לגלישה באתר בגירסה המותאמת לסלולאר
| הוספת הודעה
הגדרות תצוגה

הגדרות עץ הודעות

מאפייני צפייה

הצג טקסט בתצוגה
הצג תגובות באופן
עדכן
93769,376 עוקבים אודות עסקים

פורום שואה - הנצחה ותיעוד

לא עוד...... ............." ברוכים הבאים לפורום ``שואה הנצחה ותיעוד`` כבן דור שני לניצולי שואה ועוסק מספר שנים בחיפוש האין. רואה מחוייבות שאנו בני הדור השני והשלישי נמשיך כל אחד בצורה אישית להנציח לתעד כל מה ששמענו מהורינו, או מצאנו חומר, תמונות, מפות. וקהילות. נספר חוויות החיפוש, נעזור אחד לשני אנו כאן נכבד אחד את השני נעזור לסקרנות של השני. מוזמנים בשמחה לכתוב גם ניצולי השואה עצמם. אם יש רעיונות אל תהססו לשלוח במסר, שמי בני הרשקוביץ נשוי אבא ל 5 סבא ל 20 ואני דור שני לניצולי שואה מפולין אזור זגלמביה מנהל פורום שואה הנצחה ותיעוד

הנהלת הפורום:

אודות הפורום שואה - הנצחה ותיעוד

לא עוד...... ............." ברוכים הבאים לפורום ``שואה הנצחה ותיעוד`` כבן דור שני לניצולי שואה ועוסק מספר שנים בחיפוש האין. רואה מחוייבות שאנו בני הדור השני והשלישי נמשיך כל אחד בצורה אישית להנציח לתעד כל מה ששמענו מהורינו, או מצאנו חומר, תמונות, מפות. וקהילות. נספר חוויות החיפוש, נעזור אחד לשני אנו כאן נכבד אחד את השני נעזור לסקרנות של השני. מוזמנים בשמחה לכתוב גם ניצולי השואה עצמם. אם יש רעיונות אל תהססו לשלוח במסר, שמי בני הרשקוביץ נשוי אבא ל 5 סבא ל 20 ואני דור שני לניצולי שואה מפולין אזור זגלמביה מנהל פורום שואה הנצחה ותיעוד
הוספת הודעה

צרף
תמונה וידיאו קובץ
קבצים המצורפים להודעה

לצפיה ב-'שורשים ושירים - אירוע במוצאי יום השואה'
שורשים ושירים - אירוע במוצאי יום השואה
19/04/2019 | 13:59
1
8

יוזמה חדשה ומשותפת של מוזיאון "בית ראשונים" ושל העיתונאי, צח אוריין אוראץ' - אלטרנטיבה שונה במעט לאירועי הזיכרון המסורתיים ביום השואה הקרוב. המפגש, "שורשים ושירים", המוקדש כאמור להתייחדות עם זכר השואה שהמיטו הנאצים ועוזריהם על העם היהודי, משלב הרצאה בנושא מחקר משפחתי וחיפוש קרובים אבודים בליווי מוזיקלי ושירים בצוותא. 

לצפיה ב-'תודה '
תודה
21/04/2019 | 21:18
1
לצפיה ב-'כרוניקה של רדיפות על רקע דתי בסין: 'מי האשם?' | 'השעה האפלה '
כרוניקה של רדיפות על רקע דתי בסין: 'מי האשם?' | 'השעה האפלה
17/04/2019 | 16:59
4
https://he.kingdomsalvation.org/videos/chronicles-...

סרט התעודה "יומן של רדיפות על רקע דתי בסין" מספר בעיקר את סיפוריהם האמיתיים של שני משיחיים מסין היבשתית, אשר נרדפו למוות בידי הממשל הקומוניסטי בסין בגין אמונתם. זהו תיעוד מדויק ואובייקטיבי של הרדיפה שעברו משיחיים סיניים בידי הממשל הקומוניסטי, והוא כולל דיון מעמיק על המצב הנוכחי של חופש האמונה של המשיחיים בסין ועל רמיסת זכויות האדם. הסרט הזה הוא תמונת מצב של הדיכוי והרדיפות שסובלים אינספור משיחיים סיניים וקרוביהם, בידי הממשל הקומוניסטי בסין. זהו גם צוהר אל תנאי ההישרדות האמיתיים של המשיחיים בסין ושל קרוביהם.

כרוניקה של רדיפות על רקע דתי בסין: מי האשם?

מאז עלייתה לשלטון בסין היבשתית ב-1949, המפלגה הקומוניסטית הסינית לא חדלה מרדיפות דתיות. היא עצרה ורצחה בקדחתנות נוצרים, גירשה והתעללה במיסיונרים שפעלו בסין, החרימה ושרפה אינספור עותקים של כתבי הקודש, אטמה והחריבה כנסיות, וניסתה לשווא לבער את כל הכנסיות הביתיות. סרט תעודה זה מתאר מקרה אמיתי של נוצרי סיני, ז'או הייג'יאנג, שנעצר ע"י ממשל המפלגה הקומוניסטית הסינית, עונה ומת כתוצאה מהתעללות שעבר בשל אמונתו באלוהים וביצוע חובתו. לאחר מותו של ז'או הייג'יאנג, המפלגה הקומוניסטית הסינית גם החלה לעקוב אחר משפחתו, לאיים עליה ולהטיל עליה אימה. לא רק שהמשפחה לא הצליחה להשיג צדק עבור הנפטר, הרדיפה מצד המפלגה הקומוניסטית חוללה בה שמות.

