

לצפיה ב-'taskoj taskoj לכל בהתאם לרעיון החכם + הסריקות של לאה,'
taskoj taskoj לכל בהתאם לרעיון החכם + הסריקות של לאה,
23/02/2017 | 13:42
10
16

שלחתי לכם, חברי המועדון, זה עתה את דפי השיעור הקודם עם המטלות (שיעורי הבית) שצורפו אליו - בדואר האלקטרוני. זה יגיע אליכם כקישורים לדפים הסרוקים, ותוכלו להדפיס לעצמכם, אתם, שלא הייתם ביום שני האחרון במועדון.

Ĝis lunde en la klubo, (:
מיכל.
לצפיה ב-'למה רק במייל?'
למה רק במייל?
24/02/2017 | 08:34
2
9
מדוע לא להעלות את דפי השעור גם כאן? כך גם אלה שלא יכולים להגיע למפגשים יוכלו ללמוד ולהישאר בעניינים?
לצפיה ב-'אכן רעיון טוב'
אכן רעיון טוב
24/02/2017 | 10:28
7
לצפיה ב-'האמת שזה עלה בדעתי אתמול, אבל חשבתי שאנשים שרק קוראים'
האמת שזה עלה בדעתי אתמול, אבל חשבתי שאנשים שרק קוראים
24/02/2017 | 12:52
7

בפורום, בוודאי לא יתעניינו בכך. ובעצם, יצטרכו את זה רק מי שמגיעים למועדון, כפי שגם לאה הציעה אתמול.

התקשרתי אליה, ביקשתי וקיבלתי את רשותה בשמחה להעברה לפורום. 
{נכון שהיא לא המציאה את זה, אלא לקחה מ-Juna Esperantisto. אבל היא זו שמצאה את החומר, וסרקה אותו בשבילנו. אז היה לי חשוב לשאול אותה}.

מקווה שאצליח להעביר בצורה נוחה משולחן העבודה שלי לפורום. מיד.
ושמחתי להבין שיש אספרנטיסטים שאעפ"י שאינם יכולים להגיע למפגשי המועדון, מעוניינים ללמוד ולהיות בעניינים.
אם אתה מעוניין, אמיר, אוסיף את הכתובת שלך שיש לי (של העבודה, כמדומתני), לקבוצת המועדון שלי.

תודה ושבת שלום,
מיכל.

לצפיה ב-'שולחת כקבצים. אני לא רואה את מספרי הקבצים, משום מה.'
שולחת כקבצים. אני לא רואה את מספרי הקבצים, משום מה.
24/02/2017 | 12:58
6
12

מקווה שבפתיחתם, תראו גם את הסדר שלהם.
בכל מקרה, לא קשה להבין ולסדר אותם. (:
לצפיה ב-'בקצת שראיתי יש המון שגיאות...'
בקצת שראיתי יש המון שגיאות...
24/02/2017 | 17:19
2
14
השיא זה במשפט אחד

** – Kolektu la nekonatanj vortojn, konsyltu vian vortaro, kaj vi povasdividi la vortojn 

punto,,tafto,
פעמיים פסיק

** – Rakontu kio okazas en la tri dialogij, sen rigardi la tekston.  ->
Rakontu tion kio okazas en la tri dialogoj

לצפיה ב-'שאלה'
שאלה
25/02/2017 | 07:43
1
9
במשפט:
Rakontu kio okazas en la tri dialogij.  
תיקנת על ידי הוספת tion:
Rakontu tion kio okazas en la tri dialogoj
האם באמת זה חיוני? אני נתקל שפעמים רבות משמיטים בדיבור וגם בכתיבה את ה-tio שלפני ה-kio. או שאולי כאן זה חשוב, בגלל האקוזטיב שלא מאפשר השמטה?

לצפיה ב-'בדיוק, מה שאמרת בסוף'
בדיוק, מה שאמרת בסוף
25/02/2017 | 16:43
8
אבל בוא נגיד שזו לא טעות חמורה כל כך. במיוחד אם עושים אתנחתא מסוימת בדיבור, או מציבים נקודותיים /מקף בין rakontu לבין ההמשך. אחרת זה עלול להיות קצת צורם למי שרגיל לאקוזטיבו. (כולנו...)

פעם תרגמתי מיונה וולך: ואל תקח ממני מה שאין לו מין.
kaj ne prenu de mi kion ne havas sekson
אפשר היה לתרגם: kaj ne prenu de mi tion, kion ne havas sekson
אבל אפשר אולי להשאיר כמו שתרגמתי, כי האקוזטיבו יכול להתכתב גם עם prenu וגם עם havas. בוא נגיד פחות צורם להשאיר כמו שתרגמתי, מאשר

Rakontu kio okazas en la tri dialogoj
ששם rekontu זה פועל יוצא ו-okazas פועל עומד, אז גם kion לבד לא הולך וגם kio לבד לא הולך. ĉu?
אני ממשיך כעת בסבלותיי... (שובי נפשך למנוחייכי, בתקווה שבקרוב יהיה מחייכי)

לצפיה ב-'הערה לשונית למי ש*כן* היו במפגש הקודם.'
הערה לשונית למי ש*כן* היו במפגש הקודם.
25/02/2017 | 18:58
2
9

בדף השני - מערכה שנייה בשיחה:

תרגמתם את המילים puntetoj (שבאמצע העמודה השמאלית) ו-punto (שבשורה הרביעית של העמודה הימנית) כ-נקודות קטנות ו- נקודה, למרות שאמרתי לכם שבמילים נקודות, נקודה, צריך להיות גם K, ולא הסכמתם איתי. אפילו כשתהיתי, איך יכולה להיות נקודה אחת סביב המחשוף!! ...robo, kun blanka punto ĉirkaŭ la dekoltaĵo,...

בדקתי אחרי זה במילון, וראיתי שצדקתי
נקודה   =   punkto
ואילו punto   =   תחרה
לצפיה ב-'אכן כן'
אכן כן
25/02/2017 | 23:52
1
6
punkto =נקודה
ו-punto=תחרה.
ולך, מיכל: Du poentojn (נקודות בחידון, תחרות וכד')
לצפיה ב-'תודה על החיזוק ועל המילה החדשה.'
תודה על החיזוק ועל המילה החדשה.
26/02/2017 | 00:37
9

ובזאת סיימתי את תפקידי בפורום.
להתראות במועדון א-ו.
לצפיה ב-'Kluba programo por 27.2.17'
Kluba programo por 27.2.17
23/02/2017 | 15:13
8

Karaj geamikoj,

Lundon, 27.2.17, Leah kaj Joela daŭrigos la programon, kiun ili komencis dum la lasta kluba renkontiĝo.

Memorigo: 
Oni petis nin prepari la taskojn de tio, kion ni jam legis, kaj supozeble ni okupiĝos pri tio en la komenco de la vespero.

Ĝis la revido en la klubo,
Miĥal kaj Eldad

לצפיה ב-'קשור לאספרנטו:'
קשור לאספרנטו:
23/02/2017 | 00:42
8
26

היה עלי להמתין היום כ-50 דקות איפשהו, עם עוד כמה אנשים.
במקום לקחת ספר, לקחתי הפעם את שיעורי הבית שקיבלנו ביום שני מִלאה במועדון. ה-taskoj של השיחות שקראנו מתוך Juna Esperantisto.
לקחתי איתי את הדפים ואת המילונים, ושם קראתי ורשמתי לעצמי מילים.

פתאום שאלה אותי אחת הנשים אם אני לומדת אספרנטו. עניתי בחיוב, והתפלאתי איך היא יודעת. ואז הבחנתי שהחזקתי את המילון הקטן של מורז'ן, פתוח מאחורי הדפים, והיא ראתה את הכריכה שלו.
הופתעתי לטובה, כשאמרה כמה דברים נכונים על אספרנטו, וסִפרה שהיא קראה לא מזמן כתבה על א-ו. 
היתה שם עוד אישה, שלא ידעה מה זה, ושאלה. אז הסברתי וסיפרתי להן על א-ו ועל זמנהוף, והן הקשיבו בתשומת לב, ושאלו שאלות לעניין.

ומה, באמת מדברים בה? מי? אנחנו! וכו'.
אבל בגלל השיחה הזאת, הפסקתי את הקריאה, ולא הכנתי עדיין את השיעורים.
היה לי חבל, מצד אחד. מצד שני, חשבתי שלא פחות חשוב לפרסם את השפה ואת ממציאהּ ככל האפשר. 

לצפיה ב-' מכתב אישי גלוי. {כולל גם קצת רמז לכם}. '
מכתב אישי גלוי. {כולל גם קצת רמז לכם}.
23/02/2017 | 16:22
7
21

בעקבות משפט מאוכזב שאמרה לי לאה בשיחת טלפון היום, החלטתי לקטר קצת בעצמי...
לא מתכוונת לשנות לכם את סדרי החיים ולא את סדרי העדיפויות, חלילה.
אבל אזכיר משהו, שבוודאי סיפרתי לכם כבר פעמים אחדות בעבר: כשנכנסתי לפורום אספרנטו, והתחלתי ללמוד אותה דרך האינטרנט לפני שמונה שנים וחצי בדיוק, ביקש ממני kabeemulo, כשעדיין ניהל את הפורום ביחד עם אלדד, שאשתדל להשתתף הרבה בפורום. הוא הסביר שמפאת מיעוט ההשתתפות ע"י החברים, יש חשש לסגירת הפורום מצד "תפוז". הוא אמר שלו לא אכפת, אבל הוא יודע שזה יגרום לאלדד עוגמת נפש רבה.

קיבלתי את דבריו, ומאז אני כותבת בפורום כבר ½8 שנים בהתמדה! כשאין לי מה לכתוב, אני מוצאת סיפורים מהחיים, ומקשרת אותם איכשהו לאספרנטו. או אם אין קשר - כותבת לפחות בְּאספרנטו. 

גם בעבר, לא היינו כותבים רבִּים כאן בפורום (לגבי מספר הקוראים שאינם כותבים, אני לא יודעת). אבל כשהייתי כותבת, כמעט תמיד קיבלתי תגובות, וזה היה נחמד וכיף לי
בשנים האחרונות, על כתיבה שאינה פתרון חידות, נדיר מאד מאד שאני מקבלת תגובות, וזה פוחת והולך. יש אחדוֹת, אבל רק פה ושם, וזה די מתסכל, אם להתבטא בעדינות.

אני יודעת באמת באמת, שרובכם עסוקים "עד אפס מקום", ואני מעריכה מאד את עבודותיכם ואת לימודיכם השונים והחשובים. אז אני לא רוצה לבוא בטענות. רק לבקש שמדי פעם, כשאתם בין כה וכה בהפסקת קפה קטנה - לפני העיתון, הספר, הטלוויזיה או כל עיסוק שהוא - תקדישו מדי פעם דקות ספורות לתגובה של כמה מילים פה ושם. לא בצורה מלאכותית, כמובן, אלא רק על מה שבא לכם בטבעיות להגיב.

