לגלישה באתר בגירסה המותאמת לסלולאר
| הוספת הודעה
הגדרות תצוגה

הגדרות עץ הודעות

מאפייני צפייה

הצג טקסט בתצוגה
הצג תגובות באופן
עדכן
2773727,737 עוקבים אודות עסקים

פורום דיני עבודה

לא פייק ניוז: נאמן לחובה לביזור ידע מקצועי ולמאבק על זכויות אדם וזכויות עובדים, פורום זה עומד לרשותכם 24 שעות ביממה למענה ראשוני שוטף ומקצועי בנושאי דיני עבודה מד"ר PHD עו"ד עמית גורביץ', מרצה ועורך דין פעיל בדיני עבודה מאז 2002. 

הנהלת הפורום:

אודות הפורום דיני עבודה

לא פייק ניוז: נאמן לחובה לביזור ידע מקצועי ולמאבק על זכויות אדם וזכויות עובדים, פורום זה עומד לרשותכם 24 שעות ביממה למענה ראשוני שוטף ומקצועי בנושאי דיני עבודה מד"ר PHD עו"ד עמית גורביץ', מרצה ועורך דין פעיל בדיני עבודה מאז 2002. 
הוספת הודעה

צרף
תמונה וידיאו קובץ
קבצים המצורפים להודעה

לצפיה ב-'שכר גלובאלי או שעתי?!'
שכר גלובאלי או שעתי?!
09/09/2018 | 11:13
2
13
היי,
אני עובד בשכר שעתי ועובד כ170 שעות בחודש (מבחירה..יכול לבחור לעבוד יותר או פחות). מחלה משלמים לי לפי חוק רק מהיום השני חצי יום וכו'...
להבנתי בשכר גלובאלי משלמים מחלה מהיום הראשון ורציתי לדעת האם כדאי לי לעבור לשכר גלובאלי. הבעיה היא שאני לא מגיע למכסה מלאה של משרה וכמובן יורידו לי את השכר בהתאם לחוסר השעתי אך גם בשכר שעתי אני לא מקבל לפי המכסה החודשית של אותו חודש אלא לפי השעות בהן עבדתי.
לא מצליח להבין מהם המינוסים בשכר גלובאלי במצבי...

תודה רבה לעונים!
לצפיה ב-'אין הבדל בתשלום ימי מחלה'
אין הבדל בתשלום ימי מחלה
09/09/2018 | 16:43
9
בין שער שעתי לשכר גלובאלי (גם בשכר גלובאלי על פי חוק לא משלמים עבור יום המחלה הראשון)
לצפיה ב-'דמי מחלה ליום הראשון - אין הבדל בין עובד 'בשכר' או 'במשכורת''
דמי מחלה ליום הראשון - אין הבדל בין עובד 'בשכר' או 'במשכורת'
( לעמוד שלי בתפוז )
11/09/2018 | 10:24
8
1. מכח חוק דמי מחלה, יום המחלה הראשון הינו תמיד בלא תמורה, אלא אם חל על המעסיק הסדר מיטיב אחר. משכך, לא אמור להיות כל הבדל בין זכויותיך כ"עובד במשכורת" לבין "עובד בשכר" בעניין ספציפי זה, גם אם כאמור המעסיק נוהג בהסדר מיטיב לגבי עובדים במשכורת. מוצע לפנות אליו בעניין זה, אולם אין עליו חובה להעתר לדרישתך לקבל תנאים עודפים על הקבוע בחוק.
2. שיעורי דמי המחלה - ליום השני והשלישי - 50%, מיום המחלה הרביעי - שיעור מלא.
3. האבחנה העקרונית יותר בין "עובד במשכורת" לבין "עובד בשכר" לעניין חוק דמי מחלה הינה לעניין הזכאות בסופי שבוע. לעניין זה קובע חוק דמי מחלה:
  "תקופת מחלה" תחושב לפי הוראות אלה:
(1)   לגבי עובד במשכורת – תהא תקופת המחלה כל ימי מחלתו, לרבות ימי מנוחה שבועית וחגים;
(2)   לגבי עובד בשכר שעבד עבודה מלאה אצל אותו מעסיק או באותו מקום עבודה – תהא תקופת המחלה כל ימי מחלתו, למעט ימי מנוחה שבועית וחגים;
לצפיה ב-'פדיון ימי חופש'
פדיון ימי חופש
08/09/2018 | 10:33
1
19
אני עובדת בגן ילדים כסייעת,
בחודש אוגוסט הגן היה סגור לשבועיים - חופשת קיץ.
במשכורת עבור חודש אוגוסט, המעסיק פדה רק יום חופש אחד,
למרות שיתרת ימי החופש היתה גדולה יותר ולמרות שביקשתי
שיפדה את כל יתרת ימי החופש.
האם זה חוקי? במידה ולא, מה ניתן לעשות?
תודה מראש
לצפיה ב-'סמכות המעסיק לקבוע את מועדי החופשה'
סמכות המעסיק לקבוע את מועדי החופשה
( לעמוד שלי בתפוז )
08/09/2018 | 10:51
13
סמכות המעסיק הינה לקבוע את ימי החופשה של עובדיו, לרבות, למשל, להחליט שהחופשה השנתית בתשלום תינתן בכל מועד אחר (למשל - חופשת סוכות). משכך למרבה הצער, הוא רשאי להחליט כן ולא להענות לבקשתך, משלמרבה הצער מובנה בתוכן עיסוקך (כסייעת בגן ילדים) שההעסקה הינה תקופתית.
לצפיה ב-'עבודה מהבית ללא תשלום'
עבודה מהבית ללא תשלום
07/09/2018 | 11:58
1
24
שלום

המנהלת שלי מכריחה אותי לעבוד מהבית ואני לא מקבלת על כך תוספת.
כשאני אומרת לה משהו על זה 
היא דואגת לציין בפני שאם אני צריכה לצאת בפתאומיות (אמא שלי לא מרגישה טוב,או שהילד חולה) אז היא לא עושה לי בעיות.
כלומר היא מאשרת לי לצאת ובתמורה לכך אם היא מבקשת ממני לעשות משהו בערב אז שאני לא אתלונן.
יש תקופה בשנה שהיא נוהגת לשלוח לי כל הזמן הודעות בוואטסאפ. היא יכולה כם להתקשר וממש להלחיץ אותי.
וכל זה כשאני אחרי העבודה.
הילד ובעלי לפעמים ממש סובלים מזה כי זה קורה בתרופה מבויימת די הרבה.
כמו כן אני אחראית עח כמה עובדים שהם עובדים ערב,והרבה פעמים הם צריכים עזרה בערב.
אם אני לא עונה-הם יכולים להתקשר למנהל. שלי-ואז אכלתי אותה.
אם אני לא עונה יכול להיות שהם גם לא יעשו את העבודה-ואז יום אחרי אני אצטרך לעבוד יותר קשנ.
כלומר גם אם לא אענה-אז אכלתי אותה.
אני לא מתכוונת להתווכח איתה-כי זה לא יעזור -היא תמיד מקבלתמה שהיא רוצה.
מה אני יכולה לעשות שכשאני עעזוב את מקום העבודה אני אוכל לתבוע אותם 

לצפיה ב-'בין "שעות נוספות" לבין "חובת הנאמנות"'
בין "שעות נוספות" לבין "חובת הנאמנות"
( לעמוד שלי בתפוז )
08/09/2018 | 10:46
15
יש לבחון לגופו של עניין האם היקף הדרישה ממך סביר ומידתי, או האם הוא חורג מתחום "חובת הנאמנות הכללית" של עובד למקום עבודתו (למשל, שלא לסנן שיחות טלפון מהעבודה).
ככל שמדובר במקרים ספורדים, הרי הדבר הינו בגדר "חובת הנאמנות הכללית" ואינו מקנה זכות לתיגמול מיוחד.
מאידך, ככל שמדובר בעבודה בפועל, בהיקף קבוע ויומיומי, אכן אפשר לדרוש תמורה עבור כך.
אפשרות שלישית הינה דרישה ל"דמי כוננות" - סכום כללי וגלובלי שישקף, באופן כללי, את חובתך לעמוד לרשות העבודה.
כמו כן, יש לבחון האם את "עובדת במשכורת" או "עובדת בשכר" וכן את היקף משרתך (לא ציינת).

