לגלישה באתר בגירסה המותאמת לסלולאר
| הוספת הודעה
הגדרות תצוגה

הגדרות עץ הודעות

מאפייני צפייה

הצג טקסט בתצוגה
הצג תגובות באופן
עדכן
2779127,791 עוקבים אודות עסקים

פורום דיני עבודה

לא פייק ניוז: נאמן לחובה לביזור ידע מקצועי ולמאבק על זכויות אדם וזכויות עובדים, פורום זה עומד לרשותכם 24 שעות ביממה למענה ראשוני שוטף ומקצועי בנושאי דיני עבודה מד"ר PHD עו"ד עמית גורביץ', מרצה ועורך דין פעיל בדיני עבודה מאז 2002. 

הנהלת הפורום:

אודות הפורום דיני עבודה

לא פייק ניוז: נאמן לחובה לביזור ידע מקצועי ולמאבק על זכויות אדם וזכויות עובדים, פורום זה עומד לרשותכם 24 שעות ביממה למענה ראשוני שוטף ומקצועי בנושאי דיני עבודה מד"ר PHD עו"ד עמית גורביץ', מרצה ועורך דין פעיל בדיני עבודה מאז 2002. 
הוספת הודעה

צרף
תמונה וידיאו קובץ
קבצים המצורפים להודעה

לצפיה ב-'שני אישורי מחלה רצופים'
שני אישורי מחלה רצופים
02/10/2018 | 21:39
5
24
שלום
כיצד מחייבים על שני אישורי מחלה רצופים?
תודה
לצפיה ב-'הבהרת שאלה'
הבהרת שאלה
( לעמוד שלי בתפוז )
03/10/2018 | 08:49
4
17
שאלתך אינה ברורה דיה, השאלה "כיצד מחייבים" מתייחסת למעסיק? לעובד?
ככל שזו שאלתך - ככלל, יום המחלה הראשון אינו בתשלום, יום המחלה השני - 50% מהשכר.
לצפיה ב-'הבהרה'
הבהרה
03/10/2018 | 09:05
3
16
חופשת מחלה מתאריך  X עד תאריך Y. הוערכה מתאריך Y+1 לתאריך Z-  שני אישורים.
האם זה "יום המחלה הראשון אינו בתשלום, יום המחלה השני - 50% מהשכר" פעמים עבור כל אישור או פעם אחת עבור כל התקופה מ-X עד Z?
לצפיה ב-'מחלה מצטברת'
מחלה מצטברת
( לעמוד שלי בתפוז )
03/10/2018 | 12:23
2
12
1. ככל שבין תקופות המחלה חזרת לעבודה (אף אם ליום בודד) - הדבר מנתק את רצף המחלה בין התקופות, ויום המחלה הראשון "השני" יחשב ליום מחלה ראשון ובלא תשלום.
2. מאידך, ככל שזמן המחלה נמשך ברצף, ולא חזרת לעבודה במהלכה אלא העדרותך נמשכה, והאישורים הרפואיים (אף אם מספר אישורים רפואיים) למועדים עוקבים - מדובר בתקופת מחלה אחת.
לצפיה ב-'תודה רבה!'
תודה רבה!
03/10/2018 | 12:54
1
2
לצפיה ב-''
( לעמוד שלי בתפוז )
04/10/2018 | 11:25
1
לצפיה ב-'אורך הפסקות'
אורך הפסקות
03/10/2018 | 01:52
2
22
שלום
לפי מה שהבנתי הפסקות חייבים לתת והן בלי תשלום. מה שאני לא מבין כמה זמן חייבים לתת למשמרת של 4 או 5 או 6 שעות (אם אפשר כמה זמן הפסקה לכל אחת)

בהנחה שלא מדובר בעבודה פיסית קשה (עובד כפיים) ולאו דווקא באמצע היום להפסקת ארוחת צהריים.

תודה
לצפיה ב-'בנסיבות של יום עבודה מקוצר אינך זכאי להפסקה'
בנסיבות של יום עבודה מקוצר אינך זכאי להפסקה
( לעמוד שלי בתפוז )
03/10/2018 | 08:48
1
14
בקשר להפסקה, קובע סעיף 20 לחוק שעות עבודה ומנוחה:

"הפסקות
20.   (א)  ביום עבודה של שש שעות ולמעלה, תופסק העבודה למנוחה ולסעודה ל-¾ שעה לפחות, ובכלל זה תהיה הפסקה רצופה אחת של חצי שעה לפחות; ביום שלפני המנוחה השבועית וביום שלפני חג, ההפסקה היא של חצי שעה לפחות...."

לצפיה ב-'ב 6 שעות הוא כן זכאי להפסקה לפי הציטוט'
ב 6 שעות הוא כן זכאי להפסקה לפי הציטוט
10/10/2018 | 21:19
2
לצפיה ב-'אישור העסקה מרופא'
אישור העסקה מרופא
02/10/2018 | 19:21
5
16
אני עובד במקום העבודה שלי כ 12 שנים
לפני  החגים התבקשתי ע"י המעסיק להוציא אישור העסקה במקצוע שלי מרופא, עם מספר בדיקות שהוא דרש.
פניתי אל רופא המשפחה  מקופת החולים וזה אמר שהוא לא יכול לתת אישור כזה אלה רק אישור מצב רפואי לגבי הבדיקות הנדרשות הוא  נתן את חלקן והיות  וכולם יצאו תקינות הוא אמר שקופת החולים לא תאשר את שאר הבדיקות היות ואין בהם צורך רפואי כאשר בקשתי הפנייה לרופא תעסוקתי הוא אמר שאין לזה שום סיבה.

