לגלישה באתר בגירסה המותאמת לסלולאר
| הוספת הודעה
הגדרות תצוגה

הגדרות עץ הודעות

מאפייני צפייה

הצג טקסט בתצוגה
הצג תגובות באופן
עדכן
75237,523 עוקבים אודות עסקים

פורום אספרנטו - שפה ותרבות

ברוכים הבאים לפורום "אספרנטו - שפה ותרבות" בארץ הקודש (או כמו שאומרים אצלנו Saluton kaj bonvenon). 
 אליעזר זמנהוף חיבר את השפה הבינלאומית אספרנטו לפני כ-120 שנה כדי שתשמש שפה שנייה לכל בני האדם ותהווה גשר בין תרבויות שונות.
עתה, בעידן האינטרנט, אנו באמת יכולים ליטול חלק בהקמת הגשר הזה, ובשימוש בו. שפת אספרנטו צמחה כמובן על רקע אידיאולוגי מסוים, והיא נושאת בחובה תרבות ורעיונות של שלום, הבנה ואחווה, ואולי מעל הכול - אמונה בטבע האנושי. אנו מאמינים בטבע האדם, ואולי לא בכל הרעיונות בהם האמין זמנהוף. לרוב, מספר הדעות כמספר האנשים. הפורום שלנו הוא פורום פלורליסטי, המזמין דיונים בשאלות אידיאולוגיות ובשאלות רעיוניות קוסמופוליטיות. אי אפשר כמעט לדבר על אספרנטו בלי לדבר על פילוסופיה של שפה, פילוסופיה של תקשורת ושל הבנה בין בני האדם. נשמח לדון כאן בנושאי תקשורת במובן הרחב, אפילו במנותק מאספרנטו - מהי בעצם תקשורת? מדוע היא כל כך חשובה לחלק מאיתנו? האם שפה היא הדרך היחידה לתקשורת? האם שני בני אדם שמדברים באותה שפה בהכרח מתקשרים טוב זה עם זה? מהי בעצם שפה? דמיינו לעצמכם עולם עתידני/דמיוני שבו היינו יכולים לתקשר בטלפתיה עם כולם ולא היה צורך בשפה... ומעבר לכל אלה, כולנו כאן כדי לעזור לכם ולמצטרפים חדשים לתהות על קנקנה של אספרנטו, לסייע בלימוד השפה, בהסברים דקדוקיים, העשרת אוצר המילים וכו'. אז נצלו את הבמה! שלכם, אלדד

הנהלת הפורום:

אודות הפורום אספרנטו - שפה ותרבות

ברוכים הבאים לפורום "אספרנטו - שפה ותרבות" בארץ הקודש (או כמו שאומרים אצלנו Saluton kaj bonvenon). 
 אליעזר זמנהוף חיבר את השפה הבינלאומית אספרנטו לפני כ-120 שנה כדי שתשמש שפה שנייה לכל בני האדם ותהווה גשר בין תרבויות שונות.
עתה, בעידן האינטרנט, אנו באמת יכולים ליטול חלק בהקמת הגשר הזה, ובשימוש בו. שפת אספרנטו צמחה כמובן על רקע אידיאולוגי מסוים, והיא נושאת בחובה תרבות ורעיונות של שלום, הבנה ואחווה, ואולי מעל הכול - אמונה בטבע האנושי. אנו מאמינים בטבע האדם, ואולי לא בכל הרעיונות בהם האמין זמנהוף. לרוב, מספר הדעות כמספר האנשים. הפורום שלנו הוא פורום פלורליסטי, המזמין דיונים בשאלות אידיאולוגיות ובשאלות רעיוניות קוסמופוליטיות. אי אפשר כמעט לדבר על אספרנטו בלי לדבר על פילוסופיה של שפה, פילוסופיה של תקשורת ושל הבנה בין בני האדם. נשמח לדון כאן בנושאי תקשורת במובן הרחב, אפילו במנותק מאספרנטו - מהי בעצם תקשורת? מדוע היא כל כך חשובה לחלק מאיתנו? האם שפה היא הדרך היחידה לתקשורת? האם שני בני אדם שמדברים באותה שפה בהכרח מתקשרים טוב זה עם זה? מהי בעצם שפה? דמיינו לעצמכם עולם עתידני/דמיוני שבו היינו יכולים לתקשר בטלפתיה עם כולם ולא היה צורך בשפה... ומעבר לכל אלה, כולנו כאן כדי לעזור לכם ולמצטרפים חדשים לתהות על קנקנה של אספרנטו, לסייע בלימוד השפה, בהסברים דקדוקיים, העשרת אוצר המילים וכו'. אז נצלו את הבמה! שלכם, אלדד
הוספת הודעה

צרף
תמונה וידיאו קובץ
קבצים המצורפים להודעה

לצפיה ב-'חיים שלמה ימיני - מהחלוצים הנשכחים של אספרנטו בא"י'
חיים שלמה ימיני - מהחלוצים הנשכחים של אספרנטו בא"י
20/11/2018 | 22:35
2
3
לצפיה ב-'לגבי מקום קבורתו - כנראה בבית העלמין סגולה בפתח תקווה.'
לגבי מקום קבורתו - כנראה בבית העלמין סגולה בפתח תקווה.
20/11/2018 | 23:42
1
4

כי בקישור הבא, של "Geni", כתוב: "מקום קבורה: Petah Tikva, Israel".

לצפיה ב-'יודעים גם יודעים - ומיכי צודקת , סגולה'
יודעים גם יודעים - ומיכי צודקת , סגולה
21/11/2018 | 07:26
2
הקישור מוסתר ולכן אי אפשר להעלות אותו  אבל הטקסט קיים : 

<table> <tbody> <tr> <th><font>מידע</font></th> <th><font>שם</font></th> <th><font>שם אב</font></th> <th><font>תאריך קבורה</font></th> <th><font>מקום קבורה</font></th> </tr> <tr> <th><font>נוסף</font></th> <th><font>משפחה</font></th> <th><font>פרטי</font></th> <th> </th> <th><font>עברי</font></th> <th><font>לועזי</font></th> <th><font>בית עלמין</font></th> <th><font>חלקה</font></th> <th><font>שורה</font></th> <th><font>מקום</font></th> </tr> <tr> <td><input/></td> <td><font> ימיני</font></td> <td><font> חיים שלמה</font></td> <td><font> דב</font></td> <td></td> <td><font> 20/07/1961</font></td> <td><font> סגולה</font></td> <td><font> א</font></td> <td><font> כו</font></td> <td><font> 59</font></td> </tr> </tbody> </table>
לצפיה ב-'הרב שתרגם את פרקי אבות לאספרנטו'
הרב שתרגם את פרקי אבות לאספרנטו
20/11/2018 | 22:28
1
6
לצפיה ב-'תודה. זה באמת מרתק!'
תודה. זה באמת מרתק!
21/11/2018 | 00:05
3

מתברר שהרב דוב יוסף לגמרי הלך בדרכו של זמנהוף, כשהאמין אף הוא ש"... באספרנטו, השפה שתוביל להבנה הדדית והכרה בין עמים".
והוא מזכיר את זמנהוף גם בכך שטרח, למען מטרה זו, לתרגם לאספרנטו את פרקי אבות וסיפורים של שלום עליכם.

בעיניי, מרגש היה גם לקרוא על כך שהרב סיפר לפרופ' אליעזר סוקניק, על השרידים הארכיאולוגיים שנמצאו באזור חדרה, ואשר פרופ' סוקניק תיארך אותם לתק' הכלקוליתית. (ולימים, היה אחד מבניו של סוקניק, פרופ' יִגָּאֵל ידין, ראש החוג שלנו לארכיאולוגיה, אף הוא באוני' העברית בירושלים).
לצפיה ב-'Mi volas partoprenigi vin kun bildo, tiun mi '
Mi volas partoprenigi vin kun bildo, tiun mi
18/11/2018 | 13:30
14
18

matene fotis en Ramat Bejt Ŝemeŝ. 

Tiu estas la grandegaj fruktoi de la grandega arbo, tiun nomiĝas laŭ la popolo kolbaso-arbo עץ הנקניק. Sed lia latina nomo estas Kigelia africana aŭ hebree קִיגֵלְיָה מְנוּצָה.

Preferinde ne tro stari aŭ promeni sub tiel arboj. 
Ĉar en la sezono, ĝi povas esti sufiĉe danĝera; nome la fruktoj povas fali, kaj ili estas vere tre malmola kaj tre pezaj

לצפיה ב-'כתבת יפה, רק לא בקשר למילה partoprenigi'
כתבת יפה, רק לא בקשר למילה partoprenigi
18/11/2018 | 23:11
13
16
partopreni זה לקחת חלק במשהו (בארוע למשל). ולכן partoprenigi זה לגרום לאחרים לקחת חלק בארוע. כשכתבת את זה חשבתי לרגע שאת כותבת כדי לגרום לאנשים להשתתף במועדון ובשיעור של מחר.
ואז הבנתי שאת מתכוונת לחלוק עם אנשים, אז זה Mi volas dividi kun vi la bildon
טוב שאחד כזה לא נפל על הראש של ניוטון במקום תפוח, כי אז הוא היה מתעלף, ולא היה מגלה את הגרביטציה, וכולנו היינו מרחפים היום באוויר. חחח
לצפיה ב-' תודה, דורון, ותודה גם על התיקון החשוב '
תודה, דורון, ותודה גם על התיקון החשוב
19/11/2018 | 00:29
11

מקווה שלא הטעֵיתי באמת אף אחד, כי לא היה לכך שום קשר למועדון ולתוכניות של מחר, אלא רק לשיתוף בחוויה. בעיניי מרגש לראות את העצים העצומים האלה, ואת פירותיהם. אגב, יש פירות שנראים באמת כמו נקניקים, ויש כאלה שנראים כמו כיכרות לחם. {אז אפשר להכין סנדוויצ'ים משניהם ביחד}. 

ובקשר להשתעשעות שלך עם התפוח של ניוטון, האמן לי שאם היה נופל פרי כזה על ראשו, הוא לא היה מתעלף, אלא מת...
כי, כמו שכתוב בוויקיפדיה, "פֵּרותיו מגיעים לאורך של 30-100 ס"מ וכן למשקל של עד 10 ק"ג כל אחד. הפרי הוא חזק וקשיח," 

הפרי שאני החזקתי היום, היה בערך באורך של 30 ס"מ, ושקל כ-3, 4 קילו, והוא קשיח כמו אבן.
לקבל משהו כזה, שנופל מגובה כמה מטרים על הראש, זה לא צחוק. לדעתי זה פיצוח גולגולת מובטח. ואפילו אם יפול על חלק אחר של הגוף, זה בוודאי יגרום לפציעה לא קלה.
מוזר שנטעו לא מעט עצים כאלה בגינה שבה משחקים עשרות ילדים, כי יש בה גם מתקני שעשועים לילדים, וגם דשא מתחת לעצים.
תכנון חסר היגיון.

* שכחתי לתקן שם טעות קטנה: במילה malmola שכחתי את ה-j של צורת הרבים. 
לצפיה ב-'ויש גם את kunhavigi ... '
ויש גם את kunhavigi ...
19/11/2018 | 06:42
3
10
בהקשר של שיתוף , גם אני מכיר ורגיל לשימוש ב kundividi או dividi kun במשמעות של שיתוף. להפתעתי המתרגם של גוגל תרגם את to share  ל kunhavigi. הצירוף הזה לא מופיע ב PIV  ( לפחות לא בגירסת הרשת vortaro.net) . לעומת זאת מצאתי את הדיון המעניין בקישור הבא : https://esperanto.stackexchange.com/questions/449/how-does-one-express-to-share-in-esperanto
הטענה העיקרית שם : kundividi זה לקחת משהו או אוסף של דברים למשל תפוזים לחלק אותו ( לחתיכות במקרה של תמונה או לתפוזים ) ולתת לכל משתתף חלק אחד - תפוז אחד , חתיכה אחת וכו' . 
לעומת זאת kunhavigi מתייחס למצב שבו אנחנו משתפים את השלם עם כל המשתתפים ... 
עוד דבר מפתיע הוא האתר הזה - stack overflow ( שם מחשובי) הוא במקור אתר שאלות ותשובות לאנשי מחשוב שנהיה כל כך מפורסם עד שהבדיחה הרווחת בקרב קהל זה היא שהספר היחיד שצריך הוא "איך להעתיק קוד מ stack overflow" במקום קורסי התכנות השונים . כאן יש גירסה של שאלות תשובות בנושא אספרנטו (אפילו שזה באנגלית...) 

