לגלישה באתר בגירסה המותאמת לסלולאר
| הוספת הודעה
הגדרות תצוגה

הגדרות עץ הודעות

מאפייני צפייה

הצג טקסט בתצוגה
הצג תגובות באופן
עדכן

פורום ספרות לילדים ולנוער

אני מזמינה אתכם לחוות ולהתרגש בפורום ספרות לילדים ונוער . הפורום מעניק במה לכול אוהבי הספר .מרחב לחשיפת ספרים שניחוחם משכר .מקום לשאלת שאלות ,להפעלת רעיונות ויוזמות . ``לקרוא ספרים ולהנות `` ``אדם הקונה ספר, אינו קונה אך ורק נייר ודיו ודבק במשקל ידוע -חיים חדשים הוא קונה לו" {כ. מורלי }מחכה לכם.

הנהלת הפורום:

אודות הפורום ספרות לילדים ולנוער

אני מזמינה אתכם לחוות ולהתרגש בפורום ספרות לילדים ונוער . הפורום מעניק במה לכול אוהבי הספר .מרחב לחשיפת ספרים שניחוחם משכר .מקום לשאלת שאלות ,להפעלת רעיונות ויוזמות . ``לקרוא ספרים ולהנות `` ``אדם הקונה ספר, אינו קונה אך ורק נייר ודיו ודבק במשקל ידוע -חיים חדשים הוא קונה לו" {כ. מורלי }מחכה לכם.

לצפיה ב-'ביצה של תנין /2015'
ביצה של תנין /2015
22/11/2015 | 08:54
84
בוקר טוב לחברי
"ביצה של תנין "ספר חדש
שירים לילדים מאת אילת שדה .
איורים מיוחדים,אחרים,שונים בהרגשתי עם כובד מסוים,אולי בגלל הצבעים,אולי בגלל הפרטים.
איורים  של שירז פומן
הספר יצא בהוצאת עם עובד/2015
ובספר שירים,בנושאים שונים -שירים על ילדים מלאי דמיון,הנמצאים לעיתים מחוץ לבית,לעיתים בבית.נמצאים בסיטואציה חלומית,יש שחוזרים למציאות היומיות יש שממשיכים בהוויה החלומית .כך בשיר "נמלים "
ילדה אחת פגשה בנמלים, והיא הנותנת פקודות ומשבשת לנמלים את דרכם ועבודתם "היא שלחה נמלים לאפריקה ,היא הטיסה נמלים ליפן "
הילדה מהנמלים העושות את שלהן,ואינן נשמעות לה,מתאכזבת,ולמציאות חזרה  "ובסוף היא קמה ללכת,".
לעומת זאת המספרת-{שירים רבים מופיעים בגוף ראשון } בטיולה לחפש פטריות אחר הגשם ראתה לפתע",פטריה אדומה עם נקודות", ומעליה לא תאמינו כן  גמד, גמד שהתעייף לו וישן .
את הפטריה האדומה, זאת עם הנקודות קטפה בעדינות אותה ואת הגמד אליה לביתה לקחה.ומה מאושרת הילדה,אוצר בביתה פטריה וגמד.מתוך
 השיר "פטריה עם נקודות ".
ויש ילדים מספרים ומשתפים בחוויותיהם אחרים,ודוקא האחרים לא נאיבים הם לא מאמינים .
ובשיר,הנבחר ככותרת/כותר  הספר "ביצה של תנין" מספרת הילה דנה שכנראה רושם רצתה להשאיר על חברה הילד,אותו ילד המספר לנו את השיחה, שהיא נולדה מביצת תנין.וממשיכה ומפליאה בסיפוריה,גם על אביה,שהוא ולא אחר, מלך אפריקה ועל ביתה שהוא גם ביתו -האמבטיה ,באמבטיה חי לו  לויתן ,ועוד ועוד סיפורי המצאות. היא בשלה וההמצאות לא מאחרות להגיע, ויואב מקשיב הוא ראציונל "כי אם נולדה מביצה אז בטוח היה לה זנב " .
בשיר "גור של פילים", מצא הילד המספר גור של פילים-"ומאז הוא גר אצלנו בבית " אין סיכוי שעל הגור הילד יוותר. גור הפילים משמח אותו כאור הבוקר.
ומופיעים שירים על החלטות בעלי חיים, כמו בשיר "רעיון של ארנב",שהחליט לעצור את הזמן ,"מפלצת" שזוללת את גרמי השמים ,ועוד ועוד .
בספר יש שיר או שנים,המקבלים זווית שונה בנושא מוכר כך השיר מיכאל . זוכרים את מיכאל של מרים ילן, אצל אילת שדה הוא דוקא הופיע "זה לא נכון שמיכאל לא בא הוא היה כאן אתמול בשלוש ."והארנב עם העינים הוורודות ושעון הכיס הגדול שרץ ורוטן שהוא מאחר עליסה בארץ הפלאות . כנראה כך לפי תחושתי אותו ארנב {ואולי לא }החליט דוקא לעצור את הזמן .
השירים מעניינים,כתובים בצורה יפה,ואתם יודעים מה  מהילדה הדס בשיר "בלילה בלילה",נהנתי במיוחד מיד לאחר שנרדמה בחדרה,כך המספרת מדווחת לנו,  הופיעו דמויות שונות את חלקם אף אני מכירה ,אריה וגירפה מתוך מיץ פטל של חיה שנהב ,ילד שטס מעל גב אווזה ענקית הלוא הוא נילס ,את אילת הילדה עם שמשיה כחלחלת,של קדיה מולדובסקיה, ועוד ,ולבטח גם אני הייתי שמחה להיות באותו מעמד ואיך לא?! ולפוגשם . 
ממליצה  
ביצה של תנין ספר מושקע וטוב .
כנפי הדמיון איתם להפליג כמה שיותר רחוק
לצפיה ב-'עמק משפחתי: זיכרונות מיוצרת המומינים'
עמק משפחתי: זיכרונות מיוצרת המומינים
21/11/2015 | 23:25
1
17
שירה קדרי־עובדיה ל NRG:  http://www.nrg.co.il/online/47/ART2/738/734.html
לצפיה ב-'צעדים לקסם של מדע'
צעדים לקסם של מדע
21/11/2015 | 23:31
10
לצפיה ב-'שבת שלום '
שבת שלום
20/11/2015 | 18:31
17
שבת שלום לצוות הפורום. שבת נעימה וטעימה .
על הנעת הפורום המסורה,הקולחת והכול כך מעניינת בקשת התחומים .
תודה .יעל ,הזרה ,שחרזדה , ריני ,דינה , ג. רפאל , חרצית ,אשלינג, טובה ,ליאני המקורי ,זוהרה .ברוכים תהיו.
לצפיה ב-'שעת הסיפור שנמצאת מחוץ לזמן / תום בייקין-אוחיון על החשיבות ב'
שעת הסיפור שנמצאת מחוץ לזמן / תום בייקין-אוחיון על החשיבות ב
20/11/2015 | 15:56
1
35

