לגלישה באתר בגירסה המותאמת לסלולאר
| הוספת הודעה
הגדרות תצוגה

הגדרות עץ הודעות

מאפייני צפייה

הצג טקסט בתצוגה
הצג תגובות באופן
עדכן
2831928,319 עוקבים אודות עסקים

פורום דיני עבודה

לא פייק ניוז: נאמן לחובה לביזור ידע מקצועי ולמאבק על זכויות אדם וזכויות עובדים, פורום זה עומד לרשותכם 24 שעות ביממה למענה ראשוני שוטף ומקצועי בנושאי דיני עבודה מד"ר PHD עו"ד עמית גורביץ', מרצה ועורך דין פעיל בדיני עבודה מאז 2002. 

הנהלת הפורום:

אודות הפורום דיני עבודה

לא פייק ניוז: נאמן לחובה לביזור ידע מקצועי ולמאבק על זכויות אדם וזכויות עובדים, פורום זה עומד לרשותכם 24 שעות ביממה למענה ראשוני שוטף ומקצועי בנושאי דיני עבודה מד"ר PHD עו"ד עמית גורביץ', מרצה ועורך דין פעיל בדיני עבודה מאז 2002. 
הוספת הודעה

צרף
תמונה וידיאו קובץ
קבצים המצורפים להודעה

לצפיה ב-'וותק בעבודה'
וותק בעבודה
13/09/2019 | 14:01
9
אני עובדת בעירייה של אחת הערים במרכז הארץ כ- 12 שנה מתוכם 8
לא קבועה תחילה בגנים ובשנים האחרונות בבית ספר אני תומכת הוראה בחינוך המיוחד. בשנים שלא הייתי קבועה פיטרו אותי לתקופת החופש הגדול ולאחר חודשיים היו מחזרים אותי ומחתימים על חוזה חדש. מזה 4 שנים קבלתי קביעות והבחנתי שלא חישבו לי את כל הוותק של התקופות הקודמות,שאלתי האם אני זכאית לוותק הקודם, האם יש חוק בנושא ?,ולמי עלי לפנות או האם זה שלא עבדתי ברצף (חודשיים בשנה) מבטלת את זכאותי ? יש בידי את כל תלושי השכר ואת כל טופסי 106.
לצפיה ב-'העדרות בגין מחלה'
העדרות בגין מחלה
12/09/2019 | 18:09
12
שלום וברכה,
1. האם ניתן לדווח לממונה על היעדרות עקב מחלה באמצעות עמית לעבודה?
2. נעדרתי מהעבודה בגין מחלה למשך 3 שבועות, הודעתי בתחילת החופשה על היעדרות , האם רשאי הממונה לטעון שמדובר בהעדרות ללא סיבה, למרות שיש לי אישורי מחלה?
3. האם למרות שיש לי אישור מחלה רשאי הממונה שלא לדווח זאת ולעכב שכר? (טוען שהאישורים נמסרו ע"י עובד אחר)
לצפיה ב-'מניין מספר ימי מחלה - המשך'
מניין מספר ימי מחלה - המשך
11/09/2019 | 02:34
9
בפנייתי הקודמת התכוונתי לכך שבתלושי יוני-אוגוסט מנו כימי מחלה רק את ימי העבודה בפועל לפי 5 ימים בשבוע א'-ה'.אוקי.
פתאום מודיעה לי מזכירת החברה כי ימי המחלה נספרו לא נכון ושולחת לי תלושים מתוקנים לפיהם 90 ימי המחלה מסתיימים בשבוע הבא!
לפי התלושים הקודמים (השגויים) בהם נמנו ימי מחלה לפי ימי עבודה בפועל אמורים הין 90 הימים להסתיים באוקטובר.אז לא פניתי לבט"ל להבטחת הכנסה כי כביכול היה עוד זמן. עכשיו "נתפסתי" לא מוכן.
המעסיק לא אמור לפצות אותי על הבלגן בתלושי השכר? הוא יצר הטעייה ברשלנותו.

לצפיה ב-'חישוב מספר ימי מחלה מול תשלום דמי מחלה'
חישוב מספר ימי מחלה מול תשלום דמי מחלה
08/09/2019 | 18:55
1
14
1.למדתי כי מניין ימי מחלה כולל ימי מנוחה שבתות וחגים.עד כאן יופי.
לגבי תשלום ימי מחלה - אם אני עובד במשכורת גלובאלית 5 ימים בשבוע ראשון עד חמישי האם אני מקבל תשלום גם על שישי-שבת לפי מניין ימי המחלה או שימים אלה אומנם נימנים אך הולכים לרוח?

