לגלישה באתר בגירסה המותאמת לסלולאר
| הוספת הודעה
הגדרות תצוגה

הגדרות עץ הודעות

מאפייני צפייה

הצג טקסט בתצוגה
הצג תגובות באופן
עדכן
2835528,355 עוקבים אודות עסקים

פורום דיני עבודה

לא פייק ניוז: נאמן לחובה לביזור ידע מקצועי ולמאבק על זכויות אדם וזכויות עובדים, פורום זה עומד לרשותכם 24 שעות ביממה למענה ראשוני שוטף ומקצועי בנושאי דיני עבודה מד"ר PHD עו"ד עמית גורביץ', מרצה ועורך דין פעיל בדיני עבודה מאז 2002. 

הנהלת הפורום:

אודות הפורום דיני עבודה

לא פייק ניוז: נאמן לחובה לביזור ידע מקצועי ולמאבק על זכויות אדם וזכויות עובדים, פורום זה עומד לרשותכם 24 שעות ביממה למענה ראשוני שוטף ומקצועי בנושאי דיני עבודה מד"ר PHD עו"ד עמית גורביץ', מרצה ועורך דין פעיל בדיני עבודה מאז 2002. 
הוספת הודעה

צרף
תמונה וידיאו קובץ
קבצים המצורפים להודעה

לצפיה ב-'עובד שגר בעוטף עזה ועובד במרכז'
עובד שגר בעוטף עזה ועובד במרכז
20/11/2019 | 14:15
4
מה דינו של עובד כזה?
האם המעסיק מהמרכז חייב לשלם לו עבור ימים שהחסיר בארועי השבועות האחרונים?
ומה מבחינת העובד?

לצפיה ב-'מרכיב תלוש שכר'
מרכיב תלוש שכר
19/11/2019 | 09:32
2
6
הי
האם ישנה הוראה בחוק או משהו דומה.....שיש לצרף לתלוש השכר את פירוט שעות ומיקום העבודה?
נכון שיש בשכר את סך השעות הכולל ו"ימי עבודה" לצורך הנסיעות.
אך מפאת שיש הרבה טעיויות בחישובים נראה לי שזה יהיה מאוד חשוב...... ביקשתי כמה פעמים וקיבלתי סירוב......  יש לי את המעקב שלי לעניין ....
לצפיה ב-'חובת מעסיק בתיעוד שעות העבודה ובציונם החודשי בתלוש השכר'
חובת מעסיק בתיעוד שעות העבודה ובציונם החודשי בתלוש השכר
( לעמוד שלי בתפוז )
20/11/2019 | 09:25
1
5
1. על המעסיק החובה לפרט בתלוש השכר את סיכום שעות העבודה החודשיות, תוך אבחנה בין שעות רגילות לשעות נוספות, אולם לא את מיקומה.
2. בנוסף לציון שעות העבודה בתלוש, על המעסיק החובה לנהל "פנקס נוכחות" ובו תיאור מלא יומיומי של שעות העבודה המדוייקות שאתה עושה - שעת התחלה, שעת סיום, שעות הפסקה (אם נעשות מחוץ לעבודה), אולם לא של המיקום.
לצפיה ב-'אז'
אז
20/11/2019 | 12:55
1
תודה על המענה.....
אז את "פנקס הנוחכות" יש לצרף לתלוש מידיי חודש לעובד או שאינו חובה?
לצפיה ב-'הפרשה רטרו לקרן השתלמות'
הפרשה רטרו לקרן השתלמות
19/11/2019 | 12:14
1
7
שלום ,
התחלתי לעבוד לפני 3 שנים במשרד ממשלתי.
המשרד נוהג להפריש עבור עובדיו לקרן השתלמות.
בטעות שבתום לב ומחוסר ידע, חתמתי ויתור על קרן השתלמות.
האם הנני זכאי היום לדרוש שהמשרד ישלם רטרו ל- 3 שנים את ההפרשות שלא שילם לי ?
תודה
לצפיה ב-'זכות לקרן השתלמות לעובד במשרד ממשלתי שחתם ויתור'
זכות לקרן השתלמות לעובד במשרד ממשלתי שחתם ויתור
( לעמוד שלי בתפוז )
20/11/2019 | 09:23
4
1. שאלת המפתח מבחינה משפטית - מה המקור המשפטי שמקנה לך את הזכות לקרן השתלמות?
ככל שזכות זו מעוגנת בחוזה עבודה אישי "בלבד" - אזי חתימתך כנראה מחייבת.
מאידך, ככל שמקורה של זכות זו בהסכם קיבוצי שחל עליך - אין תוקף לויתור זה, שכן עובד לא יכול לוותר על זכויות שמוקנות לו מכח הסכמים קיבוציים.
2. אף לגופו של עניין, לא ברור מדברייך מה פירוש "חתמת על ויתור בתום לב ובחוסר ידע". האם הדבר כרוך בהטעיה? מדוע שמת לב לכך רק כיום? לא פירטת בקשר לנסיבות אלו.
לצפיה ב-'מכירת נכס של חברה'
מכירת נכס של חברה
16/11/2019 | 18:40
1
16
שלום לכם
אני עובד בחברה כ 14 שנה. מזה מספר חודשים אני מצוי בהלנת שכר קבועה כאשר אני מקבל מידי חודש חלק מהשכר , דבר שגרם נכון להיום לעיכוב של כ 10 משכורות. אגב, יתר העובדים מקבלים את שכרם גם אם באיחור באופן מלא.
בשיחותיי עם הבוס, אני מקבל ממנו הודעות כי היות והמצב קשה הוא יכול לשלם לי חלק מהשכר, ויהיה חייב לי בהמשך.
הדבר כבר קורה כשנה.
אני נשאר כי אני בן 59 , ומעט קשה למצוא עבודה בגילי ,והבוס כל הזמן מבטיח שאחרי המכירה של חנות הוא ישלם לי אולם אני מגיע לנקודה שאין אני יכול יותר.
בחודש הזה, נמכרה חנות של החברה, נתקבל חלק מהכסף על מנת שהחברה תוכל לשלם חלק מחובותיה בעיקר למנהל החברה.
לי לא שולם כל תשלום למרות שנתקבל חלק מהכסף עבור המכירה. והבוס לקח לעצמו כסף ממכירת החנות היות וגם לא לא שולמה משכורת וחלק מכסף שהכניס לחברה.
יתרת כסף מהמכירה תשולם בעוד חודשיים.
מה אוכל לעשות על מנת לקבל את הכסף?  אני יכול להתפטר כדין מפוטר? להגיש בקשת לפירוק החברה על מנת לקבל את כספי? 
האם יש אפשרות לתבוע בבית משפט , את הכסף המגיע לי על ידי תביעה לתפיסת הכסף בעוד חודשיים , ועיקובו בקופה כל שהיא עד לבירור משפטי?
הכל בנוסף לתביעה בבית הדין לעבודה?