על החשיבות בשעת הסיפור, והמאבק להחזירה לחיינו.
מאמר מדהים. מזדהה לחלוטין

http://ha-pinkas.co.il/%D7%A9%D7%A2%D7%AA-%D7%94%D...
לצפיה ב-'איזה כתבה מרגשת'
איזה כתבה מרגשת
22/11/2015 | 07:16
8
נהנתי לקרוא
לצפיה ב-'חנות הספרים המגדלור מתעקשת להיות מקום אחר:'
חנות הספרים המגדלור מתעקשת להיות מקום אחר:
20/11/2015 | 14:11
16
18
לצפיה ב-'בעלי חנות הספרים "מילתא" ממליצים על ספריהם של '
בעלי חנות הספרים "מילתא" ממליצים על ספריהם של
20/11/2015 | 14:16
10
14
עמוס עוז ואריך קסטנר: http://korebasfarim.com/2015/11/19/%D7%A1%D7%99%D7...
לצפיה ב-' חנויות ספרים מקסימות בבריטניה'
חנויות ספרים מקסימות בבריטניה
20/11/2015 | 14:20
8
6
לצפיה ב-'כפר בוויילס (HAY) שהוא למעשה ספריה אחת גדולה'
כפר בוויילס (HAY) שהוא למעשה ספריה אחת גדולה
20/11/2015 | 14:26
6
7
עוד דרך 'קורא בספרים':http://www.buzzfeed.com/chelseypippin/hay-on-wye?u...
לצפיה ב-' "שכחו אותי בבית" בגירסה ספרותית לילדים,דרך 'קורא בספרים':'
"שכחו אותי בבית" בגירסה ספרותית לילדים,דרך 'קורא בספרים':
20/11/2015 | 14:30
2
6
לצפיה ב-'אני חובב ינשופים.'
אני חובב ינשופים.
20/11/2015 | 15:01
6
וחוצ מריינקה-פוקס מה לי ולשועלים
לצפיה ב-'מקום מפורסם בכל העולם. עם אינני טועה , ריצ'רדס'
מקום מפורסם בכל העולם. עם אינני טועה , ריצ'רדס
20/11/2015 | 14:56
1
9
חנותו מצולמת כאן היה הראשון. והחנות הראשונה היתה בבית קולנוע נטוש\סגור.
 ניתן לקנות -עם מכירים את החנות- באמצעות הטלפון\הדואר\האינטרנט.
למעוניינים יש גישה בABE
לצפיה ב-'עם? כמובן שאם.'
עם? כמובן שאם.
20/11/2015 | 14:59
4
קניתי אצל ריצרדס
לצפיה ב-'נפלא וקסום! תודה לזרה על הקישור לכפר בוויילס.'
נפלא וקסום! תודה לזרה על הקישור לכפר בוויילס.
20/11/2015 | 17:10
3
לצפיה ב-'יפות. את מספר 12 אני מכיר אישית -גרתי לא הרחק משם'
יפות. את מספר 12 אני מכיר אישית -גרתי לא הרחק משם
20/11/2015 | 14:52
7
במלאי -אינה שונה מאחרות. יש דגש על ספרי מסע מדריכים.
הרצפה פני הלחנות ובסביבתה היא 'מצבות' של הוגנטים שקבורים מתחת.לידיעת המטיילים.

השאלה הטורדנית = לא אותי- כי אני כבר מבוגר- איזה עתיד צפוי לחנויות האלה עם התגברות ההגירה המוסלמית שבזה לתרבות המערב, עם התדלדלות הרוח האירופית, עם השתללטןת הגאדג'טים על כל חלקה טובה.
היו בלונדון - ובאנגליה- מאות [ויותר] חנויות ספרים . עם רבות עמדתי בקשרים עשרות בשנים. חלקם נסגרו. חלקם לאחר מות בעליהם וחלקם משום שלא נשאו עוד את עצמם.החליפו בעלים, אורינטציה. חנות ספרים הפכה לחנות צעצועים אלקטרונים, ובנין ששימש חנות הפך ל'צימרים'.
יש היום מסחר בספרים אינטרנטי, ורבים מהסוחרים -סוחרים מהבית.
 עולם חנויות הספרים -בכל העולם -גווע
לצפיה ב-'עמוס עוז מיצה את עצמו.'
עמוס עוז מיצה את עצמו.
20/11/2015 | 14:43
7
כדמות פוליטית הוא פטתי
כדמות ספרותית -בעדינות- כבר מזמן לא כוס התה שלי.

הבעיה עם אריך קסטנר - האיש לא עזב, ןכול היה, את גרמניה הנאצית.
מעשה שלא יסולח.
 אישית גם לא אהבתי את 'הצנזורה' שהוטלה בספריו - הם על גיבורים גרמנים בגרמניה. ולא לא התייש הוא אצל הספר - זה חזיר.

לצפיה ב-'כתבה של יחסי ציבור [על חנות שמעולם לא שמעתי]'
כתבה של יחסי ציבור [על חנות שמעולם לא שמעתי]
20/11/2015 | 14:38
4
9
וזה בסדר.
רק אין לשכח שכל חנות שמוכרת ספרים 'חדשים' תלויה במצאי שקיים בהוצאות.
גם החנות שאני קונה בה, קטנה ,שכונתית, של רשת גדולה, מזמינה עבורי מכל הוצאה כל ספר שאני רוצה.
כל עניין ההמלצות על קריאה נראים לי נבובים. א. הן לא קראו [לא ניתן פיזית] את כל הספרים שבחנות  ב. מי שואל? איזה סוג של 'קוראים'? כי אני למשל מעולם לא שאלתי או ביקשתי המלצות על ספר. רק אינפורמציה על 'מה חדש על המדף'

