לגלישה באתר בגירסה המותאמת לסלולאר
| הוספת הודעה
הגדרות תצוגה

הגדרות עץ הודעות

מאפייני צפייה

הצג טקסט בתצוגה
הצג תגובות באופן
עדכן
1270212,702 עוקבים אודות עסקים

פורום אדריכלות

פורום אדריכלות הוא מקום לשיתוף, התייעצות ועדכון בעולם המרתק של עיצוב ותכנון אדריכלי.
הפורום מיועד לכל מי שמתעניין בגישות לעיצוב ותכנון, רישוי, היתרים ובנייה. ניתן להעלות סקיצות, רעיונות ושאלות מעולם האדריכלות, ולקבל מענה מקצועי מהגולשים והנהלת הפורום. סטודנטים לעיצוב ואדריכלות מוזמנים להעלות לכאן עבודות שלהם ולקבל חשיפה ועזרה, וכמו כן אדריכלים מוזמנים להציג פרוייקטים מעניינים וגישות לעיצוב ולתכנון. 

גולשי הפורום קוראים לשיח ענייני, ומבקשים לשמור על כבודו של מפרסם ההודעה ומושאה. אין להעלות לפורום הודעות פרסומיות בשום נושא. 

בברכת גלישה מועילה ומהנה,
הנהלת הפורום.

הנהלת הפורום:

אודות הפורום אדריכלות

פורום אדריכלות הוא מקום לשיתוף, התייעצות ועדכון בעולם המרתק של עיצוב ותכנון אדריכלי.
הפורום מיועד לכל מי שמתעניין בגישות לעיצוב ותכנון, רישוי, היתרים ובנייה. ניתן להעלות סקיצות, רעיונות ושאלות מעולם האדריכלות, ולקבל מענה מקצועי מהגולשים והנהלת הפורום. סטודנטים לעיצוב ואדריכלות מוזמנים להעלות לכאן עבודות שלהם ולקבל חשיפה ועזרה, וכמו כן אדריכלים מוזמנים להציג פרוייקטים מעניינים וגישות לעיצוב ולתכנון. 

גולשי הפורום קוראים לשיח ענייני, ומבקשים לשמור על כבודו של מפרסם ההודעה ומושאה. אין להעלות לפורום הודעות פרסומיות בשום נושא. 

בברכת גלישה מועילה ומהנה,
הנהלת הפורום.
הוספת הודעה

צרף
תמונה וידיאו קובץ
קבצים המצורפים להודעה

x
הודעה מהנהלת הפורום
בונים? משפצים? מתכננים? 
זה המקום שלכם להתייעץ, לחלוק רעיונות ולשתף את העולם בהשראה וביצירה.
 אדריכלות היא מקצוע רחב היקף הנוגע בתחומים רבים. 

פורום אדריכלות של אתר תפוז הוא המקום המקצועי, המגוון והעדכני לכל המתעניינים בתחום התכנון והבנייה, ובשאר התחומים הנוגעים והמתייחסים לעיצוב הסביבה הבנויה בה אנו חיים.
בין אם אתם בונים, מתכננים או חובבי אמנות וטכנולוגיה, בפורום זה תמצאו קהילה מקצועית ומנוסה, שתנסה לסייע ולייעץ בכל שלב. 
הפורום מעודד העלאת רעיונות, הגיגים ותכנים איכותיים מכל גולשיו.

בברכת ביקור מועיל ומהנה בפורום,

המשך >>

לצפיה ב-'Chief Architect Premier X11'
Chief Architect Premier X11
13/10/2019 | 13:43
15
האם מישהו יודע כיצד אני יכול להשיג תוכנת Chief Architect Premier X11 חינמית (כלומר פרוצה)?
או לחלופין האם מישהו יכול להמליץ לי על תוכנה חינמית שעושה את אותה העבודה? כלומר תוכנה חצי אוטומטית שגם חובב שאינו ארכיטקט או מעצב פנים יוכל להפיק בה שרטוטים והדמיות.

תודה
לצפיה ב-'התייעצות לגבי סקיצות ראשונות - בית פרטי'
התייעצות לגבי סקיצות ראשונות - בית פרטי
12/10/2019 | 17:19
2
67
שלום, אשמח להתייעץ איתכם לגבי התכנון הראשוני של קומת הקרקע.
זוג + 3 ילדים.
אשמח לדעת לגבי גודל החדרים?
אם יש שטח מבוזבז?
ואשמח לשמוע עוד הצעות לייעול ושינוי.
תודה ויום טוב לכולם.
לצפיה ב-'סקיצה'
סקיצה
13/10/2019 | 01:14
1
30
שלום,
נתחיל מזה שאין ממש יכולת להבין מה הם כיווני השמש והרוחות, הבנת סביבת המגרש (היכן יש שכנים? שצ"פ? נוף?), מיקום בארץ..?
כל אלה חשובים מאוד להעמדה הראשונית של המבנה במגרש וקביעת מיקומי הפונקציות.

אתייחס לתכנון עצמו- אם קיימות עוד קומות שהולכות להיות בשימוש שלכם, אז חשוב לדעת.
קומת קרקע- נתחיל משביל הכניסה לבית שהולך יחד עם הרכבים ומתארך לאורך קיר הבית, לא בטוח שזו התחושה הכי נעימה. ממליץ להשקיע בגינה שתלווה את השביל הארוך לכל אורכו. כמובן גם שהשביל הזה מלווה בחלונות רבים להם לא תהיה פרטיות כלל ממ"ד+מקלחת+ שירותים+ חדר שינה. לא רעיון טוב כלל.
סלון-מטבח פתוחים נתון להעדפתכם האישית, לא אתייחס לזה.
מסדרון ישיר לחדרים ללא קיר חוצץ- רעיון לא טוב, גורם להעברת הרעש מאזור הסלון וההמולה ישירות לחדרי השינה. בנוסף, לא מאפשר פרטיות בחדרים- מי שיוצא מהחדר למקלחת ישר רואים אותו, אם כי פה זה מסדרון צר וארוך אז לא נורא כל כך.
גודל חדרי הילדים בסדר גמור.
המון מקום מבוזבז במרכז החדרים- כמעט 9 מ"ר. יכל להיות שטח לפינת משפחה.
חדר הורים- חדר ארונות זה רעיון לא טוב כשהמקום שמקצים לו כה קטן-
בין קיר לקיר יש 170 ס"מ- ארון תופס לפחות 55 ס"מ , כפול 2 (מכל צד) - נשאר במקרה הטוב 60 ס"מ באמצע, תנסו ותראו אם מתאים לכם הרעיון הזה, אם שהיה עדיף להוסיף את השטח לחדר ולהכניס שם את הארונות. המקלחת כמובן מאוד קטנה. לאן יפנו חלונות החדר? לרחוב? לכניסה למגרש....?
בכללי, התכנון נראה מאוד מאולץ, כזה שמנסה לנצל את המגרש כמו במשחק הכסאות (ותמיד יש מישהו שלא נשאר לו כסא). דחוק מאוד עם הרבה אילוצים לא נכונים. אפשר לחיות איתם, השאלה אם כדאי.
במגרש כזה, הייתי עושה שתי קומות ומבצע תכנון טוב יותר. גם ככה כבר בזבזתם שטח על מדרגות.

