לגלישה באתר בגירסה המותאמת לסלולאר
| הוספת הודעה
הגדרות תצוגה

הגדרות עץ הודעות

מאפייני צפייה

הצג טקסט בתצוגה
הצג תגובות באופן
עדכן
60656,065 עוקבים אודות עסקים

פורום טיפול CBT

בפורום הזה נעסוק בכל הנושאים הקשורים לעולם הנפש באמצעות הגישה החשובה ביותר היום בעולם התיאוריה והטיפול בבעיות נפשיות במובן הרחב ביותר: הגישה הקוגניטיבית התנהגותית. גישה זאת נותנת מענה רחב ביותר למגוון בעיות המעסיקות את כולנו. אפשר להפנות שאלות והערות בתחום בריאות הנפש במובן הרחב ביותר, בעיות זוגיות, בעיות חינוכיות, התלבטויות אישיות בנוגע להחלטות בחיי או כל נושא אחר המזוהה עם "נפש" במובן הרחב ביותר של המילה. מצפים לכם!

הנהלת הפורום:

אודות הפורום טיפול CBT

בפורום הזה נעסוק בכל הנושאים הקשורים לעולם הנפש באמצעות הגישה החשובה ביותר היום בעולם התיאוריה והטיפול בבעיות נפשיות במובן הרחב ביותר: הגישה הקוגניטיבית התנהגותית. גישה זאת נותנת מענה רחב ביותר למגוון בעיות המעסיקות את כולנו. אפשר להפנות שאלות והערות בתחום בריאות הנפש במובן הרחב ביותר, בעיות זוגיות, בעיות חינוכיות, התלבטויות אישיות בנוגע להחלטות בחיי או כל נושא אחר המזוהה עם "נפש" במובן הרחב ביותר של המילה. מצפים לכם!
הוספת הודעה

צרף
תמונה וידיאו קובץ
קבצים המצורפים להודעה

x
הודעה מהנהלת הפורום
0
המשך >>

לצפיה ב-'טיפול CBT להשמנה -המלצה'
טיפול CBT להשמנה -המלצה
22/04/2018 | 11:38
1
11

כל ילדותי נחשבתי ילדה שמנמנה, מכיתה א' אני זוכרת את עצמי מרגישה שמנה ולא כמו כולם, מעדיפה לשבת על הספסל בהפסקות, להתנדב ולהיות הילדה שעומדת ומגלגלת בחבל ובכללי שנאתי משחקי חברה עם פעילות גופנית, העדפתי לקרוא ספרים, ללמוד ואכן הייתי ילדה חרוצה ומקובלת אבל "פדלאה".
בגיל 17 הגעתי למשקל גבוהה של 105 קילו "תפסתי את עצמי בידיים"  וירדתי 40 קילו. מאז ועד היום (בת  28 ללא לידות או שינויים הורמונליים קיצוניים) עליתי את כולם, ירדתי שוב, עליתי שוב וירדתי שוב. בקיצור מי שסובל מעודף משקל מכיר את ההרגשה, "יו-יו" , נסיתי דיאטות טובות ומאוזנות יותר  כאלה ופחות. (דיאטן של קופ"ח, קבוצת חלי ממן, קבוצת שומרי משקל, 17 הימים) אני מצליחה לרדת מספר גדול של קילוגרמים נכנסת לכושר אבל לאחר שנה – שנתיים נשברת ומתחילה לעלות שוב, וחוזר חלילה...אני יודעת שאני רק גורמת נזקים לגוף עם השינויים האלה, חילוף החומרים שלי נפגע ומדיאטה לדיאטה הכל קשה יותר.
אוכל- הפך אצלי לדבר כ"כ אהוב ואוייב באותו נשימה, יחסי האהבה שנאה שלי אליו מתחלפים כל כמה ימים, אין יום שעובר בלי המצפון שמהדהד לי בנפש, בתקופות של עליה במשקל אני נופלת לתחושות של חוסר אונים, יאוש, האשמה עצמית, תחושות שליליות בקשר לעצמי. אני  יודעת שמשקל לא מגדיר את האישיות והבנאדם. התחושות נובעות בעיקר מהדרך במבט מלמעלה שאני לא מצליחה. אני לא מצליחה לעלות על דרך המלך לתקופה ארוכה (בדגש על תקופה ארוכה) בכל מה שנוגע לתזונה ומשקל.
הראיה שלי בקשר למראה ולמשקל מאוד ביקורתית , מאמרות ששמעתי בילדות ומאמא שהיתה ביקורתית לנושא (היום אני מבינה כמה היא דאגה לי מצד אחד ומצד שני הרסה בי חלקים (היא אמא מדהימה!!!! זה לא סותר))
אפשר לומר שנושא המשקל והאוכל מעסיקים אותי הרבה ומשפיעים עליי על המצב רוח, על הערך העצמי שלי ועל דפוסי ההתנהגות שלי, מגיל קטן אני מרגישה שמנה גם שאני מרזה והמח לא מצליח לעשות שינוי תפסיה אמיתי מבפנים , החלום להיות רזה קיים מכיתה א' ועד היום ולא מתגשם לצערי.
החלטתי אחת ולתמיד לנסות לפתור את הבעיה מהעומק, ולנסות טיפול קבוצתי או אישי בשיטת   טיפול קוגנטיבי התנהגותי   CBT להבין את המניעים והתחושות הפסיכולוגיות מאחורי כל הנושא הזה.
במקביל התחלתי בדיקות איזון הורמנלי וחילוף חומרים ע"י אנדרקולוגית.

אשמח להמלצה על קבוצה/מטפל/ת מומלץ (עדיף עם הסדר קופ"ח מכבי)

לצפיה ב-'אכילה רגשית CBT'
אכילה רגשית CBT
( לעמוד שלי בתפוז )
23/04/2018 | 18:59
4
ליעל שלום
תודה על פנייתך לפורום
אבקש מגילה פז, המומחית שלנו לאכילה רגשית שתענה על פנייתך

תודה
לצפיה ב-'"מתחברת", סדרת הדגמת טיפול CBT'
"מתחברת", סדרת הדגמת טיפול CBT
( לעמוד שלי בתפוז )
17/04/2018 | 19:38
1
16
מרפאת היבטים משיקה בשבועות אחרונים סדרת הדגמה של טיפול CBT במקרה של דיכאון.
מדובר על "הדס" שבחודשים אחרונים חשה דיכאון. בתחילת הסדרה היא מספרת על בעיותיה ועל פחדיה לפנות לטיפול. בהמשך היא מנסה לעזור לעצמה על ידי עצות שקוראת בכל מיני מגזינים ותכניות ארוח. בפרק שלוש היא מתקשרת לבדוק אפשרות של פניה לטיפול 
בפרקים הבאים תתחיל את הטיפול, נערוך ישיבות צוות על בעיותיה ונלווה את התהליך מתחילתו עד סופו.
שווה לעקוב אחרי הסדרה, גם ליהנות מהמשחק הנהדר של ענת דובוסרסקי וגם לקבל "טעימה" מטיפול CBT כפי שמתקיים בחדר הטיפולים הסגור.
אפשר לעקוב אחרי הסדרה בעמוד הפייסבוק של היבטים או דרך ערוץ הסרטונים של היבטים ביוטיוב
לצפיה ב-'הדס הגיעה לטיפול CBT אחרי כל ההתלבטויות'
הדס הגיעה לטיפול CBT אחרי כל ההתלבטויות
( לעמוד שלי בתפוז )
18/04/2018 | 13:36
11
חדשות טובות להדס. לאחר כל ההתלבטויות היא הגיע לפגישת CBT הראשונה. יובל זכה לכבוד לטפל בה.
לצפיה ב-'איך מתעלמים מהסובב אותך ?'
איך מתעלמים מהסובב אותך ?
05/04/2018 | 22:20
3
56
רקע קצר -
יש לי תסמונת טוראט ברמה בינונית/קשה, שמלווה בסימפטומים של קולות מאד מאד חזקים/צעקות.
לפעמים מאד קשה להתמודד עם זה בחברה, ואנשים זורקים מבטים...
גם הליכה ברחוב היא לא דבר פשוט עבורי. 
עשיתי וניסיתי את כל הטיפולים האפשריים ללא הצלחה בשיפור הסימפטומים. 
אני מנסה לסגל לעצמי גישה של (סליחה על הבוטות) "על הזין הכל" וקרקוע עצמי חזק.  שלא משנה מה קורה או מה תהיה תגובת הסביבה אני מקורקע, יש לי קרקע יציבה מתחת לרגליים ולא משנה מה יגידו...  לא משנה מה קורה בחוץ מה שממשנה הוא מה שקורה בפנים בתוך הראש.  אני בשלי...
אשמח לשמוע עצות איך אפשר להתמודד עם זה בצורה טובה יותר. 
לצפיה ב-'תסמונת טוראט'
תסמונת טוראט
( לעמוד שלי בתפוז )
08/04/2018 | 17:25
23
תסצמונת טוראט מטופלת לרוב על ידי נוירולוגיים באופן תרופתי. אני מניח שניסית טיפולים ולא עזרו, לכן החלטתה לתת דרור לצורך הקשור בהפרעה.
מבחינת CBT אין יותר מידי  מה לעשות. הטיפול יכול לעזור להתמודדות עם הבעיה כמו להתמודדות עם כל בעיה. מה הרגשות שזה מעורר, מה המחשבות שיש לאדם על עצמו וכדומה. טיפול לא ספציפי.
בנוסף לכך טסמונת טוראט לעיתים קרובות מלווה בתופעות OCD. כאן ה- CBT יכול לעזור באופן ספציפי.
אז... אינני איש בשורה עבורך. אני בטוח שאתה עושה את הכי טוב שאתה יכול. אם לא ניסית עד כה טיפולים פסיכוכולוגיים כדוגמאת CBT, זה יכול לעזור קצת, כמפורט לעיל.
בהצלחה