שיהיה להם בהצלחה
 אני  כמובן משבית שמחות ופרקליט-שטן מוכר.
לצפיה ב-'תודה רפאל,על הארת עיניים '
תודה רפאל,על הארת עיניים
20/11/2015 | 14:56
3
7
לצפיה ב-'מתנות לאוהבי ספרים '
מתנות לאוהבי ספרים
20/11/2015 | 15:10
2
13
לצפיה ב-'אבזרים לאוהבי האגדות '
אבזרים לאוהבי האגדות
20/11/2015 | 15:13
9
לצפיה ב-'מוכן לקבל. ואם אתקל אקנה לעצמי'
מוכן לקבל. ואם אתקל אקנה לעצמי
20/11/2015 | 16:46
4
לצפיה ב-'PlayBuzz הגיע לתפוז '
PlayBuzz הגיע לתפוז
( לעמוד שלי בתפוז )
19/11/2015 | 12:15
4
מהיום ההודעות שלכם יכולות להראות אחרת!
בלחיצת כפתור תוכלו להוסיף סקרים, חידונים, תכנים ויראלים ותוכן אינטראקטיבי מתוך אתר PlayBuzz!

לחצו על האייקון של playbuzz (ליד צירוף הקבצים) - העתיקו את הקישור - ופרסמו את ההודעה!
לצפיה ב-'מעשיה לנר ראשון '
מעשיה לנר ראשון
19/11/2015 | 08:21
1
74
עדי זליכוב רלוי -כתבה
אביאל בסיל :אייר.איורים צבעוניים,מלבבים מלאי חיים וחיוך.
חג החנוכה מתקרב,בחנויות בקיוסקים בדוכני האוכל הן מופיעות,מטוגנות , מדושנות,מקושטות תאוה לחיך ולטעם.הסופגניות
אבל רגע,האם חשבתם על הדרך שהסופגניות עוברות עד שהן מגיעות אליכם?הרהרתם פעם על התחושות שהן חשות?.  
עדי זליכוב רלוי חשבה,הרגישה ובחרוזים יפים כתבה.למאפיה  ,היא את הקוראים מכניסה ושם המולה :
"האופים החרוצים
סינרים כורכים על כרס
להט תנורים סואן ,
מצוה "עיבדו במרץ "!.והם אכן עובדים במרץ ,"הבצק היטב תופח "סופגניות הם מכינים כי הם האופים יודעים:"ודרושות סופגניות לפרסם את דבר הנס" .
בין "החבורת העגלגלות "המשתכשכות בסיר, ישנה אחת והיא שונה, אחרת,רגישה ממזרקי ריבה פוחדת,"ותותים אינה אוהבת "  ובצד מעדיפה לשבת .
ובעוד האופים ממשיכים בעבודתם להוציא את הסופגניות השחומות,לקשטן בקישוטים ובטעמים שונים ומגוונים,למלאן בריבה, לקחה סופגיתנו את עצמה בידים וחמקה לה מתוך השירה.מאחורי אחד הכלים היא התחבאה,עצובה,על גורלה בוכיה,וכשמצאוה האופים,על נפשה התחננה: "בלי מילוי או תופינים
באופים היא מפצירה "
והאופים האם הם הקשיבו לליבה הרוטט  ?
מה עלה בגורלה של אותה סופגניה?,האם נס קטן התרחש ? ,ומה לגבי הילדה הבישנית שבסיפור ?אשאיר לקוראים הצעירים
לקרוא ולהנות מסיפורה של" סופגניה אחת פשוטה " בנר ראשון של חנוכה .
  בלי ריבה ובלי התות .

לצפיה ב-'ומה שכחתי ?'
ומה שכחתי ?
19/11/2015 | 09:16
9
את שם ההוצאה .מוסיפה כעת
הוצאת עם עובד
/2015
לצפיה ב-'יום הילד הבינלאומי '
יום הילד הבינלאומי
19/11/2015 | 07:30
2
18
בוקר טוב .
עיתון ידיעות אחרונות הקדיש היום כתבות רבות על יום הילד הבינלאומי .
ילדים ונערים ילדות ומערות ,ראיינו אנשים בעלי שם,כוכבים,גם את נשיא המדינה שלנו.ילדים ביקרו במסעדות, כתבו ביקורות על מופעי תרבות,הביעו דעה  על נושאים בחינוך ,קיבלו הדרכה בנושא כזה ואחר .
ואני חשבתי לעצמי הכול טוב ויפה .
אלא מה הייתי רוצה שבמדינה שלנו ,ישקעו יותר משאבים לילדים משכבה סוציאלית אקנומית נמוכה:בעזרה,בהדרכה,בנתינה בפיקוח,אני נמצאת פעם בשבוע במקום שכזה ושואלת את עצמי איפה היו זכויות הילד  לפני שעבר את מה שעבר .
כנראה שאי אפשר לפתור הכול .....בתקוה  .
ופרטים שחזרתי וקראתי על יום הילד הבינלאומי .שולחת קישור למתעניינים .
לצפיה ב-'ועל איזה '
ועל איזה
19/11/2015 | 07:39
1
16
ספרים בני הנוער ממליצים ?
נערים ונערות מדווחים ומספרים: אשמת הכוכבים,סדרת 39 רמזים,מרוצי העקרב,אראגון,משחקי הרעב,מחפשים את אלסקה ,היינו שקרנים,מפוצלים,שבע הממלכות .

ורק שיקראו.......

.
לצפיה ב-'ובענין תרבות '
ובענין תרבות
19/11/2015 | 07:42
16

ומשהו נוסף לילדים צעירים מחכות הצגות:" האריה הרעמתן והגירפה גם"
מקהלה עליזה של לאה אור .
ולכולנו  -ביפו מופיעה  תערוכה המוקדשת לבובות אומנתיות.
ביקרתם ? מבקשת שתשתפו .
לצפיה ב-'איור היום'
איור היום
19/11/2015 | 00:46
1
17
לצפיה ב-'והאיור'
והאיור
19/11/2015 | 01:05
11
לצפיה ב-'ספרי ילדים: איך לצפות לבלתי צפוי'
ספרי ילדים: איך לצפות לבלתי צפוי
18/11/2015 | 15:43
23
לצפיה ב-'בראיון עם העורכת והמתרגמת דנה אלעזר-הלוי,היא מספרת:'
בראיון עם העורכת והמתרגמת דנה אלעזר-הלוי,היא מספרת:
18/11/2015 | 15:35
4
54

