לגלישה באתר בגירסה המותאמת לסלולאר
| הוספת הודעה
הגדרות תצוגה

הגדרות עץ הודעות

מאפייני צפייה

הצג טקסט בתצוגה
הצג תגובות באופן
עדכן
67486,748 עוקבים אודות עסקים

פורום אספרנטו - שפה ותרבות

ברוכים הבאים לפורום "אספרנטו - שפה ותרבות" בארץ הקודש (או כמו שאומרים אצלנו Saluton kaj bonvenon). 
 אליעזר זמנהוף חיבר את השפה הבינלאומית אספרנטו לפני כ-120 שנה כדי שתשמש שפה שנייה לכל בני האדם ותהווה גשר בין תרבויות שונות.
עתה, בעידן האינטרנט, אנו באמת יכולים ליטול חלק בהקמת הגשר הזה, ובשימוש בו. שפת אספרנטו צמחה כמובן על רקע אידיאולוגי מסוים, והיא נושאת בחובה תרבות ורעיונות של שלום, הבנה ואחווה, ואולי מעל הכול - אמונה בטבע האנושי. אנו מאמינים בטבע האדם, ואולי לא בכל הרעיונות בהם האמין זמנהוף. לרוב, מספר הדעות כמספר האנשים. הפורום שלנו הוא פורום פלורליסטי, המזמין דיונים בשאלות אידיאולוגיות ובשאלות רעיוניות קוסמופוליטיות. אי אפשר כמעט לדבר על אספרנטו בלי לדבר על פילוסופיה של שפה, פילוסופיה של תקשורת ושל הבנה בין בני האדם. נשמח לדון כאן בנושאי תקשורת במובן הרחב, אפילו במנותק מאספרנטו - מהי בעצם תקשורת? מדוע היא כל כך חשובה לחלק מאיתנו? האם שפה היא הדרך היחידה לתקשורת? האם שני בני אדם שמדברים באותה שפה בהכרח מתקשרים טוב זה עם זה? מהי בעצם שפה? דמיינו לעצמכם עולם עתידני/דמיוני שבו היינו יכולים לתקשר בטלפתיה עם כולם ולא היה צורך בשפה... ומעבר לכל אלה, כולנו כאן כדי לעזור לכם ולמצטרפים חדשים לתהות על קנקנה של אספרנטו, לסייע בלימוד השפה, בהסברים דקדוקיים, העשרת אוצר המילים וכו'. אז נצלו את הבמה! שלכם, אלדד

הנהלת הפורום:

אודות הפורום אספרנטו - שפה ותרבות

ברוכים הבאים לפורום "אספרנטו - שפה ותרבות" בארץ הקודש (או כמו שאומרים אצלנו Saluton kaj bonvenon). 
 אליעזר זמנהוף חיבר את השפה הבינלאומית אספרנטו לפני כ-120 שנה כדי שתשמש שפה שנייה לכל בני האדם ותהווה גשר בין תרבויות שונות.
עתה, בעידן האינטרנט, אנו באמת יכולים ליטול חלק בהקמת הגשר הזה, ובשימוש בו. שפת אספרנטו צמחה כמובן על רקע אידיאולוגי מסוים, והיא נושאת בחובה תרבות ורעיונות של שלום, הבנה ואחווה, ואולי מעל הכול - אמונה בטבע האנושי. אנו מאמינים בטבע האדם, ואולי לא בכל הרעיונות בהם האמין זמנהוף. לרוב, מספר הדעות כמספר האנשים. הפורום שלנו הוא פורום פלורליסטי, המזמין דיונים בשאלות אידיאולוגיות ובשאלות רעיוניות קוסמופוליטיות. אי אפשר כמעט לדבר על אספרנטו בלי לדבר על פילוסופיה של שפה, פילוסופיה של תקשורת ושל הבנה בין בני האדם. נשמח לדון כאן בנושאי תקשורת במובן הרחב, אפילו במנותק מאספרנטו - מהי בעצם תקשורת? מדוע היא כל כך חשובה לחלק מאיתנו? האם שפה היא הדרך היחידה לתקשורת? האם שני בני אדם שמדברים באותה שפה בהכרח מתקשרים טוב זה עם זה? מהי בעצם שפה? דמיינו לעצמכם עולם עתידני/דמיוני שבו היינו יכולים לתקשר בטלפתיה עם כולם ולא היה צורך בשפה... ומעבר לכל אלה, כולנו כאן כדי לעזור לכם ולמצטרפים חדשים לתהות על קנקנה של אספרנטו, לסייע בלימוד השפה, בהסברים דקדוקיים, העשרת אוצר המילים וכו'. אז נצלו את הבמה! שלכם, אלדד
הוספת הודעה

צרף
תמונה וידיאו קובץ
קבצים המצורפים להודעה

לצפיה ב-'תוכנית המועדון הבאה - La venonta kluba programo '
תוכנית המועדון הבאה - La venonta kluba programo
18/01/2018 | 20:25
12

שלום חברים יקרים,

ביום שני הקרוב, ו' בשבט תשע"ח - 22.1.18, נשחק במועדון בשבץ-נא (Vorto-Mozaiko).
אולי נביא גם משחק דומינו.

בואו ותיהנו,
אלדד ומיכל.

Karaj geamikoj,

Venontan lundon, 22.1.18, ni ludos en la klubo Vorto-Mozaikon. 
Eble ni kunportos al la klubo ankaŭ la domenludon.

Venu kaj ĝuu,
Miĥal kaj Eldad

לצפיה ב-'שיר מקסים באספרנטו, מקובה, וסיפור בצדו'
שיר מקסים באספרנטו, מקובה, וסיפור בצדו
18/01/2018 | 01:14
10
14
ראו-נא את השיר הזה
והסיפור שבצדו הוא שבקבוצת הווצאפ של צעירי אספרנטו בארץ שחיברו אותי אליה לאחרונה כמה וכמה צעירים שאני בכלל לא מכיר התייחסו אל השיר הזה כאל תופעה מוכרת, בזמן שאני בכלל לא שמעתי עליו. וכשנכנסתי לראות על מה המהומה, ראיתי שלקליפ הזה יש כבר כמעט 93,000 צפיות! וכדאי גם לקרוא את התגוביות לשיר, מאנשים שאומרים שרוצים ללמוד אספרנטו בעקבות השיר הזה.
לצפיה ב-'אבל זה כלום לעומת ה-184,000 צפיות בשיר הזה'
אבל זה כלום לעומת ה-184,000 צפיות בשיר הזה
18/01/2018 | 01:17
8

ומעניין לא פחות לראות את התגובות של אנשים שהגיעו במקרה לשיר הזה והחליטו ללמוד אספרנטו. מלהיב, בעיניי.
לצפיה ב-'מן הסתם שיר חזק!'
מן הסתם שיר חזק!
18/01/2018 | 23:46
6
15
האמת - התקשיתי להבין כיצד מלשמוע שיר בשפה לא מוכרת - מישהו משתכנע ללמוד את אותה שפה.     אנסה להעלות את מילות השיר על הכתב, ואולי אף לתרגם אותו לעברית - אולי במסגרת מפגשי הקלובו.
להשתדל להגיע למבנה תקין, גם בעברית - אולי להסתייע ב'תותחי' העברית שבינינו..
ואולי בסוף נקבל שיר 'מכובד' שיתאים לכל מפגש בעתיד.
אבל מוקדם מידי לחזות את התוצאה.
אשמח כמובן לסיוע ב'פרוייקט' -
תודה,
מה דעתכם?
לצפיה ב-'עוד שיר ל'טיפול' דומה...'
עוד שיר ל'טיפול' דומה...
18/01/2018 | 23:50
7

אבל בואו נתחיל באחד לפחות!..
לצפיה ב-'אחרי שלוש שעות הפסקת חשמל .... מצאתי את השיר של ליידי גאגא '
אחרי שלוש שעות הפסקת חשמל .... מצאתי את השיר של ליידי גאגא
19/01/2018 | 01:17
8

אל תספרו.... אבל זו לא באמת ליידי גאגא

למי שלא יודע/ת מי זו הליידי -   זו נגיד יפה ירקוני של שנות אלפיים...
מעריך שרובינו יודעים מי זו יפה ירקוני ולא מי זו ליידי גאגא...
רמז לגילנו...

לצפיה ב-'להשלמת ה'השכלה' - הביצוע המקורי של הליידי והשיר - מסכנה'
להשלמת ה'השכלה' - הביצוע המקורי של הליידי והשיר - מסכנה
19/01/2018 | 01:28
2
8
רואים כי כדי להיות ליידי, היא במצוקה כספית - רואים בבגדים שלה..

[תוצאת תמונה עבור ליידי גאגא]

לצפיה ב-'התמונה של הליידי שקר לה..'
התמונה של הליידי שקר לה..
19/01/2018 | 01:31
4
לצפיה ב-'הכתובת לסרטון של ליידי גאגא - הקודמת שגוייה'
הכתובת לסרטון של ליידי גאגא - הקודמת שגוייה
19/01/2018 | 01:34
5
לצפיה ב-'שווה לתרגל אספרנטו באמצעות תרגום'
שווה לתרגל אספרנטו באמצעות תרגום
19/01/2018 | 12:58
10
יותר לומדים מלתרגם מעברית לאספרנטו.
גם אני במיוחד כמתחיל תרגמתי לא מעט, אבל התרגום היה לבד, והסתייעתי מדי פעם במומחים ממני.הסיבה לכך שלא עשיתי תרגום קבוצתי היא שהטעמים שונים מאדם לאדם. לא הייתי מבקש למשל ממישהו אחר לתרגל תרגום של יונה וולך, כי אני יודע שלא כולם אוהבים, ולא הייתי בעצמי רוצה לתרגם שיר של ליידי גאגא. כי אני אישית לא אוהב את זה, גם אם זו מוזיקה מאוד פופולרית.
אבל אני מעודד אותך לתרגם, במיוחד מעברית לאספרנטו, ואז תעלה כאן תרגום קצר שלך ובוודאי מישהו יוכל לתקן. אל תצפה לשיתוף פעולה, כי פעולת הלמידה המשמעותית ביותר היא תמיד עצמית. גם כשיש 100 תלמידים בכיתה באוניברסיטה, בסופו של דבר מצפים שכל תלמיד יעשה את שיעורי הבית לבד.
לצפיה ב-'ועוד קישור לראיון שנתן ג'וליאן הרננדז'
ועוד קישור לראיון שנתן ג'וליאן הרננדז
20/01/2018 | 09:07
1
2
לבחור ברזילאי ( שקצת נעלם לנו בתקופה האחרונה) : 
מסתבר שהאמן הזה די מפורסם באספרנטויו ... 
אותו פאביו גם משתמש בשירים שלו לסרט ( שכבר קישרתי אליו) מקסים- מעבר למצרי פלורידה על קבוצת אספרנטיסטים ארה"בית ( אמריקאי זה קצת כללי מידי ) שנוסעת לקובה בראשות אורלנדו - נשיא האגודה בארה"ב שבמקור מגיע מקובה גם בעזרת האספרנטו ... : 