כרוניקה של רדיפות על רקע דתי בסין: 'השעה האפלה שלפני עלות השחר'

מאז עלייתה לשלטון בסין היבשתית ב-1949, המפלגה הקומוניסטית הסינית לא חדלה מרדיפות דתיות. היא עצרה ורצחה בקדחתנות נוצרים, גירשה והתעללה במיסיונרים שפעלו בסין, החרימה ושרפה אינספור עותקים של כתבי הקודש, אטמה והחריבה כנסיות, וניסתה לשווא לבער את כל הכנסיות הביתיות. סרט תעודה זה מתאר מקרה אמיתי של נוצרייה סינית, יאנג הואיז'י, שנעצרה ע"י ממשל המפלגה הקומוניסטית הסינית, עונתה ומתה כתוצאה מהתעללות שעברה בשל אמונתה באלוהים. לאחר מותה של יאנג הואיז'י, ממשלת המפלגה הקומוניסטית בסין שיקרה וטענה שהיא נפטרה מהתקף לב. משפחתה ביקשה עבורה צדק, אך בסופו של דבר הושתקה באמצעות הפחדות ואיומים מידי המפלגה הקומוניסטית הסינית.

בסרט תעודה זה מוצגים באמינות ובאובייקטיביות מקרים אמיתיים הממחישים את רדיפת הנוצרים הסיניים בידי ממשלת המפלגה הקומוניסטית הסינית. הנוצרים הנרדפים והמופיעים בסרט הם אנשים מכיתות ופלגים שונים שביקשו את האמת, שמעו את קולו של אלוהים, ושבו אל האל הכול יכול. הם פסעו בנתיב הנכון בחיים, אך נעצרו על ידי ממשלת המפלגה הקומוניסטית הסינית שפעלה כמוכת טירוף. חלקם נכלאו, אחדים עונו בשיטות שונות, אחרים חיים כפליטים הרחק מהבעל או מהאישה וילדיהם, ומספר מאמינים אף נעשו נכים או נהרגו בעקבות התעללות שעברו.
לצפיה ב-'מחפש ספר אוטוביוגרפי של יהודי פולני שעבר שבעה מחנות ריכוז'
מחפש ספר אוטוביוגרפי של יהודי פולני שעבר שבעה מחנות ריכוז
07/04/2019 | 11:46
6
שלום,

מחפש שמו של ספר אוטוביוגרפי של יהודי פולני, רופא שיננים במקורו, שהגיע לאושווביץ אחרי 43, אולי אחרי המרד הפולני בורשה ועבר שבעה מחנות ריכוז ושרד.

האחרון מחנה דורה.

