לגלישה באתר בגירסה המותאמת לסלולאר
| הוספת הודעה
הגדרות תצוגה

הגדרות עץ הודעות

מאפייני צפייה

הצג טקסט בתצוגה
הצג תגובות באופן
עדכן
1222312,223 עוקבים אודות עסקים

פורום אדריכלות

פורום אדריכלות הוא מקום לשיתוף, התייעצות ועדכון בעולם המרתק של עיצוב ותכנון אדריכלי.
הפורום מיועד לכל מי שמתעניין בגישות לעיצוב ותכנון, רישוי, היתרים ובנייה. ניתן להעלות סקיצות, רעיונות ושאלות מעולם האדריכלות, ולקבל מענה מקצועי מהגולשים והנהלת הפורום. סטודנטים לעיצוב ואדריכלות מוזמנים להעלות לכאן עבודות שלהם ולקבל חשיפה ועזרה, וכמו כן אדריכלים מוזמנים להציג פרוייקטים מעניינים וגישות לעיצוב ולתכנון. 

גולשי הפורום קוראים לשיח ענייני, ומבקשים לשמור על כבודו של מפרסם ההודעה ומושאה. אין להעלות לפורום הודעות פרסומיות בשום נושא. 

בברכת גלישה מועילה ומהנה,
הנהלת הפורום.

הנהלת הפורום:

אודות הפורום אדריכלות

פורום אדריכלות הוא מקום לשיתוף, התייעצות ועדכון בעולם המרתק של עיצוב ותכנון אדריכלי.
הפורום מיועד לכל מי שמתעניין בגישות לעיצוב ותכנון, רישוי, היתרים ובנייה. ניתן להעלות סקיצות, רעיונות ושאלות מעולם האדריכלות, ולקבל מענה מקצועי מהגולשים והנהלת הפורום. סטודנטים לעיצוב ואדריכלות מוזמנים להעלות לכאן עבודות שלהם ולקבל חשיפה ועזרה, וכמו כן אדריכלים מוזמנים להציג פרוייקטים מעניינים וגישות לעיצוב ולתכנון. 

גולשי הפורום קוראים לשיח ענייני, ומבקשים לשמור על כבודו של מפרסם ההודעה ומושאה. אין להעלות לפורום הודעות פרסומיות בשום נושא. 

בברכת גלישה מועילה ומהנה,
הנהלת הפורום.
הוספת הודעה

צרף
תמונה וידיאו קובץ
קבצים המצורפים להודעה

x
הודעה מהנהלת הפורום
בונים? משפצים? מתכננים? 
זה המקום שלכם להתייעץ, לחלוק רעיונות ולשתף את העולם בהשראה וביצירה.
 אדריכלות היא מקצוע רחב היקף הנוגע בתחומים רבים. 

פורום אדריכלות של אתר תפוז הוא המקום המקצועי, המגוון והעדכני לכל המתעניינים בתחום התכנון והבנייה, ובשאר התחומים הנוגעים והמתייחסים לעיצוב הסביבה הבנויה בה אנו חיים.
בין אם אתם בונים, מתכננים או חובבי אמנות וטכנולוגיה, בפורום זה תמצאו קהילה מקצועית ומנוסה, שתנסה לסייע ולייעץ בכל שלב. 
הפורום מעודד העלאת רעיונות, הגיגים ותכנים איכותיים מכל גולשיו.

בברכת ביקור מועיל ומהנה בפורום,

המשך >>

לצפיה ב-'התייעצות לגבי תוכנית אדריכלית'
התייעצות לגבי תוכנית אדריכלית
09/04/2018 | 10:54
3
186
היי לכולם, קראתי פה קצת ומורגש שיש כאן אנשי מקצוע מעולים אשמח לעזרה:)

אנחנו בתהליך של תכנון בית פרטי. השטח הוא צר וארוך- 11 מטר שמתרחב ל-12 מטר על 40 מטר לערך. סה"כ 434 מ"ר. אנחנו הולכים לעשות מרתף קטן, קומת קרקע קומה שנייה והכנה לקומת גג.
לכן החלטנו לעשות דלת כניסה מהצד והרשנו לעצמנו בגלל האורך גינונת קטנה מקדימה וגינה יותר גדולה מאחורה.
התוכנית מצ"ב היא רק של קומת הקרקע. הקומה העליונה עם כל החדרי שינה עדיין ממש לא מגובשת.
וגם כבר על התוכנית שמצורפת עשינו שינויים. כנראה במקום חדר ילדים סגור ומשרדון נעשה פינת משפחה פתוחה(אם כי אני לא סגורה על זה). 
אנחנו נכנסים עם 2 ילדים קטנים, בשאיפה עם 3 ילדים לבית בע"ה ולכן רציתי מאוד שיהיה חדר ילדים ליד המטבח שיהיה בו את כל הבלגן והמשחקים אבל התחלתי להתחרט על זה כי לא בא לי שיהיו לי חדרים סגורים בקומת הקרקע. אני רוצה כמה שיותר פתוח. אשמח לשמוע דעתכם בנושא.
לגבי העניין של שתי פינות אוכל- אנחנו לא סגורים
החצר האנגלית והסגירה בצד מבוטלת כי החלטנו לוותר על יחידת דיור.(אנחנו עושים הכנה לזה אם נרצה בעתיד)
ולגבי משרד אנחנו בטוח רוצים אבל חשבנו לעשות אותו במרתף במקום בקומת הקרקע. מה דעתכם?
אגב את הבריכה כנראה אנחנו נעשה לאורך המגרש בצד השמאלי ולא ככה רחוק והיא תהיה יותר קטנה.

תודה:)

לצפיה ב-'יש כאן כמות מטורפת של פינות ושולחנות אוכל! '
יש כאן כמות מטורפת של פינות ושולחנות אוכל!
( לעמוד שלי בתפוז )
10/04/2018 | 00:31
2
100
טוב, אז באמת הגזמתם עם כמות פינות האוכל שתכננתם!
פינת האוכל בסלון ממש מיותרת שכן היא כל כך רחוקה מהמטבח שזה יהיה ממש מיגע להעביר כלים ומגשים עמוסים באוכל מהמטבח אליה ובחזרה. פינת האוכל שליד המטבח טובה יותר, רק שיש לי בעיה עם הנוף שנשקף ממנה- החניה. אם אפשר לעשות משהו ולשפר את המצב, זה יהיה רק לטובה.  
הבית בתכנון הכללי נראה מאוד מהודר ואקסטרווגנטי ונראה לפי התכנון הכללי שיש לכם רצון להרשים. באופן אישי אני פחות מתחברת לגישה הזו כי לדעתי בית צריך להיות מקום אינטימי ומחבק יותר אבל בעניין זה- "על טעם ועל ריח" ולכן לא אתייחס לכך מעבר למה שכתבתי. 
שביל הכניסה לבית- הוא ארוך וצר ויש נקודה שבה הוא נהיה צר יותר וזה במקום שבו חולפים על פני חלון המטבח. החלון אמנם יהיה די גבוה אבל עדיין מאפשר לחטוף מכה די רצינית מפינת החלון שבולטת לתוך השביל. לכן כדאי להרחיק בהתחלה את השביל מהבית ולאחר שעוברים את חלון המטבח להטות את השביל חזרה לכיוון הבית. מעבר לכך מי שממשיך ללכת  בשביל הולך סביב הקיר המעוגל ו...נתקע בסופו של דבר בקיר הסלון. מאחר ולא נותר מרחק רב בין קצה השביל ורחבת הפרגולה הייתי כבר ממשיכה את השביל עד אליה. 
שירותי אורחים- דלת שירותי האורחים נפתחת ישירות לחלל הסלון! בבית כל כך מרווח זו ממש לא אופציה, וצריך למצוא להם מקום צנוע ומוסתר יותר. 
מעלון- מאחר ואתם מתכננים בית שבקומת הקרקע שלו אין חדרי שינה, זה יהיה דבר חכם לתכנן מקום להתקנה (עתידית או עכשווית) של מעלון. הדבר יאפשר לכם להתנייד בין קומות הבית כשתהיו מבוגרים יותר ותתקשו לעלות ולרדת במדרגות, או במקרה שאחד מבני הבית יתקשה מסיבה כלשהי לעלות לקומה העליונה (פציעה חו"ח וכו'...) 
חלל עגול בסלון- האמת שלא הבנתי את פשר החלל העגול בסלון. למה הוא מיועד?פינת משפחה אלטרנטיבית? פינת משחק? אשמח לקבל הסבר. מבחינה פונקציונלית הוא נראה לא קשור לחלל הסלון ולדעתי במידה ותוותרו על פינת האוכל שליד הסלון תוכלו למקמו במקום שיתפנה (כמובן בצורה מרשימה ומעניינת). הדבר אולי יאפשר לכם להגדיל את שטח הגינה שלצד דלת הכניסה. 
חדר ילדים- הייתי מציעה להפוך את חדר הילדים לפינת משפחה ומשחקים שפתוחה אל חלל המטבח. כך גם לא יווצר "חדר" אלא חלל פתוח וזורם וגם יתאפשר לך להשגיח על הילדים בזמן שאת מבשלת או עסוקה בעינייניך במטבח. 
פינת עבודה- לדעתי מי שיישב בפינת העבודה הזו ירגיש קצת בעונש- גם החלל צינוקי, צר וקטן, וגם יש רק חלון קטנטן שמשקיף לעבר הגינה האחורית. הייתי משלבת את פינת העבודה באזור הסלון באופן כזה שיאפשר למי שנמצא בה להיות בקשר עין עם מי שנכנס הביתה ומי ששוהה בסלון. 
חצר אנגלית- צריך לשים לב שכרגע אין גישה לאזור שמחוץ לגרם המדרגות, מה שנקרא בתכנית "חצר אנגלית". אמנם לא יהיה שם משהו מיוחד (אולי בעתיד חצר אנגלית) אבל עדיין  זה לא יכול להשאר אזור כלוא ללא גישה. 
שיהיה לכם בהצלחה! 
לצפיה ב-'וואו תודה רבה אז ככה...'
וואו תודה רבה אז ככה...
10/04/2018 | 11:10
1
70
לגבי פינת האוכל בסלון- כתבתי שאנחנו לא סגורים על זה וכנראה באמת נבטל אותה. ולגבי הפינת אוכל מול המטבח- הנוף שנשקף ממנה הוא של הגינה. 
דבר ראשון תהיה לנו הגבהה קטנה של שלוש מדרגות כנראה כדי לתת למרתף חלונות וגם כדי באמת להיפרד מהחלק של החנייה ודבר שני אני לא חושבת שאני אחנה שם וגם אם כן יהיה שם רק רכב אחד, ובצד. לא כמו שמצוייר בתמונה שזה במרכז ככה. פשוט מכריחים אותנו לייצר מקום לשני רכבים...

את צודקת ואני שמחה ששמת לב אפילו! הרצון להרשים קיים בעיקר את עצמנו:) אני מפנטזת על בית כזה הרבה זמן ואני פריקית של עיצוב ומגזינים וכאלו. אנחנו הולכים על סגנון שהיום אולי אנשים פחות הולכים, משהו בין סגנון קלאסי לבין טוסקני- אירופאי- פרובאנסי. כמובן שאני בשאיפה לשלב כמה שיותר פרקטיות עם החלום הזה:) וכמובן כמובן שחשוב לי שהבית יהיה חם ואוהב מאוד וזה הכיוון הכללי. אני דווקא לא אוהבת את כל המודרני הייטקיסטי שגורם לבית להיראות מנוכר בעיני ואני הולכת להכניס הרבה עץ בעיצוב פנים.

לגבי השביל כניסה- תודה שהסבת את תשומת לבי לעניין! הסתכלתי על התוכנית מאה פעם ולא ראיתי את זה בכלל.. נסדר את זה.

לגבי השירותי אורחים- איפה היית ממקמת אותם? או שהיית משנה רק את המיקום של הדלת?

החלל העגול בסלון- אכן עדיין לא נמצא לו שימוש כמו לעיגול של פינת האוכל ולעיגול של הגרם מדרגות. אשמח להצעה. חשבתי אולי 2 כורסאות יפות עם מנורה מקום כזה שקט בלי טלוויזיה לקרוא ספרים.. אבל זה גם קצת בזבוז כי יש שם את הסלון ממש ליד...אודה להצעתך!

חדר ילדים- רשמתי כבר בהודעה שאנחנו כנראה נפתח אותו ונעשה פשוט פינת משפחה ולא נשאיר את הקיר ושהמשרד לא יהיה שם. התוכנית הזאת עברה שינויים כבר פשוט האדריכל לא שלח לי עדיין את העדכני. כנראה נשאיר שם רק מחסן קטן איפה שהיה אמור להיות המשרד לצעצועים של הילדים שישמש כמזווה של המטבח אחר כך.

פינת עבודה- כפי שאמרתי, היא לא תהיה שם. רשמתי שחשבנו לשים אותה במרתף, והרעיון שלך למקם בסלון הוא טוב. הוא עלה כבר ואנחנו שוקלים אותו, חשבנו לעשות אותו מאחורי ויטרינה יפה ושזה יהיה חלק עיצובי גם... רק מפריע לי קצת שאם אני אעשה את זה זה יצטרך להיות מקום נורא נקי ומסודר כל הזמן. 

חצר אנגלית- רשמתי שהחצר אנגלית מבוטלת וזה אומר גם שהגינה הקדמית גדלה קצת(כי משם הדייר היה אמור לעבור). אנחנו עושים לזה הכנה שאם בעתיד נרצה נחפור ונפתח כניסה נפרדת.כרגע הוחלט שלא.

