לגלישה באתר בגירסה המותאמת לסלולאר
| הוספת הודעה
הגדרות תצוגה

הגדרות עץ הודעות

מאפייני צפייה

הצג טקסט בתצוגה
הצג תגובות באופן
הסתרת שרשור מעל 
עדכן
פורום פוריות
ברוכות הבאות למועדון החתירה``בן לו היה לי, ילד קטן...``כמה כאב יכול להיכנס במשפט אחד קצר? כמה כמיהה השתוקקות ויאוש?רק אנחנו יודעות כמה. רק אנחנו מכירות את הכרסום היומיומי הזה. את החיים סביב ימי החודש. ואת הכאב שמתפרץ לו בסוף.אבל אנחנו, בניגוד למשוררת, מכירות את התקווה. התחרות שלנו נגד המציאות כיום, היא קצת יותר הוגנת. לרפואה של היום יש אפשרות לגלות ברוב המקרים ממה נובעת בעיית הפוריות, וכיצד אפשר לטפל בה.וכך אנחנו חותרות לנו מול זרם עצום, ימים שבועות וחודשים. מתחמקות (לא ממש בהצלחה) מהשאלות חסרות הטקט שמתחילות ב``מתי`` או ``למה``. מרגישות את דקירת הקנאה האיומה בכל פעם ששומעות על מישהי שנכנסה להריון. ועוד מתייסרות על כך שאנחנו מקנאות. וסופרות...וסופרות... וסופרות.אפשר היה לחבר ``אחד מי יודע`` מיוחד לפורום.כמה ימי מחזור?כמה ימים לביוץ?כמה בטא אסטרדיול?כמה זרעים בתנועה?כמה עובי רירית?כמה זקיקים?כמה סמ``ק פרגונל?ושאלת המחץ - כמה פסים? (: אז זה המקום לשאול את כל השאלות, ולהעלות את כל הספקות. כאן תוכלו לקבל תשובות, הצעות רעיונות וטיפים. אבל בעיקר תמיכה, הבנה וחיבוק. כאן מותר להיות היסטרית, לבכות, לפחד ולהתבלבל. והכי חשוב - לצרוח עד הגג משמחה. כי כולנו באותה סירה.(שאלות מקצועיות, מומלץ להפנות לפורום לבריאות האישה)כמו שנאמר בעבר:Give me your tired, your poor, your huddled masses I lift my lamp beside the golden gateכאן כולנו ממשיכות לחתור, עד שנגיע לחוף מבטחים.התנצלות - המכתב נכתב בלשון נקבה, פשוט משום שהוא נכתב ישירות מתוך הבטן (או אם תרצו - מהרחם). אבל ללא ספק הוא מופנה במידה שווה - אליכם הגברים, שותפינו למסע התלאות הזה.

הנהלת הפורום:

אודות הפורום פוריות

ברוכות הבאות למועדון החתירה``בן לו היה לי, ילד קטן...``כמה כאב יכול להיכנס במשפט אחד קצר? כמה כמיהה השתוקקות ויאוש?רק אנחנו יודעות כמה. רק אנחנו מכירות את הכרסום היומיומי הזה. את החיים סביב ימי החודש. ואת הכאב שמתפרץ לו בסוף.אבל אנחנו, בניגוד למשוררת, מכירות את התקווה. התחרות שלנו נגד המציאות כיום, היא קצת יותר הוגנת. לרפואה של היום יש אפשרות לגלות ברוב המקרים ממה נובעת בעיית הפוריות, וכיצד אפשר לטפל בה.וכך אנחנו חותרות לנו מול זרם עצום, ימים שבועות וחודשים. מתחמקות (לא ממש בהצלחה) מהשאלות חסרות הטקט שמתחילות ב``מתי`` או ``למה``. מרגישות את דקירת הקנאה האיומה בכל פעם ששומעות על מישהי שנכנסה להריון. ועוד מתייסרות על כך שאנחנו מקנאות. וסופרות...וסופרות... וסופרות.אפשר היה לחבר ``אחד מי יודע`` מיוחד לפורום.כמה ימי מחזור?כמה ימים לביוץ?כמה בטא אסטרדיול?כמה זרעים בתנועה?כמה עובי רירית?כמה זקיקים?כמה סמ``ק פרגונל?ושאלת המחץ - כמה פסים? (: אז זה המקום לשאול את כל השאלות, ולהעלות את כל הספקות. כאן תוכלו לקבל תשובות, הצעות רעיונות וטיפים. אבל בעיקר תמיכה, הבנה וחיבוק. כאן מותר להיות היסטרית, לבכות, לפחד ולהתבלבל. והכי חשוב - לצרוח עד הגג משמחה. כי כולנו באותה סירה.(שאלות מקצועיות, מומלץ להפנות לפורום לבריאות האישה)כמו שנאמר בעבר:Give me your tired, your poor, your huddled masses I lift my lamp beside the golden gateכאן כולנו ממשיכות לחתור, עד שנגיע לחוף מבטחים.התנצלות - המכתב נכתב בלשון נקבה, פשוט משום שהוא נכתב ישירות מתוך הבטן (או אם תרצו - מהרחם). אבל ללא ספק הוא מופנה במידה שווה - אליכם הגברים, שותפינו למסע התלאות הזה.
הוספת הודעה

צרף
תמונה וידיאו קובץ
קבצים המצורפים להודעה

x
הודעה מהנהלת הפורום
הפורום הינו פורום תמיכה.  הייעוץ בפורום אינו מהווה תחליף לייעוץ רפואי ומקצועי.
אנא קראו את תקנון הפורום לפני הכתיבה בפורום.
גלישה נעימה
המשך >>

צריכה קצת הסברים- מה קורה במעבדה בעת הפריית הביציות?
26/05/2016 | 20:45
31
היי בנות,

נתחיל בחודש הבא IVF בשעה טובה, אחרי 5 הזרעות.

הבנתי לגמרי מה אני אמורה לעבור ומה המשמעות של כל חלק בתהליך. הנעלם מבחינתי זה השלב במעבדה.

אצלנו כמות גדולה של זרע (מעל 100 מליון) עם מורפולוגיה 1%-2%.

יודעת שאפשר לעשות ICSI ואפשר לתת לחבר'ה לנסות לבד.

שאלותיי הן:
בהפריה ראשונה- איך מחליטים מה לעשות?

האם זרע בעל מורפולוגיה לא תקינה עלול להפרות את הביצית?

במידה ויעשו על חלק מהביציות ICSI, האם הם מחדירים רק זרע בעל מורפולוגיה תקינה? הם בודקים את זה? כי במידה ולא בוררים, 98%-99% שיכניסו זרע לא תקין מורפולוגית ואני יודעת שזה גורם סיכון להפלה מוקדמת.

אני באמת רוצה שבשאיבה הראשונה נעשה את המקסימום לעוברים איכותיים ולא נשחק משחקים ונעשה ניסויים.
בעוד שבועיים אשב עם הרופא ונתכנן את התהליך. אני תוהה האם לבקש מיון זרע, אני מניחה שהוא לא יתמוך כי לטענתו יש לנו זרע די סבבה (אני לא מסכימה עם זה אבל קטונתי).

מודה מראש למשיבות  
עונה ממה שיודעת.. מקווה שלא מטעה...
26/05/2016 | 21:01
10
כן, זרע בעל מורפולגיה לא טובה יכול להפרות ביצית. סיכוי יותר נמוך מאשר זרע תקין.. אך קיים.

אצלנו גם הכמות הייתה בעייתית אז היינו צריכים איקסי.. לא בטוחה להגיד לך אם לך עדיף "ברירה טבעית" או איקסי.. שווה לדבר על כך עם הרופא.. ובכל מקרה לחלק מהביציות כן לעשות איקסי כדי לא להישאר חלילה עם ידיים ריקות.

באיקסי עושים ביררה מסויימת של הזרע, מנסים לבחור זרע שנראה כמה שיותר תקין... אבל.. ההגדלה שמתסכלים בה לא מאפשרת זיהוי כל סוגי הפגמים.
קיימת אופציה נוספת.. שזה איקסי עם זרע שעבר מיון זרע. יש שתי מעבדות זרע כאלו בארץ. הם מגדילים בהגדלה גבוהה בהרבה מאשר מעבדות רגילות ולכן אמורים לספק זרעים יותר טובים. לדעתי בהחלט כדאי לכם לשקול זאת.. אבל שתי חסרונות- 1. לא כל הרופאים עובדים איתם (ממה שמבינה זה בעיקר ענייני אגו ולא אמת רפואית), 2. יקר.. סביב ה 4 אלף ואין סיבסוד של הקופה.
אם היית אומרת לי שהכמות נמוכה יותר, או המורפולגיה נמוכה יותר, הייתי אומרת לך ש 100% להתעקש על זה.. כך לא בטוחה.. נחכה שבלונד ושאר המומחיות בנושא יתייחסו.

בהצלחה!
תודה רבה
26/05/2016 | 21:06
1
בהחלט אתעקש שלפחות מחצית מהביציות יופרו באיקסי, את צודקת.
אנחנו ממש בדילמה עם המיון זרע. נראה מה יגיד הרופא...  אני מעדיפה לעשות ולהיות שקטה.
לי ממש חבל שאיש לא סיפר לנו על זה בשאיבה הראשונה..
26/05/2016 | 21:09
אני חושבת שעצם הIVF הוא גם אבחנתי
27/05/2016 | 18:21
7
אם יניחו בצלוחית את הביצית שלך עם הזרע של בעלך ויראו שהזרע מפרה לבד ללא כל בעיה, יופי, סביר שזה בסדר.
ישנם מקרים שהזרע על פניו נראה סבבה אבל בפועל לא מפרה, ואז הIVF הוא כלי אבחנתי (בניגוד להזרעה) שמסמן שהזרע בעצם אינו תקין.
במקרים של זרע חלש במיוחד הוא לא מפרה מעצמו ונדרש איקסי.
אתם המקרה הקלאסי שצריך לעשות חצי חצי ולהסיק את המסקנה האבחנתית - אם לא תתרחש הפריה, תבינו למה עד היום לא נכנסתם להריון טבעי ולא בהזרעות.

