לגלישה באתר בגירסה המותאמת לסלולאר
| הוספת הודעה
הגדרות תצוגה

הגדרות עץ הודעות

מאפייני צפייה

הצג טקסט בתצוגה
הצג תגובות באופן
עדכן
79617,961 עוקבים אודות עסקים

אודות הפורום קניין רוחני ופטנטים

הפורום לא פעיל

לצפיה ב-'גניבת רעיון'
גניבת רעיון
10/03/2015 | 17:50
10
511
שלום, אני עובדת בחודשים האחרונים על משחק אפליקציה חדש. אני משקיעה בכך שעות עבודה ומחשבה רבה, וזהו רעיון מקורי שלי. יש לי חבר טוב שהוא מעצב ואני סומכת עליו בעיניים עצומות, אך מתכנת עלי להביא מבחוץ. אני רוצה לקבל הצעת מחיר אך יש בי חששות רבות שברגע שאחשוף בפני המתכנת את הרעיון שלי, הוא יגנוב לי אותו. מה עלי לעשות על מנת להבטיח שלא יקרה מצב שכזה? אולי אני קצת פרנואידית, אך בכל אופן אני מעדיפה לנקוט בכל אמצעי הזהירות...
לצפיה ב-'אל תסמכי גם על המתכנת'
אל תסמכי גם על המתכנת
11/03/2015 | 10:04
5
148
מזכיר לי חבורת סטודנטים שעשו פרוייקט גמר כשלמדתי בספיר, השופטים שהציגו בפניהם את האפליקציה גנבו אותה. אי אפשר לסמוך על אף אחד. איך אפשר באמת להגן על עצמך כשזה עדיין בגזרת רעיון?
לצפיה ב-'פשוט לא להאמין!'
פשוט לא להאמין!
11/03/2015 | 10:32
132
ואני עוד חשבתי שאני סתם פרנואידית 
לצפיה ב-'לא צריך להגזים'
לא צריך להגזים
11/03/2015 | 12:19
3
128
אך אם את כל כך מודאגת, את יכולה להחתים את המתכנת על הסכם סודיות או משהו בסגנון... בטח אפשר למצוא נוסחים טובים ברחבי הרשת. חוזה כזה בינך לבינו שישמור על זכויותיך. זה כמובן לא מענה מקצועי כי אני לא איש מקצוע, אבל זו דעתי האישית.
מעבר לכך, אני חושב שהמתכנת לא ירצה להסתבך בצורה כזו. חברים- צריך לסמוך קצת יותר על אנשים. דיי לחשדנות 
לצפיה ב-'בעיקרון הסוד הוא'
בעיקרון הסוד הוא
11/03/2015 | 13:54
2
133
פשוט ללכת עד הסוף, לשמור על האינטרסים של כולם. 
לא ליצור מצב שמישהו יצא. קשה להוציא סטארטאפים לבד, צריך עבודת צוות, ואתה צריך שהצוות שלך יילך איתך עד הסוף. לא רק מהפחד שיגנבו ממך "השראה" אלא גם כי זה אף פעם לא כדאי להחליף מעצב/מתכנת באמצע
לצפיה ב-'הלוואי שזה היה כל כך פשוט...'
הלוואי שזה היה כל כך פשוט...
12/03/2015 | 13:08
1
74
וחשוב לי להדגיש שעדיין לא יצאתי לדרך. עדיין לא בחרתי במתכנת, וזאת בשל העובדה שאני כל כך חוששת לחשוף אנשים זרים לרעיון שלי...
לצפיה ב-'אז הוא ישאר רעיון...'
אז הוא ישאר רעיון...
12/03/2015 | 17:45
32
לצפיה ב-'הסכם סודיות זה סטנדרטי לגמרי בתעשיה הזו.'
הסכם סודיות זה סטנדרטי לגמרי בתעשיה הזו.
12/03/2015 | 21:17
76
בנוסף, המלצות אישיות (אני מבין שמדובר על מתכנת פרילאנסר ולא על בית תוכנה) הם הכלי הטוב ביותר שיש לפרילאנסר לשווק את עצמו. הכי טוב יהיה לך לבחור מישהו על סמך המלצות אישיות ממישהו שאת מכירה. אם אין חיה כזו אפשר ורצוי לבקש מהמתכנת המלצות מלקוחות קודמים שלו. זה יתן לך מושג לא רק לגבי האמינות אלא גם לגבי המקצועיות שלו.
שיהיה בהצלחה.
לצפיה ב-'עשי אותו שותף !'
עשי אותו שותף !
14/03/2015 | 06:59
1
41
כן, יש NDA אבל כל חוזה יכול להיות מופר בהמשך. (לצערי אני למוד נסיון) .
אבל שותף זה אחרת - - שווה לו!

יש לי מיליון רעיונות ודברים מהממים ותמיד יהיה איזה סיני שיעשה את זה טוב יותר וברבע מחיר. מה שהיום ייחודי - מחר זה עתיקות. נסי להוריד פרוייקט לחו"ל שהוא קצת שונה מהמטרה, ואח"כ כשי שינוי למטרה שלך.

לצפיה ב-'תודה לכולם על העצות! '
תודה לכולם על העצות!
15/03/2015 | 18:04
21
מקווה שיהיה בסדר 
לצפיה ב-'הגנה על רעיון'
הגנה על רעיון
30/03/2015 | 17:48
30
שלום,

אכן, קיימת בעייתיות מסוימת בהגנה על רעיון שטרם זכה לדרך ביטוי מסוימת משל עצמו, שכן ההגנה של זכויות יוצרים אינה חלה על עצם הרעיון אלא על דרך ביטוי מסוימת שלו.

עם זאת, ישנן אפשרויות הגנה שכן עומדות בפנייך, ביניהן, החתמת הצד הנחשף לרעיון (כל צד שהוא, בין אם מדובר במתכנת ובין אם במעצב) על הסכם לשמירת סודיות (NDA), ככל שהדבר אפשרי עדיין. אמנם הסכם זה אינו מקנה לך ביטחון מלא (משום שיש דרכים לעקוף אותו) אך הוא עדיף על לא-כלום.

בנוסף, אם הרעיון שלך מהווה המצאה שניתנת לרישום כמדגם (לגבי עיצוב מסוים) או אף כפטנט, כדאי לבחון בהקדם האפשרי את אפשרות הגשת בקשה לרישום עוד לפני הצגת הרעיון לאחרים (ישנם פתרונות לרישום בעלויות לא גבוהות).
אם הרעיון שלך יעמוד בקריטריונים לרישום, הפטנט או המדגם יירשמו על שמך ויהוו הגנה משמעותית. כמו-כן, פטנט או מדגם רשום יעניק לך התייחסות רצינית יותר מצד משקיעים פוטנציאלים עתידיים. כדי לקבל הבהרות בנוגע לאפשרויות העומדות בפנייך וכן בנוגע להליכי הרישום, מומלץ להתייעץ עם עורך דין או עורך פטנטים המתמחה בתחום.