2.כספח לשאלתי, המעסיק מנה בשלשה חודשים למחלתי הממושכת רק ימי עבודה בפועל ובכך האט את מניין 90 ימי המחלה הניתנים לצבירה (הצטברו לי 98 יום).עכשיו תיקן זאת בכל 3 התלושים יוני-אוגוסט וכך 90 הימים מסתיימים בעוד שבוע ואני עומד בפני שוקת שבורה כי לא פניתי לביטוח לאומי כי בתלושים הקודמים שנשלחו לי נמנו רק 55 ימי מחלה אז המתנתי. אני אשאר ללא כל הכנסה בגלל אי סדרים ורשלנות של המעסיק ו/או מנהל החשבונות שלו.מי יקח אחראיות? מה אני עושה?
לצפיה ב-'ימי מחלה לעובד במשכורת - סעיף 2(ב) לחוק דמי מחלה'
ימי מחלה לעובד במשכורת - סעיף 2(ב) לחוק דמי מחלה
( לעמוד שלי בתפוז )
10/09/2019 | 16:57
12
1. ככל שהינך "עובד במשכורת" (גלובלית כהגדרך, עם ימי עבודה קבועים, במהלך כל ימות השבוע - ראשון עד חמישי) - אזי אתה מקבל שכר בפועל אף על ימי סופה"ש, חרף העובדה כי אינך מועסק בהם.
כהגדרת סעיף 2 לחוק דמי מחלה:

2.   (ב)  "תקופת מחלה" תחושב לפי הוראות אלה:
(1)   לגבי עובד במשכורת – תהא תקופת המחלה כל ימי מחלתו, לרבות ימי מנוחה שבועית וחגים;
(2)   לגבי עובד בשכר שעבד עבודה מלאה אצל אותו מעסיק או באותו מקום עבודה – תהא תקופת המחלה כל ימי מחלתו, למעט ימי מנוחה שבועית וחגים;

לפיכך ככלל אכן תהיה זכאי לתשלום מלא אף עבור ימי סופה"ש.

2. שאלתך אינה ברורה, לא לעניין התנהלות המעסיק, לא לעניין הביטוח הלאומי, ולא לעניין שלושת החודשים הראשונים ו"תיקונם". 

לצפיה ב-'הפסקת הסעה הביתה לעובד .'
הפסקת הסעה הביתה לעובד .
07/09/2019 | 00:23
1
16
האם ניתן להפסיק הסעה לעובד הביתה המועסק בחברת שמירה ?
מדובר בעובד העובד במשמרת ערב ברמת גן ומסיים את משמרתו בשעה 23.00 .
במשך תקופה של מעל חצי שנה העובד בסיום משמרתו היה מקבל הסעה מחברת השמירה לביתו שבלוד , היות ונסיעות באוטובוס בשעה הנוכחית לוקחות שעתיים ויש לעובד עוד מרחק הליכה לביתו כחצי שעה .
לאור חילופי מפקחים בחברת השמירה בה העובד מועסק הוחלט על הפסקת ההסעה הביתה בלילה .
האם הדבר חוקי ?

תודה רבה רבה על ההתיחסות .
לצפיה ב-'הפסקת הסעות בליעלה לעובד בחברת שמירה'
הפסקת הסעות בליעלה לעובד בחברת שמירה
( לעמוד שלי בתפוז )
10/09/2019 | 16:50
11
1. ככלל, מעסיק רשאי להמיר תשלום 'החזר נסיעה בפועל' באספקת הסעות (ולהפך) מהבחינה הכספית.
2. אולם שאלתך נוגעת לשאלה האם מדובר בהרעת תנאים אם לאו.
3. מדברייך עולה, כי הפסקת הנסיעה משמעותה עיכוב של שעתיים וחצי במועד חזרתך הביתה, בשל נסיעה של שעתיים בתחבורה הציבורית והליכה של חצי שעה (לא ציינת כמה זמן נמשכת ההסעה, עד לאן מגיעה, מה היה לפני חצי שנת ביצוע ההסעות, האם נימסר לך מראש כי ההסעות הן עניין זמני או קבוע וכו').
4. ככלל, וככל שלא נמסר לך כי מדובר בזכות זמנית בלבד, ניראה כי אכן מדובר ב"הרעת תנאים" כמשמעותה בסעיף 11 לחוק, המאפשרת לך להתפטר בדין מפוטר, לאחר מתן התראה בכתב למעסיק על כוונתך לעשות כן.
5. עם זאת, המעסיק רשאי לבצע הרעה זו - לא תוכל לכפות על המעסיק את המשך העסקתך בסטטוס הקודם (עם הסעה), לכל היותר כאמור תוכל להתפטר בדין מפוטר מחמת הרעת התנאים.
לצפיה ב-'הנפקת טופס 161 למשיכת פיצויים'
הנפקת טופס 161 למשיכת פיצויים
04/09/2019 | 11:20
3
17
תוך כמה זמן מרגע סיום יחסי עובד-מעביד, על המעביד למסור לעובד את טופס 161 לצורך משיכת פיצויי פיטורין?
סיימתי לעבוד עקב פיטורים ב-23 באוגוסט. נאמר לי שטופס 161 יימסר לי במייל לאחר כחודש. האם זה תקין/חוקי?
תוך כמה זמן מרגע סיום יחסי העבודה אפשר למשוך את הפיצויים?
לצפיה ב-'תוך 15 ימים מיום סיום יחסי העבודה'
תוך 15 ימים מיום סיום יחסי העבודה
( לעמוד שלי בתפוז )
04/09/2019 | 20:08
2
12
1. על המעסיק לאפשר שחרור כספי הפיצויי בפועל תוך 15 ימים מיום סיום יחסי העבודה, אחרת הדבר עשוי להחשב כ"הלנת פיצויי פיטורים" מכח חוק הגנת השכר. לעניין זה על המעסיק לספק לעובד את כלל האישורים הרלוונטים, לרבות ובעיקר מכתב שחרור לקופה.
2. עם זאת, לקופות הגמל יש פרוצדורות פנימיות לשם שחרור הכספים, שלא פעם נמשכות מעבר לתקופה האמורה. לא פעם מועד שחרור הכספים הינו חודשי, ולא פעם קופות הגמל דורשות את מלוא המסמכים הרלוונטים, לרבות אישור מפקיד שומה, דבר שעשוי להאריך את פרוצדורת משיכת הכספים.
ואולם כאמור וללא קשר, חובתו של מעסיק הינה לאפשר את משיכת הסכומים בפועל בתוך 15 ימים מיום סיום יחסי העבודה.
לצפיה ב-'תודה'
תודה
04/09/2019 | 20:59
1
1
לצפיה ב-''
( לעמוד שלי בתפוז )
09/09/2019 | 19:52
1
לצפיה ב-'שאלה'
שאלה
04/09/2019 | 11:08
1
16
עובדת כבר שנתיים בין שבע לשמונה שעות יום יום,טלפנית.גילו לי לאחרונה התחלה של קטראק,בכללי קשה לי לשבת כל כך הרבה שעות עם העיניים תקועות במחשב,מה גם שהראיה לא משתפרת,האם אפשר להוציא אישור מרופא תעסוקתי ל 6שעות עבודה?אני בת 62.
לצפיה ב-'עבודה חלקית לעובד בשל מצב רפואי'
עבודה חלקית לעובד בשל מצב רפואי
( לעמוד שלי בתפוז )
04/09/2019 | 20:04
15
1. מעסיק אינו מחוייב בכיבוד אישור מחלה לעבודה חלקית, והוא רשאי לסיים את ההתקשרות עם העובד בנסיבות אלו. זאת, אלא אם קיים במקום הסכם קיבוצי הקובע הוראות אחרות לעניין זה. 

