לגלישה באתר בגירסה המותאמת לסלולאר
| הוספת הודעה
הגדרות תצוגה

הגדרות עץ הודעות

מאפייני צפייה

הצג טקסט בתצוגה
הצג תגובות באופן
עדכן
80808,080 עוקבים אודות עסקים

פורום אספרנטו - שפה ותרבות

ברוכים הבאים לפורום "אספרנטו - שפה ותרבות" בארץ הקודש (או כמו שאומרים אצלנו Saluton kaj bonvenon). 
 אליעזר זמנהוף חיבר את השפה הבינלאומית אספרנטו לפני כ-120 שנה כדי שתשמש שפה שנייה לכל בני האדם ותהווה גשר בין תרבויות שונות.
עתה, בעידן האינטרנט, אנו באמת יכולים ליטול חלק בהקמת הגשר הזה, ובשימוש בו. שפת אספרנטו צמחה כמובן על רקע אידיאולוגי מסוים, והיא נושאת בחובה תרבות ורעיונות של שלום, הבנה ואחווה, ואולי מעל הכול - אמונה בטבע האנושי. אנו מאמינים בטבע האדם, ואולי לא בכל הרעיונות בהם האמין זמנהוף. לרוב, מספר הדעות כמספר האנשים. הפורום שלנו הוא פורום פלורליסטי, המזמין דיונים בשאלות אידיאולוגיות ובשאלות רעיוניות קוסמופוליטיות. אי אפשר כמעט לדבר על אספרנטו בלי לדבר על פילוסופיה של שפה, פילוסופיה של תקשורת ושל הבנה בין בני האדם. נשמח לדון כאן בנושאי תקשורת במובן הרחב, אפילו במנותק מאספרנטו - מהי בעצם תקשורת? מדוע היא כל כך חשובה לחלק מאיתנו? האם שפה היא הדרך היחידה לתקשורת? האם שני בני אדם שמדברים באותה שפה בהכרח מתקשרים טוב זה עם זה? מהי בעצם שפה? דמיינו לעצמכם עולם עתידני/דמיוני שבו היינו יכולים לתקשר בטלפתיה עם כולם ולא היה צורך בשפה... ומעבר לכל אלה, כולנו כאן כדי לעזור לכם ולמצטרפים חדשים לתהות על קנקנה של אספרנטו, לסייע בלימוד השפה, בהסברים דקדוקיים, העשרת אוצר המילים וכו'. אז נצלו את הבמה! שלכם, אלדד

הנהלת הפורום:

אודות הפורום אספרנטו - שפה ותרבות

ברוכים הבאים לפורום "אספרנטו - שפה ותרבות" בארץ הקודש (או כמו שאומרים אצלנו Saluton kaj bonvenon). 
 אליעזר זמנהוף חיבר את השפה הבינלאומית אספרנטו לפני כ-120 שנה כדי שתשמש שפה שנייה לכל בני האדם ותהווה גשר בין תרבויות שונות.
עתה, בעידן האינטרנט, אנו באמת יכולים ליטול חלק בהקמת הגשר הזה, ובשימוש בו. שפת אספרנטו צמחה כמובן על רקע אידיאולוגי מסוים, והיא נושאת בחובה תרבות ורעיונות של שלום, הבנה ואחווה, ואולי מעל הכול - אמונה בטבע האנושי. אנו מאמינים בטבע האדם, ואולי לא בכל הרעיונות בהם האמין זמנהוף. לרוב, מספר הדעות כמספר האנשים. הפורום שלנו הוא פורום פלורליסטי, המזמין דיונים בשאלות אידיאולוגיות ובשאלות רעיוניות קוסמופוליטיות. אי אפשר כמעט לדבר על אספרנטו בלי לדבר על פילוסופיה של שפה, פילוסופיה של תקשורת ושל הבנה בין בני האדם. נשמח לדון כאן בנושאי תקשורת במובן הרחב, אפילו במנותק מאספרנטו - מהי בעצם תקשורת? מדוע היא כל כך חשובה לחלק מאיתנו? האם שפה היא הדרך היחידה לתקשורת? האם שני בני אדם שמדברים באותה שפה בהכרח מתקשרים טוב זה עם זה? מהי בעצם שפה? דמיינו לעצמכם עולם עתידני/דמיוני שבו היינו יכולים לתקשר בטלפתיה עם כולם ולא היה צורך בשפה... ומעבר לכל אלה, כולנו כאן כדי לעזור לכם ולמצטרפים חדשים לתהות על קנקנה של אספרנטו, לסייע בלימוד השפה, בהסברים דקדוקיים, העשרת אוצר המילים וכו'. אז נצלו את הבמה! שלכם, אלדד
הוספת הודעה

צרף
תמונה וידיאו קובץ
קבצים המצורפים להודעה

לצפיה ב-'חידת היגיון רע"ה'
חידת היגיון רע"ה
26/02/2020 | 18:05
11
13
אני מקווה שהחידה שאמנם קשה לא תתגלה כשמה. 
Konjunkcio de odinfilo estas verkinto.
Ses literoj.
לצפיה ב-'ֻ Mi timas'
ֻ Mi timas
26/02/2020 | 19:32
4
11
aŭ kiel la britoj diras, mi suspektas
ke ĉi-foje la enigmo estas tro facila...
ĉar mi pensis kio povas esti verkinto, kaj tuj aperis aŭtoro
el tio mi konjektis, ke Toro estis la filo de Odino. Mi ankoraŭ ne kontrolis tion. Espereble, tio veras - poste mi kontrolos
Dankon al la חדאי
החרוץ!
לצפיה ב-'Kiun konjekton vi atingis'
Kiun konjekton vi atingis
26/02/2020 | 23:09
8
ĉu via solvo bonis?
לצפיה ב-'La britoj eble ankaŭ dirus'
La britoj eble ankaŭ dirus
26/02/2020 | 23:10
1
6
ke la onidiroj pri la malfacileco de la enigmo estis tro fruaj. aŭ io tia...
לצפיה ב-'Jes, evidente... :)'
Jes, evidente... :)
27/02/2020 | 00:11
1
לצפיה ב-'aŭ leĥiufine '
aŭ leĥiufine
27/02/2020 | 16:37
3
eble ĝi estis malfacila kaj ĝuste tial vi solvis ĝin rapide.
לצפיה ב-'האם לא נפלה טעות קטנה בחידה?'
האם לא נפלה טעות קטנה בחידה?
26/02/2020 | 19:33
2
7

האם המילה האחרונה היא באמת verkinto, ולא verkisto?

כי הצלחתי לפענח את שאר המילים, כולל אחת שבכלל לא הכרתי, ועוד אחת שבה בכלל לא השתמשתי. אבל המילה האחרונה מבלבלת אותי לגמרי.
לצפיה ב-'אני מציע שכאשר '
אני מציע שכאשר
26/02/2020 | 23:13
1
7
את רואה מילה שאינה מוכרת לך, ואולי אפילו אינה מופיעה במילון, תנסי לחשוב על משהו דקדוקי, כגון מוספית שמצטרפת לשורש, ותפעילי את הידע הדקדוקי כדי לגזור את משמעות המילה בעצמך. ככה לומדים, וזה גם מה שזמנהוף רצה שנעשה.
לצפיה ב-'האמן לי שלא רק שעשיתי זאת, אלא גם חיפשתי במילונים היטב,'
האמן לי שלא רק שעשיתי זאת, אלא גם חיפשתי במילונים היטב,
26/02/2020 | 23:38
9

וגם פירקתי לגורמים (כמו שאהבתי במתימטיקה) כל מילה שלא הכרתי בחידה.
אבל באמת שכחתי לגמרי את inta, anta, onta לצערי, ולכן חשבתי שהיתה לך טעות הקלדה כלשהי במילה זו. אז סליחה. 
לצפיה ב-'כידוע לאנשי צוות החידות - לחידונאי'
כידוע לאנשי צוות החידות - לחידונאי
27/02/2020 | 00:12
2
10

ולכל שאר הפותרים הרבים - לא אוכל לפתור בימים הקרובים. אז כדי לא לעכב את כווווולכם סתם, אני מאשרת לכם להמשיך לחידה הבאה אם תרצו. ואם אתם מעדיפים דווקא לחכות, تفضلو.

לצפיה ב-'האם תהיי עסוקה מבוקר ועד ליל?'
האם תהיי עסוקה מבוקר ועד ליל?
28/02/2020 | 09:38
1
3
לצפיה ב-'אני מעריך'
אני מעריך
28/02/2020 | 14:14
1
שהיא לא תהיה ליד מחשב ביומיים הבאים, ורק בתחילת השבוע הבא היא תחזור לפעילות מחשב רגילה.
לצפיה ב-'אחרי שקיבלתי (כלומר, לקחתי) ארכה של יממה, הנה הדיווח השבועי.'
אחרי שקיבלתי (כלומר, לקחתי) ארכה של יממה, הנה הדיווח השבועי.
25/02/2020 | 23:12
5
14

היינו אמש שבעה חברים במועדון.

אלדד קרא בפנינו מבחר בדיחות מהאוסף של יוסי. תוך כך, הוא דאג לתרגם עבורנו מילים, ולפעמים תרגמנו בעצמנו, כי לכל אחד מאיתנו חסרו מילים אחרות. 
וכרגיל, הוא גם דיבר איתנו בשפות אחרות, בעיקר ביידיש ובגרמנית, + מעט הסברים ע"י מילים באנגלית, וכמובן שיתפנו פעולה איתו. וכמו תמיד, היה משעשע גם בגלל הבדיחות עצמן, וגם בגלל כל המִּסביב ,והצחוקים באספרנטו ובשפות אחרות.

לסרוגין, ובהסכמה שלנו, איטה סיפרה לנו גם כמה וכמה בדיחות מצחיקות מאד בעברית. התירוץ שלה, שבעברית זה נשמע יותר טוב, על משקל ה"ביידיש זה נשמע יותר טוב".

