לגלישה באתר בגירסה המותאמת לסלולאר
| הוספת הודעה
הגדרות תצוגה

הגדרות עץ הודעות

מאפייני צפייה

הצג טקסט בתצוגה
הצג תגובות באופן
עדכן
60446,044 עוקבים אודות עסקים

פורום אנרגיה נקייה מתחדשת

התחממות האקלים אולי מחזוריות, הנה כשהוויקינגים שטו מהצפון לחופי בריטניה לא היו קרחונים כמו היום. אך האדם גורם לנזקים בכדור הארץ שפוגעים בצומח, חי ובאדם עצמו.בפורום זה אנו דנים במצב ועתיד המדע, התעשייה והחקיקה בנוגע למשק האנרגיה למען ייצור חשמל יותר נקי.מה הדרכים ללכוד ולהשתמש בזיהום הנוצר בייצור חשמל ממקורות פוסיליים. כמובן שהשאיפה היא לייצור נקי אך בהכירנו את תחומי המחקר והטכנולוגיה הנוכחיים נשמח להבין איך ניתן להקטין את התלות ההרסנית בדלק הפוסילי (נפט, פחם וגז). קיימת מודעות שהולכת וגוברת לתוצאות-הלוואי המזיקות של הפקת אנרגיה פוסילית, כמו זיהום אוויר ואפקט החממה. ממשלות אחראיות נקטו באמצעים טכנולוגיים ומשפטיים למיתון השפעות אלו. אחד מהם הוא השקעת מאמצים וכספים בהקטנת הזיהום הנובע משימוש במקורות דלק פוסילי כמו גם השקעות בקידום מחקרי וטכנולוגי לייעול הקיים. דרך אחרת היא מעבר לשימוש נרחב יותר באנרגיה נקייה, כזו המופקת ללא תהליכי שריפת דלק. אמנם חייב להתקיים תהליך להקטנת השימוש בנפט לתעשיות פטרו כימיות, דשנים ותרופות כי הוא מזהם גדול שרווח מאוד היום, אך איננו ירוקים ו/או חסידי דת אנרגיה נקייה מתחדשת, משמע שגם סבסוד מוגזם לא רצוי והחלופות הראויות הן השקעה בחינוך, מחקר פיתוח וקידום טכנולוגי בנושא זה. איננו משלים את עצמנו, השימוש באנרגיה מלכלכת ימשיך עוד זמן והוא למעשה כורח המציאות אך יש לשאוף לכמה שיותר תהליכים בני קיימא (שמתקיימים באנרגיה מתחדשת ללא שימוש במקורות אנרגיה מלכלכים). מדינת ישראל מקטינה את התלות שלה גם בנושא האנרגיה ממקורות חיצוניים, וזה יגיע רק עם ביזור משק האנרגיה, שיכלול ניצול משאב מקומי כמו גז תוך שילוב קולטנים וייצור אנרגיה מתחדשת נקייה כמשימה לאומית ופרטנית. הנגב והערבה הם משאב לאומי, וניתן למנף אותם ע"י בניית מתקני יצור חשמל מאנרגיה נקייה ומתחדשת במיוחד סולארית. בפורום קיים מאגר מידע בכל הקשור למקורות האנרגיה הקיימים כיום, יעילותם, ניצול יעיל יותר ופחות בזבזני, השלכות על הסביבה והבריאות. נדון גם בחלופות האפשריות. קיימות טכנולוגיות זמינות וכאלו שעדיין בפיתוח. ניצול משאבי הטבע בצורה מושכלת יותר כמו גם שימוש חוזר בפסולת וניצול מי הגשם בצורה מיטבית. המזהמים הגדולים ביותר בימינו הם אמצעי התחבורה. נדון בחלופות להנעת רכבים ואמצעי תחבורה נוספים. מזהמים גדולים שכיחים נוספים הם תחנות הכוח, שבודאי לפני הקמת תחנה פחמית חדשה חייבים לבדוק את החלופות. האם מתכונן ללכוד את הזיהום הנפלט ואולי לגדל אצות. במיוחד לאחר מציאת מקורות גז בישראל, נבדיל בין תחנות כוח פחמיות ופוסיליות אחרות לגז ובמיוחד אילו של מחזור משולב. במז"מ אין צורך בקירור הטורבינות ומשתמשים בחום השיורי למחזור הפקה נוסף, לכן איננה מוקמת על קו החוף ומשאבי הקמה נדרשים קטנים מפחמית כדוגמת תחנת חגית. נמליץ על קולטני זיהום ולא רק שמירה על טמפ' יציאת מזהמים וגובה ארובות. נברר מה מתחדש בטכנולוגית תאי דלק כמו בלום אנרגיה לכיוון הקטנת זיהום ושיפור יעילות. כמו כן ננסה להבין כיצד ניתן להקטין את הקרינה האלקטרומגנטית והשדה החשמלי המהווים סכנה בריאותית. אחוז מסוים מנפח ייצור האנרגיה בעתיד צפוי להיות ממקורות אנרגיה נקייה ומתחדשת, בישראל שואפים ל-20% עד 2020 אך זה לא מספיק: ניצול אנרגיה סולרית שהיא קרינה אלקטרומגנטית שמקורה בשמש, שימושים עיקריים ליצירת חשמל ותאורה, חימום/קירור ותהליכים כימיים כמו יצירת מימן. יישומים עיקריים הם תחנות תרמו-סולאריות ומערכות פוטו-וולטאיות. אנרגית רוח שהיא למעשה המרת אנרגית תנועה (קינטית) מרוח לאנרגיה מכאנית של סיבוב להבי טורבינות רוח והפקת אנרגיה חשמלית. חייבים בבדיקת התכנות מקדימה באופן פרטני. אנרגיה מביו-מסה, הפקת ביו גזים וביו דלקים מחומרים אורגניים, שמקורם בצמחים וחיות. ביו-מסה מכילה אנרגיה אגורה מהשמש, לדוגמא הגלוקוזה שהיא תוצר הפוטוסינתזה הנוצרת מ- CO2 קרינת השמש ומים (נוצר גם חמצן). מקורות אנרגיה גיאותרמיים שמקורה בקיטור ומים חמים טבעיים להנעת טורבינות וחימום. אנרגית אדמה כלומר השימוש בטמפ´ חמות או קרות מתחת לפני המים , באדמה או באוויר שסה"כ ההעברה שלהם זולה וקלה. אנרגיה הידרו חשמלית שמתקבלת מזרימת מים עקב הפרשי גבהים והגרביטציה ומה השפעתה על הסביבה. פתרונות לאחסון אנרגיה כמו: תאים תת קרקעיים לאגירת אויר דחוס, ושילוב ננו טכנולוגיה באחסון האנרגיה העודפת. בנוסף התחזית גם של ה-EPRI היא שעד 2030 בארה"ב: יהיה השימוש בפחם ביציאה מתחנות כוח נקי, כלומר תחנות כוח משודרגות שפולטות מעט מאוד גזי חממה אם בכלל, שבהן גם מערכות ללכידת ואחסון של הגזים הללו. ייתכן ויקימו תחנות גרעיניות לייצור חשמל מבוססות Th ולא אורניום, שהיתרון שלהן שאינן פולטות גזי חממה (חסרונות קיימים גם קיימים) ורשת (Grid) תשודרג כך שתוכל לעבוד באופן יעיל יותר עם מערכות מבוזרות במיוחד של אנרגיה נקייה מתחדשת ויהיה הרבה פחות פחת בהולכה.הפורום מברר מה ניתן לעשות כדי שנוכל לשמר את האנרגיה המיוצרת, וכיצד ניתן ליעל את הצריכה, הוא מקדם טכנולוגיות מושתתות אנרגיה נקייה מתחדשת, כולל שיפורים ודרכים חכמות להקטנת ההשקעה, ויצירת כדאיות כלכלית. כמו כן נדון ונבחן את התקדמות החקיקה והרגולציה לקבלת אישורים וסבסוד הייצור של אנרגיה נקייה.יש לשאוף לניצול אנרגטי יעיל יותר ונקי יותר. להקים יותר תחנות כוח וייצור מאנרגיות נקיות מתחדשות ועל ידי כך להקטין את התלות בדלקים הפוסיליים, כורח המציאות והתשתיות מאלצים אותנו לשפר את הקיים יחד עם ביסוס חלופות טובות יותר לעתיד.גם אם תהייה פריצת דרך מחקרית וטכנולוגית בתחום השימוש באנרגיות נקיות מתחדשות, לכדאיות כלכלית במקור אנרגיה מתחדשת בצורה נקייה, יהיה כבר ברור, שהדרך היחידה לעתיד טוב יותר היא תיקון פנימי בנו כדי שהזיהום הלא רצוי לא יגיע מכיוון בלתי צפוי.

