לגלישה באתר בגירסה המותאמת לסלולאר
| הוספת הודעה
הגדרות תצוגה

הגדרות עץ הודעות

מאפייני צפייה

הצג טקסט בתצוגה
הצג תגובות באופן
עדכן
77587,758 עוקבים אודות עסקים

פורום אספרנטו - שפה ותרבות

ברוכים הבאים לפורום "אספרנטו - שפה ותרבות" בארץ הקודש (או כמו שאומרים אצלנו Saluton kaj bonvenon). 
 אליעזר זמנהוף חיבר את השפה הבינלאומית אספרנטו לפני כ-120 שנה כדי שתשמש שפה שנייה לכל בני האדם ותהווה גשר בין תרבויות שונות.
עתה, בעידן האינטרנט, אנו באמת יכולים ליטול חלק בהקמת הגשר הזה, ובשימוש בו. שפת אספרנטו צמחה כמובן על רקע אידיאולוגי מסוים, והיא נושאת בחובה תרבות ורעיונות של שלום, הבנה ואחווה, ואולי מעל הכול - אמונה בטבע האנושי. אנו מאמינים בטבע האדם, ואולי לא בכל הרעיונות בהם האמין זמנהוף. לרוב, מספר הדעות כמספר האנשים. הפורום שלנו הוא פורום פלורליסטי, המזמין דיונים בשאלות אידיאולוגיות ובשאלות רעיוניות קוסמופוליטיות. אי אפשר כמעט לדבר על אספרנטו בלי לדבר על פילוסופיה של שפה, פילוסופיה של תקשורת ושל הבנה בין בני האדם. נשמח לדון כאן בנושאי תקשורת במובן הרחב, אפילו במנותק מאספרנטו - מהי בעצם תקשורת? מדוע היא כל כך חשובה לחלק מאיתנו? האם שפה היא הדרך היחידה לתקשורת? האם שני בני אדם שמדברים באותה שפה בהכרח מתקשרים טוב זה עם זה? מהי בעצם שפה? דמיינו לעצמכם עולם עתידני/דמיוני שבו היינו יכולים לתקשר בטלפתיה עם כולם ולא היה צורך בשפה... ומעבר לכל אלה, כולנו כאן כדי לעזור לכם ולמצטרפים חדשים לתהות על קנקנה של אספרנטו, לסייע בלימוד השפה, בהסברים דקדוקיים, העשרת אוצר המילים וכו'. אז נצלו את הבמה! שלכם, אלדד

הנהלת הפורום:

אודות הפורום אספרנטו - שפה ותרבות

ברוכים הבאים לפורום "אספרנטו - שפה ותרבות" בארץ הקודש (או כמו שאומרים אצלנו Saluton kaj bonvenon). 
 אליעזר זמנהוף חיבר את השפה הבינלאומית אספרנטו לפני כ-120 שנה כדי שתשמש שפה שנייה לכל בני האדם ותהווה גשר בין תרבויות שונות.
עתה, בעידן האינטרנט, אנו באמת יכולים ליטול חלק בהקמת הגשר הזה, ובשימוש בו. שפת אספרנטו צמחה כמובן על רקע אידיאולוגי מסוים, והיא נושאת בחובה תרבות ורעיונות של שלום, הבנה ואחווה, ואולי מעל הכול - אמונה בטבע האנושי. אנו מאמינים בטבע האדם, ואולי לא בכל הרעיונות בהם האמין זמנהוף. לרוב, מספר הדעות כמספר האנשים. הפורום שלנו הוא פורום פלורליסטי, המזמין דיונים בשאלות אידיאולוגיות ובשאלות רעיוניות קוסמופוליטיות. אי אפשר כמעט לדבר על אספרנטו בלי לדבר על פילוסופיה של שפה, פילוסופיה של תקשורת ושל הבנה בין בני האדם. נשמח לדון כאן בנושאי תקשורת במובן הרחב, אפילו במנותק מאספרנטו - מהי בעצם תקשורת? מדוע היא כל כך חשובה לחלק מאיתנו? האם שפה היא הדרך היחידה לתקשורת? האם שני בני אדם שמדברים באותה שפה בהכרח מתקשרים טוב זה עם זה? מהי בעצם שפה? דמיינו לעצמכם עולם עתידני/דמיוני שבו היינו יכולים לתקשר בטלפתיה עם כולם ולא היה צורך בשפה... ומעבר לכל אלה, כולנו כאן כדי לעזור לכם ולמצטרפים חדשים לתהות על קנקנה של אספרנטו, לסייע בלימוד השפה, בהסברים דקדוקיים, העשרת אוצר המילים וכו'. אז נצלו את הבמה! שלכם, אלדד
הוספת הודעה

צרף
תמונה וידיאו קובץ
קבצים המצורפים להודעה

לצפיה ב-'תשבץ אינטראקטיבי באספרנטו!'
תשבץ אינטראקטיבי באספרנטו!
21/04/2019 | 13:45
25
17
היות והפורום הזה מתמחה בפענוח הגדרות וחידות ודאי תמצאו עניין בחידוש שהכנסתי לאתר verkoj.com - תשבץ אינטראקטיבי באספרנטו... באספרנטו זה נקרא krucenigmo. הדף עדיין לא פתוח לקהל הרחב אבל אתם כבר מוזמנים להתרשם ולהתנסות  -  http://verkoj.com/krucenigmoj/
נסו לפתור! האם זה קשה? קל? שימו לב שפותרים באתר עצמו - פשוט בוחרים משבצת וכותבים את האותיות.
הערות והצעות יתקבלו בברכה - האם נפתח אצלכם והצלחתם לפתור ובמיוחד אם לא, האם ההנחיות מספיקות, האם מועיל שאפשר לראות את הפתרון של כל מילה או שזה הקלה מוגזמת ומפחיתה מהאתגר. האם יש טעויות בהגדרות?
אודה גם על בדיקה מהטלפון הנייד - האם עובד בלי בעיות?
אם הרעיון יתקבל בברכה אוכל לפרסם תשבץ שבועי ולנסות לגבש קהילת פותרים סביבו. מה דעתכם?

לצפיה ב-'התחלתי לנסות לפתור, באותו לילה שבו שלחת את התשבץ.'
התחלתי לנסות לפתור, באותו לילה שבו שלחת את התשבץ.
23/04/2019 | 13:52
24
7

היו לי בעיות טכניות כל כך רבות, למרות נסיונות חוזרים ונשנים, שהתייאשתי. אתמול ניסיתי שוב, והבנתי שזה לא מתאים לי.
הבעיות שהכי מפריעות לי: שאני לא מצליחה לכתוב במשבצות שאני רוצה, ומה שאני מנסה לכתוב, עובר למשבצת מתחת לזו שבחרתי. והבעיה המפריעה יותר - שלא מצאתי איך אפשר למחוק מה שנכתב במקום לא נכון.
אז אלדד כתב לי שכשאני כותבת אות חדשה על משבצת, האות הקודמת נמחקת. אבל אצלי היא לא נמחקת, אלא נותנת מקום לאות השנייה, ושתיהן נמצאות באותה משבצת ביחד!

בטלפון הנייד אני בכלל לא מנסה, כי בטלפון החדש שלי, אני אפילו לא יכולה להיכנס לפורומי "תפוז". ובכלל, לפתור תשבץ שבו יש לגלול כל הזמן את ההגדרות מעלה ומטה, לא בא בחשבון מבחינתי.

בינתיים קראתי בקב' הוואטסאפ שתיקנת את עניין הגלילה, וגם איפשרת הדפסה מ-pdf, אבל אין לי אפשרות להדפיס.

כך שהתכוונתי רק להיענות ולשלוח לך משוב כלשהו, אבל אני פורשת מהנסיונות לפתור את התשבץ.
לצפיה ב-'תודה - זה עוזר לי מאוד'
תודה - זה עוזר לי מאוד
23/04/2019 | 14:13
23
4
תודה מיכל על המאמץ! הבעיות הטכניות שנתקלת בהן חשובות לי מאוד - כדי להבין מה לא עובד ומה ניתן לשפר. התוכנה היא חדשה, ובהחלט צפויות בעיות.
אז למרות התסכול שלך, נא הביני שעבורי זו הזדמנות לשפר. אודה לך אם בכל זאת תבדקי את מה שאני מבקש בשורות הבאות:
באיזה דפדפן את גולשת? האם כשאת מקלידה עם העכבר על תא הוא הופך לצהוב (וזה אומר שמה שיכתב במקלדת יכנס אליו)? האם שאר המילה (מימין ומשמאל לתא הצהוב) הופך לצבע טורקיז בהיר? (מסמן את המילה אותה אנו פותרים)
האם לחיצה כפולה על תא מסויים הופכת את כיוון הפתרון מאופקי לאנכי וחזרה?
בהקלדה במקלדת אינך צריכה להשתמש בלחצן ה-klavaro (שנועד לטלפונים ניידים), אלא פשוט להקליד במקלדת. האות המוקלדת תיכנס לתא הצהוב, והוא יזוז לאות הבאה.
האם לחיצה על מקש ה-backspace במקלדת (מעל ה-enter) אינה מזיזה את התא הצהוב אחורה (או למעלה) ומוחקת את האות האחרונה שהוקלדה?

לצפיה ב-'או.קיי., אמיר. כיוון שברור לי שאתה מתכוון להקל על כולנו את '
או.קיי., אמיר. כיוון שברור לי שאתה מתכוון להקל על כולנו את
23/04/2019 | 15:32
22
5

ההשתתפות בפתרון התשבץ הזה ואת הבאים אחריו, ואתה שואל כל כך במדויק, אנסה שוב, ואענה לך מיד.

ניסיתי, וזה לא פשוט. אז ככה:
1. אני משתמשת בגוגל כרום.
2. כן, התא שעליו אני לוחצת, הופך לצהוב, והסמוכים לו - לטורקיז בהיר.
3. אינני משתמשת בלחצן klavaro כי נוח לי להשתמש במקלדת.
4. האות לא נכנסת לתא הצהוב, אלא בד"כ לתא שמתחתיו או שמימינוֹ. ואז לרוב אי אפשר למחוק אותה, ואי אפשר לכתוב בתא הראשון, אלא במקרים יוצאי דופן. בכלל, אין  לי שליטה בתשבץ, והאותיות נכתבות במקומות שונים מאשר בתאים שבהם התכוונתי לכתוב. לכן, אין לי שום הנאה בכתיבת הפתרונות, אלא רק תסכול גובר והולך.
5. לחיצה על מקש המחיקה, מוחקת לפעמים, אל לא תמיד, ולא ברור לי במה זה תלוי.

יש לי בעיה לכתוב על אותיות ממוספרות, ובכלל, לכתוב על תאים צהובים. 
באמת השקעתי גם עכשיו הרבה זמן ומאמצים, ולי, לא מתאים בכלל בשלב זה.

מה שכן מצא חן בעיניי מאד, שההגדרה המבוקשת, נצבעת בטורקיז ברגע שלוחצים על המקום שלה בתשבץ.

לצפיה ב-'כרגע נכנסתי שוב לתשבץ, והצלחתי למחוק מתוכו את כל האותיות '
כרגע נכנסתי שוב לתשבץ, והצלחתי למחוק מתוכו את כל האותיות
23/04/2019 | 17:07
21
4

שהכנסתי קודם.
ובהזדמנות זו, ראיתי עוד דבר נחמד. שההגדרה שרוצים לפתור, נכתבת בצורה מסודרת גם מעל לתשבץ.
לא הבחנתי בכך קודם.
או שזה חידוש נוסף?

בינתיים, החלטתי לנסות לפתור לפי הפתרונות המוכנים - Montro solvon, כדי לנסות מהר, אם אוכל להכניס את הפתרונות בזה אחר זה בשטף. אבל ממש לא!
אז עזבתי את זה.