ולאה הזכירה בהקשר לאחת החידות, כמה דברים שלמדה בילדותה בפולנית, אז איטה ואלדד הבינו את הכל, ואלדד גם ניסה לחזור על הדברים.

נהנינו, וחזרנו שמחים וטובי לב. תודה, אלדד! 

בשבוע הבא אין מועדון. יש תחליף מקסיייים. אסור להפסיד: בחירות לכנסת
אל תשכחו ללכת להצביע, הרי אתם/אנחנו כבר רגילים... 
(לו רק הייתי מוצאת מישהו שיחליט בשבילי למי להצביע. אבל אין ברירה, כל אחד חייב "להחליט על עצמו").

להתראות במועדון בעוד שבועיים 
לצפיה ב-'תודה רבה על הדיווח'
תודה רבה על הדיווח
25/02/2020 | 23:47
9
שרי החיוך!
לצפיה ב-'חן חן, מיכל '
חן חן, מיכל
25/02/2020 | 23:59
3
9
אומנם הייתי במועדון, ואפילו טרחתי על הכנת התוכנית והעברתה, אבל נהניתי מאוד לקרוא את הדיווח שלך, ושחזרתי בעיני רוחי את הצחוקים שהיו לנו אתמול... :) 
תודה רבה!
לצפיה ב-'תודה, בכיף. באמת היה מצחיק.'
תודה, בכיף. באמת היה מצחיק.
26/02/2020 | 00:12
2
12

ראית שבינתיים גם אני פתרתי את החידה?
אז הלילה כבר אוכל לחלום על נושאים אחרים. (: 
לצפיה ב-' ובינתיים'
ובינתיים
27/02/2020 | 00:12
1
8
יש כבר חידה חדשה.
והאמת - גם אותה את יכולה לפתור. אבל אני מניח שאת עייפה מדי עכשיו, אז אולי עדיף לישון. 
לצפיה ב-'כן, עדיף מאד לישון לילה טוב. '
כן, עדיף מאד לישון לילה טוב.
27/02/2020 | 00:24
7

ועדיין רק יום רביעי, אבל מברכת כבר בשבת שלום לכולכם. (:
לצפיה ב-'חידת היגיוו רע"ד'
חידת היגיוו רע"ד
24/02/2020 | 18:20
12
10
Spicfrakcio en la domo.
Ses literoj
לצפיה ב-'זאת חידה שהיא'
זאת חידה שהיא
24/02/2020 | 23:14
3
10
אחת הקשות ביותר שלך. 
ניסיונות פיצוח יחלו בימים הקרובים. 
לצפיה ב-'אם היא אחת הקשות ביותר, אז אתה tuj פותר אותה. '
אם היא אחת הקשות ביותר, אז אתה tuj פותר אותה.
25/02/2020 | 00:00
2
5
לצפיה ב-'את צודקת... --- המנטרה עבדה...'
את צודקת... --- המנטרה עבדה...
25/02/2020 | 09:45
1
6
אבל רק כעבור יום אחד...
להלן, בהמשך השרשור...
לצפיה ב-'ברור שאני צודקת. זה כבר ידוע לכל . "בהמשך השרשור", אפתח '
ברור שאני צודקת. זה כבר ידוע לכל . "בהמשך השרשור", אפתח
25/02/2020 | 11:43
4

רק אם וכאשר אפתור בעצמי, ואם אקבל גם אישור לתשובה שלי.

בינתיים חלמתי בלילה על מילה בת 6 אותיות, שנראתה לי אפשרית, אבל בבוקר ועד עתה, לא הצלחתי לשחזר אותה, אלא רק את שלוש האותיות האחרונות שלה. 3 אותיות אלה, נכונות לדעתי. אבל לאן נעלמו שלוש הראשונות? והאם היו נכונות בכלל?
לצפיה ב-' הגיגים:'
הגיגים:
24/02/2020 | 23:17
8
בעצם, הגיג אחד בלבד. מדובר בשש אותיות, ו- en la domo.
חשבתי על ĉambro - שש אותיות.
אבל זה לא מתחבר להמשך:

למצוא spicfrakcio? האם אני אמור לחשוב על תבלין כלשהו באספרנטו, ולחתוך חלק ממנו - ואז אקבל משהו שנמצא בבית?

לצפיה ב-'אהה. למה לא גילית לי ששלחת חידה חדשה? רק עכשיו ראיתי,'
אהה. למה לא גילית לי ששלחת חידה חדשה? רק עכשיו ראיתי,
24/02/2020 | 23:58
7

אבל האמת שלא אוכל לפתור אותה עכשיו, כי אני כל כך עייפה, שאפילו את הדיווח אין לי כוח לכתוב, למרות שיהיה קצר. דוחה אותו למחר בע"ה.
צריכה ללכת לישון, ולקום מוקדם ליום עמוּס.
לצפיה ב-' טוב, כמו שאמרתי לעיל,'
טוב, כמו שאמרתי לעיל,
25/02/2020 | 09:50
2
9
המנטרה עבדה... :)
גיליתי עכשיו מה צריך כדי לפתור את החידה. ראשית, לתת לה זמן. ככל שעובר הזמן, היא משתבחת
שנית, לתת למוח זמן, ולתת לו לחשוב על זה במנותק מהפורום. מה שקרה לי עכשיו, לפני כמה דקות, בנים-לא-נים...
שלישית, להגיד לעצמי שהפתרון אמור להיות פשוט, ולא מסובך, כפי שזה נראה לי ממבט ראשון כששמתי לב לחידה בפעם הראשונה.
אז ניסיתי לשאול את עצמי למה הכוונה ב"תבלין". הרי לא תבחר מילה קשה מדי, זה אמור להיות פתיר. עלתה במוחי אוטומטית המילה "מלח", salo. ואז שאלתי את עצמי כיצד החידה הייתה מנוסחת - האם frakcio de ... תבלין, או תבלין-frakcio. אבל באותה שנייה שחשבתי על salo, הבריק לי שה-frakcio הוא בעצם "חלקיק" באספרנטו, ono, ואז נעשה החיבור המיידי בין sal לבין ono, שיצר את החדר בבית. 

אם כך, בפעם הבאה שאראה שחידה קשה מדי, רק אגיד שטרם פיצחתי, ואולי לא שהיא קשה מדי, כדי לא להגזים...
לצפיה ב-'הצחקת אותי מאוד.'
הצחקת אותי מאוד.
25/02/2020 | 22:54
1
4
ואין צורך לומר שפתרונך נכון.
לצפיה ב-''
25/02/2020 | 23:57
1
נו, א וודאי, זו הייתה גם הכוונה... :) 
לצפיה ב-' זאת לא המילה שעליה חלמתי, אבל פתרתי כרגע. (:'
זאת לא המילה שעליה חלמתי, אבל פתרתי כרגע. (:
25/02/2020 | 17:01
2
5

salono - סלון, חדר אורחים (en la domo).

sal' + ono = salono

'sal - מלח (unu de la specoj).

ono = שבר, חלקיק = frakcio.
לצפיה ב-'שוב עייפה נורא. אדווח על השבוע במועדון רק בערב, כנראה. '
שוב עייפה נורא. אדווח על השבוע במועדון רק בערב, כנראה.
25/02/2020 | 17:04
2
לצפיה ב-'נכון מאוד כמובן'
נכון מאוד כמובן
25/02/2020 | 23:21
5
מצחיק ששכחתי שפרסמתי את החידה. אבל באמת הרגשתי מאוד לא טוב.

לצפיה ב-'ממש כמו החידות שלנו - הנה דוגמה (שהעתקתי מהאינטרנט) לחידה'
ממש כמו החידות שלנו - הנה דוגמה (שהעתקתי מהאינטרנט) לחידה
23/02/2020 | 17:08
6
12

הקשורה לשמו של נגיף הקורונה, והפתרון לצידה:

הנגיף החדש ייקרא  COVID-19

האותיות CO - מסמנות "קורונה"
 VI - מסמנות "וירוס"
 D - מסמנת ,"disease", מחלה
והמספר 19 - מסמן את שנת 2019 - השנה שממש בסופה זוהה הנגיף לראשונה, בעיר ווהאן.

לצפיה ב-'תודה רבה, מיכל. '
תודה רבה, מיכל.
23/02/2020 | 17:17
1
7
.Vi klerigis min
לצפיה ב-'לקח לי רגע להבין. (:'
לקח לי רגע להבין. (:
24/02/2020 | 00:20
6

התכוונת שהִשׂכלתי אותך, נכון?
לצפיה ב-'זה אמיתי?'
זה אמיתי?
24/02/2020 | 02:23
3
7
זה באמת השם של הנגיף?

לצפיה ב-'כן. אמיתי לגמרי!'
כן. אמיתי לגמרי!
24/02/2020 | 10:57
1
9

אם היו כותבים את שם הנגיף באספרנטו, זה היה מן הסתם:

kovido19
לצפיה ב-'(הוספתי בעריכה).'
(הוספתי בעריכה).
24/02/2020 | 11:02
3
לצפיה ב-'כן, ודאי. כך נקרא הנגיף.'
כן, ודאי. כך נקרא הנגיף.
24/02/2020 | 23:12
1
לצפיה ב-' Programo en la klubo, 24.2.20 - תוכנית מועדון יוסי שמר.'
Programo en la klubo, 24.2.20 - תוכנית מועדון יוסי שמר.
22/02/2020 | 20:55
9

Karaj geamikoj,

La proksiman lundon, 24.2.20, Eldad rakontos al ni judajn ŝercojn el la kolekto de Josi Ŝemer.

Farante tion, li ankaŭ instruos al ni novajn vortojn kaj esprimojn, laŭbezone - do ni kaj ridos kaj lernos.

Venu kaj ĝuu la vesperon kun ni,
Miĥal kaj Eldad

שלום חברים,

ביום שני, כ"ט בשבט תש"פ - 24.2.20, יספר לנו אלדד בדיחות יהודיות מהאוסף של יוסי שמר.

תוך כדי כך הוא ילמד אותנו מילים וביטויים חדשים לפי הצורך, כך שנצא גם נשכרים וגם מחויכים.

