לגלישה באתר בגירסה המותאמת לסלולאר
| הוספת הודעה
הגדרות תצוגה

הגדרות עץ הודעות

מאפייני צפייה

הצג טקסט בתצוגה
הצג תגובות באופן
עדכן
77267,726 עוקבים אודות עסקים

פורום אספרנטו - שפה ותרבות

ברוכים הבאים לפורום "אספרנטו - שפה ותרבות" בארץ הקודש (או כמו שאומרים אצלנו Saluton kaj bonvenon). 
 אליעזר זמנהוף חיבר את השפה הבינלאומית אספרנטו לפני כ-120 שנה כדי שתשמש שפה שנייה לכל בני האדם ותהווה גשר בין תרבויות שונות.
עתה, בעידן האינטרנט, אנו באמת יכולים ליטול חלק בהקמת הגשר הזה, ובשימוש בו. שפת אספרנטו צמחה כמובן על רקע אידיאולוגי מסוים, והיא נושאת בחובה תרבות ורעיונות של שלום, הבנה ואחווה, ואולי מעל הכול - אמונה בטבע האנושי. אנו מאמינים בטבע האדם, ואולי לא בכל הרעיונות בהם האמין זמנהוף. לרוב, מספר הדעות כמספר האנשים. הפורום שלנו הוא פורום פלורליסטי, המזמין דיונים בשאלות אידיאולוגיות ובשאלות רעיוניות קוסמופוליטיות. אי אפשר כמעט לדבר על אספרנטו בלי לדבר על פילוסופיה של שפה, פילוסופיה של תקשורת ושל הבנה בין בני האדם. נשמח לדון כאן בנושאי תקשורת במובן הרחב, אפילו במנותק מאספרנטו - מהי בעצם תקשורת? מדוע היא כל כך חשובה לחלק מאיתנו? האם שפה היא הדרך היחידה לתקשורת? האם שני בני אדם שמדברים באותה שפה בהכרח מתקשרים טוב זה עם זה? מהי בעצם שפה? דמיינו לעצמכם עולם עתידני/דמיוני שבו היינו יכולים לתקשר בטלפתיה עם כולם ולא היה צורך בשפה... ומעבר לכל אלה, כולנו כאן כדי לעזור לכם ולמצטרפים חדשים לתהות על קנקנה של אספרנטו, לסייע בלימוד השפה, בהסברים דקדוקיים, העשרת אוצר המילים וכו'. אז נצלו את הבמה! שלכם, אלדד

הנהלת הפורום:

אודות הפורום אספרנטו - שפה ותרבות

ברוכים הבאים לפורום "אספרנטו - שפה ותרבות" בארץ הקודש (או כמו שאומרים אצלנו Saluton kaj bonvenon). 
 אליעזר זמנהוף חיבר את השפה הבינלאומית אספרנטו לפני כ-120 שנה כדי שתשמש שפה שנייה לכל בני האדם ותהווה גשר בין תרבויות שונות.
עתה, בעידן האינטרנט, אנו באמת יכולים ליטול חלק בהקמת הגשר הזה, ובשימוש בו. שפת אספרנטו צמחה כמובן על רקע אידיאולוגי מסוים, והיא נושאת בחובה תרבות ורעיונות של שלום, הבנה ואחווה, ואולי מעל הכול - אמונה בטבע האנושי. אנו מאמינים בטבע האדם, ואולי לא בכל הרעיונות בהם האמין זמנהוף. לרוב, מספר הדעות כמספר האנשים. הפורום שלנו הוא פורום פלורליסטי, המזמין דיונים בשאלות אידיאולוגיות ובשאלות רעיוניות קוסמופוליטיות. אי אפשר כמעט לדבר על אספרנטו בלי לדבר על פילוסופיה של שפה, פילוסופיה של תקשורת ושל הבנה בין בני האדם. נשמח לדון כאן בנושאי תקשורת במובן הרחב, אפילו במנותק מאספרנטו - מהי בעצם תקשורת? מדוע היא כל כך חשובה לחלק מאיתנו? האם שפה היא הדרך היחידה לתקשורת? האם שני בני אדם שמדברים באותה שפה בהכרח מתקשרים טוב זה עם זה? מהי בעצם שפה? דמיינו לעצמכם עולם עתידני/דמיוני שבו היינו יכולים לתקשר בטלפתיה עם כולם ולא היה צורך בשפה... ומעבר לכל אלה, כולנו כאן כדי לעזור לכם ולמצטרפים חדשים לתהות על קנקנה של אספרנטו, לסייע בלימוד השפה, בהסברים דקדוקיים, העשרת אוצר המילים וכו'. אז נצלו את הבמה! שלכם, אלדד
הוספת הודעה

צרף
תמונה וידיאו קובץ
קבצים המצורפים להודעה

לצפיה ב-'הערב במועדון יוסי שמר'
הערב במועדון יוסי שמר
18/03/2019 | 21:28
1
12
הפעם אני כותב את הדיווח הן בעברית והן באספרנטו. אני עושה זאת על מנת להיות "רשמי" יותר, כמו במיילים, אשר נשלחים לרשימת התפוצה של אל"י. אנא אמרו לי בתגבות מה דעתכם על כך, והאם ראוי שאמשיך לדווח באופן זה. 

הערב התכנסו עשרה משתתפים במועדון יוסי שמר לשיעור, אשר אירגן מיכּאלו. הוא החליף את דורון, אשר נסע לטיול בפולין. בשיעור המשכנו ללמוד על אודות הסופיות anta ,-inta- ו-onta-.

מיכּאלו הדגים לנו את הנושא באמצעות סיפור: כשהוא שב אמש הביתה הוא היה manĝonta (עומד לאכול). כשהוא אכל את הארוחה הוא היה כבר manĝanta (אחד שאוכל), ובסיום הארוחה הוא היה manĝinta (אחד שאכל). לכן מכן הסיפור הודגם בזמני הווה ועתיד.

לאחר מכן, הוא סיפר לנו על חייו באוקראינה, לרגל שנת היובל להיותו אספרנטיסט. מאוחר יותר, שיחקנו במשחק קלפים, שבו היינו צריכים להתאים שמות של חיות לציורים המייצגים אותם. חלק מהחיות תוארו באמצעות הסופיות anta, -inta- וגם onta-, כמובן. זו הייתה דרך מהנה ביותר ללמידת נושא זה. Dankon, amiko!  

בסוף התחיל השיעור של אלדד. כיוון שלא הייתי בו, אודה מקרב לב למי שיכתוב עליו כמה מילים. 

אני מצרף למטה תמונה של כרטיסי המשחק, אשר השתמשנו בהם, כמזכרת מן השיעור. אני מודה למיכּאלו, אשר הרשה לי לשאול אותם ממנו לזמן מה. אנא תקנו אותי אם שגיתי בפרט מסוים על השיעור או בדקדוק האספרנטו. 

עד כאן הדיווח שלי, חברים. מקווה שנהניתם לקרוא אותו! 

Ĉi-vespere partoprenis dek lernantoj en leciono en la Tel-Aviva Josi-Ŝemer klubo. Nia instruisto estis Mikaelo; Doron bedaŭrinde ne povis veni al la klubo pro vojaĝo al Pollando. En la leciono ni daŭrigis lerni pri la sufiksoj -inta, -anta kaj -onta.

Mikaelo instruis al ni la aferon per rakonto: kiam li revenis hodiaŭ hejmen, li estis manĝonta (iu kiu intencas manĝi, kiu manĝos). Poste, kiam li jam manĝis, li estis manĝanta (iu kiu manĝas). Finfine li finis manĝi, kaj li fariĝis manĝinta (iu kiu manĝis). Li rakontis ĝin al ni ankaŭ en la aliaj tempoj: estanteco kaj futuro.

Mikaelo rakontis al ni iomete pri lia vivo en Ukrainio, ĉar ekzakte antaŭ kvindek jaroj li esperantiĝis tie. Ni ludis kartludon; tie ni bezonis kunligi kartojn, sur kiuj nomoj de bestoj estis skribataj, al kartoj, sur kiuj iliaj bildoj estis pentrataj. En kelkaj kartoj estis skribataj la famaj kaj gravaj sufiksoj -inta, -anta kaj -onta. Ĝi estis mirinda vojo, per kiu ni povis lerni la aferon. Dankon, Amiko! 

Post la Mikaela leciono por daŭrigantoj (aŭ komencintoj ), komencis la Eldada leciono por komencantoj (aŭ daŭrigontoj ). Ĉar mi ne partoprenis tie, mi dankegos kiun estis tie kaj povos skribi kelkajn vortojn pri tiu leciono. 

Sube estas bildo de kelkaj kartoj, kiujn ni uzis dum la ludo, por ke vi rigardos ilin. Mi dankas Mikaelon, kiu rajtigis min havi ilin dum la venonta tempo. Bonvolu korekti min se mi faris eraron en la raporto aŭ en gramatiko. 