לצפיה ב-'תודה רבה'
תודה רבה
20/01/2018 | 14:54
5
הוא אומר הרבה דברי טעם בקשר לאיך להגדיל את תנועת האספרנטו. הוא מדבר על קובה, אבל אותם עקרונות תקפים בכל העולם.
שלחתי את זה לקבוצת הווצאפ של צעירים שלומדים אספרנטו בישראל (יש בערך 15 כאלה, ואני מדבר על חבר'ה שכוללים נערים ועד גיל 28)
לצפיה ב-'מכירים את Muzaiko, הרדיו האספרנטי?'
מכירים את Muzaiko, הרדיו האספרנטי?
18/01/2018 | 15:42
2
7

אפשר להאזין לו כאן בלינק הזה --> לינק
לצפיה ב-'תודה על הקישור,'
תודה על הקישור,
18/01/2018 | 16:40
6

עופר. בינתיים שמעתי שם במשך כמה דקות רק את אותו שיר פשוט באספרנטו.
אז הצלחתי לעבור בהמשך למוצרט.
מאוחר יותר אנסה לבדוק מה האפשרויות האחרות באתר, ואם אפשר להאזין גם לדיבורים באספרנטו.
בכל אופן תודה שהבאת לנו! 
לצפיה ב-'כן , וגם משמח לקבל תזכורת !'
כן , וגם משמח לקבל תזכורת !
20/01/2018 | 09:20
1
האתר הראשי שלהם נמצא כאן : http://muzaiko.info/
וכן , אי שם ב 2013 ( איך שהזמן רץ ) יכלו משתתפי כנס הצעירים העולמי (IJK) כאן בנצרת ( ואני מניח שזה קורה בכל כנס כזה ) להשתתף במספר סדנאות ללמוד איך אפשר להכין כתבות וראיונות לטובת האתר הזה ... 
זוהי אכן יוזמה ברוכה של tejo  - אפילו אם מידי פעם יש תחושה שהכתבות ממוחזרות . 

לצפיה ב-'אורח במועדון הערב.'
אורח במועדון הערב.
16/01/2018 | 00:08
28
30

היינו הפעם 11 אספרנטיסטים.

הגיע אלינו למועדון profesoro Bengt-Arne Wickström, יליד שוודיה, שעובד וגר כרגע בברלין, אבל יותר בהונגריה.
קיבלתי את פניו באספרנטו מיד כשהגיע לקבלה של הבניין, בירכתי אותו ב-Bonvenon kaj herzlich willkommen, ושאלתי אם אני רשאית לדבר איתו בגרמנית. הוא אישר, ובהמשך דיברתי איתו בערבוביה של אספרנטו, גרמנית ואנגלית. מסתבר שהוא הגיע ישירות מנתב"ג, אז קניתי לו קפה, והצגתי אותו באספרנטו בפני החברים.

הוא בעל תפקיד ב-AIS - האקדמיה הבינלאומית למדעים בסן מרינו, איטליה, אבל על כך לא דיבר.

ההרצאה שלו היתה בעניין זכויות לשוניות של מיעוטים בארצות אירופה הרבות והשונות. במצגת ראינו במשך זמן רב מאד טבלה של השפות הרשמיות לפי מספרי הדוברים והאחוזים שלהם בכל ארץ.

פרופ' ויקשטרום הקרין שאלות רבות בא-ו, ודיבר בין השאר על צדק וזכויות, על כך שעֶרֶךְ הוא החלטה פוליטית, וגם על הגדרת זכויות לשוניות.
תודה על ההרצאה 

האמת שהבנתי רק מעט מההרצאה (וממש לא הייתי היחידה) אבל היו מעטים שהבינו היטב. ומי שממש ממש התלהבה, שאלה המון שאלות, אמרה שהיה נורא מעניין ושהיא למדה המון, היתה אלוויר. גם אסף ומיכאלו השתתפו מדי פעם וגם דרור.

בסוף הלכתי אל איריס המזכירה. ביקשתי ממנה להזמין מונית לרעננה לַפרופסור, והיא התקשרה ברצון. אבל כשאסף טוב הלב שמע זאת, הוא מיד הציע את עצמו להסיע את פרופ' ויקשטרום, וגם עזר לו לסחוב את הטרולי 

לצפיה ב-'סיפור מרשים'
סיפור מרשים
16/01/2018 | 01:54
3
19
(נראה לי שהייתי נהנה היום. וגם אלדד.) מפגשים ברמה כזו קורים בדרך כלל בחו"ל, בקונגרסים ומפגשים חגיגיים אחרים. אני יכול לתאר לי את הרמה, ונראה לי שהניחוש שלי נכון. 
אני מתרשם שארחת אותו יפה, לעילא ולעילא, וגם אסף עזר מאוד יפה באירוח.
כל הכבוד
לצפיה ב-'rimarketo koncerne lian nomon'
rimarketo koncerne lian nomon
16/01/2018 | 02:13
1
17
Mi tre bone imagas al mi, ke en Germanio oni nomas lin Vikŝtroem, sed ke en Svedio, lia hejmlando, oni nomas lin Vikstroem.
(oe =anstatau umlaut o)
לצפיה ב-'Jes.'
Jes.
16/01/2018 | 10:20
7

Mi pensas ke vi tute pravas.
לצפיה ב-'תודה. '
תודה.
16/01/2018 | 10:18
1
לצפיה ב-'שכחתי הלילה לצרף תמונה שצילמתי בסוף ההרצאה.'
שכחתי הלילה לצרף תמונה שצילמתי בסוף ההרצאה.
16/01/2018 | 15:47
1
14

האמת, שרציתי  לצלם את טבלת השפות הגדולה. אך כיוון שלא חשבתי על כך קודם, ולא שאלתי את הפרופסור מראש אם זה בסדר, לא העזתי לצלם אותה או פרטים אחרים שחשבתי שיעניינו אתכם.

אבל בסוף לא שאלו אותו והיו עוד שצילמו, אז גם אני צילמתי את רשימת ה"תודה רבה" שלו בשפות רבות, כולל: אספרנטו, עברית, יידיש וערבית. שימו לב, אעפ"י שקצת קשה היה לצלם מן המסך, וזה הִטּשטש קמעה.
לצפיה ב-'תודנקון'
תודנקון
16/01/2018 | 20:47
3
לצפיה ב-'כל הכבוד, מיכל!'
כל הכבוד, מיכל!
17/01/2018 | 03:50
5
15
על האירוח של האורח, הן לפני והן אחרי ההרצאה במועדון. 
אכן, נראה לי שהייתי נהנה מאוד מההרצאה אילו יכולתי להגיע. 
תודה גם על צילום התודות!

הערה בעניין שמו:
אתמול כתבתי לך על שמו, שבשוודית הוא נהגה "ויקסטרם". אני תוהה כיצד הוגים אותו בגרמנית (האם "ויקשטרם", או גם כן "ויקסטרם"). אם בודקים ב-Forvo, באתר Forvo.com, אפשר למצוא רק הגייה בשוודית:
אני תוהה מה היינו מוצאים אילו גרמני היה מקליט את האופן שבו הוא הוגה את שמו. כרגע, כפי שאפשר לראות באתר, אין הקלטה של שמו מפי דוברי גרמנית. אפשר לנסות לבקש זאת באתר. אנסה. אולי אחד מדוברי הגרמנית ייעתר לבקשתי שם.
לצפיה ב-'נראה לי שזה תלוי אם יש מילה/מונח ויק בגרמנית'
נראה לי שזה תלוי אם יש מילה/מונח ויק בגרמנית
17/01/2018 | 09:46
1
8
כמו בשם קלרה ויק-שומאן (אשתו של... פסנתרנית ידועה ומלחינה שמתגלה כיום בזכות עצמה. יש לי חוברת תווים שלה, וטרם הספיקותי). וכמובן, אם יש מילה כזו ström כמו שיש strom. ומחיפוש במילון עולה שיש רק ströme/
עכ"פ, בשביל שיהגו בגרמנית st כ-שט... באמצע מילה, צריך ש-st יפתח מורפמה משל עצמה, ולא שהמורפמה הקודמת תסתיים ב-s  והמורפמה החדשה תתחיל ב-t, כי במקרה האחרון ה-st באמצע מילה לא יהפוך לשְטְ. אלא יהיה סְטְ.

למשל, stützen, וכך גם unterstützen  יתחילו ב-שט.
אבל צירוף של s ו-t שלא פותח מורפמה, כגון במילה ist, fast, וכן ממורפמות שונות (וגם אז זה לא פותח מורפמה, כמובן) כמו במילה gefaengnisturm, מגדל כלא, אם יש מילה כזו, לא מבטאים את ה-st שנוצר (ה-s מ-gefaengnis וה-t מ-turm) כ-סְטְ.
אבל אם לגרמנים השם שלו יזכיר elektrische Ströme ייתכן שיראו בזה "זרם חשמלי של ויק" מבלי שיבינו במה מדובר.

לצפיה ב-'כן, מעניינות האפשרויות שכתבת להגייה השונה של s במופעים '
כן, מעניינות האפשרויות שכתבת להגייה השונה של s במופעים
17/01/2018 | 14:08
8

השונים שלה.

במילון שלי, הכי קרוב שמצאתי זה:

Wicke = בַּקְיָה (הצמח)

Strom = נהר, זרם
strömen - זָרַם, (גשם שוטף) יָרַד
Stromer = נווד
Strömung = זרימה, מגמה

ודוגמה מלשון הדיבור, בבית:
Es strömt wahnsinnig - יורד גשם בטירוף (גשם משגֵע, (המוווון גשם).
לצפיה ב-'תודה, אלדד. האמת שכששאלתי אותו אם הוא '
תודה, אלדד. האמת שכששאלתי אותו אם הוא
17/01/2018 | 13:53
2
8

Profesoro Wickström, הוא אישר, אבל הגה את שמו בצורה קצת אחרת, שהיה לי קשה לקלוט, ולכן המשכתי לפנות אליו בהגייה הגרמנית, והוא לא תיקן אותי.

לא הכרתי את אתר Forvo, וגם שם אני לא קולטת את ההגייה השבדית. אבל זה מעניין שיש דבר כזה. 
לצפיה ב-'כן, זה אתר מצוין שאפשר למצוא בו'
כן, זה אתר מצוין שאפשר למצוא בו
18/01/2018 | 23:01
1
5
כיצד הוגים שמות מקומות, אישים וכו'.
כמובן, צריך תמיד לבחור, במגוון אפשרויות ההגייה, את השפה המתאימה, ואם השם כבר הוקלט על ידי אחד התורמים לאתר, אפשר להאזין לו.

