לגלישה באתר בגירסה המותאמת לסלולאר
| הוספת הודעה
הגדרות תצוגה

הגדרות עץ הודעות

מאפייני צפייה

הצג טקסט בתצוגה
הצג תגובות באופן
הסתרת שרשור מעל 
עדכן
פורום תמיכה למבוגרים - ADD ו- ADHD
היי, אם אובחנתם כבעלי הפרעת קשב ובין אם עדיין לא, אם אתם מרגישים עצלנים, שונים, לא מובנים, מתקשים להתרכז במשימה אחת ולסיים אותה, מוצאים שהעולם הישגי מידי, מהיר מידי ולא תמיד מתאים אליכם, זה המקום אליו כולכם מוזמנים, לקבל וגם לתת, מהניסיון ומהחוויות שלכם ושל חברי הפורום, לשתף את הפורום או להיות קוראים סבילים, זה הוא בית חם עבור כולכם, ללא הבדלי צורה, צבע וזהות וירטואלית. רק בעשר השנים האחרונות החלה עולה המודעות לכך שקבוצת הסימפטומים המכונה ADHD לא בהכרך דועכת ככל שמתבגרים. ADHD הנה הגדרה לבעייה פיסיולוגית על פי המדריך הסטטיסטי לאבחנות של ארגון הפסיכיאטרים האמריקאי DSM-IV. מאחורי האותיות נמצאים אנשים אמיתיים, כמוכם. אתם מתמודדים יום יום עם המשמעויות האישיות של מה שהרופאים יכנו תסמינים. רק אתם יודעים איך מרגיש אדם היפראקטיבי, איך האימפולסיביות פוגעת בקשרים אישיים ומה המשמעות הקשה של חוסר היכולת לשמור על הקשב ממוקד בדבר אחד לפרק זמן ארוך. היינו רוצים לשמוע אתכם לחבק ולתמוך בזמנים קשים. תוכלו לקבל כאן עזרה מחברים שסובלים מאותה בעייה ממש וגם לתת לאחרים מעצמכם מנסיונכם ומחוויתכם. מותר לדבר בחופשיות על דברים שעולים במהלך ההתמודדות הקשה עם החיים, אך יש להקפיד על כמה כללים על-מנת שהדיונים ינעמו לכולם. באופן כללי יש לשמור על כללי הנימוס והכבוד ההדדיים הנהוגים בפורומים בכלל ובתפוז בפרט. יש להמנע משימוש בשפה אלימה או פוגעת. יש לשים לב לכך שמה שנראה לאחד כהומור, יראה לאחר כהודעה פוגענית. לא יזיק להוסיף קריצה ליד משפט שנכתב בהומור. דעתם של אחרים גם אם אינה דומה לדעתכם ואף אולי מרגיזה, חשובה לעושר הדיון. לכולם יש מקום ולכן יש לכבד כל דעה שמובאת בפורום. אפשר להתווכח עם דעות אך אין לתקוף באופן אישי את בעל הדיעה. אנו שומרים על זכותם של משתתפי הפורום לאנונימיות מלאה. הודעה שחושפת פרטים על משתמש מעבר למה שמפורסם בכרטיסו האישי או שהוא פרסם בעצמו בפורום זה בלבד תימחק. אין לכתוב הודעות בעלות אופי פרסומי, מסחרי, שיווקי או אידאולוגי הודעות אילו ימחקו. עם זאת, ניתן לעשות שימוש בלוחות הפורום למטרות אילו. בכל מקרה, על פי הכללים הנהוגים בקהילות תפוז, אין לפרסם מספרי טלפון בהודעות לפורום. נזהר במתן עצות ופתרונות מן המוכן, כי לכל אדם הדרך שלו בעולם הזה ואיש אינו יודע באמת מה טוב לאחר. ומעבר לזה, דברו בחופשיות ובפתיחות תנו תמיכה למי שזקוק לה ובקשו תמיכה אם אתם חשים צורך בכך. כולנו כאן בשבילכם. אבישי ק

הנהלת הפורום:

אודות הפורום תמיכה למבוגרים - ADD ו- ADHD

היי, אם אובחנתם כבעלי הפרעת קשב ובין אם עדיין לא, אם אתם מרגישים עצלנים, שונים, לא מובנים, מתקשים להתרכז במשימה אחת ולסיים אותה, מוצאים שהעולם הישגי מידי, מהיר מידי ולא תמיד מתאים אליכם, זה המקום אליו כולכם מוזמנים, לקבל וגם לתת, מהניסיון ומהחוויות שלכם ושל חברי הפורום, לשתף את הפורום או להיות קוראים סבילים, זה הוא בית חם עבור כולכם, ללא הבדלי צורה, צבע וזהות וירטואלית. רק בעשר השנים האחרונות החלה עולה המודעות לכך שקבוצת הסימפטומים המכונה ADHD לא בהכרך דועכת ככל שמתבגרים. ADHD הנה הגדרה לבעייה פיסיולוגית על פי המדריך הסטטיסטי לאבחנות של ארגון הפסיכיאטרים האמריקאי DSM-IV. מאחורי האותיות נמצאים אנשים אמיתיים, כמוכם. אתם מתמודדים יום יום עם המשמעויות האישיות של מה שהרופאים יכנו תסמינים. רק אתם יודעים איך מרגיש אדם היפראקטיבי, איך האימפולסיביות פוגעת בקשרים אישיים ומה המשמעות הקשה של חוסר היכולת לשמור על הקשב ממוקד בדבר אחד לפרק זמן ארוך. היינו רוצים לשמוע אתכם לחבק ולתמוך בזמנים קשים. תוכלו לקבל כאן עזרה מחברים שסובלים מאותה בעייה ממש וגם לתת לאחרים מעצמכם מנסיונכם ומחוויתכם. מותר לדבר בחופשיות על דברים שעולים במהלך ההתמודדות הקשה עם החיים, אך יש להקפיד על כמה כללים על-מנת שהדיונים ינעמו לכולם. באופן כללי יש לשמור על כללי הנימוס והכבוד ההדדיים הנהוגים בפורומים בכלל ובתפוז בפרט. יש להמנע משימוש בשפה אלימה או פוגעת. יש לשים לב לכך שמה שנראה לאחד כהומור, יראה לאחר כהודעה פוגענית. לא יזיק להוסיף קריצה ליד משפט שנכתב בהומור. דעתם של אחרים גם אם אינה דומה לדעתכם ואף אולי מרגיזה, חשובה לעושר הדיון. לכולם יש מקום ולכן יש לכבד כל דעה שמובאת בפורום. אפשר להתווכח עם דעות אך אין לתקוף באופן אישי את בעל הדיעה. אנו שומרים על זכותם של משתתפי הפורום לאנונימיות מלאה. הודעה שחושפת פרטים על משתמש מעבר למה שמפורסם בכרטיסו האישי או שהוא פרסם בעצמו בפורום זה בלבד תימחק. אין לכתוב הודעות בעלות אופי פרסומי, מסחרי, שיווקי או אידאולוגי הודעות אילו ימחקו. עם זאת, ניתן לעשות שימוש בלוחות הפורום למטרות אילו. בכל מקרה, על פי הכללים הנהוגים בקהילות תפוז, אין לפרסם מספרי טלפון בהודעות לפורום. נזהר במתן עצות ופתרונות מן המוכן, כי לכל אדם הדרך שלו בעולם הזה ואיש אינו יודע באמת מה טוב לאחר. ומעבר לזה, דברו בחופשיות ובפתיחות תנו תמיכה למי שזקוק לה ובקשו תמיכה אם אתם חשים צורך בכך. כולנו כאן בשבילכם. אבישי ק

קבלת נכות על קשב וריכוז
28/08/2014 | 18:28
1
72
יש לי שאלה ואני מקווה שאכן מישהו פה יודע- ראשית אף פעם בבית הספר לא עשיתי אבחון של הפרעות קשב. רק שהגעתי לאוניברסיטה בכלל נפתחתי לנושא הזה בעקבות התקלות באנשים בעלי הפרעת קשב ושמתי לב שיש הרבה הגבלה בין התיאור שלהם אליי.

תמיד היה לי קושי לשבת וללמוד, היו מקצועות ספצפיים שכן אהבתי אז יכלתי ללמוד אותם איכשהו. אך מקצועות שדורשים לשבת הרבה ולשננן או פשוט סתם לשבת הרבה , היה לי קשה ללמוד כי לא הייתי יושב או שהייתי מתעסק בדברים אחרים. לא יחסתי את זה לבעיה מסויימת או להפרעת קשב וריכוז, לא ידעתי כול כך על זה תאמת. בבית הספר השולחן שלי ניה השולחן הכי מקושקש ומצוייר, המחברות שלי גם היו מאוד מקושקשות ומצוירות. לא הייתי מהתלמידים שמפריעים בכיתה או עושים בעיות (אולי ביסודי כן אך בחטיבה הייתי שקט ובצד ברוב הזמן) הייתי דיי שקט והרבה פעמים לא עם כולם, הייתי ביישן ומופנם .

אולי מהצד זה היה נראה כאילו אני שקט, אבל לא הייתי ממש מקשיב בכיתה, אלה כמו שאמרתי הייתי בפשוט חולם בהקיץ או מצייר על השולחן או המחברות.

שיעורי בית לא ממש הייתי עושה . לפעמים הייתי פותח מחברת ואז מתעסק בהכול פרט לזה , או שהייתי יושב 10 דקות על שיעורים ואז שעה על משהו אחר וחוזר חלילה.

את התיכון סיימתי עם תעודת בגרות, אבל לא משהו. ניתן להבחין בכך שבמקצועות שדורשים לשבת על הטוסיק וללמוד קיבלתי הרבה פחות, וביתר ובעיקר מקצועות שאהבתי אז קיבלתי יותר.

אחרי הצבא רציתי ללמוד, הבנתי שאני צריך לשפר בגרויות וגם לעשות פסיכומטרי.  עדיין לא ידעתי מזאת הפרעת קשב וריכוז ושאולי יש לי את זה. לא אכתוב פה הרבה, רק אומר דבסוף עשיתי מעל 5 פעמים את מבחן הפסיכומטרי והיו בגרויות ( כמו אנגלית ומתמטיקה) שניגשתי אליהם כמה פעמים כדי לקבל את הציון הרצוי.

בדרך כלל הקושי שלי היה לשבת וללמוד, או להקשיב למורה . אם אני מסתכל על יתר חבריי ללימודים אז אני לא חושב שאני מבין פחות מהם, גם היה יוצא לי שאני הייתי עוזר לכמה מהם ( גם בבית הספר) אבל הייתי מתרגל הרבה פחות מהם ( ועדיין לא ידעתי שאלי אני סובל מקשב וריכוז) כך שאחת הסיבות שעשיתי את הפסיכומטרי כמה וכמה וכמה פעמים היא כי בסופו של דבר למעשה "פרשתי" את לימודי הפסיכומטרי על פנח תקופה ארוכה , במקום לעשות מבחן אחד/שתיים/שלוש כמו רוב האנשים ולשבת מהבוקר עד הערב ולחרוש, הייתי הרבה פעמים לא יושב ולומד. כלומר הייתי מול מחברת פתוחה, לפעמים שעות אבל בפועל הזמן שכן התעסקתי בלימודים היה לפעמים זניח, לעומת הזמן שהתעסקתי בכול היתר. לפעמים הייתי "מצפר" את עצמי והייתי אומר לעצמי שאם אני אלמד 10 דקות ברצף, אני ארשה לעצמי להיות במחשב נגיד חצי שעה. ועדיין לא חשבתי שאולי אני סובל מהפרעת קשב וריכוז. הרבה פעמים אמרתי לעצמי (וגם לאחרים) שאני עצלן ולכן דוחה דברים ופורש את הלימודים על פני תקופה ארוכה.

בסוף התקבלתי לאוניברסיטה, ושם הכרתי אנשים שסובלים מקשב וריכוז, ואף לוקחים ריטלין. משם קראתי על זה ואני מניח על פי מה שקראתי שאני סובל מגיל קטן מקשב וריכוז.
הלכתי לנוירולוג, הוא רשם לי ריטלין ובזה הוא סיים את עבודתו.

האם לדעתכם זה אכן בעיית קשב וריכוז?
שאלה נוספת- הבנתי שמי שסובל מבעיית קשב וריכוז זכאי להגיש נכות מביטןח לטומי בזמן הלימודים. אך כמו שכתבתי מעולם לא לקחו אותי לאבחון קשב וריכוז בגיל צעיר או בכלל בלימודים כך שמבחינה זאת אין לי היסטוריה על זה. ומבחינת הנוירולוג הלכתי אליו והוא רשם לי ריטלין, ובזה סיים את תפקידו. מה אתם ממליצים לעשות?

