לגלישה באתר בגירסה המותאמת לסלולאר
| הוספת הודעה
הגדרות תצוגה

הגדרות עץ הודעות

מאפייני צפייה

הצג טקסט בתצוגה
הצג תגובות באופן
עדכן

פורום תזונת תינוקות וילדים

"הילד שלי אוכל נורא מעט"; "הילדים שלי לא מפסיקים לאכול חטיפים אחר הצהריים"... תזונה בכלל, ותזונת ילדים בפרט, היא נושא המשפיע על חיינו ועל חיי ילדנו. עודף תזונה; השמנה; מיעוט תזונה הגורם לחוסר עליה במשקל; הרגלי אכילה שהיינו רוצים לשנות - אלו הן רק חלק קטן מהבעיות בהן נתקלים הורים כחלק מגידול ילדיהם. תחום התזונה מתעדכן כל הזמן, ועמו סוגי מזונות חדשים שלהם השפעות חיוביות יותר או פחות על תזונת ילדנו. בפורום זה אשמח לעדכן אתכם בנושאים חדשים שמתפרסמים בתחום התזונה ולהשיב על שאלותיכם ועל שאלות ילדכם בנושאי תזונה ומזון. יחד אתכם ובשבילכם,הגר אינטרטור ואפרת רוגובסקי, דיאטניות קליניות היחידה לתזונה ודיאטה המרכז הרפואי תל-אביב.
 
עוד על מנהלות הפורום:
הגר אינטרטור (Bsc RD) דיאטנית קלינית, בוגרת האוניברסיטה העברית, עובדת ביחידה לתזונה ודיאטה במרכז הרפואי ת"א, מסטרנטית בחוג לאפידמיולוגיה בפקולטה לרפואה בת"א.

הנהלת הפורום:

אודות הפורום תזונת תינוקות וילדים

"הילד שלי אוכל נורא מעט"; "הילדים שלי לא מפסיקים לאכול חטיפים אחר הצהריים"... תזונה בכלל, ותזונת ילדים בפרט, היא נושא המשפיע על חיינו ועל חיי ילדנו. עודף תזונה; השמנה; מיעוט תזונה הגורם לחוסר עליה במשקל; הרגלי אכילה שהיינו רוצים לשנות - אלו הן רק חלק קטן מהבעיות בהן נתקלים הורים כחלק מגידול ילדיהם. תחום התזונה מתעדכן כל הזמן, ועמו סוגי מזונות חדשים שלהם השפעות חיוביות יותר או פחות על תזונת ילדנו. בפורום זה אשמח לעדכן אתכם בנושאים חדשים שמתפרסמים בתחום התזונה ולהשיב על שאלותיכם ועל שאלות ילדכם בנושאי תזונה ומזון. יחד אתכם ובשבילכם,הגר אינטרטור ואפרת רוגובסקי, דיאטניות קליניות היחידה לתזונה ודיאטה המרכז הרפואי תל-אביב.
 
עוד על מנהלות הפורום:
הגר אינטרטור (Bsc RD) דיאטנית קלינית, בוגרת האוניברסיטה העברית, עובדת ביחידה לתזונה ודיאטה במרכז הרפואי ת"א, מסטרנטית בחוג לאפידמיולוגיה בפקולטה לרפואה בת"א.
הוספת הודעה

צרף
תמונה וידיאו קובץ
קבצים המצורפים להודעה

x
הודעה מהנהלת הפורום
המידע והעצות בפורום הינם כללים וחלקיים בלבד, הם אינם באים להחליף יעוץ אישי מקצועי, המבוסס על נתוניו האישיים של המטופל. לפיכך, "תפוז אנשים", המרכז הרפואי ת"א ורופאיו אינם אחראים לנזק שיגרם עקב הסתמכות על מידע זה, ולהתאמת או אי התאמת העצות לכל מטופל.
המרכז הרפואי ת"א ע"ש סוראסקי גם בפייסבוק ובטוויטר
הפורום נועד לשאלות כלליות בלבד ואין הוא עוסק בייעוצים אישיים בנוגע לתפריט היומי של הילד. לצורך יעוץ אישי מומלץ לפנות לדיאטנית ילדים.
המשך >>

לצפיה ב-'שאלה לי'
שאלה לי
19/04/2015 | 20:58
2
44
שלום רב..הבן שלי בן 4.8 תמיד מבקש אוכל.
מסיים ארוחה ומיד אומר "אני רעב"...מכל דבר רוצה הרבה ...אוכל מהר.אני מעירה לו הרבה וגם מסבירה ..אני נותנת הרבה פירות וירקות ומעט חטיפים.
הוא רזה אבל אני מפחדת שיפתח רעבתנות וכמיהה לאוכל בצורה קיצונית.
מה יכולות להיות הסיבות? כיצד למנוע "חיכוכים " בעניין אוכל??
אשמח לעצות
תודה
לצפיה ב-'אשמח לתגובה....אני עדיין מחכה ...תודה'
אשמח לתגובה....אני עדיין מחכה ...תודה
27/04/2015 | 12:30
4
לצפיה ב-'בן 5 שנים מבקש אוכל'
בן 5 שנים מבקש אוכל
29/04/2015 | 12:37
20
הי,
ילדים רבים אוכלים לא בגלל רעב אלא לרב בגלל שעמום, כעס, עצב וגם סתם כי מתחשק להם כשבאים חברים. תפקידנו כהורים לעזור לילדים לזהות סימני רעב ויחד עם זאת גם סימני שובע. כדאי להציע לו קודם כל לשתות מים ואחר כך לברר איתו אם הוא עדיין חש צורך לאכול.
נושא המשקל אצל ילדים הוא נושא מאוד רגיש. ילד בן 5 במשקל תקין זקוק לתנועה (ספורט כלשהו), תזונה מאוזנת לפי המלצת פירמידת המזון לילדים, מתן דוגמה אישית של ההורים והקפדה על התזונה של כל בני הבית. בכל מקרה, חשוב לא לשדר ליד בנך לחץ או חרדה סביב הנושא, אלא להמשיך ולהציע מזונות בריאים ומומלץ ביותר לעשות זאת במסגרת ארוחות משפחתיות.
אם את מרגישה שאין שיפור במצב, אני ממליצה לפנות להדרכה אישית ומסודרת מדיאטנית בקופ"ח.
בהצלחה,
לצפיה ב-'תינוק בן 4 וחצי חודשים'
תינוק בן 4 וחצי חודשים
16/04/2015 | 17:00
1
56
שלום רב, התינוק שלי בן ארבעה וחצי חודשים לאחרונה אוכל מעט מאוד (תמ"ל, איני מניקה). נולד במשקל 2685 וכיום הוא שוקל 5900 בלבד , אחוזון 4 (לציין כי הוא באחוזון 51 בגובה). יש לי תחושה שהוא כאילו לא רעב, לפעמים עוברות 4 או יותר שעות והוא אוכל מעט-לפעמים 60 מ"ל, לפעמים 90 מ"ל , במקרה הטוב 120 מ"ל.
רופאת הילדים הפנתה אותנו לבדיקת דם ושתן שיצאו תקינות.
אני כבר ממש אובדת עצות...למה הוא לא אוכל? אשמח לשמוע דעה בנושא...
תודה רבה.
 
