לגלישה באתר בגירסה המותאמת לסלולאר
| הוספת הודעה
הגדרות תצוגה

הגדרות עץ הודעות

מאפייני צפייה

הצג טקסט בתצוגה
הצג תגובות באופן
עדכן
82648,264 עוקבים אודות עסקים

פורום תכנון עירוני וסביבתי

ברוכים הבאים לפורום תכנון עירוני, אזורי ותשתיות.

הפורום מאגד בתוכו מספר תחומים מרתקים הקשורים לפיתוח
ותכנון של ערים ואזורים וכן מתחומי הנדל"ן השונים (בדגש על התכנון), הוא עשוי לקרוץ לאנשים מתחום התכנון, ההנדסה, הבינוי והתשתיות, או כמובן לגולשים המתעניינים בתחומים
אלו.

תחת המטרייה של "תכנון עירוני, אזורי ותשתיות" נעסוק במגוון רחב של
נושאים, ביניהם: פתכנון ופיתוח פיזי, כלכלי וחברתי של ערים או אזורים;  
פיתוח תחבורתי; מרכז מול פריפריה; אוכלוסייה ומגורים;  פרויקטי
תשתיות עירוניים וארציים; תכניות מתאר; תשתית תיירות;  עיצוב
עירוני; שימושי קרקע;  וכל נושא נוסף שתמצאו לנכון לעסוק בו.
כמו-כן הפורום מסוגל לענות ולהתמודד עם סוגיות בנושא קניין במקרקעין, בדגש על רשות (מינהל) מקרקעי ישראל.

אני סבור שהתחום בו אנו עוסקים חשוב ביותר, מעצם העובדה שהוא
נוגע לכולנו, בצורה כזו או אחרת, בכל תחומי החיים, ויותר מזה - הוא
יקבע את פניה הפיזיים והחברתיים של ישראל בעתיד.

אני מזמין אתכם להשתתף בפורום באופן פעיל ולתרום לנו מהידע,
הדעות והמחשבות שלכם בנושא.

בברכה,
ש.
גאוגרף-מתכנן (M.A)

(ועם הרבה רגשי תודה והוקרה לקודמי בתפקיד מנהל הפורום: אלון גרינברג
מתכנן ערים ואזורים)

הנהלת הפורום:

אודות הפורום תכנון עירוני וסביבתי

ברוכים הבאים לפורום תכנון עירוני, אזורי ותשתיות.

הפורום מאגד בתוכו מספר תחומים מרתקים הקשורים לפיתוח
ותכנון של ערים ואזורים וכן מתחומי הנדל"ן השונים (בדגש על התכנון), הוא עשוי לקרוץ לאנשים מתחום התכנון, ההנדסה, הבינוי והתשתיות, או כמובן לגולשים המתעניינים בתחומים
אלו.

תחת המטרייה של "תכנון עירוני, אזורי ותשתיות" נעסוק במגוון רחב של
נושאים, ביניהם: פתכנון ופיתוח פיזי, כלכלי וחברתי של ערים או אזורים;  
פיתוח תחבורתי; מרכז מול פריפריה; אוכלוסייה ומגורים;  פרויקטי
תשתיות עירוניים וארציים; תכניות מתאר; תשתית תיירות;  עיצוב
עירוני; שימושי קרקע;  וכל נושא נוסף שתמצאו לנכון לעסוק בו.
כמו-כן הפורום מסוגל לענות ולהתמודד עם סוגיות בנושא קניין במקרקעין, בדגש על רשות (מינהל) מקרקעי ישראל.

אני סבור שהתחום בו אנו עוסקים חשוב ביותר, מעצם העובדה שהוא
נוגע לכולנו, בצורה כזו או אחרת, בכל תחומי החיים, ויותר מזה - הוא
יקבע את פניה הפיזיים והחברתיים של ישראל בעתיד.

אני מזמין אתכם להשתתף בפורום באופן פעיל ולתרום לנו מהידע,
הדעות והמחשבות שלכם בנושא.

בברכה,
ש.
גאוגרף-מתכנן (M.A)

(ועם הרבה רגשי תודה והוקרה לקודמי בתפקיד מנהל הפורום: אלון גרינברג
מתכנן ערים ואזורים)
הוספת הודעה

צרף
תמונה וידיאו קובץ
קבצים המצורפים להודעה

x
הודעה מהנהלת הפורום
0
המשך >>

לצפיה ב-'כביש גישה חדש לנתב"ג - מחלף חב"ד. האם בביצוע?'
כביש גישה חדש לנתב"ג - מחלף חב"ד. האם בביצוע?
14/10/2019 | 13:54
1
36
הוועדה לתכנון ובניה אישרה את כביש הגישה החדש לנתב"ג כבר ביוני 2018. האם זה נכנס לביצוע?
הכביש אמור לחבר בין כביש מס' 1 לנתב"ג בנסיעה קצרה של קילומטר אחד במקום סיבוב של שמונה קילומטרים - ליסוע עוד על כביש 1 ואז בחזרה בתוך נתב"ג.
לצפיה ב-'אם זה בביצוע, הרי שהוא עדיין נסתר לחלוטין מהנוסעים '
אם זה בביצוע, הרי שהוא עדיין נסתר לחלוטין מהנוסעים
15/10/2019 | 09:21
32
בכביש 1 או ברכבת...
לצפיה ב-'כביש הערבה, הרחבה יטבתה-קטורה - האם מתקדם? מתי מסתיים?'
כביש הערבה, הרחבה יטבתה-קטורה - האם מתקדם? מתי מסתיים?
14/10/2019 | 13:59
1
23
ישראל כ"ץ לא קידם את כביש הערבה מאז ההרחבה עד יטבתה. 
אחר כך ראיתי שהוא זמם להעביר את העבודה ליזם פרטי ולבנות כביש אגרה...הזוי לחלוטין. 
בכל מקרה, ההרחבה מיטבתה לקטורה אמורה לקרות. זה קטע של פחות מעשרה קילומטרים. נדמה לי שמונה. במקור זה היה אמור להיות עד יהל בסיגמנט הזה, אבל קיצרו...כנראה עוד ממעללי השר כץ. 
האם ניזכה לראות בקרוב את הקטע הזה משופץ ומורחב? 
לצפיה ב-'בפעם האחרונה שראיתי (חצי שנה) זה היה בביצוע'
בפעם האחרונה שראיתי (חצי שנה) זה היה בביצוע
14/10/2019 | 18:43
27

