לגלישה באתר בגירסה המותאמת לסלולאר
| הוספת הודעה
הגדרות תצוגה

הגדרות עץ הודעות

מאפייני צפייה

הצג טקסט בתצוגה
הצג תגובות באופן
עדכן
98129,812 עוקבים אודות עסקים

פורום תזונה טבעונית

ברוכים הבאים!
מטרת הפורום לשמש בית חם לכל מי שבוחר/ת בדרך התזונה הטבעונית על כל משמעויותיה, והשלכותיה.
הפורום פתוח לכולם, כל עוד שומרים על דיון תרבותי ומכבד. כל הודעה בגנות משתמש/ת ספציפי/ת ו/או בגנות דרך התזונה הטבעונית, תימחק והגולש יחסם.
כל מי שהנושא קרוב לליבו מוזמן להישאר ולהעשיר את הפורום בנוכחותו ונסיונו.
 נא לקרוא את תקנון הפורום שבמאמרים ואת תקנון הפורומים של תפוז בטרם הכתיבה בפורום.
נשמח שתישאר/י

הנהלת הפורום:

אודות הפורום תזונה טבעונית

ברוכים הבאים!
מטרת הפורום לשמש בית חם לכל מי שבוחר/ת בדרך התזונה הטבעונית על כל משמעויותיה, והשלכותיה.
הפורום פתוח לכולם, כל עוד שומרים על דיון תרבותי ומכבד. כל הודעה בגנות משתמש/ת ספציפי/ת ו/או בגנות דרך התזונה הטבעונית, תימחק והגולש יחסם.
כל מי שהנושא קרוב לליבו מוזמן להישאר ולהעשיר את הפורום בנוכחותו ונסיונו.
 נא לקרוא את תקנון הפורום שבמאמרים ואת תקנון הפורומים של תפוז בטרם הכתיבה בפורום.
נשמח שתישאר/י
הוספת הודעה

צרף
תמונה וידיאו קובץ
קבצים המצורפים להודעה

x
הודעה מהנהלת הפורום
* יש לקרוא את תקנון הפורום (במאמרים) לפני כתיבת הודעות.
* במידת האפשר, נא לשרשר מודעות על אירועים (מפגשי צמחונים, פעילויות וכד') זו לזו.
* גם דגים הם בעלי חיים. לכן, נא לא לבקש מתכונים לדגים.
ברוכים הבאים!

הפורום עוסק באורח החיים הצמחוני והטבעוני; החל מהתזונה, הבריאות ואיכות הסביבה. זה המקום לבקש ולשתף מתכונים, לדבר על דיאטות ותפריטים, להביא ולדון במחקרים בתחום, לקבל המלצות וטיפים בנושא צמחונות וטבעונות, לשאול את כל השאלות המטופשות שבעולם, ולשתף במה שמתחשק. 

כולם מוזמנים להשתתף ולקרוא בפורום - בין אם הם צמחונים, טבעונים או רק מתעניינים, ובלבד שיכבדו את הפורום ויושביו ולא יעודדו שימוש במוצרי בשר, עוף ודגים. 

השאיפה היא ליצור מקום מזמין ונעים לדיון בצמחונות וטבעונות על כל גווניה ועל כל צורותיה, בלי שיפוט, הטפות, שכנוע ואלימות מילולית. כל מי שהנושא קרוב לליבו מוזמן להישאר ולהעשיר את הפורום בנוכחותו.

המשך >>

לצפיה ב-'בלנדר שייק'
בלנדר שייק
13/08/2018 | 23:49
3
25
אני עומדת לקבל מתנה "בלנדר שייק"- לא ידעתי שקיים שילוב כזה.. והאמת לא מבינה כל כך את ההבדל.. כלומר בלנדר לבדו לא עושה שייקים?
האם מכירים את חברתsamurai?
ספק ב1000w- זה נקרא מהירות טובה?
תודה(:
לצפיה ב-'1000W זה מנוע חזק מאד.'
1000W זה מנוע חזק מאד.
14/08/2018 | 12:59
2
19
יש בלנדר שטוב רק להכנת מזון לתינוקות וכ"ד כלומר לערבב פירות וירקות לא קשים מידי.
ויש בלנדר שיודע גם לכתוש קרח  והוא גם מהיר יותר ומתאים לשייקים.ולהכל - והיום רובם כאלה.

לצפיה ב-'תודה רבה!'
תודה רבה!
16/08/2018 | 17:58
1
7
אם אטחן בו שקדים.. זה יטחן לפירורים או חלק?
לצפיה ב-'לא מכירה את זה, אבל בנינג'ה, קשיו מושרה הפך למשחה חלקה'
לא מכירה את זה, אבל בנינג'ה, קשיו מושרה הפך למשחה חלקה
16/08/2018 | 18:16
2
לצפיה ב-'מעבד המזון שלי החזיר את נשמתו לבורא. המלצות?'
מעבד המזון שלי החזיר את נשמתו לבורא. המלצות?
11/08/2018 | 15:42
7
23
אחרי שגיליתי היום שמעבד המזון שלי שבק חיים, אשמח להמלצות למעבד מזון/בלנדר מוט איכותי וחזק, בעיקר לצורך הכנת קציצות, ממרחים או מרקים טחונים.
לצפיה ב-'אני משתמשת'
אני משתמשת
11/08/2018 | 22:32
25
במעבד מזון של מג'ימיקס .יש לי דגם ישן מעולה שמצאתי לו חלפים וכך חידשתי ימיו  ואני נהנית ממנו מאד.
בלנדר יש לי של קיצ'ן אייד ואני די מרוצה ממנו. קניתי גם את הסיני שמדמה את הלא סיני החזק שכולם סוגדים לו ואני לא נהנית ממנו בכלל. הוא מסורבל לי.

אין לי בלנדר מוט
לצפיה ב-'מעבד מזון ובלנדר מוט - שני דברים שונים'
מעבד מזון ובלנדר מוט - שני דברים שונים
12/08/2018 | 11:05
3
20
יש לי מג'ימיקס לקיצוץ, גירור, ערבול וכו (כולל כשאני מתעצלת להפעיל מיקסר, גם כמות קטנה של בצק ללחם). בלנדר מוט אני משתמשת בעיקר לטחינת מרק בסיר... יש לי של בראון. במקביל (לא נסחפתי באמת!) יש לי נינג'ה חדשה יחסית, שמעולה לשייקים ולממרחים.
אם הגירור והחיתוך חשובים לך, ומג'ימיקס יקר מדי, יש דגמים קטנים ומאד טובים של קנווד .
מג'ימיקס יש לי מאז 1980! ובכל פעם שרציתי דגם חדש, גדול יותר, העברתי הלאה לאחי או לאחותי את הדגם שהיה לי - וזאת כי הם (בעיקר הדגמים הישנים) ממש חזקים ולא מתקלקלים. 

לצפיה ב-'בדגש על הדגמים הישנים'
בדגש על הדגמים הישנים
12/08/2018 | 22:56
2
8
לצפיה ב-'נכון מאד! אין כמו הדגם של 1980 (פלוס מינוס?), הראשון'
נכון מאד! אין כמו הדגם של 1980 (פלוס מינוס?), הראשון
13/08/2018 | 08:57
1
15
שזכה לתמונה על שער של ניוזוויק (או טיים, אחד מהם)! נכון שבדגמים החדשים הפלסטיק פחות קשיח (להרגשתי) ויש יותר פחת כי איכשהו הקערות והסכינים לא מתואמים לגמרי. אבל בכ"ז, תענוג במטבח
לצפיה ב-'יש מצב שזה היה באמצע שנות השבעים בכלל...'
יש מצב שזה היה באמצע שנות השבעים בכלל...
13/08/2018 | 08:59
11
אני קיבלתי את המג'ימיקס הראשון שלי ב-1980 והוא שרד יותר מהרבה הרבה דברים אחרים בחיי!
לצפיה ב-'תודה על התגובות'
תודה על התגובות
12/08/2018 | 11:57
1
17
לא בטוחה שממש שווה לי להשקיע במעבד יקר כמו מג'ימיקס אם מעבד פשוט יותר גם יכול לענות על הצרכים לשימוש שאני לרוב עושה במעבד, שזה בעיקר הכנת קציצות וממרחים למיניהם (הבנתי שבלנדר מוט עדיף לממרחים, בייחוד אם אני רוצה להכין בכמות לא גדולה). אבל מכיוון שאין לי ניסיון עם בלנדר מוט, השאלה היא אם הוא יכול להחזיק לאורך זמן וגם להתמודד עם כמויות גדולות יחסית של טחינה (למשל כמות שנכנסת למעבד מזון רגיל).
לצפיה ב-'יש לנו פוד פרוססור מג'ימיקס ובלנדר כותש קרח קיצ'נאייד'
יש לנו פוד פרוססור מג'ימיקס ובלנדר כותש קרח קיצ'נאייד
12/08/2018 | 12:29
27
ושניהם עומדים כאבן שאין לה הופכין בארון המטבח עםכל החלקים הרבים שלהם כמעט חדשים  ותופסים המון מקום .
הפוד פרוססור משמש רק לחומוס .  
בצקים אנחנו לשים  בכף או פשוט בידיים, טחינה אני מערבב עם כף, להקצפה אישתי משתמשת במקציף חשמלי נייד פיליפס , סלטים אני חותך בסכין רגילה, לריסוק משתמש הרבה בפומפיה פשוטה ידנית.. יבשים ותבלנים כותש במכתש ואלי .
עם הזמן למדנו שהטירטור בלהרכיב לפרק ולנקות את המכשירים האלה לא שווה את המאמץ.
בלנדר מוט -  היו שניים נשברו ולא קנינו חדש כבר הרבה זמן. ומסתדרים בלי זה.

לצפיה ב-'מייבש מזון אקסקליבר 5 מגשים'
מייבש מזון אקסקליבר 5 מגשים
11/08/2018 | 13:10
19
שלום לכל החברים!

ברשותי מייבש מזון של חברת אקסקליבר, 5 מגשים

המעוניינים מוזמנים ליצור קשר במייל shico3@walla.co.il

לצפיה ב-'מה אכלנו אתמול?'
מה אכלנו אתמול?
09/08/2018 | 10:31
4
47
מלאי כופתה טבעוני ונהדר.
הקציצות עשויות מתערובת של תפוחי אדמה גזר ואפונה של סנפרוסט, כולם במים. מפוררים, הגזר על פומפיה, טופו קשה על פומפיה עדינה. קמח עדשים אדומים, מעט עמילן טפיוקה. תבלינים למכביר-
כורכום טרי על זסטר
קארי לרוב
פלפלת חריפה מקוצצת
כמון טחון
מלח לפי הטעם.

קציצות בכף יד רטובה שטוחות בתוכן הטמנתי פקאן מסוכר וגילגלתי. "קימחתי" בעמילן טפיוקה וטיגנתי שטוחות.
רוטב עשוי מבצל גדול מאודה מרוסק בבלנדר עם שום ושורש ג'ינג'ר טרי. במחבת עם מעט שמן מתובל באותם תבלינים שבתערובת. כמה דקות בעירבוב. חלב קוקוס סמיך. לערבב היטב להמליח לתת לזה לעבוד ולהסמיך לבחוש מדי פעם. לצנן מעט לשפוך על הקציצות ולפזר כוסברה טריה קצוצה דקדקדק .
לצפיה ב-'זה נראה מעולה!'
זה נראה מעולה!
09/08/2018 | 11:23
4
לצפיה ב-'ולשבת מה?'
ולשבת מה?
11/08/2018 | 09:49
2
29
ובכן היה לנו
סלט מנגו, קרמבולה, בצל סגול, כוסברה טריה, פילה ליים , מלח פלפל שחור שמן זית. עונג צרוף.

סלט עגבניות עם פלפלת חריפה בצל קצוץ ועלי אורגנו טריים. מלח שמן זית.

סלט תירס קלוי, שלל ירקות קלויים, כוסברה טריה זסט לימון שמן זית מלח פלפל שחור תערובת תבלינים הודית שנטחנו בבית. מאד אוהבים אצלנו.

סלט כרוב עם מגוון אגוזים חלקם קלויים חלקם לא. קצת פקאנים מקורמלים. בצל. שומשום שחור. מלח פלפל שחור מיצליים שמן זית

קציצות טופו מגורר גס, גזר כנל ,בצל ותפוחי אדמה בטחינה גסה. כמות מכובדת של עלים במעבד מזון- סלרי פטרוזיליה, קמח עדשים אדומים, מלח פלפל שחור שורש כורכום על זסטר. אחרי טיגון רוטב קר של מיצליים ג'ינג'ר טרי מרוסק שום וממש נגיעה של מייפל. שוס לקיץ.