בהצלחה
לצפיה ב-'מסכימה עם הביקורת של קודמי. התכנון לא מיטבי ובזבזני למדי. '
מסכימה עם הביקורת של קודמי. התכנון לא מיטבי ובזבזני למדי.
16/10/2019 | 17:43
19
לקחתם מגרש מלבני - והושבתם עליו בית מלבני, בלי לקחת בחשבון שבזה 'גמרתם' על המגרש.
מהחלל הציבורי שלכם (סלון-מטבח) אין לאן לצאת בעצם. לא נראה שתוכנן כאן מרחב ישיבה  שאפשר לשבת, לארח בו כי הבריכה אוכלת את רוב השטח.
מרחב החוץ שכן נשאר במגרש נמצא דוקא בחלק התחתון של השרטוט (אין חץ צפון אז אין לי מושג מה הכיוון), הכי רחוק שאפשר מהאיזור הציבורי. מילא - אם היה מחובר לשימוש החדרים, אבל החדר היחיד שמאפשר גישה לשם זה חדר ההורים.
חו. מזה מה שנשאר מהמגרש עבור חצר/גינון, אחרי הורדת החניות, שבילי גישה (משני הצדדים) חצרות אנגליות, חצר משק מתקנים וכו - זה כמה חתיכות קטנות של אדמה.
האם זה מתאים לכם? בשביל זה אתם בונים בית פרטי?
אם בוחנים את מיקום הבריכה, אז היא באמת מול החלל הציבורי, אבל רחוק מאד מחדרי השירותים. האם מתאים לכם להעביר את כל הילדים המטפטפים שחייבים לשרותים , דרך הסלון, מטבח, או מבואת הכניסה לבית?
לגבי תכנון הפנים - הוא מאד ראשוני. ולטעמי - סביר מינוס.
יש פה הרבה מרחב מבוזבז (בכניסה, במרכז החדרים) .תכנון בצורה של בית סוכנות - בלוק מלבני חסר השראה. ודי במנותק מהחצר בה הוא יושב.
לא אכנס ליותר פרטים כי נראה לי חסר טעם - כאשר הסכמה הכללית לא טובה.

שורה תחתונה - לבנות קומת קרקע של 170 מ"ר על מגרש כזה - זה פשוט לחנוק אותו.
להכניס לפה עוד יחידות דיור (במרתף ואולי למעלה...לא ברור) ותקבלו צפיפות רבה עוד יותר , וחוסר פרטיות מוחלט לכל החדרים הפרטיים שלכם (מכל צד עוברים צמוד לחלונות) . ממליצה מאד לשקול בית בשתי קומות ולצמצם את התכסית על המגרש. זה יאפשר הרבה יותר גמישות בתכנון, יותר פרטיות והרבה יותר מרחב חוץ. 

לצפיה ב-'תכנון פנימי - חדרי שינה'
תכנון פנימי - חדרי שינה
02/10/2019 | 16:54
1
54

שלום לכולם,
אני על סף חתימה חוזה והדבר היחידי (כרגע) שעומד בסימן שאלה הוא חלוקת החדרים.
מדובר בדירת גן 4 חדרים, 114 מ"ר בנוי וגינה של 115 מ"ר. אני מעוניין להפוך את הדירה ל5 חדרים מאחר ויש לי 3 ילדים.
ע"פ ההסכם עם הקבלן, אני רשאי לבצע שינויים פנימיים למעט שינויי בקונטור החיצוני (קו בניין) וממ"ד.
בנוסף, נכון לרגע זה החוזה עדיין לא חתום ולכן לא פניתי לגורם מקצועי, מה שבוודאי יקרה לאחר החתימה
המבנה הבסיסי שהקבלן מספק:
http://www.up2me.co.il/imgs/5268209.jpeg

נסיון המרה של המטבח הקיים לח.שינה:
http://www.up2me.co.il/imgs/89882571.jpeg
*כל הריבועים המופיעים הם דוגמא ועדיין לא החלטתי על התצורה הסופית. לדוגמא אחת האופציות:
http://www.up2me.co.il/imgs/96736230.jpeg

דוגמא נוספת אשר מנצלת שטח נוסף מח.השינה:
http://www.up2me.co.il/imgs/76475497.jpeg

דוגמאות נוספות שמנצלות את המסדרון לטובת המטבח:
http://www.up2me.co.il/imgs/7847157.jpeg
http://www.up2me.co.il/imgs/65886390.jpeg

מובן לי שלכל תכנון יש יתרונות וחסרונות, אשמח לדעתכם בנושא.
תודה מראש לעוזרים!
לצפיה ב-'הדוגמאות מאוד ראשוניות '
הדוגמאות מאוד ראשוניות
( לעמוד שלי בתפוז )
02/10/2019 | 20:06
34
הי אלדד
הדוגמאות שאתה מציג מאוד ראשוניות וכמובן שאינן מקצועיות, לכן קשה להתייחס אליהן. באופן אישי עלו לי שתי שאלות: 
- היכן מתוכנן להיות ממוקם אזור השירות (מכונת כביסה, מייבש אזור תליית כביסה)?
- האם אתם נוהגים לארח? מה אופן השימוש שלכם באזור המטבח? 
נראה שאפשר למקם במרכז הבית את המטבח אבל זה מקטין מאוד את אזור האירוח (בהנחה שאתם נוהגים לארח). כמו כן המטבח יהיה ללא אפשרות לאיוורור טבעי, דבר שמהווה חיסרון משמעותי. 
מעבר לכך, כפי שציינת אתה, יש לתת לאיש מקצוע לבצע את תכניות הפנים כדי להשיג את התוצאה הטובה ביותר במסגרת המגבלות. 