תודה
יענקלה
לצפיה ב-'החברה בקשיים , ועלולה להסגר'
החברה בקשיים , ועלולה להסגר
16/11/2019 | 18:43
11
היות וכך האופציה לפשיטת רגל נשמעת במסגרת השיחות בחברה.
ותביעה בבית הדין לעבודה תיקח מעל שנה עד לדיון ראשוני.

יענקלה
לצפיה ב-'עבודה כפנסיונר'
עבודה כפנסיונר
16/11/2019 | 18:03
9
ראשית תודה על התשובות שהיו קודם. אבל אני רוצה להבין חד משמעית . אם אני ממשיך לעבוד באותה חברה ובאותו תפקיד רק במשרה חלקית, לאחר שקבלתי את כל הפיצויים בעקבות הגעתי לגיל פרישה, האם זה תקין מבחינה חוקית ?
תודה .
jacob
לצפיה ב-'תהליך פיטורין שנוי במחלוקת'
תהליך פיטורין שנוי במחלוקת
12/11/2019 | 17:31
27
היי,

קרה לי המקרה הבא והייתי מעוניין בחוות דעתכם:

עבדתי במקום עבודה כחמישה חודשים וב-24/09 הודעתי לבוס שלי על התפטרות.

לאחר שיחת טלפון (מוקלטת) בה תיאמנו תאריך אחרון לעוד כחודש קדימה, שלחתי מייל עם מכתב התפטרות רשמי אל הבוס שלי ומשאבי אנוש עם התאריך שסיכמנו עליו (עליו לא קיבלתי כל תגובה)

מספר ימים לאחר מכן, זימן אותי הבוס לשיחה מלאת הכפשות ועלבונות בה הוא בישר לי שהוא לא מעוניין בהמשך ההעסקה שלי ושעליי לעזוב את המשרד מיידית ולהחזיר את כל הציוד שלי.
אתמול קיבלתי את תלוש המשכורת וכמובן שהמעסיק בחר להתעלם מהתאריך האחרון אותו תיאמנו ולשלם לי רק בגין חמישה ימי התראה.
בנוסף, המעסיק טרם שלח לי מכתב סיום העסקה וטופס 106 ועבר למעלה מחודש מאז היום האחרון שלי במשרד.

השאלות שלי הן כאלה:
1. האם המעסיק חייב לעמוד בסיכום בינינו בגין התאריך המקורי? או שהוא יכול לשנות את דעתו?
2. האם שווה לתבוע את המעסיק בגלל עצם העובדה שהוא לא נתן לי את הטפסים בסיום העבודה כמתחייב בחוק?

תודה מראש,
לצפיה ב-'חוסר בהפרשות.'
חוסר בהפרשות.
11/11/2019 | 09:50
1
12
שלום.
אני עובד זה קרוב ל 25 שנה במקום עבודה פרטי.
בבדיקה שערכתי בחברת הביטוח התגלה לי שסכום ההפרשה לפיצויים שווה ל4 שנות עבודה אחרונות.
כמו כן הסכום המצטבר בביטוח המנהלים קטן משמעותית מהאמור להיות. ב10 שנות העבודה האחרונות הופרש לי לביטוח המנהלים משכר שווה לשליש משכר הבסיס בתלוש שלי.
מהיכן מתחילים לטפל? אני מבולבל מאוד ולא ממש בטוח בצעדים שאני מנסה לעשות.

