לגלישה באתר בגירסה המותאמת לסלולאר
| הוספת הודעה
הגדרות תצוגה

הגדרות עץ הודעות

מאפייני צפייה

הצג טקסט בתצוגה
הצג תגובות באופן
עדכן
76797,679 עוקבים אודות עסקים

פורום אספרנטו - שפה ותרבות

ברוכים הבאים לפורום "אספרנטו - שפה ותרבות" בארץ הקודש (או כמו שאומרים אצלנו Saluton kaj bonvenon). 
 אליעזר זמנהוף חיבר את השפה הבינלאומית אספרנטו לפני כ-120 שנה כדי שתשמש שפה שנייה לכל בני האדם ותהווה גשר בין תרבויות שונות.
עתה, בעידן האינטרנט, אנו באמת יכולים ליטול חלק בהקמת הגשר הזה, ובשימוש בו. שפת אספרנטו צמחה כמובן על רקע אידיאולוגי מסוים, והיא נושאת בחובה תרבות ורעיונות של שלום, הבנה ואחווה, ואולי מעל הכול - אמונה בטבע האנושי. אנו מאמינים בטבע האדם, ואולי לא בכל הרעיונות בהם האמין זמנהוף. לרוב, מספר הדעות כמספר האנשים. הפורום שלנו הוא פורום פלורליסטי, המזמין דיונים בשאלות אידיאולוגיות ובשאלות רעיוניות קוסמופוליטיות. אי אפשר כמעט לדבר על אספרנטו בלי לדבר על פילוסופיה של שפה, פילוסופיה של תקשורת ושל הבנה בין בני האדם. נשמח לדון כאן בנושאי תקשורת במובן הרחב, אפילו במנותק מאספרנטו - מהי בעצם תקשורת? מדוע היא כל כך חשובה לחלק מאיתנו? האם שפה היא הדרך היחידה לתקשורת? האם שני בני אדם שמדברים באותה שפה בהכרח מתקשרים טוב זה עם זה? מהי בעצם שפה? דמיינו לעצמכם עולם עתידני/דמיוני שבו היינו יכולים לתקשר בטלפתיה עם כולם ולא היה צורך בשפה... ומעבר לכל אלה, כולנו כאן כדי לעזור לכם ולמצטרפים חדשים לתהות על קנקנה של אספרנטו, לסייע בלימוד השפה, בהסברים דקדוקיים, העשרת אוצר המילים וכו'. אז נצלו את הבמה! שלכם, אלדד

הנהלת הפורום:

אודות הפורום אספרנטו - שפה ותרבות

ברוכים הבאים לפורום "אספרנטו - שפה ותרבות" בארץ הקודש (או כמו שאומרים אצלנו Saluton kaj bonvenon). 
 אליעזר זמנהוף חיבר את השפה הבינלאומית אספרנטו לפני כ-120 שנה כדי שתשמש שפה שנייה לכל בני האדם ותהווה גשר בין תרבויות שונות.
עתה, בעידן האינטרנט, אנו באמת יכולים ליטול חלק בהקמת הגשר הזה, ובשימוש בו. שפת אספרנטו צמחה כמובן על רקע אידיאולוגי מסוים, והיא נושאת בחובה תרבות ורעיונות של שלום, הבנה ואחווה, ואולי מעל הכול - אמונה בטבע האנושי. אנו מאמינים בטבע האדם, ואולי לא בכל הרעיונות בהם האמין זמנהוף. לרוב, מספר הדעות כמספר האנשים. הפורום שלנו הוא פורום פלורליסטי, המזמין דיונים בשאלות אידיאולוגיות ובשאלות רעיוניות קוסמופוליטיות. אי אפשר כמעט לדבר על אספרנטו בלי לדבר על פילוסופיה של שפה, פילוסופיה של תקשורת ושל הבנה בין בני האדם. נשמח לדון כאן בנושאי תקשורת במובן הרחב, אפילו במנותק מאספרנטו - מהי בעצם תקשורת? מדוע היא כל כך חשובה לחלק מאיתנו? האם שפה היא הדרך היחידה לתקשורת? האם שני בני אדם שמדברים באותה שפה בהכרח מתקשרים טוב זה עם זה? מהי בעצם שפה? דמיינו לעצמכם עולם עתידני/דמיוני שבו היינו יכולים לתקשר בטלפתיה עם כולם ולא היה צורך בשפה... ומעבר לכל אלה, כולנו כאן כדי לעזור לכם ולמצטרפים חדשים לתהות על קנקנה של אספרנטו, לסייע בלימוד השפה, בהסברים דקדוקיים, העשרת אוצר המילים וכו'. אז נצלו את הבמה! שלכם, אלדד
הוספת הודעה

צרף
תמונה וידיאו קובץ
קבצים המצורפים להודעה

לצפיה ב-'תזכורת לתוכנית של יום שני הקרוב במועדון.'
תזכורת לתוכנית של יום שני הקרוב במועדון.
23/02/2019 | 23:03
1
4

שלום חברים,

ביום שני, כ' באדר א' תשע"ט - 25.2.19, ינחה דורון את המפגש/שיעור למתקדמים במועדון, עד השעה 19:40.
כולכם מוזמנים!

החל מהשעה 19:50 - יתקיים בהנחיית אלדד, השיעור הרביעי למתחילים.

להתראות,
אלדד ומיכל.

לצפיה ב-' Memorigo pri la proksima programo, 25.2.19'
Memorigo pri la proksima programo, 25.2.19
24/02/2019 | 00:41
1

Karaj geamikoj,

Lundon, 25.2.19, Doron gvidos en la klubo Esperanto-lecionon por daŭrigantoj, ĝis 19:40.
Vi ĉiuj estas bonvenaj.

Ekde 19:50 okazos la kvara leciono por komencantoj, gvidota de Eldad.

Ĝis la revido en la klubo,
Miĥal kaj Eldad

לצפיה ב-'תלמידה מספרת למה היא לומדת אספרנטו'
תלמידה מספרת למה היא לומדת אספרנטו
23/02/2019 | 16:47
2
לצפיה ב-'עוד בגזרת המרגשים: תלמידים שרים באספרנטו ליד קבר זמנהוף'
עוד בגזרת המרגשים: תלמידים שרים באספרנטו ליד קבר זמנהוף
23/02/2019 | 16:38
2
3
נכון שלא כולם משתתפים בשירה, אבל עדיין מחווה יפה מאוד.
לצפיה ב-'ותיכוניסתים שרים באספרנטו באוטובוס'
ותיכוניסתים שרים באספרנטו באוטובוס
23/02/2019 | 16:43
1
3
הנה כאן
לצפיה ב-'*ט '
24/02/2019 | 00:37
לצפיה ב-'כנס האספרנטו הבינלאומי לילדים ולנוער'
כנס האספרנטו הבינלאומי לילדים ולנוער
21/02/2019 | 13:44
2
22
שלום לכולם! יש למישהו מכם ניסיון או התרשמות מאחד מכנסי הילדים והנוער הבינלאומיים של אספרנטו, שנערכים במקביל לכנס הבינלאומי?
לצפיה ב-'אני מעולם לא הייתי בכנס ילדים ונוער'
אני מעולם לא הייתי בכנס ילדים ונוער
21/02/2019 | 21:15
12
ולוּ מהסיבה שכאשר למדתי אספרנטו הייתי כבר בן 20. אבל הייתי בכנס צעירים (IJK) שלוש פעמים. זו חוויה אחרת, כנראה, וכנראה שאין שם (כמעט) בני נוער, אלא יותר חבר'ה מגיל 18 ומעלה. הקונגרסים שהייתי בהם זו חוויה צעירה, דינאמית, כיפית, שכוללת הרצאות רציניות, לצד פעילויות יותר שטותניקיות, מופעי תרבות כהצגות והופעות מוזיקה, טיולים, ובעיקר השיחות המעניינות שמתקיימות באופן טבעי מחוץ לתכנית הרגילה.

