לגלישה באתר בגירסה המותאמת לסלולאר
| הוספת הודעה
הגדרות תצוגה

הגדרות עץ הודעות

מאפייני צפייה

הצג טקסט בתצוגה
הצג תגובות באופן
עדכן

פורום אספרנטו - שפה ותרבות

שלום וברוכים הבאים לפורום "אספרנטו - שפה ותרבות" בארץ הקודש (או כמו שאומרים אצלנו: Saluton kaj bonvenon).אליעזר זמנהוף חיבר את השפה הבינלאומית אספרנטו לפני כמאה ועשרים שנה כדי שתשמש שפה שנייה לכל בני האדם ותהווה גשר בין תרבויות שונות.עתה, בעידן האינטרנט, אנו באמת יכולים ליטול חלק בהקמת הגשר הזה, ובשימוש בו.שפת אספרנטו צמחה כמובן על רקע אידיאולוגי מסוים, והיא נושאת בחובה תרבות ורעיונות של שלום, הבנה ואחווה, ואולי מעל הכול - אמונה בטבע האנושי. אנו מאמינים בטבע האדם, ואולי לא בכל הרעיונות בהם האמין זמנהוף. לרוב, מספר הדעות כמספר האנשים. הפורום שלנו הוא פורום פלורליסטי, המזמין דיונים בשאלות אידיאולוגיות ובשאלות רעיוניות קוסמופוליטיות.אי אפשר כמעט לדבר על אספרנטו בלי לדבר על פילוסופיה של שפה, פילוסופיה של תקשורת ושל הבנה בין בני האדם. נשמח לדון כאן בנושאי תקשורת במובן הרחב, אפילו במנותק מאספרנטו - מהי בעצם תקשורת? מדוע היא כל כך חשובה לחלק מאיתנו? האם שפה היא הדרך היחידה לתקשורת? האם שני בני אדם שמדברים באותה שפה בהכרח מתקשרים טוב זה אם זה?מהי בעצם שפה? דמיינו לעצמכם עולם עתידני/דימיוני שבו היינו יכולים לתקשר בטלפתיה עם כולם ולא היה צורך בשפה...ומעבר לכל אלה, כולנו כאן כדי לעזור לכם ולמצטרפים חדשים לתהות על קנקנה של אספרנטו, לסייע בלימוד השפה, בהסברים דקדוקיים, העשרת אוצר המילים וכו'.אז נצלו את הבמה! שלכם,אלדד ו-kabeemulo

הנהלת הפורום:

אודות הפורום אספרנטו - שפה ותרבות

שלום וברוכים הבאים לפורום "אספרנטו - שפה ותרבות" בארץ הקודש (או כמו שאומרים אצלנו: Saluton kaj bonvenon).אליעזר זמנהוף חיבר את השפה הבינלאומית אספרנטו לפני כמאה ועשרים שנה כדי שתשמש שפה שנייה לכל בני האדם ותהווה גשר בין תרבויות שונות.עתה, בעידן האינטרנט, אנו באמת יכולים ליטול חלק בהקמת הגשר הזה, ובשימוש בו.שפת אספרנטו צמחה כמובן על רקע אידיאולוגי מסוים, והיא נושאת בחובה תרבות ורעיונות של שלום, הבנה ואחווה, ואולי מעל הכול - אמונה בטבע האנושי. אנו מאמינים בטבע האדם, ואולי לא בכל הרעיונות בהם האמין זמנהוף. לרוב, מספר הדעות כמספר האנשים. הפורום שלנו הוא פורום פלורליסטי, המזמין דיונים בשאלות אידיאולוגיות ובשאלות רעיוניות קוסמופוליטיות.אי אפשר כמעט לדבר על אספרנטו בלי לדבר על פילוסופיה של שפה, פילוסופיה של תקשורת ושל הבנה בין בני האדם. נשמח לדון כאן בנושאי תקשורת במובן הרחב, אפילו במנותק מאספרנטו - מהי בעצם תקשורת? מדוע היא כל כך חשובה לחלק מאיתנו? האם שפה היא הדרך היחידה לתקשורת? האם שני בני אדם שמדברים באותה שפה בהכרח מתקשרים טוב זה אם זה?מהי בעצם שפה? דמיינו לעצמכם עולם עתידני/דימיוני שבו היינו יכולים לתקשר בטלפתיה עם כולם ולא היה צורך בשפה...ומעבר לכל אלה, כולנו כאן כדי לעזור לכם ולמצטרפים חדשים לתהות על קנקנה של אספרנטו, לסייע בלימוד השפה, בהסברים דקדוקיים, העשרת אוצר המילים וכו'.אז נצלו את הבמה! שלכם,אלדד ו-kabeemulo
הוספת הודעה

צרף
תמונה וידיאו קובץ
קבצים המצורפים להודעה

לצפיה ב-'תוכנית מועדון יוסי שמר ל-8.5.17.'
תוכנית מועדון יוסי שמר ל-8.5.17.
27/04/2017 | 16:55
1
46

שלום חברים,

מניחה שֶׁאל כולכם הגיעה הידיעה העצובה על פטירתו של חברנו היקר קרטיס, לפני כשלושה שבועות.
לפי הצעתה של יואלה, החלטנו לערוך לו ערב זיכרון במועדון.

מיד אביא את דבריו של דוד, אשר הכין את רוב תוכנית הערב. 
אני מניחה שיהיו עוד חברים אשר ירצו לדבר. אך כיוון שאנחנו מוגבלים בזמן (שעה ורבע עד שעה וחצי, כיוון שאחרינו יש ישיבת הנהלה), אבקש לקצר בדברים, כדי לתת זמן לכל מי שיבקש לספר. (אני למשל, בחרתי סיפור אחד בלבד, מתוך כמה וכמה סיפורים שיש לי). 
מיכל.
אלדד ישלח בהמשך את ההודעה בתפוצת אל"י.

Jen la mesaĝo de Davido:

שלום לחברי מועדון אספרנטו
לצערי הרב אני מבשר לכם שקרטיס נפטר לפני כשלושה שבועות. 
ביום שני 8 במאי נתכנס במועדון בשעה 18:30בארוע לזכרו של קרטיס.
ישאו הספד באספרנטו, ויוצגו תמונות שלו וסרטוני וידאו קצרים של קרטיס מנגן בפסנתר.
אם תואילו להשתתף, אעריך זאת מאד.
בברכה ובעצב רב
דוד

לצפיה ב-'Invito al memorvespero en la klubo, 8.5.17 '
Invito al memorvespero en la klubo, 8.5.17
28/04/2017 | 10:32
8

Karaj geamikoj,

Jen invito de David al la memorvespero por Curtis:

Saluton, karaj klubanoj,

Je mia granda bedaŭro mi anoncas, ke Curtis forpasis antaŭ tri semajnoj.

Lundon, la 8-an de majo, ni okazigos en la klubo memorvesperon por Curtis. Mi rakontos pri li, kaj ankaŭ aliaj, kiuj konis lin, estas invitataj rakonti. Mi montros bildojn, kaj ankaŭ mallongajn filmetojn de Curtis ludanta pianon.

Se vi povos alveni kaj partopreni la vesperon, mi multe aprezos tion.

Dankon al vi.
Kun multe da malĝojo,
David 

* * *
Post la memorvespero okazos la monata estrarkunsido de ELI.

לצפיה ב-'לזכרו של פטר גינז - ביום הזיכרון לשואה ולגבורה. '
לזכרו של פטר גינז - ביום הזיכרון לשואה ולגבורה.
25/04/2017 | 17:41
21
20

אעפ"י שלא כולם יכלו להגיע אמש לקלובו, בגלל יום הזיכרון לשואה ולגבורה, היינו אחד עשר, ודורון הכין לנו הרצאה מתאימה לתאריך ומעניינת על פטר גינז, שנספה באושוויץ בגיל 16 בלבד.
דורון סיפר תחילה על ההתוודעות שלו אל עולמו של פטר גינז. וכן על החומרים שהוא כתב בהיותו העורך של Israela Esperantisto, אודות פטר ומשפחתו. 
לו היה פטר בחיים היום, היה בן 89, ואחותו חוה, הצעירה ממנו בשנתיים - תיבדל לחיים טובים וארוכים - חיה בעומר (באר שבע). אותה ראיין דורון כמה פעמים, ובעזרתה ראה תמונות של פטר. הוריהם גרו בקריית ים עד פטירתם, ויהושע היה בקשרים איתם.

כמובן שלא אחזור כאן על ההרצאה (מה גם שדורון הקליט אותה ושלח בתפוצת אל"י), אבל דֻּבַּר גם על הציור המפורסם של פטר "מראה כדור הארץ מהחלל", שהעתק שלו היה אחד מהדברים המיוחדים שלקח איתו האסטרונאוט שלנו, אילן רמון ז"ל, אל החלל. 

דורון חילק למי שרצה בכך, חוברת IE מדצמבר 2004, שהיא אחת המעניינות ביותר שראיתי. עם סיפורים על פטר, ושני השערים שלה, נעשו לכבודו.
חוץ מזה הוא העביר בינינו ספר יפה ומיוחד (באנגלית), עם תמונות וחומרים כתובים מכתב העת של הנוער הצ'כי בשואה. וגם על כך לא אוכל לספר כרגע. רק זאת, שיש שם הרבה ציורים שצוירו ע"י נערים שונים. אבל את הציורים של פטר גינז, יכולתי לזהות מבין האחרים, כי הסגנון שלו היה מיוחד, וכזה שאני אוהבת.

