לגלישה באתר בגירסה המותאמת לסלולאר
| הוספת הודעה
הגדרות תצוגה

הגדרות עץ הודעות

מאפייני צפייה

הצג טקסט בתצוגה
הצג תגובות באופן
עדכן
2810728,107 עוקבים אודות עסקים

פורום דיני עבודה

לא פייק ניוז: נאמן לחובה לביזור ידע מקצועי ולמאבק על זכויות אדם וזכויות עובדים, פורום זה עומד לרשותכם 24 שעות ביממה למענה ראשוני שוטף ומקצועי בנושאי דיני עבודה מד"ר PHD עו"ד עמית גורביץ', מרצה ועורך דין פעיל בדיני עבודה מאז 2002. 

הנהלת הפורום:

אודות הפורום דיני עבודה

לא פייק ניוז: נאמן לחובה לביזור ידע מקצועי ולמאבק על זכויות אדם וזכויות עובדים, פורום זה עומד לרשותכם 24 שעות ביממה למענה ראשוני שוטף ומקצועי בנושאי דיני עבודה מד"ר PHD עו"ד עמית גורביץ', מרצה ועורך דין פעיל בדיני עבודה מאז 2002. 
הוספת הודעה

צרף
תמונה וידיאו קובץ
קבצים המצורפים להודעה

לצפיה ב-'ניכוי ימי מחלה'
ניכוי ימי מחלה
20/02/2019 | 14:27
1
15
עובד ששהה במחלה שהחלה ביום רביעי ונסתיימה ביום ראשון כולל (חזרה לעבודה ביום שני) שווי יום עבודה לצורך העניין 400 שח.
1. כמה ימי מחלה אמור לנכות המעסיק ? יש מספיק ימי מחלה צבורים.
2. האם במקביל לניכוי ימי המחלה המעסיק אמור לנכות גם סכום כספי ואם כן אז כמה ?
3.אם קיימת נוסחה לחישוב אשמח לקבל.

לצפיה ב-'דמי מחלה לעובד במשכורת'
דמי מחלה לעובד במשכורת
( לעמוד שלי בתפוז )
26/02/2019 | 19:41
4
1. לא ציינת אם הינך "עובד במשכורת" (חודשית וקבועה) או "עובד בשכר" (שעתי/יומי).
2. ככלל, ככל שאתה עובד במשכורת, הרי אף ימי סופה"ש נחשבים במניין ימי המחלה וממילא משתלמים כימי מחלה. על כן הינך זכאית לתשלום ולניכוי של 5 ימי מחלה (בגין ימי ההעדרות רביעי, חמישי, שישי, שבת וראשון).
3. יום המחלה הראשון אינו בתשלום, יום המחלה השני והשלישי - 50% מהשכר, ותשלום מלא רק מיום המחלה הרביעי ואילך.
4. מעבר לעצם ניכוי ימי המחלה מ"בנק ימי המחלה" המעסיק, ככלל, לא אמור להפחית כל זכות, אלא אם מדובר בגמולים שמשתלמים בעבור ימי העבודה שבהם לא נכחת (למשל - דמי נסיעות).
לצפיה ב-'הפעלת הליך משפטי נגד עובד'
הפעלת הליך משפטי נגד עובד
20/02/2019 | 05:00
2
29
מעסיק הפעיל הליך משפטי של תפיסת ציוד נגד עובד. הציוד הכרחי לעבודה כך שהעובד מרגע התפיסה אינו יכול לעבוד.
השאלה האם עצם תפיסת הציוד וביצוע הליך משפטי מהווה הודעת פיטורין?

לצפיה ב-'תפיסת ציוד נגד עובד'
תפיסת ציוד נגד עובד
( לעמוד שלי בתפוז )
20/02/2019 | 08:54
1
19
אין אפשרות להשיב על שאלה זו בלא קבלת מלוא המידע על הסיטואציה - איזה הליך משפטי הופעל? מדוע ובאיזה נימוק? האם בצו של ביהמ"ש? מדוע נדרש צו זה? האם העובד ערער על הצו? האם מדובר במקום עבודה מאורגן ובו הסכם קיבוצי? מה קובע ההסכם הקיבוצי/חוקת העבודה המקומית בארגון לגבי הליכי פיטורים ופרוצדורת הפיטורים? מה עמדת ארגון/ועד העובדים בנושא? מדוע בפועל לא פוטר העובד? האם מאז תפיסת הציוד העובד מגיע לעבודה? האם נערך לו שימוע טרם התפיסה? ועוד. רק לאחר קבלת כל המידע יכול להינתן מענה מדוייק.
לצפיה ב-'צו אנטון פילר לתפיסת מחשבים'
צו אנטון פילר לתפיסת מחשבים
20/02/2019 | 10:49
19
חברה פרטית קטנה, עובד בכיר ומאד ותיק. הנימוק שהעובד שהוא בעל גישה למשאבי מחשוב של החברה מביתו, מאיים בגרימת נזקים שהוא גם מסוגל לכאורה לבצע באמצעות הציוד.
הצדדים טרם נפגשו לדיון ראשון. העובד כופר בהאשמתו באיומים, ויחד עם זאת אינו מעוניין בציוד שנלקח מביתו ואין לו שום התנגדות להעברתו לחברה.
לא נערך שימוע ואף לא נרמז לעובד שיש כוונה לנקוט נגדו הליך פיטורין, מטעם ברור שרמז זה היה מאפשר לו לכאורה להסתיר ציוד.
מאז תפיסת הציוד שנדרש לעבודה מהבית, העובד מטבע הדברים אינו יכול לעבוד אפילו רצה.
ככל הנראה יש כוונה להזמינו עכשיו לשימוע. כאילו הפעלת ההליך נגדו היה סדר יום.
השאלה אם עמדת המעסיקה כאילו אפשר עכשיו לפתוח בהליך פיטורין נכונה, או שכבר מאוחר וההליך כבר נפתח ללא שימוע מעצם הפעולה המשפטית?
לצפיה ב-'זכויות עובד'
זכויות עובד
18/02/2019 | 18:27
1
30