לצפיה ב-'כינוי גנאי ולעג לעובד'
כינוי גנאי ולעג לעובד
07/09/2018 | 19:55
1
23
האם כינוי גנאי כאתיופי קטן ומגעיל הם עילה לתביעה?
באם כן איזה תחום עורכי דין מטפלים בכך?
לצפיה ב-'כינוי גנאי על רקע מוצא'
כינוי גנאי על רקע מוצא
( לעמוד שלי בתפוז )
08/09/2018 | 08:52
27
אכן, ללא ספק, ומשיש לך ראיות לעצם האמירה (הקלטה/עדויות), אזי הביטוי שציינת מהווה אמירה פוגענית מכח חוק שוויון הזדמנות בעבודה, סעיף 2. ככל שהינך מועסק במקום שכך נאמר לך על ידי מעסיקך, תוכל לתבוע בבית הדין לעבודה עד 120 אלף ש״ח ללא הוכחת נזק, ונראה שאף פיצויי פיטורים מכח סעיף 11 לחוק פיצויי פיטורים (בגין נסיבות שבהן לא מצופה שתישאר עוד בעבודתך). בכל מקרה יש לבחון את כל הנסיבות לפני קבלת החלטה. 
לצפיה ב-'עבודה בערבי חג לעובדי קבלן'
עבודה בערבי חג לעובדי קבלן
06/09/2018 | 12:43
1
20
שלום,

שלחו אותי לעבוד חצי שנה במפעל מסויים (אני כבר חודש במפעל) ובמפעל הזה לא עובדים ערב חג ראש השנה, האם במקרה כזה אני צריך לקחת יום 1 חופשה בתשלום?
כלומר, האם הנוהג שהשתרש במפעל הזה תקף גם לגבי וייתכן שאין לי צורך לקחת חופשה בתשלום?
לצפיה ב-'פנה לחברת כ"א שמעסיקה אותך לקבלת הבהרות'
פנה לחברת כ"א שמעסיקה אותך לקבלת הבהרות
( לעמוד שלי בתפוז )
06/09/2018 | 18:51
15
משאינך עובד עדיין 9 חודשים, טרם קמה לך הזכות להיקלט כעובד ישיר של המעסיק, ואתה נחשב לכל דבר ועניין כעובד של חברת כ"א.
פנה לחברת כ"א לשם קבלת הבהרות בעניין זה. ככל שיאמר לך שאכן תנאי העסקתך בפועל, מבחינת ערבי החג, מקבילים לאלו של מעסיקך בפועל - הרי שזו ההנחייה שתחייב בעניינך.

לצפיה ב-'תשלום ביום חופשי וחג'
תשלום ביום חופשי וחג
05/09/2018 | 12:08
4
31
שלום, ותודה רבה שאתה עושה עבודה זו ועוזר לרבים מאיתנו, מבחינתי הפורום קריטי.

השאלה שלי: אני עובד חצי משרה בעירייה. שבוע הבא יהיה חג והוא יהיה על אחד מהימים החופשיים שלי כי אני עובד בשישי (אז יש לי יום מנוחה באמצע השבוע). משיחות שהיו לי עם עובדים ואחרים לא ברור האם מגיע תשלום על היום חג הזה שהוא גם היום החופשי הרגיל שלי. יש מי שאמר שכן אבל לא יחשב לפנסיה וכו'. בגלל שזו עבודה במשכורת ולא שעתי (או משהו כזה).

