לגלישה באתר בגירסה המותאמת לסלולאר
| הוספת הודעה
הגדרות תצוגה

הגדרות עץ הודעות

מאפייני צפייה

הצג טקסט בתצוגה
הצג תגובות באופן
עדכן
82648,264 עוקבים אודות עסקים

פורום תכנון עירוני וסביבתי

ברוכים הבאים לפורום תכנון עירוני, אזורי ותשתיות.

הפורום מאגד בתוכו מספר תחומים מרתקים הקשורים לפיתוח
ותכנון של ערים ואזורים וכן מתחומי הנדל"ן השונים (בדגש על התכנון), הוא עשוי לקרוץ לאנשים מתחום התכנון, ההנדסה, הבינוי והתשתיות, או כמובן לגולשים המתעניינים בתחומים
אלו.

תחת המטרייה של "תכנון עירוני, אזורי ותשתיות" נעסוק במגוון רחב של
נושאים, ביניהם: פתכנון ופיתוח פיזי, כלכלי וחברתי של ערים או אזורים;  
פיתוח תחבורתי; מרכז מול פריפריה; אוכלוסייה ומגורים;  פרויקטי
תשתיות עירוניים וארציים; תכניות מתאר; תשתית תיירות;  עיצוב
עירוני; שימושי קרקע;  וכל נושא נוסף שתמצאו לנכון לעסוק בו.
כמו-כן הפורום מסוגל לענות ולהתמודד עם סוגיות בנושא קניין במקרקעין, בדגש על רשות (מינהל) מקרקעי ישראל.

אני סבור שהתחום בו אנו עוסקים חשוב ביותר, מעצם העובדה שהוא
נוגע לכולנו, בצורה כזו או אחרת, בכל תחומי החיים, ויותר מזה - הוא
יקבע את פניה הפיזיים והחברתיים של ישראל בעתיד.

אני מזמין אתכם להשתתף בפורום באופן פעיל ולתרום לנו מהידע,
הדעות והמחשבות שלכם בנושא.

בברכה,
ש.
גאוגרף-מתכנן (M.A)

(ועם הרבה רגשי תודה והוקרה לקודמי בתפקיד מנהל הפורום: אלון גרינברג
מתכנן ערים ואזורים)

הנהלת הפורום:

אודות הפורום תכנון עירוני וסביבתי

ברוכים הבאים לפורום תכנון עירוני, אזורי ותשתיות.

הפורום מאגד בתוכו מספר תחומים מרתקים הקשורים לפיתוח
ותכנון של ערים ואזורים וכן מתחומי הנדל"ן השונים (בדגש על התכנון), הוא עשוי לקרוץ לאנשים מתחום התכנון, ההנדסה, הבינוי והתשתיות, או כמובן לגולשים המתעניינים בתחומים
אלו.

תחת המטרייה של "תכנון עירוני, אזורי ותשתיות" נעסוק במגוון רחב של
נושאים, ביניהם: פתכנון ופיתוח פיזי, כלכלי וחברתי של ערים או אזורים;  
פיתוח תחבורתי; מרכז מול פריפריה; אוכלוסייה ומגורים;  פרויקטי
תשתיות עירוניים וארציים; תכניות מתאר; תשתית תיירות;  עיצוב
עירוני; שימושי קרקע;  וכל נושא נוסף שתמצאו לנכון לעסוק בו.
כמו-כן הפורום מסוגל לענות ולהתמודד עם סוגיות בנושא קניין במקרקעין, בדגש על רשות (מינהל) מקרקעי ישראל.

אני סבור שהתחום בו אנו עוסקים חשוב ביותר, מעצם העובדה שהוא
נוגע לכולנו, בצורה כזו או אחרת, בכל תחומי החיים, ויותר מזה - הוא
יקבע את פניה הפיזיים והחברתיים של ישראל בעתיד.

אני מזמין אתכם להשתתף בפורום באופן פעיל ולתרום לנו מהידע,
הדעות והמחשבות שלכם בנושא.

בברכה,
ש.
גאוגרף-מתכנן (M.A)

(ועם הרבה רגשי תודה והוקרה לקודמי בתפקיד מנהל הפורום: אלון גרינברג
מתכנן ערים ואזורים)
הוספת הודעה

צרף
תמונה וידיאו קובץ
קבצים המצורפים להודעה

x
הודעה מהנהלת הפורום
0
המשך >>

לצפיה ב-'מיתוג עירוני'
מיתוג עירוני
11/03/2019 | 08:58
13
88
מיתוג הוא דבר חשוב מאוד!
לצפיה ב-'בידול'
בידול
13/03/2019 | 08:38
12
50
מדוע יש צורך בבידול. נצרת המקורית הייתה עיר יהודית, בה על פי המסורת חיה מרים אמו של ישו היהודי. היא לא פחות יהודית מאשר שכם חברון ואפילו ידושלים.
העיר ה"יהודית" דהיום ( הכוללת אחוז לא מבוטל של ערבים ) הוקמה כשכונה נלווית והמתבססת עח תשתיות "אחותה" המבוגרת נצרת. אפילו השם שניתן לה מעיד על היותה חלק בלתי נפרד מנצרת.
מדוע חייבים היום על רקע גזעני ( אין לי כל הסבר אחר ) לעשות/לקבע הפרדה שאינה טבעית. לא מבחינת המיקום, לא מבחינת תשתיות משותפות ונדמה לי ( יש כאן מומחים לדבר) שגם לא מבחינת התכנון העירוני.

לצפיה ב-'לא כל דבר הוא "גזעני"'
לא כל דבר הוא "גזעני"
13/03/2019 | 10:56
9
48
(למרות שהמונח הפך מאוד "סקסי" בתקופה האחרונה).
אני מסכים שהרעיון הוא "בידול" (כלומר - אבחנה ומניעת בלבול). לדעתי העילה העיקרית היא כלכלית (ראה "מיתוג עירוני" ומיתוג בכלל). הדבר (מיתוג) קשור לתהליכי שיווק עירוני.
אני מסכים שקיימת אפשרות שעיר מעורבת, או עיר בעלת צביון מסויים תאופיין בכוח משיכה נמוך, אבל לייחס זאת ל-"גזענות" תהיה מקובעות וראיה צרה ביותר (מה תאמר על בית-שמש, בני-ברק, אלעד, בית-שאן, נתיבות ואפילו אור-עקיבא, בת-ים ואור-יהודה?)
לצפיה ב-'נכון גם דתי ועדתי'
נכון גם דתי ועדתי
13/03/2019 | 15:05
8
35
לא תמיד עניני ותכנוני.
לצפיה ב-'"ענייני"?'
"ענייני"?
17/03/2019 | 11:01
7
24
השנים לימדו אותי להיות מעט צנוע בביקורתיות על אחרים. קטונתי מלקבוע מה זה "ענייני" בכל הנוגע לתחושות ורגשות בני-אדם. למדתי שלאנשים יש לרוב "העדפות" - העדפות להיות בקירבת אנשים הדומים להם (ע"ע זוגיות...). זה נכון בתא המשפחתי הקטן, זה נכון ביחסים חברתיים ונכון מן הסתם בכל מקום. לדעת לקבל, להכיל ולהיות סובלני זו תכונה שכולם צריכים ללמוד ואותה צריך לדעתי להנחיל במערכת החינוך, אבל זה כבר סיפור אחר. בכל מקרה, ההתחלה והצעד הראשון צריך להיות ביכולת של כל אחד מאיתנו להסתכל במראה, לפי שהוא מביט מהחלון.
לצפיה ב-'אכן, צריך לדעת לקבל, להכיל ולהיות סובלני '
אכן, צריך לדעת לקבל, להכיל ולהיות סובלני
18/03/2019 | 08:42
6
23
אנחנו חיים בתקופה פלורליסטית מה שמחייב הבנת והכלת האחר. ההסתגרות הכתתית אינה ראויה ואינה רצויה.
לצפיה ב-'יש מצב שתיתן לאנשים לבד להחליט?'
יש מצב שתיתן לאנשים לבד להחליט?
18/03/2019 | 09:15
5
31
פעם אחרונה שבדקתי, במדינה הזאת עדיין כל אחד מחליט לבד, איפה לגור ובאיזו עיר לקנות דירה.
או שיצאה איזו החלטת בג"ץ בנושא שלא שמעתי?
אגב באופן מפתיע, דווקא רוב המטיפים ל"קבלת האחר" ושאר האמונות הטפלות המטופשות הללו, בוחרים לגור במקומות מאוד רחוקים מה"אחר" הזה
ולגופו של עניין, הראיון הזה של "מיתוג" הוא כמובן ראיון מטופש.
הייתי אפילו קורה לזה פרסום כזב.
כולם יודעים שנצרת עילית נמצאת ליד נצרת ומי שלא רוצה לגור ליד הערבים (מכל סיבה שהיא), כנראה לא יקנה שם דירה.
אז בשביל מה לבזבז, כספי משלמי המיסים על השטות הזאת?
אם רוצים שיותר אנשים יעברו לגור בנצרת עילית, תהפכו אותה לעיר שאנשים ירצו לגור בה ושיקולים אחרים יגברו על אי רצון של פלוני אלמוני לגור ליד ערבים.
הפרסום הזה אגב קצת מזכיר לי את השקרים שהאכילו בהם הרבה מאוד עולים מחבר העמים בשנות ה90 כאשר ניסו בכל הכוח לדחוף אותם לכל מיני חורים (כמו העיר המדוברת אגב).
לדעתי זה פשוט לא ראוי שמדינה תעשה דברים כאלה.

אה, ולגבי התקופה, אני לא יודע מה איתך, אבל אני מעדיף לחיות את חיי ולהחליט לבד את מי לקבל ואת מי לא.
או כמו שאמרו הורים לילידיהם בכל העולם ובכל התקופות"מה עם כל החברים שלך יקפצו מהצוק, גם אתה תקפוץ?".

