לגלישה באתר בגירסה המותאמת לסלולאר
| הוספת הודעה
הגדרות תצוגה

הגדרות עץ הודעות

מאפייני צפייה

הצג טקסט בתצוגה
הצג תגובות באופן
עדכן

פורום כלבים

ברוכים הבאים לפורום כלבים,

הפורום הוא מקום מפגש לאוהבי כלבים בכלל ולבעלי כלבים בפרט, והוא נועד לשמש במה להחלפת ידע, ניסיון, חוויות ועצות בנושא כלבים, גידולם, אילופם ודרכי הטיפול בהם.

הפורום נועד גם לעודד אוהבי כלבים לסייע ולתמוך בהצלת כלבים נטושים, לעודד טיפול אחראי ויחס הוגן לכלבים, ולעודד עיקור וסירוס כלבים.

הפורום נועד לשרת אותנו הגולשים, ועל כן חשוב שתשרור בו אווירה נעימה וחברית.

לכן כל אחד מוזמן לבטא את עמדותיו ולהביע את דעתו בחופשיות, יהיו עמדותיו אשר יהיו, אך יש להקפיד על תרבות דיבור נעימה וראויה בפורום.

בפורום לא יותרו שימוש בשפה בוטה, ואף לא השמצות או התקפות אישיות כנגד גולשים או כנגד אנשים או גופים, אף אם אינם גולשים בפורום.

הנה קישור לתקנון הפורום המלא - נא קראו אותו.

גלישה נעימה.

הנהלת הפורום:

אודות הפורום כלבים

ברוכים הבאים לפורום כלבים,

הפורום הוא מקום מפגש לאוהבי כלבים בכלל ולבעלי כלבים בפרט, והוא נועד לשמש במה להחלפת ידע, ניסיון, חוויות ועצות בנושא כלבים, גידולם, אילופם ודרכי הטיפול בהם.

הפורום נועד גם לעודד אוהבי כלבים לסייע ולתמוך בהצלת כלבים נטושים, לעודד טיפול אחראי ויחס הוגן לכלבים, ולעודד עיקור וסירוס כלבים.

הפורום נועד לשרת אותנו הגולשים, ועל כן חשוב שתשרור בו אווירה נעימה וחברית.

לכן כל אחד מוזמן לבטא את עמדותיו ולהביע את דעתו בחופשיות, יהיו עמדותיו אשר יהיו, אך יש להקפיד על תרבות דיבור נעימה וראויה בפורום.

בפורום לא יותרו שימוש בשפה בוטה, ואף לא השמצות או התקפות אישיות כנגד גולשים או כנגד אנשים או גופים, אף אם אינם גולשים בפורום.

הנה קישור לתקנון הפורום המלא - נא קראו אותו.

גלישה נעימה.

לצפיה ב-'תספורת ראשונה לפודלית? באיזה גיל מומלץ? '
תספורת ראשונה לפודלית? באיזה גיל מומלץ?
17/04/2016 | 11:02
1
100
שלי בת 5 חודשים, המון פרווה שמתמלאה בקוצים, קקי ולכלוך. נכנסת לאמוק כשמנסים לסרק אותה.
לצפיה ב-'זה גיל מתאים'
זה גיל מתאים
17/04/2016 | 11:20
52
כלב עם הרבה פרווה כמו פודל, צריך להרגיל למספרות בגיל צעיר, כי הם צריכים הרבה טיפוח ומבקרים במספרה לעיתים תכופות יותר מכלבים עם פרווה קצרה. עם מה את מברישה אותה? זאת המברשת המתאימה. אתם חייבים להרגיל אותה להברשה יומית, אחרת יהיו לה רסטות והספרית תעשה לה גלח וזה נורא. תבקשי במספרה שיראו לך איך להבריש בצורה יעילה. אפשר לכלבה חטיפים תוך כדי ולתת לה לרחרח את המברשת. 
ושלא יגלחו לה את האף כמו תספורת תערוכות של פודל, כי היא ממש מקסימה ועגולה ככה! :) 
בהצלחה
לצפיה ב-'גורה עם נפיחות בבטן,דחוף'
גורה עם נפיחות בבטן,דחוף
17/04/2016 | 09:20
1
52
היי ,
אני נמצאת בבסיס צבאי, ולפני כחודש הייתה כאן המלטה של שישה גורים האמא לא מגיעה להאכיל אותם והם רוב היום לבד לכן אני מנסה לטפל בהם ולתת להם לאכול,הם  נמצאים באזור שאני נמצאת .
בנוסף אליי בכל הבסיס שמעו על הגורים ובאים לפה מדי יום ולפעמים גם נותנים להם אוכל בנוסף אליי רק שאני לא תמיד יודעת בוודאות.
בכל מקרה היום הבחנתי אצל אחת הגורות שיש לה בטן נפוחה ואני נורא חוששת לגביה כי הם לא עברו חיסונים ואף וטרינר לא ראה אותם עוד
מה זה יכול להיות, והאם היא חייבת לראות וטרינר ,( זה קצת בעייתי אם איפה שאני נמצאת)?
או אם יש דרך טיפול שאני יכולה לתת פה?
תודה לעוזרים
לצפיה ב-'אין מנוס מלקחת אותה דחוף לבדיקת וטרינר.'
אין מנוס מלקחת אותה דחוף לבדיקת וטרינר.
17/04/2016 | 19:52
31
במקביל, אפשר להתייעץ בפורום רפואת חיות מחמד כאן בתפוז. כדאי לצרף צילום באיכות טובה של בטן הגורה.
לצפיה ב-'פיקינז מעורב'
פיקינז מעורב
17/04/2016 | 08:32
6
54
שלום, אודה לעזרה.
אני מחזיק פיקינז מעורב בן 11. לפני מספר ימים אובחן כסובל מפריצת דיסק. הוא מדדה. רגל קדמית ימנית צולעת הוא מתהלך בזיגזג. הוא קיבל סטרואידים.
אשמח לעצה לטיפול שיטיב וישפר את בריאותו. 
לצפיה ב-'בדרך כלל וטרינרים ממליצים כמה שבועות מנוחה בכלוב טיסה'
בדרך כלל וטרינרים ממליצים כמה שבועות מנוחה בכלוב טיסה
17/04/2016 | 11:14
4
24
בגלל שהוא בן 11, דווקא יהיה לו יותר קל אני חושבת, כי הוא בטח ישן הרבה שעות ביום. לא לתת לו לקפוץ על הספה, ולקפוץ בכלל, לא לעלות במדרגות וכולי... הוא צריך לנוח ולא לזוז יותר מדי. הרבה וטרינרים ימליצו לתת לכלב לישון בכלוב טיסה ורק להוציא לאוכל ופיפי, כדי שינוח כמה שיותר. מה המליצו לך?
לצפיה ב-'תודה על התגובה'
תודה על התגובה
17/04/2016 | 12:12
3
24
המליצו לי כפי שכתבת, הרבה מנוחה, יציאה לשירותים בפארק הסמוך על הידיים, מקפידים שלא יקפוץ, גם אם מתקשה באכילה מאכילים אותו בעדינות.
להמתין תקופה להחלמה איטית.
למרות שהוטרינר חושב שזה פריצת דיסק הוא לא פוסל גידול בראש. אם לא יחלים לא יהיה מנוס מצילום סיטי.
לצפיה ב-'מה שאני הייתי עושה'
מה שאני הייתי עושה
17/04/2016 | 19:07
24
ומה שעשו מכרים שלי שלכלב שלהם היתה פריצת דיסק, זה צילום ואז יודעים בוודאות ולא מנחשים.
לצפיה ב-'בריאות ובשורות טובות '
בריאות ובשורות טובות
18/04/2016 | 09:32
1
6
לצפיה ב-'אני מעדכן'
אני מעדכן
22/05/2016 | 17:36
3
לאחר שהגיע למצב קשה מאוד, הוא נלקח לסדרת בדיקות בבית חולים וטרינרי בית ברל. הבדיקות היו מקיפות. לדברי הנוירולוג זה אינו מצב אופיני לפריצת דיסק לפי מצב הכלב. אם זה גידול וזה החשש אז אין פתרון, והיינו בשברון לב עמוק.
לאחר בדיקות מעמיקות כולל שאיבת מח עצם נשלל החשש לגידול. בצילום MRI אובחנו 4 פריצות דיסק. למחרת נותח במשך 4 שעות, והניתוח הצליח.
הוא נמצא קרוב לחודש בכלוב להתאוששות. הוא מתאושש מהר, וממתינים להחלמה מהירה. ההוצאה היא נכבדה מאוד, אך האהבה שהעניק ותקווה שעוד יעניק שווה כל שקל. אנחנו שמחים ומאושרים.
עלינו להודות לדר איתי סרוגו הנפלא שחולל פלאות וכמובן לכל הצוות.
לצפיה ב-'עדכון בתחתית השרשור'
עדכון בתחתית השרשור
22/05/2016 | 17:40
לצפיה ב-'אשמח לקבל הכוונה מדויקת'
אשמח לקבל הכוונה מדויקת
16/04/2016 | 19:04
2
177
למטרד רעש של נביחות כלבים .
מה מוגדר בדיוק כמטרד ? באילו זמנים וכו' ?
חוקים בנושא .
לצפיה ב-'החוק שאני מכירה הוא...'
החוק שאני מכירה הוא...
19/04/2016 | 17:16
81
בדרך כלל אם כלבים מרבים לנבוח,
הדבר נובע ממצוקה ...
הייתי מנסה לברר באיזו מצוקה הכלב נמצא,
וכך עוזרת לכלב, ובעקיפין גם לכם...
לצפיה ב-'רעש נביחות כלבים זה כללי מדי'
רעש נביחות כלבים זה כללי מדי
20/04/2016 | 16:12
60
חסרים פרטים ונסיבות, כגון: כלבים של בעלים אחד /של מס' בעלים? כלבים בחצר/ות, בבתים, משוטטים חופשי?כלב מסויים מעורר והשאר נגררים? מיהו הטריגר? מי עוד סובל מהמטרד הזה?
טוב לדעת את הכללים מראש*, אבל מניסיון חיים - כשמדובר בשכנים - לא מומלץ לפתוח בהרעשה כבדה בתותחים הגדולים כבר מהיום הראשון.
אפשר לפנות בנימוס, תוך ציון אחת או יותר מהאפשרויות הדרסטיות, העומדות לרשותך ושאינך רוצה לנקוט. לפעמים אנשים פשוט לא מודעים לכך שהרעש המשפחתי שלהם מפריע למישהו. באותה מידה גם לא מבינים שלכלב יש מרץ עודף, שמתועל לנביחות.
לצפיה ב-'...'
...
16/04/2016 | 06:48
20
לצפיה ב-'גור מתיש'
גור מתיש
16/04/2016 | 03:42
22
450
אימצנו גור כלב מעורב בן 3 חודשים ונאמר שהוא מעורב רועה גרמני/לברדור אך מעורב עם דברים אחרים ללא ספק. בכל אופן אנחנו מתחילים להתייאש ממנו בבית. הוא לא משתין במשטח שבו אמור להשתין, הוא אוכל את המשטח. זה כמו משטח טיטול כזה להדבקה ברצפה. אנחנו תמיד גורמים לו להשתין שם אבל זה רק בכח והוא מסרב להשתין/לחרבן שם בנוסף לזה הגור מעדיף לנשוך אותנו הבעלים כל הזמן וגם כשאנחנו דוחפים לו צעצועים לפה הוא עוזר אותם ומצשיך לנשוך. זה לא רק נשיכות אנחנו מרגישים שהוא פשוט תוקף אותנו. רץ אלינו ונושך. כשאנחנו מעלים טונים וצויקים לא! הוא הוא מוציא קולות של עצבים ונושך יותר ותוקף יותר. ההורים שלי מתחילים להתייאש ורוצים להחזיר את הכלב וזה הדבר האחרון שאני רוצה שיקרא אבל הוא מאוד מציק בנשיכות. אובד עצות. מה אפשר לעשות איתו?? לא מצליחים למנוע את הנשיכות האלה.

לצפיה ב-'קח הכל בפרופורציות הנכונות'
קח הכל בפרופורציות הנכונות
16/04/2016 | 06:52
169
אם אתה חושב שהגור שלך מציק, אתה לא מכיר את הגורה שלי.
התקופה הזאת היא תקופה שחולפת, אין מה לעשות גור זה כמו תינוק המנסה ללמוד את הגבולות שלו, עוד שנה לא תזכור בכלל מה היה קשה כל כך.
בכל מקרה גם אם קשה, לא נשברים והתקופה הזאת תעבור יותר מהר ממה שאתה חושב.

לצפיה ב-'מציעה בחום להביא מאלף (חיובי) ומייד !'
מציעה בחום להביא מאלף (חיובי) ומייד !
16/04/2016 | 11:16
141
גם הכלבה שלנו, כשהייתה גורה, התנהגה ככה...
גם לנו אמרו - היא גורה, מנסה את השיניים וכו'...
בדיעבד הסתבר שמשהו בתקשורת שלנו איתה לא 
הסתדר, ובגלל זה מאוד סבלנו...
שינינו גישה בעקבות הנחיות המאלפת, ומאז השתנתה
ב- 180 מעלות !

לצפיה ב-'תודה על התגובות.'
תודה על התגובות.
16/04/2016 | 12:28
132
לקחנו כבר מאלפת למפגש אחד והיא נתנה לנו כמה עצות שלא כ"כ עזרו.
אנחנו ניקח מאלף אחר במטרה לעבוד איתו נטו על משמעת בסיסית, וגם שייתן לנו טיפים.
נ.ב- סליחה על שגיאות הכתיב בהודעה הקודמת, מיהרתי לכתוב את ההודעה ולא שמתי לב לשגיאות הללו.

לצפיה ב-'קודם כל חשוב לציין שמה שאתה מתאר'
קודם כל חשוב לציין שמה שאתה מתאר
16/04/2016 | 13:38
3
178
זו התנהגות טיפוסית של גורים, שבדרך כלל אמורה להירגע ולחלוף עם הגיל. מה שכן באמת חשוב, זה להשקיע בחינוך שלו ובקשר שלו איתכם בשלב הזה, כדי לכוון אותו לאימוץ התנהגויות רצויות ככל שיתבגר. לכן זה מצוין שתעבדו עם מאלף, חשוב ביותר שזה יהיה מאלף מנוסה שקיבלתם עליו המלצות.
באשר לצרכים - גם על העניין הזה בטח תעבדו עם המאלף, אבל אפשר כבר לציין שיש אפשרות להיעזר בתיחום בתוך גדר גורים. וגם, חשוב מאוד להוציא אותו כמה שיותר לטיולים כדי שיתרגל כמה שיותר מהר לעשות צרכים בחוץ.
מאוד חשוב להיאזר בסבלנות, זו התקופה הקשה ביותר כעת, כי מדובר למעשה בילד קטן לכל דבר שעדיין לא מבין איך צריך להתנהג ותפקידכם ללמד אותו. בהצלחה!
לצפיה ב-'ועוד דבר'
ועוד דבר
16/04/2016 | 14:10
2
130
יש לו גדר גורים, אבל הוא לוקח את השהייה בה בתור עונש. אנחנו מאוד רוצים להוציא אותו כבר החוצה, אבל הוא עוד לא עשה את החיסון משושה השלישי והמליצו שרק אחריו נצא איתו, וזה גם כעבור כמה ימים מהחיסון. הקטע שהוא אף פעם לא משתין באזור של הפאד. וגם אם כן, זה רק כי אנחנו מחזיקים אותו שם(והוא על הדרך נושך). הוא מודע לזה שיש שם שתן אבל זה לא מפריע לו לשכב על הפאד ולשחק שם בצעצועים שלו. לפעמים אנחנו גם מחזיקים אותו על הפאד והוא פשוט לא משתין. אחרי שהוא עוזב את הפאד משתין על הרצפה , לרוב ליד דלת הכניסה לבית. לפעמים הוא פשוט מתאפק ואז משתין בישיבה על עצמו. שמנו גם בדלת הכניסה פאדים אבל הוא לרוב אוכל את זה ולא מאפשר לנו ככה לחנך אותו. שלא לדבר על זה שלא מגיע לו שום חטיף אילוף על ההתנהגות שלו וככה גם אי אפשר לאלף.
לצפיה ב-'גור בן 3 חודשים שלא יוצא החוצה זו טעות חמורה שעלולה להתנקם '
גור בן 3 חודשים שלא יוצא החוצה זו טעות חמורה שעלולה להתנקם
16/04/2016 | 18:50
133
בכם. חרף דברי חלק מהווטרינרים, בהחלט אפשר וצריך כבר ממזמן לצאת איתו החוצה תוך נקיטה באמצעי זהירות מתאימים: כלומר לא להניח לו להתקרב לכלבים שלא ידוע בוודאות שהם מחוסנים או לאכול דברים מהאדמה, לא לשחרר בלי פיקוח וכד'. אבל חייבים להוציא אותו גם כדי לחנך לצרכים וגם כדי להרגיל לסביבה (מראות, אנשים ודברים, רעשים, ריחות וכו') שבה יבלה את חייו, אחרת הוא עלול לפתח בעיות התנהגות קשות.
לצפיה ב-'בטח שהוא רואה את השהייה בה כעונש'
בטח שהוא רואה את השהייה בה כעונש
17/04/2016 | 04:42
87
כלבים הם חיות חברתיות, הוא רוצה להיות אתכם. הוא כמו ילד קטן ונודניק שרוצה כל הזמן לשחק ולנג'ס
על מנת שגדר הגורים תהיה רלוונטית למשהו בכלל, הוא צריך להפסיק לראות בה עונש. יש כל מיני דרכים לחבב עליו את גדר הגורים - למשל לשבת איתו ולשחק בתוכה. למשל לתת לו צעצוע מסויים שהוא ממש אוהב רק כשהוא סגור בגדר (ולשבת ליד, כך שהוא רואה אתכם ולא מרגיש נטוש). למשל לשחק משחקי האכלה בתוך הגדר. הגדר צריכה להפוך למקום הכי כיפי ובטוח בבית, וגם אז אתה לא משאיר אותו שם רוב הזמן.
לא הבנתי את מה שכתבת על "מחזיקים אותו שם". אתם מחזיקים אותו פיזית על הפד ומחכים שישתין? זו שיטה מעניינת. לא נשמעת לי יעילה במיוחד, אני במקומו הייתי מתאפקת ומשתינה ברגע ששחררו אותי
בגדול גור מסמן שהוא הולך להשתין, כל גור בדרך שלו (רחרוח, הליכה מסויימת וכו') ואחד הדברים המצויינים הוא ללמוד את הסימן שלו ולמהר להוציא אותו ברגע שהוא עומד להשתין. המטרה שלך היא לגרום לו להטמיע היטב בראש שמשתינים בחוץ, וברגע שהוא יהיה מסוגל פיזית הוא יתחיל להתאפק כשהוא בפנים. כל פעם שהוא משתין בפנים אתה מזכיר לו שיש אופציה יותר קלה וזמינה, והוא צריך "לשכוח" את זה שוב (בהפשטה). יש מאמרים טובים על חינוך לצרכים, שווה לקרוא.
לסיום כתבת "לא מגיע לו שום חטיף על ההתנהגות שלו וככה גם אי אפשר לאלף" - אני ממליצה לקרוא קצת את החומרים של ד"ר סופיה ין. החטיפים הם הכלים שלך ואם אתה מצפה שגור בן שלושה חודשים יבין לבד איך להתנהג כמו כלב מאולף ואז תיתן לו חטיף, לא נראה לי שתזכה להרבה הצלחות בהקשר של צרכים, הנה דוגמה טובה: נגיד שהגור מרחרח כשהוא עומד להשתין. קלטת את זה ולקחת אותו מיד החוצה. יש מצב שהוא לא משתין מיד, כי הוא קצת בשוק משינוי התנאים. אז לוקח לו כמה דקות, והוא משתין. יופי! אתה משבח (חטיף / משחק / מילה טובה). עוד דוגמה: הגור במצב "כריש". אתה מציע צעצוע והוא תופס אותו. אתה ישר משבח בהתלהבות (מילה טובה, משחק משותף עם הצעצוע, חטיף). כל התנהגות טובה, ולו קטנה, אתה מתגמל, כך שהגור יבין שהיא רצויה. התנהגות רעה לא מתוגמלת ואתה מציע התנהגות חלופית כמיטב יכולתך. גור קופץ עליך? אתה מסתובב, לא נותן לו תשומת לב, ובשניה (בשניה!!!) שהוא נרגע אתה מסתובב אליו ומרעיף עליו תשומת לב וצ'ופרים. תזמון מאד חשוב. אותו סיפור עם נשיכות. ד"א אני מצאתי עם גוזר שלהרים את הקול כשהוא נושך - לא חשוב אם בכעס, או לעשות קול של "איה כואב לי" ולהתרחק, לא עזר בשיט. זה רק הלהיב אותו יותר, כריש קטן וחוצפן מה שעזר היה להמשיך להציע צעצועי נשיכה, ולקח לו הרבה זמן ללמוד. נובה היתה פי מאה יותר מהירה להבין שאסור לה לנשוך אנשים אפילו בעדינות או במשחק.
לצפיה ב-'הכלב שלי בן 8 והוא עדיין נלחץ כאשר השיניים שלו באות במגע'
הכלב שלי בן 8 והוא עדיין נלחץ כאשר השיניים שלו באות במגע
16/04/2016 | 14:24
5
154
עם הגוף שלנו.
הסיבה היא פשוטה.