בואו ותיהנו,
אלדד ומיכל.

לצפיה ב-'דורון, לפני שישה ימים כתבת כאן'
דורון, לפני שישה ימים כתבת כאן
21/02/2020 | 12:43
11

ושכחתי להתייחס לכך. 
כן, ידעתי שלא תוכל להגיע באותו יום ולמה, ותודה על כך שכתבת שהיית בא לכבודי לו יכולת.
אזבאמת שמרתי את ההרצאה שהכנתי לט"ו בשבט, כי היא מאד כוונה לאותו יום דווקא.
אבל היא מתאימה, למעשה, גם לכל יום אחר, ואין צורך להמתין איתה עד ט"ו בשבט הבא. 

החלטתי להוסיף לה עוד ולשפץ אותה, ולתת אותה בהזדמנות אחרת. לא ממש בקרוב, כי יש לי עכשיו המון המון "יציקות" אחרות "על הראש", כפי שאתה נוהג לצטט את הגששים. אבל מתישהו, אכין ואעביר אותה במועדוננו, se Dio volos kaj sen vote. 
לצפיה ב-'הערב צפינו בסרט במועדון. '
הערב צפינו בסרט במועדון.
18/02/2020 | 01:00
11
12

הערב היינו שבעה במועדון. דורון הקרין לנו את הסרט הקנדי משנת 2012/3 - "סטארבק". הסרט דובֵר צרפתית (קנדית) ומעט ספרדית. דורון קיבל אותו מבחור צ'כי, שתרגם את הכתוביות לאספרנטו.
כיוון שראיתי את הסרט לפני כשש שנים, ורוב החברים לא ראו אותו, הצעתי לדורון שאכתוב תקציר, והוא יקרא אותו לפני הצפייה. הוא העדיף שאקרא אותו בעצמי, וכך עשינו.

החברים נהנו מאד מהסרט, ויהושע, שכנראה הכי נהנָה מכולנו, ביקש ממני למסור שמי שהיו יכולים לבוא ולא הגיעו, עשו ממש שטות. (:

למרות שהִכרתי את הסרט, הייתי כנראה היחידה שפחות נהנתה, כי הדיבורים הקולניים מאד של החברים המתלהבים תוך כדי הצפייה (+ פס הקול, השייך כמובן לסרט), לא איפשרו לי להתרכז מספיק בכתוביות בא-ו, שהיו ממש ארוכות. 

אגב, מאוחר יותר נַעֲשָׂה סרט באנגלית, בשם "הטעות הגדולה", המתבסס בדיוק על הסרט "סטארבק". באנגלית, מתרחש הסיפור בברוקלין, בעוד שבצרפתית, זה בקנדה, כמדומתני בעיר טורונטו. (את הסרט באנגלית, אפשר לראות בצפייה ישירה באינטרנט).

תודה לדורון על הקרנת הסרט , שאורכו 109 דקות, ולכן הספקנו לראות הערב את כולו.

*~*~*~*~*~*~*
כיוון שאינני מערבבת כאן כבר בין השפות, אכתוב את התקציר שלי בהודעה הבאה.
לצפיה ב-'תקציר הסרט "סטארבק" באספרנטו, ללא ספוילרים:'
תקציר הסרט "סטארבק" באספרנטו, ללא ספוילרים:
18/02/2020 | 01:30
2
12

La filmo "Starbuck" estas Kanada komedio, pri spermo-donacanto. Fakte, pri seria donacanto de spermo.

La ĉeffiguro de la filmo estas David. Nur post kiam la eksamatino de David informas lin ke ŝi estas graveda, li malkovras (per la advokato de la kliniko) ke li havas 533 infanojn, kiun nun havas pli ol 20 jarojn.

142 el ili faras ĉion por ekscii kiu estas ilia biologia patro.

David laboras transportante viandon al butikoj, kal li havas multajn amikojn kiuj tre amas lin.

Sed lia financa situacio ne estas bona, ĉar li pernis 80,000 dolarojn prunton de gangsteroj. Do li petas la helpon de sia bona amiko, kiu ankaŭ estas sia advokato. k.t.p. , k.t.p. 

לצפיה ב-'הלוואה'
הלוואה
18/02/2020 | 12:14
1
8
תודה על ההקדמה שלך אמש.
רק הערונת: אין דבר כזה 'לקח בהלוואה' באספרנטו, או אולי יש אבל זה מגושם ולא מקובל.
אומרים כך: לווה 80000 דולר:
prunteprenis 80000 dolarojn

הלווה 80000 דולר:
pruntedonis 80000 dolarojn

לצפיה ב-'אה, תודה עכשיו אני נזכרת שגם יהושע העיר לי על כך אמש. '
אה, תודה עכשיו אני נזכרת שגם יהושע העיר לי על כך אמש.
18/02/2020 | 13:19
8

אבל לא תיקנתי, כי הייתי לחוצה לקרוא מהר את התקציר שלי, כדי שמצד אחד יהיה קל יותר למי שלא צפה בסרט, להבין בַּמֶּה מדובר. ועם זאת, לא לגזול יותר מדי זמן, כי ידעתי שאתה ממהר מאד לחזור לְשיעור (שבדיעבד התברר שנדחה ליום אחר:)).
לצפיה ב-'אכן שוטה שבעולם מי שלא הגיע'
אכן שוטה שבעולם מי שלא הגיע
18/02/2020 | 12:18
7
10
היה סרט באמת מוצלח ומפתיע באיכותו. משעשע וגם אנושי ונוגע ללב.
רק תיקון קטן: אכן קיבלתי את הסרט מאספרנטיסט צ'כי, אבל לא בטוח אם הוא תרגם אותו בעצמו, או שקיבל את הסרט מאספרנטיסט אחר, קנדי או מכל ארץ אחרת. כמו שסרטים שאני תרגמתי הוא קיבל, ושמעתי איכשהו שמועה, אולי ממנו, אני לא זוכר, שהקרינו את אחד הסרטים (ימים קפואים) באחד המפגשים האספרנטיסטים בלי שבכלל ידעתי.
לצפיה ב-'נו נו נו נו, כפי שאמרה האחות ב-Gerda malaperis...'
נו נו נו נו, כפי שאמרה האחות ב-Gerda malaperis...
18/02/2020 | 13:35
6
11

אני עידנתי קצת את דבריו של יהושע, שאכן, אמר בפירוש שאלה שלא הגיעו, הם stultoj. 
וכתבתי רק שהם "עשו שטות", בכך שוויתרו על הסרט.

נכון מאד; בנוסף להיותו משעשע, הסרט גם אנושי ונוגע ללב, כפי שכתבת.

ואגב התרגום, חשבתי על משהו שלא הספקתי לומר לך בע"פ, אז אכתוב כאן את השערתי: אני חושבת שמי שתרגם את הכתוביות לאספרנטו, תרגם את הכל, ובמשך רוב הזמן היו בסרט דיבורים רבים ודי מהירים, ולכן היו שורות ארוכות מאד, שלא רק אני (המאותגרת כתוביות בסרטים, אפילו בעברית), אלא אפילו אלדד היה מתוסכל מכך שלא הספיק לקרוא הכל. נראה לי שרק אתה ויהושע הספקתם באמת לקרוא את כל הכתוביות.

לעומת זאת, כשאתה מתרגם, אתה מתחשב (כך התרשמתי) לא רק בהינתן מיטת הסדום של המקום והזמן לכל כתובית, אלא גם בשאיפה לקצר מאד, כדי שאנחנו נספיק לקרוא ולהבין.

מקווה שהסברתי את עצמי בצורה ברורה. 
לצפיה ב-'מאוד קשה לתמצת'
מאוד קשה לתמצת
19/02/2020 | 10:16
5
7
בסרטים הראשונים שתרגמתי הייתי מתרגם הכל, וגם היום עדיין מאתגר לבחור מה נחוץ ומה פחות.
בסופו של דבר גם אם הכתובית ארוכה אפשר לקרוא מה שניתן במסגרת הזמן, ולא להיתפס לתסכול. עם הזמן ייתכן שהקריאה תיהפך למהירה יותר, אבל גם אם לא, לא נורא. יש עוד אינפורמציה, כמו זו שנראית על המסך.
לצפיה ב-'זה בהחלט נכון וברור.'
זה בהחלט נכון וברור.
19/02/2020 | 12:29
4
8

ואם להסביר את הבעיה מהבחינה האישית שלי, במשך שנים הייתי קוראת ספרים לאט, והייתי מתאכזבת מכך. במיוחד כשלמדתי באוניברסיטה, והייתי חייבת להספיק לקרוא המון חומר. 
וזאת, אעפ"י שפעמיים לקחתי קורס לקריאה מהירה, שעזר לי, אבל לא מספיק.

החל משנת 2003 זכיתי להיות חברה ב"קהילת הקוראים המשפיעים" של ווינט וידיעות ספרים. ומאז אני קוראת הרבה ספרים ובמהירות.