בהצלחה,
דניאל
לצפיה ב-'תמחור רעיון עיצובי'
תמחור רעיון עיצובי
10/03/2015 | 16:29
66
בהמשך לשאלה הבאה שנשאלה בפורום ביום 10.03.15:

שלום, 
אשמח לקבל עזרה בנושא תמחור לרעיון.
לאחרונה נפגשתי עם נציגי חברה גדולה שמעוניינים לרכוש ממני כארבעה רעיונות למוצרים שהצגתי להם. מדובר על מוצרים לבית ולמטבח, אני למעשה יכולה לספק רק המחשה ויזואלית של הקונספט אבל לא הרבה מעבר לזה (כי הרקע שלי הוא עיצוב גרפי בלבד). העניין הוא שאני אמורה לספק להם הצעת מחיר ואין לי שמץ של מושג מה סדר הגודל שאפשר לדרוש עבור רעיון? הרבה תודה אם תוכלו לעזור...
מאיה

להלן התשובה:

מאיה שלום,

ראשית, לעניין הענקת הזכויות ישנן מספר אפשרויות: מכירה של כל הזכויות, מתן רשיון בלבד (בלעדי או לא בלעדי), הקמת שותפות, ועוד.
בהתאם לאפשרויות אלה יש לשקול את סוג התמורה: תשלום גלובאלי חד פעמי, תשלום שחלקו גלובאלי וחלקו מותנה במכירות (כגון: אחוזים מהמכירות), שותפות בהוצאות ובהכנסות וכד'.
לגבי שיעור התמורה, אין תשובה חד-משמעית. הדבר תלוי במספר פרמטרים וביניהם, פוטנציאל ההכנסות והרווחים מהרעיון לאחר הוצאתו לפועל ועוד. לצורך קבלת הערכה של כדאיות או שווי כלכלי, מוצע להיעזר בבעלי מקצוע בתחום הרלוונטי ו/או בכלכלן על מנת להעריך את הפוטנציאל הטמון ברעיון זה.

בכל מקרה, חשוב מאד שהרעיון שלך יהיה מוגן באופן כזה שלא ניתן יהיה ליטול אותו ממך כדין. הרי ככלל אין הגנה של זכויות יוצרים על רעיון אלא רק על דרך ביטוי מסוימת שלו.
אם הרעיון שלך מהווה המצאה שניתנת לרישום כמדגם (לגבי עיצוב מסוים) או אף כפטנט, מוצע לך לבחון בהקדם האפשרי את אפשרות הגשת בקשה לרישום.
אם מדובר ברעיון מסחרי שאינו ניתן לרישום, וככל שהדבר עדיין אפשרי, יש להחתים את הצד הנחשף לרעיון על הסכם לשמירת סודיות (NDA). הסכם שכזה אינו מקנה לך ביטחון מלא (משום שניתן לעקוף אותו ללא קושי רב) אך הוא עדיף על לא-כלום.

בהצלחה,
דניאל
לצפיה ב-'חזרה לפעילות.'
חזרה לפעילות.
09/03/2015 | 23:56
1
33
שלום רב, 

שתי שאלות פרטניות רלוואנטיות לחברתנו, אשר על שמה מספר בקשות ורישומי פטנט: 

1. ביחס לפטנט רשום בארה"ב ובסין, לא משולמות זה זמן אגרות חידוש תקופתיות עקב אי פעילות החברה והיעדר מימון. האם אפשרי ובמה כרוך סגירת הפער וחידוש ההגנה עת החברה חוזרת לפעול ועם מקורות מימון? 

2. לפטנט בתוקף בארה"ב, האם ניתן להרחיב את הרישום למדינות נוספות שנזנחו לאחר הירידה לשלב התהליך הלאומי, בטרם הסתיים הרישום (אירופה, למשל)? 

בהתאם לתשובות, ברצוננו לפעול. 

בברכה,
לצפיה ב-'החזר לתוקף של פטנטים ובקשות פטנטים שנזנחו'
החזר לתוקף של פטנטים ובקשות פטנטים שנזנחו
10/03/2015 | 16:07
20
מיקי שלום,

בתשובה לשאלה הראשונה בדבר החזר לתוקף של פטנטים רשומים:
בכל מדינה ומדינה קיימים הסדרים פרטניים ושונים להחזר לתוקף של פטנטים. ככלל, המדיניות בסין קשוחה למדי ואם חלפה יותר מחצי שנה מהמועד לתשלום אגרת החידוש, הסיכויים להחזיר לתוקף - נמוכים. הגישה בארה"ב הינה גמישה יותר ולעיתים ניתן להחזיר לתוקף פטנטים שנזנחו גם כעבור שנה או שנתיים.
בתשובה לשאלה השנייה – ככל הנראה הדבר איננו אפשרי. יש לשקול את האפשרות להחזר לתוקף בכל הטריטוריות בהן נזנחו הבקשות.

כמובן שבהעדר פרטים מדוייקים לא ניתן לתת תשובות חד משמעיות ולכן צריך לקחת תשובות אלה בערבון מוגבל, לא להסתמך עליהן אלא בכפוף לייעוץ ספציפי לאחר בדיקת הפרטים.

בהצלחה,
דניאל
לצפיה ב-'שמירה על פרטיות ברישום סימן מסחר?'
שמירה על פרטיות ברישום סימן מסחר?
04/03/2015 | 10:19
1
42
שלום,

אני מעוניין לרשום סימן מסחר על שמי כאדם פרטי. מעט מדאיגה אותי העובדה שבכל פעם שיעשו חיפוש בגוגל של שמי יופיעו כל הפרטים של הסימן מסחר, כולל כתובת, מספר ת.ז. וכדומה. האם ישנה דרך לרשום סימן מסחר ועדיין לשמור על פרטיות?

בתודה מראש, 

שיפי

לצפיה ב-'רישום סימן מסחר בפנקס סימני המסחר'
רישום סימן מסחר בפנקס סימני המסחר
05/03/2015 | 10:09
13
שלום,

פנקס סימני המסחר הינו פנקס ציבורי ופומבי. יש חשיבות רבה לכך שהפנקס הינו פנקס פומבי, בין היתר, בשל הצורך של הציבור לדעת למי משויך סימן מסחר מסוים (כלומר, מיהו הבעלים של אותו סימן). כמו-כן, על מנת לשמור על סימן מסחר רשום מפני טענות לביטולו, יש לדאוג לעשות בו שימוש. רק שימוש של בעל הסימן הרשום עצמו (או מי שנרשם כבעל רשות מטעמו) יהווה שימוש כנדרש.
לכן, רישום הפרטים הנכונים של בעל הסימן (או בעל רשות השימוש) הינו מחויב המציאות.

בהצלחה,
דניאל
לצפיה ב-'שם מסחרי - איך נרשמים?'
שם מסחרי - איך נרשמים?
03/03/2015 | 14:34
1
15
היי
אני מעוניינת לרשום שם מסחרי ורוצה לדעת את כל שלבי ההרשמה ועלות כוללת לביצוע תהליך זה.