לצפיה ב-'Dankon, Muĉjo, pro *via* kunhavigo. '
Dankon, Muĉjo, pro *via* kunhavigo.
19/11/2018 | 11:27
9

Tiu debato vere estas interesa.
Mi speciale ŝatas la amuzajn ilustraĵojn.
לצפיה ב-'בכל זאת זה שיתוף במובן אחר'
בכל זאת זה שיתוף במובן אחר
19/11/2018 | 15:07
1
8
לשתף משהו שניתן להיות בבעלות מישהו כגון מנת אוכל.
אי טפשר kunhavigi בחוויה. כי החוויה או התמונה לא בבעלותך vi ne havss gxin, do vi ne povas kunhavigi gxib
לצפיה ב-'אז נישאֵר עם dividi kun oni. כי באמת התכוונתי'
אז נישאֵר עם dividi kun oni. כי באמת התכוונתי
20/11/2018 | 15:04
4

לשתף בטיוּלֶטוֹ ובתמונת הפירות הענקיים על העץ, הענק אף הוא.

לצפיה ב-'או'
או
20/11/2018 | 15:25
7
6
אפשר גם kundividi
אבל אז לא נאה להוסיף kun, למשל
li dividis kun ni siajn planojn
או
li kundividis siajn planojn הוא שיתף בתכנייותיו.

לצפיה ב-'כן, תודה. וברור שבמקרה כזה, ה-kun מתייתרת.'
כן, תודה. וברור שבמקרה כזה, ה-kun מתייתרת.
20/11/2018 | 15:34
2
לצפיה ב-'Do, mi volas nun dividi kun vi'
Do, mi volas nun dividi kun vi
20/11/2018 | 16:24
5
9

bildojn de "Gravilea Ĝonson", kiujn mi fotis en ia ĝardeno (גינה כלשהי) en hospitalo Ŝiba.
שאלה ראשונה: אבל אם ברצוני לומר את אותו דבר עם kundividi, האם במקרה כזה ה-kun כן תהיה תִּקנית? כדי להדגיש שאני לא רק רוצה לשתף, אלא לשתף עִמָּכֶם! כלומר, כך:
Mi volas kundividi kun vi bildojn k.t.p.                                                   

או שבמקרה שאני מתעקשת על vin, עלי להשתמש רק בגרסה הראשונה?

שאלה שנייה: האם באספרנטו, כשמתכוונים לאו דווקא לתמונות (=ציורים), אלא לתמונות, אי אפשר להשתמש במילה fotojn, כפי שנהוג בגרמנית?  

שאלה שלישית: האם נכון עשיתי, כשהוספתי אקוזטיבו למילה kiuj, שאותה הדגשתי למעלה באדום, למרות שהיא באה אחרי מילת היחס kun שבכותרת?

מקווה שלא בִּלבלתי, כי לי עצמי השאלות ברורות לגמרי, רק לא התשובות עליהן.
לצפיה ב-'בוצעה עריכה בה נוספו התמונות ששכחתי קודם.'
בוצעה עריכה בה נוספו התמונות ששכחתי קודם.
20/11/2018 | 16:39
2
לצפיה ב-'אם אמרת בהודעה לעיל שה-kun מתייתרת'
אם אמרת בהודעה לעיל שה-kun מתייתרת
20/11/2018 | 21:52
3
3
הכיצד לא ברור לך שב- Mi volas kundividi kun vi bildojn k.t.p
ה-kun מתייתר, ומספיק לומר Mi volas dividi kun vi bildojn ?
foto זה רק צילומים באספרנטו. בגרמנית זה יכול להיות גם ציור???
Mi volas dividi kun vi bildojn de "Gravilea Ĝonson", kiujn mi fotis en ia ĝardenoץ
ה-kiujn בהחלט נכון. איפה ה-kun ואיפה ה-kiujn? ים שלם של מילים מפריד ביניהן.

לצפיה ב-'kiuj=אשר (ברבים), kiujn=אשר אותם/ן'
kiuj=אשר (ברבים), kiujn=אשר אותם/ן
20/11/2018 | 21:53
1
1
לצפיה ב-'ברור. את זה אני יודעת, kompreneble.'
ברור. את זה אני יודעת, kompreneble.
20/11/2018 | 23:33
1
לצפיה ב-'נראה לי שהצלחנו לבלבל אחד את השני. כי למה?'
נראה לי שהצלחנו לבלבל אחד את השני. כי למה?
20/11/2018 | 23:33
1

ברור לי שה-kun מתייתרת במשפט הראשון. 
1. שְׁאֵלָתי היתה, אם אפשר לומר את אותו משפט גם בצורתו השנייה - תוך שימוש במילה המחוברת kundividi - ושבכל זאת יהיה ברור שאני מתכוונת לשתף אתכם, ולא סתם לשתף oni. אז כנראה שלא, ושבמקרה כזה עלי להשתמש רק בצורה dividi kun vi?

2. סליחה, אבל בשאלה השנייה היתה לי טעות:
כתבתי "האם באספרנטו, כשמתכוונים לאו דווקא לתמונות (=ציורים), אלא לתמונות, אי אפשר להשתמש במילה fotojn, כפי שנהוג בגרמנית?"
התכוונתי במקום המילה שמודגשת בכחול, לכתוב לצילומים!
כי השיתופים שלי הרי היו בְּצילומים, כלומר בכאלה שצילמתי (ולא ציירתי).

לכן, שלא באשמתך, הבנת אותי הפוך: בגרמנית, עד כמה שידוע לי, קיימת אבחנה בתמונות, בין תמונות שתלויות על קירות (ציורים, למשל) - Bilder, ובין תמונות מצולמות - Fotos.
האם באספרנטו משמשת רק המילה bildoj לשני סוגי התמונות? או שאפשר גם לומר ששיתפתי ב-fotoj שלי?

3. אם כך, אני שמחה שהאקוזטיבו שלי, אכן, היה נחוץ!

תודה.

לצפיה ב-'על הערב במועדון - מחר. כי כבר מאוחר.'
על הערב במועדון - מחר. כי כבר מאוחר.
20/11/2018 | 00:47
6
10

ועם הקוראים הנאמנים, הסליחה. 
לצפיה ב-'אמש במועדון.'
אמש במועדון.
20/11/2018 | 09:06
5
13

היינו אחד-עשר נוכחים.
תחילה הודעתי שני דברים:

1. החל מהשבוע הבא נתחיל את מפגשי המועדון ב-18:30 בדיוק, כיוון שאחרינו יתחיל הקורס של דורון לממשיכים.
(אז התחלנו כבר אמש בזמן!). בהזדמנות זו למדתי מילה חדשה לי לגמרי למילה "בדיוק", מאלדד ומלאה:
אמרתי ekzakte, והם תיקנו לי ל-akurate

2. הודיתי מאד בשם כולנו, ליואלה וללאה היקרות, על ההתנדבות הטובה וארוכת השנים שלהן בדאגה לכיבוד בערבים הארציים. והוספתי שעכשיו הגיע הזמן שחברים אחרים ימשיכו בהתנדבות: בעיקר לקנות את הכיבוד ואת הכלים, ולארגן אותם באולם פעמיים בשנה. אביגיל הציעה את עצמה מיד כמתנדבת, אבל לא הייתי רוצה להטיל עליה את המעמסה, שאנחנו מבקשים להוריד מלאה ומיואלה.

לאחר מכן שאלתי אחד אחד מי רוצה לדבר, לקרוא או לספר לנו משהו. היינו שלושה שחשבו לספר משהו, אבל רק לאה התכוננה ברצינות, והביאה איתה גם חומרים לקראת הערב. כך שבסופו של דבר, היא נתנה את כל התוכנית אמש. 

לאה התחילה בכך שסיפרה לנו שהיא תעבור בקרוב לדיור מוגן, ולכן עליה לצמצם את תוכן הדירה שלה. זה כולל את המון המון החומרים באספרנטו, שהיא אספה במשך השנים בשיעורים, בקונגרסים ובעבודות יד שהכינה. כמו למשל בובות תיאטרון שמפעילים בכפות הידיים, שהיא יצרה בעצמה מחומרים פשוטים.

היא הביאה אתמול כמות של חוברות Israela Esperantisto משנים קודמות, על מנת להציע אותן למי שרוצים (בעיקר לחברים החדשים שבינינו). 
חוץ מזה היא הביאה גם דוגמאות של חוברות Juna Amiko, וסיפרה לנו על תוכניות שהיא הנחתה במועדון פעמים אחדות, כולל בובות שהכינה במיוחד לשם כך.

לאה גם סיפרה, והחמיאה מאד , על הדיווחים שלי בפורום על המפגשים שלנו (לאורך עשר שנים). ואמרה שבמשך חלק מהשנים היא אספה אותם, הדפיסה ושומרת בתיקיות, על תקן ההיסטוריה של המועדון. אז היא שלפה מתוך תיקייה שהביאה שניים מהדיווחים, והקריאה אותם בעברית ובאספרנטו לחילופין. היא בחרה בדיווח אחד על "ערב חביב" במיוחד, כפי שנכתב שם, שיוסי עוד הִנחה, כמו שהיה עושה כל כך טוב בזמנו. בסוף אותו מפגש, הוא נתן למישהו לומר משפט קצר בא-ו, ואחר כך היינו צריכים - כל אחד בתורו - להמשיך במשפט משלנו. וכך נוצר לבסוף סיפור בלשי-רומנטי, שאיטה נתנה לו את הסוף הטוב.
ועוד דיווח הקריאה לאה, מלפני שנה בדיוק.

בקיצור, היא התכוונה בכל זה להראות לנו ולבקש לא להסתמך רק על ה"שמרטפיוּת" של אלדד ושלי כמנהלי המועדון. אלא שכל אחד יכול להכין נושא כלשהו ולהעבירו במועדון. יואלה כבר הרימה את הכפפה, ואמרה לי שהיא תכין משהו לאחד השבועות הקרובים.
עוד שתי מילים חדשות למדתי אמש:

תודה ללאה על התוכנית המפתיעה והמְּגוּוֶנֶת 

*~*~*~*~*~*
בהמשך, היה עלי ללכת (לשיעור המשפחתי), והתנצלתי בפני מיכאלו ובפני החברים ויצאתי. גם יואלה היתה צריכה ללכת. כך שנראה לי שהם נשארו תשעה לשיעור ההעשרה באספרנטו של מיכאלו, כולל אותו בעצמו. 

לצפיה ב-'חוששת שלא יספיק לי זמן העריכה. למדתי אמש'
חוששת שלא יספיק לי זמן העריכה. למדתי אמש
20/11/2018 | 09:20
4
7

עוד שתי מילים חדשות:

singardema - זהיר

diboĉo - הוללות, שובבות
לצפיה ב-'תודה רבה ושתי הערות'
תודה רבה ושתי הערות
20/11/2018 | 15:20
3
4
תכנית ודיווח מאוד מעניינים. כל הכבוד ללאה!
בדיוק נמרץ.-אפשר גם לומר precize
singardema - אכן זהיר, אבל מדובר במישהו זהיר במובן שיש לו נטייה לזהירות.
אם מישהו נקט זהירות במקרה מסויים li estis singarda

או li agis singarde  ובשני המקרים האחרונים ייתכן שאותו אדם לא נוטה דווקא לזהירות אך גילה זהירות במקרה מסוים.
לצפיה ב-'אהה. אז במקרה של אמש במועדון, מתאים היה יותר להשתמש '
אהה. אז במקרה של אמש במועדון, מתאים היה יותר להשתמש
20/11/2018 | 15:46
2
7

בצורה singarda, כי במקרה זה הוא נזהר, אבל אנחנו לא יודעים אם יש לו נטייה להיזהר.

תודה בשם לאה - שמכנה את עצמה כל השנים "קוראת סמויה", כי היא נוהגת רק לקרוא בפורום, ולא לכתוב בו - ובשמי.

עכשיו אני מבולבלת קצת; רציתי רק (לחזור הביתה בשלום...) להודיע שהחל מהשבוע הבא נקפיד להתחיל את מפגשי המועדון בשש וחצי בדיוק. אז מה היה עלי לומר בא-ו?
1. ekzakte
2. akurate 
3. precize

בחר את התשובה הנכונה. או כל התשובות נכונות? 
מה עלי לבחור?