מאז כשהוא היה גור - הייתי טורח שהסביבה שלו תהיה מאוד שקטה, גם כשאני משחק איתו. כאשר היה משחק איתי ונוגע בגופי עם השיניים שלו - הייתי מיד צועק: "איי!!", מפסיק לשחק איתו והולך ממנו כאילו אני ברוגז.
ככל שעבר הזמן, הגור התחיל לקשר את ההתנהגות הזאת למגע של השיניים שלו, ועד היום כשאנחנו משחקים הוא נזהר מאוד לא לעשות את זה.
חשוב לציין שההתנהגויות שלכם עכשיו מהוות גורם חשוב בעיצוב האישיות העתידית של הכלב, אז אל יאוש.. אבל זה כן חשוב.
אגב - כלב הופך לתוקפני כאשר מגיבים אליו באלימות או צועקים עליו כל הזמן. חשוב מאוד לא לצרוח עליו ובטח לא להרביץ לו או להכניס אותו למצב של מגננה.
אם מתנהגים כך כשהוא גור - האישיות שלו מתעצבת להיות תוקפנית וכבר ראיתי כלבים כאלה. זה מאוד עצוב. זה סוג של נקודת אל חזור.

לגבי החלק בו הוא "אמור" להשתין.
צר לי, הוא לא אמור לעשות שומדבר. אתה אמור להרגיל אותו. הוא לא רואה חלק בו הוא יכול להשתין וחלק בו הוא לא. הוא לא מבין את החיץ הזה בין האיזורים שאתה עושה.
יש המון דרכים ואני בטוח שטובים ממני יעזרו לך, אבל חשוב להבין שהתמודדות עם גור לוקחת המון המון זמן ומאמץ. דברים לא באים בקלות.
זה משתלם מאוד אח"כ.

אני חושב שהכלב שלי הפך אותי לאדם הרבה יותר מאושר.
לצפיה ב-'ממליצה להתייעץ עם מאלף ומהר '
ממליצה להתייעץ עם מאלף ומהר
16/04/2016 | 23:59
4
78

לגבי היציאה החוצה, בעיקרון, יש ויכוח בין מאלפים לוטרינרים בעיניין הזה, מצד אחד באמת מסוכן להוציא גורים לפני שנותנים להם את כל החיסונים כי הם עלולים לחלות בפרוו, אבל מצד שני חשוב מאוד לחשוף את הגור לכל מיני דברים שהוא יפגוש בחייו, ובמיוחד לכלבים אחרים, כי אם הוא לא יחשף אליהם בגיל הגורות הוא יפחד מהם בעתיד. פחד אצל כלבים עלול להתבטא בחרדות נטישה, הרסנות, תוקפנות, ובעיות התנהגותיות אחרות. יש חלון הזדמנויות מאוד קצר שבו חשוב מאוד לחשוף את הגור, וכן, חלון ההזדמנויות הזה נופל בדיוק על התקופה שבה הגור עדיין לא מחוסן בכל החיסונים. העובדה היא שהרבה יותר כלבים מוצאים את מותם בהרדמה בגלל בעיות התנהגות מאשר גורים שמתים מפרוו, ולכן, היום גם הוטרינרים מסכימים שחשוב לחשוף בזהירות.

יש לי גור בן 14 שבועות, ומהיום שהוא הגיע אלינו הוצאתי אותו החוצה.  
הוא הגיע אלינו בגיל 10 שבועות, אחרי שכבר קיבל את החיסון הראשון - אם הגור שלך בן 3 חודשים הוא אמור להיות מחוסן כבר לפחות בשני חיסוני פרוו, את הראשון נותנים בגל 8 שבועות, ואת החיסון השני נותנים 3-4 שבועות אחריו זאת אומרת 11-12 שבועות... אז לכו לוטרינר וחסנו אותו (הגור שלי קיבל השבוע את החיסון השלישי מתוך ארבעה חיסונים לפרוו). עד לאחרונה הקפדתי מאוד שהוא לא יעלה על דשא או חול, כי שם עלולה להיות צואה של כלבים חולים, והוא עלול לאכול אותה ולחלות בפרוו, אבל טיילתי איתו על המדרכה והסתכלתי כל הזמן שהוא לא אוכל שטויות מהרצפה. הפגשתי אותו עם המון כלבים וגורים בריאים (מצאתי קבוצה של גורים שבה יש גם אילוף - קצת חינוך לפקודות בסיסיות, וגם משחק חופשי בין הגורים שנותן לכלבלב חשיפה לכלבים אחרים מכל הגזעים וכל הגדלים - חפשו קבוצה כזאת כי זה מאוד עוזר גם בחשיפה וגם בטיפים מהמאלפת על הטיפול והחינוך של הגור).

לגבי הצרכים, נראה לי שאתם עושים כמה טעויות...  קודם כל לגבי גדר הגורים, הכלב אמור להרגיש שזו השטח שלו, והוא צריך להרגיש במקום הזה הכי בטוח, אם הוא מרגיש לכוד או בעונש אז אתם מפספסים את כל הרעיון. לגבי הצרכים על הנייר, שמע, להחזיק אותו בכח שיעשה צרכים על הנייר זו ממש לא דרך נכונה, כלב עושה צרכים במקום בו הוא מרגיש בטוח... אם אתה מחזיק אותו בכח, יש סיכוי שהוא יעשה צרכים מתוך פחד אבל בטח לא יבין את הרעיון ולא יחזור לעשות שם צרכים מיוזמתו... נראה שאתה מפחיד אותו והוא ינסה להסתיר ממך את עשיית הצרכים שלו כי הוא מפחד מהתגובה שלך... גור יכול להתאפק מספר שעות ששווה לגיל שלו, כלומר, גור בן 3 חודשים מסוגל להתאפק 3 שעות... מה שהייתי עושה במקומך זה מרגילה אותו מחדש לגדר הגורים - ברוח טובה עם חטיפים, ומשחק איתו בתוך גדר הגורים - לא בכח!!!, כדי שלא יעשה צרכים בכל הבית, ויסמן לעצמו מקומות שבהם הוא מרשה לעצמו לעשות צרכים (כלבים חוזרים לעשות צרכים במקומות שבהם הם עשו צרכים קודם), בתוך התיחום הייתי שמה פינה עם עיתונים שבהם הוא יכול לעשות צרכים. במקביל, הייתי מוציאה אותו החוצה (על מדרכה - לא על דשא או חול) הייתי לוקחת חתיכת עיתון שעליו הוא עשה צרכים מהתיחום, ושמה אותה בחוץ כדי שהוא יבין שזה המקום לצרכים... אם הוא לא עושה, אז תשאר הרבה זמן בחוץ עד שהוא לא יוכל להתאפק ויעשה... כשהוא עושה בחוץ לצ'פר אותו המון עם חטיפים, ללטף ולאהוב אותו... עם הזמן הוא יבין שמותר לו לעשות על העיתונים וגם בחוץ ובשאיפה הוא יגדיל את הפער בשעות שהוא עושה בפנים ועם הזמן יעשה רק בחוץ. שיטה אחרת, שהיא שיטה שבה אני מנסה לעבוד עם הגור שלי, שבה עושים צרכים רק בחוץ... אבל השיטה הזאת כרוכה בלהוציא את הגור כל שעתיים או שלוש שעות לצרכים. עדיין יש לנו פיספוס או שניים ביום אבל הוא בהחלט מבין שהמקום הנכון לצרכים הוא בחוץ. כשהוא מפספס בפנים אני לא מגיבה... לא צועקת ולא אומרת לו כלום, כשהוא עושה בחוץ אני נותנת לו המון חיזוקים חיוביים.
אני מעתיקה לך כמה מאמרים על חשיפה וגמילה, יש עוד המון מאמרים תחת הכפתור "כלים ומידע" בתפריט למעלה וגם באתר חיי כלב. (שהוא אתר מצויין ושווה לך ולקרא בו)

בהצלחה

לצפיה ב-'חינוך לצרכים'
חינוך לצרכים
17/04/2016 | 00:05
43

חינוך לצרכים
מאת: נעמה - מאלפת כלבים  פורסם: 27/04/2010  עדכון אחרון: 27/04/2010  

בעקבות ריבוי שאלות בנושא צרכים (בפורום ומחוץ לו) כתבתי מאמר בנושא. מקווה שיעזור להרבה בעלי גורים, וימנע נסיונות חינוך אלימים ומזיקים.

חינוך לצרכים
מה לעשות על מנת שהגור/כלב ילמד לעשות צרכים בחוץ / יפסיק לעשות צרכים בבית? ולא פחות חשוב – מה לא לעשות.

ככל שננתב את הגור לעשות צרכים במקום הנכון ונמנע ממנו מלעשות בבית – כך תהליך הלימוד יהיה מהיר וברור יותר.
זה דורש סבלנות, במיוחד עם גור צעיר, ובעיקר, כדי ללמד גור ביעילות ובמהירות, יש לדעת מה לעשות להבין את הסיבות לכך.

פעם כל מורה בבה"ס היה מצוייד בסרגל רציני, להכות את ידי התלמידים לצורך "חינוכם". היום יודעים שהכאה או ענישה אינה מלמדת (מלבד לימוד פחד מאדם/יד/אובייקט מסויים).
פעם מאלפים היו מנחים "לדחוף את האף לצרכים", לכעוס ולהכות כלב (ביד או עם עיתון מגולגל...) משום מה, רעיון בלתי מוצלח בעליל זה "נתפס" חזק, וכמעט כל בעלים של גור שאני פוגשת ניסה ללמד את הגור בדרך זו. וזה בעיקר מאוד מאוד עצוב בעיני.

גור אשר התנסה ב"שיטת" ההכאה לא יאמר לעצמו "הבנתי! עשיתי צרכים בתוך הבית, בין הקירות, על הרצפה, ולכן כועסים/מכים אותי! מעתה אעשה רק בחוץ" 
כלבים קושרים בין שני גירויים הסמוכים זה לזה, מה שהגור ילמד הוא אדם+צרכים=כאב/חוסר נעימות.
ז"א, מעכשיו הוא ימנע מלעשות צרכים בנוכחות בעליו.

במקרים רבים, הבעלים יוציאו את הגור לטיול ארוך, ימתינו בסבלנות, ישירו לו שירים, והקטן ימנע מלעשות צרכים כל עוד הם בסביבה. אך כשיגיעו הביתה וישחררו אותו – הוא ימהר ללכת לחדר אחד, לפינה נסתרת (מאחורי הספה למשל) וייתרוקן שם ללא הפרעה.

אז מה כן לעשות?
אם הגור החדש והמדהים שלכם עשה/עושה צרכים בבית לידכם – להתעלם.
גורים עושים צרכים במצבים הבאים (וכמובן, לא רק!)
כשמתעוררים משינה.
לאחר אכילה / שתיה
לאחר השתוללות, משחק, התרגשות.
כאשר גור מרחרח את הרצפה – סימן שתכף הוא ייתרוקן.

גורים כמו ילדים קטנים לא יודעים ולא יכולים להתאפק זמן רב, מבחינה פיסית ומנטלית (אפשר וצריך ללמד אותם – ועל כך, בהמשך) לכן יש להוציא גורים צעירים לעשיית צרכים בתדירות גבוהה.
באופן כללי גור כבן שלושה חודשים מסוגל פיסית להתאפק כארבע שעות, בגיל ארבעה חודשים כחמש שעות וכן הלאה (גיל הגור בחודשים+1=סדר גודל זמן בשעות שיכול ללמוד להתאפק בו), כמובן רק לאחר שלמד להתאפק.

הלמידה היא הדרגתית, וכמובן שיש להתחשב במצבים השונים שתארתי כאן למעלה (ז"א, גור יכול להשתולל/להתרגש וכו' ולעשות שוב צרכים רבע שעה אחרי שעשה).

לכלב בוגר עדיף מבחינה בריאותית  לא להתאפק יותר מ 8-10 שעות במשך היום, אך כלבים עומדים גם בהרבה יותר בהתאם לאילוצי בעליהם...
גורים יכולים לא לעשות צרכים גם לילה שלם, הטוב ביותר הוא להוציא אותם במיוחד בימים הראשונים מספר פעמים גם במהלך הלילה.

יש להוציא את הגור החוצה, למקום שקט סמוך לבית, עם אדמה או דשא, גור באופן טבעי יעדיף מצע רך. יש ללכת בקביעות לאותו המקום, עד שיהפוך למקום מוכר ובטוח עבור הגור. אם נעזרים בעיתונים, (אפרט בהמשך) ניתן לקחת עיתון עם ריח הצרכים (מעט לח גם עובד, לא חייבים עיתון ספוג היטב...), ולהניח במקום המיועד.
כשהגור עושה צרכים כמובן שיש לשבח אותו, ולצ'פר בחטיף.

שני טיפים יעילים-
הראשון, אם בזמן עשיית הצרכים תקפידו לומר מילה מסויימת "פיפי/תעשה/טרקטור..."  (כלבים לא מבינים עברית, פשוט בחרו במה שנוח לכם), ניתן יהיה להשתמש בהמשך במילה זו בכדי לעודד את הכלב לעשות צרכים בהתאם ללוח הזמנים שלכם, למשל לפני נסיעה ארוכה.

והשני, הצרכים צרכים להעשות מייד עם היציאה מהבית, ז"א לפני הטיול. וכן לפני החזרה לבית (אך לא להכנס הביתה מייד כשהגור סיים לעשות צרכים).

הערה לגבי הוצאת גורים לפני שסיימו את סדרת החיסונים-
וטרינרים רבים מזהירים מפני יציאה עם הגור מהבית לפני שסיים את סדרת החיסונים. 
גור שלא ייחשף לעולם האורבני שלנו בצורה נכונה, בגיל צעיר, עד גיל 2.5-3 חודשים, לאנשים רבים/כלי רכב שונים ורועשים/כלבים וכו' וכו' סבירות גבוה מאוד שיהיה חסר ביטחון או בחרדה מפניהם.
זהו חלון הזדמנויות חד פעמי לחשוף ולהכיר לגור את נפלאות העולם כך שייקבל את הסובב אותו באופן טבעי וייתפתח לכלב בריא בנפשו.
ובנושא הצרכים – כמובן שככל שהגור יעשה צרכים בבית לאורך יותר זמן, הגמילה תיהיה ארוכה ומאתגרת יותר.

הרבה יותר גורים מתים/מורדמים כתוצאה מחשיפה לא נכונה בזמן הגורות מאשר מהדבקות במחלות גורים. נכון, יש כאן סיכון מסויים, אך בעיני הוא זניח. עם פלא, הגורה שלי,  נהגתי כפי שמייד אסביר מגיל שישה שבועות.

אז איך מוציאים גור החוצה?
בזהירות..
מסתכלים על הגור כל הזמן, שלא ירחרח / יאכל צואה או כל דבר אחר בחוץ. יוצאים למקומות שאינם מלאים בכלבים ובצואה, ואם עוברים במקום כזה, מרימים את הגור על הידיים. מפגישים רק עם כלבים מחוסנים המסתדרים היטב עם גורים. 

מה זה תיחום? למה הוא טוב, ואיך עושים אותו? (+הסתייגות)
אפתח דווקא בהסתייגות – 
תיחום הוא כלי מעולה כאשר יש את הידע הנכון לשימוש בו. הדרך הנכונה לשימוש בתיחום, במיוחד בתא הטסה הוא לימוד באופן פרטני עם מאלף/מטפל התנהגותי בכלבים ובהתאם לגור הספציפי.
במאמר הזה אציג כללי מפתח כלליים בלבד לשימוש נכון בתיחום, אבל הוא אינו יכול להחליף לימוד נכון ופרטני של הבעלים והגור (שיעור אחד או שניים של כשעה עד שעתיים בד"כ).

תיחום הוא הגבלת השטח בו משחררים את הגור. יש לו ייתרונות רבים כגון מניעת תלותיות בבעלים, מניעת "הסתבכות בצרות" של הגור- הרס ולעיסת חפצים/רהיטים למשל ועוד
בחינוך לצרכים יש באופן כללי שתי דרכים מומלצות לתיחום, בהתאם לגיל וגודל הכלב, ולזמנים בהם הבעלים נמצאים בבית. תיחום בגדר גורים או בכלוב הטסה, הטוב ביותר ברוב המקרים אצל גור צעיר הוא שילוב של שניהם.

"גדר גורים"-  ניתן לרכוש גדרות יעודיות או לאלתר. שטח הגדר צריך להיות 1-2 מטר רבוע בהתאם לגודלו של הגור.
כללי מפתח בתיחום:
להכניס את הגור כאשר הוא עייף לזמנים קצרים ההולכים ומתארכים 
להוציא את הגור רק כשהוא שקט ורגוע וביוזמתכם.

כאמור, כלב קושר בין שני גירויים. אם הגור ינבח/יילל/יקפוץ/ינסה לצאת ובתגובה יזכה ליחס/מבטים או ישוחרר– הוא יאמץ לעצמו את ההתנהגות הבלתי רצויה לנו ובפעם הבאה ינהג בה ביתר מוטיביציה.

למקם את הגדר במקום מרכזי בבית, הבעיה העיקרית בשימוש בתיחום בשרותים/מקלחת וכו' היא הבידוד החברתי אותו אנו כופים על הכלב (אך אם אין כל אפשרות לשימוש בגדר, כמובן שזה עדיף מכלום).

בתיחום יש לשים צעצוע או שניים שהגור מאוד אוהב להתעסק בהם, עצם ללעיסה, קונג או צעצוע אחר ממולא כל טוב (טחינה גולמית/שימורים+בסקוויטים לכלבים למשל, ניתן להקפיא להארכת זמן הפירוק).
מיטה (או הטוב ביותר את כלוב ההטסה פתוח – יעזור מאוד לשימוש עתידי).
מים – בהתאם לזמן בו הגור סגור, כמובן שאם יצאתם למספר שעות יש להשאיר מים טריים ולא לצפות שגור צעיר יתאפק.

בתיחום בגדר גורים הגור יעשה צרכים בזמנים בהם אינם יכולים להוציאו, אך כמובן שככל שימעיט בכך – עדיף. אם תקדימו את הגור ותוציאו אותו לעשות צרכים בחוץ, בזמנים בהם אתם יכולים, כך תקצרו את התהליך.

תחילה יש לפזר שכבה עבה של עיתונים על שטח גדול יחסית בתיחום, לאחר שהגור עשה את צרכיו, יש לצמצם את שטח העיתונים בהדרגה לפינה הרחוקה ביותר מהמיטה/כלוב, ולהשאיר את אחד מהעיתונים מהשכבה הפחות רטובה הלח מעט משתן. כן, יש גורים שיפרקו וייפזרו אותם לכל עבר, רק עם הגורים הללו, ניתן לבדוק שימוש דומה בחתיכת קרטון.

כלוב הטסה 
בשימוש נכון, למי שנמצא רוב הזמן בבית בתקופת הגורות, באמצעות כלוב ההטסה אפשר לחנך לצרכים ללא הגדר. אך שוב – יש ללמוד קודם בדיוק כיצד.

כלבים ובמיוחד גורים, אוהבים מקומות סגורים, מוגנים, רוב הגורים באופן טבעי ייכנסו מתחת שולחן, ספה או מקום סגור ומוגן אחר שישמש להם "מאורה". לכלוב תפקידים רבים בחינוך הגור ובראש ובראשונה הוא צריך להוות מקום אהוב ובטוח. 