הוכשרתי כמאבטח של חברת כוח אדם.
במהלך חודש ינואר התוודעתי על ידי החברה שאינני ממשיך בפרוייקט האבטחה שאליו הייתי משוייך ושאני עובר לעבוד בפרוייקט אבטחה אחר.
מתחילת חודש פברואר ועד היום (18.02.19), נשארתי ללא מקור פרנסה, לא הועברתי לפרוייקט אבטחה אחר, והממונים עליי לא חוזרים לשיחות ולא מגיבים להודעות.
בנוסף, החוזה עליו אני חתום מול החברה אינו מאפשר לי לעבוד בעבודה אחרת, כלומר, אין באפשרותי לפרנס את עצמי ללא הפרה של החוזה.
אני מעוניין לדעת מה הן זכויותיי בנושא והאם הם רשאים למנוע ממני לפרנס את עצמי.
תודה.

לצפיה ב-'אי שיבוצך בעבודה - כפיטורים בפועל'
אי שיבוצך בעבודה - כפיטורים בפועל
( לעמוד שלי בתפוז )
20/02/2019 | 09:03
17
1. העלמות המעסיק באופן שהפסיק לשבצך בעבודה, לא מגיב להודעות, לא הועברת לפרוייקט אחר - כמוהו כפיטורים בפועל, על כל הזכויות להם אתה זכאי בעת גמר החשבון - פיצויי פיטורים מלאים, הודעה מוקדמת, פידיון חופשה, יתרת דמי הבראה, מכתב פיטורים (לשם קבלת דמי אבטלה).
2. ככל שלא תקבל את האמור - תוכל לשקול להגיש תביעה לביה"ד לעבודה.
3. ככל שיש לך זכאות לדמי אבטלה - מומלץ להתחיל לחתום בלשכת התעסוקה ובמקביל פנה לביטוח הלאומי להסברת נסיבות הפסקת עבודתך, על מנת שאלו יוכרו כ"פיטורים" ולא כ"התפטרות" וזאת חרף העדרו של מכתב הפיטורים.
לצפיה ב-'דרוש עובד במיידי'
דרוש עובד במיידי
19/02/2019 | 15:47
2
26
בחיפושי אחר משרה לשדרוג שכרי ו/או שדרוגי הגיאוגרפי (מרחק מהבית) אני מוצא עצמי משוחח עם בעלי העסק או מחלקת כ"א וכשלכאורה הכל מתאים לשני הצדדים הם מבהירים כי הם דורשים התחלה מיידית.
כיצד ומהיכן זה ברור להם כי כל הפונים הם מובטלים חסרי ותאווי מעש מיום למחר?
הם שמעו בכלל על התפטרות והודעה מוקדמת למעסיק הנוכחי חודש ימים מראש?
האם הם רוצים שהעובדים שלהם יעלמו ללא אזהרה בהחליפם מקום עבודה בלי לסגור פינות,בלי לעשות חפיפה לעובד המחליף?
חוק שוויון ההזדמנויות צריך לעשות כאן סדר.אין יותר מהיום למחר.תמתינו חודש ובינתיים תשכרו עובד זמני/פרילנס לענייניכם הבוערים.
אז אם חשבתם לחפש עבודה ברוגע כאשר אתם עדיין עובדים,לברור ולבחור את המיטב עבורכם ושיחכו לכם עד ביאת המשיח אז כנראה שתתאכזבו ותצטרכו להבטיל עצמכם ולהיות זמינים אפילו באמצע הלילה.

