לגלישה באתר בגירסה המותאמת לסלולאר
| הוספת הודעה
הגדרות תצוגה

הגדרות עץ הודעות

מאפייני צפייה

הצג טקסט בתצוגה
הצג תגובות באופן
עדכן

פורום ראומטולוגיה

מה זה בעצם ראומטולוגיה? ראומטולוגיה הינה ענף התמחות-על של הרפואה הפנימית, העוסקת במגוון רחב של מצבים רפואיים, אשר המשותף לכולם הוא מעורבות אפשרית של המפרקים, השלד, השרירים או באופן כללי - רקמות החיבור. מהן המחלות הראומטיות? מגוון המחלות רחב מאוד (למעלה מ 100 מחלות שונות). חלקן הן מקומיות, במפרק או מערכת גידים (למשל "מרפק טניס" או "כתף קפואה" או הפרעות בחוליות ובדיסקוס), חלקן כלליות יותר (למשל אוסטיאוארתריטיס או מחלת "שחיקת הסחוסים") וחלק נכבד נוסף הן מחלות בעלות אופי רב-מערכתי מורכב, עם מעורבות של מערכות שונות בכל הגוף, כמו למשל זאבת ( lupus), דלקת מפרקים ראומטואידית, דלקת מפרקים פסוריאטית, או דלקות כלליות של כלי הדם (vasculitis). במחלות אחרונות אלה קיים לעתים קרובות מרכיב אוטואימוני (תהליך בו מנגנון החיסון פועל נגד הגוף עצמו). המחלות הראומטיות שונות זו מזו גם בכך שחלקן הן חדות וחולפות, חלקן חוזרות, ואחרות - נוטות להיות ממושכות. מגוון הטפולים השונים אף הוא רחב ומורכב, ומתפתח ומתקדם במהירות. מי הם החולים במחלות ראומטיות? אנשים רבים, ואף רופאים, מופתעים לגלות עד כמה שכיחות המחלות הראומטיות באוכלוסיה. בסקרים סטטיסטיים נמצא כי בממוצע בכ- 10% מן האוכלוסין קיימים ממצאים או תלונות של מצבים ראומטיים. בגיל המבוגר אחוז זה גבוה הרבה יותר. אולם מחלות ראומטיות פוגעות בבני כל המינים, כל הגזעים, כל הארצות וכל הגילים, ואפילו בילדים ובתינוקות. החשיבות הכלכלית של המחלות הראומטיות היא ניכרת. לדוגמא, בין הסיבות להעדרויות מן העבודה מעל גיל 50, כמחציתן קשורות בתלונות ומצבים ראומטיים, זאת בנוסף לעלויות הישירות של הטפול במחלות אלו. ראומטולוגיה במרכז הרפואי סוראסקי תל אביב. המכון הראומטולוגי של המרכז הרפואי סוראסקי תל אביב נוסד עוד בשנות השישים המוקדמות והינו המכון הגדול בארץ בתחום זה, עם למעלה מ 9000 ביקורי חולים בשנה. המכון משולב בהוראת רפואה באוניברסיטת ת"א. צוות המכון כולל 6 רופאים/ות מומחים, 2-3 רופאים מתמחים, ורופאים ממקצועות שונים אחרים בתקופות השתלמות, 2 אחיות מוסמכות, מעבדה וצוות מחקר, וצוות מינהלי. במכון פועלת מדי יום מרפאה, יחידה לאשפוז יום, ומעבדה לחקר ארתריטיס. מתבצעים במכון כל מיגוון הבירורים והטפולים הראומטולוגיים המודרניים המקובלים בעולם המערבי. החולים מופנים מן הקהילה, מרופאים מומחים בקהילה, ממחלקות ומכוני בית החולים, מצ.ה.ל. וכן מחו"ל. {קישורית: תיירות מרפא}. מטרת הפורום הינה לאפשר לגולשים ולמתעניינים בתחום זה להשתתף בקהילה הראומטולוגית, להציב שאלות, להעלות נושאים רלבנטיים, התנסויות אישיות והצעות, שיעלו לדיון פתוח וחברי בין משתתפי הפורום, תוך מתן תשובות מקצועיות, עצות, הנחיה והפניה למקורות מידע ולרופאים נוספים, ובמהירות ככל שרק ניתן. ברור לכל כי אין הפורום מתיימר, יכול או רשאי להוות תחליף ליעוץ ולטפול הרפואי בחולה, והמידע שינתן בו הוא כללי ואינפורמטיבי. נשמח לעמוד לרשותכם בכל עת, ואנו מאחלים לכם להפיק את המיטב מיכולות האינטרנט, מאתר הפורום ומן המכון שלנו, ומאחלים לכם בריאות שלמה. יחד איתכם ובשבילכם פרופ' אורי אלקיים, מנהלת הפורום וצוות המכון הראומטולוגי

הנהלת הפורום:

אודות הפורום ראומטולוגיה

מה זה בעצם ראומטולוגיה? ראומטולוגיה הינה ענף התמחות-על של הרפואה הפנימית, העוסקת במגוון רחב של מצבים רפואיים, אשר המשותף לכולם הוא מעורבות אפשרית של המפרקים, השלד, השרירים או באופן כללי - רקמות החיבור. מהן המחלות הראומטיות? מגוון המחלות רחב מאוד (למעלה מ 100 מחלות שונות). חלקן הן מקומיות, במפרק או מערכת גידים (למשל "מרפק טניס" או "כתף קפואה" או הפרעות בחוליות ובדיסקוס), חלקן כלליות יותר (למשל אוסטיאוארתריטיס או מחלת "שחיקת הסחוסים") וחלק נכבד נוסף הן מחלות בעלות אופי רב-מערכתי מורכב, עם מעורבות של מערכות שונות בכל הגוף, כמו למשל זאבת ( lupus), דלקת מפרקים ראומטואידית, דלקת מפרקים פסוריאטית, או דלקות כלליות של כלי הדם (vasculitis). במחלות אחרונות אלה קיים לעתים קרובות מרכיב אוטואימוני (תהליך בו מנגנון החיסון פועל נגד הגוף עצמו). המחלות הראומטיות שונות זו מזו גם בכך שחלקן הן חדות וחולפות, חלקן חוזרות, ואחרות - נוטות להיות ממושכות. מגוון הטפולים השונים אף הוא רחב ומורכב, ומתפתח ומתקדם במהירות. מי הם החולים במחלות ראומטיות? אנשים רבים, ואף רופאים, מופתעים לגלות עד כמה שכיחות המחלות הראומטיות באוכלוסיה. בסקרים סטטיסטיים נמצא כי בממוצע בכ- 10% מן האוכלוסין קיימים ממצאים או תלונות של מצבים ראומטיים. בגיל המבוגר אחוז זה גבוה הרבה יותר. אולם מחלות ראומטיות פוגעות בבני כל המינים, כל הגזעים, כל הארצות וכל הגילים, ואפילו בילדים ובתינוקות. החשיבות הכלכלית של המחלות הראומטיות היא ניכרת. לדוגמא, בין הסיבות להעדרויות מן העבודה מעל גיל 50, כמחציתן קשורות בתלונות ומצבים ראומטיים, זאת בנוסף לעלויות הישירות של הטפול במחלות אלו. ראומטולוגיה במרכז הרפואי סוראסקי תל אביב. המכון הראומטולוגי של המרכז הרפואי סוראסקי תל אביב נוסד עוד בשנות השישים המוקדמות והינו המכון הגדול בארץ בתחום זה, עם למעלה מ 9000 ביקורי חולים בשנה. המכון משולב בהוראת רפואה באוניברסיטת ת"א. צוות המכון כולל 6 רופאים/ות מומחים, 2-3 רופאים מתמחים, ורופאים ממקצועות שונים אחרים בתקופות השתלמות, 2 אחיות מוסמכות, מעבדה וצוות מחקר, וצוות מינהלי. במכון פועלת מדי יום מרפאה, יחידה לאשפוז יום, ומעבדה לחקר ארתריטיס. מתבצעים במכון כל מיגוון הבירורים והטפולים הראומטולוגיים המודרניים המקובלים בעולם המערבי. החולים מופנים מן הקהילה, מרופאים מומחים בקהילה, ממחלקות ומכוני בית החולים, מצ.ה.ל. וכן מחו"ל. {קישורית: תיירות מרפא}. מטרת הפורום הינה לאפשר לגולשים ולמתעניינים בתחום זה להשתתף בקהילה הראומטולוגית, להציב שאלות, להעלות נושאים רלבנטיים, התנסויות אישיות והצעות, שיעלו לדיון פתוח וחברי בין משתתפי הפורום, תוך מתן תשובות מקצועיות, עצות, הנחיה והפניה למקורות מידע ולרופאים נוספים, ובמהירות ככל שרק ניתן. ברור לכל כי אין הפורום מתיימר, יכול או רשאי להוות תחליף ליעוץ ולטפול הרפואי בחולה, והמידע שינתן בו הוא כללי ואינפורמטיבי. נשמח לעמוד לרשותכם בכל עת, ואנו מאחלים לכם להפיק את המיטב מיכולות האינטרנט, מאתר הפורום ומן המכון שלנו, ומאחלים לכם בריאות שלמה. יחד איתכם ובשבילכם פרופ' אורי אלקיים, מנהלת הפורום וצוות המכון הראומטולוגי