העורכת והמתרגמת דנה אלעזר-הלוי היא בת לאנשי מוסד, ששירתה ב-8200 והתחתנה עם יוצא סיירת מטכ"ל • בראיון עימה היא מספרת איך ההיכרות עם עולם הביון הובילה אותה לכתוב רומן ריגול לבני נוער ("יש לי מיומנות של זיקית") ועל הקשר בין תרגום ספרים להתחפשות
לצפיה ב-'המדפדף יוצא לדרך'
המדפדף יוצא לדרך
18/11/2015 | 15:39
1
11
המדפדף הוא ערוץ היוטיוב הראשון בישראל המוקדש כולו לביקורת ספרים. במסגרתו, סוקר מבקר "ישראל היום" אורי כהן פעם בשבוע את מיטב הספרים החדשים ובהם ספרות מקור, ספרים מתורגמים, ספרים מוצלחים וכאלה שפחות....
לצפיה ב-'עכשיו לנשום- חני דינור'
עכשיו לנשום- חני דינור
18/11/2015 | 16:08
9
"עכשיו לקחת לי אויר, להתכוון ולבקש,
עכשיו הזמן שלי לבחור
ולברך על מה שיש.
עכשיו לפקוח העיניים, לקחת נשימה,
עמוק מתוך אין סוף שמיים,
עמוק מבטן אדמה.
עכשיו לנשום... "

לצפיה ב-'מישהו קרא את הספר של אלעזר הלוי?'
מישהו קרא את הספר של אלעזר הלוי?
20/11/2015 | 17:16
1
9
לצפיה ב-'אם אקרא אספר'
אם אקרא אספר
21/11/2015 | 09:34
3
לצפיה ב-'ספרי קריאה מומלצים לנוער'
ספרי קריאה מומלצים לנוער
18/11/2015 | 08:28
3
19
שלום לכולם. אני עובדת בספריית חטיבת ביניים ומעוניינת להעשיר את אוסף ספרי הקריאה. אני מעוניינת לשמוע המלצות על ספרים לגילאי 12-15, אפשר גם ספרים עכשוויים וגם קלאסיים. תודה. 
לצפיה ב-'זאת עם הכתם השחור עמליה רוזנבלום'
זאת עם הכתם השחור עמליה רוזנבלום
19/11/2015 | 12:48
18
ספר מקסים   ומספר ספור של נערה צעירה שהוריה
מתגרשים והיא גם מוצלחת מאוד במתמטיקה אם  כי הקטעים על מתמטיקה
נראו לי די מיותרים נחמד שיש לה מן תחביב כזה
הנערה מוצאת כבשה במושב ונחושה לגדל אותה
הגדול והטיפול בחיה נותן עומק לחיים שלה והיא מגלה בעצמה כוחות  חדשים
ואף מתחברת עם נער מרקע שונה
מה שאהבתי בספר זה את  הקול השקט של הנערה הדוברת ומספרת את ספורה

לצפיה ב-'אני בשלב של ילדות שניה ונהנה לקרא לאחרונה'
אני בשלב של ילדות שניה ונהנה לקרא לאחרונה
19/11/2015 | 14:13
12
את ספריו של הנרי ריידר האגארד. [היא, מכרות המלך שלמה]  רק חלק מספריו תורגמו - אז אני קורא בלשון המקור. את כתביו המקובצים
 עוד סופר  הרפתקאות נפלא - רפאלו סאבאטיני - הקפיטן בלאד ונץ הים.
גם כאן לצערי ההמשכים לא תורגמו.
עוד סופר אהוב עלי אמיליו סלגרי -הרפתקאות סנדוקן- רבים מהכרכים [לא כולם] תורגמו.
אבל כל מה שתורגם מצוין לגילאים האלה. [ןלמבוגרים יותר]
לצפיה ב-'כל הספרים מאת ריק ריירדן.'
כל הספרים מאת ריק ריירדן.
22/11/2015 | 08:14
לצפיה ב-'להיות ביחד .כתבה וספר '
להיות ביחד .כתבה וספר
17/11/2015 | 21:22
1
16
הכתבה מתאריך 15/11/2015 של נועם ברקן
ושם הכתבה "דו קיום בשלוש"  עיתון "ידיעות אחרונות ,
הכתבה מרגשת מאוד
מסופר בכתבה על שלושה חברים: מאור ,מחמוד ,ונאג'י שהכירו במכינת הצעירים של פרויקט "כנפים ".
מאור בן  22יהודי.מחמוד בן  23-ערבי .נאג'י בן  23 -מוסלמי .והם חיים באותה דירה ובהרמוניה .השלושה בעלי מוגבלויות לא נותנים לשום מגבלה לעמוד בדרכם בדרך להשגיהם .
הכתבה מספרת על השלושה ועל האמביציה שכול אחד מגלה ,על מגבלותיהם ,על חייהם המשותפים באותה דירה ,התמיכה והעזרה ההדדית ,וכן ועל הבדלי הדת שלא מפריעים להרמוניה .
דו קיום בשלוש  כדוגמא לכולנו "אנחנו עוזרים אחד לשני בכול דבר "
לצפיה ב-'וספר :"חברים הכי טובים "'
וספר :"חברים הכי טובים "
17/11/2015 | 21:44
8
כתבה :בריגיטה ונינגר
איורים : איב תארלט .
בהוצאת עופרים/207
מיקי העכבר סבל מצליעה ברגלו :"יש לי רגל אחת ארוכה ".
החפרפרת הקטנה סבלה מקוצר ראיה"אני רק לא רואה כול כך טוב ".
 "קיפי קיפוד נמצא בפחד מתמיד ,"אני רק יודע לפחד .בזה אני ממש טוב "
הם היו חמישה שנפגשו במקרה כולל הצפרדע והציפור .חמישה חברים, כול אחד מהם היה יחיד ומיוחד ,הם עודדו אחד את השני ,במיוחד לאחר שסיפרו על חולשותיהם ודאגותיהם.נוצרה בינהם חברות ,חברות יפה של: הבנה עזרה  וקבלה .
וכך מסתיים הסיפור "ואז נהייה תמיד יחד,"אמרו חמשת החברים .
"נצא יחד להכיר את העולם ולמצוא את החלומות שלנו ונהיה תמיד חברים הכי טובים -אחד למען כולם וכלם למען אחד. "

"כול אלה שבכו וצחקו יחד אינם שוב זרים איש לרעהו " מ. נורדוי
חברה וחשיבותה, היחיד והתמודדותו  

לצפיה ב-'כתבה וספר '
כתבה וספר
17/11/2015 | 20:34
8
25
כתבה מתאריך 10/11/2015
של שירות "ידיעות אחרונות "בריטנה 
"קראו למשטרה בגלל בדידות "
זוג מבוגרים חש עצמם בבדידות מוחלטת .
את התחושה רצו לשנות וכמהו  לדבר עם מישהו
מה עשו
"בעלי במצוקה "הודיעה האשה גברת תומסון ליומנאי  שהיה בתחנת המשטרה
והשוטרים שחששו שהבעל נפגע מסיבה כולשהיא מיהרו למקום להגיש עזרה .
לאחר שהתבררה פשר "ההזמנה",ישבו השוטרים עם זוג המבוגרים בני התשעים פלוס ,שתו עמם תה והאזנו לסיפורי הבעל פרד מתקופת המלחמה שהאדמומית בלחייו שבה אליו
הזקנים חזרו לעצמם ,והשוטרים נהנו מערב יחודי .."והתגלגלנו מצחוק מהסיפורים שלו "סיפרו השוטרים .

