לגלישה באתר בגירסה המותאמת לסלולאר
| הוספת הודעה
הגדרות תצוגה

הגדרות עץ הודעות

מאפייני צפייה

הצג טקסט בתצוגה
הצג תגובות באופן
עדכן
2787627,876 עוקבים אודות עסקים

פורום דיני עבודה

לא פייק ניוז: נאמן לחובה לביזור ידע מקצועי ולמאבק על זכויות אדם וזכויות עובדים, פורום זה עומד לרשותכם 24 שעות ביממה למענה ראשוני שוטף ומקצועי בנושאי דיני עבודה מד"ר PHD עו"ד עמית גורביץ', מרצה ועורך דין פעיל בדיני עבודה מאז 2002. 

הנהלת הפורום:

אודות הפורום דיני עבודה

לא פייק ניוז: נאמן לחובה לביזור ידע מקצועי ולמאבק על זכויות אדם וזכויות עובדים, פורום זה עומד לרשותכם 24 שעות ביממה למענה ראשוני שוטף ומקצועי בנושאי דיני עבודה מד"ר PHD עו"ד עמית גורביץ', מרצה ועורך דין פעיל בדיני עבודה מאז 2002. 
הוספת הודעה

צרף
תמונה וידיאו קובץ
קבצים המצורפים להודעה

לצפיה ב-'גמר חשבון - מינוס ימי מחלה'
גמר חשבון - מינוס ימי מחלה
14/11/2018 | 07:09
6
13
שלום,
סיימתי לעבוד בחברה- בגמר החשבון הייתי במינוס 7 ימי מחלה.
במשכורת האחרונה המעביד הוריד לי מהמשכורת 7 ימי עבודה בגלל זה. האם זה תקין? כשהמעביד הכניס אותי למינוס ימי מחלה הוא לא החתים אותי על שום דבר .
האם העניין חוקי לגבות ממני עלך מינוס ימי מחלה...הרי על פלוס ימי מחלה הוא לא היה נותן לי כסף
לצפיה ב-'כשהיית חולה קיבלת עבור ימים אלו כסף'
כשהיית חולה קיבלת עבור ימים אלו כסף
14/11/2018 | 15:59
1
7
למרות שלא היו לך ימי מחלה צבורים?? 
לצפיה ב-'אכן - על חלקם כן וחלקם לא'
אכן - על חלקם כן וחלקם לא
14/11/2018 | 19:41
3
לצפיה ב-'כמה ימי מחלה לקחו לך על הימים הראשון עד השלישי?'
כמה ימי מחלה לקחו לך על הימים הראשון עד השלישי?
15/11/2018 | 08:33
1
3
ביום הראשון למחלה לוקחים יום מחלה רק אם משלמים משכורת מלאה.
ביום השני והשלישי לוקחים כל אחד רק חצי יום מחלה (כי משלמים חצי יום)
ככה אפשר לחסוך יומיים שלא שילמו לך אבל אולי ספרו לך.

פשוט ראיתי בעיתו איזו כתבה על ימי מחלה (לגבי הנקודה הזו)
לצפיה ב-'מצאתי את ההתייחסות הנ"ל באתר כלזכות - ניכוי דמי מחלה'
מצאתי את ההתייחסות הנ"ל באתר כלזכות - ניכוי דמי מחלה
15/11/2018 | 09:00
6
הבהרה לגבי ניכוי יום ההיעדרות הראשון
מלשון החוק עולה כי אין לנכות ממכסת ימי המחלה הצבורים של העובד את ימי המחלה שעבורם לא מקבל העובד דמי מחלה (למשל, היעדרות בת יום אחד או יום ההיעדרות הראשון מבין מספר ימי מחלה רצופים).
בפועל נוהגים מקומות עבודה רבים לנכות ימים אלה ממכסת ימי המחלה הצבורים, והצעות חוק לשינוי המצב לא התקבלו.
הדוגמאות בדף זה מבוססות על הפרקטיקה הנהוגה (לפיה מנכים ממכסת ימי המחלה גם את יום המחלה שעבורו לא משלמים דמי מחלה).
לצפיה ב-'קיזוז ימי מחלה ששולמו'
קיזוז ימי מחלה ששולמו
( לעמוד שלי בתפוז )
15/11/2018 | 19:48
1
6
ככל שאין הוראה אחרת בחוזה העבודה שלך, וקיים נוהג בפועל לשלם בעבור יום המחלה הראשון, המעסיק אינו רשאי לבטל לך כעת ורטרוקאטיבית נוהג זה, והוא אינו רשאי לקזז ממך בעבור ימי מחלה ששולמו, כעניין שבנוהג ו/או בהסכמה, הגם שעשה זאת בעבר לפנים משורת הדין.
לצפיה ב-'מה הקשר בין השאלה לתשובה?'
מה הקשר בין השאלה לתשובה?
16/11/2018 | 16:00
9
השואל אמר שהוא במינוס ימי מחלה בסיום העבודה. כלומר נעדר בגין מחלה מספר ימים העולה על אלו אותם צבר, ובעקבות כך שאל האם המעסיק רשאי לקזז לו בסיום ההתחשבנות בשל מינוס ימים אלו. אין לזה שום קשר עם יום מחלה ראשון או תשלום עבורו. 
לצפיה ב-'תחשיב מסים ישירים לעוסק מורשה '
תחשיב מסים ישירים לעוסק מורשה
15/11/2018 | 16:19
1
7
ערב טוב!

