לגלישה באתר בגירסה המותאמת לסלולאר
| הוספת הודעה
הגדרות תצוגה

הגדרות עץ הודעות

מאפייני צפייה

הצג טקסט בתצוגה
הצג תגובות באופן
עדכן

פורום אספרנטו - שפה ותרבות

שלום וברוכים הבאים לפורום "אספרנטו - שפה ותרבות" בארץ הקודש (או כמו שאומרים אצלנו: Saluton kaj bonvenon).אליעזר זמנהוף חיבר את השפה הבינלאומית אספרנטו לפני כמאה ועשרים שנה כדי שתשמש שפה שנייה לכל בני האדם ותהווה גשר בין תרבויות שונות.עתה, בעידן האינטרנט, אנו באמת יכולים ליטול חלק בהקמת הגשר הזה, ובשימוש בו.שפת אספרנטו צמחה כמובן על רקע אידיאולוגי מסוים, והיא נושאת בחובה תרבות ורעיונות של שלום, הבנה ואחווה, ואולי מעל הכול - אמונה בטבע האנושי. אנו מאמינים בטבע האדם, ואולי לא בכל הרעיונות בהם האמין זמנהוף. לרוב, מספר הדעות כמספר האנשים. הפורום שלנו הוא פורום פלורליסטי, המזמין דיונים בשאלות אידיאולוגיות ובשאלות רעיוניות קוסמופוליטיות.אי אפשר כמעט לדבר על אספרנטו בלי לדבר על פילוסופיה של שפה, פילוסופיה של תקשורת ושל הבנה בין בני האדם. נשמח לדון כאן בנושאי תקשורת במובן הרחב, אפילו במנותק מאספרנטו - מהי בעצם תקשורת? מדוע היא כל כך חשובה לחלק מאיתנו? האם שפה היא הדרך היחידה לתקשורת? האם שני בני אדם שמדברים באותה שפה בהכרח מתקשרים טוב זה אם זה?מהי בעצם שפה? דמיינו לעצמכם עולם עתידני/דימיוני שבו היינו יכולים לתקשר בטלפתיה עם כולם ולא היה צורך בשפה...ומעבר לכל אלה, כולנו כאן כדי לעזור לכם ולמצטרפים חדשים לתהות על קנקנה של אספרנטו, לסייע בלימוד השפה, בהסברים דקדוקיים, העשרת אוצר המילים וכו'.אז נצלו את הבמה! שלכם,אלדד ו-kabeemulo

הנהלת הפורום:

אודות הפורום אספרנטו - שפה ותרבות

שלום וברוכים הבאים לפורום "אספרנטו - שפה ותרבות" בארץ הקודש (או כמו שאומרים אצלנו: Saluton kaj bonvenon).אליעזר זמנהוף חיבר את השפה הבינלאומית אספרנטו לפני כמאה ועשרים שנה כדי שתשמש שפה שנייה לכל בני האדם ותהווה גשר בין תרבויות שונות.עתה, בעידן האינטרנט, אנו באמת יכולים ליטול חלק בהקמת הגשר הזה, ובשימוש בו.שפת אספרנטו צמחה כמובן על רקע אידיאולוגי מסוים, והיא נושאת בחובה תרבות ורעיונות של שלום, הבנה ואחווה, ואולי מעל הכול - אמונה בטבע האנושי. אנו מאמינים בטבע האדם, ואולי לא בכל הרעיונות בהם האמין זמנהוף. לרוב, מספר הדעות כמספר האנשים. הפורום שלנו הוא פורום פלורליסטי, המזמין דיונים בשאלות אידיאולוגיות ובשאלות רעיוניות קוסמופוליטיות.אי אפשר כמעט לדבר על אספרנטו בלי לדבר על פילוסופיה של שפה, פילוסופיה של תקשורת ושל הבנה בין בני האדם. נשמח לדון כאן בנושאי תקשורת במובן הרחב, אפילו במנותק מאספרנטו - מהי בעצם תקשורת? מדוע היא כל כך חשובה לחלק מאיתנו? האם שפה היא הדרך היחידה לתקשורת? האם שני בני אדם שמדברים באותה שפה בהכרח מתקשרים טוב זה אם זה?מהי בעצם שפה? דמיינו לעצמכם עולם עתידני/דימיוני שבו היינו יכולים לתקשר בטלפתיה עם כולם ולא היה צורך בשפה...ומעבר לכל אלה, כולנו כאן כדי לעזור לכם ולמצטרפים חדשים לתהות על קנקנה של אספרנטו, לסייע בלימוד השפה, בהסברים דקדוקיים, העשרת אוצר המילים וכו'.אז נצלו את הבמה! שלכם,אלדד ו-kabeemulo
הוספת הודעה

צרף
תמונה וידיאו קובץ
קבצים המצורפים להודעה

לצפיה ב-'תוכנית השבוע למועדון יוסי שמר.'
תוכנית השבוע למועדון יוסי שמר.
24/03/2017 | 01:27
2

שלום חברים,

ביום שני, כ"ט באדר תשע"ז - 27.3.17, אצטרך (מיכל) לעבור פעולה רפואית, ולכן לא אוכל להתחייב להכנת תוכנית, אם כי אשתדל בהחלט להגיע למועדון.
לבקשתי, הסכימה לאה להכין לנו תוכנית בנושא חדש, לפי רעיון שלה.

להתראות, 
אלדד ומיכל.

לצפיה ב-' אירוח בנושא איבחון גנטי '
אירוח בנושא איבחון גנטי
( לעמוד שלי בתפוז )
23/03/2017 | 12:15
1
 יש לכם שאלות בנוגע לאיבחון מחלות גנטיות של עוברים בטרם החזרתם לרחם?
ביום רביעי, ה-29.3, נארח בפורום פוריות את ד"ר ברוך פלדמן, מומחה בגנטיקה רפואית, יילוד וגניקולוגיה ומנהל את מרכז ה- PGD שישיב על שאלותיכם בנושא.

מוזמנים להיכנס כבר עכשיו
לצפיה ב-'אמש לא "הספיקותי", אז עכשיו דיווח קצר ומהיר:'
אמש לא "הספיקותי", אז עכשיו דיווח קצר ומהיר:
21/03/2017 | 09:51
4
15

היינו אמש שבעה geamikoj, כולל אורח צעיר ונחמד בשם אלון, שהוא חייל בתחילת שירות הקבע. כך שלא בטוח שיוכל להגיע הרבה למועדון.
עכ"פ, הוא למד אספרנטו במשך חודשיים, דרך אתר "דואולינגו" = Duolingo, ויודע כבר המון!! הדהים אותנו בבקיאות שלו אחרי זמן כה קצר. ולקראת סוף הערב, הוא סיים דרך הטלפון הנייד, את כתיבת המשפט האחרון בקורס שלו. או אז, נשמעו מהנייד שלו תרועות חצוצרות שמחות, המבשרות לו ולנו על כך שסיים את הקורס בהצלחה 

שיחקנו בשבץ נא = vorto-muzaiko. כדרכנו, שיחקנו בלי נקודות ובלי תחרות. אלא אפילו עם עזרה הדדית בינינו, ונהנינו מאד. היה שמח וכיף
לא הרגשנו שהזמן עובר, ושיחקנו פשוט עד שנגמרו קְלָפֵֿי האותיות בקּוּפָּה, בסביבות השעה שמונה וחצי. 

לצפיה ב-' מיכי : הארה והערה בקשר לאתר Duolingo '
מיכי : הארה והערה בקשר לאתר Duolingo
21/03/2017 | 11:26
1
11
זה גם משפר את האנגלית ודורש הרבה רצון ומשמעת עצמית בלמידה.
מערכת הבקרה והתזכורות ללומדים אצלם יעילה מאוד.
אין ממש הקפדה על אותיות גדולות או נקודות בסוף משפט אם התגובה נכונה
לדוגמה באתר lernu אם מתחילים משפט באות רגילה או לא מסמנים נקודה סימן שאלה בסוף משפט מקבלים תגובה שהתשובה שגוייה.

הידעתם שהם פתחו לאחרונה קורס ללימוד השפה העיברית .
ולפני שאשכח ברוך הבא לאלון

לצפיה ב-'תודה, שאול. '
תודה, שאול.
21/03/2017 | 17:10
10

מעניין מה שכתבת על דואולינגו, ומעניינת גם ההשוואה בינו ובין לרנו. 
ובקשר לעברית - מסקרן לראות. 

לצפיה ב-'יופי, שמחה שנהניהם. מצטערת שלא יכולתי לבוא.'
יופי, שמחה שנהניהם. מצטערת שלא יכולתי לבוא.
21/03/2017 | 14:37
1
7
לצפיה ב-'לא נורא. יהיה שוב. תהיי בריאה'
לא נורא. יהיה שוב. תהיי בריאה
21/03/2017 | 18:44
5
לצפיה ב-'KֳOR# מה זה מסמל ? תודה לעונים'
KֳOR# מה זה מסמל ? תודה לעונים
19/03/2017 | 13:52
1
6
לצפיה ב-' Mi trovis io en duolingo Fejsbuka grupo '
Mi trovis io en duolingo Fejsbuka grupo
19/03/2017 | 14:12
9
Saluton ĉiuj!
En nia Fejsbuka grupo ni havas regulon, ke se vi volas, ke iu korektu vin, simple metu #KOR fine de via afiŝo aŭ komento.
Kion vi opinias pri tio en ĉi tiu forumo?
Se vi volas, vi povas provi tion per komento ĉi tie.
Simple skribu ion en Esperanto kaj metu #KOR fine.
Amuziĝu!
כך במקור   

לצפיה ב-'Respubliko שאלה'
Respubliko שאלה
15/03/2017 | 14:00
10
20
האם מילה זו משתייכת לכלל של מילים הבינלאומיות (16).

למה אחרי ה S אין תנועה?

לצפיה ב-'המילה הבינלאומית '
המילה הבינלאומית
15/03/2017 | 14:04
9
20
נגזרה משתי מילים לטיניות, res publica ("עניין ציבורי"). res, עד כמה שזכור לי, היא שם עצם בנקבה. שתי המילים האלה התחברו למילה respubliko. לא צריכה להיות תנועה אחרי ה-s.

לאיזו תנועה התכוונת? כמו באיזו מילה?
לצפיה ב-'כללי האספרנטו האופן כללי'
כללי האספרנטו האופן כללי
15/03/2017 | 14:20
8
16
אחרי עיצור יש תנועה למעט המיוחדות tr 
שלהם כללים שונים.
לפי הסברך זה שייך לכלל ה 16 מילים בינלאומיות שלא הומצאה עבורם מילה יחודית
רק שהוסיפו להן סיומת אספרנטיסטית במקרה הזה O לציון שם עצם.
כמו hospitalo
לצפיה ב-'כן, זאת ממין המילים הבינלאומיות'
כן, זאת ממין המילים הבינלאומיות
15/03/2017 | 14:55
7
19
שאומצו כפי שהן לתוך אספרנטו, בתוספת הסיומת o לשם העצם, a לשם תואר, וכו'.
לצפיה ב-'נראה לי ששאול התכוון'
נראה לי ששאול התכוון
15/03/2017 | 23:39
6
21

לכך שקשה לבטא שני עיצורים צמודים ללא תנועה ביניהם, כמו שני שוואים בעברית.
או כמו צרור עיצורים.
אבל במקרה של המילה שהוא הביא, אין כל בעיה לבטא אותה. 
אין לי כרגע דוגמאות למילים שכיוון שקשה לבטא אותן, הן אינן תקניות באספרנטו. 