אם לא מוצאים את המילה או השם, אפשר לבקש להקליט אותה. האתר ישלח לך למייל הודעה אם נמצא מישהו שהקליט את השם/המילה בשפה המבוקשת.
לצפיה ב-'אהה. תודה. '
אהה. תודה.
18/01/2018 | 23:41
5
לצפיה ב-'מה לפרדי הצעיר (ידידנו שופן) ולאוקראינה?'
מה לפרדי הצעיר (ידידנו שופן) ולאוקראינה?
17/01/2018 | 09:52
15
8
רציתי לבדוק את השאלה, וגיליתי את הפסקה הבאה (סליחה על האנגלית), וזה מזכיר גם את בלזאק. (אני מנחש שגם באי הספרדי מאיורקה יש שלט הנצחה רציני, אולי אפילו אאנדרטה, לזכרו של שופן ושל ז'ורז' סאנד)

The nineteenth century was much less troubled for Berdichev, as evidenced by numerous written sources available dating back to that time period. For example, the archival documents say that in the 1820s, composer Frederic Chopin lived in Anton Radziwill's castle. Back then, the young musician took lessons from the well-known Czech master of keyboard instruments Zhyvny. Radziwill was able to see Chopin's talent and gave him money to obtain a higher education. While living in Berdychev, Chopin also supervised organ restoration work. In the 1820s, St. Barbara's Cathedral was built, in which on March 14, 1850, Honore de Balzac married Ewelina Hanska.

הנ"ל לקוח מתוך http://www.berdichev.org/chopin.htm
לצפיה ב-' אפרופו, הנה מוזיאון שופן במאיורקה'
אפרופו, הנה מוזיאון שופן במאיורקה
17/01/2018 | 09:57
1
8
לצפיה ב-'תודה כמה יפה ומסודר. מקסים!'
תודה כמה יפה ומסודר. מקסים!
17/01/2018 | 14:22
5

אשמור לי את הקישור בגלל שופן!
לצפיה ב-'תודה, דורון. מעניין מה שמצאת שם.'
תודה, דורון. מעניין מה שמצאת שם.
17/01/2018 | 14:20
12
7

ואגב , האי מיורקה, מזכיר לי תמיד את הדודים שלי משוויץ, שהיו נוסעים לשם די הרבה לחופשות שלהם. כנראה אהבו במיוחד את המקום. אני לא בטוחה אם גם ההורים שלי היו שם פעם, אבל כיום כבר אין את מי לשאול. ):
(בעצם, אולי בן דודי השוויצרי הבכור יודע).

לצפיה ב-'נכנסתי עכשיו לכל אחד מ-86 התמונות.'
נכנסתי עכשיו לכל אחד מ-86 התמונות.
17/01/2018 | 15:15
11
6
הרווחתי כמעט ביקור שלם. לא להאמין.
לצפיה ב-'במוזיאון? לא ידעתי שאפשר. אני רק הכנסתי את הקישור לתיקיית '
במוזיאון? לא ידעתי שאפשר. אני רק הכנסתי את הקישור לתיקיית
17/01/2018 | 15:23
10
7

שופן שלי.

אבל כרגע נזכרתי במשהו אחר, אפרופו הדיון הקודם על שמו של האורח:
כתבתי שם משפט בגרמנית שזכרתי מהבית, ועכשיו נזכרתי במשפט נפוץ יותר מהבית, כשירד גשם זלעפות, אבל לא בטוחה שאאיית אותו נכון, כי אני זוכרת מהשמיעה, מלפני הרבה שנים. ההורים היו אומרים כך:

Es giest in Ströment

לצפיה ב-'תודהההה. איך אתה מוצא כל דבר?!'
תודהההה. איך אתה מוצא כל דבר?!
18/01/2018 | 00:47
8
5

אז אתקן: Es giesst in strömen.

ובקשר למוזיאון שופן, גם אני ראיתי קודם את התמונות, אבל לא את כולן. כי לחלק מהן לקח המון המון זמן להיטען, ומיהרתי לצאת. אבל ראיתי כבר את הרוב.

הבנתי שאת התמונות צילמו מבקרים, ולכן הרבה תמונות חוזרות על עצמן, ובאחדות גם הצטלמו אנשים ליד המוצגים.
בכל זאת היה מעניין לראות את רוב התמונות, ואנסה לראות את אלה שלא הספקתי.
לצפיה ב-'ככה זה'
ככה זה
18/01/2018 | 01:20
7
4
וברצינות: חיפשתי בגוגל את המחרוזת שהייתי בטוח לגביה: Es giesst in ström וכך הגעתי לדף שהבאתי.
לצפיה ב-'יפה מאד. ואני הספקתי בינתיים לצפות בתמונות שלא ראיתי קודם.'
יפה מאד. ואני הספקתי בינתיים לצפות בתמונות שלא ראיתי קודם.
18/01/2018 | 01:40
6
5

כך שראיתי כבר את כולן, וחלק מהן כמה פעמים, כשעניינו אותי במיוחד, או כשמאד מצאו חן בעיני. תודה שהבאת את הקישור.

אני זוכרת מהספר שז'ורז' סאנד היתה סופרת. האם היא היתה גם ציירת? הציורים במוזיאון הם שלה?
לצפיה ב-'לא הייתי קופץ למסקנות '
לא הייתי קופץ למסקנות
18/01/2018 | 12:20
5
3
למה דווקא לחשוב שהיא ציירה, ולא שהוא, למשל, צייר? או שמישהו אחר צייר? או כמה אנשים?
לצפיה ב-'סתם חשבתי שיתכן שאני לא זוכרת, והיא היתה'
סתם חשבתי שיתכן שאני לא זוכרת, והיא היתה
18/01/2018 | 12:50
5

גם ציירת, בצד היותה סופרת.
לא חשבתי ששופן היה מצייר, כי אם כן, זה בוודאי היה ידוע. אבל אנסה לקרוא על שניהם יותר, ולהבין של מי הציורים במוזיאון במיורקה.

אגב, האם יתכן שבעבר נקרא האי מלורקה, בלמ"ד, או שעדיין הוא נקרא כך בפי חלק מהדוברים?

לצפיה ב-'בדקתי בינתיים בגוגל, ולפי הכתוב שם על שניהם - '
בדקתי בינתיים בגוגל, ולפי הכתוב שם על שניהם -
18/01/2018 | 14:25
3
5

על פרדריק שופן ועל ז'ורז' סאנד, לא מצאתי שמישהו מהם היה צייר. (יתכן כמובן שהם או אחד מהם צייר להנאתו). 
אז סביר שהציורים במוזיאון הם של אחר או של אחרים.

וצדקתי בקשר לשם האי. כתוב בוויקיפדיה: 
"מיורקה (בספרדית ובקטלאנית: Mallorca)..."
כנראה שמעתי לפעמים במשפחתי גם את השם מלורקה.

לצפיה ב-'זה שכותבים ב-ll לא אומר שכך גם מבטאים'
זה שכותבים ב-ll לא אומר שכך גם מבטאים
19/01/2018 | 12:51
2
3
בספרדית ll זה יו"ד. מאיורקה. כמו Marbella (עיירת נופש בדרום ספרד, בין השאר לארתור רובינשטיין היה שם בית), על הדרך לגיברלטר. הי נהגית מארבּיָיה.
רוב השפות לא נוהגות לפי הכלל התשיעי הידוע של אספרנטו.
אבל אני לא פוסל על הסף קבוצות מיעוט, ואולי כפריים, שעדיין הוגים את ה-l, שכן אין ספק שפעם הגו כך. אני חושב שבשלב ביניים הגיו marbelja.

לצפיה ב-'תודה. הבנתי.'
תודה. הבנתי.
19/01/2018 | 12:57
1
4

אבל אני כמעט בטוחה ששמעתי במשפחה או איפשהו בעבר הרחוק, את השם מלורקה. מצד שני, אין לי כמובן שום בעיה לקרוא לה מיורקה, כמקובל. 

שבת שלום ולהשתמע
לצפיה ב-'מאוד ייתכן שכך אומרים בגרמנית.'
מאוד ייתכן שכך אומרים בגרמנית.
19/01/2018 | 13:00
3
ואיך אומרים טקסס ברוסית? טֶחָס.
לצפיה ב-'תוכנית השבוע הבא במועדון יוסי שמר.'
תוכנית השבוע הבא במועדון יוסי שמר.
12/01/2018 | 00:52
1
29

שלום חברים יקרים,

ביום שני הקרוב, כ"ח בטבת תשע"ח - 15.1.18, נשחק במועדון בשבץ-נא (Vorto-Mozaiko).
אולי נביא גם משחק דומינו.

בואו ותיהנו,
אלדד ומיכל.

לצפיה ב-'La kluba programo en la venonta semajno, 15.1.18'
La kluba programo en la venonta semajno, 15.1.18
12/01/2018 | 11:17
11

Karaj geamikoj,

Venontan lundon, 15.1.18, ni ludos en la klubo Vorto-Mozaikon. 
Eble ni kunportos al la klubo ankaŭ la domenludon. 

Venu kaj ĝuu la ludojn kun ni,
Miĥal kaj Eldad

לצפיה ב-'איך אומרים באספרנטו...... '
איך אומרים באספרנטו......
08/01/2018 | 20:27
7
26
ערב טוב לכולם ולכולן,
אני תוהה איך אומרים באספרנטו "משוב" 
Feedback en la Angla
חיפשתי בגוגל טרנס, וממש לא מצאתי שם משהו הגיוני שמניח את הדעת...
תודה רבה, ירוקי שלכם.
לצפיה ב-'משוב'
משוב
08/01/2018 | 21:37
30
retrokuplado
English- Esperanto dictionary J.C. Wells
לצפיה ב-'אני הייתי משתמש ב rimarko או Retrosciigo'
אני הייתי משתמש ב rimarko או Retrosciigo
09/01/2018 | 08:18
5
17
Feedback באנגלית מתייחס להיזון חוזר בין מכשירים או חלקים במכונה
זו לדעתי מילה מושאלת, גם באנגלית, לצורך "תגובה" כלשהי ולאו דווקא מכנית

retrokupli = Intence aŭ nevole kupli partojn de sistemo tiel, ke iom el ĝia eliĝaĵo estas ree enigata al la sistemo.
לצפיה ב-'הגיוני'
הגיוני
10/01/2018 | 01:36
3
21
לפי דבריך retrokupol(ad)o יהיה תרגום שאילה מעברית. כי בשפתנו אנחנו משתמשים בביטוי פידבק למשוב. והאמת היא שזה בא מאנגלית.
אבל מאוד מאוד ייתכן שבצרפתית או בכל שפה אחרת שאינה אנגלית או עברית, לא אומרים את התרגום של פידבק. לכן להשתמש בתרגום לזה באספרנטו עלול להיות בלתי מובן, וזה הרי מה שחשוב, להשתמש בשפה, במקרה זה באספרנטו, בשביל להיות מובנים.
לצפיה ב-'לזה התכוונתי. "דעתך חשובה לנו" = משוב (feedback)? זה מושאל!'
לזה התכוונתי. "דעתך חשובה לנו" = משוב (feedback)? זה מושאל!
10/01/2018 | 08:31
5
לצפיה ב-'retrokuplado '
retrokuplado
10/01/2018 | 12:32
1
13
retrokuplado ולא retrokupol(ad)o כמובן תרגום שאילה אבל מאנגלית - ולא עברית.
רק מצאתי במילון, לא המצאה שלי.