דלעת יפנית ממולאה בתערובת אורז בסמטי ונתחוני סויה בתיבול כמון קינמון כורכום ופטרוזיליה קצוצה. אפויה בתוך רוטב על בסיס יין אדום מעולה, שזיפים טריים , מלח פלפל שחור כמון קינמון מעט הל קצת שמן זית ומעט סילן. ברוטב הזה בושלו קציצות משארית המלית בתוספת עמילן תפוחי אדמה למיצוק. ללא טיגון מוקדם ויצאו באותה צורה בה נכנסו רק צבע חום עשיר כאילו רוטב בשר ...

קוביות קטנות טופו קדיתא שהוספתי לרוטב מפטריות צלויות בתנור  על חלב קוקוס עם קוביות גבינה טבעונית, היה לי מיום קודם. רק לחמם.

אורז בסמטי אפוי עם כוסמת ירוקה ועדשים חומים.

טחינה כמובן.

סלט פרות גדול מפרות העונה עם טיפה מי זוהר.

עוגת חלווה ותבלינים בחושה, בעיקר בשבילי

לצפיה ב-'להמחשה'
להמחשה
11/08/2018 | 09:53
1
30
לצפיה ב-'נראה נפלא! '
נראה נפלא!
16/08/2018 | 08:12
2
לצפיה ב-'הראל זכאים פתח את "סולטנה" - שווארמיה טבעונית מפטריות'
הראל זכאים פתח את "סולטנה" - שווארמיה טבעונית מפטריות
05/08/2018 | 15:25
7
58
אני כבר משתוקקת לנסות את השווארמה הזו! אני אוהבת פטריות ואני אוהבת את הצ'יפס של זכאים, מה יכול להיות רע?

ציטוט מהכתבה בהארץ:

סולטנה: השווארמה הטבעונית שמשנה את חוקי המשחק
מאת רוני קשמין

השווארמה, הסלטים, העמבה הנושכת והפיתה הנוזלת: במקום החדש של השף הראל זכאים תמצאו את חוויית השווארמייה השלמה, רק מאה אחוז טבעונית
שף הראל זכאים שחלק בוודאי עוד זוכרים מהמסעדה הטבעונית "זכאים" חוזר בגדול, עם שווארמייה חדשה בתל אביב, כל כולה טבעונית, שמתכננת לשנות את חוקי המשחק באשר לכל מה שידענו עד כה בנוגע לשווארמות צמחו-טבעוניות. על מה המהומה? ובכן, אחרי חצי שנה של פיתוח ויחד עם שני שותפים - הבעלים של החתול הירוק והריינבו (הפיצרייה וההמבורגרייה הטבעוניות, בהתאמה), צפויה להיפתח היום בקול תרועה רמה שווארמייה ככל שווארמייה – על הסיחים, הסלטים הפשוטים והטחינה שנוזלת מהפיתה, אבל טבעונית וללא חשש סבל בעלי חיים. או כפי שמגדיר זאת זכאים: "העניין כאן הוא אחד לאחד חווית השווארמה המקורית, פשוט 100% טבעונית".
ברמה זו, הוא מבהיר, כי המוצר לא דומה לשווארמה הצמחונית מקינג ג'ורג', עליה השלום, כשמה שנשאר ממנה אפשר למצוא בגודנס, הדיינר המושחת-אך-טבעוני שמשובץ במרכז רחוב קינג ג'ורג'. 
שווארמה כמו שווארמה, פשוט 100% טבעוני
הדבר הראשון שמציין זכאים כתעודת היושר של המקום החדש הוא הכלים והתפאורה. "הקמנו כאן מתקן שווארמה - כמו שכולנו מכירים מכל שווארמייה; למעשה, הבאנו שני מתקנים עצומים מבחור בשם סובחי שעושה נירוסטה וייצר אותם במיוחד בשבילנו", הוא פוצח בגאון ובטון שמסגיר התרגשות אמיתית מפריצת דרך. "ככל הידוע לי, זו הולכת להיות השווארמה הטבעונית היחידה שלא מיוצרת מסייטן", הוא מוסיף על השווארמה שפיתח, שתהיה רובה ככולה עשויה מפטריות. "ואם מסעדת נומה, מהמסעדות הטובות בעולם, עשתה לאחרונה שווארמה שכולה מירקות שורש, אז לדעתי גם הציבור בישראל בשל לשווארמה מירקות, אבל השווארמה שלנו מדהימה יותר", הוא אומר.

בנוסף, על יד או יחד עם השווארמה, יציעו כאן קבב טבעוני, סיגר במילוי בשר פטריות ובהמשך גם צזיקי וגבינת לאבנה. על האחרונה מעיד זכאים בפה מלא כי "היא מדהימה ואין כמותה, עד כדי שאני גאה בה כמעט כמו שאני גאה בשווארמה" ואולי לא פחות חשוב מכך – אין בזו או בזה חשש מבשר וחלב, כך שטבעונים ושומרי כשרות כאחד יוכלו ליהנות משווארמה בסגנון טורקי. למי שדאגו או שומרים עוד אמונים לצ'יפס הקרוע ביד של "זכאים" אז אל חשש, גם אותו תוכלו למצוא פה, משובץ מלח ולימון פרסי לבן ומוגש עם מיונז ביתי וטבעוני (המחירים, אגב, הם: 35 שקלים לשווארמה או קבב בפיתה; 12 שקלים לסיגר פטריות; 17 שקלים לצ'יפס קרוע ביד).
[...]
כדי לשטוף שווארמה ושאר מטעמים, יגישו כאן גזוז פרסי – סקנג'מין, תמצית שמגדיר זכאים כ"פטל של הפרסים", מבוסס על חומץ, סוכר ונענע, ששותים באופן מסורתי בחגיגות, הילולות ובזמנים יפים ומגישים תכופות גם לילדים קטנים. "המבוגרים שותים את המשקה הזה בחגים", הוא אומר, "כשהייתי קטן, אחות של סבתי (דודה של אבא) הייתה משקה אותי במשקה המדהים והמיוחד הזה, והוא נראה לי גזוז מרענן ומאוד הולם גם לחום של היום". ומי שרוצים לשכוח מהיום, יוכלו לבקש תוספת ערק, וודקה או ג'ין לתוך הגזוז, וישר לראש. 
סולטנה, שווארמה טבעונית, אבן גבירול 52, תל אביב. שעות פעילות: א'-ה': 12:00-00:00. יום ו': 12:00-16:00. 

לצפיה ב-'אני משוגעת על ההמבורגר של הריינבו...הסולטנה זה שיתוף פעולה'
אני משוגעת על ההמבורגר של הריינבו...הסולטנה זה שיתוף פעולה
05/08/2018 | 16:29
39
שלהם..
אני מתכננת ללכת לשם השבוע...

מעולם לא אכלתי שווארמה אמיתית אז אני מריירת רק מהמחשבה לטעום את המנה הזאת :)
לצפיה ב-'לא הבנתי את הקטע עם גבינת לאבנה, זאת גבינה צמחונית ?'
לא הבנתי את הקטע עם גבינת לאבנה, זאת גבינה צמחונית ?
06/08/2018 | 12:33
4
16
לצפיה ב-'חס וחלילה צמחונית! טבעונית '
חס וחלילה צמחונית! טבעונית
06/08/2018 | 12:53
3
12
לצפיה ב-'הכוונה בטח ל"גבינה צמחית" '
הכוונה בטח ל"גבינה צמחית"
06/08/2018 | 20:04
2
10
לצפיה ב-' תודה לזה התכוונתי .'
תודה לזה התכוונתי .
07/08/2018 | 11:31
1
29
זה לא ברור מכתבה\פרסומת שלהם
לצפיה ב-''
08/08/2018 | 07:29
3
לצפיה ב-'כנראה אנסה אותה בשבוע הבא'
כנראה אנסה אותה בשבוע הבא
08/08/2018 | 08:08
27
כשאהיה בתל אביב.
דווקא הייתי שם ביום הפתיחה אבל בסוף לא אכלתי כי היה איזשהו עיכוב ולא בא לי לחכות.
במקום נאמר שהשווארמה עשויה מסויה ופטריות. עכשיו מסקרן אותי לדעת איך מכינים אותה.
לצפיה ב-'קשיו טבעי אל מול קשיו קלוי '
קשיו טבעי אל מול קשיו קלוי
03/08/2018 | 14:11
3
30
קראתי בזמנו שאכילת שקדים,קשיו,אגוזי מלך בקטנה, הם שומנים טובים לגוף .

כמובן , לא בגירסה הקלוייה שלהם בפיצוציות ...,אלא במצב הטבעי שלהם.

אז הלכתי לסופר וראיתי קשיו טבעי באריזה ........
וראיתי אריזה של קשיו קלויים ומומלחים (כמובן שהיותר טעים זה הקלויים )

אז התחלתי להשוות בין השניים——-וראיתי שלקשיו הטבעי ל 100 גרם זה 618 קלוריות
והקשיו הממולח ל 100 גרם זה 600 קלוריות!

אז איך זה הגיוני ,לעזאזל??

כמובן שהסתכלתי גם בנתרן, בסיבים , פחמימות וכו.........ובתכלס, אין כמעט שום הבדל מהותי בין שתי האריזות .

אז מדוע אומרים שהקשיו הטבעי פחות משמין ויותר בריא ??

חייב הסבר

תודה
לצפיה ב-'לא פחות משמין אבל יותר בריא'
לא פחות משמין אבל יותר בריא
03/08/2018 | 17:56
2
32
קשיו מומלח מכיל הרבה מלח וזה אף פעם לא בריא, כמו כן הקליה גורמת לאיבוד חלק מהמרכיבים התזונתיים הבריאים באגוז (לא רק קשיו).
אם לא אוכלים חבילה שלמה אלא במידה זה לא משמין אלא מזין.
אני אישית אוהבת את כל האגוזים בצורתם הלא קלויה.
אתה יכול גם לקנות לא קלויים, לקלות קלות ולהמליח קלות בעצמך ועדיין התוצאה תהיה בריאה יותר ממה שתקנה קלוי ומומלח בפיצוציה (שם בד׳״כ ממליחים בכמויות מטורפות של מלח).
לצפיה ב-'אבל זה בדיוק הקטע '
אבל זה בדיוק הקטע
03/08/2018 | 18:02
1
34
אני הסתכלתי בפירוט מאחורה של הקשיו הקלוי אל מול הקשיו הטבעי...

אין בכלל הבדלים משמעותיים .

אז למה שלא אקנה את הקלויים כי הם פי 100 יותר טעימים.

תסתכלי או תסתכל ,בפעם הבאה שתהיה בסופר ......ותראה שאין הבדל ...
לא בנתרן ,לא בסיבים.....אפילו לא בפחמימות ...

ובסוף בסוף גם לא בקלוריות ...

להיפך——-הקלוריות של הטבעי הוא יותר מאשר בקלוי
לצפיה ב-'ההבדל המשמעותי הוא המלח'
ההבדל המשמעותי הוא המלח
06/08/2018 | 12:11
27
אם חשובה לך בריאותך כל כך אז רצוי שתקטין את צריכת  המלח. כי הנזק לבריאות מעודף מלח (=סודיום=נתרן) היא הרבה יותר גדולה מההבדלים שיכולים להיות בין סוגי הקשיו .

ציטוט ממאמר של פרופסור בן עמי סלע:  (ראה קישור)
"ללא כל קשר להשפעת נתרן על לחץ דם,  צריכה מוגברת שלו משפיעה באופן שלילי על היפרטרופיה של החדר השמאלי, לייפת של חדרי הלב, ותפקוד דיאסטולי לקוי.

כן גורמת צריכת נתרן מוגברת לנזק לכליות, סרטן קיבה, והפרעה למטבוליזם של מינראלים דוגמת הפרשה מוגברת של סידן בשתן העלולה לגרום לאוסטיאופורוזיס.

ידוע גם שהעמסת נתרן מביאה לדיכוי של הציר רנין-אנגיוטנסין-אלדוסטרון, על ידי עיכוב הפרשת רנין מהכליות. פחות ידועה העובדה שעודף נתרן מגביר את העקה (stress) החמצונית המשבשת את פעילות האנדותליום בדופן כלי הדם, גורמת ללייפת בלב, בכליות ובעורקים.         

צריכה מוגברת של נתרן, מקשיחה את דופן עורקים גדולים, ותופעה זו (stiffness) ניתנת להחלשה עם הורדת צריכת הנתרן במזון.