תודה

יפאל
לצפיה ב-'מפת-פולין = האם צוללות מ"קראקוב" הצילו ילדים?...'
מפת-פולין = האם צוללות מ"קראקוב" הצילו ילדים?...
25/03/2019 | 23:32
14
בימים אלה שהמילה "צוללת" מוזכרת יום יום בחדשות עם הפאן "רק אדם אחד יודע"...אני שואלת את עצמי לגבי "הצלת ילדים מקראקוב בצוללות" בתקופת השואה.    האם מישהו מכם יכול להוסיף כיד הדמיון הטובה עליו....ואיך נוכל לאתר את הילדים הללו (או את הנכדים שלהם)...כאשר אין קצה חוט להיכן הם הועברו =
לצפיה ב-'תוך כדי שיפור היחסים הבין-אישיים שלי, למדתי להתנהג כראוי (I)'
תוך כדי שיפור היחסים הבין-אישיים שלי, למדתי להתנהג כראוי (I)
12/03/2019 | 18:30
9
לצפיה ב-'2009 = מועד הצטרפות ישראל ל"מרקוסור"....'
2009 = מועד הצטרפות ישראל ל"מרקוסור"....
27/02/2019 | 20:48
9
אז זה תאריך הבגידה של מדינת ישראל בניצולי השואה ובדורות ההמשך  = הסכם שקשור לזהויות הבדויות של הנאצים בדרום אמריקה. המדינה תשתוק תמורת הצטפות להסכם סחר עם מדינות דרום אמריקה.
לצפיה ב-' אסתר מתחייבת להפגיע בעד עמה'
אסתר מתחייבת להפגיע בעד עמה
20/02/2019 | 15:08
57
לצפיה ב-'Likwidacja będzińskiego getta (2)'
Likwidacja będzińskiego getta (2)
15/02/2019 | 19:16
8
Likwidacja będzińskiego getta (2)
לצפיה ב-'Auschwitz Birkenau - WARNING disturbing Images '
Auschwitz Birkenau - WARNING disturbing Images
15/02/2019 | 19:02
9
YOUTUBE
לצפיה ב-'הודעה חשובה לגולשים '
הודעה חשובה לגולשים
15/02/2019 | 11:22
3
27
לכל הגולשים בעתיד לבוא , קחו בחשבון שהפורום " שואה הנצחה ותיעוד " אינו עוסק בפולטיקה , לא ולא , הוא מיועד לעלות זכר קורבנות השואה אשר נרצחו בדם קר ע" הכורות נאצים השפלות
בכבוד רב
סבא אריה
לצפיה ב-'...אנחנו צריכים להגן על הדור-הבא ומשום כך אנחנו מספרים....'
...אנחנו צריכים להגן על הדור-הבא ומשום כך אנחנו מספרים....
27/02/2019 | 08:31
2
19
וסיפרתם לבניכם....והם יספרו לבניהם.... ואל תסתום לנו את הפה
לצפיה ב-'"כיתוב גרמני""כיתוב בריטי""כיתוב ישראלי"...'
"כיתוב גרמני""כיתוב בריטי""כיתוב ישראלי"...
27/02/2019 | 09:42
1
7
ניקח לדוגמא את שם המשפחה של אמו של ה"פיהרר"....ונכתוב את זה בשלוש השפות הללו. מי שלא יודע גרמנית ומי שלא מבין פולנית יכתוב את זה בצורה שונה. אני סוחבת את הענין הזה כבר כמה זמן כי השם של  הפיהרר מצד אמו...דומה לשם המשפחה של אבי ז"ל....ודי הגיוני שהם מנסים להסתפח בדוקומנטים שלהם למשפחה של אבי ז"ל...ולעבור כך "גיור בזק"....לכל המשרות השיפוטיות...לצה"ל...למשרד הבטחון ...למשטרה...לשב"כ......למוסד... =שתיקת גרמניה אוסטריה פולין שווייץ ארגנטינה...בענין זה.....ומשרד החוץ ,שלנו"....בענין זה....
לצפיה ב-'ראש הממשלה שלנו הוא בן של הסטוריון....'
ראש הממשלה שלנו הוא בן של הסטוריון....
27/02/2019 | 09:44
10
סומכת עליו שהוא יודע "בדיוק בדיוק".....שמשפחת היטלר....מככבת במינויים של שופטים בישראל. הוא הרי מינה אותם משום כך....ויש עוד
לצפיה ב-'איך מתרגמים בפולנית ,לנפץ עוללים אל הסלע"?'
איך מתרגמים בפולנית ,לנפץ עוללים אל הסלע"?
13/02/2019 | 09:40
8
18
ביבי משתתף בכינוס העולמי של "לנפץ עוללים אל הסלע"... בשלל תרגומים. את הפרשנות עושים כמרים ורבנים וככה באות לעולם טכנולוגיות רפואיות "עם קריצה".    תרצו "רצח עם" לא תרצו  "סודות הרפואה
לצפיה ב-'בין הקמת יד ושם לבין תחילת פעילותה....'
בין הקמת יד ושם לבין תחילת פעילותה....
13/02/2019 | 15:20
7
12
על פי המידע באתר שלהם...כבר ב-1945 הוחלט על תיעוד השואה.   ואילו החוק נחקק בערך ב-אוגוסט 1953. בין לבין נהרגו אלפים מבין ניצולי השואה...."עדים פוטנציאליים לתיעוד השואה". האם מלחמת העצמאות היתה מזימה של רצח-עדים ? על פי מחקר שלי מול מערכת הבטחון ומשרד ראש הממשלה = התשובה חיובית.   צירוף מקרים...שראש הממשלה הוא בנו של הסטוריון?   תתחילו את המחקרים מחדש
לצפיה ב-'מינוי עו"ד שירלי אנגלרד לפרקליטת-מחוז-מרכז....'
מינוי עו"ד שירלי אנגלרד לפרקליטת-מחוז-מרכז....
13/02/2019 | 15:26
6
20
זאת נקודת האל-חזור שלנו.    אין לי שמץ של מושג מה קורה בבתי המשפט של מחוז מרכז....אני רק יכולה לתאר לעצמי שהמילה ,שואה" מקבלת פרשנות חדשה. והכל "תרחיש". הרי הכל דיסקרטי פרטי סודי פטנטי בטחוני וכו. למזלנו...כבוד השופט אנגלרד פרסם ב-2002 את רשימת ניגודי הענינים שלו.   לקח כמה שנים והגענו אל המידע.   מי שמחפש לדעת "האם יש אלוהים"...אז בשנת 2002....מסתבר שהיה....
לצפיה ב-'גם אברבנאל מככב בפרשה....'
גם אברבנאל מככב בפרשה....
13/02/2019 | 15:31
5
12
וזה מה שיפה בפעילות הדור השני....בני ההסטוריונים. הנאמנות.
לצפיה ב-'עיריית בת ים....'
עיריית בת ים....
13/02/2019 | 15:33
4
19
עיריה שמארחת את אחד ממוסדות העינויים המפורסמים במדינה...."הוכרחה" למצוא את השיטות האינדיאניות ל"יחסי ציבור".  זה מאוד מאוד אכזרי. אני מכירה במקרה אמא אחת שכולה מתאונת דרכים מבויימת.    ואני קוראת "לפרק את בת ים".
לצפיה ב-'לכבוד גב" מזמושץ'
לכבוד גב" מזמושץ
14/02/2019 | 13:35
3
19
שלום רב גברתי - ברצוני להסכיר לך שהפורום " שואה הנצחה ותיעוד"אינו עוסק בפוליטיקה בשום צורה , מה שאת כותבת על יד ושם נתן לקבל היתר לא מקובל עלי כי זה חוסר כבוד לנרצחים ע" הנאצים - אני כמנהל חדש אשקול מה אני יעשה
בכול זאת אני מאחל לך יום נעיים
סבא אריה
לצפיה ב-'"זהויות בדויות-מפוברקות" שנתן הצלב האדום לארגנטינה...'
"זהויות בדויות-מפוברקות" שנתן הצלב האדום לארגנטינה...
27/02/2019 | 08:21
2
8
כאשר  עולים מארגנטינה בעלי זהויות מפוברקות שניתנו על ידי הצלב-האדום  ((נלקחו ממאגר שמות חללי צה"ל בתש"ח או ממאגר אירופי לגבי הנספים בשואה))...מתברגים כאן למנהלי בתי חולים....בכירים במשרד הבריאות.....הסטוריונים של השואה....כירורגים...קצינים בכירים בצה"ל וכו.....אזי או שאינך מבין את הסכנה שבדבר לניצולי השואה האמיתיים....
לצפיה ב-'"עורכי דין לטובת גרמניה" ((ראה השופט אנגלרד))..'
"עורכי דין לטובת גרמניה" ((ראה השופט אנגלרד))..
27/02/2019 | 08:22
1
5
ממש ממש לא צחוק.....
לצפיה ב-'אופס....כבר כתבתי על זה לפני כשבועיים...פשוט שכחתי....'
אופס....כבר כתבתי על זה לפני כשבועיים...פשוט שכחתי....
27/02/2019 | 08:28
6
אבל למעשה משנת 2007  אני מנסה לברר את סוגיית "כת הכפילים"  ((וטענתי שגם הרמטכ"ל עשוי להיות אחד מהם = כאשר מצאתי  2 חיילים חללי צה"ל בספר יזכור תש"ח ששם משפחתם "גנץ" שנהרגו באותו היום....סימן שמישהו היה זקוק דחוף ל=2 זהויות יהודיות של ניצולי שואה.  ((כבוד השופטת רובינשטיין-שמגר התיק סגור))
לצפיה ב-'גולדה (אולגה) Bancic'
גולדה (אולגה) Bancic
12/02/2019 | 15:54
10
גולדה (אולגה)
Bancic