אך בהזדמנות זו, ראיתי שלמשל הפתרונות להגדרות H-1, H-17, V-5 מסתיימות באות O, אעפ"י שהבנתי שאין להשתמש בה בסופי שמות עצם, אלא יש לכתוב רק את השורשים שלהן.
לצפיה ב-'אני שמח שיש התקדמות'
אני שמח שיש התקדמות
23/04/2019 | 18:30
20
2
ההגדרה מופיעה מעל לתשבץ, לנוחות הפותרים. זה היה כבר קודם.
את האות O בסופי שמות עצם ניתן להשמיט, בדומה למקובל בשירה. אבל בהחלט ניתן להשאירה. אחרת התשבץ מאוד חד גוני ומלא ב-O שלא מתחברים בעצמם למילה בעלת משמעות. זה מקובל בתשבצים באספרנטו.
האפשרות לראות פתרון של כל מלה בנפרד נועדה לסייע, אבל היא מורידה מהאתגר, לא? אולי אגביל אותה רק למילים הראשונות בכל תשבץ בעתיד. אבל בינתיים אשאיר אותה.
אז עכשיו את מצליחה לכתוב בתוך המשבצת הצהובה? מה השתנה מקודם?
לצפיה ב-'בכלל לא התכוונתי מלכתחילה לפתוח את הפתרונות של המילים.'
בכלל לא התכוונתי מלכתחילה לפתוח את הפתרונות של המילים.
23/04/2019 | 19:14
19
3

עשיתי זאת רק מקודם, כאשר כבר התייאשתי לגמרי מלכתוב בתוך התשבץ, ורציתי להיות בטוחה שלפחות התשובות שלי נכונות.
אבל האמת, שגם התקשיתי בפתרון חלק מההגדרות, שהיו מסובכות לי.

בכל אופן, התשובה שלי לשאלתך היא: לא תמיד. לפעמים מצליחה, ולפעמים לא. ולפעמים האות נכתבת מתחת לתא שלה. כלומר, בתא הבא, ולא ניתנת למחיקה, וגם לא מתאפשר לי לכתוב את האות בכל זאת, בתא המתאים לה.

בשורה התחתונה של התשבץ, יש אותיות שנכתבות לי מתחת לגבול התחתון של התשבץ, מחוצה לו.

בקיצור, אין לי באמת שום כיף בינתיים במילוי התשבץ. לא רק שאני לא נהנית, אלא אפילו מתעצבנת. והרי זאת אינה המטרה, כמובן. 
לצפיה ב-'תודה על המאמץ'
תודה על המאמץ
23/04/2019 | 19:24
18
3
וזה כמובן לא אמור להיות מאמץ. לא ברור לי מדוע אצלך זה לא עובד טוב. האם גם למשתמשים אחרים יש בעיות דומות? אשמח אם תבדקו ותעדכנו אם זה עובד טוב אצלכם ובמיוחד אם לא.
לצפיה ב-'תודה. והאם זה תלוי בסוג הדפדפן?'
תודה. והאם זה תלוי בסוג הדפדפן?
23/04/2019 | 19:35
2
3

כי בסך הכל, אני דווקא מרוצה מגוגל כרום, אשר בו אני משתמשת כבר לפחות שש שנים.
(לפני זה השתמשתי באינטרנט אקספלורר).
לצפיה ב-'לא אמור להיות תלוי תוכנה'
לא אמור להיות תלוי תוכנה
23/04/2019 | 20:21
1
2
התוכנה סטנדרטית ואמורה לעבוד בכל דפדפן מודרני.
בדקתי את התוכנה בכרום, אקספלורר ופיירפוקס - ולפחות אצלי היא פועלת היטב בכולם. וגם בטלפון נייד (אנדרואיד) אין בעיות. אודה אם מישהו יכול לבדוק באייפון ולדווח.
לצפיה ב-'תודה. וגם הטלפון שלי אנדרואיד.'
תודה. וגם הטלפון שלי אנדרואיד.
23/04/2019 | 20:27
3
לצפיה ב-'לא ייאמן, אבל דווקא בטלפון, הכל הולך פשוט יותר!'
לא ייאמן, אבל דווקא בטלפון, הכל הולך פשוט יותר!
23/04/2019 | 19:53
4
6

נכנסתי מהקישור שהבאת לוואטסאפ. הטלפון, שלא כמו המחשב הביתי, נענה לי בקלות. אומנם היו כמה תקלות, אך על כולן למדתי להתגבר די מהר, תוך כדי הכתיבה.
מאחר שהייתי כבר באמת חסרת סבלנות, "פתרתי" את הרוב בעזרת הפתרונות שלך ב-Montru solvon, שזאת באמת לא חוכמה. אבל הייתי חייבת להתגבר על הבעיות הטכניות, ובכך הצלחתי. סוף סוף. 
מעניין למה במחשב זה בכלל לא הולך לי.

האם יתכן שזה קורה כי התוכנה שלי גנובה?
קניתי תוכנה כדת וכדין, ובמלוא המחיר. אך לטכנאי שהתקין לי את המחשב לפני שש שנים לא היתה סבלנות לחכות למדבקה (שמשום מה לא הגיעה עם המחשב עצמו), ולכן השתמש בתוכנה של האוניברסיטה שבה הוא עובד. ומאז יש לי צרות רבות במחשב, שאינו תומך בדברים שונים, כי הוא מזהה את הגנבה. 
לצפיה ב-'טלפון נייד כיום הוא מחשב לכל דבר'
טלפון נייד כיום הוא מחשב לכל דבר
23/04/2019 | 20:27
3
2
התוכנה אמורה לעבוד בטלפון היטב, והבעיה היא המסך הקטן, כאשר המקלדת שנפתחת מסתירה את רובו.
כנראה משהו אצלך במחשב מותקן לא כשורה. ממש מוזר איך נכתבות אותיות מחוץ לריבוע הצהוב, כי אותו חלק בתוכנה שצובע בצהוב כותב באותו מקום את האות.
כעת מופיעות הפניות לתשבץ באתר, והתחילו להיכנס אליו מחו"ל. נראה אם גם משם יהיו תלונות דומות (בינתיים אין). אולי הבעיה שלך יחודית.
נסי לפתוח את התוכנה בדפדפן אחר, אם מותקן אצלך - תמיד מותקן גם אקספלורר במחשב. ראי אם שם זה פועל היטב.
לצפיה ב-'עוד בעיה: אתמול, לא הצלחתי לפתוח את דפי verkoj במחשב.'
עוד בעיה: אתמול, לא הצלחתי לפתוח את דפי verkoj במחשב.
23/04/2019 | 20:35
2
5

בכל פעם ובכל דרך שניסיתי, נכתב לי שהדף אינו זמין כעת.

עכשיו אני נכנסת בלי כל בעיות.
אבל... כשאני נכנסת ל-http://verkoj.com/krucenigmoj/
התשבץ נמצא באותו מצב כמו בצילום ששלחתי לכאן קודם. והוא כבר אינו ניתן לשינוי: אין לי אפשרות למחוק, וגם לא לכתוב בו.

אגב, אתה מוכן לנסות?: אם אתה תיכנס עכשיו לקישור שלי כאן, האם תגיע אל התשבץ הריק, או אל התשבץ שאני התחלתי למלא??

לצפיה ב-'התוכנה זוכרת את המצב האחרון לכל משתמש'
התוכנה זוכרת את המצב האחרון לכל משתמש
23/04/2019 | 21:10
1
2
התוכנה חכמה - תמיד זוכרת לכל תשבץ את המצב האחרון שהיה בו. כל אחד רואה כמובן את התשבץ שלו. זה שמור במחשב שלך, ולא באתר. זה נועד לאפשר להמשיך מהמצב הקודם, ושימושי בעיקר לתשבצים גדולים יותר, שאי אפשר לפתור בבת אחת.

את יכולה תמיד למחוק את כל ההגדרות ולנקות את התשבץ - השתמשי בכפתור nuligu ĉion. לאחר שאלת אישור (כדי לא למחוק בטעות) יימחק הכל. עדכני אם זה עובד אצלך.
לצפיה ב-'תודה. זהבאמת חכם. אותי זה הרגיז קודם, עד שגיליתי בעצמי את '
תודה. זהבאמת חכם. אותי זה הרגיז קודם, עד שגיליתי בעצמי את
23/04/2019 | 21:24
5

האפשרות למחוק הכל, כפי שכתבתי לך לפני שקראתי את התגובה הזאת שלך. (:
אז כן. הוא עובד אצלי, וזה טוב. 
לצפיה ב-'הנה צילום מסך המחשב באחד הנסיונות למלא את התשבץ.'
הנה צילום מסך המחשב באחד הנסיונות למלא את התשבץ.
23/04/2019 | 20:15
9
9

שים לב בעיקר לתא מס' 13, ואל מתחת לתשבץ. כל אלה אינם ניתנים למחיקה.

וגם למלא את התאים 14, 15, למשל, לא ניתן. אצלי.
לצפיה ב-'שאלה'
שאלה
23/04/2019 | 20:30
8
5
האם תמיד האותיות שנכתבות מחוץ לתא שייכות לתא שמופיע בו מספר ההגדרה?  כך נראה בצילום ששלחת. בתאים אחרים (שאין בהם מספר) אין בעיה? והאם הבעיה מתרחשת רק בשורה התחתונה?
לצפיה ב-'לנסות לעבור לדפדפן אחר לא בא לי. כי זה יבזבז לי יותר מדי'
לנסות לעבור לדפדפן אחר לא בא לי. כי זה יבזבז לי יותר מדי
23/04/2019 | 21:21
7
6

זמן בלהחזיר אחר כך הכל לקדמותו, עם כל התקלות שבמחשב ועם האיטיות שלו.

לגבי התשבץ. אז קודם כל, גיליתי עכשיו לשמחתי, ש-Forigu ĉion, מוחק לי את הכל בתשבץ (אחרי קבלת רשות ממני). (:
ואז ניסיתי כמה וכמה פעמים, עד שהצלחתי שוב לכתוב בו.

אגב, אי אפשר להשתמש באות כתובה, כדי להמשיך ממנה למילה שמצטלבת בה. אלא צריך לחזור ולכתוב את אותה אות שנית, אעפ"י שהיא כבר כתובה. זה די מבלבל, אבל הבנתי שזה מה יש.
אז מה ששאלת, קורה תמיד מתחת לתאים, כפי שתוכל לראות מצילום חדש שאשלח מיד. כולל שתי אותיות בתוך תא אחד.

ויש תאים, שבתוכם אני לא מצליחה לכתוב בכלל ובשום אופן. למשל 15, כבר משלשום לא הצלחתי לכתוב בו. וכנ"ל גם לגבי 12, 14. פשוט לא ברור לי מה קורה בהם. אז אותיות קופצות ומדלגות מעל התאים האלה.

הנה:

לצפיה ב-'אני רואה מה הבעיה '
אני רואה מה הבעיה
23/04/2019 | 22:00
4
3
הספרות אצלך מאוד גדולות, ולא נשאר מקום לכתוב את האות. ראי איך זה אצלי, בתמונה המצורפת. המספרים צריכים להיות קטנים, בערך חצי מגודל באותיות.
בטלפון הכל עובד בסדר, והספרות קטנות?
את יכולה לבדוק איזו גרסת כרום רצה אצלך במחשב? לוחצים על שלוש הנקודות בצד המסך, ונפתח תפריט. בוחרים בו HELP או עזרה, ושם "אודות גודל כרום". כתוב שם מספר הגרסה. את יכולה גם לצלם ולשלוח את הפרטים המופיעים.

לצפיה ב-'אתה צודק לגמרי. משום מה בכלל לא שמתי לב לכך.'
אתה צודק לגמרי. משום מה בכלל לא שמתי לב לכך.
23/04/2019 | 23:13
3

בפלאפון, הספרות קטנטנות, כמו בצילום המסך שלך.

כתוב אצלי כך:
גרסה 73.0.3683.103 (גרסה רשמית) (32 סיביות).
לצפיה ב-'אז אחרי ששלחתי לך את גרסת הכרום שלי, '
אז אחרי ששלחתי לך את גרסת הכרום שלי,
24/04/2019 | 12:18
2
8

אמיר, תוכל להדריך אותי איך להקטין את הספרות בתשבץ שבמחשב?
לצפיה ב-'הדרכה על שינוי גודל האותיות על המסך'
הדרכה על שינוי גודל האותיות על המסך
24/04/2019 | 13:36
1
3
כנראה הבעיה אצלךהיא שגודל הפונט המינימלי של הכרום הוא גדול מדי, וכשהתוכנה מנסה להציג פונט קטן לספרות, הכרום מתערב ומגדיל אותו.
האפשרות הפשוטה ביותר לפתרון  היא להגדיל את הפונט על המסך - על ידי לחיצה על CTRL ובאותו זמן להפעיל את הגלגלת בעכבר כלפי מעלה.‏‏‎ כל האותיות יגדלו, וכמו קסם תצוגת התשבץ תהיה תקינה.
בדקי אם זה מספיק ועדכני אותי. אם לא מספיק, אדריך אותך איך לכוון בהגדרות כרום את גודל הפונט המינימלי. אמרי לי אם הכרום אצלך הוא בעברית או באנגלית.