המון תודה על העזרה

לצפיה ב-'מאחר ועבר יותר משבוע מאז תגובתי האחרונה '
מאחר ועבר יותר משבוע מאז תגובתי האחרונה
( לעמוד שלי בתפוז )
19/04/2018 | 23:19
54
ואולי כבר התקדמתם ועידכנתם את התכנית, אשמח לראות לאן הדברים התגלגלו. 
בכל מקרה לשאלותיך- 
לגבי החלל העגול בסלון- הוא יכול לשמש כחלל אירוח אלטרנטיבי, כמו מן פינת משחק נוספת לילדים או פינת מפגש נוספת עבורכם המבוגרים. הכרתי משפחה שהיה לה מן חלל דומה בבית וזה היה השימוש העיקרי שלהם בו (פינת אירוח נוספת). ההבדל בינם לבינכם הוא שהיה מדובר בזוג מבוגר שאירחו בכל סוף שבוע את ילדיהם ונכדיהם והיה להם באמת צורך בכך. דבר נוסף הוא שחלל הסלון שלהם היה קטן מחלל הסלון המתוכנן אצלכם. לכן בשורה התחתונה נראה לי שהחלל העגול בסלון מיותר וכמשפחה צעירה אתם בהחלט יכולים לוותר עליו, מה גם שגם ככה שטח קומת הקרקע אצלכם יחסית גדול והקומה המתוכננת מאוד מרווחת. 
לגבי שירותי האורחים- הייתי ממקמת אותם בצד השני של המדרגות, כלומר סמוך לפינת המשפחה ולמטבח, ומתכננת לידם את המעלון לקומה השניה. (אגב, לא כתבת לי מה דעתך על הרעיון לשלב מעלון בתכנון הכולל). זה גם ימקם אותם באזור פחות בולט בבית, וגם נכון יותר למקמם ליד פינת המשפחה, שם נמצאים הילדים, שלהם בדרך כלל קשה להתאפק וטוב שהשירותים נמצאים לידם. 
אגב, גם אם תשאירו את השירותים במקומם הנוכחי ותעבירו את הדלת למקום אחר, זה לא יפתור את בעיית הפרטיות שכן השירותים עדיין ממוקמים ממש ליד הסלון ומי שיוצא מהם "נופל" לתוך חלל האירוח וזאת בזמן שהוא ממהר לבדוק שלא שכח את רוכסן מכנסיו פתוח.... שלא נדבר על הריחות שיכולים להתפשט משם... בעיני התכנון האולטימטיבי לשירותי אורחים הוא ליצור עבורם מן מבואה קטנה מוסתרת מעין, כך שמי שיוצא מהם עדיין נמצא באזור שאיננו חשוף למבטים של אחרים ויש לו עוד שניה וחצי לבדוק שהוא לא עומד להביך את עצמו בפומבי. 
מבחינת פינת העבודה- כאמור כפי שציינתי קודם לדעתי רעיון טוב למקמה לצד הסלון, כפי שאתם מתכננים לעשות. 
מחסן/מזווה בקומת הקרקע- לדעתי מיותר. יש לכם מטבח מאוד גדול שיהיו בו שפע של מגירות ומקומות אחסון כך שלא יהיה צורך במזווה. וגם מחסן לצעצועי ילדים? לשם מה? ברגע שצעצועים מאוחסנים שוכחים מהם... נוח יותר לשים את צעצועי הילדים בקירבתם, וכך להם נוח לשחק בהם, כי הם נגישים, וגם קל יותר להחזיר אותם למקום. אל תשכחו שיש לכם גם קומה שניה שגם בה יהיה שפע של מקומות אחסון אז לא הייתי ממהרת להוסיף מחסן. 
בהצלחה 

לצפיה ב-'עיצוב חדר אמבטיה וחדר שירות'
עיצוב חדר אמבטיה וחדר שירות
07/04/2018 | 09:30
2
114
אם הייתם משנים את תכנון חדר האמבטיה? בגדול כבר עשינו שינויים ואיחדנו שירותי אורחים עם חדר האמבטיה. השאלה אם מיקום האובייקטים נכון מבחינת חלוקה וניצול חלל וכמובן עיצובית. על מה צריך לחשוב כמתכננים אמבטיה מבחינת שירות.
הערה: אנחנו זוג צעיר עם ילדה. כרגע לא נוגעים בחדר טכני. השאלה בעיקר לגבי מיקום כיור/שירותים/אמבטיה בחלל הקיים.
בנוסף אשמח לרעיונות איך להפוך את חדר השירות לנגיש, פרקטי ואסתטי.
תודה
מצ"ב מידות מקוריות לפני איחוד אמבטיה-שירותי אורחים
לצפיה ב-'די קשה להבין'
די קשה להבין
07/04/2018 | 10:37
43
מהשרטוט החלקי הזה, מה הולך פה.
לאן שלושת הדלתות - של האמבטיה, השירותים וחדר השרות נפתחות?
מה שברור שהתכנון בלתי יעיל בעליל.
גם ההצעה החדשה - גם אותה קשה להבין, ואת הקשר שלה לתכנון הישן.
מציע שתעלי תכנית רחבה יותר - של כל הדירה.
אם אין צורך בתא שירותים נפרד נוסף - הייתי מחבר את כל המרחב הזה,
לחדר אחד מרווח. 
אבל שוב - מהשרטוט החלקי הזה, אי אפשר להבין לאן זה מתחבר ומה יש מסביב.

לצפיה ב-'חבל שאתם מתייעצים לאחר מעשה...'
חבל שאתם מתייעצים לאחר מעשה...
( לעמוד שלי בתפוז )
08/04/2018 | 23:56
51
אם אני מבינה נכון כבר הסרתם את הקיר בין שירותי האורחים וחדר האמבטיה. אז מה נותר לייעץ לכם בשלב זה? אפשר להתקין ארון כיור רחב יותר ואני הייתי מסובבת את האסלה כך שתהיה על הקיר המשותף לחדר האמבטיה ולחדר השירות כך שמי שמתפנה יוכל לראות את חלל חדר האמבטיה ולא יתבונן על הקיר שמולו. 
אבל התכנון המועדף לדעתי היה שונה ממה שעשיתם, משום שחדר האמבטיה בגודלו הנוכחי (3 מ'-  1.75 מ')  הוא יחסית סביר ואין צורך להגדילו. דווקא חדר השירות שלכם קטן מאוד ואם כבר הייתי מגדילה אותו על חשבון שירותי האורחים. באופן הזה הייתם מקבלים חדר שירות שיש בו יותר מקום אחסון, במקום חדר שירות קטן וצפוף. 

לצפיה ב-'מחפש אדריכל שעבד עם מ.א.חוף השרון'
מחפש אדריכל שעבד עם מ.א.חוף השרון
08/04/2018 | 15:10
25
להכשרה של משק עזר לפני מכירה,
ושיפוץ הבית לקונים החדשים.
לצפיה ב-'מודל ראשוני'
מודל ראשוני
08/04/2018 | 00:51
1
71
שלום,
אני צריכה עזרה בהעלאת רעיון למודל רעיוני לפרוייקט סמסטר. יש לי נושא, רק אני מתקשה עם המודל הראשוני...
אשמח אם יש פה מישהו יוכל לעזור לי בזה, תודה:)

לצפיה ב-'תוכלי להוסיף פרטים נוספים? '
תוכלי להוסיף פרטים נוספים?
( לעמוד שלי בתפוז )
08/04/2018 | 10:11
30
מה הנושא שבחרת? היכן הפרוייקט מוקם בארץ? איזו שנה את? האם קבלת הנחיות כשלהן מהמנחים שלך? כל פרט מידע שתוסיפי יסייע לנו לעזור לך 
לצפיה ב-'ברכת חג אביב שמח ופורח לכל הגולשים בפורום '
ברכת חג אביב שמח ופורח לכל הגולשים בפורום
( לעמוד שלי בתפוז )
30/03/2018 | 15:17
1
19
לצפיה ב-'חג שמח ונעים! '
חג שמח ונעים!
30/03/2018 | 18:25
12
לצפיה ב-'כיווני אויר. - קובץ'
כיווני אויר. - קובץ
26/03/2018 | 22:43
6
143
לצפיה ב-'דעתי'
דעתי
27/03/2018 | 09:19
2
91
זו  דירה עדיפה על הדירה הוקדמת
הן מבחינת כיווני אוויר, והן מבחינת התכנון הפנימי
לצפיה ב-'מדוע אתה חושב כך? אני חושבת שהדירה השניה טובה יותר'
מדוע אתה חושב כך? אני חושבת שהדירה השניה טובה יותר
( לעמוד שלי בתפוז )
27/03/2018 | 12:24
1
72
לדעתי הדירה "המזרחית" מתוכננת טוב יותר במיוחד באזור הסלון-פינת אוכל-מטבח, וגם היציאה למרפסת טובה יותר.  מה שכן החדרים שבה קטנים יחסית לדירה "המערבית".  
לצפיה ב-'לדעתי'
לדעתי
27/03/2018 | 19:47
54
ניצול החלל הציבורי טוב יותר בגרסה הזו.
מה גם שהמסדרון קצר יותר 
לצפיה ב-'כיווני אויר'
כיווני אויר
27/03/2018 | 19:58
48
שכחתי להוסיף שהדירות בנות כעשר שנים.
תודה
לצפיה ב-'כיווני אויר'
כיווני אויר
27/03/2018 | 19:55
1
55
אני גרושה בשנות הארבעים. עם שלושה ילדים בני 13. 8. 5
אני באה מבית גדול של 300 מטר כך שדירה מרווחת חשובה לי ולילדי.  גם כי יש לי המון דברים.  למרות שאני לא מארחת הרבה. שתי בנותי אמורות להיות בחדר אחד. חשבתי בחדר שינה הורים.
בשתי הדירות יש מתחת דירת קרקע עם גינה.  הדירה המזרחית פונה לכביש חד סיטרי של השכונה שעליו גם חונות מכוניות שבאות למרכז המסחרי עם הסופר. ולגן שעשועים. הוא לא סואן אבל יש בו תנועה מתמדת. ומכיוון צפון אליו פונים החדרים. נכנסות כל המכוניות לבניין.
זוהר
תודה רבה רבה לך
לצפיה ב-'האמת היא שקשה לי לתת לך המלצה בלב שלם '
האמת היא שקשה לי לתת לך המלצה בלב שלם
( לעמוד שלי בתפוז )
29/03/2018 | 00:33
55
לאחר שציינת את כל הפרטים אודות שתי הדירות קשה לי לתת לך המלצה חד משמעית בנוגע לאחת הדירות.
הדירה בקומת הראשונה פונה לכיוון מזרח (שהוא כיוון אוויר פחות מועדף עליך), ולכיוון הרחוב, שאיננו סואן במיוחד אבל עדיין יש בו תנועה מתמדת. שטחה כ-
117 מ"ר ומוצמד לה מחסן של ארבע מטר. החלל הציבורי שלה מרווח מאוד, אולם חדרי השינה בה קטנים יחסית. 
הדירה בקומה השניה פונה לכיוון מערב (המועדף עליך) וכן לעבר שדרה פנימית ושקטה. שטחה כ-108 מ"ר. החלל הציבורי שלה פחות מרווח אולם חדרי השינה בה גדולים יותר. לא ציינת האם מוצמד לה מחסן, אבל נניח שלא. 
על פניו, ומבלי להיות במקום, נראה שהדירות די דומות וההבדלים בניהן אינם כה משמעותיים וזו הסיבה שאת מאוד מתלבטת לגביהן. לכן לא מאוד משנה איזו דירה תבחרי, וההמלצה שלי היא שתבחרי את הדירה שמבחינה אינטואיטיבית את מרגישה בה נוח יותר.  

לצפיה ב-'הגדלת מפתח חלון בחדר שיוצא למרפסת היקפית '
הגדלת מפתח חלון בחדר שיוצא למרפסת היקפית
25/03/2018 | 22:32
1
51
שלום,
ברצוני לשנות גודל חלון למרפסת היקפית ולהפכו לדלת יציאה למרפסת. הדירה בקומת האחרונה, והגג מוקף במעקה גבוה. 
האם עסקינן בעבודה מחייבת היתר?
תודה
ויקלוס
לצפיה ב-'הפיכת חלון לדלת הינה עבודה שמחייבת היתר '
הפיכת חלון לדלת הינה עבודה שמחייבת היתר
( לעמוד שלי בתפוז )
26/03/2018 | 16:05
46
מאחר והפיכת חלון לדלת יוצרת שינוי בחזית הבניין הדבר מחייב היתר בניה, אולם כיום ניתן לבקש את ההיתר בהליך שנקרא: "דרך מקוצרת". הליך הרישוי המקוצר הנו הליך שבו מוגשת בקשה ברמת פירוט נמוכה יחסית, אשר נידונה בהליך מקוצר.
מצ"ב קישור לאתר מנהל התכנון ובו מידע בנוגע להליך רישוי בדרך מקוצרת.

לצפיה ב-'כיווני אויר'
כיווני אויר
24/03/2018 | 11:20
6
128
שלום רב
דירה שנמצאת בקומה ראשונה בזכרון יעקב.
הסלון והמטבח פונים רק למזרח. ושאר החדרים לצפון.   אני חוששת שתהיה חמה בגלל המזרח. והכיוון האחד.
אשמח לחוות דעתך
לצפיה ב-'סיבות אחרות לדאגה'
סיבות אחרות לדאגה
24/03/2018 | 15:12
87
היי,
בחודשי הקיץ תתכן קרינת שמש מכיוון מזרח עד משהו כמו 11-12 בבוקר (תלוי בזווית המדוייקת אליה מופנית החזית).
פרגולה בכיוון מזרח (אם ניתן ליישם) עשויה לצמצם את הבעיה ולמנוע קרינה החל מ-9:30 (תלוי בגדול הפרגולה וגודל המפתח), כשלפני שעה זו הקרינה פחות משמעותית.
הבעיה האמיתית (לדעתי) בדירה היא שאין פתחים לכיוון דרום (מה שכמעט ימנע חימום טבעי בחורף) ולכיוון מערב (מה שלא יאפשר בריזה בקיץ).

לצפיה ב-'גם אני גרה בדירה עם אותם כיווני אוויר '
גם אני גרה בדירה עם אותם כיווני אוויר
( לעמוד שלי בתפוז )
25/03/2018 | 10:01
83
גם אני גרה בקומה ראשונה בדירה עם אותם כיווני אוויר- הסלון פונה למזרח והחדרים לכיוון צפון. 
אין ספק שלא מדובר בדירה מאווררת ואין בה כמעט בכלל משבי רוח. אבל בעיני זו לא סיבה לפסול דירה במידה והיא משקיפה למשל על נוף יפה, או אם יש לה יתרונות אחרים, כגון: סביבת מגורים מועדפת. 
אני פתרתי את בעיית האיוורור על ידי התקנת מאוורר תקרה בסלון וכמובן שבחודשי הקיץ המזגן עובד הרבה שעות- אבל כמו שאומרים "זה מה יש", והתפשרתי על כיווני האוויר שלה כי היו לה יתרונות אחרים.
הדירה שאת מציגה כאן מבחינת התכנית (סידור החדרים) היא לחלוטין סבירה, ואם היא גם עונה על צרכים אחרים שלכם כגון: מחיר, נוף, סביבת מגורים וכדומה, לא הייתי פוסלת אותה בשל כיווני האוויר שלה.   
לצפיה ב-'כיווני אויר - בבקשה עזרו לי להחליט'
כיווני אויר - בבקשה עזרו לי להחליט
27/03/2018 | 18:09
3
31
שלום. ותודה רבה עבור התשובות.
אני צריכה להחליט בין שתי הדירות ולא מצליחה להגיע להחלטה.
שתיהן נמצאות באותו בניין בן שש קומות.בזכרון יעקב.
המזרחית קומה ראשונה. יותר גדולה בעשר מטר בערך ועם מחסן של ארבע מטר. ( בערך 117 מטר) אבל היא פונה לכביש. שצמוד אליו מרכז מסחרי של השכונה וגן שעשועים. ויש בו תנועה מתמדת. 
המערבית פונה לשדרה פנימית ושקטה. שבנויים שם רק קוטג'ים. נמוכים. ממוקמת בקומה שניה. אבל היא כ 108 מטר .
שתי הדירות עולות אותו הדבר ושתיהן לא מושקעות בכלל .  אשמח לעצה. גם מבחינת ערך הדירה בגלל הקרבה לכביש.
תודה רבה רבה
לצפיה ב-'את יכולה להוסיף מעט פרטים על משפחתך? '
את יכולה להוסיף מעט פרטים על משפחתך?
( לעמוד שלי בתפוז )
27/03/2018 | 18:34
37
הי רוני 
האם את יכולה להוסיף מעט פרטים על עצמך ומשפחתך, כגון: מי עומד לעבור לדירה? האם אתם נוהגים לארח? האם חשוב לך שהחלל המרכזי יהיה מרווח (סלון-מטבח-פינת אוכל) או שחשוב לך יותר שחדרי השינה יהיו גדולים? האם הכביש אליו פונה הדירה המזרחית הינו כביש סואן? האם יש גינה בקדמת הבית? האם מדובר בדירות קיימות או בדירות קבלן חדשות? כל פרט רלוונטי שתוסיפי, יסייע לתת לך תשובה.  
לצפיה ב-'כיווני אויר - שאלה נוספת בבקשה'
כיווני אויר - שאלה נוספת בבקשה
26/03/2018 | 22:39
1
53
זוהר תודה רבה עבור התשובה לגבי הכיוונים. יש לי עוד דירה שאני מתלבטת.
הסלון והחדרים פונים למערב. והממד לדרום.
איך הכיוונים פה.  האם הדירה מאווררת?
והאם זה שיש עוד כיוון בחלל הסלון. שהוא חלון במטבח עוזר? למרות שהוא יוצא לפינת כביסה די סגורה
תודה רבה
(  הקובץ המצורף זה צפון מערב.    הדירה שלי זה דרום מערב)