לצפיה ב-'אז זהו, לכן שאלתי אותו למה הוא התכוון, '
אז זהו, לכן שאלתי אותו למה הוא התכוון,
16/03/2017 | 00:15
3
14
כי באספרנטו אין כלל כזה, וגם אין שום בעיה לבטא שלושה עיצורים שרק אחריהם יש תנועה, למשל:
strikta, sproni וכו'.

בערבית זה לא מקובל, ובלתי אפשרי להגייה - באספרנטו, כמו בשאר השפות האירופיות, אין שום בעיה עם זה.
לצפיה ב-'מצחיק. בדיוק נכנסתי לכאן, לראות אם הגבת על זה, כי חשבתי'
מצחיק. בדיוק נכנסתי לכאן, לראות אם הגבת על זה, כי חשבתי
16/03/2017 | 00:24
2
15

שיתכן שלא הסברתי את עצמי כראוי. אז תודה על התשובה. 
ובכן, נשאלת השאלה אם אנחנו קרובים יותר לערבים או לאירופאים, ביכולת ההגייה שלנו את צרורות העיצורים.

והאמת, שניסיתי הרבה פעמים לבטא מילים שנחשבות קשות להגייה, אם בעברית, ואם בשפות אחרות. והרגשתי כאילו באמצע. כלומר, הבנתי את הקושי של הערבים בהגייה זו, ומצד שני, הרגשתי גם שיש לי היכולת בכל זאת, כמו לאירופאים.
אולי זו המשמעות של להיות ילידי הארץ; אנחנו בֵּין וּב‍ֿין. 
עם זאת, יתכן שגם מוצא ההורים שלנו משפיע על יכולות אלה באופן טבעי.
ומצד שני, יש אנשים שמסוגלים ומוכשרים להתרגל להגייות שונות, ולמבטאים שונים, ללא קשר למוצאם.
לצפיה ב-'נדמה לי שענית'
נדמה לי שענית
16/03/2017 | 00:44
1
15
את כל התשובות האפשריות
לצפיה ב-'אה, יופי. תודה'
אה, יופי. תודה
16/03/2017 | 00:49
6
לצפיה ב-'prave'
prave
16/03/2017 | 07:37
1
14
אבל זה גם תלוי במוצאי העיצור
למשל במילה eksplori  זה מהגרון החוצה ולמרות שיש 4 עיצורים אין בעיה לבטא
את המילה.
בקורס הדיקדוק של ויקיספר יש הערה בקשר לאותיות R  L לאיזה תנועה הם מצטרפים לתנועה לפני או אחרי  וכן הסבר לגבי T R למשל במילה dekstra יש הרבה עיצורים ברצף ועדיין קל לבטא אותה, במילה רפובליקה  לא הבנתי מאיפה צצה ה S (המוח חושב בעיברית ) אני יודע שבאספרנטו קוראים כל מה שכתוב ואין אותיות שלא נהגות, אפילו באנגלית אין את ה S וכותבים Republic.

לצפיה ב-'יפה לא שמתי לב שיש אפילו צרורות של *ארבע* אותיות.'
יפה לא שמתי לב שיש אפילו צרורות של *ארבע* אותיות.
16/03/2017 | 08:50
7
לצפיה ב-'סיפור נחמד שקיבלתי kvindek dolaroj estas kvindek dolaroj'
סיפור נחמד שקיבלתי kvindek dolaroj estas kvindek dolaroj
14/03/2017 | 10:47
6
15
Morris kaj lia edzino Esther iris al la ŝtata justa ĉiujare, kaj ĉiu jaro morris dirus, 'Ester, mi ŝatus veturantoj kiuj helikoptero.

Ester ĉiam respondis: "Mi scias Morris, sed ke helikoptero rajdo estas kvindek dolaroj kaj kvindek dolaroj estas kvindek dolaroj '

Unu jaro Ester kaj Morris iris al la foiro, kaj Morris diris, 'Ester, mi estas 85 jarojn maljuna. Se mi ne rajdos ke helikoptero, mi neniam povos havi alian ŝancon. '

Al tiu, Ester respondis: Morris ke helikoptero rajdo estas kvindek dolaroj kaj kvindek dolaroj estas kvindek dolaroj.

La piloto aŭdis la paro kaj diris, 'Folks Mi faros vin interkonsenton. Mi prenos la ambaŭ de vi dum promenado. Se vi povas resti trankvila dum la tuta veturo kaj ne diras vorton mi ne petos denaron! Sed se vi diros unu vorton estas kvindek dolaroj.
Morris kaj Ester konsentis kaj supren ili iris. La piloto faris ĉiajn imago manovrojn, sed ne unu vorton aŭdiĝis. Li faris sian Daredevil lertaĵoj saciedad, sed ankoraŭ ne estas vorto.

Kiam ili alteriĝis, la piloto turnis al Morris kaj diris: Per Golly, mi faris ĉion kion mi povis por atingi vin krii ekstere, sed vi ne. Mi estas impresita!

Morris respondis, "Nu, por diri la veron, mi preskaŭ diris ion kiam Ester elfalis, sed vi scias, kvindek dolaroj estas kvindek dolaroj!
לצפיה ב-'Saluton Ŝaul,'
Saluton Ŝaul,
15/03/2017 | 06:18
5
13
Mi bedaŭras, sed via rakonto ne estas komprenebla, ĉar ne vi skribis ĝin... Oni legas ĝin, kvazaŭ iu traduka programo skribis/tradukis ĝin, do kelkaj frazoj estas tute sensencaj.

לא הצלחתי להבין. אשמח אם תנסה לתרגם בעצמך, במקום לתת למנוע תרגום כלשהו לבצע את התרגום עבורך. האמת היא שלפעמים אפשר גם לתת למנוע תרגום לתרגם עבורנו, בתנאי שאנחנו עוברים על התוצר הסופי, ומעצבים אותו אחר כך כרצוננו, בשפת אנוש. במקרה הזה לא ראיתי שהדבר נעשה, ולכן יש כאן משפטים שלגמרי אינם מובנים.
לצפיה ב-' cxi tie estas la originalan tekston en la Anglan lingvon'
cxi tie estas la originalan tekston en la Anglan lingvon
15/03/2017 | 07:18
4
13
Morris and his wife Esther went to the state fair every year, and every year morris would say, 'Esther, I'd like to ride in that helicopter.
Esther always replied, "I know Morris, but that helicopter ride is fifty dollars and fifty dollars is fifty dollars'
One year Esther and Morris went to the fair, and Morris said, 'Esther, I am 85 years old. If I do not ride that helicopter, I could never get another chance. '
To this, Esther replied Morris that helicopter ride is fifty dollars and fifty dollars is fifty dollars.
The pilot heard the couple and said, 'Folks, I will make you a deal. I'll take the both of you for a ride. If you can stay quiet for the entire ride and not say a word, I will not ask for a penny! But if you say one word is fifty dollars.
Morris and Esther agreed and up they went. The pilot did all kinds of fancy maneuvers, but not a word was heard. He made his Daredevil tricks over and over again, but still no word.

When they landed, the pilot turned to Morris and said, By Golly, I did everything I could to get you to cry out, but you do not. I am impressed!

Morris said, "Well, to tell you the truth, I almost said something when Esther fell out, but you know, fifty dollars is fifty dollars!
לצפיה ב-'תודה רבה! '
תודה רבה!
15/03/2017 | 07:29
13
נהדר!!!

* * *

אין בעיה להיעזר במנוע תרגום לתרגום לאספרנטו, אבל חשוב לקרוא שוב את התרגום אחרי התוצאה שמתקבלת, ולנסח אותו מחדש. לפחות עכשיו הצלחתי להבין, ואני עדיין צוחק...

לצפיה ב-'משהו קטן:'
משהו קטן:
15/03/2017 | 07:31
2
13
הארה לשונית:
אם המשפט הוא Tiu estas או Tio estas, אין סיבה להשתמש באקוזטיבו בהמשך, כי לא היה פועל שהצריך מושא ישיר. אז זה צריך להיות:
.Tiu estas la originala teksto en la angla
או:
.Tio estas la originala teksto en la angla
לצפיה ב-'או, כמובן,'
או, כמובן,
15/03/2017 | 07:40
1
13
.Ĉi tie estas la originala teksto en la angla lingvo

הפועל כאן במשפט הוא estas, כלומר, אוגד (הוא, היא, הם וכו'). כאשר זה הפועל במשפט באספרנטו, מה שבא אחר כך לא צריך להיות בצורת האקוזטיבו, כי לא היה קודם לכן פועל שהצריך שימוש במושא ישיר.
לצפיה ב-'Dankon,mi memoros gxin for'
Dankon,mi memoros gxin for
15/03/2017 | 09:04
2
לצפיה ב-'איך מתרגמים nbsp [באנגלית= Non-breaking space] ל eo'
איך מתרגמים nbsp [באנגלית= Non-breaking space] ל eo
14/03/2017 | 14:03
2
17
האם נכון לכתוב Ne-rompanta spacon
או שיש משהוא יותר יחודי שקרוב למשמעות "לא יכול להיות שיחסר"
" מקומו חייב להיות מלא"

תודה לעונים.
לצפיה ב-'לי אין כל מושג. כותבת רק מתוך נימוס, כי נכנסתי לרגע. '
לי אין כל מושג. כותבת רק מתוך נימוס, כי נכנסתי לרגע.
14/03/2017 | 15:50
8
לצפיה ב-'הייתי מתרגם את המונח'
הייתי מתרגם את המונח
15/03/2017 | 06:15
16
solida spaco או ne-rompiĝanta spaco. דרך אגב, באספרנטו, כאשר מוסיפים את מילית השלילה ne, לא חייבים להפריד אותה במקף מהמילה שאחריה. אז גם הניסוח nerompiĝanta spaco יהיה בסדר, ואולי אפילו יותר בשימוש מאשר בצורה ne עם מקף.

לא בדקתי איך מקובל בפועל לקרוא לזה ב-Esperantujo.
לצפיה ב-'תוכנית השבוע הבא במועדון יוסי שמר.'
תוכנית השבוע הבא במועדון יוסי שמר.
14/03/2017 | 17:08
1
13

שלום חברים,

ביום שני, כ"ב באדר תשע"ז - 20.3.17, נשחק ב-Vorto-Mozaiko = "שבץ-נא",

אלא אם תגיע בינתיים הצעה טובה יותר, ממישהו מכם. (:

להתראות,
אלדד ומיכל.

