לגלישה באתר בגירסה המותאמת לסלולאר
| הוספת הודעה
הגדרות תצוגה

הגדרות עץ הודעות

מאפייני צפייה

הצג טקסט בתצוגה
הצג תגובות באופן
הסתרת שרשור מעל 
עדכן
פורום תזונה צמחונית וטבעונית
ברוכים הבאים!
מטרת הפורום לשמש בית חם לכל מי שבוחר/ת בדרך התזונה הצמחונית/טבעונית על כל משמעויותיה, והשלכותיה.
הפורום פתוח לכולם, כל עוד שומרים על דיון תרבותי ומכבד. כל הודעה בגנות משתמש/ת ספציפי/ת ו/או בגנות דרך התזונה הצמחונית/טבעונית, תימחק והגולש יחסם.
כל מי שהנושא קרוב לליבו מוזמן להישאר ולהעשיר את הפורום בנוכחותו ונסיונו.
 נא לקרוא את תקנון הפורום שבמאמרים ואת תקנון הפורומים של תפוז בטרם הכתיבה בפורום.
נשמח שתישאר/י

הנהלת הפורום:

אודות הפורום תזונה צמחונית וטבעונית

ברוכים הבאים!
מטרת הפורום לשמש בית חם לכל מי שבוחר/ת בדרך התזונה הצמחונית/טבעונית על כל משמעויותיה, והשלכותיה.
הפורום פתוח לכולם, כל עוד שומרים על דיון תרבותי ומכבד. כל הודעה בגנות משתמש/ת ספציפי/ת ו/או בגנות דרך התזונה הצמחונית/טבעונית, תימחק והגולש יחסם.
כל מי שהנושא קרוב לליבו מוזמן להישאר ולהעשיר את הפורום בנוכחותו ונסיונו.
 נא לקרוא את תקנון הפורום שבמאמרים ואת תקנון הפורומים של תפוז בטרם הכתיבה בפורום.
נשמח שתישאר/י
הוספת הודעה

צרף
תמונה וידיאו קובץ
קבצים המצורפים להודעה

x
הודעה מהנהלת הפורום
* יש לקרוא את תקנון הפורום (במאמרים) לפני כתיבת הודעות.
* במידת האפשר, נא לשרשר מודעות על אירועים (מפגשי צמחונים, פעילויות וכד') זו לזו.
* גם דגים הם בעלי חיים. לכן, נא לא לבקש מתכונים לדגים.
ברוכים הבאים!

הפורום עוסק באורח החיים הצמחוני והטבעוני; החל מהתזונה, הבריאות ואיכות הסביבה. זה המקום לבקש ולשתף מתכונים, לדבר על דיאטות ותפריטים, להביא ולדון במחקרים בתחום, לקבל המלצות וטיפים בנושא צמחונות וטבעונות, לשאול את כל השאלות המטופשות שבעולם, ולשתף במה שמתחשק. 

כולם מוזמנים להשתתף ולקרוא בפורום - בין אם הם צמחונים, טבעונים או רק מתעניינים, ובלבד שיכבדו את הפורום ויושביו ולא יעודדו שימוש במוצרי בשר, עוף ודגים. 

השאיפה היא ליצור מקום מזמין ונעים לדיון בצמחונות וטבעונות על כל גווניה ועל כל צורותיה, בלי שיפוט, הטפות, שכנוע ואלימות מילולית. כל מי שהנושא קרוב לליבו מוזמן להישאר ולהעשיר את הפורום בנוכחותו.

המשך >>

מנהלת...שוב שבת!
10/02/2016 | 21:06
31
33
מה בתכניות?
אצלנו בערב שבת אוכלים בחוץ.
בועז מבשל במצפה הילה, קיבל אותנו כולל העובדה שיש לנו צליאק אחד ושלושה טבעונים, על זה הוא הגיב  "טבעונים אמיתיים או בערך? טוב נסתדר כבר"

יש!!!
וחוצמזה נראה מה עוד
ואצלכם?
תוכלו לעזור לי להחליט מה לשים במקום הביצים במתכון?
11/02/2016 | 09:03
14
32
יש לנו פשטידה שכולם אוהבים. כיון שזה נדיר [שכולם אוהבים] אנחנו אוהבים להכין אותה.
לא הצלחתי עדיין לדייק במתכון שלה בלי ביצים [ניסיתי כמה וכמה פעמים] ואשמח לעזרתכם - גם במה לשים במקום, וגם בערך בכמות.

המתכון המקורי הוא כזה:
10 תפו"א
1 בטטה
3 ביצים [שאותן עד עתה החלפתי, כל פעם במשהו אחר, אבל אז אחד הילדים לא אהב]
אבקת אפיה
חצי כוס שמן
כוס קמח

הפשטידה אמורה לצאת די מוצקה [לא רכה, לא נוזלית]. מה שניסיתי עד עתה או שהפך אותה רכה מדי, או ששינה את הטעם.
אשמח לעצתכם.
תודה.
פשטידת תפוחי אדמה...
11/02/2016 | 09:12
12
32
הפחממה החביבה עלי
האם זה תפוחי אדמה מבושלים או מגוררים-חיים?
אני מניחה שמגוררים, כלומר סוג של קיגל תפ"א
הייתי מחליפה חלק מהקמח בקמח חומוס או קמח עדשים (שווה להשקיע) - קמח עדשים פחות מרגישים בטעם. זה גם אקסטרה חלבון. 
מה שאצלי עבד בקיגל, זה שהוספתי לתפ"א החיים תפוח אדמה מבושל שאותו העברתי במעבד מזון - מה שבדרך כלל לא טוב לעשות כי הוא הופך לדבק.
זה נכון, שהתוצאה היתה פחות מוצקה אבל זה היה בגלל שלא הוספתי קמח (עשיתי גרסה כשל"פ ללא קטניות).
לדעתי החלפה של מחצית הקמח בקמח עדשים ותוספת תפ"א אחד בצורת דבק מבושל תתן תוצאה טובה.
ממש מתחשק לי לנסות גם
בהצלחה!
תודה
11/02/2016 | 10:02
10
25
אכן מגורר חי [אני עושה במעבד מזון]
זו הפשטידה היחידה שהילד הבררן אוכל, והייתי מאד שמחה שהוא ימשיך לאכול אותה.
אין לי איפה לקנות קמח עדשים ברדיוס של לפחות שעה נסיעה מהבית.
אז שומרת את הרעיון, אבל כרגע זה לא ישים...
אם יש לך חנות תבלינים באזור
11/02/2016 | 11:04
2
27
אולי יסכימו לטחון לך עדשים (כך אחי עושה)
אם לא - הייתי מנסה לשים חצי קופסה שעועית לבנה מעוכה היטב - האפקט יהיה דומה מבחינת הדבקה
תודה. אין
11/02/2016 | 11:10
1
23
החנות שאני קונה בה קמח, קטניות, תבלינים וכד' - אין בה קמח עדשים [וגם היא לא קרובה, אנו עושים קניה דו שבועית].

כמה זה חצי קופסה שעועית לבנה? אני לא משתמשת בקופסאות, מודדת בכוסות...
בערך חצי עד 3/4 כוס שעועית לבנה מבושלת
11/02/2016 | 11:24
14
והייתי מעבדת למחית חלקה במעבד מזון.
בעניין קמח העדשים - אחי הלך לחנות תבלינים וקטניות, חנות קטנה בשכונה שלו, וביקש שיטחנו לו את העדשים האדומות שקנה (במטחנה של הפרג וכו) - הם הסכימו. זה לא אומר שבכל חנות יסכימו.
אם יש לך עדשים אדומות בבית ניתן להפכן לסוג של קמח עדשים
11/02/2016 | 11:10
1
30
או ע"י טחינה במטחנת תבלינים/קפה או ריסוק בבלנדר או במעבד מזון או כתישה בעזרת עלי ומכתש.
אפשרות אחרת היא שניתן גם להוסיף כמה כפות פשתן טחון לתערובת ולהמתין כ1/2 שעה עד שהיא מתחילה להתמצק.
אפשרות נוספת היא לרסק עד לכדי ממרח גוש טופו במעבד מזון ולהוסיפו לתערובת.
והכי חשוב - אחרי שמגררים את התפו"א שמים אותו במסננת מעל כלי קיבול להגרת הנוזלים. בסיום הענין שופכים את ה"מים" ומשאירים את כל המשקע הלבן של העמילנים ואליהם מוסיפים את תפו"א מהמסננת. העמילנים עוזרים במיצוק הפשטידה. בנוסף אפשר להוסיף לתערובת גם קמח/עמילן תפו"א.

נכון, הסחיטה מאד עוזרת
11/02/2016 | 11:22
2
ובתחום הנסיונות - שניצל סייטן לא הצליח.
12/02/2016 | 09:12
4
18
אף אחד, כולל הלא-בררנים, לא אהב אותו.
נצטרך לנסות באופן אחר. אולי מרינדה אחרת.
תנסי קודם עם המוכנים
12/02/2016 | 10:47
12
יש קובה סייטן מעולה גם למרק וגם לטגן/ לאפות.
אצלנו גם אוכלי הבשר אוהבים את זה מאד.
ולאותה חברה יש גם שניצלונים. שווה נסיון.
במרק אני מכינה מרק ירקות חמצמץ עם הרבה כורכום אבל את יכולה לקחת את זה לכל כיוון
הנה השניצלונים
12/02/2016 | 10:49
12

אני משתדלת להוסיף אותם לפטריות מטוגנות עם הרבה בצל מוזהב אבל גם ככה אוכלים, הקורנבורית אוכלחת עם קטשופ ונהנית
דבר אחרון
12/02/2016 | 10:50
11
אל תנסי להכין כמו, תחליף
זה לא עובד
תכיני במחשבה של מאכל טעים, מזין, אסטטי ומשביע. זהו.

יעשה את החיים יותר קלים וישרת את המטרה שלא יצפו לטעם מסויים דווקא.

בהצלחה
אוי, מאכזב
12/02/2016 | 11:15
12
במיוחד שזה חומר גם לא זול...
אנ קניתי לפני חודשיים ״סוליות״ סויה ועדיין חוששת לנסות להכין ״שניצל״ כדי לא להתאכזב
כנראה שצריך באמת ללכת על משהו שהוא לא חיקוי

בהשראת הדיון הזה
12/02/2016 | 12:09
9
הכנסתי לתנור מאפה, תחתית שקדים קלויים ושאינם קלויים טחונים גס, מעל הרבה בצל ירוק קצוץ, מעל שכבה של ת"א, בטטה ובצל לבן מרוסקים גס על פומפיה, מלח ושמנת סויה, מעל זה שכבה של פרוסות צהובה של משומשו מעל עוד שכבה של התערובת ומעל שכבה דקה של רסק השקדים

יש לזה ריח משו משו
מחשבות
11/02/2016 | 14:11
19
במקום קמח פרורי לחם.3/4 כוס בתערובת 1/4 כוס מעל.

שבבי תפוחי אדמה לא עמילן כי אם שבבים להכניס שליש כוס. כדי להפוך את כל העמילנים למדביקים מציעה רבע עד שליש כוס מים בתערובת. להוריד מהקמח שליש.
התכנית העיקרית שלי היא
11/02/2016 | 09:16
4
30
להביא את המיקסר לתיקון מחר בבוקר בתקווה עמוקה להצלחה!

באין מיקסר, אכין לחם ללא לישה - פתאום הצטברו אצלי כמויות של קמח כוסמין ומלא, ואני כבר עם חצי עין על פסח.
אולי בזכות השאלה של אוליב אכין קיגל תפ"א
תבשיל תרד ואפונה צהובה - שידור חוזר למשהו שהכנתי במוצ"ש והיה להיט
מרק הוצאתי מהפריזר (כרובית ותפ"א עם קוקוס)
כל השאר... לא ברור!
איזה לחם ללא לישה את מתכוונת להכין? לפי איזה מתכון?
11/02/2016 | 11:28
3
5
או ה"קלאסי" של ג'ים לייהי
11/02/2016 | 12:04
2
18
או זה מהמתכון של  artisanal bread in 5 minutes או משהו כזה
אני אנסה לחפש קישור - מערבבים קמח שמרים מלח ומים, משהים שעתיים מחוץ למקרר עד שתופח וקורס
שומרים עד שבועיים במקרר ובכל פעם מוציאים חלק ואופים בשיטת הכלי הסגור בתנור לוהט. אני מוסיפה לעיסה המקורית יותר קמח כדי שיהיה יותר קל לעצב כיכר.

ה"קלאסי":
רכיבים

3 כוסות קמח*
¼ כפית שמרים יבשים
¾ 1 כפיות מלח
½ 1 כוסות מים

מעט קמח תירס או קוואקר גס, לפיזור בתחתית

הכנה

בקערה גדולה מערבבים את הרכיבים לבצק נוזלי. מכסים במגבת ומשאירים במקום קריר (לא בשמש) למשל 18-12 שעות.

מדליקים תנור לחום הגבוה ביותר, ומחממים בו כלי פיירקס גדול בעל מכסה (אני משתמשת בכלי קורנינג). 
מעבירים את הבצק למשטח מקומח. הוא מאד נוזלי ודביק ולכן כדאי לקמח היטב את הידיים.
כשהכלי לוהט, מוציאים אותו בזהירות רבה, מפזרים בתחתית מעט קמח תירס או קוואקר. מסמנים בסכין חדה חריצים (לא חובה) ומעבירים את הבצק לכלי. 

מכסים ומכניסים לתנור. אופים בחום הגבוה כחצי שעה. מסירים את המכסה, מנמיכים לחום בינוני ואופים עוד כרבע שעה.
מוציאים מהתנור, הופכים על רשת ומצננים.