בלי קשר לכך, אני עובד על פתרון מלא לבעיה בתוכנה, כי הרי לא ניתן לצפות שהמשתמשים יעסקו בהגדרת גודל פונט. יהיה מוכן היום או מחר, ואז אני מקווה שהבעיה תיפתר סופית.

לצפיה ב-'מספיק בהחלט! תודה, ועכשיו הכל בסדר.'
מספיק בהחלט! תודה, ועכשיו הכל בסדר.
24/04/2019 | 18:06
2

לקח לי מכסימום שנייה של הגדלת הפונט על המסך, והספרות מוזערו, ואין כבר שום בעיה טכנית בפתרון התשבץ!!

(הכרום שלי בעברית).

לצפיה ב-'ודאי שלא צריך לכתוב פעמיים אות מצטלבת'
ודאי שלא צריך לכתוב פעמיים אות מצטלבת
23/04/2019 | 22:14
1
5
אות שמופיעה בשתי מילים כמובן נכתבת רק פעם אחת. הבעיה אצלך כנראה קשורה לגודל הספרות, שמופיעות כמו שכתבתי גדולות מדי.
לצפיה ב-'אם הקטנת הספרות תפתור את הבעיה, זה באמת יהיה נחמד.'
אם הקטנת הספרות תפתור את הבעיה, זה באמת יהיה נחמד.
23/04/2019 | 23:14
6
לצפיה ב-'הקונגרס באילת'
הקונגרס באילת
21/04/2019 | 13:29
2
22
הנה קצת רשמים מהקונגרס באילת - לטובת אלה שלא יכלו להגיע - 
מה שאפיין את הקונגרס הפעם היתה הכמות הגדולה של משתתפים מחו"ל - כ-20 במספר. ובנוסף עוד כ-20 ישראלים. חלק מהבאים הם דמויות מוכרות בתנועה העולמית, כמו רנאטו קורסטי מאיטליה ואנה לוונסטיין מאנגליה (סופרת שחיברה את הקורס הנוכחי ב-Lernu, ומסתבר שיש לה קשר משפחתי לסדרה Here we are ללימוד אנגלית בטלביזיה הלימודית בשנות ה-70, למי שזוכר), וכמובן צמד Kajto והזמר הידוע Jomo.היו משתתפים ממדינות רבות - קוריאה ויפן וארה"ב ופולין ואיטליה ואנגליה ועוד ועוד) זה הביא ליצירת אווירה בינלאומית ממש כשהאספרנטו בפי כל למשך שלושה ימים רצופים. כל אחד נשא תגית באספרנטו עם שמו ושם המדינה ממנה הגיע, וכולם התחברו עם כולם. הטיולים של עמרי היו מאתגרים למדי (חלק מהמשתתפים אינם צעירים, אבל עמרי הוביל את כולם ביתדות ובסולמות בבקעת תמנע והעפיל ברגל להר צפחות...) ותרמו גם הם לגיבוש. בכל יום אחר הצהרים היו הרצאות עד לארוחת הערב, של המשתתפים. אני הרציתי על האתר verkoj.com.
הגעתי לקונגרס עם אשתי (שאינה דוברת אספרנטו) וגם עם בתי פז (סטודנטית, שיודעת אספרנטו ברמת קורס בסיסי, והשתתפה בכל הפעילויות ובהופעות).
קייטו הופיעו בשני הערבים הראשונים, ו-Jomo בשני האחרונים (ביום האמצעי הם הופיעו יחד). הוא הפתיע את כולם וכבש את הקהל בשירת השיר הללויה שלנו מהאירוויזיון בעברית ללא טעויות (!) מהזכרון, ולאחר מכן שר אותו באספרנטו. כל ההופעות היו סוחפות ומלהיבות. הזדמנות למפגש בלתי אמצעי עם אמנים מהשורה הראשונה ב-Esperantujo.
כמעט כולם המשיכו לקונגרס האספרנטו בירדן וחלק גם לטיול עם עמרי לפטרה אחרי הקונגרס בירדן. אבל אני ומשפחתי הסתפקנו בחלק של אילת - בהחלט חוויה מיוחדת. בתי אמרה לי לאחר מכן שהיא נדהמה מהאנשים - כל כך חביבים, ומקבלים את האחר, וכולם פנו אליה למרות שהאספרנטו שלה בסיסית ובסוף חלק מהם נפרדו ממנה בחיבוקים...
לצפיה ב-'תודה על הדיווח המעניין'
תודה על הדיווח המעניין
21/04/2019 | 22:55
10
לצפיה ב-'תודה על הדיווח. היה מעניין לקרוא.'
תודה על הדיווח. היה מעניין לקרוא.
22/04/2019 | 20:35
6
שמחתי שהבת שלך השתתפה בקונגרס ושהמשתתפים מצאו חן בעיניה. נקווה שתמשיך להתעניין באספרנטו ותהיה טובה לפחות כמו אבא שלה.
הבנתי שהטיולים היו מאתגרים למדיי כולל טיפוס על סלעים. זה, לצערי, כבר לא מתאים לי.
אני שומרת על כל מה שאתה מכניס ב-VERKOJ וקוראת מפעם לפעם.
לצפיה ב-'מאחלת לכולכם פסח כשר, שמח, אביבי, '
מאחלת לכולכם פסח כשר, שמח, אביבי,
18/04/2019 | 10:48
5

וכמו שאמר לי מישהו נחמד:
"מה שחשוב, זאת החירות שבלב"
לצפיה ב-'דיווח אחרון לפני פגרת הפסח הקצרצרה שלנו. '
דיווח אחרון לפני פגרת הפסח הקצרצרה שלנו.
16/04/2019 | 00:29
1
14

הערב היינו עשרה חברים במועדון.
יתכן שחברים לא מעטים עסוקים בהכנות לחג, ולכן לא הגיעו. כיוון שאני לא מארחת בפסח, "עקרתי" את עצמי מענייני המטבח כדי להגיע. מצד אחד, היה כיף לברוח מהמחויבויות שלי אל החברים במועדון, ולשכוח קצת מהן. מצד שני, המחויבויות ממש לא נעלמו, אלא פשוט המתינו לי בסבלנות (או בלי) בבית. 

בניגוד לבדרך כלל, הפעם לא היה קל להנחות את הערב, כי היתה התלהבות רבה בינינו, והרבה פטפטת קולנית. היה עליי לקרוא לפעמים את החברים מימין, ואת החברות משמאל - לסדר.
מצחיק שהם התיישבו כך, אבל זה לא היה מכוון, ורק בדיעבד אני נזכרת שכך היה. 
כדי שניתן יהיה לשמוע את מי שסיפרו לנו חוויות שלהם מיום הבחירות.
כשנראה היה לי שהיתה הידרדרות בְּכיוון לפוליטיקה, כמעט, הפסקתי אותה באיבהּ. גם הפסקתי בשלב כלשהו את הוויכוחים בקשר למידגם ולתוצאות האמת של מוצאי יום הבחירות; הבהרתי שזה לא מעניין, כי הנושא הוא "איך בילינו את יום הבחירות" לאחר או לפני שהצבענו, ולא הבחירות ותוצאותיהן.
ולידיעת המורה שלנו, ומקווה שגם לשמחתו, בסוף גם אני סיפרתי על חוויותיי בא-ו, כמובן, ואת ההנחיה קיימתי באספרנטו (חוץ ממעט עברית לפעמים, כשלא היתה ברירה. אבל באמת ניהלנו את הערב בסך הכל באספרנטו)!

דוד מבאר שבע היה נוכח, ועזר הרבה בשאלות של מילים שלא זכרנו או שלא ידענו באספרנטו. אבל גם הפסקתי את הדיונים הממושכים מדי במילים שונות. כי מה שחשוב היה, שנתבטא באספרנטו ונתרגל את הדיבור, ולא שנִּלמַד ונתווכח על מילים חדשות לא-שימושיות, כמו "פוחלץ", למשל. 

*~*~*~*~*~*
כדי לא לגרום שיבוש טכני ללאה, בהעתקת הדיווח לאוסף שלה {על-ידי ערבוב של מילים בעברית ובאספרנטו}, אפתח מיד הודעה חדשה, עם פתגם ועם מילים באספרנטו.

לצפיה ב-'בעבר נהגנו לפעמים לשתף בדיווחים מילים שלמדנו או שנזכרנו בהן'
בעבר נהגנו לפעמים לשתף בדיווחים מילים שלמדנו או שנזכרנו בהן
16/04/2019 | 01:03
12

במהלך מפגשי המועדון.
אחת המילים שהיתה חסרה לי הערב, היתה קשורה לבילוי שלנו ביום הבחירות. 

לבלות - pasigi tempon, amuzigi
להצביע  בבחירות - baloti
בחירות - balotado
קלפי - balotejo

מישהו מהחברים סיפר בין השאר על חלום שהוא חלם, והשתמש במילה revo. תיקנתי לו ל-sonĝo, כי revo הוא חלום בהקיץ, ולא חלום בשינה.
אז זה הזכיר לדוד פתגם נחמד מאד, proverbo de Zamenhof:
"Rano eĉ en palaco, revas pri marĉo."
למעשה, לפי Vikicitaro, הפתגם המדויק הוא:
"Rano eĉ en palaco, sopiras pri marĉo".

למי שרוצה תרגום: "צפרדע, אפילו בארמון, מתגעגעת לבִּיצה".

ותודה לדוד שהביא את הפתגם לידיעתנו, לשמחתנו.

לקראת סוף המפגש שלנו, הגיעו כמה תלמידים של אלדד, והקשיבו לנו גם הם.
ואחרינו, הם קיבלו מאלדד את השיעור האחד-עשר שלהם.

(ב"חג שמח", אברך בהמשך השבוע). (:

לצפיה ב-'דיווח של עודד מקונגרס אספרנטו הישראלי באילת/עקבה'
דיווח של עודד מקונגרס אספרנטו הישראלי באילת/עקבה
12/04/2019 | 11:25
1
18
חברנו עודד כותב בווצאפ: 
הקונגרס התחיל עם שתי הרצאות מרתקות על אירלנד ואוקראינה, המשיך בארוחה טעימה באוהל בדואי, והופעה מעלפת של קייטו, שביצעו בין היתר שירים מהאלבום החדש. הלב שלי עף כשביצעו את 'העץ האוניברסלי' שתרגם באופן מושלם אמיר נאור.
לצפיה ב-'תודה שהבאת לנו לכאן, ותודה לעודד, שנשמע מאושר שם.'
תודה שהבאת לנו לכאן, ותודה לעודד, שנשמע מאושר שם.
12/04/2019 | 16:11
8
לצפיה ב-'תוכנית מועדון יוסי שמר לשבוע הקרוב. '
תוכנית מועדון יוסי שמר לשבוע הקרוב.
11/04/2019 | 12:04
4
12

שלום חברים,

קודם כל, ברצוני להזכיר לכם שוב, שמחר (מהיום בהערב) יחול יום השנה השביעי לפטירתו של חברנו היקר והאהוב, יוסי שמר.
אינני בטוחה שאצליח לעלות מחר לבית העלמין, אבל לפחות אדליק הערב נר לזכרו. 
*~*~*~*~*~*
אז ככה: דורון, המורה הטוב והמסור שלנו, ביקש וקיבל (מגיע לו מכל הלב) חופש מללמֵד, עד אחרי פסח. 
וכיוון שליום שני הקרוב, י' בניסן תשע"ט - 15.4.19, לא הצלחתי לקבל תוכנית, וגם לי אין בכלל זמן בתוך ההכנות לפסח להכין, אביא שוב את משחק ה"שבץ-נא". מזמן לא שיחקנו בו, ובינתיים, לאחר כל השיעורים המעשירים שקיבלנו, שיפרנו כולנו בהרבה את האספרנטו שלנו. אז יהיה מעניין יותר לשחק שוב, ואולי נצליח להפיק מילים ארוכות יותר!

בואו ותיהנו,
אלדד ומיכל.