תודה
לצפיה ב-'דמי חגים'
דמי חגים
( לעמוד שלי בתפוז )
05/09/2018 | 20:41
3
14
1. מכח צו הרחבה כללי במשק, הזכאות ל"דמי חגים" הינה למי שצבר ותק של שלושה חודשים במקום העבודה, ועבד בפועל יום לפני החג ויום לאחריו (או היה מוכן ומזומן לביצוע העבודה). 
ככל שמדובר בעובד במשכורת בהיקף משרה מלא - הוא במילא עובד יום לפני החג ויום אחריו, לכן זכאותו ל"דמי חגים" (תשלום מלא עבור יום החג כאילו העובד עבד בו) - היא אוטומטית.
מאידך, ככל שמדובר ב"עובד בשכר" (בהיקף משרה משתנה) - יש לבחון בפועל עבודה יום לפני החג ויום לאחריו.
כמו כן, ככל שחל על מקום עבודתך הספציפי הסכם/הסדר קיבוצי הקובע אחרת - הוא יחול.
2. מומלץ לפנות לועד העובדים לשם בדיקה פרטנית של זכויותייך בשים לב לעירייה הספציפית שבה אתה מועסק.
3. לשאלתך הספציפית - ככל שיום מנוחתך השבועי אינו יום שבת, הדבר אינו רלוונטי, ותהיה זכאי ל"דמי חגים" גם אם יום קודם לכן או יום לאחר מכן לא תעבוד בשל מנוחתך השבועית.
לצפיה ב-'מבקש הבהרה'
מבקש הבהרה
06/09/2018 | 10:54
2
9
בשבת אני לא עובד, אף פעם. אבל בימי שישי כן, ובדרכ באמצע השבוע יש לי יום חופשי במקום שישי. הפעם חופשת החג תהיה ימים א-ג כולל. אז על השלושה הללו אני אמור לקבל תשלום? אם כן, כדי להשאר במגבלת החצי משרה אני אמור לקבל עוד יום חופשי כדי לא לחרוג מ 21 שעות שבועיות? זה עלול להיות מוגזם לטובתי
לצפיה ב-'תוספת קטנה'
תוספת קטנה
06/09/2018 | 11:04
1
8
ולא אעבוד גם ביום שלפני החג כי גם יום א' הוא חופשה. ולא בקשו ממני למלא טופס חופשה אז אני משער שזה בגלל הוועד (כי לפי חוק זה לא חג). 
לצפיה ב-'לא תקבל כסף על ימים בהם'
לא תקבל כסף על ימים בהם
06/09/2018 | 17:33
15
מלכתחילה לא היית אמור לעבוד. 
לצפיה ב-'יום שבתון בבחירות המקומיות'
יום שבתון בבחירות המקומיות
06/09/2018 | 09:28
2
22
שלום,
הבחירות לרשויות המקומיות יהיו ב 30.10 שזה יוצא יום ראשון.
במקום בו אני עובד, יום ראשון הוא יום המנוחה שלי - כי אני נוצרי ( ליהודי שבת ומוסלמי שישי).
יוצא שהשבתון שמגיע לשאר העובדים נופל על יום המנוחה שלי.
האם אני מקבל יום חופש נוסף לימי החופש שלי  ? או שלא מתייחסים ?
לצפיה ב-'אינך זכאי ליום חופשה שבועית נוספת'
אינך זכאי ליום חופשה שבועית נוספת
( לעמוד שלי בתפוז )
06/09/2018 | 17:15
9
לצפיה ב-'30.10 - יום שלישי'
30.10 - יום שלישי
16/09/2018 | 11:44
הבחירות בארץ תמיד ביום שלישי אאל"ט
לצפיה ב-'אי הפרשה לקרן פנסיה במשך שנתיים'
אי הפרשה לקרן פנסיה במשך שנתיים
05/09/2018 | 16:55
2
22
היי,
אני עובד במקום עבודה כבר 3 שנים, ורק לפני שנתיים הגעתי לגיל 21, כך ששנתיים בהם המעסיק אמור לשלם לי פנסיה. 
משום מה המעסיק לא עשה את זה ואני לא שמתי לב לזה כי לא ידעתי שצריך להפקיד לפנסיה.
עכשיו המעסיק נזכר פתאום והוא רוצה לשלם לי רטרו לקרן פנסיה רק על שנת 2017 כאשר חצי משנת 2016 כבר הייתי בן 21.
בנוסף, הוא רוצה עכשיו שאני אפקיד את האחוזים שלי על כל 2017 בשתי פעימות וזה יוצא הרבה כסף ולא ייתכן שעכשיו אני אפרד מכזה סכום כל חודש בגלל טעות של המעסיק.
ביקשתי את מספר הטלפון של חשבת השכר שלהם והמעסיק מסרב בתוקף לתת לי אותו, אז אין לי מישהו שמבין בזה שאני יכול לדבר איתו ובנוסף, מה אני יכול לעשות לגבי חצי מ 2016 שהלך לאיבוד? אשמח לשמוע את דעתכם.
לצפיה ב-'השלמת כספים חסרים לקרן הפנסיה'
השלמת כספים חסרים לקרן הפנסיה
( לעמוד שלי בתפוז )
06/09/2018 | 09:09
36
1. הינך זכאי להפרשות לפנסיה גם עבור התקופה ב-2016. תוכל לתבוע זאת עד 7 שנים.
2. נסה להגיע להסדר עם המעסיק לגבי חובתו להפרשות לפנסיה מכאן ואילך, כאשר כל צד ישלם את חלקו לקופה, לפי ההסדר הקבוע בצו ההרחבה.
3. ביחס לחוב העבר - נסה להגיע עם חברת הביטוח עצמה להסכמה באשר לפריסת תשלומייך, בלא קשר למעסיק ולחובתו להשלמת הסכומים מצידו.
לצפיה ב-'אתה יכול לבקש גם מהמעסיק להוריד לך את החוב החדש בתשלומים'
אתה יכול לבקש גם מהמעסיק להוריד לך את החוב החדש בתשלומים
06/09/2018 | 09:30
7
לצפיה ב-'חיוב נוכחות באירוע מעסיק'
חיוב נוכחות באירוע מעסיק
04/09/2018 | 15:03
3
18
שלום רב,
האם מעסיק יכול לחייב עובד להשתתף באירוע/גיבוש לכל העובדים, המורכב משלשה חלקים שאחד מהם אינו תואם את ערכיו של העובד? האם ניתן להשתחרר מחובת הנוכחות על יסוד ניגוד ערכי? מה אם שעות הנוכחות בעבודה ובאירוע יעלה על 12 שעות ליום?
לצפיה ב-'יום גיבוש "שנוגד את ערכי העובד"'
יום גיבוש "שנוגד את ערכי העובד"
( לעמוד שלי בתפוז )
05/09/2018 | 08:49
2
13
אנא ציין ופרט מה ביום הגיבוש/האירוע הנ"ל "נוגד את ערכייך", באילו ערכים מדובר וכיצד המעסיק סותר אותם "סתירה ערכית", כדברייך.
לצפיה ב-'תשובה'
תשובה
05/09/2018 | 23:42
1
12
הפעילות המתוכננת אינה מתאימה לערכים בהם אני מאמין ולפיהם אני חי. מדובר בעניין אידאולוגי-אישי (לא דתי). איני מעוניין לקחת חלק בפעילות שסותרת את ערכיי. 
לצפיה ב-'חוק שוויון הזדמנויות בעבודה'
חוק שוויון הזדמנויות בעבודה
( לעמוד שלי בתפוז )
06/09/2018 | 07:56
11
חוק שוויון הזדמנויות בעבודה אוסר סוגים שונים של אפליות, למשל - אפליה על רקע השקפה פוליטית.
אולם ככל שלא תפרט באילו ערכים מדובר ומה באירוע סותר אותם - לא אוכל להשיב תשובה מדוייקת אם הבקשה להגיע לארוע מצידו של המעסיק הינה כדין ולחלופין אם ראוי לשחרר אותך ממנה על מנת שלא להחשב כמי שמפלים אותך או את ערכיך.
לצפיה ב-'מעבר לתפקיד אחר עקב מחלה כרונית'
מעבר לתפקיד אחר עקב מחלה כרונית
05/09/2018 | 14:10
1
11
שלום,
בעקבות מחלה כרונית שנתגלתה לאחרונה אצל בעלי הוא אינו מסוגל להמשיך לעבוד בתפקידו הנוכחי (עבודה פיזית מאומצת).
המעסיק הציע פתרון למעבר לתפקיד אחר, אך בתפקיד זה השכר יורד באופן משמעותי.
האם המעסיק מחויב לשמור על אותה רמת שכר?
לצפיה ב-'שכר במשרה חלופית בתקופת מחלה'
שכר במשרה חלופית בתקופת מחלה
( לעמוד שלי בתפוז )
05/09/2018 | 19:21
17
1. למרבה הצער, למרות קיומו של "חוק שוויון זכויות לאנשים עם מוגבלויות", מעסיק אינו חייב להמשיך להעסיק עובד שאינו יכול לבצע את תפקידו בשל מגבלה בריאותית כזו או אחרת, ואף לא להציע לו עבודה אחרת או התאמת שכר. זאת, אלא אם במקום העבודה קיים הסכם קיבוצי הקובע אחרת.
משכך, למרבה הצער, ככל שאישור רפואי קובע שאינו יכול להמשיך לעבוד בתיאור המשרה, היקף העבודה וכלל נסיבות העבר - המעסיק אינו חייב להמשיך ולהעסיקו.

2. בהקשר של "עבודה חלופית" ו"שכר חלופי" בתקופת המחלה, כדמי מחלה, הדבר תלוי אם קיים במקום ועד עובדים אם לאו.  
להשלמת התמונה לעניין זכותו לשיעור דמי מחלה בשיעור מירבי (להבדיל מאשר החובה להמשך ההעסקה או לשכר עבודה עתידי קבוע באותו ההיקף), מצ"ב הסעיף הרלוונטי מחוק דמי מחלה:

עבודה מתאימה אחרת או עבודה חלקית (תיקון מס' 5)  תשע"ד-2014
3.    (א)  קבע רופא על-פי ממצאים רפואיים שמחמת מגבלות רפואיות אין העובד מסוגל, בפרק זמן מסויים, לבצע עבודה מסוג פלוני או בתנאים מסויימים, וכתוצאה מכך העובד אינו מסוגל לבצע עבודתו אלא באופן חלקי, והמעסיק הציע לו עבודה מתאימה אחרת, מלאה או חלקית, באותו מקום עבודה - לא יהיה העובד זכאי לדמי מחלה, אך שכרו בעבודה שהוצעה לו לא יפחת מהשכר שהיה מקבל אילו המשיך בעבודתו הקודמת כשהוא מחושב לפי הרכיבים לדמי מחלה כאמור בסעיף 6.
           (ב)  לא הציע המעסיק עבודה מתאימה כאמור בסעיף קטן (א), יהיה העובד זכאי לסכום דמי המחלה שהיו מגיעים לו אילולא הוראות סעיף זה.
           (ג)   לענין סעיף זה, "עבודה מתאימה" - עבודה שלא חלות לגביה המגבלות הרפואיות כאמור בסעיף קטן (א) והיא מסוג העבודה העיקרית שבה עבד העובד תוך שלוש השנים שקדמו בתכוף למחלתו או שהיא עבודה אחרת התואמת את הכשרתו המקצועית, רמת השכלתו וכשרו הגופני.
           (ד)  הצעת עבודה מתאימה כאמור בסעיף קטן (א) טעונה התייעצות עם ועד העובדים במקום העבודה; באין ועד העובדים כאמור – יחולו הוראות סעיף קטן (ב) כאילו לא הציע המעסיק עבודה מתאימה.
לצפיה ב-',ווקס" ((שעווה)) בשטיפת-רצפה...'
,ווקס" ((שעווה)) בשטיפת-רצפה...
03/09/2018 | 11:05
1
21
יש חובה ליידע את העוברים והשבים על רצפה שנשטפה בחומר ניקוי שמכיל "ווקס"(שעווה)?   ((...האותיות הקטנות)).  זה חוקי למרוח שעווה על הרצפה מבלי לידע את הציבור המתהלך?
לצפיה ב-'הימנעות מעוולת הרשלנות'
הימנעות מעוולת הרשלנות
( לעמוד שלי בתפוז )
03/09/2018 | 20:32
15
מהותו של הידוע - בהגנה אפשרית מפני תביעת רשלנות משפטית, מכח סעיף 35 לפקודת הנזיקין, במקרה של תאונה חס וחלילה בשל הווקס (שעווה).
ככלל, ההמלצה הינה אכן ליידע את העוברים ושבים ככל שמדובר בחומר חלק מהמקובל שעשויים ליפול ולהחבל כתוצאה ממנו.
כאמור, אין חובת יידוע כללית, אלא הדבר נעשה לרוב למען הזהירות וכטיעון הגנה אפשרי במקרה של תאונה.
לצפיה ב-'משאל-עם בנושא עובדים זרים מחו"ל...'
משאל-עם בנושא עובדים זרים מחו"ל...
03/09/2018 | 17:01
10
הרי "עניי עירך קודמים".
לצפיה ב-'חופשה מאושרת בתוך תקופת הודעה מוקדמת'
חופשה מאושרת בתוך תקופת הודעה מוקדמת
02/09/2018 | 10:50
5
52
אושרה לי חופשה בחודש יולי לגבי חודש ספטמבר.
הגשתי את התפטרותי ונאמר לי כי למרות שחופשתי אושרה, כעת, כשמדובר בתקופת הודעה מוקדמת, התנאים השתנו וחופשתי מבוטלת.
מדובר בחופשה בחו"ל ששולמה מראש והמקום הנוכחי מאיים לנכות משכרי ואף לנקוט נגדי באמצעים אם אצא לחופשה או שלא אאריך את ההודעה המוקדמת.
מותר להם?
לצפיה ב-'חופשה מאושרת - עוצרת את ההודעה המוקדמת'
חופשה מאושרת - עוצרת את ההודעה המוקדמת
( לעמוד שלי בתפוז )
02/09/2018 | 11:07
4
51
ככלל, משסוכם עם מעסיק (לפחות 14 ימים מראש) על חופשה שנתית, הוא חייב לנותנה, קל וחומר אם יש לך כבר התחייבויות מכח החופשה המאושרת.
חופשה עוצרת את ימי ההודעה המוקדמת, וכלל אינה אפשרית בפועל לגבי השבועיים הראשונים של ההודעה המוקדמת.
מבחינה עקרונית, בגמר חשבון על המעסיק לשלם הן פידיון חופשה צבורה שלא מומשה והן ימי חלף הודעה מוקדמת, ככל שלא ניתנה, ומשכך התעקשותו של המעסיק על ביטול החופשה ממילא מביא אותו לאותה תוצאה כספית (במילא יהא עליו לשלם לך פידיון חופשה).
לצפיה ב-'מצטער, אבל לא הבנתי'
מצטער, אבל לא הבנתי
02/09/2018 | 11:26
3
9
מה זה אומר מבחינתי?
אני מחוייב לתת חודש מהיום. טס לחו"ל בין ה-13.9 ועד 20.9.
זה אומר שאני מחוייב להאריך את ימי ההודעה המוקדמת או שפשוט יפחיתו לי ימי חופש?
לצפיה ב-'יהא עליך להאריך את ימי ההודעה המוקדמת'
יהא עליך להאריך את ימי ההודעה המוקדמת
( לעמוד שלי בתפוז )
02/09/2018 | 11:30
2
15
בנסיבות אלו, יהא עליך להאריך את משך ההודעה המוקדמת שאתה נותן למעסיק (בניכוי ימי חופשתך, שכאמור עוצרים את משך ההודעה המוקדמת).
לצפיה ב-'חישוב הימים'
חישוב הימים
02/09/2018 | 14:20
1
5
לפיכך, אם החופשה תחול בתאריכים 13/9 עד 20/9, האם עלי להאריך את ההודעה המוקדמת ב-4 ימים (כמספר ימי העבודה - לא כולל שישי, שבת וע. כיפור ויום כיפור) או שעלי להאריך ב-7 ימים עקב רציפות הימים?
לצפיה ב-'7 ימים'
7 ימים
( לעמוד שלי בתפוז )
02/09/2018 | 15:15
3
משימי ההודעה המוקדמת הם ימים קלנדריים, ולא ימי עבודה, עליך להאריך את משך הודעתך המוקדמת במספר הקנלדרי של ימי חופשתך.
לצפיה ב-'חיוב עובד להגיע לאירוע הרמת כוסית שלא במסגרת או בטווח שעות ה'
חיוב עובד להגיע לאירוע הרמת כוסית שלא במסגרת או בטווח שעות ה
02/09/2018 | 01:17
1
23
שלום,
האם ניתן לחייב עובד אבטחה (שעובד רק שעתיים ובשעות הלילה בלבד) לבוא לטקס הרמת כוסית הנערכת בצהריים (לא באיזור שעות העבודה שלו). כמו כן, לא צויין בהדועה שנשלחה אליו שהוא יקבל שכר על זה או אם יש נושא שהולך להיות מדובר שם הקשור לתפקיד.
(האם גם עובד שנמצא בחופש מחויב להגיע ל"הרמת כוסית"?).
לצפיה ב-'חיוב להגעה להרמת כוסית לחג'
חיוב להגעה להרמת כוסית לחג
( לעמוד שלי בתפוז )
02/09/2018 | 08:50
23
משפטית, אין מעסיק רשאי לחייב עובדיו להתייצב במקום העבודה, אף לארוע של שמחה/הרמת כוסית, בהעדר תשלום של שכר עבודה. 
עם זאת, מעסיקים רבים נוטים לבקש מעובדיהם להתייצב לאירועים כאמור, ומכח חובת הנאמנות הכללית ו/או רצון לשמור על יחסי עבודה תקינים, העובדים עושים כן. בעניינך מומלץ לפנות למעסיק לבירור האם הארוע בתשלום עם לאו.

לצפיה ב-'הפקדה של המעסיק מעבר לתקרה של קרן השתלמות'
הפקדה של המעסיק מעבר לתקרה של קרן השתלמות
01/09/2018 | 10:32
2
16
שלום רב,
אני מרוויח 22 אלף ש"ח ברוטו לחודש אך שמתי לב שהתקרה של קרן ההשתלמות שלי מוגבלת לשכר חודשי של 15,712 ש"ח לחודש.
שאלתי את הנהלת החשבונות והם אמרו לי שזה החוק.
לאחר מחקר קצר הגעתי לאתר הבא:

שם יישנו הסבר על הפקדה מעבר לתקרה:
הפקדה של המעסיק מעבר לתקרה -
הפקדה של המעסיק מעבר לתקרה תיחשב כהכנסה של העובד כבר במועד ההפקדה לקרן, והעובד יחויב בתשלום מס הכנסה על סכום זה לפי מדרגת המס שחלה עליו באותו מועד (המועד שבו המעסיק העביר בפועל את התשלום שמעבר לתקרה אל קרן ההשתלמות).
כמו כן, בעת משיכת הכספים יחויב העובד בתשלום מס הכנסה בשיעור 25% על הרווחים שצברו סכומים אלה (העולים על התקרה), וזאת אם משך את הכספים במועדים שצוינו לעיל. אם העובד משך את הכספי לפני המועדים הנ"ל, יחויבו הרווחים במס הכנסה לפי מדרגת המס שחלה על העובד בעת המשיכה.

