לגלישה באתר בגירסה המותאמת לסלולאר
| הוספת הודעה
הגדרות תצוגה

הגדרות עץ הודעות

מאפייני צפייה

הצג טקסט בתצוגה
הצג תגובות באופן
עדכן
72137,213 עוקבים אודות עסקים

פורום תרבות מדינות יוגוסלביה

אנו צאצאי העולים יוצאי מדינות X יוגוסלביה דור שני ושלישי, נשמח לדון איתכם בפורום על ההיסטוריה, על הקורה ומה צופן העתיד שלנו בישראל.נשמור על קשר עם מדינות X יוגוסלביה ונברר איך הן נראות מכאן. חזרה לעם ישר-אל במדינתו כיאה לצאצאי אברהם, התלוי בעמידה בטחונית איתנה, ערבות הדדית כאיש אחד בלב אחד ומימוש "ואהבת לרעך כמוך".

אודות הפורום תרבות מדינות יוגוסלביה

אנו צאצאי העולים יוצאי מדינות X יוגוסלביה דור שני ושלישי, נשמח לדון איתכם בפורום על ההיסטוריה, על הקורה ומה צופן העתיד שלנו בישראל.נשמור על קשר עם מדינות X יוגוסלביה ונברר איך הן נראות מכאן. חזרה לעם ישר-אל במדינתו כיאה לצאצאי אברהם, התלוי בעמידה בטחונית איתנה, ערבות הדדית כאיש אחד בלב אחד ומימוש "ואהבת לרעך כמוך".

מרוויצה (ז`לקו) יעקב

מאת: רובי סרבי  פורסם: 26/08/2008  עדכון אחרון: 23/05/2009  
 

יעקב (ז`לקו) מרוויצה, מהעיר נוביסד שביוגוסלביה (היום סרביה) נולד ב-14.10.1978, הוא רצה לעלות לישראל ולשרת בצה"ל ביחידה מובחרת. הוא לא היה חייב. הוא לא נולד כאן אך במסירות גדולה עלה לישראל ב-2002, ממשלתו הערימה בפניו קשיים, ומשפחתו העדיפה שיהגר לארה"ב. היה לו גם עתיד מובטח ביוגוסלביה. כאלוף ארצו בג'ודו, בגיל 16, הייתה פתוחה בפניו קריירה מזהירה במדינה בה ספורטאים אינם צריכים לדאוג לעתידם הכלכלי ויכולים להתמסר לטיפוח כישרונם.

 

יעקב (ז`לקו) מרוויצה, שירת בסרביה שנה ביחידה מובחרת שעסקה בין היתר באבטחת אישים, בגלל שהיה ספורטאי מצטיין, סיפרה החברה מעין. כשעלה, הגיע לקיבוץ מעגן-מיכאל ולמד כמה חודשים עברית באולפן. לקראת גיוסו לצה''ל הוא עבר לקיבוץ גבע שבעמק יזרעאל, ובעזרת צביקה לוי, האחראי על החיילים הבודדים בתנועות הקיבוציות, הגיע לורד וזאב קליין שאימצו אותו. תחילה התגייס יעקב לצנחנים, אולם אחר כך עבר לסיירת גבעתי.

שאיפתו הגדולה של יעקב הייתה להיות ישראלי והדבר הראשון במעלה מבחינתו בישראל היה הצבא. בכל זאת הפרידה מאמו, מאחותו הקטנה ומהחברים היתה קשה. הוא הקפיד לשמור איתם על קשר טלפוני, ואחותו ביקרה אותו בישראל.

 

במעגן מיכאל, הוא פוגש יום אחד, באקראי, ילדה בבגדי ג'ודו. הילדה מספרת לו על המכון של טריש בר-און בזכרון יעקב, ויעקב מגיע לזכרון יעקב לאתר אותו. החיבור נוצר ויעקב מתחיל להתאמן ולהדריך במכון הג'ודו במושבה.  התרגשות רבה אוחזת במשפחת הוד מזכרון יעקב, שבנם מתאמן במכון, לכשהם שומעים על סיפורו של העולה מיוגוסלביה. משפחת הוד, שאף שורשיה שלה ביוגוסלביה (קרואטיה), מזמינה את יעקב לסעודת שבת בביתם. כל המשפחה נערכת למפגש הזה. הסבתא מגיעה מחיפה לפגוש את העולה מארץ מולדתה, מעין הוד, אז כמעט בת 18 וטרם גיוסה, מכינה נאום ציוני נלהב, להודות בו לעולה החדש על המאמצים שהוא עושה למען ישראל ועל כך שהתנדב לצה"ל שלנו. אבל יעקב מבלה את רוב הערב בשיחות עם האח והאבא של מעין, ורק אחרי התערבות האמא זוכה מעין להשמיע לו את הנאום שהכינה. סיפור אהבה מופלא ניצת אז והסיפור של יעקב הופך כאן לסיפור של מעין ויעקב.  מעין מלמדת את יעקב עברית, מבקרת איתו במוזיאונים, מטיילת איתו ברחבי הארץ ואהבת הארץ שלה מלבה את אהבת הארץ שלו.  מעין מלווה אותו גם עת גיוסו לצה"ל, בספטמבר 2002, ותוך שהצבא מכשיר אותו כחובש מלווה את המאבק שלו בצה"ל לשירותו ביחידה מובחרת, למרות אי שליטתו המלאה בעברית. יעקב אומר לכולם: "אני לא יודע עברית כל-כך טוב ולכן אני לא רוצה לדבר ציונות אלא לעשות ציונות". בסופו של דבר, אחרי המאבק הארוך, נעתר הצבא ויעקב מצטרף כחובש לסיירת גבעתי. פלוגת חיל רגלים מיוחדת למשימות התקפיות מורכבות ומלחמה בטרור, שמסלול ההכשרה של חייליה ארוך ומפרך הרבה יותר מזה של יחידות רגילות. כזה היה.
 