* הערה על קמח: אני מערבבת קמח לבן עם קמח מלא וקמח שיפון, אבל הלחם מעולה בכל צירוף, וגם כשמכינים אותו רק בקמח לבן.
לינק ללחם ללא לישה שמתפיחים במקרר
11/02/2016 | 12:13
1
16
תודה. את ה"קלאסי" אני מכיר אבל את זה במקרר לא. נשמע מענין.
11/02/2016 | 12:46
17
אתעמק בו מאוחר יותר.
שוב תודה.
יש לי 4 סלקים קטנים מבושלים. לא יודע מה לעשות איתם.
11/02/2016 | 11:40
4
24
אשמח לרעיונות לא שיגרתיים.
לטחון עם טחינה לטחינה סגולה?
11/02/2016 | 12:01
1
21
אם כי אני תמיד קודם מכינה סלט סלק "של אמא (שלי)" - חומץ, מלח, קצת סוכר
ואז משתמשת בנוזלים שניגרים ממנו להכנת טחינה (במקום המים) - מתקבל צבע מהמם
תודה.
11/02/2016 | 12:47
3
לחתוך לקוביות קטנות ולערבב עם
11/02/2016 | 14:24
20
אורז בר מבושל, חמוציות , נענע, בצל ירוק, זרעי דלעת או חמניה. משו חריף, משו ירוק קצוץ, מיצלימון סחוטרי. מלח .

או עם קוביות אפרסמון, זוקיני צהוב בגפרורים דקיקים, בצל סגול בטבעות דקיקות.
מיצלימון, מעט שמן זית, מלח, פלפל שחור גרוס ואם יש עלי אזוב או קורנית או סתם סלרי קצוץ דקדק.

או לפרוס דק להניח על צלחת לגרר טופו על פומפיה, לכתוש שום, לגרר ג'ינג'ר על זסטר לקצץ בצל ירוק או סגול או בלי. טיפ טיפה שמן שומשום מיצלימון סחוטרי זילופי סילן עדינים עדינים.  אפשר בסוף לפזר מלמעלה שבבי שקדים קלויים קלות.
תעשה פסטה סלק
11/02/2016 | 18:33
18
יש הרבה מתכונים ברשת, למשל המתכון של ״גאולה דרך החיטים״, שמבוסס על סלק ובצל מבושלים וקשיו. ניסיתי את זה בווריאציה יותר מתובלת, בעיני יצא טעים ובעל צבע מגניב ביותר
כאן חוגגים יומולדת שנה!
11/02/2016 | 12:17
5
29
והמשפחה מוזמנת אלינו לבוהוריים בשבת. אז יש המון הכנות ובישולים וארגונים למניהם. קצרה בזמן וגם לא הכל עוד סגור אז אשתף אחרי
מזל טוב.
11/02/2016 | 12:54
21
תזכירי לנו, באיזה תאריך היא נולדה?
וואו כבר שנה???
11/02/2016 | 14:18
24
מזל טוב אמאבאפעוטה ! בריאות שמחה ואהבה תמיד
מזל טוב! איך הזמן טס
11/02/2016 | 15:31
2
22
(כשמדובר בילדים של אחרים)
בשמחות תמיד
תודה לשלושתיכם
11/02/2016 | 21:00
1
25
היא ילדת ולנטיין. נולדה ב-14.2
וכנראה לכבוד היומולדת היא מצמיחה שיניים עליונות, שמתבררות להיות הרבה יותר מכאיבות מהתחתונות שכבר איתנו כמה שבועות...
לוליקית
11/02/2016 | 22:10
24
לכבוד הוא לי ולישן לצידי לחלוק איתה את המזל...
מסרתי את הקנווד לתיקון
12/02/2016 | 11:05
16
יש תקווה!
במעבדה יבדקו ויתנו הצעת מחיר לתיקון, המוכרת העריכה שכ-400 שח. היא אמנם הציעה שאקנה חדש בטרייד-אין, אבל חוץ מהקשר שנקשרתי אליו, אני מעדיפה לתקן דברים ולא לקנות חדשים.
נחכה ונראה.
חזרתי דרך גרובשטיין בלוינסקי (שוקולד 70%) ודרך כרמלה בשוק הכרמל (שני צרורות גדולים של ריבס/רברבר), עצרתי במזרח ומערב וקניתי עדשים צהובות (toor dal) לתבשיל עם תרד.
את הריבס אנקה, אחתוך ואקפיא שיהיה להכין קראמבל בחודשים הקרובים
היום
10/02/2016 | 15:33
3
47
אורז בסמטי עם תרד בר וכורכום טרי מגורר
עליו תבשיל אפונה שעועית ירוקה ושקדים
10/02/2016 | 15:39
3
תרד בר נשמע מעולה!
10/02/2016 | 17:02
1
25
וגם נראה טעם בצלחת היפה..
ממש ליקטת תרד בשדות? איזה כיף....
לא
10/02/2016 | 18:41
25
את התרד אני מלקטת אצל פייסל
כשיש מרבץ גדול אני מלקטת חוביזה, חומעה, עולש לפעמים אם ממש משעמם לי אזי סרפדים למרק ויש עוד כל מני

דווקא בתרד לא נתקלתי
בלנדר...
07/02/2016 | 20:37
10
55
רציתי גם אני לנסות סמות'י, אך פירות היער הקפואים ככל הנראה הרגו את הבלנדר. לא נורא, קיבלנו אותו במתנה מאיזה ועד עובדים. אבל אני צריכה המלצה: משהו שיאפשר מדי פעם לעשות סמות'ים עם פירות קפואים וקרח, ואולי גם גבינות/רטבים מאגוזים למיניהם. אם אפשר, לא משהו מאלה עם המחירים המפלצתיים. מה דעתכם?
אני עושה את זה בבלנדר ויטמיקס שמאפשר גם הכנת גלידות קפואות
08/02/2016 | 11:00
28
(להיט) וגם טחינת גרעינים, אבל סביר שיש זולים יותר.
ברגע ששמים קרח וקפואים, צריך בלנדר חזק
08/02/2016 | 12:26
8
38
אפילו מג'ימיקס הישן והטוב קשה לו עם קרח
והבלנדרים החזקים... עולים הרבה כסף
אז רק ויטמיקס ואחיו
08/02/2016 | 14:47
7
39
או שיש לפחות משהו באמצע הדרך?
האחים של ויטמיקס באמצע הדרך
08/02/2016 | 15:00
6
41
הם JTC ו HUrom  - יש מישהו בשם זהר וילסון (או משהו כזה) שמוכר אותם. הם עדיין מאד יקרים לטעמי.
אני מנסה להיזכר מי כאן בפורום קנה לא מזמן בלנדר באינטרנט והיה מאד מבסוט. שמא היה זה גבי? או RSPA? אני גם לא זוכרת איזה דגם זה היה!
זה הבלנדר הסיני
08/02/2016 | 18:42
5
32
גם אני קניתי אותו. ממש לא זוכרת איך קראו לדגם אבל עלה לי פחות מ100 $ כולל משלוח בשליח אישית עד הבית וללא מיסים.
אפשר לחפש בשרשורי עבר... הוא מתמודד יפה עם קרח עד כה.
הנה הקישור לדיון על הבלנדר
09/02/2016 | 11:03
4
62
אני בינתיים לא קניתי, בשלב זה אני בתפילות לשלום המיקסר שלי
בקישור ש RSPA הביא עדיין מוכרים את הבלנדר בזול!
זהירות
09/02/2016 | 19:54
3
39
הבלנדר הסיני מגיע עם מכסה גומי שאין לו מפסק ביטחון או נעילה כלשהי כשהמכשיר מופעל. מה שאומר שאתם או הילדים שלכם יכולים למצוא את עצמכם בלי יד.

אז אם קונים, להשתמש בו בזהירות הראויה.
תודה, אני בדיוק שואלת את עצמי
09/02/2016 | 20:02
27
אם יש לי אומץ לעשות את הרכישה הראשונה שלי מסין... אז עכשיו עוד שיקול, די חשוב אצלנו שיש פיצקון אחד חטטן מאוד.
באילו נסיבות אני יכול למצוא עצמי בלי יד?
10/02/2016 | 15:35
1
27
אני יודע שלשם זהירות ומניעה של מפגעים, מכשירים חשמליים יהיו מוצבים במקום גבוה הרחק מידם של ילדים קטנים (על השיש למשל) והם לא יהיו מחוברים לחשמל כל זמן שאני לא מתעתד לעבוד עימם. כשילדי היו קטנים לא נתתי להם להסתובב עצמאית על השיש ובטח שלא לשחק עם כבלי החשמל. בטח בלי שליטה ופיקוח צמוד בכל שלב. כשבגרו למדו מה מותר ומה אסור ומה נכון ומה מסוכן.
גם אנחנו כשאנו עובדים עם בלנדרים, לעולם לא נכניס ידיים לתוך המיכל (גם בבלנדר עם מכסה נעול וכזה שיש לו מפסק בטחון) ואם צריך לעזור לבלנדר בעבודה עדיין אפשר להשתמש במוט הבחישה שמצורף אליו.
זהירות היא דבר טוב ונכון אבל היא לא קשורה דווקא לבלנדר כזה או אחר. הדבר היחידי בבלנדר הסיני הוא שאם לא תסגור את המכסה כהלכה תקבל שפריץ של סמוזי על הפנים או על השיש או על הקיר. מפסק הבטיחות אם קיים נועד בדרך כלל לנתק את הבלנדר מהחשמל כשיש עליו עומס שעלול לגרום לשריפת המנוע.
לעומת בלנדרים אחרים, הבלנדר הסיני הוא עם מנוע כזה שהגעה לעומס יתר היא תופעה מאוד חריגה. הדבר המסוכן הוא, שאם תדחוף את היד פנימה כשהוא עובד הוא לא יחוש בעומס יתר וימשיך לקצוץ לך את האצבעות בקלות רבה.
אבל מי דוחף ידיים לבלנדר כשהוא עובד?
כן, גם אני תהיתי איך אפשר להחתך ביד
10/02/2016 | 16:16
19
אם לא מכניסים את היד לבלנדר בעודו עובד.
ילדי כבר גדולים יחסית ובכל מקרה לא נוגעים במכשיר חשמל מסוג זה.
הבעיה במכסה הגמיש מבחינתי שקשה לסגור אותו הרמטית וכבר קרה שחטפתי שפריץ של מרק חם מאד בפרצוף כשלא הקפדתי לסגור היטב (זו גם בעיה בטיחותית אך ניתנת לפתרון אם מקפידים).

המבורגר במקום קציצות
08/02/2016 | 04:37
11
121
חשקה נפשי לנסות ולהחליף את הקציצות הצמחוטבעוניות שלי בהמבורגר. לכאורה, מה ההבדל? מבחינתי ההבדל הוא שההמבורגר יותר שמן ועסיסי (סתם הגדרה שלי. אחרים יחשבו אחרת).

אי לכך ובהתאם לזאת ניסיתי לעשות המבורגר ולעיסה הוספתי כף וחצי גדושות של קרם קוקוס סמיך.

יצא משהו משהו. התמונות יצאו על הפנים, אבל אני מצרף כי כבר צילמתי אז מה אפשר לעשות. אני בדרך כלל נמנע מהלחמניות שבתמונה, אבל הפעם רציתי לצרף אותן כדי לשחד את הבנות בחוויה יותר "המבורגרית". אחת קנתה, השניה (כצפוי)- לא
נראה טעים! זה מטוגן או אפוי?
08/02/2016 | 11:26
1
35
או צלוי?
צרוב על תבנית גריל (תבנית פסים)
08/02/2016 | 14:21
15
נראה מעולה. אפשר מתכון בבקשה?
08/02/2016 | 12:50
1
10
בבקשה
08/02/2016 | 14:20
56
קודם כל, השוני בין הכנת ההמבורגרים לבין הקציצות הרגילות (שאני בדרך כלל אופה אותן, אגב) הוא גם בבישול העדשים. בדרך כלל אני לא מבשל את העדשים. הפעם כן.

כוס- שתיים עדשים כתומות מושרות ומבושלות
כוס שעועית שחורה מבושלת
כוס וחצי שיבולת שועל (חיה, לא מבושלת)
3-4 פרוסות של פלפל חלפיניו (או פלפל חריף אחר לטעמך)
חצי סלסלת פטריות שמפיניון

כל זה הלך למעבד המזון ואחרי ערבול חזק הועבר לקערה. לזה הוספתי:

חצי סלסלת פטריות קצוצות דק
שליש חבילת כוסברה קצוצה דק
חופן אגוזים קצוץ דק
2 כפות פירורי לחם 
מעט רוטב סויה
מעט רכז רימונים
פלפל ופפריקה 
כף וחצי של קרם קוקוס סמיך

ערבבתי את הכל והנחתי במקרר ל- 40 דקות. המקרר די קריטי. התערובת מתייצבת יופי בזמן שהיא מבלה שם
מעט שמן זית משוח על תבנית גריל (מתבניות הפסים, אבל זה יכול להיות גם מנגל)- 5 דקות טיגון מכל צד.

זהו 

08/02/2016 | 17:09
4
אצלנו היום
08/02/2016 | 17:28
3
74
מאפים מבצק טף טופו וגבנצ טבעונית ממולאים בממרח פטריות בצל מטוגן ואגוזים
אפשר מרשם?
09/02/2016 | 13:41
2
8
בבקשה
09/02/2016 | 21:21
1
31
אני הכנתי נטול גלוטן
שתי כוסות קמח- טף בהיר ואורז מלא. שליש כוס עמילן ת"א. רבע כפית קסנטן גאם. שקיק אבקת אפיה. קורט מלח. בערך 300 גרם טופו קדיתא(רך במיוחד) למה בערך? כי תלוי במשקל החבילה וזה לא ממש קריטי. חבילה אחת של גבנ"צ משומשו .חצי כוס שמן זית. יוגורט סויה 1. הכל במעבד מזון לגוש בצק. אם הבצק לא מתערבב היטב להוסיף 4 כפות מים קרים.

המלית יכולה לנוע בין זיתים מגולענים\ זיתים מגולענים ממולאים באגוז או שקד, שבבי סויה מעורבבים עם בצל מטוגן ותבלינים וקצת קמח  ובמקרה שלנו השחמתי בצל קצוץ ,הוספתי פטריות מקוצצות, תיבלתי, נתתי לזה להיצלות והעברתי למעבד מזון בתוספת רבע כוס קמח חומוס והרבה עלי קורנית טריים מהגינה.