לצפיה ב-'היטל השבחה בגין הקלה'
היטל השבחה בגין הקלה
26/09/2019 | 10:57
2
28
קיבלנו מהעירייה היתר לסגירה של חדר במרפסת .
הדירה שלנו כולל הסגירה במרפסת היא מתחת ל- 140 מ"ר. האם מגיע לנו פטור מהשבחה בשל כך?
הוספנו למעשה שטח של כ- 15 מ"ר
הייתה יתרת שטח לניצול של 9.23 מ"ר וחרגנו בהפרש על סמך הקלה שהייתה .
כל הדיירים ברחוב קיבלו הקלה של 6% לסגירת מרפסת אחורית. ההקלה ניתנה מייד עם בניית המבנים לפני יותר מ- 25 שנים.
חישבו לנו השבחה של 5.4 מ"ר.
בנוסף , האם לא המוכר שקנינו ממנו את הנכס אם כבר אמור היה לשלם השבחה? ההקלה של ה- 6%  הייתה בזכויות של הבניין  הרבה לפני שרכשנו את הנכס (לפני 15  שנה) .
אנחנו ביקשנו לממש את ההקלה. וגם לא מימשנו אותה במלואה.
עכשיו נדרשנו לשלם השבחה בגין הקלה.
האם זה תקין? כעת אחרי ששילמנו האם ניתן לנסות לערער?
תודה רבה

לצפיה ב-'...'
...
27/09/2019 | 11:37
17
לצפיה ב-'שאלות בנוגע להיטל השבחה יש להפנות לשמאי מקרקעין'
שאלות בנוגע להיטל השבחה יש להפנות לשמאי מקרקעין
( לעמוד שלי בתפוז )
02/10/2019 | 18:05
11
בעקרון חובת התשלום בגין היטל השבחה חלה על המחזיק בנכס בעת אישור התוכנית המשביחה, אבל ניתן להעביר את היטל ההשבחה לקונה הנכס, אם הדבר מוסכם על שני הצדדים במסגרת תנאי הסכם המכר. האם יתכן שכשקניתם את הנכס הסכמתם לשלם את היטל ההשבחה במקום המוכר? 

לצפיה ב-'היתר בניה ממד'
היתר בניה ממד
15/09/2019 | 07:56
1
31
בס"ד

שלום,
אני מעוניינת להוסיף ממד  יש מקום יחידי שמתאים אולם חוסם לי מרפסת שירות הבנתי שחייב שיהיה מחובר לבית
האם ניתן לקבל הקלה למרחק מסויים?
האם מבואה לפני תיחשב לזכויות בניה
תודה
050-4177719
לצפיה ב-'הממ"ד חייב להיות צמוד לבית '
הממ"ד חייב להיות צמוד לבית
( לעמוד שלי בתפוז )
16/09/2019 | 15:10
22
אכן, הממ"ד חייב להיות צמוד לבית וישנן הקלות בקווי בנין כדי לאפשר בניית ממ"ד גם במידה והדבר בעייתי. 
במידה ולא ניתן כלל לבצע ממ"ד חדש, צמוד למבנה, ניתן להפוך את אחד מחדרי הבית הקיימים לממ"ד על ידי עיבוי התקרה, הקירות והרצפה כולל החלפת הדלת והחלון הרגילים לדלת וחלון הדף לרבות פתחי אוורור בדיוק כפי שנדרש בממ"ד.
מבואה לפני ממ"ד גם היא תחשב במכלול השטחים. 
לצפיה ב-'חישוב שטח לתמחור'
חישוב שטח לתמחור
13/09/2019 | 06:07
1
54
היי,
ברצוני לדעת מה שטח המחסן שבתמונה.
והאם העובדה שהוספת המדרגות לצורך הגבהה של הריצפה לא מקטינות את השטח.
התשלום למחסן הוא על 10 מ"ר.
אשמח למענה
לצפיה ב-'מכיוון שלא כל המידות מופיעות לא ניתן להגיד מה השטח'
מכיוון שלא כל המידות מופיעות לא ניתן להגיד מה השטח
( לעמוד שלי בתפוז )
16/09/2019 | 17:11
18
שטח הממ"ד הוא פחות מ-8.66 מ"ר (יש להפחית את שטח הנישה שפולשת לשטח המחסן). הוספת המדרגות מפחיתה את השטח האפקטיבי (כלומר השטח שניתן לשימוש) של המחסן. מבחינת חישוב השטחים הוספת המדרגות איננה משנה. 
לצפיה ב-'אלומיניום'
אלומיניום
27/08/2019 | 08:59
2
66
אנחנו משפצים דירה ומחליפים את החלונות בסלון ובמטבח ואת דלת היציאה למרפסת (היתה דלת עץ ישנה שברנו גם קצת מהקיר מסביב). נרצה חלונות יפים יותר עם פרופילים דקים יותר. מה ההבדלים בין הפרופילים של קליל - נוף, בלגי ובאוהאוס? איך מחליטים ביניהם? האם צריך לנסוע לראשון לציון כדי לראות אותם?
לצפיה ב-'אפשר לעשות חיפוש ברשת. '
אפשר לעשות חיפוש ברשת.
28/08/2019 | 18:03
38
אבל ממליצה לכם לבדוק גם עם יצרנים אחרים כגון אלובין, אקסטל ועוד. הם לא פחות טובים מקליל (רק עם הרבה פחות יחסי ציבור) אם לא יותר.
לצפיה ב-'בחירת יצרן פרופילי אלומיניום '
בחירת יצרן פרופילי אלומיניום
( לעמוד שלי בתפוז )
28/08/2019 | 18:57
45
אם חשוב לך מראה החלונות והדלתות והאופן בו הם יראו בדיוק, אין מנוס מלבקר באולמות התצוגה ולהתרשם מהם באופן בלתי אמצעי. לאולם התצוגה כדאי לצלצל לתאם פגישה,  ולהגיע עם מידות הפתחים, תכנית הבית ופרטים חשובים נוספים (לדוגמא, אם יש פתח שפונה לחזית חמה ושימשית במיוחד). באולם התצוגה יוכלו לסייע לך לבחור את דגמי החלונות המתאימים לצרכיך (סוג הפרופיל, עובי וסוג הזיגוג, אופן הפתיחה ועוד...) וגם לקבל הצעת מחיר עדכנית. 
לצפיה ב-'אם כבר.. אז אשמח להתייעץ על כל התכניות'
אם כבר.. אז אשמח להתייעץ על כל התכניות
20/08/2019 | 14:50
4
131
אשמח לייעוץ לגבי הבנייה: סהכ מרתף, קרקע וקומה א.
יכולה במרתף 100 מר, בקומת הקרקע 100+10 מחסן שסופח למטבח.
קומה א 60+מרפסת.

