לגלישה באתר בגירסה המותאמת לסלולאר
| הוספת הודעה
הגדרות תצוגה

הגדרות עץ הודעות

מאפייני צפייה

הצג טקסט בתצוגה
הצג תגובות באופן
הסתרת שרשור מעל 
עדכן
פורום ראומטולוגיה
מה זה בעצם ראומטולוגיה? ראומטולוגיה הינה ענף התמחות-על של הרפואה הפנימית, העוסקת במגוון רחב של מצבים רפואיים, אשר המשותף לכולם הוא מעורבות אפשרית של המפרקים, השלד, השרירים או באופן כללי - רקמות החיבור. מהן המחלות הראומטיות? מגוון המחלות רחב מאוד (למעלה מ 100 מחלות שונות). חלקן הן מקומיות, במפרק או מערכת גידים (למשל "מרפק טניס" או "כתף קפואה" או הפרעות בחוליות ובדיסקוס), חלקן כלליות יותר (למשל אוסטיאוארתריטיס או מחלת "שחיקת הסחוסים") וחלק נכבד נוסף הן מחלות בעלות אופי רב-מערכתי מורכב, עם מעורבות של מערכות שונות בכל הגוף, כמו למשל זאבת ( lupus), דלקת מפרקים ראומטואידית, דלקת מפרקים פסוריאטית, או דלקות כלליות של כלי הדם (vasculitis). במחלות אחרונות אלה קיים לעתים קרובות מרכיב אוטואימוני (תהליך בו מנגנון החיסון פועל נגד הגוף עצמו). המחלות הראומטיות שונות זו מזו גם בכך שחלקן הן חדות וחולפות, חלקן חוזרות, ואחרות - נוטות להיות ממושכות. מגוון הטפולים השונים אף הוא רחב ומורכב, ומתפתח ומתקדם במהירות. מי הם החולים במחלות ראומטיות? אנשים רבים, ואף רופאים, מופתעים לגלות עד כמה שכיחות המחלות הראומטיות באוכלוסיה. בסקרים סטטיסטיים נמצא כי בממוצע בכ- 10% מן האוכלוסין קיימים ממצאים או תלונות של מצבים ראומטיים. בגיל המבוגר אחוז זה גבוה הרבה יותר. אולם מחלות ראומטיות פוגעות בבני כל המינים, כל הגזעים, כל הארצות וכל הגילים, ואפילו בילדים ובתינוקות. החשיבות הכלכלית של המחלות הראומטיות היא ניכרת. לדוגמא, בין הסיבות להעדרויות מן העבודה מעל גיל 50, כמחציתן קשורות בתלונות ומצבים ראומטיים, זאת בנוסף לעלויות הישירות של הטפול במחלות אלו. ראומטולוגיה במרכז הרפואי סוראסקי תל אביב. המכון הראומטולוגי של המרכז הרפואי סוראסקי תל אביב נוסד עוד בשנות השישים המוקדמות והינו המכון הגדול בארץ בתחום זה, עם למעלה מ 9000 ביקורי חולים בשנה. המכון משולב בהוראת רפואה באוניברסיטת ת"א. צוות המכון כולל 6 רופאים/ות מומחים, 2-3 רופאים מתמחים, ורופאים ממקצועות שונים אחרים בתקופות השתלמות, 2 אחיות מוסמכות, מעבדה וצוות מחקר, וצוות מינהלי. במכון פועלת מדי יום מרפאה, יחידה לאשפוז יום, ומעבדה לחקר ארתריטיס. מתבצעים במכון כל מיגוון הבירורים והטפולים הראומטולוגיים המודרניים המקובלים בעולם המערבי. החולים מופנים מן הקהילה, מרופאים מומחים בקהילה, ממחלקות ומכוני בית החולים, מצ.ה.ל. וכן מחו"ל. {קישורית: תיירות מרפא}. מטרת הפורום הינה לאפשר לגולשים ולמתעניינים בתחום זה להשתתף בקהילה הראומטולוגית, להציב שאלות, להעלות נושאים רלבנטיים, התנסויות אישיות והצעות, שיעלו לדיון פתוח וחברי בין משתתפי הפורום, תוך מתן תשובות מקצועיות, עצות, הנחיה והפניה למקורות מידע ולרופאים נוספים, ובמהירות ככל שרק ניתן. ברור לכל כי אין הפורום מתיימר, יכול או רשאי להוות תחליף ליעוץ ולטפול הרפואי בחולה, והמידע שינתן בו הוא כללי ואינפורמטיבי. נשמח לעמוד לרשותכם בכל עת, ואנו מאחלים לכם להפיק את המיטב מיכולות האינטרנט, מאתר הפורום ומן המכון שלנו, ומאחלים לכם בריאות שלמה. יחד איתכם ובשבילכם פרופ' אורי אלקיים, מנהלת הפורום וצוות המכון הראומטולוגי

הנהלת הפורום:

אודות הפורום ראומטולוגיה

מה זה בעצם ראומטולוגיה? ראומטולוגיה הינה ענף התמחות-על של הרפואה הפנימית, העוסקת במגוון רחב של מצבים רפואיים, אשר המשותף לכולם הוא מעורבות אפשרית של המפרקים, השלד, השרירים או באופן כללי - רקמות החיבור. מהן המחלות הראומטיות? מגוון המחלות רחב מאוד (למעלה מ 100 מחלות שונות). חלקן הן מקומיות, במפרק או מערכת גידים (למשל "מרפק טניס" או "כתף קפואה" או הפרעות בחוליות ובדיסקוס), חלקן כלליות יותר (למשל אוסטיאוארתריטיס או מחלת "שחיקת הסחוסים") וחלק נכבד נוסף הן מחלות בעלות אופי רב-מערכתי מורכב, עם מעורבות של מערכות שונות בכל הגוף, כמו למשל זאבת ( lupus), דלקת מפרקים ראומטואידית, דלקת מפרקים פסוריאטית, או דלקות כלליות של כלי הדם (vasculitis). במחלות אחרונות אלה קיים לעתים קרובות מרכיב אוטואימוני (תהליך בו מנגנון החיסון פועל נגד הגוף עצמו). המחלות הראומטיות שונות זו מזו גם בכך שחלקן הן חדות וחולפות, חלקן חוזרות, ואחרות - נוטות להיות ממושכות. מגוון הטפולים השונים אף הוא רחב ומורכב, ומתפתח ומתקדם במהירות. מי הם החולים במחלות ראומטיות? אנשים רבים, ואף רופאים, מופתעים לגלות עד כמה שכיחות המחלות הראומטיות באוכלוסיה. בסקרים סטטיסטיים נמצא כי בממוצע בכ- 10% מן האוכלוסין קיימים ממצאים או תלונות של מצבים ראומטיים. בגיל המבוגר אחוז זה גבוה הרבה יותר. אולם מחלות ראומטיות פוגעות בבני כל המינים, כל הגזעים, כל הארצות וכל הגילים, ואפילו בילדים ובתינוקות. החשיבות הכלכלית של המחלות הראומטיות היא ניכרת. לדוגמא, בין הסיבות להעדרויות מן העבודה מעל גיל 50, כמחציתן קשורות בתלונות ומצבים ראומטיים, זאת בנוסף לעלויות הישירות של הטפול במחלות אלו. ראומטולוגיה במרכז הרפואי סוראסקי תל אביב. המכון הראומטולוגי של המרכז הרפואי סוראסקי תל אביב נוסד עוד בשנות השישים המוקדמות והינו המכון הגדול בארץ בתחום זה, עם למעלה מ 9000 ביקורי חולים בשנה. המכון משולב בהוראת רפואה באוניברסיטת ת"א. צוות המכון כולל 6 רופאים/ות מומחים, 2-3 רופאים מתמחים, ורופאים ממקצועות שונים אחרים בתקופות השתלמות, 2 אחיות מוסמכות, מעבדה וצוות מחקר, וצוות מינהלי. במכון פועלת מדי יום מרפאה, יחידה לאשפוז יום, ומעבדה לחקר ארתריטיס. מתבצעים במכון כל מיגוון הבירורים והטפולים הראומטולוגיים המודרניים המקובלים בעולם המערבי. החולים מופנים מן הקהילה, מרופאים מומחים בקהילה, ממחלקות ומכוני בית החולים, מצ.ה.ל. וכן מחו"ל. {קישורית: תיירות מרפא}. מטרת הפורום הינה לאפשר לגולשים ולמתעניינים בתחום זה להשתתף בקהילה הראומטולוגית, להציב שאלות, להעלות נושאים רלבנטיים, התנסויות אישיות והצעות, שיעלו לדיון פתוח וחברי בין משתתפי הפורום, תוך מתן תשובות מקצועיות, עצות, הנחיה והפניה למקורות מידע ולרופאים נוספים, ובמהירות ככל שרק ניתן. ברור לכל כי אין הפורום מתיימר, יכול או רשאי להוות תחליף ליעוץ ולטפול הרפואי בחולה, והמידע שינתן בו הוא כללי ואינפורמטיבי. נשמח לעמוד לרשותכם בכל עת, ואנו מאחלים לכם להפיק את המיטב מיכולות האינטרנט, מאתר הפורום ומן המכון שלנו, ומאחלים לכם בריאות שלמה. יחד איתכם ובשבילכם פרופ' אורי אלקיים, מנהלת הפורום וצוות המכון הראומטולוגי

רמיקייד האם פוגע באיכות הזרע?
25/10/2007 | 22:25
2
1
מנסה להרות וחשוב לי אם יש הקשר להתעברות.
הריון רביעי ונראה לי מעט שונה בקליטה שלו.משאר ההריונות שלא היו עם הרמיקייד.לא התייעצתי עם רופא הנשים על הנושא הזה ופתאום נזכרתי שבעלי מקבל.
רמיקייד
26/10/2007 | 18:13
1
3
אין על כך מידע בדוק. אנו ממליצים לחולים לעשות הפסקה עם הרמיקייד בניסיונות להרות בעיקר כי אנחנו לא ממש יודעים מהי השפעת התרופה. יש מחקר אחד בלבד שרימז על השפעה אפשרית. בכל מקרה, ניתן בקלות לבדוק את הנושא על ידי בדיקת הזרע
לדר' אלקיים
30/10/2007 | 11:34
1
מהנסיון שלך .הריון שהתחיל  מה הסיכונים?
הייתי אצל הרופא נשים  אמרתי לו שקצת חיפשתי מידע באינט ואמרתי לו מה התגובה שלך.והוא שאל אותי אם הכוונה למומים או בירידה בכמות הזרע.
עכשיו מה שמטריד אותי שאולי אני בהריון ומה יהיה?
פורומים חדשים בתפוז אנשים
( לעמוד שלי בתפוז )
25/10/2007 | 12:59

אחרי תקופה ארוכה חוזר אלי יצפאן, האיש וההומור המטורף בתכנית בידור ואירוח חדשה - שלום אנד גוד איבנינג. נכון שהתגעגעתם?
http://www.tapuz.co.il/tapuzforum/main/forumpage.a...

