לגלישה באתר בגירסה המותאמת לסלולאר
| הוספת הודעה
הגדרות תצוגה

הגדרות עץ הודעות

מאפייני צפייה

הצג טקסט בתצוגה
הצג תגובות באופן
הסתרת שרשור מעל 
עדכן
פורום תמיכה למבוגרים - ADD ו- ADHD
היי, אם אובחנתם כבעלי הפרעת קשב ובין אם עדיין לא, אם אתם מרגישים עצלנים, שונים, לא מובנים, מתקשים להתרכז במשימה אחת ולסיים אותה, מוצאים שהעולם הישגי מידי, מהיר מידי ולא תמיד מתאים אליכם, זה המקום אליו כולכם מוזמנים, לקבל וגם לתת, מהניסיון ומהחוויות שלכם ושל חברי הפורום, לשתף את הפורום או להיות קוראים סבילים, זה הוא בית חם עבור כולכם, ללא הבדלי צורה, צבע וזהות וירטואלית. רק בעשר השנים האחרונות החלה עולה המודעות לכך שקבוצת הסימפטומים המכונה ADHD לא בהכרך דועכת ככל שמתבגרים. ADHD הנה הגדרה לבעייה פיסיולוגית על פי המדריך הסטטיסטי לאבחנות של ארגון הפסיכיאטרים האמריקאי DSM-IV. מאחורי האותיות נמצאים אנשים אמיתיים, כמוכם. אתם מתמודדים יום יום עם המשמעויות האישיות של מה שהרופאים יכנו תסמינים. רק אתם יודעים איך מרגיש אדם היפראקטיבי, איך האימפולסיביות פוגעת בקשרים אישיים ומה המשמעות הקשה של חוסר היכולת לשמור על הקשב ממוקד בדבר אחד לפרק זמן ארוך. היינו רוצים לשמוע אתכם לחבק ולתמוך בזמנים קשים. תוכלו לקבל כאן עזרה מחברים שסובלים מאותה בעייה ממש וגם לתת לאחרים מעצמכם מנסיונכם ומחוויתכם. מותר לדבר בחופשיות על דברים שעולים במהלך ההתמודדות הקשה עם החיים, אך יש להקפיד על כמה כללים על-מנת שהדיונים ינעמו לכולם. באופן כללי יש לשמור על כללי הנימוס והכבוד ההדדיים הנהוגים בפורומים בכלל ובתפוז בפרט. יש להמנע משימוש בשפה אלימה או פוגעת. יש לשים לב לכך שמה שנראה לאחד כהומור, יראה לאחר כהודעה פוגענית. לא יזיק להוסיף קריצה ליד משפט שנכתב בהומור. דעתם של אחרים גם אם אינה דומה לדעתכם ואף אולי מרגיזה, חשובה לעושר הדיון. לכולם יש מקום ולכן יש לכבד כל דעה שמובאת בפורום. אפשר להתווכח עם דעות אך אין לתקוף באופן אישי את בעל הדיעה. אנו שומרים על זכותם של משתתפי הפורום לאנונימיות מלאה. הודעה שחושפת פרטים על משתמש מעבר למה שמפורסם בכרטיסו האישי או שהוא פרסם בעצמו בפורום זה בלבד תימחק. אין לכתוב הודעות בעלות אופי פרסומי, מסחרי, שיווקי או אידאולוגי הודעות אילו ימחקו. עם זאת, ניתן לעשות שימוש בלוחות הפורום למטרות אילו. בכל מקרה, על פי הכללים הנהוגים בקהילות תפוז, אין לפרסם מספרי טלפון בהודעות לפורום. נזהר במתן עצות ופתרונות מן המוכן, כי לכל אדם הדרך שלו בעולם הזה ואיש אינו יודע באמת מה טוב לאחר. ומעבר לזה, דברו בחופשיות ובפתיחות תנו תמיכה למי שזקוק לה ובקשו תמיכה אם אתם חשים צורך בכך. כולנו כאן בשבילכם. אבישי ק

הנהלת הפורום:

אודות הפורום תמיכה למבוגרים - ADD ו- ADHD

היי, אם אובחנתם כבעלי הפרעת קשב ובין אם עדיין לא, אם אתם מרגישים עצלנים, שונים, לא מובנים, מתקשים להתרכז במשימה אחת ולסיים אותה, מוצאים שהעולם הישגי מידי, מהיר מידי ולא תמיד מתאים אליכם, זה המקום אליו כולכם מוזמנים, לקבל וגם לתת, מהניסיון ומהחוויות שלכם ושל חברי הפורום, לשתף את הפורום או להיות קוראים סבילים, זה הוא בית חם עבור כולכם, ללא הבדלי צורה, צבע וזהות וירטואלית. רק בעשר השנים האחרונות החלה עולה המודעות לכך שקבוצת הסימפטומים המכונה ADHD לא בהכרך דועכת ככל שמתבגרים. ADHD הנה הגדרה לבעייה פיסיולוגית על פי המדריך הסטטיסטי לאבחנות של ארגון הפסיכיאטרים האמריקאי DSM-IV. מאחורי האותיות נמצאים אנשים אמיתיים, כמוכם. אתם מתמודדים יום יום עם המשמעויות האישיות של מה שהרופאים יכנו תסמינים. רק אתם יודעים איך מרגיש אדם היפראקטיבי, איך האימפולסיביות פוגעת בקשרים אישיים ומה המשמעות הקשה של חוסר היכולת לשמור על הקשב ממוקד בדבר אחד לפרק זמן ארוך. היינו רוצים לשמוע אתכם לחבק ולתמוך בזמנים קשים. תוכלו לקבל כאן עזרה מחברים שסובלים מאותה בעייה ממש וגם לתת לאחרים מעצמכם מנסיונכם ומחוויתכם. מותר לדבר בחופשיות על דברים שעולים במהלך ההתמודדות הקשה עם החיים, אך יש להקפיד על כמה כללים על-מנת שהדיונים ינעמו לכולם. באופן כללי יש לשמור על כללי הנימוס והכבוד ההדדיים הנהוגים בפורומים בכלל ובתפוז בפרט. יש להמנע משימוש בשפה אלימה או פוגעת. יש לשים לב לכך שמה שנראה לאחד כהומור, יראה לאחר כהודעה פוגענית. לא יזיק להוסיף קריצה ליד משפט שנכתב בהומור. דעתם של אחרים גם אם אינה דומה לדעתכם ואף אולי מרגיזה, חשובה לעושר הדיון. לכולם יש מקום ולכן יש לכבד כל דעה שמובאת בפורום. אפשר להתווכח עם דעות אך אין לתקוף באופן אישי את בעל הדיעה. אנו שומרים על זכותם של משתתפי הפורום לאנונימיות מלאה. הודעה שחושפת פרטים על משתמש מעבר למה שמפורסם בכרטיסו האישי או שהוא פרסם בעצמו בפורום זה בלבד תימחק. אין לכתוב הודעות בעלות אופי פרסומי, מסחרי, שיווקי או אידאולוגי הודעות אילו ימחקו. עם זאת, ניתן לעשות שימוש בלוחות הפורום למטרות אילו. בכל מקרה, על פי הכללים הנהוגים בקהילות תפוז, אין לפרסם מספרי טלפון בהודעות לפורום. נזהר במתן עצות ופתרונות מן המוכן, כי לכל אדם הדרך שלו בעולם הזה ואיש אינו יודע באמת מה טוב לאחר. ומעבר לזה, דברו בחופשיות ובפתיחות תנו תמיכה למי שזקוק לה ובקשו תמיכה אם אתם חשים צורך בכך. כולנו כאן בשבילכם. אבישי ק

אני מיואשת מניסיונות הטיפול בהפרעת הקשב והריכוז שלי
04/10/2014 | 23:10
10
143
היי לכולם,
אובחנתי בגיל 35 לפני כשנתיים עם הפרעת קשב,
הפרעת הקשב שלי מתבטאת בפיזור - שוכחת את הטלפון והמפתחות וכד, ניהול אירגון וזמן וסדרי עדיפויות גרוע. קושי בהכלת כל המטלות היום יומיות ובאימפולסיביות שמתבטאת בהשמנת יתר
ניסיתי את כל סוגי הריטלין - רגיל , LA , SR ,קונצרטה בכולם תופעות לוואי בלתי ניסבלות הגעתי לולבטרין שגם הוא גרם לתופעות נוראיות ולבסוף הגעתי לאדרל שגרם להתעלפות :(.
כל כך קשה לי ואיני רואה אור בקצה המנהרה , אני ממש מיואשת
אשמח לקבל כל עצה מבעלי הניסיון שחוו את אותה החויה ובסוף הצליחו למצוא פיתרון.
אלפי תודות
יעל5489

אני רק יכול להשתתף בצערך
05/10/2014 | 09:53
47
אני מבינה אותך
05/10/2014 | 13:30
69
אני חדשה לריטלין, ובתחילת התהליך למציאת מינון נכון. חוויתי חלק מתופעות הלוואי של הכדור, אבל לא נראה לי שבאותה רמה כמו שלך. אני משתדלת לשתות כל שעה, בלי קשר אם צמאה או לא, אחרת יש לי כאב ראש. לעצבנות, אני משתדלת לא לצאת הרבה מהחדר שאני נמצאת- זה מגביר את העצבנות (כשהיא מופיעה). אני גם משתדלת לאכול משהו קטן באמצע ההשפעה (אני על הרגיל) כי גיליתי שזה מונע מראש את כאבי הבטן. אבל כמו שכתבתי, אני רק בתחלה ועל מינון נמוך.
רוצה לשתף על תופעות הלוואי שחווית? אני מאד מקווה שאת הולכת לפסיכיאטר המבין בנושא ושיש לך תמיכה מקצועית שתעזור לך למצוא את הכדור והמינון הנכון ותמנע ממך להרים ידיים ולוותר!
עבודה ארוכה לפנייך אבל התוצאה משתלמת
06/10/2014 | 12:15
60
בגיל 35 זה כבר לא קל
ואני אומר את זה מתוך ניסיון כי גם אני 35
אנחנו כבר לא ילדים ושינויים כבר לא באים לנו בקלות
אבל זה לא אומר שאי אפשר
התרופות הן רק עזרה והשינוי צריך לבוא מבפנים
את צריכה לשכוח את כל מה ששמעת או מכירה ולהתחיל מדף לבן ונקי
אני ממליץ בחום גם ללכת לפסיכולוג, אני הולך עכשיו אחרי הרבה שנים שלא הייתי וזה מאד עוזר
כמה עצות בסיסיות שעוזרות לי
06/10/2014 | 13:36
79
1. לא להילחם עם עצמך, צריך ללמוד לחיות עם כל המגרעות והיתרונות
לדוגמא:
 - אם את נוטה לשכוח מפתחות תעשי כמוני ותדאגי שהמפתחות יהיו תמיד בכיס גם אם את לא צריכה
 - כדי לארגן את הזמן צריך כך ששלא יהיו יותר מדי משימות ביום ולפעמים צריך לוותר על דברים שרוצים.