תודה רבה לדורון
לצפיה ב-'יופי, תודה על הדיווח מיכל'
יופי, תודה על הדיווח מיכל
25/04/2017 | 20:43
20
15
אכן זה היה ערב מאוד מיוחד בשבילי, על אדם צעיר מיוחד עוד יותר. על זה נאמר חבל על דאבדין.
מי שרוצה להקשיב להרצאה (באספרנטו כמובן) יוכל לעשות זאת כאן:

לצפיה ב-'והנה כל גליונות VEDEM - באספרנטו'
והנה כל גליונות VEDEM - באספרנטו
25/04/2017 | 21:48
18
17
Vedem ("אנו מובילים") הוא העיתון השבועי שנערך בידי פטר.

החומרים ממוינים לפי נושאים - באספרנטו:

כל הגליונות כסדרם במקור הצ'כי:

לצפיה ב-'המאמר שכתבתי על הנושא'
המאמר שכתבתי על הנושא
26/04/2017 | 18:08
9
16
התבקשתי למסור את ההרצאה בכתב. אמנם אין לי גרסה כתובה של ההרצאה המוקלטת, שכן הרציתי בעל פה, אבל תוכן הדברים נמצא בהתאמה די גבוהה במאמר שכתבתי ב-2004. הנה גרסה שיצאה ב-Espernato Revuo 
הגרסה המקורית הייתה ב-Israela Esperantisto
יש גם באינטרנט, אבל שם התמונות שמאוכסנות בארכיון Libera Folio ניזוקו

לצפיה ב-'Multaj danke Doron '
Multaj danke Doron
27/04/2017 | 08:49
8
5
Vi respondis tre rapide
La valoron en lia Vikipedio devos esti reredaktita, do?
לצפיה ב-'Dankon al vi'
Dankon al vi
27/04/2017 | 10:55
7
8
kaj  ערך en la signifo de "שבת היא ערך ביהדות"  oni diras "valoro".
Sed ערך en la signifo de enciklopedio aŭ vortaro oni diras "kapvorto".
Mi ne scias ĉu ĝi bezonas redaktadon. Ne mi verkis ĝin kaj laŭ mia memoro ĝi ne havas erarojn, sed ĝi ja estas relative mallonga.
לצפיה ב-'התלבטתי בין שני הערכים לא היה לי משפט לדוגמה'
התלבטתי בין שני הערכים לא היה לי משפט לדוגמה
27/04/2017 | 11:23
6
3
והתכוונתי שזה ממש קצר בויקי .
אני אחפש את זה באנגלית מאוד מעניין אם שם כתבו יותר.
לצפיה ב-'בויקיפדיה באנגלית מפרטים קצת יותר'
בויקיפדיה באנגלית מפרטים קצת יותר
27/04/2017 | 12:28
5
10

ומאוד מעניין קראתי שם שהופק סרט דוקומנטרי עליו להלן הציטוט

His life was commemmorated in a 2012 documentary film, The Last Flight of Petr Ginz, directed by Sandra Dickson and Churchill Roberts
לצפיה ב-'שיתפתי פעולה עם הסרט הזה'
שיתפתי פעולה עם הסרט הזה
27/04/2017 | 13:02
4
9
אני זוכר שפתאום קיבלתי מייל, לא זוכר איך הגיעו אלי, ושאלו אם אני מוכן לתרגם להם את המאמר שלי לאנגלית. אפילו הציעו תשלום צנוע לי ולמתרגם אדם מישע (רייזן)
נדמה לי שלא יצא לי לצפות בו.

לצפיה ב-'קישור לסרט ביוטיוב 1:29:38'
קישור לסרט ביוטיוב 1:29:38
27/04/2017 | 13:10
3
8
לצפיה ב-'תודה על החיפוש, אבל לצערי זה לא באמת מוביל לסרט'
תודה על החיפוש, אבל לצערי זה לא באמת מוביל לסרט
27/04/2017 | 13:13
2
8
לצפיה ב-'מנפלאות גוגל אין לי אפשרות לבדוק ביוטיוב בעבודה'
מנפלאות גוגל אין לי אפשרות לבדוק ביוטיוב בעבודה
27/04/2017 | 13:23
3
לצפיה ב-'תוכל לראות כאן טריילר קצר של הסרט, כולל את חוה גינז פרסבורגר'
תוכל לראות כאן טריילר קצר של הסרט, כולל את חוה גינז פרסבורגר
27/04/2017 | 22:59
10

וקטעים נוספים בצד שמאל של סרטוני יוטיוב.
הם כוללים צילומים של הציורים הטובים והיפים שלו!

לצפיה ב-'ועוד קישור אל VEDEM - :'
ועוד קישור אל VEDEM - :
27/04/2017 | 23:21
7
9
לצפיה ב-'זה סרטון נפלא'
זה סרטון נפלא
27/04/2017 | 23:58
6
10
מה דעתך על הציור ב-2:47 (חמנייה)?
רציתי לכתוב שפעם חווה שלחה לי לבקשתי - רק ציור אחד לבחירתי, כי הזכויות שייכות ליד ושם, סריקה של הציור הזה. האם גם בעינייך היותר מקצועיות משלי הוא יפה במיוחד, או שזה יותר עניין של טעם?
ואז לפני שלחצתי על 'פרסם', נכנסתי לתיקייה 'מהמחשב הישן', ובה מצאתי קובץ מ-2005 - החמנייה! ארצה להדפיס את זה - פעם חשבתי במדפסת צבעונית ולתלות בבית. היום יש כבר שירות שמדפיסים על קנוואס.
ראיתי בסוף הסרטון שהמידה המקורית של הציור היא 21.5X15 ס"מ. צבעי מים ועיפרון על נייר.
לצפיה ב-'והנה חווה מספרת על פטר'
והנה חווה מספרת על פטר
28/04/2017 | 00:28
2
7
לצפיה ב-'כן, אני זוכרת מההרצאה שלך.'
כן, אני זוכרת מההרצאה שלך.
28/04/2017 | 00:47
2
לצפיה ב-'כן, גם בעיני הסרטון יפה מאד, ולכן שלחתי גם אותו, חוץ '
כן, גם בעיני הסרטון יפה מאד, ולכן שלחתי גם אותו, חוץ
28/04/2017 | 00:39
11

מהטריילר ששלחתי לפניו.

וכן, מעניין שגם אני התעכבתי הרבה על ציור החמניה, שמצאה חן בעיני במיוחד. כן, זה אחד הציורים שעליהם אמרתי לך שהוא מזכיר לי את הסגנון של סבתי הציירת, וגם את הסגנון שלי (שחיקיתי את זה של סבתא שלי, ומשתמשת עדיין בצבעי הפסטל שלה, אפילו שהיא נפטרה כשהייתי בת 15. ועכשיו אני לא באמת בת 19, אלא קצת הרבה יותר). (-;

גם הצבעים שלו כל כך יפים.
ובניגוד לציורים שבעבר כל כך רצית לקנות והמלצתי לך שלא, אם תתן להדפיס לך את הציור הזה (בצבעים כמובן, ואם זה מותר), אתמוך בבחירה שלך מכל הלב.
תוכל לראות אותו הרבה יותר יפה בסרטון ששלחתי תחילה: 
https://www.youtube.com/watch?v=-6jpAl8q2Nk
בערך בדקות 0:48 עד 0:58.

ויש ציורים בצבעים יפים בסרטונים נוספים. למשל אהבתי שניים בסרטון הבא:
ציור צהוב מ-3:12 עד 3:24 ואת ציור העצים הירוקים מ-3:24 עד 3:36.
ממש מקסימים.
בינתיים מכל מה שראיתי, אהבתי את שלושת אלה במיוחד, ואולי הכי הכי את ציור העצים הירוקים.

אמן מדהים, ולחשוב שהוא צייר בגיל כל כך צעיר, והציורים נראים לי ממש בוגרים ונהדרים. גם הכתב שלו יפה ובוגר.

לצפיה ב-' רק עוד שאלה לי אליך, כיוון שלא התייחסת:'
רק עוד שאלה לי אליך, כיוון שלא התייחסת:
28/04/2017 | 18:34
1
4

האם קראת את תגובתי (המושקעת) הזאת אליך?

לצפיה ב-'עכשיו ראיתי'
עכשיו ראיתי
29/04/2017 | 00:18
תודה.
כמובן שאם אני רוצה איכות טובה אני צריך את קובץ הסריקה המקורי, וכזה יש לו רק של החמנייה
לצפיה ב-'בבקשה (:. ואין מתאים יותר מהציטוט שהבאת, "חבל על דאבדין..." '
בבקשה (:. ואין מתאים יותר מהציטוט שהבאת, "חבל על דאבדין..."
26/04/2017 | 00:52
16

כשמדובר בנער פטר גינז שנִּספה בגיל כל כך צעיר. המשפחה שלו כמובן, וגם כל העולם, איבדו והפסידו אדם מדהים במיוחדוּת שלו בתחומים רבים ומגוונים.  זה כאב לב עצום לחשוב על מה שהוא היה, ועל מה שהוא עוד יכול היה להיות, לו רק ניתן לו...