ותודה לכול מי שעוזר או עונה...
יש סיכוי סביר שזה אכן הפרעת קשב אבל צריך אבחון מסודר לכך
30/08/2014 | 20:31
33
לגבי ביטוח לאומי תיאורטית זה אפשרית, מעשית זה מאוד לא פשוט. אתה תצטרך להוכיח שהפרעת הקשב פגעה לך ביכולת להשתכר.
הפרעת הקשב מוכרת - כשהיא מוכרת - כ-20 אחוז נכות בביטוח הלאומי דבר שמקנה זכות לשיקום מקצועי בלבד- כלומר מימון לימודים.
ואם אתה סומך על הנוירולוג תתחיל לנסות ריטלין ותראה איך זה ישפיע עליך. יש כאלה שזה משפיע טוב מיידית, יש כאלה שעוברים מסע קטן עד שהם מוצאים את המינון המתאים.....
אבחון הפרעת קשב בקופת חולים אצל פסיכיאטר או נוירולוג
28/08/2014 | 17:15
4
59
שלום,
אני רוצה לעשות אבחון להפרעות קשב ואני חברה בקופ"ח כללית.
מחפשת המלצות לפסיכיאטרים (עדיף, כך שמעתי) או נוירולוגים שמומחים להפרעות קשב אצל מבוגרים ועושים אבחון טוב ויסודי.
לא כל כך משנה היכן בארץ - עדיפות לציר ירושלים - תל אביב אבל ממש לא חובה.
בנוסף אם אתם יודעים איך משיגים תור לא בעוד מליון שנה - אם יש טריק - אשמח לשמוע
גם כל מידע נוסף על התחום הזה של אבחונים של הפרעות קשב יתקבל בברכה.
תודה !
לגבי תורים: הפתרון הוא ללכת לפרטי
30/08/2014 | 10:04
43
מעבר לכך שלכללית יש מכון להפרעת קשב ליד בית חולים גהה בניהול ד"ר מנור עם מחירים סבירים.
לאחרונה היה פה ד"ר וילנסקי - לא מכיר אישית - עושה רושם שהוא מבין בנושא ומקבל דרך הכללית.
באופן פרטי יש את מכון אניגמה בתל-אביב, של ד"ר מנור, וכן מכון נתיב בירושלים ותל-אביב עם אבי יקיר.
כולם פסיכיאטרים.
יש בבאר שבע נוירולוג בשם עדי אדר שמקבל גם מהכללית, כך שאולי שווה להדרים בשבילו.
יש תורים, אני יודע שבת"א וירושלים קצת קשה
01/09/2014 | 14:52
1
28
אבל באזור השרון יש הרבה רופאים חלקם עצמאיים
את המידע עליהם אפשר לקבל ממוקד המידע בטלפון
הבעיה היא... ועוד שאלה
08/09/2014 | 16:33
14
שבמוקד של קופת החולים (אליו התכוונת ?) לא יודעים מי מהפסיכיאטרים מאבחן/מומחה בהפרעות קשב במבוגרים ובטח לא יודעים להמליץ.
- יש לך שמות מומלצים ?
- ידוע לך כמה צריך לעלות אבחון ?
בית חולים לוינשטיין
05/09/2014 | 03:58
20
משחקי זכרון און ליין
28/08/2014 | 16:12
5
109
הי חברים,

מצאתי באינטרנט אתר מגניב של משחקי זכרון מדהימים, שעושים נפלאות לקשב והריכוז. קרעו את מרשם הריטלין, והנה זה מגיע:

אפשר להשליך לאסלה את הריטלין ואם יצא לכם חשבון חשמל גבוה בגלל הקיץ, תמכרו אותו במחיר מופקע באוניברסיטה ותכסו את חשבונות החשמל.

עכשיו ברצינות. מצאתי משחקים תותחיים לריכוז. מדובר במשחקי זיכרון שפועלים כולם על עיקרון דומה: מציגים לך סדרה של אובייקטים, למשך שניה בודדת, ואתה צריך לזכור את האובייקטים. ב 2-3 אובייקטים זה קלולו, אבל אחרי 5-7 אובייקטים זה הופך קריעת כפיס המוח. כדי להצליח לזכור 5-7 אובייקטים שמוצגים לך בשניה בודדת, אתה צריך להיות מרוכז שאין דברים כאלו.

עכשיו, המשחקים הם משחקים עם אנימציות לילדים קטנים. זה מטעה. אין דבר יותר קשה מזה. 

אתם חושבים שהמשחק הזה מפגר?

השיא שלי היה 1900, נפסלתי בשלב הרביעי שבו אני צריכה לזכור 5 ברצף. לא משנה כמה שיחקתי. בהתחלה היו לי רק 100-300 נקודות. אימנתי את המוח להתרכז בשלבים 1-4, ו 5 עדיין NOK.

גם המשחק הזה, בשל האנימציה של תינוקות מנוזלים שלו, מטעה. זה משחק קשה תחת. 
מציגים לך צורות - ואתה צריך לזכור אותם ולשחזר אותן. מציגים אותן לשניה בלבד

זה משחק של זכרון מספרים. קשה טילים: http://www.onlinegamingzone.com/sequencememory.htm...

מציגים לך בהתחלה 5 ספרות. אני זוכרת. אח"כ 6, 7 ספרות. גם את זה אני זוכרת.
כשמציגים לי 8-14 ספרות בדיוק למשך שניה, אני לא זוכרת את זה, והמשחק הזה לא מרחם עלי, הוא פוסל  אותי מייד כשאני מפשלת.
הגעתי בזה רק לשלב 4, ל 12000 נקודות.

עכשיו, יש פה עוד משחק. עם ציורי ילדים. זה נראה כמו משהו לאחיין שלכם שטרם נגמל מחיתולים ומצוי עוד בשלב ההברות הלא ברורות. אבל זה קשה חמאס.

אני לרוב נפסלת בשלב 10, לא משנה כמה אני מנסה. בשלב 10 יש 7 עצמים לזכור בעל פה, והם מוצגים רק שניה. אני מגרדת פה את ה 12000 נקודות

ועכשיו לשאלה שלי: משהו בי באופן אישי דפוק, או שהמשחקים האלו באמת מאתגרים את הקשב והריכוז?
מעניין אותי כמה נקודות אתם מקבלים, כי לי הדבר הזה קשה דעאש.
28/08/2014 | 19:48
3
40
הצילו
אחרי 24 שעות של משחקי זיכרון וריכוז השתפר לי הריכוז פלאים
קראתי חומר של הלימודים וראבק הבנתי את כולו
זה כאילו מישהו שייף לי את אנטנות הקליטה וגרם לי לקלוט הכל.. וכך אירע שנתקלתי בפרסומת בפליקס לאולוויס אינפינטי: מסתבר שלאחר שחידדתי את הריכוז והזכרון באמצעות המשחקים, לראשונה בחיי שמתי לב מה הפרסומת אומרת [נתקלתי בפרסומת הזו מליון פעם ומעולם לא הייתי ערה למה שנאמר שם]. מרוב שהתאמנתי כל כך הרבה על זכרון קצר טווח, לא זו בלבד ששמתי לראשונה לב למה שנאמר שם, אלא בנוסף לכך, מיד אחרי שצפיתי בפרסומת זכרתי בדיוק מה שנאמר שם:

* בעוד תחבושת רגילה עשויה מסיבים רכים, אולוויס אינפינטי עשוי מן החומר אינפיניסל.
* החומר אינפיניסל מתקפל בהתאם לתנועות גופך וחוזר לאחר מכן לצורתו הרגילה (בשלב זה מראים בפרסומת את שתי התחבושות ביד של עובדת מעבדה שאחת נותרת מקומטת ואחת חוזרת להתיישר)
* אולוויס אינפינטי סופגת פי שתיים ממה שאת צריכה (בשלב זה מראים בפרסומת שתי כוסות עם מיץ כחול והתחבושת של אינפיניטי סופגת פי שניים - זה מה שקורה שמתרגלים זכרון חזותי בנוסף למילולי - זוכרים לא רק את מלל הפרסומת אלא גם את התמונות)

אוי ואבוי 

אה, כן, ותודה שבחרתן באולוויס אינפיניטי למוצר השנה שלנו 
זה בשילוב קוצרטה או ריטלין?
31/08/2014 | 14:20
2
24
אז זהו, שלא, זה פועל במקום
31/08/2014 | 15:41
1
30
אני מניחה שעם קונצרטה או ריטלין זה יעשה כפל אפקט
ניסית עם שניהם, מעניין אותי מה תהיה התוצאה
01/09/2014 | 14:58
21
גם מעניין אותי אם קיימת ירידה בהשפעה לאורך זמן או שזה נשאר קבוע.
וואלה קשה
02/09/2014 | 18:45
25
לא מצליח לזכור את הרצפים של המספרים.
השלב הראשון של 5 מספרים זה סבבה, מעבר לזה זה קשה.
שמתי לב שלי יותר קל לזכור את המספרים ברצפים בעלי היגיון 
לדוגמא 159 יהיה כמעט 160 
ו160 יותר קל לזכור
אבל עדיין משחק קשה 
עדיין לא ניסיתי בהשפעת רטלין מעניין כמה התוצאות יהיו יותר טובות 

מישהו פה סטודנט/עובד מהבית?
27/08/2014 | 20:07
4
66
הי האם מישהו פה סטודנט שבדיוק עכשיו לומד לבחינות או עבודות
או עובד מהבית? כעורך לשוני, מתכנת מחשבים או בכל תחום אחר של עבודה עם לפטופ?

יצא לי לשבת עם ידיד שמתקשה ללמוד בגלל הפרעת קשב.

והוא התלהב מן האופן בו אני לומדת, והחליט שנלמד ביחד ואני אעשה לו "סדנת משמעת עצמית להפרעת קשב"

אז החלטתי לפתוח סוג של סטרטאפ...

מישהו כאן לומד/עובד מהבית וקשה לו לשבת על התחת?

מוזמנים ללמוד/לעבוד יחד איתי
עם לפטופ, בספריית אוניברסיטת תל אביב שפתוחה לכולם - בספריה ציבורית אחרת/בית קפה

בפארק ציבורי

בבית שלי/שלכם

זה נורא כיף ואני יודעת לעשות אחלה משמעת. אני מביאה דבק נגרים ומדביקה אתכם לכסא, מביאה שעונים עם סטופר. יהיה סבבא משמעת וסבבא הספקים

מי שמעוניין שאני אעשה לו סדנת תחת (יענו ישיבה על התחת ומשמעת עצמית) מוזמן ליצור קשר במסרים

אני לא גובה תשלום או משהו
אני לא מהשרלטנים שהופכים עצמם ל"מומחים" להפרעת קשב

אני חושבת שזה יהיה נחמד ללמוד יחד ולעשות אחד לשני משמעת עצמית

לפי עיקרון של 45 דקות עבודה/למידה רבע שעה הפסקה
או שעה וחצי למידה, חצי שעה הפסקה

בהפסקה עושים כיף חיים

בקיצור מה שאני מציעה שווה ערך ל 170 מ"ג ריטלין ארוך טווח 
מה רע בעיקרון 15 דקות עבודה, 45 דקות הפסקה?...
28/08/2014 | 03:16
1
61
ברגע זה, הייתי מוכנה "לקנות" גם את האופציה הזאת, מאשר לא לעשות כלום... ואת יודעת מה, "במקרים קשים" או בסיטואציה של 0 עשיה, זו צריכה להיות נקודת המוצא.
דרך אגב, ההצעה שלך נשמעת מאוד מעניינת. אני אשקול אותה בכובד ראש ....

כן, לפעמים אפילו זה עדיף על כלום...
01/09/2014 | 10:03
6
אני סטודנט
28/08/2014 | 16:58
1
47
אני יכול להמליץ על אפליקציה שעובדת מצויין - aTimelogger. (יש גם באייפון וגם באנדרואיד)
זאת אפליקציה שהיא בעצם טיימר שמודד זמן למטלות מסויימות, ואף אוספת סטטיסטיקה של כל קטגוריה ומשך הזמן שהושקע בה.
אני פשוט מציב לי יעד - למשל ללמוד מקצוע מסויים שעה ביום. ומגדיר אותו באפליקציה.
אני מקפיד שכאשר הטיימר רץ, אני מתעסק רק בלימודים. כאשר אני לוקח הפסקה, הטיימר נעצר.
כאשר אני מסיים את המטלות היומיות, אני "מרשה" לעצמי לראות טלויזיה, לראות סרט או משהו בסגנון.
עובד מצויין.
תודה!
29/08/2014 | 06:26
15
הפרעות שינה
27/08/2014 | 19:04
10
68
אני בן 28 ואובחנתי לפני שלוש שנים. (הפרעת קשב והיפראקטיביות)
אני נוטל ריטלין כמעט באופן יום יומי (20 מג, SR)

בחודשים האחרונים אני סובל מהפרעה בשינה. הראש שלי מפוצץ במחשבות (ולפעמים סתם מתנגן לי בראש שיר ששמעתי במהלך היום), ואני פשוט לא מצליח להרדם
עד שאני ממש עייף. נטלתי בעבר בונדורמין (חצי כדור) רק במקרים בהם הייתי חייב לקום מוקדם (בערך פעם בשבועיים), אך אני מעדיף לא לקחת את הכדור, משום שהוא גורם לי להרגשה רעה יום לאחרי הנטילה.
ניסיתי כמובן לסדר את סביבת החדר שתתאים לשינה - אין אור בחדר, אני ישן עם כיסוי עניים, ומזגן עובד (ככה שלא חם), אך אני עדיין מתקשה להרדם.
ניסיתי גם תחליפים טבעיים לכדורי שינה - רסקיו ללילה, וכדורי נרבן, אך גם בשילוב של שניהן, ומינון גבוה, אני עדיין מתקשה להרדם.
בנוסף, אני מבצע פעילות גופנית כארבע ימים בשבוע (פיתוח גוף, ריצות ואגרוף), כך שהגוף שלי עייף פיזית, אך למרות העייפות, אני עדיין לא מצליח להרדם.

למישהו יש רעיון ?
שכחתי לציין
27/08/2014 | 19:06
6
37
אני לוקח את הריטלין בדרך כלל בשעות 10-11. אני בדרך כלל מקפיד לא לקחת אותו מאוחר, כך שלא יגרום להפרעות שינה.
אך גם בימים בהם אני לא לא לוקח את הכדור, אני סובל מקשיים להרדם.
אני מתמודדת עם הפרעת שינה הפוכה של הירדמות יתר
27/08/2014 | 20:02
5
46
כך שיש לי מעט להציע לך בנושא

א. לך למעבדת שינה של אסותא, הם נותנים שירות מצוין ויכול להיות שיעזרו לך

ב. ד"ר מיכל לוסטיג ממכבי הינה בעלת התמחות כפולה - הפרעות שינה והפרעות קשב. כדאי לך לבקש יעוץ במכבי איתה. זה לא עולה כלום.

ג. אצלי אחת הסיבות לעודף שינה היה תת פעילות של בלוטת התריס. שמעתי שיש אנשים עם עודף פעילות של בלוטת התריס. אולי תבדוק את זה.

ד. איך היה טרם הריטלין? גם הפרעות שינה?

ה. לגבי ספורט - אולי לפני השינה צריך לעשות ספורט מתון ולא מעורר. יכול להיות שהספורט האינטנסיבי גורם להפרשת אנדרופינים. לי אחרי שיעור אירובי קשה להרדם. נסה לעשות לפני השינה את אחד מסוגי הספורט המתונים הבאים: שחיית חזה (לא חתירה!), יוגה, פילטיס. אני יודעת שיוגה ופילטיס עושים רושם של חוגי ספורט קצת "נשיים" ואם תלך לחוג כזה, הרוב יהיו שם נשים וזה יהיה לך פאדיחה. אבל הפרעת  שינה גורמת נזק לכל תחומי החיים, ואני יודעת שכשלי זה הפריע עשיתי הכל. 