לצפיה ב-'אבדן הקרקעות החקלאיות...'
אבדן הקרקעות החקלאיות...
03/09/2019 | 16:40
13
58
ופועלה של המדינה (בעיקר ותמ"ל ורמ"י) בתהליך...
לצפיה ב-'אני מכיר רק חלק קטן ממה שקורה באזור לכן רק קצת סוגיות'
אני מכיר רק חלק קטן ממה שקורה באזור לכן רק קצת סוגיות
04/09/2019 | 23:46
5
37
הישובים הגדלים בקצב גדול פורדיס וזרקא לוחצים על מעגן מיכאל משני הכיוונים כשבדרך יש אדמות חקלאיות של דור, נחשולים, מעין צבי ובית חנניה שכבר נלחץ מדרום ע"י אור עקיבא, כולם רוצים לגדול סביב כבישי 2 ו 4,
הפתרון של ותמ"ל כפתרון קבע במקום דיון רציני שנותן לכולם זמן להגיע לכלל תכנון אזורי ארוך טווח הוא רעה חולה המצטרפת לעוד אחרות שכמובן לא יעלו לדיון לקראת בחירות (רק הבטחות ללא כיסוי),
התוצאה כמובן משיכת זמן ע"י תביעות משפטיות מיותרות כדי בסוף להגיע לאיזה ממוצע שלא יתאים לאף אחד,
מי בכלל לא עולה לדיון לוויתור על שטח "רט"ג" שלה שטחים רבים בסביבה היכולים לשמש לבניה בלי לחלק את פורדיס ל 2, רט"ג גם סוגרת על זכרון מכל כיוון,
והכי חשוב עוד מעט תגיע לשם אסדת ההפקה של הגז (המנהלים כבר שוכרים דירות בישובי הסביבה),
לצפיה ב-'עם חלק מדבריך אני מסכים ויש חלקים בהם אתה טועה'
עם חלק מדבריך אני מסכים ויש חלקים בהם אתה טועה
05/09/2019 | 08:35
4
22
  1. אתה טועה לדעתי (אלא אם לא הבנתי נכון) בדבר "חלוקת פרדיס ל-2". על איזו חלוקה אתה מדבר?
  2. "שטחי רטג" כדבריך, הינם שטחים חיוניים לא פחות משטחים חקלאיים או שטחי בניה. חיוניים למערך החיים הכולל (כן, כולל האנושי), חיוניים למען הבריאות הנפשית והפיזית של האדם וחיוניים עבור אנשים רבים בארץ (אולי חוץ ממך...). החוכמה היא לתכנן נכון ולפגוע השטחים החיוניים רק כמוצא אחרון. כמי שמכיר מצויין את מערך שיקולים, ההחלטות והיזמות הממשלתית (בעיקר באזור זה), אני ערב לך שכל הנ"ל לא נעשה!
לצפיה ב-'אין לי כלום נגד רט"ג אלא נגד הותמ"ל שמפחד ממנה'
אין לי כלום נגד רט"ג אלא נגד הותמ"ל שמפחד ממנה
05/09/2019 | 09:47
3
22
פשוט לא מעלה את השטח שסומן לדיון כי "נגזול רק מהנגזלים", אם היה מתקיים דיון תחת "חוקה" גם שטחי רט"ג היו עולים לשולחן, והדיון היה מגיע לפתרון ענייני משותף וכולם היו נאלצים לוותר קצת (כולל בניה לגובה בכפרים),
לפרדיס יש אפשרות לצמוח למזרח וצפון אך כאן הוצע למערב מעבר לעורק תחבורה 4 שצריך להתרחב, בנוסף זה יאשרר את הבלגן שקורה שם היום,
לצפיה ב-'חבל שאתה כותב בלי להכיר את השטח והנתונים...'
חבל שאתה כותב בלי להכיר את השטח והנתונים...
05/09/2019 | 18:10
2
20
  1. אין שמורות טבע (רט"ג) וגם תמ"א 22 (קק"ל) לא מונעת תכנון במזרח פרדיס.
  2. פרדיס בהחלט מתפשטת ימה וקדמה, צפונה ונגבה (כרגע קיימות - בשיווק ובבניה - 2 שכונות ענק, חלקן בקרקעות מדינה וחלק קטן בקרקעות פרטיות, במזרח פרדיס, על ההר).
  3. השיווק במזרח פרדיס - על קרקעות המדינה - מתעכב לפי דרישת המועצה המקומית.
  4. בצפון מזרח פרדיס קיימת מגבלת בניה בשל מחצבת שפייה ג'.
  5. הבניה מערבה - מעבר לכביש 4 הקיים (והמתוכנן להסטה לכיוון מערב) הינה האתנן לבעלי הקרקעות הפרטיות (ללא צורך פרוגרמטי-תכנוני אמיתי)
לצפיה ב-'תכניות הותמ"ל עוקפות את כל הדברים שהזכרת'
תכניות הותמ"ל עוקפות את כל הדברים שהזכרת
08/09/2019 | 19:59
1
12
לותמ"ל יש סמכות גבוהה יותר מכל תכנית והכרזה שהיא למעט תמ"א 35 שגם את התמ"א הזו מצליחה לרמוס.
לצפיה ב-'נכון ולא נכון '
נכון ולא נכון
08/09/2019 | 21:34
14
  1. לא הזכרתי שום מגבלות שותמ"ל צריכה "לעקוף", כי למעט המחצבה לא הזכרתי שום מגבלה...
  2. גם ותמ"ל לא ממש עוקפת מגבלות של מחצבות/מגבלות בריאות.
לצפיה ב-'לעיתים אין ברירה - אלא לפגוע "בבשר החי" באדמות חקלאיות'
לעיתים אין ברירה - אלא לפגוע "בבשר החי" באדמות חקלאיות
05/09/2019 | 04:52
6
24
הדבר נעשה בכל אזורי הארץ ולא רק באזור חוף הכרמל.
פראדיס וג'אסר אל זרקא, מצויים במצוקת דיור גדולה ובחוסר פתוח עירוני בתחום היישוב. לא רבים מבקרים/בקרו בתוך היישובים וחשו את המצוקה ואת הבעיה שאין להם להיכן להתרחב. פראדיס "דבוקה לצלע ההר ובתיה ורחובותיה הצרים "יושבים" זה על גבי זה וג'אסר "תקועה" בין הים הנחל ( כמובן קיסריה המתנכרת ) וכביש מס' 2. שם הצפיפות גבוהה אף יותר.
הגיע הזמן שיוציאו אותם מה"בוץ" תרתי משמע.

לצפיה ב-'ג'סר - נכון. פרדיס - לא נכון.'
ג'סר - נכון. פרדיס - לא נכון.
05/09/2019 | 08:41
5
34
ולגבי ג'סר קיימות אפשרויות (גילוי נאות ומוגבל: "היו קיימות" אפשרויות מעולות, טובות, ישימות ונכונות לדעתי, שהוכשלו ע"י 2 מנהלי מחוז של רמ"י, בעיקר בשל שיקולי עצלות, טפשות וחולשות/אגו נפוח ).
לצפיה ב-'כאילו במקרה לוחצים את היריבים עם תיקון 116'
כאילו במקרה לוחצים את היריבים עם תיקון 116
05/09/2019 | 14:02
4
30

את הערבים ואת החקלאים כאשר הכי מסכנים הם אלו שגם וגם "חקלאי ערבי"

כך המדינה שמה רגל לכל תוכנית שהותמ"ל מתכננת:
נוסיף שטחי בניה לדיור ועד שיגיעו לכניסה לדירה נפנה את כולם ונחסל דיור חלופי/זמני בשני המגזרים - שילכו לים

נשמע שאני בעד בלגן בבניה - נהפוך הוא אני בעד שמירה על החוק אבל כשמונעים מישוב לפתח תב"ע במשך 70 שנה צומחים פתרונות שלא ניתן לסגור בשיטה הסינית (בתנך נכתב תבן אין ניתן,,,)
לכן אם רוצים לפנות בניה לא חוקית צריך קודם להציע אפשרות לבניה חוקית  ותמ"ל ותיקון 116 הנם עוקפי חוק שהיה קיים אך לא הופעל,
לצפיה ב-'אתה כותב דברים לגמרי לא מבוססים!'
אתה כותב דברים לגמרי לא מבוססים!
05/09/2019 | 15:56
2
22
אני לא יודע מה מידת ההיכרות שלך עם התכנון במגזר הערבי (לפי דבריך: אפס...). אני נמצא שם בערך מראשית שנות ה-2000. ובאחריות: אתה כותב דברים לחלוטין לא מבוססי מציאות ועובדות (בעיקר משתמש בססמאות בעלות גוון פוליטי).
תן דוגמא לישוב ש-"מנעו ממנו לפתח תב"ע במשך 70 שנה" (יודע מה, אעשה לך הנחה: 5 שנים...!). ברור שמצב התכנון במגזר הערבי מורכב ביותר אבל שימוש בססמאות לא מבוססות לא יעשה לו טוב יותר, אלא להיפך!

"הבניה הבלתי חוקית" לא צמחה ככה סתם. היא צמחה (למימדי ענק) בעיקר הודות לעצלות של מוסדות המדינה והתנהלות קלוקלת של הרשויות המקומיות. בבסיס עומד חוסר האכיפה (נכון, מקרים מסויימים, בישובים מסויימים, התכניות/המלאי התכנוני לא עמדו בצרכי הביקוש, אבל ב-25 השנים האחרונות זה כבר לא קיים והבניה הפרועה ממשיכה במלוא עוזה). אין לזה קשר להיעדר תכנון ואפילו לא לפוליטיקה, אלא בעיקר פשוט לאפשרות שניתנת לניצול - לבניה חינם, על הקרקע הפרטית...

