לגלישה באתר בגירסה המותאמת לסלולאר
| הוספת הודעה
הגדרות תצוגה

הגדרות עץ הודעות

מאפייני צפייה

הצג טקסט בתצוגה
הצג תגובות באופן
עדכן

פורום רפואת לב

הרפואה בכלל והקרדיולוגיה בפרט, מאופיינות עכשיו - בראשית המאה ה-21, בשיטות טיפול חדשניות ויעילות הרבה יותר מבעבר. הטכנולוגיות המתקדמות מאפשרות העברת ידע מקצועי בקלות רבה בין שולחן המדען החוקר (ברמה המולקולרית) ובין הרופא המטפל ליד מיטת החולה וגם אל הציבור הרחב. ואכן משפטים כמו: "סמוך עלי אני רופא" אינם קבילים יותר והפכו לאחרונה לאמרות לשון בתכניות סטיריות. קהילה זו תתמקד בתשובות ובהסברים בתחום הקרדיולוגיה הקלינית בשפה מובנת לכל אך יחד עם זה יהיה המידע מבוסס מדעית, מושג המכונה- evidence based medicine נשמח לענות על מיגוון רחב של שאלות קרדיולוגיות בתחום המניעה הראשונית והמשנית, אפידמיולוגיה של מחלות לב, יתר לחץ דם, מחלת עורקים, מסתמים, אי-ספיקת לב, הפרעות קצב, שומני דם, צינתורים וניתוחי לב או כל נושא קרדיולוגי קליני - עד כמה שהידע יאפשר.
יחד איתכם ובשבילכם, ד"ר חיים שמילוביץ', ד"ר קובי שחם, המערך הקרדיולוגי המרכז הרפואי ת"א

הנהלת הפורום:

אודות הפורום רפואת לב

הרפואה בכלל והקרדיולוגיה בפרט, מאופיינות עכשיו - בראשית המאה ה-21, בשיטות טיפול חדשניות ויעילות הרבה יותר מבעבר. הטכנולוגיות המתקדמות מאפשרות העברת ידע מקצועי בקלות רבה בין שולחן המדען החוקר (ברמה המולקולרית) ובין הרופא המטפל ליד מיטת החולה וגם אל הציבור הרחב. ואכן משפטים כמו: "סמוך עלי אני רופא" אינם קבילים יותר והפכו לאחרונה לאמרות לשון בתכניות סטיריות. קהילה זו תתמקד בתשובות ובהסברים בתחום הקרדיולוגיה הקלינית בשפה מובנת לכל אך יחד עם זה יהיה המידע מבוסס מדעית, מושג המכונה- evidence based medicine נשמח לענות על מיגוון רחב של שאלות קרדיולוגיות בתחום המניעה הראשונית והמשנית, אפידמיולוגיה של מחלות לב, יתר לחץ דם, מחלת עורקים, מסתמים, אי-ספיקת לב, הפרעות קצב, שומני דם, צינתורים וניתוחי לב או כל נושא קרדיולוגי קליני - עד כמה שהידע יאפשר.
יחד איתכם ובשבילכם, ד"ר חיים שמילוביץ', ד"ר קובי שחם, המערך הקרדיולוגי המרכז הרפואי ת"א

דפיברילטור חיצוני עשוי למנוע נזק מוחי קשה בזמן דום לב

מאת: שמוליק לביא  פורסם: 07/02/2008  עדכון אחרון: 07/02/2008  
 
שאלות ותשובות עם פרופ' סמי ויסקין, מנהל היחידה לאשפוז קרדיולוגי במערך הקרדיולוגי, המרכז הרפואי ת"א
 
ש: אחת ה"סחורות" שהכסף איננו יכול לקנות היא החוכמה, וזו האירוניה של החיים. אבל כאשר מדובר בסוגיות בריאות, דומה שהאירוניה עלולה להפוך עד מהרה לטרגדיה, לא כן?

ת: סוגיית הכסף – מי שאין לו וגם מי שיש לו, מטרידה את הפילוסופים מקדמת דנא, למעשה מאז שהפניקים המציאו את הכסף, ומכאן שאין זו בעיה חדשה כל עיקר. הכסף יכול אמנם לקנות בריאות, וגם זאת לא תמיד, אבל חוכמה אין בכוחו לקנות. לכן, מאוד מומלץ לנצל את החוכמה שבה כל אדם ניחן - וגם אצל מי שאינו נחשב לאדם חכם במיוחד אפשר למצוא חוכמת חיים נצברת - ומכאן שכמעט כל  אחד מאיתנו מסוגל לנהוג בחוכמה בכל האמור לבריאותו. מובן שחוכמה מסוג זה מונחית על ידי חינוך, וזה כבר תפקידם של קברניטי הבריאות, לרבות קופות החולים, שיש להן עניין ותמריץ לדאוג לבריאות מבוטחיהן.