מצטרפת לדעה שבמעבדה הרגילה בוחרים זרע עפ"י מראה חיצוני ובהיעדר בגדלה מספקת, בוחרים די "על עיוור" ולא ניתן לדעת מה מצבו ממש.
נכון
27/05/2016 | 18:35
4
לכן אני חושבת שמיון זרע זה פתרון יחסית בטוח על מנת שנעשה מינימום ניסויים ויהיו מקסימום הצלחות.

מיון
27/05/2016 | 18:44
3
יהיה לך קש/ה מאוד למצוא רופא שיסכים למיון, קודם כל כי יש לכם 100 מליון זרעים שזה יוצא המון "תקינים" (בהנחה שהם באמת תקינים) ולכן לכאורה יגידו שהמיון מיותר, והסיבה השנייה היא שיש מעט מאוד רופאים שעובדים עם מיון ברטוב.
אני אישית יודעת רק על 3 שעובדים עם המיון - ברקוביץ (רק עם המעבדה המתחרה MFC), בר חווה ובאום (לעתים). מן הסתם יש עוד כמה שאני לא מכירה. אם את הולכת לרופא אחר, ובפרט ציבורי, כמעט מובטח לך שהם יסרבו. מצד שני זו החלטה שלך. את גם יכולה על דעת עצמך ללכת לאבחון אצל ברטוב (סביבות 1000 ש"ח) כדי שיגיד האם בכלל נדרש מיון, עוד לפני שאת מבצעת הפריה. כך תדעי אם זה מיותר או לא.
אני מטופלת של ברקוביץ'
27/05/2016 | 22:14
2
אני מניחה שהוא יסרב כי הוא חושב שיש לנו יופי של זרע. נראה מה יגיד.
אם הוא חושב אז הוא בטוח צודק
28/05/2016 | 08:17
1
מי כמוהו מומחה לזרע? חבל"ז. הצדק איתו, את לא צריכה מיון כנראה.
נראה מה הוא יגיד..
28/05/2016 | 10:14
אני בהחלט סומכת עליו.
לא תמיד זה קשור לזרע חלש
29/05/2016 | 16:15
1
אם השיטה הטבעית לא מצליחה זה לאו דווקא אומר שהזרע חלש זה יכול להיות מהמון סיבות אפילו הרופאים עצמם לא יודעים.

מכירה מישהי שדווקא קליפת הביציות שלה היא שדרשה איקסי..
29/05/2016 | 16:45
עונה
27/05/2016 | 09:00
6
אצלינו הכמות 80 מיליון ומורפולוגיה 3%. בשאיבה ראשונה חילקו את הביציות לחצי טבעי וחצי איקסי ודווקא בטבעי הופרו יותר(כולם חוץ מאחת).  בשאיבה שניה היו רק 5 ביציות,  ללא איקסי,  הופרו 2. עכשיו בשאיבה 3 -  4 איקסי הופרו 3, 5 טבעי -  הופרו 4.
אז בעצם המסקנה ממצבים כמו שלנו שזה לא ממש משנה
27/05/2016 | 16:13
5
איקסי או לא..
את לא חושבת על מיון זרע?
לצערי יש הבדל בין מרפולוגיה 3%, למרפולוגיה 1-2%, לא בטוחה
27/05/2016 | 16:37
3
שיש סיבה לעשות מיון עבור 3%, עבור 1-2% במפורש כן.. למרות שאצלך הכמות יפה.. אז לא בטוחה במאה אחוז במקרה שלך...
יכולה לצאת מורפולוגיה 3 אחוז בבדיקה אחת
27/05/2016 | 18:05
2
ובבדיקה אחרת 1 אחוז...
זה לא כזה מדע מדויק הנתונים האלו בבדיקת הזרע. לא הייתי קובעת החלטות גורליות על פיהן חחח
צודקת.. זה בהנחה שעושים כמה בדיקות וזה הממוצע...
27/05/2016 | 19:50
בדיוק כמו אצלנו
28/05/2016 | 09:57
בבדיקה הראשונה יצא 3% ובבדיקה שנייה 1%. במעבדות אחרות יש לציין..
בינתיים לא
28/05/2016 | 10:43
כי בסה"כ כמות ההפריות טובה .  גם עוברים טובים לרב,  ויש בלסטו.
אבל אם אגיע לעוד שאיבה אחשוב על זה.  
לגבי מיון ומורפולוגיה
29/05/2016 | 10:29
2
אצלכם המורפולוגיה 1-2%.. אצלנו היה 0%. בשתי בדיקות ובדו"ל ההקפאה. פשוט 0.

זרע לא תקין מפרה גם מפרה. אצלנו הכל איקסי בגלל כמות קטנה (ריכוז 8 מיליון בפעם האחרונה שנבדקה)... אבל היו הפריות בכל שאיבה וגם החזרות.
החזרה ראשונה (בלי מיון) - נקלט הריון שהסתיים בשבוע 12.
החזרה שניה (עם מיון) - נקלט הריון שאנחנו מתפללים עכשיו שיסתיים תקין.

חלק מהרופאים טוענים שלמורפולוגיה נמוכה אין השלכות על הפלות. וקחי בחשבון שלא כל הרופאים מסכימים שתעשי מיון על דעת עצמך אם הם לא חושבים כך (אגו). אני הייתי מרגישה טוב עם רופא ששומע מה יש לי להגיד ולא הולך נגדי.

אחרי ההפלה, למשל, העלינו את עניין מיון הזרע שהתקבל אצל ד"ר באום ברצון. לעומת זאת, שהעליתי אפשרות של קרישיות, הוא אמר שאין צורך. על פי הנראות של העובר בעת הפסקת הדופק (לא תקין ובצקתי), ד"ר באום ורופאים אחרים העלו את הסברה שמדובר בבעיה גנטית ואין שום קשר לקרישיות.
אבל ד"ר באום אמר לי: אם תרצי לעבור בדיקות קרישיות, בסדר גמור.. זה לא פולשני ואת יכולה.
כרגע החלטתי שלא.

אבל את מבינה, ברגע שאין "ללכת נגד" - זה עושה את כל ההבדל מבחינתי.
מקווה שהובנתי...
הבנתי לחלוטין.
29/05/2016 | 11:39
1
קודם כל מעודד לשמוע שגם עם 0 תקינים אפשר להתקדם.

לעניין הרופא, אני לא מרגישה שהולך נגד, קודם כל כי עוד לא דיברנו על זה.. ובהמשך כי נכון להרגע הוא מרגיש לי מקצועי ושניתן לסמוך עליו.

נראה מה הוא יגיד, דעתו חשובה לי מאוד.

תודה על התקווה, זה חשוב לי מאוד עכשיו.
ויותר חשוב מהכל, שימשיך אצלך תקין ויסתיים בידיים מלאות, אמן.
אמן!! תודה
29/05/2016 | 11:47
הפריה
29/05/2016 | 12:33
4
אצלנו הרופא הציע מראש לעשות חצי חצי בפעם הראשונה - חצי לאיקסי וחצי לנסות בהפריה רגילה.
כך ניתן ללמוד הרבה על הזרע.
בפועל היה הרבה פחות זרע והרבה יותר ביציות ממה ציפינו אז הכל הופרה באיקסי.
ולאור העובדה שהיו אחוזי הפריה מעולים משם והלאה עשינו רק איקסי.
אני אוהבת את גישת חצי חצי כי באמת לא שמים בה את כל הביציות בסל אחד וממקסמים את הסיכויים.
וכן, כמובן שהם בוחרים את הזרעים שנראים הכי יפה.
אז את מחצית הביציות שלא הצלחתם להפרות
29/05/2016 | 12:41
3
לבד, הפרו באיקסי? או שהן אבודות? מפחיד אותי לחשוב שלדוגמא יהיו 10 ביציות ומתוכן 5 ילכו לפח כשיכולנו לעשות להן איקסי...  
אצלנו לא
29/05/2016 | 13:04
2
אצלנו כשראו את היחסים הוחלט שהכל ילך לאיקסי.
לא ניסינו להפרות רגיל בסופו של דבר.
כנ"ל אצלנו.. אמרו שיעשו חצי חצי..
29/05/2016 | 15:00
1
ואז הזרע באותו יום היה כזה שאפילו נדרש היה לתת עוד דגימה.. עשו הכל באיקסי.
סבב אכ כבר הלכנו למיון זרע.. ובגלל שחששנו שהזרע יהיה שוב גרוע במיוחד ביום השאיבה אפילו הקפאנו מנה קודם לכן ליתר ביטחון (אגב, ממליצה בחום על הקפאה בפרט אצל מי שיש שוני גדול בין תוצאות בדיקות זרע שונות.. באסותא לא לקחו על זה תשלום נוסף.. רק אם לא משתמשים במנה ושומרים אותה מעל שנה).
חדשה, יש כבר חדש?
29/05/2016 | 15:08
האם יש לך עדכון?
אני באמת באמת מחזיקה אצבעות וחושבת עלייך!
רק נקודה קטנה לגבי ברטוב
29/05/2016 | 12:40
4
גם המיון של ברטוב בודק פרמטרים חיצוניים.
בסופו של דבר מדובר במיקרוסקופ מאוד חזק ולא בשום שיטה שבודקת פונקציונליות של הזרע.
אפילו אם רואים שברים בדנ״א - אף אחד לא יכול להגיד לכם, רק מהסתכלות, האם השברים האלו באזור חשוב, זניח או גם וגם.
מיון ברטוב כמו גם מיון רגיל מסתכל על מראה בלבד. אין דרך אחרת בלי לעשות מניפולציה בזרע.
אולי הם רואים דברים נוספים מבחינה חיצונית, אבל גם הם לא יכולים באמת להגיד האם הזרע ״טוב״.
זה כמו בעוברים - יודעים לספור כמה תאים צריכים להיות באיזה יום. אבל וואלה, ראיתי לא מעט עוברים מושלמים שלא יצא מהם כלום ועוברים ״מצ׳וקמקים״ שהם ילדים מקסימים.
ממה שאני ראיתי בספרות, מאמרים שאינם קשורים לברטוב, ממליצים על מיון לאחר מספר כשלונות ולא רואים יתרון למיון אצל זוגות שזה הטיפול הראשון שלהם.