לגבי הותמ"ל: אולי לא שמת לב, אבל המדינה היא הותמ"ל...
לצפיה ב-'המדינה הקימה את הותמ"ל כדי לעקוף את המדינה ואזרחיה'
המדינה הקימה את הותמ"ל כדי לעקוף את המדינה ואזרחיה
05/09/2019 | 18:22
1
21
בעיקר כדי לעבור בשלום בחירות אבל זה כבר מזמן נהפך כדבריך ל"המדינה" כי בעצם ביטל את כל "דרך הישר"
הכרתי היטב את התכנון בצפון (קלעג'י) טוב בעצם את קשיי התכנון כשהתושבים עברו בישובים הוותיקים וקנו את ה"צריף השבדי" ככסוי לבניה מבפנים וזאת בעיקר בגלל שקיבלו בכל פניה לרשויות תשובות שליליות
לצפיה ב-'הותמל'
הותמל
05/09/2019 | 18:35
19
את הותמ"ל הקים פוליטיקאי(ם) קטן(ים) והוא ממשיך להתקיים ולבעוט הודות לפקידים שהתאהבו במעמד ובכוח שקיבלו. אין לו שום הצדקה מעבר לזה.
אגב, אותו תהליך ורציונאל שעמד מאחורי הול"ל הכושל. מה שמראה ש"אין חדש תחת השמש" והאגו של הפוליטיקאים ושל פקידי הממסד הוא הכוח המניע הגדול ביותר של ההרס של חיינו.
לצפיה ב-'תיקון 116'
תיקון 116
05/09/2019 | 18:30
20
הוא אחד הדברים הטובים ביותר שעשתה איילת שקד במשרד המשפטים. הבעיה והנקודה היא שלא היה בו צורך, לו רשויות האכיפה והרשויות המקומיות היו מתפקדות. אתה (וכל השוללים את התיקון וגם אלו המצדדים בבניה הבלתי בלתי מתוכננת/בלתי חוקית) צריך להבין שחוק התכנון והבניה הוא לא "חוק נגטיבי", הוא חוק שביסודו נועד להיטיב עם האזרחים. החוק מבוסס לא על "צדק" ערטילאי כלשהו, אלא על תורת התכנון העירוני והאזורי, שנועדה לתת מענה אנושי ואיכותי לאוכלוסייה - הנוכחית והעתידית. ללא החוקים והתכנון הזה, לא תוכל לסלול כבישים שימלאו את תפקידם במערכת החיים והכלכלה, לא תוכל לספק לילדים, לנוער וגם לבוגרים שטחי ציבוריים נדרשים (גני שעשועים, מגרשי ספורט ציבוריים, מוסדות חינוך), לא תוכל לשמור על בריאות הציבור, לא תוכל לספק מגורים לדורות העתיד, לא תוכל לפתח את הכלכלה ואפילו לא לשמור על רמת החיים ואיכות החיים הנוכחיים.
כל פריצה של החוק פוגעת במטרות אלו, ובתכלעס פוגעת בכלל הציבור. כל פריצה של החוק נובעת - לרוב - משיקולי כלכליים צרים של בעלי עניין ומחוסר ראייה והבנה ארוכי טווח. ואת זה אני כותב לך כמושבניק דור 4! (ואין כאן שום שאלה של "ערבים יהודיים". לכן יש בי כעס עצום על אותם טיפשים מטומטמים - ואפשר בשקט להגיד - גזעניים - שמשתמשים בטענה זו כדי להתעשר!)
לצפיה ב-'פסיקה בנוגע לבעלות קרקעות כפר סירקין'
פסיקה בנוגע לבעלות קרקעות כפר סירקין
14/08/2019 | 14:57
9
58
הטענה של כפר-סירקין נשמעת מפי ישובים רבים במגזר החקלאי (למשל: מושב חרות, מושב צור-משה, קיבוץ גן-שמואל, קיבוץ עין-שמר ועוד), שעיקרה הוא הזכות הקניינית בקרקע, שנובעת מרכישתה טרום קום המדינה והעברתה לבעלות קק"ל ממניעי ציונות. מן הפסיקה עולה שביהמ"ש "לא התרשם" מהטענה והותיר את הבעלות/המצב הקניני על כנו...
לצפיה ב-'בעברית תקנית - שלטון הוגן כלפי עצמו'
בעברית תקנית - שלטון הוגן כלפי עצמו
14/08/2019 | 23:57
8
44
המדינה וקק"ל לא השקיעו בשטחים האלו כלום - רק גבוה מיסים ועכשי גם את הקרקע,  בתנ"ך יש על כך אי אלו פסוקים
אבל בעצם למה רק לחקלאים - כל נהג שנגנב רכבו יקנה חדש וישלם מס כפול בתור עונש על כך שגנבו לו את המס הקודם, פעם על גנבת מס תלו את הגנב היום קוראים לו שר אוצר,
לצפיה ב-'קק"ל הפכו לחבורת רודפי בצע '
קק"ל הפכו לחבורת רודפי בצע
15/08/2019 | 08:01
7
39
כנראה בהשראת הרוח הנושבת במסדרונות מוסדות המדינה...
יש לי על כך סיפור עדכני מאוד, שקשה לי לספר בגלל הטעם הרע שעדיין עומד לי בפה (הסיפור מאתמול) וגם בגלל המורכבות שלו. 
לצפיה ב-'אם אין מה לספר אז מדוע כותרת בומבסטית'
אם אין מה לספר אז מדוע כותרת בומבסטית
20/08/2019 | 09:50
6
23
אני מכיר מהעבר הרחוק אמנם, קרן קיימת אחרת.
קרן תורמת, קרן בונה, קרן משקמת, קרן מסייעת, קרן האחראית על מראה פני הארץ ( לטוב או לרע ), קרן העומדת תמיד לרשות הציבור בעתות אסונות ומצוקה.
אולי היום הכל השתנה ? חבל על דאבדין

לצפיה ב-'כנראה שהשתנה...'
כנראה שהשתנה...
20/08/2019 | 10:18
5
27
עכשיו אנסה לספר, בהשמטת פרטים מזהים...

ההתחלה ככל סיפור סביב המדורה: "מעשה שהיה כך היה" (רק שכאן הוא לא "היה", אלא מתרחש בימים אלו ממש)...
לפני ימים לא מעטים היה היה אדם בישראל, שהיה בעלים של  קרקע ומשק חקלאי פרטי במושב כל שהוא בארץ. אותו אדם, ממניעיו הוא, החליט לתרום לקק"ל מחצית מנחלתו, הצמודה לבית מגוריו. השטח החקלאי הועבר לקק"ל - ללא פרצלציה, אך בהחלט עם רישום בטאבו, כמושע - וזו מסרה אותו וצירפה אותו לנחלה חקלאית (אמרנו "מושב", נכון?...) ו-"עשתה בשטח מנהג בעלים", כמו שאומרים המשפטנים.
לאחר שנים רבות נפטר האיש ויורשיו ביקשו לממש את זכותם בנחלה ולרשום על שמם את חלקם בחלקה, תוך ביצוע הפרדת המושע (להזכיר: מחצית מהחלקה - זו שהוחזקה ע"י קק"ל - היתה ביעוד ושימוש חקלאי וזו שנשארה בידיים הפרטיות, המקוריות, היתה ביעוד מגורים ושימשה כבית המגורים של החקלאי הפרטי והנדיב). כאן באה קק"ל ודרשה את חלקה "בהשבחה"... כלומר: טענה שזכותה במקרקעין היא 50% במושע ולכן לטענתה יש לה זכות גם בשטח המגורים שבחלקה...!
אני מקווה שהדברים ברורים (אם לא, אנסה להבהיר במידה ויתעוררו שאלות).

ועכשיו אמור לי מה דעתך...
לצפיה ב-'אינני יכול להביע דעה כי נושאי הבעליות אינם בתחום התמחותי'
אינני יכול להביע דעה כי נושאי הבעליות אינם בתחום התמחותי
20/08/2019 | 18:57
4
11
לצפיה ב-'עדיין טוען ל"כותרת בומבסטית"?'
עדיין טוען ל"כותרת בומבסטית"?
21/08/2019 | 11:58
3
16
נושא הבעלויות הנו תחום שאני די מבין בו ועוסק בו ביומיום, אבל לא נדרשת כאן התמחות מיוחדת, רק הגיון בריא ויכולת ניתוח בסיסית (נראה לי שיש לך מהתכונות הללו...).
לצפיה ב-'טענתי לכותרת בומבסטית מאחר ולא היה אחריה ספור'
טענתי לכותרת בומבסטית מאחר ולא היה אחריה ספור
21/08/2019 | 15:48
2
14
גם היום לא ההיתי משתמש בבטוי החריף של "רודפי בצע"
אלא, על פי הניתוח שלך, בדרישה לא סבירה של הקק"ל.
בכל מקרה אני חושב שרק בית המשפט יכול לקבוע את זכויות הבעלות וכיצד הן מתחלקות. 
לצפיה ב-'אתה חמקן...'
אתה חמקן...
22/08/2019 | 08:17
1
20
נכון שבסופו של דבר "בית המשפט יקבע" (כמו בכל דבר...), אבל אני בטוח שאתה יודע שבית המשפט פועל עפ"י החוק ולא עפ"י הצדק. שאלתי אם לפי עיניך דרישת קק"ל היא בגדר "הצדק"? 
לצפיה ב-'אינני חמקן - אבל צדק הוא דבר סוביקטיבי.'
אינני חמקן - אבל צדק הוא דבר סוביקטיבי.
22/08/2019 | 14:25
18
לפיכך קיים החוק האמור להיות נטרלי ועניני.
אני מודע, שגם חוק עשוי להיות בעייתי ומושפע מאד מהמחוקק. גם לחוק קיימות פרשנויות התלויות בהרכב השופטים.
אין בעולמנו משהו מושלם ואין ברירה אלא לקבל זאת.

