לגלישה באתר בגירסה המותאמת לסלולאר
| הוספת הודעה
הגדרות תצוגה

הגדרות עץ הודעות

מאפייני צפייה

הצג טקסט בתצוגה
הצג תגובות באופן
עדכן
60426,042 עוקבים אודות עסקים

פורום אספרנטו - שפה ותרבות

שלום וברוכים הבאים לפורום "אספרנטו - שפה ותרבות" בארץ הקודש (או כמו שאומרים אצלנו: Saluton kaj bonvenon). אליעזר זמנהוף חיבר את השפה הבינלאומית אספרנטו לפני כמאה ועשרים שנה כדי שתשמש שפה שנייה לכל בני האדם ותהווה גשר בין תרבויות שונות. עתה, בעידן האינטרנט, אנו באמת יכולים ליטול חלק בהקמת הגשר הזה, ובשימוש בו. שפת אספרנטו צמחה כמובן על רקע אידיאולוגי מסוים, והיא נושאת בחובה תרבות ורעיונות של שלום, הבנה ואחווה, ואולי מעל הכול - אמונה בטבע האנושי. אנו מאמינים בטבע האדם, ואולי לא בכל הרעיונות בהם האמין זמנהוף. לרוב, מספר הדעות כמספר האנשים. הפורום שלנו הוא פורום פלורליסטי, המזמין דיונים בשאלות אידיאולוגיות ובשאלות רעיוניות קוסמופוליטיות. אי אפשר כמעט לדבר על אספרנטו בלי לדבר על פילוסופיה של שפה, פילוסופיה של תקשורת ושל הבנה בין בני האדם. נשמח לדון כאן בנושאי תקשורת במובן הרחב, אפילו במנותק מאספרנטו - מהי בעצם תקשורת? מדוע היא כל כך חשובה לחלק מאיתנו? האם שפה היא הדרך היחידה לתקשורת? האם שני בני אדם שמדברים באותה שפה בהכרח מתקשרים טוב זה עם זה? מהי בעצם שפה? דמיינו לעצמכם עולם עתידני/דמיוני שבו היינו יכולים לתקשר בטלפתיה עם כולם ולא היה צורך בשפה... ומעבר לכל אלה, כולנו כאן כדי לעזור לכם ולמצטרפים חדשים לתהות על קנקנה של אספרנטו, לסייע בלימוד השפה, בהסברים דקדוקיים, העשרת אוצר המילים וכו'. אז נצלו את הבמה! שלכם, אלדד

הנהלת הפורום:

אודות הפורום אספרנטו - שפה ותרבות

שלום וברוכים הבאים לפורום "אספרנטו - שפה ותרבות" בארץ הקודש (או כמו שאומרים אצלנו: Saluton kaj bonvenon). אליעזר זמנהוף חיבר את השפה הבינלאומית אספרנטו לפני כמאה ועשרים שנה כדי שתשמש שפה שנייה לכל בני האדם ותהווה גשר בין תרבויות שונות. עתה, בעידן האינטרנט, אנו באמת יכולים ליטול חלק בהקמת הגשר הזה, ובשימוש בו. שפת אספרנטו צמחה כמובן על רקע אידיאולוגי מסוים, והיא נושאת בחובה תרבות ורעיונות של שלום, הבנה ואחווה, ואולי מעל הכול - אמונה בטבע האנושי. אנו מאמינים בטבע האדם, ואולי לא בכל הרעיונות בהם האמין זמנהוף. לרוב, מספר הדעות כמספר האנשים. הפורום שלנו הוא פורום פלורליסטי, המזמין דיונים בשאלות אידיאולוגיות ובשאלות רעיוניות קוסמופוליטיות. אי אפשר כמעט לדבר על אספרנטו בלי לדבר על פילוסופיה של שפה, פילוסופיה של תקשורת ושל הבנה בין בני האדם. נשמח לדון כאן בנושאי תקשורת במובן הרחב, אפילו במנותק מאספרנטו - מהי בעצם תקשורת? מדוע היא כל כך חשובה לחלק מאיתנו? האם שפה היא הדרך היחידה לתקשורת? האם שני בני אדם שמדברים באותה שפה בהכרח מתקשרים טוב זה עם זה? מהי בעצם שפה? דמיינו לעצמכם עולם עתידני/דמיוני שבו היינו יכולים לתקשר בטלפתיה עם כולם ולא היה צורך בשפה... ומעבר לכל אלה, כולנו כאן כדי לעזור לכם ולמצטרפים חדשים לתהות על קנקנה של אספרנטו, לסייע בלימוד השפה, בהסברים דקדוקיים, העשרת אוצר המילים וכו'. אז נצלו את הבמה! שלכם, אלדד
הוספת הודעה

צרף
תמונה וידיאו קובץ
קבצים המצורפים להודעה

לצפיה ב-'חידת הגיון קנ"ז'
חידת הגיון קנ"ז
20/08/2017 | 16:37
9
27
חידה רודפת חידה והנה קנ"ז:
Onidire la klopod' de Peter.
Tri literoj.
לצפיה ב-' אולי פתרתי.'
אולי פתרתי.
20/08/2017 | 17:57
1
11

קצת מפריע לי שמדובר רק ב-3 אותיות ולא ב-4.

חושבת שהתשובה היא 'lup.
לצפיה ב-'provu denove '
provu denove
20/08/2017 | 18:16
4
לצפיה ב-'עוד רעיון שלא נראה לי, אבל אנסה. '
עוד רעיון שלא נראה לי, אבל אנסה.
20/08/2017 | 21:37
3
8

'pet
או לזכר חידה קודמת: 'fet.
לצפיה ב-'אהבתי את החיבור לחידה קודמת'
אהבתי את החיבור לחידה קודמת
20/08/2017 | 23:48
2
11
אני כבר לא זוכר למה היא מתקשרת.
אבל לא. רוצה להסביר למה? מעניין יהיה לראות איך חשבת.
לצפיה ב-' טוב, אסביר.'
טוב, אסביר.
21/08/2017 | 00:18
1
8

במילה 'fet, התכוונתי לחידה על ההוא, ה-profeto
שֶׁקנ"ה כי היה נביא, וראה את הנולד.  

לצפיה ב-'תודה'
תודה
21/08/2017 | 12:02
4
אף אחד לא התייחס למשמעות של חידת קנ"ו. איך זה יכול להיות
לפחות עכשיו סידרתי לכם יהושע קנז. חידה ספרותית...
לצפיה ב-'מנסה את כוחי'
מנסה את כוחי
21/08/2017 | 14:00
2
5
Pen
מילה נרדפת למילים
 klopodi, streĉi, strebi.
לפי מילון piv
לצפיה ב-'נכון מאוד'
נכון מאוד
21/08/2017 | 14:22
1
3
רוצה להשלים את ההסבר?
לצפיה ב-' כמובן'
כמובן
21/08/2017 | 17:56
פיטר פן
רק שבאנגלית זה pan
הלכתי לפי שמיעה על pen'
והגעתי למסקנה שזה זה
וכמובן כל הסיפור שלו לנצח להעז לברוח מאימא.....
לצפיה ב-'תוכניות השבועות הבאים באל"י. '
תוכניות השבועות הבאים באל"י.
18/08/2017 | 12:53
15
27

שלום חברים יקרים,

הנה מידע לגבי התוכניות הבאות שלנו:

*** ביום שני, ו' באלול תשע"ז - 28.8.17, מפגש סוף הקיץ בקפה "אלתר נתיב" בתל אביב.
נפגשים ב-18:00 עד 21:00.
הכתובת: דובנוב 10 ת"א, טל' 03-6950567

*** ביום שני, י"ג באלול תשע"ז - 4.9.17, יציג עמרי תמונות מהקונגרס העולמי בסיאול, שלדבריו היה יפה ומאורגן היטב. 
לאחר מכן - ישיבת הנהלה. המעוניינים מוזמנים להישאר בה.

*** ביום שני, כ' באלול תשע"ז - 11.9.17, יקרין דורון סרט של האופרה "אלקטרה" של ריכארד שטראוס. הוא תִּרגם את הכתוביות לאספרנטו, וגם יתן לנו הסברים.
פרטים לגבי האופרה והסרט, נכתוב בבוא הזמן, כשנשלח תזכורת. 

המשך חופשה נעימה ולהתראות בתוכניות,
אלדד ומיכל.

לצפיה ב-'תכנית יפה'
תכנית יפה
18/08/2017 | 13:05
1
16
במיוחד אני סקרן לגבי ה-11.9.

לצפיה ב-'תודה. '
תודה.
18/08/2017 | 13:07
4
לצפיה ב-'קיבלתי צילום של מפוחלץ,'
קיבלתי צילום של מפוחלץ,
18/08/2017 | 13:05
5
17

ממוזיאון פוחלצים בבית שמש:

לצפיה ב-'הדיבר ה-11 '
הדיבר ה-11
18/08/2017 | 14:51
1
11
Ne krokodilu
לצפיה ב-'נו, לכבודו שלחתי! ולא כדי ש*כן* נקרוקודל, חלילה. '
נו, לכבודו שלחתי! ולא כדי ש*כן* נקרוקודל, חלילה.
18/08/2017 | 17:09
3
לצפיה ב-'האמת שהרעיון נראה לי לא מפוחלץ, אלא מפוצלח. '
האמת שהרעיון נראה לי לא מפוחלץ, אלא מפוצלח.
18/08/2017 | 17:36
2
5
לצפיה ב-'רעיון שמעורר'
רעיון שמעורר
19/08/2017 | 00:43
1
12
פ(ח)לצוּת כלומר פלצות שחטא בצידה.
לצפיה ב-'משעשע, אם כי'
משעשע, אם כי
19/08/2017 | 20:20
5

זו פלצות שחטא בתוכה
לצפיה ב-' בקשה ששכחתי לכתוב אתמול:'
בקשה ששכחתי לכתוב אתמול:
19/08/2017 | 21:30
5
11

לגבי המפגש של סוף הקיץ:

אנא, הודיעו לאלדד או לי, על כוונתכם לבוא או לא לבוא אל בית הקפה, כדי שאוכל להודיע לרונן כמה מקומות לשמור לנו ב"אלתר נתיב".
זה יעזור לנו מאד בתכנון השולחנות. 