לצפיה ב-'השכר הקובע להפרשות ולפיצויי פיטורים'
השכר הקובע להפרשות ולפיצויי פיטורים
( לעמוד שלי בתפוז )
11/11/2019 | 14:36
12
1. לא פעם מעסיקים מפצלים את השכר הכולל בין "שכר בסיס" לבין תוספות, פיקטיביות ושאינן פיקטיביות, ומשכך זאת יכולה להיות הסיבה להפרשים בהפרשות.
2. כך למשל, החזרי הוצאות (למשל - הוצאות נסיעה) ותוספות מותנות אינן חלק מהשכר הקובע להפרשות סוציאליות. אף שעות נוספות אינן חלק אינטרגלי מהשכר ועל כן אינן להפרשות.
3. נוסף על כן, שיעורי ההפרשות לקופות הפנסיה ולפיצויי הפיטורים מראש הינן בשיעור חלקי (6-6.5%) ולא פעם יוצא המעסיק ידי חובתו בביצוע הפרשות חלקיות אלו (כאשר בעתיד, במקרה של פיטורים, יהא עליו להשלים).
4. על כן יש לבחון בקפידה את שיעורי ההפרשות (לא ציינת) נוכח הסכומים שבתלוש השכר, ואת מבנה התלוש, על מנת לקבוע אם יש לך קייס כנגד המעסיק בגין הפרשות חלקיות, אם לאו.
לצפיה ב-'חישוב זכאות חודשית של ימי מחלה,הבראה וחופשה במשרה חלקית '
חישוב זכאות חודשית של ימי מחלה,הבראה וחופשה במשרה חלקית
09/11/2019 | 18:46
13
היי

אני עובד במשרה חלקית במקום עבודה 4 ימים בחודש בערך 30 שעות עבודה חודשיות איך אני יודע כמה ימי הבראה,מחלה וחופשה אני זכאי לקבל חודש ??

איך מחשבים את זה ?

נ.ב. אני בעל וותק של 4 וחצי שנים במקום העבודה בשנה אחרונה אני עובד במשרה חלקית זו לפני כן במהלך השלוש השנים הראשונות עבדתי במשרה מלאה.
לצפיה ב-'חישוב זכאות חודשית:ימי חופשה,ימי הבראה ומחלה'
חישוב זכאות חודשית:ימי חופשה,ימי הבראה ומחלה
09/11/2019 | 18:44
14
היי

אני עובד במשרה חלקית במקום עבודה 4 ימים בחודש בערך 30 שעות עבודה חודשיות איך אני יודע כמה ימי הבראה,מחלה וחופשה אני זכאי לקבל חודש ??

איך מחשבים את זה ?

נ.ב. אני בעל וותק של 4 וחצי שנים במקום העבודה בשנה אחרונה אני עובד במשרה חלקית זו לפני כן במהלך השלוש השנים הראשונות עבדתי במשרה מלאה.
לצפיה ב-'פיטורין ללא שימוע והתראה מוקדמת'
פיטורין ללא שימוע והתראה מוקדמת
07/11/2019 | 13:38
1
24
היי לכולם,
אני עובדת בחברה כשכירה במשך שנה +
בחוזה העבודה שלי מצוין כי "לכל אחד מהצדדים הזכות להביא הסכם זה לסיומו לאחר כחצי שנה ובהתראה מראש ובכתב  לצד שני הצדדים של 14 ימים מראש". 
בתאריך ה28.10 קיבלתי קריאה לשיחת מסדרון עם מנהל העבודה שלי ובה צוין כי הוא לא מסתדר עימי , ושאני אתחיל לחשוב על כיוון אחרים ואולי לאתחיל לחשוב על מתכונות עבודה משותפת בסגנון אחר. אך צוין שעוד לא נקבע שום דבר ושאקח את הזמן לחשוב מה אני רוצה לעשות.

לפני כמספר ימים המנהל  קרא לי לשיחה נוספת ובה הוא הודיע לי שהוא לא ימשיך לעבוד איתי כשכירה  ושחוזה העבודה שלנו נגמר. הוא השאיר את האופציה לעבוד איתי כפרילנס בהתאם לשירותים שארצה או לא לתת לחברה.
אציין כי לא קיבלתי מכתב שימוע, ובעצם לא נעשה כל שיחת שימוע עבורי. 
ב5.11.19  קיבלתי מכתב פיטורין ובו צויין כי הוא מודיע לי על סיום העבודה שלי החל מה27.20 , ושמכתב זה "נחשב" כהודעה מוקדמת לפיטורין בחוק"  יום כניסת הפיטורין שלי נכנס לתוקף החל  מה15.11.19.

אתמול הוא שלח אותי לעבוד מהבית עד לסיום העבודה ב15.

עוד להספקתי לעכל את הבשורה ופתאום אני מבינה כי בעוד 7 ימים אני מחוסרת עבודה. וברור לי כי כל תהליך הפיטורין נעשה שלא כחוק.  אני עובדת מעל לשנה ולפי מה שראיתי ברשת מגיע לי לפחות 30 יום התראה מוקדמת ובכתב.