2. בעניין "עבודה מתאימה" ו/או "עבודה חלקית" קובע חוק דמי מחלה:

3. עבודה מתאימה אחרת או עבודה חלקית (תיקון מס' 5)  תשע"ד-2014
(א)  קבע רופא על-פי ממצאים רפואיים שמחמת מגבלות רפואיות אין העובד מסוגל, בפרק זמן מסויים, לבצע עבודה מסוג פלוני או בתנאים מסויימים, וכתוצאה מכך העובד אינו מסוגל לבצע עבודתו אלא באופן חלקי, והמעסיק הציע לו עבודה מתאימה אחרת, מלאה או חלקית, באותו מקום עבודה - לא יהיה העובד זכאי לדמי מחלה, אך שכרו בעבודה שהוצעה לו לא יפחת מהשכר שהיה מקבל אילו המשיך בעבודתו הקודמת כשהוא מחושב לפי הרכיבים לדמי מחלה כאמור בסעיף 6.
(ב)  לא הציע המעסיק עבודה מתאימה כאמור בסעיף קטן (א), יהיה העובד זכאי לסכום דמי המחלה שהיו מגיעים לו אילולא הוראות סעיף זה.
(ג)   לענין סעיף זה, "עבודה מתאימה" - עבודה שלא חלות לגביה המגבלות הרפואיות כאמור בסעיף קטן (א) והיא מסוג העבודה העיקרית שבה עבד העובד תוך שלוש השנים שקדמו בתכוף למחלתו או שהיא עבודה אחרת התואמת את הכשרתו המקצועית, רמת השכלתו וכשרו הגופני.
(ד)  הצעת עבודה מתאימה כאמור בסעיף קטן (א) טעונה התייעצות עם ועד העובדים במקום העבודה; באין ועד העובדים כאמור – יחולו הוראות סעיף קטן (ב) כאילו לא הציע המעסיק עבודה מתאימה.
לצפיה ב-'מכתב התפטרות'
מכתב התפטרות
03/09/2019 | 13:03
2
15
אני עובדת שעתית כארבע שנים.  אם אני מתפטרת בתאריך 26.9.19 עלי לתת חודש ימי עבודה. כל החגים נופלים על אוקטובר. השאלה שלי היא האם בתאריך 27.10.19 אני כבר לא אמורה להגיע לעבודה?

תודה מראש
לצפיה ב-'חובת הודעה מוקדמת היא קלנדרית'
חובת הודעה מוקדמת היא קלנדרית
03/09/2019 | 14:58
14
חודש הודעה מוקדמת כולל גם שבתות וימי חג (וגן ימי ששי וערבי חג). 
לצפיה ב-'ימי הודעה מוקדמת - ימים קלנדריים, לא ימי עבודה'
ימי הודעה מוקדמת - ימים קלנדריים, לא ימי עבודה
( לעמוד שלי בתפוז )
04/09/2019 | 19:58
5
לצפיה ב-'העסקה באמצעות קבלן כוח אדם כהגדרתו בחוק'
העסקה באמצעות קבלן כוח אדם כהגדרתו בחוק
02/09/2019 | 10:45
2
22
אם נניח עובד מסוים עבד כחצי שנה על פרויקט אצל מעביד אחד, האם חברת כוח האדם רשאית לשבץ אותו אצל לקוח אחר (מעביד אחר) לחצי שנה/תשעה חודשים נוספים. כלומר השאלה היא האם חוק ה-9 חודשים חל על חברת כוח האדם גם אם היא שיבצה את העובד אצל כמה מעבידים לתקופות שהן מתחת ל9 חודשים. לא ראיתי הוראה מפורשת בחוק להפסיק את עבודתו של העובד אם הוא עבד אצל מספר מעבידים ולא מעביד אחד. תודה על המענה.  
לצפיה ב-'סעיף 12א לחוק העסקת עובדים על ידי קבלני כח אדם'
סעיף 12א לחוק העסקת עובדים על ידי קבלני כח אדם
( לעמוד שלי בתפוז )
02/09/2019 | 16:22
1
14
1. סעיף 12 א לחוק העסקת עובדים על ידי קבלני כח אדם קובעת:

(א) יועסק עובד של קבלן כוח אדם אצל מעסיק בפועל תקופה העולה על תשעה חודשים רצופים; יראו רציפות בעבודה לענין סעיף זה אפילו חלה בה הפסקה לתקופה שאינה עולה על תשעה חודשים.

