לגלישה באתר בגירסה המותאמת לסלולאר
| הוספת הודעה
הגדרות תצוגה

הגדרות עץ הודעות

מאפייני צפייה

הצג טקסט בתצוגה
הצג תגובות באופן
עדכן
2802328,023 עוקבים אודות עסקים

פורום דיני עבודה

לא פייק ניוז: נאמן לחובה לביזור ידע מקצועי ולמאבק על זכויות אדם וזכויות עובדים, פורום זה עומד לרשותכם 24 שעות ביממה למענה ראשוני שוטף ומקצועי בנושאי דיני עבודה מד"ר PHD עו"ד עמית גורביץ', מרצה ועורך דין פעיל בדיני עבודה מאז 2002. 

הנהלת הפורום:

אודות הפורום דיני עבודה

לא פייק ניוז: נאמן לחובה לביזור ידע מקצועי ולמאבק על זכויות אדם וזכויות עובדים, פורום זה עומד לרשותכם 24 שעות ביממה למענה ראשוני שוטף ומקצועי בנושאי דיני עבודה מד"ר PHD עו"ד עמית גורביץ', מרצה ועורך דין פעיל בדיני עבודה מאז 2002. 
הוספת הודעה

צרף
תמונה וידיאו קובץ
קבצים המצורפים להודעה

לצפיה ב-'ביגוד לעובד'
ביגוד לעובד
15/01/2019 | 18:35
21
עבדתי ברשת מלונות גדולה פחות מחודש. 
בתלוש רשום שהם קיזזו לי מהמשכורת את הביגוד ! 
סה"כ : 300 שקלים !!!
זה חוקי ? 
קיבלתי כרטיס טעון ב 100 שקלים איתו קניתי נעליים 
במלון קיבלתי 2 חולצות ו 2 מכנסיים. 
כשהתפטרתי אחרי פחות מחודש החזרתי הכל. 
סירבו לקבל את הנעליים אמרו שהם שלי.
אז למה חייבו אותי ? 

לצפיה ב-'אי כושר עבודה'
אי כושר עבודה
13/01/2019 | 13:44
1
23
שלום רב,
יש לי שאלה קשה אשמח לעזרה.
אני עבדתי ב-2 מקומות עבודה.
לאחר תאונת עבודה קיבלתי מרופא תעסוקתי אישור שרשום בו "אינו כשיר לעבוד בעבודה פיזית".
מעבודת ניקיון התפטרתי כי העבודה שמה מאוד פיזית וקשה.
ובעבודה בסיעוד קשישים נשארתי( העבודה לרוב אינה פיזית).
המעסיק מהעבודת ניקיון דורש הצהרה בכתב שאני לא עובד בעבודה פיזית ורק אחרי זה הוא ישלם לי את כל הפיצויים שמגיעים לי.
ואומר גם שאם הוא ידעה שאני עובד בעבודה פיזית הוא יפנה לבית משפט ואני יחזיר לו את כל הפיצויים.
השאלה שלי האם זה חוקי??
איך לפרש מה זה עבודה פיזית ומה לא??
אשמח לסיוע.
תודה
לצפיה ב-'פיצויי פיטורים בשל מצב בריאותי לקוי - סעיף 6 לחוק'
פיצויי פיטורים בשל מצב בריאותי לקוי - סעיף 6 לחוק
( לעמוד שלי בתפוז )
15/01/2019 | 08:42
17
1. המעסיק מחוייב בכיבוד אישורך הרפואי מכח סעיף 6 לחוק פיצויי פיטורים.
2. אינך חייב לספק למעסיק כל אישור נוסף. עם זאת, מומלץ לספק לעשות זאת, שכן ראשית זו ממילא האמת; ושנית - כי החלופה קשורה בהגשת תביעה לביה"ד לעבודה, דבר שעשוי להארך חודשים/שנים רבות.
3. "איום" המעסיק מתייחס לאפשרות כי ימצא בעתיד כי האישור הרפואי שבידך אינך מכובד ומשכך הוא יבקש לקבל בחזרה את פיצויי הפיטורים.
מדובר ב"איום כללי" ולא באיום מחייב. ככל שכך יהיה, יהא על המעסיק להגיש תביעתו וממילא הוא עשוי להידחות, ראשית משממילא קיימת זכאות לקבלת רוב פיצויי הפיטורים אף במקרה של התפטרות רגילה; שנית, ככל שלא יצליח להוכיח כי האישור הרפואי מזוייף - אזי ממילא אין דבר באיומו.
החלמה מהירה!
לצפיה ב-'איחוד קופות פנסיה לא פעילות לקופת פנסיה פעילה'
איחוד קופות פנסיה לא פעילות לקופת פנסיה פעילה
12/01/2019 | 19:34
1
19
יש לי כ-4 קופות פנסיה לא פעילות מעבודות קודמות ועכשיו התחלתי לקבל פנסיה מקופה חדשה במקום עבודה חדש ואני רוצה לאחד את כל הקופות לפנסיה החדשה. איך עושים את זה? צריך להתקשר לכל חברה אחת אחת או שאפשר לעשות איכשהו הכל באופן גורף. עם מי לדבר עם החברת פנסיה החדשה או עם החברות שבהן לא פעיל?
לצפיה ב-'דיני ביטוח'
דיני ביטוח
( לעמוד שלי בתפוז )
15/01/2019 | 08:36
16
אין מדובר כלל בדיני עבודה, אלא בהתנהלות מול חברות הביטוח.
נא הפני את שאלתך בפורום המתאים של "תפוז".
לצפיה ב-'האם זה חוקי ? '
האם זה חוקי ?
14/01/2019 | 13:33
1
27
האם חובה על המעסיק לשלוח לי תלוש שכר בדואר ? 
האם זו עבירה על החוק לא לתת תלוש שכר ? 
האם זו עבירה על החוק לא לספק טופס 106 או תלוש שכר ? ( אציין שאת הכסף קיבלתי אבל התלוש לא פחות חשוב לי ) 
מתי עבירה על דיני עבודה מצב המעסיק היא גם פלילית ? ( אם יש מקרים כאלו ) ...