הבאתי את האישור (על המצב הרפואי)  היום למעסיק ואת תוצאות הבדיקות שעשיתי  וזה טוען שאישור זה  כתוב בשפה רפואית ולא ברורה לו  והוא מעוניין שהבצע את שאר הבדיקות כשאמרתי לו   שהרופא המשפחה לא יכול לתת אישורים ובדיקות אלה הוא אמר שזה לא מעניין אותו ונתן לי להביא את  כל האישורים עד יום ראשון הקרוב.
עוד הראה לי סעיף בהסכם  הקיבוצי בוא כתוב כי על  כל עובד  להביא אישורים רפואיים ככול שידרש ובמידה ולא יעשה זאת  היה למקום העבודה זכות לפטר את העובד ללא פיצויי פיטורין והודעה מוקדמת
ניסיתי להגיד לו כי שאים הוא מעוניין בכל האישורים האלה שישלח אותי לרפואה פרטית על חשבונו או שיקח איש מקצוע בתשלום שיסביר לו מה שהרופא רשם וזה אמר שזה לא תפקידו לדאוג לכך

האים הוא יכול לפטר אותי על סמך אותו אותו סעיף בחוזה ללא הודעה מוקדמת ופיצויי פיטורין כמו שהוא מאיים ומה עלי לעשות ???.

לצפיה ב-'בדיקות רפואיות מכח הסכם קיבוצי'
בדיקות רפואיות מכח הסכם קיבוצי
( לעמוד שלי בתפוז )
02/10/2018 | 19:27
4
14
יש לבחון את כלל הנסיבות, לרבות ובעיקר האמור בהסכם הקיבוצי בעניין זה.
כך למשל, בהסכם הקיבוצי החל על מצילי חופי הים דור ב' המועסקים ברשויות המקומיות, אכן יש חובה לביצוע בדיקות רפואיות (צו מניעה בעניין זה וערעור לביה"ד הארצי לעבודה נידחו בזמנו).
יש לבחון האם הבדיקות מידתיות וסבירות, באיזה דרך נעשות ובאיזה לוח זמנים, וכאמור - בעיקר לבחון את ההסכם הקיבוצי ואת הוראותיו בעניין זה, שכן הוא המסמך המשפטי הקובע והמחייב.
מומלץ לפנות לועד/ארגון העובדים לשם קבלת יעוץ פרטני על האמור בהסכם הקיבוצי הספציפי המותאר על ידך (בלא פירוט).

לצפיה ב-'תודה על התגובה המהירה אבל'
תודה על התגובה המהירה אבל
02/10/2018 | 19:52
3
14
אם  רופא קופת החולים לא רואה לנכון לבצע בדיקות אלה איך עליי לבצעם???

האים עליי לבצעם באופן פרטי ואים כן מי אמור לשלם על כך העובד? מקום העבודה? הציין שהרופא אמר שמדובר בבדיקות יקרות מאוד.

האים לדעתך הגיוני שעובד יפוטר ללא פיצויי פיטורין והודעה מוקדמת  בשל כך ?

לי זה ניראה כמו תרגיל לשלול מהעובד את המגיע לו

לצפיה ב-'חיוב מצילי דור ב' בביצוע בדיקות רפואיות'
חיוב מצילי דור ב' בביצוע בדיקות רפואיות
( לעמוד שלי בתפוז )
02/10/2018 | 19:57
2
15
1. לא ציינת באיזה סקטור מקצועי מדובר ו/או באיזה הסכם קיבוצי, ומה אמור בו מפורשות בעניין זה.
2. לעניין חיוב מצילי דור ב' בבדיקות רפואיות (כדוגמא וככל שמדובר בסקטור זה) - הנושא של בדיקה רפואית חיצונית נולד כפשרה נוכח התנגדות ארגון העובדים - ככל שזכור לי - לתת לרופא מטעם המעסיק לבצע בדיקות, ועל כן מטעמי פרטיות הוסכם כי הדבר יעשה על ידי רופאים חיצוניים, זאת מבלי לקחת בחשבון שאכן קופ"ח לא מבצעת את כל בדיקות אלו.
3. גם הסכם קיבוצי כפוף לביקורת שיפוטית של ביה"ד לעבודה, ועל כן ככל שאתה סבור שתנאי מתנאיו אינו חוקי/פוגע בפרטיות/לא נועד לבדוק מחלות רלוונטיות (אינו מידתי), התוצאות לא נשמרות ומאובטחות כראוי וכו' - אפשר לפנות לביה"ד לעבודה בעתירה כנגד הסעיפים בהסכם הקיבוצי.
בכל מקרה, אין אפשרות למתן מענה מדוייק בלא בחינה ישירה ומלאה של ההסכם הקיבוצי כנגדו אתה מלין, לרבות ובין היתר רלוונטיות הבדיקות לתפקידך, מידת הסיכון שבבדיקות אלו (למשל - בדיקות פולשניות/עם קרינה), תדירות ביצוען וכו'.
לצפיה ב-'מדובר במשהו בתחום החשמל והמכניקה'
מדובר במשהו בתחום החשמל והמכניקה
02/10/2018 | 20:21
1
12
מעדיף שלא לרשום את שם החברה פה בפורום
זאת הפעם הראשונה שאני נדרש לבצוע בדיקות אלה לא ידוע לי על עובדים נוספים שנדרשו לכך או מה הסיבה שנדרשתי לבצען.
קופת החולים מתנגדת לביצוע הבדיקות בשל עלותן הגבוהה הרופא אמר "אם השלח כל פציינט לבדיקות אלה כי מקום העבודה שלו רוצה בכך קופת החולים תפשוט רגל". והוא לא רואה שום הצדקה רפואית לבצע זאת