אם את לומדת במסגרת דתית כלשהי, פורום בנות אולפנא מזמין אותך לקחת חלק בקהילה שתדבר על כל מה שמעסיק אותך

מכונת השירים הגדולה מגיעה לתפוז! ריקדו לפקודותיה בפורום חמי רודנר

קונאן אובריאן, ג'יי לנו, אופרה ווינפרי, ג'ון סטיוארט וחבריהם מגיעים לבית החדש שלהם בפורום טוק שואוז
כאבים עזים בחלק הגוף העליון
23/10/2007 | 14:39
2
696
שלום, אני בן 18. קודם כל, אני מתנצל על ה"מגילה" שאני עומד לכתוב - אבל חשבתי שכדאי לספר את כל הסיפור כדי שתקבל תמונה כמה שיותר נכונה לגבי המצב.
בחצי שנה האחרונה החלו אצלי בעיות בריאותיות. לפני כ-4-5 חודשים החלו בעיות ביציאות, כאשר היציאות שלי מאז הן בד"כ רכות מאוד, קשה לי להוציא אותן ופעמים רבות היה לי דם בצואה. בבדיקת קולונוסקפיה איבחנו שכנראה אני סובל מקוליטיס. התחלתי לקחת כדורי "ראפאסל" והבעיות בצואה התשפרו במידה מסויימת וניכרת - אך לא מעבר לזה.
לפני כ-3 חודשים החלו אצלי כאבים ברום הבטן, בחזה, בצד החזה ובגב - כאשר בד"כ הכאבים הם בעיקר בצד שמאל, אך לעיתים אני סובל מכאבים עזים גם בצד ימין. לאחר שהכאבים הפכו לעזים ובלתי נסבלים, עברתי בדיקת גסטרוסקופיה ובה מצאו שאני סובל מדלקת בקיבה (גאסטריטיס) ודלקת חמורה בתריסריון (דואודניטיס). הגסרטואנטרולוגים אמרו לי שמאוד ייתכן שהכאב ינבע מהקיבה ומהתריסריון, אך עקב העיצבוב יכאב גם באיזורים אחרים כמו הגב והחזה. הוחל טיפול באומפרדקס: 20 מ"ג פעמיים ביום. לאחר מספר ימים הכאבים הפכו לעזים עוד יותר ובלית ברירה הגעתי לביה"ח ואושפזתי. במהלך האישפוז הגדילו לי את המינון של האומפרדקס (שהפך בינתיים ל"לוסק") מ-40 מ"ג ביום ל-80 מ"ג ביום, וכשזה לא עזר מספיק, החליטו לתת לי "לוסק" IV, דרך הוריד (משום שבצילום CT מצאו איזשהי בצקת, אם אינני טועה בחלק השלישי של התריסריון, שחשבו שגורמת אולי לאי-ספיגה של הלוסק). כבר לאחר הלילה הראשון של הטיפול דרך הוריד הרגשתי טוב יותר, ולאחר שחלפו ארבעת הימים עליהם הוחלט מראש של מתן טיפול דרך הוריד, הרגשתי הרבה יותר טוב ושוחררתי הביתה. יומיים אחרי ששוחררתי הביתה החלו שוב הכאבים, כאשר הם התגברו בימים שלאחר מכן. שבוע לאחר ששוחררתי הביתה, ולאחר שסבלתי מכאבים חזקים מאוד באותם ימים, עשיתי שוב בדיקת גסטרוסקופיה ובה נמצא שהדלקת בקיבה נרפאה ואילו הדלקת בתריסריון הפכה מקשה לקלה עד בינונית. באותו יום, אגב, הכאבים פחתו, אך ביום למחרת, אחרי הצהריים, הכאבים חזרו. גם הכאבים האלו עברו במהירות ומאז חל שיפור, עד כדי כך שהגעתי למצב בו במשך כ-10 ימים כמעט ולא הרגשתי כאבים (אבל בכל זאת היו כאבים קלים מאוד). לפני שבועיים הכאבים חזרו, והיו עזים מאוד ובלתי נסבלים, ובשבוע האחרון הם הוטבו בצורה די ניכרת אך הם עדיין די חזקים בחלק מהזמן. בינתיים הגיעו תוצאות הביופסיה שנלקחה מבדיקת הגסטרוסקופיה השנייה (בבדיקה הראשונה לא מצאו הליקובקטר פילורי ולא מצאו שום ממצא אחר מיוחד). תוצאות הביופסיה השנייה הן:

a) One fragment of small bowel mucosa with active chronic enteritis.

b) Multinuclear giant cell (CD68 positive) is present adjacent to the crypt abcess.

c) Inflammatory bowel disease (especially crohn's disease) have to be considered.