הנה סיפרו המעשה :
עבדתי בחודש דצמבר יומיים בחברה גדולה שנמכרה לחברה אחרת. הנהלת החברה ורבים מן העובדים התחלפו בחודש ינואר 2019.  החברה שהעסיקה אותי הפנתה אותי לכוח אדם בחברה החדשה וטענה כי הם ייתנו לי את תלוש השכר שלי - כי הוא אצלם. פיזית אצלם. האם זו עבירה על החוק ? איפה האחריות של המעסיק? אשמח לתשובות לשאלות שכתבתי גם למעלה. 
לצפיה ב-'אכן, מכח חוק הגנת השכר, חובה על מעסיק לספק תלוש שכר מפורט'
אכן, מכח חוק הגנת השכר, חובה על מעסיק לספק תלוש שכר מפורט
( לעמוד שלי בתפוז )
15/01/2019 | 08:35
17
הפיצוי בגין אי מתן תלוש שכר - עד 5,000 ש"ח לכל תלוש שלא ניתן.
לצפיה ב-'14 ימי חלת לפיצויים'
14 ימי חלת לפיצויים
13/01/2019 | 21:15
15
שלום
שאלתי מתייחסת לחלק בחוק שקובע כי 14 יום חלת לשנת עבודה יכללו בחישוב הפיצויים.
דוגמא: עובד התחיל לעבוד בינואר 17.  באוקטובר 18 יצא ל 28 יום חלת. סיים עבודה בדצמבר 18.  האם כל ה28 יום יחשבו במניין הפיצויים כי 14יום לשנתיים הם בדיוק 28 ימים שהיה בחלת.  או שרק 14 יום כי כל שנה נספרת  בנפרד? תודה
לצפיה ב-'ניכוי דוח חניה עי חברה בע"מ מהשכר ללא כל התראה מוקדמת'
ניכוי דוח חניה עי חברה בע"מ מהשכר ללא כל התראה מוקדמת
11/01/2019 | 12:22
1
17
יש ברשותי רכב חברה .בשכרי האחרון הבחנתי בניקוי קנס בגין דוח חניה . מבלי שראיתי את הדוח כלל . מבלי יכולת להגיב על הדוח . לערער עליו או להתייחס אליו. היות והדוח נשלח לכתובת החברה ולא לכתובתי. עק כך נשללה ממני הזכות להגיב לדוח במועד החוקי לפני התשלום .
בבדיקה שערכתי לגבי תאריך ושעת רישום הדוח, מסתבר שחניתי כחוק עם כרטיס חניה אלקטרוני איזיפרק שנמצא ברשותי.
היות והדוח שולם ע"י החברה ונוכה משכרי ללא כל התראה אין לי אפשרות להגיב ולערער על דוח החניה שנרשם בניגוד לחוק .
מבחינת העריה שבה נרשם הדוח הם נרויחו פעמיים גם את תשלום החניה החוקי וגם את תשלום הקנס .
מבחינת החברה הם שילמו את הדוח שלא אמור היה להיות משולם על חשבוני וללא ידיעתי המוקדמת .
מה החוק אומר בנדון לגבי החברה. והאם ניתן לערער על תשלום ברשות המקומית שבה נרשם לאחר תשלומו עי החברה .
האם ניתן לדרוש מהחברה את החזר ניכוי הקנס משכרי .

לצפיה ב-'סעיפים ב"חוק המרכז לגביית קנסות, אגרות והוצאות, התשנ״ה–1995"'
סעיפים ב"חוק המרכז לגביית קנסות, אגרות והוצאות, התשנ״ה–1995"
19/01/2019 | 17:27
5
דרישת תשלום ( תיקון תשע"ח 2) סעיף 5א
לא ינקטו הליכים לגביית החוב ךפי חוק זה בטרם תישלח לחייב דרישה לתשלום ובה יצוייןהמועד שבו על החייב לשלם את החוב, לא שילם החייבאת החוב, תישלח לו דרישה נוספת.בפרק ל"ב לתקנות סדר הדין האזרחי, התשמ"ד 1984. שתומצא בדרך הקבועה .

מסירת מידע (תיקון תשע,ח 2) סעיף 6(ב2)4
אין בידוע טלפוני על הליכי גביה לפי סעיף קטן זה כדי להוות המצאת דרישת תשלום או דרישת תשלום נוספת לפי סעיף 5.