לצפיה ב-'Programo en la Klubo Josi Ŝemer, 20.3.17'
Programo en la Klubo Josi Ŝemer, 20.3.17
14/03/2017 | 18:16
7

Karaj geamikoj,

En la venonta renkontiĝo en la klubo Josi Ŝemer, je 20.3.17, ekde 18:30, ni ludos Vorto-Mozaikon.

Se iu el vi havos ankoraŭ alian oferton por la kluba programo - ni povos akcepti ankaŭ tion. :)

Ĝis la revido en la klubo,
Miĥal kaj Eldad
לצפיה ב-'חידת היגיון'
חידת היגיון
11/03/2017 | 20:07
24
33
האמת היא שלא כתבתי מספר. אם להמשיך את הספירה של שאול, הרי שצריך להיות קכ"ט. מצד שני, הייתי רוצה לדעת כמה חידות אני אישית כתבתי, ואם אמשיך את הספירה של שאול אז יהיה לי קשה לשחזר. בינתיים אפוא בלי מספר.
La patro de Kordelia kaj la ulo volas soni kiel fluanta rivereto

לצפיה ב-'תיקון קל'
תיקון קל
11/03/2017 | 20:28
3
21
רשמתי לעצמי את החידה לא מזמן, אבל זה היה בעידן אחר, כשהייתי שקוע בדוקטורט. עכשיו לא הסתכלתי בפתק ומכאן הטעות. ניסוח מחודש:
Oni diras ke la patro de Kordelia kaj la ulo volas soni kiel fluanta rivereto.
Kvin literoj.

לצפיה ב-'חג פורים שמח - תמשיך בספירה שלך אין בעיה מצידי'
חג פורים שמח - תמשיך בספירה שלך אין בעיה מצידי
13/03/2017 | 08:06
2
9
שעורי שקספיר לא היו מהחזקים אצלי בעיקר בגלל המורה שניסתה להכניס לנו את האנגלית השקספירית בדלת האחורית.
הייתי מנסה לפתור בכוון - משל הדב והים: הדב=הסערה, הים=בגידת הבנות
אין לי כאן בעבודה מילון מורז'ן אם הכיוון נכון אולי אלך לכיוון storm או אולי sxtorm אם קיימת ב eo.
האם אני בכיוון
לצפיה ב-'סתכל'
סתכל
13/03/2017 | 08:29
1
11
הכיוון הנכון היחיד והחשוב זה שיקספיר. אני בטוח שלא תהיה לך בעיה במיוחד לגלות את שמו של  La patro de Kordelia באמצעות האינטרנט. מספיק אם תמצא באיזה מחזה קורדליה מופיעה, בשביל שתדע את התשובה לאלמנט הזה בחידה. בהצלחה.
לצפיה ב-' יותר מזל משכל'
יותר מזל משכל
13/03/2017 | 21:55
4
ליד מילון לפי שם המלך ליר
Lirli
במילון מצאתי לרשרש קלילות ללא איזכור שזה של מים.
ולא מצאתי למילה איזכור במילון ההפוך עיברי אספרנטו אבל כתוב עליו מעשי בהגדרה אז אני מניח שזה זה.
לצפיה ב-'מציעה לך להמשיך בספירה שלך,'
מציעה לך להמשיך בספירה שלך,
11/03/2017 | 22:10
15

ושכל חידונאי יספור בספירה אישית שלו.
רק הייתי שמחה יותר, אם היית מסתפק בשיטת מספור אחת. כי שתי הספירות ביחד, נראות - אם לומר בעדינות - משהו שפג תוקפו ואינו נראה חכם במיוחד, אלא מעיק משהו.
ואם אינך בטוח שהחידה תיפתר עד יום שני על הבוקר (ואני לא חושבת), האם היה שווה לשגר אותה דווקא הערב?
לצפיה ב-'קראתי, ובשלב הנוכחי'
קראתי, ובשלב הנוכחי
11/03/2017 | 23:08
3
12
החידה נשמעת לי קצת קשה, אבל אנסה לחשוב עליה במהלך העבודה.
אכתוב לעצמי גם כל מיני רעיונות שצצים מדי פעם.
תודה על החידה.
לצפיה ב-'malgranda sur vi '
malgranda sur vi
12/03/2017 | 15:38
2
19
אני בטוח שתפתור במהרה.
לצפיה ב-'אני כרגע '
אני כרגע
12/03/2017 | 15:57
1
10
במרוץ נגד הזמן כדי לסיים עבודה גדולה, בהקדם.
אז כל מעייניי נתונים לקו המת...
לצפיה ב-'נקווה שיהפוך לקו החי בהקדם '
נקווה שיהפוך לקו החי בהקדם
13/03/2017 | 08:32
4
בהצלחה בכל מעשיך
לצפיה ב-' נראה לי שבכל זאת מצאתי, עכשיו, כשיש לי גם מילון'
נראה לי שבכל זאת מצאתי, עכשיו, כשיש לי גם מילון
12/03/2017 | 15:23
14
23

מורז'ן לרשותי. 
רשמתי אמש כמה מילים, ובדקתי כמיטב יכולתי בגוגל. הגעתי לדברים מעניינים בהחלט, אבל לא הבנתי את הקשר לכל חלקי החידה.
ועכשיו, די במקרה, מצאתי את מה שנראה לי כפתרון:

lirli = ליר - Lir (המלך, אביה של קורדליה) + li (הבחור, ה-ulo).
lirli = לרשרש קלילות, מה שעושה פכפוך הזרם של הפלג (הנחל הקטן).

לצפיה ב-'בכל זאת רציתי להספיק בזמן, ולא לחכות הרבה. '
בכל זאת רציתי להספיק בזמן, ולא לחכות הרבה.
12/03/2017 | 15:25
11

כי חידה לא פתורה, משדרת לי לפעמים כמו חוב שלא שולם, ומציק לנשמה. 
לצפיה ב-'יפה מאוד'
יפה מאוד
12/03/2017 | 15:36
12
16
ולמה תיקנתי את הנוסח ל-oni diras ke?
וחוץ מזה rivero זה נהר, מה שעושה את rivereto לנחל, ולא לנחל קטן.
אני לא זוכר כרגע איך לומר פלג. אל תגידי לי riverereto. אני יודע שהתכוונת
לצפיה ב-' כיוון שאינני מומחית בתשבצי היגיון בעברית,'
כיוון שאינני מומחית בתשבצי היגיון בעברית,
12/03/2017 | 15:51
2
13

אינני בטוחה. אבל נדמה לי ש-oni diras ke (= אומרים ש-), מקביל ל-(ש) בתשבצי ההיגיון בעברית, שמשמעו על פי שמיעה. או שמעתי ש-.

ובחידה זו, אביה של קורדליה והבחור, רוצים להישמע כמו נחל (או פלג) זורם.

Ĉu
לצפיה ב-'לא בדיוק (לתשובתי זו מותר להיכנס)'
לא בדיוק (לתשובתי זו מותר להיכנס)
12/03/2017 | 18:55
1
12
בכוונה אכתוב בגלוי. כשאומרים oni diras ke או בתשבצי הגיון (שמענו ש... אומרים ש... וכיום יש המקצרים וכותבים "ש"בלבד) מתכוונים שהכתיבה של הפתרון או של האלמנט בפתרון היא לאו דווקא לפי הכתיב הנכון, אלא לפי איך שזה נשמע פונטית. כך שאפשר להחליף כּ ב-ק, סמך בשין שמאלית ולהפך.
ובמקרה שלנו, אביה של קורדליה (לא אסגיר יותר) נכתב במקור בדרך אחרת מאשר כותבים אותו בפתרון החידה הזו, אבל זה בסדר, כי "כך אומרים", או כך שומעים...
לצפיה ב-' כן, את הכתיב הנכון, מצאתי כבר'
כן, את הכתיב הנכון, מצאתי כבר
12/03/2017 | 19:32
13

אמש באנגלית: Lear.
אבל תיארתי לעצמי, בלי לזכור את משמעות ה-(ש), שאתה מתכוון לכתיב באספרנטו, שהוא קצר יותר. הרי הקצבת לנו רק חמש אותיות...
לצפיה ב-'במילון העברי-אספרנטו של מורז'ן,'
במילון העברי-אספרנטו של מורז'ן,
12/03/2017 | 18:24
8
12
 פלג = rivereto.
וגם בגרמנית, Bach = נחל, פלג. (גם וגם).
אני זוכרת עד היום את הפלג הראשון שראיתי, בגיל ¼17 ביער שבתוך העיר ציריך. רק את שמו שכחתי, אבל אוכל לברר.
זוכרת עדיין בדיוק איפה הוא היה, ומי טייל איתי לשם והסביר לי. ואיזה כיף זה היה, גם לחצות את הפלג מעל גשרון עץ, ולהמשיך לטייל בין העצים הנהדרים.
וזה היה הטיול השני שלי בחיים בתוך יער אמיתי.

לצפיה ב-'אז תראי'
אז תראי
12/03/2017 | 21:20
7
15
אולי. אם מחשיבים פלג=נחל. זה יכול להיות?
בגרמנית אפשר לומר  Bächlein. 
הנה שיר יפה מתוך הטוחנת היפה של שוברט.

3. Halt! 
Author: Wilhelm Müller
Eine Mühle seh ich blinken
Aus den Erlen heraus,
Durch Rauschen und Singen
Bricht Rädergebraus.

Ei willkommen, ei willkommen,
Süßer Mühlengesang!
Und das Haus, wie so traulich!
Und die Fenster, wie blank!
Und die Sonne, wie helle Vom Himmel sie scheint!
Ei, Bächlein, liebes Bächlein,
War es also gemeint?

לצפיה ב-'תודה. '
תודה.
12/03/2017 | 22:08
6
14

לא הכרתי את המילים, ולא את המנגינה.
האזנתי (ואני חושבת שהיית יכול לשיר את זה לא פחות טוב מהבלונדיני ).

ומצאתי צ'יק צ'ק את המילים באינטרנט, כי לא הבנתי למה בכותרת כתוב 3. ו"עצור!".
ובשורה האחרונה, נדמה היה לי שחסרה מילה קטנטנה (so). וראיתי שהכל מדוייק, והיא לא חסרה.
מסתבר שזה בית שלישי, או שיר שלישי. וגם ראיתי את התרגום לאנגלית, אז נעזרתי בו טיפה להבנה.