נתון לנו עצמאי שהכנסותיו בשנת 2018 הן 240,000 ₪ ועוד מע"מ. הוצאותיו המוכרות מהוות מחצית הסכום ואילו מה שנותר, "הכנסה ברוטו", המחצית השנייה, קרי 10,000 ₪ ברוטו בחודש. אדם זה נדרש להפריש לטובת "פנסיה חובה" 842 ₪ בחודש, למעשה הסכום המקסימלי ב-2018. השאלה היא כזו: האם חישוב מדרגות מס הכנסה, ביטוח לאומי ומס בריאות מתבצע מההפרש, קרי מסכום של 9,158 ₪ ברוטו, או שמסים אלה מחושבים מההכנסה לפני ההפרשה לפנסיה, קרי 10,000 ₪ ברוטו בחודש. לתשובתכם אודה.
לצפיה ב-'בפורום מיסים יענו לך'
בפורום מיסים יענו לך
15/11/2018 | 16:43
1
לצפיה ב-'אי תשלום מלוא המשכורת לאחר התפטרות'
אי תשלום מלוא המשכורת לאחר התפטרות
14/11/2018 | 19:22
7
שלום וברכה,
אשמח לעזרתכם בבעיה בחישוב השכר שלי במקום העבודה הקודם שלי לאחר שהתפטרתי(עבדתי שם בסה"כ כחודש ימים).
התחלתי לעבוד ב 10/7/18 המשכורת שלי הינה משכורת גלובלית 6,500 ₪ שמתוכן(ע"פ חוזה):
שכר בסיס – 5600 ₪
שעות נוספות – 500 ₪
נסיעות – 400 ₪
מינימום שעות עבודה יומי: 8.5 שעות    שבועי – 42 שעות לפחות   חודשי – 182 שעות לפחות.
החוזה שלי מוגדר כ 5 ימי עבודה בשבוע ובימי שישי במידת הצורך ובאותו חודש לא עבדתי כלל ימי שישי.
בחודש יולי עבדתי 14 ימי עבודה מלאים ועוד כחצי יום עבודה(סה"כ 14.5 י"ע) ושילמו לי בסה"כ 3900 ברוטו(כולל נסיעות ושעות נוספות). כשפניתי לחשב שכר לשאול מדוע שולם לי כך הסבירה לי שהחישוב נעשה כך:
8(שעות בסיס)X 14.5(ימי עבודה) לחלק 182 (שעות עבודה חודשיות) = אחוז היעדרות
ואז אחוז עבודה= אחוז היעדרות – 100%
ואז אחוז עבודה X   שכר גלובלי(ללא נסיעות) = השכר ששולם לי
לא הבנתי כיצד עליי לחשב שכר גלובאלי אם עבדתי חלק מהחודש.
לדעתי החישוב שבוצע לא תקין/חוקי מפני שאם אני מחשבת שעות עבודה כפול שכר מינמום יוצא שקיבלתי אפילו פחות משכר המינמום.
אשמח לעזרתכם בנושא הנ"ל.

תודה רבה
לצפיה ב-'2 מקומות עבודה לגביי פיטורין והתפטרות'
2 מקומות עבודה לגביי פיטורין והתפטרות
13/11/2018 | 15:05
1
16
שלום,

אם במקום העבודה העיקרי אני מפוטרת ובמקום שאני עובדת פחות שעות (עבודה חלקית) אני עוזבת
האם אני מקבלת אבטלה החל מהיום הראשון על המקום שבו פוטרתי ורק לאחר 3 חודשים על המקום ממנו התפטרתי?

תודה
לצפיה ב-'דמי אבטלה'
דמי אבטלה
( לעמוד שלי בתפוז )
13/11/2018 | 16:17
15
נא הפני שאלתך בפורום "ביטוח לאומי" של "תפוז"
לצפיה ב-'החסרתי מהעבודה בגלל המצב הבטחוני'
החסרתי מהעבודה בגלל המצב הבטחוני
13/11/2018 | 13:47
1
11
שלום רב, אני תושבת עוטף עזה והחסרתי היום מהעבודה בגלל המצב הבטחוני וביטול המסגרות החינוכיות לילדים.
אשמח לדעת מה קובע החוק בענין הזה והאם המעסיק שלי אמור להוריד לי יום חופשה במצב כזה או שיש התחשבות שקבועה בחוק?
תודה
לצפיה ב-'אין עדיין הוראות בנושא'
אין עדיין הוראות בנושא
( לעמוד שלי בתפוז )
13/11/2018 | 16:16
6
1. בנתיים אין כל הוראות מסודרות בנושא, והמעסיק רשאי שלא לשלם עבור יום זה ו/או להוריד יום חופשה בתשלום.
2. בתקופות מתיחות בטחונית נמשכת בעבר, הן בדרום והן בצפון המדינה, הגיעה הממשלה לניסוח הוראות חוק להסדרת הנושא.
3. חרף המצב בימים האחרונים הנושא טרם הוסדר. ככל שיוסדר בהוראות חוק/צוי הרחבה ספציפיים בעתיד - נפרסם את המידע אף בפורום זה.
לצפיה ב-'תלוש משכורת'
תלוש משכורת
13/11/2018 | 13:43
1
12
שלום רב.
אם יש בעייה של אי תשלום ומחדלים בתלוש השכר, האם יש התיישנות לגבי כמה שנים אחורה אפשר לתבוע את המעסיק?