לצפיה ב-'שימו לשינוי. התוכנית שלעיל בוטלה,'
שימו לשינוי. התוכנית שלעיל בוטלה,
11/04/2019 | 12:48
9

ובקרוב אעלה לכאן את התוכנית שנקיים במקומה. 
לצפיה ב-'התוכנית המתוקנת ליום שני הקרוב במועדון יוסי שמר. '
התוכנית המתוקנת ליום שני הקרוב במועדון יוסי שמר.
11/04/2019 | 13:20
1
10

שלום חברים,

קודם כל, ברצוני להזכיר לכם שוב, שמחר (מהיום בהערב) יחול יום השנה השביעי לפטירתו של חברנו היקר והאהוב, יוסי שמר.
אינני בטוחה שאצליח לעלות מחר לבית העלמין, אבל לפחות אדליק הערב נר לזכרו. 

*~*~*~*~*~*
אז ככה: דורון, המורה הטוב והמסור שלנו, ביקש וקיבל (מגיע לו מכל הלב) חופש מללמֵד, עד אחרי פסח. 

ליום שני הקרוב, י' בניסן תשע"ט - 15.4.19, לא הצלחתי לקבל תוכנית, וגם לי אין בכלל זמן בתוך ההכנות לפסח, להכין. דורון מודאג מכך שלמרות כל השיעורים, רובנו עדיין לא משוחחים באופן חופשי באספרנטו.

בדרך כלל אין לנו די זמן, והפעם זו הזדמנות מיוחדת לשוחח. לכן, אני מציעה שכדי לתרגל מעשית את השפה המדוברת, כל אחד מאיתנו יספר מה הוא עשה ביום הבחירות. אתם יכולים גם לדבר על כל נושא אחר שקשור לבחירות, ובלבד שלא תכניסו לדברים שום פוליטיקה!

אז ביום שני הקרוב, נצא קצת מהעבודות שלפני פסח , ונבוא לבילוי/אימון באספרנטו בחברותא במועדון.

בואו ותיהנו,
אלדד ומיכל.

לצפיה ב-'Kluba programo por la proksima lundo - 15.4.19'
Kluba programo por la proksima lundo - 15.4.19
11/04/2019 | 16:12
7

Karaj geamikoj,

Unue, ni memorigas al vi, ke morgaŭ okazos la sepa datreveno de la forpaso de nia karmemora Josi Ŝemer. 

En la proksima kluba kunveno, lundon, 15.4.19, ni havos bonan ŝancon praktiki parolon en Esperanto, rakontante pri tio, kion ni faris dum la tago de la elektoj. Ni povos paroli ankaŭ pri ĉiu alia temo kiu rilatas al la elektoj, sed sen politikaĵoj.  

Do, ni renkontiĝu en la semajno antaŭ Pesaĥ  kaj kune praktiku Esperanton en la klubo. 

Venu kaj ĝuu la etoson kun ni,
Miĥal kaj Eldad

לצפיה ב-'שכחתי לציין עוד פרט בתוכנית הקרובה. '
שכחתי לציין עוד פרט בתוכנית הקרובה.
11/04/2019 | 16:39
10

(כנראה שהגיע הזמן שאסדר לפסח גם את הראש שלי)... 

אחרי מפגש המועדון בשבוע הקרוב, ינחה אלדד את השיעור האחד-עשר למתחילים.

גם להם וגם לכולנו, אני מזכירה שבחוה"מ פסח, יהיה המועדון סגור, ונפגשים בו שוב רק אחרי החג, ב-29.4.19, ועל התוכנית, נודיע בבוא הזמן.

לצפיה ב-'...Ho ve, mi preskaü forgesis raporti ĉi tie '
...Ho ve, mi preskaü forgesis raporti ĉi tie
09/04/2019 | 23:20
5
21

וזאת, כיוון שאמש, חזרתי בשעה מאוחרת מאד מהשיעור המשפחתי שלנו.
והבוקר, אחרי שמילאתי את חובתי האזרחית (בלֵית ברירה), נסעתי לבילוי משפחתי נעים ומעניין בביה"ס החקלאי מקווה ישראל. בין כל הצמחייה הנהדרת והמִּבנים הישנים המרשימים, נכנסנו אל בית הכנסת. ולדעתי, זה בית הכנסת היפה ביותר שראיתי עד היום. 

ואחרי ה"התנצלות" על האיחור, הנה הדיווח:
חשבתי שלכבוד הופעתם של צמד "קייטו"; אנקי ונַנֶּה, נהיה הרבה יותר משתתפים. מי שלא הגיעו, כנראה לא יכלו וחבל, כי הם הפסידו. אבל בכל אופן, היינו אמש 19 חברים. 

זה כולל את אנקי וננה מהולנד, זוג חברים של יעל (התלמידה) מגרמניה, דוד מבאר-שבע, לואיזה מחיפה (או שעברה כבר למקום קרוב יותר?), שני תלמידים מקורס המתחילים של אלדד, ואנחנו - חברי המועדון הוותיקים והפחות ותיקים. (:

אחרי התארגנות למצגת, וכיווּן הכלים של הזוג קייטו, הצגתי אותם בפני החברים, ואז הם הגישו לנו את הקונצרט שלהם בצורה מאד לבבית וחברית
הם שרים מאד יפה ובהרמוניה, בתיאום מושלם ביניהם. 
אפילו כשמישהו מהם עושה איזו טעות קטנה, השני מתאים עצמו אליה מיידית, והכל עובר חלק. 

הם שרו וניגנו על ארבעה כלים שונים: חלילית עץ מיוחדת, ארוכה מאד, גיטרה, עוד כלי מיתר קטן יותר ומעֵין אקורדיון ידיים קטנטן. אנקי גם הוסיפה לפי הצורך תנועות ריקוד שמחות ונחמדות.
במצגת, היו מילות השירים, ומדי פעם הם הראו אותן, והזמינו אותנו להצטרף אליהם בשירה.
נראה לי שיתכן שאנקי מורָה לנגינה, כי היא עזרה לנו הרבה בתנועות יד, שהראו את גובה הצלילים, וזה היה ממש חמוד ומסייע מצידה. (:
בחלק מהשירים, הם הִנחו אותנו לשיר בשתי קבוצות בקנון, תוך ששניהם מנצחים עלינו, כל אחד בצד שלו. הם גם ניסו עלינו שיר חדש, שקיוו שהם יזכרו כבר בעל-פה את מילותיו.
על שני שירים, הם סיפרו שכתב אותם מישהו בשם דניאל, מאוסטרליה. וניסו להסביר לנו בצורה קצת מסורבלת, מי תרגם בשבילם את השירים לאספרנטו; התברר שהם מתכוונים לאמיר נאור שלנו, שמשום מה לא חשבו שאנחנו מכירים גם מכירים אותו. 

בין השירים היה שיר, אשר אנקי סיפרה והסבירה את הסיפור שלו. זה סיפור עממי מוכָּר על הדלי (או הכד) הסדוק. אבל היה נחמד לשמוע אותו פתאום באספרנטו, ואחר כך לשמוע אותם שרים אותו. יש לסיפור גרסאות שונות. למשל על איש הודי, ולפעמים על אישה סינית.
(תוכלו למצוא אותו בגוגל, אם תכתבו 'הדלי הסדוק').

קיבלנו גם שלושה "הדרנים" בסוף. ובסך הכל, נראה לי שכולנו התענגנו מאד על הקונצרט של אנקי וננה, התצטערנו להיפרד מהם, ומודים להם מאד 

בהמשך, הִנחה אלדד את שיעור העשירי למתחילים.

לצפיה ב-' תמונות מביה"כ במקווה ישראל.'
תמונות מביה"כ במקווה ישראל.
09/04/2019 | 23:27
6
לצפיה ב-'תודה על הדיווח המפורט והיפה'
תודה על הדיווח המפורט והיפה
10/04/2019 | 19:30
1
10
אמנם הייתי שם, אבל נחמד להיזכר בערב הקסום.
לצפיה ב-'יופי. תודה על החיזוק.'
יופי. תודה על החיזוק.
10/04/2019 | 20:23
10

כי בינתיים חששתי קצת, כיוון שכתבתי אותו באיחור.
תמיד אני מעדיפה "להכות בברזל בעודו חם". כלומר, לכתוב מיד כשאני חוזרת הביתה (עם או בלי עיכובים שונים אחרי המועדון), ובכל אופן, עוד באותו ערב או לילה. 

וכל הכבוד לך על שהקפצת את ה"קייטו"אים למלון שלהם, אף שזה גרם לך להפסיד את התוכנית שהיתה לך.
לצפיה ב-'בזכות ישראלה, שהבהירה לי, אוכל לדייק פרט מהדיווח שלי:'
בזכות ישראלה, שהבהירה לי, אוכל לדייק פרט מהדיווח שלי:
11/04/2019 | 11:14
9

כתבתי, בין השאר, על כלי נגינה דמוי אקורדיון יד קטנטן, אשר באמצעותו מנגן נַנֶּה בחלק מהשירים שלהם.

ישראלה כתבה לי שזאת קונצרטינה, אשר בה היו משתמשים לפני שנים רבות (ואפילו אמא שלה ודודה שלה הפליאו לנגן על כלי כזה).
ואנחנו מכירים את שם הכלי משירם של נתן אלתרמן וסשה ארגוב, אשר אותו ביצעו אילי גורליצקי ויונה עטרי ב"שוק המציאות".

בוויקיפדיה מצאתי שבעברית נקרא הכלי מפוחית יד, שֵׁם שנשמע הגיוני. 

ואכן, גם צלילי מפוחית פֶּה, תמיד הזכירו ומזכירים לי את צלילי האקורדיון, המוכָּר לכולנו, בעיקר מימי תנועות הנוער והלהקות הצבאיות.
והנה צילום, שהעתקתי כקובץ, מוויקיפדיה.
(אם כי לא בטוחה שבקבצים המצורפים בפורומים, אפשר לראות את מה שנשלח).
לצפיה ב-'אגב, אם אני כבר כאן, ואם זה מעניין מישהו,'
אגב, אם אני כבר כאן, ואם זה מעניין מישהו,
11/04/2019 | 11:21
4

אז השיח/עץ שצילמתי, עם הפרחים האדומים-ורודים-כתומים, הוא גְּרָוִוילֵאָה כלשהי.

(יש גם עצי גרווילאה גבוהים, ואולי מוכרים יותר, אשר הפריחה שלהם בצבע צהוב חם ויפהפה. ובכלל, יש הרבה מיני גרווילאה).

לצפיה ב-'Josef Kohen-Cedek'
Josef Kohen-Cedek
08/04/2019 | 15:47
1
9
Samideano skribis al mi, ke li
intencas libroforme (re)eldoni la zamenhofan Gramatikon de la jida lingvo, kiun siatempe Josef Kohen-Cedek traduis el la rusa.
Mi ŝatus peti la permeson al lia heredinto

Ĉu iu scias la nomon kaj adreson aŭ retadreson de la heredintoj de Josef Kohen-Cedek?

.
לצפיה ב-'.Kara Cvi, se vi ricevos respondon ĉi-tie - des pli bone'
.Kara Cvi, se vi ricevos respondon ĉi-tie - des pli bone
08/04/2019 | 16:13
9

Sed se ne, mi proponas al vi demandi Jehoŝua private, telefone, ĉar li ne legas (legadas) la forumon.
לצפיה ב-'תזכורת קלילה:'
תזכורת קלילה:
07/04/2019 | 18:05
1
16

מחר, יום שני, "קייטו" נותנים קונצרט במועדון.

אחרי זה - שיעור מס' 10 של אלדד - למתחילים.
לצפיה ב-'תכנית מיוחדת היום במועדון: קונצרט של הצמד Kajto'
תכנית מיוחדת היום במועדון: קונצרט של הצמד Kajto
08/04/2019 | 08:45
7
אותו דבר כמו שאת כתבת - רק יותר מושך...  ובכותרת עצמה.
אם יש בכלל מישהו שנכנס לפורום בימים טרופים אלה.
לצפיה ב-'נתבקשתי ע"י העורך להוריד את הדיווח לדפוס עד 24:00, אבל עדיין'
נתבקשתי ע"י העורך להוריד את הדיווח לדפוס עד 24:00, אבל עדיין
02/04/2019 | 00:59
11
18

לא התרגלתי לשעון הקיץ, ואצלי בראש יש עוד כמעט שעה עד לשעת האפס.
אז אם תשמעו שפוטרתי - תדעו למה. 
*~*~*~*~*
טוב, סתאאאאם, מספיק לקשקש. היינו הערב שנים-עשר חברים. בלטו בהיעדרם כמה מחברינו, שכנראה לא יכולים היו להגיע, וחבל.