ואכן, Bächlein, ist ein kleinen Bach (כלומר, Bächlein הוא נחל קטן).
ומקווה שכתבתי נכון בגרמנית, גם את האיות וגם את הדקדוק. (:
לצפיה ב-'בוקר טוב - רק היום נחשפתי לחידה החדשה'
בוקר טוב - רק היום נחשפתי לחידה החדשה
13/03/2017 | 08:10
3
5
אני מניח שאת בשלבים מתקדמים בפתרון אז
אם את רוצה, תסתכלי ברעיון שלי מסומן בספויילר עדיין לא פיתחתי אותו לחלוטין
וגם אין לי מילון בעבודה לבדוק.

לצפיה ב-'הסתכלתי. היו לי עד עכשיו בעיות להיכנס הבוקר בכלל לפורומים של'
הסתכלתי. היו לי עד עכשיו בעיות להיכנס הבוקר בכלל לפורומים של
13/03/2017 | 10:27
2
5

תפוז. זה לא ניתן לי בשום אופן. אז בא לי הרעיון להפעיל מחדש את המחשב.
ואכן, אז כבר הצלחתי להיכנס לפורום, אך לא ניתן לי להיכנס לתוך ההודעות עצמן, עד לרגעים אלה ממש. אני מניחה שזאת היתה תקלה של המחשב שלי, ומקווה שאין לו בעיה בזיכרון או משהו. כי לכל שאר האתרים שניסיתי באינטרנט, יכולתי להיכנס באופן חופשי.

ולשאלתך, פתרתי את החידה אמש, כאשר חזרתי הביתה אחרי פורים, והיה לי המחשב שלי ומילון מורז'ן.
הספוילרים שאחרי זה, היו רק שו"תים נוספים. 
לצפיה ב-'גם במחשב שלי בעבודה לא עלה הפורום כמעט 20 דקות'
גם במחשב שלי בעבודה לא עלה הפורום כמעט 20 דקות
13/03/2017 | 11:11
1
1
לצפיה ב-'או! אני ממש שמחה לשמוע, כי זה מוכיח שזאת לא בעיה'
או! אני ממש שמחה לשמוע, כי זה מוכיח שזאת לא בעיה
13/03/2017 | 11:31
5

"אישית" של המחשב שלי, אלא של אתר תפוז.
תודה!
גם עכשיו, לקח הרבה הרבה שניות עד שה"תוכן:" נטען ויכולתי להיכנס להמשיך לכתוב.
לצפיה ב-'אין על שוברט'
אין על שוברט
13/03/2017 | 11:36
1
7
Ne estas sur li
ומכיוון שאומרים der Bach
אז ein kleineR Bach
לצפיה ב-'אין על באך (ואין על שופן ועל מוצרט ועל טלמן ועל ויולדי!)'
אין על באך (ואין על שופן ועל מוצרט ועל טלמן ועל ויולדי!)
13/03/2017 | 12:50
6

תודה על התיקון. אתה רואה? הוכחתי שלא למדתי (עדיין) דקדוק גרמני. 
וכלל לא התייחסת למחמאה שלי (על השירה), שהתכוונתי אליה ברצינות, כמובן. 

לצפיה ב-' la dek unuaj lingvoj parolitaj en la mondo.'
la dek unuaj lingvoj parolitaj en la mondo.
08/03/2017 | 10:51
19
21
רשימת 10 השפות המדוברות בעולם:

1. סינית
2. ספרדית
3. אנגלית
4. הינדית
5. ערבית
6. פורטוגזית
7. בנגלית
8. רוסית
9. יפנית
10. ג'אווה

לצפיה ב-'ברצינות? אפילו בנגלית וג'אווה עוקפות אותנו (עברית וא-ו)?'
ברצינות? אפילו בנגלית וג'אווה עוקפות אותנו (עברית וא-ו)?
08/03/2017 | 12:19
18
10
לצפיה ב-' לעידוד שלך ו לנו, תראי את הכמויות '
לעידוד שלך ו לנו, תראי את הכמויות
08/03/2017 | 12:24
17
16
שומעים מסביבכם רק עברית? כדאי שתפתחו אופקים גם להשפעות תרבותיות חדשות ותכירו לכל הפחות את 10 השפות המדוברות בעולם
כולנו משתמשים בשפה על בסיס קבוע במטרה להעביר סמלים, משמעויות ומסרים בצורה יעילה ומהירה. השפה מאפשרת לנו לקודד ולארגן מידע בעל משמעויות מגוונות ולדעת רבים היא זו שמבדילה את האדם מן הבהמה. עדות למשמעות האדירה של השפה עבור האנושות ניתן לקבל מתוך רשימת 10 השפות המדוברות בעולם:
1. סינית
במקום הראשון ברשימת השפות המדוברות בעולם נמצאת סינית, כל עוד ההתייחסות היא לכל הניבים השונים בתור שפה אחת בלבד. המדינה הראשית הדוברת סינית היא כמובן סין, יש 33 מדינות בסך הכל הדוברות את השפה וכמות האנשים המכירים אותה בתור שפת אם היא 1,197 מיליון.
2. ספרדית
במקום השני נמצאת שפה מפתיעה אותה דוברים בספרד ובעוד 30 מדינות מעל 406 מיליון אנשים. ספרדית היא שפה הנחשבת קלה ללימוד, אך זה לא פוגע במעמד שלה ברשימת השפות המדוברות.
3. אנגלית
השפה המפורסמת ביותר באתר תרגום של גוגל היא לא דווקא המדוברת ביותר, כפי שניתן להסיק מתוך מיקומה של האנגלית. בריטניה היא המדינה הראשית הדוברת אנגלית ולצידה 100 מדינות נוספות ובהן 3355 מיליון אנשים.
4. הינדית
גם הודו היא דוגמא למדינה בה מספר התושבים משפיע על המיקום ברשימת השפות המדוברות בעולם. יש 4 מדינות בהן הינדית היא השפה הראשית ומעל 260 מיליון אנשים המכירים את השפה על בוריה.
5. ערבית
אי אפשר לערוך רשימה של השפות המדוברות בעולם מבלי להזכיר את הערבית. זו שפה עתיקה, מסורתית ובעלת משמעות והשפעה כמעט על כל השפות המודרניות. המדינה הראשית הדוברת ערבית היא סעודיה, אך לצידה לא פחות מ-58 מדינות נוספות. כמות האנשים הדוברים ערבית עומדת נכון להיום על 223 מיליון.
6. פורטוגזית
נהוג לזהות את פורטוגל עם המדינה הראשית הדוברת פורטוגזית, אך יש 10 מדינות נוספות בהן זו היא השפה הרשמית. בסך הכל דוברים 202 מיליון אנשים את הפורטוגזית וחשוב לזכור את ההבדלים בינה לבין הספרדית הרגילה.
7. בנגלית
יש מקרים בהם שפה הופכת להיות נפוצה בשל מספר התושבים הרב במדינת האם. כך לדוגמא מדינת בנגלדש ועוד 3 מדינות נוספות מארחות 193 מיליון אנשים הדוברים בנגלית באופן קבוע.
8. רוסית
גם לרוסית יש מקום של כבוד בתוך רשימת השפות המדוברות בעולם. הפדרציה הרוסית היא המדינה הראשית הדוברת את השפה, כאשר מלבדה יש עוד 15 מדינות נוספות. מעבר לכך, 162 מיליון אנשים יודעים לדבר רוסית.
9. יפנית
רוב האנשים מציבים את היפנית באחד המקומות הראשונים ברשימת השפות המדוברות בעולם, אך בפועל היא נמצאת רק במקום התשיעי. יש 3 מדינות הדוברות את השפה ו-122 מיליון אנשים המכירים אותה בתור שפת אם.
10. ג'אווה
המדינה הראשית בה מדברים ג'אווה היא אינדונזיה, אך יש בסך הכל 3 מדינות ולא פחות מ-84.3 מיליון אנשים הדוברים את השפה בתור שפה ראשונה. 
לצפיה ב-'כן, הבעיה ידועה. אז כמה יש לנו בכל זאת? '
כן, הבעיה ידועה. אז כמה יש לנו בכל זאת?
08/03/2017 | 12:33
10
12

לאספרנטו ½1 עד 2 מיליון דוברים?
ולעברית? 10, 12 מיליון דוברים? כתוב שם בכלל?
לצפיה ב-'צדקת בהערכה נכון להיום בין 10-12 מליון דוברי עברית'
צדקת בהערכה נכון להיום בין 10-12 מליון דוברי עברית
08/03/2017 | 13:12
9
13
אבל מתוכם רק כ 3-4 מיליון הם דוברים ילידים שזו השפה היומיומית שלהם.
בעולם היום כ 338 שפות שמתפצלות לכ  1083 ניבים שונים.
מוך ה 338 82 שפות מדוברות בחבש(אתיופיה)
אבל מספיק ללמוד 5 שפות כדי להיות מסוגלים לדבר עם 75% מאוכלוסית העולם.
נושא מרתק הייתי אומר.

דורון, אלדד קדימה לעבודה 

לצפיה ב-'מה אתה רוצה מהם? הם יודעים המון שפות, וגם ללמֵד שפות.'
מה אתה רוצה מהם? הם יודעים המון שפות, וגם ללמֵד שפות.
08/03/2017 | 13:40
8
9
לצפיה ב-'זה בדיוק מה שחסר לי קורס אחד רציני פרונטלי ומחייב'
זה בדיוק מה שחסר לי קורס אחד רציני פרונטלי ומחייב
08/03/2017 | 13:58
7
7
לצפיה ב-'נכון. הבעיה שכרגע אין לנו מורה פנוי, וגם לא בדיוק תלמידים.'
נכון. הבעיה שכרגע אין לנו מורה פנוי, וגם לא בדיוק תלמידים.
08/03/2017 | 14:16
6
9
לצפיה ב-'Ni devas fari ion pri ĝi, sed ni ne faras'
Ni devas fari ion pri ĝi, sed ni ne faras
08/03/2017 | 15:55
5
7
לצפיה ב-'אני יכולה רק להניח, שכשיתפנה מישהו מהמורים, כבר נחפש '
אני יכולה רק להניח, שכשיתפנה מישהו מהמורים, כבר נחפש
09/03/2017 | 01:49
4
19

תלמידים.
תוכל להיות מס' 1
אלי פנו כבר כשלוש נשים במשך השנתיים האחרונות, אבל אף אחת לא באמת נראית לי רצינית.
כולל אחת מהבניין שלי, שיכולתי לקחת אותה איתי, וגם הבאתי לה המון חומר על א-ו, אלא שהיא תמיד אומרת שאין לה זמן. אז אני לא יכולה להציק לה. 

מצד שני, אמר לי מישהו מהוותיקים ביותר, שאנשים כבר לא מעוניינים בקורסים, אלא לומדים דרך האינטרנט. כנראה מתעצלים לנסוע לשיעורים.
בקיצור, לא אני הכתובת לבעיה זו, אבל אפשר להעלות אותה לישיבת הנהלה.