כן, אולי אני קופצת מעל הפופיק.
29/05/2016 | 13:02
נראה מה יגיד הרופא. אני מבינה שיש פה אלמנט של זרימה שעליי לאמץ. כן מיון לא מיון, אין לדעת מה ילד יום. אני מרגישה שדי סיימתי לברר על התהליך, הבנתי אותו ועכשיו יש לי חודש להכנה נפשית ורגיעה...

הזמנתי אבקת מאקה, התחלתי הליכות וממש משתדלת לאכול מלא ירקות ופירות. נקווה לטוב!
לדעתי את טועה ומטעה
29/05/2016 | 14:59
2
כשבמעבדת ברטוב מאבחנים זרע בוודאי ובוודאי שהם יודעים האם השברים האלה הם במקום חשוב או לא. אם הם נמצאים בראש הזרע, בגרעין הדנ"א, אלה מין חורים ששמם וקואולות ופירושם חסר של דנ"א. שזה כמובן מוביל לזרע לא תקין ולהפלות (לא במאה אחוז מהמקרים אבל סבירות גבוהה). בגלל זה בדיוק יש להם שיטת מיון קפדנית לפי מספרים 1 עד 4.
האמבריולוגים של ברטוב, שהם בעלי ניסיון של שנים, כן יכולים לומר אם הזרע טוב או לא, תקין או לא. ולכן מה שכתבת בטעות יסודו. ברור לי שזו טעות בתום לב, שמקורה בדברים ששמעת...
אני כל כך שומעת כאן את ההדהוד של טענותיו של זיידמן, שאני יודעת שהוא היה הרופא שלך, והוא טועה ומטעה באופן סדרתי לגבי ברטוב, שהוא שונא אותו באופן אישי והוא בכלל לא מודע למה שקורה במעבדה שלו. הרי מעולם לא עשית מיון ולא היית במעבדה שלו אז מאיפה את יודעת לחרוץ בוודאות שהם כן או לא יודעים דברים ושהכול חיצוני? זה ממש לא נכון. המבט בהגדלה על גרעין הזרע מלמד על תפקודו ועל תקינותו או אי-תקינותו. ואם יש סימוכין מדעיים למה שכתבת, אשמח לראות ולהחכים (מוכנה בכיף לקרוא מאמרים באנגלית שתומכים במה שכתבת, אם יש כאלה). אני לא חושבת שזה סביר לומר על מעבדה מסוימת משהו רע ובכך לחרוץ גורלות של בנות שקוראות, כשהמידע לחלוטין אינו מבוסס, במיוחד בלי שהיית שם וביררת לעומק.
את לא מעריכה אותי מספיק
29/05/2016 | 15:18
1
א. מעולם לא דיברתי עם זיידמן על ברטוב. זה לא היה רלוונטי לנו. את דעתו על הנושא אני יודעת דרכך.
ב. כשיהיה לי זמן לשבת על הפאבמד אני אוציא לך שוב את כל הסקירות שקראתי מתוך סקרנות אקדמית בנושא.
ג. העובדות שאני רושמת הן ביולוגיה פשוטה. לא ניתן לדעת על תפקידו של מקטע דנ״א רק מלהסתכל עליו.
לא הצלחתי להשתכנע מהספרות העצמאית בנושא (מאמרים שברטוב לא שותף בהם) שזו השיטה הראשונה בה כדאי לבחור.

שוב - מאמרים מראים שיש יתרון למיון ברטוב בכשלונות חוזרים.
יש הגיון בלבדוק על פי קריטריונים אחרים כשדברים לא עובדים.
אבל לברטוב יש מיקרוסקופ עם הגדלה גבוהה וצוות מיומן - אין לו שיטה שעוקפת את כל חוקי הפיסיקה והביולוגיה שבעולם.
אני פשוט לא חושבת שקנה המידה שלך להערכה נכון
29/05/2016 | 18:10
במיוחד חולקת על סעיף ג. כן, ניתן להסיק על תקינות מקטע דנ"א מלהתבונן בו. בפירוש!
כל הסקירות שקראת הן מאת המתנגדים לברטוב. ואפילו הם, לדברייך, מודים שהשיטה בסוף עובדת (לאחר כשלונות. מה זה משנה אחרי כשלונות או לא?)
מבחינתי - כל מי שמביע דעתו על שיטה מסוימת, אם לא היה במעבדה ושוחח עם האנשים שמבצעים זאת שם והמנהל - לא יכול להעיד על כלום. מאחר ואני ישבתי עם ברטוב וקיבלתי מפיו הסברים מפורטים על השיטה, אני בטוחה במאה אחוז שאת טועה ומטעה.
זה כמו שאני אביע דעתי על המתרחש באיזו תחנת חלל בלי שבחייםפ הייתי בה - לא יעלה בדעתי לפסול בלי להיות במקום, להתרשם ולהתנסות.
זה ממש לא אישי, ואני כן מעריכה אותך, אני פשוט חושבת שכמו הרבה אנשים, גם את חורצת דין בלי לדעת ובלי לבדוק.
מתי אמור להתחיל המחזור אחרי הפסקת תמיכה?
29/05/2016 | 17:55
1
אחרי תוצאה שלילית, הפסקתי את התמיכה (פרוגסטרון) לפני יומיים ואין סימן למחזור.
בד"כ אחרי פרוברה אני מקבלת יום אחרי הכדור האחרון.
אני רוצה שיגיע כבר ואוכל להתחיל את הסבב הבא...
אני קיבלתי אחרי 3 ימים בפעם הקודמת...
29/05/2016 | 17:57
אין ביוץ :( אחרי היסטרו ניתוחית
29/05/2016 | 14:31
3
עברתי לפני חודש וחצי היסטרו ניתוחית להסרת הידבקויות שנבעו מסיבה לא ברורה..
בכל אופן הניתוח צלח והרחם תקין עכשיו.
אני ביום ה18 למחזור ולא נראה שהולך להיות ביוץ.. עשיתי כבר כמה פעמים מעקב זקיקים. למה זה קורה? למה אין ביוץ?
הרופאה אומרת שכנראה נתחיל עם הזרקות..מה סיכוי ההצלחה של זה לפי נסיונכן?
אודה לקצת הסבר ועידוד.. תודה 
??
29/05/2016 | 16:52
בדרך כלל הביוץ שלך סדיר?
29/05/2016 | 17:23
1
בחודשים שלפני היסטרוסקופיה קיבלת טיפול הורמונלי כלשהו?
בעקרון, הגוף הוא לא מכונה, ולפעמים קורה שהביוץ מדשדש, במיוחד בחודשים של הפסקה אחרי טיפולים הורמונליים או אחרי התערבויות כאלה או אחרות.
לי זה קרה בחודש הפסקה מטיפולים הורמונליים, הייתי אמורה לעשות הזרעה על בסיס טבעי והביוץ התעכב והתעכב עד שהרופא החליט לבטל את הטיפול החודש ולחכות למחזור הבא.
בסוף בייצתי ביום ה-25 למחזור או משהו כזה, כמובן שגם הווסת הגיעה מאוחר מאוד, בהתאם לביוץ...
לא תמיד יש הסבר הגיוני לזה, ובשלב זה של החודש לדעתי אין הרבה מה לעשות חוץ מלחכות בסבלנות.
סביר מאוד להניח שבמחזור הבא הכל יסתדר, בוודאי אם תתחילי להזריק הורמונים.
לפני כן ..
29/05/2016 | 17:48
נטלתי גלולות 10 שנים. שהפסקתי לפני חצי שנה המחזור לא הגיע...
דרך זה הגענו להדבקויות אחרי צילום רחם שבוצע..
חשבתי שזו הסיבה שלא היה ביוץ/ מחזור..
לא בטוחה שהביוץ יגיע מעצמו , את מכירה את הגונל f? איך זה עובד?
האם ד"ר אילן טור-כספא עדיין מצנתר חצוצרות?
29/05/2016 | 12:25
2
למישהי יש פרטים?
עליו או על מצנתר אחר מומחה בתחום?
מעדיפה מנסיון
עוקבת
29/05/2016 | 15:59
הוא עבר לארה"ב
29/05/2016 | 17:47
אני מטופלת שלו פה בארה"ב, אני לא יודעת אם הוא מגיע לפעמים לארץ לבצע ניתוחים...
ערכים לפני שאיבה
29/05/2016 | 17:44
הי,

רציתי לשאול, אילו ערכים של פרוגוסטרון ו- E2 היו לכן (או צריכים להיות) ממש לפני השאיבה?
בפעם הקודמת, היו לי 5 ביציות, ממש לפני השאיבה היה לי פרוגסטרון 2.9 ואסטרדיול היה 5100.
היום, האסטרדיול רק 1780 והפרוגסטרון 3.0 ויש לי הפעם לצערי רק שני זקיקים (18, 16) והצטרף לו היום בבוקר עוד אחד של 8 שסתם עושה לי באסה שלא יספיק לגדול... אבל בכל אופן, הרופא אמר שביום ג' בערב השאיבה.
אני תוהה האם הערכים האלה לא אומרים שרוב הסיכויים שהסבב מראש מועד לכשלון כי בפעם הקודמת הערכים היו יותר גבוהים משמעותית...
יצאה לי בטא 48 מה זה אומר??
29/05/2016 | 16:54
6
שזה הריון צעיר
29/05/2016 | 17:02
וממילא את צריכה לראות הכפלות.
מאחלת לך בטא תקינה כפולה ומכופלת.
מאחלת לך הכפלה יפה
29/05/2016 | 17:34
2
בדקת פרוגרסטרון ו e2?
אם לא בדקת.. מציעה לך לבדוק מחר..
29/05/2016 | 17:37
1
הדימום יכול להיות בשל תמיכה לא מספיקה..