ותודה גם על הקישורים לכתב העת Vedem, שהבאת בהמשך.
לצפיה ב-'חידה קל"ו'
חידה קל"ו
25/04/2017 | 15:59
9
28
Noto venkas problemon.
5 literoj
לצפיה ב-'קל"ו כל הקיצין...'
קל"ו כל הקיצין...
25/04/2017 | 17:04
3
לצפיה ב-'היו לי מחשבות אמש, אבל לא הצלחתי לחבר אותן לפתרון בטוח.'
היו לי מחשבות אמש, אבל לא הצלחתי לחבר אותן לפתרון בטוח.
26/04/2017 | 17:25
1
לצפיה ב-' ?cxu gxi estas ĝustan direkton'
?cxu gxi estas ĝustan direkton
27/04/2017 | 09:05
6
7
  1. perdo 
  2. solvo
Elektu
לצפיה ב-'elektu vi '
elektu vi
27/04/2017 | 10:50
5
4
לצפיה ב-' בחרתי למרות לא ענית לשאלה'
בחרתי למרות לא ענית לשאלה
27/04/2017 | 11:19
4
6
solvo

לצפיה ב-'הי לי חשוב שתבחר. '
הי לי חשוב שתבחר.
27/04/2017 | 12:00
3
6
מה ההסבר שלך? 
לצפיה ב-' ההסבר'
ההסבר
27/04/2017 | 12:24
2
7
תרגום solvo זה פתרון
מה שהוביל אותי לזה דוקא השורש  venki  להתגבר או להשיג נצחון
ניסוח החידה פתק מנצח את הבעיה ה noto  היה לדעתי רמז והמנצח זו התוצאה הסופית.
מקווה שזה מספק 

לצפיה ב-'קודם כל העיקר שפתרת'
קודם כל העיקר שפתרת
27/04/2017 | 13:11
1
4
אבל לא זה ההסבר... מדובר בפרשנות מסוימת של noto (לא פתק). אבל לא רציתי לכתוב את המילה המלאה (שכוללת את סוג ה-noto הספציפי) כדי שלא יהיה קל מדי.
עכשיו כשאתה יודע מה הפתרון, תפרק את מילת הפתרון ותמצא, אני מאמין.
לצפיה ב-'אבדוק בבית'
אבדוק בבית
27/04/2017 | 13:30
5
יכול להיות ש noto zv גם סימון V  ברשימה "זה עשיתי" אבל אני לא בטוח עד שאהיה ליד מורז'ן 
לצפיה ב-'הייתי בצהריים בהרצאה מעניינת בבר אילן, אבל "ראשון - ראשון,'
הייתי בצהריים בהרצאה מעניינת בבר אילן, אבל "ראשון - ראשון,
25/04/2017 | 17:06
8
17

ואחרון - אחרון."
אז קודם על ההרצאה של אמש, לפני שאצטרך שוב למהר לנסוע.
לצפיה ב-'סליחה, אבל בהתראה קצרה נוסף לי חלק למטלה המשפחתית. '
סליחה, אבל בהתראה קצרה נוסף לי חלק למטלה המשפחתית.
25/04/2017 | 17:45
16

אז עלי לצאת כבר ועל ההרצאה, הקשורה לאספרנטו, אוכל לספר רק בערב מאוחר או מחר.
לצפיה ב-'לפני כשלושה חודשים, פניתי במייל אל חברנו מירושלים'
לפני כשלושה חודשים, פניתי במייל אל חברנו מירושלים
26/04/2017 | 02:31
6
22

צבי סדן. איחלתי לו מזל טוב לחתונתו, ושאלתי אם יש מצב שהוא יתן לנו איזו תוכנית במועדון. הוא כתב שלא, כיוון שהוא ואשתו טרודים מאד באוניברסיטה, וממש אין להם זמן.
לעומת זאת, הוא הזמין אותי להרצאה של שניהם היום בבר אילן, על יידיש ואספרנטו. אמרתי שיידיש לא מעניינת אותי, אבל אספרנטו כמובן שכן. והבטחתי שארשום לי את הפרטים ביומן, ואשתדל לבוא.
אתמול כתבתי לו שכתוב לי ביומן, אבל לא בטוח שאוכל להגיע היום, והסברתי למה. הבנתי שהוא ישמח מאד אם אוכל לבוא בכל זאת. לכן עשיתי כמה שינויים לא פשוטים בתוכניות, והצלחתי להגיע, והמאמץ היה שווה!

היינו כ-38 או 40 אנשים בחדר כיתה. (אתם הרי יודעים שאני תמיד סופרת, לזכר יוסי שמר)...
הנושא של הקוֹלֹוקוויום המחלקתי היה:
"השוואה סוציולינגוויסטית של יידיש ואספרנטו כשפת (ה)בית בקרב דוברים לא-ילידיים".
צבי הרצה מטעם המחלקה ללשון העברית וללשונות שמיות של אוני' בר-אילן,
ויֶלנה אשתו - מטעם החוג לבלשנות של האוני' העברית בירושלים.

ההרצאה היתה בנויה היטב, והסתמכה על עבודת מחקר שלהם. צבי חילק שאלונים בהזדמנות אחרת, אבל לא רבים היו האנשים שנענו ומילאו אותם. כיוון שהוא חילק היום דפים שכללו גם הם את השאלון, מילאתי את השאלון שלי ומסרתי לו. שיהיה לו לפחות עוד אחד. (:

אגב, ברור שאני מדווחת כאן רק אחרי שביקשתי וקיבלתי רשות, במילים אלה:
Ĉu vi permesas al mi raporti pri via prelego en la forumo, kaj/aŭ rakonti pri ĝi en la klubo?
צבי נענה בחיוב!
שאלתי אם מותר לי לצלם את שניהם. ילנה שמחה. צבי לא אהב את הרעיון, אבל כשראה שאשתו מאד רוצה (וגם אני), הוא הסכים. הבטחתי לו מיד שאת התמונה לא אפרסם, כמובן.

לא אספר על ההרצאה עצמה, אבל היה פרט שעִניין אותי, ומקווה שאני מדייקת: שקורסטי ידידנו מעריך בכ-250 עד 300 את מספר המשפחות בעולם שיש בהן ילדים denaskaj. (נדמה לי שצבי ציין גם שעמרי מעריך אותן בכ-500 עד 1000 משפחות).
צבי, ששיתף אותי מדי פעם כנציגה האספרנטיסטית היחידה שם, שאל אם אני יודעת כמה דוברי אספרנטו ילידיים יש בארץ וכמה בעולם. אמרתי שלגבי העולם אני לא יודעת, ואף פעם לא חשבתי על כך, אבל סומכת על קורסטי! ובארץ, אני יודעת על שתי משפחות (של עמרי ושל ערן), ויודעת גם על משפחה בפולין, כמדומתני, שכל הבנות שלה (4?) דוברות א-ו ילידיות.

צבי היה מאד שלֵו, בטוח ורהוט בהרצאתו, שאותה שילב גם בהרבה הומור טוב!
העברית שלו מצויינת, וכמובן גם האספרנטו.
הוא וילנה החליטו שהתקשורת ביניהם תתקיים ביידיש, והיידיש של שניהם נשמעת טבעית מאד!

ילנה החמודה והיפה, עלתה ארצה בסך הכל לפני כשנה מרוסיה. לא הבנתי אם ידעה כבר יידיש מקודם או לא. בכל אופן, לקחה (3?) קורסים ביידיש, והיא מדברת בשטף. העברית שלה עדיין קצת מהוססת, אבל בהחלט טובה!
הופתעתי מכשרון השפות שלה. כי אספרנטו היא למדה כנראה ממש מעט. אז בחלקים שהיא הרצתה, היא בעיקר קראה את החומר מן הכתב. העברית היתה קצת איטית. היידיש ממש קלחה מפיה בקלי קלות. ולהפתעתי הרבה (ואפילו לקִנאתי...), היא קראה את קטעי האספרנטו במהירות עצומה, שאני גם אחרי שמונה שנים וחצי רחוקה מלהגיע אליה. (האמת שגם עברית אני לא קוראת מהר, אבל לפחות מרגישה בה ביטחון של denaska). 

אחרי ההרצאה שוחחתי מעט עם שניהם, וגם עם איש צעיר וחינני בשם חן, שנראה לי לא אשכנזי, אבל דובר יידיש! והיתה בינינו שיחה קצרה וחמודה על יידיש (של הסדרה האהובה "שטיסל").
ועוד שוחחתי די הרבה עם איש דתי בשם יעקב, שנראָה לי חרדי, אבל עם ראש פתוח ואיש שיחה נעים מאד, שהתעניין באספרנטו. וכן גם בנו אברהם, שליווה אותו, ושהוא תלמיד ישיבה בגיל כיתה י"א. שניהם נחמדים במיוחד, והתברר שיעקב הוא חבר טוב וותיק של צבי, ולומד איתו כבר שנים פעם בשבוע גמרא, ומתלהב מאד מהעקשנות של צבי להתמיד בלימוד, למרות שהחומר לא קל לו. 

למי שמכירים אותה, פגשתי שם גם את פרופ' אורה שוורצוַלד (בלשנית וחברת האקדמיה ללשון העברית), שהבת שלה למדה בביה"ס עם בת שלי. והיא שאלה את צבי כמה שאלות חשובות בסוף ההרצאה.

עלי לציין שהרגשתי נשכרת מההרצאה ומכל השיחות שלאחריה.

אמרתי לצבי, שאמשיך להציק לו בקשר לתוכנית במועדון, ונראה לי מתשובתו, שאם הוא יוכל מתישהו, הוא יסכים.
אגב, את ההרצאה של היום, הם יתנו באנגלית בוורשה בכנס אספרנטו בדצמבר, ביום זמנהוף

לצפיה ב-' תמונה מהשטח. '
תמונה מהשטח.
26/04/2017 | 10:41
9

ההרצאה הנ"ל התקיימה בבניין 507 = בית מורשת ישראל (ע"ש נגל), וכשיצאתי משם, צילמתי כדרכי, עצים ושיחים יפים (ואביביים).
מצרפת דוגמה אחת, שהגיעה סוף סוף אל המחשב.
בוגנוויליה ואיזדרכת.

לצפיה ב-'מעניין, ודווקא תוכן ההרצאה הכי מעניין'
מעניין, ודווקא תוכן ההרצאה הכי מעניין
26/04/2017 | 11:08
3
10
ואם את רוצה להביא דברים בשם אומרם, ולכן חששת להביאם בעצמך, את יכולה עדיין לבקש מידידנו ד"ר צבי תקציר של ההרצאה, ולוּ בכמה שורות. אני חושב שקוראי הפורום שואלים את עצמם מה הייתה שאלת המחקר, ומה, בקיצור, המסקנות?
בנסיון לפשר בין קורסטי לסדן, ייתכן שקורסטי דיבר על מספר בני האדם דוברי אספרנטו בבית, בעוד שסדן דיבר על מספר המשפחות.
חוץ מזה ,האם התבקשת לשמור את דבר ההרצאה בסוד? 