תודה רבה
לצפיה ב-'רישום סימן מסחר'
רישום סימן מסחר
05/03/2015 | 10:05
10
שלום,

רישום סימן מסחר הינו הליך מורכב בעל מספר שלבים, אשר ראשיתו בהגשת בקשה לרישום סימן מסחר. הבקשה תיבחן על-ידי בוחן סימני מסחר לאחר פרק זמן שאורך כיום כשנה ומעלה (ניתן להגיש בקשה לזירוז הבחינה בהתאם לעמידה בתנאים מסוימים). אם הועלו השגות על-ידי הבוחן, יש להשיב להשגות ובמקרה הצורך ניתן לנהל הליך דיון מול רשם סימני המסחר. לאחר שהסימן יקובל על-ידי מחלקת סימני המסחר, הוא יפורסם על מנת לתת הזדמנות להתנגדויות של צדדים שלישיים. אם לא הוגשה התנגדות במשך שלושה חודשים ממועד הפירסום, יירשם הסימן.
תקופת ההגנה על סימן מסחר רשום הינה 10 שנים.
עם הגשת בקשה יש לשלם אגרה לרשויות. סכום האגרה משתנה כתלות במספר הסוגים ("הקטגוריות") לגביהן מבקשים את הרישום.

בהצלחה,
דניאל
לצפיה ב-'לקיחת מוצר שקיים בשוק ושידרוגו'
לקיחת מוצר שקיים בשוק ושידרוגו
27/02/2015 | 17:30
1
30
שלום!
יש לי שאלה שאשמח לתשובה מפורטת עליה.
כבר כמה שבועות שיש לי רעיון לקחת מוצר שכבר קיים (לא אפרט מהו) ולהוסיף לו סגולה מסויימת שעוד לא קיימת (לפחות ממה שאני יודע, ודיי חיפשתי לראות אם זה קיים).
עכשיו לשאלתי-
איך עלי להוציא לפועל את המוצר ה"משודרג" ?
אני חשבתי ללכת לחברה שמייצרת את המוצר הזה ולהציע לה את הרעיון תמורת אחוזים (בהנחה והם יתלהבו מהרעיון כמובן)
אבל אז חשבתי לעצמי...
למה שאותו מנכ"ל או כל אחד שאדבר איתו שהוא בכיר בחברה המסוימת הזו לא יאמר לי "לא, לא מעוניינים" וילך לעשות זאת בעצמו?
איך אני יכול להגן על הרעיון הזה ובעצם להגיע למצב שבו אני מוציא אותו לאור?
אילו סיכונים עלולים להופיע בפניי שאני צריך להזהר מהם?
מהו התהליך שיעזור לי לגלות אם המוצר הזה באמת שווה?
אם הייתם אני, ממה הייתם נזהרים במהלך הדרך?

תודה רבה, כל תשובה מוערכת! (:
לצפיה ב-'הגנה על רעיון לפני הצגתו למשקיעים'
הגנה על רעיון לפני הצגתו למשקיעים
05/03/2015 | 09:53
27
שלום רב,

החשש אותו הנך מתאר הינו חשש מובן ונפוץ בקרב ממציאים, ובעיקר בקרב אלו המחפשים להציג את הרעיון שלהם למשקיעים פוטנציאלים. ככלל, דיני זכויות היוצרים לא מגינים על "רעיון" כשלעצמו אלא רק על דרך ביטויו המסוימת. עם זאת, ישנן דרכים אחרות להגנה על רעיון אותו הנך מעוניין להציג למנכ"ל החברה או לכל משקיע פוטנציאלי. בין היתר, החתמתו על הסכם סודיות (NDA) הכולל הצהרות ו/או התחייבות מקובלות שלא יעשה שימוש כלשהו ברעיון שחשפת בפניו. שים לב, הסכם שכזה לא יקנה לך ביטחון מלא (מי שירצה - יוכל למצוא דרך לעקוף אותו) אך הוא הפתרון המתאים ביותר בנסיבות שכאלה (בעיקר אם מדובר ברעיון שאינו ניתן לרישום, כפי שיוסבר).

לחילופין, אם הרעיון שלך לגבי המוצר מהווה המצאה שניתנת לרישום כפטנט (או לרישום כמדגם לגבי עיצוב מסוים), מומלץ להקדים הגשת בקשת רישום פטנט/מדגם לפני הצגת הרעיון לאחרים (ישנם פתרונות לרישום בעלויות לא גבוהות). כך, תהיה לך הגנה משמעותית ואף תזכה להתייחסות רצינית יותר מצד אותו מנכ"ל חברה או מצד כל משקיע פוטנציאלי אחר. בפן זה, מומלץ לבדוק האם הרעיון שלך לגבי המוצר אינו מיושם כבר בשטח וגם אם אינו מיושם – האם פורסם כבר בעבר (המצאה שכבר פורסמה ככלל אינה ראויה להירשם כפטנט או מדגם). חיפוש עצמאי במנועי חיפוש, כפי שציינת, הינו אפשרות אחת, כאשר ניתן גם להיעזר בגופים הנותנים שירותי חיפוש פטנטים. אם אפיק זה מתאים ואם לא נמצאה המצאה דומה, רצוי להתייעץ עוד בשלב הראשוני עם עורך פטנטים ו/או עורך דין המתמחה בתחום, שכן הוא יכול להאיר ולייעץ על דרכי ההגנה על ההמצאה באמצעות רישומה כפטנט וכן לסייע בהבהרת הליכי הרישום.

בהצלחה,
דניאל
לצפיה ב-'האם ניתן לדרוש זכויות יוצרים'
האם ניתן לדרוש זכויות יוצרים
24/02/2015 | 16:52
1
23
חשבתי על דרך לכתוב את הטקסט של חמישה חומשי תורה בצורה שתקל על סוג מסויים של קוראים.
אם אני מקליד את הטקסט של חמישה חומשי תורה בצורה שונה בלבד - האם ניתן לדרוש זכויות יוצרים על דבר כזה?
לצפיה ב-'הגנת זכויות יוצרים על עיצוב טקסט'
הגנת זכויות יוצרים על עיצוב טקסט
26/02/2015 | 09:52
19
שלום רב,

אכן ניתן לקבל הגנה של זכות יוצרים על עיצובו של טקסט, וזאת בתנאי שהעיצוב עומד בקריטריונים הקבועים בחוק זכות יוצרים ביחס ליצירה. בין היתר, על העיצוב להיות מקורי. בנוסף, אם בכוונתך להשתמש בגופן מקורי, יכול שגופן זה אף הוא יזכה להגנה של זכות יוצרים ביחס לשימוש בו כשלעצמו. כלומר, במקרה זה הטקסט עצמו כמובן אינו יכול להיות מוגן בזכויות יוצרים ואילו דרך הביטוי בה תבחר, היינו העיצוב או הגופן היצירתי והמקורי - כן יהיו מוגנים.