למיטב הבנתי, במועד ההפקדה אני, המועסק אמור לשלם מס שולי על כל סכום מעבר לתקרה המצויינת. כמו כן במועד המשיכה אצטרך לשלם 25 אחוז על הרווח.

אז כמו שאני מבין את העניין, המעסיק לא משלם שום מס ורק את הסכום היחסי הנוסף מכל המשכורת ולא רק מהסכום המוגבל בתקרה ולי כמועסק זה תמיד משתלם כלכלית לא להגביל את הקרן השתלמות.

צודק?
לצפיה ב-'מיסוי קרן השתלמות'
מיסוי קרן השתלמות
( לעמוד שלי בתפוז )
02/09/2018 | 08:46
10
שאלתך נוגעת למיסוי קרן השתלמות, ולא להיבטים של דיני העבודה.
מבחינת דיני העבודה - אין על מעסיק כל חובה כללית להפקיד לעובדיו בקרן השתלמות, וממילא אף לא ביחס לשיעורים קבועים ו/או לסכומי שכר מינימליים. זאת, אלא אם חל על הצדדים צו הרחבה/הסכם קיבוצי/חוזה אישי הקובע אחרת.
משאין חובה על מעסיק להפקדות כאמור לקרן השתלמות, אזי אף אין בסיס לדרישה ממנו להפקיד סכומים עודפים.
שאלות בנוגע למיסוי הסכומים המופקדים (בהפקדה/במשיכה) - נא הפני בפורום "מיסים" של "תפוז".
לצפיה ב-'החוק לא מגביל את המעסיק מהפקדה מעבר לתקרה.'
החוק לא מגביל את המעסיק מהפקדה מעבר לתקרה.
12/09/2018 | 00:21
השאלה היא אם בחוזה ההעסקה שלך רשום לגבי ההפקדה לקרן ההשתלמות.
במקומות שנהוג להפקיד על כל השכר לפעמים נותנים לעובד בחירה בין
1. להפקיד לקרן ההשתלמות מעבר לתקרה ולחייב במס הכנסה על ההפקדה.
2. להוסיף את הסכום מעבר לתקרה למשכורת (שלא לפנסיה) וכמובן לחייב במס הכנסה על התוספת
לצפיה ב-'בקשת דפי נוכחות ותלושי שכר'
בקשת דפי נוכחות ותלושי שכר
31/08/2018 | 15:12
3
20
שלום,
אני ביקשתי ממעסיקים קודמים שלי תלושי שכר ודפי נוכחות. האם לפי החוק הם מחוייבים למסור לי? השאלה מתייחסת יותר לדפי נוכחות כי היו מקומות שאמרו לי שבגלל שעברה כבר תקופה של זמן הם לא יכולים להוציא לי.
תודה רבה.

לצפיה ב-'חובת מעסיק בתיעוד שעות עבודה'
חובת מעסיק בתיעוד שעות עבודה
( לעמוד שלי בתפוז )
02/09/2018 | 08:41
2
17
מכח חוק הגנת השכר, מעסיק מחוייב בתיעוד שעות עבודה של עובדיו ובהוצאת תלושי שכר. על המעסיק החובה לשמור תיעוד זה 7 שנים. משנטל ההוכחה בעניינים אלו הינו לפיתחו של המעסיק - ככל שהוא לא עושה כן, הוא עלול להיות חשוף לתביעה כספית מקסימילית של שעות עבודה, תוך העברת נטל ההוכחה המשפטי אליו - למעסיק - להוכיח את היקף שעות עבודתך המדוייק.
לצפיה ב-'תודה. אך חשוב לי לדעת בעיקר לגבי הדפי נוכחות'
תודה. אך חשוב לי לדעת בעיקר לגבי הדפי נוכחות
04/09/2018 | 00:14
1
11
יש מעסיקים שאמרו לי שכבר לא יכולים להוציא לי את הדפי נוכחות מאחר ועברו כבר כמה שנים (פחות מ7 שנים) משסיימתי לעבוד אצלם ואין להם את האפשרות להוציא לי. אני רוצה לבדוק בתלושים שאכן קיבלתי את מה שמגיע לי ולכן אני צריך גם את הדפי נוכחות בשביל בדיקה יסודית ונכונה. מה אני יכול לעשות? למשל לתבוע איתם בבית הדין לעבודה על כך שלא מוסרים לי? או פיתרון אחר?
תודה רבה.
לצפיה ב-'דרישה לקבלת תלושי שכר ויומן נוכחות - אפשרויות טקטיות'
דרישה לקבלת תלושי שכר ויומן נוכחות - אפשרויות טקטיות
( לעמוד שלי בתפוז )
05/09/2018 | 08:48
8
נראה שלפניך מספר אפשרויות חלופיות:
1. הגשת תביעה לביה"ד לעבודה למתן "צו עשה" לקבלת החומר האמור.
2. הגשת תביעה כספית לביה"ד לעבודה מכומתת באופן כללי ומקסימאלי לפי ההערכות שבידך לשעות העבודה ולעילות שלא קיבלת, תוך ציון העבודה בגוף התביעה כי תבקש בעתיד תיקונה לאחר כימותה המדוייק. במסגרת הליך זה, תוכל לבקש לקבל את המסמכים הנ"ל ולאחר מכן לתקן את התביעה.
3. לפני האמור, מומלץ לפנות למעסיק במכתב דרישה רשמי (מטעם עו"ד) לקבלת החומר.
כאמור, המעסיק מחוייב בשמירת מידע זה במשך 7 שנים.

לצפיה ב-'הוספת שעות נוספות לחישוב פיצויי פיטורין'
הוספת שעות נוספות לחישוב פיצויי פיטורין
30/08/2018 | 04:39
10
28
ע"פ חוק, שעות נוספות אינם ילקחו בחשבון בחישוב פיצויי הפיטורין,
אלא אם יוכח שהן פיטקיביות ושהעובד מקבל את התשלום עבורן גם אם הוא לא ביצע בפועל את השעות הנוספות.

מה הדין במצב שבו השעות הנוספות הן אמיתיות, באמת מקבלים אותן רק כאשר מבצעים את השעות הנוספות,
ובחישוב מדוייק של מספר השעות כל חודש כפול העלות לשנה,
אבל במשך עשר שנים רצופות, מידי חודש בחודשו בוצעו השעות הנוספות הללו,
כמעט באותו היקף (סביבות ה 30 שעות נוספות בחודש)?
האם ניתן לראות אותן כחלק משכר היסוד?

כלומר, הן לא היו פיקטיביות, אלו היו שעות נוספות אמיתיות (שולם עבורן 125%),
אבל האם עצם העובדה שהן בוצעו כל חודש, בהיקף כמעט זהה, במשך עשור שלם,
יכולות להצביע על כך שההפרדה משכר היסוד היא מלאכותית וכן להחשיבם לפיצויי הפיטורין?
האם יש חוק/פסיקה המתייחסת לנושא?
לצפיה ב-'לא - שעות נוספות אמיתיות אינן חלק משכר קובע לפיצויי פיטורים'
לא - שעות נוספות אמיתיות אינן חלק משכר קובע לפיצויי פיטורים
( לעמוד שלי בתפוז )
30/08/2018 | 16:47
9
11
לצפיה ב-'נכון, כתבתי את זה בעצמי, אנסה לחדד את השאלה'
נכון, כתבתי את זה בעצמי, אנסה לחדד את השאלה
30/08/2018 | 16:51
8
19
נניח שיש שעות נוספת אמיתיות, שולם בגינם 125% ואכן בוצעה בפועל עבודה,
אני מבין שזה לא חלק מהשכר הקובע לפיצויים.