בדידות - "הבדידות היא מקום נאה לבקר בו אבל מקום איום להשאר בו "{ג'וש ביילינגס }
לצפיה ב-'והספר '
והספר
17/11/2015 | 20:49
7
10
ושם הספר עליו חשבתי הוא
"אורח בא לדוב "של בוני בקר .
איורים :קידי מקדונלד דנטון .בהוצאת איגואנה כנרת זמורה ביתן דביר .
הדוב מסיבותיו שלו ואפשר רק לשער, הכין שלט על הדלת "אין כניסה לאורחים" .
הוא חי בבדידותו .
וכך  הסיפור מתחיל "אף אחד לא בא אף פעם לבית של דוב .
זה תמיד היה כך,ודוב היה
בטוח לגמרי שהוא לא אוהב אורחים.
הוא אפילו תלה שלט .
"אין כניסה לאורחים "
רק לאחר שעכבר קטן ,עקשן ,וחצוף לא הפסיק להציק לדוב ולמרות השלט , צץ ונכנס אליו הביתה ובכול פעם הפתיע אותו מחדש .
מרגע שהדוב פסק לצרוח,לצעוק,להתרגז,מנוכחות העכבר וקיבל את בקשת ההעכבר להשאר בביתו
הבין הדוב "טובים השנים מן האחד "
"אתה רוצה סוכר אחד או שנים ?"שאל דוב בנימוס
"אני מעדיף שנים "אמר העכבר .ודוב הסכים אתו."
סיום הספר  

לצפיה ב-'כריכת הספר '
כריכת הספר
17/11/2015 | 20:50
6
9
לצפיה ב-'בדידות '
בדידות
17/11/2015 | 20:54
5
9
בדידות
בשירים ,סיפורים וספרים .
מכירים ? מבקשת שתעלו .
"בדידות היא הדבר הראשון עליו ניתן לומר "וירא אלוהים והנה לא טוב "
{אנה שנון מונרו }
לצפיה ב-' "מאה שנים של בדידות" של גרסיה מארקס.'
"מאה שנים של בדידות" של גרסיה מארקס.
18/11/2015 | 13:48
4
10
"מאה שנים של בדידות (בספרדית: Cien años de soledad) הוא ספרו הבולט של גבריאל גארסיה מארקס שהקנה לו תהילה בינלאומית, ואף זכייה בפרס נובל לספרות. הספר יצא לאור בשנת 1967 ותורגם לעברית בידי ישעיהו אוסטרי-דן.
זהו סיפורה של שושלת בואנדיה, המתפרשת על פני כמאה שנה, ומרכזה בעיירה הדמיונית מקונדו.
הרומן שייך לזרם הריאליזם המאגי והוא אחד מהספרים מחוללי סוגה זו. העלילה מצעידה את בני המשפחה בתוך רצף של אירועים ומהפכות, שחלקם מעשה ידי אדם וחלקם מעולם הדמיון. חוקי העולם וחוקי הטבע מכופפים לעתים בספר, מתרחשים לעתים דברים על טבעיים, ובתוך כל זה פועלים יצרים עזים, המתוארים ביד האמן של גארסיה מארקס. קורות המשפחה הבדיונית הזאת נראים כה אמיתיים ומציאותיים לעתים, עד שהם נראים כגוללים את גורל האנושות כולה. דרמות וטרגדיות סובבות סביב המשפחה, הנראית כאילו היא חיה במעגל בדידות החוזר על עצמו ללא הרף. המוטיב המרכזי בעלילה, הבדידות, חוזר על עצמו במשך כל הסיפור, ורק מתגבר בעזרת מלחמות, מרידות, אהבה, שנאה, בגידה, שמתחילים ומסתיימים במרכז המשפחה."

לצפיה ב-'רובינזון קרוזו - דניאל דפו'
רובינזון קרוזו - דניאל דפו
18/11/2015 | 15:12
3
5
פורסם לראשונה בשנת 1719.
בתחילה, הספר תורגם לעברית בעיקר עבור ילדים ונוער. בין השאר יצא הספר בהוצאת כתר בסדרת ראשית קריאה, ובמהדורה מצוירת שנכתבה על ידי יורם מארק רייך, ואווירה על ידי שרון אורן, בהוצאת ידיעות אחרונות, 1994.
תרגומים מלאים כוללים את:
אברהם בירמן, ספרית דן חסכן, עם עובד 1965
צבי ארד, מחברות לספרות 1988
סיגל אדלר, הוצאת כרמל, 2006