היות והמעסיק הוא חלק מהליך הגבייה חובה עליו להעביר לידיך את הדוח או העתק נאמן למקור . במועד המתאים בהתאם לחוק 90 יום לפני מועד התשלום .
ולאפשר לך להגיב בנושא בהתאם לחוק . היות והוא לא פעל כנדרש בחוק . הגבייה לא בוצעה בהתאם להוראות החוק .
לצפיה ב-'הסכמי עבודה'
הסכמי עבודה
10/01/2019 | 10:16
1
22
בוקר טוב, 
אני מתחילה עבודה חדשה ובחברה אמרו לי שהעובדים לא חתומים על הסכמים. אני יודעת שתוך 30 יום מתחילת העסקה המעסיק אמור להעביר לעובד הסכם כתוב אבל במקרה הזה, ישנה עבור כל עובד דף טיוטה עם תנאיו כנקודות. מצד אחד לא מסמך משפטי, אבל מתקיימים יחסי עובד מעביד והתנאים מוסדרים, יש מקום לא להילחץ?? :)
תודה רבה,
לימור
לצפיה ב-'אי מתן חוזה עבודה'
אי מתן חוזה עבודה
( לעמוד שלי בתפוז )
10/01/2019 | 11:30
15
1. מכח החוק, אכן על המעסיק לתת לעובדו "הודעה על תנאי עבודה".
מצ"ב החוק:

2. אין מקום "להילחץ" מאי קבלת הודעה כאמור, וזאת משהמצב העובדתי/משפטי בפועל גובר על כל חוזה כתוב. לכן ודאי שמתקיימים בינכם יחסי עובד-מעסיק, והמעסיק, אף בהעדר חוזה, מחוייב לכל דרישות המינימום שקובעים החוק, צוי הרחבה והסכמים קיבוציים (ככל שחלים באירגונך).

3. בהעדר חוזה עבודה,  עובר נטל ההוכחה העתידי למעסיק לסתור טענותייך העתידיות האפשריות.

4. מעבר לכך, אי מתן הודעה על תנאי עבודה מקים לכשלעצמו עילת תביעה בגובה 15,000 ש"ח.
לצפיה ב-'שמירת מקום עבודה לאחר חל"ד + חל"ת'
שמירת מקום עבודה לאחר חל"ד + חל"ת
10/01/2019 | 01:36
15
שלום,

כתבת שחל איסור על המעסיק לפטר עובדת 60 יום אחרי חזרתה מחופשת לידה + חל"ת המותר בחוק.
האם מדובר גם על שמירת תפקיד ומקום העבודה? כלומר 60 יום לאחר החל"ת

תודה!
לצפיה ב-'חוסר שעות '
חוסר שעות
08/01/2019 | 16:23
5
26
שלום
אני עובדת שכר לפי  שעה .במידה והחסרתי שעה ביום א לדוגמא ,ביום ב הוספתי את אותה שעה.נכון שקבלתי שעה נוספת ביום ב' ,אך ביום א החסירו לי את השעה.
האם להפרשות כגון פנסיה ,קרן השתלמות וכו' ? האם מחשבים לפי כלל השעות בפועל כולל השעות הנוספות ,או שרק לשעות התקן שעלי לעבוד ?
שאלה נוספת האם לפי החוק החדש של ההסתדרות האם המעסיק יכול לחייב אותי לצאת ביום מסוים שעה קודם או אפשר לבחור יום שאני בוחרת ?
תודה מראש
לצפיה ב-'מעסיק אינו יכול להמיר "שעות עבודה" ב"שעות נוספות"'
מעסיק אינו יכול להמיר "שעות עבודה" ב"שעות נוספות"
( לעמוד שלי בתפוז )
09/01/2019 | 16:38
4
19
1. מעסיק ו/או עובד אינם רשאים להמיר שעות חסרות ביום אחד בשעות נוספות ביום אחר, בין היתר מהטעם שציינת (ערך שכר שונה ואבחנה בין "שעות נוספות" ל"שעות רגילות" לעניין הזכויות הסוציאליות).
2. לפיכך, ממילא אינך יכולה לעבוד 'שעות נוספות' במקום שעות חסרות ביום אחר, וככל שאת עושה כן, בהסכמת המעסיק, עדיין "שעות ההשלמה" יהיו "שעות נוספות" (ככל שהינן חורגות מהיקף העבודה היומי המלא), בתעריף של שעות נוספות ובלא זכויות סוציאליות.
לצפיה ב-'תודה על התשובה המפורטת'
תודה על התשובה המפורטת
09/01/2019 | 18:01
3
14
אשמח אם תענה לי השאלה  השנייה לגבי השעה החסרה לפי החוק החדש
תודה שוב
לצפיה ב-'הסמכות לקבוע את מועד הפחתת שעת העבודה - של המעסיק'
הסמכות לקבוע את מועד הפחתת שעת העבודה - של המעסיק
( לעמוד שלי בתפוז )
10/01/2019 | 09:10
2
13
לצפיה ב-'תודה רבה !'
תודה רבה !
10/01/2019 | 17:10
1
5
לצפיה ב-''
( לעמוד שלי בתפוז )
11/01/2019 | 09:06
2
לצפיה ב-'הרעה בתנאי עבודה?'
הרעה בתנאי עבודה?
08/01/2019 | 11:29
2
27
שלום לכולם,
בהסכם בעל פה עם מנהל החברה, לפני למעלה מעשור, היקף המשרה שלי -6 שעות עבודה ביום, בלי ימי שישי.
לפני כשבוע המנהל שלי קרא לי ואמר שמבקשים להעביר אותי למשרה של 8 שעות ביום. בתמורה לכך יעלו לי את המשכורת בסכום לשעה שקטן בהרבה מהשכר לשעה שאני מקבלת היום.
אני לא רוצה לעבוד 8 שעות, ואם אין ברירה ואהיה חייבת, האם התמורה לשעות שהוסיפו לי, יכולה להיות נמוכה משמעותית מהשכר לשעה שאני מקבלת כעת?
והאם זה נקרא הרעה בתנאי עבודה?