לצפיה ב-'ינאי, לדעתי כנס הצעירים יותר מתאים לך'
ינאי, לדעתי כנס הצעירים יותר מתאים לך
23/02/2019 | 04:16
13
כפי שעניתי בוטסאפ, הייתי בכ-10 כנסי צעירים/נוער (IJK, ברובם כחבר הנהלה או נשיא ארגון הצעירים הבינלאומי, TEJO), וילדי היו במספר כנסי ילדים (IIK, בתקופה זו גם הייתי אחראי על כנסים אלה מטעם UEA). טלי השתתפה בכנס הילדים מספר פעמים, גם בתור מדריכה.
לכנס הילדים אתה קצת מבוגר מדי בגיל והרבה מעל לרמה הממוצעת שם בהכרת השפה ובנושאי הענין שלך, לכן אני ממליץ לך על כינוס הנוער הבינלאומי, https://ijk2019.tejo.org/.
אם בנוסף תרצה לסוע לפינלנד, אז למה לא לכינוס העולמי? תוכל לבקר גם בכינוס הילדים, הצמוד אליו, אך אני משער שתמצא שהוא למעשה קייטנה לילדים בגיל 6-14. ראה על כנס הילדים של שנה שעברה http://bertosch.free.fr/iik2018/
לצפיה ב-'סיפור מרגש מהבוקר'
סיפור מרגש מהבוקר
22/02/2019 | 22:38
1
12
הבוקר התקשרה אלי רינה בן ארי, הבת של יוסף מורז'ן ז"ל, הלא הוא מחבר המילונים אספרנטו-עברית ועברית-אספרנטו שאנחנו משתמשים בהם כל הזמן. היא רצתה לספר לי ששמחה מאוד לראות את הכתבה ומיד זיהתה אותי.
היא גם סיפרה שהנכד שלה בן ה-10 היה אצלם, ולשולחן השבת הילד שאל, "סבתא, מה זה אספרנטו?". היא שלפה את המילון וסיפרה לו שסבא-רבא שלו היה דמות מאוד פעילה באספרנטו ושהוא חיבר את המילונים האלה. הילד מאוד התרגש, וישר כתב להורים שלו ווצאפ באספרנטו, ממילים שהוא ליקט מהמילון:  Mi manĝas kun avo kaj avino וכו'.
נחמד, לא?
מפה לשם, שאלתי אותה כמה זמן עבר מאז שהוא נפטר - 15 שנה, ב-1 בפברואר. בגלל סמיכות התאריכים הצעתי שנעשה ערב לזכרו, שבו גם נקרין את הסרט המרגש שנעשה במסיבת ההפתעה שנערכה לו במועדון לכבוד יציאת המילון השלם אספרנטו-עברית. הוא היה אז בן שמונים. מעט לאחר מכן הוא חלה ולא הגיע יותר למועדון. 4 שנים מאוחר יותר הוא נפטר.
רינה קיבלה את הרעיון בשמחה ואמרה שהיא תגיע יחד עם עוד כמה בני משפחה.
לצפיה ב-'יפה מאוד!'
יפה מאוד!
23/02/2019 | 00:22
7
כן, בהחלט מרגש.
נשמע גם שהנכד מאוד מוכשר. אם הוא יכול היה ליצור משפט כזה רק על סמך המילון...
15 שנה... איך שהזמן רץ. כן, רעיון יפה, דורון. נערוך ערב לזכרו.
לצפיה ב-'אמש במועדון יוסי שמר'
אמש במועדון יוסי שמר
19/02/2019 | 12:19
7
32
אתמול הגיעו 29 איש למועדון יוסי שמר. מאחר שרק לפני ימים ספורים שודרה הכתבה על שפת האספרנטו ביומן השבוע, המועדון התקיים באווירת הכתבה. 

כשהגעתי למועדון, באיחור קל, נתן עמרי הרצאה לזכר הסופר עמוס עוז והסיפור שכתב עוז, "אספרנטו". עמרי הקריא מעט ממה שנכתב על עוז בביטאון "Israela Esperantisto", והציג בפנינו תמונה שלו מצולם עם עוז. הוא הוסיף ודיבר על היחס המיוחד, שהעניקו האספרנטיסים לעוז, הודות לסיפורו זה, אף שעוז עצמו לא היה אספרנטיסט. 

בחלק השני של המועדון, העביר אדגר, אורח ואספרנטיסט מליטא, קונצרט ערב לאוזן. במסגרת הקונצרט ניגן אדגר מנגינות מלודיות ושר שירים מרנינים - בשפת האספרנטו, כמובן. המנגינה, שנצרבה הכי טוב בזכרוני, נקראת, כמדומני, "Printempa Neĝo"; דהיינו, "שלג של האביב". תודה רבה לך, חבר יקר! Dankegon, kara amiko! 

לאחר סיום הקונצרט, התפנה מבנה המועדון לשיעור האספרנטו למתחילים בהנחייתו של אלדד. בקורס השתתפו 14 איש; מרבית התלמידים בשיעור לקחו חלק גם במועדון. תירגלנו את החומר מהשיעורים האחרונים, ובכלל זה סיומת המושא הישיר, "Akuzativo". הרחבנו את אוצר המילים שלנו, הכרנו מילות יחס חדשות (כדוגמת "Post" ו-"Antaŭ"), וקראנו טקסט באספרנטו, שבסיומו שוחחנו זה עם זה על אודותיו. 

מקווה שנהניתם לקרוא את הדיווח! אני מצרף להלן שתי תמונות, שצילם עמרי, מהקונצרט של אדגר. אם ברשותכם קטע קול זמין כלשהו מהקונצרט, אשמח אם תעלו אותו! 
לצפיה ב-'תודה, ינאי, על הדיווח המלבב '
תודה, ינאי, על הדיווח המלבב
19/02/2019 | 15:06
2
10

רואים שנהניתם, ואדגר נראה בחור נחמד.

(זו הפעם הרביעית שכתבתי, מקווה שהפעם לא אקבל "הודעת שגיאה").
לצפיה ב-'בשמחה '
בשמחה
19/02/2019 | 15:40
1
12
מקווה שנוכל להיפגש בפגישת המועדון הבאה!
לצפיה ב-'תודה , עד כמה שזה יהיה תלוי בי,'
תודה , עד כמה שזה יהיה תלוי בי,
19/02/2019 | 16:31
14

אני בהחלט מתכוונת להגיע לפגישה הבאה ולפגישות הבאות במועדון.
לצפיה ב-'Dankon pri la reporto!'
Dankon pri la reporto!
20/02/2019 | 02:26
1
8
איזה דיווח מקסים ומדוייק!
לצפיה ב-'Nedankinde '
Nedankinde
20/02/2019 | 12:14
3
לצפיה ב-'יופי של דיווח. נהניתי לקרוא ונהניתי לראות את הצילום.'
יופי של דיווח. נהניתי לקרוא ונהניתי לראות את הצילום.
20/02/2019 | 20:29
1
4
לצפיה ב-'תודה!'
תודה!
21/02/2019 | 13:40
7
אני שמח לשמוע!
לצפיה ב-'כתיבת אספרנטו שלא באמצעות האלפבית הלטיני'
כתיבת אספרנטו שלא באמצעות האלפבית הלטיני
20/02/2019 | 02:29
2
11
סליחה על השאלה המעט מוזרה, אבל זכור לי שקראתי פעם כי ניתן לכתוב אספרנטו גם באמצעות מערכות כתיבה אחרות מזו הלטינית. האם מישהו יכול לתת דוגמה של מקרה בו נעשה שימוש רשמי באלפבית אחר עבור כתיבת אספרנטו? או שהכתב הלטיני הוא השליט היחיד?
לצפיה ב-'לא תשובה, רק הבעת דעה, ושיתוף ברגשות. (:'
לא תשובה, רק הבעת דעה, ושיתוף ברגשות. (:
20/02/2019 | 13:26
11

לי לא הזדמן לקרוא או לשמוע על אפשרות לכתוב אספרנטו באלפבית אחר, ויהיה לי ממש חבל אם יתקבל רעיון כזה. (:

אגב, היו הרבה הצעות לאורך שנים, לכתוב עברית באותיות האלפבית הלטיני, כדי להשתמש בתנועות a, e, i, o, u ובכך לייתר את הצורך בניקוד.
אפילו פרופ' עוזי אורנן (מורי הנערץ לשעבר באוניברסיטה, כולל לניקוד עברי) המומחה בעיניי, הציע זאת להפתעתי הרבה ולאכזבתי. יתכן אפילו שהיה הראשון שהביא את ההצעה לאקדמיה. ואני ממש שמחה על כך שההצעה לא התקבלה!