עודף נתרן מגביר את הנזק לכליות והוא משמעותי בחולי סוכרת או באלה עם גלומרולו-נפריטיס בהם נזק זה מתהווה מהסיבות האופייניות למפגעים אלה.

נמצא קשר ישיר בין צריכת נתרן והפרשה של החלבון אלבומין בשתן אף ללא קשר ללחץ דם, אך קשר זה מובהק יותר באלה עם לחץ דם מוגבר. נמצא במחקר של He וחבריו שהתפרסם ב-2009 ב-Hypertension שבמדגמים של לבנים, שחורים ואסייתים בארה"ב, הפחתת הצריכה של נתרן ממוצע יומי של 3,800 מיליגרם ל-2,500 מיליגרם, הפחיתה את ההפרשה של אלבומין בשתן, המהווה מדד מוקדם לנזק לכליות.

צריכה עודפת של נתרן מחלישה גם את ההשפעות המצופות של תרופות רבות להפחתת לחץ דם, ובמיוחד תרופות האמורות להילקח על ידי אלה עם תפקוד לקוי של הכליות.   "

לצפיה ב-'לפי מראה השמיים - סתיו, אבל הלחות לגמרי אוגוסט. מה מבשלים?'
לפי מראה השמיים - סתיו, אבל הלחות לגמרי אוגוסט. מה מבשלים?
03/08/2018 | 09:09
6
36
מזל שיש מה להוציא מהפריזר, שמתנהג כמו המזוודה של מרי פופינס! 
בתכנון סלט פסטה עם זיתי קלמטה, עגבניות ופסטו
חלה או לחמניות (המזגן פועל!)
משהו מדלעת ובטטה עם קטניות
ומשהו עם סלק

לצפיה ב-'שאלה טובה'
שאלה טובה
03/08/2018 | 10:19
1
30
חצילים ועגבניות בקוביות עם בצל תועפות פטרוזיליה וכוסברה קצוצות דקדק ו...שמרי בירה! מוכן וטעים להפליא. חם או קר.

חוצמזה יש לי הרבה דלעת, גם דלורית וגם ערמונים. אולי פירה דלעת?

לחמניות בתכנון . לא ידוע אלו סוגי קמח יהיו בתערובת.

חוצמזה אינני יודעת. זורמת ונראה.
לצפיה ב-'אני חושבת על'
אני חושבת על
03/08/2018 | 10:29
28
סלט קוביות דלעת ותירס עם עשבי תיבול ופלפלים חריפים
ועל ממרח דלעת עם עשבי תיבול וניחוח מעושן
לאט לאט מחממת מנועים.
לצפיה ב-'הדלעות'
הדלעות
03/08/2018 | 13:31
26
הפכו ל
סלט קוביות דלורית אפויה(חציתי אפיתי ניקיתי מזרעים קילפתי חתכתי), קוביות בטטה סגולה אפויה(אפיתי שלמות קילפתי חתכתי), בצל ירוק מקוצץ יחד עם שתי כוסות תירס קפוא ופלפל חריף קצוץ- במחבת להקפצה. צרור גדול של סלרי קצוץ דקדקדק ופטרוזיליה כנ"ל. קארי. מלח. מיצלימון סחוטרי. חומץ בן יין במסורה.מעט שמן זית. צבעוני וטעים. חריף אפשר יותר ופחות לפי הטעם ואילו היתה לי כוסברה טריה הייתי משתמשת בה במקום שני הירוקים האחרים. חומץ בן יין רק אם יש מאיכות מעולה כלומר סמיך ומתקתק.

ממרח מדלעות ערמונים שנאפו חצויות , שום בנדיבות, עלי אזוב טריים, שמרי בירה, פלפל שחור גרוס, זסט משני לימונים, ארבע כפות שמן קוקוס , מלח הימליה. טעם גנעדן ממש.  חציתי אפיתי ניקיתי זרעים טחנתי עם כל השאר. נוספה גם חצי דלורית שנותרה מהסלט ללא שימוש.
לצפיה ב-'גם פה יש צורך למצוא פתרון לשלוש דלוריות גדולות'
גם פה יש צורך למצוא פתרון לשלוש דלוריות גדולות
03/08/2018 | 16:23
2
30
כנראה מאפינס דלורית, שעוד אין לי מושג איך אכין אותו, ואולי אתפוס טרמפ על הממרח שלך מיקי...
חוץ מזה הכל בקטנה - סלט כרוב, קישואים ופטריות בסגנון שווארמה ומרק מלוחיה (כי הגיעה בארגז...)
לצפיה ב-'שמעי'
שמעי
04/08/2018 | 19:42
1
28
הממרח היה כל כך מוצלח שלקחתי אותו ריסקתי גס לתוכו נתחוני סויה מילאתי בקלוני רוטב מגבינות טבעוניות בצל ושמנת סויה מלמעלה שמרי בירה

הו תענוג
ועוד נשאר קצת למרוח
נהדר

אני אוהבת סלט דלעת חריף בקוביות עם שמן שומשום ובצל ירוק, אפשר גם קוביות תפוח עץ פציחות ,עשבי תיבול החל בנענ וקורנית וכלה בפטרוזיליה וסלרי... מה שיש . זסט לימון תמיד מתאים בכאלה.  המתוק חריף מתובל הזה בא לי בטוב בקיץ
לצפיה ב-'ינוסה בהמשך'
ינוסה בהמשך
06/08/2018 | 20:16
15
בסוף עשיתי משהו מאולתר בין מאפינס לפשטידות אישיות קטנות: אפיתי בתנור, מעכתי, הוספתי קמח שקדים, קצת קמח רגיל, בצל מטוגן, שמרי בירה וטימין טרי מהאדנית. התחתית פירורי לחם. יצא פיצוץ, ונטרף מיד...
לצפיה ב-'הערב: שייק פירות יער, סלק ומנגו - עם ג'ינג'ר טרי'
הערב: שייק פירות יער, סלק ומנגו - עם ג'ינג'ר טרי
01/08/2018 | 18:43
2
29
וקצת מיץ תפוחים. טעים, מרענן והסלק נותן לו "עומק". תענוג.
למרות שהתכוונתי להכין מנה קטנה, נשאר די הרבה אז שמרתי למחר בתקווה שעדיין יהיה טעים! אפילו אם הוויטמינים כבר לא יהיו. 
איך קראו לסרט עם דני קיי שבו הוא נוזף בברמן על הוויטמין סי במיץ התפוזים הסחוט? למישהו יש מושג על מה אני מדברת?
לצפיה ב-'לא מכיר את הסרט עם דני קיי אבל הזכרת לי את הסרט של וודי אלן '
לא מכיר את הסרט עם דני קיי אבל הזכרת לי את הסרט של וודי אלן
02/08/2018 | 12:15
1
26
"ישנוני" שמוקפא בטעות וכשהוא מתעורר בעתיד ומבקש אוכל בריאות צימחוני והרופאים מסבירים שבתקופה שהוא חי  עדיין חשבו "בטעות " שאוכל כזה הוא בריא, "הם לא גילו עדיין את היתרונות הבריאותיים של בשר אדום בטיגון עמוק  וכ"ו ..."

לצפיה ב-''
02/08/2018 | 18:54
8
לצפיה ב-'מלח גס'
מלח גס
31/07/2018 | 13:35
5
35
קניתי בזמנו מלח הימלאיה ורוד לשימוש בעיקר לבישול. הבעיה איתו, שהמלח "מתובל" מעט בחול או מין אבקת אבנים ומרגישים את זה בשיניים כשאוכלים. עכשיו השקית הזאת עומדת להגמר ואני רוצה לקנות שוב מלח גס אבל בלי חול. לא חייב ורוד ולא חייב הימלאיה. העיקר שיהיה מלח טבעי ולא כזה שמיוצר במפעל (כלומר מלח ים או מלח הרים כלשהו) ושלא יחרוק בשיניים. מישהו מכיר?
לצפיה ב-'קני את הגירסה העדינה של המלח הוורוד'
קני את הגירסה העדינה של המלח הוורוד
31/07/2018 | 15:49
4
32
ויש גם מלח אטלנטי בגבישים לקנות
"מלח ים אטלנטי הוא הסוג המועדף על השפים הן בזכות טעמו העשיר והן בזכות היותו טבעי לחלוטין. המלח נאסף ללא מיכון אינטנסיבי וללא חציבה בהרים. הוא כלל אינו מעובד ועל כן יש בו ערך מוסף של בריאות וטעם. המלח בגוון אפור ולח מאוד (ואפשר למצוא אותו בחנויות שונות במחיר 20-30 שקלים ל-1 ק"ג). ההבדל בין מלח שולחן דק לבין זה האטלנטי הוא כמו ההבדל בין ירקות אורגניים שנקנו בשוק לבין כאלה שנשמרו משך זמן ארוך בקירור לפני שהגיעו למקרר בסופרמרקט. מלחי הים הנחשבים לטובים ביותר הם המלח ים הקלטי והצרפתי שנקרא: Fleur De Sel (פרח המלח)"

דרך אגב ההסבר הסביר לגריסיות בלעיסה היא שהמלח בגבישים נמס לאט יותר ממלח דק ולכן באכילה שלו בסלט מרגישים התנגדות בשיניים
לצפיה ב-'אם כבר מלח רצוי מלח ים שמכיל יוד '
אם כבר מלח רצוי מלח ים שמכיל יוד
31/07/2018 | 16:48
2
37
כי בגלל ההתפלה של המים בשנים האחרונות בישראל יש חוסר של יוד במזון , גם במים עצמם וגם בקרקעות ובצמחים .
חוסר יוד גורם לעיפות יתר, להתנפחות בלוטת התריס ...
המקור של היוד הוא בים ולכן במלח ים טיבעי אמור להיות יוד - אבל כדאי לבדוק שהיצרן ציין את זה על האריזה.
(מקור אלטרנטיבי טיבעוני זה אצות ים נורי או קאלפ וכ"ד)
לצפיה ב-'תודה. מטריד משהו הסיפור עם היוד'
תודה. מטריד משהו הסיפור עם היוד
31/07/2018 | 17:16
1
11
לצפיה ב-'נב- יש תוסף של אצות קאלפ שמכיל יוד בדיוק מה שהגוף צריך'
נב- יש תוסף של אצות קאלפ שמכיל יוד בדיוק מה שהגוף צריך
01/08/2018 | 10:51
29
וזה תוסף צמחוני וטיבעוני  למהדרין...
לדעתי כל טיבעוני (וגם כל מי שלא אוכל דגי ים) בישראל יכול לסבול מחוסר יוד ולכן מומלץ לקחת תוסף כזה. (יש להרבה חברות של תוספי התזונה , כולם אותו דבר )
לצפיה ב-'תודה. אנסה למצוא מלח ים אטלנטי'
תודה. אנסה למצוא מלח ים אטלנטי
31/07/2018 | 17:13
26
לגבי ההסבר - לא, זה לא זה. זה ממש חול. פעם לקחתי כוס מים רותחים והמסתי רבע כפית מלח גס וממש ראיתי משקע - קמצוץ חול ורוד שלא נמס בשום פנים ואופן.
חוץ מזה בסלט אני שמה מלח דק. זה מלח שאני שמה בתבשילים רטובים כמו מרקים ונזידים ורטבים, שאין בעיה של המסה.
לצפיה ב-' אירוח חדש: עושים סדר בתזונה '
אירוח חדש: עושים סדר בתזונה
31/07/2018 | 13:23
3
52

ביום ראשון יתארח בתפוז הנטורופת תומר דיין, אותו תוכלו לשאול שאלות בנושאי תזונה נכונה ובריאות, כדי לדעת אחת ולתמיד מה כדאי להכניס לגוף שלנו ומה ממש לא. 
היכנסו עכשיו לפרטים המלאים של האירוח וכתבו את השאלות שלכם

לצפיה ב-'אזהרת כניסה לפוסט הזה (אני חוסכת לכם!)'
אזהרת כניסה לפוסט הזה (אני חוסכת לכם!)
31/07/2018 | 13:51
2
57
יש בו תמונה של  בע"ח שנרצח (אני חושבת חזירון), על צלחת, ליד ירקות. הפעילו שיקול דעת.
לצפיה ב-'מענין מה יעשו בהנהלת תפוז'
מענין מה יעשו בהנהלת תפוז
31/07/2018 | 15:43
42
אם שומרי כשרות ימחו על הדבר הזה....כמה זמן ייקח עד שיוסר.
עיני לא צרה במי שבוחר לשמור כשרות רק בצביעות שבהנהלה של תפוז
לצפיה ב-'ממש תמונה שמתאימה לפורום פליאו '
ממש תמונה שמתאימה לפורום פליאו
31/07/2018 | 17:03
41
וחוץ מחוסר הרגישות לרגשות הטיבעונים,  מה בריא או נטורופאטי בשומן שרוף ?
לצפיה ב-'שבת שבת שבת'
שבת שבת שבת
27/07/2018 | 00:23
3
45
יש לי הרבה דלעות- גם ערמונים וגם דלוריות
חצילים גם אחדים וצריך להשתמש

אני חוככת מה להכין הכל אלה.
מזל שכל מה שהכנתי השבוע נגמר לחלוטין. במקרר רק ירקות חדשים מהארגז שמבקשים כיוון.