לצפיה ב-'מחדדת את השאלה'
מחדדת את השאלה
08/01/2019 | 11:53
17
האם אחרי 18 שנות עבודה בהיקף של 6 שעות עבודה ביום אפשר לחייב אותי לעבור ל 8 שעות.
ואם אפשר לחייב, האם יכולים לקבוע עובדה שהשעות האלה יתוגמלו בשכר זעום (בהשוואה לשכר לשעה שאני מקבלת היום)?
לצפיה ב-'הגדלת היקף משרה מ-6 ל-8 שעות ביום'
הגדלת היקף משרה מ-6 ל-8 שעות ביום
( לעמוד שלי בתפוז )
09/01/2019 | 16:35
21
1. העלאה חד-צדדית של היקף העבודה (כדברייך, מ-6 ל-8) מהווה לכשלעצמה הרעת תנאים מוחשית כמשמעותה בסעיף 11 לחוק פיצויי פיטורים.
 2. אינך יכולה להתנגד להרעה זו אולם את יכולה להתפטר בדין מפוטר, לאחר מתן מכתב התראה למעסיק על כוונתך לעשות כן.
3. משנפתח חוזה העבודה בדרישתו החד-צדדית החדשה של המעסיק, הינכם יכולים ורשאים לשוחח על הכל, לרבות על דרישות השכר שלך.
4. אין על מעסיק החובה להענות לדרישתך ו/או "ללוגיקה" של נימוקייך להעלאת שכרך בהתאמה, הדבר תלוי בהסכמת הצדדים בלבד והמעסיק יצא ידי חובתו ככל שישלם את שכר המינימום השעתי בלבד.

לצפיה ב-'עבדתי בחברת סטארט אפ'
עבדתי בחברת סטארט אפ
06/01/2019 | 21:22
6
30
עבדתי בחברת סטארט אפ וקיבלתי שכר קבוע עם תלושים למשך יותר משנתיים. לא היה חוזה העסקה כי הייתי מהמייסדים.

החברה רשומה בע''מ והיה לה דירקטור יחיד.

אחרי כשנתיים וחצי החברה לא יכלה לשלם משכורות ולכן היא פיתרה הרבה עובדים. אותי היא לא פיתרו והציעו לי לעבוד תמורת משכורת אשר תשולם כאשר תהיה הזרמת כספים ממשקיעים.

אחרי כמה חודשים של המשך עבודה הופתעתי לקבל מכתב פיתורים ללא התראה מראש של חודש. הסיבה היא שלא היה ביכולת הכלכלית של החברה להמשיך להעסיק אותי.

לאחר תקופה גיליתי שהחברה קיבלה תזרים של כספים והעסיקה מישהו חדש במקומי.

החברה לא שילמה לי את המשכורות והפיצויים אשר הגיעו לי עבור החודשים שעבדתי לפני הפיתורים. פניתי לחברה כמה פעמים לדרוש את השכר אשר מגיע לי אך הדירקטור התעלם ממני.

עברו כמה חודשים וזהו החלטתי לתבוע את החברה.

שלחתי מכתב התראה בטרם פניה למשפט והופתעתי לשמוע שהחברה בחובות ואין לה כסף.

כאמור החברה היא בע''מ עם דירקטור אחד. ויש בעלי מניות (משקיעים) אשר השקיעו באופן חד פעמי.

את בעלי המניות אני לא יכול לתבוע כי הם מוגנים לפני חוק החברות.

השאלה פה האם אני יכול לתבוע את החברה ובמיוחד את הדירקטור היחיד אשר היה ביכולתו לשלם לי את המשכורת אבל הוא העדיף להתעלם ממני? האם זה ייחשב כתביעה אישית נגדו?

אשמח לקבל הבהרה בעניין.
לצפיה ב-'פירוק חברה חדלת כושר פרעון'
פירוק חברה חדלת כושר פרעון
( לעמוד שלי בתפוז )
07/01/2019 | 12:39
5
15
1. ניראה כי הדרך העדיפה בעניינך, משאין לחברה כל הון וממילא אין את מי לתבוע, הינה לפרק את החברה בביהמ"ש המוסמך (בית המשפט המחוזי), ולאחר מכן להגיש לביטוח הלאומי תביעת חוב בגין פיצויי פיטורים, שכר עבודה וזכויות שלא קיבלת.
2. לא כל הסכומים משולמים על ידי הביטוח הלאומי - כך למשל בגין העדר שימוע לא תקבל פיצוי.
3. אגרת פירוק חברה הינה כ-6,000 ש"ח, מומלץ להתאחד מספר ספקים/נושים ולנקוט בהליך זה (ולהתחלק באגרה) באופן משותף.
לצפיה ב-'איך מבררים את מה שהביטוח הלאומי מפצה?'
איך מבררים את מה שהביטוח הלאומי מפצה?
07/01/2019 | 21:14
4
11
האם הוא מפצה ימי חופש ודמי הבראה וחודש האראה מראש?
האם הוא מפצה גם עלויות משפט? כולל אגרות...
לצפיה ב-'פשיטת רגל ופירוק תאגיד - זכויות העובדים מהביטוח הלאומי'
פשיטת רגל ופירוק תאגיד - זכויות העובדים מהביטוח הלאומי
( לעמוד שלי בתפוז )
08/01/2019 | 08:21
3
14
מצ"ב לינק למידע הספציפי:

לצפיה ב-'אבל מה עם לתבוע את הדירקטור היחיד?'
אבל מה עם לתבוע את הדירקטור היחיד?
08/01/2019 | 17:19
1
5
האם זה יתקבל?
לצפיה ב-'לא ניראה שיש לך עילת תביעה נגד הדירקטור'
לא ניראה שיש לך עילת תביעה נגד הדירקטור
( לעמוד שלי בתפוז )
09/01/2019 | 15:56
5
לצפיה ב-'אחד הסעיפים של מי שלא זכאי בפיצוי מהביטוח הלאומי'
אחד הסעיפים של מי שלא זכאי בפיצוי מהביטוח הלאומי
08/01/2019 | 17:27
8
אחד הסעיפים של מי שלא זכאי בפיצוי מהביטוח הלאומי זה:
- בעל שליטה בחברה המחזיק בעיקר המניות בחברה, ולא התקיימו בינו לבין החברה יחסי עובד-מעביד
- בעל שליטה בחברת מעטים

מה הכוונה?
לצפיה ב-'אירוח בנושא הוספת מרפסות בבתים משותפים'
אירוח בנושא הוספת מרפסות בבתים משותפים
08/01/2019 | 10:07
3

ביום ג', 15.1, בשעות 20:00-22:30, נארח בפורום תמ"א 38 את מר עידו גרינברג, מנכ״ל חברת נירים.

