לגלישה באתר בגירסה המותאמת לסלולאר
| הוספת הודעה
הגדרות תצוגה

הגדרות עץ הודעות

מאפייני צפייה

הצג טקסט בתצוגה
הצג תגובות באופן
עדכן
98819,881 עוקבים אודות עסקים

פורום תזונה טבעונית

ברוכים הבאים!
מטרת הפורום לשמש בית חם לכל מי שבוחר/ת בדרך התזונה הטבעונית על כל משמעויותיה, והשלכותיה.
הפורום פתוח לכולם, כל עוד שומרים על דיון תרבותי ומכבד. כל הודעה בגנות משתמש/ת ספציפי/ת ו/או בגנות דרך התזונה הטבעונית, תימחק והגולש יחסם.
כל מי שהנושא קרוב לליבו מוזמן להישאר ולהעשיר את הפורום בנוכחותו ונסיונו.
 נא לקרוא את תקנון הפורום שבמאמרים ואת תקנון הפורומים של תפוז בטרם הכתיבה בפורום.
נשמח שתישאר/י

הנהלת הפורום:

אודות הפורום תזונה טבעונית

ברוכים הבאים!
מטרת הפורום לשמש בית חם לכל מי שבוחר/ת בדרך התזונה הטבעונית על כל משמעויותיה, והשלכותיה.
הפורום פתוח לכולם, כל עוד שומרים על דיון תרבותי ומכבד. כל הודעה בגנות משתמש/ת ספציפי/ת ו/או בגנות דרך התזונה הטבעונית, תימחק והגולש יחסם.
כל מי שהנושא קרוב לליבו מוזמן להישאר ולהעשיר את הפורום בנוכחותו ונסיונו.
 נא לקרוא את תקנון הפורום שבמאמרים ואת תקנון הפורומים של תפוז בטרם הכתיבה בפורום.
נשמח שתישאר/י
הוספת הודעה

צרף
תמונה וידיאו קובץ
קבצים המצורפים להודעה

x
הודעה מהנהלת הפורום
* יש לקרוא את תקנון הפורום (במאמרים) לפני כתיבת הודעות.
* במידת האפשר, נא לשרשר מודעות על אירועים (מפגשי צמחונים, פעילויות וכד') זו לזו.
* גם דגים הם בעלי חיים. לכן, נא לא לבקש מתכונים לדגים.
ברוכים הבאים!

הפורום עוסק באורח החיים הצמחוני והטבעוני; החל מהתזונה, הבריאות ואיכות הסביבה. זה המקום לבקש ולשתף מתכונים, לדבר על דיאטות ותפריטים, להביא ולדון במחקרים בתחום, לקבל המלצות וטיפים בנושא צמחונות וטבעונות, לשאול את כל השאלות המטופשות שבעולם, ולשתף במה שמתחשק. 

כולם מוזמנים להשתתף ולקרוא בפורום - בין אם הם צמחונים, טבעונים או רק מתעניינים, ובלבד שיכבדו את הפורום ויושביו ולא יעודדו שימוש במוצרי בשר, עוף ודגים. 

השאיפה היא ליצור מקום מזמין ונעים לדיון בצמחונות וטבעונות על כל גווניה ועל כל צורותיה, בלי שיפוט, הטפות, שכנוע ואלימות מילולית. כל מי שהנושא קרוב לליבו מוזמן להישאר ולהעשיר את הפורום בנוכחותו.

המשך >>

לצפיה ב-'באמצע השבוע אנחנו אוכלים'
באמצע השבוע אנחנו אוכלים
19/02/2018 | 14:27
2
75
מאפה
שתחתיתו מריחה קלה בשמן על פיירקס
מעל זריתי אורז בסמטי לא מבושל בשכבה דקה.
מעל סידרתי בצפיפות רבעי עגבניות מהממות אך רכות שהיו לי. עליהן פיזרתי עוד אורז לא מבושל.
מעט מלח.
מעל שפכתי תערובת של שלושה קישואים גדולים ויציבים  וצרור בצל ירוק שטחנתי במעבד מזון והוספתי לזה מלח פלפל שחור שמרי בירה וכשליש כוס  קמח תפוחי אדמה.
אפיתי לא מכוסה ב-170 מעלות כשעה ורבע.
כשמוציאים זה רך אבל מתייצב כעבור חצי שעה בערך. אם זה ממש נוזל תחזירו לעוד זמן אפיה לא מכוסה.
יצא מרנין.

לסיר הכנסתי  עוד בצלים ירוקים כחצי צרור +בצל יבש גדול שקצצתי קטן ,
טיגון קל,
הוספתי מלוא חופניים עלים- תרד ניו זילנדי, תרד תורכי, חובזה ,עלי סלק אדומים מאד...
קצצתי את העלים בסכין לרצועות ,
נתתי לזה לעבוד עירבבתי מעת לעת.
מלח זרעי כמון עלי אזוב יבשים, פלפל שחור גרוס.
לזה הוספתי קרטון של ליטר חלב קוקוס +
חצי ק"ג טופו קדיתא ,כלומר רך חתוך לקוביות.
נתתי לזה לעבוד על להבה קטנה כחצי שעה.
והריח בחינם...הו...
לצפיה ב-'מגניב! והאורז התבשל? לא הוספת מים?'
מגניב! והאורז התבשל? לא הוספת מים?
21/02/2018 | 14:27
1
33
מה תפקיד קמח התפ"א?

אני חזרתי אתמול בבוקר מטיסת לילה והלכתי לעבודה (מעשה מטופש!) - בערב הכנתי תבשיל מגבעולי סלק לבן מאודים עם שום ירוק, פלפל אדום וזנגויל טרי, קצת שמן סומסום - בסוף הוספתי את עלי הסלק ותרד עד שהתרככו - ולתוך כל זה ערבבתי פסטה. 

הסלקים הלבנים עצמם מחכים במקרר עד שאחליט מה לעשות אתם
לצפיה ב-'האורז התבשל'
האורז התבשל
21/02/2018 | 20:46
38
לא הוספתי מים. עמילן ת"א ממצק מעט את תערובת הירקות
לצפיה ב-'מה לשבת?'
מה לשבת?
16/02/2018 | 12:44
4
56
אצלנו יש פשטדה שתחתיתה אטריות כוסמת ומעליהן רוטב עגבניות ומעל זה שכבה של שקדים מרוסקים עם בצל בטטה אחת ושמרי בירה ובסוף מלמעלה שמנת סויה עם הרבה שום ופלפל שחור.

מרק ממגוון ירקות שטחנתי לפני הבישול- קישוא, בצל, גזר, סלק אחד,שורש פטרוזילה, דלורית. אחר כך הוספתי לזה מים ,סלרי קצוץ ביד רחבה, מלח פלפל שחור, קוביות קטנטנות של תפוח אדמה אחד. בישלתי כחצי שעה, הוספתי כוס חלב קוקוס וארבע שיני שום מגוררות על זסטר. כיביתי את האש. טעמגנעדן.

אני מתכננת על פטריות שוב. אולי דפי אורז ממולאים פטריות צלויות קצוצות, אולי מאפה בצק פריך ממולא בהן או "סתם" מונחות על שכבה דקה של בצק פריך. עודני חוככת.

חצילים עגבניות ופלפלים עם חריף וכוסברה ,בקוביות קטנות על הגז.

חושבת על ניו יורק קרים צ'יז עם תותים מלמעלה אבל לא סגורה עדיין. הי היום עוד צעיר

יש לי הרי מלפפונים אזני חוככת גם בהם בקיצור עוד היד נטויה ואצלכם?
לצפיה ב-'ובסוף,הנה הודעה שטרחתי לפרסם במקום אחר'
ובסוף,הנה הודעה שטרחתי לפרסם במקום אחר
16/02/2018 | 19:03
1
93
הערב בתכניתנו -מה כבר נשאר לכם לאכול?
בין השאר
עוגה בסגנון קרים צ׳יז
עם רוטב תותים שהכנתי במו ידי
לפני כן יש :
מרק מירקות מרוסקים לפני הבישול-גזר דלורית סלק קישוא בצל שורש פטרוזילה, בתוספת סלרי קצוץ דקדק וקוביות ת"א קטנטנות. בושלו עם מים ומעט שמן.בסוף שום וחלב קוקוס.
אורז בסמטי אפוי
קוביות טופו קטנות מבושלות ברוטב עשיר מעגבניות טריות
פשטידה מאטריות כוסמת עליהן שכבת רוטב עגבניות מצומצם ומעל שכבה של שקדים ובצל טחונים גס ומלמעלה שכבת שמנת סויה עם שום ושמרי בירה.
תבשיל פטריות שמפניון עם אפונה ירוקה ועשבי תיבול טריים.
סלט מלפפונים עם מי זהר.
סלט פילה הדרים (תפוז, קלמנטינה וליים) עם פלפל חריף מיצלימון שמן מלח וכוסברה קצוצה
סלט גזר מגורר עם ג'ינג'ר טרי, שום, מיצלימון ,שמן זית וקוביות קטנטנות של ג'ינג'ר מסוכר
סלט וולדורף עם סלרי ,תפוח חמצמץ, אננס, מיונז טבעוני תוצרת בית, שקדים מלוחים שבורים גס
ברוקולי וכרובית אפויים בתנור עם סויה ומייפל
טחינה
לחם שיפון
וזהו להיום
לצפיה ב-'וואו, וואו ושוב פעם וואו'
וואו, וואו ושוב פעם וואו
18/02/2018 | 12:27
27
הכל נראה ונשמע נפלא , כל השפע המדהים הזה ועוגת התותים שנראית מדהים.

