לגלישה באתר בגירסה המותאמת לסלולאר
| הוספת הודעה
הגדרות תצוגה

הגדרות עץ הודעות

מאפייני צפייה

הצג טקסט בתצוגה
הצג תגובות באופן
עדכן
1208512,085 עוקבים אודות עסקים

פורום אדריכלות

פורום אדריכלות הוא מקום לשיתוף, התייעצות ועדכון בעולם המרתק של עיצוב ותכנון אדריכלי.
הפורום מיועד לכל מי שמתעניין בגישות לעיצוב ותכנון, רישוי, היתרים ובנייה. ניתן להעלות סקיצות, רעיונות ושאלות מעולם האדריכלות, ולקבל מענה מקצועי מהגולשים והנהלת הפורום. סטודנטים לעיצוב ואדריכלות מוזמנים להעלות לכאן עבודות שלהם ולקבל חשיפה ועזרה, וכמו כן אדריכלים מוזמנים להציג פרוייקטים מעניינים וגישות לעיצוב ולתכנון. 

גולשי הפורום קוראים לשיח ענייני, ומבקשים לשמור על כבודו של מפרסם ההודעה ומושאה. אין להעלות לפורום הודעות פרסומיות בשום נושא. 

בברכת גלישה מועילה ומהנה,
הנהלת הפורום.

הנהלת הפורום:

אודות הפורום אדריכלות

פורום אדריכלות הוא מקום לשיתוף, התייעצות ועדכון בעולם המרתק של עיצוב ותכנון אדריכלי.
הפורום מיועד לכל מי שמתעניין בגישות לעיצוב ותכנון, רישוי, היתרים ובנייה. ניתן להעלות סקיצות, רעיונות ושאלות מעולם האדריכלות, ולקבל מענה מקצועי מהגולשים והנהלת הפורום. סטודנטים לעיצוב ואדריכלות מוזמנים להעלות לכאן עבודות שלהם ולקבל חשיפה ועזרה, וכמו כן אדריכלים מוזמנים להציג פרוייקטים מעניינים וגישות לעיצוב ולתכנון. 

גולשי הפורום קוראים לשיח ענייני, ומבקשים לשמור על כבודו של מפרסם ההודעה ומושאה. אין להעלות לפורום הודעות פרסומיות בשום נושא. 

בברכת גלישה מועילה ומהנה,
הנהלת הפורום.
הוספת הודעה

צרף
תמונה וידיאו קובץ
קבצים המצורפים להודעה

x
הודעה מהנהלת הפורום
בונים? משפצים? מתכננים? 
זה המקום שלכם להתייעץ, לחלוק רעיונות ולשתף את העולם בהשראה וביצירה.
 אדריכלות היא מקצוע רחב היקף הנוגע בתחומים רבים. 

פורום אדריכלות של אתר תפוז הוא המקום המקצועי, המגוון והעדכני לכל המתעניינים בתחום התכנון והבנייה, ובשאר התחומים הנוגעים והמתייחסים לעיצוב הסביבה הבנויה בה אנו חיים.
בין אם אתם בונים, מתכננים או חובבי אמנות וטכנולוגיה, בפורום זה תמצאו קהילה מקצועית ומנוסה, שתנסה לסייע ולייעץ בכל שלב. 
הפורום מעודד העלאת רעיונות, הגיגים ותכנים איכותיים מכל גולשיו.

בברכת ביקור מועיל ומהנה בפורום,

המשך >>

לצפיה ב-'תכנון דירת גג - דופלקס '
תכנון דירת גג - דופלקס
20/09/2018 | 12:40
4
28
שלום לכולם במסגרת תמ"א 38 אני אמור לקבל דירת דופלקס לכיוון דרום בגבעתיים.  
אנו 2 דירות שרוצים דרום ולכן הקבלן תכנן את 2 הדירות לכיוון דרום. מה שיוצר שהדירות קצת צרות וארוכות.
האם התכנון כמה שהוא נראה לכם טוב או שיש מקום לשיפורים. חשוב שאני יעלה אותם עכשיו לפני מעמד החתימה שאמור להתקיים בימים הקרובים.

מצב התכנון 
לצפיה ב-'תמ"א 38'
תמ"א 38
20/09/2018 | 17:09
1
19
תראה, תכנון פרויקטים של תמ"א 38 הוא כל כך מורכב, ואני אומר את זה מניסיון.

מעבר למורכבות הרגילה שיש בכל תכנון, יש פה התמודדות עם החוקים של תמ"א 38, וההשתלבות שלהם עם מדיניות התכנון המקומית. קומפילציה של חוקים, ותקנות ממקורות שונים. לקחת בחשבון את הדרישות של היזם, ההתחשבות ברצונות של הדיירים, התמודדות עם מתנגדים וכו' וכו' שאני אפילו לא נכנס כאן לבחינה של התכנית. כל רעיון לשינוי שאני עלול להעלות יכול לשבת על כל הרבה אילוצים ןשיקולים שקרוב לוודאי כבר נבחנו וניטחנו. 

בסך הכול ממבט מרפרף התכנית טובה ומקצועית. נראה שהאדריכלים פה מיצו את מה שאפשר למצות. 

אם יש לך שאלות או תהיות ספציפיות, אתה מוזמן להעלות. אתה יכול גם לקחת אדריכל/ית או אפילו מעצב/ת פנים, לעבור על התכנית בצורה פרטנית ומדוקדקת, לאור כל השיקולים והאילוצים שהביאו לתכנון הנוכחי, ולבדוק מה עוד ניתן לעשות. 
לצפיה ב-'תודה'
תודה
21/09/2018 | 08:45
2
לצפיה ב-'איזו דירה היא שלך? המזרחית או המערבית? '
איזו דירה היא שלך? המזרחית או המערבית?
( לעמוד שלי בתפוז )
20/09/2018 | 20:12
1
22
התשובה שאלון נתן לך מצוינת ובאמת לא ברור מה ניתן לשנות מבלי שהדבר כבר נידון קודם לכן. 
באופן אישי מפריע לי מאוד שדלת שרותי האורחים פונה ישירות לפינת האוכל. עדיף למקם אותה בקיר שמול המדרגות (כאמור אם הדבר אפשרי). בדירה המזרחית מפריע לי מאוד הפרוזדור הארוךךךך ויותר מזה- היציאה השבורה והצרה מגרם המדרגות לכיוון הפרוזדור. ממש מתקבלת תחושה של מבוך. אבל אם הדרישה היא לתכנן 5 חדרי שינה+2 מקלחות+מרפסת אז מה הפלא שהתוצאה היא ש"תפסת מרובה לא תפסת". בעיקרון אפשר לשפר את העיצוב הזה במידה וההורים יסכימו לוותר על הצמידות למרפסת.
הדירה המערבית מתוכננת טוב יותר (היא גם גדולה יותר), כאשר פינת העבודה  יוצרת חלל מרווח יותר באזור היציאה מגרם המדרגות ומקצרת את אורכו של הפרוזדור. 
לצפיה ב-'תודה'
תודה
21/09/2018 | 08:46
3
לצפיה ב-'התייעצות תכנון בית פרטי'
התייעצות תכנון בית פרטי
15/09/2018 | 23:13
6
281
שלום,
אנחנו לפני אישור סקיצות לאדריכל ואשמח לשמוע הערות ותובנות על הסקיצה.
מראש מציינת שטרם ישבנו על החלונות אז אין טעם כרגע להתייחס אליהם.
הבית נמצא במושב בנגב המערבי.
מבחינת כיוונים, הכניסה לבית היא צד דרום.
הבית נמצא על גבעה עם נוף פתוח.
פינת האוכל תמוקם מול המטבח והסלון מול הכניסה.
אנחנו משפחה עם ילדים קטנים, מראש היה לנו חשוב שהבית ישרת אותנו גם כשהם גדלים ולכן יצרנו הפרדה בין חדר ההורים לחדרי הילדים.
החלל שבין שירותי האורחים לממ"ד ישמש כחדר משפחה והטלוויזיה צפויה להיות שם, מולו עשינו פטיו שייתן אור לתוך הבית וישמש כחצר נוספת ואולי בעתיד נסגור אותו לחדר נוסף.

לצפיה ב-'חסרים עוד פרטים:'
חסרים עוד פרטים:
17/09/2018 | 00:08
5
60
תכנית כללית של המגרש והסביבה, גינה ופיתוח, והעמדה של הבית בתוך המגרש. הבית נמצא בראש גבעה? נוף פתוח 360 מעלות בלי שכנים מסביב? איפה הרחוב? איפה החניה? איפה שכנים? איפה ואיזה נוף. איפה הצפון (ציון חץ על התכנית, לא הסבר מילולי) פירוט יותר של הפנים - של הסלון, שולחן האוכל.

ממה שאפשר לראות כככה בינתיים:
התכנון הזה הוא די לארג'י, אוורירי, זולל שטחים. אם זה מה שאתם רוצים, אז סבבה. אבל אפשר קצת להדק, לייעל את הבית. תכנית לארג'ית כזו נותנת תחושה של מגרש ענקי, האם זה באמת ככה או שהבית "אוכל" את כל המגרש?

מה קורה ברחבת הכניסה הזו? זה היה יכול להיות נחמד - מעין אזור התכנסות או פרידה, המקום הזה ש-"נתקעים" בו כשנפרדים מהאורחים, ואז פתאום מתחילים לדבר על כל מה שרצינו לדבר ולא הספקנו. או אזור התכנסות ומשחק של הילדים, איפה שהחברים זורקים את האופניים ומתחילים לשחק בכדור, רק ש- הוא חסום לאזור הציבורי, דווקא לשם אין למטבח חלון! הוא צמוד לחדר שינה ולאמבטיה! וגם לשרותי האורחים!. אם רחבה כזו הייתה מחוברת (למשל) לחדר משחקים/טלויזיה/עבודה, זה היה יכול להיות מגניב!. 

יש פה כמה טעויות נפוצות שחוזרות על עצמן בהרבה תכניות - הדילמה לאן פונה המטבח שמפנה את כל הפונקציות הגבוהות כלפי הכניסה, וחוסם ת'עצמו ממנה. ושוב - בלי חלון שפונה לכיוון הכניסה!. 
איך הסידור של האזור הציבורי? של הסלון, פינת האוכל? נראה שלא סתם זה לא סומן, כי כל סידור אפשרי בתכנון הזה יוצר בעיות.
והפטיו המיותר הזה. עוד טעות שחוזרת על עצמה. בשביל מה צריך "להכניס אור לתוך הבית" בבית צמוד קרקע עם ארבעה, אפילו חמישה כיווני אוויר?
וושוב - חסר המסביב בשביל להבין כמה גינה נשארה, במקום הפטיו הזה, הייתי מושך את החדרים "צפונה" ומייצר מבנה בצורת ר', אבל שוב - זה תלוי בצורה של המגרש והאופן שהבית יושב בו.
הפרוזדור הורים הזה, עם החלון בסוף, הוא חביב, אבל שוב - בזבוז שטח. הפרוזדור הזה ישמש להצטברות ג'אנק. 
הפיצול בין חדר האמבטיה לחדר כביסה ו-הרחבה הזו בינהם. בעקרון זה יפה שיש מעין רחבה קטנה ולא פרוזדור בין החדרים, אבל בסך הכול כל האזור תופס כמעט 20 מ"ר! זה מטורף.

לצפיה ב-'מצ"ב תמונה כללית במגרש + הדמייה כללית של הסלון-פינת אוכל'
מצ"ב תמונה כללית במגרש + הדמייה כללית של הסלון-פינת אוכל
17/09/2018 | 08:54
2
94
הי, צירפתי את תכנית ההעמדה על המגרש, התכנית קצת פחות מעודכנת ולכן יש כמה שינויים פנימיים אבל בהעמדה החיצונית - בדיוק אותו דבר. 
לשאלותיך:
הבית נמצא בראש גבעה.
נוף 360.
אין שכנים צמודים למגרש.
הרחוב מצד דרום.
החניה תמוקם באזור שבין הפילר למטבח.
סימון צפון (חץ בצד ימין).
זה מגרש בן 2 דונם במשק ולכן זה נראה שלא 'חסכו' בפריסה של הבית. מצד שני לא שוללים ייעול פנימי של הבית ולכן נשמח לקבל כל הערה והארה.
בכניסה לבית תהיה מרפסת רחבה, מדרגה אחת לכל היותר שיהיה נעים לשבת בשמש חורפית.