עם סרטים, זו בעיה אחרת ומאתגרת: להספיק לקרוא ולהבין את כל הכתוביות באספרנטו (ואפילו בעברית), מבלי להפסיד את מה שקורה בסרט על המסך. משום מה, אותי זה מאתגר מאד, ועלי לאמץ מאד את כוח הריכוז שלי בכך. (לכן גם אמרתי שהרעש המתמשך מסביב, הפריע לי מאד להתרכז וליהנות מהסרט במועדון).
לצפיה ב-'אני מבין, רק יש מצב'
אני מבין, רק יש מצב
20/02/2020 | 15:00
3
4
1. שעצם ההתרגזות גורע עוד יותר מההתרכזות;
2. שאין צורך להתמקד במסך בו-זמנית. ייתכן שזה נקלט גם אם לא מסתכלים. כמו נגנים שמסתכלים גם בתווים וגם רואים בזוית העיין את המנצח. אבל גם כך, לא כל הזמן יש כתוביות, לעיתים אפשר להשלים מידע רק ממה שרואים על המסך, בזמן שלא מדברים.
לצפיה ב-'אפשר, בעיקר כשכבר ראיתי את הסרט. אבל האמת שזכרתי רק את '
אפשר, בעיקר כשכבר ראיתי את הסרט. אבל האמת שזכרתי רק את
20/02/2020 | 16:19
2
5

הסיפור עצמו וחלק מהתמונות. אבל היו דברים רבים שבכלל לא זכרתי מאז 2014.
ובכל מקרה, לי זה לא כיף עם כל הרעש המוגזם. זה כזה מציף כזה. והרי המטרה העיקרית, להבין את הסרט מהאספרנטו. לא?
לצפיה ב-'נכון'
נכון
20/02/2020 | 17:18
1
4
יותר טוב שאמרת מאוחר מדי מאשר שלא תגידי בכלל. לפעם הבאה...
לצפיה ב-'חן חן, אשתדל. '
חן חן, אשתדל.
20/02/2020 | 17:59
4

ומקווה שזה לא ישבית את שמחתם של הצרכנים הצרחנים. 
לצפיה ב-'חידת היגיון רע"ג '
חידת היגיון רע"ג
15/02/2020 | 11:02
41
22
Ĉielul' per la okuloj onigas
Sep literoj
המשך>>
Ĉielul' per la okuloj onigas
Sep literoj
לצפיה ב-'תזכורת לתוכנית המועדון בשני הקרוב - Memorigo al la programo'
תזכורת לתוכנית המועדון בשני הקרוב - Memorigo al la programo
13/02/2020 | 14:42
2
13

שלום חברים,

הנה התזכורת:

ביום שני, כ"ב בשבט תש"פ - 17.2.20, יקרין דורון סרט (קנדי, דובר צרפתית/ספרדית) עם כתוביות באספרנטו.

זה הסרט סטארבק - Starbuck - קומדיה, או דרמה קומית. ראיתי אותו בקולנוע ב-2014, ואני ממליצה עליו בחום.

תקצירון: הסרט מספר על תורם זרע אנונימי, שמתברר לו שיש לו 533 ילדים!
ויותר לא אוסיף, כדי לא לספיילר.

Lundon, 17.2.20, Doron projekcios la filmon Starbuck (kanadan filmon, en la franca/hispana), kun subtekstoj en Esperanto.   

להתראות,
אלדד ומיכל.

לצפיה ב-'Korekto: memorigo *pri* la programo'
Korekto: memorigo *pri* la programo
13/02/2020 | 18:18
1
4
לצפיה ב-'bona korekto '
bona korekto
15/02/2020 | 09:05
8
Ĉi-foje, mi nur havas la filmon, sed mi ne spektis ĝin, kaj vi konas ĝin pli bone. Mi scivolas, ĉu ĝi vere estas parte hispanligva filmo. Kelkfoje, oni mencias ke la filmo estas en dua lingvo eĉ se oni parolas tiun lingvon dum iuj (tre) malmultaj frazoj. Ekzemple, en la norvega filmo kiun ni spektis, estis kelkaj frazoj en la angla, kiam la scenoj okazas en Hispanio.
Certe, se la filmo estas kanada, la ĉefa lingvo estas franca, kaj hispana, ŝajnas al mi, estas marĝena kaj apenaŭ menciinda, sed tion ni konstatos en la proksima lundo.

לצפיה ב-'הפעם, במקום דיווח, סוג של יומן אישי שבועי. '
הפעם, במקום דיווח, סוג של יומן אישי שבועי.
10/02/2020 | 23:44
5
17

הבטחתי להכין לכבוד ט"ו בשבט, אשר חל היום, הרצאה בנושאי ט"ו בשבט בפרט ובוטניקה בכלל. וכדרכי בקודש, מתחילה רק בימים האחרונים. האמת, שבכל יום סוּנג'רתי למשהו אחר, ע"י כמה מבני משפחתי. היה כמובן מעניין, נחמד וכיף איתם, אבל היתה לי הרצאה על הראש...

למעשה, היה לי חומר שאספתי כבר לפני כמה שנים בתיקייה יפה לכבוד ט"ו בשבט. אפילו הדפסתי את החומר בצבע ירוק. דא עקא, שאת הכל כתבתי בעברית. אז חשבתי שכל מה שנותר לי, הוא לתרגם את הדברים לאספרנטו. אבל כשהתחלתי, ראיתי שלא כל מה שכיף לקרוא בעברית ובארמית, מתאים לאספרנטו ולאספרנטיסטים שלנו. 

אז אספתי לתוך תיקייה במחשב, חומרים שקשורים לבוטניקה.
הכנתי ראשי פרקים משתי התיקיות, והתחלתי לכתוב. אלא שביום חמישי בערב, התברר לי שלא יהיה לי כנראה קהל במועדון, לאור תחזיות הקרה הצפויות בסופ"ש ובתחילת שבוע זה. יש לנו כמה חברים אחרי מחלות, או באמצע או לפני... 

כך שביום שישי התקשרתי אל יהושע להתייעצות קצרה, שהתארכה לה. כי בכל העולם ובירושלים ובחיפה, באים בכל מזג אוויר... אמרתי ליהושע שאני לא שייכת לזקני צפת, אבל באמת שאינני זוכרת חורף כל כך קר וכל כך גשום כמו זה, הנוכחי.
אותו זה לא הרשים. הוא טען שהזיכרון שלי לא טוב.
אולי. אבל אני באמת לא זוכרת. 

גם הטענות שלי לגבי סוג הקהל שלנו כיום, ומצב החברים בחורף הקשה הזה, לא הועילו. אז הבטחתי שאני כן אבוא. היתה לי ברירה? יש לי מחויבות למועדון. וחוץ מזה, ידעתי שיש ישיבת הנהלה היום, אם כי תיארתי לעצמי שיגיעו מכסימום ארבעה אסטררנוי.

אלדד הציע שלא אשתגע עם הכנת ההרצאה להיום, אלא אביא משחק. רעיון!!
אבל החלטתי שאני אהיה מוכנה בכל מקרה וליתר ביטחון גם עם התוכנית שהבטחתי, כדי שתהיה אמת בפרסום. וגם אביא משחק (הבאתי, אבל לא סיפרתי ), וההרצאה, מכסימום תישמר לי לשנה הבאה, או למי יודע מתי, אם בכלל...

כיוון שאין לי אפשרות להדפיס, כתבתי את הכל בעט, על דפי טיוטה, אבל היו תיקונים פה ושם. אז גם הקלדתי את הכל.
אחרי זה קראתי לעצמי בקול רם, כדי לבדוק כמה זמן זה יקח, ואם יש צורך להוסיף עוד.
ולבסוף, העתקתי שוב לדפים, כדי לשנן את החומר תוך הכתיבה עם תיקון כמה טעויות, והפעם בכתב ברור ומסודר.
מבחינת התרגום, השקעתי הרבה זמן ועבודה, כי כל התוכן קל ומעניין אותי מאד בעברית, אבל לומר את כל זה באספרנטו, זה כבר לא משחק ילדים, עבורי...

הגעתי בשש וחצי למועדון, ומצאתי שם את יהושע, שהייתי משוכנעת שיבוא, ולא ישלח אותי להיות שם לבד. אבל ציפתה לי הפתעה: גם יהודית א' הגיעה, אעפ"י שהייתי בטוחה שלא תגיע. היא אמרה שברור שהיא באה; היא אוהבת קור.
אני שונאת קור, ומחכה כבר בקוצר רוח לאביב ואפילו לקיץ.   

ישבנו שלושתנו ושוחחנו באספרנטו. הבטחתי ליהושע שאם יבואו הרבה חברים, אפנה את הכסא שלידי, מהתיקים שהנחתי עליו.  סתאאאם, היה שפע כסאות לבחירה. (:
תוך שיחה, למדנו מיהושע כמה דברים, וגם מילים אחדות, והרגשתי שזה סוג של שיעור/שיחה, מה שמתאים באמת למועדון שלנו. והיה מעניין.
בערך בשבע, הוצאתי את התיקייה עם הדפים שהכנתי, ואמרתי שכתבתי הרצאה, אבל לא יודעת אם יש טעם שאקרא אותה בפורום כל כך קטן. קצת התבדחנו על זה, האם זה יהיה "בזבוז" או לא. הם אמרו שאתן אותה עכשיו, ובפעם אחרת, שוב. ויהושע הבטיח שעד ט"ו בשבט הבא, הם ישכחו, ולא יגידו לי ששמעו כבר. 

יחד עם זאת, הם לא אמרו לי להתחיל, וכעבור רגע כנראה בכלל שכחו מהעניין, והמשיכו בשיחה. אז פטפטנו הלאה, ולקראת שבע וחצי, הגיע שלמה, סידר כמה דברים ויצא עם הטלפון. ואז הגיע מיכאלו עם חבר שלא נראה לי מוכָּר.
ויהודית אמרה שעכשיו היא הולכת, כי יש לה עוד מה לעשות. שמחתי על ההזדמנות, ואמרתי שגם אני אלך. כך שהיינו במועדון שעה, ולא השארנו את יהושע לבד. 

אני לא יודעת אם ההרצאה שלי שווה הרבה, כי הבאתי בעצם נקודות שונות אשר קשורות לחג. ועוד נושאים בוטָניים אשר עליהם כתבתי בקיצור, וקשורים לארץ ישראל ולעולם, לבעית הדבורים העולמית והארצית ולצורך בנטיעת עצים.
ועוד נושא אספרנטי-בּוֹטָני, אשר עליו כתבתי לפני שמונה שנים בפורום, והוא מעניין מאד, לדעתי.

לצפיה ב-'אוי, מתנצלת. אני רואה עכשיו כמה הרבה כתבתי, וזה מביך...'
אוי, מתנצלת. אני רואה עכשיו כמה הרבה כתבתי, וזה מביך...
10/02/2020 | 23:49
2
16

אבל אחרי שטרחתי, לא מתכוונת למחוק כלום.
מי שרוצה, יקרא הכל או רק חלק, ומי שלא רוצה - שלא יקרא. "אין אונֵס".