לצפיה ב-'כולן טובות, אני מעדיף את השלישית במקרה זה'
כולן טובות, אני מעדיף את השלישית במקרה זה
20/11/2018 | 20:53
1
1
לצפיה ב-'Do, precize. Dankon.'
Do, precize. Dankon.
20/11/2018 | 21:11
1
לצפיה ב-'תוכנית המועדון לשבוע הבא - 19.11.18.'
תוכנית המועדון לשבוע הבא - 19.11.18.
15/11/2018 | 20:16
5
17

שלום חברים יקרים,

ביום שני הקרוב, י"א בכסלו תשע"ט - 19.11.18, אנחה (מיכל) ערב, שבו תינתן האפשרות לחברים שיהיו מעוניינים בכך, לדבר/לספר/לקרוא לפנינו משהו - כרצונם.
במידה שיהיו מעוניינים רבים - אקציב לכל אחד כ-10, 15 דקות. (:

לפני זה, אודיע כמה הודעות קצרות.
ליתר ביטחון, אביא גם את אחד המשחקים החברתיים, והפעם לא שבץ-נא.
למי שהתוכנית לא נראית אטרקטיבית, לא נורא. מי שמעוניינים לבוא, מוזמנים בשמחה.

להתראות,
אלדד ומיכל.

לצפיה ב-'סליחה, שכחתי להוסיף את המשך התוכנית:'
סליחה, שכחתי להוסיף את המשך התוכנית:
15/11/2018 | 21:30
1
14

לאחר תוכנית המועדון, ינחה מיכאלו את השיעור השני למתקדמים - Paroliga Leciono, הפעם השיעור יכלול גם שירים באספרנטו.

לצפיה ב-'Kluba programo por la proksima semajno, 19.11.18'
Kluba programo por la proksima semajno, 19.11.18
15/11/2018 | 21:56
7

Karaj geamikoj,

La proksiman lundon, 19.11.18, Miĥal gvidos vesperon, en kiu ĉiu kiu volos paroli, rakonti aŭ legi ion al ni – havos la eblecon fari tion.

Se estos multaj interesiĝantoj - ĉiu el ili ricevos 10, 15 minutojn :)
Antaŭe Miĥal havos kelkajn mallongajn anoncojn al ni.

Miĥal kunportos ankaŭ unu el la societaj ludoj (ĉi-foje, tamen, ne Vorto-Mozaiko), se restos al ni tempo en la vespero..
* * *
Post la kluba programo okazos la dua Paroliga Leciono de Mikaelo, kiu ĉi-foje inkludos ankaŭ kantadon. 
Vi ĉiuj estas invitataj.

Amike,
Miĥal kaj Eldad

לצפיה ב-'Atentu: La leciono de Mikaelo - שימו לב: השיעור של מיכאלו'
Atentu: La leciono de Mikaelo - שימו לב: השיעור של מיכאלו
16/11/2018 | 09:33
2
16

Atentu: La leciono de Mikaelo okazos, kompreneble, kiel pasintsemajne, ankaŭ por ĉiuj membroj de la klubo.
Ĝi komencos post la kunveno de la klubo, je la 19:45, kaj finiĝos je la 21:00.

שימו לב: השיעור של מיכאלו מיועד כמובן, כמו בשבוע שעבר, גם לכל חברי המועדון.
הוא יתחיל אחרי מפגש המועדון, ב-19:45, ויסתיים ב-21:00.

לצפיה ב-'למה לא תתחילו בשבע חמישים?'
למה לא תתחילו בשבע חמישים?
16/11/2018 | 20:04
1
11
כך סיכמנו עם התלמידים לשיעור המתקדמים, לאחר שאמרת שאין מספיק זמן למועדון.
זה רק חמש דקות, אבל זה משמעותי לדעתי. המועדון יוכל להיות בן שעה ורבע(!)כמו בעשרים השנה ויותר שבהם יוסי ניהל את המועדון!
לצפיה ב-'זה לא קצת מגוחך לשאול על חמש הדקות'
זה לא קצת מגוחך לשאול על חמש הדקות
17/11/2018 | 17:44
11

האלה?
מה שכתבתי, הן השעות שמיכאלו ביקש לשיעור החד פעמי המסוים הזה שלו, ולא ראיתי סיבה לשנות לו. מה גם שרוב הנוכחים במפגש שלפניו, נשארים גם לשיעור שלו.

כשיתחיל הקורס שלך למתקדמים, יוחזרו חמש הדקות לחברי המועדון. 
לצפיה ב-'לפרסם את חידת היובל המיוחד (חמישה יובלות) ?'
לפרסם את חידת היובל המיוחד (חמישה יובלות) ?
15/11/2018 | 10:20
4
14
בלי חגיגה במועדון או משהו?
לחילופין, אם יהיו לפחות 5-4 שיגיעו אלי הביתה לצורך העניין אני מוכן לארח מפגש נחמד של חידות. אבל בשביל זה צריך לפרסם ולהודיע, אם אתם מוכנים.
ואם אף אחת מההצעות הנ"ל, אפרסם כאן את חידת היובל וחסל.
אבל היה נחמד אילו היה ציון כלשהו ליובל, בכל זאת מדובר בהשקעה, אמנם הדרגתית, אבל של שנים. גם של החדאי(ם) וגם של הפותרים.

לצפיה ב-'אני מאוד אשמח אם תפרסם כאן את חידת היובל,'
אני מאוד אשמח אם תפרסם כאן את חידת היובל,
15/11/2018 | 12:05
14
ובלי קשר, אם נוכל, נקבע בקרוב מפגש. 
אני מלא הערכה, הן לחדאי והן לפותרים.
לצפיה ב-'אגיב מאוחר יותר,'
אגיב מאוחר יותר,
15/11/2018 | 13:45
2
12

אבל בַּפרטי.
לצפיה ב-'התגובות הפושרות שלכם'
התגובות הפושרות שלכם
16/11/2018 | 20:06
1
11
לא ממש מלהיבות
לצפיה ב-'לעניות דעתי(?), לא היתה התשובה שלי'
לעניות דעתי(?), לא היתה התשובה שלי
18/11/2018 | 12:41
6

בַּפרטי פושרת, אלא לגמרי עניינית.
אתה לא חושב כך?
אפילו הסכמנו על איך לא ואיך כן.
לצפיה ב-'הערב במועדון.'
הערב במועדון.
13/11/2018 | 00:36
4
23

הערב היינו ארבעה-עשר חברים.
אלדד הבטיח לתת לנו שיעור העשרה על המוספיות el- en- -um.
הוא כמובן לא רק הבטיח, אלא גם קיים . והיה נחמד מאד, שהוא פתח את הערב קודם כל בבדיחה יהודית. ואחרי שנתן חזרה קצרה מאד על -el- en, הוא עבר להסביר לנו על um-, ה"חידתית" משהו.

אלדד נתן ממש הרבה דוגמאות והסביר אותן, כדי שנבין את תפקידו של um-, וגם אנחנו הוספנו עוד דוגמאות.
בסופו של דבר בא לי רעיון מסכם לתפקידו, ושאלתי את אלדד:
"Ĉu -um estas kiel ĵokero?"
והוא אמר שכן. נראה לי שההגדרה בהחלט מצאה חן בעיניו.

שוב נהנינו מאד מהמפגש, וכרגיל, גם התבדחנו הרבה. ומדי פעם נזרקו מילים וביטויים בשפות שונות, והיתה שמחה רבה. 

וכשנגמרו נושאי השיעור, החליט אלדד שעכשיו מגיע לנו לשמוע עוד בדיחות, והקריא לנו עוד אחדות. בקיצור, היה כיף

אחרי זה, היה שיעור של מיכָּאלו לשיפור האספרנטו של המשתתפים, אבל התנצלתי בפני מיכאלו ואלדד, ומיהרתי לשיעור המשפחתי שלנו.
(היום העביר אותו חייל בן 21 מהמשפחה שלנו, שנתן שיעור נהדר ומרתק, ומשם חזרתי רק בחצות).

לצפיה ב-'Demandeto'
Demandeto
13/11/2018 | 15:48
1
22
Ĉu estas ankaŭ sciigoj pri la Jerusalema Klubo ĉiumonate? Ĉar mi ankoraŭ ne vidis tiajn sciigojn...
Ĉi-okaze, grandan dankon por skribi ĉi-tiun sciigon! 
לצפיה ב-'Ne dankinde, Janai kara. '
Ne dankinde, Janai kara.
13/11/2018 | 17:12
13

Pri la agado de la Jerusalema klubo, mi tute ne havas ideon.
Eble vi povas demandi Dror aŭ Amri en la retpaĝaro de ELI.

Tie, vi povas klaki supre, la vorton organizo
kaj poste, sur Estraro de ELI, por la adresoj.
לצפיה ב-'תודה רבה על הדיווח, '
תודה רבה על הדיווח,
15/11/2018 | 12:09
1
8
היפה, הממצה, והמהנה, כרגיל!
בהמשך, בשיעור של מיקאלו, היינו עשרה חבר'ה. לאחר כמה דקלומים, שלימדו אותנו את ימי השבוע, חודשי השנה, וגם את המספרים, שיחקנו בשני משחקים: האחד היה משחק היכרות, שבו כל אחד אמר את שמו והוסיף מחווה מסוימת (gesto), שכולם היו צריכים לזכור, וכאשר הם הציגו את עצמם בתורם, היו צריכים לחזור על השמות והג'סטות של כל שאר החברים (וכמובן, להוסיף גם את עצמם לתור). המשחק השני היה משהו שכבר שיחקנו בו, מעין דומינו, שמצד אחד תמונה ומהצד השני מילה. צריך היה להמשיך ולהשלים את שורת כרטיסי הדומינו - וכל אחד שהיה לו קלף שהציג את התמונה המובעת במילה - הוסיף את הקלף בהמשך. 

מיקאלו ימשיך את השיעור למתקדמים גם בשבוע הבא, שהפעם יכלול גם שירים. 
לצפיה ב-'תודה, אלדד. ומהדיווח שהוספת על השיעור של מיכָּאלו, מסתבר'
תודה, אלדד. ומהדיווח שהוספת על השיעור של מיכָּאלו, מסתבר
15/11/2018 | 13:43
8

שהוא היה מגוון במיוחד
מתברר שמיכאלו באמת בא עם ניסיון הוראה מוכח.
לצפיה ב-'Kluba programo en la proksima semajno תוכנית המועדון הבאה: '
Kluba programo en la proksima semajno תוכנית המועדון הבאה:
09/11/2018 | 12:47
3
10

Karaj geamikoj,

La proksiman lundon, 12.11.18, la kluba vespero konsistos el kelkaj partoj, gvidotaj de Eldad:

Komence, klarigoj pri la kutimaj Esperantaj prepozicioj "el" kaj "en" kaj ĝiaj kunmetaĵoj, kun klarigoj kaj ekzemploj pri diversaj kunmetitaj vortoj, kaj ankaŭ pri la sufikso "um" kaj ĝiaj diversaj uzoj en Esperanto;

Poste: judaj anekdotoj kaj ŝercoj, tria parto (daŭrigo de la antaŭaj vesperoj). 
Eldad prezentos al ni judajn ŝercojn el la kolekto kompilita de Josi Ŝemer. 

Se vi havas judajn aŭ israelajn ŝercojn, vi estas bonvenaj prepari ilin anticipe kaj prezenti ilin al ni en la klubo.
Vi ĉiuj estas bonvenaj.

Ĝis la revido en la klubo,
Miĥal kaj Eldad 

שלום חברים,

בשבוע הבא, ביום שני, 12.11.18, הערב יתחלק למספר חלקים: 
בחלקו הראשון של הערב אלדד יציג את המיליות el ו- en באספרנטו, וצירופים ושימושי לשון שונים המתקבלים בעזרת חיבור המיליות האלה לשורשים שונים; כמו כן נלמד בעזרת הסברים ודוגמאות על השימוש בסיומת "um".

