לגלישה באתר בגירסה המותאמת לסלולאר
| הוספת הודעה
הגדרות תצוגה

הגדרות עץ הודעות

מאפייני צפייה

הצג טקסט בתצוגה
הצג תגובות באופן
עדכן
79847,984 עוקבים אודות עסקים

פורום אספרנטו - שפה ותרבות

ברוכים הבאים לפורום "אספרנטו - שפה ותרבות" בארץ הקודש (או כמו שאומרים אצלנו Saluton kaj bonvenon). 
 אליעזר זמנהוף חיבר את השפה הבינלאומית אספרנטו לפני כ-120 שנה כדי שתשמש שפה שנייה לכל בני האדם ותהווה גשר בין תרבויות שונות.
עתה, בעידן האינטרנט, אנו באמת יכולים ליטול חלק בהקמת הגשר הזה, ובשימוש בו. שפת אספרנטו צמחה כמובן על רקע אידיאולוגי מסוים, והיא נושאת בחובה תרבות ורעיונות של שלום, הבנה ואחווה, ואולי מעל הכול - אמונה בטבע האנושי. אנו מאמינים בטבע האדם, ואולי לא בכל הרעיונות בהם האמין זמנהוף. לרוב, מספר הדעות כמספר האנשים. הפורום שלנו הוא פורום פלורליסטי, המזמין דיונים בשאלות אידיאולוגיות ובשאלות רעיוניות קוסמופוליטיות. אי אפשר כמעט לדבר על אספרנטו בלי לדבר על פילוסופיה של שפה, פילוסופיה של תקשורת ושל הבנה בין בני האדם. נשמח לדון כאן בנושאי תקשורת במובן הרחב, אפילו במנותק מאספרנטו - מהי בעצם תקשורת? מדוע היא כל כך חשובה לחלק מאיתנו? האם שפה היא הדרך היחידה לתקשורת? האם שני בני אדם שמדברים באותה שפה בהכרח מתקשרים טוב זה עם זה? מהי בעצם שפה? דמיינו לעצמכם עולם עתידני/דמיוני שבו היינו יכולים לתקשר בטלפתיה עם כולם ולא היה צורך בשפה... ומעבר לכל אלה, כולנו כאן כדי לעזור לכם ולמצטרפים חדשים לתהות על קנקנה של אספרנטו, לסייע בלימוד השפה, בהסברים דקדוקיים, העשרת אוצר המילים וכו'. אז נצלו את הבמה! שלכם, אלדד

הנהלת הפורום:

אודות הפורום אספרנטו - שפה ותרבות

ברוכים הבאים לפורום "אספרנטו - שפה ותרבות" בארץ הקודש (או כמו שאומרים אצלנו Saluton kaj bonvenon). 
 אליעזר זמנהוף חיבר את השפה הבינלאומית אספרנטו לפני כ-120 שנה כדי שתשמש שפה שנייה לכל בני האדם ותהווה גשר בין תרבויות שונות.
עתה, בעידן האינטרנט, אנו באמת יכולים ליטול חלק בהקמת הגשר הזה, ובשימוש בו. שפת אספרנטו צמחה כמובן על רקע אידיאולוגי מסוים, והיא נושאת בחובה תרבות ורעיונות של שלום, הבנה ואחווה, ואולי מעל הכול - אמונה בטבע האנושי. אנו מאמינים בטבע האדם, ואולי לא בכל הרעיונות בהם האמין זמנהוף. לרוב, מספר הדעות כמספר האנשים. הפורום שלנו הוא פורום פלורליסטי, המזמין דיונים בשאלות אידיאולוגיות ובשאלות רעיוניות קוסמופוליטיות. אי אפשר כמעט לדבר על אספרנטו בלי לדבר על פילוסופיה של שפה, פילוסופיה של תקשורת ושל הבנה בין בני האדם. נשמח לדון כאן בנושאי תקשורת במובן הרחב, אפילו במנותק מאספרנטו - מהי בעצם תקשורת? מדוע היא כל כך חשובה לחלק מאיתנו? האם שפה היא הדרך היחידה לתקשורת? האם שני בני אדם שמדברים באותה שפה בהכרח מתקשרים טוב זה עם זה? מהי בעצם שפה? דמיינו לעצמכם עולם עתידני/דמיוני שבו היינו יכולים לתקשר בטלפתיה עם כולם ולא היה צורך בשפה... ומעבר לכל אלה, כולנו כאן כדי לעזור לכם ולמצטרפים חדשים לתהות על קנקנה של אספרנטו, לסייע בלימוד השפה, בהסברים דקדוקיים, העשרת אוצר המילים וכו'. אז נצלו את הבמה! שלכם, אלדד
הוספת הודעה

צרף
תמונה וידיאו קובץ
קבצים המצורפים להודעה

לצפיה ב-'השיר של קייטו: 'העץ האוניברסלי''
השיר של קייטו: 'העץ האוניברסלי'
10/10/2019 | 17:00
2
12
באפריל להקת קייטו המופלאה שרה את השיר הקסום הזה בתרגומו הגאוני של אמיר נאור, ואני צילמתי. כעת העליתי את השיר לערוץ היוטיוב שדורון פתח לפני כמה שנים. בעיני זה ביצוע מרגש במיוחד. תהנו!
לצפיה ב-'אמר נאור מתרגם נפלא'
אמר נאור מתרגם נפלא
12/10/2019 | 09:21
1
29
וקייטו הוא צמד מוזיקאים אהובים. ביחד - תענוג צרוף.
לצפיה ב-'אהבתי את הרעיון של poet mi estas kaj la poem'
אהבתי את הרעיון של poet mi estas kaj la poem
12/10/2019 | 09:32
6
העץ והמתבונן בו - חד הם - הרמוניה של הטבע.
מרגש איך שאנקי שואבת השראה ממבט אל על...
לצפיה ב-'לא כל כך ידוע אבל צפוי שזמנהוף לא אכל מהחי'
לא כל כך ידוע אבל צפוי שזמנהוף לא אכל מהחי
11/10/2019 | 13:31
1
13
ואף כתב בעד צמחונות
מעניין שהדברים שכתב כאילו נכתבו ממש היום, במיוחד האבחנה שלו על הבזבוז שבאכילה מהחי, נושא שמדובר עליו רבות בזמן האחרון בקשר למשבר האקלים
https://www.facebook.com/photo.php?fbid=2633766283...
לצפיה ב-'מחבר הטקסט הנ"ל הוא ככל הנראה '
מחבר הטקסט הנ"ל הוא ככל הנראה
11/10/2019 | 16:13
6
נתן בן ציון חבקין, הצמחוני הראשון בא"י, וגם חלוץ האספרנטו בא"י, ולא זמנהוף.
לצפיה ב-'אומנם עוד חזון למועד, אבל אנא, רשמו לעצמכם ביומנים:'
אומנם עוד חזון למועד, אבל אנא, רשמו לעצמכם ביומנים:
10/10/2019 | 13:10
1
9

שלום חברים,

ערב זמנהוף, כולל האסיפה הכללית, יֵערך ביום שלישי 10.12.19 
בסלון הגדול בבית ויצ"ו.

בבוא הזמן, נשלח תזכורות ונודיע על הפרטים המתאימים.

בברכת חג שמח, 
אלדד ומיכל.
לצפיה ב-'Bonvolu noti jam nun en viaj agendoj'
Bonvolu noti jam nun en viaj agendoj
11/10/2019 | 01:28
3

Karaj geamikoj,

La Zamenhofa Vespero okazos mardon, 10.12.19, en la GRANDA SALONO en WIZO-domo.

Ni sendos al vi memorigojn kun plenaj detaloj pli poste, ĝustatempe.
Intertempe notu tion jam nun en viaj agendoj.