(כנאמר במגילת אסתר א' 8: "וְהַשְּׁתִיָּה כַדָּת אֵין אֹנֵס כִּי כֵן יִסַּד הַמֶּלֶךְ עַל כָּל רַב בֵּיתוֹ לַעֲשׂוֹת כִּרְצוֹן אִישׁ וָאִישׁ.")
לצפיה ב-'תודה רבה, מיכל '
תודה רבה, מיכל
11/02/2020 | 00:15
1
14
קראתי כל מילה...
וכרגיל, הרגשתי שהייתי יחד איתך במועדון. 
בסך הכל נשמע שהיה לכם נעים ומעניין.

אני רק עכשיו סיימתי את העבודה, אז אני פורש לישון, אבל לפני כן הגעתי לפורום כדי לקרוא את הדיווח שלך - ולא התאכזבתי. 
לילה טוב
לצפיה ב-'יופי. תודה על החיזוק, אלדד. (:'
יופי. תודה על החיזוק, אלדד. (:
11/02/2020 | 01:23
4
לצפיה ב-'תודה על העדכון'
תודה על העדכון
15/02/2020 | 08:41
1
9
טוב שקיימתם את המועדון כמו שצריך. רק אני רוצה לעודד אותך לקיים בפעם הבאה את ההרצאה בכל מחיר ולכל קהל שומעים. את טרחת והכנת, ואנשים באו וטרחו. גם אני קיימתי את הרצאתי לאחרונה למעט אנשים יחסית. נדמה לי שהיתה מעניינת (הייתי יכול לעשותה יותר מעניינת אבל לא הספקתי להתכונן כראוי, אבל נדמה לי שהיתה בסדר גמור גם כך). עוד דוגמה מהעבר: הייתה לי הרצאה לפני אולי 20 שנה על אמנות ההייקו באספרנטו. הרצאה די מעמיקה, ספרותית, היסטורית, מודרנית, הכל היה מקופל בתוך הרצאה של שעה. למדתי והתכוננתי הרבה לקראתה. הגיעו רק 6 אנשים (אולי כולל אותי). אבל אני הייתי מרוצה מעצם קיום ההרצאה ומכך שיכולתי ללמד אנשים גם אספרנטו, גם ספרות אספרנטו, וגם בכלל על הייקו. ונדמה לי שאלה שבאו יצאו נשכרים.
אז דיברתם באספרנטו ולמדתם, אולי זה אפילו יצא טוב יותר בשבילך. אבל להבא אל תרתעי מקיום הרצאה אפילו לאדם אחד. אחרת, אנשים יתרגלו למצב שהרצאה אולי לא תתקיים בגלל מזג האוויר, ואולי לא תתקיים בכלל, וזה יכול לערער את תחושת הביטחון וההרגל של לבוא למועדון.
לצפיה ב-'מצד שני אשמח לשמוע את ההרצאה פעם אחרת'
מצד שני אשמח לשמוע את ההרצאה פעם אחרת
15/02/2020 | 08:59
9
כי כידוע לך לא יכולתי להשתתף במועדון באותו יום. לכבודך הייתי מגיע אילו יכולתי, וגם כדי ללמוד משהו.
לצפיה ב-'הערב במועדון יוסי שמר.'
הערב במועדון יוסי שמר.
04/02/2020 | 00:49
12
30

כיוון שלאה ואני הגענו היום לפני כולם, ואלדד הודיע לי שיאחר, לא בזבזנו זמן, אלא התחלנו מיד בדברים שרצינו שתינו לעשות כבר מזמן:
לאה רצתה למצוא חומרים באספרנטו שהשאירה בארון המועדון מזמן, ולא רצתה לאבד אותם. הבעיה היתה, שנהיה שם בלגן בלתי אפשרי, כך שבחיפושים הקודמים שלה, היא לא הצליחה למצוא את מבוקשה.
ואני רציתי כבר מזמן לסדר את הארון שלנו, כיוון שהתפשטנו במשך השנים לשטחים שאינם שלנו, וידעתי שיש שם גם הרבה דברים מיותרים, והבלגן פשוט שיגע אותי.

אז הוצאנו את הכל, מיינּוּ לפי נושאים: כל הכוסות החד פעמיות בקרטון יפה, כל מפיות הנייר בשקית אחת, צלחות, קעריות ומעט סכו"ם בשקית אחרת, וגם מפות השולחן קיבלו שקית משלהן.
יש שקית עם חומר של לאה, יש ערימה של שיעורים מודפסים באספרנטו, ועוד ערימה של חוברות Israela Esperantisto וערימה של חוברות אחרות באספרנטו.
והכל מסודר בצורה קומפקטית, שאינה מבזבזת מקום. 

את כל הניירת של ויצ"ו (כמו האחריות למזגן והוראות שימוש למכשירים שנמצאים שם), שהשתרבבה לתוך הבלגן שלנו, סידרתי יפה, ושמתי להם במקום אחר וזמין.

בשמחה רבה זרקנו ניירת מיותרת, שני בקבוקי מים מינרליים פגי תוקף, וכמה חטיפים וקרקרים - פגי תוקף אף הם - הכל היה טוב עד לפני סוף 2017 
ברוך שפטרנו! ולחשוב שכל זה עבר שם פעמיים את חג הפסח... אני מדחיקה את הרעיון, וטוב שבפסח לפחות אנחנו לא מגיעים למועדון בכלל.

ובדיוק כשסיימנו בשמחה רבה את הכל הכל וכבר רחצנו ידיים, הגיע אלדד, שממש לא הלך לו היום עם האוטובוסים, אבל זה יָצָא הפעם לטובה. 
מרוב שמחה, נתתי חיבוק ללאה, ומיד התחלנו בַּמשחק בהנחיית אלדד.

את המשחק "סמאופיניאולוי" אני אישית ממש לא אוהבת, בעיקרון. גם יהודית כנראה לא משתגעת עליו. אבל האווירה היתה כל כך נעימה, ולמדנו מילים חדשות, והיה לנו ממש כיף. אגב, שני המזגנים היו דלוקים כבר שהגענו, שניהם על 30 מעלות(!), ולא ראינו כל צורך לשנות את הטמפ'. כיבינו אותם רק לפני שיצאנו.

כדי לא לכתוב כאן אף מילה באספרנטו (למען תיעוד המסמך לעתיד), אספר שהספקנו לעבוד על שתי מילים שאלדד הציע:
שולחן
אנציקלופדיה
וכל אחד היה צריך לכתוב 8 מילים שקשורות לכל מילה בתורהּ, ולהתכוון לקלוע לדעת הרוב. (:
כולנו נהנינו מאד מהערב! 

ופרט משעשע: כשיצאנו, ולאה ראתה איפה זרקתי את כל הזבל שלנו, היא אמרה לי שזה לא פח אשפה, אלא מיכל למיחזור. קצת נבהלתי מהרעיון שלא שמתי לב לכך, הוצאתי אחר כבוד את שקיות הזבל משם, והשארתי רק את הניירת. ואילו את הזבל, זרקתי מחוץ לחצר של ויצ"ו, בפח של עיריית תל-אביב - יפו. 

לצפיה ב-'תודה רבה, מיכל,'
תודה רבה, מיכל,
11/02/2020 | 00:23
10
9
לך וללאה, על הסידור היפה של הארון בחדר המועדון, ועל שאר הדברים מהערב.

בסך הכל היה לנו ערב מהנה, ולמדנו לא מעט מילים וצירופי לשון במשחק. ולחשוב שהסבבים העמוסים שהיו לנו במשחק התרכזו רק סביב שתי מילים שהכנתי... האמת היא שהיו באמתחתי עוד שלוש מילים לפחות - לא תיארתי שכל סבב, על כל מילה, ייקח כל כך הרבה זמן. אבל זה אומר שנהנינו, וגם למדנו. 

וכמו שכתבת בהודעה שלך, אכן הגעתי באיחור באותו יום, עקב פקקים שהיו בכבישים, אבל בסופו של דבר יצא שהכל היה לטובה, והגעתי בדיוק כשסיימתם. ועל כך נהוג לומר באספרנטו: Fino bona - ĉio bona
סוף טוב הכל טוב.

לילה טוב,

לצפיה ב-'תודה, אלדד. באמת אומרים כך גם באספרנטו?'
תודה, אלדד. באמת אומרים כך גם באספרנטו?
11/02/2020 | 00:54
9
6

או שזה כמו תרגומים אחרים מעברית, שמשתמשים בהם רק בִּצחוק?
כמו למשל tutan estimon, או להבריז - kranumi?
לצפיה ב-'כך באמת אומרים '
כך באמת אומרים
11/02/2020 | 08:30
8
6
אכן, כך אומרים באספרנטו. 
ליתר ביטחון, בדקתי. הנה ציטוט מתוך אתר טטואבה:
לצפיה ב-'אלדד, חיפשתי היטב בקישור לטטואבה שהוספת, ולא מצאתי את זה.'
אלדד, חיפשתי היטב בקישור לטטואבה שהוספת, ולא מצאתי את זה.
11/02/2020 | 15:07
7
6

גם כשעברתי לדף השני, לא מצאתי. היו תרגומים של משפטים אחרים לגמרי.
אבל לא משנה. אני סומכת עליך, ולא באמת אִכפת לי מה שכותבים בטטואבה. (:
לצפיה ב-'מוזר... אני מעלה עבורך מחדש'
מוזר... אני מעלה עבורך מחדש
11/02/2020 | 18:26
6
9
את הקישור לביטוי הזה בטטואבה. בראש העמוד כתוב
Fino bona, ĉio bona

בהמשך - אותו הביטוי או ביטויים דומים בכל מיני שפות, כולל גרמנית. 