בנוסף צירפתי הדמייה כללית מאד (אין תכנית חלונות עדיין) של הסלון + פינת אוכל.

תודה!
לצפיה ב-'דחוף אדריכל נוף!!!'
דחוף אדריכל נוף!!!
( לעמוד שלי בתפוז )
18/09/2018 | 14:04
51
לפעמים אין צורך בתכנון נופי החל מהשלבים הראשוניים של התכנון. במקרה שלכם זה ממש זועק לשמיים- יש לכם את אחד המגרשים המאתגרים ולא קונוונציונליים שראיתי מימיי- מגרש ענק, גבולות מגרש שנראים אקראיים ולא אורטוגונליים (ניצבים), שיפוע חד בחלק מרכזי של המגרש...
זה ממש לא המקום פשוט להנחית בית בשטח כמו חללית. את התכנון פה צריך לעשות מלכתחילה תוך התייחסות מירבית לשטח. 
כרגע נראה שזה מה שהמתכנן שלכם עשה- פשוט הנחית את הבית במגרש... למשל- לפי מה הוא קבע את זווית הבית בשטח? ומה עם פינת חדר השינה שכמעט ונוגעת בנקודה שבה השטח הולך ומשתפע? איך זה ייתכן? 
כולי תחינה ובקשה שאם למתכנן שלכם אין רגישות לעניין מיקום הבית בשטח, תעזרו באדריכל נוף שיסייע לכם, אחרת זה פשוט יהיה פיאסקו תכנוני. 
מבחינת התכנון הפנימי-מסכימה לגמרי עם אלון. קשר חוץ-פנים אקראי ולא מיטבי, מיקום הריהוט בסלון יתגלה כבעייתי בשל הפרופורציות הריבועיות של החלל, שבו הסלון אמור להיות ממוקם. הפרוזדור המוביל לחדר ההורים מיותר וסתמי. הפטיו ממוקם בצורה לא טובה ובשל כך לא ממלא את מלוא הפוטנציאל שלו. שטחי המעבר בין חדרי השינה גדולים, חשוכים ובזבזניים. 

לעניין הפטיו- כתבת ש:"החלל שבין שירותי האורחים לממ"ד ... מולו עשינו פטיו שייתן אור לתוך הבית וישמש כחצר נוספת ואולי בעתיד נסגור אותו לחדר נוסף". בתכנית האזור החשוך ביותר בבית הוא דווקא מבואת הכניסה לחדרי הילדים. אם אתם רוצים להחדיר אור באופן שבאמת יצור אפקט, אז זה המקום לעשות זאת. חוץ מזה, השטח שלכם כל כך גדול...למה שתבחרו לסגור חדר שכלוא בין קירות צרים ומגבילים? כמו כן אם תסגרו את החדר דווקא שם אז פינת המשפחה תהפוך להיות חלל חשוך לחלוטין, אז במה הועיל התכנון הזה? ומדוע אתה חושב שילדיך ירצו לשחק דווקא שם, בכוך הזה, כשיש להם חצרות ענקיות סביב הבית כולו?

העמדה שונה בשטח ותכנון ארוך יותר של  הבית (מלבני יותר ופחות ריבועי) תאפשר לכם להגדיל אותו בעתיד ביתר קלות וליצור חללים מוארים באור טבעי מבלי להזדקק לפתרונות שנותנים מענה חלקי כמו הפטיו הנוכחי. 
והערה כללית- יש משהו מאוד מתסכל לראות שלמרות השטח המיוחד שלכם התוצאה הסופית שקבלתם מזכירה וילות שניתן לתכנן בכל אזור אחר בארץ. הקשר של הבית אל הסביבה מאוד מינימלי וזאת כשיש לכם מסביבכם שטח פתוח ללא שכנים, חצרות ענקיות, נוף... (מה עוד אפשר לבקש)

לצפיה ב-'וואי, איזה כיף! לבנות ולגור במקום כזה! '
וואי, איזה כיף! לבנות ולגור במקום כזה!
19/09/2018 | 23:35
36
ואיזו החמצה אדירה התכנון הזה!.
התמהמתי עם התגובה, כי... לא התחשק לי להיות ה-"רשע", לפחות לא הראשון. זוהר ניסחה את זה מצויין: הבית בתכנון הזה לגמרי מונחת אאוט אוף דה בלו, בלי שום קשר למקום. 
לדעתי, אני לא חושב שאדריכל/ית נוף יפטור ת'בעיה. אולי אני לא לגמרי מבין עד הסוף את התפקיד של אדריכל נוף, אנסה להזמין את מיכל תכנון להגיב פה גם, אבל תכנון אדריכלי טוב ונכון צומח ומתחיל מתוך האתר עצמו. יוצא ממנו ומתחבר אליו. ואם הבסיס הזה לא קיים, גם אדריכל נוף לא יעזור.
אולי בכלמני מגרשים פשוטים, סטנדרטיים כאלו של חצי דונם, קווי בניין, שכנים וכו', אפשר להנחית תכנית סטנדרטית, וזה יהיה פחות קריטי, אבל במקום כזה - להביא תכנית שלא קשורה לכלום, זה פספוס אדיר.
אז או שהאדריכל/ית שלכם יתאפס על עצמו, יתחיל מחדש, ויתחיל לתכנן מתוך המקום עצמו, או שפשוט תקחו מישהו אחר.

לצפיה ב-'אולי חסרים כמה פרטים'
אולי חסרים כמה פרטים
20/09/2018 | 10:37
1
30
קודם כל אתנצל ואתקן שהנוף הוא 180 מעלות לכיוון צפון - טעות שלי.
מכאן בעצם התכנון, הגבעה בצורתה הנוכחית ככל הנראה תשתנה.
לקחנו אדריכלית  נוף שבהתייעצות עם האדריכל הוחלט שתיכנס לתמונה רק לאחר סיום הסקיצה של הבית לשביעות רצוננו (והיו לנו המון התלבטויות על כל פינה והמון שינויים שביקשנו).
דבר נוסף שלא צוין הוא שבמדרכה בפינת המגרש (מימין לפילר) מוצב לו עמוד חשמל מתח גבוה + שנאי.

אז אחרי הפרטים שהוספתי, אולי יהיה קל יותר להבין מדוע הבית בנוי בצורת ר' בניסיון להתרחק מהחשמל.
הגבעה לא תישאר בצורתה הנוכחית וככל הנראה תעבור שינויים כך שנהנה מחצר צפונית בחזית הסלון-פינת אוכל, לא תהיה חצר\מרפסת מעבר ליחידת ההורים.
אין לנו עדיין תכנית מפורטת לטיפול בהפרשי הגובה - אנחנו משאירים את זה לאד' נוף.

דבר נוסף, יש איזה תכנון לעשות קומת עמודים מתחת ליחידת ההורים (ואולי קצת מעבר. הגישה אליה תהיה מהמפלס התחתון) כך שתשמש למחסן חקלאי ואולי לסגירת יחידת דיור בעתיד.

מלבד זאת, ההערות שלכם חשובות לנו. תודה.
לצפיה ב-'אני שמחה שיש אדריכלית נוף שמעורבת בפרוייקט ועדיין...'
אני שמחה שיש אדריכלית נוף שמעורבת בפרוייקט ועדיין...
( לעמוד שלי בתפוז )
20/09/2018 | 20:35
24
התוצאה בשלב זה מאכזבת. גם מבחינת תכנית ההעמדה בשטח וגם מבחינת תכנון הפנים. גם לא הבנתי למה התכוונת כשכתבת: הנוף הוא 180 מעלות לכיוון צפון.  כרגע הבית פונה לכיוון צפון מערב, אז לא ברורה לי הזווית שלפיה נקבע מיקום הבית בשטח. אגב, אין שום בעיה עם תכנון ה"ר" לבית. אבל עדיין ההרגשה שלי היא שהפוטנציאל של המגרש והבית לא מומש. נראה לי שהצמדת הבית לקו הבניין המערבי תפתור כמה בעיות ותרחיק עוד יותר את יושבי הבית מעמוד החשמל המקרין. 
לצפיה ב-'התייעצות'
התייעצות
16/09/2018 | 23:22
2
60
קנינו מגרש 280 דונם. באיזור פ"ת. אנחנו זוג בני 45-50 ושלוש ילדים בגיל 12.10.9.
כרגע אנחנו גרים בדירה שכורה שבקומת קרקע יש 2 חדרים ילדים וכו' והחדר הורים בקומה השנייה כולל מרפסת מאוד נוח ועונה לדרישות שלנו כאשר רוצים שקט עולים למעלה וכאשר נמצאים למטה ניתן לראות האם הילדים מכינים שיעורים ומה בעצם כל אחד עושה ובין לבין אני יכולה לעשות דברים במטבח ובסלון.
ולמה אני מספרת את כל זה הלכנו לאדריכלית שהיא גם מעצבת והיא אמרה שנעשה במגרש שקנינו בקומת קרקע יחידת הורים גדולה, סלון, מטבח +  אי, ממ"ד שירותים אורחים+מקלחת ופינת אוכל.
ובקומה השנייה 3 חדרים ילדים כך שבעתיד נוכל גם לפצל את הבית ולתת לאחד הילדים לגור למעלה. וגם חשיבה לעתיד שהחדר שלנו כבר למטה.
השאלה האם כדאי?מה שמפריע לי זה היכולת להיות נגישה למה שהילדים עושים ובבוקר לראות שכיבו אורות מזגנים וכו'.
שאלה שנייה בתוך השטח הקטן יחסית בעלי רוצה לבנות בריכה, האם ידוע לכם מה עלות אחזקה חודשית של בריכה? והאדרכלית הציעה לעשות בריכה שנסגרת על ידי תריס/משטח שבזמן שזה סגור ניתן להשתמש בתור פינת ישיבה.
אין לי עדין סקיצה של האדרכלית שולחת קוי בנייה שבעלי עשה מקווה שזה יעזור.
בתודה מראש על התשובות.
לא מצליחה לעלות את הסרטוט מקווה בהמשך סה"כ ניתן לבנות בקומת קרקע 120.
ובצמוד לנו יש שותפה שגם היא בונה על 280 דונם
לצפיה ב-'לא רואה10 '
לא רואה10
17/09/2018 | 00:23
37
קשה להתייחס למה שלא רואים 
מוכרח לציין, לשאול (יותר נכון את צריכה לשאול את עצמך ואותה)
האם ה-אדריכלית שלך היא - גם מעצבת? או שהיא רק מעצבת?
לגמרי אין לי שומדבר נגד מעצבים/ות! אבל חשוב להבין שתכנון אדריכלי של בית, צריך להיעשות על ידי אדריכל/ית ולא על ידי "מעצב/ת"!.

אבל על פניו ככה בעל פה, הגישה שלכם ושלה, נראית כמו גישה נכונה - להסתכל על צורת החיים שלכם כרגע, לקחת מה שטוב ומתאים, ולהשאיר מאחור את מה שמפריע.

תעלי תכנית ואפשר יהיה להתייחס יותר לעומק.