לצפיה ב-'אי אפשר לענות לך על כך בוודאות מבלי להכיר את הסביבה'
אי אפשר לענות לך על כך בוודאות מבלי להכיר את הסביבה
( לעמוד שלי בתפוז )
27/03/2018 | 12:16
35
נכון שצד מערב הוא הצד שממנו מנשבות רוחות (מערב וצפון מערב), אבל מבלי להכיר את סביבת המגורים בה ממוקמת הדירה לא ניתן לענות בוודאות האם הדירה תהיה מאווררת. באיזו קומה הדירה ממוקמת? האם היא נמצאת באזור שמוגן מרוחות או אזור חשוף? האם יש מולה בנינים גבוהים שחוסמים את משבי הרוח? מבלי לדעת ולהכיר את הסביבה הגיאוגרפית והסביבה הבנויה לא ניתן לענות על שאלתך. 
אבל שוב- אני לא ממש מבינה מדוע את מאוד מתעמקת בשאלת כיווני הרוח של הדירה ופחות בתכנון הפנימי שלה. מאחר וניתן כיום לשלוט בטמפרטורה בבית וליצור בו משבי רוח נעימים בצורה מלאכותית, ההתמקדות בשאלה זו היא מעט חסרת טעם בעיני. קודם כל כדאי לבחור את הדירה האולטימטיבית עבורך ואז להתייחס לשאלת כיווני האוויר שלה. 
לצפיה ב-'בצלאל או תל אביב'
בצלאל או תל אביב
17/03/2018 | 22:14
3
83
שלום, על אף הקושי בהשוואות אשמח לדעת איפה עדיף ללמוד בבצלאל או בתל אביב בדגש על מוניטין לאחר הלימודים בארץ ובחול, מציאת עבודה מכבדת וכל דבר אחר, תודה.
לצפיה ב-'לגבי שאלה זו אין לי מידע אקטואלי '
לגבי שאלה זו אין לי מידע אקטואלי
( לעמוד שלי בתפוז )
18/03/2018 | 11:53
55
מאחר וסיימתי את לימודי באוניברסיטת תל אביב לפני כ-17  שנים אין לי מידע בעניין שיכול לסייע לך. בעוד כ-3 חודשים יהיו הגשות סוף סימסטר והגשות פרוייקט גמר של שנה ה'. אני מציעה לך ללכת ולראות את ההגשות ואם אפשר אפילו לנכוח בכמה מהן. ללכת ולדבר עם סטודנטים בשתי הפקולטות ולשאול להתרשמותם. לדעתי כשרואים את הגשות סוף השנה וחווים את האווירה השוררת בפקולטות קל יותר להחליט לגבי ההמשך.
אגב, הערת ביניים: להתקבל ללימודי אדריכלות זה לא דבר קל ובעקרון מומלץ להבחן למספר בתי ספר. אני נרשמתי גם ללימודי אדר' באוניברסיטת ת"א וגם בבצלאל והתקבלתי רק לאוניברסיטת ת"א, ומבחינה זו נותרה לי בעצם רק אפשרות אחת והיא כמובן ללמוד אדריכלות בת"א. כך שלפעמים לא אתה בוחר היכן תלמד, אלא הדבר נבחר עבורך 
בכל מקרה שיהיה בהצלחה!
לצפיה ב-'ולעניין ה-"מוניטין"'
ולעניין ה-"מוניטין"
20/03/2018 | 10:15
1
60
אין לי שמץ של מושג לגבי עבודה ב-'חו"ל', (חוצמיזה ש-חו"ל זה מקום די גדול ומגוון ) אבל קשה להאמין שחברות אדריכלים באירופה או ארה"ב, מודעים בכלל לקיום של - בצלאל או אוני' ת"א! ובטח לא יודעים מה ההבדל בינהם!.
(אולי בכמה מקומות יהיה קושי מסויים לבוגרי אריאל מסיבות פוליטיות)

לגבי הארץ, אין לי נתונים סטטיסטיים, אוביקטיביים, מהניסיון הצר שלי, גם בתור מחפש עבודה בעבר, וגם בתור שותף לחיפוש עובדים מדי פעם, לא רואה שום הבדל. כל עוד הבוגר מדופלם, מה שמעסיקים מחפשים זה יכולות עבודה.

לצפיה ב-'כפי שציין אלון, גם לדעתי שאלת המוניטין איננה רלוונטית '
כפי שציין אלון, גם לדעתי שאלת המוניטין איננה רלוונטית
( לעמוד שלי בתפוז )
21/03/2018 | 00:22
48
מה שחשוב הוא שתבחן היטב מי מבין בתי הספר יהפוך אותך בתום חמש שנות לימוד לאדריכל מקצועי יותר, בעל ידע רחב והבנה עמוקה יותר בתחום. אתה יכול לבחון זאת באמצעות ביקור בהגשות סוף השנה, התרשמות משיחות עם סטודנטים בפקולטה וכמובן מעיון בסילבוס ובתכניות הלימודים של המחלקות.  
לצפיה ב-'מסתור הכביסה עדכון ושאלה'
מסתור הכביסה עדכון ושאלה
17/03/2018 | 06:26
5
93
לאחר כחודשיים שהנושא מסתור הכביסה והשלבי הסתרה עלה כאן הדיירים פנו לעירייה בנושא היתר הבניה שניתן וכן לקבלן עצמו הגיעו התשובות.
העיריה טוענת שאין היא מתערבת בנושא למרות שהיא אישרה את הבנין בצורה זו.
הקבלן מצידו הוציא מכתב מעו"ד שאין לשנות את פני המסתור אלא עם אישור ועד הבנין ובשורה נוספת נכתב שאין לשנות את המצב הנוכחי.
אגב ועד הבנין הוא עצמו שכן יש לו מספר רב של דירות להשכרה בבנין.
בקיצור מילכוד ואי אפשרות להפעלת המזגן, מה אפשר לעשות??
לצפיה ב-'האם ועד הבית מוכן לשנות את פני המסתור? '
האם ועד הבית מוכן לשנות את פני המסתור?
( לעמוד שלי בתפוז )
18/03/2018 | 11:56
4
45
שאלה נוספת: האם אתם היחידים שיש להם בעיה עם הדבר או גם דיירים אחרים? 

לצפיה ב-'ועד הבית נשלט על ידי הקבלן מאחר וברשותו כמחצית הדירות '
ועד הבית נשלט על ידי הקבלן מאחר וברשותו כמחצית הדירות
19/03/2018 | 04:39
3
48
להשכרה.
במכתב עו"ד הקבלן הוא כותב : ואפילו עם ועד הבית יתן אישור הקבלן מסרב ומתנגד לכל שינוי אז מה קורה כאן?? סתירה מהותית.
הדירה שייכת להורי כלתי ואני התקנתי את המערכת במקום.
היות וזו דירה של 6 חדרים ומתגוררים בה רק זוג ושאינם צריכים את כל החדרים בפעולה יום יומית ומסתור הכביסה קטן מאד הבחירה היא במערכת מיני VRF שהחברה היבואנית ונותנת השרות מגיעה למקום להפעלה והתריעה על הבעיה וסירובה להפעיל את המערכת במצב מסתור הכביסה.
אגב גם בעת מסירת הדירה מהקבלן הבעיה הועלתה והקבלן הבטיח לרווח את השלבים בכתב  אבל זה רק עד לקבלת מלוא התשלום.
התרוץ שלו וגם במכתב העו"ד הוא שאם יהיה מרווח גדול יכנסו יונים למסתור.
בכל הבתים מסביב מסתורי כביסה רגילים ותקינים עם שלבים עם רווח גדול ו.. אין יונים.
יתר הדירות מזגנים מיני מרכזיים רגילים שהחברות לא מגיעות למקום ובודקות את הנושא ואם הן היו מגיעות אז גם הן היו פוסלות את המיסתור.
הוצאתי מהחברות הללו מכתב רשמי שהמצב איננו תקין ואי אפשר להפעיל כל מזגן בתנאים הללו במקביל למכתב מחברת ה VRF.
איך העיריה שנותנת לקבלן היתר בניה וחלק בתוכניות הבניה נוגע גם למסתורי הכביסה והנראות של אמצעי ההסתרה מתנערת לחלוטין כיום מהבעיה שהבסיס התכנון איננו לפי התקן, אה ,שכחתי אנו חיים בישראל הכל קומבינה.
לצפיה ב-'באמת מצב מתסכל '
באמת מצב מתסכל
( לעמוד שלי בתפוז )
21/03/2018 | 00:09
38
בקרוב הקיץ יגיע ואיתו תגענה כל מחאותיהם של הדיירים כולל שוכרי הדירות של ועד הבית, לשיא. אני מניחה שיימצא פתרון, שאם לא כן תאלצו בוודאי להחליף את המסתור מיוזמתכם תוך השתת עלויות ההחלפה על הקבלן. 
אגב, "בעיית היונים" כמובן שהינה תרוץ עלוב, שכן קיימות היום רשתות שקופות שמותחים על גבי המסתורים והן מונעות את כניסת היונים למסתור. 
לצפיה ב-'לדעתי יש תקן לגודל מסתור'
לדעתי יש תקן לגודל מסתור
21/03/2018 | 14:36
1
30
תבדוק אם הם עומדים בתקן
ובמידה ולא יש לך עילה כנגד הקבלן
ככה עשיתי לפני 10 בדירה שלי שלא היה מספיק מקום במסתור לשים מנוע בצורה תיקנית
הקבלן נתן לי זיכוי כספי והעלה על חשבונו את המנוע לגג כולל עלות הצנרת 
לצפיה ב-'אין תקן למסתור כביסה וכאן מדובר על ההסתרה של המסתור שאין'
אין תקן למסתור כביסה וכאן מדובר על ההסתרה של המסתור שאין
21/03/2018 | 19:16
31
תקן מחייב אלא מילים סתמיות שיש לאפשר מעבר אויר חופשי.
בנתיים התקבל בכתב מכתב מהעיריה שהם לא מתעסקים בענין זה.
מענין כי כדי לקבל אישור בניה צריך לעבור דרך ארוכה כולל התאמה לתקנים.
לצפיה ב-'שטח עמודית- קומת עמודים מפולשת בשפת העם..'
שטח עמודית- קומת עמודים מפולשת בשפת העם..
13/03/2018 | 09:08
2
52
שלום רב,
בתקנות התכנון כתוב כי "שטח עמודים יחשב שטח שאינו בנוי והמשמש חלק מהשטח הפנוי של המגרש, שאורכו בחזית הבית הוא 6 מטרים לפחות ועומקו אינו עולה על אורכו בחזית."
השאלה שלי היא האם שטח כזה, כדי שיחשב שטח שאינו בנוי, חייב להיות בחזית (ולא בצד/ אחורי הבית) והאם חייב להיות פתוח לפחות 6 מטר או יכול להיות פחות? אם לא והוא בקומת מרתף, האם נחשב שטח שירות?
תודה מראש,
יעל
לצפיה ב-'מדובר על שטח עמודים ולא על קומת עמודים מפולשת '
מדובר על שטח עמודים ולא על קומת עמודים מפולשת
( לעמוד שלי בתפוז )
18/03/2018 | 12:00
1
27
שלגביה יש תקנות אחרות. יש לקרוא  ולהבין את הכתוב בתקנות התכנון כלשונן כך שאם כתוב שהשטח חייב להיות בחזית, אזי הוא אכן חייב להיות בחזית ולא בצד או מאחור. 
לצפיה ב-'תודה'
תודה
19/03/2018 | 09:05
3
לצפיה ב-'שלום רב'
שלום רב
11/03/2018 | 15:47
2
82
במסגרת תמ"א 38 (חיזוק ועיבוי) שהבניין  צפוי לעבור יוצמדו שטח הגינה ההיקפית לבעלי דירות הקרקע.
כמובן שיש ע"ד מלווה ומפקח על היזם שנבחרו מטעם נציגות הדיירים
אך חשוב לי להבין אילו סוגיות אני נדרש לבדוק , על מה להתעקש מבחינת מפרט ? מה נוהג היזם לעשות לגינות הצמודות? האם הגינה באותו סטנדרט פיתוח שהיה עושה היזם באם הן היו שטח משותף או לחלופין דירות גן שהיה מוכר?
ושאלה אחרונה האם ישנם כללי אצבע לתכנון נכון של גינה צרה צורת ר' 3 מ"ר רוחב ...סה"כ כ מ45 מ"ר
תודה רבה!
לצפיה ב-'עליך לדאוג שהיזם ישאיר את השטח נקי מפסולת בנין '
עליך לדאוג שהיזם ישאיר את השטח נקי מפסולת בנין
( לעמוד שלי בתפוז )
11/03/2018 | 17:07
1
33
מאחר והגינה, שבעבר היתה גינת הבנין, מוצמדת כעת לדירתך הרי שהאחריות לטיפוחה ולטיפולה עוברת אליך. עליך לוודא שהקבלן יפנה ממנה כל פסולת או מפגע שנותר לאחר השיפוץ והחל מרגע זה אתה אמור לעצב ולטפח אותה לפי רצונך ולפי צרכיך. שאלה נוספת שיש לברר ולבדוק היא האם האחריות לגידור הגינה מוטלת עליך או על הקבלן. בנוגע לכללי אצבע לתכנון גינה צרה- צור קשר עם מתכנן גינות והוא יוכל לסייע לך בכך. מה שבטוח הוא שגם גינה קטנה יכולה להפוך להיות פינת גן עדן ומקום מרגוע ומפלט מהמולת היום-יום. 
ראה דוגמאות בפינטרסט לעניין זה: https://www.pinterest.com/explore/small-city-garden/?lp=true

לצפיה ב-'תודה!!(:'
תודה!!(:
11/03/2018 | 17:39
1
לצפיה ב-'שאלת נגישות והזזת קיר הדף'
שאלת נגישות והזזת קיר הדף
08/03/2018 | 08:37
7
72
שלום,
הורי שוקלים לקנות דירת קבלן (כרגע בשלבי תחילת בנייה) ומעוניינים להרחיב פתחים עבור נגישות אם יצטרכו ביום מן הימים.
יש לי בעצם 2 שאלות:
1. מה גודל פתח בתוכנית צריך להיות כדי שכסא גלגלים יעבור? לפי מה שקראנו צריך נטו 80 ס"מ ?
2. כדי להרחיב את אחד הפתחים יש קיר הדף (כך נאמר לנו) שנצטרך להרחיק כדי לבצע את השינוי. האם זה אפשרי בדירת קבלן או צריך לקבל אישור מיוחד מפיקוד העורף? ואם כן מי אמור לעשות את זה? האדריכל של הפרוייקט או אנחנו צריכים לשכור אדריכל שיעשה זאת?
תודה רבה
לצפיה ב-'גודל פתח נטו למעבר כסא גלגלים הוא 80 ס"מ '
גודל פתח נטו למעבר כסא גלגלים הוא 80 ס"מ
( לעמוד שלי בתפוז )
08/03/2018 | 14:21
6
66
1- גודל פתח חופשי למעבר של כסא גלגלים הוא 80 ס"מ. המשמעות היא שפתח הבניה צריך להיות ברוחב של 90 ס"מ, כך שלאחר הרכבת משקוף הדלת מתקבל פתח של 80 ס"מ. 
2- בדירת קבלן, שכבר נמצאת בשלבי בניה, אין אפשרות להזיז קיר הדף. מדובר באלמנט שיכול להיות בעל חשיבות קונסטרוקטיבית למבנה, וכמו כן הוא מגן על דלת הממ"ד מפני פגיעת טילים אפשרית, כך שלא יאפשרו לך לבצע שינוי כלשהוא בקיר זה. 