לצפיה ב-'האינטואיציה שלך, המשתמש הקודם שלי בתפוז היה מס1'
האינטואיציה שלך, המשתמש הקודם שלי בתפוז היה מס1
09/03/2017 | 07:24
1
14
יש במועדון מישהו שהכיר אותי כ מס1
הילדים אמרו לי שזה מתנשא מידי אז פתחתי משתמש שא12.
אני אחשוב על זה.

לצפיה ב-'חח. זה באמת סיפור נחמד. '
חח. זה באמת סיפור נחמד.
09/03/2017 | 08:44
13

אז אני מקווה ששם המשתמש שלי, שכולל 10, אינו נחשב למתנשא. 
והילדים שלי לא אמרו כלום, כי ביקשתי מהם במפגיע, שלא יכנסו לפורומים "שלי". אז הם לא אמורים לדעת. אם כי אני חושבת שאחת מהם כן נכנסת לפעמים, וכן יודעת...
לצפיה ב-'למרת שזה רק ביטוי,'
למרת שזה רק ביטוי,
11/03/2017 | 08:43
1
13
לחפש תלמידים אינה הגישה הנכונה.
תלמידים פוטנציאלים קיימים, ואם נודיע על קורס הם כבר יבואו, כמו תמיד, בלי שנצטרך 'לחפש אותם'.

לצפיה ב-'מסכים בהחלט! אבל לא לזה התכוונתי'
מסכים בהחלט! אבל לא לזה התכוונתי
13/03/2017 | 17:22
4
הכוונה שלי הייתה ל"עשות" יותר גלים בים כדי להכנס לתודעה של הקהל
שאנשים לא יפתחו זוג עיניים כשהם נשאלים מי זה זמנהוף או מהי שפת אספרנטו 
ולא נקבל תשובות כגון אלו
  1. יש קופת חולים בשם הזה בתל אביב
  2. אני מכיר את הרחוב הזה.
  3. זאת השפה שהכל מסתיים בה באות  O 
  4. אתה מתכוון ללדינו ? [ זו תשובה הכי מקורית שקיבלתי]
  5. והכי שקומם אותי כשסיפרתי שהוא תרגם את התנך אמר לי בן שיחי איזה ידע וזכות יש לו כדי לתרגם את התנך?
  6. ואני לא האיש שיפגע מצרי אופקים שמחשיבים את עצמם כבעלי הבית לכל דבר שהוא.
  7. הדבר היחיד שאפשר לתת למישהו והנותן לא יהיה בחסר זה העברת מידע לאחרים.

לצפיה ב-'וקצת קרדיט ל אב"י'
וקצת קרדיט ל אב"י
08/03/2017 | 12:50
4
17
נכון לתשעא כמאה שנה לאחר החיאת השפה ע"י אב"י
אם לפניו שימש השפה רק לתפילות וקריאה בתורה ומיעוטים קטנים שהשתמשו בה כשפת יום יום ל"שיחות חולין" , כי העברית נחשבה לשפת הקודש.
היום מדברים את השפה כ 10 מיליון אנשים בעולם כולו וקצת פחות מזה כדוברי השפה כשפת יום יום.
אספרנטו בפיגור גדול מאוד אחריה, למרות שיכלה להיות היום הרבה יותר מובילה.
אספרנטו סבלה ואת מן הסתם יודע מרדיפה ע"י הנאצים והצאר הרוסי בתקופת "תור הזהב " שלה מה שגרם לירידה גדולה במספר הדוברים.
בתקופה ההיא דת הבהאים רצתה לאמץ אותה כשפה הרשמית שלה אולם האולה באהאה קבע תנאי סף לקבלת השפה, סף שעדיין לא הושג עדיין.
לא נראה לי שאם כן היה מושג היום הם ישנו את השפה שלהם שנקבעה כאנגלית לא-ו.
 לינדה בתו של זמנהוף הצטרפה לדת הבהאים, באותה תקופה של תור הזהב, אבל לצערינו גם אותה השיגה יד הצורר.
המידע היום מאוד לא ברור בקשר למספר דוברי האספרנטו בעולם וההערכות הן בין מאות אלפים לעד 3-4 מליון שמעריכים האופטימיים. ויש גם הערכות נמכות מאוד של הפסימיים והציניים.
לצורך העניין רק 6% מאוכלוסית העולם משתמשים באנגלית כשפה הראשונה שלהם היום יומית כאשר אחוז דוברי האנגלית בעולם הוא בסה"כ 26% כולל הדוברים שציינתי לפני.

לצפיה ב-'מעניין מאד. ולגבי האנגלית - לא ייאמן. חשבתי שהרבה הרבה יותר.'
מעניין מאד. ולגבי האנגלית - לא ייאמן. חשבתי שהרבה הרבה יותר.
08/03/2017 | 13:38
3
13
לצפיה ב-'מידע בדוק לפי חכמי חסידות גוגל'
מידע בדוק לפי חכמי חסידות גוגל
08/03/2017 | 13:57
1
7
לצפיה ב-'כן. ידוע שאין לסמוך עליהם בעיניים עצומות. ובכל זאת, זה מה יש'
כן. ידוע שאין לסמוך עליהם בעיניים עצומות. ובכל זאת, זה מה יש
08/03/2017 | 14:17
9
לצפיה ב-'במקור הייתה אנגליה ארה"ב קמה ע"י המורדים ומהגרים '
במקור הייתה אנגליה ארה"ב קמה ע"י המורדים ומהגרים
08/03/2017 | 14:04
5
לצפיה ב-'תודה רבה, שאול.'
תודה רבה, שאול.
11/03/2017 | 23:12
7
מעניין מאוד.
לא הגבתי קודם, כי הייתי עסוק עם עבודה גדולה מאוד. העבודה נמשכת, אבל עשיתי לעצמי היום אתנחתא קלה.
לצפיה ב-'Gajan purimon'
Gajan purimon
10/03/2017 | 07:51
7
De malĝojo al ĝojo.
לצפיה ב-'מפגש מועדון בשבוע הבא?'
מפגש מועדון בשבוע הבא?
08/03/2017 | 01:01
7
26

שלום חברים,

התייעצתי עם אלדד, ועם אחדים מחברינו, בקשר לְמפגש השבוע הבא.
תאריך המפגש של יום שני (13.3.17) יוצא בט"ו באדר, כלומר בשושן פורים.
ידוע לי כבר על שלושה חברים שלא יוכלו להגיע ביום זה.
אחת או שתיים מהחברות, מעוניינות במפגש.
שלוש חברות, כולל אותי, שלא בטוחות אם יוכלו להגיע, כי יתכן שיְּבלו עם המשפחות.

תזכורת: למשפחות דתיות, שושן פורים הוא אחד החגים הבודדים בשנה, שבו מותר לנסוע. לכן אוהבים הדתיים להיפגש ו/או לטייל בהזדמנויות כאלה. (:

לכן, אני מעוניינת לעשות "משאל-עם" מהיר.
מבקשת שכל אחד ואחת מכם, יודיעו לי בדוא"ל או בפורום, אם כן מעוניינים להגיע ביום שני הקרוב למועדון, או אם לא.
המפגש יתקיים רק אם יהיו לפחות חמישה מעוניינים. אחרת נודיע לויצ"ו על ביטול הפעם.

מבקשת תשובות עד יום חמישי בצהריים, כדי שאספיק להודיע לויצ"ו בזמן, במקרה שנבטל. 

אנא, החליטו וענו בהקדם.
בתודה,
מיכל.

לצפיה ב-'Kompreneble, mi volas veni laŭ la decido de la plimulto'
Kompreneble, mi volas veni laŭ la decido de la plimulto
08/03/2017 | 07:23
1
10
 Parenteze, mi kontaktiĝis kun Amri kaj Mi transdonos 2-3  librojn al UEA Roterdamo kaj mi havas la numo de Dror ni parolis hieraux.
לקח לי הרבה זמן למצוא את כל המילים ולבנות את ההודה אז כל תיקון יתקבל בברכה ובהערכה
שאול
לצפיה ב-'הבנתי שאתה רוצה לבוא לפי החלטת הרוב.'
הבנתי שאתה רוצה לבוא לפי החלטת הרוב.
08/03/2017 | 12:24
8

בינתיים, חוץ ממך, יש לי תשובות רק מחמישה שלא באים, ושתיים שאינן בטוחות שיוכלו לבוא.
מצפה מאד לתשובות נוספות.
לצפיה ב-'אומנם נתתי זמן עד מחר בצהריים, אבל בקצב הזה של '
אומנם נתתי זמן עד מחר בצהריים, אבל בקצב הזה של
08/03/2017 | 14:20
10

הגעת התשובות, כאן ובפרטי, יש לי רושם שנאלץ לבטל.
אשאל בטלפון עוד מישהי שאין לה אינטרנט, ושאיתה עדיין לא דיברתי.

לצפיה ב-'לידיעת מי שעדיין לא התייחסו לבקשתי,'
לידיעת מי שעדיין לא התייחסו לבקשתי,
09/03/2017 | 11:51
8

המאזן עד עכשיו:

9 לא יכולים לבוא.
1 מוכנה לבוא.
1 רוצֶה לבוא - לפי החלטת הרוב.
1 עוד אחת שלא תוכל לבוא - דיברתי איתה בטלפון.
6 חברי הנהלה - בטוח לא יגיעו מרחוק, או בכל אופן לא מגיעים לפעילויות באופן קבוע.

ס"ה 18 geamikoj.

איפה עוד 8 תשובות כנראה שלא מעניין אותם... לי אין כל כוונה לברר עם כל אחד מהם באופן פרטי ביוזמתי.

אז אתקשר אל מר אפרתי המנהל, ואודיע שאנחנו מבטלים את המפגש.
שיהיה לכולכם פורים שמח (ומצידי גם כשר ).
להתראות ביום שני, 20.3.17, במועדון.
על התוכנית נודיע כשתהיה לי.

לצפיה ב-' אם מישהו פִֿספֵֿס - אין מפגש ב-13.2.17 במועדון '
אם מישהו פִֿספֵֿס - אין מפגש ב-13.2.17 במועדון
09/03/2017 | 12:02
2
9

התקשרתי לוויצ"ו והודעתי שביטלנו את המפגש, והבטיחו לזכות אותנו.
בִּקשו שאודיע גם באפריל, לפני פסח, והבטחתי שאעשה זאת, כמובן.
אודיע גם במייל, כי לא כולם קוראים כאן, עד כמה שידוע לי. 
לצפיה ב-'Vi faris supre kaj preter kio estas necesa, Felicxa Purimo'
Vi faris supre kaj preter kio estas necesa, Felicxa Purimo
09/03/2017 | 13:12
1
4
לצפיה ב-'Multan dankon, Ŝaul. '
Multan dankon, Ŝaul.
09/03/2017 | 13:31
4
לצפיה ב-'atenton'
atenton
08/03/2017 | 07:40
10
Gesinjoroj, post kelkaj tagoj pasis de kiam la enigmo estis solvita.
Cxu estas tie iu ajn, kiu endormigxis dum gardanta?