השלב הראשון בשימוש בכלוב צריך להעשות במשך כשבוע, ראשית יש להסיר את דלת הכלוב, לשים בתוכו כרית/שמיכה מפנקת.
יש להאכיל בפיזור בתוך הכלוב (להוציא את המצע הרך בזמן האכלה למניעת לעיסתו), להכניס פנימה משחקים/עצמות לעיסה.
אין להכריח את הכלב להכנס לכלוב! או לסגור אותו בפנים, לא בדחיפה ולא במשיכה, על מנת לא ליצור
לצפיה ב-'התקופות הקריטיות בהתפתחות הגור'
התקופות הקריטיות בהתפתחות הגור
17/04/2016 | 00:06
35

מאת: אבנר רז ``הלוחש לכלבים``-מומחה להתנהגות כלבים.  פורסם: 06/09/2005  עדכון אחרון: 06/09/2005  

התקופה הראשונה
מיום ההמלטה ועד היום ה- 21, סיום תקופה זו יכול לנוע מהיום ה- 19 עד היום ה- 21, ותלוי בכל גור. בתקופה זו הכלב עדיין חסר חושים מפותחים, אינו רואה ושומע, תנועותיו מוגבלות וכל תפקידו הוא לקיים את עצמו בחיים. בתקופה זו תלוי הגור לחלוטין באמו, היא המספקת לו את המזון, ניקיון, טפול בכאבי הבטן, שמירה, והחשוב- חמימות האם. במשך תקופה זו מתפתחים החושים כשחוש הראיה מתחיל בימים בין ה- 9 וה- 13. לקראת סוף התקופה מגיעים גם חוש השמיעה והריח להתפתחותם המלאה.

התקופה השניה
משתרעת מהיום ה- 21 עד היום ה- 49, כלומר עד לגיל של 7 שבועות בערך. זוהי אחת התקופות החשובות ביותר בהתפתחות הגור, משום שאז מתחילה תקופת הסוציאליזציה של הגור – ההסתגלות החברתית שלו. בתקופה זו יוצר הגור את הקשר עם בני מינו הכלבים, הוא מתרגל לחברת כלבים, לחיים בחברתם ולכללי החיים הקשורים בכך. כלב שיחסר חברת כלבים בתקופה זו לא יזהה את עצמו עם חברת הכלבים. אם יופרד גור מהשגר בגיל 3 שבועות ויגדל בחברת בני אדם בלבד, הוא יזהה את עצמו כאחד מחברת בני האדם וכל התייחסותו החברתית, כולל ההתייחסות המינית, תהיה כלפי אנשים. המדענים קוראים לתופעה זו החתמה על בני אדם. כלב מוחתם על אנשים, אינו מגלה עניין בכלבים אחרים, הוא אפילו דוחה את חברתם. גם הכלבים האחרים מרגישים בכלב כזה ואינם מוכנים לקבלו לתוכם. בכלב כזה עלולות להתעורר בעיות בקשר להרבעה משום שהוא עלול להיות משולל כל זיקה מינית כלפי כלבות.
בתקופה השניה מתפתחים כאמור היחסים בין הכלבים בתוך השגר. הגורים משחקים זה עם זה, נלחמים זה בזה ונוצרת כבר ההיררכיה המעמדית בתוך השגר כשבד"כ הזכר הגדול ביותר מבין הגורים הוא השליט, ובאם השגר מורכב מנקבות בלבד, השליט היא הנקבה הערנית ביותר. במשך תקופה זו הגור חסר עדיין את הביטחון העצמי לצאת לעולם הרחב והוא זקוק להגנה של אמו. בד בבד עם התפתחותו החברתית, מתפתחת בתקופה זו מערכת העצבים של הגור, כך שבגיל 7 שבועות הגור הוא בעל יכולת שכלית זהה לכלב המבוגר והי הוא מוכן לעמוד במצבים חדשים כראוי. גיל 7 שבועות הוא הגיל הטוב ביותר כדי להפריד את הגור מאמו. גור שלא יבלה את מלוא התקופה של 7 שבועות בחברת האם עלול לסבול מחוסר יציבות בהתפתחותו הנפשית. יש לקחת עובדה זו בחשבון בשעה שמוסרים את הגורים הצעירים לקונים.

התקופה השלישית
נמשכת מגיל 7 שבועות עד 12 שבועות. זוהי התקופה המתאימה ביותר ליצירת הקשר בין האדם והכלב. הניסיון שירכוש הגור ביחסיו עם בני האדם בתקופה זו יקבע את כל צורת ההתייחסות שלו לבני אדם, למשך כל חייו. בתקופה זו יש להניח את הבסיס לחינוכו של הכלב, יש להרגיל את הכלב לשיתוף פעולה בעבודה בינו לבין האדם. בגיל זה כל מוחו של הגור פתוח ללמוד דברים חדשים, יש להרגילו ללמוד תרגילים קלים. גור שהיה בעל ניסיון למידה בתקופה זו לא ישכח את הדברים שלמד במשך כל ימי חייו, אם לטוב ואם לרע. לכן יש להיזהר ביותר כדי לא להשאיר השפעות שליליות על הגור בתקופה זו.

התקופה הרביעית
נמשכת מגיל 12 שבועות עד 4 חודשים. זוהי תקופה של התפתחות גופנית מואצת, הגור מתחיל לקבל אופי מעוצב יותר. הוא מוכן לחיים עצמאיים. בגורי שגר הממשיכים לחיות יחד קיים בתקופה זו מאבק של המנהיגות. מאבק דומה מנהל הגור שהופרד מהשגר עם בעליו. חשוב ביותר בתקופה זו להבהיר לכלב באופן חד וברור כי הבעלים הוא המנהיג אשר להוראותיו יש להישמע. במקרים רבים בהם בעלי הכלב מוכנים למלא את כל דרישותיו, נוצר מצב בו הכלב תופס למעשה את המנהיגות, דבר היוצר בעיות מרובות, בייחוד לאחר התבגרות הגור כשהוא מגיע לגודל וכוח פיזי עצום. בתקופה זו ממשיך הגור לפתח את חשיבותו העצמית ויש להיזהר כדי לא לשבור את מעמדו של הגור בפני עצמו. כלב בעל חשיבות עצמית יהיה מוכן, לאחר התבגרותו, לבצע עבודות הדורשות אחריות ותושייה. גם בתקופה זו אפשר עדיין להרגיל את הגור לאימון ע"י הקניית מספר תרגילים שמפתחים בגור את הרצון לבצע שרות עבור בעליו. גור שלא יצור קשר עם בני אדם עד לאחר גיל 4 חודשים לא יוכל יותר, לעולם, לרכוש בגיל מאוחר יותר את הניסיון הדרוש לו כדי לפתח מערכת יחסים נכונה עם בני האדם וכושר יחסיו עמם יהיה תמיד לוקה בחסר.

•    יש להבין כי לא תמיד התקופה מוגדרת בדיוק לפי ימים ויש הבדלים של יומיים-שלושה לכאן או לכאן. דבר נוסף שצריך לדעת הוא כי התקופות אינן רודפות אחת את השניה, אלא החל מהתקופה השנייה קיימת חפיפה של כשבוע בין תקופה לתקופה. לדוגמא אם הזכרנו שבתקופה השנייה מתרחשת הסוציאליזציה הכלבית ובתקופה השלישית בגיל 7 שבועות מתרחשת הסוציאליזציה עם בני אדם, הרי למעשה יכולה הסוציאליזציה עם בני אדם להתחיל כבר בשבוע ה- 6 בחיי הגור ולהמשיך בתוך תקופה שלישית.

התקופות הנ"ל הן החשובות והקריטיות בהתפתחות הגור. שלבי ההתפתחות שלו יהיו כדלקמן:

5-6 חודשים – תקופת התהוות המעמד בלהקה
בתקופה זו לומד הגור לחיות בעדר. בגיל זה מתפתחות תכונות הציד (ציד חיות גדולות נעשה בקבוצה ונקבעים יחסי מעמדות בתוך הקבוצה). בתקופה זו יש לשחק הרבה עם הגור, ללמד אותו להביא חפצים, ללכת בעקבות וכו'. זהו הגיל שבו הכלב צריך לקבל את בעליו הקבוע.

7-12 חודשים – גיל ההתבגרות
בחודשים אלה מנסה הכלב לקבוע שוב מיהו האדון. יש להיות חזק ועקבי במיוחד בחינוכו. אפשר אפילו להכאיב לו מעט (בטבע יש מלחמות רבות בין כלבים צעירים). זוהי תקופה של מצבי רוח וחוסר יציבות.
רק אחרי גיל שנה נעשה הכלב יציב באופיו, הוא מקבל את ביטחונו העצמי, מסוגל לשמור על בעליו ועל ביתו ולבצע באמינות את הנדרש ממנו.

•    הכרת התקופות הקריטיות מלמדת אותנו מהם הזמנים הטובים ביותר לחינוכו של הגור. אנו רואים כי בתקופה הראשונה הגור למעשה כמעט ואינו לומד כלום מגירויי הסביבה ואילו בתקופות אחרות קליטתו יעילה ביותר. ע"י הקניית הניסיון הנכון בתקופה המתאימה נוכל להגיע למלוא ההתפתחות של הגור. ברור הוא ששום כלב לא יוכל לפתח תכונות שאינן קיימות במטען התורשתי שלו, ומובן מאליו שאין להזניח את הצד התורשתי בגידול הכלבים. 

•     אך במחקרו של סקוט הוכח כי גם כלב בעל מטען תורשתי מעולה לא יוכל להגיע למלוא כושרו אם לא יירכש את הניסיון המתאים עוד בהיותו גור. ויותר מכך, ניסיון גרוע באחת התקופות הקריטיות של הלמידה יכול להרוס כלב כזה לגמרי.
 אבנר רז.

לצפיה ב-'פאנל מומחים העוסק בסוגייה: מתי להוציא גור לראשונה!'
פאנל מומחים העוסק בסוגייה: מתי להוציא גור לראשונה!
17/04/2016 | 00:07
37
לצפיה ב-'חשיבות תהליכי חשיפה וחיברות בחיי הגור'
חשיבות תהליכי חשיפה וחיברות בחיי הגור
17/04/2016 | 00:07
31

מרגע הגיחם לאוויר העולם, גורים זקוקים לחשיפה בריאה ונכונה לגירויים שונים ומשתנים.
השקעה מוקדמת ככל הניתן בתהליכי חיברות, חשיפה ואילוף חיובי, תיטיב עד מאוד עם כלבנו ועמנו.
לתהליכים אלו השפעה ישירה על התנהלותו העתידית של הכלב.
שלושת החודשים הראשונים בחייו של הגור הם התקופה המשמעותית ביותר- חודשים אלו הם ”חלון הזדמנויות” אולטימטיבי עבור תהליך חשיפה יעיל ואיכותי. בתקופה זו מעצב הגור את תפיסת וחוויית העולם הגדול על כל מרכיביו. בחודשים אלו יעוצבו יכולות התקשורת הכלבית, אופן האינטראקציה עמנו – בני האדם,  מידת הביטחון העצמי ויכולת הסתגלות לשינויים.
שימו לב, יש וטרינרים שמורים לכם לא להוציא את הגור הקטן לטיולים מחוץ לבית, בטרם קיבל את שלושת חיסוני המשושה, בגלל סכנת הדבקות במחלות.
אנחנו מרגישים חובה להפנות אתכם לפאנל שקיימנו עם וטרינרים, מאלפים ומטפלים התנהגותיים, בנושא זה, ואשר שוללים כולם עמדה זו. את החשיפה והטיולים בתקופה שלפני סיום פרוטוקול החיסונים צריך לעשות בצורה מבוקרת וזהירה.  כלבים רבים יותר מתים בבגרותם כתוצאה מאי חשיפה, מאשר גורים שנדבקו במחלות בזמן חשיפה נכונה וזהירה.
לפניכם נייר העמדה של ארגון הוטרינרים האמריקאים  AVSAB ביחס לחיברות וחשיפת גורים צעירים מחוץ לבית:
המקור (באנגלית)
התרגום לעברית

חשוב שנזכור כי גם גור בוגר יותר, שלא זכה לחשיפה וחיברות בשלושת החודשים הראשונים לחייו, יוכל ליהנות מיתרונותיה של חשיפה אינטנסיבית המגובה בחיזוקים חיוביים, אם כי זה מצריך עבודה והשקעה רבה ועקבית.
[כלב מרחרח גור קטן בגינה] מומלץ לא להפריד גור כלבים מאמו ומאחיו לפני גיל חודשיים. עד הגיל הזה הגור לומד דברים חשובים מאמו ומהאחים שלו לשגר שקשורים בקוד ההתנהגות בחברת כלבים כמו גם אלמנטים פיזיולוגיים שטרם בשלו בו.
כלב שהופרד בגיל צעיר מדי (פחות מחודשיים) מאמו ומאחיו –  עלול לסבול כתוצאה מכך מבעיות התנהגות. כלב שלא מצוי בחברה כלבית בשבועות הראשונים לחייו לא ידע כיצד להתנהג בחברת כלבים.
אם יופרד גור מהשגר בטרם עת ויגדל בחברת בני אדם בלבד, הוא יזהה את עצמו כאחד מבני האדם ויגיב חברתית, מינית ותקשורתית, בעיקר, אם לא רק, כלפי אנשים.
לתופעה זו קוראים החתמה – באופן טבעי,  צאצאים של בעלי חיים, לא רק כלבים, מחתימים את המטפל העיקרי שלהם בפקחם עיניים כתוצאה מאינסטינקט הישרדותי.
גור בא אל העולם ומזהה את ההורה האחראי להשרדותו, האב או האם, במקרה שלנו הכלבה.
גור רך שגדל בחברת בני אדם בלבד, יזהה אותם כאובייקט בלעדי לחיקוי וללמידה.
גורים משחקים זה עם זה ונלחמים זה בזה וכך נוצרת התפתחות חברתית, תנועתית ועצבית – פיזיולוגית. זו תקופה בה האם עדיין מניקה את גוריה, מלקקת ומעסה אותם ומעניקה להם חום.
גור שלא יבלה את מלוא התקופה של שבעת השבועות הראשונים לחייו בחברת האם, עלול לסבול מחוסר יציבות רגשית.
כאשר מחליטים מתי למסור גורים צעירים כדאי לזכור את כל הנקודות הללו ולהפריד גור משגר אחיו ומאמו רק בהגיעו לגיל 7 שבועות לפחות.
אנחנו חייבים לציין כי צוות האתר מתנגד נחרצות להרבעות כלבים בלתי מבוקרות, וכמובן להמלטות ביתיות של גורים מעורבים נוספים שעלולים להכנס גם הם למעגל הבלתי נסבל של אלפי כלבים שאינם מוצאים בתים, וכתוצאה מכך ננטשים, משוטטים, נכלאים בהסגרים, ומומתים ע”י הרשויות.
יחד עם זאת, אם כבר יש ברשותכם גורים, טפלו בהם בצורה נכונה ונאותה כדי שלא יצטרפו גם הם לאותו מעגל אימה מחריד.
בכדי שנגדל כלב מאוזן רגשית וחברותי, עלינו לעשות כל מאמץ על מנת לחשוף אותו אל מגוון גירויים רחב: בני אדם, בעלי חיים מאולפים, מקומות שונים, מצבים משתנים, ריחות, צלילים ורעשים.
יש לעודד גור לסקרנות, לחקירת הסביבה ולאינטראקציה עמה.
ניתן להעשיר את הכרות הגור עם סביבה משתנה באמצעות חשיפה לגירויים מגוונים כדוגמת צעצועים ומשחקים אינטראקטיביים, טקסטורות מצע משתנות (כגון דשא, אספלט, חול ומים ועוד), מיקומים וחללים מסוגים שונים (כגון רצפה משופעת, מדרגות, מעברים צרים ועוד).
רצוי שהגור יתלווה אלינו על בסיס קבוע לנסיעות במכונית, ברכבת ובאוטובוס על מנת להרגילו כיאות.
כמו כן, קיימות קבוצות אילוף מודרכות לגורים המסייעות בחשיפה משמעותית למגוון גירויים ותורמות לקליטת פקודות וציות להן מגיל צעיר.
שיעורים מסוג זה מתקיימים בסביבה נקייה ונוחה בכדי למנוע הדבקה במחלות וזיהומים שונים (גינות כלבים ופארקים, אינם מומלצים למטרה זו בגיל גורות, מחשש לנגיעות גבוהה מאוד של גורמים מפיצי מחלות, המסכנים את בריאות הגורים בטרם השלימו את סדרת החיסונים).
יש לבסס את תהליך אילופו של הגור על מתן חיזוקים חיוביים בלבד כגון ליטופים, צעצועים, חטיפים ומילות חיבה. בהשוואה בין כלבים שאולפו בשיטות אילוף חיוביות לבין כלבים שאולפו בשיטות המערבות דומיננטיות מצד הבעלים וענישה, נמצא כי הראשונים הציגו רמת ציות גבוהה יותר ואחוזים נמוכים יותר של בעיות התנהגות.
[גור קטן על שטיח] במקביל לחשיפת הגור לגירויים חיצוניים עלינו לעודדו לפעילות עצמאית ולהעסקת עצמו, זאת כדי להפחית את סיכוייו לפתח בעיות התנהגות הנובעות מתלות מוגזמת בבעליו ומחרדה בהיעדרם.
לשם כך עלינו להקצות עבורו פינה פרטית, מרגיעה ובטוחה בה יוכל לשחק לבדו בצעצועים או לנמנם. ניתן למקם בפינה הייעודית מיטת כלבים, כרית או שטיחון.
תא הטסה יכול גם הוא לשמש לגור פינה אהובה, מוגנת ושקטה למשחק ומנוחה.
במידה ובחרנו באפשרות זו, יש להרגיל את הגור לשהות בתא ההטסה באופן הדרגתי, יש לבצע זאת בהדרכתו של מאלף מקצועי.
לשימוש בתא ההטסה יתרון נוסף – כלבים המורגלים מגיל צעיר לתא הטסה חווים שהייה בתא בעקבות אשפוז, נסיעה או טיסה, באופן רגוע יחסית.
במידה וכלבכם מגלה סימני פחד או אגרסיביות – אל תמתינו! היוועצו עם מאלף מקצועי המומחה בפתרון בעיות התנהגות.

לצפיה ב-'גורים זה מתיש'
גורים זה מתיש
17/04/2016 | 14:46
51
לא הרבה יודעים את זה, אבל גור זה המון המון המון עבודה מאוד מאוד קשה, אבל משתלמת, ומאוד זמנית.
הוא רק בן 3 חודשים.. זו התקופה שהוא מעצבן ובודק גבולות ותפקידך הוא ללמד אותו מה מותר ומה אסור.
עושים את זה עם אסרטיביות, נחישות ויישור קו עם כל מי שבבית.. תסכימו על חוקים וכללים ולא עוברים עליהם. לדוג' אם ההורים שלך לא מרשים לו לעלות על המיטה ואתה כן מרשה לו הגור יתבלבל ולא יבין מה נדרש ממנו..
לי הייתה תקופה נורא קשה ומאתגרת עם הגור שלי.. אבל עכשיו שנה וחצי אחרי הוא הכלב הכי מדהים בעולם וכל העבודה הקשה השתלמה.
ואולי באמת כדאי לקחת מאלף ל2,3 שיעורים רק בשביל לכוון אתכם.. או ללכת לכיתת גורים שזולה יותר וגם תוכל לעזור..
יש גם המון מדריכים באינטרנט וסירטונים של מאלפים ביוטיוב שיכולים לנסות לעזור לך אם אין לך כסף למאלף..
שיהיה בהצלחה!! אל תוותרו!
לצפיה ב-'תראה זה הוא נושא לא פשוט אך יש לכך פתרון'
תראה זה הוא נושא לא פשוט אך יש לכך פתרון
17/04/2016 | 16:15
2
96
האמתי שהיה לי בדיוק מקרה כזה שמצד אחד מאוד נקשרתי ורציתי לגרום לזה להצליח אך מצד שני לא יכולתי להתעלם מהסיוט שהחמודי שלי גרם לי.. עם יד על הלב מה לא ניסיתי.. עד שהגעתי איכשהו אל הבנאדם הזה http://www.dr-doggy.com/ שי פשוט  הציל לי את הכלב מומלץ בחום מנסיון..
לצפיה ב-'פרסום ממומן בתחפושת'
פרסום ממומן בתחפושת
17/04/2016 | 19:50
1
23
לצפיה ב-'יכול להיות, אבל אני יכולה להעיד על המאלף הזה'
יכול להיות, אבל אני יכולה להעיד על המאלף הזה
19/04/2016 | 02:23
29
שי גרינר היה המאלף שלנו עם נובה כשהיתה גורה לפני 11 שנה, ועשה עבודה מצויינת בלאלף אותנו למדנו איך לתקשר ולקרוא שפת גוף, ואת הבסיס לאילוף.
יש דברים שלמדנו מאוחר יותר, בשנים האחרונות, ששינו את תפיסת האילוף שלנו קלות. עם זאת, רפרוף על האתר של שי מראה שהוא דוגל בשיטות שאני מאמינה בהן, ואם אני מצליבה את זה עם החוויה שהיתה לנו איתו בזמנו, הייתי ממליצה עליו בשקט.
לצפיה ב-'עכשיו זה בדיוק הזמן. הזמן הנכון לאילוף.'
עכשיו זה בדיוק הזמן. הזמן הנכון לאילוף.
17/04/2016 | 22:39
34
היתה לי אותה בעיה עם הגור שלי.
לא להאמין איך מאלפת שמדברת בשקט ונותנת חטיפים על התנהגות טובה יכולה לשנות התנהגות מהקצה אל הקצה.