קרצים מהבצק כדורים, משטחים בכף היד, מניחים כפית מהמלית וסוגרים את הבצק סביב. גם אם המלית מעט בורחת לא נורא. מגלגלים את הכדורים ומניחים על ניר אפיה ברווחים לא גדולים. אפשר בשלב הזה לטבות בשומשום, לפזר שמרי בירה או כל מזרה אחר שמתחשק.
מכניסים לחצי שעה בחום 175 מעלות. בודקים מה מצב האפיה, זה משתנה מתנור לתנור, יש תנורים שמצריכים עוד 10 דקות. צבעם אמור להיות שחום והם מתבקעים מעט.
תודה רבה
10/02/2016 | 05:58
1
נראה מעולה !
08/02/2016 | 19:50
8
בא לי גם...
10/02/2016 | 15:42
4
פורומים חדשים בתפוז
( לעמוד שלי בתפוז )
09/02/2016 | 14:54
2
 יש לכם שאלות בנוגע לבריאות הפה? מתעניינים בהלבנת שיניים?
בפורום שיקום הפה תוכלו לשאול ולהתייעץ עם מומחה מהתחום!
http://www.tapuz.co.il/forums/forumpage/2555

סובלים מעור פנים בעייתי? רוצים לדעת כיצד להיפטר מפצעי הבגרות?
בואו לדבר על זה בפורום אקנה - טיפול ושיקום העור
http://www.tapuz.co.il/forums/forumpage/2103

רוצה לצמצם את היקף הבטן ולעצב את פלג הגוף המרכזי?
פורום מתיחת בטן הוא המקום בשבילך!
http://www.tapuz.co.il/forums/forumpage/2548

סובלת מעור עודף? רוצה לדעת כיצד להתמודד עם התופעה?
בפורום הסרת עודפי עור תוכלו להתייעץ עם מומחה מהתחום!
http://www.tapuz.co.il/forums/forumpage/2547

יש לכם שאלות בנוגע לתטא הילינג? מתעניינים בשיטת הריפוי האנרגטית העוצמתית ביותר?
בואו לדבר על זה עכשיו בפורום תטא הילינג!
http://www.tapuz.co.il/forums/forumpage/2423

שום ובצל
08/02/2016 | 11:37
6
51
שלום לכם, הייתי רוצה לצרף אותם לתזונה שלי, כולם אומרים שהם ממש בריאים.
בפעמים הרחוקות שאני אוכל פסטה השום מתגנב לו, אבל מבחינת בצל זה תמיד היה שלילי. מאז שקניתי מסחטת מיצים הרבה רכיבים שפעם לא הייתי נוגע בהם נכנסו לתזונה והייתי שמח לצרף גם שום בצל.
יש לכם רעיונות למיצים שכאלו?, אני מניח ששן שום אפשר לצרף לאיזשהו מיץ ירקות כלשהו וזה יהיה בסדר, אבל מה לגבי בצל?, לסחוט ולהקפיא ולקחת למשל כפית ביום עם מים?, בצל לבן או סגול?
תודה
אלוף בצלות ואלוף שום
08/02/2016 | 12:24
5
45
אני מאד אוהבת שום! מטוגן עם ג'ינג'ר טרי... מבחינתי זו התחלה מעולה לכל מאכל טעים . אבל מודה שלא היה עולה בדעתי להוסיף למיץ! 
מישהו פעם אמר לי לא לשים בצל ושום ביחד "כי הם רבים בסיר" אבל לא הקשבתי לעצה זו. הרי אמר ביאליק שהם אחים!*
מעניין מה יגידו לך. אני לא הייתי מכריחה את עצמי לאכול משהו שאני לא אוהבת...

*"הַפְּרִי הַמְיֻחָשׂ הַזֶּה, עַל-פִּי סִמָּנִים לָרֹב, / אָח קָטֹן הוּא לַבָּצָל אוֹ שְׁאֵרוֹ הַקָּרוֹב, כִּי כֵן יִלְבַּשׁ גַּם-הַפְּרִי הַזֶּה מְעִילִים, / כְּמִשְׁפַּט הַבָּצָל, בֶּן-הַמְּלָכִים וְהָאֲצִילִים: / וְאִם הִמְעִיט-לוֹ אֱלֹהִים מֵאָחִיו הַבְּכוֹר בְּגָדִים וּגְלָדִים, / הֶעְדִּיפוֹ עָלָיו בְּיֶתֶר הַסְּגֻלּוֹת וְהַחֲסָדִים; / כִּי תַחַת הַקְּלִפּוֹת הִרְבָּה לוֹ "תּוֹךְ" / וַיִּתֵּן לִלְבָבוֹ צַחְצָחוּת וָזֹךְ, / וְהוֹד וְהָדָר שִׁוָּה עָלָיו, / בְּתִתּוֹ לוֹ בָּשָׂר צַח כְּחָלָב, / וַיַּעַטְרֵהוּ לְתִפְאֶרֶת בְּלֹרִית וּזְקַנְקַן; / וְאִם לֹא הָדוּר הוּא בִלְבוּשָׁיו – אַל-תִּסְתַּכֵּל בַּקַּנְקַן; / הָאָדָם יִרְאֶה לָעֵינַיִם – לֹא כֵן אֱלֹהִים: / יֵשׁ מְלֻכְלָךְ מִבְּחוּץ וְנָאֶה מִבִּפְנִים; / גַּם-אֲנִי חָטְמִי יַגֶּד-לִי, וְהוּא מְנֻסֶּה וּבָקִי, / כִּי חָרִיף זֶה הַקָּטֹן מֵאָחִיו הַגֵּא וְהַנָּקִי.  / סוֹף דָּבָר, שְׁנֵי אַחִים הֵם גַּם בִּפְרִידָתָם, / וְאִם לֹא רְאִי זֶה כִּרְאִי זֶה – אַחַת דָּתָם, / הַצַּד הַשּׁוֶה בִּשְנֵיהֶם – צַחֲנָתָם"

תודה
08/02/2016 | 14:57
4
32
לא הכרתי את השיר הזה 
מה בנוגע לסחיטת בצל ולהקפיאו?, יש טעם לפרוצדורה כזו?
אני באמת לא יודעת...
08/02/2016 | 15:29
3
32
אני מקפיאה בצל קצוץ וגם מטוגן אבל כדרך לחיסכון זמן במטבח. אני בעד להקפיא הכול!

קבל קישור לסיפור המקסים על אלוף בצלות ואלוף שום של ביאליק
ועוד קישור עם הסברים יפים ומקורות
איך את מקפיאה את הדברים?
08/02/2016 | 21:43
2
20
כלומר, בשקיות, קופסאות, חתיכות קטנות, גדולות?
תודה על הקישורים.
הקפאה
09/02/2016 | 11:02
1
26
מרקים אני מקפיאה בקופסאות אטומות. ציר ירקות - בשקיות זיפלוק שאני מעמידה בתוך קופסת פלסטיק, ואחרי שהן קופאות משכיבה (כדי לחסוך מקום בפריזר)
כמויות קטנות (נוזל של בישול קטניות, מטבלים כמו צ'ימצ'ורי או פסטו): בקופסאות קטנות שמכילות 3-6 כפות. 
מחיות - בשקיות זפלוק (כותבת כמה גרם יש בזה ותאריך.<אייקון אובססיבית> )
נוזלים שצריך בכמויות קטנות, למשל חלב קוקוס שכל פעם צריך קצת: בשקיות להקפאת קוביות קרח. כמובן אפשר גם בתבנית סיליקון.
אני משתדלת למחזר את הקופסאות החדפיות
קציצות ותבשילים, בקופסאות lock&lock ודומותיהן. מקפידה למלא עד השוליים
לחם, עוגות, חלות, לזניה, מקרוני צ'יז : עוטפת בשתי שכבות ניילון נצמד, אלומיניום + שקית ניילון (בהידוק, כדי שלא יהיה ריח של מקפיא)
איזה פירוט, תודה
09/02/2016 | 13:05
3
בריאות ודיאטה
07/02/2016 | 18:52
3
45
שלום רב, לפני שבוע הפסקתי לאכול בשר ומזה כמה ימים אני נמנעת מביצים וחלב
אני שואפת לרדת במשקל אבל רואה שהרבה מהתחליפים שיש לגבינות וחביתות הן עתירות שומן ואף קלוריות. אם לפני כן יכולתי לבחור בין מגוון גבינות רזות כעת אני בבעיה
אני מנסה לגוון הכנתי היום מעין שקשוקת טופו קניתי איזה תחליב לביצה וגבינת סויה אבל לא כל אך מוצאת את עצמי ולא נהנית
ארוחת הצהריים דווקא באה לי בקלות אני אוכלת קטניות ונהנית מארוחות קלות פשוטות ובריאות אבל לא מוצאת את עצמי בבוקר ובערב
ראיתי שיש אופציה לממרחים ביתיים אבל אני לא בשלנית גדולה וגם מודה שאני מרגישה שאמאיס על עצמי את הקטניות
סליחה על החפירה אבל אני ממש אובדת עצות, רוצה להנות מהמעבר הזה ורוצה לרדת במשקל. מה לעשות?
אתגר 22+
07/02/2016 | 20:37
27
קודם כל, כל הכבוד!

שנית, כדאי להיעזר באנשים שחוו את המעבר לטבעונות ובאנשי מקצוע שיתמכו:

זה חינם, וכולל ״מתחילים את האתגר ולמשך 22 יום מנסים טבעונות יחד עם עוד אנשים בדיוק כמוכם. שואלים, משתפים ומקבלים מענה מהיר על כל שאלה, טיפים איפה ומה לקנות, רעיונות למתכונים וליווי ותמיכה צמודים של טבעונים ותיקים ומנוסים ותזונאיות קליניות מקצועיות.״

אחרי האתגר, אפשר להעזר בעשרות קבוצות בפייסבוק, הפורום הזה כאן, בלוגי מתכונים באינטרנט וכו׳ כדי למצוא מתכונים שיהיו לך גם קלים להכנה גם לא עתירי קלוריות. הבעיה עם להמליץ על מתעונים כרגע בלי ליווי צמוד היא שרשה לבצע בהודעה פה ושם את ההתאמות ורמת השיתוף שאפשר להשיג באתגר.

בהצלחה!
היי, הנה כמה רעיונות
07/02/2016 | 20:46
1
55
תחליפים לחביתות שמבוססים על קמח עדשים/חומוס ממש לא חייבים להיות עתירי שומן, אני מכינה לבת השנה שלי לביבות כאלה לארוחת ערב תוך גיוון של המרכיבים ואני מטגנת את זה על אש נמוכה עם ניגוב של טיפונת שמן זית וזהו. אני מערבבת למשל קמח עדשים עם קצת קצת קמח כוסמין, מוסיפה עשבי תיבול קצוצים, מלח פלפל ולמשל קצת זעתר. מקפיצה במחבת קוביות של עגבניה בטיפונת שמן זית (או בצל או פטריות או גמבה או מה שמתחשק..) ואחרי דקותיים מוסיפה אותן לבלילה, מערבבת, ויוצקת במחבת המשומנת קלות מעין מיני-פנקייקים (או אחד גדול אבל אז יותר קשה להפוך). מכסה עם מחבת נוספת ונותנת לזה כמה דקות טובות. הופכת כשהלמטה משחים קצת לעוד כמה דקות ומוכן.
לרוב יוצאת כמות גדולה יותר ממה שהיא אוכלת בארוחה אחת אז אני שומרת את מה שנשאר במקרר ולמחרת מזלפת על זה מעט מיץ עגנבניה או סתם טיפונת מים, ומחממת במיקרו, וזה ממש סבבה.
מעבר לזה, ארוחת ערב יכולה גם להיות מרק/סלט עם פרוסת לחם או פריכית ליד, ירקות אנטיפסטי עם מעט טחינה וקרקרים, מקושקשת או חביתה מטופו, שקשוקה עם טופו, ירקות קלויים בתחמיץ עם ממרח ליד.
ארוחת בוקר יכולה להיות שייק, דייסת קוואקר עם אגוזים ופרי טרי/מיובש, כריך עם משהו, סלט ירקות..
מבחינת ממרחים - אני ממליצה מאוד על גבינת סויה ביתית שמכינים מחלב סויה. זה נשמע מסובך וטרחני אבל אני מפצירה בך לנסות ולראות שזה שטויות וברגע שמתרגלים את הפרקטיקה, קל ליישם את זה וזה סופר טעים, דל שומן, משביע ומזין. פעם בשבוע אני מכינה צנצנת של גבינה וזה מספיק לנו למשך השבוע. לוקח לי בערך 15 דקות כולל שטיפת הכלים וזה שווה את זה כי זה הממרח האהוב עלי בבוקר על הצנים ליד התה.
מעבר לזה אין לי עוד רעיונות לממרחים דלי קלוריות שלא צריך להכין בבית, אולי עדיף פשוט להחזיק צלחת גדולה של ירקות אנטיפסטי וכל פעם לשים פשוט כמה ירקות על הפרוסה עם שכבה דקיקה של אבוקדו מרוח, למשל..
ועוד הצעה
07/02/2016 | 20:55
35
שממש הערב הכנתי לקטנטונת שלי:
חתכתי טופו לפרוסות מאורכות ודקות (בערך חצי ס"מ עובי, מקסימום ס"מ אחד)
שמתי אותן ככה במחבת קטנה ויבשה לאיזה שתי דקות מכל צד.
זה קצת מצהיב ומתייבש.
ואז שפכתי על זה ממש קצת רוטב סויה (לפי הטעם, בשבילה שמתי רק טיפונת) וזילפתי טיפונת שמן זית. המשכתי לטגן את זה משני הצדדים עד שזה שינה קצת מרקם והתחיל להיות קריספי.
זה יוצא ממש ממש טעים וזה כלום עבודה. אפשר לאכול את זה ככה (היא אכלה את זה לצד פרחי ברוקולי מאודים, טחינה ועגבניות שרי ותותים (רעבה הקטנה הזאת.. ) או שאפשר להוסיף את זה לסלט, או בתוך כריך ביחד עם ממרח פסטו ועלים ירוקים למשל
עוגת שוקולד הכי פשוטה שיש - המלצה
07/02/2016 | 14:39
1
64
באתר וואלה פורסם מתכון לעוגת שוקולד שלהכנה נדרשים ממש מעט חומרי גלם וכעשר דקות. http://food.walla.co.il/item/2932066
זו עוגה ממש בסיסית אבל עונה על צרכי אנשים נטולי סבלנות והמחפשים פשטות במטבח. ניסיתי אותה והיא מעולה.
חשוב לדייק בכמויות עפ"י הרשום במתכון. לתבנית 20X30 מומלץ להכפיל כמויות.
נסו ותהנו.