מה אצלכם?
לצפיה ב-'גם לי יש דלעות וגם אני עוד לא סגורה לגביהן'
גם לי יש דלעות וגם אני עוד לא סגורה לגביהן
27/07/2018 | 03:06
34
אולי מק-אנד-צ׳יז. נראה. אולי קציצות ברוטב לימון, עוד לא יודעת איך.
יש לי קישואים יפים ומנגולד, אני חושבת להכין מהמנגולד בורקס, ומהקישואים - קישוארמה, פרוסות קישואים מטוגנות עם הרבה בצל ותבליני שווארמה.
כל השאר, לבטים.
לצפיה ב-'את דלעות הערמונים חציתי'
את דלעות הערמונים חציתי
27/07/2018 | 23:47
32
ומילאתי בתערובת נתחוני סויה ואטריות אורז שחור, עם תיבול כבד לכיוון המזרחי. הנחתי אותן בסיר מלא בירוקים קצוצים כולל צרור פטרוזיליה, צרור כוסברה, ששתי חבילות עלי סלק, שתי חבילות בצל ירוק. מלח פלפל שחור גרוס, שמן זית.
יצא מעולה.

משארית המלית הכנתי קציצות שהוספתי להן בצל פטרוזיליה וקמח חומוס.טיגנתי

חוצמזה היו לנו קוביות טופו קדיתא עם בצל פטריות לרוב ורוטב מסויה וסילאן פלפל שחור מלח.

היו לנו חצילים שנאפו בקוביות עם עגבניות מיובשות קצוצות, בצל רצוץ, צרור גבעולי סלרי קצוץ פלוס העלים . פלפל חריך (מסתבר שמאד) מהגינה. בסוף הוספתי סילן חומץ מלח.

היה לנו חומוס.

היתה טחינה נהדרת.

היה סלט כרוב עם זרעי דלעת קוביות קטנות תפוח עץ. מיצלימון סחוטרי, מלח הימליה, פלפל שחור גרוס, שמן זית, מעט מייפל.

היתה צלחת גדולה מלאה ירקות חתוכים לפי צבע.

היה אורז בסמטי אפוי.

היתה תבנית גדולה של פרוסות בטטה כתומה, בטטה סגולה ותפוחי אדמה.

היו לנו אורחים ולא נשאר הרבה.

אבטיח, נקטרינות נפלאות וקרטיבים שימשו את המקנחים.

יין אדום עשה אותי עליזה ונינוחה.
היה ערב מוצלח

לצפיה ב-'דלורית וחציל ושאר ירקות אני שם בסיר של הקוסקוס ומאדה אותם'
דלורית וחציל ושאר ירקות אני שם בסיר של הקוסקוס ומאדה אותם
29/07/2018 | 12:06
27
שלמים עם הקליפה (עד שהמזלג ננעץ).
הם מאד טעימים בצורה הזאת .
אפשר לטבל ולאכול ככה אפשר לעשות סלטים קרים , הלאה ...
לצפיה ב-'חדשה בתחום'
חדשה בתחום
26/07/2018 | 08:38
5
51
לכן שאלה אולי טיפשית: מחפשת משהו שהכי מתאים להחליף גבינה צהובה בטוסטים/ פיצה.
אם אפשר מנסיונכם משהו שדומה ושילדים אוהבים.
תודה!
לצפיה ב-'ברוכה הבאה '
ברוכה הבאה
26/07/2018 | 08:47
1
56
יש מוצרים של חברות משו-משו, וגה, ויולייף, שמתנהגים לא רע בטוסט - אפשר למצוא אותם בחנויות טבע, בסופרמרקטים ואפילו במכולת הקטנה שלי
יש ברשת הרבה רעיונות להכנה ביתית. אני מאד אוהבת גבינת "כמוצרלה" שמכינים מאגוזי קשיו - אצלנו במשפחה כל הילדים אוהבים
לצפיה ב-'תודה'
תודה
26/07/2018 | 08:55
43
מישהו מהם יותר דומה בטעם ובמרקם למקור או שהם בערך אותו דבר? 
אולי אנסה כל פעם אחר...
לצפיה ב-'כל מה שתמר כתבה והארה '
כל מה שתמר כתבה והארה
26/07/2018 | 11:22
2
58
נסיוני מלמדני שחיקוי הוא רעיון גרוע
הציפיה לטעם ולמרקם המקורי לא עושה חסד למזון הטבעוני
לכן אצלנו אמרתי להם מראש- זה טעם חדש, סוג אחר של פיצה. זו לא גבינה רגילה.
וזה עובד יפה.
לצפיה ב-''
26/07/2018 | 14:25
47
יש גבינות טבעוניות שהן טעימות מאוד בפני עצמן אך לא דומות ל"מקור". לכן רצוי להתייחס למוצרים בפני עצמם, מה שמאפשר יותר להינות מהם, מבלי לחפש "תחליף"
לצפיה ב-'תודה. אכן עבר בהצלחה רבה!'
תודה. אכן עבר בהצלחה רבה!
05/08/2018 | 10:20
2
לצפיה ב-'זרעי דלעת'
זרעי דלעת
19/07/2018 | 12:30
9
341
מה יותר טוב לצרוך?
זרעי דלעת לא קלויים או שמן זרעי דלעת, מה ההבדל?
לצפיה ב-'תלוי מה המטרה אבל עדיף בעיני זרעי דלעת'
תלוי מה המטרה אבל עדיף בעיני זרעי דלעת
20/07/2018 | 00:39
4
41
מכיוון שהם מכילים (בנוסף לחומרים הבריאים הקיימים גם בשמן) גם סיבים תזונתיים שעוזרים לעיכול ולמניעת מחלות , מה שהשמן אינו מכיל.
כתרופת סבתא גרעיני דלעת  נחשבים כעוזרים למניעת הדבקות חוזרת בתולעים - לא מכירה מחקר מדעי בנושא ולא ניסיתי...
לצפיה ב-'תודה רבה'
תודה רבה
20/07/2018 | 09:59
3
29
צורך זרעי דלעת לא קלויים וזרעי פשתן שאני טוחן ומקפיא. פשוט ראיתי שמנים ותהיתי מה יותר טוב.
לצפיה ב-'היתרון הגדול בזרעי דלעת זה המינרל אבץ'
היתרון הגדול בזרעי דלעת זה המינרל אבץ
22/07/2018 | 12:12
2
37
החסרון זה חומצת השומן אומגה 6 (ח.לינולאית) שנמצאת בשמן שלהם  בכמות גדולה מידי  .
לכן עדיף תמיד לצרוך את הזרעים עצמם ולא את השמן.
רצוי לצרוך כמות זהה של זרעי פשתן או צ'יה כדי לאזן את האומגה 6 עם אומגה 3.
לצפיה ב-'אז אם'
אז אם
24/07/2018 | 11:06
1
22
אני צורך כל יום:
חופן שקדים, 2 אגוזי ברזיל, 2 כפות זרעי דלעת ו2 כפות זרעי פשתן כמה אגוזי מלך אני צריך לצרוך מדי יום והאם הכוונה באגוז זה לשני חצאים?
לצפיה ב-'פעם עשיתי חשבון שאני צריך לצרוך כ חמישים גרם סה"כ'
פעם עשיתי חשבון שאני צריך לצרוך כ חמישים גרם סה"כ
24/07/2018 | 16:43
29
של כל סוגי הגרעינים והאגוזים ביום .
אני גבר בגובה 1.74 במשקל 72 ק"ג. ואוכל תזונה דלת שומן וה50 גרם האלה משלימים לי את חומצות השומן שאני זקוקו להם לתזונה מאוזנת.
אם אתה רוצה לחשב בדיוק כנס למחשבון תזונה באתר גלינגו או נטוגרין , הכניס לשם את הנתנים שלך , ומלא שם כל מה שאתה אוכל ביום ממוצע והמחשבון יראה לך כמה חומצות שומן חיוניות חסרות לך כמה אבץ אתה צריך וכן הלאה...
אתה יכול לשחרק עם זה להוסים או להוריד כמיויות של גרעינים ולראות מה זה נותן לך. 

לצפיה ב-'אי אפשר לאכול זרעי דלעת לא קלויים'
אי אפשר לאכול זרעי דלעת לא קלויים
08/08/2018 | 10:16
3
11
ניסיתי פעם, כשקניתי דלעת שעוד היו בה מעט זרעים. במצב הזה, כשהם ישר מהדלעת (לא קלויים) הם מאוד מרים. זרעי דלעת שנמכרים כזרעים בפני עצמם, בוודאות עברו קלייה כלשהי.
לצפיה ב-'אני אוכל כל יום זרעי דלעת לא קלויים וזה טעים לי מאד '
אני אוכל כל יום זרעי דלעת לא קלויים וזה טעים לי מאד
08/08/2018 | 11:27
2
11
אני קונה זרעי דלעת קלופים אורגניים של תבואות או הרדוף .אין בהם שום מרירות.
שם אותם בסלט ירקות או בסלט פירות או מערבב אותם עם אורז מבושל או סתם אוכל אותם ככה .
לצפיה ב-'אין מצב שהם לא קלויים'
אין מצב שהם לא קלויים
08/08/2018 | 12:28
1
9
בתהליך הייצור הם בטוח עוברים קלייה כלשהי, אחרת זה בלתי אפשרי לאכול אותם.
לצפיה ב-'מחפש בלנדר רב תכליתי מקצועי איך וויטמיקס?'
מחפש בלנדר רב תכליתי מקצועי איך וויטמיקס?
18/07/2018 | 18:14
11
19
המטרה לטחון קמח, תבלינים, שייקים   השילוב הזה זה מה שחשוב לי במיוחד דגש
אלו שלושת הדברים העיקרים ביותר בשבילי!
בהמשך מקווה שהמצא עוד דברים מעניינים לעשות איתו
אולי גלידות עוגות .. נסיתי להכין בעבר גלידה טבעונית לא יצא משהו כולכך משהו עם בננה.... אולי לא הכנתי בצורה נכונה.. אולי המצא דברים יותר מעניינים נראה... פשוט לא כזה מומחה בבישול אם יש לכם משהו בישראל שמכין הרבה מאוד מתכונים של עוגות גלידות שאפשר להכין לבד אשמח...רק דברים באמת טעימים 
****הבלנדר טוחן את כל סוגי התבלינים נכון כולל כורכום יבש (כי זה קשה מאוד) ? כי חשוב לי להכין הכל באופן עצמאי!!! פשוט לא רוצה לקנות כלום מוכן...

*****דבר נוסף הבנתי שבשביל לטחון קמח צריך מיכל נוספת זה חובה??
פשוט אני מגיע ביחד ל4000 שקל 3200 +800!! וואו

תודה!!!

לצפיה ב-'הוא נחשב לטוב מכולם והוא גם היקר מכולם'
הוא נחשב לטוב מכולם והוא גם היקר מכולם
19/07/2018 | 10:23
10
36
בסביבות תחילת השנה  (העברית) , נדמה לי, היו כא קישורים ודיונים על חיקוי סיני הרבה יותר זול שכנראה עושה את אותה העבודה.
היו לי תקופות שבהן מאד רציתי ויטמיקס, אבל עבר לי. בארץ הוא יקר מאד (יש רק משווק אחד ששולט בשוק, להבנתי) ואני לא יכולה להצדיק לעצמי קנייה של מכשיר חשמלי בנוסף למה שיש לי! אולי אם הייתי צעירה שרק מתחילה את דרכה במטבח, הייתי שוקלת את זה.
לטחינת תבלינים יש לי מכשיר מעולה שהגיע מאנגליה, שגם טוחן תבלינים לאבקה דקיקה וגם (בכלי קיבול נפרד) טוחן כמויות קטנות של עשבי תיבול או ירקות -- אני טוחנת בו שום, בצל וג'ינג'ר ביחד ומתקבלת משחה מעולה.
מקווה שיענו עוד אנשים בעלי ידע רב משלי!
לצפיה ב-'תמר המכשיר הסיני '
תמר המכשיר הסיני
19/07/2018 | 11:37
9
29
אבל לך תדעי אם באמת השיני הוא איכותי... אם הייתי רואה האינטרנט המון המלצות אמינות
הייתי קונה אבל לא יודע בספק... אין מספיק מידע...

