לגלישה באתר בגירסה המותאמת לסלולאר
| הוספת הודעה
הגדרות תצוגה

הגדרות עץ הודעות

מאפייני צפייה

הצג טקסט בתצוגה
הצג תגובות באופן
עדכן
68696,869 עוקבים אודות עסקים

פורום תרבות יהדות לוב

פורום ....."תרבות יהודי לוב" נפתח לשימור והנחלת מורשת מפוארת, בת 2500 שנים, של יהודי לוב לדורות הבאים ולכלל עם ישראל. הצטרפו והביאו כל פיסת מידע על מורשת יהודי לוב .טאkילה..

אודות הפורום תרבות יהדות לוב

פורום ....."תרבות יהודי לוב" נפתח לשימור והנחלת מורשת מפוארת, בת 2500 שנים, של יהודי לוב לדורות הבאים ולכלל עם ישראל. הצטרפו והביאו כל פיסת מידע על מורשת יהודי לוב .טאkילה..

הציונות בארץ לוב

מאת: אוסף מאמרים  פורסם: 20/03/2006  עדכון אחרון: 20/03/2006  
 

פרק בהיסטוריה בת זמננו
 
ארץ לוב מעניין מצבה הגאוגרפי – בהיותה נושקת לחופי הים התיכון – סבלה במשך ההיסטוריה כיבושים שונים. בימי קדם ע"י הרומאים, בימי הביניים ע"י הוונדאלים, הערבים והתורכים ולבסוף בשנת 1911 ע"י איטליה. איטליה שלטה בלוב מחודש אוקטובר 1911 ועד חודש מאי 1943 – תאריך הכיבוש הבריטי אחרי מלחמת העולם השניה ע"י הגנראל מונטגומרי. בשנת 1951 לוב קיבלה את עצמאותה תחת שלטונו של המלך אידריס הסנוסי הראשון ולבסוף – מחודש ספטמבר 1969 בעקבות הפיכה צבאית של הקולונל מועמר אל קדאפי הוכרזה רפובליקה וכיום לוב הינה תחת שלטון דיקטטוראלי בין המדינות היחידות שחיים בימינו תחת שלטון כזה.
אם ניתן מבט היסטורי מקוצר נמצא שלוב חייה בשלוה תחת השלטון הרומטי – ועדות מוחשית רואים בעיר טריפולי את Arco di marco aurelio צמוד לרובע היהודי ושתי ערים מפוארות "סבראתה" Sabratha ו"ליבדה" Leptis Magna שעד ימינו אנו נמצאים שרידים שמשכו תמיד אלפים של תיירים למקומות ההיסטוריים האלה. ליד ליבדה שוכנת העיר "כומס" שבה היתה מימי קדם קהילה יהודית מפורסמת – אני לא טועה ולאמור שהשפה העברית בלוב התפתחה דווקא בעיר זו בימיו של הרב פריג'ה זוארץ זצ"ל. ממשלת איטליה שמרה תמיד על המקומות הארכיאולוגיים הנ"ל ולממשל הקולוניאלי היתה תמיד מחלקה מיוחדת שכללה פרופסורים ומומחים לענייני עתיקות.
חילקתי את ההיסטוריה של לוב בעת האחרונה לשלוש תקופות:
התקופה האיטלקית משנת 1911 עד 1943
התקופה המנדטורית הבריטית משנת 1943 עד 1969
תקופת העצמאות משנת 1969 עד ימינו אנו -
אנסה לתת מבט כללי לכל אחת מהתקופות הללו.
כיבוש איטליה בלוב החל במלחמה ממושכת נגד התורקים ונגד הערבים המתנגדים לשלטון זר. מלחמה זו הכריחה את ממשלת איטליה להעביר למקום יוצר ממאה אלף חיילים שנלחמו במדבר הלובי מגבול תוניסיה עד גבול מצרים. בנוסף לחיילים התחילו להגיע מאיטליה אלפי משפחות מהגרים שהתיישבו במקום ובנו יישובים חקלאיים: Giordani, Garibaldi, Corradini, Breviglieri באותו הזמן גם הקילה היהודית התפתחה מאוד וקבלה גם אוטונומיה בענייני משפחה ומעמד אישי וארגון לפי חוק מיוחד של שנת 1912 – לפי חוק זה נשאר בתפקידו בית הדין הרבני של שלושה דיינים בתנאי שהרב הראשי יהי תמיד רב איטלקי.
במשך הזמן באו מאיטליה הרבנים הראשיים:
ר' אליהו שמואל ארטום זצ"ל, ר' גוסטאבו קסטלבולונייזי זצ"ל, ר' דאריו דיזיני זצ"ל, ר' אלדו לאטס זצ"ל
