לגלישה באתר בגירסה המותאמת לסלולאר
| הוספת הודעה
הגדרות תצוגה

הגדרות עץ הודעות

מאפייני צפייה

הצג טקסט בתצוגה
הצג תגובות באופן
עדכן
2808228,082 עוקבים אודות עסקים

פורום דיני עבודה

לא פייק ניוז: נאמן לחובה לביזור ידע מקצועי ולמאבק על זכויות אדם וזכויות עובדים, פורום זה עומד לרשותכם 24 שעות ביממה למענה ראשוני שוטף ומקצועי בנושאי דיני עבודה מד"ר PHD עו"ד עמית גורביץ', מרצה ועורך דין פעיל בדיני עבודה מאז 2002. 

הנהלת הפורום:

אודות הפורום דיני עבודה

לא פייק ניוז: נאמן לחובה לביזור ידע מקצועי ולמאבק על זכויות אדם וזכויות עובדים, פורום זה עומד לרשותכם 24 שעות ביממה למענה ראשוני שוטף ומקצועי בנושאי דיני עבודה מד"ר PHD עו"ד עמית גורביץ', מרצה ועורך דין פעיל בדיני עבודה מאז 2002. 
הוספת הודעה

צרף
תמונה וידיאו קובץ
קבצים המצורפים להודעה

לצפיה ב-' האם צריכה להודיע של הריון במקרה של חוזה קצוב לתקופה מסויימת'
האם צריכה להודיע של הריון במקרה של חוזה קצוב לתקופה מסויימת
18/03/2019 | 11:04
1
8

אני אמורה לעבוד על פי החוזה בעבודתי הנוכחית עד סוף יוני וללדת ביולי.

אני עובדת מהבית- האם אני חייבת להודיע על הריון כעת (חודש חמישי) או פשוט לא לחדש חוזה?

תודה
לצפיה ב-'כן - מכח חוק עבודת נשים עליך להודיע על ההיריון מהחודש החמישי'
כן - מכח חוק עבודת נשים עליך להודיע על ההיריון מהחודש החמישי
( לעמוד שלי בתפוז )
18/03/2019 | 18:59
3
לצפיה ב-'פיטורין'
פיטורין
18/03/2019 | 07:42
1
10
מעוניינים לערוך שימוע לעובד..אבל  "חולה" לעיתים קרובות וטוען בקול שקשה לו לעשות דברים כי יש לו כאבים
האם כמעסיק יש לי זכות לבקש אישור רפואי שכשיר לעבוד כדי שלא ישבש לי את הליך השימוע והפיטורין
לצפיה ב-'כן'
כן
( לעמוד שלי בתפוז )
18/03/2019 | 08:53
7
אין "חצי מחלה".
לפיכך, ככל שהעובד מסרב לבצע עבודתו ו/או להגיע לשימוע בשל מצב בריאותי - חובתו לספק אישור רפואי להוכחת האמור.
לצפיה ב-'היבטים נומרולוגיים בטיהור קארמה....'
היבטים נומרולוגיים בטיהור קארמה....
17/03/2019 | 19:45
1
לדוגמא....בית הדין נמצא במספר בית 25 ......אז נהרגים בתאונות מבויימות בני 25.....וככה נשמר הטיהור-קארמה.   זה פלילי. יש משטרה בישראל?
לצפיה ב-'זכויות לאחר גמר ימי מחלה'
זכויות לאחר גמר ימי מחלה
17/03/2019 | 08:15
1
11
שלום ובוקר טוב,
לאור התעמרות של הבוס שלי בי חליתי במחלה מתמשכת. לדברי המעביד נגמרו ימי המחלה ולכן עלי להחזיר את הפלאפון ואת הרכב. המעביד לא נתן לי מכתב פיטורין. (לדעתי מהסיבה שהוא אינו רוצה לשלם הודעה מוקדמת וגם בגלל שהוא יודע שלא אוכל לחזור ואז יטען כנגדי על אי מתן הודעה מוקדמת על ידי). 
בחוזה כתוב: החברה תעמיד לרשות העובד רכב וכנ"ל לגבי הפלאפון.  לא מדובר ברכב עבודה אלא בתנאי עבודה. (אני נוסע למשרד וחזרה והמשרה בכירה).
האם מגיע לי להיות עם רכב ופלאפון?
האם למרות שמגיע, עלי להחזיר את הפלאפון והרכב?
בנוסף המעביר כנראה מעלם מהעובדה שנצברו ימי מחלה בתקופת חופשת המחלה. ראיתי שכתבת על פסק דין של בית הדין הארצי. מהו פסק הדין?
לצפיה ב-'המעסיק נוהג כדין'
המעסיק נוהג כדין
( לעמוד שלי בתפוז )
17/03/2019 | 09:05
14
אמת, למרבה הצער בתקופת מחלתך יחסי העבודה אינם מסתיימים אלא הופכים ל"חופשת מחלה בלא תשלום" (ככל שאף נסתיימו ימי מחלתך בתשלום), ובתקופה זו רשאי מעסיק לקבל בחזרה את רכב החברה ואת הנייד, בין היתר שניתנו לצרכי עבודה ואף לשימושיה והאמור אינו מתקיים בתקופה זו.

