לגלישה באתר בגירסה המותאמת לסלולאר
| הוספת הודעה
הגדרות תצוגה

הגדרות עץ הודעות

מאפייני צפייה

הצג טקסט בתצוגה
הצג תגובות באופן
עדכן
1114511,145 עוקבים אודות עסקים

פורום אדריכלות

פורום אדריכלות הוא מקום לשיתוף, התייעצות ועדכון בעולם המרתק של עיצוב ותכנון אדריכלי.
הפורום מיועד לכל מי שמתעניין בגישות לעיצוב ותכנון, רישוי, היתרים ובנייה. ניתן להעלות סקיצות, רעיונות ושאלות מעולם האדריכלות, ולקבל מענה מקצועי מהגולשים והנהלת הפורום. סטודנטים לעיצוב ואדריכלות מוזמנים להעלות לכאן עבודות שלהם ולקבל חשיפה ועזרה, וכמו כן אדריכלים מוזמנים להציג פרוייקטים מעניינים וגישות לעיצוב ולתכנון. 

גולשי הפורום קוראים לשיח ענייני, ומבקשים לשמור על כבודו של מפרסם ההודעה ומושאה. אין להעלות לפורום הודעות פרסומיות בשום נושא. 

בברכת גלישה מועילה ומהנה,
הנהלת הפורום.

הנהלת הפורום:

אודות הפורום אדריכלות

פורום אדריכלות הוא מקום לשיתוף, התייעצות ועדכון בעולם המרתק של עיצוב ותכנון אדריכלי.
הפורום מיועד לכל מי שמתעניין בגישות לעיצוב ותכנון, רישוי, היתרים ובנייה. ניתן להעלות סקיצות, רעיונות ושאלות מעולם האדריכלות, ולקבל מענה מקצועי מהגולשים והנהלת הפורום. סטודנטים לעיצוב ואדריכלות מוזמנים להעלות לכאן עבודות שלהם ולקבל חשיפה ועזרה, וכמו כן אדריכלים מוזמנים להציג פרוייקטים מעניינים וגישות לעיצוב ולתכנון. 

גולשי הפורום קוראים לשיח ענייני, ומבקשים לשמור על כבודו של מפרסם ההודעה ומושאה. אין להעלות לפורום הודעות פרסומיות בשום נושא. 

בברכת גלישה מועילה ומהנה,
הנהלת הפורום.
הוספת הודעה

צרף
תמונה וידיאו קובץ
קבצים המצורפים להודעה

x
הודעה מהנהלת הפורום
בונים? משפצים? מתכננים? 
זה המקום שלכם להתייעץ, לחלוק רעיונות ולשתף את העולם בהשראה וביצירה.
 אדריכלות היא מקצוע רחב היקף הנוגע בתחומים רבים. 

פורום אדריכלות של אתר תפוז הוא המקום המקצועי, המגוון והעדכני לכל המתעניינים בתחום התכנון והבנייה, ובשאר התחומים הנוגעים והמתייחסים לעיצוב הסביבה הבנויה בה אנו חיים.
בין אם אתם בונים, מתכננים או חובבי אמנות וטכנולוגיה, בפורום זה תמצאו קהילה מקצועית ומנוסה, שתנסה לסייע ולייעץ בכל שלב. 
הפורום מעודד העלאת רעיונות, הגיגים ותכנים איכותיים מכל גולשיו.

בברכת ביקור מועיל ומהנה בפורום,

המשך >>

לצפיה ב-'שיפוץ לפני קבלת היתר'
שיפוץ לפני קבלת היתר
17/10/2017 | 13:08
2
20
שלום
הוגשה בקשה להיתר לשיפוץ בית פרטי, כולל שינויים בחזיתות ותוספת ממ"ד.
נניח שהלקוח מתחיל לשפץ לפני שניתן ההיתר, למרות שהבהרתי לו שהדבר נוגד את החוק ואת ההסכמות ביננו וכו' -
האם יש לי אפשרות למנוע זאת ממנו?
אם יוצא נגדו צו הפסקת עבודה מטעם הפיקוח של העיריה, והוא אכן יפסיק את העבודות - האם עדיין אהיה חשופה כאדריכלית לתביעה מטעם העיריה?

תודה רבה
לצפיה ב-'בעקרון כן, אבל זה נדיר'
בעקרון כן, אבל זה נדיר
( לעמוד שלי בתפוז )
17/10/2017 | 14:39
17
נדיר מאוד למצוא כתבי אישום לגבי בנייה ללא היתר שבהם מואשם האדריכל בשל בנייה ללא היתר שביצע הקבלן או מזמין הבנייה. ברוב המכריע של המקרים התביעה היא כנגד בעל הבית. 
במידה ואכן הלקוח יתחיל את השיפוץ לפני קבלת ההיתר, ידעי את הקבלן הנבחר, שהתכניות טרם קבלו היתר. קבלנים רבים יסרבו להתחיל את תהליך הבניה ללא היתר.  כמו כן מכיוון שמדובר בעניין משפטי, פני לסיוע של עורך דין המתמחה בתחום על מנת שימליץ לך כיצד להתנהל מול אותו לקוח. 
ולסיום ממליצה לך לקרוא את הכתבה הבאה: https://www.colbonews.co.il/%D7%9E%D7%A9%D7%A4%D7%...
לצפיה ב-'תודה רבה'
תודה רבה
18/10/2017 | 13:48
לצפיה ב-'דו משפחתי -העברת אחוזי בנייה מגג ל2 קומות מתחת'
דו משפחתי -העברת אחוזי בנייה מגג ל2 קומות מתחת
16/10/2017 | 12:40
1
16
היי,

2 שאלות לאדריכלים ולמבינים בנושא, במידה ויש תב"ע (ישנה יחסית) שלמשל מאפשרת 160 מטר שטח עיקרי כאשר תכסית עד 110, ומאפשרת תוספת של 30 מטר על גג שטוח או שימוש בחלל בגג רעפים כל עוד מעל 1.8 גובה, וגודל המגרש גדול ומרחק מגדר לא מהווה מגבלה:
1.האם אפשר להעביר את ה 30 מטר מהגג ל 2 הקומות לבנות 190 מטר עיקרי?
2.האם זה יכרוך היטל השבחה? 

תודה.
לצפיה ב-'ניוד שטחים בין קומות '
ניוד שטחים בין קומות
( לעמוד שלי בתפוז )
17/10/2017 | 13:53
11
זוהי שאלה שיש להעלות בפני פקיד הרישוי בועדה המקומית וכן לבדוק בתב"ע האם מצוין שניוד שטחים מקומה לקומה מהווה סטייה ניכרת, אם לא. במידה ולא רשום בתקנון כי ניוד שטחים מקומה לקומה מהווה סטייה ניכרת, הרי שמדובר בסטייה רגילה, אשר בסמכות הוועדה המקומית לאשרה, בכפוף לפרסום המחויב על-פי החוק. 
לצפיה ב-'עיצוב מחיצה'
עיצוב מחיצה
15/10/2017 | 10:25
2
40
בוקר אור,
עיצבתי מחיצה היוצרת חיץ בין פינת טלויזיה לבין דלת כניסה של בית פרטי.
המטרה ברגע שפותחים את דלת הכניסה רואים את המחיצה הדקורטיבית ולא את הבלגאן.
ידוע לי שיש צורך בגבס ורוד ליצירת המחיצה,רציתי לשאול כמה להרחיק את התנור (*עצים) מהקיר, כ-30 ס"מ?
כמו כן הארונית מצידו האחר של הקיר אמורה להיות מעץ, האם החומר הנבחר (הכוונה לעץ) מהווה בעיה *כתוצאה מהחום המופץ?

תודה מראש
לצפיה ב-'שאלה כזו יש לשאול מתקין של קמינים '
שאלה כזו יש לשאול מתקין של קמינים
( לעמוד שלי בתפוז )
15/10/2017 | 23:14
1
21
שלום רב,
מאחר ומדובר במתקן מסוכן שמגיע לטמפרטורות גבוהות מאוד יש להתייעץ בנוגע לשאלה זו עם מתקין מוסמך של קמינים ולפעול גם בהתאם להוראות הבטיחות של מתקן ההסקה. 
על הדרך אני רוצה להעיר שמתקן הסקה מחויב היתר בניה גם בבית פרטי  ע"פ תקנות התכנון והבניה. כמו כן מדובר במתקן שאיננו ידידותי לסביבה וקמין המופעל באמצעות גז עדיף מבחינה סביבתית על פני מקורות אנרגטיים אחרים כגון עץ או סולר. בשל הסיבות האלו אני סבורה שעדיף לבחור בקמין המופעל בגז. 
כ"כ לא ברור מההדמיה מה כיוון הפתיחה של דלת הכניסה, אבל בעקרון היא אמורה להפתח לכיוון הסלון (שהוא החלל המרכזי) ולא לכיוון השידה והמחיצה הדקורטיבית. 
לצפיה ב-'זוהר ערב טוב'
זוהר ערב טוב
16/10/2017 | 21:05
25
תודה לך על התשובה, לגבי הקמין- אכן יש היתר.
לגבי הסקה ולא גז - עניין פיננסי של המשפחה, הדלת הראשית ממוקמת ממש אל מול הקמין במרחק 3.6 מטר.
*אתייעץ עם אנשי מקצוע, תודה!
לצפיה ב-' מחכים לכם בפורומים תיירותיים חדשים '
מחכים לכם בפורומים תיירותיים חדשים
16/10/2017 | 15:55
2

מתכננים טיול בחו"ל
רוצים להתייעץ עם מדריך טיולים שייתן לכם את כל הטיפים השווים

אתם מוזמנים לפורומים החדשים שלנו 

פורום חדש על המדינות הבלטיות לתכנן טיול בצפון-מזרח אירופה

בואו לברר על האטרקציות הכי שוות בפורום טיולים באירופה

הודו, נפאל, הפיליפינים... אתם מוזמנים לפורום המזרח הרחוק לשאול הכל

טיול לכבוד הפנסיה? טיול אחרי צבא? ירח דבש? הכל בפורום דרום ומרכז אמריקה

רואים רק לבן בעיניים? פורום חופשות סקי הוא הפורום שלכם

המשך גלישה נעימה
לצפיה ב-'תקרה עץ גלויה'
תקרה עץ גלויה
14/10/2017 | 11:07
2
38
שלום,
אנו בונים בית ובחלל המרכזי מבצעים תקרת עץ גלויה.
אנחנו רוצים מראה כפרי עדין.
האדריכלית המליצה על קורה מרכזית בעובי 30/50, קורות משניות 10/25.
ולוחות גלריה בעובי מקסימלי.
מה דעתכם?
לצפיה ב-'עיצוב תקרת עץ מושפע ממספר גורמים'
עיצוב תקרת עץ מושפע ממספר גורמים
( לעמוד שלי בתפוז )
15/10/2017 | 10:12
30
גם מעובי הקורות, גם מצורת הגג, צפיפות הקורות וצבען. מכיוון שאין כל מידע על האופן שבו הגג בביתכם עומד להראות קשה לתת חוות דעת ובכל מקרה מכיוון שאת מתארת אלמנט מאוד ספציפי את יכולה לבקש מהאדריכלית שלך או מיצרן הגגות לראות תמונות של אלמנטים זהים כפי שנבנו בבתים של אנשים אחרים. אני חושבת שזה יתן לך את הרושם שבאמצעותו תוכלי להחליט האם זה  מוצא חן בעיניך או לא. 
לצפיה ב-'קורה בגודל כזה נשמע לי מופרך. אלא אם מדובר בחלל עצום. וגם אז'
קורה בגודל כזה נשמע לי מופרך. אלא אם מדובר בחלל עצום. וגם אז
15/10/2017 | 11:28
22
תעשו קצת שיעורי בית ולכו לבתים בהם יש תקרת עץ דומה למה שאתם רוצים. שימו לב מה חתך הקורות שם ואיזו הרגשה זה מייצר מעל הראש.
כמובן שגם לקונסטרוקטור יהיה אינפוט בנושא אם הקורות קונטסרוקטיביות (ולא רק דקורטיביות).
לגבי עץ גלריה - אם משתמשים בו מומלץ לצבוע (בין אם בגוון אטום או גוון שקוף , שטיפה, שישאיר מראה עץ) שכן העץ הזה (אורן) מצהיב עם השנים.
ישנה גם אפשרות לא להשתמש בעץ גלריה, אלא לסגור בין הקורות בגבס, או בלוחות עץ (סנדוויץ' ליבנה, OSB וכו) .

שוטטו ברשת ורתאו את המגוון האפשרי ותראו מה הכי מתאים לכם (עיצובית).
לצפיה ב-'עיצוב בית פרטי קטן.'
עיצוב בית פרטי קטן.
14/10/2017 | 10:53
1
63
שלום חשבנו לאחד את המטבח עם הסלון . ובמטבח לעשות חדר משחקים מה דעתכם ?
יש עוד רעיונות ?

לצפיה ב-'לאחד את הסלון והמטבח בחלל כזה יהיה צפוף מדי '
לאחד את הסלון והמטבח בחלל כזה יהיה צפוף מדי
( לעמוד שלי בתפוז )
15/10/2017 | 10:28
20
קודם כל יש לכם בית פרטי חמוד מאוד ואם תשפצו אותו בצורה טובה הוא יהפוך להיות פינת חמד של ממש. לדעתי לאחד את הסלון והמטבח בחלל שגודלו 438/635,  יצור צפיפות וחוסר נוחות. הייתי מותירה את המטבח במקומו מרחיבה את המעבר בינו ובין חלל המבואה וממקמת את פינת האוכל בחלל הסלון בין המטבח והסלון (היכן שכתוב 3 כנפים זכוכית, 3 כנפיים תריס בתיאום). את פינת המשחקים הייתי ממקמת ליד הפטיו כך שבזמן שאתם מכינים ארוחה ונמצאים במטבח תוכלו להשגיח גם על הילדים. 
אם ברצונכם לאחד את חלל המטבח והסלון קיימת אפשרות להגדיל את חלל הסלון, אולם מכיוון שזה יהיה על חשבון הגינה אינני יודעת האם הדבר אכן כדאי (אינני יודעת מה גודל הגינה...) וכמובן שהליך כזה גם מחייב הוצאת היתר בניה מה שיעכב את כניסתכם לבית. 
קיימות מספר אפשרויות לתכנון הבית, השאלה היא מה הצרכים העכשוויים והעתידיים שלכם? כמה נפשות אתם במשפחה ומה גילאי הילדים? מה התקציב העומד לרשותכם? מה שטח המגרש? האם זכויות הבניה במגרש מוצו או שניתן לבנות, למשל, קומה שניה? כל מידע רלוונטי שתתן יסייע לתת לך טיפים וכיווני חשיבה נוספים בדרך לתכנון ביתך.  
לצפיה ב-'סקיצות קומה 2'
סקיצות קומה 2
09/10/2017 | 23:05
18
94
שלום לכולם וחג שמח,
מצ"ב סקיצה של קומת הקרקע- שתוקנה הרבה בזכות העזרה שקיבלנו מהפורום.
וכן 2 אופציות לקומה 2 (בסקיצה המורחבת- יש קצת בעיה עם גודל השטחים).
בתכנית יש חלל כפול- מה דעתכם על העניין?( רצינו קשר בין הקומות).
נשמח לשמוע את הערותיכם בעניין הסקיצות המצורפות.
תודה רבה, 
ומועדים לשמחה

לצפיה ב-'חלל כפול'
חלל כפול
10/10/2017 | 08:12
61
ממליץ לך לעשות חיפוש, גם כאן וגם בפורום השכן "בונים בית", על הנושא. היו שלל דיונים בעניין.

