לגלישה באתר בגירסה המותאמת לסלולאר
| הוספת הודעה
הגדרות תצוגה

הגדרות עץ הודעות

מאפייני צפייה

הצג טקסט בתצוגה
הצג תגובות באופן
עדכן
2810628,106 עוקבים אודות עסקים

פורום דיני עבודה

לא פייק ניוז: נאמן לחובה לביזור ידע מקצועי ולמאבק על זכויות אדם וזכויות עובדים, פורום זה עומד לרשותכם 24 שעות ביממה למענה ראשוני שוטף ומקצועי בנושאי דיני עבודה מד"ר PHD עו"ד עמית גורביץ', מרצה ועורך דין פעיל בדיני עבודה מאז 2002. 

הנהלת הפורום:

אודות הפורום דיני עבודה

לא פייק ניוז: נאמן לחובה לביזור ידע מקצועי ולמאבק על זכויות אדם וזכויות עובדים, פורום זה עומד לרשותכם 24 שעות ביממה למענה ראשוני שוטף ומקצועי בנושאי דיני עבודה מד"ר PHD עו"ד עמית גורביץ', מרצה ועורך דין פעיל בדיני עבודה מאז 2002. 
הוספת הודעה

צרף
תמונה וידיאו קובץ
קבצים המצורפים להודעה

לצפיה ב-'פגמים בשימוע לפני פיטורים'
פגמים בשימוע לפני פיטורים
19/04/2019 | 17:04
2
9
היי,
לפני כמה חודשים פוטרתי והיו מספר פגמים בתהליך השימוע:
-במכתב השימוע לא פורטו הנסיבות באופן מלא מדוע מזמנים אותי לשימוע. היה כתוב רק "אי שביעות רצון מתפקודך". יום למחרת ביקשתי פירוט מלא ושלחו לי לבקשתי.
-ביום שנתנו לי את המכתב המנהל הישיר שלי אמר שכבר נפלה החלטה לפטר אותי.
-בשימוע עצמו לא נמסר לי פרוטוקול בסיום, רק הוצע לי להקליט את השיחה.

האם יש כאן עילה מספקת לתביעה בבית דין לעבודה? 
תודה וחג שמח!
לצפיה ב-'ספק אם יש לך עילה לתביעה משמעותית'
ספק אם יש לך עילה לתביעה משמעותית
( לעמוד שלי בתפוז )
20/04/2019 | 10:29
1
9
ספק רב אם יש לך עילה לתביעה משמעותית. 
החובה בעריכת שימוע כדין ניגזרת מחובת תום הלב, וחרף הפגמים שתיארת - ספק אם נפל בהם פגם משמעותי.
1. הדיבר הכללי "אי שביעות רצון מעבודתך" תוקן לבקשתך, משלמחרת היום כבר קיבלת פירוט מלא של הטענות כנגדך, באופן שבעת התייצבותך בשימוע כבר ידעת במה מדובר ויכולת להשיב.
2. ההחלטה על פיטוריך טרם השימוע אמנם אינה כדין, ואולם עדיין מותרת - המעסיק מחליט על פיטורייך ואולם נותן לך דרך בשימוע לשכנעו כנגד ההחלטה. מדובר בניואנס שספק אם הינו משמעותי, מה גם שלא ניראה שיש לך הוכחה (הקלטה) של אמירת המעסיק.
3. הפרוטוקול נועד להיות ראיה, הוא אינו עילה בפני עצמו, מה גם שלדברייך השימוע הוקלט.
מכאן- כי לא ניראה שיש לך עילת תביעה משמעותית כנגד השימוע, בעיקר אם בסופו של דבר נישמעת באופן מלא וניתנה לך האפשרות המעסיק להשיב לטענות כנגדך ו/או לשכנע בדבר אי פיטורייך.
לצפיה ב-'תודה רבה '
תודה רבה
21/04/2019 | 10:46
2
לצפיה ב-'זכויות עצמאית בביטוח לאומי'
זכויות עצמאית בביטוח לאומי
17/04/2019 | 00:42
12
היי,
אישה עצמאית, קוסמטיקאית שעובדת מהבית כעוסקת מורשה, עברה "לידה שקטה" בשבוע 19, מהן הזכויות שלה בביטוח לאומי?
תודה
לצפיה ב-'ימי מחלה לאחר פיטירים '
ימי מחלה לאחר פיטירים
14/04/2019 | 11:25
5
16
צברתי עשרות ימי מחלה .

מה קורה עם הימים האלה לאחר  פיטורים  ?

נעלמים  ?

ישולמו  בפנסיה  ?

תודה רבה
לצפיה ב-'אם אתה לא כפוף להסכם קיבוצי'
אם אתה לא כפוף להסכם קיבוצי
15/04/2019 | 08:54
3
12
או לחוזה אישי לפיהם יש זכות לפידיון ימי מחלה, אז ימי המחלה בסיום ההעסקה אינם מזכים בזכויות כלשהן. 
אם אתה עדיין בתקופת הודעה מוקדמת תשקול אפשרות לנצל חלק מימי המחלה הצבורים בתקופה זו. 
לצפיה ב-'זה נכון שכול יום שאני חולה זה דוחה לי את יום הפיטורים עצמו '
זה נכון שכול יום שאני חולה זה דוחה לי את יום הפיטורים עצמו
15/04/2019 | 10:36
2
12
ביום ?