לצפיה ב-'דמי מחלה'
דמי מחלה
16/03/2019 | 10:30
1
15
1. עובד חודשי שהה בחופשת מחלה (שווי יום עבודה 400 שח) מיום רביעי עד יום ראשון כולל , המעסיק ניכה 4 ימי מחלה ו 800 שח לפי 0 על היום הראשון ניכה 400 ועוד 50% מהיום השני והשלישי . האם תקין?
שאלה נוספת לידיעה כללית:
2. מה אומר החוק בנושא ניכוי היום הראשון כאשר העובד אינו מקבל תשלום על יום זה , האם זה תקין שמעסיק ינכה גם יום מחלה וגם את השכר היומי בעד יום זה?
לצפיה ב-'המעסיק נוהג כדין'
המעסיק נוהג כדין
( לעמוד שלי בתפוז )
17/03/2019 | 09:00
10
1. מכח 'חוק דמי מחלה' - יום המחלה הראשון אינו בתשלום; ימי המחלה השני והשלישי - 50% מהשכר, ורק מיום המחלה הרביעי - תשלום בערך שווה לשכר שהיית אמור לקבל לו היית עובד.
2. מתיאורך עולה, כי המעסיק נוהג כדין. אין מדובר ב"קיזוז שכר" אלא באי-תשלום בשל העדרותך מחמת מחלה.

לצפיה ב-'משהו שמסקרן אותי'
משהו שמסקרן אותי
13/03/2019 | 19:57
17
אני בעל לקות שמיעה עם 50% נכות מביטוח לאומי, מרכיב מכשירי שמיעה.
אני עובד מזה מספר חודשים במקום עבודה, מעולם לא דיברו איתי על העניין הזה ואני מתפקד שם רגיל.
האם המעסיק שלי מקבל החזרים כספיים מהמדינה ? או שהוא צריך לקבל ממני מסמכים קודם ?
סתם מסקרן אותי...
לצפיה ב-'תשלום ימי מחלה רטרואקטיבי '
תשלום ימי מחלה רטרואקטיבי
13/03/2019 | 18:43
1
9
שלום,
יצאתי לחופשת לידה מוקדמת(חודש וחצי לפני התאריך המשוער)  כי לא הייתי מסוגלת לעבוד יותר. 
לכן השתמשתי בדמי לידה לפני הלידה של הקטנה שלי. 
הלכתי לביקור רופא חודש וחצי אחרי הלידה,   הרופא נתן לי ימי מחלה על התקופה שהייתי בהיריון בבית. 
שאלתי היא איך המעסיק יכול לשלם לי רטרואקטיבי את הימי מחלה? 
לצפיה ב-'אין כפל תשלומים'
אין כפל תשלומים
( לעמוד שלי בתפוז )
17/03/2019 | 08:42
6
אינך זכאית לכפל תשלומים, על כן אם משאלתך עולה כי קיבלת שמירת הריון/דמי לידה - לא תהיי זכאית לתקופה זו גם בגין "דמי מחלה" מהמהעסיק.
לצפיה ב-'תלוש משכורת'
תלוש משכורת
12/03/2019 | 20:34
1
18
אני עובד במקום עבודה יחסית מסודר, 3 חודשים, בשורה של היעדרויות חופש, מחלה וכו' בסעיף הזה אין כלום- הוא מופיע אין זכר למשהו של צבירה, זה התלוש השני שאני מקבל כי התחלתי בסוף דצמבר
האם הדבר הזה חוקי?
פעם ראשונה רואה שהסעיף של "העדרויות" ריק לגמריי,
אשמח שתעזרו לי
תודה וערב נעים
לצפיה ב-'הנתונים שתלוש שכר צריך לכלול - סעיף 24(ב) לחוק הגנת השכר'
הנתונים שתלוש שכר צריך לכלול - סעיף 24(ב) לחוק הגנת השכר
( לעמוד שלי בתפוז )
17/03/2019 | 08:57
5
1. מכח חוק הגנת השכר, מחוייב מעסיק בציון כל האמור (צבירת ומימוש חופשה/מחלה) ב"תלוש השכר".
2. מתן תלוש פגום מקים לכשלעצמו עילת תביעה ומעביר את נטל ההוכחה למעסיק בגין זכויות אלו.