לא מכוון לעובדי הייטק לסוגיו או משרות בכירות עם חוזה שמן שם אם אתם באמת נחשקים אז יחכו גם יחכו.
לצפיה ב-'דרישת מעסיק לתחילת עבודה מיידית'
דרישת מעסיק לתחילת עבודה מיידית
( לעמוד שלי בתפוז )
20/02/2019 | 08:58
1
19
1. עצם דרישת מעסיק להתחלת עבודה מיידית אינה בלתי חוקית ואינה בלתי סבירה או בלתי לגיטימית, משאלו צרכי המעסיק.
אף אין הנחת עבודה כי מדובר במועמד לעבודה שעדיין עובד ואינו מובטל.
שלישית, יש עובדים שזה מתאים להם וממילא מועד תחילת העבודה נתון למו"מ בין הצדדים ובכושר המיקוח שלהם.
2. ככל שעובד עוזב עבודה אחרת בלא מתן הודעה מוקדמת, הוא חב למעסיקו אך ורק פיצוי בגין חודש הודעה מוקדמת שלא ניתנה, בשווה כסף.
3. יש עובדים ומועמדים-לעבודה שמוכנים "לתמחר" עזיבתם המיידית כאמור, ולשאת בעלות חודש פיצוי. לא פעם אף מקובל כי המעסיק החדש משלם לעובד שגייס פיצוי זה.
לצפיה ב-'למדתי דברים חדשים אבל לא בבית ספרנו'
למדתי דברים חדשים אבל לא בבית ספרנו
02/03/2019 | 10:32
6
תודה רבה על המענה המלומד.לא חשבתי על פתרון יצירתי כזה.
אך בסוג העבודה שלי וברמת ההשתכרות שלי אינני יכול לוותר על שכר חודש יש לי משפחה ואני חי על הקשקש.ואף מעסיק חדש לא יפצה אותי על אי הודעה מוקדמת.הוא לא סקוק לאובר אובר ניסיון וידע שלי והוא יכול למצוא מתחילנים בשפע שישלימו את הידע תוך כדי עבודה.
יתרה מזו,התפטרותי תהייה מלווה ותביעה משפטית כי יש לי קייס ואי הודעה מוקדמת רק תפגע בלגיטימיות דלי בבית המשפט.
תודה
לצפיה ב-'מרכיב פיצויים'
מרכיב פיצויים
19/02/2019 | 01:04
1
18
שלום,
עזבתי משרה מדינית עקב בעיה בריאותית. קיבלתי מסמך לאישור שחרור על תנאי של כספי פיצויים לאחר שאושר קבלת הפיצויים. אני רוצה למשוך את הפיצויים ואני לא יכולה בגלל אותו מסמך. האם יש אפשרות שינפיקו מסמך המאשר שיחרור פיצויים מיידי?

תודה
לצפיה ב-'בהמשך להודעה - תיקון'
בהמשך להודעה - תיקון
19/02/2019 | 08:55
6
בוקר טוב, 
דיברתי הבוקר עם המעסיק, נאמר לי על ידם שעל פי תקנה 21 ניתן לשחרר כספי פיצויים גם אם מסרו לי את המסמך של שיחרור על תנאי של כספי הפיצויים.

האם נכון הדבר?

תודה
לצפיה ב-'פדיון ימי חופשה'
פדיון ימי חופשה
18/02/2019 | 13:43
6
25
שלום, אני פוטרתי לאחרונה מהחברה שבה הועסקתי ב-6 שנים האחרונות. אני עובד בשכר גלובלי, 5 ימים בשבוע.
אני זכאי על פי חוזה ל-24 ימי חופשה בשנה.
החברה מאפשרת לנו לצבור, עד שנה וחצי של חופשה בכל סוף שנה, במידה ולא נוצל הם מוחקים את ימי ה"עודף".
אני צברתי עד כה -36 יום, מתחילת השנה- בראשון לינואר האחרון ומאז ועד היום בחלוף חודשיים, עוד 4 ימים. ביקשתי מהחברה לפדות לי 40 יום, אך הם טוענים שבשלוש שנים האחרונות לקחתי כל שנה 24 ימי חופשה.
ה-36 יום שצברתי הם מהעבר, ולכן אין להם חובה לשלם לי עליהם. רק על ה- 4 ימים שלא ניצלתי השנה. האם החישוב שלהם הוא החישוב הנכון?
לצפיה ב-'סמכות המעסיק למחיקת ימי חופשה צבורה בסוף שנה'
סמכות המעסיק למחיקת ימי חופשה צבורה בסוף שנה
( לעמוד שלי בתפוז )
18/02/2019 | 16:20
5
25
1. שאלתך אינה ברורה דיה, ואולם ככלל סמכות המעסיק לכפות על עובדיו חופשה שנתית, ואם הם אינם עושים זאת - למחוק את ימי החופשה שהעובד בחר שלא לנצל.
2. מכאן, ככלל, המעסיק היה רשאי למחוק לך את ימי החופשה שלא ניצלת בעבר (לדברייך - 36 ימים), ולפדות לך רק את ימי החופשה "החדשים".