ש: מניעת דום לב וטיפולים חדשניים – האם אין זה תרתי דסתרי?

ת: צריך להבדיל. מדובר במניעה ראשונית ומניעה שניונית. אתחיל במניעה שניונית – יש אנשים שעברו דום לב, והתמזל מזלם והשתייכו לאותה קבוצה קטנטנה שעברה החייאה מוצלחת. הללו הם בסיכון גבוה מאוד לעבור דום לב פעם שנייה. לכן יש להעניק להם טיפול למניעה של האירוע החוזר.

ש: במה מתבטא טיפול זה?

ת: טיפול זה מתבסס בעיקר על השתלה של דפיברילטורים אוטומטיים, היכולים לזהות דום לב ולפעול באופן עצמאי להצלתו של החולה. בהמשך התקדמנו כברת דרך וזיהינו קבוצה גדולה יחסית של חולים, שלמרות העובדה כי מעולם לא עברו דום לב, יש להם תכונות שבגללן, למיטב ידיעתנו, הם שייכים לקבוצת חולים שבסיכון גבוה מאוד לחוות דום לב. לחולים אלה אנו מציעים להשתיל דפיברילטור עוד לפני שעברו דום לב. הניסיון שלנו מלמד כי הסיכון של המשתייכים לקבוצה זו לעבור דום לב יכול להתבטא בסדר גודל של 30% תוך שלוש שנים. את אלה אנו משייכים לקבוצה האמורה לקבל מניעה ראשונית.

ש: אצל אלה אתם משתילים דפיברילטורים?

ת: כן, אנו משתילים דפיברילטורים אפריורי אצל חולים שמעולם לא עברו דום לב, אך יש להם תכונות כאלה שאנו יודעים מראש שהן בבחינת "פצצה מתקתקת", אם להשתמש במונח שגור ולא כל כך סימפטי, בלשון המעטה.

ש: האם מדובר באוכלוסייה מוגדרת?

ת: כן. זו אוכלוסייה מאוד מוגדרת, שהוגדרה על ידי מחקרים מאוד גדולים בעולם. כך, למשל, חולה שיש לו אוטם ישן גדול בשריר הלב, ותפקוד הלב אצלו מאוד פגוע, ויש לו עוד תכונות אחרות שנחשפו במבדקים שאנו עושים - לאיש כזה אנו יכולים לומר, כי בתוך ארבע שנים הסיכון שלו לקבל דום לב עומד על כ-40%. לכן מאוד רצוי שיהיה לו דפיברילטור מושתל, שימנע אפריורי את דום הלב.

ש: האם מדובר בהשתלה מבוססת על מחקרים מבוססים?

ת: יש עבודות מחקר גדולות מאוד שהראו כי השתלה של דפיברילטור היא למניעה ראשונית של דום לב מצילה חיים. כאמור, היו עבודות מחקר גדולות מאוד על חולים עם תכונות מהסוג שציינתי. הם חולקו לשניים, בחלק הושתל דפיברילטור ובחלק השני לא. חשוב להדגיש כי מדובר בחולים שמעולם לא עברו דום לב. אחרי שתי הקבוצות נערך מעקב בן חמש שנים, והתברר שבקבוצת החולים שבהם הושתלו דפיברילטורים חיו יותר אנשים בהשוואה לאה שבהם לא הושתל דפיברילטור.

ש: מדובר באוכלוסייה גדולה?

ת: הכל יחסי בחיים. אם מסתכלים על כלל אוכלוסיית העולם זו רק טיפה בים, אבל מדובר באלפים רבים של בני אדם הזכאים לחיות.

ש: ומהו המצב בישראל?

ת: סביר להניח שגם בארץ אפשר למצוא כמה אלפי אנשים השייכים לקטגוריה זו. אין ספק, ככל שהסקר יהיה יותר פעיל ויותר רופאים ינסו לזהות אנשים אלה בצורה יותר אקטיבית, וככל שהאנשים יהיו יותר מודעים, כן יגדל מספר האנשים הזקוקים לטיפול המונע. לפי שעה, אנו מגיעים לחלק קטן מהאנשים שמגיע להם דפיברילטור למניעה ראשונית. יותר מדי פעמים אנו נתקלים בחולים שעברו דום לב, עברו החייאה ונשארו עם נזק מוחי. אנחנו יודעים אל נכון כי יש לאנשים אלה תכונות כאלה, שאם היו מגיעים אלינו בזמן היו מקבלים דפיברילטור לפני הדום לב.