2. ספורט, מאד חשוב, ספורט זה הזמן היחידי שבו הפרעת הקשב נעלמת, שבו רמת הדופמין גבוהה ומרגישים טוב עם עצמינו
נכון שאח"כ זה יורד אבל לפחות לקצת זמן מרגישים יותר טוב, ספורט יכול להיות הליכה של יותר משעה, רכיבה עם אופניים שחייה וכו...

3.לא להתייאש- זה הקטע המסובך, אבל נופלים מהסוס לא מעט ולבסוף חוזרים וממשיכים. עם הזמן מתמקצעים באיך ליפול ולחזור מהר.
יעל - כנסי לקרוא בבקשה .....
07/10/2014 | 12:17
2
68
האם לפני האיבחון נשלחת ע"י הרופא המאבחן לבדיקת דם  ?
בעיקרון , זה הליך  מומלץ  "לפי הספר"  .
לא כל רופא מאבחן אכן פועל כך .
תמיד תמיד עדיף לבצע בדיקת דם אחת פשוטה בקופת חולים כדי לוודא  שאין בעיה אחרת  שגורמת לך לבעיות של חוסר ריכוז/ מעופפות, וכדומה .......
בעיות ריכוז ושיכחה  , יכולות לנבוע גם  כתוצאה מ -
1.  תיפקוד לא תקין של בלוטת התריס  ( TSH ׂ)
2. אנמיה  (חוסר ברזל  - המוגלובין  , IRON '  FERRITIN )
3. מחסור בויטמין  D
כל אלה מתגלים בבדיקת דם אחת פשוטה שצריך לבקש מרופא משפחה .

אז לפני שהייתי רצה קדימה ....הייתי בודקת קודם כל אם יש בעיה אחרת .
אני מניח שאם היא אובחנה אז בדקו
08/10/2014 | 08:40
34
גם דברים אחרים
לאחת
10/10/2014 | 13:33
30
אכן בדקתי ויש לי מחסור בויטמין D .
אפילו מחסור משמעותי .
אך כל תסמיני קשב וריכוז היו עוד בילדותי כך שזו לא רק הסיבה :(
ניסית סטרטרה?
07/10/2014 | 14:47
2
50
זו תרופה מסוג לגמרי אחר - זה לא סטימולנט.
לגבי השמנת יתר - זה לא רק עניין של אימפולסיביות. אנשים עם הפרעת קשב שלא מקבלים טיפול תרופתי - הרבה פעמים מחפשים באופן לא מודע גירוי ממריץ (כי זה מעורר את המערכת האדרנלינית, שעובדת כמו תחליף-רטלין.) אצל חלק מהאנשים זה עישון, אצל חלק מריבות עם אחרים, אצל חלק הרעבה עצמית, ואצל חלק (ואני במועדון) - אכילה מתמדת. אגב, גם ספורט - שבהחלט יכול להועיל לשפר את הריכוז וההתארגנות וכו' - עלול גם להפוך להתמכרות, בדיוק מהסיבה הזו.
זה מה שנקרא "סיגלנו לעצמנו מעקפים". אז אם תשמעי ממישהו את ההברקה הזו ש"פעם לא היו עושים מזה עניין - ואנשים היו מוצאים לעצמם מעקפים" - תדעי על איזה סוג של מעקפים מדובר... הם עלולים להיות בהחלט לא בריאים.
(אני יודעת שזה לא מועיל בהרבה להתמודדות - אבל הבנת התופעות לפעמים עוזרת קצת...)
למיכל 05
10/10/2014 | 13:36
1
33
את בהחלט צודקת.
אני גם כל הזמן שותה המון קפה הפוך - שהוא מעורר לא פחות מהאכילה .
אני לא ניסיתי סטרטרה. כנראה שזה השלב הבא.
את ניסית?
עזר לך?

תודה רבה על התגובה
לא, לא ניסיתי.
10/10/2014 | 14:41
37
אצלי הרטלין עובד מצוין. אפילו SR, שנחשב הסוג הכי בעייתי - אצלי עובד בלי תופעות לוואי.
לגבי קפה - הייתי שם לפני עידן הרטלין. הבעיה היא שיש הסתגלות לקפה - עם הזמן האפקטיביות שלו פוחתת, וצריך יותר ויותר כדי להתעורר. בד"כ ברטלין זה לא ככה - אצל רוב האנשים (אם המינון והשימוש נכונים).
|*| נפתח פורום תעלומות |*|
( לעמוד שלי בתפוז )
02/10/2014 | 11:04
6
|חיזר|האם הם כאן ממש מעלינו?, האם הם טובים או רעים?,  האם לא מגלים לנו את האמת? מה הם מסתירים? וממה הם מפחדים?
אם השאלות האלה מסקרנות אתכם, אתם מוזמנים להיכנס כבר עכשיו לפורום תעלומות.

בפורום תוכלו להתעדכן במקרי התעלומות החדשים מהארץ והעולם,  כי זה רק עניין של זמן, עד שנגלה את האמת :-)
http://www.tapuz.co.il/forums2008/forumpage.aspx?f...
קונצרטה במקום 2 כדורים של 54 מ"ג לקחתי 4
01/10/2014 | 10:19
97
שאלות בנוגע לתחילת טיפול בהפרעת ADD
30/09/2014 | 23:35
9
76
שלום רב!
להערכתי יש לי מזה שנים הפרעת ADD עמוקה.
התחלתי כעת לימודים אקדמיים ואין מנוס מטיפול בבעיה...
השאלות שלי:
1. איך מאבחנים? אצל נוירולוג מקופת חולים, או במקום אחר\נוסף? ואם כן איפוה\מה? חשוב לי לעבור אבחון מדוייק וממצה את כל הבעיות האפשריות!
2. האם יש טיפול "טבעי" שיעיל לשם לימודים אקדמיים? או שרק ריטלין וכדומה?
3. למישהו ידוע מה קורה עם ריטלין בהנקה? זה נכון שאפשר להניק שעתיים לאחר נטילת הריטלין?
4. איזה סוג תרופה הכי מומלץ?
אשמח לתשובות על השאלות האלו וכל מידע אחר
הוספה
30/09/2014 | 23:42
1
39
1. אני במכבי - לא מושלם וכדומה.
2. איזו תרופה עם הכי פחות תופעות לוואי?
סליחה שאני מוסיפה כל רגע שאלות.. ובכל אופן:
30/09/2014 | 23:56
35
1. האם נוירולוג יכול לעשות את כל האבחונים (טובה וכדומה) או שצריך דווקא במכון?
2. במידה ורופא מספיק - יש לכם שם של מישהו מומלץ שעובד באיזור המרכז עם מכבי?
תודה

ברוכה הבאה
01/10/2014 | 07:13
2
45
אבחון הפרעת קשב נעשה על ידי נוירולוג או פסיכיאטר, או רופא ילדים שעבר הסמכה.
הכללים לאבחון משתנים ממומחה אחד לשני. חלקם מסתמכים על בדיקות ממוחשבות, חלקם בכלל לא. חשוב שלמאבחן יהיה נסיון ורקע באבחון הפרעת קשב, כי חלק מהתופעות יכולות לנבוע מגורמים אחרים.
אם תגידי באיזה איזור או קופה, ננסה למצוא מישהו מומלץ.

קופת חולים מכבי מאיזור רמת גן-פתח תקוה
01/10/2014 | 08:03
1
19
אני יודע שמיכל לוסטיג מקבלת דרך מכבי לא מכיר אישית
01/10/2014 | 09:03
36
הלו צופה!
01/10/2014 | 08:48
1
42
אני לא יודעת איך זה עכשיו, אבל בעבר לא כל מוסד היה מכיר בכל אבחון ואבחון, לכל מוסד לימודים הייתה את הרשימה שלו של מקומות שאת האבחון וההמלצות שלו הם מכירים. שווה לעבור דרך המזכירות ולבדוק אם יש דבר כזה אצלכם או שכל פסיכיאטר/נוירולוג של קופ"ח יספיק.
בפורום כאן (לי אין דיעה בנושא- לא עברתי אבחון) אומרים שלמבוגר מתאים יותר פסיכיאטר מאשר נוירולוג מכיוון ונוירולוג מתמקד רק בהפרעת קשב וריכוז ואילו פסיכיאטר מטפל מעבר.
טיפולים טבעיים יש, לחלקם זה עובד יותר ולחלקם פחות, אכתוב לך בהודעה נפרדת כי אני נעזרת בהם די הרבה...
לגבי שאלותייך על ריטלין, אתן לאנשים שיודעים כאן לענות.
טיפולים טבעיים/שיטות לריכוז ללא ריטלין
01/10/2014 | 09:32
62
דבר ראשון שעבד אצלי ועבד אצל הרבה אנשים שאני מכירה- לבנדר, לא סינטטי, כזה שקונים בחנות טבע. שמים 3-5 טיפות במבער שמן בחדר בו לומדים (אם את צריכה הרגעה-3 טיפות, אם את צריכה קצת יותר מרץ- 5 טיפות). לבנדר משפיע על יכולות ריכוז ומשפרן. אם תחליטי לבצע זאת קחי איתך ממחטה עם טיפת לבנדר למבחן ותסניפי אותה מדי פעם. זכרון ריח הוא משהו שעובד אצל כולם.