ורק תדעו, שבאספרנטו אני משקיעה המון זמן ואנרגיות (גם אם לא את הכל רואים). וזאת במקום יותר "לעשות לביתי" ולמשפחתי. המשפחה והבית באמת מקופחים מדי מהכיוון שלי. 
נכון שאספרנטו הרבה יותר מעניינת מלעשות לביתי, שזה כולל לא רק את הבית ותכולתו, אלא גם את כל הסידורים הרבים והמפחידים אותי, שמִּחוצה לו. ואני מודה שזאת גם בריחה שלי ממנו.
אבל מה שכן כואב לי, שאני עושה זאת גם על חשבון בני משפחתי האהובים, וזה באמת לגמרי לא fair כלפיהם. משתדלת בינתיים לתקן את המצב, ומקווה שישתפר בהרבה ובמהרה. 
לצפיה ב-'קודם כל כל הכבוד'
קודם כל כל הכבוד
23/02/2017 | 19:59
6
12
אבל תחשבי בהיגיון - מה שאת אומרת בסיפא זה שהחיים הפרטיים שלך מתקפחים בגלל אספרנטו. ובמהשך את כאילו אומרת 'בואו תקפחו גם אתם את החיים הפרטיים שלכם. למי שרק אני אפסיד? צרת רבים חצי נחמה, לא?...
זה נאמר חצי בהלצה, כי את אומרת שרק הפסקת קפה וכו' וכו'. אבל ראשית מותר לאדם לא להגיב אם אין לו מה לומר, קל וחומר אם אותו אדם עסוק, והוא רוצה שהפסקת הקפה שלו תהיה באמת הפסקה. שנית, אם את כותבת את עושה את שלך וזה יפה מאוד, אבל אולי אם כבר כדאי שתנתבי את הדברים שאת כותבת לכיוון שיגרום לאנשים להגיב. כמו שאת אומרת שיבוא 'בטבעיות להגיב'.
לצפיה ב-'תודה. אבל כנראה שלא הבנת אותי. או את מה שכתבתי.'
תודה. אבל כנראה שלא הבנת אותי. או את מה שכתבתי.
23/02/2017 | 21:26
5
15

אני דווקא חושבת מאד בהיגיון. 
אני לא מבקשת ש"תקפחו את החיים הפרטיים" שלכם, ולא חשבתי אפילו לשנייה על "צרת רבים חצי נחמה" - לא ברצינות ולא בצחוק - כי אני לא רואה בכתיבה צרה.
אתם לא מכריחים אותי לכתוב בפורום, ואף אחד אחר לא מכריח אותי לכתוב כאן. נכון שנעניתי בזמנו לבקשה של kabeemulo, אבל גם הוא לא הכריח אותי, חלילה. ויתכן שגם לא היה מאמין שבקשתו תלך איתי לאורך כל הדרך במשך שנים.
אני כותבת מרצוני החופשי, ובאמת גם מתוך דאגה להמשכיות של קיום פורום אספרנטו. רק מרגישה מדי פעם שוב, ש"למי אני עמל?".

תחשוב לרגע, שאני אפסיק לגמרי לכתוב כאן: לא הודעות על המפגשים, לא דיווח עליהם, לא השתתפות בפתרון חידות, ולא סתם לספר מדי פעם סיפורים.
איך ייראה הפורום לדעתך? לא קצת יותר משעמם ורֵיק? אתה יודע מה? בוא ננסה את זה לחודש, חודשיים מהיום, ונראה.
אני לא רוצה להשוויץ, אבל שום דבר לא עובד בלי אחזקה. את מי אתה רואה מחזיק בפורום "בציפורניו", כדי שלא יסגר? וזה לא כי יש לי עודף זמן. אין לי, גם אם כל מה שאני עושה, נראֶה לך ולאחרים שולי ולא חשוב בכלל.

אז כולה מה שביקשתי, זה לא להשבית לכם את הפסקות הקפה המסכנות שפעם ב- אתם זכאים להם, אלא קיוויתי לא להישאר כאן תמיד לבד, ולהרגיש שכתבתי שטויות, כמו שאתה ועוד מישהו אחד לפחות חושבים. ואולי לא רק שניכם...

אם לא בא לכם להגיב, תמשיכו לא להגיב. לא אוכל ולא ארצה לאלץ אף אחד מכם להגיב. אבל אני כנראה לא יודעת "לכתוב בכיוון שיגרום לכם להגיב בטבעיות", כי ברור שמותר לכל אחד לא להתייחס.

אז בסדר. אתן קצת שקט לפורום, ואסתפק בעבודה עבור מועדון אספרנטו.
ואולי גם שם אפסיק, אם לאה תהיה מוכנה לקחת אותו על עצמה, או מישהו אחר מחברינו. וזה לא איום, אלא הבנת הנקרא בשטח.

לצפיה ב-'מה שכתבת '
מה שכתבת
23/02/2017 | 21:44
2
15
בהחלט מובן לי. אין ספק שזה מתסכל - להשתדל ולכתוב ולהעלות נושאים - וכל זאת ללא כל תגובה. כל הכבוד על שמירת הגחלת, כי זה דבר חשוב.
אולי זה גורלם של פורומים, לעלות ולפרוח ולאחר מכן יורדת ההתעניינות. זו תופעה שמאפיינת קבוצות נוספות בתפוז שאת מכירה?
בטלגרם יש פורום אספרנטו עם אלף הודעות כל יום. הוא די חדש. אולי עוד כמה שנים גם שם תהיה דעיכה בפעילות. אבל לנו בכל זאת יש יחוד, של דוברי עברית, ועלינו לשמור עליו.
בזמן האחרון רוב הפעילות כאן היא של חידות היגיון ועדכונים על מפגשים.  לא רואים דמויות חדשות. הרחבת מעגל המשתתפים צריכה להיות המטרה העיקרית שלנו.
אני מפנים את המסר ואשתתף יותר. אם עוד כמה יעשו כמוני כבר נתקדם.
לצפיה ב-'תודה על מה ש*אתה* כתבת '
תודה על מה ש*אתה* כתבת
23/02/2017 | 22:27
14

אכן, הבנת בדיוק את כוונתי, ואת התסכול שלי.

כן, הכרתי ומכירה הרבה פורומים ב"תפוז". רוב הפורומים שבהם רק קראתי או גם כתבתי או כותבת, קיימים הרבה שנים, ואף אחד לא חושב לסגור אותם. הם מבוקשים מאד, ושימושיים מאד, ומוצלחים. חלק מהם פורומים של שפות, חלק הם פורומים שירותיים, שנועדו גם להתייעצויות בין המשתתפים בהם, ובעיקר כדי לעזור, ולענות לפונים הרבים על שאלותיהם. כמו למשל פורומים של עזרה בענייני מחשבים, תוכנות, פלאפונים וטכנולוגיות נוספות. בתחבורה ציבורית, מתכונים, בעיות משפטיות, גינון, פרחי בר. למעשה, יש פורומים בכמויות אדירות, כמעט לכל נושא בעולם. וגם נפתחים חדשות לבקרים (או חדשים לבקרים) עוד ועוד פורומים. כולל גם לפי "בקשת הקהל".

לפעמים תפוז סוגרים פורומים, כנראה מחוסר עניין לציבור. ולפעמים משנים פורומים, או מאחדים שניים בעלי נושא דומה.

כיום, אני חושבת שיש הנהלה אחרת, שפחות מתעניינת ב"ציציותיו" של כל פורום בנפרד. אבל אם הם כן יבקרו ויבדקו, פורום אספרנטו תמיד נמצא בחשש מפני סגירה, בגלל מיעוט המשתתפים בו. זה שאנשים קוראים, אבל לא כותבים, לא עוזר במיוחד, למרות האפשרות, החדשה יחסית, לִמְנות את מספר הכניסות לכל הודעה ותגובה. ועדיין, המספרים אצלנו ממש מגוחכים, יחסית לפורומים אחרים, ששם מגיע מספר הצפיות לעשרות רבות, ואף למאות, בקלות!

מה הקריטריונים הנוספים לסגירה, חוץ מחוסר עניין וממיעוט משתתפים, אני לא יודעת. יתכן שגם עזיבה של מנהלי פורומים משפיעה, ואז הם מנסים להשיג מנהלים חדשים, או שסוגרים. ולפעמים סגרו פורומים טובים, ולא היה לי מושג למה.

כמו שציינת, יש לנו יחוד של דוברי עברית לעומת פורומי אספרנטו בשפות אחרות. ואני מוסיפה, שיש לנו גם יחוד של עוסקים באספרנטו בישראל, לעומת שפות אחרות לדוברי עברית, שאותן אפשר ללמוד בהרבה יותר מקומות נוספים בארץ ובאינטרנט, מאשר אספרנטו. שעדיין נחשבת משום מה ל"עוף מוזר" בעיני אנשים רבים.

מודה לך ומסכימה גם עם כל מה שכתבת בסוף, ונקווה שאכן כך יִקרה. 

לצפיה ב-'כל הכבוד, אמיר. מילים כדרבנות!'
כל הכבוד, אמיר. מילים כדרבנות!
24/02/2017 | 11:27
8
אכן, אם כל אחד מאתנו ייכנס יותר לפורום, יכתוב יותר, הפעילות בפורום תתפוס לאט לאט תאוצה, ולמעשה, גם תהפוך למגוונת יותר.

האמת היא שאני אישית מאוד אוהב את החידות בפורום. אבל אהבתי גם את הדיונים על תרגומי השירה, ועניינו אותי גם נושאים אחרים.

אז בכל פעם שנפתח נושא חדש, זה מעודד תגובות נוספות, ומחיה שרשורים חדשים.
לצפיה ב-'לפי מה שאת כותבת'
לפי מה שאת כותבת
24/02/2017 | 10:46
1
11
בפסקה "תאר לך שאני אפסיק לכתוב בפורום..." עלול להשתמע כאילו את אכן קושרת בין ההשקעה שלך להשקעה שאת מצפה מאחרים (מה שקראתי
"צרת רבים" ואפשר להמיר את זה ל"השקעת רבים"...).

אני שוב מדגיש שזה יפה מה שאת עושה, ושוב מדגיש לא פחות, שלא צריך בכל מחיר, אלא לכתוב על דברים קולעים ככל האפשר למטרה שלשמם אנשים נכנסים לפורום. קודם כל כי זה יותר נכון ומעניין ויש בזה תועלת רבה גם אם אף אחד לא מגיב, וגם כי זה מעלה את הסיכוי שיגיבו. הסיבה האחרונה היא רק פועל יוצא מהראשונה.
לצפיה ב-'ויחד עם זאת, בעצם'
ויחד עם זאת, בעצם
24/02/2017 | 10:58
10
אני לא מתנגד לשים לב יותר לדברים שנכתבים. כמובן שוודאי שמת לב שאני ואחרים לא מגיבים על כל מיני הודעות לא רק שלך.
אבל אני רוצה להוסיף, שאכן נחוץ שכותבים חדשים ייכנסו וחלק מזה קשור גם בתכנים רלבנטיים ככל האפשר. זה די ברור, שאם מישהו נכנס ורואה שמעניין ורלנבטי לו, הוא ירצה גם להמשיך ולבקר.
לצפיה ב-' החלון שמוחק לי לפעמים הודעות או תגובות, מופיע לא רק '
החלון שמוחק לי לפעמים הודעות או תגובות, מופיע לא רק
21/02/2017 | 19:26
4
11

בפורומים.
היום הייתי בדף אחר באינטרנט, ושוב עלה אותו חלון. לחצתי בזהירות על ה-x שלו, והוא נעלם בלי למחוק שום דבר.
לפני שמחקתי, צילמתי אותו, כדי שתראו למה אני מתכוונת. 
לצפיה ב-'תבדקי אם זה קורה כשאת לוחצת בטעות על F12'
תבדקי אם זה קורה כשאת לוחצת בטעות על F12
21/02/2017 | 19:52
3
10
או על לחצן אחר.
לצפיה ב-'טוב, אנסה עכשיו. על F12, או על אחר באותה שורה?'
טוב, אנסה עכשיו. על F12, או על אחר באותה שורה?
21/02/2017 | 20:15
2
8

נראה. הייתי בטוחה שלחצתי דווקא על משהו בצד ימין למטה, אבל כשניסיתי בכוונה, על כל המקשים בסביבה, לא קרה כלום. ועכשיו מעתיקה את זה לעכבר, כדי לנסות.