3. מצ"ב פירוט הנתונים שעל המעסיק לכלול בתלוש, כאמור בסעיף 24(ב) לחוק הגנת השכר ובתוספת שמכוחו:

תוספת
(סעיף 24(ב))
פרטי השכר ששולם לעובד
1.    פרטים לגבי העובד והמעסיק –
(א)  שם משפחה ושם פרטי של העובד ומספר הזיהוי שלו;
(ב)  שם המעסיק, מספר הזיהוי שלו או מספר התאגיד, ומען מקום העבודה או עסקו של המעסיק.
2.    (א)  תאריך תחילת ההעסקה.
(ב)  ותק מצטבר אצל המעסיק או במקום העבודה, לפי הגבוה.
3.    לגבי עובד במשכורת – היקף המשרה; לגבי עובד בשכר – הבסיס שלפיו משולם השכר; לגבי עובד ששכר עבודתו נקבע לפי דירוג, מכוח הסכם קיבוצי או לפיו – גם דירוג העובד ודרגתו.
4.    תקופת התשלום –
(1)   התקופה הקלנדרית שבעדה שולם השכר;
(2)   מספר ימי העבודה ושעות העבודה במקום העבודה בתקופה שבעדה שולם השכר;
(3)   מספר ימי העבודה שבהם עבד העובד בפועל בתקופה שבעדה שולם השכר;
(4)   מספר שעות העבודה בפועל של העובד בתקופה שבעדה שולם השכר; אם העובד נמנה עם עובדים כאמור בסעיף 30(א)(6) לחוק שעות עבודה ומנוחה, התשי"א-1951, יש לציין זאת במפורש;
(5)   מספר ימי החופשה שניתנו בתקופת התשלום ויתרת ימי החופשה;
(6)   מספר ימי המחלה שנוצלו בתקופת התשלום ויתרת תקופת המחלה הצבורה; אם העובד מבוטח על ידי מעסיקו בביטוח דמי מחלה לפי סעיף 8 לחוק דמי מחלה, התשל"ו-1976, אין חובה לציין את יתרת תקופת המחלה הצבורה.
5.    השכר ששולם לעובד –
(1)   ערך השכר המשולם לעובד בעד שעת עבודה רגילה;
(2)   השכר הרגיל;
(תיקון מס' 26) תשע"א-2011
(3)   תשלומים אחרים, נוסף על השכר הרגיל, לרבות גמול שעות נוספות ומנוחה שבועית, פריון עבודה, דמי הבראה, דמי חופשה, דמי מחלה, תשלום על חשבון תגמול למשרת במילואים ויתרת תגמול כאמור, וכיוצא באלה; יש לפרט לגבי תשלומים כאמור בפסקה זו את סוג התשלום, את מספר היחידות שבעבורן שולם – אם הוא משולם לפי יחידות, ואת סכום התשלום;
(4)   סך כל השכר והתשלומים האחרים החייבים במס הכנסה, וכן הסכום המצטבר שלהם בשנת המס;
(5)   סך כל השכר והתשלומים האחרים החייבים בדמי ביטוח לאומי, וכן הסכום המצטבר שלהם בשנת המס;
(6)   סך כל השכר והתשלומים האחרים המובאים בחשבון לעניין זכויות פנסיוניות או זכויות סוציאליות אחרות, שיפורט לפי סוג הזכויות שלגביהן הוא מובא בחשבון;
שולם תשלום מהתשלומים המפורטים בפרט זה בעד תקופה שאינה התקופה האמורה בפרט 4(1), יש לציין לגבי אותו תשלום את התקופה שבעדה שולם.
6.    הניכויים –
(1)   ניכוי מס הכנסה;
(2)   ניכוי דמי ביטוח לאומי;
(3)   ניכוי דמי ביטוח בריאות;
(4)   ניכוי לקופת גמל, שיפורט לפי הקופה שאליה הניכוי מיועד וסכומו;
(5)   כל ניכוי אחר, שיפורט לפי סוג הניכוי וסכומו;
(6)   סך כל הניכויים.
7.    תשלומי המעסיק בעבור תנאים סוציאליים לעובד, שאינם משולמים ישירות לעובד ואינם מנוכים לשכר העובד, לרבות הפרשות המעסיק לקופת גמל.
8.    פרטי הפירעון –
(1)   הסכום הכולל (ברוטו) המגיע לעובד במועד התשלום;
(2)   הסכום בפועל (נטו) לתשלום;

