לגלישה באתר בגירסה המותאמת לסלולאר
| הוספת הודעה
הגדרות תצוגה

הגדרות עץ הודעות

מאפייני צפייה

הצג טקסט בתצוגה
הצג תגובות באופן
עדכן
1279412,794 עוקבים אודות עסקים

פורום שורשים משפחתיים

גנאלוגיה. ככה קוראים לזה בעגה המקצועית. שם קצת מבהיל למי שלא מודע לנושא וקצת מרתיע את מי שכן... מאחורי המלה הזו, מסתתר עולם ומלואו - עולם שמי שנשאב אליו, יתקשה לצאת ממנו.החלטנו לקרוא לפורום "שורשים משפחתיים" ולא "גנאולוגיה - חקר תולדות המשפחה", כיוון שלא מדובר במחקר הסטורי מנוכר, אלא בבניית פאזל עצום בן מספר לא-ידוע-מראש של חלקים, שכל אחד מהם עוזר להשלמת התמונה, אך כל אחד מהם הוא גם תמונה בפני עצמה. והתמונה הגדולה, יש להניח, לעולם לא תהיה שלמה... מדובר גם בהרבה יותר מ"בניית אילן יוחסין משפחתי", ובגלל זה לא השמטתי את המילה "חקר" מהכותרת הפסולה.יש בנו מין דחף מוזר לחטט בעבר, לנבור ולחפש תשובה לשאלה: "מאיפה אני בא?". בלעדיה, לדעתי, לא תהיה תשובה לשאלה: "לאן אני הולך?". התופעה הזו, של חיפוש שורשים, הפכה לנפוצה בשנים האחרונות, כשאנשים שמו לב שאין להם תיעוד על מוצא משפחתם. ובמירוץ המטורף שלנו אחר החומריות, מישהו התעורר לפתע ושם לב שגילוי תמונה ישנה מהחתונה של סבא וסבתא, צילום בצבע חום עתיק עם מסגרת משוננת - פשוט עושה לו את זה... לנו, כיהודים אשר נפוצו והושמדו וחזרו - הדבר חשוב פי כמה.האינטרנט הוא מקור מצוין להתחיל (או להמשיך) את החיפוש, וכאן - בפורום הישראלי הראשון המוקדש כולו לחיפוש שורשים משפחתיים - ננסה לעזור האחד לשני במסע המופלא הזה. נוכל לשתף האחד את השני בחוויית הגילוי, לשאול, להתייעץ ו... סתם לדבר!נכון הוא, שעדיין עבודה רבה צריכה להיות מושקעת ב"שדות זרים" - באתרים ובפורומים מחו``ל, אך בואו נהפוך את פורום זה להיות הבית שלנו, ממנו נצא לחיפושים, ואליו נחזור עם תגליות.במרוצת הזמן בו הוא פועל, מיצב עצמו הפורום כמקום היחיד בעברית בו נפגשים המתעניינים בנושא. יצרנו קשר עם אנשים, ארגונים ואתרים רבים, כדי להגביר את המודעות לקיומו של הפורום החשוב הזה.להתראות בפורום ובהצלחה לכולם,ארנון

הנהלת הפורום:

אודות הפורום שורשים משפחתיים

גנאלוגיה. ככה קוראים לזה בעגה המקצועית. שם קצת מבהיל למי שלא מודע לנושא וקצת מרתיע את מי שכן... מאחורי המלה הזו, מסתתר עולם ומלואו - עולם שמי שנשאב אליו, יתקשה לצאת ממנו.החלטנו לקרוא לפורום "שורשים משפחתיים" ולא "גנאולוגיה - חקר תולדות המשפחה", כיוון שלא מדובר במחקר הסטורי מנוכר, אלא בבניית פאזל עצום בן מספר לא-ידוע-מראש של חלקים, שכל אחד מהם עוזר להשלמת התמונה, אך כל אחד מהם הוא גם תמונה בפני עצמה. והתמונה הגדולה, יש להניח, לעולם לא תהיה שלמה... מדובר גם בהרבה יותר מ"בניית אילן יוחסין משפחתי", ובגלל זה לא השמטתי את המילה "חקר" מהכותרת הפסולה.יש בנו מין דחף מוזר לחטט בעבר, לנבור ולחפש תשובה לשאלה: "מאיפה אני בא?". בלעדיה, לדעתי, לא תהיה תשובה לשאלה: "לאן אני הולך?". התופעה הזו, של חיפוש שורשים, הפכה לנפוצה בשנים האחרונות, כשאנשים שמו לב שאין להם תיעוד על מוצא משפחתם. ובמירוץ המטורף שלנו אחר החומריות, מישהו התעורר לפתע ושם לב שגילוי תמונה ישנה מהחתונה של סבא וסבתא, צילום בצבע חום עתיק עם מסגרת משוננת - פשוט עושה לו את זה... לנו, כיהודים אשר נפוצו והושמדו וחזרו - הדבר חשוב פי כמה.האינטרנט הוא מקור מצוין להתחיל (או להמשיך) את החיפוש, וכאן - בפורום הישראלי הראשון המוקדש כולו לחיפוש שורשים משפחתיים - ננסה לעזור האחד לשני במסע המופלא הזה. נוכל לשתף האחד את השני בחוויית הגילוי, לשאול, להתייעץ ו... סתם לדבר!נכון הוא, שעדיין עבודה רבה צריכה להיות מושקעת ב"שדות זרים" - באתרים ובפורומים מחו``ל, אך בואו נהפוך את פורום זה להיות הבית שלנו, ממנו נצא לחיפושים, ואליו נחזור עם תגליות.במרוצת הזמן בו הוא פועל, מיצב עצמו הפורום כמקום היחיד בעברית בו נפגשים המתעניינים בנושא. יצרנו קשר עם אנשים, ארגונים ואתרים רבים, כדי להגביר את המודעות לקיומו של הפורום החשוב הזה.להתראות בפורום ובהצלחה לכולם,ארנון

