לגלישה באתר בגירסה המותאמת לסלולאר
| הוספת הודעה
הגדרות תצוגה

הגדרות עץ הודעות

מאפייני צפייה

הצג טקסט בתצוגה
הצג תגובות באופן
עדכן
1626016,260 עוקבים אודות עסקים

פורום יוצאים בשאלה

שלום וברוכים הבאים לפורום שלנו! נושאים רבים מטרידים את מוחם הקודח של היוצאים והיוצאות בשאלה. הקשר עם המשפחה, השלמת השכלה, מערכות יחסים זוגיות ועוד ועוד ועוד ועוד... על מנת לדון באותם נושאים, בכדי לתמוך ולעודד האחד את השני - בשביל זה קיים הפורום. 
הפורום נפתח מתוך מחשבה על היוצאים בשאלה מהמגזר החרדי. מהר מאוד התברר שלא רק אנחנו, החרדל``שים, זקוקים לפורום אלא גם הדתל``שים ואולי הדתל``שים זקוקים לו אף יותר מאשר החרדל``שים. לחרדל``שים יש את ה.ל.ל. עבור הדתל``שים אין בעצם כלום... מהר מאוד גם הצלחנו להבין שהדתל``שים תורמים לפורום באספקטים שונים ומגוונים. אי לכך ובהתאם לזאת (ועל יסוד החלטת עצרת האומות המאוחדות) אנחנו שמחים לברך בברכת ברוכים הבאים את החרדל``שים לסוגיהם השונים ואת הדתל``שים למיניהם (וכל המינים...כרגע יאבדו) השונים...
אז יאללה, למה אתם מחכים? קדימה לפורום! 
 

אודות הפורום יוצאים בשאלה

שלום וברוכים הבאים לפורום שלנו! נושאים רבים מטרידים את מוחם הקודח של היוצאים והיוצאות בשאלה. הקשר עם המשפחה, השלמת השכלה, מערכות יחסים זוגיות ועוד ועוד ועוד ועוד... על מנת לדון באותם נושאים, בכדי לתמוך ולעודד האחד את השני - בשביל זה קיים הפורום. 
הפורום נפתח מתוך מחשבה על היוצאים בשאלה מהמגזר החרדי. מהר מאוד התברר שלא רק אנחנו, החרדל``שים, זקוקים לפורום אלא גם הדתל``שים ואולי הדתל``שים זקוקים לו אף יותר מאשר החרדל``שים. לחרדל``שים יש את ה.ל.ל. עבור הדתל``שים אין בעצם כלום... מהר מאוד גם הצלחנו להבין שהדתל``שים תורמים לפורום באספקטים שונים ומגוונים. אי לכך ובהתאם לזאת (ועל יסוד החלטת עצרת האומות המאוחדות) אנחנו שמחים לברך בברכת ברוכים הבאים את החרדל``שים לסוגיהם השונים ואת הדתל``שים למיניהם (וכל המינים...כרגע יאבדו) השונים...
אז יאללה, למה אתם מחכים? קדימה לפורום! 
 

אם אתה שוקל לעזוב את הדת...

מאת: דע מה שתשיב לעצמך  פורסם: 01/02/2010  עדכון אחרון: 01/02/2010  
 
אם אתה שוקל לעזוב את הדת...
 
אם הינך מקיים מצוות ומרגיש צבוע ושקרן,
אם אינך יכול להתפלל לאל שאינך מאמין שהוא קיים,
אם שכלך זועק שהאמונות שעליהן גדלת הינן אמונות שווא,
ואם הינך חושב שאתה הוא זה שצריך לקבוע בחייך לא אל או הלכה או רב -
אזי, למעשה, כבר עזבת את הדת.
כל שנותר הוא רק לבצע זאת במישור המעשי.
 