לצפיה ב-'במגרש של 280 מ"ר רצוי ליצור תכנון מאוזן בין הקומות'
במגרש של 280 מ"ר רצוי ליצור תכנון מאוזן בין הקומות
( לעמוד שלי בתפוז )
18/09/2018 | 12:50
25
שלום לך וברוכה השבה!
בואי נתחיל בזה שמגרש של 280 מ"ר הוא מגרש קטן מאוד. אם תבנו 120 מ"ר בקומת הקרקע למעשה אתם "מחסלים" את המגרש. אם תוסיפו בריכת שחייה לא ישאר לכם כמעט שטח לגינה (רק רצועות צרות) וכדי לשבת בגינה באמת תזדקקו לכיסוי עבור הבריכה 
עבור מגרש בגודל שלכם התכנון הנכון הוא ליצור איזון בין שטח קומת הקרקע והקומה העליונה. דהיינו לבנות בקומת הקרקע את כל הפונקציות הציבוריות (סלון, מטבח וכו'...) ממ"ד מרווח, שירותי אורחים ומקלחת. בקומה העליונה לרכז את חדרי השינה כולל חדר ההורים. כך יישאר לכם שטח גינה משמעותי יותר ותוכלו גם להותיר מקום לבריכה במידה ותרצו בכך. אגב, גם אם תחליטו לוותר על בניית הבריכה עדיין ההמלצה הזו עומדת בעינה. 
אם תחליטו לבנות בקומת הקרקע את כל הפונקציות הציבוריות וגם את חדרי השינה של הילדים, ובקומה העליונה יהיה חדר שינה בודד (עבורך ועבור בן זוגך) מקלחת וחדר ארונות ... אז מה תקבלו? קומת קרקע עמוסה וצפופה בצמוד לגינונת קטנטונת.  לעומת זאת בקומה העליונה חדר אחד ולידו גג עצום וחשוף בשטח של כ-100 מ"ר? אין בתכנון הזה שום היגיון...
זו המלצתי עבורך. אם יש לך תכניות מעודכנות הכוללות תכנית העמדה בשטח עצמו אשמח לראות   

לצפיה ב-'התייעצות'
התייעצות
14/09/2018 | 20:53
1
53
מה דעתכם על קניית שטח ובנייה עליו עם החברה שממנה קונים את השטח (חברת פרו בונה אם מישהו מכיר).

מה הסיכונים? הדגשים שצריך לקחת בחשבון?

אנחנו נורא מתלבטים כי לא מבינים דבר וחצי דבר בבנייה...

מה העלות הממוצעת של בנית בית (דו משפחתי)?
לצפיה ב-'התשובה לשאלתך מאוד רחבה '
התשובה לשאלתך מאוד רחבה
( לעמוד שלי בתפוז )
18/09/2018 | 11:52
18
אני ממליצה לך לבדוק באינטרנט ולחפש תכנים העוסקים בבניית בית פרטי בישראל. ישנם הרבה מאוד מאמרים ומידע מקיף בנושא. גם עלות בניית בית פרטי משתנה מאזור לאזור ותלויה בגורמים רבים ולכן אין טעם לציין סכום ספציפי. 
ממליצה לך לעיין במאמר הזה: "האם בניית בית צמוד קרקע באופן עצמאי משתלמת?" 
לצפיה ב-'אדריכל ומעצב פנים '
אדריכל ומעצב פנים
12/09/2018 | 14:51
3
68
רצוי ששניהם יעבדו יחד בשביל להקל על התהליך? 
לצפיה ב-'חד משמעית-כן!'
חד משמעית-כן!
( לעמוד שלי בתפוז )
12/09/2018 | 16:33
1
49
אי תיאום בין אדריכל ומעצב פנים בזמן תהליך עבודה על בית פרטי משמעותו האטה בקצב התכנון והתקדמות הפרוייקט. 
לצפיה ב-'תודה! '
תודה!
13/09/2018 | 14:06
7
לצפיה ב-'תמיד רצוי '
תמיד רצוי
14/09/2018 | 10:49
28
שהיועצים ובעלי המקצוע השונים יעבדו בתיאום.

ואפשר גם לאחד - לעבוד עם אדריכל שהוא גם מעצב פנים  
לצפיה ב-'יועץ מיגון'
יועץ מיגון
13/09/2018 | 15:07
1
18
אני צריכה המלצות על יועץ מיגון מומחה- עבור מקלט,
יש לכם להמליץ לי על מישהו איכותי אמין מוסמך ורציני.

אנא המליצו רק אם יצא לכם לעבוד עם ביועץ אישית.

תודה!
לצפיה ב-'כדאי להוסיף את אזור המגורים בו נדרש הייעוץ '
כדאי להוסיף את אזור המגורים בו נדרש הייעוץ
( לעמוד שלי בתפוז )
13/09/2018 | 16:34
5
לצפיה ב-'מיקום חצר בבית פרטי'
מיקום חצר בבית פרטי
11/09/2018 | 10:12
2
129
שלום רב,

אנו עומדים לקנות מגרש של 400 מ"ר לבניית בית פרטי. המגרש מלבני כאשר הצלע הארוכה יותר היא בכיוון צפון ודרום והנוף גם הוא מכיוון דרום. בכוונתנו לבנות בית לא גדול של כ 150 מ' בשתי קומות. שאלתי היא איפה כדאי למקם את החצר עם דשא והגינה - בצד המזרחי או בצד המערבי? יש לנו ילדים קטנים והייתי שמחה שיוכלו להתרוצץ בחוץ אך יהנו מצל.

תודה רבה!
עדי

לצפיה ב-'אין לשאלה שלך תשובה חד משמעית '
אין לשאלה שלך תשובה חד משמעית
( לעמוד שלי בתפוז )
12/09/2018 | 16:24
69
הי עדי, 
לפני תכנון של בית צריך ללכת ולעשות סיור בסביבה ולראות את המגרש עצמו. כמו כן כמובן שעל המתכנן לדבר איתכם לשמוע על הצרכים שלכם, העדפותיכם ולהתרשם מכם באופן אישי. זה מה שאתם והאדריכל שתבחרו צריכים לעשות ממש בשלבים הראשונים במסגרת תהליך התכנון, ורק אז ניתן להתחיל בתכנון עצמו, תוך התייחסות לכל הנתונים שנאספו. 
אם נתייחס כרגע רק למשטר הרוחות עדיף למקם את החצר בצד מערב שכן בצורה הזו תקבלו בריזות נעימות לביתכם. אבל אם לדוגמא ישנם בנינים גבוהים בצד המערבי של מגרשכם ואתם לא מעונינים שאנשים יוכלו להשקיף לגינתכם, אז אולי כדאי לשקול למקם את החצר בצד מזרח. ומאיזה כיוון הכניסה למגרש והחניות? גם זה לא ברור משאלתך ולכן לא ניתן לענות עליה באופן חד משמעי, כל עוד לא רואים את התמונה בכללותה. 
לצפיה ב-'היי עדי.'
היי עדי.
17/09/2018 | 07:02
17
ילדים בשעות הבוקר נמצאים בגנים ובבתי הספר. השמש בבוקר היא במזרח ובערב במערב. אם כך כדאי למקם את הגינה במזרח כדי שבשעות הערב יהיה לכם צל. בכלל כדאי לבנות מתקן-מצילה כדי שגם בצד מזרח יהיה צל, ככה בשבתות יוכלו הילדים לשחק באין מפריע. גם עץ גדול יכול להוות פתרון. 
בהצלחה ומזל טוב.
לצפיה ב-'דירה בקומה תחתונה הרחיבה את מרפסת'
דירה בקומה תחתונה הרחיבה את מרפסת
10/09/2018 | 10:15
1
49
שלו באמצעות התקנת בסיס עמודי ברזל וגג ברזל או דומה וצירף את השטח הסגור לדירה שלו לפני הרבה שנים
גג של מבנה הזה ממש על יד מרפסות שלי ומטרד רעש ויונים וזיהום ולכלוך, האם מבנה לא חוקי שבנה נותן לו זכות!  בעלות על מרחב הגג  גם?   
האם הוא יכול להתנגד שאני מקומה למעלה ארחיב את מרפסת שלי [אחרי אישורים כמובן] על הגגון הזה ולהתנגד לבנייה מרפסת מורחבת בקומה שלי?  כלומר  לא שבנה מטרד לא מאושר על ידי וגם יכול להשתלט על מרחב הגג של מבנה לא חוקי מול המרפסות שלי, מה עושים ?
לצפיה ב-'השכן יכול להתנגד אבל לא בטוח שההתנגדות שלו תתקבל'
השכן יכול להתנגד אבל לא בטוח שההתנגדות שלו תתקבל
( לעמוד שלי בתפוז )
10/09/2018 | 20:48
36
בתהליך שבו אתה מבקש להרחיב את דירתך, ייתכן ותתקל בהתנגדותם של שכניך אבל לא בטוח שהתנגדותם תתקבל, משום שאין בכך היגיון שאדם מתנגד לדבר שהוא עצמו ביצע בנכס שברשותו. 
אם אתה באמת מעוניין להרחיב את דירתך אנא פנה לאיש מקצוע שינחה אותך כיצד לפעול. אין טעם להלאות את הפורום בשאלות שנסובות שוב ושוב סביב עניין המטרד שיצר שכנך. 
בהצלחה 
לצפיה ב-'שנה טובה ומוצלחת '
שנה טובה ומוצלחת
( לעמוד שלי בתפוז )
09/09/2018 | 21:18
1
17
לצפיה ב-'שנה טובה! חג שמח! '
שנה טובה! חג שמח!
10/09/2018 | 09:56
3
לצפיה ב-'התייעצות לגבי סקיצה'
התייעצות לגבי סקיצה
07/09/2018 | 18:05
4
118
שלום לכולם,

אנחנו כבר המון זמן בתהליך של תכנון הבית שלנו מלווים ע"י אדריכלית. היו המון לבטים, וקושי להגיע להחלטה לגבי קומה אחת או שתיים. התקציב שלנו לא מאוד גדול ולכן העדפנו בית קטן יותר, שגם ישאיר אותנו עם גינה יותר גדולה וגם יסייע לנו לא לחרוג מהתקציב.
אנחנו מרגישים קצת אובדי עצות, והאדריכלית שלנו מתחילה לאבד סבלנות מחוסר ההחלטיות.
לפני שאנחנו פונים אליה בפעם האחרונה אנחנו מצרפים סקיצה שחשבנו עליה בעצמנו ואנחנו חושבים שיכולה להתאים לצרכים שלנו. אנחנו זוג+ שניים בגילאים שלוש ושש, מתכננים להתרחב. בונים בבאר שבע. נשמח לשמוע עצות, דעות בעניין הסקיצה המצורפת לפני שנחזור לאדריכלית שלנו....
בגלל שזה משהו שעשינו בעצמינו, צריך לקחת בחשבון שזה לא משהו מקצועי, נשמח להתייחסות לרעיון הכללי של התכנון.לקחנו את מקסימום ההקלות האפשריות מבחינת התב"ע.גודל הבית 162 מ"ר. גודל מגרש 460 מ"ר.

תודה רבה על כל התייחסות!
יהודה.

לצפיה ב-'אם זו תכנית הבית שמתאימה לכם אז תקנו דירה מקבלן'
אם זו תכנית הבית שמתאימה לכם אז תקנו דירה מקבלן
( לעמוד שלי בתפוז )
08/09/2018 | 12:06
81
שלום לכם
הסקיצה שיצרתם מזכירה בצורה מדהימה הרבה דירות קבלן בבתים משותפים. אם זו התוצאה שאתם חושבים שמתאימה לכם אז עדיף לכם באמת ובתמים לזנוח את רעיון הצמוד קרקע וללכת על דירה בבית משותף. 
למה בעצם אתם רוצים לגור בבית פרטי? מה היה התמריץ שלכם להכנס לתהליך בניית בית פרטי שהוא תהליך ארוך, יקר ומורכב יותר מקניית דירה מקבלן? מדוע בבית צמוד קרקע אתם "מחסלים" את הקרקע בבניית בית בן קומה אחת ולא מתכננים בית דו קומתי שיאפשר לכם גמישות תכנונית רבה יותר? 

אנחנו מדברים פה בפורום רבות על כך שאנשים רבים בוחרים לבנות בשטח של כחצי דונם ופחות מזה, בתים בני קומה אחת ולמעשה יוצרים בתים בעלי תכנון מוגבל ומגביל, מקטינים בצורה מגוכחת את שטח הגינה, מתעלמים בתכנון הבית מהחוץ ויוצרים בית שאיננו מתייחס אל החוץ ואל הסביבה בכללותה (כיווני אוויר למשל). 

אני מאוד אשמח אם תענו על שאלותי וגם אם תוכלו להעלות כמה סקיצות שעשיתם עם האדריכלית, כולל הסקיצה שבעיניה היא הטובה ביותר. 

לצפיה ב-'שאלה:'
שאלה:
09/09/2018 | 09:33
74
אם יש לכם אדריכלית, למה אתם מתכננים את הבית?
כן, זה לגמרי לא מקצועי, ולא ראוי להתייחסות.