לצפיה ב-'זכויות עובדת עונתית'
זכויות עובדת עונתית
12/03/2019 | 20:07
1
9
אני עובדת 10 שנים בחברה בין החודשים מרץ עד אוגוסט.
משולם לי שכר שעתי (אני אם וזה נוח).
מעולם לא שולם לי הבראה,חופש או הפרשה לפנסיה.
האם אני זכאית לכך ואיזה חישוב עלי לבצע (עובדת 7 שעות ביום)
לצפיה ב-'עובדת עונתית'
עובדת עונתית
( לעמוד שלי בתפוז )
17/03/2019 | 08:50
2
1. יש לבחון את כלל נסיבות העסקתך, שכן פורמלית, ניתוק של מעל 6 חודשים ברצף ההעסקה - מנתק את יחסי עובד-מעסיק.
2. עם זאת, ככל שתוגדרי כ"עובדת עונתית", כמשמעותה בסעיף 1(א) לחוק פיצויי פיטורים, או משיוכר כי מדובר באי עבודה מוסכמת - ס' 2(5) לחוק פיצויי פיטורים - אכן בדין תהיי זכאית לכלל הזכויות כ"עובדת" רציפה, לגבי כל הזכויות שציינת, ובאופן חשבונאי שבשים לב לכך שחצי שנה שכרך הינו 'אפס'.
לצפיה ב-'עובד שעתי'
עובד שעתי
09/03/2019 | 22:12
5
25
שלום רב אני עובד שעתי ביום קבוע יחיד בשבוע. רצתי לשאול לגבי ביטול יום עבודה על ידי המעסיק עקב חגים, חול המועד, חנוכה או טיול שנתי (זה תיכון) מה זכויות התשלום שלי ביום זה?
לצפיה ב-'למרבה הצער, אינך זכאי לתשלום בגין ימים בהם לא עבדת בפועל'
למרבה הצער, אינך זכאי לתשלום בגין ימים בהם לא עבדת בפועל
( לעמוד שלי בתפוז )
11/03/2019 | 19:42
4
6
לצפיה ב-'גם לא תשלום דמי חגים??'
גם לא תשלום דמי חגים??
12/03/2019 | 09:34
3
5
לצפיה ב-'דמי חגים'
דמי חגים
( לעמוד שלי בתפוז )
12/03/2019 | 13:41
2
20
הזכות לדמי חגים מכח צו ההרחבה מותנית בעבודה יום לפני החג ויום לאחריו, ומשאלו לא התקיימו - אינך זכאית לזכות זו.
לצפיה ב-'אני חושב שהתשובה לא הגיונית '
אני חושב שהתשובה לא הגיונית
13/03/2019 | 07:27
1
16
עובד יומי/שעתי שהשלים 3 חודשי עבודה במקום העבודה, זכאי לתשלום מלא עבור ימי חג שנקבעו לדתו, בתנאי שעבד ביום שלפני החג וביום שאחריו או שנעדר מעבודתו בהסכמת המעסיק בימים שלפני ואחרי החג. הזכות לדמי חגים לא תלויה בהיקף המשרה של העובד.

לפי השיטה של מנהל הפורום גם מי שעובד למשל באופן קבוע 3 ימים בשבוע אינו זכאי לדמי חגים. 
לצפיה ב-'ביחס להערה'
ביחס להערה
( לעמוד שלי בתפוז )
17/03/2019 | 08:54
7
1. אמת, ההערה נכונה ככלל - אכן ככל שהעובד היה מוכן ומזומן להגיע לעבודה יום לפני החג ויום לאחריו, ואולם רק בשל אי שיבוצו על ידי המעסיק נמנע ממנו מלעשות כן - אזי הזכאות ל"דמי חגים" הינה קיימת.
2. עם זאת, הפס"ד המתייחס לנושא (סע"ש 37922-10-14 משנת 2017) הינו פסק דין אזורי, שאכן אישרר קביעה זו, ואולם לא לקח בחשבון השלכות אפשריות, ובהם זכאות אפשרית לדמי חגים ממספר מקומות עבודה וכו'. על כן, כל מקרה יבחן לפי כלל נסיבותיו, לרבות האם קיבלת דמי חגים ממקום עבודה אחר; מהו דפוס עבודתך; מה בדיוק סיבת אי עבודתך בימים שלפני החג ולאחריו; מי קובע את השיבוצים; האם מדובר בשיבוצים קבועים וכו'.
לצפיה ב-'פדיון ימי מחלה'
פדיון ימי מחלה
12/03/2019 | 13:17
1
4
לצפיה ב-'אין זכות כללית לפידיון ימי מחלה'
אין זכות כללית לפידיון ימי מחלה
( לעמוד שלי בתפוז )
12/03/2019 | 13:40
9
ככלל, אין זכות לפידיון ימי מחלה שלא נוצלו, אלא בנסיבות מסויימות שלרוב מאוגדות בהסכם/קיבוצי (למשל - בשירות הציבורי + בהגעה לגיל פרישה + בצבירת ותק במקום העבודה + רק לגבי חלק מהימים וכו').