לצפיה ב-'טיפול התנהגותי לטיקים'
טיפול התנהגותי לטיקים
09/04/2018 | 17:43
16
שלום רב, מלבד הטיפול הקוגניטיבי שאתה מבצע - שינוי התפיסות לגבי הטיקים או שינוי ההתיחסות לחשיבות שאחרים מייחסים לטיקים, האם ניסית טיפול התנהגותי ספציפי לטיקים?
קיימים מספר פרוטוקולים שעובדים לפיהם במרפאות טיקים. אולי שווה לך לבדוק.
לצפיה ב-'יכול להיות שמדובר בעבודה עצמית ופשוט מאוד- תרגול'
יכול להיות שמדובר בעבודה עצמית ופשוט מאוד- תרגול
10/04/2018 | 11:22
22
לאחר שטיפולים לא עזרו, הגישה שאתה מסגל לעצמך היא מצוינת!
היא עניין של עבודה עצמית, תרגול, משוב על עצמך.
איך?
תעבור מבעוד מועד בראשך או אפילו בכתיבה על הסיטואציות הצפויות להיות שאתה יוצא למקום מסוים
תכין את התגובות הפנימיות שלך את המחשבות שלך ואיך אתה מתכוון להתמודד
תחזור על המסרים של ביטחון עצמי וקרקע יציבה כמה פעמים בראש ובכתב.
תחזור הביתה ותעבור על הסיטואציות, תכתוב איך הגבת ומה אתה צריך לשפר.
תחזור על המסרים ותתכונן לפני הפעם הבאה.
תתן משובים לעצמך, ממש תרגול.
תקרא חומר על הגישה כדי שיחלחל בהדרגה ותשנה את התודעה המחשבתית ואת ההרגלים
יש אתר מומלץ שיכול לעזור, מעדיפה לא לשים לינק,
נקרא כך lifehacks
תחפש בו הדרכה טובה
לצפיה ב-'חיפוש מטפל ל- cbt המתמחה. באכילה רגשית'
חיפוש מטפל ל- cbt המתמחה. באכילה רגשית
07/04/2018 | 01:07
1
17
שלום, 
כיצד ניתן לאתר מטפל/ת חזק/ה ומקצועי/ת אזור השרון? 

תודה 
לצפיה ב-'מטפלת באכילה רגשית באזור השרון'
מטפלת באכילה רגשית באזור השרון
( לעמוד שלי בתפוז )
08/04/2018 | 10:13
14
שלום ותודה על פנייתך,

גילה פז מטפלת שמתמחה בנושא ועובדת בכפר סבא. http://www.hebetim.co.il/caretakers-staff/%D7%92%D...

לצפיה ב-'CBT טיפול קוגניטיבי התנהגותי'
CBT טיפול קוגניטיבי התנהגותי
21/03/2018 | 16:18
1
57
CBT נתפסת כגישה טיפולית יעילה וקצרת מועד הנותנת מענה מהיר ואפקטיבי לבעיות פסיכולוגיות שונות. עם זאת, הניסיון הקליני מראה כי אימוץ גישה זו בצורה פשטנית וכפתרון קסם לבעיות עלולה להכזיב. מטרת שורות אלו לסקור את הגישה הטיפולית הקוגניטיבית-התנהגותית על יתרונותיה ומגבלותיה.
CBT טיפול קוגנטיבי התנהגותי הינו טיפול פסיכולוגי בעל שיטות טיפוליות המתבססות על הגישה כי מקורן של בעיות פסיכולוגיות רבות הוא ב"למידה התנהגותית" ותהליכי חשיבה שגויים. CBT הינה גישה המתמקדת בטיפול עצמו ומדגישה את הדרכים לפתרון ההפרעה ולא את מקורותיה. הפתרון מתבסס בד"כ על שינוי בחשיבה ובהתנהגות המוביל גם לשינוי בהרגשה וברגשות.
לצפיה ב-'טיפול CBT'
טיפול CBT
( לעמוד שלי בתפוז )
21/03/2018 | 16:22
34
תודה לויטלי על תרומתך לפורום אני מסכים אתך במאה אחוז
לצפיה ב-'סידרה חדשה, מלווים את אימא של אמא.....'
סידרה חדשה, מלווים את אימא של אמא.....
( לעמוד שלי בתפוז )
21/03/2018 | 16:20
32
מרפאת היבטים ושחקנית הבית שלנו - ענת דובוסרסקי - פותחים בסדרה חדשה. בסדרה זאת נעקב אחרי אישה - אימא של אמא- אשר סובלת מבעיות רגשיות. בתחילת הסדרה נכיר את הדמות ונללוה אותה בכאבה ובניסיונות שלה לעזור לעצמה ובהמשך.... המשך יבוא....
אפשר לצפות בפרקים הקצרים של הסדרה בפייסבוק של מרפאת היבטים וגם בערוץ הסרטונים ביוטיוב

נשמח לתגובות חברי הפורום ולמתן עצות עבורה
לצפיה ב-'היי ערב טוב'
היי ערב טוב
10/03/2018 | 17:32
3
52
הפסיכיאטרית שלי המליצה לי על טיפול סיביטי לחרדה שאני סובלת ממנה מגיל צעיר.
החרדה נקראת : "פחד מחורים" (חיפוש בגוגל יתן את השם המדעי).

הבנתי זה די נדיר אבל אשמח על המלצות והעצה למטפלים באיזור פתח תקווה-תל אביב.

נ.ב- פורום מבורך:)!
לצפיה ב-'פחד מחורים'
פחד מחורים
( לעמוד שלי בתפוז )
11/03/2018 | 15:13
2
48
תודה על פנייתך לפורום,
מאחר ו CBT הוא בסופו של דבר טיפול ספציפי לבנאדם, נשמח אם תוכל לפרט מעט יותר, כיצד הבעיה באה לידי ביטוי בחייך ובאילו מישורים היא מפריעה.
לצפיה ב-'היי'
היי
11/03/2018 | 17:11
1
31
יש לי את הבעיה מגיל צעיר מאוד. זה מופיע בעיקר כשאני רואה דברים בולטים (מי שמבין את החרדה לא צריך הסבר למה זה-הכוונה חורים משונים וכדומה), זה נותן לי תחושה של גועל, חרדה, צמרמורת וכמו תחושת גירוד בראש שאני רוצה להפטר ממנה.
אני לוקחת פרוטין (פאקסט) לאוסידי מגיל 6, והפסיכיאטרית אמרה שמבחינת תרופות זה מספיק והציעה טיפול סיביטי לבעיה, אך ציינה מטפל שיטפל רק בבעיה הזאת.
לצפיה ב-'פוביה מחורים'
פוביה מחורים
( לעמוד שלי בתפוז )
11/03/2018 | 19:49
31
תודה על הפרוט
לאור מה שאתה מספר הייתי מציע שתתייעץ עם ד"ר עודד בן ערוש מהמכרז הישראלי של OCD, גם עם זאת לא בדיוק האבחנה. 
הוא פסיכולוג בעל ידע רב בנושא של טיפול התנהגותי. אני מניח שהוא יוכל לכוון אותך לטיפול הנכון