לצפיה ב-'מתנצל על הבוטות....'
מתנצל על הבוטות....
09/09/2018 | 11:27
72
יש לכם פה בעיה מאוד בסיסית, וקשה לשים את האצבע בדיוק על מה.
יכול באמת להיות - כמו שזוהר אמרה, שיהיה יותר טוב לכם לקנות דירה/בית מוכן, ולא לבנות, כאמור תהליך ארוך, יקר ולא קל, שדורש בין השאר - יכולת להחליט החלטות.
יכול להיות שהבעיה היא עם האדריכלית שלכם - או בקשר בינכם. אתם לא אמורים לתכנן את הבית בשביל האדריכלית. אתם צריכים לשבת איתה, לספר לה מה אתם רוצים, מה הצרכים והציפיות שלכם מהבית. לגבש ביחד איתה פרוגרמה. ואז היא צריכה להתחיל להביא לכם סקיצות. 
על מה היא מאבדת סבלנות? מה אתם מתקשים להחליט? כמה חדרים אתם רוצים? איזה מטבח?....

אז הנה עכשיו זה זמן טוב לשבת ולעשות חשבון נפש ולחשוב מה הלאה.
בהצלחה! ושנה טובה,
שנה של החלטות נכונות.
לצפיה ב-'תגובה לתוכנית'
תגובה לתוכנית
13/09/2018 | 18:25
37
אני אגיב מהצד של בונה כמוכם-
אני מבין אתכם מאוד, לא כולם נופלים על האדריכל הנכון, ולפעמים חוסר יצירתיות, ניסיון, וגישה נכונה ומבטיחה (שמשרה בטחון בעצות האדריכל) של האדריכל גורמת לנו, הבונים, להיות לא שקטים, לא רגועים, ולא שלמים עם ההחלטות האלה- מה שמביא לחוסר החלטיות שחוזרת כמו בומרנג מכיוון האדריכל שאינו סבלני.

ייתכן שנפל בחלקכם מגרש במחיר טוב וזה מה שהביא אתכם להחליט לבנות בית פרטי. כמו שכבר אמרו מעליי, בניה פרטית היא לרוב יקרה יותר מקניית דירת קבלן, אם כי, ניתן גם להוזיל אותה. רק שזה יצריך אתכם להיות מפוקסים, החלטיים, ורציונליים. לבחור בנייה זולה וטובה בו זמנית.

עכשיו אתם צריכים לשבת עם עצמכם ולהחליט שמחליטים (=
ייתכן ותצטרכו להחליף אדריכל למישהו מנוסה יותר שיקח אתכם לבנייה חכמה וזולה יותר ויחד עם זאת, ינחה אתכם להחליט מהר ונכון- כל אלה יחסכו לכם בבנייה (ובשכירות שתחסכו ממסיום בנייה מהיר יותר) גם אם האדריכל עצמו יהיה יקר יותר.
לא חושב שנכון לוותר מהר כל כך על חלום הבית הפרטי, רק תעשו אותו מושכל.

לגביי הסקיצה שהעליתם- לא ניתן להתייחס אליה בלי להבין מה קורה במגרש, איפה הכניסה אליו, שכנים, רצונות שלכם וכו..
וגם במה שכבר עשיתם- יש המון הערות שהייתי מעיר, אבל לא משם מתחילים.

בהצלחה
לצפיה ב-'פטור מבנית ממ"ד'
פטור מבנית ממ"ד
08/09/2018 | 19:28
1
42
שלום
אנו רוצים להוסיף מרפסת ברזל בבנין מגורים משותף
השכנים חתמו על אישור
גודל המרפסת 24 מטר
לפי הבנתנו אנו זכאים לפטור מבניית ממ'ד
לא מצליחם לקבל אישור מפיקוד העורף על כך
מה עושים
לצפיה ב-'מה הסיבה שבגללה פיקוד העורף מסרב לתת פטור? '
מה הסיבה שבגללה פיקוד העורף מסרב לתת פטור?
( לעמוד שלי בתפוז )
08/09/2018 | 20:46
28
כמו כן, מדוע את סבורה שאתם זכאים לפטור מבניית הממ"ד? 
לצפיה ב-'פרדוקט לא נותנים לפתוח תיק לממד!'
פרדוקט לא נותנים לפתוח תיק לממד!
03/09/2018 | 23:30
1
40
שלום רב,
לפני כחודשיים התייעצנו כאן בפורום לגבי רצוננו להוסיף ממד לבית.
בבניין שלנו אין מקלט ואנו מאוד דואגים מהמצב.
ניגשנו לעיריה ונאמר לנו שאי אפשר לפתוח תיק בקשה, כי צריכים הסכמה של 2/3 66 אחוז מהעמודה שלנו כדי לעשות ממד.
הבעיה והפרדוכס היא שלא ניתנת לנו אפילו ההזדמנות שיבדקו את בסיס התנגדות השכנים, אולי הם סתם מתנכלים? (יש 2 שכנים מעלינו בעמודה סהכ מאוד בעייתיים) לפחות שהיו נותנים לנו לבדוק את ההתנגדויות.
אצלנו אנו קומה ראשונה לא מצילים לא מסתירים שמש לא מגבילים מקום לא על חשבון גינה משותפת. יש זכויות בניה. הכל בסדר. רק שהם מתנכלים ולא רוצים שיהיה לנו מיגון.
מה ביכולתנו לעשות???
נודה מאודדדדדדדדד לעזרה!!
לצפיה ב-'אני ממליצה להעזר בפורום "ועד בית-בתים משותפים" '
אני ממליצה להעזר בפורום "ועד בית-בתים משותפים"
( לעמוד שלי בתפוז )
08/09/2018 | 18:21
21
שלום לך שלגיה
השאלה ששאלתם מתייחסת יותר לעניינים הקשורים לעניינים משפטיים מאשר אדריכליים-תכנוניים. אנא פנו לפורום הנ"ל. 
לצפיה ב-'בניין ישן 3 קומות, בקומה אמצע נסגר חלל שבין 2 הדירות בקומה'
בניין ישן 3 קומות, בקומה אמצע נסגר חלל שבין 2 הדירות בקומה
30/08/2018 | 10:26
8
60
עם גג מתכת - גג הזה הפך למוקד לשלשת יונים ומטרד וסכנה בריאותי אמיתית וריחות רעות ורעשי יונים מול חלונות דירה בקומה עליונה הצמודה לחלל זה, אין ועד בבניין לטפל בזה, האם גם דירה בקומה עליונה יכולים לסגור תיכנוני וטכני את החלל הזה בקומה שלהם ולצרף לשטח ריצפה שלהם [להוסיף ריצפה בטון - תיקרה בטון לשכן] ולהפוך שטח מיטרד ומזיק לשימושי ויעיל? 
לצפיה ב-'עדיף לך להביא מדביר'
עדיף לך להביא מדביר
30/08/2018 | 15:02
30
יותר פשוט להביא מדביר 
ישנם הרבה מדבירים אשר מתעסקים
בהרחקת יונים
לצפיה ב-'יעזור אם תצרף תמונה '
יעזור אם תצרף תמונה
( לעמוד שלי בתפוז )
30/08/2018 | 21:32
6
36
הגדלת שטח דירתך על חשבון חלל שנמצא בין שתי דירות, הינה עבודה שמחייבת הוצאת היתר בניה, היתר שאותו יכול להוציא אדריכל/הנדסאי/מהנדס בנין. 
אגב, סגירת חלל שכזה בבנין ישן עדיף לבצע באמצעות שיטות בניה מתועשות (לדוגמא: מרצפות קלות הנתמכות על קורות פלדה). באופן הזה הבניה תהיה מהירה יותר ותלכלך הרבה פחות משיטות הבניה הקונבנציונליות. 
ובקשר להרחקת היונים- גם זה פיתרון אפשרי 
לצפיה ב-'אתה צודק'
אתה צודק
31/08/2018 | 21:51
5
26
זה מה שעשה בעל נכס בקומה מתחת, הרכיב עמודי ברזל ובנה ריצפה וסגר את הסביב ושם גגון, גגון שמטריד ומפגע בריאותי ואין מי ינקה אותו מול חלונות חלל דירה שלי,
 אז במקום לרוץ כל יום להביא מנקה וכו' או הרכבת רשתות נגד יונים, אני חשבתי שבכלל כדי להפוך את הגגון המוזנח למרפסת [פתוחה או סגורה] - עקב כך מחפש איש מיקצוע עם ניסיון בזה שיעזור לי ולעט לעט לקדם את הרעיון [עם שיתוף פעולה או בלי של דייר בקומה תחתון] ולקבל אישור
לצפיה ב-'קבלת אישור תחייב אותך לקבל את הסכמת הדייר שמתחתך'
קבלת אישור תחייב אותך לקבל את הסכמת הדייר שמתחתך
( לעמוד שלי בתפוז )
01/09/2018 | 10:29
4
24
כאשר רוצים לבצע שינוי שמחייב הוצאת היתר בבית קיים, שגרים בו דיירים נוספים, מבקשים במועצה לראות שדיירים אחרים מסכימים גם הם לשינוי המבוקש.  

לצפיה ב-'האם אישור'
האם אישור
01/09/2018 | 12:12
3
22
ינתן על פי הסכמה רוב או ההיגיון המעשי?
הרי נניח רוב מתנגד, אז רוב גם ידאג בשיפור מצב תברואתי
אבל רוב לא איכפת לו מי זה, 
האם בקשה להגדלת מרפסת צריכה הסכמת דיירים? מה התהליך בבקשה?
לא לשכח שכל הצורך בזה בא בגלל שדייר אחר עם הסכמה או בלי, הרחיב את המרפסת לחלל האמצע בניין, כלומר יש תקדים !
לצפיה ב-'הליך הוספת מרפסת לדירה קיימת מחייב הוצאת היתר'
הליך הוספת מרפסת לדירה קיימת מחייב הוצאת היתר
( לעמוד שלי בתפוז )
03/09/2018 | 16:40
2
20
זהו תהליך שניתן לבצעו על ידי איש מקצוע (אדריכל/מהנדס בנין/הנדסאי) והוא יפרט בפניך מהם שלבי הוצאת ההיתר. 
הליך בניית מרפסת מחייב קבלת הסכמה מרוב הדיירים (75% לפחות). 
העובדה שמישהו מהדיירים הרחיב את ביתו (עם היתר או בלעדיו?) לא אומרת שבהכרח גם אתה יכול לעשות זאת וזאת מפני שהליכי הוצאת היתר מתבססים על חוק התכנון והבניה ועל תכניות בנין עיר (תב"ע), ועליך לבדוק שבקשתך איננה נוגדת אותם. אגב, לא כל הרשויות העירוניות מאשרות בנייה של מרפסת בודדת. לכן אולי יהיה לך קל יותר לממש את תכנית הוספת המרפסת על ידי צירוף כל הדיירים או רובם לתכנית ההשבחה, שבדרך גם תוזיל את עלויות הבניה. 
לצפיה ב-'ומה לגבי הוספת ממ"ד?'
ומה לגבי הוספת ממ"ד?
04/09/2018 | 10:48
1
13
ממד דירתי גם זה חייב הסכמת דיירים?
לצפיה ב-'כן! הוספת ממ"ד מחייבת הסכמת דיירים '
כן! הוספת ממ"ד מחייבת הסכמת דיירים
( לעמוד שלי בתפוז )
08/09/2018 | 12:08
11
כל שינוי בבנין קיים, למעט שינויים בפנים דירתך, מחייבים הסכמת דיירים. אם אתה מעוניין להוסיף ממ"ד שיגדיל את שטח דירתך, עליך לקבל את הסכמת הדיירים, שכן בבניית הממ"ד אתה למעשה מנצל זכויות בנייה שניתנו לכל דייר ודייר אחר שהוא בעל זכויות בבנין. 
לצפיה ב-'הצללה על ויטרינת מרפסת מערבית, קומה גבוהה'
הצללה על ויטרינת מרפסת מערבית, קומה גבוהה
31/08/2018 | 19:34
1
28
שלום,
מחפשת פתרון הצללה פנימית, לויטרינה גדולה של מרפסת מערבית שאין בה תריס.
האם הסן-סטריפ יעיל לצורך העניין? מה האופציות שקיימות?
תודה.