לצפיה ב-'סופ"ש של אוכל טעים בלי בישולים!'
סופ"ש של אוכל טעים בלי בישולים!
20/02/2018 | 08:45
1
46
קפצתי לסופ"ש ארוך בלונדון ושמחתי לראות שגם שם, סופסופ, יש במסעדות תפריט טבעוני נפרד: הכי מוצלחת היתה מסעדה מקסיקנית מרשת wahaca (בכוונה איות זה!) - אכלתי ירקות צלויים על מצע של חומוס עם ריג'לה (את הריג'לה בכלל לא זיהיתי או ראיתי, אבל כך היה כתוב בתפריט) ובוריטו מהמם מהמם! לשם אני רוצה לחזור.
בואגאממה יש תפריט טבעוני
ב sagar ההודית יש תפריט טבעוני/צמחוני - אבל בעיני היא לא משהו, נחמדה, לא יותר והכול היה קצת שמנוני מדי
אפילו מרקס אנד ספנסר יצאו עם כריכים טבעוניים.
חזרתי הבוקר ואני כבר בעבודה... נראה כמה זמן אחזיק מעמד
לצפיה ב-''
20/02/2018 | 12:15
9
לצפיה ב-'פטריות פטריות'
פטריות פטריות
11/02/2018 | 14:18
4
82
קיבלתי מתנה סלסלה מכובדת של שיטקה טריות
היו לי במקרר עוד שני סטים של שמפניון ופוטרבלו קטנות וקשות
קיצצתי בצל גדול, שמן זית, מעל קיצצתי את השיטקה קטן קטן ואת האחרות פחות. נתתי לזה לעבוד עד שהנוזלים נעלמו.
פרסתי תפוחי אדמה דקדק סידרתי בתבנית מעל הנחתי את תערובת הפטריות אחרי שהמלחתי ופילפלתי . מעל כיסיתי בעוד פרוסות תפוחי אדמה ועל הכל שפכתי שמנת סויה אלפרו אחת טחונה בבלנדר עם שתי שיני שום,10 פטריות שהשארתי בצד, כף קורנפלור, חופן גדול של עלי אזוב טריים, מלח. שפכתי מעל והכנסתי לתנור.
הו הריח!
לצפיה ב-'היום יום - מה נשאר מהסל?'
היום יום - מה נשאר מהסל?
13/02/2018 | 12:46
44
גזר, הרבה גזר ובצל יבש.
מעט עגבניות ו גבעולי סלרי עייפים. אז?
במחבת יציקה הנחתי הרבה בצל פרוס ומעל סלרי קצוץ דקדק. מלח פלפל שחור. מעט שמן.
מעל -בישלתי חצי ק"ג פסטה אורז מסולסלת. גררתי ערמת גזר על פומפיה גסה. מלח פלפל שחור גרוס, שמן, מעט קורנפלור מומס במים ושלוש כפות תחליף ביצה טבעוני.ערבבתי היטב והנחתי. כיסיתי במכסה עמיד אפיה והכנסתי לתנור.
התוצאה מזכירה קוגל הגזר ממלא יפה את תפקיד הסוכר ומתקרמל נאה וכך גם הבצל בתחתית.

את העגבניות קצצתי דק בסכין. הזהבתי שני בצלים קצוצים +חצי ראש שום  מקוצץ, הוספתי את העגבניות וחצי ק"ג טופו קדיתא. מלח, שמרי בירה, פלפל חריף מקוצץ ועלי אזוב טריים מהגינה. כיסיתי ונתתי לזה לבעבע על להבה קטנה.
לצפיה ב-'אני כל כך אוהבת פטריות!'
אני כל כך אוהבת פטריות!
14/02/2018 | 14:56
1
44
לצערי אין לי הרבה שותפים באהבה הזו! כשהייתי בקיץ בסנט פטרבורג הכנתי לעצמי כל ערב תבשיל מפטריות שונות ומשונות עם גריסים ותפ"א... געגועים...
לצפיה ב-'מה הבעיה ? לא חסר כל מיני סוגים בסופרים בארצנו.'
מה הבעיה ? לא חסר כל מיני סוגים בסופרים בארצנו.
14/02/2018 | 15:08
44
כל ערב אני מערבב פטריות קצוצות , עדשים מונבטים, בורוקולי קצוץ ,הרבה פטרוזיליה ,פלפל צ'ילי פלפל חריף ומאדה כמה דקות במחבת . אחרי זה מערבב עם אורז פרא (מאודה בנפרד כי זה לא מתרכך באותו זמן)... - ואוכל את זה לייד סלט גדול.

לצפיה ב-'נשמע טעים, יאמי'
נשמע טעים, יאמי
14/02/2018 | 20:45
13
לצפיה ב-'מתכונים מיוחדים בשיטת דין אורניש'
מתכונים מיוחדים בשיטת דין אורניש
08/02/2018 | 17:53
11
75
שלום לכולם
לאחרונה ציוויתי על עצמי דיאטה/אורח חיים תזונתי סגפני למדי, טבעוני במהותו,הכולל קטניות, פירות וירקות שאותם מותר לאכול ללא הגבלה פלוס מידה קטנה של גרעינים, הכוונה לשקדים, אגוזים וכולי ומעט אבוקדו, כרבע אבוקדו, נניח, ליום. שמנים כלשהם, כמו שמן זית, קוקוס, קנולה וכולי אסורים בתכלית לפי שיטתו הרפואית תזונתית של אורניש סך כל השומנים ביום אין לו לעבור את ה-10 אחוז מסך כל הקלוריות שאדם צרך באותו יום. דא עקא, מילים גבוהות ושיטה מבטיחה נסים ונפלאות מפי קרדיולוג ותיק ומוערך ורציני, אבל כמה מתכונים כבר יש בלי שמנים ממש, בלי סוכרים ובלי כלום מהחי? אשמח לקבל בתגובה הצעות למתכונים/מאכלים בסגנון המדובר לעיל. הבעיה שלי שאני טבעוני כמי שמתנזר מאוכל מהחי בגין צער בעלי חיים וגם מסיבות רפואיות ובנוסף לכך עלי להתנזר מסוכרים וגם מקקאו ואלכוהול, כמובן. תודה לכל עצה.
לצפיה ב-'ברוך הבא, אני לא מכירה את דין אורניש'
ברוך הבא, אני לא מכירה את דין אורניש
08/02/2018 | 17:58
1
52
ולא שמעתי את שמו, אבל כאן בהחלט תמצא מתכונים טבעוניים
וטבעונות לא נחשבת כאן לבעייה, להיפך!
יש הרבה מאכלים מהסוג שביקשת ויש טיפים להפחית או להשמיט שמן - למשל במקום לטגן בצל בתחילת התבשיל בשמן - לאדות אותו במים.
תבשילי קטניות וירקות מותר? אם כן הרי שאתה מסודר! 
לצפיה ב-'דין אורניש ב TED'
דין אורניש ב TED
14/02/2018 | 02:11
28
לצפיה ב-'ברוך הבא!'
ברוך הבא!
08/02/2018 | 21:40
42
לא חסרים מתכונים טבעוניים, עקרונית הדיעה המקובלת היום בעולם הרפואה המוכר לי היא שלא בריא להגביל כל כך את כמות השומנים בתזונה . הגוף צריך שומנים לבניה של חלקים ומרכיבים חשובים מאד. בנוסף טבעונים מקבלים חלק חשוב בתזונה מאגוזים שונים, ויש חשש שלאורך זמן תפתח חסרים תזונתיים.
במקום קקאו אפשר אבקת חרובים לשימושים שונים. יש מתכונים שבהם ניתן להחליף שמן ברסק תפוחים, למשל באפית עוגות אך תמיד יהיה צורך בשמן בכמות מסוימת . יש הרבה מאד מתכונים שכלל לא דורשים שמן. עיין באתר ״תיאבון בריא״ שמרכז הרבה מאד מתכונים מאתרים שונים וגם באתר של תמר ותמצא רעיונות למתכונים טעימים ובריאים שעונים על הדרישות.

לו הייתי במקומך הייתי מתייעצת עם גורם מוסמך בעניני תזונה שגם יתאים לך אישית את ההמלצות . אני לא מאמינה בדיאטות קסם או הגבלות מוגזמות כי זה לא בריא ולא עובד לאורך זמן.
בהצלחה והעיקר הבריאות!

לצפיה ב-'דיאטה ותזונה ללא שמנים'
דיאטה ותזונה ללא שמנים
09/02/2018 | 07:31
7
54
תודה למגיבים ולעצות. אשמח לשוטט ולהתעדכן. אוסיף, כי אין הכוונה להימנעות טוטאלית משמנים. נהפוך הוא: אני ממשיך כהבנתי לקבל שומנים דרך אגוזים, שקדים, גרעיני דלעת ומעט אבוקדו, אך לפי שעה הפסקתי כליל שימוש בשמנים נוזליים כלשהם: שמן זית, שמן קוקוס, שמן דקלים, חריע, קנולה והשד יודע מה עוד מרכתי מבלי משים לכתוביות המופיעות במוצרי המזון המתועשים.
לצפיה ב-'נשמע כמו שיטת eat to live'
נשמע כמו שיטת eat to live
10/02/2018 | 04:57
4
112
כאן יש מתכונים מתאימים באנגלית: https://www.drfuhrman.com/recipes
כאן יש מתכונים טבעוניים בריאים, חלקם מתאימים וחלקם מצריכים התאמות: http://cooking.einatnutrition.co.il
לצפיה ב-'דומים אך לא זהים'
דומים אך לא זהים
10/02/2018 | 05:45
3
55
ההבדל העיקרי בהיבט של תזונה טבעונית לדעתי הוא הדגנים המלאים שאורניש מאפשר בלי הגבלה ופורמן ממליץ להגביל כמויות.
לצפיה ב-'הבנתי, דומה יותר לדר' מקדוגל'
הבנתי, דומה יותר לדר' מקדוגל
10/02/2018 | 15:21
2
39
בכל מקרה, המתכונים של פורמן גם מתאימים. בהצלחה!
לצפיה ב-'תודה רבה וכל טוב'
תודה רבה וכל טוב
10/02/2018 | 16:09
1
15
לצפיה ב-'אה, ושכחתי את זה'
אה, ושכחתי את זה
10/02/2018 | 22:42
41
לצפיה ב-'אורניש זאת דיאטה עם כללים מאד ברורים'
אורניש זאת דיאטה עם כללים מאד ברורים
11/02/2018 | 16:37
1
52
רק שקשה לעמוד בה כפי שאתה כבר יודע.
אני גם סבלתי מלחץ דם סוכר ושומנים בדם... מאז ארבע שנים אני אוכל דיאטה דומה מאד לדיאטת אורניש , המון ירקות, קטניות, דלת שומן וללא מלח,  שומן אני מקבל מזרעי פשתן שזה המקור הטוב ביותר והמאוזן ביותר מבחינת חומצות שומן אומגה 3 ו 6. אגוזים - בעיקר אגוז מלך ופקאן , מקצת אבוקדו (וגם מיתר האוכל בסה"כ יש שומן בכל דבר שאוכלים, אפילו בפטרוזיליה).
אגב דיאטת אורניש לא דיאטה טיבעונית אלא צמחונית, כי אוכלים חלבון מהחי - ביצים וחלבון מחלב ללא שומן (מוצרים מהחי ללא שומן ).
אם אתה רוצה לאכול דיאטת אורניש טיבעונית אתה צריך לחפש מקור של חלבון טיבעוני ללא שומן וללא פחממות  (אני למשל אוכל קטניות דלות בשומן - עדשים, פול, אפונה, שעועית אבל זה לא ממש תחליף לדיטת אורניש כי בקיטניות יש פחממות ושומן וזה לא חלבון מלא).

