לגלישה באתר בגירסה המותאמת לסלולאר
| הוספת הודעה
הגדרות תצוגה

הגדרות עץ הודעות

מאפייני צפייה

הצג טקסט בתצוגה
הצג תגובות באופן
עדכן
91609,160 עוקבים אודות עסקים

פורום ישעיהו ליבוביץ-הגותו

ברוכים הבאים לפורום "ישעיהו ליבוביץ- הגותו" שמטעם עמותת "לשמה". זהו גם המקום לעידכונים על פעילויות העמותה. מטרת הפורום היא לשמש במה ציבורית עליה יתקיימו דיונים הן אודות ליבוביץ והגותו והן אודות עינייני היום והשעה. פורום זה כפוף לתקנון הפורומים של תפוז ועל כן הכותבים בפורום מתבקשים שלא לחרוג ממנו. גלישה מהנה.                                

הנהלת הפורום:

אודות הפורום ישעיהו ליבוביץ-הגותו

ברוכים הבאים לפורום "ישעיהו ליבוביץ- הגותו" שמטעם עמותת "לשמה". זהו גם המקום לעידכונים על פעילויות העמותה. מטרת הפורום היא לשמש במה ציבורית עליה יתקיימו דיונים הן אודות ליבוביץ והגותו והן אודות עינייני היום והשעה. פורום זה כפוף לתקנון הפורומים של תפוז ועל כן הכותבים בפורום מתבקשים שלא לחרוג ממנו. גלישה מהנה.                                

אגדת ישעיהו בגן העדן

מאת: אלי כהן  פורסם: 01/01/2006  עדכון אחרון: 02/01/2006  

כשהגיע ישעיהו ליבוביץ זצ"ל לשמי-מרום - התיצב שם לפני בית דין של מעלה - ככל האדם.

שאלוהו שם, קיימת את התורה?
  אמר, קיימתי את התורה, ושמרתיה בכל לבבי ובכל נפשי ובכל מאודי.
  אמרו לו, את כל התרי"ג מצוות?
  אמר להם, עשיתי כמיטב יכולתי לקיים את כולן, וכמובן, חוץ ממצוות אשר העדרות-מקדש אינה נותנת לקיים אותן.
  אמרו לו, יפה. והאם האמנת?
  אמר, האמנתי בה` ואהבתיו בכל לבבי ובכל נפשי ובכל מאודי.
  אמרו, יפה. והאם האמנת ב-י"ג העיקרים?
  אמר, עשיתי כמיטב יכולתי להאמין בכולם, וכמובן, חוץ מבעיקרים אשר הדעת אינה נותנת להאמין בהם.
  אמרו, למשל במה לא?
  אמר, כמובן לא בשכר-ועונש.
  אמרו, אוי ואבוי!
  והיו כל פמליא של מעלה מצעקין ובוכין וגועין בתערובת של קולי קולות: "אוי לה לאותה בושה, אוי לה לאותה חרפה, אוי לה לאותה כלימה".
  מייד נטלוהו ונשאוהו משם, והביאוהו למקום שבו גוזרין את הדין, וכבר היו ממתינין לו שם הסנגור והקטגור. אמר הסנגור: "הרי ישעיהו השתדל לשמור את כל המצוות, ולכן אין להטיל עליו עונש"; והקטגור אומר: "הרי ישעיהו לא האמין בשכר, ולכן אין להעניק לו שכר". לא ידעו היאך לגזור את הדין, והעלו את דינו למקום גבוה יותר. לבסוף יצא הדין בכרוז מאחורי הפרגוד: "יהא ישעיהו יושב על קו-הגבול שבין גן-עדן לגיהנם, ויוכל רק לצפות בגן-העדן, אך שמה לא יבוא". מייד פתח ישעיהו ואמר: "הריני מקבל עלי את גזר הדין - באהבה שלמה ובנפש חפצה. ברוך אתה...מלך העולם אשר קידשני במצוותיו וציווני לשבת ליד גן-העדן ושמה לא לבוא".
  ומיהר ישעיהו לקו-הגבול שבין גן-העדן לגיהנם. משהגיע לשם - עצר והתישב, כשמולו השער הפתוח של גן-העדן.
  ראוהו שם חמישה כרובים כי הוא מתמהמה ליד הגן הפתוח.
  אמר לו כרוב אחד, הרי גן-העדן פתוח! מדוע אינך נכנס?
  אמר ישעיהו,
איני רוצה, שהרי נצטויתי שלא להיכנס.
  אמר לו כרוב שני, אל תדאג! בוא ואכניסך לגן-העדן.
  אמר ישעיהו, חלילה לי מעשות כדבר הזה - לעבור על האיסור.
  אמר לו כרוב שלישי, אם תבוא איתי לגן - אתן לך אלף דינרי זהב.
  אמר ישעיהו, אפילו אם תיתן לי אלף אלפי שקים של דינרי זהב ויהלומים ומרגליות - איני רוצה לעבור על האיסור.
  אמר לו כרוב רביעי, אם תבוא איתי לגן - אתן לך להביט על נוי וזיו של בית-מקדש של מעלה.
  אמר ישעיהו, אפילו אם תיתן לי להביט אל מאחורי הפרגוד - איני רוצה לעבור על האיסור.
  אמר לו כרוב חמישי, אם תבוא איתי לגן - אראה לך היכן עץ-הדעת, ותטעם בו טעם גן-עדן.
  אמר ישעיהו, אפילו אם תיתן לי את כל מטעמי ומנעמי אוצרות גן-עדן - איני רוצה לעבור על האיסור.
  ראו חמשת הכרובים שאינם יכולים לו, ונסתלקו להם.
  ויעוף אליו אחד מן השרפים, ויישק על מצחו, ויאמר: "כי יען אשר עשית את הדבר הזה ולא חשׂכת את כל פיתויי-גן-עדן, כי ברך אברכך והַרבָּה אַרבֶּה את שכרך, כי רב הוא מאד. אשריך, שאתה מזומן לחיי העולם הבא". והיה הכרוז שמאחורי הפרגוד מכריז ואומר: "ישעיהו מזומן לגן-עדן". והיו כל פמליא של מעלה מחייכין ומזמרין ומשוררין בקול אחד צלול ונעים: "ישעיהו מזומן לגן-עדן, ישעיהו מזומן לגן-עדן".
ורק ישעיהו ממלמל ואומר, נו טוב, גן-עדן... אבל עבודת ה` - יש שם?