קיבלנו את הדפים של שיעור 12. לא אכנס לפרטי השיעור עצמו, אלא רק אוֹמַר בקיצור, שדורון לימד את השימוש בתואר הפועל (סיומת e) במשפטים שבהם חסר עושה הפעולה והמשפטים סתמיים. או במילים שבאות לבד. כמו 'יפה', 'מצוין', 'נפלא', 'חם', 'קר' וכן הלאה. 

דורון דיבר על מילים המורכבות מקידומת, שורש, סיומת וסופית (לפי סדר זה). 
והדגים מילים ארוכות המורכבות כך.

{אגב, אני נמנעת בכוונה מלכתוב דוגמאות באספרנטו כבר חודשים רבים, כדי לא לסבך את לאה, שנוהגת להעתיק ולשמור את כל הדיווחים. כי כאשר יש תכנים בעברית, הכוללים גם אספרנטו (או כל שפה שאינה עברית), סדר המילים משתבש לגמרי בהעתקתם}. 

עוד עברנו על "גם... וגם..." ועל "או... או...", "לא... ולא..." וכיו"ב.

לאחר מכן, קראנו שוב בהנאה את המדרש האהוב עלינו, על "הזוג מצידון" (שלמעשה הוא "הזוג מצַּיְדָן"). דורון התכוון להמחיז אותו עם החברים ולעבוד עליו עוד הערב, אבל לא נותר זמן, אז הוא שוחח איתנו על תוכנו. 
ולאחר מכן, הדגים לנו צורות שונות והטיות שונות של השורש -edz. ושל ההיפך -eksedz.

היה שיעור מאד נעים ומעניין, ויצאנו בהרגשה טובה. 

*~*~*~*~*

בסוף השעור, סיפר מיכאלו, והמליץ להרשם לקונגרסים בארצות הבלטיות.

אחרי ההפסקה, התקיים השיעור התשיעי של אלדד למתחילים.
ובאותו זמן,התקיימה בלובי הישיבה החודשית של ההנהלה.

לצפיה ב-'דיווח יפה, תודה'
דיווח יפה, תודה
02/04/2019 | 09:24
10
15
ברוח הימים האלה, אני מקווה שאף בעל אינטרסים לא גרם לך לכתוב דיווח חיובי :
יש לי הצעה - בכל זאת כדאי שמי שלא היה יוכל גם ללמוד קצת אספרנטו. ואולי אפילו את, תוך כדי סיכום, תלמדי. אז מכיוון שזה מקשה על לאה, אולי תפרטי לגבי הדקדוק במענה להודעה של עצמך. ואת זה לאה לא תצטרך לקחת, כי הסיכום הראשי כבר יהיה בהודעה שמעליו. במסגרת הזו יהיה רק עוד שיעור אחד שלי. אבל לא מן הנמנע שאני ואחרים ניתן שיעור למועדון (כאשר ה'תלמידים' יהפכו להיות חלק מהמועדון, ולמעשה חלקם הגדול יודעים לא פחות מאשר החברים הוותיקים, גם אם יש להם פחות ניסיון בדיבור). - ואז הרעיון שלי של פתיחת הודעה נפרדת לפרטים באספרנטו יהיה תקף. כמובן שלפרט באספרנטו יגזול גם לך עוד זמן, אז זה לשיקולך הבלבדי מן הסתם.

לצפיה ב-'תודה (:. נראה לי שאת השורה הראשונה לא הבנתי, ואשמח לקבל'
תודה (:. נראה לי שאת השורה הראשונה לא הבנתי, ואשמח לקבל
02/04/2019 | 18:21
9
13

הבהרות: קודם כל, מה הכוונה ב"רוח הימים האלה". איזה ימים? חורף/קיץ גשם/שמש? שבוע לבחירות? לא ברור לי.
שנית, מה עם המשך המשפט? כתבת אותו ברצינות או בצחוק? אתה לא מכיר אותי מספיק, כדי לדעת שאני כותבת את מה שבליבי, ולא מקבלת הכתבות מאחרים? ולא מכירה "בעל אינטרסים"?
או שאתה מתכוון לבעלי העיתון, המעסיקים הדמיוניים שלי?

בקשר להצעה שלך, חשבתי עליה תחילה באופן חיובי, והרעיון שלך לכתוב את הדברים בהודעה נפרדת (תגובה לדיווח העברי שלי), הוא בהחלט טוב והגיוני!

אבל במחשבה שנייה, ובשיקול בלעדי/"בלבדי", אני לא יכולה להרשות לעצמי את השקעת הזמן הזאת.
כי להיות מורָה (כמעט רשמית), זו אחת ה-mal שאיפות שלי. אולי רק להיות רופאה, אחות, ספרית ושאר המקצועות העוסקים בגופו של אדם, אני שואפת עוד הרבה פחות מזה. כלומר, מסרבת בתוקף. (;
או במילים אחרות - ללמד א-ו, לא בא לי בשליפה מהמותן, ואין לי רגע דל בחיים, כדי להשקיע עוד יותר זמן עבור אל"י, מאשר אני כבר עושה בשבע השנים האחרונות.. 

מה שכתבת, שסיכום כזה יעזור גם לי ללמוד, זה שיקול נכון בהחלט. אלא שאת הלימוד הזה, אני עושה כבר בכך שאני מכינה את שיעורי הבית שאתה נותן, בכל הרצינות וההשקעה, כפי שהבטחתי. והודעתי לך שזה עוזר לי מאד ללמוד, ושאני מכינה אותם בדרך כלל ממש בהנאה. (המורים שלי בביה"ס וההורים שלי, בוודאי לא היו מאמינים למשמע אוזניהם; מיכל מכינה שיעורי בית בהנאה?!) 

עם זאת, ובצורה בלתי מחייבת, אם לפעמים כן יבוא לי לפרט, לטובת מי שלא היו או שכחו וכאלה, אעשה זאת בהודעה נפרדת. באמת רעיון מצוין.
לצפיה ב-'בסדר'
בסדר
02/04/2019 | 22:03
5
לצפיה ב-'אכן הצעתי זאת כי לעיתים את מפרטת'
אכן הצעתי זאת כי לעיתים את מפרטת
04/04/2019 | 17:52
7
8
ברוח הימים האלה - החשדות נגד ביבי בעניין נסיון להטיית הדיווח העיתונאי באמצעות שוחד. ניסיתי לרמוז לזה שדיברנו טלפונית קצת לפני סגירת הדיווח. אבל לא הצעתי שוחד תמורת סיקור אוהד, כמובן  רק הייתי סקרן לגבי הסיקור שעומד להיכתב. La skribota recenzo
לצפיה ב-' - Ho ve, ne zorgu, aü hebree'
- Ho ve, ne zorgu, aü hebree
05/04/2019 | 00:42
6
8

הסר דאגה מליבך.
ואני חוזרת שוב על מה שכתבתי: אתה מכיר אותי כבר מספיק טוב, כדי לדעת שאותי לא קונים גם ובמיוחד לא בשום שוחד. 
Mi skribadas miajn recenzojn kiel mi mem sentas kaj pensas.
Bone? 
תנוח דעתך. 
לצפיה ב-'Tio estis memkompreneble sxerco'
Tio estis memkompreneble sxerco
05/04/2019 | 11:54
5
2
לצפיה ב-'אה, ככה?'
אה, ככה?
05/04/2019 | 12:03
4
7

אני תוהה קצת: האם מותר לחבר את שתי המילים האלה למילה אחת, או שהרווח ביניהן נשמט בטעות?
בעצם, אולי זה כן בכוונה, כמושג אחד, "בדיחה-עצמית"?
לצפיה ב-'וואו, התבלבלתי. זה לא נכון מה שחשבתי קודם.'
וואו, התבלבלתי. זה לא נכון מה שחשבתי קודם.
05/04/2019 | 15:05
3
7

קראתי שוב, ובדיחה עצמית, = mem ŝerco,
ואילו ה-kompreneble הוא מאמר מוסגר (או "פסוקית"?).
לצפיה ב-'memsherco'
memsherco
05/04/2019 | 19:07
2
10
memshercoאם כבר, אבל לא לזה התכוונתי אלא למובן מאליו
לצפיה ב-'יהיה לך קל יותר להבין בסדר המילים הזה'
יהיה לך קל יותר להבין בסדר המילים הזה
05/04/2019 | 20:30
1
8

Tio estis, memkompreneble, nur ŝerco
לצפיה ב-'נכון, בינתיים הבנתי, ותודה.'
נכון, בינתיים הבנתי, ותודה.
07/04/2019 | 11:26
1
לצפיה ב-'תשע סיבות ללמוד אספרנטו'
תשע סיבות ללמוד אספרנטו
03/04/2019 | 16:33
1
11
לצפיה ב-'נחמד. היא מדברת נורא מהר, אבל אפשר להבין.'
נחמד. היא מדברת נורא מהר, אבל אפשר להבין.
04/04/2019 | 14:23
4
לצפיה ב-'תוכניות המועדון לשבועיים הקרובים.'
תוכניות המועדון לשבועיים הקרובים.
30/03/2019 | 23:59
3
13

שלום חברים,

ביום שני הקרוב, כ"ה באדר ב' תשע"ט - 1.4.19, ינחה דורון את המפגש/שיעור במועדון.
הפעם נמשיך לעבוד על הסיפור התלמודי שקראנו בשיעור הקודם, תוך שיפור הדיבור שלנו באספרנטו. 

לאחר ההפסקה הקצרה - שיעור מס' 9 של אלדד למתחילים.

ובאותו זמן במקום אחר - הישיבה החודשית של ההנהלה (אלא אם ידחו אותה לשבוע הבא).

*~*~*~*~*~*~*
ביום שני, ג' בניסן תשע"ט - 8.4.19, נארח את הצמד האהוב "קייטו" מהולנד - אַנְקִי ונַנֶה, אשר ישמיעו לנו קונצרט באספרנטו!

לאחר הפסקונת - שיעור מס' 10 למתחילים בהנחיית אלדד.

בואו ותיהנו,
אלדד ומיכל.

לצפיה ב-'Kluba programo por la sekvaj du semajnoj '
Kluba programo por la sekvaj du semajnoj
31/03/2019 | 00:08
7

Karaj geamikoj,

La proksiman lundon, 1.4.19, Doron gvidos la renkontiĝon / lecionon en la klubo. Ĉi-foje ni daŭrigos la talmudan rakonton, kiun ni legis en la antaŭa leciono, plibonigante nian parolan kapablon en Esperanto.

Post mallonga paŭzo okazos la 9a leciono de Eldad por la komencantoj.

Dum la sama tempo, aliloke, okazos la monata estrarkunsido (se ĝi ne estis prokrastita al la sekva semajno).

= - = - = - =
Lundon, 8.4.19, ni havos la honoron gastigi en nia klubo la amatan duon Kajto el Nederlando, Ankie kaj Nanne, kiuj koncertos al ni en Esperanto. 

Post eta paŭzo okazos la 10a leciono por komencantoj, gvidota de Eldad.

Venu kaj ĝuu la programon kun ni,
Miĥal kaj Eldad

לצפיה ב-'זה לא סיפור תלמודי אלא מדרש'
זה לא סיפור תלמודי אלא מדרש
31/03/2019 | 10:04
1
12
ואכן 'נלוש' עוד קצת את הטקסט, בשים לב למילים חדשות ויצירת מילים נוספות, שיפור הדיבור ייעשה ספציצית באמצעות המחזקת הקטע.

לצפיה ב-'נכון, מדרש.'
נכון, מדרש.
31/03/2019 | 12:19
4
לצפיה ב-'שבע שנים עברו. '
שבע שנים עברו.
28/03/2019 | 17:10
3
20

מחר ימלאו שבע שנים לפטירתו של יוסי שמר שלנו, לפי התאריך הכללי - 29 במרץ.
מחר בעוד שבועיים, ימלאו שבע שנים לפטירתו, לפי התאריך האמיתי, העברי - ז' בניסן.