גם פשוטה וגם טעימה!
07/02/2016 | 16:38
38
אצלנו  היא הפכה לעוגת ימי הולדת קבועה, ומקבלת קישטים וציפוי.
אני מחליפה את המים בקפה, בשביל הטעם. אחותי מוספה שוקולד צ׳יפס
כשפרסמתי גרסה שלה בבלוג שלי, הבאתי קישור לחוברת אמריקאית מימי מלחמת העולם הראשונה, אז כנראה התחילו להכין את עוגת הצנע הזו

http://dapeitamar.blogspot.co.il/2013/11/blog-post...
סופשבוע רגוע... not
04/02/2016 | 21:03
28
186
אצלנו הרוח משתוללת
ומה מה מה נאכל?
אין לי מושג אבל
יש לי צרור גדול של עלי חובזה נפלאחם ואני מתכוונת לקצץ בצל ירוק להקפיץ במחבת עם מעט שמן זית להוסיף עלי חובזה מקוצצים ועוד ירוק ששכחתי איך קוראים לו וגם הוא עונתי
ואחר כך לבזוק מיץ לימון טרי ולהוסיף לזה קטניה מבושלת- חומוס או מאד חום וירוק מעורבבים, שום וטיפ טיפה זנגוויל טרי מגורר.

זה בתור התחלה.
יש לי כרוב שטוח שקורץ למילוי- אולי אורז ושבבי סויה ברוטב עגבניות חריף מעובה בחמאת בוטנים
אולי, חוצמזה אין לי שום רעיון

ואצלכם?
איזה כיף חובזה
04/02/2016 | 21:18
1
49
געגועי לחיק הטבע....
את לא רוצה לראות את החובזה בכיכר אתרים

אומרים שבשבת יהיה סוער
אני עדיין מוציאה אוכל מהמקפיא
העמדתי עכשיו סטארטר ללחם קימל
אכין משהו עם חיטה, משהו עם עלים ירוקים, חברה הביאה לי לימונים ואני מתלבטת בין ריבה ללימונים כבושים.
השני יותר מהיר, אז נראה לי ששם התשובה.
יותר מכול מתחשק לי עוגת שמרים עם חלווה.
הנה היא
04/02/2016 | 22:38
62
התכנון אצלנו
04/02/2016 | 22:03
2
56
[צפוי בית מלא בסופ"ש ואני עובדת שבת]

המון לחם ולחמניות טריות
פאי דלעת [כי הגיעה דלעת בארגז ויש ילד שלא אוהב, אז אני לא יכולה לערבב אותה עם אוכל אחר...]
פשטידת תפו"א ובטטה [בעיקר תפו"א]
מרק עוף [סולחים לי שאני כותבת? שואלת בכנות. זה האיש מכין. אני מניחה שיקח זמן להפטר מזה אז אני לא מציקה בינתיים ומנסה להציב אלטרנטיבות ראויות. אם זה לא בסדר לכתוב, בבקשה אמרו ואמנע להבא]
מרק ירקות גדול
שניצל סייטן [לא גיליתי, נראה מה יגידו כשיאכלו. נראה איך יצא. אף פעם לא עשיתי]
חצילים בתנור
שעועית
אפונה [כן, כל אחד מהם יש ילד אחר שלא אוהב, אז אני מכינה אותם בנפרד ומי שרוצה מערבב]
אורז צהוב ואורז אדום
פסטה לסלט פסטה [וגם פטריות מאודות בשבילו]
עוגת שוקולד
מאפינס

פסטו, סלט גזר, סלט ירקות, סלט חסה ותפוזים, סלט עגבניות עם כוסברה ובטח עוד כמה

בהצלחה! נשמע אוכל לגדוד
04/02/2016 | 22:52
32
לגבי שניצל סייטן - גם סויה - מציעה להשרות במרינדה כלשהי שיהיה פחות טעם לוואי.
אם בא לך לנסות שניצל פורטובלו - אצלנו היתה הצלחה גדולה גם בקרב הילדים.
נשמע מהמם
05/02/2016 | 07:21
39
חוץ מהתרנגול המעציב שיהיה הרבה יותר נעים אם יישמט מהתיאורים מעוררי התאבון להבא..

ומחכים לעדכון על השניצל סייטן!
חוביזה זה טעם ילדות
04/02/2016 | 22:46
1
38
באיזורנו אני מנסה למצוא חוביזה נורמלית .

מה זה הירוק השני? עולש?
הבדואים חולטים אותו, סוחטים, קוצצים ומטגנים בחווית בצל מטוגן. יוצא טעים!
השני
04/02/2016 | 23:02
31
לדעתי אמיך אף כי נראה דומה מאד לחומאה אבל ללא טעם חמצמץ
תכניות לחוד....
05/02/2016 | 12:47
6
52
התוכנית להכין חלות להקפאה עברה בעצמה להקפאה כי באמצע לישת הבצק ללחם קימל הלך לי המיקסר.
מיקסר אהוב ואמין בן כ-35.... קנווד שף ישן. אני לא יודעת אם אפשר יהיה לתקן.
בכל אופן את בצק השיפון-קימל לשתי בידיים וזו עבודה קשה. על החלות ויתרתי.
תיכף אכין כותפא-בטטה שפורסם השבוע בהארץ http://www.haaretz.co.il/food/vegetarian/1.2830053
אני אאפה, לא אטגן
תהיה פסטה עם בק-צ'וי ותרד ברוטב שומשום וג'ינג'ר
כל השאר יוצא מהמקפיא.
לא חכם להיקשר לחפצים אבל אשכרה אהבתי את המיקסר הזה...
איך רגשות קשורים לחוכמה?
05/02/2016 | 13:42
33
איתך בצערך, מציעה לעשות ממנו פסל מגניב.

מיקסר קנווד בן 35 שנים לא מוצאים כל יום
05/02/2016 | 15:18
1
38
ושווה להשקיע מאמץ ולתקנו. היום לא בונים מיקסרים כאלה ומנועים כה מוצלחים שיוצרו אז באנגליה.
אגלה לך משהו - יש לי אחד כזה בן 40 שגם הוא שבק חיים לפני כעשור בערך. החלטתי לפרקו ולראות מה יש בפנים, סתם מתוך סקרנות ורגע לפני שאני משליך אותו לזבל. במקרה גיליתי שנשרף שם איזה רכיב קטנטן והחלפתי אותו במשהו אחר שנראה לי מתאים מתוך כל הג'אנק שאספתי עם השנים. וזה עבד ומאז הוא עובד עד היום.
נראה לי ששווה לך להשקיע מאמץ ולנסות לתקנו במעבדת שירות מתאימה.
אל תוותרי עליו כל כך בקלות. זה מוצר מיוחד.

נכון,בשבוע הבא אחפש תיקון
05/02/2016 | 16:15
28
זה מיקסר מעולה, ויש לו גם בלנדר,ועד היום לש לי בצק נהדר
הלוואי שאצליח לתקן
הלחמים האחרונים מהמיקסר
07/02/2016 | 12:21
2
42
יפים וטעימים כל כך...
קיבלתי כתובת של מתקן. אמן שיצליח להציל את האוצר (כשאגיע אליו)
הלחמים ממש יפים ומעוצבים ביד אמן.
07/02/2016 | 14:29
1
24
שיהיה בהצלחה עם המיקסר.

תודה + אמן!
07/02/2016 | 16:39
לא התקדמתי הרבה
05/02/2016 | 13:47
6
41
כרוב ממולא בתערובת שבבי סויה, אורז בסמטי ובצל מטוגן, ברוטב עגבניות חמאת בוטנים ופלפל חריף.

בתנור קדרת חרס חדשה שפירגנתי לעצמי ובתוכה שכבות תפוחי אדמה ובצל מטוגן. מומלחים בלבד.

בחושה תפוזית תכוסה בזיגוג שוקולד עם זסט תפוז.

מתכוונת להכניס כרובית לתנור. משהו עם קישןאים יש לי זוקיני צהוב, ירוק כהה וקישואים בהירים.

גזר. מה עם גזר...מתח דלעת כתום כהה ממש נראה טעים. סלט כתום מבושל מתרקם בראשי עם הרבה עלי שום מהגינה ועוד עשבי תיבול. אולי סלט פסטה עם כתומים...

טוב אני באמצע

נראה בערב מה התרקם
מהקישואים
05/02/2016 | 17:31
5
36
הכנתי תערובת מגוררת עם ערמונים וראש סלרי טחונים, קמח חומוס. טיגנתי הנחתי בתבנית וזלפתי רוטב מיצלימון פפריקה חריפה ג'ינג'ר טרי וסילן. אפיתי.

מהכתומים הכנתי ירקות לסלט פסטה אורז, הוספתי קוביות שורש פטרוזיליה מוקפצות וקוביות טופו, פלפלים כתומים ועגבניות שרי שהוקפצו עם הרבה שום. ברוטב שעשוי מסילן רוטב סויה שמן שומשום ופלפל חריף קצוץ הוספתי גבעולי שום טרי מהגינה ועלי אזוב מקראי למכביר.

מאש חום וירוק הושרו אתמול, בושלו אל דנטה ועורבבו עם הרבה עלי קורנית, בצל סגול מקוצץ דק, מיצלימון תרכיז רימונים ושמן זית.

עגבניות בצל כוסברה שמן זית מלח גס פלפל שחור גרוס= סלט עגבניות.

גזר מגורר על פומפיה גסה, תפוח פינק לידיי גם, בצל בקוביות קטנות, מיץ קלמנטינות שמן אבוקדו, מלח גס גבעולי סלרי ועלים קצוצים דקדק.

מלוא המחבת בצל ופטריות שמפניון משובחות בפרוסות דקות. שמן זית, מלח פלפל שחור גרוס.

טחינה

מגוון ירקות קשים(לפת, קולרבי, גזר, צנונית, שומר)  בקוביות עם אפונה זעירה במסננת רק לשטוף. מלח פלפל שחור מיצלימון טרי שמן זית ועלים- פטרזיליה וקצת אזוב. קוביות אפרסמון!

הוכנה גם עוגת שושני שמרים עם קינמון וסוכר חום בזיגוג לימוני.

חצילים? לא סגורה עוד אבל בגדול אני סיימתי.

וואו, הכל נשמע מעולה ועשיר בטעמים:-)
05/02/2016 | 18:31
13
איזה כיף לסועדים על שולחנך
אבוקדו
05/02/2016 | 18:36
52
פרוס עם פרוסות לימון מלח גס ופלפל שחור גרוס
קציצות אפויות
05/02/2016 | 18:41
57
כרוב ממולא ברוטב עגבניות חמאת בוטנים חריף
עוגות
05/02/2016 | 23:59
1
50
טורט תפוזים עם רוטב שוקולד תפוז

שבלולי שמרים קינמון סוכר חום עם זיגוג לימוני
תפוזים ושוקולד.... אוהבת!
06/02/2016 | 18:23
7
אצלנו אוכלים בעיקר את כמויות הבישולים של אתמול ושלשום
05/02/2016 | 20:24
5
37
עקב כמויות גדולות...פשטידת ירוקים, קציצות חצילים, פלאפל עדשים שחורות מונבטות בציפוי שומשום לבן ושחור, תפוחי אדמה ובטטה בתנור.

נוספו :
-ממולאים (קישואים עגולים ופלפלים אדומים) ובתוכם קינואה 3 צבעים ובורגול עם בצל מטוגן ופנים הקישואים קצוצים, שבבי סויה, תיבול חזק בסגנון מג׳דרה שוחים ברוטב רכז רימונים ומים
- שארית המילוי הוקפצה עם גזר מגורד, עדשים שחורות מונבטות  וקוביות משמשים מיובשים
- הסלט הקבוע האהוב עלינו של בצל סגול קצוץ, אבוקדו, עגבניות קצוצות, כוסברה וקוביות פלפלים אדומים, מלח, שמן זית ושמן אבוקדו.
- לקינוח תותים או סלט פירות (תלוי בבשלות הבננות)

עוד בתכנית: למחר...
מרק כלשהו
אולי פסטה או מוקפץ
קדירת תפוחי אדמה ובצל בתנור

סופ״ש חמים ונעים

והיום - הלכתי על ממולאים
06/02/2016 | 14:45
4
36
- דלורית חצויה ממולאת בתערובת 5 דגנים מוקפצת עם בצל אדום ולבן בשמן זית ופנים הדלורית קצוץ ופטרוזיליה קצוצה, מלמעלה פרמזן טבעונית ופירורי לחם
- פטריות פורטובלו ענקיות ממולאות בממרח אגוזי מלך, בצל מטוגן ועדשים שחורות מונבטות, עם ציפוי שמרי בירה, פרמזן טבעונית ומעט פירורי לחם עם אורגנו וטימין
- שארית הממולאים של אתמול עם הקינואה והבורגול . טעים יותר ביום שאחרי...יצאו ממש מוצלחים.
- קדירת בצל ותפוחי אדמה חתוכים לרבעים, שום, ברוטב סילאן, סויה שמן זית, לזמן רב בתנור. בפעם הבאה - צריכה לרכוש לי קדירת חרס, נראה לי שזה מתאים
- ניוקי 3 צבעים ו״ורניקס״ תפו״א ברוטב של בצל סגול ולבן מטוגן בשמן זית, עגבניות שרי קצוצות, עגבניה מגורדת , שום כתוש, ממרח עגבניות מיובשות וממרח פורטובלו, קובית בזיליקום, מלח פלפל.