ולמי שישעמם בפורים

Sur la muro predis la kapo en la maron
kvar literoj

לצפיה ב-'למרות העייפות, אנסה לדווח.'
למרות העייפות, אנסה לדווח.
07/03/2017 | 00:12
7
29

היה לנו ערב נחמד מאד מאד. היינו 17 חברים. כמעט אפשר לומר 18, כי עמרי היה אמור להגיע מוקדם יותר, אבל נתקע עם תקלה באוטו, כך שהיה עליו גם לצאת מוקדם מהישיבה, כדי לקבל את נהג הגרר ליד הרכב שלו.

יותם נתן לנו הרצאה מלומדת במתימטיקה, על הנושא "תורת הקבוצות". אומנם הנושא בסיסי, אבל רובנו לא הכרנו אותו, והתאמצנו בהחלט להבין. נראה לי שהנושא קשור לגמרי בלוגיקה = תורת ההיגיון.
שאלתי בצחוק את יותם מתי הבחינה, כי אני מעדיפה ללמוד בבית, בשקט. (:
דורון ודרור ניסו לעזור ליותם בהבהרת הנושא לנו, ההדיוטות. 

כמו תמיד בהרצאות של יותם, בילינו את הערב בהמון המון צחוקים, וזה כמובן מוסיף תמיד לאווירה הכיפית. תודה יותםםםם 

אחרי ההרצאה של יותם, נתן לנו גבי עוד דקות אחדות, בהן הסביר בקצרה על כך שהפעולות של מכשירים אלקטרוניים רבים, כגון טלפונים ניידים, מבוססת על תורת הקבוצות. (מקווה שהבנתי נכון ).

אחרי זה חגגנו קצת את יום הולדתו של יהושע, מזל טוב יהושע  
עם עוגות שקניתי ממנו בשמו, ותודה רבה ליואלה, שקנתה לנו את הכלים החד-פעמיים, והביאה אותם אתמול במיוחד למועדון זאת כיוון שהיא נזכרה שלא תוכל להגיע היום למועדון, מאחר שיצאה לְטיול שנקבע מראש.  

אחרי זה היתה ישיבת הנהלה קצרה.

תודה לכל המשתתפים, ובעיקר לכל מי שהִנחו ועזרו בהצלחת הערב. 

לצפיה ב-'Virino militistojn'
Virino militistojn
07/03/2017 | 07:21
4
17
 Kaj tio estas kiam vi estas laca.
pli dankon.
demando
kiu estas mucxio?
לצפיה ב-'תודה על תגובתך ועל המחמאות היפות, שא12.'
תודה על תגובתך ועל המחמאות היפות, שא12.
07/03/2017 | 12:01
3
15

ועל שאלתך אענה במסר פרטי. 
ובהזדמנות זו שאלה לי גם אליך:
כשמישהו כותב בפורומים בשמו האמיתי, או בכינוי דומה, אני משתמשת בתגובות בשמו האמיתי, כפי שאני מעדיפה גם שיפנו אלי, כי זה אישי יותר. (ואצלי השם או הכינוי, חד הם). לפחות בתוכן, אם לא גם בכותרת.
כשלמישהו יש כינוי, כמו לך, למשל, אני תמיד מהססת אם לפנות רק בכינוי, כי הוא לא רוצה להיות מזוהה, או שמותר לפנות אליו גם בשמו, ואפילו בכותרת.

לצפיה ב-'mi ne gravas'
mi ne gravas
07/03/2017 | 12:54
2
12
הכינוי שלי סתמי לגמרי ואקראי
לקחתי שתי אותיות ראשונות מהשם שלי והוספתי אקראית 12
לי לא קראו בצבא בשם המשפחה תמיד שאול.

דרך אגב במסרים לא ראיתי הודעה רק 
"שוב תודה

לצפיה ב-' ראיתי. כי השורה של התשובה, ירדה לתחתית המסר.'
ראיתי. כי השורה של התשובה, ירדה לתחתית המסר.
07/03/2017 | 13:04
1
5
לצפיה ב-'mi trovis dankon'
mi trovis dankon
07/03/2017 | 13:09
5
לצפיה ב-'תודה רבה על הדיווח, מיכל '
תודה רבה על הדיווח, מיכל
07/03/2017 | 18:34
1
7
היה באמת מפגש מאוד מאוד מוצלח.
נהניתי מאוד מההרצאה של יותם: היה מרתק ללמוד את כל הסמלים האלה של הלוגיקה. עכשיו רק נותר להיכנס לערכים שונים בוויקיפדיה העברית ולראות אם כל הסמלים שלמדנו באמת מופיעים שם

תודה לך על ארגון יום ההולדת ליהושע! העוגות היו טעימות מאוד, ושוב, האווירה חמה ולבבית. שמתי לב שגם יהושע מאוד נהנה מיום ההולדת.
לצפיה ב-'תודה, אלדד. אני מקווה שיהושע באמת נהנה. הוא התקשר'
תודה, אלדד. אני מקווה שיהושע באמת נהנה. הוא התקשר
07/03/2017 | 19:45
8

מהרכבת להודות לי, ושוחחנו די הרבה.
אבל התכוונתי לחגוג קצת יותר יפה מאשר רק לשים צלחות עם עוגות, אלא שהרוב מיהרו כבר ללכת. וגם היה צריך לזרז את הישיבה הפעם, בגלל אילוצים.

לצפיה ב-'?Cxu eblas sxangxi salutnomon en nia Forumo'
?Cxu eblas sxangxi salutnomon en nia Forumo
07/03/2017 | 15:46
5
11
Aux mi bezonas registri/aligi/enskribi  denove kiel nova uzanto?
לצפיה ב-'אם אינני טועה, להחלפת שם משתמש חייבים להרשם מחדש.'
אם אינני טועה, להחלפת שם משתמש חייבים להרשם מחדש.
07/03/2017 | 16:12
2
9

ואז אתה כאילו מפסיד את שנות הוותק שלך ב"תפוז", אם זה משנה לך.
תוכל לשאול את אלדד אם הוא זוכר. או לברר ישירות בהנהלת האתר.
לצפיה ב-'הוותק לא ממש חשוב ולא יוסיף לפנסיה '
הוותק לא ממש חשוב ולא יוסיף לפנסיה
07/03/2017 | 16:34
1
5
לצפיה ב-' נכון. לפנסיה הוא לא יוסיף, וגם לא לשכר החודשי,'
נכון. לפנסיה הוא לא יוסיף, וגם לא לשכר החודשי,
07/03/2017 | 19:41
4

אלא רק לכבוד... להיות בפורומים מ-2006, ולא רק מ-2017 - מכובד יותר. Ĉu ne? 
מצד שני, אולי זה יצעיר אותך קצת.

אגב, אני מצליחה לגלות טרולים בפורומים, לפי כמה וכמה סימנים. בין השאר, לפי תאריך הכניסה ל"תפוז". (:
לצפיה ב-'שאול, כן, אין בעיה.'
שאול, כן, אין בעיה.
07/03/2017 | 18:30
1
9
אתה רק צריך לצאת מרשת הפורומים של תפוז ("יציאה"), ואז להירשם בשם משתמש חדש, ולהיכנס לפורום בשם החדש.
אתה יכול לבצע את הזה?

כלומר, לא משנים את שם המשתמש. פשוט יוצאים ממנו, נרשמים מחדש, ונכנסים בשם החדש.
לצפיה ב-'תכתוב לי אם הצלחת.'
תכתוב לי אם הצלחת.
07/03/2017 | 18:37
8
Espereble, ne estos malfacile eliri el la nomo, kaj registriĝi per nova nomo.

לצפיה ב-'לנוסעים ברכבות מחר אל המועדון:'
לנוסעים ברכבות מחר אל המועדון:
05/03/2017 | 23:12
1
35

כיוון שליותם - המרצה שלנו מחר במועדון - יש בעיה להגיע ברכבת מהדרום, עשיתי בירור בפורום תחבורה ציבורית. בדיוק כרגע שמעתי גם ברדיו את אותם דברים שכתבו לי שני חברים מפורום תח"צ.

שאלתי באותה הזדמנות, גם עבור המגיעים מצפון הארץ. 
ובכן, מהצפון, מגיעות הרכבות עד תחנת ארלוזורוב - סבידור מרכז, וזהו.

מהדרום, מגיעות הרכבות רק עד תחנת ההגנה. אבל משם יש הסעות חינם בקו 777.

ואם אתם רוצים את כל מה שהם כתבו, ולא רק את הסיכום שלי, הנה:
"המסילה בין ההגנה למרכז לא פעילה.
רוב הרכבות מהדרום מגיעות לת״א ההגנה.
רוב הרכבות מהצפון מגיעות לת״א מרכז.
מיעוט של הרכבות מהדרום ומהצפון בכלל לא נוסעות דרך ת״א, אלא עוקפות אותה במסילה המזרחית".

"יפעל קו 777 בין ההגנה לסבידור מרכז. 
יש פרטים באתר הרכבת והקו גם מופיע באתר כל-קו.
https://www.rail.co.il/pages/hashalomclosing.aspx ".
לצפיה ב-'Dank al Dio, כולם הגיעו בשלום למועדון, כולל נוסעי הרכבות...'
Dank al Dio, כולם הגיעו בשלום למועדון, כולל נוסעי הרכבות...
07/03/2017 | 12:07
8

ויותם המסכן, הגיע בטעות אפילו שעה לפני הזמן, כי לא זכר שמתחילים רק בשש וחצי.
אבל שמעתי דרך הפלאפון, שהמזכירות של ויצ"ו קִבלו אותו יפה. 
וכמעט בטוחה שהיה "עליו" גם ספר שיכול היה לקרוא, או שעשה בינתיים שיחות טלפון. (:
לצפיה ב-'קיבלתי קטע ממעריב לנוער של היום:'
קיבלתי קטע ממעריב לנוער של היום:
02/03/2017 | 23:26
24
26

4. לא בטבעיות
לא כל השפות נוצרו באופן טבעי והתפתחו עם הדורות. האספרנטו, למשל, היא השפה המלאכותית המדוברת ביותר בעולם. מה הופך אותה למלאכותית? העובדה שתכננו אותה והמציאו את המבנה שלה ואת המילים שבה במטרה להפוך אותה לשפת עזר בין-לאומית שתהיה שפתם השנייה של כל אזרחי העולם. כמו האנגלית של ימינו, רק שעיקרון הפשטות שיעזור לכולם ללמוד אותה היה מאוד חשוב לאליעזר לודוויג זמנהוף, אותו רופא יהודי-פולני (ושאפתני, הרשו לנו להוסיף) אשר יצר את יסודותיה של האספרנטו. כיום השפה מדוברת על ידי כמיליון אנשים ברחבי העולם ואפילו ישנם שני סרטי קולנוע דוברי אספרנטו.