Ĝojan feston,
Miĥal kaj Eldad

לצפיה ב-'עד שאלדד ידווח על הערב, מודיעה לכם לגבי השבועות הקרובים.'
עד שאלדד ידווח על הערב, מודיעה לכם לגבי השבועות הקרובים.
07/10/2019 | 21:12
3
44

בשבועיים הבאים לא תהיה פעילות במועדון, כיוון ששני ימי שני הבאים, "נופלים" על חג הסוכות ועל שמחת תורה.
כך שמפגש המועדון הבא, יהיה רק ביום שני, כ"ט בתשרי תש"ף - 28.10.19.
על התוכנית תבוא הודעה אחרי החגים.

(כיוון שאני חולה, וחייבת להבריא מהר, עד לפני צום יוה"כ, לא טלטלתי את עצמי היום למועדון. וזאת למרות סקרנותי הרבה להנחיה של יהושע את המשחק, ומקווה שאלדד יחליף אותי בדיווח).

מאחלת שוב לכולכם שנה טובה, גמר חתימה טובה וחג שמח 
לצפיה ב-'Saluton Michal'
Saluton Michal
09/10/2019 | 06:26
2
9
הצטערתי לשמוע שאת חולה. מקווה שתבריאי כך שתוכלי לצום.
גמר חתימה טובה, יום שקט וצום קל.
היה משחק נחמד אוד. אמנם כופפנו קצת את הכללים, אבל זה היה לטובה. למדנו כמה מילים חדשות.
לצפיה ב-'Multan dankon Judit, '
Multan dankon Judit,
09/10/2019 | 22:50
8

באמת השתדלתי מאד להבריא לפני הצום, ומה שמעניין ושימח אותי מאד, שהצום עבר עלי בסדר גמור, ואני חושבת שאפילו הבריא אותי!
כי אתמול עדיין לא הרגשתי כל כך טוב, והיום הרגשתי כבר טוב ובסדר.
ובאמת היה יום שקט, כמו באיחולים שלך, ואפילו יותר מאשר בימי כיפור קודמים. (:

תודה, גמר חתימה טובה, ולהתראות אחרי החגים. 
לצפיה ב-'ואם ביוה"כ עסקינן, יש לי סיפור אישי נחמד.'
ואם ביוה"כ עסקינן, יש לי סיפור אישי נחמד.
09/10/2019 | 23:01
8

כשהייתי בהריון הראשון שלי, בחודש התשיעי, לא ידעתי אם מותר לי לצום ביוה"כ. אז בעלי הציע שנלך לרב בשכונה שלנו (בירושלים). הלכנו לרב ספרדי, ושאלתי אותו אם מותר לי לצום. קיוויתי שהוא יאמר שאסור. אבל הרב אמר כך:

"תצומי כרגיל, הכל יהיה בסדר, ובעזרת ה' תלדי בן זכר!"

הופתעתי וקצת התאכזבתי, אבל זה היה אולי הצום הכי קל שעברתי. וכעבור שישה ימים (בא' דחול המועד סוכות), אכן ילדתי בן זכר, בריא ושלם!

אומנם הפסדתי בגללו את פגישת הגרעין (גרעין הנח"ל) הראשונה שלנו, אבל היה לי הכי שווה ללדת ולקבל את התינוק החמוד שלי 

לצפיה ב-' שימו לב ביום שני יהיה המועדון סגור.'
שימו לב ביום שני יהיה המועדון סגור.
03/10/2019 | 21:18
2
8

שלום חברים ושנה טובה,

ביום שני הקרוב, ח' בתשרי תש"ף - 7.10.19, לא נקיים מיפגש במועדון, כיוון שכמה מהחברים הודיעו כבר שלא יוכלו להגיע באותו יום.

נתראה אחרי החגים.

גמר חתימה טובה וחג שמח לכולכם, 
מאחלים אלדד ומיכל.

לצפיה ב-'Bonvolu noti ke lundon la klubo estos fermita '
Bonvolu noti ke lundon la klubo estos fermita
04/10/2019 | 00:03
5

Karaj geamikoj,

Saluton kaj Bonan Novjaron!

La proksiman lundon, 7.10.19, ne okazos kluba kunveno, ĉar kelkaj membroj informis ke ili ne povos veni al la klubo tiun tagon.

Ni revidos nin post la festoj.

Bonan enskribiĝon kaj ĝojan feston al ĉiuj!
Miĥal kaj Eldad

לצפיה ב-'סליחה, חברים מפגש המועדון הקרוב יתקיים כסדרו‏, ב-7.10.19:'
סליחה, חברים מפגש המועדון הקרוב יתקיים כסדרו‏, ב-7.10.19:
04/10/2019 | 11:11
9

La proskima kluba kunveno okazos kiel kutime

Karaj geamikoj,

Saluton kaj Bonan Novjaron!
Ni pardonpetas pro la erara mesaĝo de hieraŭ.  

Nia proksima kunveno, lundon, 7.10.19, okazos kiel kutime. Gvidos ĝin Jehoŝua

Poste okazos la monata estrara kunsido. 

Bonan enskribiĝon kaj ĝojan feston al ĉiuj!
Miĥal kaj Eldad

שלום חברים ושנה טובה,

ביום שני הקרוב, ח' בתשרי תש"ף - 7.10.19, יתקיים מפגש המועדון כסדרו, בהנחייתו של יהושע

אנחנו מתנצלים על ההודעה השגויה שנשלחה אתמול, על ביטול המפגש. 

לאחר מכן תיערך ישיבת ההנהלה החודשית. 

גמר חתימה טובה וחג שמח לכולכם,
מאחלים אלדד ומיכל.

לצפיה ב-':) מתי הפגישה הבאה של הקלובו ? '
:) מתי הפגישה הבאה של הקלובו ?
26/09/2019 | 18:17
1
11
לצפיה ב-'ביום שני השבעה באוקטובר'
ביום שני השבעה באוקטובר
27/09/2019 | 23:17
17
יש מפגש בכל יום שני שאיננו חג או באגוסט
לצפיה ב-'Bonan dolĉan sanan feliĉan jaron al ĉiuj'
Bonan dolĉan sanan feliĉan jaron al ĉiuj
26/09/2019 | 10:41
21
לצפיה ב-'סיימנו את שנת תשע"ט במועדון בשמחה.'
סיימנו את שנת תשע"ט במועדון בשמחה.
24/09/2019 | 00:09
5
44

היינו 12 חברים במועדון הערב.
תחילה חגגנו עם אלוויר את הבראתה, ברוך ה', מהניתוח. ומאחלים לה כולנו המשך החלמה טובה ובריאות מלאה! היא כיבדה אותנו בשתי עוגות טובות, במים מינרליים וביין. חגגנו גם את יום הולדתה שחל השבוע, ושמחנו כולנו ביחד איתה 

בערך בשבע, עברנו לתוכנית הבדיחות היהודיות, שאלדד בחר עבורנו מתוך האוסף של יוסי, קרא בפנינו, והסביר כשהיה צורך. ואכן, היו בדיחות מצחיקות במיוחד, ונהנינו מאד. גם יהושע הסביר קצת פה ושם. חלק מאיתנו, הוספנו גם בדיחות מדי פעם, כשזה התאים. ונשארנו בערך עד שמונה וחצי.
היה לנו ערב משעשע ומגוּוָן, ותודה לאלדד 

לבסוף נפרדנו בברכות הדדיות לשנה טובה, ויהושע ואני הזכרנו שבשבוע הבא לא ניפגש, אלא רק בעוד שבועיים - ב-7.10.19.

אז להתראות בשנה הבאה 
ב-ח' בתשרי תש"פֿ. 

לצפיה ב-'תודה רבה, מיכל, על הדיווח הנאמן והיפה '
תודה רבה, מיכל, על הדיווח הנאמן והיפה
24/09/2019 | 00:23
2
23
אכן, היה ערב נעים מאוד, בחלקו הראשון, כששמחנו בשמחתה של אלוויר, וגם בחלקו השני, כשסיפרתי את הבדיחות, וגם כששאר החברים תרמו את בדיחותיהם.