בימי השלטון האיטלקי התפתחה גם התנועה הציונית ע"י אליהו נחאייסי ז"ל שמשנת 1904 היה בקשר עם הרצל והתנועה הציונית באירופה וכן רפאל ארביב ז"ל שיסד עיתון ציוני (בשפה הערבית כתובה באותיות עבריות) בשם "דגל ציון". האוטונומיה של הקהילה גרמה גם לאי נחת בתוך הועד עד שהממשלה הזמינה אישיות מקהילת איטליה לבוא ולעשות סדר. בשנת 1925 באו לטריפולי הפרופסור יצחק שאקי ז"ל וד"ר אומברטו נחון ז"ל שבמקום לעשות שלום בית בתוך הקהילה עשו תעמולה ציונית שהביאה לפתיחת "ההסתדרות הציונית לטריפוליטניה" והתנועה הרביזיוניסטית בשנת 1928 וכן את תנועת בית"ר בשנת 1931. בנוסף לעיתון השבועי "דגל ציון" הופיע גם עתון אחר בשם "ההתעוררות" ע"י מר בנימין רקח ז"ל ומר אשר (עודי) חדאד ז"ל.
בלוב מסוף המאה ה- 19 היה בי"ס יסודי איטלקי לבנים ובי"ס גם לבנות אבל משנת 1912 נפתח גם בי"ס של חטיבת הביניים ובי"ס תיכון איטלקי שאיפשר ללומדיו להמשיך בלימודים אקדמים באוניברסיטאות באיטליה. מסוף המאה ה- 19 היה גם סניף של כי"ח – "כל ישראל חברים" Alliane Israelite בשפה הצרפתית שהיה קיים עד לשנת 1967. מימי קדם היה תמיד בי"ס "תלמוד תורה" עם כיתות וישיבות שונות המלמדים גם תלמוד וקבלה ע"י הרבנים אנשי שם: ר' חואתו לוזון זצ"ל, ר' ציון ביתן זצ"ל, ר' חי גביזון זצ"ל, ר' כמוס נחאייסי זצ"ל ועוד..
כדי שהמבט ההיסטורי יהיה כללי עד שנת 1967 שבה עזבו כל היהודים את לוב, אוסיף מס' מילים על המצב משנת 1943 (הכיבוש הבריטי) ומשנת 1952 (עצמאות לוב כמדינה ערבית) עד היציאה הסופית בחודש יוני 67. בחודש ינואר 1943 לוב נכבשה ע"י הצבא הבריטי לאחר 32 שנות כיבוש איטלקי. הבריטים נשארו בלוב 9 שנים עד לשנת 1952. באותה תקופה גם א"י (פלשתינה דאז) היתה תחת השלטון המנדטורי הבריטי. באותה תקופה היו עליות בלתי לגאליות מלוב דרך טוניסיה. בחורים ובחורות היו עוברים דרך הגבול היבשתי מטריפולי עד טוניס, משם לצרפת ואחר כך לא"י. באותו הזמן, החלו מנהיגים ערבים שאיטליה הרחיקה לחזור ללוב והחלה פעילות מפלגתית לאומית "אלחיזבו אלווטני", אלכותלה אלווטניה אלחורה", ו"חיזבו אל עמאל".
המדיניות הבריטית והעליות הבלתי לגאליות גרמו למהומות בין יהודים וערבים ובנובמבר 1945 בוצע הפוגרום הראשון בו נהרגו 140 יהודים ובחודש יוני 1948 (בימי חג השבועות) פרץ הפוגרום השני ובו נהרגו 18 יהודים. אחרי המהומות האלה ממשל בריטניה אירגן אסיפה כללית על אוניית מלחמה בריטית בנמל טריפולי, כדי להגיע לדו קיום בין שני הצדדים.
האסיפה התקיימה ביום 25.6.48 בהדרכתו של המושל הבריטי הגנרל בלקליי.
אחרי דיונים ארוכים הגענו להחלטות כדלקמן:
1. מנהיגים יהודים יהיו חברים גם במפלגות הלאומיות הערביות שמטרתן שלוב תקבל את עצמאותה.
2. מנהיגי הקהילה לא יתנגדו ליבוא חברות מקצועיות שמטרתן תהיה ללמד את הערבים מקצוע הצורפות ומקצועות שונים אחרים במגזר הטקסטיל והיבוא-יוצא שהיו תמיד בידי יהודים.
3. הממשל הבריטי (B.M.A ) לא יתנגד לפתיחת משרדי הגירה ליהודים בעזרתה של הנהלת הקהילה היהודית והערבים יתחייבו בצורה רצינית לא להפריע ליציאת היהודים מלוב.
כל ההחלטות הנ"ל התקבלו "פה אחד" ע"י כל המשתתפים. במשך הזמן כל ההחלטות הנ"ל קויימו וביום 2/2/49 נפתח משרד העליה הביום 5/4/49 התחילו הנסיעות הישירות לישראל.
נפתח משרד O.S.E (המוסד לענייני בריאות) והגיע השליח הראשון מא"י לארגן את העליה – מר ברוך דובדבני ז"ל. בחודש ינואר 1952 לוב קיבלה עצמאות והעליה ההמונית המשיכה עד לחודש אוגוסט עם מספר כללי של 31,343 עולים לישראל, דרך 42 אוניות ישירות מטריפולי לנמל חיפה. אף אחד לא חלם על תוצאות ציוניות וגורליות כאלה שהביאו לעליה מידית של קהילות קירינאיקה וטריפוליטניה חוץ מכמעט 6,000 יהודים שנשארו בעיר, רובם אנשים עשירים שחשבו להמשיך לחיות בלוב העצמאית.
 