בהצלחה !!!
מזל טוב
29/05/2016 | 17:42
מצטרפת לחדשה תבדקי הכפלות והורמונים.
מזל טוב!!!
מזל טוב!!
29/05/2016 | 18:05
תוצאות בדיקת בטא - האם תקין?
29/05/2016 | 14:15
9
היי לכולן,
אני 16 יום אחרי שאיבה, 13 יום אחרי החזרה (הוחזרו 2 עוברים)

תוצאות בדיקת דם מהיום:
HCG-B: 640IU/L
Estradiol: 3014pmol/l
Prog:  גדול מ-  190nmol/l 

אני לא מבינה בתוצאות האלו, זו פעם ראשונה..
האם תקין?
לא גבוה מידי?
מזל טוב!!!
29/05/2016 | 14:20
1
תודה
29/05/2016 | 14:56
לא גבוה מדי, מצוין
29/05/2016 | 14:22
1
תודה
29/05/2016 | 14:56
מהמם!!
29/05/2016 | 14:53
3
לא גבוה בכלל, אם כי יש מצב שנקלטו שני העוברים.
הפרוגסטרון בדיוק מה שהוא אמור להיות (אין דרגה גבוהה יותר מזו.. זה פשוט נעצר ב"גדול יותר מ 190).

מברכת אותך בהכפלות תקינות, דופק תקין בזמן וכל מה שצריך אחר כך שיהיה רק תקין.

איזה כיף לשמוע
29/05/2016 | 14:58
2
באמת שלא היה לי מושג,
מקווה מקווה ומקווה לטוב

קשה לי עדין לעכל, זה לא נראה לי אמיתי
תודה
בטא יפה המון מזל טוב
29/05/2016 | 16:55
1
יש סיכוי גבוה לתאומים.
שיהיה בהצלחה.
מזל טוב מתוקה☺
29/05/2016 | 17:40
בדרך כלל זאת בטא של תאומים. שתראי הכפלה יפה ובע"ה עוברים בריאים ושלמים בעוד 9 חודשים��
מזל-טוב!!!
מיקרומניפלציה - שאלה
29/05/2016 | 16:08
4
בנות, מישהי נקלטה בשיטת מיקרומניפלציה (דהיינו הזרקת הזרע לביצית במעבדה). והאם העובר
 נולד תקין? רציתי לדעת האם זה משפיע על העובר, על ההתפתחות והגנטיקה. האם זה לא משפיע לרעה על העובר ויכול חס וחלילה לגרום למומים מאחר וזה לא שיטה טבעית. תודה
אני כן, פעמיים
29/05/2016 | 16:29
כלומר בפעמיים שנעשתה ההפריה.

אני רק בתחילת הדרך אז קשה לי להגיד לך.
הריון ראשון נפסק בשבוע 13. וזה לא קשור ל ICSI. זה קשור למורפולוגיה 0 ללא מיון, אולי לגיל שלי וגם יש מצב שלסטטיסטיקה שקורית ללא מעט נשים בהריון ראשון.

אם איקסי זו האופציה היחידה שלך (כמו אצלנו), חבל להכניס לך לראש דברים לא טובים. תאמיני בתהליך ובגוף שלך.
אצלנו אין אופציה אחרת חוץ מזה.. אז מה ייצא לי מזה שאחשוב גרוע?
השיכחות של מומים בלידת חי, אחרי איקסי
29/05/2016 | 16:36
2
היא עם עליה יחסית זניחה ביחס ללידה טבעית. מה שכן.. יש טיפה עליה בשיכחות של הפלות בשלבים מוקדמים במידה והגורם לכך שעושים איקסי זה זרע עם בעיות מרפולוגיות מסוגים מסויימים. יש מחקרים שמראים שהשכיחות הופכת להיות כמו בהריון טבעי אם עושים מיון זרע (ויש רופאים שמתנגדים לתוצאות מחקרים אלו).

בקיצור..תרשמי מדוע את עושה איקסי.. האם הציעו לך לעשות חצי חצי ולכן את שואלת.. או שאמרו לך רק איקסי בשל בעיה בזרע או בעיה בקליפת הביצית.

בהצלחה
רק האיקסי עבד
29/05/2016 | 17:00
1
אז זהו שרק האיקסי עבד. בטבעי בכלל לא הצליח יכול להיות גם כי הזקיקים היו צעירים מדי. אבל בעיקרון לא אמרו לי למה לא הצליח בטבעי רק אמרו לי שזה אולי אולי כי הזקיקים שלי צעירים מדי.
נשמע לי מוזר... אם הבעייה הייתה שהביציות לא בשלות
29/05/2016 | 17:33
איקסי לא היה עוזר.. לאיקסי סיכוי ממש ממש נמוך כשהביצית לא בשלה.. הרבה פחות מאשר טבעי (לזוג עם נתונים בנורמה).

תבקשי דוח עוברים ואולי גם לשבת עם מישהי מהמעבדה על זה. כדאי להבין לדעתי..

בהצלחה !
מפסיקים את הטיפול. לצערי
29/05/2016 | 10:36
8
אין תגובה לזריקות. גם אחרי הזרקה של שבוע במינונים גבוהים.
Estradiol (E2) Urgent 141.0 pmol/L
Progesterone Urgent 1.27 nmol/L
LH Urgent 24.2 IU/l
הרופא אמר שאין תגובה לטיפול התרופתי ואין טעם להמשיך.
עצוב לי 
מצטערת לשמוע
29/05/2016 | 11:41
1
ממליצה לך לקבוע תור לבר חוה. הוא הצליח במקרים דומים איפה שאחרים כשלו.
בעיקרון התורים אצלו חצי שנה קדימה אך לפעמים מתפנה תור קודם..

מאחלת לך המון הצלחה ושתצליחי להרות לילד נוסף.

נראה לי שסבב אחד הוא לא מספיק אינדקטיבי כדי לעשות החלטות לפיו..

בהצלחה!
לא עשינו אפילו סבב אחד
29/05/2016 | 11:47
הפסקתי את הזריקות כי אין תגובה.
עוד לא שאבתי אפילו ביצית אחת. עכשיו חושבת אולי כדאי כן לשאוב ביצית אחת. אולי לתת לה תקווה.
לא להתייאש!! סבב אחד לא מנבא עתידות!!
29/05/2016 | 12:52
5
התחלתי בדיוק כמוך.
רופא א׳ נתן שבועיים מינון גבוהה מאוד של גונל F והשחלות שלי
סירבו להתרשם. האסטרודיול לא עלה מעל 70.
החלפתי רופא, הוא החליף הורמונים ופתאום השחלות התחילו להגיב.
בינתיים הן על מי מנוחות, משחררות לי ביצית אחת כל פעם,
אבל אין תלונות.
מבינה מאוד את היאוש שלך.
אבל לא לאבד תקווהולא להפסיק להלחם.
זה בסך הכל אומר שהגוף שלך לא מגיב לקוקטייל הספציפי הזה.
יש עוד המון תרופות. צריך רופא מיומן שמבין שחלות ובסוף ימצא הקוקטייל שיעיר גם שחלות
בתרדמת עמוקה.

בהצלחה!!
תודה! לא כדאי לנסות עם ביצית אחת?
29/05/2016 | 13:05
4
קצת חוששת מהורמונים מאד חזקים
חוששת ממה?
29/05/2016 | 13:55
אם את מתכוונת לתופעות לווי, אז אני באופן אישי חווה תופעות לווי הכי קשות מגלולה רגילה נגד הריון.
כל הזריקות שעברתי עשו לי בעיקר סימנים אדומים בבטן.
תאמיני לי שאת הרבה יותר חזקה ממה שנדמה לך.
מוקדם מידי לקבוע, על סמך נסיון בודד
29/05/2016 | 14:52
2
אבל אם חלילה גם להורמונים אחרים התגובה תהיה דלה.. יש רופאים שתומכים בגישה של לשאוב במקרה כזה ללא הורמונים..  לעקוב אחרי ביוץ טבעי ולשאוב 1-2 ביציות. לעיתים אפילו ללא הרדמה..