Jen finiĝis la raporto! Mi esperas, ke vi feliĉe legis ĝin! 
לצפיה ב-'יופי של דיווח, ינאי קראתי בעניין רב,'
יופי של דיווח, ינאי קראתי בעניין רב,
19/03/2019 | 00:28
5

והתפעלתי במיוחד מהתרגום שלך את הכל לאספרנטו שוטפת 

לצפיה ב-'"רומן באספרנטו" (לא באמת)'
"רומן באספרנטו" (לא באמת)
15/03/2019 | 20:47
2
33
לצפיה ב-'והנה הסיפור כולו'
והנה הסיפור כולו
16/03/2019 | 20:28
1
4
רומן באספרנטו/אלכס אפשטיין
שמו של סבי נעדר מתולדותיה הקצרותשל הספרות שנכתבה במאה העשרים בשפת האספרנטו. וזאת למרות שהיה, למיטב ידיעתי, מחברו של רומן המדע הבדיוני הראשון בשפה הצעירה הזאת. מעשה שהיה כך היה: באביב 1944, מעט לאחר שחרור חצי האי קרים, כבש סבי - רק ללילה אחד, יש להודות - את לבה של חיילת מיחידה סודית במודיעין של הצבא האדום. בבוקר הוציאה מתרמילה ספר בגרמנית ללימוד אספרנטו וסיפרה ששימש זמן קצר כספר צופן למרגלים, אלא שעתה הפיקוד שוב החליף שפה, כך שאין לה עוד צורך בו. היא ביקשה לתת את הספר במתנה לסבי. כששאל מדוע דווקא לו, הסמיקה ואמרה שגם זמנהוף, ממציא האספרנטו, היה יהודי. סבי הבין את הרמז, וכעת היה תורו להסמיק.
ארקדי פינסקי (שמו של סבי. פינסקי הוא שם נעוריה של אמי) היה באותם ימים בן תשע-עשרה. הוא ידע יידיש מבית אבא וגרמנית מבית הספר. עד תום המלחמה רכש את יסודות האספרנטו, ובחודשים הראשונים לשובו מהחזית העמיק את אחיזתו בשפה בעזרת מילונים מאוירים וספרים שהשיג בחנויות לספרים משומשים בסנט פטרבורג. לא היה לו כמובן עם מי לשוחח בשפה החדשה הזאת. הדרך מכאן לכתיבת רומן היתה קצרה. שני פרטים ביוגרפיים חשובים עומדים לרשותי בשעה שאני מנסה לשחזר את תקציר הרומן שכתב סבי: הוא היה חובב תיאטרון מושבע; הסופר האהוב עליו היה ה"ג ולס.
במרכז הרומן, אם כן, ניצב בית תיאטרון דמיוני במוסקבה. שחקניו מעלים מחזה על מסע בזמן. אקדחים שנטענים במערכה האחרונה יורים במערכה הראשונה וכולי. ורק הבמאי כל הזמן מתאהב מחדש בשחקנית הראשית, ולו רק משום שעיניה דומעות בשעת דמדומים.
התצלום המצורף כאן צולם בשנת 1951, השנה שבה השלים סבי סוף סוף את הרומן שלו והתחתן. אמי נולדה בחורף, כעבור שנתיים. כתב-היד מעולם לא פורסם, מי כבר התעניין בספרות באספרנטו בברית-המועצות הקומוניסטית. במרוצת השנים, באחד ממעברי הדירה של סבי וסבתי, כתב-היד פשוט אבד.
סבי, ארקדי פינסקי, מת בישראל בשנת 1984, ארבע שנים אחרי שעלינו לארץ. זה היה המוות הראשון שחוויתי. דמותו של סבי, האמיתית ובעיקר המדומיינת, מופיעה ברבים מהסיפורים ומהשירים הראשונים שכתבתי. ספר השירה הראשון שלי (ובינתיים היחיד) ראה אור ב-1992, כשהייתי בן עשרים ואחת. שמו של הספר (שהחזיק בקושי עשרים שירים) הוא "כותב לנינגרד ושירים אחרים". הנה השיר שחותם את הספרון הזה:
"רחצתי את אצבעותי ויצאתי מבית הקברות/ מי יודע אולי מתחת למצבות/ בית קברות אחר/ מתים מתייפחים מאושר בדמעות מוכתמות בקידוח דיו/ זוהי אשכבתו הצבעונית של המוות/ על בדים לבנים/ ובמצבה צדדית// סבא ארקדי מתקין סתימה אחרונה/ שואל פציינט חיוור כתבת משהו/ וההוא אומר בעוד ארבע שנים".
הבהרה קצרה בעניין השיר ובעניין הבדיה שלפניו: זמנהוף, ממציא האספרנטו, היה רופא עיניים. סבי היה רופא שיניים. למיטב ידיעתי, מעולם לא שלח את ידו בספרות. אך ייתכן שכאן אני טועה, הרי איני יודע מה הוא כותב בתצלום (האמיתי). גם הפרט הבא אמיתי: סבי אהב ספרים בכל לבו (ותיאטרון? איני יודע). בזכות הספרייה הענקית בביתו בסנט פטרבורג נחשפתי בגיל צעיר לספרים של ולס, ורן, דיומא.
את השורות האלה כתבתי בשנת 2005, במרחק של דקת הליכה מרחוב זמנהוף בתל אביב. כמה מוזר נשמע כיום שמו של הרחוב הזה, כמו שנות אור רחוקה מאתנו התקופה שבה לרחובות היו קוראים על שמם של ממציאי שפות ולא על שמם של מצביאים. כשמת, סבי כבר ידע מעט עברית. איני זוכר את גון קולו. ודאי היה לו מבטא רוסי כבד (או מבטא אחר, מבטא שאין לאיש; מבטא של שפה שאיש כמעט לא דובר כשפת אם; מבטא של אספרנטו. דבר כזה יכול לחולל רק מעשה הכתיבה, גם אם הוא מעשה כתיבה שלא אירע מעולם. הנה, שוב מתקרבת שעת דמדומים).

_____
שם סבו של אלכס אפשטיין, ארקדי פינסקי, נעדר מתולדותיה הקצרות של הספרות שנכתבה במאה העשרים בשפת האספרנטו, אף שהיה, ואולי לא היה, מחברו של רומן המדע הבדיוני הראשון בשפה זו 
לצפיה ב-'תודה על השיתוף. קראתי בהנאה את הסיפור. ומתוך עניין, קראתי גם'
תודה על השיתוף. קראתי בהנאה את הסיפור. ומתוך עניין, קראתי גם
16/03/2019 | 20:46
4

על הכותב, אלכס אפשטיין, בוויקיפדיה.
ובין השאר, מצאתי שם את המשפט הבא, וההדגשה שלי:

"...סיפוריו תורגמו לאנגלית, לרוסית, לאיטלקית, לאספרנטו ולהולנדית."

לצפיה ב-'הפתעה'
הפתעה
16/03/2019 | 09:35
3
16
https://www.polin.pl/en/planning-your-visit/freque...

באיך להגיע למוזאון, ראו איך נקרא שירות האופנים העירוני של וארשה.
לצפיה ב-'באמת הפתעה נחמדה! מעניין כמה מהמשתמשים באופניים'
באמת הפתעה נחמדה! מעניין כמה מהמשתמשים באופניים
16/03/2019 | 20:06
1
6

ו/או הקוראים את השילוט, יודעים באיזו שפה כתובה המילה, ואת משמעותה.
לצפיה ב-'אני אפנה אותם לפורום '
אני אפנה אותם לפורום
16/03/2019 | 20:25
3
לצפיה ב-'Veturilo יפה.'
Veturilo יפה.
17/03/2019 | 20:43
1
לצפיה ב-'על השפה הבינלאומית '
על השפה הבינלאומית
13/03/2019 | 18:44
2
20
על השפה הבינלאומית
מה דעתכם?
לצפיה ב-'דעתי לא נוחה, כמובן.'
דעתי לא נוחה, כמובן.
13/03/2019 | 20:39
14

יש דיונים ללא סוף בשאלה מה היא השפה הבינלאומית, ואיזו שפה תהיה השפה הבינלאומית בעתיד.
אבל אנחנו, אוהבים לכנות כך את שפת האספרנטו, שכולנו יודעים מה היתה מטרתה המקורית, ומה עומד מאחוריה. אנחנו גם יודעים מה מנע מאספרנטו להפוך בפועל לשפה הבינלאומית.
אז משתדלים לקדם אותה כמיטב יכולתנו, ומקווים לטוב בעתיד. (:
לצפיה ב-'הוא בכוונה הדגיש בקו את המילה אנגלית כדי שלא יחשבו'
הוא בכוונה הדגיש בקו את המילה אנגלית כדי שלא יחשבו
14/03/2019 | 15:31
8
שמדובר בשפה הבין-לאומית האמיתית, אספרנטו. בחור ישר, לא רצה לרמות אנשים, ורצה שידעו מראש שהם הולכים על השפה הפחות טובה.
לצפיה ב-'דיווח על ערב הזיכרון ליוסף מורז'אן במועדון.'
דיווח על ערב הזיכרון ליוסף מורז'אן במועדון.
12/03/2019 | 01:00
7
35

הערב, ציינּוּ במועדון 15 שנים לפטירתו של יוסף מורז'אן, מחבר המילונים לאספרנטו, ביחד עם חלק גדול ממשפחתו, שלושה דורות: ילדיו - תמי, רינה וגיורא - שהגיעו לשמחתנו עם חלק ממשפחותיהם (כ-12 נפשות). 
היינו במועדון לפחות 31: בני משפחת מורז'אן (כולל ארבעה ילדים חמודים - נינים שלו) ו-19 חברי מועדון.