בחורה קטנה ועדינה הצליחה להשתלט בכמה דקות על גור שהשאיר את כל שיני החלב נעוצות ברגליים שלי..

גור בן שלושה חודשים, הוא סה"כ תינוק, וכמו כל תינוק צריך ללמד אותו שפה חדשה.

לצפיה ב-'ועוד שאלה'
ועוד שאלה
18/04/2016 | 01:51
2
39
האם זה מסוכן להוציא את הכלב מחוץ לבית? הבית שלי סמוך לפארק ובשכונה שלנו(חדשה מאוד) יש הרבה כלבים. המאלפים בעד להוציא את הכלב החוצה מבחינת התפתחות התנהגותית אולם הווטרינרים לא בעד משום שהוא לא עשה משושה שלישי. האם כדאי להתחיל להוציא את הכלב החוצה כבר או לחכות עד לחיסון השלישי(דבר שיקרה ביום שישי הזה)?
הכלב כבר כמעט בן 4 חודשים ועדיין לא יצא לו לצאת החוצה. זה נשמע לי מאוד בעייתי.
לצפיה ב-'בהחלט להוציא, תוך נקיטת אמצעי הזהירות המתאימים:'
בהחלט להוציא, תוך נקיטת אמצעי הזהירות המתאימים:
18/04/2016 | 02:56
19
לצפיה ב-'כן, אתה צריך להוציא את הכלב החוצה! ענינו לך על זה...'
כן, אתה צריך להוציא את הכלב החוצה! ענינו לך על זה...
18/04/2016 | 15:38
38

יש חלון הזדמנויות לחשוף גור לכלבים אחרים, ולרעשים כמו כביש ומכוניות, ולעולם באופן כללי... חשוב שהגור יצא החוצה שיכיר את כל הגרויים האלה! אם הוא לא יצא החוצה, עלולות להיות לו בעיות התנהגות בהמשך!
לא להוציא את הגור לפארק כלבים... לא לתת לו לדרוך על חול או דשא! כן להוציא אותו ללכת על אספלט, ולהסתכל שהוא לא אוכל מהרצפה!

לצפיה ב-'אל תתיאש...'
אל תתיאש...
26/04/2016 | 16:43
10
אפשר להתקשר למאלף... בכל מקרה יעוץ טלפוני לא עולה כסף אז אם אתה רוצה להתקשר ולהסביר ביותר פירוט אולי אוכל לעזור יותר...
0503892603 דניאל
לצפיה ב-'גיליתי פרעושים על הכלב שלי'
גיליתי פרעושים על הכלב שלי
15/04/2016 | 23:29
5
47
האם מקלחת, יכולה להרוג אותם???
לצפיה ב-'מקלחת עם שמפו נגד פרעושים יכולה בהחלט לעזור.'
מקלחת עם שמפו נגד פרעושים יכולה בהחלט לעזור.
16/04/2016 | 00:58
3
35
אישית אני בעד קולר נגד פרעושים, יש המון כאלו מצויינים וטובים. אני משתמש בסרסטו על הכלב שלי.
יש גם אמפולות. נגד פרעושים.
לצפיה ב-'ועם שמפו רגיל ? (של כלבים) '
ועם שמפו רגיל ? (של כלבים)
16/04/2016 | 01:50
2
15
לצפיה ב-'לא. שמפו רגיל לא יעזור הרבה ובטח שלא המים ששוטפים את הפרווה.'
לא. שמפו רגיל לא יעזור הרבה ובטח שלא המים ששוטפים את הפרווה.
16/04/2016 | 11:07
1
13
לצפיה ב-'שטפתי מס' פרעושים מתחת למים ולא ראיתי, שיצאו חיים משם '
שטפתי מס' פרעושים מתחת למים ולא ראיתי, שיצאו חיים משם
17/04/2016 | 00:19
11
לצפיה ב-'מהנסיון שלי סתם שטיפה לא מספיק...'
מהנסיון שלי סתם שטיפה לא מספיק...
26/04/2016 | 16:55
7
כעקרון האמפולה אמורה לטפל בזה במידה ואת יודעת איך לשים... (אני אישית הלכתי איתה לוטרינר שיראה לי...)
אבל כשמצאתי על הכלב הייתי עושה לו אמבטיה ונראה שבמים עומדים בפרעושים כן מתים... פלוס היה מאוד קל להבחין בהם כשהוא היה במים...

דניאל דוגולוג -אילוף כלבים
www.facebook.com/danieldogolog

לצפיה ב-'שאלת למאלפים/מנוסים/מבינים באילוף'
שאלת למאלפים/מנוסים/מבינים באילוף
15/04/2016 | 21:10
13
106
שאלה לצורך התעניינות ודיון 
כפי שפרסמתי כבר, הכלבה שלי כרגע באילוף על ידי סטודנט לאילוף - מקסים חביב ונהדר! 
הוא נעזר בקולר חנק, ומאמין בו מאוד. אני טיפוס קצת רגשני, ובכל פעם שאני הולכת עם הכלבה, וצריכה לתת משיכה בקולר - אני נכנסת למתח, וזה נורא קשה...וזה גם קצת הורס, כי אני אמורה לשדר רוגע ונינוחות - אבל אני כן נכנסת למין "סטרס" כזה...והכלבה בהחלט קולטת את זה...
בכל מקרה, קראתי על רתמה שנקראת איזי ווק, ושאלתי אותו לגביה - הוא אמר שהוא לא אוהב את זה, כי הוא מעוניין שהכלבה תלך לידי כי היא בוחרת, ולא מפני שאין לה ברירה...שזה כמו לשים לכלב מחסום על הפה, כדי שלא ינשוך - וזה לא באמת חינוך. הוא עוד טוען, כי זו תקשורת טבעית לכלבים (משיכות בצוואר, שככה כלבים מתקשרים בינהם בטבע), שזה לא מזיק להם, ומשפשף להם את הפרווה הרבה פחות מקולר רגיל - טיעונים שנשמעים די משכנעים בסופו של דבר...
חשוב לי לציין, כי זו כלבה מאומצת מעמותה. אני לא משלמת על האילוף שלה - וחייבת לתת לסטודנט לסיים את האילוף שלה, בהתאם להדרכה שהוא מקבל (אין לי ממש "סיי" מבחינת האילוף) - אבל אני כן תוהה לגבי היום שלאחר מבחן הגמר שלו...שההחלטות יגיעו לידיים שלי.
האם מעבר לרתמה בסגנון איזי ווק תהרוס את החינוך שלה? האם הרתמה הזאת באמת עובדת בדרך קסם כמו מחסום (במניעת נשיכות). ואם אני אשתמש בה, אז בעצם הכלבה תשכח את האילוף עם הקולר חנק?

תודה!
לצפיה ב-'הלו שבת-שלום. מה שלומך?'
הלו שבת-שלום. מה שלומך?
15/04/2016 | 21:36
1
75

ראשית - המון בהצלחה לכם!  . ולדעתי בעניין:

קודם כל... היא כיום הכלבה שלך - רישמית?
אם כן, והיא רשומה על שמך - את ורק את מחליטה ואחראית עליה!
שיהיה לך ברור, לא העמותה, ולא אף-אחד אחר. יפה מצידם להציע עזרה וליווי, ועוד להבנתי בחינם. - אבל אם לא לרוחך, בהחלט שחובתך - לעצור.

מעבר לזה. אני מבין שיש איזו בעיה איתה בטיולים. מהדברים שאת כותבת, ומהפתרונות שהוצעו לך - אני מבין שהיא מושכת בטיול, ולא הכי מקשיבה.

אז לעניין יש כמה וכמה פתרונות, אבל נחלק אותם קודם ל - 2 סוגים מרכזיים:

א. למצוא כלי שיעזור לנו נקודתית עם הבעיה. ואני מדגיש - כלי שעובד על הכלבה. משהו חיצוני. למשל יש כאלה ששמים קולר-חנק כדי שהכלב פחות ימשוך - כי אחרת הוא נחנק. ובדומה גם הפתרון של הריתמות נגד משיכות - אביזר חיצוני שפשוט מגביל את היכולת הפיסית של הכלבה. מבין השניים - ברור שעדיף ריתמה נגד משיכות (בהנחה והיא עובדת... ואגב, לרוב קולר חנק בפני עצמו - לא מונע משיכות. הכלבים מתרגלים וממשיכיחם למשוך תוך כדי שהם חונקים את עצמם). 

ב. להשפיע על הכלב עצמו. משמע לא להשתמש באביזר חיצוני שרק בא להגביל את הכלב פיסית... אלא להעזר בכלים שונים בכדי ללמד את הכלב התנהלות שונה.

פה למשל ריתמה נגד משיכות לרוב לא תעזור לנו. קולר חנק, כן יכול לעזור ללמידה. אבל, זה המקום להדגיש כי יש כלים שונים וגישות שונות ללמידה. קולר-חנק בפני עצמו הוא לא מספיק לכלום, ורק יכול להזיק - ובהרבה דרכים. גם פגיעה פיסית של ממש, וגם כשעובדים בלי תוכנית מלאה, רוב הכלבים גם לתיקון או למחנק יתרגלו, מה שיצריך אותנו להגביר את העוצמה של השימוש, או שכבר הכלי לא יעיל יותר כלל.

בכל מקרה אני תמיד ממליץ להבין יחסית הרבה מה אנחנו עושים, לפני שאנחנו עושים. בטח כשמדובר בלהעניש את הכלב. ואם לא בטוחים, אז עדיף באמת להתמקד בדרכים של חיזוק-חיובי, ו/או בכלים כמו ריתמה נגד משיכות. עצם זה שאת נרתעת מהאקט - אומר שלך הוא לא ברור, ולך בהגיון אין את התמונה המלאה להבין למה כרגע זה - נחוץ! ואם אין לך את ההבנה הרחבה, את צודקת לא להרגיש נעים.

טוב. אז לסיכום. אם את רוצה ללמד את הכלבה שלך איך להתנהג, את צריכה לחקור קצת על הגישות השונות, ולבחור אחת שאת מתחברת אליה ולהגיון שלה. וכן ללמוד קצת, ולשאול המון - כדי להרגיש טוב ונכון עם מה את עושה - אחרת אין סיכוי, באף דרך.

עד אז, ועד שתבחרי לעצמך את הדרך והמאלף הנכונים עבורך, אז אפשר בהחלט להשתמש בריתמה נגד משיכות, כפתרון חיצוני (זמני... או שאולי כבר תמידי אם בזה תפתרנה הצרות שלכן). שיחסוך ממך וממנה התמודדות פיסית כל כמה שניות.

מקווה שהצלחתי לעזור לך קצת :).

לצפיה ב-'לגבי הקשיים עם הכלבה'
לגבי הקשיים עם הכלבה
16/04/2016 | 09:51
70
האמת שהבעיה היותר רצינית שלה היא שהיא קופצת על אנשים מהתרגשות, בטיולים היא מאבדת "ריכוז", ופתאום מעניין אותה משהו ואז היא מושכת, כרגע אפשר להחזיר אותה "לתלם" כשמסתובבים לכיוון הנגדי ונותנים משיכה די קטנה, אבל, היא כלבה מאוד חזקה וגדולה...אז חינוך לעניין הזה הוא משמעותי ביותר על מנת שהיא אכן לא תתרגל למשיכות, כי כשהיא תגדל ותתחזק יותר...זה לא יהיה אפשרי בכלל. חוץ מזה שאני רוצה לצרף אותה לריצות הארוכות שלי - ואז משמעת של רצועה זה ממש חשוב לי! היא מאוד אנרגטית, וצריך ללמד אותה ל"הוריד" טיפה הילוך...
מבחינת צ'ופרים, היא ממש נלהבת מהם, וכשהיא יודעת שיש לי חטיפים בכיס...היא עושה איתי "רגלי" מושלם - השיטה הזאת הרבה יותר נעימה לי, אבל ברגע שאין לי חטיף...חחח היא לא מתעניינת בכלל בלהקשיב לי...וחשוב לי שהיא לא תקפוץ על ילדים...וזה גם השלב שבו אוכל לקחת אותה הביתה (ברגע שהיא תפסיק לקפוץ)
לגבי החנק - אכן הוסבר לי כיצד להשתמש בו, ושאסור להשאיר אותו כו'...חשוב לציין שהכלבה עדיין בתחילת תהליך האילוף שלה, ונראה שהיא מאוד מאוד ממושמעת לסטודנט שלה, ועדיין לא ממש מבינה שאני הבעלים שלה (היא חושבת לדעתי שהוא הבעלים שלה). ואיתו ממש אין לה בעיה של טיולים - הוא בקושי בקושי משתמש בקולר...איתי ועם הילדה - זה משהו אחר...ובכלל נראה שהיא הרבה יותר ממושמעת לגברים....עם בעלי למשל היא מתנהגת ממש כמו עם המאלף.
לצפיה ב-'מסכימה עם PCI שכותב נהדר כרגיל'
מסכימה עם PCI שכותב נהדר כרגיל
15/04/2016 | 22:01
41
המידע שאותו סטודנט חלק איתך הוא חלקי ובעייתי בעיני.
קולר חנק הוא אביזר שאני לא הייתי משתמשת בו על כלב שלי. בשנים האחרונות נחשפתי יותר ויותר לחומר עדכני לגבי שיטות אילוף ואין לי בכלל ספק שאילוף חיובי הוא שיטה טובה יותר ומתאימה יותר להשקפותי. אני גם רואה את התוצאות בשטח.
רתמה נגד משיכות, כמו גם קולר, היא אכן אמצעי חיצוני שמופעל על הכלב. בניגוד לקולר חנק, הרתמה לא מסוכנת לכלב ולא מענישה אותו על כך שהוא עדיין לא יודע מה הציפיה ממנו... ולכן היא עדיפה בעיני. בכל מקרה, יש מספר שיטות ללימוד כלב שלא למשוך וללכת יפה כשהוא קשור ברצועה, ובכל מקרה אני בעד שיטה שתלמד אותו מה כן לעשות במקום להעניש אותו על מה שהוא עושה לא נכון.
הוא מעוניין שהכלבה תלך לידך כי היא מעוניינת, ואת העניין הזה הוא מתכנן לטפח בה על ידי ענישה במשיכה חונקת כל פעם שהיא מתרחקת ממך... את לא מרגישה עם זה בנוח? אני לא מופתעת. גם אני לא הייתי רוצה (להבדיל) שילד ישאר לידי כי הוא חוטף סטירה כל פעם שהוא מתרחק. וגם לקרוא לזה אח"כ "כי היא מעוניינת" זה טיעון מעניין.

עוד הערה רק למקרה שלא  נאמר לך בעמותה, כי יצא לי להתקל בכך בעבר - בשום פנים ואופן אינך יכולה להשאיר כלב עם קולר חנק ללא השגחה (כלומר שלא בטיול, בבית וכ'ו). זה אביזר מסוכן, יכול להתלבש על משהו בולט כמו ידית של דלת ולחנוק את הכלב למוות.
לצפיה ב-'כעקרון, רתמה לדעת מומחים רבים'
כעקרון, רתמה לדעת מומחים רבים
16/04/2016 | 13:52
2
39
עדיפה על קולר רגיל (ועל אחת כמה וכמה על קולר חנק) כי אינה מפעילה לחץ על הצוואר של הכלב ובכך מונעת נזק בריאותי פוטנציאלי. זה נכון שהיא לא כלי אילוף ולא תלמד את הכלבה לא למשוך, אך יש לה יתרון כפול: היא תשמור על בריאות הכלבה מצד אחד ותמנע משיכה והשתוללות מצד שני. כל זה לא אמור לבוא על חשבון החינוך לא למשוך. אבל חשוב שהחינוך/אילוף שלה יתבצע על ידי מישהו שאת סומכת עליו ומתחברת לגישה שלו, ונראה שאין לך חיבור טוב לסטודנט או לשיטותיו. 
לצפיה ב-'והאם רתמה יכולה "להרוס" את האילוף?'
והאם רתמה יכולה "להרוס" את האילוף?
16/04/2016 | 14:33
1
32
אם נניח אני נוטשת את הקולר ועוברת לרתמה, אז זה יכול "להרוס"?
לצפיה ב-'לא עד כמה שידוע לי.'
לא עד כמה שידוע לי.
16/04/2016 | 18:40
11
לצפיה ב-'קולר אילוף הוא כלי אילוף מצויין, אך כנראה לא מתאים לך'
קולר אילוף הוא כלי אילוף מצויין, אך כנראה לא מתאים לך
16/04/2016 | 22:24
6
47
שלום לך,
קולר אילוף הוא כלי אילוף מצויין, ואני עשיתי ועושה בו שימוש עם הכלבות שלי.
כמו כן, לדעתי הוא מתאים במיוחד לכלבים גדולים (אחת הכלבות שלי, נמש, היא כלבה גדולה ששוקלת 32 ק"ג).
קראתי מאמר או שניים שטוענים ששימוש בקולר חנק עלול לגרום נזק לכלבים (בעיקר לחוליות הצוואר שלהם), אך לא השתכנעתי ממנו.
בעבר כתבו כאן מאלפות שהתנגדו נחרצות לשימוש בקולר חנק (למשל נגה רונן, שושנה פורבס שכינויה xslf) ואם תחפשי בפורום בשילוב של הכינויים שלהן ושל "קולר חנק" תוכלי למצוא לא מעט שרשורים בנושא.
יחד עם זאת, ולא קשר למידת התמיכה שלי בשימוש בקולר חנק ככלי אילוף יעיל, אני מאמין שאמצעי האילוף וכלי האילוף חייבים להתאים לא רק לכלב אלא גם לבעליו.
אם השימוש בקולר חנק אינו מתאים לך, אז נראה לי מיותר לאלף את הכלבה באמצעי שאינו מתאים לך ושתתקשי להשתמש בו באופן יעיל.
אגב, השימוש בחטיפים אינו סותר שימוש בקולר חנק, וגם ההיפך נכון.

באשר לרתמת איזי ווק היא אינה כלי אילוף, אלא רתמה לשימוש יומיומי שנועדה למנוע מכלב למשוך את בעליו. אין לי ניסיון בשימוש בה, אך בזמנו כתבו כאן לא מעט ביקורות חיוביות לגביה.

מכל מקום, לעניות דעתי, השימוש ברתמה הזו אינו יכול לפגוע באילוף של הכלב. מה ש"יפגע" באילוף של הכלב זה הפסקת התרגול לאחר סיום האילוף.
אם תרצי לשמור על האילוף של הכלב, תצטרכי להמשיך לתרגל את הכלב בהליכה ב"רגלי" ובציות לשאר הפקודות שלמד, תוך שימוש באמצעי אילוף זה או אחר (קולר חנק, חטיפים, וכיו"ב).

בברכה,

אורי. 