לא היה מקום לקינוח...
מי אוכל אצלך כל כך הרבה?
06/02/2016 | 16:10
1
8
יש אחד מתבגר שגר במקרר
06/02/2016 | 17:20
34
כלומר אוכל כל שעה בערך... אני תוהה מתי זה יתבטא בגובה ולא במידת הנעליים
חוץ מזה, בחורף אוכלים הרבה יותר תבשילים, גם בערב ופחות סלטים.
וגם - נשאר לכל השבוע
ולסיכום - אני פולניה. עושה הרבה אוכל מחשש שלא ישאר
ולארוחת ערב לחמניות שיפון וריבת תפוזים אדומים וכתומים
06/02/2016 | 21:58
7
אצלנו מרק עדשים
06/02/2016 | 22:40
29
דאל עם קוביות דלורית והרבה שום

והרבה הרבה מטחי גשם
כאן שילוב כוחות
05/02/2016 | 21:05
40
ארחנו בפורום מצומצם אצלנו. אמא שלו הביאה אורז בסמטי, אורז ירוק פרסי (עם פול ירוק ומלא שמיר יבש ותפוחי אדמה שרופים בתחתית), תבשיל פול ולבבות ארטישוק ברוטב אדום עם לימון פרסי, אפונה ברוטב עגבניות.
התרומה הצנועה שלי היתה סלט עדשים חומות אורגניות עם עגבניות שרי ליקופן וכוסברה ובצל, סלט כרוב חמצמץ כמו של חומוסיות, אצבעות תפוחי אדמה אפויים בשמן זית ותבלינים,  וסלט חסה עם רוטב ויניגרט, חמוציות ופקאנים.
לקינוח עוגיות שוקולד צ'יפס שהכנתי לפני שבוע והקפאתי חלק, ותותים טריים.

היה נחמד וטעים ומשעשע ופיצית הקטנה נהנתה ואכלה המון וצחקקה כל הערב, אבל וואו, איך אני שמחה שהיום נגמר ואני על הספה סוף כל סוף...
תחליף לחלב פרה
06/02/2016 | 17:27
4
49
שלום לכולם,

לאחרונה הנוירולוגית שלי אסרה עליי מוצרי חלב פרה. היא שלחה אותי למוצרי חלב עיזים.
חוץ ממעדני סויה וחלב סויה, אני לא מכירה מוצרים שאינם מחלב פרה.

איזו גבינה ניתן לקנות כתחליף לגבינה צהובה שאינו מחלב פרה?
אם יש לכם עוד המלצות לגבינות טובות וכדומה, אני אשמח.

דבר חשוב: אני סטודנטית. אשמח אם כל המאכלים יהיו בתקציב מינימלי.

תודה,
קרן
ברוכה הבאה, אני ממליצה
06/02/2016 | 18:21
2
49
1
על טחינה! זול, טעים, מזין מאד.
משהו כמו גבינה: טופו משי, שטוחנים בבלנדר עם מיץ לימון, שמן זית וקצת זעתר, זה ממש מזכיר לאבנה.
זאת בהנחה שאת מחפשת משהו למרוח על הלחם.
בהמשך למשהו על הלחם - עכשיו עונת האבוקדו, יש בשוק אבוקדו נהדרים ולא מאד יקרים יחסית.
יש גם גבינות של משו-משו או ויולייף, סטייל צהובה או בולגרית, אבל הן לא ממש זולות. אני קונה מדי פעם כפינוק.
יש גם ממרחים שמכינים לבד מקשיו ושקדים, חלקם יקרים להכנה, אבל יש גבינת פטה נהדרת משקדים בבלוג ״לא על החסה לבדה״, יחסית לשאר האגוזים זה לא מדי יקר. תלוי כמה אוכלים כמובן.

אין סיבה לקחת ליונקים את החלב של אמא שלהם.... לא מהפרות ולא מהעזים.
שאלה:
07/02/2016 | 13:01
1
22
מה המיוחד בטופו משי (מה ההבדל מטופו אחר) והאם יש להשיג כזה אורגני?
טופו משי
07/02/2016 | 14:15
35
הוא רך מאד, אפשר לבלנדר אותו למרקם רך ונעים כמו לאבנה
לאחרונה הכנתי ממנו גם "בשאמל" - ערבבתי עם מעט טחינה, ויצא מעולה

בכל אופן אפשר גם אורגני, הנה כאן בלינק
ממליצה גם על טפינה לבנה - גבינה מחלב סויה
07/02/2016 | 06:27
31
זה מתכון שלוקח 20 דקות (כולל נקיון) להכין, ומאוד משתלם מבחינה כלכלית. וכמובן שממש ממש טעים. 
לגבי תחליף חלב, אני ממש אוהבת את החלב אורז בטעם שקדים של חברה שנקראת ויטריז. מוכרים בחנויות טבע במחיר סביר יחסית (24 ש"ח לשתי יחידות של ליטר כ"א). אני משתמשת בזה רק לקפה אז יוצא לי משתלם יחסית. הוא טיפ-טיפונת מתוק ובעיני מאוד מוצלח. 
אחרים שניסיתי ופחות אהבתי - חלב שקדים, חלב שיבולת שועל, חלב אורז וקינואה (איכסוש, ממש לא ממליצה). במדפי המשקאות בחנויות טבע יש המון אופציות חוץ מסויה. 
מנסה לצמצם דרסטית צריכת מוצרים מן החי
07/02/2016 | 11:48
4
39
אני מנסה להוריד במשקל - אני שוקל 94 ק"ג על 170 ס"מ ולכן שמן מאוד - וכן לעבור לתזונה מוסרית יותר. יש תור לדיאטנית לשבוע הבא אבל אני רוצה לבצע שינוי תזונתי גם ללא ייעוץ חיצוני. לאחרונה החלטתי שכאשר אני אוכל לבד, או כאשר אני אוכל עם אחרים אך יש לי אפשרות בחירה, אמנע לחלוטין ממוצרים מהחי. גם מסיבה מוסרית (בע"ח סובלים מאוד בתעשייה הזו) וגם מסיבה בריאותית - למיטב הבנתי מזון מן החי משמין וגורם לרמות גבוהות של שומנים בדם. מוצרים מן החי אני אוכל בעיקר כשאני אוכל עם זוגתי (ארוחת ערב) ואז אני אוכל מה שיש ולא יכול לבשל שתי ארוחות שונות בו-זמנית, היא לא מעוניינת בוויתור מלא על מוצרים על החי אז ארוחת הערב בשרית.

אז נמנעתי ממוצרים מן החי כמה שאני יכול. ביום חמישי למשל אכלתי:

ארוחת בוקר - פרוסה אחת של לחם קל עם שכבה דקה של חומוס.

ארוחת בוצריים - בננה ותפוח.

ארוחת צהריים - פיתה רגילה עם חומוס, רבע עגבנייה ופטריה אחת (הירקות פרוסים דק).

קפה שתיתי אספרסו (יש לנו מכונה) ללא חלב. תה שתיתי הרבה (5 כוסות) תה שחור עם סוכרלוז - בחורף לא נעים לי לשתות מים כי הם קרים אז אני שותה תה.

בערב אכלתי מרק עוף עם מעט אטריות וקרפלעך. יש ימים שאוכל קצת צ'ולנט בשרי או צ'ילי קון קרנה עם אורז. יש ימים שאני אוכל ארוחת בוקר עם זוגתי ואז מדובר בחביתה, לחם מטוגן או טוסט גבינה צהובה.

ככה מתכוון להמשיך לשארית חיי... מקווה שזה ישפר את בריאותי וגם יחסוך במעט סבל של בע"ח. הבעיה היא שאני קצת רעב וללא אנרגיה, אך זה מחיר שאני מוכן לשלם בכדי לצרוך פחות מן החי ובכדי לרדת משמעותית במשקל.

הבעיה עם דיאטניות - אני לא בטוח שהם תומכות בצמצום משמעותי של תזונה מן החי, התפריטים שהן נותנות עמוסים לרוב בגבינה לבנה, ביצים, עוף וכו'.

אם זה היה תלוי רק בי הייתי נעשה טבעוני מוחלט ופשוט מחליף את ארוחת הערב באורז מלא עם ירקות או בדייסת שיבולת שועל, אך לא הכל בחיים תלוי בהחלטה אישית.
ברוך הבא
07/02/2016 | 12:14
3
27
בהצלחה בדיאטה ובדרך החדשה.
אני ממליצה להירשם לאתגר22 בפייסבוק, אם יש לך, כדי לקבל ליווי של תמיכה ועצות וגם תזונאיות מקצועיות עם הבנה של טבעונות. אין סיבה להיות רעב וטבעוני. בלי להיות תזונאית נראה לי שאתה לא אוכל מספיק במשך היום.
אם אין לך פייסבוק, ממליצה לך ללכת לאתר של אנונימוס, גם שם יש הרבה רשימות והמלצות, מתכונים ותפריטים ומאמרים.
אנא הימנע מלפרט כאן על תזונה מן החי.
קישור לאתר אנונימוס
07/02/2016 | 12:16
16
מתנצל על האזכור
07/02/2016 | 12:28
1
24
האם תרצי שאפרסם את הפוסט מחדש ללא האזכור (ואז תוכלי למחוק את הישן)?

לגבי התזונה הדלה בחמישי שעבר, לא היו לי אז קטניות ב"שלוף", היום יש לי עדשים אז אני מכין מרק עדשים עם חציל לארוחת הצהריים ולארוחת ערב צ'ולנט שהכנתי בעבר והקפאתי (בעיקרון שעועית + גריסי פנינה + חיטה). בהמשך השבוע - מרק שעועית ברוטב עגבניות ומרק עדשים אדומות עם אורז.
כמה נקודות למחשבה
07/02/2016 | 13:08
28
מנסיון אין בעיה לאכול לצד מי שאינו טבעוני. מכינים הרבה מנות ירק/ קטניות טבעוניות ומאפשרים לשני להוסיף מנת בשר לעצמו.
ללא טבעונים אין בעיה לאכול מנות טבעוניות כאשר הן מגוונות וטעימות. מנסיון.

נקודה נוספת- תזונאיות. יש תזונאיות שמתאימות תפריטים טבעוניים. חשוב מאד לעבוד עם אחת כזו אם אתה רוצה תבנית עקרונית לפיה תוכל לגוון את תזונתך מחד ולא לעלות במשקל מאידך, אחרי שתוריד ותגיע למשקל המתאים.

עוד דבר - הרבה הרבה ירקות מבושלים/ אפויים. ולגבי קטניות החזק לך במקפיא כמה שקיותץ סנפרוסט של חומוס, עדשים, אפונה,סויה, שעועית....שיהיה ליתר בטחון.

בהצלחה!
אמצע השבוע זה היום נכון?
02/02/2016 | 19:32
45
95
אז אצלנו המרחשת מולאה בקוביות של חצילים מפוספסים, קולרבי אחד, שני ראשי שומר, שני בצלים, כך וכך עגבניות שרי מלח פפריקה חריפה מעט שמן זית. בישלתי לריכוך. אחר כך הוספתי שורש ג'ינג'ר על זסטר וגם שום, קצת זילופי סילן וחמאת בוטנים והכנסתי לתנור.

בתבנית נוספת שטחתי שיירי...
המשך>>
אז אצלנו המרחשת מולאה בקוביות של חצילים מפוספסים, קולרבי אחד, שני ראשי שומר, שני בצלים, כך וכך עגבניות שרי מלח פפריקה חריפה מעט שמן זית. בישלתי לריכוך. אחר כך הוספתי שורש ג'ינג'ר על זסטר וגם שום, קצת זילופי סילן וחמאת בוטנים והכנסתי לתנור.

בתבנית נוספת שטחתי שיירי פסטה אורז בכמה צורות, ראש כרובית קטן יחסית שפרסתי דק. מעל שפכתי ממעבד המזון - גבינה צהובה של משו משו 15% עם שמנת סויה אחת עם חלב סויה כדי שיהיה פחות סמיך עם חתיכה של פרמז'אן טבעונית , שמרי בירה מלח פלפל שחור גרוס. כיסיתי ואפיתי. אחר כך הסרתי הכיסוי כדי להשחים. בסט סלר אצלנו.
המלצה לתזונאית
03/02/2016 | 15:23
8
40
שלום לכולם
זקוקה להמלצה לתזונאית/דיאטנית העובדת עם קופ״ח מכבי.