אישית, אני ממש נהנית לכתוב אספרנטו באותיות הלטיניות, הכוללות גם את הצ'פלוי החמודים.
זה כל כך יפה בעיניי שלשפות שונות יש מערכות כתב שונות, ושבעיניי רובן פשוט אסטטיות ויפהפיות כולל ערבית הציורית, יוונית עתיקה, כתב היתדות, הכתב העברי הקדום, יפנית, סינית, שלל שפות של אזורים שונים בהודו וכו'. 
זה נהדר, בדיוק כמו שנהדר שיש שפות רבות ושונות בעולמנו.

ועם זאת, נהדר רעיונו הגאוני והנשגב של דוקטורו זמנהוף שלנו, שהמציא את האספרנטו כשפה שנייה לכל העולם, מבלי להפחית בכהוא זה מכל השפות האחרות.

לצפיה ב-'תשובה קצרה'
תשובה קצרה
21/02/2019 | 13:11
7
לא שמעתי על כך. מכיוון שמערכת הכתב היא חלק מה-fundamento, לא סביר בעיניי שיש אפשרות אחרת. הכל ניתן, אבל כאמור לא שמעתי על מקרה כזה.
לצפיה ב-'בעקבות הכתבה שאלה מסתורית למבינים'
בעקבות הכתבה שאלה מסתורית למבינים
17/02/2019 | 18:09
5
22
לא מעט אנשים שצפו בכתבה שאלו: "מה עם הדג הזה?"
לכאורה אפשר לענות שבמקרה רועי החזיק שקית עם דג, אבל אז רואים שאחרים גם מחזיקים, והמצלמה כאילו מתמקדת בזה.
לתאורית חוסר המקריות חוברת העובדה שבפתיח לכתבה רואים, מכל הדברים האפשריים, לא תמונה של זמנהוף, דגל, או כינוס אספרנטי, אלא את רועי ואת חברו הדג.
נשאלת השאלה - אם זה לא במקרה - מדוע, לדעתכם? 
לצפיה ב-'צריך לשאול את זיו רייף....'
צריך לשאול את זיו רייף....
17/02/2019 | 19:16
4
27
לי בכל אופן הדג מתקשר מיד עם דאגלס אדמס והמדריך לטרמפיסט בגלקסיה. שם השתמשו בדג ( בבל אלא מה ... ) באוזן שתרגם סימולטנית  את כל תושבי החלל החוצנים  ( ואצלו יש הרבה )  - מה שמפריע זה שחסרה מגבת ... 
לצפיה ב-'מעניין מאוד'
מעניין מאוד
17/02/2019 | 19:22
17
עוד אשאל אותו אבל בינתיים -
עוד רעיונות?
לצפיה ב-'טוב, הוא חזר אלי בנושא'
טוב, הוא חזר אלי בנושא
19/02/2019 | 12:03
2
17
מסתבר שהם הביאו את הדג, וכיוון שבתחום הכתבות לפעמים משתמשים במוטיב, זה עזר לחבר אותם, והם התלהבו מהעניין. לא היתה מחשבה מיוחדת מעבר לזה.
אני החמאתי לזיו על הכתבה שרואים שנעשתה בהשקעה ואפילו באהבה. צפיתי בה כמה פעמים והבחנתי בדקויות. הוא סיפר לי שאכן קיבל הרבה מחמאות על הכתבה הספציפית הזו.
לצפיה ב-'ועדיין אפשר לדון ולנתח את עניין הדג'
ועדיין אפשר לדון ולנתח את עניין הדג
19/02/2019 | 22:34
1
8
בעצם זה לא משנה אם היתה לכתב כוונה או לא. ברגע שהדג משמש מוטיב מרכזי, אפשר לדון בשאלה 'מה הוא מבטא?'.
והאסוציאציה (הפרטית?) שלי לגבי דג זהב היתה שהוא דג של משאלות. כמו באגדה המפורסמת. אם חושבים על הכותרת של הכתבה  'חלומות באספרנטו', ושמופיע בצד הכותרת התמונה של רועי והשקית עם הדג בידו, אז יש חלומות שבשביל להגשים צריך לבקש מהדג.
מה דעתכם על הפרשנות? 
לצפיה ב-'לי לא נראית שום פרשנות מכל מה שניתן כאן.. '
לי לא נראית שום פרשנות מכל מה שניתן כאן..
20/02/2019 | 00:04
10

העברת תשומת הלב אל דג הזהב המסכן, סתם מעוררת שאלות של "מה הקשר, בכלל?". האם הייתם רוצים שבמקום ללמוד לדבר אספרנטו, אנשים ישתקו כמו דגים?

לי מזכיר השימוש בדג בכתבה על אספרנטו, רק את שיטת המכירות של מכוניות יוקרה, כאשר מעמידים ליד מכונית, או מושיבים על מכסה המנוע שלה, בחורה יפה בביקיני .
כי שוב: "מה הקשר?".
לצפיה ב-'בין הכתבה של שנת 2000 לשבוע שעבר היתה גם זו'
בין הכתבה של שנת 2000 לשבוע שעבר היתה גם זו
19/02/2019 | 23:22
14
לצפיה ב-'ניסיון. אחרי שלושה נסיונות להגיב, שבהם הועפתי החוצה.'
ניסיון. אחרי שלושה נסיונות להגיב, שבהם הועפתי החוצה.
19/02/2019 | 15:01
3
18
לצפיה ב-'מוזר מאד!!'
מוזר מאד!!
19/02/2019 | 15:02
2
10

מתגובה אל הדיווח של ינאי הועפתי שלוש פעמים.
ולכתוב הודעה (ניסיון) בעצמי, לא היתה כל בעיה.

זאת עריכה:
כבר כתבתי הודעת תלונה בוואטסאפ למנהלת החמודה של אתר "תפוז", והנה פתאום כן הצלחתי, גם בהודעה וגם בתגובה (לעצמי).

לצפיה ב-'זה קרה גם לי מספר פעמים בעבר'
זה קרה גם לי מספר פעמים בעבר
19/02/2019 | 15:42
1
9
אני מקווה שצוות האתר יתקן את התקלה בקרוב.
לצפיה ב-'לפני חודשים אחדים, זה היה קורה הרבה, והיה'
לפני חודשים אחדים, זה היה קורה הרבה, והיה
19/02/2019 | 16:28
8

באג רציני. אבל מאז שתיקנו אותו, זה הסתדר, ולא היו בעיות כאלה.