לצפיה ב-'חלילה לא הטלנו ספק - ראה מ PIV'
חלילה לא הטלנו ספק - ראה מ PIV
10/01/2018 | 12:46
16
retrokuplo
En kibernetiko, reaktiva cirkvito, kiu, nutrate de parto el la efiko derivata de la ĉefa cirkvito, resendas informojn pri la estiĝanta efiko, por ke la sekvonta efiko fariĝu pli k pli ĝusta: 
en la kontraŭaviadila artilerio, la retrokuplo emas aŭtomate nuligi la distancon inter la pafaĵo ke la celata aviadilo.
kaj pli
retrokupli  (transitiva) Intence aŭ nevole kupli partojn de sistemo tiel, ke iom el ĝia eliĝaĵo estas ree enigata al la sistemo.

kaj
kupl(ad)o
1 Ⓣ Kunigo de du maŝinoj aŭ du maŝinpartoj, por ilia komuna funkciado: artika, elasta, fiksa, movebla kuplo; kuplado de elektroretoj (kunkonektado, por kompensi la ŝargokulminon).
2 ☐ Ligo inter du oscilaj sistemoj, per kiu oni povas transigi energion el unu sistemo en la alian.
3 Parigado (de bestoj).
4 = kluĉo.
reaga kuplo = reakcio.

vidu
rimarkigi
1 Sciigi al iu rimarkon: nu, mi nur simple rimarkigis al vi 
mi jam kelkajn fojojn rimarkigis tion ĉi al liZ; sed permesu rimarkigi: mi estas en certa grado […] edzinigita.
2 Fari, ke iu rimarku: mi devas rimarkigi vin pri tio 
; mi ne devis rimarkigi, ke mi travidis la agon (de insidantoj).
לצפיה ב-'תודה '
תודה
15/01/2018 | 17:21
8
תודה לכולם,
retrosciigo מצא חן בעיניי
תודה רבה למילון ובעיקר למשיבים

לצפיה ב-'האם אפשר היה לבנות את הלאומיות היהודית על שפה גלותית?'
האם אפשר היה לבנות את הלאומיות היהודית על שפה גלותית?
10/01/2018 | 08:04
18
מתוך כתבה על אב"י ב ynet

"היה דיבור על *אספרנטו, השפה הבינלאומית שזמנהוף המציא,
אבל אני מדבר על שפה שמלכדת את כל היהודים. העברית תמיד הייתה שפה כזאת. לכן גם בן יהודה לא ממש החיה את העברית.
* ההדגשה שלי - הכרה מלאה cxu ne?
לצפיה ב-'על אוקראינה - הערב במועדון.'
על אוקראינה - הערב במועדון.
09/01/2018 | 00:47
4
30

הערב היינו 13 חברים במועדון.
מיכָּאֵלו נתן לנו הרצאה בליווי מצגת, בנושא unika Ukrainio - "אוקראינה הייחודית".
לי היה קשה להבין, כי מיכאלו דיבר אספרנטו שוטפת במהירות רבה. רציתי מאד לשאול אותו: Ĉu vi pretas paroli iomete malrapide? אבל ישבתי הכי רחוק ממנו, והתביישתי לשאול ולהפריע לו. היו גם הפרעות רבות של זִמזומי הסברים של חברים זה לזה, כך שהיה ממש קשה לקלוט. למעשה, מיכאלו קרא מתוך המצגת שלל נתונים על אוקראינה, כולל מידות ומרחקים בנושאים שונים.
כך שקראנו תוך כדי ההקשבה, והבנו שהוא מוסר לנו המוני נתונים על הייחוד של אוקראינה לעומת העולם כולו, לעומת אירופה, או לפחות לעומת חלק מהארצות השונות.

אז אביא רק כמה דוגמאות קטנות שכן הצלחתי להבין, והיו מעניינות בעיני:

הוא הראה לנו תמונה של גבר מחזיק כלי נשיפה, שהזכיר לי מאד קרן שוויצרית, אבל את הקרן האוקראינית הוא החזיק בצורה אופקית (בלי להשעינה על הדשא, ואין לה התרחבות בקצה. האמת שהקרן השוויצרית, או קרן האלפים, נראית לי לא יותר קצרה). הכלי עשוי עץ ליבנֶה, והוא כבד. המיוחד בו, שלדבריו הוא כלי הנגינה הארוך ביותר שקיים = 4 מ'!

אוקראינה מיוחדת בשתייה המרובה של אלכוהול (אולי הכוונה במיוחד לוודקה), במקום החמישי בעולם, אחרי מולדבה, רוסיה, הונגריה וצ'כיה.
והיא במקום הראשון בספר גינס בשתיית שמפניה...

מיכאלו השמיע לנו קטעים של שני שירים. השני יותר מודרני, שירת מקהלה יפהפייה, ללא כלי נגינה = א-קפלה. זה הזכיר לי את ה-Swingle Singers

ב-1991, כשאוקראינה נעשתה מדינה עצמאית, היו בה 19.4 מיליום חזירים...

בעיר הגדולה ברדיצ'ב, חי אונורה דה בלזק.
(באותה נשימה הוא הזכיר גם את פרדריק שופן, אבל למרות העניין הרב שלי בשופן, לא הבנתי מה סיפר בקשר אליו).

תודה רבה למיכאלו ולאסף, שעזר לו עם ההכנות למצגת. 

אחרי זה ענה מיכאלו על שאלות אחדות, וגם יהושע הסביר כמה עניינים.

ואחרי הפסקה נחמדה וחברית, התחילה ישיבת ההנהלה, שלא יכולתי להישאר בה.

לצפיה ב-'* > 19.4 מיליון'
* > 19.4 מיליון
09/01/2018 | 01:03
8
לצפיה ב-'תודה, מיכל'
תודה, מיכל
10/01/2018 | 00:21
2
18
וכמו שאומר ידידנו אלדד: תודות לדיווח שלך אני מרגיש ממש כאילו נכחתי.
לצפיה ב-'ראוי להוסיף מילה שנשמטה'
ראוי להוסיף מילה שנשמטה
10/01/2018 | 00:26
1
17
תודות לדיווח המושקע שלך... וגו'.
לצפיה ב-'תודה, דורון. שימחת אותי. '
תודה, דורון. שימחת אותי.
10/01/2018 | 01:01
4
לצפיה ב-'הודעה בקשר לחידות היגיון - הפסקה'
הודעה בקשר לחידות היגיון - הפסקה
04/01/2018 | 23:48
8
30
שלום חברים,
אחרי החידה הנוכחית אני אקח הפוגה מחידות, ובהפוגה הזו אני מקווה לעשות לביתי, ללמוד תכנוּת (בעצמי) כדי לקדם עצמי מקצועית, ועוד דברים.
זה בוודאי יהיה נחמד גם לכם לעשות הפסקה ולשדד מערכות. אבל מכיוון שהפורום בזמן האחרון מורכב מחידות ומהודעות על המועדון התל-אביבי, אני מקווה שההפסקה בחידות לא תגרום להאטה בפעילות בפורום.
אדרבא, נסו למלא בתוכן טוב את פעילות הפורום, ואז אני מבטיח להזמין לכאן צעירים לא מעטים שבזמן האחרון התקבצו להם בקבוצת ווצאפ, שגם אני חבר בה... אבל אזמין רק אם אראה שיש למה להזמין.

לצפיה ב-'חבל.'
חבל.
05/01/2018 | 14:50
15

אבל אני יכולה להבין אותך.
לצפיה ב-'אני מאוד מצטער.'
אני מאוד מצטער.
05/01/2018 | 15:35
1
19
מקווה שיחד עם לימוד התִכנות ושאר העשייה לביתך תוכל להמשיך להעלות חידות יפות מדי פעם. למדנו לא מעט אספרנטו בזכות החידות שלך. 
בכל אופן, המון בהצלחה בתוכניות החדשות. 
לצפיה ב-'תודה אלדד'
תודה אלדד
05/01/2018 | 19:54
13
וייתכן שההפסקית תהיה לא להמון זמן, עד שאתקדם קצת, ואולי אז אעלה חידה פעם בכמה זמן, אולי פעם בשבוע, ולא אסתכל בפורום ובפתרונות כל יום, אלא רק לפעמים.
אבל בשלב זה, אחרי פתרון החידה הנוכחית, לא אעלה עוד חידות, כי אני מכיר את עצמי, הפסקה צריכה להיות הפסקה, רגיעה מוחלטת.
לצפיה ב-'ובגלל האכזבה, שכחתי לכתוב קודם,'
ובגלל האכזבה, שכחתי לכתוב קודם,
05/01/2018 | 15:37
1
21

אבל תודה רבה על כל החידות היפות והיצירתיות שחדת לנו במשך תקופה ארוכה.
היה מאתגר מאד, ונהנינו, גם אם לפעמים טרחנו המון.
לצפיה ב-'תודה רבה, מיכל'
תודה רבה, מיכל
05/01/2018 | 19:52
13
שמחתי גם אני, כמובן, אחרת לא הייתי עושה את זה.
מקווה לחזור לאחר תקופת רענון.
לצפיה ב-'נעמתם לי מאוד'
נעמתם לי מאוד
05/01/2018 | 19:58
4
לצפיה ב-' בהצלחה רבה!!!'
בהצלחה רבה!!!
07/01/2018 | 10:02
1
2
לצפיה ב-'תודנקון'
תודנקון
07/01/2018 | 15:14
9
...וחוזר ללימודים
לצפיה ב-'נמתין בסבלנות ל- "מלאכיות הדממה" '
נמתין בסבלנות ל- "מלאכיות הדממה"
07/01/2018 | 09:59
1
23
על תסמונת רט
תסמונת רט היא הפרעה נוירו-גנטית התפתחותית שאינה תורשתית המופיעה בעיקר בבנות (1 לכ-10,000 לידות של בנות). התסמונת מתאפיינת בהתפתחות לכאורה תקינה בשלבי החיים המוקדמים, שאחריה מופיע מגוון הפרעות: איבוד יכולת הדיבור, אובדן יכולות השימוש בידיים, הפרעות בהליכה, נשימה לא סדירה וקשיי עיכול. למרות הקשיים איתם הן מתמודדות, ילדות הלוקות בתסמונת רט בעלות עיניים חכמות ו"מדברות". הן יוצרות קשר עם סביבתן בעזרת עיניהן. הן פעילות, חיוניות ומלאות שמחת חיים ומסיבה זו מכונות בחיבה ברחבי העולם "מלאכיות הדממה".
לצפיה ב-'ho, ve'
ho, ve
07/01/2018 | 11:38
14
נראות לי אחלה ילדות, אבל אני מעדיף משהו אחר.
רט אלינו אווירון?
לצפיה ב-'חידת היגיון ר"ח'
חידת היגיון ר"ח
03/01/2018 | 22:05
26
26
Note nur.
Kvar literoj.
לצפיה ב-'חידת ראש חודש? אבל כבר אמצע החודש. '
חידת ראש חודש? אבל כבר אמצע החודש.
03/01/2018 | 22:07
1
9
לצפיה ב-'תלוי למי'
תלוי למי
03/01/2018 | 23:13
5
לצפיה ב-'הגדלת עשות, '
הגדלת עשות,
03/01/2018 | 22:07
1
16
וחדותָ חידית קשית. 
הפעם נראה לי שהיא תהיה קשה מאוד לפיצוח.
לצפיה ב-'כן אבל'
כן אבל
03/01/2018 | 23:10
15
מה התשובית?
לצפיה ב-' מדוע'
מדוע
04/01/2018 | 06:12
2
16
החידה נראית לי לא פציחה בינתיים?