בהצלחה
לצפיה ב-'סדרת הטיפים למטופלי CBT'
סדרת הטיפים למטופלי CBT
( לעמוד שלי בתפוז )
28/02/2018 | 11:47
20
351
חדשות טובות!!!! 
צוות מרפאת היבטים החליט להתחיל לפרסם בפורום הזה סדרת "טיפים למטופלי CBT". אנו מקווים שהטיפים האלה יעזרו למטופלים לקדם את הטיפול שלהם ולאנשים שלא מטופלים ב- CBT, להבין עוד יותר טוב על מה מדובר כאשר אומרים CBT.
טיפ מס' 1: התבוננות עצמית
CBT מתחיל ממצב של תצפית/התבוננות עצמית. כל הרעיון של הטיפול הוא לנתח את הבעיות, התסמינים, להבין כיצד הבעיה מתנהלת, מה מקיים את הביעה, את התסמין ולאחר שמבינים "מקלקלים" לתסמין את המנגנון שמקיים אותו. מוצאים לתסמינים את השטיח מתחת לרגלים שלהם.
כדוגמא: אם מישהו מפחד ממקומות סגורים. מנתחים את הבעיה ומבינים שהיא מתקיימת על בסיס מחשבות מפחידות אודות מקומות סגורים והתנהגות של הימנעות ממקומות סגורים. התנהגות ההימנעות לא מאפשרת לגלות שהמחשבות המפחידות הן לא נכונות.
על בסיס ההבנה של מנגנון הבעיה מתכננים טיפול. בדוגמא זאת הטיפול יהיה שינוי בחשיבה השלילית על מקומות סגורים ותרגול של התנהגות חשיפה במקום התנהגות של הימנעות.
על ידי ההתערבות הטיפולית הזאת משיגים שיפור מיידי בתסמין עצמו (הפחד ממקומות סגורים) וגם שינוי הרבה יותר עמוק הנובע מהתובנה שבעיות נפשיות הן תופעות שניתן לטפל בהן על ידי שינוי מחשבה ושינוי התנהגות. השינוי העמוק ביותר שיושג הוא בכך שהאדם מבין שלא בגלל שיש לו מחשבה, זה אומר שהמחשבה הזאת היא נכונה. זהו המפתח לחיים טובים.

נשמח לתגובות. צפו לטיפים נוספים בפורום - יש למה לצפות !!!!!
לצפיה ב-'קראתי. תודה רבה לכם!'
קראתי. תודה רבה לכם!
28/02/2018 | 14:50
30
לצפיה ב-'תודה ומצפה לעוד'
תודה ומצפה לעוד
02/03/2018 | 09:30
26
רציתי להודות על היוזמה הברוכה הזאת. אני מטופל CBT מזה כמה חודשים והאמת שהטיפול לא ממש מתקדם. המטפל שלי אומר לי שיש לי בעיית מוטיבציה שמקשה עלי ליישם את הכלים שהוא מציע לי.
כאשר קראתי את הטיפ הזה עשה לי קצת סדר.... אבל עדיין קשה לי להסתכל על הבעיות שלי כאל "סתם תופעות" כי אני ממש מפחד ממה שאני מפחד וקשה לי מאד "לוותר" על כל ההימנעויות שלי (ככה המטפל שלי אומר שקוראים להתנהגויות שלי)
אולי עוד כמה טיפים יעזרו לי ולמטפל שלי
לצפיה ב-'טיפ מס' 2 - התייחסות למחשבות'
טיפ מס' 2 - התייחסות למחשבות
( לעמוד שלי בתפוז )
03/03/2018 | 19:08
5
369
מחשבותנו הן חלק מאד חשוב של תפקוד נפשנו. יש לנו בראש אלפי או מאת אלפי מחשבות. כאש מוחנו לא פועל מכוון מטלה מסויימת הוא במצב "ברירת מחדל". זהו מצב של סוג חלום בהקיץ שהמח שלנו מייצר מחשבות ממחשבות שונות. אותה המערכת ברירת מחדל נכבית כאשר אנו עוסקים במטלה. דרך מערכת זאת או מערכות אחרות במח. אנו  מוצפים במחשבות אוטומטיות, בזרם תודעה שמתרחש בתוכנו. אפשר לראות את זרם המחשבות או כל מיני מחשבות שצצות במוחנו בכל מיני הזדמנויות כביטוי של הפעילות המחשבתית של המח. האסקולה הפסיכואנליטית ייחסה למחשבות אלו, ל"אסוציאציות החופשיות" שלנו משמעות "קוסמית". פרויד קבע שלא יכול להיות שיש מחשבה מקרית או תופעה מקרית. כל מחשבה אומרת משהו "עמוק" עלינו. זה כולל החלומות שלנו. המדע הבין היום שחלום זה מצב של ארגון מחדש של מידע ואין כל בטחון שתוכן החלום חשוב כלל וכלל. 
חלק מטיפול CBT עובר דרך השאלה מהי ההתייחסות למחשבות שלנו. כאשר הכלל הוא "לא בגלל שיש מחשבה בראשנו, זה אומר שהיא נכונה". ומאידך לא כל מחשבה חשובה. יש מחשבות שצצות בראשונו סתם ולא אומרות כלום עלינו. מחקרים מראים שיותר מ- 95% מהאוכלוסיה בעולם מדווחת על תופעת "מחשבות פולשניות" (מיניות, של אלימות, של אובדנות, דתיות, אנטי-דתיות ודומה) ולא בהכרח יש לזה משמעות. מה שנותן משמעות זה התגובה שלנו למחשבות שלנו. אז... לא חייבים להתייחס לכל דבר שעובר בראשנו כאילו שזה חשוב, נכון או בעל משמעות.
לצפיה ב-'טיפ מצויין'
טיפ מצויין
04/03/2018 | 09:15
1
30
טיפ מצוין ועוזר לעשות סדר ולהבין את פשר המחשבות הרבות שעוברות בראשי כשאני בזמן מנוחה או בזמן שאני מניקה את בתי התינוקת.
לצפיה ב-'טיפים למטופל CBT'
טיפים למטופל CBT
( לעמוד שלי בתפוז )
04/03/2018 | 14:37
60
תודה יעל... גם ד"ש לתינוקת
אולי אחרי זה כדאי גם לכתוב את המסקנות והתובנות שהיו לנו מהסדר שעשינו בראש בזמן ההתבוננות.