תמצית הדברים: בדרך כלל, מאוד, מאוד לא מומלץ!.

זה אולי "סקסי", נראה ומצטלם יפה, משהו שנהנים ממנו, בשבועות או בחודשים הראשונים, אחרי שנכנסים לגור, עושה (אולי) "וואו" לאורחים שבאים, אבל בחיים היומיוומיים, לאורך השנים, יוצר הרבה בעיות של תפעול ותחזוקה. קשה לחמם חלל כפול. קשה להחליף מנורה, לנקות חלון (אם יש בגובה) לצבוע, לעשות תיקונים. ובעיקר - יוצר בעיה אקוסטית קשה. כל הרעשים של הפעילות למטה, עולה ומהדהד למעלה אל חדרי השינה.
לאחרונה, תכננתי שיפוץ לבית, שבעליו בנו אותו, כשהיו צעירים, לפני איזה 30 שנה. אחד הדברים הראשונים שרצו לעשות - לסגור את המטרד הזה, של החלל הכפול!. לא לצורך הרחבה של הקומה העליונה, אלא - בשביל לסגור את החלל הכפול, מכל הסיבות שציינתי פה.
בנוסף, בהרבה מהוועדות, חלל כפול נחשב במניין שטחי הבנייה, כלומר זה שטח שמשלמים עליו - אגרות ומיסים.

האם יש לכם כאן גג רעפים, משופע? או גג ישר?

לצפיה ב-'בלי ממש קשר - '
בלי ממש קשר -
10/10/2017 | 09:16
8
66
לא שרוצה "לעודד אנשים", להיתפס לעניין הזה - של החלל הכפול!  שבדרך כלל נעשה מהסיבות הלא נכונות.

את רשמת "רצינו קשר בין הקומות", שזה דווקא... מעניין. אני רשמתי - בדרך כלל - (לא מומלץ) כמובן ש- "לכל כלל יש יוצאים מין הכלל".

אחד מהיוצאים מין הכלל, הוא (אנסח את זה בצורה סטריאוטיפית ופשטנית) ב-"בתים של עשירים", שאחת הפונקציות העקריות שלהם היא - "לעשות רושם"!. אנשים שיכולים להרשות לעצמם, להוציא מלא כסף על - תחזוקה. בתים שמתפרשים על שטחים עצומים, ככה שהאזורים הפרטיים, מנותקים ורחוקים מהאזורים הציבוריים.

אבל יש גם יוצאים מין הכלל אחרים. "צנועים" יותר. נתקלתי בבית (של חברים, בית ישן שהם קנו ושיפצו) שבו - בגב הסלון יש חדר שהרצפה שלו נמוכה מהמפלס של הסלון. על הגג של החדר הזה, נמצאת פינת משפחה. ומעל הכול יש גג רעפים משופע. (מצרף סקיצה שממחישה את המצב בערך ) בחלק הנמוך של הפינת משפחה, על גג החדר הנמוך בקושי יש גובה ראש. החלק האחורי של הסלון, מעט יותר גבוה מקומה רגילה, ככה שזה לא לגמרי - "חלל כפול". וככה נוצר חלל מאוד נעים, עם קשר מאוד נעים, בין שני אזורים שהם בעצם שניהם ציבוריים או חצי ציבוריים - הסלון ופינת המשפחה. אבל האזור הפרטי, של חדרי השינה, מנותק לגמרי (כאמור - מאחור בחצי המפלס הנמוך) 
וגם שם, עדיין - קשה יותר לחמם את הסלון.
לצפיה ב-'תודה רבה'
תודה רבה
10/10/2017 | 19:47
7
36
אלון תודה רבה, על פירוט היתרונות והחסרונות שהעלת בנושא החלל הכפול. בהחלט ניקח זאת בחשבון.
במידה ואין חלל כפול מה גובה התקרה שמומלץ לעשות באיזור הציבורי בלי שיווצרו כל הבעיות והקשיים שציינת (חימום, תחזוקה,אקוסטיקה)...?
לצפיה ב-'בהכללה,'
בהכללה,
11/10/2017 | 10:47
6
40
ואני מדגיש - זו הכללה; אין סיבה שגובה קומה, בבית מגורים, תהיה גדולה מ-"הסטנדרט", שזה פלוס-מינוס 3 מטרים. בית הוא לא אולם אירועים או היכל שנועד לעשות רושם (אלא אם כן, זו אחת המטרות המוגדרות, במודע של הבית) כמובן שגם בזה - יש "יוצאים מהכלל". זה תלוי בתיכנון הכולל של הבית, בתפישת העולם (ה-"קונספט") של התכנון. בתכניות אצלכם, בקומה העליונה רשום - "חלל עובר". וזו אולי מילת המפתח כאן - חלל עובר - מעביר - חום ורעש וכו'.

התייחסתי רק לעניין הזה, יש עוד כמה בעיות בתכנית שהצגת (שבגדול, נראית יפה וטובה) יותר מאוחר אמצא זמן להתייחסות מפורטת יותר. וגם חסר מידע - עליכם (אתם משפחה בת 8 נפשות?) על הבית ועל המקום והסביבה (לא ראיתי את הדיונים הקודמים שכנראה היו פה, אולי אז סיפקת את המידע הזה) חסרה כמובן תכנית של המגרש, הפיתוח והסביבה.

אתייחס לעוד עניין אחד - שגם את התייחסת אליו - השטחים וההתפרשות של הבית. הוא עצום, ונראה לי שאפשר לצמצם. בין השאר - אם לוקחים החלטה לוותר על הקטע הזה של החלל הכפול/עובר - אפשר לצמצם למינינום את קומת הקרקע, להעביר כמה שיותר למעלה, ולהקטין את שטח התכסית של הבית.

לצפיה ב-'תודה על ההתייחסות.'
תודה על ההתייחסות.
11/10/2017 | 11:48
5
31
אכן בדיונים הקודמים, פירטתי את המידע לגבי המגרש/ הצרכים/ הדרישות...
בגדול, מדובר במגרש פינתי (בצד דרום ומזרח- יש שכנים, צד מערב פונה לרחוב).
משפחה 7 נפשות, חלקם מתבגרים שכבר יצאו מהבית אך חשוב לנו שלכל אחד יהיה חדר. הממ"ד= חדר עבודה . וחדר לילד הקטן שחייב להיות למטה. המטבח צריך להיות גדול עם מקומות לאחסון ועבודה. ירדנו מהחלל הכפול וחשבנו שגובה החלל הציבורי יהיה 3.7 מ' אחרי הנמכות. ובחדרים 3 מטר. (השאלה איך יראה מבחינת החזית בחוץ- 2 גבהים? (גג שטוח). בתכנית 2 הקומות - אנו מבקשים רעיון למיקום טלויזיה בסלון ובפינת הישיבה למעלה. שגם בעייתית מבחינת התאורה.  המקלחת יצאה גדולה מידי - הפיר כביסה- יצר אילוץ. והיינו רוצים עוד חדר קטן לאיחסון. 
נשמח להערות/ הארות 
חג שמח!
לצפיה ב-'אופציות התכנון של הקומה העליונה מאכזבות למדי '
אופציות התכנון של הקומה העליונה מאכזבות למדי
( לעמוד שלי בתפוז )
12/10/2017 | 00:40
4
55
התכנון של הקומה העליונה מאכזב למדי, לעומת תכנון קומת הקרקע שבעיני הוא סביר בהחלט. החדרים בקומה העליונה מסודרים בצורה שאינני יודעת כיצד היא תבוא לידי ביטוי כאשר הבית יהפוך להיות "תלת מימדי" והדברים יקבלו את הנפח והגובה האמיתי שלהם. נראה לי שיש פה חשיבה מעט טכנית ודו מימדית בכל הנוגע לתכנון הבית,  ואין איזו  חשיבה וגיבוש של קונצפט עקרוני לתכנון. נראה שאין יד מכוונת ואין רעיון בסיסי או חזון, שילווה אותך רות ויסייע לך ולבעלך לגבש החלטות עקרוניות ביחס לבית (למשל שאלת הקשר בין הפנים והחוץ בביתך עדיין נשארה תלויה באוויר ולא זכתה למענה).
בתהליך התכנון חשוב מאוד לבצע תכנון שהוא בו זמנית גם דו מימדי וגם תלת מימדי (באמצעות חזיתות, חתכים או הדמיות תלת מימדיות). בצורה הזו ניתן לבחון דברים, לאשר או לפסול אותם וכך נמנעים ממצבים של חוסר וודאות, כפי שאתם חשים כעת, כי בעצם כרגע אתם לא "רואים" ולא "מבינים" את הבית. למשל-עניין החלל הכפול- שאלת אודות החלל הכפול כבר לפני מספר חודשים ועכשיו את אומרת שהחלטתם לא לבצעו. איך שאני רואה את הדברים: יש משהו לא מגובש באופן בו מתנהל תהליך התכנון וזאת למרות שהוא מתקיים כבר זמן לא מועט. 
אגב, היה לנו את הדיון הזה גם בפעם הקודמת (ב-15/8) ועלתה שאלת ההשפעה של הקפיצות בקיר על החזיתות. האם קבלתם מאז מהמתכננת שלכם סקיצות עקרוניות של חזיתות הבית? האם דיברתם איתה על האפשרויות לתכנון הגג- גג רעפים/שטוח?  האם העלתם אפשרויות לאופני העיצוב שתרצו ליישם בביתכם? 
השאלות שאת שואלת הן שאלות שמחייבות עבודה מעמיקה ורצינית תוך בחינת כל מיני אפשרויות ואופציות תכנוניות שאותן צריכה לבצע המתכננת שבחרתם. אני לא חושבת שבפורום ניתן להציע למשל מקום למיקום הטלויזיה בפינת הישיבה בקומה העליונה משום שמיקומה תלוי בתכנון הקומה עצמה, שכרגע היא לחלוטין עוד לא מגובשת. כיצד אפשר לענות לך על השאלה כיצד יראה הבית מבחוץ כאשר אין שום אינדיקציה לאופן שבו הוא באמת יראה? כדי לענות על השאלות האלו עליך לקבל אינפורציה מהמתכננת שלך.
באופן אישי לא ברור לי מדוע אתם מתעקשים לתכנן בית בן 8 חדרים למרות שאמרת שרוב ילדכם כבר עזבו את הבית. אני מניחה שזה תלוי באופן בו אתם רוצים לראות את חייכם המשפחתיים (למשל לארח בסופי שבוע את כל הילדים והנכדים. האם זו הסיבה באמת?). 

לצפיה ב-'תודה רבה על ההערות המפורטות '
תודה רבה על ההערות המפורטות
12/10/2017 | 20:46
3
26
שבהחלט נותנות לנו כיווני חשיבה נוספים.
זוהר לפי מה שאני מבינה מדברייך, עלינו לבקש במקביל, תכנית חזיתות וכן תכניות בתלת מימד.
אשמח שתבהירי לנו מדוע כתבת שאין מענה לקשר בין הפנים לחוץ? (הרי הגדלנו את הפתחים)
בקשר לגג דיברנו על גג שטוח בעיצוב מודרני.
ולגבי החדרים, אכן החדרים מיועדים לאירוח הילדים בסופי שבוע וחגים.

תודה וחג שמח
לצפיה ב-'כדי להבין את הבית עליכם לקבל עליו מידע רב ככל האפשר'
כדי להבין את הבית עליכם לקבל עליו מידע רב ככל האפשר
( לעמוד שלי בתפוז )
14/10/2017 | 00:57
2
24
מלבד תכניות עליכם לקבל גם חזיתות ראשוניות, שלא חייבות להיות מפורטות אבל צריכות לתת לכם מידע ראשוני על נפח הבית, הסילואטה שלו, צורת החלונות (גובה), החומרים שמחפים אותו וכדומה. מלבד זאת כדאי לקבל מידע באמצעות הדמיות תלת מימדיות גם אם רק ברמה של סקיצה, או הדמיות קוויות, אבל כל עוד אתם לא "רואים" את הבית בדמיונכם לא תוכלו לקבל החלטות הנוגעות לבית בלב שלם. 
הקשר עם הגינה לא מתבטא רק בגודל הפתחים אלא גם באוריינטציה של החללים בבית כלפיה- כרגע המטבח יוצר אוריינטציה לכיוון מערב, פינת האוכל לכיוון צפון והסלון בכלל נפתח לכיוון מזרח. האוריינטציה של הבית לא מכוונת לכיוון אחד של גינה מרכזית אלא לכל השטחים המקיפים אותו, אז זה בבחינת "יריתם לכל הכיוונים אבל פיספסתם את המטרה". 
בנוגע לגובה החלל המרכזי: זכרו שאם תבחרו לעצב את החלל המרכזי כחלל גבוה, גם אם לא חלל כפול, תקבלו בית שכלפי חוץ יהיה יחסית גדול ובעל מסה, ושעלויות הקירור והחימום שלו יהיו גבוהות. אין ספק שבית בעל תקרות גבוהות מרשים אבל יכול להיות גם מעט מנוכר. ישנם בתים גדולים שתקרותיהן בגובה סטנדרטי יחסית והם נראים נפלא בשל הפרופורציות הנעימות השוררות בהם. הכל כאמור שאלה של תכנון מחושב ומדויק. 