"הסיפור הוא יומן דמיוני של ימאי בריטי בשם רובינזון קרוזו, שספינתו נטרפה והוא נקלע לאי בודד, שם שרד עם ידיד שפגש באי במשך שנים, עד להצלתו.
את ההשראה לרומן קיבל דפו מסיפור אמיתי שפורסם באותה תקופה על ידי ווד רוג'רס – רב חובל בריטי, ותיאר את קורותיו של ימאי בשם אלכסנדר סלקירק. סלקירק עזב את הספינה שבה הפליג, נותר לבדו על אי בודד, כ-640 ק"מ מצ'ילה, ושרד שם במשך חמש שנים, עד 1709. אי זה, הנמצא כיום בשטחה הגאופוליטי של מדינת צ'ילה, נקרא היום בשם "אי רובינזון קרוזו".
במקור, שמו המלא של הספר היה: "חייו והרפתקאותיו המופלאות והמפתיעות של רובינזון קרוזו מיורק, מלח: שחי 28 שנים לבדו על אי בודד לחופי יבשת אמריקה, סמוך לשפך הנהר הגדול אורינוקו; לאחר שאונייה טרופה, שכל אנשיה מלבדו נספו, פלטה אותו אל החוף. בצירוף תיאור כיצד חילצו אותו לבסוף שודדי ים. נכתב במו ידיו".
"רובינזון קרוזו" הוא אחד הרומנים שהתוו את יסודות ז'אנר הריאליזם בספרות. בניגוד לסגנונות הספרות עד לאותה תקופה, הדמויות בספרו של דפו הם בני אדם רגילים, לא בני מעמדות גבוהים ולא בעלי כוחות על-טבעיים. גם האירועים המתוארים בפירוט הם מציאותיים, כאלה שיכולים להתרחש בחייהם של הקוראים. בספר העתיק דפו את האי ממקומו המרוחק מהיבשת אל מיקום הקרוב לחופי ברזיל, וכך התאפשר לדפו להוסיף הגעת אנשים בסירות מהיבשת אל האי וזו ההצדקה להצטרפותו של "ששת" אל רובינזון קרוזו בסיפור. שינוי מהותי נוסף הוא משך הזמן בו שהה הגיבור באי, סלקירק שהה באי קצת פחות מ-5 שנים ואילו רובינזון קרוזו שהה באי 28 שנים.
הספר מהווה גם מודל וציון דרך לעוז רוחו של האדם, שאינו נכנע לאיתני הטבע ולגורל, ושורד בזכות תושייתו ואומץ ליבו. מידות אלו, עם תאורי הנפש האנושית שבספר, הפכו את הספר לפופולרי ביותר. מחנכים רבים ראו ברובינזון קרוזו כלי חינוכי, והמליצו רבות על קריאתו. הפילוסוף הצרפתי-שווייצרי ז'אן-ז'אק רוסו כותב בספרו "אמיל, או על החינוך": "מאז נעשו לנו הספרים הכרח, אין לדעתי, כמסכת המצוינה הזו לחינוך טבעי. זה יהיה הספר הראשון, אשר יוטל על אמיל שלי לקרוא; כל אוצר ספריו יחזיק זמן רב את הספר הזה בלבד, אף גם יתפוש מקום חשוב עוד באחרית חינוכו. הוא יהיה המקור, וכל שיחותינו על מדע הטבע ישמשו לו רק פירוש והסבר. הוא יהיה לנו למורה דרך בחתרנו לבגרות המחשבה; וכל עוד טעמנו לא נשחת, קרוא נקרא בו בעונג." (ויקיפדיה)

אי של בדידות / יעל (פרוינד) אברהם: http://musaf-shabbat.com/2012/04/27/%D7%90%D7%99-%...
לצפיה ב-'בדד - גליקריה'
בדד - גליקריה
18/11/2015 | 15:17
2
6
לצפיה ב-'האריה הבודד - ג'ון אסטרופ '
האריה הבודד - ג'ון אסטרופ
18/11/2015 | 15:20
1
3
לצפיה ב-'הבוטן הקטן הבודד כתב ניל רוטון:'
הבוטן הקטן הבודד כתב ניל רוטון:
18/11/2015 | 15:23
5
לצפיה ב-'שמיכות כתבה ושיר '
שמיכות כתבה ושיר
17/11/2015 | 20:04
12
20
תחילת השבוע נדמה לי שביום שני
קראתי כתבה של אדוה כהן עיתון "ידיעות אחרונות "
שם הכתבה מחמם {כ}לב
תנו לחיות שמיכות .
לצבא נשאר מלאי של שמיכות צמר צהליות,שמיכות של פעם נראה לי שהן מוכרות גם לכן ,ביוזמת מחלקת הבריאות הצבאית  של פיקוד מרכז ,אספו כאלף שמיכות .את השמיכות החליטו להעביר לכלבייה בבית רות .הרעיון מצוין כך נקווה שהשנה הכלבים בכלבייה ,לא יסבלו מהקור ההולך ומתקרב .
לצפיה ב-'שמיכה '
שמיכה
17/11/2015 | 20:08
7
15

במיטה של הורי
"במיטה של הורי,
בחדרם הסגול ,
אני אוהבת לטבול ולצלול:
השמיכה שם כיפה של אויי מחומם
מעל לים סדינים,
וכול העלבונות שבאתי איתם

הם רק דגים קטנים" . /עדולה
מתוך הספר :העיפרון שלי הוא אוניה .
לצפיה ב-'שמיכות /עדולה ''
שמיכות /עדולה '
17/11/2015 | 20:13
6
10
"השארנו את הקור ברחוב ,
כי פה בבית פנימה -
טווה את שמיכותיה
אימא.

טווה טוווה בכישוריה
שמיכות סיפור
לילדיה

שמיכות זהב בשביל הסתו
שמיכות מחר בשביל עכשיו
ליום אפור -שמיכת שימחה
שמיכה של אור -לחשכה "
מתוך ארבעה הבתים .
שם הספר "העיפרון שלי הוא אוניה ". יצא בהוצאת מסדה/1986.

לצפיה ב-'שמיכות '
שמיכות
17/11/2015 | 20:14
5
11
בשירים סיפורים וספרים
מוזמנים להעלות
לצפיה ב-'הדובון הלך לישון מילים דודו זכאי'
הדובון הלך לישון מילים דודו זכאי
18/11/2015 | 04:32
4
6
שרה ירדנה ארזי מהפסטיבל

ואני מתכסה שהחושך
לא ימצא אותי  הס
לצפיה ב-'העפרים מעין גדי יהואש ביבר'
העפרים מעין גדי יהואש ביבר
18/11/2015 | 06:06
3
9
אושר צרוף לקרוא את הספר
שני העפרים הקטנים נמצאו במדבר
ילדי  הקבוצה בקבוץ  עין גדי שמו להם מצע בד כדי שיהיה להם נעים

לצפיה ב-'להתכרבל בשמיכה'
להתכרבל בשמיכה
18/11/2015 | 13:33
2
7
לצפיה ב-'השמיכה שלי-כ ת ב ה ו צ י י ר ה נ ו ר מ ה ג ' א ל ו ו ר ז :'
השמיכה שלי-כ ת ב ה ו צ י י ר ה נ ו ר מ ה ג ' א ל ו ו ר ז :
18/11/2015 | 13:35
1
4
לצפיה ב-'לא רוצה בלי שמיכי שלי- אמבר סטיוארט וליין מרלו'
לא רוצה בלי שמיכי שלי- אמבר סטיוארט וליין מרלו
18/11/2015 | 13:39
5
לצפיה ב-'סיפור מחורז שלי "המערה שבשמיכה":'
סיפור מחורז שלי "המערה שבשמיכה":
19/11/2015 | 17:47
3
8
המערה שבשמיכה                                                                 דינה וולוך

אבא ואימא כִּיבו לי בַּחדר את המנורה
והשאירו רק אור קטן אחד,
כדי שלא אֶפְחַד.
אמרו: "שינה מתוקה" וגם "חלומות פז",
סגרו את הדלת, וְאָז
שכבתי בשקט במיטה שלי, חיבקתי את דובי תּוֹם,
וחיכיתי שתגיע השינה, ואולי גם יופיע חלום.