לצפיה ב-'קראתי, אבל שוב טרודה מאד כל היום, ורצה מדבר חשוב אחד לאחרים.'
קראתי, אבל שוב טרודה מאד כל היום, ורצה מדבר חשוב אחד לאחרים.
26/04/2017 | 17:08
12

אשתדל להתייחס בערב, אולי אכתוב חלק כאן וחלק בפרטי.

לצפיה ב-'לא נראה לי מתאים לבקש'
לא נראה לי מתאים לבקש
27/04/2017 | 00:16
1
7

מאת חברנו צבי תקציר מההרצאה שלו. הוא נתן אותה במסגרת מחלקתית באוני'.
לוּ היה מעוניין בכך, בוודאי היה אומר לי אתמול, כששאלתי אם הוא מרשה לי לדווח. או שהיה כותב לי על כך היום, תוך כדי ההתכתבויות שלנו.

ברור שאת ההרצאה לא אוכל לסכם בעצמי. אבל אני יכולה לציין כמה נקודות, אשר אליהן שמתי לב במיוחד;
אני לא יודעת מה קדם למה; אם ההשוואה האקדמית שעושה צבי בין שתי השפות - אספרנטו ויידיש -  שבשתיהן הוא שולט היטב. או הצורך האישי שלו ושל ילנה בשפה משותפת ביניהם, שאינה שפת האם של אף אחד מהם.
אגב, הוא כבר התחיל ללמוד רוסית, אעפ"י שהיא שפה קשה בעיניו (מסכימה איתו).

מהשאלון התרשמתי שצבי מתעניין במיוחד במשפחות שבהן בני המשפחה דוברים ביניהם יידיש ואספרנטו.
כלומר, מעניין אותו אם בני זוג מדברים ביניהם ו/או עם ילדיהם באחת השפות האלה ובאיזו, או בשתיהן. ואם הם מלמדים את ילדיהם לדבר בהן מלידה או לא.
נראה לי שיש לו מסקנה שגם במשפחות שמדברים עם הילדים ביידיש או באספרנטו, לרוב רק אחד מההורים מדבר עם הילד בשפה זו. ולפעמים אחרי כמה שנים כבר לא כל כך מקפידים על כך.

יתכן שאתה צודק, ולא הבנתי נכון. כלומר, יכול להיות שהנתונים של קורסטי מתייחסים למספר האנשים הדוברים אספרנטו או יידיש מלידה, ולא למספר המשפחות שבהן יש ילדים denaskaj.

לא נתבקשתי לשמור סוד ולא ניסיתי.

לצפיה ב-'ערכתי את תגובתי.'
ערכתי את תגובתי.
27/04/2017 | 00:21
4
לצפיה ב-'תיקון קל וחשוב לי.'
תיקון קל וחשוב לי.
26/04/2017 | 12:28
10

קיבלתי מייל תודה מצבי, אשר אליו ואל ילנה שלחתי הבוקר קישור לדיווח ואת התמונה שבה צילמתי אותם.

הוא ביקש לתקן רק טעות מצערת אחת שלי: ששמו של החברותא שלו אינו יעקב, אלא משה.
והוסיף לידיעתי שאבא שלו הוא ראש ישיבה חרדית ליטאית בירושלים, ואמו סופרת ידועה.
צבי בקשר עם כל משפחתם המורחבת.

לצפיה ב-'אמרו אתם אם החידה קל"ה'
אמרו אתם אם החידה קל"ה
22/04/2017 | 23:09
29
28
La enigmo priparolas oran beston.
kvar literoj.
לצפיה ב-'לטעמי, '
לטעמי,
22/04/2017 | 23:14
13
11
לא, אבל אולי זה רק unuavida impreso.
Mi emas kredi, ke Miĥal solvos ĝin antaŭ mi. Ŝi estas speculino pri tio
(לא, אין מילה כזאת באספרנטו, למי שתהה... )
לצפיה ב-'תמיד אתה אומר את זה'
תמיד אתה אומר את זה
22/04/2017 | 23:16
10
אל תשכח שבקושי עברו ת"ק שניות.
לצפיה ב-'Dankon Eldad, kara. Sed mi '
Dankon Eldad, kara. Sed mi
22/04/2017 | 23:55
11
7

התאכזבתי קצת. חשבתי תחילה שכתבת ש-vi amas min, כמו שאמרת פעם במשחק מסוג "אמת או חובה" במפגש צעירים.
ואז הבחנתי שכתבת emas ולא amas. 
אז בכל אופן, תודה על המחמאה היפה

בינתיים אני לא יודעת אם החידה קלה או לא. רק כרגע ראיתי, והבנתי כמובן את פירוש המילים. כדי לפתור, אצטרך לחשוב מתישהו, ונראה.

ואגב tkss, לא תהיתי, כי המילה באמת נשמעת אספרנטית. ובכל מקרה, הבנתי אותה לפי specialist האנגלית. 
לצפיה ב-'נו, כן,'
נו, כן,
23/04/2017 | 00:11
10
7
היות שהיא נשמעת אספרנטית, היה חשוב לי לציין שזו מילה מומצאת..
גם אני אעשה כמוך, ואכתוב לי בינתיים את החידה בצד, מתורגמת לעברית. אולי זה יצית את הדמיון בעוד יומיים, והפתרון יגיע מאליו. נראה. 
לצפיה ב-'ואפרופו חידה קל"ה יש לי שאלה אליך'
ואפרופו חידה קל"ה יש לי שאלה אליך
23/04/2017 | 00:45
8
29
Ti kanis?
לצפיה ב-'מה הוא מציע?'
מה הוא מציע?
23/04/2017 | 01:08
4
לצפיה ב-'לענות לך '
לענות לך
23/04/2017 | 01:21
2
21
ברוסית-עברית? חרשו.
פורש לישון
!Bonan nokton al vi ĉiuj
לצפיה ב-'חרשו-פּרשו'
חרשו-פּרשו
23/04/2017 | 01:24
5
לצפיה ב-'תענה בסרבית.'
תענה בסרבית.
23/04/2017 | 01:26
6
לצפיה ב-'באיזה שפה השאלה?'
באיזה שפה השאלה?
24/04/2017 | 17:14
3
3
לצפיה ב-'חשבתי שבשפה הסרבית, אבל אני לא באמת יודעת.'
חשבתי שבשפה הסרבית, אבל אני לא באמת יודעת.
24/04/2017 | 21:08
2
לצפיה ב-'ביוונית'
ביוונית
25/04/2017 | 13:00
1
17
התשובה על ti kánis? (מה שלומך) היא kalá (טוב) כמו חידה קל"ה.
לצפיה ב-'חכם ומגניב אבל רק לדוברי יוונית'
חכם ומגניב אבל רק לדוברי יוונית
25/04/2017 | 15:19
3
לצפיה ב-'כן. וגם כל מילה שצצה לי במחשבה, ונראה שיתכן שתוכל להועיל'
כן. וגם כל מילה שצצה לי במחשבה, ונראה שיתכן שתוכל להועיל
23/04/2017 | 01:01
12

בפתרון החידה, וכל רעיון, אני מוסיפה לאותו דף.
ומדי פעם חוזרת לקרוא את החידה, עד שכן או לא פותרת אותה. (:
לצפיה ב-' האם'
האם
23/04/2017 | 07:36
2
12
התכוונת ל- rano?
זאת נשמעת לי האפשרות היחידה
שיכול אותיות של oran, ומקבלים besto -ן. 
לצפיה ב-'אהה. זה גם מסתדר לי עם מספרה של החידה,'
אהה. זה גם מסתדר לי עם מספרה של החידה,
23/04/2017 | 07:37
1
10
קלה.

נו, רק עכשיו אני רואה את כותרת החידה... הייתי צריך לראות אותה כבר אתמול, כדי להבין עד כמה היא קלה. בעוונותיי, שמתי לב רק למספרה של החידה, ולא ראיתי את הכותרת בשלמותה.
לצפיה ב-'אכן כן. קל"ה דרכנו.'
אכן כן. קל"ה דרכנו.
23/04/2017 | 10:56
2
לצפיה ב-' לשאול, שא12: '
לשאול, שא12:
23/04/2017 | 11:21
1
11
היי שאול,
כשאנחנו עונים לחידות בפורום, כותרת ההודעה צריכה להיות נייטרלית, כדי לא לרמוז לפותרים על תוכן ההודעה ועל הפתרון. 