לצפיה ב-'מחליט תחת מעטה אלימות'
מחליט תחת מעטה אלימות
19/03/2019 | 13:07
4
27
ראה: חיל צה"ל הגר במאה שערים ו/או בשכונה חרדית ו/או בישוב חרדי; ערבי הרוצה לגור בעפולה;
לצפיה ב-'כל מקרה של אלימות פיזית, או קריאות ישירות לכזאת יש למגר'
כל מקרה של אלימות פיזית, או קריאות ישירות לכזאת יש למגר
19/03/2019 | 17:56
3
22
בשביל זה יש משטרה ושאר גורמי אכיפת החוק והסדר במדינה.
כל השאר, זאת זכותם של אנשים.
זכותי לתלות שלט בחלון ביתי, שאני לא רוצה ערבים, או חרדים בשכונה שלי.
זה הדבר הקטן הזה, שנקרא חופש דיבור.
אם חרדים לא רוצים להגיד שלום לחייל במאה שערים, או תושבי שכונה בעפולה מתנהגים כנ"ל כלפי הערבי, זאת זכותם.
גם אם הם אומרים לו בפנים, שהוא לא רצוי והיו מעדיף אם היה עוזב את המקום, זאת עדיין זכותם.
זכותו של החייל, או של הערבי כמובן לא להישמע להם ולעשות כרצונו.
זה לא מקומה של מדינה, לכפות על אזרחים על איך הם אמורים להרגיש כלפי ערבים, חרדים, רוסים, אשכנזים, ספרדים, או כל קבוצה אחרת באוכלוסייה.
זה באמת קונספט פשוט, אין פה על מה להתפלפל.

לצפיה ב-'שמעת פעם על גזענות ?'
שמעת פעם על גזענות ?
20/03/2019 | 06:07
2
24
גזענות היא הסתה  היא איננה חופש דיבור.
לצפיה ב-'שמעתי גם על מפלצת המקרוני המעופפת, אבל עוד לא ראיתי אותה'
שמעתי גם על מפלצת המקרוני המעופפת, אבל עוד לא ראיתי אותה
20/03/2019 | 08:40
1
29
לא כל דבר שלא מוצא חן בעיניך (או בעיני) אסור.
כל דבר שאין בו קריאה לאלימות פיזית נגד אנשים, מותר.
מותר לאנשים לא לאהוב אנשים אחרים.
מותר לאנשים לרצות לגור רק עם אנשים הדומים להם.
מותר לאנשים להביע את דעותיהם, גם אם איננו מסכימים איתם, כל עוד אין בדעות אלה קריאה לאלימות נגד אנשים אחרים.
אסור לאנשים לבצע פעולות של אלימות נגד אנשים אחרים (שלא במסגרת החוק כמובן).
אסור לאנשים לקרוא לאלימות.
כמו שאמרו על זה אנשים חכמים לפני הרבה מאוד שנים, אסור לצעוק "שריפה" בתיאטרון מלא אנשים.
תפתח את החוקה האמריקאית ותקרא את התיקון הראשון לחוקה, אין צורך לחזור על דברים הללו.
כל השאר, אלו אמונות  שלך שאין לי לא רצון ולא צורך להתווכח איתם.
מבחינתי הן כמובן מותרות ולגיטימיות, אבל לא יותר מאמונה דתית אחרת מכל סוג שהוא.
זכותך לא לאהוב "גזענים" (לא איכפת לי איך אתה מגדיר אותם), בדיוק כמו שזכותם של אנשים אחרים לא לאהוב "כופרים" שאוכלים חזיר.
אין זה מקומה של מדינה לחנך את אזרחיה לפי אמונות טפלות של אדם כזה או אחר.
אחרת על תתפלא, שהיום מענישים על "גזענות" ומחר עם ממשלה חדשה יענישו על נסיעה בשבת ברכב.
כפי שאמר חכם יהודי פעם "את מה ששנוא עליך, אל תעשה לחברך".

לצפיה ב-'חרגנו מנושא הפורום - נשים כאן נקודה.'
חרגנו מנושא הפורום - נשים כאן נקודה.
20/03/2019 | 09:13
8
לא כל דבר הוא "גזעני"
13/03/2019 | 11:00
24

אני מסכים שהרעיון הוא "בידול" (כלומר - אבחנה ומניעת בלבול). לדעתי העילה העיקרית היא כלכלית (ראה "מיתוג עירוני" ומיתוג בכלל). הדבר (מיתוג) קשור לתהליכי שיווק עירוני.
אני מסכים שקיימת אפשרות שעיר מעורבת, או עיר בעלת צביון מסויים תאופיין בכוח משיכה נמוך, אבל לייחס זאת ל-"גזענות" תהיה מקובעות וראיה צרה ביותר (מה תאמר על בית-שמש, בני-ברק, אלעד, בית-שאן, נתיבות ואפילו אור-עקיבא, בת-ים ואור-יהודה?)

לא כל דבר הוא "גזעני"
13/03/2019 | 11:04
7

אני מסכים שהרעיון הוא "בידול" (כלומר - אבחנה ומניעת בלבול). לדעתי העילה העיקרית היא כלכלית (ראה "מיתוג עירוני" ומיתוג בכלל). הדבר (מיתוג) קשור לתהליכי שיווק עירוני.

לצפיה ב-'אין קיצורי דרך בענף הנדל"ן !'
אין קיצורי דרך בענף הנדל"ן !
11/03/2019 | 15:53
43
ומעניין שאת זה אומרים דווקא הקבלנים והיזמים...!
מקרה נדיר(?) של הסכמה בין היזמים למתכננים. 
לצפיה ב-'משבר הדיור ביפן'
משבר הדיור ביפן
10/03/2019 | 08:36
68
אמנם הכתבה קטועה, אבל מהמבוא ניתן להבין... וממש בצירוף מקרים, בשבועיים האחרונים יצא לי ללמוד מעט על הנושא - ממקור ראשון (ישראלי שחי כבר די הרבה שנים בכפר עלום ביפן), וזה מרתק! אבל מה שהכי מעניין בעיני הוא ההקבלה והדפוסים הזהים בין בני-אדם, מתרבויות ועולמות שונים לחלוטין: מושבניק ממושב עלמה בגליל, חושב ופוכל בדיוק כמו כפרי יפני בן 85, מכפר נידח ליד קיוטו...!
לצפיה ב-'מה עושים בצומת יוקנעם ? ראיתי שנצרו מדרום לצפון'
מה עושים בצומת יוקנעם ? ראיתי שנצרו מדרום לצפון
24/02/2019 | 19:45
146
מ 4 נתיבים ל 2..
לצפיה ב-'העיר הצפופה בישראל'
העיר הצפופה בישראל
18/02/2019 | 13:20
2
172
לצפיה ב-'אפשר להרגע מהסטטיסטיקה המזיפת'
אפשר להרגע מהסטטיסטיקה המזיפת
19/02/2019 | 19:01
1
124
לבני ברק יש מעט שטחים פתוחים מחוץ לעיר לכן היא "צפופה" יותר משכנותיה גבעתיים ורמת גן הכוללות גם פארקים ארציים בשטחן אבל כשמחשבים מספר תושבים לשטח בנוי התוצאה תהיה הפוכה לאור הבניה לגובה,
גם השטח החקלאי מצפון מהמסילה עד לירקון מיועד לבניה ושום כוח לא יעצור זאת,
בנוסף יש תושבי בני ברק רבים הרשומים שם במשרד הפנים אך בפועל גרים בערים החרדיות החדשות כאשר הרישום הישן משמש לחניה במקום העבודה (מוכר גם בת"א),
לצפיה ב-'אני לא בטוח...'
אני לא בטוח...
19/02/2019 | 20:10
89
נכון שאין בינוי גבוה בבני-ברק, אבל מהמעט שראיתי, נראה שגם אין שצ"פים וכמעט אין חצרות (למרות שבתב"ע הן מסומנות כמגורים, גם לחצר הפרטית יש השפעה על הצפיפות הנתפסת והצפיפות נטו. בהתחשב בכך שאחוזי התכסית גבוהים...)
לצפיה ב-'פתרון לשכונת הארגזים בתל אביב'
פתרון לשכונת הארגזים בתל אביב
14/02/2019 | 12:14
123
על פי הציוץ בטוויטר, הגיעו להסכם עם תושבי שכונת הארגזים.
אני מאד מקווה שההסכם מבוסס על "פינוי-בינוי". על מנת להגיע לפתרון ראוי מכל ההיבטים, חייבים "למחוק" את כל המבנים הקיימים ולתכנן את השכונה בתכנון מודרני המתייחס לכלל ההיבטים של מתן אפשרות לחיים נורמליים של תושבי השכונה.
רצוי לפרסם את התוכנית ברבים.
לצפיה ב-'כביש 859'
כביש 859
13/02/2019 | 11:55
3
212
שלום לכולם

מישהו יכול לתת סטאטוס לגביי כביש 859 בין רגבה לבית העמק?
כולל צפי סיום?

כמו כן מה לגביי תשתיות בכלל באזור גליל מערבי רווי הפקקים?
אנחנו רוצים לעבור לקיבוץ אילון. תודה
לצפיה ב-'אין לי כל צפי מוכר אבל יש הבנת מצב אזורי'
אין לי כל צפי מוכר אבל יש הבנת מצב אזורי
13/02/2019 | 23:53
103
ברור שרגבה ובית העמק יתנגדו לפתיחה של כביש 8611 כי זה יתקע אותם עם שטף תנועה לא רצוי
הבעיה העיקרית ככל שאני מכיר את האזור היא כביש 70 שחוצה את כפר יאסיף וכנראה שיש בעיה לעקוף אותו ממערב בגלל בעלות על קרקעות, אם הקטע של 70 ישתפר ברצינות רוב הבעיות באזור יפתרו כי זה גם יפחית תנועה מכביש 4 
לצפיה ב-'עברתי שם לפני כמה שבועות בתרגיל צבאי'
עברתי שם לפני כמה שבועות בתרגיל צבאי
24/02/2019 | 19:44
76
עובדים שם במרץ אבל יש עוד לפחות שנה ,
איפה אתה מתכוון לעבוד ? כי הכביש הזה לא יפתור פקקים הוא רק יזיז אותם לצמתים שעל כביש 4 מרגבה עד עכו..