לצפיה ב-'פרישה ממקום עבודה. '
פרישה ממקום עבודה.
11/03/2019 | 21:06
3
22
הארגון בו אני עובדת פרסם מבצע פרישה למעוניינים.
אם אישרו לי פרישה בעוד כמה זמן , האם המעסיק יכול לבטל את אישורו לפרישה לאחר שכבר אישר ?
לצפיה ב-'דיני הביטול'
דיני הביטול
( לעמוד שלי בתפוז )
12/03/2019 | 13:38
2
21
ככלל, המעסיק לא יכול לחזור בו מאישורו.
עם זאת, יש לבחון את כלל הנסיבות: האם מראש היה מדובר באישור מותנה; מהי סיבת הביטול; מה משמעות הביטול מבחינך; האם לאור האישור כבר התקיימו בך "אינטרסי הציפייה וההסתמכות", היינו כי כילכלת את עניינך בהתאם וכי שינית את מצבך לרעה; מתי לאחר האישור היה הביטול; מה בכלל המשמעות של "פרישה מוקדמת" באירגונך, האם מכח הסכם קיבוצי כלשהי; מהי עמדת ועד העובדים בנושא (ככל שמדובר במקום מאורגן); האם יש לך אשם תורם כלשהו בעניין זה; וכו'.
לצפיה ב-'תודה , אז כל האפשרוניות פתוחות אני מבינה ...לצערי ...'
תודה , אז כל האפשרוניות פתוחות אני מבינה ...לצערי ...
12/03/2019 | 15:14
1
2
לצפיה ב-''
( לעמוד שלי בתפוז )
17/03/2019 | 08:57
2
לצפיה ב-'ימי הודעה מראש על פיטורים'
ימי הודעה מראש על פיטורים
11/03/2019 | 08:59
3
17
שלום,
עבדתי שנה פחות 10 ימים במשרה מלאה. 
שולם לי שכר לפי שעות. 
קיבלתי הודעת פיטורים בעבור שנה פחות 10 ימים מיום תחילת עבודתי. 
המעסיק חישב ומצא שמגיע לי שכר ל 11 ימים נוספים וכפועל יוצאת מנין הימים שעבדתי אצלו:  שנה ויום, מתוכם 10 ימים בהם לא עבדתי בפועל אחר הודעת הפיטורים.
שאלתי: 
1. לכמה ימי הודעה מראש מחויב המעסיק במקרה פיטורים?
2. אם משולמים לי עבור ימי עבודה בהם לא עבדתי, לפי מה זה משולם? שכרי היומי לא היה קבוע ושולם לי לפי מספר השעות בהן עבדתי.
תודה
לצפיה ב-'הודעה מוקדמת לעובד בשכר שמועסק שנה פחות עשרה ימים'
הודעה מוקדמת לעובד בשכר שמועסק שנה פחות עשרה ימים
( לעמוד שלי בתפוז )
11/03/2019 | 19:37
2
19
1. בעניינך, חל סעיף 4 לחוק הודעה מוקדמת:

הודעה מוקדמת לפיטורים לעובד בשכר
4.    עובד בשכר זכאי להודעה מוקדמת לפיטורים, כמפורט להלן:
(1)  במהלך שנת עבודתו הראשונה - של יום אחד בשל כל חודש עבודה;
(2)  במהלך שנת עבודתו השניה - של 14 ימים, בתוספת של יום אחד בשל כל שני חודשי עבודה בשנה האמורה;
(3)  במהלך שנת עבודתו השלישית - של 21 ימים, בתוספת של יום אחד בשל כל שני חודשי עבודה בשנה האמורה;
(4)  לאחר שנת עבודתו השלישית - של חודש ימים.

2. אם בתקופת ההודעה המוקדמת המעסיק פטר אותך מחובת ההתייצבות בעבודה, עליו לשלם לך "חלף הודעה מוקדמת" בגובה השכר שהיית מקבל לו היית עובד בפועל, ואולם ללא התוספות (ללא הוצאות נסיעה/פנסיה/תוספות שכר המותנות בהתייצבות בעבודה בפועל ובקיומם של יחסי עובד-מעסיק בפועל).
לצפיה ב-'תודה רבה !'
תודה רבה !
13/03/2019 | 19:01
1
2
לצפיה ב-''
( לעמוד שלי בתפוז )
17/03/2019 | 08:41
לצפיה ב-'אי שימוע וניקוי מהשכר. '
אי שימוע וניקוי מהשכר.
10/03/2019 | 18:29
1
18
שלום לכם.
ברשותכם מס שאלות.
לאחר כמעט 4 שנים פוטרתי ממקום עבודתי 
ראשית כל עניין השימוע התמסמס כשמנהלי הישיר "לא הסתדר לו" לוח הזמנים וטען "שממילא זה עניין פורמלי בלבד ואני מקיים לך שימוע שלא בנוכותך."