ו. מקלחת חמה לפני השינה. אמבטיה. אני יודעת שזה נשי, אבל מה לעשות. שינה היא מרכז הבריאות. תוסיף לבנדר להרגעה.

ז. קור יוצר ערנות, חום - הרדמות. אם אתה מתקשה להירדם בלילה, תפעיל מזגן על חימום דווקא. חום גורם עייפות. 

ח. לפני השינה מומלץ לאכול מאכלים עתירים בסידן, ובכלל לקחת מגנזיום לפני השינה. זה מרדים

ט. להוריד את מינון הריטלין? כמה אתה נוטל?

י. לא לגעת במחשב וופלפון 3 שעות לפני השינה.

יא. לנסות כדור אנטי הסטמין. זה נגד אלרגיות אבל מרדים תחת. 

יב. האם מחשבות טורדניות מונעות ממך לישון? אם כןם דרושה עבודה עליהן

מוזמן לפרט אם יש משהו שלא נגעתי בו
תודה על הרעיונות
28/08/2014 | 16:52
4
30
אני אבדוק את הנושא של בלוטת התריס.
טרם הריטלין לא היתה בעיה, אך אני נוטל את הכדור כבר למעלה משנתיים, והבעיה החלה רק בחצי שנה האחרונה.
לגבי הספורט, אני עושה אותו בצהרים, ותמיד זה היה כך. זה אף פעם לא היווה בעיה.
אני אנסה לעשות היום גם מקלחת חמה.

ובנוגע למחשבות, אלו לא מחשבות טורדניות. פשוט המוח שלי מפוצץ מחשבות, לרוב טובות. כמו שציינתי באחת התגובות פה, אני לא דיכאוני או חרדתי, להיפך.
ואללה, עוד מתאגרף עם הק"ר...
01/09/2014 | 10:08
3
20
גם לי יש בעיות שינה, אני מתעורר לפחות פעמיים בלילה והשינה לא שקטה - חוץ מבימים של אימון.
את האימונים שלי (איגרוף) אני עושה דווקא בערב, חוזר מותש, וישן כמו לבנה. הימים עם השינה הכי טובה בשבוע...
בדיוק רציתי להציע את זה, פשוט להתיש את עצמך
02/09/2014 | 10:46
2
11
חוסר שינה יכול לקרות מהרבה סיבות וכדאי לבדוק.
השיטה הכי יעילה שאני מצאתי כדי לסדר את השינה היא להתיש את עצמי.
אח"כ זו השינה הכי טובה שיש
אתה יכול כל ספור העיקר שיהיה אירובי ומתיש
ריצה, רכיבה, איגרוף, קראטה וכו...
מה שמתאים 

אני חושב שאני יודע מה הבעיה
03/09/2014 | 01:01
1
15
עכשיו שאתה אומר את זה, בשנה האחרונה רצתי המון, בנוסף לאימוני הכוח.
כנראה בגלל שהפסקתי קצת עם הריצות, יש לי עודף אנרגיה...
צריך לחזור לרוץ...
תיאוריה מעניינת ואפשרית, יכול מאד להיות
03/09/2014 | 13:27
10
אתה הרגלת את עצמך לשריפה של כמות אנרגיה מסויימת
עכשיו שהורדת מהאימונים הגוף עדיין מכין את עצמו מראש
ומאחר וזה לא מגיע אז הגוף מגיב ככה
בקיצור זה רק תיאוריה אבל נראת אפשרית.
שמעתי לפני כשבועיים הסבר מלומד על מלטונין מפי נוירולוג
28/08/2014 | 03:38
1
59
הוא אמר שההורמון הזה, אם אני זוכרת נכונה, מקצר את הזמן שבין הניסיון להרדם  (כשאנחנו כבר ערוכים לשינה, שוכבים במיטה, אור כבוי וכו'), לבין ההרדמות עצמה.
אולי כדאי שתתייעץ עם הרופא שלך בנושא הזה.
ולגבי ה-SR - אין טוב בלי רע. עבורי הוא הכדור המיטבי מבין כל הסוגים שבהם התנסיתי, אבל בו-בעת מקשה עליי להירדם, בדומה למה שתיארת.
אם אתה כל כך סובל, וכך זה "נשמע", הייתי ממליצה לך לחזור לרופא שלך. אם הוא נוירולוג זה לא יספיק. לפעמים צריך פסיכיאטר שיכול לערוך אבחנה מבדלת בין כל מה שקשור להפרעת קשב במישרין, לבין מצבים נלווים כמו חרדות, דיכאון וכו'. חשוב גם לבצע בדיקות שונות, כמו שהציעו כאן, של בלוטת התריס, ברזל ואחרות. בקש מרופא המשפחה שלך הפניה לדיאטן/דיאטנית שיתאימו את התזונה לסוג הפעילות הגופנית שלך - פעילות הכרוכה במאמץ רב.
טפל בעצמך!

ניסיתי מלטונין, לא עובד..
28/08/2014 | 16:48
30
טיפה משרה שינה, אך עדיין לא גורם לי להרדם.
ובנוגע לריטלין, כמו שאמרתי, גם בימים שאני לא לוקח, אני לא נרדם טוב.

ובקשר להצעה שלך ללכת לפסיכיאטר, אני חושב שזה מיותר. אין לי חרדות ודכאון כלל. אני חושב שהבעיה דווקא הפוכה - אני יותר מידי שמח ומבסוט, שללכת לישון נראה לי כבזבוז של זמן.
והלכתי לדיאטנית בעבר, אני אוכל אוכל בריא ועשיר עם ירקות בכל ארוחה. בנוסף, עשיתי בדיקות כלליות לא מזמן, והכל תקין.
שני דברים
02/09/2014 | 07:39
22
אולי אתה צריך מעט שעות שינה? אם אתה לא נרדם, אולי תנסה לעשות משהו בזמן הזה.
חשבת על כדורי שינה? נכון שיש בזה דברים לא טובים אבל לישון 7 8 שעות בלילה זה בסיס לכל יום המחר עבורי.
|מוצץ| אירוע בייביסטאר לנשים בהריון
( לעמוד שלי בתפוז )
27/08/2014 | 17:36
3
|*|את בהריון ורוצה להגיע לאירוע מהנה ולקבל מתנות שוות בשווי 200 ש"ח |?|

|תפוז| אנשים מזמינה אתכן לאירוע מיוחד, בו תמצאו את כל המוצרים שאתן צריכות לבייבי שלכם, בהנחות מיוחדות!

אתן מוזמנות להירשם בלינק הבא:
http://tapuzbiz.activetrail.biz/BabyStar

נתראה ביום חמישי 4.9 בין השעות 10:00-20:00 (אפשר להגיע מתי שרוצים)

האירוע מיועד לנשים בכל שלב של ההריון - אתן מוזמנות להפיץ לחברות.
נפתח פורום הורים לילדים מיוחדים|*|
( לעמוד שלי בתפוז )
24/08/2014 | 13:05
9
|חיבוק|פתחנו בשבילכם את פורום הורים לילדים מיוחדים בו תוכלו לשתף בחוויה של ההורות לילדים המיוחדים שלכם, ולתמוך בהורים החדשים בתחילת דרכם.
אתם מוזמנים לשתף ברגשותיכם העמוקים, לפרוק ולחלוק בהתמודדות שלכם ההורים, עם גידול ילדים מיוחדים.

http://www.tapuz.co.il/forums2008/forumpage.aspx?f...
היושש, מכירים את המאמר הזה?
22/08/2014 | 22:34
3
86
נראה לי שמכל החרטא שמופיעה ברשת לגבי הפרעת קשב וריכוז, זה אחד המאמרים האמינים התקפים והמיהמנים והממצים שיש.

יש המון חומר ברשת על הפרעות קשב וריכוז, אבל רובו הוא מטעם אנשים שמנסים לשווק לך משהו.

על כן המאמר מנוסח באופן מניפולטיבי, כפרסומת:

"אתם חשים קופצניים, תזזיתיים? הכינסו את הפרטים שלכם , תנו את כרטיס האשראי וניצור עמכם קשר"....

המאמר זה חובר ע"י עובד סוציאלי בשם אריה סעדה.
כלומר, עובד שירותי הרווחה, עובד מדינה, לא איזה מובטל שהפך את עצמו ל"מאמן מעצים לבעלי הפרעות קשב וריכוז".

כלומר, אדם שכבר יש לו תחום עיסוק, פרנסה, מקצוע, ולא עומד להתפרנס ממי שיקרא את המאמר הזה.

המאמר הזה מכיל אינפורמציה, ורחמנא ליצלן, אפילו קישורים למאמרים אקדמאים אמיתיים של אנשים שהם אמנם לא "מומחים הכי גדולים בעולם" אלא סתם אקדמאים שקרעו את התחת באוניברסיטה בשביל מחקר.

המאמר הזה אינפורמטיבי.

הוא לא עושה עליך מניפולציות ומספר לך על "שיטות" מהתחת ל"ניהול ההפרעה". מחבר המאמר אינו קוסם ואינו מושיע. הוא נותן אינפורמציה.

לטובת הקהילה. 

ודווקא מהאינפורמציה ניתן להשכיל, ולממש.

עבורי, כמופרעת קשב, דווקא לקרוא מאמר אינפורמטיבי ולא מניפולטיבי ומכירתי עוזר לי להתמודד עם ההפרעה.

בעצם הזיהוי של עצמי בששת אשכולות המאפיינים של הפרעת הקשב, אני יודעת מה שייך להפרעה ולא לי, ועל כן לא פועלת על פיו.

טוב, ואיפה אתם רואים את עצמכם בתוך התסמינים האלו? (ששת אשכולות המאפיינים של הפרעת הקשב?)

נ.ב. לחמאס יש הפרעת קשב קשה, ואי עמידה קשה במשימות. הבטיחו פיגוע מגה פיגוע ענק בנתב"ג ב 6 בבוקר. בטח השעון שלהם לא צלצל.
אם רק היינו שכנים של שוודיה היינו מקבלים כבר ב 6 בבוקר פיגוע בנתב"ג, עם רקטות משאריות של חומרי יצור רהיטים מאיקיאה. אבל אנחנו במזרח התיכון, וילה בג'ונגל, וצריכים להתמודד עם שכנים מופרעי קשב כמו חמאס
איפה?..... איפה לא....
22/08/2014 | 23:32
2
65
המאמר לא מוכר לי, אבל מה שכתוב בו מוכר גם מוכר.
למען האמת, אין פה חידושים והמצאות, כשקוראים את הכתוב בכל אשכול ואשכול. "תפקודים ניהוליים", לדוגמא, זהו מושג שכבר דובר בו רבות, עוד לפני שנכתב המאמר הזה.
אבל, בכל זאת משהו צד את עיני בחלק האחרון של ההתאמות הסביבתיות: "עבור אנשים כאלו, חוק השיקום משנת 1973 וחוק האמריקנים עם הנכויות משנת 1990 (חוקים אמריקנים שנועדו למנוע הפליה של אנשים עם מוגבלויות) מספקים הגנות והתאמות במוסדות לימוד ובמקומות עבודה. ההתאמה הנפוצה ביותר עבור אנשים עם הפרעת קשב היא זמן ממושך יותר להשלמת משימות במקום העבודה". מעניין אם גם בישראל, קיימת התאמה שכזאת המעוגנת בחוק, עבור מופרעי קשב וריכוז במקום עבודתם.
הייתי שמחה לקבל הארכת זמן, במסגרת העבודה שלי. כמה שקשה לעמוד בלו"ז.... אבל מצד שני, אולי עדיף להשאיר את הדברים כפי שהם ("עד לנקודה שבה המשימה נתפסת בעיניהם כמצב חירום"), שכן במקרה של דחיינית כרונית שכמותי, ההתאמה הזאת תיצור את הצורך בהתאמה מסוג חדש: "הארכת זמן  שלב 2", שגוררת את משך השלמת המשימות,  ממש כמו גרורות סרטן במצב מתקדם, שמדרדר משלב לשלב.
לכן אני גם לא תמיד ממליצה למופרעי קשב וריכוז ואחרים, להשתמש בהתאמה הזאת של "הארכת זמן" באופן אוטומטי, אלא לאחר הפעלת שיקול דעת, והסקת מסקנות בעקבות התנסות בשימוש בהתאמה בכל הקשור למשימות לימודיות שונות (הגשת עבודה, מבחן, פריסת לימודים וכו'). זה לא משהו שמתאים לכל אחד, ויותר שמועיל, יכול גם להזיק.

טכניקה שעוזרת לי בנוגע לניהול זמן מטלות בעבוה
23/08/2014 | 19:57
1
42
נניח שהבוס הקציב לך שבוע למטלה,
או 4 שעות.

מה שהייתי מציעה זה לקחת יוזמה, ולחלק את המטלה לתת מטלות קטנות, ולכל מטלה לקבוע זמני ביצוע.
לדוגמא אם מדובר במטלה שדורשת 4 שעות, לחלק אותה לחלקים, ולכל חלק להקציב זמן ולכוון את הפלפון עם הסטופר.

זה מאד מאד עוזר.
באופן אישי אני לא בעד הארכת זמן
משום שיש מחקרים שמלמדים שאנו מסתדרים תמיד עם מסגרת הזמן והתקציב שיש לנו (למעט כאשר מדובר בתקציב/זמן שחורגים מכל סבירות)

אני זוכרת שהייתה תקופה שגרתי רחוק ממקום עבודתי
והייתה לי שכנה שנסעתי איתה בטרמפ כל יום
והייתי צריכה לצאת מוקדם מן העבודה
את יודעת מה קרה?
לראשונה סיימתי מוקדם פרוייקט
משום שידעתי ש ב 2 וחצי אני טסה מהעבודה.
כשהייתי נשארת עד 10 בלילה לא הספקתי כך.

במילים אחרות, לעיתים מסגרת זמן עוזרת.

אני יודעת שגם בחיים הפרטיים שלי, כשאני מקציבה זמן למטלות, הראש מתכוונן לשם.

אני לרוב מורחת מקלחת על שעות, כי כיף לי. במלחמה עם עזה לא רציתי להתפס באזעקה רצה למקלט עם מגבת או משהו.
ולמדתי להתקלח ב 5 דקות.

איכשהו גם בטירונות הצלחתי לעמוד בזמנים כי עמדו לי על השכל.