ש: מניעת דום לב היא הלוז שבכתר בקרדיולוגיה – האם אפשר לתרגם שאיפה נעלה זו לשפת מעשה?

ת: אפשר בהחלט למנוע דום לב באמצעות טיפול פשוט למדי. נראה לי שהמילה דום לב קצת מטעה, הלב אינו עומד בדום לב, להפך. הוא מפרפר, ומבחינה חשמלית הוא טס מהר מאוד. הטיפול הוא מכת חשמל בזמן הנכון ובמקום הנכון. התגובה של הפרפורים בלב למכת החשמל מצוינת. הכל מסתדר כהרף עין. צריך לראות את זה כדי להבין עד כמה שהתהליך פשוט – הדפיברילטור המושתל הוא מאוד יעיל לטיפול בהפרעת קצב לב, והופך בן אדם שהיה צריך להגיע להחייאה ולאשפוז ולעתים גם לנזק מוחי, שבגינו חייבים לאשפזו במוסד מתאים, לבן אדם המקבל מכת חשמל ביושבו בסלון ביתו וממשיך לחיות כרגיל.

ש: יש קבוצת סיכון מוגדרת?

ת: יש הרבה קבוצות מוגדרות. בעיקר מדובר בחולים עם מחלות לב אורגניות, אנשים עם מחלות בשריר הלב, או אנשים שעברו אוטם בשריר הלב ויש להם פגיעה קשה בתפקוד הלב, או שיש להם תכונות אחרות, שאותן אפשר לזהות בקלות באלקטרוקרדיוגרם, או בבדיקות קצת יותר מתוחכמות. אפשר לסכם ולומר שמדובר בקבוצת אנשים די מוגדרת שלא קשה לזהות אותה.

ש: לכם קל לזהות, אך כיצד אדם נורמטיבי יכול להיות מודע, ולעשות את הנדרש ממנו כדי שלא לחוות דום לב?

ת: ראשית לכל – אדם שעבר אוטם שריר הלב, או שעבר אירוע לבבי כלשהו, עליו לפנות לרופא המשפחה ולהיוודע באמצעותו אם הוא שייך לאחת הקבוצות שבסיכון לקבלת דום לב. כל בן אדם, לרבות אדם צעיר שמקרב בני משפחתו מתו בגיל צעיר באופן פתאומי ובצורה לא מוסברת, חייב לפנות לרופא ולשאול האם הוא שייך לקבוצה שיש לה נתונים גנטיים לקבלת דום לב. בן אדם שהתעלף פעם אחת, ולהתעלפות זו יש מאפיינים השונים מהתעלפות פשוטה, גם הוא חייב לפנות לרופא ולשאול האם אין לו נתונים שמשייכים אותו לקבוצה שבסיכון לקבל דום לב.

ש: ורופאי המשפחה מודעים לחשיבותו של הבירור?

ת: מי יותר ומי פחות, אך בלי ספק, בכל מקרה מאוד חשוב לעודד ולעורר את מודעותם של רופאי המשפחה.

ש: אפשר לכמת את אחוזי ההצלחה של מניעת דום לב?

ת: אני יכול להגדיר לך קבוצת חולים מאוד מצומצמת, שאם תשתיל להם דפיברילטורים, על כל ארבעה מכשירים שתשתיל תציל בן אדם אחד במעקב של שנתיים-שלוש. אני יכול להגדיר לך קבוצה פחות הרבה יותר רחבה, אך פחות מוגדרת, של כל מי שעבר אוטם שריר הלב ויש לו פגיעה קשה בלב, בלי כל בדיקות נוספות – על כל 16 חולים מהסוג הזה שעברו השתלה של דפיברילטור תציל חיים של אדם אחד במעקב של ארבע שנים. ככל שמגדירים את הקבוצה על ידי יותר בדיקות, אפשר להגיע לקבוצת חולים יותר מצומצמת, אך בסיכון יותר גבוה. לכן מספר הדפיברילטורים שצריך להשתיל כדי להציל בן אדם אחד יהיה יותר קטן. מאידך, אם מגדירים את התחום פחות צר, אמנם "תבזבז" יותר דפיברילטורים, אבל בסך הכל תציל יותר אנשים הואיל ותגיע לקבוצה הרבה יותר רחבה.