לצפיה ב-'תינוק בן 4 וחצי חודשים'
תינוק בן 4 וחצי חודשים
( לעמוד שלי בתפוז )
19/04/2015 | 12:17
42
היי,
לפי הנתונים שציינתבנך נמצא על אותן עקומות גדילה מאז לידתו. תינוקות שגדלים על אותו אחוזון ככל הנראה מקבלים תזונה נאותה ומספקת לגילם. יש לוודא שאכן ממשיך לצמוח עלל אותן עקומות משקל, גובה והיקף ראש.
לעיתים ישנה ירידה בצריכת מזון סביב מחלה, רפלוקס גלוי או סמוי, צמיחת שיניים, חווית אכילה לא נעימה או  עקב שינויים סביבתיים כלשהם (מעבר דירה, חזרת אמא לעבודה וכו'). יש לציין כי בדרך כלל הירידה בצריכת המזון הינה זמנית ויש חזרה לכמויות גדולות יותר בהמשך.
אם המצב נמשך ואין שיפור בכמויות האכילה או שממשיך ירידה באחוזונים, אני ממליצה לך לפנות לדיאטנית ילדים בקהילה להערכת אנמנזה תזונתית מלאה ולקבלת ייעוץ מתאים.
לצפיה ב-'האם לתת דייסה?'
האם לתת דייסה?
15/04/2015 | 22:08
1
44
בתי בת 7.5 חודשים
החלה מרק ופירות כבר מגיל 4 חודשים
היום שתי ארוחות של פרי + מרק והשאר תמ"ל
האם יש צורך להוסיף דייסה בערב?
יש חשיבות תזונתית?
 
 
לצפיה ב-'דייסה לתינוקות'
דייסה לתינוקות
19/04/2015 | 11:48
38
הי,
בד"כ מוסיפים דייסה כשרוצים להוסיף קק"ל כמו למשל ברפלוקס או חוסר עליה מספקת במשקל . אני לא יודעת מה הייתה סיבתך אך אם לבתך אין בעיית משקל נמוך, ריפלוקס או קימה מרובה בלילה אז אין כ"כ צורך בהוספת הדייסה לתמ"ל .
כדאי לגוון בין הדייסות הקיימות - סולת/אורז/שבולת שועל/דגנים מעורבים וכו'.
אפשרות אחרת לשימוש בדייסה היא הכנת דייסה סמיכה ומתן שלה בתור ארוחה בפני עצמה , עם כפית , כמו ארוחת מוצקים.
צריך לזכור שתוספת דייסה היא תוספת של פחמימות בלבד, מה שמשנה את איזון אבות המזון בכלכלת התינוק.
יום נעים,
מירב
לצפיה ב-'דרושים תינוקות בני חודש עד חודשיים וחצי!'
דרושים תינוקות בני חודש עד חודשיים וחצי!
15/04/2015 | 19:17
33