וכביש 859 הוא החלופה ל כביש 8611 
לצפיה ב-'כביש 859 כבר מדובר עליו מ2004 ועדין שום דבר'
כביש 859 כבר מדובר עליו מ2004 ועדין שום דבר
13/03/2019 | 17:36
50
משרד התחבורה הרס לחלוטין את הגליל המערבי שזה שנים לא מתוקצב תחבורתית וגורם לפקקים אסטרונומים משעה 6וחצי בבוקר מכל היציאות ומ3 בצהרים פשוט בזיון ולכן הרבה צעירים אינם יכולים לעמוד בקצב יום יומי כשעתים בדרך חזרה או ליציאה מהעבודה ולכן ממליץ שלא להגיע לאזור כי גם כביש 859 לא יצא לפחות לא בשנה הזו למרות שמדבריל עליו מ2004 ולא חיבור כביש 6 לכברי שזה להערכתי אם יחל היה לפחות עוד עשור
לצפיה ב-'עיר-מדינה!'
עיר-מדינה!
12/02/2019 | 15:28
115
אמנם זו כתבה פרסומית, אבל העובדות מדברות (ראיתם מה קורה באור-עקיבא? וידעתם שהיום מדברים כבר על הגדלת חריש ל-180 אלף תושבים?? ומה עם חדרה? עתלית? טירת-כרמל? פרדיס? ומה עומד להתרחש בבנימינה?...). מהר מאוד אנו הופכים לעיר-מדינה, על כל המשתמע מכך (אבל מערכת התחבורה שלנו וניהול השטחים הפתוחים (יש "ניהול"??) עדיין תקועה בימי חומה ומגדל... 
לצפיה ב-'תכנית העבודה של מינהל התכנון לשנת 2019'
תכנית העבודה של מינהל התכנון לשנת 2019
12/02/2019 | 14:31
128
אם אלוהים ואללה ירצו ואם רשעות מקלקלי ישראל ומשרד הבינוי והשיבוש והותמ"ל לא יעשו את מה שהם רגילים (ואוהבים) לעשות... 
לצפיה ב-'ת"א - פני העתיד'
ת"א - פני העתיד
11/02/2019 | 15:01
145
עירוניות בצפיפות גבוהה. ואולי "עירוב שימושים" סוף סוף...
כי עיר צריכה להיות עיר , ומרחב כפרי צריך להיות מרחב כפרי!
לצפיה ב-'מתעניין בלימודי תכנון ערים'
מתעניין בלימודי תכנון ערים
05/02/2019 | 17:40
9
71
אהלן, ראיתי את הפורום ואני מקווה שכאן המקום לשאול..
התשחררתי לא מזמן מהצבא, עכשיו מתלבט לגבי תחילת לימודים. ממש מעניין אותי התחום של תכנון ערים, הבעיה שזה תואר שני. במידה וזה המסלול שאני מכוון אליו, השאלה במה כדאי לעשות תואר ראשון.
כדי לשתלב בתחום כדאי ללמוד הנדסה אזרחית? להיות מהנדס יעזור להתקדם בתחום?
ראיתי שכדי להתקבל בטכניון לתואר שני אפשר לבוא עם כמעט כל תואר...

לצפיה ב-'תואר ראשון באדריכלות נוף בטכניון - הבסיס ללימודי המשך'
תואר ראשון באדריכלות נוף בטכניון - הבסיס ללימודי המשך
05/02/2019 | 23:06
8
60
בכל ענף שתרצה בו כי התוכן של הלימודים שם מכין אותך לכל וכמובן גם לתואר שני בתכנון ערים

בסוף "נושאי הלימוד" תמצא את העיקר - ה"ועוד,,,"
לצפיה ב-'תודה!'
תודה!
06/02/2019 | 11:21
1
25
חשבתי על אדריכלות נוף, ממה שהבנתי יש יותר דגש על הפן העיצובי, סוגי עצים, השתלבות בנוף.
אותי מעניין תכנון עיר- מוסדות ציבור, כבישים, תחבורה ציבורית, פערים חברתיים, שיקולים כלכליים.
ברור לי שהכיוון שאני מדבר עליו זה יותר בתחום מדעי החברה, הבעיה שאין בזה תואר פרקטי.
ממה ששמעתי על אדריכלות נוף זה יותר תכנון של שמורות טבע, פארקים וכו

לצפיה ב-'קרא את הקישור'
קרא את הקישור
06/02/2019 | 11:38
32
בטכניון אכן מכוונים בדיוק אליך,
איך אני יודע - יש לי בבית תוצא של 4 שנות לימוד שם
אני מכיר את ענף האדריכלות גם ובעיקר ברמת ישוב כפרי ועירוני
מכיר את ענף ההנדסה
המסקנה שלי שנוף בטכניון זה המקום להתחיל תואר ראשון וממנו כבר להתפתח בכל כיוון במיוחד לתכנון עירוני בעוד אדריכלות רגילה באמת עוסקת יותר בפרט ופחות בראיה כלל עירונית
לצפיה ב-'ממש לא בטוח...'
ממש לא בטוח...
06/02/2019 | 21:38
5
44
מכיר מעט מאוד מתכנני ערים שהם בוגרי אדריכלות נוף, ואלה שהם בוגרי נוף לא ממש נמצאים "בחזית התכנון" (לעומת הללו שבאים מרקעים אחרים).
קשה לי לכוון אותך ל-"תואר ראשון מומלץ", אבל רוב מתכנני הערים שאני מכיר (ואני מכיר...) באים מרקע של אדריכלות או גאוגרפיה עירונית.
אני מציע שתבחר בתואר הראשון שהכי מעניין אותך (אם כי לדעתי, מבחינה פרקטית, תואר ראשון באדריכלות פותח לך הרבה יותר אפשרויות מאשר תואר בגאוגרפיה עירונית).

בהצלחה!
לצפיה ב-'אז אולי זאת השאלה...'
אז אולי זאת השאלה...
07/02/2019 | 12:19
4
35
מתכנן ערים עם תואר באדריכלות יוכל להגיע רחוק יותר?
זאת אומרת יש דברים מסוימים שרק אדריכל עם רישיון יוכל לעשות?

לצפיה ב-'רשיון מחייב התחלה באדריכלות,'
רשיון מחייב התחלה באדריכלות,
07/02/2019 | 12:48
20
לצפיה ב-'לאדריכל ייתרון בתכנון מבנים'
לאדריכל ייתרון בתכנון מבנים
09/02/2019 | 10:46
2
31
זה הייתרון שברשיון.
הכנת תכנית (תב"ע) אינה מחייבת ברשיון מצד המכין.
לצפיה ב-'אחלה תודה רבה!!'
אחלה תודה רבה!!
10/02/2019 | 17:00
1
26
 כרגע הכיוון זה באמת משהו במדעי החברה, כי תכלס זה מה שמעניין אותי, ואז אולי בהמשך תכנון ערים.
רציתי רק לוודא שזאת החלטה נכונה כשאני כבר יודע מראש שיש סיכוי טוב שאני אמשיך לתכנון ערים.
תואר בגיאוגרפיה פחות בא בחשבון, לפי מה שאני שומע זה תואר לא מאוד נחשב.
עזרתם לי מאוד! תודה!

לצפיה ב-'אני ממש לא מסכים'
אני ממש לא מסכים
11/02/2019 | 08:35
33
לא יודע מי אמר לך שטות כזו ומה הרקע והנסיון שלו, אבל אין ספק שהוא לא מעורה בעולם התכנון. רוב מתכנני הערים (בוודאי שבמוסדות התכנון) הם בעלי תואר 1 או שני בג"ג. מיעוט זעום הינו בעל תואר 1 אחר במדעי החברה. אבל אם אתה חושב על תואר ראשון אחר, חוץ מג"ג או אדריכלות, אני הייתי ממליץ מאוד על פסיכולוגיה או סוציולוגיה, או מדעי ההתנהגות. עם הכוונה לכיוון החברתי-קהילתי.
לצפיה ב-'חימום בית באמצעות גז'
חימום בית באמצעות גז
24/01/2019 | 20:28
1
93
שלום, אני גרה בצפון וחשבנו יחד עם בעלי להמיר את חימום הבית במקום מזגנים בגז (אנחנו גרים על הר במקום קר מאוד יחסית לארץ ובגלל זה המזגנים עובדים כמכט כל השנה על חום ובקיץ על קור). ראיתי שהאפשרויות נורא מוגבלות לתנורים קטנים וקמין, לפחות באתר של ישראגז, כנראה כי אין תשתיות לחימום נרחב של הבית כמו לדוגמא באירופה. בדקנו גם מהו מתווה הגז ונראה שזה יכול להשתלם לנו בתווך הרחוק, ואף להיות יותר ידידותי לסביבה מהשימוש במזגנים. אז השאלה שלי היא איפה אפשר להשיג מערכות חימום לכל הבית ואם זה בכלל אפשרי בארץ.
לצפיה ב-'סוכני מכירות הגז הצליחו לעבוד עליך בגדול'
סוכני מכירות הגז הצליחו לעבוד עליך בגדול
25/01/2019 | 12:57
87
ירוק - רק משאבת חום או מזגן (עם כניסת גז לחח"י המחיר יוזל והפליטה תוריק),
גז טבעי לא יגיע למקומות נדחים עם צריכה נמוכה - לא משתלם לפרוש צינור,
לכן נותרה רק בעיה אחת - איך נהנים מחימום בחרום כשאין חשמל על ההר,
שילוב של משאבת חום כל עוד יש חשמל ותנור עצים/דלק לסחרור מים ברדיאטורים או פריסה תת-רצפתית יתנו תמורה הוגנת,