בהמשך – בדיחות יהודיות מן העיזבון של יוסי שמר.
אם גם לכם יש בדיחות או אנקדוטות יהודיות או ישראליות, אתם מוזמנים להכין אותן בבית ולהגיש אותן במועדון.
אתם מוזמנים להגיע למועדון וליהנות עם כולנו,

להתראות,
אלדד 
לצפיה ב-' שימו לב בבקשה: יש תוספת לתוכנית'
שימו לב בבקשה: יש תוספת לתוכנית
09/11/2018 | 14:09
2
19

שלום חברים,

היתה אי-הבנה כלשהי, ולכן לא הודענו קודם:

לאחר התוכנית שתינתן ע"י אלדד ביום שני הקרוב, ד' בכסלו - 12.11.18, ינתן גם שיעור העשרה באספרנטו ע"י מיכּאלו, ואליו מוזמנים כולם: החברים הותיקים ובוגרי הקורס.

שיעור כזה ינתן גם ביום שני הבא (על כך תבוא הודעה נפרדת), עד לתחילת הקורס למתקדמים של דורון, שיתחיל ב-26.11.18.

ברור שעל הקורס תבוא הודעה נפרדת בשבוע הבא. בינתיים קיבלו הבוגרים הודעה על הקורס בקבוצת הוואטסאפ שלהם, כדי שכל אחד שמעוניין, יוכל לאשר את השתתפותו.

שבת שלום,
מיכל (בהסכמת אלדד, כמובן).
לצפיה ב-''
09/11/2018 | 14:48
10

לצפיה ב-'Aldono al nia programo je 12.11 - bv. atenti '
Aldono al nia programo je 12.11 - bv. atenti
10/11/2018 | 21:59
9

Karaj geamikoj,

Pro iu miskompreno, ni ne informis vin pri tio antaŭe:

Post la programo gvidota de Eldad la proksiman lundon, 12.11.18, okazos paroliga kurso, gvidota de Mikaelo. Ĉiuj estas invitataj al tiu kurso, kaj niaj longjaraj membroj kaj la kursfinintoj. 

Tia paroliga leciono okazos ankaŭ venontsemajne (ni sendos al vi apartan mesaĝon pri tio), ĝis la komenco de la kurso por progresantoj, gvidota de Doron, kiu komenciĝos je 26.11.18.

La kursfinintoj ricevis mesaĝon pri tiu paroliga kurso en sia Whatsapp-grupo, tiel ke ĉiu kiu interesiĝas partopreni povu konfirmi sian ĉeeston.
Ĝis la revido al ĉiuj,

Miĥal, interkonsentite kun Eldad, kompreneble :)

לצפיה ב-' Mi volas rakonti Esperante: hodiaŭ, mi legis pri '
Mi volas rakonti Esperante: hodiaŭ, mi legis pri
07/11/2018 | 00:39
11
23

la troviĝo de la ostoj de la piloto SEGEN JAKIR NAVE (LAJFER), kiu estis mortigita (נהרג) en aviadila kraŝo antaŭ 56 jaroj, super la KINERET.
Ĉi-tiu informo, tre tre tuŝis min, do mi legis multe pri li en la interreto, inkluzive en DAF JIZKOR. 

Kaj poste, posttagmeze, mi paŝis (ĉirkaŭ 18 minutoj) al la ĝardeno, kiu estis nomata post li. 
לצפיה ב-'Parenteze, Jakir '
Parenteze, Jakir
07/11/2018 | 02:52
10
13

estis mortigita en la dato de mia naskiĝtago...

ו"המתחיל במצווה, אומרים לו: גמור!".
על הישוב 'יקיר', שנקרא ע"ש "הבן יקיר לי אפרים", כתוב בוויקופדיה:

"היישוב נקרא גם ע"ש הטייס יקיר נווה, שנפל עם מטוסו לכנרת בשנת 1962 ומקום קבורתו לא נודע במשך שנים (עד למציאת גופתו בקרקעית האגם בנובמבר 2018), וזאת על פי בקשת הוריו."

ועוד מצאתי במקום אחר בגוגל:

"בחופשת הקיץ של שנת 1981 הוקם המוסד התרבותי הראשון ביקיר – הספרייה.
כששמעה משפחת לייפר, משפחתו של הטיס יקיר נוה ז''ל, על הקמת הספרייה, ביקשה שיקראו את הספרייה על שמו ואף הביאו לספריה את תמונתו."

לצפיה ב-'הערה לשונית'
הערה לשונית
07/11/2018 | 09:57
9
16
המילה שכתבת mortigita מורכבת מ-mortigi, שפירושו להרוג. פרושו, שמישהו הרג אותו. ואילו כן היה, אז כן, אפשר היה לומר li estis mortigita, הוא נהרג (בידי מישהו!).
מכיוון שמבחינה לשונית וגם מעשית הוא מת, "מעצמו", יש לומר li mortis.
לצפיה ב-'תודה על התיקון. באמת התלבטתי בזה לא מעט. '
תודה על התיקון. באמת התלבטתי בזה לא מעט.
07/11/2018 | 17:01
8
11

אני יודעת ש-mortis = מת. איך אוכל להדגיש שהוא לא מת סתם, מזיקנה למשל, אלא נהרג בהתרסקות המטוס?

ואגב, הוא היה רק בן 23. 

לצפיה ב-'בשביל זה כמדומני אפשר להשתמש ב-perei'
בשביל זה כמדומני אפשר להשתמש ב-perei
08/11/2018 | 00:00
7
9
משתמשים בזה גם לתאור נופלים במלחמה, וגם לנספים בשואה.
אם למישהו אחר יש רעיון נוסף, אשמח לשמוע.
אגב את ההודעה הזו כתבתי כבר בבוקר מטלפון נייד, אבל נתקלתי בבאג, שכבר כמה ימים לא ראינו. חשבתי אז על העוגיות שצריך לסלק, ושכחתי שיציאה מהמערכת והתחברות מחדש היתה מביאה למזור.
לצפיה ב-'לא בטוח שאתה צודק לגבי חיילים שנפלו. '
לא בטוח שאתה צודק לגבי חיילים שנפלו.
08/11/2018 | 00:54
6
11

כי לפי מילון מורז'ן:
perei = להישמד, להיספות
pereo = כיליון 
pereigi - להמיט שואה על-

לא מצאתי מילה ל"נופל". אולי זו הגדרה עברית בלבד?
אבל בינתיים בא לי רעיון, לחפש בתרגום של זמנהוף לַפסוק משמואל ב' פרק א' פסוק י"ט, ומסתבר שהמילה ל"נָפַל" היא פשוט falis!

"הַצְּבִי, יִשְׂרָאֵל, עַל-בָּמוֹתֶיךָ, חָלָל:  אֵיךְ, נָפְלוּ גִבּוֹרִים."
"La beleco de Izrael estas mortigita sur viaj altaĵoj!
Kiel falis la herooj!"

החמודה מהנהלת הפורומים, ששומרת איתי כבר כמה ימים על קשר במיילים, כתבה לי הבוקר ש"גולשים נוספים דיווחו על התקלות, הן בטיפול כעת
מקווה שיסתדר כמה שיותר מהר"
לצפיה ב-'תסתכלי ב-piv'
תסתכלי ב-piv
08/11/2018 | 08:18
5
6
לא בהגדרות, אבל בדוגמאות מופיע perei en batalo, per glavo
fali לא מתאר במילון חיילים שנפלו, אבל כבר שמעתי שימוש כזה במילה.
לצפיה ב-'בסדר. אחרי שני אישורים'
בסדר. אחרי שני אישורים
08/11/2018 | 12:17
4
9

לפועל fali - של זמנהוף בתנ"ך, ושל PIV - אעדיף את השימוש בו.

אם אינני טועה, יש אמירה שמיוחסת לזמנהוף, שמעדיפה את השימוש במילים פשוטות באספרנטו, במקום ב"מילים של שבת".
כמו למשל, כשהסברת לי פעם שבמקום השימוש הטבעי לי (שאני מכירה מגרמנית), שעשיתי במילה kurte = בקיצור, עלי להשתמש במילה mallonge. כי kurte משמשת בהזדמנויות חגיגיות, ולא בשימוש יומיומי רגיל.

מתנצלת אם לא הגדרתי את כל זה בצורה מדויקת, אבל כך קלטתי את העניין.
לצפיה ב-'הרי כל הרעיון של אספרנטו היה שמ-900 שורשים'
הרי כל הרעיון של אספרנטו היה שמ-900 שורשים
09/11/2018 | 13:39
3
5
בתוספת כללי הדקדוק, והמוספיות אפשר יהיה לתקשר בצורה מדויקת ויעילה.
אם לוקחים את זה מאספרנטו, לעניות דעתי לוקחים את כל זכות הקיום שלה.
לצפיה ב-'הבנתי. אבל לפחות כשאני כותבת רק לישראלים'
הבנתי. אבל לפחות כשאני כותבת רק לישראלים
09/11/2018 | 14:22
2
8

כאן בפורום, ולא ל-eksterlandoj, אני מעדיפה לא להשתמש בפועל perei, שמכיל גם את הקונוטציה של השואה, אלא להשתמש בפועל שבעיניי מתאים יותר לנופלים של צה"ל. זה הפועל fali, שאפילו מזכיר בצליל שלו את העיצורים העבריים של "נפל". ורק אחרי שבדקתי בתרגום התנ"ך של זמנהוף, הבנתי שהוא כשר למהדרין!

אתה יכול לא להסכים איתי בעניין זה, אבל זו ההעדפה האישית שלי. כפי שגם בעברית יש לי העדפות של מילים מסוימות על אחרות, וגם בפיסוק המשפטים אני נוהגת כפי שאני רוצה, ולאו דווקא לפי כל כללי האקדמיה ללשון העברית.

אולי זה עניין של טעם, וזאת עם כל הכבוד והאהבה שאני רוחשת לאספרנטו ולעברית, כמובן.
לצפיה ב-'חוקי שפה לעומת חוקי מדינה'
חוקי שפה לעומת חוקי מדינה
10/11/2018 | 10:14
1
8
חוקי שפה הם לא כמו חוקי מדינה או דת, אלא נועדו לעזור לנו לתקשר ולהבין. זה מוסכמה. יותר דומה אם כבר לחוקי נימוס (המילה נימוס, כידוע לך, מגיעה מיוונית nómos, חוק). כלומר מוסכמות שעושים את החיים שלנו יותר נוחים, וכמו כל מוסכמה, לא עוברים על החוק אם מפרים אותה.
אם את משתמשת ב-falis ומבינים אותך, אז בסדר, רק יש באופן כללי בשימוש במילה לא נכונה - ואני לא אומר כרגע שהיא לא בהכרח נכונה, אולי כן, זו אמירה כללית, משהו (אולי מבחינה קצת מוסרית) שעלול לקלקל את השפה לאחרים, שאם ישראלי ישמע אותך ויחשוב שכך צריך לומר באספרנטו, גם כשמדברים ללא-ישראלים, אותו שומע עלול להשתמש בביטוי גם מחוץ לגבולות ישראל, ואז עלולים לא להבין אותו.
רק בקשר ל-falis שווה לא לבדוק רק אזכור אחד של זמנהוף בתנ"ך, שמא זמנהוף הבין בצורה אחרת את 'נפלו'.

לצפיה ב-' נרדפות באספרנטו טוב, זה נשמע די משכנע.'
נרדפות באספרנטו טוב, זה נשמע די משכנע.
10/11/2018 | 19:58
9

זה קצת מזכיר לי משהו אחר לגבי מוסכמות: את הסיבה לכך שאנשים דתיים לא יושבים במסעדות/בתי קפה שאינם כשרים, אפילו רק כדי לשתות משהו מבקבוק סגור או מפחית סגורה, שמא יגרמו בעצם ישיבתם שם להטעיית אנשים אחרים; שמא יחשבו אחרים, שמכירים אותם, או שרואים כיפות על ראשיהם, שאם הם שם, המקום כנראה כשר.

ולענייננו. כזכור, התלבטתי בתחילת השרשור אם הפועל fali מתאים כאן, אך לא מצאתי אותו במילון מורז'ן במשמעות של נפילה בקרב, למשל. לכן העדפתי את הפועל morti.
אגב, מצאתי בינתיים עוד פסוק (ובוודאי יש עוד כמה פסוקים בתנ"ך) בתרגום של זמנהוף (שעליו אני סומכת:)), בספר שמואל א' 31, 5: 
"וַיַּרְא נֹשֵׂא כֵלָיו כִּי מֵת שָׁאוּל וַיִּפֹּל גַּם הוּא עַל חַרְבּוֹ וַיָּמָת עִמּוֹ".
ובתרגום לא-ו:
"Kiam lia armilportisto vidis, ke Saul mortis, li ankaŭ faligis sin sur sian glavon kaj mortis kune kun li."
 בוודאי תאמר שכאן הוא לא "נפל בחרבו" אלא באופן טכני הפיל את עצמו עליה, ואז הוא מת. וזה כמובן נכון! אבל גם כאן אין שימוש בפועל perei

מצד שני, ברור לי ההסבר שלך, ששימוש במילה שאינה מוסכמת על הכל במשמעות מסוימת, עלולה לקלקל את השפה לאחרים, ולכך בוודאי שגם אני לא רוצה לגרום.