לצפיה ב-'תודה רבה אכן הדברים שראיתי בלבלו אותי מאוד..'
תודה רבה אכן הדברים שראיתי בלבלו אותי מאוד..
16/04/2016 | 22:38
5
33
זכיתי לקרוא את החילופי הדברים שהזכרת (בטרם פתחתי את השרשור) - וזה אכן היה שרשור שמאוד בלבל אותי...חשוב לי לציין, שאני מאוד מעריכה את הסטודנט שמאלף אותה כרגע (אני מקווה שזה הובן), ואני באמת נמצאת בקונפליקט, כי אותי אישית הקולר מלחיץ, ואני חוששת שאתקשה לתרגל איתה את האילוף - כי אני משדרת בדיוק את ההפך המוחלט (לחץ וחשש), לכן התחלתי לחפש חלופות, ולהתעניין. מאוד חשוב לי לשמר את ההשגים שהוא הגיע איתה אליהם. מאחר והוא מאמן אותה לפרוייקט הגמר שלו - היא אמורה עוד להתקדם מעבר למשמעת הבסיסית.
אגב, גם במקרה שלי מדובר בכלבה גדולה וחזקה. ואני בלבטים אם לחפש שיטה אלטרנטיבית, או ללמד את עצמי להתמודד עם עניין האסרטיביות ולקחת את השימוש בקולר באופן יותר נינוח...ובכלל, תוהה אם אני אצליח...
אבל התגובה שלך בהחלט מרגיעה אותי יותר
לצפיה ב-'אשמח לדעת אם התגובה מרגיעה אותך בכוון של...'
אשמח לדעת אם התגובה מרגיעה אותך בכוון של...
19/04/2016 | 07:45
4
30
להמשיך בדרך אילוף כוחנית שאינך מסכימה ומתחברת איתה, או להיפך ?

אני חושבת שהלחץ שלך מהקולר הוא לא בעיה אישית שאת צריכה לפטור
עם עצמך, ולא עניין של אסרטיביות, אלא גישה מובנית ואנושית מאוד
שיש לה בהחלט בסיס במציאות.

אם קראת את דבריהן של שתי המאלפות המנוסות שאורי הזכיר, ודברים
של וטרינרים ומאלפים אחרים, סביר להניח, שעם כל הכבוד וההערכה
לסטודנט הוא צריך להחליף גישה, או שאת צריכה להחליף מאלף !

אין שום חשש שהכלבה לא תשמור את ההשגים שלה, היא לא רובוט,
ובעזרת אילוף חיובי מתאים - היא תגיע ל"פרוייקט גמר" משובח - מה
זה, בשם כל השדים, פרוייקט גמר ? מדובר בכלבה - להזכירך,
ומה זה להתקדם מעבר למשמעת בסיסית ? - שוב, מדובר בכלבה,
ומדובר על יצירת תקשורת שלך עם הכלבה (לא עם הסטודנט, עם כל 
הכבוד) והתנהלות הדדית מאפשרת לשתיכן....

במילים אחרות - ברגע שתעברי לאילוף חיובי תוכלי להבין את ההנאה מהתקשורת
ההדדית בינך לבין הכלבה ותפסיקי לראות בה ובאילוף שלה פרוייקט....

בהצלחה רבה...
לצפיה ב-'הטון של ההודעה מאוד לא נעים לי'
הטון של ההודעה מאוד לא נעים לי
19/04/2016 | 10:44
3
30
מרגיעה בכיוון של - אני אוכל לעבוד עם הכלבה בדרך שמתאימה שלי, והעובדה שאני מתקשה עם עניין האסרטביות, לא תפגום בהמשך האילוף שלה, כשאני אהיה המחנכת העיקרית שלה.
לגבי הסטודנט, מאוד מורגש שהוא מאוד משקיע, ומאוד אוהב את הכלבה, והכלבה אוהבת אותו מאוד! פרוייקט גמר, זה פרוייקט גמר - התעודה שלו תלויה באילוף של הכלבה, למה לזלזל בזה? הוא מאוד קשור אליה, ומאוד משקיע בה - את/ה מנסח/ת את ההודעה כאילו מישהו מתעלל בה שם, כדי להשיג את התעודה - וזה ממש עוול.
אני לגמרי שוקלת מאלף/ת חיוביים שינחו אותי על המשך העבודה, ואני חושבת שהגישה הזאת עשויה יותר להתאים לי. חבל שהטון של ההודעה הוא מאוד לא חיובי בלשון המעטה...

לצפיה ב-'מתנצלת על הטון...'
מתנצלת על הטון...
19/04/2016 | 14:05
2
25
אני לא מזלזלת... יותר בכוון של כעס - לא אישי, אלא
כלפי השימוש בכוחנויות באילוף...

לעצם העניין - לפי שאלתך ותאורך, את טיפוס רגשני ומשום כך לא מסוגלת
לתת לכלבה את התשובה שאולי לדעתך ראוייה לצורך האילוף
שלה והיא חינוך אסרטיבי...
למעשה אסרטיביות היא עמידה על שלך, מבלי לפגוע באחר,
ואילו השימוש בקולר חנק לדעת רבים הוא שימוש פוגעני....

יתרה מזאת, רבים מביאים עדויות להצלחות מוכחות לחינוך החיובי
שהוא ללא ספק לא פוגעני, וגם עולה בקנה אחד עם גישתך...

זאת הסיבה שהצעתי, ללא קשר עם אהבה או היעדרה מצד הסטודנט,
 וללא קשר עם טובתו של הסטודנט, לשנות גישה, לטובת הכלבה.
לא אמרתי שאת והסטודנט מתעללים בכלבה (שזו פגיעה מכוונת),
אלא שהשימוש בקולר חנק פוגע, להבנתי , בכלבה...
לצפיה ב-'לאט לאט'
לאט לאט
29/04/2016 | 17:44
1
7
לצערי הרב, אין לי שום השפעה על האילוף שלה כרגע - היא משויכת לקורס, ולמרות שאימצתי אותה, אני לא יכולה לקבל את טפסי העברת הבעלות, החיסונים וכו - כך שהיא עדיין לא לגמרי שלי.
גם אני כמוך, לא אוהבת את הענישה הפיסית - ולכן כבר קבעתי עם מאלף חיובי, שיאבחן ויסייע לכניסה שלה לבית, וגם רכשתי עבורה רתמה נגד משיכות - במקום קולר החנק. כשאני מגיעה לבקר אותה, אגב, אני מורידה ממנה את הקולר...
כשקולר החנק יורד ממנה, היא לא מושכת בצורה עקשנית ו"ולוחמנית", אבל היא כן מנסה לבדוק את הגבולות...התגובה שלי, היא פשוט לעמוד. אני לא מושכת בחזרה, אבל גם לא "מתגמלת" את המשיכה - והיא דווקא מגיבה לזה טוב - היא נעצרת ומסתובבת אלי, כאילו "מחכה" לי - ואז אני ממשיכה איתה. זה כן קוטע את הטיול הרבה פעמים, אבל לא כואב, או מושך או לא נעים - אני מניחה שכאשר המאלף שאני בחרתי יכנס לתמונה - אפילו יהיה זורם יותר, ואני אקבל יותר כלים כיצד להגיב נכון.
אם אסרטיביות זה להיות עקבי, ובעל גבולות - אני אכן אסרטיבית. אני פשוט מאמינה שכמו שלא מחנכים את הילדים לא להרביץ, על ידי זה שמרביצים להם, כך אי אפשר לחנך כלב לעדינות וחברותיות על ידי הכאבה ופחד...והיות ואימצתי דוברמנית מעורבת - אני מאוד חוששת מלעורר אצלה אגרסיבות, שכרגע לא נראית באופק..ואני רוצה שזה ישאר ככה! היא כלבה נורא עדינה, וזאת הסיבה שהתאהבתי בה - חשוב לי לעודד את העדינות הזאת.

לצפיה ב-'אני שמחה לקרוא את דברייך...'
אני שמחה לקרוא את דברייך...
29/04/2016 | 20:38
8
ואת הגישה החיובית שאת מפגינה כלפי הכלבה...

לא ממש ברור לי העניין של אימוץ חלקי של הכלבה, אבל אני
מקווה שתעבור בקרוב לבעלותך ותוכלנה ללמוד אחת את השנייה :)...

לצפיה ב-'גור שיצו חדש'
גור שיצו חדש
14/04/2016 | 16:09
7
107
היום קיבלתי גור שיצו חדש בן חודשיים והוא עדיין בלי חיסונים. הוא עושה הרבה צרכים בבית ואני לא יכולה עדיין ללמד אותו לעשות צרכים מחוץ לבית כי הוא לא מחוסן.יש לי שבועיים חופש פסח וארי זה אני לומדת חמש פעמים בשבוע עד חמש ואין לי כל כך זמן ללמד אותו מה לעשות?
לצפיה ב-'לא לקחת כלב שאין לך את התנאים לגדל?'
לא לקחת כלב שאין לך את התנאים לגדל?
14/04/2016 | 18:04
61
גור בגיל כזה לא יכול להתאפק כל כך הרבה שעות, גם אם היה לך זמן עכשיו לעבוד איתו על חינוך לצרכים.
את צריכה א' לקחת דוגווקר שיוציא אותו באמצע היום וב' לקבל על עצמך את זה שיקח זמן עד שהוא יהיה מחונך לצרכים לחלוטין.
בינתיים מותר ורצוי לצאת איתו החוצה, כך שיחשף לכמה שיותר דברים ולא יפחד מהם בבגרותו, רק צריך לשמור לא ללכת איתו למקום שיש בו צרכים של כלבים אחרים שעשויים להיות לא מחוסנים, ולהפגיש אותו רק עם כלבים מחוסנים.
לצפיה ב-'חשוב להוציא את הגור החוצה בשביל חשיפה נכונה'
חשוב להוציא את הגור החוצה בשביל חשיפה נכונה
15/04/2016 | 02:34
5
41

יש לי גור בן 14 שבועות, ומהיום שהוא הגיע אלינו הוצאתי אותו החוצה.  
הוא הגיע אלינו בגיל 10 שבועות, אחרי שכבר קיבל את החיסון הראשון - את החיסון הראשון צריך לתת בגיל 8 שבועות אז לכי לוטרינר וחסני אותו. (הגור שלי קיבל השבוע את החיסון השלישי מתוך ארבעה חיסונים), עד לאחרונה הקפדתי מאוד שהוא לא יעלה על דשא או חול, כי שם עלולה להיות צואה של כלבים חולים, והוא עלול לאכול אותה ולחלות בפרוו, אבל טיילתי איתו על המדרכה והסתכלתי כל הזמן שהוא לא אוכל שטויות מהרצפה. הפגשתי אותו עם המון כלבים וגורים בריאים (מצאתי קבוצה של גורים שבה יש גם אילוף - קצת חינוך לפקודות בסיסיות, וגם משחק חופשי בין הגורים שנותן לכלבלב חשיפה לכלבים אחרים מכל הגזעים וכל הגדלים - חפשי קבוצה כזאת כי זה מאוד עוזר גם בחשיפה וגם בטיפים מהמאלפת על הטיפול והחינוך של הגור).
בעיקרון, יש ויכוח בין מאלפים לוטרינרים בעיניין הזה, מצד אחד באמת מסוכן להוציא גורים לפני שנותנים להם את כל החיסונים כי הם עלולים לחלות בפרוו, אבל מצד שני חשוב מאוד לחשוף את הגור לכל מיני דברים שהוא יפגוש בחייו, ובמיוחד לכלבים אחרים, כי אם הוא לא יחשף אליהם בגיל הגורות הוא יפחד מהם בעתיד. פחד אצל כלבים עלול להתבטא בחרדות נטישה, הרסנות, תוקפנות, ובעיות התנהגותיות אחרות. יש חלון הזדמנויות מאוד קצר שבו חשוב מאוד לחשוף את הגור, וכן, חלון ההזדמנויות הזה נופל בדיוק על התקופה שבה הגור עדיין לא מחוסן בכל החיסונים. העובדה היא שהרבה יותר כלבים מוצאים את מותם בהרדמה בגלל בעיות התנהגות מאשר גורים שמתים מפרוו, ולכן, היום גם הוטרינרים מסכימים שחשוב לחשוף בזהירות.
לגבי הצרכים, גור יכול להתאפק מספר שעות ששווה לגיל שלו, כלומר, גור בן חודשים מסוגל להתאפק שעתיים... מה שהייתי עושה במקומך זה תוחמת אותו עם גדר גורים, כדי שלא יעשה צרכים בכל הבית, ויסמן לעצמו מקומות שבהם הוא מרשה לעצמו לעשות צרכים (כלבים חוזרים לעשות צרכים במקומות שבהם הם עשו צרכים קודם), בתוך התיחום הייתי שמה פינה עם עיתונים שבהם הוא יכול לעשות צרכים (כי אין סיכוי שהוא יתאפק כל כך הרבה שעות). כשאת מגיעה הביתה תוציאי אותו וקחי חתיכת עיתון שעליו הוא עשה צרכים ושימי אותה בחוץ כדי שהוא יעשה גם שם... עם הזמן הוא יבין שמותר לו לעשות על העיתונים וגם בחוץ ובשאיפה הוא יגדיל את הפער בשעות שהוא עושה בפנים ועם הזמן יעשה רק בחוץ. השיטה הזאת לוקחת יותר זמן מהשיטה שבה הגור עושה רק בחוץ, אבל השיטה השניה כרוכה בלהוציא את הגור כל שעתיים או שלוש שעות לצרכים. אם יש מצב להביא דוגווקר שיוציא אותו כל שעתיים או שלוש זה עדיף כמובן, אבל אם אין ברירה אז תעבדי עם שיטת העיתונים.
אני מעתיקה לך כמה מאמרים על חשיפה וגמילה, יש עוד המון מאמרים תחת הכפתור "כלים ומידע" בתפריט למעלה וגם באתר חיי כלב. (שהוא אתר מצויין ושווה לך ולקרא בו)

בהצלחה

לצפיה ב-'חינוך לצרכים'
חינוך לצרכים
15/04/2016 | 02:40
24

חינוך לצרכים
מאת: נעמה - מאלפת כלבים  פורסם: 27/04/2010  עדכון אחרון: 27/04/2010  

בעקבות ריבוי שאלות בנושא צרכים (בפורום ומחוץ לו) כתבתי מאמר בנושא. מקווה שיעזור להרבה בעלי גורים, וימנע נסיונות חינוך אלימים ומזיקים.

חינוך לצרכים
מה לעשות על מנת שהגור/כלב ילמד לעשות צרכים בחוץ / יפסיק לעשות צרכים בבית? ולא פחות חשוב – מה לא לעשות.

ככל שננתב את הגור לעשות צרכים במקום הנכון ונמנע ממנו מלעשות בבית – כך תהליך הלימוד יהיה מהיר וברור יותר.
זה דורש סבלנות, במיוחד עם גור צעיר, ובעיקר, כדי ללמד גור ביעילות ובמהירות, יש לדעת מה לעשות להבין את הסיבות לכך.

פעם כל מורה בבה"ס היה מצוייד בסרגל רציני, להכות את ידי התלמידים לצורך "חינוכם". היום יודעים שהכאה או ענישה אינה מלמדת (מלבד לימוד פחד מאדם/יד/אובייקט מסויים).
פעם מאלפים היו מנחים "לדחוף את האף לצרכים", לכעוס ולהכות כלב (ביד או עם עיתון מגולגל...) משום מה, רעיון בלתי מוצלח בעליל זה "נתפס" חזק, וכמעט כל בעלים של גור שאני פוגשת ניסה ללמד את הגור בדרך זו. וזה בעיקר מאוד מאוד עצוב בעיני.

גור אשר התנסה ב"שיטת" ההכאה לא יאמר לעצמו "הבנתי! עשיתי צרכים בתוך הבית, בין הקירות, על הרצפה, ולכן כועסים/מכים אותי! מעתה אעשה רק בחוץ" 
כלבים קושרים בין שני גירויים הסמוכים זה לזה, מה שהגור ילמד הוא אדם+צרכים=כאב/חוסר נעימות.
ז"א, מעכשיו הוא ימנע מלעשות צרכים בנוכחות בעליו.

במקרים רבים, הבעלים יוציאו את הגור לטיול ארוך, ימתינו בסבלנות, ישירו לו שירים, והקטן ימנע מלעשות צרכים כל עוד הם בסביבה. אך כשיגיעו הביתה וישחררו אותו – הוא ימהר ללכת לחדר אחד, לפינה נסתרת (מאחורי הספה למשל) וייתרוקן שם ללא הפרעה.

אז מה כן לעשות?
אם הגור החדש והמדהים שלכם עשה/עושה צרכים בבית לידכם – להתעלם.
גורים עושים צרכים במצבים הבאים (וכמובן, לא רק!)
כשמתעוררים משינה.
לאחר אכילה / שתיה
לאחר השתוללות, משחק, התרגשות.
כאשר גור מרחרח את הרצפה – סימן שתכף הוא ייתרוקן.

גורים כמו ילדים קטנים לא יודעים ולא יכולים להתאפק זמן רב, מבחינה פיסית ומנטלית (אפשר וצריך ללמד אותם – ועל כך, בהמשך) לכן יש להוציא גורים צעירים לעשיית צרכים בתדירות גבוהה.
באופן כללי גור כבן שלושה חודשים מסוגל פיסית להתאפק כארבע שעות, בגיל ארבעה חודשים כחמש שעות וכן הלאה (גיל הגור בחודשים+1=סדר גודל זמן בשעות שיכול ללמוד להתאפק בו), כמובן רק לאחר שלמד להתאפק.

הלמידה היא הדרגתית, וכמובן שיש להתחשב במצבים השונים שתארתי כאן למעלה (ז"א, גור יכול להשתולל/להתרגש וכו' ולעשות שוב צרכים רבע שעה אחרי שעשה).

לכלב בוגר עדיף מבחינה בריאותית  לא להתאפק יותר מ 8-10 שעות במשך היום, אך כלבים עומדים גם בהרבה יותר בהתאם לאילוצי בעליהם...
גורים יכולים לא לעשות צרכים גם לילה שלם, הטוב ביותר הוא להוציא אותם במיוחד בימים הראשונים מספר פעמים גם במהלך הלילה.

יש להוציא את הגור החוצה, למקום שקט סמוך לבית, עם אדמה או דשא, גור באופן טבעי יעדיף מצע רך. יש ללכת בקביעות לאותו המקום, עד שיהפוך למקום מוכר ובטוח עבור הגור. אם נעזרים בעיתונים, (אפרט בהמשך) ניתן לקחת עיתון עם ריח הצרכים (מעט לח גם עובד, לא חייבים עיתון ספוג היטב...), ולהניח במקום המיועד.
כשהגור עושה צרכים כמובן שיש לשבח אותו, ולצ'פר בחטיף.

שני טיפים יעילים-
הראשון, אם בזמן עשיית הצרכים תקפידו לומר מילה מסויימת "פיפי/תעשה/טרקטור..."  (כלבים לא מבינים עברית, פשוט בחרו במה שנוח לכם), ניתן יהיה להשתמש בהמשך במילה זו בכדי לעודד את הכלב לעשות צרכים בהתאם ללוח הזמנים שלכם, למשל לפני נסיעה ארוכה.

והשני, הצרכים צרכים להעשות מייד עם היציאה מהבית, ז"א לפני הטיול. וכן לפני החזרה לבית (אך לא להכנס הביתה מייד כשהגור סיים לעשות צרכים).

הערה לגבי הוצאת גורים לפני שסיימו את סדרת החיסונים-
וטרינרים רבים מזהירים מפני יציאה עם הגור מהבית לפני שסיים את סדרת החיסונים. 
גור שלא ייחשף לעולם האורבני שלנו בצורה נכונה, בגיל צעיר, עד גיל 2.5-3 חודשים, לאנשים רבים/כלי רכב שונים ורועשים/כלבים וכו' וכו' סבירות גבוה מאוד שיהיה חסר ביטחון או בחרדה מפניהם.
זהו חלון הזדמנויות חד פעמי לחשוף ולהכיר לגור את נפלאות העולם כך שייקבל את הסובב אותו באופן טבעי וייתפתח לכלב בריא בנפשו.
ובנושא הצרכים – כמובן שככל שהגור יעשה צרכים בבית לאורך יותר זמן, הגמילה תיהיה ארוכה ומאתגרת יותר.

הרבה יותר גורים מתים/מורדמים כתוצאה מחשיפה לא נכונה בזמן הגורות מאשר מהדבקות במחלות גורים. נכון, יש כאן סיכון מסויים, אך בעיני הוא זניח. עם פלא, הגורה שלי,  נהגתי כפי שמייד אסביר מגיל שישה שבועות.