לגביי המכשיר לתבלינים יש לנו פה שתיים קטנים ועבודה קשה מאוד עבודת נמלים ממש!
אני צריך מכשיר לתבלינים משהו רציני  בלי לעבוד שעות...
למשל פלפל אדום להכין כמות זה שעות על גבי שעות...
וכורכום אי אפשר כזה זה קשה... בגלל זה אני מחפש משהו איכותי

לצפיה ב-'נב- בקשר לכורכום - אני מגרד את השורש הטרי על פומפיה'
נב- בקשר לכורכום - אני מגרד את השורש הטרי על פומפיה
19/07/2018 | 11:57
8
29
הטעם נהדר והריח , ובכמה רמות מעל היבש . ג'ינג'ר כנ"ל.
ואני מגדל את הכורכום בגינה - אפשר גם בעציץ- הוא גודל כצמח מאד יפה מוציא פרח לבן גדול ויפה ובאדמה מסביבו מלא שורשים מעובים טעימים. ג'ינג'ר כנ"ל.
פלפל אדום- אני גם מגרד בפומפיה פלפל צ'ילי טרי יש מעל הסיר.
תבלינים קשים (פלפל שחור לבן , חרדל ,קינמון...)אני כותש בעלי ומכתש ומנפה עם מסננת קטנה ישר מעל הסיר.
חילבה מאד קשה לטחון במכתש ולכן אני משרה במים חמים ומועך לעיסה, או מוסיף אותם שלמים. או קולה אותם קצת ואז הם נטחנים בקלות.

עקרונית בתבלינים כדאי לטחון סמוך לשימוש כי אם טוחנים כמות ומאחסנים הריח מתנדף והטעם נחלש.

לצפיה ב-'להכין כמות של חודש ולעשים במקרר לא טוב?'
להכין כמות של חודש ולעשים במקרר לא טוב?
19/07/2018 | 12:05
4
20
להכין כמות של חודש ולעשים במקרר לא טוב? אולי רק דברים שהם פשוטים כמו לגרד ...
פשוט להתחיל כל היום להכין תבלינים וכל זה זה לא כזה קל  המון עבודה ולכלוך ונקיון
לגביי השורש הטרי של הכורכום זה רעיון טוב השאלה מאיפה משיגים שורש טרי..?
הבנתי שמוכרים אותו רק בחורף בבתי טבע...

לצפיה ב-'אני מעדיף לגרד ישר לתבשיל תוך כדי בישול .'
אני מעדיף לגרד ישר לתבשיל תוך כדי בישול .
19/07/2018 | 12:11
3
32
שורש כורכום טרי יש בכמעט כל סופר מרקט  חפש תוצרת חוות תקוע במדף לייד הפטריות והג'ינג'ר .
אפשר לקנות שורש כזה ולשתול בעציץ או בגינה - רצוי בתחילת הקייץ אבל גם עכשיו זה זמן מתאים . שנה הבאה אחרי שהעליןם יתייבשו תוציא את השורש מהאדמה את הפקעות הגדולות אתה לוקח ואת הקטנים אתה מחזיר חזרה לאדמה וכך זה מתחדש ומתרבה משנה לשנה .
לצפיה ב-'תודה רבה'
תודה רבה
19/07/2018 | 12:24
2
7
לצפיה ב-'אבי משהו נוסף'
אבי משהו נוסף
19/07/2018 | 16:39
1
19
השורש כורכום הטרי אתה מגרד אותו ממש ממש לאבקה?
והאם זה ממש תחליף לכורכום ?
כי הכורכום מיוצלר מהצמח היבש לא?
לצפיה ב-'אני מגרד שורש חי רטוב בפומפיה לרסק לא לאבקה'
אני מגרד שורש חי רטוב בפומפיה לרסק לא לאבקה
22/07/2018 | 12:15
14
השורש הוא שורש  טרי ורטוב - קצת דומה לגינג'ר או לחזרת או לארטישוק ירושלמי אבל צהוב בתוכו..
הטעם והצבע הצהוב משתחררים ממנו לאוכל וגם ריח נהדר, הרבה יותר טוב מהאבקה.
לצפיה ב-'מגניב, לא ידעתי שאפשר לגדל כורכום'
מגניב, לא ידעתי שאפשר לגדל כורכום
19/07/2018 | 15:28
2
32
בעצם למה לא! אני שומרת את הטרי במקפיא , גם ג'ינג'ר
אולי אנסה לגדל אם כי כישורי הגננות שלי מאד מוגבלים
לצפיה ב-'הצמח מאד יפה העלים רחבים ויפים והפרח לבן גדול'
הצמח מאד יפה העלים רחבים ויפים והפרח לבן גדול
22/07/2018 | 12:16
21
בהצלחה.
לצפיה ב-'אנחנו מגדלים'
אנחנו מגדלים
22/07/2018 | 13:52
31
וזה מאד חסכוני כי שורש טרי הוא יקר מאד
לצפיה ב-'מתחילים לבשל לסופ"ש?'
מתחילים לבשל לסופ"ש?
12/07/2018 | 09:33
21
58
אתמול באה לביקור חברה והביאה סל של מטעמים!
מאפינס עם שוקולד ופטל מהבלוג של ריצ'ה  (השוקולד תוספת שלה)
מילון "ספרדי" (כך קראה לו, אני לא בטוחה מה זה כי עוד לא פתחתי אבל היא אומרת שמעולה)
וצנצנות של קטניות מבושלות (שעועית לבנה ועדשים ירוקות) -- וזה הגיע ממש בזמן כדי שאוכל להכין תבשיל מהיר בלי השריה ובישול. אצלנו במכולת אין כאלו דברים!
אז בהחלט בתכנון: תבשיל שעועית לבנה מהצנצנת - עם מנגולד, הרבה שום, ג'ינג'ר ואולי גם קוביות בטטה!
יש לי גם אבטיח 
כל השאר אפילו עוד לא בתכנונים
לצפיה ב-'שומושג'
שומושג
12/07/2018 | 10:20
2
22
לצפיה ב-'אוי! מקווה שיתממש משהו...'
אוי! מקווה שיתממש משהו...
12/07/2018 | 14:56
33
בדרך כלל את זו עם כל הרעיונות!
לצפיה ב-'לך אין מושג ולי אין שמץ'
לך אין מושג ולי אין שמץ
12/07/2018 | 20:19
8
לצפיה ב-'יש בסופר אצלנו קטניות מבושלות '
יש בסופר אצלנו קטניות מבושלות
12/07/2018 | 20:17
15
42
גם בצנצנות ארוכות וגם בשקיות (חומוס, שעועית אדומה מבושלת או קטניות חומות מבושלות).
זה בוודאות קיים בשופרסל.
לצפיה ב-'זה מעולה, השעועית הלבנה - שיחוק!'
זה מעולה, השעועית הלבנה - שיחוק!
12/07/2018 | 20:50
14
42
הכנתי תבשיל מנגולד עם שעועית לבנה:
אידיתי במעט שמן כרישה+המון שום+ג'ינג'ר (טחנתי אותם לעיסה דקה)
הוספתי את גבעולי המנגולד הקצוצים פלוס שתי כפות מים
ואז את העלים הקצוצים - הכול באידוי מכוסה על להבה קטנה
מעט מלח ים, כף רוטב סויה, כף רוטב סריראצ'ה
כשהמנגולד ממש התרכך הוספתי את השעועית. 
ממש מצוין. אילו היה לי תרד קפוא זה היה אפילו יותר מהר.
אכלתי עם אורז צהוב.

אני קונה בעיקר במכולת השכונתית הקטנה, כמעט ולא מגיעה לסופרסל, אבל אולי אעשה גיחה - יש לי תלושים עוד מהשי לחג של פסח שעוד לא השתמשתי בהם! נכון שלהשרות ולבשל לבד זה יותר חסכוני וכו, אבל הזמינות והמהירות של הקטניות בצנצנת קסמו לי מאד.
לצפיה ב-'מה הבעיה להשרות לבשל ולהקפיא במנות כמות גדולה'
מה הבעיה להשרות לבשל ולהקפיא במנות כמות גדולה
12/07/2018 | 22:25
13
29
ואז יש לך גם זמין וגם חסכוני
לצפיה ב-'אין בעייה, וזה מאד מומלץ'
אין בעייה, וזה מאד מומלץ
13/07/2018 | 07:07
12
41
אבל לפעמים נגמר המלאי במקפיא ואין כוח להתעסק במטבח, וצנצנת או שתיים עוזרות להכין ארוחה מהירה מאד.
אני מאד משתדלת שיהיו אצלי במקפיא קטניות מושרות, מבושלות, תבשילים, מרקים, ירקות קצוצים (למשל תערובת גזר בצל וסלרי) - ויש לי מקפיא ענק! ובכל זאת,לפעמים שוכחים לחדש את המלאי או שסתם רוצים דרך קיצור עוד יותר קצר.
ובעניין השעועית הלבנה - זו שבצנצנת נימוחה ומעולה, לי אף פעם לא יצאה כך בבישול ביתי!
לצפיה ב-'טיפ בענין "נימוחה ומעולה" '
טיפ בענין "נימוחה ומעולה"
13/07/2018 | 11:14
4
51
1. להשרות את השעועית לילה+יום. להחליף את מי ההשריה מספר פעמים.
2. לבשל בסיר לחץ (אצלי זה שעה...)
לצפיה ב-'תודה! אנסה'
תודה! אנסה
13/07/2018 | 12:25
8
לצפיה ב-'אני ניסיתי מספר פעמים'
אני ניסיתי מספר פעמים
14/07/2018 | 18:03
2
32
להשרות לילה שלם ולהחליף מידי פעם את מי ההשריה. אין לי סיר לחץ וגם אחרי 3 שעות  בבישול רגילהן סירבו להתרכך. אה וגם ניסיתי לשים אבקת סודה לצורך ריכוך אבל זה לא עזר.
לצפיה ב-'השלב החשוב במיוחד הוא ההשריה ל-24 שעות מינימום!'
השלב החשוב במיוחד הוא ההשריה ל-24 שעות מינימום!
15/07/2018 | 07:49
1
34
הבישול בסיר לחץ משפר תוצאות וללא-ספק מקצר תהליכים.
נושא אחר שעליו לא התעכבתי - זו טריות השעועית וסוג השעועית. זה הבסיס.
לצפיה ב-'שעועית לבנה לוקחת הכי הרבה זמן לדעתי..'
שעועית לבנה לוקחת הכי הרבה זמן לדעתי..
18/07/2018 | 17:07
7
לצפיה ב-'נכון!'
נכון!
14/07/2018 | 18:01
6
30
אף פעם לא יוצא לי בבישול שעועית לבנה רכה נימוחה..
לצפיה ב-'להשרות הרבה זמן ולבשל בהתחלה בלי מלח ועוד משהו חשוב'
להשרות הרבה זמן ולבשל בהתחלה בלי מלח ועוד משהו חשוב
15/07/2018 | 11:01
5
38
מרגע שהמים רותחים לא לשנות את הטמפרטורה - לא להוסיף מים קרים , ( אפשר להוסיף מים רותחים) מלח אחר שמתרכך .
זמן ההשריה לא לפי השעון אלא  עד שכשנוגסים בשעועית לא נשאר באמצע חלק קשה.

נב- אלה  עצות של אמא שלי שתהיה בריאה - לא בטוח שכולם מגובות  בניסוי מדעי אבל מניסיוני זה עובד.
לצפיה ב-'תודה רבה!'
תודה רבה!
18/07/2018 | 17:04
4
17
אין צורך בהוספת סודה לשתייה בזמן ההשרייה.
לגבי המלח בבישול- מדוע לא להוסיף.. שהרי מלח גורם לריכוך לא?
כמה זמן בישול ?