תודה!!!!
לצפיה ב-'חסרים כמה פרטים כדי לענות לך '
חסרים כמה פרטים כדי לענות לך
( לעמוד שלי בתפוז )
22/08/2019 | 11:47
64
הי מוריה
נעים להכיר  התכניות ששלחת מאוד ראשוניות ולדעתי גם מאוד לא טובות אבל לפני שאוכל לתת את חוות דעתי אני זקוקה לדעת מספר פרטים על משפחתך ועל המגרש.
- היכן המגרש ממוקם בארץ (אזור כללי)?
- מהם כיווני האוויר שביחס אליהם ממוקם הבית? 
-מהם קווי הבנין של הבית (מרחקים מותרים מגבול המגרש)? האם מדובר בבית דו משפחתי? 
-מיהם בני המשפחה ומהם הגילאים? 
-מה מתוכנן להיות בקומת המרתף? האם ליחידות הדיור המתוכננות בו אמורה להיות כניסה חיצונית? האם חלק מחדרי השינה והסלון יהיו ללא איוורור ואור טבעי? 
- מדוע בקומה העליונה מתוכנן מטבח נוסף? 

לצפיה ב-'אני מבקשת להבין משהו'
אני מבקשת להבין משהו
09/09/2019 | 08:29
2
46
לרוב, אנשים עוברים לבית פרטי כדי לקבל פרטיות, כדי שתהיה גינה למשחק ולבילוי, וכדי לקבל מרחב.
פה אין אף אחד משלושתם.

צפיפות מטורפת, בעיקר אם גם לשכנים אישרו משהו דומה.
פרטיות 0. הצורה היחידה לקבל פה פרטיות לעין היא לבנות חומות בטון גבוהות.
אבל הקרבה לכל מה שמסביב תשאר.
גינה אין, אפילו למרפסת בקומה 6 יש יותר שטחי גינון. יש 2 ערוגות צרות, העצים שמשורטטים שם הם בגודל של שיח צר ולא של עץ. תשכחו ממדשאה, עץ לימון, או מרחבים. רחבת הישיבה שלכם קטנה, צמודה לחניה, לשכנים ולדבר המוזר הזה שמשורטט בכניסה (זה מדרגות?! אם כן הן מסוכנות ולא תקניות).

ואם אנחנו כבר במדרגות - המדרגות המשולשות בתוך הבית הן לא תקניות. מסוכנות. אסור לבנות כך.
הכניסה לבית גרועה מכניסה לדירה. אין מבואה חיצונית, אין פנימית, ובמרחק הושטת יד מהדלת יש ספה. אפילו בדירת חדר וחצי של קרובת משפחה שלי יש יותר מרחב.

אין מקום לארח משפחה לשולחן ארוך שנפתח. ממש אין.

אני שואלת ברצינות: למה לבנות בית פרטי בתנאים כל כך איומים? למה לא להשקיע את אותו הכסף בדירה רחבת ידיים עם פרטיות פי 5, מרחבים, בלי מדרגות, ובלי העול של בית פרטי?

אני יודעת שאני בוטה וזה מכאיב, אבל לו היית אחותי, הייתי אומרת לך " עזבי את זה, אל תחיי כך".
לצפיה ב-'במבט שני - זה לא בית למגורים! זה קומפלקס דירות. נכון?'
במבט שני - זה לא בית למגורים! זה קומפלקס דירות. נכון?
09/09/2019 | 08:32
29
לצפיה ב-'יש פה כל כך הרבה טעויות תכנון שלא הייתי יודעת מאיפה להתחיל'
יש פה כל כך הרבה טעויות תכנון שלא הייתי יודעת מאיפה להתחיל
11/09/2019 | 18:19
49
גם אם הייתי רוצה לעזור, התכנון הזה לא במצב לתת הצעות לשיפור.
בכל מקרה - אני לא רוצה לעזור , כי ברור שפה נבנה בנין רב דירות בשיטת ישראבלוף, במקום יחידת דיור אחת, ונסיון לנצל כל סנטימ. בשביל לדחוף עוד דיירים. שיהיה לכם לבריאות....
לצפיה ב-'התייעצות לגבי תכנון'
התייעצות לגבי תכנון
20/08/2019 | 14:21
72
שלום,

אשמח לקבל עצה כיצד להרחיב את הסלון במסגרת הקווים הקיימים. אולי שינוי של חדר כלשהו...

בברכה,
לצפיה ב-'מוזייקה /פסיפס לרצפת מקלחון'
מוזייקה /פסיפס לרצפת מקלחון
19/08/2019 | 06:55
3
29
ברצפת מקלחון 80/80 ס"מ, אני רוצה לעשות פסיפס מאבנים קטנות, על פי דוגמה (כנראה ספירלה מסוג שהוא). מחפש בעל מקצוע שיודע לעשות דברים כאלו, ובמחיר סביר. מישהו/י מכיר/ה? חן חן

לצפיה ב-'שכחתי לציין- גר במרכז, ביפו'
שכחתי לציין- גר במרכז, ביפו
20/08/2019 | 23:33
2
5
לצפיה ב-'הי. מכירה בחור בדיוק לזה, מומחה לפסיפסים וגם אמן של ממש.'
הי. מכירה בחור בדיוק לזה, מומחה לפסיפסים וגם אמן של ממש.
05/09/2019 | 13:21
1
24
אם הוא יקח את זה הוא יכול לעשות עבודה נהדרת.
מיכה - 054-6583703

(אתה יכול להגיד שמיכל המליצה)
לצפיה ב-'תודה מיכל, אנסה :)'
תודה מיכל, אנסה :)
16/10/2019 | 23:03
לצפיה ב-'האם החלפת גדר זה משהו שמצריך היתר? '
האם החלפת גדר זה משהו שמצריך היתר?
11/08/2019 | 22:45
2
37
ערב טוב,

אני במשא ומתן לקניית קוטג' עם גינה שסביבה גדר. הבעייה שהגדר עשויה עץ והיא גם מכוערת וגם לא מקנה פרטיות. האם החלפת הגדר הקיימת בבנייה של גדר מבלוקים זאת פעולה שמצריכה היתר?