2. ככלל, הפרשנות הרווחת לגבי סעיף 12א לחוק, מתייחסת למקום עבודה אחד - היינו כי הצבה של עובד במשך מעל לתשעה חודשים בו מקנה את הזכות להחשב כעובד ישיר של מעסיק זה.
לצפיה ב-'האם ידוע לך על תקדים שלא איפשר לחברת כוח אדם להציב עובד '
האם ידוע לך על תקדים שלא איפשר לחברת כוח אדם להציב עובד
03/09/2019 | 10:56
13
אצל יותר ממעביד אחד לתקופות שאינן עולות על 9 חודשים? כלומר אם עובד שובץ במקום א לחצי שנה, ולאחר מכן במקום ב' לחצי שנה נוספת, כשרצף ההעסקה דרך אותה חברת כא מתחיל ממקום א' - האם דבר כזה אפשרי מבחינת החוק נכון להיום?
לצפיה ב-'חישוב שכר נטו לעובדת'
חישוב שכר נטו לעובדת
31/08/2019 | 23:09
3
22
שלום
אני מעבירה חוג לילדים במתנ"ס ולקראת השנה הנוכחית סגרתי עם עוד 5 מתנסי"ם להעביר את החוג אצלם באמצעות 2 מדריכות שהכשרתי לצורך כך. החברה שמנהלת את המתנסי"ם אמרה שהאפשרות היחידה היא שהמדריכות יעבדו אצלם כשכירות כמו שאני ויהיה נספח לחוזה שאני המנהלת המקצועית של החוג.
אני אחליט כמה כסף להפריש להן למשכורת מהשכר המגיע לי.
ביקשתי לתת להן סכום מסויים לשעה והמנהלת משאבי אנוש אמרה שאני אקח בחשבון שכל הוצאות המעסיק כמו פנסיה ודמי הבראה גם כן יירדו מהשכר שלי.
השאלה שלי היא כזו: החברה של המתנסי"ם היא המנהלת הישירה של המדריכות מבחינה כספית אז מדוע הוצאות המעסיק צריכות לחול עליי? והאם זה כולל גם את הנסיעות?
כששאלתי אותה כמה אמור לצאת להן הנטו היא אמרה שהיא לא יודעת ורק כשיתחילו לעבוד היא תדע.