ואשר לזמנהוף, אני בטוחה שהוא הבין היטב את השורש נ.פ.ל. במשמעויותיו השונות. ויש ל"נפל" בתנ"ך, ובעברית בכלל, הרבה משמעויות, אשר קל להבין אותן מתוך הטקסט.

*~*~*~*~*~*
ואשר למקור המילה "נימוס" בעברית, מן המילה היוונית νόμος, שפירושה חוק, נזכרתי כרגיל, במשפט הראשון שלמדתי ביוונית עתיקה, אך אין לי מקלדת יוונית:
"הוֹ אנתרופוי נוֹמוֹס פִּילָטוּסין, סוֹיְזוּסי גאר הו נוֹמוֹן טוֹן אנתרופון".
כלומר: האנשים השומרים על החוק, הרי החוק שומר את (על) האדם.

לצפיה ב-'המכתב הראשון בהיסטוריה של אספרנטו'
המכתב הראשון בהיסטוריה של אספרנטו
09/11/2018 | 13:52
14
מדובר במכתב מומצא, שזמנהוף הביא בספר הלימוד שלו
למטה הבאתי את המכתב הזה מסריקה ופיענוח אוטומטי מאוד לא מושלם באמצעות OCR. (את השורות הראשונות תיקנתי ככל יכולתי, אחר כך הפסקתי). זה יכול להיות תרגיל למעוניינים, לנסות לתקן את המכתב.

בכל אופן, הכותב הדמיוני כותב לנמען הדמיוני  - חבר יקר, אני מתאר לעצמי איזה פרצוף תעשה כשתקבל את מכתבי, ותשאל את עצמך אם לא השתגעתי, ובאיזה שפה הוא כותב לי. הרגע, ידידי, לא השתגעתי, קח את המכתב שלי, את רשימת המילים המצורפת, ואת כללי הדקדוק, וכך תוכל לפענח את מכתבי. בעזרת כללי הדקדוק ורשימת המילים תוכל גם לענות לי בשפה הזו.

כתבתי את זה בקשר לשרשור אחר, שבו אני מדגיש שכל הרעיון באספרנטו, לעתי, הוא האפשרות להשתמש ברשימת שורשים מצומצמת על תרגומיהם, כללי הדקדוק ורשימת המוספיות.

Kar,a amik.of Mi prezet,as al mi kia,n vizaĝ,o / n vi far,os post Іа гісקѵ,о de mі,а leter,o. Vi rigard,os la gnb,ekrib,o,n  [???] kaj ek / kri,os: ,,ĉu li perdps la saĝ,- o,n?! Je kia lingv,o li skrib,as? Kio,n signifas la foli,et,o, kiu,n li аl.don,as al si,a leter,o?“ Tran- kvil,iĝ,u, mi,a kar,a ! Ш,а g;iĝ,o [???], kiel mi almenaŭ kred,as, est.as tute en ord,o. Mi leg,ie antaŭ kelk,aj tag,o„j 1іЬг,еЬо,п sub la nom,o ,,Lirigv ( o inter,naci ( a“. La aŭtor,o kred,- ig,as, кѳ рѳг tiu lingv ( o oni pov,as est,i kom- pren,at,a de la tut,a mond,o, вѳ ec la adreg,it,o ne gol.e ne sci,as la lingv,o,n, sed eĉ ankaŭ ne aud,ie pri ĝi; oni dev,as gol,e al,don,i al la le- ter y o rna] ( gran<i,a,n foli^o.n nom,at,a,n „vort,ar,o“. Dezir,ant,e vid,i, ĉu tio est,as ver,a, mi skrib^a» — 21 — al vi en tiu lingv,o, kaj mi ec unu ^ort,o,n ne al,met,as en ali,a lingv,o, tiel kiel se ni tut,e юѳ котргеп 7 ш unu la lingv^n de la ali,a. Re- epond^ al mi, ĉu vi efektiv,e kompren^g kio,n mi skrib,is. Se la afer,o propon,it,a de la aŭto- r,o est 7 as efektiv,e bon,a, oni dev,as рѳг ĉiu,j for^oj li,n help,i. Kian mi Ьіѵ,об vi,a,n respond,- o / n, mi send,os al vi la libr y et ( o/n; montr,u ĝi / n al ĉiu,j ^ loĝ,ant.,o,j de vi,a urb,et,o, eend,u ĝi ( n ĉiu,n vilaĝ,o ( a cirkaŭ la urb,et,o, ĉiu,n urb,o,n kaj urb ; et 7 o 7 n, kie vi nur hav,as amik,o,j,n aŭ kon,at,- «Л/П. Est,as neces^e ke grand < eg / a nombr,o da per- eon,o,j don 7 u si,a,n vo?,o,n— tian poet la plej mal,- long,a temp ( o ost,os decid,it,a afer,o, kiu pov,as l?ort,i grand 7 eg,a / n util,o,n al la hom,a eociet,o/

לצפיה ב-'אין לידיעתכם, זה עתה קיבלתי הודעה מהנציגה'
אין לידיעתכם, זה עתה קיבלתי הודעה מהנציגה
08/11/2018 | 14:33
2
33

הנאמנה והחמודה שלי בהנהלת הפורומים, שבעיית השגיאה שלהם נפתרה.
אם כן, ההודעה הזאת תישלח עכשיו "באופן טבעי", וללא יציאה מהמערכת.
ואשמח להודות לה על כך מיד, כמובן. 
לצפיה ב-'ברכות חמות, מיכל '
ברכות חמות, מיכל
08/11/2018 | 14:41
1
14
וברכות גם להנהלת הפורומים.
ובהזדמנות זאת אני מודה לך מאוד על ההודעה ממפגש הפורום מלפני כמה ימים, שטרם הספקתי להודות לך עליה. עברו על כוחותינו יומיים עמוסים מאוד
לצפיה ב-'תודה, אלדד.'
תודה, אלדד.
08/11/2018 | 14:46
16

ובמשך היום אנסח לך הודעה על מפגש המועדון הבא, כדי שתוכל לתרגם אותה ולשלוח לכל החברים שלנו באל"י.
לצפיה ב-'הערב במועדון.'
הערב במועדון.
06/11/2018 | 00:56
5
29

היינו שמונה חברים. ידעתי על שניים שהודיעו מראש שלא יוכלו להגיע. אחרים - אולי הגשם קצת הבהיל אותם...
במשך הערב, הגיעו טיפין טיפין עוד ארבעה אסטררנוי, חוץ מהשלושה שבאו כבר מלכתחילה. כך שבישיבת ההנהלה, היו חסרים הערב רק שלושה.

מיכאלו בא עם האורגנית שלו (למרות הגשם!), והנחה את הערב.
השיטה שלו, היא לקרוא כל שיר כולנו ביחד בקול, כמו דקלום. ואחר כך לשיר איתו, בליווי האורגנית.
אחרי זה הוא שואל אם יש שלא הבינו מילים מסוימות, ומסביר אותן באספרנטו.
הכי מצחיקות אותי אביגיל שהיתה היום, ואלוויר ויואלה (שלא הגיעו), שיודעות אספרנטו, אבל עם מיכאלו מתעקשות לשוחח תמיד דווקא בעברית. זה כנראה התת-מודע שלהם מבלבל אותן.

היה ערב נחמד, אולי דווקא בגלל שלא היו הפעם שום זמרות, אז אף אחד לא הרגיש בתחרות, וחוץ מהשירה, דאגנו במיוחד להבנת המילים.

השארנו כל הערב את דלת החדר פתוחה, כך שנכנס אוויר נעים מבחוץ, ושמענו את הגשם כשירד: אווירה ואוויר נעימים.

היה לי הישג אישי הערב, כשהחלטתי עד כמה שאפשר לא לקרוקודל. (האמת, שהתכוונתי לדווח היום לפחות חלק באספרנטו, אבל כבר מאוחר לי מדי).
אז עם יהושע שוחחתי באספרנטו. הוא ביקש שאלדד או אני נדבר לקראת סוף החודש עם יאיר (ויצ"ו) על מה שאנחנו צריכים לערב זמנהוף, שנקבע ליום שלישי 11.12.18, ועל כך עוד תגיע הודעה מסודרת.
בסוף הערב, הודיתי למיכאלו ודיברתי איתו כמובן באספרנטו.

ולפי בקשתו של יהושע, נשארתי עוד כמה דקות בתחילת ישיבת ההנהלה. לא הסכמתי לשבת, כדי שלא ישכנעו אותי להישאר. אלא עמדתי ונתתי להם הרצאה קצרה באספרנטו, על כך שאני מבקשת מתנדבים שידאגו לכיבוד לערב זמנהוף - קנייה והבאת הכיבוד אל האולם - כי נראה לי שלאה לא תוכל הפעם לעשות זאת, מבחינת הזמן, וליואלה כבר קשה לבצע הכל לבדה. הן לא אמרו לי כלום, אבל אני חושבת שהגיע הזמן להחליף אותן בתפקיד הזה!!

ולסיום, שני פעוטות בני שנה ורבע, חבר (ממשפחתי) וחברה שלו, שכנראה הזהירו אותם ne krokodilu , אז הם העדיפו לשתוק. 
ראו בתמונה מימין למטה:

לצפיה ב-'באמת נחמד'
באמת נחמד
06/11/2018 | 11:06
4
13
ומשעשע הסיפור על שתי חברותינו.
אם יהיה לי זמן בהמשך (מחר) אולי אגיב עוד.
לצפיה ב-'אחלה. (:'
אחלה. (:
06/11/2018 | 14:46
6
לצפיה ב-'רצית להוסיף עוד משהו לתגובה?'
רצית להוסיף עוד משהו לתגובה?
07/11/2018 | 19:31
2
4
לצפיה ב-'ייתכן'
ייתכן
07/11/2018 | 23:58
1
7
אך לצערי אין לי פנאי...
לצפיה ב-'רציתי לומר שהסתקרנתי כמה יגיעו'
רציתי לומר שהסתקרנתי כמה יגיעו
08/11/2018 | 00:10
10
איכשהו דמיינתי שהוא יישב לבד ליד הפסנתר, מהורהר ונוגה לגבי עתיד האספרנטו.
אבל לא כך היה, ונראה מהדיווח שלך, שמי שהגיעו בסערה גם נהנו.
לצפיה ב-' תזכורת: הביאו מחר בבקשה את השירונים שקיבלתם '
תזכורת: הביאו מחר בבקשה את השירונים שקיבלתם
04/11/2018 | 18:47
6
16

בזמנו ממיכאלו, כי חוששתני שלא יוכל לחלק בכל פעם שירונים נוספים; היו לו רק מעטים!

בתודה,
מיכל.
לצפיה ב-'לא תאמינו...'
לא תאמינו...
05/11/2018 | 17:29
5
13

חיפשתי במשך שעה שלמה את השירון שלי, ורק עכשיו מצאתי אותו.
התביישתי לבוא למועדון בלעדיו, ובמיוחד אחרי שהזכרתי לכם להביא את השירונים שלכם.
ברוך ה' נחסכה לי הפדיחה. מצאתי במקום הגיוני, אבל כזה ששכחתי ממנו בינתיים.
לצפיה ב-'יאללה, מתקלחת ובאה לקלובו. ĝis la revido baldaŭ.'
יאללה, מתקלחת ובאה לקלובו. ĝis la revido baldaŭ.
05/11/2018 | 17:30
4
7
לצפיה ב-' עכשיו *אני* לא מאמינה; השתמשתי בשירון במועדון,'
עכשיו *אני* לא מאמינה; השתמשתי בשירון במועדון,
06/11/2018 | 00:28
3
13

ועכשיו הוא נעלם לי שוב, ולא מצליחה למצוא אותו. לא נראה לי ששכחתי שם.
מוזר.
אולי מיכאלו בכל זאת צודק: הוא ביקש ממני לפני כמה חודשים, לתת ערב שירה פעם בחודש, ולא הסכמתי. 
הערב הוא ביקש שוב, באומרו שאם זה יהיה קבוע, כל שבוע אחרון, או כל שבוע ראשון בחודש, אנשים יזכרו יותר טוב את המילים, ולא יהיה צורך לפרש בכל פעם מחדש.
ואני מוסיפה, שכך אולי יהיה קל לנו יותר לזכור איפה שמנו את השירון...
לי אישית, יש נטייה לאבד אותו בכל פעם, משום מה.