רק אציין שהגדר היא לרחוב ולא משותפת עם שכנים אחרים.

תודה

לצפיה ב-'מכיוון שהגדר פונה לרחוב, השינוי בה מחייב היתר'
מכיוון שהגדר פונה לרחוב, השינוי בה מחייב היתר
( לעמוד שלי בתפוז )
12/08/2019 | 16:28
1
20
לצפיה ב-'תודה'
תודה
12/08/2019 | 18:37
7
לצפיה ב-'דירה עם צורה לא מלבנית'
דירה עם צורה לא מלבנית
07/08/2019 | 02:05
1
61
מתכנן לקנות דירה להשקעה ואחכ ךלמגורים - אשמח להתייעץ אתכם, האם הדברים הבאים יגרמו לכם לפסול רכישה של דירה בגבול ר"ג ת"א במחיר סביר (לא נמוך מדי)?
1) אין חלונות בשירותים - רק וונטה
2) קרבה לכביש ראשי (ביאליק ר"ג) אבל לא על הכביש עצמו- חשש מרעש
3) חניה רובוטית בלבד - מישהו יודע כמה בד"כ זה עולה לבניין של 23 משפחות? זה ממש נורא וקורה הרבה שרכבים תקועים למטה?
4) מטבח קטן + מרפסת משולשת. חדר ארונות מפוצל.

יש רעיונות למה הייתם משנים במבנה הפנימי?
תודה מראש
לצפיה ב-'שיקולים לקניית דירה הינם ספציפיים לכל אדם '
שיקולים לקניית דירה הינם ספציפיים לכל אדם
( לעמוד שלי בתפוז )
07/08/2019 | 15:32
70
הי
כל הדברים שציינת הינם בהחלט נקודות תורפה בדירה:
- מטבח קטן
- מקלחות ללא חלונות (איוורור מאולץ)
- קרבה לעורק תחבורה רועש
-חניה רובוטית
השאלה היא האם יש לך אופציות אחרות? האם יש לך אפשרות לקנות דירה במחיר גבוה יותר? יש לך סבלנות להמשיך לחפש? 
לדעתי החניה הרובוטית היא נקודת התורפה העקרית, שכן היא מסרבלת את היציאה והכניסה מהבנין ואם יש תקלה במערכת אז אי אפשר להוציא/להכניס את המכונית. עם כל היתר אפשר עם קצת רצון טוב להסתדר. 
מבחינת שינויי פנים- בדירה של 2 חדרי שינה 2 חדרי רחצה נראים לי מיותרים. הייתי בודקת האם אפשר ליצור חדר רחצה אחד, מופרד מחדר ההורים, שירותי אורחים ואזור שירות שבו ניתן יהיה למקם ארון שירות ומקום למכונת כביסה ומייבש. כך אפשר יהיה לפנות את מכונת הכביסה מאזור המטבח ולהגדיל קצת את שטח הארונות או המשטחים במטבח. 

לצפיה ב-'פיצול אדריכלות, עיצוב פנים והום סטיילינג'
פיצול אדריכלות, עיצוב פנים והום סטיילינג
22/07/2019 | 11:53
7
77
שלום לכולם,
רכשנו מגרש ומנסים להחליט לגבי הפונקציות התכנוניות
יש לנו אדריכל עם ים המלצות שבנה באזור לא מעט, הוא עושה גם עיצוב פנים, הבעיה היא שתמיד עיצוב הפנים של האדריכלים לא מושלם וגם לא כולל הום סטיילינג
חשבנו לפצל לשתי פונקציות: אדריכלות בנפרד ועיצוב+סטיילינג בנפרד
אך האדריכל המדובר לא עובד ככה (לא מוכן לעשות רק אדריכלות)
כרגע אנחנו חושבים לקחת אותו בכל זאת לאדריכלות+עיצוב ואח"כ להוסיף סטיילינג
עצתכם בבקשה, תודה!
לצפיה ב-'עיצוב- דוגמאות'
עיצוב- דוגמאות
29/07/2019 | 13:02
5
53
הכי טוב לראות תיק עבודות עיצוב פנים שעשה, אולי הוא מושלם?
ואם לא, תוכלו לומר לו שהסגנון שלו אינו תואם לשלכם..

לצפיה ב-'בדקנו, הוא לא מושלם, הטעם שלו קצת יותר קלאסי/ בוגר משלנו'
בדקנו, הוא לא מושלם, הטעם שלו קצת יותר קלאסי/ בוגר משלנו
31/07/2019 | 10:48
4
40
הטעם שלנו הוא יותר מודרני-צעיר
אבל האדריכלות שלו טובה, עם המון המלצות, ובנה הרבה עם המועצה המקומית
השאלה היא איך אנחנו בכל זאת מחזקים אצלו את העיצוב ומוסיפים הום סטיילינג
כמובן, בלי לייקר את החבילה
תודה!
לצפיה ב-'מה האדריכל הגדיר כשירותי עיצוב פנים במסגרת החוזה שלכם איתו? '
מה האדריכל הגדיר כשירותי עיצוב פנים במסגרת החוזה שלכם איתו?
( לעמוד שלי בתפוז )
31/07/2019 | 15:39
1
48
אלו דברים הוא כולל במסגרת עיצוב הפנים? בחירת מטבח? בחירת חיפויים וריצוף לבית? קניית רהיטים? בחירת גופי תאורה? 
יש לי הרגשה (אולי) שמה שהתכוון האדריכל שלכם הוא שהוא רוצה שהעיצוב החיצוני של הבית לא יהיה מנותק מתכנון הפנים שלו מבחינת מיקומי הרהיטים בסלון, תכנון המטבח, תכנון חדרי הרחצה וחדרי השינה. נראה לי שאם תתחייבו בפניו שבמידה ותשכרו מעצבת פנים היא לא תבצע כל שינוי באלמנטים האדריכליים של הבית (כמו לדוגמא שינוי במיקום וגודל חלונות ופתחים אחרים)  
אז הוא יסכים לכך שתשכרו את שירותיו של מעצב פנים נוסף. 
אם הסיבה בגינה הוא מתעקש להיות גם מעצב הפנים שלכם הינה מתוך מטרה לנפח את שכר הטרחה שלו, הייתי שוקלת להפרד ממנו למרות כל הניסיון שצבר במהלך שנות עבודתו. 
לצפיה ב-'נשאל אותו, תודה! '
נשאל אותו, תודה!
07/08/2019 | 17:49
15
הוא לא מחפש פעילות נוספת, לא חסרה לא עבודה, הוא לא מהזולים
הוא נכווה פעמים רבות משת"פים עם מעצבות
והוא גם גאה בעיצוב שלו, קשה לא להפריד את זה למעצבת אחרת