לצפיה ב-'נב - בכל מקרה אצלי זה עבד מצויין'
נב - בכל מקרה אצלי זה עבד מצויין
11/02/2018 | 16:40
43
ירדתי במשקל הרבה, וגם מתרופות והמדדים (לד,כולסטרול,וכ"ד) היום כמו של בחור בן 20
לצפיה ב-'לביבות ירקות ואוקרה - הפקת לקחים'
לביבות ירקות ואוקרה - הפקת לקחים
09/02/2018 | 19:53
7
67
קפצתי ליעוץ קצר - למי שיש סבלנות...

מצאת ברשת מתכון שנראה היה פשוט.
אתחיל מהסוף-
התוצאה  איכזבה מכמה סיבות:
למרות שבידיים ואחרי הנחת העיסה במחבת הצורה והצבע היו יפים, העיסה נדבקה ויצרה קושי לטפל/להפוך את הלביבה וגם ספגה המון שמן.
לעניין הטעם והמרקם - עמוס שמן, טעם לא רע (תיבלנתי כי היה מעט תפל).

הרכיבים:
4 גזרים מגורדי מעבד
2 קישואים מגורדי מעבד
בצל לבן קצוץ
פטרוזיליה
2 כוסות קמח שיפון
2 כוסות אוקרה
2 כוסות פולנטה שעורבבה לחוד עם מים חמים עד קבלת עיסה

מים חמים לתוספת נוזלים לעיסה.

במקביל לטיגון מלאתי תבנית נייר מאורכת בעיסה ותיכנס לתנור יחד עם העוגות של אשתי - בתקווה לתוצאה יותר מלבבת...

מה דעתכם יעשה את העיסה פחות דביקה וסופחת שמן? ומה שיטת האפיה הנכונה? (גם לביבות בתנור) כי הטיגון לא בא לי טוב תרתי משמע...

לצפיה ב-'עדכון לגבי התבנית שיצאה מהתנור: קצת מתפורר אבל טעים...'
עדכון לגבי התבנית שיצאה מהתנור: קצת מתפורר אבל טעים...
10/02/2018 | 12:07
12
לצפיה ב-'נשמע לי המון המון קמח!'
נשמע לי המון המון קמח!
10/02/2018 | 13:42
1
34
מעניין איזו כמות יצאה! 
אני מאד אוהבת קציצות ולביבות ורק לעתים נדירות מאד מטגנת. אופה בחום בינוני-גבוה, משמנתהיטב נייר אפייה, מניחה עליו את הקציצות/לביבות ומשמנת גם אותן (עם מברשת סיליקון, בעיקר עם שמן שנשאר על התבנית מהשימון
אני אופה - תלוי כמובן בגודל - כחצי שעה והופכת באמצע
כשאני מכינה עיסה, אני ממש משתדלת שיהיה כמה שפחות קמח, רק מספיק בשביל "לתפוס" - ובגרסה האפויה באמת צריך פחות קמח. ואני משתדלת להשתמש בקמח עדשים או קמח חומוס - יותר חלבון
לצפיה ב-'אנסה בפעם הבאה. באופן פרוזאי הכלבה חמסה כל התבנית'
אנסה בפעם הבאה. באופן פרוזאי הכלבה חמסה כל התבנית
10/02/2018 | 18:37
12
לצפיה ב-'המון קמח!'
המון קמח!
10/02/2018 | 21:01
3
31
גם שתי כוסות קמח וגם שתי כוסות פולנטה...זה מאד מאד פחמימתי. לא חייבים.
אני הייתי משתמשת בחצי כוס קמח עדשים או חומוס עם בערך רבע כוס מים פושרים. אם אחרי ערבוב זה לא מספיק דביק ניתן להוסיף עוד קצת או לחילופין קמח ת"א עם מעט מים.

בנוסף רבע עד חצי כפית קסנטן גאם תורמת נפלאות להומוגניות של התערובת ולהיות פחות דביקה. צריך לערבב אותו לעיסה לפני שנוגעים בידיים.
לצפיה ב-'רק נשאר לבדוק מה זה קסנטן גאם'
רק נשאר לבדוק מה זה קסנטן גאם
10/02/2018 | 23:10
2
11
לצפיה ב-'xanthan gum הוא רב-סוכר '
xanthan gum הוא רב-סוכר
11/02/2018 | 05:53
1
29
שמשמש לתיחלוב והדבקה. אפשר לקנות אותו בחנויות של אפייה

אני מצרפת קישור - לא ניסיתי את החברה הזו, אולי מיקי מהי מכירה אותם
לצפיה ב-'לא מכירה את החברה אבל'
לא מכירה את החברה אבל
11/02/2018 | 11:12
26
זה לא מאד משנה. אני פגשתי את החברה הזה אפרופו אפיה ללא גלווטן.
רוכשת בבית טבע.
אזהרות בשימוש- לא יותר מכפית מחוקה לחצי קג" תערובת, אפשר להתחיל מפחות.
ליצור גומחה בעיסה ולכסות ואז לערבב.
אזהרות אלה מתיחסות למרקם של החומר כשהוא נרטב שזה פיכסוש אם הכמות גדולה מדי .
חומר יעיל מאד בייצוב והימגון של תערובות לחות עד רטובות ממש.
לצפיה ב-'ארוחת צהריים'
ארוחת צהריים
09/02/2018 | 20:05
4
76
היי,
אני אוכל לצהריים קינואה, מג'דרה, פתיתים מקמח מלא. איזו עיקרית אני יכול להוסיף? זה לא משביע אותי.
תודה
לצפיה ב-'כל אלו באורחה אחת או בארוחות שונות?'
כל אלו באורחה אחת או בארוחות שונות?
09/02/2018 | 20:30
1
71
בעקרון קטניות והרבה ירקות מבושלים, כמו ברוקולי, כרוב ניצנים וכדומה
לצפיה ב-'תחושת שובע'
תחושת שובע
10/02/2018 | 05:51
55
לא תגיע (לדעתי) מפחמימות, גם אם הן טובות.

חסרים לי ברשימה שמנים בריאים - טחינה, אבוקדו, זיתים, אגוזים, שקדים... אצלי גם כמות מתונה מאלה (כמה מהם בכל ארוחה) ישר מביאה לתחושת שובע.
לצפיה ב-'תחושת שבע'
תחושת שבע
10/02/2018 | 10:59
1
58
היא מאד סוביקטיבית.
כשאני אוכלת סלט ממגוון ירקות- גזר, מלפפון, קלרבי, עגבניה, פלפל, פטריות, בצל ומוסיפה לו גרגרי חומוס מבושלים או עדשים מבושלים או מאש מונבט, לעיתים עם אבוקדו לעיתים כף טחינה גולמית- אני מסודרת להרבה הרבה זמן.

אני מרבה לאכול לא רק לצהריים, סלט עם תוספת גרעינים או קטניות כאמור וזה עובד מעולה. על פי רוב אני לא אוכלת פחמימות.

אתה יכול להוסיף לארוחה שלך טופו מבושל ברוטב עגבניות או אחר, עם ירקות קצוצים קטן.
אתה יכול לאכול סלט קטניות משעועית מבושלת עם בצל זיתים שחורים ועגבניות, עם או בלי פרוסת לחם ליד או אורז מלא.

בעיקר כדאי להקפיד לאכול לאט וללעוס היטב. זה מאד עוזר לתחושת השובע.
לצפיה ב-'גם הסלט שלי דומה'
גם הסלט שלי דומה
10/02/2018 | 15:51
45
סלט ענקי עם חסות, ירקות טריים, ירקות מאודים (למשל ברוקולי, אפונה, גזר), קטניות (חומוס או עדשים, לפעמים שעועית) וטופו אפוי.
משביע וטעים.
לצפיה ב-'מרחשת לקראת סופשבוע'
מרחשת לקראת סופשבוע
07/02/2018 | 15:16
3
54
מרגישים כבר את הריח של תיכף הוא מגיע וצריך להכין מקום במקרר לירקות הטריים

אז-
מאפה של שכבות- חצילים, פלפלים, כרשה.עגבניה אחת די גדולה. מלח פלפלחריף טרי מגידול עצמי, מעט סילן ובסוף זילופי טחינה גולמית ל-10 דקות האחרונות.

מאפה נוסף של תערובת קוביות סלק סגול, קישואים, בצל עם פלפלונים קטנים ממולאים בשארית תערובת קציצות שמכילה חומוס מבושל סלרי וקישואים טחונים וקמח עדשים אדומות.
מלח פלפל שמן במסורה.

אורז בתנור עם קוביות קטנות של גזר, טבעות גבעולי סלרי שנקצץ דקדקדק אפונה ירוקה ולוביה מבושלת שנשמרה לעת הצורך. מלח פלפל שחור שמן.

ליפתן מאגסים תפוח אחד ותערובת משמש ושזיפים מיובשים שיירי טו בשבט שלא נכנסו לתבשיל הממולאים מששי הקודם. חתיכת שורש ג'ינג'ר טרי. מיץ מחצי לימון עסיסי. רבע כוס ברנדי אגסים .סוכר. מעט קורנפלור כדי להסמיך. אני מתה על זה חם.

בינתיים זהו.

לצפיה ב-'בינתיים ההשקעה שלי'
בינתיים ההשקעה שלי
08/02/2018 | 20:24
32
הוצאתי קופסא מהפריזר ואני לא בטוחה אם זה מרק או תבשיל
יהיו פתיתים כי קניתי שתי חבילות במבצע (נו בטח, פסח בפתח)
סלט כרוב כלשהו כי יש הרבה כרוב
שעועית ירוקה בתיבול של כרוב הניצנים של גידי - כי יש שעועית ואין כרוב ניצנים אבל השילוב מפתה
בתכנון עוגה ועוגיות אבל התכנונים שלי ידועים לשמצה! לא בטוח שיתגשמו!

לצפיה ב-'בשיגור ישיר מהערבה'
בשיגור ישיר מהערבה
08/02/2018 | 20:58
1
36
נחתו כאן חמישה ק"ג של תמרי מג'הול משובחים.
חלק נטחנו והוקפאו לשימוש עתידי, חלק חילקנו בששון ומחצי ק"ג הכנתי עוגה בחושה משובחת עם תבלינים, מאד מאד מזכירה עוגת דבש וקלה להכנה.