וממליצה לך שוב לקבוע תור לבר חוה.. תמיד ניתן לבטל
אהבתי את מה שהצעת לגבי שאיבה ללא הורמונים
29/05/2016 | 17:18
1
לגבי בר חווה, אני מהצפון. זה לא ריאלי בשבילי בכל פעם לנסוע.
יש לי עוד 2 ילדים בבית והחיים הם נסיונות ל IVF עם שניים קטנים מאד מסובכים.
כדאי לדעתי לשריין בכל זאת תור
29/05/2016 | 17:30
כמות הפעמים שצריך ליסוע לשם קטנה.. יש כאן מטופלות שלו מכל הארץ.. את המעקבים עושים דרך הקופה ושולחים להם את התוצאות.. אך לשיקולך..
לדעתי לא מזיק לשריין תור.

שיהיה המון המון הצלחה !!
עדיין אין תשובות
29/05/2016 | 15:21
5
אני במכבי ועדיין לא הגיעו התשובות זה הגיוני??
תבדקי שוב.. לאחרונה זה בשלוש וחצי
29/05/2016 | 15:39
בחלק מהמעבדות שלהם..

את בטוחה שסימנו על זה דחוף/ivf? אם לא.. לצערי זה יכול להיות אפילו בערב..

אני יודעת שאת לא אופטימית.. אך מחזיקה לך אצבעות להפתעה חיובית
אם סימנו ivf
29/05/2016 | 16:18
3
זה מגיע ב 11-11:30, אם לא מניסיון גם ב 22:00. מחזיקה אצבעות
בודקת כל שניה
29/05/2016 | 16:25
ולא סימנו????
זה קשור גם לשעה שזה בוצע
29/05/2016 | 16:26
1
אם בוצע עד 8 וחצי (בירושלים בחול המועד זה היה ב 9) - התשובות עד 11 וחצי.
אם בוצע אחר כך, זה כבר לשליח השני והתשובות הן עד 4.

גם אם כתוב IVF דחוף...

(אני יודעת כי בסבב הנוכחי התעצלתי לקום מוקדם).
בדיוק - זה גם עניין של ציון דחוף או לא
29/05/2016 | 17:20
אני כל בדיקה, קשורה או לא קשורה לטיפולים, מבקשת שיכתב דחוף

בהצלחה!!

אני רואה שזה יום כזה של שלילים ורק רציתי לכתוב מה-
29/05/2016 | 16:30
1
אני יודעת כמה זה קשה אחרי שכל כך טרחנו, הזרקנו, חיכינו ועשינו כל מה שצריך כדי שזה יצליח ובסוף... הריון כימי או אפילו אין השתרשות בכלל.

זה כואב, זה מתסכל ברמות שזר לא יבין זאת.
זה עצוב ושובר את הלב ובמיוחד כשצריך להחזיר את החיים חזרה למסלול של עוד טיפול- זה עוד יותר קשה.

אני רק רוצה לומר שזה תענוג שיש לנו את הפורום הנהדר הזה שמנהלות אותו 2 נשים גדולות מהחיים ושאפשר לעבור את זה ביחד.

אני מצטרפת לברכות ורק בקשה קטנה...
29/05/2016 | 17:00
קודם כל כל הכבוד לאקא וטוליתי על הניהול של הפורום הכל כך לא פשוט הזה. להכיל את הסיפורים, הכאבים, החרדות, השליליים וגם לנסות לשמוח כשלא תמיד בא לך אישית.
זו גדולה. כל הכבוד לכן!!!
ניהלתי פורום בעבר ואני יודעת כמה קשה, מתיש ולפעמים כפוי טובה זה יכול להיות.
כבוד גדול להיות חלק מהפורום הזה.

ועוד דבר,
כל אחת מאיתנו עברה דרך. חלקנו עברנו טיפולים, הפלות, שליליים, הזרעות, בעיות ביצית, בעיות זרע.. לפעמים צריך להשלים עם דברים נוראיים שלא חלמנו מעודנו שנצטרך להתייחס אליהם ככה בצורה טבעית.
כל מה שעברנו, הרווחנו ביושר.
אבל אני חושבת שלא סתם עברנו את זה. אני מסתכלת על הניסיון שעברתי כמנוף להצמיח אחרים.
להצמיח ולא להוריד.

לפעמים אני מוצאת את עצמי עונה למישהי ששאלה על מורפולוגיה 0%. ואני עונה בשיא שיא שיא העדינות שאצלי זה לא עבד. לצערי לא הייתי בסטטיסטיקה הטובה.. אבל לתת את הפתח שזה יכול לעבוד.
אני זוכרת שבתחילת הדרך שלי, לפני הטיפול הראשון, קיבלתי לפעמים תגובות שגרמו לי לא להיכנס לפורום הזה מחשש שיורידו לי את הביטחון והמוטיבציה יותר מהאף שהיה לי אז באדמה.
וזה חבל.
גם אם קרה לכן (ואני מדגישה... לכן, לא לחברים, בני דודים, שכנים) - משהו פחות טוב, יש עדיין דרך להגיד את זה בלי שיפוטיות, נחרצות יתר, או הפחדות.

אני זוכרת זמנים שרצתי לרופא שלי/ למאמנת/ לגנטיקאית... על דברים שאמרו פה בנחרצות גמורה. כאילו פנינו לתרומת זרע/ הפלות חוזרות וכו'.
ואני, בהריון שני אחרי הפלה, מתה מפחד וחרדה.

כן אני אשמח לשמוע מנשים שברטוב עזר להן. לא, אני לא שמחה לשמוע דברים נוראים שיגרמו לי לפחד יותר ממה שאני מפחדת היום (ותאמינו לי שאני על סף התקף חרדה ברמה היומית).

וגם אני, מבטיחה להשתדל ולהשתמש במה שאני עברתי להצמיח נשים אחרות ולגרום להן להאמין יותר בתהליך ולקחת אותו יותר בקלות.

שנצליח כל אחת לקבל את הישועה שלה בקרוב ממש!
לוקחת נשימה עמוקה וכותבת לכן.
29/05/2016 | 14:10
3
לוקחת נשימה עמוקה וכותבת לכן.
אני מסיימת מסע שחרוט בנפשי ובגופי, והמילים שקראתי וכתבתי איתכן ולכן, שזורות בצעדים שצעדתי. בתחילת הדרך הייתי כותבת יותר, ויש מי שתזכור את השם, ועם השנים הייתי יותר סמויה, אבל כל הזמן כאן. מקווה ודואגת היה התיאור המדויק שלי לאורך השנים גם כשהשם התחלף ושונה.

הפורום הזה הוא קהילה, בית סמוי-גלוי שמצאתי בו נשים אדירות שלימדו אותי וליוו אותי ונתנו לי ככ הרבה. רק כאן יכולתי לדבר את הכמיהה הכואבת הזו להפוך לאם בשפה שרק כאן הבינו.
כאן מצאתי מרחב שבו הנשיות שלי, שהתרסקה לתוך תהומות של חסר, היא לא נשיות חסרה. קהילה שמורכבת מנשים לביאות, עצומות בכוחן, שהשבר הגדול בנפשן ובנפשי, לא היה מעצור אף פעם, למרות הבור שנפער בנשמתן, בנשמתי. כמה כוח ששאבתי מהקהילה שכאן לא אוכל לתאר. אוכל רק לקוות שהצלחתי לתת לפעמים קצת כוח בחזרה.

כותבת לכן לא כדי להגיד שזה אפשרי, כי הרי אם לא היינו חושבות כך לא היינו מחזיקות בציפורניים את התקווה ושואגות בקולינו גם כשהוא חלש ונמוג-עוד! שוב!

כותבת לכן לא כדי לתת איזה טיפ מנצח, כי הרי אין כזה. אם היה, כולנו היינו בריאות בנפשנו ורחוקות מכאן.

כותבת לכן לא כדי לספר את סיפורי, כי בעצמי עוד לא התחלתי לספר לעצמי על שנים של אובדנים והתרסקויות, על החיטוט בגופי עד שהפך לזר לי, על הפרידות החוזרות כל פעם מעוברים יקרים, מאמונות ותקוות והמפגש המחודש איתן אחרי התאוששות.

כותבת לכן רק כדי להגיד תודה. כדי להוקיר ולפאר את הכוח שלנו כנשים מטופלות פוריות. תואר שצרוב בנו אבל אנחנו נושאות לעיתים בהיחבא ובסתר. לפעמים מבושה, לפעמים מבורות של אחרים ולפעמים פשוט כי כואב נורא.
נשים ענקיות שגם במקום הכואב והאבוד ביותר יודעות להושיט יד לאחרות. נשים שמקיימות אחווה מבלי לדרוש ומבלי להכיר. נשים שחיות חיים מקבילים והולכות לפעמים לגמרי לבד בשבילים בודדים וקשים מלאי מכשולים. כמה כוח!!!!

אני מחבקת ילד. אני מחבקת ילדה. אני אמא בזכות מדע מופלא והרבה מזל, ובזכות נשים אדירות שלקחו לי את היד באותם שבילים איומים והראו לי איפה להניח את הרגל בצעד הבא.

אני נושאת תפילה שהחלומות יתגשמו והידיים יתמלאו והבית יהיה גדוש בצחוק ובאושר.
תודה לכן.
מרגש ברמות
29/05/2016 | 15:28
מרגש ונוגע ללב
29/05/2016 | 16:26
אני דומעת פה
29/05/2016 | 16:29
כל כך שמחה על האושר החדש שלך.
המסע הזה גובה מכולנו מחיר יקר.
מקווה שלאט לאט הצלקות יגלידו בעזרת צחוק הילדים.
אין לי ספק שללא הבית הזה היינו נלחמות הרבה יותר קשה.
ואת יודעת איפה למצוא אותי, כן?
השתרשות
29/05/2016 | 12:17
2
היי בנות,
חזרתי... גם לטיפולים וגם לפורום.
המשכתי לעקוב אחריכן אבל משהו עצר ממני להגיב...
אם אתן זוכרות בחנוכה הייתה לי שאיבה והחזרה (ראשונה) ונקלטתי. אבל העובר לא התפתח, הדופק הפסיק ואז זה הוביל לגרידה.
לקח לי יותר מידי זמן, לטעמי, להתאבל ולהתאושש ולדבר על זה וכעת אני כמה ימים אחרי החזרת מוקפא.
החזרתי מוקפא אחד בן 5 ימים ב 24.05... אני לא ממש יודעת אבל מתי אמורה להיות השרשה בערך? בהריון הקודם לא זוכרת מתי הייתה ההשתרשות למרות שהיו לי דימומים.