אני חושבת שהכיוון צריך להיות - שאם מקציבים לך בעבודה זמן למטלה, חלקי אותה לתת מטלות והקציבי זמן לכל תת מטלה.

שוב, כמו כל דבר בחיים, אין כללים ברורים. לפעמים זה עובד ולפעמים זה לא. תלוי בסוג המטלה. את צריכה לעשות סוג של 'ניסוי וטעיה' על עצמך ולבדוק באילו מטלות עוזר לך לעשות לעצמך סטופר. יש מקרים שזה פשוט מטריד ומפריע.

ולגבי החוק. חפשי בגוגל. גם בישראל ישנו חוק שיווי זכויות לבעלי מוגבלויות.
אבל תמיד תזכרי שבכל חוק יש הבדל בין החוק לבין היישום שלו. כשמעסיק רוצה להעיף עובד עם הפרעת קשב, הוא יעשה הכל כדי לאכוף את החוק. חוקים לא מצליחים להעלים אפליה מן השטח. באירופה, מאז מלחמת העולם השניה, יש חוקים נגד שנאת יהודים. ושנאת היהודים בוערת שם עכשיו, במובן הכי אנטישמי נאצי של המילה, כאשר הנאצים הישנים תופסים טרמפ על המוסלמים החדשים.

אני חושבת שאסטרטגית זה לא נכון לספר לבוס שיש לך הפרעת קשב, אלא אם כן הוא מלאך.
עדיף לנסות לפתח אסטרטגיות לריכוז.

אם מקום עבודתך הוא ממשלתי/ציבורי אולי אפשר להסביר את זה למעסיק.
אבל אם זה מקום פרטי, לא הייתי סומכת על ההגינות של הבוס.

אולי תנסי להסביר כאן מה הקושי שלך עם הלו"ז בעבודה, ואולי ננסה להעלות פתרונות?

ממה שלמדתי על התמודדות עם הפרעת קשב, אין פתרונות קסם, אין "שיטה". אבל היצירתיות של הפרעת הקשב מאפשרת למצוא פתרונות למצבים שההפרעה יוצרת. אז נסי אולי לפרט את הקושי וננסה להעלות פתרונות...

פלאדה
הסנדלר הולך יחף
23/08/2014 | 20:54
51
תודה לך פלאדה על התגובה המפורטת.
זה לא שאני לא יודעת מה צריך לעשות. אני יודעת טוב מאוד מה יכול לקדם ומה יכול לעכב, אבל כשיש לך כל כך הרבה על הראש, אתה צריך ליצור לעצמך סדרי עדיפויות, כשחלק מהדברים ידחו למועד לא ידוע, אחרים שמתנהלים פחות או יותר כמתוכנן, ויש כאלה שתמיד ישארו לדקה האחרונה, כמו הדו"חות האלה שצריך להגיש לקראת הישיבה. כל המסביב הזה, הניירת הזאת, הטפסים שצריך למלא בלי סוף, תמיד ישארו אצלי לסוף שבסוף, לשניה האחרונה שנותרה. זה לא ישתנה, כי מבחינתי זה פחות חשוב וגם די מעצבן, ממש כמו תופעת לוואי, לדברים החשובים באמת שאני עושה בעבודה. גם בבית, אותו כנ"ל, ישנם דברים שאי אפשר בלעדיהם, כמו לדאוג שיהיה אוכל במקרר ובמזווה, בניגוד לכלים שיושבים לי עכשיו בכיור, ויכולים לחכות למשיח... או שלא.
הלוואי ויכולתי לעשות הוקוס פוקוס, ולטפל בכל משימה שנכנסת לי לרשימה וללוז באופן מיידי, אבל זה לא יקרה בחיים, בשל מה שנכון וחשוב בעיני, מבחינה סובייקטיבית ולעיתים גם אובייקטיבית, וגם משום שיש כל כך הרבה מטלות, עניינים מחוייבויות, כשאתה איש משפחה, הורה לילדים, שצריך לדאוג גם לעניינים הקשורים אליהם, ולניהול השוטף של הבית, בלי כל הדברים הבלתי צפויים, שפתאום תידרש לטפל בהם. נוסיף לזה גם עבודה ו"שאר ירקות"..... אין, אין סוף למטלות!
כנראה שהעייפות מדברת מגרוני, לאחר שסיימתי בשעות האחרונות להבריק 50% מן הבית, ועוד מעט אני אשמע גם את כל אותן זמירות שקראתי להנאתי בכתבה, על הדברים הכי מעצבנים שילדים אומרים בחופש (אני רעב. משעמם לי, תקני לי וכו'...).
אז לסיכום, עם כל הברברת הזאת שלי והשתפכות הנפש, אני מודה לך על העזרה והתמיכה!
הפרעות קשב וריכוז והשפעתם על יצירת קשרים חברתיים
22/08/2014 | 16:46
1
71
שלום לכם..
מזמינה אתכם לצפות בסרטון שצילמתי למט"ח ועוסק בנושא: הפרעות קשב וריכוז והשפעתם על יצירת קשרים חבר...

קישור- הפרעות קשב וריכוז והשפעתם על יצירת קשרים חברתיים
22/08/2014 | 16:53
47
הפרעת הקשב - מוחמד דף
20/08/2014 | 20:11
1
87
לפעמים אנו מחסלים אותה חלקית
מוציאים לה אוזן, יד, רגליים, עיניים

לפעמים נדמה לנו שחיסלנו אותה
רק כדי שהיא תצוץ מן המנהרות

היא מתכננת את כל הפיגועים בחיינו
אנחנו רוצים לחסל אותה אבל לפעמים בטעות מחסלים דברים אחרים
כמו את האישה והתינוק

הויש הויש הויש הויש הויש הויש
טוב, אני צריכה ללמוד
אני חייבת להכנס באמא של זה

3/4 שעה לימודים
רבע שעה הפסקה
gooooooooooooooooooooooooooooooooooooo
כמה מטורף, ככה נפלא!
21/08/2014 | 16:15
42
ואת זה הבנתי לאחר שקראתי את הדבר המשוגע הזה כמה וכמה פעמים...
סיטואציה פשוט הזויה
20/08/2014 | 11:36
11
90
אוקי, 

בשבועות האחרונים אני מקבלת מאחד בשם ארז ברטל (שמגדיר את עצמו כ"אחד המומחים בארץ"). הוא שולח לי בלי סוף הודעות (למרות שכבר ביקשתי להפסיק את זה), שאגיע ל"אבחון" שלו, שהוא ה"אבחון המקיף ביותר בישראל", ושהאבחון "מקפיץ את הריכוז ב 20%" לדבריו.

שאלתי אותו במייל מדוע הוא טוען שהאבחון מקפיץ את הריכוז ב 20%?

הוא סירב להשיב לי במייל.

הוא אמר לי משהו מגוחך בסגנון "המדיניות שלנו היא להשיב על שאלות כאלו בעל פה".

היות וחרף בקשתי הוא סירב להשיב לי במייל, בלית ברירה טלפנתי אליו. לדבר ההזוי הזה לא ציפיתי. שאלתי אותו מה האינדיקציה שהאבחון "מקפיץ את הריכוז ב 20% כ - 24 שעות מרגע האבחון". הוא נתן לי את האינדיקציה שלו. הוא הסביר לי שבמהלך האבחון הוא נותן "כלי" אימוני, וה"כלי" הזה הוא זה שמקפיץ את הריכוז ב 20%. 

הוא הסביר לי, ולא השתכנעתי.

בליבי חשבתי שזה בולשיט, זה לא אמין, ושזה סותר את מה שהוא אמר לפני כן. 

ההסבר שלו מדוע הריכוז "קופץ" ב 20% אחרי שהוא מספק באבחון כלי, היה בלתי אמין לחלוטין בעיני, לא משכנע, ולא כלום.

הוא סיים את ההסבר, אמרתי לו, "הבנתי, תודה רבה, והתכוונתי לסיום השיחה...."

באותו רגע לא ציפיתי להתגוללות הפראית שלו עלי.

הוא פשוט כעס עלי שאני מסיימת את השיחה איתו מבלי להשתכנע ב"אבחון" המופלא שלו (מה לעשות שחשבתי שזה בולשיט אחד גמור)

אני חייבת לציין שבמהלך "שיחת קידום המכירות" שהוא ערך לי הוא שאל אותי שאלות שונות, אודותי. שאלות פרטיות שממש לא התחשק לי להשיב עליהן. הוא התעצבן שאני לא משיבה לו על השאלות והסביר שאם לא אשיב לו על השאלות, "הוא לא ימסור לי מידע" כאילו שאני חייבת להשיב לו על שאלות או למסור לו מידע פרטי אודותי...

הבעתי אי רצון מוחלט ובולט במהלך השיחה לשתף במידע אודותי, והוא ניסה פשוט לאלץ אותי לשתף במידע, על ידי טענה שאם אני לא אשתף במידע אודותי הוא "יסיים את השיחה" ולא יתן לי מידע אודות ה"מכון" שלו...

כשקיבלתי את המידע, מדוע לשיטתו האבחון "מקפיץ את הריכוז ב 20%" ולא שוכנעתי על ידי המידע הזה, התחלתי לחטוף ממנו ריקושטים.
הוא סירב לסיים את השיחה, במקום זה הוא ירד עלי וקטל אותי

הוא טען שבגלל שלא הייתי מספיק "מעורבת" בשיחה איתו, "הוא לא ראה מעולם אדם עם הפרעת קשב וריכוז כה קשה" [לא עלה בדעתו שהוא פשוט לא הצליח לעניין אותי, ולא עורר בי שמץ של אמון או בטחון שגרם לי לרצות למסור מידע על עצמי] הוא טען שאני אדם "מנותק" ש"לא חי את החיים אלא חי לצד החיים", ושאני צריכה לבדוק "איפה אני מנצלת אנשים ורק לוקחת ביחסים בינאישיים" - וכל זה משום שבשיחה איתו לא גיליתי שמץ של עניין, מעורבות, או רצון לשתף במידע אודות עצמי. זה פשוט מדהים.

נניח לרגע בצד את העובדה, שכשאדם מעורר בי עניין במהלך שיחה, אני מגלה עניין. כשאדם מעורר בי אמון אני נותנת אמון. הוא לא הצליח לעורר בי שמץ של אמון או עניין. שמעתי את ההסברים שלו והם נראו לי כמו בולשיט אחד גדול, ושרלטנות אחת גדולה. ההסבר שלו, "מדוע הריכוז קופץ ב 20% לאחר האבחון" עשה רושם של הסבר שנוגד את ההגיון ואת השכל הישר, בלתי מבוסס בעליל, ועבורי, שקוראת לא מעט אודות מדעי המוח ופסיכולוגיה קוגניטיבית, ההסבר הזה נראה פשוט כמו אמצעי זול לגרום לי להגיע למכון שלו ולשלם לו כסף, אבל בלי שום תקפות מדעית, וגם עם סתירות פנימיות, וחסר הגיון.

הוא ככל הנראה הבין שאני לא מעוניינת להגיע ל"מכון" ה"מהולל" שלו, ולא השתכנעתי שיש לו משהו רציני להציע. מפה הוא החל להתגולל עלי. היות והוא דרש ממני מידע באיזה תחום אני עוסקת, אמרתי לו בדלית ברירה פיסת מידע לגבי תחום העיסוק/לימודים שלי.

הוא החל להתגולל עלי: הוא החל להסביר לי כיצד, לשיטתו, אני צפויה להכשל בכל מה שאעשה במקצוע הזה. הוא הסביר לי כיצד אנשים עם הפרעת קשב וריכוז לומדים את המקצוע, אך לא מחוברים אליו, לא מצליחים לעבוד בו, לא מצליחים ליישם את מה שהם למדו, לא מצליחים להתרכז, לומדים 5 שעות ומתוכם בקליטה רק 20 דקות, והוא המשיך במונולוג ארוך ומניפולטיבי על כך שאני עלולה להכשל בכל מעשי במקצוע אותו למדתי ובתחום הלימודים אותו למדתי.

כזאת נכלוליות עוד לא ראיתי. האדם לא מסוגל לקבל בשלוות נפש את העובדה שלא השתכנעתי מה"שיטה" ה"מהוללת" שלו, ובמקום להשלים עם העובדה שאני מבקשת לסיים את השיחה מבלי "לסגור עסקה" הוא פשוט בחר לשווק לי את ה"שיטה" שלו בדרך הכי נמוכה שקיימת בספר: לשכנע אותי שאכשל בכל מעשי.

בפועל
- סיימתי תואר ראשון בהצטיינות יתרה
- אני לקראת סיום תואר שני, בהצטיינות (ממוצע הציונים שלי עד כה הוא 89.57 ואני צריכה לעשות בחינה נוספת בציון גבוה כדי שהממוצע יעלה ל 90). כל מי שעקב אחרי ההודעות שלי פה יודע כמה נלחמתי על התואר הזה, אבל אני צולחת אותו
- יש לי קורות חיים מרשימים ביותר. עבדתי במקצוע שלי באי אלו משרות. היה לי קשה, אבל הצלחתי. ההצלחה שלי מוכחת בהמלצות שאני מחזיקה תחת ידי, ובתקופות מוכחות של תעסוקה מוצלחת והשגים מוצלחים במקצוע שלי.
- בתור מופרעת קשב וריכוז, אני עובדת באופן טוטאלי. ארז ברטל טען בפני שאנשים כמוני, עם הפרעת קשב וריכוז, מנותקים מתחום העיסוק שלהם. האמת היא שאין אדם כמוני שמחובר כל כך חזק לתחום העיסוק שלו. תמיד כשעבדתי בתחום, הייתי חוזרת הבייתה מן המשרד והראש שלי היה מלא ברעיונות איך לקדם את הפרוייקטים שאני עובדת עליהם. תמיד עבדתי בהתלהבות ובחיבור טוטלי.
- מכל האנשים שלמדו את המקצוע הזה, מעטים זוכרים היטב את כל מה שהם למדו במשך כל השנים, ועושים בזה שימוש מאסיבי כמוני. ארז ברטל טען שאנשים כמוני, עם הפרעת קשב וריכוז, לא יכולים ליישם את מה שהם למדו. עבדתי במקצוע שלי, ויש לי הוכחות מוצקות בדמות דברים שעשיתי, שמראים יישום שיטתי של כל מה שלמדתי במהלך התואר הראשון ואף השני. 

בקיצור, השיטה הכי נלוזה בספר.