לצפיה ב-'תודה רבה זוהר. האם ניתן להרחיב את פתח הממד עבור נגישות ?'
תודה רבה זוהר. האם ניתן להרחיב את פתח הממד עבור נגישות ?
08/03/2018 | 15:23
4
33
כי לפי התוכנית זה פחות מ 80 . האם ממד לא אמור להיות מראש מתוכנן כמונגש?
לצפיה ב-'הממ"דים אינם מתוכננים כחדרים נגישים '
הממ"דים אינם מתוכננים כחדרים נגישים
( לעמוד שלי בתפוז )
11/03/2018 | 01:15
3
51
קיימים מספר דגמי דלתות לממ"דים ברוחבים של 70 ו-80 ס"מ, ואכן אתה צודק שהם אינם מאפשרים את הנגשת הממ"ד לאוכלוסיית הנכים. 

לצפיה ב-'בממד פתח בניה זהה לפתח אור.'
בממד פתח בניה זהה לפתח אור.
11/03/2018 | 19:50
31
בשונה מפתח רגיל.
אם לא מוסיפים משקוף עץ לדלת הממד. דלת 80 בהחלט תהיה נגישה.
לצפיה ב-''הערונת'-כס"ג יכול לעבור גם בפחות מ70 סמ'
'הערונת'-כס"ג יכול לעבור גם בפחות מ70 סמ
15/03/2018 | 22:06
1
34
לא אידאלי-ופחות נוח ביומיום -ורק אפשרי אם הפתח לא בזווית סיבוב - אבל אפשר לחיות עם פתח ממד כזה ולא לחשוב שחו"ח לא אוכל להכנס לממד בשעת הצורך.
לצפיה ב-'טוב לדעת '
טוב לדעת
( לעמוד שלי בתפוז )
18/03/2018 | 12:03
20
אבל בכל מקרה, כפי שכתבת, יתכנו מצבים שבהם ממ"ד לא יהיה נגיש לאדם המתנייד על כסא גלגלים (והדבר לא נחשב עבירה על חוק התכנון והבניה) ומבחינה זו נראה לי שזה המידע שרצה השואל לדעת. 
לצפיה ב-'למיטב ידיעתי: לפתח של 80 ס"מ נטו - נדרש פתח בניה של 95 ס"מ '
למיטב ידיעתי: לפתח של 80 ס"מ נטו - נדרש פתח בניה של 95 ס"מ
11/03/2018 | 10:13
33
הנ"ל בהתחשב בעובי המצטבר של המשקופים הסמויים (3+3 ס"מ) + הגלויים (4.5+4.5 ס"מ).
לצפיה ב-'עזרה לאדריכל מתחיל...'
עזרה לאדריכל מתחיל...
07/03/2018 | 20:47
10
155
אהלן חברים (:
אני אדריכל טרי עם מעט ניסיון (שנה וחצי במשרד בתקופת הלימודים)
ואשמח לעזרתכם...
אני מתכנן כרגע הרחבה של בית פרטי בשטחים ומתלבט בכמה דברים
1. ממ"ד - האם יש החרגה / פטור בבנייה בשטחים ?
2. הסדר עבודה - לבעלי ניסיון בעניין האם צריך להוציא אישור מיוחד לעבודות ביישוב? (פועלים פלסטיניים)
3. שאלה כללית - איך אתם מתמחרים את שכרכם? (אדריכלים)
ולפי איזה מדרגות בשלבי העבודה , והאם יש למישהו חוזה לדוג' לעבודה מול לקוח (מנסה לעבוד מסודר וברור עם הלקוחות)

המון תודה
לצפיה ב-'תשובות לחלק מהשאלות '
תשובות לחלק מהשאלות
( לעמוד שלי בתפוז )
07/03/2018 | 23:37
8
218
שלום ארכי פרחי 
1- אין החרגה או פטור מבניית ממ"ד בשטחים. בעקרון על פי חוק ההתגוננות האזרחית, ייכלל מקלט בכל בנייה חדשה, וכן בכל תוספת בנייה, כאשר המקלט הנדרש הוא מרחב מוגן. רק פיקוד העורף מוסמך לפטור מדרישה זו, ובפועל נדרשת הקמת ממ"ד בעת בניה חדשה או בתוספת של מעל ל-12 מ"ר לבניה קיימת. כך שאם הרחבת הבית הפרטי קטנה מ-12 מ"ר ניתן לבקש ולקבל פטור מבניית ממ"ד. 
2- אינני יודעת
3- כדי לתמחר את שכרך הייתי מציעה לך להעזר במחשבון של saf
כמו כן שאל אדריכלים אחרים בסביבתך ובמשרד שבו אתה עובד איזה שכר טרחה לדעתם סביר שתדרוש. שכר טרחה של אדריכלים מושפע מגורמים רבים (שטח הבניה, מיקום הבניה, עלות הבניה, ניסיון המתכנן ועוד...)  וכדי לקבוע את גובהו יש לכלול את כל אותם גורמים בחשבון. ברשת יש מספר דוגמאות לחוזים בין אדריכל ולקוח- חפש ותבחר את החוזה שנראה לך המתאים ביותר. 

לצפיה ב-'תודה...אבל '
תודה...אבל
10/03/2018 | 08:35
7
77
שאלתי איך את/ה פה בפורום מתמחרים....אז להפנות לגוגל/חברים מהעבודה לא בדיוק עוזר...כנ״ל לגבי זה שניתן למצוא חוזה עבודה ברשת...
המחשבון שם נחמד כאינדיקציה כללית אבל דיי מפגר (במיוחד הקטע של תמחור לפי אזורים בארץ)...תמחור עבודה לפי מ״ר הגיוני שיורד ככל שהפרוייקט גדל, תמחור לפי שעות עבודה או לפי אחוז ממחיר הפרוייקט הכללי אני מאמין שדיי זהה (למרות שניתן לתת הנחה על פרוייקט בהיקף גדול) 
לצפיה ב-'למה אתה חושב שזה "מפגר" לתמחר לפי אזורים בארץ? '
למה אתה חושב שזה "מפגר" לתמחר לפי אזורים בארץ?
( לעמוד שלי בתפוז )
10/03/2018 | 23:32
6
83
זה לא מפגר בכלל - זו המציאות. עלות העבודה האדריכלית היא בין השאר יחסית לעלות הנדל"ן בכללותו - ואתה מוזמן להשוות בין עלות הנדל"ן במרכז הארץ ובין עלותו בשטחים...
כמו כן באופן אישי כך בדיוק אני מתמחרת פרוייקטים- מתייעצת עם קולגות וכן בודקת את עלות העבודה במחשבון שכר הטרחה שהפנתי אותך אליו. 
תמחור עבודה אדריכלית הוא לא תורה מסיני ואין לו חוקים מוסדרים או ספר כללים. כל אדם מתמחר פחות או יותר לפי ראות עיניו תוך התחשבות בכל הגורמים שציינתי בתשובתי הקודמת. 
לצפיה ב-'שאלת וענית לעצמך..'
שאלת וענית לעצמך..
12/03/2018 | 07:41
5
51
נדל״ן זה תלוי מיקום פיזי, אדריכל פחות (יכול לתכנן ממחשבו האישי בבית קפה משובח בקפה בבלי בת״א נניח)...אז משווים לימון ללימון לא לאבטיח
ולהגיד זה לא מפגר זו המציאות זו מציאות מפגרת....זה שהענף מתנהל כמו מערב פרוע ואיש הישר בעיניו יעשה היא עיקר הבעיה
אני בכל מקרה רוצה ושואף לתמחר לקוח בבאר שבע כמו לקוח בתל אביב ...כמו שעולה הקוטג׳ במכולת (מחיר אחיד)
לצפיה ב-'אתה מוזמן לתמחר עבודה בבאר שבע כמו בתל אביב '
אתה מוזמן לתמחר עבודה בבאר שבע כמו בתל אביב
( לעמוד שלי בתפוז )
12/03/2018 | 09:33
4
63
נראה כמה עבודה תקבל...
כמו שלא תרוויח על אותה עבודה בבאר שבע כמו שתרוויח עליה בתל אביב כך גם שכר הטרחה שאתה יכול לבקש מלקוח באזורי הפריפריה שונה משכר הטרחה שאתה יכול לדרוש ממשהו שגר במרכז. 
ממליצה לך להשאיר לדון קישוט להלחם בטחנות הרוח, אבל אם בא לך לנסות, בבקשה.
לצפיה ב-'תמחור'
תמחור
13/03/2018 | 06:40
3
50
היי זוהר,
מנסיונך כמה ההבדלים בין תכנון בית במרכז לבין הפריפריה באחוזים?

המחירים שאני מכיר בפריפריה הם 17-45k +מע"מ לתכנון בית סטנדרטי.  כשההבדלים בין הזולים ליקרים הם בעיקר מוניטין.

אני מניח גם שאדריכל שמבוסס (יש לו עבודה) במרכז יתן הצעות מחיר אחידות (פחות או יותר) לכל לקוח שיבוא. 
לצפיה ב-'וילה בסביון לעומת וילה ביהוד- אותו תמחור?? '
וילה בסביון לעומת וילה ביהוד- אותו תמחור??
( לעמוד שלי בתפוז )
15/03/2018 | 12:00
2
53
גם אדריכל מוכר ומבוסס, שמקבל בקשה להצעת מחיר מלקוח, שמגיע לדוגמא מסביון, לא יתן אותה הצעת מחיר ללקוח שמגיע מיהוד, העיר השכנה. וזאת משום שברוב המקרים ברור גם לאדריכל וגם ללקוח שעלות העבודה האדריכלית היא בין השאר יחסית לעלות הנדל"ן בכללותו. בסביון (או ביישובים אחרים כדוגמתו) האדריכל נדרש להשקיע שעות עבודה רבות יותר ומאמץ רב יותר, כי רמת העבודה והביצוע בהמשך תשאף להגיע לרמת הבתים המאפיינים את היישוב, בשעה שביהוד השכנה, כדי להגיע לרמת התכנון והביצוע, שמאפיינת את היישוב הזה (או יישובים אחרים כדוגמתו) נדרשות שעות עבודה מועטות יותר. 
זו המציאות בשטח, שהיא שיקוף של יוקר המחייה והרמה הכלכלית שמאפיינת את התושבים במקום. 
אותם פערים חלים גם בין יישובים במרכז ובפריפריה, כאשר גם בהם באים לידי ביטוי הפערים ברמה הכלכלית, המאפיינת בממוצע את תושבי המקום. 
לגבי אדריכל מתחיל, קיימת סבירות נמוכה מאוד, שלקוח שמגיע מהפריפריה, יסכים להצעת מחיר, שמאפיינת את טווחי המחירים שנותנים לפרויייקטים במרכז הארץ או בערים הגדולות (ירושלים וחיפה לדוג'), מאחר והוא יכול לשכור את שרותיהם של אדריכלים מנוסים בסביבת מגוריו שזולים ממנו.  
ולשאלתך, למיטב ידיעתי אדריכלים מנוסים ומוצלחים (לא 'כוכבים') במרכז מתחילים את הצעות המחיר שלהם לתכנון בית סטנדרטי, במחירים הגבוהים מ-40K, כך שמדובר בהבדלים של אלפי ועשרות אלפי שקלים, בין מתכננים במרכז ובין מתכננים מהפריפריה. 
לצפיה ב-'זה בדיוק מה ששאלתי'
זה בדיוק מה ששאלתי
20/03/2018 | 07:58
1
32
כי אם התמחור הוא שעתי אז אין הבדל בין תכנון בבאר שבע לסביון ....עבדת על סביון יותר על הכיפאק תגבה יותר ואם תקבל עבודה באותה מורכבות בב״ש תגבה אותו הדבר...
אבל אם תיאורטית זה אותו בית בדיוק ואותן שעות עבודה אזי לטעמי יש לגבות אותו הדבר....בקיצור נראה לי שאני אבנה לי מחשבון מדוייק יותר באקסל (לא כזה מורכב)

לגבי ממ״ד יש להם שם ממ״ד שכונתי ....זה פוטר אותם נכון?
לצפיה ב-'פטור מבניית ממ"ד נותן רק הג"א '
פטור מבניית ממ"ד נותן רק הג"א
( לעמוד שלי בתפוז )
20/03/2018 | 23:54
25
כפי שציינתי קודם נדרשת הקמת ממ"ד בעת בניה חדשה או בתוספת של מעל ל-12 מ"ר לבניה קיימת, ורק הג"א רשאי לתת פטור מבניית ממ"ד. אגב, הקמת ממ"ד מהווה יתרון שכן בונה הממ"ד גם נהנה מתוספת בפועל של אחוזי בנייה מותרים מעבר למה שמגדירה תוכנית בניין העיר (תב"ע), וגם מרוויח מצמצום זמן ההגעה למרחב מוגן בעיתות חירום. לכן לדעתי לא כדאי לוותר על בנייתו. 
לצפיה ב-'תשובות'
תשובות
13/03/2018 | 06:50
43
1) אין החרגה אבל עלול להיות הבדל בחומרת הבדיקות לפני טופס 4.
2) כן.  

לצפיה ב-'הסכם משותף לאדריכלות ועיצוב פנים'
הסכם משותף לאדריכלות ועיצוב פנים
07/03/2018 | 20:06
2
86
שלום
אני לפני חתימה עם אדריכלית לבניית בית פרטי במושב.
הסכמנו שאקח אותה גם לתכנון האדריכלי וגם לעיצוב הפנים.
רגע לפני החתימה אני קוראת בהסכם שלה, ששלבי התשלום לא מחולקים בנפרד לשני הנושאים אלא התשלום הראשוני כולל בתוכו גם את העיצוב לבית למרות שהעבודה על העיצוב תחל עד כמה שאני יודעת בשלב מאוחר יותר.
רציתי לשאול אם זה נהוג ?
או שצריך להפריד את שני הנושאים ולהתחיל לגבות רק בשלב ביצוע העיצוב בפועל ?
לצפיה ב-'האמת הנטייה שלי היא לשלם עפ"י התקדמות העבודה'
האמת הנטייה שלי היא לשלם עפ"י התקדמות העבודה
09/03/2018 | 13:00
56
אני הייתי משלם עפ"י ההתקדמות בפועל ללא קשר לתמחור שלה. (תוכניות, בנייה, ליווי וכו')
עדיף שתשלטי את בתהליך התשלום מאשר "לרדוף" אחריה במידה ולא ייסתדר בינכם בעתיד
לצפיה ב-'מצוין שאין הפרדה בין אדריכלות הבית ועיצוב הפנים שלו!'
מצוין שאין הפרדה בין אדריכלות הבית ועיצוב הפנים שלו!
( לעמוד שלי בתפוז )
11/03/2018 | 00:39
61
יש לי הרגשה שבחרת אדריכלית טובה כי אדריכל טוב מתייחס לאדריכלות הבית ולעיצוב הפנים שלו באופן סינרגי, כלומר באופן כזה שמבין שתהליך התכנון מתייחס בו זמנית הן להיבטים אדריכליים והן להיבטים שקשורים יותר לעיצוב הפנים,  ושלמעשה לא ניתן להפריד בניהם, שכן הם משפיעים ומושפעים זה מזה. 
האם יכול להיות שאת מפרשת "עיצוב פנים" כמשהו שקשור יותר לבחירת סוג הריצוף, בחירת אריחי חיפוי בחדרים הרטובים ובחירת מטבח למשל? בפועל עיצוב פנים מתחיל הרבה קודם ומתייחס לצורכי האדם בחללים הבנויים תוך התייחסות לצרכיו הפיסיים והנפשיים, לדוגמה: מיקום וגודל החדרים השונים בבית, אופן התנועה בבית, העמדת הריהוט בבית (דוגמא לשילוב בין אדריכלות הבית ועיצוב הפנים שלו: העמדת הריהוט בבית בהתאם למראה שמתגלה מפתחיו השונים) , תאורה ההולמת צרכים שונים (לפיכך למשל ניתן לקבוע את גודל החלונות- שוב, דוגמא לשילוב בין אדריכלות ועיצוב הפנים). זו כנראה הסיבה שבגללה היא לא הפרידה בין התכנון האדריכלי ועיצוב הפנים, שכן היא משלבת בד בבד גם התבוננות וחשיבה רחבה וגם יורדת לפרטי הפרטים הקשורים לעיצוב הפנים. 
אם עדיין יש לך ספק את כמובן מוזמנת לשאול אותה על כך ולראות מה תהיה תגובתה. ייתכן שתמצאו דרך לתמחר את הדברים בצורה שתואמת יותר את תפיסתך ואת הדרך שבה את מבינה את הדברים. 
לצפיה ב-'סיפוח חדר שירות למקלחת'
סיפוח חדר שירות למקלחת
07/03/2018 | 21:59
7
58
אנחנו נמצאים בתהליכי תכנון דירה בה חדר שירות קטן צמוד למקלחת כלומר מעבר אליו דרך המקלחת.  מדובר בחלל קטן מאד בסביבות רוחב מטר ואורך 1.8 מטר.  לדעתנו ההפרדה ממש מיותרת וחשבו להגדיל את המקלחת כך שנספח אליה את חדר השירות.  מכונת כביסה תהיה בארון . נאמר לנו שצריך לבדוק כי מדובר בשטח שירות ואז זה יוסיף לגודל הדירה עבור ארנונה ( לא אכפת לנו) ושאולי לא יאשרו לנו טופס 4 עם זה  . האם זה הגיוני שלא יאשרו או סתם אמירה כדי שלא נעשה שינוי?
מה מקובל לעשות בדירות קבלן עם זה ?