כמו-כן, כדאי ומומלץ לשקול את האפשרות לבקש הגנה של רישום מדגם (לפי פקודת הפטנטים והמדגמים) על הצורה ו/או העיצוב בו הינך מעוניין.

בהצלחה,
דניאל
לצפיה ב-' פתיחת חברת סטרפ אפ ורעיון מהפכני.'
פתיחת חברת סטרפ אפ ורעיון מהפכני.
25/02/2015 | 21:09
2
34

שלום לכם.
אני הייתי רוצה באופן כללי שתפנו אותי לחומר בקשר ליזמות (הרצאות, מאמרים, כתבות) כל חומר טוב, עכשיו לעניין עצמו האם פתיחת עסק היא בהכרח סיכון? ועדיף ודם כל לציבור ידע בתחום ורק אז לחשוב על הכיוון הזה?, את זה אני אומר בגלל שיש לי רעיונות לדברים ממש מיוחדים ואפילו פרוצי -דרך בתחום מסיום משמעותי מאוד.

, אבל אני מפחד שיקחו לי את הרעיון האם פתיחת חברה על שמי יכול לעזור לי  להגן על רעיון ועל בלעדיות?, מה הסיכונים הכרוכים בפתיחת עזק שכזה?, שהדגש הוא טכנלוגיה ( אפלקצות ,אתרים, ועוד תחומים כאלו) ונושא שני ציוד- רפואי שזה הפריוקטים היותר גדולים.

עוד שאלה אם אני שמרתי את כל החומר שלי במחשב ( כולל בדיסק) ויש לי גם עדיות גם כאלו הם בעלי שם זה יכול לעזור לי שלא יגנבו את הרעיון? מה הדרך הטובה ביותר כדאי לנגן על רעיון מהפכני? ובכלל? עוד דבר האם יש חברות שמטפחות יזמים צערים? שמעתי על אתר בשם "תנופה" משהוא כזה של אבינעום שהם רציינים ויש להם כל שנה קרוב לאלף בקשות מה דעתך?
זה יכול לעזור?, האם כדאי לי לפנות לעורך דיו יש לזה משמעות? ומה כדאי לי למסור לעורך דין מחשש שיפגע  בי  וימסור את אותו רעיון ( ממש גדול ומשמעותי מאוד מאוד) או יקח אותו לעצמו? אני ממש חושש.

עוד דבר אם אני התכתבתי אם אדם ברש וספרתי לו הרעיון במטרה שנקדם אותו  ביחד ויש לי את כל השיחה איתו זה יכול לשמש לי הגנה מסיומת או בכלל הגנה טובה?,כי באופן כללי אני מאוד סמוך עליו ממש הרבה אבל רוצה להיות בטח במאה -אחוז.
מחכה לתשובות בברכה נתנאל.

לצפיה ב-'הגנה על רעיון'
הגנה על רעיון
05/03/2015 | 09:50
1
26
שלום רב,

פתיחת עסק, כמו כל דבר אחר, טומנת בחובה סיכונים כמו גם יתרונות. כמובן שרצוי שיהיה לך ידע בתחום בו אתה מתכנן לפתוח עסק, עם זאת, אם יש לך רעיון ואין לך ידע ו/או דרך ליישמו, כדאי לשקול יצירת שיתופי פעולה עם מומחים שונים בתחום בו אתה מעוניין לעסוק ויחד לפתח את העסק ו/או הרעיון.
פתיחת חברה כשלעצמה לא נועדה להגן על הרעיון שלך ולתת לך בלעדיות בו. הגנה של זכויות יוצרים אינה חלה על רעיון בפני עצמו. לפי תיאורך, יכול מאוד כי הרעיון שלך ייחשב להמצאה שניתנת לרישום כפטנט או כמדגם (לגבי עיצוב מסוים). לכן, ההגנה הראויה ביותר על הרעיון תהיה הגשת בקשת רישום פטנט/מדגם לפני הצגת הרעיון לאחרים (ישנם פתרונות לרישום בעלויות לא גבוהות). אם הרעיון שלך יעמוד בקריטריונים לרישום, הפטנט או המדגם יירשמו על שמך ויהוו הגנה משמעותית. כמו-כן, פטנט או מדגם רשום יעניק לך התייחסות רצינית יותר מצד משקיעים פוטנציאלים עתידיים. מומלץ בהחלט לפנות לעורך דין או עורך פטנטים המתמחה בתחום, שכן ביכולתו לייעץ לך על דרכי ההגנה על ההמצאה באמצעות רישומה כפטנט, ולבאר בפניך את הליכי הרישום.

לגבי הגנה על הרעיון שלך מפני אותו אדם עימו התכתבת, שמירת שיחה (באמצעים כלשהם), אינה מהווה ראיה חזקה במיוחד ועל כן רצוי לנסח הסכם סודיות ולהחתים אותו. הסכם שכזה כולל הצהרות והתחייבויות על-פיהן אותו אדם יתחייב שלא לעשות שימוש כלשהו ברעיון שחשפת. כמובן שהסכם זה אינו מהווה הגנה מוחלטת, אך לעת עתה וכל עוד אין רישום, הוא עדיף מלא כלום.

בהצלחה,
דניאל
לצפיה ב-' תודה על המענה המופרט.'
תודה על המענה המופרט.
05/03/2015 | 13:05
13
עזרת לי.
לצפיה ב-'רעיון לאתר לפני בנייה'
רעיון לאתר לפני בנייה
24/02/2015 | 16:52
1
22
שלום
יש לי רעיון לבניית אתר, אתר שככל הידוע לי אין בנמצא
שאלתי היא: איך ניתן למנוע מאתרים אחרים שיעתיקו את הרעיון
כמו לדוגמא אתרי השוואות מחירים שצצו לצד אתר זאפ
תודה מראש
לצפיה ב-'הגנות קניין רוחני על רעיון לאתר אינטרנט'
הגנות קניין רוחני על רעיון לאתר אינטרנט
25/02/2015 | 18:06
25
שלום רב,

דיני הקניין הרוחני ככלל וזכויות היוצרים בפרט אינם מקנים הגנה על רעיון אלא על דרך ביטויו או יישומו. אתר של רשת חברתית אינו יכול לקבל הגנה על עצם הרעיון של הקמת אתר לרשת חברתית. אולם ישנן דרכים שונות להגנה על קניין רוחני באתר אינטרנט, ביניהן הגנה של זכות יוצרים על אלמנטים מסוימים באתר, כגון תכנים או תמונות מקוריות, עיצוב מקורי, תוכנה המפעילה את האתר ועוד. להרחבה, ניתן לעיין בתשובתי הקודמת בעניין "הגנות קניין רוחני על אתר אינטרנט" בפורום זה.