לצפיה ב-'גשר יהודית בת״א'
גשר יהודית בת״א
04/08/2019 | 14:05
1
132
מישהו יודע למה אין עבודות בכלל על גשר יהודית בת״א? זה בגלל השבת?
לא מצאתי שום אזכור על זה לא בעיתונות ולא בשום מקום?
לצפיה ב-'נכון לאפריל - העבודות ממשיכות'
נכון לאפריל - העבודות ממשיכות
04/08/2019 | 19:23
115
ראה כאן.
בנוסף, תחנת הרכבת השלום סגורה בימי שישי. נאמר לי שזה בשל העבודות על הגשר. גם אני אשמח לעדכון בנושא. 
לצפיה ב-'האצבע קלה על ההדק'
האצבע קלה על ההדק
01/08/2019 | 09:43
168
ככה זה במדינת הכותרות המהירות וה-"צלם ותפיץ לחבר'ה". בתחום התכנון זה מתנהל ככה כבר שנים ואת התוצאות אנו רואים (וסובלים) כבר שנים מול עינינו (ע"ע הפקקים, הפערים החברתיים והכלכליים ומה לא), אבל הדורות הבאים יסבלו מזה עשרות מונים. בקצרה: חוסר מחשבה מעמיקה טרם ביצוע. ירייה מהמותן ו"אצבע קלה על ההדק".
לצפיה ב-'בלחץ התושבים נדחתה תכנית פינוי-בינוי והתחדשות עירונית'
בלחץ התושבים נדחתה תכנית פינוי-בינוי והתחדשות עירונית
01/08/2019 | 08:46
91
עריית הרצליה דחתה תכנית בשכונת שביב, בלחץ התושבים...
מהלך חכם מאוד מצד העירייה.
לצפיה ב-'קצת היסטוריה ...'
קצת היסטוריה ...
31/07/2019 | 14:09
67
לימוד המקרקעין, ובעיקר נושא הבעלויות/הרישום, מגלה המון תהליכים ודפוסי התנהלות היסטוריים מרתקים המשולבים בתולדות הארץ הזו. ראו למשל את נושא בעלויות הקרקע בתחום "הגוש הגדול" בצפון ת"א...
לצפיה ב-'רשעות מקלקלי ישראל?'
רשעות מקלקלי ישראל?
31/07/2019 | 00:12
46
כך זה נראה... 
לצפיה ב-'שאלה נוספת ברשותך '
שאלה נוספת ברשותך
24/07/2019 | 21:23
14
83
האם ישנו " מקצוע שהוא חוקר את תכנון הערים " ? ..........
סתם בשביל הסקרנות.
חוץ מאשר היסטוריה אורבנית שזה נושא מרתק בפני עצמו
שהוא עדיין בחיתוליו כאן בארץ.
לצפיה ב-'בכל תואר מתקדם קיים מסלול מחקרי'
בכל תואר מתקדם קיים מסלול מחקרי
24/07/2019 | 23:55
13
22
לצפיה ב-'שוב פעם - סליחה שאני נודניק'
שוב פעם - סליחה שאני נודניק
26/07/2019 | 00:45
12
42
לא התכוונתי בתוך מסלול לימודי -
אלא אם ישנו מקצוע שהוא חוקר את הנושא כולו לעומק 
באופן מדעי ולא דרך תוכנית לימודים כלשהי

לצפיה ב-'כפי הניראה אינך מודע/מצוי בסקם של אנשי סגל באוניברסיטאות'
כפי הניראה אינך מודע/מצוי בסקם של אנשי סגל באוניברסיטאות
26/07/2019 | 11:39
11
36
חלק בלתי מבוטל של אנשי הסגל עוסקים במחקר בנושאי התמחותם. ההרצאות בפני הסטודנטים הוא בדרך כלל חלק קטן מעסוקם.
המחקר נעשה ע"י סטודנטים לתואר שני ושלישי בהנחיית הד"ר או הפרופ' האחראי על המחקר  או ע"י איש הסגל עצמו בשיתוף עם נוספים בהתאם לנושא המחקר ודרישותיו.
המחקר בדרך כלל ממומן על ידי גורמים שמחוץ לאוניברסיטה ו/או ע"י שתוף והסכמים עם גורמים בינלאומיים.

לצפיה ב-''
26/07/2019 | 19:03
6
לצפיה ב-'אתה חוזר על אותה התשובה של מנהל הפורום'
אתה חוזר על אותה התשובה של מנהל הפורום
26/07/2019 | 19:18
9
31
התכוונתי אל מקצוע מחקרי בזכות עצמו.
לא משהו שהוא חייב להיות בתוך מסלול לימודים כלשהו.
לצפיה ב-'אין "חיה" כזאת - מקצוע מחקרי'
אין "חיה" כזאת - מקצוע מחקרי
26/07/2019 | 22:50
8
31
כל מקצוע והמחקר שלו. המחקר יכול להערך ( בדרך כלל ) במסגרת האוניברסיטאות וגם במסגרות אחרות. מפעלים גדולים עורכים מחקרים משלהם, על מנת לשפר את מוצריהם, לחדש אותם ו/או לפתח מוצרים חדשים.
חזרתי או נכון יותר הרחבתי את תשובתו של מנהל הפורום, בתקווה שתבין את מהות המחקרים.
במילה אחת לשאלתך התשובה היא לא - אין מקצוע מחקרי העומד בזכות עצמו.
לצפיה ב-''
27/07/2019 | 19:15
5
לצפיה ב-'ואם אני אביא לך דוגמאות ? .............'
ואם אני אביא לך דוגמאות ? .............
28/07/2019 | 00:48
6
29
קרימינולוגיה ( חקר הפשיעה ) בתור דוגמא -
זה לא תחום מחקרי ? ..........................

גם " היסטוריה אורבנית "  זה תחום מחקרי בפני עצמו
למרות ש-בחלקו זה גם נועד עבור שימושים אחרים ..............
לצפיה ב-'דוגמא לא מוצלחת'
דוגמא לא מוצלחת
28/07/2019 | 07:44
27
בקרימינולוגיה - כמו בתחום תכנון ערים וכמו כל תחום אחר - אפשר לעסוק בתחומים שהם יותר יישומיים ויש אנשים שבוחרים בתחום המחקרי.
לצפיה ב-'האם אתה עקשן או עיקש ?'
האם אתה עקשן או עיקש ?
28/07/2019 | 12:29
4
25
קרימינולוגיה איננה תחום מחקרי למרות שגם בתחום זה קיימים מחקרים. כמו גם היסטוריה אורבנית. כמו שתאמר שעתונאות היא מקצוע מחקרי או עריכת דין הוא מקצוע מחקרי, מוזיקה, אומנות, מדעים מדוייקים ומה לא.
כפי שכבר ציינתי בכל תחום קיים גם מרכיב מחקרי

לצפיה ב-' (הוא בעיקר ניג'ס... )'
(הוא בעיקר ניג'ס... )
28/07/2019 | 15:10
3
29
מצד שני: "אם לא תשאל איך תלמד?" 
לצפיה ב-'באותו הנושא - אולי עכשיו אהיה יותר מובן ........'
באותו הנושא - אולי עכשיו אהיה יותר מובן ........
29/07/2019 | 20:43
2
32
אולי עכשיו אני אהיה יותר ברור ..................
אם כבר רוצים להשאיר אופציה להרחבת המע"ר
מדוע צריך להקים רחובות שאחרי זה צריכים לעבור 
" הסבה מסורבלת וארוכת שנים " ..................

הנה דוגמא מ-תל אביב ...........
מדברים כרגע על 
" הסבה של רחובות במרכז העיר "
מ- " בתי מגורים בלבד " אל בתי מגורים עם מסחר
לצורך הרחבת המע"ר .......
תהליך שהוא יקח הרבה הרבה זמן .............
תיקח למשל רק את רחוב ארלוזורוב
שיש שם בניינים שהם עומדים על " הגבהה " 
בקומה הראשונה
ש-יצטרכו כנראה לגרד אותה לגובה פני הרחוב 
כדי להוסיף לה מראה מסחרי ופעיל יותר ! 
ואחר כך להוסיף קירות בין עמודי-התמך
גם כדי " לחזק את הבניינים הישנים האלה  "
מפני רעידות אדמה.

קפיש ? ...............................
לצפיה ב-'אז מה ההצעה החכמה שלך?'
אז מה ההצעה החכמה שלך?
30/07/2019 | 09:35
1
45
בוא נניח שאתה (ככל הנראה היחיד בעולם, חוץ מאורי גלר...) יכול לחזות את מה שצפוי להתרחש בעוד 20-30 שנה, מה אתה מציע?
לשריין כבר עכשיו קומות מסחר בק.ק, שיעמדו ריקות 20-30 שנה, עד שתהיה הכדאיות/הרציונאל הכלכלי לאכלס אותן?

קאפיש??

הערה ועצה: תתחיל להיות מסודר יותר. הן בשאלות/ניסוחים שלך והן בהדבקת הפוסטים שלך בשרשורים המתאימים. אחרת תאבד קוראים וקשב (ותמצא עצמך לבד).
לצפיה ב-'אתה נורא נחמד - סוף שבוע מקסים !'
אתה נורא נחמד - סוף שבוע מקסים !
01/08/2019 | 07:31
8
לצפיה ב-'יש דירות ריקות במדינה!'
יש דירות ריקות במדינה!
25/07/2019 | 13:01
55
מתברר שיש מלאי של דירות ריקות בניהול המדינה ("האפוטרופוס הכללי" = רמ"י...), שמסיבות שונות לא יוצאות לציבור הנזקקים. אני לא ממהר להאשים ולצאת בהכרזות. אני יודע שבמקרים כאלו נדרשות פעולות (בעיקר משפטיות) רבות בטרם ניתן יהיה לאכלס אותן, אבל -בכ"ז - ראבק, שימו גז על הנושא! (חוץ מזה, מעניין אם הכמות הזו נכנסה לסקרים שעליהם מסתמך משב"ש ומינהל התכנון, בטענתו למחסור ביח"ד בארץ...)
לצפיה ב-'ראיון עם מנהל הביצוע עמית גלוזמן על פרויקט כביש 16 '
ראיון עם מנהל הביצוע עמית גלוזמן על פרויקט כביש 16
24/07/2019 | 16:57
113
היקף הפרויקט? "נאמד במיליארד שקל".
מנהור? "מנהור בשיטת כרייה של קידוח פיצוץ".
שיטת ביצוע? "PPP - הסכמים ארוכי טווח שבמסגרתם המגזר הציבורי מעביר למגזר הפרטי את האחריות לספק את התשתית, את המוצר או את השרות הציבורי, לרבות ההקמה, המימון, התפעול והתחזוקה"

ראיון עם מנהל הביצוע עמית גלוזמן על פרויקט כביש 16, שיספק גישה נוספת לעיר הבירה.