כי כשאני רואה nur ואני אמור לחשוב על נרדפת, אני חושב על sole או על sola. אבל אין לי מושג מה הקשר ל-note, ובכלל, באיזו מילה אני אמור להחליף את note. 

החידה הפעם מוגדרת בקימוץ מקסימלי במילים, ואולי זה מה שמקשה. חשבתי גם על שיכול אותיות, אבל כשמשכלים את האותיות של note מקבלים tone או teno, ואין לזה שום קשר ל-nur, "רק".

בקיצור, אני מרים ידיים, ולא נראה לי שאתקדם בפיצוח מעבר למה שכתבתי לך. רמזונצ'יק יהיה בהחלט במקום בשלב הזה.
לצפיה ב-' bone, '
bone,
04/01/2018 | 06:27
1
12
לאחר שכתבתי את מה שכתבתי, נזכרתי שיש אפשרות גם שמדובר ב- neto, כלומר, שיכול אותיות של note. ואז "נטו" זה אולי "רק". 
אני מעריך שזו הייתה כוונת החדאי...
האומנם? 
באספרנטו אני לא מכיר את הצורה הזאת, neto, אלא רק את nete, או neta, או netaĵo. 
לצפיה ב-'באמת נחמד אבל לא לזה התכוונתי'
באמת נחמד אבל לא לזה התכוונתי
04/01/2018 | 11:36
73
והאמת היא שפתרת מבלי דעת בהודעתך הקודמת.
לצפיה ב-'רמזון'
רמזון
04/01/2018 | 11:41
11
ה-noto איננו במקרה זה סימן או רישום באופן כללי, אלא סימן או רישום למשהו ספציפי. לא רציתי לכתוב את המילה המפורשת, אבל מדובר בעצם בסוג של noto,  כלומר המילה המפורשת כוללת עוד כמה אותיות לפני noto.
לצפיה ב-'Ebla solvo'
Ebla solvo
04/01/2018 | 12:05
1
11
sole
sol - muzika noto

Cvi
לצפיה ב-'Tute prave'
Tute prave
04/01/2018 | 23:42
6
לצפיה ב-' סומך על זמנהוף'
סומך על זמנהוף
04/01/2018 | 13:43
2
10
SOLE
Zamenhof uzis ofte la esprimon «sole nur».
המקור :  la simpla vortaro  sub  NUR
לצפיה ב-'חסר הסבר, אבל נכון.'
חסר הסבר, אבל נכון.
04/01/2018 | 23:41
1
3
לצפיה ב-' הסבר '
הסבר
07/01/2018 | 07:28
4
nur   רק אבל גם לבד  sola
note הערה נכתבת בדרך כלל לפני ציטוט noto
ה E בחידה הוביל אותי לפתרון sole שזה גם מזכיר מפתח סול בשורות תווים
אם זה לא מדוייק אשמח ללמוד ממך

לצפיה ב-' רק ניסיון, כדי להוכיח שאני טורחת. (:'
רק ניסיון, כדי להוכיח שאני טורחת. (:
04/01/2018 | 14:16
2
9

poso
כלומר p.s.
כלומר piednoto.
לצפיה ב-'לא הבנתי למה'
לא הבנתי למה
04/01/2018 | 23:43
1
8
לא לזה התכוונתי, אבל אולי יש עוד פתרון, אלא שלא הבנתי אותו.
נסי לחשוב על מילה נרדפת ל-nur, ואיך היא מתקשרת לחידה.
לצפיה ב-'באמת חשבתי על הרעיון הזה בעצמי, ולא מצאתי. '
באמת חשבתי על הרעיון הזה בעצמי, ולא מצאתי.
05/01/2018 | 00:13
7

אחשוב שוב, אפילו עכשיו.
לצפיה ב-' האם התכוונת'
האם התכוונת
05/01/2018 | 00:34
6
10

ל-solo?
לצפיה ב-'כמעט'
כמעט
05/01/2018 | 00:36
5
7
כי אילו זה היה נכון, מה זה קשור ל-note?
לצפיה ב-' אז '
אז
05/01/2018 | 00:38
4
9

note, כפי שכתבתי תחילה ו"תיקנתי".
לצפיה ב-'אבל זה מופיע בהגדרה'
אבל זה מופיע בהגדרה
05/01/2018 | 00:39
3
5
איך זה יכול להיות?
לצפיה ב-' סליחה, טעיתי. התכוונתי ל-'
סליחה, טעיתי. התכוונתי ל-
05/01/2018 | 00:40
2
7

sole.
לצפיה ב-'נכון. '
נכון.
05/01/2018 | 09:06
1
24
הבנת למה?
לצפיה ב-'כן.'
כן.
05/01/2018 | 13:53
1
לצפיה ב-' אם'
אם
05/01/2018 | 15:54
2
9
התשובה היא sole, לא ברור לי מה הקשר ל-note, אם כי זה באותה צורה דקדוקית, adverbe.

לצפיה ב-' בעצם,'
בעצם,
05/01/2018 | 19:08
1
8
הכוונה כנראה ל-noto בתור תו מוזיקלי, ול- sole בתור התו sol. 
לצפיה ב-'נכון מאוד. וכאן המקום להעיר'
נכון מאוד. וכאן המקום להעיר
05/01/2018 | 19:57
8
שהמילה המדויקת היתה כמובן צריכה להיות.... (לא כולם ביחד)
.
.
.
.
.
.
.
.
.
.
muziknoto
אבל גם noto זה נכון, גם אם בכוונה פחות מדויק. כי יש רק 7 תווים (שמות היסוד דו רה מי פה סול לה סי) ואילו הייתי כותב ) muziknoto זה היה קל מדי.
זהו סוף שידורי קול דורונאל מירושלים (לעניין החידות, ולזמן הקרוב).
לצפיה ב-'סרט במועדון.'
סרט במועדון.
01/01/2018 | 23:37
4
28

הערב הקרינו לנו אסף ודורון סרט גרמני Im Juli - באספרנטו: En Juli, עם כתוביות באספרנטו. במוצ"ש תרגמתי את תקציר הסרט מאנגלית לעברית, ומעברית לאספרנטו. דורון קרא את רוב התקציר הזה לפני ההקרנה, כדי שיהיה קל יותר לכולם להבין את התוכן.
היינו תשעה חברים, והסרט היה מעניין וחביב.

תודה לאסף שהכין לנו את הכל להקרנה, ולדורון שמצא והביא לנו את הסרט וקרא.
היה כיף.
לצפיה ב-'נחמד שיש סרטים, נכון?'
נחמד שיש סרטים, נכון?
03/01/2018 | 23:15
11
אפשר רק לבחור, ולצפות... ולא צריך להיבהל מאורך הכתוביות או מהמהירות שלהן.
פשוט להתרגל לקרוא. ומי שקורא ספרים באספרנטו, אז בכלל מתרגל יפה לקריאה מהירה יותר, כמו שקוראים כתוביות בעברית.
ותודה גם ממני לאסף.
לא רק שלא הייתי צריך להתעסק הפעם ב-teknikaĵoj, אלא שכאשר הגעתי, כמה וכמה דקות לפני הזמן, הכל כבר היה מוכן ובמקום. תענוג.
לצפיה ב-'כל הכבוד לכם - לדורון,'
כל הכבוד לכם - לדורון,
04/01/2018 | 06:15
2
14
לך, מיכל, ולאסף, על הסרט, על ההכנה, התרגום, וכמובן - גם על הטיפול ב-teknikaĵoj. מצטער שלא הייתה לי אפשרות להגיע. 
תשעה אנשים במועדון זה בהחלט מספר יפה של משתתפים. 
ג'יס בלדאו, בתקווה. 
לצפיה ב-'תודה, אלדד. '
תודה, אלדד.
04/01/2018 | 13:24
2
לצפיה ב-'הפסדת, אבל אני מקווה שזה למטרה טובה.'
הפסדת, אבל אני מקווה שזה למטרה טובה.
04/01/2018 | 23:50
5
מכיוון שאספרנטו אתה יודע, היית לומד גרמנית בכיף. וגם הסרט היה די חביב, ומלא הרפתקאות. (גם אם לא סרט מופת, את זה לא הייתי נותן לו).
עוד יהיו ב"ה סרטים נוספים ואני מקווה שאליהם תוכל כן להגיע בכיף.

לצפיה ב-'תוכנית המועדון לשבוע הבא:'
תוכנית המועדון לשבוע הבא:
03/01/2018 | 01:24
3
21

שלום חברים,

ביום שני, כ"א בטבת תשע"ח - 8.1.18, יתן לנו מיכאלו הרצאה בליווי מצגת
בנושא: unika Ukrainio.

לאחר הפסקה קצרה, תתקיים ישיבת ההנהלה, ומי שרוצים - מוזמנים להישאר בישיבה.

להתראות,
אלדד ומיכל.

לצפיה ב-' La venonta kluba programo - 8.1.18'
La venonta kluba programo - 8.1.18
03/01/2018 | 20:23
7

Karaj geamikoj,

Venontan lundon, 8.1.18, Mikaelo prezentos al ni prelegon kun prezentaĵo pri Unika Ukrainio.

Post mallonga paŭzo okzos la estrarkunsido de ELI. Tiuj kiuj volas, estas bonvenaj ĉeesti la kunsidon.