בתודה,
מיכל.
לצפיה ב-'הודעתי בפרטי'
הודעתי בפרטי
20/08/2017 | 00:35
4
3
לצפיה ב-'למי?'
למי?
20/08/2017 | 00:47
3
7

כבר הוספתי לאלדד במייל לתרגום ולתפוצת אל"י.
לצפיה ב-'אה, גם אני הזמנתי בפרטי. לכל האירועים.'
אה, גם אני הזמנתי בפרטי. לכל האירועים.
20/08/2017 | 00:48
5
לצפיה ב-'לך, ב-retmesaĝo'
לך, ב-retmesaĝo
20/08/2017 | 10:14
1
3
לצפיה ב-'אה, רק עכשיו הבנתי את כוונתך. אתה ראשון, יא קזה. '
אה, רק עכשיו הבנתי את כוונתך. אתה ראשון, יא קזה.
20/08/2017 | 10:41
3
לצפיה ב-'Niaj klubaj programoj dum la venontaj semajnoj'
Niaj klubaj programoj dum la venontaj semajnoj
20/08/2017 | 19:23
5

Karaj geamikoj,

Jen informoj pri niaj venontaj programoj en Klubo Josi Ŝemer:

*** Lundon, 28.8.17 - somerfina renkontiĝo en Kafejo Alter Nativ en Tel-Avivo.
Oni renkontiĝos je 18:00 ĝis 21:00.
La adreso: Dubnov-str. 10, T-A, Tel: 03-6950567

Bv. informi al Eldad aŭ al Miĥal ĉu vi intencas veni al la kafejo aŭ ne, por ke ni sciu kiom da lokoj rezervi. Tio helpos nin pri la planado de la tabloj.

*** Lundon, 4.9.17, Amri prezentos fotojn el la UK en Seuloת Sud-Koreio.

Poste okazos la estrarkunsido. Oni povos resti kaj ĉeesti la disktuojn.

*** Lundon, 11.9.17, Doron projekcios filmon pri la opero Elektra, de Richard Strauss. Li tradukis la subtekstojn en Esperanton, kaj ankaŭ klarigos al ni la operon. 

Detalojn ni aldonos pri tio, kiam ni sendos al vi memorigon.

Ni deziras al vi agrablan feriadon, 
kaj ĝis la revido en la proksimaj programoj,
Miĥal kaj Eldad

לצפיה ב-'חידת היגיון קנ"ו'
חידת היגיון קנ"ו
18/08/2017 | 16:41
8
27
Internacilingva kun ĉemizo en la mezo estas malgranda.
3 literoj.
לצפיה ב-'חושבתני שאני יודעת את התשובה, אבל לא את ההסבר. אז '
חושבתני שאני יודעת את התשובה, אבל לא את ההסבר. אז
18/08/2017 | 17:32
11

אמתין למוצ"ש לנסות להסביר.
שבת שלום. (:
לצפיה ב-' פת...'
פת...
18/08/2017 | 19:10
1
25
רון:
eta
e היא אינטרנצילינגווה, או, למעשה, ea.
באמצע מוסיפים T-צ'מיזו, ויוצא אטה, שבמקרה זה איננה המחתרת הבסקית. 
לצפיה ב-'א---'
א---
18/08/2017 | 23:52
16
כן 

לצפיה ב-' יש.'
יש.
19/08/2017 | 20:18
1
16

eta.
לצפיה ב-'נכון'
נכון
19/08/2017 | 23:55
1
לצפיה ב-' מחוכם, דמיון פורה ושופע'
מחוכם, דמיון פורה ושופע
20/08/2017 | 07:40
2
15
eta תואר השם
eo  מההגדרה Internacilingva = אספרנטו  
t      חולצת טריקו
eto
ankaŭ eblas ilin [la Grekajn literojn] plene Esperantigi kun O-finaĵoj

לצפיה ב-'בערך '
בערך
20/08/2017 | 10:12
1
9
internacilingva זה לא אספרנטו, אלא אספרנטי
כנ"ל malgranda זה eta ולא eto (שזה 'קוטן') והתשובה היא eta.
כאן אין התייחסות לאות היוונית (שאגב לא ידעתי מותר לשים o בסיומן)
בנוסף, t זה נכון שצריך להוסיף באמצע, אבל כמדומני חולצת T זה בא מצורת  החולצה, כלומר שרוולים קצרים, ולאו דווקא מהבד (טריקו או משהו אחר).

לצפיה ב-' תודה על ההסבר'
תודה על ההסבר
20/08/2017 | 12:16
10
כמובן שחולצת T  הכוונה לעיצוב החולצה ולא לחומר הטריקו.
ה et הוא להקטנה ממנו התחלתי לחפש בגלל ה malgranda 
ומספר אותיות הפתרון הקצר.
ממילון reta  
 La plene esperantigitaj nomoj de la grekaj literoj prezentitaj en PMEG [2] [3] ne estas harmoniaj. En la okazo de la literoj finiĝantaj per a, la Esperanta O-finaĵo anstataŭas la liternoman finon (alfa -> alfo), dum en la aliaj okazoj la Esperanta O-finaĵo aldoniĝas al la liternoma fino (epsilon -> epsilono; mu -> muo; ksi -> ksio). Due, pluraj tiel kreitaj radikoj konfliktas kun aliaj esperantaj radikoj jam ekzistantaj en PIV (alfo, beto, gamo, kapo, roto) aŭ konfliktas en vorfarado ĉar, laŭ PMEG, oni ne uzu a-ligfinaĵon en kombinoj [4], tial ekzemple la PIV-a termino gamaradioj devus esti gamradioj, kiel iksradioj. Por pli da reguleco kaj eviti konfliktojn, alia eblo estas uzi la simplan esperantigitan formon sigmao. [Alano Gerardo]
לצפיה ב-'תקציר האופרה אלקטרה - באספרנטו (ללא )'
תקציר האופרה אלקטרה - באספרנטו (ללא )
18/08/2017 | 16:26
9
21
הבאתי את זה כאן כהכנה ולצורך הקלה על מי שיבוא לצפות באופרה עם הכתוביות באספרנטו, וירצה להתרכז ריכוז מלא בכתוביות.
אבל זה גם תרגיל בקריאה באספרנטו. (אחרת יכולתי לכתוב את זה בעברית)
מי רוצה לקחת על עצמו לתרגם לפחות חלק, כתרגיל? 

Reĝo Agamemnon estis murdita en la banejo, fare de sia edzino Klitemnestra kaj ties amanto, Egistus.
Nun, kelkajn jarojn poste, Elektra, filino de Agamemnon kaj Klitemnestra, estas sola kaj malamata, kaj de sia patrino, kaj de la servistinoj, kaj sopiras al sia morta patro. Sed pli ol ĉio, ŝi havas obsedon pri venĝo.
Ŝi sole ne povas mortigi la patrinon kaj ties amanton, do ŝi petas la helpon de sia fratino, kiu estas fizike forta. Sed la fratino timas. Malkiel Elektra, ŝi volas liberiĝi kaj esti feliĉa.
Ili havas unu fraton, Orestes, kiu povus venĝi, sed la patrino ekzilis lin al alia lando.
La patrino Klitemnestra havas terurajn sonĝojn, pro timo de la venĝo de sia filo Orestes, do ŝi petas konsilon de Elektra: kiun oferon oni devas fari, por ke la sonĝoj ĉesu? Subite venas al Klitemnestra gastoj por atesti pri tio, ke Orestes mortis en la ekzilo. Tio igas ŝin tre kontenta.
Tiam Elektra komprenas, ke ŝi devas sole mortigi la patrinon kaj ties amanton, do ŝi pretigas la hakilon, sed ĝuste tiam aperas mistera viro… 
לצפיה ב-'זה בהחלט מאתגר, אבל כמובן לא ביום שישי בין השמשות...'
זה בהחלט מאתגר, אבל כמובן לא ביום שישי בין השמשות...
18/08/2017 | 17:12
1
9

כנ"ל לגבי חידה חדשה. ובכל זאת אציץ בה מיד, ואעתיק על פתק, כדי לפחות לחשוב.
לצפיה ב-'kiam ajn eblas'
kiam ajn eblas
18/08/2017 | 17:22
4
לצפיה ב-'אתרגם עם , שמא עוד מישהו מעוניין לתרגם! מותר להיכנס!'
אתרגם עם , שמא עוד מישהו מעוניין לתרגם! מותר להיכנס!
19/08/2017 | 20:55
6
11

Reĝo Agamemnon estis murdita en la banejo, fare de sia edzino Klitemnestra kaj ties amanto, Egistus.
Nun, kelkajn jarojn poste, Elektra, filino de Agamemnon kaj Klitemnestra, estas sola kaj malamata, kaj de sia patrino, kaj de la servistinoj, kaj sopiras al sia morta patro. Sed pli ol ĉio, ŝi havas obsedon pri venĝo.
Ŝi sole ne povas mortigi la patrinon kaj ties amanton, do ŝi petas la helpon de sia fratino, kiu estas fizike forta. Sed la fratino timas. Malkiel Elektra, ŝi volas liberiĝi kaj esti feliĉa.
Ili havas unu fraton, Orestes, kiu povus venĝi, sed la patrino ekzilis lin al alia lando.
La patrino Klitemnestra havas terurajn sonĝojn, pro timo de la venĝo de sia filo Orestes, do ŝi petas konsilon de Elektra: kiun oferon oni devas fari, por ke la sonĝoj ĉesu? Subite venas al Klitemnestra gastoj por atesti pri tio, ke Orestes mortis en la ekzilo. Tio igas ŝin tre kontenta.
Tiam Elektra komprenas, ke ŝi devas sole mortigi la patrinon kaj ties amanton, do ŝi pretigas la hakilon, sed ĝuste tiam aperas mistera viro…

המלך אגממנון נרצח באמבטיה, מעשֶיהָ (=ע"י) של אשתו קְליטֶמְנֶסְטְרָה והמאהב שלה, אֶגיסטוּס. עכשיו, כמה שנים מאוחר יותר, אלקטרה, בת של אגממנון וקליטמנסטרה, בודדה ושנואה, ע"י אמא שלה והמשרתות שלה, ומתגעגעת אל אביה המת. אבל יותר מכל, יש לה אובססיה לנקמה,. 

היא לבדה לא יכולה להרוג את אמהּ ואת המאהב שלה (של אמהּ), כך שהיא מבקשת עזרה מאחותה, החזקה ממנה פיזית. אבל האחות פוחדת. בניגוד לאלקטרה, היא רוצה להיות חופשית ומאושרת. 
יש להן אח אחד, אוֹרֶסְטֶס, שהיה יכול לנקום, אלא שהאֵם הִגלתה אותו לארץ אחרת. 

לָאֵם קליטמנסטרה יש חלומות נוראים בגלל פחד מהנקמה של בנהּ אורסטס, כך שהיא מבקשת עצה מאלקטרה: מה הקורבן שחייבים לעשות, כדי שהחלומות יִפַּסקו?  
פתאום מגיעים אל קליטמנסטרה אורחים, כדי להעיד על כך שאורסטס מת בגלות. זה גורם לה להיות מרוצה מאד.