לצפיה ב-'לפי אמא שלי מלח בהתחלת הבישול מפריע לריכוך'
לפי אמא שלי מלח בהתחלת הבישול מפריע לריכוך
19/07/2018 | 12:06
3
22
העיין של המלח לא נבדק מדעית
אני לא מוסיף סודה לשתיה בהשריה, אבל מחליף את המים כמה פעמים..
מבשלים עד שמתרכך ( צריך לטעום כל פעם )  אם מבשלים יותר מידי זמן מקבלים דייסה בצבע חום כמו בחמין \טשונד .
לצפיה ב-'רצית מדע? קיבלת!'
רצית מדע? קיבלת!
20/07/2018 | 12:23
1
29
הנה פה. כל תורת בישול הקטניות על רגל אחת.
חייבת לציין שגם לי היא חידשה כמה דברים. ושימו לב שהתשובה לשאלה תלוית מקרה, כדאי לקרוא עד הסוף! (או לפחות עד האמצע )
לצפיה ב-'תארתי לעצמי שזה "סיפורי סבתות" אז מי שרוצה מלח או סודה -סבבה'
תארתי לעצמי שזה "סיפורי סבתות" אז מי שרוצה מלח או סודה -סבבה
22/07/2018 | 12:20
8
לצפיה ב-'תודה רבה על תשובתך'
תודה רבה על תשובתך
20/07/2018 | 12:34
6
לצפיה ב-'אזבסוף'
אזבסוף
16/07/2018 | 12:50
1
48
היו לנו קציצות נוסח סבתא שלי שמשמעו קציצות משאריות. אצלי הן כללו אורז מבושל בן שלושה ימים, דלעת יפנית מרוסקת במעבד מזון, בצל קמח עדשים אדומים  ותבלינים. ערבבתי טיגנתי מעט, אפיתי והיגשתי עם רוטב מנקטרינו שניו חייבות לבוא לידי ביטוי כבר, פלפל חריף הרבה לימון מעט חומץ ושום.

סלקים ממולאים בפקאנים טחונים גס שורש סלרי טחון וטופו מרוסק. תיבול ועלים כל מני. בישלתי על מלית הסלק, הרבה בצל מעט מיים מעט שמן ופלפל חריף. יצא מענג.

נתחוני סויה מאודים ואחר כך שרויים עם הרבה הרבה תבלינים בסוף מבושלים ברוטב חלב קוקוס כוסברה וירקות - נשאר מזה הרבה רוטב נראה שאכניס קוביות טופו

חוצמזה סלט ירקות קצוץ דקדק, סלט תירס קלוי עם בצל ירוק גזר פלפל אדום וקישואים כולם קלויים ותיבול הודי בהכנה ביתית, חומוס טחינה , קוביות חצילים מוקפצות עם רוטב טחינה חמוצה,

עוגת תפוחים בחושה עם כיסוי אגוזים קלויים סוכר חום וקינמון
לצפיה ב-'יאם! עכשיו בא לי קציצות!'
יאם! עכשיו בא לי קציצות!
16/07/2018 | 18:12
29
נשאר לי רוטב סלק ורוד מהסופ"ש - שהכנתי מסלק טחון עם קשיו, שעועית לבנה (קצת), הרבה שום וג'ינג'ר וקצת, ממש קצת, רכז רימונים. לדעתי יצא מעולה, וזה מה שאקבל לארוחת ערב, עם פסטה
לצפיה ב-'שלום'
שלום
09/07/2018 | 08:14
1
24
האם מסתתרים ויטמינים מקבוצת B ב:
חופן אגוזי מלך, שקדים, אגוזי ברזיל, זרעי דלעת וזרעי פשתן.

תודה
לצפיה ב-'קניתי את הטופו החדש עם הבזיליקום '
קניתי את הטופו החדש עם הבזיליקום
06/07/2018 | 15:12
8
70
(של תנובה).

יש רעיונות? קצת משתעממת לאחרונה.
לצפיה ב-'אלינו למכולת לא הגיע (ככל הידוע לי)'
אלינו למכולת לא הגיע (ככל הידוע לי)
07/07/2018 | 10:10
2
50
אבל ראיתי שהרבה אנשים בפייסבוק קנו והקפיצו... את לא בפייסובק, נכון? אנסה לחפש לך
לצפיה ב-'בגדול, נראה שכולם פשוט הקפיצו'
בגדול, נראה שכולם פשוט הקפיצו
07/07/2018 | 11:12
48
והוסיפו לתבשילים. יש מצב שיש מתכון על העטיפה? 
יש מתכון של אורי שביט שהשתמשה באחד מסוגי הטופו של תנובה, פרסה מהם פרוסות והניחה בשכבות עם טירשי ופרוסות דקות של תפ"א ואפתה. היא כותבת שאפתה 45 דקות, אבל לי תמיד כשיש תפ"א ככה חיים במאפה לוקח יותר זמן - לשיקולך! המתכון שלה כאן
לצפיה ב-'נראה לי שרוב המתכונים הם מבלוגרים'
נראה לי שרוב המתכונים הם מבלוגרים
07/07/2018 | 11:17
44
שעשו שת"פ עם תנובה, כי אצל כולם מככבת העטיפה ברקע. כאן יש מתכון שנראה מגניב בבלוג (לא טבעוני, אבל המתכון הזה כן) "מתוקים שלי" 
לצפיה ב-'אין שום יחודיות בטופו החדש. כל מתכון מוכר יתאים.'
אין שום יחודיות בטופו החדש. כל מתכון מוכר יתאים.
07/07/2018 | 20:20
2
55
חרטה אחת גדולה של תנובה ותעלול שיווקי.
אני קניתי את זה עם הטעם הפיקנטי עאלק שמה שמוסף לו לכאורה זה שום וצ'ילי אבל חוץ מהמראה ה"מנוקד אדומות" בגוש הטופו - לא הרגשתי בו טעמים מוטמעים ממש.. אולי קצת. חתכתי לקוביות והקפצתי עם ירקות שונים שלהם הוספתי תיבול כזה שגם הייתי מוסיף לכל טופו אחר.
עוד דבר שחשוב לשים לב: מי שמייצר עבור תנובה את הטופו הזה זה חברת א.י.ן שעושה מגוון מוצרים, ביניהם "טופו יפני". לי היה בעבר נסיון לא טוב עם מוצרים של החברה (לא החזיקו מעמד עד מועד הפג תוקף שנרשם עליהם, המוצרים נפתחו מקולקלים כשהניילון שארז אותם התנפח וריחם היה סירחון אחד גדול). יתכן שמאז השתנו לטובה איכויות ובקרת הייצור שלהם אבל מאז לא קניתי אותם יותר. המוצר הנוכחי בלוגו של תנובה היה טרי לחלוטין.

* כהערה אוסיף: אין לי ולא היה לי קשר כלשהו לתנובה, א.י.ן או כל יצרן טופו אחר.
לצפיה ב-'אהבתי את הכינוי שלך'
אהבתי את הכינוי שלך
08/07/2018 | 12:24
1
10
לצפיה ב-' ענק! '
ענק!
08/07/2018 | 14:34
7
לצפיה ב-'אצלנו לאחרונה נראו המתכונים הבאים'
אצלנו לאחרונה נראו המתכונים הבאים
08/07/2018 | 10:37
1
53
ביום ששי קציצות שכללו טופו מגורר גס על פומפיה, בצל כנ"ל ,פטרוזיליה קצוצה היטב קמח עדשים מים ותבלינים לפי אהבתך. טיגנתי קלות כדי למצק. הכנסתי לסיר שטוח שבו התבשלו בצל מוזהב עם קוביות נקטרינה, פלפל חריף מלח וכורכום. יצא מעולה.

אתמול הוכנה פשטידת פטריות, בצק מאד פריך על בסיס טף וסורגום, בתערובת הפטריות והבצל הוכנס חצי קג טופו מגורר גס, אם הטופו מהזן היציב יותר גררי עדין. תבלינים וככה. מעט קמח עדשים . אם רוצה אפשר לעדן עם שמנת סויה אחת ובכל מקרה הרבה שמרי בירה. נראה לי שטופו עם גוון בזיליקום אם אכן יש לו את זה יתאים מעולה וככה לכל תבשיל.

ברוטב עגבניות עשיר עם קוביות קישואים, אפוי בפרוסות מרוח שמן זית שום , בקוביות עם בצל ירוק , זיתים שחורים ועגבניות שרי...
לצפיה ב-'תודה רעיונות מעולים'
תודה רעיונות מעולים
08/07/2018 | 12:50
25
חשבתי שאם אכן בעל אופי בזיליקום משמעותי - אולי גם כמלית לבורקס יחד עם עוד דברים או עם בצל פטריות מטוגנים ותרד כמלית לקנלוני אפוי ברוטב עגבניות
לצפיה ב-'נו אז מה במרחשת אמצע השבוע שלכם?'
נו אז מה במרחשת אמצע השבוע שלכם?
03/07/2018 | 14:37
12
64
אצלנו רצועות סויה מתובלות מאד אחרי הרתחה במים , יושבות ברוטב סמיך של תבלינים ובצל מוזהב

קציצות מפולי סויה ששרו יום ועוד אחד ואחר כך חוברו להרבה ירוקים ותיבול חאוויג'. טיגון קל לסגירה ורוטב עגבניות עם הרבה הרבה סלרי קצוץ. חריף.

אורז בסמטי תיבול עדין בלבד.

גרגרי תירס עם שום ושמן זית. מלח .
לצפיה ב-'תמונות'
תמונות
03/07/2018 | 14:43
4
72
לצפיה ב-'כמה זמן את מרתיחה במים? '
כמה זמן את מרתיחה במים?
03/07/2018 | 16:02
1
33
לא ייאמן כמה זמן יש אצלי כאלו רצועות סויה ועוד לא הזזתי את עצמי לנסות!
לצפיה ב-'15-20 דקות'
15-20 דקות
03/07/2018 | 17:33
24
מסננת היטב למעסה בתבלינים ושמן כדי שייספג. לרוב יש גם רוטב סויה וסילן בתערובת. הרוטב מימי מספיק כדי שחלקו ייספג ברצועות.
לצפיה ב-'נראה טעים'
נראה טעים
03/07/2018 | 22:37
1
26
אני מעולם לא הצלחתי להכין משהו טעים מנתחי סויה (רק מפתיתי סויה קטנטנים). לא משנה כמה אני מבשלת אותם, סוחטת, משרה במרינדות... בסוף יוצא מרקם קצת גומי ו/או טעם לוואי מעצבן.
מה אני עושה לא נכון?
לצפיה ב-'היתה תקופה שאמא שלי ממש התמחתה בבישול נתחי סויה '
היתה תקופה שאמא שלי ממש התמחתה בבישול נתחי סויה
04/07/2018 | 12:13
37
אז היא לימדה אותי שכדי להפטר מטעם הלואי צריך להשרות את הנתחונים (בדרך כלל היא השתמשה באלה שבגודל עגבנית צ'רי בערך), במים רותחים, לסחוט היטב והמהדרין חוזרים על הפעולה. היא לא היתה משרה במרינדות. אחרי הסחיטה - ישר לסיר. לגבי המרקם - לדעתי מרקם הגומי הוא לא משהו שאפשר לשנות. זה המרקם, שמחקה קצת מרקם של בשר.
לצפיה ב-'התגבורות מהמקפיא תיכף נגמרות'
התגבורות מהמקפיא תיכף נגמרות
03/07/2018 | 16:01
6
48
וטוב שהגיע ארגז ירקות! קיבלתי קישואים יפהפיים ונראה לי שפשוט אאדה אותם עם שום ובזיליקום. אולי עם גריסים. 
בימים האחרונים אני מכינה לעצמי שייקים מהממים בנינג'ה - שילובים שונים כולל נקטרינה, סלק, ג'ינג'ר ומיץ תפוזים... מעדן! לפעמים אני מוסיפה חופן קטן של פירות יער קפואים.
היו לי תכניות לעשות ניסויים של קציצות או "סטייק" עם גלוטן וסלק, מעניין מתי הן תתממשנה. אולי אחרי תקופת המבחנים

לצפיה ב-'קישואים'
קישואים
03/07/2018 | 17:36
5
49
אני אוהבת לקצץ בצל קטנקטן להזהיב להוסיף קישואים בקוביות קטנטנות, מלח פלפל וחבילת טופו מגוררת גס.שמרי בירה בנדיבות ממש בסוף .
אפשר לתבל כיד הדמיון עשבי תיבול או כיוונים אחרים או סתם ככה
זה על אורז/ פסטה/ פירה... מהמם
לצפיה ב-'אני עושה כנ״ל אבל עם פטריות'
אני עושה כנ״ל אבל עם פטריות
03/07/2018 | 22:30
4
38
בצל מוזהב, קוביות או פרוסות עגולות של קישואים, פטריות פרוסות ופעם או בלי טופו. מעולה על אורז.
לצפיה ב-'אתן מוסיפות מים/רוטב כלשהו? זה אמור לצאת עם רוטב או מטוגן?'
אתן מוסיפות מים/רוטב כלשהו? זה אמור לצאת עם רוטב או מטוגן?
04/07/2018 | 12:15
3
11
לצפיה ב-'אני מכינה לפעמים עם קישואים ולפעמים עם פטריות'
אני מכינה לפעמים עם קישואים ולפעמים עם פטריות
04/07/2018 | 12:56
31
אם את מכינה בסיר מכוסה, אין צורך להוסיף מים כי גם הפטריות וגם הקישואים מגירים הרבה נוזלים. 
בשנה שעברה כשהייתי ברוסיה, הכנתי לעצמי מעדן כזה משלל פטריות שהיו אז בשוק... ואכלתי עם  גריסים. תענוג
לצפיה ב-'אני לא מוסיפה מים , אין צורך'
אני לא מוסיפה מים , אין צורך
04/07/2018 | 18:56
1
27
הקישואים והפטריות  מפרישים נוזלים, זה לא דוחה ברוטב אבל יש נוזל טעים שמרטיב את האורז או התוספת בצורה מספקת.
לצפיה ב-'תודה '
תודה
05/07/2018 | 13:07
3
לצפיה ב-'נראה לי שאני צריכה לנסות הימנעות מסולניים'
נראה לי שאני צריכה לנסות הימנעות מסולניים
30/06/2018 | 20:15
27
87
בגלל עניין בריאותי מעצבן, ומבחינתי זה הרבה הרבה הרבה יותר קשה מאשר לעבור לטבעונות! ממש קשה לי לתאר לעצמי חיים ללא חצילים, עגבניות ותפוחי אדמה. 
אני רוצה קבוצת תמיכה!