לצפיה ב-'תודה רבה על הכל, נעדכן בהמשך...'
תודה רבה על הכל, נעדכן בהמשך...
14/10/2017 | 21:32
1
6
לצפיה ב-'בשמחה '
בשמחה
( לעמוד שלי בתפוז )
15/10/2017 | 10:35
4
לצפיה ב-'רות דברי איתי בפרטי'
רות דברי איתי בפרטי
10/10/2017 | 10:59
24
לצפיה ב-'חלל כפול'
חלל כפול
12/10/2017 | 18:45
6
59
רות שלום
קשה לבקר תיכנון בצורה כזאת. לכל פתרון יש חסרונות ויתרונות.
אני מניחה שאת עובדת עם אדריכל. ויחד איתו כדאי לעשות סקיצות רבות עד שתגיעו לסקיצה שהכי מקובלת עליכם.
באשר לחלל הכפול. לא חייבים לעשות חלל כפול (6 מ'). אפשר לעשות גם חלל גבוה (4-4.5 מ').
כאשר שטח הסלון גדול, אם גובה הקומה סטנדרטי (3 מ'), התחושה לא נעימה.
ההערות לגבי החימום נכונות. למרות שכאשר מחממים עם אח הגובה פחות משנה.
אבל לעומת זאת בקיץ אם יש חלונות עליונים (ואפשר לפתוח אותם חשמלית)
האיוורור יותר יעיל.
מצרפת הפניה לאתר שלי. שם יש תמונות של חללים גבוהים.
www.havasokolover.com
בהצלחה.
לצפיה ב-'תודה על ההתייחסות'
תודה על ההתייחסות
12/10/2017 | 21:13
2
24
נכנסתי לאתר שלך והתרשמתי מעבודותייך היפות. 
לגבי מה שכתבת, לא כל כך הבנתי מתי בדיוק נגרמת תחושה לא נעימה- כשהסלון בגובה 6 מ', 4.5 מ' או 3 מ'? 
נשמח לפירוט

תודה רבה

לצפיה ב-'חלל כפול'
חלל כפול
12/10/2017 | 23:08
1
41
צריכה להיות פרופורציה בין שטח החלל לגובהו. בחלל ששטחו גדול רצוי שגובה התקרה יהיה יותר גבוה מגובה תקרה רגיל ולהיפך. בחלל ששטחו קטן (לדוגמא: חדר שינה) לא יהיה יפה אם התקרה תהיה גבוהה יותר מגובה רגיל.
לכן בחלל שמכיל סלון, מטבח ופ. אוכל בחלל אחד פתוח, יהיה יותר נעים אם התקרה תהיה גבוהה (כ-4.5 מ'). כמובן שהכל תלוי באיך הבית בכללותו מעוצב והאם ישנה אפשרות ליצור חלל גבוה באזורים שתארתי. כפי שראיתי מהשרטוטים
שצירפת, אין בניה מעל הסלון ופ. האוכל ותוכלי לעשות את החללים הללו גבוהים יותר.

לצפיה ב-'תודה רבה על ההבהרה.'
תודה רבה על ההבהרה.
12/10/2017 | 23:16
10
לצפיה ב-'האיורים שם,'
האיורים שם,
14/10/2017 | 12:07
2
33
הם שלך?
לצפיה ב-'איורים'
איורים
15/10/2017 | 10:41
1
22
לא. הם לקוחים מספרון שיש לי שנקרא "הארכיטקט". שם הסיפור קצת יותר
מסובך. אני לקחתי רק את האיורים שלדעתי מציגים את השקפת עולמי. 

לצפיה ב-''
15/10/2017 | 23:09
3
לצפיה ב-'איתור היתר בניה'
איתור היתר בניה
08/10/2017 | 18:21
6
42
שלום,
אני מנסה לאתר היתר בניה של בית ישן. בתיק בניין שבעירייה אין גרמושקה ואני לא מצליחה לקבל תשובות ברורות מהעו"ד / אדריכל.
יכול להיות שהגרמושקה מתחבאת אי שם בעירייה?
אם אין מסמכים בעירייה, לאן ניתן לפנות? האם תשריט בית משותף מהווה תחליף?
והאם כדאי להיעזר באדריכל בשביל למצוא את ההיתר או שאני יכולה לעשות זאת לבד?
לצפיה ב-'קורה לא פעם'
קורה לא פעם
08/10/2017 | 20:32
5
38
שתכניות ומסמכים נעלמים באורח פלא מהתיק. לפעמים התיק כולו.

בעיקרון, לבעלי המקצוע בתחום - אדריכלים, עורכי דין, שמאים, אין סמכויות או גישה למקורות מידע שאין ל-"אזרח הפשוט". כלומר בעיקרון - כן. את יכולה לעשות את זה לבד. 

היתרון שכן קיים ל-בעלי מקצוע מהתחום הוא - ניסיון, והיכרות עם המערכות. הם פשוט יודעים איפה לחטט, ואת מי לשאול.

לשאלתך - האם קיים תחליף ל-היתר בנייה, אענה (כמו יהודי טוב ) בשאלה - 
לאיזה צורך?

לצפיה ב-'מעוניינת לרכוש את הבית, לשפץ ולהרחיב'
מעוניינת לרכוש את הבית, לשפץ ולהרחיב
09/10/2017 | 08:13
4
36
ומן הסתם לא אקנה ללא ההיתר.
קיבלתי מאדריכל מקושר הצעת מחיר של 1000+מע"מ לחיטוט בעירייה ללא הבטחות. נשמע סביר?
לצפיה ב-'הבדיקה שאת צריכה לעשות -'
הבדיקה שאת צריכה לעשות -
10/10/2017 | 07:04
3
39
 בעצמך, או באמצעות אדריכל או שמאי - האם הבית נבנה בהיתר, האם ישנן תוספות, חריגות בנייה לא חוקיות. כמובן שהדרך הכי קלה וטובה לדעת את זה היא באמצעות היתר הבניה, אבל אם - אין (הרבה פעמים, זה לא סתם ש-אין!) ישנן עוד דרכים לדעת. כן, תשריט בית משותף, היא אחת מהן.

אחלק את זה לשני עניינים:
אחד הוא - לצורך הקנייה/העסקה. במידה שישנן חריגות בנייה, כשאת קונה בית עם עבירות בנייה, את קונה את העבירות. את יכולה, יותר נכון, צריכה, לדרוש מהמוכר - להסדיר או להרוס את החריגות. או להשתמש בזה במו"מ של הקנייה. לקנות ולשלם רק על מה שחוקי. (כמובן שהרבה פעמים, מי שמוכר בית עם עבירות בנייה, יעדיף לחפש קונה אחר פחות "קשה" ("למצוא פראייר") שיסכים לבלוע את השרץ)

העניין השני הוא - אם במילא את מתכוונת לשפץ ולהרחיב - הבדיקה שלך צריכה לכלול לא רק את הסטטוס הקיים של הבית, אלא גם את פוטנציאל הבנייה, ההרחבה. לבדוק מה וכמה ניתן לבנות ולהוסיף. הבדיקה הזו, בעיקר בבתים ישנים (צריך לבדוק גם אם יש היבטים של שימור) קצת יותר מסובכת.

יש עוד עניין שנוגע לחריגות בנייה ולמו"מ על הקנייה - במידה ויש חריגות, גם אם את מתכוונת להוסיף ולבנות, אחת המשמעויות של - הסדרת העבירות היא - מיסוי; אם המוכר יסדיר ברישוי את חריגות הבנייה, היטלי ההשבחה, יחולו עליו. אם "יסכים", להרוס או להוריד מהערך - כלומר למכור רק את מה שחוקי, ואחר כך את תסדירי את החריגות, במסגרת השיפוץ שלך, ההיטלים יחולו עלייך.
לסיכום - בהחלט מומלץ שגם את תהליך הקנייה לא רק התכנון, ילווה אדריכל, וכמובן גם - עורך דין, שבקיא בתחום.
בהצלחה!.

לצפיה ב-'קודם כל תודה רבה על התשובה המפורטת '
קודם כל תודה רבה על התשובה המפורטת
10/10/2017 | 23:08
2
26
האמת שיש אדריכל וגם עו"ד ושניהם בגישת יהיה בסדר. מדובר במקרה קצת מורכב בו גדר המגרש חורגת לשצ"פ בכ-30 מ"ר. לכן אני יודעת שישנן חריגות שלא ניתן להסדיר אבל לא יודעת מה העירייה תדרוש. 
אז לוודא שהבנתי - מה שמופיע בתשריט בנוי בהיתר? אפשר להסתמך על זה?

לצפיה ב-'טוב, זה כבר באמת,'
טוב, זה כבר באמת,
11/10/2017 | 08:01
1
30
נשמע מסובך
ויש חלקים של הבית בתוך ה-30 מ"ר האלו שחורגים לתוך השצ"פ?

יכול להיות שאחד הבעלים הקודמים פלש לתוך שטח לא לו. יכול להיות שהייתה הפקעה של העירייה, לצורך כזה או אחר, שכללה חלקים קיימים של מבנה מקורי. ועוד הרבה ניסים ונפלאות.

ככה בגדול, על רגל אחת, זה נשמע כמו כלב נגוע במלא קרציות. מיטה חולה. אלא אם כן זו עיסקה או נכס ממש אטרקטיביים, לא נשמע כמו משהו מלבב.

לצפיה ב-'זה באמת סיפור מאוד מורכב שם'
זה באמת סיפור מאוד מורכב שם
13/10/2017 | 10:41
16
וזה גם מתבטא במחיר. אז אכן אטרקטיבי במידה והבית נשאר ויש אפשרות להרחיב.
יש מין מרפסת די גדולה שחורגת מעבר לקו הבניין.
הוצאתי את התשריט ומופיע שם 40 מ"ר כשבפועל בנוי 100 מ"ר. מקרה אבוד?
לצפיה ב-'קורס רוויט מקוון- סדרת שיעורים חינם'
קורס רוויט מקוון- סדרת שיעורים חינם
09/10/2017 | 15:32
2
21
רוצים להתקדם לעבודה ברוויט, אבל לא בטוחים מאיפה להתחיל?
קורס וידאו מלא ויעיל ללימוד רוויט, התוכנה שתקצר את זמן העבודה שלכם בחצי!
הקורס כולו זמין לכם 24 שעות ביממה, מכל מקום, כך שתוכלו ללמוד בקצב ובזמן שמתאים לכם!
מוזמנים לקבל בחינם את סדרת שיעורי ההיכרות עם התוכנה, לעבודה יעילה וקלה ברוויט- הרשמו בלינק הבא והשיעור הראשון כבר בדרך אליכם!
לצפיה ב-'איפה הקורס מתקיים?'
איפה הקורס מתקיים?
10/10/2017 | 11:13
1
7
לצפיה ב-'מכל מקום! אצלך במחשב!'
מכל מקום! אצלך במחשב!
10/10/2017 | 11:29
12
היות והקורס כולו נמצא באינטרנט, תוכלי לגשת אליו מכל מקום ובכל זמן. כדי להבין כיצד עובד הקורס, את מוזמנת להרשם לקבלת סדרת שיעורים במתנה בקישור הבא:

השיעורים ישלחו ישירות לתיבת המייל שלך. בהצלחה!
ניתן לפנות אלי לכל שאלה shelly@panya.co.il
לצפיה ב-'מבקשת המלצות לחברות איכותיות להתקנת מדרגות'
מבקשת המלצות לחברות איכותיות להתקנת מדרגות
04/10/2017 | 15:22
1
26
למדרגות ספירלה בתוך הבית. חוץ מקו נבון.
תודה וחג שמח
לצפיה ב-'בבקשה? מישהו?'
בבקשה? מישהו?
15/10/2017 | 10:38
לצפיה ב-'בית בעמק חפר - סקיצה מתוקנת'
בית בעמק חפר - סקיצה מתוקנת
01/10/2017 | 10:58
8
109

היי זוהר
גמר חתימה טובה ותודה על ההערות.
מצ"ב סקיצה מתוקנת בה שינינו בהתאם לחלק מההערות שלך ומהפורום השכן.
אדגיש שעל אף החסרונות (שבכל תכנית יהיו) אנו מרוצים מהתכנית ורוצים (בעזרתך) למזער את החסרונות.
זו תוצאה של יותר מחצי שנת עבודה עם אדריכלית רשויה ומנוסה בשיקלול בקשות/שגעונות שלנו. (ולא הססנו לשנות ולהפוך  )
הערות:
1) במטבח חסר חלון גדול לחזית.
2) סידור המקלחת בי.הורים הוא לבקשתנו (ראינו ואהבנו) 
אשמח אם תתייחסי בין היתר לשאלות הבאות:
1) דלת הממ"ד - האם עדיף דלת הזזה לתוך נישה או דלת ציר שתפתח על גבי קיר ח.המשפחה (לתוך נישה)
2) רוחב המסדרון - האם 1מ' זה סביר או שדרוש יותר
3) האם הייתם ממליצים להאריך ולהרחיב במעט את חדר ההורים כדי לחליף את הארון בחדר ארונות של 2 ארונות מקבילים?(הזזת הבית צפ'-מז'/למעלה כדי לשמור על קו הבניין בחזית)
4) ארונות מטבח - האם המשורטט מספיק (בשר+חלב) או שעדיף להחליף את הדלת לחניה בעוד ארון?
5) דלת לחניה - האם נדרשת או שכניסה דרך הפורץ' מספיקה בהחלט?
6) אחסון - בגדול, האם נדרש תכנון של עוד שטחי אחסון?
תודה רבה ושנה טובה!
שלמה

לצפיה ב-'וואו! איזה יופי של שינוי '
וואו! איזה יופי של שינוי
( לעמוד שלי בתפוז )
01/10/2017 | 11:11
2
62
אני מקווה שאתה גאה בתהליך שאתה עובר, ורואה כמה הבית השתפר בעקבות יישור הבית בהתאם לגבולות המגרש והסדר שעשיתם בבלגן שהיה לכם עם הקירות. 
כל הכבוד!
אני אתעמק בתכנית מאוחר יותר, רק רציתי להביע את התלהבותי ושמחתי מהשינוי 
לצפיה ב-'תודה '
תודה
01/10/2017 | 11:24
1
38
זה רק הודות לעזרה שלך ושכמותך.