לצפיה ב-'זה מאוד מעניין'
זה מאוד מעניין
07/03/2018 | 10:39
2
23
אני מוצפת מחשבות! ממש כל היום!
אלו לא מחשבות שלוות או בשליטה או שאני חושבת מרצון,
לרוב זה מציק לי, מטריד, מעיק ואלו מחשבות ממש לא חשובות.
התעסקות מיותרת בפרטים קטנים, ספקולציות, חוסר זרימה מצידי.
אני הייתי מעדיפה להתרכז במה שקורה כאן ועכשיו ולא להריץ דברים לא קשורים בראש.
אני יודעת שזה לא חשוב אבל זה מציק.
מה עושים?
לפעמים באופן יזום אני רוצה לחשוב משהו חיובי ודווקא בזה לא מצליחה להתמיד 
לצפיה ב-'שליטה במחשבות ב- CBT'
שליטה במחשבות ב- CBT
( לעמוד שלי בתפוז )
12/03/2018 | 16:02
1
45
סליחה שלא ענינו קודם, פשוט השאלה שלך נבלעה לתוך השרשור.
ובכן התתופעה של מחשבות בלתי פוסקות היא מוכרת ויש דרכים לטפל בה. הטיפול מתחיל מהתייחסות למחשבות כאל "שום דבר" כאל תופעת לוואי מפעילות המח. בעיקר עם התוכן אינו חשוב, כפי שאת מציינת. 
מאד מאד חשוב לא לנסות לא לחשוב. זהו מתכון בטוח להגברת החשיבה. אז הצעד הראשון הוא לקבל את המחשבות, להגיד לעצמנו: טוב... מוחי מייצר שוב מחשבות כמו שבלוטות הזעה מייצרות זעה כאשר חם. אין לי כל כוונה להתעמק במחשבות או להתווכח איתן ובעיקר לא לשאול את השאלה (שאין לה תשובה) למה אני חושב אותן, או מה זה אומר עלי שאני חושבת מחשבות אלו.
אחרי צעד הקבלה הלא שיפוטית והחלטה לא לעסוק בהן, אפשר להסיח את הדעת למשהו אחר, יחד עם המחשבות, לא בשביל להפסיק אותן, אלא כדי למקד את הקשב במשהו אחר, גם אם המחשבות טרם נפסקות.
תרגילים של הסטת הקשב יש כמה שאפשר ללמוד, אבל שוב לא כדי "לא לחשוב", אלא "תוך כדי שהמחשבות מתרחשות" אני מחליט להסיט את הקשב שלי למשהו אחר.
יש עוד דרכים שתוכלי ללמוד במסגרת טיפול CBT או ספרי עזרה עצמי כגון הספר "להתגבר על מחשבות טורדניות" של קלארק 
לצפיה ב-'נתת לי צידה לדרך, המון תודה!!!'
נתת לי צידה לדרך, המון תודה!!!
18/03/2018 | 12:17
7
לצפיה ב-'שאלה בעקבות הטיפ.'
שאלה בעקבות הטיפ.
04/03/2018 | 09:21
2
47
ד"ר מרצ'בסקי שלום,
טיפ מצויין. האם את ההתבוננות על הבעיה אפשר לעשות לבד או עדיף עם מטפל? 
ושאלה נוספת: האם בכל בעיה מומלצת חשיפה? המנעות היא לא מומלצת?
בתודה מראש,
מיכל
טיפים למטופל CBT
( לעמוד שלי בתפוז )
04/03/2018 | 14:35
1
44
למיכל שלום, תודה על השאלות החשובות שאת מפנה לפורום.

התשובה לשאלה הראשונה: האם אפשר לעשות טיפול CBT ללא מטפל. התשובה העקרונית היא שכן, המטפל איננו הכרחי. יש היום דרכי טיפול עצמי בעזרת ספרים, אתרי אינטרנט ואפילו תכנות מחשב. גישה שנקראת LiCBT זה יכול לעזור בחלק מהמקרים. אך התנאי הוא שהמקרה הוא יחסית קל ושלאדם יש משמעת עצמית חזקה. זה כמו ללמוד באיניברסיטה הפתוחה.
בבעיות מורכבות יותר או כאשר המטופל מרגיש צורך במטפל של ממש, רצוי לעשות את הטיפול במסגרת טיפולית של ממש, עם מטפל מוסמך, כפי שכתבנו בעבר בפורום.

לגבי שאלת ההימנעות. הכלל הוא פשוט אם זאת חרדה, דהיינו פחד ללא סיבה, סכנה דימיונית לא נכונה, רצוי מאד להיחשף כדי שנבין שבעצם אין בעיה. אם יש סכנה ממשית, בודאי שהימנעות זאת דרך מצויינת להתגונן כנגד סכנות.

חשוב להדגיש שטיפול חשיפה עובד בעיקר על רגש הפחד, הבושה , על גועל ואולי עוד איזה רגש. רגש כמו "דיכאון" לא רצוי להיחשף כי החשיפה תתפס כטראומה נוספת. אפשר במקרים כאלה לדבר על הדברים, לעלות אותם בטיפול, אך לרוב לא מבצעים "תרגילי חשיפה" ספציפיים.
לצפיה ב-'תודה רבה עזרת לי מאד'
תודה רבה עזרת לי מאד
05/03/2018 | 08:38
23
תודה רבה על העזרה.
לצפיה ב-'טיפ מספר 3 מטופלי CBT'
טיפ מספר 3 מטופלי CBT
( לעמוד שלי בתפוז )
11/03/2018 | 10:18
2
25
אהיה ספקן
ספקנות היא תכונה שמאשפרת גדילה והתפתחות (אלא אם אתה סובל מהפרעת OCD). כפי שה- CBT מלמד אותנו, אנו שבוים של אמונותנו והרגלינו. הכח של האמונות ושל ההרגלים נובע מהעובדה שאנו רואים בהם כעובדות או כתופעות שאין מה לעשות נגד זה.
הספקנות תאשפר התנהסות. קח אמונה כלשהי, התייחס אליה כאל תיאוריה מדעית וחשוב איזה ניסוי יכול לאשש או להפריך אותה. לטכניקה הזאת אנו קוראים "ניסיו התנהגותי".
דוגמא: אני חושב שאני אם אני אדבר בקבוצה, כולם יצחקו עלי או יחשבו עלי שאני לא בסדר. אני יכול לתכנן ניסוי ולדבר בקבוצה כלשהי. לאחר ביצוע אני יכול לבדוק מה קרה והאם התיאורה שלי אוששה או הופרכה.
דרך אחרת להיות ספקן היא טכניקת שלושת השאלות
מה העדויות התומכות במחשבה/אמונה שלך
האם יש דרך אחרת לפרש, להבין, לתפוס את המצב
אם הדרך החלופית נכונה יותר, מה המשמעות של עובדה זאת. מה ההשלכות החיוביות לעתיד?
נסו והצליחו
לצפיה ב-'ניסיתי את 3 השאלות - השאלה השלישית אינה ברורה לי'
ניסיתי את 3 השאלות - השאלה השלישית אינה ברורה לי
19/03/2018 | 10:30
1
11
דר מרצבסקי שלום,
הייתי עם מחשבה מטרידה על הבוס שלי מהעבודה שרוצה לפטר אותי בעיקבות הודעה ששלח לי שאזדרז בהגשה של איזה מסמך. ניסיתי את 3 השאלות שהצעת השתים הראשונות עזרו לי את השאלה השלישית לא כל כך הבנתי.
תוכל להסביר בבקשה את הכוונה?
תודה מראש,
יוני

לצפיה ב-'טיפים למטופלי CBT'
טיפים למטופלי CBT
( לעמוד שלי בתפוז )
22/03/2018 | 10:49
12
ליוני שלום

תודה על ההערה והשאלה, אני שמח ששתי השאלות הראשונות עזרו. השאלה השלישית היא הכי חשובה מכולם. הכוונה היא מה החשיבות של העובדה שמה שחשבתי זה לא נכון?
החשיבות יכולה להיות מאד מאד חשובה והיא יכולה להיות הידיעה ש"לא בגלל שיש לי מחשבה זה אומר שהמחשבה שלי נכונה". כאשר אנו מבינים שמחשבות הן רק מחשבות ולא עובדות, זה פותח פתח לחיים הרבה יותר טובים (פרט למקרה שאדם סובל מ- OCD והספק והבדיקה יהפכו לאובססיה בפני עצמה).