כן דורון, בינגו!! ותודה 
איך ידעת? קרה לך גם ושמת לב לכך?
או שאתה פשוט יודע מה משמעו של F12?

לצפיה ב-'תפקיד מקשי הפונקציות בשורה העליונה במיקלדת F1 ועד F12'
תפקיד מקשי הפונקציות בשורה העליונה במיקלדת F1 ועד F12
21/02/2017 | 21:24
1
10
Function Keys
F1 ברוב התכניות משמש כ "עזרה"  Help.
יחד עם כפתור ה- Windows יפתח עזרה של מיקרוסופט ותמיכה ל Windows
*
F2 משמש לשינוי שם של אייקון (צלמית), אותה יש לסמן תחילה כמובן…
CTRL+F2  יצן תצוגה מקדימה לפני הדפסה בתוכנת  Word
ALT+CTRl+F2  יפתח מסמך חדש ב- Word
*
F3 פותח חלונית של חיפוש, למשל מילה על פני מיסמך מסויים.
SHIFT+F3 בתוך מסמך Word יחליף בין אותיות גדולות לקטנות
*
F4 ישחזר הפעולה האחרונה מ- WORD 2000  ומעלה.
ALT+F4 יסגור תכנית פעילה CTRL+F4  יסגור חלון פעיל
*
F5 בכל הדפדפנים משמש לרענן הדף הפתוח Refresh.
בתכנת המצגות PowerPoint  יתחיל תצוגה.
בתוך Word יפתח חלונית של חיפוש והחלפה, או יפתח מספר עמוד מבוקש
*
F6 יקפיץ הסמן לשורת הכתובת בראש הדף בדפדפן אקספלורר ומוזילה-פיירפוקס.
CTRL+SHIFT+F6 יעבור בין דפי WORD פתוחים (אם נפתחו 2 או יותר)
*
F7 בדרך כלל מבצע בדיקת איות ותחביר
SHIFT+F7 מריץ את מילון המילים הנרדפות באנגלית  Thesaurus
*
F8 נועד לשימוש בעת עלית תוכנת החלונות, בדרך כלל על מנת להכנס למצב
Safe Mode לא להשתמש אם לא יודעים היטב - לשימוש טכנאים בדרך כלל

*
F9 פותח סרגל מידות ב- Quark 5.0
*
F10 ביישום של חלונות מייקרוסופט יפעיל סרגל התפריטים.
SHIFT+F10  פועל כמו קליק ימני בעכבר על פריט מסומן כמו אייקון, קובץ, קישור
*
F11 מסך מלא – מגדיל חלון התצוגה למסך מלא ללא הסרגלים שלמעלה ולמטה.
לחיצה נוספת – תחזיר המצב לקדמותו.
*
F12 ב- Word פותח "שמירה בשם" Save As
SHIFT+F12  ב- Word מבצע שמירה Save
CTRL+SHIFT+F12 מבצע הדפסת מסמך Word
לצפיה ב-'תודה רבה, שאול העתקתי לתיקייה במחשב, כי לא היה לי מושג מה'
תודה רבה, שאול העתקתי לתיקייה במחשב, כי לא היה לי מושג מה
21/02/2017 | 21:58
6

הם. חוץ מ-F5, שבו משתמשת הרבה. 
לצפיה ב-'חידה קכ"ו (כ"ח)'
חידה קכ"ו (כ"ח)
18/02/2017 | 20:18
70
79
Se vi ebriiĝos, vi kondutos tie kiel romiano.
Kvar literoj.
המשך>>
Se vi ebriiĝos, vi kondutos tie kiel romiano.
Kvar literoj.
לצפיה ב-'Pri la uzo de - n.'
Pri la uzo de - n.
19/02/2017 | 15:28
2
13
Mi ricevis ĝin de amiko en Aŭstralio

לצפיה ב-'kiel vi trovas ĝin?'
kiel vi trovas ĝin?
20/02/2017 | 12:19
1
8
Ĉu ĝi estas bona kaj ehlpa laŭ vi? Mi ne povas juĝi pri tio, ĉar mi jam konas la regulojn.
לצפיה ב-'tre helpema por mi'
tre helpema por mi
21/02/2017 | 07:30
7
Mi ricevis de amiko en Aŭstralio, kiu min sendis.
Li diris al mi ke li kunordigis la reguloj por la uzoj de N.
לצפיה ב-'הערב במועדון:'
הערב במועדון:
20/02/2017 | 22:39
2
17

Vespere ni estis naŭ - 9 geamikoj en la klubo.

לא ידעתי מה תהיה התוכנית, כך שהופתעתי כמו כל מי שלא היו בסוד העניינים, ושמחתי מאד שהפעם אני לא צריכה לעשות כלום, וגם לא לדאוג כלל. 

לאה לקחה על עצמה את תכנון הערב ואת הכנתו. היא נתנה ליואלה חוברות של Juna Esperantisto, שבהן מצאה דיאלוגים נחמדים ושימושיים. יואלה הדפיסה אותם עבורנו, בהגדלה, וגם דינה היתה בעניינים.

לאה יזמה והביאה את רעיון הפרויקט המיוחד הזה, כבר לפני שבועות אחדים במועדון. וזאת, כדי שנִּתְרָגֵל לדבר יותר אספרנטו. היא החליטה שאחרי קריאת החלק הראשון, נתחלק לפי התפקידים, ונקרא מההתחלה כמו בשיחה.

הנושא הפעם, היה: "Zorgoj pri vestzĵoj".
לאה ויואלה קראו את ה"מערכה" הראשונה.
ואחר כך קראנו כולנו בתורנות, מההתחלה וגם את שתי המערכות הנוספות, לפי שלושת התפקידים שבשיחות, תוך כדי התעכבות על המילים הקשות.

התוכן הפשוט והיומיומי, מצא חן בעינינו! למדנו כמה מילים חדשות, ונהנינו מאד מי שלא הגיעו - הפסידו

אבל... עכשיו יש לנו הרבה משימות, כשיעורי בית לשבוע הבא, כדי שבאמת נפנים את מה שלמדנו הערב! אז זה לא צחוק, מזמן לא הכנו ש.ב., וכבר לא רגילים למשמעת בית-סִפרית. וגם אין מי שיעזור לנו בבית. 
עכשיו אני מבינה יותר, למה חבל שבני המשפחה שלנו לא לָמדו אספרנטו...

המון תודה ללאה וליואלה על הרעיון ועל הביצוע.  
Ĉion estimon al vi

לצפיה ב-' תודה רבה, מיכל,'
תודה רבה, מיכל,
20/02/2017 | 23:24
1
8
על הדיווח המפורט.
נשמע שהיה לכם ערב ממש מהנה.
Tutan estimon al la organizantoj
לצפיה ב-'אוי, כבר מאוחר מדי לערוך: כתבתי בטעות Ĉion estimon במקום'
אוי, כבר מאוחר מדי לערוך: כתבתי בטעות Ĉion estimon במקום
20/02/2017 | 23:34
6

‎Tutan estimon. 

לצפיה ב-'קולו של זמנהוף'
קולו של זמנהוף
17/02/2017 | 00:56
1
17
לצפיה ב-'האזנתי לקולו של זמנהוף עוד באותו לילה כששלחת את הקישור.'
האזנתי לקולו של זמנהוף עוד באותו לילה כששלחת את הקישור.
18/02/2017 | 21:18
10

בפעם הראשונה לא הבנתי כמעט כלום, בגלל איכות ההקלטה הישנה, למרות שעקבתי גם אחרי הכתוב למטה.
אז כעבור כמה דקות, ניסיתי להאזין שנית. ואז כבר עקבתי בתשומת לב רבה, והבנתי יותר.
הפתיעו אותי שני דברים:
1. נדמה היה לי שהקריאה של זמנהוף ומה שכתוב, לא תאמו זה לזה במאה אחוז. חשבתי שאולי הוא רשם את הדברים, אבל אמר אותם מתוך הזיכרון, או תוך קריאה ברפרוף. (ויתכן גם שטעיתי, וזה כן היה מדוייק).
2. בדרך כלל, הקריאה שלו נשמעה לי עם רי"ש רגילה (לא זוכרת איך רי"ש זוֹ נקראת), ולא ברי"ש מתגלגלת, כפי שנהוג ללמֵד אספרנטו. במיוחד היה לי מסקרן לשים לב לכך. (:

תודה על הקישור, ראיתי בצד הסרטון עוד דברים מעניינים.
לצפיה ב-'אין רגע דל - חידה כ"ז (קכ"ה) '
אין רגע דל - חידה כ"ז (קכ"ה)
15/02/2017 | 12:31
55
27
Ĉu serpento estas membro de hospitalo?
kvar literoj
המשך>>
Ĉu serpento estas membro de hospitalo?
kvar literoj
לצפיה ב-'תוכנית המועדון ליום שני - 20.2.17.'
תוכנית המועדון ליום שני - 20.2.17.
15/02/2017 | 19:30
1
10

שלום חברים,

ביום שני, כ"ד בשבט תשע"ז - 20.2.17, יארגנו כמה מהחברים שלנו את המפגש, בשני נושאים שונים. 
או יותר - כפי שיאפשר הזמן. 

להתראות,
אלדד ומיכל.

לצפיה ב-' Kluba programo por lundo, 20.2.17'
Kluba programo por lundo, 20.2.17
17/02/2017 | 01:08
6

Karaj geamikoj,

Lundon, 20.2.17, kelkaj el niaj amikoj gvidos la kluban renkontiĝon pri du diversaj temoj, aŭ pli, laŭ la tempo disponebla.

Ĝis la revido,
Miĥal kaj Eldad

לצפיה ב-'חלקי הגוף EO - HE והפוך'
חלקי הגוף EO - HE והפוך
16/02/2017 | 09:39
5
10
לכל המעוניינים
לצפיה ב-'נחמד. אתה הכנת את זה?'
נחמד. אתה הכנת את זה?
16/02/2017 | 10:20
4
8
משהו מזה עוד ייכנס לאחת החידות. ראו הוזהרתם
לצפיה ב-'אכן כן בעזרת מורז'ן'
אכן כן בעזרת מורז'ן
16/02/2017 | 10:30
2
לצפיה ב-'בבקשה לא.'
בבקשה לא.
16/02/2017 | 14:28
2
12

גם לאה רצתה להכין שיעור על חלקי הגוף, וביקשתי ממנה שלא.
גוף האדם והחי, מגעיל אותי.
טוב, אבל אפשר שפשוט לפעמים לא אשתתף. זה לא נורא.
לא רוצה להיות רודנית בפורום או במועדון, רק אישור לא להשתתף בדברים שאני לא אוהבת.
לצפיה ב-'אין מה לעשות תסתכלי על זה כערך מוסף שבת שלום'
אין מה לעשות תסתכלי על זה כערך מוסף שבת שלום
16/02/2017 | 16:27
1
3
לצפיה ב-'שבת שלום ומבורך.'
שבת שלום ומבורך.
16/02/2017 | 19:30
3
לצפיה ב-'חידה כ"ו (קכ"ד)'
חידה כ"ו (קכ"ד)
12/02/2017 | 22:51
74
111
Ĉiuj alvenis el imperativo de la globo.
Kvin literoj
המשך>>
Ĉiuj alvenis el imperativo de la globo.
Kvin literoj
לצפיה ב-'תוכנית מועדון יוסי שמר ל-13.2.17.'
תוכנית מועדון יוסי שמר ל-13.2.17.
09/02/2017 | 00:50
3
14

שלום חברים,

ביום שני, י"ז בשבט - 13.2.17, תנחה יהודית ערב של תרגום משפטים מעברית לאספרנטו, לפי הספר המקסים והמרגש "צבע המים" / ג'יימס מקברייד.