אודות הפורום אנרגיה נקייה מתחדשת

התחממות האקלים אולי מחזוריות, הנה כשהוויקינגים שטו מהצפון לחופי בריטניה לא היו קרחונים כמו היום. אך האדם גורם לנזקים בכדור הארץ שפוגעים בצומח, חי ובאדם עצמו.בפורום זה אנו דנים במצב ועתיד המדע, התעשייה והחקיקה בנוגע למשק האנרגיה למען ייצור חשמל יותר נקי.מה הדרכים ללכוד ולהשתמש בזיהום הנוצר בייצור חשמל ממקורות פוסיליים. כמובן שהשאיפה היא לייצור נקי אך בהכירנו את תחומי המחקר והטכנולוגיה הנוכחיים נשמח להבין איך ניתן להקטין את התלות ההרסנית בדלק הפוסילי (נפט, פחם וגז). קיימת מודעות שהולכת וגוברת לתוצאות-הלוואי המזיקות של הפקת אנרגיה פוסילית, כמו זיהום אוויר ואפקט החממה. ממשלות אחראיות נקטו באמצעים טכנולוגיים ומשפטיים למיתון השפעות אלו. אחד מהם הוא השקעת מאמצים וכספים בהקטנת הזיהום הנובע משימוש במקורות דלק פוסילי כמו גם השקעות בקידום מחקרי וטכנולוגי לייעול הקיים. דרך אחרת היא מעבר לשימוש נרחב יותר באנרגיה נקייה, כזו המופקת ללא תהליכי שריפת דלק. אמנם חייב להתקיים תהליך להקטנת השימוש בנפט לתעשיות פטרו כימיות, דשנים ותרופות כי הוא מזהם גדול שרווח מאוד היום, אך איננו ירוקים ו/או חסידי דת אנרגיה נקייה מתחדשת, משמע שגם סבסוד מוגזם לא רצוי והחלופות הראויות הן השקעה בחינוך, מחקר פיתוח וקידום טכנולוגי בנושא זה. איננו משלים את עצמנו, השימוש באנרגיה מלכלכת ימשיך עוד זמן והוא למעשה כורח המציאות אך יש לשאוף לכמה שיותר תהליכים בני קיימא (שמתקיימים באנרגיה מתחדשת ללא שימוש במקורות אנרגיה מלכלכים). מדינת ישראל מקטינה את התלות שלה גם בנושא האנרגיה ממקורות חיצוניים, וזה יגיע רק עם ביזור משק האנרגיה, שיכלול ניצול משאב מקומי כמו גז תוך שילוב קולטנים וייצור אנרגיה מתחדשת נקייה כמשימה לאומית ופרטנית. הנגב והערבה הם משאב לאומי, וניתן למנף אותם ע"י בניית מתקני יצור חשמל מאנרגיה נקייה ומתחדשת במיוחד סולארית. בפורום קיים מאגר מידע בכל הקשור למקורות האנרגיה הקיימים כיום, יעילותם, ניצול יעיל יותר ופחות בזבזני, השלכות על הסביבה והבריאות. נדון גם בחלופות האפשריות. קיימות טכנולוגיות זמינות וכאלו שעדיין בפיתוח. ניצול משאבי הטבע בצורה מושכלת יותר כמו גם שימוש חוזר בפסולת וניצול מי הגשם בצורה מיטבית. המזהמים הגדולים ביותר בימינו הם אמצעי התחבורה. נדון בחלופות להנעת רכבים ואמצעי תחבורה נוספים. מזהמים גדולים שכיחים נוספים הם תחנות הכוח, שבודאי לפני הקמת תחנה פחמית חדשה חייבים לבדוק את החלופות. האם מתכונן ללכוד את הזיהום הנפלט ואולי לגדל אצות. במיוחד לאחר מציאת מקורות גז בישראל, נבדיל בין תחנות כוח פחמיות ופוסיליות אחרות לגז ובמיוחד אילו של מחזור משולב. במז"מ אין צורך בקירור הטורבינות ומשתמשים בחום השיורי למחזור הפקה נוסף, לכן איננה מוקמת על קו החוף ומשאבי הקמה נדרשים קטנים מפחמית כדוגמת תחנת חגית. נמליץ על קולטני זיהום ולא רק שמירה על טמפ' יציאת מזהמים וגובה ארובות. נברר מה מתחדש בטכנולוגית תאי דלק כמו בלום אנרגיה לכיוון הקטנת זיהום ושיפור יעילות. כמו כן ננסה להבין כיצד ניתן להקטין את הקרינה האלקטרומגנטית והשדה החשמלי המהווים סכנה בריאותית. אחוז מסוים מנפח ייצור האנרגיה בעתיד צפוי להיות ממקורות אנרגיה נקייה ומתחדשת, בישראל שואפים ל-20% עד 2020 אך זה לא מספיק: ניצול אנרגיה סולרית שהיא קרינה אלקטרומגנטית שמקורה בשמש, שימושים עיקריים ליצירת חשמל ותאורה, חימום/קירור ותהליכים כימיים כמו יצירת מימן. יישומים עיקריים הם תחנות