אבל כאשר מדובר באותו מספר שעות בכל חודש, בכל שנה, למשך 10 שנים ברציפות,
מה ההבדל בינהם לבין שכר היסוד? האם זהות מספר השעות ורצף של שנים רבות,
לא יוכיח שההפרדה היא מלאכותית, רק ע"מ להפחית את גובה הפיצויים?

האם יש לכך התייחסות בחוק ו/או בפסיקה?
לצפיה ב-'למרבה הצער, תשובתי בעינה'
למרבה הצער, תשובתי בעינה
( לעמוד שלי בתפוז )
31/08/2018 | 10:29
7
14
למרבה הצער, משהחוק קובע ששעות נוספות אינן חלק מהשכר הקובע לפיצויי פיטורים, אף הפסיקה משקפת מצב זה. אגב, ממילא יש אישור כללי של שר העבודה במשק להיתר העסקה קבוע בשעות נוספות, ואף משכך ניראה כי ההלכה לא צפויה להשתנות, בין היתר משעבודה קבועה בשעות נוספות הינה לחם חוקם של עובדים רבים, והוא אינו עניין חריג.
לצפיה ב-'תודה רבה, אגב - זו לא סתירה?'
תודה רבה, אגב - זו לא סתירה?
31/08/2018 | 15:34
5
7
אם עבודה קבועה בשעות נוספות היא לחם חוקם של עובדים רבים,
מדוע לא להחיל עליהם את הפיצויים? הרי ההפרדה משכר היסוד היא מלאכותית, לא?

בכל מקרה, רק לוודא, אין שום פסיקה המתייחסת (לחיוב או לשלילה) למצב שבו במשך תקופה ארוכה מאוד מקבלים שעות נוספות באותו ההיקף בכל חודש?
לצפיה ב-'מדוע אתה חושב שמגיע לך גם תוספת'
מדוע אתה חושב שמגיע לך גם תוספת
31/08/2018 | 16:50
4
9
עבור עבודה בשעות נוספות (שגם קיבלת בפועל) וגם שאלו ילקחו בחשבון בחישוב הפיצויים?
הפסיקה היא חד משמעית - אם לא מדובר בתוספת פיקטיבית לשכר אז השעות הנוספות לא נלקחות בחשבון לעניין חישוב פיצויי פיטורים. 

לצפיה ב-'זה מאוד פשוט'
זה מאוד פשוט
31/08/2018 | 17:06
3
8
עבדתי 216 שעות בחודש, כל חודש, כל שנה, במשך עשור.
מדוע שאקבל פיצויים רק לפי 186 שעות?
זה לא שלפעמים היו שעות נוספות ולפעמים לא,
מה ההבדל בין השעות הנוספות לבין השכר הרגיל?
המשרה שלי בפועל היתה 216 שעות כל חודש באופן קבוע.

אני מבין מה החוק אומר,
אני שואל האם מקרה כזה, של שעות נוספות קבועות לאורך תקופה ארוכה, עמד למבחן בית המשפט.
לצפיה ב-'כך החוק קובע. זה עוד יותר פשוט'
כך החוק קובע. זה עוד יותר פשוט
01/09/2018 | 10:14
2
7
אולי אם תחזיר את התמורה הנוספת שיקבלת עבור השעות הנוספות מישהו יהיה מוכן לשקול את הטענות שלך...
ככל ובתלוש השכר שלך היה מרכיב קבוע של שעות נוספות גלובליות ולא היית מקבל עבורן תמורה מיוחדת (25% או 50%) לפי דו"ח הנוכחות שלך, היו אלו נחשבות כחלק מהשכר שלך (הן לצורך הפרשות סוציאליות והן לצורך חישוב פיצויי פיטורים).
החוק לא מאפשר גם וגם... ולכן אין פסק דין מסוג זה שאתה שואל עליו. 

לצפיה ב-'זה בגלל התמורה המיוחדת?'
זה בגלל התמורה המיוחדת?
01/09/2018 | 11:21
1
6
מכיון שעבור השעות הנוספות קיבלתי 125%, זו הסיבה שלא מקבלים עליהם פיצויים?
אני מבין שזה החוק, אני מנסה להבין מה ההגיון שעומד מאחוריו, אם יש כזה.
לצפיה ב-'תבדוק אצל המחוקק'
תבדוק אצל המחוקק
01/09/2018 | 11:56
6
לצפיה ב-'עמית, האם יש פסיקה כלשהי בנושא?'
עמית, האם יש פסיקה כלשהי בנושא?
01/09/2018 | 12:05
7
שעות נוספות אמיתיות, אבל מספר שעות קבוע בכל חודש במשך למעלה מעשור.

אני מבין מה החוק קובע, כתבתי זאת בהודעתי הראשונה, אני מנסה להבין:

1. האם יש פסיקה שהתמודדה עם סיטואציה כפי שתארתי?

2. שאלת בונוס מה ההגיון מאחורי החוק?
האם זה בגלל שהתמורה עבור השעות הנוספות היתה גבוה מהשכר הרגיל?

תודה רבה.
לצפיה ב-'הסכם העסקה לעובד בתפקיד ליבה- דרישת כונויות'
הסכם העסקה לעובד בתפקיד ליבה- דרישת כונויות
28/08/2018 | 16:32
10
21
עובד מדינה שחתום על הסכם העסקה אישי -לעובד בתפקיד ליבה,
האם אפשר לדרוש ממנו כוננויות למרות שאין כל התייחסות על כוננויות בחוזה שהוא חתום עליו?? כיצד לפעול באם ההנהלה "דורשת" זאת מן העובד?