אמא/אבא
מעוניינ/ת להרוויח 100 ₪ לשעה אחת
בלבד ולתרום למדע?
בימים אלו רץ ניסוי מעניין באוניברסיטת בר אילן, במעבדה של ד"ר רוני גבע בנושא התפתחות הקשר הרגשי בין הורה לתינוק.
ולכן אנו מחפשים אמא/אבא הורים לתינוקות:
תינוקות בני חודש וחצי עד חודשיים וחצי
נולדו לאחר שבוע 36
אמהות/אבות בגיל 18-40
הניסוי יערך בשתי פגישות קצרות (עד כשעה) באוניברסיטת בר אילן, הפגישה הראשונה תתקיים בסביבות גיל חודשיים והשנייה בגיל 9 חודשים. והניסוי אינו כולל סיכונים כלל ולכל אורכו ההורה והתינוק ישארו ביחד ולא יופרדו.
לאחר סיום הפגישה הראשונה כל משתתף יקבל 100 ₪ במזומן.       ובנוסף, יוגרלו בין המשתתפים תלושי קנייה לשילב בשווי 400 ו 200 ₪.
בסיום הפגישה השנייה כל משתתף יקבל דו"ח על התפתחות התינוק והסבר על הקשר הנוצר בין ההורה לתינוק.
לתאום טלפוני וקבלת פרטים נוספים:
דב שצברג   052-3493444  
dovrons@gmail.com                                 
לנוחיות המשתתפים בניסוי יינתן אישור חד פעמי לכניסה עם רכב לאוניברסיטת בר אילן
נודה לתרומתכם למדע! 
לצפיה ב-'תינוק בן עשרה חודשים האחוזון 3 '
תינוק בן עשרה חודשים האחוזון 3
12/04/2015 | 21:52
1
41
שלום,
בני בן 10 חודשים משקל לידה 2650 שבוע 37+ 4 אחוזון 8 . בהמשך עלה במשקל בתקופת ההנקה לאחוזות 12-13 ואז סביב חמישה חודשים חלה ירידה במשקל לאחוזון 3 אפילו טיפה מתחת. יש לציין שבאותה תקופה הפסיק לינוק והחל לאכול תחליפים מה שגרם לפליטות מרטבות וכאבי בטן  וגם החל ללכת לגן
וכתוצאה מכך נהיה חולה מה שפגע לו בתאבון. מאז הוא על אותה העקומה ( עולה כ300 גרם בחודש). מעבר לבדיקות שאנחנו בימים אלו מבצעים ולהעלאת הקלוריות אותה גם כן מבצעים, מה ניתן עוד לעשות, למשל לגבי אופן ההאכלה וכו. אוכל כ2-3 בקבוקים ביום והיתר ארוחות.
תודה
לצפיה ב-'תינוק בן עשרה חודשים אחוזון 3 '
תינוק בן עשרה חודשים אחוזון 3
19/04/2015 | 12:02
44
היי,
יש לציין שתינוקות חולים בד"כ אוכלים פחות טוב ותתכן עצירה/ירידה קלה במשקל. חשוב לוודא שבנך אכן ממשיך לעלות במשקל באותו אחוזון (גם אם הוא אחוזון שלוש..) ושאינו "שובר את העקומות". תינוקות קטנים שגדלים על אותה עקומה ככל הנראה מקבלים מספיק רכיבי תזונה לגדילה נאותה. עלייה של 300 גרם בחודש (10 גרם ליום) הינה תקינה בגיל 10 חודשים.
כדאי מאוד לשמור על מרווחים בין הארוחות וההנקות כדי שיגיע לארוחות המוצקים רעב.
במקביל כדאי גם "להעשיר" את הארוחות מבחינת קלוריות. למשל: להוסיף אבוקדו/טחינה לפירות, יוגורט עם כפית שמנת וכו'.
במידה והמצב אינו משתפר או שיורד במשקל, אציע לך להגיע לדיאטנית ילדים דרך קופת חולים לקבלת ייעוץ נוסף.
בהצלחה,
מירב
לצפיה ב-'עצירות אצל תינוק בן 4 חודשים'
עצירות אצל תינוק בן 4 חודשים
12/04/2015 | 14:57
1
33
שלום,
הבן שלי בן 4 חודשים, תאום שנולד בשבוע 37 סובל מזה כחודש מעצירות. הוא ינק הנקה מלאה עד גיל 3 חודשים ומאז אוכל גם סימילאק כ-2 בקבוקים ביום. יש לו יציאה אחת ל4-6 ימים ובין לבין סובל מגזים קשים.
חשוב לציין שעד שהתחיל לאכול סימילאק היו לו יציאות תקינות לחלוטין כל יום.
שאלותי:
1. האם כדאי לעבור למטרנה? ואם כן איך עושים את זה?
2. האם הוא אמור לאכול תחליף חלב של פגים, כמו מטרנה לפגים? כי זה מה שהוא אכל בבי"ח עד לשחרור (כשבוע), ואז כשבאנו הביתה הוא התחיל לאכול רק חלב אם.
לפני כחודש, בהיותו בן שלושה חודשים, התחלתי לתת לו סימילאק רגיל שלב 1 (קיבלתי המלצות על סימילאק דווקא שהוא דומה יותר לחלב אם).
אודה מאוד לתשובתך.
לצפיה ב-'עצירות בתינוק בן 4 חודשים'
עצירות בתינוק בן 4 חודשים
( לעמוד שלי בתפוז )
19/04/2015 | 12:05
107
היי,
עצירות מוגדרת כקושי במתן יציאה וירידה בתדירות היציאות. תינוקות יונקים סובלים פחות מעצירות,  אך עם זאת ייתכן מצב שבו לתינוקות יונקים יש יציאה פעם בחמישה ימים והמצב נחשב תקין.
עצירות עלולה להיגרם ממגוון של סיבות: חוסר סדר בארוחות, מיעוט באכילה, תמ"ל שאינו מתאים לתינוק וכו'.
הפורמולות הקיימות בשוק הן די דומות, אך ייתכן שמעבר לפורמולה אחרת ישפר את מצב היציאות. אפשר לנסות מעבר למטרנה/נוטרילון בהדרגה- יום אחד בקבוק אחד ולאחר מכן 2 בקבוקים. חשוב להכין את התמ"ל לפי הוראות היצרן: לשים את כמות המים המצוינת ולא פחות- כלומר, לא "להסמיך" את הפורמולה על דעת עצמך.  כמו כן, חשוב שיהיה סדר יום די קבוע ומרווחים שווים בין הארוחות.
בגיל 4 חודשים מתחילים לתת תוסף ברזל, אשר ייתכן שגם הוא עלול לגרום לעצירות. אפשר להתייעץ עם רוקח לגבי סוגי ברזל שאינם גורמים לעצירות.
יש לציין כי יש מקרים שבהם כדאי לפנות לרופא המשפחה: דם בצואה, חוסר מתן צואה כ 5 ימים ואי שקט, או אם הינך מתרשמת שבנך מאוד סובל בזמן מתן יציאה.
בהצלחה!

 
 
לצפיה ב-'שאלה'
שאלה
12/04/2015 | 00:24
1
32
סיימנו עם שלב הטעימות
עד עתה עיקר התזונה התבססה על תמ"ל (בתוספת דייסה בגלל משקל נמוך) והנקה כפעם ביום (מיעוט בחלב)
אשמח לקבל דגשים כיצד לבנות את התפריט בשילוב המוצקים.
אני מעוניינת להמשך להניק (כתוספת בגלל הכמות)
האם לוותר על הדייסה?
 