לצפיה ב-'תמר מג׳הול הממתק האהוב עלי'
תמר מג׳הול הממתק האהוב עלי
08/02/2018 | 21:30
11
לצפיה ב-'מתכון טבעוני נוטלה'
מתכון טבעוני נוטלה
05/02/2018 | 16:58
3
53
מתכון טבעוני נוטלה -תוצרת בית
היום הוא יום הנוטלה העולמי, ואתם יכולים לנחש עד כמה אני אוהבת נוטלה! ממש יום חג עבורי.  אבל היום,  אני מקדישה את מתכון הנוטלה הביתית לטבעוניים שבינינו ולכל  הרגישים ללקטוז.
המתכון מהיר וקל, 20 דק ' עבודה , וממש חייבים להכין אותו.  טעם אגוזי הלוז מדהים והשילוב עם השוקולד המריר יוצר ממרח מעט פחות מתוק מהמקורי , שבעיני עדיף.
 המתכון-
מצרכים-
100 גרם שוקולד מריר
100 גרם אגוזי לוז קלופים וקלויים (לקרר)
100 גרם סוכר חום (דמררה)
120 מ"ל חלב סויה
2 כפות שמן צמחי
1/2 1 כפות אבקת קקאו מסונן
2 גרם גרגירי לציטין (להשיג בחנויות טבע)
1 כפית תמצית וניל
ההכנה-
1.טוחנים במעבד מזון את האגוזים עם השוקולד, הסוכר והלציטין עד לקבת ממרח חלק. זה לוקח מעט זמן אז תמשיכו בטחינה עד שמגיעים למרקם החלק.
2. אל סיר בינוני יוצקים את החלב ומוסיפים קקאו. מחממים על אש בינונית תוך כדי ערבוב ועד שנמס.
3.מוסיפים את ממרח האגוזים והוניל ומערבבים.
4. מוסיפים את השמן ומערבבים.
ממשיכים לערבב על אש נמוכה ורגע לפני הרתיחה מכבים את האש.
5. מעבירים את הממרח לצנצנת זכוכית ומקררים לפחות 4 שעות במקרר.
יחזיק במקרר בין 3-4 שבועות (אם לא ייגמר לפני כן….).

לצפיה ב-'נשמע מעולה, בעבר הייתי אוכלת נוטלה בכפית... '
נשמע מעולה, בעבר הייתי אוכלת נוטלה בכפית...
07/02/2018 | 11:04
2
32
רק שאלה: הלציטין הכרחי או שאפשר בלעדיו?
לצפיה ב-'הליצטין דרוש בשביל המרקם שהשמן יתערבב עם המים .'
הליצטין דרוש בשביל המרקם שהשמן יתערבב עם המים .
07/02/2018 | 14:47
1
24
זה חומר בריא , רק שטבעוני אמור להקפיד שהוא ממקור צמחי. (סויה בדרך כלל)
לצפיה ב-'נראה לי שאלך על זה! תודה '
נראה לי שאלך על זה! תודה
08/02/2018 | 22:59
6
לצפיה ב-'כרוב ניצנים ממש טעים!'
כרוב ניצנים ממש טעים!
05/02/2018 | 19:43
6
70
עד היום בערב ממש לא אהבתי כרוב ניצנים וזה לא שלא ניסיתי בצורות שונות (גם טרי וגם קפוא).
אבל מכיוון שהגיע בארגז החלטתי לתת לו צ'אנס - אידיתי עם מעט מים, חומץ בלזמי ומלח גס. 
והיה מעולה!
אז תדעו שבכל גיל עוד אפשר לשנות את הטעם (לא בטוח שזה תקף לחסרי המזל שלא אוהבים כוסברה, כי קראתי איפשהו שזה עניין גנטי)
לצפיה ב-'כוסברה זה הצמח שגודל בגיהנום'
כוסברה זה הצמח שגודל בגיהנום
05/02/2018 | 22:30
25
לצפיה ב-'אני מזמן התמכרתי לו'
אני מזמן התמכרתי לו
07/02/2018 | 04:53
2
54
עולה כל ערב שני על חכי.
אם בא לך, שווה לנסות לחצות אותם, לעטוף עם שום כתוש, בלסמי ומעט משהו ממותק. לפזר שקדים קצוצים והיידה לתנור חם עם קצת גריל בסוף. סוף הדרך

(מודה שאצלי, אני פשוט זורק אותו לכלי ביחד עם ברוקולי ופשוט שם במיקרו. לא צריך יותר מזה. אולי קצת מיץ לימון וזהו)
לצפיה ב-'נשמע מעולה - אתה מתכוון בתנור בלי אידוי/בישול קודם?'
נשמע מעולה - אתה מתכוון בתנור בלי אידוי/בישול קודם?
07/02/2018 | 09:29
1
28
גם אני עשיתי בשיטת המיקרו אבל אם יהיה שידור חוזר בארגז, אנסה את שיטת התנור.
לצפיה ב-'ממליץ על טיפול קצר במיקרו לפני התנור'
ממליץ על טיפול קצר במיקרו לפני התנור
07/02/2018 | 13:45
12
לצפיה ב-'לא מצליחה לחבב'
לא מצליחה לחבב
07/02/2018 | 09:30
40
ניסיתי בחיי שניסיתי
בעיני הוא לא מצדיק את המאמץ
גם טרי, על קפוא אני בכלל לא מדברת

סורי, לא אצלי
לצפיה ב-'אני גם מאוד אוהבת'
אני גם מאוד אוהבת
10/02/2018 | 15:25
21
אבל זה המון עבודה לטפל בהם, והקפואים פחות טעימים
לצפיה ב-'תראו איזה יופי'
תראו איזה יופי
06/02/2018 | 14:38
4
89
וגם
הזמנתי לעצמי את הספר
לצפיה ב-'לבחור המהמם הזה'
לבחור המהמם הזה
06/02/2018 | 14:42
1
56
יש המוני סרטונים ביוטיוב
תראו איזה יופי יצא לו
לצפיה ב-'ואו, הוא ממש צעיר והספיק המון!'
ואו, הוא ממש צעיר והספיק המון!
06/02/2018 | 16:37
9
לצפיה ב-'ספרי איך הספר'
ספרי איך הספר
07/02/2018 | 20:55
1
8
לצפיה ב-'כשיגיע'
כשיגיע
08/02/2018 | 17:05
4
לצפיה ב-'מישהו טעם את ה"פסטרמות" של ויולייף?'
מישהו טעם את ה"פסטרמות" של ויולייף?
05/02/2018 | 14:46
5
54
התפתיתי לקנות את זה אבל אז הסתכלי על תחליפי הגבינות שלהם וגם לפסטרמות וגם לגבינות הייתה אותה רשימת רכיבים
לצפיה ב-'לא שיש לי משהו נגד הרכיבים, '
לא שיש לי משהו נגד הרכיבים,
05/02/2018 | 15:23
1
41
פשוט אני לא יכול לדמיין איך אותו סט של רכיבים (גם אם במינון שונה) יכול להרכיב 2 דברים שאמורים להיות שונים לגמרי.
לצפיה ב-'לא ניסיתי ולא טעמתי אבל'
לא ניסיתי ולא טעמתי אבל
05/02/2018 | 15:37
45
אני דווקא מאד יכולה לדמיין שהמרקם זהה ורק הטעם שונה - לפי התבלינים.
לפעמים יש לי "דודה" למשהו סינטטי כזה... ואני קונה את אחת הגבינות הצהובות (שכחתי איזו). ואז זה עובר לי לעוד כמה חודשים
לצפיה ב-'אז אף אחד לא ניסה? 20 שקל זה הרבה בלי לדעת'
אז אף אחד לא ניסה? 20 שקל זה הרבה בלי לדעת
05/02/2018 | 22:31
1
13
לצפיה ב-'ניסיתי והקאתי'
ניסיתי והקאתי
06/02/2018 | 13:35
46
אולי זה רק הטעם שלי, אבל ***לדעתי*** זה בלתי אכיל לחלוטין.

כמובן שזו לא המלצה לכאן או לכאן, אולי יש אחרים שכן אהבו 
לצפיה ב-'כנראה שהכימיקלים שנותנים צבע וטעם קצת שונים'
כנראה שהכימיקלים שנותנים צבע וטעם קצת שונים
16/02/2018 | 18:22
3
לצפיה ב-'מה אכלתם השבת?'
מה אכלתם השבת?
04/02/2018 | 00:29
6
40
אצלנו היו
שזיפים ומשמשים מיובשים (שאריות מטו בשבט)  ממולאים בתערובת שבבי סויה ובצל מטוגן בתיבול קינמון כמון פלפל שחור ברוטב חריף מתקתק ואפויים על מצע סלק ובצל.

קציצות מחומוס מבושל, שני ראשי סלרי, קישואים ושום ירוק. קמח עדשים כתומים. מטוגנות ואחר כך רוטב מפטריות צלויות סויה, ג'ינג'ר טרי מרוסק ומעט סילן.

אורז בסמטי אפוי. עם שקדים וצימוקים קטנים.

סלט חסה עם תפוחי עץ, אבוקדו ובצל סגול.

סלט כרוב סגול וירוק עם קוביות תפוח עץ ומיונז תוצרת בית.

טחינה. חומוס.

סלט עגבניות שרי עם כוסברה פלפל חריף הרבה מיצלימון.

שעועית אזוקי ושעועית שחורה קטנטנה מושרות יומיים מבושלות עם דלעת, כוסברה, זרעי כמון, עגבניות טריות ובצל.

סלט טופו עם מלח הימליה ומיונז ביתי (כמו ביצים)

שבלולי שמרים עם קינמון וסוכר חום ועם קרם שוקולד עשיר.

למחרת הוכן גם סלט פסטה ענק ועוגת שוקולד עשירה נ"ג

לצפיה ב-'בערב שבת קארי מאסמן מהמם!'
בערב שבת קארי מאסמן מהמם!
04/02/2018 | 11:33
44
עם בטטות ועדשים אדומות והרבה כוסברה: מדי כמה זמן אני מכינה כמות גדלה של ממרח מאסמן ומקפיאה, ואז צריך רך לשלוף והבישול מהיר - כי הכנת הממרח עצמו זה די סיפור.
אכלנו עם אורז בסמטי מלא מתובל בכמון, כוסברה והל
היה גם סלט סלק צהוב עם קולרבי, גזר, צנון ותפוח עץ - ובעיקר לימון
מרק ירקות בכיכוב תפוחי אדמה וגריסים
עוגת שמרים לוטוס מהמקפיא. מעולה
בסולם האהבה שלי למכשירי החשמל והאלקטרוניקה בבית, המקפיא במקום די גבוה!
לצפיה ב-'ארחנו בשבת'
ארחנו בשבת
05/02/2018 | 12:45
4
34
המון אנשים...
היה חמין טבעוני עם פריקי, ארטישוק ירושלמי ערמונים ומה לא...
מרק עשבים פרסי, עם לימון מיובש, שלתוכו דחפתי שאריות ירוקות של קייל ותרד
וכמובן סלטים -
כרוב עם אפונה ירוקה
סלק
פלפלים ירוקים בעגבניות - חריף אש
ועוד רבים וטובים שהביאו האורחים
ולקינוח  - הבת שלי אלתרה פאי פקאן טבעוני! מכיוון שלא אהבה את הרעיון של להכין אותו עם טופו, כפי שהיה בכל המתכונים שמצאנו, לקחה ממרח תמרים שהכנתי מתמרים שעבר זמנם (שקוצצו ובושלו במעט מים) והכינה מילוי בתוספת שמנת סויה, קורנפלור והמון אגוזים קצוצים. יצא נפלא.