תודה רבה לכל החברים שהגיעו, שתרמו לערב הנעים, ולהתראות בשנה הבאה!
לצפיה ב-''
24/09/2019 | 01:46
7
לצפיה ב-'אתם נשמעים'
אתם נשמעים
30/09/2019 | 16:56
12
כמו אוסף של החנונים הכי עצובים בעולם
לצפיה ב-'שנה טובה ומבורכת לכולם! :)'
שנה טובה ומבורכת לכולם! :)
02/10/2019 | 11:18
1
11
Felichan novan jaron!
לצפיה ב-'שנה טובה! '
שנה טובה!
02/10/2019 | 23:48
6
טוב לראות אותך. 
לונגה טמפו...
לצפיה ב-'תוכנית מועדון יוסי שמר - האחרונה לשנת תשע"ט. '
תוכנית מועדון יוסי שמר - האחרונה לשנת תשע"ט.
19/09/2019 | 20:05
1
11

שלום חברים,

החלטנו לסיים את שנת תשע"ט במועדון באווירה שמחה.
אז ביום שני הקרוב, כ"ג באלול תשע"ט - 23.9.19, יקרא בפנינו אלדד בדיחות יהודיות מהאוסף של יוסי.

תוך כך, הוא ילמד אותנו מילים וביטויים חדשים לפי הצורך, כך שנצא גם נשכרים וגם מחויכים.

בואו ותיהנו,
אלדד ומיכל.

לצפיה ב-' Programo en la klubo, 23.9.19 '
Programo en la klubo, 23.9.19
19/09/2019 | 21:10
4

Karaj geamikoj,

Ni decidis fini la judan jaron en la klubo en ĝoja etoso.
Do la proksiman lundon, 23.9.19, Eldad rakontos al ni judajn ŝercojn el la kolekto de Josi Ŝemer.

Farante tion, li ankaŭ instruos al ni novajn vortojn kaj esprimojn, laŭbezone - do ni kaj ridos kaj lernos.

Venu kaj ĝuu la vesperon kun ni,
Miĥal kaj Eldad

לצפיה ב-'על עבודתו של פרופ' גלעד צוקרמן'
על עבודתו של פרופ' גלעד צוקרמן
19/09/2019 | 08:52
21
שהתפרסמה בגיליון האחרון של 'Literatura Foiro'
לצפיה ב-'דיווח מאוחר מהמועדון. אבל אחרי כמה ימים ללא אינטרנט'
דיווח מאוחר מהמועדון. אבל אחרי כמה ימים ללא אינטרנט
18/09/2019 | 15:23
16

וללא קו טלפון ביתי, הכל תוקן היום. אז אעפ"י שאני לא יודעת אם יש צורך בדיווח, אעשה זאת בקצרה.

היינו ביום שני בערב שמונה משתתפים במיפגש.
הבאתי ארבעה משחקים לבחירה. התחלנו לשחק בדומינו בנושא 'פְּעלים' באספרנטו. ראינו שהמילים כתובות באותיות "טל ומטר", כלומר, זעירות במיוחד, וגם התמונות היו קטנות ולא ברורות. אז הצעתי שנעבור לדומינו של פירות, ירקות ותבשילים. המילים לא גדולות יותר, אבל התמונות יפות וברורות. אלא שגם בכך התקשינו, כי ישבנו סביב שולחן ארוך, והיה מאד לא נוח לשחק כך, כי מי שישבו בצדדים, לא ראו כלום.

משחק השאלות והתשובות הירקרק שהבאתי, כתוב באספרנטו גבוהה (ולא היה איתנו אף אחד מהמומחים), ובחלק מהנושאים, השאלות מאד לא מעודכנות לימינו.

לכן עברנו לשחק בשבץ נא. חילקתי אותנו לשתי קבוצות, שכל אחת מהן קיבלה משחק לעצמה, וכך יכולנו כולנו לראות הכל בלי בעיות. שיחקתי עם הקבוצה החלשה יותר מבחינת השליטה בשפה, ובצורה זו יכולתי לעזור למי שהיו מעוניינים בעזרה.
הקבוצה הטובה יותר, הספיקה לשחק בצורה יפה ומרשימה פי כמה מאיתנו, וינאי צילם את השולחן המוצלח שלהם, ושלח ללאה, לבקשתה (עבור יומן הדיווחים שהיא אוספת).

יואלה המציאה לנו רעיון חדש ונוח: שבמקום שכל אחד יקח 7 קלפי משחק, כמקובל, כל אחד יקח 9 קלפים. וכך היו לנו יותר סיכויים למצוא גם מילים ארוכות יותר. 
הבאתי גם את שני המילונים של מורז'אן, ונעזרנו בהם כאשר היו לנו ספקות.

ובסך הכל, נראה לי שממש כולם נהנו, גם מי שהיה להם קשה יותר, כי למרות זאת, למדו מילים חדשות.

לצפיה ב-'מקור השם אספרנטו של בר אספרנטו המצליח בת"א'
מקור השם אספרנטו של בר אספרנטו המצליח בת"א
17/09/2019 | 21:05
3
24
כל הזמן לא פרסמתי לו, וחשבתי שבתם המילה מוצאת חן בעיני הבעלים
אבל מסתבר כך. ציטוט:
ולמה "אספרנטו" דווקא? מגדלור המרינה, שאותו רואים מהמקום, צבוע בצבעים ירוק ולבן שמתכתבים עם הדגל של שפת האספרנטו – השפה הבינלאומית שיצר אליעזר לודוויג זמנהוף. "הכל התחבר", אומר בנצי ארבל, השף ואחד השותפים במקום, "והרעיון של שפה שברורה, מתאימה ומחברת בין כולם זה חזון מדהים".
לצפיה ב-'תיקון תקלדות'
תיקון תקלדות
17/09/2019 | 21:55
12
כל הזמן לא פרגנתי לו (לא פרסמתי)
שבתם-שסתם
לצפיה ב-'ואם אני זוכר היטב בית הוריו היה ברחוב זמנהוף'
ואם אני זוכר היטב בית הוריו היה ברחוב זמנהוף
18/09/2019 | 07:29
15
וזה עוד אחד מהדברים שגרם לו "לחבר הכל" - הילדות בזמנהוף והמגדלור הירוק 
לצפיה ב-' אחרי תקלה של כמה ימים, ישששששש לי שוב חיבור לאינטרנט'
אחרי תקלה של כמה ימים, ישששששש לי שוב חיבור לאינטרנט
18/09/2019 | 14:16
13

אומנם בר, ne estas mia taso de kakao aŭ ĉoko, אבל אם כבר ציינת אותו, איפה הוא נמצא בכלל?
לצפיה ב-'תוכנית המועדון ליום שני הקרוב.'
תוכנית המועדון ליום שני הקרוב.
13/09/2019 | 15:17
1
19

שלום חברים,

ביום שני, ט"ז באלול תשע"ט - 16.9.19, אנחה (מיכל) משחקים חברתיים לפי בחירתכם,
תוך שיחות באספרנטו ולימוד מילים חדשות.

להתראות,
אלדד ומיכל.

לצפיה ב-'Kluba programo dum la proksima lundo'
Kluba programo dum la proksima lundo
13/09/2019 | 15:47
10

Karaj geamikoj,

La proksiman lundon, 16.9.19, Miĥal gvidos en la klubo societajn ludojn laŭ via elekto, kun interparolado en Esperanto kaj lernado de novaj vortoj. 

Ĝis la revido en la klubo,
Miĥal kaj Eldad

לצפיה ב-'הערב במועדון.'
הערב במועדון.
10/09/2019 | 01:07
6
30

היינו הערב 12 משתתפים במועדון.

כיוון שדורון חזר לאחרונה מטיול משפחתי בתאילנד, הוא סיפר לנו הערב על חוויות שלו מהטיול, בליווי מצגת.
לא אוכל, כמובן, לדווח על כל מה ששמענו וראינו בתמונות, אך כיוון שרשמתי לעצמי כמה הערות, וגם מילים חדשות לי, אוכל לשתף אתכם על קצה המזלג.
{את המילים, אפרט רק בהודעה הבאה, כדי להקל טכנית על לאה, שאוספת את הדיווחים, ולא לערבב א-ו בעברית}.

ראינו באיזו חוָה, קבוצה של ילדים מקומיים שאינם רוכבים על פיל, אלא רוחצים אותו, כשגם הם וגם הפיל נמצאים בתוך אותה בריכה רדודה. מראה משעשע.