דורון, מנחה הערב, פתח בהקדמה קצרה. ואחריו דיברה לאה מעט על תוכנית שהכינה למועדון לפני שלוש שנים, ובה סיפרה על יוסף. ולקראת הערב, צילמה את הדף עבור בני המשפחה.

ראינו את הסרטון המרגש של המשפחה, אשר הוכן בשנת 2000, לכבוד יוסף מורז'אן לרגל צאתו של המילון השלם אספרנטו-עברי שלו, וכן לכבוד יום הולדתו ה-80. יוסף, אשר עבד במשך כמה שנים במסירות אין קץ, שלו וגם של אשתו וילדיו כלפיו, על מילון זה ועל המילון המעשי עברי-אספרנטו, קבע לעצמו מטרה: לסיים את כתיבת המילון השלם ואת הדפסתו, עוד לפני הכנס העולמי לאספרנטו, שהתקיים באותה שנה בתל אביב, ואשר אליו הגיעו אספרנטיסטים מארצות רבות, ועמד במטרתו זו

לאחר הקרנת הסרטון, קראה רינה את דברי ההספד לאביה, אשר נכתבו ע"י העיתונאי אורי דרומי, במדורו "אחרי מוֹת" בעיתון "הארץ".
תמי שרה שיר ביחד עם בִּתהּ לילך ועם אחייניתה הדס (בִּתהּ של רינה).
וגיורא, קרא את ההספד שכתב בתום השבעה לאביו, בפורום זה ב-7.2.04.

לאחר מכן, חילק לנו דורון דפים עם השיר "ירושלים של זהב" בתרגומו של מורז'אן לאספרנטו. השמיע אותו מדיסק ברקע, ושרנו ביחד באספרנטו.

כיוון שנשאר עוד מעט זמן, קראה לאה בפנינו את הדיווח שכתבתי בפורום לפני שלוש שנים, על התוכנית שלה על יוסף. ומתילדה, שהיתה תלמידה של מורז'אן, סיפרה זכרונות עליו ועל אשתו רחל, אשר עזרה לה לפני שנים, כשהיתה מאושפזת בבית חולים.
טלי, שאספרנטו היא "שפת האב" שלה מאז שנולדה, סיפרה בחן רב על היכרותה המוקדמת עם יוסף ועל מפגשים עם כמה מבני משפחתו בצמתים שונים אספרנטיים בחייה, והפתיעה בכך שכיום היא מלמדת שניים מהנינים שלו בכיתות א' ו-ג', שזאת באמת סגירת מעגל יפה.

אנחנו נהנינו מאד מהערב המעניין והמרגש, ומהמפגש עם המשפחה היקרה והחמה, ומקווים שהקשרים ביניהם ובינינו יתקיימו גם בעתיד.   

לצפיה ב-'מיכל, כתבת נהדר'
מיכל, כתבת נהדר
12/03/2019 | 09:11
1
15
התרשמתי שלא החמצת שום פריט ושום שם ממהלך הערב. (כנראה רשמת לעצמך, או שיש לך זכרון מצוין).
באנו לזכור את יוסף ומשהו ממורשתו, ונראה לי שהתחממנו לאורו למשך השעה....
ואכן משפחה מקסימה.

לצפיה ב-'תודה, דורון. שימחתני.'
תודה, דורון. שימחתני.
12/03/2019 | 10:19
13

כל מה שרשמתי לעצמי, הם שמות המשתתפים בערב (כדי לספור ולדווח, לזכר יוסי שמר, כדרכי), + שתי מילים שתִּרגמת לנו מ"ירושלים של זהב". 
לצפיה ב-'תודה על הדיווח!'
תודה על הדיווח!
12/03/2019 | 11:50
1
13
Dankon
לצפיה ב-'Bonvole, Yanai. '
Bonvole, Yanai.
12/03/2019 | 13:48
6
לצפיה ב-'הדפים שחילקתי בערב'
הדפים שחילקתי בערב
12/03/2019 | 16:02
11
הם כוללים את הכתבה של אורי דרומי ושני שירים שתרגם מורז'ן. אחד מהם, זה שלא הספקנו ("ללכת שבי אחרייך") נמצא ביוטיוב באספרנטו בערוץ  של נורית הירש. שמו של יוסף מורז'ן מוזכר שם.
בהדפסות החדשות של המילון אני מקפיד לשים את הכתבה בשער הפנימי, תחת הכיתוב: "על המחבר". במילון הגדול זה כבר מופיע. במילו הקטן (עברי-אספרנטו) יופיע החל מההדפסה הבאה, כשיאזל המלאי הנוכחי.
למי שלא היה ומעוניין לראות - מצ"ב הקובץ.

לצפיה ב-'דיווח תמציתי ומצוין'
דיווח תמציתי ומצוין
13/03/2019 | 02:11
1
7
לצפיה ב-'תודה, יהודית.'
תודה, יהודית.
13/03/2019 | 11:27
4
לצפיה ב-'תזכורת* עבור מי שנוהגים לשאול שוב "אז מה התוכנית לשבוע הבא?"'
תזכורת* עבור מי שנוהגים לשאול שוב "אז מה התוכנית לשבוע הבא?"
07/03/2019 | 13:56
1
20

ערב זיכרון למחבר המילונים - יוסף מורז'אן.

ביום שני הקרוב, ד' באדר ב' תשע"ט - 11.3.19, ינחה דורון ערב לזכרו של יוסף מורז'אן, מחבר המילון השלם אספרנטו-עברי והמילון המעשי עברי-אספרנטו.
15 שנים עברו מאז שנפטר ב-1.2.04.

אל הערב הוזמנו בני משפחתו של מורז'אן, אשר ישאו דברים לזכרו, ויביאו איתם את הסרטון שהכינה המשפחה בשנת 2000, כאשר סיים את כתיבת המילון השלם, ולציון יום הולדתו ה-80.

חברי מועדון אשר הכירו את מורז'אן, יוכלו גם הם לספר מזכרונותיהם.
מורז'אן, שבמילוניו אנחנו משתמשים על תקן יומיומי, גם תרגם כמה שירים עבריים לאספרנטו, ודורון ינחה שירה של אחד מהם. אם ישאר זמן, הוא יאפשר לקרוא יחד ולפרש מילים של שיר נוסף מתוכם.

מיד לאחר ערב הזיכרון - השיעור ה-6 של אלדד למתחילים.

ובאותו זמן, בלובי של הבניין - הישיבה החודשית של ההנהלה.

כולכם מוזמנים,
אלדד ומיכל.

ראו בהודעה נפרדת כאן בפורום, דברים שכתב גיורא, בנו של מורז'אן, בתום השבעה, ב-7.2.04.

לצפיה ב-'תזכורת: המפגש הקרוב, יום שני, 11.3.19'
תזכורת: המפגש הקרוב, יום שני, 11.3.19
09/03/2019 | 14:13
12
לצפיה ב-'דיון באחת מקבוצות הפייסבוק: למי בעצם אפשר לקרוא "אספרנטיסט"?'
דיון באחת מקבוצות הפייסבוק: למי בעצם אפשר לקרוא "אספרנטיסט"?
07/03/2019 | 19:52
9
15
האם זו רק ידיעת השפה? האם מספיק ידע בסיסי או שליטה יותר מעמיקה? האם מעבר לעניין טכני בשפה אספרנטיסט גם אמור לאמץ את האידאל שמאחרי השפה לשלום ואחווה באמצעות שפה משותפת וכו'?
חלק מהדיון כפי שעלה בקבוצה שם:
  • Kiu povas diri , ke estas esperantisto ? Se mi ne scipovas Esperanton perfekte - cxu estas esperantistino ?

Lazar-Jan Pospíšil Poustevník: Esperantisto estas nomata ĉiu persono, kiu scias kaj uzas la lingvon Esperanto tute egale por kiaj celoj li ĝin uzas. Apartenado al ia aktiva societo Esperantista por ĉiu Esperantisto estas rekomendinda, sed ne deviga. https://eo.wikipedia.org/wiki/Deklaracio_pri_Esper...
  • Ofte (ne ĉiam) samopinias pri ofte priparolitaj ideoj/temoj en Esperantujo (paco, amikeco, estanta bona homo, ktp)
  • Ŝatas kaj/aŭ la kialojn, kiujn Zamenhof havis pri Esperanto (kiel dua lingvo por ĉiuj) kaj/aŭ la lingvon mem (pro ĝia simpleco, logikeco, amuzeco, ktp)
  • Mi pensas pri Esperanto-parolanto kaj Esperantisto kiel du aferoj, ĉar, laŭ mia sperto, ili malsamas. Esperantisto ne estas (mi forgesis la vorton por tiaj homoj) iu, kiu ĉiam parolas pri la lingvo kaj krias al ĉiuj "Ne krokodilu", plendas pri ĉiu gramatika eraro, ktp. Tiaj homoj estas ĝenemaj al ĉiuj.
  • Pri la kulturo, oni povas havi diversajn pensojn eĉ interne sed oni ja povas simple esti raŭmisto kaj ne devas zorgi pri monda paco, se tiu homo estas almenaŭ meznivela parolanto laŭvole (denaskuloj ne havis elekton lerni la lingvon)

Ella Strug: Por mi Esperantisto estas persono kiu scipovas kaj parolas esperanton kaj estas aprobanto de esparanto-idealoj kaj/aux esperanto-movado en largxa senco. Aliaj personoj kiuj kapablas paroli kaj ecx uzas gxin foje estas esperanto parolantoj, uzantoj, simpatiantoj ktp.