מעוניינת לבנות תפריט עשיר לטבעונית בהריון :)

תודה!
שכחתי לציין, מאזור השפלה - המרכז
03/02/2016 | 15:25
4
שיהיה בשעה טובה ומוצלחת
03/02/2016 | 21:02
1
32
אני לא מכירה דיאטניות לצערי
אולי תנסי להסתכל באתר של אנונימוס?
בכל אופן מקפיצה לראש העמוד, אולי יהיו עוד רעיונות
תודה! אסתכל מיד
04/02/2016 | 08:10
2
נסי את טובה קראוזה
03/02/2016 | 23:10
2
29
תודה, אבל קצת רחוק לי
04/02/2016 | 08:11
1
7
אולי היא מכירה מישהי קרובה יותר
04/02/2016 | 13:02
5
נירה אולנד בראשון לציון
04/02/2016 | 19:11
1
26
עובדת עם מכבי והיא מעולה, אני כבר קרוב ל-4 שנים אצלה ומאוד מרוצה. :)
בדיוק אליה קבעתי! תודה
05/02/2016 | 07:55
3
פורומים חדשים בתפוז
( לעמוד שלי בתפוז )
03/02/2016 | 15:24
1
 מתעניינים בצורפות? מחפשים טבעות נישואין וזקוקים להכוונה?
בפורום צורפות טבעות נישואין תוכלו לשאול ולהתייעץ!
http://www.tapuz.co.il/forums/forumpage/2550

מעצבים את הסלון מחדש וזקוקים לייעוץ לגבי הוילונות? מתלבטים בין וילון ארוך לקצר?
בפורום וילונות תוכלו להתייעץ עם מומחה מתחום הוילונות!
http://www.tapuz.co.il/forums/forumpage/2549 

מעוניינים לדעת מהם הכלים הטובים ביותר להשקעה נבונה וחסכונית? רוצים לנסות להשיג את המקסימום משוק ההון?
בפורום ייעוץ השקעות תוכלו לקבל מענה לכל השאלות!
http://www.tapuz.co.il/forums/forumpage/1591 

מתעניינים בעולם הגאדג'טים ורוצים לדעת מהם החידושים הכי חמים בתחום? היכנסו עכשיו לפורום גאדג'טים בתפוז!
http://www.tapuz.co.il/forums/forumpage/673

יש לכם שאלות בנושא בריאות הגוף והנפש? מתעניינים בשיטת הרפואה הפונקציונלית?
בפורום ריפוי ותזונה טבעית תוכלו להתייעץ עם מומחה מהתחום!
http://www.tapuz.co.il/forums/forumpage/2552 

רוצה לתקן את נזקי הזמן ולהעניק לפנים מראה צעיר יותר? מתעניינת בניתוח למתיחת פנים?
בואי לדבר על זה עכשיו בפורום מתיחת פנים!
http://www.tapuz.co.il/forums/forumpage/2046

שאלת ספירולינה
03/02/2016 | 12:33
1
27
שלום,
אשמח לדעת אם מישהו יודע האם מותר/אסור לקחת ספירולינה בזמן טיפולי פוריות ובזמן היריון.
באינטרנט הדעות חלוקות.
יש לציין שאני נוטלת ספירולינה כבר יותר משנה.
תודה למגיבים.
אפילו לא ראיתי ספירולינה.... לא יודעת
03/02/2016 | 13:38
24
אני מודה שאני קצת סקפטית בעניין מזונות על (עוד באירופה הייתי סקפטית)
יכול להיות שעדיף להתייעץ עם רופאת הפוריות.
בקיצור, אין לי מושג אבל אני מקפיצה לראש העמוד 
ספירולינה
02/02/2016 | 20:27
1
40
כבר שאלתי פעם, אבל אנסה שוב, יש פה מישהו שמבין קצת יותר בספירולינה ובהבדלים בין הקפואה הטריה לבין צורת הפתיתים?
לי אין מושג, אבל אקפיץ
03/02/2016 | 09:33
12
את ההודעה שלך,בתקווה שזה יביא תשובות
שני נושאים: "מנה עיקרית" וברזל
30/01/2016 | 21:26
30
175
שלום לכולם.
אני חדשה כאן בפורום ואשמח לעזרתכם.
באופן כללי אני משתדלת למעט בצריכת מוצרים מן החי ורוב התזונה בביתנו מבוססת על הצומח.
אבל יש לי-לנו שתי בעיות ואשמח אם יהיו לכם רעיונות:
א. "מנה עיקרית" - בן הזוג לא מחשיב כמנה עיקרית אוכל לא בשרי [או דג]. באופן עקרוני ושכלי הוא לגמרי הולך עם הכיוון שלי, אבל מעשית בארוחה שאין בה "מנה עיקרית" הוא אומר שהוא רעב. לי ולרוב הילדים לגמרי מספיק מג'דרה או פשטידה או מרק עשיר כמנה עיקרית, אבל בן הזוג ועוד ילד - ממש לא. שניצל, עוף או דג...
בפועל אנו לא אוכלים אותם יותר מפעם-פעמיים בשבוע אבל אני שואפת להוריד גם את זה.
האם תוכלו להמליץ לי על מתכונים שיכולים להחשב "מנה עיקרית" מבחינת איך שהם נראים, או הטעם שלהם, יכולים להיות תחליף?
ב. ברזל: אני ואחת הילדות לא מצליחות לקבל מספיק ברזל מהתזונה הצמחונית. זו ילדה שלגמרי אוהבת כל סוג של אוכל שאני מכינה וממש לא בררנית, מוכנה לנסות הכל. גם אני לא בררנית, אבל בכל פעם שניסיתי מעל חודש רק צמחוני - גם ברזל וגם B12 ירדו אצלי וגם אצלה כולל תופעות לואי [אצל השאר זה לא קורה].
אני קוראת המון בנושא וניסיתי כל מיני דברים ועדיין לא הצלחתי להגיע למה שיתאים גם לנו ויאפשר לנו לחיות בלי מוצרים מן החי.
גם כאן, אשמח מאד להמלצות ורעיונות.

תודה מראש לכל מי שיוכל לענות.
ברוכים הבאים
31/01/2016 | 07:33
6
75
איזה יופי לראות אותך גם פה.

מכיר את הקושי במעבר מ"מנה עיקרית" ל"אכילת תוספות". מבחינתי, אחד הדברים שהיו מרכזיים אצלי בהצטמחנות היה פשוט מחיקת התפיסה הזו של מנה ותוספות והתייחסות לארוחה כמגוון רחב של מנות שונות. עם זאת, אם זה מה שמקשה על בן הזוג, אולי שווה לנסות קצת "מנות עיקריות" על בסיס של סייטן, סויה ודומייהם. אני אישית לא ממש אוכל את זה אבל כמה מהמומחים והמומחיות שלנו יוכלו לספק הרבה רעיונות ואת יכולה להתחיל עם חיפוש אחרי "שבבי סויה" או "סייטן".

ברזל- לפעמים זו בהחלט בעיה. אולי את כבר מודעת לזה, אבל מכירה את הצירופים ששווה להרחיק אותם מבחינת הזמן מאכילת מקורות ברזל (כמו קפה ותה למיניהם- גם תה צמחים), ואת החשיבות של אכילת מקור ויטמין C בזמן הארוחה (גמבה אדומה היא המלכה הבלתי מעורערת)?
מבחינת מקורות ברזל טובים- בעיקר קטניות (עם דגש על עדשים אדומות), זרעים, ועלים ירוקים 
תודה גידי
31/01/2016 | 09:51
5
47
גם אצלי השינוי בתפיסת הארוחה היה משמעותי. אבל כמובן שאיני יכולה לשנות את זה בראש של בן הזוג.
סייטן - אחפש. שמעתי על זה אך מעולם לא התנסיתי בזה.
מסויה אני קצת חוששת, בגלל הפיטואסטרוגנים, ועדיין לא הצלחתי לאתר מידע אמין מספיק שיסביר לי למה אסור או מותר לצרוך את זה באופן קבוע.

אני אכן מכירה את הצירופים שמשפרים או מפחיתים ספיגת ברזל. עם ויטמין C אנחנו עדיין מחפשים את דרכנו, גמבה היא מלכה רק אצל ילד אחד ואצל האחרים לא ממש אהודה, אז בכל פעם מכניסים משהו אחר. כנראה שזה מספיק טוב לכולם חוץ משתינו כאמור.
אשמח ליותר פירוט לגבי הזרעים כי בזה באמת אין לי מספיק ידע ואפס נסיון.
[במקום מגורינו אין חנויות שמוכרות דברים כאלו, לכן אני צריכה לנסוע במיוחד ולדעת מה אני מחפשת].  
ההמלצות בנוגע לסויה של האגודה האמריקאית לחקר הסרטן
31/01/2016 | 11:36
4
43
לפי ההנחיות של ה AICR (האגודה האמריקאית לחקר הסרטן) צריכה סבירה של סויה לא מגבירה את הסיכון לסרטן שד, או את הסיכון להישנות אצל מי שכבר חלו.
הם כותבים שאמנם היו מחקרים שהראו, שבחלק מבע"ח (נדמה לי שבמכרסמים) סויה הגבירה סיכון לסרטן שד, אבל המטבוליזם בבני אדם שונה ולכן בבני אדם הסויה לא מעלה את רמות האסטרוגן ולא מגבירה סיכון לסרטן שד.

בחיפוש באתר של ה AICR אפשר למצוא פירוט של המחקרים שעליהם הם מתבססים.

ומה לגבי התבגרות מינית מוקדמת?
31/01/2016 | 20:39
3
36
זה מה שמטריד אותי לפחות
אולי אני טועה
31/01/2016 | 22:50
42
אבל חשבתי שזו הנפצה של  משווקי הבקר
אם כבר בגרות מינית מוקדמת, זה לא מצריכת בשר?
זכור לי שרות אוזקי מדברת על זה ב״שנת הבשרים שלי״
שמעתי את הטענה הזו כבר לא פעם
01/02/2016 | 02:17
49
אבל מעולם לא ראיתי איזו עדות מדעית שתומכת בזה. אגב, גם ההנפצה שחלב פרות מביא לכך או שמביא ל״ציצים״ אצל בנים היא חסרת תימוכין. 
זה נכון שהמדע היום לא חד משמעי בהקשר לסויה ולכן שווה לחשוב פעמיים על צריכה גורפת של סויה, אבל צריכה נורמלית, של חבילת טופו ביום- לא מוצא שום תימוכין להימנעות ממנה.
מפנה מבטי
02/02/2016 | 19:45
28
לארץ השמש העולה שם צריכת הסויה ומוצריה היא מן הדבוהות בעולם אם לא הגבוהה
אין שם התבגרות מינית מוקדמת

"חלק מהניסויים בתרביות רקמה ובבעלי חיים איששו את הפחד מפני התפתחות מינית מוקדמת. ואולם, מחקרים בבני אדם הראו כי פורמולה צמחית תומכת בגדילה והתפתחות תקינה, ולא מצאו קשר בין צריכתה לפגיעה בהתפתחות מינית, נוירולוגית וחיסונית. בקרב ילדים ומתבגרים, הנחיות עדכניות של ארגוני הבריאות לא מגבילות צריכת סויה, אלא מתירות את צריכתה כחלק מתזונה מגוונת ומאוזנת. "

"ההשערה היא כי תופעת ההתפתחות המינית המוקדמת השכיחה בעולם המערבי קשורה לעליה בשכיחות ההשמנה בקרב ילדים, ולחשיפה לחומרים דמויי אסטרוגן מהסביבה, דוגמת ביספנול A - השכיח בתעשיית הפלסטיק, וכן חומרי הדברה מסוימים ותרופות לבני אדם ולחיות משק, שמכילות אסטרוגן ומגיעות בסופו של דבר גם למים ולקרקע"

מודה שלא חיפשתי את המאמרים שהיא פמנה אליהם אבל העובדה שרופאת המשפחה שלנו תומכת בעמדה הזו והיא לעומתי כן טורחת לחפש ולקרוא ולהתעדכן מניחה את דעתי
ברוכה הבאה!
31/01/2016 | 08:17
2
62
אני קצת מבינה את בן הזוג שלך, גם לי לקח זמן לשנות תפיסה שהורגלתי אליה , ובאמת לא חייבים לשנות אם לא רוצים, וכאן ההצעות שלי ל"מנה עיקרית" הן -
קציצות (מסוגים שונים, רובן אפויות) מתערובת של ירקות וקטניות, שאפשר להכין ולהקפיא ואז להפשיר ולחמם כל פעם ברוטב אחר (תיכף אצרף מתכונים) - הן נותנות תחושה של משהו "נגיס" שבהתחלה חסר במעבר לטבעונות. 
קציצות משבבי סויה או מטחון מן הצומח. את השני טרם ניסיתי, אבל לאחרונה עשיתי ניסויים עם שבבי סויה (שקונים בחנות טבע, ממש לא יקר) שמשרים בנוזל רותח, סוחטים, מוסיפים פירורי לחם, בצל, עשבי תיבול: לי זה ממש הזכיר את הקציצות של אמא שלי מילדותי - יש מצב שזה בגלל שבקציצות של אמא שלי כמעט ולא היה בשר
"שניצל" מסייטן או מסויה או... לדעתי הכי טעים: מפטריות. יש מתכון מהמם של ליידיבאג בבלוג "לא על החסה לבדה" שממש כדאי להכי - אני מכינה אותו אפוי, וכשאני מגישה עם צ'יפס אפוי, עם סלט ומלפפון חמוץ... תענוג! גם קרניסטים מתלהבים. מה שכן, זו מנה יקרה ולא כ"כ מתאימה להכנה מראש
מנות עיקריות כמו לזניה, פאי רועים, מוסקה: את כולן אפשר להכין מראש, לא חייבים עם טחון מהצומח - אני מכינה למשל לזניה עם "גבינת" קשיו.

אני מצרפת לך קישורים לכמה מתכונים, ומקווה שחלק מהם קולעים לטעם שלכם.
בעניין הברזל - בתקופות שהייתי אנמית פשוט לקחתי תוסף (זה היה לפני הטבעונות), אני באמת לא יודעת מה להגיד בעניין תזונה, אולי כדאי להתייעץ עם תזונאית טבעונית? יש באתר אנונימוס, ויש בפייסבוק באתגר 22
אני גם ממליצה על האתר תיאבון בריא שאפשר לחפש בו מתכונים לפי קטגוריות - הם מרכזים מתכונים מכל הבלוגים בעברית, מאד מוצלח.

שניצל תירס (בתוך הפוסט יש לינק לעוד שניצל תירס)
שניצל פטריות מ"לא על החסה לבדה" - מהמם!
לזניה נהדרת - אני תמיד מכינה כפול, מקפיאה לפני האפייה
פאי הגינה (ורסיה טבעונית לפאי רועים)
תודה תמר
31/01/2016 | 09:55
1
35
על ההבנה ועל המתכונים

אם יהיה לי שניצל צמחוני שבני המשפחה יאהבו, זה יהיה נהדר. אנסה.
מתכונים יקרים זו אכן בעיה מבחינתנו, האמצעים שלנו מוגבלים למדי. אבל גם מוצרי עוף הם יקרים אז אולי זה יוכל להחליף אותם...ננסה.

המליצו לי על אתגר22 אך כרגע אנו ללא פייסבוק מבחירה אז לא הצלחתי לתקשר איתם.
תודה בעד כל הקישורים. רושמת הכל.