הנה הקישור:
https://tatoeba.org/eng/sentences/search?query=%22fino+bona+%c4%89io+bona%22&from=und&to=und
לצפיה ב-'תודה. עכשיו זה בסדר וברור.'
תודה. עכשיו זה בסדר וברור.
11/02/2020 | 20:34
5
4

איזו שפה זאת? היא נראית לי כמו הולנדית, אבל הרמקול כבוי (הוא דלוק רק במתי מעט שפות):
Alles goed eindig goed.
על הדגל לצידה כתוב AFR. האם הכוונה לדרום אפריקה?
לצפיה ב-'הכוונה לשפה אחות להולנדית, '
הכוונה לשפה אחות להולנדית,
11/02/2020 | 20:39
4
7
שפת אפריקאנס (אכן, מדוברת בדרום אפריקה).
לצפיה ב-'אה, אז בעצם ניחשתי נכון. (:'
אה, אז בעצם ניחשתי נכון. (:
11/02/2020 | 20:46
3
5

למה לא כל הרמקולים פתוחים? חבל.
כנראה מסיבות טכניות. Ĉu ne?
לצפיה ב-'לא.'
לא.
11/02/2020 | 20:51
2
5
לא את כל המשפטים הקליטו, כך שמשפט שאין לו הגייה קולית - אין רמקול לצדו. :) 
לצפיה ב-'יש לצידו רמקול, אבל בצבע אפור בהיר, ועליו קו מחיקה. '
יש לצידו רמקול, אבל בצבע אפור בהיר, ועליו קו מחיקה.
12/02/2020 | 00:00
1
4
לצפיה ב-'נכון. זו ברירת המחדל, אם אינני טועה.'
נכון. זו ברירת המחדל, אם אינני טועה.
15/02/2020 | 11:25
6
כלומר, מופיע רמקול מחוק, וזה אומר שעדיין אין קובץ קול למשפט הזה.
לצפיה ב-'כל הכבוד'
כל הכבוד
15/02/2020 | 08:50
8
מצטרף לחיבוק...
לצפיה ב-'תוכניות שלושת השבועות הקרובים במועדון.'
תוכניות שלושת השבועות הקרובים במועדון.
02/02/2020 | 21:43
3
13

שלום חברים,

1. כידוע לכם כבר, וזאת רק תזכורת: מחר, ח' בשבט תש"פ - 3.2.20, אלדד ינחה את המשחק samopiniuloj.

2. ביום שני, ט"ו בשבט תש"פ - 10.2.20, אעביר (מיכל) הרצאה/שיחה לכבוד ראש השנה לאילנות = ט"ו בשבט.

3. ביום שני, כ"ב בשבט תש"פ - 17.2.20, יקרין דורון סרט (קנדי, דובר צרפתית/ספרדית) עם כתוביות באספרנטו.
זה הסרט סטארבק - Starbuck - קומדיה, או דרמה קומית. ראיתי אותו בקולנוע ב-2014, ואני ממליצה עליו בחום.

תקצירון: הסרט מספר על תורם זרע אנונימי, שמתברר לו שיש לו 533 ילדים!
ויותר לא אוסיף, כדי לא לספיילר.

אגב, באותו ערב תתקיים גם הישיבה החודשית של ההנהלה, כך שנקרין את המשך וסוף הסרט בן 109 הדקות, בשבוע שלאחר מכן (24.2.20)

להתראות,
אלדד ומיכל.

לצפיה ב-'Klubaj programoj en la proksimaj tri semajnoj'
Klubaj programoj en la proksimaj tri semajnoj
03/02/2020 | 00:34
4

Karaj geamikoj,

Jen memorigo:

1. Morgaŭ, lundon, 3.2.20, kiel vi scias, Eldad gvidos la ludon SAMOPINIULOJ.

Poste:

2. Lundon, 10.2.20, Miĥal gvidos prelegon/konversacion okaze de Tu Biŝvat. 

3. Lundon, 17.2.20, Doron projekcios la filmon Starbuck (kanadan filmon, en la franca/hispana), kun subtekstoj en Esperanto. 

La saman vesperon okazos ankaŭ la monata estrarkunsido. Do la daŭrigon de la 109-minuta filmo ni projekcios en la sekva semajno (24.2.20).

Venu kaj ĝuu la programon kun ni, 
Miĥal kaj Eldad

לצפיה ב-' תיקון טעות בהודעה על תוכניות המועדון '
תיקון טעות בהודעה על תוכניות המועדון
03/02/2020 | 15:14
1
4

שלום חברים,

בסוף ההודעה על תוכניות המועדון ששלחנו לכם אמש, כתבתי:

"אגב, באותו ערב תתקיים גם הישיבה החודשית של ההנהלה, כך שנקרין את המשך וסוף הסרט בן 109 הדקות בשבוע שלאחר מכן (24.2.20)." 

אבל ישיבת ההנהלה לא תתקיים באותו יום, אלא כבר בשבוע השני של פברואר, כלומר ב-10.2.20.

אי לזאת, ב-17.2.20 יוקרן הסרט, ככל שנספיק. כדאי להגיע בזמן.

מתנצלת על הטעות שלי,
מיכל.

לצפיה ב-' korekto de eraro nome de Miĥal'
korekto de eraro nome de Miĥal
03/02/2020 | 17:05
4

Saluton karaj geamikoj,

Ni volus korekti eraron en nia hieraŭa letero:

La estrarkunsido NE okazos je 17.2.20, sed je 10.2.20 (la dua semajno de februaro).

Sekve, ni projekcios la filmon je 17.2.20, tiom kiom la tempo sufiĉos. Do indas tiam alveni al la klubo ĝustatempe, por ne maltrafi ĝin.

Amike,
Miĥal kaj Eldad

לצפיה ב-'נעמה יששכר שוחררה +כמה שאלות :)'
נעמה יששכר שוחררה +כמה שאלות :)
30/01/2020 | 09:33
2
20
מילים שקשורות לאירוע
1 שיחרור ממאסר
2 עוול
3 תיקון עוול
4 חטיפה .
ועוד מילה בלי קשר : האים טרול זה טרולוסו או קובולדו
לצפיה ב-'הצעה לתרגום'
הצעה לתרגום
01/02/2020 | 21:04
1
16
שחרור ממאסר: Liberigo de enprizonigo
(הערה: מאסר יכול להיות גם malliberigo, אבל אז liberigo de malliberigo... המסר ברור...
עוול: maljustaĵo
תיקון עוול: אין לי כרגע רעיון
חטיפה: forkapto
לגבי טרול את המילה הראשונה אני לא מכיר, ואני מניח שתלוי בהקשר.
לצפיה ב-'המילה "טרול"'
המילה "טרול"
01/02/2020 | 23:19
16
היא trolo באספרנטו.
דיברתי בזמנו גם על koboldo, אבל זה משהו שונה. "טרול" בפורומים ובתחום המחשבים הוא כנראה trolo באספרנטו.
לצפיה ב-'חידת היגיון רע"ב'
חידת היגיון רע"ב
31/01/2020 | 10:41
15
15
אלדד המליץ על יום-יומיים הפוגה, ומיכל ביקשה ואף הפצירה אישית שזה יהיה לפני שבת, ורצוי בבוקר. אז אני מקווה שיום אחרי הפתרון של אלדד עונה איכשהו על רצון כוווולם.
בסוף לא שיניתי את מספור חידת רע"ב לרעא"א, אבל אם ממש תתעקשו, נסדר גם את זה. נגיד שזה רעב לידע ולהצלחת אספרנטו.
הקדמות רבות לחידה קצרה, משל היינו ספר בישול
Neĉeestanto kiel 51 Romianoj
Du literoj
לצפיה ב-'Nekredeble'
Nekredeble
31/01/2020 | 10:51
12
צ'ו פצילה אניגמו? אבלה...
שיינס קה צ'י פויה התעלית על עצמך בקושי של החידה...
טוב, גלגלי השיניים התחילו לעבוד כבר מעכשיו. 
יום נפלא, דורון.
לצפיה ב-' אני מנסה '
אני מנסה
31/01/2020 | 10:54
2
10
לחשוב... אז ככה, אם זה רק שתי אותיות, משמע - שם גוף. בהתחלה קפץ לי mi - אבל זה כמובן לא מתאים משום בחינה שהיא.

נדמה לי שאם מדובר על מישהו שלא נמצא - בעברית זה יהיה "הוא", ובאספרנטו - li. אני זוכר במעומעם שבספרות רומיות זה יהיה LI, ואכן - 51. אבל אבדוק את עצמי. 
לצפיה ב-' Nekredeble'
Nekredeble
31/01/2020 | 10:57
1
10
מסתבר שלרגע לא הייתי בטוח ש-L אכן מייצגת את המספר חמישים בספרות רומיות. מה שאומר שדי שכחתי את ה"ספרה" הזאת...

חידה יפה. ותודה שרעננת לי מחדש את הספרות הרומיות בזכרוני. 
לצפיה ב-'יופי'
יופי
31/01/2020 | 16:22
4
לצפיה ב-' אתה כנראה רע"ב לפותרים...'
אתה כנראה רע"ב לפותרים...
31/01/2020 | 11:29
2
13
51 כותבים ברומית LI ומצד שני Li באספרנטו זה הוא/היא ( שלא בהכרח פה - אבל אולי שם ... ) 
לצפיה ב-'ברוך הבא'
ברוך הבא
31/01/2020 | 16:24
8
ונכון. אתה מוזמן להצטרף למעגל הקבוע והמובחר של הפותרים.
לצפיה ב-'ונחמד המשחק מילים שלך'
ונחמד המשחק מילים שלך
31/01/2020 | 16:38
9
רק עכשיו הבנתי
לצפיה ב-'דורון, ממש תודה לך!!'
דורון, ממש תודה לך!!
31/01/2020 | 13:13
9

אפילו ששלחת כבר בבוקר, רק עכשיו הגעתי לכאן וראיתי, כי עד עכשיו הייתי עסוקה במשהו שרציתי לעשות עבור אלדד. קשור לסרט של נדב לפיד, שאמרתי לך אמש.

ובכן, לא, עדיין לא פתרתי אותה. 

החידה נראית הפעם איכשהו שונה מהאחרות, ומקורית. כנראה כי היא קצרצרונת, וגם הפתרון רק בן שתי אותיות. אז זה דווקא מאתגר ומושך אותי לנסות. 