אם אינני טועה, רוב מה שראינו, היה ממחוז צ'יאנג ראי. דורון סיפר מעט על המקדש הלבן הבודהיסטי שנמצא שם. זה בניין בעל מראה מרתק, והוא מבהיק ומרהיב בלוֹבְנוֹ, מרשים ובולט במיוחד בצורות הפיתוחים של המבנה.
אחרי זה הראה לנו בניין ענק בצבע דמוי זהב, ששייך לאותו מקדש, וביקש שננסה לנחש מה זה. לי הזכיר המבנה הזה אוניית ענק... התברר שֶׁאֵלה הם השירותים המפוארים של המקדש, כי שם השירותים מסמלים את התשוקות של האנשים.

ראינו גם קטע מ"משולש הזהב", שהוא מקום מפגש הגבולות בין שלוש הארצות: מיאנמר (בורמה), לאוס ותאילנד, עם דגלים רבים המונפים שם. דורון ציין שזה מקום שבו מבריחים סמים, כגון הירואין, ששווים זהב, ואולי זה מקור השם.

לא הבנתי איזה מקום הוא "הוּאָהִין", שדורון רק הזכיר ואמר שהוא לא אי, אבל לא שמעתי מה הוא כן.
היתה תמונה של פרי הדוריאן, אשר ריחו ידוע לשמצה במקומותינו, אבל במזרח הרחוק נחשב למלך הפירות. דורון כמובן טעם ממנו, איך לא?  ורואים בתמונה כמה הוא "נהנה", או כפי שהגדיר זאת, קיבל רק בחילה קלה.

צפינו גם בפסל בודהה בצבע זהב, במצב שכיבה. הפסל ענק, באורך 40 מטר!!
עושה רושם שבמזרח הרחוק די מחבבים את בודהה. 

לבסוף היתה גם תמונה של פרי נוסף, פרי הפיטאיה. זהו פרי ורוד, שבולטים ממנו עלים ירוקים. בתוכו הוא לבן ומלא זרעים קטנטנים שחורים. דורון ציין את שמו בתאילנד, ונדמה לי שלא הכיר אותו. הוא נקרא גם פרי הדרקון.
יצא לי לטעום ממנו פעם, אבל לא זוכרת שהתלהבתי במיוחד מטעמו. לא השאיר עלי רושם או "טעם של עוד".

דורון, אם לא דייקתי בדברים, או שיבשתי משהו, אתה מוזמן לתקן ואף להוסיף כרצונך. 

תודה על תוכנית הערב! 
לצפיה ב-'משתפת במילים באספרנטו, שרשמתי לעצמי הערב.'
משתפת במילים באספרנטו, שרשמתי לעצמי הערב.
10/09/2019 | 01:24
19

bieno - חוה (חקלאית)
akvero - טיפת מים (נראה לי שזו פשוט הלחמה של akvo + ero). 
(הרי המילה ero = חלקיק, טיפה)
infero - גהינום, שאוֹל
mistrafi - לפספס, להחטיא
pensiga - גורם לחשוב
kruta - תלול
korlarĝiga - מרחיב לב
sperti - לחוות, להתנסות
fendo - סדק
aĉetejo - קַניון (כלומר, מקום או מרכז קניות) 
[smeraldo - איזמרגד (אבן חן יקרה בצבע ירוק)]
talaro - גלימה

אגב, דורון, במילון מורז'ן, המילה heroino משמשת גם כ'גיבורה' וגם כ'הירואין'.
אז אולי heroeno זה חידוש של אחרי זמנהוף?

לצפיה ב-'נזכרתי עוד בשני דברים שראינו במצגת:'
נזכרתי עוד בשני דברים שראינו במצגת:
10/09/2019 | 01:39
20

שאנשים תורמים לנזירים גלימות, וגם חבילות של דברים שונים + גלימות. דורון כינה זאת על משקל "הוועד למען החייל", בשם "הוועד למען הנזיר". 
וכנראה שהתורמים, אשר קונים בסכום סמלי את החבילות המוכנות עבור הנזירים, זוכים להביע את משאלותיהם בהזדמנות זו.

המאבטחים ליד השערים החשמליים (או המגנומטריים) בכניסה לקניון, אינם בודקים "בציציותיהם" של הנכנסים, ואינם מחטטים בתיקיהם, אלא פשוט עומדים בשער, ומכבדים את הנכנסים במעין הצדעה כברכת שלום.

{האם גם אנחנו נגיע אי פעם למצב כזה בארצנו הקטנטונת).
לצפיה ב-'הילדים הרוחצים'
הילדים הרוחצים
10/09/2019 | 09:24
3
20
את הפיל הם ילדים מהמשפחה שלי (+מדריכים)
אגב חווה - במחשווה שניה אני לא יודע אם bieno היא מילה מתאימה, ואני לא זוכר כרגע מה כן. bieno היא אחוזה שיש בה גם עבודות חקלאיות וחיות עם פועלים מתאימים, שחיים גם כן באחוזה  אני עדיין מחפש את המילה המתאימה שכנראה ידעתי פעם אבל נשמטה מזכרוני.
את פרי הדרקון כן הכרתי מבחוץ, אבל מעולם לא טעמתי קודם. הכרתי שם גם פירות רבים נוספים, מאוד מוכרים בתאילנד, שלא הגיעו לארץ. 
לגבי heroino ציינתי בעצמי שיש למילה הזו שתי משמעויות. לא אמרתי heroeno אלא heroino. כן אמרתי adrenaleno. ומסתבר שכאן טעיתי, ושהמילה הנכונה היא כצפוי adrenalino. אולי כי אין התנגשות עם צורת הנקבה, שכן לא ניתן להבין בטעות כאילו זו נקבה של adrenalo, שאין מילה כזו כמובן.
Hua Hin זו עיר גדולה יחסית, שיש בה רצועת חוף שיש בה resorts, אזורי חופשה, והמקומיים של תאילנד נופשים בה לרוב, בעיקר לאחר שהמחלך בעצמו קבע לו שם ארמון נופש. ציינתי שזה לא אי, כיוון שמטיילים רבים, בעיקר ישראלים, הולכים לנפוש באיים. כנראה שהחמצתי את הנופש באיים, אבל בשביל זה יש פעם הבאה. 
ראינו בהרצאה מאזור העיר צ'אנג מאי, ומאזור העיר צ'אנג ראי, וכן מבנגקוק, על שלל מקדשיה.
העיקר: נהנית מההרצאה?
לצפיה ב-'farmo? (משק חקלאי).'
farmo? (משק חקלאי).
10/09/2019 | 20:07
2
10
לצפיה ב-'גם. וגם bieno'
גם. וגם bieno
10/09/2019 | 20:54
1
9
יהושע אישר את המילה הזו
לצפיה ב-'גם מורז'אן אישר את שתיהן. '
גם מורז'אן אישר את שתיהן.
10/09/2019 | 21:01
9

גם הוא "היה רושם במילונו תילי תילים מילים יפות...":

bieno - אחוזה, נחלה, משק חקלאי.

farmo - משק חקלאי.
לצפיה ב-'חידת היגיון רס"ה'
חידת היגיון רס"ה
04/09/2019 | 19:42
18
21
נכנסתי לראות מה נשמע וראיתי שמסורת חידות ההגיון נמשכת, אז החלטתי להעיז ולתרום אחת נוספת (נדמה לי שבמפעם האחרונה עשיתי זאת לפני כשנתיים או שלוש...). מקווה שלא קשה מדי. 5 אותיות.
.Nuntempe pli ol sufiche en la chielo

לצפיה ב-' עוד לא פתרון, רק ניחוש כיוון, ושאלה.'
עוד לא פתרון, רק ניחוש כיוון, ושאלה.
04/09/2019 | 21:29
13
10

חשבתי שהפתרון צריך להיות קשור לאסטרופיזיקה. חשבתי גם על גורמים לא טבעיים, כמו זיהום אור, לווינים, מעבורות חלל וכד'.
אבל הבעיה אם בכלל תרגמתי נכון, כי אם לא, אז כל החשיבה שלי מוטעית...
תרגמתי ל-: נכון לעכשיו יותר מאשר מספיק בשמיים.