השאלה יותר נוגעת לנושא הפיטורים
אי ביצוע בדיקות יכולה להוות סיבה לפיטורים ללא פיצויי פיטורין והודעה מוקדמת  אני שואל על אף שזה רשום בהסכם הקיבוצי

לצפיה ב-'סעיף 16 לחוק פיצויי פיטורים'
סעיף 16 לחוק פיצויי פיטורים
( לעמוד שלי בתפוז )
03/10/2018 | 08:44
9
1. מכח חוק פיצויי פיטורים (סעיף 16), אפשר לשלול/להפחית את פיצויי הפיטורים מכח הסכם קיבוצי.
מכאן, כי המנגנון הפורמלי המסדיר את שלילת פיצויי הפיטורים - תקף וחוקי.
2. עם זאת, עולה כדברייך שאלת רלוונטיות הבדיקות למשרתך, משלדברייך אין בין הבדיקות הרפואיות לבין דרישות התפקיד והמשרה כל קשר.
בנסיבות אלו, היחיד המוסמך לבטל את הוראת ההסכם הקיבוצי הינו ביה"ד לעבודה בתביעה בנושא, מהסיבות של חוסר רלוונטיות, פגיעה בפרטיות, וסתירה להוראות חוק שוויון הזדמנויות לאנשים עם מוגבלויות בשל אפליה אפשרית על רקע מצב רפואי בלתי רלוונטי. 

לצפיה ב-'הודעה על הפסקת השתתפות בחניה על ידי מקום עבודה'
הודעה על הפסקת השתתפות בחניה על ידי מקום עבודה
02/10/2018 | 19:14
3
26
עם קבלתי למקום עבודה ב 2/17 היה סיכום שבע"פ ביני למנכ"ל המקום לשעבר ,
שמקום העבודה ישתתף בתשלום החניה ככה שאני אשלם 140 שח דמי השתתפות,
והמקום ישלם 160 שח שווי חניה מגולם.
הסכם זה קוים להלכה בתלושים שקיבלתי מ 3/17 עד 11/17.
מתלוש 12/17 עד תלוש 8/18 עודכן ההסכם שבע"פ ככה שאני שילמתי דמי השתתפות בחניה
בסך 160 שח , ומקום העבודה שילם 190 שח שווי חניה מגולם.
בשבוע שעבר (חול מועד סוכות), הודיעו לי שהשתתפות זו תיפסק לאלתר. אם ארצה להמשיך לחנות
באותו חניון יהיה עלי לשלם 450 שח דמי מנוי חודשי.
האם יש כאן הרעת תנאי העסקה?

לצפיה ב-'ביטול חניה ממומנת צמודה - האם הרעת תנאים?'
ביטול חניה ממומנת צמודה - האם הרעת תנאים?
( לעמוד שלי בתפוז )
02/10/2018 | 19:21
2
31
1. מכח סעיף 11 לחוק פיצויי פיטורים, הרעת תנאים צריכה להיות מוחשית
ספק רב אם הרעה של כ-200 ש"ח לחודש מהווה הרעת תנאי עבודה מוחשית.
ראשית, יש לבחון את כלל הנסיבות, לרבות קיומן של חלופות (מקומות חניה קרובים שלא בתשלום).
2. שנית, בכל מקרה לא תוכלי לאכוף על המעסיק המשך תשלום ההטבה הקודמת, שלדברייך מקורה חוזי "בלבד".
3. בכל מקרה, לפני התפטרות בדין מפוטר, יש לתת למעסיק התראה מפורשת על כוונתך לעשות כן, ולהתיר לו מספיק זמן לתקן את ההרעה.
4. ככל שלרשותך פיצויי פיטורים מכח סעיף 14 לחוק פ"פ - ממילא תהיי זכאית לפיצויים אלו גם בהתפטרות "רגילה", בלא קשר לנסיבות ההרעה.
5. לסיכום, לא ניראה שהדבר מהווה הרעת תנאים מוחשית, אלא אם כן תוכיחי לפי כלל הנסיבות אחרת (למשל - שאין כל חניה אחרת; שהסכום הוא שיעור ניכר משכרך וכו').