אשמח לדעת אילו עוד זכויות מגיעות עבורי ואולי המלצה איך עלי לפעול.
לצפיה ב-'קודם כל כמו שאמרת, את זכאית להודעה של חודש מראש ושימוע'
קודם כל כמו שאמרת, את זכאית להודעה של חודש מראש ושימוע
08/11/2019 | 23:42
14
זכויות אחרות שאולי לא קיבלת זה ימי חופשה והבראה.
כמובן שאני מקווה שהפרישו לך לפנסיה, ואז צריך לשלם לך את ההשלמה ל 8.33 לפיצויים.

כמובן שתשובות מוסמכות תקבלי מעו"ד עמית גורביץ
לצפיה ב-'עבודה כפנסיונר'
עבודה כפנסיונר
04/11/2019 | 16:29
3
25
סיימתי עבודתי עם הגיעי לגיל פרישה . קבלתי את הפיצויים המגיעים לי והכל בוצע כהלכה.
האם אני יכול להמשיך לעבוד במקום העבודה כעובד במשרה חלקית לאחר תשלום הפיצויים בשל הגיעי לגיל פרישה?

תודה

לצפיה ב-'כן, כמובן, אתה יכול לעבוד בכל גיל, אף לאחר גיל פרישה'
כן, כמובן, אתה יכול לעבוד בכל גיל, אף לאחר גיל פרישה
( לעמוד שלי בתפוז )
06/11/2019 | 20:06
2
8
לצפיה ב-'להבנתי אם חוזרים לעבוד באותו המקום'
להבנתי אם חוזרים לעבוד באותו המקום
07/11/2019 | 09:06
1
15
בתוך פחות מחצי שנה לאחר קבלת פיצויי פיטורים הפטור ממס שניתן אינו מוכר. 
לצפיה ב-'בתור אחד שפוטר וחזר לעבוד באותו מקום לאחר כחודשיים'
בתור אחד שפוטר וחזר לעבוד באותו מקום לאחר כחודשיים
08/11/2019 | 23:33
16
(ללא קשר לגיל פרישה) ובתקופה הזו הספקתי לפדות את הפיצויים, הדבר אפשרי.

ייתכן שיהיה פקיד שומה שיתהה אם הפיטורין היו לכאורה רק לצורך משיכת הפיצויים

לצפיה ב-'הגדרת רכב בחוזה עבודה'
הגדרת רכב בחוזה עבודה
05/11/2019 | 21:28
3
17
שלום רב.
           אני מעוניין לדעת איך מגדירים סטנדרט של רכב בחוזה העבודה.
      אם מסכימים על סוג רכב מסויים, אני רוצה לוודא שלא תרד הרמה של הרכב בעתיד.
                        תודה
לצפיה ב-'עליך לעגן זאת מפורשות בחוזה העבודה'
עליך לעגן זאת מפורשות בחוזה העבודה
( לעמוד שלי בתפוז )
06/11/2019 | 20:07
2
11
לצפיה ב-'תודה.'
תודה.
06/11/2019 | 21:34
1
10
יש איזה נוסח סטנדרטי לזה ?
לצפיה ב-'לא. עם זאת על ההסכמה להיכתב במפורש ובאופן ברור'
לא. עם זאת על ההסכמה להיכתב במפורש ובאופן ברור
( לעמוד שלי בתפוז )
07/11/2019 | 11:14
6
לצפיה ב-'התעמקות בסיפור חרטת הסוחר: מהי משמעות החיים?'
התעמקות בסיפור חרטת הסוחר: מהי משמעות החיים?
31/10/2019 | 18:29
21
פעם שמעתי סיפור מעורר מחשבה:
סוחר חצה מדבר גדול עם מטבעות זהב רבים, מזון ומים. אך החום הלוהט של המדבר היה בלתי נסבל עבורו. הוא היה חייב להקל על העומס כדי שיוכל לצאת מהמדבר בהקדם האפשרי. הוא היסס בבחירתו בין המטבעות, המזון והמים. מכיוון שהוא לא היה מוכן להשליך אפילו מטבע אחד, הוא השליך את רוב המזון והמים, והמשיך בדרכו.
לצפיה ב-'ויתור סודיות מאפשר למעסיקים לראות מצב בריאות שלי?'
ויתור סודיות מאפשר למעסיקים לראות מצב בריאות שלי?
25/10/2019 | 10:10
3
22
שלום,

היגשתי מועמדות למשרה ובטופס שמילאתי לפני רעיון עבודה התבקשתי לחתום על ויתור סודיות על בריאות. הרגשתי שעברתי רעיון עבודה בהצלחה. באותו יום קיבלתי תשובה שלילית לגבי מועמדות.

שאלה: האם חתימה על ויתור סודיות על בריאות מאפשרת למעסיקים לראות מצב בריאות שלי או היסטוריית בריאות?

תודה
לצפיה ב-'כן. זו המטרה'
כן. זו המטרה
26/10/2019 | 10:07
1
26
על זה נאמר סוף מעשה במחשבה תחילה
לצפיה ב-'האם יכולתי לא לחתום בכלל?'
האם יכולתי לא לחתום בכלל?
27/10/2019 | 09:35
24
האם יכולתי לא לחתום על ויתור סודיות? זה חלק אופציונלי?