לצפיה ב-'אנסה לפרט יותר'
אנסה לפרט יותר
18/02/2019 | 17:16
13
במקום עבודתי, ניתן לצבור בסוף שנה עד 36 יום חופש.
מעבר לכך הימים נמחקים (לדוגמה: צברת בתאריך 31/12/2017, 42 ימי חופשה, בתאריך 1/1/2018,יהיה רשום לי בתלוש 36 ימי חופש. סה"כ 6 ימים נמחקו, מכיוון שלא ניתן לצבור מעל 36 יום.).
אני צברתי 36 ימי חופשה כבר לפני 4 שנים. מאז כל שנה קיבלתי עוד 24 ימי חופש שנתיים, שאותם ניצלתי והשתמשתי. כך שבכל שנה חדשה (בשלוש שנים האחרונות) בתחילת שנה נשארו לי עוד 36 ימי חופשה, שאותם צברתי מהעבר ולא נמחקו ע"י המעסיק.

לפי המעסיק, הוא אינו מחויב לשלם לי את ימי החופשה שצברתי (36 מתחילת שנה ועוד 4 ביונאר-פברואר),
אלא רק ימי חופשה שקיבלתי בשלוש שנים האחרונות 24 ימי חופשה * 3 שנים, ושאותם לא ניצלתי, (אבל בכל השלוש שנים האחרונות לקחתי את כל ימי החופש של אותה שנה, ולא ניצלתי את ימי החופש ה"עודפים" שיש לי).
האם הטענה של המעסיק נכונה לגבי דרך חישוב תשלום ימי החופש, או שהוא נדרש לשלם לי על ימי החופשה הצבורים לי סה"כ.
מקווה שמובן יותר עכשיו.
לצפיה ב-'מבקש הבהרה'
מבקש הבהרה
24/02/2019 | 22:33
3
18
ברשותך הייתי מבקש הבהרה.
גם לי יש ימי הרבה חופש צבורים.
הבנתי שאוכל לפדות אותם ( במקרה שלי - יציאה לגמלאות ) לפי כמות ימים של 3 שנים אחרונות.
עכשיו ,לפי התשובה, המעביד יכול לא לשלם לי , כי לדעתו ימים צבורים אלו הם  מהעבר - כלומר לפני 3 שנים , ומה שצברתי בשנים האחרונות כבר ניצלתי ? 
לצפיה ב-'פידיון חופשה צבורה'
פידיון חופשה צבורה
( לעמוד שלי בתפוז )
26/02/2019 | 17:15
2
16
1. אמת, ניתן לפדות ימי חופשה רק ביחס לשלוש השנים האחרונות.
2. על כן, ימי חופשה משנים קודמות יותר שלא ניצלת - אכן יורדים לטימיון (אלא אם יש הסכם קיבוצי מיטיב הקובע אחרת במקום עבודתך).
3. עם זאת, מכח הדין, על המעסיק לנהל "פנקס חופשה" מדוייק, ובו תיעוד ימי החופשה המדוייקים שניצלת ומועדם. על כן, האמור ברישומים אלו באשר למועדי החופשה הוא שיחייב לעניין זה (בהנחה שאין מחלוקת עובדתית בנושא מועדי החופשה שניצלת).
לצפיה ב-'תודה רבה'
תודה רבה
27/02/2019 | 12:49
1
4
לצפיה ב-''
( לעמוד שלי בתפוז )
28/02/2019 | 09:47
18
לצפיה ב-'הלנת שכר'
הלנת שכר
17/02/2019 | 10:28
1
20
שלום וברכה. אשתי עבדה במשך תקופה (מעל שנתיים) כמתמחה וסייעת משפטית במשרד קטן. במשך כל אותה תקופה המעסיק שלה לא הפריש לה פנסיה כלל. כעת כשהיא הפסיקה לעבוד במשרד לקראת תקופת בחינות הלשכה, המעסיק מתנה לה את תלוש השכר האחרון, אשר מכיל בנוסף את סך כל הפרשות הפנסיה המצטברות (לא צורף חישוב ריביות והצמדה) בכך שהיא תחתום על מסמך שבו היא מוותרת על כל זכויותיה ופוטרת אותו מכל חובותיו כלפיה כמעסיק ולא תהיה לה כל טענה או תביעה בנוגע לכך כלפיו. האם היא מחויבת לחתום? מה עליה לעשות כדי להבטיח את כל תשלומי הפנסיה שלה עם הצמדות כדין?
לצפיה ב-'אינה מחוייבת לחתום; אם תחתום - חתימתה מחייבת'
אינה מחוייבת לחתום; אם תחתום - חתימתה מחייבת
( לעמוד שלי בתפוז )
18/02/2019 | 10:58
19
על המעסיק לשלם לה גמול פנסיוני בדין.
משכך, הוא רשאי לבקש לכרוך את תשלומו בהתחייבותה להעדר תביעות, אולם היא אינה חייבת להענות לכך.
באם לא תסכים ו/או המעסיק לא ישלם - ממילא תהיה לה עילת תביעה כנגדו, ואכן במקרה של אי תשלום כאמור - תוכלו להגיש תביעה לביה"ד אזורי לעבודה.
יוער כי ניראה כי ככל שתחום על "העדר תביעות", חתימתה זו תהיה מחייבת, שכן אין מדובר בויתור על זכויות קוגנטיות אלא בויתור על ריביות והצמדה.
לצפיה ב-'שאלה לאחר אשפוז'
שאלה לאחר אשפוז
17/02/2019 | 18:23
1
20
שלום רב.