אבל לא הייתי רוצה תוכנית שחוזרת על עצמה באופן קבוע ומחזורי. אני מעדיפה גיוון בתוכניות.
לצפיה ב-' אשמח על "משאל עם": אם תכתבו או תאמרו לי מה דעתכם '
אשמח על "משאל עם": אם תכתבו או תאמרו לי מה דעתכם
06/11/2018 | 15:40
2
11

בעניין ערבי שירה פעם בחודש במועדון, כפי שסיפרתי בהודעה לעיל.

אתחיל ראשונה:
א. לי זה יכול לעזור מאד, אם אדע שיש לי פעם בחודש תוכנית מובטחת, וזה יחסוך לי הרבה דאגות ואנרגיות בלנסות לקושש תוכנית שונה לכל שבוע.
ב. מצד שני, כחברת מועדון, ערב כזה הוא ממש לא כוס השוקו שלי , ומעדיפה תוכנית כזאת רק לעתים רחוקות.

אבל באמת אשמח לשמוע את הדעות שלכם, ולחשוב על היענות לדעת הרוב.

לצפיה ב-'פעם בחודש וחצי'
פעם בחודש וחצי
07/11/2018 | 09:55
1
9
זה יכול להיות פשרה טובה, אני יודע לפחות על שתי תלמידות לשעבר שבכוונה לא באו לזה כי זה לא עניין אותן.
את כבר לא רוצה שאקרין סרטים בתרגום לאספרנטו? כי את לא פנית אלי בעניין המון חודשים.

לצפיה ב-'תודה על התשובה. גם אני לא '
תודה על התשובה. גם אני לא
07/11/2018 | 17:16
15

רציתי לבוא כי זה לא עניין אותי, אבל התפקיד מחייב בעיניי, ולכן אני משתדלת לבוא למועדון גם כשלא בא לי מסיבות מסוימות, או כשתוכנית אינה לטעמי.
בסך הכל, אני אסירת תודה לכל מי שמוכן לתת תוכנית במועדון. אבל אם יהיה ערב שירה כל חודש או כל חודש וחצי, לא נראה לי שאגיע לכולם. אנחנו בכל זאת לא מועדון שירה בציבור.

ברור שאני רוצה שתקרין סרטים בתרגום לאספרנטו. אבל אולי שכחת שסיכמנו מִזמן מִזמן, שאני לא אפנה אליך, אלא שאתה תודיע לי בכל פעם שתהיה מוכן לכך, או להציע תוכנית אחרת למועדון, ותמיד אשמח על כל תוכנית שלך.

ואפשר לומר במקרה זה:
Call us. We'll not call you 
לצפיה ב-'provo'
provo
02/11/2018 | 19:15
10
15
לצפיה ב-'ni iĝis parnojuloj '
ni iĝis parnojuloj
02/11/2018 | 19:16
9
17
לצפיה ב-'Kio estas tio?'
Kio estas tio?
03/11/2018 | 13:21
8
12
Mi ne komprenas... 
לצפיה ב-'Klarigo, sed antaŭe: Bonvenon al nia forumo'
Klarigo, sed antaŭe: Bonvenon al nia forumo
03/11/2018 | 17:07
7
12
paranojo=פרנויה
וכאן התיחסתי לפחד (המוגזם?) שנוצר לנו בזמן האחרון, כל פעם לפני שאחנו מנסים להעלות כאן הודעה בזמן האחרון, בגלל הבאג בתפוז' כשאנחנו מנסים להעלות הודעה ולא יודעים אם היא תעלה או שניתקל בהודעת שגיאה...
אז שוב אני מקדם אותך בברכה לפורומנו, ואם תעלה שוב הודעה ותיתתקל בשגיאה, דע שצריך לצאת מהמערכת ולהיכנס שוב (מה שנאלצתי לעשות כרגע), או לחילופין למחוק את הקוקיז... 
paranoj-ul-o זה homo kun la kvalito de paranojo, כלומר פרנואיד.
הבאג הזה הפך אותנו לפרנואידים
לצפיה ב-'Mi pensas ke li ne povis kompreni vin antaŭe, '
Mi pensas ke li ne povis kompreni vin antaŭe,
03/11/2018 | 17:50
6
18

nur ĉar vi forgesis la literon a en la vorto paranojuloj.
לצפיה ב-'ha!'
ha!
03/11/2018 | 22:27
6
לצפיה ב-'povUs'
povUs
03/11/2018 | 22:28
4
10
לצפיה ב-'Nur* povus, aŭ ankaŭ*?'
Nur* povus, aŭ ankaŭ*?
03/11/2018 | 22:43
7
לצפיה ב-'כלומר, האם השימוש בזמן עבר - *povis*'
כלומר, האם השימוש בזמן עבר - *povis*
04/11/2018 | 12:18
2
13

התכוונתי בפירוש לומר כפי שכתבתי:
Mi pensas ke li ne povis kompreni vin antaŭe 
אני חושבת שהוא לא יכול (בזמן עבר) להבין אותך קודם.

ולא התכוונתי לכך שהוא לא יכול היה להבין...

ואם אני לא מובנת, אשנה את הפועל - רק לצורך השאלה הדקדוקית - מ'יכול' ל'רוצה'. ואז הייתי כותבת:
Mi pensas ke li ne volis kompreni vin antaŭe

אני חושבת שהוא לא רצה להבין...
ולא התכוונתי שהוא לא היה רוצה להבין...
האם הובנתי?

לצפיה ב-'הובנת מלכתחילה'
הובנת מלכתחילה
05/11/2018 | 19:44
1
7
ואת צודקת הוא לא יכול היה להבין בשני המובנים גם ne povus וגם ne povis כפי שאכן כתבת
לצפיה ב-'יש איזה כיף שלא טעיתי.'
יש איזה כיף שלא טעיתי.
05/11/2018 | 22:08
3
לצפיה ב-'מפגש המועדון הקרוב, 5.11.18'
מפגש המועדון הקרוב, 5.11.18
02/11/2018 | 16:22
1
10

שלום חברים,
ביום שני הקרוב, 5.1.18, מיקאלו ינחה ערב שירה (אספרנטית, כמובן ) במועדון. אנחנו מזכירים לכם לא לשכוח להביא אתכם את השירונים שחילקנו לכם בערבי השירה האחרונים. 

לאחר ההפסקה - ישיבת ההנהלה החודשית.

נשמח לראותכם במועדון,
אלדד ומיכל

לצפיה ב-'La proksima kluba renkontiĝo, 5.11.18'
La proksima kluba renkontiĝo, 5.11.18
02/11/2018 | 16:23
4

Karaj geamikoj,

La proksiman lundon, 5.11.18, Mikaleo gvidos en la klubo kantan vesperon. Ni petas vin kunporti kun vi la kantaretojn, kiujn ni disdonis al vi en la lastaj kantaj vesperoj. 

* * *
Post la paŭzo okazos la monata estrarkunsido.

Ni ĝojos vidi vin en la klubo,
Miĥal kaj Eldad

לצפיה ב-'עדיין בסדר?'
עדיין בסדר?
30/10/2018 | 23:38
20
21
לצפיה ב-'אמש במועדון יוסי שמר.'
אמש במועדון יוסי שמר.
31/10/2018 | 00:31
6
24

היינו 15 חברים הפעם.
אלדד פתח את הערב בהקראת בדיחות יהודיות מהאוסף של יוסי, כהמשך לתוכנית השבוע שעבר. וכרגיל, הסביר מה שהיה צריך ולמי שהיה צריך. וכך למדנו שוב מילים חדשות. למשל:

graco - חסד [מורז'ן מתרגם ל-: חסד האל].
kristaniĝintoj - מתנצרים. וינאי הגדיר יפה מאד, שזה בינוני פּוֹעֵל בזמן עבר

אחרי כמה בדיחות, אלדד נתן לנו את השיעור שהבטיח בשבוע שעבר שיִּתן השבוע, בנושא הקידומת el-. הוא הוסיף גם את ההבדל בין el- ובין en-.
לא אפרט במצב העייפות שלי, כדי שלא אֶטעה ואַטעה אחרים. אבל אציין שזה היה מעניין ומלמד.

זה הביא אותו ללמד בהזדמנות זו, גם על שלוש משמעויות לסיומת n-.
1. אקוזטיבו.
2. n הכיוון.
3. n שמציינת כמות (משקל, גובה וכו').
ושוב, לא אפרט.

בינתיים הוא נתן לנו גם שני משפטים חמודים של משחק מילים:

1. Mi vidas la ĉevalon ĉe valo.
2. Ĉevalo ĉe valo ĉevalon vidas.

אלדד, תודה
נראה לי שתוכל להוסיף בעצמך פירוט, אם תרצה.

לצפיה ב-' רבה, מיכל. '
רבה, מיכל.
31/10/2018 | 01:03
5
17
במסגרת ההסברים, לימדתי גם משמעות נוספת לסיומת n-, והיא – תיאור זמן:
.Lundon ni havos novan programon en la klubo

ביקשתי מינאי להסביר מה ההבדל, בהזדמנות זאת, בין lunde לבין lundon, והוא הסביר יפה מאוד:
lunde - בכל יום שני; lundon - ביום שני ספציפי (כלומר, במקרה הנוכחי, ביום שני הקרוב).

לצפיה ב-'תודה, אלדד. אבל האם יתכן שאת המשמעות הזאת'
תודה, אלדד. אבל האם יתכן שאת המשמעות הזאת
31/10/2018 | 01:05
4
17

לימדת רק אחרי שהלכתי?
אם לא, אז אולי פספסתי איכשהו, כי אני לא זוכרת את זה בכלל.
לצפיה ב-'מיכל, כל הכבוד.'
מיכל, כל הכבוד.
31/10/2018 | 09:25
3
11
את תמיד מפתיעה אותי מחדש בדייקנות שלך
לכן אני מאוד אוהב שאת מדווחת, כי הדיווחים שלך תמיד מצטיינים בדיוקם. 
את צודקת לגמרי, לקראת סוף הערב נזכרתי שלא הוספתי גם את ההדגשה הזאת, שמדובר לא פעם בתיאור זמן - וכנראה זה היה כעשר דקות או יותר לאחר שהלכת.

לצפיה ב-'טעיתי. הם לא תיקנו שום דבר בינתיים! '
טעיתי. הם לא תיקנו שום דבר בינתיים!
31/10/2018 | 11:29
2
17

כך שכדי להגיב אליך, אלדד, נאלצתי למחוק שוב את הקוקיז הנקיים שלי, damne...

הדבר הטוב היחיד הוא העובדה שמרוב ניקויי קוקיז בימים האחרונים, למדתי כבר לעשות זאת בע"פ - בלי ההוראות של גוגל - ואני עושה זאת במהירות. ובכל זאת, אני לא מוכנה להיות שפוטה של תפוז, ונכנסתי הפעם רק כדי להודות לך על הדברים היפים שכתבת.
כי הם לא רק החמיאו לי, אלא חיזקו בי את ההרגשה שלא איבדתי לגמרי את הזיכרון וגם לא את כוח הריכוז שלי, Dank al Dio' kaj
Dankon al vi.  
לצפיה ב-''
31/10/2018 | 11:42
1
לצפיה ב-'ערכתי טיפונת.'
ערכתי טיפונת.
31/10/2018 | 11:46
4
לצפיה ב-'ועכשיו משהו פרטי, אבל קשור לאספרנטו:'
ועכשיו משהו פרטי, אבל קשור לאספרנטו:
31/10/2018 | 00:54
3
18

יצאתי אמש כמה דקות לפני סוף התוכנית (שהתארכה קצת), כי מיהרתי אל השיעור המשפחתי השבועי בבית של אחי וגיסתי. נתבקשתי ע"י אחד האחיינים שלי, להכין את השיעור להפעם, בהרצאה על אספרנטו

כיוון שאני לא בדיוק יודעת להכין מצגת, הכנתי הרצאה בנושא:
"שיעור *על* אספרנטו וזמנהוף". 
על אספרנטו - כי "הותר" לי להרצות בעברית, ולא בְּאספרנטו, מה שכמובן הקל עלי מאד. 