תאריך לידה: 10 במאי 1912

קישינב, רומניה

אולגה נולדה למשפחה יהודית גדולה במחוז בסרביה, שהיה עדיין חלק מהאימפריה הרוסית. ב- 1918 סופחה המחוז לרומניה. בגיל 12, אולגה נעצרה בפעם הראשונה על השתתפותה בשביתה במפעל המזרן שבו עבדה. למרות גילו הצעיר, היא נכלאה והוכה.

1933-1933: אולגה היתה חברה פעילה באגודת העובדים המקומית וידעה איך להשמיע את עצמה. היא נעצרה ונכלאה פעמים רבות כל כך, עד שראתה בכך סיכון עסקי. ב -1938 היא נסעה לצרפת, שם עבדה עם לוחמי השמאל הצרפתי, ועזרה להם לשלוח נשק לרפובליקנים הספרדים במאבקם נגד הפאשיזם. זמן קצר לפני פלישת הגרמנים לפולין ב -1939, נולדה ילדה קטנה, דולורס.

1940-1944: צרפת נפלה תחת עול הצבא הגרמני ב -1940. אולגה הפקידה את בתה למשפחה צרפתית והצטרפה לקבוצת ההתנגדות המזוינת, פרנק-טירורס ופארטיזאנים, להילחם בגרמנים. היא קיבצה פצצות והשתתפה בהובלת חומרי נפץ ששימשו כדי לשבש את הרכבות שהסיעו את הכוחות הגרמניים ואת ציודם. ב -6 בנובמבר 1943 נעצרה במהלך פשיטה על הגסטאפו. היא עונתה אבל לא חשפה שום מידע. גם לאחר גזר דין המוות שלה, הם המשיכו לחקור ולענות אותה.

אולגה הועברה לכלא בשטוטגרט, שם נשפטה שוב ונידונה למוות. ב -10 במאי 1944, ביום של 32 שנה, אולגה היה ראשה.

FROM - USHMM
לצפיה ב-'יהודית בקר'
יהודית בקר
12/02/2019 | 15:37
8
יהודית בקר

תאריך לידה: 7 בפברואר 1929

Jonava, Lithuania

יהודית היתה אחת משלושה ילדים של משפחה יהודייה דוברי יידיש המתגוררת בחווה ליד העיירה ליטא ליטא. אמה של יהודית היתה בעלת השכלה יהודית והעבירה אותו לבנותיה בבית. בנו, אייב, למד בבית ספר יהודי ביונאבה. אביה של יהודית עבד בענף העץ.

1933-1939: בסתיו 1938, שישה חודשים לאחר מות אבי, נסענו אמי ואני לקובנה, בירת ליטא. הייתי בת 9. לקובנה היתה אז קהילה יהודית חזקה: כמעט שליש מאוכלוסיית הבירה. אמי היתה תופרת ועברנו לקובנה כדי למצוא עבודה ולהתקרב לאחי ואחותי הבוגרים שכבר עבדו שם.