על האירוח

הוספת מרפסות בבתים משותפים באמצעות בניה בטכנולוגיה מתקדמת הכוללת עבודות מיוחדות בפלדה, תוספות בניה, הוספת מרפסות למבנים קיימים, עבודות גמר, חשמל, שימור ושיקום.

על המתארח

עידו גרינברג, מנכ״ל חברת נירים, בעל ידע עשיר וניסיון של למעלה מ- 10 שנים בתחום הבנייה, בדגש על עבודות פלדה מיוחדות.
מוביל בהצלחה ובמקצועיות את חברת נירים המתמחה בבניה בטכנולוגיה מתקדמת הכוללת עבודות מיוחדות בפלדה, תוספות בניה, הוספת מרפסות למבנים קיימים, עבודות גמר, חשמל, שימור ושיקום, והכל בתהליך קצר ומקצועי המבטיח תוצאה איכותית ואחריות לאורך שנים רבות.
לחברה לקוחות רבים וניסיון רב בבנייה במבנים קיימים, מגדלים ומבנים ציבוריים בכל רחבי הארץ, והיא מובילה בבניית קונסטרוקציית פלדה עם למעלה מ-500 מרפסות בשנה.
כחלק מחזונה לספק מענה איכותי ומקיף לכל אורך הדרך - תוכלו למצוא בחברה מחלקת רישוי ותכנון, הנדסה, תפעול, ביצוע ושירות לקוחות. 

העלו את שאלותיכם על גבי שרשור זה כבר עכשיו!

לצפיה ב-'מכתב המלצה/המלצה בעל פה'
מכתב המלצה/המלצה בעל פה
07/01/2019 | 17:33
3
18
שלום,מקווה שזה המקום לשאול:
במידה ואני מפוטר מעבודה שעבדתי בה חצי שנה והמעסיק מסרב בתוקף לתת לי המלצה מסיבות כאלו ואחרות (עבודה שקשורה להשכלתי האקדמית), מהן החלופות עבורי להוציא מכתב המלצה אם אני מחפש עבודה שקשורה להשכלתי האקדמית? אציין שזו הייתה העבודה הראשונה שלי בתחום. במידה ולצורך העניין יש לי המלצות מהמוסד האקדמי בו למדתי למשל, האם ניתן להשתמש בהן? כי הבנתי שהעדיפות הראשונה היא המלצה ממקום העבודה.
לצפיה ב-'"מכתב המלצה"'
"מכתב המלצה"
( לעמוד שלי בתפוז )
07/01/2019 | 18:33
2
17
1. אין כל חובה משפטית או משפטית למעסיק לתת לעובדו מכתב המלצה. הדבר תלוי בשיקול דעתו של המעסיק בלבד.
2. ניתן להשתמש בכל תעודה/ראיה/הוכחה לכישורייך בפני מעסיק חדש, לרבות בתעודות מקצוע צבאיות, גיליונות ציונים, בכל חוות דעת ו/או בכל ראיה לכישורייך. אין הגדרה מפורשת ל"מכתב המלצה", ומעסיקים שונים יכולים להחליט אם ואיזה ראיה לאיכותו של המועמד לעבודה ברצונם לקבל.
לצפיה ב-'הבנתי'
הבנתי
07/01/2019 | 18:40
1
9
תודה לך.
לצפיה ב-''
( לעמוד שלי בתפוז )
08/01/2019 | 08:21
3
לצפיה ב-'בראיון טלפוני'
בראיון טלפוני
06/01/2019 | 17:03
3
29
טלפנו אליי לראיון טלפוני למשרה בחברה קמעונאית. השאלה הראשונה היתה "בן כמה אתה?" לאחר כמה שאלות המראיין טען שהוא בסבב טלפונים ויחזור אליי אם רלוונטי.. זה היה ביום שלישי, מאז - כלום. 
למרות שעניתי בחיוב על היכולות שלי מול הדרישות לא שמעתי ממנו. זה מרגיז 
יש סיכוי או שהסעיף בחוק האוסר על שאלת גיל שווה תביעה בגן אפלייה או
ש'אין לו שיניים'
אגב השיחה מוקלטת