אז במקום מצגת, הבאתי הרבה דברים להראות להם: כתבי עת, ספרוני ילדים שעמרי תרגם מעברית לאספרנטו, ספר באספרנטו, וכן מילונים אחדים. חולצה, מפת שולחן ירוקה, שני כוכבים ירוקים וסימניה שאותם לאה הכינה לי לפני כמה שנים ועוד.

סיפרתי על זמנהוף ועל אספרנטו, ואמרתי מראש שכל מי שיהיו לו שאלות, שישאל מתי שהוא רוצה, וזה לא יפריע לי. אז באמת שאלו שאלות שונות, טובות ומעניינות. ובכלל לא את השאלות הנדושות שבדרך כלל אנשים שואלים אותנו...
לבקשתם, גם הקראתי קטע באספרנטו, עם תרגום לעברית.

בין השאר, שאל אחד האחיינים אם יש אספרנטו בגוגל. הוא התכוון לגוגל טרנסלייט. הסברתי שכן, אבל צריך להיזהר מאד, כי גוגל מתרגם לאספרנטו דרך אנגלית, ואז קורות שם המון טעויות. אמרתי להם שבפעמים המעטות שאני משתמשת בתרגום זה, אני בודקת הכל במילון, כדי שלא יהיו לי פדיחות.
ואז קיבלתי אחרי השיעור (ואחרי כל התודות של 12 הנוכחים, שנהנו מאד לדבריהם) וואטסאפ שחיברו אחדים מהאחיינים שנכחו בערב. הם כתבו באספרנטו של גוגל טרנסלייט, שכזכור לא הכי מדייק, ומתחת לזה כתבו בעברית את המקור, כך:

"תודה רבה לדודה מיכל על שיעור באספרנטו.
היה מענין, מחכים ומועבר בצורה קולחת ונעימה. 
יישר כוח."

אז כתבתי להם בתשובה:
"תודה לאחיינים שלי, ושמחתי ששלחתם לי גם את התרגום לעברית.
לי זה בהחלט עזר להבין את האספרנטו ".

לצפיה ב-'נזכרתי במשהו משעשע (מתוך הרבה שהיו), כשכתבתי קודם את המילה'
נזכרתי במשהו משעשע (מתוך הרבה שהיו), כשכתבתי קודם את המילה
31/10/2018 | 12:03
2
13

damne, כשכעסתי על הנהלת תפוז.

בהרצאה על א-ו למשפחה, סיפרתי בין השאר על התרבות העשירה שלה בכל התחומים. אבל סיפרתי גם והדגמתי, שחוץ מברכות רבות, יש בה גם מילות סלנג וגם קללות. ציינתי שאני מכירה רק שתי קללות = damne, diable (שאלו אותי "והשאר בערבית?" ).
אז כשדיברתי קצת אחרי זה על denaskaj esperantistoj, אמר אחד מהם: "אבל אמרת שיש רק שתי קללות". 

{כיוון שאף אחד מילדיי לא יכול היה להגיע להרצאה שלי, הצעתי להם שבהזדמנות אחרת, אתן אותה במשפחה שלנו, אך נראה לי שהם בכלל לא התלהבו מהרעיון.
כמו שנאמר "אין נביא בעירו"...}.
לצפיה ב-''
31/10/2018 | 23:00
1
13
אהבתי את "אבל אמרת שיש רק שתי קללות..."
אכן, אין נביא בעירו. טוב שאת יכולה להתנבא במשפחה המורחבת

לצפיה ב-'חח, כן. אני נביאה רק בקיבוץ. '
חח, כן. אני נביאה רק בקיבוץ.
01/11/2018 | 00:28
12
לצפיה ב-'בוודאי בסדר - חיכינו בסבלנות'
בוודאי בסדר - חיכינו בסבלנות
31/10/2018 | 21:51
8
14
פחות או יותר בסבלנות...
תודה על הדיווח שהפך למסורת.
ועכשיו אני מנסה לשלוח הודעה בלי למחוק עוגיות, אלא לאחר יציאה מהמערכת והתחברות מחדש.
לצפיה ב-'בשמחה. ואת הסבלנות אני מעריכה מאד.'
בשמחה. ואת הסבלנות אני מעריכה מאד.
01/11/2018 | 00:41
7
9

במיוחד במועדון אני נהנית ממנה, כי החברים במועדון מגלים הרבה סבלנות, גם כשאני מדברת אספרנטו קצת לאט ובהיסוס. זה מחזק, וללא הסבלנות הזאת, בוודאי הייתי פורשת מאל"י כבר מזמן.
..._..._..._..._..._...

אהה. אולי עזרת לי בזה להבין את מה שהנהלת תפוז כתבה לי היום. הם כתבו:
"היי, ניסית להתנתק מהמשתמש ולהתחבר מחדש?"
ולא הבנתי מה הכוונה ב"להתנתק מהמשתמש". עכשיו אני מבינה.
בכל פעם שמחקתי קוקיז, זה בין כה וכה העיף אותי החוצה מהמערכת, והיה עלי להתחבר מחדש. אז אם שוב אראה את הודעת השגיאה השחורה, אנסה רק להתנתק ולהתחבר מחדש, שזה הרבה יותר קל ומהיר מאשר גם לנקות קוקיז וגם להתחבר מחדש.

לצפיה ב-'זו עגה של אנשי המחשבים'
זו עגה של אנשי המחשבים
01/11/2018 | 07:43
6
9
כשאדם מתחבר למערכת הוא מתחבר באמצעות שם משתמש מסוים. או באנגלית: ה-י"וזר". 
שניהם קיצור ל'שם המשתמש".
וב"עברית" נוהגים לומר ברבים: יוזרים. 
לצפיה ב-'את ההודעה הנ"ל העליתי בלי להתנתק'
את ההודעה הנ"ל העליתי בלי להתנתק
01/11/2018 | 07:45
1
8
אם כי כנראה מאז אמש, שהתנתקתי והתחברתי והעליתי את ההודעה הקודמת, לא גלשתי כמעט עוד, אז בטח לא היתה הזדמנות לעוגיות. 

לצפיה ב-'נכון, הן נוצרות כנראה רק כשהמחשב בפעולה.'
נכון, הן נוצרות כנראה רק כשהמחשב בפעולה.
01/11/2018 | 12:17
7

העיקר שעכשיו נהיָה קצת יותר סביר לכתוב כאן, אם כי בעיני זה עדיין לא פתרון כפי שצריך להינתן ע"י המערכת עצמה. כי גם לצאת שוב ושוב מהמערכת ולהתחבר אליה, זה לא מתאים למאה ה-21. 
Es passt nicht 

אבל כשרציתי לשלוח את זה, קיבלתי הודעת שגיאה מסוג חדש ומחודש:

לצפיה ב-'את זה אני יודעת. פשוט בהתחלה לא הבנתי אותם, כי חשבתי'
את זה אני יודעת. פשוט בהתחלה לא הבנתי אותם, כי חשבתי
01/11/2018 | 11:47
3
6

שהם מתכוונים ליציאה מכל המערכת. כלומר, כיבוי המחשב והדלקתו מחדש.
רק אחרי מה שאתה כתבת, הבנתי שהכוונה ליציאה מ"תפוז" בלבד, והתחברות מחדש.
אפשר לומר שהיתה לי הצתה מאוחרת. 
תודה.

בינתיים שלחו לי אנשי תפוז מסר חדש, ובו הציעו את אותו דבר שוב. רק שהפעם השתמשו במילה 'יוזר' במקום במילה 'משתמש'.
כלומר, הסבירו לי ש'שולחן' זה 'שולחן'... 

עכשיו, כדי להתגבר על השגיאה, אצא מהמערכת ואתחבר שוב, בתקווה שאכן, גם לי זה יעזור. מאמינה שכן. 

לצפיה ב-'עוד ניסיון אחד - מקווה שהאחרון. '
עוד ניסיון אחד - מקווה שהאחרון.
02/11/2018 | 00:56
2
7

הנהלת תפוז כתבה לי קודם, בין השאר, "כל מי שמופיעה אצלו השגיאה צריך לנקות קוקיז, להתנתק ולהתחבר מחדש 
בעקבות עדכון כללי של המערכת".

כיוון שמה שעשיתי הבוקר לא נתן לי עכשיו לשלוח, עשיתי את כל מה שהם כתבו במסר. ומנסה שנית לשלוח לפורום, בתקווה שהפעם זה יספיק, ושלא אצטרך שוב לבצע את כל התהליך בכל יום.

כי אולי בשורה האחרונה שלהם, הם מתכוונים שהם תיקנו בינתיים את כל המערכת שלהם... האמת שאני עדיין לא בטוחה שנעשה תיקון כללי של הבאג.

אם כן, אוכל מיד לענות, ולאחל גם להם סופ"ש נעים, כפי שאחלו לי. 

לצפיה ב-'סופ"ש נעים'
סופ"ש נעים
02/11/2018 | 11:22
1
6
ניסיון שליחה שני ... 
לצפיה ב-'עדכון ביניים : יצאתי והתחברי מחדש'
עדכון ביניים : יצאתי והתחברי מחדש
02/11/2018 | 11:26
6
וזה עבד. מצריך להיות עם הסיסמה . עכשיו אני
שולח "סיכום בדיקה" מיד אחרי לבדוק אם זהעדיין אפשר לשלוח הודעות.
יכול להיות שיש מידע על ה cookie שאחרי יום או יומיים לא תקין... 
לצפיה ב-'הבעייה שמצריכה היפטרות מהקוקיז כל רגע עדיין קיימת'
הבעייה שמצריכה היפטרות מהקוקיז כל רגע עדיין קיימת
26/10/2018 | 09:58
8
24
שלחתי גם אני הודעה לפורום משוב. 
קראתי שם הצעה של גולשת (טרם ניסיתי) לצאת מהמערכת ולהיכנס שוב. לטעמי זו כמעט אותה טרחה.
לצפיה ב-'נסיון להעלות הודעה מדפדפן אחר'
נסיון להעלות הודעה מדפדפן אחר
29/10/2018 | 15:09
7
6
לצפיה ב-'יופי, דורון. האם זה אומר'
יופי, דורון. האם זה אומר
30/10/2018 | 12:20
6
13
שאם משנים דפדפן זה פותר את הבעיה?
מיכל, האם תוכלי לנסות גם את זה? אני לא יודע מאיזה דפדפן את נכנסת בדרך כלל (האם זה כרום?). אם תוכלי לנסות להיכנס לפורום מהדפדפן השני, נגיד, פיירפוקס, זה אולי יפתור לך את הבעיה.