כיוון ששני התאריכים חלים השנה בימי שישי, אני מניחה שמשפחתו תעלה לבית העלמין באחד מהם.
אני מעדיפה כמובן לציין בתאריך העברי. 
לצפיה ב-' אנסה להקפיץ את ההודעה לעיל, בלי להטריח את אלדד '
אנסה להקפיץ את ההודעה לעיל, בלי להטריח את אלדד
29/03/2019 | 00:40
14

כיוון שזאת הודעה חשובה 

לצפיה ב-'יוסי, מתגעגעים אליך וממשיכים את דרכך|'
יוסי, מתגעגעים אליך וממשיכים את דרכך|
29/03/2019 | 12:53
1
10
לצפיה ב-'נכון ונכון. מאד!'
נכון ונכון. מאד!
29/03/2019 | 14:31
6
לצפיה ב-'אז מה היה לנו הערב?'
אז מה היה לנו הערב?
26/03/2019 | 00:41
21
25

היינו ארבעה-עשר.

דורון התחיל את השיעור בהסבר על ההבדל בין שמות תואר שונים, ולאחר שנתבקש, עשה חזרה על נושא האקוזטיבו.

בהמשך ל-inta, anta, onta, שכבר למדנו וחזרנו בשיעורים קודמים, ושהם תארי השם, למדנו הערב ש-into, anto, onto הם שמות העצם המקבילים.

דורון עבר ללמד אותנו את השימוש במילית ajn, אשר נותנת אפשרות נוספת במשפטים מסוימים, שבהם היא מצטרפת אל קורלטיבים המתחילים באות K.

מיד לאחר מכן, עברנו למשפטי השוואה ...ju... des (ככל ש... כך...).

ולבסוף קיבלנו דפים עם הסיפור על "הזוג מצידון" ממדרש שיר השירים רבה, שאותו תרגם דורון בעבר מעברית לאספרנטו.
זה סיפור קסום ומהנה, עם happy end. 

וזהו, וקיבלנו ערימת שיעורי בית. 

תודה על השיעור המעשיר, דורון

*~*~*~*~*~*
לאחר שפינינו את הכיתה מנוכחותנו , נתן אמיר את השיעור השמיני למתחילים, במקום אלדד, שלא יכול היה להגיע היום.

לצפיה ב-'יפה מאוד, מיכל. תודה רק 2 הרחבות'
יפה מאוד, מיכל. תודה רק 2 הרחבות
26/03/2019 | 09:19
16
21
שתי הקטגוריות של שמות תואר שהצבעתי עליהן, הן לא חלק דווקא מאספרנטו, אלא בכלל בבלשנות, ותקפות גם לעברית, אנגלית ועוד. הדגמתי ע"י שם התואר bona:
1. La lernanto estas bona.           ->predikato   (בעברית: נשוא)
2. La bona lernanto sukcesis.     ->atributo        (בעברית: לוואי)

כשלעצמן הקטגוריות האלה לא חשובות ללימוד אספרנטו, אבל הן מתקשרות למשהו שנשאלתי עליו. במקום שם תואר רגיל אפשר לכתוב adjektiva participo למשל:
1. La arbo estas falonta                     ->predikato   נשוא
העץ עומד ליפול

2. La falonta arbo kaŭzis ĉagrenon.     ->atributo    לוואי   
 =העץ העומד ליפול גרם עצב

בעניין תוספת המילית ajn. למעשה אפשר להוסיף אותה אחרי מילים קורלטיביות המתחילות ב-i, כמו שמופיע בסיפור iu ajn, וגם (למרות שזה לא מופיע בחומר המודפס שחילקתי) - אחרי מילה קורלטיבית עם -neni, למשל neniu ajn . פרושה הכללה בנוסח, בערך: "....שלא יהיה"', "....שרק יהיה" וכו', למשל kiu ajn - מי שלא יהיה. ial ajn-מאיזושהי סיבה שרק תהיה. באנגלית משתמשים ב-ever במקרים רבים:
whoever, - kiu ajn
for some reason whatsoever- ial ajn

כמו שכמה תלמידים ואני הסכמנו, המילה ajn משמשת לתיבול השפה. אפשר להסתדר בלעדיה, אבל היא קצת ממזרית, ונחמד יותר איתה.

וכן, נתתי כמה וכמה תרגילים, זה לא באמת המון, יש שבוע שלם. iel ajn, אני אצטרך לבדוק את כולם, אז אני אעבוד הכי קשה מכולם...
לצפיה ב-'תודה על ההרחבות שלך'
תודה על ההרחבות שלך
26/03/2019 | 11:07
14

כיוון שנאלצתי לאחר מעט אמש, הפסדתי את החלק הראשון, ובשיחת הטלפון מאזור כמעט ללא קליטה, היה לי קשה להבין את ההסבר שלך על נושא שלא הכרתי כלל. אז עכשיו, בכתב, זה כבר ממש ברור. 

ואת השאר אקרא בעיון, אחרי שאחזור מראשל"צ.
לצפיה ב-'קראתי עכשיו בעיון את ההרחבות, ויש לי שאלה של תרגום.'
קראתי עכשיו בעיון את ההרחבות, ויש לי שאלה של תרגום.
27/03/2019 | 00:27
14
9

כתבת: "במקום שם תואר רגיל אפשר לכתוב adjektiva participo".
participo זה בינוני. נכון?
adjektivo זה שם תואר.
אז מה זה הצירוף adjektiva participo? בינוני שם-תארי? כלומר, אני לא מבינה בכלל את הכנסת המילה participo. מה עניינהּ לכאן?

אגב, אם אינני טועה, בזמני, לא לימדו אותנו את המושג "שם תואר", אלא "תואר השם". זו אותה גברת בשינוי אדרת, אבל קל לי יותר עם הצירוף "תואר השם", כמו עם ה"חבר" שלו "תואר הפועל".
כלומר, האחד מתאר את השם (adjektivo),
והשני - מתאר את הפועל (adverbo).

ובקשר לשיעורי הבית, זה אולי לא המון, יחסית לאחת הפעמים הקודמות, שבהן באמת נתת המון המון ש.ב.
ובכל מקרה, כפי שסיפרתי לך, אני אוהבת להכין את שיעורי הבית, אז לא התכוונתי לקטר . ואתה צודק שֶׁ לך יש הכי הרבה עבודה, לבדוק את כולם. (והרבה אנשים חושבים בטעות שמורים מלקקים דבש). (: 

לצפיה ב-'הבהרת המושג adjektiva participo ו'בינוני''
הבהרת המושג adjektiva participo ו'בינוני'
27/03/2019 | 12:46
13
15

יש adjektiva participo, כמו falanta, ויש substantiva participo כמו leganto (ויש גם advarba participo שעוד לא למדנו, כמו במילה dancante.)
מכל אלה רק substantiva participo הוא בינוני, כפי שנראה להלן.
עכשיו לגבי המילה בינוני
מקור המילה 'בינוני' הוא "בין פועל לבין שם עצם". בעברית הכוונה למילים כמו שוֹמֵר. המילה הזו יכולה להיות גם שם עצם, כמו במשפט: "אבא שלי הוא שומר", וגם פועַל: אבא שלי שומר בין 2 ל-4.
המילה gardanto היא בדיוק כזו, וכן venkinto, aĉetonto וכיו"ב. וגם שם השפה: Esperanto.  דגם כזה למדנו בדיוק בשיעור האחרון. זה שם עצם, (substantivo) ולכן זה נקרא substantiva participo - ואותו כן אפשר לתרגם כ'בינוני', מהסיבה לעיל - כי בעברית הוא מתורגם פעם כשם עצם ופעם כפועל, בהתאם להקשר.

אבל ה-adjektiva participo הוא לא בינוני אלא נראה ומתנהג כמו שם תואר. ראשית נראֶה כמו ש"ת - כי גם הוא מסתיים ב-a, למשל: falanta arbo. או plorinta knabo. ומבחינת ההתנהגות גם כן הוא דומה לשם תואר' כי הוא מתאר את מצב העץ, או מתאר את מצב הילד. במשפט כמו La knabo estas plorinta ניתן לטעון כאילו זה צורה של פועל לכל דבר. אבל בעומקם של דברים אפשר לומר שרק ה-estas הוא הפועל, בעוד שה-plorinta הוא לא פועל, אלא רק תיאור המצב שבו הילד נמצא בו בעבר. במקרה הזה הילד במצב של אחרי בכי. אפשר להשוות את La knabo estis plorinta, שזה תאור מסוים של הילד כפי שהיה בעבר (לפי estis), ל-La knabo estis laca, שזה לכל הדעות תאור של הילד.
תודה על השאלה, זה גרם לי לחשוב איך להסביר ולהבין יותר טוב בעצמי.
אני מקווה שמכל ההסבר הזה בסופו של דבר לא יצאת מבולבלת יותר, אלא שזה עשה לך סדר.
לצפיה ב-'תודה על התשובה המושקעת, דורון!'
תודה על התשובה המושקעת, דורון!
27/03/2019 | 14:07
12
10

נכון שיצאתי מבולבלת, כי קשה לי להפנים את המושגים הדקדוקיים (שגם בעברית בעייתיים לי מאז ומתמיד, אעפ"י שלמדתי לשון עברית כחוג השני שלי), כמו

adjektivo, adverbo, substantivo ויש גם infinitivo.
(=שם עצם, תואר הפועל, תואר השם, וגם שם הפועל (שזה לגמרי לא ברור לי, אפילו בעברית). 

מה שכן למדתי בזכותך מכל השיעור הזה כאן, וזה חשוב מאד בעיניי, זה מה זה בכלל בינוני. רק עכשיו הבנתי ש'בינוני' הוא "בין פועל לבין שם עצם".
אני מכירה הרבה דוגמאות למילים כאלה, אבל רק עכשיו למדתי את הגדרתן כ"בינוני".
ת  ו  ד  ה 

(את ההבהרות האלה אני שומרת, כמובן, בתיקיית "הסברים באספרנטו" במחשב).

לצפיה ב-'אה, אז פעם אחת כדי לעשות לך (ואולי לקוראים נוספים) סדר'
אה, אז פעם אחת כדי לעשות לך (ואולי לקוראים נוספים) סדר
27/03/2019 | 14:39
11
10
שם עצם: דבר כלשהו. יכול להיות באמת עצם דומם, אבל גם חי, צומח, אנושי, נראה ובלתי נראה, מוחשי או מופשט וכו'. דבר. לא פעולה.
לדוגמה: tablo, Dio, lingvo, naturo, krajono
באספרנטו: substantivo
תואר הפועל: כשמו כן הוא - מתאר את האופן שהפעולה מבוצעת: saĝe (באופן יפה, למשל מדבר בחוכמה); rapide (במהירות, למשל רכבת נוסעת במהירות)
באספרנטו: adverbo
_______
צורת המקור: הכוונה למקור של פועל (אין צורך להסביר מה זה פועל כמדומני) - כמו ללכת, לעמוד, לשבת, לחיות וכו'. לצורה הזו אין שום זמן, היא כללית. 
באספרנטו: infinitivo
________
עצתי: נסי ללמוד בעל פה פעם אחת ולתמיד,ועד הסוף, כך שיהיה לך ממש ברור לגמרי, כמו את לוח הכפל... 
אם הייתי במקומך, לצורך תרגול, הייתי עושה לעצמי טבלה עם ארבעת המושגים הנ"ל, ומשבץ כמה וכמה מילים שמתאימים לכל טור.
לצפיה ב-'באמת תודה על ההשקעה בסדר הדברים.'
באמת תודה על ההשקעה בסדר הדברים.
27/03/2019 | 15:24
10
7

מה משמעותם בעברית של:
שם עצם
תואר השם
תואר הפועל
צורת המקור
אני יודעת. באספרנטו אני מכירה kompreneble את הסיומות שלהם O A E I.
אבל עד עתה הסתדרתי איכשהו בלי ההגדרות: 
substantivo
adjektivo
adverbo
 infinitivo
חשבתי שאוכל להמשיך כך. מסתבר שלא בטוח שאפשר. 

אז בסדר. אקבל את עצתך. זרקתי כרגע הרבה מגנטים של פרסומות, ופיניתי מקום על דלת תא ההקפאה של המקרר, כדי להצמיד לשם טבלה כזאת. 