לצפיה ב-'תודה רבה על המענה המהיר '
תודה רבה על המענה המהיר
02/10/2018 | 21:27
1
8
לצפיה ב-''
( לעמוד שלי בתפוז )
03/10/2018 | 08:49
1
לצפיה ב-'חיוב בהודעה מוקדמת מעל חודש - החרגות? '
חיוב בהודעה מוקדמת מעל חודש - החרגות?
02/10/2018 | 17:55
1
16
בתחילת החודש התייעצתי לגבי סעיף בהסכם שלי המחייב את שני הצדדים בהודעה מוקדמת של 60 יום לפחות.
זכיתי למענה כי החיוב בחוזה הוא רק מצד המעסיק ואינו מחייב את העובד עפ"י חוק. ראיתי תקדימים התומכים בכך וקראתי כי גם כשההתחייבות הדדית, היא עדיין לא מחייבת את העובד כיוון שהיא מרעה את תנאי העסקתו. 
האם קיים הבדל כשמדובר במשרת אמון? לא ראיתי שבתי המשפט התייחסו לכך. 
במקום העבודה מנסים להלך עלי אימים בפגיעה כספית, תביעות וסנקציות. 
לצפיה ב-'הודעה מוקדמת ל"משרת אמון"'
הודעה מוקדמת ל"משרת אמון"
( לעמוד שלי בתפוז )
02/10/2018 | 18:07
18
1. ככלל, אין הבדל בין "משרת אמון" לבין יתר המשרות. תכליתו של הביטוי "משרת אמון" הינה בהקשר אחר (של פטור מתשלום שעות נוספות), ואף על כן הביטוי אינו קשור לשאלתך ואינו מבחין בין הסיטואציות.
2. לגופו של עניין, וכנראה בהיותך נושא בפועל במשרה בכירה (ככל שכך הדבר), יש לבחון את כלל הנסיבות, לרבות ניסיון מצד מעסיק לבניית קונסטרוקציה משפטית חריגה למשל מתחום דיני הנזיקין, כולל דיון בשאלה מה בדיוק הנזק שייגרם למעסיק מעזיבתך המוקדמת, האם הדבר חריג ביותר ועולה כדי חוסר תום לב קיצוני, גרם הפרת חוזה כלפי צד שלישי, הכתוב מפורשות בחוזה עבודתך לעניין זה וכו'. על כן יש לבחון בקפידה את כלל הנסיבות, ואולם, ככלל - תשובתי הקודמת (שאף איתרת בעצמך לדברייך פסיקה נוספת בנושא) - בעינה. בכל מקרה, ככלל, מומלץ לפנות לייעוץ פרטני בטרם קבלת החלטה.

לצפיה ב-'שבתון יום בחירות- משרה חלקית'
שבתון יום בחירות- משרה חלקית
01/10/2018 | 20:36
1
200
אני עובדת במשרה חלקית מעל שנה, 3 ימים בשבוע, בימים לא קבועים. 
האם מגיע לי יום שבתון ביום בחירות לרשויות העירוניות?
לצפיה ב-'תשלום ביום הבחירות לעובדת בשכר שעתי'
תשלום ביום הבחירות לעובדת בשכר שעתי
( לעמוד שלי בתפוז )
02/10/2018 | 10:15
74
1. אמת, החוק אינו מבדיל בין "עובדת במשכורת" (חודשית וקבועה) לבין "עובדת בשכר" (שעתי ומשתנה), ועקרונית תוכלי להיות זכאית אף כעובדת בשכר לגמול בגין עבודה בבחירות אם היית צריכה לעבוד באותו היום, ולא עבדת בו, ועמדת ביתר תנאי הזכאות.
2. עם זאת, הקושי המשפטי בעניינך הוא אחר - בהיותך עובדת בשכר שעובדת 3 ימים בשבוע, לא התקיים בך תנאי הזכאות הקובע - "עובד שעבד אצל מעסיק 14 ימים רצופים לפחות בסמוך ליום הבחירות, יהיה זכאי לתשלום השכר שהיה משתכר אצל המעסיק ביום הבחירות אילולא שבת". 

לצפיה ב-'שעות עבודה בערב שמחת תורה'
שעות עבודה בערב שמחת תורה
27/09/2018 | 19:49
4
26
ערב טוב, שאלה.
בחודש הזה היה פחות מ 186 שעות עבודה בגלל שהיו חגים ופחות שעות נוספות.

העבודה שאני עובד במשרה של 9 שעות ביום (8.5 שעות עבודה, חצי שעה הפסקה על חשבון העובדים) ובימי שישי וערבי חג לא עובדים בד"כ.
האם בערב שמחת תורה למרות שזה יוצא יוצא ב 1 לאוקטובר (חודש חדש) נחשב לשעות נוספות מהשעה ראשונה 125 אחוז לכל שעה בשעתיים ראשונות ו 150 לכל שעה בשעתיים שאחרי ומעבר לזה 200 אחוז?
לצפיה ב-'אין מדובר בשעות נוספות'
אין מדובר בשעות נוספות
( לעמוד שלי בתפוז )
28/09/2018 | 12:20
3
19
משאין מדובר בשעות נוספות על בסיס יומי (לא טענת שאתה נדרש לעבוד למעלה מ8.5 שעות ביום) או על בסיס שבועי, אזי ניראה שאין מדובר ב"שעות נוספות".
לצפיה ב-'אני עובד כל יום עם שעות נוספות'
אני עובד כל יום עם שעות נוספות
29/09/2018 | 08:47
2
17
גם נחשב?
לצפיה ב-'עבודה בשעות נוספות בשבוע החג'
עבודה בשעות נוספות בשבוע החג
( לעמוד שלי בתפוז )
30/09/2018 | 11:23
1
18
1. ראשית, אף בשבוע עבודה רגיל היקף השעות הנוספות שלך - מצומצם ביותר (שעה אחת לכל היותר): היות שאתה עובד 5 ימים בשבוע, מספר שעות העבודה הרגילות היומיות הינו 8.6 שעות (8 שעות ו-36 דקות) במשך 4 ימים, וביום הנותר על 7 שעות ו-36 דקות. כלומר - אף בשבוע עבודה רגיל אתה עובד רק שעה נוספת אחת, ואף זאת רק עם קיצור שבוע העבודה במשק ל42 שעות אך לאחרונה.
2. באשר לשאלתך הקונקרטית לגבי שבוע החג - כאן כלל אינך מועסק ב"שעות נוספות" ומשכך אינך זכאי לכל גמול שעות נוספות, ותשובתי בעינה.
לצפיה ב-'לגבי סעיף 1'
לגבי סעיף 1
01/10/2018 | 18:13
10
אם ככה, אצלינו לפי תלוש משכורת שעות העבודה בחברה רשום 186 שעות עבודה בחודש, במקום להוריד ל 182, "העלו" את המינימום ל 29.12 שקל לשעה...
לצפיה ב-'האם יש כאן עילה לתביעה ? '
האם יש כאן עילה לתביעה ?
28/09/2018 | 02:04
6
41
הייתי בראיון עבודה ונתבקשתי לענות בטופס רשמי של המעסיק את הפרטים הבאים : 
מהו דף הפייסבוק שלי ?
במה בת הזוג שלי עובדת והיכן ? 