כתבתי קודם למנהלת שעזרה לנו בעבר להזיז את העניינים, ובינתיים גם שוחחנו בטלפון. יש לאחרונה בעיה במערכת המסרים של "תפוז", בגלל עדכון אבטחה, וכנראה שזו הסיבה לזליגת הודעות שגיאה גם לכאן. הם מודעים ועובדים על תיקונים.
לצפיה ב-'הערב כתבה על אספרנטו בערוץ 11'
הערב כתבה על אספרנטו בערוץ 11
15/02/2019 | 13:57
9
20
ביומן השבוע שלאחר החדשות
לצפיה ב-'דיווח מכאן 11'
דיווח מכאן 11
15/02/2019 | 22:19
1
23
שווה לכתוב דיווח על אודות הכתבה. למה לא, בעצם? 

היום, מעט אחרי השעה 21:00 שודרה כתבה בת 11 דקות על השפה הבינלאומית אספרנטו. מי הופיעו בכתבה? עמרי, טלי, דורון, אנריקה, רועי, אמא שלי ואני. אני די התרגשתי לצפות בה. זה כל מה שיש לי לומר... 
לצפיה ב-'ראיתי את הכתבה. זו הייתה כתבה טובה מאוד.'
ראיתי את הכתבה. זו הייתה כתבה טובה מאוד.
16/02/2019 | 23:33
5
לצפיה ב-'כתבה נחמדה אבל חבל...'
כתבה נחמדה אבל חבל...
15/02/2019 | 23:59
6
20
...שלא נאמרה מילה על יתרונות הקלות של הלמידה, מבנה השפה המיוחד בפשטותו וכיו"ב.
בכתבה שהבאתי, כאן למטה לפני 5  ימים, על הקונגרס בת"א בשנת 2000, לא הושמטו העובדות החשובות האלה...

לצפיה ב-'דווקא הזכירו את זה - אבל..'
דווקא הזכירו את זה - אבל..
16/02/2019 | 08:17
5
20
המטרה לא הייתה לקדם את השפה ונראה לי שהמיקוד היה באנשים. סה"כ כתבה מקסימה ומושקעת. בנוסף לקלובו ממנו ראינו חלק קטן מהצילומים הכתב ביקר גם אצל דורון , עמרי , ישראלה וינאי אבל המיקום ( שלא להשתמש חו"ח במונח האנגלי לוקשיין ) המוביל היה דווקא בי"ס שבו לומד חברינו רועי עם חבורה צעירה של לומדי אספרנטו ( כמעט הרגשתי ב IJK פעם נוספת ...) . אפשר היה חוץ מהקלות של השפה גם לספר על הקשרים הבינלאומיים ( בסוף חיה והדודה שלה לא נכנסו ממש אל הכתבה ) אבל הי זה רק 12 דקות וגם אם זה הרבה , כדאי להתמקד במשהו . ולפרטים טכניים : את הקישור לאתר "חדשות השבוע" שיתפנו כבר בקבוצות השונות - כשתועלה המהדורה הנוכחית נעלה אותו פה עם ציון זמן ( סה"כ כתבת צבע אחרונה במהדורת יומן עם נושאים "כבדים" - מעברות , השואה ביוון ועוד ) 
לצפיה ב-'והנה הקישור '
והנה הקישור
16/02/2019 | 08:35
4
23

הכתבה כאמור בסוף המהדורה ( ושוב פולין בראש המהדורה) שעה ועשר דקות אחרי ההתחלה - 1:10:07, הכתבה מוצגת על רקע תמונה של רועי ודג הזהב ( מחווה לדגלס אדמס או סתם דג משאלות ???) 
לצפיה ב-'תאור הכתבה בעברית'
תאור הכתבה בעברית
16/02/2019 | 18:32
1
18
שהעליתי לפיסבוק ובמייל לחברים:

אתמול ביומן ערוץ 11, חדשות השבוע, שודרה כתבה מפרגנת על אספרנטו בישראל. אמרו שיש לה כשני מליון דוברים במאה ארצות, ריאיינו צעירים לומדים ומלמדים את השפה, סלנג, בדיחות... דורון, ישראלה ואנריקה עם השירים "זמנהוף" ו"השמלה הסגולה", הדור הצעיר עם רועי מוסיוף וחבורתו, ינאי בן ה-14, משפחה דוברת אספרנטו - טלי ועמרי, עם ספר הילדים "ויהי ערב", ואפילו גבאי וגנץ... הכל בשפת התיקווה.  
אגב, בכתבה מופיע כמובן רק חלק קטן משעות של הקלטות שביצע הצוות המסור. לכנס באילת ובמועדון ננסה להביא חלקים נוספים שלא שודרו.

לצפיה ב-'ובאספרנטו, לטובת העולם (קצת שונה)'
ובאספרנטו, לטובת העולם (קצת שונה)
16/02/2019 | 18:36
15
Hierau, kadre de plej spektata novajhbulteno, post Putin kaj Netanjahu, la unua kanalo de la israela televido elsenids 12-minutan mojosan programon pri Esperanto. Tre pozitiva bildo de la lingvo: du milionoj da parolantoj en cent landoj, intervujo kun Zamenhof. Aperis pluraj viglaj israelaj gejunuloj (Roi Musajof kaj geamikoj), denaska E-familio (Tali kaj Amri), kantado de la himno kaj de tradukita kaj originala kantoj (Doron kaj Israela) kaj la nova stelulo, la 14-jara Janaj. Estis montritaj E-leciono en la klubo kaj fine aperis la 20-a Israela Kongreso en Eilat. Kvankam ghenerale en la hebrea, abundas parolado kaj kantado en Esperanto. Alitipa raportajho!
לצפיה ב-'ועוד קישור - יותר ישיר '
ועוד קישור - יותר ישיר
17/02/2019 | 07:14
1
19
ויותר פשוט , מסתבר שיש "דף" גם לכתבה עצמה לא רק למהדורה : 
לצפיה ב-'tre agrabla '
tre agrabla
17/02/2019 | 19:56
6
לצפיה ב-'דיווח ממועדון יוסי שמר'
דיווח ממועדון יוסי שמר
12/02/2019 | 15:00
17
53
התנדבתי להחליף את מיכל בדיווח על פגישת המועדון האחרונה, כיוון שלרוע המזל, היא נעדרה ממנו... Vi mankis al ni! 

אמש התכנסו במועדון יוסי שמר כ-15 איש (אבל מי סופר...).  נוסף עליהם הגיע גם צוות צילום למועדון, אשר צילם בו קטעים לכתבה בטלוויזיה. כתבה זו תשודר בערוץ "כאן 11" בערב שבת הקרוב.

את החלק הראשון במועדון העברתי אני, בכבודי ובעצמי; קראתי יחד עם הכיתה קטע על הבחירות (Elektoj) ההולכות וקרבות בישראל. ביקשתי להשתמש בכמה שפחות מילים חדשות, על מנת שהקטע יהיה מובן לתלמידים ככל האפשר. לאחר מכן התלמידים שאלו זה את זה שאלות, אשר הכנתי, על אודות הקטע.

את החלק השני במועדון העביר יובישׁה, אספרנטיסט מרפובליקה סרפסקה שבבוסניה, אשר מבקר עכשיו בארץ. יובישה הכין מצגת על הלאומים הרבים החיים בבוסניה ובתוך כך על יהודי המדינה. Koran Dankon, Amiko! 

לאחר שהמועדון הסתיים, נערך שיעור האספרנטו השני למתחילים בהנחייתו של אלדד. גם לשיעור הגיעו כ-15 משתתפים. אלדד לימד על סיומת המושא הישיר באספרנטו (Akuzativo, -n) ועל התחילית "Mal"; על קצה המזלג הוזכרו כמה ברכות באספרנטו - Bonvolu (בבקשה) ו-Ĝis la revido (להתראות). בסוף השיעור קראנו טקסט על Marko ו-Ana; התלמידים שוחחו זה עם זה באספרנטו באמצעות המילים, אשר הם למדו.