בועת רעש מבודדת. לאנשים שכל רעש קטן מפריע הרבה פעמים רעש שהם שולטים בו עוזר להם להתנתק מהרעש רקע, למשל אוזניות ומוזיקה. צריך לשחק בווליום עד שמוצאים את הרמה הנכונה שגבוהה מספיק להטביע את רעשי הרקע, אבל נמוכה מספיק שהיא לא מפריעה ללמוד.

לימוד עם עוד אדם ולא רק למבחן. אדם אחד ולא יותר כדי שלא יהיו גורמי הסחה והדגש יהיה על לימוד ולא על מפגש חברתי.

אומגה 3. מחקרים מראים השפעה טובה לבעלי ה.ק.ר, אולם הביקורת על מחקרים אלו טוענת שהם לא אמינים וכי אי אפשר להסתמך עליהם (אצלי זה לא עבד). לקיחה עם ריטלין מעצימה השפעה.

תזונה ללא סוכר/אורז לבן/קמח לבן. זה לא קל, אבל ההשפעה בחיי היומיום ויכולת הריכוז היא ממש טובה. אם את רוצה להגדיל ראש אכלי כמה שיותר חלבון צמחי במקום חלבון בשרי. (זו לא הטפה לטבעונות, אני עצמי קרניבורית גאה). אישית זה ממש השפיע עלי בעבר.

פעילות גופנית. מחקרים מראים כי פעילות גופנית במהלך כל השבוע (לא פעם-פעמיים בלבד) משפיעה בצורה מובהקת על יכולות הריכוז. יש לשים לב שלא מתעמלים מיד לפני הזמן בו אמורים ללמוד, האדרנלין יפריע להתרכז, יש להפריד לפחות 45ד' בין פעילות גופנית ולימוד. לי אישית זה ממש משפיע ועוזר.

מדיטציה.  

פרחי באך/רסקיו רמדי. מכירה אנשים שזה עזר להם, לי זה ממש לא עזר ובסוף ההשפעה זה אפילו יצר לי דיכאון. אם החלטת לקחת עדיף ללכת למטפל שיתאים לך עירוב תמציות.

ריכוזית. מצד אחד הפרסומים אומרים שזה עובד ושיש מחקרים קלינים שמראים זאת, מצד שני אני לא מכירה מישהו שזה עזר לו. גם לא הצלחתי לאתר את המחקרים הללו לקרוא אותם.

טיפול טבעי: שמנים נדיפים, צמחי מרפא, נטרופתיה וכו'. אני מאד ממליצה ללכת על טיפול טבעי כחיזוק. בייחוד שמנים נדיפים שחלקם עוזרים לריכוז, אבל הם גם מטפלים בשאר תופעות שיש למבוגרים שלא אובחנו בילדות/נעורים. מנסיון אישי זה עוזר.

טוב, זו הרשימה הארוכה של דברים שניסיתי (חוץ מריכוזית), מעניין אם מישהו כאן ניסה עוד משהו שלא חשבתי עליו. 
מאוד מאוד מאוד לא מומלץ ריטלין בהנקה !!!!!!!
04/10/2014 | 09:41
1
70
אשמח לקבל פרטים על כך...
05/10/2014 | 17:21
36
וכמו כן  - האם ניתן לקחת נניח שעתיים לפני הנקה?
כל מה שרציתם לדעת על הפרעות וריכוז אצל ילדים
30/09/2014 | 11:18
1
29
היי,

היום בערב יתקיים כנס דיגיטלי בנושא הפרעות קשב וריכוז אצל ילדים.
ידברו בכנס הורים, רופאים ומורים, כל אחד מהזוויות שלו ויהיו הרצאות קצרות וממוקדות שיתנו מענה לשאלות חשובות.
בטוח/ה שיהיה מענין שם

http://mylp.co.il/teva-zoom/?ref=1

חבל שלא כתבתם איפה הכנס
30/09/2014 | 15:05
9
רטלין רגיל וקושי להירדם
30/09/2014 | 10:02
7
68
אני לוקח רטלין רגיל בשעה 3וחצי בצהוריים ומשום מה קשה להירדם בלילה .....
הריי הרטלין הוא מתנקה מהגוף תוך 3-4 שעות אז למה ההשפעה ממשיכה מעבר ? 
פשוט מרגיש בעיית שינה כבר כמה ימים .
אצלי, עם נסיוני הדל (חדשה לריטלין), יש קו מאד ברור
30/09/2014 | 14:57
1
69
אחרי 17:00 אני לא לוקחת ריטלין 4 ש'- אחרת כל הלילה הולך לי.
הריטלין לא מתנקה לגמרי כל 3-4 ש', ההשפעה שלו עליך מבחינת ריכוז נגמרת תוך כ-4 ש', יש הבדל. כמה זמן אתה לוקח ריטלין? בחלק מהמאמרים שקראתי אומרים שההשפעה מבחינת השינה עוברת לאחר שימוש קבוע.
השינה שלי לא קראה את המאמרים
01/10/2014 | 22:54
46
אני משתמשת ברטלין כבר כ-15 שנה. ההשפעה על השינה התמתנה קצת, אבל ממש לא עברה.
ההשפעה תלויה בבן אדם ולא בתרופה
08/10/2014 | 08:43
2
26
לפי מיטב הבנתי
ולפי מה שאמרו לי
הריטלין נכנס ויוצא די מהר מהמערכת
התגובה היא של המוח לריטלין
לכן יכול להיות שריטלין ב3 וחצי יכול לפגום בשינה
אני ממליץ בחופ לנסות משהוא ארוך טווח ולא ריטלין רגיל
אבישי
10/10/2014 | 12:04
1
22
ארוך תווך הוא יעשה ואותי זומבי ל8 שעות וממש לא בא לי על הרגשה אזו .
הרגשה של חרדה וכול מיני .

דבר שני המחיר הוא יקבל16 שקל לאומת מ120 בערך לא זוכר 
אני ממש לא זומבי
13/10/2014 | 11:39
172
הקונצרטה נותנת לי ריכוז לאורך זמן ללא התחושה של זומבי
אמנם ההשפעה היא חלשה יותר אבל אין ריבאונד חזק
וכמה קפה/תה/קולה אתה שותה?
11/10/2014 | 19:01
1
16
מימי
12/10/2014 | 13:15
25
בעבר הייתי שותה קולה המון!
היום לא נגעתה בכלום ממה שאמרתה.
ברגע שמשהו מערער את היציבות שלי אני מאבד כיוון
29/09/2014 | 17:36
12
93
כל דבר שגורם לי לחוסר יציבות בחיים 
מיד הריכוז שלי נפגע
כל ניסיון שלי לחזור לריכוז לפני מעלה חרס
ואני חוזר שוב למחשבות נודדות וחוסר יכולת להתרכז
אווווווף
איך פתרת זאת בעבר?
29/09/2014 | 19:55
11
24
לא פתרתי, אני פשוט לא יכול לעבוד
30/09/2014 | 12:26
10
50
זה משגע אותי 
התכוונתי איך פתרת חוסר ריכוז
30/09/2014 | 14:53
9
42
כשלא היית במצב של חוסר איזון?
לי יש כמה שיטות שעוזרות לי, אבל כאשר הייתי במצב של חוסר יציבות- שמשהו ערער לחלוטין את חיי, לא יכולתי להתרכז לא משנה מה עשיתי. אבל מצבים אלו היו מצבי קיצון ואני לא בטוחה שאליהם התכוונת. בגלל זה אני שואלת- מה אתה בדרך כלל עושה כדי לעזור לך להתרכז? לכולנו יש את הדרכים/הטקסים כדי להתרכז, אולי לא בתחום בו אתה מעוניין, אלא בתחום אחר...
אני לרוב יושן טוב ונוטל את הקונצרטה בבוקר
01/10/2014 | 11:39
8
40
ושאר היום די מסתדר
לי יש כמה שיטות שעוזרות לי להיכנס לריכוז
05/10/2014 | 13:06
3
35
אני נעזרת בהן בייחוד עכשיו, כשאני מנסה למצוא את המינון הנכון.
הדבר הראשי שאני עושה- כתיבה במחברת את היעדים ל4 השעות הקרובות- היקף עבודה שאני רוצה להספיק, משימות ומטלות. אחרי שרשמתי הכל אני מדרגת אותן לפי חשיבות. ה-10 דקות שאני משקיעה בזה עוזר לי לרדת ברמת האנרגיה ומכין אותי לישיבה מול שולחן (עוזר לקוצים בתחת...). מה גם שכתיבה בכתב יד של יעדים ממקדת ומכוונת (טריק ידוע למוטיבציה). אני משתדלת להסתכל בה במהלך כל כמה זמן- להזכיר לי מה יש לעשות. ואני נהנית למחוק דברים ממנה  מה שכן, חשוב לפרק את המשימות ליעדים קטנים וברי השגה.