Ĝis la revido,
Miĥal kaj Eldad

לצפיה ב-'מיכָּאלו.'
מיכָּאלו.
03/01/2018 | 20:23
4
לצפיה ב-'Ŝajnas kiel unika prelego'
Ŝajnas kiel unika prelego
03/01/2018 | 23:11
9
Venu amese!
לצפיה ב-'חידת היגיון ר"ז'
חידת היגיון ר"ז
27/12/2017 | 10:57
38
33
Se estas blankaspekt' pro merit' en Italio, eblas reveni.
Dek literoj
לצפיה ב-'ר"ז זה בהחלט שם הולם לחידה. '
ר"ז זה בהחלט שם הולם לחידה.
27/12/2017 | 13:12
2
6
לצפיה ב-'Do'
Do
27/12/2017 | 13:46
1
14
Ek al solv'.
לצפיה ב-' Doron, Tre amuza,10 leteroj! Kun 3 estis malfacila por ni '
Doron, Tre amuza,10 leteroj! Kun 3 estis malfacila por ni
27/12/2017 | 14:11
4
לצפיה ב-' שאלה '
שאלה
27/12/2017 | 14:32
1
8
זה מילה אחת או מולחמת?
לצפיה ב-'הפתרון אינו מילה מולחמת אלא בן שורש אחד.'
הפתרון אינו מילה מולחמת אלא בן שורש אחד.
27/12/2017 | 15:20
3
לצפיה ב-'הרבה אותיות. נחמד. אבל האם זה שוב משהו'
הרבה אותיות. נחמד. אבל האם זה שוב משהו
27/12/2017 | 20:34
1
11

שרק מומחים באספרנטו מכירים?
לצפיה ב-'כולם מכירים'
כולם מכירים
28/12/2017 | 00:01
6
במיוחד מי שפותר כאן בקביעות.
לצפיה ב-' עדיין אין לי תשובה.'
עדיין אין לי תשובה.
27/12/2017 | 21:02
4
12

Mi nur volis LEŜATEF vin kun mia ASOSIACIA de la blanka fumo sur la Vatikanurbo.

Ĉu ne estas vorto por ASOSIACIA en Esperanto? Mi ne trovis.
לצפיה ב-'mi ne scias'
mi ne scias
28/12/2017 | 00:00
3
9
אני מנס ציונה.
לצפיה ב-' טוב, אז אני מפתח תקווה , ואני כבר כן יודעת:'
טוב, אז אני מפתח תקווה , ואני כבר כן יודעת:
28/12/2017 | 00:23
2
12

אסוציאציה = asocio = איגוד!!

פשוט לא האמנתי קודם שזה זה. אבל עכשיו, כשכתבת שאתה לא יודע, פתחתי את מילון אבן שושן, והוא כותב:
אסוציאציה [לטינית של ימי הביניים associatio חיבור] 
1. שיתוף, איגוד.
2. [בפסיכולוגיה] זִכְרָה, הֶחְבֵּר, סמיכות רעיונות, קשר בין מושגים הקרובים זה לזה, כשמושג אחד מעלה בזיכרון את האחר.

לצפיה ב-'טוב אז אני אגיד כאן dankon'
טוב אז אני אגיד כאן dankon
28/12/2017 | 00:50
1
10
ולא א דאנק, שלא תגידי א ביט. (קוין)
לצפיה ב-'בכיף.'
בכיף.
28/12/2017 | 01:11
3
לצפיה ב-'אין פותרים?'
אין פותרים?
28/12/2017 | 00:53
6
10
זה באמת לא קשה. רק מורכב. 
רוצים חידונת ביניים? תגידו לי איזה אגפים אתם מזהים בחידה. מותר בלי ספוילר. איך שרוצים. אולי תוך כדי תשובה על זה, פתאום תפתרו? לה' פתרונים.
לצפיה ב-'לה' פתרונים, אבל איפה ה' ואיפה אנחנו? מה גם '
לה' פתרונים, אבל איפה ה' ואיפה אנחנו? מה גם
28/12/2017 | 01:20
5
13

שאנחנו לא מעתיקים ממנו, או בכלל...

אתה בטח מתכוון לחלוקה לאגפים. אז אחלק כך:

Se estas blankaspekt',
pro merit' en Italio,
eblas reveni.

לצפיה ב-'אפשר לחלק עוד'
אפשר לחלק עוד
28/12/2017 | 01:58
4
9
אחד האגפים הוא בעצם 2 אגפים.
ו... נו, פתרת כבר?
לצפיה ב-'ככה?'
ככה?
28/12/2017 | 02:01
3
24

Se estas blankaspekt',
pro merit', 
en Italio,
eblas reveni.

לא. יש לי רעיון, אבל עדיין לא הצלחתי בו.
לצפיה ב-'ekzakte'
ekzakte
28/12/2017 | 10:30
2
3
לצפיה ב-'Dankon, sed ĝi ankoraŭ ne helpis min.'
Dankon, sed ĝi ankoraŭ ne helpis min.
28/12/2017 | 10:36
1
5
לצפיה ב-'תמשיכי לחפש. בטוח תמצאי'
תמשיכי לחפש. בטוח תמצאי
29/12/2017 | 20:03
6
מותר לפתור בחלקים
לצפיה ב-' כמה'
כמה
29/12/2017 | 15:26
4
14
הערות:
ראשית, ההגדרה הפעם מאוד קשה. ניסיתי (בלי קשר לחידה, כלומר, לפתרון) לנסות להבין את חלקי ההגדרה, ולא הצלחתי.
שנית, חשבתי ש-eblas reveni מרמז שהפתרון הוא palindromo (קרי, אפשר לקרוא אותו גם מהסוף להתחלה והוא יהיה זהה).

ובכל זאת, היות שלא ידעתי כיצד להתמודד עם חלקי ההגדרה (אפילו בתור הגדרות רגילות בתשבץ), לא הצלחתי למצוא רעיון כלשהו.
דרך אגב, ניסיתי לפתור את החידה מיד כשהעלית אותה, ועד עכשיו לא היה לי רעיון איך לחשוב על חלקי ההגדרה השונים. 

על pro merit חשבתי בתור ind, אבל לא נראה לי שזו הייתה כוונת המשורר. את blank' aspekt' לא הבנתי בכלל. בעצם, אולי הכוונה שמשהו נראה חיוור. אז אולי pal ... אוי, שככה יהיה לי טוב...

נזכרתי פתאום שכבר הזכרתי את ind, ויחד עם pal פתאום חשבתי על פלינדרומו, שזה משתלב גם עם Romo, שנמצאת באיטליה.

אז...  Q.E.F

לצפיה ב-'כל הכבוד.'
כל הכבוד.
29/12/2017 | 15:31
1
11
איזה QEF שפתרת.
לצפיה ב-''
29/12/2017 | 15:47
6
אהבתי את המראה החדש של הכיף!
לצפיה ב-'קראתי שוב את הפתרון שלך'
קראתי שוב את הפתרון שלך
03/01/2018 | 23:17
1
9
שככה יהיה לי טוב... הצחיק אותי.
לצפיה ב-'לגיטימי בהחלט '
לגיטימי בהחלט
03/01/2018 | 23:39
3
כל המטרה הייתה להציג את הלך המחשבה שלי, שהיה די מוזר ופתלתל, ובאופן בלתי צפוי, תוך כדי הפירוט בגוף ההודעה, הביא אותי לפתרון החידה. 
אם הצלחתי להצחיק אותך - עשיתי את שלי.
לצפיה ב-' אולי זה...'
אולי זה...
31/12/2017 | 08:51
1
9
כל השבת חרשתי את מורז'ן
palindromo
  1. Se estas blankaspekt'  pal'  (pala)
  2. pro merit'  ind (Meritanta ion.)
  3. en Italio,  romo  (en Italio)
eblas reven (1+2+3) palindromo
לצפיה ב-'נכון!'
נכון!
31/12/2017 | 17:16
2
לצפיה ב-'לא מצאתי. החלוקה שלי ל-4 אגפים והצעתך להתייחס אל כל אחד'
לא מצאתי. החלוקה שלי ל-4 אגפים והצעתך להתייחס אל כל אחד
31/12/2017 | 14:51
7
8

בנפרד, לא סייעה בעדי. אני מניחה שזה לא קשור לשלג.
חשבתי גם על כיוון פוליטי או דתי (נוצרי), אך לא גיליתי.
לצפיה ב-'אז איזה פתרון יש לך'
אז איזה פתרון יש לך
31/12/2017 | 17:09
6
5
ולו לאחד האגפים, גם אם לא לפתרון המלא.
לצפיה ב-'כאמור, אין לי. '
כאמור, אין לי.
31/12/2017 | 18:35
5
3
לצפיה ב-'אל תיתקעי'
אל תיתקעי
02/01/2018 | 09:20
4
6
ביקשתי שלפי החלוקה שלך, שהיא צעד חשוב מאוד ונכון, תעני לפחות על אחד הגפים, כלומר 'תזרקי רעיונות' לכל אגף, או לחלק מהם.
קיימת אפשרות שמתוך הרעיונות, כמה יהיו נכונים או קרובים, ואני אגיד לך אם כן.
בסדר?
לצפיה ב-'לא. לא בסדר. אני יכולה רק לחזור על האפשרויות הקודמות'
לא. לא בסדר. אני יכולה רק לחזור על האפשרויות הקודמות
02/01/2018 | 15:39
3
7

שעלו בדעתי, ושכנראה אינן בכיוון הנכון.
eblas reveni יכול לרמוז על אפשרות לחזור לפתרון של אחת החידות הקודמות.
או לאפשרות של קריאה מהסוף להתחלה, למשל.
'blankaspekt הזכיר לי שלג, או את העשן הלבן היוצא מהוותיקן, שבאיטליה.
ניסיתי גם הרבה לערבב אותיות וליצור מהן מילה אחרת, אבל שום דבר לא היה משמעותי בעיני.   
כנראה שאצטרך רמז עבה.                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                      
לצפיה ב-'אוקיי עלית על משהו'
אוקיי עלית על משהו
03/01/2018 | 00:52
2
4
אפשרות של קריאה מהסוף להתחלה

חוץ מזה - מה או מי עוד יכול להיראות לבן?
לצפיה ב-'מישהו '
מישהו
03/01/2018 | 01:13
1
11

חיוור - pala, או מישהו מת - morta, יכול להיראות לבן.
גם קיר - muro יכול להיראות לבן, וגם שמלת כלה וחלב וכו' וכו'.
לצפיה ב-'המילה הראשונה '
המילה הראשונה
03/01/2018 | 12:08
3
לצפיה ב-' טוב, קלטתי סוף סוף, אבל היה ממש קשה ובעיני מוגזם.'
טוב, קלטתי סוף סוף, אבל היה ממש קשה ובעיני מוגזם.
03/01/2018 | 18:53
3
9

palindromo.

ואחרי כל המאמצים הרבים שהשקעתי בחיפוש הפתרון, אני אפילו לא חולמת להסביר, כי הכל ברור כשיודעים.
ואני גם לא מחכה לאישור, אלא קוראת מיד את הפתרון של אלדד.
לצפיה ב-'אגב, אני חושבת שהחלוקה שלי לאגפים, עזרה אולי גם לאלדד. לי לא'
אגב, אני חושבת שהחלוקה שלי לאגפים, עזרה אולי גם לאלדד. לי לא
03/01/2018 | 19:01
7

במיוחד, כי הרי הייתי תקועה ברעיונות אחרים.
לצפיה ב-'מעולה'
מעולה
03/01/2018 | 22:02
1
11
לא האמנתי שאחרי שהתייאשת כמעט, שעכשיו תפתרח כה מהר. אפילו עם קצת עזרה, לא משנה.
לצפיה ב-'תודה'
תודה
03/01/2018 | 22:05
1
לצפיה ב-'שינוי תכנית במועדון: סרט עם כתוביות באספרנטו'
שינוי תכנית במועדון: סרט עם כתוביות באספרנטו
29/12/2017 | 12:18
1
14

Karaj geamikoj,

Ni ĝojas informi, ke en la proksima lundo (1/1/2018) Doron montros al ni la sukcesan germanlingvan filmon: "Im Juli" ("En julio"), kun esperantaj subtekstoj.