תרמו-סולאריות ומערכות פוטו-וולטאיות. אנרגית רוח שהיא למעשה המרת אנרגית תנועה (קינטית) מרוח לאנרגיה מכאנית של סיבוב להבי טורבינות רוח והפקת אנרגיה חשמלית. חייבים בבדיקת התכנות מקדימה באופן פרטני. אנרגיה מביו-מסה, הפקת ביו גזים וביו דלקים מחומרים אורגניים, שמקורם בצמחים וחיות. ביו-מסה מכילה אנרגיה אגורה מהשמש, לדוגמא הגלוקוזה שהיא תוצר הפוטוסינתזה הנוצרת מ- CO2 קרינת השמש ומים (נוצר גם חמצן). מקורות אנרגיה גיאותרמיים שמקורה בקיטור ומים חמים טבעיים להנעת טורבינות וחימום. אנרגית אדמה כלומר השימוש בטמפ´ חמות או קרות מתחת לפני המים , באדמה או באוויר שסה"כ ההעברה שלהם זולה וקלה. אנרגיה הידרו חשמלית שמתקבלת מזרימת מים עקב הפרשי גבהים והגרביטציה ומה השפעתה על הסביבה. פתרונות לאחסון אנרגיה כמו: תאים תת קרקעיים לאגירת אויר דחוס, ושילוב ננו טכנולוגיה באחסון האנרגיה העודפת. בנוסף התחזית גם של ה-EPRI היא שעד 2030 בארה"ב: יהיה השימוש בפחם ביציאה מתחנות כוח נקי, כלומר תחנות כוח משודרגות שפולטות מעט מאוד גזי חממה אם בכלל, שבהן גם מערכות ללכידת ואחסון של הגזים הללו. ייתכן ויקימו תחנות גרעיניות לייצור חשמל מבוססות Th ולא אורניום, שהיתרון שלהן שאינן פולטות גזי חממה (חסרונות קיימים גם קיימים) ורשת (Grid) תשודרג כך שתוכל לעבוד באופן יעיל יותר עם מערכות מבוזרות במיוחד של אנרגיה נקייה מתחדשת ויהיה הרבה פחות פחת בהולכה.הפורום מברר מה ניתן לעשות כדי שנוכל לשמר את האנרגיה המיוצרת, וכיצד ניתן ליעל את הצריכה, הוא מקדם טכנולוגיות מושתתות אנרגיה נקייה מתחדשת, כולל שיפורים ודרכים חכמות להקטנת ההשקעה, ויצירת כדאיות כלכלית. כמו כן נדון ונבחן את התקדמות החקיקה והרגולציה לקבלת אישורים וסבסוד הייצור של אנרגיה נקייה.יש לשאוף לניצול אנרגטי יעיל יותר ונקי יותר. להקים יותר תחנות כוח וייצור מאנרגיות נקיות מתחדשות ועל ידי כך להקטין את התלות בדלקים הפוסיליים, כורח המציאות והתשתיות מאלצים אותנו לשפר את הקיים יחד עם ביסוס חלופות טובות יותר לעתיד.גם אם תהייה פריצת דרך מחקרית וטכנולוגית בתחום השימוש באנרגיות נקיות מתחדשות, לכדאיות כלכלית במקור אנרגיה מתחדשת בצורה נקייה, יהיה כבר ברור, שהדרך היחידה לעתיד טוב יותר היא תיקון פנימי בנו כדי שהזיהום הלא רצוי לא יגיע מכיוון בלתי צפוי.
הוספת הודעה

צרף
תמונה וידיאו קובץ
קבצים המצורפים להודעה

x
הודעה מהנהלת הפורום
ייצור ביו-דיזל הינו הליך כימי מסוכן. היישום ע"י גורמים מורשים בלבד.
נציגי חברות שרצויים כאן מאוד: מעוניינים לקשור בין המידע למקצועיותכם? לחצו המשך... 
 בפורום קיימים גם: מאמרים, שאלות נפוצות, מילון מונחים וקישורים נבחרים! 
כל המלצה הניתנת בפורום גם על ידי איש מקצוע בעירבון מוגבל!

ייצור ביו-דיזל הינו הליך כימי מסוכן. היישום ע"י גורמים מורשים בלבד.

נציגי חברות: נא הוסיפו בעולמכם האישי את שם החברה, תפקידכם וקישור לאתר החברה, ניתן גם לציין בחתימה את שם החברה והתפקיד למען הגילוי הנאות אך בבקשה ללא פרסום נוסף.

יוזמה לקידום טכנולוגיות מושתתות אנרגיה נקייה מתחדשת באינדקס בעלי המקצוע והעסקים של הפורומים בשיתוף דפי זהב. חברות וגופים מוזמנים לפרסם מודעה גם בלוחות הפורום על אחריותם הבלעדית. חשוב למסור מידע אמין ולעדכן את מנהל הפורום על כל שינוי.  הפרסום בלוחות נתון לשיקול המערכת. הודעה מטעה תמחק. חל איסור על פרסום מוצרים בעמוד הפורום, ניתן לפנות למחלקת הפרסום בתפוז אנשים. לפני פתיחת כרטיס בלוחות נא עיין/י בקישור הבא.