דבר שני- צפיה בסרטוני יו-טיוב. לי טוב לראות 5 דקות בסרטונים עם מוסיקה איטית וסכמת צבעים כהים, זה מוריד הילוך במוח שלי... יש גם מוסיקה לרגיעה שטובה לכך (עם אוזניות).

דבר שלישי התחלה בנושא/משימה שאני אוהבת/קל לי לעשות- מפחית את הדחיינות.

באמת אין לך שום דרכים/טקסים שעוזרים לך להתרכז? איך אתה לא משתגע מזה?!
אני משתגע, זה מה שאני אומר
08/10/2014 | 08:50
15
קשה לי להתרכז
אני מתפוצץ
את יכולה בבקשה לצרף כמה קישורים לסרטונים כאלה
08/10/2014 | 09:09
1
14
אני אשמח לכל דבר שיעזור
הלו אבישי
11/10/2014 | 19:49
13
סליחה על האיחור בתגובה, מאוחר יותר הלילה או מחר אכתוב תגובה עם קישורים נוספים, כרגע אקשר את הסרטון של השבוע האחרון.
זו לא בדיוק מוזיקה איטית, אבל ההתחלה מאד מתאימה למה שכתבתי, לי זה עזר השבוע. סכמת הצבעים כהה וכשאני מצליחה לנקות לחלוטין את המוח ממחשבות אני יכולה מיד אחרי הסרטון הזה לעבור מיד ללימודים. נמשכתי לסרטון בגלל הריקוד, אבל לדעתי מה שעושה לי טוב זה הצבעים הכהים+לנקות את הראש ממחשבות. 
אתה יכול לבצע חיפוש על relaxing music או צירופים study music ולראות אם משהו עובד. בעבודה הקודמת שלי היו ימים שללא יו-טיוב לא הייתי מצליחה לבצע אפילו דבר אחד, והבוס התרגל שלפעמים היו-טיוב עובד... לרוב השמעתי מוסיקה קלאסית, עם העדפה למוצארט ובאך עקב ההשפעה שלהם על יעילות עבודה וחוסר הענות במשרד לרוק אלטרנטיבי...

אוקיי, אז מה עשית לפני שהתחלת עם הקונצרטה?
05/10/2014 | 13:10
3
25
אין לי הרבה נסיון בנושא, אבל נשמע לי הגיוני שמה שבעבר עזר לך להתרכז (ולו גם לכמה דקות קצרות) יעזור לך עכשיו, כשהקונצרטה לא משפיעה באופן מלא, לא?

אבל אני באמת מבינה אותך, את התיסכול הזה שלא משנה מה תעשה אי אפשר להתרכז, לשבת ולעבוד/ללמוד...
אני כבר לא זוכר איך היה לפני הקונצרטה
08/10/2014 | 08:53
2
21
עידן אחר לחלותין
הייתי מפוזר ולא ממוקד
לא אחראי
לא היו לי שיטות להתרכז ובגלל זה לא החזקתי מעמד בשום עבודה
ולא הצלחתי בלימודים
אני ממש סובלת מאותו הדבר ו..
10/10/2014 | 16:14
1
14
שני דברים שמאוד עוזרים לי: א. הוצאת אנרגיה ברמת הסובלימציה. זה מאזן. לצאת להליכה מאומצת, רכיבה באופניים, או אם אתה במשרד ולא יכול, וכן אני עושה את זה , סוגרת את הדלת וקופצת במקום!
ב. וזה עוזר מאוד מאוד זה תרגילי יוגה שעוסקים במיקוד. כל תרגילי שיווי המשקל של היוגה מאוד עוזרים לריכוז.

בכללי יוגה זה מעולה להפרעות קשב, ממליצה בחום.
זה מכנס פנימה ויוצר שליטה טובה יותר ביכולת לייצר מיקוד יש מאין.  

בהצלחה!
אה וגם, לצייר ולרשום אם אתה במקרה אוהב..
10/10/2014 | 16:16
10
גם כן כנס מכנס פנימה וממקד. מצוין! 
בגיל 35 קיבלתי מתנה ??
29/09/2014 | 17:11
5
120
אובחנתי היום על ידי רופא מומחה לה.קשב וריכוז  ולאחר שעשיתי לפני 3 שבועות בדיקת moxo כסובל מ adhd עם המלצה ליטול ריטלין .תמיד חשדתי, אבל בכל מקרה כשזה רשמי איכשהו זה גורם לקצת הלם ??????
הפרצופים שעושים דרך האייפון מופיעים כסימני שאלה בהודעה
29/09/2014 | 17:12
3
54
אז להתעלם מהם
לקחתי היום פעם ראשונה ריטלין
30/09/2014 | 23:35
2
81
פשוט מדהים כמה הייתי נינוח בעבודה, מסוגל לשבת, מרוכז במה שאני עושה ולא קופץ מדבר לדבר והרבה פחות עצבני.מצד שני חוסר תיאבון מוחלט(ואני אחד שאוהב לאכול)לא נורא גם ככה תיכננתי לרדת איזה 10 קילו
01/10/2014 | 09:40
1
37
יפה לך. 4 ש' לא? אל תשכח לאכול משהו קטן כל כמה שעות.
8-10 שעות
01/10/2014 | 16:52
51
זה ריטלין l.a שיחרור מושהה
אני אובחנתי בגיל יותר מבוגר
13/10/2014 | 16:31
22
והיום כ 4 שנים אחרי אני עדיין עם שאלות של מי אני...למה אני....
קשה למחוק 40 שנות חיים בלי ידיעה הבנה של מה יש לך ואתה מרגיש שונה.

מזל טוב לחיים חדשים ושונים
אבחון הפרעות קשב וריכוז אצל מבוגרים
28/09/2014 | 11:54
11
87
שלום לכולם,
החלטתי על שינוי קריירה, דבר שמערב לימוד עצמי של המון חומר. במהלך החודשים האחרונים אני נאבקת בעצמי בלימוד (מדובר בנושא ותחום שמאד מעניין אותי), בעיקר בעובדה שיש לי המון נפילות ריכוז (חזרה על שורה, עמוד, פרק שוב ושוב כי לא זוכרת/הבנתי מה היה כתוב, אי יכולת להתמודד עם משימות מורכבות וכו'). כבר בעבר, כשלמדתי במכללה, חוויתי את התסכול וההתמודדות עם נפילות הריכוז, אולם תמיד חשבתי שמדובר בדיסלקציה (אובחנתי בנעוריי כדיסלקטית באבחון דידקטי). 
בשבועות האחרונים, עקב המצוקה אותה אני חווה בלימוד העצמי, התחלתי לבדוק באינטרנט יותר על הנושא וגיליתי שנפילות ריכוז מרובות כמו שאני חווה מתאים להגדרת הפרעת קשב וריכוז, האמת הקורות חיים שלי ומאפייני אישיות שיש לי נראים ממש כמו כרזה של הפרעת קשב וריכוז... 
רציתי לדעת מה אני צריכה לעשות כדי לבדוק האם אכן יש לי הפרעת קשב וריכוז (ולעשות זאת בעלות נמוכה)  ואיך טיפלתם אתם  בזה ברגע שאובחנתם, האם לקח הרבה זמן להגיע למינון נכון של ריטלין או תחליפיו? איך הצלחתם לצאת מדפוסים שקובעו במשך שנים שעזרו לכם בעבר (ללא טיפול תרופתי) להתמודד עם משימה?

tl;dr :  מה אני צריכה לעשות כדי לעבור אבחון הפרעות קשב וריכוז ואיך לעשות זאת בעלות הזולה ביותר? אשמח גם לשמוע סיפורים אישיים מאנשים שעברו אבחון מאוחר בחייהם ואם ואיך זה שינה משהו.
בדקתי מול כללית
29/09/2014 | 13:47
10
48
והסבירו לי שאין צורך ללכת לנוירולוג או פסיכיאטר, שאני רק צריכה לעשות מבחן TOVA כדי לראות אם אכן יש לי הפרעת קשב וריכוז. נראה לי מוזר שהאבחון נשען על רופא משפחה, בייחוד לאור קריאה קצרה בפורום שלכם. האם לדעתכם רופא משפחה מספיק טוב לאבחון או שכדאי לי לפנות לגורם מקצועי יותר?

כרגע לפחות הגעתי להחלטה שאמשיך עם רופא המשפחה ועם מבחן TOVA ורק אם התוצאות לא יהיו ברורות וחד משמעיות אפנה לרופא מקצועי...
זה לא נכון
29/09/2014 | 17:18
9
47
אני בן 35 ועשיתי איבחון ממש עכשיו.עשיתי מבחן moxo ולא טובה(יש אומרים שזה מדוייק יותר), אבל המבחן עצמו הוא לא איבחון, אלא רק מדד או כלי לסיוע לפסיכיאטר/נירולוג שמתמחה בהפרעת קשב וריכוז.שורה תחתונה יש צורך לאחר האיבחון לגשת לרופאאיך זה השפיע על חיי אני עוד לא יודע להגיד לך כי אובחנתי רשמית רק היום ועוד לא התחלתי עם טיפול תרופתיבהצלחה :)
כל הכבוד שהחלטת לבדוק זאת!
29/09/2014 | 18:05
8
40
למה החלטת דווקא עכשיו לפעול בנידון? ושאלה נוספת: איזה רופא (נוירו'/פסיכיאטר/משפחה) מטפל באיבחון שלך?