בהודעה שהעלית רמזת לקוראים על דרך הפתרון באמצעות הכותרת, ולכן נדרשתי למחוק את ההודעה. אתה מוזמן להעלות את ההודעה שוב, עם אייקון ה-, כמובן, אבל בלי לרמוז בכותרת על דרך הפתרון וכו' (הכותרת חייבת להיות נייטרלית )
לצפיה ב-'Prave,dankon'
Prave,dankon
23/04/2017 | 11:45
1
לצפיה ב-' האם זה...?'
האם זה...?
23/04/2017 | 11:43
2
8
חשבתי בהתחלה דג זהב fisxo מתאים באותיות
אבל נזכרתי שאתה אוהב שיכול אותיות אז אני הלכתי על
צפרדע rano  
שאלה אם התשובה נכונה כמובן: האם המילה bestoj באספרנטו מייצגת את כל החיות?
ז"א אין הפרדה לרמשים מעופפים וכו...?
לצפיה ב-'נכון'
נכון
23/04/2017 | 11:45
1
11
ואני משער שכמו בעברית, חיות זה כל דבר שנמצא בממלכת החי.
כמובן שבתוך הגדרת bestoj יש חלוקת משנה למשפחות שונות כגון חרקים, בהמות, דגים (או איך שקוראים לכל המשפחה של יצורי הים הכוללת כרישים למשל), דו-חיים וכיו"ב.
אנחנו בדת היהודית רגילים לעשות הפרדה לפי יצורים שנחשבים פרווה, יצורים שנחשבים בשר, ויצורים שאינם כשרים.
לצפיה ב-'תודה על ההסבר הממצה כרגיל'
תודה על ההסבר הממצה כרגיל
23/04/2017 | 12:42
לצפיה ב-'מצטערת, אבל חידה קש"ה, לא בראש שלי בינתיים.'
מצטערת, אבל חידה קש"ה, לא בראש שלי בינתיים.
24/04/2017 | 08:57
2
4

אז רק אשלח תמונה של צעצוע חמוד שקניתי לפני כ-14 שנים בצ'יינה טאון ב-Novjorko/Usono.
הראש והרגליים של ה-testudo הזה, רוטטים כשמזיזים קלוֹת את הקופסה שבתוכה הוא נמצא.
לצפיה ב-'אין הרבה מילים בחידה'
אין הרבה מילים בחידה
24/04/2017 | 09:56
1
5
תתמקדי במילה שאת חושבת שהיא המפתח ותשחקי איתה.
לצפיה ב-'תודה. ממהרת להתארגן ולצאת. אבל אנסה לחשוב בדרך.'
תודה. ממהרת להתארגן ולצאת. אבל אנסה לחשוב בדרך.
24/04/2017 | 10:10
4

אני קצת אפופה עדיין מאתמול ומאמש. אז כשנשמעה הצפירה לפני דקות אחדות, חשבתי שזאת אזעקה, ומן הסתם אזעקת שווא. התלבטתי אם להישאר במטבח, או לעבור עם הפלאפון לפרוזדור בין החדרים, שהוא כאילו המקום הכי מוגן בדירה.
קמתי, ולפתע נזכרתי שזאת בכלל צפירת יום הזיכרון לשואה ולגבורה, וכמובן התנהגתי בהתאם...
לצפיה ב-' חח. זאת המילה השלישית שהיתה ברשימה שלי, ומשום מה'
חח. זאת המילה השלישית שהיתה ברשימה שלי, ומשום מה
24/04/2017 | 10:30
3
5

לא קלטתי את הקשר, אעפ"י שחשבתי כל הזמן על אגדות ילדים.
אז rano זה באמת לא קש"ה. 

לצפיה ב-' אבל רק שתבין כמה זה מגוחך שלא עליתי על זה מיד:'
אבל רק שתבין כמה זה מגוחך שלא עליתי על זה מיד:
24/04/2017 | 10:37
2
7

כשקראתי לראשונה את החידה, חשבתי שיש סיבה לכך שכתבת אותה כמות שהיא:

...priparolas oran beston.   
ולא כך:

...parolas pri ora besto

מתוך זה, הבנתי שהאותיות n חשובות לך. ומשום מה לא נפל לי האסימון.
יאללה ביי. חייבת לרוץ, וכבר לא אצטרך לחשוב בדרך... 

לצפיה ב-'מעולה'
מעולה
24/04/2017 | 11:16
1
8
אני יודע שאת טרודה בעניינים אחרים. ובכל זאת פתרת.
לצפיה ב-'נכון מאד. ותודה. '
נכון מאד. ותודה.
24/04/2017 | 11:22
1
לצפיה ב-'כולם מוזמנים להרצאה המיוחדת שלי ביום שני'
כולם מוזמנים להרצאה המיוחדת שלי ביום שני
22/04/2017 | 23:18
1
13
שלום חברים, בוודאי אתם יודעים אבל אזכיר לכם: במוצאי יום השואה אני נותן במועדון האספרנטו בת"א הרצאה שמרגשת אותי, על פטר גינז, נער יהודי שנספה באושוויץ, שהיה צייר ומשורר מוכשר מאוד, ערך עיתון בגטו, וברבות השנים האסטרונאוט אילן רמון לקח ציור שלו (מראה כדור הארץ מן הירח) לחלל. שנתיים אחרי התרסקות המעבורת, כשבעצמי, בדומה לפטר גינז, הייתי עורך של עיתון (ביטאון האספרנטו הישראלי) גיליתי שהוא היה דובר אספרנטו מלידה, שאף כתב בגטו מהזיכרון סקיצה למילון אספרנטו-צ'כי. עשיתי אחריו מחקר לא קטן, פגשתי את אחותו חווה, גם היא אמנית, ביקרתי בארכיון יד ושם וראיתי את יצירותיו, וזכיתי להגיה את היומן של פטר, בגרסה האספרנטית שלו. (הוא יצא לאור בעוד הרבה שפות).
לצפיה ב-'סיפרתי לאחותי בימים האחרונים על פטר גינז, אשר עליו היא שמעה'
סיפרתי לאחותי בימים האחרונים על פטר גינז, אשר עליו היא שמעה
24/04/2017 | 09:19
6

בקשר לציור שלו שלקח איתו אילן רמון.

אחותי נמצאת כרגע בדרך להר הרצל בירושלים. זה כבר כמה שנים שהיא משתתפת עם חמותה בטקס יום הזיכרון, והן פוגשות שם את עמרי, את מלכה, ואת מי שבאים מאספרנטו.
בינתיים, בשנים האחרונות, לוקחת אחותי אל הטקס בכל פעם גם מבחר מילדיה ונכדיה.
חמותה, סבתא מלכה, נולדה באושווינצ'ים - העיירה שבה נספה פטר גינז - כחמישה חודשים לאחר היוולדו של פטר בצ'כיה. 

(הזמנתי את אחותי לבוא להרצאה שלך במועדון, אבל היום היא תחזור רק בערב מאוחר מירושלים. נוכחתי לדעת כמה פעמים, שאחי ואחותי, וגם בתי האמצעית, שלא למדו אספרנטו, מצליחים להבין לא מעט א-ו דרך שפות אחרות. :))
לצפיה ב-'רח' זמנהוף עמד בלב גטו ורשה - ושם התחולל המרד'
רח' זמנהוף עמד בלב גטו ורשה - ושם התחולל המרד
23/04/2017 | 13:54
14
ראו בכתבה זו, חמש שנים בלבד ממרד גטו ורשה.
לצפיה ב-'שאלה בקשר להגיה והטעמה בשימוש ב ''
שאלה בקשר להגיה והטעמה בשימוש ב '
23/04/2017 | 13:07
4
6
לאיזו מילה נצמדת האות/המילה  עם הגרש למילה לפני או למילה אחרי?
האם יש כלל קבוע בשימוש זה
דוגמאות מההמנון

Al la mond' eterne militanta

Sub la sankta signo de l' espero
ומה קורה כאשר זה במילה האחרונה במשפט?

תודה מראש להסברים

לצפיה ב-'הגרש מוצמד לסוף אותה מילה שבה הושמט o-'
הגרש מוצמד לסוף אותה מילה שבה הושמט o-
23/04/2017 | 13:21
3
23
או a במילה la, במקום האות שהושמטה. כלל זה תקף גם במילה האחרונה במישפט.
דוגמה מצוינת לזה היא שיר הפרטיזנטים באספרנטו שהעליתי, ואולי בגלל זה שאלת. 
לצפיה ב-'סליחה על טעויות ההקלדה'
סליחה על טעויות ההקלדה
23/04/2017 | 13:39
4
כמובן 'משפט' ו-'פרטיזנים'. כמובן שזה ברור, אבל אולי עוד מישהו עלול לתהות ולחשוב שיש איזו סיבה לכך שכתבתי באופן זה.
לצפיה ב-'בעיקר בגללו וגם ראיתי שבהמנון מושמטות אותיות'
בעיקר בגללו וגם ראיתי שבהמנון מושמטות אותיות
23/04/2017 | 13:46
1
12
אמנם שיר הפרטיזנים נכתב במקור באידיש.
אינני יודע אם התרגום ל א-ו  נעשה מהמקור או מהתרגום העיברי
אמיר הסביר פעם שבתרגומי שירה משמיטים תנועות כאלה כדי לשמור על המקצב ומספר התנועות בשורה כדי להקל על השירה, אבל אני מוצא שגם בספרות רגילה מסוג פרוזה משמיטים תנועות  ולפעמים גם אות ראשונה מושמטת ואז הגרש מופיע לפני  l בדרך כלל במילים כמו במילה al  האות a  מוחלפת בגרש 
לצפיה ב-'תורגם מהמקור ביידיש'
תורגם מהמקור ביידיש
23/04/2017 | 13:51
7
לצפיה ב-'שיר הפרטיזנים באספרנטו'
שיר הפרטיזנים באספרנטו
23/04/2017 | 13:05
13
תודה ליגיל
לצפיה ב-'טדי לבנקופף ז"ל, זקן דוברי אספרנטו - ב"הארץ"'
טדי לבנקופף ז"ל, זקן דוברי אספרנטו - ב"הארץ"
23/04/2017 | 00:12
2
14
לצפיה ב-'יפה מאוד!'
יפה מאוד!
23/04/2017 | 08:01
1
7
מי מחברינו עזר להביא את הידיעה לפרסום?
לצפיה ב-'ייתכן שלא מי מאיתנו'
ייתכן שלא מי מאיתנו
23/04/2017 | 11:14
11
אלא בתו של טדי.
כך לפחות חושב עמרי.
לצפיה ב-'חידה קל"ד'
חידה קל"ד
20/04/2017 | 22:54
15
22
La ulo de la Eternulo estas la filno de Esperanto.
5 literoj
לצפיה ב-'בדיוק רציתי לכתוב שהגעתי סוף סוף הביתה, אז אפשר, כמו שכתבת,'
בדיוק רציתי לכתוב שהגעתי סוף סוף הביתה, אז אפשר, כמו שכתבת,
20/04/2017 | 23:36
18

להקליד את קל"ד, ואני רואה שהיא כבר קְלוּדה. 