אז מבינה אלקטרה, שהיא חייבת לבדה להרוג את האם ואת המאהב שלה, כך שהיא מכינה את הגרזן, אבל בדיוק אז מופיע גבר מיסתורי...

לצפיה ב-'יפה מאוד, אבל יש דיוקים'
יפה מאוד, אבל יש דיוקים
19/08/2017 | 23:54
5
8
kaj de sia patrino, kaj de la servistinoj
--מבנה קלאסי של: הן X והן Y.

kiu estas fizike forta.
--אשר הנה חזקה פיזית (לא נאמר בטקסט שהיא חזקה יותר, למרות שזה נכון).

Malkiel Elektra,  
לא 'בניגוד לאלקטרה' (שהיה צ"ל kontraŭe al Elektra) כי אם 'בשונה מאלקטרה'.

ŝi volas liberiĝi kaj esti feliĉa
היא רוצה להשתחרר (לא 'להיות חופשיה', שהיה צ"ל ŝi volas liberi)

מה הקורבן שחייבים לעשות,-למרות שאומרים באספרנטו fari oferon, בעברית יש לומר: להקריב קורבן. באספרנטו ככה זה: לא חוזרים על אותו שורש כמו בעברית. למשל בעברית אומרים 'אני רוצה לשאול שאלה', אבל באספרנטו זה יהיה: Mi volas fari demandon
או סתם: Mi volas demnadi

לצפיה ב-'תודה. וגם על התיקונים.'
תודה. וגם על התיקונים.
20/08/2017 | 00:09
4
7

התלבטתי כמה וכמה דקות בעניין:
kaj de sia patrino, kaj de la servistinoj.
ואז חשבתי שכתבת את ה-kaj הראשון בטעות (למרות שלא מצאתי אפילו טעות הקלדה אחת במה שכתבת), במקום לכתוב per (או pere de). כי לא הכרתי כלל עד עתה את הצורה הן X והן Y, והיא דווקא מוצאחנת בעיני. 

גם על שימוש זה בפועל fari לא ידעתי, ולכן תרגמתי כך.

לצפיה ב-'המטרה שהושגה היתה ללמוד. אם עוד מישהו רוצה לתרגם'
המטרה שהושגה היתה ללמוד. אם עוד מישהו רוצה לתרגם
20/08/2017 | 00:20
3
6
אז בבקשה.
אז ככה: יש שלוש התבניות האלה:

kaj X kaj Y
aŭ X aŭ Y
nek X nex Y
לצפיה ב-'את nek... nek... אני מכירה מזמן, ונדמה לי שיש גם'
את nek... nek... אני מכירה מזמן, ונדמה לי שיש גם
20/08/2017 | 00:45
2
6

כמה וריאציות שלו.

גם את aŭ... aŭ... אני מכירה, וזה בניגוד גמור לעברית. בעברית אין לומר "או זה או זה", אלא רק: "זה או זה..."

ואיך אומרים nek...nek... באנגלית - במילים שונות - אנחנו כמובן יודעים היטב.
neither... or...
ובגרמנית "לא זה ולא זה" - Weder... noch...

ובגרמנית "זה או זה": entweder... oder...

לצפיה ב-'איזה עוד וריאציות?'
איזה עוד וריאציות?
20/08/2017 | 10:21
1
4
לצפיה ב-'סליחה. טעיתי. כנס כנס!!'
סליחה. טעיתי. כנס כנס!!
20/08/2017 | 11:07
8

מצאתי עכשיו, ממש במזל (בתוך ים של חומר) כמה דפים, ומסתבר שלימדת אותנו את הנושאים האלה - כולל kaj ...kaj... כ'גם וגם' - כבר בדצמבר 2012

אז אין וריאציות ל-nek... nek..., אלא יש עוד ביטויים אחרים שלימדת באותה הזדמנות. כמו למשל ju pli... des pli... ככל ש... כך... 

וכדומה!
לצפיה ב-'הכינו את המזוודות (1) - JES ! '
הכינו את המזוודות (1)- JES !
19/08/2017 | 19:37
8
מפגש סוף השנה שמארגנים זאת הפעם ה-9 (!) צעירי פולין וגרמניה , יוצא לדרך. לפי הפרסומים במקום מקום קטן שכוח אל אי שם בגבול בין שתי המדינות נבחרה הפעם עיר ואם בפולין ( גם על הגבול ) - והפעם   שצ'צ'ין ! 
עדיין אי אפשר להרשם  אבל מי שזמנו בידו בסוף השנה ( 26/12/2017 עד 2/8/2017 ) מוזמן להתכונן לנסיעה לאחד האירועים היותר צעירים, mojesaj, ו epserantaj ( בכנסים הקודמים הממוצע היה  150 משתתפים ) . פרטים ראשוניים כבר מופיעים באתר הכנס : http://jes.pej.pl/jes2017/
לצפיה ב-'חידת היגיון קנ"ה'
חידת היגיון קנ"ה
15/08/2017 | 18:47
12
38
Kaŭze de embrio, li rivelas la mesaĝojn de Dio.
Sep literoj.
לצפיה ב-'רמז קטן - לזקוקים -'
רמז קטן - לזקוקים -
16/08/2017 | 00:10
2
15
זו חידה קלאסית שבה משורשרות זו לזו מילים נרדפות
לצפיה ב-' eble'
eble
16/08/2017 | 14:31
1
15
dionido  ילד של אלוהים?

לצפיה ב-'לא...'
לא...
16/08/2017 | 15:46
2
לצפיה ב-' מצאתי.'
מצאתי.
16/08/2017 | 16:15
3
14

profeto = נביא (ועוד לפני שמצאתי, חיפשתי איך אומרים "הרואה את הנולד", וחשבתי על מיילד/ת). 
הוא, הנביא, מְפַתֵּחַ את המסרים של אלוקים.

pro = kaŭze de = בגלל
feto = embrio = עובר

מ.  ש.  ל.

לצפיה ב-'יפה כשאת בטוחה, אין מקום לספק שזה זה.'
יפה כשאת בטוחה, אין מקום לספק שזה זה.
16/08/2017 | 16:39
1
11
אהבתי את משחק המילים המיוחד.
לצפיה ב-'את איזה משחק מילים אהבת,'
את איזה משחק מילים אהבת,
16/08/2017 | 16:44
8

שלך או שלי או של א-ו?
לצפיה ב-' נא לא להיכנס (רק מיכל)'
נא לא להיכנס (רק מיכל)
16/08/2017 | 18:27
8
מיכל, אין סיבה לספוילר שכתבתי כאן. אבל לא רציתי לגרום למישהו לקרוא בטעות את התשובה שלך, בהודעה שמעל זו.

שמתי לב עכשיו שהמילה "מצאתי", שהיא כותרת ההודעה שלך, מופיעה בכחול, באותו צבע ובאותו גופן בדיוק שבו מופיע בפורום שמו של מנהל הפורום. אני מעריך שכך מופיעה כותרת של הודעה שכבר קראנו.

בעצם, עכשיו זו כבר לא הערכה. קראתי עוד הודעות בשרשור הנוכחי, ובכל פעם שקראתי הודעה מסוימת, הכותרת שלה מופיעה מעכשיו באותו גופן ובאותו צבע (כחול) כמו שמם של מנהלי הפורום (במקרה הנוכחי, שמי בפורום).
לצפיה ב-' פתרון'
פתרון
16/08/2017 | 18:24
2
8
הפעם החידה הייתה קלה מדי... מצטער, רק עכשיו ראיתי אותה, וחשבתי מיד על profeto, אבל אז ראיתי שבמילה profeto כבר מופיע kauxze de embrio, אז הבנתי שהיא גם הפתרון...
לצפיה ב-'כל הכבוד'
כל הכבוד
17/08/2017 | 00:05
1
4
כן, היא קלה מדי לאנשים כמוך, ולמעשה אמרתי לך מראש, שהיא תהיה לך קלה, וזה כי אתה יודע את המילים הנדרשות. טוב, אז מגיע לך מפקידה לפקידה לנוח על זרי הדפנה.
אם יש לך זמן, אתה מוזמן להציץ בחידות האחרונות. ו/או בפתרונן, אם לא מתאים לך כרגע לעסוק בפתרון.
לצפיה ב-' לי היא כן היתה קשה, כי באמת'
לי היא כן היתה קשה, כי באמת
17/08/2017 | 00:13
9
היו כמה מילים שלא הִכרתי כלל, למרות המקום שבו עבדתי...
אבל היא בנויה יפה, כמו חידת היגיון קלסית.
לצפיה ב-'אני חושב שמצאתי'
אני חושב שמצאתי
17/08/2017 | 07:22
1
10
profeto   נביא
feto  תינוק   
pro  = Kaŭze de
לקח לי זמן להבין ש Kaŭze de  יכול להיות במילת יחס אחת pro
כשהבנתי את זה היה פשוט יותר.
חפרתי הרבה ב piv ובמורז'ן
אז האם זה הפתרון?