מצד שני אם לא הייתי חותם, זה בטח היה נראה מוזר למעסיק ונותן תחושה שיש לי מה להסתיר מהם...
לצפיה ב-'ויתור על סודיות רפואיות כתנאי לקבלה לעבודה'
ויתור על סודיות רפואיות כתנאי לקבלה לעבודה
( לעמוד שלי בתפוז )
27/10/2019 | 10:02
27
ככלל, מדובר במתח מובנה בין שני ערכים - הזכות לפרטיות של העובד והזכות של המעסיק לברר פרטים אודות מועמד לעבודה. בנוסף, תת-שאלה מתייחסת לאיסור אפליה מטעמי מצב בריאותי מכח "חוק שוויון הזדמנויות לאנשים עם מוגבלויות", אף אם המעסיק מודע ויודע את מצבך הבריאותי.
לכן אין לשאלה זו תשובה אוטומטית, יש לבחון את כלל הנסיבות ובראש ובראשונה את סוג האירגון ומהות התפקיד או המשרה, על מנת לוודא האם בכלל לארגון/משרה זו רלוונטים מצבך הבריאותי, האם מותר להם לשאול את השאלה, האם מותר להם לקבל מצדדים שלישיים מידע אודות מצבך הבריאותי, כמו גם האם מותר להם להתייחס לזה כאל שיקול רלוונטי.
כאמור - אין תשובה כללית לעניין זה, תלוי בכלל המשתנים שצויינו לעיל.

לצפיה ב-'פסיקת רופא תעסוקתי ופיטורים'
פסיקת רופא תעסוקתי ופיטורים
27/10/2019 | 02:14
1
27
בעקבות תקיפתי בעבודה ע"י לקוח,תקיפה שהייתה קשורה במישרין לעבודה קבע רופא תעסוקתי כי אינני מסוגל לשוב למקום העבודה הספציפי ויש להתחיל במימוש זכויות.
שאלתי,האם המעסיק חייב לפטר אותי או שאני הוא זה שצריך להתפטר בדין מפוטר?
אם אני צריך לתת הודעה מוקדמת על התפטרות ההיגיון שלי אומר שבמצב העניינים האמור אני צריך לציין במכתב ההתפטרות "התפטרון בדין מפוטר עם כל זכויות עובד מפוטר" שלא ישתמע שאני מתפטר התפטרות רגילה. אכן?
לפי הבנתי,לפי קביעת הרופא התעסוקתי אם אינני יכול לחזור למקום העבודה הספציפי משמע אני משוחרר מעבודה בתקופת הודעת ההתפטרות בשל מצבי הבריאותי הלקוי וזכאי לקבל תשלום עבור תקופה זו (חודש ימים). אכן?
עכשיו,מה קורה אם המעסיק דוחה את מכתב הרופא תעסוקתי וטוען שלא מגיעות לי כל זכויות של מפוטר,או יתרה מזאת - שאני המצאתי את כל סיפור התקיפה ולא היה ולא נברא,להד"ם (לפי עדות שגונבה לי מגורם מהימן בעבודה אך שחושש להעיד בעבורי)?
קראתי באתר משרד העבודה כי המעסיק חיב לדווח למפקח האזורי.הוא לא מכיר בתאונה (תקיפה),הוא לא דווח דבר ומסרב לאשר בטפסי הביטוח הלאומי לצורך תביעה לביטח הלאומי.
ולסיכום,כאשר הרופא תעסוקתי קבע כי אינני יכול לחזור למקום העבודה הספציפי משמעות הספציפיות היא כי אני יכול ללחפש מקום עבודה חדש או שביטוח לאומי יצחק עלי ויגיד שאני לא רציני או אף מתחזה.מצבי אינו טוב אך נגמקו לי כל הרזרבות והבטחת הכנסה זה אפס.אני חייב לחזור למעגל העבודה גם על אלונקה,אני עם גבי לקיר.

תודה ושבוע טוב
לצפיה ב-'עבודה בתקופת ההודעה המוקדמת לעובד בעל אישורים רפואיים'
עבודה בתקופת ההודעה המוקדמת לעובד בעל אישורים רפואיים
( לעמוד שלי בתפוז )
27/10/2019 | 09:59
13
למיטב זכרוני, שאלתך נענתה בעבר.
1. ככלל, ככל שרופא מאשר את מצבך הרפואי וקובע כי אינך יכול לעבוד עוד - תהיה זכאי לפיצויי פיטורים בדין מפוטר מכח סעיף 6 לחוק פיצויי פיטורים (ר' פס"ד תקווה קליין בעניין עובדת שעברה שוד מזויין בסניף דואר מקומי והדבר הוכר כנסיבה המאפשרת התפטרות בדין מפוטר).
2. שנית, ככל שהותקפת על ידי לקוח ואינך יכול עוד לחזור למקום העבודה הנוכחי, מחמת הנסיבות, תבקש להחיל את סעיף 10 לחוק הודעה מוקדמת בדבר נסיבות בהן אין צורך כי תיתן הודעה מוקדמת ו/או תעבוד במהלכה.
לצפיה ב-'בוס מנסה לגרום לי להתפטר'
בוס מנסה לגרום לי להתפטר
21/10/2019 | 11:43
3
46
בוקר טוב ,
אשמח לקבל את עזרתכם,
אני עובד בחברה גדולה עם ועד עובדים.
אני עובד 70 אחוז משרה, מרגע כניסה של הבוס חדש לעבודה הוא מנסה לפטר את כל העובדים עם האחוז המשרה הנמוכה ולגייס במקום אנשים שיוכלו לתת לו משרה מלאה.
ההתנכרות בעבודה באה לידי ביטוי:
1. אי התחשבות באילוצים
2. דרישה לעבוד משמרות ערב (לאחר תקופה ארוכה שלא עשיתי זאות).
3. שיבוץ בשעות לא נוחות
4. הבוס צועק אלי ומתנהג בצורה אלימה מילולית.
5. מחפש אותי בעבודה , היכן לא תקין והיכן לא נעשה טוב.