לצפיה ב-'יש לי הצעה. אספרנטיסט הוא...'
יש לי הצעה. אספרנטיסט הוא...
07/03/2019 | 22:21
8
16
מי שמגדיר עצמו אספרנטיסט.
לצפיה ב-'פוסט מודרניסטי מדי בשבילי '
פוסט מודרניסטי מדי בשבילי
07/03/2019 | 23:09
7
14
ואגב אני לא מגדיר את עצמי כאספרנטיסט. אני יודע אספרנטו ברמה שהיא כבר קצת מעבר לרמת של מתחילים אבל לא הרבה מעבר לזה. אני יכול לנהל שיחה בסיסית ולקרוא/לשמוע טקסטים לא מסובכים מדי. אני אוהב את השפה ואת הרעיון מאחריה. מעריך מאד גם את הניסיון של זמנהוף וגם את התוצאה. ועדין... מרגיש לי שזה לא ממצה את ההגדרה של "אספרנטיסט" בעיקר בגלל שלא יוצא לי להשתמש בשפה באופן שוטף עם אנשים. כך שאני יותר יודע אותה מאשר "חי" ודובר אותה, ואני חושב שזה משהו שכן הכרחי להגדרה של אספרנטיסט ושאם מישהו רק מגלה עניין בשפה, אפילו לומד אותה קצת, זה עדין לא מספיק גם אם הוא עצמו רואה בעצמו אספרנטיסט.

לצפיה ב-'השאלה היא אם אדם כזה'
השאלה היא אם אדם כזה
08/03/2019 | 06:50
5
20
כפי שאתה מתאר בסיפא, יגדיר את עצמו מלכתחילה כאספרנטיסט. כנראה יש מרכיב של  מפגש חי עם דוברים.
אבל תבין למה כתבתי שמי שמגדיר את עצמו אספרנטיסט הוא כזה: ההגדרה חמקמקה, וחלק מהחמחקמקות הזו קשור לסופית -ist-. זה יכול להיות קשור למקצוע, וזה לא, או לאדם שמחזיק ברעיון כלשהו. למשל komunisto. איך קובעים אם אדם מחזיק ברעיון כלשהו? הרי יש רצף של אינסוף דרגות של מעורבות ברעיון, מאחד שבחיים לא שמע על הרעיון, ועד אחד שמקדיש את כל חייו לנושא. נראה לי שקשה להגדיר אובייקטיבית את דרגת המעורבות של אדם, ומלכתחילה גם קשה לשים קו שתחתיו אדם לא אספרנטיסט, ומעליו הוא כן. יש מקרים מובהקים, אבל בהרבה מקרים קשה. לכן אדם יכול להעיד על עמו. גם אין סכנה שאדם יגיד על עצמו שהוא אספרנטיסט בזמן שהוא לא, או שיגיד הוא לא אספרנטיסט בזמן שהוא כן...
לצפיה ב-'מצד שני'
מצד שני
08/03/2019 | 09:25
4
17

יכול לבוא בנאדם ולהגדיר את עצמו אספרנטיסט כי הוא גם שולט היטב בשפה, גם מאמין באידאל של שפה בינלאומית, וגם הולך למפגשים ועושה פעילות כלשהי שקשורה לאספרנטו ולכן "זכאי" לקבל את הסיומת ist ומצד שני הוא יכול להכריז שבשם האידאל של אספרנטו להיות שפה הכי קלה ונגישה שאפשר הוא יוצא למלחמה נגד האותיות המוזרות האלה עם הכובעים ולהנהיג מהלך לשינוי האלפבית לאותיות אנגליות בלבד, ולהתחיל לכתוב בכל האתרים של אספרנטו עם האלפבית המתוקן שלו, ולהציע לאתרי אינטרנט באספרנטו להפוך אוטומטית את כל האתרים שלהם לאלפבית שלו ואפילו להציע להם סכומי כסף מפתים בשביל לעודד אותם לעשות את זה.

אז אתה תבוא ותגיד לו לא יכול להיות שאתה אומר שאתה אספרנטיסט ומצד שני אתה הולך נגד אחד העקרונות הבסיסיים של אספרנטו שאומר שלא משנים את הבסיס של השפה אלא רק מוסיפים לה על פי כללים כאלה וכאלה ועם אישור ועדה כזאת וכזאת והוא יגיד לך אתה עצמך אמרת שאם אני מגדיר את עצמי כאספרנטיסט אז אני אספרנטיסט אז אל תגיד לי מה זה נכון או לא נכון בשביל אספרנטיסט. בשבילי להיות אספרנטיסט זה לתרום לכך שאספרנטו תהפוך השפה השניה של כל אדם בעולם ואני מאמין שהאותיות האלה מונעות מאנשים לאמץ אותה כשפה שניה ותנסה בעצמך ותראה שאין בעיה להתרגל לקרוא טקסטים עם האלפבית שלי ותעבור לאלבפית שלי גם אתה.

בקיצור - למרות שזה לא פשוט ולכאורה "אי אפשר להגיד לאנשים מה נכון ומה לא", אני עדין חושב שיש מינימום מסויים שבלעדיו בנאדם יכול לחשוב את עצמו כאספרנטיסט אבל הוא לא... לא יכול לתת הגדרה מדוייקת אבל ככה כמה כללי אצבע זה

א. שבנאדם שיודע להגיד שנים וחצי משפטים באספרנטו או למד חצי שיעור ויודע לחבר כמה משפטים בסיסיים ולא יותר - זה לא מספיק בשביל להיות אספרנטיסט. מה המינימום אי אפשר לשים את הקו במדוייק, אבל צריך בכל זאת משהו שהוא מעבר מהיכולת להגיד mi estas esperantisto kaj mi logxas en Israelo.

ב. זה לא מספיק שבנאדם ידבר אספרנטו עם עצמו - צריך שהוא ישתמש בשפה לתקשורת כלשהי עם אנשים אחרים, וזו תקשורת ב-אספרנטו להבדיל מתקשורת על אספרנטו, בעברית, כמו שאני עושה פה. אני מאמין שמתישהו בעתיד שיתפנה לי קצת מקום בערוגות הזמן אז אשמח לבוא למפגשים או לפעילות אחרת ולעשות שימוש באספרנטו. אבל מישהו שלמד את השפה ומעולם לא דיבר אותה עם אנשים אחרים - זה לא מספיק. זו בכל זאת שפה, לא ספר שאתה קורא ומפנים.

ג. אתה צריך לקבל על עצמך את העקרונות השימור שזמנהוף קבע לשפה. אם היתה לי אפשרות לחזור אחורה בזמן ולשכנע את זמנהוף לעשות את השפה עם אותיות אנגליות בלבד בחיי שהייתי עושה את זה. לא נכנס לדיון על כמה זה באמת משמעותי כי כבר כתבנו על זה המון פעמים בפורום וכל אחד חזר ואמר כבר את דעתו, אבל מה שחשוב זה שכשאני כותב אספרנטו בפורום ציבורי אני משתמש בשפה כפי שזמנהוף ראה לנכון כולל הדברים שלא כל כך נראים לי. אני לא אכתוב בקבוצה של הפייסבוק באלפבית שהמצאתי ואתן למעלה מקרא שאנשים יוכלו להבין מה כתבתי. זה לא לעניין. וכנ"ל גם עם עוד כמה דברים שהייתי שמח אם היו שונים באספרנטו ולכל היותר אני מעלה את הדברים האלה לדיון תיאורטי כאן בפורום, אבל מקבל את זה שאספרנטו היא כזאת וכזאת ואין מה להלחם בזה. אז מי שמלכתחילה מחליט לצאת למלחמות ולא מקבל את עקרון העקשנות של זמנהוף אולי יכול להיות חובב של השפה אבל לא אספרנטיסט במלוא מובן המילה

וד. זה מה שאתה כתבת, שבשביל ממש להיות אספרנטיסט ולא רק דובר אספרנטו אתה צריך גם לעסוק בזה בצורה אקטיבית כלשהי. מסכים איתך שהתרגומים שעשיתי וגם העיסוק בשפה כאן בפורום בהחלט נחשב נקודות זכות לקבלת הסיומת ist, אבל כאמור אני פוסל את עצמי לא בגלל זה אלא בעיקר בגלל סעיף 2

בקיצור... אני כן חושב שיש מינימום. זה לא מתמטיקה ואי אפשר להגדיר את המינימום בנוסחאות, אבל אי אפשר להגיד שכל בנאדם שמגדיר את עצמו כאספרנטיסט הוא באמת כזה. בהחלט יכול להיות מקרה שבנאדם יכול להחשיב את עצמו כאספרנטיסט אבל כל אחד אחר שישאל אותו למה הוא חושב ככה על עצמו ויקבל ממנו הסבר יגיד לו... keep working, man. you're not there yet 

לצפיה ב-'מענין ומושקע מה שכתבת, רק הערה'
מענין ומושקע מה שכתבת, רק הערה
08/03/2019 | 11:14
15
לא יצא לי עוד שמישהו קרא לעצמו אספרנטיסט וחשבתי לעצמי שהוא לא.
אני שואל את עצמי: למה שמישהו יכנה את עצמו כך.
אגב, מכיר את השיר ההיתולי Estas mi esperantisto של יוליו באגי?