אני עם תמיכה של קרינון פעמיים ביום, אסטרופם שלוש פעמים ביום וזריקת פרוגסטרון שניה כל 6 ימים, ושאלוהים יעזור לי עם הכאבים במשך 4-5 ימים אחרי הזריקה... לא יכלו לרחם עלינו? לא מספיק מה שאנחנו עוברות?

אני כל כך רוצה שזה יצליח, אין לי כוחות...
לי נאמר
29/05/2016 | 15:00
שהשתרשות של בלסטוציסט (עובר בן 5/6 ימים) היא בין 12-24 שעות מרגע ההחזרה
בהצלחה רבה
צר לי לשמוע על מה שעברת..
29/05/2016 | 15:07
קשה מאוד להתגבר על אובדן.. מאחלת לך שזה היה האחרון.

אני מזריקה ג'סטון פעם ביום, ויש כאן מישהי שמזריקה מנה כפולה.. אולי מוגזם.. אך אם הרופא לא רוצה לקחת סיכון.. אז גם אני לא..

ההשתרשות היא לרוב יומים אחרי החזרת עובר בן 5 ימים. לעיתים מוקפאים מתעצלים קצת ולוקח טיפה יותר.
אצל רוב הבנות השרשה ללא דימום ואין תסמינים מיוחדים לפני שבוע 4. אצל חלק גם לא שבוע 5.

בהצלחה !!
תשובה שלילית...
29/05/2016 | 14:42
5
נמוך מ-5.
אפילו לא הייתה השרשה.
עכשיו בוכים.
השעון ממשיך לתקתק ...
היום המיוחל מתקרב. אין אפשרות אחרת
מצטערת , בתקווה בהחזרה הבאה
29/05/2016 | 14:45
חיבוק ענננננק
29/05/2016 | 14:48
אוף אני כל כך מצטערת לשמוע
29/05/2016 | 14:59
מצטערת
29/05/2016 | 16:21
אוף! הלוואי שבחודש הבא יהיה חיובי
29/05/2016 | 17:50
עוד לא הספיקו להגיא תשובות של בטא
29/05/2016 | 13:43
3
והנה התחיל דימום ששוטף איתו את מעט האופטימיות שהייתה לי... החיים האלה כל כך לא הוגנים??
* להגיעה
29/05/2016 | 13:43
מצטערת
29/05/2016 | 14:01
אבל אולי למרות הדימום יש תקוה.
ראינו פה כבר הכל מהכל.

מצטערת
29/05/2016 | 14:13
מחזיקה אצבעות!
שרשורופאים
28/05/2016 | 13:11
35
28/05/2016 | 13:11
12
עלויות IVF דרך רופא פרטי - החזרים ממכבי
27/05/2016 | 20:59
11
הי
אני מתכננת לעשות IVF דרך רופא פרטי (זיידמן או בר חווה). מבוטחת במכבי- מגן זהב ויש לי ביטוח בריאות פרטי דרך הראל אבל כנראה שהוא לא מכסה נושא פיריון. 
למנוסות מביכנן - אשמח להערכת עלויות לסבב טיפולים, ועל מה ניתן לקבל החזרים ממכבי? (האם נותנים החזר גם על בר חווה למשל?)

בר חוה כרגע לא מוכר במכבי לצורך החזרים
28/05/2016 | 10:14
3
אבל הבנתי מהמרפאה של בר חוה שזה אולי ישתנה בקרוב.
זיידמן כן מוכר במכבי לצורך ייעוץ.
זיידמן יצא לך יותר זול כמובן.
ממש מקווה שזה ישתנה (גם אם רק ליעוץ), זו סתם התעקשות שלהם!
28/05/2016 | 20:46
2
שייעוץ זה רק אצל ראשי מחלקה ופרופסורים...

הייתי מתישהו בתחילת הדרך ביעוץ והזרעות אצל פרופ, שהיה ראש מחלקה בעבר, והאמת שנראה לי שלפחות הבנות הוותיקות כאן היו יודעות להתאים לי פרוטוקול יותר הולם משהוא נתן לנו! הזרעות על בסיס טבעי, כאשר גם הזרע ממש לא טוב ועם אגלוטונציה גבוהה ותנועתיות אפס (בנוסף גם הכמות והמרפולוגיה נמוכות), ואצלי, לפחות דאז, שום בדיקה שעשיתי של פרוגרסטרון לא עברה את הערך 9! גם לא שבוע אחרי "ביוץ" והוא לא נתן לנו כלום לתמיכה. וככשאלתי אותו על זה אחרי שבנות פה אמרו לי שזה אומר שלא מבייצת הוא גימגם ואמר ש 9 זה בסדר  (וזה 9 ביחידות של מכבי, כלומר זה ערך ממש נמוך).
אוי ואבוי
28/05/2016 | 23:04
1
מי זה הגאון הזה?
מוכנה להגיד את שמו בפרטי אם תרצי..
29/05/2016 | 14:47
עונה
28/05/2016 | 10:41
4
גם אם בר חוה יהיה מוכר על ידי מכבי זה רק לייעוץ ראשוני.  אף רופא לא מוכר לצרכי פעולות שאיבה והחזרה.  באיזו קופת חולים בעלך?  לנו יש ביטוח קבוצתי של הראל וכן מממנים טיפולי פוריות.  
בהצלחה
זה לא מדויק
28/05/2016 | 12:52
3
אפשר לכתוב על הקבלה יעוץ, ולהפחית מהסכום ש  השאיבה וההחזרה.
לי הם לא הסכימו
28/05/2016 | 15:06
2
לכתוב על שאיבה/החזרה יעוץ
רשמו לך כבר ייעוץ בעבר הלא רחוק? אולי בגלל זה...
28/05/2016 | 21:18
1
רשמו חודש לפני שאיבה
28/05/2016 | 21:24
נצל"ש - האם ניתן לקבל אצל בר חווה החזר מכללית בגין ייעוץ
29/05/2016 | 10:24
1
עבור בן הזוג?
בהנחה שרק בן הזוג בכללית.
אפשר.
29/05/2016 | 14:00
רק בעלי בכללית ואת היעוץ אצל בר חוה זקפנו על שמו על חשבון 3 יעוצים ב 120 ש"ח של כללית
28/05/2016 | 13:12
6
שאלה לגבי מימון....
27/05/2016 | 13:20
5
היי יקרות, החלטנו ללכת לטיפולים אצל רופא פרטי, מובן לי שאת הביקורים, הפרוצדורות וכו נצטרך לשלם מיכסנו אני יודעת גם שיש החזרים מהקופה על כל מני דברים אבל.....נתקלתי בפורום אחר בהודעה שמישהי כתבה שכדי לקבל את ההחזרים האלו מהקופה יש צורך באישור לIVF מהקופה ורק ככה הקופה תשתתף איתנו בהוצאות. האם זה נכון? אם כן אז מה זה מצריך ממני כעת? לחזור לרופא נשים שלי ולבקש ממנו שישלח את הבקשה? כמו שסיפרתי פה הרופא נשים שלי (רגיל לא רופא פריון) שלח אותנו לבירור אצל אנדוקרינולוג ואמר שרק אחרי שהוא יתן חוות דעת הוא יהיה מוכן לשלוח בקשה לאישור לIVF, אבל אנחנו בחרנו שלא ללכת לאנדוקרינולוג מכיוון שהוא היה כללי ולא מומחה לפריון הגבר ובמקום זאת הלכנו לברטוב. ומשם בעצ המשכנו את התהליך לבד בלי הרופא נשים שלי. האם אני יכולה ללכת אליו עם התוצאות של ברטוב? זה יספיק? ובהנחה שכן צריך את אישור הקופה אני יכולה להתחיל טיפול בלי מימון וכשיתקבל האישור לקבל החזרים על מה שכבר הוצאנו?
תודה ושישי שמח לכן!
כשמדובר ברופא פרטי לרוב
27/05/2016 | 14:50
המרפאה שלו תהיה זו שתדאג לך להתחייבות מהקופה. לדעתי לא כדאי להתחיל ללא ההתחייבות מאחר ומדובר על מעל 10 אלף שח + סיבסוד תרופות וכו.. לא כדאי לקחת סיכון שלא יאשרו.. וגם לגבי תרופות לא בטוחה שנותנים החזר סיבסוד בדיעבד.

אם לפי הדוח מברטוב עולה חד משמעית שהסיכוי בהזרעות אפסי אז מאמינה שהקופה תאשר לך  IVF..אך לפעמים זה לא באופן אוטומטי.

בהצלחה !