העיקר לא להתפתות לגז - היתרון היחיד זה אם לא יכולים לקבל חשמל בהספק מתאים לחימום (לכם כבר יש במזגנים שינוחו)
לצפיה ב-'תוך כדי תנועה: אלון וינברגר מתכנן את התחבורה העתידית בקנדה'
תוך כדי תנועה: אלון וינברגר מתכנן את התחבורה העתידית בקנדה
23/01/2019 | 23:12
149
אדמונטון היא עיר גדולה במחוז אלברטה שבקנדה ואלון, מתכנן תחבורה במקצועו, התאהב במדינה.
אומת הענק השאירה עליו רושם כל כך חזק עד שהוא בחר להעתיק את חייו אליה. "עברתי לקנדה לבד באביב 2002", הוא מספר. "ביקרתי בוונקובר באחד מהטיולים הקודמים ופשוט התאהבתי בעיר.
למעשה, הייתי אמור להתחיל את הלימודים בטכניון אבל הטיול כל כך השפיע עלי עד שבסופו של דבר החלטתי לעבור לקנדה ושם סיימתי את לימודי ההנדסה האזרחית".
לצפיה ב-'מחיר למשתכן'
מחיר למשתכן
17/01/2019 | 15:51
63
בפרוייקט מדהים!
לא רחוק מכאן... 
לצפיה ב-'מתי יפתח שוב כביש 722 ?'
מתי יפתח שוב כביש 722 ?
16/01/2019 | 14:44
2
152
כרגע בלגן גדול בכל  המרחב שבין קרית טבעון ליקנעם
חלק מהצמתים לא נגישים ויש מקטעים סגורים: חלקם לכיוון צפון וחלקם לכיוון דרום.
מתי הצפי לסיום כל העבודות ולפתיחה מלאה של כל המקטעים והצמתים?
לצפיה ב-'אין תשובה? ולמה בכלל נסגר?'
אין תשובה? ולמה בכלל נסגר?
26/01/2019 | 21:13
1
48
הרי כביש 722 כולו חודש לחלוטין לאחרונה
ובכלל לא ברור מדוע הקטע בין שדה יעקב לכפר יהושע סגור
לצפיה ב-'כנראה לא נסעת באזור לאחרונה?'
כנראה לא נסעת באזור לאחרונה?
28/01/2019 | 10:15
72
772 יעבור בעתיד מעל 77 בגשר חדש שכרגע עובדים על חיבורו לכיוון צפון,
לכן בינתיים יש קצת פלונטר כש 772 משתלב מתחת לגשר הנ"ל עם 77 והמקומיים נוסעים קצת על 77 כדי להגיע ל 75 (אלונים ישי)

לצפיה ב-'הסוף לפקקים בירושלים'
הסוף לפקקים בירושלים
13/01/2019 | 15:23
211
הדרך הפשוטה ביותר היא להפסיק להשקיע בפרוייקטים בתוך העיר אלא מסביב לעיר כמו למשל כבישי הטבעת המערבית והמזרחית קרי כביש 9 מהגבעה הצרפתית להדסה עין כרם ולעין יעל דרך בית זית מונהור מתחת לצומת אורה.
וכן כביש הטבעת המערבי שאמור לחבר את כביש הר חומה עם מעלה אדומים.
ד.א. תכניות אלו ואחרות מופיעות בתמ"א 3 אך משום מה ישנם העושים הכל בכדי לחבל בתכניות אלו מטעמים רווחיים אחרים.
לצפיה ב-'פשוט לסלול: 5 טיפים מעולים לעבודה עם אספלט'
פשוט לסלול: 5 טיפים מעולים לעבודה עם אספלט
07/01/2019 | 16:46
90
סוגייה חשובה עבור כל מהנדס היא איכות החומרים שעמם הוא עובד. במשך השנים צוברים מהנדסים ניסיון שמאפשר להם לדעת האם חומר בטוח לשימוש, מהי איכותו, במה נבחנת יעילותו ועל מה ניתן להתפשר. 

לצפיה ב-'זן חדש של פוליטיקאים נולד: לא דואג לעתיד ומשאיר אחריו חורבן'
זן חדש של פוליטיקאים נולד: לא דואג לעתיד ומשאיר אחריו חורבן
04/01/2019 | 23:37
25
170
מאמר מדאיג, של פרופ' אורי שיינס, אקולוג מהחוג לביולוגיה וסביבה באונ' חיפה (ואיש יקר, ישר מאוד ולוחם סביבה גדול). אבל... מהיכרותי "הלא מעטה" עם תחום התכנון והפוליטיקה הנוגעת ומשפיעה עליו, קשה לי להסכים עם האמירה "דור חדש". הזן המרושע, המזיק, הרדוד והשטחי הזה היה כאן כנראה מימי ראשית המדינה (ולא אנקוב בשמם של הז"ל הידועים בנזקיהם). אבל הבעיה הגדולה ביותר היא לדעתי התפשטות הנגע למרחב אנשי מקצועות התכנון, ובראשם אדריכלים ומתכנני-ערים לא מעטים. 
לצפיה ב-'אם הפר' הנכבד רוצה שהציבור יעזור בנושא שיפתח את המאמר לציבור'
אם הפר' הנכבד רוצה שהציבור יעזור בנושא שיפתח את המאמר לציבור
06/01/2019 | 01:48
1
61
לכן כנראה שהמאמר ישאר בגדר "הבלחת כוכב נופל" וזו תהיה השפעתו על משאלות הכותב,
אני בעקרון לא נכנס לאתר שמאלץ אותי להרשם רק בשביל לקרוא מאמר אחד ולא חשוב כמה הוא חשוב,
דה מרקר והארץ ודומיהם עובדים בשיטה הזו בלי להבין באיזה סוג "קליקה" זה משאיר אותם - או יותר גרוע "הם מבינים היטב" (איך אמר השחקן ״אני לא מוכן להצטרף למועדון שמוכן לקבל מישהו כמוני״)
לצפיה ב-'כן. מעצבן מאוד'
כן. מעצבן מאוד
06/01/2019 | 07:51
39
אנסה להשיג את המאמר בשלמות, ללא הצורך להירשם לאתר העיתון.
לצפיה ב-'פרופסור נכבד יודע מה הסיבה לשריפות בקליפורניה?'
פרופסור נכבד יודע מה הסיבה לשריפות בקליפורניה?
06/01/2019 | 21:35
21
55
שתמונה שלהם מקשטת את הכתבה?
אם לא, אז אני אשמח לעזור לו.
השריפות נגרמו בגלל שכמה טפשים ש"דואגים" לטבע במשך שנים עשו מאמצים עליונים על מנת שלא תפרוץ שום שריפה, כך הצטבר הרבה מאוד חומר דליק ובאותו זמן לא טרחו לנקות את היערות (טוב הם טפשים, מה לעשות) וכאשר בכל זאת הם פספסו מספר שריפות, אז אלה הפכו לשריפות ענק.
אה וכן, אקלים של קליפורניה נתון לתקופות בצורת ארוכות (גם לא חדש, מספיק לבדוק מה היה אקלים בכמה מאות שנים האחרונות באיזור).
הנה הסברתי, ולא צריך להביא את התחממות גלובאלית ואפילו לא צריך להביא פוליטיקאים

לא קראתי את הכתבה (אני לא מוכן לממן תעמולה פוליטית, כשארצה לקרוא פראבדה, אני אוכל למצוא אותה בחינם ולא שחסר זבל מהסוג הזה ברחבי האינטרנט), אבל כבר ממילים ראשונות די ברור שמדובר בתעמולה מטופשת שלא שווה התייחסות רצינית (ולא שחסר בעיות עם הסביבה, אבל לא הטפשים הדתיים הפנאטיים הם אלו שיתנו פתרון לבעיות הללו).
הפיתרונות לבעיות כמובן לא יבואו  מהממשלות (תפקידן של ממשלות זה בדרך כלל ליצור בעיות, לא לפתור אותן).
כרגיל הקדמה הטכנולוגית תעשה צעד נוסף ונכדים שלנו ילמדו על הבעיות שלנו ויצחקו כמו שאנחנו צוחקים על חששות של אנשים שחיו במאה ה19 והיו מודאגים מרמת הזיהום של צואת סוסים ברחובות.