לצפיה ב-'העסקה לא ישירה באמצעות מתנסי"ם'
העסקה לא ישירה באמצעות מתנסי"ם
( לעמוד שלי בתפוז )
01/09/2019 | 09:06
2
18
1. אין אפשרות לדעת מהו הברוטו-נטו של כל אחת מהעובדות העתידיות שלך, שכן הדבר ניקבע ביחס לכל עובדת בנפרד, לפי שיעור הכנסותיה השנתיות, נקודות הזיכוי שברשותן, רמת השתכרותה אצלך ועוד. החישוב לגבי כל אחת מהן של שיעור הנטו שלה (לעומת הברוטו המוצע) נעשה בנפרד ואף עשוי להשתנות במשך השנים לפי הקריטריונים דלעיל.
2. בפועל, המתנ"סים מבקשים ליצור מצב משפטי בו הם לא ייחשבו למעסיק ישיר של המדריכות, אלא לכפות עליך את העסקתן הישירה, כמו גם לחשוף אותך לסיכון עתידי, בין היתר כי בעתיד יוכלו לתבוע ממך ישירות זכויות של עובד-מעסיק (חרף העובדה כי בחרת להגדירן כ"פרילנסיות").
לעניין זה - ראשית מוצע לפנות לייעוץ משפטי ישיר על מנת להגן על עצמך בהעסקיך אותן, בין היתר עליך לשלם להן זכויות סוציאליות או לחלופין לוודא כי הינן משלמות לעצמן או לחלופין לוודא כי קטגוריית העסקתן על ידך כ"פרילינסיות" מעוגנת בדין וחוקית.
שנית, מוצע לך לבחון אישית איך להתארגן כמעסיקה שלהן (כפי שהמתנ"ס בפועל דורש ממך להיות ולגלגל לפתחך את האחריות להעסקתן) - האם כעוסקת מורשה? כחברה בע"מ? וכו'. 
לצפיה ב-'תגובה'
תגובה
01/09/2019 | 09:17
1
11
המתנ"ס הוא זה שמעסיק אותן ונותן להן תלוש כשכירות. אני האחראית המקצועית
לצפיה ב-'ברוטו - נטו'
ברוטו - נטו
( לעמוד שלי בתפוז )
01/09/2019 | 09:37
10
1. ככל שהמתנ"ס יוציא להם תלושי שכר - את אכן "מכוסה" ואין עליך אחריות כמעסיקה.
2. עם זאת, תשובתי בעינה -אין אפשרות אוטומטית לחשב "ברוטו" ביחס "לנטו" שכן הדבר תלוי בהכנסתן השנתית, מדרגות המס שלהן, נקודות הזיכוי וכלל נסיבותיהן האישיות של כל עובדת ועובדת.
עם זאת ועל כן, הפרקטיקה הנוהגת הינה קביעת שכר בברוטו בלבד (ולפחות כשכר המינימום), שכן כאמור שיעור הנטו הינו אישי ומשתנה בין עובדים ואינו - ככלל - עניינו של המעסיק.
לצפיה ב-'משכורת גלובלית'
משכורת גלובלית
30/08/2019 | 21:05
1
18
שלום, אני עובדת במשכורת גלובלית, לרוב 10-12 שעות ביום. הבוס שלי אומר שאני אחראית על העבודה שלי ועד שהיא לא נגמרת אני חייבת לעבוד. העבודה היא על המחשב ויש לי קרעים בכתפיים. אם אתפטר, אני אהיה זכאית לפיצויים מלאים לפי החוק, כמפוטרת?
לצפיה ב-'התפטרות בדין מפוטר לעובדת שעות נוספות גלובליות'
התפטרות בדין מפוטר לעובדת שעות נוספות גלובליות
( לעמוד שלי בתפוז )
01/09/2019 | 08:58
15
1. בנוסף לאמור בתוכן שאלתך, הינך זכאית לשעות נוספות ככל שהינך מבצעת שעות נוספות בפועל. העסקה ב"שכר גלובלי" בלא תשלום שעות נוספות בפועל - אינה חוקית.
2. כיום ממילא רוב פיצויי הפיטורים צבורים בקופת הגמל של העובד וניתנים, ככלל, לפידיון אף במקרה של התפטרות. לעניין השלמות פיצויי פיטורים - ככל שלדברייך סיבת אי היכולת להמשיך לעבודה נובעת לדברייך מ"קרעים בכתפיים" והדבר מגובה באישורים רפואיים (שאינך יכולה עוד לעבוד במצב זה ובהיקף זה) - אזי תהיי זכאית להשלמת פיצויי פיטורים בשל מצב בריאותי, סעיף 6 לחוק פיצויי פיטורים.
3. אין בעצם ההעסקה בשעות נוספות משום אפשרות להתפטר בדין מפוטר. עם זאת, כעולה מדברייך, ישנן עילות אחרות להתפטרות בדין מפוטרת כאמור.
בכל מקרה לפני התפטרות בדין מפוטר יש לתת למעסיק התראה בכתב על כוונתך לעשות כן ולמצות את זכותך רק אם וכאשר המעסיק יעמוד על המשך דרישתו.
לצפיה ב-'תביעת נפגע עבודה לאחר מספר שנים:'
תביעת נפגע עבודה לאחר מספר שנים:
28/08/2019 | 12:42
1
25
שלום,
פרשתי בשנות ה90 מעבודתי במשרד ממשלתי עקב בעיות רפואיות שנגרמו לי עקב העבודה.
האם ניתן לתבוע את מקום העבודה הממשלתי או את אגף נפגעי עבודה בביטוח לאומי לאחר כל כך הרבה שנים?
בתודה מראש

לצפיה ב-'לא - בשל התיישנות'
לא - בשל התיישנות
( לעמוד שלי בתפוז )
01/09/2019 | 09:10
13
לא - בחלוף מעל לעשרים שנה אין לך עוד עילת תביעה בביטוח הלאומי בגין תאונת עבודה/דמי פגיעה.
עם זאת, לעניין מחלת מקצוע מתפתחת יש לבחון את כלל הנסיבות - ממתי את סובלת מהנושא, האם יש קשר סיבתי ועוד. ואולם ניראה, כי גם בעילה זו עילת תביעתך כבר התיישנה, בין היתר משלדברייך כבר בשנות ה90 פרשת מהעבודה עקב מצבך הרפואי, כלומר זה היה ידוע לך מבעוד מועד כבר לפני כ-20 שנה.

לצפיה ב-'בקשת פירוק'
בקשת פירוק
28/08/2019 | 05:53
2
15
נצבר לי חוב ממעבידי בעקבות אי תשלום משכורות מנצברו ל 8 חודשים.
המצב נוצר כתוצאה מתשלום חלקי שכר, גם כתוצאה מכך שהמתנתי מספר חודשים לתשלום, וכו'.
מקום עבודתי חייב כסף למוסדות ועד זכאים אחרים.
לי ולעובד נוסף מגיע כסף. לעובדים אחרים שולם שכרם
דברתי עם מנהל החברה בה אני עובד , טוען שאין לו תזרים מזומנים לשלם לי , ישנה אפשרות לתת לי בהסדר תשלומים אולם להבנתי החברה לא תעמוד בהסכם
האם אני יכול להגיש בקשה לפירוק חברה בעקבות חוב שלה כלפי? או חייב אני ראשית לפנות לבית הדין לעבודה ?