לצפיה ב-'מחלה אוטאימונית/זהומית/דלקתית?'
מחלה אוטאימונית/זהומית/דלקתית?
18/04/2015 | 09:17
3
115
שלום רב
לפני 11 חודשים הותקפתי ע"י נשא HIV, שהזריק לי דם בישבן( נראו "שבילי דם" מתחת לעור ופצע שהגליד לאחר שבועיים)- קיבלתי טיפול מונע ל-HIV,
לאחר 3-4 שבועות היו המון תסמינים: בלוטות לימפה מוגדלות בצוואר, לימפוציטים מעל הנורמה, חוסר תיאבון, חולשה , כאבי בטן, תחושת "בעירה" באיזור הכבד,פריחה בצורות שונות, פצעים בפה+כיב אדום ועיקצוץ נוראי בפנים,
ניבדקתי לאחר 3 חודשים ל-HCV נוגדנים+PCR-שלילי,
ל-HIV ניבדקתי מס' רב של פעמים, החל מ-4 שבועות לאחר חשיפה ועד 10 חודשים לאחר החשיפה-שלילי.(בפעם האחרונה אף עשיתי גם בדיקת PCR ל-HIV בכמה אלפי שקלים- שלילי)
החל מחודשיים לאחר האירוע ועד היום כפות רגליי "שורפות" צורבות  כמו אש קוצים, כמו שדורך על אבנים, עיקצוצים במיוחד כפות הרגליים, כאב , צריבה, שריפה, שמקרין לכיוון השוקיים, תחושה לא נעימה ברגליים כמו חום, קור, וכל מגע לא נעים לי,
הופניתי ע"י נורולוג לביופסייה בשאלה של הסיבים הדקים, התגלה נירופתיה קלה, ירידה בכמות הסיבים הקטנים שיכול להיגרם בשל מחלה דלקתית אוטאימונית, בה מערכת החיסון תוקפת את מערכת העצבים הפריפרית(ההיקפית)
כמוכן כבר יותר מ-7 חודשים בלוטות לימפה בשני בתי השחי(התגלה ב-US בקטר כ-2 סמ )
כפות ידיים אדומות מוכתמות במיוחד בערב,
בספירת דם :ESR 14,
RBC והמטוקריט נמוכים ממש לאחר חודש מהאירוע, בבדיקה אחרונה RBC 4.41, המטוקריט 40.2, הומוגלובין 13.5(לפני האירוע היה 14.9)
כמוכן ה-WBC ירד ל-5.2(עדיין בנורמה, אך לפני האירוע היה-6.6)
כבר נואש, לא יודע במה מדובר לאחר שנישלל סופית HIV, עשיתי גם בדיקה ללופוס,
הייתי בייעוץ אצל זיהומולוגים , לדעתם לא מדובר בהדבקה ב-HIV, אם כך במה מדובר? שהרי רואים בבירור שהשתבשה תמונת הדם,
שריפת רגליים, בלוטות לימפה בבתי שחי וכפות ידיים ורגליים מוכתמות מדם.... 
האם עניין כזה קשור לראומוטולוגיה?
לתשובתך אודה, כמה שיותר מפורטת אם ניתן....
לצפיה ב-'יש צורך בבדיקה מסודרת אצל רופא ראומטולוג. '
יש צורך בבדיקה מסודרת אצל רופא ראומטולוג.
22/04/2015 | 11:27
2
52
על פניו אתה לא מתאר תסמונת "ראומטולוגית" מוגדרת. לא סביר שבעקבות האירוע שתיארת התפתחה תסמונת אוטואימונית.יחד עם זאת הפרטים שניתן לקבל דרך האינטרנט מאוד מוגבלים ואתה מוזמן לפנות לקבוע תור להיבדק במכון לראומטולוגיה באיכילוב בטלפון 03-6974000.
לצפיה ב-'מחלה אוטואימונית?'
מחלה אוטואימונית?
22/04/2015 | 12:37
1
42
דר' אורי ארד,
תודה רבה על תשובתך,
אני אשמח לבקר במכון ראומטולוגיה באיכילוב,
אך אין לי כל הפנייה ו/או טופס התחייבות,(לא נראה לי שהרופאת מישפחה תיתן לי)
האם אוכל לקבוע תור, "לצלם" מסך זה ולהגיע לבדיקה בתשלום במרפאתכם?
לצפיה ב-'בדיקה המכון לראומטולוגיה ללא מכתב הפניה'
בדיקה המכון לראומטולוגיה ללא מכתב הפניה
29/04/2015 | 11:40
36
ניתן לקבוע תור ולהבדק במכון לראומטולוגיה באיכילוב גם ללא הפניה או טופס 17, אבל אז צריך לשלם על הביקור. הטלפון לקביעת תור הור 03-6974000. כדאי להביא את כל המסמכים הרפואיים לבדיקה כי לא קיים קשר טוב בין מערכת במחשוב של איכילוב לזו שבקופת החולים.
רפואה  שלמה.
לצפיה ב-'דלקת מפרקים בארץ זרה '
דלקת מפרקים בארץ זרה
18/04/2015 | 00:17
1
71
שלום ,
מראש אני מתנצלת על אורך ההודעה , אני מעט מבולבלת .
אני מתגוררת בתקופה האחרונה במדינה זרה , בשליחות . וקשה לי מאוד להבין לעומק את הרופאים המטפלים בי . הם לא דוברים אנגלית טובה במיוחד ואני לא דוברת היטב את השפה המקומית . לכן אני תקווה שתוכלו לעזור לי להבין מה בדיוק התהליך שמצפה לי.
קצת רקע רפואי - בת 29 . לפני כמה שנים הייתה לי דלקת מפרקים בברכיים , יש לי מה שמכונה ברכי X,  . הדלקת טופלה במשך כחצי שנה . מאז הכאבים באו והלכו , אבל מכיוון והקפדתי על תזונה ומשקל גוף נמוך , הדלקת לא חזרה והכאבים היו נסבלים ולכן לא הרגשתי צורך לחפש טיפול רפואי (בתקופת הדלקת וגם לפניה היה דיבור על ניתוח אך אני סירבתי , חשבתי שיש לי זמן לזה ).
כמה חודשים אחרי הדלקת החלו סימנים של פיברומיאלגיה שאובחנה בארץ וטופלה במשך מספר חודשים בטיפול תרופתי , לאחר מכן הפסקתי את הטיפול והמשכתי בטיפולים אלטרנטיבים כמו שכבר ציינתי , דיאטה וכושר גופני .
לפני כחצי שנה חליתי בדלקת ריאות , בסיומה של הדלקת ריאות החלו כאבי פרקים (גב, ברכיים , קרסוליים , ירכיים , כתפיים ומרפקים ושורש כף היד ) וכאבי ראש, קשיון בעיקר בבוקר ועייפות מרובה (בפועל הייתי קמה משינה כאילו לא ישנתי כלל ומתקשה להירדם מכאבים ) . הרופא המקומי סבר שמדובר במחלת ליים , הבדיקות דם לא היו חד משמעיות , הוא התלבט האם להתחיל טיפול אנטיביוטי שיעיק עלי או לחכות חודש ולעשות את הבדיקות שוב . החלטנו יחד לחכות . בינתיים הכאבים טופלו בפאראצטמול , ללא הצלחה מרובה , אבל נעלמו מאליהם כעבור חודשיים .
לפני כחודשיים , שוב מחלה ויראלית כפי הנראה , ויחד איתה כאבי פרקים  , הפעם נוספו גם מפרקי אצבעות הידיים והרגליים , אשר מראים סימנים של נפיחות ואדמומיות .  כמו כן יש קרפיטציות בחלק מהמפרקים . הכאבים הפעם יותר  קשים מהפעם הקודמת , במיוחד בגב ובברכיים וקשה לי ללכת , עם זאת קשה לי גם לשכב במיטה (כפי הנראה המזרון שלנו לא מתאים ), מיותר לציין שאני תמיד עייפה ,ויש חולשה מסויימת בידיים (אני רגילה להיות אדם חזק שמתאמן בחדר כושר ומרים משקולות , בשבועות האחרונים לא הצלחתי אפילו לפתוח צנצנת לבד או להחזיק בקבוק שתיה של ליטר וחצי יותר מכמה שניות מכיוון שהכאבים בשורש כף היד והאצבעות  היו בלתי נסבלים ) .
יש לציין שבמקביל אני מקבלת טיפול אנטיביוטי של דוקסיסיקלין לאקנה (אך מבחינת הרופא זה משרת גם את הליים )