לאחר שהרופאים הגסטרנואנטרולוגים ראו את תוצאות הביופסיה הזו הם תכננו לתת לי טיפול לזמן קצר יחסית בסטרואידים, אך הם בדקו שוב את עניין הביופסיה ולאחר מכן יצאו מבולבלים יותר. כצעד ראשון, עברתי תבחין מנטו לשחפת, ונמצא שאין לי שחפת (עד כמה שהבנתי את זה, בדקו את זה כי אם חיידק השחפת קיים, סטרואידים עלולים לגרום להתפרצות השחפת). לאחר שנמצא שאין לי שחפת, ערכו גם בדיקת קפסולה אנדוסקופית, בה לא מצאו בעיות במעי הדק ובתריסריון, ולאחר מכן הוחלט על התחלת טיפול בסטרואידים - 40 מ"ג פרדניזון פעם ביום. אני נמצא תחת הטיפול הזה כבר שבוע ובהחלט יש הטבה. עם זאת, ההטבה החלה כבר בערך יום לפני הטיפול ולכן קשה לי לראות הטבה ממש יוצאת דופן עם הסטרואידים. עדיין יש לי כאבים, כאשר הרבה מן הכאבים הם בחזה או בגב, וזה מרגיש כאילו הם ממש מתחת לעור (כאילו ישנה דלקת ממש מתחת לעור). מכל אלה, אני חושש אולי שמדובר בבעיה אחרת, שלא קשורה בהכרח לגסטרואנטרולוגיה. כשהגעתי לאישפוז, אמר אחד הרופאים הפינימיים המתלמדים שיש לי מראה מרפנואידי. לאחר מכן בדק אותי מנהל המחלקה, והוא טען שלמישהו עם מראה מרפנואידי צריכות להיות ידיים שמגיעות עד הברכיים בערך. מכיוון שהידיים שלי אמנם ארוכות יחסית, אבל מגיעות רק בערך לאמצע הירך, בערך באמצע בין מפרק הירך לבין הברך, הרופא קבע שאין לי מראה מרפנואידי. צריך לציין שגובהי הוא בערך 1.91 מטר. בעבר שקלתי 72 ק"ג, אך בחודשים האחרונים ירדתי במשקל ואני שוקל היום בין 63-64 ק"ג, ככה שעד לפני כמה חודשים היה לי מבנה גוף ממוצע והיום אני נראה רזה מאוד באופן יחסי. אגב, גם שני אחיי הגדולים הם בגבהים דומים לשלי (אחד מהם בגובה שלי והשני גבוה ממני בכסנטימטר). בכל אופן, כאשר הגעתי הביתה מהאשפוז בזמנו, בדקתי באינטרנט לגבי מרפונואיד ומצאתי מידע על תסמונת מרפן. שם ראיתי שלא בהכרח יש חובה שהידיים תגענה עד הברכיים כדי לחלות בתסמונת זו, וייתכן שאורך הידיים שלי עונה על הקריטריון. כמו כן, לא מצאתי אצלי שקע בחזה כפי שמתואר בתמונות על התסמונת, אבל כן מצאתי שקע קטן ממש מתחת לחזה, בדיוק באזור האמצע. עם זאת, ייתכן שהוא קיים שם פשוט כי הרזיתי מאוד.
במהלך הבדיקות שעברתי עברתי מספר פעמים צילומי חזה שיצאו תקינים, כולל צילום חזה שמטרתו לבדוק האם יש "הגדלת לב" או "הגדלה בעורקי הלב" ויצא תקין. עברתי גם מספר פעמים א.ק.ג שיצאו בסה"כ תקינים. בנוסף, עברתי צילום עמוד שדרה צווארי וגבי שיצאו תקינים, מלבד "זיזים ארוכים ב-C7" בנוגע לעמוד השדרה בצווארי. גם בדיקות דם עברתי, ומעבר לחסרים תזונתיים (כמו למשל המוגלובין נמוך) לא נמצאו בעיות מלבד שקיעת דם, שמוסברת ע"י הדלקת. כמו כן, עברתי צילום CT אנטרוגרופיה. לא מצאתי בתוצאות ה-CT הזה ממצא בנוגע ללב, אך כן נכתב בו בין היתר: "הודגם מעבר של חומר ניגודי עד לרקטום. מודגם עיבוי דופן ברקטו-סיגמא. מודגם גודש כלי הדם המזנטריאליים". בכל אופן, סיכום תוצאות ה-CT הוא: "עיבוי דופן בקרטו-סיגמא. הסננת שומן והגדלת קלה של בלוטות לימפה מזנטריאליות באגן". עד כמה שאני מבין, לא נמצאה כאן שום בעיה בקשר לכל איבר שהוא בחלקו העליון של הגוף. עברתי גם אולטראסאונד של כיס מרה, דרכי מרה, לבלב וריאות, כאשר בריאות מצאו תפליטים קטנטנים בכל אחת מהריאות, בכיס המרה ובדרכי המראה לא מצאו בעיה ואת הלבלב לא הצליחו לבדוק עקב ריבוי גזים. השאלה היא, בין היתר, האם בדיקת אולטראסאונד היא מספיק טובה בשביל לשלול לחלוטין בעיה בכיס המרה, דרכי המרה והריאות (והרי הכבד לא נבדק בה).
עוד מספר דברים אני צריך לציין:
א) בגלל שהרזיתי מאוד, אני מרגיש לפעמים ממש שהבטן נדבקת לי לצלעות.
ב) בחלק מהזמן, עיקר הכאבים הם דווקא בחזה או בגב ולא באיזור בו נמצאת הקיבה או התריסריון.
ג) כבר זמן רב, ובשבועות האחרונים ביתר שאת, אני מרגיש מדי פעם מעין תנודות לא רצוניות בעור - של התכווצות וחלקיק שנייה לאחר מכן התמתחות חזרה - כל פעם במקום אחר. אפשר לדמות את התנודות האלה להתכווצות והתמתחות של שריר הלב, אבל הן נמצאות בעור. הן לא כואבות, אבל כן מעוררות איזשהו חשד.
ד) לאחרונה שמתי לב שכל פעם כשאני שוכב במשך זמן ממושך, או נשען על הגב במשך זמן ממושך, אני מרגיש את הכאבים באיזור הגב, בעיקר בגב העליון. באחת הפעמים כאב לי בגב כששכבתי, אז התיישבתי והתכופפתי קדימה. שיהקתי (מה שקורה לי המון פעמים בחודשים האחרונים), דבר שבדרך כלל גורם לכאב באיזור הבטן - אך הפעם לא הרגשתי כאב. בדקות הראשונות הכאב נשאר בגב, אך לאט לאט זה הרגיש כאילו הוא עובר לכיוון הבטן, וכמה דקות לאחר מכן רוב הכאב היה באיזור הקדמי ופחות בגב.
אבחון
26/10/2007 | 18:11
1
209
מתוך קריאת המקרה, נראה כי קיים חשד סביר למחלת קרון. מחלה זו עלולה לעיתים להתבטא בגב ואין לשלול קשר בין השניים. לגבי נושא המרפן, קיימות הגדרות ברורות ובכל מקרה, קשה לקשר בין התסמונת לבין רוב תלונותיך. בס"ך הכל יש לי רושם שאתה מטופל ומבורר היטב ואני מציעה להצמד להמלצות רופא הגסטרו
תודה על התשובה. וגם: שאלה קטנה
26/10/2007 | 19:09
97
קודם כל, תודה רבה על התשובה.
שנית, רציתי לשאול, האם יש בדיקות, כמו למשל לקיחת ביופסיה מהעור, שיכולות לקבוע האם יש לי בעיה שקשורה לרקמות חיבור או משהו דומה?
עוד שאלה..
22/10/2007 | 08:57
1
6
שלום רב