השאלה שלי, אם זו חידה במובן של חידת היגיון (עם אגפים).
לצפיה ב-'מבטלת את שתי השאלות שלי, ומקווה שאצליח לפתור.'
מבטלת את שתי השאלות שלי, ומקווה שאצליח לפתור.
04/09/2019 | 21:52
3
לצפיה ב-'הפניתי את השאלה לתגובה של עצמי, כדי לא לפתוח את הפתרונות'
הפניתי את השאלה לתגובה של עצמי, כדי לא לפתוח את הפתרונות
06/09/2019 | 12:31
11
7

שלכם. 
מבקשת רמז: האם הפתרון קשור לאסטרופיזיקה?
כי בינתיים חשבתי כבר על כל גרמי השמיים הטבעיים, ועל כל הגופים המלאכותיים שנשלחים מעלה, ועל דברים נוספים שקשורים - כך או אחרת - לשמיים. ולא מצאתי.
לצפיה ב-' אלדד, אני יודעת שאתה רוצה מאד שאפתור, אבל לא הולך '
אלדד, אני יודעת שאתה רוצה מאד שאפתור, אבל לא הולך
09/09/2019 | 10:44
10
10

לי עם החידה הזאת. רשמתי מילים שונות שיכולות להיות קשורות, ולא עזר כלום.
חוץ מהרשימה שלהלן בתמונה, כתבתי גם את המילים 'איתני הטבע', 'תבל', והתרגום לאספרנטו לא התאים לי.
ובאספרנטו - את המילה ĵus, כמקבילה ל-nuntempe.

[לא כתבתי רק מילים בנות 5 אותיות, כנדרש, אלא מילים שמתוכן אולי אוכל לצרף 5 אותיות כפתרון].

אז הנה רשימת המילים שבהן ניסיתי להיעזר, ולא עלה בידי, והחלטתי להפסיק לנסות:
לצפיה ב-'מיכל,'
מיכל,
09/09/2019 | 12:25
9
14
למרבה הפלא (ממש לא, אני מתלוצץ - זה היה צפוי), אחת המילים שכתבת בטור הזה היא בהחלט חלק מהפתרון. ומדובר במילה הכי פשוטה, שהיה צפוי שתעלי עליה.

עכשיו את צריכה לחשוב איך המילה הזאת היא חלק מפתרון החידה, שעונה על האגף השני במשוואה - en la ĉielo. 

זה מאוד פשוט - אין קשר לאסטרופיזיקה, או ללוויינות, או למשהו מסובך כלשהו. זאת מילה שיש מילה שכמעט זהה לה בעברית - באספרנטו היא מעט קצרה יותר.  
לצפיה ב-'תודה, אלדד '
תודה, אלדד
09/09/2019 | 13:31
1
5
לצפיה ב-'שרשרתי בטעות תחת אלדד'
שרשרתי בטעות תחת אלדד
10/09/2019 | 09:11
5
הריני מפנה את תשומת לבך לרמז
לצפיה ב-'רמז'
רמז
10/09/2019 | 09:06
5
5
אני רואה שעמרי לא מגיב על פתרונות לאחר פרסום החידה, לכן אני מרשה לעצמי. באגף הראשון לא צרמך למצוא בדיוק מילה נרדפת, אלא אלמנט שמביע nuntempe. 

לצפיה ב-'יתכן שהוא שכח בכלל ששלח את החידה.'
יתכן שהוא שכח בכלל ששלח את החידה.
10/09/2019 | 10:38
4
7

תודה על הרמז. אבל חשבתי המון ודי והותר על החידה, וקיבלתי גם רמזים שונים מאלדד, והתייאשתי כבר.
עכשיו אכנס לפתרונות של שניכם, כי אני לא רואה את עצמי עולה על הפתרון בכלל.
לצפיה ב-'לא שכחתי, רציתי דווקא לשלוח לכם רמז אבל'
לא שכחתי, רציתי דווקא לשלוח לכם רמז אבל
12/09/2019 | 10:48
3
9
בימים האחרונים אני עסוק בתגלית המרעישה שפורסמה בתקשורת אתמול בערב. מצרף את המאמר ב"הארץ" המתפרסם היום, שסייעתי בהכנתו. וגם זה בעצם רמז, למרות שראיתי שכולם כבר פתרו או ראו את הפתרון...
לצפיה ב-'תודה, עמרי. שמרתי את הכתבה על שולחן העבודה במחשב שלי.'
תודה, עמרי. שמרתי את הכתבה על שולחן העבודה במחשב שלי.
13/09/2019 | 15:28
53

בינתיים קראתי הכל ברפרוף, אבל את כל הקטעים שבהם אתה מצוטט, קראתי בעיון 

אגב, אתה האחרון שממנו הייתי מצפה שיכתוב בחידה שכאלה (=כוכבים) יש יותר מדי בשמיים. אם כבר, הייתי חושבת שתכתוב שיש פחות מדי כאלה. 
אז זה היה קטע מבלבל! 
לצפיה ב-'יותר מדי, בשמיים'
יותר מדי, בשמיים
06/10/2019 | 17:46
1
16
מיכל, נראה לי שעדיין לא הבנת לגמרי את החידה:
לא כתבתי שיש יותר מדי כוכבים בשמים, אלא שהתשובה מורכבת משני חלקים:
הראשון - (nuntempe (as
והשני - (pli ol sufiche (tro
והכל נמצא en la chielo
אגב, astro זה לא חייב להיות כוכב, אלא גרם שמיים. יכול למשל להיות גם שביט, ערפילית, גלקסיה או כוכב לכת, ומכאן הרמז שהמאמר בהארץ היה יכול לספק.

לצפיה ב-'תודה, עמרי.'
תודה, עמרי.
07/10/2019 | 23:39
3

אבל בינתיים כבר מזמן הבנתי. המצחיק הוא שהמילה astro היתה בין הראשונות שרשמתי לעצמי, יחד עם שאר גרמי השמיים. אבל פסלתי את כולם, במחשבה שבשבילך, כאסטרופיזיקאי, כל אלה בוודאי אינם "יותר מדי".

גם על המילה tro חשבתי בשלב מוקדם מאד.

מה שלא עלה בדעתי בכלל, זה שבמילה nuntempe אתה מתכוון ל-as-.
זה פשוט פרח מזכרוני לגמרי. 

ואת מה שכתבת כאן: "astro זה לא חייב להיות כוכב, אלא גרם שמיים. יכול למשל להיות גם שביט, ערפילית, גלקסיה או כוכב לכת", לא ידעתי, ולומדת עכשיו מדבריך. (:
לצפיה ב-'נכנסתי זה עתה לפתרונות שלכם. '
נכנסתי זה עתה לפתרונות שלכם.
10/09/2019 | 11:08
10

מילת הפתרון, היתה לי בין המילים הראשונות ברשימה הארוכה ביותר בכתב ידי, שאותה לא הבאתי לכאן.
אבל אין ספק שלא הייתי מקשרת בינה ובין פתרון החידה. כי חלקה הראשון של המילה, לא התקשר לי כלל. כאילו לא ראיתי אותו במשמעותו בחידה. 
לצפיה ב-'יפה מאוד'
יפה מאוד
05/09/2019 | 08:12
10
Astro
ברוך הבא מחדש לפורום.
לצפיה ב-' אהבתי מאוד '
אהבתי מאוד
06/09/2019 | 10:41
2
13
כשראיתי pli ol sufiche, חשבתי מיד על "יותר מדי", קרי tro.
לא כל כך הסתדרתי עם nuntempe, כי אני לא מכיר באספרנטו מילה נוספת ל-nun שיש בה שתי אותיות.

ואז ניגשתי לאגף השני במשוואה, שאומר "בשמיים". אז ניסיתי לחשוב מה יש בשמיים שמכיל tro. מיד קפץ לו ה"אסטרו". ואז היה ברור שה-nuntempe מתייחס לזמן הווה בפעלים, as.