לצפיה ב-'כן, כל הכבוד'
כן, כל הכבוד
17/08/2017 | 10:16
10
יגעת ומצאת - תאמין.
Vi laboregis kaj trovis - kredu
לצפיה ב-'דוצ'יו - החופשה בעיצומה - london calling .... '
דוצ'יו - החופשה בעיצומה - london calling ....
16/08/2017 | 21:26
2
11
חזרתי השבוע מהניכר (uk באנגלית ולא באספרנטו )... ביום שישי 4/8 עשיתי הפסקה קטנה בחופשה מהאספרנטו ( אי שם בלונדון ) ואחרי נסיעה מתישה בשיא העומס של ה tube הגעתי למלון איביס שליד תחנת יוסטון ( euston לא כמו בארה"ב) , לחפש את רנטו ( שטרח לשלוח לי תזכורת למקום המפגש יום קודם) ויתר החברים של מועדון האספרנטו הלונדוני . ניגשתי לבר לבדוק אם מישהו מכיר את מקום המפגש , אבל הברמן לא ידע על מה אני מדבר ( מפגש ? אספרנטו ? מה זה ? ) והפנה אותי לכיוון הקבלה. בדרך לשם ראיתי בצד מעגל של אנשים שדגל ירוק מתנוסס מעליהם ( טוב לא ממש היה דגל אבל זה שאול מהפקודות הצהליות ...) , ברגע שראיתי את רנטו היה כבר ברור מעל לכל ספק שמצאתי את הקבוצה. אחד החברים שעונה לשם דוידו רשם שמות , ומאחר והגעתי בזמן התחלנו מיד את המפגש בסבב הכרות  ( קרוב לודאי שלכבודי ...) . סה"כ היינו 11 איש ( בלונדון הגדולה באחד המועדונים הותיקים ביותר בעולם האספרנטו - נותן פרופורציות אחרות למספר המשתתפים במפגשים במועדון יוסי שמר שלנו ... ) . אנה הביאה קטע חביב על כלב מדבר וגם קצת תחמן שקראנו בתורות כמיטב המסורת . לאחר הקריאה מצאנו עוד  אורחת מהניכר - והפעם מסין - מסתבר שהיא הגיעה הרבה קודם ופשוט חיכתה בצד השני עד שמישהו מהקבוצה הצליח "לגלות" אותה. לאחר הקריאה המודרכת נשאר קצת זמן , ומישהו ( שהכין מראש) הביא לדיון את תרגום זמנהוף לתנ"ך ואת התיקון שבוצע ע"י אנשי דת להם העביר את התרגום ( למעשה עקב מלחמת העולם התיקונים פורסמו אחרי מותו של זמנהוף). ישבנו ודנו בהבדלים. התזמון היה מושלם כי במיידית הפכתי ל rabeno המקומי וכמובן שיכולתי להשוות ולהסביר את הטקסטים גם לאור הטקסט המקורי בעברית  . למעשה דיברנו על שניים או שלושה הפסוקים הפותחים של התנ"ך - בראשית ברא אלוהים ...
מסתבר שאחד החברים הוא חובב רדיו , ומדבר לא מעט עם רמי שלנו , וביקש למסור ד"ש ... בסוף המפגש חזרתי למלון בנסיעה נינוחה יותר בתחתית.
לצפיה ב-'איזה יופי'
איזה יופי
16/08/2017 | 22:22
11

אומנם אני לא דוצ'יו, שאליו הפנית את הכתוב, אלא minjo (מִינְיוֹ). אבל קראתי בהנאה את הסיפור הנחמד שלך.
וגם נהניתי מאד מלקרוא על מספר המשתתפים (כולל אורחים) שם, ביחס למספרים אצלנו, הדלים באלפי מנשה.
מסתבר שהקלובו שלנו בחברה טובה. 
לצפיה ב-'סיפור נחמד'
סיפור נחמד
17/08/2017 | 00:01
15
Bonan revenon
נשמע נהדר.
ייתכן שיש עוד מועדוני אספרנטו בלונדון, לא? זה עשוי 'לסדר' את עניין הפרופורציות של המספרים.
בברלין, כך שמעתי, יש ארבעה מועדוני אספרנטו שונים.

אבל אני מציע לא לשמוח מ-11 איש בלונדון כאילו הכל בסדר אצלנו, אלא להפך, להצטער שזה המצב, ולפעול בכל העולם לשיפורו.
אגב, למה הפנית את ההודעה הזו לדוצ'יו? אם זה אני, אני לא היחיד כאן.
מאוד מתאים לאספרנטיסטים, החפיף הזה, שבמקרה הזה איננו חפיף ישראלי רגיל, שגרם לזה שמזמינים אנשים בלי לקבוע נקודת מפגש מדויקת...
ולי קרה שהוזמנתי למפגש אספרנטו בהאג. הגעתי בזמן הנקוב למקום (מרכז ההוראה בשיטת צ'ה) וראיתי שאף אחד לא נמצא. חזרתי לתחנת החשמלית כדי להמשיך משם לסיור בסכוונינגן השכנה. אבל לא לקחתי את החשמלית אלא חזרתי למקום, ושוב לא היה אף אחד, רק אחרי 50 דקות הואילה להופיע הסנונית הראשונה. גם זה חפיף.
מצד שני יש אצלנו מי שאומר: "מה אתה רוצה, הם מתנדבים?" שזה תרוץ 'נהדר' לאי לקיחת אחריות.
לצפיה ב-'הצחוק יפה לבריאות'
הצחוק יפה לבריאות
16/08/2017 | 15:48
1
11
והשימוש היצירתי בשורשים על שלל צורותיהם הדקדוקיות, בשילובים שאיש טרם שמע, מזכיר לי את אספרנטו. 
לצפיה ב-'גרסה יותר 'דקדוקית' של המערכון'
גרסה יותר 'דקדוקית' של המערכון
16/08/2017 | 16:43
5
לצפיה ב-' פורום חדש בתפוז: השקעות בקנדה '
פורום חדש בתפוז: השקעות בקנדה
( לעמוד שלי בתפוז )
14/08/2017 | 15:56
1

פורום השקעות בקנדה הוקם כדי לתת לכם מענה לשאלות רבות החל מסוג ההשקעה, מקום ההשקעה, מיסוי, נושאים משפטיים, ניהול ההשקעה, רווחיות ומימוש השקעה.
רוצים להשקיע בקנדה זקוקים לייעוץ מעורך קנדי וישראלי היכנסו עכשיו לפורום החדש >>
לצפיה ב-'חידת היגיון קנ"ד'
חידת היגיון קנ"ד
11/08/2017 | 14:44
17
42
נראה אתכם מוצאים משמעות הולמת לקנ"ד). קָנָדיס? 
Birdego konfuziĝis, kaj nun ĝi vivas en la maro.
kvar literoj.
לצפיה ב-'תודה על החידה החדשה!'
תודה על החידה החדשה!
12/08/2017 | 08:57
12
היא נראית לי יפה מאוד, ואני מנסה לשבת על המדוכה בעניין הפתרון.
בינתיים עוד לא הצלחתי, אבל ... מקווה שבקרוב.
לצפיה ב-' ניסיון... ראשון'
ניסיון... ראשון
12/08/2017 | 09:11
3
19
לפתור. אני לא אוהב את הפתרון הנוכחי, כי ניסיתי למצוא משהו אחר שיתאים יותר:
aglo, שאותיותיו התערבבו, ועכשיו הוא lago.
אבל זה לא מסתדר לי כל כך עם "חי בים", כי אין קשר בין lago לבין ים.

חשבתי גם על mevo, שחף, אבל כשבלבלתי את אותיותיו קיבלתי vemo, אז בינתיים זה לא מתאים.

אודה על הערותיך/הארותיך - האם אני בכיוון, ועל מה לשים את הדגש (או ממה להסיר את הדגש ). 
לצפיה ב-'Vi certe estas en la direkto'
Vi certe estas en la direkto
12/08/2017 | 14:10
14
תמשיך בכיוון הראשון שהצעת.
אגב, lago זה חמוד, כי זה גם כן מים, כמו ים. 
לצפיה ב-' גם הציפורים'
גם הציפורים
15/08/2017 | 14:04
1
6

הראשונות שלי היו mevo kaj aglo. אבל אחר כך מצאתי עוד כ-12 שמות ציפורים של 4 אותיות, ושום דבר לא נראה לי שזה זה.
לצפיה ב-'מצוין, הזדמנות ללמוד'
מצוין, הזדמנות ללמוד
15/08/2017 | 17:05
4
לצפיה ב-'Ebla solvo'
Ebla solvo
12/08/2017 | 13:25
1
15
Algo
(Aglo ------>   Algo)
Cvi
לצפיה ב-'Tute ĝuste'
Tute ĝuste
12/08/2017 | 14:07
12
Braĥojn!
לצפיה ב-' נא לא להיכנס. '
נא לא להיכנס.
12/08/2017 | 23:42
5
11
זה מאוד מוזר...
חשבתי על mevo; חשבתי על emuo.
אבל בשניהם אני לא יכול לשכל אותיות כך שאגיע למילה בעלת משמעות כלשהי, המתקשרת לים. למעשה, אני לא יכול להגיע למילה כלשהי אם אני מבלבל את האותיות שלהן.

חשבתי על עופות גדולים. העניין הוא שאנחנו מוגבלים רק לארבע אותיות, או, ליתר דיוק, לשלוש בלבד, כי האחרונה היא o. 

וכאן אני מגיע למבוי סתום, למרות שמלכתחילה חשבתי שהחידה תהיה קלה עבורי. מקווה שבדקות הקרובות לאחר כתיבת התגובה הזאת בכל זאת יעלה אצלי מתהום התת-מודע שמו של העוף שיתאים לפתרון החידה. כרגע אני סקפטי, אבל נראה.

למותר לציין, חשבתי גם מה חי בים. אז המילה fisxo צצה לי, וניסיתי גם לבלבל את אותיותיה. אבל אני לא מגיע לעוף כלשהו...
לצפיה ב-' אלדד, אתה כבר עלית על '
אלדד, אתה כבר עלית על
13/08/2017 | 02:23
4
14
ה- הנכון (קודם). רק השיכול לא היה ממוקד
היית ככה קרוב.
ולא ידעתי ש-mevo הוא birdego, חשבתי מקסימום birdo.

לצפיה ב-' עכשיו ממש'
עכשיו ממש
13/08/2017 | 02:31
2
18
הפתעת אותי...
אני כנראה כבר לא אפתור את החידה הזאת...
חזרתי לכל הפתרונות הקודמים, ולא הצלחתי להתמקד בשיכול הנכון... aglo לא מסתדר... רגע... algo. לעזאזל...

אצה רצה לי הדרך...
אוי...

לצפיה ב-'יששש'
יששש
13/08/2017 | 11:46
1
12
הצחקת אותי בהודעתך.
לצפיה ב-'כן, נו,'
כן, נו,
13/08/2017 | 12:16
11
גם אני צחקתי בסוף, אז רציתי להעביר אליך את התחושה...
לצפיה ב-' בקשר לציפור '
בקשר לציפור
15/08/2017 | 14:10
4

mevo, היא לא נחשבת ציפור גדולה במיוחד.
כשהייתי בפעם הראשונה בשוויץ, לפני הגיוס לצה"ל, לקחו אותי הדודים שלי לשיט בספינה על אגם ציריך. כל הזמן חגו מעלינו הרבה שחפים, שאנשים זרקו להם לחם. צילמתי תמונות נהדרות שלהם ממרחק ממש קטן. הן גדולות מיונים, אבל לא בהרבה. והן חמודות במיוחד ויפות.
לצפיה ב-' נראה לי'
נראה לי
13/08/2017 | 07:14
1
15
חשבתי בהתחלה על שחף - mevo - אבל לא הסתדר לי אז  נראה לי יותר מתאים

Aglo   נשר
Algo   אצה
??
לצפיה ב-'נכון!'
נכון!
13/08/2017 | 11:47
2
לצפיה ב-' חזרתי הביתה ואל המילונים שלי. '
חזרתי הביתה ואל המילונים שלי.
15/08/2017 | 13:34
1
8

ואחרי שטרחתי הרבה למצוא, גם קיבלתי קצת עזרה.
כך שהתשובה שלי כזאת:
ציפור גדולה - נשר או עיט = aglo
זה היה קל.
התבלבלה = שיכול אותיות = algo
algo = אצה, עשב ים. 