לצפיה ב-'מקווה שלא יפריע לך שאני מתפרצת לדיון, ומבקשת להעיר '
מקווה שלא יפריע לך שאני מתפרצת לדיון, ומבקשת להעיר
08/03/2019 | 11:51
2
16

כמה דברים.

לדעתי, אתה מחמיר עם עצמך מדי. אני יכולה להזדהות איתך בהרגשה, כי גם לי לקח זמן רב מאד עד שהרשיתי לעצמי לראות עצמי כאספרנטיסטית. 
ובכל זאת, אתה, אחרי עבודת התרגום האדירה שעשית, ועם כל הידע שלך את השפה, בוודאי ובוודאי שאתה אספרנטיסט!

מה שאתה כותב לגבי שיחה אמיתית, פנים אל פנים (או אפילו בטלפון), באספרנטו, זה נכון מאד. אבל מבטיחה לך - מתוך צְפייה בבחורים לא מעטים שהגיעו למועדון שלנו אחרי לימוד עצמי של השפה באינטרנט - שכמוהם, גם אתה תוכל צ'יק צ'ק לדבר חופשי! כי את השפה אתה מכיר היטב תיאורטית, ויש לך אוצר מילים גדול. וקל לדבר אותה, כשיודעים שההטעמה תמיד בהברה הלפני אחרונה, ושהיא נשמעת כפי שהיא נכתבת, ולהיפך.

זה מזכיר לי שיוסי, בזמנו, כעס עליך שלא הסכמת לבוא למועדון. היה לו קשה להבין את ה"התעקשות" הזאת, כפי שזה נראָה בעיניו. אבל זה היה רק בגלל שאצל יוסי, אספרנטו היתה במשך לא מעט שנים, הדבר השני הכי חשוב לו בחיים (אחרי בְּנוֹ). אז קשה היה לו להבין שמישהו שכבר מכיר ויודע את השפה, בכל זאת לא מצטרף. אבל כפי שכתבת, תגיע כשיהיה לך זמן, וכשיתאים לך, ובטוח שתוכל להשתלב אז היטב ומיידית.

דבר אחד קשה לי להבין: התגברת על כל כך הרבה בעיות באספרנטו בתרגום, ובכלל. אז דווקא הצ'פלוי הם הקטע שמפריע לך במיוחד?
הרי אפשר להשוות זאת לתגיות בעברית, המבחינות בין 
ג - ג'
ז - ז'
צ - צ'
וגם בין אותיות דגושות או רפות, ובין שׁ - שׂ וכו'.

או למשל בגרמנית - אותיות בלי או עם אומלאוט, שמשנה את ההגייה. 

אני רואה בזה דווקא תוספת חן.
או שזה מפריע לך רק טכנית, כי אין לך צ'פלוי במקלדת?
למשל בטלפונים הניידים, אין בעיה להתקין אספרנטו, שכוללת את הצ'פלוי בצורה נוחה מאד.

לצפיה ב-'לא ידעתי שהכעסתי כל כך את יוסי '
לא ידעתי שהכעסתי כל כך את יוסי
08/03/2019 | 13:55
1
17
בכל מקרה לגבי הצ'פלו כתבתי בעבר ש...
היות ול-90% מהאנשים בעולם יש מקלדת אנגלית בכל מהמכשירים הנייחים והניידים שלהם אבל ל-90% מהאנשים בעולם אין מקלדת אספרנטית במכשירים הנייחים והניידים שלהם,
והיות ולהרבה אנשים כבר יש מקלדת שניה (של שפת האם שלהם) וזה לא נוח לעבוד עם שלוש מקלדות, וגם להתקין מקלדת נוספת זה לא משהו שיותר מדי אנשים רוצים לטרוח בשבילו,
והיות והעולם היום הוא עולם ממוחשב, אין מה לעשות,
והיות ואספרנטו אמורה להיות שפה קלה ונגישה מכל הבחינות כדי שהיא תהיה השפה הכי אטרקטיבית בתור שפה שניה של כל בנאדם
אז הקושי הזה - לא הולם אותה. אין פה עניין של יופי או חן. אספרנטו אמורה בראש ובראשונה להיות ה-שפה ה-קלה וה-נוחה של העולם. שפה קלה ונוחה, נכון ל-2019, לא אמורה לגרום לאנשים להתעסק עם מקלדות.

אישית כבר די התרגלתי לכתוב ולקרוא טקסטים עם X במקום צ'פלו, ואני אוהב גם את התוספת H של דורון לאותיות C ו- S, אבל זה רחוק מאד מלהיות מושלם, במיוחד שהפתרון הוא באמת מאד מאד טריביאלי וכבר הצגתי אותו פעם פעמיים בפורום, אז הנה שוב בקצרה.

לא מבין מה היה לזמנהוף נגד האותיות y ו-w וגם לא מבין מה הפשע הגדול בלחבר שתי אותיות שצירוף שלהם אפשר להגות רק בדרך אחת מבחינה פונטית. ולכן... היה צריך להשתמש ב-y במקום j, וב-w במקום ŭ. ב-j שהשתחררה היה אפשר להשתמש כפי שהוגים אותה באנגלית ולהחליף את ה ĵ. הצירוף dj יכל להחליף את ה ĝ. הצירוף ts יכל להחליף את c, שעכשיו משוחררת כדי להחליף את ĉ. נותרנו עם ŝ ועם ĥ. עבור ĥ אפשר להקדיש את האות q ועבור ŝ את האות x. נגמר הסיפור...

את מוזמנת לתרגל עם הטקסט הזה ולשים גם לה כמה מעט משתנה מהטקסט המקורי...

En multay lokoy de Cinio estis temploy de drako-redjo. Dum troseketso oni predjis en la temploy, ke la drako-redjo donu pluvon al la homa mondo. Tiam drako estis simbolo de la supernatura estajo. Kay pli poste, dji faridjis prapatro de la pley altay regantoy kay simbolis la absolutan awtoritaton de fewda imperiestro. La imperiestro pretendis, ke li estas filo de la drako. Ciuy liay vivbezonadjoy portis la nomon drako kay estis ornamitay per diversay drakofiguroy. Nun cie en Cinio videblas drako-ornamentajoy kay tsirkulas legendoy pri drakoy

בתקווה שלא פיספסתי משהו

לצפיה ב-'אם בגלל המקלדות מפריעים לך הצ'פלוי, אני מבינה.'
אם בגלל המקלדות מפריעים לך הצ'פלוי, אני מבינה.
08/03/2019 | 16:59
18

אם כך, לא יהיה זה הוגן מצידי לדבר, כי לי קל: יש לנו חבר אספרנטיסט, שמתגורר בחו"ל, ולפני כמה שנים הוא התקין לי מקלדת בת שש שפות (לבקשתי): עברית, אנגלית, גרמנית, אספרנטו, ערבית ויוונית.
הוא התקין אותה מרחוק - מעשה ניסים בעיניי! אגב, גם שיטת ניקוד נוספת של טקסטים בעברית הוא התקין באותה מקלדת.

אבל ידוע לי שיש גם אפשרות להתקין לבד מקלדת אספרנטו במחשב, וכמה מחברינו עשו זאת במהלך השנים.

את הטקסט לדוגמה שכתבת, אקרא רק אחרי שבת. עכשיו אני ממש במרוץ נגד הזמן.
שבת שלום. 

לצפיה ב-'אני גם חושב שיש אנשים שיודעים אספרנטו, רק'
אני גם חושב שיש אנשים שיודעים אספרנטו, רק
08/03/2019 | 08:38
20
שאינם מרגישים אספרנטיסטים. לחלקם זו רק שפה אחת מרבות שהם יודעים. אתה נראה לי בכל זאת מעין מקרה ביניים, כי יש לך מעורבות כלשהי (כאן בפורום)ובנוסף עשית מפעל חשוב כמו תרגום ספרי לימוד.
לצפיה ב-'יש משהו יותר חשוב מאהבה? מסתבר שכן '
יש משהו יותר חשוב מאהבה? מסתבר שכן
06/03/2019 | 13:33
1
18
לצפיה ב-'תודה, באמת מצחיק בדיחה *רק* לאספרנטיסטים. (:'
תודה, באמת מצחיק בדיחה *רק* לאספרנטיסטים. (:
06/03/2019 | 13:45
11

לצפיה ב-'הערב במועדון יוסי שמר.'
הערב במועדון יוסי שמר.
05/03/2019 | 00:12
1
17

הערב היינו 19, כולל שני אורחים - ג'רמי וז'אן-גי (יוֹ גוֹ) - מטורונטו, קנדה.
דוד, חברנו מטורונטו, הִפנה אותם אל אלדד ואליי, ואחרי התכתבות איתם, ובתיאום עם דורון, הזמנּו אותם להציג את עצמם בתחילת השיעור במועדון, ולשוחח איתנו.
התברר שג'רמי, יודע כמה שפות, כולל... קצת עברית, אשר למד בעבר, וזה גם לא ביקורו הראשון בארץ.
אחרי ששאלנו אותם שאלות, והם סיפרו קצת על עצמם, התחיל דורון את השיעור, בנוכחותם ואפילו בהשתתפותם.  