לצפיה ב-'גם פלפלים לא כנראה...הו'
גם פלפלים לא כנראה...הו
30/06/2018 | 23:33
3
57
סלק
ברוקולי
כרובית
כרב ירוק כרוב סגול
גזר
שורש סלרי שורש פטרוזיליה
מלפפון, קישוא בהיר, זוקיני
דלעת יפנית, דלורית דלעת ערמונים
פול
תירס
אפונה ירוקה שעועית ירוקה צהובה
חסה, תרד, קייל
פטריות למינהן
בטטה
עלים עלים עלים
בצל סגול ירוק לבן
אני כאן לשרותך תמיד
לצפיה ב-'אני איתך'
אני איתך
01/07/2018 | 08:20
2
47
גם מנסה להמנע מסולניים. להמנע לגמרי קשה לי מאד, מה גם שעגבניות מככבות אצלי ברטבים ואני לא רוצה לצמצם את התפריט של כל המשפחה בגללי. אבל לפחות בצורה הטריה, אני מנסה להמנע, או יותר נכון לצמצם. וגם אני חשבתי שיהיה לי קשה מאד, אבל למען האמת זה לא כ"כ נורא. וגם גיליתי ירקות שפעם בקושי נגעתי בהם ועכשיו אני אוכלת יותר, צנוניות למשל, וקולורבי.
לצפיה ב-'זה היה צריך להיות משורשר לתמר, כמובן '
זה היה צריך להיות משורשר לתמר, כמובן
01/07/2018 | 08:21
10
לצפיה ב-''
02/07/2018 | 08:53
2
לצפיה ב-'לדעתי את צריכה להחליף את הנטורופט שנתן לך הנחיה כזאת '
לדעתי את צריכה להחליף את הנטורופט שנתן לך הנחיה כזאת
01/07/2018 | 11:34
22
67
ברופא אמיתי.
למיטב ידיעתי  זה עוד קישקוש של נטורופטים חסר כל בסיס מדעי.

לצפיה ב-'פעם מזמן הסתכלתי על הבלגן בבית ואמרתי לבן שלי'
פעם מזמן הסתכלתי על הבלגן בבית ואמרתי לבן שלי
01/07/2018 | 19:16
69
"אי אפשר ככה, אני חייבת לפטר את המנקה!"
הוא הסתכל בי ושתק כמה דקות ובסוף אמר
"אבל אמא, את המנקה"

כנ"ל הקשקוש הנטורופטי... מזל שאף אחת/אחד לא יקפח פרנסה בגללי!
לצפיה ב-'הרי אינך יודע במי מדובר'
הרי אינך יודע במי מדובר
01/07/2018 | 20:13
44
אני מכירה לפחות נטורופט אחד שהיה שנים רופא והחליט להרחיב ולשנות.
קביעה קצת חריפה בהתחשב בחוסר הנתונים בידך
לצפיה ב-'והיכן ראית שהוזכר נטורופט?'
והיכן ראית שהוזכר נטורופט?
01/07/2018 | 20:14
19
41
או שעדות אשה על עצמה שירקות מסויימים לא מיטיבים איתה לא צריכה להחשב רק כי היא מצאה שכולם בני אותה משפחה?
לצפיה ב-'בגלל שזאת דעה מוכרת של נטורופטים שידוע שאין לה ביסוס מדעי '
בגלל שזאת דעה מוכרת של נטורופטים שידוע שאין לה ביסוס מדעי
02/07/2018 | 14:54
18
41
ואין לי שום דבר חלילה וחס נגד נטורופטים  ונאטורופטיה בכלל אני אפילו מאמין נלהב בעקרונות הבסיסיים של הנטורופטיה ומיישם אותה בעצמי , אבל זה לא אומר שכל מילה של נאטורופט קדושה בעיני , ולנושא הזה של ההפחדה מהעגבניה והפלפל  והחציל אני לא מסכים.

רופא הגון שמשתמש ברפואה אלטרנטיבית למען ההוגנות אמור להסביר לחולה מה רפואה מבוססת מדע ומה החלק של ההמלצות שלו שבא מרפואה אלטרנטיבית.
לסיפור של האלקלואידים  שמגבירים דלקות ומחלות אוטואימוניות , נחמד מאד, נשמע די אולי סיפור משכנע , אבל מחוות דעת שקראתי אין לזה שום ביסוס מדעי .
אם יתגלה כזה אשמח מאד לקרא וללמוד..
יש הרבה מקורות ברשת בעד ונגד אבל הנה אחד שמצאתי עכשיו בשלוף :
לדוגמה:

ציטוט : " מה אומרים הרופאים?

כנראה שאכן יש בסולניים חומרים אלקלואידיים, אבל האם הם גורמים נזק? "זה מעולם לא הוכח מחקרית", טוען פרופ' משה טישלר, ריאומטולוג ומנהל מחלקה פנימית במרכז הרפואי אסף הרופא, בצריפין.
"אני מכיר את הטענות של חולי דלקות מפרקים, לפיהם ירקות ממשפחת הסולניים קשורים למחלה. אבל אני לא ממש מבין מה רוצים מהסולניים האומללים", אומר פרופ' טישלר.
"הטענות לפיהן מזונות מסוימים גורמים לדלקות מעולם לא הוכחו מחקרית. אחד החוקרים שבדק את הנושא וכתב סידרה של מאמרים בנוגע לקשר בין מזונות ומחלות, היה ד"ר ריצ'רד פאנוש. הוא טען שייתכן שיש קשר בין אלרגיה לחלב והחמרה של דלקות מפרקים. אבל הוא לא מצא קשר למזונות סולניים".
לגבי פיברומיאלגיה, טוען פרופ' טישלר, שאי אפשר להתייחס למחלה כאל "דלקתית" ולכן היא אינה רלוונטית לנושא. מחלת גאוט, לעומת זאת, דווקא מושפעת ממזון, אבל מדובר בהשפעה שלילית שנגרמת מאכילת בשר ושתיית אלכוהול, בגלל עודף חומציות.

למטופליו ממליץ פרופ' טישלר "לאכול וליהנות", ומבקש ממי שטוענים "אבל אמרו לי שאסור סולניים", להביא בפניו את ההוכחות המחקריות לכך. "אם יש טענה, צריך להוכיח אותה. יש לא מעט מחקרים בלתי תלויים, שאינן ממומנים על ידי חברות התרופות, שבודקים צמחי מרפא, למשל. עד שהנושא לא יוכח מדעית, מבחינתי אין בזה דבר. מחלת דלקת מפרקים שגרונית RA  היא מחלה אוטואימונית, ולא יכול להיות שהיא נגרמת בגלל מזון כזה או אחר", הוא מסכם. "

לצפיה ב-'אבל תמר לא אמרה למה ומדוע היא רוצה לנסות להמנע מסולניים'
אבל תמר לא אמרה למה ומדוע היא רוצה לנסות להמנע מסולניים
02/07/2018 | 18:15
3
64
(זה גם לא ענייננו).
היא כתבה ״בגלל ענין רפואי מעצבן״.
לא אתה ולא אנחנו מתיימרים להכיר את תמר. מבחינתי - לא צריך להיות נטורופת או רופא בשביל לחשוד שמזון מסוים לא עושה לך טוב. אין צורך במחקרים כדי לנסות להמנע מהמזון החשוד לתקופה סבירה אם באופן אישי זה יכול להיות קשור. ואז לחדש אם זה לא שינה דבר בתלונות. נדמה לי שזה מה שתמר רוצה לעשות.

זה נכון שאין צורך , כמו בדוגמה שהבאת, להמנע מראש מסוגי מזון מסויימים, אלא אם יש תלונות שקשורות.
ף
לא תמיד המחקרים וקביעתם הנחרצת מחוברים למציאות של האדם הבודד הסובל מבעיה מסויימת.
לדוגמה - מטופלת עם כאבי בטן לאחר צריכת מוצרי חלב (את זה אני אומרת כרופאה ובלי קשר לפורום טבעונות ...). או לגלוטן. נניח שעשתה בדיקה שלא הוכיחה אי סבילות ללקטוז או לגלוטן ובכל זאת ביום יום שלה היא רואה את הקשר הישיר בין מזונות אלו לבין תלונותיה.
אני יכולה לבחור להגיד לה - אין לך כלום לפי הבדיקה. ואני יכולה להציע לפי שיקול דעתי וההגיון הבריא - אמנם הבדיקה לא הוכיחה אבל שווה לעשות נסיון של המנעות מגלוטן או ממוצרי חלב לתקופה מוגדרת ולראות איך את מרגישה. אם משתפר אז כנראה שבכל זאת יש אי סבילות כלשהי שאנחנו לא יודעים להדגים בבדיקה ספציפית זו ואם לא אז אין טעם להמשיך ולהימנע ממזון מבחינה רפואית.

פה ושם היו לי מטופלים שהדבר היחידי שעזר להם היה שינוי תזונתי (נטורופתיה או אחר) בהעדר הטבה כלשהי או ממצא כלשהו בבירור מעמיק אצלי. אני לא יודעת להסביר את זה אבל שמחה שהם החלימו ומכירה בכך שלא לכל דבר יש לי הסבר מדעי.

לצפיה ב-' מה שכתבת מוצא מאוד חן בעיני... '
מה שכתבת מוצא מאוד חן בעיני...
03/07/2018 | 00:55
11
לצפיה ב-'תודה רבה! רופאות כמוך'
תודה רבה! רופאות כמוך
03/07/2018 | 07:38
44
צריך לשכפל...  
נזכרתי איך בכל ספרי ההדרכה להורות היה כתוב (בזמני כאם צעירה וזה מזמן) שאין שום קשר בין צמיחת שיניים וחום או שלשולים. ואולי בספרים אין קשר אבל במציאות היה ועוד איך!

לצפיה ב-'טוב שבאת'
טוב שבאת
03/07/2018 | 10:37
31
וענית כדרכך מתוך רגישות מחשבה יידע ועדינות

את מהממת את
לצפיה ב-'הבן לא אבין מדוע'
הבן לא אבין מדוע
03/07/2018 | 10:42
13
39
דיון שבו אשה מבקשת תמיכה לתפריט אותו היא בחרה לעצמה
הפך למלחמה עם הנטורופטים

האמורה לא הזכירה נטורופט, לא אמרה מה גרם להחלטה שלה, לא אמרה כלום ביחס לכן או לא רופא או דיאטנית או כל בעל מקצוע שהוא

כל מה שכתב נאה ויכול לשמש קרקע לדיון בסוגיית הנטורופטיה מול רפואה/מחקר מערביים
לא יודעת אם זה הפורום המתאים אבל אפשרי

שום קשר לדיון הזה.
אפילו לא טרחת לשאול מדוע היא החלטיה מה שהחליטה
לצפיה ב-'זה בסדר! אני מודעת לכך שבאינטרנט'
זה בסדר! אני מודעת לכך שבאינטרנט
03/07/2018 | 10:46
51

"הכול צפוי והרשות נתונה"
לצפיה ב-'צודקת, מצטער על הנימה התוקפנית שלי '
צודקת, מצטער על הנימה התוקפנית שלי
03/07/2018 | 11:20
11
51
אבל ההשמצה של הסולניים הלא מבוססת הזאת  זה טרנד שנפוץ מאד ברחבי הרשת .
עגבניות פלפלים וחצילים זה נושא רגיש אצלי, אני לא יכול לסבול שמשמיצים אותם כל הזמן ברחבי הרשת.