אם זה מצבך, כדאי שתהיה מודע למספר דברים שקרוב לוודאי יקרו לך אם תחליט לעזוב את הדת. אמנם כל יציאה בשאלה היא ייחודית ולכל יוצא ויוצאת סיפורים אישיים השונים מאחרים, אך מספר דברים קורים ליוצאים רבים, ובמאמר זה נתאר מה הם. סביר להניח שהתנסויות דומות יפלו גם בחלקך, כדאי שתתכונן להם.
תואשם שיציאתך בשאלה איננה נובעת מחשיבה הגיונית אלא ממניעים אחרים. יאמרו עליך שאתה "בעל-תאייווע", שהיו לך "בעיות פסיכולוגיות", שעברת "משבר", וש"אין לך שאלות, רק תירוצים... אתה רק מחפש תירוצים להפסיק לקיים מצוות". יתלו את עזיבתך במצב משפחתך, בהוריך, בדברים שקרו לך בילדותך ובכל גורם אחר, קלוש ורחוק ככל שיהיה, ואף ירכלו עליך מאחורי גבך על מה ש"קרה" לך, משל לקית במחלה ממארת או עברת תאונת דרכים, ויאחלו לך "רפואה שלימה". יתכן שאף ימציאו עליך סיפורים שלא היו ולא נבראו, כולל סיפורים מרושעים ונבזים. דבר אחד נדיר מאד שתשמע: הכרה בכך שעזבת כי הגעת למסקנה מושכלת שאין סיבה לקיים מצוות.
לא תוכל למנוע הכפשה זו, אך הידיעה מראש שזה יקרה, אולי תוכל לעזור לך לפתח חסינות נגדה. הדבר קורה יותר ליוצאים מהמגזר החרדי, פחות ליוצאים מהמגזר הדתי-לאומי. העולם החרדי אינו מסוגל להודות בכך שניתן לשלול הגיונית כל טעם לקיים מצוות, ולכן נלחם במלא עוזו נגד הפורשים ממנו. מאחר שקשה לחרדים לנצח בעימות באופן אינטלקטואלי, הם תוקפים לגופו של אדם ומנסים להכפיש את שמו. מטרת ההכפשה כפולה ומשלושת: גם להציג את היוצא באור נלעג ובכך לשמר את האשליה שהבעיה היא בעוזב ולא בעולם שאותו הוא עזב, גם לאותת לאלה שעדיין "בפנים" וחוככים בדעתם לעזוב שהם ישלמו מחיר כבד אם יעשו זאת, וגם לבודד את היוצא כדי שחבריו לא ישמעו ממנו מדוע עזב.
ינסו לגרום לך רגשות אשמה. סביר מאד שהוריך ואולי אף מוריך ינסו לפרוט על נימים רגשיים במטרה לגרום לך רגשות אשמה. יתכן שהוריך יטיחו בך ש"אתה הורג אותם", שזה "שובר אותם", ושהם "יחטפו התקף לב בגללך" (אל דאגה, זה לא קורה). הם יתמרמרו על מה ש"אתה מעולל להם", יתלוננו בכאב רב, "היכן נכשלנו?", "למה זה מגיע לנו?", "איך יצא לנו בן/בת כזה/כזו?", "מה יאמרו השכנים?" ו"איך אתה יכול לעשות לנו את זה?". יאמרו לך שהתדרדרת, שהתקלקלת, שאתה חלש, נכנע ליצר, שזה רק שיגעון חולף ושעוד מעט השפיות תחזור. יאמרו לך - או שתבין בעצמך - שאתה פוגע בשמם הטוב של הוריך ובסיכויים של אחיך ואחיותיך לשידוך טוב. יאמרו לך שאתה הוא הבן הרשע שהוציא עצמו מן הכלל, ושאתה בועט בעם ישראל שבמשך אלפי שנה נלחם על תורתו, והיא זו ששמרה עליו מראשיתו עד הלום. וכן הלאה. יוצאים בשאלה רבים מדווחים שרגשות אשמה מלוות אותם תקופה מסוימת לאחר עזיבתם את הדת, ושתחושה זו חולפת עם הזמן. זה טבעי - וזה יעבור.
כאבם של הוריך טבעי ומובן. נסה להתחשב בהם עד כמה שתוכל, וזכור שבסופו של דבר הם האחראים לרגשותיהם, לא אתה. אין זה ראוי או בריא לחיות חיי שקר העומדים בניגוד לאמונתך הפנימית, רק כדי לרצותם.