כמה שאלות:
האם יש לי אפשרות לעשות משהו בנושא?
במידה ואחליט להתפטר האם אהיה זכאי לפיצויי פיטורין?

תודה על העזרה
לצפיה ב-'התנכלות של בוס חדש לכלל עובדיו'
התנכלות של בוס חדש לכלל עובדיו
( לעמוד שלי בתפוז )
23/10/2019 | 10:35
2
29
1. היות שלדברייך אתה עובד בחברה מאורגנת, והיות שלדברייך אין מדובר בהתנכלות אישית אלא בדרישה קולקטיבית, דרך הפעולה המומלצת הינה פניה לארגון העובדים לשם בחינת הנושא ועד לסמכותם להכריז על סכסוך עבודה אפשרי, בנסיבות העניין. זו תכלית ההתארגנות ויש לבחון בקפידה אם הבוס החדש עושה דברים המותרים לו לפי ההסכם הקיבוצי, אם לאו.
2. כיום ממילא רוב פיצויי הפיטורים צבורים בקופת הגמל, כך שגם במקרה של התפטרות "רגילה" תהיה זכאי לרוב פיצויי הפיטורים (תלוי בשיעור ההפרשות לקופה, האם תהיה זכאי לכולם או לחלקם). כמו כן, במקרה שהתנכלות זו גובלת ב"הרעת תנאים מוחשית" או בנסיבות בהן לא תוכל עוד להישאר בעבודה - כמשמעותן בסעיף 11 לחוק פיצויי פיטורים - אכן תהיה זכאי לכל פיצויי הפיטורים בהתפטרותך, בשים לב לכלל הנסיבות ולכך שהתפטרותך בדין מפוטר תהיה בסמוך להרעה וכתוצאה ממנה ולא לאחר מכן. בכל מקרה, לעניין זה יש לבחון את כלל הנסיבות ומועדיהן.
לצפיה ב-'פיצויים זה לא הנושא היחידי שמושפע אם מדובר על פיטורין או'
פיצויים זה לא הנושא היחידי שמושפע אם מדובר על פיטורין או
23/10/2019 | 12:48
1
22
התפטרות.
גם הזכאות לדמי אבטלה מושפעת
לצפיה ב-'דמי אבטלה והתפטרות בדין מפוטר'
דמי אבטלה והתפטרות בדין מפוטר
( לעמוד שלי בתפוז )
25/10/2019 | 09:21
20
1. אמת - גם הזכות לדמי אבטלה נגזרים מהסטטוס. בעוד מפוטר שעומד בתנאי הזכאות זכאי לדמי אבטלה מיידית, מתפטר - רק אחרי 3 חודשי אבטלה.
2. אולם הזכות לדמי אבטלה הינה מהביטוח הלאומי, לא מהמעסיק.
3. אם מציגים בפני פקיד התביעות בביטוח הלאומי ראיות כי ההתפטרות היתה בדין מפוטר (דבר שלעיתים מותנה בהגשת תביעה בנושא, תלוי בשיקול דעת פקיד התביעות בביטוח הלאומי) - אזי לא פעם מאושרים דמי אבטלה באופן מיידי (ולא רק אחרי שלושה חודשי אבטלה בפועל).
לצפיה ב-'שאלה'
שאלה
22/10/2019 | 23:07
1
20
היי
פוטרתי ממקום עבודתי בו שימשתי כמנהל צוות. במסגרת הסכם הפיצויים החתימו אותי על כך שהנני מחוייב לשמור על אינטרסים של החברה גם לאחר סיום עבודתי.
נכון להיום 2 מהצוות החליטו להתפטר.
הם פנו אליי בכדי שאבחן העסקתם במקום החדש בו אני עובד תחת ניהולי.
אמנם איני מעורב בהחלטתם ונכון להיום הם פנו אליי, מבקש לוודא שאין כאן עילה לטעון שהעסקתם תתפרש כפגיעה באינטרסים בחברה הקודמת בה עבדתי.