אושפזתי לניתוח למשך כשבוע.

האם הגשת מסמכי אשפוז על ידי אשתי למעסיק שלה ( מורה )
יספיק כדי לממש זכאותה לימי מחלה עקב מחלת בן זוג?
לצפיה ב-'כן'
כן
( לעמוד שלי בתפוז )
18/02/2019 | 09:59
6
מצ"ב קישור לחוק הרלוונטי:
לצפיה ב-'תשלום ימי מחלה ללא תלוש'
תשלום ימי מחלה ללא תלוש
17/02/2019 | 21:12
3
10
שלום רב.
לאחר חודשיים של תשלום ימי מחלה, הודיעו לי שלגבי החודש השלישי, אקבל תשלום, אך ללא תלוש, כי למעשה אינני עובד. האם זה בסדר???
לצפיה ב-'לא - על המעסיק לשלם סכום זה באמצעות תלוש השכר'
לא - על המעסיק לשלם סכום זה באמצעות תלוש השכר
( לעמוד שלי בתפוז )
18/02/2019 | 10:00
2
11
לצפיה ב-'תודה.'
תודה.
24/02/2019 | 19:13
1
2
ראיתי את ההודעה, אבל לא הצלחתי להכנס (בגלל סיסמה) כדי להודות לך.
אכן הבהרתי למעסיק, והוא התחייב שיעביר תלוש.
                                                              שוב, תודה רבה.  
לצפיה ב-''
( לעמוד שלי בתפוז )
26/02/2019 | 10:03
1
לצפיה ב-'הסכם עבודה '
הסכם עבודה
17/02/2019 | 17:26
1
23
שלום רב,
בני החל לעבוד לפני כחצי שנה על בסיס שעתי בהדרכה. את חוזה העבודה (הסכם עבודה לתקופה קצובה) קיבל רק לאחר חצי שנת עבודה בסעיפי החוזה מצוין תאריך תחילת עבודה וסיום עבודה, כמו כן שהעובד מתחייב להצטרף בשנת הפעילות לקורס מדריכים על חשבונו ושהעובד מתחייב להסכם למשך עונת הפעילות ובמידה יפסיק את עבודתו לפני מועד הפעילות ישלם העובד קנס של 3000 ש.ח. מאחר והחוזה נמסר רק לאחר חצי שנה ברור שהוא לא ידע על סעיפים אלה ולא התחייב לכך. הוא מבקש לעזוב ואינו מוכן לחתום על החוזה. חשוב לציין שתעריף לשעת עבודה שמצוין בחוזה גבוה ממה שהוא מקבל בפועל. האם המעסיק רשאי לקנוס אותו ב3000 ש.ח למרות שעבר על החוק ולא הגיש לעובד הסכם העסקה בזמן.
לצפיה ב-'לא - המעסיק אינו רשאי לעשות כן'
לא - המעסיק אינו רשאי לעשות כן
( לעמוד שלי בתפוז )
18/02/2019 | 09:58
6
לצפיה ב-'שימוע. היכן?'
שימוע. היכן?
16/02/2019 | 12:14
3
24
שלום,
התקבלתי לעבודה בעיר A אחר ראיון ותדריך בעיר B המרוחקת שעת נסיעה מהעיר A (שעתיים הלוך וחזור) בה הוצבתי לעבודה.
כעבור מס. חדשים זימן אותי המעסיק לשיחת שימוע בעיר C המרוחקת שעתיים מהעיר A בה אני מועסק ומתגורר (4 שעות הלוך וחזור).
נסעתי במשך 4 שעות (הלוך ושוב) לחצי שעת שימוע.
שיחת השימוע עלתה לי 50 ש"ח נסיעות וכמעט יום שלם.
המשכתי להיות מועסק והשבוע זומנתי שוב לשיחת שימוע בעיר C, שיחה שמשמעותה, 50 ש"ח נסיעות ויום עבודה שלם.
מה הדין לגבי מיקום השימוע? המעסיק רשאי להזמין אותי לשימוע מרחק 4 שעות נסיעה הלוך ושוב? האם אני זכאי להחזר נסיעות ושעות עבודה?
תודה !
לצפיה ב-'מקום ביצוע השימוע'
מקום ביצוע השימוע
( לעמוד שלי בתפוז )
17/02/2019 | 08:36
2
17
1. ככלל, זהות עורך השימוע ומיקום ביצוע השימוע הינם "פרורגטיבה" (זכות יתר) של המעסיק.
המעסיק רשאי לקבוע את מקום השימוע, בהנחה שהמיקום נקבע בתום לב (למשל - במשרדיו המרכזיים) ואין מדובר ביעד שרירותי דווקאי.
לפיכך נראה שהדין עם המעסיק במקרה שאת מתארת.
2. עם זאת, משמדובר בהגעה לעבודה, תהיי זכאית לתשלום בגין זמן עבודה + נסיעה לעבודה בגין התייצבות זו בשימוע.
לצפיה ב-'אני מודה לך'
אני מודה לך
17/02/2019 | 16:24
1
8
תודה
לצפיה ב-''
( לעמוד שלי בתפוז )
17/02/2019 | 16:43
5
לצפיה ב-'העבר ממשרד פרטי לחלל פתוח - הרעה בתנאי עבודה?'
העבר ממשרד פרטי לחלל פתוח - הרעה בתנאי עבודה?
17/02/2019 | 00:52
1
22
בחברה בה אני עובדת החליטו להעביר את המחלקה שלנו למרתף. עד עתה ישבנו במשרד נאה ומרווח עם חלונות ואוויר. לי היה משרד פרטי. כעת כל המחלקה יורדת למרתף, ללא חלונות כלל (עם מערכת איוורור כלשהי) ולי לא יהיה יותר משרד פרטי. האם זה נחשב הכרעת תנאי עבודה? אני שוקלת להתפטר על הרקע הזה. האם אוכל לתבוע פיצויים? תודה!