למשל הייתה לי לאחרונה מטופלת שעזבה מקום עבודה לאחר בעיות קשות. היא הייתה משוכנעת ששמה יש עליה תווית של משוגעת . משום מה היא התבקשה לחזור לאותו מקום העבודה ולהפתעתה כולם קבלו אותה בשימחה ובאהבה ובכלל לא זכרו מה שהיה כאשר היא עזבה. מזה היא לומדת שהמחשבה "כולם חושבים שאני משוגעת וגלל זה אסור לי להתקרב לשם" הייתה בסה"כ מחשבה ולא עובדה.
תפיסת מרחב מעצמנו - מרחב התבוננות (טיפ מס' 1) זה המפתח להצלחת טיפול CBT ולחיים יותר טובי. כדאי לראות את הסרטון על הסבר כללי על CBT בערוץ היוטיוב של מרפאת היביטים
לצפיה ב-'טיפ מס' 4 מוטיבציה לשינוי'
טיפ מס' 4 מוטיבציה לשינוי
( לעמוד שלי בתפוז )
19/03/2018 | 20:03
21
כאשר אדם פונה לטיפול, זה כאילו מובן מאליו שהוא מחפש עזרה ורוצה לעשות שינוי. אבל מה שכאילו מובן מאליו זה בכלל לא פשוט. אנשים באים לטיפול עם מוטיבציות שונות ולוא דווקא מוטיבציה לעשות שינוי פנימי.
כאשר באים לטיפול CBT, הנחת העבודה של המטפל תהיה שהתגובות הרגשיות הלא תפקודיות של מטופליו קשורות למחשבות לא תפקודיות שלו, או לאמונות לא תפקודיות שלו. לכן הנטייה של המטפל תהיה להציע שינוי פנימי, ללא קשר לשינוי בנסיבות החיצוניות. יש מטופלים שמוכנים לעשות שינוי בתנאי "שגם הם ישתנו". 
אז בבואך לעשות CBT שאל את עצמך מהן המטרות שלך, של שינוי אישי שלך, ללא קשר לאחרים.
יש מטופלים אחרים בעלי מוטיבציה רבה "להיות בטיפול" אך פחות מוטיבציה לעשות שינוי, הכולל ביצוע מטלות בין הפגישות. גם מוטיבציה זאת לא מותאמת ל- CBT, אשר הינו טיפול אקטיבי שבו המטלות בין הפגישות הן הדבר הבאמת חשוב.
אם המוטיבציה שלך להגיע לטיפול זה לגרום לשינוי אצל בני זוג או בני משפחה. אז יתכן שהטיפול המתאים הוא טיפול זוגי או משפחתי ולא CBT פרטני.
אז ... הגדר בדיוק למה המוטיבציה שלך, לאיזה סוג של שינוי או אם בכלל אתה מחפש שינוי פנימי עמוק בתפיסותיך, באמונותיך ובהתנהגויות שלך. אם לא... חבל על העצבים שלך ושל המטפל שלך
טיפים למטופל CBT
( לעמוד שלי בתפוז )
21/03/2018 | 16:15
14
חדשות נפלאות. אפשר לצפות בטיפים גם דרך ערוץ הסרטונים שלל מרפאת היבטים ביוטיוב. הטיפים מוגשים בצורה נחמדה, מעוררת חיוך כסידרה אינטראקטיבי בעזרת אייל המטפל המפורסם של מרפאת היבטים
אפשר גם דרך דף הפייסבוק של היבטים
שווה לעקוב
לצפיה ב-'טיפ מספר 5 תרגול'
טיפ מספר 5 תרגול
( לעמוד שלי בתפוז )
26/03/2018 | 17:02
22
גישת ה- CBT בניגוד לגישות אחרות מדגישה את ה"גישה" כנותנת כלים לריפוי יותר מאשר המטפל עצמו. אך כדי שהשיטה תהיה יעילה, אין מנוס מתרגול. כאשר יש לנו בעיות רגשיות, אנו "מתאמנים" עליהן שנים על גבי שנים. למשל אם יש לי רגישות יתר לאנשים כי אני חושב ש"הם צריכים להתחשב בי ואם לא הם לא בסדר", אני התאמנתי באמונה הזאת ובברוגזים והעלבונות שנבעו ממנה שנים על גבי שנים.
כעת כאשר אני ב- CBT לומד ש"אין שום סיבה לוגית להניח שאנשים צריכים להתנהג כפי שאני מצפה" או ש"יש כל מיני הסברים חלופיים להתנהגות של אחרים מעבר לעעובדה שהם לא מתחשבים בי", ייקח לי הרבה זמן להתרגל לחשוב כך. לא יהיה מנוס מתרגול יומיומי של ניתוח מצבים, בדיקה של התגובות שלי כלפי אנשים, חיפוש מחשבות חלופיות ושינוי בהתנהגות כלפי אנשים אחרים. רק מהתרגול יבוא השינוי לטווח ארוך. 
שואלים אותי כמה פעמים בשבוע צריך טיפול ב- CBT (פעם?  פעמיים?) ותשובתי היא ש- CBT עושים שבע פעמים בשבוע 360 יום בשנה לכל החיים. בדיקו כמו שהיינו נפגעים מאנשים אחרים (בדוגמה הקודמת) שבע ימים בשבוע 360 יום . בשנה.
שבאים מטופלים ואומרים לי "ניסיתי כבר CBT" וזה לא עזר... לרוב מדובר על אנשים שהלכו לפגישות עם מטפל CBT, אך לא "עשו CBT" דרך התרגול. התרגול חשוב יותר מהפגישות הטיפוליות. הפגישות הטיפוליות הן חסרות ערך ללא התרגול. ככה זה....
בהצלחה!!!!!!
לצפיה ב-'טיפ מס' 6 למטופלי CBT: קבלה בלתי מונתית'
טיפ מס' 6 למטופלי CBT: קבלה בלתי מונתית
( לעמוד שלי בתפוז )
01/04/2018 | 08:50
18
טיפול CBT עוסק לא מעט ב"לתקן". וזה מדוע? כיוון שהנחת העבודה של המודל היא שרגשות לא תפקודיים, שגורמים לסבל מוגזם (ביחס לאירוע) ולהתנהגות של הכשלה עצמית, קשורים למחשבות לא נכונות (לא תואמות את המציאות).
הנחת עבודה זאת, ככל שהיא יעילה ועוזרת, עלולה ליצור אצל חלק מהאנשים רושם מוטע ש"אני לא בסדר". אז.... זאת בכלל לא הכוונה של ה- CBT. כבר מרשיתה של השיטה, אלברט אליס קבע שאחד העקרונות החשובים ביותר בתורת ה- CBT הוא הקבלה הבלתי מותנית של האדם באשר הוא. אלברט אליס לימד אותנו לבקר התנהגויות שליליות, אך לאשר את האדם.
היום קוראים לזה בעולם הטיפול הפסיכותרפי "מתן ולידציה". ובכן ה- CBT מאז ומתמיד קבע שעלינו לקבל את עצמנו כפי שאנחנו באופן לא שיפוטי. השיפוטיות נשמרת אך ורק למחשבות ולהתנהגויות הלא מועילות. גם אם אדם חושב לא נכון או מתנהג בצורה לא מועילה ואף מזיקה, עדיין יש לו ערך מוחלט בפני עצמו.
אנשים באופן כללי ומטופלים בפרט עושים תמיד את הכי טוב שהם יכולים במסגרת האמונות וההרגלים שהם לכודים בתוכם. שחרור האדם מהמלכודות החשביתיות והרגליו הלא מועילים ישאירו תמיד אדם בעל ערך מוחלט בפני עצמו.
אז... לפני ותוך כדי שמעודדים מטופל CBT לבקר את עצמו ואת מחשבותיו, אנו מלמדים אותו לקבל את עצמו באופן מוחלט ובלתי מותנה.
כיצד מבצעים את זה: 1) מתארים התנהגות באופן אובייקיטיבי  2) שואלים מה עומד מאחוריה, איזה צרכים, איזה רגשות 3) מאשרים את הרגשות ואת הצרכים 4) בודקים האם אפשר היה למלא אחרי הצרכים שלנו באופן יעיל יותר.
דוגמא: גבר צעיר שמהמר ומפסיד כספים רבים ומסתבך. גם בבבואו להיות בקורתי כלפי עצמו ולעבוד קשה על שינוי הרגלי ההימורים שלו, עליו לאשר את הולידציה של קיומו, של רגשותיו כבסיס לשינוי. חדוב שיתאר את ההתנהגות ההרסנית של ההימורים, ישאל את עצמו אילו צרכים ורגשות עומדים מאחורי ההתנהגות, למשל צורך להרגיש מוצלח בדרך קלה ורגש של תסכול בלתי נסבל. הוא יכול לאשר את העובדה שהוא מרגיש כך ולהבין שזה נובע מבעיות שהוא סוחב מאז ילדותו. בעיות שהביאו אותו לבחור סיפוק לטווח קצר על פני עבודה קשה לטווח ארוך. לקבל את העובדה שזאת התנהגותו, אך גם לקבל את העובדה שהיא לא מועילה. להחליט לעבוד קשה כדי לשנות הרגלים וללמוד לדחות סיפוקים לטווח קצר ולעבוד קשה למען מטרות לטווח ארוך.
בהשאלה מתפיסת החילונים על ידי דתיים, אנו יכולים לראות את עצמנו כתינוקות שנשבינו ברשת של אמונות והרגלים לא טובים, רשת שניתנת לשינוי, במידה שמאשרים ומחזקים את עצמנו, כגורם שאמור לבצע את השינוי והעבודה הקשה.
כפי שאתם רואים לפילוסופיה תפקיד חשוב במסגרת טיפול ה- CBT
לצפיה ב-'טיפ מספר 7 - עצמאות / חופש'
טיפ מספר 7 - עצמאות / חופש
( לעמוד שלי בתפוז )
18/04/2018 | 14:01
7
בערב יום עצמאות נדון במושג הזה ממבט CBT. הטענה הפילוסופית הבסיסית של ה- CBT היא שאנו שבויים באמונות שלנו וחיים במעגלים שניתן להגדיר כ"מלכודות חשיבתיות". למשל אם אני מאמין ש"אני אדם חלש וחסר תקווה", אני מתנהג כך בחיים ולמעשה מוכיח שהאמונה הייתה נכונה. אם אני חושב ש"אשתי לא אוהבת אותי", קרוב לודאי שהיחס שלי כלפיה יגרום לבעיות זוגיות.
למעשה העיקרון של התבוננות וביקורת עצמית חיובית מאפשר לנו לבדוק את מחשבותנו ולהתשחרר מכבלי האמונות הלא יעילות שלנו על עצמנו ועל העולם.
פילוסופים מבדלים בין "חופש ל..." לבין "חופש מ...". ה- CBT מציע אפשרות של חופש ועצמאות מ... מאמונותנו הלא נוכונות והלא תפקודיות.
חג שמח!!!!
לצפיה ב-'טיפ מספר 8- דאגה לצרכים שלנו'
טיפ מספר 8- דאגה לצרכים שלנו
( לעמוד שלי בתפוז )
25/04/2018 | 10:50
12
בנוסף להיבטים הנפשיים והרוחניים, אין לשכוח שגופנו הוא גם מכונה וכמו כל מכונה זקוקה לתחזוקה נכונה. אחד הדברים שגופנו זקוק זה שעות מנוחה, שעות בטלה, שעות של בזבוז זמן, פגישות עם חברים, שינה, אכילה נכונה, פעילות גופנית וגם טיפולים תקופתיים שבמרקה של מכונת הגוף נקרא "רפואה מונעת"
בתקופות משבר, או בתקופות של לחץ בחיים, אנו לפעמים שוכחים או מתעלמים ממגבות וצרכי גופנו. זה בסופו של דבר יפגע בתחושות הרווחה האישית שלנו, בתפקוד שלנו וביכולת למצות את עצמנו בכל המובנים.
אז... המלצה חמה חמה, הקפידו להקדיש לעצמכם ולגופכם את הנחוץ. אם קשה לכם לחשוב שמגיע לכם, שאתם זכאים לכל אלו אז תעשו את זה כתנאי לעזור לאחרים. מכונית בלי דלק או עם מנוע שלא החליפו לו פלאגים או שמן, לא תוכל להגיע ליעדה