ארז ברטל ניסה לערער את הבטחון שלי בעצמי, וניסה לגרום לי להאמין שאני צפויה להכשל בכל מה שאעשה במקצוע שלי. הוא פשוט במשך כמה דקות תמימות, נאם לי נאום על איך שאני עתידה להכשל בכל מעשי, רק כדי לגרום לי לחוש במצוקה, חסרת בטחון, חסרת אונים, חוששת לעתידי, ותוך שהוא - ככל הנראה - מקווה שאם אחוש שאני לא מסוגלת לצלוח את החיים האלו לבד, את העולם הזה בכוחות עצמי, אני אפנה למכון שלו.

מעודי לא ראיתי דרך נלוזה כל כך לשווק "מכון" ל"טיפול" בהפרעות קשב וריכוז. לנסות לערער את בטחונו של אדם ולשכנע אותו שהוא הולך להכשל בכל מה שהוא עושה, רק כדי שאותו אדם, כלומר אני, יחוש חוסר בטחון לצלוח את החיים המקצועיים לבד ויגיע למכון ה"מהולל" של אותו ארז ברטל, מתוך פחד, יאוש, ומצוקה.

זו פשוט השיטה הכי נמוכה בספר. זה מזכיר לי כל מיני ערסים שמתחילים איתי ברחוב. ברגע שאני מסרבת בנימוס, הם מתגוללים עלי "יא מכוערת מי ירצה אותך"
ובאשר לשיטה עצמה שלו ולמה אני לא מאמינה לו בשיט
20/08/2014 | 11:55
56
ארז ברטל טוען כי (הוא טוען את זה בעברית קלוקלת, כשאני מסבירה את זה אטען את זה בעברית הרהוטה שלי) "הגורם להפרעת קשב וריכוז הוא פעילות יתר של מערכת העצבים הסימפטטית".

ארז ברטל למעשה מציג סוג אחד של הפרעת קשב וריכוז - כזו שהיא נגזרת של הפרעת חרדה.

להפרעת קשב וריכוז יכולים להיות גורמים שונים
- פגיעת ראש [ואז צריך לעבור שיקום מוחי במרפאה לפגיעות ראש]
- חסרים תזונתיים [ואז צריך לקחת תוספי תזונה]
- תת פעילות של בלוטת התריס [ואז צריך לצרוך הרבה יוד]
- היעדר זיכרון עבודה [ואז צריך לבצע אימון מוחי לזיכרון עבודה, ואני עוברת אימון כזה שפשוט עזר לי בטירוף]
- בעיה במערכת השמיעה/ראיה [כשהמערכות האלו לא מאוזנות זה משפיע על הריכוז לרעה ואז צריך ללכת לקלינאית תקשורת או למומחה בתחום הראיה ולהתאים פתרונות, לרבות תזונה שמשפרת את הראיה/שמיעה כגון מגנזיום לשמיעה או ויטמין איי וכדומה למערכת הראיה]
- רגישות יתר של מערכת העצבים [ואז צריך להמנע מקופאין, לעשות הרבה מדיטציה, להמנע מסוכר, להפחית פחממות, ולאכול הרבה ירקות עליים ירוקים]
- דיכאון, חרדה, פוסט טראומה [ואז צריך לטפל באלו בטיפול CBT או טיפול דינאמי, או שילוב של שניהם]
- תת פעילות של האזורים במוח האחראים על מעבר בסינופסות של דופמין, סרוטנין ונוראנדרנלין [ואז הטיפול הוא תרופתי או בספורט]

לרוב הגורמים הם משולבים...
ואז הפתרון הוא משולב, בהתאם למגוון הגורמים
שלא לדבר על ריטלין, שלמעשה מטפל בסמפטומים ולא בגורם - ויכול להיות כלי עזר משלים לכל אחד מן הטיפולים הנ"ל.

ארז ברטל טוען שהגורם לקיומה של הפרעת קשב וריכוז הוא פעילות יתר של מערכת העצבים הסימפתתית. 
למרות שבפועל הגורמים להפרעת קשב וריכוז הם מגוונים ומשתנים מאדם לאדם, ויש לטפל בהפרעה בהתאם לגורם, והדוגמאות שסיפקתי לעיל אינן ממצות.

ארז ברטל גורס שהפתרון להפרעת קשב וריכוז הוא להגיע למכון שלו, ולעבור את הטיפול שלו, שמתמקד לשיטתו באיזון מערכת העצבים הסימפתתית.

בולשיט אחד גדול.

א. ישנן מגוון שיטות לשיפור הריכוז. בשנים האחרונות עשיתי בהצלחה שימוש בחלק מהשיטות האלו. אין לו מונופול על שיפור הקשב והריכוז.

ב. יש גורמים מגוונים להפרעת קשב וריכוז ועל כן הפתרון אמור להתאים לגורם. אם הפרעת הקשב והריכוז של אדם לא נגרמת מפעילות יתר של מערכת העצבים הסימפטטית, ה"טיפול" שארז ברטל מתיימר לתת הוא כוסות רוח למת.  לפעמים  מה שצריך זה אימון קוגניטיבי על חלקים חלשים במוח.

ג.  הפתרון להפרעת קשב וריכוז משתנה מאדם לאדם. לכל אדם יש מבנה מוחי יחודי, אצל כל אדם חלקים מסוימים במוח מפותחים יותר ואחרים מוזנחים. אצל נהגי מוניות ההתמצאות המרחבית מפותחת.  בנוסף לכך, אין במוח "חלק שמוקצה לכל תפקוד", אצל אנשים שונים, חלקים שונים אחראים על אותם תפקודים. כך לדוגמא אצל אדם אחד הזכרון החזותי יכול להשלט על ידי אזור מסוים במוח ואצל אדם אחר הזכרון החזותי נשלט על אזור אחר. 

לטעון שהגורם להפרעת קשב וריכוז טמון במערכת העצבים הסמפתתית, זה פשוט להונות את הציבור. 
יש מחקר שקובע כך?
לא.
פשוט נדמה לארז ברטל שכך זה, ואף אחד לא גיבה זאת במחקר.
אצל אנשים עם נטייה לפיתוח הפרעת חרדה, זה אכן יכול להיות הגורם להפרעת קשב וריכוז.
וככל שהגורם אחר, זה לא רלוונטי.

ארז ברטל מציע שורה של טכניקות ותרגילים לשיפור הריכוז.
יופי נחמה.

במהלך השנים, איתרתי ופיתחתי לעצמי טכניקות ניהול עצמי וריכוז שהשיגו תוצאות לא פחות טובות ממה שהבן אדם הזה מתיימר לשווק.

הפתרון להפרעת קשב וריכוז הוא אישי, תלוי בגורמים הספציפיים להפרעה של כל אחד, באפיונים של ההפרעה אצל כל אחד, ובאזורי המוח שחזקים/חלשים אצל כל אחד.

לכל אדם יש להתאים סל פתרונות אינדיבידואלי, מה שפועל לאחד לא בהכרח יפעל לאחר.

ולטעון שיש פתרון אחד וגורם אחד, זה פשוט אחיזת עיני הציבור, והטעיית הציבור.

ארז ברטל טוען בלהט שהוא יודע בדיוק כיצד הפרעת קשב וריכוז נראית, מרגישה ומתנהגת.
כך לדוגמא הוא טוען שאנשים עם הפרעת קשב וריכוז אינם מסוגלים לקבל באופן מכיל ובוגר הערות ממקום עבודתם.

לטענתו, כאשר אדם עם הפרעת קשב וריכוז מקבל הערה מה"בוס", הוא נכנס למתח ובאותו יום עוזב את מקום העבודה.
בקיצור, כולנו מונחים על כף ידו והוא מתיימר להבין כיצד פועלת הפרעת הקשב והריכוז.

לאורך השנים עבדתי בלא מעט מקומות עבודה.
מעסיקים העירו לי אינספור הערות.
לא ברחתי ולא עזבתי את מקום העבודה.
רק ביקשתי מהם שיבהירו לי את מה שהם מצפים ממני, כדי שאוכל להפנים וליישם.

במילים אחרות, התיאור שלו את ה"פרופיל הטיפוסי" של אדם עם הפרעת קשב וריכוז, הוא תיאור כוזב ולא אמין.

<b>השיטה שלו אינה עומדת במבחנים של תקיפות, מהימנות, או הגיון. היא סותרת את כל מה שידוע על הפרעת קשב וריכוז.</b>

<b>וכפי שתיארתי בהודעה הקודמת, כשהבהרתי לו טלפונית שחרף ההסברים שלו אין לי שמץ של עניין בשיטה שלו, הוא פשוט התחיל להתגולל עלי ולהסביר לי כמה אני אדם "בעייתי".</b>

מהקצת שלמדתי על השיטות של הבן אדם הזה - שומר נפשו ירחק. מזיק ולא מועיל 
הוא מנצל את הביטחון העצמי הנמוך שיש להרבה הק"רים
20/08/2014 | 13:59
3
33
זו שיטת מכירות
הם מנצלים את הביטחון הנמוך של האנשים (או ביטחון גבוה מדי)
כדי למכור
עושים לך את זה גם ביום יום בטלוויזיה
קחי את הפרסומות לטבעונות
בלי קשר לדעות שלי
לא מנסים להסביר בהיגיון את הסיבה
הם מנסים לגעת בחוסר ביטחון של האנשים ומראים להם תמונות של פרות שחוטות
או שמשווים זיהום אוויר עם גידול חיות למאכל כדי לשייך משהו מוכר ובכך לשכנע
אותו הדבר עושים עם בגדים, למרות שבשנים האחרונות זה ירד קצת.
מראים נשים או גברים יפים ומשכנעים שאם תלבש את הבגד אז תראה יפה כמוהם
באוכל, מראים קופסאות גדולות של קוטג' ומשכנעים שזה כאילו הכי ישראלי ואם תאכל תהיה יותר ישראלי
ולא חסר אנשים שמרגישים שהם לא מספיק ישראלים.
זה נוגע לכל תחום וזה מקיף אותנו

תראי הוא שרלטן, הוא רוצה להרוויח כסף, ולפי תפיסת עולמו לעשות כסף זה אומר שהכל כשר.
ברור שיש לו תסביך, ופסיכולוג טוב יכול לעזור לו.
ומאחר ואין חוקים ברורים בנושא אי אפשר לטעון שהוא שרלטן וזה מספיק לו כדי להמשיך.

אכן, זה מה שמעורר בי בחילה, הניגון הכפייתי על החולשות
20/08/2014 | 14:14
2
22

אנו, ההקרים, חסרי ביטחון.

זה מדהים, אבל כשאני מציגה בפני מעסיקים את קורות החיים שלי הם אומרים "ואו", וכמה שקורות החיים שלי מצוינים.

קרה לי אולי 3 או 4 פעמים שקיבלו אותי לעבודה ישר במועד הראיון.

קרה לי שמעסיקים אמרו "קראתי הרבה קורות חיים אבל שלך, משהו".

במהלך הלימודים שלי מרצים נתנו לי פידבקים. שאני פשוט מעולה.

ובכל זאת, אני חווה את עצמי ככשלון. לא הצלחתי כמו שרציתי. יכולתי להצליח יותר.

זה לגיטימי שלאדם יש שיטה.

אבל ברגע ששיטת השיווק שלו נסמכת על ניגון כפייתי על החולשות שלי, זה כבר מעיד לא על שרלטנות, על יותר מזה, על נאלחות. נלוזות. כמו איזה גרגמל שרוצה לתפוס דרדסים. כמו אנשי דת שמחפשים את החלכאים והנדכאים כדי לגייס אותם בין אם זה ליהדות ובין אם לנצרות ובין אם לסיינטולוגיה. זה ממש לאתר את האנשים שנמצאים בשפל, ולקוות שחוסר הבטחון העצמי שלהם  יגרום להם להכנס לסינטולוגיה, לכת "עדי יהווה", לכת של גואל רצון, או לאיזה מסדר נוצרי מסיונרי. זה פשוט לחפש בכוח את החולשה של האנשים, ולהתיישב שם ולחבר צינור שאיבה ולמצוץ את דמם. זה פשוט נוראי.

אתה יודע אבישי, מה קרה בישראל מאז שאסרו יבוא נשים מאוקראינה ומרוסיה לישראל למטרות זנות? סרסורי הזונות החלו לצוד בישראל נשים מסכנות ואומללות. מסתבר שהיום כל בתי הבושת מלאים בצעירות מבתים הרוסים, נשים מוכות, נשים מסכנות. האומללות שבאומללות ניצודות לזנות על ידי סרסורים.

זה ידוע שנערות מבתים הרוסים מדרדרות לזנות כי סרסורים אורבים להם בפתח ומשכנעים אותן לעבוד בזנות.

והשיטה הזו, של לשווק לי מכון ל"טיפול בהפרעות קשב" שמשכנעת אותי שאני כשלון ועתידה להכשל כל חיי, היא שיטה נאלחה, בזויה, נמוכה, אין לי אפילו מילים לתאר כמה נמוך הבן אדם הזה יורד.

מדהים שהוא כל כך נואש לשווק את שיטתו, שברגע שאני מביעה חוסר עניין הוא פשוט יורה מתחת לחגורה ומספר לי איך אני הולכת להכשל. הוא מספר לי שמתוך 5 שעות לימודים אני קולטת רק 20 דקות. נא בעין, מאיפה הוא מקריץ את כל זה?

במקרה לי כבר היו הישגים מוכחים במקצוע שלי.
עשיתי דברים, יש לי השגים מוכחים בכתב. המלצות, קו"ח וכו'.

מה יעשה אדם שרק לומד, בראשית דרכו המקצועית, ושומע מהארז ברטל הזה שמגדיר עצמו כ"מומחה" שהוא צפוי להכשל בכל מה שיעשה?

זה כלל לא נכון.
אנשים עם הפרעות קשב וריכוז מצליחים בכל התחומים. קשה, אבל מצליחים.
יש לנו מוטיבציה רבה.
יש לנו דרכי שיפוי
או שפשוט אנו ממנפים את ההפרעה להצלחה.