ינסו לשכנע אותך להישאר. יתכן שיפעילו לחץ של רבנים ומחזירים בתשובה ידועים כדי לגרום לך להישאר. תשמע שוב ושוב אותם טיעונים, כגון "נסתרות דרכי ה'", "אמונה היא למעלה מטעם ודעת... צריך להאמין...", "התורה החזיקה אותנו במשך אלפי שנה... בלי התורה אנחנו כמו הגויים", "מה, אתה חכם יותר מהרמב"ם?", וטיעונים דומים. יתכן שיספרו לך סיפורי אימה אודות החברה החילונית, כגון שהחילונים שטופים בסמים ואלימות, שהחינוך החילוני גרוע ואלים, וכד'. יתכן שהם אף יצליחו 'להתקיל' אותך בשאלות שונות (אכן, לא לכל שאלה יש תשובה), אך תשובות מספקות לשאלות פשוטות לא תקבל.
תעבור תקופת התאקלמות וגיבוש. תקופה זו שונה מיוצא ליוצא.
ישנם יוצאים שעבורם זו תקופה קסומה, מהתקופות היפות בחייהם, תקופה שבה הם נחשפים לאין-ספור דברים חדשים ומרתקים משל נולדו מחדש ונפקחו עיניהם, כאילו נחתו ממאדים ובאו לחקור עולם חדש.
לעומתם ישנם יוצאים שתקופה זו מהווה שלב קשה מאד בחייהם מסיבות שונות ומגוונות, כגון הסדרת יחסים רעועים עם המשפחה, קשיים כלכליים, פחד עצום מפני הזר והשונה, בלבול גדול, קונפליקטים וחסמים שונים, בדידות, והתמודדות עם לחצים ובעיות שונות.
רוב היוצאים חווים משהו בין לבין או שילוב של שני הקצוות. לעיתים זו תקופה קצרה, לעיתים ארוכה. לעיתים היא מאופיינת בפריקת עול ולעיתים בלקיחת אחריות אישית וקבלת החלטות חשובות ורציניות. בכל מקרה, זו תקופה מעניינת אשר במהלכה קורים מספר דברים חשובים:
א)   תפיסת עולמך משתנה באופן מהותי. ישנם יוצאים בשאלה המדווחים שהשינוי המהותי ביותר בחייהם היה להתרגל לעשות כרצונם, לא רק מה שהם מחויבים ומצופה מהם לעשות. אתה לומד שפה חדשה, שפה חילונית שלא הכרת עד כה, ואתה למד שהחיים אינם טוטאליים כפי שהורגלת לחשוב, אלא רב בהם האפור על השחור והלבן, וזה בסדר לחיות עם האפור. בתקופה זו לומדים גם גבולות חדשים, סטריאוטיפים ואשליות שונות מתנפצים, ואתה לומד שאלה הם חייך והם בידך. בקצרה, אתה למד שהחלופה לאורח חייך הקודמים איננה אחת, אלא מגוונת ורבת אפשרויות, ועליך המלאכה לבחור מהי.
ב)   אתה עובר שינוי זהות משמעותי. אם בעבר תפיסת זהותך התבססה על היותך דתי, הרי בהעדר קיום המצוות, הזדהות עם קהילה חרדית ושינוי סממנים חיצוניים (כגון כיפה וזקן לגברים, ושמלה ארוכת שרוול לנשים) תעבור שינוי זהות משמעותי, בין אם תרצה בכך בין אם לאו. ליוצאים בשאלה רבים לוקח זמן עד שהם יכולים לומר בפה מלא שהם אינם דתיים, שהם אינם מאמינים באלוהים, או שהם אינם עוד שייכים לקהילה ממנה באו.
ג)    אתה עובר התאקלמות פרקטית - איך לעמוד על רגליך (דירה, עבודה), איך להתלבש מבלי להראות חריג, איך לתקשר עם חילונים, איך לתקשר עם בני המין השני, מה הן הנורמות החברתיות המקובלות וכד'. אתה מצטרף לחברה חדשה, מנתק קשרים עם חברים ומכרים מהעבר, יוצר חברים וחברות חדשים, ואף קושר קשרים רומנטיים ומיניים.