לצפיה ב-'טופו?'
טופו?
05/02/2018 | 16:30
3
30
באמת? כי לי יש עם קרם קוקוס או עם שמנת סויה ,קרמל מעורבב עם שמנת סויה. מתי בכלל בפאי פקן יש משהו שמצריך מרקם טופו?
לצפיה ב-'איפה שחיפשנו...'
איפה שחיפשנו...
07/02/2018 | 11:01
2
23
פה
ופה
ובאחרים.
אני חושבת שהנסיון הוא להחליף את הביצים שמככבות במתכונים לא טבעוניים של פאי פקאן. משהו שיחבר מצד אחד ויתן נפח מצד שני. אני אשמח לקבל את המתכון שלך...
לצפיה ב-'חיפשתי מתכון לראות את מה ומי ולמה'
חיפשתי מתכון לראות את מה ומי ולמה
07/02/2018 | 15:31
1
24
ואני חושבת שני דברים- ראשית אין בעיה להחליף את הביצים באחת האבקות המוכנות לחלופה הן עובדות מצויין באפיה.
ניתן להחליף ביצים בתערובת של קורנפלור ומעט שומן מכל מקום שנאה בעינייך- קוקוס/ ח.קקאו/ שמן נוזלי.

בכל מקרה אם את רוצה מתכון מהתחלה אז זה לא רע בכלל
זה לא רע
אני משתמשת בשומן כמו שרשמתי לעיל

לצפיה ב-'בעיקרון'
בעיקרון
07/02/2018 | 15:33
14
הרכבתי לבד- הכנתי בצק פריך טבעוני במתיקות מאד עדינה, קרמל על בסיס סוכר חום מעט סירופ מייפל ושמנת סויה בחיזוק חלב סויה ופקאנים. ככה פשוט. אני מכינה גם נטול גלוטן כך שמראש אני חושדת במתכונים שאיכשהו אפעם לא מצליחים לי, או כמעט אפעם.

לצפיה ב-'במרחשת שלי לאמצע השבוע'
במרחשת שלי לאמצע השבוע
31/01/2018 | 20:45
9
66
טיגנתי פרוסות מוארכות של חצילים במעט שמן והנחתי כריפוד קרקעית וצידי כלי אפיה מחימר.
המלית שלי הורכבה מעדשים חומים וצהובים ששרו יומיים במים וטחנתי במעבד מזון עם בצל פלפל חריף שורש סלרי ושני קישואים. אחר כך עירבבתי עם מלח בהרט חאוויג' ושמרי בירה. ערבבתי עם חצי כוס קמח עדשים ורבע כוס עמילן ת"א. שטחתי על החצילים. מעל הנחתי פרוסות קישוא צרובות ופלחי עגבניות מגי נפלאות המלחתי טיפונת את הירקות כיסיתי והכנסתי לתנור. יצא טעים להפליא מפתיע ואפחד לא ניחש שבעדשים עסקינן!
לצפיה ב-'מרק תפוחי אדמה'
מרק תפוחי אדמה
31/01/2018 | 20:49
3
47
בסיר בינוני טיגנתי בצל גדול קצוץ וצרור בצל ירוק. אחר כך הוספתי 6 תפוחי אדמה בקוביות גדולות. כיסיתי בציר ירקות שהיה לי במקפיא  והוספתי מלח פלפל שחור.
אחרי שהירקות התרככו העברתי אותם לבלנדר טחנתי  היטב והחזרתי לסיר בתוספת קרטו ליטר של חלב קוקוס. ערבבתי היטב הוספתי מלח וחריף לפי הטעם. הוספתי תפוח אדמה אחד חתוך לקוביות זעירות נתתי לזה כמעט לרתוח תוך ביעבוע עדין . בערך 20 דקות. פיזרתי מעל עלי פטרוזיליה טריים ועלי סלרי קצוצים דקדק.

אוח שזה תענוג. לאוכלי גלוטן זה סופר מתאים עם קרוטונים ושום.
אפשר להגיש עם גפרורי שקדים קלויים.
לצפיה ב-'באיזה חלב סויה השתמשת? '
באיזה חלב סויה השתמשת?
02/02/2018 | 09:37
1
30
במתכון (של תנובה) כתוב להשתמש בחלב סויה מופחת סוכר של תנובה. זה בדיוק אותו החלב שאנחנו משתמשים בו בבית. הלכתי פתחתי והרחתי היטב. יש לו ריח מתוק! איך זה מסתדר במרק כרובית?
לצפיה ב-'בפעם הראשונה הלכתי לפי המתכון ולא אהבתי את המתקתקות'
בפעם הראשונה הלכתי לפי המתכון ולא אהבתי את המתקתקות
02/02/2018 | 10:07
371
בפעם הנוכחית השתמשתי בחל"ס של הרדוף לל"ס. אבל אין שום בעיה להשתמש בכל חל"ס ללא סוכר, גם האדום של אלפרו.
לצפיה ב-'זה נשמע מעולה!'
זה נשמע מעולה!
01/02/2018 | 06:50
1
41
איך מתנהג בחיתוך?
לצפיה ב-'מצויין'
מצויין
04/02/2018 | 00:15
5
לצפיה ב-'אפשר להכניס שמרי בירה לפשטידה? איזה טעם זה מוסיף? '
אפשר להכניס שמרי בירה לפשטידה? איזה טעם זה מוסיף?
02/02/2018 | 00:13
2
21
והאם זה משנה את המרקם? יש לי שקית שמרי בירה במקרר כבר המון המון זמן ואין לי מושג מה לעשות איתה.
לצפיה ב-'לשמרי בירה טעם וריח שמזכיר -לבעלי דמיון מפותח- גבנ"צ '
לשמרי בירה טעם וריח שמזכיר -לבעלי דמיון מפותח- גבנ"צ
02/02/2018 | 10:19
13
לצפיה ב-'הם מעבים מעט'
הם מעבים מעט
04/02/2018 | 00:16
28
את התערובת. יש להם טעם של.... לא יודעת שמרי בירה אבל הם מוסיפים ארומה ותורמים לאווירה של חלבון מן החי.
לצפיה ב-'טחינה - עם מים קרים או חמים או שלא משנה?'
טחינה - עם מים קרים או חמים או שלא משנה?
30/01/2018 | 12:14
4
50
אני תמיד מכינה טחינה עם מים קרים כי קראתי איפשהו, מזמן מזמן, שכך "חייבים" ושבזכות המים הקרים הטחינה יוצאת לבנה יותר. 
אבל לפני שבוע נשארו קצת מים חמים בקומקום וכדי לא לבזבז, השתמשתי בהם להכנת הטחינה (למה לא לשמור בקומקום? כי אז נוצרת אבנית) - והתוצאה היתה לא רק טעימה אלא גם היה יותר קל לערבב את הטחינה. גם לא הבחנתי שינוי בצבע.
אז מה, עד עכשיו סתם הייתי שבויה בקונספט מטופש? איך אצלכם?
לצפיה ב-'מים מהברז...'
מים מהברז...
30/01/2018 | 16:36
14
לצפיה ב-'מהברז'
מהברז
31/01/2018 | 16:09
35
ויכולה להבין את הקלות לערבב, החום מרכך את השומן
לצפיה ב-'גם אני שמעתי על התאוריה הזו שמים קרים/מי קרח מלבינים טחינה'
גם אני שמעתי על התאוריה הזו שמים קרים/מי קרח מלבינים טחינה
02/02/2018 | 00:22
1
53
דבר אחד לא ברור לי - מה טוב בטחינה לבנה? איזה יתרון זה נותן?
לצפיה ב-'צודקת! לכן פתאום קלטתי'
צודקת! לכן פתאום קלטתי
02/02/2018 | 08:22
41
שאני מצייתת לאיזה כלל חסר הגיון!
לצפיה ב-'מיונז משמן וחלב סויה'
מיונז משמן וחלב סויה
02/02/2018 | 00:24
2
24
שלום,

אשמח מאד אם למישהו יש עצה איזה חלב סויה לא מכיל תמציות ריח מתוק (כמו וניל וכדומה), כך שאפשר להשתמש בו להכנת מאכלים לא מתוקים כמו מיונז.

תודה
לצפיה ב-'למיונז מתאים חל"ס לל"ס של אלפרו או של הרדוף'
למיונז מתאים חל"ס לל"ס של אלפרו או של הרדוף
02/02/2018 | 10:13
1
18
לצפיה ב-'תודה רבה '
תודה רבה
03/02/2018 | 17:10
לצפיה ב-'הודעה שנמחקה'
הודעה שנמחקה
31/01/2018 | 20:15
5
59
מחקתי כאן הודעה שהציגה את עצמה כרשימת קניות טבעונית והיתה בלתי-טבעונית בעליל 
לצפיה ב-'הרשימה הקניות למזון טבעוני - כולל תיקון הטעות '
הרשימה הקניות למזון טבעוני - כולל תיקון הטעות
01/02/2018 | 00:17
4
66
למה מחקת ? אולי תסבירי מה לא טבעוני ברשימה ? 
אולי אנחנו לא בדיוק מבינים מה ההגדרה "טבעוני"
טבעוני זה לא צמחוני ? טבעוני זה ללא חלב דגים בשר וביצים ? 
אז רשימה כזאת בלי ביצים חלב ובשר היא בסדר ?
כי אנחנו התכוונו למזון "לא מעובד" ו"לא תעשייתי" בגדול 
אלא "מהטבע"

אז זאת הרשימה ללא בשר דגים ביצים וחלב 
ונשמח לדעת מה הגדרה שלך ל"מזון טבעוני"