תודה
לצפיה ב-'חובת מעסיק בהוצאת תלוש שכר תקין'
חובת מעסיק בהוצאת תלוש שכר תקין
( לעמוד שלי בתפוז )
13/11/2018 | 16:13
10
מכח סעיף 24 לחוק הגנת השכר, על מעסיק לתת תלוש שכר תקין לעובדיו, ובו ציון מלוא המידע המנוי בתוספת לחוק.
ככל שלא עשה כן  - עילת התביעה קיימת במשך 7 שנים (תקופת ההתיישנות הרגילה).
לצפיה ב-'תשלום על נסיעות '
תשלום על נסיעות
13/11/2018 | 12:02
1
18
תשלום, 
התקבלתי לעבודה שנמצאת במרחק שעה ורבע נסיעה ממני. אני מתכנן להגיע לעבודה באמצעות רכבת. 
קיבלתי מהחברה חוזה העסקה לחתום עליו, בחוזה היה רשום שהתשלום הוא X לשעה ברוטו. 
בנוסף היה רשום בחוזה שהם משלמים לפי החוק: ימי מחלה, ימי הבראה, ימי חופש, פנסיה וקופת גמל. 
לא היה שום איזכור בחוזה לגביי תשלום עבור נסיעות. 
שאלתי היא; על פי חוק- האם בחוזה העסקה צריך להוסיף סעיף על תשלום על נסיעות? או שזה משהו שלא רושמים אותו כי זה ברור מאליו? 
אני מבולבל ואשמח להסבר.. 

תודה רבה למי שמגיב!!!

לצפיה ב-'הוצאות נסיעה יכולות להיות חלק מהשכר '
הוצאות נסיעה יכולות להיות חלק מהשכר
( לעמוד שלי בתפוז )
13/11/2018 | 13:24
12
1. ככלל, מכח הפסיקה, רשאי מעסיק לכלול את "דמי הנסיעה" בתוך השכר הקובע.
2. עם זאת, רוב המעסיקים אינם עושים כך, אלא מפצלים את התשלום, בין היתר משהדבר חושף אותם לסיכון לתביעה על אי תשלום דמי נסיעות ומשהדבר הופך את כל השכר ל"שכר הקובע", באופן שעליהם לשלם זכויות סוציאליות אף על דמי הנסיעות.
3. המבחן שהתפתח בפסיקה (על מנת לבדוק האם השכר הקובע כבר כולל את הוצאות הנסיעה אם לאו), הינו, בין היתר, עדכון השכר כשמתעדכנים תעריפי הנסיעה מכח צו ההרחבה.
4. בכל מקרה, אינך זכאי מהמעסיק למלוא עלויות נסיעתך בפועל, אלא - ככל שלא נקבע בינכם אחרת - אך לתשלום של עד 22.60 ש"ח ליום עבודה. 
5. על אף שהוצאות הנסיעה יכולים להיות חלק מהשכר (ראה תשובתי 1#), נראה כי בעניינך משזכות זו אינה מוזכרת בחוזה עבודתך (לצד זכויות אחרות שכן ניזכרות) - המעסיק אינו משלם לך אותה בפועל.
לצפיה ב-'הרעת תנאים'
הרעת תנאים
11/11/2018 | 14:04
6
29
שלום לעו"ד,
 לאחרונה נוספו לי תפקידים בעבודה שבעצם הם לא מהות העיסוק שלי והיה עלי להכיר את אותם נושאים , להשקיע זמן לא מבוטל בלהבין מה לעשות שגרוע ממני את העיסוק בתפקיד העיקרי שלי.
 שאלה אחת- האם אני זכאי לפיצוי כספי?
שאלה שניה האם אני יכול לבקש שיפטרו אותי עקב הרעת תנאים ?
אשמח לתשובך
לצפיה ב-'הרעת תנאים'
הרעת תנאים
11/11/2018 | 15:59
14
מעסיק אינו רשאי לשנות את הסכם העבודה ללא אישור העובד.
עובד זכאי תוך זמן סביר לפנות למעסיק שיחזור בוא מהחלטתו.
אם המעסיק אינו מעוניין לחזור בוא מהחלטתו תוך זמן סביר בדרישה בכתב ניתן להתפטר כדין מפוטר.
שאלה אחת - לא.
שאלה שניה - לא, אם המעסיק אינו מעוניין לחזור בוא מהחלטתו תוך זמן סביר בדרישה בכתב ניתן להתפטר כדין מפוטר.
לפני כמה זמן שינו את העסקתך?

לצפיה ב-'הישארות בעבודה כהסכמה בפועל'
הישארות בעבודה כהסכמה בפועל
( לעמוד שלי בתפוז )
11/11/2018 | 16:10
4
20
1. אכן, ככל שמדובר בהרעת תנאים מוחשית רשאי עובד להתפטר בדין מפוטר, וזאת מכח סעיף 11 לחוק פיצויי פיטורים. זאת, כאמור, בתנאי שמדובר בהרעה מוחשית, שאינה זמנית, ולא חל עליך כל הסכם קיבוצי הקובע אחרת. יש לבדוק את ההרעה לגופו של עניין (לא פירטת), ולבדוק האם אכן מדובר בהרעה המזכה בזכות להתפטר בדין מפוטר, אם לאו.
2. הקושי העולה משאלתך, כי כתבת כי "לאחרונה נוספו לי תפקידים"....; ככל שנישארת למעלה מחודש במקום עבודתך, בתנאים המורעים, את עשויה להחשב כמי שמסכימה בהתנהגות להרעה זו, ולא תוכלי עוד לתבוע דבר.
3. בכל מקרה, בהרעת תנאים אין זכאות לכל פיצוי כספי, אלא לכל היותר להתפטרות בדין מפוטר ולקבלת פיצויי הפיטורים לאחר מתן התראה למעסיק על כוונתך לעשות כן.