זה הקטע שבלי האישור הטלפוני, בחיים לא הייתי חושבת עליו. כי חשבתי על אפשרות של במקום ציפור או עוף, יצור ים כלשהו, כמו איזה סוג של דג או תמנון וכד'. אבל לא חשבתי על משהו שקרוב יותר לעולם הצומח.
אז החידה היתה מקורית, ולי היא נראתה תחילה קלילה, והתבררה כקשה.
לצפיה ב-'אכן כן '
אכן כן
15/08/2017 | 17:03
10
ואני למדתי שיש דבר כזה אלגומטריה, אבל לא קשור לאצה.
לצפיה ב-'שאלה! נסיון חיים'
שאלה! נסיון חיים
10/08/2017 | 07:50
2
15
Kio estas la diferencon inter
sperto kaj tra-vivajxo
לצפיה ב-'פשוט מאוד'
פשוט מאוד
10/08/2017 | 22:36
1
18
sperto - ניסיון, למשל למישהו יש ניסיון בהוראת פסנתר.
ומזה אגב נגזר sperta= מנוסה  Ŝi estas sperta pri instruado

travivaĵo- חוויה.
לצפיה ב-'Dankon'
Dankon
11/08/2017 | 00:04
2
לצפיה ב-'חידת היגיון קנ"ג'
חידת היגיון קנ"ג
01/08/2017 | 22:51
30
36
תודו שלא ציפיתם כל כך מהר. אם אתם זקוקים לחופש - קחו אותו. אני לא רציתי לשכוח.
Isolda estas narkotaĵo de la opero.
SEP literoj.

לצפיה ב-'אני מודה וגם מודה! וגם שמחה. וגם צריכה חופש, כי'
אני מודה וגם מודה! וגם שמחה. וגם צריכה חופש, כי
02/08/2017 | 00:31
1
19

מותשת עדיין מאד. וגם נורא לא מבסוטה מהנושא, כי לא מכירה אותו, מטעמים מובנים (לי, לפחות).
לא שאני יודעת מספיק הרבה עליו, אבל אם היית הולך על יוהן סבסטיאן באך, למשל, הייתי לפחות נהנית. (:

לצפיה ב-'התשובה הפעם לא קשורה למוזיקה'
התשובה הפעם לא קשורה למוזיקה
02/08/2017 | 11:29
14
אבל כמו שאמרתי, אני פרסמתי, ואתם קחו את הזמן, מי שצריך.
לצפיה ב-' יש לי תשובה, אבל בינתיים ללא ההסבר '
יש לי תשובה, אבל בינתיים ללא ההסבר
03/08/2017 | 21:27
7
12

izolaĵo.

חומר בידוד, איזולציה. (אכן, זה לא קשור למוזיקה).

האם התכוונת לקשר של התחלה שווה בין המילים opio (אופיום. נרקוטי) - ו-opero?
לצפיה ב-'שני נסיונות יפים, אבל לא'
שני נסיונות יפים, אבל לא
03/08/2017 | 23:47
6
11
רמז: אנחנו בעולם הפשע והסמים 
אז מדובר בסם אחר (גם לא kanabo). מה שנקרא החידה מרפררת (מתייחסת) לקנ"ב הן מבחינת איזולדה והן מבחינת סם. סליחה שלא קישרתי לכאן גם את קינוב הבצלים.
לצפיה ב-'לימדתי אותך שקינוב זה לא רק של בצלים, אלא של ירקות בכלל!'
לימדתי אותך שקינוב זה לא רק של בצלים, אלא של ירקות בכלל!
04/08/2017 | 00:23
3
9

אני נורא מאוכזבת, כי במילה izolaĵo לא היה לי כל ספק = izolda + narkotaĵo.

וגם האופיום והאופרה ניראו לי מתאימים ביחד, רק לא הבנתי את הקשר.
אז עכשיו לא יודעת מתי אוכל לחשוב על רעיון חדש. נראה.
לצפיה ב-'אילו המילה izolaĵo הייתה מתחברת איכשהו'
אילו המילה izolaĵo הייתה מתחברת איכשהו
04/08/2017 | 01:08
2
6
אז אפשר היה להגיד שזה פתרון נחמד. אבל אולי את יודע איך היא מתחברת.
לצפיה ב-' בגלל זה, חשבתי כבר אתמול גם על'
בגלל זה, חשבתי כבר אתמול גם על
04/08/2017 | 08:33
1
12

שיקוי אהבה - ampocio, אבל גם בזה אני לא בטוחה. זה בגלל תוכן האופרה "קריסטן ואיזולדה".
היתכן?
לצפיה ב-'שתהיי בטוחה'
שתהיי בטוחה
04/08/2017 | 10:36
6
גם לא יהיה מקום לשאול אם זה זה או לא.
לצפיה ב-' סתם ניסיון מהיר. אם נכון, אנסה להסביר.'
סתם ניסיון מהיר. אם נכון, אנסה להסביר.
04/08/2017 | 00:37
1
7

morfino.
לצפיה ב-'ankaŭ tio ne'
ankaŭ tio ne
04/08/2017 | 01:09
3
לצפיה ב-'רמז '
רמז
04/08/2017 | 12:10
5
13
Isolda estas..... de la opero.
לצפיה ב-'טוב, עכשיו זה כבר לא חוכמה בכלל לדעת . תודה. '
טוב, עכשיו זה כבר לא חוכמה בכלל לדעת . תודה.
04/08/2017 | 12:40
4
11

אני אפילו לא בודקת כלום במילון, כי זה מיותר. תודה!

Isolda estas la heroino de la opero.

שוב חידה יפה מאד בתִּחְכומהּ. לדעתי, לפחות. 
לצפיה ב-'יופי '
יופי
04/08/2017 | 14:38
3
7
עכשיו את רואה ש-heroo זה גיבור, ולא גיבורה, כמו שחשבת בחידת הקינוב.

(מה שמזכיר לי עוד מילה מוזרה בקו"ף: קיפוי. לקפות.)
לצפיה ב-'תודה '
תודה
04/08/2017 | 16:22
2
6

כן, טעיתי. אתה מתכוון ש-heroo זה רק גיבור, ולא גיבורה. ואני לא שמתי לב לכך כששאלתי לגבי המגדרים.

לקפות זה לא חדש לי, כי אני עושה זאת בבישול של מרקים בשריים. שונאת לקפות, כי אין לי כפות מתאימות לכך. 
אני חושבת שיש איזה כף פטנטית לצורך זה, אבל לא נתקלתי בכזאת, וממשיכה בשיטות פרימיטיביות.
לצפיה ב-' כן, תודה! מכירה את החנות המתמחה הזאת,'
כן, תודה! מכירה את החנות המתמחה הזאת,
05/08/2017 | 20:27
7

אעפ"י שאף פעם לא נכנסתי, אלא רק הסתכלתי מבחוץ. 
לצפיה ב-'נראה לי כאפשרות לפתרון'
נראה לי כאפשרות לפתרון
06/08/2017 | 07:32
13
13
heroino   = גיבורה  וגם הסם הרואין
מופיע ב reta  בשתי וריאציות

1. Ina heroo: orhara heroino de nordaj legendoj Metrop.
  1. Kontraŭdolora substanco sintezata el morfino, tre dependiga drogo
אם לא אמשיך לחשוב

לצפיה ב-'כן'
כן
06/08/2017 | 10:47
12
8
רק לא הבנתי מה זה orhara ב-1.
לצפיה ב-'אוקיי הבנתי'
אוקיי הבנתי
06/08/2017 | 11:45
1
8
Ina heroo: orhara heroino de nordaj legendoj
המשפט שאחרי שהנקודתיים מופיע ב-Reta Vortaro באותיות נוטות, כלומר זו דוגמה לשימוש, ולא חלק מהגדרה. הכוונה ב-orhara זה שיער זהוב.
ההגדרה היא ina heroo.

לצפיה ב-'זה מה שעיכב את התשובה שלי לחידה'
זה מה שעיכב את התשובה שלי לחידה
06/08/2017 | 13:23
6
דוקא חשבתי על הרואין מהתחלה כמעט
לצפיה ב-'מהמילון שיער זהב oro-haro לא הבנתי למה בתואר שם a ושאלה'
מהמילון שיער זהב oro-haro לא הבנתי למה בתואר שם a ושאלה
06/08/2017 | 12:30
9
8
בדקתי למשל לוח זמנים הם מסיימים ב O
horaro
ולא horara
האם שתי הצורות למילה לו"ז נכונות או יש הבדל במשמעות ?
לצפיה ב-'כמובן שיש הבדל'
כמובן שיש הבדל
06/08/2017 | 13:12
8
9
לפי הסיומות - o לשם עצם - שיער זהוב.
a- לשם תואר. זְהוב-שער
לצפיה ב-'תודה איך מתבטא ההבדל במילה השנייה ששאלתי?'
תודה איך מתבטא ההבדל במילה השנייה ששאלתי?
06/08/2017 | 13:20
7
5
במה הייתי משתמש למשפט

עדכנתי/רשמתי  את/ב לוח הזמנים שלי.

לצפיה ב-'שתיהן נכונות אבל עם הבדל במשמעות'
שתיהן נכונות אבל עם הבדל במשמעות
07/08/2017 | 13:44
6
5
כל מילה שמסתיימת ב-o היא שם עצם
כל מילה שמסתיימת ב-a היא שם תואר
לדוגמה: belo: יופי. bela: יפה
את הדוגמה הזו אתה יכול ליישם על כל זוג מילים שמסתיימות באותיות האלה.
לצפיה ב-'תודה אם כך המשמעות זהה "לוח זמנים" '
תודה אם כך המשמעות זהה "לוח זמנים"
07/08/2017 | 15:07
5
3
אתה לגמרי צודק שהבעיה היא בעיברית ולא בא-ו.

לצפיה ב-'horara'
horara
08/08/2017 | 00:34
4
7
השייך ללוח זמנים, שיש לו תכונה של לוח זמנים.
למשל אם מתארים את המילה problemo, איזו מין בעיה יש, אז התאור יכול להיות באמצעות  horara problemo= בעיhת לוח זמנים.

או אם מתארים ספר, איזה מין ספר זה, אפשר לומר שהוא horara libro = ספר של לוח זמנים.
לצפיה ב-'ועוד דוגמה'
ועוד דוגמה
08/08/2017 | 03:27
3
5
אם מתארים אדם, homo, ורוצים לתאר אותו ולומר שהוא איש של לוחות זמנים (שהכל אצלו לפי לוח זמנים), אפשר לומר שהוא horara homo.