היי לירון. תראי כבר ידוע לכם שיש בעיית זרע
27/05/2016 | 15:03
2
שדורשת ivf מברטוב . לכן- אין לך צורך בכלל לפנות לרופא נשים בקופה מלבד פאפ. פרופיל הורמונלי ביום השלישי גם רופא משפחה נותן ולא אנדוקרינולוג. (אלא אם כן מדובר בבעיה אחרת שרופא הנשים איבחן ע"י בדיקות דם שלך כמו בלוטת התריס או משהואם לא אז אין צורך בזה. ). את ניגשת לרופא הפרטי - והוא כבר ישלח אותך לכל הבדיקות שצריך. יכתוב לך פרוטוקול(תכנית טיפול) וישלח עבורך בפקס מהמרפאה שלו את הבקשה לקופה. מלבד בדיקות ולפקסס עד התוכנית את לא עושה כלום. אצל פרטי הוא עושה זאת עבורך. (ואין צורך בתור נוסף לשם כך- הכל בפגישה אחת ) הרופא שברטוב הציע לך יושב  צמוד למרפאה של הפרופסור שלי ואם כי אני לא מטופלת שלו נתקלתי בו והוא אדם מקסים. בהצלחה.
עכשיו רק הבנתי ששלח אתכם לאנדו בגלל בעלך
27/05/2016 | 15:07
1
אם ככה את צודקת- אין צורך. לכי לפרטי ומשם ימשיך כאשר במקביל את יכולה ללכת למומחה לפיריון הגבר.  רופא פרטי לא יתנה לך שום דבר. 
תודה רבה!!
27/05/2016 | 17:28
אוקי עכשיו הכל הרבה יותר ברור, את רוב הבדיקות כל יש לי ופאפ ואולטרסאונד אני עושה ביום ראשון. האנדו זה אכן עבור בעלי בגלל שבפרופיל הורמונלי שלו יצא שה fsh היה מאוד גבוה (31),  וכל השאר תקין לכן האורולג שהיינו אצלו (שגם הוא היה אורולוג רגיל מהקופה ולא כזה שמומחה בפריון הגבר) שלח אותנו לאנדוקרינולוג כי הוא אמר שאין לו מה לעשות איתנו, אחרי ההתכתבויות איתכן הבנתי שזה היה מיותר ושהפגישה עם האנדוקרינולג תהיה עוד יותר מיותרת ולכן ביטלנו אותה. אנחנו מתמקדים כרגע בלהתחיל את הטיפולי ifv וברגע שזה "יכנס לשיגרה" נתפנה ללכת למומחה בפריון הגבר להתייעצות.
שבת שלום!!
אינך צריכה יותר את רופא הנשים
27/05/2016 | 18:29
רופא הפוריות שתבחרי (גם פרטי) ימלא את הבקשה לקופה וכך תקבלי אישור לIVF עוד לפני שתתחילי בהפריה. אוטומטית תקבלי את כל ההנחות בתרופות.
לא מתחילים שום טיפול בלי אישור הקופה (אלא אם מדובר באישה מעל גיל 45). ברוב המקרים אין שום בעיה לקבל תוך כמה ימים אישור לIVF אבל כאמור זה דרך רופא הפוריות שמגיש את הטפסים בעצמו לקופה.
28/05/2016 | 13:13
3
רופא פוריות מומלץ בחיפה
27/05/2016 | 13:24
2
שלום לחכמות הפורום. אני חדשה פה.
אני בתחילת דרכי, ואני מחפשת רופא פוריות מעולה בחיפה.
אני חברת קופת חולים מאוחדת.

אני אפילו לא יודעת איזה שאלות לשאול ומה האופציות שעומדות לפני ולכן חשוב לי רופא מעולה שידע לכוון.
הזמן הוא אלמנט קריטי עבורי ולא הייתי רוצה לבזבז אותו בהתברברויות ( בת 40 וללא ילדים ). תודה מראש על עזרתכן.
בחיפה ישנם
28/05/2016 | 20:58
דר' קלדרון, מנור, לויט, איצקוביץ', ארליך (בקריות)

לא יודעת מי מהם עובד עם המאוחדת - מוזמנת לפנות אליי בפרטי
ד"ר ניזרי הוא גם עובד עם מאוחדת
28/05/2016 | 21:22
28/05/2016 | 13:14
7
שאלה לגבי המדיניות של דר ברקוביץ
26/05/2016 | 19:14
6
אז אני התחלתי טיפול ראשון אצל ברקוביץ. לפני זה עשיתי כמה טיפולים באסף הרופא. דרכם אישרו לי לעשות טיפול ממש חודש אחר חודש. בחודש העוקב ממש.
ומה שקורה לי עכשיו אצל ברקוביץ, זה שעשיתי טיפול באפריל. שאיבה פלוס החזרה...אחכ קיבלתי בתחילת מאי, וחשבתי לתומי שבטח הטיפול הבא יהיה בתחילת יוני. כי אני יודעת שהוא מחכה חודש בין טיפול לטיפול. אבל מה התברר לי?? שהוא בעצם מחכה חודשיים...יש את המחזור לאחר ההחזרה.אחכ יש מחזור חדש שאין בחודש הזה שום טיפול. ורק במחזור הבא הבא, כאילו המחזור השלישי...רק אז יתחיל טיפול חדש. התחרפנתי לגמרי מזה....זה אומר שאם עשיתי טיפול באפריל, אז הטיפול הבא שלי, הוא רק בתחילת יוני כשאקבל מחזור. לא מוזר?? ככה זה גם אצלכן, מטופלות של ברקוביץ? יכול להיות?
בתור אחת שחושבת ללכת אליו נראה לי לא הבנתי
26/05/2016 | 19:28
יש הפסקה של חודש חודשים בין טיפול לטיפול??? למה???
הפסקה של חודש
26/05/2016 | 19:33
בינתיים היתה לי רק הפסקה של חודש, עשיתי אצלו טיפול הזרעה עם זריקות ו IVF ראשון.
אני לא אצל ברקוביץ
26/05/2016 | 19:41
אבל הרופא שלי אמר לי שיש להמתין 45 יום בין שאיבה לשאיבה.
אצלי הייתה שאיבה ראשונה ב- 8.4 והחזרה ראשונה ב- 11.4.
עכשיו אני בטיפול שני, מעריכה שהשאיבה שלי תהיה בשבוע הבא, 30 במאי או 1-2 יוני.
נכון, זה יוצא הפסקה של חודש אחד
27/05/2016 | 18:39
2
ככה גם אני חושבת - שהגוף צריך לנוח מההורמונים, וגם הנפש, האמת. וככה גם משרד הבריאות חושב כי ההנחיה היבשה (יש רופאים שלא מתייחסים אליה) היא 45 יום בין הרדמה מלאה להרדמה מלאה הבאה.
לדעתי יש הצדקה לעשות טיפולים חודש אחרי חודש רק אם האישה מאוד מבוגרת ויש חשש שהיא לא תספיק להרות.
בלונד...אבל זה יוצא בעצם חודשיים...
27/05/2016 | 19:41
1
ואכן...אני די מבוגרת. כבר בת 43 וחצי...
"אין לי זמן" לחכות חודשיים בין טיפול לטיפול.
מוכנה לחכות חודש...אבל לא חודשיים.
מחודש לחודש הסיכוי שלי יורד :(
אהה
27/05/2016 | 20:16
אז אולי תחפשי רופא אחר או תסבירי לו שאין לך זמן?

28/05/2016 | 13:17
בר חווה
29/05/2016 | 10:01
1
היי בנות!
1. אולי למישהי יש תור לבר חווה שהיא לא צריכה?
2. היכן בר חווה עושה את השאיבות? האם עושה גם באסותא רמת החייל?
תודה לכן.
עונה
29/05/2016 | 13:49
1. תור אין לי
2. באסותא ראשון לציון

בהצלחה
גירוי יתר שחלתי
29/05/2016 | 00:35
9
הצילו! זה לא עובר ואני מתחילה להתייאש.
אני מאושפזת עם גירוי חמור והמצב לא קל. כבר עברתי ניקור/שאיבה של הנוזלים וכאילו כלום התנפחתי מחדש.
כואב לי, קשה לי לזוז/לאכול/לנשום. הצוות הרפואי רק יודע לומר לי שבשלב זה או אחר זה עובר. מתי???
מישהי פה סבלה מהעניין ויצאה מזה תוך פחות משבועיים?
אני מרגישה שאני עומדת להתפוצץ, ולא בקטע של ״אכלתי מגש פיצה שלם״ אלא הבטן שלי מתוחה כמו חודש חמישי ועוד רגע נקרעת. אני כבר לא מצליחה לקום מהמיטה והאופטימיות שלי הפכה לדכדוך קשה.
רציתי לפרוק כי קשה לי
אין לי ניסיון עם אישפוז יכולה רק לשלוח לך חיבוק
29/05/2016 | 08:56
2
נשמע ממש סיוט! נישמע שאת ממש סובלת....
כמה ביציות שאבו לך? כמה ימים את כבר באשפוז?

אני פוליציסטית ומגיעה בדרך כלל לכמעט גירוי יתר (שאיבות של 20+ ביציות)
קיבלתי פעם אחת דוסטינקס שהצליח למנוע גירוי יתר.
אז אני מכירה את התחושה של בטן נפוחה וכואבת

מאחלת לך שיהיה שיפור ומהר
לי היה ברמה קלה, לא הצריך אשפוז
29/05/2016 | 09:08
בכל אופן, תרגישי טוב והחלמה מהירה בע"ה

שבוע טוב
גירוי יתר
29/05/2016 | 09:10
היי לך
רק מלקרוא אותך אני נזכרת בתחושת הבטן העומדת להתפוצץ אז תרגישי טוב
טוב טוב וכמה שיותר מהר.
הייתי מאושפזת בהריון הראשון עם גירוי יתר קשה שהוביל לטורשן (תסביב שחלה) בשבוע 8 ובשבוע 10 תסביב נוסף שבעקבותיו השחלה קובעה למקומה.
אני יודעת כמה לא קל לך עכשיו, אבל אני מבטיחה שזה יעבור, והפיצוי על הימים האלה היה בסוף ילדון מהמם
שולחת חיבוק!!
29/05/2016 | 09:16
אין לי תובנות מנסיון,
שולחת לך חיבוק וירטואלי גדול.
תהיה חזקה.