לצפיה ב-'אחת שתיים שלוש ניסיון'
אחת שתיים שלוש ניסיון
30/10/2018 | 16:41
1
6
Cxu Sukcesas ? 
לצפיה ב-'ניסיון שלישי ...'
ניסיון שלישי ...
30/10/2018 | 16:46
8
ראשון נכשל - ביצעתי "יציאה" וחזרתי חזרה ואז
ההודעה השניה נשלחה. עושה רושם שהבעיה קשורה 
לקריאה של הקובץ ( שנקרא cookie) ומכיל נתונים שקשורים
לזיהוי המשתמש שלנו בתפוז.
לצפיה ב-'ניסיתי אתמול. אני משתמשת בדפדפן גוגל כרום.'
ניסיתי אתמול. אני משתמשת בדפדפן גוגל כרום.
30/10/2018 | 22:35
2
8

הורדתי אתמול את פיירפוקס למחשב, וקיבלתי את הודעת השגיאה הרגילה והמרגיזה. 
אז הבוקר ניקיתי קוקיז. כל היום לא הייתי בבית, וחששתי שאצטרך לנקות שוב. אבל עכשיו כן הצלחתי להיכנס.
אולי אנסה לדווח בהמשך הערב על המועדון. אבל בתנאי שלא אצטרך לשם כך לנקות שוב את הקוקיז, שבמחשב שלי, הם בכלל לא מלוכלכים. 
לצפיה ב-'מזל טוב שהצלחת להיכנס,'
מזל טוב שהצלחת להיכנס,
30/10/2018 | 22:58
1
11
ואני מקווה שאלת המזל תאיר אלייך את פניה גם בהמשך, כאשר תיכנסי שוב כדי לדווח. אשמח מאוד אם תוכלי את לדווח, כי אז יהיה לנו דיווח מדויק ואובייקטיבי (ואני לא אצטרך לדווח בעצמי, בבחינת הנחתום המעיד על עיסתו... ). 
לצפיה ב-'כמעט נרדמתי ליד הטלוויזיה, עם שידורי הבחירות.'
כמעט נרדמתי ליד הטלוויזיה, עם שידורי הבחירות.
30/10/2018 | 23:28
11

לאו דווקא בגלל השעמום, אלא כיוון שהשתתפתי היום בטיול משפחתי מפרך בחיק הטבע. וגם נהגתי 120 ק"מ, אז אני עייפה ברמות.
אבל כשקראתי מה שכתבת כאן, לא יכולתי "לעמוד מנגד" ולדחות למחר, ואדווח מיד, לפני שארדם גם על המקלדת.
לצפיה ב-'יש לי רושם שתיקנו את הבאג. השאלה אם'
יש לי רושם שתיקנו את הבאג. השאלה אם
31/10/2018 | 01:03
9

תיקנו כבר לכולם, או רק למי ששלחו להם את פרטי המחשב והדפדפן שבהם הם משתמשים. אני שלחתי גם את הפרטים, וגם כמה בקשות לתקן את התקלה באופן כללי, לכם הגולשים בפורומים השונים.
לצפיה ב-'מפגש המועדון בשבוע הקרוב, 29.10.18'
מפגש המועדון בשבוע הקרוב, 29.10.18
25/10/2018 | 21:41
1
8
שלום חברים,

בשבוע הבא, ביום שני, 29.10.18, הערב יתחלק לשתי תוכניות.
בחלק הראשון יציג אלדד את המילית el באספרנטו וצירופים ושימושי לשון שונים המתקבלים בעזרת חיבור המילית הזאת לשורשים שונים.

בחלק השני של הערב נמשיך את הערב הקודם, ואלדד יספר בדיחות יהודיות מן הקובץ שערך יוסי.
כמו בפעם הקודמת, אם גם לכם יש בדיחות או אנקדוטות יהודיות או ישראליות, אתם מוזמנים להכין אותן בבית ולהגיש אותן במועדון.

אתם מוזמנים להגיע למועדון וליהנות עם כולנו,
להתראות,
מיכל ואלדד

לצפיה ב-'La kluba programo en la proksima semajno, 29/10'
La kluba programo en la proksima semajno, 29/10
25/10/2018 | 21:43
6
Karaj geamikoj,

La proksiman lundon, 29.10.18, la kluba vespero konsistos el du partoj, gvidotaj de Eldad:

La unua: klarigoj pri la kutima Esperanta vorteto "el" kaj ĝiaj kunmetaĵoj, kun klarigoj pri diversaj kunmetitaj vortoj;

kaj la dua: judaj anekdotoj kaj ŝercoj, dua parto (daŭrigo de la antaŭa vespero). 
Eldad prezentos al ni judajn ŝercojn el la kolekto kompilita de Josi ŝemer. 
Kiel en la antaŭa vespero, se vi havas judajn aŭ israelajn ŝercojn, vi estas bonvenaj prepari ilin anticipe kaj prezenti ilin al ni en la klubo.

Vi ĉiuj estas bonvenaj alveni, ĝui kaj ridi :)
Ĝis la revido en la klubo,
Miĥal kaj Eldad 

לצפיה ב-'*ניסיון* להתגבר על הבאג מאתמול - לפי עצה בפורום משוב.'
*ניסיון* להתגבר על הבאג מאתמול - לפי עצה בפורום משוב.
23/10/2018 | 14:30
11
25
לצפיה ב-'הסבר: היו לי בלילה והבוקר בעיות בשליחת הודעות לפורום זה,'
הסבר: היו לי בלילה והבוקר בעיות בשליחת הודעות לפורום זה,
23/10/2018 | 14:45
23

ואפילו גם לפורום "משוב", אשר בו אמורים הגולשים להודיע על הבעיות והבאגים שהם נתקלים בהם. דא עקא, שגם לשם לא היה ניתן לשלוח את התלונה, ונוצר מצב מגוחך ומרגיז. בשנה שבה הייתי מנהלת פורום בלשנות, יכולתי לפנות טלפונית אל המנהל/מנהלת שלי, אבל כיום כבר לא.

היום באחת וחצי, כתבה הנהלת הפורומים בפורום משוב:

"כל מי שקיבל הודעת שגיאה בניסיון להעלות הודעה, למחוק קוקיז מהדפדפן וזה מסתדר
נתקלתם בקושי נוסף, שלחו אלינו מסר
שיהיה יום מקסים וגלישה נעימה "

מחקתי את הקוקיז באתר, ועכשיו זה הסתדר, לשמחתי. 

ההודעה שהגיעה לפני זה שוב ושוב, היתה כזאת:

לצפיה ב-' הדיווח שניסיתי לשלוח בחצות וחצי, כלשונו: הערב במועדון.'
הדיווח שניסיתי לשלוח בחצות וחצי, כלשונו: הערב במועדון.
23/10/2018 | 14:56
9
22

הערב היינו אחד-עשר חברים במועדון.
אלדד נתן הקדמה, בה סיפר לאלה שלא זכו להכיר את יוסי, על אוסף הבדיחות היהודיות שלו. ומתוך האוסף הוא קרא לפנינו בדיחות אשר בחר.

היה מצחיק, כרגיל, ואלדד ניצל את הבדיחות כדי ללמד מילים חדשות או נשכחות, כך שהיה מעניין מאד. 

הנה כמה מילים וביטויים לדוגמה:
verto - קודקוד
impertinenteco - חוצפה
komercisto - סוחר
nepre ne - בהחלט לא
pedelo - שרת, שַׁמָּשׁ
svatisto - שדכן
unusola - אחד ויחיד
elteni - להתאפק

תודה, אלדד 

אלדד תיבל את הסבריו פה ושם ביידיש, וגם זה הצחיק אותנו.
בהמשך הערב, גם חלק מאיתנו סיפרנו מעט בדיחות בעברית, ודווקא ישראל, שהוא הכי חדש בינינו, סיפר בדיחה באספרנטו (לאחר שהתנצל שאולי האספרנטו שלו לא תהיה מדויקת), עם מעט תיקונים של אלדד.

המשכנו את הערב עוד חצי שעה מעבר לזמן, כי נהנינו לשמוע בדיחות נוספות!

לצפיה ב-'תודה רבה על הדיווח, מיכל '
תודה רבה על הדיווח, מיכל
23/10/2018 | 22:13
8
22
ניסיתי להגיב אחרי שהעלית את ההודעה, אבל גם לי היו קשיים להעלות הודעות לפורום, עקב הבעיה שדיווחת עליה. 

אז עכשיו, לאחר שמחקתי את כל הקוקיז מהמחשב, אני מנסה שוב.
הנה:

היה ערב ממש מהנה. 
על פי התרשמותי, לא רק אני, אלא חלק גדול מהנוכחים סיפרו גם כן בדיחות שונות, והערב עבר בנעימים. ובאמת המשכנו חצי שעה מעבר לזמן, כי כולם כל כך נהנו וביקשו עוד, אז לא הרגשנו איך הזמן עבר

מיכל, כל הכבוד על אוסף המילים שריכזת לעיל. אני חושב שלא שכחת אף מילה.

נזכרתי שהיה עוד משהו שלמדנו אתמול, בעקבות הערה של ינאי:
המילה denove פירושה "שוב", ומילה נרדפת למילה הזאת היא המילה ree (שפירושה זהה).

אם ההודעה הנוכחית שלי תעלה לפורום – אני מציע גם לשאר חברי הפורום לנקות את הקוקיז מהדפדפן שלהם, כדי שיצליחו גם הם להעלות הודעות לפורום.
לצפיה ב-'חשבתי שתכתוב שוב שאתה מרגיש *כאילו* היית שם. '
חשבתי שתכתוב שוב שאתה מרגיש *כאילו* היית שם.
24/10/2018 | 01:11
7
21

בקשר למילים, הן לא היו כל המילים שהסברת, אלא רק מבחר. כאלה שהיו לי חדשות, או כאלה שהחיבורים ביניהן יוצרים ביטויים חדשים לי.

לעומת זאת, מילה כמו denove, עבורי היא "עתיקה" כבר, ולא טרחתי להכניסה לרשימה. אבל מה שבאמת היה מרשים בעינינו, שדווקא ינאי  הִשכיל להציע בַּזמן את הנרדפת שלה - ree, המוּכֶּרת גם היא. כל הכבוד לינאי.

לצפיה ב-'לגמרי.'
לגמרי.
24/10/2018 | 01:19
1
21
גם השאלות של ישראל וההערות שלו תרמו להבהיר לא מעט דברים לחברים במועדון. שני החבר'ה הצעירים הוסיפו לא מעט פלפל למפגש. 

ואכן, למקרא ההודעה שלך הרגשתי שממש הייתי שם
לצפיה ב-'חחחח. ואכן, גם ישראל תרם הרבה.'
חחחח. ואכן, גם ישראל תרם הרבה.
24/10/2018 | 01:23
11
לצפיה ב-'אגב, שוב עלה לי הבאג עם הודעת השגיאה כך שנאלצתי'
אגב, שוב עלה לי הבאג עם הודעת השגיאה כך שנאלצתי
24/10/2018 | 01:21
14

למחוק בפעם השנייה היום את קבצי הקוקיז
אני בטוחה שלא זו הדרך; שכל גולש יצטרך למחוק שוב ושוב את הקוקיז במחשב שלו. אלא שצריך להגיע פתרון כללי לבאג הזה, ע"י מחלקת המחשב של הנהלת "תפוז"

לצפיה ב-'אין על ינאי'
אין על ינאי
24/10/2018 | 08:39
3
19
אני לא אגיד שבזכות זה שהייתי מורה טוב הוא כל כך מצליח באספרנטו, כי יש לו הנתונים שלו והיה מצליח גם בלעדיי. אני רק גאה בכך שלא הצלחתי לקלקל
כמו בשבועת הרופאים: ראשית לא להזיק.
לצפיה ב-'מנסה לבדוק '
מנסה לבדוק
24/10/2018 | 15:03
2
18
אם אצליח להעלות הודעה בלי למחוק מחדש את הקוקיז:
Primum non nocere
ואכן, אין עליו.
לצפיה ב-'אז יש לך מזל. אני צריכה לנקות קוקיז כל הזמן,'
אז יש לך מזל. אני צריכה לנקות קוקיז כל הזמן,
24/10/2018 | 16:02
1
20

אעפ"י שבטח כבר אין שום קוקיז באזור המחשב שלי. 
ולפורום משוב, אפילו לא הגיעו בינתיים יותר משתי תלונות, מן הסתם כי לאנשים לא בא לנקות כל רגע...

גם כדי להגיב אליך, נאלצתי שוב לקרצף... וזה כבר מגעיל אותי.
כלומר, צריכה לנקות קוקיז ולהתחבר מחדש עבור כל הודעה. אז קלטתי את המסר, ולא שווה לי להתעסק בזה. אולי תפנה טלפונית אל המנהל/מנהלת שלך, או דרך פורום מנהלים?

לצפיה ב-'זה באמת נשמע לי'
זה באמת נשמע לי
24/10/2018 | 16:44
13
לא בסדר.
אבל אני צריך היום ומחר לסיים את התרגומים הדחופים שלי, אז אפנה אליהם פעם אחרת. או שאולי אכנס ואבדוק את העניין בערב, נראה כמה אספיק.

חם בפורומים של תפוז

חפשו אותנו גם באינסטרגם
חפשו אותנו גם...
פודי תפוז - האינסטגרם החדש כל התמונות של...
חפשו אותנו גם באינסטרגם
חפשו אותנו גם...
פודי תפוז - האינסטגרם החדש כל התמונות של...
בפייסבוק שלנו כבר ביקרתם?
בפייסבוק שלנו כבר...
רוצים להיות תמיד מעודכנים במה שקורה בתפוז?
בפייסבוק שלנו כבר ביקרתם?
בפייסבוק שלנו כבר...
רוצים להיות תמיד מעודכנים במה שקורה בתפוז?

הודעות נבחרות

פורומים

מקרא סימנים

בעלת תוכן
ללא תוכן
הודעה חדשה
הודעה נעוצה
אורח בפורום
הודעה ערוכה
מכיל תמונה
מכיל וידאו
מכיל קובץ