לצפיה ב-'הרעת תנאים'
הרעת תנאים
12/11/2018 | 08:38
3
14
ראשית כל תודה על תשובתך. 
מדוע אני לא זכאי להעלאה בשכר עקב הוספת תפקידים שלא הוגדרו בתחילה ?הדבר נובע עקב עזיבה של עובד אחר והכנסת מישהו אחר לתפקיד לא ממש מוגדר שלא באמת עושה את מה שעשה העובד שעזב אשר על  כן אני נאלץ לעשות זאת .
לצפיה ב-'אין לעובד זכות מוקנית להעלאת שכר'
אין לעובד זכות מוקנית להעלאת שכר
( לעמוד שלי בתפוז )
12/11/2018 | 21:23
2
13
אין לעובד זכות מוקנית להעלאות שכר, אלא אם יש בארגון הסכם קיבוצי הקובע אחרת (למשל - סולמות שכר, מתח דרגות, רמות שכר לתפקידים וכו').
ככל שאין הסכם קיבוצי כאמור, אין לעובד זכות מוקנית להעלאת שכר.
תוכל לבוא בדרישה למעסיקך להעלאות את שכרך, אולם הוא אינו חייב להעתר לכך.
מעסיק יוצא ידי חובתו בתשלום שכר המינימום השעתי, בלי קשר לתוכן העבודה שיש לבצע.
לצפיה ב-'העלאת שכר'
העלאת שכר
13/11/2018 | 09:08
1
10
תודה על תשובתך .
לצפיה ב-''
( לעמוד שלי בתפוז )
13/11/2018 | 13:24
1
לצפיה ב-'פיצויי פיטורין - סעיף 14'
פיצויי פיטורין - סעיף 14
10/11/2018 | 19:13
7
29
שלום,
אני חתומה על סעיף 14.
השכר מורכב מ- 80% שכר בסיס שממנו מופרש לקרן הפנסיה ו- 20% שעות נוספות גלובליות. החלוקה היא חלוקה סתמית - כלומר נעשתה רק כי המעסיק מפריש לקרן הפנסיה על 80% מהשכר. השכר הוא קבוע (למעט העלאות שכר) לאורך כל 8 שנות עבודתי ולא תלוי בשעות נוספות שאותן אפילו אני לא עושה למעט שעה פה שעה שם. בנוסף קרן ההשתלמות מופרשת על 100% מהשכר.
1. האם בפיצויי הפיטורין המעסיק צריך להשלים את 20% החסרים?
2. בלי קשר האם חישובי השלמה לפיצויין לוקחים בחשבון גם את התשואה שנצברה על ההפקדות של המעסיק או רק על מה שהפקיד בפועל?

תודה,
רונית.
לצפיה ב-'ברגע שאת חתומה על סעיף 14 (ולתקופה שהוא בתוקף) אין משמעות'
ברגע שאת חתומה על סעיף 14 (ולתקופה שהוא בתוקף) אין משמעות
11/11/2018 | 10:56
2
22
לתשואה בפועל (שלילית/חיובית/דמי נהול)
מה שחשוב זה אם הופרש 8.33% או פחות (ואז צריך להשלים את האחוזים)
ואם הופרש על 100% מהשכר או 80% מהשכר (ואז שוב צריך להשלים)

כמובן שכל ההשלמה תלויה בכך שאת זכאית להשלמת פיצויים.
לצפיה ב-'המשך-'
המשך-
11/11/2018 | 11:36
1
12

אבקש תשובה מעו"ד בבקשה לגבי שאלתי הראשונה:
שכר מורכב מ- 80% שכר בסיס שממנו מופרש לקרן הפנסיה ו- 20% שעות נוספות גלובליות. החלוקה היא חלוקה סתמית - כלומר נעשתה רק כי המעסיק מפריש לקרן הפנסיה על 80% מהשכר. השכר הוא קבוע (למעט העלאות שכר) לאורך כל 8 שנות עבודתי ולא תלוי בשעות נוספות שאותן אפילו אני לא עושה למעט שעה פה שעה שם. 
1. האם בפיצויי הפיטורין המעסיק צריך להשלים את 20% החסרים? אם כן איך ניתן למצוא סימוכין לכך בחוק לפני שאני מגיעה למעסיק להגיד לו את זה.

תודה!

לצפיה ב-'עוד גורביץ יענה לך, ובינתיים, לפי הכתוב כאן'
עוד גורביץ יענה לך, ובינתיים, לפי הכתוב כאן
11/11/2018 | 14:03
6

שעות נוספות גלובליות הן חלק מהשכר הקובע לצורך פיצויי פיטורין
לצפיה ב-'"שעות נוספות גלובליות"'
"שעות נוספות גלובליות"
( לעמוד שלי בתפוז )
11/11/2018 | 15:09
3
21
1. אכן, ככל שאת מקבלת "גמול שעות נוספות גלובליות" שלא כנגד ביצוע עבודה ו/או שעות נוספות בפועל, וככל שאת ניתנת לפיקוח ואינך עובדת במשרת אמון (כמשמעותן בסעיף 30 לחוק שעות עבודה ומנוחה) - בנסיבות אלו על המעסיק לשלם לך "גמול שעות נוספות" בדיוק לפי ביצוען בפועל, וככל שהוא משלם לך "שכר כולל", עליו לשלם פיצויי פיטורים אף בגין רכיב זה.
2. גם התשואה נלקחת בחשבון לעניין הפרשי פיצויי הפיטורים.
לצפיה ב-'המשך'
המשך
12/11/2018 | 10:13
9
כלומר, אם במצב שלי שהמעסיק לא הפריש לפיצויים על 20% הנותרים מהשכר אז אם התשואה שנצברה מכסה את ההפקדות החסרות מה- 20% בעצם אין לי מה לדרוש מהמעסיק להשלים אם ההפקדות מה- 20%?