ב- 11 למאי 2004, כשלושה חדשים לפני התאריך המיועד לשחרורו, יוצא הצוות של יעקב בנגמ"ש, במסגרת פעילות מבצעית להשמדת בית מלאכה לייצור רקטות קסאם בשכונת א-זייתון שבפאתי עזה. טיל שיורים הפלשתינים פוגע בנגמ"ש עמוס חומרי הנפץ של יעקב ומשמיד אותו. ששה חיילים נהרגים בפיצוץ. "אם היו שואלים את יעקב כיצד היה רוצה למות היה אומר שכך", אומרת מעין הוד ליד האנדרטה שהקימה לזכרו, מול הנוף הארצישראלי הנשקף מדרך היין של זכרון יעקב, ליד יקבי "כרמל". אבל מותו של יעקב בקרב עוד לא הבטיח לו מנוחה. מחבלי הג'יהאד האיסלאמי חטפו והתעללו בשרידי הגופות שהתפזרו לכל עבר עקב הפיצוץ העז. צה"ל מאתר בינתיים, באמצעות השגרירות בסרביה, את אמו של יעקב ובארץ את המשפחה המאמצת של יעקב בקיבוץ גבע, שם שהה תקופת מה. בקיבוץ מפנים אותו למי שהייתה הקרובה אליו ביותר, אל מעין בבסיס חיל הים, שם מודיעים לה מפקדיה על נפילתו.  צה"ל לא מכיר רשמית ב"חברה של", אבל רק מעין נשארת כאן עם מחצית דיסקית הזיהוי שלו להנציח את יעקב שלה. רק לאחר ימים ולחימה עזה בשטח מצליח צה"ל להחזיר לידיו את חלקי הגופות.  בעקבות האירוע פותח צה"ל מספר ימים לאחר מכן במבצע "קשת בענן" ורק לאחר 10 ימים ניתן לקבור את יעקב. 

 

מעין זוכרת שבשיחות שניהלו היתה משאלתו של יעקב להקבר בארץ ישראל אם יקרה לו משהו, אבל בהתחשב ברצון משפחתו יוצאת מעין עם אמה ומשלחת צה"ל, עת מוטס ארונו לסרביה. מעין מביאה לקברו רגבי אדמה מחצר הבית בזכרון יעקב. באין קבר בישראל, רואה מעין כחובה להקים אנדרטה לזכרו בזכרון יעקב, ביתו של יעקב ז"ל בישראל, והמקום בו הניצה ופרחה אהבתם הגדולה. בסיוע תורמים, משפחתה, הצוות של יעקב מגבעתי, אלי אבוטבול, ראש המועצה המקומית זכרון יעקב, שמסייע באופן אישי לאיתור מקום, מוקמת האנדרטה בעיצובה של מעין עצמה. משפחתו של יעקב מגיעה עכשיו מדי שנה לארץ ולזכרון יעקב.  מעין פקדה את המקום יום יום, בעת בנית המצפור והאנדרטה. "עכשיו כשהמלאכה הסתיימה, פחות", היא מספרת. 
 
מעין מספרת שליעקב היו מספר מטרות, הוא רצה להקים ביחד משפחה ולגדל את ילדיהם בישראל, כמו כן בתכנון הארוך טווח ראה עצמו כרופא אך מיד עם סיום השירות תכנן לגור עם מעין בעוטף עזה, להקים מכון, שיכשיר חבר'ה לקראת גיוס, ירביץ בהם ציונות, ישפר את הכושר הקרבי ויאמן אותם ג'ודו. לצערנו לא הצליח להגשים את מטרותיו.
 
יעקב ויתר על קריירה מובטחת למען מדינת ישראל, מעין מספרת שהזהיר אותה שאם יש צורך להתנדב למשימות שתהייה מוכנה לכך שהוא ראשון בתור.
 
יעקב הוא דוגמא ומופת לאדם ערכי, ישראלי שהקריב את חייו למען ישראל!
 
 
  תגובה אחת
כמה עצוב כמה יפה  
אולימפיה456ו | 25/11/2011 18:41:37

הודעות אחרונות

02:44 | 20.10.10 פדור1
13:39 | 18.10.10 מירי מירי
13:31 | 18.10.10 מירי מירי
20:43 | 14.10.10 faridi
19:38 | 09.10.10 faridi
04:45 | 02.10.10 יהושע זהבי
12:39 | 24.09.10 מירי מירי

חם בפורומים של תפוז

חפשו אותנו גם באינסטרגם
חפשו אותנו גם...
פודי תפוז - האינסטגרם החדש כל התמונות של...
חפשו אותנו גם באינסטרגם
חפשו אותנו גם...
פודי תפוז - האינסטגרם החדש כל התמונות של...
בפייסבוק שלנו כבר ביקרתם?
בפייסבוק שלנו כבר...
רוצים להיות תמיד מעודכנים במה שקורה בתפוז?
בפייסבוק שלנו כבר ביקרתם?
בפייסבוק שלנו כבר...
רוצים להיות תמיד מעודכנים במה שקורה בתפוז?

מקרא סימנים

בעלת תוכן
ללא תוכן
הודעה חדשה
הודעה נעוצה
אורח בפורום
הודעה ערוכה
מכיל תמונה
מכיל וידאו
מכיל קובץ