לצפיה ב-'סעיף 11 לחוק פיצויי פיטורים'
סעיף 11 לחוק פיצויי פיטורים
( לעמוד שלי בתפוז )
17/02/2019 | 08:42
23
1. ספק אם מדובר ב"הרעת תנאי עבודה". מכל מקום, לא תוכל להתנגד למעבר זה שהינו לכשעצמו בגדר "פרורגטיבה" (זכות יתר ניהולית) של המעסיק.
2. מכח סעיף 11 לחוק, הרעת תנאי עבודה צריכה להיות מוחשית. אין מקרה דומה לאחר ועל כן לא ניתן לקבוע מראש אם מדובר בהרעת תנאים אם לאו, ואולם ככלל נראה כאמור שזו פרורגטיבה של המעסיק ולא מקנה לכל העובדים את הזכות להתפטר בדין מפוטר.
3. כיום משרוב פיצויי הפיטורים צבורים בקופת הפנסיה, ממילא יש זכאות לפיצויי פיטורים גם בהתפטרות רגילה. 
עליך לברר מה שיעור ההפרשות שמבוצע לך; האם מדובר בקופה לגמלה אם לאו ועוד עיון שנדרש בפוליסה שלך, על מנת לקבוע שמא - כפי רוב המשק - קיימת זכאות לפיצויי פיטורים אף בנסיבות רגילות, בלא צורך ב"הרעת תנאים". 
4. בכל מקרה, לפני התפטרות בדין מפוטר, עליך לתת למעסיק התראה בכתב על כוונתך לעשות זאת, לפני ההתפטרות בפועל.

לצפיה ב-'העבר ממשרד פרטי לחלל פתוח - הרעה בתנאי עבודה?'
העבר ממשרד פרטי לחלל פתוח - הרעה בתנאי עבודה?
17/02/2019 | 00:52
1
4
לצפיה ב-'ראי תשובתי בצמוד לשאלתך, למעלה'
ראי תשובתי בצמוד לשאלתך, למעלה
( לעמוד שלי בתפוז )
18/02/2019 | 12:17
1
לצפיה ב-'מס הכנסה שלילי'
מס הכנסה שלילי
13/02/2019 | 11:46
1
14
ממה שהבנתי באתר רשות המיסים בשביל לקבל מענק עבודה צריך להיות בין היתר מעל  גיל 55 לאדם שאין לו ילדים.
האם זה כך?
לצפיה ב-'מענק עבודה'
מענק עבודה
( לעמוד שלי בתפוז )
14/02/2019 | 11:57
17
מצ"ב לינק למלוא המידע בנושא:

לצפיה ב-'עבודה רצופה ללא יום מנוחה'
עבודה רצופה ללא יום מנוחה
12/02/2019 | 18:46
1
16
שלום, 
עקב משבר תפעולי בעבודה עבדתי במשך חודשיים ברציפות. 
(בערך שמונה שבועות). האם הייתי אמור לקבל ימי חופש לצבירה שלי, מעבר לצבירה הרגילה במקום יום המנוחה הרגיל? 
בהנחה ולא קבלתי ואני אמור לקבל לפי החוק, כיצד לנהוג? 
תודה רבה
לצפיה ב-'אכן, הינך זכאי ליום מנוחה שבועי חלופי'
אכן, הינך זכאי ליום מנוחה שבועי חלופי
( לעמוד שלי בתפוז )
14/02/2019 | 11:55
13
1. לא ברור מדברייך האם אתה "עובד במשכורת" ו/או "עובד בשכר שעתי/יומי".
2. ככלל, הינך זכאי לגמול שעות נוספות עבור העבודה העודפת שלך, ונראה כי מדובר בזכאות הן ביחס לשעות שבת (50%+) והן ביחס לשעות נוספות מעבר לשעתיים ביום (50%+), כלומר לתשלום של 200% עבור עבודה בשבת. עם זאת, לא ציינת מה היקף עבודתך היומי/שבועי והאם בעבודתך הרציפה עברת את היקפה של משרה מלאה.
2. אכן, על המעסיק לספק לך יום מנוחה שבועי חלופי. ככל שאתה "עובד במשכורת" - ימי המנוחה הינם בתשלום. עם זאת, ככל שאתה עובד בשכר (שעתי), ממילא לא תתוגמל על ימי אי-עבודה אלו. 
לצפיה ב-'תשלום לגן פרטי שעזבנו באמצע שנה'
תשלום לגן פרטי שעזבנו באמצע שנה
13/02/2019 | 22:41
3
12
יש לנו ילדה בגן פרטי שהכנסנו בערך חודשיים אחרי תחילת שנת הלימודים, היו בגן 5 ילדים היום יש 11, אנחנו רוצים להוציא את הילדה מהגן, והודענו חודש מראש, אבל הגננת דורשת שנשלם את כל השנה וכולל את החודש של החופש הגדול שלא לומדים. בחוזה שלה היא לא ציינה סעיף לגבי עזיבה מוקדמת אלא רק כתבה שהתשלום נפרש ל12 חודשים. כיום היא דורשת מאיתנו לשלם: את חצי החודש שאנחנו עוזבים, את החודש אחריו ואת חודש החופשה. עליי לציין שעם כניסת הילדה לא היה שינוי בגן מבחינת הוצאות - יש 2 מטפלות, שכירות אותו דבר, הילדה לא תפסה מקום של ילד אחר נכנסו 11 ילדים והתפוסה היא 12. 
רצינו לברר מבחינה חוקית מה החיוב שלנו אם חתמנו על חוזה שלא מציין בשום אופן כנס על עזיבה? 
לצפיה ב-'אין מדובר בדיני עבודה'
אין מדובר בדיני עבודה
( לעמוד שלי בתפוז )
14/02/2019 | 11:49
20
1. התקשרות בין הורים לילדים בגן לבין הגן/הגננת אינה בגדר "יחסי עבודה" ולא חלים על הסיטואציה דיני העבודה, אלא דיני החוזים הכלליים.
2. אנא הפני שאלתך בפורום הרלוונטי.
לצפיה ב-'אשמח אם תכל לכתוב לי איזה פורום מתאים'
אשמח אם תכל לכתוב לי איזה פורום מתאים
14/02/2019 | 12:50
1
4
לצפיה ב-'פורומים בענייני צרכנות'
פורומים בענייני צרכנות
( לעמוד שלי בתפוז )
17/02/2019 | 08:42
2
לצפיה ב-'אם עורך דין פורש לאחר 4 שנים ולא עשה כלום בתיק תאונת עבודה '
אם עורך דין פורש לאחר 4 שנים ולא עשה כלום בתיק תאונת עבודה
13/02/2019 | 21:17
1
12
אם עורך דין פורש לאחר 4שנים ולא עשה כלום בתיק תאונת עבודה מה החוק אומר
לצפיה ב-'התקשרות בין עו"ד ללקוח - אין מדובר בדיני עבודה'
התקשרות בין עו"ד ללקוח - אין מדובר בדיני עבודה
( לעמוד שלי בתפוז )
14/02/2019 | 11:48
9
1. התקשרות בין עו"ד לבין לקוח אינה בגדר "דיני עבודה" ועל הסיטואציה חלים חובות חוקיות מכח כללי האתיקה של לשכת עו"דים וכן מכח "חוק החוזים" (על חוזה ההתקשרות בין העו"ד ללקוח).
2. לא ניתן מדברייך להבין מה היה צריך להעשות ע"י העו"ד בארבע השנים שחלפו; האם בכלל יש עילה לדרישתך; מה הוסכם בין הצדדים; מה נעשה על ידי העו"ד בפועל; האם שולם שכ"ט; מדוע הסיטואציה נמשכת כבר 4 שנים; האם ניפגעה זכותך מבחינת התיישנות העילה; האם המצאת לעו"ד את כל המידע הדרוש ומה סוכם בינכם וכו'.
3. בנסיבות אלו מומלץ לפנות לקבלת חוות דעת מעו"ד אחר מהתחום בו הינך מבקש לתבוע, כדי להבין אילו עילות יש לך הן לגופו של עניין (כנגזרת של תאונת העבודה) והן - ככל שיש - נגד עורך הדין.
לצפיה ב-'שאלה בעניין לינה מחוץ לבית'
שאלה בעניין לינה מחוץ לבית
11/02/2019 | 18:26
3
22
זוגתי עובדת במשרה די בכירה במשרד רו"ח, כשכירה.
היא נדרשת מעת לעת לצאת לפגישות עבודה.
אנו גרים באזור אשקלון, מקום עבודתה גוש דן.
לעיתים פגישות העב' מחיפה ועד רמת הגולן.
שאלתי היא: האם היא רשאית לדרוש לינה ע"ח המשרד במידה ומיקום הפגישה וכן שעת הפגישה מחייבים אותה לצאת מוקדם במיוחד מהבית ולנהוג מרחק גדול למקום הישיבה?
אגב, נכון לרגע זה זוגתי אינה זכאית לרכב ממקום העב', משכך היא עושה שימוש בריכבה הפרטי.
לצפיה ב-'אין מקור משפטי המחייב את המעסיק לעשות כן'
אין מקור משפטי המחייב את המעסיק לעשות כן
( לעמוד שלי בתפוז )
12/02/2019 | 11:19
2
23
ככל שאין מדובר במקום עבודה מאורגן עם הסכם קיבוצי (כעולה מהיותה עובדת במשרד רו"ח), הרי שאין מקור משפטי לחיוב המעסיק בדרישתך.
עם זאת, היא יכולה לבקש זאת ולדרוש זאת כחלק ממו"מ, ואולם, כאמור, אין מקור משפטי המחייב את המעסיק לתת לה 'רכב עבודה' ואפילו דלק ו/או לינה.