לצפיה ב-'אין מדובר באיסור תחרות'
אין מדובר באיסור תחרות
( לעמוד שלי בתפוז )
23/10/2019 | 10:30
18
לא ציינת כי אתה מוחתם על "איסור תחרות", ובכל מקרה - גם הגבלת תחרות כפופה לחובות הפסיקה וחוק יסוד: חופש העיסוק.
יש לבחון בקפידה את החוזה ואת כלל ההקשרים, ואולם "שמירה על אינטרסים החברה" אין משמעותה כי אינך יכול לקלוט עובדים מהחברה ואפילו, ככלל, להתחרות בה. מדובר בחובות תום-הלב הכלליות (סודיות וכו'), ולא כאמור באפשרות לקבל עובדים שפנו אליך מהחברה הקודמת.
כך שמדברייך עולה כי לא ניראה שיש בעיה עם עניין זה.
לצפיה ב-'איפה אני אמור לעבוד בתקופת ההודעה המוקדמת'
איפה אני אמור לעבוד בתקופת ההודעה המוקדמת
17/10/2019 | 18:38
4
38
שלום רב,
אני עובד בענף השמירה הרבה שנים באותו אתר. לאחרונה נודע לי שהמנהל של האתר לא רוצה שאני אמשיך לעבוד באתר. היה לי שימוע אצל המעסיק בחברה שדרכה אני מועסק באתר, שאמר לי שאם יוחלט לפטר אותי יכול להיות שאת חודש ימים של ההודעה המוקדמת אני אעבוד באתר אחר שהוא ימצא לי כי לא רוצים אותי במקום שבו אני עובד. השאלה האם זה חוקי? האם אני לא צריך לעבוד את החודש הזה במקום הקבוע שלי? ולא באיזה שהוא אתר אחר שימצא לי לחודש.
אשמח מאוד לקבל תשובה!
לצפיה ב-'אני אוסיף שאכן פוטרתי'
אני אוסיף שאכן פוטרתי
18/10/2019 | 17:06
21
ויוצא עכשיו שאת היומיים הראשונים של ההודעה המוקדמת אני עדיין אעבוד במקום הקבוע שלי, ואחרי זה יעבירו אותי למקום אחר. זאת אומרת שלא יהיה שום רצף בימי עבודה. עד שימצאו לי מקום אחר, ואני אעשה שם חפיפה, תעבור שבוע לפחות. זאת אומרת שלא ישארו הרבה ימי עבודה מהחודש שאמור להיות לי, ואני עבדתי תמיד משרה מלאה.
השאלה אם כל ההליך הזה חוקי? להתחיל את ההודעה המוקדמת במקום אחד ולסיים באחר, לעבוד מעט מאוד ימים בחודש הזה?    
לצפיה ב-'סעיף 10 לחוק הודעה מוקדמת'
סעיף 10 לחוק הודעה מוקדמת
( לעמוד שלי בתפוז )
23/10/2019 | 10:39
2
21
יש לבחון את כלל הנסיבות.
ככלל, ככל שמדובר באתר קרוב, בתנאי עבודה זהים ובהיקף העסקה זהה - עליך לעבוד בתקופת ההודעה המוקדמת באתר החדש. 
מאידך, ככל שבתקופת ההודעה המוקדמת אתה נדרש לשינוי מהותי באתר העבודה ובתנאי העבודה - תוכל לטעון כי אין עליך לעבוד בתקופת ההודעה המוקדמת (סעיף 10 לחוק הודעה מוקדמת) ואפילו כי נוכח השינוי הדרמטי המעסיקה חייבת לך בתשלום הודעה מוקדמת ללא עבודה בפועל, שכן היא לא איפשרה לך להמשיך לעבוד באופן אפקטיבי במשרתך הרגילה והקבועה, כפי חובתה.
לצפיה ב-'תקופת הודעה מוקדמת'
תקופת הודעה מוקדמת
23/10/2019 | 20:39
1
14
תודה רבה על העזרה!
לצפיה ב-''
( לעמוד שלי בתפוז )
25/10/2019 | 09:21
2
לצפיה ב-'עבדתי דרך כוח אדם'
עבדתי דרך כוח אדם
17/10/2019 | 23:03
2
32
ולא שילמו לי על יום הבחירות בטענה שלפני אותו יום צריך לעבוד 14 ימים רצוף. האם זה נכון?

וגם לא שילמו לי על ימי חג בטענה שאני עובד דרכם פחות משלוש חודשים. זה תקין?
לצפיה ב-'כח אדם צודק בשני המקרים.'
כח אדם צודק בשני המקרים.
19/10/2019 | 20:10
11
לצפיה ב-'אכן - הדין עם המעסיק בשני העניינים'
אכן - הדין עם המעסיק בשני העניינים
( לעמוד שלי בתפוז )
23/10/2019 | 10:39
3
לצפיה ב-'איחור בהעברות של הפרשות פנסיוניות לחברת הביטוח'
איחור בהעברות של הפרשות פנסיוניות לחברת הביטוח
09/10/2019 | 18:27
3
34
אישתי עובדת בחברה פרטית אחת כבר כמה שנים. כל הזמן הזה יש לה אותה בעיה - המעביד מנכה ממה את ההפרשות הפנסיוניות כל חודש אך מעביר אותן יחד עם החלק שלו לחברת ביטוח באיחור משמעותי - 4-5 חודשים ואף יותר. ז.א. מעביר כסף ב"נגלות"... חודש אחד לדעתי הוא בכלל "שכח" להעביר. ביקשתי מאישתי לדבר עם חשב שכר בחברה - הוסבר לה בצורה לא יפה במיוחד שאין לה מה לדאוג, הכל יהיה בסדר (מזה אני מבין שהבעיה היא אצל המעסיק ולא אצל חברת ביטוח, למשל).
אנחנו מנסים להיות דיפלומטיים בנושא ולא לפתוח במלחמה עם המעסיק. ז.א. לא רוצים לבוא ולצעוק ולאיים.זה גם לא סיגנון של אישתי. מצד השני גם לא רוצים ליפול על הברכיים  כדי לבקש מה שמגיע ע"פ החוק.