רשימת קניות למזון טבעוני 2018 :  - מתוקנת 

פירות
14 תפוחי עץ 
7 אגסים 
7 בננות 
3 רימונים 
3 לימונים 
7 תפוז
4 אבוקדו 

ירקות
14 גזרים 
6 תפוחי אדמה 
7 בטטות 
4 לפת 
3 סלק
2 קישואים 
דלעת \ דלורית 
8 פלפל אדום 
2 פלפל חריף 
14 עגבניות 
7 בצל 
3 צנון 
שעועית צהובה טריה - 300 גרם 
1 סלרי \  כרוב  \ כרובית 
5 תירס
1 שום 
1 שמיר \ נענע \ פטרוזיליה \ בצל ירוק 
1 חציל [ לסביח \ לחציל בטחינה ] 

פיצוחים וגרעינים:
בוטנים - 1 קילו 
חמניות - 300 גרם 
אגוזי מלך -  700 גרם 
שקדים - 300 גרם 
פקאן - 300 גרם 
תמרים \ תאנים 
2 חבילות חרובים 
1 צימוקים 
1 עלי דפנה 
1 כורכום \ כמון \ קינמון \ זעתר \ אורגנו \ שומשום \ פלפל שחור 
פשתן \ ציה 

קיטניות 
1 אורז 
1 עדשים ירוקות \ עדשים שחורות 
1 חומוס
1 שעועית לבנה \ שעועית אדומה \ כוסמת 

20 כדורי פלאפל לסלט 

שימורים: 
1 מלפפון חמוץ 
1 זיתים
3 אננס 200 גרם 
1 פטריות   טרי \ שימורים  

דבש \ ממרח תמרים \ ממרח חרובים 
1 טחינה גולמית \ חומוס מסעדה \ חצילים 
 2 חבילות לחמניות 
1 לחמית 
בייגלך
במבה
חלבה
שוקולד \ ממרח שוקולד 
1 משקה סויה 
קקאו \ קפה 

לצפיה ב-'טבעוני= רק מהצומח'
טבעוני= רק מהצומח
01/02/2018 | 06:45
52
לא בע״ח ולא כל דבר שמקורו בבע״ח

לצפיה ב-'דבש לא טבעוני'
דבש לא טבעוני
01/02/2018 | 15:03
47
שוקולד צריך לבדוק שלא מכיל חלב. שוקולד פרווה בד"כ מתאים.
לצפיה ב-'מי זה אנחנו ומה הרשימה המורה הזו?'
מי זה אנחנו ומה הרשימה המורה הזו?
04/02/2018 | 00:18
1
26
למי זה מתאים ומה מטרת הפוסט המשונה הזה?
לצפיה ב-'במופלא ממני אינני דורשת!'
במופלא ממני אינני דורשת!
04/02/2018 | 16:33
30
רק שיהיה טבעוני!
לצפיה ב-'מציאה מהפריזר - סייטן'
מציאה מהפריזר - סייטן
28/01/2018 | 20:43
19
64
לפני כמה חודשים (טובים) קניתי גלוטן והכנתי סייטן. לא ממש התלהבתי מהתוצאה, וידעתי שהמשפחה תתלהב עוד פחות, אז חתכתי לחתיכות קטנות (סטייל ״שווארמה״) והקפאתי.
אתמול בערב חיפשתי משהו בפריזר - לא מצאתי, אבל מצאתי את הסייטן. הפשרתי, הוספתי לרוטב עגבניות ומה אגיד לכם - בהחלט מוצלח ועם פוטנציאל לשיפור!
עכשיו אני צריכה למצוא את הפתקאטת שבהן כתבתי את המתכון ולנסות לשחזר.

לצפיה ב-'גלוטן דווקא '
גלוטן דווקא
29/01/2018 | 10:40
5
61
ל 40 אחוז מהאוכלוסיה יש גנים של רגישות לגלוטן  (וזה המון) - לא תמיד מרגישים את זה לפעמים זה גורם למחלת צליאק ולפעמים לאלרגיה לחיטה, ולפעמים רק לכאבי בטן אבל הרבה פעמים זה רק גורם לגירוי המערכת החיסונית ולתגובה דלקתית סמויה שבעקיפין יכולה לגרום לצרות אחרות שקשורות למחלות אטואימוניות  ועדיין לא הכל ידוע לרפואה ולמדע...

אולי עדיף להישאר עם הטופו .

לצפיה ב-'גלוטן עושה לי רק טוב '
גלוטן עושה לי רק טוב
29/01/2018 | 10:51
4
52
אני ממש משתתפת בצער הצליאקים, בעיקר בגלל הלחם. אשרי שאני לא צליאקית.
גלוטן וסייטן הם מקור מעולה לחלבון
לצפיה ב-'אז אולי את ב60% שלא נושאים את הגנים האלה וכיף לך'
אז אולי את ב60% שלא נושאים את הגנים האלה וכיף לך
31/01/2018 | 15:12
3
39
סה"כ גלוטן זה חלבון מאד חשוב לטיבעונים ומשלים את החלבון החסר בקטניות.
אבל כמו שכתוב במאמר הבעיה היא לא רק של מי שאיבחנו אצלו צליאק שזה רק 2-3 % מהאנשים, אלא 40% האחרים  אלה שרק נושאים את הגן שאומר לגוף שהגלוטן זה  חומר זר שמעורר את המערכת החיסונית נגדו ולא יודעים על זה, אבל יש להם כל מיני בעיות בעיכול או בעיות של אלרגיות מחלות אוטואימוניות גלויות ונסתרות וכן הלאה . מה שנקרא NCGS - "רגישות לגלוטן שאינה צליאק".
את זה אפשר לאבחן רק בבדיקה גנטית שהיא כמובן יקרה ושקופת חולים לא תממן.
או פשוט בהימנעות מגלוטן לתקופה מסויימת ולראות אם יש בעיות רפואיות שנעלמות עקב כך , החל מבעיוקת קלות במערכת העיכול כמו גזים, נפיחות ,מצרבת... וכלה בתופעות בעור כמו פריחות אלרגיות או כל מיני כאבים (פיברומילאגיה וכ"ד).
לצפיה ב-'אזהרה חמורה בעניין הוספת גלוטן '
אזהרה חמורה בעניין הוספת גלוטן
31/01/2018 | 19:29
2
55
להוסיף חיטה [ שרובה היום חיטה מהונדסת ] זה דבר אחד 
לעומת הוספת "גלוטן"  - אם לא שמתם לב יש היום אפשרות להוסיף "גלוטן"
וזה אומר גלוטן בריכוז של פי 7000% מאשר בחיטה רגילה !!!
לרגישים לגלוטן מספיק 1 חלקי 2000 של גרגיר חיטה כדי להיכנס לסיכון מוגבר מאוד 
למחלות סרטן, סכרת, כבד, כליות, מפרקים, בלוטת תריס, בעיות קרישת דם, בלוטות רוק,
ומחלות עור,   40% מהאוכלוסיה רגישים לזה והגן הזה יכול להישאר רדום או 
לגרום נזק קל בזמן שאוכלים תזונה עם מעט גלוטן [ 2 פרוסות לחם ליום ] 
אבל ברגע שתעמיסו המון מוצרים כמו פסטה שניצל פיצה עוגיות מלוואח 
ועוד מליון מוצרים שחצי מהם גלוטן זה עלול להפעיל את הרגישות שלכם 
לכל אדם מומלץ שלא לאכול הרבה מוצרי חיטה עם גלוטן 
לאכול גלוטן של ממש זה הגדלת סיכון לסרטן סכרת ומחלות אחרות 
ב 200% מאשר מי שלא צורך גלוטן !!!
בשביל מה לקחת סיכון ? אל תאכלו מעבר למעט גלוטן גם אם אתם הכי בריאים
שבעולם

חברה טובה שלי אכלה "גלוטן" סבלה מאוד לפני שעברה לתזונה ללא גלוטן 
מאז יש לה יותר אנרגיות מאשר לפני 10 שנים וגם עשירית ימי מחלה 
והעור שלה פשוט עבר שינוי לטובה כמו בהפסקות עישון 
לצפיה ב-'אני מציעה שנפסיק את הדיון כאן'
אני מציעה שנפסיק את הדיון כאן
31/01/2018 | 20:13
46
זה פורום בישול, לא דיונים על בריא-לא בריא .
לצערי אין לי דרך לנעול שרשור ולמחוק אני לא רוצה
תודה!
לצפיה ב-'זה קצת מוגזם.'
זה קצת מוגזם.
01/02/2018 | 11:26
12
לצפיה ב-'רק כדי שלא ייווצר פה בטעות רושם מוטעה'
רק כדי שלא ייווצר פה בטעות רושם מוטעה
31/01/2018 | 15:28
12
59
אז ללא קשר לסיפור עם גלוטן (ולא, לא לכל ה- 40% שנושאים את הגנים המדוברים יש בעיות כאלו או אחרות עם גלוטן), דובר פה על סייטן כמשלים חלבון חסר בקטניות. 
אז רק כדי שלא ייוצר רושם מוטעה, אין צורך להשלים חלבון חסר בקטניות בעזרת דגן כלשהוא (כולל סייטן). 
בהחלט אפשר להשתמש בדגנים בשילוב עם קטניות כדי להגיע לפרופיל חומצות אמינו אופטימלי, אבל זו רק אפשרות אחת ולמעשה לא האפשרות המוצלחת ביותר. כדי להגיע לפרופיל האופטימלי צריך לאכול 2 מנות דגנים על כל מנת קטניות (בגלל שדגנים עניים בחלבון כללי ביחס לקטניות). זה גם אומר פי 2 קלוריות וגם לא מעט פחמימות למי שמעוניין להיזהר בקטע הזה. אופציה לא פחות טובה תהיה פשוט.....לאכול יותר קטניות 
לצפיה ב-'אני לא בטוחה שהבנתי!'
אני לא בטוחה שהבנתי!
31/01/2018 | 15:37
11
47
הכנתי סייטן כי התחשק לי לנסות... וכי נחמד בעיני המרקם (יש מצב שההקפאה עזרה לו) - אתה אומר שזה עודף קלוריות מיותר? או שלא הקשבתי בשיעור?
אני די מודעת לזה שקטניות זה מספיק חלבון. פשוט בא לי להתנסות במשהו חדש
לצפיה ב-'זה סבבה, אוכלים להנות מהטעם ולא רק בשביל הבריאות'
זה סבבה, אוכלים להנות מהטעם ולא רק בשביל הבריאות
31/01/2018 | 15:45
36
אם אין לך בעיות עם גלוטן אז סבבה.
פשוט אצלי יש כנראה בעיה עם גלוטן , גיליתי שזה זה רק אחרי שניסיתי ללכת עם וללכת בלי .
לצפיה ב-'חס וחלילה. תאכלי ותיהני'
חס וחלילה. תאכלי ותיהני
31/01/2018 | 15:54
9
55
מה שניסיתי להסביר בהקשר הקלורי הוא שיש טבעונים לא מעטים שחושבים שצריך לשלב קטניות עם דגנים כדי לקבל חלבון ״מלא״ (מונח שגוי, אבל נעזוב את זה כרגע). מה שהסברתי זה שכדי לקבל את אותו חלבון ״מלא״ לא יספיק לאכול מנת קטניות עם מנת דגנים (נניח 100 גרם מכל אחד) אלא פי 2 דגנים על 1 קטניות (נניח 200 גרם דגנים ו- 100 גרם קטניות). היות וב- 200 גרם דגנים יש בדיוק פי 2 קלוריות מה- 100 גרם דגנים, אז בשביל אותו שילוב של חלבון ״מלא״ אנחנו מקבלים כפול קלוריות. לאנשים שמנסים לשמור על הצריכה הקלורית שלהם, שילוב שכזה שנוצר כדי להגיע לחלבון ״מלא״ הוא לא אסטרטגיה טובה. עדיף מבחינתו לאכול 100 גרם קטניות עם ..עוד 100 גרם קטניות.
כל זה לא פוסל לרגע את הסייטן כמו שהוא. תסעדי ותרבחי
לצפיה ב-'תודה! אלך לגגל ערכים קלוריים'
תודה! אלך לגגל ערכים קלוריים
31/01/2018 | 16:06
11
לצפיה ב-'עדשים עם אורז\ שעועית עם אורז זה שילוב גם טעים למשל "מג'דרה"'
עדשים עם אורז\ שעועית עם אורז זה שילוב גם טעים למשל "מג'דרה"
01/02/2018 | 12:44
25
וגם בלי גלוטן .
אני מנביט את העדשים או השעועית לפני כך לדרגה של "נבטוט"  (עד שיוצא שורשון קטן) .
הכי טעים זה העדשים החומות הקטנות ( אני קונה אותם בניצת הדובדבן) מנביט ומקפיא. .
לדוגמה:
אני מכין מראש אורז פרא מלא מאודה ( כי לאורז לוקח קצת יותר זמן להתבשל).
עדשים מונבטים משני סוגים ( חומים וירוקים)
שעועית אזוקי מונבטת  
שם בחלקים שווים במחבת או סיר .
מוסיף פטרוזיליה קצוצה, פטריות קצוצות, ברוקולי קצוץ, פלפל צ'ילי קצוץ .
טיבול אפשרי : קצת מלח , טיפה שמן זית רק בשביל הטעם (רצוי כמה שפחות שמן , בגלל הדיאטה).
שם קצת מים בתחתית הכלי וסוגר עם מכסה ומשאיר כרבע שעה - עשרים דקות על אש קטנה , והאדים מבשלים את העסק.