*  *  *  *  *  *  *  *
אם ישאר זמן פנוי אחרי התרגומים, נעבור לקריאת קטע מיוחד בנושא אחר.

להתראות,
אלדד ומיכל.

לצפיה ב-'Kluba programo por 13.2.17'
Kluba programo por 13.2.17
09/02/2017 | 14:59
6

Karaj geamikoj,

Lundon, 13.2.17, Judith gvidos en la klubo vesperon de tradukado de frazoj el la hebrea en Esperanton, laŭ la emociiga libro "La Koloro de la akvo", de James McBride.

* * * *

Se restos libera tempo post la tradukado, ni legos specialan fragmenton en alia temo.

Ĝis la revido en la klubo,
Miĥal kaj Eldad

לצפיה ב-'שינוי חלקי בתוכנית המועדון הקרובה:'
שינוי חלקי בתוכנית המועדון הקרובה:
12/02/2017 | 00:32
1
18

שלום חברים,

התוכנית שהודענו עליה, שאותה תנחה יהודית ביום שני הקרוב - 13.2.17 - נשארת כפי שכתבנו.

אם ישאר זמן לאחר תרגום המשפטים, יהודית תחלק את הטקסט המתורגם בין שני משתתפים, שיקראו את הדיאלוג בין האם והבן.

ואם ישאר עוד זמן (מה שלא כל כך נראה לי, מיכל), היא מציעה גם לקרוא פרק או קטעים מפרק מהנסיך הקטן. הפרק שבו מדובר על חברות בין אנשים, שהוא פרק יפה מאוד בעיניה.

לצפיה ב-'רק טוב יכול לצאת מזה'
רק טוב יכול לצאת מזה
12/02/2017 | 08:23
12
אם יישאר זמן - יופי.
אם לא אז יש לכם כבר תכנית למפגש נוסף. במפגש כזה אפשר לקחת קטע לא ארוך ולהפוך אותו, בזוגות, לדיאלוג מאולתר, שאחר כך מציגים לפני השאר. כך גם מתרגלים קריאה וגם דיבור.
לצפיה ב-'נמחק לי שליש מהדיווח ולא מוצאת במחשב. אתחיל מחדש. ):'
נמחק לי שליש מהדיווח ולא מוצאת במחשב. אתחיל מחדש. ):
06/02/2017 | 23:32
31
46

היינו 19 או 20 הערב במועדון.
כולל ארבעה אורחים חדשים, שמפאת האכזבה שלי מהמחיקה, וגם בגלל קוצר הזמן, לא אפרט שוב מי היו.

דורון עיבד עבורנו כמה קטעים, מתוך שלוש המערכות של המחזה הידוע "בית בובות" של הנריק איבסן, והדפיס לנו אותם. למעשה, היו רק שלוש הדמויות העיקריות, ללא דמויות המשנֶה.
את הקטעים האלה, הכנּו לקריאה אמנותית. המחזה מתרחש בערב חג המולד בנורבגיה, בביתּה של משפחת הֶלְמֶר.

ללאה היה התפקיד הפותח של נורה, מול אלדד כבעלה, טוֹרְוָולְד הֶלְמֶר, והיא הביאה כמה אביזרים מתאימים = מתנות חג המולד למשפחה ולמשרתים. 
שניהם שיחקו יפה מאד, והכניסו אותנו לאווירה.
דורון סיפר על תוכנו של המחזה, והסביר בעיקר באספרנטו ומעט בעברית, גם בהתחלה, וגם בין הקטעים. כך שגם מי שאינם מכירים את המחזה, או שכחו, יוכלו להבין אותו היטב.

אחרי זה הייתי אני נורה, מול דורון, כקְרוֹגְסְטָאד, האיש הרע במחזה. פקיד בנק, שהִלווה סכום כסף גדול לנורה, ששמרה זאת בסוד מבעלה, ונשאר לה רק עוד מעט להחזיר לו.

דורון שיחק בצורה נפלאה, כשחקן (וגם כבמאי) מקצועי. 
בהמשך, אלדד היה שוב טורוולד, מולי. ואת הקטע האחרון, והקשה ביותר, קראנו דורון ואני. אני לא יכולה להעיד על עצמי, וגם "חסיתי בצילו" של דורון, כפי שהוא בעצמו הודה. והוא באמת קרא בצורה אמנותית במיוחד
להגנתי, אוכל לומר רק שהאספרנטו עדיין לא מתגלגלת בפִֿי בקלות, אבל השקעתי מאמצים רבים בקריאת המחזה שוב ושוב בעברית ובלימוד הקטעים שלנו באספרנטו. ממש חרשתי אותו בשלושה וחצי הימים האחרונים. ותירוץ נוסף: שעדיין קשה לי לראות ולקרוא, אחרי הניתוח בעין שעברתי לא מזמן.

אחרי זה שוחחנו עוד מעט על המחזה, ואז פינינו את השטח לישיבת ההנהלה.
כולנו עמדנו יפה, בסופו של דבר, בלוח הזמנים.

המון תודה ללאה, ולאלדד ששיחקו (ומעט מעט גם עודד :)) היטב, ובמיוחד לדורון, על הבימוי, המשחק המצוין, ואישית גם על ההזדמנות השווה שנִּתנה לי על-ידיו הפעם 

*  *  *  *  *  *  *  *
מיהרתי עכשיו, כי מחר עלי לקום מוקדם, ולנסוע ליום עיון של החוג ללשון העברית באוני' העברית בירושלים. הצעתי כבר לאחדים. אם מישהו רוצה להצטרף אלי, בתח"צ, בבקשה. יהיו ביום זה ארבעה מושבים, החל מ-12:00 עד 20:00, בקמפוס הר הצופים, בבניין מאירסדורף, שעדיין עלי לברר איפה הוא בדיוק.
אולי עמרי, למשל, אם אתה נמצא שם בין כה וכה?
אני לא יודעת לשלוח קישור, כי זה הגיע אלי כקובץ PDF, ואין לי עכשיו זמן לשחק, עד שאמצא את השיטה.

לצפיה ב-'יישר כוח, תמונות, ספרים וישיבת ההנהלה'
יישר כוח, תמונות, ספרים וישיבת ההנהלה
07/02/2017 | 09:57
14
120
כל הכבוד לדורון ולמשתתפים. מחכים לשידור חוזר...תמונות בקישור https://plus.google.com/photos/1050300544442142022... ואחת מצורפת. האמת שהתכוונתי לבוא אבל התעכבתי בעבודה כדי להדפיס חמרים לישיבת ההנהלה (כולל את הגירסה הראשונית של הגיליון הכפול של הבטאון שאני מקווה לסיים עד לסופשבוע כדי שאפשר יהיה לחלק שם לחברים ולאורחים מחו"ל). לכן הגעתי רק ב-7:40 לקראת הסוף. שמחתי לראות שהמועדון מלא מפה לפה (ספרתי 28 איש!) כולל כמה פנים חדשות (וצעירות!).
בתום התכנית הצגתי כמה ספרים - בעיקר חילקתי (כמו סנטה קלאוס, בהמשך לאווירת המחזה של איבסן) 8 עותקים של ספר הזיכרון ליוסי (למי שעוד לא קבלו או רצו להחליף למהדורה השניה המשופרת), וכן את ה"נסיך הקטן" (רכשנו 3 עותקים, 1 נמכר מיד ושניים מיועדים לתצוגה/מכירה לקהל הרחב בת"א וביריד הספרים בירושלים ביוני). כמו כן סיפרתי על הספר החדש על אספרנטו (באנגלית)  https://www.amazon.com/Bridge-Words-Esperanto-Universal-Language/dp/0805090797  לעותק אחד מחיר הספר 50 ש"ח ודמי המשלוח כ-100 ש"ח!!. לכן הוצע לעשות רכישה קבוצתית כדי לחסוך בדמי המשלוח. 
ישיבת ההנהלה: אורחים מוזמנים תמיד, וכמה אכן נכחו בתחילת הישיבה. לבקשת כמה חברים, הפעם נשלח סדר היום מראש לכל החברים, וגם הפרוטוקול יפורסם באתר. בשל התכנית הארוכה מהרגיל וחלוקת הספרים התחלנו את ישיבת ההנהלה  באיחור רב, אך היינו יעילים וסיימנו עד 9:30. שמענו דיווח תקציבי משלמה הגיזבר - על 2016 והצעת תקציב ל-2017, כולל דיווח על התקדמות הצעדים לקראת רכישת משרד. בהמשך דיווחתי על מצב ההרשמה לסופשבוע באשקלון - יש כבר 43 נרשמים ללינה במלון, מהם 7 מחו"ל. כמו כן הצגתי את התכנית לבטאון הכפול ואת מכירות הספר של יוסי, (ב-UEA אזלה המהדורה הראשונה). לבסוף אישרה ההנהלה שכירת דוכן ביריד הספרים הבינלאומי בירושלים, שהשנה יערך ביוני. כאמור, פרוטוקול הישיבה המלא יפורסם בקרוב באתר אל"י.
לצפיה ב-'תודה, עמרי.'
תודה, עמרי.
07/02/2017 | 23:55
4
23

רק האמת, שהצטערתי מאד שלא הגעת מוקדם יותר אמש, כשעדיין קראנו את המחזה.

תודה על התמונות הנחמדות שצילמת. 

אבל הכי שמחתי בדיווח שלך, על המשפט: "כולל דיווח על התקדמות הצעדים לקראת רכישת משרד."
אני לא יודעת איך בדיוק זה יתבצע, גם מבחינת הרכישה, וגם מהבחינות המעשיות אחר כך. אבל זה צעד שנראה לי משמעותי וחשוב מאד עבורנו, אל"י

לצפיה ב-'משרד לאל"י'
משרד לאל"י
08/02/2017 | 00:21
3
22

>אבל הכי שמחתי בדיווח שלך, על המשפט: "כולל דיווח על התקדמות הצעדים לקראת רכישת משרד."
אני לא יודעת איך בדיוק זה יתבצע, גם מבחינת הרכישה

הפרטים יופיעו בפרוטוקול הישיבה שכאמור יתפרסם באתר אל"י בקרוב. אכן זה יהיה צעד משמעותי מאוד לאגודה, ולא רק מבחינה כלכלית.
לצפיה ב-'אפשר לומר שזה יהיה "צעד קטן לאדם, וצעד גדול לאנושות!" '
אפשר לומר שזה יהיה "צעד קטן לאדם, וצעד גדול לאנושות!"
08/02/2017 | 00:32
16

יופי שנוכל לקרוא על כך בפרוטוקול. זה באמת יעניין אותנו. 
לצפיה ב-'משרד או מקום התכנסות+משרד?'
משרד או מקום התכנסות+משרד?
08/02/2017 | 08:41
1
25
בכל אופן זה הזמן להדק את החגורה ולחסוך כל שקל.
כדאי גם שהחברים יקבלו מסר כזה מלמעלה.