המפגש העשירי, 15.5.05, קרית טבעון

מאת: ארנון הרשקוביץ  פורסם: 23/05/2005  עדכון אחרון: 23/05/2005  

מפגש הפורום העשירי החל לקרום עור וגידים כבר לפני חודשים רבים, כאשר אווה פלורסהיים מן החברה הגנאלוגית של הגליל העלתה רעיון כי תזמין אותנו, "האנשים מהאינטרנט", אליהם, כדי שיראו סוף סוף מה זה הפורום שכולם מדברים עליו... אם כן, התייצבנו בקרית טבעון באחר הצהריים חמים ונעים (בסדר לא מחייב): ornan, עדנה4 (עם עמי, כמובן), sabajakov (עם סבתא שרה), לוטקה, eleli1, talia olav, oded3, חנה גונן, Melitz, הרשקו (עם הרשקה), רותם 39 (עם תלמה), ארנון הרשקוביץ. לאחר מכן הצטרפו: mahaian, זאב שרון, ilanab56 (שלושתם מכירים מקרוב את מארחינו...), Ohle74, לאה טייכר. סך הכל נכחו 17 חברי פורום.
"מאז שהכרתי את ציפורה, פועמים בגופי שני לבבות"
לפני הגיענו לנקודת המפגש עם הקולגות הגנאלוגים, הגענו לבית העלמין של אגודת השומרים. בפאתיה המזרחיים של קרית עמל, בראש גבעה בלב חורשה ובמקום שקט וקסום אשר צופה מזרחה אל עמק יזרעאל, שוכן לו בית הקברות של אגודת השומרים. ליווה אותנו בהדרכה: עופר אבידב, איש נהלל, אשר הפליא בידיעותיו ובזכרונו. כאשר אנו ישובים על שרפרפים שהביא עמו, או תוך שיטוט בבית העלמין, סיפר לנו עופר את תולדות האגודה, תולדות אנשיה ותולדות המקום.
נדמה שסיפורה של האגודה, אשר הוקמה בשנת 1933, הוא במידה רבה גם סיפור דמותו המרתקת של אלכסנדר זייד, אשר נרצח אל מול הגבעה בה שוכן בית העלמין, ביולי 1938. האידיאולוגיה של זייד וחבריו, אשר התנגשה עם זו של חברי "בר גיורא" אשר התיישבו בכפר גלעדי, היא זו שהובילה אותו לגבעות שייח' אבריק, וסיפור הרצח שלו משקף את סיפורה של התקופה.
עופר לא שכח לספר גם את סיפורה של ציפורה, רעייתו של זייד, עליה כתב ביומנו את המשפט הרומנטי: "מאז שפגשתי את ציפורה, פועמים בגופי שני לבבות. לבבי שלי, ולבה של ציפורה".
המצבות אשר מוקמות לאנשי "השומרים" מאז ועד היום נבנות מאבנים יפהפיות, והן בולטות מקו הקרקע, מפגינות נוכחות ומרשימות ביותר. דרך סיפוריו של עופר, זכינו להכיר את הדמויות העיקריות (וכיוון שבגנאלוגיה עסקינן, טרח עופר לדקדק גם בכל הקשרים המשפחתיים הסבוכים שהיו קיימים בין המשפחות), את אורח חייהן, את לבטיהן, וגם את סופן...
כיוון שנשארנו עם טעם של עוד, הלכנו לאכול קצת. אבל זה שייך כבר לחלק השני...
מרכז ההנצחה אשר הוקם על ידי המנציחים
סמוך לצומת הגדולה והסואנת דרכה נכנסים לקרית טבעון (או לקרית עמל), שוכן מקום שקט ורגוע, בלב גן גדול. זהו מרכז ההנצחה ובית "יד לבנים" של קרית טבעון. בשונה ממרכזים עם דומה ברחבי הארץ, הוקם מרכז זה ביוזמת המשפחות השכולות המקומיות ובארגונן. המרכז - השוכן בבניין מעוצב ונאה - מקיים, בנוסף לפעילויות ההנצחה, גם פעילות חינוכית עניפה: הספריה המקומית שוכנו בו, תערוכות מוצגות במקום, הרצאות מתארחות, שלא לדבר על חנות הספרים "קרון הספרים", אשר שוכנת לה בקומת המרתף (והיו גם מי שהציצו בה).
אחרי שהתכבדנו ושתינו ברחבה הגדולה שבקומה השניה, נכנסנו לחדר העיון, שם נפגשים חברי "החברה הגנאלוגית של הגליל", והתיישבנו. חברים רבים מן הסניף המקומי התערבבו עם חברי הפורום.
פתחה את המפגש אווה, אשר סיפרה את תולדותיה של החברה. תחילת הדרך היתה במפעלה של טלי הדר ז"ל, דרכה התוודעה אווה לתחום. לאחר פטירתה בטרם עת של טלי, הוקם הסניף הגלילי, המארח חברים מכל הסביבה, ו"אפילו" מרמת הגולן. אחריה, סיפר שאול על מקום המפגש ועל הקשר המשולש הנצחה-חינוך-קהילה, המתקיים בקרית טבעון.
מיד ניגשנו אנו למשימה... ראשון עלה לקדמת ה"במה" עבדכם הנאמן. לקראת המפגש, העליתי על הכתב את ה"היסטוריה" של הפורום, ולראשונה סידרתי את האירועים בסדר כרונולוגי, כפי שקרו. התוצאה הפתיעה אפילו אותי. מסתבר, למשל, שהתפוצצות בועת ההיי-טק קשורה להקמת הפורום. איך? חודשים אחדים לאחר התפוצצותה, התמזג אתר IOL - שהיה אתר הקהילות המוביל בארץ, בזמנו - עם אתר וואלה!. המיזוג הותיר את אנשי הפורומים של IOL כואבים ומוזנחים, כיוון שהיחס לו זכו מצד הנהלת וואלה! לא תאם את ציפיותיהם ואת נסיונם מן הבית הקודם. ההתמרמרות הזו הביאה את "תפוז" - עד אז, אינדקס אתרים לא גדול במיוחד - לבצע שינוי מהותי בתפיסתם את האתר, והוא הוכשר במהרה לקלוט את פליטי וואלה!-IOL במערכת פורומים חדישה וחמה. רק אז, נחשפתי אני לעולם הפורומים העשיר, ודי מהר (בתמימות רבה, כדאי לומר), הצעתי להקים פורום בנושא "שורשים משפחתיים". תפקיד הניהול הוצע לי, כיוון שאני זה שיזם את הקמת הפורום (באמת שלא ידעתי עד אז שככה זה עובד!), והשאר היסטוריה...
בדבריי, הדגשתי את היתרונות העיקריים שאני רואה בפעילות הפורום, אלו אשר הופכים אותו למקום מיוחד, שונה מכל מקום מפגש ווירטואי או אמיתי, ואלו הם: זמינות, היותו מאגר ידע אנושי בכל נושא כמעט, פומביות, רצון טוב של החברים בו, היותו קבוצת תמיכה וחציצת המחשב.
מיד אחריי, עלה Ohle74, והציג את הפרוייקטים המיוחדים של הפורום: המדריך לגנאלוג המתחיל, עץ הפורום, יער הפורום וכו'. ניכר היה שהקהל מרותק, אך הם טרם ידעו מה מחכה להם...
עדנה4 אשר הציגה את דבריה לאחר מכן, סיפרה את סיפור הגילוי של ההיסטוריה של משפחת ורהפטיג. סיפור שאלמלא הפורום - לא היה מתרחש, ככל הנראה (והוא ניזון, לדעתי, מעקרון הפומביות). הנה ההודעה שהתחילה את הדרמה הגדולה. בזכות החומר שקיבלה עדנה4 ממוכתר, נפרשה אל מול עיניהם שלה ושל בעלה הסאגה המשפחתית קורעת הלב של המשפחה. ואם מישהו בקהל חשב שכאן תמו ההפתעות - הוא היה תמים למדי...
לסיום החלק האמנותי, עלתה רותם39, אשר הציגה את סיפורה שלה. לולא שיתוף פעולה בין חברי הפורום, וללא הפומביות, אשר גרמה לה להיתקל בשם מוכר תוך שיטוט בין מסמכים בארכיון, לא היתה זוכה להישג הגדול שלה: קבלת התמונה היחידה של אמה מתקופת בית הספר. רותם39 סיפרה את השתלשלות האירועים בצורה מרתקת, וזכתה לתגובות נרגשות מאוד מקהל המאזינים. הנה הסיפור בקצרה, אם אתם רוצים להיזכר...
לאחר מכן, היו עוד כמה הדגמות לגבי כניסה לפורום, כמה שאלות ותשובות, ובעיקר עוד קצת פטפוטים וקשקושים. בסוף, כל אחד נסע לביתו, ואני הספקתי בדרך למנות לעצמי את כל ההצלחות האישיות שלי שלא היו קורות אילולא הפורום...
אין תגובות