לצפיה ב-'טיפול רגשי לילדים בחיפה'
טיפול רגשי לילדים בחיפה
25/02/2018 | 13:37
1
27
ילדים צריכים הרבה פעמים תמיכה רגשית כי הם חווים מספר קשיים שלא תמיד הם יכולים להתמודד איתם בלי הכוונה של מבוגרים
אם אתם מחפשים טיפול רגשי לילדים בחיפה אז יש את מרכז CBT בחיפה
עם קליניקת מומחים לטיפול פסיכולוגי בחיפה.
לצפיה ב-'CBT בחיפה'
CBT בחיפה
( לעמוד שלי בתפוז )
27/02/2018 | 07:24
18
תודה על המידע
לצפיה ב-'מחקר על תרופות נוגדות דיכאון'
מחקר על תרופות נוגדות דיכאון
( לעמוד שלי בתפוז )
25/02/2018 | 09:53
51
בימים אחרונים מדברים בעיתונות ובטלוויזיה על מחקר מאד גדול שבדק מחקרים שבדקו השפעה של תרופות נוגדות דיכאון על מקרים חריפים של דיכאון חריף. דיכאון מסוג Major Depressive Disorder
התוצאות הן ברורות. תרופות נוגדות דיכאון עוזרות לטפל בדיכאון יותר מאשר פלצבו
זה בודאי לא מחדש הרבה, כי אלמלא היה כך התרופות לא היו קיימות.

יחד עם זאת חשוב לציין שאלה עובדות מאד ספציפיות. זה לא אומר כלום על השימוש הרחב בתרופות מסוג זה לטיפול ב"חרדה" ובכל דבר שזז, במקום לעשות טיפול פסיכותרפי "כמו שצריך", כדוגמאת CBT.
אותו המחקר גם לא אומר כלום על היעילות של התרופות לטווח ארוך. כל המחקרים שנבחרו באותו המאמר היו עד 12 שבועות בלבד.
התוצאות של המאמר מעניינות כי גם משווה בין תכשירים שונים, אך זה רחוק מלהוות תמיכה בשימוש בתרופות מסוג זה כפי שנעשה בארץ ובעולם בשנים אחרונות, כפתרון כביכול קל לבעיות החיים ולבעיות נפשיות מעבר לדיכאון רבה.

לתשומת ליבן של חברי הפורום
לצפיה ב-'המלצה על מטפל בשיטת CBT לילד בן 11'
המלצה על מטפל בשיטת CBT לילד בן 11
21/02/2018 | 19:34
1
36
שלום,
אודה להמלצה על מטפל בשיטת CBT לילד בן 11 בקרית אונו והסביבה
ילד סובל מחרדות
תודה
לצפיה ב-'המלצה למטפל CBT לילדים ונוער'
המלצה למטפל CBT לילדים ונוער
( לעמוד שלי בתפוז )
22/02/2018 | 10:05
38
קרוב לקרית אונו יש את המכון של נעמי דותן, שהיא מטפלת מוכרת

אפשר גם להסתכל באתר של האיגוד לטיפול התנהגותי קוגניטיבי ולקבל את הרשימה המלאה של המטפלים

גם במרפאת היבטים (אומנם בתל אביב), קיימת אפשרות לטפל בילדים הסובלים מחרדה.
לצפיה ב-'מטפלי cbt בחיפה'
מטפלי cbt בחיפה
20/02/2018 | 23:56
1
25
היי, אשמח לקבל המלצות על מטפלי cbt באזור חיפה או הקריות
לצפיה ב-'טיפול באזור חיפה'
טיפול באזור חיפה
21/02/2018 | 07:31
20
שלום מור, 
את יכולה להכנס לאתר של איט"ה ולחפש אנשי מקצוע מוסמכים באלפון, לפי האזור שאת מבקשת.
לנו במרפאת היבטים יש סניף בבינימינה ליד הרכבת.
לצפיה ב-'בעיית הרטבה אצל ילד בן 6'
בעיית הרטבה אצל ילד בן 6
18/02/2018 | 18:40
2
14
שלום,
ילד בן 6 שכבר היה גמול וחזר להרטיב בשל מספר משברים שעברה המשפחה.
היכן אני מוצאת פרוטוקול טיפול?
עזרה לגבי הדרכת הורים בבניית טבלת מעקב שבנויה נכון
תודה, ענת
לצפיה ב-'הרטבת לילה'
הרטבת לילה
( לעמוד שלי בתפוז )
20/02/2018 | 20:31
17
תודה שפנית לפורום
אני פסיכיאטר מבוגרים ואין לי תשובה 
אבקש מחברי צוות מרפאת היבטים שעובדים עם ילדים שיתייחסו לשאלה
שוב תודה
לצפיה ב-'הרטבה'
הרטבה
21/02/2018 | 07:29
14
שלום ענת,
בספר טיפול קוגניטיבי התנהגותי לילדים ומתבגרים ( הספר הכחול ), יש פרק שעוסק באנאורזיס ויכול לתת לך מענה למה שאת מבקשת.
מומלץ תמיד להתייעץ גם עם איש מקצוע.