הרופא משפחה ביצע בדיקות דם נוספות אשר לא הראו נוגדנים לליים , כמו כן לא היו סימני דלקת . למרות זאת הוא הפנה אותי לראומטולוג המקומי . ממה שהצלחתי להבין ממנו הוא חושב שמדובר באיזשהו סוג של דלקת מפרקים , התחיל טיפול בנפרוקסן סודיום וכעבור שבוע אני מתחילה לחוש בהבדל .
הוא הפנה אותי לבצע בדיקות רנטגן אלא שכאן פעולה זו לוקחת המון זמן , נקבע לי תור לעוד כשבועיים עבור הרנטגן . כמו כן הוא רואה לשקף רק את הגב והמותניים . לא את יתר המפרקים . אני תוהה מדוע אבל לא הצלחתי להבין ממנו .
כמו כן , האם הצלחת הטיפול התרופתי מעיד שאכן מדובר בדלקת מפרקים ?
כמו כן , במידה וחלילה מדובר בRA  האם קיים טיפול אשר לא מונע ממני להיכנס להריון (הרופא תדרך אותי כרגע להמנע ככל האפשר מהריון בשל הנפרוקסן ) .  והאם ניתוח הברכיים עדיין עשוי להקל ,במידה ומדובר בדלקת מפרקים מערכתית כלשהי ?

המון שאלות , תודה על העזרה מראש.
לצפיה ב-'RE'
RE
21/04/2015 | 00:37
44
שלום רב,

אנסה לענות לשאלותייך לפי הסדר:
1.naproxen שייך לקבוצה של תרופות נוגדות דלקת. זה טיפול ראשוני מקובל לכאבי מפרקים. עצם הדבר שאת משתפרת תחת הטיפול הינו דבר חיובי. התגובה לטיפול מצביעה על דלקת פרקים אך לא על סוג הדלקת ולא על הגורמים לדלקת.
2. שבועיים זה זמן סביר לבצע צילום רנטגן. בדלקת חריפה הצילום לרוב תקין (לוקח זמן רב עד ששינויים במפרקים/עצמות באין לביטוי בצילום) ומבוצע כ-baseline.
3.ישנם טיפולים ב-RA שניתן להרות באופן בטוח ללא הפסקת הטיפול. לדוגמא - plaquenil.
4. מציעה להמתין על ניתוח ברכיים עד להשלמת הבירור של דלקת פרקים סיסטמית
רפואה שלמה!
לצפיה ב-'דלקת פרקיים RA'
דלקת פרקיים RA
17/04/2015 | 14:21
1
100
היי
דר
בתחילת דבריי עלי לציין כי אני מטופל בדרך הטובה  והנאמנה ביותר ע"י אחד מבתי החולים הגדולים בצפון.
אני חולה דלקת פקריים RAכבר למעלה מ8 שנים במחלה זו חליתי מתוצאה של מחלת ריאות אינטרסיציאלית במחלת הריאות טופלתי בתחילה בכמויות גדולות של סטרואידים ואחר כשלונם העבירו אותי לטיפול באנדוקסן אחת ל30יום לתקופה של כ3 שנים במינוננים עד 1000 מג 
בענייין הריאות המצב יציב אולם דיפוזיה נמוכה כ47 לפני כחודש
עקב הטיפולים בסטרואידים נוצר לי שבר בראש הפמור בשנת 2010 טופלתי בארדיה והופסק לי לחלוטין סטרואידים עליי לציין כי השפר בMRI אחרון לפניי כשנה לא נראה יותר {התאחה אולם יש לי כאבים באגן}התחלתי לקבל מבטרה כמעט כול חצי שנה עקב התלקחויות לצערי תרופה זו כשלה והועברתי לאורנסיה כול 28 יום כבר למעלה משנה.
כיום יש לי התלקחויות וקשיונות בוקר כמו כן אני מטופל בקנביס רפואי באישור משרד הבריאות והמלצת מרפאת כאב.
דר
בימים האחרונים עברתי בדיקות דם כלליות וברצוני לשאול לגביי תוצאתם 
CRP 2.6 עלי לציין כי רמות הCRPהגיעו גם ל 7 הכול תלוי בתקופת קבלת עירוי אורנסיה ככול שמתרחק הזמן מהעירוי המדדים משתנים 
כמו כן בדיקת Rheumatoid Factor Quantit  אשר הראתה בתאריך 2010 --140 והיום בשנת 2015 מראה 227 שאלתי דר האם תוצאות אלו מראות על החמרת המחלה.
דר 
אודה לתשובתך
יעקב .ר

לצפיה ב-'RE'
RE
21/04/2015 | 00:22
42
שלום יעקוב,
"החמרת המחלה" נקבעת על-פי מספר מדדים הכוללים מצב קליני, תגובה לטיפול, ממצאים בבדיקה גופנית יחד עם בדיקות מעבדה.
לפי הנתונים שהצגת, קיים מרכיב דלקתי פעיל אך אינו בהכרח מצביע על החמרה במהלך המחלה. יתכן שבנוכחות מחלת ריאות כרונית, CRP תמיד ישאר מוגבר ברמה מסוימת.
לציין כי טיטר של rheumatoid factor אינו נמצא בקורלציה ישירה למצב המחלה.
במלים אחרות, יתכן שהשפעה של orencia הולכת ופוחתת.
מציעה להתיעץ בנושא עם הרופא המטפל שלך.
רפואה שלמה!
לצפיה ב-'האם מצביע על מיאלומה'
האם מצביע על מיאלומה
08/04/2015 | 15:42
1
75
מה המשמעות של אלבומין 49.4 וגלובולין אלפא 1 5.5 גלובולין אלפא 2 17.1 בעוד שגלובולין ביתא 1 5.2 גלובולין ביתא 2 4.8 וגלובולין  גמא 18