החלטתי לפעול עכשיו
29/09/2014 | 18:27
4
46
כי פיתחתי מודעות, יותר מדיי תקלות והפרעות בעבודה שאחרי שקצת קראתי הבנתי מהיכן הן נובעות, כמעט כל התסמינים האפשריים של הפרעות קשב וריכוז קיימים אצלי והבדיקת moxo, חיזקה את זה, אפילו מאוד חיזקה.עשיתי את הבדיקה עצמה במדיקל סיטי ולאחר הבדיקה הם אמרו לי שאני צריך לקבוע תור לניורולוג, שאלתי אותם אם הם ממליצים על מישהו והם המליצו על ד״ר אנטולי קוסוב שעובד אצלהם(לא ניתפסתי לקטנות),הוא בעיקרון פסיכיאטר שמתמחה בהפרעות קשב וריכוז. בדקתי עליו באינטרנט(כולל בפורום זה) וראיתי שהוא מאוד מומלץ.למרות שהאיבחון שלו הוא באופן פרטי(לאחר החזקת קופת חולים זה יוצא 160 שקלים), לדעתי זה שווה כל שקל.התרשמתי ממנו מאוד, הוא שאל בדיוק את השאלות הנכונות ופגע בול.שיהיה לך בהצלחה ואם יש לך עוד שאלות אל תתביישי :)
אווו יש לי המון...
29/09/2014 | 19:54
3
40
חבל שהפורום לא פעיל כל כך, אני מרגישה מבולבלת ושאין לי מישהו שיתן לי מידע מלא ומסודר. בכל פעם אני לומדת עוד פרט קטן ומנסה לסדר את זה עם מה שכבר למדתי.  אפילו בכללית לא נתנו לי מידע מלא ואין יד מכוונת שאומרת לי מה לעשות.

אז השאלה שלי: איך החלטת לפנות למדיקל סנטר, התיעצת עם מישהו/רופא משפחה? אני יודעת שבקופ"ח אחרות צריך הפניה לבדיקה הזו. אגב, בכללית מושלם היא עולה 220 ש"ח, ולמי שיש פלטינום היא עולה 50 ש"ח. ככל הידוע לי זו רק עלות הבדיקה, כך שבמחשבה שניה, 160 ש"ח שאמרת זה מחיר מצוין... ושאלה נוספת, למה דווקא מוקסו?
בחרתי במדיקל סיטי
29/09/2014 | 23:58
2
34
עקב המלצה של עמיתה לעבודה שהבת שלה עשתה שם איבחון, את ההמלצה למבחן הmoxo קיבלתי מאותה אחת ואחרי שבדקתי באינטרנט הבנתי שזה מבחן מומלץ. לגבי המדיקל סיטי, אני לא יודע איפה את גרה אבל יש סניפים בכל הארץ, ככה שזה די נוח.גם אצלי היה בילבול גדול בקופת החולים, לרופאת משפחה לא היה מושג לגבי הפרעות קשב וריכוז(לפחות לא במקרה שלי), אולי בגלל שבדרך כלל מי שמתעסק עם הפרעות קשב וריכוז זה רופאת ילדים ולא רופאת משפחה...את ההפניה לבדיקה את אמורה לקבל מרופאת המשפחה, אני פשוט ניגשתי לרופאה וביקשתי ממנה לעשות את האיבחון הספציפי הזה(ואז זכיתי לסוג של מבט קצת מוזר)כמו כן היא אמורה לתת לך מירשם לכדור(או כדורי ריטלין עפ המינון שאת צריכה), שימי לב שהיא נותנת לך ריטלין רגיל ולא sr  או la שהם ריטלין בשיחרור מושהה ולא מתאימים לבדיקה עצמה. כמו כן שימי לב שעל המרשם הרופאה רושמת שהוא לצורך בדיקת moxo/טובה, אחרת פשוט לא יכבדו את המרשם זאת על פי הנחיות משרד הבריאות.בדיקת ב moxo מתנהלת בצורה שאת מגיעה למכון הבדיקה, הבודקת מסבירה לך איך מתנהל המבחן(די פשוט), משך המבחן הוא כ-20 דקות, אחרי שאת מסיימת הבודקת מסתכלת על התשובות ואת בדרכ מתבקשת בשלב זה לקחת ריטלין על מנת לחזור על הבדיקה שאת תחת השפעת ריטלין ואז משווים בין התוצאות של לפני ואחרי(אצלי הם ממש השתפרו פלאים), אגב יש במבחן 4 מדדים שנבדקים :קשב,תיזמון, אימפולסיביות והיפר-אקטיביות.לגבי העלויות: אני חבר לאומית זהב ועל מבחן הmoxo שילמתי 180 ש״חאת ה160 ש״ח שילמתי היום לדר אנטולי קוסוב שתפקידו כאמור פסיכיאטר שמתמחה בהפרעות קשב וריכוז(למרות שמדובר בפסיכיאטר ולא בניורולוג, העדפתי מישהו שמבין מה אומרים לו ולא עוד מישהו שיבהה בי)תבדקי באינטרנט מבחן moxo מול טובה, אני לא חושב שזה ממש משנה, שניהם בסופו של דבר כלים טובים שמשמשים לאיבחון, אבל כמו שאמרתי, על פי הבנתי ומה שבדקתי, מבחן moxo מותאם גם למבוגרים והוא עדיף.נ.ב - זו פעם שנייה שאני כותב את ההודעה הזאת כי בפעם הראשונה המסך של הטאבלט קפא והכל נמחק, ככה שהשקעתי ;)ואם יש לך עוד שאלות אשמח לענותכמו שאת מבינה - הכל אצלי טרי מאודדדדדדבהצלחה
ספר איך היה אצל הפסיכיאטר
30/09/2014 | 15:02
1
29
אתה לא חייב לרדת לפרטים, רק הרגשה ואיך היה...

אצלי רופא המשפחה דווקא מבין, אני לא יודעת אם עבר השתלמויות או בגלל שבנו עם ה.ק.ר. אני חושבת שבגלל שבפעם הקודמת התמקדנו בריטלין ופחות באבחון נוצר אצלי כל החוסר הבנה ובלבול. אקפוץ אליו בהזדמנות ואשאל אותו את כל השאלות.
אהה כן, רציתי לשאול אותך איך ידעו איזה מינון ריטלין עליך לקחת בבדיקה, הרי אתה לא יודע את המינון הנכון שלך עדיין. הם השתמשו בנוסחה הכללית למינון מבוגר?

ודבר אחרון, תודה שאתה עונה, נחמד לראות כאן פעילות...
שוב שלום :)
30/09/2014 | 22:48
29
לגבי מינון הריטלין לא השתמשו בכל נוסחה, כמו שאמרתי קודם לרופאת משפחה לא היה מושג בעצמה והיא החליפה לי מרשם 3 פעמים!!ובסוף אני אמרתי לה שאני צריך 2 כדורי ריטלין רגיל של 10 מ״ג, אחרי שבדקתי בעצמי יחס משקל מול מינון רצוי, עם שיקלול לעצמי שזו פעם ראשונה שאני לוקח ריטלין.(כן ממש כישרון מולד אני כשדוחקים אותי לפינה)לגבי הפסיכיאטר הוא שאל אותי כל מיני  שאלות כמו: אם אני קופץ מדבר אחד לדבר שני, אם אני מתקשה לשבת, אם קורה לי שאני מאבד לפעמים קשב אחרי מס׳ דקות של שיחה, כל מיני דברים אפילו לגבי הרגלי קניות, הרגשתי שהוא יודע בדיוק לאן לכוון ובדיוק מה לשאול( הייתה אפילו שאלה שהוא רצה לשאול ולא שאל כי הוא שם לב לבד שאני עונה על תשובות לפני שמסיימים את השאלה)ישבתי אצלו משהו כמו רבע שעה,היה קצר אבל ממצה(ככה זה שהוא יודע מה הוא עושה)בנימה אופטימית זולילה טוב
את מוזמנת לשאול ונענה בהתאם ללוח הזמנים שלנו
30/09/2014 | 22:43
2
18
אם תשים לב
01/10/2014 | 08:41
1
42
בהודעה הראשונה שלי היו השאלות שרציתי לדעת...
בינתיים הלכתי לרופא המשפחה שלי ושאלתי אותו את כל השאלות. הוא הסביר לי שמכיוון ואני לומדת לבד אני לא צריכה איבחון, שאם אחזור למוסד לימודים כלשהו אוכל להתחיל בכל תהליך האיבחון. מבחינתו השורה התחתונה באבחון היא הריטלין, ואת זה כבר קיבלתי. דיברנו על מינון ואיך למצוא את המינון הנכון.
אני די מסכימה לזה, בנוסף נוח לי לקחת ריטלין של 4 ש'- כך יש לי שליטה מתי הוא משפיע ומתי לא ותמיד אוכל לקחת פעמיים-שלוש בימים ספציפיים.

הוא צודק
01/10/2014 | 09:04
34
לגבי הפרעת קשב, ברוב המוסדות זה מוכר רק לצורך תוספת זמן, לא מעבר לזה, וגם זה לא בכל מקום.
|*|נפתח פורום הפרעת אישיות גבולית
( לעמוד שלי בתפוז )
28/09/2014 | 11:19
10
|סיוע|הפרעת אישיות גבולית נחשבת לאחת ההפרעות הנפשיות הנפוצות בארץ ובעולם. לכן פתחנו פורום לכל מי שמתמודד עם ההפרעה הזו.
הפורום הוא המקום בו תוכלו לשתף, לתמוך, להכיר אנשים שמתמודדים עם קשיים דומים ולראות שאתם לא לבד בזה.