לצפיה ב-'אם כך אלה בסך הכל מילים חדשות ותו לא'
אם כך אלה בסך הכל מילים חדשות ותו לא
27/03/2019 | 17:03
9
4
לצפיה ב-'טוב, כולה ארבע מילים. לא צריך אותן על המקרר. '
טוב, כולה ארבע מילים. לא צריך אותן על המקרר.
27/03/2019 | 19:22
8
9

עשיתי לי בהן סימנים כדי לזכור. 
ובאמת, אם על לוח הכפל התגברתי כבר בגיל שבע וחצי, אין סיבה שלא אתגבר (שנים אחדות אחרי זה ) גם על adverbo, adjektivo, substantivo kaj infinitivo. 
לצפיה ב-'כשתתגברי - יש עוד משימונת'
כשתתגברי - יש עוד משימונת
28/03/2019 | 12:16
7
7
תצרפי את כל אחת מהמילים adverbo, adjektivo ו-substantivo ל-participo
adjektiva participo, substantiva participo, ו-adverba participo, ותרכיבי מילה מתאימה עם הסיומת המתאימה: a, o או e. אצייין רק שאת השימוש ב-adverba participo לא למדנו.
לצפיה ב-'אופס, *תחילה* קראתי בטעות "כשתתבגרי" - יש עוד משימונת.'
אופס, *תחילה* קראתי בטעות "כשתתבגרי" - יש עוד משימונת.
28/03/2019 | 17:04
6
13

אז התכוונתי לדחות את המשימה בכמה שנים. 

על ארבע המילים כבר התגברתי, כמובן.

נראה רק אם אצליח לעמוד במשימה, ולהביא אפילו כל מילה בזמן אחר. ננסה:

substantiva participo:   deziranto      (המשתוקק, המתאווה)

adjektiva participo:   kuronta       (העומד לרוץ עוד מעט)

adverba participo:   ŝoforinte      (כאשר הוא היה בנהיגה)

Mi tre esperas ke mi ne eraris en miaj ekzemploj. 

לצפיה ב-'תיקון קטן'
תיקון קטן
28/03/2019 | 21:07
5
11
shoforinte-לאחר שנהג, משנהג.
shoforante-בעת הנהיגה
shoforonte-בעומדו לנסוע
לצפיה ב-'תודה, דורון. אז רגע, כל השאר כן בסדר?'
תודה, דורון. אז רגע, כל השאר כן בסדר?
29/03/2019 | 00:10
4
5
לצפיה ב-'שימי לב ששני הראשונים'
שימי לב ששני הראשונים
29/03/2019 | 12:51
3
7
מתורגמים דומה למרות השוני בפועל. לא ארחיב בזה עכשיו, אבל שימי לב מה ההבדל.
לצפיה ב-'לא הבנתי. האם התכוונת בשני הראשונים'
לא הבנתי. האם התכוונת בשני הראשונים
29/03/2019 | 14:36
2
7

ל-שני התרגומים האלה?:
(המשתוקק, המתאווה)
(העומד לרוץ עוד מעט)

לצפיה ב-'כן'
כן
30/03/2019 | 23:31
1
1
לצפיה ב-'חשבתי שזה ברור. בינתיים אני כבר לא בטוחה.'
חשבתי שזה ברור. בינתיים אני כבר לא בטוחה.
30/03/2019 | 23:53
5

לצפיה ב-'קורס מתחילים'
קורס מתחילים
26/03/2019 | 09:46
3
15
הפעם אלדד לא יכול היה להגיע, ואני החלפתי אותו והעברתי שיעור העשרה לקורס המתחילים.
הגיעו 9 משתתפים. הצגתי בפניהם תרגומים לשני שירים - "ציפור שניה" של נתן זך, ו"רואים רחוק רואים שקוף" של יעקב רוטבליט. יש לזכור שהם בשיעור שמיני בלבד, ואוצר המילים שלהם עוד מצומצם, וחסרות להם הרבה מילים להבין את התרגומים. לכן ניצלתי את ההזדמנות להרחיב את אוצר המילים שלהם. הכנתי את מילות השירים בארבעה טורים - משמאל אספרנטו, מימין המקור העברי, ובאמצע מילון. הנה מצורף הדף לשיר "רואים רחוק רואים שקוף".
לצפיה ב-'איך הם התרשמו?'
איך הם התרשמו?
26/03/2019 | 09:50
1
13
נבהלו קצת משפע המילים שלא מכירים? או ששו אלי אתגר?
איך שלא יהיה (kiel ajn), ודאי שמחו להיווכח שניתן לפרסם בעולם תרבות ישראלית באמצעות אספרנטו. יש לזה כוח עצום, לתרבות באספרנטו.
לצפיה ב-'טוב מאוד'
טוב מאוד
26/03/2019 | 12:12
14
עברנו ביסודיות על המילים, ובגלל שהיה להם מילון זמין באמצע העמוד לא היו צריכים לכתוב ויכלו בקלות למצוא כל מילה. בגלל שהמקור מוכר קל היה להם להטמיע את המילים.
למעשה זו דרך יעילה להרחיב את אוצר המילים. אתה יכול לנסות את השיר בקורס המתקדמים (אם כי העברתי להם אותו לפני שנה. אבל אולי שכחו מאז). רוצה להעביר שיר אחר?
לצפיה ב-'מצא חן בעיניי שהוספת את המילון באמצע. רעיון מעולה'
מצא חן בעיניי שהוספת את המילון באמצע. רעיון מעולה
26/03/2019 | 11:15
9
לצפיה ב-'אוטובוסים שנוסעים לאספרנטו'
אוטובוסים שנוסעים לאספרנטו
23/03/2019 | 11:48
7
25
לצפיה ב-'מה זאת אומרת "נוסעים לאספרנטו"?'
מה זאת אומרת "נוסעים לאספרנטו"?
24/03/2019 | 01:45
4
19

זה כמובן מרשים מאד ששני קווי אוטובוס (בוורשה?) נוסעים לאספרנטו.
אבל מה הכוונה? לקונגרס א-ו או למועדוני א-ו?
והאם לא רצית לנסוע לשם, או שלא הספיק לכם הזמן? 

לצפיה ב-'התשובה'
התשובה
24/03/2019 | 08:22
3
24
לרחוב אספרנטו (תחנה סופית של הקווים האלה)
ברחובות מסתובבים אוטובוסים שהשלט הדיגיטלי בחזית שלהם, ליד המספר, אומר: ESPERANTO
לצפיה ב-'יששששש!!!! משמח מאד!'
יששששש!!!! משמח מאד!
24/03/2019 | 13:21
2
15

ולנו המסכנים, יש רק רחובות זמנהוף אחדים, שאינם סיומי קווי אוטובוסים.
והיו קופ"ח זמנהוף וקפה זמנהוף. 

ומי כמו שנינו יודעים כמה טרחו "קדמונינו" האספרנטיסטים, כדי לקבל את אישורי עיריית תל אביב למשל, לתת את השם זמנהוף לרחוב. נצטרך פעם להכין ולהביא את החומר שאספנו בארכיון העירייה, ולהראותו לחברים. 
לצפיה ב-'יש לך החומר, תעשי הרצאה...'
יש לך החומר, תעשי הרצאה...
24/03/2019 | 15:46
1
9
לצפיה ב-'Jes, iam, se Dio volos. '
Jes, iam, se Dio volos.
24/03/2019 | 20:50
11

לצפיה ב-'וכמובן גם ה עצמו'
וכמובן גם ה עצמו
27/03/2019 | 19:42
1
8
....
לצפיה ב-'יפה מאוד. אני לא הספקתי לצלם'
יפה מאוד. אני לא הספקתי לצלם
28/03/2019 | 15:50
2
לצפיה ב-' תוכנית המועדון ליום שני - 25.3.19.'
תוכנית המועדון ליום שני - 25.3.19.
24/03/2019 | 01:58
1
33

שלום חברים,

ביום שני, י"ח באדר ב' תשע"ט - 25.3.19, יתן דורון שיעור, בין השאר על המילית ajn וחזרה על inta, anta, onta

לאחר הפסקונת קצרצרונת, ינחה אלדד את השיעור ה-8 בקורס למתחילים. 

בואו ותיהנו,
אלדד ומיכל.

לצפיה ב-' Kluba programo por lundo - 25.3.19'
Kluba programo por lundo - 25.3.19
24/03/2019 | 13:15
3

Karaj geamikoj,

Lundon, 25.3.19, Doron gvidos lecionon, kiu inkluzivos interalie la vorteton "ajn" kaj ripeton pri inta, anta, onta

Post mallonga paŭzo Eldad gvidos la okan lecionon en la kurso por komencantoj. 

Venu kaj ĝuu la programon kun ni, 
Miĥal kaj Eldad

לצפיה ב-'אירוח לזוג הזמרים של 'קייטו''
אירוח לזוג הזמרים של 'קייטו'
21/03/2019 | 20:22
2
18
חברים יקרים,

בינתיים אף אחד לא פנה אלי. מי ירים/תרים את הכפפה?

צמד הזמרים המקסימים Nanne kaj Ankie מלהקת Kajto המפורסמת מהולנד יגיעו לישראל כדי להשתתף בכינוס האספרנטו שייערך באילת באפריל.

לשמחתנו הם מתכוונים להגיע מעט קודם לכן, כבר ביום ראשון, 7 באפריל, כדי שיוכלו להתארח במועדון שלנו בת"א למחרת, יום שני, 8 באפריל.  הם יכולים לקחת בית מלון, אבל ישמחו הרבה יותר לאפשרות להתארח אצל אספרנטיסטים בשני הלילות הללו 7-8 באפריל.

אם מישהו יכול/ה לארח אותם - או לסייע במציאת אירוח - אנא כתבו לי בהקדם לדוא"ל odedgilad@gmail.com.

לצפיה ב-'Saluton Oded'
Saluton Oded
22/03/2019 | 20:02
1
13
ראיתי את הבקשה שלך בקשר לאירוח קאיטו והתפלאתי שאף אחד לא הציע אירוח בביתו. לצערי , כפי שראית הדירה שלי קטנה . אין לי את התנאים הדרושים לאירוח.
חבל. אני מקווה שיימצא מישהו שייקח עליו את המשימה.
לצפיה ב-'כנ"ל אצלי'
כנ"ל אצלי
23/03/2019 | 11:43
13
אמנם הדירה לא קטנה אבל כרגע לא מתאים מסיבות שונות, אחרת הייתי שמח, הם באמת מקסימים.
לצפיה ב-'הערב במועדון יוסי שמר'
הערב במועדון יוסי שמר
18/03/2019 | 21:28
8
47
הפעם אני כותב את הדיווח הן בעברית והן באספרנטו. אני עושה זאת על מנת להיות "רשמי" יותר, כמו במיילים, אשר נשלחים לרשימת התפוצה של אל"י. אנא אמרו לי בתגבות מה דעתכם על כך, והאם ראוי שאמשיך לדווח באופן זה. 

הערב התכנסו עשרה משתתפים במועדון יוסי שמר לשיעור, אשר אירגן מיכּאלו. הוא החליף את דורון, אשר נסע לטיול בפולין. בשיעור המשכנו ללמוד על אודות הסופיות anta ,-inta- ו-onta-.

מיכּאלו הדגים לנו את הנושא באמצעות סיפור: כשהוא שב אמש הביתה הוא היה manĝonta (עומד לאכול). כשהוא אכל את הארוחה הוא היה כבר manĝanta (אחד שאוכל), ובסיום הארוחה הוא היה manĝinta (אחד שאכל). לכן מכן הסיפור הודגם בזמני הווה ועתיד.

לאחר מכן, הוא סיפר לנו על חייו באוקראינה, לרגל שנת היובל להיותו אספרנטיסט. מאוחר יותר, שיחקנו במשחק קלפים, שבו היינו צריכים להתאים שמות של חיות לציורים המייצגים אותם. חלק מהחיות תוארו באמצעות הסופיות anta, -inta- וגם onta-, כמובן. זו הייתה דרך מהנה ביותר ללמידת נושא זה. Dankon, amiko!  

בסוף התחיל השיעור של אלדד. כיוון שלא הייתי בו, אודה מקרב לב למי שיכתוב עליו כמה מילים. 

אני מצרף למטה תמונה של כרטיסי המשחק, אשר השתמשנו בהם, כמזכרת מן השיעור. אני מודה למיכּאלו, אשר הרשה לי לשאול אותם ממנו לזמן מה. אנא תקנו אותי אם שגיתי בפרט מסוים על השיעור או בדקדוק האספרנטו. 

עד כאן הדיווח שלי, חברים. מקווה שנהניתם לקרוא אותו! 

Ĉi-vespere partoprenis dek lernantoj en leciono en la Tel-Aviva Josi-Ŝemer klubo. Nia instruisto estis Mikaelo; Doron bedaŭrinde ne povis veni al la klubo pro vojaĝo al Pollando. En la leciono ni daŭrigis lerni pri la sufiksoj -inta, -anta kaj -onta.