לצפיה ב-'איחוד מרפסת שירות עם המקלחת '
איחוד מרפסת שירות עם המקלחת
( לעמוד שלי בתפוז )
07/03/2018 | 23:05
6
57
אם אתם מעונינים לבטל את מרפסת השירות בקשו זאת מהקבלן, במסגרת תכנית השנויים שאתם מבצעים בדירה. 
למיטב ידיעתי מרפסת שירות איננה נחשבת שטח שירות אלא שטח עיקרי (היו פה בפורום דיונים על כך בעבר) ובוודאי שאין לכך כל השפעה על חישוב הארנונה ואישור או אי-אישור טופס 4.  
לצפיה ב-'מעולה. תודה רבה'
מעולה. תודה רבה
08/03/2018 | 08:19
17
לצפיה ב-'אני לא בטוחה שזה נכון!'
אני לא בטוחה שזה נכון!
08/03/2018 | 09:21
4
51
במקרים רבים מרפסת שרות אינה שטח עיקרי למגורים, אלא מוגדרת כמרפסת או כחדר שרות,  ולכן בעיקרון אסור לצרפה לדירה. במקרה כזה יתכנו השלכות לגבי טופס 4 ולגבי המוכנות של הקבלן לבצע את השינוי.
מציעה לכם לבדוק מה מוגדר בתב"ע שלכם, ו/או לברר אצל הקבלן.
את הארנונה זה באמת לא מענין.
בהרבה מקרים הדיירים עושים את השינוי אחרי המסירה , לבד ובשו שו.
לצפיה ב-'היי גלמיש אכן כבר היה לנו את הוויכוח הזה בעבר...'
היי גלמיש אכן כבר היה לנו את הוויכוח הזה בעבר...
( לעמוד שלי בתפוז )
08/03/2018 | 14:01
45
ואני עדיין משוכנעת שבמרבית העיריות והמועצות מרפסת שירות נחשבת שטח עיקרי (יכול להיות שבירושלים לא). בדירה נחשב כשטח שירות שטח הממ"ד ושטח של חלל/חדר שמוגדר כמחסן.
לצפיה ב-'תודה גלמיש. היכן בודקים את זה? אפשר באתר של ממ"י?'
תודה גלמיש. היכן בודקים את זה? אפשר באתר של ממ"י?
08/03/2018 | 14:14
2
13
לצפיה ב-'לא. זה ממש לא קשור לרמ"י. זה שייך לתב"ע המקומית.'
לא. זה ממש לא קשור לרמ"י. זה שייך לתב"ע המקומית.
08/03/2018 | 19:06
1
24
הכי פשוט (נראה לי) יהיה לבקש את תכנית ההיתר של הבנין מהקבלן. ו/או מהעיריה. מה שמופיע בהיתר, בחישוב השטחים, זה מה שרלוונטי לגביך.
לצפיה ב-'תודה רבה לך. ננסה לבדוק עם הקבלן או המתכננים.'
תודה רבה לך. ננסה לבדוק עם הקבלן או המתכננים.
08/03/2018 | 21:43
7
לצפיה ב-'מחפש מדריך למידות בתכנית'
מחפש מדריך למידות בתכנית
07/03/2018 | 20:12
3
42
אני מחפש מדריך שמסביר איך נותנים מידות בצורה נכונה לתכנית אדריכלית? אפילו סרטון ביוטיוב. 
עברית / אנגלית 

לצפיה ב-'אתה מתכוון לקנה המידה שניתן למידות או למיקומן בתכנית? '
אתה מתכוון לקנה המידה שניתן למידות או למיקומן בתכנית?
( לעמוד שלי בתפוז )
11/03/2018 | 00:54
2
30
אתה יכול לפרט יותר למה התכוונת? 
לצפיה ב-'הכוונה לאיך לתת מידות לתכנית עבודה'
הכוונה לאיך לתת מידות לתכנית עבודה
11/03/2018 | 10:01
1
45
צירפתי צילום מסך וגם את הקובץ DWG עצמו. הכוונה היא איך לתת מידות בתכנית עבודה? האם המידות שנתתי מספיקות או שצריך לפרט יותר? האם קווי המידות מסודרים בצורה אסתטית בתכנית אצלי או שיש דרך אחרת טובה יותר?
מקווה שהייתי ברור יותר

*תשני את הסיומת מ-dot ל-dwg כי לא ניתן בהודעה להעלות קבצי בסיומת DWG.
לצפיה ב-'חסרות'
חסרות
11/03/2018 | 19:57
27
מידות למדרגות ולפרגולה.
לצפיה ב-'שאלה כללית - אולי למישהו יש מושג...'
שאלה כללית - אולי למישהו יש מושג...
07/03/2018 | 12:53
3
58
לצפיה ב-'שרטוטי סקיצות -למטבח'
שרטוטי סקיצות -למטבח
07/03/2018 | 12:56
2
53
מחפש שרטט/שרטטת למטבח עבור נגר.
יש לי נגר שמבצע עבודות מטבחים -אך הוא זקוק לתכנית (חזית וכו) כדי לעבוד.
מישהו מכיר / יודע על דרך לאיש מקצוע שישרטט לי את המטבח הרצוי לתכניות עבודה?
איך מוצאים? למי פונים? יש פורום כזה? מאגר כלשהו?
סדר גודל של עלויות שרטוט.... אשמח לתשובה.
לצפיה ב-'את לא צריכה שרטט/ת אלא מעצב/ת פנים '
את לא צריכה שרטט/ת אלא מעצב/ת פנים
( לעמוד שלי בתפוז )
07/03/2018 | 14:47
1
49
שלום לך
תכנון מטבח הוא אחד האלמנטים עם לא אלמנט הנגרות המורכב ביותר בבית. אם את רוצה מטבח שיהיה גם נוח לעבודה, יעיל ובעל עיצוב מודרני ועכשווי, עליך לפנות למישהו שמתמחה בתכנון ועיצוב מטבחים ושעסק בכך בעבר. אני ממליצה לך לפנות למעצבת פנים- יהיו רבות שישמחו לתת לך יעוץ בעניין ויוציאו תכניות עבודה עבור הנגר. עבודה כזו מוערכת באלפי שקלים בודדים, תלוי במעצבת ובניסיונה וכן בגודל המטבח (הערכה גסה שלי בין  1500-5000 ש"ח). 
יעזור לך אם תצייני היכן את גרה, אולי מישהי מאזור מגוריך תפנה אליך דרך פורום זה. 
לצפיה ב-'אני מחדרה - ואני מחפשת שרטט/ ת'
אני מחדרה - ואני מחפשת שרטט/ ת
07/03/2018 | 15:01
43
למדתי עיצוב אך את תכנת האוטוקד אין לי,
הצרכים ברורים לי אני רק רוצה מישהו שישרטט את התכניות.
התקציב שלי מוגבל ולכן הפנייה דרך ה פורום -אם מישהו יודע על שרטט/מעצב פנים שמעוניין לשרטט במחיר סימלי - אשמח.
לצפיה ב-'עיון וצילום תיקים במחלקת הנדסה'
עיון וצילום תיקים במחלקת הנדסה
03/03/2018 | 01:33
1
50
האם אני כאזרח או אדריכל יכול לעיין ולצלם תיקים (גרמושקה)
במחלקת הנדסה של עיר או מועצה אזורית ?
הכוונה לצלם לפי גוש וחלקה, ללא שמות ...
האם אני צריך להסביר במחלקת הנדסה למה אני רוצה לעיין ולצלם ?
האם אני צריך להזדהות ...
לצפיה ב-'התשובה היא חיובית '
התשובה היא חיובית
( לעמוד שלי בתפוז )
03/03/2018 | 20:04
50
בוודאי שאתה יכול לעיין ולצלם תיקים במחלקות ההנדסה השונות. לעיתים יש לתאם הגעתך מראש ולהשאיר תעודה מזהה. ישנן עיריות/מועצות שלשם עיון בתיק הבניין דורשות לצרף מסמך המעיד על זיקה לתיק הבניין: נסח טאבו, ייפוי כח וכד'.  
יש לציין שעיריות רבות סרקו את ארכיון תיקי הבניין שברשותן וניתן לעיין בהם באופן חופשי ברשת המקוונת דרך אתרי ההנדסה של העיריות, וזאת מבלי צורך להגיע פיזית למחלקות. 
לדוגמא: קישור לארכיון הדיגיטלי של עיריית תל אביב 
לצפיה ב-'היי- חוות דעתכם בבקשה בתכנון קומת קרקע בית פרטי'
היי- חוות דעתכם בבקשה בתכנון קומת קרקע בית פרטי
28/02/2018 | 16:02
26
302
שלום רב, מצורפת סקיצה ראשונית לתכנון בית קרקע- אודה להערותיכם מכיוון שזו הטיוטה הראשונה ואין לי כרגע נקודת ייחוס או הבנה כלשהי להמשך הדרך... ואני מתייעץ ע"מ לא לבצע טעויות בהחלטה
נתונים להתייחסות:
המגרש הוא 28 מטר אורך על 13 רוחב (סה"כ 365 מ"ר)
בצלע התחתונה ישנו גן ציבורי שקט עם צמחייה לאורך כל השטח, נוף יפה
צלע חזית יש גישה לרחוב עצמו (הרחוב צר ברוחב אוטו- יש רק בתים פרטיים לכל האורך) וחנייה לרכב מקדימה
מאחור תהיה חצר\גינה עם דק וצמחייה+ מחסן בפינת המגרש שקיים כבר היום בגודל 2.5*4 מ"ר (החצר תהיה ללא בריכה)
המשפחה היא זוג+3 שהצרכים הם בקומת קרקע: יחידת חדר הורים מלאה+ חדר ילדים+ממ"ד+משרד קטן+מטבח וסלון+ מדרגות לקומה עליונה (קומה עליונה תהיה עם 2 חדרים למתבגרים ומרפסת מרוצפת)
מקווה שהתוכנית שצירפתי ברורה לקבלת ההחלטות עבורכם
תודה שוב על העזרה 
לצפיה ב-'תעלה תכנית עם המגרש וחץ הצפון. ובינתיים כמה שאלות: '
תעלה תכנית עם המגרש וחץ הצפון. ובינתיים כמה שאלות:
28/02/2018 | 19:23
103
מי המתכנן? זה תכנון עצמי או מישהו ששכרתם?
איפה תכנית המגרש עם העמדת הבית?
בית זה לא מכונית או חפץ שזז לאן שרוצים. בית מחובר לקרקע, למקום, מושפע מהסביבה שלו, שכנים, נוף , כיווני אויר ושמש.... תכנון טוב של בית מתיחס לכל מה שסביבו, בראש וראשונה המגרש עליו הוא נמצא.
כאן יש בית שהוא חללית - לא ברורה התיחסות לסביבה ולכיוונים. אין כלום בחוץ, חלל ריק. אין סימון של כיוונים (צריך חץ צפון על התכנית) אין התיחסות לרחוב, מגרשים שכנים, חניות, שביל הגישה ורחבת הכניסה לבית, וכו....
לדבריך בצד התחתון יש גן ציבורי ונוף יפה - אבל הויטרינה בסלון דוקא פונה לכיוון אחר. לכיוון החניות??
מאחור אמרת שיש "חצר\גינה עם דק וצמחייה+ מחסן..." אבל אין שום גישה לחצר הזאת?! אז מה הטעם לעשות שם דק?
לחדר כביסה אין דלת החוצה ולא קירבה לדלת כזאת. גם לא אופציה לתלית כביסה....
תכנון הפנים ברמת סביר ...  אבל לא טוב. לדוגמה יש בזבוז שטחים גדול במרכז אגף החדרים, וצפיפות בחדרים אחרים.

אבל אני רוצה לחזור לשלב הראשון בתהליך בו אתם מחליטים על חלוקת שטחים ופונקציות בין הקומות - להנחית על מגרש בגודל 365 מ"ר בית בתכסית של 166 מ"ר (אם זה בכלל אפשרי מבחינת קווי הבנין) זו פשוט טעות!
הרי שהמתימטיקה כאן מטעה ביותר. מה שבחשבון נראה כמו שטח רב, נפרט בסוף לכמה פיסות של שטחי חוץ.בפועל אחרי הורדת : 2 חניות, פילרים, שבילים ורחבות כניסה וישיבה, חצר שרות וכו. מה שנשאר מתחלק ל 3 חזיתות (אני מבינה שאתם בית דו משפחתי) כלומר - חתיכה פה, פיסה שם.
זה אומר שלא נשארת לכם בכלל גינה/חצר. רק רצועות צרות מסביב שמאפשרות בקושי שתילת שיחים או אדנית גינון. 
האם לשם כך אתם טורחים לבנות בית פרטי? כדי לגור בדירה על הקרקע?
כדי להבין את זה צריך למקם את הבית על המגרש עם כל האלמנטים שיש בו.
אם כבר ממילא יש קומה שניה, וכבר "בזבזתם" את השטח על מדרגות - תעלו למעלה את יחידת ההורים וחדר הילד (לכל הפחות) ויתפנה לכם שטח לגינה, לרחבת ישיבה נעימה (לא מול הפגושים של המכוניות) לטיפה דשא וקצת עצים....
עדיין ישארו לכם למטה 2 חדרים וחדר רחצה בנוסף לחללים הציבוריים.