לצפיה ב-'אגב, האם שאלתם אותו...'
אגב, האם שאלתם אותו...
( לעמוד שלי בתפוז )
31/07/2019 | 17:32
1
48
האם הוא יהיה מוכן לתכנן בית בעיצוב פנים התואם את טעמכם האישי, או שהוא מתכוון בכל מקרה להכתיב את אופי העיצוב? 
זה שלאדריכל יש סגנון עיצובי מסוים זה לא אומר שעבורכם הוא לא יהיה מוכן לתכנן באופן אחר, התואם את טעמכם האישי. 
לצפיה ב-'שואל ומוודא עכשיו'
שואל ומוודא עכשיו
07/08/2019 | 17:58
29
תודה על ההתייחסות וסליחה על האיחור בתשובה
משום מה לא קיבלתי התראה לתשובה...
לצפיה ב-'פיצול אדריכלות'
פיצול אדריכלות
25/09/2019 | 01:17
11
שלום רב.
אדריכל רציני לא יתנה את עבודתו בכך שהוא יעשה גם את עבודת הסטיילינג.
יכול להיות שמנסיונו המעצבות והמעצבים נוטים להתערב בתכנון האדריכל ופוגעים בתהליך. לחילופין יכול להיות שיש לו אינטרס נוסף, הרצון שלא להינות מעמלות מול ספקים וקבלנים. לכן, לדעתי צריך לקחת אדריכל שלא גובה עמלות מספקים.
בברכה,
חיים קזס, אדריכל
לצפיה ב-'הרחבת חלונות בדירה'
הרחבת חלונות בדירה
21/07/2019 | 16:44
1
51
השאלה היא ברמת חוקיות העניין (ברור לי שנדרש מהנדס שיאשר/לא יאשר מבחינה קונסטרוקטיבית).
האם ניתן להרחיב חלונות של חדר שירותים וחדר אמבטיה (כרגע כל חלון בערך בגודל של חרך ירי), בהינתן ששני החלונות נמצאים בתוך השטח של מסתור הכביסה, כך שלפי הבנתי אין פגיעה בחזית של הבניין.
אם הדבר חוקי - האם נדרשת הסכמת דיירים לכך והאם יש להוציא בקשה להיתר?
תודה.
לצפיה ב-'שינוי בחזיתות הבניין מצריך היתר '
שינוי בחזיתות הבניין מצריך היתר
( לעמוד שלי בתפוז )
31/07/2019 | 15:50
28
בעקרון כל שינוי בחזיתות הבית מצריך היתר. הבעיה היא שבשל מורכבות תהליך הוצאת ההיתר רבים לא מבקשים ומשנים את החזיתות בצורות כאלה ואחרות. 
אם החזית הינה אחידה ואף אחד לא שינה את גודל החלונות, הייתי מציעה לך לא לשנות, גם כדי שאכן חזות הבנין תשאר אחידה ומסודרת וגם כדי לא ליצור מצב שתסתכסכי עם מי מהשכנים בעקבות השינוי שאת מבצעת. 
לצפיה ב-'התייעצות לגבי דירת קבלן'
התייעצות לגבי דירת קבלן
26/06/2019 | 16:55
9
71
אחה"צ טובים,
אני שוקלת לרכוש דירת קבלן, שבה חדר השינה הראשי צמוד לסלון ולמרפסת של הדירה השכנה (קיר משותף בין חדר השינה לסלון, והמרפסת בהמשך) - האם זה אכן בעייתי כמו שאני מרגישה או לא בהכרח?
האורך בין הקיר המשותף לקיר הנגדי הוא 3.10 מ' (ברוטו) - האם יהיה צפוף לשים ארון קיר (בלי תלייה) בצמוד לקיר המשותף, וממול למקם את המיטה (באורך של כ-2.05 מ')?
תודה.
לצפיה ב-'אנא צרפי תכנית '
אנא צרפי תכנית
( לעמוד שלי בתפוז )
26/06/2019 | 19:38
8
17
לצפיה ב-'מצ"ב תוכנית דירה ותוכנית קומה'
מצ"ב תוכנית דירה ותוכנית קומה
26/06/2019 | 22:27
7
89
שאלות נוספות:
1. לפי תוכנית הקומה - מהם כיווני הדירה?
2. האם ניתן להוריד את הקיר מול דלת הממ"ד?
3. איך התוכנית באופן כללי? הדירה מיועדת למגורים של אדם אחד.
תודה.

לצפיה ב-'הדירה נחמדה מאוד עם כיווני אוויר טובים '
הדירה נחמדה מאוד עם כיווני אוויר טובים
( לעמוד שלי בתפוז )
27/06/2019 | 10:38
6
47
הי
כיוון הדירה הוא צפון ומערב שאלו כיוונים מצויינים לדירה, מהם מגיע הרבה אוויר ומשבי רוח. 
לפי התכנית לא ברור אם אפשר להוריד את הקיר שמול הממ"ד. עליך לשאול את הקבלן/האחראי על שינויי דיירים. 
לא ממליצה לך למקם ארון קיר (בלי תלייה) בצמוד לקיר המשותף, וממול את המיטה - זה יהיה צפוף וגם הנראות של החדר תפגע. אבל ישנם פתרונות אקוסטיים מוצלחים שתוכלי ליישם במידה ותסבלי מרעשים מהדירה השניה. 