דורון הִנחה שיעור חזרה על החומר מהשבוע שעבר, כיוון שלחלקנו לא היה הנושא (inta, -anta, -onta-) קל.
נקווה שמעכשיו זה יהיה לנו קל יותר. תודה, דורון 

בינתיים הגיעו אמיר, והתלמידים של אלדד, לשיעור החמישי למתחילים.

לצפיה ב-'היתה אווירה מצוינת במפגש'
היתה אווירה מצוינת במפגש
05/03/2019 | 22:06
11
גם בזמן ה'ארוח' וגם בחלק של השיעור, ובעצם לא היה גבול רשמי בין הארוח לבין השיעור. נראה לי שהחבר'ה בתהליך של הפנמה של הנושא הזה, שביחס אליו בהחלט אפשר לומר שכל השאר יותר קלים ממנו. כמו שאמרתי לתלמידים: Vi estas komprenantaj la aferon
היה קצת יותר זמן לקרוא י"ג משפטים. בפעם הבאה, כדי להדר, נקרא עוד י"ג, וכך זה יהיה ברור לעלא ולעלא ואז נמשיך.
אבל הפעם הבאה איתי תהיה רק בעוד שני מפגשים. 
לצפיה ב-'דברים לקראת ערב זיכרון שנקיים במועדון ב-11.3.19.'
דברים לקראת ערב זיכרון שנקיים במועדון ב-11.3.19.
27/02/2019 | 16:20
5
23

בעוד כשבוע וחצי, ב-11.3.19, נקיים במועדון ערב לזכרו של יוסף מורז'ן, מחבר המילונים אספרנטו-עברי השלם, ועברי-אספרנטו המעשי, במלאת 15 שנים לפטירתו, ועל כך תבוא הודעה נפרדת.

כהכנה לערב, אביא בהמשך דברים שכתב בפורום זה גיורא, בנו של מורז'ן, לזכר אביו, בתום השבעה. וכך נוכל גם אנחנו, שלא זכינו להכיר את יוסף מורז'ן, ללמוד עוד ממקור ראשון על האיש, שבמילונים שלו אנחנו נעזרים על תקן יומיומי

(במילונים שלי, אני משתמשת כמעט יומיום והרבה, כבר עשר שנים וחצי. גם כותבת בתוכם הערות וסימנים לעצמי, ואת האחד כבר כרכו לי מחדש, והתפרק שנית. לכן קניתי לפני זמן מה עותקים חדשים, ומשתמשת בארבעתם!).

לצפיה ב-'הופסקתי ע"י שיחת טלפון, ותם זמן העריכה. אז הנה התמונות: '
הופסקתי ע"י שיחת טלפון, ותם זמן העריכה. אז הנה התמונות:
27/02/2019 | 16:57
20
לצפיה ב-'דבריו של גיורא, שנשלחו אל הפורום ב-7.2.04'
דבריו של גיורא, שנשלחו אל הפורום ב-7.2.04
27/02/2019 | 17:02
3
20

והאיש הזה,יוסף מורז'ן , היה אבי...    גיורא מורג

והאיש הזה,יוסף מורז'ן ז"ל, היה אבי. עדיין איני מעכל שהוא כבר לא איתנו.  הומניסט ורודף שלום, אבא נפלא וסבא מושלם,תמיד מוכן לעזור ולהתנדב, צנוע ושונא שררה וטקסים.

אבי נולד ב-1920 בפולין,בגיל 17 הצטרף לחוג אספרנטיסטים בביאליסטוק ובשנת 1939 הצליח להימלט מידי הנאצים לברה"מ.בשנת 1946 חזר לפולין וב-1957 "עשה עליה" עם אשתו,רחל ושלושת ילדיו.

בארץ החל לעבוד לפרנסתו ב"סולל בונה" והצטרף לאגודה האספרנטיסטית הישראלית,לה הקדיש כל רגע פנוי בחייו.

במשך 43 השנים עד שנת 2000 הוא לימד אספרנטו כל מי שגילה התענינות,אם בחוגים,או נוער מחונן בת"א,או אפילו בשעורים פרטיים.הוא הכין מערכי שעור

וספרי לימוד בכדי להקל על התלמידים.

אך, ללא ספק,גולת הכותרת של עבודתו היו חיבור המילונים "עברי- אספרנטו מעשי" ו"אספרנטו-עברי השלם" שעליו עבד יומם וליל במשך 5 השנים הצלולות האחרונות בחייו.

האיש הנדיב,החכם והטוב הזה כילה את כל אונו הנפשי והמנטלי בחיבור היצירה התובענית הזו ומיד עם סיום "האתגר של חייו" שקע למעמקי החשכה והניתוק הקוגניטיבי של מחלת האלצהיימר.

אני קורא את דבריכם בהתרגשות רבה ובעינים דומעות ואני יודע שעוד הרבה  שנים ועוד הרבה אנשים, ברחבי העולם כולו, יקראו ויעזרו בספרים ובמילונים של אבא ואני יודע שזאת בדיוק היתה כוונתו בכתיבתם.

אני נפרד ממך אבי היקר והטוב בחיבוק ובהצדעה לפועלך   saluton patro
לצפיה ב-'יפה ומרגש'
יפה ומרגש
27/02/2019 | 17:30
11
לצפיה ב-'תודה גיורא!'
תודה גיורא!
01/03/2019 | 11:16
1
15
גם אלו מאיתנו שלא זכו להכיר אותו אישית, כמוני, חבים לו הרבה.
לצפיה ב-'יותר נכון המון המון עבורי הוא כמעט "האורים ותומים", בא-ו.'
יותר נכון המון המון עבורי הוא כמעט "האורים ותומים", בא-ו.
01/03/2019 | 11:48
10
לצפיה ב-'תוכניות המועדון לשבועיים הקרובים.'
תוכניות המועדון לשבועיים הקרובים.
27/02/2019 | 17:50
1
17

שלום חברים,

ביום שני הקרוב, כ"ז באדר א' תשע"ט - 4.3.19, ינחה דורון את המיפגש/שיעור למתקדמים ולחברי המועדון.
השיעור יוקדש לחזרה על נושא הבינוני הפועֵל - inta ,-anta ,-onta-, ועבודה על משפטים עם צורות אלה.

עוד הפתעה צפויה לנו: שני אורחים מטורונטו, ג'רמי וז'אן-גי, שהם ידידים עוד ממונטריאול , של קרטיס ז"ל ודוד יבדל"א, חברינו הקנדים.
הם יציגו את עצמם בתחילת הערב, וישמחו לשוחח איתנו מעט באספרנטו.

לאחר הפסקונת - השיעור למתחילים בהנחיית אלדד.

*   *   *   *   *   *   *   *   *
ביום שני הבא, ד' באדר ב' תשע"ט - 11.3.19, ינחה דורון ערב לזכרו של יוסף מורז'ן, מחבר המילון השלם אספרנטו-עברית והמילון המעשי עברית-אספרנטו.
15 שנים עברו מאז שנפטר ב-1.2.04.

אל הערב הוזמנו בני משפחתו של מורז'ן, אשר ישאו דברים לזכרו, ויביאו איתם את הסרטון שהכינה המשפחה בשנת 2000, כאשר סיים את כתיבת המילון השלם, ולציון יום הולדתו ה-80.
חברי מועדון אשר הכירו את מורז'ן, יוכלו גם הם לספר מזכרונותיהם.
מורז'ן, שבמילוניו אנחנו משתמשים על תקן יומיומי, גם תרגם כמה שירים עבריים לאספרנטו, ודורון ינחה שירה של אחד מהם. אם ישאר זמן, הוא יאפשר לקרוא יחד ולפרש מילים של שיר נוסף מתוכם.

מיד לאחר ערב הזיכרון - השיעור של אלדד למתחילים.

ובאותו זמן, בלובי של הבניין - הישיבה החודשית של ההנהלה.

כולכם מוזמנים,
אלדד ומיכל.

ראו בהודעה נפרדת כאן בפורום, דברים שכתב גיורא, בנו של מורז'ן, בתום השבעה, ב-7.2.04.

לצפיה ב-'Klubaj programoj por la sekvaj du semajnoj '
Klubaj programoj por la sekvaj du semajnoj
28/02/2019 | 17:06
4

Karaj geamikoj,

La proksiman lundon, 4.3.19, Doron gvidos la renkontiĝon, prezentante al ni plian daŭrigan lecionon por la progresantoj kaj la klubanoj. La leciono pritraktos la participajn formojn -inta, -anta, -onta, kaj ni okupiĝos pri frazoj kun tiuj formoj.

La saman vesperon gastos ĉe ni en la klubo du esperantistoj el Toronto, Jeremy kaj Jean-Guy, bonaj amikoj de David kaj la karmemora Curtis.
Ili prezentos sin komence de la vespero kaj ĝojos iomete babili kun ni en Esperanto.