אז אנסה אחרי ארוחת ערב, רק אבדוק קודם במילון, מה תרגום המילה האחת שאני לא מכירה, ומסקרנת אותי.
לצפיה ב-'ho ve, חוששתני שזאת תקלדה קטנה, ויש לי אפילו שתי מילים'
ho ve, חוששתני שזאת תקלדה קטנה, ויש לי אפילו שתי מילים
20/04/2017 | 23:40
15

שאני חושבת שיתכן שהתכוונת לאחת מהן.
אכתוב לך בפרטי, כי זמן העריכה כבר מזמן חלף הלך לו.

לצפיה ב-'filno->filino'
filno->filino
20/04/2017 | 23:54
11
ושוב החידה כשהיא מתוקנת:
La ulo de la Eternulo estas la filino de Esperanto.
5 literoj

לצפיה ב-' אני '
אני
21/04/2017 | 01:23
2
9
חייב לומר שההגדרה מאוד קריפטית בעיניי, עד כדי כך שחשבתי שלא אוכל לפצח אותה. אני יודע שתגיד שכך אני מרגיש בכל פעם, אז אוכל בקלות לומר שכך אני מרגיש גם עכשיו...

חשבתי על dio, וחשבתי גם על ino, וביחד - diino.
יש כאן חמש אותיות.

אבל מה זה la filino de Esperanto? הבת של אספרנטו. עפעס... (או אפס, במקרה הנוכחי) לא הצלחתי לעלות על משחק המילים. 

אמשיך להפוך בה. נראה מה יוליד המחר (אם כי אני עדיין חושב שהניסוח הנוכחי קריפטי מאוד, ואולי יקשה על הפיענוח). נראה אם שוב אתבדה, ומחר, או מחרתיים, הפתרון שוב ייראה קל מתמיד.
לצפיה ב-'אוקיי אז רמזון לכולם'
אוקיי אז רמזון לכולם
21/04/2017 | 01:31
1
14
במקרה הזה כשאני כותב de la Eternulo, ב-de (מילה רב-משמעית) אני מתכוון לשם תואר. כמו: La manifesto de Marks=La marksA manifesto

זה יספיק לעת עתה. אבל iru dormi בחייאת דינכּ
לצפיה ב-'המון המון תודה,'
המון המון תודה,
21/04/2017 | 01:38
10
וכן, אשָמע לעצתך.
תודה!
לצפיה ב-' האם במקרה'
האם במקרה
21/04/2017 | 01:46
1
12
התכוונת ל- li + dia, שיוצר עבורנו את Lidia (כלומר, לידיה זמנהוף)?
האמת היא שנתקלתי בכתיב שלה בתור Lidja, אז לא חשבתי דווקא על Lidia, אבל נראה לי בכל זאת שלכך חתרת.

ואכן, בדקתי עכשיו, וכתוב שבאספרנטו היא נקראת Lidja. אבל טוב, החידה שלך התייחסה לכתיב שלה בשפות אחרות, וגם הצורה הזו מקובלת.

תודה על החידה היפה.
לילה טוב, אפרוש לישון,
אלדד
לצפיה ב-'אכן כן '
אכן כן
21/04/2017 | 01:57
11
אתה הראשון, יא קאזה
לפי החוק ה-15 או ה-16, אפשר לכתוב שם כמו בכתיב המקורי שלו.
הבנת עכשיו למה התכוונתי ב-"אספרנטו", ĉu ne?

לצפיה ב-' פשוט לי'
פשוט לי
21/04/2017 | 09:36
1
7
לדעתי  Lidia הבת של זמנהוף.
רק טעות הכתיב הטעתה אותי filno?
Li-dia 
לצפיה ב-'נכון'
נכון
21/04/2017 | 10:21
7
תיקנתי לעיל ל-filino
לצפיה ב-'אין לי תשובה, וגם לא חושבת שתהיה הפעם. אבל למחשבות.'
אין לי תשובה, וגם לא חושבת שתהיה הפעם. אבל למחשבות.
21/04/2017 | 18:33
1
11

איו לי מושג, והחידה עוררה בי החל מאמש די הרבה מחשבות בכיוונים שונים. אלא שמילות החידה, גם אחרי ה"רמזונים" "לא יושבות לי טוב", כמו שאומרים, בגלל שני ה-ulo, שזאת מוספית שאינה מובנת לי במיוחד.
אני כמובן יודעת שלמשל ĉarmulo זה מישהו מקסים, ו-dolĉulo הוא מישהו מתוק.
ובכל זאת, מילות ulo- אינן ברורות לי במיוחד.

מההתחלה, יש לי רושם שהפתרון קשור ב-Petr Ginz (שבין השאר היה גם denaska).
אבל אם זה פטר, למה מדובר ב-filino ולא ב-filo?
עברו לי בראש petro, petra אך מה הקשר?

או שהכוונה ל'בת-שפה'? גם לא מתאים, כי המילים בנות יותר מ-5 אותיות.

ובסך הכל, הראש שלי עכשיו בעניינים אחרים בכלל.
אז אם תרצו, תמשיכו לפי הסדר, לחידה הקלה. (:
וכשאוכל, אנסה להשתלב בה.
לצפיה ב-'Eternulo'
Eternulo
21/04/2017 | 18:41
8
 הקב"ה. מילולית זה ישות נצחית.
[ואין קשר לפטר גינז.]
לצפיה ב-' סוף סוף. בעיני - זו אחת החידות היותר קשות '
סוף סוף. בעיני - זו אחת החידות היותר קשות
22/04/2017 | 20:15
2
8

שבהן נתקלתי כאן.
ללא הרמזים, נראה לי שלא הייתי פותרת:

Lidia, אחת משלושת ילדיו של זמנהוף.

לצפיה ב-'מעולה'
מעולה
22/04/2017 | 20:50
1
5
העיקר שפתרת.
ובקשר ל-filino de Esperanto. ד"ר אספרנטו הלא הוא שם העט הראשון של זמנהוף. הייתה לנו כבר בעבר חידה לא פחות קשה,עם la patrino de Esperanto, והתשובה הייתה Rozalia. (שגם היה ורד אחר). הגיע הזמן להשתמש שוב בטריק הזה...
לצפיה ב-'ידוע לי כמובן שם העט של זמנהוף, אבל'
ידוע לי כמובן שם העט של זמנהוף, אבל
22/04/2017 | 21:09
6

כיוון שבחידה כתוב Esperanto באות גדולה, היה לי ברור שהכוונה לשפת האספרנטו. 
לא משנה, מה שהיה - היה. אבל לי החידה היתה באמת מאד לא מובנת וקשה.

אני נשארת הערב בבית (חוץ מצעידה קלה עוד מעט, אם יהיה נעים בחוץ). אז מבחינתי אפשר כבר לעבור לחידה הבאה, הקל"ה. 
לצפיה ב-'מתרחקים מעט מהבסיס לעבר חידה קל"ג '
מתרחקים מעט מהבסיס לעבר חידה קל"ג
18/04/2017 | 14:02
22
33
Metalo de iu afero, por sep tagoj, ekzemple.
Kvin literoj
לצפיה ב-'לא הבנתי את ה"בסיס" בכותרת, אבל לראשונה "גיליתי" חידה'
לא הבנתי את ה"בסיס" בכותרת, אבל לראשונה "גיליתי" חידה
18/04/2017 | 14:13
14

חדשה, עשר דקות לאחר שנשלחה! 
אציץ בה, כמובן, ואתרגם.
אבל עלי לעבוד עכשיו דחוף במקום אמש (החלפת כלי פסח לכלי יומיום), ועוד.
לצפיה ב-'חושבתני שמצאתי. '
חושבתני שמצאתי.
18/04/2017 | 15:46
3
21

חשבתי תחילה כמובן על כל המתכות שאני מכירה, ומצאתי שלוש של חמש אותיות.
ורק אחרי זה נפל לי האסימון, והתשובה היא, לעניות דעתי:

ferio

וכיוון שמפותרים אחרים - לא, אבל ממני אתה תמיד רוצה הסברים, הנה הם כבר:
המתכת היא fero = ברזל.
של עניין כלשהו, נוסיף את i
io - ונקבל ferioחופשה. של שבעה ימים, למשל. מ.ש.ל. 
לצפיה ב-'נכון ומהיר!'
נכון ומהיר!
18/04/2017 | 16:22
4
לצפיה ב-'תיקון קטן להסבר '
תיקון קטן להסבר
18/04/2017 | 16:28
1
12
עניין כלשהו=משהו=io
בנוסף, i זה לאו דווקא עניין כל שהוא, זה יכול גם (במיוחד, ואולי זה יתאים לחידה בעתיד) לבטא צורת מקור, כגון paroli, tenוכיו"ב.
כך סתם לא הייתי מוסיף o לפתרון, בלי הצדקה. 
לצפיה ב-'זה ברור לי, '
זה ברור לי,
18/04/2017 | 16:44
12

אבל הפרדתי את ה-i, למרות שכתבתי גם io, כי רציתי לא להפחית מערכו של ה-o של המילה השלמה fero - ברזל, וזו הדרך שמצאתי לעשות זאת.

אולי עדיף שלהבא תוותר גם לי על ההסברים, כי אם אני מגיעה לתשובה הנכונה, ברור שהבנתי למה. ואם אחרים לא מתבקשים להסביר את תשובותיהם, למה דווקא עלי בלבד להשקיע בהסברים?! 

[ואגב, חשבתי על 12 מתכות בדרך לפתרון, וברור שהמתכת ברזל היתה בין הראשונות. אבל כאמור, רק שלוש מהן היו בנות 5 אותיות מלכתחילה].