לצפיה ב-'תודה זוהר'
תודה זוהר
27/06/2019 | 11:12
5
11
לצפיה ב-'הדירה נחמדה אבל מיקום המקרר שגוי!'
הדירה נחמדה אבל מיקום המקרר שגוי!
30/06/2019 | 16:11
4
55
באופן העמדתו הוא חוסם את קצה השיש והארון שלצידו, כך שעדיף לסובב אותו ב 90 מעלות. הייתי גם ממשיכה את השיש אל מתחת לחלון, ככה שמתקבל מטבח בצורת ך. רק כמובן אם יש צורך, אם זה מישהו שלא ממש מבשל אז אולי אין צורך.
אולי כדאי לשקול את האיזור שמשמאל לדלת הכניסה לסגור למזווה/מחסן, ולהפוך בהתאם את דלת הכניסה לדירה כך שתיפתח עליו, שמאלה.
לצפיה ב-'תודה גלמיש'
תודה גלמיש
01/07/2019 | 10:52
3
33
עדיין לא התקבלה החלטה סופית אם לרכוש את הדירה או לא, אבל אני רואה את הפוטנציאל וכבר חושבת מה לעשות איתה ואיך למקם פונקציות. אגב, לפי הקבלן, היא כיווני הדירה הם דרום-מערב.
1. ההערות לגבי המטבח (העמדת המקרר והמשך השיש) הן משהו שחשבתי עליו.
2. שינוי כיוון פתיחת הדלת - זה משהו שאפשר לבקש מהקבלן? זה עדיף לי, כי אז אוכל לבטל את הקיר שמאחורי הדלת (יש לי מקרר עם דלת אחת ואני לא בטוחה שאורך של 160 ס"מ ברוטו יאפשר פתיחה מלאה שלו).
3. מאחר שהדירה מיועדת רק לי, אני לא בטוחה בצורך במזווה/מחסן (כיום יש לי מחסן קומתי שאינו בשימוש) - אולי אחשוב על מחסן פתוח (בלי דלת ו-4 קירות) שבו יאוחסנו מעילים, תיקים וכד', ובצמוד לו שידת כניסה עם מראה.
4. איך ניתן לנצל את אזור פינת האוכל בהנחה שימוקם שולחן אוכל במטבח? חשבתי אולי למקם שם פינת עבודה (במקום בממ"ד, אבל אז אצטרך לחשוב על ייעוד אחר לממ"ד...).
5. האם הרוחב של חדר הרחצה (210 ס"מ ברוטו) הוא מספיק או שכדאי להרחיב על חשבון הסלון? בנוסף, אני מתכוונת להתקין מקלחון במקום אמבטיה - מה הגודל המומלץ למקלחון?
תודה.

לצפיה ב-'את כל יתר השאלות לגבי שידרוגים, תשאלי אחרי שתחליטי לרכוש.'
את כל יתר השאלות לגבי שידרוגים, תשאלי אחרי שתחליטי לרכוש.
01/07/2019 | 21:24
2
19
לצפיה ב-'אני לפני חתימה על חוזה מכר.'
אני לפני חתימה על חוזה מכר.
04/07/2019 | 19:19
1
32
האם יש דברים בתוכנית שצריך לתת עליהם את הדעת, בנוסף להערותיכן לעיל?
תודה.

לצפיה ב-'אין לי טיפ מיוחד לתת לך בשלב זה '
אין לי טיפ מיוחד לתת לך בשלב זה
( לעמוד שלי בתפוז )
05/07/2019 | 20:10
42
כאמור הדירה נחמדה מאוד אבל מה שאנחנו רואים זו תמונה חלקית שבה תכנית אחת, ללא כל המידות וללא המפרט המלא של הדירה. מציעה לך להעזר בעורך דין 
שיבדוק עבורך את כל המסמכים הרלוונטיים. 
לאחר עיון נוסף בתכנית נראה לי שהמקלחת מעט צרה. הרוחב שלה הוא 210 ס"מ לפני חיפויים מה שאומר שהיא תהיה מאוד צרה. מאחר והסלון ברוחב 410 ס"מ הייתי שוקלת בחיוב להזיז את קיר המקלחת שהמשכו בקיר פינת האוכל לכיוון הספה, יוצרת סלון ברוחב 390 ס"מ ומרחיבה את המקלחת ל-230 ס"מ. אני מקווה שהדבר אפשרי. במידה והקיר הזה הינו קיר ההדף של הממ"ד הדבר לא יתאפשר, אבל לפי השרטוט נראה שמדובר בקיר רגיל. 
לצפיה ב-'האם הגוון של צבע הבניין משמעותי לעלויות המיזוג בדירות?'
האם הגוון של צבע הבניין משמעותי לעלויות המיזוג בדירות?
20/06/2019 | 20:22
1
32
לצפיה ב-'גורמים רבים משפיעים על הטמפרטורה במבנה'
גורמים רבים משפיעים על הטמפרטורה במבנה
( לעמוד שלי בתפוז )
22/06/2019 | 08:58
41
כאמור הרבה מאוד גורמים משפיעים על הטצפרטורה במבנה, כאשר אחד מהם הוא גוון הצבע של הבנין. ככל שהגוון כהה יותר הוא  קולט יותר חום מהסביבה והבית מתחמם יותר.  אולם גוון הבית הוא חלק ממערכת שלמה של אלמנטים שמשפיעה על הטמפרטורה כגון: עובי הקיר, סוג הבלוק או החומר בו משתמשים לבניית הקירות, סוג הבידוד שמניחים בקירות וכדומה. כמו כן כמובן שמשפיעים גורמים חיצוניים כגון: כיוון החזיתות, גדלי הפתחים ואופן תכנונם, סוג הגג וצבעו (במידה ומדובר בבית פרטי), הצללות מתוכננות או הצללות שנובעות כתוצאה מאלמנטים שקיימים בסביבה, כגון בניינים סמוכים, עצים וכו'...
בקיצור- צבע החזית הינו אלמנט מסוים שהינו חלק ממכלול גדול מאוד של מרכיבים שמשפיעים על הטמפרטורה ויש לקחת את כל הדברים בחשבון כשבאים לחשוב על סוגיה זו.  

לצפיה ב-'למה אדריכלים לא עושים כתב כמויות?'
למה אדריכלים לא עושים כתב כמויות?
20/06/2019 | 11:23
2
47
בזמן האחרון אני נתקל יותר ויותר באדריכלים, גם כאלו שיש להם משרד גדול עם עובדים נוספים, שלא עושים כתב כמויות. הם שולחים את הלקוח לכמאי לצורך זה ללא התערבות או לקיחת אחריות מצידם. הם גם לא מוכנים לקחת את הכמאי בעצמם כקבלן משנה כדי שללקוח תהיה כתובת אחת ואחראי אחד לתכנון.