ומי משלם את ימי המחלה  ? העבודה עצמה או שזה ביטוח הלאומי  ?
לצפיה ב-'אם אתה חולה בתקופת הודעה מוקדמת'
אם אתה חולה בתקופת הודעה מוקדמת
15/04/2019 | 14:02
14
זה לא דוחה את מועד סיום העבודה.

גם אינך יכול לנצל ימי מחלה מעבר לאלו של ההודעה המוקדמת שנותרו.

המעסיק משלם על ימי המחלה לפי חוק - יום ראשון ללא תשלום, ימים שני ושלישי 50% ואחר כך תשלום מלא. 
לצפיה ב-'מחלה בתקופת ההודעה המוקדמת'
מחלה בתקופת ההודעה המוקדמת
( לעמוד שלי בתפוז )
16/04/2019 | 09:19
15
מחלה בתקופת ההודעה המוקדמת אכן עוצרת בפועל את ימי ההודעה המוקדמת ומחייבת את המעסיק לשלם בעבור ימי המחלה, עד תום ימי המחלה הצבורים.
יודגש - כי מדובר בתקופת מחלה שתהיה בעת תקופת ההודעה המוקדמת בפועל, ולא במקרה של מחלה בעת פיצוי בגין "חלף הודעה מוקדמת" בלבד.
לצפיה ב-'נמחקים. אין פידיון ימי מחלה'
נמחקים. אין פידיון ימי מחלה
( לעמוד שלי בתפוז )
16/04/2019 | 09:17
11
ככל שאינך נושא בהסדר מיטיב מכח הסכם קיבוצי (כפי שחל רק במגזר הציבורי ובנסיבות מסויימות, עם הגעה לגיל פרישה, צבירת ותק ספציפי ולגבי חלק מהסכום בלבד), אזי אין לעובד זכות לפידיון ימי מחלה שלא נוצלו, והם נמחקים.
לצפיה ב-'תוספת משכורת כמתנה'
תוספת משכורת כמתנה
12/04/2019 | 07:44
21
שלום,
אני עובד במקום שמנוהל ע"י שני גופים גדולים. במסגרת זו, אני שייך פורמלית לגוף א' אשר משלם את המשכורת . המשכורת מורכבת מסכום שגוף א' משלם (82% מהמשכורת) ותוספת שגוף ב' מעביר לגוף א' עבורי. איני עובד קבלן/כח אדם או כד' ועובד במקום כבר שנתיים וחצי.

המשכורת שלי לצורך חישוב הפרשות לקרן פנסיה והשתלמות היא של גוף א' בלבד. כאשר התוספת מוגדרת ע"י המעסיק כמתנה וניתנת לנטו לאחר מס. כלומר ההפרשות שלי מחושבות ע"פ 80% מהמשכורת.

רציתי לשאול - האם זה חוקי? האם ניתן להגדיר תוספת קבועה למשכורת כמתנה?
לצפיה ב-'הפרשה לפנסיה '
הפרשה לפנסיה
08/04/2019 | 20:41
2
25
שלום 
המעסיקה שלי לא מעבירה כספים לפנסיה באופן סדיר . חסרים לי מספר חודשים . חברת הפנסיה שולחת מכתבים והיא מתעלמת . דיברתי כמה פעמים היא אומרת שמעבירה אבל היא לא. הביטוח שלי נפגע בגלל חוסר הרצף הזה . מי מטפל בזה במסגרת החוק ? חברת הפנסיה ? ראיתי הודעה על קנס , מי אוכף את זה ? נפגעתי כבר בעבודה ולא היה ביטוח אז לא היה את מי לתבוע מלבד ביטוח לאומי . מה עושים ? 
תודה
לצפיה ב-'בתלוש יורד לי כסף לפנסיה אך לא הופקד'
בתלוש יורד לי כסף לפנסיה אך לא הופקד
09/04/2019 | 01:56
9
לצפיה ב-'כספים שלא מועברים לקרן הפנסיה'
כספים שלא מועברים לקרן הפנסיה
( לעמוד שלי בתפוז )
11/04/2019 | 09:29
19
1. תהיה זכאי לתבוע ישירות את המעסיקה על סכומי הקרן + ריבית והצמדה + הפסדי תשואות.
2. פנה לקרן - הקרן יכולה (וחייבת) לתבוע את המעסיק לסכומי הקרן + פיצויי הלנה.
3. ככל שחס וחלילה תיפגע, ולא תהיה מבוטח, תוכל לתבוע את המעסיק בתביעת נזיקין.