לצפיה ב-'קיימים וילונות שונים ליצירת הצללה '
קיימים וילונות שונים ליצירת הצללה
( לעמוד שלי בתפוז )
01/09/2018 | 10:47
30
ממליצה לך להעזר בוולן (מתכנן ותופר וילונות) שיבוא לביתך ויוכל לסייע לך בהתאם למצב הקיים ולהציע לך מספר פתרונות. נראה לי שוילון מסוג סן-סטריפ איננו פתרון טוב, שכן יש לו חלקים שקופים דרכם האור יחדור בעוצמה. 
כיום קיימים וילונות גלילה ייעודיים להצללה. בגב של הוילונות האלו יש ציפוי אלומיניום שמטרתו לדחות את קרינת השמש ולהקטין את עומס החום שחודר לבית, וזאת מבלי לחסום את המבט החוצה. לפני וילונות הגלילה ניתן להתקין וילון נשפך ובכך לטשטש את המראה הנוקשה שלהם. 
הערה נוספת- בעקרון כדאי לחסום את קרינת השמש כבר מבחוץ, ולא לאפשר לה לחדור לבית. אז אם יש לך אפשרות להתקין מרקיזה או תריס גלילה, זה עדיף. 
לצפיה ב-'חלוקה מחדש של קומת מגורים'
חלוקה מחדש של קומת מגורים
28/08/2018 | 23:12
4
68
הי. נשמח לשמוע את דעתכם בעניין הבא.
אנחנו משפחה עם 4 ילדים (גילאים 11, 9.5 , 6.5 ותינוק). אנחנו גרים בבית שאוהבים מאוד, כאשר בקומה השניה יש 4 חדרי שינה ( 1 לנו, ועוד 3 חדרי ילדים). כרגע שניים מהילדים נמצאים יחד בחדר, אך מתחילים להתעורר קולות על רצון בפיצול כך שלכל ילד יהיה חדר בנפרד.
הקומה השניה היא גדולה יחסית, והאיזור המסומן כמרפסת מקורה בין החדרים נסגרה לפינת משפחה ממנה אנחנו נהנים (קוראים ספרים, יושבים ומדברים וכו'). שאלתינו היא, האם לדעתכם ניתן לתכנן מחדש את הקומה כך שיתקבלו 4 חדרי שינה (קטנים) לילדים (בנוסף לחדר השינה שלנו, כלומר סה"כ 5 חדרי שינה) , אך תוך שמירה גם על פינת משפחה כלשהי?
מהו גודל מינימלי לדעתכם של חדר ילדים?
האם כדאי כבר לעשות חלוקה מחדש כך שיתקבל גם חדר אמבטיה גדול יותר, או לחשוב על הוספת חדר שירותים נוסף למשל שישמש את הילדים כשיהיו גם מתבגרים...?
ברור לנו שנתייעץ בשלב מסוים עם אדריכל/מעצבת פנים, אך עדיין נמצאים בשלב גישוש ראשוני אם בכלל זה משהו ששווה להיכנס אליו.
(סקרנים לשמוע על דעותיכם, יש לנו מחלוקת פנימית, נראה לאיזה כיוון תכריעו את הדיון. הפוסט הזה פורסם גם בפורום עיצוב פנים )
לצפיה ב-'האם יש לכם אפשרות לסגור את מרפסת חדר השינה? '
האם יש לכם אפשרות לסגור את מרפסת חדר השינה?
( לעמוד שלי בתפוז )
29/08/2018 | 00:47
3
42
הי
מעיון חפוז בתכנית הבית שלכם אני לא רואה אפשרות להפוך את הקומה לבעלת 5 חדרי שינה או לחילופין להגדיל את המקלחת מבלי להגדיל את שטח הקומה עצמה או לנצל את שטח פינת המשפחה. 
בקשר לשאלת גודל החדר: על פי חוק התכנון והבניה, שטח חדר שינה מינימלי צריך להיות 8 מ"ר נטו, לאחר טיח וצבע. תנאי נוסף הוא שרוחב מינימלי לחדר תיקני הוא 260 ס"מ נטו. המשמעות היא שצריך לתכנן חדרים ברוחב בנוי מינימלי של 270 ס"מ לפני טיח. במידה ותתכננו חדרים ששטחם פחות מ-8 מ"ר הם ייחשבו כחצאיי חדרים וחצאיי חדרים הם למעשה סוג של כוכים. 
במידה ולא ניצלתם את מלוא זכויות הבניה בשטח הבית שלכם אז אתם יכולים לנצל את שטח מרפסת חדר ההורים לצרכים שציינתם. 

לצפיה ב-'תודה'
תודה
29/08/2018 | 23:18
2
29
לא בטוח שנותרו לנו אחוזי בנייה, כך שלא נוכל באופן רשמי לפחות לסגור את המרפסת, אלא אולי בבנייה קלה..
ברור לנו כי חדר נוסף חייב יהיה לבוא על חשבון משהו, אפילו הקטנה של הפינת המשפחה, אך האם למשל אם לוקחים את שני חדרי הילדים הצמודים, אפשר לייצר משם 3 חדרים קטנים יותר בעזרת נגרות פונקציונלית למשל..? 
כמובן שנפנה לייעוץ מקצועי, אנחנו רק בשלב הפנטזיות כרגע.. 
 תודה על ההתיחסות, 
לצפיה ב-'זה אתגר אמיתי-לא בטוח שאפשרי'
זה אתגר אמיתי-לא בטוח שאפשרי
( לעמוד שלי בתפוז )
30/08/2018 | 20:05
1
36
כשמחלקים חלל קיים לחדרים, צריך לקחת בחשבון שלושה דברים עקרוניים:
-מיקום פתחי הכניסה לחדרים
-מיקום החלונות בחדרים  
-פרופורציית החדרים
במקרה שלכם, בו אתם מבקשים לחלק את שני חדרי הילדים לשלושה, השטח אותו אתם מבקשים לחלק הוא קטן, וקיים קושי למקם את פתחי החדרים, לתאם את החדרים עם מיקום החלונות הקיימים (אלא אם תפתחו פתחים עבור חלונות חדשים) וליצור חדרים בעלי פרופורציות סבירות (דהיינו חדרים שאינם צרים וארוכים). 
אני לא ממש משוכנעת שהדבר אפשרי אצלכם וגם אם תצליחו נראה לי שהתוצאה תהיה מאולצת ובעייתית והחדרים שיתקבלו יהיו קטנים מאוד (8 מ"ר ופחות מזה). 
אם זה משהו שמאוד חשוב לכם, הייתי נפגשת עם מעצב או אדריכל לפגישת ייעוץ שבה תוכלו לבדוק את הדבר יותר לעומק ותקבלו תשובה חד משמעית לשאלתכם.  

*פתרון אפשרי- אפשר להפוך את שני החדרים לחדר גדול שמחולק ל-3 "אגפים" נפרדים באמצעות מחיצות, שיעניקו לכל אחד מהילדים פרטיות בעודם בחדר אחד, אבל לא נראה לי שזו כוונתכם. 

לצפיה ב-'תודה זוהר '
תודה זוהר
31/08/2018 | 13:09
24
אכן ייעוץ רשמי הוא הצעד הבא
(או לשכנע את שתי הבנות כמה כיף לחלוק חדר ...)
לצפיה ב-'האם מתחתי יש "מרתף סודי"?'
האם מתחתי יש "מרתף סודי"?
31/08/2018 | 05:44
2
84
האם קיומו של מרתף סודי נרשם במחלקת ההנדסה של העיריה במרתפים הסודיים של מחלקת  ההנדסה
לצפיה ב-'ששש!.... זה סוד!'
ששש!.... זה סוד!
31/08/2018 | 08:38
25
לצפיה ב-''
( לעמוד שלי בתפוז )
31/08/2018 | 12:12
46
למה בדיוק אתה מתכוון? אם יש לך שאלה אמיתית אז תנסח אותה טוב יותר...ואם לא אז גם בסדר 
לצפיה ב-'תוכנית בית קרקע התייעצות וביקורת'
תוכנית בית קרקע התייעצות וביקורת
25/08/2018 | 01:30
11
159
היי...
יש לנו מגרש של חצי דונם.
בפועל קומה ראשונה אפשר לבנות 164 מ"ר+10מ"ר שטחי שירות
10 מ"ר עבור שטח שירות שהוא חייב להיות כיחידה אחת אינטגרלית של הבית
קומה שניה מיועדת עבור השכרה..
מצרף את התוכניות של קומה א מקווה שתוכלו לתת לי ביקורת ועצה.
המדרגות בסלון הן לתווך עתידי, בפועל לא יבנו בשלב זה
תודה רבה לכם

לצפיה ב-'בא נתחיל...'
בא נתחיל...
25/08/2018 | 21:14
1
78
כדי שנוכל לתת חוות דעת, עצה, או כל הערה-
תצטרך לתת פרטים על המגרש- כיווני הרוחות, מיקום בארץ, מה יש בכל שטח בצדדי המגרש, וכל מידע שיעזור להבין את השטח.
וחשוב לא פחות- לתת מידע על הדיירים: כמה נפשות הולכות לגור בבית, גילאים, דרישות מיוחדות, מה חשוב ומה לא חשוב לכם..
בלי כל זה, קשה להתייחס באמת לתוכנית.
לצפיה ב-'חוות דעת על תוכנית בית קרקע- הוספתי את כל הפרטים החסרים'
חוות דעת על תוכנית בית קרקע- הוספתי את כל הפרטים החסרים
25/08/2018 | 23:57
81

שלום רב,
 אנחנו ממש שמחים לקרוא פה את התגובות וההערות בפורום, אין ספק שבזכותם למדנו כאן המון,נשמח לקבל חוות דעת והערות על תכניות הבית שלנו וכמה שיותר :)
אנחנו כרגע זוג+ 2,מתכננים אולי עוד אחד בעתיד
גודל המגרש-חצי דונם, בפועל אפשר לבנות 250 מ"ר שתי קומות סהכ
בתוך המגרש יש גבולות בניין שרק שם אפשר לבנות
המגרש הוא מגרש  בתוך רחוב פנימי.
הפילרים המוצבים הם חלק מהגדרות התב"ע.
למגרש יש שתי חניות

מאחורי המגרש(מערב) שטח חקלאי, כיוון צפון ודרום שכנים,כיוון מזרח כניסה לבית
 מאחורי המגרש(מערב)  ישנם 4 מטרים מקווי הבניין
מצדדי המגרש (כיוון צפון ודרום) 3 מטרים מקווי הבניין
בכניסה לבית כייון מזרח ישנם 5 מטרים מקו הבניין

קומת קרקע ~ גודל 164מ"ר+10 מ"ר שטחי שירות(שטח שירות חייב להיות חלק אינטגרלי מהבית)
קומה ב ~ 65 מ"ר יחידת דיור להשכרה
סה"כ 230 מ"ר.

בקומת קרקע ישנם 5 חדרים, 2 חדרי ילדים, ממד, חדר שינה הורים, מקלחת הורים,מקלחת ילדים, שירותי אורחים, חדר ארונות,סלון,מטבח,חדר שירות 

קומה 2 -עדיין אין תוכנית אך מתכננים שם חדר ילדים,חדר הורים,סלון ושירותים

אשמח להערות, בין היתר על סידור המטבח, גדלי פתחים, אורך מבואה, סידורי חדרי רחצה.

תודה רבה לכל המגיבים.