תודה!
לצפיה ב-'לגבי הפרשי פיצויים - תשלום במקום פיצויי פיטורין'
לגבי הפרשי פיצויים - תשלום במקום פיצויי פיטורין
12/11/2018 | 13:15
1
13
אם הופרשו פיצויים על 80% מהשכר לתקופה מסוימת
ואם הופרשו רק 6% (במקום 8.33) באותה תקופה,
אבל יתרת הפיצויים בפוליסה תהיה מעל שכר אחרון כפול הותק, לא יצטרכו להשלים פיצויים בכלל?

לעומת זאת, אם יפרישו 8.33% על 100% מהשכר בכל התקופה, אז גם לא יצטרכו להשלים פיצויים אם היתרה בפוליסה תהיה מתחת לשכר אחרון כפול ותק?

זה לדעתי קצת מתנגש עם האישור הזה:
אישור כללי בדבר תשלומי מעבידים לקרן פנסיה ולקופת ביטוח במקום פיצויי פיטורים - "יבואו במקום פיצויי הפיטורים המגיעים לעובד האמור בגין השכר שממנו שולמו התשלומים האמורים ולתקופה ששולמו"
לצפיה ב-'כמובן שאני מדבר על הפרשות לפי סעיף 14 (הכותרת של השרשור)'
כמובן שאני מדבר על הפרשות לפי סעיף 14 (הכותרת של השרשור)
12/11/2018 | 22:00
5
לצפיה ב-'מתן הודעה מוקדמת'
מתן הודעה מוקדמת
10/11/2018 | 17:04
1
16
שלום רב

במידה ואני מתפטרת  בשל מצב בריאותי ( לאחר תאונת עבודה), האם יש צורך במתן הודעה מוקדמת.
יש לציין שאני עדיין במחלה.
תודה
לצפיה ב-'סעיף 10 לחוק הודעה מוקדמת'
סעיף 10 לחוק הודעה מוקדמת
( לעמוד שלי בתפוז )
11/11/2018 | 07:53
12
ככלל, על עובד/מעסיק שמפוטר/מתפטר יש לתת הודעה מוקדמת ולעבוד במהלכה.
עם זאת, בנסיבות של מחלה ניתן לטעון להתקיימות סעיף 10 לחוק הודעה מוקדמת, הקובע - 

פיטורים והתפטרות בלא מתן הודעה מוקדמת
10.   הוראות סעיפים 2 עד 7 לא יחולו -
(1)  על עובד, בנסיבות מיוחדות שעקב קיומן אין לדרוש ממנו כי יעבוד בתקופת ההודעה המוקדמת הקבועה בחוק זה; שר העבודה והרווחה רשאי לקבוע באישור ועדת העבודה הרווחה והבריאות של הכנסת ובהתייעצות עם ארגוני עובדים וארגוני מעבידים שלדעתו הם יציגים, נסיבות מיוחדות שעקב קיומן אין לדרוש מהעובד כי יעבוד בתקופת ההודעה המוקדמת;
לצפיה ב-'חצי משרה'
חצי משרה
08/11/2018 | 13:41
5
18
שלום, חצי משרה היא 21 שעות או 21.15 (ורבע) שעות? באתרי אינטרנט מצאתי את הראשון, בעבודה אומרים לי את השני.

בנוסף, יש לי יום חופשי בשלישי, עובד א, ב, ד, ה ושישי. עובד חצי משרה. אם אני חולה בשלישי, נחשב לי ליום מחלה או שבגלל שזה יום חופשי לא יורד מימי מחלה ולא מקבל שכר (נניח שחליתי יומיים לפני)

תודה
לצפיה ב-'חצי משרה = 21 שעות'
חצי משרה = 21 שעות
( לעמוד שלי בתפוז )
09/11/2018 | 06:34
1
10
לצפיה ב-'תודה. אפשר אסמכתא באינטרנט?'
תודה. אפשר אסמכתא באינטרנט?
09/11/2018 | 08:10
10
כי בעבודה אמרו לי 21.15 על 50% משרה  וקשה לי להתווכח איתם

בנוסף אם אפשר תשובה לשאלתך השנייה, לגבי היום החופשי שהוא שלישי ולא שישי כמו בדרכים, זה יתפוס על ימי מחלה?

תודה
לצפיה ב-'ובכלל איפה אפשר למצוא מקור רשמי'
ובכלל איפה אפשר למצוא מקור רשמי
10/11/2018 | 14:30
2
6
לעניינים כאלה. למשל אתר כל זכות הוא מצוין אבל הוא לא משרד העבודה. ובאתר משרד העבודה אני לא מוצא למשל על היקף המשרה בשעות
לצפיה ב-'עמית אין חשיבות לי ולאחרים לדעת איפה אפשר למצוא מידע רשמי?'
עמית אין חשיבות לי ולאחרים לדעת איפה אפשר למצוא מידע רשמי?
12/11/2018 | 12:28
1
5
לצפיה ב-'צו הרחבה - קיצור שבוע העבודה במשק ל42 שעות'
צו הרחבה - קיצור שבוע העבודה במשק ל42 שעות
( לעמוד שלי בתפוז )
12/11/2018 | 21:25
5
מצ"ב צו ההרחבה הרלוונטי מיום 15.3.2018:

לצפיה ב-'חשש מפיטורין'
חשש מפיטורין
10/11/2018 | 10:05
4
15
שלום רב,
חברתי בת 62.5 עברה 2 שימועים בחצי השנה האחרונה בעבודה (התנהגות, אי מילוי דוחות בזמן), הדברק נובע גם מהתנכלות, חוששת שיפטרו אותה.
1. האם ניתן לפטר בגיל כזה...
2. האם ניתן לפטר מסיבות כאלו...
3. האם יכולים אם מפטרים אותה למנוע ממנה פיצויים...
4. אחרי כמה שנות עבודה ניתן לפרוש עם פנסיה מלאה (עובדת חצי משרה כ 20 שנה).
מצפה לתשובתכם וכל דבר שיסייע !  תודה, סשה
לצפיה ב-'כיוון שהיא מעל גיל 62 (גיל הפרישה לאשה בגילה)'
כיוון שהיא מעל גיל 62 (גיל הפרישה לאשה בגילה)
10/11/2018 | 10:29
13