לצפיה ב-'האם נכון מה שכתוב שם, שיש (רק) שני סרטי קולנוע דוברי א-ו?'
האם נכון מה שכתוב שם, שיש (רק) שני סרטי קולנוע דוברי א-ו?
02/03/2017 | 23:28
23
18

אני מכירה את Gerda malaperis. אבל, האם יש רק עוד אחד?
ואם כן, איזה? האם ראינו גם אותו במועדון?

לצפיה ב-'ראינו את angoroj'
ראינו את angoroj
03/03/2017 | 09:58
19
16
המותחן הלא רע בשחור לבן
לצפיה ב-'"חרדות"? אני לא כל כך זוכרת. אז אולי '
"חרדות"? אני לא כל כך זוכרת. אז אולי
03/03/2017 | 13:06
18
16

יצאתי באמצע?

בכל אופן, אלה שני הסרטים היחידים הדוברים אספרנטו?
חבל שאין סרטים יפים בא-ו. גרדה מלאפריס, היה סרט טוב מבחינת האספרנטו של קלאוד פירון, אבל ממש גרוע מבחינת המשחק הלא מקצועי, לדעתי.

לצפיה ב-'חבל שאם השקיעו כ"כ הרבה בגרדה, לא לקחו שחקנים מקצועיים'
חבל שאם השקיעו כ"כ הרבה בגרדה, לא לקחו שחקנים מקצועיים
03/03/2017 | 13:48
17
17
אוליל זה אומר שהיו צריכים לחפש גם מחוץ לגבולות ברזיל.
לעומתו הסרט ANGOROJ בוצע בידי שחקנים ושאר אנשי צוות מקצועיים לכל דבר. 
יש למעשה סרט נוסף, שאני חושב שאליו התכוונו ולא לגרדה malaperis שאף פעם לא הוקרן בבתי קולנוע (גלומרגרדה לא התיימר למקצוענות) - והוא הסרט עם william shatner שכרגע אינני זוכר את שמו, אבל הוא מדובר כולו באספרנטו, שהשחקנים המקצועיים והידועים למדו בעל-פה, ואפילו למדו בעל פה את תפקידם, ורואים שהם עושים פה ושם שגיאות. סרט מדע בדיוני.
לצפיה ב-'אתה מתכוון לסרט incubus מ 1966'
אתה מתכוון לסרט incubus מ 1966
03/03/2017 | 15:02
15
22
ועוד על סרטים באספרנטו : 
לצפיה ב-'תודה לשניכם על התשובות הקשורות לסרטים. אין לי זמן כרגע'
תודה לשניכם על התשובות הקשורות לסרטים. אין לי זמן כרגע
03/03/2017 | 16:39
15

להגיב על כך.
אשתדל אחרי שבת.
שבת שלום.
לצפיה ב-'אם כבר יש שני סרטים באספרנטו, למה'
אם כבר יש שני סרטים באספרנטו, למה
04/03/2017 | 20:18
13
14

רק בנושאים מפחידים?
Angoroj - חרדות
Inkubo - סיוט
זה מה שאספרנטיסטים אוהבים? בגלל שכולם שרוטים, או שנהיינו שרוטים בגלל הסרטים האלה? 
לצפיה ב-'bona demando '
bona demando
04/03/2017 | 22:31
12
12
ועל הדיקטטור הגדול של צ'רלי צ'פלין ידעת, שמופיעות בו לא מעט מילים באספרנטו על שלטים?
לצפיה ב-'לא ידעתי, כי לא אוהבת ואף פעם לא אהבתי'
לא ידעתי, כי לא אוהבת ואף פעם לא אהבתי
04/03/2017 | 22:49
11
14

את הסרטים של צ'רלי צ'פלין ושל השמן והרזה. אז לא התעניינתי ולא מתעניינת בהם.
אתה יודע, אני אוהבת סרטים יפים ונחמדים, ועם happy end במיוחד.
לצפיה ב-'אני מקנא בך'
אני מקנא בך
04/03/2017 | 23:09
10
13
כל היופי הזה מחכה לך כדי שתיהני ממנו.
יש את הסרטים הקצרים שלו עם בדיחות סלאפסטיק שגם אני לא מאוד אוהב, אם כי בחלקם יש גם מסר יפה ונוגע ללב. אבל יש לו גם סרטים מדברים ומרגשים ביותר. (וכמה מהסרטים האילמים הארוכים שלו ממש מרגשים)
ואפילו סרט אחד בצבעים (אבל זה סרט לא ידוע אחרי השיא שלו.)
חפשי את 'אורות הבימה'. limelight ומובטח לך שתיהני.
הנה בינתיים המוזיקה היפה שצ'פלין חיבר בעצמו

לצפיה ב-'אתה מקנא בי על כך שאוכל להתחדש בהם?'
אתה מקנא בי על כך שאוכל להתחדש בהם?
04/03/2017 | 23:22
8
11

אבל באמת שלא בא לי בכלל.
אולי ב"אורות הבמה" כן אנסה לצפות, כי אני זוכרת שבילדותי הוא הוזכר רבות.
ולמוזיקה שאת הקישור אליה צירפת, אנסה להאזין, ונראה אם תמצא חן בעיני.

בכל אופן, סרטים שנראים כלפי חוץ נלעגים, הם והשחקנים שלהם, לא עושים לי את זה, גם אם המסרים חזקים ו/או חשובים.
לצפיה ב-'jen ligilo al la filmo'
jen ligilo al la filmo
04/03/2017 | 23:32
7
7
לצפיה ב-'Dankon Do la muziko, estis kreita por tiu filmo?'
Dankon Do la muziko, estis kreita por tiu filmo?
04/03/2017 | 23:49
6
10

הוא דובר אנגלית. ובאיזו שפה הכתוביות? האם בספרדית?

האם אתה יודע (למרות שעדיין לא נולדת אז) אם לפני המון שנים שיחקה בארץ גם הצגה "אורות הבמה"? או שזה היה רק הסרט? 

אשמור לי את הקישור על שולחן העבודה במחשב. התחלתי לראות מעט מהסרט, אבל אין לי זמן להמשיך עכשיו. חוץ מזה, האם יש דרך לראות אותו עם כתוביות בעברית?
לצפיה ב-'ne estas subtekstoj tie'
ne estas subtekstoj tie
05/03/2017 | 08:55
5
10
יש לי את הסרט איפשהו על קלטת וידיאו, ונדמה לי עם כתוביות בעברית. אם הוידיאו שלך עובד הייתי יכול לחפש אותו.
לצפיה ב-'תודה, אבל חוששתני שכבר שנים אני לא מצליחה לפתוח את המכשיר.'
תודה, אבל חוששתני שכבר שנים אני לא מצליחה לפתוח את המכשיר.
05/03/2017 | 13:51
11

ונדמה לי אפילו שקלטת אחת כלואה בתוכו.
אנסה שוב, אולי "הזמן עשה את שלו", ואצליח הפעם. אפילו את הקלטת שנתת לי פעם מזמן, לא הצלחתי עדיין לראות בגלל המכשיר הסגור.
אודיע לך אם אצליח. (:
לצפיה ב-'דורון, אני לא מאמינה'
דורון, אני לא מאמינה
05/03/2017 | 13:57
3
15

חיברתי לחשמל, הדלקתי, וחיש קל יצאה מתוך הווידאו הקלטת של הסרט "קזבלן", שהקלטתי פעם מהטלוויזיה.
זה באמת לא ייאמן. אחרי שנים רבות של אין-וידאו
האם זה בזכותך, או בזכות הרצון שלי?
עכשיו נותר לי רק לבדוק אם זה היה נס חד פעמי, או שהווידאו גם יעבוד. עלי להיזכר איך בכלל מפעילים את המערכת. 

לצפיה ב-' חייבת לספר משהו מצחיק שקרה לי.'
חייבת לספר משהו מצחיק שקרה לי.
05/03/2017 | 14:19
2
16

מצאתי את השלט של הווידאו, אבל אחת הבטריות פלטה חומצה, שכבר התגבשה במשך השנים. הצלחתי לחלץ את שתי הבטריות, ואת גבישי החומצה, אבל לא בכוונה עף לי החוצה גם אחד המגעים. כך שהשלט לא יכול לעבוד. 

אז מה מצחיק? שהדלקתי עוד קודם את הטלוויזיה, והגעתי לתוכנית של החינוכית לילדים, על קולנוע.
פתאום, אני רואה קטע מ"קזבלן", ולא מבינה; הווידאו כן התחיל לעבוד? מנסה להזיז ברוורס, כדי להיות בטוחה שזה אומנם הווידאו, ואז התברר שזה קטע מהטלוויזיה, שבדיוק הקרינו לילדים בחינוכית.
איזה צירוף מקרים מדהים!!

אבל בינתיים אני לא מצליחה להפעיל את הווידאו אפילו מעצמו, ללא השלט.
בכל זאת עדיין לא התייאשתי, ואנסה שוב אחר כך.
צריכה להבין איך לקשר בין הטלוויזיה והווידאו כיום, כשכבר אין אנטנה על הגג, אלא ממיר מוזר שיושב על הטלוויזיה, ושקיבלתי אותו "יד שנייה", במצב לא הכי טוב.

לצפיה ב-'סיפור נחמד מאוד'
סיפור נחמד מאוד
05/03/2017 | 21:54
1
11
בהצלחה
לצפיה ב-' תודה. הסיפור נחמד, אבל לא הצלחתי. '
תודה. הסיפור נחמד, אבל לא הצלחתי.
05/03/2017 | 22:41
10

שמחתי מאד על כך שאחרי הרבה שנים שהקלטת היתה כלואה בווידאו, היא יצאה היום בלי כל בעיות. יעני, "נולדה" מחדש. 
אבל אני לא מצליחה להפעיל את הווידאו. כל כפתור שאני לוחצת עליו, גורם לכך שבצג נכתב safe. לא ברור לי מה זה צריך להביע. חיברתי את הווידאו לממיר, ולא עזר. 
נדמה לי שהיה פעם כבל עבה ומכוער, שחיבר ישירות בין הטלוויזיה והווידאו. אולי זה מה שחסר. מניחה שלא זרקתי אותו, רק צריכה לחפש, ולנסות אם זאת הבעיה.
כי ממש בא לי להפעיל את הווידאו. יש לי המון קלטות שוות, שהקלטתי בעצמי במשך השנים. ועוד כמה בודדות, שקניתי.
לצפיה ב-'בהתחלה לא אהבתי, בגלל כלי המיתר. בינתיים, הבנתי שזאת מוזיקה '
בהתחלה לא אהבתי, בגלל כלי המיתר. בינתיים, הבנתי שזאת מוזיקה
04/03/2017 | 23:39
11

יפה, שאני מכירה הרבה שנים, ולא ידעתי שהיא של צ'רלי צ'פלין.
(אז מתגברת על הכינורות, שלפחות אינם היחידים ביצירה זו).
לצפיה ב-'לא ידעתי שהסרט גרדה מלאפריס הוכן בברזיל. חשבתי שהוא פולני.'
לא ידעתי שהסרט גרדה מלאפריס הוכן בברזיל. חשבתי שהוא פולני.
04/03/2017 | 20:02
15