לצפיה ב-'בקשת פירוק - לביהמ"ש מחוזי, לא לביה"ד לעבודה'
בקשת פירוק - לביהמ"ש מחוזי, לא לביה"ד לעבודה
( לעמוד שלי בתפוז )
28/08/2019 | 09:54
1
12
תביעות לפירוק מתבררות בבית המשפט המחוזי, לא בביה"ד לעבודה - אתה רשאי להגיש בקשה. 
מטעמי יעילות וכדאיות, כדאי להתארגן כמה ספקים/עובדים/נושים ביחד על מנת לחסוך ולחלוק באגרת הפירוק.
לאחר קבלת צו פירוק, הביטוח הלאומי אמור לשלם חלק מחובות המעסיק כלפייך (תלוי בגובה הסכום ובסוג העילות שלא שולמו).
לצפיה ב-'יש חוק חדש ולפיו לא כל תביעת פירוק מוגשת למחוזי'
יש חוק חדש ולפיו לא כל תביעת פירוק מוגשת למחוזי
28/08/2019 | 15:40
4
לצפיה ב-'חישוב שכר בחודש חלקי בשכר גלובלי'
חישוב שכר בחודש חלקי בשכר גלובלי
27/08/2019 | 10:14
1
18
נניח עובד בשכר גלובלי סיים את העסקתו באמצע החודש. איך מחשבים את השכר (ותנאים סוציאליים)? האם זה שכר חלקי 30 כפול ימי העסקה באותו חודש?

במקרה שהימים האחרונים של ההעסקה נפלו על סופשבוע (העובד הודיע חודש מראש, וחודש קדימה היה סופשבוע), האם העובד זכאי לקבל שכר ותנאים סוציאליים על הסופשבוע הזה? 
לצפיה ב-'ימי עבודה לעובד במשכורת'
ימי עבודה לעובד במשכורת
( לעמוד שלי בתפוז )
01/09/2019 | 09:29
4
1. ככל שמדובר בעובד במשכורת (ולא ב"עובד בשכר"), ומשבפועל הינו מקבל שכר אף על סופי שבוע, אזי מספר ימי העבודה שלו הינם כמספר ימי החודש.
2. הגדרת 'חודש' לפי "חוק הפרשנות" הינה עד יום לפני יום ההודעה, גם אם חל בסופה"ש.
לצפיה ב-'טביעת אצבע בלשכת התעסוקה'
טביעת אצבע בלשכת התעסוקה
24/08/2019 | 11:37
1
23
האם יש חובה נכון להיום לתת טביעת אצבע בהתייצבות בשירות התעסוקה או בביטוח לאומי, כתנאי בתביעת דמי אבטלה?
לצפיה ב-'כן, ההתייצבות בלשכת התעסוקה במכשיר אוטומטי באמצעות האצבע'
כן, ההתייצבות בלשכת התעסוקה במכשיר אוטומטי באמצעות האצבע
25/08/2019 | 03:13
7
לצפיה ב-'פיצויי פיטורין סעיפים 6,11'
פיצויי פיטורין סעיפים 6,11
22/08/2019 | 03:58
1
22
תשובתך לשאלותי:
1.על רופא רלוונטי לכתוב זאת מפורשות בחוות דעתו.
2. אין חובה ברופא תעסוקתי, אלא כל רופא מוסמך ורלוונטי יכול לתת חוות דעתו בעניין.
3. ניראה כי כיתוב של רופא פסיכיאטר כי "אינך יכולה לחזור בעתיד למקום העבודה הנוכחי" הינו מספק לעניין זה, כמו גם כלל נסיבות המקרה (ס' 11 לחוק פיצויי פיטורים מתייחס לקיומן של נסיבות חריגות במקום העבודה, אף ללא צורך באישור רפואי).
משכך ניראה כי הינך זכאית למלוא פיצויי הפיטורים עם הפסקת עבודתך בפועל.
4. המעסיק אינו יכול למשוך את פיצויי הפיטורים ככל שכבר חלפו 4 חודשים ממועד סיום עבודתך (ואף ברוב יתר הנסיבות אינו יכול לעשות כן).
-------------------------------------------------------------------------
1. אני יכול להבין כי רופא משפחה אינו רופא רלוונטי?
4. סיום עבודתי טכנית יגיע בקרוב ל-4 חודשים אך אלה חופשת מחלה ואני חושב שהתכוונת ל-4 חודשים אחרי סיום יחסי עובד מעביד בצורה פורמלית ומסודרת אם המעסיק לא נתן הוראה לחברה המבטחת.
ואפרופו הודעת המעסיק לחברת הביטוח - אם קראתי נכון הוא יכול להורות שהכספים אינם למשיכה מיידית אלא לקיצבה (?)
מה אני צריך שהכספים האלה ירקבו בחברת הביטוח,זה בשבילי לחם,אני צריך אותם למשיכה מיידית. לכן אני רוצה פסיקת רופא...