Post eta paŭzo okazos la leciono por komencantoj, gvidota de Eldad.

= - = - = - = - = 
La venontan lundon, 11.3.19, Doron gvidos vesperon honore al la karmemora Josef Murĵan, la verkinto de la plena vortaro Esperanto-hebrea kaj la praktika vortaro hebrea-Esperanto. Antaŭ 15 jaroj, 1.2.04, Josef forpasis.

Ni invitis familianojn de Josef Murĵan, kiuj parolos pri li. Ni ankaŭ projekcios filmon, kiun la familio preparis en la jaro 2000, kiam Murĵan finis sian plenan vortaron kaj festis la 80-an jubileon.
Murĵan tradukis kelkajn hebreajn kantojn en Esperanton, kaj Doron gvidos kantadon kaj eble ankaŭ diskutadon de du el tiuj kantoj.

Post eta paŭzo okazos la leciono por komencantoj, gvidota de Eldad.

Samtempe okazos la monata estrarkunsido, aliloke en la VICO-domo.

Vi ĉiuj estas bonvenaj,
Miĥal kaj Eldad

לצפיה ב-'איך אומרים באספרנטו הולך רגל?'
איך אומרים באספרנטו הולך רגל?
25/02/2019 | 08:04
5
19
כל מיני ניחושים שלי בסיגנון של piedpromenanto לא ממש צלחו 
לצפיה ב-'piediranto ?'
piediranto ?
25/02/2019 | 10:52
1
18
peidiri זה ללכת ברגל , מישהו ששייך לקבוצה  -ant- ולכן מי שהולך ברגל piediranto ( כמו שמי שחבר בקבוצת המקווים esperas הוא esperanto) 

לצפיה ב-'אחרי כמעט שלוש שעות '
אחרי כמעט שלוש שעות
27/02/2019 | 07:26
10
מפרסום ההודעה של Gרר, כתבנו piediranto באותן שניות...
לצפיה ב-'איך אתה יודע שלא צלחו?'
איך אתה יודע שלא צלחו?
25/02/2019 | 10:52
2
21
אני הייתי אומר (שנייה לפני שראיתי את הניחוש שלך) piediranto
לצפיה ב-'בדקתי בגוגל טרנסלייט '
בדקתי בגוגל טרנסלייט
25/02/2019 | 11:20
1
18
לא חשבתי על iri כי איכשהו הולך רגל נתפס אצלי יותר קשור ל-promeni שזה יותר הליכה לצורך הליכה ולא סתם מעבר מנקודה X לנקודה Y. אבל טוב לראות שלפחות הייתי קרוב מבחינת הכיוון.

תודה לכל העונים!

לצפיה ב-'מעניינת האסוציאציה שלך'
מעניינת האסוציאציה שלך
27/02/2019 | 07:32
8
אצלי 'הולך רגל' נתפס יותר לחציית כביש. אולי השפעה של דובי דוברמן, בולבול הקבולבול, דלת הקסמים ודומיהם. אם מישהו כאן עולה חדש או מתחת לגיל 35 מה שכתבתי כאן לא יהיה ברור בעליל.
לצפיה ב-'במועדון יוסי שמר - 25.2.19:'
במועדון יוסי שמר - 25.2.19:
26/02/2019 | 00:06
2
19

הערב היינו 16 חברים במועדון.

קיבלנו דף עם סיפורון על האי דומינגו שבים הקריבי.
אחרי קריאה משותפת ותרגום לעברית, התחלקנו לזוגות ושאלנו זה את זה שאלות על תוכן הסיפור, כדי לתרגל דיבור בא-ו.

אחרי כן למדנו את נושא הבינוני הפועֵל, עם הסופיות: inta ,-anta ,-onta-.
הנושא די מורכב, ולכן למדנו אותו באריכות, וגם בעזרת שלושה איורים, בדפים שדורון הכין עבורנו, הכוללים גם המון שאלות שהמציא על נושא השיעור, כשיעורי בית.
תודה על השיעור, דורון

לצפיה ב-'תודה על הדיווח!'
תודה על הדיווח!
26/02/2019 | 16:06
1
9
Dankon
לצפיה ב-'Nedankinde, kara! '
Nedankinde, kara!
26/02/2019 | 16:20
7
לצפיה ב-'תזכורת לתוכנית של יום שני הקרוב במועדון.'
תזכורת לתוכנית של יום שני הקרוב במועדון.
23/02/2019 | 23:03
2
11

שלום חברים,

ביום שני, כ' באדר א' תשע"ט - 25.2.19, ינחה דורון את המפגש/שיעור למתקדמים במועדון, עד השעה 19:40.
כולכם מוזמנים!

החל מהשעה 19:50 - יתקיים בהנחיית אלדד, השיעור הרביעי למתחילים.

להתראות,
אלדד ומיכל.

לצפיה ב-' Memorigo pri la proksima programo, 25.2.19'
Memorigo pri la proksima programo, 25.2.19
24/02/2019 | 00:41
1
7

Karaj geamikoj,

Lundon, 25.2.19, Doron gvidos en la klubo Esperanto-lecionon por daŭrigantoj, ĝis 19:40.
Vi ĉiuj estas bonvenaj.

Ekde 19:50 okazos la kvara leciono por komencantoj, gvidota de Eldad.

Ĝis la revido en la klubo,
Miĥal kaj Eldad

לצפיה ב-'נושא השיעור'
נושא השיעור
24/02/2019 | 08:06
10
בינוני פעיל, כלומר הסופיות -int-, ant-, ont
לצפיה ב-'תלמידה מספרת למה היא לומדת אספרנטו'
תלמידה מספרת למה היא לומדת אספרנטו
23/02/2019 | 16:47
14
לצפיה ב-'עוד בגזרת המרגשים: תלמידים שרים באספרנטו ליד קבר זמנהוף'
עוד בגזרת המרגשים: תלמידים שרים באספרנטו ליד קבר זמנהוף
23/02/2019 | 16:38
2
10
נכון שלא כולם משתתפים בשירה, אבל עדיין מחווה יפה מאוד.
לצפיה ב-'ותיכוניסתים שרים באספרנטו באוטובוס'
ותיכוניסתים שרים באספרנטו באוטובוס
23/02/2019 | 16:43
1
9
הנה כאן
לצפיה ב-'*ט '
24/02/2019 | 00:37
3
לצפיה ב-'כנס האספרנטו הבינלאומי לילדים ולנוער'
כנס האספרנטו הבינלאומי לילדים ולנוער
21/02/2019 | 13:44
2
25
שלום לכולם! יש למישהו מכם ניסיון או התרשמות מאחד מכנסי הילדים והנוער הבינלאומיים של אספרנטו, שנערכים במקביל לכנס הבינלאומי?
לצפיה ב-'אני מעולם לא הייתי בכנס ילדים ונוער'
אני מעולם לא הייתי בכנס ילדים ונוער
21/02/2019 | 21:15
16
ולוּ מהסיבה שכאשר למדתי אספרנטו הייתי כבר בן 20. אבל הייתי בכנס צעירים (IJK) שלוש פעמים. זו חוויה אחרת, כנראה, וכנראה שאין שם (כמעט) בני נוער, אלא יותר חבר'ה מגיל 18 ומעלה. הקונגרסים שהייתי בהם זו חוויה צעירה, דינאמית, כיפית, שכוללת הרצאות רציניות, לצד פעילויות יותר שטותניקיות, מופעי תרבות כהצגות והופעות מוזיקה, טיולים, ובעיקר השיחות המעניינות שמתקיימות באופן טבעי מחוץ לתכנית הרגילה.