לצפיה ב-'זוהר, אשמח מאוד להערותיך '
זוהר, אשמח מאוד להערותיך
02/10/2017 | 23:11
14
לצפיה ב-'המשך חוות דעת על בית בעמק חפר '
המשך חוות דעת על בית בעמק חפר
( לעמוד שלי בתפוז )
03/10/2017 | 12:06
4
81
בעניין יישור הבית- בהחלט עשיתם את הדבר הנכון. קיבלתם חצר קדמית בגודל  סביר יותר (לא כל כך גדולה כמו בתכנית הקודמת) ולעומת זאת החצר המזרחית גדלה, תמרון החניה הפך להיות פשוט יותר והכל נראה הרבה יותר בהיר ונכון. 
העניין שהוצע לכם על ידי גלמיש בפורום המקביל, דהיינו היפוך הבית כך שצד מערב הופך למזרח וההפך שווה בדיקה. 
שאלת מיקום הממ"ד- רצוי שלממ"ד יהיו כמה שפחות קירות חיצוניים, אז אני הייתי הופכת את חדר הילדים, היחיד שאיננו פינתי לממ"ד. כך אתם מקבלים בעצם שני חדרים פינתיים שניתן לתת להם שני כיווני אוויר, וגם חסכתי כסף בבניית הממד (קירות חיצוניים בממ"ד עבים יותר מקירות פנימיים). דלת הממד שנפתחת כלפי חוץ צריכה להפתח לתוך נישה (לא חייבת להיות דלת הזזה) על מנת שלא תפריע למעבר בפרוזדור. כרגע היא נפתחת על דלת החדר וזה מצב בלתי אפשרי שגם לא יקבל את אישור הג"א. 
שווה לשקול להעביר את מקלחת הילדים כך שתהיה ממוקמת בין חדרי הילדים ולא בקצה, על מנת לקצר את מרחקי ההליכה בינה ובין החדרים עצמם. 
אני אשמח להבין מדוע חדר המשפחה כל כך גדול. לדעתי הוא גדול מדי ואם אתם מתעקשים להותיר אותו בגודלו הנוכחי אז כדאי לשלב בו גם את פינת המחשב ובכך לחסוך מקום.
גם את שטח הסלון ניתן לצמצם מעט- הייתי מקצרת את המרחק בין הספות והטלוויזיה מ-5 מטרים ל-4.5 מטרים. 
מטבח- יש לכם מטבח ענק אבל העובדה שהוא חוסם את המבט מהכניסה לפנים הבית היא בעייתית. הייתי מעבירה את המקרר כך שיהיה ליד הדלת האחורית, ממקמת את יחידת הבילט-אין מצידו הימיני ויתר המטבח נותר משטח אחד גדול הכולל משטח פתוח בצידה הימני של דלת הכניסה. כשכל הכניסה פתוחה באופן הזה מראה הבית שנגלה לעיני מי שנכנס הרבה יותר מרשים והכניסה יותר נעימה. 
מקלחת ההורים מעט מגלומנית אבל אם זה החלום הרטוב שלכם אז סבבה. רק צריך לעצב אותה מעט אחרת על מנת שיהיה נוח יותר להשתמש בה. אגב, אם כבר אז כבר- תלכו על אמבטיית free standing מהממת ולא על אמבטיה סטנדרטית משעממת. יש לכך מספיק מקום בחלל שהקצתם למקלחת- רק שימו לב לעלויות...
בסקיצה שצרפתי ניתן לראות את השינויים שאני ממליצה עליהם, ובפועל אפשר כמובן לחשוב על דרכים אחרות לתכנן את החללים, מאחר וקיימות אופציות תכנון רבות  ונוספות. בקיצור- עוד יש הרבה עבודה לפניכם בדרך לדיוק ולמיקסום חלל ביתכם 
לצפיה ב-'וואו, תודה רבה!'
וואו, תודה רבה!
06/10/2017 | 01:42
3
40
קודם כל, מעבר להשקעה, אני מעריך מאוד את העובדה שזרמת עם הכיוון שלנו, למרות שלא הסכמת עם הכל

לגבי היפוך ימין-שמאל: במקור הבית היה הפוך, אך החלטנו להופכו כדי שהמטבח לא יהיה בפינה הדר'-מע' (הכי חמה, והרוח המערבית תיקח את ריחות הבישול לשאר הבית) והפורץ' לא תקבל את כל השמש המערבית אחה"צ.

קיצור הסלון - כבר ביקשתי.

אמבטיית הורים - השאיפה היא לא מגלומניה אלא פינוק+פרקטיות. הרצון הוא לאפשר שימוש באסלה במקביל למקלחת.
לאחר שהתווספה בקשה לאמבטיה, מצאנו פתרון המשלב אמבטיה לצד מקלחון.
לצורך ההמחשה:

חדרי ילדים+ממ"ד+אמבטיה - אהבתי!

חדר המשפחה - הוארך כדי להסתיר את דלת האמבטיה, שעכשיו אין צורך בכך.

מטבח - השאיפה היתה למטבח סגור ככל האפשר, אך ההצעה שלך באמת פותרת את בעיית המסדרון וקשר העין עם המבואה. נשקול בחיוב!

תודה רבה
חג שמח
שלמה
לצפיה ב-'מעניין הרעיון של המקלחון+אמבטיה'
מעניין הרעיון של המקלחון+אמבטיה
06/10/2017 | 10:14
2
44
לגבי התכנית. אני לא יודע מה המטראז אבל לטעמי דחסתם הרבה יחסית לגודל והתוצאה שהחללים קטנים ולא נותנים תחושת רווחה. חדרי הילדים יחסית קטנים, יש לכם מסדרון צר יחסית לארכו, הסלון ופינת האוכל קטנים יחסית. אני תוהה לעצמי איך תפתחו שולחן אם תרצו לארח יותר מ8-10  מוזמנים?

זוהר הציעה שיפורים שמשפרים קצת אבל עדיין הבעיה קיימת. לגבי הכניסה לממד שזוהר הציעה, קצת סלאלום לדעתי.
לצפיה ב-'190~ מ"ר'
190~ מ"ר
09/10/2017 | 01:24
1
30
סלון של כ-25 מ"ר הוא קטן?
אכן יש לנו רצון למקסם את השטח (צורך ברכישת זכויות מרמ"י מעל 160 מ"ר), אך מצד שני שמרנו על הרצונות שלנו במידת האפשר.

הבקשה לסלון סגור היא מאיתנו.
לגבי פינת האוכל, משיקול של מטראז', במידה וצריך יותר מ-10 אנשים מזיזים את השולחן לכיוון המטבח. (לא הכי נוח אבל זה רק לשבת)
אכן חדרי הילדים לא גדולים, והמסדרון הוא אילוץ כדי לממש בקשות אחרות...

השטח של הסלון והמטבח קטן מדי לדעתך?
לצפיה ב-'לדעתי שטחי הפונקציות השונות בבית סבירות בהחלט'
לדעתי שטחי הפונקציות השונות בבית סבירות בהחלט
( לעמוד שלי בתפוז )
10/10/2017 | 19:20
25
אולי חדרי השינה של הילדים מעט קטנים, אבל מצד שני יש להם חדר משפחה גדול ומרווח וכמובן גינה ענקית. כמו כן לדעתי אזור הסלון-מטבח-פינת אוכל מתוכנן בצורה טובה ואם שאלת "פרוזדור דלת הכניסה" תפתר אז יתקבל אזור מאוד נוח ומאוד מרווח. 
לעומת זאת אזור החדרים, הממ"ד וחדרי המקלחת בהחלט צריך לעבור מקצה שיפורים בשל האפשרויות העיצוביות הגלומות בו. הייתי ממליצה לכם לערב בשלב זה מעצבת פנים טובה שתוכל לעזור לכם לתכנן בצורה מיטבית את כל החללים ואולי תסייע להפחית מתחושת העומס שבהחלט קיימת באזור זה של הבית. 
הסקיצה שאני עשיתי היא רק ניסיון זריז להמחיש את השיפורים האפשריים אבל כמובן שאין בכך תחליף לעבודת עיצוב פנים רצינית ומעמיקה יותר. 
לצפיה ב-'עזרה בבניית בית על מגרש קיים'
עזרה בבניית בית על מגרש קיים
02/10/2017 | 02:06
2
44
שלום לנוכחים, אודה לעזרתכם ונסיונכם בתחום
רכשתי מגרש 370 מטר עם בית קיים ישן בן 40 שנה בגודל 160 מטר קומה אחת ללא ממד או מקלט.
כעת המטרה היא להרחיב ולשנות את המבנה לחלוטין עם ממד ובנייה מלאה של הבית עצמו בפנים- מטבח, אמבטיה, חלונות, ריצוף,חשמל וכו + מבנה קטן על הגג למשרד
כיצד מתחילים את התהליך הזה?
הרבה לפני קבלן אני מאמין שייכנס האדריכל לתמונה לאישורי עירייה וכדומה
תודה ענקית מראש לעזרה

לצפיה ב-'השאלה היא האם להרוס את המבנה הישן או לא'
השאלה היא האם להרוס את המבנה הישן או לא
( לעמוד שלי בתפוז )
02/10/2017 | 10:16
1
37
אנשים שרוכשים בית פרטי ישן מוצאים את עצמם פעמים רבות בדילמה האם להרוס את הבית הישן או לא. השאלה שעליך לשאול היא מה מצבו של הבית הישן ועד כמה החלוקה הפנימית שלו מוצאת חן בעיניך. 
במידה ומדובר במבנה שאין לו כל ערך אדריכלי, שהחלוקה הפנימית שלו איננה טובה, הקשר עם הגינה טעון שיפור, יש בעיות רטיבות וכל מיני מרעין בישין שכאלה, ההמלצה שלי היא להרוס את המבנה הישן ולבנות בית חדש ונאה במקומו. 
במקרה הזה לאדריכל יש חשיבות מאוד גדולה ביכולת להבין מה האפשרויות העומדות בפניך. 
לצפיה ב-'תודה רבה- נטיית הלב היא להרוס את הישן'
תודה רבה- נטיית הלב היא להרוס את הישן
02/10/2017 | 13:13
35
כמובן שרק במספרים כללים, מה תהיה העלות להרס המבנה הקיים ותכנון מבנה חדש?

לצפיה ב-'התלבטות תכנון ראשוני'
התלבטות תכנון ראשוני
28/09/2017 | 15:26
11
146
שלום לכולם,
אנחנו זוג + 3 (5.5 ,7 , 8.5)
מגרש של 412 מר שהוא חלק אחורי ממגרש של 900
התכנון הוא לבנות 2 קומות + מרתף שישמש ליחידת דיור
הגינה תהיה מרוכזת בחלק המערבי והגישה למגרש היא דרך שביל גישה (3 מי רוחב) מהחזית הצפון מזרחית בחזית הדרומית תמוקם חצר אנגלית של המרתף

ההתלבטות המרכזית שלנו היא לגבי בניית יחידת ההורים בחצי קומה מעל הקרקע המאפשרת חנייה מתחת ליחידת ההורים (אופציה 1) אל מול בניית יחידת הורים בגובה הקרקע עם חניות פחות טובות וקומת קרקע פחות מרווחת אופציה 2)

מודה מראש להתייחסותכם

לצפיה ב-'אופציה מס' 1 לא ריאלית'
אופציה מס' 1 לא ריאלית
29/09/2017 | 10:55
5
60
ההפרש בין מפלס החניה לרצפת החדר הוא 1 מטר! (מזה יורד גם עובי הרצפה!) גם מתחת ל-"חצי קומה" אי אפשר לחנות! גובה חניה תיקני הוא 2.20. וגם אם היה גובה מספיק, רוחב חניה של 2.70 לייד קיר הוא לא תיקני.

חוצמיזה, אין מספיק גובה מתחת למדרגות בכניסה לחדר ההורים. יש שם 9-10 מדרגות שזה בסביבות 1.50-1.70 מ' (ושוב מזה יורד עובי פוסדט) וכמובן באופציה הזו השטח שתופסות המדרגות והמבואה עצום ובזבזני. ואלו רק הבעיות ה-"טכניות" שקשורות לעניין החניה והמדרגות.

על פניו האופציה השנייה, נראית הרבה יותר טובה.

לצפיה ב-'אופס! חוזר בי'
אופס! חוזר בי
29/09/2017 | 11:06
4
46
לא שמתי לב שחדר ההורים חצי קומה מעל
לצפיה ב-'מה שטוב, דווקא באופציה הראשונה,'
מה שטוב, דווקא באופציה הראשונה,
29/09/2017 | 11:21
3
46
שהיא מאפשרת הפניות לכיוון צפון. 
הייתי מקטין משמעותית את הפתחים והויטרינה במטבח ובסלון לכיוון מערב,
מאפשר רק הצצות, כאלו או אחרות לגינה.
וגם - מצמצם את שטח המדרגות והמבואה.
הייתי גם מנסה להימנע (בזה לוקות שתי האופציות)
מכניסה שמובילה ישר למדרגות.
אהבתי את חדר ההורים הזה, שנמצא בחצי מפלס מעל. עם המדרגות שיורדות ממנו. מאפשר ל-בעלת הבית faire une entree - לדפוק כניסה, כשיש אורחים

לצפיה ב-'שלום לכם. התכנית לא רעה, עם העמדה נכונה של הבית'
שלום לכם. התכנית לא רעה, עם העמדה נכונה של הבית
29/09/2017 | 17:13
2
50
אבל גם לא מספיק טובה ויש הרבה נקודות לשיפור.

אתחיל לפי הסדר :

1. שביל ומדרגות הגישה לבית לא צריכות להיות צמודות למבנה. כדאי להרחיק אותן ממנו ולהשאיר מרחב ירוק בין השביל לבית, ולחלון ח.ההורים בפרט.

2. הפתרון לחנות מתחת ליח.ההורים הוא טוב. תבדקו שזה לא מייצר בעיות בשיפועים וניקוזים שם.

3. חלון שרותי האורחים פונה הישר לראשם של הבאים לבית. רעיון רע מאד לשני הצדדים!  כאמור בהערה 1, צריך להרחיק את המדרגות. ועדיף לסובב אותן ב 90 מעלות ככה שיעלו מול הדלת, וככה תיפטר בעית החלון מעל המדרגות. בנוסף - אפשר להזיז את החלון עוד קצת שמאלה, ולקבל עוד טיפה פרטיות.

4. חלון מטבח - לדעתי חסר חלון מהמטבח אל מבואת הכניסה. אפילו אחד קטן וצר. ככה תוכלו לראות מעמדת המשלט שבמטבח מי מתקרב בשביל לביתכם. ושוב - הזזת מדרגות החוץ תעזור גם בזה.