אז היא יכולה לפרוש בכל רגע ולקבל את כל הפיצויים שלה.
אם מפטרים אותה אז היא זכאית לפיצויים.
באיזו פנסיה היא מבוטחת? פנסיה צוברת?
מה הכוונה פנסיה מלאה?
לצפיה ב-'מותר לפטר גם בגיל 62.5'
מותר לפטר גם בגיל 62.5
( לעמוד שלי בתפוז )
10/11/2018 | 10:46
2
15
1. למרבה הצער, אין איסור על פיטורים בכל גיל, ככל שסיבת הפיטורים אינה בלתי חוקית. כלומר, ככל שאין הסכם קיבוצי המקנה לעובדת קביעות ו/או שימוש במנגנון פיטורים ספציפי (ועדה פריטטית וכו'|) - מותר לפטרה גם בגיל זה.
2. לא ברור מדברייך מהי סיבת הפיטורים, אלא רק שהעובדת סבורה שמדובר ב"התנכלות", נא פרטי. לשיטת המעסיק מדובר ב"התנהגות ואי מילוי דוחו"ת בזמן", ולאחר שנערכו לה 2 שימועים בנושא, לפיכך לא ברור מדוע לדברייך מדובר בהתנכלות.
3. אין אפשרות לשלול או להפחית את פיצויי הפיטורים (אלא מכח הסכם קיבוצי ו/או בפסק דין). עם פיטוריה, תהיה זכאית למלוא פיצויי הפיטורים ולגמר חשבון מלא.
4. המושג "פנסיה מלאה" מתייחס רק לחלק מקרנות הפנסיה. ככלל, ככל שלרשותה ודאי פנסיה צוברת, היא תקבל את הסכומים שהצטברו בקופה. פנו לקופה לשם בדיקה ואומדן לגבי גובה הפנסיה הספציפי לה הינה זכאית.

לצפיה ב-'תודה על תשובותיכם !!!!המהירות, המקצועיות.'
תודה על תשובותיכם !!!!המהירות, המקצועיות.
11/11/2018 | 17:15
1
3
לצפיה ב-''
( לעמוד שלי בתפוז )
11/11/2018 | 19:15
1
לצפיה ב-'הגיע מועד יציאה לפנסיה'
הגיע מועד יציאה לפנסיה
09/11/2018 | 22:01
1
10
שלום לעו"ד גורביץ
עוד כחודשיים אני עומד להגיע לגיל 67 וצריך לפרוש לפנסיה ממקום העבודה (מקום פרטי). האם מלבד הפנסיה שאני יקבל מקרן הפנסיה, מגיעים לי פיצויי פיטורין.
תודה ובכבוד רב, משה
לצפיה ב-'הגעה לגיל פרישה - מזכה בפיצויי פיטורים'
הגעה לגיל פרישה - מזכה בפיצויי פיטורים
( לעמוד שלי בתפוז )
10/11/2018 | 10:00
10
אכן, עצם ההגעה לגיל פרישה מזכה בפיצויי פיטורים.
ככל שציינת שאתה עובד במקום פרטי (היינו, יש לך פנסיה צוברת ולא פנסיה תקציבית שבעבר ניתנה בשירות המדינה) - אכן תהיה זכאי מהמעסיק במועד סיום העבודה בהקשר לפיצויי הפיטורים לזכויות כדלקמן:
1. מכתב שחרור לקופת הביטוח לשחרור חלק  מכספי פיצויי פיטורייך הצבורים בקופת הפנסיה.
2. השלמה כספית מהמעסיק ליתרת פיצויי הפיטורים (ככל ששנות עבודתך רבות משנות כיסוייך הביטוחי; ו/או אם לא הופרשו סכומים כל התקופה;  ו/או אם שכר עבודתך עלה במהלך השנים).
לצפיה ב-'עובד שעתי.'
עובד שעתי.
08/11/2018 | 17:21
1
18
שלום לכם,
האם מעסיק מחויב להעסיק עובד שעתי מינימום שעות עבודה ביום כ-8 שעות...? או שהוא רשאי להעסיקו לפי צרכי העבודה כדוגמה יום אחת 8 שעות ויום אחר כ-5 שעות...?
האם קיים חוק המחייב אותו בהעסקת עובד שעתי 8 שעות מינימום ביום...?
תשובתכם אודה.
לצפיה ב-'עובד שעתי - העסקה בהיקפים משתנים'
עובד שעתי - העסקה בהיקפים משתנים
( לעמוד שלי בתפוז )
09/11/2018 | 12:00
11
ככלל, "עובד שעתי" כשמו כן הוא - עובד לפי שעות, על פי צרכי המעסיק או על פי דרישתו. 
משכך, ככלל, הדין עם המעסיק - ניתן להעסיק אותך לפי היקפי משרה משתנים מעת לעת.
לצפיה ב-'שינוי החלטה לא הגיונית של בית דין לעבודה'
שינוי החלטה לא הגיונית של בית דין לעבודה
08/11/2018 | 18:23
1
14
פני יומיים הגשנו לבית הדין האזורי לעבודה בתל אביב בקשה להארכת מועד הגשת ערעור , בבקשתנו מבית הדין נכתב שההחלטה מושא הערעור נתקבלה ביום 14.10.18 ושניתן לערער עליה בתוך 45 יום.