לצפיה ב-'צפוף פה, צפוף '
צפוף פה, צפוף
( לעמוד שלי בתפוז )
28/02/2018 | 23:33
24
154
כדי לתת חוות דעת מושכלת עליך להוסיף תכנית שבה אפשר יהיה לראות כיצד הבית יושב במגרש. מה המרחק של קווי הבנין מגבולות המגרש? היכן ממוקמות החניות? 
כמו כן מדוע מיקמתם את הפונקציות הציבוריות של הבית, שהן אגב המקומות שבהן אנו מבלים את רוב שעות הערות שלנו (כשאנחנו בבית כמובן), דווקא כשפניהן אל החזית הקדמית ולא לכיוון הנוף, למשל? אבל הדבר שהכי הטריד אותי היתה השאלה מדוע אתם בוחרים לצופף בקומת הקרקע כל כך הרבה פונקציות וחדרים ובקומה העליונה למקם שני חדרי שינה בלבד? אין בכך כל היגיון שכן חלוקה כזו מקטינה את שטח הגינה שסביב הבית ומגדילה את הוצאות הבניה, שכן יהיו לכם יותר גגות לאטום ויותר אלמנטים קונסטרוקטיביים לבנות.  
בשל ההחלטה לצופף כל כך הרבה פונקציות זו ליד זו במקום להעביר חלק מהן לקומה העליונה, שגם כך מתוכנן עבורה גרם מדרגות, קבלתם חללים מאוד לא איכותיים ותכנון בינוני ושבלוני. 
הכניסה לבית "נופלת" ישר לתוך הסלון ללא כל מבואה, הסלון מאוד קטן והריהוט בו לא משורטט בקנ"מ נכון, מה שנותן אשליה שהוא מרווח כשבפועל הוא קטן יותר. בחדר ההורים- חדר הארונות וחדר הרחצה קטנים ומזכירים לי חדרי הורים בדירות קבלן, החלון בחדר הילד פונה למעין "כוך" שנמצא בין קירות, והיחידים שזוכים להנות מהנוף היפה של הגינה הציבורית הם אתם ההורים בשעה שאתם קמים בבוקר, משום שכל יתר חדרי הבית לחלוטין מפנים לו עורף, כולל הסלון שממוקם ממש מולו. 
תכנון של בית פרטי ללא התיחסות לסביבה וללא התייחסות לגינה שמקיפה אותו, הוא בעיני דבר לא נבון בלשון המעטה, שבסופו של דבר מאוד מפחית את ערכו של הבית כסביבת מגורים איכותית, מהנה ותומכת. 
לצפיה ב-'תודה גדולה- מסכים עם כל הנקודות שציינתם '
תודה גדולה- מסכים עם כל הנקודות שציינתם
01/03/2018 | 08:07
23
129
מדובר במשרד מקומי של אדריכלות שעובד על התוכנית- אני לא מיומן על כדי כך
שלחתי הבוקר הערות לעדכון של התוכנית עם הנקודות הבאות שהעלתם:
שינוי כיוון של הסלון והמטבח שייהיו מופנים לחצר האחורית וחדרי המגורים יהיו בחזית הבית. (החלפה בצדדים של הבית)
העלאת חדר העבודה לקומה העליונה כחדר שלישי. (היה סמוך לחדר הורים בתוכנית המקורית)
הגדלת שטח יחידת הורים (חדר ארונות ומקלחת)
הגדלת חדר שירות כולל אפשרות יציאה לחצר
והחלפה במיקום בין הממ"ד לחדר ילדים בקומת הקרקע - שהנוף עבורו יהיה לכיוון הגינה הסמוכה.ממ"ד יהיה בקיר המשותף עם הדו השכן
עדיין אין ברשותי שרטוט עם מדידה של הבית- מצורף תשריט של הבית השכן שלי עם הקוים של המגרש שלנו. (השכן\דו בתשריט הוא ה"חום" , השטח שלנו הוא השמאלי הלא משורטט)- מקווה שיצליח להבהיר את המיקומים
תודה גדולה שוב על העזרה- אעלה שאקבל את ההצעה העדכנית 
חג שמח ומעריך את העזרה
לצפיה ב-'מה שהעלית פה זה תשריט, לא תכנית ממש. '
מה שהעלית פה זה תשריט, לא תכנית ממש.
01/03/2018 | 09:01
22
75
האדריכל  אמור להתחיל את כל התכנון מהמגרש ומהעמדת הבית עליו. בקש תכנית העמדה מלאה, כולל תכנון הפנים ואיך זה יושב על המגרש.
כרגע די ברור שאין בכלל מקום בחזית לרחוב לשתי חניות!
גם ברור שלא נשארת לך גינה/חצר מלבד ריבוע קטנטן מאחור בין המחסן לחומה עם השכן.
להעלות חדר אחד קטן למעלה זה לא מספיק ולא יפתור כלום, מה גם שאתה חושב להרחיב חדר אחר בתמורה.
כמו שגם זוהר ציינה מה שחשוב לעשות זה להקטין באופן משמעותי את שטח קומת הקרקע, כלומר להקטין את תכסית הבית על המגרש.

אגב - מציעה לך לבדוק אם המתכנן שלך אכן אדריכל, או שמדובר במשרד 'אדריכלות' שמעסיק אנשים שאינם אדריכלים (זה נראה יותר כמו תכנית של מעצב פנים...או...) .
לצפיה ב-'תודה- אבקש מהם את התכנית של העמדת הבניין'
תודה- אבקש מהם את התכנית של העמדת הבניין
01/03/2018 | 09:44
21
61
המשרד הוא אדריכל בוודאות- מעצב פנים יהיה בהמשך הדרך אחרי שנמצא את התוכנית ההנדסית שמקובלת
לעניין השטחים והצפיפות: החצר האחורית היא מלבן במידות 7 מטר על 13 רוחב (פחות ה7 מ"ר של המחסן)+ והחצר הקדמית של 5*7 +חניות.(5*13 ברוטו)
לא ברורה הסיבה שרשמת שיישאר ריבוע קטנטן מאחור?
בהנחה וגדול\קטן זה עדיין סובייקטיבי- חצר אחורית של 70 מטר נחשבת לקטנה?
לצפיה ב-'אני רק שאלה...'
אני רק שאלה...
( לעמוד שלי בתפוז )
01/03/2018 | 16:11
20
96
הי!
תודה רבה על הענותך המהירה, אבל כדי להמשיך לסייע לך בבקשה כמה דברים:
1- כפי שהתבקשת אנא העלה תכנית ובה הבית השתול במגרש עם ציון מרחק קווי הבנין מגבולות המגרש, ושרטוט מיקום החניות והפילרים.  
2- אנא ציין מהם גילאי ילדיך, שכן אתה בוחר למקם את אחד מחדרי השינה של הילדים בקומת הקרקע. מדוע שלא יהיה גם הוא בקומה העליונה? 
3- האם אתה או רעייתך עובדים מהבית או שחדר העבודה ישמש אתכם בשעות שלאחר שעות העבודה?
4- האם אתם נוהגים לארח בבתיכם ולערוך ארוחות משפחתיות גדולות בפינת האוכל? 
אז לפני שרצים קדימה, בוא נבדוק מה הצרכים האמיתיים שלכם, וזאת כדי שתכנון הבית יענה עליהם ככל האפשר. 
לצפיה ב-' תודה גדולה על העזרה בתכנון '
תודה גדולה על העזרה בתכנון
01/03/2018 | 17:12
19
79
התוכנית תהיה מוכנה בראשון הקרוב (פורים..) אעלה ברגע שאקבל אותה
מצב הנתונים על המשפחה
3 ילדים עם גילאי 13\10\5 - התכנון היה להשאיר את הקטנציק איתנו בקומת הקרקע
אני עצמאי ועובד מהבית, אין צורך בחדר גדול או באירוח לקוחות בסגנון קליניקה- אלא רק מקום נעים לעבוד בו
לגבי הארוחות המשפחתיות- אכן פעם\פעמיים בחגים סביב 25 איש
לצפיה ב-'אז אם זה המצב, אולי כדאי לך לחשוב על כמה דברים '
אז אם זה המצב, אולי כדאי לך לחשוב על כמה דברים
( לעמוד שלי בתפוז )
01/03/2018 | 19:06
18
82
כעת הילד הקטן שלכם בן 5 אבל לכשהבניה תסתיים הוא יהיה כבר בן 7 בערך (אולי יותר) ונראה לי שיהיה נכון יותר למקם את חדרו בקומה השניה ליד אחיו הגדולים.  מכיוון שאתה עובד מהבית, הייתי ממליצה לך למקם את חדר העבודה שלך בקומת הקרקע על מנת שתוכל להיות בשליטה בנוגע למה שקורה בקומה זו. אם תהיה בקומה העליונה תהיה מנותק ולא תוכל לדעת מה קורה- אם מישהו הגיע, נכנס הביתה וכדומה.  אבל אולי מתאים לך דווקא להיות מנותק (גם זה בסדר, עניין של אופי). אגב, זה גם יחסוך לך את העליה והירידה במדרגות.
בקשר לשולחן האוכל- רק תבדקו שבחלל המתוכנן אתם יכולים באמת לפתוח שולחן בגודל שמתאים לארוח של 25 אנשים. 
לצפיה ב-'שלום שוב מצורפת סקיצה עדכנית עם השינויים שדיברנו בשרשור '
שלום שוב מצורפת סקיצה עדכנית עם השינויים שדיברנו בשרשור
04/03/2018 | 16:29
17
268
מעלה ובנוסף השרטוט של המגרש עם קווי הבניין.
השינויים העיקריים היו שינוי המקום של הסלון\מטבח לצד של החצר האחורית
העלאת חדר העבודה לקומה העליונה (אין בעיה להיות מנותק מהקומה התחתונה ושהקטנצ'יק יגדל אחליף איתו את החדרים בין הקומות)
הגדלת חדר הורים+ הגדלת מקלחת+הגדלת חדר ארונות
זהו.. 
מעריך מאד (מאד) את הדיון הזה והעזרה 

לצפיה ב-'נראה שמי שעשה את התכנית הזו לא אוהב אותה '
נראה שמי שעשה את התכנית הזו לא אוהב אותה
( לעמוד שלי בתפוז )
05/03/2018 | 12:37
16
94
שלום לך,
לצערי הרב אני מרגישה שמי שתכנן ושרטט את התכנית הזו לא ממש אוהב אותה . רואים פה דבר שנעשה בחיפזון בלי תשומת לב לדברים ולפרטים הקטנים והגדולים כאחד. 
1- אז קודם כל לא שיבצו את תכנית הבית בתכנית המגרש. לעשות את זה לוקח בדיוק 5 דקות ואפשר להבין מכך הרבה דברים שקשורים להעמדת הבית בשטח- מה גודל הגינה שנשאר, מה מיקום החניות המדויק, כיצד תתוכנן הכניסה לבית מהרחוב וכדומה. בלי זה, לנו חברי הפורום, שאיננו מכירים את הסביבה והמגרש, בלתי אפשרי להבין כיצד העברת הסלון והמטבח לצד החצר האחורית משפיעה על הבית ועל איכות החיים שלכם בו. ואני בטוחה שגם לכם זה לא ברור במאה אחוז אז תדרשו את זה מהמתכנן שלכם. 
2- בעצם מה שהמתכנן עשה הוא הפך את התכנית וכמעט לא שינה בה דבר, למעט באזור מקלחת ההורים וחדר הכביסה שבתכנית הקודמת היו חדר עבודה וחדר כביסה קטנטן. המשמעות של העובדה הזו היא שכנראה תכסית הבית לא קטנה באופן משמעותי ועדיין נותרתם עם רצועות של גינה סביב הבית וללא גינה אחורית מעט יותר משמעותית.
3- חלק מהערות שהערתי בפעם הקודמת נותרו ללא התייחסות- הכניסה לבית "נופלת" ישר לתוך הסלון ללא כל מבואה, הסלון מאוד קטן והריהוט בו לא משורטט בקנ"מ נכון, מה שנותן אשליה שמדובר בסלון גדול כשבפועל הוא קטן יותר. חזית הסלון לכיוון הגינה הציבורית נותרה סגורה כשהיתה, אבל מה שכן, נוספה מן שבירה משונה בחזית האחורית שלתוכה נכנסה הספה- מה פשר השבירה הזו? לשם מה היא נוצרה ולמה היא טובה? 
4- יש עוד הרבה אי דיוקים קטנים כגון מיקום האסלה במקלחת שירותי ההורים מול הדלת, כך שאפשר לראות אותה מהמיטה- לא מחזה מרהיב במיוחד וכן פוגע באינטימיות. דבר נוסף שאפשר לתת עליו התייחסות רבה יותר הוא מיקום דלת חדר הכביסה מול הפרוזדור המוביל מהסלון/מטבח- כדאי ליצור כניסה סמויה לחדר זה ולטשטש את מראה חדר הכביסה מהחלל הציבורי. 
לצפיה ב-'אני אוהב את הבית.. תודה ענקית זוהר על ה"עין" המקצועית'
אני אוהב את הבית.. תודה ענקית זוהר על ה"עין" המקצועית
05/03/2018 | 16:14
15
76
כמה נקודות:

1- אז קודם כל לא שיבצו את תכנית הבית בתכנית המגרש. לעשות את זה לוקח בדיוק 5 דקות ואפשר להבין מכך הרבה דברים שקשורים להעמדת הבית בשטח- מה גודל הגינה שנשאר, מה מיקום החניות המדויק, כיצד תתוכנן הכניסה לבית מהרחוב וכדומה. בלי זה, לנו חברי הפורום, שאיננו מכירים את הסביבה והמגרש, בלתי אפשרי להבין כיצד העברת הסלון והמטבח לצד החצר האחורית משפיעה על הבית ועל איכות החיים שלכם בו. ואני בטוחה שגם לכם זה לא ברור במאה אחוז אז תדרשו את זה מהמתכנן שלכם. 
נכון- אני לחצתי על המשרד לספק לי שרטוט כדי להעלות בפורום את השינוי העיקרי- זו הסיבה שלא משוייך היטב ע"ג תשריט של המגרש. יטופל בשרטוט הבא
2- בעצם מה שהמתכנן עשה הוא הפך את התכנית וכמעט לא שינה בה דבר, למעט באזור מקלחת ההורים וחדר הכביסה שבתכנית הקודמת היו חדר עבודה וחדר כביסה קטנטן. המשמעות של העובדה הזו היא שכנראה תכסית הבית לא קטנה באופן משמעותי ועדיין נותרתם עם רצועות של גינה סביב הבית וללא גינה אחורית מעט יותר משמעותית.
בשרשור מעלה צויין שעדיף יהיה לשנות את הסלון\מטבח לצד האחורי (היכן שהנוף המשתקף מהחלון הוא עדיף) וזו המטרה להחלפה במיקומים בבית
3- חלק מהערות שהערתי בפעם הקודמת נותרו ללא התייחסות- הכניסה לבית "נופלת" ישר לתוך הסלון ללא כל מבואה, הסלון מאוד קטן והריהוט בו לא משורטט בקנ"מ נכון, מה שנותן אשליה שמדובר בסלון גדול כשבפועל הוא קטן יותר. חזית הסלון לכיוון הגינה הציבורית נותרה סגורה כשהיתה, אבל מה שכן, נוספה מן שבירה משונה בחזית האחורית שלתוכה נכנסה הספה- מה פשר השבירה הזו? לשם מה היא נוצרה ולמה היא טובה? 
צודקת- עניין הסלון ללא המבואה לא פתור, האם לדעתך יש דרך "לנטרל" את הבעיה העיצובית הזו?  (חלון החזית יוגדל לויטרינה מלאה+ה"שבירה" בקיר לא תהיה, אלא חלון לכל רוחב חזית החצר האחורית)
4- יש עוד הרבה אי דיוקים קטנים כגון מיקום האסלה במקלחת שירותי ההורים מול הדלת, כך שאפשר לראות אותה מהמיטה- לא מחזה מרהיב במיוחד וכן פוגע באינטימיות. דבר נוסף שאפשר לתת עליו התייחסות רבה יותר הוא מיקום דלת חדר הכביסה מול הפרוזדור המוביל מהסלון/מטבח- כדאי ליצור כניסה סמויה לחדר זה ולטשטש את מראה חדר הכביסה מהחלל הציבורי. 
עניין תצפית השירותים יטופל + יש הצעה לדעתך לעניין הכניסה הסמויה לחדר הכביסה?
תודה גדולה שוב על המקצועיות

לצפיה ב-'תכנית המגרש בכלל לא מתאימה לתכנית הבית. '
תכנית המגרש בכלל לא מתאימה לתכנית הבית.
05/03/2018 | 19:49
14
58
הקונטור אחר והפרופורציות שונות לגמרי.
לא יודעת מאיפה הקונטור שמופיע במגרש....