מוזמנים כבר עכשיו לפורום הפרעת אישיות גבולית
תחליפים טבעיים לריכוז במבחנים
26/09/2014 | 15:49
4
57
שלום,

אני בתחילת השנה השנייה ללימודים. לאחר שנה ראשונה לא קלה, הלכתי לפסיכולוג בניסיון לברר את הגורמים לאי ההצלחה. הפסיכולוג המליץ על טכניקות של הרגעה (נשימות וטכניקות שונות של מדיטציה).
אני לא בטוח אם הבעיה באמת נובעת מלחץ, או שהבעיה היא ADHD. אני יחסית כן מצליח "לשבת על התחת" וללמוד, אני מרגיש אבל שהחומר לא שוקע, וקשה לי לזכור את החומר ולהפנים אותו.

האם מומלץ במקרה זה לנסות תרופות פסיכיאטריות, או תרופות דוגמת ריטלין? 

תודה,

אמרתי לעצמי שאתמקד במטלות שלי, אבל קשה ... קשה להתעלם
26/09/2014 | 16:38
3
89
מן ההודעה הנוכחית.... שמקדימה את המאוחר (חזרה לעבודה ביום א').
ראשית, לא הבנתי מה הקשר בין הכותרת לתוכן ההודעה. הרי אתה לא ממש יודע מהו מקור הקושי, וכבר בוחן פתרון - תחליף טבעי לריכוז במבחנים?...
שנית, העלת שתי אפשרויות - לחץ/חרדה או הפרעת קשב וריכוז. אבל מה שתמוה בעיני הוא שאתה "יחסית כן מצליח לשבת על התחת וללמוד", "אבל החומר לא שוקע", "קשה לזכור אותו ולהפנים אותו".
האם חשבת לעצמך שמא הלמידה שלך אינה יעילה? שהרי אין הלימה בין מספר השעות שאתה מצליח להושיב את עצמך על התחת - כהגדרתך, לבין מידת ההפנמה של החומר, כשהפער הזה, מן הסתם, בא לידי ביטוי במבחן. מתסכל לשבת ולהשקיע שעות על גבי שעות, ובסופו של דבר להתמודד עם קשיים בזמן המבחן, ולהתאכזב למראה הציון, שאינו משקף את מידת ההשקעה.
אם לא הפנמת את החומר, איך תשלוף אותו ממאגרי הזיכרון שלך?... צריך לקלוט את המידע, לעבד אותו, לקדד אותו, ולמצוא את השיטות המתאימות שתאפשרנה לך לשלוף אותו בזמן אמת - וזה ברמת חומר שצריך - סליחה על הביטוי - "להקיא" אותו - מה שכתוב במחברת - זה מה שאתה רושם במבחן. כשמדובר בשאלות מורכבות יותר הדורשות קישורים בין מושגים ורעיונות, הסקה, יישום, העמדת עצמך כאילו היית במקום ברמה הההיפותטית, הערכה ובקרה - שם כבר נדרש קונצרט שלם, שבו מעורבים תהליכים ואזורים שונים במוח.
יכול להיות שקיים מוקד קושי אחד,  ואולי "כל התשובות נכונות" (חרדת מבחנים, קשיים בתחום הקשב והריכוז, העדר מיומניות ואסטרטגיות ללמידה יעילה) - שהרי לעיתים דבר גורר דבר, או שמדובר בתהליכים מקבילים. צריך לזהות במדוייק מהו מקור הקושי או מהם מקורות הקושי, כדי שאפשר יהיה לעזור ולסייע בהתאמה.
התוכל לתאר איך אתה לומד לקראת מבחן? (ומה אתה לומד, אם אפשר).
ועד שתענה, אני אנסה לשוב ולהתמקד במטלות שלי...
קצת פרטים
26/09/2014 | 23:03
2
50
היי,

קודם כל, תודה על התגובה!
אני מתנצל על הכותרת הלא מתאימה, כמו שאת רואה אני עוד לא בדיוק יודע מה הבעיה, חשבתי בתחילה להציג פיתרון אפשרי ולבקש חוו"ד אבל בסוף החלטתי להציג את כל ההיבטים.
לשאלתך, אני לומד הנדסת תוכנה.
כמו שאמרת אני משקיע המון שעות ולא רואה תוצאות. זה מתסכל מאד ויכול להיות שכתוצאה מכך וההדרדרות במצב הרוח, הפסיכולוג חשב שיש לי בעיה של דיכאון. אני מחפש כבר שנה את הבעיה, ואם להשתמש באנלוגיה שלך לגבי הקונצרט - יש זיוף כלשהו וכדי לפתור אותו אני מפטר את כל הנגנים בתקווה שזה הפתרון, למרות שהבעיה יכולה להיות בכלל בכלי מסוים אחד שעוד לא מצאתי.

לגבי איך אני לומד:
במקצועות ריאליים בדרך כלל יש חומר ברמה בסיסית שצריך להבין לעומק טוב מאד ולזכור. עליו בונים חומרים מתקדמים יותר ומסתמכים על הרבה יצירתיות במשחק עם החומר ועל "הברקות".
בדרך כלל כשאני ניגש למבחן אני רושם את כל הנושאים המרכזיים שאני אמור לדעת בהתבסס על מבחנים קודמים (אם יש). לאחר מכן, אני מנסה ללמוד את הבסיס של כל נושא ברמה טובה ולהבין אותו. תוך כדי אני מנסה לפתור שאלות ממבחנים.
הבעיה אצלי שאני מרגיש בזמן הלמידה שאני "מבזבז" יותר מדי זמן על דקויות קטנות, ואז אני מפחד שהזמן לא יספיק ולא אוכל לכסות את כל החומר. מצד שני - הדקויות הקטנות האלו הן בדיוק הדברים הקטנים שמכשילים אותך במבחן.
נוצר לי מצב שאני לא יודע במה להשקיע ואני מרגיש כאילו שאני מנסה לסתום 11 חורים בדלי מלא מים עם 10 אצבעות.
אני מרגיש שכל הלמידה שלי היא בעצם הימור על איזה חומר יהיה בבחינה, בגלל שהזיכרון שלי לא כל כך טוב, אז אני פחות בטוח בעצמי וגם נכנס ללחץ עכב כך.

אני עוד לא הצלחתי לפענח מה חסר לי ומה לא מתחבר כדי שהכל יעבוד כמו שצריך, לכן חשבתי לפנות לפתרון תרופתי בתקווה שאולי זה ישנה משהו, לכן באתי לכאן להתייעץ.

אני מקווה שעדיין לא פיטרת את הנגנים, ומציעה לך גם לא לחפש את
27/09/2014 | 10:41
50
הכלי הסורר שאולי חורק או שבור, אבל אם אנחנו משחקים ב"חם קר" - אתה ממש קרוב, אפילו לא יודע עד כמה קרוב למצוא את מה שאתה מחפש או את מי שאתה מחפש.
"דרך אגב", האם יש לך שם מנצח על כל התזמורת הזאת?.... הייתי מתחילה דווקא שם: לא מהפרטים הקטנים, לא מסתימת החורים של כלי הנשיפה, אלא במי שמנצח שם על כולם, ואז המוסיקה תישמע לגמרי אחרת, והתחושה תהיה נפלאה....
וכפי שנדברנו בינינו, נמשיך במסרים אישיים, כדי שתוכל להשיב על כל השאלות ה"לא קלות" שלי, ולהרגיש בנוח עם זה.
לפי התיאור שלך , זה נשמע ה-ר-ב-ה יותר לכיוון של חרדה
30/09/2014 | 09:04
22
ממרום  45  שנותיי , לאחר שכבר מזמן סיימתי  לימודים  הן  בתיכון  והן  באוניברסיטה , וכן  גם  עקב  היותי  אמא  לילדים  בבית  ספר  תיכון  ויסודי  ( שגם  הם  כמובן  לומדים  למבחנים )  -  נראה  לי  שמדובר  בבעייה  של  לחץ  וחרדה  , ובכלל  לא  מדובר  בהפרעת  קשב  וריכוז   ( עובדה  שאתה  יודע  יפה  מאוד  לארגן  את  החומר  ,  "לשבת  על  התחת "  ,  יכולת  וסבלנות  רבה  לרדת  לפרטים  הקטנים  ) .

מצד   אחד   -  ייתכן  שיש  לך  בעיה  כללית  של  חרדה  ( בלי  קשר  ללימודים  ומבחנים )  , וזה  משפיע  גם  בנושא  למידה  למבחנים  .
מצד  שני     -  ייתכן  שיש  לך  בעיית  חרדה  ספציפית  רק  בעת  למידה  למבחנים  .

פתרונות  -
עבור  הבעיה  הראשונה   ( חרדה  כללית  בכלל )  :
1.  לפנות  לייעוץ  מקצועי  אצל  פסיכולוג  ( טיפול  קוגנטיבי - התנהגותי   CBT  ) .
2.  במקביל  ,  עם  קשר  או  בלי  קשר  לפסיכולוג  , אתה  יכול  גם  להתחיל  טיפול  תרופתי  נגד  חרדה  ( דרך  רופא  משפחה  בקופת חולים /  רופא  פסיכיאטר  של  קופת  חולים /  רופא  פסיכיאטר  פרטי  (במקרה זה אין תיעוד בתיק רפואי שלך בקופת חולים ).
בדרך כלל  מטפלים  בתרופות  נפוצות  מאוד  כגון  :  ציפרלקס ,  לוסטרל ,  וכל תרופה  דומה   מקבוצת   SSRI  .
הטיפול  התרופתי  מתחיל  להשפיע  אחרי  6-8  שבועות  .