לקריאה >> http://bit.ly/2M8hGJF
לצפיה ב-'סוגי רחובות'
סוגי רחובות
19/07/2019 | 07:03
31
77
סליחה שאני חוזר על " אותו נושא/אותה שאלה ......................"
אבל מדוע באף מקום אין שום מידע על 
סיווג של רחובות ( סימטה / שדרה / דרך / שביל / כיכר )

הרי במהלך 100 השנים האחרונות רחובות רבים
" עברו הסבה מ-רחוב קטן חסר משמעות
אל רחוב ראשי/דרך מהירה או להפך ".
לצפיה ב-'לא מבין את השאלה'
לא מבין את השאלה
21/07/2019 | 08:38
30
34
האם אתה מפנה את השאלה לאקדמיה ללשון עברית, או לפורום תכנון ערים?
כך או כך, הכל מצוי במדיה הדיגיטאלית. אני מציע שתחפש קצת מידע ברשת לפני שאתה שואל כאן, כי יתברר לך שרוב התשובות מונחות מול עיניך... בהצלחה!
לצפיה ב-'NEW URBANISM'
NEW URBANISM
21/07/2019 | 19:28
29
38
היכן מבין ספרי התכנון מופיעות
" הגדרות ברורות " של רחוב ? ........

לפי מה שהבנתי - 
כל התחום הזה של NEW URBANISM 
רוצה להגדיר " חוקים ברורים ו-מסודרים של תכנון " 
על פי תרבות המערב.
אז יש חוקיות מסויימת עם קודים ברורים לכמה נושאים בתחום
ויש גם את הקטע המחקרי.
אבל עוד לא לא מצאתי באף ספר או באתר של 
Congress of New Urbanism 
הגדרות ברורות של סוגי רחוב

מה גם ש-בעולם המזרחי/אפריקה - 
או בעולם העתיק בדרך כלל - 
בדרך כלל האנשים יצרו את המרחב העירוני
ולא איזה גוף תכנוני/מתכנן מ-טעם .....
ולכן יש היום חוקרים שהם תובעים את המושג :
OLD URBANISM 
כדי לנסות ולהבין מה גרם לטעויות עירוניות 
בעידן שלנו כמו המושג של : " הפרדת שימושים " .

לצפיה ב-'הגדרה אנציקלופדית'
הגדרה אנציקלופדית
21/07/2019 | 21:59
28
22
לא התכוונתי אל הגדרה מילונית 
אלא אל הגדרה אנציקלופדית -
איזה סוגי רחוב ישנם בעולם וכמה.

אם ישנו אירגון שהוא החליט לקבוע לעצמו כללים 
לגבי רחובות אז במה הוא מגדיר אותם וכמה מהם ישנם.
לצפיה ב-'new urbanism...'
new urbanism...
22/07/2019 | 16:03
27
19
דווקא (ובגלל) שאתה בוחר ללכת עם הזרם הזה, לא ברורה לי הדווקנות שלך להיצמד להגדרות ומונחים. "האורבניות החדשה" דווקא דוגלת - כפי שכתבת בצדק - באי-כפייה וב-"לתת לרחוב להחליט". אז צא מהראש הזה של להגדיר כל דבר, ותן לעצמך (ולחיים) להתקדם, להחפתח ולפרוח. הגדרות, מטבע דברן, מנציחות את העבר ומונעות התקדמות וחידושים!
לצפיה ב-'איפה בדיוק ? ... שיש לך הכל לפי חוקים אין לך הרבה משחק'
איפה בדיוק ? ... שיש לך הכל לפי חוקים אין לך הרבה משחק
22/07/2019 | 23:14
26
16
דווקא שיש לך אי סדר עירוני יש לך הרבה יותר אפשרויות לשחק.
פעם גם אנשים שהם לא היו " אדריכלים " הקימו בתי פאר.
ופעם גם אנשים שלא היו מתכננים הקימו רחובות מעניינים.

לצפיה ב-'חיזקת את דברי...'
חיזקת את דברי...
23/07/2019 | 09:16
25
7
לצפיה ב-'שיכפול עירוני וסגירת מתחמים'
שיכפול עירוני וסגירת מתחמים
23/07/2019 | 23:17
24
20
אז אתה מסכים איתי ש-שיכפול עירוני ו-סגירת מתחמים
כמו הגדרה של גבולות מע"ר הם אסון אנטי-עירוני.
אבל לא קיבלתי עדיין תשובה לגבי 
" איזה סוגי רחובות יש בעולם " ...........
חיפשתי מידע על סוגי רחובות ולא מצאתי
לצפיה ב-'אתה לא ברור'
אתה לא ברור
24/07/2019 | 00:24
23
12
  1. אני לא יודע מאיפה אתה מביא את המונחים בהם אתה משתמש...
  2. מה זה "שכפול עירוני"?
  3. למה אתה מתכוון כשאתה כותב "סגירת מתחמים"? (כל מקרה לגופו. "מתחם סגור הוא סוג בינוי. יש בו יתרונות ויש חסרונות. כמו בכל דבר בחיים).
  4. ולא ברור איזו הגדרה של רחובות אתה מחפש. נתתי לך הגדרה מילונאית והבנתי שזה לא מספק אותך. אין הגדרות אחרות. לשפה יש מגבלות...
לצפיה ב-'שאלת אז עניתי '
שאלת אז עניתי
24/07/2019 | 16:41
22
13
1 - " שיכפול עירוני " = התכוונתי לאזור ש-בו כל המבנים כל הזמן 
ניראים אותו הדבר ו-כל הזמן חוזרים על עצמם עד כדי שיעמום אדריכלי

2 - " מתחם סגור " = הגדרה ברורה של גבולות המע"ר בניגוד לדעות קדומות 
ש-בהם המע"ר הוא חסר גבולות ו-כל הזמן רוצה להתרחב כלפי חוץ

3 - " הגדרה של רחובות " = התכוונתי לשאול
כמה סוגים של רחובות ( סימטה / כיכר / שדרה / דרך / ועוד ..... )
ישנם בעולם ? ...............................
ו-האם יש להם " קודים ברורים עבור כל העולם " ............
לא הגדרה מילונית ! - אלא הגדרה של חוקיות מסויימת 
לצפיה ב-'אני לא מסכים ולא לא מסכים'
אני לא מסכים ולא לא מסכים
24/07/2019 | 17:13
21
15
  1. אני חושב שבתכנון ערים יש לבחון כל מקרה לגופו ויש להימנע ככל האפשר מהכללות ו"חוקיות גורפת".
  2. בדיוק בגלל זה קשה מאוד להגדיר/לאפיין רחובות. כמו שאין בני-אדם זהים, כך גם אין רחובות זהים. אבל אתה רוצה הכללות, אז יש הגדרות מילונאיות (אליהן הפניתי אותך).
  3. מעל לכל, אני סבור שהחיים דינאמיים ויש להקשיב להם (וזה נוגע במיוחד לגבי נושא "סגירת המע"ר"). ואגב, השימוש במונח "מתחם סגור" בתכנון ערים שונה לחלוטין ממה שנראה לי שאתה מתכוון אליו כאן.
לצפיה ב-'לא הבנת אותי נכון '
לא הבנת אותי נכון
24/07/2019 | 17:36
20
14
לא חיפשתי הגדרה מילונית.
רק רציתי לדעת כמה סוגים של רחוב קיימים בעולם -
1- כיכר 
2 - שדרה 
3 - סימטה 
4 - דרך 
ו-כיוצא בזה .................
לצפיה ב-'גבולות המע"ר '
גבולות המע"ר
24/07/2019 | 17:47
19
13
בדרך כלל בערים המודרניות כיום יש " גבולות ברורים " 
שבהם הוא מוקם בגלל החוקיות של 
" הפרדת שימושים " .

במקרה של ערים ישנות יותר כמו " תל אביב " 
אז הוא גולש מזרחה ו-דרומה ואין לו גבולות ברורים.