וזהו הדיווח, חברים. אל תשכחו - בערב שבת, בשעה 20:30 בערך, צפו בטלוויזיה בהמוניכם! 
לצפיה ב-'מעולה, ינאי '
מעולה, ינאי
12/02/2019 | 16:00
42

ותודה על הדברים שכתבת לי אישית. 

יופי של דיווח. תמציתי וממצה כאחת ממש כתיבה עתונאית משובחת
אני מבינה שנשארת לשיעור של המתחילים. נחמד.

ציינת, לשמחתי, כמה אנשים השתתפו במועדון וכמה - בשיעור למתחילים. אז זו הזדמנות לספר לך למה אני מקפידה לציין בכל דיווח כמה אנשים היינו;

במשך שנים ניהל חברנו הטוב יוסי שמר, זִכרו לברכה, את המועדון.
תמיד היה חשוב לו מאד שיגיעו וישתתפו במועדון ובכל הפעילויות של אל"י כמה שיותר חברים.

כשהיו מגיעים הרבה, הוא היה מאושר. וכאשר באו רק מעטים, זה היה מצער אותו מאד מאד. פעמים רבות ניסיתי להרגיע אותו שזה לא נורא, ושלא תמיד כולם יכולים לבוא, ושהעיקר האיכות, ולא רק הכמות... 
אבל לצערנו, הוא היה לוקח דברים כאלה ללב.

אחרי שנפטר, והתבקשתי לנהל את המועדון (עם אלדד ועם שאולי שמר), החלטתי שלזִכרו, אני אדווח בכל שבוע ובכל פעילות שאהיה בה, כמה אנשים היו. משום כך, גם כשאני נעדרת, אני מנסה לברר אחרי זה כמה אנשים היו והשתתפו.

לכן היה לי חשוב שבדיווח שלך לא נעדרו גם הפרטים האלה.
תודה, ינאי 
לצפיה ב-'דיווח מקסים'
דיווח מקסים
12/02/2019 | 16:09
11
21
אני אגב חשבתי שהיו יותר אנשים, כי היה קצת צפוף, אבל אולי זה בגלל אנשי הטלביזיה והציוד שלהם. האם כללת בספירה את עצמך, ואת האורחים מחו"ל.
לצפיה ב-'Nedankinde, karuloj '
Nedankinde, karuloj
12/02/2019 | 16:16
10
22
נהניתי לכתוב את הדיווח עד מאוד, ואשמח לכתוב דיווחים נוספים, אם יהיה בכך צורך.

לא זכרתי במדיוק כמה אנשים היו במועדון ובשיעור, אם כי כמותם הייתה פחות או יותר שווה. בפעם הבאה שאגיש דיווח על המועדון, אשתדל לשים לב יותר לכמות המשתתפים. כדי לבצע אומדן של כמות המשתתפים, לקחתי את תמונת המשתתפים מהשיעור הקודם, וסיננתי את כל מי שלא השתתף בשיעור הנוכחי. 

Mi dezirus, ke mi konus Josion. Laŭ vi, li estis grava kaj eble la plej grava esperantisto en Israelo, kaj ankaŭ agrabla kaj ĉarma persono. Li ja amus nin.
לצפיה ב-'Jes, Janaj'
Jes, Janaj
12/02/2019 | 16:37
18

Vi tute pravas kun via priskribo de Josi, kvankam vi ne konis lin. Mi ankaü bedaüras ke li ne povis koni vin! Li certe estus tre feliĉa koni vin. 

Ni ĉiuj tre amis Josi(n), nia kara vera amiko, kaj li tre mankas al ni.

לצפיה ב-'Dankon!'
Dankon!
12/02/2019 | 19:30
1
9
לצפיה ב-'והנה יוסי הצעיר יותר'
והנה יוסי הצעיר יותר
12/02/2019 | 22:20
14
לצפיה ב-'נחמד מאד'
נחמד מאד
14/02/2019 | 20:29
5
7
ושמתי לב פתאום שאני מבין מה אנשים מדברים שם באספרנטו בלי לקרוא את התרגום. משתפר, משתפר

לצפיה ב-'צ'אפלו'
צ'אפלו
15/02/2019 | 08:50
3
9
ובעברית: שאפּו.
לצפיה ב-'הביטוי המלא זה...'
הביטוי המלא זה...
15/02/2019 | 16:33
2
16
Malporti la ĉapelon?
יש בכלל דבר כזה "להסיר את הכובע"?

לצפיה ב-'לקח לי כ-6 שניות להיזכר'
לקח לי כ-6 שניות להיזכר
15/02/2019 | 18:48
1
12
(זה הרבה בשבילי) ובסוף ספק נזכרתי, ספק הגעתי לזה בהסקה לוגית:
formeti la ĉapelon
ולחבוש כובע איך יהיה? 
בודאי שיש דבר כזה להסיר את הכובע. למה לא? אנשים מסירים כובעים לפעמים. וגם אלה שקשה להם להיפרד, בטח בלילה מניחים אותו על השידה

לצפיה ב-'אפשר גם demetas la chapelon'
אפשר גם demetas la chapelon
16/02/2019 | 12:30
4
לצפיה ב-'תודה!'
תודה!
15/02/2019 | 22:20
9
שמחתי לשמוע שהדיווח מצא חן בעיניך!
לצפיה ב-'תודה רבה, ינאי '
תודה רבה, ינאי
14/02/2019 | 10:45
1
11
כמה טוב לראות אותך בפורום.
נהניתי מאוד לקרוא את הדיווח שלך!
לצפיה ב-'בשמחה'
בשמחה
14/02/2019 | 13:48
14
שמחתי לראות שנהנית מקריאת הדיווח
לצפיה ב-'הדיווח מיום שני'
הדיווח מיום שני
16/02/2019 | 22:59
1
11
לצערי לא יכולתי להגיע לפגישה במועדון אף כי רציתי מאוד.
הדיווח שלך היה מעולה וגם ראיתי את הסרטון על האספרנטו ביום שישי, סרטון שנגע ללבי. אספרנטו חיה ובועטת.
ראיתי שדורון שלח לך סרטון על יוסי שהאספרנטו היה בדמו.
אשמח לדיווחים נוספים ממך.
תודה.
לצפיה ב-'בכיף '
בכיף
19/02/2019 | 12:23
5
שמחתי לשמוע שנהנית מקריאת הדיווח!
לצפיה ב-'תוכנית מועדון יוסי שמר ליום שני הקרוב. '
תוכנית מועדון יוסי שמר ליום שני הקרוב.
14/02/2019 | 21:47
2
11

שלום חברים,

ביום שני הקרוב, י"ג באדר א' תשע"ט - 18.2.19, ב-18:30, יגיע למועדון שלנו אדגר, זמר מליטא.
עמרי יציג אותו בפנינו, לתוכנית של שעה.

לכן, יידחה המיפגש/שיעור למתקדמים של דורון ל-25.2.19, ועליו נודיע בשבוע הבא.
כולכם מוזמנים לקונצרט של אדגר.

לאחר התוכנית וההפסקה, יתקיים מ-19:50 שיעור מס' 3 למתחילים בהנחיית אלדד.

להתראות,
אלדד ומיכל.
לצפיה ב-'La baldaŭa kluba programo, 18.2.19'
La baldaŭa kluba programo, 18.2.19
14/02/2019 | 23:39
7

Karaj geamikoj,

La proksiman lundon, 18.2.19, je 18:30, ni havos gaston en la klubo - Edgar, la litova kantisto. Li prezentos al ni unuhoran koncerton.

Pro tiu speciala programo, la leciono de Doron por la daŭrigantoj okazos la postan semajnon, en 25.2.19. 