דווקא מברזיל הייתי מצפה להרבה יותר. אולי כי האתר הטוב והידידותי "חלון לאספרנטו", שנסגר לפני כמה שנים לצערי הרב, היה ברזילאי.
לצפיה ב-'יש עוד סרטים אבדוק השבוע'
יש עוד סרטים אבדוק השבוע
05/03/2017 | 08:52
2
6
מסע צייד קל בגוגל
1.(1997) La eta knabino
2.(2003) Sen mova
3. (1976)La ciutat cermada  באנגלית The burned city
4. (1987) Vecvidjeno
עדיין לא בדקתי מי מהם מדברים מלא eo או שרק יש קטעים בשפה.
השמות מאתר 
פרטי הסרט הראשון
La eta Knabino (1997)
Full Cast & Crew
Directed by 
Samir
Writing Credits (in alphabetical order)  
Samir
Cast  
[Werner Lüdi] Werner Lüdi
[Tonia Maria Zindel] Tonia Maria Zindel
[Andrea Zogg] Andrea Zogg
Music by 
Peter Bräker
Cinematography by 
Pierre Mennel
Film Editing by 
Ian Mathys
Art Direction by 
Isa Nogara
Sound Department 
Sabine Boss ... sound

לצפיה ב-'תודה. מצידי אתה לא צריך לחפש עוד. סתם תהיתי, כשקראתי'
תודה. מצידי אתה לא צריך לחפש עוד. סתם תהיתי, כשקראתי
05/03/2017 | 12:28
1
13

שיש רק שניים, וזה לא נראָה לי הגיוני, אחרי כמעט 130 שנות אספרנטו, מלאות תרבות מכל הסוגים.
לצפיה ב-'!bone'
!bone
05/03/2017 | 13:05
2
לצפיה ב-'חידה קכ"ח (ל)'
חידה קכ"ח (ל)
02/03/2017 | 14:08
10
18
La diferenco inter kiel modo, kaj la antaŭa
ses aux  2 literoj
לצפיה ב-'לא קל'
לא קל
02/03/2017 | 19:48
9
9
אבל אני לא טוב בלפתור חידות, רק בלחבר...
לצפיה ב-'לגלות?'
לגלות?
04/03/2017 | 19:53
8
2
לצפיה ב-'לא ברור לי איך ייתכן הצירוף inter kiel'
לא ברור לי איך ייתכן הצירוף inter kiel
04/03/2017 | 22:35
7
11
בין כמו? בין איך?
ההבדל בין 'כמו אופנה'?
לא הבנתי איך לתרגם את נוסח החידה.
לצפיה ב-'זה באמת רק כמו יש במילה רמז קל'
זה באמת רק כמו יש במילה רמז קל
04/03/2017 | 23:39
6
4
לצפיה ב-'האם יש לפסק כך את תשובתך -'
האם יש לפסק כך את תשובתך -
05/03/2017 | 08:53
5
7
זה באמת רק "כמו". יש במילה רמז קל.

או שצריך להבין אחרת את מה שכתבת?
לצפיה ב-'רק להבין מה מסתתר אחרי המילה לא הפירוש שלה'
רק להבין מה מסתתר אחרי המילה לא הפירוש שלה
05/03/2017 | 09:01
4
8
,La diferenco inter, kiel modo
לצפיה ב-'משהו בפיסוק מוזר'
משהו בפיסוק מוזר
06/03/2017 | 07:49
3
5
אי אפשר לשים פסיק, בד"כ, אחרי מילת יחס, ובדרך כלל גם אי אפשר לשים את המילה kiel אחרי inter.
בוא תסביר את החידה ואת פתרונה, וכך אנחנו נבין, וגם אתה אולי תלמד מזה משהו. מקובל עליך?
לצפיה ב-'זה משהו סתם טריקי ואולי קצת נדוש'
זה משהו סתם טריקי ואולי קצת נדוש
06/03/2017 | 08:13
2
6
לחודש אדר חודש ה"שימחה" שלנו.
הכוונה שלי הייתה למיספור החידות שלנו ששינית בשלב מסויים.
וההפרש בין המספור החדש לישן יכול להיות מובע משני כיוונים.
שניים du  בניטרול ה 100 או מצד שני cent du
האופנה modo זה מעין רמיזה לשם המשפחה שלך שלך modo  או moda רק שיש כיוון n לפי הכללים 
modan אפשר לתרגם אופנתי?
לדעתי החידה הקודמת שלי שאף אחד לא ניסה לפתור הייתה מאתגרת יותר.

לצפיה ב-'אני מוכרח לומר שאם לא הבנתי את הפתרון'
אני מוכרח לומר שאם לא הבנתי את הפתרון
06/03/2017 | 09:06
1
9
גם לאחר ההסבר שלו, אולי החידה מעט קשה 
לצפיה ב-'bone'
bone
06/03/2017 | 09:59
5
היה לנו סיפרור חידות באתר  ויום אחד איבדנו את הספירה.
לקחת יוזמה והתחkת מיספור חדש. ושימך הוא modan
מאוחר יותר נמצא הסיפרור הקודם.
היום הסיפרור החדש הוא ק"ל = 130
הסיפרור המקורי הוא 28  כ"ח  או ההיפך כבר התבלבלתי.
ההפרש בין שתי הספירות הוא 102 מכיוון אחד ובניטרול ה 100 ההפרש הוא שתיים.
יש שתי מילים מעורבות בהפרש 
du  שתי אותיות
ו    cent du   שש אותיות
לצפיה ב-'Miĥal revenu al la forumo'
Miĥal revenu al la forumo
02/03/2017 | 18:43
6
18
Ni bezonas vin ĉi tie
לצפיה ב-'Bone, mi provos denove,'
Bone, mi provos denove,
02/03/2017 | 21:21
5
23

sed nur la minimume bezonatan.
Ne plu por amuzo de iu, eĉ ne por mi mem.
לצפיה ב-'איך אומרים amuzo de iu בשתי מילים?'
איך אומרים amuzo de iu בשתי מילים?
02/03/2017 | 21:49
4
10
במקום שלוש
לצפיה ב-'ניסיון:'
ניסיון:
02/03/2017 | 22:30
3
20

neniu amuzo?
אבל אז אצטרך לשנות את המשפט כולו, לא? כדי שלא יהיו שתי שלילות במשפט אחד. ורציתי במיוחד לכתוב את ה"לא עוד"! כלומר, ne plu.
חוץ מזה, תהיתי אם השתמשתי ב-n מיותר אחד, או שאחד חסר לי, במשפט הקודם.

עריכה: נראה לי שטעיתי בתיקון. אבל אנסה שוב אחרי א. ערב, כי המוח לא עובד לי כך.
לצפיה ב-'אפשרות אחרת, אולי:'
אפשרות אחרת, אולי:
02/03/2017 | 23:43
2
14

Ne plu por ies amuzo, eĉ ne por mi mem.

Ĉu?
לצפיה ב-'Jes ja'
Jes ja
03/03/2017 | 09:56
1
12
ועכשיו אני חושב שאפשר להדר, גם בסיפא של המשפט, כך:
Ne plu por ies amuzo, eĉ ne por mia propra.
כאשר מובלעת המילה amuzo. כלומר eĉ ne por mia propra amuzo, אבל מכיוון שכבר מבינים את הכוונה, אין צורך לחזור על המילה amuzo

זה לא אומר שהמשפט שכתבת לא נכון, רק רציתי להדר. והנה עוד אפשרויות, לא הכרחיות, שמובאות כאן רק לצורך לימוד:
אם רוצים ממש לקצר, ועדיין שאפשר יהיה להבין את הכוונה במלואה, אפשר לומר
Ne plu por ies amuzo, eĉ ne por la mia.
ואפילו
Ne plu por ies amuzo, nek por (la) mia.
ולענייננו - אני שמח שחזרת לכתוב בפורום, ושתיהני לכתוב כאן ותמשיכי לתרום.

לצפיה ב-'אם כך, בסדר, ותודה'
אם כך, בסדר, ותודה
03/03/2017 | 13:13
18

וגם תודה על האפשרויות השונות של המשפט באספרנטו. זה מוצא חן בעיני.
אהבתי את דרך התפתחות המשפט, עד לקצר והמהודר ביותר. (:
לצפיה ב-'תוכנית מועדון יוסי שמר ליום שני - 6.3.17.'
תוכנית מועדון יוסי שמר ליום שני - 6.3.17.
02/03/2017 | 21:24
1
13

שלום חברים,

ביום שני הקרוב, ח' באדר תשע"ז - 6.3.17, יתן לנו יותם שיעור במתימטיקה, 
על תורת הקבוצות. הוא יכתוב על לוח, ואם תרצו, אתם מוזמנים להביא דפים ועטים.

בין המפגש וישיבת ההנהלה, נחגוג יום הולדת.

לאחר מכן, הישיבה החודשית של ההנהלה.
מי שמעוניינים להצטרף אליה - מוזמנים.

להתראות,
אלדד ומיכל.

לצפיה ב-'Kluba programo, lundon, 6.3.17‏'
Kluba programo, lundon, 6.3.17‏
02/03/2017 | 21:28
8

Karaj geamikoj,

Dum la proksima kluba vespero, lundon, 6.3.17, Jotam gvidos en la klubo lecionon pri matematiko: la grupo-teorio.

Li skribos sur la tabulo, sed vi povos kunporti paperon kaj skribilojn, se vi volos.

Inter nia kluba renkontiĝo kaj la estrarkunsido ni festos naskiĝtagon.

Poste okazos la monata estrarkunsido.
Se vi volos ĉeesti la kunsidon, vi estos bonvenaj. 

Ĝis la revido,
Miĥal kaj Eldad

חם בפורומים של תפוז

אירוח בנושא אבחון גנטי טרום השרשה
אירוח בנושא אבחון...
ביום ד` נארח בפורום את ד``ר ברוך פלדמן, מומחה...
אירוח בנושא אבחון גנטי טרום השרשה
אירוח בנושא אבחון...
ביום ד` נארח בפורום את ד``ר ברוך פלדמן, מומחה...
בפייסבוק שלנו כבר ביקרתם?
בפייסבוק שלנו כבר...
רוצים להיות תמיד מעודכנים במה שקורה בתפוז?
בפייסבוק שלנו כבר ביקרתם?
בפייסבוק שלנו כבר...
רוצים להיות תמיד מעודכנים במה שקורה בתפוז?

הודעות נבחרות

פורומים

מקרא סימנים

בעלת תוכן
ללא תוכן
הודעה חדשה
הודעה נעוצה
אורח בפורום
הודעה ערוכה
מכיל תמונה
מכיל וידאו
מכיל קובץ