לצפיה ב-'אה, הצבאי. הצתה מאוחרת שלי. '
אה, הצבאי. הצתה מאוחרת שלי.
18/04/2017 | 16:01
2
7
לצפיה ב-'אם זה כל כך מפריע לך'
אם זה כל כך מפריע לך
18/04/2017 | 16:58
1
12
אין לי בעיה לא לבקש את ההסבר.
רק כדאי לזכור, שההסבר מאפשר לאחרים ללמוד (ולעיתים גם לפותר עצמו).
בנוסף לכך, כבר קרה שההסבר היה הגיוני וטוב, אבל לא ההסבר שאני חשבתי עליו. ואז מעניין לראות עוד זווית של החידה.
סיבה נוספת, אולי לא במקרה שלך, שמישהו יכול להגיע לפתרון במקרה, ואני רוצה לגרום לו לחשוב עוד קצת וללמוד.
מאנשים מסוימים, למשל מאלדד, ששולט באספרנטו ללא מצרים,  אין לי סיבה לבקש הסבר. (מה גם שאפילו ללא בקשה שלי הוא פעמים רבות כותב הסבר).
כאמור אני לא אתעקש בעתיד (אולי מקסימום אשאל אם את מוכנה לכתוב את ההסבר, ומבחינתי לא תהיי חייבת).
לצפיה ב-'בסדר.'
בסדר.
18/04/2017 | 18:09
2
לצפיה ב-'בשלים לחידה הבאה?'
בשלים לחידה הבאה?
18/04/2017 | 17:38
2
9
סתם, רובכם טרם פתרתם את קל"ג
לצפיה ב-'ידעתי שזה'
ידעתי שזה
18/04/2017 | 18:11
1
13

סתם, אבל אני כבר מחכה לקל"ה, שאז בטח תכתוב שהיא קלה, או שהיא דווקא לא קלה. (:
לצפיה ב-'חכי, קודם נקליד את חידה הבאה'
חכי, קודם נקליד את חידה הבאה
19/04/2017 | 09:40
1
לצפיה ב-' קפץ לי רעיון'
קפץ לי רעיון
18/04/2017 | 23:30
1
8
בגלל תיקון שהערת לי שחג זה festo חשבתי על המילה
Ferio
 וההסבר מתכת ברזל fero
Sed ankaŭ io por iu
Do  fer-io
חופשה 
לצפיה ב-'נכון מאוד'
נכון מאוד
19/04/2017 | 00:19
1
לצפיה ב-' האם '
האם
19/04/2017 | 06:53
8
20
התשובה היא daŭro?

בעצם... חשבתי על d + aŭro, ועכשיו אני כבר לא בטוח...
אבל זה מתאים לאגף השני של החידה, por sep tagoj, ekzemple.
אז...
לצפיה ב-'לא על זה חשבתי, אבל מרתק'
לא על זה חשבתי, אבל מרתק
19/04/2017 | 09:20
7
7
אני אוהב את הפתרונות השונים שאתה מביא.
אולי רק תוכל להסביר לי, כי לא לגמרי הבנתי.
בקשר ל-iu afero, יש מילה קצרה וממש נרדפת לביטוי הזה.
לצפיה ב-' בעניין iu afero,'
בעניין iu afero,
19/04/2017 | 19:44
6
14
חשבתי מההתחלה על aĵo, אבל זה לא הסתדר לי עם החידה. כי אם אני חושב על oro, אז זה צריך להיות oraĵo. מדובר אכן בחמש אותיות, אבל זה לא sep tagoj, ekzemple...

חשבתי גם על fero, ואז קיבלתי feraĵo, וגם זה לא התאים מלכתחילה, אז זנחתי את הרעיון...

חשבתי בהתחלה, כשהעליתי את הפתרון, בטעות, שמדובר ב-aŭro (ורסיה מסוימת של "זהב", נגיד, בהקשרים מסוימים), אבל זה הבנתי שבאספרנטו זה מה שמקובל באנגלית בתור aura, כלומר, "אווירה", ואין קשר לזהב. לכן ירדתי מזה (את ה-de חשבתי לייצג באופן המקוצר על ידי d, ואז קיבלתי d-aŭro, שזה גם מסתדר עם משך זמן, לדוגמה, שבעה ימים).

אבל לאחר שהעליתי את הפתרון, הייתה לי תחושה שזה ממש לא מה שהתכוון אליו המשורר. כרגע אני קצת על הבנקט, אבל אמשיך לחשוב.
לצפיה ב-'טוב, אם כבר חשבת על '
טוב, אם כבר חשבת על
19/04/2017 | 22:48
5
11
fero - אז צדקת.
אבל במקום aĵo יש משהו אחר
לצפיה ב-'אוי, זה יפה... '
אוי, זה יפה...
19/04/2017 | 22:55
4
22
איך לא חשבתי על זה. גם io זה משהו...
ורק סיימנו חופשה בת שבוע ימים....
אני רואה שהייתי צריך להתמיד עם הניסיונות - לכתוב על דף fer וגם or, ולראות מה קופץ לי לראש.
בכל אופן, ferio. וההגדרה פשוט יפה מאוד. זה לא קפץ לי מיד לראש, חבל....
לצפיה ב-'jes ja, jes ja, ושוב...'
jes ja, jes ja, ושוב...
19/04/2017 | 23:13
3
80
jes ja
מה שנקרא tres ja
io-io נראה כמו so-so או שם גרוזיני.
ĉu ne?
לצפיה ב-'איך קרה ש-jes ja'
איך קרה ש-jes ja
21/04/2017 | 09:26
2
3
זכה עד כה ל-77 צפיות?!
(כלומר, ההודעה שמעליי). למישהו פתרונים?
לצפיה ב-'ה-tresja מכפיל אותו'
ה-tresja מכפיל אותו
21/04/2017 | 09:31
1
21
זה בעצם 25 צפיות
לא יודע
לצפיה ב-''
21/04/2017 | 09:37
2
לצפיה ב-'כשתהיו בשלים לחידת קל"ד תגידו'
כשתהיו בשלים לחידת קל"ד תגידו
20/04/2017 | 10:20
5
11
"בשלים הננו", ואקלידנה.
לצפיה ב-'בזמנך החופשי אש! En via libertempo, pafi'
בזמנך החופשי אש! En via libertempo, pafi
20/04/2017 | 10:59
3
Mi pretas
לצפיה ב-'בשלים כמו סברס מתוקים,'
בשלים כמו סברס מתוקים,
20/04/2017 | 11:10
3
10

אם כי בטח לא אהיה בבית כל היום. 

לצפיה ב-'זה בסדר. ממילא'
זה בסדר. ממילא
20/04/2017 | 11:18
2
13
אף אחד מכם לא אמר "בשלים הננו".
לצפיה ב-'אף אחד גם לא אמר'
אף אחד גם לא אמר
20/04/2017 | 11:33
1
12

"אחת שתיים שלוש דג מלוח". (:
לצפיה ב-'חחח'
חחח
20/04/2017 | 13:24
3
לצפיה ב-' אירוח בנושא נכות כללית '
אירוח בנושא נכות כללית
( לעמוד שלי בתפוז )
18/04/2017 | 12:46
4
3

מחר, בין השעות 12:00-14:00, נארח בפורום ביטוח לאומי את אבי שביט, מאגף נכות ביטוח לאומי משרד ראשי ירושלים.

היכנסו כבר עכשיו לפורום והעלו את שאלותיכם:
לצפיה ב-'עם כל הכבוד - לקחתם לנו את הכוכב'
עם כל הכבוד - לקחתם לנו את הכוכב
18/04/2017 | 13:01
1
2
לצפיה ב-'אוי, נכון. הם בטח לא מתארים לעצמם שזה של אספרנטו, והכוכב '
אוי, נכון. הם בטח לא מתארים לעצמם שזה של אספרנטו, והכוכב
18/04/2017 | 13:37
9

הירוק פשוט מצא חן בעיניהם. בעיקר לעומת הכוכב האדום המכוער  והעקום שיש בין האייקונים הרגילים.

חוץ מזה, שירוק נחשב לצבע של בריאוּת
אז שכולם יבריאו ככל האפשר      
לצפיה ב-'ואני עדיין זוכר את המאמצים להוסיף אותו לסמלים עם הדגל'
ואני עדיין זוכר את המאמצים להוסיף אותו לסמלים עם הדגל
18/04/2017 | 23:34
1
3
לצפיה ב-'אכן הסמלים ו-'
אכן הסמלים ו-
19/04/2017 | 23:28
10
רשומים על שמך, אחרי שניסינו כל כך הרבה זמן לקבל אותם.
לצפיה ב-'La programo de Doron por la 24-a de aprilo 2017 '
La programo de Doron por la 24-a de aprilo 2017
19/04/2017 | 20:39
13

La proksiman lundon, la-24a de aprilo 2017, je 18:30, ni havos specialan prelegon por la memortago de la Holokaŭsto, fare de Doron Modan:
"Kiel mi hazarde "amikiĝis" kun Petr Ginz, la esperantisto kiu vojaĝis el la getto al la kosmo."

ביום שני הקרוב, ה-24 באפריל 2017, ב-18:30, נשמע הרצאה מיוחדת ליום השואה, מפי דורון מודן:
"כיצד 'התיידדתי' במקרה עם פטר גינז, האספרנטיסט שנסע מן הגטו אל החלל".