יתכן שתסבול סבל רב עקב היציאה. חשוב להדגיש שרוב היוצאים אינם סובלים במיוחד מיציאתם, ולפעמים המשפחה תומכת ואוהבת והתהליך רק חיובי. אך לעיתים החברה החרדית מענישה את היוצאים ביד קשה. אם את אשה נשואה עם ילדים, קרוב לוודאי שתאלצי להתגרש מבעלך ובתי הדין הרבניים יפסקו לרעתך וינשלו אותך מזכותך למשמורת; אם אתה אב, קרוב לוודאי שיקשו על הסדרי הראייה שלך (אלא אם תגיעו להסדר שלפיו תמשיכו לחיות ביחד למרות הפער הדתי, דבר אפשרי אך נדיר). יתכן שינסו לשבור את רוחך באמצעים שונים כגון נידוי מהמשפחה והחברים, הפסקת עזרה כספית, איומים קשים ואף אלימות פיזית. כאמור, החברה החרדית מפחדת מהעוזבים אותה, ולכן מנסה להענישם קשות למען יראו ויראו.
יתכן שתחוש תחושות קשות. בדידות היא תחושה שיוצאים בשאלה רבים חשים בשלב מסוים של התהליך, בפרט לפני שעוזבים לגמרי. קשה שלא לחוש בדידות כאשר כל החברה סביבך דתית מאד, ואתה אולי מקיים מצוות כלפי חוץ אך בפנים חש זר ומנוכר ולא שייך לכל החגיגה שסביבך. קשה שלא להרגיש בודד כשאתה חושש לספר לאחרים את מה שעובר עליך וכשאין לך עם מי לתקשר, לשתף וללבן דברים. הפתרון (החלקי לפחות) הוא ליצור קשר עם אנשים אחרים שעזבו את הדת, כגון ב'פורום היוצאים בשאלה' שבאתר תפוז או באמצעות ארגון "הלל" (מס' טלפון:   1-700-70-70-73 (השיחה אנונימית), אתר: www.hillel.org.il), ולתקשר עימם. כשתדע שאחרים עברו את מה שאתה עובר, תוכל למצוא שפה משותפת עימם ואף ללמוד מניסיונם. תלמד שאינך חריג או מטורף, אלא להפך, הגיוני ומפוכח.
לעיתים יוצאים מרגישים תסכול כתוצאה מקשיים שונים הנערמים בדרכם, מכך שהמשפחה איננה תומכת ואיננה מוכנה לקבל אותם כפי שהם, מאובדן חברי ילדות, מכך שאין יד שעוזרת בתהליך, ומכך שאנשים שאמורים להיום שם בשבילם, אינם. לעיתים התסכול הופך לזעם ודיכאון. אם זה יקרה לך, דע שזה קורה לא מעט, זהו דבר טבעי ונורמאלי, וזה יעבור. זהו מחיר החירות.
אם במקום לחלוף, תחושות אלה מתעצמות אצלך, אנא שקול לפנות לעזרת פסיכולוג מקצועי. בניגוד לעולם החרדי המתייחס ליעוץ או טיפול פסיכולוגי כדבר מביש שיש להצניעו, העולם החילוני איננו רואה בכך כל פסול אלא אדרבא, הזדמנות פז לבחון את חייך ולהפטר מבעיות מטרידות. בני אדם הם יצורים מורכבים, לא כל אחד יכול לפתור את כל בעיותיו בכוחות עצמו, וחבל להתבוסס במצבים כאלה לבד. עזרה מקצועית תוכל לחסוך ממך סבל מיותר.
ישנם יוצאים אף מדווחים על תחושת אובדן, שמשהו תמים ואהוב מעצמם נעלם ולא ישוב עוד לעולם, כמו מותו של קרוב משפחה שהיו לך עימו יחסי אהבה-שנאה: אתה לא מיצר על כך שהוא נעלם אבל מרגיש את חסרונו. לעיתים לתחושת האובדן מתלווה תחושת ריקנות מעומעמת, מעין ריק שנוצר כשמשהו שהיה מאד חשוב בחייך נעלם לנצח. אך תחושות אלו נעלמות עם הזמן, ואת מקומן מחליפה תחושת חירות ודרור גדולה. תחושה שסוף סוף מתחילים לחיות, שאתה אדון לגורלך ושבידך לעצב את חייך כראות עיניך. 
 