[את אגדת ישעיהו בגן העדן - כתבתי בהשראת טקסט קצרצר בן חמש-שש שורות שהקריא הזמר דודו אלהרר בתוכניתו האישית בגל"צ ששודרה בערב יום הכיפורים תש"ס. הטקסט מצא חן בעיניי, ואז החלטתי להוסיף לו נופך משלי - עם השתמעויות נוספות ומימדים חדשים. את האגדה המורחבת שלי פרסמתי בפורום ליבוביץ, ובעקבות כך התברר לי (תודות לתגובתו של ידידי יוסי פרחי) כי מה שהקריא אז אלהררר בגל"צ - היה מתוך טקסט שחיבר פרופ´ שלום רוזנברג (בתחילת ספרו: "שיחות על תורת הנבואה של הרמב"ם", ראו צילום בצד).
ועוד תולדה ברוכה מפרסום האגדה בפורום: ידידי יחיאב נגר, שראה שם את האגדה המורחבת שלי, הגה מיוזמתו את משפט הפאנץ´-ליין של האגדה - הוא המשפט האחרון...]

אין תגובות

הודעות אחרונות

20:01 | 17.07.20 יורם771
21:19 | 18.06.20 נחמדה וחכמה
20:14 | 14.06.20 ד.ר. דוליטל

חם בפורומים של תפוז

חפשו אותנו גם באינסטרגם
חפשו אותנו גם...
פודי תפוז - האינסטגרם החדש כל התמונות של...
חפשו אותנו גם באינסטרגם
חפשו אותנו גם...
פודי תפוז - האינסטגרם החדש כל התמונות של...
בפייסבוק שלנו כבר ביקרתם?
בפייסבוק שלנו כבר...
רוצים להיות תמיד מעודכנים במה שקורה בתפוז?
בפייסבוק שלנו כבר ביקרתם?
בפייסבוק שלנו כבר...
רוצים להיות תמיד מעודכנים במה שקורה בתפוז?

מקרא סימנים

בעלת תוכן
ללא תוכן
הודעה חדשה
הודעה נעוצה
אורח בפורום
הודעה ערוכה
מכיל תמונה
מכיל וידאו
מכיל קובץ