לגלישה באתר בגירסה המותאמת לסלולאר
| הוספת הודעה
הגדרות תצוגה

הגדרות עץ הודעות

מאפייני צפייה

הצג טקסט בתצוגה
הצג תגובות באופן
עדכן

פורום אולימפיאדת החורף 2018

ברוכים הבאים לפורום אולימפיאדת החורף 2018!
משחקי החורף האולימפיים ה-23 במספר צפויים להיות אירוע ספורט גדול ומרכזי בשנת 2018. לפי החלטת הוועד האולימפי הבינלאומי משנת 2011, הם ייערכו בעיר פיונגצ'אנג שבקוריאה הדרומית, בין התאריכים 9-25 בפברואר 2018.

הנהלת הפורום:

אודות הפורום אולימפיאדת החורף 2018

ברוכים הבאים לפורום אולימפיאדת החורף 2018!
משחקי החורף האולימפיים ה-23 במספר צפויים להיות אירוע ספורט גדול ומרכזי בשנת 2018. לפי החלטת הוועד האולימפי הבינלאומי משנת 2011, הם ייערכו בעיר פיונגצ'אנג שבקוריאה הדרומית, בין התאריכים 9-25 בפברואר 2018.

ענף הקרלינג

מאת: אורן אהרוני  פורסם: 18/01/2006  עדכון אחרון: 18/01/2006  
 

קרלינג הוא ענף ספורט קבוצתי, המציע שילוב נדיר של טכניקה ואסטרטגיה. במשחק, המתקיים על משטח קרח, מתחרות זו בזו שתי קבוצות בנות ארבעה שחקנים כל אחת, ומנסות למקם אבנים סמוך ככל האפשר למרכז ה"בית" של הקבוצה השנייה . המשחק פופולרי בעיקר בקנדה, בשווייץ ובסקוטלנד, ומהווה חלק מהמשחקים האולימפיים מאז 1998.

הסטוריה

הראיה המוקדמת ביותר למשחק קרלינג היא אבן משנת 1511. אבן זו נשאה את הכתובת "St. Js B Stirling", ונקראת, לכן, גם "אבן סטירלינג". מועדון הקרלינג הראשון הוקם בשנת 1716 .בקילסית. בשנת 1838 הוקם "איגוד הקרלינג הקלדוני", לשם פיקוח על התפתחות המשחק והנהגת חוקים אחידים.

בשנת 1959 נערכה בפולקירק ובאדינבורו אליפות העולם הראשונה לגברים, שנקראה אז (ועד 1968) "הגביע הסקוטי". זכתה בה נציגת ססקצ`ון הקנדית. בשנת 1966 הוקמה בונקובר התאחדות הקרלינג הבינלאומית (ICF), אשר שנתה את שמה ל"התאחדות הקרלינג העולמית" (WCF) בשנת 1991.

בשנת 1975 נערכו לראשונה אליפויות אירופה לגברים ולנשים. ארבע שנים מאוחר יותר נפתחו אליפויות העולם לנשים.

בשנים 1924, 1932, 1988 ו־1992 שוחקו תחרויות־נסיון בקרלינג, והחל באולימפיאדת החורף שנערכה בנגאנו בשנת 1998 הקרלינג הוא ענף אולימפי לכל דבר ועניין.

מגרש

קרלינג משוחק על גבי משטח קרח מיוחד. כדי לגרום לאבנים להחליק טוב יותר, מכוסה המשטח מדי פעם בטיפות מים זעירות. אורך המגרש הוא 138 רגל (42.07 מטרים לערך), ורוחבו 14 רגל (כ־4.28 מטרים).

בקצה המגרש מצויר מבנה הקרוי "בית" (House), ומורכב מעיגול לבן ("כפתור", Button) המוקף בשלוש טבעות. קוטר הכפתור הוא 15 סנטימטרים. קוטר הטבעת הראשונה הוא שתי רגליים (61 סנטימטרים), והטבעות השניה והשלישית מתרחבות בקצב דומה, וקוטרן הוא ארבע ושש רגליים בהתאמה. (122 ו־183 סנטימטרים.) מרכז הכפתור נקרא Tee.

חוקים

במשחק קרלינג מתמודדות שתי קבוצות, בכל אחת מהן ארבעה שחקנים, הנקראים לפי סדר ההטלות שלהם עבור קבוצתם: ראשון, שני, שלישי ורביעי. בטורנירים החשובים הן מתחרות בעשרה סיבובים (Ends), ובתחרויות אחרות - בשמונה. קבוצה יכולה לפרוש ממשחק אם אינה מאמינה עוד שביכולתה לנצח בו, ובלבד שהסתיימו ששה סיבובים לפחות.

כל סיבוב מחולק לשש־עשרה הטלות (Shots), שמונה לכל קבוצה. כל שחקן מטיל בסך הכל שתי אבנים (Stones); זכות ההטלה עוברת לסירוגין בין הקבוצות. במלים אחרות, את הסיבוב יפתח ה"ראשון" של קבוצה א`, ואחריו יטיל המקביל לו בקבוצה ב`. אחריו שוב הראשון של א`, ושוב הראשון של ב`. אחר־כך יטיל השני של א`, ואז השני של ב`, וכן הלאה.