קרי עד ליום 28.11.2018.

אלא שהרשמת הוציאה החלטה שאומרת שעל הנתבעים להשיב לבקשה להארכת מועד הגשת הערעור הנ"ל עד ליום 28.11.2018 . קרי בדיוק עד למועד האחרון שבו ניתן להגיש את הערעור.

מדבר בעד עצמו שהמועדים שבהחלטת הרשמת אינם הגיוניים, במצב כזה בלתי ניתן לדעת איך להתכונן לערעור, וככל שהבקשה לא תאושר יהיה לנו כמה שעות להכין את הערעור ולהגישו.

שאלתי היא:
מה ניתן לעשות בנסיבות הנ"ל על מנת לדאוג לכך שבקשתנו תועבר לרשמת אחרת שתבטל את החלטת הרשמת הקודמת?

תודה רבה

לצפיה ב-'מתן הודעת ערעור בביה"ד הארצי לעבודה'
מתן הודעת ערעור בביה"ד הארצי לעבודה
( לעמוד שלי בתפוז )
09/11/2018 | 11:56
8
בביה"ד הארצי לעבודה הוכרה האפשרות להגיש "הודעת ערעור" כללית בתקופת המועד האפשרי לערעור, ואת נימוקי הערעור עצמו להגיש במועד מאוחר יותר.
משכך, הגישו "הודעת ערעור" כללית כאמור עד ה-28.11.18, ובשלב השלמת הטיעונים הגישו את הטיעונים גופא.
לצפיה ב-'ש.נוספות ב- 75% משרה'
ש.נוספות ב- 75% משרה
08/11/2018 | 10:57
1
16
שלום,
המשרה שלי מוגדרת כ 75% משרה (7.5 שעות ביום 5 ימים בשבוע).
השאלה היא האם שאני עובד מעל מכסת שעות זו האם מגיע לי תשלום עבור כל שעה נוספת לפי תעריף שעות נוספות ?? או שמגיע לי תשלום לכל שעה נוספת שווה ערך לתשלום עבור שעת עבודה רגילה??
תודה

לצפיה ב-'מדובר ב"שעות עודפות" ולא שעות נוספות'
מדובר ב"שעות עודפות" ולא שעות נוספות
( לעמוד שלי בתפוז )
08/11/2018 | 14:07
12
הזכאות ל"שעות נוספות" בגמול שעות נוספות (125% / 150%) הינו אך לעובדים מעל להיקפה של משרה מלאה יומית ו/או שבועית.
משכך, ככל שלא עבדת מעל ל42 שעות שבועיות ו/או היקפה של משרה מלאה יומית - לא תהיה זכאי ל"גמול שעות נוספות", וזאת משמדובר ב"שעות עודפות" בלבד ובתעריך רגיל.
לצפיה ב-'פיטורין'
פיטורין
07/11/2018 | 19:08
3
16
שלום,
קיבלתי הודעת פיטורין לאחר שנה וחודשיים (חודש הודעה מראש)
אני לא ארחיב בנושא היחס של המנהל כלפי לאורך התקופה(כי זו לא המטרה כאן)
היום
כנראה 'עיצבנתי' אותו
ואני חוששת שהוא יעזיב אותי לפני שיגמר החודש הודעה מראש
האם הוא מחוייב על פי חוק לשלם לי חודש מראש, גם אם יעזיב אותי לפני כן?
תודה רבה

לצפיה ב-'סעיף 6 לחוק הודעה מוקדמת'
סעיף 6 לחוק הודעה מוקדמת
( לעמוד שלי בתפוז )
07/11/2018 | 21:22
2
22
1. ראשית, לא ציינת בדברייך כי פיטורייך היו לאחר שימוע. ככל שלא נעשה לך שימוע כדין בטרם פיטורייך - יש לך עילה בנושא זה.

2. אכן, במקרה של הפסקת עבודתך בפועל בתקופת ההודעה המוקדמת, תהיי זכאית לפיצוי ("חלף הודעה מוקדמת") עבור הימים בהם לא עבדת, כאמור בסעיף 6 לחוק הודעה מוקדמת:
ויתור על עבודה בפועל
6.    (א)  מעסיק רשאי להודיע לעובד, בהודעה מוקדמת לפיטורים, כי הוא מוותר על נוכחות העובד ועל עבודתו בפועל בתקופת ההודעה האמורה, כולה או מקצתה, ובלבד שישלם לעובדו פיצוי בסכום השווה לשכרו הרגיל של העובד בעד התקופה שלגביה ויתר על עבודתו.