לצפיה ב-'ולמה שנאמין לך ולא לפרופ' אורי שיינס?'
ולמה שנאמין לך ולא לפרופ' אורי שיינס?
07/01/2019 | 07:28
20
39
מה עושה אותך, פלוני אלמוני, בר-סמכא שאמירתו טובה מזו של פרופ' בעל שם והוכחות?
לצפיה ב-'אם זה עניין של אמונה אצלך אז ברור שאין סיבות'
אם זה עניין של אמונה אצלך אז ברור שאין סיבות
07/01/2019 | 09:10
19
28
זכותך להאמין במה שתרצה ולמי שתרצה.
רק על תצפה מאנשים לא מאמינים להתייחס אליך ברצינות.
עוד טיפ לדרך, שימוש בדיון במה שנקרה argumentum ab auctoritate
זאת לא דרך טובה להוכיח את הטיעונים שלך.
הרי גם אני יכול לצטט לך פרופסורים ואפילו חוקרי אקלים שטוענים בדיוק ההיפך ושאין כל קשר לבין שינוי אקלים לבין פעילות אנושית, או שההשפעה היא מועטה מדי ולא ניתנת למדידה.
וגם לצטט כלכלנים מכאן עד מחר על כך שפתרונות כגון אלה שמציע הפרופסור הנכבד לא יכולים לעבוד ולא יעבדו.
אף יותר מכך, הם יגרמו לסבל של הרבה מאוד אנשים (במיוחד באותם מדינות שבהם הוא פועל), וייתכן אף במוות של הרבה אנשים חסרי עונים (לא שזה עצר מטומטמים כמותו בעבר).
במאמר מוסגר קראתי קצת על הפרופסור, וצר לי אבל נדמה לי שמדובר בתמהוני שהקשר של טיועונים שלו למדע הוא ככל הנראה לא קיים.
המיזם שלו (שבזכותו הוא מפורסם ולא בגלל הישגיו המדעיים) הוא מגוכך עד כדי שזה פשוט מצחיק.
קניית אדמות בשביל לשמר עליהם בעלי חיים במדינות (לרוב מדינות עולם שלישי שאין בהן שום כבוד לזכויות קניין) בעיקר מראה שמדובר באדם אינפנטילי שלא טורח ללמוד על המציאות ומעדיף לחיות בעולם דמיוני.
כל מה שצריך בשביל לרסק את כל מה שהוא "השיג" להביא קצת יותר כסף, לשחד כמה פוליטיקאים בכירים במדינות האלה (לא דבר הכי קשה בעולם) וכבר מחר תצא החלטת בית המשפט המקומי שהקנייה שביצע לא חוקית והאדמות הללו ילקחו ממנו ויעברו לבעלות של המעוניין בהם.
וזה הרבה לפני שכל הראיון הזה לא מחזיק מים מבחינה מדעית.
הרי הדרך הטובה ביותר לשמר יערות הגשם, זה לא לקנות אדמות בברזיל או באפריקה, אלה להביא למצב שלכלכלת העולם פשוט לא יהיה צורך במוצרים שבשבילם כורתים את העצים, או לחילופין להציע דרך כלכלית יותר לייצור עץ שלא מצריכה כריתת עצים אלה.
אם היה לומד היסטוריה, הרי היה יודע שברזיל זה אולי דוגמא הכי טובה (עלייה וקריסה של תעשיית הגומי).
כל בר דעת שלמד ולו הדברים הבסיסיים ביותר  הכלכלה יודע זאת.
כנראה שפרופסור הנכבד "פספס" את העניין

אם בכל זאת, אתה רוצה לדבר על הוכחות לגבי השריפות, אני יכול למשל להפנות אותך לוויקי לסעיף שמדבר על השריפות האחרונות ושם עניין של כמות לא רגילה של חומר דליק מופיע ואף כוללת לינקים להוכחה.
אתה יודע שבשביל שריפה צריך דלק והדלק לשריפות יער זה בדרך כלל עצים יבשים ומתים.
לגבי אקלים של קליפורניה שהוא כידוע אקלים ים תיכוני (לא אני המצאתי תעשה חיפוש קצר בגוגל).
אקלים ים תיכוני הוא (וזה גם לא סוד) מתאפיין בין היתר בתקופות בצורת.
מספיק להסתכל על האקלים כאן בארץ ולבדוק בהיסטוריה של האיזור.
כנ"ל לגלה על אקלים של קליפורניה אם תרצה לחקור את הנושא במקום לדקלם תעמולה מטופשת.
תמצא מספיק עדויות של תקופות בצורת שגרמו אף לרעב ואף להיעלמות תרבויות שלמות (למשל באיזורינו).
כל זה כמובן הרבה לפני התאורייה על התחממות גלובאלית הנגרמת על ידי האונשות שאפשר להתווכח על נכונתה ללא קשר לכתבה הזאת.
לצפיה ב-'חובתו של אדם לדרוש הוכחות'
חובתו של אדם לדרוש הוכחות
07/01/2019 | 09:26
18
48
אתה יצאת (וממשיך) בהאשמות וטיעונים לא מבוססים, אתה מסתתר באנונימיות ועדיין אתה מצפה מאנשים שילכו אחריך כמו שעם ישראל הלך אחרי משה במדבר? ציפייה מגוכחת במקרה הטוב... 
ב-מ-ק-ר-ה אני מכיר את פרופ' אורי שיינס כבר יותר מ-23 שנה. ובמקרה ממש אני יודע שבניגוד לטענתך הלא מבוססת, פרסומו לא מגיע מ-"המיזם הטפשי" כדבריך (אתה מוזמן לערוך אחריו חיפוש ברשת ולמצוא את הרקע והרקורד המדעי).
אבל אורי הוא לא העניין ולא המהות. העניין כאן הוא הטענות ואליהן אתה לא מתייחס (נו, ברור, הרי בכלל לא טרחת לקרא את המאמר...), למעט "ראיות ויקיפדיה" שטחיות (אני מאוד מקווה שבעבודתך ובמקצועך אתה לא מסתמך על ויקיפקיה ודומיה כמקור מידע יחיד ואמין). הטיעון הרציני והמבוסס היחיד בהבאת הוא בנוגע לאקלים בקליפורניה. אז מה?
ובנוגע לטיפול ביערות אתה מגוחך!  (לא אשתמש כלפיך במילים הנמוכות שאתה השתמשת כלפי פרופ' שיינס, אבל מה בדיוק אתה מציע? "לגרף את היערות"? ).
ובשורה התחתונה:  אם זו רמת הדיון (הנמוכה) אליו אתה מושך, אני פורש ממנו... 

ולכל השאר, בימים הקרובים אנסה להעלות את המאמר המלא, ללא הצורך הכפוי להירשם לאתר העיתון.
לצפיה ב-'מי שטוען טענות זה הפרופסור'
מי שטוען טענות זה הפרופסור
07/01/2019 | 09:52
17
30
הוא גם זה שדורש מכל העולם ואשתו לשנות את ההתנהגות שלו.
אני לעומת זאת לא מבקש כלום מאף אחד.
וגם לא מצפה מאנשים ללכת אחריי.
אני לא גורו ולא הוגה דעות.
מי שרוצה לצמצם צריכה שיצמצם, מי שרוצה לבנות לעצמו (במימון עצמי) תחנות רוח, או להתקין פאנלים סולאריים אהלן וסהלן כמו שאומרים.
למה שאתנגד?
הרי כשפרופסור קורה לממשלות להתערב, למה הוא מצפה?
שממשלות ידברו יפה עם האזרחים וישכנעו אותם?
מה זה ההיתממות הזאת?
לגבי הפרופסור, כן חיפשתי עליו בגוגל ומה לעשות ששני עמודים ראשונים של תוצאות זה בעיקר העתקים של כתבות רדודות המשבחות את המיזם "הנפלא"?
תאשים את גוגל, לא אותי
בהחלט ייתכן שהוא זואולוג דגול, אבל טוב היה עושה לכולם אם היה נשאר בתחומו ולא היה הופך ל"פעיל".
מה לעשות, לא סובל "פעילים" מכל סוג, שעיקר מהותם זה קול חזק ומעט מאוד שכל.
לגבי טיפול ביערות בקליפורניה, אני מציע דבר מאוד פשוט (ונדמה לי שלא רק אני).
לתת ליערות לבעור מדי פעם ועל ידי כך לנקות את עצמם מחומרי דליקה, על מנת שלא נגיע לשריפות גדולות יותר כמו אלה שפקדו את המקום לאחרונה.

לצפיה ב-'שריפת היערות נובעת ממכלול סיבות'
שריפת היערות נובעת ממכלול סיבות
10/01/2019 | 17:05
16
22
הראשונה ביניהן היא השנוי הדרסטי במזג האויר. לא אכנס כאן לסיבות - מהי השפעתו של האדם ( שלנו ) ומהי השפעתו של הטבע עצמו ויש נימוקים "משכנעים" לכאן או לכאן. אבל אודות העובדה שמתקיימות יותר ויותר תקופות רצופות של יובש ומתקיימים יותר ויותר שיטפונות הרסניים אין מחלוקת.
בקליפורניה מרבית השריפות קורות ב"דרך הטבע" - סופות ברקים הפוגעת בצמחיה היבשה. בארץ לצערינו מרבית עד כל השריפות מתחוללות ממעשי בני אדם - אם בשוגג ובחוסר אחריות ואם בזדון ובחבלה מכוונת.
קיים קושי להתגבר על שריפת יערות - כאשר האש אוחזת בצמרות העצים ובמיוחד כאשר השריפה מלווה בטמפרטורה גבוה או ברוח עזה או בשניהם.
הטיפול הרצוי הוא: שמירת "קווי אש" המהווים הפרדה בתוך היער ומהווים דרכי כניסה למכוניות הכיבוי; יצירת מקורות הספקת מים בתוך השטח; "נקוי" כל הצמחיה שרועת הקרקע - המביאה להתפשטות האש ( השיטה היעילה ביותר היא קיום רעיה בתוך היער ( העז השחורה ודומיה ) ); שימוש במטוסים ומסוקים לריסוס במים ( מי ים - כאשר הקרבה לים ) או חומרי כבוי חימיים.
חשיבות רבה ישנה לתצפיות על השטח על מנת לגלות שריפות ולטפל בהן בטרם התפשטותן והאצת תנועתן ללא יכולת עצירתן.