נכון או שאני טועה ? ................
לצפיה ב-'אתה טועה מאווווד'
אתה טועה מאווווד
24/07/2019 | 18:25
18
35
  1. בכל הנוגע לשמות/הגדרות דרכים וכבישים: אני מרים ידיים. נראה שיש חוסר תקשורת גמור ביננו בנושא.
  2. אין קשר בין מע"ר לנושא ה-zonning ("הפרדת שימושים"). המע"ר הוא למעשה "צילום מצב" ולא הגדרה סטטוטורית. אמנם המתכננים מנסים הרבה פעמים לגרום לפיתוחו/מימושו של מרכז עסקים, אבל תמיד המציאות היא הקובעת. ובמציאות - כפי שתראה אם תתבונן סביב - אין גבולות של "קווים כחולים" או כל תוואי אחר. הפרדת השימושים קיימת בכל המציאות של חיינו (מבחינת תכנון עירוני). עד לשנים האחרונות היא היתה אולי "קיצונית" יותר, אבל מאז 10 השנים האחרונות יש מין "התרככות" בהפרדה והרשויות (והמתכננים) מסכימות לקבל קירבה והצמדה בין שימושים שונים וקיימת הבנה למשל שחובה להכניס מסחר ושירותים (ואולי גם מלאכות ותעסוקות יצרניות אחרות) לשכונות ורחובות מגורים. בכל מקרה, אין לי ספק שככל שמתפתחת הטכנולוגיה, נושא ה-zonning ילך ויפחת (וככל שהדבר יתרחש במהירות גדולה יותר כך רבות מהצרות והמטרדים של חיינו יעלמו מהר יותר). אגב, לנושא המע"ר, הוא מושפע מאוד מהטרנדים/אופנות הכלכליות. כך, אם בעבר המע"ר הכיל בעיקר בנקים ומוסדות פיננסיים, בעשורים האחרונים אתה יכול לראות בו חדירה גדולה והולכת של עסקי מזון ושירותים אחרים, לצד שירותים יצרניים שנמצאים בקידמת הטכנולוגיה (בתי-תוכנה למיניהם וכד') וכמובן מגורים...
לצפיה ב-'אוקיי'
אוקיי
24/07/2019 | 21:20
17
17
אז למה בערים החדשות יותר שהם קמו לאחר קום המדינה
( נתניה / בית שמש / מודיעין / ועוד ......... )
המע"ר כולו תחום על ידי שכונות מגורים
ואז ברגע שרוצים לעשות " הרחבה " אז מוסיפים " שטח חלופי " 
במקום מרוחק יותר ולא בדיוק צמוד אל המע"ר הישן .........
לצפיה ב-'כי המע"ר הוא אזור/אתר דינאמי'
כי המע"ר הוא אזור/אתר דינאמי
24/07/2019 | 21:27
16
14
שתלוי מאוד בהתפתחות העירונית.
לצפיה ב-'לא הבנת אותי '
לא הבנת אותי
26/07/2019 | 00:34
15
20
בערים המודרניות/מערביות 
כמו אצלנו בארץ 
אני שמתי לב ש-תמיד מקימים את המע"ר 
באזור מרכזי אבל שיהיה " תחום כולו " 
בעוד ש-בעולם המזרחי/העולם העתיק 
בדרך כלל המע"ר לא היה מוגבל מעולם ולא תמיד 
באזור מרכז העיר.

בעולם הערבי כאשר יש עיר עתיקה לצד עיר חדשה
אז תמיד בוחרים למקם את מרכז העיר מסביב לעיר העתיקה 
שזה לא תמיד יוצא בדיוק במרכז ולא תמיד בעל גבולות ברורים
לצפיה ב-'אני די בטוח שאתה טועה'
אני די בטוח שאתה טועה
26/07/2019 | 19:01
14
11
אבל אתה מוזמן להביא דוגמאות קונקרטיות לביסוס טענותיך.
לצפיה ב-'למעשה אתה לחלוטין טועה'
למעשה אתה לחלוטין טועה
27/07/2019 | 19:39
9
בהבנת המע"ר והתפתחות העיר.
אבל ת'פדל: תביא דוגמאות לטענותיך... אולי אלמד משהו חדש.
לצפיה ב-'הבאתי דוגמאות '
הבאתי דוגמאות
28/07/2019 | 00:43
12
14
המע"ר של מודיעין/בית-שמש/אשדוד לדוגמא הם תחומים
על ידי שכונות חדשות וכמה מגרשים בהם 
שינו את הייעוד שלהם במהירות 
מ- " משרדים בלבד " אל " בתי מגורים " 
לצפיה ב-'נראה שאתה ממש לא מבין מה הוא מע"ר'
נראה שאתה ממש לא מבין מה הוא מע"ר
28/07/2019 | 15:21
11
15
ועוד הרבה מושגי יסוד בתכנון.
אז על קצה המזלג, בשבילך:
המע"ר - כשמו כן הוא - מהווה מרכז עסקים ראשי (עירוני). מטבע הדברים, מרכז כזה מוקם בלב האיזור (המגורים) העירוני. כאשר העיר צומחת, סביר והגיוני שגם המרכז (במידה והוא מוצלח והעיר חווה פריחה כלכלית) ישאף לגדול ולהתעצם. גידול זה אפשרי במספר אופנים:
  1. הגדלת קיבולות/זכויות הבניה (בד"כ - לגובה). ראה מה קורה למשל במרכז ת"א או בר"ג.
  2. הרחבת שטחו ע"ח מגורים (גם זה מתרחש בערים הנ"ל) או ע"ח עסקים פחות כלכליים (ראה: "השוק הסיטונאי" בת"א, מתחם התחנה המרכזית הישנה ועוד...).
  3. יצירת מרכזים נוספים.
מה שאתה מתאר בדוגמאות שלך הוא התפתחות נורמאלית לחלוטין של הכלכלה העירונית.
אגב, אני עדיין ממתין לדוגמאות שלך מן העולם העתיק והערבי...
לצפיה ב-'מיקום המע"ר...'
מיקום המע"ר...
28/07/2019 | 16:14
3
9
אין שום חובה שהמע"ר ימוקם במרכז העיר. אבל הוא בהחלט צריך להיות ממוקם במקום מרכזי. "מקום מרכזי" יהיה המקום הנגיש ביותר. בעת העתיקה זה היה בד"כ במרכז העיר (המרכז השילטוני היה אז גם המרכז הכלכלי), היום הפיתוח הכלכלי העירוני מוטה יותר ויותר בעקבות הנגישות התחבורתית (בעיקר תח"צ). וכך אנו יכולים לראות למשל שהמע"ר של ת"א נודד מאזור מגדל שלום ואלנבי לכיוון מזרח - לנתיבי איילום ותחנות הרכבת שסביבו. להערכתי, סיום הקמת הרכבת הקלה ישנה את המגמה הזו... (ויתפתחו מרכזים רבים, בצמוד לתחנות).
לצפיה ב-'שכונת מגדלי צמרת '
שכונת מגדלי צמרת
28/07/2019 | 23:24
2
12
כפי הידוע לי לפי התוכנית המקורית -
השטח של מגדלי צמרת מול הבורסה נועד להיות במקור המשך ברור 
של מע"ר משותף ( מטרופולני ) הן של תל-אביב והן של רמת-גן
ועכשיו שיש שם סתם מגדלי מגורים עבור העשירון העליון 
מוקפים חומת בטון גבוהה. 
זה יותר נראה כמו משהו שהוא חוסם ומפריע.
לצפיה ב-'אני לא מכיר את הרקע ולא את התכניות'
אני לא מכיר את הרקע ולא את התכניות
29/07/2019 | 07:58
1
13
אבל - לידיעתך - היום כבר לא מתכננים zonning (בטח לא במע"ר!), אלא מתכננים אזורים "מעורבי/מגווני שימושים". שימושי המע"ר המודרני אינם עסקים ושירותים בלבד, אלא כוללים מגוון שימושים (למשל: מגורים + שירותים + עסקים + בילויים + שימושים ציבוריים), כאשר ההבדלה/אבחנה שלו מ-"סתם שכונת מגורים" הוא במינון השימושים, סוג הקשרים/אינטראקציות בין השימושים, עוצמות הבינוי/אחוזי הבניה, קישוריות תחבורתית וכד'. לכן, כפי שתוכל לראות ולהבין, אני מקווה, מע"ר אינו מגרש אחד או שניים בלבד, אלא מדובר על אזור/מתחם, שגבולותיו אינם פיזיים בהכרח, אלא בעיקר פונקציונאליים (כך שאינך יכול לראות בעין את הגבולות וכדי לדעת מה גבול המע"ר אתה צריך לראות את התב"ע או תכנית המתאר העירונית. הראיה היא בפרספקטיבה רחבה, עירונית ולעיתים אפילו מטרופולינית...)
לצפיה ב-'בקיצור - חוזרים אל הישן ו-הטוב '
בקיצור - חוזרים אל הישן ו-הטוב
29/07/2019 | 20:09
11
לכן אמרתי - 
בעיר עתיקה או בעיר מזרחית אתה תראה המון תכנים מעורבבים
ויהיה לך כיף להסתובב שם -
מאשר להתקע באיזה באיזה מקום סגור עם מזגן ! 
מנוכר מ-העולם החיצוני.
לצפיה ב-'אם אתה יודע יותר טוב ממני אז אשמח ללמוד'
אם אתה יודע יותר טוב ממני אז אשמח ללמוד
28/07/2019 | 23:19
6
16
אבל לא ענית לי על השאלה הקודמת -
למרות שאני הסברתי את עצמי באופן הכי ברור שאני מבין.