לצפיה ב-'Ni devas trovi financan subtenon '
Ni devas trovi financan subtenon
12/02/2017 | 11:52
2
לצפיה ב-'הלוואי שהיו 28'
הלוואי שהיו 28
08/02/2017 | 08:51
8
287
אתה סופר גם את חברי ההנהלה שהגיעו לאחר הסיום. הלוואי שהם (כולל אותך) היו מצליחים להכניס ללו"ז העמוס שלהם גם את תכנית המועדון במלואה. זה היה מכבד אותנו ואת ההשקעה שלנו. יש לי הרבה כבוד לעבודה הקשה שלך על העיתון, אבל לאחר עיכוב בהופעת הגיליון, לא זו צריכה להיות הסיבה.
אני שמח שהייתם יעילים, אבל בניגוד לדבריך, אנחנו סיימנו בדיוק בזמן, במאמץ רב, ובשיתוף פעולה של החברים, שהגיעו לבקשתנו לפני 18:30. אילו הייתם אתם מגיעים בזמן לישיבה, הייתם מתחילים בזמן. 

לצפיה ב-'תגובה לא מכובדת'
תגובה לא מכובדת
08/02/2017 | 13:31
7
25
ספרתי את הנוכחיםב-7:40, 5 דקות לפני שסיימתם והיו 28, גם אפשר לראות זאת בתמונות שצילמתי. איני יודע מתי בדיוק הגיע כל אחד, אבל לא זה העניין.
דורון היקר, כיון שקראת את הפוסט שלי (אולי כמה פעמים), בודאי הבחנת בשבחים לך ולמשתתפים. גם הצגתי זאת בהודעה לכל חברי אל"י ובכמה פורומים בינלאומיים. אם קשה לך להחזיר באותה מטבע, הייתי מצפה שלפחות לא תמתח ביקורת על חברי ההנהלה שהגיעו רק לחלק מהתכנית, כיון שאולי יש להם עוד דברים בחיים, ואולי הגיעו מרחוק, וכיון שהם אמורים לשבת שם עוד שעתיים אחרי שסיימתם.
בנוסף, תרשה לי לתקן כמה טעויות במה שכתבת, שעלולות ליצור רושם לא נכון אצל מי שאינם מכירים את העובדות. 
מנהלת המועדון ביקשה שנדחה את התחלת הישיבה כיון שהתכנית היתה אמורה להמשך עד 8:15, ולחילופין שנתחיל את הישיבה בלובי. כיון שלא מעשי לקיים ישיבה בלובי, קבלנו את הגזירה והתכוונו להתחיל את הישיבה באיחור.
כיון שנאמר לי שהתכנית תמשך עד 8:15, כיוונתי להגיע ב-7:15-7:30, כדי שאספיק לראות את התכנית במשך כשעה. להזכירך אני מגיע מירושלים, בד"כ אחרי הרצאה באוניברסיטה. בסופו של דבר סיימתם מוקדם מהצפוי, ב-7:45, אבל אז הצגתי את שלושת הספרים (דבר שתיאמתי מראש) ועניתי לשאלות חברים על סוף השבוע. גם לוקח זמן לסדר את השולחנות, והאנשים, כך שהתחלנו את הישיבה באיחור של כחצי שעה, כפי שצפינו מראש. אך איננו מתלוננים, כיון שהדבר החשוב הוא באמת המועדון.
כפי שכתבתי, בסופו של דבר הגעתי למפגש המועדון מאוחר ממה שהתכוונתי, בשל הכנת חומרים לישיבה, כולל דוגמא של הבטאון, שהתמשכה מעל למתוכנן.
ולבסוף, חבל שאתה מבקר את האיחור בהופעת הבטאון, בשעה שאתה מכיר היטב את הסיבה - העבודה האדירה על המהדורה השניה של ספר הזיכרון ליוסי (שבמקרה נעשתה ברובה ע"י עורך הבטאון) כמו גם את הפתרון (שאושר ע"י ההנהלה) -  כדי להדביק את האיחור אני עורך בטאון כפול. 
לצפיה ב-'אני עומד מאחורי כל מילה שכתבתי'
אני עומד מאחורי כל מילה שכתבתי
08/02/2017 | 15:43
6
15
לצפיה ב-'ויחד עם זאת'
ויחד עם זאת
08/02/2017 | 16:05
5
26
אני מצטער אם נפגעת מהדברים שלי.
נעשה שולם: את הקריאה עצמה סיימנו כחמש דקות לפני שנכנסת, בנוכחות כ-18 או 19 אנשים, ואז מכיוון שסיימנו קצת לפני הזמן, ניצלנו את הדקות שהתפנו כדי לשוחח קצת באספרנטו על מה שקראנו (מבחנתי זה נקרא שהתכנית הסתיימה 5 דקות קודם), ובזמן הזה הופיעו עוד כמה אנשים, ואתה לא ידעת מי בא באיזה שלב. לכן תיקנתי.
בסופו של דבר יצא לטובה שנכנסתם אחרי שסיימנו לקרוא (זו לא אשמתכם כי חשבנו שיימשך יותר זמן), כי כניסה מאוחרת ודאי הייתה מוציאה מהריכוז. אבל שוב אני אומר - כל אחד והלו"ז שלו, אי אפשר לבוא בטענות, ואולי מישהו בכלל לא אוהב את זה - הכל מותר ומקובל. רק היינו מרגישים נחמד עוד יותר אילו ה-28 שאתה מדבר עליהם, באמת היו נוכחים.
אגב, הספר ממש יצא יפה. שלא תחשוב שאם יש לי ביקורת, אז זה מוחק לך את הזכויות הרבות שלך. הספר הזה הוא אחת הזכויות הגדולות והמרשימות וגם המרגשות, ורואים שזה נעשה עם לב.
לצפיה ב-'המראה שהתגלה לי היה מקסים - בלי קשר למספרים'
המראה שהתגלה לי היה מקסים - בלי קשר למספרים
08/02/2017 | 22:12
4
16
חוץ מזה כדאי להזכיר שבקהל נצפו מספר חברי הנהלה שהגיעו מוקדם יותר מ5 הדקות האחרונות ... 
וזה בהחלט מפגש שהיה משמח מאוד גם את יוסי ז"ל על שמו קרוי המועדון. 
לצפיה ב-'אכן שמחתי מאוד לפגוש את גבי '
אכן שמחתי מאוד לפגוש את גבי
08/02/2017 | 23:00
2
16
כבר ב-18:00 ואלדד ויואלה - הם מה'קבועים'. (מקווה שלא שכחתי מישהו).
גם לי ברור שיוסי היה מאוד נהנה וגאה. זה שנכחו עלמה ועלם שעדיין לא בני 20, והוא בכלל הגיע במיוחד מירושלים - גם זה מאוד משמח.
לצפיה ב-'אם אתה מתכוון ל"קבועים" מההנהלה, אזכיר לך גם את אסף. '
אם אתה מתכוון ל"קבועים" מההנהלה, אזכיר לך גם את אסף.
08/02/2017 | 23:32
1
19

.
לצפיה ב-'יפה'
יפה
08/02/2017 | 23:47
14
לא ידעתי שהצטרף לצוות 
לצפיה ב-'נכון מאד. חברי ההנהלה שהגיעו מההתחלה, היו (לפי סדר ישיבתם) '
נכון מאד. חברי ההנהלה שהגיעו מההתחלה, היו (לפי סדר ישיבתם)
08/02/2017 | 23:41
18

גבי, מתילדה, אסף, יהושע (יואלה?) ואלדד. כלומר, רוב האסטררנוי.
אתה הגעת בשלב קצת מאוחר, אבל עדיין הספקת להיות בחלק מהתוכנית. שלמה (עם דנית) הגיעו מאוחר, וקצת אחריהם גם עמרי, כשהיינו כבר בשיחת הסיכום. (וערן לא הגיע הפעם).

וגם אני משוכנעת שאת יוסי זה היה משמח עד מאד. אני תמיד תוהה אם הוא רואה אותנו מלמעלה. ובכל אופן, ממשיכה לספור עבורו את המשתתפים בכל ארוע. 

(זה כל כך נטמע בי, עד כדי כך, שגם במשפחה המורחבת שלנו אני סופרת בכל האירועים. ובכלל, בהזדמנויות שונות. למשל, גם בהרצאה של עמרי בשבוע שעבר במצפה הכוכבים ספרתי). 
לצפיה ב-'תודה על הדיווח הכה יפה'
תודה על הדיווח הכה יפה
07/02/2017 | 22:03
10
29
ואחרי המילים היפות שכתבת עליי, ולא בגללן, אלא כי זה מגיע לך, אני רוצה להעלות על נס את ההשקעה העצומה והביצוע הבכלל לא רע שלך. כמובן שלי האספרנטו יותר מתגלגלת על הלשון ושבגלל זה האפלתי עלייך. ברור לי שאילו זה היה בעברית היית מצליחה להיכנס לזה עוד יותר. אבל אני בספק עד כמה החברים מעלים על דעתם כמה זה קשה למישהי שלא רגילה לקרוא אספרנטו כדבר יום ביומו, לקרוא רצוף - לא עמוד שלם - אלא כ-20 עמודים ולקרוא אותם נכון.  זה ממש לא דבר של מה בכך. ועשית את זה עם ההבעות הנכונות.
זה היה ממש מאמץ הירואי מצדך ואני מאוד מעריך אותו ובטוח שזה קידם אותך מאוד. ממליץ לך לרכוב על גל ההצלחה ולהמשיך לקרוא באספרנטו.
או את כל בית בובות https://eo.wikisource.org/wiki/Puphejmo
או כל דבר אחר. וכמובן לדבר באספרנטו כמה שיותר.
לצפיה ב-'אין לך מושג כמה שימחתני,'
אין לך מושג כמה שימחתני,
08/02/2017 | 00:29
9
25

דורון
להערכה כזאת ולמחמאות כאלה, באמת לא העזתי לצפות, והן ממש מחממות את ליבי. עד כדי כך, שאשמח לקרוא את "בית בובות" באספרנטו!

כבר נכנסתי לקישור, ראיתי שאני יכולה להגדיל את הפונט כרצוני, ושמרתי אותו על שולחן העבודה.

למעשה, התלהבתי מאד מאד מהצגת "בית בובות" לפני כ-3,4 שנים בירושלים, ע"י תיאטרון באר שבע, ומקריאת הספרון עם המחזה, לפחות פעמיים בעבר.

אבל לקראת הקריאה שלנו אמש, חרשתי את הספרון כל כך הרבה (בימים ובלילות), וחשבתי עליו המון. וכמובן קראתי ולמדתי את הקטעים שהכנת לנו באספרנטו, עד שממש התאהבתי במחזה. ובעיקר בדמותה של נורה.

כי מדמות די נהנתנית ומפונקת, היא הפכה לאישה מסורה לבעלה. לכן היא לקחה את ההלוואה, שהצילה את חייו. ולכן עבדה בעבודות קטנות בסתר, מאחורי גבו של בעלה, כדי להחזיר את ההלוואה ולהמשיך בחייהם הלאה בשלווה.

אבל עקב הנסיבות שבהמשך, והאיומים מצד קרוגסטד המַּלוֶוה, היא למדה להכיר את בעלה:
מרוב חשש לגורלו הוא ולשמו הטוב, טורוולד בעצם בגד בה נפשית. ובכך הוא עבר את כל הקווים האדומים שלה. היא התבגרה בבת אחת, הבינה שהיא לא יכולה לחיות עם אדם זר, ושום פיתויים מצידו לא יחזירו אותה אליו.
היא עוזבת אותו, כדי להכיר את עצמה בדמותה החדשה, ולהיות אישה עצמאית.