האם הדבר חוקי ? האם יש עילה לתבוע את המעסיק הזה ? 
לצפיה ב-'דרישת מעסיק לקבלת כרטיס פייסבוק של מועמד לעבודה'
דרישת מעסיק לקבלת כרטיס פייסבוק של מועמד לעבודה
( לעמוד שלי בתפוז )
28/09/2018 | 12:17
5
34
אין פסיקה סדורה לעניין הזה ואולי כדאי הגיעה העת לקביעת תקדים.
מצד אחד, אסור על מעסיק לשאול שאלות מפלות או להפלות בפועל מחמת הורות, מין, נטיה מינית, מצב משפחתי וכו'. על כן, ככלל, אף השאלה "במה עובדת רעייתך" מרמזת על אפליה פסולה מכח חוק שוויון הזדמנויות בעבודה, ונטל ההוכחה עובר למעסיק להראות מדוע שאל את השאלה המפלה.
מאידך, בעצם הדרישה לקבלת פרטי הפייסבוק שלך אין לכשעצמו דבר מפלה מכח חוק שוויון הזדמנויות בעבודה זה, אם כי כאמור נטל ההוכחה עובר למעסיק.
על כן ניראה כי עילת התביעה האפשרית הינה גם מכח חוק הגנת הפרטיות, שכן ספק אם למעסיק זכות למידע זה (ועל אף שככלל, הינו גלוי).
לסיכום - ניראה שהתגבשה עילה בעניינך לכל הפחות בהעברת נטל ההוכחה למעסיק להראות מדוע שאל את השאלות בעלות הפוטנציאל המפלה (מכח חוק שוויון הזדמנויות בעבודה) והן באשר לתוכן המידע המבוקש (מכח חוק הגנת הפרטיות).
לצפיה ב-'הרבה מעסיקים מצפצפים על חוקי עבודה'
הרבה מעסיקים מצפצפים על חוקי עבודה
29/09/2018 | 22:41
4
25
אותי שאל המעסיק בראיון עבודה אם אני נשוי או רווק.
לצפיה ב-'שאלת מועמד לעבודה על מצבו המשפחתי'
שאלת מועמד לעבודה על מצבו המשפחתי
( לעמוד שלי בתפוז )
30/09/2018 | 11:19
2
32
אמת, מעסיקים רבים "מצפצפים על חוקי העבודה", אולם שאלת מעסיק אודות מצב משפחתי מנוגדת להוראות "חוק שוויון הזדמנויות בעבודה" והיא מקימה חזקה כי המעסיק מבקש להפלות מטעם זה.
במילים אחרות - ככל שיש לך תיעוד של השיחה (הקלטה, רישום מדוייק), אזי נטל ההוכחה עובר למעסיק להראות מדוע שאל את השאלה המפלה. עדיין אין וודאות כי מדובר באפליה ו/או כי מדובר בשאלה שאינה רלוונטית לתפקיד/משרה ספציפית, אולם כאמור נטל ההוכחה עובר למעסיק להסביר בביה"ד מדוע שאל שאלה זו.
לצפיה ב-'תודה'
תודה
01/10/2018 | 18:21
1
8
לצפיה ב-''
( לעמוד שלי בתפוז )
02/10/2018 | 09:37
2
לצפיה ב-'בהחלט מצפצפים, אותי מעסיק שאל האם אני עושה מילואים'
בהחלט מצפצפים, אותי מעסיק שאל האם אני עושה מילואים
05/10/2018 | 23:12
16
ועניתי שאני אכן משרתת מילואים פעילה. באופן "מוזר" לא התקבלתי
לצפיה ב-'קשישי-ישראל נכבשים בבתיהם על ידי עובדים סינים.....'
קשישי-ישראל נכבשים בבתיהם על ידי עובדים סינים.....
28/09/2018 | 21:57
20
מדוע לא לספק עבודה לפלשתינים במקום זה
לצפיה ב-'כשמשרד הבריאות מוחזק בידי הימין ....'
כשמשרד הבריאות מוחזק בידי הימין ....
28/09/2018 | 08:57
13
האם יש תוקף לאבחנות הרפואיות לגבי מי שאיננו מתנחל?
לצפיה ב-'דמי אבטלה ופנסיה'
דמי אבטלה ופנסיה
26/09/2018 | 17:49
1
24
אשתי עבדה ברפא'ל מ 1981 ויצאה לפנסיה לפי הסכם ב 2010.המשיכה לעבוד תחת חוזה מיוחד שהופסק חד צדדית עי רפא'ל בינואר 2014 כשהיא בת 55 כלומר אינה בגיל פרישה בטענת צמצומים.קראנו לאחרונה מאמר שכלל איזכור לזכאות ל 175 ימי אבטלה.אשתי לא תבעה זאת ונשאלת השאלה האם היא זכאית בכלל והאם זה עדיין רלבנטי.   