לצפיה ב-'אלקטרופורזה של חלובני הסרום'
אלקטרופורזה של חלובני הסרום
14/04/2015 | 09:21
59
הבדיקה שאתה מתאר היא אלקטרופורזה של חלבוני סרום - serum protein electrophoresis. הסיבה העיקרית לביצוע הבדיקה היא לגלות האם יש זיז או פיק מונוקלונלי שיכול לפעמים להיות קשור למחלות המטולוגיות (של תאי הדם או הלימפה). עליה או שינויים במקטעים האחרים יכולה לנבוע מסיבות שונות, לפעמים כביטוי של עליה במדדי הדלקת, אבל המשמעות של שינויים אלו בבדיקה זו היא לא חד משמעים ויש בדיקות יותר מדוייקות למדדי דלקת.
לפירוט רב יותר ראה אתר

לצפיה ב-'ביופסיה של בלוטת רוק'
ביופסיה של בלוטת רוק
05/04/2015 | 12:24
4
62
בשל חשד לסיוגרן, הומלץ לי לעשות ביופסיה של בלוטת רוק.
ברצוני לשאול האם פעולה זו מצריכה אישפוז בבית חולים?
כמה זמן לוקח עד שמחלימים מבדיקה כזאת?

אני קצת חוששת.
אשמח לשמוע גם תגובות של אנשים שעשו את זה.
המון תודה.
לצפיה ב-'אני עשיתי'
אני עשיתי
07/04/2015 | 02:52
1
43
וגם כתבתי אחרייך הודעה. זה התבצע במרפאת שיניים אצל רופא מומחה והיה פשוט ממש   ללא כאבים או סיבוכים בכלל
ספרי לי קצת למה שלחו אותך לעשות בכלל??
לצפיה ב-'תודה רבה על התגובה.'
תודה רבה על התגובה.
07/04/2015 | 10:59
49
אני שמחה לשמוע שזה לא כזה נורא
שלחו אותי לעשות את הבדיקה כדי לאבחן סופית האם יש לי סיוגרן.
אני סובלת מיובש בעיניים ולפעמים כאבי פרקים.
לצפיה ב-'ביופסיה של בלוטת הרוק'
ביופסיה של בלוטת הרוק
15/07/2015 | 16:22
1
20
אני מאמינה שאת כבר אחרי הבדיקה. 
אני עברתי אותה והיא נסבלת בהחלט. 
מעוניינת לשמוע תופעות של סיוגרן. אני מתעוררת בלילות עם יובש ומרירות בפה ברמה שקשה לסבול. 
לצפיה ב-'תופעות נוספות שמופיעות עם תסמונת סיוגרן...'
תופעות נוספות שמופיעות עם תסמונת סיוגרן...
27/02/2016 | 19:11
10
תסמונת סיוגרן מתבטאת גם ביובש בעיניים, יובש באף ובכלל בכל ריריות הגוף, גם באזורים האינטימיים.
מה שיכול להקל על התופעות והסימפטומים - התאמת תפריט תזונה אישית, וגם צמחי מרפא ספציפיים. לחצי על הקישור - למידע נוסף על תסמונת סיוגרן.

הרבה בריאות
לצפיה ב-'מיואש מהמצב '
מיואש מהמצב
04/04/2015 | 19:31
3
101
שלום רב
אני בחור בן 33 מאובחן כ3 שנים עם קוליטיס. לפני כשנה וחצי התחילו מיחושים באצבעות ידיים ורגליים ויובש בפה,בהמשך נשאר היובש, לפני כ4 חודשים שוב התקף שהתחיל באותם מיחושים החמרה ביובש הפה שירד לגרון ויובש בעיניים הולך ומתגבר.  החיים שלי הרוסים באיכותם.  ביצעתי את כל בדיקות הדם, ssa,Ssb,crp,esr,c3,amylase ועוד ועוד... שחזרו תקינות.  עשיתי גם ביופסיה משפה תחתונה שחזרה עם תשובה של דלקת קלה לא ספציפית לסיוגרן. מבחן שירמר חיובי, הראומטולוגית  לא מראה כוון לעזור לי וההתקפים נמשכים , מיחושים בבלוטות וכאב שורף בכפות ידיים ורגליים. מבקש עזרה בדרך כלשהיא. מוכן לבדיקה פרטית או מה שנדרש. שכחתי לציין גם בעיות של קפיצות שרירים ורעידות לא רצוניות וסחרחורות שאני משייך ליובש בעיניים.
לצפיה ב-'יובש בריריות, כאביםשורפים, קפיצות שרירים וסחרחרות.'
יובש בריריות, כאביםשורפים, קפיצות שרירים וסחרחרות.
14/04/2015 | 09:14
2
88
אני מציע להבדק על ידי רופאת עיניים ולברר האם יש מקום לטיפול בטיפות עיניים או בתופרה מסוג סאלאגן שמעט עוזרת ליובש. בנוסף מגוון הסימפטוים שאתה מתאר מעלה את האפשרות שאתה סובל מתסמונת פיברומיאלגיה ואני מציע להתיעץ עם הרופאה הראומטולוגית המטפלת על כך.
לצפיה ב-'שלום ותודה -המשך בבקשה'
שלום ותודה -המשך בבקשה
27/04/2015 | 15:41
1
19
האם מבחן שירמר חיובי מתאים לפיברומיאלגיה?
האם תשובה של ביופסיה  משפה תחתונה --דלקת קלה לא ספציפית .    ובנוסף צריבה בכפות רגליים (שמתאימה לדברי רופאת המשפחה לנוירופטיה...האפ כל זה יכול להתאיפ לפיברומיאלגיה??    בתודה מראש
לצפיה ב-'כאבים צורבי ם בכפות רגליים, שירמר חיובי וביופסיה מהשפה '
כאבים צורבי ם בכפות רגליים, שירמר חיובי וביופסיה מהשפה
29/04/2015 | 11:45
28
לפיברומיאליגה לפעמים ביוטיים שונים ולא ספציפיים.  כאבים וצריבה בכפות רגליים יכולים גם להיות על רקע נוירופתי. כמובן שיש צורך בבדיקה ראומטולוגית מקיפה ולא ניתן לבצע אבחנה מדוייקת דרך האינטרנט. אתה מוזמן להגיע לבדיקה והערכה במכון לראומטולוגיה בבית חולים איכילוב. טלפון לקביעת תורים הוא 03-6974000.
רפואה שלמה. 
לצפיה ב-'סקלרודרמה מופשטת'
סקלרודרמה מופשטת
04/04/2015 | 18:46
77
אדם קרוב לי מאד חולה בסקלרודרמה מופשטת כבר שנתיים. המצב מחמיר מאד. הוא מטופל בבית חולים איכילוב אצל רופאים מומחים (כך הם קוראים לעצמם) אבל לי יש תחושה שאף אחד לא יודע באמת מה לעשות כדי להקל עליו.
הדבר שהכי מטריד את המשפחה זאת העובדה שהוא רזה מאד מאד. ממש נראה כמו חולה סופני ולאף אחד אין מושג איזה בדיקות עליו לעשות כשי לגלות את הסיבה.
מתוך שוטטות מסיבית באתרי אינטרנט גיליתי כי יש לחולי קלרודרמה בעיות במערכת העיכול. ( לא אלאה אתכם בפרטים פה)
אני שואלת - מי מכם יכול לומר לי איזה בדיקות האדם האהוב הזה צריך לעשות כדי שנוכל לאתר את הבעיה לרזון המפחיד שלו.
תודה לכל מי שיכול ענות
אילנה