לצפיה ב-'מה שאמרת זה בהחלט דברי טעם ואני די מסכים עם הרוב.'
מה שאמרת זה בהחלט דברי טעם ואני די מסכים עם הרוב.
10/01/2019 | 18:34
13
22
לא בהכרח מסכים עם הקביעה שיש יותר אירועים של מזג אוויר "קיצוני", כי קודם כל קשה מאוד להגדיר מה זה "קיצוני", שנית עבור דברים כמו למשל הוריקנים (אנרגייה כוללת, כמות הוריקנים חריגים בעוצמתם) אין ממש תמונה סטטיסטית ברורה שמצביעה על התגברות שלהם.
הרבה מאוד מהרושם שמתקבל כאילו יש יותר מזג אוויר קיצוני ברחבי העולם, נובע מכך שעולם יותר מקושר מתמיד ואירועים שאף אחד בעבר לא ידע עליהם, או שחדשות עליהם הגיעו באיחור ניכר, עכשיו הופכים להיות ידועים לכל הרבה יותר מהר.
לגבי יערות בקליפורניה, קשה לי להגיד.
דווקא בוויקי על השריפות הללו, הצתות מופיעות בהחלט כאחת הסיבות החשובות (גם בארץ ברור שזה כך אבל מסיבות אחרות).
הייתי אומר שמניעה פעילה מדי של שריפות היא בהחלט בין הסיבות שגרמו להיקף היוצא דופן של השריפות האחרונות, כי אחת המטרות של שריפות, זה לנקות את היער מעצים מתים ויבשים).
שנית, נדמה לי גם להרכב היערות האלה יש חשיבות (תקן אותי אם אני טועה, אבל מדובר בעצים ממשפחת האורן שכידוע דולקים ממש טוב.
ברור שגם מזג אוויר שיחק תפקיד (תקופת בצורת ערוכה, מי תהם נמוכים, וכמובן רוחות).
לגבי מצב האקוויפרים שם, אגב גם בהחלט ניתן להאשים את המטומטמים שמונעים בכל הכוח הקמת מתקני התפלה (כמו שנעשה כאן בארץ).
הפנאטיות הדתית שהם מגלים כאשר במקום להשלים עם העובדה שמדובר באוכלוסייה עמידה שיהיה מאוד קשה להכריח אותה לצמצם את צריכת המים (בריכות, השקיית שטחים מסביב לבית, שטיפת מכוניות), הרבה יותר חכם (ונכון) פשוט להתחיל להקים מתקני התפלה.
במקום זה, הפרוייקט היחיד (שאני מכיר) בקליפורניה של מתקן התפלה גדול  נעצר על ידי ירוקים בטענה שזה פוגע בבעלי חיים בים.
נדמה לי שכאן שוב הוכחה הטענה שלי שטפשים שבאים לנהל נושא מורכב כמו איכות הסביבה מתוך רגש דתי החשוך שלהם והאמונות הטפלות בגאיה או טמטום אחר כלשהוא, זה צרה צרורה וצריך לנהל את העניין ללא התחברות רגשית בהתבסס על עובדות מדעיות והערכה קצת יותר רחבה של מה יהיו התוצאות של כל החלטה שתתקבל.
על זה בדיוק דיבר בזמנו מייקל קרייטון כאשר כינה את environmentalism דת פונדמנטליסיטית וקרה להפסיק להתייחס לנושא בצורה הזאת (בראש ובראשונה למען איכות הסביבה טובה יותר גם לאדם וגם לטבע).

לצפיה ב-'ממש לא!'
ממש לא!
13/01/2019 | 09:52
12
24
ההצעה שלך - להקמת מתקני התפלה עבור "צריכה משקית" היא הרבה יותר מ-"לא חכמה". מעבר לעניין העלויות הגבוהות והלא מוצדקות (של המים), יש כאן גם בזבוז משאבים עצום. הדבר הנכון יותר (שכבר נעשה היום בארץ, אם כי בהיקפים קטנים מידי ) הוא שימוש במים מושבים. יש המון מקום לדיון (ועוד יותר מקום לעשיה!) בנושא, ולכן לא ארחיב כרגע.
לצפיה ב-'אנחנו מדברים על ברזיל כן?'
אנחנו מדברים על ברזיל כן?
13/01/2019 | 18:51
11
22
אין בברזיל בעיה של מחסור במים, יש שם בעיה בתשתיות ומים נקיים.
ייתכן שבערים גדולות, יש בעיה של מחסור בגלל צפיפות אוכלוסין מאוד גבוהה.
אתה צודק, גם שחזור מים זה דבר חשוב, אבל גם התפלה היא הכרחית.
גם במדינת ישראל, גם בברזיל ובוודאי בקליפורניה שברוב טפשותם שלטונות שלה לא מאשרים הקמה של תשתית להתפלה.
העלויות גבוהות של מים מותפלים נובעים בעיקר משלוש סיבות:
1. עלות הקמה גבוהה (מן הסתם עם הזמן העלות תרד)
2. מה שנקרה economy of scale
כמה שיבנו יותר מתקני התפלה, אז מחיר הטכונולוגיה בסוף ירד והיא תהיה נגישה יותר, גם עבור מדינות מתפתחות.
3. עלויות אנרגיה חשמלית הנדרשת בשביל הפעלה של תחנות אלו.
במדינות כמו ברזיל (אפרופו אנרגיה נקיה) הדבר ההגיוני ביותר זה כמובן תחנות גרעיניות המופעלות על ידי תוריום (נדמה לי שגם יש בברזיל לא מעט תוריום מקומי).
הנקודה שלי, היא שהתפלה זה בדיוק סוג הפתרון הנכון על בעיות שעומדות בפנינו כאנושות.
אני לא יודע עם אתה מפנים בכלל את העובדה המדהימה שמדינת ישראל היא כבר כיום הרבה פחות תלויה במזג אוויר מאשר מדינות השכנות וייתכן בהחלט שתהיה המדינה הראשונה בעולם, שבעצם לא תהיה תלויה בטבע באספקת מים מתוקים?
זה הישג טכנולוגי שלדעתי עומד בשורה אחת עם הישגים כמו המהפיכה הירוקה של שנות ה60, מהפיכת האנרגיה שהביא לנו אור, חום ומים זורמים לכל בית וייתכן שאפילו כמו גילוי אש על ידי האדם הקדמון.
כמו המצאת תרופות אנטיביוטיות  וחיסונים שהצילו מאות מיליונים מסביב לעולם?
איך תגיד לי לעזאזל אפשר להתנגד לזה?
איך אפשר לקרוא לעצור ולחזור אחורה בסולם הקידמה הטכנולוגית?
זה פשוט הזוי בעיני.
מאיפה הלודיזם הפרימיטיבי הזה מגיע?
ועוד מאנשי מדע?
אני באמת מתקשה להבין את זה.
לצפיה ב-'יופי שאתה מחלק ציונים לכל העולם'
יופי שאתה מחלק ציונים לכל העולם
14/01/2019 | 08:12
10
27
ולא מביא שום מחקר והנמקה מדעית ומזוהה לטיעוניך. כל עוד ההנמקה היחידה היא "אני (אנונימי) אומר", אני לא יכול לייחס כל ערך לטענה. אלא אם תביא בצדקות מבוססות (מאמרים ומחקרים מדעיים, שכותביהם מזדהים בשמם).
ולעניין ההתפלה ושימוש במים מושבים:
חשיבות השימוש במים מושבים אינו סותר את רעיון ההתפלה (אני לא יודע איך הסקת מסקנה שכזו), אלא נפרד ממנו לחלוטין ונובע ממקור נוסף (נוסף על החיסכון במים) - טיהור ומיחזור מי קולחין מונע זיהום מי תהום וזיהום סביבתי. הייתרון הנוסף הוא שיש צרכן שמשלם עבור המיחזור ויש יצרן שמשלם, כך שבראייה רחבה, בעלויות נמוכות יחסית אתה מונע נזק בריאותי וסביבתי רחב מאוד (ואגב "צרכן" - הרי לך עוד היבט לחשיבות שימור החקלאות!).
לצפיה ב-'אני אחזור ואומר שבמקום טענות נגד על מה שאמרתי יש לך'
אני אחזור ואומר שבמקום טענות נגד על מה שאמרתי יש לך
14/01/2019 | 09:37
7
25
בעיקר טענות לגופי מסגנון "מי אתה אנונימי שכמוך שמאז לומר את מה שאני לא מסכים איתו?" ועוד פעם פניות לאוטוריטה.
שני אלה פשוא לא מעניינים.
אם מה שאמרתי זה כזאת שטות, בטוחני שגם ללא תמיכה של כל עולם המדע תוכל להביא טיעונים הגיוניים לכך.
בינתיים לא התייחסת לשום דבר ממה שרשמתי.
אני אשמח אם תיקח אחד (אפשר גם יותר, אבל גם אחד יספיק) מטיעונים שלי ותראה לי במה אני טועה.
לגבי התפלה ומים מושבים, לא יודע אם שמת לב, אבל הסכמתי איתך.
מעולם לא אמרתי שהתפלה סותרת מחזור מים (שאגב גם שם מדובר בטכנולוגיה), אז לא ברור לי עם אתה מתווכח.
כל זה לא סותר את הטענה שלי שהתפלה היא דבר הכרחי במדינות כמו מדינת ישראל, אבל גם בברזיל וגם בקליפורניה.
הוויכוח העקרוני שלי (שממנו התחיל השרשור) שראיונות שפרופסור מציע (בזבוז כספי משלמי המיסים, צמצום הצריכה וכל שאר הזבל הסביבתי, הוא שערוריה שעוד עלולה לגרום  למוות של הרבה אנשים חפים מפשע בעולם ואני מקווה שאף אחד לא הקשיב לזבל פסוודו מדעי מהסוג הזה שהוא מפיץ.
בדיוק כמו ש(לשמחתינו) לא הקשיבו למטורלל כמו פול ארליך (הוא היה מומחה לפרפרים אגב) שהפיץ תאורייות הזויות דומות עוד בשנות ה60
זאת אגב הסיבה, שאם המאמר נכון (שפוליטיקאים באמת לא מקשיבים לזה למרות שאני לא בטוח בזה לצערי), הרי זה חדשות נהדרות.
תסתכל בגוגל על מי זה פול ארליך  היה ותבין מאיפה נובעת הסקפטיות שלי בעניין פרופסור הנכבד, כותב המאמר.