לארוח עם פרופ` כאהן חוקר מוביל ממכון וויצמן בנושא פיתוח תאים סולריים
המשך >>

לצפיה ב-'הדיוט מבולבל לגבי מערכת סולרית'
הדיוט מבולבל לגבי מערכת סולרית
17/11/2010 | 13:57
1
141
קבלתי הצעה להתקנת מערכת סולרית על ביתי(בית פרטי)
על פניו ההצעה מאד קוסמת קבל הלוואה ההלוואה תכוסה מההכנסות במהלך 7 שנים
וא"כ רק תרוויח
אני מתקשה להבין מהאינטרנט האם באמת כדאי?
אם כלכך טוב למה הארץ לא מכוסה בגגות כאלה?
אשמח לסיוע
תודה
לצפיה ב-'דשנו בזה רבות בפורום'
דשנו בזה רבות בפורום
17/11/2010 | 21:17
90
ולכן אני מציע קודם כל לחפש את השרשורים הקודמים.

בגדול השאלה היא כלכלית נטו, לא טכנולוגית ולא אנרגטית. כנראה שעבור גג של בית פרטי זה גבולי עד לא משתלם בכלל, עבור גג של רפת / לול / בית אריזה או משהו דומה זו השקעה לא רעה אם כי סולידית מאוד - משהו בסגנון אג"ח מדינה. אם אין לך את הכסף אני אישית לא הייתי לוקח הלוואה בשביל זה - אבל היי, זה רק אני.

ברושו
לצפיה ב-'שאלה לגבי קומפוסט ביתי'
שאלה לגבי קומפוסט ביתי
14/11/2010 | 14:02
2
66
רק התחלתי להכין קופמוסט ע"י הכנסת זבל אורגני ושאריות דשא קצוץ לפח (כמו שבתמונה), הבנתי גם שכל שבוע עירבוב והפיכה עם הקילשון,,, ושאלתי האם הריח (שהולך להיות בעתיד) הוא קטסטרופלי, או שזה בגדר הסביל\סביר ... תודה
לצפיה ב-'זה התמונה של הפח 75 ליטר'
זה התמונה של הפח 75 ליטר
14/11/2010 | 14:07
1
51
העניין שאין לי תקציב לקורסים, או לקומפרסור מקצועי , לכן אני מחפש את הדרכים הפשוטות , תודה מראש
לצפיה ב-'נסה את פורום גינון'
נסה את פורום גינון
17/11/2010 | 08:35
37
יש שם הרבה חברים עם קומפוסטר פעיל ויוכלו לחלוק לך מנסיונם
לצפיה ב-'מחפשים התנדבות מאתגרת ומצילת חיים?'
מחפשים התנדבות מאתגרת ומצילת חיים?
11/11/2010 | 17:46
12
אם אתם מתאפיינים באכפתיות, באהבת אדם, ברצון לעזור לזולת, ברגישות, ובסבלנות, ובנוסף אתם  חיית אינטרנט-

אם אתם רוצים להצטרף להכשרת מתנדבים מרתקת , להנות מליווי של אנשי מקצוע בתחום בריאות הנפש ולהשתייך לנבחרת מגובשת של מתנדבים –

אנו מציעים לך מקום התנדבות לא שיגרתי, מאתגר ומציל חיים.

סהר – סיוע והקשבה ברשת היא עמותה המעניקה תמיכה נפשית ראשונית לאנשים במצוקה, הפונים דרך רשת האינטרנט.
ההכשרה להתנדבות כוללת קורס מעשיר עם נגיעות בנושאים הנוגעים לבריאות הנפש, גיל ההתבגרות ומצוקותיו, אובדנות, אמפתיה ותקשורת בין אישית ברשת.
ההתנדבות עצמה נעשית בשעות הערב מהבית.

פרטים ומילוי טופס התנדבות באתר סהר
לצפיה ב-'קורס קומפוסט'
קורס קומפוסט
11/11/2010 | 00:17
18
בואו ללמוד איך להכין קומפוסט- משתמשים בשאריות מזון כדי ליצור חומר מזין לאדמה. קומפוסט מצמצם את כמות האשפה שאנו יוצרים, ממחזר חומרים אורגנים ועוזר לגינה שלכם לגדול!
רקבובית, בתנ"ך, או קומפוסט בימינו היא דשן אורגני עשיר שנוצר מחומר צמחי שהתפרק ואפשר להחזירו לאמא אדמה ולהחיות אותה.
חשבתם פעם על האדמה/כדור הארץ כישות? איך שלא נסתכל על זה אנחנו לוקחים ולוקחים מרקמת החיים של האדמה, מה לגבי להחזיר לה קצת בחזרה??

בואו ללמוד איתנו בשלושה מפגשים מעשיים איך לעשות את הדבר הכי חשוב בתחום האקולוגי היום