Vi ĉiuj estas invitataj al la koncerto de Edgar. 

Post la koncerto kaj la paŭzo okazos la tria leciono de la kurso por komencantoj, gvidata de Eldad.

Ĝis la revido en la klubo,
Miĥal kaj Eldad

לצפיה ב-''
16/02/2019 | 23:23
3
לצפיה ב-' תיקון טעות לגבי הביקור במועדון הערב.'
תיקון טעות לגבי הביקור במועדון הערב.
11/02/2019 | 16:13
1
17

נמסר לנו בטעות, שתגיע מרצָה מִסרביה למועדון הערב.
רק היום, התברר לנו שיהיה זה אורח גבר, מִסרביה, אשר יתן את ההרצאה. 
(ואולי יגיעו אפילו שנֵי . לא נמסר לנו בדיוק).

לצפיה ב-'כן, הם היו שני גברים, והיתה גם אורחת מהולנד'
כן, הם היו שני גברים, והיתה גם אורחת מהולנד
12/02/2019 | 01:08
20
אחות של Ans Bakker האספרנטיסטית ההולנדית ידידת ישראל, ודודה של חיה שחיה בארץ. שתיהן דוברות אספרנטו מעולה ושתיהן גם דוברות מלידה. אנסה לדווח יותר בפרוטרוט מחר.
לצפיה ב-'כתבה אודות אספרנטו בשנת 2000 בערוץ הראשון ב-TV'
כתבה אודות אספרנטו בשנת 2000 בערוץ הראשון ב-TV
10/02/2019 | 22:27
2
22
לקראת ביקור אנשי הטלויזיה - תזכורת שנשמרה ברשת.

בקישור במצורף כדאי להגדיל את התצוגה למסך מלא....
לצפיה ב-'אכן, נעים להיזכר בסרטון הזה. (:'
אכן, נעים להיזכר בסרטון הזה. (:
11/02/2019 | 01:53
13

צפיתי בו פעמים לא מעטות, כיוון שבשנת 2000, עדיין לא נולדתי באספרנטו (אלא רק ברבע האחרון של שנת 2008).
לצפיה ב-'תודה רבה, רמי'
תודה רבה, רמי
11/02/2019 | 23:33
5
לצפיה ב-'קטעים בשיעור '
קטעים בשיעור
08/02/2019 | 23:50
4
22
הבוקר בשיעור טאי צ'י, כשאמרתי לעמית שלי בזמן תרגיל בזוגות "איזה יופי", הוא ענה לי: 'mojosa'. אמרתי בהפתעה: "איך אתה יודע את המילה הזו?" הוא ענה שהזכרתי לפני כמה ימים אספרנטו ואז הוא חיפש באינטרנט. אמרתי לו: "אתה יודע, זו מילת סלנג, שעד לפני כמה שנים לא היתה קיימת". הוא ענה: "כן, חיפשתי מילים כאלה. מה רצית, שאלמד saluton"?
ראוי לציין בהקשר זה, שגם מדריך החוג, כששאל אותי מה אני מלמד ואמרתי 'אספרנטו', אמר לי פתאום "bonan mátenon" (הדגש במקור. התחיל פעם ללמוד באינטרנט). ובנוסף, הסתבר שעמיתה אחרת בחוג היתה שכנה של יוסי שמר, קומה מעל.
לצפיה ב-'עולם קטן '
עולם קטן
10/02/2019 | 20:55
2
15
היום הסברתי למישהו שהתעניין קצת על אספרנטו. נתתי כדוגמא את malsanulejo כדוגמא להדבקה של מילים כדי ליצור מילה חדשה והוא שאל אם פיצריה אומרים picerejo. האמת שאין לי מושג איך אומרים פיצריה אבל אמרתי לו שגם אם זה לא נכון - אז מי שמבין את החוקיות של אספרנטו יבין מיד שהוא מתכוון למקום שמוכר פיצות רק בגלל החוקיות של הסיומת, ושזה אחד הדברים היפים באספרנטו שגם אם השתמשת נכון בכללים ויצרת מילה שלא קיימת בשפה - עדין מי שמבין אספרנטו יוכל לנחש מה אמרת... אבל מישהו יכול להגיד לי איך לכל הרוחות באמת אומרים פיצריה באספרנטו?

לצפיה ב-'יפה השבת לו'
יפה השבת לו
10/02/2019 | 23:50
1
9
פיצה: pico
ועל כך, פיצרייה: picejo

לצפיה ב-'Dankon'
Dankon
11/02/2019 | 19:51
3
לצפיה ב-'ומעניין לעניין אפרופו eta mondo'
ומעניין לעניין אפרופו eta mondo
10/02/2019 | 23:53
10
בלי קשר שכנה אחרת של יוסי שמר התעניינה לאחרונה בהצטרפות לקורס האספרנטו  שנפתח בשבוע שעברה (אבל בסוף לא נרשמה). העמיתה שלי מחוג הטאי צ'י מכירה אותה, כמובן, כי שתיהן גרו באותו בניין שבו גר גם יוסי.
לצפיה ב-'פרויקט תמוה אך מעניין'
פרויקט תמוה אך מעניין
08/02/2019 | 18:35
3
16
לצפיה ב-'כתב לאספרנטו אבל בעצם אנגלית'
כתב לאספרנטו אבל בעצם אנגלית
09/02/2019 | 14:03
2
11
אכן אספרנטו כותבים באותיות לטיניות , אבל פונט ג'ני פורטנוי מפספס את ההזדמנות ליצור בפונט תוים ייחודיים לאותיות הצ'פלו , ומיישם ( רחמנא ליצלן) את האותיות Q ו X ו W  שאינם בשימוש באספרנטו אלא דווקא באנגלית. 
לצפיה ב-'נכון, שמתי לב'
נכון, שמתי לב
10/02/2019 | 00:15
2
לצפיה ב-'היוצר(ת?) לא התעמק בפרטים'
היוצר(ת?) לא התעמק בפרטים
10/02/2019 | 08:54
8
אלא היה לו חשוב העיקרון של כתב שייראה בין-לאומי. 
אבל גם אילו זה היה מצליח, והיו צ'פלוי ובלי האותיות המשוקצות W Q X (מה עם Y), אז היו בעיות אחרות, כגון זה שהמשתמשים במערכת כתב לטינית (ויש כאלה גם בשפות שמחוץ לאירופה,למשל באינדונזיה, בוויאטנם, בקניה וכו') היו מרגישים זרות.
גם זמנהוף חשב על אספקטים שונים שייראו בין-לאומיים וניטרליים, והידוע שבהם זה הניסיון להמציא מילים כגון aa, aba bbaac, כביכול שייך לכולם, אבל קשה ללמידה, כמו שהוא גילה בעצמו כשניסה לזכור את המילים של עצמו.
הרעיון של בסיס אירופי הוא מצוין, וזה לא אירופוצנצטריות כמו שיש הטוענים נגד אספרנטו. לפעמים צריך ללכת עם קול התבונה והפרקטיות, ולא ללכת עם הראש בקיר. עדיין אספרנטו קלה יותר ליפאני (שלא  הכיר קודם את הכתב הלטיני) מאשר לימוד סינית או קוראנית.
לצפיה ב-'דוגמא נחמדה לזמנים מורכבים? בתקווה שאין טעות.'
דוגמא נחמדה לזמנים מורכבים? בתקווה שאין טעות.
07/02/2019 | 16:25
15
17
נראה לי שזה תקין עמדתי (בעבר) להגיד (בעתיד) - יוצא estis dironta.