לצפיה ב-'אפליה מחמת גיל - נטל ההוכחה עובר למעסיק'
אפליה מחמת גיל - נטל ההוכחה עובר למעסיק
( לעמוד שלי בתפוז )
07/01/2019 | 12:37
2
22
1. מכח סעיף 2 לחוק שוויון הזדמנויות בעבודה, אסור להפלות מחמת גיל (צעיר/מבוגר).
2. מכח סעיף 9 לחוק שוויון הזדמנויות בעבודה, עובר נטל ההוכחה למעסיק להוכיח כי לא הפלה, ככל שבידך "ראשית ראיה" לאפלייה אפשרית.
3. אכן, התנהלות המעסיק והשאלה לגבי הגיל הינן "ראשית ראיה".
4. ככל שלא תקבל את התפקיד או המשרה, ויקבל אותה אדם הכשיר פחות ממך מבחינה מקצועית ואולם הוא אינו שייך לקבוצת הייחוס המוגנית - תהיה לך עילת תביעה אפשרית על אפליה מחמת גיל.
5. עם זאת, אין כל וודאות כי תיזכה בתביעה מסוג זה, בין היתר משאכן אין וודאות כי הופלת מטעם זה. תלוי בתשובות המעסיק בנושא וממילא במי שיתקבל (לרבות גילו וכושרו המקצועי).
לצפיה ב-'תודה'
תודה
07/01/2019 | 23:30
1
6
לצפיה ב-''
( לעמוד שלי בתפוז )
08/01/2019 | 08:22
3
לצפיה ב-'ביטוח עבודה'
ביטוח עבודה
04/01/2019 | 11:33
3
28
שלום, 
בתהליך קבלה לעבודה הייתי צריכה לחתום על מספר טפסים, אחד מהטפסים היה טופס ביטוח של חברת הראל, מכיוון שהיה לחץ של זמן קראתי את הטופס ברפרוף, הייתי צריכה לסמן בX אם אני סובלת או סבלתי בעבר ממחלות כלשהן כגון מחלות לב, סכרת וכו' ובנוסף לחתום על אישור גישה למאגרי מידע עלי כמו התיק הרפואי שלי.  האם הטופס הזה מוכר לך ? האם זוהי פרוצדורה מקובלת בקבלה לעבודה ?
אני חוששת שאולי חתמתי על משהו שלא הייתי צריכה לחתום.

תודה
לצפיה ב-'הצהרה על מצב בריאותי לחברת הביטוח'
הצהרה על מצב בריאותי לחברת הביטוח
( לעמוד שלי בתפוז )
04/01/2019 | 17:53
2
16
1. עולה מדברייך, כי המידע שמסרת אינו למעסיק אלא מידע לפוליסת הביטוח, ונשמע שהדבר בגדר "הצהרת בריאות" שאינה אמורה לעבור כלל למעסיק אלא הינה במסגרת ההצהרות הביטוחיות בפני הפוליסה.
2. יש לבחון את טיב ומהות הפוליסה עליה חתמת על מנת לוודא שמדובר ב"הצהרת בריאות" במובנה הביטוחי וכי מילאת את הטפסים כהלכה. מידע בנושא אפשר לקבל בחברת הביטוח המבטחת, ובלא קשר למעסיק, או בפורומים משפטיים העוסקים בדיני ביטוח.
3. יודגש, כי ככל שמדובר בביטוח פנסיוני, הרי זכותך לבחור את הפוליסה/החברה המבטחת לפי שיקול דעתך, והמעסיק אינו יכול לכפות עליך כל פוליסה.
4. משאלו אכן פני הדברים, ניראה כי המצב שתיארת הינו כדין.
לצפיה ב-'מצאתי טופס דומה באינטרנט'
מצאתי טופס דומה באינטרנט
04/01/2019 | 21:53
1
8
עד כמה שזכור לי אלו הדברים שחתמתי עליהם במסגרת הפוליסה שהציג לי המעסיק. האם זה תקין ? מה המשמעות של ויתור על סודיות רפואית בהקשר הנ"ל ?

תודה

לצפיה ב-'ויתור הסודיות שלך הינה מול הפוליסה, לא מול המעסיק'
ויתור הסודיות שלך הינה מול הפוליסה, לא מול המעסיק
( לעמוד שלי בתפוז )
05/01/2019 | 15:49
4
לצפיה ב-'משכורת חודשית'
משכורת חודשית
04/01/2019 | 17:11
2
27
אם רשום בחוזה ששכר משכורת חודשית היא 6000 182 שעות חודשיות, אבל בחודש פברואר יש 170 שעות אפשריות לעבודה (בהנחה שיום העבודה הוא 8.5 שעות ביום 5 ימים בשבוע), זה אומר שבחודש פברואר הברוטו לא יהיה 6000 כי לא הגעתי ל- 182 שעות?
לצפיה ב-'"עובד במשכורת" מול "עובד בשכר"'
"עובד במשכורת" מול "עובד בשכר"
( לעמוד שלי בתפוז )
04/01/2019 | 17:55
1
23
1. תלוי מה מוגדר מפורשות בחוזה העבודה שלך ומה מוסכם כתנאי העסקתך.
2. אם הינך "עובדת במשכורת" אזי על המעסיק מדי חודש לשלם לך את מלוא שכרך המוסכם, בלא קשר למספר ימי העבודה החודשיים.
3. מאידך, אם הינך מוגדרת "עובד בשכר" - אזי התשלום הוא אכן לפי ימי/שעות עבודה.
4. בין היתר ניתן ללמוד מהסטטוס שלך בהשוואה בין חודשים עם 30 ו-31 ימי עבודה.
לצפיה ב-'איפה אמור להיות מצויין אם אני עובד במשכורת או עובד בשכר?'
איפה אמור להיות מצויין אם אני עובד במשכורת או עובד בשכר?
04/01/2019 | 18:03
15
כי בחוזה עבודה לא רשום את ההגדרות האלו.
רשום רק כך:
"
הבסיס שלפיו משולם השכר: בסיס חודשי.
שכר בסיס: 6000 עבור משרה מלאה 182 שעות עבודה בחודש.
"
לצפיה ב-'דמי הבראה'
דמי הבראה
01/01/2019 | 16:45
2
20
שלום רב