לצפיה ב-'פסח כשר ושמח'
פסח כשר ושמח|חגשמח|
( לעמוד שלי בתפוז )
02/04/2015 | 13:49
6
גולשים יקרים,
|@|רצינו לספר לכם שחג האביב הבא עלינו לטובה, מלווה בהתרגשות רבה גם מבחינתנו:
יחד עם עונת הפריחה והצמיחה, גם אנחנו בתפוז עוברים שינוי מהותי והתחדשות, אותו תרגישו גם אתם בקרוב.

ועד אז - חג פסח כשר ושמח לכם ולבני משפחותיכם|!|
אוהבים,
צוות תפוז אנשים
לצפיה ב-'איזו תופעה נקראת מיוקימיה?'
איזו תופעה נקראת מיוקימיה?
30/03/2015 | 21:25
1
34
מה זה מיוקימיה? ואילו תופעות יש לה .כיצד ניתן להבחין בה
לצפיה ב-'Myokymia'
Myokymia
14/04/2015 | 09:08
33
מיקימיה היא שם של תופעה של רעד בשרירים. שהו סימפטום ולא מחלה. בד"כ מצב נפוף אצל אשנים בריאים כגון רעד קל וחולף בעפעפיים. לפעמים קיים מצב חומר יותר במחלות עצב.
לצפיה ב-'אישה יקרה: בואי לערב המוקדש לבריאות שלך'
אישה יקרה: בואי לערב המוקדש לבריאות שלך
30/03/2015 | 11:44
20
מחר באיכילוב: ערב מיוחד המוקדש כולו לחידושים בתחום רפואת נשים
כל הפרטים כאן

לצפיה ב-'דלקת מפרקים ותרופות.'
דלקת מפרקים ותרופות.
28/03/2015 | 23:23
2
147
שלום,
אובחנתי כלוקה בדלקת מפרקים,לאחר כאבים בידיים כפות וזרוע ובכפות הרגליים.
טופלתי בתחילה בנקסין וא"כ במטרוקסט.השבוע הראמטולוג  הוסיף פלאקווניל.
בינתיים הכאב נמשך ויש בי עייפות מעבר לרגיל.
אני חוששת מהתלות הממושכת בתרופות  ומנזק עתידי.
(בנוסף נטלתי כורכומין ומגה-גלופלקס)
מה דעתך דוקטור?                         תודה מראש.
לצפיה ב-'אינני רופא אבל אענה...'
אינני רופא אבל אענה...
02/04/2015 | 17:19
86
מאז שבת זוגי התחילה לקחת את השילוב הנ"ל איכות החיים שלה השתפרה מאד. כמובן בכפוף לבקורת ראומטולוגית רציפה וסדירה.
לצפיה ב-'חשש מתלות בתרופות'
חשש מתלות בתרופות
14/04/2015 | 09:01
54
החשש מטיפול תרופתי ו"תלות" מתרופות אפילו יותר מאשר המחלה עצמה היא תופעה מאוד נפוצה. אם תרגישי יותר טוב בזכות התרופות האם זה נחשב "תלות בתרופות"? תמיד כאשר רופא מחליט על טיפול תופתי במחלה כלשהי עליו לשקול את האם תופעות הלוואי של התרופות מצדיק את הטיפול בתמחלה עצמה. התרפות שניתנות כבטיפול בדלקת מפרקים הן תרופות בעלות פרופיל בטיחותי טוב ולרוב אם ריימות תופועת לוואי הן קלות והפיכות - כלומר הן חולפות כאשר מפסיקים את הטיפול. זאת כמובן בתנאי שמבצעים מעקב רפואי ומעבדתי כנדרש לכל תרופה. אני מציע שתעלי את חחשותיך לדיום עם הרופא המטפל וקבלי ממנו הסבר מפורט לגבי התרופות שאת נוטלת.
לצפיה ב-'פורומים חדשים בתפוז'
|*|פורומים חדשים בתפוז|*|
( לעמוד שלי בתפוז )
26/03/2015 | 11:38
10
|*|האם אתם בעלי עסק קטן או בינוני וצריכים הכוונה בכל הנוגע להתנהלות הפיננסית מול הבנק? האם אתם מכירים את קרנות הסיוע שעומדות לרשות העסק שלכם?
פורום מימון עסקים בהנהלה חדשה ואתם מוזמנים להיכנס לפורום ולהתייעץ:
http://www.tapuz.co.il/forums2008/forumpage.aspx?f...