לצפיה ב-'ינאי, לדעתי כנס הצעירים יותר מתאים לך'
ינאי, לדעתי כנס הצעירים יותר מתאים לך
23/02/2019 | 04:16
20
כפי שעניתי בוטסאפ, הייתי בכ-10 כנסי צעירים/נוער (IJK, ברובם כחבר הנהלה או נשיא ארגון הצעירים הבינלאומי, TEJO), וילדי היו במספר כנסי ילדים (IIK, בתקופה זו גם הייתי אחראי על כנסים אלה מטעם UEA). טלי השתתפה בכנס הילדים מספר פעמים, גם בתור מדריכה.
לכנס הילדים אתה קצת מבוגר מדי בגיל והרבה מעל לרמה הממוצעת שם בהכרת השפה ובנושאי הענין שלך, לכן אני ממליץ לך על כינוס הנוער הבינלאומי, https://ijk2019.tejo.org/.
אם בנוסף תרצה לסוע לפינלנד, אז למה לא לכינוס העולמי? תוכל לבקר גם בכינוס הילדים, הצמוד אליו, אך אני משער שתמצא שהוא למעשה קייטנה לילדים בגיל 6-14. ראה על כנס הילדים של שנה שעברה http://bertosch.free.fr/iik2018/
לצפיה ב-'סיפור מרגש מהבוקר'
סיפור מרגש מהבוקר
22/02/2019 | 22:38
2
22
הבוקר התקשרה אלי רינה בן ארי, הבת של יוסף מורז'ן ז"ל, הלא הוא מחבר המילונים אספרנטו-עברית ועברית-אספרנטו שאנחנו משתמשים בהם כל הזמן. היא רצתה לספר לי ששמחה מאוד לראות את הכתבה ומיד זיהתה אותי.
היא גם סיפרה שהנכד שלה בן ה-10 היה אצלם, ולשולחן השבת הילד שאל, "סבתא, מה זה אספרנטו?". היא שלפה את המילון וסיפרה לו שסבא-רבא שלו היה דמות מאוד פעילה באספרנטו ושהוא חיבר את המילונים האלה. הילד מאוד התרגש, וישר כתב להורים שלו ווצאפ באספרנטו, ממילים שהוא ליקט מהמילון:  Mi manĝas kun avo kaj avino וכו'.
נחמד, לא?
מפה לשם, שאלתי אותה כמה זמן עבר מאז שהוא נפטר - 15 שנה, ב-1 בפברואר. בגלל סמיכות התאריכים הצעתי שנעשה ערב לזכרו, שבו גם נקרין את הסרט המרגש שנעשה במסיבת ההפתעה שנערכה לו במועדון לכבוד יציאת המילון השלם אספרנטו-עברית. הוא היה אז בן שמונים. מעט לאחר מכן הוא חלה ולא הגיע יותר למועדון. 4 שנים מאוחר יותר הוא נפטר.
רינה קיבלה את הרעיון בשמחה ואמרה שהיא תגיע יחד עם עוד כמה בני משפחה.
לצפיה ב-'יפה מאוד!'
יפה מאוד!
23/02/2019 | 00:22
10
כן, בהחלט מרגש.
נשמע גם שהנכד מאוד מוכשר. אם הוא יכול היה ליצור משפט כזה רק על סמך המילון...
15 שנה... איך שהזמן רץ. כן, רעיון יפה, דורון. נערוך ערב לזכרו.
לצפיה ב-'Tre bela rakonteto'
Tre bela rakonteto
24/02/2019 | 15:13
2
לצפיה ב-'אמש במועדון יוסי שמר'
אמש במועדון יוסי שמר
19/02/2019 | 12:19
7
34
אתמול הגיעו 29 איש למועדון יוסי שמר. מאחר שרק לפני ימים ספורים שודרה הכתבה על שפת האספרנטו ביומן השבוע, המועדון התקיים באווירת הכתבה. 

כשהגעתי למועדון, באיחור קל, נתן עמרי הרצאה לזכר הסופר עמוס עוז והסיפור שכתב עוז, "אספרנטו". עמרי הקריא מעט ממה שנכתב על עוז בביטאון "Israela Esperantisto", והציג בפנינו תמונה שלו מצולם עם עוז. הוא הוסיף ודיבר על היחס המיוחד, שהעניקו האספרנטיסים לעוז, הודות לסיפורו זה, אף שעוז עצמו לא היה אספרנטיסט. 

בחלק השני של המועדון, העביר אדגר, אורח ואספרנטיסט מליטא, קונצרט ערב לאוזן. במסגרת הקונצרט ניגן אדגר מנגינות מלודיות ושר שירים מרנינים - בשפת האספרנטו, כמובן. המנגינה, שנצרבה הכי טוב בזכרוני, נקראת, כמדומני, "Printempa Neĝo"; דהיינו, "שלג של האביב". תודה רבה לך, חבר יקר! Dankegon, kara amiko! 

לאחר סיום הקונצרט, התפנה מבנה המועדון לשיעור האספרנטו למתחילים בהנחייתו של אלדד. בקורס השתתפו 14 איש; מרבית התלמידים בשיעור לקחו חלק גם במועדון. תירגלנו את החומר מהשיעורים האחרונים, ובכלל זה סיומת המושא הישיר, "Akuzativo". הרחבנו את אוצר המילים שלנו, הכרנו מילות יחס חדשות (כדוגמת "Post" ו-"Antaŭ"), וקראנו טקסט באספרנטו, שבסיומו שוחחנו זה עם זה על אודותיו. 

מקווה שנהניתם לקרוא את הדיווח! אני מצרף להלן שתי תמונות, שצילם עמרי, מהקונצרט של אדגר. אם ברשותכם קטע קול זמין כלשהו מהקונצרט, אשמח אם תעלו אותו! 
לצפיה ב-'תודה, ינאי, על הדיווח המלבב '
תודה, ינאי, על הדיווח המלבב
19/02/2019 | 15:06
2
10

רואים שנהניתם, ואדגר נראה בחור נחמד.

(זו הפעם הרביעית שכתבתי, מקווה שהפעם לא אקבל "הודעת שגיאה").
לצפיה ב-'בשמחה '
בשמחה
19/02/2019 | 15:40
1
12
מקווה שנוכל להיפגש בפגישת המועדון הבאה!
לצפיה ב-'תודה , עד כמה שזה יהיה תלוי בי,'
תודה , עד כמה שזה יהיה תלוי בי,
19/02/2019 | 16:31
15

אני בהחלט מתכוונת להגיע לפגישה הבאה ולפגישות הבאות במועדון.
לצפיה ב-'Dankon pri la reporto!'
Dankon pri la reporto!
20/02/2019 | 02:26
1
10
איזה דיווח מקסים ומדוייק!
לצפיה ב-'Nedankinde '
Nedankinde
20/02/2019 | 12:14
4
לצפיה ב-'יופי של דיווח. נהניתי לקרוא ונהניתי לראות את הצילום.'
יופי של דיווח. נהניתי לקרוא ונהניתי לראות את הצילום.
20/02/2019 | 20:29
1
4
לצפיה ב-'תודה!'
תודה!
21/02/2019 | 13:40
10
אני שמח לשמוע!
לצפיה ב-'כתיבת אספרנטו שלא באמצעות האלפבית הלטיני'
כתיבת אספרנטו שלא באמצעות האלפבית הלטיני
20/02/2019 | 02:29
2
14
סליחה על השאלה המעט מוזרה, אבל זכור לי שקראתי פעם כי ניתן לכתוב אספרנטו גם באמצעות מערכות כתיבה אחרות מזו הלטינית. האם מישהו יכול לתת דוגמה של מקרה בו נעשה שימוש רשמי באלפבית אחר עבור כתיבת אספרנטו? או שהכתב הלטיני הוא השליט היחיד?
לצפיה ב-'לא תשובה, רק הבעת דעה, ושיתוף ברגשות. (:'
לא תשובה, רק הבעת דעה, ושיתוף ברגשות. (:
20/02/2019 | 13:26
13

לי לא הזדמן לקרוא או לשמוע על אפשרות לכתוב אספרנטו באלפבית אחר, ויהיה לי ממש חבל אם יתקבל רעיון כזה. (:

אגב, היו הרבה הצעות לאורך שנים, לכתוב עברית באותיות האלפבית הלטיני, כדי להשתמש בתנועות a, e, i, o, u ובכך לייתר את הצורך בניקוד.
אפילו פרופ' עוזי אורנן (מורי הנערץ לשעבר באוניברסיטה, כולל לניקוד עברי) המומחה בעיניי, הציע זאת להפתעתי הרבה ולאכזבתי. יתכן אפילו שהיה הראשון שהביא את ההצעה לאקדמיה. ואני ממש שמחה על כך שההצעה לא התקבלה!

אישית, אני ממש נהנית לכתוב אספרנטו באותיות הלטיניות, הכוללות גם את הצ'פלוי החמודים.
זה כל כך יפה בעיניי שלשפות שונות יש מערכות כתב שונות, ושבעיניי רובן פשוט אסטטיות ויפהפיות כולל ערבית הציורית, יוונית עתיקה, כתב היתדות, הכתב העברי הקדום, יפנית, סינית, שלל שפות של אזורים שונים בהודו וכו'. 
זה נהדר, בדיוק כמו שנהדר שיש שפות רבות ושונות בעולמנו.

ועם זאת, נהדר רעיונו הגאוני והנשגב של דוקטורו זמנהוף שלנו, שהמציא את האספרנטו כשפה שנייה לכל העולם, מבלי להפחית בכהוא זה מכל השפות האחרות.

לצפיה ב-'תשובה קצרה'
תשובה קצרה
21/02/2019 | 13:11
9
לא שמעתי על כך. מכיוון שמערכת הכתב היא חלק מה-fundamento, לא סביר בעיניי שיש אפשרות אחרת. הכל ניתן, אבל כאמור לא שמעתי על מקרה כזה.

חם בפורומים של תפוז

חפשו אותנו גם באינסטרגם
חפשו אותנו גם...
פודי תפוז - האינסטגרם החדש כל התמונות של...
חפשו אותנו גם באינסטרגם
חפשו אותנו גם...
פודי תפוז - האינסטגרם החדש כל התמונות של...
בפייסבוק שלנו כבר ביקרתם?
בפייסבוק שלנו כבר...
רוצים להיות תמיד מעודכנים במה שקורה בתפוז?
בפייסבוק שלנו כבר ביקרתם?
בפייסבוק שלנו כבר...
רוצים להיות תמיד מעודכנים במה שקורה בתפוז?

הודעות נבחרות

בעלי מקצוע

עו
עו"ד דניאל ארנסט

מקרא סימנים

בעלת תוכן
ללא תוכן
הודעה חדשה
הודעה נעוצה
אורח בפורום
הודעה ערוכה
מכיל תמונה