אז זאת אעשה: כיוון שהשמיים התבהרו אחרי הגשם, והשמש הפציעה , אעתיק את החידה לפתק, אתלבש חם, ואעשה הליכה כדי להביא עיתונים לשבת, שיהיה לי מצב רוח טוב. וכך אוכל לחשוב בדרך על חידתנו החדשה. תודה!
לצפיה ב-' עדיין לא תשובה.'
עדיין לא תשובה.
31/01/2020 | 15:44
1
12

יש להניח שבספרוֹת 51 לא התכוונת למספרו האטומי של היסוד הכימי אנטימון, שסימנו (בשתי אותיות) Sb כלומר, Stibium.

לא מצאתי באף מילון ובשום צורה את המילה Romianoj, אז שאלתי את אלדד אם יתכן שטעית בהקלדה, והתכוונת ל-romanaj - רומאים?
אלדד כתב לי שלא טעית וכתב איזו מילה שמתקן השגיאות של הטלפון שינה לו, אבל אולי זה דווקא לטובתי: המילה "אומים".

שמתי לב שאת אותה מילה, כתבת באות (R) גדולה, ובוודאי יש לכך סיבה.
אז מה יכול להיות NR?

חשבתי גם על 51 הכוכבים שבדגל ארה"ב - US.

בינתיים לא התייחסתי אל הלא-נוכח או הנעדר - Neĉeestanto או ה-forestanto.

אבל אם לא אעבור עכשיו מיד לעבודות הבית, לא יהיה לי אוכל לשבת, והכביסה הרטובה לא תיתלה מעצמה על החבלים. (העיקר שיש לי עיתונים:)).
שבת שלום, בינתיים.

לצפיה ב-'השכלתי, ואני בטוח שתעלי על הפתרון'
השכלתי, ואני בטוח שתעלי על הפתרון
31/01/2020 | 19:43
3
מקווה שיבזיק לך.
אחרת את יודעת, שק הרמזים ממתין לשעתו.
לצפיה ב-' מצאתי כרגע עוד משהו, שלא יודעת אם שייך:'
מצאתי כרגע עוד משהו, שלא יודעת אם שייך:
31/01/2020 | 15:50
1
9

מלון נציונלה ברומא:

Via Nazionale, 51, 00184
Roma RM

ומה שמצחיק, שאחותי וגיסי בדיוק חזרו כרגע מרומא, הם עדיין בנתב"ג. אבל ממלון אחר. בפיאצה ברבריני.

לצפיה ב-'לא אבל תראי משהו'
לא אבל תראי משהו
31/01/2020 | 16:33
10
Romanoj אכן אם מורידים את ה-anoj מתקבל השורש rom, ו-Romo זו העיר רומא.
אני כתבתי romianoj וכשמורידים את ה-anoj מתקבל השורש romi ו-Romio זה רומא מסוג אחר...
לצפיה ב-' שבוע טוב. פתרתי. (:'
שבוע טוב. פתרתי. (:
01/02/2020 | 18:51
2
9

LI = 51, "כמו באותיות רומיות". 
ו-LI = הוא = לא נוכח, כלומר, נסתר.  

היתה לי בעיה, שלא ידעתי שבאספרנטו יש הבדל בין
romo - רומא, של ימינו ו-
romio - רומא העתיקה (רומי)
והבעיה השנייה: שאומנם למדתי בביה"ס את הספרות הרומיות, אך לא זכרתי באיזו סִפרה מציינים 50 (ובאיזו ספרה מסמנים 500), ועכשיו כבר אזכור. עם שאר הספרות אין לי בעיות.

החידה הזאת מצאה חן בעיני, גם אם לא הצלחתי לפתור אותה במהירות.
קצרה וקולעת!
לצפיה ב-'כל הכבוד, מיכל'
כל הכבוד, מיכל
01/02/2020 | 20:42
1
6
ידעתי שתגיעי לזה במהרה. אבל אילו לא היית מגיעה לזה, הרמז היה אמור להיות שאת בת של מורה למתמטיקה.
אני לא יכול כבר לחכות לחידה רע"ג! אבל בכל זאת נעשה הפסקונת.
לצפיה ב-'תודה, דורון.'
תודה, דורון.
01/02/2020 | 21:10
5

נכון, זה היה יכול להיות רמז לא רע. (:
ואני משכתי את ה-51 בהתחלה לכיוון הכימי, שלי...
לצפיה ב-'רמזונצ'יקונל'ה'
רמזונצ'יקונל'ה
29/01/2020 | 22:06
12
19
אך תתרגמו לעברית את kaŭzo? ייתכן יותר מתרגום אחד...
לצפיה ב-'זה היה צריך להיות במקום אחר'
זה היה צריך להיות במקום אחר
29/01/2020 | 22:25
8
תחת החידה, אז אם אפשר, אלדד, תעביר. אם לא, נישט געפרלאך
לצפיה ב-' רק התרגום לעברית, ובחזרה לאספרנטו:'
רק התרגום לעברית, ובחזרה לאספרנטו:
30/01/2020 | 00:37
9

kaŭzo - סיבה, גורם.
אני לא יודעת איך זה אמור לרמוז ולעזור.
גורם - faktoro.

יש מילה enormulo? מישהו ענק?

בקיצור, אני לא יודעת לפתור.
יודעת רק שהפתרון הוא: [email protected]@mulo.
X = @

לצפיה ב-' חושבת שמצאתי, כי זה הציק לי כל הערב, ורק עכשיו אוכל'
חושבת שמצאתי, כי זה הציק לי כל הערב, ורק עכשיו אוכל
30/01/2020 | 02:04
3
7

ללכת לישון.

entimulo - חבר קרוב

אבל אני לא יודעת להסביר את ה-ti. איך הוא מתקשר ל-kaŭzo, ובעיקר, איך הוא מתקשר לתרגום לעברית - גורם?

פשוט חיפשתי באופן טכני, זוגות שונים של אותיות, שאותן הכנסתי במקום ה-XX שלמעלה.
ומה הקשר בכלל ל-en la forumo? האם יש בפורום חברים קרובים? דווקא בפורום? תמהתני.

אז אולי זה בכל זאת לא הפתרון. אבל כל כך שמחתי כשמצאתי מילה אמיתית, שמסתדרת עם הנתונים שהיו לי, והיא בת 8 אותיות, כנדרש.

לצפיה ב-'noch nicht'
noch nicht
30/01/2020 | 10:57
2
8
כל הכבוד על ההתקדמות שלך וגם של אלדד עד כה.
הצרחק קצר ויש עוד רמזים שנתנו לאחרונה .
יש או יכולה להיות מילה כזו לאדם ענק, אבל לא זה הפתרון
לצפיה ב-'דורון, נדמה לי שלא'
דורון, נדמה לי שלא
30/01/2020 | 10:59
6
בדקת את הפתרון שלי לחידה שלך, בשרשור שלמטה... :) 
לצפיה ב-'.Ich habe schon gar keine Geduld für dieses Rätsel'
.Ich habe schon gar keine Geduld für dieses Rätsel
30/01/2020 | 14:32
3
לצפיה ב-'ho ve, נראה לי שהפתרון שלי שגוי. '
ho ve, נראה לי שהפתרון שלי שגוי.
30/01/2020 | 09:42
5
4
לצפיה ב-'אפילו ב-PIV לא מצאתי!'
אפילו ב-PIV לא מצאתי!
30/01/2020 | 09:58
2
לצפיה ב-' מיכל, אתן לך רמז:'
מיכל, אתן לך רמז:
30/01/2020 | 11:04
3
6
למעשה, את כמעט פתרת. 
נשארו רק שתי אותיות חסרות, בין המילית שבהתחלה למילה שבסוף. מה שאני מציע לך זה לנסות להגיד במוח את המילה שלמה תוך שתילת אותיות בפנים (שתי אותיות) באופן אקראי - כי נראה שעד עכשיו את לא מצליחה לאתר את הצירוף המתאים. המוח ימצא לך לבד מה שמתאים, וברגע שהוא ימצא - את תדעי מיד שזה הפתרון, וזה גם יסתדר לך עם האגף השני - en la forumo.

כלומר, בכל פעם שאת מגיעה למילה מוזרה, או כזאת שאת צריכה לחפש אותה במילון, זה לא רעיון טוב, כי זה לא יסתדר לך עם en la forumo... :)

בהצלחה! ושוב, את אמורה להגיע למילה מוכרת, לא למשהו שנראה כמו entimulo או מילים אחרות שאף פעם לא הכרת.. 
לצפיה ב-'ושגם PIV ומורז'אן אף פעם לא הכירו. '
ושגם PIV ומורז'אן אף פעם לא הכירו.
30/01/2020 | 14:36
2
7

תודה אלדד, אבל זה מה שעשיתי כבר יום וחצי. כי היה לי כבר הכל, חוץ משתי האותיות שלא הצלחתי למצוא. 
לצפיה ב-'כתבתי לך עוד הודעה'
כתבתי לך עוד הודעה
30/01/2020 | 20:20
1
4
להלן, בשרשור שלמטה.
לצפיה ב-'נחמד. אעבור לשם.'
נחמד. אעבור לשם.
30/01/2020 | 21:06
2
לצפיה ב-'תוכנית מועדון יוסי שמר - 3.2.20 - Kluba programo lundon '
תוכנית מועדון יוסי שמר - 3.2.20 - Kluba programo lundon
30/01/2020 | 17:20
4

Karaj geamikoj, 

Lundon, 3.2.20, Eldad gvidos en la klubo nian ŝatatan ludon SAMOPINIULOJ.

Tiu ĉi programo ne okazis antaŭ kelkaj semajnoj, ĉar la kluba renkontiĝo ne okazis.

Venu, ludu kun ni, praktiku vian Esperanton kaj lernu novajn vortojn!

Bonvolu kunporti paperon kaj skribilon. 