אז איך מוציאים גור החוצה?
בזהירות..
מסתכלים על הגור כל הזמן, שלא ירחרח / יאכל צואה או כל דבר אחר בחוץ. יוצאים למקומות שאינם מלאים בכלבים ובצואה, ואם עוברים במקום כזה, מרימים את הגור על הידיים. מפגישים רק עם כלבים מחוסנים המסתדרים היטב עם גורים. 

מה זה תיחום? למה הוא טוב, ואיך עושים אותו? (+הסתייגות)
אפתח דווקא בהסתייגות – 
תיחום הוא כלי מעולה כאשר יש את הידע הנכון לשימוש בו. הדרך הנכונה לשימוש בתיחום, במיוחד בתא הטסה הוא לימוד באופן פרטני עם מאלף/מטפל התנהגותי בכלבים ובהתאם לגור הספציפי.
במאמר הזה אציג כללי מפתח כלליים בלבד לשימוש נכון בתיחום, אבל הוא אינו יכול להחליף לימוד נכון ופרטני של הבעלים והגור (שיעור אחד או שניים של כשעה עד שעתיים בד"כ).

תיחום הוא הגבלת השטח בו משחררים את הגור. יש לו ייתרונות רבים כגון מניעת תלותיות בבעלים, מניעת "הסתבכות בצרות" של הגור- הרס ולעיסת חפצים/רהיטים למשל ועוד
בחינוך לצרכים יש באופן כללי שתי דרכים מומלצות לתיחום, בהתאם לגיל וגודל הכלב, ולזמנים בהם הבעלים נמצאים בבית. תיחום בגדר גורים או בכלוב הטסה, הטוב ביותר ברוב המקרים אצל גור צעיר הוא שילוב של שניהם.

"גדר גורים"-  ניתן לרכוש גדרות יעודיות או לאלתר. שטח הגדר צריך להיות 1-2 מטר רבוע בהתאם לגודלו של הגור.
כללי מפתח בתיחום:
להכניס את הגור כאשר הוא עייף לזמנים קצרים ההולכים ומתארכים 
להוציא את הגור רק כשהוא שקט ורגוע וביוזמתכם.

כאמור, כלב קושר בין שני גירויים. אם הגור ינבח/יילל/יקפוץ/ינסה לצאת ובתגובה יזכה ליחס/מבטים או ישוחרר– הוא יאמץ לעצמו את ההתנהגות הבלתי רצויה לנו ובפעם הבאה ינהג בה ביתר מוטיביציה.

למקם את הגדר במקום מרכזי בבית, הבעיה העיקרית בשימוש בתיחום בשרותים/מקלחת וכו' היא הבידוד החברתי אותו אנו כופים על הכלב (אך אם אין כל אפשרות לשימוש בגדר, כמובן שזה עדיף מכלום).

בתיחום יש לשים צעצוע או שניים שהגור מאוד אוהב להתעסק בהם, עצם ללעיסה, קונג או צעצוע אחר ממולא כל טוב (טחינה גולמית/שימורים+בסקוויטים לכלבים למשל, ניתן להקפיא להארכת זמן הפירוק).
מיטה (או הטוב ביותר את כלוב ההטסה פתוח – יעזור מאוד לשימוש עתידי).
מים – בהתאם לזמן בו הגור סגור, כמובן שאם יצאתם למספר שעות יש להשאיר מים טריים ולא לצפות שגור צעיר יתאפק.

בתיחום בגדר גורים הגור יעשה צרכים בזמנים בהם אינם יכולים להוציאו, אך כמובן שככל שימעיט בכך – עדיף. אם תקדימו את הגור ותוציאו אותו לעשות צרכים בחוץ, בזמנים בהם אתם יכולים, כך תקצרו את התהליך.

תחילה יש לפזר שכבה עבה של עיתונים על שטח גדול יחסית בתיחום, לאחר שהגור עשה את צרכיו, יש לצמצם את שטח העיתונים בהדרגה לפינה הרחוקה ביותר מהמיטה/כלוב, ולהשאיר את אחד מהעיתונים מהשכבה הפחות רטובה הלח מעט משתן. כן, יש גורים שיפרקו וייפזרו אותם לכל עבר, רק עם הגורים הללו, ניתן לבדוק שימוש דומה בחתיכת קרטון.

כלוב הטסה 
בשימוש נכון, למי שנמצא רוב הזמן בבית בתקופת הגורות, באמצעות כלוב ההטסה אפשר לחנך לצרכים ללא הגדר. אך שוב – יש ללמוד קודם בדיוק כיצד.

כלבים ובמיוחד גורים, אוהבים מקומות סגורים, מוגנים, רוב הגורים באופן טבעי ייכנסו מתחת שולחן, ספה או מקום סגור ומוגן אחר שישמש להם "מאורה". לכלוב תפקידים רבים בחינוך הגור ובראש ובראשונה הוא צריך להוות מקום אהוב ובטוח. 

השלב הראשון בשימוש בכלוב צריך להעשות במשך כשבוע, ראשית יש להסיר את דלת הכלוב, לשים בתוכו כרית/שמיכה מפנקת.
יש להאכיל בפיזור בתוך הכלוב (להוציא את המצע הרך בזמן האכלה למניעת לעיסתו), להכניס פנימה משחקים/עצמות לעיסה.
אין להכריח את הכלב להכנס לכלוב! או לסגור אותו בפנים, לא בדחיפה ולא במשיכה, על מנת לא ליצור
לצפיה ב-'התקופות הקריטיות בהתפתחות הגור'
15/04/2016 | 02:47
23
מאת: אבנר רז ``הלוחש לכלבים``-מומחה להתנהגות כלבים.  פורסם: 06/09/2005  עדכון אחרון: 06/09/2005  

התקופה הראשונה
מיום ההמלטה ועד היום ה- 21, סיום תקופה זו יכול לנוע מהיום ה- 19 עד היום ה- 21, ותלוי בכל גור. בתקופה זו הכלב עדיין חסר חושים מפותחים, אינו רואה ושומע, תנועותיו מוגבלות וכל תפקידו הוא לקיים את עצמו בחיים. בתקופה זו תלוי הגור לחלוטין באמו, היא המספקת לו את המזון, ניקיון, טפול בכאבי הבטן, שמירה, והחשוב- חמימות האם. במשך תקופה זו מתפתחים החושים כשחוש הראיה מתחיל בימים בין ה- 9 וה- 13. לקראת סוף התקופה מגיעים גם חוש השמיעה והריח להתפתחותם המלאה.

התקופה השניה
משתרעת מהיום ה- 21 עד היום ה- 49, כלומר עד לגיל של 7 שבועות בערך. זוהי אחת התקופות החשובות ביותר בהתפתחות הגור, משום שאז מתחילה תקופת הסוציאליזציה של הגור – ההסתגלות החברתית שלו. בתקופה זו יוצר הגור את הקשר עם בני מינו הכלבים, הוא מתרגל לחברת כלבים, לחיים בחברתם ולכללי החיים הקשורים בכך. כלב שיחסר חברת כלבים בתקופה זו לא יזהה את עצמו עם חברת הכלבים. אם יופרד גור מהשגר בגיל 3 שבועות ויגדל בחברת בני אדם בלבד, הוא יזהה את עצמו כאחד מחברת בני האדם וכל התייחסותו החברתית, כולל ההתייחסות המינית, תהיה כלפי אנשים. המדענים קוראים לתופעה זו החתמה על בני אדם. כלב מוחתם על אנשים, אינו מגלה עניין בכלבים אחרים, הוא אפילו דוחה את חברתם. גם הכלבים האחרים מרגישים בכלב כזה ואינם מוכנים לקבלו לתוכם. בכלב כזה עלולות להתעורר בעיות בקשר להרבעה משום שהוא עלול להיות משולל כל זיקה מינית כלפי כלבות.
בתקופה השניה מתפתחים כאמור היחסים בין הכלבים בתוך השגר. הגורים משחקים זה עם זה, נלחמים זה בזה ונוצרת כבר ההיררכיה המעמדית בתוך השגר כשבד"כ הזכר הגדול ביותר מבין הגורים הוא השליט, ובאם השגר מורכב מנקבות בלבד, השליט היא הנקבה הערנית ביותר. במשך תקופה זו הגור חסר עדיין את הביטחון העצמי לצאת לעולם הרחב והוא זקוק להגנה של אמו. בד בבד עם התפתחותו החברתית, מתפתחת בתקופה זו מערכת העצבים של הגור, כך שבגיל 7 שבועות הגור הוא בעל יכולת שכלית זהה לכלב המבוגר והי הוא מוכן לעמוד במצבים חדשים כראוי. גיל 7 שבועות הוא הגיל הטוב ביותר כדי להפריד את הגור מאמו. גור שלא יבלה את מלוא התקופה של 7 שבועות בחברת האם עלול לסבול מחוסר יציבות בהתפתחותו הנפשית. יש לקחת עובדה זו בחשבון בשעה שמוסרים את הגורים הצעירים לקונים.

התקופה השלישית
נמשכת מגיל 7 שבועות עד 12 שבועות. זוהי התקופה המתאימה ביותר ליצירת הקשר בין האדם והכלב. הניסיון שירכוש הגור ביחסיו עם בני האדם בתקופה זו יקבע את כל צורת ההתייחסות שלו לבני אדם, למשך כל חייו. בתקופה זו יש להניח את הבסיס לחינוכו של הכלב, יש להרגיל את הכלב לשיתוף פעולה בעבודה בינו לבין האדם. בגיל זה כל מוחו של הגור פתוח ללמוד דברים חדשים, יש להרגילו ללמוד תרגילים קלים. גור שהיה בעל ניסיון למידה בתקופה זו לא ישכח את הדברים שלמד במשך כל ימי חייו, אם לטוב ואם לרע. לכן יש להיזהר ביותר כדי לא להשאיר השפעות שליליות על הגור בתקופה זו.

התקופה הרביעית
נמשכת מגיל 12 שבועות עד 4 חודשים. זוהי תקופה של התפתחות גופנית מואצת, הגור מתחיל לקבל אופי מעוצב יותר. הוא מוכן לחיים עצמאיים. בגורי שגר הממשיכים לחיות יחד קיים בתקופה זו מאבק של המנהיגות. מאבק דומה מנהל הגור שהופרד מהשגר עם בעליו. חשוב ביותר בתקופה זו להבהיר לכלב באופן חד וברור כי הבעלים הוא המנהיג אשר להוראותיו יש להישמע. במקרים רבים בהם בעלי הכלב מוכנים למלא את כל דרישותיו, נוצר מצב בו הכלב תופס למעשה את המנהיגות, דבר היוצר בעיות מרובות, בייחוד לאחר התבגרות הגור כשהוא מגיע לגודל וכוח פיזי עצום. בתקופה זו ממשיך הגור לפתח את חשיבותו העצמית ויש להיזהר כדי לא לשבור את מעמדו של הגור בפני עצמו. כלב בעל חשיבות עצמית יהיה מוכן, לאחר התבגרותו, לבצע עבודות הדורשות אחריות ותושייה. גם בתקופה זו אפשר עדיין להרגיל את הגור לאימון ע"י הקניית מספר תרגילים שמפתחים בגור את הרצון לבצע שרות עבור בעליו. גור שלא יצור קשר עם בני אדם עד לאחר גיל 4 חודשים לא יוכל יותר, לעולם, לרכוש בגיל מאוחר יותר את הניסיון הדרוש לו כדי לפתח מערכת יחסים נכונה עם בני האדם וכושר יחסיו עמם יהיה תמיד לוקה בחסר.

•    יש להבין כי לא תמיד התקופה מוגדרת בדיוק לפי ימים ויש הבדלים של יומיים-שלושה לכאן או לכאן. דבר נוסף שצריך לדעת הוא כי התקופות אינן רודפות אחת את השניה, אלא החל מהתקופה השנייה קיימת חפיפה של כשבוע בין תקופה לתקופה. לדוגמא אם הזכרנו שבתקופה השנייה מתרחשת הסוציאליזציה הכלבית ובתקופה השלישית בגיל 7 שבועות מתרחשת הסוציאליזציה עם בני אדם, הרי למעשה יכולה הסוציאליזציה עם בני אדם להתחיל כבר בשבוע ה- 6 בחיי הגור ולהמשיך בתוך תקופה שלישית.

התקופות הנ"ל הן החשובות והקריטיות בהתפתחות הגור. שלבי ההתפתחות שלו יהיו כדלקמן:

5-6 חודשים – תקופת התהוות המעמד בלהקה
בתקופה זו לומד הגור לחיות בעדר. בגיל זה מתפתחות תכונות הציד (ציד חיות גדולות נעשה בקבוצה ונקבעים יחסי מעמדות בתוך הקבוצה). בתקופה זו יש לשחק הרבה עם הגור, ללמד אותו להביא חפצים, ללכת בעקבות וכו'. זהו הגיל שבו הכלב צריך לקבל את בעליו הקבוע.

7-12 חודשים – גיל ההתבגרות
בחודשים אלה מנסה הכלב לקבוע שוב מיהו האדון. יש להיות חזק ועקבי במיוחד בחינוכו. אפשר אפילו להכאיב לו מעט (בטבע יש מלחמות רבות בין כלבים צעירים). זוהי תקופה של מצבי רוח וחוסר יציבות.
רק אחרי גיל שנה נעשה הכלב יציב באופיו, הוא מקבל את ביטחונו העצמי, מסוגל לשמור על בעליו ועל ביתו ולבצע באמינות את הנדרש ממנו.

•    הכרת התקופות הקריטיות מלמדת אותנו מהם הזמנים הטובים ביותר לחינוכו של הגור. אנו רואים כי בתקופה הראשונה הגור למעשה כמעט ואינו לומד כלום מגירויי הסביבה ואילו בתקופות אחרות קליטתו יעילה ביותר. ע"י הקניית הניסיון הנכון בתקופה המתאימה נוכל להגיע למלוא ההתפתחות של הגור. ברור הוא ששום כלב לא יוכל לפתח תכונות שאינן קיימות במטען התורשתי שלו, ומובן מאליו שאין להזניח את הצד התורשתי בגידול הכלבים. 

•     אך במחקרו של סקוט הוכח כי גם כלב בעל מטען תורשתי מעולה לא יוכל להגיע למלוא כושרו אם לא יירכש את הניסיון המתאים עוד בהיותו גור. ויותר מכך, ניסיון גרוע באחת התקופות הקריטיות של הלמידה יכול להרוס כלב כזה לגמרי.
 אבנר רז.

לצפיה ב-'פאנל מומחים העוסק בסוגייה: מתי להוציא גור לראשונה!'
פאנל מומחים העוסק בסוגייה: מתי להוציא גור לראשונה!
15/04/2016 | 02:51
14
לצפיה ב-'חשיבות תהליכי חשיפה וחיברות בחיי הגור'
15/04/2016 | 02:53
11
מרגע הגיחם לאוויר העולם, גורים זקוקים לחשיפה בריאה ונכונה לגירויים שונים ומשתנים.
השקעה מוקדמת ככל הניתן בתהליכי חיברות, חשיפה ואילוף חיובי, תיטיב עד מאוד עם כלבנו ועמנו.
לתהליכים אלו השפעה ישירה על התנהלותו העתידית של הכלב.
שלושת החודשים הראשונים בחייו של הגור הם התקופה המשמעותית ביותר- חודשים אלו הם ”חלון הזדמנויות” אולטימטיבי עבור תהליך חשיפה יעיל ואיכותי. בתקופה זו מעצב הגור את תפיסת וחוויית העולם הגדול על כל מרכיביו. בחודשים אלו יעוצבו יכולות התקשורת הכלבית, אופן האינטראקציה עמנו – בני האדם,  מידת הביטחון העצמי ויכולת הסתגלות לשינויים.
שימו לב, יש וטרינרים שמורים לכם לא להוציא את הגור הקטן לטיולים מחוץ לבית, בטרם קיבל את שלושת חיסוני המשושה, בגלל סכנת הדבקות במחלות.
אנחנו מרגישים חובה להפנות אתכם לפאנל שקיימנו עם וטרינרים, מאלפים ומטפלים התנהגותיים, בנושא זה, ואשר שוללים כולם עמדה זו. את החשיפה והטיולים בתקופה שלפני סיום פרוטוקול החיסונים צריך לעשות בצורה מבוקרת וזהירה.  כלבים רבים יותר מתים בבגרותם כתוצאה מאי חשיפה, מאשר גורים שנדבקו במחלות בזמן חשיפה נכונה וזהירה.
לפניכם נייר העמדה של ארגון הוטרינרים האמריקאים  AVSAB ביחס לחיברות וחשיפת גורים צעירים מחוץ לבית:
המקור (באנגלית)
התרגום לעברית

חשוב שנזכור כי גם גור בוגר יותר, שלא זכה לחשיפה וחיברות בשלושת החודשים הראשונים לחייו, יוכל ליהנות מיתרונותיה של חשיפה אינטנסיבית המגובה בחיזוקים חיוביים, אם כי זה מצריך עבודה והשקעה רבה ועקבית.
[כלב מרחרח גור קטן בגינה] מומלץ לא להפריד גור כלבים מאמו ומאחיו לפני גיל חודשיים. עד הגיל הזה הגור לומד דברים חשובים מאמו ומהאחים שלו לשגר שקשורים בקוד ההתנהגות בחברת כלבים כמו גם אלמנטים פיזיולוגיים שטרם בשלו בו.
כלב שהופרד בגיל צעיר מדי (פחות מחודשיים) מאמו ומאחיו –  עלול לסבול כתוצאה מכך מבעיות התנהגות. כלב שלא מצוי בחברה כלבית בשבועות הראשונים לחייו לא ידע כיצד להתנהג בחברת כלבים.
אם יופרד גור מהשגר בטרם עת ויגדל בחברת בני אדם בלבד, הוא יזהה את עצמו כאחד מבני האדם ויגיב חברתית, מינית ותקשורתית, בעיקר, אם לא רק, כלפי אנשים.
לתופעה זו קוראים החתמה – באופן טבעי,  צאצאים של בעלי חיים, לא רק כלבים, מחתימים את המטפל העיקרי שלהם בפקחם עיניים כתוצאה מאינסטינקט הישרדותי.
גור בא אל העולם ומזהה את ההורה האחראי להשרדותו, האב או האם, במקרה שלנו הכלבה.
גור רך שגדל בחברת בני אדם בלבד, יזהה אותם כאובייקט בלעדי לחיקוי וללמידה.
גורים משחקים זה עם זה ונלחמים זה בזה וכך נוצרת התפתחות חברתית, תנועתית ועצבית – פיזיולוגית. זו תקופה בה האם עדיין מניקה את גוריה, מלקקת ומעסה אותם ומעניקה להם חום.
גור שלא יבלה את מלוא התקופה של שבעת השבועות הראשונים לחייו בחברת האם, עלול לסבול מחוסר יציבות רגשית.
כאשר מחליטים מתי למסור גורים צעירים כדאי לזכור את כל הנקודות הללו ולהפריד גור משגר אחיו ומאמו רק בהגיעו לגיל 7 שבועות לפחות.
אנחנו חייבים לציין כי צוות האתר מתנגד נחרצות להרבעות כלבים בלתי מבוקרות, וכמובן להמלטות ביתיות של גורים מעורבים נוספים שעלולים להכנס גם הם למעגל הבלתי נסבל של אלפי כלבים שאינם מוצאים בתים, וכתוצאה מכך ננטשים, משוטטים, נכלאים בהסגרים, ומומתים ע”י הרשויות.
יחד עם זאת, אם כבר יש ברשותכם גורים, טפלו בהם בצורה נכונה ונאותה כדי שלא יצטרפו גם הם לאותו מעגל אימה מחריד.
בכדי שנגדל כלב מאוזן רגשית וחברותי, עלינו לעשות כל מאמץ על מנת לחשוף אותו אל מגוון גירויים רחב: בני אדם, בעלי חיים מאולפים, מקומות שונים, מצבים משתנים, ריחות, צלילים ורעשים.
יש לעודד גור לסקרנות, לחקירת הסביבה ולאינטראקציה עמה.
ניתן להעשיר את הכרות הגור עם סביבה משתנה באמצעות חשיפה לגירויים מגוונים כדוגמת צעצועים ומשחקים אינטראקטיביים, טקסטורות מצע משתנות (כגון דשא, אספלט, חול ומים ועוד), מיקומים וחללים מסוגים שונים (כגון רצפה משופעת, מדרגות, מעברים צרים ועוד).
רצוי שהגור יתלווה אלינו על בסיס קבוע לנסיעות במכונית, ברכבת ובאוטובוס על מנת להרגילו כיאות.
כמו כן, קיימות קבוצות אילוף מודרכות לגורים המסייעות בחשיפה משמעותית למגוון גירויים ותורמות לקליטת פקודות וציות להן מגיל צעיר.
שיעורים מסוג זה מתקיימים בסביבה נקייה ונוחה בכדי למנוע הדבקה במחלות וזיהומים שונים (גינות כלבים ופארקים, אינם מומלצים למטרה זו בגיל גורות, מחשש לנגיעות גבוהה מאוד של גורמים מפיצי מחלות, המסכנים את בריאות הגורים בטרם השלימו את סדרת החיסונים).
יש לבסס את תהליך אילופו של הגור על מתן חיזוקים חיוביים בלבד כגון ליטופים, צעצועים, חטיפים ומילות חיבה. בהשוואה בין כלבים שאולפו בשיטות אילוף חיוביות לבין כלבים שאולפו בשיטות המערבות דומיננטיות מצד הבעלים וענישה, נמצא כי הראשונים הציגו רמת ציות גבוהה יותר ואחוזים נמוכים יותר של בעיות התנהגות.
[גור קטן על שטיח] במקביל לחשיפת הגור לגירויים חיצוניים עלינו לעודדו לפעילות עצמאית ולהעסקת עצמו, זאת כדי להפחית את סיכוייו לפתח בעיות התנהגות הנובעות מתלות מוגזמת בבעליו ומחרדה בהיעדרם.
לשם כך עלינו להקצות עבורו פינה פרטית, מרגיעה ובטוחה בה יוכל לשחק לבדו בצעצועים או לנמנם. ניתן למקם בפינה הייעודית מיטת כלבים, כרית או שטיחון.
תא הטסה יכול גם הוא לשמש לגור פינה אהובה, מוגנת ושקטה למשחק ומנוחה.
במידה ובחרנו באפשרות זו, יש להרגיל את הגור לשהות בתא ההטסה באופן הדרגתי, יש לבצע זאת בהדרכתו של מאלף מקצועי.
לשימוש בתא ההטסה יתרון נוסף – כלבים המורגלים מגיל צעיר לתא הטסה חווים שהייה בתא בעקבות אשפוז, נסיעה או טיסה, באופן רגוע יחסית.
במידה וכלבכם מגלה סימני פחד או אגרסיביות – אל תמתינו! היוועצו עם מאלף מקצועי המומחה בפתרון בעיות התנהגות.