בהצלחה,
דניאל
לצפיה ב-'תמונות של סלבריטאים'
תמונות של סלבריטאים
24/02/2015 | 16:51
1
20
הי,
אני רוצה לבנות אתר (קיימים כאלו בחו"ל) של אביזרי אופנה. האביזרים דומים מאוד לאביזרים שנראו על סלברטאים שונים בעולם. האם ניתן לשים תמונות שלהם באתר שלי? בהתחשב שאני מצהירה שהם לא הצטלמו ולא אישרו את המוצר שאני מוכרת והמוצרים אך ורק בשהשראת האופנה שלהם ולא אחד לאחד.
לצפיה ב-'שימוש בתמונות של מפורסמים לצרכים מסחריים'
שימוש בתמונות של מפורסמים לצרכים מסחריים
25/02/2015 | 18:04
18
שלום,

ככלל, חל איסור על שימוש בתמונות של מפורסמים לצרכים מסחריים, ללא קבלת רשות. על פי דין, קיימת למפורסמים זכות כלכלית לעשות שימוש בלעדי בדמותם לצרכי פירסום.
בנוסף, שימי לב כי כאשר עושים שימוש בתמונה שצילם אחר, אין די במתן קרדיט לצלם אלא יש לקבל את רשותו. רשות איננה נדרשת במקרים ספציפיים הנכנסים לקטגוריית שימוש הוגן לפי חוק זכות יוצרים (בין היתר, לימוד עצמי, מחקר, ביקורת, סקירה, דיווח עיתונאי ועוד). בגדרי מקרים אלו לא נכלל שימוש לצרכים מסחריים ולמטרות רווח.

בהצלחה,
דניאל
לצפיה ב-'המצאת משחק'
המצאת משחק
15/02/2015 | 09:42
1
28
שלום רב, רציתי לשאול לגבי המצאת משחק. 
הבן שלי בן 15 המציא משחק ואף ניסה אותו עם ילדים אחרים בני גילו הם אהבו.
איך אני יכולה לקדם את זה? האם לפנות קודם לחברות שבתחום (כמו:קודקוד..)
או קודם רישום פטנט? מה עושים? אשמח אם תוכל לפרט לי.
תודה רבה!!!
לצפיה ב-'הגנות קניין רוחני על משחקי קופסא'
הגנות קניין רוחני על משחקי קופסא
17/02/2015 | 10:13
94
שלום רב,

על משחק יכולה לחול הגנת זכות יוצרים. הגנה זו יכולה לחול על מרכיביו השונים של המשחק, ככל שהם מהווים יצירות מקוריות. למשל, לוח המשחק עשוי להיות מוגן כיצירה אמנותית או כיצירה ספרותית או כשילוב של שתיהן ואילו כלי המשחק עשויים להיות מוגנים כיצירה אמנותית.
כמו-כן, ככל שהמשחק (או חלקים ממנו) הוא בעל חדשנות ומקוריות, קיימת האפשרות לרשום עליו מדגם ובאמצעותו להגן על עיצובו וצורתו החיצונית מפני העתקה. להבדיל מזכויות יוצרים, זכויות המדגם נרשמות בישראל במרשם ממשלתי (בדומה לפטנט).

על-פי רוב, משחק קופסא כשלעצמו לא ייחשב לאמצאה כשירת פטנט (התנאים הקבועים בחוק הפטנטים שעל-פיהם אמצאה תיחשב לכשירה לרישום כפטנט הינם: קיומו של מוצר או תהליך בכל תחום טכנולוגי שיש בו חידוש, תועלת, אפשרות לשימוש תעשייתי והתקדמות המצאתית). במקרה זה לא בטוח כי תנאים אלו נענים, אך כמובן, יש לבחון את הדברים לגופם.

בברכה,
דניאל
לצפיה ב-'קניית זכויות של סיפור חיים ליצירת סרט קולנוע'
קניית זכויות של סיפור חיים ליצירת סרט קולנוע
27/01/2015 | 13:31
1
49
כמה מקובל לשלם עבור סיפור חיים שמתבססים עליו בסרט קולנוע?

הסיפור כבר נכתב כספר, בעלת הסיפור מעוניינת בעיבודו לסרט
אך לא ברור כיצד לשלם עבור כך.
סכום גלובאלי חד פעמי?
אחוזים מכל הקרנה? (היא לא משקיעה כספית מאומה)
מה מקובל?

תודה רבה!
לצפיה ב-'זכויות על סיפור חיים'
זכויות על סיפור חיים
11/02/2015 | 17:25
19
שלום,

שאלתך הינה שאלה כללית ביותר והתשובה לה תלויה במשתנים רבים.
אם נשווה את הסוגיה לסופר שעושה הסכם עם הוצאה לאור, הרי שככלל, בהסכמים מסוג זה, ההוצאות לאור דורשות ומקבלות את זכויות הבעלות בספר, ואילו הסופר נותר בדרך כלל עם תמלוגים מהמכירות. אולם גם לכלל זה יש חריגים ובמקרים מסויימים הסופר מקיים שותפות מלאה (חלוקה שווה בהכנסות ובהוצאות, למשל).
אין הדבר בהכרח מקביל לנעשה בתחום הקולנוע ועל כן מומלץ לבחון את השאלה עם גורמים בתחום.

בברכה,
דניאל
לצפיה ב-'באילו אמצעים כדאי לי להגן על הרעיון סטארטאפ שלי'
באילו אמצעים כדאי לי להגן על הרעיון סטארטאפ שלי
11/01/2015 | 10:54
2
103
לפני שאני מציג אותו למשקיעים פוטנציאלים.
אשמח לפרטים והרחבה של מה הפעולות כולל מתי אני צריך להעזר בעורך דין
תודה
לצפיה ב-'הגנה על רעיון לסטארט אפ'
הגנה על רעיון לסטארט אפ
13/01/2015 | 01:36
38
שלום רב,
ככלל, ישנן שתי דרכים להגן על הרעיון:
1. לא לספר אותו לאף אחד. זו הדרך הבטוחה ביותר.
2. החתמת המשקיעים על NDA (הסכם סודיות).
החתמה על NDA אינה מספקת פתרון משולם, הן בשל העובדה שלפעמים ניתן לעקוף את ה- NDA, והן בגלל שחלק מהמשקיעים אינם מסכימים באופן עקרוני לחתום על הסכמים כאלה.
עם זאת, זה כיום הפתרון הטוב ביותר בנמצא. 
יצויין, שעל הרעיון ככזה לא ניתן להגן באמצעות רישום פטנט / זכות יוצרים, שכן זכויות מעין אלה ניתן לרשום רק בשלב מאוחר יותר.
אם אתה כבר בשלב בו אתה פונה למשקיעים - אני ממליץ לך להיוועץ בעו"ד המתמחה בתחום של השקעות בטארט אפים כבר בשלב הנוכחי (האם כבר הקמת חברה? האם אחריותך מוגבלת? האם תדע איך להגן על עצמך מול משיקע? בכל מקרה, אל תעז לחתום על שום מסמך - כולל מזכר עקרונות / term sheet - בטרם תיוועץ בעו"ד מטעמך).
בברכה,
עמית
לצפיה ב-'הגנה על רעיון לפני הצגתו למשקיעים'
הגנה על רעיון לפני הצגתו למשקיעים
19/01/2015 | 09:47
60
שומרון שלום,

כעיקרון, אין הגנה של דיני זכויות יוצרים על "רעיון" בפני עצמו אלא רק על דרך ביטויו. אולם, אם מדובר בהמצאה שניתנת לרישום כפטנט (או לרישום כמדגם לגבי עיצוב מסוים), מומלץ להקדים הגשת בקשת רישום פטנט/מדגם לפני הצגת הרעיון לאחרים (ישנם פתרונות לרישום בעלויות לא גבוהות). כך, תהיה לך הגנה משמעותית ואף תזכה להתייחסות רצינית יותר מצד המשקיע. אם אפיק זה מתאים, רצוי להתייעץ עוד בשלב הראשוני עם עורך פטנטים ו/או עורך דין המתמחה בתחום, שכן הוא יכול לסייע בהבהרת הליכי הרישום.