בעניין העלויות, גם לי בהתחלה אמרו
31/01/2016 | 10:42
44
"טבעונות זה יקר, אגוזים זה נורא יקר" - ואכן זה יקר אם קונים אותם בנוסף לבשר וגבינות, בתור נשנוש. אבל אני משתמשת באגוזים ובקשיו בתור חומר גלם, ובתוספת קטניות, שמחירן סביר מאד.
אני גם לא קונה אוכל טבעוני מוכן, כלומר אם שניצל טבעוני, אני מכינה ולא קונה. זה מאד מוריד עלויות אם כי גם מעלה זמן במטבח ולכן אני מדי פעם עושה יום בישול אינטנסיבי ומקפיאה. או שבכל פעם שאני מכינה תבשיל, אני מכפילה כמויות ומקפיאה חלק ממנו.
מאז שעברתי לטבעונות הפסקתי ללכת לסופר - אני קונה את הקטניות והאגוזים בניצת הדובדבן או בשוק, ולפחות אצלי היתה ירידה משמעותית בהוצאות על אוכל.

אני מצרפת עוד מתכון - לקרקרים מלוחים או מתוקים משיבולת שועל עם זרעי חמניות ודלעת, כלומר סוג של חטיף אנרגיה עשיר במינרלים ש(לפחות מסביבי) כולם אוהבים. 

אם אתם אוכלים צמחוני
31/01/2016 | 09:07
1
56
אבל עם מוצרי חלב, יש סיכוי יותר גבוה לאנמיה מאשר אכילה טבעונית, בגלל שהחלב מקשה על ספיגה של ברזל צמחי. אולי לנסות לא לשלב מוצרי חלב בחלק מהארוחות.
אני ממילא נאלצת לקחת תוסף ברזל, אפילו באכילה אומניבורית הזדקקתי לזה... אם מוצאים תוסף שלא גורם כל מיני נזקים (עצירות...), זה ממש קל.
אנו כמעט ולא אוכלים מוצרי חלב
31/01/2016 | 09:58
40
יש אצלנו אלרגיה לחלב ואי סבילות ללקטוז [אצל בני משפחה שונים]. יש מעט מוצרי חלב סגורים במקרר אבל איננו מבשלים או אופים חלבי כלל [כשזה סגור, מי שאסור לו יודע לא לקחת. כשזה אפוי בתבנית או מבושל בסיר, הרבה יותר קשה לילדים לדעת מה כן מותר להם ומה לא, אז אנו נמנעים לגמרי וזה לא חסר לנו]. רובן המכריע של הארוחות שלנו ללא מוצרי חלב.

קיויתי למצוא פתרון בלי לקחת תוסף...ובנוסף, אני עוד יכולה להסתדר עם זה אבל עבור הילדה זה מסובך לקחת תוסף.

תודה
ומוסיפה - אשמח למתכונים קלים
31/01/2016 | 10:42
12
46
אצלנו גם הילדים מבשלים, אבל הם עדיין לא הגיעו לגיל של בישול מורכב [הבכור בן 11].
רבים מהמתכונים שאני מוצאת יש בהם הרבה שלבים והילדים עדיין לא שם.
[הם מבשלים למשל אורז, עוגות בחושות פשוטות, פשטידות, מרקים - אבל כאלו שחותכים ומבשלים הכל, או מרסקים ומבשלים הכל, לכמה שלבים עדיין אין להם סבלנות].

תודה.
ילדים מבשלים
31/01/2016 | 11:00
42
גם הבן שלי מאד אהב לבשל כשהיה קטן... והיום הוא בשלן מעולה
אחד הדברים שמאד אהב להכין, ואין לי מתכון מסודר, היה תבשיל משעועית אדומה מקופסה - בצל ושום מטוגנים, כמון ואורגנו וכוסברה, עגבניה קצוצה וקופסה של שעועית אדומה מוכנה, מגולגל בתוך טורטיות, ובתנור עם רוטב עגבניות.
בעצם, תוך כדי כתיבה אני קולטת שזה ממש לא מה שביקשת... (מה גם שלפעמים היינו מכינים את הטורטיות לבד). אבל בעצם2 - אפשר להכין תבשיל כזה ולהגיש על אורז, סוג של צ'ילי ללא בשר (ועכשיו כשאני חושבת על זה, יש מן הסתם הרבה מתכונים ברשת
צ'ילי ללא בשר מ"לא על החסה לבדה" 
(אני מכינה בלי סויה, רק שעועית, ירקות שונים ועגבניות)
נ"ב העירו לי שיש אצלי מתכונים עם תבלינים לא מוכרים... אבל בהחלט אפשר להמיר, למשל במקום גארם מסאלה לשים חוויאג' למרק, זה לא בדיוק אותו הדבר אבל בהחלט סביר. או סתם להתאים לתבלינים שאוהבים בבית

מתכונים הופכים לקלים כאשר חומרי הגלם בהישג יד בבית
31/01/2016 | 12:02
10
55
וכל שנותר הוא לעבוד לפי מתכון מסודר (כמו שחברי כאן הציעו למכביר) ולהשתמש בחומרים בקלות. זה אומר להיכנס קצת לראש של מה בעצם צריך שיהיה זמין תמיד וליצור מאגר קבוע פחות או יותר של פרודוקטים בבית.
עם זאת, אני לא מתעלם מכך שמתכון הופך לפשוט גם כאשר מספר חומרי הגלם המעורבים קטן וכאשר לא צריך לעבור איתם פרוצדורות ביניים כדי שיתאימו לשימוש.
בתור חובב מתכונים פשוטים וקלים, שגם לא דורשים משאבים רבים, אני יכול להמליץ לך על אתר הצמחונות והטבעונות הישראלי של אנונימוס שבו ניתן למצוא כמעט הכל. למשל: מתכון פשוט מאוד לשניצל סייטן >>

אם תשימי לב בתחתית העמוד יש הפניה לסרטון וידאו עם מתכון אחר לשניצל סייטן שהוא עם מרכיבים אחרים, אבל גם מאוד פשוט. זה מתכון תוצר הפרוייקט של "מבשלים מחוץ לקופסה" שממחיש כמה "טוב מראה עיניים..." כדי לעשות את החיים קלים. ניתן לצפות במתכונים נוספים למנות עיקריות של הפרוייקט בקישור הזה >> https://www.youtube.com/watch?v=oVcvLaBa2_A&index=6&list=PLC7EC6DD02EB7A9F5
את כל המתכונים שהופיעו בפרוייקט ניתן לראות כאן >> https://www.youtube.com/user/CookingOutsideTBox/videos
מומלץ לצפות בהם ולראות כמה הכל קל ופשוט.

בהצלחה!
תודה על המתכון לשניצל
31/01/2016 | 12:21
9
36
בדיוק כאלו אני מחפשת [וכן, אני גם מחפשת בעצמי כמובן, אבל יש כזה עושר של מתכונים שלפעמים גם ללכת בעקבות אחרים שעשו את זה לפני זה יותר חכם].

נכון שזמינות המוצרים משמעותית.
ועדיין, כשילדה בת 9 רוצה להזמין חברות לארוחת ערב ולהכין אותה בעצמה - מאוחר מדי להתחיל להשרות עדשים/שעועית/כל דבר אחר שצריך השריה מראש, כי היא בד"כ מעלה את הרעיון מקסימום שעתיים לפני הארוחה. וזו כמובן רק דוגמא.
אז כמובן שהם לומדים שצריך לפעמים לתכנן מראש, והם מכינים יחד איתי גם מאכלים שדורשים שלבים, זמן וסבלנות [כמו הלחם שאנחנו אופים]. ועדיין, אם אני רוצה שהם [כולל האיש] לא ירתעו בגלל התחושה שמגבילים אותם יותר מדי באוכל, ושכל דבר צריך שלבים והמון עבודה - אני צריכה גם מגוון של מתכונים קלים ומהירים שאפשר להכין בהחלטה של רגע ובזריזות.
[ברור לכולנו שמזון טבעוני משביע. אבל רעב ושובע זה לא רק בבטן, זה גם הרבה בראש. אז אם אני רוצה להצליח, אני צריכה להתיחס גם לראש].
בעניין השריית קטניות וכו'
31/01/2016 | 12:38
8
41
ניתן להשרות קטניות מראש ולאחסנן בשקיות או קופסאות בהקפאה עד לשימוש. כשרוצים להשתמש רק מפשירים (אפשר גם במיקרו) ואז גם ילד יכול מהרגע להרגע להכין משהו.
אתה צודק
31/01/2016 | 12:45
7
50
אצלנו באופן ספציפי השיטה הזו פחות יעילה - כי אנו לא מעט אנשים בבית [מלבדנו+הילדים הביולוגים יש עוד כמה בני בית לא ביולוגים שהם חלק מהמשפחה, כך שבאמצע השבוע אנו לפחות 7 ובסופ"ש כשהם חוזרים מהצבא/לימודים אנו לרוב מעל 10]. המשמעות - מבשלים בקנה מידה של חבילות ולא של כוסות.
כך שלשמור בהקפאה גם קטניות מוקפאות מצריך נפח אחסון שבד"כ אין לנו.
גם כשילד מבשל, הוא לא מבשל רק לעצמו - הוא לוקח בחשבון שאחרים ירצו לטעום ומבשל כמות בהתאם.

ואו... ריספקט!
31/01/2016 | 14:05
6
46
אז אולי גם חלק מההמלצות שלי על הכנה מראש והקפאה לא רלוונטיות לך.
למרות ש... ברגע שמוציאים בשר מהתפריט, גם מתפנה הרבה מקום במקפיא (לי יש עם 6 מגירות ומגירה אחת מוקדשת לקטניות מושרות ו/או מבושלות).
אם עוד אין לך סיר לחץ, אני מאד מאד ממליצה לאמץ אחד או שניים למטבח - לאו דווקא לתת לילדים להתעסק איתו - או שמא דווקא כן, וללמד אותם להשתמש בזהירות ובשכל (במשך שנים פחדתי מסיר לחץ, עכשיו אני לא מבינה את עצמי) - אבל זה כלי שמקצר תהליכים וחוסך אנרגיה. אני מכינה כמעט את כל המרקים בסיר לחץ, והרבה מתבשילי הקטניות. וסלק, ותפ"א. יש לי סיר של 7 ליטר ואני מתכננת לקנות עוד אחד של 2-3 ליטר אם אמצא. 
לדוגמא, מרק מעדשים כתומות - שאותן לא צריך להשרות - לוקח כרבע שעה מהתחלה ועד הסוף.

תודה
31/01/2016 | 15:33
5
36
כשאת כותבת על מגירות אני מבינה שהפריזר שלנו לא דומה לפריזר שאת חושבת עליו...יש לנו פריזר רגיל של מקרר, לא פריזר נפרד. כך שאין בו המון מקום. ובו יש בעיקר ירקות קפואים שקשה לנו להשיג טריים [כמו ברוקולי, אפונה, שעועית] והמון לחם [אנו אופים כמות ענקית פעם בשבוע ומקפיאים, לחם ולחמניות. ואז כל יום מוציאים בערב ובבוקר זה טרי, והילדים יכולים לקחת לחמניות לביה"ס ולא מקנאים בחברים] לאפות כל יום זה גדול עלי כי יש ימים שאני בכלל לא בבית, ולחם טעים בפריזר מונע אצל בני הבית את הפיתוי של הסופר.

סיר לחץ זה רעיון טוב. יש לנו והוא בשימוש אבל את צודקת, אפשר להרחיב את השימוש בו כדי לקצר תהליכים. לא חשבתי על הרעיון של מרק בסיר לחץ. תודה.
פריזר נפרד משדרג את החיים
31/01/2016 | 16:47
2
44
יש לי חברה שיש לה 5 ילדים, חלקם נשואים עם ילדים, ווכשניא מארחת לשבתות זה במספרים דומים לשלך... וכל הסופ״ש כי הם דתיים. יש לה 2 פריזרים בנוסף למקרר ענק. אחד מהם היא קנתה יד שנייה.
אני גרה בדירה תלאביבית קטנה מאד, והתלבטתי המון זמן אם לקנות מקפיא או לא... הייתי צריכה לעשות אקרובטיקה כדי למצוא לו מקום בבית.
לטעמי היה שווה מאד. קניתי אחד פשוט, די זול, לא עם no frost כך שפעמיים בשנה אני צריכה להפשיר ולנקות.
לי זה שווה מאד. כשיש מבצעים ע ירקות קפואים, או על מעדנים (למשל פירות יער) אני קונה כמות שלא הייתי יכולה לשור במקפיא של המקרר.
גם אני אוהבת לעשות יום אפייה.... ואני לוקחת את זה צעד קדימה ומכינה לעצמי כריכים (מושקעים!) לכל השבוע ומקפיאה. בעבודה צוחקים עלי, אבל אנשים שטעמו את הכריכים אמרו גם הם שזה טעים מאד וכמו טרי .
אני יודעת...מתישהו זה יקרה גם אצלנו
31/01/2016 | 17:16
1
44
אנחנו לא מתלבטים אם זה נחוץ, פשוט יש כמה דברים לפני כן ששואבים את התקציב
מתישהו אני מניחה שנגיע גם לזה. בינתיים מתאימים עצמנו לתנאים שיש לנו.