לצפיה ב-'מה הדין אם מעסיק לא מעביר קבוע בזמן לקרן השתלמות?'
מה הדין אם מעסיק לא מעביר קבוע בזמן לקרן השתלמות?
09/04/2019 | 21:14
4
15
בשנת 2018 המעסיק מעקב תשלום רק לקרן השתלמות.
המעסיק מעביר תשלום לביטוח רק עבור חודש 1 החל מאפריל.
לצפיה ב-'אי תשלום במועד לקרן השתלמות'
אי תשלום במועד לקרן השתלמות
( לעמוד שלי בתפוז )
10/04/2019 | 10:47
3
20
1. כספים לקרן השתלמות אינם בגדר "שכר עבודה" ואינם נושאים פיצויי הלנה.
אף אין מדובר בכספים ל"קופת גמל".
2. ככלל, יש לוודא מה המקור המשפטי מכוחו אתה זכאי לקרן השתלמות - האם הסכם קיבוצי? צו הרחבה? חוזה עבודה?
רק אם מדובר בזכות מכח צו הרחבה או הסכם קיבוצי- יהיה מדובר בזכות שלא ניתנת לויתור.
אי העברת כספים לקרן השתלמות שהובטחה על בסיס חוזי בלבד עשוי להחשב כהסכמה בהתנהגות להפסקת הזכות, לכן יש לבדוק בקפידה את מועדי אי ההעברה, את הנוהג, את הכתוב בחוזה העבודה ואת כלל הנסיבות.
3. ככלל, אי העברת כספים מקנה את הזכות להעברתם בפועל, אולם לא לפיצויי הלנה, וזאת משאין מדובר בשכר עבודה.
לצפיה ב-'התשלום לקרן צו הרחבה'
התשלום לקרן צו הרחבה
11/04/2019 | 07:54
1
6
לצפיה ב-'זכות לקרן השתלמות בצו הרחבה'
זכות לקרן השתלמות בצו הרחבה
( לעמוד שלי בתפוז )
11/04/2019 | 09:28
13
ככל שזכותך הינה מכח צו ההרחבה, אזי מדובר בזכות שאינה ניתנת לויתור, ומשכך תהיה זכאי לדרוש ולתבוע בגין סכומים שלא שולמו עד 7 שנים אחורה (תקופת ההתיישנות).

לצפיה ב-'יש פיצוי הלנה לקה"ל לפי ביה"ד הארצי ע"ע 1529/04 ס' 9'
יש פיצוי הלנה לקה"ל לפי ביה"ד הארצי ע"ע 1529/04 ס' 9
16/04/2019 | 22:45
9
לצפיה ב-'עבודה יומית מעל שעות קבועות'
עבודה יומית מעל שעות קבועות
10/04/2019 | 02:05
3
18
שלום, אני עובד חצי משרה ולכן ביום יוצא לי בערך 4.5 שעות לעבוד. בעבר הסברת שיש עניין כזה "שעות עודפות", שהן עבודה מעבר לשעות שבהיקף שלי, עד ה 100% משרה ב 100% שכר. לשעה (ולא שעות נוספות).
כעת מבקשים ממני לעבוד לפעמים ביום אחד 10.5 שעות.
בשבוע עבודה 5 ימים, יום עבודה במשרה מלאה הוא 8.6 שעות. האם על ההפרש שבין 8.6 ל 10.5 מגיע לי על כל שעה 120% גם אם בחישוב השבועי, אני לא חורג מ 42 שעות?
תודה

לצפיה ב-'כן'
כן
( לעמוד שלי בתפוז )
10/04/2019 | 10:48
2
10
"שעות נוספות" משולמות על בסיס יומי ו/או על בסיס שבועי.
לכן אם עבדת ביום מעבר להיקף העבודה היומי המותר למשרה מלאה - אכן תהיה זכאי ל"שעות נוספות".

לצפיה ב-'תודה רבה. מעריך מאוד את פועלך'
תודה רבה. מעריך מאוד את פועלך
10/04/2019 | 11:19
1
3
לצפיה ב-''
( לעמוד שלי בתפוז )
10/04/2019 | 15:14
לצפיה ב-'ניכוי לפנסיה'
ניכוי לפנסיה
08/04/2019 | 18:45
13
אני פנסיונרית שמקבלת פנסיה ממשרד האוצר.אני עובדת באופן זמני כבר 5 חודשים .להפתעתי ראיתי שבמשכורת חודש מרץ הפרישו לי לפנסיה למרות שבשום חודש לא ניכו לי?אני ממש לא מעוניינת שינכו לי לפנסיה כי אני כבר מקבלת פנסיה.
אשמח לייעוצך
תודה מראש
אנקה
לצפיה ב-'מה ניתן לעשות שכ"א מפר זכויות.'
מה ניתן לעשות שכ"א מפר זכויות.
03/04/2019 | 23:25
4
33
אני עובד דרך חברת כ"א 3 שנים בקופת חולים.
חברת כ"א כל כמה חודשים שולחת כמה תלושים בדואר, לפני כחודש נפגשתי עם האחראית למילוי טפסים לשנת 2019 ואמרה שהתלושים ישלחו במייל טרם נשלח.
היום קיבלתי מכתב מהביטוח תאריך 5.3.19 שלא הופרש לקרן 5 חודשים.
בבוקר אתקשר לביטוח ואבקש שישלחו לי דו"ח הפקדות במידה ויש בתקופה שנטען שלא הופקד, ואצור קשר עם כ"א והעדכן את קופ"ח.
1.מה הדין אם מעסיק לא נותן בזמן את התלושים באופן קבוע?
2.האם ניתן לעשות שיערוך ולדרוש מכ"א את הסכום שהיה אמור להצטבר בביטוח?