שוב תודה שהבאת לנו את המחזה הזה, עם הקיצורים והעיבודים שלך, עם הבימוי ועם המשחק הנפלאים. 
ואכן כן, זה קידם אותי מאד, גם מבחינת האספרנטו וגם מבחינת המשחק. וגם אני בטוחה שאם זה היה בעברית, הייתי יכולה לשחק הרבה יותר טוב, כי עדיין, עברית היא השפה הכי קלה לי בעולם. 

לילה טוב. 

לצפיה ב-'נהדר. ואגב היטבת לנתח את הדמות'
נהדר. ואגב היטבת לנתח את הדמות
08/02/2017 | 09:07
6
20
אכן בכל מחזה ראוי לשמו דמות/דמויות עוברת מהפך, במקביל או שלא במקביל לעלילה.
היוונים קראו לזה peripeteia 
ולמרות המעבר מאושר לאומללות זה לא אומר שהצופים יוצאים אומללים, אלא להפך, מזוככים (קטארזיס). כי מי מאיתנו לא מכיר משהו מהעלילה הזו, באיזה אספקט שזה לא פוגש אותו. למרות שלאף אחד כנראה זה לא קורה בתוך שלושה ימים ובמקום אחד, וזה כוחם של המחזות היוונים כמו הראליסטים - דחיסה עצומה של פעולות ורגשות לתוך קפסולה של זמן ומקום.
לצפיה ב-'יופי, תודה . האמת, שעל פריפתיאה לא שמעתי ולא ידעתי כלל.'
יופי, תודה . האמת, שעל פריפתיאה לא שמעתי ולא ידעתי כלל.
08/02/2017 | 14:09
5
19

עד עכשיו, ניסיתי להבין את ההצגות הלא מעטות שראיתי, אבל זו היתה הבנה של מחשבה הגיונית ורגשית בלבד. לא ממש ניסיתי להיכנס לעומק הדמויות.

הפעם הראשונה והיחידה עד עתה שניסיתי להתעמק בדמות, היתה כשקראתי (לבד) בגיל 9 את הספר "אילוף הסוררת", בפני המורָה והכיתה שלי, וזכיתי להצלחה רבה (ולציון גבוה בעברית). זה היה בזכות אחי, שהיה אז בן ½16 וחצי, והדגים לי איך לקרוא יפה, ולשנות את הקול בהתאם לדמויות. ואז נכנסתי לדמות בחדווה רבה. 

אבל הפעם, זו הפעם הראשונה שעשיתי עבודה כזאת מתוך התעמקות והתלהבות, ממרום גילי. (:

וכלל לא ידעתי, כלומר, לא שמתי לב לכך, שמַּעֲבָר כזה של דמות/דמויות, הוא שינוי דרמטי מקובל ולא יוצא דופן, אצל מחזאים חשובים, ובמחזות רבים. 

אם יזדמן לי לראות הצגות נוספות, אתבונן כבר מתוך עניין רב והבנה בוגרת יותר. 
ותודה על שהִשכלתני עוד בנושא תיאטרון.

לצפיה ב-'מאוד מקובל'
מאוד מקובל
08/02/2017 | 23:56
4
7
מחזאים כותבים את זה כך, ובמאים מדגישים את זה כך, שהדמויות מעוצבות בהתחלה בצורה כמה שיותר מובהקת בכיוון מסוים, ובעקבות המפנה הן תגענה למצב כמה שיותר מובהק בכיוון ההפוך. ככל שיוצגו בדרך מסוימת, כך מפלתן או ההשג שלהן יהיה יותר משמעותי בסיום.
למשל אילו נורה הייתה אדם ממוצע, אולי רק קצת פתייה אבל גם קצת "יודעת משהו על העולם הזה", אז הסיום לא היה כל כך מהמם.
לצפיה ב-'אבל אתה לא רומז שנורה היתה פתיה בהתחלה. נכון?'
אבל אתה לא רומז שנורה היתה פתיה בהתחלה. נכון?
09/02/2017 | 01:31
3
9
היא היתה אולי רק קצת שברירית.
היתה לבטח אהובה מאד על אביה, שנהנָה לראות בה תינוקת חמודה, ילדה בובתית = pupinfano. וכך המשיך להתייחס אליה גם כשגדלה.
גם בעלה התנהג אליה כמו אל pupedzino, וכינה אותה בכינויי חיבה, כמו ציפור מצייצת, סנאית וכד'.

אני חושבת שהיא נהנתה בסך הכל מהיחס המגונן והחמים מצד שני הגברים החשובים והאהובים בחייה, התפנקה בבית אביה, ואחר כך גם בבית בעלה. לא היתה צריכה בכלל לדאוג בענייני היומיום, אלא ליהנות מהחיים הטובים.

ואז, עברו החיים שלה מהפך לא קל, כשבעלה חלה מאד, ומיד אחרי זה נפטר אביה. והיא נאלצה לדאוג לכל בעצמה, והפכה להיות אישה חזקה: אישה שלוקחת הלוואה גדולה מאחורי גבו של בעלה, נוסעת איתו וסועדת אותו ארבעה חודשים בארץ זרה, עד שהבריא לגמרי. ואחרי זה, עובדת בחריצות ובסתר, כדי להחזיר בכוחות עצמה את ההלוואה שלקחה, בלי לספר דבר וחצי דבר לבעלה.

רק לאחר שקלטה את בגידתו הנפשית של בעלה בה, הידיעה מערערת את חייה מִן היסוד. אז היא גם קולטת שאביה ובעלה התייחסו אליה כל החיים בצורה זהה. ובדיעבד, היא כועסת על שניהם, שלא באמת אהבו אותה, אלא רק השתעשעו בה בחיבה.

זה המהפך הדרסטי בעלילה, אשר את סופו המפתיע אנחנו יודעים.

{כולה, רציתי להדגיש שבשום שלב נורה לא היתה פתיה. אבל מניחה שגם אתה לא חושב עליה כך}.

לצפיה ב-'למעשה, אפשר לחלק את חייה של נורה, לשלוש תקופות שונות.'
למעשה, אפשר לחלק את חייה של נורה, לשלוש תקופות שונות.
09/02/2017 | 02:39
2
11

שהמחזה מביא לנו אותן לא לפי הסדר, אלא כך:

2. נורה כמעט סיימה את תשלום החוב לקרוגסטג, אבל הוא בא אליה בבקשת עזרה מבעלה, ובאיומים.

1. ההבנה שאביה ובעלה לא ידעו לאהוב אותה, אלא אהבו לחזר אחריה, ולגונן עליה מפני החיים האמיתיים.

3. נורה קולטת שבעלה לא אהב ולא אוהב אותה באמת, אלא דואג קודם כל לעוֹרוֹ. היא מחליטה לעזוב אותו, בלי להתפתות אליו ואל החיים הנוחים בביתו. אלא ללמוד להכיר את עצמה, ולהיות אישה עצמאית, המכבדת את עצמהּ
לצפיה ב-'כן ובעצם'
כן ובעצם
09/02/2017 | 11:29
1
9
כמעט אין מחזה שבו לדמויות אין עבר משמעותי ורלבנטי מאחוריהן, ממשי או נפשי. הרי בשעה-שעתיים של מחזה אין זמן להראות הכל. לכן, לפי מה שלמדתי רוב המחזות הטובים נפתחים ב'הגיעו מים עד נפש' וחייבים לפעול בדחיפות כדי לתקן את המצב.
כמו שבאדיפוס המלך לא מתחילים לספר לנו את הסיפור המעניין כשלעצמו על הנבואה שכאשר יגדל ירצח את אביו ו... אלא מתחילים את המחזה כשהוא כבר מלך, ויש מגפה בעיר. חייבים לגלות מי רצח את לאיוס כדי לסיים את המגפה. רק דרך הגילוי שלו (שהוא עצמו אשם) מתגלה כל העבר. אותו דבר במחזה של איבסן, שהעבר מתגלה תוך כדי משבר, ואולי בכל 12 המחזות האחרונים שלו.
ונורה אולי כן מוצגת כנאיבית, גם אם לא ממש פתיה, מישהי שלא מנוסה בחיים, וכדי להראות את זה טוב יותר, האנטי-תזה שלה היא גב' לינדה. אני מציע אבל שנפסיק כאן את הדיון גם מחוסר זמן, וגם מ'חוסר עניין לציבור'.
לצפיה ב-'הכל נכון (נזכרת עכשיו גם מ"אדיפוס המלך"). וגם השאר נכון, '
הכל נכון (נזכרת עכשיו גם מ"אדיפוס המלך"). וגם השאר נכון,
09/02/2017 | 13:07
10

כשחושבים על כך.
וכן, כדאי שנפסיק כאן את הדיון, שמתחיל גם לדעתי להיראות כבר , למרות שבשבילי, היה מאד מעניין ומלמד. (:
לצפיה ב-'הופעה חוזרת באשקלון'
הופעה חוזרת באשקלון
09/02/2017 | 09:58
1
19
מיכל, נראה שהגשמת במלואה את התחזית שכתבתי לך במייל, שתבצעי את התפקיד על הצד הטוב ביותר. בפוסט התגובה הצעתי "שידור חוזר", וכעת הזמנה יותר ספציפית: מה דעתכם להציג גירסה את המחזה (אולי בגירסה מקוצרת ועם קצת משחק) בתכנית הסופשבוע? אני יודע ששני השחקנים הראשיים (את ודורון) לא התכוונתם להגיע, אבל אולי תגיעו לשם כך רק לאחה"צ-ערב יום חמישי? ניתן לכלול את זה בתקציב לתכנית.
באופן בלתי תלוי אני יכול לפרסם כתבה על ההופעה בביטאון.
לצפיה ב-'עמרי, אכן כתבת לי באחד המיילים תחזית נאה ומעודדת כזאת. '
עמרי, אכן כתבת לי באחד המיילים תחזית נאה ומעודדת כזאת.
09/02/2017 | 13:20
64

זה היה כשהייתי עדיין בשיא הלחץ והחששות. (:
וגם ראיתי את הצעתך ל"שידור חוזר" בדיווח שלך.
נדמה לי שכתבת כאן בטעות, שניתן לכלול את זה בתקציב לתוכנית, כשהתכוונת לזמן בתוכנית. לא?

בכל מקרה, לי זה נשמע רעיון מעניין, ואולי אפילו מפתה. יהיה לי זמן גם "לחרוש" שוב את תפקידי בינתיים. אבל קשה לי להאמין, שאחרי שכבר קבעתם את התוכנית לסופ"ש, תוכלו "להשחיל" גם אותנו בתוכה.
וחשוב מזה, אני לא יודעת אם דורון יוכל ו/או יִרצה לעשות זאת בכלל. ובלעדיו, ברור שאין שום טעם ואפשרות לכך. 

אז נחכה להחלטתו ולתשובתו.

לצפיה ב-'תודה רבה, מיכל,'
תודה רבה, מיכל,
11/02/2017 | 00:23
4
13
על הדיווח הנאמן - והמרתק!
אכן, התוכנית הפעם הייתה מרתקת, הניהול, ההסבר, הבימוי של דורון - והצגת התפקידים (וגם אני גילמתי פעמיים את טורוואלד) - היה מהנה מאוד. נהניתי מאוד מן החלק האחרון במחזה, שהתנהל בינך לבין דורון. שניכם שיחקתם את התפקיד בצורה יפה מאוד.