לצפיה ב-'התחלת מוצקים'
התחלת מוצקים
12/04/2015 | 12:20
39
הי, מגיל 6 חודשים אפשר לתת מזונות שונים כתחליף לארוחה. כמות של מזון שמחליפה ארוחת חלב היא כחצי כוס עד כוס של מזון טחון. בכל מקרה כדאי לתת כל מזון חדש בנפרד ליום יומיים ואחר כך אפשר לשלב כמה מזונות יחד.ירקות בנפרד לא מהווים ארוחה חשוב להוסיף לירקות גם מרכיב חלבוני ועדיף בשר העשיר בברזל ומרכיב  עשיר בפחמימה כמו תפוח אדמה, אורז, אטריות וכו' - כמובן טחון או במרקם המתאים ליכולות הלעיסה והבליעה של הילד. בדרך כלל מתחילים מארוחת מוצקים אחת ביום של פרי או מרק בהמשך נותנים שתי ארוחות וכן הלאה. לרוב בין ארוחת מוצקים אחת לשניה נותנים ארוחת חלב. חשוב להקפיד על מרווחים של 2.5 עד 4 שעות בין הארוחות. מעבר למוצקים יכול לשנות את מרקם היציאות.
בנוסף, מגיל חצי שנה, עם המעבר למזון מוצק, זה הזמן להתחיל ליצור הרגלי אכילה. רצוי לתת את המרק/פירות וכו' כל יום באותה השעה, כדי להרגיל לשעת ארוחה. רצוי לצרף את התינוק לארוחות משפחתיות, ולתת לו לאכול בעצמו (כשניתן) בידיים או באמצעות כף פלסטיק.
אם קיימת סיבה להוספת דייסה כמו למשל רפלוקס או חוסר עליה מספקת במשקל הדייסות המתאימות מגיל 4 חודשים הן אורז וקורנפלור. צריך לזכור שתוספת דייסה היא תוספת של פחמימות בלבד, מה שמשנה את איזון אבות המזון בכלכלת התינוק.
יום נעים,
מירב
 
 
 
 
 
לצפיה ב-'אומגה 3 - ריכוז מידע רב + מספר שאלות מהותיות'
אומגה 3 - ריכוז מידע רב + מספר שאלות מהותיות
06/04/2015 | 15:39
11
מישהו יודע מה המינון המומלץ לצריכת אומגה 3 (EPA/DHA) למבוגרים וילדים? 
 
ככל שאני בודק יותר, אני מוצא אמנם יותר מידע אבל סותר, 
להלן השאלות הפתוחות שלא הצלחתי לענות עליהם, ולאחר מכן ריכוז של המידע שמצאתי לאחר בדיקות מעמיקות, במידה ומעניין מישהו,
חשוב לציין שאני לחלוטין לא מהתחום, אלא רק מנסה לברר את חשיבות הנושא לעומק ואת מינוני הצריכה המומלצים,
ניתן לראות גם מהשאלות וגם מהחומר הכתוב מטה, שהצלבתי ממספר מקורות, שיש סימני שאלות רבים בנושא.
 
השאלות
1. האם יש כמוסות שעברו מסלול בדיקות קפדני ומומלצות לשימוש?
2. האם יש מחקרים שהוכיחו שיעילות הכמוסות זהה ליעילות צריכת אומגה 3 מהחי?
3.  האם יש אמת בטענה הגורסת כי במידה ונוטלים פחות מהמינימום, אין לכך השפעה כלל?
4. המינימום לרפואה מונעת היא בין 1 גרם ל 3 גרם ליום, שזה ספקטרום רחב מאוד, האם יש המלצה ספציפית יותר?
5. האם מינון יתר בעייתי רק בנושא תפקודי כבד וקרישת דם, או בנושאים נוספים?
6. האם יש הבדל בין צריכת כמוסות המכילות שמן דגים טהור, לבין צריכת שמן דגים מבקבוקונים?
7. כשבוחרים כמוסות, מה חשוב לבדוק פרט לכמות החומר הפעיל, למתכות הכבדות, ולכמות ויטמין E 
    (אנטיאוקסידנט למניעת חימצון השמן בקפסולה, בד"כ יופיעו 3-5 יחידות בין לאומיות בכל קפסולה)?
 
--------------------------------------------------------
 
מינון מומלץ - אנשים בריאים
הארגון האמריקאי טוען ל 1 גרם ביום,
איש מקצוע בישראל (גרנות) טוען שאין לצרוך יתר מ 2 גרם ביום,
ד"ר ים, אחד המומחים הגדולים בארץ טוען ל 300 מ"ג לכל 10 ק"ג משקל גוף, כלומר כ 2.1 גרם ל 70 ק"ג משקל גוף, וטוען כי ככלל, אם לא נלקחת הכמות המינימלית הרצויה של אומגה 3 היא לא תועיל כלל
ה FDA ממליץ לצרוך עד 3 גרם ביום אומגה 3 ארוכת שרשרת (כזו שמכילה EPA ו־‭,(DHA‬ מתוכם 2 גרם בלבד מתוספי מזון,
 
חשוב לשים לך שהכמויות מתייחסות ל EPA ו DHA, ולא לחומרים אחרים.
 
מחקר ספציפי יותר טוען לכמויות הבאות:
0.5 - 1.8 גרם מומלץ כאשר מדובר ממקורות של דגים, או כמוסות טבעיות,
1.5 - 3 גרם מומלץ כאשר מדובר ממקורות צמחיים (שהם פחות טובים),
2 - 4 גרם מומלצים למי שסובל משומנים בדם.
 