לצפיה ב-'זה ברור מדבריך'
זה ברור מדבריך
03/07/2018 | 14:33
38
באופן כללי טרנדים זה דבר מאוס בעיני ואי התאמה אישית זה דבר גרוע.
פה פשוט זה לא מה שקרה
לצפיה ב-' מי שפוסל מראש בלי סיבה את השילוב הזה מפסיד...'
מי שפוסל מראש בלי סיבה את השילוב הזה מפסיד...
03/07/2018 | 22:34
9
39
אחלה שילוב - חצילים עם פלפלים ועגבניות
לצפיה ב-'כבר תוסיפי תפוחי אדמה ובכלל מעדן'
כבר תוסיפי תפוחי אדמה ובכלל מעדן
04/07/2018 | 12:50
8
38
אג'פסנדלי - מעדן קדרה גיאורגי! אני כבר מכינה אותו אחרת (באמת צריכה לעדכן בבלוג המיותם) - במקום לטגן, אני אופה גם את החצילים גם את התפ"א וגם את הפלפלים! רק את הבצל והשום אני מטגנת במעט מאד שמן, מוסיפה את העגבניות, תבלינים, כמעט כל עשבי התיבול, מבשלת על אש קטנה וכשהירקות בתנור מוכנים - מוסיפה אותם לסיר. לפני ההגשה מוסיפה את מה שנשאר מעשבי התיבול
לצפיה ב-'החמלי הזה עושה רושם של תערובת תבלינים מדהימה!'
החמלי הזה עושה רושם של תערובת תבלינים מדהימה!
06/07/2018 | 11:21
7
24
אבל תגידי, זרעי חילבה נטחנים לא קשים מידי לטחינה ביתית?
לצפיה ב-'נכון, זו תערובת תבלינים מצויינת'
נכון, זו תערובת תבלינים מצויינת
07/07/2018 | 19:41
6
17
בעניין החילבה - לא נתקלתי בבעיה, אבל באמת יש לי מטחנת תבלינים פשוט מעולה, טוחנת לאבקה כל דבר שניסיתי עד כה. 
אני מניחה שאפשר לקנות גם חילבה טחון - אני משתדלת להימנע מקניית תבלינים טחונים, כי ההבדל בטעם עצום.
לצפיה ב-'איזה תבלינים את טוחנת בעצמך?'
איזה תבלינים את טוחנת בעצמך?
07/07/2018 | 21:23
5
17
אצלי זה בעיקר קינמון כוזברה, ולעיתים רחוקות פלפל אנגלי ופלפל שחור (שאני משתמשת בהם במשורה). פעם הייתי טוחנת גם כמון, אבל נשברתי מלברור אותו, כי הזרעים זעירים והליכלוך מרובה... אמנם אני משערת שמה שטוחנים לי במפעל בטח כולל גם קצת אבנים וקש, הם לא בוררים טוב כמוני מן הסתם. אבל בכל זאת הפסקתי לטחון בעצמי. למרות שאכן ההבדל עצום. לפחות אני קונה טחון מחנות תבלינים במשקל ולא את האריזות שמוכרים בסופרמרקט שהן הסוג הכי נחות.
לצפיה ב-'כמעט את כל התבלינים'
כמעט את כל התבלינים
08/07/2018 | 07:32
4
22
מדי פעם אני קונה קינמון טחון, שיהיה לעוגות (אבל משתמשת בשלם לטחינת גארם מסאלה). פפריקה אני קונה טחונה.
לצפיה ב-'נב- פפריקה = סולניים. פלפל שחור לבן ירוק ואדמדם לא .'
נב- פפריקה = סולניים. פלפל שחור לבן ירוק ואדמדם לא .
15/07/2018 | 10:53
3
8
לצפיה ב-'מה זה פלפל אדמדם?'
מה זה פלפל אדמדם?
17/07/2018 | 16:16
2
3
לצפיה ב-'מהצמח שממנו מפיקים את הפלפל השחור מפיקים ארבעה צבעים'
מהצמח שממנו מפיקים את הפלפל השחור מפיקים ארבעה צבעים
19/07/2018 | 12:22
1
10
זה אותו פלפל רק שיטות העיבוד שלו "היבוש והקילוף.."  שונות,  ולכן גם הטעם קצת משתנה .
יש ארבעה צבעים : שחור, לבן, ירוק ואדמדם או וורוד.

נב- חוץ משם "פלפל" אין שום קשר בין הצמח הפלפל השחור, לצמח הפלפל הירוק הצ'ילי או הפפריקה .
הפלפל השחור זה צמח מטפס , והפלפל הרגיל זה צמח ממשפחת הסולניים משפחה בוטנית אחרת לגמרי (קרוב משפחה לעגבניה לחציל ולתפוח אדמה).
לצפיה ב-'תודה. אני מכירה הרבה תבלינים'
תודה. אני מכירה הרבה תבלינים
19/07/2018 | 15:51
6
אבל הפעם חידשת לי
לצפיה ב-'נחת של טבעונים'
נחת של טבעונים
27/06/2018 | 11:34
13
77
יצא לי בבדיקות דם המוגלובין ברמה מעולה! מצחיק כמה שזה משמח, וילדותי איך שאני אומרת בלב "נה נה נה לכל המקשקשים"
לצפיה ב-'אנצל"ש לענייני כרוב סגול: מה אתם הכי אוהבים/ות לעשות איתו?'
אנצל"ש לענייני כרוב סגול: מה אתם הכי אוהבים/ות לעשות איתו?
27/06/2018 | 11:36
5
47
מה לדעתכם/ן התיבול הכי מהמם לסלט כרוב סגול חי?
והאם אתם קוראים לו סגול או אדום?
או שאולי כדאי לעשות תבשיל בכלל
לצפיה ב-'כרוב סגול!'
כרוב סגול!
27/06/2018 | 14:40
1
58
אצלנו אוהבים מאד צלי שלו. בצל מוזהב כרוב קצוץ קטן, מעט שמן, מלח פלפל שחור. לעיתים זרעי כמון שלמים. לעיתים לוקחת לכיוון המתקתק עם קוביות תפוח/ חצאי מישמשים/ שזיפים עייפים.

חוצמזה אני הכי אוהבת סלט כרוב עם שמן מלח פלפל מיצלימון. לזה מתאים בצל מכל צבע, שומשום שחור או בהיר, קוביות גזר, גרעינים שונים ומשונים וירוקים בנדיבות.

בסופשבוע האחרון הכנתי חצי כרוב ירוק חצי כרוב סגול , סלק גדול טרי בקוביות בצל סגול זרעי חמניה ודלעת קלויים על מחבת. שמן זית, מלח הימליה גס, פלפל שחור גרוס, מיצלימון סחוטרי, פטרוזיליה קצוצה דקדקדק, מעט סילן. יצא מעולה. היתרון העצום של סלט כרוב שהוא עומד הוא משתבח.
תמיד אפשר להוסיף קוביות פרי ממה שיש בבית, עשבי תיבול לפי החשק, בצל ירוק הוא חבר יקר.

עוד סלט כרוב משמח זה עם שומשום שחור בצל ירוק רוטב סויה סילן ושמן. מפתיע ומשמח. אפשר לשלב גם אצות .
לצפיה ב-'מעולה, נראה לי שאלך על "בסופשבוע האחרון"'
מעולה, נראה לי שאלך על "בסופשבוע האחרון"
27/06/2018 | 15:17
24
אפילו שאין לי כל הרכיבים. גם בעיני זה פלוס גדול, העמידות במקרר!
לצפיה ב-'עם לימון סויה ושומשום קלוי'
עם לימון סויה ושומשום קלוי
27/06/2018 | 15:15
1
10
לצפיה ב-''
28/06/2018 | 10:09
לצפיה ב-'פעם הכנתי סלט כרוב סגול עם אשכוליות'
פעם הכנתי סלט כרוב סגול עם אשכוליות
28/06/2018 | 19:03
27
אבל זאת לא העונה..
לצפיה ב-'בתור אנמית שלוקחת תוסף'
בתור אנמית שלוקחת תוסף
12/07/2018 | 14:36
6
21
ועדיין הערכים נמוכים.. ספרי לי מה את עושה
לצפיה ב-'אני חושבת שאצל נשים'
אני חושבת שאצל נשים
13/07/2018 | 13:43
1
22
זה גם עניין של גיל - אצלי זה עזר
לצפיה ב-'הממ..מחכה בקוצר רוח להזדקנות'
הממ..מחכה בקוצר רוח להזדקנות
14/07/2018 | 17:59
4
לצפיה ב-'לנשים סיס זה יכול להיות בעייתי כי מחזור'
לנשים סיס זה יכול להיות בעייתי כי מחזור
14/07/2018 | 21:37
3
17
אפשר לנסות שייקים ירוקים (זו הדרך שלי לצרוך הרבה עלים)
ו/או לנסות שיטות שמורידות דימום (הדרך הלא טבעית עם תופעות לוואי היא גלולות, הדרך הטבעית אבל לא ידוע לי עד כמה היא יעילה היא לעבור לתחבושות רב פעמיות ולנסות לדמם בשירותים כשאפשרי לך. אמנם השיטה הזו היא זו שאני משתמשת בה כיום, והעובדה שאני יכולה לישון לילה שלם עם חתיכת בד ומתעוררת עם כתם שלא עבר את הבד הייעודי, לעומת שנים של שימוש בפד+טמפון, שניהם בספיגה מקסימלית ועדיין הייתי צריכה לקום באמצע הלילה להחליף אם לא הייתי רוצה להתעורר בבריכה היא ראיה תומכת, אבל זה בא אחרי שנים של ריווח מחזורים לפעם בחודשיים בשיטה הקודמת ויש מצב שזה השפיע, ואולי גם הגיל עושה את שלו, מה שמפחית את החוזק של הראיה)
לצפיה ב-'אני לא בטוחה עד כמה'
אני לא בטוחה עד כמה
14/07/2018 | 23:06
2
14
לעלים ירוקים יש כמות ברזל מספקת..
גם אני על גלולות וכמעט ואין לי דימום. יש חודשים שאין כלום.. ועדיין הברזל נמוך עם תוספת.
מכירה את עניין בריכת דימום.. אבל מאז הגלולות כאמור  לא נראה לי שזו הסיבה.
מה הכוונה ריווח מחזורים?

לצפיה ב-'תלוי איזה עלים ירוקים'
תלוי איזה עלים ירוקים
14/07/2018 | 23:29
1
16
בפטרוזיליה ושמיר למשל יש די הרבה

הכוונה בריווח מחזורים היא - לקחתי הורמונים (נובה רינג במקרה הספציפי) ברצף כך שהיה לי מחזור פעם בחודשיים שלושה (אם זה היה אפשרי הייתי מבטלת לגמרי את המטרד, רק שזה לא עבד אצלי ככה). אם אין לך דימום כמעט ואת בנוסף גם לוקחת תוסף, אז במקומך הייתי הולכת לרופא שיבדוק סיבות אחרות
לצפיה ב-'2 מחזורים לא קיבלתי'
2 מחזורים לא קיבלתי
20/07/2018 | 12:32
9
כנראה בגלל הגלולות.. שונאת הורמונים
אני גם צורכת שמיר ופטרוזילה.
צריכה לעשות בירור אבל זה דורש בדיקות פולשניות..

חם בפורומים של תפוז

אירוח וידאו - תמ``א 38
אירוח וידאו - תמ``א 38
עו``ד עפר שחל, מנהל הפורום ומומחה לבתים משותפים...
אירוח וידאו - תמ``א 38
אירוח וידאו - תמ``א 38
עו``ד עפר שחל, מנהל הפורום ומומחה לבתים משותפים...
בפייסבוק שלנו כבר ביקרתם?
בפייסבוק שלנו כבר...
רוצים להיות תמיד מעודכנים במה שקורה בתפוז?
בפייסבוק שלנו כבר ביקרתם?
בפייסבוק שלנו כבר...
רוצים להיות תמיד מעודכנים במה שקורה בתפוז?

הודעות נבחרות

בעלי מקצוע

אורית הרטום - דיאטנית קלינית ורופאה סינית
אורית הרטום
פורום תזונה ודיאטה
בואו לקבל ייעוץ והכוונה

מקרא סימנים

בעלת תוכן
ללא תוכן
הודעה חדשה
הודעה נעוצה
אורח בפורום