|*|יש לכם שאלות לגבי החזרי מיסים? אתם מעוניינים לקבל יותר מידע בנוגע למס רכישה?
היכנסו עכשיו לפורום דיני מיסים וקבלו את כל התשובות לשאלותיכם:
http://www.tapuz.co.il/Forums2008/forumpage.aspx?f...

|*|את סובלת מצניחת רחם? יש לך שאלות לגבי חיזוק שרירי רצפת האגן?
היכנסי עכשיו לפורום רצפת האגן והעלי את שאלותיך בנושא:
לצפיה ב-'האם זה סיוגרן?'
האם זה סיוגרן?
24/03/2015 | 14:08
3
127
דר' שלום רב,
עקב יובש בעיניים, פורפורות שהופיעו ברגליים ובלוטות לימפה נפוחות שיצאו תקינות.
הפנו אותי לבדיקות הבאות:
SSA RO SINGLE 3.9
SSB LA SINGLE 0.2
DNA DS AB 2
RNP 0.2 SM ANTI SMITH AB 0.2
RNP A 0.2
RNP 68 0.2
SMRNP 0.2
SSA 60 3.9
SSA 52 0.2
CHROMATIN 0.5
JO 1- 0.2
SCL 70 - 0.2
ANTICENTROMERE AB - 0.2
RIBOSOMAL P AB - 0.2
ANA TITER NEGATIVE
DNA AB CONF NEGATIVE
ANA PATTERN לא בדקו מכיוון שה ana יצא שלילי.

מה שחרג לפי המעבדה זה ה - SSA RO SINGLE
וה - SSA 60
ברצוני לשאול בבקשה כמה שאלות כי אני מאד מודאגת:
האם זה סיוגרן?
ובמידה וכן, האם זה סיוגרן ראשוני או שניוני?
האם אני צריכה לקחת תרופות?
חוץ מהיובש בעינים אני מרגישה טוב.

תודה.

לצפיה ב-'מחלת שיוגרן'
מחלת שיוגרן
25/03/2015 | 10:37
1
110
מחלת שיוגרן היא מחלה אוטאימונית המתבטאת בעיקר ביובש בעיניים ובפה בשל חוסר דמעת ורוק. ישנם מצבים רבים נופסים היכולים לגרום ליובש בריריות. בדיקות של אנטי-RO חיובי יכולה אכן לכוון לאבחנה של תסמונת שיוגרן אבל יש צורך בברור נוסף ולשלול אפשרויות אחרות (פני לרופא הראומטולוג לצורך הסבר יותר מפורט). יש עוד אינפורמצה לגבי תסמונת שיוגרן באתר הזה http://www.rheumatology.org.il/rheumatology-disease/%d7%aa%d7%a1%d7%9e%d7%95%d7%a0%d7%aa-%d7%a1%d7%99%d7%95%d7%92%d7%a8%d7%9f/
לצפיה ב-'תודה רבה על התשובה.'
תודה רבה על התשובה.
25/03/2015 | 11:29
24
לצפיה ב-'שלום '
שלום
07/04/2015 | 07:43
29
גם אני מתמודד בימים אלו עם אבחון ואשמח להחליף מידע בנושא
Rami.uvphone@gmail.com
לצפיה ב-'נפתח פורום גישור'
|*|נפתח פורום גישור|*|
( לעמוד שלי בתפוז )
22/03/2015 | 14:29
7
|שמאל|יש לכם סכסוך משפחתי על ירושה? קלקלתם את היחסים עם השכנים?
כנראה שהליך גישור הוא הפתרון בשבילכם!

היכנסו עכשיו לפורום גישור והעלו את שאלותיכם בנושא:
לצפיה ב-'לאימי נמצא פולינוירופתיה סנסורית אקסונלית '
לאימי נמצא פולינוירופתיה סנסורית אקסונלית
21/03/2015 | 19:53
1
1533
מה זה פולינוירופתיה סנסורית אקסונלית
לצפיה ב-'פולינורופתיה סנסורית אקסולית'
פולינורופתיה סנסורית אקסולית
25/03/2015 | 10:30
235
פולינוירופתיה - היא פגיעה במספר של של עצבים היקפיים בגפיים (לעומת מונו-נוירופתיה המתארת פגיעה בעצב בודד). המילה סנסורית מתיחסת לעצבים האחראיים על התחושה (בניגוד למוטוריים - עצבים האחראיים להפעלת השרירים), ואקסונלית מתארת פגיעה בסיבי העצבים עצמם (בניגוד לדהמיילנטיבית, אז הפגיעה היא במעטפת העצב). הסיבות לבעיה הן מגוונות ורבות (סכרת היא אחת הסיבות הנפוצות) והבירור צירך להתבצע על ידי רופא נוירולוג.
לצפיה ב-'האם תוצאות בדיקות נוגדנים משתנות עם הזמן '
האם תוצאות בדיקות נוגדנים משתנות עם הזמן
19/03/2015 | 20:13
4
92
וספציפית בהריון?