איך מחשבים דמי הבראה לאדם שעובד 2.5 שעות ביום 15 שעות בשבוע
עם שכר של 1700ש"ח בחודש, עם ותק של 20 שנה אצל המעסיק
תודה.
לצפיה ב-'תשובה'
תשובה
02/01/2019 | 17:32
20
ראשית , גובה דמי ההבראה לא תלוי בשכר הברוטו של העובד . הוא נגזר מהוותק של העובד במקום עבודתו.
הבנתי מדבריך שאתה עובד 62.50 שעות חודשיות
בוותק של 20 שנה ומעלה מגיעים דמי הבראה עבור 10 ימים (במגזר הפרטי)
מחיר יום הבראה הידוע להיום הוא 378 ש"ח , דהיינו 3780 ש"ח למי שעובד משרה מלאה שהיא 182 שעות חודשיות.
מאחר ואתה עובד 62.50 שעות חודשיות , יוצא שאתה עובד 34.34% משרה.
משכך , הסכום למשרה מלאה הוא 3780 ש"ח , מזה 34.34% , נקבל 1298 ש"ח.

לצפיה ב-'דמי הבראה לעובד ב-37% משרה'
דמי הבראה לעובד ב-37% משרה
( לעמוד שלי בתפוז )
04/01/2019 | 11:17
15
משהיקף משרתך הינו 37% משרה (15 שעות שבועיות ביחס ל-42 שעות שבועיות שהינן משרה מלאה), ומשוותק העסקתך 20 שנה, ובלא קשר לגובה שכרך, אזי דמי ההבראה השנתיים שעליך לקבל הינם בגובה 1,399 ש"ח, וזאת ככל שהינך מועסק בסקטור הפרטי (דמי הבראה למשרה מלאה בויתקך - 3,780 ש"ח).

לצפיה ב-'התיישנות של הרעת תנאים?'
התיישנות של הרעת תנאים?
02/01/2019 | 11:34
2
22
שלום,
האם נכון שאם לא הגבתי במשך 3 חודשים על הרעת תנאים בפועל במשכורת (במקרה שלי- אי תשלום ימי מחלה מהיום הראשון) זה בפועל בגדר הסכמה להרעה ואין לי זכות לדרוש החזר? בנוסף האם ההסכמה היא גורפת גם להמשך ההעסקה? כלומר האם כעת ההרעה היא חלק לגיטימי מהחוזה?
תודה

לצפיה ב-'גם אם עובד ויתר כביכול'
גם אם עובד ויתר כביכול
02/01/2019 | 17:36
11
על קבלת תשלום עבור ימי מחלה כפי הקבוע בחוק, זה לא פוטר את המעסיק מהתשלום עבורם (בהנחה שאתה לא שואל על יום המחלאה הראשון שאינו מזכה בתשלום). 
לצפיה ב-'אכן - מדובר ב"הסכמה בהתנהגות" מצידך'
אכן - מדובר ב"הסכמה בהתנהגות" מצידך
( לעמוד שלי בתפוז )
04/01/2019 | 11:13
12
יש לבחון בקפידה את כלל הנסיבות, ואולם ומשחוזה עבודה מוגדר כ"חוזה יחס", אכן הישארות של כשלושה חודשים במקום העבודה על תנאיו המורעים נחשבים, ככלל, להסכמה בהתנהגות לתנאים החדשים. אף בעניינך (אי תשלום ימי מחלה מהיום הראשון) הישארות במקום העבודה ככל שכבר נעשה כך בעניינך - נחשבת להסכמה.

לצפיה ב-'התרעה של חודש כאשר חוזה העבודה מגיע לסיומו?'
התרעה של חודש כאשר חוזה העבודה מגיע לסיומו?
03/01/2019 | 13:37
1
24
שלום,

בחברה שלי נוהגים לחתום על חוזי עבודה לתקופה של חמש שנים וכל פעם בתום החמש שנים מאריכים את החוזה לחמש שנים נוספות.
חוזה העבודה שלי מסתיים בעוד כשבועיים: האם במקרה כזה אני יכול פשוט להודיע למעסיק שהחלטתי שלא להאריך את החוזה לתקופה נוספת ואז לסיים את העבודה כמעט באופן מיידי (ז"א בתאריך שבו החמש שנים מסתיימות) או שבכל זאת אני מחוייב במתן התרעה של חודש כמו בהתפטרות רגילה? 

יש לציין שהמשאבי אנוש אצלינו נוהגים לקרוא לעובד לחתום על הארכת החוזה בד"כ כמה ימים לפני סיום תקופת החוזה  כך שאם אני מודיע להם שהחלטתי שלא להאריך את החוזה יש להם בפועל רק כמה ימים של היערכות לעזיבתי. 

תודה!

לצפיה ב-'סעיף 9 לחוק פיצויי פיטורים - סיום חוזה עבודה קצוב'
סעיף 9 לחוק פיצויי פיטורים - סיום חוזה עבודה קצוב
( לעמוד שלי בתפוז )
04/01/2019 | 11:10
20
לעניינך רלוונטי סעיף 9 לחוק פיצויי פיטורים, הקשור בשאלה של סיום חוזה עבודה קצוב:

אי חידוש חוזה עבודה
9.    (א)  היה עובד מועסק על פי חוזה לתקופה קצובה והגיעה התקופה לקצה, רואים אותו לענין חוק זה כאילו פוטר, זולת אם הציע לו המעסיק לחדש את החוזה; סירב העובד לחדש את החוזה – רואים אותו, לענין חוק זה כאילו התפטר.
           (ב)  הצעת המעסיק לחדש את החוזה כאמור בסעיף קטן (א) צריך שתימסר לעובד לפחות שלושה חדשים לפני תום תקופת החוזה.
לצפיה ב-'שאלה בנוגע לדמי הבראה'
שאלה בנוגע לדמי הבראה
02/01/2019 | 10:56
9
23
שלום רב, אשמח לעזרה בעניין הבא:

המעסיק שלי חייב לי 21 ימי הבראה, והוא אמר לי שבכוונתו לשלם לי את כל 21 ימי ההבראה בתלוש המשכורת הבא.
אמרתי לו שאני רוצה לחלק את זה במשך כמה חודשים כי אחרת יורידו לי המון מס, הוא טען שאין זה משנה אם הוא משלם לי את דמי ההבראה בבת אחת או בחלוקה לאורך כמה חודשים כי בין כה וכה המס ייצא בסופו של דבר אותו סכום.
האם הטענה שלו נכונה? תודה מראש
לצפיה ב-'נכונה'
נכונה
02/01/2019 | 17:16
3
13
בחישוב של השכר , נלקח הברוטו המצטבר מתחילת השנה ונעשה החישוב מס השנתי , כך שאולי בחודש אחד ייראה לך שהורידו לך הרבה מס הכנסה , אבל בחודש שלאחריו תוכנת השכר תחשב את הברוטו מתחילת השנה ותחשב את המס מתחילת השנה.
לצפיה ב-'תשלום רטרואקטיבי'
תשלום רטרואקטיבי
02/01/2019 | 17:38
2
15
מתייחסים ככל הנראה לשנתיים עבודה. לכן, אם משולמים בתוך אותה שנה יחוייבו ביותר מס הכנסה
לצפיה ב-'אני רק אציין שהתשלום הוא עבור 3 שנים'
אני רק אציין שהתשלום הוא עבור 3 שנים
02/01/2019 | 20:31
1
9
7 ימים עבור השנה הרביעית.
7 ימים עבור השנה החמישית.
7 ימים עבור השנה השישית.

סה"כ 21 ימים.
לצפיה ב-'אם כך תתדרוש מהמעסיק'
אם כך תתדרוש מהמעסיק
03/01/2019 | 07:28
9
שיגלם את מס ההכנסה הנובע מאי תשלום דמי הבראה עבור שנים שההתחשבנות בגינן בעניין מס הכנסה כבר הסתיימה 
לצפיה ב-'המעסיק צודק'
המעסיק צודק
( לעמוד שלי בתפוז )
03/01/2019 | 20:40
4
12
שיעור המס מחושב באופן שנתי. על כן, ככלל, אין כל חשיבות לפריסה החודשית, שכן כאמור ממילא שיעור המס מחושב על בסיס הכנסותייך השנתיות.
לצפיה ב-'אם שיעור המס מחושב באופן שנתי'
אם שיעור המס מחושב באופן שנתי
03/01/2019 | 21:07
2
12
איך זה שכל חודש יורד לי מס שהוא בהתאם לאותו חודש?

נניח בחודש שאני עובד יותר שעות מהרגיל, אחוז המס גבוה יותר כי המשכורת של אותו חודש גבוהה יותר (מדרגת מס).
לצפיה ב-'ענין של הגדרה'
ענין של הגדרה
04/01/2019 | 07:01
1
9
תבדוק בתלוש את אופן הצבירה ב"מס הכנסה"
יש חודשי ויש שנתי
אולי אתה מוגדר על חודשי ולכן החישוב הוא על אותו חודש ספציפצי , ולא על המצטבר.
ייתכן גם שאתה מקבל משכורת ממש ממש גבולית במעבר בין המדרגות מס, ולכן כשאתה מקבל איזו תוספת קטנה זה עולה למדרגה הבאה .
אם אתה מקבל משכורת חודשית קבועה , אזי גם המס הכנסה החודשי הוא קבוע.

לצפיה ב-'תיאום מס'
תיאום מס
( לעמוד שלי בתפוז )
04/01/2019 | 11:08
13
בסוף כל שנה הינך אמור ויכול לבצע "תיאום מס" ולקבל החזרים או לשלם תוספות למס הכנסה, לפי שיעור ההשתכרות השנתי שלך.
לצפיה ב-'אם מדובר בתשלום המתייחס לשלוש שנים'
אם מדובר בתשלום המתייחס לשלוש שנים
05/01/2019 | 17:48
4
אחורה אז ביצועו בפועל בתוך שנה אחת מגדיל את שיעור המס. 

מנהל/ת הפורום

אודות:
ד"ר PHD עו"ד עמית גורביץ', מרצה ועורך דין פעיל בדיני עבודה מאז 2002. מייעוץ ראשוני ועד ניהול תביעה בבתי הדין לעבודה תוך ניתוח הסיטואציה בראיה משפטית
עוד...

חם בפורומים של תפוז

חפשו אותנו גם באינסטרגם
חפשו אותנו גם...
פודי תפוז - האינסטגרם החדש כל התמונות של...
חפשו אותנו גם באינסטרגם
חפשו אותנו גם...
פודי תפוז - האינסטגרם החדש כל התמונות של...
בפייסבוק שלנו כבר ביקרתם?
בפייסבוק שלנו כבר...
רוצים להיות תמיד מעודכנים במה שקורה בתפוז?
בפייסבוק שלנו כבר ביקרתם?
בפייסבוק שלנו כבר...
רוצים להיות תמיד מעודכנים במה שקורה בתפוז?

בעלי מקצוע

עו
עו"ד עמית גורביץ

מקרא סימנים

בעלת תוכן
ללא תוכן
הודעה חדשה
הודעה נעוצה
אורח בפורום
הודעה ערוכה
מכיל תמונה
מכיל וידאו