לצפיה ב-'תכנון קר וטכני '
תכנון קר וטכני
( לעמוד שלי בתפוז )
26/08/2018 | 00:59
1
87
אליק שלום רב לך- 
כרגע אני אתייחס לתכנון הבית עצמו...לדעתי האזור הציבורי לא מתוכנן בצורה טובה וחכמה. גודלו קרוב ל-70 (!) מ"ר והוא מכיל 4 פונקציות בלבד (כדי לסבר את האוזן: ב-70 מ"ר ניתן לתכנן דירת 3 חדרים). המשמעות היא שהתכנון בזבזני מאוד בשטח וניתן לצמצם אותו מבלי לגרוע באיכות התכנון. 
כמו כן כל אחת מהפונקציות מתוכננת בצורה שאיננה מיטבית. במטבח שטח "משולש הזהב" גדול מדי. המרחק בין המקרר, הכיור והכיריים גדול מדי ויקשה על התנהלות קלה ומהירה במטבח. כדאי לכן לקרב את המקרר לאזור הכיור (למשל שיעמוד ליד קיר המזווה, לא רחוק מהכיור) ולצמצם את המרחק בין האלמנטים שציינתי. 
מיקום פינת האוכל, שמוצג בתכנית כאופציה היחידה למיקום שולחן אוכל לארוחות יומיומיות, מרוחק מאוד מהמטבח. כל ארוחה תהפוך להיות מן "מסע" להעברת צלחות, אוכל, סכו"ם, שתיה וכדומה מהמטבח לשולחן וחזרה. כמו כן השולחן מתוכנן להיות מתחת למדרגות עתידיות דבר שגם הוא לחלוטין לא מומלץ שכן מי שהולך מתחת למדרגות עלול לחטוף מכה בראש. גם התחושה של לשבת מתחת למדרגות היא לא נעימה במיוחד. 
הסלון מתוכנן כקומפוזיציה בעייתית שלא מתייחסת כלל לחוץ ולגינה. המרחק של הספה הארוכה מהטלוויזיה גדול מדי וביננו, מי קונה היום סלון של 3+2+1? תבקשו מהמתכנן שלכם שיבדוק איך מרהטים את הסלון בצורה עכשווית יותר, עם גדלי ספות אמיתיים. 
ובעוד האזור הציבורי ענק, דווקא חדרי הילדים יחסית סטנדרטיים בגודלם ושרותי האורחים בכניסה מתוכננים כשרותים בדירת קבלן (רוחב 95- למה?).
הפרוזדור הארוך משקיף ישירות לדלת המקלחת-לדעתי גם זה לא תכנון מוצלח, שפוגע בתחושת הפרטיות. עדיף להסיט את הדלת לכיוון דלת חדר ההורים ולהותיר קיר בקצה הפרוזדור. את הקיר ניתן לקשט בתמונה או תאורה דקורטיבית ולמי שישתמש במקלחת תהיה חוויה אינטימית יותר בזמן השימוש בחלל זה. 
יש בעיות קטנות בשרטוט עצמו- דלת הממ"ד אמורה להפתח כלפי חוץ. דלת חדר ההורים אמורה להפתח לכיוון השני שכן באופן שבו היא משורטטת היא חוסמת את הכניסה לחדר הארונות. 
לסיכום- התחושה שלי היא שלא אדריכל תכנן את הבית אלא מהנדס/הנדסאי. יש משהו מאוד קר וטכני בתכנון שלא מתחשב בצרכיכם ושלא יקל עליכם את ההתנהלות בבית. מי שתכנן בית כזה יתקשה בעיני ליצור עבורכם בית מיטבי, פונקציונלי ונוח. 
לצפיה ב-'המשך'
המשך
26/08/2018 | 14:50
52
קודם כל תודה רבה לך ולכל מי שהגיב
המדרגות בפועל לא יבנו, השולחן הגדול הוא לארוחות משפחתיות מורחבות.
לגבי שירותי אורחים שציינת 95 סמ הכוונה שלך שזה קטן מדי או גדול מדי?
יש איזה שהיא דרך להגדיל את החדרי ילדים?
הכוונה שלנו הייתה ליצור בית מרווח לכן הסלון כה גדול
כמו כן נלקחו כל העצות שלך ..זה ממש עזר
לצפיה ב-'ועוד הערות:'
ועוד הערות:
26/08/2018 | 08:35
2
71
מסכים עם כל מה שזוהר ציינה ועוד:
יש איזו בעיה בפרופורציות של השרטוט. יכול להיות שהתמונה של השרטוט התעוותה - למשל החניות - או שהן לא תקיניות, או שהן משום מה רחבות נורא.
אין כמעט התייחסות של הבית לחוץ. כמו שנאמר פה בעבר בהקשרים אחרים - היה אפשר לשים את הדירה הזו במגדל בקומה 17. 
יש פתחים גדולים לכיוון מערב. אני מבין ששם הנוף, השטח החלקאי, אבל תצטרכו לחשוב מה לעשות עם זה - אולי שתילה של צמחיה ועצים, אחרת אי אפשר יהיה לשבת בסלון כל אחר הצהרים, אלא אם כן עם תריסים מוגפים.
יש לכם שטח נרחב מדרום שכמעט לא מנוצל! אין שום גישה מתוך הבית לגינה מדרום לבית!. לדעתי צריך להפוך אותה לחצר המרכזית, אפילו שהיא פונה לשכנים! לדחוס את כל הבית צפונה, אולי לייצר מבנה בצורת ר', ואז הייתם מקבלים אחלה גינה מדרום!. (או להיפך, לדחוס את הבית דרומה ולקבל גינה צפונית)
אם הקומה העליונה היא דירה נפרדת - והמדרגות בפינה הדרום מזרחית הן הגישה אליה - יהיה ממש לא נעים לגור בחדר בפינה שם, חדר שפונה לחנייה, ולמעבר של השכנים.

לצפיה ב-'תגובה'
תגובה
26/08/2018 | 16:20
1
57
תודה רבה על היענות
אז איפה אתה ממליץ למקם את המדרגות?
לצפיה ב-'את השאלות ששאלת אתה צריך להעלות מול המתכנן שלך'
את השאלות ששאלת אתה צריך להעלות מול המתכנן שלך
( לעמוד שלי בתפוז )
26/08/2018 | 23:04
61
הי אליק
בפורום כשאנחנו מבקרים תכנית אדריכלית, אנו מעלים נקודות ונושאים עקרוניים  שאנחנו חושבים וסבורים לפי ניסיוננו ודעתנו שהם בעייתיים וטעונים שיפור והתייחסות. במקרה שלך המשמעות של הנושאים שהעלנו היא נרחבת ואי אפשר לתת לה פתרונות במסגרת הפורום. זה משהו שרק המתכנן צריך לשבת עליו ולמצוא לו פתרון. למשל, עניין שהעלה אלון, ושלא זכה להתייחסות הולמת בתכנית שלך, הוא שאלת השתלבות יחידת הדיור במערך הכניסות והתנועה במגרש. כרגע נראה שתוכננה כניסה אחת למגרש, ממנה נכנסים גם אתם וגם השוכרים, כך שלמעשה בכל פעם שהשוכרים יכנסו למגרשכם הם יחלפו ליד חלונות חדרי השינה של הילדים. זה נראה לך דבר סביר או הגיוני? אם אתה סבור שלא הרי שיש צורך לשנות את התכנון ואת זה יכול לעשות רק המתכנן שלכם, שהרי הוא מכיר את הסביבה ואת המגרש ואמור להציע לכם פתרונות מתאימים. 
כנ"ל ביחס לשאלת גודל החדרים, תכנון המטבח, מיקום המדרגות העתידיות (שבסופו של דבר אולי תבננה והמיקום שלהן, כפי שציינתי בתגובה הקודמת, בעייתי ביחס למיקום פינת האוכל). 
בנוגע לשירותי האורחים- 95 ס"מ רוחב לפני טיח- בעיני זה צר מדי בהתחשב בעובדה שאתם מתכננים וילה בשטח של 160 מ"ר. 
ציינת גם שאתם רוצים לעשות בית מרווח ולכן הסלון כל כך גדול. ניתן לתכנן סלון מרווח גם בשטח ציבורי כולל של 60 ו-50 מ"ר. שים לב שלמרות גודלו של המרחב הציבורי, בסופו של דבר כל פונקציה בפני עצמה תוכננה בצורה סטנדרטית- הסלון עם ספות של 3+2+1- צמודות זו לזו- תכנון הכי בנאלי שיש, כמו בדירת קבלן.  בוילה של 160 מ"ר אפשר לחשוב על סידור קצת יותר מודרני, מרווח ונינוח, כפי שאתה רוצה ומייחל שיהיה. 
אגב, חבל שלא העלת תכנית מעודכנת שמראה כיצד הבית יושב בכל המגרש, זה יכול היה לעזור לנו להבין טוב יותר את האופן בו הבית ממוקם במגרש וניתן היה להתייחס לקשר בינו ובין סביבתו. 
לצפיה ב-'לא אתן פה חוות דעת מלאה (גם אם יש הרבה מה לומר) '
לא אתן פה חוות דעת מלאה (גם אם יש הרבה מה לומר)
27/08/2018 | 11:56
3
62
אבל אעיר שתי נקודות שאחרים לא הדגישו מספיק:

1. החלטת הבסיס שלכם מחד לבנות בשתי קומות, מאידך לבנות קומת קרקע שממלאת את כל הקווי הבנין.
תכסית של 175 מ"ר על מגרש כזה מחסלת לגמרי את המגרש! מה שנשאר בערך זו מרפסת היקפית סביב הבית, פלוס אדנית צרה. שגם ממנה אם תוריד שבילים, חומות, שוחות ביוב וכו - לא נשאר הרבה. אז למה לבנות בית קרקע?
אין כאן שום מרחב חוץ. גם רחבת הישיבה שלכם היא בעצם בין קיר לחומה. מרפסת!

בעיני זו טעות יסוד. אתם כבר בונים שתי קומות, אז למה לא להעלות את החדרים למעלה? במקום ליצר קומה שניה זעירה על פני קומת קרקע מפורסת, בנו קומה מעל קומה כגון 100 מעל 120 .  תשאירו למטה יחידת שינה לצרכים עתידיים. אולי גם ממד. זהו. זה ייצר לכם גם מרחב חוץ הרבה יותר נעים ומרווח, וגם דירה טובה יותר שאינה דחוסה בתוך קווי הבנין מה שיוצר אילוצים קשים לתכנון.
בנוסף לשינוי מערך החדרים - התכנון פה בזבזני בשטחים ומאד לא יעיל בניצול המרחב.

2. פתחים. כל הפתחים שלכם מתוכננים כשפתחי הזזה. פירוש הדבר שהפתיחה תהיה רק של חצי הפתח! זה הכי גרוע בחלונות צרים, ואצלכם משום מה כל חלונות חדרי הרחצה/שרותים (וגם מטבח וכביסה וח.מדרגות) ברוחב כ 50 סמ. - וזה אומר שא. הפתח המקסימלי בפועל יהיה של 15 סמ (אחרי הורדת משקופים ןפרופיל הכנף). חלון כזה גם יכניס מעט אור וכלום נוף שהרי עובי הפרופילים כמעט כרוחב הזיגוג. למה שבבית פרטי לא תקבלו חדרי רחצה מוארים , מאווררים היטב, שאפשר להביט החוצה ולראות קצת ירוק וגינה פורחת?
הסלון מרובה פתחים - ובכל זאת התכנון הצליח לייצר מצב שמפינת הישיבה בסלון לא תראו שום נוף.
הממד וחדר הילד הפינתי יקבלו זרים שעוברים להם בתוך החלון...

אלו רק שני היבטים של איכות ודיוק התכנון מתוך רבים.
לצפיה ב-'היי גלמיש,'
היי גלמיש,
27/08/2018 | 17:10
2
55
הסיבה שלא התייחסתי לנקודה הזו, כי קצת נמאס לי להישמע כמו תקליט שבור. מה גם שעושה רושם שהנקודה הזו לא ממש מעניינת אנשים. 
עושה רושן שאנשים לא בונים בית צמוד קרקע בשביל הקרקע - הגינה. אז בשביל מה? וואלה לאלוהים פתרונים. אולי זה מין שאריות של אינסטינקט של החלום או הפנטזיה - לבית צמוד קרקע. או מין סמל סטטוס. אולי זה עניין כלכלי: אולי זו האופציה היחידה להיות הבעלים של שתי דירות (בית לגור בו פלוס "יחידה מניבה") 
לרוב גם למי שכבר כן יש גינה, או שמרצף, בונה דק. במקרה הטוב, "שותל" דשא סינטטי. (גם אני, למשל, לא ממש איש של גינות. מאלו שגם עציצים מתאבדים אצלם. בגלל זה (בין השאר) אני גר בדירה. אמנם לא בעיר, אבל גם לא ב-ביתצמודקרקע) 
לא יודע אם שמת לב - פה ספציפית, הסיבה לניצול המקסימלי (ואולי גם מעבר) של התכסית היא שהקומה השניה תהיה כולה יחידה נוספת. אני לא יודע אם זה חוקי פה, הן מבחינת שטחים ואחוזי בניה, והן מבחינת מס' יח"ד, ואני גם לא שואל, כי רק עכשיו"ננזפתי" פה - לא להטיף מוסר. 
אבל גם אם נתעלם מההיבטים האלו, עם הנתונים האלו של תכסית ומטראז' עדיין אפשר להגיע לתכנית הרבה יותר טובה, שתהיה בה גם גינה קטנה, סבירה. לא נראה לי שבכלל יש פה שאיפה לכיוון הזה. 