5. לגבי חללי המגורים למיניהם - כולם לדעתי קצת סובלים מגודל מוגזם:
בראש וראשונה המדרגות פה הן כמו חדר מדרגות של בנין רב-קומות. משהו כמו 15 מ"ר - רק על מדרגות??? רק השטח שבין המדרגות הוא כמעט בגודל של חדר...זה בזבוז מטורף.
למה צריך 24 מדרגות בתוך הבית? יש לכם הפרש של 4 מ. בין הקומות?
כל מבנה המדרגות צריך להשתנות פה. הייתי מוסיפה לפחות עוד שתי מדרגות ל]פני חדר ההורים (עדיף שיהיה קרוב יותר לחדרי הילדים מאשר לקומת הקרקע, ושיהיה יותר גובה לחניות מתחת) ועושה את כל המהלך בצורה מקבילית. ובבת אחת התפנה לכם חלל של
8-9 מ"ר , גודל של חדר, שאין בו שימוש וצורך.

- הסלון ארוך מדי. לשבת על ספה בטור של 5 אנשים זה לא סביר, ולא מאפשר שיחה ומבטים. זה נראה כאילו מדובר על אולם קולנוע/צפיה בטלויזיה. מציעה לקצר. גם ברוחב, כדאי להקטין קצת כדי לאפשר מרחק צפיה נינוח. שטח כמו 4.5X4.5 יהיה יותר יעיל ונעים.
- פ.האוכל רחבה מדי. האם צריך רוחב של כמעט 4 מ. לשולחן אוכל בפרט כשיש אחד גדול במטבח?

- חדר ההורים - לשם מה כל הגודל הזה? מה תעשו בכל השטח שריק שמשמאל למיטה? ומה הצורך במרחק של 4 מ. מקיר הטלויזיה? הייתי מצמצמת פה את כל המידות. בקצת, לא הרבה, אבל השטח במצטבר יהיה משמעותי מאד.
לעומת המרחב הגדול - הכניסה לחדר בסללום שרוחב מעבריו 95 סמ. - לא נעים ויהיה לא נוח להעביר שם =דברים. דוקא שם עדיף להרחיב.

כלומר - סה"כ יש דברים יפים בתכנון, למשל תכנון יחידת ההורים כשהארון מהווה מחסום אקוסטי מהרעש בחלל הציבורי. אבל הכל כאילו שתה יותר מדי הורמון גדילה. הייתי פשוט מכווצת קצת את כל החללים. ומקבלת בית יותר מהודק ומדויק, עם יותר מרחב גינה. זה יחסוך לכם המון כסף, יאפשר להתרווח יותר בקומות האחרות, וישאיר לכם גינה הרבה יותר משמעותית.
לצפיה ב-'שירבטתי סקיצה מהירה עם הצעות לשיפור'
שירבטתי סקיצה מהירה עם הצעות לשיפור
29/09/2017 | 18:42
1
64
הנקודות שהזכרתי לעי"ל.

שרותי אורחים - קודם היו ממש בכניסה, ובגללם דלת הכניסה נפתחה לכיוון הלא נכון. לפיכך העברתי את הפתח אליהם לכיוון המדרגות. 

המדרגות בתוך הבית : סידרתי את המדרגות בסידור מקבילי שהוא יותר נח והרבה יותר חסכוני כפי שאתה רואה. 
הוספתי 2 מדרגות בהתחלה, לפני השרותים, ואז השרותים יהיו במפלס טיפה מוגבה. אבל זה לא חייב להיות כך, אם רוצים את השרותים חזרה במפלס הכניסה, אפשר להחזיר את 2 המדרגות למקומן בסוף הגרם הגבוה.

עכשיו כל החלל הענק המסומן בצהוב - הוא חלל ריק!!! גם אם תשאירו את פ.האוכל (המיותרת לטעמי) במקומה המקורי - עדיין יש מרחב פי 3 מגודל פ.אוכל סבירה.
בכוונה השארתי את החלל הזה ריק, ולא שיניתי כלום, כדי שתבינו את רמת ההתפרשות המוגזמת של הבית, ועד כמה אפשר להדק את תכנון הבית מבלי לפגוע במרחב ובתחושת הרווחה בבית.

בנוסף - סידרתי וקיצרתי קצת את ח.הורים, למשל הפכתי את דלת הכניסה לחץהורים שקודם חבטה במי שיוצא מהמקלחת, וגם הכניסה את הפנים של הנכנס הישר לארון, במקום למרחב החדר והנוף מהחלון.
קיצרתי את הסלון (הספה)  עכשיו מרחב הסלון הוא בערך 5X5 מ. שזה גם גדול. ועכשיו הספה היא לא "שורה בקולנוע" אלא יותר איזור הסבה, וגם יותר ממורכזת מול הטלויזיה.

המטבח - החלפתי את מיקום המקרר ככה שהוא לא במעבר. ההחלפה גם אפשרה לפתוח קצת את המעבר בגלל שהארונות פחות עמוקים.

קיצור קל של האי (עדיין מאפשר ישיבה של 3 ) פותח את החלק הרחוק של המטבח עבור הצבת שולחן אוכל. אפשר כמובן להאריך עוד קצת את המטבח כך שיאכלס את השולחן עוד יותר ברווחה (הרי יש לכם המון שטח מיותר שאפשר לנייד)  אבל זה נראה לי הרבה יותר שימושי ונכון למקם שם את שולחן, ליד המטבח ומול החלון והנוף. ובכל מקרה - שולחן האוכל יכול לחזור למקומו ועוד ישאר המון עודף....

בקיצור - לעיונך

לצפיה ב-' קוסמת! '
קוסמת!
30/09/2017 | 23:59
41
נראה הרבה יותר טוב ככה! 
אפשר למשוך את הסלון קצת "למטה" לכיוון... מזרח, וככה לצמצם מעט שטחים מבוזבזים. את השטח שנותר ("השטח הצהוב") להשאיר לפינת אוכל. 
שווה אולי גם לבדוק - להפוך את כיוון המטבח. שהמקרר יהיה על הקיר המערבי, עם חתיכת קיר שחוצצת בינו לבין הסלון (וככה גם מאריכה קצת את הקיר של הסלון, שיהיה מקום לטלויזיה) 

וכאמור (לדעתי) לצמצם את הפתחים במטבח והסלון לכיוון מערב, שיהיו יותר מעין חרכי הצצה ולא ויטרינות גדולות עם הרבה שמש ישירה.

אגב, עוד "עיצה" - במטבח לא הייתי עושה אי קבוע! אלא ממקם שם שולחן. אפשר למצוא שולחן גבוה יותר מהסטנדרט, שייאפשר גם עבודה.

ואם כבר אתם פה - אל "תתקמצנו" תראו גם ת'קומה למעלה! 
לצפיה ב-'חוות דעת בנוגע לוילה '
חוות דעת בנוגע לוילה
( לעמוד שלי בתפוז )
30/09/2017 | 13:58
4
76
מכיוון שהתכנון של הבית במפלס אחד וכן תכנית המגרש חסרות, קשה לתת חוות דעת עליהם. לא ברור מדוע יש בעיה עם החניות במגרש, מהן דרכי הגישה למגרש ומדוע העלתה האופציה של יצירת בית בעל מפלסים. גם קשה להתייחס לסקיצת העיפרון שהועלתה משום שהיא חסרה בפרטים. 
בכל מקרה האופציה של תכנון הבית במפלסים נראית כבסיס טוב למדי להתחיל איתו. הדבר המהותי שלדעתי כדאי לעשות על מנת לשפר את התכנון הוא להפוך את כיוון המדרגות. כפי שנאמר על ידי גלמיש ואלון כדאי לצמצם את השטח שהן תופסות. אבל גם אם לא, היפוך מהלך המדרגות ישפר את מהלכי התנועה בבית, ויהפוך אותם לזורמים יותר. במידה ותהפכו את המהלך ניתן ליצור גם מעין "גשר" קצר שיעבור מעל הכניסה לבית דבר שיצור בה עניין וחוויה ויזואלית ויחזק את הקשר בין הקומות. 
במצב הזה אפשר גם למקם את הכניסה לשירותי האורחים כך שהדלת תהיה סמויה ולא גלויה לעיני מי שנכנס. 
אגב, הדלת הכפולה שמשורטטת זה דבר חסר תכלית. בסופו של דבר תבצעו דלת בעלת כנף אחת. 
את מדרגות הכניסה יש להרחיק מקיר הבית, בין היתר כדי להרחיקן מחלון השירותים. הייתי מרחיבה אותן ויוצרת כך מבואת כניסה נוחה יותר. 
במטבח הייתי משנה את מיקום המקרר כך שיהיה קרוב יותר לכיור, מאריכה את השיש ויוצרת חלון קטן שמשקיף על מבואת הכניסה החיצונית (הומלץ גם על ידי גלמיש). 
בסלון כדאי להאריך מעט את קיר הטלויזיה כדי שהמסך לא יחרוג מגבולות הקיר. 
דובר קודם לכן על גודלו של חדר השינה. ניתן לצמצם מעט את גודלו על ידי יישור קיר נישת הכניסה (הקיר המזרחי). 
לצפיה ב-'עוד מידע'
עוד מידע
30/09/2017 | 21:28
3
49
קודם כל תודה רבה על ההתייחסות המפורטת אלון זוהר וגלמיש

אני מצרף תמונה של המגרש כולו כדי להמחיש את בעיית תמרוני החנייה, החלק שלי הוא החלק האדום ושביל הגישה הוא החלק הירוק.
חייבת להיות יכולת תמרון כך שניתן יהיה לסובב רכב ולא לצאת ברוורס בשביל של 3 מ׳ רוחב ...

פתרון חצי הקומה ליחידת ההורים (אופציה 1) מאפשר את טווח התנועה בפגיעה מינימלית של שטח הגינה .
ההתלבטות שלנו היא בנוגע לנגישות והתנהלות שוטפת ביומיום אם לא כדאי לצמצם את הבית והגינה וליצר יחידת הורים בקומת הקרקע (אופציה 2)

אני מבין שהמדרגות באופציה 1 תופסות הרבה מקום (רציתי ליצור כניסה מרשימה)  וחושב אם יש דרך טובה יותר להוסיף חדר בקומת הקרקע מבלי לפגוע בתחושת המרחב של הבית והזרימה מהכניסה לסלון והמטבח ( האם להפוך את הריבוע הצהוב של גלמיש לחדר נוסף ...)
לצפיה ב-'עוד'
עוד
30/09/2017 | 21:54
1
34
חלון נוסף במטבח לצד מזרח נראה לי רעיון טוב מאוד, כמו גם איזושהי הפרדה של המדרגות מהכניסה לבית באמצעות גינון ( בלי לפגוע התמרון הרכב ...)
פרופורציות  של הסלון נראה כשנסגר על תורת קומת הקרקע

כרגע השאלה המרכזית האם ללכת על אופציה 1 ואם כן האם להוסיף חדר  בקומת הקרקע
או ללכת על משהו בסגנון אופציה 2
לצפיה ב-'דעתי'
דעתי
01/10/2017 | 00:43
39

בנוסף למה שנאמר,
אני דווקא אוהב את אופציה 1
לדעתי אם החניות נמצאות קרוב לחדר ההורים, אז עדיף להרים את החדר לגובה (חצי מפלס), כמו באופציה 1.

לצפיה ב-'בית עם מפלסים מול בית "מיושר" '
בית עם מפלסים מול בית "מיושר"
( לעמוד שלי בתפוז )
01/10/2017 | 11:46
51
אין ספק שהגישה למגרש הפנימי היא בעייתית ושאלת התמרון עם המכונית היא בהחלט עניין מהותי שמשפיע פה על התכנון מצד אחד. 
מצד שני קיים הרצון שלכם לתכנן בית "מיושר" שבו חדר ההורים ממוקם בקומת הקרקע. 
בשלב הזה "בית המפלסים" מתוכנן לא רע ובעיני התכנון יכול (לאחר תיקונים קלים) להיות מאוד איכותי, נעים ונוח. הקשר המתוכנן עם הגינה מצוין, הפרופורציות טובות ולמעט השטח שמתבזבז לטובת גרם המדרגות הקצאת השטחים לסלון, המטבח ופינת האוכל היא טובה. 
אני חושבת שהוספת חדר נוסף במפלס הקרקע תהיה משימה מאוד מאתגרת, שתפגע בתכנון הנוכחי של "בית המפלסים". מכיוון שהמגרש מאוד צר וקצהו משולש, היכולת שלכם לשחק עם מיקום החללים מוגבלת בשל כך (גם ככה חרגתם מעט מקווי הבנין). 
אם חשוב לכם לבדוק את שאלת הקומה האחת תאלצו לבצע תכנון וחשיבה יותר מעמיקים כיצד יש לבצע זאת, אבל בסך הכל צפו לקבל חלל ציבורי פחות מרשים וזאת מבלי שתצליחו להקטין בהרבה את הגינה, כאמור בשל צורת המגרש (אגב לא הייתי ממליצה לנסות להקטין את הגינה- היא נהדרת כפי שהיא). על ידי צמצום השטח שתופסות המדרגות ואולי אפילו ויתור על שטח פינת האוכל, אתם יכולים להגדיל את המרחק של הבית מהגבול המזרחי שלו ואז לקבל שטח חניה לשני הרכבים ואפשרות תמרון ליציאה מהמגרש. בקיצור- עד שלא תבדקו לא תדעו. 
לצפיה ב-'תכנון בית פרטי למשפחה, אודה לעצות המומחים'
תכנון בית פרטי למשפחה, אודה לעצות המומחים
26/09/2017 | 09:17
9
112
שלום רב,
ברשותי מגרש בגודל 286 מטר, חצי מדו משפחתי.
אנחנו זוג+ 3 ילדים, בעת המעבר יהיו בני 9, 6 וחצי, 4.
בתכנון אני רוצה לבנות שלושה מפלסים.
מרתף בגודל 60-80 מטר שיהווה כיחידת דיור נפרדת להשכרה בשנים הראשונות, או אולי 2 יחידות קטנות להשכרה במקום אחת.
קומת מגורים ראשית בגודל 120 מ"ר שבה יהיה מטבח, סלון, פינת אוכל, שירותי אורחים, חדר הורים (עם מקלחת ושירותים) וחדר אורחים קטן שיהווה גם חדר משחקים לילדים.
קומת מגורים שניה בגודל 60 מטר שבה יהיו 3 חדרי שינה לילדים ,שני חדרי שירותים ואמבטיה וחדר כביסה.
באזור הסלון אני רוצה חלל כפול.
הגינה שתשאר לי כברוטו הינה 166 מטר.
מה דעתכם? האם כדאי להקטין את קומת הכניסה ל 110 נגיד ואז להגדיל את קומת החדרים והגינה בהתאם? 
ומה לגבי הממד? איפה כדאי לבנות אותו? אם אבנה במרתף והיחידה למטה תושכר זה קצת בעייתי... או שמא כדאי שאחד מחדרי הילדים יהיה הממד?