מספר המקומות מוגבל במקום הפיזי, אנא הקדימו להרשם
13.12 · 19:00 - 21:00

דירת ההדגמה האקולוגית של עץבעיר
ביאליק 23, הכניסה מהכיכר לדלת הכחולה

לפרטים נוספים אייל אנגלמאיר
03-525-4196
0523-588-350
eyal@citytree.net

http://www.facebook.com/event.php?eid=109812772418...
נתראה שם!
לצפיה ב-'פנלים סולרים על גג ביתי....'
פנלים סולרים על גג ביתי....
10/11/2010 | 17:49
100
פתחנו בתהלים לקידום פרויקט של הקמת פנלים סולרים על גג ביתינו. קיבלנו כמה וכמה הצעות מחיר אך אנו מתלבטים עדיין בנוגע לסוג הפנלים וסוג הממיר.
אשמח לשמוע מחברים שיש להם נסיון עם מערכות אלו, מה סוג הפנלים, הספקים, ירידת הספקים כעבור שנים וכל דבר שיכול לעזור לנו להחליט נכון.
תודה רבה
לצפיה ב-'אנרגיות מתחדשות !!!'
אנרגיות מתחדשות !!!
09/11/2010 | 10:58
82
תעודת ניהול אנרגיה מתחדשת מציעה קורס מובנה המקיף את גוף הידע על החלק העסקי ונושאי הטכנולוגיה אשר יכולים להיות מיושמים לייעול במגזר הציבורי ובמגזר הפרטי. הקורס מאפשר רכישת ידע מעשי וכלי ניהול המבוססים על העקרונות הקיימות. כלים אלו יאפשרו ייעול התקשרויות, שיתופי פעולה וחדשנות.
הקורס מאפשר רכישת מיומנויות וידע מעשי לניצול הזדמנויות חדשות בכלכלה הירוקה העולמית המתפתחת, כולל בקיאות בשפה הטכנית של תעשיית האנרגיה המתחדשת (הן עברית ואנגלית) יכולת לנתח, לחקור, ולהתבטא במגוון הטכנולוגיות הירוקות הזמינות כיום ובעתיד הקרוב, ולממש עסקית וכלכלית סוגיות הקשורות לאנרגיה בת-קיימא.
לצפיה ב-'חשמל סולרי סרטן'
חשמל סולרי סרטן
05/11/2010 | 16:39
2
98
האם ידוע על קרינה משימוש בחשמל סולרי?
לצפיה ב-'אין קשר בין 2 הדברים'
אין קשר בין 2 הדברים
06/11/2010 | 18:40
1
57
מערכת סולארית לא פולטת קרינה, והשראה מגנטית של הממיר זהה לכל ממיר חשמלי אחר.
לצפיה ב-'טוב לשמוע!'
טוב לשמוע!
10/11/2010 | 19:01
37
לצפיה ב-'מאזן אנרגיה בדוד שמש.'
מאזן אנרגיה בדוד שמש.
01/11/2010 | 11:46
58
הדוד והקולטים מתוכננים כך שביום חורף ישראלי (עם שמש) יהיו מים חמים, ויש - בדוק.
ביום קיץ אותו דוד ואותם קולטים נותנים אותה כמות מים חמים.
אולי טמפרטורת המים החמים בקיץ גבוהה בעשר או עשרים מעלות, אבל גם המים בברזים חמים יותר כך שהשמש עושה, פחות או יותר אותה עבודה.
סביר להניח שבקיץ הקולטים מקבלים הרבה יותר אנרגיה ?
אז לאן היא הולכת ?
לצפיה ב-'האם להחזיק?'
האם להחזיק?
30/10/2010 | 21:09
1
40
האם כדאי למכור את מניית דלק אנרגיה או להשאירה אחרי תשואה של 20%  ???
לצפיה ב-'התבלבלת - השאלה שייכת לפורום בורסה ושוק ההון'
התבלבלת - השאלה שייכת לפורום בורסה ושוק ההון
31/10/2010 | 18:37
20
כאן זה פורום אנרגיה מתחדשת, ולא אנרגיה פוסילית, או פורום תמלוגים, וגם לא פורום תשובה
לצפיה ב-'אחרי שישבתי לאנשים על הראש...'
אחרי שישבתי לאנשים על הראש...
20/10/2010 | 19:07
64
http://www.ynet.co.il/articles/0,7340,L-3972312,00...
טוב, זה לא ממש אני, עם זאת, הנושא של הפקת חשמל מביו גז אולי יהפוך בנוסף לירוק, גם כלכלי (לי)
לצפיה ב-'נורות חסכוניות של סאנלייט'
נורות חסכוניות של סאנלייט
20/10/2010 | 01:17
3
37
ועד הבית קנה אצלנו נורות חסכוניות של סאנלייט עבור חדר המדרגות, אבל הן נשרפות נורא מהר (חודשים ספורים). אם זו היתה אחת או שתיים, הייתי מניח שזה מקרי, אבל הן נשרפות בהמוניהן. האם זו בעיה ידועה בסאנלייט, או שזה בגלל התדירות של ההדלקה/כיבוי בחדר המדרגות?

תודה למי שיודע
לצפיה ב-'אני מציע תבדוק איפה יושב היצרן'
אני מציע תבדוק איפה יושב היצרן
31/10/2010 | 18:40
2
16
אם זה מוצר מדבקה והייצור מבוצע בארץ האפשרויות הבלתי מוגבלות (סין) - תבין שמדובר במפעל באיכות סוג ד', כדי שיהיה מחיר תחרותי בשווקי מערב. יש נורות מאוד טובות, ומה שתיארת הוא דגם לא מוצלח.
לצפיה ב-'תודה. אילו דגמים מומלצים?'
תודה. אילו דגמים מומלצים?
31/10/2010 | 19:51
1
16
יונדאי? אוסראם?
לצפיה ב-'נורות חסכוניות, עוד מישו מוכן לתרום מניסיונו?'
נורות חסכוניות, עוד מישו מוכן לתרום מניסיונו?
06/11/2010 | 18:37
13
אוסרם פעם היו נשרפות תוך שנה, היום השתפרו. יש לי אחת עוד מעט 3 שנים. יונדאי לא ניסיתי, הייתי מצפה לאיכות טובה.
לצפיה ב-'חיבור מערכת סולארית DIY לחברת חשמל'
חיבור מערכת סולארית DIY לחברת חשמל
15/10/2010 | 20:53
6
43
שלום חברים,

אני מתכנן לבנות בעצמי מערכת ליצור חשמל סולארי. אני רוצה גם להתחבר לרשת החשמל ולמכור לחברת חשמל.
האם מישהו יודע איפה אפשר לקרוא על התהליך, איזה אישורים צריך ובאיזה סטנדרטים יש לעמוד על מנת שחברת החשמל תאשר את החיבור?

נ.ב, לפי החישובים שלי אם בונים מערכת כזאת ולא קונים אותה אפשר לעשות את זה ברבע מהמחיר שמבקשות החברות השונות.

תודה,
הבעל חתול
לצפיה ב-'תעיין באתר חברת החשמל, יש הסברים שם'
תעיין באתר חברת החשמל, יש הסברים שם
15/10/2010 | 22:02
5
20
לצפיה ב-'תודה רבה'
תודה רבה
16/10/2010 | 01:05
4
13
לעיין באתר חברת החשמל? זה כמו להגיד תחפש בגוגל. רק שבגוגל באמת יש סיכוי למצוא משהו מועיל.
בכל מקרה מצאתי את המסמך הזה: הנחיות טכניות לחיבור מערכת סולארית לרשת החשמל
אני מסיק מפה שאני צריך למצוא חשמלאי שמבין בזה, ולעבוד איתו.
אגב, אם יש פה מישהו כזה אני אשמח אם תיצור איתי קשר.
לצפיה ב-'קישור מתוקן'
קישור מתוקן
16/10/2010 | 01:06
3
18
http://www.tashtiot.co.il/%D7%90%D7%A0%D7%A8%D7%92%D7%99%D7%94-%D7%A1%D7%95%D7%9C%D7%90%D7%A8%D7%99%D7%AA/%D7%97%D7%A9%D7%9E%D7%9C-%D7%A1%D7%95%D7%9C%D7%90%D7%A8%D7%99/%D7%97%D7%99%D7%91%D7%95%D7%A8-%D7%9E%D7%A2%D7%A8%D7%9B%D7%AA-%D7%A1%D7%95%D7%9C%D7%90%D7%A8%D7%99%D7%AA-%D7%A8%D7%A9%D7%AA-%D7%94%D7%97%D7%A9%D7%9E%D7%9C/
לצפיה ב-'מחירים'
מחירים
17/10/2010 | 13:42
2
29
אני לא יודע אך הגעת לזה שהעלות היא רבע
למשל מערכת ביתית של 4KW עם פאנלים פשוטיםוממיר בסיסי  אז עלות החומר היא באיזור 50000
צריך להחתים מהנדס אזרחי + מהנדס חשמל - עלות נוספת
חייבים חשמלאי מוסמך על מנת להכין ולבצע את ביקורת חברת חשמל
יש עוד כמה הוצעות שונות בלתי מתוכננות
אחרי שתסכם את הכל תגיע למחיר גבוה מ 60000 ש"ח וזה עוד לפני התקנה.