Mikaelo instruis al ni la aferon per rakonto: kiam li revenis hodiaŭ hejmen, li estis manĝonta (iu kiu intencas manĝi, kiu manĝos). Poste, kiam li jam manĝis, li estis manĝanta (iu kiu manĝas). Finfine li finis manĝi, kaj li fariĝis manĝinta (iu kiu manĝis). Li rakontis ĝin al ni ankaŭ en la aliaj tempoj: estanteco kaj futuro.

Mikaelo rakontis al ni iomete pri lia vivo en Ukrainio, ĉar ekzakte antaŭ kvindek jaroj li esperantiĝis tie. Ni ludis kartludon; tie ni bezonis kunligi kartojn, sur kiuj nomoj de bestoj estis skribataj, al kartoj, sur kiuj iliaj bildoj estis pentrataj. En kelkaj kartoj estis skribataj la famaj kaj gravaj sufiksoj -inta, -anta kaj -onta. Ĝi estis mirinda vojo, per kiu ni povis lerni la aferon. Dankon, Amiko! 

Post la Mikaela leciono por daŭrigantoj (aŭ komencintoj ), komencis la Eldada leciono por komencantoj (aŭ daŭrigontoj ). Ĉar mi ne partoprenis tie, mi dankegos kiun estis tie kaj povos skribi kelkajn vortojn pri tiu leciono. 

Sube estas bildo de kelkaj kartoj, kiujn ni uzis dum la ludo, por ke vi rigardos ilin. Mi dankas Mikaelon, kiu rajtigis min havi ilin dum la venonta tempo. Bonvolu korekti min se mi faris eraron en la raporto aŭ en gramatiko. 

Jen finiĝis la raporto! Mi esperas, ke vi feliĉe legis ĝin! 
לצפיה ב-'יופי של דיווח, ינאי קראתי בעניין רב,'
יופי של דיווח, ינאי קראתי בעניין רב,
19/03/2019 | 00:28
3
26

והתפעלתי במיוחד מהתרגום שלך את הכל לאספרנטו שוטפת 

לצפיה ב-'תודה! '
תודה!
19/03/2019 | 12:51
1
17
האם מוטב שאמשיך לתרגם לאספרנטו גם בדיווחים הבאים, לפי דעתך?
לצפיה ב-'כרצונך.'
כרצונך.
19/03/2019 | 14:53
15

לצפיה ב-'כל הכבוד, ינאי '
כל הכבוד, ינאי
21/03/2019 | 13:01
8
נהניתי מאוד לקרוא את הדיווח. 
גם האספרנטו הייתה לעילא ולעילא. 

הנה בכל זאת משפט מסוים שצריך לבצע בו שינוי, על פי הדקדוק האספרנטי:

Ĉar mi ne partoprenis tie, mi dankegos kiun estis tie kaj povos skribi kelkajn vortojn pri tiu leciono

הנה, לאחר התיקון:
Ĉar mi ne partoprenis tie, mi dankegos tiun, kiu estis tie kaj povos skribi kelkajn vortojn pri tiu leciono

לצפיה ב-'Vi skribis tre bone en E-o'
Vi skribis tre bone en E-o
20/03/2019 | 23:03
11
kaj mi gxus legi tion
לצפיה ב-'Saluton Janaj'
Saluton Janaj
21/03/2019 | 20:02
7
Mi ŝatis la resumon, kiun vi skribis pri lundo. Kaj en la hebrea kaj en .Esperanto. Belece
לצפיה ב-'Dankon pro la raporto'
Dankon pro la raporto
21/03/2019 | 20:17
1
10
תענוג לקרוא. תודה!
עודדו
לצפיה ב-'Dankon al ĉiuj!'
Dankon al ĉiuj!
24/03/2019 | 10:15
8
אלדד, אם כבר ראית את הבקשה שלי, אולי תכתוב כמה מילים על השיעור שלך?
לצפיה ב-'"רומן באספרנטו" (לא באמת)'
"רומן באספרנטו" (לא באמת)
15/03/2019 | 20:47
4
68
לצפיה ב-'והנה הסיפור כולו'
והנה הסיפור כולו
16/03/2019 | 20:28
3
13
רומן באספרנטו/אלכס אפשטיין
שמו של סבי נעדר מתולדותיה הקצרותשל הספרות שנכתבה במאה העשרים בשפת האספרנטו. וזאת למרות שהיה, למיטב ידיעתי, מחברו של רומן המדע הבדיוני הראשון בשפה הצעירה הזאת. מעשה שהיה כך היה: באביב 1944, מעט לאחר שחרור חצי האי קרים, כבש סבי - רק ללילה אחד, יש להודות - את לבה של חיילת מיחידה סודית במודיעין של הצבא האדום. בבוקר הוציאה מתרמילה ספר בגרמנית ללימוד אספרנטו וסיפרה ששימש זמן קצר כספר צופן למרגלים, אלא שעתה הפיקוד שוב החליף שפה, כך שאין לה עוד צורך בו. היא ביקשה לתת את הספר במתנה לסבי. כששאל מדוע דווקא לו, הסמיקה ואמרה שגם זמנהוף, ממציא האספרנטו, היה יהודי. סבי הבין את הרמז, וכעת היה תורו להסמיק.
ארקדי פינסקי (שמו של סבי. פינסקי הוא שם נעוריה של אמי) היה באותם ימים בן תשע-עשרה. הוא ידע יידיש מבית אבא וגרמנית מבית הספר. עד תום המלחמה רכש את יסודות האספרנטו, ובחודשים הראשונים לשובו מהחזית העמיק את אחיזתו בשפה בעזרת מילונים מאוירים וספרים שהשיג בחנויות לספרים משומשים בסנט פטרבורג. לא היה לו כמובן עם מי לשוחח בשפה החדשה הזאת. הדרך מכאן לכתיבת רומן היתה קצרה. שני פרטים ביוגרפיים חשובים עומדים לרשותי בשעה שאני מנסה לשחזר את תקציר הרומן שכתב סבי: הוא היה חובב תיאטרון מושבע; הסופר האהוב עליו היה ה"ג ולס.
במרכז הרומן, אם כן, ניצב בית תיאטרון דמיוני במוסקבה. שחקניו מעלים מחזה על מסע בזמן. אקדחים שנטענים במערכה האחרונה יורים במערכה הראשונה וכולי. ורק הבמאי כל הזמן מתאהב מחדש בשחקנית הראשית, ולו רק משום שעיניה דומעות בשעת דמדומים.
התצלום המצורף כאן צולם בשנת 1951, השנה שבה השלים סבי סוף סוף את הרומן שלו והתחתן. אמי נולדה בחורף, כעבור שנתיים. כתב-היד מעולם לא פורסם, מי כבר התעניין בספרות באספרנטו בברית-המועצות הקומוניסטית. במרוצת השנים, באחד ממעברי הדירה של סבי וסבתי, כתב-היד פשוט אבד.
סבי, ארקדי פינסקי, מת בישראל בשנת 1984, ארבע שנים אחרי שעלינו לארץ. זה היה המוות הראשון שחוויתי. דמותו של סבי, האמיתית ובעיקר המדומיינת, מופיעה ברבים מהסיפורים ומהשירים הראשונים שכתבתי. ספר השירה הראשון שלי (ובינתיים היחיד) ראה אור ב-1992, כשהייתי בן עשרים ואחת. שמו של הספר (שהחזיק בקושי עשרים שירים) הוא "כותב לנינגרד ושירים אחרים". הנה השיר שחותם את הספרון הזה:
"רחצתי את אצבעותי ויצאתי מבית הקברות/ מי יודע אולי מתחת למצבות/ בית קברות אחר/ מתים מתייפחים מאושר בדמעות מוכתמות בקידוח דיו/ זוהי אשכבתו הצבעונית של המוות/ על בדים לבנים/ ובמצבה צדדית// סבא ארקדי מתקין סתימה אחרונה/ שואל פציינט חיוור כתבת משהו/ וההוא אומר בעוד ארבע שנים".
הבהרה קצרה בעניין השיר ובעניין הבדיה שלפניו: זמנהוף, ממציא האספרנטו, היה רופא עיניים. סבי היה רופא שיניים. למיטב ידיעתי, מעולם לא שלח את ידו בספרות. אך ייתכן שכאן אני טועה, הרי איני יודע מה הוא כותב בתצלום (האמיתי). גם הפרט הבא אמיתי: סבי אהב ספרים בכל לבו (ותיאטרון? איני יודע). בזכות הספרייה הענקית בביתו בסנט פטרבורג נחשפתי בגיל צעיר לספרים של ולס, ורן, דיומא.
את השורות האלה כתבתי בשנת 2005, במרחק של דקת הליכה מרחוב זמנהוף בתל אביב. כמה מוזר נשמע כיום שמו של הרחוב הזה, כמו שנות אור רחוקה מאתנו התקופה שבה לרחובות היו קוראים על שמם של ממציאי שפות ולא על שמם של מצביאים. כשמת, סבי כבר ידע מעט עברית. איני זוכר את גון קולו. ודאי היה לו מבטא רוסי כבד (או מבטא אחר, מבטא שאין לאיש; מבטא של שפה שאיש כמעט לא דובר כשפת אם; מבטא של אספרנטו. דבר כזה יכול לחולל רק מעשה הכתיבה, גם אם הוא מעשה כתיבה שלא אירע מעולם. הנה, שוב מתקרבת שעת דמדומים).

_____
שם סבו של אלכס אפשטיין, ארקדי פינסקי, נעדר מתולדותיה הקצרות של הספרות שנכתבה במאה העשרים בשפת האספרנטו, אף שהיה, ואולי לא היה, מחברו של רומן המדע הבדיוני הראשון בשפה זו 
לצפיה ב-'תודה על השיתוף. קראתי בהנאה את הסיפור. ומתוך עניין, קראתי גם'
תודה על השיתוף. קראתי בהנאה את הסיפור. ומתוך עניין, קראתי גם
16/03/2019 | 20:46
8

על הכותב, אלכס אפשטיין, בוויקיפדיה.
ובין השאר, מצאתי שם את המשפט הבא, וההדגשה שלי:

"...סיפוריו תורגמו לאנגלית, לרוסית, לאיטלקית, לאספרנטו ולהולנדית."

לצפיה ב-'מעניין!'
מעניין!
21/03/2019 | 20:26
1
7
אגב, ה' ג' וולס היה גם היסטוריון שתמך בחום ברעיון הפדרציה העולמית.
לצפיה ב-'הוספת רובד מעניין'
הוספת רובד מעניין
22/03/2019 | 12:24
4
לצפיה ב-'הפתעה'
הפתעה
16/03/2019 | 09:35
3
22
https://www.polin.pl/en/planning-your-visit/freque...

באיך להגיע למוזאון, ראו איך נקרא שירות האופנים העירוני של וארשה.
לצפיה ב-'באמת הפתעה נחמדה! מעניין כמה מהמשתמשים באופניים'
באמת הפתעה נחמדה! מעניין כמה מהמשתמשים באופניים
16/03/2019 | 20:06
1
9

ו/או הקוראים את השילוט, יודעים באיזו שפה כתובה המילה, ואת משמעותה.
לצפיה ב-'אני אפנה אותם לפורום '
אני אפנה אותם לפורום
16/03/2019 | 20:25
5
לצפיה ב-'Veturilo יפה.'
Veturilo יפה.
17/03/2019 | 20:43
3

חם בפורומים של תפוז

חפשו אותנו גם באינסטרגם
חפשו אותנו גם...
פודי תפוז - האינסטגרם החדש כל התמונות של...
חפשו אותנו גם באינסטרגם
חפשו אותנו גם...
פודי תפוז - האינסטגרם החדש כל התמונות של...
בפייסבוק שלנו כבר ביקרתם?
בפייסבוק שלנו כבר...
רוצים להיות תמיד מעודכנים במה שקורה בתפוז?
בפייסבוק שלנו כבר ביקרתם?
בפייסבוק שלנו כבר...
רוצים להיות תמיד מעודכנים במה שקורה בתפוז?

הודעות נבחרות

פורומים

בעלי מקצוע

עו
עו"ד דניאל ארנסט

מקרא סימנים

בעלת תוכן
ללא תוכן
הודעה חדשה
הודעה נעוצה
אורח בפורום
הודעה ערוכה