אם מדובר ברעיון מסחרי שאינו ניתן לרישום, רצוי להחתים את הצד הנחשף לרעיון על הסכם לשמירת סודיות (NDA), הכולל הצהרות ו/או התחייבות מקובלות שלא יעשה שימוש כלשהו ברעיון שחשפת בפניו. הסכם שכזה לא יקנה לך ביטחון מלא (מי שירצה - יוכל למצוא דרך לעקוף אותו) אך הוא הפתרון המתאים ביותר בנסיבות שכאלה.

בהקשר אחר: במידה שיש לך שותפים בסטארט אפ, קיימת חשיבות מירבית להסדרת יחסיכם המשפטיים עוד טרם התחלת שלבי גיוסי ההון, כדי למנוע חיכוכים עתידיים שעשויים לפגוע ביוזמה המשותפת.

בברכה,
דניאל
לצפיה ב-'חשד להעתקת פטנט'
חשד להעתקת פטנט
13/01/2015 | 01:25
3
46
שלום רב,
אני נמצא לקראת הגשת הבקשה לפטנט בארה"ב, המסמכים הסופיים הוכנו ע"י העורך ואושרו על ידי,
את כל תהליך ההתקשורת ביננו ביצענו בדוא"ל של גוגל, כולל שליחת המסמכים.
מה לדעתך\דעתכם הסיכוי שגוגל או גוף אחר ראה את כל החומר וידאג להגיש לפני את הבקשה?
אני יודע שיש אפשרות לזרז את התהליך של הרישום.
ואם כן איזו הגנה יש לי אם בכלל?
לא נוהגים לדבר על עניין זה אך לדעתי הוא חשוב ופרוץ.
תודה!
לצפיה ב-'העתקת מידע שעובר בדואר אלקטרוני'
העתקת מידע שעובר בדואר אלקטרוני
19/01/2015 | 09:48
2
26
שלום רב,

למרות השנים הרבות שחלפו מאז תחילת השימוש בג'ימייל, לא נפוצים מקרים של תביעה נגד גוגל או אחרים על זכויות בפטנטים בעקבות העתקת מידע שעבר בדואר אלקטרוני.
במידה שיתברר לך שמאן דהוא העתיק ממך את הרעיון בכך ש"האזין" לדוא"ל שלך והקדים אותך בבקשת רישום הפטנט, קיים קושי ברור של הוכחת ההעתקה, אבל אם תצליח להתגבר על קושי זה ותשיג את הראיות המתאימות – קיימת אפשרות לפנות לערכאות המתאימות לקבלת הזכויות על הפטנט.

בברכה,
דניאל   
לצפיה ב-'זה ברור שלא יכול להתברר לי אם העתיקו ואין ראיות להעתקה כזו, '
זה ברור שלא יכול להתברר לי אם העתיקו ואין ראיות להעתקה כזו,
27/01/2015 | 23:47
1
26
אז בטח שלא היו תביעות, מי שגונבים ממנו מידע בצורה זו לא מודע לכך.
במידה וזה קורה - הוא פשוט מגלה לנפי רישום הפטנט שהקדימו אותו.
תודה על התשובה, יש לי שאלה נוספת אם אפשר... שלחתי בקשה לרישום בארה"ב, השאלה שלי היא למה אני צריך משקיע\ים?
כי נאמר לי שכדאי לי כבר להתחיל לחפש משקיע, אבל על מה יש לי עוד להוציא כסף בעתיד מלבד לרישום בעוד מדינות אם ארצה?
אני מתכוון במידה ואני מוכר את הפטנט, ובמקרה זה אני מתאר לעצמי שאני לא צריך לשווק אותו ללקוחות.
הייתי רוצה לדעת אילו הוצאות עוד יהיו מלבד תשלום לרישום בעוד מדינות. תודה רבה! :)
לצפיה ב-'משקיעים במסגרת הליכי רישום וקידום פטנט'
משקיעים במסגרת הליכי רישום וקידום פטנט
11/02/2015 | 17:26
19
שלום,

ככלל, המשקיעים נכנסים לתמונה כאשר יש רצון לקבל מימון עבור קידום המיזם. עניין המימון אינו נוגע בהכרח לשיווק ללקוחות (המתבצע בשלב מאוחר) אלא יכול להתייחס גם למימון הייצור והפיתוח של אותו מוצר ואף לשלבים מוקדמים של יצירת הגנות קניין רוחני (רישומי פטנטים, מדגמים וכד').

לעניין מכירת הזכויות בהמצאה, ישנן מספר אפשרויות, בין היתר:
• מכירת כל הזכויות בהמצאה;
• שמירה על זכויות הבעלות ומכירת רישיונות לשימוש בהמצאה בלבד. הרישיונות יכולים להיות בלעדיים או לא בלעדיים;
• לצרף שותף (אסטרטגי או אחר) וכך למכור רק חלק מהזכויות שלך.

בהצלחה,
דניאל
לצפיה ב-'לאחרונה קיבלתי בשעה טובה את האישור על '
לאחרונה קיבלתי בשעה טובה את האישור על
04/01/2015 | 15:30
5
59
הפטנט שלי. את האישור הוצאתי בארצות הברית  והבנתי שאני צריך על מנת להגן עליו גם במדינות אחרות לרבות ישראל עלי לר/שום אותו גם במדינות אלו. האם התהליך הזה קצר יותר? האם אני יכול להתחיל לשווק ועד שיאושר הפטנט במדינות אחרות אני חשוף לרישום של מתחרה על הפטנט שלי?
לצפיה ב-'הגשת בקשות לפטנט במדינות נוספות'
הגשת בקשות לפטנט במדינות נוספות
04/01/2015 | 16:25
4
37
שלום רב,

לא ברור מדבריך האם קיבלת תעודת פטנט או רק אישור על הגשת בקשה.

ככלל, אם כבר קיבלת תעודת פטנט אזי בקשת הפטנט כבר פורסמה. במקרה כזה כבר לא ניתן להגיש בקשה לפטנט במדינות רבות (משום שההמצאה לא תיחשב כחדשה) אולם במדינות מסויימות ניתן להגיש אף לאחר הפרסום (תוך חצי שנה או שנה, בהתאם לחוקי המדינה).