Harefuah. 2004 Aug;143(8):585-91, 622, 621.
[Omega-3 fatty acids, fish, fish oil and cardiovascular disease--a review with implications to Israeli nutritional guidelines]
Evidence from epidemiological and randomized controlled trials shows beneficial effects of omega-3 (n-3) fatty acids from fish and plant sources on cardiovascular disease (CVD), especially in patients with preexisting CVD. The optimal dose of n-3 is not yet determined, but prospective secondary prevention studies suggest that the addition of 0.5-1.8 grams/day of marine-derived eicosapentaenoic acid and docosahexaenoic acid, or plant derived alpha-linolenic acid at a dose of 1.5-3 grams/day significantly reduce subsequent cardiac events and mortality. These data have led the American Heart Association Dietary Guidelines committee to recommend to the general population the consumption of at least two servings of fatty fish per week, in addition to vegetable oils high in alpha-linolenic acid. The risk of adverse effects and toxicity from contaminants at this dose is low. The amount of daily n-3 fatty acids recommended for patients with coronary heart disease is 1 gram/day. In patients who cannot consume this dose of n-3 fatty acids through diet alone, addition of n-3 supplements should be considered. Higher doses of contaminant-free n-3 supplements, 2-4 grams/day, can be used in the treatment of hypertriglyceridemia. Data on the content of n-3 fatty acids and contaminants in Israeli bred fish is limited. Thus, caution should be exercised when applying these recommendations to the Israeli fish market.
 
מינון מומלץ - אנשים חולים
יש עדויות רבות לכך שאומגה 3 מסייע בהפרעות קשב וריכוז שונות, טרשת נפוצה, סרטן, דיכאון, סוגי אוטיזם, וכו'
כאן כבר מדובר על כמויות גדולות יותר (5-10 גרם), אבל יש צורך בהתאמה אישית לפי סוג הבעיה.
 
כמויות מינימום
ע"פ ד"ר ים (ע"פ הכתבה ב YNET לפחות), צריכה פחותה מהמינימום היא חסרת משמעות, וכאילו לא צרכנו כלום.
זו הצהרה בעייתית, לא מצאתי תימוכין נוספים לכך, ולפי מה שקראתי פשוט מחקרים לא בדקו על כמויות נמוכות, ולכן יתכן שבגלל זה אין מסקנה לגביהם.
אך עדיין הייתי מצפה שלא יצהירו שפחות מהמינימום (שלא ברור מהו) זה חסר משמעות, אלא שיאמרו שפשוט לא יודעים - יש לבדוק את הנושא.
 
מינון יתר
יש בעיה לאנשים בעלי בעיה בקרישת דם, צריך להיוועץ עם רופא.
בנוסף, מינון גבוה עלול לגרום לדימום מוחי - לא הצלחתי להבין האם זה עם או בלי קשר לבעיית קרישת הדם (הגיוני שכן, אבל לא בטוח)
 
דגים
יש בעיה גדולה מאוד לסמוך על אומגה 3 מדגים, מכיוון שבמקור יש רק בדגי ים, אבל עמם מגיעה גם בעיית המתכות הכבדות,
רוב הדגים מגיעים מבריכות, שבעקרון בהם אין בכלל אומגה 3, אבל זה כבר תלוי במגדלי הדגים, מכיוון שחלק מהם מוסיפים אומגה 3 לתזונה של הדגים,
כך שאין ממש דרך לדעת האם הדג שהוגש לצלחת מכיל אומגה 3 או לא, מה גם שמבחינת כמויות צריך לאכול כ 4 פעמים בשבוע דגים,
וגם אז זה רק בהנחה ויש בהם באמת אומגה 3, ועדיין נשארים עם בעיית המתכות הכבדות, לכן האופציה הזו כמעט לא רלוונטית.
 
צמחים
להבנתי, היעילות של אומגה 3 דרך מקורות טבעיים (צמחים, פשתן וכו') היא פחות יעילה, ודרושה כמות גדולה יותר של צמחים/פשתן,
לא ברור איזו כמות כמות דרושה למאכל ע"מ להגיע למינימום הנדרש.
יש לשים לב לגבי הריכוז הרלוונטי, לדוגמא, בכף פשתן יש כ 6 גרם אומגה 3, אבל לא בהכרח את הרכיבים הדרושים.
כמו כן, יש טענה שהמקורות הצמחיים מכינים אמנם ALA, שהגוף יכול להפוך ל EPA/DHA,
אך בספק אם עבור המקורות הצמחיים זה מתבצע כהלכה,
כמו כן, את ה EPA/DHA ישירות, המקורות הצמחיים לא מכילים מלכתחילה (או בכמויות מעטות מידי), אלא רק ALA.
יש לבדוק נתונים אלו לעומק.
 
יחס האומגות
היחס בין אומגה 3 לאומגה 6 הוא חשוב יותר ממדידת כמות האומגה 3 לכשעצמה,
היחס הרצוי הוא 1:1 עד 1:4 לטובת אומגה 3, כאשר בתרבות המערבית היחס הוא על כ 1:40 לטובת אומגה 3.
הפחתה של אומגה 6 הינה חשובה לא פחות (הפחתת מזון מחומם, בשר בצורות שונות וכו').
גורסים כי היחס העדיף בין אומגה 3 לאומגה 6 אמור להיות 4:1 לטובת אומגה 3.
כשצורכים יותר אומגה 6 מאומגה 3 הדבר מתבטא בסיכון גבוה לטרשת עורקים, אוטם שריר הלב ועוד.
 