אצל עובדי מדינה(שמשוייכים להסכם הקיבוצי) סעיף הכוננויות נחשב לעבודה נוספת וחל עליהם תשלום לעובד.כמו כן יש כמות מוגבלת של כוננויות שניתן לדרוש מעובד לחודש.
תודה מראש על המענ
לצפיה ב-'דרישה לכוננויות מעובד בחוזה אישי'
דרישה לכוננויות מעובד בחוזה אישי
( לעמוד שלי בתפוז )
28/08/2018 | 19:39
9
16
ראשית, יש לבחון בקפידה את היחס המשפטי בין ההסכם הקיבוצי לבין החוזה האישי הספציפי עליו אתה חתום; ככל שהחתמתך על חוזה אישי מוחרג מההסכם הקיבוצי שחל עליך (בהיותך עובד מדינה) הינה כדין, אז חלות עליך הוראות החוזה האישי בלבד.
במצב זה (בו בדין אתה מחזיק בחוזה עבודה אישי המוחרג מהוראות ההסכם הקיבוצי), מעסיק רשאי מעת לעת לשנות את תנאי העבודה, לרבות לדרוש כוננויות. הדבר עולה מ"זכות היתר הניהולית" של המעסיק לעשות כן. אינך יכול לסרב לכך היות שלא מוקנית לך זכות אחרת מכח כל הסכם קיבוצי אחר, ולכל היותר הדבר עשוי להחשב כ"הרעת תנאים".
עם זאת, יש לבחון אף את כל יתר נסיבות העסקתך, בין היתר - המכרז בו זכית ותיאור הגדרת התפקיד בו; כאמור - היחס בין ההסכם הקיבוצי לחוזה האישי; תום הלב של המעסיק בדרישתו; האם מדובר בהסכם קצוב בזמן אם לאו וכו'.
לסיכום, ככלל: ככל שהחרגתך מההסכם הקיבוצי לטובת חוזה אישי נעשתה כדין, אזי ככלל אין עליך הגנות קיבוציות והמעסיק רשאי מעת לשנות את דרישות התפקיד והמשרה אף בבקשות חד-צדדיות. בכל מקרה, יש לבחון את כלל נסיבות המקרה.
לצפיה ב-'אז למי אני יכול לפנות אם זה הרעת תנאים'
אז למי אני יכול לפנות אם זה הרעת תנאים
28/08/2018 | 23:09
8
7
ההסכם הינו אישי כעובד מדינה לתפקידי ליבה ומתחדש כל חצי שנה עד שנתיים.לאחר מכן קביעות.
"לא הבנתי זאת מהנוסח בחוזה מעסיק רשאי מעת לעת לשנות את תנאי העבודה, .."
זה חדש לי
לצפיה ב-'דרישת כוננות לעובד מדינה בחוזה אישי'
דרישת כוננות לעובד מדינה בחוזה אישי
( לעמוד שלי בתפוז )
29/08/2018 | 08:07
7
21
1. מכח סעיף 27.50 לתקשי"ר (תקנות שירות המדינה) רשאי מעסיק לדרוש מעובדיו ביצוע כוננות, בשים לב לדרך הדרישה, האישור והיקף העבודה בכוננות - מצ"ב לינק להוראות התקשי"ר הנוגעות לאישור כוננות:
2. משחוזה בדיני עבודה נקרא 'חוזה יחס', כלומר חוזה הניתן לשינויים בהתנהגויות הצדדים, גם לאור דרישות המעסיק וצרכיו המשתנים, אזי רשאי מעסיק לדרוש ביצוע כוננות אף אם בעבר דרישה זו לא נאמרה ו/או לא עוגנה בחוזה העבודה. מכאן האמירה בדיני העבודה כי "מעסיק רשאי מעת לעת לשנות את תנאי העבודה" - כאמור לכל היותר הדבר עשוי להחשב כהרעת תנאים. משמעסיק רשאי להביא כל חוזה לכדי סיומו ממילא, קל וחומר, הוא רשאי לעשות בו שינויים. זו תפיסת היסוד בדיני העבודה ביחס למהותו של חוזה העבודה כ"חוזה יחס".
3. עם זאת, ובכפוף לתשובתי הקודמת לך, יש לבחון את כלל הנסיבות - לרבות האם הקצאות הכוננות לפי התקשי"ר בוצעו כדין; תום הלב של הדרישה; האמור בתנאי המכרז ובהגדרות התפקיד וכו'.
לצפיה ב-'תודה על התשובה המשוקעת- אבל למי אוכל לפנות ולבחון את ההסכם'
תודה על התשובה המשוקעת- אבל למי אוכל לפנות ולבחון את ההסכם
29/08/2018 | 10:51
6
4
לצפיה ב-'ושאלה נוספת'
ושאלה נוספת
29/08/2018 | 17:08
5
6
האם ניתן לדרוש כוננויות על בסיס המשכורת הקיימת או שזה ייחשב כעבודה נוספת ובתשלום?
לצפיה ב-'תשלום עבור כוננות'
תשלום עבור כוננות
( לעמוד שלי בתפוז )
30/08/2018 | 09:53
4
12
אין לשאלתך הכללית תשובה חד-משמעית משלא הובהרו כלל נסיבות העסקתך, כפי שכתבתי בתשובות הקודמות.
ככלל, יוצא מעסיק ידי חובתו בתשלום רכיב כוננות כללי גלובלי. ממילא אין עליו לשלם עבור עבודה בשעות כוננות, ככל שאינך עובד בשעות אלו.
חובת מעסיק לשלם עבור "זמן כוננות" הינה אך ורק במקרה ואתה נקרא למימוש הכוננות, כלומר לביצוע עבודה בפועל. רק אז המעסיק צריך להתייחס לזמן העבודה בעת כוננת כ"זמן עבודה" לכל דבר ועניין, ולשלם בגינם שכר עבודה.
בעניינך - עולה השאלה (בין היתר) האם אתה "עובד במשכורת" (קבועה) או "עובד בשכר" (שעתי). ככלל, ככל שאתה עובד בפועל בשעות כוננות יש לשלם לך בפועל עבור זמן זה, ככל שהוא מגדיל בפועל את היקף משרתך ו/או הינו מעבר למשרה מלאה. ככל שאתה עובד בשכר (שעתי) - אכן יש לשלם לך רק אם אתה עובד בפועל בשעות הכוננות.
בכל מקרה, יש לבחון את כלל נסיבות המקרה, שכן כפי שכתבתי ככל שחוזה עבודה הינו "חוזה יחס" ממילא הוא ניתן לשינויים מעת מעת, אף לגבי היקף השכר.
לצפיה ב-'תן לי לחדד..'
תן לי לחדד..
30/08/2018 | 10:42
3
9
ראשית, תודה לך על התשובות המקצועיות אך הן ב"שפת משפטים" לכן אשמח לסגנון יותר פשוט.
משכורתי קבועה וזמן עבודתי מוגדר (5 ימים בשבוע 8.5 ש ליום)
לעובדים בהסכם הקיבוצי הכוננות היא בתשלום כמו שמוגדר בתקש"יר.
אז מדוע לעובד בהסכם אישי זה שונה ?
להבנתי "זמן כוננות" הנו זמן ששם אותי במצב של ייתכנות לקריאה ולפיכך יש לתגמל אותי על כך. הלא כן?!
ושואל פעם נוספת- האם עלי לפנות לעו"ד המתמחה בדיני עבודה להמשך ייעוץ ו/או טיפול בכדי לקבוע כיצד לפעול?

לצפיה ב-'חוזה אישי מול הסכם קיבוצי'
חוזה אישי מול הסכם קיבוצי
( לעמוד שלי בתפוז )
30/08/2018 | 15:27
2
7
התשובה האפשרית טמונה בשאלתך: לדברייך, אכן, עובדים שחלים עליהם הסכמים קיבוציים - כפופים לכל הזכויות והחובות שבהסכמים קיבוציים אלו.
עם זאת, לדברייך, חל עליך חוזה עבודה אישי, באופן שאתה - אף לדברייך וכמהותו של "חוזה אישי" - מוחרג מהוראות ההסכם הקיבוצי ו/או מהתקשי"ר. לרוב תכלית ההחרגה כי מדובר בתפקיד זמני שאינו תפקיד תקן ו/או שדורש מידה רבה של גמישות ניהולית וניידות ו/או בתנאי עבודה משופרים מהניתן לעובדים הקבועים (למעט לעצם עניין הקביעות).
על כן, לא כל ההוראות הקיבוציות חלות עליך, ויש לבוחנן לגופו של עניין, בשים לב למידת ההחרגה שלך מההסכם הקיבוצי/התקשי"ר, וכפי שכבר עניתי - בשים לב לנסיבותיך המיוחדות (סוג התפקיד בו אתה מכהן; האם כתוצאה ממכרז; מהי תכלית החרגתך מההוראות הקיבוציות; האם עובד במשכורת או בשכר; האם לתקופה קצובה אם לאו, האם החוזה האישי שלך הינו "חוזה בכירים" ועוד).
זהו מקור הפער האפשרי בין 'הוראות הסכם קיבוצי' לבין 'הוראות חוזה אישי' (אגב - התקשי"ר אינו "הסכם קיבוצי" אלא "הסדר קיבוצי").
על כן אכן ניראה כי פניה פרטנית לבחינת נסיבותייך האישיות לעו"ד בדיני עבודה אכן תיתן לך מענה מדוייק לשאלותייך אלו (לרבות לעניין הסדר התשלום לו תהיה זכאי, ככל שתהיה).