לצפיה ב-'יציאה לפנסיה מרפאל מכח הסכם 2010'
יציאה לפנסיה מרפאל מכח הסכם 2010
( לעמוד שלי בתפוז )
27/09/2018 | 08:48
23
ככלל יש לבחון את כלל נסיבות הפרישה לפי ההסכם הקיבוצי מ"רפאל", לרבות האם שולם שכר או תשלומים מיד לאחר הפרישה (שיכולים לשלול את הזכות לדמי אבטלה); ואולם בפועל, נראה כי כיום אינך יכולה לעשות עוד דבר, שכן גם אם קמה הזכות התיאורטית לדמי אבטלה, משרעייתך לא חתמה בפועל בלשכת התעסוקה בזמן אמת - היא לא תוכל היום לדרוש עוד דמי אבטלה.
לצפיה ב-'שאלה לגבי גמר חשבון מהמעסיק'
שאלה לגבי גמר חשבון מהמעסיק
26/09/2018 | 17:32
1
43
שלום לכולם אני עבדתי ב 2 חנויות לא משנה אלה דרך חברה מסויימת מתאריך 11/7/2017 ועד לתאריך 31/8/2018 וכשקיבלתי במייל מתאריך 2/9/2018 את הטופס האישור העסקה מהחברה שבה אני הועסקתי רשום לי גמר החשבון ייערך לעובד בחודש 9/18 אז מה זה אומר בעצם ש ב 10/10/2018 אני אקבל את כל הפיצויים שמגיעים לי ? כי הרי אני כבר לא שייך לחברה מתאריך 1/9/2018
ויש לציין שקיבלתי החודש הנוכחי ספטמבר 2018 את התלוש האחרון שזה תלוש של חודש אוגוסט 2018 מהחברה ולא ראיתי שם שום דבר על פיצויים וכאלה
ואגב לא אני התפטרתי אלה החברה פשוט סיימה פעילות מול 2 החנויות שאני עובד בהן וכעת אני ממשיך לעבוד עם אותם החנויות רק עם 2 חברות חדשות מצטער אם עשיתי קצת בילבול בתוכן ההודעה

אשמח לקבל מענה בבקשה
לצפיה ב-'מועד ביצוע גמר חשבון'
מועד ביצוע גמר חשבון
( לעמוד שלי בתפוז )
27/09/2018 | 08:45
17
שאלתך אינה ברורה דיה, לרבות לא מועד סיום עבודתך בפועל - האם 31.8 או 1.9;
ואולם ככלל אם עבדת עד לתאריך 31.8.18 בפועל, אזי גמר החשבון ביחס לשכר העבודה ופידיון החופשה צריך להיות עד ה-9.9.18, ומועד תשלום פיצויי הפיטורים - עד 15.9.18.
לצפיה ב-'חג שמח בתום החופשה - הפורום חזר לפעילות מלאה '
חג שמח בתום החופשה - הפורום חזר לפעילות מלאה
( לעמוד שלי בתפוז )
26/09/2018 | 15:55
7
לצפיה ב-'זכויות מפוטר'
זכויות מפוטר
25/09/2018 | 08:53
3
30
שלום, בעלי פוטר ממקום העבודה לאחר 9 שנים.
אשמח לדעת מה צריך לקחת בחשבון לפני העזיבה : מבחינת תנאים פנסיוניים, ימי חופש שנצברו, ימי מחלה, האם יש החזר מס על פעמים שהיה במילואים.
אלו טפסים / דברים יש לסגור לפני.
תודה לעונים.
לצפיה ב-'באתר מופיעים הפרטים הבאים:'
באתר מופיעים הפרטים הבאים:
25/09/2018 | 09:38
21
1. הודעה מוקדמת לפיטורים (או חליף הודעה מוקדמת) - ההודעה המוקדמת שלו היא לפחות חודש התראה מראש.
2. שימוע לפני פיטורים
3. אישור על תקופת העבודה
4. טופס 70 (במגדל) - דיווח של מעסיק על הפסקת תשלומים לקופת גמל לביטוח פנסיוני או לקרן השתלמות של עובדיו
5. טופס 161 - הודעת מעסיק לקופת גמל או לגוף פנסיוני על מעמד כספי הפיצויים של העובד שמופקדים בקופה
6. פדיון ימי חופשה
7. דמי הבראה  יחסיים מהפעם הקודמת
8. ימי מחלה אם במגזר הציבורי
9. לפנות ללשכת התעסוקה ולהרשם (למחרת סיום ההעסקה)

לצפיה ב-'פיטורים לאחר 9 שנות עבודה'
פיטורים לאחר 9 שנות עבודה
( לעמוד שלי בתפוז )
26/09/2018 | 15:40
16
ככלל , בעת "גמר החשבון" בפיטורים יהיה זכאי לפיצויי פיטורים ולפידיון חופשה, וכן ליתרת תשלום דמי ההבראה מאז מועד התשלום השנתי הקודם. אין זכות כללית לפידיון יתרת ימי מחלה שלא מומשו.
בנוסף לכך, ככל שיש הסכם קיבוצי ובו תוכנית פרישה עם זכויות עודפות - יהיה זכאי אף להן, אם עמד בתנאי הפיטורים הנקובים בהסכם קיבוצי זה.
זאת, בהנחה שכל תקופת עבודתו קיבל את כל יתר זכויותיו כדין, ואף פיטוריו נעשו כדין (לאחר שימוע וכו').

לצפיה ב-'שאלת עובד שעתי לגבי תשלום בחגים'
שאלת עובד שעתי לגבי תשלום בחגים
23/09/2018 | 20:59
2
19
אני עובד כ 7 חודשים שעתי במשרד ממשלתי אך כעובד קבלן אני עובד כ90 שעות בדרך כלל בחודש, עכשיו בת'ופת החגים לא שובצתי כי המקום עובד במתכונת מצומצמת והמשכורת שלי נפגעה, האם יש לי זכויות לגבי דמי חגים?