ליבי ושחלותיי איתך
29/05/2016 | 09:51
2
הייתי בסרט הזה.
אצלי הניקור הספיק.
בנוסף טופלתי בדוסטינקס, ואלבומין ופוסידין.
האלבומין מעודד כניסת נוזלים חזרה לכלי הדם והפוסידין משתן.
מתי הייתה השאיבה ומתי התחיל הגירוי?
איך העליה שלך המשקל? איך הספירה?
החזירו עוברים?
מצליחה לנשום?
לי לקח כשבוע וחצי לצאת מזה. ונשמע לי שמצבך פחות טוב משלי.
מקווה שאת כבר ממש בסוף.
טוב ולא טוב
29/05/2016 | 12:48
1
הטוב הוא שהבטא חזרה חיובית, גבוהה ויפה.
הלא טוב הוא שבמקום לחגוג אני עסוקה ברחמים עצמיים כי לא יודעים מתי זה יגמר. עליתי כבר 8 קילו מההחזרה, וזה עוד אחרי ששאבו 5 ליטר!

אני הולכת לבהות בתקרה ולחשוב מחשבות חיוביות. לנסות לפחות.
בשעה טובה
29/05/2016 | 12:59
אז החדשות הטובות הן שאת בהריון.
החדשות הרעות הן שבגלל זה הגירוי מחמיר.
זה עוד עלול להחמיר ממה שזה עכשיו.
אני מבהילה עוד קצת - את בסכנה רצינית לתסביב שחלתי.
אז את צריכה להמנע בשבועות הקרובים מפעילות מאומצת, הרמת משאות כבדים ויחסי מין.
אצלי הגירוי בהנתן הריון נמשך כמה שבועות טובים.
למעשה באמצע ההריון נראיתי יותר רזה מאשר בתחילתו.
יש טיפול כלשהו שמותר לתת לך?
ואני מאחלת לך שזה הדבר הבעייתי האחרון בהריון הזה, מעכשיו עגול ומשעמם.
מסכנה , איזה סיוט..
29/05/2016 | 10:34
חטפת את הגירוי אחרי הזרקת אורביטרל או אחרי החזרה והשרשת הריון? כי הבנתי שזמן ההחלמה מאוד תלוי בזה..

החלמה מהירה !!!
זה עובר, צריך סבלנות...
29/05/2016 | 13:28
כשהבטא חיובית, זה מחמיר את גירוי היתר.
זה עבר נראה לי רק בשבוע 10.
עד אז עשיתי אולטראסאונד כל כמה ימים לעקוב אחרי השחלות.
וגם אחרי שהשתחררתי מהאשפוז קיבלתי אישור מיוחד מהרופאה שאסור לי לעבוד יותר מ6 שעות ביום (היה יותר כואב לי בישיבה).
וככה עבדתי תקופה עד 14. ולא הורידו לי בשכר על זה.
בהצלחה, ותרגישי טוב.
בטא נמוכה
29/05/2016 | 11:45
1
בתאריך 18.05 עברתי החזרת 2 בלסטוציסטים מוקפאים בתאריך 26.05 בטא הייתה 9 ובתאריך 29.05 בטא עלתה ל37
מה אפשר להגיד על ערכים נמוכים כאלה של בטא?
האם למידהי זה קרה?????
בהצלחה
29/05/2016 | 12:45
קודם כל הבטא חיובית ועולה, זה סימן מעודד.
מצד שני היא נמוכה קצת ממה שהייתי מצפה ביום 10 אחרי ההחזרה.
איך הערכים של האסטרדיול והפרוגסטרון?
אני חושבת שאין ברירה, חוץ מלקוות לטוב ולעשות הכפלה ביום שלישי.
מקווה שזה פשוט תינוק קצת עצלן שיאהב לישון כשיוולד.
מיון מורפולוגי
29/05/2016 | 12:26
1
האם מישהי שיודעת על מקום שעושים מיון מורפולוגי כמו של בר טוב באיזור חיפה??
אין כזה מקום
29/05/2016 | 12:33
שתי המעבדות היחידות שעושות זאת הן ברטוב ו-mfc בראשלצ. אני אישית ממליצה על ברטוב מבין שתיהן. את יכולה להשתמש בשירותיהם גם אם השאיבה באזור חיפה, פשוט זה יהיה יותר מורכב לוגיסטית אבל בעיני שווה את הניסיון. אצלנו המיון עשה הבדל לטעמי...
האם לעבור רופא
27/05/2016 | 09:47
9
אני מטופלת אצל דר גונן. שלוש הזרעות שלא צלחו. אמורים להתחיל ivf  . חושבת לעבור לברקוביץ מה דעתכן?
ספרי מהי בעיית הפוריות שאובחנה
27/05/2016 | 13:02
5
לפי זה נמליץ מי הרופא הרלוונטי
מנצלשת- מי מומלץ לבעיות זרע?
27/05/2016 | 15:04
2
אני פוליציסטית וגילינו אצל בעלי בעיית זרע. היום לראשונה הרופא פוריות שלנו שם על השולחן את המילה IVF ושלח אותנו לבדיקות נוספות.
אני רוצה להערך מראש כי הבנתי שלרופאים המבוקשים יש תורים רחוקים. למי מומלץ לקבוע תור- פרטי או דרך הכללית?
ברקוביץ מומחה בבעיות זרע
27/05/2016 | 18:23
1
יש גם אחרים... לא יודעת להמליץ.
חשוב מאוד (מאודדדד) לא להתחיל כלום כלום כלום עד תום הבירור האורולוגי המלא אצל מומחה לזרע אצל בעלך. לא הזרעה ולא איקקלומין ולא כלום עד שהוא לא עובר בירור מלא.
תודה רבה
27/05/2016 | 20:35
כרגע אנחנו מטופלים של דר גונן בכללית. שלח את בעלי לפרופיל הורמונלי + הפניה לאורולוג ואמר לחזור אליו עם כל התוצאות. לפי מה שנאמר לנו בכלל לא בטוח שהזרעה היא אופציה במצבנו.
הבנתי שלכל המומחים מחכים מלא זמן אז אני מתחילה לברר כדי להיות מוכנה לגרוע מכל.
תודה!
לא אובחנה כל בעיה
27/05/2016 | 16:07
1
כל הבדיקות תקינות ואין הריון
אז קשה להמליץ
27/05/2016 | 18:25
בהחלט ברקוביץ קוסם לדעתי.
תלוי בכימיה עם הרופא... בציפיות שלך... בנוחות שלך ובעוד כל מיני גורמים. בחירת רופא זה לא פשוט.
השאלה היא מה הסיבה לרצון שלך לעבור?
28/05/2016 | 09:49
האם את חשה שהרופא מגוון/משנה ויצירתי?
האם יש לך כימיה ושפה משותפת איתו?

תעני, וננסה לעזור.
על כל מיקרה
29/05/2016 | 11:19
לפני שמתייאשים בהחלט הייתי ממליצה להתייעץ עם עוד מומחה 
המלצתי האישית והחמה היא על פרופסור בידר ופרופסור לברון
רופאים אמנם לא קוסמים אבל דווקא בשל כך חשוב לשמוע עוד חוות דעת 
המון בהצלחה

רופאים
29/05/2016 | 12:29
מהפורום ראיתי בוגרות מרוצות של ד״ גונן.
אך אין זה אומר כלום לגבי חוסר שביעות הרצון שלך.
אז השאלה הראשונה שלי היא - את מרוצה בכלל? למה את רוצה לעזוב?

חם בפורומים של תפוז
מסגרת החינוך שמתאימה לילדיך
מסגרת החינוך שמתאימה...
אז איך עושים את זה בצורה נכונה? ועל מה חשוב לשים...
מסגרת החינוך שמתאימה לילדיך
מסגרת החינוך שמתאימה...
אז איך עושים את זה בצורה נכונה? ועל מה חשוב לשים...
אירוח בנושא חיסכון פנסיוני
אירוח בנושא חיסכון...
מה אנחנו יכולים לעשות כבר עכשיו כדי לשפר את מצבנו...
אירוח בנושא חיסכון פנסיוני
אירוח בנושא חיסכון...
מה אנחנו יכולים לעשות כבר עכשיו כדי לשפר את מצבנו...
הקשר בין טראומה והתמכרות למין
הקשר בין טראומה...
איך טראומה יכולה ליצור התמכרות? אתם מוזמנים כבר...
הקשר בין טראומה והתמכרות למין
הקשר בין טראומה...
איך טראומה יכולה ליצור התמכרות? אתם מוזמנים כבר...
בפייסבוק שלנו כבר ביקרתם?
בפייסבוק שלנו כבר...
רוצים להיות תמיד מעודכנים במה שקורה בתפוז?
בפייסבוק שלנו כבר ביקרתם?
בפייסבוק שלנו כבר...
רוצים להיות תמיד מעודכנים במה שקורה בתפוז?
הודעות נבחרות
מנור מדיקל- תרומת ביצית
מנור מדיקל תרומת ביצית
פורום תרומת ביציות
בואו לשאול שאלות ולקבל
טבורית- בנק דם טבורי
שימור דם טבורי
מקרא סימנים
בעלת תוכן
ללא תוכן
הודעה חדשה
הודעה נעוצה