לצפיה ב-'איזו מהשאלות שלך נותרה ללא תשובה?'
איזו מהשאלות שלך נותרה ללא תשובה?
29/07/2019 | 07:33
5
13
אם כי יש לי הרגשה שאתה יותר מחפש להרצות - על דברים שאתה לא מבין בהם, תוך שאתה מבסס אמירותיך ודיעותיך על רבעי וחצאי ידיעות ושמועות וע"ס קריאה שטחית בסיפורי אגדות היסטוריות ומאמרי תיירים - מאשר להקשיב ולנסות ללמוד ולהרחיב את הידיעות שלך...
אז אם אתה באמת רוצה ללמוד ולדעת ולהבין דברים חדשים, שכח את כל מה שאתה יודע והיה כוס ריקה!
לצפיה ב-'בוא אחדד לך את הנושא ואולי הפעם תבין ..........'
בוא אחדד לך את הנושא ואולי הפעם תבין ..........
29/07/2019 | 20:30
4
19
אני חוזר על אותה השאלה שאני שאלתי בהתחלה באופן באופן אחר - 
האם תוכל לענות לי בבקשה ? ...............
אוקיי.

האם ישנו איזשהו 
מספר סידורי/סדר קטלוגי/סדר היררכי
לכל סוגי הרחוב בעולם.
יש איזהשהו אירגון בינלאומי שהוא קובע סדר אורבני בעולם
לגבי " דרכים עירוניות " ?

ולמה אני שואל את זה את כנראה תוהה ..........
כי אני סקרן לדעת אם ישנו איזה
" קוד ברור " או איזה " חוקיות מסויימת "
שמישהו קבע לגבי הדברים האלה.
לא שאלתי על הגדרה מילונית.
עכשיו זה יותר מובן ? 
לצפיה ב-'לא'
לא
30/07/2019 | 09:38
3
7
לצפיה ב-'23 סוגי רחוב יש בעולם תודה על התשובה'
23 סוגי רחוב יש בעולם תודה על התשובה
01/08/2019 | 07:29
2
10
לצפיה ב-''
01/08/2019 | 08:38
4
לצפיה ב-'24. בעצם 25... 26...'
24. בעצם 25... 26...
01/08/2019 | 08:57
13
ולעצם העניין: לזרוק מספרים באוויר בלי ביסוס גם אני יודע. אם אתה טוען טענה - תציג את המקורות, על מה אתה מתבסס.
ולעצם הדיון: מה היתה המטרה שלך? ידעת את התשובה והיה לך משעמם, אז החלטת לטמטם אותנו, או שפתאום עכשיו, כשקיבלת "לא", החלטת לחקור ולחפש בכוחות עצמך?
לצפיה ב-'היסטוריה אורבנית'
היסטוריה אורבנית
19/07/2019 | 07:08
3
49
במדינות רבות במערב ישנם כבר גופים שהם אחראים 
לתיעוד ההיסטוריה אורבנית של אותה המדינה,
חבל שאצלנו עוד לא קם אף גוף שכזה.
לצפיה ב-'הנה יש לך הזדמנות פז להיות חלוץ ואף לעשות תואר בתחום חשוב'
הנה יש לך הזדמנות פז להיות חלוץ ואף לעשות תואר בתחום חשוב
19/07/2019 | 09:54
2
42
כאזרח המחשיב עצמו מעורב וחושב כנראה הגיע הזמן לעשות ולהקים את הגוף שחסר לך,
מתנצל מראש אם זה נראה כזלזול, פשוט זה מה שאני עושה מאז שבתיכון המורה להסטוריה הסביר מה זה הסטוריה - רצונך בשינוי - בצע אותו!
לצפיה ב-'נכון אתה צודק 100 אחוז'
נכון אתה צודק 100 אחוז
19/07/2019 | 16:33
1
37
טוב שיש מישהו כאן שהוא שומע אותי.
תכנון ערים זה לא רק מחלפים וכבישים.
המועצה לשימור אתרי מורשת בישראל
מתעסקת רק בשיקום של מבנים מסויימים 
ולא בתיעוד של רחובות או יישובים.
בחוץ לארץ ישנם מדינות שבהם כמה אירגונים עוסקים בתיעוד של 
" היסטוריה אורבנית " .
אפילו ב-סין החלו לקום ב-10 השנים האחרונות
כל מיני מוזיאונים המוקדשים לנושא הזה ,
ואפילו בכמה מדינות ב-אירופה ישנם :
" מוזיאונים פעילים " העוסקים בתחום.
לפחות אם היו נפתחים בארץ עוד כמה בתי ספר בתחום
אז התחום כאן היה גדל.

אגב - 
האתר האנציקלופדי של תל-אביב 
דואג לתעד מבנים/שכונות אבל לא רחובות בעלי משמעות.
לצפיה ב-'רשר צודק.'
רשר צודק.
21/07/2019 | 08:34
21
וגם אתה (אני לא בטוח שאין גוף שמתעד ועושה דבר כזה, אבל גם אם הוא קיים ועושה - התוצאות לא ידועות לי, לכן אני מצטרף להצעה/המלצה של רשר: לך על זה!)

בהצלחה!
לצפיה ב-'הזנחה והפקרת הוואדיות של חיפה'
הזנחה והפקרת הוואדיות של חיפה
15/07/2019 | 13:56
3
62
בושה!! בושה וחוסר הבנה (של איבוד כוח המשיכה הכלכלי-תיירותי של העיר הזו).
לצפיה ב-'יש תוכנית אב חדשה בתכנון עבור הוואדיות האלה'
יש תוכנית אב חדשה בתכנון עבור הוואדיות האלה
15/07/2019 | 22:50
2
37
לצפיה ב-'אין קשר'
אין קשר
16/07/2019 | 10:40
1
47
כל הכבוד שיש "תכנית אב" (אגב, הוואדיות מוגנים ומופיעים בתכנית המתאר המאושרת. אין צורך לדעתי ב-"תכנית אב" חדשה...). הבעיה - כפי שעולה מהכתבה וכפי שאני מכיר מנסיון - אינה התכנון, אלא ההזנחה בפועל. הזנחה פיזית, עקב חוסר שמירה וטיפוח ועקב התנהגות (דוחה ואלימה) מצד המבקרים. ואולי יש צורך בניהול משאבים אחר...
לצפיה ב-'נדמה לי ש-על אחת הוואדיות החלה בניית שכונה חדשה'
נדמה לי ש-על אחת הוואדיות החלה בניית שכונה חדשה
17/07/2019 | 23:42
39
לא בדיוק זוכר את השם.
לצפיה ב-'אם כבר ב-חיפה עסקינן ..............'
אם כבר ב-חיפה עסקינן ..............
15/07/2019 | 22:52
5
80
לא מובן לי כיצד קליש תתמודד עם כל טייקוני הענק 
שהם בעלי המפעלים המזהמים במפרץ 
לצפיה ב-'הם יקבלו כסף (והרבה)'
הם יקבלו כסף (והרבה)
21/07/2019 | 08:43
4
35
חוץ מזה שלא "קליש תתמודד", אלא המדינה (משרד האוצר ורמ"י בעיקר).
לצפיה ב-'מה הבעיה לייבש שטח בתוך הים'
מה הבעיה לייבש שטח בתוך הים
21/07/2019 | 18:55
3
30
אם כמה פעמים " ייבשו אדמה בתוך הים " 
בשביל להרחיב את הנמל אז מה בדיוק הבעיה 
להקים אי מלאכותי בשביל בתי-זיקוק ו-שדה התעופה.
ב-מזרח הרחוק מקימים אי כזה בשביל נמלי-תעופה.

השטח של חירייה ושל בתי-הזיקוק אלה שטחי הצפה משובחים
שהיו פעם שטחים חקלאיים שהיזדהמו וכיום באמת מתאים 
להקים עליהם פארקים גדולים
לצפיה ב-'הבעיה היא (גם) כסף...'
הבעיה היא (גם) כסף...
22/07/2019 | 16:11
2
22
ועוד המון סיבות ובעיות נוספות (כל מקרה לגופו...). אבל נכון הוא שתיאורטית, אם יש לך הון אינסופי, אין בעיה ביקום שלא תוכל לפתור. בתיאוריה... בעולם אוטופי! 
לצפיה ב-'לא הבנתי את התשובה שלך'
לא הבנתי את התשובה שלך
22/07/2019 | 23:08
1
24
אם רוצים " אין זו אגדה " מישהו אמר פעם ............