תודה מראש לעונים
לצפיה ב-'עובד שעתי בתקופת החגים'
עובד שעתי בתקופת החגים
( לעמוד שלי בתפוז )
26/09/2018 | 15:23
1
16
לא ברור מדבריך מה משמעות הביטוי "עובד קבלן" בעניינך (עובד כ"א? עובד ארעי?), ואולם ככלל, אם אתה עובד שעתי ("עובד בשכר") המועסק בתעריף שעתי והנקרא לעבודה שלא דרך קבע ו/או בימים קבועים, אלא מעת לעת, למשל לפי הצורך - אינך זכאי ל"דמי חגים" היות שאינך עובד ביום החג+ אינך אמור לעבוד ביום החג + אינך עובד יום לפני החג ויום אחריו.

לצפיה ב-'תודה לך אני עובד דרך אאוטסורסינג'
תודה לך אני עובד דרך אאוטסורסינג
28/09/2018 | 11:52
6
אני עובד דרך אאוטסורסינג
לצפיה ב-'תשלום שכר במשמרת יום הכיפורים'
תשלום שכר במשמרת יום הכיפורים
25/09/2018 | 22:39
1
16
שלום, אני מעוניין לבדוק את הסוגייה הבאה. אני עובד שעתי התשלום שלי הוא 32 לשעה  והבסיס הינו 30 .
ביום הכיפורים הועסקתי כ29 שעות ומראש סגרו איתי תשלום גלובלי בסך 1500 שח למרות שבחישוב מהיר ניתן לראות כי על פי חוק מדובר בתשלום  נמוך ממה שקבוע בחוק בגלל אחוזי החג והשעות הנוספות. מעבר לנושא שזה בכלל לא חוקי לעבוד 29 שעות, כיצד ניתן לחשב בידיוק לכמה אני זכאי עבור משמרת זו. המעסיק מנסה להתחמק בכל דרך מתשלום הוגן.
לצפיה ב-'תעריף עבודה בחג ובמועד'
תעריף עבודה בחג ובמועד
( לעמוד שלי בתפוז )
26/09/2018 | 14:58
12
ככלל, עבודה בפועל ביום חג מזכה בשכר חג (150%) בתוספת 100% מכח צו ההרחבה אם עבדת יום לפני החג ויום לאחריו.
זאת, בלא קשר לגמול השעות הנוספות היומיות/החודשיות - אכן, ככל שעבדת בפועל 29 שעות ברצף הדבר מהווה שעות נוספות בתעריף 50%+ לכל שעת עבודה נוספת (למעט השעתיים הנוספות הראשונות, בתעריף 25%).
יש לבחון אם לגופו של עניין עבדת בפועל או שרק היית כונן במתקן.
מכאן, כי אכן ניראה שאתה זכאי לגמול בגין עבודה ביום כיפור (אם עבדת יום לפני ויום אחרי) בגובה של 150% (דמי חגים) + 100% (דמי חג מכח צו ההרחבה) + 50% לכל שעת עבודה נוספת.

לצפיה ב-'שלום'
שלום
24/09/2018 | 16:08
3
32
עובד 6 ימים בשבוע (משרה מלאה) כשיום החופש הקבוע שלי הוא יום שני.
האם מגיע לי שכר בגין יום חג על יום שני בו נופל חג? או בגלל שזה יום החופש הקבוע שלי לא מגיע לי כלום?

תודה לעוזרים.
לצפיה ב-'תשלום חג'
תשלום חג
25/09/2018 | 11:44
1
14
לא זכאי לתשלום עבור יום חופשי שנופל בחג.
לצפיה ב-'תודה'
תודה
25/09/2018 | 20:38
4
לצפיה ב-'אינך זכאי לתעריף חג'
אינך זכאי לתעריף חג
( לעמוד שלי בתפוז )
26/09/2018 | 15:36
5
לצפיה ב-'תכנון פנסיוני לפני או אחרי הפרישה'
תכנון פנסיוני לפני או אחרי הפרישה
22/09/2018 | 17:04
14
יוצאים בקרוב לפנסיה? אל תעשו את הטעויות ש71.2% מתושבי ישראל עושים:
איך באמת לעשות תכנון פנסיוני נכון, ולקבל ליווי והכוונה כדי לא לעשות טעויות שיעלו לכם עשרות אלפי שקלים ואין סוף שעות מבוזבזות

לצפיה ב-'פיצויי פיטורין למתפטר-פוליסת ביטוח חיים "הדור החדש עוז"'
פיצויי פיטורין למתפטר-פוליסת ביטוח חיים "הדור החדש עוז"
22/09/2018 | 15:06
2
19
שלום
1.הפוליסה שלי מנובמבר 2011.
2.לא חתמתי על שום הסכם עבודה בעניין חוק או סייג זה או אחר,מאחר ולא נערך מעולם הסכם עבודה (שגם זו סוגייה בפני עצמה,כאשר התחלתי לעבוד במקץ 2011)

לפי הבנתי אני רשאי למשוך את הכסף שהופקד לפיצויים גם אם אני מתפטר ולא חשוב מאיזו סיבה.
שאלותי,לאור סייגים שקראתי במרחב האינטרנט:
1. באילו מקרים אם בכלל רשאי המעסיק למשוך חזרה את הכספים מבלי שיועברו לעובד?
2. האם פדיון הכספים שהופרשו לפיצויים הוא מיידי? כי ראיתי באיזה מקוםואולי אני מוציא דברים מהקשרם - אחרי שלוש שנים...?