לצפיה ב-'סעיף 6 לחוק פיצויי פיטורים'
סעיף 6 לחוק פיצויי פיטורים
( לעמוד שלי בתפוז )
22/08/2019 | 07:50
25
1. ככלל, גם רופא משפחה יכול לאשר רפואית מצב בריאותי לקוי ואי חזרה לעבודה, לא פעם דווקא רופא משפחה מכיר את המטופל טוב מאחרים. למען הזהירות, עדיף (גם) אישור מרופא מומחה (לדברייך - רופא פסיכיאטר).
כאמור, אף בהעדר אישור רפואי ניראה שהינך זכאי ל"גמר חשבון" כמפוטר אף מכח סעיף 11 לחוק פיצויי פיטורים.
2. אכן, האפשרות למועד שחרור הכספים הינה לאחר מועד סיום יחסי העבודה, ולא במהלכה (אף לא במהלך תקופת מחלה בתשלום).
לצפיה ב-'אי תשלום לעובד'
אי תשלום לעובד
19/08/2019 | 11:15
2
32
שלום,
בחודש מאי עבדתי עד ה 16 כולל ועזבתי. ימי עבודה לחישוב הינם 12.
למרות שבתלוש צויין 12 י"ע (מתוך 22 שמופיע בתלוש) השכר הבסיסי שקיבלתי היה 50% מהשכר החודשי.
כשפניתי למעסיק להעמידו על טעותו וכי 12 : 22 כפול השכר החודשי נותן לי סכום אחר, גבוה יותר ממה ששולם לי בפועל (ומצויין בתלוש) אך נעניתי ש"השכר מחושב לפי חצי חודש ולא לפי מס' ימי עבודה שכן בכל חודש מס' ימי עבודה שונה".
(אבקש לציין שלפני כן כל חודש בחודשו קיבלתי שכר חודשי בסיסי קבוע ומס' הימים אשר היו מצויינים בתלוש תמיד היו 22 לא משנה כמה ימי עבודה היו באותו החודש)
בחודש מאי היה לנו את יום העצמאות ב 9 לחודש, ייתכן ואין למעסיק עניין לשלם לי את יום זה למרות שלא הודה בכך ולמרות שעבדתי עד ה 16 לחודש כולל.

היכן ביכולתי לקבול על כך ? הרי מגיע לי את השכר הזה על פי חוק והרי כל מקום אחר היה משלם ללא עוררין.
מה עושים? אנא עזרתכם המבורכת, תודה.
לצפיה ב-'למעסיקים יש מנהג נלוז'
למעסיקים יש מנהג נלוז
19/08/2019 | 11:32
20
בחודש העבודה האחרון של עובד בשכר חודשי קבוע הם מחשבים את ימי העבודה בפועל. 
את השכר הגלובלי מחלקים בסך הכל ימי עבודה בדרך כלל בחודש ומכפילים בימי העבודה בפועל באותו החודש (האחרון).
אני לא מכירה פסיקה המתייחסת לעניין זה - לא כזו הקובעת שהעניין חוקי וגם לא כזו הקובעת שהוא בלתי חוקי. 
לצפיה ב-'תלוי אם הינך "עובדת במשכורת" או "עובדת בשכר"'
תלוי אם הינך "עובדת במשכורת" או "עובדת בשכר"
( לעמוד שלי בתפוז )
20/08/2019 | 19:15
20
תלוי אם הינך מוגדרת כ"עובדת במשכורת" (ואז המעסיק חייב בתשלום חצי מהסכום + עוד יום); או "עובדת בשכר" - ואז עליו לשלם לפי ימות העבודה בפועל.
הסטטוס נקבע לפי האמור בחוזה עבודתך ולפי הגדרת עבודתך בפועל, ולא לפי מספר ימי העבודה הכלליים (אף לדברייך מדובר בכיתוב פיקטיבי) הכתוב בתלוש.

לצפיה ב-'אבטלה ועבודה זמנית'
אבטלה ועבודה זמנית
19/08/2019 | 13:50
1
19
אני נכנס לעבודה כמשרה זמנית לשנה. האם אהיה זכאי לדמי אבטלה לאחר מכן?
החוזה עצמו מוגבל לשנה.
לצפיה ב-'פקיעת חוזה עבודה קצוב ודמי אבטלה'
פקיעת חוזה עבודה קצוב ודמי אבטלה
( לעמוד שלי בתפוז )
20/08/2019 | 19:10
20
לשאלתך שני "רכיבים" - הראשון, מה לגבי חוזה עבודה קצוב ופקיעתו; והשני - לגבי עצם הזכות לדמי אבטלה.

1. בעניין חוזה עבודה קצוב, קובע סעיף 9 לחוק פיצויי פיטורים שפקיעתו תחשב כפיטורים בפועל, אם עד 3 חודשים מתום תקופתו לא הציע המעסיק להישאר בעבודה.
כלשון הסעיף:
אי חידוש חוזה עבודה
9.    (א)  היה עובד מועסק על פי חוזה לתקופה קצובה והגיעה התקופה לקצה, רואים אותו לענין חוק זה כאילו פוטר, זולת אם הציע לו המעסיק לחדש את החוזה; סירב העובד לחדש את החוזה – רואים אותו, לענין חוק זה כאילו התפטר.
           (ב)  הצעת המעסיק לחדש את החוזה כאמור בסעיף קטן (א) צריך שתימסר לעובד לפחות שלושה חדשים לפני תום תקופת החוזה.