1940-1945: ברית המועצות כבשה את ליטא ב - 1940; גרמניה פלשה בתורו כעבור שנה. ב -1943, כשהייתי בן 14, גורשו בני משפחתי למחנה הריכוז שטוטהוף. ברגע שהגענו, נאלצנו לעמוד דום. פקיד חסון ניהל את ידו בידו ואמר, "אף אחד לא יעזוב את המקום הזה בחיים, כולכם נידונים". אחר כך נלקחנו לבדיקה. אישה בשורה שלפני היתה בשיניה קרועות ודם זלג מפיה. כשהגיע תורי, השומר הניח את ידו בין רגלי, מחפש חפצים יקרים שהייתי מסתיר.

ג'ודית ואחותה ברחו במהלך צעדה מאולצת מחוץ לשטוטהוף בחורף 1944. מאוחר יותר, בהעמידו פנים שהם נוצרים, נמלטו לדנמרק, שם שוחררו ב -1945.

לצפיה ב-'מינה בקר'
מינה בקר
11/02/2019 | 22:49
7
מינה בקר

תאריך לידה: 6 במאי 1902

Jonava, Lithuania

מינה, לבית מינה פרידמן, היתה הצעירה מבין ארבע בנותיה של משפחה יהודית ביונבה, ליטא. בגיל שמונה עשרה נישאה לאוסר בקר, סוחר עץ. בני הזוג עברו ליונאבה, שם עבדה מינה בתופרת. הבקר יש שני בנים ושתי בנות אבל הבכור מת בטעות.

1933-1933: אברהם, בנו של מינה, למד בבית ספר יהודי ביונאבה. אבל מאחר שמינה קיבלה חינוך יהודי מלא, החליטה ללמד את בנותיה בבית. מינה לימדה גם את ההיסטוריה היהודית לנשים ולילדים בשכונה באמצעות תרגום של התנ"ך ליידיש. בשנת 1937, בעלה מת כשהיתה מחוץ לעבודה. כמעט שנה לאחר מכן עברה מינה עם משפחתה לקובנה, שם התגוררה במקום 20 בלוקסוס גטבה.

1940-44: ב -22 ביוני 1941 פלש הצבא הגרמני לליטא והגיע לקובנה כעבור יומיים. בחודש יולי התכנסו הבקר בגטו העיר שבה התגוררו במשך שנתיים. בשנת 1943 נשלחה המשפחה לפרבר קובנה, בפורט החמישי, אתר הוצאה להורג נאצי. הבקר הוחזקו שם כמה ימים ואחר כך חזרו לגטו. נאמר להם שהם פוטרו כי לא היו מספיק כדורים להרוג את כל האסירים. כעבור שבוע נשלחו מינה ובנותיה למחנה נאצי בשטוטהוף.

מינה הומתה בגז בשטוטהוף בבלטי בסוף 1944 או בתחילת 1945.

לצפיה ב-'David Bergman'
David Bergman
11/02/2019 | 22:40
5
David Bergman

Date de naissance: May 3, 1931

Velikiye-Bychkov, Tchécoslovaquie

David naquit dans une famille juive pratiquante d'une petite ville de Ruthénie, la province la plus à l'est de la Tchécoslovaquie, gouvernée par la Hongrie jusqu'en 1918. Située dans les Carpates, la ville était tellement isolée que les nouvelles en provenance du reste du pays étaient lues par un garde-champêtre dans le jardin public du centre-ville. Le père de David étaient tailleur, sa mère couturière.

1933-39 : Pendant que mes parents travaillaient, j'aimais rester chez moi à m'amuser. Nous avions une jolie maison avec tout le confort nécessaire, et même une remise. Un officier de l'armée tchèque vécut chez nous jusqu'à ce que les Hongrois annexent notre province en mars 1939. Ensuite, à l'école, nous devions prêter serment d'allégeance à la Hongrie. Les policiers hongrois, des plumes sur leurs chapeaux verts, patrouillaient dans nos rues pour faire appliquer les lois anti-juives.

1940-44 : Je fus déporté à Auschwitz en 1944 [et peu après dans le camp de concentration de Plaszow]. Plus tard, dans le camp de Reichenbach, je fus conduit avec 150 autres personnes vers un autre camp de concentration , dans un wagon à bestiaux ouvert. Les plus faibles d'entre nous s'écroulaient et étaient piétinés. Après que la moitié du wagon fut morte, il fut possible de s'asseoir sur les corps. Quelqu'un tomba sur moi - il était mourant. Je n'avais eu ni eau ni nourriture depuis quatre jours. Avec le peu de force qui me restait, je dégageais le corps et m'affalais sur lui. Il essaya de me repousser mais nous étions tous deux trop faibles. Dans un dernier effort, il me mordit la jambe et mourut.

David fut l'un des trois survivants du voyage de sept jours qui le conduisit vers le camp de Dachau. Il fut libéré près d'Innsbruck, en Autriche, en mai 1945 et émigra aux Etats-Unis en 1947.

