לגלישה באתר בגירסה המותאמת לסלולאר
| הוספת הודעה
הגדרות תצוגה

הגדרות עץ הודעות

מאפייני צפייה

הצג טקסט בתצוגה
הצג תגובות באופן
עדכן
1703017,030 עוקבים אודות עסקים

פורום הבלוגיה - תמיכה טכנית

הפורום נועד לספק תמיכה טכנית בתפעול הבלוגים הכתובים בתפוז. שאלות בנושא הבלוגTV, הפורומים, הצ'אט, עולמות, תפוז בכלל וכל מה שלא קשור לבלוגים הכתובים נא להפנות לפורומים המתאימים. ניתן לפרסם בלוגים/רשומות בפורום הבלוגיה בלבד. פה פרסומים יימחקו. נא לעיין בתקנון הפורום לפני פרסום הודעה.
גלישה נעימה, הנהלת הפורום.

הנהלת הפורום:

אודות הפורום הבלוגיה - תמיכה טכנית

הפורום נועד לספק תמיכה טכנית בתפעול הבלוגים הכתובים בתפוז. שאלות בנושא הבלוגTV, הפורומים, הצ'אט, עולמות, תפוז בכלל וכל מה שלא קשור לבלוגים הכתובים נא להפנות לפורומים המתאימים. ניתן לפרסם בלוגים/רשומות בפורום הבלוגיה בלבד. פה פרסומים יימחקו. נא לעיין בתקנון הפורום לפני פרסום הודעה.
גלישה נעימה, הנהלת הפורום.

מדריך לעורך החדש-חדש

מאת: Bezalel P  פורסם: 15/02/2010  עדכון אחרון: 29/05/2011  
 

מאמר זה כולל כמה עקרונות בסיסיים לעבודה עם העורך החדש. אם יש נושאים לא ברורים, נקודות הדורשות הרחבה, או חלילה תקלות - אנא פרסמו הודעה מתאימה בפורום התמיכה הטכנית בצירוף כל הפרטים הרלוונטיים ובמיוחד סוג וגירסת הדפדפן בו אתם עובדים.

  הערה כללית: ניתן להשתמש בלחצן הימני של העכבר בעת העריכה כדי לפתוח תפריט פעולות רלוונטי לאובייקט שאתם עורכים (קישור, תמונה, טבלה וכו'). נסו ותהנו :-)

 

מעברי שורה ומעברי פסקה:
בעורך הישן קיים בלבול בין הפונקציות של מעבר שורה ומעבר פסקה, אשר נובע מחוסר בהירות בנושא בעת העבודה עם וורד. התוצאה של מצב זה היא שמי שהתרגל לעבור שורה עם מקש enter יגלה שיש לו המון מרווחים בין שורה לשורה, ויכול להיות שכאשר תדביקו טקסט מוורד הוא יקבל רווח כפול בין הפסקאות (כי לחצתם פעמיים enter בוורד, ועורך הבלוגים מפרש את זה כמעבר שתי פסקאות). החלטנו שעדיף שהעורך יהיה כמה שיותר תואם לסטנדרטים כדי לשמור על תאימות מרבית לאתרים אחרים ומערכות אחרות, ולא להמשיך לעבוד בצורה לא נכונה רק כי כך הרגילו אותנו. (לחצו כאן לפתרונות אפשריים עבור סידור המעברים בוורד)
מעבר שורה מבוצע ע"י shift+enter. מעבר פסקה מבוצע ע"י enter.
מעבר שורה מאפשר להמשיך לכתוב באותה פסקה, אך מתחיל משפט חדש בשורה חדשה. מעבר פסקה מייצר יחידה לוגית חדשה של כתיבה, הכוללת רווח מהפסקה הקודמת. חשוב לשים לב להבדלים האלה כאשר משתמשים בפונקציה עיצובית שמשפיעה על פסקה שלמה כגון יישור (לימין/שמאל/מרכז/דו-צדדי), כיוון כתיבה (עברית/אנגלית), בלוק ציטוט וכיו"ב.


שימו לב - אם רוצים לרדת רק שורה אחת: shift+enter יעשה את העבודה. אם רוצים לפתוח פסקה חדשה: enter הוא הפתרון כרגיל.