שנית בסיכום שקיבלתי ראיתי שנוכה משכרי סכום ניכר ובעצם כמעט כל שהגיע לי מסיכום ימי החופש הבראה וכו בטענה שאיבדתי ציוד.
זאת מבלי לברר איתי ולקבל את הסכמתי וכן גם בלי לפרט מה. 

האם אני יכול ללכת עם זה לבית הדין לעבודה?
ובמידה וכן, האם כדאי לעשות זאת בכוחות עצמי או להשתמש בשירותיו של עורך דין?
תודה רבה לכם על תגובות. 
לצפיה ב-'יש לך עילה בשני העניינים'
יש לך עילה בשני העניינים
( לעמוד שלי בתפוז )
11/03/2019 | 19:33
12
1. נראה שיש לך עילה בשני העניינים שתיארת - ראשית, פיטורים בהעדר שימוע (בתנאי שלא נשמעת ולא ניתנה לך הזדמנות לטעון, גם לא בכתב); ושנית - של קיזוז סכומים, בניגוד לסעיף 25ב' לחוק הגנת השכר.
2. עם זאת, יש לבחון בקפידה מה נוכה, באיזה טוענה, האם הוחתמת על מסמך בנושא וכו'.
3. תוכל להגיש תביעתך לביה"ד לעבודה באופן ישיר, ואף בלא ייצוג של עו"ד.
לצפיה ב-'דמי מחלה'
דמי מחלה
11/03/2019 | 18:50
1
14
1. עובד חודשי שהה בחופשת מחלה (שווי יום עבודה 400 שח) מיום רביעי עד יום ראשון כולל , המעסיק ניכא 4 ימי מחלה ו 800 שח לפי 0 על היום הראשון ניכה 400 ועוד 50% מהיום השני והשלישי . האם תקין?
שאלה נוספת לידיעה כללית:
2. מה אומר החוק בנושא ניכוי היום הראשון כאשר העובד אינו מקבל תשלום על יום זה , האם זה תקין שמעסיק ינכה גם יום מחלה וגם את השכר היומי בעד יום זה?
לצפיה ב-'ימי מחלה - רק מהיום הרביעי פיצוי כספי מלא'
ימי מחלה - רק מהיום הרביעי פיצוי כספי מלא
( לעמוד שלי בתפוז )
17/03/2019 | 18:54
2
1. מכח 'חוק דמי מחלה' - יום המחלה הראשון אינו בתשלום; ימי המחלה השני והשלישי - 50% מהשכר, ורק מיום המחלה הרביעי - תשלום בערך שווה לשכר שהיית אמור לקבל לו היית עובד.
2. מתיאורך עולה, כי המעסיק נוהג כדין. אין מדובר ב"קיזוז שכר" אלא באי-תשלום בשל העדרותך מחמת מחלה.

לצפיה ב-'שינוי מבנה ארגוני'
שינוי מבנה ארגוני
09/03/2019 | 21:40
1
20

לפני  מספר ימים עדכנו אותי שאסיים את תפקידי כתוצאה משינוי מבנה ארגוני, בנוסף נשלח מייל לכל האנשים איתם עבדתי בו צויין כי סיימתי את עבודתי.
כל זאת בטרם בוצע לי שימוע כחוק.

האם הנל תקין וחוקי?
לצפיה ב-'לא - קודם יש לבצע את השימוע ורק אח"כ להודיע על הפסקת העבודה'
לא - קודם יש לבצע את השימוע ורק אח"כ להודיע על הפסקת העבודה
( לעמוד שלי בתפוז )
10/03/2019 | 05:47
13
חרף העובדה כי מדובר ב"שינוי אירגוני" ולא בטענות מקצועיות/אישיות כלפיך, על המעסיק לבצע שימוע טרם מתן החלטתו בדבר סיום עבודתך.
לצפיה ב-'חצי שעה הפסקה כחוק'
חצי שעה הפסקה כחוק
08/03/2019 | 15:34
1
22
שלום
אני עובדת משרה מלאה א-ה 7:30 - 16:30 וימי שישי 7:30-12:15
מורידים לי קבוע חצי שעה הפסקה.
עכשיו לשאלה:
אם במידה ונאלצתי באותו היום לעבוד פחות מ 8 שעות עקב יציאה מוקדמת מהעבודה , עדיין צריך להוריד לי את החצי שעה של ההפסקה ולאלץ אותי לצאת?
תודה ושבת שלום