לצפיה ב-'אמה ארנולד'
אמה ארנולד
11/02/2019 | 22:33
5
אמה ארנולד

תאריך לידה: 17 באפריל 1898

Strasbourg, France

אמה נולדה במשפחה קתולית בשטרסבורג, בירת אלזס-לוריין. אביה נפטר כשהיתה בת 8 ואמה גדלה בבקתה של אמה. בגיל 14 הפכה לארוגה. מאוחר יותר, היא התחתנה ועברה עם בעלה בעיר אלסטיאן Husseren-Wesserling. בשנת 1930 ילדה ילדה קטנה. בשנת 1933, ארנולדס התיישבו בעיר הסמוכה Mulhouse.

1933-39: בחרנו להיות עדי יהוה. אני מבורכת שיש לי בעל אוהב וילדה קטנה ויפה. טיפלתי בבית לימדתי מוסיקה הבת שלי, ציור, סריגה, תפירה, בישול וגינון. בעלי ואני למדנו את התנ"ך. אנחנו מחלקי המצוות של בת יהוה שלנו וללמוד ממנו לחשיבות ציות מצוותיו. החיים במולהאוס היו שלווים ורגועים תחת השלטון הצרפתי.

1940-1944: לאחר הכיבוש הגרמני של העיר שלנו, ביוני 1940, אנחנו כבר לא היתה הזכות להיות עדי יהוה. הגסטאפו נעצר הבעל שלי 1941 והם לקחו את הבת שלי ב -1943 עזבתי בקוטג של אמא שלי, אבל אני נעצר בספטמבר 1943. נשלחתי למחנה Vorbruck-Schirmeck באלזס וב מסונף GAGGENAU בשנת 1944. זה השפיע עלי הראשון תפירה סֶרֶג ואז נשלחתי לעבוד כעוזרת בית אצל משפחה SS. למרות הלחץ, שום דבר לא גרם נזק לאמונה שלי.

אמה שוחררה על ידי הצבא הצרפתי ב -1945. היא חזרה לצרפת ושם מצאה את בעלה ובתה.

לצפיה ב-'GHETTO LUTOMIERSK '
GHETTO LUTOMIERSK
11/02/2019 | 22:21
4
לוטומיירסקLutomiersk    הוא פרבר של לודז ', שהיה פעם עיר. היהודים
מוזכרים בעיר בסוף המאה ה -17, וקהילה מאורגנת קיימת במאה ה -18. בשנת 1765 יש בעיר 404 יהודים ו- 41 בשמונה כפרים סמוכים. בית הכנסת עץ שנבנה במאה השמונה עשרה על ידי בנימין הלל לאסק, שרפו במהלך מלחמת העולם הראשונה (1915). המספרים הקהילה היהודית 657 נפשות (53% מכלל האוכלוסייה) ב 1808 ו 1102 בשנת 1827. בשנת 1857, לאחר עזיבתו של אנשים רבים בלודז, הם רק 999 (46%). בשנת 1921 הם 775.

עם פרוץ מלחמת העולם השנייה היו כ -2,000 יהודים בלוטומירסק. 1,300 מהם נמלטו, ועם הגעתו של הוורמאכט נותרו בעיר רק 750 איש. מיד, הגרמנים מפעילים טרור על האוכלוסייה היהודית: יהודים נחטפים ברחובות בכפייה; אחרים חותכים את הזקן בציבור; בתים רבים נתפסים והבעלים נזרקים לרחוב. בקיץ 1940 נוצר גטו פתוח, אך שנה לאחר מכן הם סגורים וחוצים בחוטי תיל. קבוצות של יהודים מובלות מדי יום מהגטו לעבודה בחוץ. בשלהי 1941, הגרמנים הר סדנה 20 חייטים יהודים שעובדים עבורם ומרוויחים פרוטות.

הגטו חוסל לוטומיירסק בסוף יולי 1942, היהודים שנותרו נשלחו למחנה ההשמדה חלמנו.

לצפיה ב-'GHETTO LUKOW'
GHETTO LUKOW
11/02/2019 | 21:52
2
עיר לובין, לוקו הוא מאז המאה ה -15 עיר יהודית חשובה עם ארגון אוטונומי מפותח. היא סבלה קשות במהלך מעשי הטבח בחמיילניצקי (1648 - 1649) ובית הכנסת החדש נשרף. בשנת 1955, זכות מלכותית מאשרת את היהודים בזכויותיהם העתיקות (רכישת קרקעות ובתים, זכות מסחר ומלאכה, זכות לבניית בית כנסת ובית קברות ...) עם התקדמות הפעילות הכלכלית בעיר במחצית השנייה של המאה השמונה-עשרה גדלה האוכלוסייה היהודית במידה ניכרת. האוכלוסייה היהודית מונה 2,023 (60% מכלל האוכלוסייה) בשנת 1827, 2,114 ב- 1857 ו- 4,799 (55%) ב- 1897. ב- 1921 היהודים הם 6,145, מהם 348 חברות. מבין 24 חברי מועצת העיר, עשרה יהודים.

לוקוב: רחוב בגטו
לוקוב: רחוב בגטו
כ -6,000 יהודים חיים בלוקוב בתחילת מלחמת העולם השנייה. במאי 1942 הגיעו ללוקוב יותר מ -2,000 יהודים מסלובקיה: בתחילת אוקטובר 1942 נשלחו, וכן יותר מ -2,000 יהודים מלוקוב, למחנה ההשמדה טרבלינקה והושמדו. 7 בנובמבר בעקבות 3,000 יהודים נוספים. בתחילת דצמבר 1942 הוקם גטו סגור. ב- 2 במאי 1943 חוסל הגטו: בין 4,000 ל- 7,000 יהודים נשלחו למחנה טרבלינקה והומתו שם בגזים.