לצפיה ב-'ודוגמא מהספר של מירטיס סמית''
ודוגמא מהספר של מירטיס סמית'
07/02/2019 | 16:30
7
14
סיפור שנקרא "הראיון" ומתחיל כך:
Diana sidis che la tablo trinketante glason da vino, studante la viron antaux shi.
trinki + et + ante = הדבקה ממש יפה של השורש trinki עם הסופית המקטינה et, לא הכרתי את זה בכלל ולא יודע איך מתרגמים את זה לעברית. זה לא בדיוק ללגום (באנגלית זה to zip) .וכמובן ה ante - לא חושב שאפשר לעשות להטוטי שפה כאלה בכזאת קלות בשום שפה אחרת.

אגב הסיפור הוא על אישה שמראיינת מישהי שהזמינה כדי לרצוח את בעלה... סתם שתדעו

לצפיה ב-'לא כל כך הבנתי.'
לא כל כך הבנתי.
07/02/2019 | 17:55
2
11

האם הכוונה שזה קורה בהיותה שותה רק "בקטנה"? או רק מעט?
ואגב, אם אינני טועה, על שתיית יין אומרים drinki ולא trinki. אלא אם יין נחשב למשקה לא חריף.

מה זה "סתם שתדעו"? אתה מותח אותנו אולי תספר לנו כבר את סיפור המתח הזה, ולא תשאיר אותנו ככה "סתם" streĉaj aŭ streĉitaj 

לצפיה ב-'תשובה'
תשובה
07/02/2019 | 19:52
1
9

הכוונה היא שתוך כדי שהיא יושבת ולוגמת מהיין היא בחנה את האיש שישב מולה. עד כמה שידוע לי לשתות באופן כללי זה trinki, והסיומת et הופכת את הפועל מ"לשתות" ל"ללגום" (לשתות "בקטנה"), כמו ש rideti הופך את ה"לצחוק" ל"לחייך" (לצחוק "בקטנה").

ולגבי המשך הסיפור, כמו ברוב הסיפורים בספר אין ממש עלילה יותר מדי מורכבת. כל הסיפור זה ראיון בינה לבין הרוצח השכיר, וכל העניין זה לא "מה התפתח" אלא התיאורים. האוירה. וכמובן זה שהכל באספרנטו מאד מעשיר את אוצר המילים...

לצפיה ב-'תודה. (:'
תודה. (:
07/02/2019 | 20:04
4
לצפיה ב-'אגב, את הצורות -inta- -anta- -onta-, '
אגב, את הצורות -inta- -anta- -onta-,
07/02/2019 | 17:59
9

התכוון דורון ללמד בדיוק בשיעור האחרון שהיה השבוע, למתקדמים. אבל בהמשך, העדיף לדחות חומר זה לשיעור אחר, ובמקום זאת לעשות הפעם חזרה. 
לצפיה ב-'האם אפשר למצוא את הספר, או לפחות את הסיפור הזה '
האם אפשר למצוא את הספר, או לפחות את הסיפור הזה
07/02/2019 | 18:19
2
7

של מירטיס סמית' באינטרנט?
בינתיים לא הצלחתי למצוא בכמה אופנים. אבל אולי לא חיפשתי נכון.
לצפיה ב-'באינטרנט'
באינטרנט
07/02/2019 | 19:45
1
6
בדפדפן כרום (לא יודע אם זה עובד בדפדפנים אחרים) יש אפשרות להכנס לאתר https://read.amazon.com, ושם אפשר למצוא אותו בחנות של אמזון. אפשר להוריד דוגמית מהספר ואם רוכשים אותו אז יורד הספר המלא וניתן לקרוא אותו באתר הזה של אמאזון.

באופן דומה יש בסלולארי אפליקציה שנקראת Amazon Kindle והיא מאפשרת, גם כן, לעשות חיפוש בחנות הספרים של אמזון ולרכוש או להוריד דוגמית מהספר. גם אז, הקריאה בספר היא בתוך האפליקציה של אמזון.

לצפיה ב-'כן, גם אני משתמשת בדפדפן כרום.'
כן, גם אני משתמשת בדפדפן כרום.
07/02/2019 | 20:05
8

אז תודה. 
לצפיה ב-'כן, דוגמה נחמדה מאד. איזה יופי!'
כן, דוגמה נחמדה מאד. איזה יופי!
07/02/2019 | 16:30
6
לצפיה ב-'מדהים'
מדהים
07/02/2019 | 23:24
8
Mi estis instruonta ĝuste tion,
אבל כמו שאמרה מיכל, דחיתי את זה. יש עכשיו צורך בחזרה ואיסוף כוחות על ידי תרגול דיבור, כך שגם התלמידים החלשים ביותר ירגישו בנוח להמשיך לנושא הזה. נעשה שיעור וחצי של חזרה. שיעור אחד היה לאחרונה, וחצי שיעור נוסף יעביר תלמידי המחונן, ינאי בן ה-14.
לצפיה ב-'elstare bone'
elstare bone
08/02/2019 | 08:26
4
10
Mi estas uzonta tion
Mojose
לצפיה ב-'צורות הזמן המורכבות'
צורות הזמן המורכבות
10/02/2019 | 21:05
3
4
זה ה-דוגמא לגאונות של אספרנטו. במשפט אחד פשוט שאומר שההטייה של הפועל esti קובע נקודת יחוס וההטייה של הפועל השני קובע את הזמן של הפעולה ביחס לאותה נקודת ייחוס הצלחת ליצור 18 צורות זמן שונות שאין שום יוצא דופן ביניהן. זה משהו שבאנגלית תלמידי תיכון מבלים עליו 6 שנים לפחות ואני חייב להודות שעד היום, למרות שהאנגלית שלי נחשבת מצויינת, אין לי מושג מתי אמורים להגיד have been doing ומתי had been doning או was doing וכן הלאה. אני בדרך כלל עושה את ההטייה על פי תחושת בטן ובלי ספק שעם המון טעויות.

בצרפתית נראה לי שהמצב אפילו יותר גרוע ובעברית אין בכלל את כל העושר הלשוני הזה, ומספר צורות הזמן קטן בהרבה והדרך היחידה להעביר את המידע על היחס בין שתי פעולות היא על ידי שימוש במילות עזר כלשהן.

דווקא בגלל שכמעט בכל שפה טבעית הנושא של צורות הזמן המורכבות צמח להיות גידול הפרא של השפה - מדהים לראות באספרנטו כמה קל זה יכול להיות בעזרת קצת הגיון פשוט.

הדבר היחיד שקצת מוזר לי זה שהרבה פעמים אני נתקל בשימוש של estas + inta במקומות שדי ברור לי על פי ההגיון שאמור להוית שם estis + anta... אבל אם מבינים את ההגיון אז די קשה לטעות.

לצפיה ב-'איך הגעת ל-18 צורות דקדוקיות?'
איך הגעת ל-18 צורות דקדוקיות?
10/02/2019 | 23:55
2
5
זה לא 9?
לצפיה ב-'9 פעיל + 9 סביל '
9 פעיל + 9 סביל
11/02/2019 | 10:16
1
5
וזה בכלל לא דבר של מה בכך בהתחשב בכך שכל ההבדל בין הפעיל לסביל זה ata לעומת anta. לא נראה לי שיש עוד שפה בעולם שבה תוספת של אות אחת בלבד יוצרת 9 צורות לשוניות ככה סתם מהשרוול

אם תשווה את זה לאנגלית... ווי ווי ווי.

לצפיה ב-'הבנתי'
הבנתי
13/02/2019 | 09:28
3
אכן ווי ווי ווי.
או במילה אחת: וווווויווה
לצפיה ב-'במועדון ביום שני 11.2.19 Kluba programo la proksiman lundon'
במועדון ביום שני 11.2.19 Kluba programo la proksiman lundon
08/02/2019 | 00:31
22

Karaj geamikoj,

La proksiman lundon, 11.2.19,  venos al nia klubo teamo el Kanalo 11 por filmi kaj fotografi materialon por raportaĵo pri Esperanto. 