מאובחנת עם קרוהן, סמוך לאבחון יצאו לי גם תוצאות SSB מאד גבוהות, סבלתי מיובש קיצוני בעיניים ובפה. לאחר קבלת טיפולים מדכאי מערכת חיסון וטיפולים ביולוגיים הנוגדנים היו שליליים (!). סמוך לאבחון גם היתה לי בעיה שיד ימין כל הזמן הכחילה והתנפחו האצבעות. בזמנו הגדירו את זה כ"רינו", אבל היה חשש לסלקרודרמה.
כעת בהריון ללא כל טיפול תרופתי, האצבעות ביד ימין נראות זוועה, המצב מחריף בקור, אבל גם בשימוש תדיר ביד, למשל בהקלדה. היד פשוט קפואה, כאילו זרימת הדם שם לא תקינה. התחילו גם כאבי בטן ופרקים.
פניתי לראומטולוגית בכירה והיא שלחה אותי לבדיקות נוגדנים לכל מיני דברים וכתבה שספק אם מה שיש לי זה רינו, נראה לה יותר סיוגרן או לופוס.
אני אישית בטוחה שאין לי לא את זה ולא את זה, כי כאמור הנוגדנים לסיוגרן בפעם האחרונה היו שליליים ואף פעם לא היה לי ANA חיובי וכו' שעלול להצביע על לופוס או כל תלונה נלוות אחרת מתאימה.
נראה לי יותר כמו מצב אוטואימוני לא מוגדר והתפרצות קלה של הקרוהן.
רופאת המשפחה לא הסכימה לשלוח לבדיקות מאחר שהיא טוענת שבהריון התוצאות לא אמינות.

רציתי לדעת האם הדבר נכון - האם באמת בדיקת נוגדנים שהיתה מאוד חיובית פתאום הופכת שלילית, האם בהריון תוצאות נוגדנים יכולים להיות חיוביים/שליליים פתאום.
תודה!
לצפיה ב-'ותמונה של היד'
ותמונה של היד
19/03/2015 | 20:14
3
71
לצפיה ב-'הכחלת אצבעות ונוגדנים אוטואימונים בהריון'
הכחלת אצבעות ונוגדנים אוטואימונים בהריון
25/03/2015 | 10:24
2
59
אכן ההכחלה לא לחלוטין אופיינית בכך שהיא באמצע האצבע ולא בקצה, אבל לעיתים קרובות יש ביוטיים לא חלוטין טיפוסיים לתסמינים רבים (כמו שקולגה שלי אמר פעם: אז זה לא רינו, זה פיג'ו). האם יש קשר בין חשיפה לקור והכחלת האצבעות? הריון לכשעצמו לא אמור לשהפיע אל רמת הנוגדנים האוטואימונים ולכן אני מציע להתעקש אצל רופאת המשפחה לבצע את כל הבדיקות עליהן המליצה הרופאה הראומטולוגית ולהמשיך במעקב ראומטולוגי סדיר ותדיר.
הריון קל ורפואה שלמה.
לצפיה ב-'תודה רבה!'
תודה רבה!
25/03/2015 | 11:41
1
23
לצפיה ב-'שלום רב'
שלום רב
07/04/2015 | 07:49
19
גם אני מאובחן עם קוליטיס וסובל מאותן תופעות. אשמח להחליף מידע שיש לי בנושא
Rami.uvphone@gmail.com
לצפיה ב-'מהי משמעות כרומטין חיובי 2.2?'
מהי משמעות כרומטין חיובי 2.2?
16/03/2015 | 16:39
28
16/03/2015 | 16:38
13
1
23
לצפיה ב-'אנטי כרומטין'
אנטי כרומטין
25/03/2015 | 10:17
211
משמעות הבדיקה תלויה בקונטקסט הקליני ותוצאות בדיקות נוספות. הבדיקה יכולה להיות חיובית כאשר בדיקת ANA חיובית, אם ANA שלילי אז יתכן שאין כל משמעות לתוצאה. מומלץ לגשת לרופא שהפנה לביצוע הבדיקה על מנת לקבל הסבר יותר מדוייק לגבי משמעות התוצאה עבורך.
9

מנהל/ת הפורום

אודות:
מומחה ברפואה פנימית וראומטולוגיה, רופא בכיר במכון הראומטולוגי

חם בפורומים של תפוז

אירוח בנושא ביטוח סיעודי
אירוח בנושא ביטוח...
בתאריך 2.8 נארח את גבי נקבלי, מומחה בתחום הבריאות...
אירוח בנושא ביטוח סיעודי
אירוח בנושא ביטוח...
בתאריך 2.8 נארח את גבי נקבלי, מומחה בתחום הבריאות...
אירוח בנושא השלמת/הבטחת הכנסה
אירוח בנושא...
בתיה כהן, מנהלת תחום הבטחת הכנסה בביטוח לאומי,...
אירוח בנושא השלמת/הבטחת הכנסה
אירוח בנושא...
בתיה כהן, מנהלת תחום הבטחת הכנסה בביטוח לאומי,...
תחרות להורים: זוכים בכרטיסים ומבלים עם הילדים
תחרות להורים: זוכים...
כותבים על פעילות ייחודית לילדים בחופש וזוכים...
תחרות להורים: זוכים בכרטיסים ומבלים עם הילדים
תחרות להורים: זוכים...
כותבים על פעילות ייחודית לילדים בחופש וזוכים...
בפייסבוק שלנו כבר ביקרתם?
בפייסבוק שלנו כבר...
רוצים להיות תמיד מעודכנים במה שקורה בתפוז?
בפייסבוק שלנו כבר ביקרתם?
בפייסבוק שלנו כבר...
רוצים להיות תמיד מעודכנים במה שקורה בתפוז?

מקרא סימנים

בעלת תוכן
ללא תוכן
הודעה חדשה
הודעה נעוצה
אורח בפורום
הודעה ערוכה
מכיל תמונה
מכיל וידאו
מכיל קובץ