לצפיה ב-'לא'
לא
( לעמוד שלי בתפוז )
08/03/2019 | 16:16
17
לא - ככלל, הפסקה מכח סעיף 20 לחוק שעות עבודה ומנוחה ניתנת רק לעובדים מעל 6 שעות (במלאכת כפיים) או במשרה מלאה (במלאכה שאינה מלאכת כפיים).
מכאן, כי אם בפועל עבדת פחות מהיקפים אלו, אף אינך זכאית להפסקה, ומשכך לא יכולים לחייב אותך לצאת להפסקה.
לצפיה ב-'רצף פיצויים '
רצף פיצויים
05/03/2019 | 18:19
1
19
פוטרתי אחרי 25 חודשי עבודה מתוכם הייתי חסרה 3 חודשים עקב נסיעה , הפרשות לפנסיה היו לפני ואחרי הנסיעה אבל לא בזמן שהייתי חסרה , שאלתי היא האם רצף פיצויים כוללים גם את 3 חודשים שהייתי חסרה ? כלומר אתוגמל גם עבורם ? תודה
לצפיה ב-'לא'
לא
( לעמוד שלי בתפוז )
08/03/2019 | 11:42
10
תקופת העדרותך אינה פוגעת ברצף העסקתך ובזכותך ל"רצף זכויות" בגין שתי תקופות ההעסקה, ואולם לגבי תקופת העדרותך - גובה שכרך יחושב כ"אפס" ביחס לאותם חודשים.
לצפיה ב-'סעדים למעביד בתקופת הודעה מוקדמת לאחר התפטרות עובד'
סעדים למעביד בתקופת הודעה מוקדמת לאחר התפטרות עובד
07/03/2019 | 00:58
3
17
שלום רב , 
עובד במשכורת חודשית קבועה הודיע על התפטרותו (בכתב וכדין) מהחברה.
הוא עבד בחברה כשנתיים.
בתקופת "ההודעה המוקדמת עקב התפטרות העובד" התנהל העובד כך :
בארבעת הימים הראשונים , הביא אישור מחלה כדין.
בתשעת הימים הבאים , הוציא עצמו לחופשה (ללא אישור המעסיק אך גם ללא התנגדות המעסיק , באופן שבו ניצל העובד ימי חופשה צבורים וקיבל עליהם פדיון כחוק מהמעביד).
מיד לאחר החופשה , שוב הוציא העובד אישור מחלה כדין , הפעם על 10 ימים. כך תמה לה למעשה תקופת "ההודעה המוקדמת" ולמעשה , נוצר מצב כי בכל תקופת ההודעה המוקדמת , לא הופיע העובד המתפטר לעבודה ולו יום אחד. 
למעביד נגרם כמובן נזק רב , מאחר והעובד לא הופיע לעבודה כלל בתקופת ההודעה המוקדמת , כמובן שהיה צריך לשלם לעובד על המחלה (שכאמור הוגשה בגינה ניירת מתאימה כדין) וכן על החופשה (פדיון חופשה כדין). 
שאלתי היא : מהם הסעדים , אם בכלל , העומדים לרשות מעסיק במקרה זה?
תודה על הסיוע....
לצפיה ב-'מחלה וחופשה כעוצרים את תקופת ההודעה המוקדמת'
מחלה וחופשה כעוצרים את תקופת ההודעה המוקדמת
( לעמוד שלי בתפוז )
08/03/2019 | 11:40
2
21
1. תקופת המחלה עוצרת את תקופת ההודעה המוקדמת - היה על העובד להשלים את ימי ההודעה המוקדמת בעבודה בפועל בתום ימי מחלתו.
2. בעניין החופשה המצב מסובך מעט יותר, שכן לא היה על המעסיק לשלם לעובד "ימי חופשה" ובפועל להכיר בכך בחופשתו. ממילא עובד אינו יכול להחליט על הוצאת עצמו לחופשה שנתית וממילא אינו יכול לכפות זאת על המעסיק בלא התראה כדין ובלא הודעה של שבועיים מראש לפחות. עם זאת, אף ככל שהכרתם לעובד בחופשתו - הרי הדבר עוצר את תקופת ההודעה המוקדמת, והיה עליו להשלים בפועל לאחר חופשתו את ימי ההודעה המוקדמת.
3. שבפועל העובד לא עבד בתקופת ההודעה המוקדמת (בשל מחלתו וחופשתו), הינכם כמעסיקיו זכאים לפיצוי מהעובד בגין תקופה זו.
לצפיה ב-'חן חן.'
חן חן.
08/03/2019 | 13:07
1
5
לצפיה ב-''
( לעמוד שלי בתפוז )
08/03/2019 | 16:17
28
לצפיה ב-'פסק דין בהסכמה'
פסק דין בהסכמה
05/03/2019 | 13:46
3
23
יוצגתי מטעם ההסתדרות בביה"ד לעבודה. ניתן פס"ד בהסכמה וחוייבתי בשכ"ט לעוה"ד שלא מצאה לנכון ליידע את ביהמ"ש שאני לא מחוייבת בו. שהרי בתמורה לדמי חבר אלו הזכויות שלי בין היתר. ואם היה עלי לשלם היו אמורים ליידע אותי בגובה שכה"ט ויכולתי לסרב או להסכים.
לכן לאחר פסה"ד עוה"ד חתמה לי על מיסמך שבו אשלם סכום מופחת מהניפסק.