אם למישהו יש תכנון דומה אשמח מאוד לתמונות או עצות או רעיונות.

המון תודה!

לצפיה ב-'כן! חד משמעית רצוי מאד להקטין את קומת הקרקע (תכסית) בהרבה '
כן! חד משמעית רצוי מאד להקטין את קומת הקרקע (תכסית) בהרבה
26/09/2017 | 17:54
1
79
הייתי הולכת על תכסית של כ 80 מ"ר לכל היותר.
גם ככה לא תישאר לך הרבה גינה, למרות מה שנדמה לך.
המתימטיקה פה מאד מטעה. כי מ ה 160 שנשארים, לפי החשבון הקר, יורדות חניות (25 מ"ר במינימום) ואז יורדים: פילרים, רחבות, חצר שרות ושבילים וכו....
את מה שנשאר תחלק ל 4 רצועות מאורכות סביב הבית - ומה שתקבל זה ישיבה במרחק יריקה מול חומה עם השכנים עם אדנית צרה מול המרפסת. ועוד רצועות צרות עם קצת גינון מסביב.
אם חלמת על מדשאה שהילדים ישחקו בה חיי-שרה, או חלקת עצי פרי ליד הבית... זה לא יקרה.
אז בשביל מה לבנות בית פרטי? קנה פנטהאוס בבנין, יותר נוף, יותר אויר, פחות לכלוך....

אם כבר אתה רוצה לבנות שלושה מפלסים - תכנן 3 קומות של 80 מ"ר לערך ותקבל את אותו שטח כולל, והרבה יותר מרחב חוץ (גם ככה לא ענק) וירוק בעיניים.

לגבי הפנטזיה על חלל כפול - הצעה ידידותית - רד מזה. משלל סיבות :
1. חלל כפול מהווה מפגע אקלימי. קשה מאד לחמם סלון כזה כי כל החום בורח למעלה.

2. חלל כפול מהווה מפגע אקוסטי. הרעש מהפיעלות בחלל הציבורי עובר ישירות אל איזור חדרי השינה ובכל הבית. זה גם מייצר הדהוד חזק שמגביר מאד .

3. יש בעית ניקוי של הקירות/תקרה/קורי עכביש/חלונות גבוהים וכו....

4. ברשויות רבות מתיחסים לחלל כפול, כקומה כפולה, כלומר משלמים על זה פעמיים. (למה? כי הם מכירים את עמישראל שבונה חלל כפול ואחר כך סוגר שם חדר. ולכן מבחינתם זו ההתיחסות). שווה לך לשלם מיוסי רב על עמוד האויר?

5. זה תופס לך שטח בקומה השניה.

6. במקרים רבים גובה חלל כזה לא ממש מורגש בבית כי אנשים לא הולכים/יושבים עם הראש מופנה מעלה. צריך מרחב גדול כדי לראות את הגובה. ובכל מקרה זה בדרך כלל לא שווה את המחירים הכבדים.

לגבי הממד- אם יש אפשרות להוריד למרתף זה יופי, אבל אכן בעיה במצב של השכרה. אין שום בעיה שאחד מחדרי הילדים יהיה ממד, רק תדאגו שהוא יהיה גדול ומרווח ומעוצב באופן חכם כך שירגיש ככל חדר.

עצה ידידותית עקרונית : ( ראה תגובתי לגולש gimmel1 פה למטה.)
אל תתחיל לתכנן לעצמך את הבית!
ואל תבוא אל האדריכל עם כל מיני החלטות עקרוניות וקבעונות כאלה ואחרים.
אם אתה רוצה לבוא מוכן לתכנון - הושב את בני המשפחה ורשמו ביחד את הרצונות, והחלומות, הצרכים והמגבלות שלכם. אלו יצטרפו למסמך הפרוגרמה שיוגש לאדריכל המתכנן ויהווה בסיס להתיחסותו.
רק קח בחשבון שישנם רצונות, וישנן פנטזיות, שלא יוכלו להתגשם. ישנם רצונות וצרכים שיסתרו זה את זה. יהיו מגבלות של תקציב, שטח, תקנים, הוראות תב"ע ...וכן הלאה. או במילים אחרות - שם המשחק באדריכלות זה גמישות והתפשרות!

לצפיה ב-'גלמיש, המון תודה על ההתייחסות והתשובה!'
גלמיש, המון תודה על ההתייחסות והתשובה!
27/09/2017 | 10:19
32
המון תודה על הטיפים בנוגע לחלל הכפול, בהחלט אחשוב על זה.

מה לגבי תכנון החדרים וחדר ההורים? 80 מטר במפלס זה לא גדול זה ישאיר לי מטבח, סלון, פינת אוכל, שירותי אורחים ובספק אם יישאר מקום לחדר משחקים... להורים שלי יש 80 במפלס כמו שציינת והם בלי חדר והגדלים של הסלון והמטבח די סבירים, לא רואה איפה אני מכניסה ב 80 מטר עוד חדר. לנו חשוב שהחללים המשותפים של הסלון והמטבח יהיו גדולים והחדרים מבחינתי שיהיו סטנדרטיים...
לצפיה ב-'הצעה לאופן חלוקת חדרי הבית בקומות השונות'
הצעה לאופן חלוקת חדרי הבית בקומות השונות
( לעמוד שלי בתפוז )
26/09/2017 | 23:20
6
68
שלום לך 
מכיוון שהמגרש עליו אתה מתכנן את ביתך לא גדול במיוחד הייתי מציעה לך אופציה אחרת לחלוקת הפונקציות בין הקומות: 
במידה ויש לך אפשרות כלכלית כדאי לבצע את המרתף בקונטור הבית וזאת כדי לקבל שטח נוסף לבית גדול ככל האפשר, שישמש אתכם למטרותיכם. 
בקומת הקרקע הייתי ממקמת את הסלון, המטבח, פינת האוכל, ממ"ד גדול שישמש כחדר אורחים/משחקים ושיוכל לשמש בעתיד כחדר הורים במידת הצורך. סמוך לממ"ד לתכנן מקלחת שבה גם מצויים שירותים שישמשו כשרותי אורחים. על ידי הפיכת שירותי האורחים לחדר מקלחת שישמש גם אתכם כמקלחת הצמודה לממ"ד תוכלו לחסוך שטח בקומת הקרקע ובסופו של דבר גם כסף. כך תקבלו קומה יחסית מצומצמת בשטחה שתותיר לכם גינה גדולה. 
בקומה השניה למקם 4 חדרי שינה לכם ולילדים, שני חדרי מקלחת-מקלחת לילדים ומקלחת הורים, וחדר שירות (במידה ונותר לכך מקום). 
נראה לי שבשלב זה למקם את חדר ההורים בקומת הקרקע ולא בקומה העליונה זו טעות, בעיקר לאור העובדה שילדיך קטנים למדי. עדיף לך כבעל משפחה צעירה לתכנן את כל חדרי השינה בקומה אחת וכך להיות במצב בו תוכל להמצא בקרבתם ולהשגיח עליהם גם בשעות הלילה. 
לסיכומו של עניין הייתי מתכננת בית ששטח כל אחת מקומותיו שווה פחות או יותר לכ-80 מ"ר. כך גם נוצר איזון בין כל חללי הקומות וגם תיוותר לך גינה גדולה יותר בשטח של כ- 200 מ"ר. 
אשמח לשמוע מה דעתך 

לצפיה ב-'נשבעת שלא ראיתי את מה שגלמיש כתבה אלא לאחר שפרסמתי'
נשבעת שלא ראיתי את מה שגלמיש כתבה אלא לאחר שפרסמתי
( לעמוד שלי בתפוז )
26/09/2017 | 23:25
1
45
את מה שכתבתי. 

לצפיה ב-''
27/09/2017 | 08:01
41
כן ראיתי מה שגלמיש וזוהר כתבו,
ומצטרף לשתיהן.

ובעיקר - רדו מהעניין של חלל כפול, מהסיבות הנכונות שגלמיש ציינה.

לצפיה ב-'תודה רבה על תגובתך'
תודה רבה על תגובתך
27/09/2017 | 09:50
3
48
אני יכולה לבצע את המרתף לפי קונטור הבית ואני בהחלט רוצה את זה.
לגבי החדר שינה הורים:
אני יודעת שהילדים שלי כרגע קטנים והיה עדיף שישנו לילדי כרגע בלילה אבל הרצון שלי נבע מחשיבה קדימה (הזמן עף) של עוד לא הרבה שנים (4-5) ככל הנראה כבר נרצה את הפרטיות שלנו... המחשבה שאחרי כמה שנים נעבור לחדר למטה לממ"ד נחמדה אבל נראה לי פחות נוח לצאת לחדר אמבטיה ושירותים מחדר הממ"ד, פחות אלגנטי כביכול, וגם שירותי אורחים יחד עם מקלחת... ומה יהיה שאעבור לגור בממד עוד כמה שנים... האורחים יכנסו אליי לחדר אמבטיה? פחות נראה לי מתאים... 
מה דעתך לגבי החלל הכפול?
לצפיה ב-'אני חושבת שבאמצעות תכנון חכם תצליחו ליצור פרטיות בחדר השינה'
אני חושבת שבאמצעות תכנון חכם תצליחו ליצור פרטיות בחדר השינה
( לעמוד שלי בתפוז )
27/09/2017 | 23:11
2
43
ניתן ליצור פרטיות בחדר השינה של ההורים גם אם הוא ממוקם באותו מפלס שבו נמצאים חדרי הילדים, וזאת באמצעות תכנון אינטילגנטי וחכם. בכל מקרה לא הייתי מבצעת קומת קרקע בשטח של 120 מ"ר כי באמת הגינה תהיה קטנה מאוד ולא תוכלו להפיק ממנה את המיטב כחלל נוסף לאירוח, משחק והנאה. בעיני יש הבדל עצום בין בתים פרטיים עם גינונת קטנה ובין בתים עם גינה מרווחת וגדולה יותר. חווית המגורים בבתים שיש להם גינה גדולה היא כל כך הרבה יותר מהנה ותורמת לאיכות החיים בבית, שבעיני זה עולה על כל הדברים האחרים שדיברת עליהם ושגוזלים משטח הגינה ומגדילים את שטח הבית, דהיינו חדר ההורים בקומת הקרקע והחלל הכפול. 
אני מצטרפת לדעת חברי בדבר החלל הכפול- אמנם מדובר באלמנט אדריכלי מרשים אולם בכך זה נגמר. חללים כפולים מתאימים לבתים רחבי ידיים שבהם החלל הכפול משחק תפקיד כאלמנט שיוצר קשר ויזואלי בין הקומות. בבית כמו שלך זה יהיה אלמנט שיפגע בתכנון יותר משיוסיף. בעיקר הוא ישפיע בכך שעלויות הקרור והחימום של הבית יעלו, הוא ייקר את הבניה ויקטין את שטח הקומה העליונה. 
אני מציעה שתעלה את תכנית המגרש ובה תסמן את קווי הבנין על מנת שנוכל להבין טוב יותר את הסיטואציה התכנונית העומדת לפניך. 
לצפיה ב-'תודה רבה זוהר! על הטיפים והעצות החמות '
תודה רבה זוהר! על הטיפים והעצות החמות
28/09/2017 | 12:11
1
39
אני אעלה בעוד מספר ימים את התוכנית ואמשיך להיוועץ עמכם...
אני אוותר על החלל הכפול.
או שאלך על 90 מרתף, 90 קומה ראשונה ו 90 קומה שנייה.
או שחשבתי גם לעשות 80 קומה ראשונה ו 100 קומה שניה... או 85 ו 95 ואז ליצור מצב שבו הקומה השנייה טיפה בולטת "החוצה" בצורה מלבנית באזור הגינה האחורית ואז לנצל זאת לתאורה שקועה במקום פרגולה... ראי תמונה מצורפת