לצפיה ב-'עבודה בקופ"ח באמצעות חברת כ"א'
עבודה בקופ"ח באמצעות חברת כ"א
( לעמוד שלי בתפוז )
04/04/2019 | 10:18
3
28
1. ראשית, מכח "חוק העסקת עובדים ע"י קבלני כ"א" ניתן להעסיק באמצעות חברות כ"א עד 9 חודשים, בטרם חלה חובת הקליטה אצל המעסיק בפועל.
על כן יש לבדוק האם אינך כבר עובד ישיר של הקופה, בשים לב לכלל הנסיבות (לרבות ובעיקר האם מדובר בתפקיד בתחום המחשבים; אכן בחברת כ"א או בחברת מיקור חוץ, ועוד).
2. מעסיק מחוייב במתן תלושי שכר עד ה-9 לחודש העבודה העוקב, זאת מכח "חוק הגנת השכר". ככל שלא נעשה כן, ניתן לתבוע ולדרוש עד 5,000 ש"ח לתלוש שלא ניתן במועד. לרוב ביה"ד לעבודה אינם פוסקים את כל סכום הפיצוי אלא את חלקו בלבד. בכל מקרה עליך לשמור ולהציג ראיות למועד קבלת התלוש בפועל.
3. כן - ככל שמעסיק לא שילם את הפנסיה במועד (לא ברור מדברייך אם גם קיזז מהתלוש ולא העביר), אכן ניתן לתבוע את הסכום כולל על סמך חישובים אקטואריים של הפסד, ואולם בלא פיצויי הלנה. רק קופת הגמל יכולה לתבוע הלנה לעניין אי ביצוע הפקדות.

לצפיה ב-'העברה תשלום לקרן'
העברה תשלום לקרן
04/04/2019 | 20:15
2
18
התקשרתי לביטוח וקיבלתי דוח ב2018 כ"א מפקיד לקרן באיחור של שלושה חודשים עבור אותו חודש ונוצר חוסר קבוע של שלושה חודשים רטרואקטיבית ועבור חודש 7 לא הופקד.
לצפיה ב-'העברת כספים לקרן באיחור'
העברת כספים לקרן באיחור
( לעמוד שלי בתפוז )
05/04/2019 | 08:04
14
1. נראה שיש לך עילת תביעה - בגין חודש יולי שלדברייך לא הופקד.
2. הפרקטיקה של תשלום מרוכז ובדיעבד מוכרת על ידי קופות הגמל, ככל שהתשלום יוסדר לא תהיה לך עילת תביעה.
לצפיה ב-'צורת התשלום לקרן מותרת על פי החוק?'
צורת התשלום לקרן מותרת על פי החוק?
07/04/2019 | 01:51
12
ב 2018 כ"א העביר תשלום ראשון עבור ינואר בזמן, את התשלום עבור פברואר שילמו באפריל איחור של 3 חודשים ובאופו תמידי יש פיגור של שלושה חודשים.
לצפיה ב-'פיטורים '
פיטורים
03/04/2019 | 13:14
5
50
היי
שאלה, אחרי 3 חודשים בעבודה, קיבלתי הודעה על סיום העסקתי בעבודה, זומנתי לשימוע לקראת פיטורים.
קיבלתי מכתב בנושא.

אני מוגבל בשמיעה (כבד שמיעה) וממה שהבנתי, נכנס בסעיף החוק שאיסור לפטר עובד עם מכבלה של נכות גם שיש לי יכולת התאמה לעבודה.

האם ניתן לערער בבית דין לעבודה או לתבוע את מקום העבודה בבית משפט בגין פיטורים אם זה לא חוקי?
לצפיה ב-'לצערי לא'
לצערי לא
( לעמוד שלי בתפוז )
04/04/2019 | 10:20
4
38
לא טענת כי פיטורייך נובעים ממוגבלותך, ומשכך הינך מופלה.
גם לא טענת כי מדובר בעבודה בשירות הציבורי בעלת זכויות עודפות לעובדים בעלי מוגבלויות.
משכך, למרבה הצער, וככל שהטיעונים נגדך מקצועיים - לצערי אין עילה לטעון כנגד פיטורייך רק בשל מגבלויותך הגופניות.
הרבה בריאות
לצפיה ב-'ומה דעתך על זה?'
ומה דעתך על זה?
04/04/2019 | 20:59
3
28

מסתבר שלפטר עובד עם מגבלויות (נכים) זה עילה לתביעה או ערעור לבית משפט להחזרתו של עובד לעבודה.