אבל מה שהכי מדהים בעיני, וזה גם חוזר על עצמו בהרבה תכניות ובתים שאני רואה. לא רק כאן בפורומים - זה הקטע הזה של לא לתכנן עד הסוף. ללכת עם ולהרגיש בלי. לבנות בעצם בית משותף קטן (פה זה בית של שתי דירות. כשיש דומשפחתי שבו כל צד מוסיף יחידה - אז ארבע דירות, ולפעמים יותר) אבל התכנון מתעלם לגמרי (אולי בשביל שהרשויות לא יראו) מהיחידה הנוספת. מתכננים בית בודד ואז דוחפים לו ב-שו שו עוד דירה, מדרגות ומעברים לא במקום. בלי לחשוב בכלל על כל ההשלכות. תוקעים מדרגות בכאילו למראית עין (ולא פעם נוכחים שבסוף חייבים כן לבנות אותן!)  אין, למשל מה לדבר בכלל על להוסיף עוד מקום חניה. מה אני פראייר? שהשוכרים יסתדרו, יריבו עם השכנים על חניה. אני מה כפת לי. 
לצפיה ב-'כן. זה המצב. גם אצלנו במושב יש 'בתים משותפים' כאלה'
כן. זה המצב. גם אצלנו במושב יש 'בתים משותפים' כאלה
27/08/2018 | 17:26
1
58
לדוגמה - בית שתכונן כך שהמדרגות שעולות לקומה העליונה עוברות ממש בתוך 2 חלונות של קומת הקרקע, חלון חדר הרחצה וחלון חדר הורים. לכן התריסים סגורים כל הזמן והדירה חשוכה לגמרי. מה גם שמהצד השני שלה יש ירידה ליחידה במרתף, ככה שאין בה פרטיות משום כיוון. בעל הבית החוכמולוג התפאר שבנה בית גדול ומניב מאד, אבל חי בדירה נוראית, ומתקשה להשכיר את הכוכים שבנה. 

לגבי התכנית שהועלתה כאן - הבנתי שהתכנון הוא ליחידה מניבה בקומה שניה. אלא שהיחידה הזאת לא מתוכננת על כל השטח. לפיכך יש עוד שטח לניצול בקומה הזאת.
תכנון נכון ידע לחלק את הקומה שתאפשר גם מיקום חדרי שינה, וגם יחידה המניבה עם חייבים.
אם כי לדעתי פתרון נכון יהיה מודולרי יותר. כלומר - אפשרות לגמישות בחלוקה בין היחידה לחדרי השינה, חלוקה שתשנה לפי הצורך העכשווי ובהתאם לצרכים עתידיים.

לצפיה ב-'שייהיה ברור - אין לי טענות ל-"האנשים"....'
שייהיה ברור - אין לי טענות ל-"האנשים"....
27/08/2018 | 18:12
49
הבעיה, בעיני עמוקה יותר, ואיכשהו פה זה כל פעם עולה מחדש....
אנסה לרכז ת'מחשבות, ולהעלות אותן בנפרד
לצפיה ב-'חריגה מקו בניין'
חריגה מקו בניין
25/08/2018 | 15:03
1
53
שלום לכולם,

רציתי לשאול האם מותר לחרוג מגבולות קו בניין צידיים עם רצפת בטון בלבד עבור מרפסת בתכנון בית פרטי? אם כן בכמה?
כמו כן, האם ניתן לחרוג מגבולות קו בניין עם פרגולת בטון? אם כן בכמה?

תודה מראש לעונים. 
לצפיה ב-'חריגה מקווי בניין'
חריגה מקווי בניין
25/08/2018 | 18:34
43
1.הקלה מקווי בנין
בניית מרפסת בחזית קדמית בגובה של לפחות 2.5 מטר מפני הקרקע הסופית, הבולטת מעבר לקוי הבניין 2 מטר או 40% מהמרווח הקדמי של המגרש, לפי הבליטה הקטנה יותר.
סטייה בקו בנין קדמי בהתאם לקו בנין קודם, על פיו נבנו רוב הבניינים ברחוב, בין שני צמתים.
סטייה בקו בנין צדדי, עד 10% מהמרווח עם פתחים או 30% ללא פתחים, אך לפחות שישארו 2.7 מטר פנויים (ללא פתחים).
סטייה מקו בנין אחורי : 10% עם פתחים, 30% ללא פתחים.
בניית מרפסת בגובה 2.5 מטר והחורגת 2 מטר או 40% מהמרווח, לפי הנמוך מביניהם

לגבי פרגולה - יכול להיות שזה שונה מועדה לועדה. בהנחיות המרחביות של עיריית ירושלים, פרגולה יכולה להגיע עד למרחק של מטר מ-גבול מגרש (1.5מ' מגבול מגרש קדמי) כמו כן גם כן בהנחיות המרחביות של ירושלים - פרגולה חייבת להיות ממתכת עו עץ. 
לצפיה ב-'תיקון 117 ואחוזי בנייה ?'
תיקון 117 ואחוזי בנייה ?
25/08/2018 | 14:08
1
36
רציתי להבין לגבי תיקון 117 המתיר פיצול בית קרקע.
האם הדירה המופצלת הינה חלק מכלל אחוזי הבניה המותרים לבנייה או בנוסף ?
כלומר ...
האם אני רשאי לבנות בית בגודל של 200 מ"ר ... אזי אוכל לבנות יחידת דיור של 45 מ"ר ( 155 + 45 ) במסגרת אותו שטח ?
או שבנוסף ל 200 אוכל להקים יחידה של 45 מ"ר נוספים ( 200 + 45 ) ?
תודה.
לצפיה ב-'כן ולא'
כן ולא
25/08/2018 | 18:17
33
תיקון 117 לא מוסיף שטחים, אלא מאפשר לפצל דירה חדשה מדירה קיימת צמודת קרקע. 
מה שכן - התיקון מאפשר שימוש בשטחי שירות - מרתף או מחסן והפיכתם לשטחים עיקריים - למגורים.
לצפיה ב-'חוות דעת על תוכניות בית '
חוות דעת על תוכניות בית
23/08/2018 | 18:52
9
145
שלום רב,
ראשית , אני ממש שמח לקרוא פה את התגובות וההערות בפורום, תודה לכם.
נשמח לקבל חוות דעת והערות על תכניות הבית שלנו.

אנחנו כרגע זוג+ 3,
הבית הוא בית דו משפחתי- מתוכנן בסגנון קווים מודרנים.
גודל המגרש- 25*12 (300 מ"ר).
המגרש הוא מגרש פינתי בתוך רחוב פנימי.
הפילרים המוצבים הם חלק מהגדרות התב"ע.
הבית מוצב בגבול קווי הבניין בצפון ובמערב (3 מטר)

קומת קרקע ~ גודל 120 מ"ר
קומה א ~ 90 מ"ר.
סה"כ 210 מ"ר.

בקומת קרקע ישנה הכנה ליחידת דיור(2 חד'), עם כניסה נפרדת מצפון.
וכן כניסה ראשית עם מבואה ממערב +מטבח+ סלון+פינת אוכל + שירותי אורחים, וכן פינת עבודה מתחת לגרם המדרגות העולה.

בקומה א' - 4 חדרי שינה הכוללים - ממ"ד, 2 חדרי שינה וייחידת הורים. וכן חדר כביסה עם יציאה למרפסת.

חשוב לנו שהממד יהיה בקומה א', למרות הייקור בביצוע.
אנחנו די מוגבלים בתקציב, וכנראה הגמר יהיה ברמה בינונית.

אשמח להערות, בין היתר על סידור המטבח, גדלי פתחים, אורך מבואה, סידורי חדרי רחצה.

תודה רבה לכל המגיבים.

לצפיה ב-'טוב, קודם כל - '
טוב, קודם כל -
23/08/2018 | 22:15
5
87
חסרה אינפורמציה על המגרש והמסביב: מה זו הכניסה הזו מהצד? (מערב) מה זה אומר - "מגרש חניה פנימי קטן"? זו חניה ציבורית? מי שמגיע לבית מהרחוב - נכנס משם? או שצריך להידחק בין המכוניות או פחי הזבל? 
התכנית הזו - היא על רקע של תכנית מדידה, או שזו מין סקיצה של המגרש? המגרש באמת כל כך מרובע, ישר אורטוגונלי? הוא שטוח לגמרי? אין גבהים, אין שיפועים?
בכלל - השרטוט הזה עושה רושם לא הכי מקצועי, אבל יכול להיות שזה בגלל שזו רק סקיצה ראשונית. מקווה שכך.

חוצמיזה, בכללי ההעמדה על המגרש טובה. לגבי ה- הכנה ליחידת דיור... תראה - אם זה חוקי ומותר פה, מה שלא נרא לי, תתעלם ממה שאכתוב פה בהמשך. 
אני מבין את הרצון-צורך ב-"יחידה מניבה". וזה ש... "כולם עושים את זה", אבל מה לעשות שזה לא חוקי, והמרגש והסביבה לא ערוכים ל- שלוש ואולי גם ארבע, יחידות (אם גם לשכן מ-הדו יש "הכנה ליחידה") 
העניין הוא לא להטיף לכם מוסר, אלא ש-ככה זה גם נראה - במקום לתכנן בעצם, בית משותף של ארבע יחידות, כמו שצריך - יש פה חצי מ-דו (ואולי גם השני) שתקוע לו פרונקעל של דירה בפרצוף. 
אז אם כבר מתכננים שתי יחידות על חצי של דו' - כדאי שתתכננו את זה כמו שצריך ולא כמו אילוץ. 

לצפיה ב-'תיאור הסביבה'
תיאור הסביבה
24/08/2018 | 00:58
4
72
שלום אלון ותודה על תגובתך,
אני מצרף שרטוט של סביבת המגרש.
-החניה היא חנייה ציבורית לדירי הרחוב הפנימי.
- כמו שניתן לראות יש חנייה המקיפה את כל היקף המגרש, וניתן גישה מהחנייה  דרך המדרכה אל הבית מצד מערב.
- זה רק סקיצה ראשונית של המגרש.
- אכן, המגרש כלכך מרובע, שטוח ללא שיפועים.
- התכנון של הבית בלתי תלוי בשכן הדו הצמוד.
- לגבי היחידת דיור, אשמח אם לא נכנס לענייני מוסר, ולכן אתעלם ממה שכתבת, כרגע זה לא מיועד להיות יחידה מניבה , אלא לצרכים אישיים שלא אכנס אלהם, מעבר לכך שהיום ניתן לעשות זאת חוקי במידת הצורך(תיקון 117),אך בא נוציא את זה מהדיון בבקשה, תודה.