פתאום, בִּמְקוֹם החלומות הנעימים
שכמעט-כמעט,
אז בבת אחת
פרצו לי לחדר קולות רמים.
הקולות פתחו לי בכוח את העיניים העצומות
ואת האוזניים הנרדמות,
ושמעתי את אבא ואימא שלי רָבִים בקול
ולא אומרים: "סליחה",
והקול של אימא רעד ואפילו קצת בָּכָה.

היא אמרה: "רק העבודה שלך" וגם "אתה פשוט מגזים."
והוא ענה: "בכלל לא נכון" ו"אני לא מסכים,"
וגם "היזהרי שלא תעירי את הילדים."
עכשיו הרגשתי איך השינה בורחת לי מהמיטה,
והחלום שכמעט חלמתי בורח מהר אִיתָה.

נכנסתי עמוק עמוק לַמערה שֶׁבַּשְּׂמִיכָה,
השמיכה שלי הנעימה,
כדי לא לשמוע איך וּמָה,
אבל הקולות רדפו אַחֲרַי, השיגו ולא נתנו מנוחה
אצלי במערה מתחת לשמיכה.

אז הגיעו הדמעות, טפטפו לי מהעיניים,
ובלי שרציתי בָּכוּ לי השפתיים
וקראתי: "אמא'לה! די!"
וגם: "אוֹי" וגם "אַי",
אבל אף אחד לא הגיע, אף אחד.
בכיתי במערה שלי לגמרי לבד,
וכשהצצתי החוצה יכולתי לראות,
שגם דובי תום מַזִיל דמעות.
הוצאתי מהר מהשמיכה יד אחת
והכנסתי אותו פנימה כדי שלא יִפְחַד.

שכבנו ביחד אני והדובי שלי בתוך המערה,
אך שום דבר טוב לא קרה!
שנינו בכינו ובכינו המון דמעות,
ואבא ואימא המשיכו לצעוק צעקות,
ונמאס לי כבר לחכות ולחכות!
אז הוצאתי ראש מהמערה שלי  
וצעקתי: "תפסיקו כבר, די!"
ועוד צעקתי: "בואו מהר! בואו אֵלַי!"

סוף סוף נפתחה הדלת לרווחה,
אבא ואימא הרימו את השמיכה,
חיבקו אותי חזק חזק  עד שקצת כאב
וליטפו על הראש, על הפיג'מה ועל הגב.
אימא אמרה: "חמודי, שום דבר לא קרה..."
ואבא חיבק ואמר: "נו, זה לא כל-כך נורא.
לפעמים הגדולים קצת רָבִים, אפילו ההורים,
בדיוק כמו שאתה והחברים.
ממש כמו תינוקות...
די, חמוד שלנו, די לבכות."

שוב חיבקו אותי ושוב אמרו: "לילה טוב! חלומות פז!"
כמו שאמרו גם מִקודם, בַּהתחלה,
וסגרו שוב את הדלת והשאירו מנורה קטנה
אבל בַּצַּד,
כדי שבכלל ולגמרי לא אֶפְחַד.
עכשיו לא עשיתי מערה בַּשמיכה כי רציתי להקשיב.
מה יהיה אם הם שוב יתחילו לריב??

שכבתי בשקט ושמרתי עליהם מתוך מיטָתִי,
ודובי תוֹם שמר ביחד איתי,
בלי שהם שמעו,
בלי שהם ידעו,
כי מישהו צריך לשמור על הורים
שלא יצעקו בלילה צעקות,
ושלא יריבו כמו תינוקות.

פתאום שמעתי את הקול של אבא מדבר
בשקט ונעים,
והקול של אימא עונֶה ואומר לו דברים
וגם קצת צוחק,
ואף אחד לא צועק.
הם אמרו: "אין דבר" ו"חבל שכעסנו", ואחרי דקה
שמעתי אפילו קול של נשיקה.

הקולות היו שקטים
כדי לא להפריע לַילד,
שיִישַן
החמוד שלהם הקטן...

עכשיו נכנסתי לַמערה שלי שבשמיכה,
ולחשתי לְדובי תום:
"ליל מנוחה."