קראתי את הדיווח שלך קצת אחרי שהעלית אותו, ועכשיו הגיע סוף סוף סוף השבוע, כך שיש לי זמן להגיב באריכות. Kiel vi scias, mi havis tre okupatan semajnon, pri du urĝaj tradukoj.

אשלים את מה שלא הוספת, עקב העובדה שתפוז העלים את ההודעה הקודמת, המושקעת שלך: היו לנו שני משתתפים חדשים, צעירים - שקד וריטה. שמחתי מאוד שהם הגיעו, פעם ראשונה לשניהם במועדון, ואני מקווה שהם ימשיכו להגיע למפגשים.

בהזדמנות הזאת אני מציע, היות שגם לי קרה כמה פעמים שהודעה נעלמה, מדי פעם תוך כדי שאנחנו כותבים את ההודעה, לשמור אותה גם לזיכרון של חלונות (כלומר, לצבוע את כל ההודעה הקיימת, וללחוץ על Ctrl+C), ואז גם אם כל ההודעה פתאום תימחק, אפשר לשחזר אותה על ידי לחיצה על צירוף המקשים Ctrl+V.

כדאי לשמור הודעות בעיקר כשאנחנו רואים שהטקסט כבר מכיל יותר מפסקה אחת.

המון תודה לך, מיכל, ולדורון, על התוכנית היפה. אני יודע גם, באופן אישי, כמה השקעת בלימוד התפקיד שלך במחזה, ובאופן אישי, נהניתי מאוד מהאופן ששיחקת את התפקיד הזה. אז יישר כוח!
לצפיה ב-'תודה אלדד'
תודה אלדד
11/02/2017 | 11:17
17
היה שווה להמתין לסוף השבוע.
לצפיה ב-'תודה גם לך, אלדד. '
תודה גם לך, אלדד.
11/02/2017 | 19:31
2
11

אבל מי חושב לשמור כל הזמן? 
אני מנסה לכתוב מהר ולשלוח, ולא מרגישה כל הזמן רדופה ע"י "תפוז", מאז שלא מעיפים אותנו כל רגע מהדף, כפי שהיה בעבר.
אז אני כותבת לתומי, בלי להעלות בדעתי שפתאום בכל זאת יימחק לי.

רק בעריכה אני מודעת לשעון המזוייף שלהם, ויודעת שאם יחליטו שנגמר הזמן לעריכה - אפילו אם נשארו לי בעצם עוד 14, 13 דקות! - אני כבר יודעת שיש חשש שיימחק הכל, ולפעמים זוכרת להעתיק לעכבר, לפני הלחיצה על 'פרסם'.
לצפיה ב-'העכברים - איזה זיכרון יש להם'
העכברים - איזה זיכרון יש להם
12/02/2017 | 08:55
1
5
לצפיה ב-'לעכבר הסגול והחמוד שלי - יש וַיש!! '
לעכבר הסגול והחמוד שלי - יש וַיש!!
12/02/2017 | 13:21
3
לצפיה ב-'Mi estas post la kirurgio Mi fartas bone'
Mi estas post la kirurgio Mi fartas bone
07/02/2017 | 13:21
16
14
לצפיה ב-'Bonege, Ŝaul, mi tre ĝojas por vi'
Bonege, Ŝaul, mi tre ĝojas por vi
07/02/2017 | 21:45
6
Mi nur nun vidis vian mesaĝon, ĉar mi vespere revenis el Jerusalemo, kaj nur nun malfermis mian komputilon.
Estu tute sana
לצפיה ב-'Bonege. Ripozu bone'
Bonege. Ripozu bone
07/02/2017 | 21:48
4
24
kaj daŭrigu farti bone.
לצפיה ב-'תודה מיכל , בע"ה נעבור את זה'
תודה מיכל , בע"ה נעבור את זה
08/02/2017 | 08:53
15
השתילו לי עדשה מתקנת מספר 26.
אחרי הטיול להולנד אעשה את השניה.
לצפיה ב-'דורון תודה , משתדל לנוח כמה שאפשר'
דורון תודה , משתדל לנוח כמה שאפשר
08/02/2017 | 08:55
2
9
לצפיה ב-'post la kirurgia ag^o mi esperas ke vi sentas vin bone.'
post la kirurgia ag^o mi esperas ke vi sentas vin bone.
08/02/2017 | 18:52
1
5
לצפיה ב-'Jes dankon '
Jes dankon
09/02/2017 | 11:10
לצפיה ב-' יופי, שאול!'
יופי, שאול!
08/02/2017 | 17:34
12
ברכות!
החלמה מהירה!
לצפיה ב-'fartu bone sxaul ! '
fartu bone sxaul !
08/02/2017 | 21:52
8
15
ואפרופו הולנד - אם אתה עובר ברוטרדם - יש לנו כמה ספרים שצריכים להגיע לצנטרה-אופיציו ...  
לצפיה ב-'אהיה באמסטרדם '
אהיה באמסטרדם
09/02/2017 | 11:05
4
7
שלח לי מייל כשתהיה התוכנית המלאנה אשלח לך ובכיף מה שאפשר.
לצפיה ב-'אם אתה באמסטרדם שווה להגיע לרוטרדם'
אם אתה באמסטרדם שווה להגיע לרוטרדם
09/02/2017 | 11:21
3
10
גם אם היא נחמדה בפני עצמה, אולי הסיבה היחידה לבקר בה במיוחד היא ה-CO, אם זה מעניין אותך. רצוי להודיע מראש על בואך, ואולי יעשו לך סיור בבית משנת 1887 (שים לב לשנה המיוחדת) על 4 המפלסים שלו.
50+ דקות ברכבת. כדאי לבקש כרטיס הלוך ושוב ליום אחד. (dagretour). אפשר ללכת ברגל 20 דקות מתחנת הרכבת של רוטרדם ל-CO, או לקחת חשמלית מספר תחנות.
לצפיה ב-'mi klarigos'
mi klarigos
09/02/2017 | 12:56
4
אני בטיול מאורגן לגיבוש עובדים.
בכל מקום שנהיה ועדיין אין לי את המסלול הסופי יהוי לנו מספר שעות חופשיות.
ברגע שיהיה לי המסלול המדויק אדע אם זה מסתדר.
הטיול הוא טיולי כוכב כאשר המלון באמסטרדם.

לצפיה ב-'דורון הסבר בבקשה מה זה ה CO לא הצלחתי למצוא ברשת'
דורון הסבר בבקשה מה זה ה CO לא הצלחתי למצוא ברשת
09/02/2017 | 19:53
1
4
לצפיה ב-'La Centra Oficejo de UEA'
La Centra Oficejo de UEA
09/02/2017 | 22:31
6
לצפיה ב-'בלדרות ספרי אספרנטו - חוויותיי מה-CO'
בלדרות ספרי אספרנטו - חוויותיי מה-CO
09/02/2017 | 11:10
1
11
בתקופת שירותי שם הייתי בלדר ספרים יעיל וחסכתי הרבה דמי משלוח.
שלחו איתי חבילה כבדה של ספרים מרוטרדם ל-FEL באנטוורפן, שם הרציתי על ישראל. הנסיעה רק כשעה דרומה ברכבת, אבל במהלך הסיור שעשו לי בעיר היפה, הסתובבתי כל היום עם החבילה הכבדה.
גם הבלגים מצדם לא נשארו חייבים, ושלחו איתי חזרה חבילת ספרים לא פחות גדולה ל-UEA. שלפני שחזרתי, עוד העברתי סופ"ש בבריסל ולמחרת בפריס,  כשהחבילה כל העת איתי, ורק אז חזרתי ל-CO עם החבילה הבלגית הכבדה.
קצת לפני זה ראיתי איך עובדי ה-CO שעמדו לטוס לקונגרס בברזיל, מילאו את מזוודותיהם האישיות בספרים בשביל ה-Libro servo. הכל בשביל לחסוך דמי משלוח! הייתי גאה לראות שארגון כזה גדול מחפש כל הזדמנות לחסוך, ולכן גם אני ביצעתי את הבלדרות שלי ברצון רב.
גם כל חבילה שהייתה מגיעה, היו משתמשים באריזה כדי לשלוח בה ספרים שלהם לחו"ל, ומעולם לא ראיתי שהם קונים בדואר קופסה חדשה. (הסניף ממול, רק חוצים את הכביש, לא זו הבעיה)
כיום גם אני נוהג כך בעבודתי. לאחרונה הבאתי מטעם העבודה מזוודה שלמה בחוברות תווים עבור האקדמיה בירושלים, כי הזדמנתי לספרייה הלאומית, הסמוכה. כל זה בשביל לחסוך לעמותה דמי משלוח יקרים.
לצפיה ב-'בכיף אין לי בעיה עם סבלות'
בכיף אין לי בעיה עם סבלות
09/02/2017 | 11:19
7
אנחנו ארבעה אוטובוסים מהבנק בטיול מאורגן ויש לי הרבה חברים טובים שיעשו עבורי שרות.
העברתי את המייל שלי והכל אפשר לעשות, אם רוצים כמובן.
יהיה בסדר.

לצפיה ב-'ליהושוע יש את הנייד שלי'
ליהושוע יש את הנייד שלי
09/02/2017 | 11:14
11
תוכנית הטיול תהיה לי במרץ אינני יודע אם נהיה ברוטרדם.
באמסטרדם בטוח שם גם המלון אולי אפשר לתאם עם מישהו מהסניף באמסטרדם
לצפיה ב-'חידה כ"ה (קכ"ג)'
חידה כ"ה (קכ"ג)
03/02/2017 | 15:46
23
44
Vidata demalantaŭe: libro de Spinozo. Ili povas esti temo de doktoriĝo.
8 literoj.
לצפיה ב-'האמת? בעיני זה לא fair שהמוזות שלך שותקות או '
האמת? בעיני זה לא fair שהמוזות שלך שותקות או
03/02/2017 | 16:15
2
25

נכון יותר רועמות, דווקא בימי שישי אחה"צ או בערבי חגים.
זה פשוט מאכזב. 
לצפיה ב-'לקראת השבת'
לקראת השבת
03/02/2017 | 23:04
1
16
הנפש נרגעת ומזדככת, ומכאן הבזקי השכינה
לצפיה ב-'שכינה של ממש. '
שכינה של ממש.
03/02/2017 | 23:32
15
החידה הפעם נראית מעניינת מאוד.
נראה גם שהיא מצריכה נבירה באינטרנט ובכלל. אקדיש לזה זמן בין עבודה לעבודה עכשיו.
שאפו על הניסוח המעניין והאניגמטי משהו.
לצפיה ב-'תיקון קטן. הנה הנוסח'
תיקון קטן. הנה הנוסח
04/02/2017 | 02:06
17
29
Vidata malantaŭe: libro de Spinozo. Ili povas esti temo de doktoriĝo.
8 literoj

לצפיה ב-' ניסיון לפתור:'
ניסיון לפתור:
04/02/2017 | 21:57
2
15
הספר של שפינוזה הוא Etiko.
באשר להגדרה הראשונה, חשבתי שהתכוונת ל-fone, ואז קיבלתי fonetiko.
האם זהו הפתרון?