לצפיה ב-'אם תכתוב בצורה רהוטה ללא כנויי גנאי-אפשר יהיה להתייחס לדבריך'
אם תכתוב בצורה רהוטה ללא כנויי גנאי-אפשר יהיה להתייחס לדבריך
14/01/2019 | 11:27
1
11
לצפיה ב-''
14/01/2019 | 12:43
15
לצפיה ב-'נכון, אני מאוד לא אוהב אנשים תוקפניים ואגרסיביים'
נכון, אני מאוד לא אוהב אנשים תוקפניים ואגרסיביים
14/01/2019 | 12:01
4
30
וברגע שהם מתחילים בסגנונם אני נאטם. אם אתה רוצה שיקשיבו לדבריך אני מציע לך למתן את הסגנון. ברור שאתה יכול להמשיך בסגנונך הבוטה והמתלהם, אבל רוב הסיכויים שתמצא עצמך נואם מול המראה...
לצפיה ב-'זה מאוד פשוט.'
זה מאוד פשוט.
14/01/2019 | 22:25
3
25
אם היה מדובר בסתם "פרופסור משוגע" שאף אחד לא מקשיב הייתי מסכים איתך.
לצערי מדובר בדעות מסוכנות שהרבה מקובעי מדיניות בעולם מקשיבים ואף מיישמים אותם.
כמו ה"אופנה" שלשמחתינו כבר די ירדה מהעולם של השמשת גידולים חקלאיים ליצירת אטנול בשביל "מלחמה בהתחממות גלובאלית".
למי איכפת שמחירי המזון בכל העולם עלו והרבה אנשים בעולם השלישי מתו, או נאלצו לעבוד עוד יותר קשה בשביל לא למות מרעב?
או שאולי החליטו שאין ברירה והחליטו להגר לאירופה או מדינות מפותחות אחרות?
הרי ה"פרופסורים" ו"מדענים"  ו"מומחים" שחיים להם במדינות מפותחות עדיין מקבלים משכורות עתק, פנסיה תקציבית, קביעות באוניברסיטאות, נכון?
מדובר באנשים שפשוטו כמשמעו מעודדים רצח המונים וצר לי, אבל קשה לי
להישאר עדיש לכך.
מה כבר מדענים בתחילת המאה ה20 עשו?
הם בסה"כ פיתחו מדע שבזמנו נחשב לקונצנזוס מדעי (מדע היווגינקה).
אז מה עם הנאצים הפכו את זה לכלי לרצח המונים?

למי איכפת שכמה פרופסורים מטורללים בשנות ה40 ו50 של המאה ה20 בצרפת (בסורבון למשל)  פיתחו תאוריייות כלכליות ופילוסופיות מטופשות המבוססות על מרקסיזם?
למי איכפת שאחרי זה הקחמרים האדומים בקמבודיה אימצו את הזבל הפסוודו מדעי הזה ומיליוני אנשים מתו, נכון?

רוצה דוגמא יותר קרובה לנושא המדובר?
הטינופת שכתבה בזמנו את הספר נגד DDT.
אז מה אם רבבות אנשים בעולם השלישי מתו ממלריה (הרבה תינוקות וילדים אגב), בגלל האיסור על ייצור DDT?
למי איכפת?

אז זהו, לי איכפת ואני לא מוכן להשלים עם הזבל הרצחני הזה שמפיצים אנשים כמו ה"פרופסור" הנכבד שכתב את הכתבה הזאת.
חייבים לקחת אחריות ולשים את האנשים המטורללים האלה במקומם, כי אחרת יש יותר רוע וסבל בעולם וזה פשוט לא מקובל  לכל אדם שיש לו מצפון ובאמת איכפת לו מבני אדם ומאנושות בכלל.

זאת דעתי.

לצפיה ב-'מה שאי-אפשר לאמר עליך...'
מה שאי-אפשר לאמר עליך...
15/01/2019 | 09:09
35
זה את זה.
לא שיכנעת אותי.
לצפיה ב-'יתכן ואתה אומר "דברי חכמה"'
יתכן ואתה אומר "דברי חכמה"
15/01/2019 | 12:51
1
19
אבל דרך כתיבתך וכנויי הגנאי, כפי שכתבתי למעלה, יוצרים דחיה ואינם מאפשרים קריאה והבנה והתייחסות נאותה.
רצוי שתשנה את דרך כתיבתך באופן שיתאפר דיון רציני ושקול.

לצפיה ב-'אני אגיד לך את זה בצורה וללא התקפות אישיות.'
אני אגיד לך את זה בצורה וללא התקפות אישיות.
15/01/2019 | 19:40
19
מדע עושים בכתבי עת מדעיים.
מדע לא עושים בכתבות בדהמרקר, הארץ, גארדיאן, או ניו יורק טיימס.
אתה רוצה התייחסות רצינית?
תביא לי כתבה עם peer review.
לא מבטיח שאסכים, אבל לפחות אתייחס ברצינות.
הקשר בין כתבה הנ"ל (שממנה התחיל הדיון) לבין המדע הוא כמו קשר בין סיפורים על חייזרים ירוקים על מאדים לאסטרונומיה.

לצפיה ב-'מסכים בהחלט להתייחסותך בהקשר לחשיבות השימוש במים מושבים'
מסכים בהחלט להתייחסותך בהקשר לחשיבות השימוש במים מושבים
14/01/2019 | 11:42
1
17
השבת מים "מיצרת" מים בעלי מליחות גבוהה יותר מאשר המים במקור. השבת מים שמקורם בהתפלה "תייצר" מים באיכות גבוהה ומתאימה לשימושים רבים בחקלאות ובתעשיה.
לדעתי על פי הגישה שהמזהם ישלם, הצרכן שהוא ה"בור" לסילוק המים, אינו צריך להיות שותף לתשלום. השימוש במים ממקור מותפל, מחייב את החקלאי במיוחד, בתוספת "מלחים" שהוצאו במהלך ההתפלה. כפי שנאמר אין טוב בלי מעט רע.
בכלל החקלאים הם הגוף הראשון הסובל מהבצורות ומקצוב המים. אין כל הגבלה על שמוש במים למגזר האזרחי/ביתי. כאשר הקיצוצים במים לחקלאות מאפשרים זאת.

לצפיה ב-'גם אני די מסכים איתך '
גם אני די מסכים איתך
14/01/2019 | 12:06
15
אבל - כפי ששנינו מסכימים - החקלאי עדיין חייב מים ונהנה גם מן המים המושבים, לכן - למעו "הצדק החלוקתי" ולמען הנראות - אני סבור שיש לחייבו בתשלום (ואפילו סמלי). נכון שהמעבר לשימוש במים מושבים מחייב שינוי של המערכות הקיימות. את זה יש להטיל על המזהמים ולא על המשתמשים. אבל במקרה של מערכות חדשות (כלומר, אזורי השקייה חדשים) אני חושב שכמו בכל מקרה של הנחת תשתית לשימוש צרכן כלכלי, יש לחייב את המשתמש.
לצפיה ב-'ובחזרה לנושא שממנו התחיל השרשור על ממשלות ומה המשימה שלהן'
ובחזרה לנושא שממנו התחיל השרשור על ממשלות ומה המשימה שלהן
10/01/2019 | 21:49
30
הנה דוגמא לממשלה, שבמקום להתעסק בדת המטופשת הזאת של הירוקים ופועלת בצורה רציונלית על מנת לפתור אתגרים שעומדים בפניה (ולא משנה כרגע מה הסיבה לאתגרים האלה, התחממות גלובאלית, שינוי טבעי, או סתם בעיות שנובעות מריבוי אוכלוסייה ותשתית ירודה).
הפתרון הוא כמובן לא המנטרות המטופשות  של הפרופסור הנכבד והדת העלובה שלו, אלה טכנולוגיות מתקדמות ופניה ליכולות של המדע האמיתי (ולא יללות על אנשים "רעים" ועל טבע "נהדר" זה לא מדע, זה אפילו לא מדע בדיוני).
כדאי לפרופסור הנכבד ללמוד מהממשלה הברזילאית החדשה בעניין הזה, אולי עוד ילמד דבר או שניים
לצפיה ב-''
13/01/2019 | 09:46
17
דן תודה. כל מה שכתבת נכון, אבל אם רוצים להביא פירוט מלא ומדוייק לפרץ שריפות ומניעתן, אז חובה להביא את עניין סוגי הצומח (ובעיקר העצים). והדבר נכון במיוחד לארצנו, בה קיימת תופעה נפוצה של נטיעת "עצים נוכריים". בארץ העצה המקומית דווקא עמידה מאוד לשריפות (והדבר נכון במיוחד לגבי החרובים, שיש להם "מנגנון טבעי של כיבוי שריפות יער" ).
אני חייב לציין שכל נושא היערנות ובמיוחד שריפות היער והדרכים להתמודדות עימן הוא נושא התמחות מיוחדת (שאין לי). אחת המומחיות הגדולות בארץ היא ד"ר נעמה טסלר (ךמען הגילוי הנאות: חברה טובה שלי. אבל לא פעילה בפורומים החברתיים).
לצפיה ב-'אפשר לקרוא את כל הכתבה בלי להירשם'
אפשר לקרוא את כל הכתבה בלי להירשם
14/06/2019 | 17:53
כותבים את הכותרת בחיפוש של גוגל
ונכנסים משם.
לצפיה ב-'אלו תשתיות חשמל קיימות במדינה?'
אלו תשתיות חשמל קיימות במדינה?
27/12/2018 | 10:09
9
144
אנו עומדים בפני שינויים בהרגלי צריכת האנרגיה שלנו - הדרישה לפתרונות אנרגיה מתחדשת ונקייה יותר רק מתגברת. השאלה שלי היא האם יש לתשתיות הקיימות במדינה יכולת לספק חשמל שמופק בדרכים אחרות חוץ מייצור פחמי? יוסי אבו טען שיושקעו כספים בפתרונות אנרגיה נקייה מהרווחים של ייצוא הגז. אז האם בנוסף לפיתוח פתרונות אנרגיה שלא מבוססים על משאבים מזהמים האם גם יהיה צורך לפיתוח התשתיות בשביל העברת האנרגיה הנקייה הזו?
לצפיה ב-'שאלה מצויינת. וקשה...'
שאלה מצויינת. וקשה...
28/12/2018 | 21:45
1
74
אין שום אפשרות לתת את התשובה בפורום הזה ומסופקני אם קיימת בכלל תשובה  לשאלתך. להבנתי, מה שאתה מבקש זו "פרוגרמת פיתוח כלכלי" ארצי. אז מעבר למורכבות השאלה, בבסיס התשובה חייבת להיות התייחסות לשנת יעד ובהיעדר שנת-יעד אי-אפשר בכלל לענות לשאלה. אבל גם אם תתן שנת-יעד, התשובה לא תהיה במסגרת הפורום, כי מדובר במחקר ובתחזיות ארוכות ומאוד מורכבות. אוכל רק לאמר לך, שמי שאמון על מתן תשובה כזו זו "רשות החשמל", בהתבסס על ניתוחים ונתונים שאמור לספק מח' המחקר והתכנון של משרד התמ"ת ומשרד האנרגיה...
לצפיה ב-'הרחבה ופירוט'
הרחבה ופירוט
29/12/2018 | 00:17
46
אתה שאלת: "האם יש לתשתיות הקיימות במדינה יכולת לספק חשמל שמופק בדרכים אחרות חוץ מייצור פחמי?"