Vi estas kore invitataj.
Kiu volas legi pri la filmo (en la angla), povas fari tion ĉi  tie: 
https://en.wikipedia.org/wiki/In_July_(film)
Sed estas rekomendinde ne legi ĝis la fino.
Pacan sabaton,

Miĥal kaj Eldad

שלום חברים,

אנו שמחים להודיע שביום שני הקרוב (1.1.2018) יקרין לנו דורון את הסרט הגרמני המצליח "Im Juli" ("ביולי"), עם כתוביות באספרנטו.
אפשר לקרוא על הסרט כאן: https://en.wikipedia.org/wiki/In_July_(film)
אבל מומלץ לא לקרוא עד הסוף.
כולם מוזמנים בחום.

שבת שלום,
אלדד ומיכל.

לצפיה ב-'ראו את השינוי בתוכנית המועדון'
ראו את השינוי בתוכנית המועדון
29/12/2017 | 16:53
7
ביום שני הקרוב, 1.1.18. 
לצפיה ב-'דורון,שאלה להשכלה לדעתי של כל מי שלא יודע'
דורון,שאלה להשכלה לדעתי של כל מי שלא יודע
27/12/2017 | 17:05
6
16
מה מעמד שפת IDO בעולם ומה המטרה שלה?
אולי ערב בנושא יעניין אחרים
לצפיה ב-'אולי תקרא על זה ותשכיל אותנו'
אולי תקרא על זה ותשכיל אותנו
28/12/2017 | 00:03
5
17
בעבר היה סקנדל גדול שהרבה אספרנטיסטים עברו ל-IDO ונגרם פילוג די מכוער, בחייו של זמנהוף שסבל מזה רבות. גם באופן אישי מבגידת חברו הצרפתי De Baufront. כיום באמת מעניין כמה דוברים יש לשפה (רובם בטח אספרנטיסטים).

לצפיה ב-'קצת מידע מויקיפדיה וכותר בגוגל'
קצת מידע מויקיפדיה וכותר בגוגל
28/12/2017 | 07:27
4
16
כותרת בחיפוש
אידו (Ido, פירוש השם בשפת אספרנטו: "צאצא") היא שפה מתוכננת בינלאומית שנוצרה בשנת 1907 כשיפור לשפת אספרנטו. בדומה לאספרנטו, רוב המילים באידו שאולות משפות ... חוזרות ונשנות, ולא זכתה להצלחה מרובה. בעוד אספרנטו מדוברת בעולם על-פי מחקרים על ידי כמיליון או מיליון ושש מאות אלף דוברים, דוברי אידו מונים אלפים בודדים, שרובם גם דוברי אספרנטו.

בדף של ויקיפדיה

Ido
דוברים 150 (נכון ל־2000)  [עריכת הנתון בוויקינתונים]
כתב אלפבית לטיני  [עריכת הנתון בוויקינתונים]
מוסד אונינו פור לה לינגואו אינטרנסיונה אידו  [עריכת הנתון בוויקינתונים]
קוד שפה io  [עריכת הנתון בוויקינתונים]
ראו גם שפה • רשימת שפות
אידו (Ido, פירוש השם בשפת אספרנטו: "צאצא") היא שפה מתוכננת בינלאומית שנוצרה בשנת 1907 כשיפור לשפת אספרנטו.
בדומה לאספרנטו, רוב המילים באידו שאולות משפות ארופאיות - שפות גרמאניות (כמו אנגלית, גרמנית) ושפות רומאניות (כמו צרפתית,ספרדית).
אידו תוכננה על ידי בלשנים שהכירו מגוון רחב מאוד של שפות ותכננו אותה בהתאם. אחד ההבדלים המשמעותיים בין אידו לאספרנטו הוא שאידו אינה משתמשת בסימנים דיאקריטיים. משום כך היא נוחה יותר לצורכי דפוס - בפרט באותה תקופה שבה נוצרה, כאשר השגת אותיות חדשות לדפוס הייתה עניין של השקעה. מאידך, שפת אידו סבלה מרפורמות חוזרות ונשנות, ולא זכתה להצלחה מרובה. בעוד אספרנטו מדוברת בעולם על-פי מחקרים על ידי כמיליון או מיליון ושש מאות אלף דוברים, דוברי אידו מונים אלפים בודדים, שרובם גם דוברי אספרנטו.
לצפיה ב-'אגב הרפורמות שהפילו ido, מול הגאונות של אספרנטו'
אגב הרפורמות שהפילו ido, מול הגאונות של אספרנטו
28/12/2017 | 10:05
3
18
שוב אני מזכיר, היתה תקופה (בין מלחמות העולם) שאידו הייתה ממש פופולארית! וראיה לכך היא שכאשר שלחתי מכתב לחברה השוויצרית שמייצרת את שוקולד טובלרון (ביקשתי שיציגו על האריזה את המרכיבים באספרנטו, כי הם מציגים בהמון שפות אחרות)  - קיבלתי שוקולד ענק (קילו) בצורת תבליט של סמל העיר ברן, וצילום פרסומת של טובלרון ב'אספרנטו' (כך חשבה אשת שרות הלקוחות של החברה) שלמעשה היתה אידו.

זמנהוף היה מחד פתוח להצעות לשיפורים (ואמר שהם צריכים להתקבל בהחלטת האקדמיה, ורובן נדחו, כי אנשים עם רעיונות לשינויים - יש הרבה, אבל אין רעיונות שכולם מסכימים עליהם) ומאידך יצר את הפונדמנטו fundamento שהוגדר netuŝebla, דהיינו שאין לגעת בה. 
אז איך אפשר לשמור על חוקים בלי לגעת? הרי שפה זה דבר שמשתנה באופן טבעי, והחלטה לא לגעת בחוקים היא לכאורה בלתי טבעית!
התשובה היא שזמנהוף בגאונותו יצר רק 16 חוקים, בזמן שיכול היה להיכנס לדקויות, והוא לא עשה את זה. אפשר להשוות את זה לכך שהוא יצר בכוונה 'עובר' ונתן לו להתפתח באופן טבעי.
לצפיה ב-'דבר מעניין שמצאתי תוך כדי גלישה'
דבר מעניין שמצאתי תוך כדי גלישה
28/12/2017 | 14:37
12
הייתה גרסת אספרנטו שונה בשנת 1894 שלא כלל את כל האותיות המיוחדות
והייתה גם שונה בתחביר.Jen ekzemplo de Vikipedio - la unua linio de
The Lord's Prayer:
Esperanto1894    Patro nose, kvu esten in ciele
Esperanto            Patro nia, kiu estas en la ĉielo
Ido                        Patro nia qua esas en la cieli,,
English                  Our Father in heaven,
לצפיה ב-'השינויים שביקשו לעשות ב 1894מייצרי Reformed Esperanto = IDO'
השינויים שביקשו לעשות ב 1894מייצרי Reformed Esperanto = IDO
28/12/2017 | 14:58
1
11
  1. The accented letters would disappear, together with most of their sounds.
  2. The "c" would be pronounced like the old "ŝ"; "z" as the old "c", i.e. as "ts".
  3. The letters "ĝ" and "ĵ" would be usually replaced by "g" and "j" respectively.
  4. The definite article would be eliminated.
  5. The accusative would have the same form as the nominative and depend on position for clarity.
  6. A plural noun would replace "-o" with "-i", instead of adding "-j".
  7. Both adjectives and adverbs would take the ending "-e", be invariable, and depend on position for clarity.
  8. The number of participles would be reduced from six to two.
  9. The table of correlatives would be replaced with words or phrases taken from Romance languages.
  10. The roots of the language would be changed to reflect the new alphabet.
  11. The roots of the language not taken from Latin or Romance languages would be replaced by such.
לצפיה ב-'כל ההצעות האלה הפכו ל-ido'
כל ההצעות האלה הפכו ל-ido
29/12/2017 | 14:46
4
כל ברור שאי אפשר היה לקבל את זה
לצפיה ב-'בשבוע הבא במועדון - Venontsemajne en la klubo'
בשבוע הבא במועדון - Venontsemajne en la klubo
27/12/2017 | 21:09
13

Karaj geamikoj,

Lundon, 1.1.18, mi kunportos kun mi unu aŭ du ludojn. Se vi volos, ni ludos ilin.  
Ni ankaŭ interparolos en Esperanto.

Ĝis la revido,
Miĥal kaj Eldad

שלום חברים,

ביום שני, י"ד בטבת תשע"ח - 1.1.18, (ראה"ש לרוב העולם:)), אביא איתי משחק או שניים, ואם תרצו, נשחק.
נוכל גם לשוחח שוב באספרנטו.

להתראות,
אלדד ומיכל.

לצפיה ב-'חידת היגיון ר"ו'
חידת היגיון ר"ו
25/12/2017 | 11:47
25
28
או שאתם מעדיפים רה"א
Senfina likvido de ŝuldo por lerni pri gramatiko.
3 literoj.