אנשים רבים עם הפרעת קשב וריכוז הם מצליחים.
הרבה יותר מ"מאבחן ומטפל להפרעות קשב וריכוז" שרודף בשיטות נאלחות אחרי לקוחות פוטנציאלים
פשוט מגעיל אותי 
את כל כך צודקת, רק תיקון קטן
20/08/2014 | 14:40
1
21
נושא הזנות וניצול נערות ונערים שנמצאים במצוקה נובע בעיקר מהמצב הכלכלי ומבנה המשק
המטרה של רבים מהם זה הניסיון לעזור לעצמם או למשפחה וכו...
ונכון גם חלקם בגלל הביטחון הנמוך.
הכלכלה הריכוזית יצרה פערים גדולים מאד במיוחד במרכז הכלכלי של המדינה
והסחר בבני אדם לא הפסיק רק פחות מדברים עליו כי יש דברים דחופים יותר.
וכי יש אנשים עם אינטרסים שלא מעוניינים לדבר על זה.
אכן, זה היה בשוליים כדוגמא לניצוול חולשות
20/08/2014 | 15:38
13
אני לא מומחית בתחום, ואין לי את המידע המדויק
כנראה שזה נמשך
מה שחשוב הוא להבין את דרך העבודה של השרלטנים: לשכנע אותך שאתה חלש, חסר אונים, מסכן וזקוק להם. פשוט איכסה!

אתה יודע מה מדהים אבישי? פסיכיאטר שרשם לי ריטלין, ד"ר אשמן, אמר לי בפגישה רביעית אולי שאני יכולה להחליף את הריטלין בספורט, ולא בהכרח זקוקה לריטלין בטווח הארוך. כלומר, במילים אחרות הוא היה הגון למדי לאמר לי שאני יכולה להפסיק לבוא אליו, כי ספורט יכול לעזור לי יותר, גם במחיר של "להפסיד" אותי כלקוחה.

זאת הגינות. וחשוב להדגיש אותה כשיש כל כך הרבה שרלטנים בסביבה.

והברטל הזה, פשוט תופעה שלא תאמן
מגיבה לכל השרשור
25/08/2014 | 12:29
5
20
1. אני באמת לא מבינה למה לא פשוט אמרת אני לא מעוניינת לשמוע עוד וסגרת את הטלפון. תסתכלי כמה אנרגיה ועצבים השקעת בזה... חוק הספאם אומר שהוא מחיוב לתת לך אופציה להפסקת הדיוור ואם הוא לא מספיק אפשר לתבוע ולקבל עד 1000 ש"ח ללא הוכחת נזק. (פירסמו לאחרונה בפייסבוק גם כתב תביעה והוראות איך לעשות את התנהליך הכי קצר שאפשר).
2. לגב הגיון אני לגמרי בעד שיסבירו לי בהגיון ולא ישתמשו בפחדים כאל  ואחרים. קראתי לאחרונה שגם יום אחד לא בשר (שני צמחוני) מועיל מאוד להפחתת התחממות כדור הארץ, לירידה משמעותית מספיק בצריכת בשר כך שבפועל יהיה יותר טוב לבעלי החיים (פשוט כי באופן טבעי יהיו פחות חיות על אותו שטח כי לא יהיה טעם לגדל יותר ממה שאנשים צורכים) ועוד כמה טיעונים הגיוניים שלגמרי גורמים לי להשתדל לשמור על יום צמחוני אחד בשבוע.
יש עניין של נימוס בסיסי
25/08/2014 | 13:44
4
21
לאחר שהוא סיים את ההסבר האידיוטי שלו, אכן, אמרתי לו  "הבנתי מה אמרת, תודה...." בנימה של התכווננות לסיום השיחה. 
אני לא נוהגת לטרוק טלפונים, אלא במקרה של אנשים שמתקשרים לנאץ אותי, ובגלל שאני לא גדעון לוי/חנין זועבי לא מתקשרים לנאץ אותי.

יש איזה נימוס בסיסי, שבו לא טורקים טלפון אלא מסיימים שיחה באופן מוסכם. והוא פשוט ניצל את הנימוס הבסיסי הזה שלי, וכל פעם שהוא שמע שאני אומרת לו "תודה, הבנתי מה שאתה אומר..." בטון ובנימה של סיום השיחה, הוא התחיל להשחיל עוד משפטים ועוד מניפולציות חולניות לחלוטין וגסות, כפי שתיארתי לעיל.

את יודעת, זה כמו שיש אנשים שמנצלים את העובדה שאנשים נוהגים לפתוח דלת לזרים כדי לפרוץ לביתם.  זה שלא טרקתי לו את הטלפון לא נותן לו שום זכות להמשיך לזיין לי את המוח כפי שהוא אכן זיין. 

ולגבי אנרגיה ועצבים, מה לעשות, יש דברים שמעצבנים אותי. מה שמעצבן זה לא הספאם. הספאם זו ה'עבירה' הקטנה שלו. מה שמעצבן זה השרלטנות - האדם הזה טוען שהוא יודע "למה יש הפרעת קשב", טוען שהוא 'אחד המומחים הגדולים בארץ', ובפועל, בתור אחת שקראה ולמדה את הנושא, אני חושבת שהוא מזבל את השכל, ולא באמת מבין מהי הפרעת קשב. ולבטח אין לו לעניות דעתי לא יכולת לאבחן, ובטח לא "לטפל". אולי רק להזיק.

כלומר זה הרבה מעבר לספאם. זו שערוריה שאין חוק שמסדיר את הטיפול האלטרנטיבי, שכל אחד יכול לקום בבוקר, להכתיר את עצמו ל"מומחה", ושאין שום פיקוח, לא ברמת האמינות והתקפות, ולא ברמת האתיקה. השיחה עם הבן אדם הזה פשוט הייתה מזעזעת. זה הרבה מעבר לספאם. זה הניצול הציני של מצוקות של אנשים, בין אם הם סובלים מהפרעת קשב או מבעיות דומות. איך צצים כל המומחים האלו מאלוהים יודע איפה.

זה משהו שחייב הסדרה בחוק. משהו שחייב פיקוח. אני לא בעד המונופולין של הממסד הרפואי.

אבל אני כן בעד בקרה, רגולציה. זה פשוט מזעזע אותי שרופאים למדו שנים ארוכות, וכפופים בכל עת לתביעות רשלנות רפואית, ועדות של משרד הבריאות, ועדות אתיות, שהם חייבים לתת דין וחשבון כשהם טוענים שיש להם יכולת לרפא, וקם אחד, ארז ברטל, ומצהיר שלא צריך רופאים, כי הוא מומחה. אנשים יושבים שנים במעבדות לחקר המוח בכדי להבין כיצד עובד המוח, והנה קם לנו "מומחה". פשוט הזוי.

ואני חייבת להעיר משהו

יש משהו קצת פטרוני בלהעיר "תסתכלי כמה אנרגיה ועצבים השקעת בזה..."

זה כאילו "לכי תתעסקי בעניינים שלך ואל תתעסקי בשטויות".

אני חושבת שיש בכך משהו מתנשא. יש הרבה אנשים שמשקיעים "אנרגיה ועצבים" במשהו. גדעון לוי משקיע הרבה "אנרגיה ועצבים" בכיבוש. ויש הרבה אנשים שמשקיעים הרבה "אנרגיה ועצבים" בתחומים חברתיים אחרים שיקרים לליבם, משמאל, מימין, מכל כיוון.

ואני חושבת ששינויים בחברה מתרחשים כשמישהו משקיע אנרגיה ועצבים.
וכן, הפרעות קשב, הפרעות חרדה, וכיו"ב נפוצות.
ויש שוק שלם של שרלטנים שפשוט מתיישב על מצוקות וקשיים של אנשים, ומוכר לוקשים.

וכן, זה ראוי לכל מאגר האנרגיה והעצבים, והעניין הזה חייב לקבל הסדרה בחוק.
לא יתכן שמישהו מציג את עצמו כמומחה, ובפועל הוא בעל פוטנציאל לגרום נזק, והוא לא נותן דין וחשבון על הדברים האלו, כשרופא מומחה שמנתח חולה, חושב לפני כל תקיעת איזמל בחולה, כי הוא כפוף לאחריות מקצועית בחוק. 
לדעתי גם לנימוס בסיסי יש גבול
25/08/2014 | 15:34
3
12
ולכן בפעם השלישית שכבר התכוונת לסיים את השיחה אני הייתי פשוט מסיימת את השיחה ולא נותנת לו עוד פתחון פה.
ולגבי העצבים, ממש לא התכוונתי להתנשא ואני יודעת שיותר קל להגיד מלעשות, אבל אדם שלא קיבלת ממנו שום שמץ של אמינות או קורטוב של טוב ובמקום להתרכז בדברים שאת צריכה לעשות ולהילחם בהפרעת הקשב שלך את נותנת לו תשומת לב של כעס ועצבים ואנרגיה מעבר לזו שהוא כבר גזל ממך בטלפון. לדעתי חבל.
אני מסיכמה ששינויים ומלחמות באים מאותן אנרגיות אבל כאן את לא מתכננת כרגע חוקים ומהפכות (ואז האנרגיה והעצבים לפחות מושקעות כדי שאנשים אחרים בעתיד לא ייסבלו) אלא רובן מבוזבזות בהסחת דעתך מהדברים שכרגע את צריכה לעשות באופן דחוף יותר. (חוץ מאולי פרסום השם שלו כאן שזה בהחלט לא בזבוז זמן).
אסרטיביות
25/08/2014 | 17:43
2
22
א. אכן, לי קשה עם אסרטיביות. יש לי "מוח של חדר מדרגות" [אדם שרק בחדר המדרגות נזכר מה שהוא רצה להגיד כשהוא היה בבית]. כשאנשים מעמידים אותי במצב לא נעים ולא נוח, משהו שבי משותק, אולי משום שאני יודעת שאם הייתי אומרת להם מה שאני רוצה היו יוצאים ממני דברים לא נעימים. אני חושבת שאם הייתי אומרת לו את מה שחשבתי באותו רגע הייתי אומרת משהו כמו "אתה מחרטט, מניפולטיבי, לא אמין, די כבר עם זיון השכל". אבל בגלל שאלו המחשבות שעברו בראשי, איכשהו משהו עצר אותי מלאמר זאת. וזאת הבעיה, שיש אנשים שמנצלים את העובדה שהזולת שלהם מתקשה להציב גבולות. התופעה הכי בוטה היא הטרדה מינית, גברים שדוחפים ידיים לנשים שמתקשות לעמוד על שלהן בקול ברור {וניסיתי לעמוד על שלי: כשהוא דרש ממני תשובות לשאלות פרטיות אמרתי לו "בוא נתמקד בשיטה שלך בגלל זה טלפנתי", לרבות נסיונות כושלים לסיום שיחה}. אבל הוא התעלם מאי הנוחות שלי בשיחה, מהרצון שלי לסיים אותה. הוא התעלם מהקיום שלי והרצונות שלי בשיחה הזו וממש אכף ודחף בכוח את הצרכים והרצונות שלו [חוויה מגעילה  ]

ב. אני דווקא כן חושבת לעשות עם זה משהו. לפנות לכמה גורמים מוסמכים במדינה שיחילו פיקוח על התחום הפרוץ של "מטפלים אלטרנטיביים".  מן הסתם זה לא משהו לפירוט פה. זו לא הפעם הראשונה שאני נתקלת ב"מומחים" מטעם עצמם שיש להם את כל התשובות (בטח שמעת על אורה גולן שמעלימה את כל החרדות/הפרעות קשב/רווקות כרונית ב 6/4 /8 מפגשים - מספר שמשתנה מפרסום לפרסום)

ג. כמו שציינת, גם פרסום השם כדי שאנשים ידעו ממה להזהר הוא חשוב כשלעצמו: כשאני הולכת לרופא, אני יודעת שאם הוא יפשל אוכל לתבוע אותו או להתלונן להסתדרות הרפואית. הארז ברטל הזה לא רשום בשום איגוד מקצועי, אין אפילו למי להתלונן. ועל כן לדעתי חשוב השיח הפתוח בפורומים, אשר מהווה סוג של רגולציה, כדי שאנשים ידעו לא לשים מבטחם בכל מי שמבטיח להם הבטחות בשמיים.

ד. ולגבי העצבים. אני חייבת להודות שכמופרעת קשב יש לי עקב אכילס, לא משנה כמה הצלחתי, תמיד הדימוי העצמי שלי במקום מסוים ישאר נמוך, בשל המאבקים והכשלונות, והמאמצים הכבירים שנדרשו לי כדי להצליח. אז כן, כששרלטן מהסוג שלו מזמבר לי את השכל בשיחת שיווק טלפונית על כמה אני צפויה לנחול כשלון בחיי בגלל שאני לא נרשמת לשיטה שלו, לא משנה כמה הראש שלי יודע שמדובר במניפולציה גסה של אדם נואש למכור את מרכולתו, משהו בתוכי מנקר. <b>הדימוי העצמי הנמוך של ההק"רים הוא דבר ידוע, ופה הוא ניגן בציניות הכי נאלחה על הדימוי הזה. </b>אז כן, מודה, אני הק"רית, חלק מממה שאני נושאת על עצמי הוא דימוי עצמי נמוך, וכן, הוא ניגן לי על מקום כואב. <b>אז כן, אני רק בן אדם, וזה טבעי להתעצבן אחרי שעושים עליך מניפולציה דוחה ומכוערת שכזו. </b>אני לומדת כעת לבחינות, את החומר הכי קשה שהיה לי מאז התואר הראשון והשני. וכל פעם שאני מתקשה בקליטת חומר מסוים [כי זה חומר ברמה גבוהה שאני נתקלת בו בפעם הראשונה בחיי] משהו בתוכי חושב שאולי השרלטן הזה צדק [בראש אני יודעת שלא, כי סיימתי לימודים בהצטיינות יתרה, אבל  הוא פשוט מניפולטור גס שהצליח לעורר בי ספקות עצמיים]. וזאת הנבזות, זאת הנכלוליות, לנגן לאנשים על הנקודות הכואבות שלהם, כדי לדחוף להם באופן מסיונרי את השיטה שלך. 