31/01/2016 | 17:48
1
המקרר שלך מזכיר לי את שלי...
01/02/2016 | 10:11
1
26
גם מקרר רגיל, והפריזר מלא לחם וירקות קפואים...
יחד עם זה אני דוקא כן משרה/מנביטה (ההנבטה גם מעלה את הערך התזונתי, את בודאי יודעת) קטניות בכמות גדולה יחסית (חצי ק"ג-ק"ג) ומקפיאה - פשוט כל פעם סוג אחר, אחד או שניים. אז פעם יש לי שעועית לבנה ופעם חומוס, פעם עדשים ופעם אזוקי....ואני מבשלת לפי מה שיש.  ברגע שהשתמשתי בקטניה שבמקרר, אני מנביטה משהו חדש (לפחות ככה זה במצב אידיאלי...).
בחומוס או שעועית, שדורשים בישול ארוך, לפעמים אני מבשלת מראש את כל הכמות, מחלקת למנות בשקיות קטנות - כדי שניתן יהיה להשתמש גם בחלק קטן, למשל כתוספת למרק מינסטרונה - ומקפיאה. זה ממש מקצר תהליכים.
וגם אצלי יש אוכלי בשר בבית....
אני גם משרה ולפעמים מנביטה
01/02/2016 | 10:15
18
אבל זה הולך ישר לסיר...
חצי קילו שעועית - זו הכמות הרגילה לסיר אחד של מרק שעועית לבנה עם המון ירקות [שבני הבית ממש ממש אוהבים], קילו חומוס - מבשלת פעם בשבוע בערך ובד"כ זה נגמר תוך 3-4 ימים [יש כאלו שמנשנשים את זה ככה, חלק הולך לממרח חומוס או לתבשיל זה או אחר וחלק אני אוכלת בסלטים] וכד'.

רעיונות למזונות ממלאים
31/01/2016 | 19:42
1
41
פסטה בולונז על שבבי סויה

לזניה בתבניות גדולות שמתאימות לכם

חומוס תוצרת בית- אפשר להחזיק במקפיא חומוס של סנפרוסט ולנכין ממנו

פלאפל תוצרת בית

תבניות תנור עם מגוון ירקות עמילניים

סושי טבעוני, מכיל גם ברזל על הדרך באצת הנורי. למילוי ירקות חתוכים דקדק-גזר, מלפפון, אבוקדו, בטטה מבושלת ,בצל ירוק, דלעת מבושלת...

מג'דרה ולידה סיר גדול מלא ירקות בחתיכות גדולות

תבשיל טופו בקוביות , מבושל ברוטב עגבניות . ניתן לקנות טופו באריזות של ק"ג.

פוקצ'ה ועליה שבבי סויה עם הרבה בצל מטוגן או ערמות ירקות, פטריות עם הרבה בצל ותבליני בשר כמו כמון וקינמון, חאוויג' למרק ועוד

מוסאקה עם שבבי סויה ומעל בשמל מטופו וטחינה

וכמובן
31/01/2016 | 20:20
28
ממולאים!
דלעת ערמונים, קישואים עגולים, עגבניות, פלפלים, פטריות- כל אלה ניתנים למילוי בקלות יחסית
בתערובות שטונות ומשונות ובישול בכל מני רטבים
ולמלא לחלוטין את מקום המנה העיקרית

מילויים אפשריים- אורז עם עדשים/ פטריות ובצל מטוגן/ אגוזים וצימוקים/ שבבי סויה
בורגול עם שבבי סויה/ פטריות ובצל מטוגן/ קוביות קטנטנות של ירקות כמו גזר שורש סלרי וכו'.

עדשים עם בצל מטוגן
תערובת אגוזים טחונים עם ירוקים קצוצים בצל ושום
טופו מרוסק על פומפיה, אגוזים שבורים ובצל מטוגן
תערובת של קוביות בטטה, תפוחי אדמה וגזר
ויש עוד המון
תחליף בשר
01/02/2016 | 10:26
29
שהצעתי כאן לא מזמן ומתאים לממולאים שונים (אבל לא ברוטב עגבניות, זה פחות מתחבר...) ללזניה בסגנון בשרי, פאי רועים וכד':
שתי סלסילות פטריות פורטובלה או שמפיניון, בצל אחד, חופן אגוזי מלך טחונים - מרסקים את הפטריות והבצל במעבד מזון לפירורים, מטגנים במעט שמן עד שמשחים, מוסיפים את האגוזים הטחונים ומתבלים. טעם בשרי למדי ומאד טעים. ניסיתי כמילוי לקובה, כקציצות (עם תוספת תערובת של קמח ומים להדבקה) בלי תוספת, כקציצות עם תוספת ירקות (כרובית, קישוא) בלזניה - והיה מאד מוצלח. גם כאן, כמו שכתבו לך - אגוזים ופטריות אולי מעט יקרים, אבל אם תשווי למחיר בשר בכמות זהה - תראי שזה יותר זול משמעותית.
ומתכון למאפה תפוחי אדמה וחצילים עם ה"בשר" הזה שגם אוכלי בשר מתים עליו:
מסדרים בשכבות (על כל שכבה לפזר קצת מלח ופלפל שחור) -
פרוסות תפוחי אדמה מבושלים
פרוסות חצילים אפויים בתנור
שכבה מהתערובת הנ"ל
רוטב עגבניות
שכבת תפוחי אדמה
אפשר גם להוסיף שכבת בשמל על בסיס שמן וחלב סויה.

מודה לכולם על קבלת הפנים החמה והתגובות המועילות
02/02/2016 | 22:03
1
22
שומרת הכל, ננסה לאט לאט ונראה מה עובד ומה מתקבל לתפריט.

לבעית הברזל אני רואה שאין ממש פתרון. חבל. [דווקא הבררן שבחבורה - יכול להתקיים בלי ברזל מן החי כלל, לא מפריע לו. ואכלנית הכל - דווקא אצלה זה לא מספיק...]
בהצלחה, בתיאבון
03/02/2016 | 20:50
13
ומקווה שעניין הברזל יסתדר
תעדכני מה בישלת ומה אהבו...
עלי סלק, עלי גזר, עלי כרובית
01/02/2016 | 09:52
6
79
צפיתי בסדרה בBBC על "המטבח והגינה במלה"ע השנייה" בבריטניה
ברגע שפרצה המלחמה, הקימו בממשלה משרד לענייני מזון והתחילו עם קיצוב, ביישום לקחים ממלה"ע הראשונה. הממשלה הוציאה עלונים ופרסמה הסברים על שימוש במזון - הרי אפשרויות ייבוא המזון שנסמכו עליהן עד אז נקטעו.
הממשלה עודדה גידול ירקות, פרסמה מתכונים עם חלופות (פעמים רבות טבעוניות, אם כי לא מתוך אידאולוגיה טבעונית ) ובתכנית הזו הראו מבשלת ותיקה מסתדרת עם מה שיש, וגנן (שהיה גנן בבית אחוזה גדול) מלמד איך לגדל קישואים, שעועית, איך לטפל באדמה, איך להתמודד עם מזיקים.
היו לא מעט קטעים שבהם עשיתי fast forward כשדיברו והראו חזירים וארנבונים חמודים ומה שעושים להם...  (אני חושבת שבפנקסי התלושים התחשבו גם בצמחונים, אני יודעת שיהודים קיבלו משהו במקום בייקון) אבל בגדול, היה מעניין מאד, גם אם מדי פעם עולה מחשבה צינית "מסכנים, היו צריכים לשרוף את הפרחים בגן הגדול כדי שיהיה מקום לגדול ירקות...אבל לנו שרפו... טוב, בלי השוואות"
ולעניינו!
בארגז האורגני הגיע צרור סלק עם תועפות של עלים! 400 גרם (שקלתי!) עלים יפהפיים. וגם הגזר הגיע עם עלווה יפהפייה.
אז אמנם אין תמונה, ועוד לא טעמתי... אבל העיקרון הוא הניצול המוחלט ללא פחת: את עלי הסלק חלטתי, סחטתי, טחנתי עם עלי הגזר, הוספתי עשבי תיבול וכמה כפות קמח אורז, ברגע האחרון זרקתי קוביות חציל אפוי, ערבבתי ואפיתי כפשטידה.
את עלי הכרובית ניקיתי היטב, זלפתי מעט שמן זית ואפיתי (בתנור שהיה דלוק ממילא) עם מלח ומרווה קצוצה. בינתיים אידיתי את תפרחת הכרובית ובסוף טחנתי הכול- כרובית ועליה - עם כף צ'ימיצ'ורי (אפשר להחליף בכל עשב תיבול) ומעט מלח. 

קמח חומוס... לא קמח אורז
01/02/2016 | 10:19
36
מאוחר מדי לערוך הודעה, סורי
נראית סדרה מאוד מעניינת. תודה על הקישור.
01/02/2016 | 18:06
1
14
באמת מרתקת
01/02/2016 | 18:24
51
אבא שלי שגדל בבית יתומים באנגליה סיפר שבשבוע הראשון של המלחמה, נעלמו כל הצבאים מהפארק הסמוך....אנשים זכרו את המחסר מהמלחמה הקודמת ופעלו בהתאם.
אני אוהבת תכניות דוקומנטריות על אוכל והיסטוריה, לביביסי יש תכניות מעולות.
ראיתי לא מזמן תכנית על אופים ויקטוריאנים, שווה חיפוש ביוטיוב

מנסה לצרף תצלום של הפשטידה הטעימה, תפוז לא ידידותי אלי
כמו שסבתא שלי שלא היתה צמחונית ולא טבעונית
02/02/2016 | 12:26
1
46
לימדה אותי- אפשר להכין מאכל מכל דבר.
אין חלקים מיותרים, כמעט.
אתמול היו בישולי ניקוי מקרר.
הרבה ירוקים עייפים במקרר- התוצאה היתה סיר ובו תבשיל ירוק ,אל דנטה שכלל- שתי חבילות עלי סלק, חסה אחת שמוטה, חבילת גבעולי סלרי, ראש ברוקולי שהצהיב בקצוות, שורש סלרי אחד מקולף מגורר על פומפיה גסה, אי אלו בצלים ירוקים. כל ירק קוצץ לפי אופיו מי לפרחיו מי לרצועות וככה. מעט שמן זית. הבצלים וגבעולי הסלרי המקוצצים פנימה ראשונים הברוקולי אחרון מלמעלה.מלח. מכסה. אידוי לא ארוך.
אויש שזה טעים.
הוגש לצד אורז בר ואורז אדום מבושלים עם עדשים שחורים, מלח חאוויג' מעט שמן.
ותבשיל אדמוני מאד שכלל תפוחי אדמה בחתיכות גדולות,דלורית כנ"ל, בצל כנ"ל.קופסה של עגבניות מרוסקות, אותה כמות מים, שתי כוסות יין אדום. סלרי מיובש. פפריקה אדומה מתוקה וחריפה. מלח.שמן זית. כורכום. מעט סילן. בישול בסיר לחץ. התוצאה הזכירה בארומה תבשיל קוביות בשר עם ירקות שורש ברוטב אדום סמיך.

מוצא חן בעיני האדמוני!
02/02/2016 | 13:53
22
מתחשק לי לקנות בקבוק יין אדום רק בשביל להכין אותו.

כל כך התלהבתי מעלי הסלק - זה חלק מההפתעות שמגיעות עם הארגז, הקטע הזה שאת מחכה לצרור סלק, והנה מגיעים איתו גם העלים שהופכים למנה בפני עצמה!

עלי סלק זה מעולה!
02/02/2016 | 17:00
25
כשעברתי לקנדה התחלתי לראות בסופר צרורות סלק עם עלים (שעלו פחות מאילו בלי העלים, ולכן קניתי אותם...). אח"כ בבית ממש לא רציתי לזרוק אז גיגלתי מה עושים עם זה ומצאתי מתכון לפסטה עם עלי סלק. יצא ממש ממש טעים!
פשוט מקפיצים שמן זית, שום ואת החלקים הקשים יותר של העלים כמה דקות, ואז מוסיפים את שאר העלים קצוצים, ואני מוסיפה גם קצת ממי הבישול של הפסטה. הסגול של הגבעולים והירוק של העלים ממש יפים על הפסטה הצהובה
ועלי כרובית וברוקולי (וגם החלקים ה"גזעיים" יותר) גם תמיד נכנסים אצלי לתבשילים. מה שעובד בשבילי זה לטעום חתיכה קטנה מהעלה וככה אני מחליטה אם הוא בר בישול ואיך כדאי להשתמש. 
האם בירקות יש פקטין?
01/02/2016 | 13:13
3
16
עד שיגיעו המבינים באמת...
01/02/2016 | 13:46
39
ככל הזכור לי, יש ירקות שמכילים פקטין (למשל סלק) אבל לא באותה צורה - בטוח זה לא המונח הכימי - כמו בתפוחים או בתפוזים, ולכן אי אפשר להשתמש בהם להקרשה, בריבה למשל.

ותוספת קטנה...
01/02/2016 | 17:55
32
חם בפורומים של תפוז
עוסק מורשה או חברה בע``מ
עוסק מורשה או חברה...
עכשיו בפורום הלוואות לעסקים, דיון בנושא עוסק...
עוסק מורשה או חברה בע``מ
עוסק מורשה או חברה...
עכשיו בפורום הלוואות לעסקים, דיון בנושא עוסק...
זוכים בספר צביעה
זוכים בספר צביעה
שתפו אותנו ביצירות שלכם עם הילדים ותוכלו לזכות...
זוכים בספר צביעה
זוכים בספר צביעה
שתפו אותנו ביצירות שלכם עם הילדים ותוכלו לזכות...
מזונות לילדי
מזונות לילדי
מה שיעור המזונות שעלי לדרוש מבעלי אחרי 27 שנות...
מזונות לילדי
מזונות לילדי
מה שיעור המזונות שעלי לדרוש מבעלי אחרי 27 שנות...
מרגיש הורה רע
מרגיש הורה רע
עכשיו בפורום, ``אני נתקל במצבים שגורמים לייאוש...
מרגיש הורה רע
מרגיש הורה רע
עכשיו בפורום, ``אני נתקל במצבים שגורמים לייאוש...
בפייסבוק שלנו כבר ביקרתם?
בפייסבוק שלנו כבר...
רוצים להיות תמיד מעודכנים במה שקורה בתפוז?
בפייסבוק שלנו כבר ביקרתם?
בפייסבוק שלנו כבר...
רוצים להיות תמיד מעודכנים במה שקורה בתפוז?
הודעות נבחרות
Flix וידאו
דלית וולאך - נטורופאתית
דלית וולאך - נטורופאתית
פורום פיתוח הקול ובריאות הקול
מקול צרוד לקול צלול
פורום תזונה ודיאטה
בואו לקבל ייעוץ והכוונה
מקרא סימנים
בעלת תוכן
ללא תוכן
הודעה חדשה