פרקטיקה
הנה מספר טיפים ועיצות שמנסיוני האישי ומנסיונם של יוצאים אחרים עוזרים מאד. תקוותי שהם יעזרו גם לך. אין חכם כבעל הנסיון - של אחרים!
לפני הכל, החלט לכאן או לכאן: האם הינך ממשיך באורח חייך או מחולל בו שינוי. עַד מָתַי תִיפְסַח עַל שְׁתֵּי הַסְּעִיפִּים? קבל החלטה והיה שלם עם עצמך.
קום ועשה מעשה! "המעשה הוא העיקר". לעיתים כל שנדרש הוא לעשות מעשה ראשוני, חילול שבת או אכילת לא-כשר, כדי להבין עד כמה דברים אלו טריוויאליים. בפעם-פעמיים הראשונות אולי התחושה מוזרה, כי אינך רגיל לכך, אך חיש קל תלמד שכשם שאתה כותב על ניר ביום שלישי או נוסע ברכב ביום חמישי, כך תוכל לעשות זאת בשבת וחג. אין כל הבדל בין הימים, מלבד הבדל שאולי קיים בין אוזניך.
יוצא בשאלה אחד סיפר: "לא אשכח את הפעם הראשונה שאכלתי חזיר. רעדתי כולי, והייתי בטוח שאקיא הכל באמצע המסעדה ... תוך כדי שאכלתי התחלתי לקלוט שזה בסך הכל אוכל טעים, ואחרי זה הרגשתי שהמחסום נפרץ". יוצאים רבים מדווחים דברים דומים.
אם הגעת לשלב שבו אינך מאמין באמונות הדתיות, עשה מעשה ושנה את חייך.
אזור אומץ. כאשר אתה זונח אורח חיים שעליו גדלת ושלפיו מתנהגים כל בני משפחתך, ידידיך, מוריך, האנשים הסובבים אותך ואף אנשים שאתה מוקיר ומעריך, הדבר מצריך אומץ. כל שינוי משמעותי בחיים דורש אומץ, לא רק יציאה בשאלה. כאשר אדם מחליט לשנות קריירה, למשל, הדבר דורש אומץ. אינך יודע בוודאות אם אתה עושה את המעשה הנכון, אינך יודע בוודאות למה אתה נכנס, קיים פחד מהבלתי-ידוע, ממה יאמרו ההורים, איך תגיב המשפחה ואיך יגיבו הידידים. קיים פחד מפני עשיית שינוי במוצהר ובגלוי, כגון הורדת הכיפה וגילוח הזקן, בפרט שאקטים אלו מבטאים החלטה שאין ממנה חזור.
ליציאה בשאלה נדרש אומץ נוסף: אומץ אינטלקטואלי. כאשר אתה יוצא בשאלה, למעשה אתה אומר לכל חכמי הדורות, לכל הרבנים, לכל ראשי ישיבות, לכל האדמו"רים ושאר האנשים שחונכת כל חייך להאמין שהם חכמים ממך ויודעים את האמת - שהם טועים, וכל אורח חייהם מושתת על אמונת שווא. צריך אומץ לזה.
אלה פחדים טבעיים ונורמאלים, ואין להם מרשם קסם. הבשורה הטובה היא, שלאחרי שמתגברים על הפחד, קולטים שהשד איננו כה נורא כפי שנדמה. פחד הוא כמו בלון: הוא נראה גדול וחזק, אך כשמחדירים בו סיכה קטנה הוא מתפוצץ והופך לסמרטוט קטן. חבל להרתע מלחיות את חייך במלואם בגלל פחדים. לאחר האקט הראשוני, דברים רבים שאתה חושש שיקרו אינם קורים, והפחד נמוג ונעלם.
אל תתיאש! אפילו חרב חדה מונחת על צווארך. דע שיוצאים רבים עוברים קשיים רבים, ומצליחים למרות הכל. האמן בעצמך, דחף את עצמך להתקדם, חשוב מחשבות חיוביות ואופטימיות, ותגיע ליעדך!
חשוב שתקיף את עצמך בידידים ומכרים אופטימיים שהצליחו בחייהם, כי הם ימשכו אותך מעלה. ידידים פסימיסטים, בעלי גישה שלילית ומדכאת לחיים, ימשכו אותך כלפי מטה. זה נכון בכל תקופה בחיים, בפרט בתקופה בה אתה עובר שינויים מהותיים שישפיעו על המשך חייך.
השלמת פערים. ליוצאים טריים, בפרט מהמחנה החרדי, לעיתים קרובות יש חסך השכלתי ותרבותי עצום. תצטרך להקדיש זמן ומאמץ להשלים את החסר. השלמת השכלה חשובה בהרבה מהשלמת הפער התרבותי.
חשוב מאד להשלים בגרות, ויפה שעה אחת קודם, כי היא תתן לך בסיס לכל המשך חייך. בהעדרה, דלתות רבות יהיו סגרות בפניך. לאחר הבגרות תוכל לחשוב על מסלול אקדמי או מקצועי. כדי להשלים בגרות תוכל לפנות למוסדות המופיעים באתר זה: www.kidum-edu.org.il/2006/content/blogcategory/78/80. מכללת לוינסקי בתל אביב היא מוסד ידוע בה תוכל ללמוד לבגרות עד שנתיים חינם אין כסף. אנא פנה לארגון הל"ל לפרטים נוספים.
להשלמת תרבות אין מסלול ואין כללים - זאת תצטרך לפענח לבד ובעזרת אנשים שסביבך. עולם התרבות מרתק, מגוון, ורחב-מימדים. עם הזמן ועם חשיפה מספקת, תפתח טעם אישי ותרחיב את אפיקיך.
לא הביישן למד; אם אינך יודע משהו, שאל! אנשים רבים יהיו מוכנים להסביר לך.
הנה מספר המלצות.