Ĝis la revido en la klubo, 
Miĥal kaj Eldad

שלום חברים,

ביום שני, 3.2.20, אלדד ינחה במועדון את המשחק SAMOPINIULOJ. התוכנית, שהייתה אמורה להיערך במועדון לפני מספר שבועות, לא התקיימה כי המועדון לא נפגש אז. 

זהו משחק חביב ודי ותיק, עוד מתקופתו של יוסי שמר, שהמועדון קרוי על שמו. מזמן לא שיחקנו בו, וזו הזדמנות הן לתרגל את האספרנטו של כל אחד מאתנו והן ללמוד מילים חדשות ולפתח את כישורי השפה.

כדאי להביא אתכם נייר וכלי כתיבה, וגם מצע שתוכלו לכתוב עליו.

בואו, תיהנו איתנו, תרגלו את האספרנטו שלכם - ותוכלו גם להעשיר את אוצר המילים שלכם.  

להתראות,
אלדד ומיכל

לצפיה ב-'Do, לפני כ-24 שעות התחלנו את התוכנית במועדון. '
Do, לפני כ-24 שעות התחלנו את התוכנית במועדון.
28/01/2020 | 18:59
4
19

אינני נוהגת לציין מי הגיעו בכל שבוע למועדון, אלא רק את מי שתרמו במיוחד, או הביאו כיבוד וכיו"ב, וכמה היינו.
אבל דורון, אם כבר ציינת את השמות הפעם, אז אוסיף ואוֹמר שגם לאה השתתפה, ובסך הכל היינו שישה אמש.

דורון נתן לנו את התוכנית כמובטח בהודעה, והדגים בפנינו על המסך, כיצד יוצרים כתוביות לסרטים (באספרנטו). החל מהשלבים הטכניים הנחוצים כדי להתחיל, דרך שיקולי ניסוח שאופייניים במיוחד לכתוביות, ושיקולי הזמן המוקדש לכל כתובית.

הוא הדגים באמצעות קטעים מסרטים ישראליים, שתורגמו (על-ידיו) לאספרנטו.
בהמשך ההרצאה, התנדבו יהושע ואלדד לתרגם ביחד עם דורון כמה כתוביות מהסרט הישראלי "הלהקה". דורון ישב ליד תוכנת תרגום הכתוביות, וכולנו ראינו על המסך כיצד הכתוביות נוצרות ומוקרנות, ועל איזה בעיות יש להתגבר תוך כדי התרגום. כלומר, לוותר לפעמים על מילים מסוימות, לקצר משפטים או לשנות ניסוחים באספרנטו, כך שיתאימו גם בתוכן וגם בקוצר היריעה, כלומר, הזמן והמקום המוקצבים לכל כתובית. ולדאוג שהכל יוכל להיקרא ע"י הצופים במהירות, כדי שיבינו את המתרחש על האֶקרָן.
אה, ועוד משהו: יש להתאים את שפת התרגום לשפה - הגבוהה, המדוברת, הילדותית או איזה שתהיה - לשפת הסרט במקור!

ההרצאה היתה מעניינת מאד, כפי שתוכלו לראות גם בתמונה להדגמה, שדורון שלח בשרשור הקודם:
ראיתי בעבר את דורון מתרגם בפועַל, ואני יכולה להעיד שזאת עבודת נמלים, לא פשוטה בכלל, ודורשת המון המון זמן וסבלנות.
אומנם, אחרי שמִּתְרגלים לעבודה מבחינה טכנית, אפשר להתייחס אליה קצת כמו אל משחק, ולהשקיע את מרב המאמץ בתרגום עצמו, ובהתאמתו למקום ולמשך הזמן הנתונים.

בסיום עבודת התרגום וההתאמה של כל הכתוביות, עדיין אי אפשר לנוח על זרי הדפנה; מכיוון שהתרגום נכתב בשיטת ה-X (מהשפה האנגלית), יש להורות לתוכנה לתקן ולהעביר את כל האותיות עם ה-X לשיטת הצ'פלוי. גם את האותיות הקטנות, וגם את האותיות הגדולות. כלומר, שישה זוגות של אותיות, וכמובן לא לשכוח אף אחת. (:

ואז, נעים מאד לראות את הכתוביות האספרנטיות עם כל הצ'פלוי הנדרשים, וליהנות מהמראה המודפס.

תודה לדורון 

לצפיה ב-'איזה יופי כתבת, מיכל'
איזה יופי כתבת, מיכל
28/01/2020 | 23:15
1
8
גם מדויק מבחינה תכנית, וגם מחמיא.
יכטלת לכתוב את הסיקור שלך תחת השרשור שכבר פתחת בנושא, אבל אולי  רצית להבליט?
לא הרגשתי שציינתי את הנוכחים, ובאמת לא ציינתי אותן כמקשה אחת אלא בהקשרים שונים. נהניתי מהשאלות של לאה ומההתעניינות שלה בנושא הקצת טכני הזה.
הרצאה כזו לא שגרתית היתה נהנית מעוד כמה אנשים, והם היו נהנים ממנה.
מצד שני זכיתי בקהל מובחר במיוחד, וכולנו נהנינו זה מבחירותו של זה.

לצפיה ב-'תודה. באמת השתדלתי. '
תודה. באמת השתדלתי.
28/01/2020 | 23:56
4
לצפיה ב-'יפה מאוד, מיכל! '
יפה מאוד, מיכל!
29/01/2020 | 22:17
1
8
תיארת מאוד יפה את מהלך המפגש.

לצפיה ב-'תודה, אלדד. (:'
תודה, אלדד. (:
30/01/2020 | 00:41
3
לצפיה ב-'חידת היגיון רע"א'
חידת היגיון רע"א
26/01/2020 | 22:03
49
26
אנו בתקןפת החגים. ודאי הבחינותם שאך לפני שתי חידות היה לנו מספר ראשוני, והשמחה היתה גדולה. כעת  בקושי נרגענו ואנחנו שוב במספר ראשוני: רע"א (ראש ענף אשכבות?),
ובאמצע היה לנו יובל של 270. אני לא מספיק לנוח מהחגיגות, ומי ייקח את הקטנים מהגן?
והרי החידה החגיגית:
Interne de kaŭzo pri...
המשך>>
אנו בתקןפת החגים. ודאי הבחינותם שאך לפני שתי חידות היה לנו מספר ראשוני, והשמחה היתה גדולה. כעת  בקושי נרגענו ואנחנו שוב במספר ראשוני: רע"א (ראש ענף אשכבות?),
ובאמצע היה לנו יובל של 270. אני לא מספיק לנוח מהחגיגות, ומי ייקח את הקטנים מהגן?
והרי החידה החגיגית:
Interne de kaŭzo pri azeno kaj ĉevalino en la forumo.
ok literoj

לצפיה ב-'הדיווח - מחר. הכתבת נרדמת. היה שווה ומי שלא בא - הפסיד.'
הדיווח - מחר. הכתבת נרדמת. היה שווה ומי שלא בא - הפסיד.
28/01/2020 | 00:07
4
11
לצפיה ב-'ליל מנוחה לכתבת המסורה,'
ליל מנוחה לכתבת המסורה,
28/01/2020 | 00:23
1
14
אני מנסה לעבוד עוד קצת עכשיו, כדי להספיק לתרגם עוד כמה עמודים (במקום הזמן שהייתי היום במועדון...). 

אבל באמת היה שווה, כמו שאמרת. 
לצפיה ב-'נעים לשמוע'
נעים לשמוע
28/01/2020 | 09:32
10
ואני בטוח שאם היית נכנס לתרגום סרטים, היית עושה עבודה מעולה ביותר ואיך לומר- ege plaĉa. פשוט בניגוד ליהושע שבא כדף סוגשל חלק, אתה משוקע בתרגום טקסט כתוב, אבל בסוויצ׳ קטן אני מרגיש שהיית יכול להיות מעולה אפילו יותר מהיכולות שיהושע הפגין אמש. אני מרגיש את זה בכנות.
לצפיה ב-'מקווה שתקומי במצב טוב'
מקווה שתקומי במצב טוב
28/01/2020 | 09:25
12
וכבר בלתי מקוררת. וגם אלדד.
ואני מקווה שבאתי אתמול. אני שונא להפסיד חחח
אני חזרתי ממש עייף, ועוד מיהרתי ואף איחרתי בשתי דקות לטאי צ'י. אבל היה בסוף שיעור מצוין.
לצפיה ב-'והנה תמונה מההרצאה'
והנה תמונה מההרצאה
28/01/2020 | 11:28
34
הנה התמונה, וסימנתי במסגרות את הזמן המוקדש לכל כתובית.
לצערי היו לא רבים, אבל כל מי שהיה הביע עניין אמיתי בנושא (אנריקה חשבה שלא תגיע בגלל שיעור במקום אחר, אבל הצליחה במאמץ להגיע לסוף).
לצפיה ב-'היי נפגשים היום כרגיל ? :)'
היי נפגשים היום כרגיל ? :)
27/01/2020 | 14:17
1
11
:)
לצפיה ב-'כן, היום יש הרצאה מעניינת '
כן, היום יש הרצאה מעניינת
27/01/2020 | 14:26
14
על תרגום כתוביות לאספרנטו. 
אתה, וכולם, מוזמנים. 

חם בפורומים של תפוז

חפשו אותנו גם באינסטרגם
חפשו אותנו גם...
פודי תפוז - האינסטגרם החדש כל התמונות של...
חפשו אותנו גם באינסטרגם
חפשו אותנו גם...
פודי תפוז - האינסטגרם החדש כל התמונות של...
בפייסבוק שלנו כבר ביקרתם?
בפייסבוק שלנו כבר...
רוצים להיות תמיד מעודכנים במה שקורה בתפוז?
בפייסבוק שלנו כבר ביקרתם?
בפייסבוק שלנו כבר...
רוצים להיות תמיד מעודכנים במה שקורה בתפוז?

הודעות נבחרות

פורומים

מקרא סימנים

בעלת תוכן
ללא תוכן
הודעה חדשה
הודעה נעוצה
אורח בפורום
הודעה ערוכה
מכיל תמונה
מכיל וידאו
מכיל קובץ