האם ההתחייבות הזאת לשכ"ט מופחת אינה תקפה, והחלטת בית המשפט מבטלת את ההסכמה שלה לשכ"ט מופחת?.
משמע האם ביהמ"ש יכול לבטל את ההתחייבות שלה בכתב לשכ"ט מופחת ולהחליט על סכום שאני לא חוייבתי בו?
תודה

לצפיה ב-'פסק דין בהסכמה מחייב'
פסק דין בהסכמה מחייב
( לעמוד שלי בתפוז )
06/03/2019 | 20:26
2
13
שאלתך אינה ברורה דיה שכן יש לבדוק בקפידה את כל המסמכים והראיות, לרבות לעניין חובותייך וזכויותייך כמיוצג על ידי ההסתדרות, המוסכם בינכם (לא פירטת), הכתוב בפס"ד, עלויות יצוגך בפועל וכו' וכו', ואולם ככלל - האמור בפסק הדין מחייבך לכל דבר ועניין והוא עליון על כל התחייבות חוזית בינך לבין ב"כ ו/או ההסתדרות. במילים אחרות - לא תוכל להימנע מתשלום מלוא הפס"ד רק בשל התחייבות חוזית אחרת בינך לבין מי מהצדדים ו/או ההסתדרות ו/או עו"ד, לכל היותר עשויה להיות לך טענות למולם. זאת, בעיקר בשל העובדה כי אף לדברייך הסכמת לאמור בפס"ד, וזה, כעולה מדברייך, ניתן על בסיס הסכמת הצדדים.

לצפיה ב-'שאלתך אינה ברורה..'
שאלתך אינה ברורה..
10/03/2019 | 19:50
1
6
בהסתדרות לא מחתימים חברים על הסכם שכ"ט. החברים בתמורה לדמי חבר, מיוצגים על ידי עו"ד שמקבל את משכורתו מההסתדרות. 
אני לא חוייבתי לשלם פיצוי- אלא המעביד חוייב לשלם לי. אולם לבקשתה של עוה"ד שלי מההסתדרות הופחת לי מהפיצוי שכר טירחת עורך דין כבקשתה- כשלא חתמתי ולא נדרשתי לשלם שכ"ט עו"ד להסתדרות או למי מטעמה.
מכאן יוצא שהגוף הזה שמייצג את העובדים, מתנהג כגוף פרטי וגובה שכר טירחה, במסווה של של גוף שאינו גובה שכ"ט.
אם הייתי יודעת הייתי הולכת לעו"ד פרטי והייתי מקבלת הרבה יותר.
השופטת סירבה להחזיר לי את האגרות שאני שילמתי על ההליך, ואת שכר טירחת עורך הדין. כולם הועברו לעורכת הדין מההסתדרות. היתכן?!

לצפיה ב-'פנה לארגון העובדים בדרישה להשבת הסכום'
פנה לארגון העובדים בדרישה להשבת הסכום
( לעמוד שלי בתפוז )
11/03/2019 | 19:40
4
1. אמת, ככל שלא חתמת על הסכם שכ"ט מול ארגון העובדים ו/או מול העורך דין מטעמו של ארגון העובדים שייצג אותך, ובהעדר מקור חיוב אחר, אזי ארגון העובדים ו/או העו"ד, ככלל, אינו רשאי לקזז ממך כל עלויות שכ"ט.
2. מומלץ לפנות לארגון העובדים לשם בירור הנושא ובדרישה להשבת הסכום.

מנהל/ת הפורום

אודות:
ד"ר PHD עו"ד עמית גורביץ', מרצה ועורך דין פעיל בדיני עבודה מאז 2002. מייעוץ ראשוני ועד ניהול תביעה בבתי הדין לעבודה תוך ניתוח הסיטואציה בראיה משפטית
עוד...

חם בפורומים של תפוז

חפשו אותנו גם באינסטרגם
חפשו אותנו גם...
פודי תפוז - האינסטגרם החדש כל התמונות של...
חפשו אותנו גם באינסטרגם
חפשו אותנו גם...
פודי תפוז - האינסטגרם החדש כל התמונות של...
בפייסבוק שלנו כבר ביקרתם?
בפייסבוק שלנו כבר...
רוצים להיות תמיד מעודכנים במה שקורה בתפוז?
בפייסבוק שלנו כבר ביקרתם?
בפייסבוק שלנו כבר...
רוצים להיות תמיד מעודכנים במה שקורה בתפוז?

בעלי מקצוע

עו
עו"ד עמית גורביץ

מקרא סימנים

בעלת תוכן
ללא תוכן
הודעה חדשה
הודעה נעוצה
אורח בפורום
הודעה ערוכה
מכיל תמונה
מכיל וידאו