לצפיה ב-'יפה מאוד נוגע'
יפה מאוד נוגע
20/11/2015 | 08:41
2
6
לצפיה ב-'מקסים לקרוא שוב '
מקסים לקרוא שוב
20/11/2015 | 14:02
1
4
לצפיה ב-'לדינה '
לדינה
21/11/2015 | 09:19
7
שבת שלום
קראתי את השיר,אהבתי .וכבר בדמיוני ספר נוסף עם שירים שלך מככב בחנויות .
לצפיה ב-'שיר לגשם'
שיר לגשם
17/11/2015 | 16:48
3
16
שיר לגשם
שיר אחרוז לגשם
שיר אשיר בגשם,
בעודי הולכת ברחוב, צועדת בין הטיפות
מתנגן בי שיר
שיר לגשם שיר בגשם -שיר הגשם
מרימה מבטי למעלה רואה איך  נופלות הטיפות
אחת אחרי השנייה הן צונחות
כמו עלים מעץ בשלכת הן נושרות
אחת על האף אחת על לחי ושתיים  על השפתיים נוטפות
כדבש מתוקות טעימות נעימות
תחילה ברכות הן יורדות ואז במטר עלי צונחות
שיר מגיע להן  שיר לטיפות הגשם שאותי הם מלטפות
לצפיה ב-'לשחרזדה '
לשחרזדה
17/11/2015 | 19:47
2
7
הידד לשיר , הידד לטיפות "הנושרות "
לצפיה ב-'שחרזדה, כייף לקרוא ולשיר '
שחרזדה, כייף לקרוא ולשיר
18/11/2015 | 13:15
1
9
לצפיה ב-'איזה תמונה מקסימהתודה'
איזה תמונה מקסימהתודה
19/11/2015 | 12:42
3
לצפיה ב-'התבוננות- משעורי הבית בכתיבה יוצרת.'
התבוננות- משעורי הבית בכתיבה יוצרת.
17/11/2015 | 15:39
5
23
הגשם פסק.
יצאתי החוצה לחצר
התבשמתי באוויר טרי
שכורה מרעננות.
נגשתי לחצר האחורית
איזו שלולית
ליד הגדר מתחת לשיח טקומית הכף
הפורח בפרחיו הכתומים
ועליו הירוקים רחוצים ומבהיקים.
הים שמתחתיו מאיים מאד
ים גדול ורחב
כמו דב השולח לצדדים גפיו.
טפות טפות נושרות מהעלים
ויוצרות מעגלים מעגלים
פעם גדולים ופעם קטנים.
הכל שקט, נשמע רק קול הטפות
הנופלות אט אט.
ובים מאות עלים
אך הם אינם זזים
כמו סירות מפרש
שנתקעו בים ומשוועות לרוח.
פתאם, בתוך השקט, מקהלת צפורים.
אני מרגישה שהטבע מביבי חוגג
הרגשת ספוק ושמחה בלב.
לצפיה ב-'מקסים'
מקסים
17/11/2015 | 15:44
6
אני אוהבת את נקודת המבט שלך 
לצפיה ב-'חרצית את כותבת נהדר תמשיכי לכתוב ועל הכל'
חרצית את כותבת נהדר תמשיכי לכתוב ועל הכל
17/11/2015 | 16:49
4
לצפיה ב-'לחרצית 10 '
לחרצית 10
17/11/2015 | 19:49
1
8
ממעגלי הטבע המשתנה ,ממעגל השמחה המשיכי ליצור .
לצפיה ב-'חרצית,נ ה ד ר!!! '
חרצית,נ ה ד ר!!!
18/11/2015 | 12:54
19
אפשר ממש להריח ולהרגיש

לצפיה ב-'לחרצית, נהדר.!'
לחרצית, נהדר.!
19/11/2015 | 17:48
6
לצפיה ב-'לכלוכית, לא מי שחשבתם מאת מרית בן ישראל'
לכלוכית, לא מי שחשבתם מאת מרית בן ישראל
16/11/2015 | 16:52
19

בני הקטן אמר לי פעם: "את לא תמותי לעולם." אמרתי, "גם אני אמות יום אחד." והוא אמר, "כן, אבל אם את תמותי את תצמחי מחדש."

בין מחול למחול עלה בדעתי לכתוב פוסט, אולי מיני סדרה, על עצי קסם באוסף האחים גרים.

העץ הראשון שבדקתי היה של סינדרלה.

https://maritbenisrael.wordpress.com/2015/11/16/ci...
לצפיה ב-'אפרים סידון לילדים: סאטירה שפותחת את הראש'
אפרים סידון לילדים: סאטירה שפותחת את הראש
15/11/2015 | 20:13
20

שני ספרים שכתב בשנות ה-70 וה-80 אפרים סידון לילדים כעת רואים אור בשנית, ומציגים ביקורת חברתית ופוליטית על רודנות השלטון, אהבת הכוח וחריגות המסתתרת מתחת למעטפת של עולם מושלם. האם הם רלוונטים לילדי ישראל של שנת 2015? מתברר שיותר מתמיד

http://www.ynet.co.il/articles/0,7340,L-4719099,00...
לצפיה ב-'ענן בוכה'
ענן בוכה
16/11/2015 | 12:00
6
16
ענן קטן  בוכה בשמים
מזיל דמעה  של מים.
למה תבכה ענן ולמה תזיל דמעה
מה קרה שם בשמים? מה היה? ספר ואל תבכה
דמעה יורדת  על פני האדמה ומשקה פרח בגינה
ענן  קטן נרגש ענה ואמר:
רוצה אני להוריד גשם,  רוצה להשקות הגינות
רוצה לשמח ילדים שירוצו בין השלוליות וישירו לי שירים
רוצה שיחברו עלי מנגינות
אך קטן אני ואין בי מספיק מים
יש בי רק דמעה או שתיים
ובכה הענן הקטן והוזיל  עוד כמה  דמעות,
והטיפות ירדו  חיש מהר  והפכו לשלולית
צפרדע ירוקה קטנה קיפצה בה בחן ממש בין הדמעות
לצפיה ב-'שחרזדה,מקסים!תודה'
שחרזדה,מקסים!תודה
16/11/2015 | 12:48
3
10
לצפיה ב-'שחרזדה תמשיכי להעשיר אותנו. כל פעם הנאה צרופה מחדש.'
שחרזדה תמשיכי להעשיר אותנו. כל פעם הנאה צרופה מחדש.
16/11/2015 | 22:32
1
2
לצפיה ב-'תודה חרצית חביבה ווים מלא אהבה'
תודה חרצית חביבה ווים מלא אהבה
17/11/2015 | 11:46
1
לצפיה ב-'תודה הזרה והתמונות מקסימות'
תודה הזרה והתמונות מקסימות
17/11/2015 | 11:45
1
לצפיה ב-'חמוד מאוד! תודה שחרזדה!'
חמוד מאוד! תודה שחרזדה!
17/11/2015 | 10:29
1
2
לצפיה ב-'תודה דינה שמחה שאהבתן'
תודה דינה שמחה שאהבתן
17/11/2015 | 11:46

חם בפורומים של תפוז

במיוחד להורים לתינוקות
במיוחד להורים לתינוקות
Developy הינו פורטל תוכן המיועד להורים לתינוקות
במיוחד להורים לתינוקות
במיוחד להורים לתינוקות
Developy הינו פורטל תוכן המיועד להורים לתינוקות
בפייסבוק שלנו כבר ביקרתם?
בפייסבוק שלנו כבר...
רוצים להיות תמיד מעודכנים במה שקורה בתפוז?
בפייסבוק שלנו כבר ביקרתם?
בפייסבוק שלנו כבר...
רוצים להיות תמיד מעודכנים במה שקורה בתפוז?

בעלי מקצוע

"טובים השניים"

מקרא סימנים

בעלת תוכן
ללא תוכן
הודעה חדשה
הודעה נעוצה
אורח בפורום
הודעה ערוכה
מכיל תמונה
מכיל וידאו
מכיל קובץ