לצפיה ב-'תשובה'
תשובה
( לעמוד שלי בתפוז )
05/04/2019 | 08:02
2
25
האבחנה הינה בין הגנות שהחוק נותן בגלל פיטורי אדם בשל מוגבלותו, לבין פיטורי אדם שהינו בעל מוגבלות ואולם סיבת ועילת הפיטורים אינה בגלל מוגבלתו.
החוק אוסר אפליה - ואולם הדבר כרוך בהוכחת קשר סיבתי בין הפיטורים לבין המוגבלות.
בשאלתך לא ציינת כי זה המקרה, ואף כעת אינך מציין כן (היינו - כי פוטרת בגלל מיגבלותייך), ולכן למרבה הצער ככל שעילת הפיטורים נובעת ממקור אחר (קיצוצים/בעיה בתיפקוד וכו') והיא אינה בגלל המוגבלות - למרבה הצער אין הגנה.

לצפיה ב-'תודה על התשובה'
תודה על התשובה
05/04/2019 | 21:18
1
7
לצפיה ב-''
( לעמוד שלי בתפוז )
07/04/2019 | 16:09
2
לצפיה ב-'איסור חדש לעבוד כל סוף שבוע -- אבטחה'
איסור חדש לעבוד כל סוף שבוע -- אבטחה
04/04/2019 | 00:45
38
שלומות ,

לאחרונה אני עובד בפחות מחצי משרה באבטחה (בעיקר בסופי השבוע) , לאחר שלפני כשנתיים אימי חלתה והחלטתי לטפל בה בעצמי .
הכל היה טוב ויפה (פלוס מינוס), עד חודש שעבר בו המעסיק (חברת אבטחה) הודיע כי מעכשיו לא ניתן לעבוד כל סוף שבוע וכי אני מחויב לא לעבוד סופ"ש אחד מתוך החודש, וזאת לאור "חוק חדש" כלשהו שיצא לאחרונה .

רציתי לברר אם ידוע לכם על איזה חוק / חקיקה מדובר , והאם זה חל על עובדים שלא עובדים במשרה מלאה או במשרה נוספת ?
אני בהחלט הייתי מבין אם רוח החוק הוא למנוע עבודה של 7 ימים בכל שבוע (דרך 2 משרות או יותר -- לאחר שכבר היום יש איסור על עבודה של 7 ימים במשרה מלאה) , אבל שוב , לא ברור לי מדוע אם חקיקה כזו קיימת , היה צורך לפגוע גם באלה שלא עובדים במשרה מלאה (מתוך בחירה / צרכים) וגם באוכלוסית הסטודנטים שגם הם (חלק מצוות שעובד איתי) נפגעים מתוך חקיקה שכזו .
תודה על כל עצה בנושא , ויום טוב !
לצפיה ב-'עבודה במשמרת לילה '
עבודה במשמרת לילה
02/04/2019 | 04:22
1
397
שלום אני עובד כל יום משעה 23:00 עד שעה 5:30 והמעסיק משלם שכר מינימום רגיל 29 שקל. ולא רוצה לשלם תעריף לילה 125%. הוא אומר שמבחינת חוק הוא לא חייב לשלם תעריף לילה. האם זה נכון?
תודה.

לצפיה ב-'איסור על עבודת לילה קבועה'
איסור על עבודת לילה קבועה
( לעמוד שלי בתפוז )
02/04/2019 | 13:38
96
1. "חוק שעות עבודה ומנוחה", שהינו החוק הרלוונטי להגדרת "עבודת לילה", אינו קובע תעריף חריג לעבודת לילה.
2. כל שקובע החוק, כי היקף משרת עבודת לילה קצר בשעה מהיקף עבודת משרת יום, היינו - לאחר 7-8 שעות יתחיל תעריף השעות הנוספות, ואולם לא ביחס לכל שעות העבודה.
3. רק אם חל על מקום עבודתך הסכם קיבוצי הקובע הסדר מיטיב - הוא יחול בעניינך.
4. מעבר לאמור, אסורה העסקתך היומיומית והקבועה בעבודות לילה, כאמור בסעיף 22 לחוק:

עבודת לילה (תיקון מס' 7) תשנ"א-1991 (תיקון מס' 14) תשע"ד-2014 (תיקון מס' 17) תשע"ח-2018
22.  (א)  מפעל שעובדים בו במשמרות, לא יועסק בו עובד בעבודת לילה יותר משבוע אחד בתוך שבועיים.

לצפיה ב-'חלף הודעה מוקדמת '
חלף הודעה מוקדמת
29/03/2019 | 10:12
2
29
2 שאלות בנושא:

עובד שפוטר לאלתר ללא מתן ימי הודעה מוקדמת זכאי לחלף הודעה מוקדמת.

1. כיצד יש לשלם את החלף? האם לפי ימים קלנדריים * ערך היום של העובד/ ערך שעה ? כי  אז יוצא שעובד במשכורת למשל שמרוויח שכר מינימום 5300 יקבל יותר מ- 5300 אם ניקח ימים קלנדריים. האם יש הבדל בין עובד בשכר לעניין חישוב התשלום לבין עובד במשכורת .נניח ששניהם זכאים  לחודש מראש 

2. באיזה מצב יש להפריש לסוציאליות בגין החלף ?