עבור  הבעיה  השנייה  ( חרדה  ספציפית  הקשורה  למבחנים )  -  יש  לזה  שם  מפורסם  -  "חרדת  מבחנים " .
בחרדת  מבחנים  מטפלים  באמצעות  טיפול  פסיכולוגי  ספציפי  ל-חרדת  מבחנים .
זהו  טיפול  קצר  מועד  שמטרתו  לגרום  להפחתה  משמעותית  ברמת  הלחץ  בכל  הקשור  למבחנים .
יש  הרבה  שיטות  לטיפול  בחרדת  מבחנים  , אחת  מהן  למשל  היא  שיטת  ביופידבק .
בכל  מקרה , הטיפול  מתבצע  אך  ורק  ע"י  פסיכולוג  מוסמך  לנושא  .

לידיעתך   -   ניתן  לקבל  טיפול  פסיכולוגי  במחיר  מוזל  מאוד   דרך  קופת  חולים  שלך .
כמובן  שאפשר  גם  באופן  פרטי  .
הרטלין טוב לזמן המבחן?
26/09/2014 | 15:31
1
34
הריטלין לא נועד ל"זמן המבחן"
26/09/2014 | 20:13
64
ריטלין ניתן לפציינט לאחר אבחון נוירולוגי/פסיכיאטרי אצל מומחה בתחום הקשב והריכוז, אשר אבחן הפרעת קשב וריכוז  - הפרעה שפוגעת בכל תחומי החיים, ובכל יום, "מצאת החמה ועד צאת הנשמה". הריטלין  אינו משמש לטיפול נקודתי - למבחן במתמטיקה, שיערך ב-30.9, בשעה החמישית, או למבחן הסמסטר שיערך בתום סמסטר ב'.
השאלה, לכשעצמה, גורמת לאי נוחות.... (בלשון המעטה). זה לא סוכריה על מקל, שאני קונה לעצמי כשבא לי משהו מתוק. זה טיפול להפרעה שאובחנה רשמית. המרשמים הניתנים על-ידי הרופאים הנ"ל, ובהמשך ע"י רופא המשפחה, הם מרשמים לטיפול כרוני.
בנוגע לאיבחון
24/09/2014 | 08:15
1
81
שלום, אני חושב שיש לי הפרעות קשב וריכוז כבר הרבה זמן. לפניי כמה שנים עשיתי BRC והוא הצביע על זה שכנראה ישנה בעיה במידה מסוימת. אבל זה לא שינה לי כי לא למדתי. עכשיו אני בדרך לתואר ורציתי לברר את העניין יותר לעומק. 1. בשביל עצמי ובשביל התמודדות 2. בשביל במידה שאכן ישנה בעיה לפנות לביטוח לאומי לבקשת מלגה. אז הלכתי וביררתי קצת ואמרו לי לעשות איבחון טובה. עשיתי אותו פעם עם ריטלין פעם בלי. הלכתי לנוירולוגית היא אמרה דבר ראשון שהיא ממש לא תופסת מטובה ודבר שני שזה מראה שיש לי הפרעה קלה אבל שהרטלין ממש עוזר לי בביצועים. אני יצאתי בהרגשה רק יותר חזקה מהטובה שאכן יש לי בעיה כלשהי. כי החלק הראשון בלי הרטלין דרש ממני מאמצים גדולים ממש שהביעו אותי להטשה וזה היה כולה 20 דקות. הנירולוגית אומרת על סמך דברים שאמרתי לה שכנראה זה גם מאוד רגשי. ועכשיו בחיפושים ברשת על דרכי טיפול אטנגו וכל מניי ניתקלתי בביקורת חיובית ממש על איבחון MOXO. האם אחריי BRC וטובה שווה לי לעשות גם MOXO? אני רוצה לדעת האם אכן יש לי בעיה כלשהי. אני מרגיש שיש לי ממש. תמיד לימודים הלחיצו ומלחיצים אותי, ויוצרים עומס ולפי כל מני שיחות והתבוננויות בי ובעבר שלי ממש נראה לי שזה מה שקוראים לו כיום הפרעת קשב וריכוז. אני מחפש הכרה והגדרה קצת יותר ברורות עבורי ועבור הממסד. אז מה אתם אומרים? ללכת לעשות גם מוקסו?? גם עבר לי בראש שאולי הרבה שעושים טובה רוצים לזייף קצת ואני ממש ממש השקעתי שם ואולי בגלל הפער "נפלתי" ? יצא לי שתפקוד אחד לא תקין. ואחד גבולי. ובעיקרון אני באמצע בין הפרעת קשב לנורמאלי בסקלה. ראיתי המלצות ללכת לפסיכיאטר, זה אכן מומלץ? זה יקר? יש באיזור קרית שמונה? תודה רבה בכל מקרה
למה שלא תעשה אבחון הפרעת קשב וריכוז מסודר?
26/09/2014 | 20:28
34
פה בדיקה ממוחשבת, שם פגישה עם נוירולוגית שלמיטב הבנתי לא שלחה אותך לבצע את הבדיקה, וכאן שאלות לגבי בדיקות אחרות.
הכי פשוט להתקשר למוקד הרפואי של קופת החולים שלך (אם זה כללית *2700), ולברר פרטים בנוגע לאבחון קשב וריכוז על-ידי פסיכיאטר.
שכחתי את הריטלין ברכב
24/09/2014 | 02:31
2
71
שלום,

שכחתי את הכמות החודשית שלי ברכב למשך כ-3 ימים. הכדורים היו בתוך שקית מתחת למושב הקדמי, עדיין בתוך המיכל שהיה בתוך האריזה (הנייר כסף עדיין לא נפתח). 
אני יודע שאמורים לאחסן את הכדורים בטמפ' של עד 30 מעלות וסביר להניח שבמהלך היום הטמפ' ברכב הייתה גבוהה מ-30, השאלה שלי היא האם במקרה הכי גרוע הריטלין ישפיע פחות או שקיימת סכנה אמיתית בלקיחת הכדורים?
בנוסף, האם יש משהו שאני יכול לעשות? האריזה לא נפתחה, יש אפשרות שיחליפו לי? או שאני אאלץ לעבור חודש ללא ריטלין?

אם למישהו יש קצת ידע בנושא אשמח לשמוע. תודה רבה.
אתה שכחת ברכב, ואני פספסתי ביום את מימוש המרשם
26/09/2014 | 20:25
55
שנינו בצרה צרורה.
אני מניחה שאצלי זה פחות בעייתי, שכן עדיין לא מימשתי את המרשם, ולכן אני יכולה לבקש חדש (למעט העובדה המצערת שהרופאה שלי לא תהיה בשבוע הקרוב....)
אצלך - רק שלא תשליך לפח את הכדורים שניזוקו. הרי תצטרך להוכיח שלא השתמשת בהם. כדאי להתייעץ עם הרוקח המייעץ של הפורומים להפרעות קשב וריכוז - חגי שור.
תרופות שנשכחות ברכב
27/09/2014 | 19:01
57
בדרך כלל תרופות יש לאחסן עד 25 מעלות.
בכל אופן ברור שבקיץ הישראלי היתה חריגה.
אין תשובה מדעית בדוקה לשאלה שלך. התשובה הפורמאלית תגיד להשמיד.
אתה יכול לנסות את הכדורים. יתכן שהיעילות תרד. אינני צופה לך נזק, אך אכמור אין מידע על כך ואינני יכול להבטיח דבר.

אבחון הפרעת קשב וריכוז, האם אחרי איבחון טובה....
23/09/2014 | 21:57
1
87
שלום, אני חושב שיש לי הפרעות קשב וריכוז כבר הרבה זמן. לפניי כמה שנים עשיתי BRC והוא הצביע על זה שכנראה ישנה בעיה במידה מסוימת. אבל זה לא שינה לי כי לא למדתי. עכשיו אני בדרך לתואר ורציתי לברר את העניין יותר לעומק. 1. בשביל עצמי ובשביל התמודדות 2. בשביל במידה שאכן ישנה בעיה לפנות לביטוח לאומי לבקשת מלגה. אז הלכתי וביררתי קצת ואמרו לי לעשות איבחון טובה. עשיתי אותו פעם עם ריטלין פעם בלי. הלכתי לנוירולוגית היא אמרה דבר ראשון שהיא ממש לא תופסת מטובה ודבר שני שזה מראה שיש לי הפרעה קלה אבל שהרטלין ממש עוזר לי בביצועים. אני יצאתי בהרגשה רק יותר חזקה מהטובה שאכן יש לי בעיה כלשהי. כי החלק הראשון בלי הרטלין דרש ממני מאמצים גדולים ממש שהביעו אותי להטשה וזה היה כולה 20 דקות. הנירולוגית אומרת על סמך דברים שאמרתי לה שכנראה זה גם מאוד רגשי. ועכשיו בחיפושים ברשת על דרכי טיפול אטנגו וכל מניי ניתקלתי בביקורת חיובית ממש על איבחון MOXO. האם אחריי BRC וטובה שווה לי לעשות גם MOXO? אני רוצה לדעת האם אכן יש לי בעיה כלשהי. אני מרגיש שיש לי ממש. תמיד לימודים הלחיצו ומלחיצים אותי, ויוצרים עומס ולפי כל מני שיחות והתבוננויות בי ובעבר שלי ממש נראה לי שזה מה שקוראים לו כיום הפרעת קשב וריכוז. אני מחפש הכרה והגדרה קצת יותר ברורות עבורי ועבור הממסד. אז מה אתם אומרים? ללכת לעשות גם מוקסו?? גם עבר לי בראש שאולי הרבה שעושים טובה רוצים לזייף קצת ואני ממש ממש השקעתי שם ואולי בגלל הפער "נפלתי" ? יצא לי שתפקוד אחד לא תקין. ואחד גבולי. ובעיקרון אני באמצע בין הפרעת קשב לנורמאלי בסקלה. ראיתי המלצות ללכת לפסיכיאטר, זה אכן מומלץ? זה יקר? יש באיזור קרית שמונה? תודה רבה בכל מקרה. אם יש משהו שלא רוצים לכתוב כאן אשמח אם תשלחו לי אימייל לפרטי gutmanz@hotmail.com
קישור לשאלתך ולתשובתי
26/09/2014 | 20:34
25
רק רוצה לשתף אתכם
23/09/2014 | 20:09
3
84
שלום לכולם,
אובחנתי לפני כשנה ב-ADD, אני בן 23.
אני כשנה בטיפול התנהגותי וההתקדמות היא חלקית, החלטתי לבדוק אפשרות של טיפול תרופתי(שאני לא כ"כ שש לנסות אותו אבל כבר הגיעו מים עד נפש מבחינות מסויימות)
אני קצת חושש את האמת ורציתי לשתף בפחד. שבוע הבא יש לי פגישה עם רופא בנושא ואני חושש מהפגישה(אולי אמא שלי תבוא איתי)
 מה שמרתיע אותי הוא התופעות לוואי שיכולות להיות. 
יש לציין שאף פעם לא נטלתי כדורים בשביל לטפל ב-ADD.
אל תפסיק עדיין את הטיפול ההתנהגותי
26/09/2014 | 20:40
2
46
לעיתים שילוב טיפול התנהגותי ותרופתי נותן מענה יעיל לקשיים, בהשוואה לטיפול התנהגותי בלבד או תרופתי בלבד.
אני מבינה את החשש שלך, אך מה כבר יש לך להפסיד? הרי כפי שאתה אומר: "הגיעו מים עד נפש".
תופעות לוואי חולפות או מתמתנות, ועל חלקן אפשר להתגבר בדרכים שונות.
אם אתה חושש ללכת לאבחון, כדאי שאמא שלך תצטרף. חשוב מאוד שיש מי שתומך בך.
שיהיה לך רק טוב!