האם לאישה בהריון שלה חשש למחלה אוטואימונית (אינה פעילה וללא אבחנה סופית) יש טעם להתחיל בדיקות ולבצע בירור בזמן הריונה או שמא בד' עלולות להיות מוטות בשל ההריון..??
הריון ומחלות אוטואימוניות
26/10/2007 | 18:05
5
אם קיים חשד סביר, יש בהחלט התוויה לברר את הנושא בעיקר משום שתופעות אוטואימוניות עלולות להחמיר במהלך ההריון וזה לעיתים מחייב טיפול למניעת סבוכים. הריון עלול להשפיע על חלק מן הבדיקות אך לא על הבדיקות הספציפיות יותר
anti ccp
21/10/2007 | 22:30
1
53
שלום דר אלקיים,

הראומטולוגית שלי, במסגרת בירור חשד ללופוס, שלחה אותי לבדיקת anti ccp.
התוצאה היא 26 - גבולי (עד 20 - שלילי, 20-60 גבולי).
האם משמעות הדבר שאפתח RA בעתיד? מקריאה הבנתי שזה מנבא את המחלה ואת חומרתה.
האם הכאבים בכפות הידיים שיש לי הם סימן ל RA שכבר קיים?

(RF תקין, ANA חיובי, DNA ab שלילי, שקיעת דם ו CRP תקינים, לויקופניה קלה וחום נמוך מתמשך)

תודה מראש
ANTI CCP
26/10/2007 | 18:03
29
כאבים בכפות הידיים הנם טיפוסים גם ללופוס כך שזה לא מאבחן RA . הערך 26 הנו גבולי ובשלב זה, אינו מנבא דבר. חשוב לראות האם יש תהליך דלקתי משמעותי במפרקים ובהתאם להחליט על משמעות הבדיקה
האם זו פיברומיאלגיה?
21/10/2007 | 21:32
1
2
שלום רב,
אנא ממך קרא את המייל עד הסוף.
אבי סובל מזה שנים כ 5 שנים מכאבים עזים המתוארים כבעירה ושריפה ולחץ קשים ביותר באיבר המין כשהוא נמצא במצב נייח כמו שכיבה או ישיבה. כאבים אלה משתחררים כשהוא במצב נייד - קרי בעת הליכה. בירורים אורלוגיים ואחרים לא העלו דבר, והוא מוגדר כסובל מכאב נוירופאטי [שאין יודעים מה מקורו המדוייק]. הוא חי על משככי כאבים שכיום, כבר לא מועילים לו. הוא מטופל במרפאת כאב, וכפי שניתן להבין חייו אינם חיים.
בנוסף למצבו הקשה הזה- מעת לעת הוא סובל מבעירה בכפות הרגליים, כאשר צבען משתנה לורוד בעיקר בכריות כף הרגל. בדיקת כלי דם שביצע בעבר לא העלתה דבר, והוא אינו סובל מסוכרת.
האם יתכן שמחלתו היא פיברומיאלגיה? האם נתקלתם בתופעה כזו שבה תנועה משחררת מכאב?
אל תחשוב שאני מנסה להדביק לו מחלות- אני מנסה לשמור על ראש פתוח ככל שניתן.
בברכה,
ענת
כאבים
26/10/2007 | 18:02
2
הסימפטומים שתיארת אינם טיפוסים לפיברומיאלגיה ולהערכתי, לא מדובר בתסמונת זאת. יחד עם זאת, הכאבים המתוארים אינם טיפוסים למחלה ידועה- הם אכן מצביעים לכיוון נאורופתי ואולי רצוי להתיעץ עם נאורולוג
שאלה..
20/10/2007 | 17:54
2
1
שלום רב