 
מאת:אליהו ארביב,בת-ים  

אין תגובות

הודעות אחרונות

10:02 | 18.10.12 אורחים בפורום
10:12 | 17.09.07 טאKילה
09:31 | 11.09.07 טאKילה
18:21 | 12.08.07 byilan1
00:37 | 10.08.07 faridi
11:40 | 03.08.07 mangas
15:11 | 30.07.07 הגולםמפראג

חם בפורומים של תפוז

חפשו אותנו גם באינסטרגם
חפשו אותנו גם...
פודי תפוז - האינסטגרם החדש כל התמונות של...
חפשו אותנו גם באינסטרגם
חפשו אותנו גם...
פודי תפוז - האינסטגרם החדש כל התמונות של...
בפייסבוק שלנו כבר ביקרתם?
בפייסבוק שלנו כבר...
רוצים להיות תמיד מעודכנים במה שקורה בתפוז?
בפייסבוק שלנו כבר ביקרתם?
בפייסבוק שלנו כבר...
רוצים להיות תמיד מעודכנים במה שקורה בתפוז?

מקרא סימנים

בעלת תוכן
ללא תוכן
הודעה חדשה
הודעה נעוצה
אורח בפורום
הודעה ערוכה
מכיל תמונה
מכיל וידאו
מכיל קובץ