אם כוונתך שהתקבל רק אישור הגשה וטרם חלפה שנה מתאריך ההגשה, הרי שאתה צריך להגיש (בתוך שנה מתאריך ההגשה בארה"ב) בקשת פטנט בינלאומית או בקשות פטנט במדינות הספציפיות בהן תרצה לקבל הגנת פטנט.

בהצלחה,
דניאל
לצפיה ב-'קיבלתי תעודת פטנט אבל הבנתי שעלי להגן על הפטנט'
קיבלתי תעודת פטנט אבל הבנתי שעלי להגן על הפטנט
04/01/2015 | 18:04
3
35
בכל מדינה , או שאני טועה?
04/01/2015 | 18:18
2
35
הגנת פטנט הינה טריטוריאלית, לכן יש להגיש בקשה לפטנט בכל מדינה בנפרד או בקבוצת מדינות מסויימת, אם קיימת (כגון קבוצת מדינות האיחוד האירופי).
לצפיה ב-'יש הבדלים בתהליך בארץ לדוגמא ?'
יש הבדלים בתהליך בארץ לדוגמא ?
05/01/2015 | 14:16
1
22
19/01/2015 | 09:49
19
כן. ישנם הבדלים מסויימים.
לצפיה ב-'עורך דין לרישום פטנט'
עורך דין לרישום פטנט
30/12/2014 | 10:13
1
34
שלום
האם יש צורך בהעסקת עורך דין אם אני רוצה לרשום פטנט?
לצפיה ב-'רישום פטנט באמצעות עורך פטנטים'
רישום פטנט באמצעות עורך פטנטים
01/01/2015 | 09:56
35
שלום רב,

כעיקרון, כל אדם רשאי להגיש בקשה לרישום פטנט בכוחות עצמו. עם זאת, מומלץ מאוד להשתמש בשירותיו של עורך פטנטים או עורך דין העוסק בתחום הפטנטים בכל הקשור לרישום הפטנט.

רישום פטנט הינו הליך מורכב החל מהשלב הראשוני של הכנת הבקשה, בחירת מקום הגשתה והמשך בשלב הבחינה של הבקשה ע"י רשות הפטנטים.

שלב הכנת הבקשה לרישום פטנט הינו שלב מהותי שיש בו כדי להשפיע על ההליך כולו ועל היקף ההגנה שתינתן לפטנט העתידי. אחד האלמנטים החשובים ביותר בהכנת בקשה הוא ניסוח נכון ומדויק של הבקשה ותוכנה (לרבות תיאור האמצאה והתביעות). ניסוח לוקה בחסר שאינו עומד בדרישות החוק, עשוי לגרום לנזק בלתי הפיך לפטנט.

בברכה,
דניאל
לצפיה ב-'פטנט של אתר מיוחד'
פטנט של אתר מיוחד
21/12/2014 | 13:06
1
34
שלום לכולם
לא ידעתי שהפורום הזה קיים... שמחה לגלות אותו

יש לי רעיון להקים אתר מיוחד
האם אפשר לרשום על האתר הזה פנטנט או משהו שיגן עליי בשנה הראשונה של האתר הזה?
זה אחר עם ההמצאה שלי ואני הייתי רוצה יתרון כלשהו על פני האחרים
שלא יעתיקו אותו ממני (קל מאוד להעתיק אותו)

זה לא המצאה כאילו של משהו חדש בעולם
אך בישראל זה חדש.
אין עוד אתר כזה.

אשמח לתובנות מה לעשות...
מפחדת שיגנבו לי את הרעיון ואז לא יהיו לי לקוחות באתר

לצפיה ב-'הגנות קניין רוחני על אתר אינטרנט'
הגנות קניין רוחני על אתר אינטרנט
23/12/2014 | 13:45
24
שלום רב,

דיני הקניין הרוחני ככלל וזכויות היוצרים בפרט אינם מקנים הגנה על רעיון אלא על דרך ביטויו או יישומו.

קניין רוחני באתר האינטרנט יכול להיות מוגן בדרכים שונות, כתלות באלמנטים באתר שלגביהם יש לבעל האתר זכויות. ההגנות שיינתנו, יהיו תואמות לזכויות.
על עיצובו של האתר והדרך בה מוצגים הדברים בו, יכולה להיות הגנה של דיני זכויות יוצרים, בהנחה שהעיצוב מקורי. לדוגמא, אם באתר תכנים מקוריים כגון תמונות או טקסטים שהינם בבעלותו של בעל האתר, תכנים אלו יהיו מוגנים בדיני זכויות יוצרים. כמו כן, אם התוכנה שמפעילה את האתר הינה פיתוח מקורי הרי שגם היא עצמה יכולה להיות מוגנת על ידי דיני זכויות יוצרים, ולעיתים גם על ידי דיני הפטנטים.

על מנת לבחון האם המצאה כלשהי היא המצאה כשירת פטנט, יש לבחון, ראשית כל, האם מדובר במוצר או הליך שיש בו חידוש, תועלת, אפשרות לשימוש תעשייתי והתקדמות המצאתית. המצאה שהיא ביסודה שיטה עסקית, תהא כשירה לרישום כפטנט אך ורק אם מהותה נמצאת בתחום טכנולוגי ולא העסקי. אמנם אתר האינטרנט מהווה אלמנט טכנולוגי, אך אין די בכך שההמצאה מיושמת בו כדי לענות על דרישה זו.

בהנחה והאתר עושה שימוש בסימן מסחר רשום או בעל מוניטין השייך לבעלי האתר, גם הסימן יהיה מוגן באמצעות דיני קניין רוחני או דיני עוולות מסחריות.

מעבר להגנה הנתונה לבעל האתר בדין, כמצוין לעיל, מומלץ וכדאי לבעל האתר להעלות תנאי שימוש ברורים ומוקפדים אשר יבטיחו את זכויותיו ויחזקו את טענותיו המשפטיות במקרה שזכויותיו נפגעו.

בהצלחה,
דניאל
לצפיה ב-'קרדיט על עבודות שביצעתי בזמן היותי שכיר'
קרדיט על עבודות שביצעתי בזמן היותי שכיר
16/12/2014 | 10:52
3
44
שלום . 
פתחתי משרד חדש לתכנון חשמל . 
האם אוכל לפרסם בפרופיל המשרד שלי את נסיוני ? 
בפירוט נסיוני האם אוכל לרשום אילו מבנים תכננתי? 
למרות שבסופו של דבר גם המבנים אותם תכננתי או אשר לקחתי חלק עיקרי בתכנון מי שחתם על התכנון היה הבעלים של החברה שעבדתי בה. 
תודה לעונים .
לצפיה ב-'פרסום עבודות שנעשו אצל המעסיק הקודם'
פרסום עבודות שנעשו אצל המעסיק הקודם
16/12/2014 | 17:34
2
34
שלום רב,

ככל שתתאר את ניסיונך כהווייתו, היינו באופן אמיתי ושאינו מטעה, ובכפוף לכך שדבר עבודתך אינו נתון תחת הסכם סודיות (למשל, הסכם סודיות שנחתם בין הלקוח לבין החברה שעבדת בה וחל עליך כעובד), אזי כעיקרון, לא צריכה להיות מניעה לפרסום זה.
עם זאת, יש להידרש לבחינת פרמטרים נוספים, כגון הסכם העבודה שנכרת בינך לבין המעסיק הקודם וההתחייבויות שלך על פיו, וכן אלמנטים אחרים שייבחנו בהתאם לנסיבות המקרה.
אגב, משאלתך הבנו כי התכנון המתואר אינו תכנון אדריכלי. במקרה שכן, הרי שאז עשוי להיות מדובר ביצירה אדריכלית לפי חוק זכות יוצרים והוראותיו עשויות להיות רלוונטיות לעניין זה.