לצפיה ב-'אני אחת הטבעוניות האלה! אז למה "חלבון מלא" זה מונח שגוי?'
אני אחת הטבעוניות האלה! אז למה "חלבון מלא" זה מונח שגוי?
02/02/2018 | 20:07
6
23
סליחה על הניג'וס, אבל כבר שנים אני פועלת על פי הנוסחה של דגן + קטנייה. אני אמנם לא מנסה להפחית את צריכת הקלוריות שלי, אבל ממש מסקרן להבין יותר אם לא אכפת לך להסביר עוד.
תודה!
לצפיה ב-'בשמחה'
בשמחה
03/02/2018 | 04:49
5
37
אז נתחיל במה שנכון במיתוס- אכן לקטניות יש הרכב חומצות אמינו לא מושלם. יש להן את כל החומצות אבל לא כולן בריכוזים אופטימליים מבחינת היכולת שלנו לנצל אותן לבניית חלבון ברקמות (ובעיקר בשרירים). למשל, מתיונין וציסטאין נמצאות באופן יחסי בריכוז נמוך
הדבר נכון גם לדגנים, אלא ששם יש באופן יחסי יותר מתיונין וציסטאין אבל ליזין (שקטניות עשירות בו) נמצא בריכוזים נמוכים.
אז נשמע הכי טוב לשלב בין השניים לקבלת פרופיל חלבון מצויין, לא? 
אז זהו, שיש פה משהו מטעה.
מה שכתבתי לגבי חומצות אמינו הוא נכון ביחס לגרם חלבון. בדגנים יש יותר מתיונין מאשר בקטניות בגרם אחד של חלבון. הבעייה היא שבדגנים יש גם הרבה פחות (בערך חצי) חלבון מאשר בקטניות.
כלומר, אם אנחנו אוכלים 100 גרם עדשים יש לנו פי 2 חלבון מ- 100 גרם אורז. וכך, ב- 100 גרם עדשים יש אפילו יותר מתיונין מאשר ב- 100 גרם אורז.
אז אפשר לשלב יפה 2 מנות אורז על כל מנת עדשים במקום מנת אורז על מנת עדשים, אבל פה נכנס העניין הקלורי. בשביל אותו חלבון קיבלנו כפול קלוריות וגם יותר פחמימות.
למעשה, ב- 2 מנות עדשים יהיו יותר מכל חומצה אמינית מאשר במנה של עדשים עם מנה של אורז.
זה לא אומר שלא טוב לגוון. בהחלט חשוב וטוב, אבל המרדף אחרי שילוב של קטנית עם דגן הוא מרדף מיותר, לא כל שכן כשמתאמצים לשלב אותם באותה ארוחה.

ועוד טיפ לסיום, ביחס לקטניות אחרות, בשעועית שחורה יש יחסית לא מעט מתיונין. שווה להכניס אותה חזק לתזונה
לצפיה ב-'אחלה הסבר!'
אחלה הסבר!
05/02/2018 | 17:40
6
לצפיה ב-'בקשר לשעועית שחורה'
בקשר לשעועית שחורה
06/02/2018 | 23:00
1
17
למי שהצבע השתלטן שלה מפריע (נניח במרק או בתבשיל)  דעו שהשרייתה מורידה ממנו הרבה ואם טוחנים אותה יחד עם עוד רכיבים נניח קציצות או רוטב לפסטה היא נותנת גוון חום עשיר ולא שחור אז אל דאגה.
לצפיה ב-'אני קורא את התגובה שלך'
אני קורא את התגובה שלך
07/02/2018 | 04:49
17
תוך כדי שאני אוכל שעועית שחורה. בחיי 
לצפיה ב-'זה חשבון נכון , אבל השילוב הזה טעים '
זה חשבון נכון , אבל השילוב הזה טעים
07/02/2018 | 12:09
22
לאחרונה גיליתי שאורז פרא  אורגני מעורבב עם עדשים חומות קטנות מונבטות למחצה, בתערובת קצת מבושל במים בלבד או מאודה ...ולא צריך להוסיף לזה שום כלום זה טעים ככה אפילו בלי שמן ובלי מלח.
לצפיה ב-'תודה רבה, הארת את עיני! '
תודה רבה, הארת את עיני!
07/02/2018 | 14:41
6
לצפיה ב-'ט"ו בשבט הגיע! '
ט"ו בשבט הגיע!
31/01/2018 | 08:54
5
31
חגגתם? חוגגים?
פתאום נזכרתי שבערב ט"ו בשבט לפני 6 שנים הכרזתי רשמית שאני טבעונית. הייתי בדרך כבר מראש השנה אבל הצהרה רשמית יצאה בערב ט"ו בשבט. וכמו שאומרים - הדבר היחיד שאני מצטערת עליו הוא שלא עשיתי זאת קודם!

לא ממש חגגתי אתמול, אולי לסופ"ש אשקיע במשהו.
והנה שיר לחג!
ר' משה אבן-עזרא (~1138–1055) כָּתְנוֹת פַּסִּים לָבַש הַגָּן  

כָּתְנוֹת פַּסִּים / לָבַש הַגָּן / וּכְסוּת רִקְמָה / מִדֵּי דִשְׁאוֹ
וּמְעִיל תַּשְׁבֵּץ / עָטָה כָל עֵץ / וּלְכָל עַיִן / הֶרְאָה פִלְאוֹ
כָּל צִיץ חָדָשׁ / לִזְמָן חֻדַּשׁ / יָצָא שׂחֵק / לִקְרַאת בּוֹאוֹ
אַךְ לִפְנֵיהֶם / שׁוֹשָׁן עָבַר / מֶלֶךְ כִּי עָל / הוּרַם כִּסְאוֹ
יָצָא מִבֵּין / מִשְׁמַר עָלָיו / וַיְשַׁנֶּה אֵת / בִּגְדֵי כִלְאוֹ
מִי לֹא יִשְׁתֶּה / יֵינוֹ עָלָיו / הָאִישׁ הַהוּא / יִשָּׂא חֶטְאוֹ.

לצפיה ב-'חוגגים'
חוגגים
31/01/2018 | 13:13
4
39
תמיד בט"ו בשבט מונחת צלחת גדולה עמוסה פרות יבשים ואגוזים במרכז השולחן וממלאים אותה בכל פעם שהמפלס יורד. לידה מסודרים פרות טריים וזר פרחים .

לצפיה ב-'שולחן של בריאות, זה מקסים.'
שולחן של בריאות, זה מקסים.
31/01/2018 | 15:39
1
29
רק שאצלנו זה "סטנדרטה " כל השנה.

לצפיה ב-'גם כאן אבל מסודר אחרת'
גם כאן אבל מסודר אחרת
31/01/2018 | 16:06
29
ופרות יבשים יש במזווה ולא על השולחן באופן קבוע
לצפיה ב-'ואו, שנים שלא ראיתי נרקיסים....'
ואו, שנים שלא ראיתי נרקיסים....
31/01/2018 | 15:41
1
10
לצפיה ב-'אצלנו נרקיסי בר'
אצלנו נרקיסי בר
31/01/2018 | 16:08
25
ממלאים את הגינה בעונה
אלה כמובן מתורבתים, עם הריח העדין יותר
לצפיה ב-'עזרה במציאת תחליף'
עזרה במציאת תחליף
31/01/2018 | 09:15
4
52
במה אפשר להחליף את הקשיו בפשטידה בקישור?
תודה
לצפיה ב-'זו נשמעת ונראית פשטידה מעולה!'
זו נשמעת ונראית פשטידה מעולה!
31/01/2018 | 11:17
34
אני במקרה כזה הייתי מחליפה בכמה כפות (לפי הרגש? אולי שתיים-שלוש) של ממרח שקדים

זה המתכון מהקישור למעלה, העתק-הדבק מהבלוג לא על החסה לבדה המעולה - אם יש הצעות המרה אחרות, שתפו!