26/08/2014 | 13:47
1
9

תודה תודה
26/08/2014 | 17:01
20
באמת הייתי זקוקה לזה. היצור ה*^%$$#%@(%%##% הזה באמת השאיר אותי בתחושה מחורבנת. הוא חושב בטעות שאם הוא ינסה לגרום לאנשים לחוש רע עם עצמם, הוא יצליח למכור את השיטה שלו. 
מה דעתכם? טיפול הנוירופידבק שהציל את עינת מבעיות קשב וריכוז
20/08/2014 | 10:07
36
ריטלין בעבודה
19/08/2014 | 23:49
8
135
שלום לכם, אני בניק הזה כי אני אף פעם לא זוכרת מה השם והסיסמא שלי בתפוז, אבל כבר כתבתי פה קודם בשם הזה.
בכל מקרה, אני לוקחת ריטלין כבר בערך חודש וחצי, כרגע  זה 30 מ"ג של LA. זה אכן עוזר לי כשאני צריכה לשבת ללמוד, לא תמיד, כי הבעיה היא גם של מוטיבציה, ואני יכולה להיות איתו מאוד מרוכזת אבל להפנות את כל האנרגיה למשהו שפחות חשוב באותו הרגע.
בכל מקרה, כרגע אני בחופש מהלימודים ויש לי רק קורס קיץ אחד, וחזרתי לעבוד באופן מלא למשך החופשה. העבודה שלי היא במלצרות, ובזמן הלימודים עבדתי בערך יומיים שלושה בשבוע, וזה היה לי יחסית קליל ושובר את שגרת הלימודים, גם אם הרגיש לי עמוס לפעמים יחד.
עכשיו שאני עובדת במשך כל השבוע אני מרגישה שחזרתי לעשות הרבה טעויות יחסית. אמנם לא כמו שהייתי עושה בתחילת העבודה שלי במלצרות.
זה יוצר אצלי תחושה של חוסר נעימות וכבר מביך אותי לגשת כל פעם לאחראי ולבקש ממנו לתקן את אחת הטעויות.
אמנם מבחינה אובייקטיבית לא מודבר בהמון טעויות, אבל גם טעות או שתתים כאלה בכל משמרת נפתסות באופן שלילי, ואני מרגישה שמתחילים להסתכל עליי קצת עקום.
   העניין הוא שאני שוקלת לקחת ריטלין גם לעבודה. עד עכשיו הייתי לוקחת רק כשהייתי צריכה לשבת וללמוד. אני קצת חוששת לעשות את הניסוי הזה. מדובר בעבודה דינמאית מאוד עם הרבה התרחשויות שצריך כל הזמן לשים בה לב להכל ולהגיב לדברים. אני חושבת שדווקא הפרעת הקשב כן מועילה לי בעבודה כזאת, ואני הרבה פעמים  שמה לב לכל מה שהולך מסביב ולא מפספסת הרבה. הבעיה היא כשמתחיל לחץ של עבודה ואז אני פתאום עושה טעויות טיפשיות. זה בעיקר קורה עם חשבונות למשל- סגירת חשבון לא נכון ודברים כאלה. ככה שאלה טעויות מאוד משמעותיות ולא נעימות. היו אפילו מקרים שבדיעבד ניסיתי ממש להיזכר מה בדיוק עשיתי באותו רגע ופשוט לא הצלחתי, כאילו קו המחשבה שלי פשוט הולך לאיבוד באותו הרגע.
   למישהו פה יש ניסיון אולי ויכול לספר אם הריטלין עזר לו או אולי הפריע בסיטואציה דומה? מישהו שעבד בעבודה דומה, ולא בסגנון יותר רגוע ומשרדי.
   אני חייבת להגיד שאני ממלצרת כבר שלוש שנים בערך, ויש הבדל עצום בין איך שתפקדתי בהתחלה לאיך שאני עכשיו. בעבר הייתי עושה המון טעויות והרבה יותר חמורות, עד שמתישהו (במקום אחר) עשו לי שיחת אזהרה בנושא ואפילו אסרו עליי לטפל בחשבונות למשך שבוע. זה גם גרם לי לתחושה גדולה של חוסר בטחון והרגשה של לחץ בעבודה, ואני פשוט מפחדת לחזור למצב דומה או שיתפס לי דימוי שלילי בגלל זה במקום העבודה.
אני אשמח לשמוע אם יש לכם איזו עצה בשבילי, יווווווווווווום טוב :)
ריטלין בעבודה - לגמרי
20/08/2014 | 00:50
78
השתמשתי בריטלין בעבודה
זה עזר
זו הייתה עבודה משרדית אך דינמית
מנע ממני טעויות
ביומיים שלא חידשתי מרשם ריטלין עשיתי טעויות

אם לא לעבודה אז למה ריטלין? לכך זה נועד
כשהולכים לעבודה, הפרעת הקשב לא נשארת בבית...
20/08/2014 | 01:07
66
אתייחס לכך בהרחבה מחר. לילה טוב!
מצרפת קובץ תשובה
20/08/2014 | 14:40
57
לא תדעי בלי לנסות...
21/08/2014 | 07:50
3
47
היי,
אכן, כשהולכים לעבודה הפרעת הקשב לא נשארת בבית. השאלה היא איך הרטלין משפיע על תפקודים שונים של כל אחד מאתנו. כמו עם רטלין בנהיגה, ייתכן שזה יעזור לך, אבל ייתכן גם שזה יקשה עלייך. זה אישי לגמרי. לכן, למרבה הצער, לא תדעי בלי לנסות.
אגב, LA הוא סוג מאוד עגין של רטלין, ויש אנשים שהוא עוזר להם פחות מסוגים אחרים, ואפילו כאלה שהוא ממש לא עוזר להם.
מוזר, לי דווקא LA חש בוטה לחלוטין וקונצרטה חש עדין
21/08/2014 | 13:21
2
37
גם לי
22/08/2014 | 07:54
14
בשבילי LA 80 היה סתם סוכרייה יקרה ומבוזבזת .
24/08/2014 | 16:27
32
זה מאוד אינדיבידואלי, אני לוקח
24/08/2014 | 08:12
183
ולי זה מאוד עוזר.

לגבי הדיון על קונצרטה או ריטלין, גם כאן זה מאוד אינדיבידואלי.
לרוב ההק"רים שאני מכיר קונצרטה יותר עדין מריטלין, עבורי קונצרטה היה נוראי וריטלין נפלא.

|*|נפתח פורום סדרות ישראליות|*|
( לעמוד שלי בתפוז )
17/08/2014 | 14:48
14
|טי-וי|אוהבים את הסדרה נויורק? חולים על משפחת זגורי? רוצים להיזכר בעופרה מלגעת באושר?
פתחנו במיוחד בשבילכם את פורום סדרות ישראליות בו תוכלו לדבר על כל היצירות הישראליות מכל השנים!

מוזמנים להיכנס כבר עכשיו ולדבר על סדרות ישראליות מהעבר, מההווה ושיהיו בעתיד:
http://www.tapuz.co.il/Forums2008/forumpage.aspx?f...
חדש.. :)
15/08/2014 | 17:47
5
1530
שלום! 
אני חדש פה עם שאלה..
אז קודם כל נעים מאוד!
ראשית אתן מעט מהרקע שלי : בן 40, נשוי +2, מאובחן בהיפר מגיל 25. מאז שאני זוכר את עצמי סבלתי מכל מיני תסמינים שבדיעבד לאחר האבחון יכולתי להבין שהם תסמיני לואי. מאז ומעולם ניסיתי מצד אחד להתבלט ומצד שני עם חרדות חברתיות. רמת החרדה החברתית היתה כזו שפשוט גרמה לי לרצות להפסיק להגיע לביה"ס (מה שהתממש בכיתה י'). אני יכול לכתוב פה מגילה על עוד כלמיני (ויש עוד... אני כנראה מין קופת שרצים כזאת...) אבל מאז עברו הרבה שנים. צבא, שסיימתי על הקשקש, לימודי ערב שויתרתי אקדמיה שסופה היה בדיוק כמו כל ה"פרוייקטים" האחרים. עבודות בהמשך גם כן היו כדוגמת ההיסטוריה וכאלמנט נלוה, הדימוי העצמי שלי נמוך מאוד למרות כישורי ותחומי ההתמחות שלי, הרבים עד מאוד.. יש לי ידע ונסיון פנומנאליים בתחומים לא מעטים שלא יכול לבוא לידי יישום בגלל הקשיים.  ועכשיו לשאלה עצמה :חוץ מטיפול, אותו אני עובר באופן קבוע, מה היכולת לזכאות לאיזו עזרה, כלכלית וכו מהמערכת? מעולם עוד לא התעניינתי לכיוון הזה, אבל אמא שלי דוחפת. כי המצב גרוע...
אפשר לבחון אפשרות קבלת קצבת נכות מהמל"ל על הק"ר
15/08/2014 | 18:07
3
28
מל"ל? ק"ר?.......
15/08/2014 | 20:06
2
29
קישור
15/08/2014 | 20:10
46
כנראה
15/08/2014 | 20:14
32
המוסד לביטוח לאומי
הפרעת קשב וריכוז

אשמח לסייע לך באמצעות המסר האישי
15/08/2014 | 20:05
51
אם תרצה בכך, תוכל ללחוץ על הכינוי שלי, FOR THE LD, ולשלוח את המסר שלך.
אני מקווה שהדבר אפשרי, בשל העובדה שאתה "גולש סמוי".
המשך ערב נעים ושבת שלום!
מה מחרפן אותי ב"מומחים מטעם עצמם"
13/08/2014 | 15:43
53
אני רוצה להעלות לפה רגע את הדיון שהיה למטה, ולנסות להסביר לעצמי ואולי גם לכם מה מחרפן אותי במומחים מטעם עצמם.  על פניו, הפרסום האגרסיבי מייצר אנטגוניזם, אשר במבט הראשוני אינו נפרט לפרוטות, אבל ככל שאני מנסה לפרוט את תחושת החרפון מ"מומחים מטעם עצמם" לפרוטות, זה מה שעולה:

א. הצהרות בומבסטיות. במקרה של ארז ברטל, הוא מציג את עצמו כ"מומחה מס' 1 בארץ להפרעת קשב וריכוז" או "אחד המומחים". למה? סתם לידיעה, בתחומים כגון רפואה או משפטים ישנה אתיקה מקצועית האוסרת על עורך דין או רופא להציג את עצמו כ"מומחה מספר אחד" או "מומחה". דברי שבח עצמי אסורים בפרסומת של עורכי דין, פסיכולוגים או רופאים. ולא בכדי. יש משהו שמייצר המון אנטגוניזם בדברי שבח עצמי.

המון אנשים הלכו לפסיכיאטר שנתן להם ריטלין, וחייהם השתנו לטובה. עם זאת, לא זכור לי שראיתי ביוטיוב פסיכיאטר [שבכל זאת למד איזה 10 שנים רפואה כולל התמחות] שמספר כמה הוא שינה לאנשים את החיים מקצה לקצה ו"בואו, בואו אלי". איך שהוא לאנשים שלמדו רפואה, ובאמצעות יכולת אבחון ורישום תרופות יכולים לסייע לאנשים לשנות את חייהם מקצה לקצה, אין את ה"חוצפה" לשבח את עצמם בסרטון יוטיוב, למרות שגם הם סייעו לאנשים לשנות את חייהם מקצה לקצה לטובה.

ב. סנדרום הגורו. העולם שלנו מתאפיין בכל מיני אנשים שהפכו לגורואים. בין אם אלו מנהיגי כתות, במקרה הקיצוני, ובין אם אלו מנהיגים כריזמטיים של סדנאות רוחניות למיניהן. כל מי שיש לו אימיל, או אינטרנט, נתקל בכל מיני פרסומות של "מנטורים" "גורואים" מתחום הרוחניקיות בגרוש, שמכנים עצמם בשמות כגון "מלווה בתהליכי חיים וקבלות החלטות". העניין הוא שישנם "מומחים" מטעם עצמם בתחום הפרעות הקשב והריכוז, שמחקים את התנהלות הגורואים, בייחוס כוחות לעצמם, בניכוס "שיטה" לשמם וכו'. מכאן נגזרים שני חסרונות:

ב1. ברגע שאדם מכתיר את עצמו ל"מומחה" להפרעות קשב וריכוז, תוך שהוא מאמץ דפוסי התנהלות של גורו כריזמטי, הוא מתחיל להתמקד באגו שלו, בו ובעצמו, ולא ב"מטופל" [אם נניח לרגע שהוא "מטפל"]. בהתנסות אישית אצל אחד ה"מומחים" מטעם עצמם, ברגע שהוא ננעל על האגו שלו ועל השיטה "שלו", זה גלש ממש למתן הוראות מה לעשות [התנהגות היררכית שאופיינית לכת או לסדנא רוחנית ולא לקשר שאמור להיות מיטיב ומועיל], וכשהעלתי פתרון מתחום הנסיון והידע שצברתי, הוא שלל זאת מיד. למה? כי השמש זורחת מהתחת שלו, ועלי ללכת בשיטה "שלו".

באופן אישי נתקלתי בשני מקרים שבהם "מומחים" מטעם עצמם שביקרתי אצלם + הוצאתי ממיטב כספי, וסיפרתי להם על אמצעי שמסייע לי, שללו אותו מניה וביה, וזאת מדוע? כי זה לא "שלהם". 

במקרה אחד הייתי אצל מומחית בשיטת "טומטיס", לצורך התגברות על רגישות יתר לרעשים. באותה תקופה התחלתי לגלוש בפורום של אנשים הסובלים מרגישות יתר לרעש, ולמדתי שרעש לבן מסייע בהתגברות על רגישות יתר לרעש. כשהצגתי זאת בפניה היא עשתה מן פרצוף של "אל תעשי את זה זה לא השיטה שלי" ו"אל תערבבי את זה עם הדברים שאני יוזמת עבורך". בפועל, האזנה מתמשכת לרעש לבן הצילה אותי מרגישות לרעש. גם ציפרלקס עזר לי מאד, וגם זה לא מצא חן בעיני אותה "מומחית" שהחליטה שהשיטה שלה, והשיטה שלה, ורק בשיטה שלה.

במילים אחרות, האגו מונע מאותם "מומחים" לפרגן לך כשאתה עושה משהו שמועיל לך. כי יכולת שלך לאתר פתרונות לעצמך עומדת בסתירה לבסיס קיומם הכלכלי, ובסתירה ל"מוניטין" שהם יצרו לעצמם כ"מומחים". אני חייבת לציין כי שיטת טומטיס עצמה כמעט ולא סייעה לי להתגבר על רגישות לרעש. ורעש לבן, דווקא כן. למרות שרעש לבן זה הדבר שאותה "מומחית" טומטיס מאד מאד התנגדה לו, כי זה "לא השיטה שלה".