שאפו על החידה!
לצפיה ב-'dankon!'
dankon!
12/09/2019 | 10:53
1
6
אגב, חשבתי שמקצועו של מחבר החידה הוא כבר רמז עבה...
לצפיה ב-'כן, אבל לא לכולם '
כן, אבל לא לכולם
06/10/2019 | 21:33
42
לפעמים חושבים על תחומים לשוניים ולאו דווקא על תחום התמחותו של החדאי :) 
לצפיה ב-'תוכנית המועדון ל-9.9.19 + מכתב תודה.'
תוכנית המועדון ל-9.9.19 + מכתב תודה.
04/09/2019 | 14:42
2
18

שלום חברים,

בשמחה נספר לכם, שבשבוע הבא ביום שני, ט' באלול תשע"ט - 9.9.19, דורון יספר לנו בליווי מצגת, על חוויותיו מביקור של כשבועיים בתאילנד
בטוחים שיהיה מעניין ומהנה,

אלדד ומיכל.

*~*~*~*~*~*~*~*
בהזדמנות זו, אשתף אתכם במכתב התודה, ששלחתי היום לקפה "אלתרנתיב" דרך אתר האינטרנט שלהם:

כמו בכל שנה, גם ב-26.8.19 בערב, ערכנו את "חגיגת סוף הקיץ" (המסורתית שלנו) בקפה מסעדה "אלתרנתיב".

ערכו לנו את השולחנות בפינה שביקשנו, ובצורה יפה ואלגנטית. היה לנו נוח ונעים, השירות היה אדיב ויעיל. לא אזכיר שמות, כי חוששת שלא אזכור את כל השמות, אבל חייבת לציין שכולם היו קשובים לבקשות השונות שלנו, והיו חמודים מאד אלינו!

האוכל היה מגוון וטעים, והשיחות בינינו קלחו בנחת - באספרנטו ובעברית. (:

אציין בכל זאת רק שניים מהצוות – את רונן המנהל והמארגן, ואת דוד, שהיה מנהל המשמרת.

והתודות לכם ולכל הצוות היקר שאיתכם,
בשם אל"י - האגודה לאספרנטו בישראל

מיכל.

לצפיה ב-'Kluba programo 9.9.19'
Kluba programo 9.9.19
05/09/2019 | 15:31
7

Karaj geamikoj,

La sekvan lundon, 9.9.19, Doron rakontos al ni pri siaj travivaĵoj revenante el vizito en Tajlando. Li akompanos sian prelegon per prezentaĵo.

Ni certas, ke estos interese. 

Ĝis la revido en la klubo,
Miĥal kaj Eldad

לצפיה ב-'Belege.. Mi ĵuos veni. Dankon.'
Belege.. Mi ĵuos veni. Dankon.
05/09/2019 | 16:42
4
לצפיה ב-'חידת היגיון רס"ד'
חידת היגיון רס"ד
31/08/2019 | 06:41
24
20
Sesdek' da sesdekoj kaj vivo en certa loko helpas renkontigxi.
Sep literoj

לצפיה ב-' הפעם...'
הפעם...
31/08/2019 | 10:14
1
8
הפלגת לספירות גבוהות מדי... :)
אלחמד לאללה ע-סלאמה לרגל חזרתך. אני כבר מזמין...
אי-אילו aludoj. מראש... 

חשבתי רק על vivo en certa loko שכרגע מביא אותי אך ורק ל- loĝo.

אין לי שמץ מה עושה כאן sesdek - ניסיתי לחשוב שהוא חלק מהתשובה, אולי בשיכול אותיות, אבל בזה יש שש אותיות, וב-sesdekoj יש שמונה, ואילו בתשובה יש שבע אותיות.

דרך אגב, השעה המוקדמת שהעלית בה את החידה מביאה אותי למחשבה על יעפת. ĉu vi ankoraŭ devas ordigi viajn dormohorojn pro la reveno enlanden, aŭ ĉu vi ĉiam tiom frue vekiĝas
?
לצפיה ב-'Jes, mi suferas de horzonozo'
Jes, mi suferas de horzonozo
31/08/2019 | 15:04
10
לא יודע מי המציא את המילה, אבל פרושה יעפת.
Kaj ja, mi vekigxis je la sesa, kio por mi estis kiel la deka

ואיך אומרין: daj mnje Bog
Ke frua vekigxo dauros, char tio utilas al la sano
Kvankam mi ja scias ke mi devos ankau enlitigxi frue rahxmanalec.
לתת כבר עכשיו את הרמז? שאתה כבר עכשיו קרוב לפתרון.

לצפיה ב-' נו, אז...'
נו, אז...
01/09/2019 | 00:35
3
11
חשבתי על 3,600, ומה זה יכול להיות, ואני מניח שזה 60 דקות כפול שישים שניות, שזה שעה. חיברתי hor עם loĝo, וַאֲקבל horloĝo, שמסייע להיפגש [בזמן]. 
תודה על הרמזונצ'יק שהייתי בדרך הנכונה.

לצפיה ב-'אכן כן'
אכן כן
01/09/2019 | 07:21
2
8
יפה מאוד

לצפיה ב-'אהבתי את ו"ו ההיפוך'
אהבתי את ו"ו ההיפוך
01/09/2019 | 07:25
1
1
לצפיה ב-' ידעתי שתאהב, '
ידעתי שתאהב,
01/09/2019 | 14:07
5
ולכן שמחתי להשתמש בה.
לצפיה ב-' לא פתרתי, ומבקשת הבהרה.'
לא פתרתי, ומבקשת הבהרה.
01/09/2019 | 13:46
11
6

(ספוילר אני נוהגת לשים בדרך כלל, גם אם החידה כבר פתורה. וזאת, אחרי שהבהרת לפני שנים אחדות, שצריך לשמור על החידות, למקרה שיהיו כוונות להשתמש בהן שוב בעתיד).
הבנתי שאלדד כבר פתר, אז כדי לחסוך לי זמן, ובמקום לבקש רמז רשמי:

עדיין אין לי רעיון לפתירת החידה, אבל יש בה משהו שמאד לא מובן לי, והייתי שמחה אם היית מבהיר אותו, כדי שיתאפשר לי בכלל לגשת אליה.

הכוונה למילים Sesdek' da sesdekoj.
קודם כל, לא נתקלתי בצורה של הפיכת שם מספר לרבים, ע"י הסיומת oj-. הרי 60 זה כבר רבים. וזה מסבך אותי מאד.
שנית, כדי להקל על עצמי, אני מנסה לחשוב ב'אַחֲדות' במקום בעשרות. 
אז האם Ses' da sesoj - משמעו שישי משישה?

לצפיה ב-', לשאלתך, מיכל,'
, לשאלתך, מיכל,
01/09/2019 | 14:10
10
5
המילית da היא כמָּת, כלומר, מעין "של". משמעות הביטוי, מילולית, "שישים [של] שישים", וכאן, כנראה (לאחר שפתרתי) אני מבין שיש משמעות גם לכך שהביטוי הראשון הוא 'Sesdek ולא Sesdeko. 

במילים אחרות, כחלק מהפתרון יש לך כאן 60 בכמות של 60, או 60 כפול שישים. 

התגובה שלי כאן היא גם על דעתו של החדאי.
לצפיה ב-'אלדד, את משמעות המילית da אני יודעת, כמובן. '
אלדד, את משמעות המילית da אני יודעת, כמובן.
01/09/2019 | 14:36
2
6

אבל את זה שהכוונה כאן היא, כפי שכתבת, 60 כפול שישים, לא הבנתי, והאמת שעדיין לא מבינה, וחשבתי בדיוק להיפך (שהכוונה אולי לַחלק השישים של שישים).

בכל אופן, תודה רבה לך על ההבהרה של תחילת החידה. ועכשיו נותר לי "רק" עוד לפתור אותה. עדיין לא רואה שום כיוון, אך אחשוב עליה מדי פעם.