בברכה,
דניאל
לצפיה ב-'תודה רבה על התשובה , '
תודה רבה על התשובה ,
17/12/2014 | 13:51
1
25
להלן הבהרות .
1. מדובר בתוכניות חשמל ולא בתוכנית אדריכלית.
2.לא נחתם שום חוזה ביני לבין המעסיק (פשוט כי הנושא נשכח וכך עבדתי 7 שנים ללא חתימת חוזה)

כמו כן , האם מותר לי לרשום גם את שמות המבנים ? , לדוגמא:
"במסגרת עבודתי במהלך השנים תכננתי את מערכת החשמל של בנייני ההייטק החדשים "אלרם" בכניסה הצפונית לעיר ,
כמו כן חלק ניכר ממבני התעשייה כגון :כלמג, סיטן ועוד . התוכניות שביצעתי שם הן ... בלה בלה בלה .. "
האם נוסח זה מקובל ?
תודה.
לצפיה ב-'פרסום עבודות שנעשו אצל המעסיק הקודם'
פרסום עבודות שנעשו אצל המעסיק הקודם
17/12/2014 | 17:22
21
שלום רב,

התשובה העקרונית לשאלתך ניתנה לעיל.

לעניין תשובה ספציפית, נזכיר כי פורום זה לא נועד לשמש כבמה למענה חד-משמעי למקרה ספציפי היות ומענה שכזה מצריך בירורים ובדיקות נוספות שמטבע הדברים לא ניתן לבצע בפלטפורמה זו.

בהצלחה,
דניאל
לצפיה ב-'פטנטים: שאלות שלא מצאתי עליהם תשובות.'
פטנטים: שאלות שלא מצאתי עליהם תשובות.
14/12/2014 | 20:40
1
36
שלום רב,

פטנטים: שאלות שלא  מצאתי עליהם תשובות.
למה חוק הפטנטים בארץ נותן 100 % מהפטנט למעסיק ולא נותן 30 עד 40 אחוז לממציא?
במדינות אחרות לא נותנים אחוזים ניכרים לממציא?
זה לא יעודד ממציאים?
למה אף אחד לא מנסה לשנות את זה?
שלחתי אימיילים בנושא לחברי כנסת אבל אין הענות!
למה לא מלמדים את מקצוע הפטנטים כמקצוע חובה?
למה אין חוגים לפטנטים?
עד שנת 2025 60 עד 80 אחוז ממקומות העבודה ילכו לרובוטים,עכשיו זה הזמן ללמד רובוטיקה ופטנטים החל מכיתה אלף ולהמציא הרבה פטנטים שהתחום עוד חדש, למה לא עושים את זה?
אפשר גם להקים חברות סטארט אפ בנושא רובוטיקה, בינה מלאכותית, ננוטכנולוגיה, חלל, תאי גזע ואנרגיה חלופית בבתי הספר, וכך הילדים יעבדו באותן חברות יום אחד בשבוע במקום ללמוד וכך ימציאו את הפטנט הראשון בגיל 7 במקום בגים 35.

מה דעתכם?

תודה
לצפיה ב-'תמלוגים לעובד עבור פטנט שהמציא'
תמלוגים לעובד עבור פטנט שהמציא
15/12/2014 | 15:20
37
שלום רב,

השאלות אותן הנך מעלה הן אכן שאלות מעניינות מאוד הנוגעות בהתפתחות והתקדמות הטכנולוגיה, שאת התשובות להן ככל הנראה נדע רק בעתיד. יכול להיות כי עם התקדמות הטכנולוגיה, יחולו שינויים גם בתחום ההוראה וגם בתחום העבודה בפועל.
לעניין שאלתך בנוגע להמצאה של עובד במסגרת עבודתו (אמצאת שירות), ישנה התייחסות לנושא במסגרת חוק הפטנטים. סעיף 134 לחוק זה קובע כי במידה שאין בין העובד למעביד הסכם הקובע אם העובד זכאי לתמורה בעד אמצאת שירות ובאיזו מידה ואילו תנאים, הדבר ייקבע ע"י הוועדה לענייני פיצויים ותמלוגים. היינו, המחוקק אכן סבור כי מגיע לעובד פיצוי בגין אמצאה במסגרת עבודתו ואף קבע סעיף רלוונטי בחוק המתייחס לכך. יחד עם זאת, במרבית מקומות העבודה המעביד מחתים את העובד מראש על הסכם ששולל זכות זו מהעובד, או מקנה לו פיצוי סמלי בלבד בעבור אמצאתו, במקרה הטוב.
ראוי לציין כי לפי הוראות התכ"מ (תקנון, כספים ומשק) מיום 20.10.10, אמצאות של חוקרים בבתי חולים ציבוריים שזכו לרישום כפטנטים, מזכות את החוקרים בתמלוגים בשיעור של כ-35% מסך ההכנסות מהפטנטים שנרשמו.

בברכה,
דניאל

מנהל/ת הפורום

אודות:
את/ה מוביל/ה בתחומך? אנו מזמינים למשרדינו בימים אלו בעלי מקצוע המתאימים לנהל פורום מקצועי באשכול המומחים של אתר הקהילות המוביל תפוז אנשים. מנהל/ת פ
עוד...

חם בפורומים של תפוז

חפשו אותנו גם באינסטרגם
חפשו אותנו גם...
פודי תפוז - האינסטגרם החדש כל התמונות של...
חפשו אותנו גם באינסטרגם
חפשו אותנו גם...
פודי תפוז - האינסטגרם החדש כל התמונות של...
בפייסבוק שלנו כבר ביקרתם?
בפייסבוק שלנו כבר...
רוצים להיות תמיד מעודכנים במה שקורה בתפוז?
בפייסבוק שלנו כבר ביקרתם?
בפייסבוק שלנו כבר...
רוצים להיות תמיד מעודכנים במה שקורה בתפוז?

פורומים

מקרא סימנים

בעלת תוכן
ללא תוכן
הודעה חדשה
הודעה נעוצה
אורח בפורום
הודעה ערוכה
מכיל תמונה
מכיל וידאו
מכיל קובץ