סיטואציה דומה הייתה לי אצל איתי אלטשולר, כאשר הוא דחה כל דבר שעשיתי כדי לצמצם את תסמיני ההק"ר שלא תואם את ה"שיטה שלו" והמליץ לי לדבוק ב"שיטה שלו", ולא בשום דבר אחר. אבל דווקא הדברים האחרים היו מועילים יותר.

במילים אחרות, כששיטה מסוימות נסובה על האגו של מי ש"המציא" אותה או מיישם אותה, רוב הסיכויים שכשתגיע ל"טיפול" בשיטה, תפגוש אדם שמרוכז בעצמו ובהילול ושיבוח השיטה שלו ולא בך כמטופל או בצרכים שלך או במה שעושה לך טוב ויעיל.

ב2. ברגע ש"מומחה" מטעם עצמו מתמקד באגו של עצמו כממציא השיטה, כ"מומחה מס' אחד" וכו', הוא ילמד אותך טכניקות, שכנראה מבוססות על ידע קיים, אבל לא יפנה אותך לידע הקיים באופן שיאפשר לך להרחיב ידע, או לדוג ממאגר הידע האינסופי הקיים בתחום את מה שמתאים לך. כך תיחשף לשיטה או לטכניקה באופן צר מאד, כפי שה"מומחה" לימד אותך, מבלי להכיר את מגוון האפשרויות לרבות התאמה אישית לך.

כשהגעתי ל"מומחה" איתי אלטשולר הוא לימד אותי "הליכה איטית" כדרך להגביר את הריכוז, מבלי לידע אותי שמדובר במדיטצית הליכה. 3 שנים מאוחר יותר נחשפתי לסדנת מדיטציה עם הפניה ללינקים באינטרנט, מאמרים וסרטוני הדרכה למדיטציה, כמו גם הדרכות במספר סוגי מדיטציה ואת הידע שעליו מבוססת המדיטציה [בודהיזם ישומי, אם נקרא לזה כך] - רק כדי לצאת נשכרת פי כמה.

ב3. מסנדרום הגורו נגזרת מגרעה נוספת: פטרוניות, כל העולם על כף ידך. כך לדוגמא ארז ברטל פרסם באתר הפייסבוק שלו את הסטטוס הבא:

הפרעת קשב וריכוז למבוגרים – ספונטני בלי כללי התנהגות.
לאחרונה התיידדתי עם אדם נחמד באיזה טיול ושוחחנו על הפרעת קשב וריכוז. הציע לי חברות, ולמחרת הוא שם סטטוס פרסומי של העסק שלו בדף הפרטי שלי בפייסבוק בלי לבקש רשות. כשניסיתי להסביר לו שזה כמו להיכנס אלי הביתה בלי רשות ולקחת לי את הארנק הוא אמר "אתה מזה כבד".
אחד הקשיים של מבוגרים עם הפרעת קשב וריכוז הוא שהם לא פועלים לפי כללי התנהגות. מה שמרגש אותם זה ספונטניות. הבעיה שהם משלמים מחיר כבד. לדוגמה קשה להם להתמיד במקום עבודה אחד. 
מה אתם אומרים על ספונטניות?

במילים אחרות, הוא פגש אדם בטיול. האדם הזה לא מטופל שלו. ובכל זאת הוא מתייחס אליו בפטרונות כמו אל מטופל. הוא מחליט שאותו אדם שהניח סטטוס פרסומי שלו בפייס של ארז, הוא "בעל הפרעת קשב וריכוז". הנטייה לאבחן את כל העולם בכלים של ה"שיטה" זו פטרונות לשמה. עכשיו תארו לכם שאני פוגשת רופא באירוע חברתי, והוא מבקש ממני להוריד חולצה ותוקע לי סטטוסקופ בבית החזה.

יש משהו צורם מאד באדם שאמור לעסוק במקצוע טיפולי בד' אמות הקליניקה שלו, ועורך אבחון לזר גמור מעל דפי הפייסבוק. מי אתה שתחליט שאותו זר גמור שהכרת הכרות שטחית ו"הדביק" על הפייס שלך את הפרסומת שלו, הוא "בעל הפרעת קשב וריכוז"? זה נובע מהאגו - אני פיתחתי שיטה להבין את האנשים בעולם הזה, כולם מונחים על כף ידי, אני מרשה לעצמי לאבחן אנשים באינטראקציה מקרית איתם ברחוב או בפייס.

אני חושבת שאם יש משהו גרוע יותר מלהדביק פרסומת על הקיר של אדם בפייס, משהו שהרבה עושים [לי כל הזמן מדביקים, שיהיו בריאים אינשללה] זה לאבחן אדם שאתה לא מכיר, ועוד בפומבי [מדהים אותי כיצד אנשים מתיימרים להדמות לרופאים ככל שזה נוגע ל"מומחיות" אבל שוכחים את האתיקה]

השורה התחתונה שלי היא כזו:

אין ספק שריטלין זה לא הכל. וכל התפתחות של ידע בדבר טכניקות לשיפור הריכוז, הוא מבורך. כמופרעת קשב יש לי דרך ארוכה לעשות.

הייתי שמחה ללמוד ולדעת עוד ולהשתפר [אני כבר משתפרת, הזכרון שלי לדוגמא השתפר פלאים].

אבל כשעל כל זה מאפיל האגו, ה"אני מומחה מס' 1", הידע החשוב מוסת לטובת האגו של ה"מומחים" מטעם עצמם, בין אם הם מעלימים ידע הסותר את הצגתם כ"מומחים", בין אם הם דורסים את האגו שלהם את ההקשבה לצרכי הלקוח, כי הוא מונח על כף ידם.
אי אפשר לקבל מרשם לרטלין ליותר משלושה חודשים?!?
13/08/2014 | 09:40
1
56
שלום שוב,
שאלתי לפני מספר ימים לגבי קבלת מרשם וכדורים לתקופה של שישה חודשים, בשל טיסה לצורך לימודים.
מישהי מכאן הפנתה אותי למשרד הבריאות, שהפנו אותי למשרד הרוקח המחוזי, שאמרו לי שאפשר להוציא מרשם רק לשלושה חודשים ולא יותר.
נסיתי לשאול את העובדת שם איזה פתרונות יש למשרד הבריאות עבור הקושי שהוא יוצר והיא אמרה שזה לא התפקיד של משרד הבריאות.

בקיצור, מה אפשר לעשות? אני לא אוכל ללמוד באנגלית במשך שלושה חודשים בלי ריטלין או לנהל את עצמי לבד בחול...
אתם יודעים אם יש אפשרות לשלוח ריטלין בדואר? או לקנות בפרטי, למרות שזה נורא נורא יקר. ואם קונים פרטי, אז איך?
יש למישהו ניסיון עם רופאים באירופה (ספציפית בריסל) ומתן ריטלין?
יש למישהו רעיונות נוספים?

אני כל כך מתוסכלת, זה היה ממש ממש קשה להתקבל לתכנית הזאת, ואני לא רוצה לתפקד פחות טוב רק בגלל חוסר בריטלין.

נסי לפנות לעמותת קווים ומחשבות, יש להם לדעתי קשרים במשרד
13/08/2014 | 09:59
37
הבריאות ואולי עורך דין שעובד איתם.

אם יש לך אישורים רפואיים מתאימים ואם את נוסעת לחו"ל זו בעיה בירוקרטית וצריך למשוך בחוטים.
נסי אותם
מחפשת לקנות ריטלין
13/08/2014 | 02:12
1
143
יש לי הפרעות קשב וריכוז. עשיתי את כל הבדיקות הנדרשות ואובחנתי כזכאית לריטלין, עד שרופה התליט שלא לתת לי את המרשם משום שיש לי משקל עודף של 8! קילו. תחזרי כשתורידי את המשקל העודף המרשם יחכה לך כאן- אמר הרופא.. הזוי ביותר. אולי לא בא לי לרדת במשקל. מרגישה ונראת נפלא לדעתי. אז אשמח לעזרתכם. משלמת במזומן במקום. לפרטים נוספים שלחו לי הודעה. תודה מראש 
עודף משקל מזערי לא אמור להיות סיבה למנוע ריטלין
13/08/2014 | 08:50
50
יש עשרות פסיכיאטרים ונוירולוגים
אם אחד לא נתן לך ריטלין, קבלי חוות דעת שניה מפסיכיאטר/נוירולוג אחר
רופא משפחה חייב לכבד את מרשם הפסיכיאטר/נוירולוג
אם רופא משפחה אינו מכבד את המרשם, פני לרופא אחר

כדי למצוא פסיכיאטר שרושם ריטלין לבעלי הפרעת קשב וריכוז חפשי בגוגל פסיכיאטר הפרעת קשב וריכוז.
אלא אם את מעדיפה לחסוך כסף וללכת דרך הקופה
התהליך מאד מהיר כשפונים לפסיכיאטר פרטי

לקנות ריטלין ללא מרשם תקף זה לא חוקי. גם למכור ריטלין ללא מרשם תקף זה לא חוקי.
אף אחד לא ימכור לך ריטלין

הדרך היחידה לקצר תהליכים זה לפנות לפסיכיאטר פרטי ולא של הקופה
ולאחר מכן, לרופא משפחה שחייב לכבד את המרשם

קואוצ'ר
12/08/2014 | 09:09
2
58
שלום
לא להאמין.. אחרי 15 שנה בפורום המקביל של הורים ל.. העולל הגיע לגיל 18..
ואני אנסה להיעזר בכם..
מדובר כאמור בבן 18, ADHD קשה, לקויות לרוב, בעיות התארגנות קשות ביותר,
קשיים רגשיים ועוד ועוד  כל ה"מתנות" האפשריות. אנחנו אחרי שיבעה מדורי גהנום. שרדנו בקושי.
גמר בבגרות מלאה. משוחרר מהצבא
יתחיל שבוע הבא קורס של חודש וחצי ולאחריו ננסה להתחיל תהליך התנדבות לצבא
או שירות לאומי.
מטופל תרופתית גם בריטלין וגם ברספירדל.. יש חונך שמלווה אותו וגם בטיפול פסיכולוגי.
בשל בעיות ההתארגנות לא מסוגל להביא את עצמו לשום דבר בעצמו.
מחפשת מישהו שיכול לעזור בנושא.
אשמח להמלצות.
אנחנו מאזור השרון.
תודה רבה..
(אפשר גם בפרטי)

שאלי בפורום אימון אישי - חפשי מאמן המתמחה בנושא באופן ספצ'
15/08/2014 | 00:27
1
49
יש אימון לקריירה, אימון לזוגיות, אימון ייעודי לבעלי הפרעת קשב וריכוז (התארגנות, ניהול זמן, הצבת יעדים ראליים ומימושם, הקפדה על סדר יום, פיתוח הרגלי למידה ועבודה...).  לכן יש לבדוק בקפידה, האם ההכשרה והניסיון של המאמן המציע את שירותיו רלוונטיים, כל שכן אם יש לו המלצות ממאומנים שעברו אצלו תהליך אימוני, ויצאו נשכרים מכך.

הנה קישור לפורום:
ולסיום - ברכות ודרך צלחה!
תודה רבה. לא ידעתי שיש פורום כזה
17/08/2014 | 07:55
38
אדרל- מספר שאלות
12/08/2014 | 15:06
3
124
שלום,

אני בעל הפרעת קשב וריכוז ולוקח כיום קונצרטה במינון  של 54 מ"ג.

חשבתי לנסות לעבור לאדרל, בתקווה שזה יימתן מספר תופעות לוואי שאני חווה עם הקונצרטה שהמרכזית שבהם היא פגיעה בתאבון.

לפני שאני עושה את המהלך ואני הולך לרופא עם זה, הייתי רוצה לסגור כמה פינות:

1) מה העלות החודשית של אדרל?

2) מה המינון המקביל של אדרל ל- 15 מ"ג רטלין?

3) האם ניתן לפצל את הכדור של האדרל לשתיים?

כדאי לפני לחגי שור בשור טבצניק לתשובות
13/08/2014 | 11:38
1
55
ולבדוק ברשתות הפארם לגבי העלויות. אני לא יודע אם יש הבדל בעלויות בין אדרל גנרי לאדרל מיובא.
לפנות
14/08/2014 | 19:04
22
אני יכול לענות לך...
15/08/2014 | 02:25
71
1. בסביבות 400 ש"ח תלוי במינון
2. לא סגור על זה... אני לוקח 20 מ"ג וזה מרגיש בערך כמו 40 מ"ג ריטלין. אז תעשה את החישוב...
3.כן
חם בפורומים של תפוז
עוסק מורשה או חברה בע``מ
עוסק מורשה או חברה...
עכשיו בפורום הלוואות לעסקים, דיון בנושא עוסק...
עוסק מורשה או חברה בע``מ
עוסק מורשה או חברה...
עכשיו בפורום הלוואות לעסקים, דיון בנושא עוסק...
זוכים בספר צביעה
זוכים בספר צביעה
שתפו אותנו ביצירות שלכם עם הילדים ותוכלו לזכות...
זוכים בספר צביעה
זוכים בספר צביעה
שתפו אותנו ביצירות שלכם עם הילדים ותוכלו לזכות...
מזונות לילדי
מזונות לילדי
מה שיעור המזונות שעלי לדרוש מבעלי אחרי 27 שנות...
מזונות לילדי
מזונות לילדי
מה שיעור המזונות שעלי לדרוש מבעלי אחרי 27 שנות...
מרגיש הורה רע
מרגיש הורה רע
עכשיו בפורום, ``אני נתקל במצבים שגורמים לייאוש...
מרגיש הורה רע
מרגיש הורה רע
עכשיו בפורום, ``אני נתקל במצבים שגורמים לייאוש...
בפייסבוק שלנו כבר ביקרתם?
בפייסבוק שלנו כבר...
רוצים להיות תמיד מעודכנים במה שקורה בתפוז?
בפייסבוק שלנו כבר ביקרתם?
בפייסבוק שלנו כבר...
רוצים להיות תמיד מעודכנים במה שקורה בתפוז?
הודעות נבחרות
Flix וידאו
פורום מיסוי והחזרי מס
החזרי מס לשכירים וחברות
בריין טריין, אימון מוחי
עומד לכם על קצה הלשון?
פורום טיפול באומנות
מחפשים כיוון חדש?
מקרא סימנים
בעלת תוכן
ללא תוכן
הודעה חדשה