 

הוספת סרטוני פלאש ואובייקטים מוטבעים אחרים (מידע נוסף כאן)
עד היום כדי לשלב סרטון פלאש ברשומה הייתם צריכים לעבור לעורך החדש-ישן ולהעביר אותו למצב HTML כדי להדביק בתוכו את קוד ה- embed של הסרטון.
המצב בעורך החדש-חדש דומה למדי. מאתרים את קוד ה- embed הנלווה לסרטון הרלוונטי  פותחים את העורך החדש-חדש  לוחצים על כפתור מקורהמופיע בפינה הימנית עליונה של העורך  מאתרים את המקום הרלוונטי בתוכן הרשומה, ומדביקים לתוכו את קוד ה- embed.
כך נראה למשל קוד embed בFlix:

וביוטיוב:

 

וכך נראה הכפתור:  כפתור מקור 

כתיבה המשלבת עברית ואנגלית באותה רשומה
ניתן בקלות להגדיר לפסקה מסוימת את כיוון הכתיבה הלוגי שלה - RTL - Right To Left (מימין לשמאל) או LTR - Left To Right (משמאל לימין). ההגדרה נעשית באמצעות בחירת האפשרות המתאימה מתוך תיבת הבחירה סגנון המופיעה בפינה הימנית תחתונה של העורך. יש לשים לב כי הגדרה זו פועלת על פסקה אחת שלמה, כך שיש להגדיר את החלוקה לפסקאות בצורה נכונה בהתאם להסבר שבתחילת המאמר.
כך זה נראה:
 תיבת סגנון

 

הוספת תמונות
בנוסף לאפשרויות של הוספת תמונה ראשית או אלבום תמונות (אשר לא השתנו עם החלפת העורך), ניתן לשלב בתוכן הרשומה תמונה במספר דרכים. הגישה לכולן נעשית באמצעות כפתור תמונה המופיע חמישי משמאל בסרגל הכלים האמצעי של העורך.
כפתור תמונה
עם לחיצה על כפתור תמונה נפתח חלון מאפייני התמונה, אשר מציג את הקישור לתמונה שנוסיף, מאפשר לקבוע באיזה גודל היא תופיע בבלוג, יישור, יחס גובה/רוחב, וטקסט חלופי (טקסט חלופי מופיע במקום התמונה כאשר היא לא נטענת - שימושי לבעלי חיבור אינטרנט איטי וכן לבעלי מוגבלויות המשתמשים בעזרי גלישה שיכולים להקריא להם טקסט זה במקום הצפייה בתמונה עצמה). האפשרויות לבחירת התמונה הן:

  1. שימוש במאגר התמונות הפנימי של הבלוג: בחלון מאפייני התמונה מופיע כפתור בחירת תמונה. כפתור זה מאפשר גישה לתמונות הקיימות במאגר של הבלוג ובחירה מתוכן.
  2. הוספת תמונה למאגר התמונות הפמיני של הבלוג: מחלון מאפייני התמונה נעבור לחוצץ העלאה. שם נוכל לבחור תמונה מהמחשב שלנו ולהעלות אותה למאגר. ניתן להעלות קבצים מסוג jpg, gif או bmp בגודל של עד 2MB.
  3. הוספת תמונה מקישור ברשת: אם התמונה שאתם רוצים להוסיף כבר קיימת באינטרנט (ווידאתם שאין לכם בעיה של זכויות יוצרים), ניתן לשלב אותה בבלוג מבלי להזדקק למאגר התמונות. מדביקים את הקישור אל התמונה בחלון מאפייני התמונה, ומאשרים.

שימו לב:
אי אפשר להדביק לתוך העורך תמונות הנמצאות על המחשב המקומי שלכם. לגולשי האינטרנט אין גישה למחשב שלכם והם לא יוכלו לראות את התמונה.
אפשר להפוך את התמונה לקישור, ע"י שימוש בחוצץ קישור מתוך חלון מאפייני התמונה.
כדי שאפשר יהיה לכתוב לצד התמונה, יש להגדיר לה יישור לימין/שמאל בחלון מאפייני התמונה.

 


גופנים וגדלים
גופן ברירת המחדל המופיע בעת העריכה שונה מדפדפן לדפדפן, אך יש לשים לב שהגופן המתקבל ברשומה שמתפרסמת לבסוף יהיה תמיד אריאל, אלא אם משנים אותו באופן אקטיבי.
מבחינת גדלים: ברירת המחדל של העורך הישן הייתה גופן אריאל בגודל "2". גודל זה מקביל לגודל 10 בוורד, ו- 14 בעורך החדש.
גודל "3" של העורך הישן מקביל ל- 12 בוורד, ול- 16 בעורך החדש.
כך זה נראה:
תיבת גופן

 

הוספת קישור
אם רוצים להוסיף קישור לרשומה, אך שבמקום כל הכתובת הארוכה של הקישור יופיע טקסט: כותבים ברשומה את הטקסט שרוצים להפוך לקישור, מסמנים אותו, לוחצים על כפתור הוספת/עריכת קישור, ומדביקים בחלון שנפתח את כתובת היעד.
כך זה נראה: הוספת קישור

כדי לקבוע באיזה אופן ייפתח הקישור (בחלון חדש, באותה מסגרת וכו') יש לעבור ללשונית "מטרה" ולבחור באפשרות המתאימה לכם:

 

 

פירוט תפקידם של כל כפתורי העורך:

סרגל הכלים העליון, מימין לשמאל:

מקבץ ראשון - מקור (הצגת קוד ה- HTML של הרשומה);
מקבץ שני:
 גזירה (Ctrl+X), העתקה (Ctrl+C), הדבקה (Ctrl+V), הדבקה כטקסט פשוט, הדבקה מ-word;
מקבץ שלישי:
ביטול צעד אחרון (Ctrl+Z), חזרה על צעד אחרון;
מקבץ רביעי: חיפוש, חיפוש והחלפה;
מקבץ חמישי: בחירת הכל (Ctrl+A), הסרת העיצוב (מחזיר לגופן ברירת המחדל).

סרגל הכלים האמצעי, מימין לשמאל:

מקבץ ראשון: מודגש (Ctrl+B), נטוי (Ctrl+I), קו תחתון (Ctrl+U), כתיב מחוק - קו חוצה;
מקבץ שני: כתיב תחתון, כתיב עליון;
מקבץ שלישי: רשימה ממוספרת, רשימת נקודות;
מקבץ שלישי: הקטנת הזחה, הגדלת הזחה, בלוק ציטוט (מייצר הזחה של הפסקה פנימה משני הכיוונים);
מקבץ רביעי: יישור לשמאל, מרכוז, יישור לימין, יישור לשוליים;
מקבץ חמישי: הוספת/עריכת קישור, הסרת קישור, הוספת/עריכת נקודת עיגון (נקודת עיגון היא נקודה מוגדרת בתוכן הרשומה, המאפשרת יצירת קישור ישיר אליה ממקום אחר וכך להביא את הקורא במדויק למקום הרלוונטי בטקסט);
מקבץ שישי: תמונה, טבלה, הוספת קו אופקי, הוספת אמוטיקון, הוספת תו מיוחד.

סרגל הכלים התחתון, מימין לשמאל:

תיבת בחירה סגנון - מאפשרת לקבוע את הסגנון של פסקה אחת שלמה לאחד מסגנונות מוגדרים מראש, וכן לקבוע את כיוון הכתיבה (מימין לשמאל או משמאל לימין).
תיבת בחירה עיצוב - מאפשרת לקבוע את העיצוב של פסקה אחת שלמה לאחד מהעיצובים המוגדרים מראש (מיועד לקביעת מדרג כותרות מבחינה לוגית).
תיבת בחירה גופן - מאפשרת לקבוע את הגופן לטקסט נבחר מתוך רשימת הגופנים הזמינים.
תיבת בחירה גודל - מאפשרת לקבוע את גודל הגופן לטקסט נבחר.
כפתורי צבע טקסט וצבע רקע - מאפשרים לקבוע את צבע הטקסט הנבחר וצבע הרקע עליו הוא ייראה מתוך פלטת צבעים.
כפתור הגדל למקסימום - מאפשר להגדיל את שטח העורך לכל רוחב המסך לשם נוחות העריכה ועל חשבון הגישה לנתונים האחרים שבמסך הניהול. לחיצה נוספת על הכפתור מחזירה את העורך לגודלו המקורי.

 

בעיות ידועות

לצערנו, נכון להיום אנחנו עדיין מכירים מספר בעיות שעשויות להעיב על ההנאה מהעורך החדש. למשל בעיות בשמירה הנובעות מהגדרות מדור או תגיות (לחצו כאן להרחבה בנושא). כאשר פותחים רשומה לעריכה, מומלץ לעשות זאת ע"י לחיצה על כותרת הרשומה ולא על "עריכה".

 
  2 תגובות למאמר
ok computer :)   
Purple Mushroomו | 14/03/2010 22:23:20
ומה באשר  
תפו ופוזהו | 12/08/2013 13:34:11

הודעות אחרונות

חם בפורומים של תפוז

חפשו אותנו גם באינסטרגם
חפשו אותנו גם...
פודי תפוז - האינסטגרם החדש כל התמונות של...
חפשו אותנו גם באינסטרגם
חפשו אותנו גם...
פודי תפוז - האינסטגרם החדש כל התמונות של...
בפייסבוק שלנו כבר ביקרתם?
בפייסבוק שלנו כבר...
רוצים להיות תמיד מעודכנים במה שקורה בתפוז?
בפייסבוק שלנו כבר ביקרתם?
בפייסבוק שלנו כבר...
רוצים להיות תמיד מעודכנים במה שקורה בתפוז?

מקרא סימנים

בעלת תוכן
ללא תוכן
הודעה חדשה
הודעה נעוצה
אורח בפורום
הודעה ערוכה
מכיל תמונה
מכיל וידאו
מכיל קובץ