"הטלה" היא כינוי לפעולה הבאה: השחקן המטיל אוחז בידו אבן קרלינג - אבן גרניט מעוגלת בעלת ידית - יוצא מנקודת הפתיחה שלו, הנקראת "Hack", ומחליק לאטו על הקרח. בשלב מסוים הוא משחרר את האבן, שמתחילה לנוע לעבר הבית. בשלב זה נכנסים לפעולה שני חברים אחרים בקבוצתו, האוחזים בידיהם מטאטאי־קרח. שני אלה מחליקים לפני האבן, ומתיכים את הקרח שלפניה בעזרת המטאטאים. פעולה זו מאפשרת את האצת האבן, וכן עיקול מסלולה.

אם אבן פוגעת בגוף זר (למשל, מטאטא), לא מגיעה ל"קו המשחק" (Hog Line, ראו דיאגרמה לעיל) או עוברת את ה"קו האחורי" (Back Line) היא נפסלת ומוצאת מהמשחק. בשתי ההטלות הראשונות של כל קבוצה, אין להסיט ממקומן אבנים הנמצאות ב"איזור השמירה החפשית" (Free Guard Zone); אם פגעה אבן כלשהי באבן כזאת, היא תוצא מהמשחק, והאבן הנפגעת תושב למיקומה המקורי. בכל מצב אחר, אבן הנדחפת על־ידי אבן אחרת אל מחוץ לגבולות המשטח מוצאת מהמשחק.

בכל סיבוב זוכה רק קבוצה אחת, לכל היותר, בנקודות. זוהי הקבוצה שלה האבן הקרובה ביותר למרכז הבית (Tee). קבוצה זו תזכה בנקודה אחת בעד כל אבן הקרובה יותר למרכז מאשר האבן הקרובה ביותר לשם של הקבוצה היריבה (בעת חישוב הנקודות מתייחסים רק לאבנים הנמצאות בתוך הבית). למשל, אם לקבוצה א` שלוש אבנים בבית, ומרחקיהן ממרכזו הם 20, 50 ו־100 סנטימטרים, ולקבוצה ב` אבן אחת בבית, ומרחקה ממרכזו 90 סנטימטרים, תזכה קבוצה א` בשתי נקודות.

קפטן הקבוצה מתקרא "סקיפ" (Skip), ויכול לבחור באיזו עמדה שיבור לו. כאשר אינו מטיל אבנים בעצמו, עומד הסקיפ מאחורי הבית, ומתווה עבור המטילים והמטאטאים מקבוצתו את הטקטיקה הרצויה בהטלה הנוכחית.
על פי רוב, משחק הסקיפ בעמדה הרביעית, כיוון שהרביעי מטיל את שתי האבנים האחרונות - והחשובות ביותר - של קבוצתו בכל סיבוב. היות שהסיבוב מסתיים אחרי שש־עשרה הטלות בדיוק, קיימת חשיבות מכרעת לאבן השש־עשרה והאחרונה של הסיבוב; באפשרותה להפוך את תוצאתו מן הקצה אל הקצה (השני). אבן זו נקראת "פטיש" (
Hammer), וחשיבותה הביאה לטביעת המונח "יתרון הפטיש", Hammer Advantage, המשמש בניתוח עמדות. הקבוצה המחזיקה בפטיש - דהיינו, מטילה את האבנים הזוגיות - בסיבוב הראשון נקבעת בהגרלה; בתום כל סיבוב, נקבעת הקבוצה שתחזיק בפטיש בסיבוב הבא. אם נצחה קבוצה א` בסיבוב, הרי שבסיבוב הבא תאחז קבוצה ב` ביתרון הפטיש. אם תוצאת הסיבוב היא תיקו (דהיינו, 0:0, כיוון שלא היו אבנים בבית), הקבוצה שאחזה בפטיש תמשיך להנות ממנו גם בסיבוב הבא. מדברים אלה עולה כי התוצאה הגרועה ביותר עבור קבוצה המחזיקה ביתרון הפטיש איננה, בהכרח, הפסד בסיבוב; נצחון 1:0 עשוי להיות חמור יותר, מפני שהוא גורר את הפסד הפטיש.

בסיום עשרת (או שמונת) הסיבובים מוכרזת הקבוצה המנצחת, והיא, הפלא ופלא, זו שזכתה במרב הנקודות. במצב של תיקו משוחק סיבוב נוסף.

בשל המשקל הרב שניתן לאסטרטגיה, נקרא הקרלינג לעתים גם "שחמט על הקרח".

מקור : http://he.wikipedia.org/wiki/%D7%A7%D7%A8%D7%9C%D7%99%D7%A0%D7%92

אין תגובות

הודעות אחרונות

חם בפורומים של תפוז

חפשו אותנו גם באינסטרגם
חפשו אותנו גם...
פודי תפוז - האינסטגרם החדש כל התמונות של...
חפשו אותנו גם באינסטרגם
חפשו אותנו גם...
פודי תפוז - האינסטגרם החדש כל התמונות של...
בפייסבוק שלנו כבר ביקרתם?
בפייסבוק שלנו כבר...
רוצים להיות תמיד מעודכנים במה שקורה בתפוז?
בפייסבוק שלנו כבר ביקרתם?
בפייסבוק שלנו כבר...
רוצים להיות תמיד מעודכנים במה שקורה בתפוז?

מקרא סימנים

בעלת תוכן
ללא תוכן
הודעה חדשה
הודעה נעוצה
אורח בפורום
הודעה ערוכה
מכיל תמונה
מכיל וידאו
מכיל קובץ