2. לעניין עצם הזכאות לדמי אבטלה - תלוי אם צברת את תקופת האכשרה הנדרשת, ואת יתר תנאי הזכאות (תוכלי לראותם באתר הביטוח הלאומי). הגדרת "תקופת אכשרה" -
תקופה של 12 חודשים לפחות שבהם שולמו דמי ביטוח אבטלה, מתוך 18 החודשים שקדמו לתחילת תקופת האבטלה 

ככל שבמצטבר לא יוצע לך להמשיך לעבוד (עד 3 חודשים לפני סיום החוזה הקצוב), וככל שצברת את תקופת האכשרה לדמי אבטלה - אכן תהיי זכאית בנסיבות עתידיות אלו לדמי אבטלה.
לצפיה ב-'התפטרות בדין מפוטר - מצב בריאותי לקוי'
התפטרות בדין מפוטר - מצב בריאותי לקוי
16/08/2019 | 02:38
1
25
בפנייתי הקודמת הארת את עיני בסעיף 6 לחוק פיצויי פיטורין ואכן קראתיו.
איזה ראיית/מסמך מחץ אני צריך להביא בפני המעסיק?
הותקפתי מילולית ע"י לקוח עם כוונה לתקיפה פיזית במשרד וברחתי מן המשרד עם פגיעה נפשית.פסיכיאטר ורופא תעסוקתי של קופת החולים קבעו כי איני כשיר לעבודה כלשהי בעקבות הארוע כ-3 חודשים מחשש להדרדרות במצבי.אבל,אבל לא אחד מהם ציין המפורש במכתב הרפואי כי אינני יכול לחזור בעתיד למקום העבודה הנוכחי אם כי דעתם שבע"פ כי איני יכול ואסור לי לחזור לשם לעולם.

אינני רוצה להתגלגל עם תביעות מן הביטוח הלאומי כמו תאונת עבודה כי זה יארך "שנים" ואין לי ממה לחיות.אני מבקש ומתחנן לשחרר אותי ממקום העבודה ומחבות עבודה של 30 יום לאחר מתן הודעה מוקדמת ולקבל את כל המגיע לי.
המעסיק איים עלי כי אם אתפטר לא אראה שקל מן הפיצויים בביטוח מנהלים 8.33% - רוב הקולות אמרו לי כי מה פתאום,הוא לא יכול למשוך את הכספים חזרה לכיסו אלא בנסיבות מאד מיוחדות.

לגבי הבראה ששאלתי אותך לפני זמן מה - אני עובד 8 שנים,נמצא במחלה בתשלום לפי דמי מחלה צבורים (98),כולם קבלו במשכורת יולי ואני נאדה.
אפליה? כמה זה שווה לי בבית דין לעבודה?

סוף שבוע נעים
לצפיה ב-'סעיפים 6 + 11 לחוק פיצויי פיטורים'
סעיפים 6 + 11 לחוק פיצויי פיטורים
( לעמוד שלי בתפוז )
20/08/2019 | 19:19
13
1.על רופא רלוונטי לכתוב זאת מפורשות בחוות דעתו.
2. אין חובה ברופא תעסוקתי, אלא כל רופא מוסמך ורלוונטי יכול לתת חוות דעתו בעניין.
3. ניראה כי כיתוב של רופא פסיכיאטר כי "אינך יכולה לחזור בעתיד למקום העבודה הנוכחי" הינו מספק לעניין זה, כמו גם כלל נסיבות המקרה (ס' 11 לחוק פיצויי פיטורים מתייחס לקיומן של נסיבות חריגות במקום העבודה, אף ללא צורך באישור רפואי).
משכך ניראה כי הינך זכאית למלוא פיצויי הפיטורים עם הפסקת עבודתך בפועל.
4. המעסיק אינו יכול למשוך את פיצויי הפיטורים ככל שכבר חלפו 4 חודשים ממועד סיום עבודתך (ואף ברוב יתר הנסיבות אינו יכול לעשות כן).
לצפיה ב-'שמירת הריון'
שמירת הריון
14/08/2019 | 22:49
17
הי,

רציתי לשאול:
1. במידה והרופא המטפל המליץ על שמירת הריון וביטוח לאומי (שידוע כגוף נוקשה) לא אישר, האם המעסיק לא חייב להפריש לעובדת לפיצויים? הרי המעסיק יכול לטעון שמדובר בחל"ת

2. האם המעסיק חייב להמשיך לצבור חופשה ומחלה גם בתקופה של שמירת הריון? האם יש עוד דברים שהוא חייב להפריש בתקופה הזאת?

תודה רבה,

מנהל/ת הפורום

אודות:
ד"ר PHD עו"ד עמית גורביץ', מרצה ועורך דין פעיל בדיני עבודה מאז 2002. מייעוץ ראשוני ועד ניהול תביעה בבתי הדין לעבודה תוך ניתוח הסיטואציה בראיה משפטית
עוד...

חם בפורומים של תפוז

חפשו אותנו גם באינסטרגם
חפשו אותנו גם...
פודי תפוז - האינסטגרם החדש כל התמונות של...
חפשו אותנו גם באינסטרגם
חפשו אותנו גם...
פודי תפוז - האינסטגרם החדש כל התמונות של...
בפייסבוק שלנו כבר ביקרתם?
בפייסבוק שלנו כבר...
רוצים להיות תמיד מעודכנים במה שקורה בתפוז?
בפייסבוק שלנו כבר ביקרתם?
בפייסבוק שלנו כבר...
רוצים להיות תמיד מעודכנים במה שקורה בתפוז?

בעלי מקצוע

עו
עו"ד עמית גורביץ

מקרא סימנים

בעלת תוכן
ללא תוכן
הודעה חדשה
הודעה נעוצה
אורח בפורום
הודעה ערוכה
מכיל תמונה
מכיל וידאו