המחירים הנ"ל מתאים ללקוח שקונה כמויות במידה ואתה קונה כמות למערכת אחת בלבד סביר להניח שהמחיר יעלה (יתקרב ל 70000 ש"ח)
והכי חשוב שאתה צריך לדעת איך להתקין את המערכת ולהיות בעל רכב מתאים להובלות הפאנלים, מנוף להרמת הפאנלים ...

מערכת כזאת בשוק מתחילה מ 70000 ש"ח (לא כולל מע"מ)
הסיכוי לחסוך כסף אינו קיים ובמקרה הטוב תצליח להגיע למחירי השוק ולא לגמור במחיר מטורף או במערכת שלא עובדת כראוי או ללא אישור חברת החשמל.

לצפיה ב-'בהחלט לא בשביל כל אחד'
בהחלט לא בשביל כל אחד
17/10/2010 | 14:21
1
20
הרעיון להזמין אלמנטים סולאריים וממיר מאיביי ולהלחים פנאלים בעצמך. האתגר הוא באמת לקבל אישור של חברת חשמל. וזה מה שאני מעוניין לבדוק, האם בעזרת חשמלאי מוסמך אני יכול לעשות את זה.
החיסכון עליו דיברתי נובע מעלות החומרים. למשל עלות האלמנטים היא בסביבות 500$ לקוט"ש 1.
לצפיה ב-'DIY'
DIY
17/10/2010 | 14:58
23
אני מעריך שאין לך סיכוי לקבל אישור למערכות ON GRID
ולגבי מערכות  OFF GRID אתה לא צריך שום אישור

בתור שלב ראשון תרכוש את המדריך של אביחי לוי
http://www.digitalpublishing.co.il/guide-solar
לצפיה ב-'חיבור עצמאי'
חיבור עצמאי
17/10/2010 | 13:41
14
אני לא יודע אך הגעת לזה שהעלות היא רבע
למשל מערכת ביתית של 4KW עם פאנלים פשוטיםוממיר בסיסי  אז עלות החומר היא באיזור 50000
צריך להחתים מהנדס אזרחי + מהנדס חשמל - עלות נוספת
חייבים חשמלאי מוסמך על מנת להכין ולבצע את ביקורת חברת חשמל
יש עוד כמה הוצעות שונות בלתי מתוכננות
אחרי שתסכם את הכל תגיע למחיר גבוה מ 60000 ש"ח וזה עוד לפני התקנה.

המחירים הנ"ל מתאים ללקוח שקונה כמויות במידה ואתה קונה כמות למערכת אחת בלבד סביר להניח שהמחיר יעלה (יתקרב ל 70000 ש"ח)
והכי חשוב שאתה צריך לדעת איך להתקין את המערכת ולהיות בעל רכב מתאים להובלות הפאנלים, מנוף להרמת הפאנלים ...

מערכת כזאת בשוק מתחילה מ 70000 ש"ח (לא כולל מע"מ)
הסיכוי לחסוך כסף אינו קיים ובמקרה הטוב תצליח להגיע למחירי השוק ולא לגמור במחיר מטורף או במערכת שלא עובדת כראוי או ללא אישור חברת החשמל.

לצפיה ב-'השוורולט וולט עולה לכותרות ולא לטובה'
השוורולט וולט עולה לכותרות ולא לטובה
15/10/2010 | 00:06
2
11
חבל שאותם בכירי מימשלו ומומחיו של אובמה לא קראו את הדיונים כאן בעבר על הרכב הזה
כבר בדיונים כאן בעבר ציינתי שאין ברכב הזה כלום ושום דבר חדש וזאת רק לפי עיון בפירסומים של GM
והינה מיתגלה המלך העירום במלוא מערומיו
זה כבר עשוי לקרב את קיצו של GM אלה אם המימשל כמו בסיפור המלך העירום ימשיך לא לראות את השטויות שבלעו סכומי כסף אדירים ומיותרים
לצפיה ב-'שברולט'
שברולט
15/10/2010 | 00:06
5
לצפיה ב-'הוולט הוא הימור'
הוולט הוא הימור
30/10/2010 | 14:10
5
אבל זה הימור טוב, ולדעתי הוא יצליח. נראה במבחן התוצאה.
לצפיה ב-'מענקים בעקבות חסכון באנרגיה'
מענקים בעקבות חסכון באנרגיה
13/10/2010 | 16:02
1
14
האם מישהו יודע איפה ניתן למצוא את רשימת המענקים והתמיכה שהמדינה מציעה בעקבות חסכון באנרגיה בתעשייה?
לצפיה ב-'חברת החשמל מציעה הסדרי תעו"ז, ויש תכנית חסכון'
חברת החשמל מציעה הסדרי תעו"ז, ויש תכנית חסכון
30/10/2010 | 14:12
5
בהסדר החסכון על כל קילו-ואט-שעה שצרכן גדול יצליח לחסוך הוא יקבל תמריץ כספי מסויים. זוהי תכנית פיילוט ללא התחייבות רחבת היקף בשלב זה.
לצפיה ב-'חברים, זקוק לעזרתכם בנוגע '
חברים, זקוק לעזרתכם בנוגע
11/10/2010 | 21:43
4
אני מחפש 2 אתרים שנותנים ביקורות על מוצרים [כמעט כל המוצרים הקיימים בשוק] בנוגע לרמת הקרצינוגניות שלהם, שימוש באנרגיה, שימוש בחומרים מזיקים, תנאי רווחה לעובדים, נזק לסביבה וכיו"ב ומעניק ציון סופי על רמת הכדאיות של המוצר מבחינה ירוקה.