לצפיה ב-'ריסטארט'
ריסטארט
24/08/2018 | 09:17
3
68
תראה - הטענות שלי הן לא כלפיך.... זה משהו גדול יותר.... אתייחס לזה אחר כך, בנפרד. (התייחסתי לזה בהקשר אחר, בפורום "בונים בית")

נתחיל מהדברים הטובים - 
כאמור ההעמדה של הבית במגרש היא תוצאה של מחשבה נכונה. זה שלא התפרשתם על כל תחום קווי הבניין, והשארתם שטח נחמד מאחור. 
הבעיה היא - שיש את ה... יחידה הזו. ופה מתחילות הבעיות: אם אתם מתכננים יחידה נוספת, תתכננו אותה כמו שצריך ועד הסוף. לא בערך וכאילו ויהיה בסדר. זה כמו לתפור לעצמך חליפה אצל חייט, ואז לבקש ממנו שיקרע אותה, ויתפור גם את הטלאי.
התכנון וההעמדה כמו שהם - בעצם מתעלמים מהעובדה שיש פה עוד יחידה. זה מתחיל מהחניה - גם תיקון 117, לא פוטר אתכם מתכנון פתרונות חניה ליחידה הנוספת. וזה לא עניין של "מוסר" או התייפיפות נפש - אתם בעצם בונים על אותה חניה ציבורית בצד הדרומי, על חשבון אותם בעלי מגרשים פנימיים שבאמת יצטרכו אותה!. 
הלאה - נגיד שהדיירים של היחידה חונים בחניה הציבורית - הם נכנסים לדירה שלהם או דרך השער שלכם, או שצריכים לעשות סיבוב ומסביב לחזית. לעומת זאת (כבר ציינתי) אנשים שמגיעים אליכם הביתה מהרחוב (הילדים, חברים שלהם, שכנים) צריכים - או להיכנס דרך החצר של הדיירים, או להידחק בין המכוניות החונות, או - ללכת מסביב עד לשער הכניסה.
ולדבר על זה ש-היחידה הנוספת - החצר שלה פונה לפחי האשפה ולמכוניות? זה גם חלק מהעניין בעיני - שמתכננים יחידות נוספות, עיתידיות או עכשוויות כאילו שלא בני אדם צריכים לגור בהן!. או ש- מה איכפת לי אני! יש ביקוש לדירות, אז אנשים ייקחו מה שיש.

מה הפתרון?
כרגע אני לא רואה. זה לא פתרון מיידי שקופץ לעין. צריך לשבת ולשבור ת'ראש. בשביל זה יש לך אדריכל. אולי צריך עם כל הצער שבדבר, כן להזיז את הבית אחורה איזה מטר, בשביל ליצור מרווח נשימה מקדימה. אולי היחידה הנוספת גם צריכה להתפרש על פני שתי קומות.... לא יודע. צריך לשבת על זה.

ועוד הערה לגבי התכנון של הבית עצמו - למרות שלדעתי צריך לתכנון את הכול מחדש, ולקחת בחשבון באופן רציני את היחידה הנוספת - שווה לחשוב על להחליף בין המקום של הסלון והמטבח - אם שולחן האוכל נמצא איפה שנמצא - שיהיה המשך של המטבח. פינת העבודה הזו שתקועה מתחת למדרגות - היא לא מקום נעים לשבת בו לעבוד או לשחק.

לצפיה ב-'הבהרה- קליניקה'
הבהרה- קליניקה
24/08/2018 | 10:20
2
58
שלום אלון, תודה על התשובה המפורטת.
הבהיר והבהרתי שלא מדובר על יחידת דיור להשכרה עם דיירים, מדובר על אילוץ של קליניקה הדורשת שני חדרים ושירותים המנותקים מהבית, עם כניסה פרטית מצפון, מסתמכים על החנייה הציבורית בשעות היום בלבד.

אם יש לך פתרון אחר לאילוץ זה ,אשמח לשמוע.

פינת האוכל והסלון יכולים להתחלף על מנת ליצור רצף. מעדיף מטבח עם יותר חלונות מאשר פנימי.
אשמח להערות גם לגבי קומה א.

תודה!
לצפיה ב-'אז למה לא אמרת קודם?! '
אז למה לא אמרת קודם?!
24/08/2018 | 12:50
1
62
זה די משנה את התמונה!.
העיצה הכי טובה שיכול לתת לכם - 
אל תסתכלו על זה כאל - "אילוץ"!.
אלא כאל חלק אינטגרלי מהפרוגרמה של הבית,
שדורש התייחסות תכנונית.

תאר לך, להבדיל! שהיית בא (או מישהו אחר) ומראה תכנית של בית "מושלם" -
סלון מרווח, מאוורר פונה לנוף נפלא, מטבח מאובזר מהמם, סוויטת שינה מעלפת, כל מה שצריך ואז - מאחורה או מקדימה או איפה שלא יהיה, דבוקים עוד כמה חדרים - וההוא בא ואומר - צ'מע, כן, יש לנו גם 3 ילדים, וצריך לדחוף להם מקום לישון איפושהו, זה מין אילוץ כזה... (כמובן - חלילה! חלילה!)
העובדה ש-אתה או אשתך, יכולים לעבוד מהבית, זו פריבילגיה נפלאה, ולא אילוץ!. ומשהו שצריך לתכנן... האסוציאציה שזה מעלה לי - כלמני בתים במקומות מסויימים באירופה (לא נזכר במשהו ספציפי) שיש בקומת הקרקע - חנות או מרפאה או נגרייה או פונדק, ובקומה למעלה או מאחורה - גר ה-"חנווני" או הנגר, או בעלת הפונדק..... זה יכול להיות דבר נפלא (מבחינה תכנונית!)

והאמת - שהתכנית כרגע, ממש לא רעה! 

גם המחשבה שלך על העתיד - שאולי מתישהו בעתיד, זה יפסיק לתפקד כקליניקה מאיזו סיבה שלא תהיה ואולי יהפוך לדירה - היא גם מחשבה טובה ונכונה!. 
הייתי כן חושב אולי על איזשהו סידור חניה. תחשוב, למשל, איך אתה (או אשתך) מסבירים לקלינט חדש איך להגיע: "אז אתה פונה שמאלה. נוסע עד הסוף, יש שם חניה. ממול יש שער ירוק, אבל אל תיכנס דרכו, לך חזרה לרחוב, מסביב, לייד הפחים יש שער כחול....."
אני חושב שארגון יותר טוב של החניות יעשה יותר טוב, גם לבית, גם לקליניקה, וגם לדירה העתידית.
הבעיה עם המטבח כמו שהוא - שמנותק מהכניסה וממה שקורה בבית. בסידור הזה הייתי משנה את המקום של המקרר והאורנות הגבוהים ופותח שם. האמת שכאן, לדעתי סידור של מטבח עם שני פסים מקבילים, לדעתי יהיה יותר מוצלח.

לגבי הקומה למעלה - טוב כותב בהמשכים, אמשיך אחר כך.... רק עניין אחד - שקשור למה שאמרתי קודם, לגבי התפיסה של האילוצים - 
כתבת שיש לכם שלושה ילדים. למה יש חמש מיטות? זה נראה ככה כמו תכנון כללי, כמו דירה קבלנית של יזם שלא יודע בדיוק מי ייכנס לגור, ולא תכנון של בית למשפחה מאוד ספציפית. 
תתחילו מזה שבמקום לרשום "חדר שינה" תנו לחדרים שמות - החדר של דני, החדר של יעל..... ותתחילו לתפור כל חדר לפי צרכים, הרצונות והבקשות של כל אחד מבני הבית.

אשתדל להמשיך אחר כך.

לצפיה ב-'המשך'
המשך
24/08/2018 | 13:10
49
שוב , תודה על התגובה המפורטת.

אתה ממש צודק בעניין החנייה וההסברים, אהבתי את המשל....אקח את זה בחשבון.

לגבי המטבח, האם אתה מתכוון לוותר על המבואה?
מה הכוונה שני פסים מקבילים? איפה ימוקמו ארונות המזווה והמקרר?
אני רוצה לשמור על חלל פתוח וקשר עין עם הסלון ופינת האוכל.
אנחנו מעדיפים אי ללא כיור/כיריים עליו.

לגבי חדרי השינה, מקווים שהמשפחה עוד תגדל... ובלי קשר מיקמנו שתי מיטות לקבלת הערכה מה נכנס, גם אם נרצה לארח וכדומה.

אני לוקח את הטיפ למקם כבר שמות לחדרים, זה יכול לעשות סדר.
תודה.

לצפיה ב-'תכנון מוצלח למדי...'
תכנון מוצלח למדי...
( לעמוד שלי בתפוז )
24/08/2018 | 13:28
2
102
שלום לך
לדעתי תכנון הבית מוצלח למדי. יש לי כמה הערות קטנות: 
1. הכניסה הצפונית לקליניקה מאוד צרה. הייתי מזיזה את הפילרים מזרחה כדי ליצור מעבר נוח וגדול יותר (מקווה שהדבר יתאפשר בהתאם להגדרות התב"ע). 
2. פינת האוכל מרוחקת מעט מהמטבח. הדרך לפתור זאת היא להחליף בין הסלון והמטבח או להפוך את האי המרכזי לשולחן אוכל. אפשר להשאיר את התכנון על כנו מתוך ידיעה שבזמן ארוחות משפחתיות גדולות תצטרכו ללכת לא מעט בין המטבח ושולחן האוכל. 
3. כשנכנסים לקליניקה מהבית רואים מיד את דלת המקלחת. לדעתי עדיף שהכניסה תהיה מול קיר עליו אפשר לתלות תמונה יפה או מראה ולשם כך הייתי הופכת את כיוון המקלחת (הכיור והמקלחת יהיו על הקיר הגובל בסוויטת ההורים) וכך הדלתות לא יהיו זו מול זו. 
4. במקלחת הילדים נוצר מעבר צר מדי בין הכיור והמקלחון- כדאי לבדוק תכנון שונה כדי לאפשר מקלחת מרווחת יותר. כמו כן קצת חבל שבמקום מרכזי בקומה העליונה ממוקם חדר הכביסה אבל שינוי במיקום הפונקציה הזו, מתוך הבנה שאתם רוצים גישה ישירה למרפסת, יגרור שינוי בתכנון הקומה כולה, כך שאני לא משוכנעת שהדבר הכרחי. 
5. היו בפורום הזה מספר דיונים על וילות שתוכננו באופן דומה לשלך, אולי יעניין אותך לבדוק מה נאמר בהם. הצלחתי לאתר דיון כזה מינואר 2018.
בהצלחה 
לצפיה ב-'תודה'
תודה
28/08/2018 | 09:55
1
32
שלום זוהר,
תודה רבה על הערות , כיף לשמוע שהתכנון טוב.
תודה שהארת את עיני בעניין המקלחות והכניסות, נשנה את זה.
-בעניין פינת האוכל והמטבח, אנחנו מעדיפים מטבח עם חלונות, החלפה של הסלון עם פינת האוכל, על מנת לפתור את בעיית המרחק, זה פתרון טוב? במקום החלפת סלון ומטבח?.

תודה רבה!
לצפיה ב-'לא הייתי ממליצה להפוך את הסלון עם פינת האוכל '
לא הייתי ממליצה להפוך את הסלון עם פינת האוכל
( לעמוד שלי בתפוז )
29/08/2018 | 00:56
96
יש יתרון גדול במיקום הסלון ליד הויטרינה המשקיפה על הגינה שכן זה מאפשר לנו לשבת בו בנוחות וברוגע ולהנות מיופיה. אני חושבת שרוב האנשים מבלים שעות רבות באזור הסלון ולכן ההמלצה היא שנדאג שהוא יקבל את המיקום המועדף בבית. אם אתם מעדיפים שהמטבח שלכם יקבל את מירב האור והאוויר, אז תשאירו את התכנון כפי שהוא, מתוך ההבנה שבזמן ארוחות משפחתיות תצטרכו להתאמץ ולהתרוצץ קצת יותר.  

מנהל/ת הפורום

אודות:
זוהר רוזנפלד היא אדריכלית רשומה (B.Arch.) בוגרת בית הספר לאדריכלות באוניברסיטת תל אביב משנת 2001 בהצטיינות. עבדה במספר משרדי אדריכלות בולטים, ומשנת 20
עוד...

חם בפורומים של תפוז

חפשו אותנו גם באינסטרגם
חפשו אותנו גם...
פודי תפוז - האינסטגרם החדש כל התמונות של...
חפשו אותנו גם באינסטרגם
חפשו אותנו גם...
פודי תפוז - האינסטגרם החדש כל התמונות של...
בפייסבוק שלנו כבר ביקרתם?
בפייסבוק שלנו כבר...
רוצים להיות תמיד מעודכנים במה שקורה בתפוז?
בפייסבוק שלנו כבר ביקרתם?
בפייסבוק שלנו כבר...
רוצים להיות תמיד מעודכנים במה שקורה בתפוז?

מקרא סימנים

בעלת תוכן
ללא תוכן
הודעה חדשה
הודעה נעוצה
אורח בפורום
הודעה ערוכה
מכיל תמונה
מכיל וידאו
מכיל קובץ