אם כן, הפריע לי שבחלקה השני של המשוואה כתבת Ili. האם fonetiko היא לא שם עצם ביחיד?
לצפיה ב-'Vere kaj stabile '
Vere kaj stabile
04/02/2017 | 22:29
1
18
ili הכוונה ל-fon'  יחד עם ה-etiko.
וכן, זה באמת שם עצם ביחד, אבל הלא ניתן לומר למשל 'הם זוג משמיים', כאשר הם ברבים, ו'זוג' ביחיד, nicht wahr?
איך היה הפעם? קל? מאתגר? 
לצפיה ב-' הפעם היה'
הפעם היה
04/02/2017 | 23:11
16
יחסית לא קשה מאוד, אבל חיפשתי מעט.
אהבתי את ההגדרה. היא הייתה מדויקת.
ועכשיו, בדיעבד, כשאני עונה לך, אני מבין גם רמז נסתר, שהיה שם ולא הבחנתי בו קודם: התייחסת למעשה לנושא הדוקטורט... שלך

לצפיה ב-'מיכל את מוזמנת לפתור. '
מיכל את מוזמנת לפתור.
11/02/2017 | 11:19
13
8
ואולי יש עוד פותרים?
לצפיה ב-'תודה על ההזמנה. בדיוק כרגע, רציתי לשאול אם אפשר הפעם'
תודה על ההזמנה. בדיוק כרגע, רציתי לשאול אם אפשר הפעם
11/02/2017 | 19:37
12
5

לקבל רמז. כי כבר ניסיתי אפשרויות שונות, ומשום מה לא הולך לי.
מיד אכנס שוב לדף שעל שולחן העבודה במחשב, ששם הכנסתי מילים שונות בנות 8 אותיות, שקשורות אל שפינוזה. אבל שום דבר לא נראה לי כ"אסימון" הנכון.

(ובהזדמנות זו, אפשר לקבל בחזרה או בהשאלה {לא בטוחה כרגע} את הספר על חייו של שפינוזה? הייתי רוצה לקרוא אותו שוב. ואגב, אם הוא היה עכשיו בידַי, האם היה לי יותר סיכוי לפתור את החידה?).
לצפיה ב-'רמז:'
רמז:
11/02/2017 | 21:06
11
5
החלק השני של הפתרון הוא שם של ספר של שפינוזה. אין הרבה מדי ספרים שיכולים להיכנס בפחות מ-8 אותיות.
לצפיה ב-'תודה, ונכון. זו הבעיה, שכל הספרים שלו שעליהם אני יודעת, '
תודה, ונכון. זו הבעיה, שכל הספרים שלו שעליהם אני יודעת,
11/02/2017 | 21:40
3

מכילים כמה מילים, חוץ מאחד. 
טוב, אחרי שאראה "דה וויס" - התוכנית היחידה שאני משתדלת לראות בטלוויזיה - או בהפסקת פרסומות, אנסה שוב.
חושבת שאני יודעת לאיזה ספר אתה מתכוון בדיוק. אבל לא יודעת מה החלק הראשון של הפתרון. 
לצפיה ב-'בכל זאת מה שחשבתי אינו מתאים. מוותרת הפעם, כי לא מוצאת.'
בכל זאת מה שחשבתי אינו מתאים. מוותרת הפעם, כי לא מוצאת.
12/02/2017 | 00:24
9
2
לצפיה ב-'ככה מה שפינוזה היה אומר? '
ככה מה שפינוזה היה אומר?
12/02/2017 | 08:15
8
3
כפתרון חלקי את מוזמנת לכתוב מה שם הספר היחיד במילה אחת (ואם את רוצה, תוסיפי למה לדעתך זה לא מתאים).
לצפיה ב-'שפינוזה היה מתאכזב ממני, וגם אני '
שפינוזה היה מתאכזב ממני, וגם אני
12/02/2017 | 08:43
7
6

מתאכזבת ממני (או מעצמי). (;

אבל התשובה השלמה שלי,  בת 9 או 10 אותיות, וזה קצת יותר מדי.

לעומת זאת, מצאתי בלילה את הספר - שלי - שמחתי, וכבר קראתי את המבוא שלו.
מאוחר יותר, כשאתעורר יותר, אנסה שוב למצוא את הפתרון הנכון.
לצפיה ב-'אמרת שמצאת שם של ספר'
אמרת שמצאת שם של ספר
12/02/2017 | 11:40
6
4
מה ההחזקה הזו במתח? תגלי כבר...
לצפיה ב-'אני לא מחזיקה במתח. הייתי חצי ישֵנה. עדיין לא פתרון '
אני לא מחזיקה במתח. הייתי חצי ישֵנה. עדיין לא פתרון
12/02/2017 | 13:41
5
8

חשבתי על שני ספרים, אפילו, אבל לא ידעתי מה לצרף אליהם.
(malantaŭe = poste. נכון?
אה, בעצם זה לא שייך לפתרון).

שני הספרים שאֲליהם אני מתכוונת, הם Aliaj kaj Etiko.

מה להוסיף לפני אחד מהם כדי לקבל נושא ראוי לדוקטורט, חשבתי הרבה, אבל לא בטוחה. 
(duaaliaj - יעני שני תארים לפני הדוקטורט? או trialiaj?).
סתם. אני לא יודעת אל מה התכוונת בחידה זו.

לצפיה ב-'מה זה 'משהו שנראה מאחור'?'
מה זה 'משהו שנראה מאחור'?
12/02/2017 | 19:00
4
1
לצפיה ב-'כלומר, כשמסתכלים על משהו, '
כלומר, כשמסתכלים על משהו,
12/02/2017 | 19:34
3
6
מה רואים מאחוריו? או כשמציירים אובייקט מסוים - מה יש מאחורי האובייקט?
לצפיה ב-' הרמז הזה כבר עזר לי. תודה. '
הרמז הזה כבר עזר לי. תודה.
12/02/2017 | 20:24
2
8
לרמז הזה כבר לא היתה ברירה, והוא עזר לי: רקע = fono. וביחד:

etiko + fono =

fonetiko

עלי להודות שהפעם היה לי ממש קשה לפתור, וללא הרמזים, לא הייתי מנחשת, למרות ש-...

כתבתי "למרות ש-..." אבל בעצם דווקא בגלל שאני מכירה טוב את נושא הדוקטורט שלך, לא הייתי חושבת עליו. בכל מקרה, לבד לא הייתי בדרך הנכונה הפעם.

מניחה שלאלדד דווקא היה קל, כי הוא פתר צ'יק צ'ק. (:

לצפיה ב-'vere kaj satabile '
vere kaj satabile
12/02/2017 | 21:01
1
9
העיקר שפתרת. דווקא חששתי שתסתבכי עם הרמז הזה מאיזה סיבה עלומה. אבל החשש הזה לא התגשם. אולי בגלל איזכור הציור (?)
כן, לאלדד היה קל, או בינוני, כפי שהוא כתב. הכרת את המילה fono?
לצפיה ב-'האם כבר לא צריך ? אני בכל זאת שׂמה עדיין...'
האם כבר לא צריך ? אני בכל זאת שׂמה עדיין...
12/02/2017 | 22:13
6

האמת, חשבתי תחילה על צל או היטל, אבל זה לא התאים לי בכלל.

את המילה fono לא הכרתי. ואִזכור הציור, הוא הוא אשר עזר לי לחשוב על רקע!
תודה אכן, כיוונת במדויק לנושא שיבהיר לי. 

לצפיה ב-'כידוע לך, אין לי זמן לפחות עד יום שלישי בצהריים. אז הספקתי '
כידוע לך, אין לי זמן לפחות עד יום שלישי בצהריים. אז הספקתי
05/02/2017 | 11:59
1
10

רק לנסות לחשוב על החידה, ולהתעמק קצת בשפינוזה (ש"התאהבתי" בו מאז שראיתי פעמיים את הצגת החאן על המשפט שלו. ואם אינני טועה, קראתי גם ספר מרתק במיוחד על חייו).

אבל בין כה וכה יהיה לי זמן, עד פריצת המוזות שלך ביום שישי אחה"צ. נכון?  
לצפיה ב-'סליחה. ביום שלישי יש יום עיון של החוג '
סליחה. ביום שלישי יש יום עיון של החוג
05/02/2017 | 13:26
10
ללשון העברית בי-ם, לכבוד פרופ' אהרן ממן.
אז לא יהיה לי זמן, כי אני מתכוונת לנסוע לשם, אי"ה.
(יצאו לי כמעט חרוזים, לא בכוונה). 
לצפיה ב-'יום הולדת שמח לעודד'
יום הולדת שמח לעודד
05/02/2017 | 12:35
4
16
  לעודד יקירנו, מזל טוב גדול עם שפע איחולי הצלחה ואושר.

לצפיה ב-'מזל טוב, עודד! '
מזל טוב, עודד!
05/02/2017 | 12:41
11
המון הצלחה, בריאות ואושר!
Ĉion plej bonan por via naskiĝtago
Havu sukcesplenan jaron
לצפיה ב-'מזל טוב ליום הולדתך, עודדי '
מזל טוב ליום הולדתך, עודדי
05/02/2017 | 17:29
1
7
לצפיה ב-'Todankon karaj!'
Todankon karaj!
06/02/2017 | 22:28
1
לצפיה ב-' Gratulojn multe sano kaj felicxo '
Gratulojn multe sano kaj felicxo
08/02/2017 | 14:35
לצפיה ב-'*תזכורת* בקשר לתוכנית של יום שני.'
*תזכורת* בקשר לתוכנית של יום שני.
04/02/2017 | 22:14
1
10

שבוע טוב חברים,

כיוון שיש ישיבת הנהלה אחרי המפגש של יום שני - 6.2.17, 
אנחנו מעוניינים להספיק הרבה בזמן קצר.

אי לזאת, קיצר דורון את הקטעים שנקרא מתוך "בית בובות" של הנריק איבסן. 
ויקראו אותם לאה, אלדד, דורון, מיכל ואולי גם עודד,
חלק מהם התכוננו לתפקידים שהם יקראו.

בואו בבקשה מעט לפני הזמן, כדי שנספיק לקרוא עד סוף המחזה, לפני ישיבת ההנהלה.

להתראות,
אלדד ומיכל.

לצפיה ב-'Memorigo pri nia proksima kluba programo 6.2.17'
Memorigo pri nia proksima kluba programo 6.2.17
04/02/2017 | 22:18
8

Karaj geamikoj,

Lundon, 6.2.17, okazos estrarkunsido post la kluba renkontiĝo.

Tial ni ŝatus fini la programon sufiĉe frue, por lasi la estraranojn kunveni ĝustatempe.

Doron do mallongigis la fragmentojn, kiujn ni legos el la Puphejmo de Ibsen. 
Legos ilin Lea, Eldad, Doron, Miĥal, kaj eble Oded.

Venu bonvole iomete antaŭ la tempo, por ke ni havu sufiĉe da tempo legi ĝis la fino de la teatraĵo, antaŭ la komenciĝo de la estrarkunsido.

Ĝis la revido,
Miĥal kaj Eldad

חם בפורומים של תפוז

בפייסבוק שלנו כבר ביקרתם?
בפייסבוק שלנו כבר...
רוצים להיות תמיד מעודכנים במה שקורה בתפוז?
בפייסבוק שלנו כבר ביקרתם?
בפייסבוק שלנו כבר...
רוצים להיות תמיד מעודכנים במה שקורה בתפוז?

הודעות נבחרות

מקרא סימנים

בעלת תוכן
ללא תוכן
הודעה חדשה
הודעה נעוצה
אורח בפורום
הודעה ערוכה
מכיל תמונה
מכיל וידאו
מכיל קובץ