תודה

לצפיה ב-'הודעה מוקדמת - ימים קלנדריים, לא ימי עבודה'
הודעה מוקדמת - ימים קלנדריים, לא ימי עבודה
( לעמוד שלי בתפוז )
31/03/2019 | 09:58
1
22
1. ימי ההודעה המוקדמת (וחלף ההודעה המוקדמת) הינם ימים קלנדריים, במובן שככל שהעובד זכאי למשל ל-30 ימי הודעה מוקדמת, יהא עליו לקבל את השכר שהיה משתלם לו ב30 ימים אלו לו היה עובד (אך לא 30 ימי עבודה).
2. בחלף הודעה מוקדמת אין צורך בהפרשה לזכויות סוציאליות, שכבר אין מדובר ב"שכר עבודה" אלא בפיצוי.

לצפיה ב-'לעובד במשרה מלאה בשכר חודשי'
לעובד במשרה מלאה בשכר חודשי
31/03/2019 | 19:00
19
אם מדובר בעובד המועסק בשכר שעתי החישוב יהיה לפי ימי ושעות ההעסקה שלו במסגרת 30 ימי ההודעה המוקדמת. 
לצפיה ב-'תשלום בחירות מקומיות'
תשלום בחירות מקומיות
31/03/2019 | 12:24
1
26
שלום לכולם. בעיית שכר על בחירות מקומיות 2018 שהיו..שולמו לי על ידי המעסיק וחודש אחרי נלקחו בטענה שהייתה טעות (לא עבדתי ביום הבחירות). האם זה חוקי לקחת ככה מהתלוש מבלי להודיע וגם שזה היה יום שבתון אז ממילא מגיע לי הסכום לא?

לצפיה ב-'חוק השבתון בבחירות המעסיק חייב לשלם יום עבודה מלא'
חוק השבתון בבחירות המעסיק חייב לשלם יום עבודה מלא
04/04/2019 | 21:05
10
שעות רגילות, 100 אחוז שכר ליום.
לדעתי מה שעשה שהוריד ממשכורת, זה נגד לחוק.
תבדוק מול עורך דין או ליחידת אכיפה / תלונות של משרד העבודה.
לצפיה ב-'גובה הפיצויים במקרה של עליה חדה במשכורות האחרונות'
גובה הפיצויים במקרה של עליה חדה במשכורות האחרונות
31/03/2019 | 02:16
1
25
משכורתו של שכיר עלתה באופן חד - 80% - בחודש ינואר 2019
כעת נמסר לעובד שעומדים לפטר אותו (זומן לשימוע אבל ברור שיבואו פיטורין)
המעסיק כבר הבהיר שהוא אינו מתכוון לשלם פיצויים לפי המשכורת האחרונה הגבוהה אלא הנמוכה האחרונה של דצמבר.
העובד התייעץ כבר עם שני עורכי דין וחוות הדעת של שניהם היא שבעליה חדה של המשכורת האחרונה בתי הדין תומכים בעמדתו של המעסיק לפיה לא היא תקבע לפיצויים אלא הנמוכה.
מה דעת מנהל הפורום הנכבד?

לצפיה ב-'תקנה 6 לתקנות פיצויי פיטורים'
תקנה 6 לתקנות פיצויי פיטורים
( לעמוד שלי בתפוז )
31/03/2019 | 10:04
20
1. ממילא רוב כספי פיצויי הפיטורים מופקדים בקופת הגמל ומשקפים את השכר המשתנה של העובד, כך ששאלתך רלוונטית רק לעניין הפרשי הפיצויים, ככל שעל המעסיק לעשות.
2. לגבי השלמת פיצויי הפיטורים, יש לבחון את כלל הנסיבות, לרבות ובעיקר האם מדובר ב"שינוי זמני", ואולם ככלל כך קובע סעיף 6 לתקנות פיצויי פיטורים:

6. שינוי בשכר אחרון
חל בשכרו האחרון של העובד שינוי זמני, יחושב השכר האחרון לפי שכר העובד כאילו לא חל שינוי כאמור.
לצפיה ב-'פיצויי פיטורין'
פיצויי פיטורין
29/03/2019 | 18:23
1
26
אני עובד שנים רבות בחברה מסוימת.
אני עומד לסיים עבודתי בחברה זאת.
כל אותם שנים יש לי משכורת ברוטו + שעות נוספות המחושבות לפי מס' השעות הנוספות שעבדתי באותו חודש (בממוצע כ-20 שעות נוספות חודשיות).
כמו כן יש לי רכב צמוד ופלאפון מהעבודה שעליהם יש בתלוש פיצוי שווי(גילום).
איך יחושבו פיצויי הפיטורין ?
תודה מראש
לצפיה ב-'שכר קובע לפיצויי פיטורים'
שכר קובע לפיצויי פיטורים
( לעמוד שלי בתפוז )
31/03/2019 | 10:00
18
השכר הקובע לפיצויי פיטוריך יהא שכר הבסיס, ברוטו (לרבות תוספות פיקטיביות ככל שקיימות), ואולם בלא שעות נוספות ובלא גילום הרכב והטלפון.