Horara homo ĉiam eliras kun sia horaro.

לצפיה ב-'תודה דורון הדוגמאות עזרו לי מאוד'
תודה דורון הדוגמאות עזרו לי מאוד
08/08/2017 | 07:16
2
1
לצפיה ב-'Bonege'
Bonege
08/08/2017 | 11:26
1
5
הנושא הזה של הסיומות הוא חשוב מאין כמוהו באספרנטו.
לצפיה ב-'jes ja, mi trovis gxin io tago'
jes ja, mi trovis gxin io tago
08/08/2017 | 13:21
לצפיה ב-'La plej longa fasto'
La plej longa fasto
31/07/2017 | 22:12
9
23
Komenciĝas en julio kaj finoj en aŭgusto
לצפיה ב-'"...כל האומר דבר בשם אומרו מביא גאולה לעולם..."'
"...כל האומר דבר בשם אומרו מביא גאולה לעולם..."
31/07/2017 | 22:21
8
16

מסכת מגילה, דף ט"ו עמוד א'.
לצפיה ב-'Prave העברתי משהו שקיבלתי בוואטסאפ'
Prave העברתי משהו שקיבלתי בוואטסאפ
01/08/2017 | 21:02
7
7
לצפיה ב-'יפה! (גם אלי זה הגיע אתמול משני מקורות שונים לווטסאפ).'
יפה! (גם אלי זה הגיע אתמול משני מקורות שונים לווטסאפ).
01/08/2017 | 21:17
6
5
לצפיה ב-'האם לפחות התרגום היה בסדר?'
האם לפחות התרגום היה בסדר?
01/08/2017 | 22:38
5
12
לצפיה ב-'פחות או יותר.'
פחות או יותר.
02/08/2017 | 00:22
2
16

אני חושבת שמספיק לכתוב komencas, אבל לא בטוחה.
בכל אופן, במקום finoj, יש לכתוב finos.
לצפיה ב-'או komencis, אם התכוונת לזמן עבר.'
או komencis, אם התכוונת לזמן עבר.
02/08/2017 | 09:11
7
לצפיה ב-'הסבר על komencas ו-finas --> פעלים יוצאים. '
הסבר על komencas ו-finas --> פעלים יוצאים.
02/08/2017 | 11:26
33
komencas פרושו: "מתחיל את". כלומר הוא מצריך אחריו שם עצם באקוזטיבו. 
מתי אפשר להשתמש ב-komencas? במשפטים כגון: המורה מתחיל את השיעור.
La instruisto komencas la lecionon.
מנהלת המועדון פתחה את הפעילות:
La klubestrino komencis la agadon.

כנ"ל finas: מסיים את.
לדוגמה
La himno finis la Zamenhofan Vesperon.

לעומת זאת, komenciĝas זה לא 'מתחיל את', אלא מתחיל מעצמו.
זה יהיה ברור אם נשווה את שני המשפטים:
La instruisto komencis la lecionon
La leciono komenciĝis

La Himno finis la Zamenhofa vespero.       ההימנון סיים את ערב זמנהוף
La Zemenhofa Vespero finiĝis.   ערב זמנהוף הסתיים

Lia grumblado finis mian paciencon   הרטינה שלו גמרה את הסבלנות שלי
Mia pacienco finiĝis (pro lia grumblado)   הסבלנות שלי הסתיימה.

בעברית ובשפות נוספות משתמשים במילה 'מתחיל' בשני המובנים komencas ו-komenciĝas, 

היום התחיל בהנפת הדגל.
או: הפסנתרן התחיל את הקריירה שלו בגיל 11.

מי יכול לתרגם את שני המשפטים האלה?

זה עלול לגרום לקושי באספרנטו כי צריך להחליט במה להשתמש, לפי ההסבר הנ"ל. צריך לזכור שהבעיה היא לא של אספרנטו, אלא של העברית, שלא מסוגלת להבחין בין המשמעויות השונות האלה.
לצפיה ב-'אם הבנתי נכון את הכוונה...'
אם הבנתי נכון את הכוונה...
02/08/2017 | 10:23
1
11
komenciĝas ועל אותו משקל: finiĝas
לצפיה ב-'Dankon '
Dankon
02/08/2017 | 10:27
1
לצפיה ב-'Venontjaro en la konstrua Jerusalemo '
Venontjaro en la konstrua Jerusalemo
01/08/2017 | 20:46
4
20
לצפיה ב-'Venontjare en la konstruita Jerusalemo'
Venontjare en la konstruita Jerusalemo
01/08/2017 | 21:57
3
11
לצפיה ב-'תודה. כל כך הרבה שגיאות במשפט כל כך קצר... '
תודה. כל כך הרבה שגיאות במשפט כל כך קצר...
02/08/2017 | 00:24
2
11

אם הייתי כותבת את ההתחלה בשתי מילים, גם אז הייתי צריכה לסיים ב-e, או שאז נכון היה לסיים ב-o?
 (Venonta jaro)?
לצפיה ב-'venonta jaro=השנה הבאה'
venonta jaro=השנה הבאה
02/08/2017 | 10:31
1
7
קשה לתרגם את: לשנה הבאה בירושלים הבנויה, כי זה סוג של איווי. מכיוון שאין בו פועל אי אפשר להשתמש ב-u.

צריך לחשוב מה הכוונה בלמ"ד של הביטוי הזה.
אם את מתכוונת ל-בשנה הבאה אז צריך לומר en la venonta jaro
או בקיצור venontjare, ששקול לחלוטין לביטוי הנ"ל.

אם הכוונה היא 'עד לשנה החדשה' אז: ĝis la venonta jaro

לצפיה ב-'יופי. תודה'
יופי. תודה
02/08/2017 | 14:04
3
לצפיה ב-'חגיגה לציון היובל המשולש של חידות ההיגיון?'
חגיגה לציון היובל המשולש של חידות ההיגיון?
31/07/2017 | 12:24
12
10
האמת, היינו צריכים לעשות חגיגה מיוחדת לציון יובל ה-ק"נ של החידות. אולי עוד נעשה. מה אתם אומרים? בבית שלי או במועדון?
ויש תכנית מיוחדת, הי-חידה המתקבלת על הדעת: חידות חידות חידות
רעיונות (או הורדה מהעץ) יתקבלו בברכה.
לצפיה ב-'לכך עדיף אצלך, לדעתי.'
לכך עדיף אצלך, לדעתי.
31/07/2017 | 22:38
11
13

רעיון מעניין, אעפ"י שהגענו כבר לקנ"ב.
ואגב, מי יודע מה זה בעברית לְקַנֵּב
לצפיה ב-'מעניין'
מעניין
31/07/2017 | 23:23
8
7
לקנב = לקטום את זנב הבצל. מילה משונה לפעילות משונה.
לצפיה ב-'זה נכון, אבל יש עוד.'
זה נכון, אבל יש עוד.
31/07/2017 | 23:51
7
13

קודם כל, לפי מילון אבן שושן,
קִנֵּב
1. קיצץ ויישר, חתך, גזר.
2. הסיר עלים מיותרים מירקות.
(ושנית: לקנב לא רק מבצל). 

קְנֹב‍ֶת (קנובת)
העלים הנבולים הנתלשים מן הירקות.

לצפיה ב-'למקרא דברייך נפלטה מפי התובנה: המממ!'
למקרא דברייך נפלטה מפי התובנה: המממ!
01/08/2017 | 00:09
4
10
אבל מכיוון שזה נאמר בפה סגור, יותר מדויק יהיה לומר שזה נפלט מאפי.
לצפיה ב-'העיקר שאנחנו משפרים בינתיים גם את העברית שלנו. '
העיקר שאנחנו משפרים בינתיים גם את העברית שלנו.
01/08/2017 | 00:14
3
12

ובלי קשר: ראית כמה מאות צְפיות היו לדיווח שלי על השיעור של יהושע בשבוע שעבר?
מוזר נורא, נכון? כנראה שהודעה קיבלה משום מה קידום מהנהלת תפוז. או שזאת תקלה טכנית.
לצפיה ב-'מעניין. לילה טוב'
מעניין. לילה טוב
01/08/2017 | 00:15
2
5
בבקשה אל תנסה הלילה לפתור את החידה, כי אז אצטער שפרסמתי אותה. הלילה נועד לשינה
לצפיה ב-'נכון. גם רונה אמרה לי. יאללה, bonan nokton. '
נכון. גם רונה אמרה לי. יאללה, bonan nokton.
01/08/2017 | 00:25
1
6
לצפיה ב-'כל הכבוד לה.'
כל הכבוד לה.
03/08/2017 | 23:49
2
יאללה bonan nokton על משקל יאללה ג'יס (?)
לצפיה ב-'המילה הזו היא מסוג הדברים'
המילה הזו היא מסוג הדברים
01/08/2017 | 11:54
1
5
שאין להם שימוש כל החיים, עשרות שנים שוכב לו שם באיזה מגרה מאובקת במוח, עד שיום אחד (אולי) נמצאים בחידון טלביזיה ובזכותם זוכים במיליון
לצפיה ב-'אז שווה לדעת, לא?'
אז שווה לדעת, לא?
01/08/2017 | 11:59
6

בכל מקרה שווה.
לצפיה ב-'לפי ידיעתי טיפול בירק כהכנה לאכילה'
לפי ידיעתי טיפול בירק כהכנה לאכילה
01/08/2017 | 10:49
1
13
זה מהלכות כיפור.
מותר לקנב את הירק מהצהריים.
אם יש עוד משהו נשמח ללמוד.
לצפיה ב-'מאתר מילוג '
מאתר מילוג
01/08/2017 | 16:06
9

קנב - פירוש
קִנֵּב - קִנֵּב, גוף שלישי
גזר, קיצץ, חתך

לצפיה ב-'חידת קנ"ב'
חידת קנ"ב
30/07/2017 | 16:16
33
31
יס רפואי.
סתם, אני מצפה שהכל יפתרו את חידת האל הקנ"א... איזה מילה נמצאת בתוך איזה מילה אחרת, ושתיהן יחד יוצרות את מילת (עיר) הפתרון?
חידת קנ"ב מוכנה זה מכבר. (איש לא מחכה לי שם).
לצפיה ב-'Ne lasu nin per scivolemo, bonvolu '
Ne lasu nin per scivolemo, bonvolu
31/07/2017 | 08:40
32
9
Bonan tagon
לצפיה ב-'אז הנה חידת היגיון קנ"ב, ועוד פרפראות...'
אז הנה חידת היגיון קנ"ב, ועוד פרפראות...
31/07/2017 | 12:48
31
26
הבנתי ממיכל שהיא בעצם פתרה את קנ"א, ורק אי הבנה קלה מנעה ממנה פתרון גמור. אשמח אם אלדד, לכשיתפנה, ייגש ולו לאחת החידות.
אז בהחלט אשמח לקרוא את הפתרון של מיכל, אבל ללא דיחוי הריני מפרסם את חידת קנ"ב. ואגב קנביס, הידעתם שהמילה באה מעברית? זאת למדתי רק כעת. זה היה קנה בושם (ספר שמות), תאור לאחד מיני בשמים לקטורת, וביוונית זה הפך לקנבוס, ומכאן התגלגל לקנאביס. ומה האותיות של מפלגת "עלה ירוק"? קנ. כחידת היובל שלנו
פעם הצמח היה עד כדי כך מוכר, עד שכאשר רש"י רצה לתאר את האזוב (שגדל בארץ ולא היה מוכר בצרפת), הוא כתב: גבעולין דקים קנים כעין של קנבוס.
והקשר ל-? יש, או היתה פעם, קבוצת דיון אינטרנטית שנקראה kanabemuloj.