לצפיה ב-'תמונות מקונגרס ELI באשקלון - אפריל 2017'
תמונות מקונגרס ELI באשקלון - אפריל 2017
17/04/2017 | 20:35
1
75
באדיבות יגיל, שהכין את הסרטון הנוכחי ביוטיוב, הנה קישור לסרטון שמציג תמונות מהכנס הארצי שלנו באשקלון, אפריל 2017:

תודה רבה, יגיל.
לצפיה ב-'תודה ליגיל. זיכרון נחמד.'
תודה ליגיל. זיכרון נחמד.
18/04/2017 | 15:15
1
לצפיה ב-'חידת היגיון במספר החביב על חיילים'
חידת היגיון במספר החביב על חיילים
13/04/2017 | 21:13
41
61
והרי החידה:
Serpento alrampis kaj mi ektimegis.
Ses literoj.
המשך>>
והרי החידה:
Serpento alrampis kaj mi ektimegis.
Ses literoj.
לצפיה ב-'100 שנה למותו של זמנהוף - כתבה היום ב-ynet'
100 שנה למותו של זמנהוף - כתבה היום ב-ynet
14/04/2017 | 14:40
2
28
במלאת מאה שנה למותו של זמנהוף (14 באפריל 1917), הופיעה היום כתבה באתר האינטרנט של ידיעות, ynet.
הנה הקישור:

חג שמח!
לצפיה ב-'תודה אלדד, על שהפנית את תשומת ליבנו, והבאת לנו את הקישור.'
תודה אלדד, על שהפנית את תשומת ליבנו, והבאת לנו את הקישור.
14/04/2017 | 16:32
18

קראתי בעניין כל מילה, וגם לא התאפקתי מלכתוב תגובה, שאין לי מושג מתי היא תאושר.

לצפיה ב-'ויהושע דיבר הבוקר בגלי צה"ל'
ויהושע דיבר הבוקר בגלי צה"ל
14/04/2017 | 20:41
22
אפשר לשמוע את הריאיון כאן:

לצפיה ב-'אתר ליצירות באספרנטו'
אתר ליצירות באספרנטו
11/04/2017 | 18:29
6
33
אלכס קרבל ביקש ממני למצוא אתר לפרסום יצירותיו. להפתעתי לא מצאתי אתר המיועד לכך באספרנטו, שמקצה דף מכובד לכל יוצר, ומאפשר קריאת והורדת יצירות. אם כך החלטתי לנסות לפתח אתר כזה בעצמי... והנה אתם יכולים לראות את התוצאה הראשונית מאוד ב-verkaroj.com . אלכס קיבל דף משלו, עם תמונה, וכל כתביו מופיעים שם.
הערות כמובן יתקבלו בברכה - מה לא עובד, מה הייתם רוצים שיהיה שם, וכל רעיון שהוא כיצד לעשות את האתר מועיל וידידותי ושימושי יותר.
הוספתי גם קצת תרגומי שירה משלי (אלה שאתם מכירים מהביצועים של אנריקה, דורון, עודד ושושיה), וגם כמה מהיצירות שלי שזכו בתחרות ה-belartaj konkursoj. אבל ברור שתהיה זכות קיום לאתר כזה רק אם יצטרפו אליו עוד יוצרים ויתרמו לו יצירות לפרסום. בארץ פניתי לדורון ולואיזה, ואני מקווה שבקרוב יעלו גם יצירות שלהם. אבל השאלה היא איך להגיע ליוצרים בעולם הגדול - וכאן אני פונה לקוראי הפורום המסורים - האם אתם מכירים יוצרים כאלה (פרוזה / שירה), ויש לכם כתובות מייל שלהם?
לצפיה ב-'Feliĉa feston Amir, multe sukceso en la estonteco'
Feliĉa feston Amir, multe sukceso en la estonteco
12/04/2017 | 10:42
13
לצפיה ב-'יפה מאוד, אמיר!'
יפה מאוד, אמיר!
12/04/2017 | 11:40
14
האתר נראה מקצועי מאוד.
אני מקווה שבקרוב יצטרפו יוצרים נוספים. צריך לפרסם אותו באתרים שונים, אני חושב.
לצפיה ב-'ברכות לאתר החדש.'
ברכות לאתר החדש.
13/04/2017 | 00:00
16
כבר הורדתי, עבור מישהו, את קובץ שעורי האספרנטו הנתמכים באנגלית. ניתן להתקינם אפילו על הסמארטפון וללמוד בכל הזדמנות.
בקשר ליצירות, אני מציע שתקבל רשות להעתיק מעתוני האגודה מספר יצירות מקוריות, להתחיל למלא את ה"חלל"...
לצפיה ב-'תודה למברכים'
תודה למברכים
13/04/2017 | 10:39
13
מי שיכול - נא פרסמו את האתר בפורומים שאתם משתתפים בהם.
לצפיה ב-'כל הכבוד! יופי של פלטפורמה!'
כל הכבוד! יופי של פלטפורמה!
16/04/2017 | 08:44
1
10
יש חפיפה מסויימת בין המקטע של ה- Kantata poezio לעולם התוכן של kantaro.ikso.net/, ומבחינת חשיפה למשתמשים אחרים יש יתרון לפרסום התכנים האלה שם. מצד שני אין שם מקום ליצירות ספרותיות ושירה שאינה מושרת. אולי זה רעיון טוב להציע להם להתמזג לכדי אתר חדש או משולב? 

לצפיה ב-'שאלה טובה'
שאלה טובה
16/04/2017 | 15:35
8
האתר kantaro.ikso.net הוא לשירים מולחנים בלבד, והוא בנוי בשיטת wiki - בדומה לשיטה של ויקיפדיה - כל אחד יכול להוסיף ולשנות ערכים ולהרחיבו. הוא גדול ומקיף, ואנשים רבים ומכובדים מעורבים בהקמתו.
היתרון של השיטה הזו היא שאנשים רבים יכולים לתרום להוספת תוכן, וכך האתר גדל "מעצמו", ויש בזה משהו דמוקרטי ויעיל. החסרון הוא שהאתר הוא "טכני", עם מראה אחיד, נראה כמו ויקיפדיה, ללא נגיעה אישית. אני בחרתי בפלטפורמה שונה, של וורדפרס. היתרון כאן שזה "אישי" יותר, ויכול לכלול בלוג והערות גולשים בכל דף.
אינני חושב שאני הקטן יכול להציע משהו לאתר כזה. הם כבר בחרו שהם עוסקים בפזמונים מולחנים, ולא במשהו אחר. 
אני ראיתי לנגד עיני אתר שיהיה בית ליוצרים, שיוכלו להעלות בו את יצירותיהם, ואליו יכנסו גולשים כדי לקרוא משהו - וזה יכול להיות שירה, פרוזה, מחזה וגם קומיקס. לדעתי חסר משהו כזה באספרנטו, המרכז חומר קריאה של יוצרים רבים. אינני יודע מי נכנס ל-kantaro - האם כדי לקרוא פזמונים? מישהו יכול לשתף מדוע הוא נכנס לאתר?
השירים שאני הכנסתי אצלי הם שירי משוררים מתורגמים, במטרה לקדם ביצועים שלהם באספרנטו.
מה דעתכם? יש מקום לאתר כזה? בממשק פשוט כל כך? כמובן שהוא יעמוד ברשות עצמו רק אם יצטרפו יוצרים רבים אליו. 
אשמח לשמוע את דעתכם - זה חשוב כדי לדעת אם ואיך להמשיך.

לצפיה ב-'"זה לא כל כך נעים לראות גן סגור"...'
"זה לא כל כך נעים לראות גן סגור"...
12/04/2017 | 01:22
6
34

"But where there was a house, there where now a field"
(from 'Aladdin and the lamp')

And where there was BIKUREJ HA'ITIM, there where now a field

(אולי כתבתי קצת משובש את הזמנים באנגלית, וצריך היה להיות had been במקום was?). אבל העיקר: הבאתי הערב בחור מבני משפחתי, לתיכון עירוני א' בתל אביב. ואיפה שהיה בניין ביכורי העתים "שלנו", יש עכשיו שדה... כלומר, גילחו את הבניין לגמרי! והקימו גדר פח לבנה גבוהה.  

לצפיה ב-'מה..את...אומרת...'
מה..את...אומרת...
12/04/2017 | 01:29
5
19
לא להאמין!
היו זמנים...
ותמו להם. טוב שיש לנו משכן חדש.
לצפיה ב-'על סגירת המקום שמעתי ברדיו'
על סגירת המקום שמעתי ברדיו
12/04/2017 | 09:59
4
17
כשאחד השדרים (אולי יצחק נוי) המשדרים מהתחנה שממול ציין את זה כבדרך אגב.
אלדד, אתה חזרת וטוב שכך. אולי תנסה לפתור את החידה האחרונה?
לצפיה ב-'תודה, דורון.'
תודה, דורון.
12/04/2017 | 11:38
15
התכוונת לחידה Muzikisto ktp?
אנסה לחשוב עליה. בשלב הראשון אין לי שום מושג. אני מקווה שבשלב השני או השלישי בכל זאת יבואו לי רעיונות.
לצפיה ב-'הקפצתי את החידה האחרונה'
הקפצתי את החידה האחרונה
12/04/2017 | 11:44
2
15
לראש הפורום, בתקווה שאצליח לפתור, ובתקווה שחברים נוספים בפורום ינסו לפתור אותה.
בשלב הנוכחי אני עוד לא מבקש רמז.
לצפיה ב-'איזה יופי שהצטרפת לפותרים'
איזה יופי שהצטרפת לפותרים
13/04/2017 | 00:46
1
5
לצפיה ב-' '
13/04/2017 | 08:39
13

חם בפורומים של תפוז

אירוח בנושא פוריות והפריה חוץ גופית
אירוח בנושא פוריות...
ביום שלישי יתארח ד``ר שי אליצור, מנהל היחידה...
אירוח בנושא פוריות והפריה חוץ גופית
אירוח בנושא פוריות...
ביום שלישי יתארח ד``ר שי אליצור, מנהל היחידה...
בפייסבוק שלנו כבר ביקרתם?
בפייסבוק שלנו כבר...
רוצים להיות תמיד מעודכנים במה שקורה בתפוז?
בפייסבוק שלנו כבר ביקרתם?
בפייסבוק שלנו כבר...
רוצים להיות תמיד מעודכנים במה שקורה בתפוז?

הודעות נבחרות

מקרא סימנים

בעלת תוכן
ללא תוכן
הודעה חדשה
הודעה נעוצה
אורח בפורום
הודעה ערוכה
מכיל תמונה
מכיל וידאו
מכיל קובץ