הודעות אחרונות

19:49 | 16.11.19 Miriam Ferber
13:09 | 15.11.19 יונתקליין
10:33 | 14.11.19 פתחתקוה1911
16:52 | 11.11.19 אורחים בפורום
09:29 | 10.11.19 אורחים בפורום
12:04 | 06.11.19 abrashab
22:51 | 05.11.19 יעקב 1948
12:38 | 04.11.19 יוניהמיוחד
18:05 | 03.11.19 שרי סילבר
18:59 | 02.11.19 Smadar Gilboa

חם בפורומים של תפוז

חפשו אותנו גם באינסטרגם
חפשו אותנו גם...
פודי תפוז - האינסטגרם החדש כל התמונות של...
חפשו אותנו גם באינסטרגם
חפשו אותנו גם...
פודי תפוז - האינסטגרם החדש כל התמונות של...
בפייסבוק שלנו כבר ביקרתם?
בפייסבוק שלנו כבר...
רוצים להיות תמיד מעודכנים במה שקורה בתפוז?
בפייסבוק שלנו כבר ביקרתם?
בפייסבוק שלנו כבר...
רוצים להיות תמיד מעודכנים במה שקורה בתפוז?

מקרא סימנים

בעלת תוכן
ללא תוכן
הודעה חדשה
הודעה נעוצה
אורח בפורום
הודעה ערוכה
מכיל תמונה
מכיל וידאו
מכיל קובץ