לצפיה ב-'תודה רבה על ההבהרה.'
תודה רבה על ההבהרה.
13/02/2019 | 12:50
1
14
חומר למחשבה.
לצפיה ב-''
( לעמוד שלי בתפוז )
14/02/2019 | 11:44
3
לצפיה ב-'ניכוי ותשלום דמי מחלה לעובד בשכר (גלובלי)'
ניכוי ותשלום דמי מחלה לעובד בשכר (גלובלי)
12/02/2019 | 16:52
12
עובד ששהה במחלה שהחלה ביום רביעי ונסתיימה ביום ראשון כולל (חזרה לעבודה ביום שני) שווי יום עבודה לצורך העניין 400 שח.
1. כמה ימי מחלה אמור לנכות המעסיק ? יש מספיק ימי מחלה צבורים.
2. האם במקביל לניכוי ימי  המחלה המעסיק אמור לנכות גם סכום כספי ואם כן אז כמה ?
3.אם קיימת נוסחה לחישוב אשמח לקבל.

תודה
לצפיה ב-'עובד בהסכם קיבוצי'
עובד בהסכם קיבוצי
11/02/2019 | 08:54
1
25
שלום. שאלתי אולי תיראה קטנונית, אבל הנושא הוא עקרוני יותר מאשר לצורך "רווח". אני מסיימת לעבוד ב 28/2 (גימלאות). משלמת כל חודש לוועד העובדים כ 70 ש"ח. פעמיים בשנה (ראש-השנה ופסח) אנו מקבלים תווי שי מהוועד (שערכם, לפחות עבורי, קצת פחות מתשלום של 6 חודשים לוועד עבור כל תלוש - 300 ש"ח). לשאלתי האם מגיע לי עם פרישתי הסכום היחסי, עבור התקופה שבין אוקטובר 2018 (אחרי ראש השנה) לסוף פברואר 2019, נעניתי בשלילה. אבקש לדעת מה הדין במקרה כזה, ואדגיש שבעצם מדובר בכל עובד העומד באותו מצב, ולא רק בי. אם מגיע - הרי שבמשך שנים הוועד "הרוויח" הרבה מאד כסף מאי-התשלום.
תודה.
לצפיה ב-'אין לך זכאות'
אין לך זכאות
( לעמוד שלי בתפוז )
12/02/2019 | 11:22
14
למרבה הצער, אין מקור משפטי לחיוב הועד לתת לך מתנה לחג ו/או להחזיר לך כסף ששולם בעבורה.
ככלל, הסכמים קיבוציים או 'נוהג' בעבודה אינם חלים על גימלאים (אלא על עובדים בפועל).
שנית, ממילא אין מקור משפטי גורף המחייב מעסיק/ועד עובדים במתן מתנה לחג.
משכך, ניראה שאין בסיס משפטי לדרישתך. עם זאת, ומהבחינה המעשית, נסי לעמוד על סירובך לתשלום מלוא דמי הועד בנסיבות אלו.

מנהל/ת הפורום

אודות:
ד"ר PHD עו"ד עמית גורביץ', מרצה ועורך דין פעיל בדיני עבודה מאז 2002. מייעוץ ראשוני ועד ניהול תביעה בבתי הדין לעבודה תוך ניתוח הסיטואציה בראיה משפטית
עוד...

חם בפורומים של תפוז

חפשו אותנו גם באינסטרגם
חפשו אותנו גם...
פודי תפוז - האינסטגרם החדש כל התמונות של...
חפשו אותנו גם באינסטרגם
חפשו אותנו גם...
פודי תפוז - האינסטגרם החדש כל התמונות של...
בפייסבוק שלנו כבר ביקרתם?
בפייסבוק שלנו כבר...
רוצים להיות תמיד מעודכנים במה שקורה בתפוז?
בפייסבוק שלנו כבר ביקרתם?
בפייסבוק שלנו כבר...
רוצים להיות תמיד מעודכנים במה שקורה בתפוז?

בעלי מקצוע

עו
עו"ד עמית גורביץ

מקרא סימנים

בעלת תוכן
ללא תוכן
הודעה חדשה
הודעה נעוצה
אורח בפורום
הודעה ערוכה
מכיל תמונה
מכיל וידאו