אני רוצה לפעול דרך צד ג'. ז.א. דרך סוכן ביטוח שעובד עם המעסיק או חברת הביטוח. לכן השאלה - מה מידת האחריות של חברות הביטוח או סוכן ביטוח במצבים כאלו? למה הם לא בסיפור? הם לא עוקבים אחרי הסדר בהפרשות? קראתי קצת באינטרנט אבל עדיין לא לגמרי ברור איל להשיג את המטרה במעט דם.
הדבר היחיד שקרה זה שחברת ביטוח שלחה לנו מכתב או הודעת SMS שאין הפרשות כבר כמה חודשים. אבל למה לפנות לעובד? הרי כל התעסקות בסופו של דבר נעשית דרך מעביד, הוא מעביר את כל הכסף. היחסים עם חברת הביטוח נבנו בעזרת סוכן ביטוח- איפה הוא בסיפור הזה?מה מידת האחריות של הסוכן?

מה עוד אפשרות לעשות בסיפור המעצבן הזה?
לצפיה ב-'אפשר לפנות לתמ"ת שיפתחו בחקירה.'
אפשר לפנות לתמ"ת שיפתחו בחקירה.
11/10/2019 | 13:49
25
גם לי אותה בעיה אך לא פניתי לתמ"ת.
כנראה שהפניה לתמ"ת תגרור פיטורין.
לצפיה ב-'חברת הביטוח חיבת לברר, אך בפועל לא עושה זאת'
חברת הביטוח חיבת לברר, אך בפועל לא עושה זאת
11/10/2019 | 16:39
22
שלח לחברת הביטוח מכתב או דוא"ל ובו אזהרה שאם לא תמלא את חובתה ותברר את האיחורים בתשלום, תתבע אותה על כך בבית הדין לעבודה.
אם החברה לא תגיב, הגש שם תביעה. אגרת פתיחת תיק היא כמה עשרות ש"ח.
חצי שנה אח"כ, יתקיים דיון קדם משפט, בנוכחות הצדדים. סביר שאז השופטת תחיב את חברת הביטוח לברר.

לדרך זו יש כמובן חסרונות. תצטרך להגיע אישית לאחד מ 5 בתי הדין לעבודה בארץ ועוד. היתרון הוא שהמעסיק לא ידע מי זה שהתלונן ובמי להתנקם (בהנחה שעוד עובדים שלו מבוטחים באותה החברה)

יש לא מעט סעיפי חוקים ותקנות שמגדירים מה מותר או מה אסור אבל לא מוגדר מה העונש אם יפרו אותם, ולכן לא מקימים אותם. 
לצפיה ב-'אי העברות כספי ביטוח במועדם על ידי המעסיק'
אי העברות כספי ביטוח במועדם על ידי המעסיק
( לעמוד שלי בתפוז )
23/10/2019 | 10:43
10
מבלי שתערב את המעסיק בעניינים אלו, כפי בקשתך -
1. תוכל לפנות לחברת הביטוח בדרישה כי תתבע את המעסיק על פיצויי הלנה בגין אי העברת הסכומים במועדם. ממילא עילת התביעה בעילת ההלנה נתונה לחברת הביטוח בלבד. חברת הביטוח תהיה, ככלל, חייבת בהגשת תביעה זו שכן היא שלוחה שלך בעניינים אלו וזו חובתה.
2. תוכל לפנות בתלונה לאגף יחסי העבודה במשרד העבודה.
3. ככל שחלילה יתקיים "ארוע ביטוחי" בתקופה בה לא תהיה מבוטח ו/או פוליסת הביטוח שלך תיפקע בגלל המעסיק - תוכל לתבוע את המעסיק בתביעה נזיקית בעילות אלו.

מנהל/ת הפורום

אודות:
ד"ר PHD עו"ד עמית גורביץ', מרצה ועורך דין פעיל בדיני עבודה מאז 2002. מייעוץ ראשוני ועד ניהול תביעה בבתי הדין לעבודה תוך ניתוח הסיטואציה בראיה משפטית
עוד...

חם בפורומים של תפוז

חפשו אותנו גם באינסטרגם
חפשו אותנו גם...
פודי תפוז - האינסטגרם החדש כל התמונות של...
חפשו אותנו גם באינסטרגם
חפשו אותנו גם...
פודי תפוז - האינסטגרם החדש כל התמונות של...
בפייסבוק שלנו כבר ביקרתם?
בפייסבוק שלנו כבר...
רוצים להיות תמיד מעודכנים במה שקורה בתפוז?
בפייסבוק שלנו כבר ביקרתם?
בפייסבוק שלנו כבר...
רוצים להיות תמיד מעודכנים במה שקורה בתפוז?

בעלי מקצוע

עו
עו"ד עמית גורביץ

מקרא סימנים

בעלת תוכן
ללא תוכן
הודעה חדשה
הודעה נעוצה
אורח בפורום
הודעה ערוכה
מכיל תמונה
מכיל וידאו