לגבי תוספי המזון
בגדול - אין תוספי מזון שיעילותם נחקרה והוכחה כמו תוספי האומגה 3,
קצת פחות בגדול - הבעיה היא שאין ממש פיקוח של משרד הבריאות לגבי יעילות כל מוצר,
תוספי התזונה לא עוברים את מסלול הבדיקות והניסויים שעוברות תרופות להוכחת יעילותן,
היצרנים מסתמכים על המחקרים להוכחת יעילות אומגה 3, אבל אין הוכחה שהמוצר הספציפי שלהם יעיל באותה מידה,
יחד עם זאת, הכמוסות מכילות שמן דגים מטוהר ממתכות כבדות (חשוב לשים לב שהיצרן מצהיר על כך),
ויש דיווחים על השפעה רבה, בתחומים מגוונים,
לכן מי שאין לו מניעה בריאותית (קרישת דם, תפקוד כבד) מומלץ מאוד לצרוך את הכמוסות ע"פ המינון המתואר לעיל, ע"פ הבנתו.
 
לצפיה ב-'פסח כשר ושמח'
פסח כשר ושמח|חגשמח|
( לעמוד שלי בתפוז )
02/04/2015 | 13:50
4
גולשים יקרים,
|@|רצינו לספר לכם שחג האביב הבא עלינו לטובה, מלווה בהתרגשות רבה גם מבחינתנו:
יחד עם עונת הפריחה והצמיחה, גם אנחנו בתפוז עוברים שינוי מהותי והתחדשות, אותו תרגישו גם אתם בקרוב.

ועד אז - חג פסח כשר ושמח לכם ולבני משפחותיכם|!|
אוהבים,
צוות תפוז אנשים
לצפיה ב-'כמות מים'
כמות מים
30/03/2015 | 20:10
1
32
הי, בני בן כמעט 7 חודשים, כבר אוכל שתי ארוחות מוצקים בחלק מהימים, שאר התזונה שלו מורכבת בעיקר מהנקה ולעיתים מהשלמה של נוטרילון. הוא סובל מעצירויות וכך היה מאז היוולדו, אבל עכשיו עם המוצקים המצב החמיר מאוד. אציין שהוא גם לא מקבל ברזל בגלל זה, וגם זה מדאיג אותי. רציתי לדעת כמה מים ניתן לתת לו עם ארוחת המוצקים? חשוב לי שישתה הרבה כדי להקל על העצירות אבל לא רוצה שישתה יותר מים ממה שבריא לו בשלב זה, כמובן.
מה עוד יכול לעזור לעצירות? ניסיתי לתת לו מי שזיפים, עגבניה, מוסיפה שמן זית למרק, אני לא רואה שיפור משמעותי... מה לגבי טיפות פרוביוטיקה? תודה!
לצפיה ב-'עצירות'
עצירות
05/04/2015 | 12:06
24
עצירות מאפיינת את שלב המעבר למוצקים בגלל הירידה המשמעותית בכמות הנוזלים שבמזון התינוק. היא בד"כ חולפת מעצמה ועד אז את יכולה לנסת מס' דברים:
לתת לו לשתות כמה שיותר (גם בארוחה אם זה לא מפריע לתיאבון), להוסיף נוזלים לאוכל (רוטב למשל), עגבנייה מגוררת עם מעט שמן זית עוזרת לפעמים, פרוביוטיקה לילדים (אבקה/נוזל) גם יכולה לעזור (להוסיף לבקבוקים/שתייה).
ניתן גם לשנות את תכשיר הברזל לסוג אחר - לפעמים עוזר.
פני לפורום גסטרו במקביל.
חג שמח!
לצפיה ב-'פורומים חדשים בתפוז'
|*|פורומים חדשים בתפוז|*|
( לעמוד שלי בתפוז )
26/03/2015 | 11:39
3
|*|האם אתם בעלי עסק קטן או בינוני וצריכים הכוונה בכל הנוגע להתנהלות הפיננסית מול הבנק? האם אתם מכירים את קרנות הסיוע שעומדות לרשות העסק שלכם?
פורום מימון עסקים בהנהלה חדשה ואתם מוזמנים להיכנס לפורום ולהתייעץ:
http://www.tapuz.co.il/forums2008/forumpage.aspx?f...

|*|יש לכם שאלות לגבי החזרי מיסים? אתם מעוניינים לקבל יותר מידע בנוגע למס רכישה?
היכנסו עכשיו לפורום דיני מיסים וקבלו את כל התשובות לשאלותיכם:
http://www.tapuz.co.il/Forums2008/forumpage.aspx?f...

|*|את סובלת מצניחת רחם? יש לך שאלות לגבי חיזוק שרירי רצפת האגן?
היכנסי עכשיו לפורום רצפת האגן והעלי את שאלותיך בנושא:
http://www.tapuz.co.il/forums2008/forumpage.aspx?f...
לצפיה ב-'נפתח פורום גישור'
|*|נפתח פורום גישור|*|
( לעמוד שלי בתפוז )
22/03/2015 | 14:30
3
|שמאל|יש לכם סכסוך משפחתי על ירושה? קלקלתם את היחסים עם השכנים?
כנראה שהליך גישור הוא הפתרון בשבילכם!

היכנסו עכשיו לפורום גישור והעלו את שאלותיכם בנושא:
http://www.tapuz.co.il/forums2008/forumpage.aspx?f...
לצפיה ב-'שומנים'
שומנים
21/03/2015 | 20:44
1
24
כיצד ומתי ניתן להוסיף לתפריט רכיבים כמו אבוקדו, שמן זית, טחינה מלאה וממרח שקדים?
 