לצפיה ב-'אשמח להבדל בין nlp - אני מעט מבולבל'
אשמח להבדל בין nlp - אני מעט מבולבל
11/02/2018 | 12:19
2
29
לצפיה ב-'בהדל בין NLP לבים CBT'
בהדל בין NLP לבים CBT
( לעמוד שלי בתפוז )
13/02/2018 | 07:58
62
אני לא יכול לתת תשובה מלאה כי אינני מומחה ב- NLP. מהמעט שאני יודע, NLP משתמש בטכניקות מרובות השאולות מעולם ה- CBT ועולם ההיפנוזה (דמיון מודרך).
ההבדל העיקרי הוא בהכשרת המטפלים. NLP זאת אחד השיטות להפוך ל"מטפל" מבלי ללמוד.
קורסי NLP, למיטב ידיעתי, מכשירים אנשים להיות "מטפלים", ללא כל השכלה אקסמית ועם קורסים קצרים. לא הייתי ממליץ לאף אחד לסמוך על "מטפל" שאינו בעל השכלה אקדמית, רצוי תואר שני.
לצפיה ב-'NLP'
NLP
( לעמוד שלי בתפוז )
13/02/2018 | 08:01
33
בהמשך לתשובתי הקודמת בדקתי דוגמא של קורס NLP ואין שם שום מילה על תנאי הקבלה או על צורך בתואר אקדמי טיפולי. כל פטפוטי ה"לא מודע" הם, לעניות דעתי, צ'רלטניות לשמה ואולי גם דבר מסוכן אם אדם שסובל ממחלה נפשית יפנה ל"מטפלים" כאלה.
לצפיה ב-'המלצה על הרחבת הידע בנושא CBT'
המלצה על הרחבת הידע בנושא CBT
26/01/2018 | 12:35
2
74

כנס ראשון של אגודת LI-CBT ישראל בנושא שיטת הטיפול li-CBT,

בסימן - CBT במעגלי החיים.

בכנס - הרצאות מרתקות בנושא שיטת הטיפול CBT והשפעתה על כל שלבי החיים - מחרדות אצל ילדים ומתבגרים, CBT במערכות יחסים וזוגיות, וטיפול קוגנטיבי התנהגותי אצל הגיל השלישי, בשילוב הגישה המוטיבציונית בטיפול- גרימת מוטיבציה לשינוי אצל המטופל. בנוסף, המשתתפים ייהנו מתערוכה מיוחדת במוזיאון, הדרכה ממומחים בפתיחת קליניקה עצמאית, דוכנים ספרים ומשחקים לילדים בנושא ה CBT, שיתופי פעולה בין מטפלים לעמותות וארגונים, כיבוד קל, ועוד....
למידע נוסף יש להיכנס לקישור הבא www.li-cbt.org.il/events/:

לצפיה ב-'מטפלי CBT לא מוסמכים'
מטפלי CBT לא מוסמכים
( לעמוד שלי בתפוז )
31/01/2018 | 15:44
1
80
הודעה פרסומית זאת נשלחה לפורום ללא אישורי. זאת הזדמנות חוזרת להזהיר את עוקבי הפורום בפני טיפול הקרוי  LICBT אנשים שעוסקים בטיפול זה עושים זאת ללא בדרך כלל ללא הסמכה מתאימה וללא הכשרה אקדמית טיפולית. זאת שיטה שעובדת היטב במדינות מסוימות בעולם כגון הממלכה המאוחדת, אך שם אותם המטפלים עובדים במסגרת הטיפול הציבורי, תוך השגחה ושיתוף פעולה עם מטפלים מוסמכים. בישראל מלמדים את השיטה (במקומות שלא הייתי ממליץ עליהם) ואחר כך אין להם מה לעשות עם מה שלמדו אז פותחים קליניקות לטיפול נפשי, ללא הכשרה. קוראים לעצמם LI, אך בעצם מציעים את השירות לכל הפרעה נפשית. לעניות דעתי אנשים אלו הם מסוכנים לבריאות הציבור וממליץ להתרחק מהם כמו מאש.
לפרטים נוספים אפשר לצפות בסרטון שהכנו בנושא.
לצפיה ב-'המון תודה על ההבהרה!'
המון תודה על ההבהרה!
04/02/2018 | 11:55
15
לצפיה ב-'אשמח לתשובך, מעט כללי '
אשמח לתשובך, מעט כללי
25/01/2018 | 10:02
1
41
היי,
לאילו אנשים מתאים טיפול cbt? 
לצפיה ב-'למי מתאים CBT?'
למי מתאים CBT?
( לעמוד שלי בתפוז )
31/01/2018 | 15:39
62
CBT הוא אחד הטיפולים היעילים ביותר בכל הפרעה או בעיה נפשית. דהיינו CBT מתאים לכל האבחנות. 
השאלה הקשה יותר היא לאיזה אנשים מתאימה השיטה, ללא קשר בעייתם וכאן התשובה היא יותר סלקטיבית. CBT מתאים במיוחד למטופלים בעלי מוטיבציה ויכולת לעבודה עצמית
לצפיה ב-'מחשבות מילוליות טורדניות'
מחשבות מילוליות טורדניות
07/01/2018 | 18:55
6
102
אני סובל מבעיה שכל מלה שאני אומר או חושב אני מיד חושב בלי שליטה אלו מלים היא מזכירה בצליל, וזה מעמיס לי על המוח עוד ועוד מלים שאני לא יכול להתמודד אתן. איך אפשר לפתור את זה? זה מאד מפחיד.

לצפיה ב-' המשך'
המשך
08/01/2018 | 03:48
5
49
יש לי אוטיזם קל שגורם לי לניתוק מהמציאות ומהחברה, ולכן יש לי מחשבות מילוליות בלתי נשלטות שמציקות לי. איך אפשר לפתור זאת?

לצפיה ב-'OCD של מחשבות על מחשבות'
OCD של מחשבות על מחשבות
( לעמוד שלי בתפוז )
09/01/2018 | 07:52
4
89
לפילוסוף רוחני 33 תודה שפנית לפורום עם הבעיה הכואבת שלך.
אתה מציג בעיה לא פשוטה של ספק במחשבות ומחשבות על מחשבות. הדבר הוא לא פשוט לטיפול כי הכלי העיקרי של טיפול (המחשבה הנכונה) הוא עצמו "מקולקל".
העצה היחידה שאני יכול לתת לך במגבלות הפורום זה לפנות לפסיכיאטר ולעשות התצייעצות משמעותית אודות תכנית הטיפול . הכלים שיכולים לעזור, בשלב זה של התפתחות הרפואה, הן טיפול תרופתי וטיפול בשיחות מסוג "מטה-קוגניטיבי". טיפול שיכול ללמד להגיב אחרת על המחשבות. המחשבות עצמן הן לא מציקות, מה שמציק זה העיסוק בהן. אולי בטיפול "מטה-קוגניטיבי" תוכל ללמוד לא לעסוק במחשבות ולתת להן לזרום בתוך הראש מבלי לעשות שום דבר. הדבר לא פשוט.
יתכן שיש תכניות אחרות שיכולות לסייע כגון נוירופדבק או שיטות חדשות אחרות, אבל אני לא ממש מתמצא בהן.
טיפול תרופתי ניסית?
לצפיה ב-'שלום'
שלום
09/01/2018 | 18:17
3
44
אני מנסה תרופות ולא עוזר, ובזמן האחרון ניסיתי מדיטציה של מיינד פולנס וזה קצת עוזר. אבל התופעה מאד חזקה. אשמח לדעת מה זו השיטה המטה קוגנטיבית.

לצפיה ב-'גישה מטה-קוגניטיבית'
גישה מטה-קוגניטיבית
( לעמוד שלי בתפוז )
10/01/2018 | 08:14
2
52
זה ענף של ה- CBT, שפותח על ידי אדיראן וולס ושותפיו באוניברסיטת מנצ'סטר. הגישה הזאת עוסקת ב"ניהול" המחשבה ולא בתוכן שלה. כאשר מופיע מחשבה טורדנית, עומדת בפנינו הבחירה מה לעשות איתה. כאשר הבחירה היא לעסוק במחשבה זה גורם לבעיות וסבל, אם הבחירה היא לא להתייחס למחשבה, אלא לתת לה לחלוף כאל תופעה חשמלית במח, חסרת כל חשיבות, אז האנרגיות של המח (יחידות החישוב) יכולות להיות מופנות להפיקים מועילים יותר. האסכולה הזאת פתחה שורה של טכניקות לחיזוק הקשב ואחרות. יש להם נציגות בארץ. אפשר לקרוא עוד על כך בהרצאות של ד"ר מרצ'בסקי באתר של מרפאת היב...
לצפיה ב-'מרכז ישראלי לטיפול מטא-קוגניטיבי'
מרכז ישראלי לטיפול מטא-קוגניטיבי
( לעמוד שלי בתפוז )
10/01/2018 | 08:21
30
מצאתי את האתר של המרכז הישראלי לטיפול מטא-קוגניטיבי
לצפיה ב-'תודה אשמח להיעזר בזה'
תודה אשמח להיעזר בזה
10/01/2018 | 12:58
21
בינתיים אני עושה מיינד פולנס.