מישהו יודע מה הסיבה לכך?
לצפיה ב-'מניסיוני האישי מדובר בתחום נרחב ומורכב '
מניסיוני האישי מדובר בתחום נרחב ומורכב
( לעמוד שלי בתפוז )
25/06/2019 | 22:24
50
בניית כתב כמויות בפרויקטים גדולים ומורכבים הוא דבר המחייב ניסיון רב בתחומים שלאדריכל אין בהם את הידע הטכני המתאים, ועבודתו בתחום זה לא תהיה מקצועית כפי שכמאי יבצע אותה. 
מנהלי פרוייקטים או כמאים שבונים כתבי כמויות משתמשים בתוכנות המיועדות לכך, שבהן גם מצויינים המפרטים המדוייקים לביצוע העבודות השונות, כגון: מיפרטי איטום, חשמל, אינסטלציה, מיזוג אוויר וכדומה. 
במידה ומדובר בשיפוץ פשוט יחסית של דירה סטנדרטית - אפשר לבקש שכתב הכמויות יעשה על ידי האדריכל, אבל בכל מקרה אחר, החל מבניית וילה ובפרוייקטים מורכבים יותר, העבודה עם כמאי, היא הכרחית שכן הוא זה שמרכז את כל כתבי הכמויות של היועצים השונים, משלים חוסרים, מוודא שהמפרטים מעודכנים ובסופו של דבר הוא זה שגם לוקח אחריות על הדברים.

לצפיה ב-'כתב כמויות'
כתב כמויות
25/09/2019 | 01:21
4
מאותה סיבה שנגר טוב לא ירצה להתקין לך מזגן. רוב האדריכלים אינם מתמחים בהכנת כתב כמויות ולכן מעדיפים לא לבצע זאת. לדעתי זה מאוד אחראי לסרב לכך ולהפנות אותך לכמאי. ראוי לציין שבפרויקטים קטנים עד וילות סטנדרטיות לא חובה לעשות כתב כמויות והקבלן הוא זה שמבצע זאת.
בברכה
חיים קזס אדריכל
לצפיה ב-'תכנית שינויים לקבלן. אשמח לרעיונות. '
תכנית שינויים לקבלן. אשמח לרעיונות.
18/06/2019 | 15:39
3
43
לצפיה ב-'איפה התכנית? '
איפה התכנית?
( לעמוד שלי בתפוז )
20/06/2019 | 12:15
11
לצפיה ב-'מצורפת התכנית.תודה'
מצורפת התכנית.תודה
28/06/2019 | 09:32
1
47
לצפיה ב-'הערותיי לתכנית '
הערותיי לתכנית
( לעמוד שלי בתפוז )
28/06/2019 | 19:30
37
מדובר בדירת 4 חדרים שמתוכנת בצורה מאוד פונקציונלית. הבעיה העיקרית שלה היא הסלון ששטחו כגודלו של חדר ולא של חלל, שכל המשפחה אמורה להתכנס ולבלות בו. מאחר ומדובר בדירת 4 חדרים ויש בה 3 אסלות, הייתי בודקת אם אפשר לוותר על תא השירותים הבודד ועל ידי כך להגדיל את הסלון. 
הייתי גם מורידה את דלת המטבח ואת הקיר שמימין לה וזאת על מנת להפוך את התחושה בחלל הציבורי (סלון-מטבח) למרווחת וזורמת יותר.  
לצפיה ב-'אדריכל לתכנון והיתר הרחבת דירה ברמת גן'
אדריכל לתכנון והיתר הרחבת דירה ברמת גן
16/06/2019 | 18:39
2
32
שלום לאדריכלים,
רכשנו דירה ברמת גן עם זכויות בנייה.
בכוונתינו להרחיב את הדירה באותו מפלס וכן להוסיף קומה (חלקית) על הגג.

אשמח לקבל מידע על אדריכלים עם נסיון רלוונטי מול עריית רמת גן שיוכלו לתכנן, לטפל בבקשת ההיתר וללוות את הפרוייקט עד סיומו המוצלח.

איתן
לצפיה ב-'עליך להירשם לאתר או להשאיר פרטי התקשרות '
עליך להירשם לאתר או להשאיר פרטי התקשרות
( לעמוד שלי בתפוז )
25/06/2019 | 22:26
8
לצפיה ב-'אדריכל'
אדריכל
25/09/2019 | 01:23
2
שלום רב.
אשמח ליעץ בעניין
בברכה
חיים קזס, אדריכל
לצפיה ב-'מה החומר ביציקת זמק? מה זה זמק?'
מה החומר ביציקת זמק? מה זה זמק?
14/06/2019 | 17:47
2
45

בין השאר משמש בייצור ידיות לדלתות
לצפיה ב-'השאלה איננה רלוונטית לפורום זה '
השאלה איננה רלוונטית לפורום זה
( לעמוד שלי בתפוז )
15/06/2019 | 09:30
1
45
אבל מצאתי תשובה לכך בפורום לימודי כימיה 
לצפיה ב-'תודה ררררררבה'
תודה ררררררבה
09/07/2019 | 02:17
8
תודה על הזמן שהקדשתם. 
מחומר זה מייצרים בין השאר גם ידיות לדלתות. לכן שאלתי בפורום אדריכלות.

מנהל/ת הפורום

אודות:
זוהר רוזנפלד היא אדריכלית רשומה (B.Arch.) בוגרת בית הספר לאדריכלות באוניברסיטת תל אביב משנת 2001 בהצטיינות. עבדה במספר משרדי אדריכלות בולטים, ומשנת 20
עוד...

חם בפורומים של תפוז

חפשו אותנו גם באינסטרגם
חפשו אותנו גם...
פודי תפוז - האינסטגרם החדש כל התמונות של...
חפשו אותנו גם באינסטרגם
חפשו אותנו גם...
פודי תפוז - האינסטגרם החדש כל התמונות של...
בפייסבוק שלנו כבר ביקרתם?
בפייסבוק שלנו כבר...
רוצים להיות תמיד מעודכנים במה שקורה בתפוז?
בפייסבוק שלנו כבר ביקרתם?
בפייסבוק שלנו כבר...
רוצים להיות תמיד מעודכנים במה שקורה בתפוז?

בעלי מקצוע

זוהר רוזנפלד- מנהלת פורום אדריכלות
להתייעצות עם מנהלת הפורום

מקרא סימנים

בעלת תוכן
ללא תוכן
הודעה חדשה
הודעה נעוצה
אורח בפורום
הודעה ערוכה
מכיל תמונה
מכיל וידאו