Ni havos varian programon:

18:30 - 19:00 - Nia amiko Janaj gvidos specialan lecionon kadre de la Kurso por Daŭrigantoj, kiu estas malfermita ankaŭ al ĉiuj aliaj membroj de la klubo.

19:00 - 19:35 - Ni havos prelegon de  Ljubiša Preradović  pri:
Religiaj objektoj de naciaj minoritatoj en Bosnio kaj Hercegovino 

Poste - paŭzo. 

Je 19:45 komenciĝos la dua leciono en la Kurso por Komencantoj de Eldad.

Bv. alveni frue, antaŭ 18:30, por ke ni povu komenci akurate kaj ne malhelpi la filmadon, la lecionon, la prelegon, kaj la kurson, kaj ĝui la etoson.

Ĝis la revido lundon,
Miĥal kaj Eldad

שלום חברים, 

ביום שני הקרוב יגיע למועדון צוות מערוץ 11 של הטלוויזיה, כדי לצלם חומר לכתבה ב"יומן"  שאחרי חדשות יום שישי.

תכנית המועדון תהיה מגוונת:
18:30 עד 19:00 - חברנו בן ה-14, ינאי, ינחה שיעור חזרה מיוחד במסגרת הקורס לממשיכים, שפתוח גם לוותיקים במועדון.

19:00 עד 19:35 הרצאה של  Ljubiša Preradović  מסרביה על הנושא: אתרים דתיים של מיעוטים בבוסניה-הרצגובינה, עם דגש על ההיסטוריה של יהדות בוסניה-הרצגובינה ובתי הכנסת בה. 

ב-19:45 יחל השיעור למתחילים במסגרת הקורס של אלדד.

אנא הגיעו לפני 18:30 כדי שנוכל להתחיל בדיוק בזמן ולהימנע מהפרעות לצילומים, לשיעור ולהרצאה, ולהינות מהאווירה.

להתראות במועדון,
אלדד ומיכל

לצפיה ב-'דיווח על הערב המפוצל במועדון אספרנטו. '
דיווח על הערב המפוצל במועדון אספרנטו.
05/02/2019 | 01:33
1
24

בשיעור למתקדמים היינו היום 14.
לבקשתי, הצלחנו לקבל חדר נוסף בוויצ"ו, באופן חד פעמי, כי בחדר שלנו הקבוע, רשמו בינתיים יואלה ואמיר את התלמידים החדשים של הקורס למתחילים 2019, ועזרו לאלדד.

1. הקורס למתחילים: אלדד הוא מורה הקורס החדש. אינני יודעת אם הוא יִרצה ו/או יהיה לו זמן לדווח כאן. אז אספר רק בקצרה את מה שנודע לי ממנו: 
היו כ-26 תלמידים, ואמורים להגיע בהמשך כנראה עוד שלושה.
יואלה אמרה לאלדד בסוף, שהוא נתן שיעור מצוין וזורם, ושכולם נהנו מאד. אלדד סיפר שכולם השתתפו וגם עבדו יפה בזוגות, והודו בחום על השיעור. 
תודה על הבשורות הטובות, אלדד. 

2. דורון חשב שיאחר הפעם, בגלל עיסוק קודם, וביקש ממני להעביר חלק מהשיעור עד שיגיע. התכוננתי היטב לכך, אבל לבסוף הוא הגיע בזמן, אז העדפתי שהוא כבר ילמֵד הכל, לטובת התלמידים, וכדי שלי לא יהיו פדיחות, ללמד בנוכחות המאסטרו בכבודו ובעצמו.   

ובכן, דורון לימד היום את השימוש במילית da לצורך תיאור כמויות.
את הסופית -ec- את -ebl ואת -ig-. עם או בלי pli.

הוא חילק דף שבתחילתו קטע קצר וקל, המספר על מזרקת Mannenken Pis ("הילד המשתין") הנמצאת בבריסל, בלגיה. הוא נתן לתמידים אחדים לקרוא כל אחד כמה משפטים ולתרגם אותם לעברית. 

לאחר מכן, חילק דורון את הקבוצה לזוגות, ונתן לכל זוג לעבוד ביחד על 13 שאלות המתייחסות לאותו קטע, ומתן תשובות מלאות לשאלות. זאת, כדי לתרגל אותם בדיבור. הוא מבקש, כמו שאלדד מגדיר זאת, "להדביר" את כולנו באספרנטו.

ולכן, אחרי השו"תים, נתן לזוגות משחק תפקידים, בו שוב היה עליהם לשוחח זה עם זה, כאשר בכל זוג, אחד מספר למה הוא מאד רוצה להגיע לבריסל ולראות את המזרקה עם "הילד ה - - - - ן" {למה לי לכתוב מילה כזאת פעמיים? }. והשני, מסביר למה הוא בשום אופן לא רוצה להגיע לשם ולראות אותו. ועליהם לשוחח ולריב על כך.
{אני באמת לא רוצה בכלל בכלל לנסוע לראות את זה, כבר בתמונה לא מצא חן בעיניי הפסל המכוער. מעדיפה, אם כבר בכלל לראות פסל עירום, אז את "דוד" המדויק של מיכלאנג'לו. אבל אותו כבר ראיתי בפירנצה, ודי לי בכך}. 

השיעור זרם יפה, כרגיל, והיה נחמד להיות עם דורון ועם חברי הקורס.
תודה דורון. 

3. בלובי של הבניין, בפינה שקטה, התקיימה הישיבה החודשית של ההנהלה. ידוע לי על שניים שלא השתתפו הערב, וראיתי חמישה שהגיעו. לגבי השאר, מקווה שהשתתפו.

*** הודעה: החל מהשבוע הבא, יתקיימו כל הפעילויות בחדר המועדון הקבוע שלנו.
המפגש/שיעור בהדרכת דורון - מ-18:30 עד 19:40.
השיעור למתחילים בהדרכת אלדד - מ-19:45 עד 21:00.

שבוע טוב לכולם, ובלימודי אספרנטו ננוחם. 

לצפיה ב-'מי שרוצה מוזמן להעלות פה דוגמה לסופיות -ec-, -ig- ו-ebl-'
מי שרוצה מוזמן להעלות פה דוגמה לסופיות -ec-, -ig- ו-ebl-
05/02/2019 | 08:37
15
בשביל התרגול ובשביל קוראים שלא יודעים במה מדובר.
מיכל תודה על הדיווח היפה, כתמיד. טוב שלא פצחת בדוגמאות של סופיות באמצע הלילה, אבל עכשיו יהיה נחמד אם ייכתבו כאן דוגמות בשביל התרגול, כאמור , וגם כגי להחיות מעט את הפורום
אתמול ממש היינו מפעל בתפוקה מלאה-3 התרחשויות מקבילות.

חם בפורומים של תפוז

חפשו אותנו גם באינסטרגם
חפשו אותנו גם...
פודי תפוז - האינסטגרם החדש כל התמונות של...
חפשו אותנו גם באינסטרגם
חפשו אותנו גם...
פודי תפוז - האינסטגרם החדש כל התמונות של...
בפייסבוק שלנו כבר ביקרתם?
בפייסבוק שלנו כבר...
רוצים להיות תמיד מעודכנים במה שקורה בתפוז?
בפייסבוק שלנו כבר ביקרתם?
בפייסבוק שלנו כבר...
רוצים להיות תמיד מעודכנים במה שקורה בתפוז?

הודעות נבחרות

בעלי מקצוע

עו
עו"ד דניאל ארנסט

מקרא סימנים

בעלת תוכן
ללא תוכן
הודעה חדשה
הודעה נעוצה
אורח בפורום
הודעה ערוכה
מכיל תמונה