לצפיה ב-'אתה שאלת "מה הבעייה לייבש את הים?"'
אתה שאלת "מה הבעייה לייבש את הים?"
23/07/2019 | 09:32
21
ועל כך עניתי. מה לא הבנת?
לצפיה ב-'ספרים לקריאה על תכנון עירוני'
ספרים לקריאה על תכנון עירוני
12/07/2019 | 00:16
3
43
האם ישנו מקום בו ניתן לקרוא ספרים ועיתונים
על " תכנון עירוני ואזורי ? ........... "
לצפיה ב-'תתחיל בספריות...'
תתחיל בספריות...
14/07/2019 | 09:04
2
34
ממליץ לך לקרא את ג'ין ג'ייקובס - "מותן וחייהן של ערים אחריקאיות גדולות". ספר התנ"ך של התכנון העירוני מזה כמה עשורים. רלוונטי תמיד.
לצפיה ב-'ג'יין ג'ייקובס - מכיר '
ג'יין ג'ייקובס - מכיר
14/07/2019 | 22:38
1
29
אבל התכוונתי יש מקומות בארץ שבהם ניתן לקרוא ספרים נוספים בתחום
לצפיה ב-'יש אין סוף כמעט'
יש אין סוף כמעט
15/07/2019 | 00:13
29
בעיקר בספריות הפקולטות/החוגים העוסקים בתחום.
רשימה חלקית:
  1. המכון ללימודים עירוניים בטכניון.
  2. החוגים לג"ג באונ' ירושלים (המכון ללימודים עירוניים), אונ' ב"ש, אונ' ת"א, אונ' ב"א, אונ' באר-שבע.
תתחיל לגגל...
לצפיה ב-'ביטול תמ"א 38'
ביטול תמ"א 38
14/07/2019 | 09:27
1
35
צודק מינהל התכנון. התעוררו מאוחר, אבל טוב שהתעוררו! אי-אפשר להעמיס יח"ד ושימושים עירוניים בתחום מבונה ללא פתרון תשתיות. את התוצאות האומללות של העמסה כזו אנו רואים יום יום: החל במחסור בשטחי ציבור ועד לפקקים וחוסר מקומות חנייה... 
לצפיה ב-'קבינט הדיור החליט להאריך בחמש שנים'
קבינט הדיור החליט להאריך בחמש שנים
18/08/2019 | 15:48
4
לצפיה ב-'שבחי ירושלים: על מהפך התשתיות בעיר הבירה'
שבחי ירושלים: על מהפך התשתיות בעיר הבירה
08/07/2019 | 20:16
132
אנשי המקצוע ב"תכנית אב לתחבורה" עובדים ימים כלילות כדי לשפר את תשתיות העיר. בתכנון: חמישה קווי רכבת קלה, עשרות נת"צים, שדרוגי כבישים ובנייתם של חדשים, חניון לאוטובוסים חשמליים והתממשקויות בין אמצעי התחבורה. המטרה: לגרום לתושבי המטרופולין לזנוח את הרכב הפרטי לטובת תחבורה איכותית, יעילה וירוקה. 

למאמר
לצפיה ב-'האם הזרוע המזרחית של כביש 6 הייתה צריכה להתבסס על כביש 65 ?'
האם הזרוע המזרחית של כביש 6 הייתה צריכה להתבסס על כביש 65 ?
30/06/2019 | 18:27
8
172
כיום הזרוע המזרחית של כביש 6 מבוססת על כביש 77 ולא 65.
לי, התכנון הזה נראה מוזר, לדעתי לבניית הזרוע המזרחית של כביש 6
על בסיס כביש 65  ישנם יותר יתרונות מאשר כביש 77 כזרוע מזרחית.

הזרוע המזרחית כשמה היא מיועדת לשרת את החלק המזרחי של צפון המדינה,
בכך כביש 65 נעלה בהשוואה לכביש 77.
כביש 65 קרוב יותר, ונגיש יותר לערים הגדולות, עפולה נצרת, טבריה.
נסיעה דרך כביש 77 מאריכה את הדרך לירושלים וליעדים נוספים.
בנוסף לכך הפיכת כביש 65 (ואדי ערה) לכביש מהיר
תאפשר שימוש בו להגעה לרמת דוד (נמל תעופה משלים) בנוסף לכביש 6,
וכך הגעה לרמת דוד תתאפשר מכמה כיוונים שונים ולא תייצר צווארי בקבוק.
אמור להיות כביש בין עפולה למחלף תל קשיש לאורך מסילת העמק.
וישנם עוד יתרונות.

שאלה אחת היא למה בחרו בכביש 77 כזרוע מזרחית.
שאלה שנייה, האם לדעתכם ישדרגו בעתיד את כביש 65 לכביש מהיר,
עוקף עפולה ותבור ייבנו, כך ששם אין בעיה,
המקום הבעייתי ביותר הוא ואדי ערה,
למדינה יש תכניות להופכו לכביש מהיר אך התושבים מתנגדים.

לצפיה ב-'למה לא 65 - כי ואדי ערה צפוף ולא ניתן להרחבה'
למה לא 65 - כי ואדי ערה צפוף ולא ניתן להרחבה
01/07/2019 | 20:29
4
129
 המרחק גולני - עירון קצר ב 77 ב 3,5 ק"מ ונקי יחסית מכניסות ורמזורים לישובים (אני לא מתעלם מסוג התושביםב 65 אך זו לא סיבה מספקת לתכנון ארצי),

אבל גם 77 לא אידיאלי לתושבי אצבע הגליל, לגליליים יתאים יותר המסלול המוצע בתמונה שכמובן לא יבוצע כי יקר ומחייב עוד גשר על ואדי עמוד ויש כבר מחלף גולני ומעבר דרך עמק בית נטופה יקר בגלל המים והמוביל שגם מפריע בין חוקוק וכחל,

סיכום - הפשרות הן בעיקר טכניות אך כמובן גם מחיר
לצפיה ב-'מטרת כביש 6 הוא כביש מהיר צפון דרום'
מטרת כביש 6 הוא כביש מהיר צפון דרום
03/07/2019 | 16:07
1
62
ולא כביש רוחבי דרך כביש 65
לצפיה ב-'כביש 65 הוא כביש אורך, לא רוחב.'
כביש 65 הוא כביש אורך, לא רוחב.
03/07/2019 | 17:05
58
כביש 6 הנוכחי לא יכול לשרת את כל הצפון
ולכן סללו את הזרוע המזרחית.
לצפיה ב-'עיקר המתנגדים אלו בעלי העסקים סמוך לכביש '
עיקר המתנגדים אלו בעלי העסקים סמוך לכביש
03/07/2019 | 17:02
63
הם הפכו את כביש ואדי ערה מכביש בין-עירוני
לכביש עירוני.
לדעתי, בעתיד לא תהיה ברירה ויהפכו את כביש ואדי ערה
לכביש מהיר.
לצפיה ב-''
11/07/2019 | 00:01
24
נכון לגבי 65 בציר ואדי ערה (בלתי ניתן להרחבה. שלא לדבר על הבעייתיות הקיימת כבר היום - בכל נושא כניסות לישובים).
לדעתי ולדעת מתכננים רבים, כל הכביש הוא טעות קולוסאלית מבחינת תחבורה בת-קיימא. הכביש מעצים את השימוש ברכב הפרטי (היקר, הבזבזני, המזהם והבעייתי), במקום להסתכל קדימה - לתחבורה בעלת "טביעת גלגל נמוכה". כנראה שהצידוק העיקרי להקמתו אינו פתרונות תחבורה לאזרחים... 
לצפיה ב-'אין כל חלופה לכביש 65 עבור הישובים הקיימים לאורכו'
אין כל חלופה לכביש 65 עבור הישובים הקיימים לאורכו
04/07/2019 | 10:09
2
43
לצפיה ב-'הרבה דברים יכולים להיות'
הרבה דברים יכולים להיות
11/07/2019 | 00:12
1
41
דן, לא מובן לי למה אתה מתכוון כשאתה כותב "אין חלופה"?
להבנתי "חלופה" מדברת על "זה או זה". כלומר - בחירה בין 2 תכניות (ובמקרה זה: בין 2 תוואי כביש). לא ידוע לי על כוונה לבטל את כביש 65 באזור ואדי ערה... 
אז כנראה שיש לי בעייה בהבנת הכוונה שלך.
לצפיה ב-'התייחסתי לשאלה שבפתיח שרשור זה'
התייחסתי לשאלה שבפתיח שרשור זה
11/07/2019 | 19:34
17

חם בפורומים של תפוז

חפשו אותנו גם באינסטרגם
חפשו אותנו גם...
פודי תפוז - האינסטגרם החדש כל התמונות של...
חפשו אותנו גם באינסטרגם
חפשו אותנו גם...
פודי תפוז - האינסטגרם החדש כל התמונות של...
בפייסבוק שלנו כבר ביקרתם?
בפייסבוק שלנו כבר...
רוצים להיות תמיד מעודכנים במה שקורה בתפוז?
בפייסבוק שלנו כבר ביקרתם?
בפייסבוק שלנו כבר...
רוצים להיות תמיד מעודכנים במה שקורה בתפוז?

בעלי מקצוע

פורום מקרקעין
פורום מקרקעין
פורום שמאות מקרקעין
פורום שמאות מקרקעין
עו
עו"ד אילנה ספקטור

מקרא סימנים

בעלת תוכן
ללא תוכן
הודעה חדשה
הודעה נעוצה