לצפיה ב-'ועוד טיפ אחרון'
ועוד טיפ אחרון
15/04/2016 | 03:45
16
להבריש, להבריש להבריש... כל יום גם אם אין ממש צורך אמיתי...
אם לא תרגילי את הגור למברשת עכשיו לא תצליחי להבריש אותו כשהוא יהיה בוגר. 
לצפיה ב-'חם בתפוז'
חם בתפוז
( לעמוד שלי בתפוז )
14/04/2016 | 14:14
7
סופ"ש נעים!
את כל האייטמים שבכתבה תוכלו למצוא בעמוד הפייסבוק שלנו-
לצפיה ב-'בוטרינריה אין "שרות רפואי ציבורי"?...'
בוטרינריה אין "שרות רפואי ציבורי"?...
14/04/2016 | 13:31
2
95
הגיע הזמן שמשרד החקלאות  ידאג למשפחות שמתגוררות עם בעלי חיים ויקח אחריות על תחום ה"רפואה וטרינרית ציבורית" = אמנם יש הרבדל גדול בין אנשים לכלבים - שאנשים הם חסרי זנב.... - אבל ההבדל איננו כל כך גדול שמצדיק אפלייה כל כך משמעותית בתחום הטיפול הבריאותי.     מתארת לעצמי שלוטרינרים יש לובי ממש חזק בכנסת....  ((תחום כשרות הבשר ))
לצפיה ב-'איך הצלחת לערבב שלושה דברים לתוך תחום אחד?'
איך הצלחת לערבב שלושה דברים לתוך תחום אחד?
14/04/2016 | 17:58
55
אין סיכוי להפנות את כמות המשאבים הציבוריים שנדרשת להקמת מנגנון כזה.
אפליה קיימת גם בתוך תחום השירות הרפואי האנושי, לדוגמא - רפואת השיניים מודרת כמעט לחלוטין מהשירות הציבורי (ממש לאחרונה נכנסו הטיפולים המשמרים בילדים לסל, עד אז זה היה פרטי לחלוטין).
הוטרינרים כלל לא אחראים על כשרות הבשר, רק על היותו בטוח למאכל, הכשרות מנוהלת ע''י האנשים עם השטריימל.
לצפיה ב-'עבור ביטוח בריאות ציבורי משלמים מס בריאות'
עבור ביטוח בריאות ציבורי משלמים מס בריאות
16/04/2016 | 01:43
39
נכון לשנת 2007, 32% מהאוכלוסיה בישראל מגדלים חיות מחמד. האם 68% צריכים לשלם מס עבור טיפול בחיות מחמד שהם לא מגדלים?
לצפיה ב-'מידע לגבי ECOPET/אופטימה מיקס'
מידע לגבי ECOPET/אופטימה מיקס
14/04/2016 | 11:58
28
יש לי כלבה גדולה- רוח מעורבת עם האסקי סיבירי.
חיפשתי המלצה, חוות דעת על המזון אך ללא הצלחה.
מישהו מכיר את המזון הנל?

תודה לעוזרים.

לצפיה ב-'משחת שיניים רגילה עם מברשת או ספרה? מה יותר אפקטיבי לכלב???'
משחת שיניים רגילה עם מברשת או ספרה? מה יותר אפקטיבי לכלב???
13/04/2016 | 19:45
3
20
לצפיה ב-'ממש לא רגילה... משחת שיניים לכלבים!'
ממש לא רגילה... משחת שיניים לכלבים!
14/04/2016 | 00:03
2
38
במשחות שיניים של בני אדם יש ריכוז גבוה מאוד של יון פלואוריד שבבליעה בצורה קבועה ולאורך זמן יכול להזיק ולגרום להרעלה.
אך ורק משחת שיניים ייעודית לכלבים, שבולעים אותה ושאינה מכילה פלואוריד.
להתחיל עם משחה על האצבע. להרגיל את הכלב לתהליך ולטעם.
לרכוש משחת שיניים ייעודים לכלבים, שטעימה לכלב, בדר"כ בטעם בקר ולא מנטה.
אחרי האצבע, להמשיך את הפעולה עם פד גזה מלופף על האצבע.
אחרי פד הגזה להתחיל עם אצבעון סיליקון עדין כמו של תינוקות.
אחרי האצבעון, אפשר לעבור למברשת שיניים ייעודית או שלא לכלבים.
לצפיה ב-'"רגילה"כוונתי היתה:רק למשחת שיניים של כלבים ולא של בני האדם.'
"רגילה"כוונתי היתה:רק למשחת שיניים של כלבים ולא של בני האדם.
15/04/2016 | 22:38
1
22
ואני מצחצחת לו בסודה לשתייה, עם מברשת שיניים לכלבים.
כוונתי היתה למשחת השיניים: "אורוזים" שפורפרת רגילה, או ספרה .
מה עדיף ???
לצפיה ב-'אם משחת שיניים ייעודית לכלבים - אז מצויין '
אם משחת שיניים ייעודית לכלבים - אז מצויין
16/04/2016 | 01:08
24
קודם כל, אני ממש לא בטוח לגבי הפרקטיקה של צחצוח שיניים לכלב עם סודה לשתיה... עד כמה זה בריא לו לבלוע סודה לשתיה במהלך הצחצוח. עד כמה זה עוזר למה שחושבים שזה אמור לעזור (מניעת עששת)או עד כמה זה מועיל לשיניים.
לא שולל שימוש בסודה לשתיה ומצד שני לא מכיר מידע בנושא שאומר שצחצוח עם סודה לשתיה אכן עוזר כנגד עששת.
אם תשאלי אותי זה מיותר לגמרי. בטח לכלב.

משחות השיניים הייעודיות לכלבים מכילות אנזימים שונים והן ללא פלואור (כי לא מומלץ לבלוע כמות פלואור כזו גדולה כמו שיש במשחות השיניים מלכתחילה)...
עיקר הפעולה בצחצוח לכלב (ולבני אדם) הוא פחות במשחת השיניים ובעיקר בעצם פעולת הצחצוח המכנית של שפשוף השן והסרת רובד החיידקים.
זה מה שבאמת מסיר את החיידקים, זה מה שבאמת עוזר, וזה מה שמוריד את הסיכוי לעששת... פחות משנה לצורךל העניין משחת השיניים הספציפית שתורמת בהכללה אולי 10% לכל האפקט (סתם דוגמא מספרית שרירותית).

מכאן מבינים 2 דברים:
1. כל משחת שיניים תהיה מספיק טובה אם כאמור היא ללא פלואור.
ההשפעה של משחת השיניים לא זניחה ואני לא מבטל אותה, אך אני חושב שלא צריך להפריז בחשיבותה.
אורוזיים תהיה טובה וגם כל משחת שיניים אחרת ללא פלואוריד. כתלות בהרכב האנזימים שהיא מכילה ובפעולות שמצהירים לגביהם שהם עושים היא תעשה את העבודה.
עדיף משחת שיניים סמיכה וצמיגית ש"נצמדת" כדי להגביר את האפקט של הניקוי/פירוק האנזימטי.
2. הצחצוח המכני הוא עיקר הפעולה והוא הכי חשוב. וכמובן גם משך זמן הצחצוח, שלא יהיה קצר מדי.

לגבי בני אדם - הכי אני אוהב את אלו שרוכשים משחות שיניים יקרות וממותגות שנחשבות ל"טובות", במחיר של 15 ש"ח ויותר לשפורפרת, אבל מצחצחים פעם ביום (בעיקר בבוקר) 
ולכן אישית אני רוכש לעצמי את משחת השיניים הכי פשוטה, תוצרת הארץ (תומך בתעשיה מקומית) ומתרכז בעיקר - צחצוח נכון, למשך זמן ארוך מספיק, שטיפה במי פה וביקור סדיר אצל רופא השיניים.
לצפיה ב-'התייעצות בנוגע לעיניים'
התייעצות בנוגע לעיניים
13/04/2016 | 18:59
2
75
שלום רב לכולם
בימים האחרונים מופיע לייד העיניים של הכלבה מן יובש כזה , מצרפת תמונות.
אקח לוטרינר לבדיקה אבל שאלתי היא האם דחוף? מה זה יכול להיות?

פרטים נוספים - כלבה מעורבת בת כמעט 9
ללא בעיות בריאותיות שידועות לנו (נלקחה מכלביה לפי 6 שנים) למעט הכשת נחש חמורה שהסתיימה למזלנו בטוב לפני יותר מחצי שנה.

אשמח לחוות דעתך בקשר לבעיה או לדחיפות.
לצפיה ב-'כל מה שקשור לעיניים לא הייתי דוחה יותר מדי'
כל מה שקשור לעיניים לא הייתי דוחה יותר מדי
13/04/2016 | 23:02
1
36
ומשתדלת ללכת כמה שיותר מהר.
אבל אנחנו פורום של בעלי וחובבי כלבים רגילים כמוך ואין לרובנו הידע הרפואי או הניסיון הדרושים כדי לתת עצה מושכלת.
אני מציעה לפנות לפורום רפואת חיות מחמד.
לצפיה ב-'תודה אפנה ואקח!'
תודה אפנה ואקח!
16/04/2016 | 11:37
4
לצפיה ב-'מים מינרלים עם פלואור לכלב? או מים מהברז?'
מים מינרלים עם פלואור לכלב? או מים מהברז?
13/04/2016 | 18:39
4
26
לצפיה ב-'מה הכוונה מים מינרלים עם פלואור?...'
מה הכוונה מים מינרלים עם פלואור?...
14/04/2016 | 00:04
3
37
מים מהברז הם מים מצויינים לכלבים.
גם מים מסוננים מהבריטה או מהתמי 4.
לצפיה ב-'אמרו לי שמים מהברז עושים אבן שן לכלב'
אמרו לי שמים מהברז עושים אבן שן לכלב
15/04/2016 | 22:49
2
34
אני נותנת לו מים מזוקקים של: "אקווה נובה", המכילים בתוכם: "פלואור".
זה בסדר?
לצפיה ב-'את מבלבלת במושגים '
את מבלבלת במושגים
16/04/2016 | 00:52
1
38
אקווה נובה הם לא מים מזוקקים אלא מזוככים... שזה אומר מי ברז מסוננים. או בפי העם "מים מינרלים".

לדעתי האישית מיותר לחלוטין לשלם יותר על מים וממש אין צורך לתת לו מים מבקבוקים. זה גם מאוד מזהם בפלסטיק את הסביבה (שכולנו כולל בעלי החיים האחרים חיים בה) ואין לזה ערך אמיתי.
מים מהברז הם בסדר גמור, רגילים לגמרי, בריאים ומעולים גם לכלב וגם לבן אדם.
מים מהברז גם לא תורמים כלום לאבנית השן. הם לא כל כך קשורים לזה, אולי רק בתהליך של דיפוזיה אבל זה זניח לחלוטין. מה שגורם לאבנית השן הוא הפרשת רוק טבעית ורגילה שמכילה מינרלים שונים שמצטברים על זגוגית השן (בעיקר מינרלים שמכילים סידן = "אבנית").

הפלואור בעיקרון עוזר לשמור על בריאות השיניים ועוזר למנוע עששת בתהליך עקיף של רה-מינרליזציה של דנטין השן (זה שהוא עושה גם דברים אחרים לא רצויים זה נושא אחר לדיון).
אין שום סיבה אמיתית לדעתי הלא מלומדת בעניין להיבהל מפלואור במי הברז. פלואור כיון קיים ונמצא בכל סוג של מים.
לצפיה ב-'התבלבלתי באותיות '
התבלבלתי באותיות
16/04/2016 | 01:45
3
לצפיה ב-'לגבי תספורת'
לגבי תספורת
13/04/2016 | 15:10
8
116
מישהו יודע האם אפשר לספר כלב עם מכונת תספורת של בני אדם? 
או שאני חייבת מכונת תספורת לכלבים?
בדרך כלל מספרת את סופי פעם בשנה אך שאלתי את עצמי הפעם האם אני יכולה לעשות את זה בעצמי במקום לשלם כ-200 ש"ח במספרת כלבים.

תודה ממני ומסופי

לצפיה ב-'לא. במיוחד לא כלב בינוני\גדול.'
לא. במיוחד לא כלב בינוני\גדול.
13/04/2016 | 17:33
7
68
אם את רוכשת מכונה לתספורת לכלב תוודאי שבסט יש גם מגביהים בגדלים שונים
שמשאירים פרווה בגדלים שונים. לא לספר צמוד לעור.
לצפיה ב-'הבנתי'
הבנתי
13/04/2016 | 17:35
6
42
יש מכונת תספורת לכלב מומלצת?

תודה
לצפיה ב-'אני משתמש בmoser שנחשבת טובה'
אני משתמש בmoser שנחשבת טובה
13/04/2016 | 17:54
5
44
אבל עשיתי טעות של מתחילים וקניתי ללא מגביהים. כפי שכתבתי, תדאגי שבסט יהיו מגביהים ובכל מקרה כדאי לברר על פירמות נוספות.

עוד הערה חשובה, צריך להיזהר במיוחד עם כלב מבוגר כי אם מספרים קצר מדי לפעמים הפרווה לא צומחת באופן מלא ונותרות קרחות.
לצפיה ב-'לא אספר אותה קצר מאוד'
לא אספר אותה קצר מאוד
13/04/2016 | 18:29
4
31
אצל הספרית תמיד ביקשתי שתשאיר אורך של כחצי ס"מ.

אני לא מבינה הרבה במכונות תספורת בכלל ואני מנסה להבין את ההבדל בין מכונות תספורת של בני אדם לאלה של כלבים. אם אני לא טועה גם במכונות של בני אדם יש מגבהים  שונים נכון? מה ההבדל בעצם?
לצפיה ב-'מכונות של בני אדם מתחממות מהר יותר'
מכונות של בני אדם מתחממות מהר יותר
14/04/2016 | 08:50
32
ועלולות לגרום לכוויות
לצפיה ב-'מכונות תספורות של בני אדם מותאמות לשערות של בני אדם.'
מכונות תספורות של בני אדם מותאמות לשערות של בני אדם.
14/04/2016 | 08:59
1
42
ומכונות תספורות של בעלי חיים מותאמות לשערות של בעלי חיים שנחשבות כשערות קשות וצפופות יותר לתספורת.
מניח שמכונות תספורת לבעלי חיים הן יותר עמידות (מכילות יותר שיניים ללהבי החיתוך) ומתחממות פחות.
פה ופה יש ביקורות נחמדות על מכונות תספורת לכלבים.
אני חושב שמכונת תספורת ראויה מחברה מוכרת וטובה כמו Wahl או Oster תעשה את העבודה.
הנה שורת החיפוש ב- ZAP, אבל לדעתי שווה לחפש בחנויות הפיזיות עצמן, לשאול, להתעניין ולבקש הנחות על מזומן וכו'.
פה יש אתר נחמד שמגדיר את עצמו הבית של מספרי הכלבים בישראל. שווה לעשות סיבוב.
שווה להשקיע את ה- 300-500 ש"ח למכונה טובה (מחיר של 2 תספורות), כדי להיות מסוגל לספר בעצמך כאוות נפשך. כמובן עם מגביהים וכל הציוד הנלווה (ואז הן מגיעות בערכה, KIT) וללמוד לספר לבד אולי בעזרת קליפים ביו-טיוב וכמובן תוך הקניית חוויה חיובית, עם חטיפים ובנעימות.

בהצלחה
לצפיה ב-'תודה!'
תודה!
14/04/2016 | 18:18
8
לצפיה ב-'מנסיון בסוסים'
מנסיון בסוסים
15/04/2016 | 21:48
26
מכונות תספורת לבעלי חיים הן הרבה יותר חזקות ומיועדות לספר יותר.
פרווה היא צפופה יותר מהשיער שלנו בדרך כלל, ולעתים קרובות מעט נקיה פחות כשמספרים ביחס לשיער אנושי (במספרה חופפים בין השאר כדי למזער שחיקת להבים).
עשינו בזמנו חשבון משועשע לגבי הסוס שלי. אחרי תספורת וחצי, הלהב דרש השחזה. חלק מהעניין הוא נקיון - אמנם רחצתי אותו לפני התספורת, ושימנתי וכו' - אבל בכ"ז הוא לא היה סטרילי, זו בסופו של דבר בהמה ניסינו לחשב, אם הפרווה שלו והשיער של בעלי הם באותה צפיפות (והם לא, הפרווה משמעותית צפופה יותר, ואין לי איך למדוד את היחס) - כמה תספורות של בעלי במכונה הביתית זה היה שווה. לא הגענו למספר מוצלח במיוחד, אבל שנינו הסכמנו שיותר ממאה (מבחינת שטח גוף בלבד). מאחר ואני מספרת את בעלי בערך פעם בחודש וחצי, זה שמונה תספורות בשנה. זה אומר שבתספורת בודדת של צ'ואי, הורדתי משהו כמו עשרים שנה של תספורות לעופר. בקנה המידה הזה, ובהתחשב שכבר הרגנו מכונת תספורת אחת אחרי בערך עשור של שימוש, אני בהחלט מבינה למה מכונות לבע"ח צריכות להיות יותר heavy duty.