לצפיה ב-' אז כן, '
אז כן,
01/09/2019 | 20:47
1
7
הכוונה בעצם היא 60 כפול שישים. 
וזה רק איבר מסוים בפתרון. יש עוד איבר שצריך לחבר אותו אליו, ואז יש גם הצד השני של המשוואה :) 

לצפיה ב-'תודה. אז חשבתי בכמה כיוונים, ולא נראה לי שאוכל לפתור.'
תודה. אז חשבתי בכמה כיוונים, ולא נראה לי שאוכל לפתור.
01/09/2019 | 22:10
1
לצפיה ב-' עדיין לא. אבל יש לי קצת תהיות.'
עדיין לא. אבל יש לי קצת תהיות.
01/09/2019 | 15:00
6
5

חשבתי על מעגל.
ואז על סגירת מעגל כלשהי. ועל נקודת מפגש ie.

(גם חשבתי על קצר חשמלי, אבל לא הייתי קוראת לו פגישה, אז מיד פסלתי את הרעיון).
לצפיה ב-'Sesdeko-הבהרה'
Sesdeko-הבהרה
01/09/2019 | 23:55
5
3
ראשית זה לא קשור למעגל.
שנית, מה זה duo, trio במוסיקה את יודעת? זוג, שלישייה... לכל מספר אפשר להוסיף o כדי ליצור שם עצם. Seso זה שישייה, cento זה מאייה, sesdeko אפוא זה שישימייה. שישימייה של שישימים, זה התרגום המוזר שיוצא.
החידה מופיע 'sesdek, עם גרש, וגרש מחליף רק o-.
לצפיה ב-' תודה על ההסברים, אבל המבוכה שלי לא נעלמה, אלא עוד'
תודה על ההסברים, אבל המבוכה שלי לא נעלמה, אלא עוד
02/09/2019 | 01:12
4
6
התעצמה.
גם את מה שאלדד הסביר לי לא הבנתי. אבל הוא כתב שזה שישים כפול שישים.
אז בטעות מטופשת שלי, החלטתי שזה 360 (מעלות), ולכן חשבתי על מעגל, כיכר עגולה וכיו"ב.
רק כרגע נזכרתי שזה 3600. אז בכלל לא ברור לי מה מספר זה אמור להביע. 

אם קודם לא הבנתי את החידה, עכשיו אני הרבה הרבה יותר לא מבינה אותה, ולא יודעת איך לגשת אליה. צר לי.

לצפיה ב-'באור לגבי החידה'
באור לגבי החידה
02/09/2019 | 12:31
3
3
חידה קלה יותר הפעם.
החלק הראשון של האגף הראשון פרושו בעברית: שישים שישימיות. אין הרבה דברים שניתן לומר עליהם שהם בקבוצות של שישים.
 לדעתי החלק השני של האגף הראשון יותר קל בהרבה, ודומה להגדרה של תשבץ רגיל:vivo en certa loko
בעוד שהאגף השני קצת יותר סתום.
לצפיה ב-' לי היא בכלל לא קלה. אז אנסה לעבוד עם הדרכה, אם אקבל'
לי היא בכלל לא קלה. אז אנסה לעבוד עם הדרכה, אם אקבל
02/09/2019 | 13:07
2
8

תודה על ההבהרה.
אם כך, החלטתי ללכת בעניין ה-60 על זמן. חשבתי על שנייה, אבל אולי עדיף לחשוב על שעה, כי הרי מדובר בחידה על פגישה.
אני מרגישה שמגששת באפילה: חיים בזמן מסוים (או בטוח) ובשעה מסוימת, עוזרים להיפגש.

יתכן שזה לא הגיוני, אך אין לי בינתיים רעיונות אחרים.
לצפיה ב-'מדריך כללי: ערוב אגפים (גם לאלדד) - רועץ'
מדריך כללי: ערוב אגפים (גם לאלדד) - רועץ
03/09/2019 | 09:35
1
6
כוונתי היא לערוב האגפים האלה:
א'1: שישים שישימיות
א'2: חיים במקום מסוים (לא בזמן מסוים) 
ב': עוזר להיפגש

את חשבת לפתןר כאילו החיים במקום מסויים עוזרים להיפגש. וכאילו ה'שישים שישימיות' קשורות איכשהו לחיים במקום מסוים. ולא היא. (ועד כדי כך ערבת, שחשבת על זמן מסוים, בזמן שהיה רשום 'מקום מסוים' בניסיון לפתור ערבת אגפים בעוד שמה שהיה עוזר לך זה דווקא לפרק לאגפים ולפתור כל אחד מהם בנפרד. ונכון שאחד האתגרים בחידות הוא לדעת איפה לשים את הגבול בין האגפים, לא תמיד זה ברור, כמו בתשבץ 'לבן' שבו צריך לשים לבד את המשבצות השחורות.

הרבה פעמים בהגדרות של חידות היגיון, שנחשבות לטובות ונחמדות, יש איזו לכידות בהגדרה. וזה יוצר רושם של משפט תקין ותמים בשפה, שבכל זאת קשה להבין את משמעותו (וזה כי אין לו משמעות, הוא בסך הכל חיבור של אגפים). הנחמה היא שזה שקשה להבין את המשמעות של המשפט, יכול לחשוף את העבודה שהמשפט מורכב מאגפים, ולהסיר את האשלייה שהחדאי יצר, כאילו זה משפט תמים שמורכב מיחידה אחת ויחידה, לכאורה. 

נ.ב. אפרופו שישימיה. זו מילה מוזרה. חמישייה, שמינייה עוד אפשר להבין. מה שיותר מוזר זו מילה (במשפט מתמטי) ששמעתי פעם מיותם: k-אייה. שנהגית kejija.. כשתהיתי, הוא הסביר לי שזה כמו n-אייה. שנהגית: enija. 

לצפיה ב-'אתה יודע, לפעמים אספרנטו נראית לי שפה יותר שימושית מאחרות. '
אתה יודע, לפעמים אספרנטו נראית לי שפה יותר שימושית מאחרות.
03/09/2019 | 19:28
5

כלומר, לא רק לפעמים, אלא הרבה פעמים. אני חושבת שזמנהוף שלנו באמת היה גאון: כשמתחילים ללמוד אספרנטו, באותיות שכולנו מכירים מהשפה האנגלית, וחלקנו מכירים מגרמנית, צרפתית, איטלקית וכיו"ב, קצת מוזר לנו ההיגוי של חלק מהעיצורים. אך לאחר שמתרגלים אליהם, נהיה הכי כיף להשתמש בפונטיקה הזאת.
כמו למשל בדוגמאות של ה-kejija וה-enija שנתת. זה אפילו נראה יותר ברור מאשר בעברית שלנו.

תודה על ההסבר של עירוב האגפים בחידות. הבעיה למצוא את החלוקה הזאת, שאולי מי שרגילים לפתור תשבצי היגיון, זה לגמרי מובן להם. אני לא רגילה, ומצליחה לפתור רק חלקית בתשבצים כאלה. (אחי, למשל, במשך שנים פותר את תשבצי ההיגיון הכי קשים, והכל בע"פ, בשבת:)).

החלוקה של א'1, א'2, ב' - מזכירה קצת את החלוקה במוזיקה, של
למשל, א' - ב' - א'.

לצפיה ב-' חשבתי עוד קצת, ויש לי *ניחוש* בלבד.'
חשבתי עוד קצת, ויש לי *ניחוש* בלבד.
02/09/2019 | 13:11
5
10
אם הוא נכון, אוכל לנסות להסביר אותו.
horloĝo
לצפיה ב-'חגית ומצאת'
חגית ומצאת
02/09/2019 | 20:52
4
7
ואני מתפלא שזה לא ברור שזה זה.
לצפיה ב-'*יגעת'
*יגעת
02/09/2019 | 23:13
לצפיה ב-'חגית? = יגעת?'
חגית? = יגעת?
02/09/2019 | 23:16
2
7

לא. זה היה נורא לא ברור שזה זה. בכלל לא.

אבל פתאום, כשחשבתי על השישים שישימיות במובן של זמן, ופתאום חשבתי שמדובר בשעה, וב-loĝejo, באה לי המילה horloĝo לראש.