ובכן, אם אתה רוצה תשובה, עליך לנקוב קודם כל בשנת-יעד. שנת יעד שבה תהיה דרישה ל-X אנרגיה. כי כמות האנרגיה הנדרשת היא זו שתועבר ברשת העברת האנרגיה (וזו יכולה להיות רשת חשמל/סיבית, רשת של צינורות דלק/גז או כל אמצעי העברת אנרגיה אחר שיהיה קיים בעתיד.
דבר שני, צריך לדעת מה היא יכולת העברת האנרגיה ("יכולת הנשיאה") של הרשת הקיימת. אין לי את הנתון הזה ואני בספק אם זה נתון פתוח לציבור.
נקודה שלישית היא -שממש היום מניחים במדינה רשת העברת אנרגיה נוספת - רשת צינורות הגז. אני לא יודע מה יהיה כושר הנשיאה האנרגטית של הרשת החדשה ובוודאי שאין לי יכולת לחזות את דרישת האנרגיה העתידית (שוב - לאיזו שנת יעד??) של המשק.
לצפיה ב-'שאלה קצת מסובכת אבל נתונים בחשמל קימים בויקי'
שאלה קצת מסובכת אבל נתונים בחשמל קימים בויקי
31/12/2018 | 01:06
5
61

תחזית גידול האוכלוסיה והצריכה שלה הנה הבעיה הקשה ביותר,

מצד אחד שיעור פריון (2016) 3,11 ולפי הקצב אחורה גדל (תלוי בקצבאות)
מצד שני רמת ההשכלה והחיים גדלים גם והם מובילים לירידה ברמת הפריון
אז השאלה החשובה היא עד כמה להגדיל את מערכת הפצת האנרגיה מתוך זהירות לא להגדיל יותר מדי בהתחשב בהעלמות רוב צרכני ה"תעשיה שחורה"
ובביזור מקורות היצור לכל אורך הארץ  (קצת גם לרוחב), עם עליה "ביצור ירוק" שלא יווצר עודף יצור גדול בהרבה מהצרכים כי כרגע אין אפשרות לשיווק חשמל לשכנים הקרובים מעבר לגבול (ממילא אין להם יכולת לשלם),
לצפיה ב-'אלוף!'
אלוף!
31/12/2018 | 14:17
4
28
אבל מה זה "הקצב אחורה"?
לצפיה ב-'קיצור של "לבדוק את קצב השתנות מדד הפריון"'
קיצור של "לבדוק את קצב השתנות מדד הפריון"
31/12/2018 | 19:10
3
25
אגב אתמול אחרי שכתבתי פורסם ע"י הלשכה המרכזית לסט' שגידול האוכלוסיה בארץ כולל יבוא/יצוא 2% שבפועל זו ירידה בילודה הכללית למרות שהס"כ כפי שהיה בעשור האחרון,
לצפיה ב-'ביקושים מול ייצור'
ביקושים מול ייצור
02/01/2019 | 01:01
2
18
אנסה להבהיר מספר נקודות בדבריך, כי נראה לי שנותרה שאלה ללא מענה.
  1. הצבעת על שיעור הפריון בנפש ("גידול האוכלוסיייה", אגב, יהיה נתון נכון ומדוייק יותר לדעתי).
  2. דיברת על פריון העבודה (נתון המצביע על "דרישת האנרגיה" אולי).
  3. דיברתי על "ייצור אנרגיה".
חסרים לי הפרטים הבאים, עמ"נ שניתן יהיה לתת תשובה לשאלה בדבר "Rשתות העברת האנרגיה"):
  1. שנת-היעד, כמובן.
  2. שיעור העלייה בצריכת האנרגיה (וכן יש להוסיף שאלה גדולה: האם בהכרח קיים מתאם בין נפש למידת צריכת האנרגיה והאם המספר הנו סטטי, או שבעתיד המצב עשוי להשתנות - לכל כיוון שהוא?)
  3. תחזית כיווני התעסוקה והתעשייה (גם הייטק לסוגיו הנו תעשייה. ולדעתי יש לכלול במונח זה גם שירותים מסויימים, כמו: שרתי איכסון מידע, שירותים פיננסיים בינ"ל ומסחר בינ"ל, שכן הם מכניסים הון חיצוני למשק/לאוצר המדינה). נתון זה יצביע על כמויות האנרגיה הנדרשות בעתיד.
לאחר קבלת כל הנתונים הללו ניתן יהיה להעריך את כמויות האנרגיה להן יהיה זקוק המשק בשנת היעד ואז - ובהתאם למקורות האנרגיה החזויות - ניתן יהיה להעריך את קיבולת הרשתות הנדרשות.
לצפיה ב-'מבחינת כמות וגבול המקסימום אין כל אפשרות להעריך'
מבחינת כמות וגבול המקסימום אין כל אפשרות להעריך
02/01/2019 | 02:07
1
28
אבל חייבים לתכנן בזמן,
לדעתי כל עוד לא תתחבר הרשת המקומית לארצות שכנות (או רחוקות) החלוקה הראשית הקיימת של החשמל (400-161KV) תעמוד בעומס לפחות עוד כ 15 שנה כי גם יחידות היצור מתפזרות לאורכה כך שסביר בעיני שרמת התנועה לאורך הרשת לא תעלה בהרבה (ב"ש גדלה מאוד והייטק יגדל בה אך במקביל עולה כמות היצור באזור ולכן תנועת האנרגיה ממנה ואליה ברשת הארצית לא תגדל בהרבה, כנ"ל בגליל),
לכן גם אם מתחילים לתכנן רשת של 600KV קשה לצפות מתי אם בכלל יבצעו אותה וגם אז לא לכל אורך הארץ (מאשקלון לחגית דרך הים ואולי הסתעפויות לרידינג ואו חדרה)
להערכתי הצריכה הביתית ליחידת מגורים דווקא תרד בגלל אמצעי חסכון אנרגטיים (נורות, כיריים אינד', צריכת מזון מתועש, כביסה,, יותר מכשירים אך פחות אנרגיה)
לצפיה ב-'המון תודה! תשובה מרתקת'
המון תודה! תשובה מרתקת
04/01/2019 | 22:25
19
וחשובה ומחכימה מאוד.
ואגב, ברוך הצטרפותך לפורום! אני שמח ומברך על הצטרפות והשתתפות בפורום של כל איש רציני ומבין ובעיקר אם הוא איש מקצוע בעל התמחות. 

לצפיה ב-'עוד שאלה'
עוד שאלה
28/03/2019 | 18:41
6
דיון ממש מרתק, החכמתי רבות. מה בעצם הפער הפרקטי שקיים כיום בין התהליך של כריית/הפקת הגז מאסדות הקידוח והמרת אנרגיה (שימוש בקיטור שמניע בוכנה שמניעה מגנטים שיוצרים בסופו של דבר שדה חשמלי) לבין הזרמה והחלפת מקורות האנרגיה הפחמיים? כלומר, רידינג כבר מנצלת את המשאב, למה תחנת אשדוד למשל, עדיין לא? והאם תהיה מסוגלת?
לצפיה ב-'על מושג "איכות חיים" ועל בעיות התחבורה במדינה...'
על מושג "איכות חיים" ועל בעיות התחבורה במדינה...
28/12/2018 | 21:35
147

מצד אחד - עצוב ומעצבן, מצד שני - ברור וטריוויאלי. למרחק מהמרכזים העירוניים והכלכליים יש מחיר. לכן מחירי הדיור שונים בישובים ובשכונות שונות. ומצד שלישי - "איכות" היא מושג סובייקטיבי. לאחד "איכות" היא קירבה לעבודה ולמקומות הבילוי, ואילו עבור אחר/ת, "איכות" נמדדת באוויר הנקי, בהיעדר רעשים ובקירבה לטבע ולירוק. לא כולנו זהים ולכן חובה שתהיה הטרוגניות במדינה ולכן אסור לכפות את הערכים שלך על האחר, ובעיקר - אסור לך לבוא לישוב חדש/אחר ולדרוש לשנותו בהתאם לערכיך! כי "איכות הישוב" זו תמונתו ברגע שראית אותו...
לחצו כאן לכתבה במלואה.

חם בפורומים של תפוז

חפשו אותנו גם באינסטרגם
חפשו אותנו גם...
פודי תפוז - האינסטגרם החדש כל התמונות של...
חפשו אותנו גם באינסטרגם
חפשו אותנו גם...
פודי תפוז - האינסטגרם החדש כל התמונות של...
בפייסבוק שלנו כבר ביקרתם?
בפייסבוק שלנו כבר...
רוצים להיות תמיד מעודכנים במה שקורה בתפוז?
בפייסבוק שלנו כבר ביקרתם?
בפייסבוק שלנו כבר...
רוצים להיות תמיד מעודכנים במה שקורה בתפוז?

בעלי מקצוע

אהוד המאירי ושות'
אהוד המאירי ושות'
עו
עו"ד אילנה ספקטור
נדלניר - השקעות נדל
נדלניר

מקרא סימנים

בעלת תוכן
ללא תוכן
הודעה חדשה
הודעה נעוצה