ש: דפיברילטור הוא מכשיר יקר מבחינת העלות?

ת: הוא לא יקר מאוד אך גם לא זול. עלותו היא כ-15 אלף דולר. אבל אם עושים חשבון כלכלי נכון הוא בהחלט לא יקר בהשוואה למשאבים הכספיים שחייבים להשקיע בטיפול של חולה שעבר דום לב ונשאר כתוצאה מכך עם נכות קשה. לא מעט עבודות שבדקו עלויות של השתלת דפיברילטור לעומת העלויות של מי שלא הושתל בו דפיברילטור העלו כי ההשקעה בדפיברילטור מאוד כדאית.

ש: האם הוא נכלל בסל התרופות והמכשירים?

ת: זה נושא רגיש. יש ויכוח בין משרד הבריאות לבין קופות החולים. יש קבוצת חולים מצומצמת שכולם מסכימים שמגיע להם דפיברילטור, ומי ששייכים לקבוצה זו מקבלים את המכשיר ללא עלות מצידם וללא כל בעיות. יש קבוצה יותר רחבה, שלגבם האיגוד הקרדיולוגי קבע שיש אינדיקציה לדפיברילטור, משרד הבריאות מסכים שאכן יש אינדיקציה כזו, אך קופות החולים טוענות שאינן מסוגלות לעמוד במעמסה הכספית של המכשירים. מי ששייכים לקבוצה זו עדיין ממתינים לפתרון הולם.

ש: בתחום עיסוקך, הפרמצבטיקה מה היא עושה?

ת: בכל האמור בתרופות, השוני הגדול שנרשם בשנים האחרונות מבחינת הפרעות קצב לב לא עלה יפה. למדנו לדעת כי התרופות הפועלות במישרין נגד הפרעות קצב לב עלולות לעיתים לגרום להפרעות קצב לב מסוג אחר, לפעמים אפילו יותר מסוכנות. למזלנו, הדבר התברר לנו במקביל להופעת הדפיברילטורים. לכן הדפיברילטורים והטיפול בצריבות תופסים פחות או יותר את המקום שעד לפני מספר שנים תפסו התרופות. אנו נותנים כיום פחות ופחות תרופות ונעזרים יותר בטכנולוגיות, כמו מכשירים מושתלים וצריבות.

ש: מה נכלל בהגדרת טיפולים חדשניים, והאם אפשר לכמת את אחוזי ההצלחה?

ת: בתחום המכשור, למשל, יש כל הזמן מכשירים יותר ויותר משוכללים, במיוחד בשיטת הקיצוב שלהם. כל דפיברילטור הוא גם קוצב לב, ויש אנשים שבגלל מחלה קשה במערכת ההולכה מאבדים את הסינכרוניזציה בין התכווצות בצד ימין ובצד שמאל של הלב, שלא מתרחשת בו זמנית. כיום יש דפיברילטורים שבנוסף יש להם שלוש אלקטרודות - אחת בפרוזדור, אלקטרודה שמקצבת חדר ימין ואלקטרודה שבעקיפין מקצבת חדר שמאל. על ידי שיטת קיצוב זו אפשר להפוך לב הפועל בצורה לא סינכרונית ללב שמתכווץ בצורה סינכרונית. באופן זה ניתן לטפל גם באי ספיקת לב, שזו תופעה המלווה חלק גדול מהחולים שהם בסיכון לקבל דום לב, הווה אומר הם סובלים מאי ספיקת לב ובה בעת הם נתונים בסיכון לקבל דום לב, ואותו מכשיר יכול לטפל בשתי הבעיות בו זמנית.

ש: אפשר לכמת את אחוזי ההצלחה?

ת: אחוז ההצלחה בהשתלת דפיברילטורים גבוה מאוד. אם קודם לכן הזכרנו שיש קבוצת חולים שהסיכון שלהם לקבל דום לב מגיע לכדי 30-40 אחוזים בתוך ארבע שנים, הרי שעל ידי השתלת דפיברילטור מורידים את הסיכון לכמעט שלושה אחוזים, כלומר, הירידה אינה מגיעה לאפס, אך אין ספק שאחוז ההצלחה מאוד מרשים.

ש: ומהי מידת המסוכנות של ההשתלה, אם בכלל יש סכנה?