חשוב להרבות בקריאה מכל סוג, בעיקר ספרי קריאה קלאסיים של התרבות העולמית והישראלית. תוכל לפנות לספריה המקומית ולהעזר בספרנים; הם יוכלו לכוון אותך. אחד היוצאים סיפר פעם, שבכל יום ששי הוא קרא את מוסף הספרות ולאחר מכן קרא ספר של כל סופר מפורסם שהוזכר שם.
כדאי להפתח לכמה שיותר סגנונות מוסיקה: קלאסית, בלוּז, ג'אז, פּוֹפ, רוֹק, קאנטרי, ישראלית, אירית, לטינית, ערבית, ראגיי, היפּ-הוֹפ, סוגים שונים של סגנונות אלטרנטיבים, ועוד. כדאי להתחיל מהאמנים הטובים ביותר בכל סגנון, ולהתמקד בסגנונות המושכים אותך ביותר.
• מומלץ לראות סרטים. לא כל סרט הוא טוב, איך תוכל לדעת מה טוב ומה לא? הדרך הטובה ביותר היא לסמוך על המלצות ידידים מבינים. בהעדר אנשים כאלה, חפש בעיתונים ובאינטרנט מאמרי ביקורת והמלצות. קח בחשבון שמאמרי ביקורת והמלצות משקפים רק את טעמם האישי של כותבי המאמרים, יתכן שטעמך שונה לגמרי. אתר www.imdb.com מדרג סרטים על פי ביקורות צופים, אתר www.rottentomatoes.com מדרג על בסיס ביקורות מבקרי קולנוע, וכדאי לבדוק איך הם מדרגים סרט מסויים ולהתרשם בהתאם. פרטים בעברית אודות סרטים (ללא ציון) תוכל למצא באתר www.third-ear.com ובארכיון אתר עין הדג, www.fisheye.co.il. כשתמצא סרט שתאהב, חפש נוספים מאותו זָ'נֶר, מאת אותו במאי או מחזאי, או עם אותם שחקנים ראשיים, ועם הזמן תפתח טעם אישי ותרחיב את אפיקיך.
• ריקוד. כדאי שתרשם לסדנת ריקוד, בפרט ריקוד זוגות. בין אם אתה חושב שנולדת עם שתי רגלים שמאליות, בין אם הינך רקדן מלידה, קורס או מספר קורסים בריקוד יעזרו לך רבות. ראשית, זו הזדמנות מצויינת להתקרב לבני המין השני באופן חושני אך לא מיני. אם הינך ביישן או בעל נסיון דל עם בני המין השני, זו הזדמנות מצויינת לשבור את הקרח בסביבה נוחה ובטוחה. שנית, יוצאי ישיבה רגילים לחוות את העולם מהצוואר ולמעלה, וריקוד יחשוף בפניך עולם קסום המקשר צלילים נפלאים לתנועות גוף. בנוסף, ריקוד זה כייף, בריא, ומאפשר לך לראות את החברה החילונית בצורה שכנראה לא ראית עד כה. חפש באינטרנט קורסים באזורך, תחת מילות מפתח "ריקודים סלוניים" ו"ריקודים לטיניים". באוניברסיטאות תוכל למצוא קורסי ריקוד במחירים נמוכים, והמשתתפים בהם יהיו בעיקר בגילאי העשרים.
• טלוויזיה משקפת במדה לא מעטה את התרבות העכשווית. מוצגים בה תכנים טובים, מהנים ומחכימים, לצד תכנים נבובים ואף נפסדים. כדאי לצפות בה בעין בקורתית ולסנן דברים בהתאם.
מומלץ ללכת למוזיאונים כי דרכם תוכל להחשף לאוצרות שקשה להחשף להם באופנים אחרים. ראיית חפץ אמנותי או היסטורי במוצג מוזיאוני היא חוויה שונה לגמרי מקריאה אודותיו. כדאי גם ללכת לתערוכות מחוץ למוזיאונים, כי דרכן תוכל להחשף לאמנים עכשוויים ולהתערות בציבור שוחר אמנות. במדור 'אמנות' באתר www.mouse.co.il תוכל למצא רשימת תערוכות במגוון תחומים: ציור, פיסול, צילום, וידאו, ועוד.
• מומלץ ללכת להצגות - תוכל לקבל המלצות מידידים ומעיתונים מקומיים. הצגות טובות יכולות להיות יקרות, אך ישנם מספר דרכים למצוא כרטיסים מוזלים. תיאטרונים מעניקים הנחות באמצעות קופונים ומבצעים באינטרנט, לסטודנטים וחברי ארגונים שונים ואף לציבור הרחב (באתר www.habama.co.il יש הנחות באופן שוטף). לעיתים המחיר נקבע לפי מקום ישיבה, כאשר המושבים הפחות-טובים זולים יותר. מספר תיאטרונים אף מעניקים מחירים מוזלים (לעיתים 50% הנחה) לכרטיסים הנמכרים ברגע האחרון. אם אתה אוהב ללכת לתיאטרון, שקול להוציא מנוי. אם אתה מכיר ידידים שהולכים לתיאטרון באופן קבוע, הם כנראה יוכלו ליידע אותך על הנחות ומבצעים שונים.
ללמוד איך החברה החילונית מתנהלת. ישנם חרדים החושבים שהחברה החילונית דומה לחברה החרדית, רק שזו חרדית וזו חילונית. הם רגילים לחיות בחממה קהילתית, וחושבים שאם הם יצאו ממנה הם ימצאו דבר מקביל בעולם החילוני. אך אין זה נכון, אין "חממה חילונית". החברה החילונית היא בליל של אינדבידואלים שונים וקבוצות שונות, והדינמיקות ביניהם מורכבות. טווח הכללים החברתיים בה נרחב בהרבה מהכללים באוכלוסיה החרדית, וקשה עד בלתי אפשרי להעלותם עלי כתב. צריך פשוט להיות ער לנעשה מסביב וללמוד עם הזמן איך הדברים מתנהלים.