ולסיום, כמובטח, חידת קנ"ב:
Wagner komponis sian malgajan heroon.
SEP literoj.
לצפיה ב-'תודה. 1. כתבתי את הפתרון לחידה קנ"א. 2. לא ידעתי את '
תודה. 1. כתבתי את הפתרון לחידה קנ"א. 2. לא ידעתי את
31/07/2017 | 15:08
14

הסיפור המיוחד על מקור השם 'קנביס'. מעניין בהחלט
לצפיה ב-'שאלה: האם צריך להתמצא במוזיקה? ואם כך '
שאלה: האם צריך להתמצא במוזיקה? ואם כך
31/07/2017 | 23:14
5
4

האם הפתרון קשור לוולקיריות, ול-Zigfrid (או Sigordo)?

לצפיה ב-'אם לא להתמצא במוזיקה'
אם לא להתמצא במוזיקה
31/07/2017 | 23:28
4
7
לפחות לדעת לחפש באינטרנט, זה לא מהדברים האזוטריים.
ולא, זה לא קשור לזיגפריד. יש לך הסבר לזה? 
לצפיה ב-'סתם. לא ידעתי איך לגשת לנושא, כי אני לא מכירה כלל'
סתם. לא ידעתי איך לגשת לנושא, כי אני לא מכירה כלל
31/07/2017 | 23:40
4

את יצירותיו של וגנר.
נזכרתי שסיפרת פעם על מוזיקה שלו עם הוולקירות, וחיפשתי בכיוון זה.
לצפיה ב-'ניחוש שמצאתי באינטרנט, ונראה לי מוזר. '
ניחוש שמצאתי באינטרנט, ונראה לי מוזר.
01/08/2017 | 00:05
2
8

pokemon

האומנם? אפילו בלי o בסוף, רק כדי להתאים ל-7 אותיות (?)
כי מוזיקה של וגנר ליוותה את הסידרה.
אני באמת לא מתמצאת בווגנר.
לצפיה ב-'לא...'
לא...
01/08/2017 | 00:07
1
3
התשובה נמצאת בגוף החידה, סוגשל
לצפיה ב-'תודה. אנסה עוד כמה דקות, ואלך לישון...'
תודה. אנסה עוד כמה דקות, ואלך לישון...
01/08/2017 | 00:10
3
לצפיה ב-'ניחוש ראשון'
ניחוש ראשון
01/08/2017 | 11:03
1
5
Zigfrid
שם של הבן שלו ודמות מאת האופרות 
לצפיה ב-'אכן שבע אותיות ודמות- אבל גיבור אחר'
אכן שבע אותיות ודמות- אבל גיבור אחר
01/08/2017 | 11:50
5
לזיגפריד אין קשר לכל המילים בחידה ולמילה מסוימת לבפרט.

לצפיה ב-'יש לי שאלת רמז, אם לא מוגזם עדיין.'
יש לי שאלת רמז, אם לא מוגזם עדיין.
01/08/2017 | 12:36
2
7

התירוץ הוא שיש הרבה דמויות, אבל הראש שלי לא הכי עובד בצום. זה כביכול מסיח את הדעת מהצום, אבל במקה שלי, זה לא. נהיית רק עצבנית יותר מהמאמץ לקרוא...

השאלה: האם זוֹ דמות גברית או נשית, כי נזכרתי שבא-ו, malgaja heroo, יכולה להיות גם אישה.
לצפיה ב-'דמות גברית '
דמות גברית
01/08/2017 | 12:52
1
4
אין המון דמויות (ראשיות).
לצפיה ב-'תודה ותודה. (:'
תודה ותודה. (:
01/08/2017 | 13:07
2
לצפיה ב-'ואגב, הנה חידה דקדוקית העולה מניסוח החידה'
ואגב, הנה חידה דקדוקית העולה מניסוח החידה
01/08/2017 | 13:06
12
6
כידוע, לא היה הבדל במשמעות (וגם לא בפתרון החידה) אילו הייתי מנסח בסדר המילים הזה:
Wagner komponis sian heroon malgajan.

אבל מה היה ההבדל במשמעות, אילו במקום הניסוח דלעיל, הייתי מנסח כך?
Wagner komponis sian heroon malgaja.

לצפיה ב-'אשים ספוילר ליתר ביטחון, כי גם זה סוג של חידה. '
אשים ספוילר ליתר ביטחון, כי גם זה סוג של חידה.
01/08/2017 | 13:11
2
6

הניסוח השני אומר: וגנר הלחין את הגיבור שלו בעצב (בעגמומיות, בצער).
לצפיה ב-' רק בערך'
רק בערך
01/08/2017 | 13:17
1
10
ראשית, לא כתבת מה אומר הנוסח הראשון.
שנית, אילו זה היה 'בעצב' אז המילה היתה malgaje, לא כן?

לצפיה ב-'נכון. טעיתי. אנסה שוב למעלה.'
נכון. טעיתי. אנסה שוב למעלה.
01/08/2017 | 13:19
3
לצפיה ב-'זה דומה ל-'
זה דומה ל-
01/08/2017 | 13:31
6
6
Mi farbis la pordon brunan.
לעומת
Mi farbis la pordon bruna,
לצפיה ב-' ננסה *גם* את זה.'
ננסה *גם* את זה.
01/08/2017 | 13:43
2
6

1. צבעתי את הדלת החוּמה.
2. צבעתי את הדלת חומה (בחוּם).
לצפיה ב-'אכן כן. זה הבהיר לך גם את השאלה השנייה?'
אכן כן. זה הבהיר לך גם את השאלה השנייה?
01/08/2017 | 15:14
1
3
של שני הניסוחים האפשריים של החידה?
לצפיה ב-'נדמה לי שאת התשובה לשאלה הראשונה, תיקנתי'
נדמה לי שאת התשובה לשאלה הראשונה, תיקנתי
01/08/2017 | 15:48
4

תיקנתי עוד לפני שראיתי את הדוגמה השנייה.
אבל השאלה השנייה, הדומה, הרבה יותר קלה להבנה. 
לצפיה ב-'פתחתי בטעות את ההודעה האחרונה של שאול, כי חשבתי'
פתחתי בטעות את ההודעה האחרונה של שאול, כי חשבתי
01/08/2017 | 13:45
2
11

שהיא תשובה ל-malgaja. 
חבל שלא שמתי לב.
לצפיה ב-'אין דבר. אני בטוח שהיית מוצאת'
אין דבר. אני בטוח שהיית מוצאת
01/08/2017 | 15:16
1
4
במובן מסוים היא גם תשובה ל-malgaja(n)
לצפיה ב-'נכון. '
נכון.
01/08/2017 | 15:31
6

איזולדה היתה לי ברשימה, אך נמחקה כשכתבת שרק גברים. טריסטאן, לא הייתי בטוחה אם עלי לכתוב את שמו כמות שהוא = 7 אותיות, או להוסיף לו o של אספרנטו. אז בינתיים דילגתי עליו.

קשה מאד לכתוב מהפלאפון, אבל המחשב שלי שוב תפוש. (:
לצפיה ב-' תוספת ותיקון.'
תוספת ותיקון.
01/08/2017 | 13:40
1
7

1. Wagner komponis sian heroon malgajan.
וגנר הלחין את הגיבור הנוגה (העגום) שלו.

2. Wagner komponis sian heroon malgaja.
וגנר הלחין את הגיבור שלו עצוב.

לצפיה ב-'עכשיו נכון מאוד'
עכשיו נכון מאוד
01/08/2017 | 15:11
1
לצפיה ב-'mi pensas ke...'
mi pensas ke...
01/08/2017 | 13:39
5
4
Tristan
Ĉu ne?
לצפיה ב-'אכן. אהובהּ של...'
אכן. אהובהּ של...
01/08/2017 | 15:12
3
לצפיה ב-'איך הגעת לזה?'
איך הגעת לזה?
01/08/2017 | 15:15
3
3
לצפיה ב-'חיפשתי מילה נרדפת ל malĝoja'
חיפשתי מילה נרדפת ל malĝoja
01/08/2017 | 15:24
2
7
במילון עיברי אספרנטו של מורז'ן  עמוד 106
מצאתי עצוב הגהה ידנית כנראה של יהושע trista
מכאן לרב גוגל עם המילה ומצאתי את המחזה של ווגנר
הטוב בחידה שהוספתי הרבה על מה שידעתי על ווגנר.
לצפיה ב-'יפה, רק אם אתה רואה, תערוך את ההודעה'
יפה, רק אם אתה רואה, תערוך את ההודעה
01/08/2017 | 15:28
1
7
של ההסבר, ושים בה ספויילר
לצפיה ב-'עבר זמן עריכה אם חשוב שאלדד יוריד אתה ואני אעלה שוב'
עבר זמן עריכה אם חשוב שאלדד יוריד אתה ואני אעלה שוב
01/08/2017 | 16:01
1
לצפיה ב-'שאלת אקוזטיבו'
שאלת אקוזטיבו
30/07/2017 | 07:41
4
18
מה נכון יותר מבין המשפטים הבאים?
או איך נכון לאמר "מילים חדשות קשות עבורי" ?

novaj vortoj malfacila por min 1
2 novaj vortoj malfacilaj por mi
novajn vortojn malfacilajn por min 3

תודה מראש.