לצפיה ב-'בן 11 עם הפרעות טורדניות'
בן 11 עם הפרעות טורדניות
07/01/2018 | 16:10
1
75
בן 11 כבר כמה חודשים עם  כפייתיות טורדנית..זה מתבטא בזה שנוגע כמה פעמים במקומות..הסתכלות במראה כמה פעמים..פתיחת וסגירה של הדלת כמה פעמים...לבישה והורדה של בגדים כמה פעמים..לאיזה כיוון טיפול צריך ללכת?
לצפיה ב-'טיפול בOCD'
טיפול בOCD
08/01/2018 | 17:22
74
שלום ליהי ותודה על שאלתך,
מומלץ להגיע לאבחון ולטיפול בבעיה שתארת. הטיפול המומלץ כיום ל OCD הוא טיפול CBT. 
קיימת גם אופציה לטיפול תרופתי ולעתים משלבים בין השניים לקבלת תוצאות אופטימליות.
לצפיה ב-'דרוש: טיפול '
דרוש: טיפול
25/12/2017 | 13:43
2
124
דרישות התפקיד:
זמין (לקבוע תור לעוד שבועיים זה סביר; להמתין בין אינטייק לטיפול למעלה משנה זה בלתי סביר בעליל)
 זול או לכל הפחות לא יקר (יקר = מאות ש"ח לפגישה)
 מאפשר לי להמשיך ולהתנהל כרגיל בחיי, משמע: לא בשעות העבודה (17:30 וצפונה) ורצוי קרוב למקום מגוריי (איזור השרון)

ידע נדרש:
אנורקסיה, דיכאון, חרדה, OCD, יתרון למטפל/ת המתמצא גם בהיבטים של זוגיות בקונטקסט הנ"ל

יש חיה כזאת?? או שאני שוגה באשליות

אני חייבת לציין שאני נואשת מחיפושים כיוון שלטיפול בקהילה אני ממתינה כבר חצי שנה והתבשרתי שעליי להמתין עוד חודשים ארוכים (כלומר: לעולם לא...), טיפול במסגרת הקופה ("כללית", אגב) הוא בשעות הבוקר וטיפול זמין שמתאים לי במסגרת השעות עולה הון.

תשובות, תובנות והמלצות למטפלים/ות ספיציפיים יתקבלו בשמחה

לצפיה ב-'נטעלי'
נטעלי
26/12/2017 | 07:59
1
78
שלום,

מבינה אותך לגמרי, נטעלי טיפלה בי בצורה מקצועית ואפקטיבית.
מאוד נעימה. הקליניקה שלה בכפר יונה. שילמתי 250 ש"ח.
ממליצה בחום. הסלולרי שלה הוא 0525299479

לצפיה ב-'טיפול זמין'
טיפול זמין
( לעמוד שלי בתפוז )
28/12/2017 | 14:26
85
תודה שפנית לפורום

אין לי מה להגיד להגנת המערכת. המצב באמת בלתי נסבל בשירות הציבורי

את יכולה לבדוק במרפאת היבטים (המרפאה שלי) המחיר לטיפול ב- 10 פגישות ראשונות הוא 280 ש"ח. הטיפול הוא CBT בכפר סבא, תל אביב,  נס ציונה או רחובות

נדמה לי שבבר אילן יש טיפול זמין ואולי אפילו ללא תשלום במסגרת מחקר על טיפול - נסי באתר של האוניברסיטה פקולטה לפסיכולוגיה

הטלפון הוא 036851551

בהצלחה
לצפיה ב-'בוקר טוב '
בוקר טוב
17/12/2017 | 10:53
3
81
יש לי ocd ויש לי שאלות בקשר לcbt.

אני עושה עכשיו חשיפה לעניין כלשהו,

1. כמה זמן צריך לבצע את החשיפה (דקות)  ?

2. האם יש מס׳ חשיפות ממוצע עד שהעניין ייפתר ?  
שמעתי מקרים על מספר בודד של חשיפות ושמעתי על חודשים ...

תודה

לצפיה ב-'CBT ב- OCD'
CBT ב- OCD
( לעמוד שלי בתפוז )
17/12/2017 | 19:37
2
94
קודם כל בצלחה!
הטיפול הוא טיפול עצמי או בעזרת מטפל.
אם זה בעזרת מטפל, חשוב שתשתף אותו בשאלות האלה כי יש דרכים שונות להנחות מטופלים בתרגילי חשיפה ומניעת תגובה
אם זה טיפול עצמי, הכללים המקובלים ביותר לטיפול חשיפה, זה אורך זמן של לא פחות מ- 40 דקות, או עד שהחרדה יורדת לפחות בחצי.
החשיפה עוזרת על ידי שינוי קוגניטיבי. המקרים שמגיבים מאד מהר הם האנשים שמסוגלים לשנות את האמונות שמזינות את ה- OCD, בעיקר הצורך בודאות, הפרפקציוניזם והאחריות המוחלטת על כל דבר. אם האדם עושה שינוי קוגניטיבי, בעקבות החשיפות, אז יכול להיות שכמה טיפולי חשיפה יביאו לשינוי משמעותי. אם לא, לא להתייאש, גם הדרך הארוכה היא יעילה למדי.

לצפיה ב-'Cbt'
Cbt
17/12/2017 | 19:55
1
40
תודה רבה דר מרצבסקי על התשובה המפורטת  !
אני עושה כעת טיפול עצמי .
אכן עשיתי כעת  שינוי קוגניטיבי לגבי העניין שמלווה אותי שנים.
ייתכן שאראה שינוי אחרי מספר שבועות למשל ?  
שאלה נוספת היא מדוע ה Cbt לפעמים לא עובד (70 אחוז הצלחה)  ?
לצפיה ב-'מדוע CBT לא עוזר'
מדוע CBT לא עוזר
( לעמוד שלי בתפוז )
17/12/2017 | 20:21
85
CBT לפעמים לא עוזר כי אולי המרכיב ה"ביולוגי" של הבעיה הוא חזק מדי או כי האדם לא עושה את החשיפות בצורה נכונה. למשל חשיפות קצרות מדי, או תוך שימוש ב"התנהגויות בטיחות", או תוך שימוש בתרופות הרגעה, או שלא עושים תרגול בצורה מספקת.
במקרים כאלה, לאחר שנבדק ביצוע התרגול "כמו שצריך" אפשר להיעזר על ידי טיפול תרופתי שגם יכול לעזור

מנהל/ת הפורום

אודות:
ד"ר מרצ'בסקי הוא הבעלים והמנהל המקצועי של מרפאת היבטים. הוא אחראי על הצוות המקצועי במרפאה וכן מלווה את המטופלים במעקב פסיכיאטרי ותרופתי במקרה הצורך, ה
עוד...

חם בפורומים של תפוז

אירוח בנושא התמודדות עם ילדים בעת גירושין
אירוח בנושא התמודדות...
ביום שלישי, 1.5, תתארח בפורום מעיין אטיה, מדריכת...
אירוח בנושא התמודדות עם ילדים בעת גירושין
אירוח בנושא התמודדות...
ביום שלישי, 1.5, תתארח בפורום מעיין אטיה, מדריכת...
בפייסבוק שלנו כבר ביקרתם?
בפייסבוק שלנו כבר...
רוצים להיות תמיד מעודכנים במה שקורה בתפוז?
בפייסבוק שלנו כבר ביקרתם?
בפייסבוק שלנו כבר...
רוצים להיות תמיד מעודכנים במה שקורה בתפוז?

בעלי מקצוע

דר סרג'יו מרצ'בסקי- מנהל פורום טיפול CBT
מנהל פורום טיפול CBT,

מקרא סימנים

בעלת תוכן
ללא תוכן
הודעה חדשה
הודעה נעוצה
אורח בפורום
הודעה ערוכה
מכיל תמונה
מכיל וידאו