מצרכים
מתאים לתבנית של כ-20*20 או מלבנית של כ-25 ס"מ
5 בצלים בינוניים
1 שן שום כתושה
1/2 כוס קשיו לא קלוי, מושרה במים כשעתיים-שלוש*
3/4 כוס קמח (עדיף לבן, או חצי לבן וחצי מלא)
1 כפית אבקת אפייה
4 כפות קמח תפוחי אדמה
1 כוס מים
1/3 כוס שמן
1 כפית שמרי בירה (אופציונלי)
חופן עלי טימין טריים
כפית מלח (או לפי הטעם)
קצת פלפל לבן
טיפונת אגוז מוסקט
* הכוונה ל-1/2 כוס לפני השריה

הכנה
לוקחים נשימה עמוקה וקוצצים את הבצלים לקוביות או רצועות קטנות. ממליצה לקצוץ מול חלון פתוח כדי להתייפח כמה שפחות.
את הבצלים מטגנים במחבת הכי גדולה שיש לכם עם מעט שמן, על אש גבוהה. זה לוקח זמן, כי הכמות גדולה. סבלנות. אל תתנו לבצל להשרף, תטגנו אותו תוך ערבוב מדי פעם עד שהוא מזהיב ומתרכך ומתחיל להתקרמל. לי זה לקח כחצי שעה.
בזמן שהבצל בטיגון מכינים את שאר המרכיבים:
את הקשיו מסננים וטוחנים בבלנדר עם 1 כוס מים עד למרקם אחיד, ללא גושים או חתיכות (אפשר גם בבלנדר מוט). בקערה נפרדת מערבבים את כל המרכיבים היבשים – הקמח, אבקת האפייה, קמח תפוחי האדמה, שמרי הבירה והתבלינים.
את המרכיבים הרטובים מוסיפים פנימה רק אחרי שהבצל שלנו כבר מוכן והספיק להתקרר קצת במחבת. כשזה קורה, מוסיפים לקערה גם את הקשיו הטחון ואת השמן. מערבבים הכל היטב עד שאין יותר גושים של קמח, ומתקבלת עיסת בצק סמיכה מאוד וצמיגית, כמו בצק נוזלי.
את הבצל מוסיפים לתוך העיסה ומערבבים היטב. שופכים לתבנית משומנת ומכניסים לתנור לאפייה על 180 מעלות בין 30 ל-45 דקות, תלוי בגובה של הפשטידה (אם השתמשתם בתבנית גדולה יחסית, היא תצא נמוכה ותצריך פחות זמן אפייה). אני הוצאתי את הפשטידה כשהחלק העליון הזהיב והתייבש, וכשתקעתי סכין בפשטידה היא יצאה יחסית יבשה עם קצת פירורים לחים.
מכיוון שפשטידות זה לא הדבר הכי סקסי בעולם, אני ממליצה לקשט עם עיגולי בצל, עלי טימין, ואפשר גם בצל ירוק קצוץ מעל.
חשוב: אחרי האפייה יש לתת לפשטידה להתקרר, להעביר למקרר ולתת לה לפחות כמה שעות להתייצב. אחרי לילה במקרר היא תהיה אפילו יותר יציבה וטעימה. זה חשוב מכיוון שאם לא תתנו לה צ'אנס להתקרר ולהתייצב, תצא לכם עיסה (עיסה מאוד טעימה, אבל לא יציבה ולא אטרקטיבית בעליל). אחרי התייצבות המרקם משתנה ואפשר לחתוך אותה בקלות ולהגיש.
לצפיה ב-'אפשר להחליף'
אפשר להחליף
31/01/2018 | 13:07
1
26
בטופו רך מעוך באותה כמות
לצפיה ב-'רעיון עדיף!'
רעיון עדיף!
31/01/2018 | 16:07
6
לצפיה ב-'תודה, תמר ומיקי'
תודה, תמר ומיקי
31/01/2018 | 13:19
8
לצפיה ב-'שבת שבת! חורפית במיוחד'
שבת שבת! חורפית במיוחד
25/01/2018 | 17:21
8
50
מה אצלכמן במטבח?
לצפיה ב-'לא מבשלת השבוע אבל'
לא מבשלת השבוע אבל
26/01/2018 | 14:41
2
47
היורש מבשל.
מרק עדשים עם ירקות שורש ותבלינים צהובים.
צלי טופו אין לי מושג עם מה בתנור.
אורז בסמטי עם פטריות.
סלט כרוב.
סלט חצילים כלשהו.
חומוס.
סלט ברוקולי וגפרורי שקדים.
כרובית אפויה עם שמרי בירה ושמנז.

לצפיה ב-'נשמע שהתפוח לא נפל רחוק מהעץ'
נשמע שהתפוח לא נפל רחוק מהעץ
27/01/2018 | 18:10
1
21
איך יצא האוכל?
לצפיה ב-'אז ככה'
אז ככה
28/01/2018 | 13:12
29
הוא התחיל במרץ אבל אני עזרתי כל הזמן...
אם לא הייתי בבית מניחה שהיה מסתדר
כל מקרה היה מרק עדשים בשנני צבעים עם ירקות שורש חלר מגוררים חלק קוביות קטנות
היה סלט מכרובית מאודה אך עדיין פריכה ,עגבניות מיובשות, קוביות גבינה בולגרית טבעונית שמרי בירה שמנז פלפל שחור עלי סלרי מקוצצים דקדקדק - מעולה
היה סלט פרחי ברוקולי מוקפצים בשמן זית , פרוסות פטריות צלויות במחבת, גפרורי שקדים קלויים, שמנז שום מלח פלפל שחור- מעולה גם

סלט קוביות חצילים, עגבניות מגי מקוצצות בסכין, שורש סלרי בקוביות קטנות וחומוסים שלמים שבושלו קודם עד נימוחות. זרעי כמון, פלפלת חריפה טריה מקוצצת, שום, מלח. נפלא.

אורז אפוי עם אטריות אורז שטוגנו קודם באותו סיר.

פרוסות טופו אפויות ברוטב חרדל, ריבת ליים תוצרת בית, שמן זית בצל ופלפל שחור גרוס. מונחות על פרוסות דקות של שורש סלרי.

טחינה חומוס סחוג ירוק ואדום.

אבוקדו חתוך, מיץ לימון מלח גס ופלפל שחור גרוס.

לקינוח היו לנו חצאי אגסים לחים שבישלנו בברנדי אגסים ומעט יין , רוטב שוקולד לבן מעובה בשמנת אלפרו ופודינג וניל לבישול. השילוב של חמוץ מתוק יצא מושלם. אפשר היה לעבות את הרוטב עוד קצת ולהניח בשכבות על בצק שקדים פריך רק שלא היתה לי סבלנות יותר.
חוצמזה הצעיר הכין שייק אפרסמון, בננה, תותים ומיצתפוזים סחוטרי.

ולתפארת מדינת ישראל
לצפיה ב-'אצלנו השבת '
אצלנו השבת
27/01/2018 | 18:09
4
42
מרק עדשים מנומרות, בצל קצוץ , קוביות גזר ושמיר קצוץ עם תיבול חוואייג׳ למרק וקצת לימון

לביבות מנגולד ותפוחי אדמה בתנור

לביבות כתומות של דלעת, גזר ובטטה מגורדות ובצל מטוגן בתיבול קינמון

תפוחי אדמה ובטטות בתנור

פתיתים עם אטריות דקיקות עם בצל מטוגן , ברוקולי קצוץ ומטוגן קלות עם הבצל ואפונה עדינה
(וגם סתם פתיתים בלי כלום לבקשת הצעירה שמשום מה זה המאכל האהוב עליה)

ונותרו עוד הרבה שאריות מהשבוע ... מאפינס זיתים, מאפינס מתוקים של מיץ תפוזים בננה ורסק תפוחים עם נטיפי חמאת בוטנים
עוגיות שוקולד צ׳יפס שוקולדיות עם חתיכות שוקולד לבן

בטח עוד דברים ששכחתי... אתמול היתה דיסת סולת שוקולדית על בסיס חלב שקדים
וגם פנקייקים קטנים ברוטב מייפל לבקשת קטנתי
לצפיה ב-'לא מכירה עדשים מנומרים'
לא מכירה עדשים מנומרים
28/01/2018 | 13:14
3
34
אפשר תמונה?
הנון שולנט בו את כותבת על השפע המופלא אצלך במטבח
הקוראים אינם יודעים או לא זוכרים כמה את עובדת
בחיי שאת פלא מהלך
לצפיה ב-' יקירתי'
יקירתי
28/01/2018 | 23:05
2
28
עדשים מנומרים או מנומרות? הן עדשים דומות לירוקות/חומות אך קטנות יותר ומנוקדות בשחור.
הנה כאן
https://www.sugat.com/products/tiger-lentils/

לצפיה ב-'לא היכרתי'
לא היכרתי
29/01/2018 | 09:20
1
21
מה יתרונן על האחרים או שאין כזה?
אני אוהבת מאד את השחורים שאין להם מרקם חולי בשום מצב, והם קטנטנים, את הצהובים ההודיים כי הם נמסים מהר ומדביקים קציצות מצויין
את החומים מעט פחות אבל  הם קטנים מאד אז אני חיה איתם בשלום.
לצפיה ב-'לא רואה יתרון גדול '
לא רואה יתרון גדול
29/01/2018 | 22:47
20
בעיני השחורים הקטנים הכי מוצלחים בעיקר לסלטים וכאשר לא רוצים שהמרקם יהיה מעוך /מעיך מדי. המנומרים במרקם משהו בין השחורים חומים, הטעם דומה לחומים, גם אני ניסיתי לראשונה מהסיבה שזה מה שהיה בסופר
הצבע המנוקד שלהם נחמד...
גם אני מחבבת את הצהובים החצויים הקטנטנים.

חם בפורומים של תפוז

חפשו אותנו גם באינסטרגם
חפשו אותנו גם...
פודי תפוז - האינסטגרם החדש כל התמונות של...
חפשו אותנו גם באינסטרגם
חפשו אותנו גם...
פודי תפוז - האינסטגרם החדש כל התמונות של...
בפייסבוק שלנו כבר ביקרתם?
בפייסבוק שלנו כבר...
רוצים להיות תמיד מעודכנים במה שקורה בתפוז?
בפייסבוק שלנו כבר ביקרתם?
בפייסבוק שלנו כבר...
רוצים להיות תמיד מעודכנים במה שקורה בתפוז?

הודעות נבחרות

בעלי מקצוע

פורום תזונה ודיאטה
בואו לקבל ייעוץ והכוונה
אורית הרטום - דיאטנית קלינית ורופאה סינית
אורית הרטום

מקרא סימנים

בעלת תוכן
ללא תוכן
הודעה חדשה
הודעה נעוצה
אורח בפורום