ועוד אנקדוטה: אמא של אחת הנערות בחווה שלי היא ספרית. היא הביאה לחווה מכונה מקצועית שהיתה לה אפשרות לרכוש בהנחת קבלן. לנערה הזו היתה סוסה קטנה משמעותית מצ'ואי, כמעט פונית. אחרי חצי צוואר המכונה התפגרה (חדשה מהניילונים).
המסקנה הלא מחקרית היתה שבאמת לספר סוסים דורש יותר מהמכונות.
ואני מעריכה שכלבים לא פחות, ואפילו יותר; כי אצל הסוסים אנחנו מספרים ישר בלי להתחכם, פרווה קצרה ורכה (פרוות חורף).
לצפיה ב-'אוכל לכלב מבוגר'
אוכל לכלב מבוגר
13/04/2016 | 12:00
6
79
היי, אימצנו כלב בן 13 לאחרונה, והוא אלרגי בערך לכל דבר אפשרי..
בהתחלה קנינו לו אוכל בשם ריגל לכלבים מבוגרים אבל הוא לא היה טוב לו, אח"כ החלפנו לנטורל באלאנס על בסיס דגים וללא דגנים אבל היציאות שלו לא היו טובות, ועכשיו סוף סוף מצאנו משהו שמתאים לו- now. 
השאלה שלי היא, אחוז החלבון במזון הזה הוא 27%, זה נורא בשביל כלב מבוגר? כמובן שאני נותנת לו פחות בכמות מאשר אוכל עם אחוז נמוך יותר אבל עדיין...

ד"א הוא דיי רזה..
לצפיה ב-'NOW מזון מעולה. 27% זה ערך סטנדרטי לכמות החלבון במזון.'
NOW מזון מעולה. 27% זה ערך סטנדרטי לכמות החלבון במזון.
14/04/2016 | 00:08
2
51
את אמורה לתת לו לפי ההמלצה על שק המזון על פי משקל הכלב ולא עפ"י אחוז החלבון שנראה לך שהוא אמור לקבל.
אם הוא דורש יותר מהכמות הממומלצת, אז להאכיל ביותר עד סף הגיון מצויין.
טבלת ההאכלה של היצרן היא רק המלצה. לא כלל ברזל. יש כלבים שיצטרכו פחות וישאירו חלק מהארוחה בקערה. יש כאלו שיסיימו הכל וירצו עוד בהתאם לרמת הפעילות שלהם ועוד שלל גורמים ומשתנים אחרים.

בכל אופן, את כמות המזון שנותץנים לכלב לא מחשבים לפי אחוז החלבון שבמזון היות וזה לא מדד מהימן לכמות הקילו-קלוריות (אנרגיה) שהמזון מכיל. מה גם שלא יודעים כמה מן החלבון הזה הוא צמחי או בשרי.
בכל אופן, להאכיל לפי טבלת ההאכלה. להתחיל משם ולהתאים את כמות המזון לפי דרישת הכלב ולפי זה ששמים לב לעליה או ירידה דרסטית במשקל (שלא ישמין או ירעב).
לצפיה ב-'...'
...
14/04/2016 | 21:34
1
31
מדובר על כלב קטן בן 13, ולא משנה כמה אני אשים לו בצלחת הוא מבחינתו יאכל את כל השק...
מבחינת המשקל הוא כרגע במשקל תקין ואני מנסה רק לשמור עליו.. הכמות המומלצת על השק היא לא הגיונית כלכך :/ (יש לי עוד כלב צעיר אותו מאותו סוג בדיוק ככה  שיש לי למה להשוות) פשוט רציתי לדעת אם בגלל גילו המופלג אולי הוא צריך מזון עם אחוז חלבון יותר נמוך או שזה בסדר:)

תודה על התשובה!
לצפיה ב-'כל הכבוד על אימוץ של כלב בן 13 '
כל הכבוד על אימוץ של כלב בן 13
15/04/2016 | 07:01
40
לא יודעת לגבי אחוז החלבון... אבל לגבי התאבון, יש לי כלבה בת 12 (לברדורית בעלת תאבון בריא) ואני נותנת לה את הכמות המומלצת על השק, ומוסיפה לה בצהרים קונג ממולא בפסטרמה (רזה, מבשר הודו) וגזר... זה לא קונג משמין מידי וזה נותן לה תעסוקה לרבע שעה בערך.
לפעמים כשהיא ממש מנג'סת אני מוסיפה לה עוד גזר שלם לכרסום בערב. בקיץ אני עושה לה קרטיבים ממים של מרק עוף או נותנת לה עצם בקר לכרסום.

שוב כל הכבוד על אימוץ הסיניור 
לצפיה ב-'לדעתי זה אחוז חלבון מתאים'
לדעתי זה אחוז חלבון מתאים
15/04/2016 | 10:31
30
לא הייתי נותנת לכלב קטן ובוגר אוריג'ין, שם יש אחוזי חלבון באמת גבוהים שלא מתאימים לתזונה של קטנים שאינם פעילים אלא לכלבים ספורטיביים וצעירים יותר. 
אתה רוצה לגרום לו להשמין קצת? אני מאמינה שאחרי שיאכל טוב אצלכם, הוא יעלה למשקל התקין שלו. נשמע שיש לו תאבון בריא :) 
לצפיה ב-'מניסיון אישי, נאו הוא מזון מעולה.'
מניסיון אישי, נאו הוא מזון מעולה.
16/04/2016 | 13:56
22
אם הכלב מגיב אליו טוב והבעיות שהיו נפתרו - אפשר לדעתי להמשיך להאכיל אותו במזון זה ללא חשש.

לצפיה ב-'ריגל סניור'
ריגל סניור
26/04/2016 | 17:00
3
הכלב שלי אוכל ריגל סניור ומרוצה... אפילו נראה שנתן לו טיפה יותר אנרגיה...

דניאל דוגולוג -אילוף כלבים

לצפיה ב-'שלום. מבקש המלצה '
שלום. מבקש המלצה
13/04/2016 | 11:19
1
68
על וטרינר או וטרינרית נחמדים שעושים ביקורי בית באיזור המרכז. תודה.

לצפיה ב-'תהיה יותר ספציפי איפה באיזור המרכז?...'
תהיה יותר ספציפי איפה באיזור המרכז?...
14/04/2016 | 09:17
7
לצפיה ב-'לידיעתכם - אקאנה'
לידיעתכם - אקאנה
12/04/2016 | 08:14
23
195
שבוע שעבר קניתי שק חדש של אקאנה. לפני מס' ימים החלה הכלבה לשלשל וכאשר נראה היה שזה מסתדר זה היה מתחיל שוב. מהתייעצות עם הוטרינר המליצו לי על אוכל רפואי לשבוע. כשהתקשרתי להזמין התברר לי שכנראה אני לא היחידה וככל הנראה היה משהו עם האקאנה (פגם ייצור כנראה) והרבה בעלי כלבים התלוננו על שלשולים.
מן הסתם החליפו לי את השק.
תהיו עירניים כך שאם זה קורה גם לכם יש מצב שזה בגלל האוכל.
לצפיה ב-'תודה על האזהרה.'
תודה על האזהרה.
12/04/2016 | 20:26
23
לצפיה ב-'אפשר פרטים לגבי השק?'
אפשר פרטים לגבי השק?
13/04/2016 | 09:09
1
47
איפה נקנה? מה היה תאריך התפוגה?
לצפיה ב-'אינפורמציה'
אינפורמציה
13/04/2016 | 09:19
69
נקנה בגג לחיות לפני משהו כמו 10 ימים ובקושי היה בשימוש (הוחזר אחרי פחות משבוע). אין לי תאריך תפוגה כי השק כבר לא אצלי. רק מציינת להיות עירניים במידה ויש שלשולים שזו עשויה להיות הסיבה.
לצפיה ב-'תוכל לציין איזה שק בדיוק? כי אצלי התחילו השבוע את הדיאט'
תוכל לציין איזה שק בדיוק? כי אצלי התחילו השבוע את הדיאט
13/04/2016 | 10:34
23
לצפיה ב-'הכלבה שלי אוכלת אקאנה.'
הכלבה שלי אוכלת אקאנה.
13/04/2016 | 11:17
16
75
והכל בסדר בדרך כלל.  לא בטוח שהשלשולים בגלל אקאנה. יש חשד אבל זה לא עובדתי.
לצפיה ב-'גם אצלנו הכל היה בסדר'
גם אצלנו הכל היה בסדר
13/04/2016 | 11:29
15
53
עד שהיה לא בסדר. הם אמרו זה גורם אצל חלק מהכלבים לשלשולים. זה לא אומר שצריך ללכת ולזרוק רק אם יש שלשולים לנסות להחליף כי זה יכול להיות מזה
לצפיה ב-'תודה רבה!'
תודה רבה!
13/04/2016 | 11:44
9
12
לצפיה ב-'מנצלש"ת - אקאנה או טייסטס אוף דה ווילד?'
מנצלש"ת - אקאנה או טייסטס אוף דה ווילד?
13/04/2016 | 11:47
8
51
בקרוב הכלבה שלי תגיע הביתה, ואני רוצה להעביר אותה למזון פרימיום (עד עכשיו היא ניזונה ממזון יבש בסיסי מהעמותה) - שמעתי ששני המזונות הללו נחשבים מעולים - אז מה אתם אומרים? מה עדיף יותר?
לצפיה ב-'אני הייתי מעדיף את אקאנה.'
אני הייתי מעדיף את אקאנה.
13/04/2016 | 12:27
5
40
אם יש לך תקציב רחב מאוד אז אוריג"ן עדיף על שניהם.
נחשב לדעת רבים למזון הטוב ביותר שיש לכלבים וחתולים בלי מתחרים.
הייתי מאוד רוצה שהכלבה שלי תוכל אוריג"ן אבל גם אם אני אתאמץ מאוד
לא אוכל לעמוד בתקציב הגבוה ( מעל 400 שקל שק ).
בכל מקרה חשוב למצוא את המזון הטוב ביותר שאת יכולה כי אוכל זה החיים.
כשאוכלים טוב חיים טוב.
לצפיה ב-'התקציב זה עד 250 שקלים לחודש'
התקציב זה עד 250 שקלים לחודש
13/04/2016 | 12:41
4
42
מדובר בכלבה בוגרת מזן גדול, שוקלת כרגע סביב ה 20 ק"ג. אני לא יודעת לחשב את העלויות החודשיות בהקשר לגודל השק. אם מישהו יודע כיצד לחשב, ויכול להסביר לי - אשמח! ואז אולי האוריג'ין יכול להיות רלוונטי...
(אני חסרת ניסיון, וכרגע מקבלת את האינפורמציה בעיקר מד"ר גוגל)
לצפיה ב-'טייסט'
טייסט
13/04/2016 | 13:48
3
35
הטייסט אוף דה ווילד מעולה..אני מאכילה בו את אחד מהכלבים שלי כבר הרבה זמן אבל הוא עולה בסביבות 300 ש"ח.. את צריכה פשוט לראות מה כמות ההאכלה המומלצת ליום ולפי זה לחשב לכמה זמן השק יחזיק לך
לצפיה ב-'אפשר להשיג טייסט בפחות מ-300 אם מתמקחים'
אפשר להשיג טייסט בפחות מ-300 אם מתמקחים
13/04/2016 | 16:54
1
41
ולמי שלא יודע להתמקח, השתמשתי לאחרונה בשירות 
אני ממש מרוצה. קניתי את שק האוכל הרגיל של הכלב שלי ב-40 ש''ח הנחה דרכם והשק הגיע באותו יום. קניה מאד משתלמת.
הסתייגויות- הכל עבר בסדר גמור ואני מרוצה, אבל אני לא יודעת איך הם מטפלים בתקלות ותלונות. השק הגיע בלי כל הפינוקים והחטיפים שבד''כ מקבלים בקניה רגילה. 

לצפיה ב-'תודה על הקישור לאתר אפליקציה מעניינת! אנסה אותה.'
תודה על הקישור לאתר אפליקציה מעניינת! אנסה אותה.
18/04/2016 | 11:59
8
אגב, מה אם בתור ישראלי קלאסי אני מוצא את שק המזון ב- 269 ש"ח ובכוונה מקליד בתיבה מחיר נמוך ממילא? נניח 259 ש"ח...
בכל זאת אקבל את המחיר היותר נמוך מהנמוך?...

תוכלי לשתף מה קנית, איזה מזון, מה היה המחיר הכי זול שמצאת לו ובכמה לבסוף השגת אותו כדי שנדע בערך מחירים ואם זה באמת שווה?

תודה 
לצפיה ב-'התקציב שלי הוא חודשי לא לשק...'
התקציב שלי הוא חודשי לא לשק...
14/04/2016 | 12:08
32
הטייסט, אם הצלחתי לחשב נכון לגודל של הכלבה, עולה בסביבות 190 שקלים לחודש...כי הוא מספיק ל 54 יום...
הוא לגמרי בתקציב!
לצפיה ב-'מנצל"ש'
מנצל"ש
13/04/2016 | 17:40
27
בפט ביי מוכרים עכשיו "נוטרם" 20 קילו ב399 ש"ח.
לצפיה ב-'לכלבות שלי טייסט אוף דה וויילד עדיף על אקאנה'
לכלבות שלי טייסט אוף דה וויילד עדיף על אקאנה
14/04/2016 | 10:16
17
לצפיה ב-'הכלב שלי,גם אוכל אקנה והכל בסדר, ברוך השם '
הכלב שלי,גם אוכל אקנה והכל בסדר, ברוך השם
13/04/2016 | 19:14
4
42
שאלה אחרת, יש לי שק חדש של אקנה- משקל: 7.8 ק"ג שהתוקף שלו פג, בעוד כחודשיים.
השאלה שלי היא: האם אפשר עדיין, להמשיך ולתת לכלב, את המזון, גם אחרי שפג התוקף?
ובמידה וכן, כמה זמן עוד אחרי, שפג התוקף, ניתן לתת לכלב ???

בתודה מראש,
אורלי
לצפיה ב-'תוקף הוא רק המלצה...'
תוקף הוא רק המלצה...
14/04/2016 | 00:00
3
51
במזון יבש התוקף נועד לשמור על הטריות. בעיקר מפני חמצון היות וחיידקים כמעט ולא גדלים על מזון יבש.
מה שכן, עובשים ופטריות כן.
אם שק המזון חדש - תחליפי אותו בחנות.
אם הוא פתוח, אני לא חושב שיש בעיה לסיים אותו, אלא אם נתקלת בבעיה כזו. אפשר להריח את המזון, אפילו לטעום.
חודשיים פג תוקף זה לא רציני. אני בטוח שיצרני המזון לוקחים בחשבון קלקול החל מכמה חודשים אחרי פג התוקף ולוקחים מרווח ביטחון (ששוב, הוא רק המלצה מושכלת וכמעט אף פעם לא קביעה מדעית).
לצפיה ב-'בעוד חודשיים, יפוג התוקף '
בעוד חודשיים, יפוג התוקף
16/04/2016 | 01:47
2
9
לצפיה ב-'אבל אם עוד חודשיים תגלי דברים מגעילים בשק'
אבל אם עוד חודשיים תגלי דברים מגעילים בשק
16/04/2016 | 10:43
24
החנות כנראה לא תיקח אחריות כי המוצר פג תוקף... לדעתי תנסי להחליף בחנות לשק עם תוקף ארוך יותר, ואם לא, סך הכל השק לא ענקי ורוב הכלבים יהיו קרובים לסיום השק אחרי חודשיים, לא?
לצפיה ב-'אז בקטנה לגמרי... סתם נלחצת.'
אז בקטנה לגמרי... סתם נלחצת.
16/04/2016 | 11:16
32
תפתחי את השק כבר עכשיו ותערבבי ממנו לכלב יחד עם המזון הנוכחי... הוא ישמח על הגיוון.
כשהתוקף יפוג בעוד חודשיים אין מה להתרגש יותר מדי. אחרי התפוגה יש לפחות חודשיים-שלושה להערכתי שהמזון עדיין נחשב טרי, תקין וטוב לאכילה בלי שום ספק.
מבחינה חיידקית, תכולת המים (Aw) במזון יבש לכלבים/חתולים היא כל כך נמוכה שהסיכוי שהם יגדלו עליו הוא זניח. בדר"כ הקלקול יכול להגיע בעיקר מעובשים (=פטריות), אבל אותם בהכללה רואים ומריחים והם ברורים לעין.
שוב, תוקף הוא רק המלצה מושכלת. בדר"כ המלצה לקלקול מוקדם מהצפוי (היצרן חששן ובצדק ולכן ייקח מרווח ביטחון של כמה חודשים לפני שהוא באמת מאמין שהמזון לא ראוי למאכל) וגם אחרי התפוגה אפשר להיות ולהאכיל עם המזון בראש שקט.
אין סוף פעמים אני משתמש במוצרי חלב ובמוצרי מזון יבשים פגי תוקף. אין עם זה שום בעיה. אני קובע מתי המזון מקולקל כי אני שם לב אליו - טועם, מריח, בוחן, הופך, ופשוט שם לב לכל שינוי.

תולעים בהכללה וב- 95% מהמקרים לא מגיעות למזון בגלל "תפוגה שלו", אלא בגלל תנאי אחסנה לא נאותים. שק לא אטום כראוי ופתוח מזמין אורחים. כנ"ל שלל ברחשים ופרפרים למיניהם (עשים, רפרפים וכו').
פג תוקף הכוונה היא אך ורק לטיב המזון והקלקול שלו מבחינת חמצון המזון, טעם, מרקם וראוי או שלא ראוי לאכילה.
לצפיה ב-'לגבי השלשולים'
לגבי השלשולים
26/04/2016 | 17:04
1
13
אומרים שאמורים לפני שאתה מעוניין להחליף סוג מזון לתת לכלב במשב לפחות שבועיים מעורבב קצת מהאוכל הישן וקצת מהאוכל החדש, בדיוק מהסביה הזו של לא לגרופ לכלב בבת אחת להתמודד עם אוכל שהוא אינו רגיל אליו ועם מרכיבים שונים ממה שהיה רגיל עד היום... אחד התסמינים הוא שנהיית כיבה רגיזה עד שהוא מתרגל...
בנוסף רק לאחר שבועיים שלוש אפשר לכשהגוף של הכלב התרגל למזון אפשר לדעת אם המזון טוב לו או לא...

דניאל ניר דוגולוג -אילוף כלבים

לצפיה ב-'שלשולים'
שלשולים
26/04/2016 | 17:29
20
היא כבר חצי שנה על אקאנה. זה לא מעבר מזון...
לצפיה ב-'פודל חדש במשפחה'
פודל חדש במשפחה
12/04/2016 | 12:17
4
87
לא להבהל. לא מצטרף לבל ולגינגה... אחותי וגיסי קנו אתמול פודל מתוק. הם הביאו אותו אלינו. בל התלהבה וגינגה אדישה.
עכשיו הפודל הזה ירושלמי...
הם מחפשים שם לדבר המתוק הזה. שם קצר, מתאים וקליט. אז אם למישהו יש רעיון אנינאעביר אליהם.
לצפיה ב-'תמונה'
תמונה
12/04/2016 | 12:20
1
58
היה עייף...
לצפיה ב-'התמונה'
התמונה
12/04/2016 | 21:02
70
לצפיה ב-'ברכות על החבר החדש במשפחה !'
ברכות על החבר החדש במשפחה !
12/04/2016 | 12:40
49
שלום אני אורחת,

מזל טוב לאחותך ולגיסך.

הצעות לשמות:
דינג
דונג
צמר
פלאפי

בברכה,

אורי.

לצפיה ב-'מצטרפת לברכות!'
מצטרפת לברכות!
12/04/2016 | 20:25
14

חם בפורומים של תפוז

אירוח בנושא זכויות הקשישים
אירוח בנושא זכויות...
שירות הייעוץ לקשיש של הביטוח הלאומי פועל למיצוי...
אירוח בנושא זכויות הקשישים
אירוח בנושא זכויות...
שירות הייעוץ לקשיש של הביטוח הלאומי פועל למיצוי...
במיוחד להורים לתינוקות
במיוחד להורים לתינוקות
Developy הינו פורטל תוכן המיועד להורים לתינוקות
במיוחד להורים לתינוקות
במיוחד להורים לתינוקות
Developy הינו פורטל תוכן המיועד להורים לתינוקות
בפייסבוק שלנו כבר ביקרתם?
בפייסבוק שלנו כבר...
רוצים להיות תמיד מעודכנים במה שקורה בתפוז?
בפייסבוק שלנו כבר ביקרתם?
בפייסבוק שלנו כבר...
רוצים להיות תמיד מעודכנים במה שקורה בתפוז?

הודעות נבחרות

בעלי מקצוע

פורום רפואת חיות מחמד
פורום רפואת חיות מחמד
פורום הדברת מזיקים
מזיקים בבית?בואו לדבר
פורום טיולים ביוון והאיים
מתכננים טיסה ליוון?

מקרא סימנים

בעלת תוכן
ללא תוכן
הודעה חדשה