לצפיה ב-'GHETTO LOMZA '
GHETTO LOMZA
11/02/2019 | 21:41
1
עיר מצפון-מזרח פולין, ממערב לביאליסטוק, אסרה על תושביה היהודים ב -1556 ואיפשרה להם לחזור רק ב -1815. ב -1826 הם 737, 2,574 ב -1852, 9,244 (54% סך כל האוכלוסייה) בשנת 1897, ו 11,088 בשנת 1915 (כולל 1,500 פליטים מהערים הסובבות). אז ירדה האוכלוסייה היהודית ל -8,912 נפש (56% מהאוכלוסייה) ב -1931. בין שתי מלחמות העולם, היהודים ממלאים תפקיד חשוב במינהל העירוני, באופן קבוע חצי מהמושבים במועצת העירייה. הם גם ממלאים תפקיד כלכלי לא מבוטל: בשנת 1921פועלים בלומזה 498 עסקים יהודיים, מתוכם 295 עובדים. אבל בגלל המשבר הכלכלי והחרם על החנויות והעסקים היהודיים שהטילו האיגודים המקצועיים, יהודים רבים היגרו בשנות השלושים ... בתי ספר ומוסדות יהודיים רבים נסגרים ... חילוקי דעות פנימיים לא עוזרים והממשלה מחויבת להתחיל 1939 למנות מנהל מוסדות קולקטיביים בקהילה.
עם פרוץ מלחמת העולם יש כ -11,000 יהודים בלומזה. בספטמבר 1939 נכנס הצבא האדום לעיר שבה החזיק עד יוני 1941 בהסכמים גרמניים-סובייטים. הגרמנים תופסים את העיר ב -24 ביוני 1941 ושורפים את בית הכנסת. ב -4 ביולי 1941 נאלצים היהודים ללבוש את הטלאי הצהוב. זמן קצר לאחר מכן, מוציאים את הבתים היהודיים היפים ביותר, גורשו משפחות וקצינים גרמניים עוברים לגור ... יהודים רבים נשלחים לקבוצות של 50 משאיות, המגורשות מחוץ לעיר ומוצאות להורג ביער גאלצין הרחק מעיניים סקרניות . בעיר עצמה משמידים הגרמנים יהודים ברחובות, חותכים את הזקנים, מעצרים יהודים ברשימות מוכנות (בעיקר אנשי אינטליגנציה ואלו הנאשמים בקומוניזם). פולנים רבים המסייעים לדיירים ...

באמצע יולי 1941 מינו הגרמנים יודנראט; נשיאה הוא מנדל מושינסקי, וסגנו מנדל קולינסקי. נוצר גופן יהודי. סולומון הרברט, פליט יהודי גרמני, הופך למנהיג. היודנראט חייב לשלם לגרמנים מס שווה ערך ל -25 ק"ג זהב, בעונש של חיסול הגרמנים בשכונה יהודית שלמה ... 12 באוגוסט 1941 כל היהודים נכנסים לגטו, שהוקם באזור השוק הישן (Stary Rynek) ואת הרחובות הסובבים אותה. הניתוח נעשה ביום אחד, תחת מכות המשטרה, ומספר הקורבנות עולה. בחלל זעיר דחוסים בין 10,000 ל -18,000 איש. דמות משוערת, שכן יהודי העיר מצטרפים גם לאלה של הכפרים הסמוכים: ידוובנה, סטביסקי, פיאטניצה, לומז'יצ'ה, ויצנה, רוטקי ועוד. ב- 16 באוגוסט התאספו כל עצורי הגטו בכיכר השוק הירוק, ליד בית-הקברות היהודי הישן, כדי להזדהות ולסווג. נשיא היודנראט קורא רשימה ובשמם, למעלה מ -200 יהודים מתקדמים צעד אחד קדימה. הם חשודים בקומוניזם. הם נלקחים מיד אל יער Galczyn והוצא להורג. יהודים "מתאימים" לעבודה מקבלים כרטיס עבודה. כעבור כמה שבועות מובאים לגטו יהודי פיאטניקה ולומז'יקה. הגטו כל כך קטן, שהתנאים קשים מנשוא. נשיא היודנראט מבקש מהגרמנים הרחבה של הגטו. הנאצים נעתרים לבקשה, בכפוף לתשלום קנס של חצי מיליון זלוטי ...Lomza בית הכנסת הישן נהרס בספטמבר 1941
ב -17 בספטמבר מתקיימת האקציה הגדולה הראשונה: היהודים נאספים והגרמנים בוחרים יהודים שאין להם כרטיס עבודה. 3,000 יהודים מובלים ליער גאלצין ונרצחים. כך פותרים הגרמנים את בעיית ריבוי היתר של הגטו ... אחרי האקציה הזאת מוקף גדר תיל. הכניסה והיציאה מוסדרים בקפידה. רק מי שעובד יוצא. היודנראט מארגן סיוע ועזרה, מפיץ כאלף ארוחות ביום לעניים, יוצר בית יתומים, בית אבות ובית חולים בגטו. למרות זאת, תנאי החיים הם כל כך אקראיים עד שמתפרצות במהירות מחלות ומגיפות כמו דיזנטריה וטיפוס (חורף 1941).במקביל הקימו הגרמנים מפעלים בגטו המייצרים תחמושת, סבון, עור, מגפיים וגריז. מחוץ לגטו עובדים יהודים באוסטרולקה וברוקי על תיקוני דרכים ועבודות ציבוריות (כ -300 לכל אחת משתי החטיבות). שלא לדבר על המפעלים, יש גם סדנאות שהותקנו ביוזמת היודנראט ושליטתם של בעלי מלאכה בין עצורי הגטו. הם מייצרים את נעלי Lomza הגרמני, בגדים, פרוות, וכו '...