על רקע פריחה בעור ושקיעת דם ארוכת טווח מוחשת (מעל 10 שנים) ביצעו ביופסיה (לצערי בוצע בצבא ואיני יודעת/מוצאת התשובה).לפני הכניסה להריון ולצורך קבלת כדורי השראת ביוץ הופניתי לראומטולוג לבירור- מאחר ולא נמצאו סיפטומים פעילים הוא טען כי יתכן ומדובר במחלה סמויה רדומה ובקבלת טיפול יתכן כי "תפרוץ" מחלה...

העניין הוא שנקלטתי ברוך השם בהריון ספונטני וכעת אני בחודש שישי.
השבוע החלה מעין שפעת ובמקביל סימנים מאוד דומים של הפריחה כפי שהיה לי בעבר..
מעין נק' אדומות שסביבן הילה לבנה...בלחיצה נעלמת הנק'..

שאלתי היא - האם לאור הרקע הנ"ל תוכל לומר לי האם יש טיפול במצב שכזה?
האם סימנים מעין אלו עלולים להזיק להריון בהנחה והשפעת חולפת ונותרת לה רק הפריחה על העור?(מדובר במס' נק' בודדות על העור ולא משהו ממש חריף ) ובכל זאת בשל ההריון רציתי להיות יותר בטוחה...

מה דעתך??
מן הסתם לראומטולוג לא ניתן לפנות מעכשיו לעכשיו ועד שאקבע (אם יש צורך בכך) תור הפריחה עלולה להיעלם..!
מס' חידודים
20/10/2007 | 19:10
ana לפני מס' שנים היה חיובי.בשנה האחרונה נמצא שלילי.

איך זה יכול להיות?

מצאתי חומר ובו נרשם כי הביופסיה נמצאה תקינה - האם זה לחלוטין שולל את אבחנת הוסקוליטיס?
יש לציין כי נרשם בנוסף - "ברקע מחלה אוטואימונית..." אולי בכצ'ט....?

מה עליי לעשות? האם כאשר אין תסמינים של כאב עדיין מטפלים בבעייה מעין זו או שמא הרופא
"מבקש" לגלות סיפטומים בפועל ורק אז מתחיל האבחנה ובהתאם הטיפול..??
תשובה
26/10/2007 | 18:00
3
לא ניתן לקבוע אבחנה על סמך הנתונים שמסרת. יש צורך בביצוע בדיקות מעבדה ובדיקה גופנית על מנת לנסות לקבוע אבחנה ולהחליט על טיפול בהתאם. אני ממליצה לפנות לראומטולוג בהקדם ואם זה לא ניתן, לפנות לאחד המכונים בבתי חולים
שאלה
19/10/2007 | 20:38
1
1
האם לופוס SLE עם אפלה מתאפיין בפגיעה במערכת העצבים
בצורה של מוקדי אות גבוה בחומר הלבן, פגיעה בזיכרון המיידי
ובקשב וריכוז ופגיעה במערכת שיווי המשקל?
הרחבה
19/10/2007 | 20:43
5
יש לציין בנוסף כאבי מפרקים - ידיים, רגליים, ברכיים, LAC חיובי. ANA
חיובי. כאבים בנשימה עם הכנסת האוויר. [בייחוד במנוחה בשכיבה - מתגבר]
עייפות קיצונית. כל פעולה גורמת לסחיטת הכוחות. דלקתיות - שקיעת דם
נכון לעכשיו 45 הייתה גם 62 ו- 100. CRP מעט גבוה. ANTI DNA
שהיה בעבר חיובי - 43.5 ויותר חזר תקין מאז שהתגלתה הומוזיגוטיות
ל- MTHFR והוחל טיפול בחומצה פולית ו-B12 אשמח לשמוע חוות
דעת כיצד כל הגורמים הללו נקשרים לשם קביעת אבחנה
והאם יכול להיות שזו מחלה אוטואימונית אחרת?
ד"ר אלקיים שלום,
19/10/2007 | 20:34
1
אני מבקשת לשאול בקשר לבדיקות של נערה בת 19.5 שסובלת מכאבים בגב תחתון וברך,וכן מעייפות וחולשה.ובמיפוי העצמות שלה הייתה קליטה מוגברת בחוליה L3,ברך ואיזור גב תחתון/אגן, ושינויים ארטריטיים קלים. לדברי האורתופד אין שום בעיה. בבדיקות הדם שלה  CRP 1.25, C3 210 ובנוסף B12 נמוך (164) ו-HDL נמוך(49). כל שאר הבדיקות תקינות, כולל C4, ANA ו-RF. בבדיקה קודמת לפני כשנה חלבון בבדיקות שתן (50) אך לא בבדיקה הנוכחית. יש במשפחה רקע של מחלות אוטואימוניות כולל דלקת מפרקים.האם נראה לך שיש מקום לדאגה?האם יש בדיקות נוספות שהיית ממליצה לבצע?
תודה רבה!
IGG גבוהים
19/10/2007 | 19:06
2
10
שלום,
אבי בן 63 חולה לב אחרי ניתוח מעקפים. בשל עייפות כללית מתמשכת וחלבונים גבוהים בדם הוא פנה להמטולוג שאבחן IGG לא מונוקלונליים גבוהים ומאז הוא במעקב חצי שנתי.
בבדיקות לפני שנה האנטי DNA היה מאוד גבוה ואילו ה ANA שלילי. בבדיקות לאחרונה ה ANA חיובי (1.4 כשהמקסימום 1.0 וגבולי עד 1.2) אנטי DNA שלילי, שקיעה מוחשת (50) IGG עלו 2180 (מקסימום 1600) ואילו הCRP שלילי והחלבונים בדם ברמה תקינה (למרות העליה בIGG), ותפקודי הכבד גבוליים (בקו העליון) ברצוני לציין שלאבי יש שקיעה מוחשת כבר שנים, הנעה בין 35-45).
האם לדעתך יש מקום לפנות לייעוץ ראומטולוגי ואם כן לאיזה כיוון הבדיקות יכולות לכוון?
תודה רבה
מצעטרת על האיחור בתגובה-פספסתי אותך
02/11/2007 | 19:31
1
18
קשה לקבוע את משמעות ההיפרגלובולינמיה- גם בדיקות המעבדה האחרות משתנות וזה מוזר. באופן כללי , הפרגלובולימיה מצביעה על תהליך דלקתי- מהן תלונותיך חוץ מחולשה ? האם יש כאבי מפרקים ? שרירים? יובש בעיניים או בפה " עד כמה קיימת הפרעה בתפקודי הכבד. בשלב זה, יש בהחלט צורך בהערכה נוספת והרחבת הברור המעבדתי. כן כדאי להתיעץ עם ראומטולוג
היפרגלובולינמיה המשך
04/11/2007 | 00:40
107
ראשית תודה עבור התשובה.