לצפיה ב-'שומנים'
שומנים
( לעמוד שלי בתפוז )
25/03/2015 | 11:40
17
היי,
ניתן להציג מזונות אלו כבר בשלב הטעימות בגיל חצי שנה. כמובן שיש להציג כל אחד בנפרד, במרקם מתאים ובכמות קטנה -  כמו הצגת כל מזון אחר בשלב זה.
בהצלחה (-:
לצפיה ב-'תינוקת בת 3 חודשים ואינה רוצה לאכול'
תינוקת בת 3 חודשים ואינה רוצה לאכול
21/03/2015 | 06:25
37
שלום,
נכדתי בת 3 חודשים ואינה רוצה לאכול. ברגע שנותנים לה את הבקבוק היא בוכה ומסיטה אותו הצידה.לפני כחודש התגלה שיש לה ריפלקס. היא מטופלת בתרופה אשר לא עזרה לה ולכן הרופא נתן לה תרופה אחרת במימון הגבוה ביותר. עד כה ביתי שאבה חלב אם ונתנה לה סימילק אדוונס להשלמה. במקביל לתרופה נגד ריפלקס הרופא הורה לביתי לא לאכול יותר מוצרי חלב ואכן עשתה כך, אבל התינוקת המשיכה לא לאכול טוב. ולכן בביקור האחרון אצל הרופא לפני מספר ימים הוחלט לא לתת לה יותר את חלב האם ולתת לה סימילק צימחי. עלי לציין שהיא עולה במשקל, אולי לא כצפוי אבל לפי דברי הרופא זה סביר. הנסיונות כנראה לא עוזרים או שהתינוקת מתמרדת כי ברגע שמגיע בקבוק לפה היא דוחפת אותו. מה לעשות ????? ביתי גרה בארה"ב ואני כאן בארץ, חסרת אונים ודואגת.
לצפיה ב-'תינוקת בת 3 חודשים שאינה רוצה לאכול'
תינוקת בת 3 חודשים שאינה רוצה לאכול
21/03/2015 | 06:12
1
33
שלום,
נכדתי בת 3 חודשים ואינה רוצה לאכול. ברגע שנותנים לה את הבקבוק היא בוכה ומסיטה אותו הצידה.לפני כחודש התגלה שיש לה ריפלקס. היא מטופלת בתרופה אשר לא עזרה לה ולכן הרופא נתן לה תרופה אחרת במימון הגבוה ביותר. עד כה ביתי שאבה חלב אם ונתנה לה סימילק אדוונס להשלמה. במקביל לתרופה נגד ריפלקס הרופא הורה לביתי לא לאכול יותר מוצרי חלב ואכן עשתה כך, אבל התינוקת המשיכה לא לאכול טוב. ולכן בביקור האחרון אצל הרופא לפני מספר ימים הוחלט לא לתת לה יותר את חלב האם ולתת לה סימילק צימחי. עלי לציין שהיא עולה במשקל, אולי לא כצפוי אבל לפי דברי הרופא זה סביר. הנסיונות כנראה לא עוזרים או שהתינוקת מתמרדת כי ברגע שמגיע בקבוק לפה היא דוחפת אותו. מה לעשות ????? ביתי גרה בארה"ב ואני כאן בארץ, חסרת אונים ודואגת.
לצפיה ב-'תינוקת בת 3 חודשים שאינה רוצה לאכול'
תינוקת בת 3 חודשים שאינה רוצה לאכול
25/03/2015 | 11:58
37
הי,
יכולות להיות סיבות רבות לירידה בתיאבון אצל תינוקות. דוגמאות לכך הן: מחלה, רפלוקס גלוי או סמוי או אפילו עקב חווית אכילה לא נעימה. רפלוקס בד"כ משתפר עם הגיל . יש מספר פורמולות שמתאימות למצבי רפלוקס (לא בהכרח פורמולה צמחית).
חשוב לוודא שנכדתך אכן ממשיכה לעלות במשקל באותו אחוזון ושאינה "שוברת את העקומות". כדאי מאוד לשמור על מרווחים בין הארוחות  כדי שתגיע לארוחות רעבה.במידה והמצב אינו משתפר או שיורדת במשקל, אציע לך להגיע לרופא ילדים/ רופא גסטרו דרך קופת חולים לקבלת ייעוץ נוסף.
בהצלחה!
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
לצפיה ב-'דרוש "מאכל לאומי" מתובל בשום ובצל ......'
דרוש "מאכל לאומי" מתובל בשום ובצל ......
16/03/2015 | 18:31
1
22
בדרום אמריקה נהוג לאכול מידי יום - חוץ מכל מאכל אחר - שעועית כהה שלאחר שבושלה הוא נטחנת בבלנדר ויוצרת רוטב סמיך שאותו אוכלים עם אורז לבן . לאחר הבישול מטגנים בצל ושום ומבשלים כמה דקות עם השעועית.. זה נותן הגנה לגוף מפני טפילים   (( שמגיעים אלינו בגלל המתוקים והבשר )). אולי זה רעיון טוב לקנות קופסאות  שימורים של שעועית ואז לבשל אותן כמה דקות עם שום ובצל שטיגנו ולטחון בבלנדר ... אף אחד לא ידע שזה שעועית מעל האורז - אם יש לילדים התנגדות מסויימת - עד שיתרגלו
לצפיה ב-'להחליף חלק מהלחם שאנחנו צורכים במנת קיטניות ......'
להחליף חלק מהלחם שאנחנו צורכים במנת קיטניות ......
16/03/2015 | 18:35
11
אפשר גם עם אפונה מקופסת שימורים - לטחון אותה בבלנדר ולערבב עם שום בצל שטיגנו - וזה יוצר רוטב מעל האורז  ... או בלי אורז בגרסה ישראלית עם פיתה
לצפיה ב-'VITAMIX דגם 5200 ב 3,000 ש"ח?'
VITAMIX דגם 5200 ב 3,000 ש"ח?
11/03/2015 | 11:59
8

ע"מ לא להחשד בפרסום, לא נמנה את יתרונות המוצר אלא רק אומר שהחלטנו שזה המוצר שאנו רוצים,
המחיר הזול ביותר שמצאתי הוא כ 3,000 ש"ח (לאחר הנחת מזומן), האם מישהו מכיר מקום זול יותר?
חשבתי לרכוש בחו"ל אבל קשה למצוא דגם 220V, וגם כאשר יש אז הוא יקר,
שלא לדבר עם המשקל (כ 8 ק"ג) שיש לשלוח לארץ, מיסים וכו'.