לצפיה ב-'בשלב זה עומדות בפניך לא מעט אפשרויות כיצד לתכנן את הבית '
בשלב זה עומדות בפניך לא מעט אפשרויות כיצד לתכנן את הבית
( לעמוד שלי בתפוז )
28/09/2017 | 13:31
35
כל האפשרויות שאמרת בקשר לאופן חלוקת השטחים בין הקומות הגיוניות וטובות. השאלה רק איך יהיה התכנון. זה כבר תלוי במתכנן שתבחר...
כל הכבוד שאתה מוותר על החלל הכפול כאלמנט ש"חייב" להיות בבית. תתחילו קודם כל בתכנון ותראו איך אתם מתקדמים משם ולאן נושבת הרוח. 
לצפיה ב-'חוות דעת על תכנון בית פרטי מפלס אחד'
חוות דעת על תכנון בית פרטי מפלס אחד
26/09/2017 | 08:44
5
116
שלום לכולם, אשמח לשמוע חוות דעת על התכנית האדריכלית.
לצפיה ב-'איפה איפה איפה הגינה? '
איפה איפה איפה הגינה?
( לעמוד שלי בתפוז )
26/09/2017 | 10:19
67
(רואים שאני אמא לילדות קטנות?...)
תכנון הבית עצמו מצוין. הכל ממוקם בצורה טובה, "לפי החוקים" ועל כך אין לי כל הערה מלבד באמת שהתכנון טוב מאוד. 
אבל הגינה נעלמה...
זה מה שקורה כשמתכננים בית ענק על כמעט על כל השטח הכלוא בין קווי הבנין. 
אני הייתי מתכננת קומת מרתף או קומה עליונה וממקמת בה לפחות שני חדרי שינה אם לא שלושה, וזה היה גורם לבית "לנשום" כי כרגע הוא די חנוק בין רצועות הגינה הצרות שנותרו סביבו. 
אגב, המגרעת היפה שיצרתם בין המטבח, הממ"ד וחדר השינה המערבי יכולה להפוך לחצר אנגלית גדולה שרצפתה תהיה כמפלס הרצפה של קומת המרתף (שאיננו קיים כאמור) וכך ניתן יהיה למקם בה חדרי שינה שיהנו מאיוורור ואור רב, יחסית לחדרים שממקמים בקומות מרתף סטנדרטיות. כך תקבלו עדיין בית בעל סילואטה נמוכה ותרוויחו גינה גדולה הרבה יותר. 
לצפיה ב-'הי שיר דברי איתי בפרטי'
הי שיר דברי איתי בפרטי
26/09/2017 | 10:32
31
לצפיה ב-'בעיני זו תכנית עצובה. לקחת מגרש וחנקתם אותו. '
בעיני זו תכנית עצובה. לקחת מגרש וחנקתם אותו.
26/09/2017 | 19:08
2
71
לקחתם בית פרטי ועשיתם ממנו דירה בבנין.
לא רק שאין לכם גינה בכלל. טריק ידוע , בדרך כלל של קבלנים ומשווקים, אבל גם של מתכננים לא רציניים, זה לצבוע את כל החוץ בצבע ירוק, ככה שללקוח נדמה שיש המון גינה. אז שיהיה ברור - לא באמת תהיה פה גינה ואסביר בהמשך.
אלא גם תכנון הדירה לא טוב. ואסביר:
1. נכנסים לבית ומה רואים ממול - כניסה לשרותי אורחים! יופי של קבלת פנים. שרותי האורחים הללו קיבלו חלון של 30-40 סמ. רוחב. מה ישאר מזה אחרי משקופים ופורפילים? אולי 20 סמ. חריץ חלון
2. לפי כמות חדרי שינה יש לכם לפחות 3 ילדים. אבל השולחן במטבח (שליחה, דלפק בקושי) יכול להכיל 3 סועדים בלבד. איפה אוכלת המשפחה ביום יום? בפינת האוכל?  אמנם היא גדולה ומרווחת ומתאימה ל 8 סועדים , אבל היא רחוקה מאד מהמטבח וצריך לעבור אליה דרך מבואת הכניסה.  
גם אם פ.האוכל משתמשת רק לארוחות חג, המסע אליה וחזרה עם סירים מלאים וצלחות מלוכלכות, שעובר דרת הכניסה - זה מסע  לא נוח ותפזורת הלכלוך בהתאם (בית עם ילדים, נכון?) .
אם מדובר על יום יום, זה בכלל תכנון גרוע.
המטבח עצמו ענק - למה לא לעשות בו שולחן אוכל גדול וראוי?
3. הפטיו - חדר חיצוני שאין אליו יציאה. מה יהיה בו? קוצים וחרולים. או מחסן לאופניים? בגלל שניסיתם לדחוס את כל השטח הגדול לקומה אחת, יצרתם בעיה של חדרים פנימיים שצריכים לקבל פתחים אל פטיו כזה. זה פתרון של דירה בבבנין, ולא צריך להיות בבית פרטי טוב.
4. המעברים הראשיים פה צרים (כניסה למטבח, המעבר לאיזור חדרי השינה, הפניה לכיוון חדר הכביסה) וזה מאד לא נח, לא מזמין ולא מרגיש מרווח.
5. החדרים : ח.כביסה גבולי ברוחבו. זה רוחב בניה, אחרי טיח ישאר 150 סמ. לערך, ממנו יש להוריד לפחות 70 סמ. (המכונות לא יכולות להיות דבוקות לקיר בגלל הצנרת שבגבן) נשארים לכם 80 סמ. למעבר כשצריך לעבור עם סל בסיה בידיים, ולתנועה מול המכונות כשצריך להתוכפף להכניס ולהוציא כביסה...
הממד חדר גרוע, כי לא די שהוא ממד, החלון שלו נמצא בקצה ונפתח אל חלל סגור יחסית הפטיו.
חדר ההורים - מרווח, אבל במימד האורך במקום ברוחב, ככה שאין מקום לארון קיר בחדר. נכון שיש חדר ארונות, אבל הוא די צפוף.

בכללי - המבנה שלך הבית הוא של אמבה! אין חשיבה על צורניות, אל מבנה ואסטטיקה שלו.
כדי להיצמד לקו הבנין העליון (אין לי מושג מה הכיוונים פה) עשו זיג זג עם הקיר. וכך גם בחזיתות האחרות הכל בליטות ושקעים, ללא שום חשיבה על הקונטור של הבית, המראה שלו ואופן הישיבה שלו על המגרש.
בעיני - צריך לעשות פה 10 צעדים אחרוה. להתיחס לבית הזה כאל דמי לימוד - ולהתחיל מחדש.
ועכשיו - לחשוב מחדש ברמת עקרון על הבית, גודל התכסית שלו. על חלוקה לקומות. על אופן העמדת הבית במגרש ומה זה עושה לשטחי החוץ.
לחשוב על שטחי החוץ - איך רוצים אותם, איך הם יתחברו לבית ויהוו חלק בפרויקט. לחשוב על הכיוונים אליהם רוצים להפנות את המבט, את הפתחים, כיווני אור ואוויר כדי לקבל נוחות ואיכות אקלימית. הן בפנים והן בחוץ.
לתכנן מחדש בלי מיטת הסדום הזו שכפיתם על עצמכם, בכך שדחקתם את כל מה שאפשר לתוך קומה אחת.

לצפיה ב-'מסכים עם כל מילה'
מסכים עם כל מילה
01/10/2017 | 00:45
7
לצפיה ב-'אם רק אפשר היה לעשות פה לייק...'
אם רק אפשר היה לעשות פה לייק...
08/10/2017 | 21:43
14
קלעת בול לכל מה שחשבתי.

הממ"ד מרגיש תקוע ושהכל סובב סביבו.
גם בחשיבה על שינויים עתידיים (וברבות השנים כולנו מרגישים בכך צורך), ממ"ד מרכזי כ"כ מאוד מגביל.

המטבח לטעמי חנוק מידי ואין ממנו צפייה מספקת לשאר החללים.
להכין קפה לאורחים משמעותו להיות מנותקת לגמרי מהשיח...לא נעים כ"כ

אם זו היתה דירה בבניין (ואני רואה המון תכנונים של דירות על בסיס יום יומי במסגרת מקום העבודה שלי) הייתי אומרת שזו באמת דירה לא רעה יחסית.
אבל כבית פרטי שאמור להיות מתוכנן כמו כפפה לבעליו- לחזור לשולחן השרטוט ויפה שעה אחת קודם.

לצפיה ב-'חידוש בניה'
חידוש בניה
26/09/2017 | 18:17
1
32
כשבנייתם של בתים/מבני מסחר מופסקת באמצע מסיבה זו או אחרת,
האם לאחר כמה שנים ניתן פשוט לחזור ולבנות, או שבעל הנכס חייב להגיש שוב את כל התוכניות לאישור?
ידוע לי שלהיתר יש תוקף, אבל השאלה היא האם הרשויות מסתפקות בתשלום עבור חידוש היתר, או שפשוט מתחילים את כל ההליך מחדש (או שכל רשות וחוקיה שלה?)
תודה מראש לעונים.
לצפיה ב-'צריך לעשות את רוב התהליך מחדש'
צריך לעשות את רוב התהליך מחדש
01/10/2017 | 00:46
14
בגלל שהיום יש תקנות ותקנים מעודכנים,
וחוץ מזה נוהל ההגשה השתנה לגמרי.
ממתי ההיתר הקודם?
לצפיה ב-'חוות דעת על סקיצה'
חוות דעת על סקיצה
24/09/2017 | 12:19
4
111
שלום לכולם,

מעלה סקיצה של קומת קרקע+ 2 יחידות דיור בקומה ראשונה, אשמח להערות.

קצת רקע - מגרש של כ440 מ"ר, סוף יישוב
זוג +5 ילדים, מעוניינים לגור במפלס אחד, הקומה הנוספת מיועדת ל2 יחידות דיור קטנות. 
בקומת קרקע רצינו 3 חדרי שינה ויחידת הורים, במסדרון מצופה להיות ארון +פינת עבודה ליד החלון. הסלון מופנה לצפון (שם אין שכנים), פינת האוכל מיועדת לשימוש רק בסופי שבוע, במטבח כנראה לא יהיה אי אלא שולחן רגיל גדול. 
ביחידות דיור - רצינו שיהיו קטנות עם 2 חדרי שינה או חדר וחצי לפחות, זה גודל שמאוד מבוקש באיזור בו אנחנו גרים. 

יש כמה דברים שהייתי שמחה לקבל את התייחסותכם:
בקומת כניסה:
1. קו האלכסון שיש בממד - האם "ליישר" את הממד ולאבד שטח? מצד שני זה מפריע לי שיש קו אלכסון בתוך החדר.
2. במטבח - האם כדאי לפצל ל2 חלונות או לחלון אחד גדול? האם לעשות חלונות כיס או בכלל סוג של חלון אחר?
3. מיקום שירותי האורחים - קצת מפריע לי, שכן הוא ישמש בעיקר את בני הבית באופן יומיומי, אבל כל העמדה אחרת פגעה במשהו אחר שרצינו, כך שהשארנו בסוף את שירותי ה"אורחים" בכניסה. נשמח אם מישהו יכול לראות פתרון יותר יצירתי...
4. נישות למקלחת ילדים - האם מעמיסות על המראה? לוותר?
ביחידות דיור:
1. מפריע לי הלוליינות שצריך לעשות ליחידה המערבית, לא יודעת איך יעלו רהיטים ככה... (מיטה זוגית, ספה). המתכננת אומרת שיש מספיק מרחב שם ומקסימום מעלים מהמרפסת, והיא רצתה שנקודות האינסטלציה יהיו צמודות כדי לחסוך בעלויות (ולכן המטבחים של היחידות היכן שתוכננו).
2. בנוסף, מה דעתכם על המבואה לחדר שינה ליד המטבח ביחידה המזרחית? קצת מפריע לי בעין שהדלת נפתחת באלכסון, המתכננת חושבת שזה יוצר מרחב יותר גדול. 

אשמח להתייחסותכם לנקודות הנ"ל ובכלל. 
תודה!
לצפיה ב-'יש משהו קצת חסר "נשמה" בתכנון הנוכחי '
יש משהו קצת חסר "נשמה" בתכנון הנוכחי
( לעמוד שלי בתפוז )
26/09/2017 | 00:12
3
53
שלום לך 
כרגע מהתבוננות בתכניות, יש משהו קצת טכני וקר בתכנון, בעיקר של היחידות בקומה העליונה. 
בדרך כלל אנחנו אומרים לאנשים שהם מתכננים בתים גדולים מדי. הפעם נראה לי שעדיף להגדיל מעט את תכסית קומת הקרקע, בעיקר לאור העובדה שאתם 7 נפשות בבית בן חמישה חדרים. לכן כדאי לדעתי להגדיל את המטבח ולהאריך אותו עד קו הבנין (נראה לי שמדובר בהארכה של כ-40 ס"מ). כרגע הסלון והמטבח כמעט נוגעים זה בזה ולדעתי כדאי שיהיה בניהם קצת רווח. אני גם הייתי מגדילה מעט את חלל הסלון-מטבח לכיוון צפון. מרגיש לי סלון קצת קטן למשפחה כמו שלכם. 
אזור החדרים גם הוא מתוכנן בצורה טובה למדי. לא הבנתי באמת מדוע קיר הממ"ד אלכסוני? כמו כן הייתי מוסיפה לשטח מקלחת ההורים את המגרעת הקטנטונת שהופחתה משטחה (שגודלה 1.50/0.5). מדוע שלא תהיה לכם מקלחת מעט גדולה ומרווחת יותר?
מה שמתוכנן באמת בצורה לא טובה זה כל אזור מבואת הכניסה, פינת האוכל, שרותי האורחים והמדרגות העולות לקומה העליונה. 
אני אתייחס לכך בהמשך...

לצפיה ב-'תודה על התייחסותך, באמת עדיין לא סגור'
תודה על התייחסותך, באמת עדיין לא סגור
26/09/2017 | 16:38
2
29
כל העניין של הכניסה.
מכיוון שרוב הסיכויים שנוותר על פינת האוכל (היא תהיה במטבח , כפי שרשמתי, אנו לא עושים אי), כנראה נעשה שם פינת משפחה. האם זה משנה לטובה את האיזור או...?
בכל מקרה מחכה להתייחסותך לגבי איזור הכניסה. 
תודה זוהר!
לצפיה ב-'המשך חוות הדעת על הסקיצה '
המשך חוות הדעת על הסקיצה
( לעמוד שלי בתפוז )
28/09/2017 | 15:11
1
33
במידה ותוותרו על פינת האוכל ותמקמו אותה במטבח זה יהיה מצוין. 
כל התכנון של שירותי האורחים בכניסה עם החלון שפונה ישירות לרחבת הכניסה, הכיור שחשוף לעיני כל מי שנכנס ודלת השירותים שניתן לראות מכל פינה בסלון- גרוע מאוד. גם התכנון של המדרגות כחלל צר שרוחבו מטר לפני טיח- בעייתי מאוד. 
הייתי מתכננת מחדש גם את היחידות העליונות ובראש ובראשונה מבטלת את הכניסה דרך המרפסת- מה זה? 
אגב, הטענה של המתכננת שלכם שמיקום המטבחים זה עם הגב לזה חוסך בעלויות זה בטל בשישים. מה שחוסך יותר אם כבר זה מיקום האסלות של קומת הקרקע והקומה העליונה זו מעל זו, או מיקום האסלות בשני חדרי המקלחת זו עם הגב לזו. אז לא די שלא ביצעה כך אלא אפילו מיקמה את חדרי הרחצה כך שהם פונים לחצר האחורית היקרה לכם. מה ההיגיון בכך? תשבו בגינה ותשמעו את השכן מתקלח? לא לעניין. 
ההמלצה שלי היא ליישר את קיר הממ"ד למקם את שתי היחידות כך שהמרפסות שלהן יפנו גם כן לכיוון צפון, ותקבלו ככה מעין טרסה ירוקה שתשקיף על הגינה שלכם. 
את חדר המדרגות הייתי משתדלת לתכנן כחלל מלבני ולא בצורת "ר" כך שגם יהיה פתוח יותר ויהיה נוח יותר לעלות בו.
במקרה שלכם קשה לרדת ממש לתכנון פרטני לכן הייתי מציעה שתבדקי עם המתכננת מה באפשרותה לעשות כדי לשפר הן את העליה ליחידות הדיור העליונות והן את הכניסה ליחידות (כך שמבואת הכניסה תהיה יותר מרווחת וגם שהכניסה ליחידה לא תעבור  דרך מרפסת). 
בקשר לנישות ששאלת לגביהן- אופן העיצוב שלהן הוא עניין של טעם. לדעתי עדיף שהן יהיו שוות בגודלן, והייתי מגדילה את הנישה שמצד שמאל של דלת המקלחת כך שתהיה זהה לנישה הימנית. 
בקשר לחלון המטבח- בעיני יפה מאוד חלון גדול ורחב וחלון כיס הוא מצוין רק שצריך לזכור שחלונות כיס מבודדים פחות מבחינה טרמית ואקוסטית. עניין אחר שצריך להערך אליו הוא שאם אתם רוצים לתלות ארונות עליונים במטבח ליד החלון יש לוודא שהקיר הפנימי שמרכיב את כיס החלון יהיה עבה מספיק בשביל שאפשר יהיה לתלות עליו את הארונות שלשם תלייתם משתמשים בברגים ארוכים וגדולים. 