אכן אבי סבל המון מכאבי שרירים אך הם שוייכו לסטטינים שקיבל, והיום אחרי שינוי הסטטינים הכאבים כמעט נעלמו.
אבי לא מתלונן על יובש בפה או בעיניים רק על עייפות כללית.
תודה רבה עבור תשובתך, אנסה עוד מחר לקבוע תור לראומטולוג.
התייעצות
19/10/2007 | 12:14
1
2
שלום רב,

אני בת 20 ועם היסטוירה משפחתית של רומאטיזם.
מאז שהייתי ילדה קטנה סבלתי מכאבים ומנפיחויות בפרקים בתקופות מסויימות (לרוב בחורף ובתקופות לחוצות). בזמן האחרון שוב התחילו לי כאבים ואתמול התנפחה לי יד ימין ואחרי כמה שעות הנפיחות ירדה.

האם יש כדאי לי לעשת בדיקות דם? יש סיכוי שזה דלקת פרקים?

תודה,
מיכל
כאבים
02/11/2007 | 19:28
1
אם רכן הופיעו נפיחויות בהחלט כדאי לבצע בדיקות מעבדה ולעבור איבחון
בדיקות
19/10/2007 | 01:09
3
13
בת 81

לאחרונה בבדיקות דם

CRP=1.27

RHEUMATOID FACTOR<9.81

ESR=110

WBC=13.6

מה יכולה להיות הסיבה ? האם תיתכן דלקת פרקים ?  מה עוד לבדוק ?

תודה

בדיקות
19/10/2007 | 09:41
2
9
הכל תלוי בתמונה הקלינית. שקיעת הדם (ESR ) בהחלט מוחשת מאד אך הCRP שהנה בדיקה מקבילה רק מעט מוגבר ולכן תחושתי היא שיש טעות בשקיעת הדם. מעבר לזה, משמעות הבדיקות תלויה בתמונה הקלינית ותלונות החולה
בנוסף
19/10/2007 | 22:02
1
6
אנחנו אובדי עצות כי כרגע לא ברור מה הכיוון. אין תלונות מיוחדות חוץ מחום נמוך מדי פעם סביב 37.2
מה דעתך ?
RHEUMATOID FACTOR
19/10/2007 | 22:04
5
אנחנו אובדי עצות כי כרגע לא ברור מה הכיוון. אין תלונות מיוחדות חוץ מחום נמוך מדי פעם סביב 37.2
מה דעתך ?

על מה מצביע הערך של ה RHEUMATOID FACTOR ? האם זהו ערך תקין ?

תודה רבה
כאבים בידיים ולעיתים גם ברגליים
18/10/2007 | 21:18
1
1
בתקופה האחרונה אני סובלת מדי ערב מכאבים בידיים (לא בפרקי, או כל היד או בחלק שבין המרפק לכף היד) ולעיתים מרגישה את הכאב ברגלים ובידיים בו זמנית. אובחנתי לאחרונה כבעלת סינדרום האפלה. נוגדני LAC חיוביים אבל לא גבוהים מדי. יתר הבדיקות של הקרישה תקינות, פרט לMTHFR הומוזיגוט. (בירור לאור הפלות חוזרות ולקראת IVF).  בדיקת ANA גם שלילית.
אילו בדיקות עלי לבצע, או לאיזה רופא עלי לפנות ע"מ לברר מה זה. האם יש קשר לאפלה?
כאבים בידיים
19/10/2007 | 10:07
2
כדאי לחזור ולהתיעץ עם ראומטולוג
בדיקות דם
18/10/2007 | 19:18
6
58