1. מישהו מכיר מקום זול יותר לרכישה בארץ? (רכישה מסודרת, עם אחריות וכו')
2. מישהו מכיר מקום פרקטי לרכישה בחו"ל, אבל דגם של 220V? (נניח שאת המשלוח אני יכול לעשות עם בן משפחה שמגיע לארץ)
3. האם לרכוש את הדגם של 110V (שהוא זול משמעותית) ולהשתמש בשנאי בארץ זה פרקטי?

תודה
 
לצפיה ב-'מים '
מים
09/03/2015 | 19:25
1
24
באיזה גיל להתחיל לתת לתינוק מים? האם זה תלוי תמ"ל/הנקה/מוצקים? האם עדיף בזמן הארוחה או בין ארוחות?
לצפיה ב-'מים לתינוק'
מים לתינוק
25/03/2015 | 11:23
24
כדאי להתחיל לתת מים לתינוק בבקבוק או בכוס כאשר מוסיפים את המזונות המרוסקים.מכיון שזו רק ההתחלה סביב ארוחת מוצקים אפשר לתת בערך כ-50 מ"ל מים. גם בימים חמים מאוד שנמצאים בחוץ אפשר להציע מים.
כדאי להימנע מלהניק סביב ארוחת המוצקים. המים חשובים גם למניעת העצירות.
לצפיה ב-'תינוק בתת-משקל'
תינוק בתת-משקל
09/03/2015 | 00:26
2
61
הבן שלי בן שנה ושמונה חודשים לא אוכל מספיק ונמצא בתת-תזונה לדעתי. גובהו 83 ס"מ ומשקלו 10.5 בלבד.
הענין הוא שעד גיל חצי שנה כל זמן שהוא הניק - הוא היה באחוזון 40 ועם הפסקת ההנקה הוא החל לצנוח והגיע לאחוזון 3.
מגיל שנה ועד שנה וחצי הוא עלה בחצי קילו בלבד. כל מה שאני עושה לא מצליח והוא אוכל כנראה מעט מדי.
באופן כללי הוא חיובי, צוחק, משחק, מוציא אנרגיה, אבל אני מוטרד ביותר וחושש שאולי מתפתח בגופו משהו קריטי.
איך אפשר לשלול דברים כאלה ולא להתעורר כשמאוחר מדי ?
 
לצפיה ב-'"עצה מהורה מנוסה" - חסרים אנזימים .....'
"עצה מהורה מנוסה" - חסרים אנזימים .....
16/03/2015 | 18:39
40
תשאל את הרופא אם יתכן שחסרים איזה שהם אנזימים - אני כבר לא זוכרת אלא במעומעם מה היה אצלנו במשפחה משהו כזה .... ובמצב כזה העיכול  שהוא סוג של בנין קלפים הפוך - לא מצליח למצוא את המפתח הנכון בכניסה ל ...  (( לא זוכרת ))..
לצפיה ב-'תינוק בתת משקל'
תינוק בתת משקל
( לעמוד שלי בתפוז )
25/03/2015 | 11:19
41
היי דניאל,
מנתוני המשקל שציינת, בנך אינו באחוזון 3%. למעשה הוא נמצא באחוזון 15-50% לפי עקומות WHO - ארגון הבריאות העולמי.
כמו כן, גם הגובה תקין לגילו לפי אותן עקומות. העובדה שהוא חיוני, ומתפתח היטב גם היא טובה מאוד.
יחד עם זאת, יש להסתכל על העליה במשקל והצמיחה לגובה על עקומות הגדילה לאורך זמן ולראות האם אכן "שבר את העקומות" ולהעריך מדוע.
אם הינך מודאג אני ממליצה לך בחום לפנות לדיאטנית ילדים בקהילה לבדיקה כזו, בנוסף להערכת התפריט היומי מבחינת סוג המזון וכמויות, על מנת לוודא שאין מחסור בקלוריות ורכיבי תזונה חשובים.
בהצלחה!
לצפיה ב-'תינוקת צמחונית'
תינוקת צמחונית
04/03/2015 | 09:06
1
33
היי, אני צמחונית ומייעדת גם את ביתי בת החצי שנה להיות צמחונית. אילו ירקות / קטניות חשוב שיהיו באופן קבוע בתפריט היומי שלה?
האם כדאי לתת לה מגיל מסויים טיפול של B12 ?
תודה
לצפיה ב-'תינוקת צמחונית'
תינוקת צמחונית
04/03/2015 | 12:33
32
הי,
עד שלב הוספת הבשר בגיל 7 חודשים אין צורך להוסיף דבר מלבד הברזל וויטמין D שכולם מקבלים, וגם אחר כך צריך לשקול כל מקרה לגופו. העדר בשר משמעו מחסור ברכיבים חשובים כמו B12 וברזל זמין, באופן חלקי דגים, גבינות וביצים נותנים מענה אך לא מושלם
לכן חשוב להתייעץ עם איש מקצוע כדי לבנות תפריט שישלים את החסרים הללו או לחילופין למצוא את הדרך כן לתת בשר.
חג שמח!

מנהל/ת הפורום

חם בפורומים של תפוז

בפייסבוק שלנו כבר ביקרתם?
בפייסבוק שלנו כבר...
רוצים להיות תמיד מעודכנים במה שקורה בתפוז?
בפייסבוק שלנו כבר ביקרתם?
בפייסבוק שלנו כבר...
רוצים להיות תמיד מעודכנים במה שקורה בתפוז?

בעלי מקצוע

רעות דחבש דיאטנית- מנהלת פורום תזונת תינוקות וילדים
פורום תזונת תינוקות

מקרא סימנים

בעלת תוכן
ללא תוכן
הודעה חדשה
הודעה נעוצה
אורח בפורום
הודעה ערוכה
מכיל תמונה
מכיל וידאו
מכיל קובץ