לגבי ההערות והתשובות שלך, הנה התיחסותי:

1- לא שיבצו את תכנית הבית בתכנית המגרש... בלי זה, לנו חברי הפורום, שאיננו מכירים את הסביבה והמגרש, בלתי אפשרי להבין כיצד העברת הסלון והמטבח לצד החצר האחורית משפיעה על הבית ועל איכות החיים שלכם בו.

- אני רוצה לחדד שלא רק לנו זה לא מאפשר הבנה של היחסים פנים-חוץ, אלא בעיקר למתכנן. לכך זוהר התכוונה במתכנן שלא אוהב את הבית כי ניכר שלא ממש מענין אותו מה באמת היחסים הללו. מה יראו ממקום הישיבה בסלון שלכם (רמז, בסידור הישיבה המשורטט - יראו בעיקר מחסן).

2- בעצם מה שהמתכנן עשה הוא הפך את התכנית וכמעט לא שינה בה דבר...המשמעות שתכסית הבית לא קטנה באופן משמעותי ועדיין נותרתם עם רצועות של גינה סביב הבית וללא גינה אחורית מעט יותר משמעותית.

בשרשור מעלה צויין שעדיף יהיה לשנות את הסלון\מטבח לצד האחורי...וזו המטרה להחלפה במיקומים בבית

- זה מה שעושה אדריכל שבאים ואומרים לו לחליף צדדים. במקום להפנים את ההערה על התיחסות לחוץ ולנוף הוא עושה מה שקל. חבל....
הערנו גם בסבב הקודם שאם יש נוף פתוח וירוק בחזית הארוכה - כדאי להפנות אליו מבט.

3- מהערות שהערתי בפעם הקודמת .... הכניסה לבית "נופלת" ישר לתוך הסלון ללא כל מבואה, הסלון מאוד קטן והריהוט בו לא משורטט בקנ"מ נכון, מה שנותן אשליה שמדובר בסלון גדול כשבפועל הוא קטן יותר.
נוספה מן שבירה משונה בחזית האחורית שלתוכה נכנסה הספה- מה פשר השבירה הזו? לשם מה היא נוצרה ולמה היא טובה?

- ובעיקר מה שהערנו זה התכסית הגדולה מדי יחסית לשטח המגרש. העלתם חדר קטנטן למעלה, ובתמורה הרחבתם את החדרים האחרים. לא הרווחתם כלום מבחינת צמצום התכסית. בעיני זו טעות !

לצפיה ב-'אוקיי, מסכים ומקבל את ההערה לגבי גודל התסכית על מגרש'
אוקיי, מסכים ומקבל את ההערה לגבי גודל התסכית על מגרש
05/03/2018 | 20:09
13
50
תודה על ההתיחסות לשאלה

מחר אנחנו נפגשים עם האדריכלית לפגישת עבודה להתקדם עם התוכנית, מה שהבנתי עד כה היה:
לנסות לצמצם ולתכנן מחדש את השטח בקומה התחתונה, התייחסות למבואת הכניסה לבית, ביטול המגרעת\בליטה בקיר הסלון, שינוי שירותים חדר הורים.
בנוסף לנקודות הנ"ל- אופרטיבית מה לבקש? יש רעיון שלדעתכם הייתם מיישמים ע"ג המגרש ולא העליתי עדיין?
ערב נהדר
לצפיה ב-'הנושאים שהעלנו מספיקים לפגישת העבודה הקרובה '
הנושאים שהעלנו מספיקים לפגישת העבודה הקרובה
( לעמוד שלי בתפוז )
06/03/2018 | 00:05
12
39
מנח הבית במגרש, אופן צמצום התכסית, בחינת אפשרות לפתיחת פתחים בחזית הסלון הפונה לגינה הציבורית ומיקום דלת הכניסה לבית (באופן שיאפשר ליצור מבואת כניסה) הם דברים מאוד משמעותיים בתכנון הבית, שיקבעו את איכות התכנון שלו בהמשך. 
ביטול המגרעת בחזית ומיקום השירותים במקלחת ההורים הם דברים שניתנים לשינוי בקלות ואין צורך לדון בהם כרגע כשיש דברים עקרוניים בהרבה לדון בהם. 
לדעתי כדי להקטין את תכסית הבית הייתי מתכננת ארבעה חדרי שינה בקומה העליונה ובקומת הקרקע ממקמת את הממ"ד ואת יחידת ההורים. בנוגע לחדר הכביסה יש לי התלבטות היכן הוא צריך להיות וזה מאוד תלוי בכם ובהעדפה שלכם. 
בקשר לשאלת תכנון מבואת הכניסה לבית והסתרת הכניסה לחדר הכביסה- בוא ניתן לאדריכלית שלך למצוא את הפתרונות מאחר והיא אמורה להמשיך ולעדכן את התכניות. 
תודה רבה לך על השיתוף והאמון ואני מקווה שתמשיך לעדכן 
לצפיה ב-'מסכימה עם זוהר.רק חלוקה בנקודה אחת - ענין יחידת ההורים. '
מסכימה עם זוהר.רק חלוקה בנקודה אחת - ענין יחידת ההורים.
06/03/2018 | 10:49
11
40
לטעמי הילדים שלכם עוד לא (לפחות לא כולם) בגיל של לישון בקומה לבד.
לפיכך הייתי עושה למעלה לכל הפחות חדר אחד גדול שיאפשר מגורי הורים. ואם אפשר אז יחידת הורים מלאה למעלה. אפשר עדיין להשאיר יחידה מלאה למטה שתשמש כחדר הארוח, (או אעבודה, או יח. למתבגר, או מה שרוצים) שתהווה יחידת הורים עתידית לכשיתאים ותרצו.
בנוסף - אני לא רואה סיבה להשאיר 2 חדרי רחצה מלאים למטה! צריך ח.רחצה אחד מלא ובנוסף לו שרותי אורחים בלבד.
כלומר - אני מציעה להעלות למעלה את כלל חדרי השינה, ולהשאיר למטה את הממד ויח. הורים עתידית (הממד יכול לשמש כחדר עבודה, והחדר הגדול לאורחים או כח.משפחה או...). ולהקטין את ח.הרחצה השני לשרותים בלבד.  זה יקטין משמעותית את התכסית וייצר בית יותר מדוייק ויעיל, וחצר/גינה יותר משמעותית ונעימה.  ואילו חדרי השינה למעלה יהנו מיותר פרטיות והפרדה מהרעש בחללים הציבוריים.
לצפיה ב-'תודה על המגוון דעות וההצעות שהעלתן'
תודה על המגוון דעות וההצעות שהעלתן
06/03/2018 | 11:09
10
99
נקודת המוצא לתכנון הוא הרצון שלנו (ההורים) להשאר בקומה התחתונה כמרכז חיים ראשי והילדים הבוגרים יהיו בקומה העליונה. זו הסיבה שיש חדר רחצה מלא לילד הקטן בן ה-5 + חדר רחצה הורים בנוסף. מעדיף להשאיר כך ולא להחליף למקלחון אצלו
קיבלתי כרגע טיוטה נוספת עם ההערות ששלחתי לפני הפגישה של אחה"צ מקווה שאין טעויות קרדינליות בתרשים החדש
יום מקסים ותודה שוב על ההשקעה והעזרה
לצפיה ב-'ועדיין - מפינת הישיבה בסלון צופים על .....המחסן! '
ועדיין - מפינת הישיבה בסלון צופים על .....המחסן!
06/03/2018 | 11:27
9
73
נוף לגן הציבורי - איין.
הכניסה לתוך הסלון (עם מובלעת של צעד בקושי).
התכסית - לא קטנה בכלל.
עדיין במרכז הבית יש חלל ענק ריק ומיותר, שלא קורה בו כלום חוץ מבזבוז מקום.
שרולתי אורחים ממש בתוך הסלון.

אני לא מבינה את צורת העבודה הזו! אתם באים עם בקשות והאדריכל מפיק תוכנית בשלוף!!! הופללה, ויש תכנית. ככה זה נראה. לזה זוהר התכוונה באומרה שמי שתכנן לא אוהב את הבית, כי הוא לא משקיע בו כלום.
אני חושבת שאתם צריכים לחזור לאדריכל ולומר לו שאתם מבקשים היחסות רצינית ומעמיקה יותר לכל הרצונות והצרכים שלכם. שלא יחזיר לכם תכנית תוך יום וחצי - אלא שישקיע את מה שצריך כדי להפיק תכנית טובה, יעילה ומהודקת כמו שצריך. עם מענה לענינים המרכזיים שהעליתם ופתרונות רציניים (לא ברמה של למשוך את דלת הכניסה חצי מטר לאחור ולומר שזו מבואה, או לישר את הבליטה {שמלכתחילה לא היתה לה כל סיבה} ולהשאיר הכל אותו דבר.) . 
וחשוב לא פחות - התכנון הזה צריך להיעשות על גבי שרטוט המגרש כך שיהיה קשר בין התכנית לבין מה שקורה בחוץ!
שיקח שבוע ויחזור עם נניח 2-3 סקיצות רציניות. 
אם האדריכל לא מסוגל להתנתק מהסקיצה שהכין ולחשוב יצירתית - אז הוא לא מתאים לכם. 

ולגבי דברייך בנושא יחידת ההורים : אם אתם רוצים למטה את חדר הורים+חדר ילד - למה שלא תעלו למעלה את האורחים?
חדר הילד יהיה בממד. אין שום בעיה עם זה. תעשו ממד מרווח ונעים.
בעתיד כשהילד יגדל ויעלה למעלה (תוך כמה שנים)  - יהיה לכם למטה חדר אורחים או עבודה או מה שתרצו....

ועוד נקודה - עדיף מכל הבחינות להשוות את גודל הקומות זו מעל זו. למה? כי מרפסת גדולה זה דבר מיותר כשיש גינה שצמודה לחללים הציבוריים. מרפסת כזאת הופכת מהר מאד למחסן ג'אנק ואיזור שירות לבית. ולזה באמת מספיקה מרפסת קטנה (שתהיה לכם בכל מקרה). 
כי מרפסת גג צריך לבנות ולעשות לה גמרים - עסק יקר. 
כי מרפסת צריך לתחזק כדי שלא תהפוך למפגע. 
בקיצור - מיותר. 
בנוסף קומה מעל קומה זה עלויות מופחתות בבניה (אין כפילות גל גג ותקרה) וזה טוב יותר אקלימית מבחינת בידוד ואיטום. 
לצפיה ב-' בהמשך להערות של השרשור מעלה מזוהר וגלמיש1'
בהמשך להערות של השרשור מעלה מזוהר וגלמיש1
08/03/2018 | 15:06
8
84
צירפתי את התוכנית החדשה להערותיכם המוערכות, מקווה שכעת יעילה יותר ומתאימה לתוכניות המגרש\בית
השינויים העיקריים מהפעם האחרונה:
ויתור על חדר עבודה וחדר ילדים בקרקע והעתקה שלהם לקומה העליונה
החלפה בכיוונים בין המטבח לסלון
שירותי אורחים עברו לאיזור המדרגות
צמצום תכסית הבית ע"ג המגרש + הגדלת שטח בנוי בקומה העליונה
זהו.. תודה גדולה בפעם ה-100 על העזרה והחוות דעת שלכן
לצפיה ב-'היי חברים, לא מצליח להקפיץ את השרשור מעלה בפורום'
היי חברים, לא מצליח להקפיץ את השרשור מעלה בפורום
09/03/2018 | 13:01
30
אשמח לפידבק על התוכניות העדכניות לבית

תודה וסוף שבוע נהדר
לצפיה ב-'צר לי אבל לדעתי זה לא ממש מתקדם לשום מקום. '
צר לי אבל לדעתי זה לא ממש מתקדם לשום מקום.
09/03/2018 | 15:17
5
69
אין לי כח לעבור על כל טעויות התכנון החדשות פה- אז אתיחס רק לנקודות שכבר דנו בהן ולא השתפרו כלל:
1. עדיין אין תכנית הבית על המגרש!!!!!!!!!!!!

2. ההתעלמות מקנה מידה שזוהר כבר העירה עליה (מושבים בסלון בגודל הכיריים כ 70X70) זה פשוט מייצר אשליה של גודל  ולא מאפשר הבנת החללים.
ומבחינת הסלון - הספה עומדת עם גבה אל המדרגות, בלי קיר - זה ממש גרוע. תחושה לא נעימה שהרגליים מאחור הן בגובה הראש שלך היושב על הספה. בניקוי המדרגות המים ירדו על הספה, וכו. צריך קיר בגב הספה, ושיהיה ארוך יותר מהספה...

3. החלונות היחידים שצופים לנוף הירוק הפתוח למטה (מערב) הם: במטבח דוקא משני צידי הכיור (ואם כבר אז למה לא מעל הכיור - איפה שבאמת עומדים ומסתכלים?) ככה שלא ממש יראו דרכם נוף משום מקום. ובנוסף מ: שרותי אורחים, אמבטיה (זה דוקא נחמד חלון לנוף באמבט אלא שמאחר וכנראה ממש ליד יעבור שביל הגישה לבית שלכם - אז מן הסתם החלון יהיה חלבי ואטום למבט) מחדר ארונות ומחדר הורים. עכשיו תגיד שבחדר הורים דוקא כיף שיש נוף ! וזה נכון. אבל אצלכם אין! למה? כי המיטה מוצבת עם הגב לחלון הזה עם הנוף, שהוא גם בנוסף היחיד בחדר ובכלל -חלון שהוא מעל מיטה זוגית (עם גב מיטה) ו/או שיש - הוא חלון שמתחיל גבוה ולכן לא רואים ממנו נוף אלא אם ממש עומדים לידו.
ככה שלסיכום - שוב לא תהנו מהנוף הירוק.

4. טוב שהצרחתם (עשיתם הצרחה) את הסלון והמטבח - אבל בצורה הנוכחית שוב לא הרווחתם מזה ממש. כי מהסלון רואים.... מסך טלויזיה ושולחן אוכל באורך 3 מטר???  (שולחן יאה לבית אחוזה סקוטי מפואר).
מהמטבח - אין עכשיו בכלל חלון לגינה האחורית/לדרום.
לחדר מדרגות אין בכלל חלון, למרות שיכול לקבל בקומה השניה.
וכו.

5. אין שום התיחסות לכיווני השמש! חלונות ענקיים למערב (כאמור לעי"ל מח.הורים למשל או חדרי הילדים למעלה) שייצרו בעיה קשה של חום וסינוור. פתחים ענקיים לדרום - אבל ללא הצללה מתאימה. אם לא יקבלו פתרון הצללה מעליהם יהפכו את הבית לחממה.

6. חדרי הרחצה שלכם מתוכננים בעיקביות באופן גרוע במיוחד, וללא כל הצדקה (לא שיש אי פעם הצדקה לתכנון גרוע) שכן הם גדולים ומרווחים.

אבל הנה שתי נקודות אור :
הכניסה עכשיו לא לתוך הסלון, ואפילו לא לתוך המטבח. יתרון.
התכנון הכללי למעלה לא רע בכלל. ובפרט שהצלחתם להכליל בו פיר כביסה.