ת: אכן, יש סיבוכים, זעיר פה זעיר שם, בהשתלות המכשירים. יש זיהומים, יש דימומים מקומיים, יש אנשים שחייבים אצלם להוציא את המכשיר ויש השתלה חוזרת. בגלל כל אלה איננו משתילים לכולם בצורה גורפת, אלא מנסים לזהות אותה קבוצת חולים שהסיכוי שלה להרוויח מהדפיברילטור מספיק גדול ומצדיק את הסיבוכים האפשריים שבהשתלה.

ש: האם כל הדפיברילטורים מושתלים או שיש גם דפיברילטורים ניידים?

ת: חשוב לדעת שהדפיברילטורים התחילו כמכשירים חיצוניים. כל אמבולנס של ניידת טיפול נמרץ, המגיע לביתו של החולה, מצויד במכשיר דפיברילטור גדול ובאמצעותו ניתנת מכת חשמל מבחוץ. אנשים חכמים הבינו שהבעיה היא בזמן ההמתנה לניידת טיפול נמרץ. עכשיו זמין מכשיר דפיברילטור חיצוני אוטומטי, או כמעט אוטומטי. זה מכשיר בדיוק כמו זה שמצוי בכל ניידת טיפול נמרץ. זה מכשיר שכל בן אדם שאין לו שום הכשרה רפואית יכול להחזיק בביתו, ובתום הדרכה שאינה אורכת יותר מחצי שעה הוא יכול להפעיל את המכשיר בעת הצורך. מובן שחשוב להבין מקצת העקרונות של עזרה ראשונה, כלומר צריכים לעבור קורס אלמנטרי של עזרה ראשונה, כדי להצליח לזהות את המצבים הדורשים את הפעלת הדפיברילטור. התפעול פשוט למדי: מדליקים את הדפיברילטור, מדביקים לחולה את המידבקות, והמכשיר מזהה אם יש הפרעת קצב לב שדורשת מכת חשמל. אם כן, המכשיר מדבר אתך בשפה שקבעת מראש – עברית, אנגלית או כל שפה אחרת, והוא אומר לך תן שוק. או אז אתה לוחץ על הכפתור המתאים, ובאופן זה אתה עושה בדיוק אותה הפעולה שניידת טיפול נמרץ הייתה עושה באיחור של שש דקות, ועל ידי כך אפשר למנוע אותו נזק מוחי שנגרם בזמן ההמתנה לאמבולנס!

אין תגובות

מנהל/ת הפורום

אודות:
ד"ר קובי שחם, מנהל הפורום הוא מנהל היחידה לטיפול נמרץ לב באיכילוב. אתם מוזמנים להתייעץ איתו בכל הקשור לתחום הקרדיולוגיה, רפואה פנימית, טיפול נמרץ לב,
עוד...

הודעות אחרונות

09:24 | 27.06.19 ירון מקשקש
18:43 | 13.04.19 אורחים בפורום
08:17 | 14.03.19 אורחים בפורום
10:57 | 07.03.19 אורחים בפורום
14:37 | 07.02.19 אורחים בפורום
07:40 | 03.02.19 אורחים בפורום
11:18 | 30.01.19 dns50
19:22 | 27.01.19 אורחים בפורום
14:18 | 13.01.19 אורחים בפורום
22:25 | 21.12.18 אורחים בפורום
11:42 | 30.11.18 אורחים בפורום
23:05 | 09.11.18 חזקיהו אבניר
10:38 | 05.11.18 אורחים בפורום
10:45 | 01.11.18 אורחים בפורום

חם בפורומים של תפוז

חפשו אותנו גם באינסטרגם
חפשו אותנו גם...
פודי תפוז - האינסטגרם החדש כל התמונות של...
חפשו אותנו גם באינסטרגם
חפשו אותנו גם...
פודי תפוז - האינסטגרם החדש כל התמונות של...
בפייסבוק שלנו כבר ביקרתם?
בפייסבוק שלנו כבר...
רוצים להיות תמיד מעודכנים במה שקורה בתפוז?
בפייסבוק שלנו כבר ביקרתם?
בפייסבוק שלנו כבר...
רוצים להיות תמיד מעודכנים במה שקורה בתפוז?

מקרא סימנים

בעלת תוכן
ללא תוכן
הודעה חדשה
הודעה נעוצה
אורח בפורום
הודעה ערוכה
מכיל תמונה
מכיל וידאו
מכיל קובץ