(השישים כפול שישים של אלדד, עם כוונתו הטובה, רק הרחיק אותי מהפתרון, מה גם שטעיתי בעצמי בהכפלה הזאת ושכחתי את אחד האפסים). 
לצפיה ב-'עובדה שפתרת אותה תוך יומיים-שלושה'
עובדה שפתרת אותה תוך יומיים-שלושה
03/09/2019 | 08:31
1
7
לפעמים תועים בכל מיני מעגלים, עד שמגיעים למעגלי צדק.
לצפיה ב-' יפה לך (ואכן, זה מה שקרה לי. אבל כבר לא האמנתי '
יפה לך (ואכן, זה מה שקרה לי. אבל כבר לא האמנתי
03/09/2019 | 19:01
6

שאצליח לפתור).

"נַפְשִׁי יְשׁוֹבֵב יַנְחֵנִי בְמַעְגְּלֵי־צֶדֶק לְמַעַן שְׁמוֹ׃" (תהלים כ"ג 3).
לצפיה ב-'הפעם שני ציטוטים וגם שאלה בנוגע לצורת הסביל'
הפעם שני ציטוטים וגם שאלה בנוגע לצורת הסביל
02/09/2019 | 20:10
2
32
מאמר על אישה בשם Ada Lovelace, שהיתה מחלוצות עולם המחשב וכנראה בין האנשים היחידים ששפת תיכנות קרויה על שמם (שפת Ada שבתקופה כלשהי "אומצה" על ידי הצבא האמריקאי). במאמר יש דוגמאות מצויינות לשימוש בצורת הסביל.

המשפט הראשון:
Babbage estis invitita prelegi en la itala urbo Torino pri sia analitika maŝino
צ'ארלס באבג' הוזמן לאיטליה להרצות שם על המכונה שהמציא (על הנייר, אגב, הוא פשוט הקדים את זמנו...). ה-estis קובע את נקודת היחוס לעבר, וכיוון שבאותו זמן הוא כבר הוזמן עוד קודם לכן ה-invitita אף היא בצורת העבר. יש לנו נקודה בזמן שיחסית אליה פעולה אחרת כבר הסתיימה (הוא כבר הוזמן). עד כאן אין בעיות וכרגיל אספרנטו מביאה פתרון מבריק לבעיה לשונית שמציקה כל כך באנגלית ובשפות אחרות (בעברית הדרך היחידה להביע חלק מצורות הזמן המורכבות האלה זה רק באמצעות מילת רמז כלשהי).

הדוגמא השניה.
La programlingvo Ada estis nomita laŭ ŝi
דווקא כאן נראה לי יותר נכון להגיד
La progamlingvo Ada estis nomata laŭ ŝi
אמנם הבחירה בשם של השפה היתה בעבר, אבל אם בוחרים נקודת זמן בעבר כנקודת ייחוס - הבחירה בשם קרתה באותה נקודת זמן ולכן יחסית לנקודת הזמן ההיא - הבחירה היא בהווה.

אם אני מפספס משהו, שמח להבין מה אני מפספס

את המאמר המלא ניתן למצוא כאן
לצפיה ב-'עופר, אני חושב שאתה לא מפספס כאן'
עופר, אני חושב שאתה לא מפספס כאן
02/09/2019 | 21:43
1
8
שום דבר.
במקרה של המשפט השני, אני הייתי מנסח אותו כך:
La programlingvo Ada estas nomita laux sxi

עדיף לא להשתמש בצורת ההווה של הסביל, nomata, כי זה אומר שבאותו רגע בדיוק קוראים את שמה על שם מישהו/משהו, ולא היא.

אז אפשר לתמרן עם ה-estis או estas, אבל את nomi לקבוע בסביל עבר, כלומר, שהפעולה כבר הושלמה (nomita).

לצפיה ב-'תודה! estas nomita נשמע לי טוב באוזן '
תודה! estas nomita נשמע לי טוב באוזן
02/09/2019 | 23:10
5
היפה הוא שבאספרנטו קל מאד להסביר את זה כי הכל מאד לוגי.

באנגלית זה די קטסטרופאלי... אני מפחד מהיום שהבת שלי תצטרך ללמוד את החומר הזה באנגלית. עד היום אני מתרגם את כל המשפטים האלה לאנגלית על פי תחושת בטן בלבד ודוגמאות שנצרבו בראש במהלך השנים אבל ממש להסביר את זה לוגית זה ממש ממש נורא. אחד הסיוטים הגדולים שיש באנגלית.

לצפיה ב-'עוד פנינה מתוך eua.facila.org'
עוד פנינה מתוך eua.facila.org
31/08/2019 | 12:24
3
15
מאמר על אתר קבורה עתיק שנמצא ביוון ועדין לא פתוח לציבור.

Oni ankoraŭ ne scias kies tombo ĝi estas, sed pro ĝia beleco ni komprenas, ke la entombigito devus esti tre grava nobelo

tombo זה קבר. en-tombo בתוך הקבר. en-tomb-igi להכניס מישהו לתוך הקבר (סיומת igi). en-tomb-ig-it-o צורת הסביל בעבר בתוספת סיומת של objekto - מישהו שהוכנס לתוך קבר, ובשפה פשוטה - מי שקבור שם. יחד עם malsanulejo, שאוהבים להביא בתור דוגמא להלחמה מקסימה של השפה, אני חושב שזו דוגמה מדהימה ליכולת של אספרנטו לחבר חלקיקי מילים, תחיליות וסופיות למילה אחת. entombigito. בעיניי זה ה-כח של השפה.

עוד יש לנו כאן את ה beleco - שזה יופי כתכונה ו-devus esti צורת ה"should be" ההיפותטי. והמשפט כולו - עדין לא יודעים למי שייך הקבר, אבל על פי יופיו סבורים שמי שקבור שם חייב להיות אישיות חשובה מאד.

המאמר המלא - כאן
לצפיה ב-'תודה רבה, עופר. '
תודה רבה, עופר.
01/09/2019 | 14:13
1
8
ההערות שצירפת מחכימות מאוד - אני מקווה שיש אצלנו גם כמה מהתלמידים המתחילים שגולשים בפורום, ואז הם יצאו נשכרים מההסברים הלשוניים שלך.

תודה גם שוב על התזכורת בעניין האתר uea.facila.org - אמליץ עליו לתלמידיי.
לצפיה ב-'בשמחה!'
בשמחה!
01/09/2019 | 19:40
2
לצפיה ב-'תודה על החידוש!'
תודה על החידוש!
07/09/2019 | 16:17
4
Dankon pro la novigajxo?
לצפיה ב-'mi volas paroli esperanto kun mia amikoj '
mi volas paroli esperanto kun mia amikoj
29/08/2019 | 16:31
2
17
תחזיקו ואצבעות אני מקווה שתוך כמה חודשים אוכל להתחיל לשוחח . דואולינגו בינתיים די מוחיכה את עצמה :)

לצפיה ב-'יופי. תמשיך כך!! '
יופי. תמשיך כך!!
29/08/2019 | 17:39
7
לצפיה ב-'בהצלחה! '
בהצלחה!
31/08/2019 | 10:17
2

חם בפורומים של תפוז

חפשו אותנו גם באינסטרגם
חפשו אותנו גם...
פודי תפוז - האינסטגרם החדש כל התמונות של...
חפשו אותנו גם באינסטרגם
חפשו אותנו גם...
פודי תפוז - האינסטגרם החדש כל התמונות של...
בפייסבוק שלנו כבר ביקרתם?
בפייסבוק שלנו כבר...
רוצים להיות תמיד מעודכנים במה שקורה בתפוז?
בפייסבוק שלנו כבר ביקרתם?
בפייסבוק שלנו כבר...
רוצים להיות תמיד מעודכנים במה שקורה בתפוז?

הודעות נבחרות

מקרא סימנים

בעלת תוכן
ללא תוכן
הודעה חדשה
הודעה נעוצה
אורח בפורום
הודעה ערוכה
מכיל תמונה
מכיל וידאו
מכיל קובץ