לצפיה ב-'תודה זוהר על התשובה המפורטת וגמר חתימה טובה!'
תודה זוהר על התשובה המפורטת וגמר חתימה טובה!
29/09/2017 | 00:48
4
לצפיה ב-'תודה רבה לכולכם'
תודה רבה לכולכם
25/09/2017 | 20:45
27
החכמתם אותנו. לוקחים לתשומת לב את כל הערותיכם  החשובות.

לצפיה ב-'כמה התלבטויות'
כמה התלבטויות
24/09/2017 | 21:29
6
111
שלום לכולם,
אנו לקראת סוף התהליך של גיבוש החלטה באיזה אדריכל/ית לבחור. ההחלטה תושפע גם משיטת הבניה: קונבנציונלית מול מתקדמת. השאלות/התלבטויות יובאו בצורה מסודרת בהמשך. המגרש שלנו חייב להיבנות כחלק מ-דו. מידות: 12.5 על 22. קווי בנין דרום ומזרח- 4 מטר, מערב - 3 מטר.  צירפתי סקיצה ראשונית להתרשמות בלבד. כמובן שתוכנית האדריכל/ית תהיה מפורטת עם התייחסות לחניה, וכו'.
1. מה דעתכם על החלוקה שעשינו ציבורי/פרטי?
2. תקציבנו מאפשר רק 120 מ"ר (ואנחנו גם רק 3 נפשות) , ולמרות שטח המגרש הקטן (275 מ"ר) נאמר לנו שבנייה ב-2 קומות תייקר בצורה משמעותית כאשר מדובר רק ב-120 מ"ר, ולכן כנראה נבחר בקומה אחת. התייחסותכם?
3. מה דעתכם על בניה עם שלד פלדה?

תודה לכם ושנה טובה

לצפיה ב-'דעתי'
דעתי
25/09/2017 | 02:04
3
57
שלום וקודם כל בהצלחה.
אני גם בונה כמוך (ולא איש מקצוע).

1. אני בעד חלוקה כזו וגם כך אנו מתכננים, אבל אני לא בטוח שזה נכון לבית כזה קטן. צורת H פחות יעילה בניצול שטחים (בגלל מעברים).
האמת שגם אנחנו מנסים לצמצם שטח ובל זאת מתקדמים עם צורה זו (בחירה שלנו).
בכל מקרה, וזו כנראה התשובה שתקבל מרוב המגיבים (ודי בצדק) - תן לאדריכל לעשות את עבודתו.
אתם צריכים לחשוב על הפרוגרמה ( תוכל לחפש ברשת דוגמאות) - מה חשוב לכם יותר ומה פחות, ולתת לאדריכל לפתור את הבעיה.

2. אשאיר לאנשי המקצוע את הצד הכספי (בגדול הגישה היא ששתי קומות לא ייקרו ואולי אף יחסכו - פחות קידוחים, רצפה/תקרה משותפת)
אך שיקול נוסף חשוב - ניצול השטח: מצד אחד, בניה בשתי קומות מחייבת שטח לא מבוטל לטובת מדרגות, מצד שני, איזו גינה תשאר אם תבנה 120 מ"ר על 275 מ"ר?
אגב, איך חישבתם שתקציבם מספיק רק ל-120 מ"ר? קיבלתם הערכה מקצועית? שווה בדיקה...

3. בגדול אין פה חיבה יתירה לשיטת שלד הפלדה...אני שוקל זאת בחיוב רב.
קחו בחשבון שזה לא צפוי להוזיל עלויות (אבל כן לחסוך קצת זמן ולספק בית איכותי יותר). חשוב לבחור אדריכל שבנה כך או מוכן להתנסות ברצינות.

בהצלחה
לצפיה ב-'הבהרות'
הבהרות
25/09/2017 | 09:44
2
38
תודה בובי הבנאי 1 על תשובתך ובהצלחה גם לך. 
כמובן שאין לנו כוונה או זמן לעשות את עבודתו של האדריכל, אבל מכיוון שזה הפרוייקט הכי גדול בחיינו כדאי שנהיה מעורבים בשלב הקריטי שזה שלה התכנון.  בחודש האחרון התעמקתי בפורום והתוודעתי להערות המאירות של זוהר, גלמיש1 ומיכל, כמו גם, גולשים איכפתיים כמוך ולכן היה חשוב לי לחלוק את הלבטים עמכם.

לגופו של עניין, הצעת ה-H הגיעה מאדריכל כדי לתת מענה לבעיית אור,פרטיות, ואוויר, שכן ב-דו חובה שלפחות 51% מהקיר יהיה על הגדר ועיוור/אטום.

לגבי התקציב, הנושא נבדק בקפידה עם קבלנים, אדריכלים, ובנקים, וריאלית זה מה שנוכל לבנות.

לגבי שלד הפלדה, כמוך.

שוב תודה על תגובתך.

לצפיה ב-'רק שיש הבדל בין מעורבות בתכנון, שזה הדבר הנהוג/רצוי בתהליך'
רק שיש הבדל בין מעורבות בתכנון, שזה הדבר הנהוג/רצוי בתהליך
25/09/2017 | 13:28
1
36
ובין לאנוס את התכנון לתוך איזה סד צורני שאתם החלטתם עליו מראש.
אין שום טעם בהחלטה על 'צורה' מוגדרת ספציפית , כי תוך כדי תכנון הדברים משתנים. פתאום מתגלה שאגף אחד גדול בהרבה מהשני, או שהטופוגרפיה מחייבת טיפול אחר במגרש, או שהתב"ע לא מאפשרת את הפטיו הזה ביניכם לבין הדו....

לגבי סוגית הקומות - בניה בשתי קומות חסכונית יותר בעלויות בניה ויקרה קצת יותר בגין השטח שצורכות המדרגות.
אבל - תכנון נכון יכול להשמיש לפחות חלק משטח המדרגות ע"י שימוש בחלל שמתחתן. או לחלק את הבית למפלסים ולחלק בהתאם את המדרגות לכמה חלקים מה שלפעמים חוסך בשטח.

או בקיצור - אם תבנו הכל בקומה אחת לא תישאר לכם חצר/גינה. כי מהשטח שנשאר, מתימטית, יורדות הרצועות בצדדים, יורדות חניות, פילרים, רחבות ושבילים וכו.... בסוף תישאר לכם רצועה צרה מול המרפסת של שיחים או פרחים.
לכן מומלץ לכם לבנות בשתי קומות.
ומומלץ עוד יותר - לחפש אדריכל/ית רציני ומנוסה שיקח את כל הנתונים והרצונות שלכם ויכין , בשת"פ אתכם, תכנית מיטבית שתנצל את השטח והתקציב באופן הכי טוב.

לצפיה ב-'כתבתי פעם מאמר בנושא מעורבות יתר בתהליך. '
כתבתי פעם מאמר בנושא מעורבות יתר בתהליך.
25/09/2017 | 14:39
35
מעורבות של הלקוחות מבורכת ורצויה. אבל יש מצב של מעורבות יתר, כשהלקוח נכנס לאמביציות ומתחיל לייצר תכניות בעצמו, ואז יש בעיה של ממש. לא סתם לומדים 5 שנים ועוד שנות סטאז' כדי להיות אדריכל. אמנם כולנו חכמים ומוכשרים ויכולים ללמוד הכל לבד...ישראלים לא? אבל אנשים לא מקצועיים, מוכשרים ככל שיהיו, לא יכולים להכין תכנית לבניה. דרוש המון ידע ונסיון שאין להם, וכל כך אין להם שהם לא מבינים כמה לא מבינים. ואז נוצר דיסוננס קשה בין לקוח שבטוח שהנה תכנן לתפארת ופתר בכשרון רב את כל הבעיות בתכנון, לבין האדריכל שצריך עכשיו לעבוד עם תכנית גרועה, בלי קנה מידה, בלי עובי קירות, בלי התיחסות לכיוונים/מערכות/תקנות/כללי תב"ע וכו או לחילופין צריך להסביר את כל אלו ללקוח ובעצם גם לפדח אותו, וגם לבזבז המון זמן ומאמץ בללמד אותו אדריכלות למתחילים....

בקיצור - זה סוג מעורבות שמביא לגירושין.

התפקיד שלך הוא לבוא אל האדריכל עם רשימת רצונות וחלומות (פרוגרמה), עם תקציב נהיר ומוגדר, ועם זמן שפינית כדי להשקיע בפגישות ובחשיבה על מה שעולה בהן. כל אלו יהוו בסיס טוב לתכנון נכון.
הנח לאדריכל להכין את הסקיצות , ואחר כך את התכניות, ותן את הפידבק שלך והבקשות שלך. זה התהליך הנכון.
לצפיה ב-'בוקר אור'
בוקר אור
25/09/2017 | 09:55
37
ונעים מאוד

ראשית מסכימה שאתם צריכים להיות מעורבים ממש בהתחלה אך קצת קשה כשאין פרוגרמה לבחון.
לגבי נושא המדרגות שבוב הבנאי ציין- אני לא בטוחה שצריך לבנות מדרגות קונבנציונליות ולבזבז מקום, אולי תשקלו לבנות רק את יחידת ההורים בקומה העליונה ולמקם מדרגות ספיראלה?
ממתינה לפרוגרמה ועד אז שיהיה בהצלחה!
לצפיה ב-'בנית בית בשטח של 120 מ"ר על מגרש בשטח של 275 מ"ר '
בנית בית בשטח של 120 מ"ר על מגרש בשטח של 275 מ"ר
( לעמוד שלי בתפוז )
25/09/2017 | 17:11
52
ממש לא מומלץ לתכנן בית בן קומה אחת על מגרש של 275 מ"ר. 
במצב הזה תקבלו בית בעייתי וגינה קטנה מאוד. התחושה תהיה מאוד חנוקה, בעיקר בגינה, וגם בבית עצמו תקבלו חללים שיהיו ללא חלונות הפונים כלפי אחת מהחזיתות החיצוניות. אני הייתי ממליצה לכם לתכנן את קומת הקרקע בשטח של כ-80 מ"ר והקומה העליונה ביתר ה-40 הנותרים, וגם אם תרצו להגדיל את הבית תוכלו לעשות זאת בקלות. את המדרגות מקמו סמוך לקיר המשותף על מנת לאפשר יצירת פתחים חיצוניים עבור הפונקציות השונות של הבית. את הגינה הייתי עושה בעומק של לפחות 5 מטרים אם לא 6 מטרים, תלוי בתכנון. כך תקבלו גינה משמעותית שמאוד תתרום לחווית המגורים בבית.
בנוגע לשיטת הבניה- לא הייתי מתנה את בחירת האדריכל בניסיונו עם בניה מתקדמת. ישנם אדריכלים רבים שעבדו ותכננו בתים בבניה קונבנציונלית והחלטתכם לאתר אדריכלים שתכננו בתים בבניה קלה מאוד תצמצם את המבחר העומד לרשותכם. אדריכל מוכשר ידע ללמוד במהירות מהן מגבלותיהן של שיטות בניה אחרות (במידה וקיימות בכלל) וכלל לא בטוח שיש הבדל מבחינת תכנון הבית פרופר, במידה והוא נבנה בשיטה בניה כזו או אחרת. 
מי שכן צריך לדעת ורצוי שיהיה בעל ניסיון בשיטת הבניה המתקדמת (איזו שתבחר) הוא בראש ובראשונה הקבלן המבצע, ולאחריו מנהל הפרוייקט (המפקח) והקונסטרוקטור. 
שיהיה בהצלחה 
לצפיה ב-' מחכים לכם בפורום מכירות ופיתוח עסקי '
מחכים לכם בפורום מכירות ופיתוח עסקי
25/09/2017 | 15:01

בפורום מכירות ופיתוח עסקי תוכלו לשאול על שיווק ומכירות B2B, אסטרטגיה עסקית, הגדלת רווחים ועוד.
היכנסו עכשיו לפורום לקבל ייעוץ ממומחה לגבי העסק שלכם  

מנהל/ת הפורום

אודות:
זוהר רוזנפלד היא אדריכלית רשומה (B.Arch.) בוגרת בית הספר לאדריכלות באוניברסיטת תל אביב משנת 2001 בהצטיינות. עבדה במספר משרדי אדריכלות בולטים, ומשנת 20
עוד...

חם בפורומים של תפוז

אירוח בנושא: מיסוי ועבודה באופן עצמאי
אירוח בנושא: מיסוי...
בתאריך 24/10 יתארח בפורום רו``ח אלירן הררי, אשר...
אירוח בנושא: מיסוי ועבודה באופן עצמאי
אירוח בנושא: מיסוי...
בתאריך 24/10 יתארח בפורום רו``ח אלירן הררי, אשר...
אירוח בנושא היבטים משפטיים בהקמת עסק או חברה
אירוח בנושא היבטים...
באירוח תוכלו לשאול על היבטים ושיקולים משפטיים...
אירוח בנושא היבטים משפטיים בהקמת עסק או חברה
אירוח בנושא היבטים...
באירוח תוכלו לשאול על היבטים ושיקולים משפטיים...
בפייסבוק שלנו כבר ביקרתם?
בפייסבוק שלנו כבר...
רוצים להיות תמיד מעודכנים במה שקורה בתפוז?
בפייסבוק שלנו כבר ביקרתם?
בפייסבוק שלנו כבר...
רוצים להיות תמיד מעודכנים במה שקורה בתפוז?

מקרא סימנים

בעלת תוכן
ללא תוכן
הודעה חדשה
הודעה נעוצה
אורח בפורום
הודעה ערוכה
מכיל תמונה
מכיל וידאו
מכיל קובץ