אם מישהו מכיר, זה יהיה לעזר רב! אני מחפש את האתרים האלה בנרות

תודה רבה!
לצפיה ב-'עזרו לנו לדעת יותר על חיסון שפעת החזירים'
עזרו לנו לדעת יותר על חיסון שפעת החזירים
08/10/2010 | 21:33
נפתחה קומונה שבה אנשים כותבים אם היו או לא היו להם תופעות לוואי מהחיסון.
הקומונה נפתחה באופן פרטי וללא קשר לשום גוף בריאותי המצדד בחיסונים, ממשלתי, אלטרנטיבי, או בעל אופי של כת המתנגדת לחיסונים.

אנא, אם התחסנתם לשפעת החזירים בשנה זו או בשנה שעברה, כנסו לפורום וכיתבו זאת תחת אחד מהשרשורים המיועדים לכך. אתם יכולים גם להשאיר הודעה זו כאורחים ולא להזדהות בשמכם.

עזרו לנו לדעת את העובדות. ככל שיותר אנשים יכנסו ויכתבו את האמת לגביהם נדע על החיסון ותופעות הלוואי ממנו (או לא) יותר.

הכתובת של הקומונה:

http://www.tapuz.co.il/communa/usercommuna.asp?com...

בריאות שלמה

תודה.
לצפיה ב-'מה המחיר?'
מה המחיר?
06/10/2010 | 19:54
3
8
מה המחיר הסביבתי שישראל משלמת  עם כל מציאת נפט או גז?

האם המרוויחים מן המשאבים לא מחויבים לפצות את הנפגעים?
לצפיה ב-'איפה מצאו נפט בארץ?'
איפה מצאו נפט בארץ?
06/10/2010 | 23:33
2
4
את לא מתכוונת לנפט הוירטואלי של גבעות?
לצפיה ב-'והחיפושים?'
והחיפושים?
07/10/2010 | 20:44
1
3
האם להם אין השפעה סביבתית?
לצפיה ב-'זניח, יש דברים יותר גרועים'
זניח, יש דברים יותר גרועים
07/10/2010 | 22:57
3
מתן אישורי שפכים למפעלים מזהמים, בניה בלתי חוקית, אתרי השלכת פסולת לא חוקיים, הרס חופים, וזה רק קצה המזלג.

מזל שבנתיים לא מוצאים נפט, וגם לא ימצאו. אמן.
לצפיה ב-'חישוב המוליכות התרמית הנפחית (G) '
חישוב המוליכות התרמית הנפחית (G)
07/10/2010 | 11:55
6
ת"י 1045 חלק 0, מדבר על מוליכות תרמית נפחית (G) ואפילו מוגדר שנספח א' מסביר את דרך החישוב, אך לא הצלחתי למצוא את נספח א', רק את נספח ב'.
אשמח אם משהו יוכל להסביר לי את דרך החישוב של המוליכות הנ"ל.
אני מבין את דרך חישוב של ה r של כל אלמנט כולל חתך קירות. יש לי את כל המפרטים של החתכים (כולל חישובי ה r שכבר ביצעתי), כולל בידודים ומפרטי גמר.
אני יודע את אחוז גשרי הקור בכל קיר וקיר, אבל לא ברור לי איך לחשב את המוליכות הנ"ל מכל הנתונים הקיימים אצלי.
אשמח גם אם משהו יוכל להגיד לי איך זה נקרא באנגלית כי לא מצאתי שום דבר שמתיחס ל: cubic thermal conductivity או volumetric thermal conductivity וזה פשוט לא הגיוני.
אשמח על העזרה
לצפיה ב-'שאלה של מתחיל'
שאלה של מתחיל
05/10/2010 | 00:22
10
14
שלום לכולם,
אני בוגר תואר ראשון בביולוגיה וכעת מעוניין להתחיל בתואר שני שקשור לתחום המחקרי של אנרגיה מתחדשת.
רציתי לשאול כמה שאלות-
1. האם יש אפשרות ללמוד לתואר שני בתחום על סמך התואר הראשון שיש לי או שאני חייב לעשות תואר ראשון במשהו אחר (פיזיקה, למשל)?
2. איפה לומדים את זה (את מה שתציעו) ומה המסלול?

תודה!
לצפיה ב-'אנרגיה מתחדשת זו כותרת רחבה מאוד'
אנרגיה מתחדשת זו כותרת רחבה מאוד
05/10/2010 | 12:34
9
11
אספר לך מה אני מכיר:
בתחום הביולוגיה והביוכימיה יש הרבה עיסוק
1. באצות מפיקות שמן לביודיזל
2. בהפיכת צלולוזה לדלק
3. במחקר בסיסי על חלבוני הפוטוסינטזה
4. בניסיון להשתמש בחלבונים פוטוסינטטיים לאפליקציות מייצרות אנרגיה
5. בניסיון מלאכותי לחקות את תהליכי הפוטוסינטיזה
6. בשיטות למיחזור/ בליעה מוגברת של CO2 - אמנם לא בדיוק אנרגיה אבל קשור.

כמובן לצורך השתלבות בכל אחד מאלה תואר ראשון בביולויגיה זה מצוין.

בנוסף שאר המחקר באנרגיה מתחדשת (למעט גרעינית) בתמצע בארץ כמעט באופן אבסולוטי במחלקות לכימיה והנדסת חומרים, ולא בפיזיקה (למעט אב"ג), ולמיטב ידיעתי מחלקות אלו נוטות לקבל בוגרי ביולוגיה לתואר שני תוך כדי שהם מבקשות מהם השלמות כלו ואחרות.

אם יהיו שאלות יותר קונקרטיות תשאל ואני אנסה לענות.

ברושו
לצפיה ב-'תודה על תגובתך, מספר שאלות נוספות:'
תודה על תגובתך, מספר שאלות נוספות:
05/10/2010 | 23:13
8
9
אפשר להגיד שהנושאים הללו קצת פחות מושכים אותי מהמחקר הכימי (שאין לי, כרגע, ידע ונסיון מספיקים עבורו).
עם זאת, קורצים לי שני נושאים- הנסיון להשתמש בחלבוני פוטוסינתזה ולחקות את התהליך הנ"ל.
האם יש לך מושג באילו מעבדות עוסקים בכך?