לצפיה ב-'חן חן על המענה'
חן חן על המענה
30/08/2018 | 18:04
1
3
לצפיה ב-''
( לעמוד שלי בתפוז )
31/08/2018 | 09:54
1
לצפיה ב-'מכריחים אותי או טופס מחלה או חופשה בתשלום'
מכריחים אותי או טופס מחלה או חופשה בתשלום
27/08/2018 | 20:16
5
26
אני בחודש 6 להריון, לפני שבועיים הרגשתי לא טוב והלכתי למוקד, יום למחרת עדין לא הגשתי טוב ולכן לא הגעתי לעבודה. יש לציין כי לא קיבלתי טופס מחלה על יום היעדרותי.
כעת המעביד דורש ממני טופס מחלה על היום הזה ( מה שלא הצלחתי להשיג בדיעבד כי בדיעבד אין לרופא חובה לספק טופס כזה) הסברתי כי אין באפשרותי לספק טופס כזה אז עכשיו דורשים ממני לחתום על יום חופש על חשבוני. האם זה חוקי?
לפי מיטב הבנתי בגלל שאני עובדת גלובלית יש מכסת שעות שאליה עלי להגיע במידה ואני חורגת ממנה ניתן להשלים מימי החופשה שלי. אבל כשהתייעצתי עם המעביד הוסבר לי כי אין זה תקף בחברה. אז האם זה הגיוני שמעביד יכול פשוט לקחת לי ימי חופש על סמך דעתו אם לא הגעתי לעבודה?

ממש לא הצלחתי למצוא תשובה לסוגייה שיש לי כאן,
מעולם לא נתקלתי בדרישות כאלה ממעסיקים קודמים.
אם אני לא מגיעה לא משלמים וזהו.

לצפיה ב-'החובה להמציא אישור רפואי על מחלה - תוך 3 ימים'
החובה להמציא אישור רפואי על מחלה - תוך 3 ימים
( לעמוד שלי בתפוז )
27/08/2018 | 20:46
4
21
תקנות דמי מחלה (נהלים לאישור דמי מחלה), תשל"ז - 1976 מאפשרים להביא אישור על מחלה תוך שלושה ימים מיום תחילת ההעדרות. על כן פני לרופא בעניין זה, שכן למרבה הצער אין חובה על מעסיק לכבד דיווח על מחלה במקום אישור רפואי. ככל שנישארת בבית למחרת הבדיקה ביוזמתך כי "לא הרגשת טוב", אזי עדיין רופא צריך לאשר זאת.
לצפיה ב-'השאלה היא על ימי חופשה יותר'
השאלה היא על ימי חופשה יותר
28/08/2018 | 09:44
3
21
השאלה שלי היא בעיקר על העניין שמחריכים אותי לחתום על יום חופש על חשבוני.
אין לי בעיה שלא ישלמו לי על היום הזה וזהו.. אבל הם רוצים יום חופש על חשבוני.. האם זה מה שאני חייבת לעשות לפי חוק?..
לצפיה ב-'הדין עימך'
הדין עימך
( לעמוד שלי בתפוז )
28/08/2018 | 10:53
2
20
הדין עימך. המעסיק אינו יכול על דעת עצמו לפצל את ימי החופשה ואת יכולה לדרוש שלא לקבל שכר עבור יום זה במקום לפגוע בימי חופשתך הצבורה. הדבר עולה מסעיף 8 לחוק חופשה שנתית, בה נקבע ככלל כי החופשה תהיה רציפה.
לצפיה ב-'תודה רבה! עזרת לי מאוד!!'
תודה רבה! עזרת לי מאוד!!
28/08/2018 | 19:33
1
3
לצפיה ב-''
( לעמוד שלי בתפוז )
28/08/2018 | 19:40
1
לצפיה ב-'התפטרות במהלך חופשת לידה'
התפטרות במהלך חופשת לידה
27/08/2018 | 15:35
1
16
שלום,אני עובדת כיועצת (עובדת קבלן) בחברה והחברה רוצה לקלוט אותי להיות עובדת חברה. אני כעת בחופשת לידה ואם אתפטר מחברת הייעוץ יגיעו לי פיצויים מלאים,במידה ואני מתפטרת לטובת גידול ילד. אציין שאין לי סעיף 14. השאלה שלי היא אם אני עוברת להיות עובדת חברה במשרה של 8 שעות במקום 9 שעות, האם אני יכולה לדרוש פיצויים מלאים לטובת גידול ילד? מכיוון שמדובר בפחות שעות עבודה.
לצפיה ב-'סעיף 7 לחוק פיצויי פיטורים'
סעיף 7 לחוק פיצויי פיטורים
( לעמוד שלי בתפוז )
27/08/2018 | 15:42
11
שאלתך נוגעת לתחולת סעיף 7 לחוק פיצויי פיטורים, אשר קובע את הזכות לקבלת פיצויי פיטורים תוך 9 חודשים מיום הלידה (לאב או לאם), בתנאי שההתפטרות הינה למען הטיפול בילד.
ראשית, ככל שלזכותך הסדר פיצויי פיטורים מכח סעיף 14 לחוק - אין דאגה, היות שכספי פיצויי הפיטורים מגיעים לך בכל נסיבה של התפטרות, גם "התפטרות רגילה".
שנית, ככלל, הורדה של שעת עבודה אחת בלבד ספק אם תחשב בעתיד ל"התפטרות למען הטיפול בילד", יהיה מקום לבחון גם את כל יתר הנסיבות - סוג התפקיד, הקירבה לבית, היקף העבודה בפועל, החל ממתי התחייבת לתפקיד החדש, האם מדובר בזמן נטו או בזמן ברוטו (כולל או לא כולל הפסקות ביום העבודה), מספר ימי עבודה שבועיים וכדומה. שכן, לא פעם ההבדל בין 8 ל-9 שעות ביום ("משרה מלאה") קשור לשאלה האם העובד מועסק גם ביום שישי אם לאו.
על כן, ומשעה אחת של אי-עבודה ביום ספק אם תחשב כ"התפטרות למען הטיפול בילד", מומלץ לעגן עוגנים נוספים בדיבר זה ("למען הטיפול בילד"), כמו למשל, ולמען הזהירות - שהיה בבית מספר שבועות עם התינוק/ת, והכל על מנת שתוכלי לבסס את טיעונך העתידי כי ההתפטרות אכן היתה למען הטיפול בילד וקיים קשר סיבתי ישיר בעניין זה.

מנהל/ת הפורום

אודות:
ד"ר PHD עו"ד עמית גורביץ', מרצה ועורך דין פעיל בדיני עבודה מאז 2002. מייעוץ ראשוני ועד ניהול תביעה בבתי הדין לעבודה תוך ניתוח הסיטואציה בראיה משפטית
עוד...

חם בפורומים של תפוז

חפשו אותנו גם באינסטרגם
חפשו אותנו גם...
פודי תפוז - האינסטגרם החדש כל התמונות של...
חפשו אותנו גם באינסטרגם
חפשו אותנו גם...
פודי תפוז - האינסטגרם החדש כל התמונות של...
בפייסבוק שלנו כבר ביקרתם?
בפייסבוק שלנו כבר...
רוצים להיות תמיד מעודכנים במה שקורה בתפוז?
בפייסבוק שלנו כבר ביקרתם?
בפייסבוק שלנו כבר...
רוצים להיות תמיד מעודכנים במה שקורה בתפוז?

בעלי מקצוע

עו
עו"ד עמית גורביץ

מקרא סימנים

בעלת תוכן
ללא תוכן
הודעה חדשה
הודעה נעוצה
אורח בפורום
הודעה ערוכה
מכיל תמונה
מכיל וידאו