לצפיה ב-'לעניין ההעדפה אז הכל טוב חוץ מ"ברד" ומ "דבר" ל"ע '
לעניין ההעדפה אז הכל טוב חוץ מ"ברד" ומ "דבר" ל"ע
25/12/2017 | 12:30
1
7
לצפיה ב-'ל"ע '
ל"ע
25/12/2017 | 13:43
3
לצפיה ב-' Cxu oni rajtas jam'
Cxu oni rajtas jam
25/12/2017 | 13:06
2
17
? respondi
לה רספ' אסטספ-ג + o.
Sat sapienti
לצפיה ב-'ספיינטי, ספיינטי'
ספיינטי, ספיינטי
25/12/2017 | 13:44
11
יופי טופי
ידעתי שתפתור, זו הרי חידה קשה
לצפיה ב-'בקיצור, דן.'
בקיצור, דן.
25/12/2017 | 13:45
לצפיה ב-' אגב 'רו', זה הקנגרו של פו הדוב.'
אגב 'רו', זה הקנגרו של פו הדוב.
25/12/2017 | 13:11
1
14

ובגלל שיש לרשותנו רק שלוש אותיות מסכנות,
אני מנסה את המילית: pro.
לצפיה ב-'הן לא מסכנות בכלל '
הן לא מסכנות בכלל
25/12/2017 | 13:42
8
סתם וזה לא זה... נסי לחשוב על הרמזונים בחידה... לפחות על החלק הראשון שלה. 
לצפיה ב-' אולי זה'
אולי זה
25/12/2017 | 13:39
2
8
pag'   
 תשלום ללא O סיומת דיקדוקית לש"ע
לצפיה ב-'נכון, אבל אם כבר הסבר'
נכון, אבל אם כבר הסבר
25/12/2017 | 13:45
1
10
אז נסה למצוא את החלק השני.
לצפיה ב-' prave'
prave
25/12/2017 | 14:09
9
אי אפשר להתעלם מ ה I  בשורש pagi
דיקדוק השלם  ר"ת
לצפיה ב-' לא בטוחה, אבל עוד מילה של שלוש אותיות.'
לא בטוחה, אבל עוד מילה של שלוש אותיות.
25/12/2017 | 14:12
12
11

ree.
לצפיה ב-'מיכל'
מיכל
25/12/2017 | 22:58
11
6
זה לא יעזור ללכת סתם על 3 אותיות.יש הרבה מילים כאלה.
יש רמזים. למשל, מה זה likvidi ŝuldon וכשתגיעי לזה, אז מה גורם לזה שיהיה senfina

לצפיה ב-' לא הלכתי על סתם מילים בנות שלוש אותיות, אלא על '
לא הלכתי על סתם מילים בנות שלוש אותיות, אלא על
26/12/2017 | 00:50
10
7

מילים שחשבתי שהן מתאימות לנושא.
אני חושבת ש-likvidi ŝuldon זה לחסל חוב. אחשוב במה אפשר להחליף את זה, ואז אמשיך.
אבל לא היום. עכשיו עלי לדווח על הערב במועדון, אחרי שחזרתי משיעור על קודים/הסתברות (מתימטיקה), שנתן אחד האחיינים שלי בבית אחי וגיסתי.
לצפיה ב-'עדיין לא.'
עדיין לא.
26/12/2017 | 01:41
9
6

אין לי מושג מה הקשר בין חלקה הראשון של החידה, וחלקה השני. את הראשון חשבתי שיכולתי לפתור לפי הרמזים, אלא שזה לא מתקשר לי בשום צורה לחלק השני.
לצפיה ב-'אז תכתבי מה זה.'
אז תכתבי מה זה.
26/12/2017 | 02:45
8
8
mi permesas, ĉi-kaze.
אולי בקרוב תפתרי.
(צריך לכתוב על העתידות של בזוקה, עם עוד קיים דבר כזה: בקרוב תפתרי חידת הגיון באספרנטו.)
לצפיה ב-' אבל אני ממש לא יודעת.'
אבל אני ממש לא יודעת.
26/12/2017 | 02:48
7
23

חשבתי על pagi או repagi.
אבל בהורדת הסוף נשארות מילים ללא משמעות, ואני לא מבינה בכלל את הקשר ללימוד אודות (או על) דקדוק.
לצפיה ב-'את בכיוון'
את בכיוון
26/12/2017 | 13:18
6
8
זכרי שהפתרון בן 3 אותיות, אז חפשי ב-Google את המילה שאת חושבת עליה בתוספת המילה esperanto ואולי תגלי משהו.
לצפיה ב-'תודה על העזרה. חשבתי על כמה מילים,'
תודה על העזרה. חשבתי על כמה מילים,
26/12/2017 | 15:16
5
5

אבל לא גיליתי משהו, ולא מצאתי את הפתרון.
אולי תמשיכו לחידה הבאה בלי לחכות לי.
לצפיה ב-'כבר גילית '
כבר גילית
26/12/2017 | 16:17
4
8
לצפיה ב-' תודה, דורון, אבל עדיין לא ברור לי,'
תודה, דורון, אבל עדיין לא ברור לי,
26/12/2017 | 16:36
3
7

אעפ"י שלכל האחרים היה קל מאד.
הרי לא יתכן שהתשובה היא pag או rep או mon או ĉek או tre או agi.
אז מה התשובה, אם כך? ומה הקשר ללימוד אודות דקדוק.
ולמה רק שלוש אותיות אחרי השמטת הסוף?
לצפיה ב-'אמרתי לך כבר מה לעשות'
אמרתי לך כבר מה לעשות
26/12/2017 | 22:27
2
6
קחי כל אחד מהמילים האלה וכתבי בגוגל אותה לצד המילה esperanto. אחד מהן תגלה לך את התשובה במהרה
לצפיה ב-' תודה. רק עכשיו הבנתי.'
תודה. רק עכשיו הבנתי.
26/12/2017 | 23:46
1
10

בחיים לא הייתי מוצאת לבד, כי לא שמעתי על הספר הזה עד שמצאתי כרגע בגוגל לפי ההוראות שלך:
Plena Analiza Gramatiko = PAG

אז אני לא רואה בזה פתרון שלי בכלל. לא הייתי יכולה לנחש זאת בשום אופן.
תודה שפתרת אותי מהחידה הזאת, שחשבתי עליה הרבה זמן.

לצפיה ב-'יופי '
יופי
27/12/2017 | 10:43
3
אז למדת משהו. (בכל זאת עלית על החלק הראשון או על הדרך להגיע אליו, אז זה גם לא רק פתרון שלי)

לצפיה ב-'Estis tre facila '
Estis tre facila
25/12/2017 | 14:16
1
10
PAG

plena analiza gramatiko
לצפיה ב-'Tre bele, Cvi'
Tre bele, Cvi
25/12/2017 | 22:56
9
Mi scias ke vi "manĝas" tiajn enigmojn por matenmanĝo (sen salo)
לצפיה ב-'הערב במועדון,'
הערב במועדון,
26/12/2017 | 01:13
2
57

היינו תחילה ארבע חברות, ורק בשעה די מאוחרת, הגיע גם מרק(ו), והוריד מיד את ממוצע הגילים. (:
ידענו כבר על שבעה אנשים שלא יוכלו להגיע הערב.

שוחחנו בעיקר באספרנטו במשך הערב, כדי לשפר את הדיבור שלנו. אפילו לא היתה דרישה למשחקים שהבאתי. אז אפשר לומר שהנושא העיקרי, שהובל בעיקר ע"י לאה, היה "המועדון - לאן?".

היו דיבורים וגם ויכוחים. וגם ביקשתי מלאה להחליף אותי כמנהלת המועדון, לפחות לשלושה חודשי חופשה מהניהול, כי אני מרגישה תסכול ושחיקה. אבל היא לא מעוניינת. אז ננסה שוב ביום שבו יהיו יותר חברים, ואולי מישהו ירצה להרים את הכפפה.

מסרתי גם את מה שביקש עמרי בקשר לקורס אספרנטו למתחילים; מתנדב/ת ל"התקשרות עם חֶבְרָה שמקבלת את המודעות מאיתנו, ומדביקה אותן על לוחות מודעות בעיר". אבל לא היתה היענות היום.
אולי בשבוע הבא?

לצפיה ב-'אהבתי את הרוח האספרנטיסטית'
אהבתי את הרוח האספרנטיסטית
26/12/2017 | 01:28
1
15
לא בויכוחים שהיו (למרות שגם זה אספרנטיסטי, אבל לא את זה אני אוהב) אלא את התקווה האספרנטית שלך שאת אומרת "אולי ביום שיהיו יותר חברים, מישהו ירצה להרים את הכפפה'.
וה-espero הזו שלך עקבית. כי בעניין המודעות שעמרי ביקש את כותבת: "אולי בשבוע הבא?"
אהבתי באמת את האופטימיות.
איך מרק(ו) הצעיר הסתדר עם הדיבור באספרנטו, עד כמה שאפשר היה להתרשם למרות השעה המאוחרת שבה הוא הגיע?
לצפיה ב-'תודה רבה. מעודד אותי לקרוא את זה.'
תודה רבה. מעודד אותי לקרוא את זה.
26/12/2017 | 01:39
17

נראה לי שלמרקו היה עדיין קצת קשה עם האספרנטו, אבל לפחות חלק הוא הבין.

[אגב, עניתי משהו בקשר לחידה, אבל עדיין ללא הפתרון].
לצפיה ב-'מחר במועדון - Morgaŭ en la klubo - 25.12.17 '
מחר במועדון - Morgaŭ en la klubo - 25.12.17
24/12/2017 | 20:57
4
20

Karaj geamikoj,

Morgaŭ, 25.12.17, ni interparolos en la klubo. 
Mi ankaŭ venigos ludon aŭ du, kaj se vi volos, ni povos ankaŭ ludi.

Ĝis la revido,
Miĥal kaj Eldad

ערב טוב חברים,

מחר, 25.12.17, נשוחח במועדון באספרנטו.
ליתר ביטחון אביא איתי איזה משחק או שניים, ואם תרצו, נוכל גם לשחק.

להתראות,
אלדד ומיכל.

לצפיה ב-'יופי. כל כך חשוב לדבר באספרנטו'
יופי. כל כך חשוב לדבר באספרנטו
25/12/2017 | 02:20
3
13
אני מקווה שהרבה יגיעו למרות הגשם. זה שווה הרבה יותר מלהאזין להרצאה או לצפות בפאסיביות בסרט.
לצפיה ב-'תודה על החיזוק Dankon pro la instigo.'
תודה על החיזוק Dankon pro la instigo.
25/12/2017 | 13:06
2
15

ולפי תחזית מזג האוויר, אחה"צ, כבר לא צפוי גשם.
Aŭ: Laŭ la antaŭvido de vetero, posttagmeze jam ne antaŭvidite pluvon.
לצפיה ב-'Do kiel estis?'
Do kiel estis?
25/12/2017 | 23:01
1
3
לצפיה ב-'Bone. Mi skribos baldaŭ.'
Bone. Mi skribos baldaŭ.
26/12/2017 | 00:42
1

חם בפורומים של תפוז

אירוח בנושא תזונת ספורט
אירוח בנושא תזונת...
אודליה ביצ׳צ׳ו, תזונאית ונטורופתית, מייעצת לכם...
אירוח בנושא תזונת ספורט
אירוח בנושא תזונת...
אודליה ביצ׳צ׳ו, תזונאית ונטורופתית, מייעצת לכם...
אירוח בנושא טיפולי פוריות
אירוח בנושא טיפולי...
ד``ר טל שביט, מנהל היחידה להפריה חוץ גופית באסותא...
אירוח בנושא טיפולי פוריות
אירוח בנושא טיפולי...
ד``ר טל שביט, מנהל היחידה להפריה חוץ גופית באסותא...
בפייסבוק שלנו כבר ביקרתם?
בפייסבוק שלנו כבר...
רוצים להיות תמיד מעודכנים במה שקורה בתפוז?
בפייסבוק שלנו כבר ביקרתם?
בפייסבוק שלנו כבר...
רוצים להיות תמיד מעודכנים במה שקורה בתפוז?

הודעות נבחרות

מקרא סימנים

בעלת תוכן
ללא תוכן
הודעה חדשה
הודעה נעוצה
אורח בפורום
הודעה ערוכה
מכיל תמונה
מכיל וידאו
מכיל קובץ