לצפיה ב-'ערב טוב /התיעצות לגבי זכויות העובד.'
ערב טוב /התיעצות לגבי זכויות העובד.
26/03/2019 | 18:53
6
39
ערב טוב !!
שאלה לי מקווה שזה הפורום להתיעצות לגבי זכויות העובד?
אחותי עובדת בגן ילדים מעל 20 שנה ..המנהלת בקשה מהעובדות להשאר אחרי שעות העבודה להדרכה לעזרה ראשונה" העובדות בקשו אולי המנהלת תעביר לאחרי פסח והיא בשום אופן לא הסכימה .אוקי עד לכאן הכל טוב ויפה אך הבעיה היא שהיום המנהלת אמרה לעובדות כל אלה שלא נישארו ביום ראשון להדרכה הם קבלו מכתב התפטרות מהמפקחת .האם מותר למנהלת להכריח את העובדות לעבור הדרכה אחרי שעות העבודה בלי תשלום ומבלי לידע אותם אם הם בכלל רוצות ..
אשמח לדעת האם מותר להם לתת להם מכתב פיטורים !!
תודה מראש.
לינדה מנהלת פורום אוכל כשר.
לצפיה ב-'הי שלום לחברי הפורום..'
הי שלום לחברי הפורום..
28/03/2019 | 10:20
18
מחכה לתשובה מה לעשות בנוגע לבעיה של העובדות שגן ילדים ???

תודה מראש.
לצפיה ב-'פיטורים בשל אי השתתפות בקורס הכשרה מטעם המעסיק'
פיטורים בשל אי השתתפות בקורס הכשרה מטעם המעסיק
( לעמוד שלי בתפוז )
28/03/2019 | 14:41
4
32
1. ככלל, זכותו של עובד לדעת מראש את היקף ומסגרת עבודתו, ואולם במסגרת ה"פרורגטיבה" (זכות היתר) של המעסיק שמורה אף למעסיק מעת לעת הזכות לחרוג ממסגרת זו, בין היתר בדרישה לביצוע שעות נוספות ו/או בדרישות נוספות.
2. מדברייך עולה, כי אין מדובר בעניין שכיח ו/או שנעשה בחוסר תום לב, אלא בקורס הכשרה מקצועי ויחודי שהינו רלוונטי לעבודה, ואף ניראה כי מדובר בדרישה חד-פעמית.
3. בנסיבות אלו, למרבה הצער, אכן מעסיק רשאי לראות בעובד שלא הגיע להכשרות כאמור משום עילה לפיטורים, לאחר שימוע, ובכפוף לאמור בהסכמים קיבוציים החלים על מקום עבודתה, ככל שחלים.
4. יובהר, כי ככל שתפוטר חלילה - יהיה מדובר ב"פיטורים" ולא ב"התפטרות".
5. מהאמור ניראה, כי הדין עם המעסיק.

לצפיה ב-'תודה עמית גורביץ..'
תודה עמית גורביץ..
31/03/2019 | 07:14
1
12
העברתי את התגובה שלך !!
המשך יום נעים ורגוע.
לינדה.
לצפיה ב-''
( לעמוד שלי בתפוז )
31/03/2019 | 09:56
1
לצפיה ב-'היא ציינה שהשעוות הן בלי תשלום. בטוח שהדין עם המעסיק?'
היא ציינה שהשעוות הן בלי תשלום. בטוח שהדין עם המעסיק?
10/04/2019 | 11:23
1
2
לצפיה ב-'הוספת שעות עבודה'
הוספת שעות עבודה
( לעמוד שלי בתפוז )
10/04/2019 | 15:16
4
יש לבחון את כלל הנסיבות, לרבות האמור בחוזה העבודה.
ככלל, ככל שמדובר ב"עובד שעתי" על המעסיק אכן לשלם עבור זמן העבודה העודף בתעריף שעתי רגיל.
ככל שמדובר ב"עובד במשכורת" (חודשית וקבועה), יש לוודא (בחלוקת שעות העבודה) כי התשלום השעתי אינו נמוך משכר המינימום.
בכל מקרה יש לבחון את כלל הנסיבות.
לצפיה ב-'אין חוזה עבודה'
אין חוזה עבודה
24/03/2019 | 20:22
3
145
שלום,

התחלתי לעבוד בעבודה בחברה פרטית ולא קיבלתי חוזה עבודה. נאמר לי שהם לא נוהגים לתת לחתום על חוזה. רק סוכמו איתי כמה פרטים בעל פה (גובה השכר, שימשיכו להפריש לי פנסיה והוזכרו שיתנו לי החזרי נסיעות).

האם זה מקובל? מה עליי לעשות?

תודה רבה!

לצפיה ב-'חוק הודעה לעובד ולמועמד לעבודה'
חוק הודעה לעובד ולמועמד לעבודה
( לעמוד שלי בתפוז )
24/03/2019 | 20:28
2
26
1. המעסיק פועל בניגוד לדין, שכן עליו לתת לעובד/ת תוך 30 יום מיום תחילת העבודה הודעה על תנאי העבודה ובו פירוט של כלל תנאי עבודתו.
2. בהעדר חוזה כתוב, עובר נטל ההוכחה למעסיק להראות כי לא הבטיח זכויות שתיטען כי הובטחו, ובנוסף - תוכל לדרוש (באמצעות ביה"ד לעבודה) פיצוי של עד 15,000 ש"ח בשל אי מתן חוזה כאמור.