חג סוכות שמח
לצפיה ב-'משיכת כספי פיצויים מקרן הפנסיה'
משיכת כספי פיצויים מקרן הפנסיה
( לעמוד שלי בתפוז )
26/09/2018 | 15:12
12
תהיה זכאי לסכום פיצויי הפיטורים שהופרש בעבורך גם כמתפטר רק אם לזכותך הסדר מכח סעיף 14 לחוק פיצויי פיטורים, שמעוגן בחוזה עבודתך.
מאידך, ככל שמדובר רק בכספי פיצויים מהפנסיה, המעסיק רשאי למשוך לקופה לדרוש אותם בחזרה ולטעון כי התפטרת בנסיבות "רגילות" (אשר אינן מזכות בפיצויי פיטורים).
לכן, ראשית, יש לבחון את נסיבות התפטרותך;
שנית, בהעדר חוזה עבודה, תוכל לטעון משפטית כי נטל ההוכחה עובר למעסיק בעניין זה.
לצפיה ב-'בהעדר חוזה עבודה, תוכל לטעון משפטית כי נטל ההוכחה עובר למעסי'
בהעדר חוזה עבודה, תוכל לטעון משפטית כי נטל ההוכחה עובר למעסי
06/10/2018 | 15:51
1
קראתי באיזה מקום כי
חייבת להיות הסכמה מפורשת בין המעביד והעובד בכתב ולהיערך בתקופה מסוימת לקראת תחילת העבודה.
המעביד צריך לוותר באופן מפורש על קבלת הכספים בעת התפטרות.

נו,אם כך המעסיק טמן לי מלכודת.לא ערך הסכם עבודה בניגוד לחוק ובכך נבצר ממני להחליט על עתידה של קרן הפיצויים גם בעת התפטרות רגילה.יכול להיות שגם הייתי דוחה את העבודה. הייתי בטוח שאוטומטית כל מה שמופקד לקרן פיצויים סגור הרמטית,לא ניתן להחזרה והולך לכיסי בכל מקרה ללא סייג.
או שאינני מבין או שהחוק איננו מגן על העובד,רק על המעסיק.נתתי 7 שנים במקום עבודה עם אותות הצטיינות ואצא בלי גרוש? אז מה אם אני זה שמטפטר?
לא העלית בתשובתך תביעת המעסיק על אי עריכת הסכם עבודה כדין שיכול להכניס לי "קופה קטנה" (שהיא שליש מפיצויי הפיטורין אך בכל זאת משהו)

תודה רבה

לצפיה ב-'פיצויים'
פיצויים
20/09/2018 | 15:12
2
30
שלום
האם החזר נסיעות ברכב ע"פ מחירון חשב , אשר שול במשך כ-32 שנים
ואשר לא  הופרש עבורם לקופת תגמולים,
האם המעסיק מחוייב לשלם- על הסכום ששולם לאורך התקופה- פיצויים?
תודה רבה
לצפיה ב-'לא'
לא
21/09/2018 | 09:24
14
לצפיה ב-'השאלה האם מדובר בסכום פיקטיבי או אמיתי'
השאלה האם מדובר בסכום פיקטיבי או אמיתי
( לעמוד שלי בתפוז )
26/09/2018 | 15:09
12
1. ככלל, ככל שמדובר בסכום ששולם כרכיב פיקטיבי (היינו - שלא באמת כנגד "החזר נסיעות ברכב"), אזי הינו חלק מהשכר הקובע ושיעורו אף מזכה בפיצויי פיטורים; מאידך - ככל שמדובר בהטבת-אמת (היינו, בהחזר הוצאות נסיעה אמיתית) - אזי אין מדובר ב"שכר קובע" והוא לא יחשב כחלק מפיצויי הפיטורים.
2. מכאן, כי יש לבחון את המקרה לאור כלל נסיבותיו - נסיבות מתן ההחזר; האם את באמת משתמשת ברכב, באיזה היקף ובאילו סכומים; האם הסכום שקיבלת משקף בפועל את הוצאותייך; באילו נסיבות שונה בעבר גובה ההחזר; האם קיבלת את ההחזר הזה בכל תפקידך ובלא קשר לנסיעותייך בפועל; האם יש בארגון הסכם קיבוצי להסדרת הנושא וכו'.

מנהל/ת הפורום

אודות:
ד"ר PHD עו"ד עמית גורביץ', מרצה ועורך דין פעיל בדיני עבודה מאז 2002. מייעוץ ראשוני ועד ניהול תביעה בבתי הדין לעבודה תוך ניתוח הסיטואציה בראיה משפטית
עוד...

חם בפורומים של תפוז

חפשו אותנו גם באינסטרגם
חפשו אותנו גם...
פודי תפוז - האינסטגרם החדש כל התמונות של...
חפשו אותנו גם באינסטרגם
חפשו אותנו גם...
פודי תפוז - האינסטגרם החדש כל התמונות של...
בפייסבוק שלנו כבר ביקרתם?
בפייסבוק שלנו כבר...
רוצים להיות תמיד מעודכנים במה שקורה בתפוז?
בפייסבוק שלנו כבר ביקרתם?
בפייסבוק שלנו כבר...
רוצים להיות תמיד מעודכנים במה שקורה בתפוז?

בעלי מקצוע

עו
עו"ד עמית גורביץ

מקרא סימנים

בעלת תוכן
ללא תוכן
הודעה חדשה
הודעה נעוצה
אורח בפורום
הודעה ערוכה
מכיל תמונה
מכיל וידאו