בעולם החילוני ניתן להיות שונה מבלי להרגיש חריג, וכך ניתן לפתח את עצמך באופן אינדיבידואלי. אך יש לזה מחיר. לא מעט יוצאים בשאלה מדווחים אף לאחר שנים רבות שהם אינם מרגישים שייכים לגמרי לעולם החילוני, על אף שהם לגמרי חילונים במעש. זו תחושה שצריך ללמוד לחיות עימה.
החברה החילונית רחוקה מלהיות מושלמת, וחשוב לא להפסיק לבחון אותה בעין ביקורתית ומפוכחת.
מיניות. כמו שאר בני האדם, יוצאים שונים חווים מיניוּת בצורות שונות. ישנם יוצאים שנהיים פעילים מינית באופן פרוץ מיד בעזיבתם את הדת (ולעיתים גם לפני כן), וישנם יוצאים הממתינים שנים עד שהם מעיזים לחוות מין. אין כללים בנושא; מומלץ לעשות מה שמרגיש טוב ונח בפנים, למצוא בן או בת זוג שנוח איתם וניתן לבטוח בהם, לא לעשות דברים מתוך תחושת מחוייבות, ולא להיכנע ללחץ חברתי או לחץ של בן או בת זוג.
ליוצאים, כמו לאנשים רבים אחרים, לעיתים יש חשש מפני מגע אינטימי - כגון נשיקות וליטופים - וגם להחשף עירום בפני אדם אחר במצב אינטימי. כדאי לדעת שאין ממה לחשוש. כמו באקט החילוני הראשון, גם לאחר האקט האינטימי הראשון הרבה מהחששות מתנפצים כבועת סבון.
כדאי לשמור על מספר דברים בסיסיים:
א)   להקפיד על כבוד בסיסי לבן/בת הזוג, לא לנצלו/ה או להוליך שולל, וכמובן לשכב רק בהסכמה מלאה.
ב)   להקפיד על מין בטוח. מין לא בטוח יכול להעביר מחלות שונות, הן מחלות מטרידות כגון הרפס, הן מחלות היכולות לגרום עקרות כגון כלמידיה, הן מחלות היכולות לגרום לפגיעה בתפקוד כללי כגון הפטיטיס B ועגבת, והן מחלות המסכנות חיים כגון איידס. אין דרך למנוע העברת מחלות מין במלא מאת האחוזים, אך הטיפים הבאים עוזרים להקטין את הסיכון באופן משמעותי:
1.   חובה ללבוש קונדום בעת החדירה. קונדום יעיל, אם כי לא ב100%, למניעת הריון בלתי רצוי ומספר מחלות מין (אך לא כולן), ולכן הוא חיוני;
2.   להמעיט במספר פרטנרים. ככל שמקיימים יחסים עם יותר שותפים, רמת הסיכון עולה. גם מבחינה אישית-נפשית, יחסים עמוקים וטובים עם מעט פרטנרים איכותיים עולים עשרות מונים על יחסים חפוזים ושטחיים עם פרטנרים רבים (מלבד זאת שריבוי פרנטרים לעיתים נובע ממניע פסיכולוגי לא בריא במיוחד ומוביל בסופו של דבר לתחושת ריקנות);
3.  לשים לב לפצעי עור שונים באזורים אינטימים היכולים להוות סימן למחלת מין.
מומלץ לקרא מקורות אינפורמטיבים אודות מין, וללמוד מה בריא ומה מסוכן, ותוך כדי גם ללמוד אודות מיניות ויחסים. ליוצאים בשאלה יש יתרון על פני חילונים, כי לרוב הם מתחילים את פעילותם המינית בגיל מבוגר יותר מאשר חילונים, דבר המאפשר להם לעשות זאת באופן בוגר ונבון יותר.
**
באנגלית אומרים, freedom isn't free - יש מחיר לחירות. גם לשחרור מהדת יש מחיר, לעיתים גבוה. בפרק זה שרטטתי מספר נקודות קושי הנקרות בדרכם של יוצאים בשאלה רבים והצעתי מספר הצעות קונקרטיות, כדי שתדע מה מחכה לך וכך תוכל להתכונן לקראתו. יתכן שלאחר קריאת הדברים תגיע למסקנה שאינך מוכן לשלם את המחיר הנדרש, ותחליט להשאר דתי. זו החלטה לגיטימית שיש לכבדה. אך אם אתה חש שאינך יכול עוד להשאר בעולם הדתי או החרדי, דע לך שהחירות שווה כל מחיר שבעולם. כמעט שאין בנמצא יוצאים בשאלה שחזרו לאורח החיים שעזבו, או שהיו באמת חפצים לשוב אליו. על אף שאין כל ערבות שחייך מחוץ לעולם הדתי או החרדי יהיו טובים יותר מחייך שם, אתה למעשה קונה כרטיס כניסה לעולם בו מותר לך לבטא את עצמך ואת ייחודך, עולם בו מעריכים חשיבה עצמאית והתנהגות עצמאית, עולם בו תוכל לחיות את חייך כראות עיניך ולא כראות דת, אלוהים או רב, וללא שקר והעמדת פנים. בקצרה, אתה משלם מחיר כדי להיות... אתה עצמך. חירות זו לא תסולא בפז.
 