לצפיה ב-'תודה רבה!'
תודה רבה!
24/03/2019 | 22:03
1
13
עדיין לא עברו 30 ימים. התחלתי לעבוד שם ממש לאחרונה.
לצפיה ב-''
( לעמוד שלי בתפוז )
25/03/2019 | 07:40
6
לצפיה ב-'מיגבלה בהליכה ורופא תעסוקתי'
מיגבלה בהליכה ורופא תעסוקתי
23/03/2019 | 19:55
1
27
רציתי לדעת, האם אני יכול להוציא אישור מרופא תעסוקתי, שיכול לחייב, לא לתת לי ללכת למקומות רחוקים?
אני עובד ברשות מקומית, ונותנים לנו קריאות, לפעמים כשאי אפשר לעזור בטלפון, צריך ללכת פיזית.
לעיתים זה מקום בחוץ, במרחק של 600 700 מטר, וזה קשה לי, בפעם האחרונה סירבתי ללכת, וביקשתי שיעבירו למישהו אחר.(לא הגיע למנהל, אבל לא ענין אותי, גם ככה לא הייתי הולך)
השאלה היא, אם אני מוציא אישור כזה, אני עלול למצוא את עצמי במצב בעייתי?
כי אני עובד בבנין של 4 קומות ובו 99 אחוז מהעבודה, שאני עושה אותה בלי תלונה, לכן אני לא רוצה להגיע לעימותים מיותרים, לכן אני שואל.
האם מכתב מרופא תעסוקתי יאפשר לי לסרב לצאת למקומות בחוץ?
(יש לי 80% ניידות)

בתודה, ושבוע טוב.
לצפיה ב-'אי כושר לעובד ברשות מקומית'
אי כושר לעובד ברשות מקומית
( לעמוד שלי בתפוז )
24/03/2019 | 20:25
23
1. אכן, ככלל רופא (לאו דווקא רופא תעסוקתי) יכול לתת לעובד אישור על אי-כושר. עם זאת, ככל שמדובר במעסיק פרטי שאינו מאורגן הוא חייב לכבד את האישור, אולם אין הוא חייב בהמשך העסקת העובד ככל שמדובר בתנאי מהותי לביצוע התפקיד או המשרה.
2. ברשויות מקומיות חלים הסכמים והסדרים קיבוציים יחודיים, ובהם, בין היתר, "חוקת העבודה לעובדי הרשויות המקומיות", מכוחן חלים דינים ספיציפיים, מיטיבים יותר מהתנאים הכלליים הקבועים בחוק הכללי.
3. מצ"ב חוקת העבודה:
4. כמו כן, על רשויות מקומיות חלים דינים ספציפיים יחודיים מכח דינים יחודיים לרשות המקומית הספציפית בה אתה מועסק. מומלץ לפנות לועד העובדים לשם ייעוץ פרטני בשים לב לעירייה שבה אתה מועסק.
לצפיה ב-'מעסיקים עובד סיעוד? עובד משק בית ? עוזרת בית ? '
מעסיקים עובד סיעוד? עובד משק בית ? עוזרת בית ?
24/03/2019 | 13:07
17
כדי לדעת את זכויות וחובות המעסיק הפרטי היכנסו לאתר - קו למעסיק שבכתובת : 
האתר הינו מוקד מידע משפטי ופיננסי למעסיקים הפרטיים. ניתן להשאיר באתר שאלות בחינם לצוות מומחים מקצועיים, בנוסף ניתן לקבל באתר תחשיבי גמר חשבון, סיכום ביניים ועוד...
תודה!

מנהל/ת הפורום

אודות:
ד"ר PHD עו"ד עמית גורביץ', מרצה ועורך דין פעיל בדיני עבודה מאז 2002. מייעוץ ראשוני ועד ניהול תביעה בבתי הדין לעבודה תוך ניתוח הסיטואציה בראיה משפטית
עוד...

חם בפורומים של תפוז

חפשו אותנו גם באינסטרגם
חפשו אותנו גם...
פודי תפוז - האינסטגרם החדש כל התמונות של...
חפשו אותנו גם באינסטרגם
חפשו אותנו גם...
פודי תפוז - האינסטגרם החדש כל התמונות של...
בפייסבוק שלנו כבר ביקרתם?
בפייסבוק שלנו כבר...
רוצים להיות תמיד מעודכנים במה שקורה בתפוז?
בפייסבוק שלנו כבר ביקרתם?
בפייסבוק שלנו כבר...
רוצים להיות תמיד מעודכנים במה שקורה בתפוז?

בעלי מקצוע

עו
עו"ד עמית גורביץ

מקרא סימנים

בעלת תוכן
ללא תוכן
הודעה חדשה
הודעה נעוצה
אורח בפורום
הודעה ערוכה
מכיל תמונה
מכיל וידאו