שורה תחתונה שלי - זה מתיש לחזור ולעבור על תכנית אחת אחרי השינה שחוזרות על אותן טעויות. כמו שכתבתי לעי"ל - אם לא תשנה גישה מול המתכנן (או תחליף מתכנן...) לא תקבל פה תכנית טובה. כל עוד הוא מייצר וריאציות בשלוף ולא מתוך התיחסות רצינית - זה לא יתקדם.  
העצה שלי אלייך - תעבור שוב על כל ההערות שלנו , מהתחלה! תעשה רשימה של כל ההערות העקרוניות ודרוש מהמתכנן שלך שישקיע את הזמן והמאמץ עד שיוציא תכנית עם מענה לכל הנ"ל. אולי אז משהו יזוז....

לצפיה ב-'בוקר טוב גלמיש1 ונוכחים- תודה על ההערות'
בוקר טוב גלמיש1 ונוכחים- תודה על ההערות
10/03/2018 | 10:40
4
56
חלקם ה\יתקבלו לשינוי וחלקם עם הסבר מטה

קנה מידה לתוכניות- אבקש מהמשרד להפיק כזו
קיר חוצץ בין הסלון למדרגות- תודה על הרעיון, ייושם בתוכנית הבאה+תוספת החלון במדרגות העולות לגג
חלון המטבח מעל הכיור- במודע אין חלון מעל הכיור ע"מ שיהיה ניתן לעבוד עם מגוב(מנגנון ייבוש כלים אם לא טעיתי בהגייה) מעל הנקודת השטיפה העיקרית
השולחן כמובן יקטן (מפגש פורום ראשון יהיה מסביב לשולחן המקורי...)
הצללות מפני השמש יהיו לכל החלונות (מרקיזות בעיקר) כולל זכוכית כפולה עם תריס פנימי בנוסף
לגבי התכנון הלקוי באופן קבוע של המקלחות- מה לדעתך\כם אפשר לעשות אחרת? 
לצפיה ב-'לגבי'
לגבי
10/03/2018 | 22:57
3
54

לגבי ענין כיווני השמש והפתחים : "הצללות מפני השמש יהיו לכל החלונות (מרקיזות בעיקר) כולל זכוכית כפולה עם תריס פנימי בנוסף..."
עוד דוגמה להתיחסות מחופפת! מרקיזות זה פתרון של אין ברירה בדירות. בכל מקרה אין שום טעם במרקיזות על כל החלונות כי ממזרח ומערב השמש נמוכה מדי ומצפון אין צורך בהצללה כלל. ותריס פנימי טוב נגד סינוור אבל לא נגד אפקט חממה כי הוא מאפשר לשמש לחדור את הזכוכית ועוצר את האור רק אחר כך.

לגבי התכנון הלקוי - אפשר בהחלט לעשות אחרת . קוראים לזה - תכנון טוב. וזה עולה זמן וכסף.

לצפיה ב-'יש פער בין התפיסה שלי לדעות בפורום לבין תפיסתך'
יש פער בין התפיסה שלי לדעות בפורום לבין תפיסתך
11/03/2018 | 11:13
2
69
ציטוט מהדף הראשי:
"פורום אדריכלות הוא מקום לשיתוף, התייעצות ועדכון בעולם המרתק של עיצוב ותכנון אדריכלי. 
הפורום מיועד לכל מי שמתעניין בגישות לעיצוב ותכנון, רישוי, היתרים ובנייה. ניתן להעלות סקיצות, רעיונות ושאלות מעולם האדריכלות, ולקבל מענה מקצועי מהגולשים והנהלת הפורום."

הבהרה:
לא ביקשתי שתגישי במקום המהנדס את התוכניות לעירייה ולא תקדישי זמן למקם את התוכניות ע"ג המגרש לדוגמה.
ברור לי באופן מוחלט שאת לא צריכה\חייבת לענות לשאלות ולהקדיש לי זמן- עברתי על השרשור עד כה ולמעט טיפ בודד, יש רק "מה לא" וכמה שהמהנדס חפיפניק ולא מבין את העבודה. לכן לדעתי זה פספוס אישי ושל הפורום כבמה ציבורית והאפשרות של כולם להחשף לידע, עיצוב והחשיבה השונה שלך.
שוב, הבחירה במהנדס עתידי תלוייה בהרבה גורמים ואחת מהם היא הרעיונות שיש בתוכניות שמעלים בפורום לאורך הדרך.(וגלשתי לארכיון הפורום שנה אחורה וברור שלא יעתיקו את התוכנית כי כל תוכנית שונה מהשנייה) , כך שלא ברורה לי הסיבה לא לציין את הטעות שאת רואה בתוכנית לדעתך
העברתי אתמול את הסקיצה לפורום זהה באנגליה וההענות הייתה מעט "שונה" עם הערות אחרות לגמרי כולל תוכניות מקבילות שגולשים טרחו ושלחו כדוגמה

הפנייה אינה אישית עבורך וכמובן שאני מעריך את הזמן שהשקעת עד כה, אלא כהערה בונה לתפיסת הפורום כמרכז ידע לגולשים וכמשתתפת בכירה
שבוע נהדר 
לצפיה ב-'פערים בדעות ובהבנה זה בסדר, אלמלא כן לא הייתי שואל לדעתנו. '
פערים בדעות ובהבנה זה בסדר, אלמלא כן לא הייתי שואל לדעתנו.
11/03/2018 | 12:17
1
52
 לא? 

לא הבנתי איך בדיוק אתה מעריך את הזמן שהשקעתי עד כה - אם כל מה שקיבלת מכל המגילות שכתבתי, זה: "טיפ בודד, יש רק מה לא וכמה שהמהנדס חפיפניק"....   
מוזר כי כתבתי המון וגם נימקתי הכל. 
(עכשיו אני מבינה שהתכנית תוכננה ע"י מהנדס? )

הגדרת הפורום אכן ..."מקום לשיתוף, התייעצות ועדכון ..." 
נכון מאד. אתה שיתפת, ואנחנו שיתפנו בדעתנו המקצועית.
אתה התייעצת וקיבלת מענה מפורט ומושקע.
גישה - הסברנו את הגישה שלנו לאיך נכון לתכנן בית (התיחסות למגרש, לסביבה, לאקלים, חלוקה פנימית...) 
אבל - לא כתוב שהפורום מיועד למתן פתרונות תכנון למקומות שמתוכננים לא טוב! אי אפשר לקחת חדר רחצה שמתוכנן גרוע ופשוט לומר תזיז את זה לשם וזה לכאן. כדי לייעץ באופן אחראי - צריך לשבת עם המחשב ועם המידות המדוייקות ועם כל הנתונים, ולהזיז ולבדוק חלופות ולבדוק שהכל מסתדר ומתאים ונכנס. ולבדוק אילו שינויים אחרים נגזרים מכל שינוי והזזה והאם הם עובדים. כלומר - לתכנן.
ולכך אמרתי שזו עבודת תכנון שצורכת הרבה זמן ועולה כסף! ולכן לא אפשרית להיעשות דרך הפורום. 
וזה מה שהפורום לא מיועד לעשות! 

לכן כשנותנים ביקורת בפורום יש בעיקר "מה לא" !!! מה כן  - אפשר לומר רק באופן כללי. למשל - כן להציב את החללים הציבוריים מול הגינה העיקרית. כן לפתוח חלונות לחזית עם הנוף, כן ללמוד את נושא כיווני השמש ולתכנן פתחים בהתאם (לא לזרוק מרקיזות על כל חלון, זה פשוט לא מקצועי)....   
אבל מכל זה התעלמת...

השקעתי הרבה זמן ומחשבה בביקורות שכתבתי , בעיקר בפעמים הראשונות. את זה אני (אנחנו) עושה בהתנדבות מלאה, מתוך רצון לעזור. יש טעם לביקורת מקצועית רק אם יש ממול מישהו שמתיחס אליה ברצינות ומפיק ממנה שיפורים: או שהיא מגיעה למתכנן שלומד את הבעיות ואת ההצעות - ובזכות זה משפר את התכנית. או שהגולש/לקוח לומד ממנה איך 'לתפעל' את המתכנן שלו, מה לדרוש ממנו, ואיך להבין מה איכות התמורה שהוא מקבל. ו/או שהוא מסיק מסקנות באשר לכישוריו של איש המקצוע אותו שכר והתאמתו (או לא) לפרויקט. 

אבל אם כל יומיים חוזרת אותה תכנית בשינוי אדרת, כלומר באותה רמת תכנון ואם אותן בעיות, ואנחנו רואים שכל ההשקעה שלנו לא מובילה לשיפור - אז מה הטעם? לשם מה להמשיך להעיר? 

..."העברתי אתמול את הסקיצה לפורום זהה באנגליה וההענות הייתה מעט "שונה" עם הערות אחרות לגמרי כולל תוכניות מקבילות שגולשים..." 
אז יופי - למה שלא תיקח אחת מהתכניות הללו ותבנה לך בית בישראל ע"פ מודל של בית אנגלי בגבעות ווילשייר.... 
הפיסקה הזאת באמת לא רלוונטית בכלל. 

שורה תחתונה - הבית שלך. הכסף שלך. ההשקעה שלך. 
באת לבקש חוות דעת , קיבלת הרבה, ומושקעות מאד. אנשים השקיעו זמן בללמוד את התכנית, התאמצו להבהיר למה היא לא מספיק טובה ומה צריך לשפר - אתה בחרת לקחת מזה "טיפ בודד" ... זכותך. 

שיהיה לך בהצלחה. 
לצפיה ב-'אגב - ביקורת על תכנית היא לא ביקורת עליך!'
אגב - ביקורת על תכנית היא לא ביקורת עליך!
11/03/2018 | 12:37
42
אלא אם אתה המתכנן פה (וגם אז, היות שאתה לא אדריכל אז הביקורת היא אליך ולא עליך).
הביקורת היא על איכות התכנון ועל איכות השרות שאתה מקבל מהמתכנן.

אנשים נכנסים לקבל ביקורת בפורום בגלל שהם מודעים לכך שאינם אנשי מקצוע בתחום ולכן אין להם יכולת (בדרך כלל) לשפוט את איכות התכנון שהם מקבלים. או אפילו את חבילת השרותים שהמתכנן שלהם נותן, האם היא מלאה, מה חסר? מה צריך לשפר?
הם רוצים לשמוע מה צריך לשנות.
לפעמים נכנסים אנשים שמבקשים ביקורת - אבל בעצם הם מצפים לשמוע שהכל נפלא  ושהבית שלהם הכי מוצלח שיש. ובכלל - לקבל טפיחה על הכתף. (כולנו כאלה קצת)
ונכון - זה נעים לשמוע שבחים.
אבל זה לא מועיל בכלל לתיקון ליקויים או שיפור הטעון שיפור. נכון?
אז התגובה היא כעס עלינו.
לפעמים אנשים לוקחים את הביקורת כל התכנון ממש באופן אישי, כאילו ההתקפה עליהם, ובתמורה דוחים את הביקורת בשתי ידיים.
ואז באמת חבל כי גם אנשים מתבעסים וגם זה אין כל תועלת במאמצנו.
מנסיוני אני יכולה לומר שחלק מגולשים אלו, שכועסים בתחילה, מצליחים בהמשך לראות את הנקודות החשובות בביקורת ולקחת את זה לכיוון של שיפור.

פה ושם (די נדיר) מגיעה תכנית מצויינת שאז אנחנו שמחים 'להרגיע' את הגולש החרד ולאפשר לו להבין שהוא נתון בידיים מקצועיות מצויינות. גם זה קורה. אבל זה לא השכיח.

ענין של תיאום ציפיות....
לצפיה ב-'אפשר כבר לראות שיפור אבל עדיין יש עבודה לעשות '
אפשר כבר לראות שיפור אבל עדיין יש עבודה לעשות
( לעמוד שלי בתפוז )
11/03/2018 | 15:47
70
שלום לך
אפשר לראות שיפור בתכנית קומת הקרקע אבל עדיין אפשר להמשיך לעבוד עליה. כל אזור המטבח-סלון-פינת אוכל צריך לעבור שינוי ודיוק על מנת שתוכלו להנות מהחלל הזה באופן מיטבי בדגש על הקשר עם הגינה האחורית. הייתי מציעה להחליף בין מיקום פינת האוכל והסלון, כך שהסלון יצפה לעבר הגינה ואילו פינת האוכל תהיה במקום שבו היא איננה מפריעה וחוסמת את הגישה אל החוץ. 
מכיוון שהעליתם את כל חדרי השינה של הילדים לקומה העליונה לדעתי אין טעם להותיר את שירותי האורחים שכן "האורחים" יכולים להשתמש בשירותים שנמצאים במקלחת שנותרה בקומת הקרקע ושכרגע היא לא תהיה מאוד שימושית (אולם טוב שהיא מתוכננת). במקום שירותי האורחים אפשר ליצור ארון מעילים ותיקים במקום הארון שנמצא כעת ליד המחסן שליד המדרגות. 
בנוגע למיקום המיטה בחדר ההורים- גם לדעתי עדיף שתהיה ממוקמת כך שניתן יהיה לראות ממנה את נוף הגינה הציבורית ולא רק את הקיר שמולה. אגב, שים לב שאין מעבר נוח בין שולחן האיפור והמיטה ויש למקם את הריהוט בצורה אחרת.  
בנוגע לקומה העליונה- הייתי מחליפה את מיקום חדר הפלייסטיישן (פונקציה מעניינת...) עם חדר הילדים שגובל במדרגות ובשירותים. חדר הפלייסטיישן הוא בעל המיקום הטוב ביותר עם נוף לגינה ואפשרות לחיבור עם המרפסת ואילו חדר הילד הוא בעל כיוון אוויר אחד לתוך מעין "כוך" שהמשכו חלונות השירותים והמקלחת. מאחר וחדרי הילדים האחרים קיבלו פתחים לכיוון הגינה הייתי מעניקה גם לחדר הילד השלישי את האפשרות לכך+ דלת יציאה למרפסת. אני מודעת לכך שדלת החדר פונה לחלל המרכזי, אולם אולי אפשר באמצעות תכנון מוקפד יותר להצניע את הכניסה. לחדר הילד הפינתי ניתן ליצור שני חלונות לשתי החזיתות על מנת לקבל חדר בעל שני כיווני אוויר. 
הוספתי סקיצה מהירה להמחשת הרעיון של השינויים עליהם דיברתי קודם לכן. 
עלי להוסיף שחבל מאוד שטרם קיבלנו את תנוחת הבית במגרש, שכן אין לנו כל מושג על סביבתו של הבית והמגרש עליו הוא אמור להיבנות, ותכנית זו היא האמצעי היחיד שלנו להעריך את הקשר והיחס בין הבית לסביבתו. 
ובקשר לעצותיה של גלמיש ולדיון שניהלתם: לפעמים אחרי שאומרים לך מה לא, אתה יכול להסיק מה כן... 

מנהל/ת הפורום

אודות:
זוהר רוזנפלד היא אדריכלית רשומה (B.Arch.) בוגרת בית הספר לאדריכלות באוניברסיטת תל אביב משנת 2001 בהצטיינות. עבדה במספר משרדי אדריכלות בולטים, ומשנת 20
עוד...

חם בפורומים של תפוז

חפשו אותנו גם באינסטרגם
חפשו אותנו גם...
פודי תפוז - האינסטגרם החדש כל התמונות של...
חפשו אותנו גם באינסטרגם
חפשו אותנו גם...
פודי תפוז - האינסטגרם החדש כל התמונות של...
בפייסבוק שלנו כבר ביקרתם?
בפייסבוק שלנו כבר...
רוצים להיות תמיד מעודכנים במה שקורה בתפוז?
בפייסבוק שלנו כבר ביקרתם?
בפייסבוק שלנו כבר...
רוצים להיות תמיד מעודכנים במה שקורה בתפוז?

מקרא סימנים

בעלת תוכן
ללא תוכן
הודעה חדשה
הודעה נעוצה
אורח בפורום
הודעה ערוכה
מכיל תמונה
מכיל וידאו
מכיל קובץ