גטו לומזה היה קיים עד 1 בנובמבר
לצפיה ב-'GHETTO LACHWA'
GHETTO LACHWA
11/02/2019 | 21:26
3
Lachwa
היא עיר של בלארוס השייכת לפולין בין השנים 1918-1939. בסוף מלחמת העולם הראשונה, היהודים הם כ -3,400 בעיר ומרכיבים שליש מהאוכלוסייה. העיר עוברת לברית המועצות ב -1939, והגרמנים לוקחים אותה בתחילת יולי 1941. בעיר יש עוד 2,300 יהודים. מיד הקימו את היודנראט, בהנהגתו של דב לופטין. ב -1 באפריל 1942 הוקם גטו: יש בו ארבעים וחמישה בתים. תנועת הנוער הציונית של לחווה יצרה תנועת התנגדות בראשות יצחק רוצ'צ'ין: הוא יצר קשרים עם היודנראט והמשטרה היהודית כדי להשיג נשק להתנגדות מזוינת.

שני אירועים משמשים כאזהרה על הגורל שהגרמנים מכינים ליהודים: רצח הגרמנים של שבע נערות יהודיות משוטטות סביב הכפרים הסמוכים בחיפוש אחר מזון למשפחותיהם בגטו, ודיווח על הטבח יהודים מהכפר השכן מיקשביצ'י (Mikashevichi).

ב- 2 בספטמבר 1942 נודע לרוצ'צ'ין ולופאטין כי בורות נחפרו ליד העיר. בשעות אחר הצהריים מוקף בגטו 150 גרמנים ו- 200 שוטרים מקומיים, אלכוהול שיכור קודם לכן. ההתנגדות מחליטה לתקוף את משמר הגטו בלילה כדי ליצור בלבול כזה שתושבי הגטו יוכלו לברוח ליערות הסמוכים. אבל הפיגוע נדחה עד למחרת בבוקר.

עיר לחוה ..
עיר לחוה ..
בשעה 9 מגיע המפקד הגרמני ומודיע ללופטין שהוא עומד לחסל את הגטו, אבל שלושים איש, בעלי מלאכה מיוחדים, יישמרו; ראש היודנראט משיב: "או שכולנו חיים או שכולנו נספחים". על פי האות, לוחמי ההתנגדות תוקפים את מחסום הגטו ופותחים פתח. Lopatyn יורה בית לעשות הסחה; Rochczyn slays גרמני עם גרזן, אבל הוא עצמו נהרג כאשר הוא קופץ לתוך הנהר כדי לברוח שחייה. לוחמי ההתנגדות האחרים נלחמים בגרזנים או בידיים חשופות. רבים נהרגים והפצועים מסתיימים. Lopatyn נפצע בשתי הידיים. יהודים שנמלטו דרך מחסום הגטו נמחקים בידי הגרמנים ורבים נהרגים. אבל כ -1,000 מצליחים להימלט ו -600 מהם מגיעים לביצות פריפט. כ -500 איש, נשים וקשישים, נלקחים ומועברים לבורות שבהם מוציאים להורג. בריטים רבים נבגדים על ידי התושבים המקומיים, ורק 120 מצליחים להגיע ליער. קבוצה של 25 בריונים, עם שני רובים, משולבת ביחידה פרטיזנית סובייטית. Lopatyn מצטרף ליחידה הפרטיזנית "סטאלין". הוא יקפוץ על מוקש ב -21 בפברואר 1944. בחודש יולי השנה, לחווה משוחררת על ידי הצבא האדום.

רק כמה עשרות יהודים שרדו

חם בפורומים של תפוז

חפשו אותנו גם באינסטרגם
חפשו אותנו גם...
פודי תפוז - האינסטגרם החדש כל התמונות של...
חפשו אותנו גם באינסטרגם
חפשו אותנו גם...
פודי תפוז - האינסטגרם החדש כל התמונות של...
בפייסבוק שלנו כבר ביקרתם?
בפייסבוק שלנו כבר...
רוצים להיות תמיד מעודכנים במה שקורה בתפוז?
בפייסבוק שלנו כבר ביקרתם?
בפייסבוק שלנו כבר...
רוצים להיות תמיד מעודכנים במה שקורה בתפוז?

מקרא סימנים

בעלת תוכן
ללא תוכן
הודעה חדשה
הודעה נעוצה
אורח בפורום
הודעה ערוכה
מכיל תמונה
מכיל וידאו
מכיל קובץ