לצפיה ב-'תשובה לשאלתך:'
תשובה לשאלתך:
30/07/2017 | 11:17
3
19
מילים חדשות קשות עבורי:  novaj vortoj malfacilaj por mi

או: novaj vortoj, kiuj estas malfacilaj por mi
לצפיה ב-'Dankon Eldad'
Dankon Eldad
30/07/2017 | 11:23
2
14
אז האקוזטיבו הוא בעצם לא נחוץ?
האם בגלל ה por  שהוא prepozicio vorto?
לצפיה ב-'כן. בעיקרון, כאשר יש מילת יחס,'
כן. בעיקרון, כאשר יש מילת יחס,
30/07/2017 | 11:27
1
21
prepozicio, אין צורך בשימוש באקוזטיבו. האקוזטיבו מוצרך כאשר מדובר בפועל שיוצא למושא ישיר ("את") באספרנטו. 

יש מקרים שכאשר יש מילת יחס, בכל זאת יהיה שימוש באקוזטיבו, אבל זה מצריך הסברים נפרדים. אתן רק דוגמה אחת: 

li eniris en la domon
כאן מדובר על אקוזט' של כיוון ("הוא נכנס אל תוך הבית")
לצפיה ב-''
30/07/2017 | 11:31
5
לצפיה ב-'ראיון עם יהושע ברדיו מחר בבוקר - על אספרנטו.'
ראיון עם יהושע ברדיו מחר בבוקר - על אספרנטו.
25/07/2017 | 23:53
14
25

Intervjuo kun Jehoŝua hebree morgaŭ matene pri Esperanto.

Saluton karaj geamikoj,

Morgaŭ, merkredon, 26.7.17, matene inter 8:00-9:00, oni intervjuos Jehoŝua en la radio, Kan Tarbut (Reŝet Alef), FM 104.9. 
La temo: Datreveno de Esperanto, 100 jaroj depost la eldono de la unua libro en Esperanto.

Ni ĉiuj estas bonvenaj aŭskulti.
Gratulojn al Jehoŝua! 
Miĥal kaj Eldad

שלום חברים,

מחר, יום רביעי 26.7.17 בין שמונה עד תשע בבוקר, יראיינו את יהושע ב"כאן תרבות" (רשת א') 104.9 FM.
הנושא: יום ההולדת לאספרנטו, 100 שנה להוצאת הספר הראשון בא-ו.

כולנו מוזמנים להאזין! (:
ברכות ליהושע,
אלדד ומיכל.

לצפיה ב-'הריאיון בעיצומו'
הריאיון בעיצומו
26/07/2017 | 08:29
12
25
איזה יופי.
יכול להיות שידור חוזר הערב גם ברשת ב' הערב. לא יודע פרטים אבל שמתי לב שיש תכנית תרבות בערב שאומרים שהיא שידור חוזר של תכנית הבוקר של כאן תרבות.

לצפיה ב-'למי שהחמיץ'
למי שהחמיץ
26/07/2017 | 08:35
11
31
נדמה לי שאפשר להאזין גם באינטרנט
זה אמור להיות בסוף השעה הראשונה של ההקלטה.

נכון לעכשיו תאריך ה-26.7.2017 עדיין לא מעודכן, כי כרגע השעה השנייה של התכנית אבל נראה לי שמאוחר יותר במשך היום או מחר זה כבר יהיה מעודכן.
לצפיה ב-'תודה רבה, דורון. כי אצלי ברדיו'
תודה רבה, דורון. כי אצלי ברדיו
26/07/2017 | 10:49
20
בשמונה בבוקר כלל לא הצלחתי למצוא את "כאן תרבות", ואז יצאתי לבדיקות, וחזרתי רק הרבה אחרי תשע בבוקר.
אנסה להאזין הערב, ואולי לוותר אפילו על אסיפת דיירים לכבוד זה.
או באינטרנט. תודה!
לצפיה ב-'אתה בטוח ששם התוכנית הוא "גם כן תרבות" ? '
אתה בטוח ששם התוכנית הוא "גם כן תרבות" ?
26/07/2017 | 19:54
9
13
הקישורית שלך מפנה לשם. התכנית של היום עלתה לאתר אבל : 
אי אפשר לשמוע את יהושע לא בסוף השעה , ולא באמצע ( אתה כותב כאן ב 8:29 שהראיון בעיצומו ) . לפי לוח השידורים של מחר ( יהושע צודק - הניווט באתר מזעזע כמו גם סידור המידע ) שם התוכנית בין 7 בבוקר ל 9 אמור להיות "שלושה שיודעים". 

לצפיה ב-'נכון. גם אני התנסיתי בכל זה, והרדיו אצלי עדיין'
נכון. גם אני התנסיתי בכל זה, והרדיו אצלי עדיין
26/07/2017 | 21:42
8
21

מכוון אל רשת ב', ופתוח משמונה בערב ואני שומעת אותו כל הזמן ברקע.
אפילו ויתרתי לשם כך (בלי שום צער) על אסיפת הדיירים של הבניין. כתבתי יפוי כוח לאחד השכנים שיצביע בשמי...

אז נשארו עוד כעשרים דקות, ולא נראה לי שהראיון יכנס לפרק הזמן הזה.
ובקישור, מצאתי גם כבר את היום הנוכחי, אבל לא את הראיון עם יהושע. חיפשתי תוך כדי שהייתי בשיחת טלפון איתו.
לצפיה ב-'מצאתי:1:38:50'
מצאתי:1:38:50
28/07/2017 | 16:31
7
17
זה נראה יותר כמו סוף השעה השנייה.
נורא משעשע, ממש לא מהוקצע
לצפיה ב-'אבל משהו מוזר'
אבל משהו מוזר
28/07/2017 | 16:37
6
19
מדברים על אספרנטו, אבל לא עם יהושע. מוזר! אולי לקחו את מה שהוא אמר בתכנית אחרת והשתמשו בחומר הזה לתכנית הזאת?
לצפיה ב-'Ho ve, אם כן. '
Ho ve, אם כן.
28/07/2017 | 17:30
9
לצפיה ב-'זה מעצבן. מתראיין מישהו בשם נדב הלפרין, כמדומתני.'
זה מעצבן. מתראיין מישהו בשם נדב הלפרין, כמדומתני.
28/07/2017 | 17:51
4
23

או יובל? לא בטוחה. הוא יודע הכל על אספרנטו! אבל הם שניהם אומרים את המילים בא-ו לדוגמה, ואת כולן מבטאים כמו בעברית - במלרע. מעצבן לשמוע את זה, וחבל שלא עלה בדעתם לשאול מישהו שיודע את השפה, ולבטא כבר נכון...
לצפיה ב-'אכן שילוב של בורות עם זחיחות'
אכן שילוב של בורות עם זחיחות
28/07/2017 | 22:00
3
11
לצפיה ב-'נראה לי '
נראה לי
29/07/2017 | 21:32
2
14

שֶׁ-בּוּרוּת לא, כי נאמרו המון דברים נכונים. אבל זחיחות - היתה גם היתה.
לצפיה ב-'הגייה בהטעמה לא נכונה כמוה כבורות'
הגייה בהטעמה לא נכונה כמוה כבורות
30/07/2017 | 00:40
1
12
לומר saluton זה כאילו אמרו בעברית שלום
בחייאת, יש לכם כמה מילים ספורות לומר, אתם לא יכולים לוודא איך הוגים אותן? אז זה מרוב זחיחות ומדושנות עונג, שבכלל לא חשבו שזה נחוץ.
לצפיה ב-'כן.'
כן.
30/07/2017 | 19:26
5
לצפיה ב-'התנצלות על טעות. '
התנצלות על טעות.
27/07/2017 | 06:50
25

היתה זו טעות שלי, שכתבתי שעברו מאה שנה במקום לכתוב 130 שנים, מאז הספר הראשון באספרנטו.

אז כפיצוי, אשלח משהו שכולנו יודעים, אבל קיבלתי אמש, למרות שאינני שייכת ל"קבוצת חובבי היסטוריה" שבהּ זה הובא:
לצפיה ב-'מפגש סוף הקיץ - la somerfina renkontiĝo.'
מפגש סוף הקיץ - la somerfina renkontiĝo.
27/07/2017 | 10:21
17

בוקר טוב חברים,

דיברתי הבוקר עם רונן מ"אלתר נתיב", וסיכמנו לגבי מפגש סוף הקיץ שלנו

המפגש ייערך אי"ה ביום שני, ו' באלול תשע"ז - 28.8.17, בשעה 18:00 בבית הקפה.
הזמנתי מקומות לפלוס/מינוס 25 אנשים, וסיכמנו כרגיל, שכל אחד משלם על עצמו, ולא בחשבון משותף. וסיכמנו גם שיום לפני כן, אתקשר להזכיר לו. לעצמי רשמתי זאת ביומן, שלא אשכח את התזכורת, והוא כמובן רשם אותנו ביומן שלהם.

באחד הימים הבאים, נודיע על כך גם בתפוצת אל"י.
להתראות,
מיכל.

לצפיה ב-'סיפורונים של אלכס אפשטיין באספרנטו'
סיפורונים של אלכס אפשטיין באספרנטו
26/07/2017 | 21:27
1
32
למי שאינו מכיר, אלכס אפשטיין מפרסם סיפורים קצרים עד קצרים מאוד - רבים מסיפוריו הם בני מלים ספורות או משפטים ספורים, ובכל זאת הם סיפורים שלמים. אלכס נתן בחפץ לב את הסכמתו לתרגום מסיפוריו לאספרנטו - ואתם יכולים לקרוא לקט מהם באתר verkoj.com, או בכתובת ישירה ב-http://verkoj.com/verkistoj/alex-epstein/
להנאתכם!
(ותודה לאלדד שסייע בתרגום!)
לצפיה ב-'תודה. לא שמעתי עליו קודם.'
תודה. לא שמעתי עליו קודם.
26/07/2017 | 23:40
9

קראתי עליו עכשיו באינטרנט בכמה מקומות.

חם בפורומים של תפוז

אירוח בנושא תפעול העסק שלך
אירוח בנושא תפעול...
עסוק בתפעול העסק במקום בפיתוחו? מומחה יענה לך על...
אירוח בנושא תפעול העסק שלך
אירוח בנושא תפעול...
עסוק בתפעול העסק במקום בפיתוחו? מומחה יענה לך על...
בפייסבוק שלנו כבר ביקרתם?
בפייסבוק שלנו כבר...
רוצים להיות תמיד מעודכנים במה שקורה בתפוז?
בפייסבוק שלנו כבר ביקרתם?
בפייסבוק שלנו כבר...
רוצים להיות תמיד מעודכנים במה שקורה בתפוז?

הודעות נבחרות

מקרא סימנים

בעלת תוכן
ללא תוכן
הודעה חדשה
הודעה נעוצה
אורח בפורום
הודעה ערוכה
מכיל תמונה
מכיל וידאו
מכיל קובץ