לצפיה ב-'תודה'
תודה
07/11/2018 | 21:52
1
5
לצפיה ב-''
( לעמוד שלי בתפוז )
08/11/2018 | 07:14
2
לצפיה ב-'עבודה בבחירות המונציפליות 2018'
עבודה בבחירות המונציפליות 2018
07/11/2018 | 12:16
1
17
היי
אני שינן במרפאת שיניים שאינה פועלת בשבתות או חגים.
אני מתוגמל לפי פציינטים (פר פציינט).
בבחירות לרשויות המקומיות עבדתי יום שלם.
המעסיק לא מוכן לשלם לי עבור היום הזה שכר של 200 אחוז או לתת לי יום חופש בטענה כי זה לא מגיע לי.
רציתי לדעת אם המעסיק עובר על החוק או אולי אני טועה ולא מגיע לי פיצוי מיוחד.
תודה מראש
אופיר
לצפיה ב-'כן, אם עבדת בפועל 14 ימים לפני הבחירות'
כן, אם עבדת בפועל 14 ימים לפני הבחירות
( לעמוד שלי בתפוז )
07/11/2018 | 15:01
14
אכן, ככל שעבדת בפועל 14 ימים לפני הבחירות, תהיה זכאי לגמול בגובה 200% אם עבדת בפועל ביום הבחירות.
מצ"ב ההוראה המנהלית הרלוונטית:
לצפיה ב-'אי עבודה ביום שישי'
אי עבודה ביום שישי
05/11/2018 | 22:33
2
21
אני עובד במקום עבודה שבו  אני עובד ארבעה ימים  8.5 שעות + הפסקה חצי שעה ויום אחד 7.5 שעות וחצי שעה הפסקה.
בנוסף אנו נדרשים לעבוד בימי שישי פעם  בשבועיים כ 5 שעות (תורנות נחשב לשעות נוספות )
לפני כחודשיים הייתי אמור לעבוד יום שישי ולא יכולתי מסיבות אישיות
כאשר קיבלתי את תלוש השכר התברר לי כי ירד לי 5 שעות חופש על אותו יום
לתענת המנהל זה יום שהייתי אמור לעבוד ולא עבדתי אז זה חופש

האים יום זה באמת אמור לרדת לי מהחופש? הריי מדובר בשעות נוספות ולא ביום עבודה רגיל ???
לצפיה ב-'עוד שאלה אם ירד לי על זה יום חופש האים'
עוד שאלה אם ירד לי על זה יום חופש האים
06/11/2018 | 00:21
11
הייתי אמור לקבל על זה תשלום כאילו עבדתי (  5 שעות נוספות)
לצפיה ב-'היקף משרה מלאה - 42 שעות שבועיות'
היקף משרה מלאה - 42 שעות שבועיות
( לעמוד שלי בתפוז )
06/11/2018 | 06:22
15
הדין עמך, ככל שאתה עובד בפועל 42 שעות שבועיות בשבוע, אזי ימי שישי יחשבו ל"שעות נוספות" (ובתעריף שעות נוספות), וככל שאתה עובד במשכורת - אין להפחית משכרך בגין אי עבודה ביום שישי, אלא - לכל היותר - לא לשלם לך שעות נוספות בגין אי עבודה זו.
לצפיה ב-'ותק במקום עבודה'
ותק במקום עבודה
04/11/2018 | 19:39
1
18
שלום
אני עובדת במזנון ביה"ס משנת 1993 דרך קבלן.
כל חופש גדול הייתי מקבלת מכתב פיטורים (בחודשי יולי אוגוסט) ובחודש ספטמבר מתחילה לעבוד שוב.
בשנת 2005 הקבלן הלך לעולמו ויורשיו (אישתו) התחילו לנהל את העסק תוך שינוי שם העסק.
כיום בחודשי חופש הגדול שולחים אותנו לחופשה ללא תשלום.
בתלוש השכר מופיע ותק החל משנת 2005.
השאלה שלי האם המהלך זה חוקי?
פשוט אני מתכוונת להתפטר מהעבודה,עקב מחלה והייתי רוצה לדעת מאיזה שנה אמורים לשלם לי את כל המגיע לי.
תודה.
לצפיה ב-'רצף העסקתך - מ1993'
רצף העסקתך - מ1993
( לעמוד שלי בתפוז )
04/11/2018 | 20:06
14
ככלל, רצף העסקתך ייחשב מ-1993, וזאת לעניין פיצויי הפיטורים, מכח המקורות המשפטיים הבאים, ביחד ולחוד:
א. חוק פיצויי פיטורים הקובע זכאות גם עבור עבודה "באותו מקום עבודה אחד" (פיזית) - סעיף 1(א') לחוק פיצויי פיטורים הקובע זאת במפורש.
ב. חוק זה, הקובע כי רק ניתוק של מעל חצי שנה בין התקופות יחשב כניתוק בפועל (אם כי בעבר החוק התייחס ל3 חודשים)
ג. פסיקת ביה"ד לעבודה הקובעת כי (א) ככל שמדובר בניתוק כה פיקטיבי ומלאכותי (מדי שנה רק בחודשי הקיץ) ו-(ב) במעסיק שבא בנעלי המעסיק הקודם - הרצף נשמר. 
ד. אף בפועל מדובר בעסק שנישאר משפחתי, ממשיך מכח ירושה להיות מנוהל על ידי אשת הקבלן, והגם שלדברייך שם העסק שונה ברשם החברות.

מנהל/ת הפורום

אודות:
ד"ר PHD עו"ד עמית גורביץ', מרצה ועורך דין פעיל בדיני עבודה מאז 2002. מייעוץ ראשוני ועד ניהול תביעה בבתי הדין לעבודה תוך ניתוח הסיטואציה בראיה משפטית
עוד...

חם בפורומים של תפוז

חפשו אותנו גם באינסטרגם
חפשו אותנו גם...
פודי תפוז - האינסטגרם החדש כל התמונות של...
חפשו אותנו גם באינסטרגם
חפשו אותנו גם...
פודי תפוז - האינסטגרם החדש כל התמונות של...
בפייסבוק שלנו כבר ביקרתם?
בפייסבוק שלנו כבר...
רוצים להיות תמיד מעודכנים במה שקורה בתפוז?
בפייסבוק שלנו כבר ביקרתם?
בפייסבוק שלנו כבר...
רוצים להיות תמיד מעודכנים במה שקורה בתפוז?

בעלי מקצוע

עו
עו"ד עמית גורביץ

מקרא סימנים

בעלת תוכן
ללא תוכן
הודעה חדשה
הודעה נעוצה
אורח בפורום
הודעה ערוכה
מכיל תמונה
מכיל וידאו