בנוגע למחלקות המדויקות יותר, כמה זמן בערך אורכות השלמות כאלה? האם מדובר במשהו שניתן להשלים תוך כדי השנה, או אולי סמסטר וכדו'?

תודה על תשובותיכם
לצפיה ב-'אנסה לעזור למרות שאני קצת מחוץ לתחום שלי פה'
אנסה לעזור למרות שאני קצת מחוץ לתחום שלי פה
05/10/2010 | 23:37
7
7
קודם כל אני מצרף קומינקט של כנס שיערך במכון ויצמן בשבוע הבא ובו כמה הרצאות (או לפחות כותרות) שנראות מאוד רלוונטיות לנושאים המדוברים.
למיטב ידיעתי באוניברסיטת ת"א, פרופ' חנוך כרמלי יחד עם אחרים עובדים חזק מאוד בנסיון להשתמש בחלבוני פוטוסינטיזה לאפליקציות סולאריות ואחרות.
במידה פחותה ומדע יותר בסיסי, גם במכון ויצמן פרופ' מודי שבס יחד עם פרופ' כאהן מנסים להשתמש בחלבונים פוטואקטיביים להתקנים מוצקים.
לגבי פוטוסינטיזה "מלאכותית", אני יודע שהושא נחקר אבל לא מספיק בקיא בשמות, אם תרצה אוכל לברר ועדכן בהמשך.
לגבי ההשלמות, בדרך כלל לא ידרשו זמן ייעודי לכך אלא יקבלו אותך כתלמיד תואר שני מן המניין ויבקשו שתיקח קורסים א' ב' ו-ג'. ממילא תואר שני רובו קורסי בחירה - יפנו אותך לדברים שחסרים לך.
כמובן שהדברים נתונים לשינויים קלים תלוי בחוג הספציפי.

לדעתי ברוב המקרים גם בכימיה יקבלו אותך כמו שאתה וייבקשו השלמות תוך כדי תנועה.

ברושו
לצפיה ב-'לגבי הכנס'
לגבי הכנס
05/10/2010 | 23:56
1
5
תסתכל על הכותרות והשמות - תראה אם משהו מעניין אותך וכך תוכל ליצור קשר עם החוקרים.
כנס
לצפיה ב-'קישור'
קישור
05/10/2010 | 23:58
2
לצפיה ב-'תודה'
תודה
06/10/2010 | 00:00
2
6
מצטער, לא הבנתי איפה ומי בכנס (או, היכן הוא הקומינקט?)
לצפיה ב-'קבל ביטול'
קבל ביטול
06/10/2010 | 00:00
4
לצפיה ב-'OK קצת עדכונים ותוספות'
OK קצת עדכונים ותוספות
06/10/2010 | 13:26
7
כנראה ששגיתי כשאמרתי שיקבלו אותך לתואר שני בכימיה ללא ההשלמות. מביני עניין אמרו לי שכנראה שתאלץ להכנס דרך תואר שני במדעי החיים ואז לנסות לבצע את המחקר במעבדה של כימיה - בפועל התואר השני יהיה גם הוא בביולוגיה.

לגבי פוטוסינטיזה "מלאכותית" נתנו לי במכון ויצמן את השמות של רוני נוימן, בוריס ריבצ'ינסקי ודויד מילשטיין כולם פרופסורים במחלקה לכימיה אורגנית ומנסים בדרך כזו או אחרת לחקות את המערכת הטבעית בדרך פשוטה יותר וזולה יותר ע"מ לייצר אנרגיה מאור.

ברושו
לצפיה ב-'תחום ביולוגיה חופף עבודה על מספר תחומים'
תחום ביולוגיה חופף עבודה על מספר תחומים
06/10/2010 | 23:56
1
2
ביניהם כמו שנאמר מצב מוצק (פרופ' כרמלי, פרופ' רוזנווקס וד"ר ריכטר בת"א). פרופ' כרמלי אגב במחלקה לביוכימיה, אז מביולוגיה יש לשם מסלול סלול, עם קצת השלמות בדרך. חבר שלי עשה אצל כרמלי תואר שני ביוכימיה וננו-טכנולוגיה, אחרי תואר ראשון בביולוגיה, ועבר אחרי כן לדוקטורט בכימיה אצל וילנר בירושלים - שזה כבר כימיה נטו.

אפשר לחקור גם תהליכי ביומסה כמו ייצור דלקים מאצות, צמחים וכו'.

בכל מקרה תהליכים אנרגטיים לרב דורשים התעמקות בתחום הכימיה. אם כי בתחום הנדסה גנטית של צמחים לצרכי דלקים - המקום לביולוגים מולקולריים.
לצפיה ב-'ברושו, התגובה נועדה לאדמיטיט כמובן'
ברושו, התגובה נועדה לאדמיטיט כמובן
07/10/2010 | 22:58
8

חם בפורומים של תפוז

אירוח בנושא: מיסוי ועבודה באופן עצמאי
אירוח בנושא: מיסוי...
בתאריך 24/10 יתארח בפורום רו``ח אלירן הררי, אשר...
אירוח בנושא: מיסוי ועבודה באופן עצמאי
אירוח בנושא: מיסוי...
בתאריך 24/10 יתארח בפורום רו``ח אלירן הררי, אשר...
אירוח בנושא היבטים משפטיים בהקמת עסק או חברה
אירוח בנושא היבטים...
באירוח תוכלו לשאול על היבטים ושיקולים משפטיים...
אירוח בנושא היבטים משפטיים בהקמת עסק או חברה
אירוח בנושא היבטים...
באירוח תוכלו לשאול על היבטים ושיקולים משפטיים...
בפייסבוק שלנו כבר ביקרתם?
בפייסבוק שלנו כבר...
רוצים להיות תמיד מעודכנים במה שקורה בתפוז?
בפייסבוק שלנו כבר ביקרתם?
בפייסבוק שלנו כבר...
רוצים להיות תמיד מעודכנים במה שקורה בתפוז?

פורומים

בעלי מקצוע

רוצה לנהל את הפורום?
מוביל בתחום שלך ?

מקרא סימנים

בעלת תוכן
ללא תוכן
הודעה חדשה
הודעה נעוצה
אורח בפורום
הודעה ערוכה
מכיל תמונה