תודה רבה
27/09/2014 | 13:41
1
23
היא כנראה תבוא איתי
אני מתחיל ללמוד עוד חודש וזה יהיה באוניברסיטה שאני אגור בה שם
להתחיל טיפול חודש לפני זה יהיה בסדר מבחינת הסתגלות וכו'?
זה מצויין! להתחיל ביום הראשון ללימודים - זה - לא יעיל!
27/09/2014 | 13:48
32
הרי צריך להסתגל כפי שאתה אומר, לבדוק כיצד זה משפיע ובאיזו מידה, לכן כדאי להגיע "ערוך ומוכן" לשנת הלימודים האקדמית, ולא להתמודד עם שני פרוייקטים בו זמנית.
מישהו יודע לכמה זמן תקף מרשם ריטאלין?
23/09/2014 | 18:34
8
54
הכוונה שלי זה שהייתי לוקח ריטלין כשהייתי בן 17-18 ומאז הפסקתי..
התחלתי ללמוד באוניברסיטה אז רציתי לדעת אם האישור שהיה לי אז עדיין תקף?
או שצריך לעבור אבחונים וכל דברים כאלה מחדש?
תודה רבה!
אם היה לך אבחון רשמי הוא אמור להיות תקף
23/09/2014 | 19:08
5
36
אבל  יתכן שרופא המשפחה  יערום קשיים....מאוד תלוי
שכחתי לציין שהיום אני בן 25.. עדיין זה יכול להיות תקף?
24/09/2014 | 09:03
2
21
ולבדוק מול האוניברסיטה שבמסגרתה אתה לומד
26/09/2014 | 20:56
15
(פספסנו ביומיים.... )
26/09/2014 | 21:15
8
לא רק הרופא, גם האוניברסיטה. אם אתה בן 25
26/09/2014 | 20:43
1
35
ואובחנת בגיל 18, נראה שהאבחון כבר לא בתוקף (כך על פי מוסדות מסויימים להשכלה גבוהה).
יחד עם זאת, שווה לבדוק ת'נושא מול הרופא, לפני שאתה ממהר לחדש את האבחון.
חח תודה אני יבדוק מול הרופא :)
27/09/2014 | 13:22
6
כבר לא עושים בעיות עם ריטלין כמו פעם
30/09/2014 | 15:13
1
26
בייחוד כשכבר עברת את כל התהליך. מבחינת רופא המשפחה לא אמורה להיות בעיה, תביא איתך תיעוד שקיבלת (לא בטוח שיהיה בתיק שלך) ואת האבחון ובקש מרשם חדש.
תודה!
05/10/2014 | 16:36
2
רטלין רגיל
22/09/2014 | 14:19
5
77
אושר לי רטלין רגיל 10 מ"ג
אני לא בטוח עם הכמות היא מספיק חזקה....
אם אני לוקח 10 מ"ג  ועוד 5 מ"ג רגיל זה בסדר נכון ?
זה לא הרבה מדיי נכון ?
כמובן שאני יתחיל עם 10 היראה איך זה משפיע אליי ולאט לאט ניראה!

ותוך כמה זמן הרטלין הרגיל מתחיל להשפיע ?

תודה רבה!
מה יהיה?... נמחקה לי תגובה מפורטת שכתבתי, ואין לי זמן לחזור
23/09/2014 | 05:20
32
על כך מחדש (נפלאות ). אעשה זאת הרבה יותר מאוחר.
שיהיה לך יום נפלא!
קיבלת תשובות על כך ב -16/9 ואח"כ ב - 19/9
23/09/2014 | 08:33
1
9
איזה תשובות קבלתי ?
23/09/2014 | 09:49
25
הרופא שלי בסוף אישרה לי תרטלין הרגיל ..

אמרתי לה שאני רוצה לעלות ל15 כי יש מצב שה10 לא ישפיע אליי היא אמרה לי שהיא אפשר  זה תרגיל יפה הם רוצים למשוך אותי שאני יקנה תLA 
אבל למזלי אני לומד רק 3 פעמיים בשבוע אז אם אני יחלק לכדור וחצי זה יספיק לי לחודש בכיף.
אז לשאול אותה לא יכולתי...  אז באתי לשאול פה . תודה.

נסה וראה. על כל אחד זה משפיע אחרת
26/09/2014 | 20:45
1
30
הן ביחס למינון והן ביחס לתחילת השפעת החומר הפעיל של הכדור.
תודה רבה
30/09/2014 | 10:02
8
  • תודה רבה
|*|נפתח פורום חוכמת ההמונים|*|
( לעמוד שלי בתפוז )
18/09/2014 | 14:28
11
|נורה|פורום חוכמת ההמונים הוקם בשבילכם, הגולשים והגולשות שמעוניינים להשתמש בחוכמת ההמונים כדי לקבל עצות, תשובות, רעיונות וכל דבר אחר שיעניין אתכם.
חוכמת ההמונים יכולה לעזור ולהועיל בכל מקרה שבו אתם רוצים מגוון של דעות, מאנשים שונים אשר עוסקים בתחומים שונים, כדי לסייע לכם להגיע למסקנה מסויימת, רעיון או אפילו החלטה, בכל נושא שעולה על רוחכם.

מוזמנים להיכנס כבר עכשיו... ואל תשכחו להיות יצירתיים :-)

|*|פתחנו פורום לסדרה האהובה עליך|!|
( לעמוד שלי בתפוז )
21/09/2014 | 17:32
5
לרגל העונה החמה ביותר בטלוויזיה, פתחנו את הפורומים הבאים:

|טי-וי| פורום מחשבות פליליות
http://www.tapuz.co.il/Forums2008/forumpage.aspx?f...

|טי-וי| פורום נקמה
http://www.tapuz.co.il/forums2008/forumPage.aspx?f...

|טי-וי| פורום אוואטר והאגדה של קורה

|טי-וי| פורום האישה הטובה

|טי-וי| פורום שקרניות קטנות

|טי-וי| פורום על טבעי SuperNatural

|טי-וי| פורום נויורק

|טי-וי| עד עצם היום הזה

אם הפורום לסדרה האהובה עליך עדיין לא נפתח, אתה מוזמן לפנות אלינו במסר אישי ולהציע את פתיחתו.
חם בפורומים של תפוז
מסגרת החינוך שמתאימה לילדיך
מסגרת החינוך שמתאימה...
אז איך עושים את זה בצורה נכונה? ועל מה חשוב לשים...
מסגרת החינוך שמתאימה לילדיך
מסגרת החינוך שמתאימה...
אז איך עושים את זה בצורה נכונה? ועל מה חשוב לשים...
אירוח בנושא חיסכון פנסיוני
אירוח בנושא חיסכון...
מה אנחנו יכולים לעשות כבר עכשיו כדי לשפר את מצבנו...
אירוח בנושא חיסכון פנסיוני
אירוח בנושא חיסכון...
מה אנחנו יכולים לעשות כבר עכשיו כדי לשפר את מצבנו...
הקשר בין טראומה והתמכרות למין
הקשר בין טראומה...
איך טראומה יכולה ליצור התמכרות? אתם מוזמנים כבר...
הקשר בין טראומה והתמכרות למין
הקשר בין טראומה...
איך טראומה יכולה ליצור התמכרות? אתם מוזמנים כבר...
בפייסבוק שלנו כבר ביקרתם?
בפייסבוק שלנו כבר...
רוצים להיות תמיד מעודכנים במה שקורה בתפוז?
בפייסבוק שלנו כבר ביקרתם?
בפייסבוק שלנו כבר...
רוצים להיות תמיד מעודכנים במה שקורה בתפוז?
הודעות נבחרות
פורום הומאופתיה
פורום הומאופתיה
פורום טיפול בקשישים
פורום טיפול בקשישים
בריין טריין, אימון מוחי
עומד לכם על קצה הלשון?
מקרא סימנים
בעלת תוכן
ללא תוכן
הודעה חדשה
הודעה נעוצה