 
 
==
הערות
המאמר כתוב בעיקר בלשון זכר מתוך נוחיות והרגל, בפרט שרוב היוצאים-בשאלה הם גברים. אך, כמובן, כל הדברים בו מיועדים גם לנשים.
למרות שמאמר זה מיועד ליוצאים מהמגזר הדתי-לאומי ומהמגזר החרדי, נקודות מסויימות רלוונטיות יותר ליוצאי מגזר אחד מאשר אחר. הדברים נכתבו בצורה כללית ובמטרה להתייחס לכמה שיותר מצבים, אי לזאת יתכן שנקודות מסויימות לא יהיו רלוונטיות כלפיך.
מדריך נוסף, המעלה נקודות אחרות וחשובות לא פחות, נמצא כאן: http://www.ynet.co.il/articles/0,7340,L-3360325,00.html.
  2 תגובות למאמר
דיון על המאמר ומדריכים נוספים  
מילטון גוןו | 01/02/2010 23:56:53
"והרוצה לטעות יטעה"  
בר2001ו | 10/02/2011 15:22:44

הודעות אחרונות

13:33 | 17.01.16 אורחים בפורום
01:59 | 04.01.16 אדום של יין
18:19 | 03.01.16 יוחאי1985
17:53 | 28.12.15 אורחים בפורום
10:54 | 21.12.15 ספרנו1
16:54 | 10.12.15 אורחים בפורום

חם בפורומים של תפוז

חפשו אותנו גם באינסטרגם
חפשו אותנו גם...
פודי תפוז - האינסטגרם החדש כל התמונות של...
חפשו אותנו גם באינסטרגם
חפשו אותנו גם...
פודי תפוז - האינסטגרם החדש כל התמונות של...
בפייסבוק שלנו כבר ביקרתם?
בפייסבוק שלנו כבר...
רוצים להיות תמיד מעודכנים במה שקורה בתפוז?
בפייסבוק שלנו כבר ביקרתם?
בפייסבוק שלנו כבר...
רוצים להיות תמיד מעודכנים במה שקורה בתפוז?

מקרא סימנים

בעלת תוכן
ללא תוכן
הודעה חדשה
הודעה נעוצה
אורח בפורום
הודעה ערוכה
מכיל תמונה
מכיל וידאו
מכיל קובץ