עשיתי בדיקות דם להלן התוצאות מה הם אומרות??
אני בת 28 אבחנתי הינה  מבדלת בין לופוס לסקלרודרמה
אודה על תשובתך

WBC 3.50
MPV 11.4

MCHC 35

CH 31

LYMP /ABS  1.18

LUC /ABS 0.05

HYPO  0.1

MPXI 4.3

SPECIFIC GRAV-U STRI 1.030

UROBILINOGEN-USTRIP 0.2
PH -U STRIP 6.0

ספירת דם
19/10/2007 | 09:39
5
17
מדובר בספירת דם שמצביעה על מעט ירידה ברמת הכדוריות לבנות. זה לא מקדם אותנו הרבה בקביעת האבחנה
שלום ד"ר אורי אלקיים
20/10/2007 | 13:54
4
21
הרופא קרא לאבחנה שלי MIX של סקלרודרמה ולופוס
אני יודעת שאולי אין קשר בין בדיקות הדם לבין ההבחנה אבל אולי בכל זאת זה יכול להצביע על משהוא אחר.
כשכדוריות הדם הלבנות יורדות
אושפזתי לפני כארבעה חודשים ואז קראו לזה לויקופניה ולימפופניה קלה ועכשיו ערכי הבדיקה ירדו יותר

אודה על תשובתך
עןד תשובה מבדיקת דם
21/10/2007 | 20:41
3
17
עשיתי בדיקת דם ל AMYLASE ויצא לי 162
כבר שבועיים יש לי כאבי בטן ובמיוחד אחרי כל ארוחה
האם דלקת בלבלב?
עוד תשובות
24/10/2007 | 17:22
2
12
גם בשתן AMYLASE יצא לי בבדיקה 649

איזה עוד בדיקות לבצע?

ד"ר אורי אלקיים שלום?
28/10/2007 | 11:31
1
14
לא הגבת לשאלותיי
בביקורך באתר

מצטערת אך פספסתי את השרשור
02/11/2007 | 19:26
12
הלימפופניה כנראה קשורה למרכיב הלופוס במחלתך. עמילזה גבוהה במספר מצבים כגון פנקראטיטיס ודלקת בבלוטת הרוק. השאלה היא האם התמונה הקלנית מתאימה. פנקראטיטיס אמנם מופיעה בלופוס אך זה לא שכיח
פורומים חדשים בתפוז אנשים
( לעמוד שלי בתפוז )
18/10/2007 | 16:40
1

העונה החדשה חוזרת - ובגדול! מחפשים את הכישרון הבא בעולם הריקוד בתכנית הריאליטי המצליחה נולד לרקוד

מהפסטיגל ולהקת "פור יו", דרך זאפ לראשון ו"משחק החיים" ועד ל"רוקדים עם כוכבים" והפקות טלוויזיה יוקרתיות - גיא אריאלי לא עוצר לרגע

מעצבים שמלות, ז'קטים ומחוכים? חולמים לראות את עיצוביכם על המסלול ביום מן הימים? בפורום עיצוב אופנה נותנים ליצירתיות דרור

בית יהודי חדש הוקם בתפוז עבור הנשואים והנשואות מהמגזר הדתי. רוצים להכיר זוגות החולקים את השקפת עולמכם הדתית? מבקשים הבהרות בהלכות יהדות וטהרת המשפחה? הגעתם למקום הנכון -פורום נשואים נשואות דתיים

השתחררתם? חוסכים לטיול הגדול? רגע לפני הלימודים מספרים חוויות ומדברים על זה בפורום בין צבא ללימודים

מיכל ינאי, גורי אלפי ועודד מנשה בדרמה החדשה של עירית לינור שתגיע אלינו אוטוטו. בינתיים מתחילים לדבר על זה בפורום משמורת
כאבים בכתף וביד
18/10/2007 | 09:04
2
24
שלום,
בימים האחרונים יש לי כאבים בכתף, ואני מרגיש חולשה בכל היד מהכתף, וכמעט עד כף היד, למרות שאני לא מצליח למקד את אזור הכאב בנקודה מסויימת.
אני מנער את היד מדי כמה זמן, כי קשה לי עם הכאבים האלו.
זה התחיל בעקבות זה ששרירים בגב ובצוואר נתפסו לי, ועדיין קצת תפוסים לי, אבל עיקר הכאב זה בכתף וביד.
והכאבים מתחזקים מיום ליום.

האם זה קשור לראומטולוגיה? האם בשביל ללכת לראומטולוג אני צריך הפנייה ?
אם לא לראומטולוג, למי עליי לפנות?

תודה
תוספת
18/10/2007 | 10:22
6
אוסיף רק שאין לי מגבלות בהזזת היד - הכאבים הם אותו דבר בכל מיקום של היד
כאבים בכתף
19/10/2007 | 09:38
11
לעת עתה, זה נראה יותר כבעיה אורטופדית. אני ממליצה לפנות קודם כל אליו ואם לא יפתור את הבעיה לפנות לראומטולוג
התייעצות ושאלות
16/10/2007 | 20:48
1
2

ד"ר  אלקיים שלום!

זה זמן מה  שלא  היית מוטרדת משאלותי, אנסה  לעשות זאת בקצרה   ולקבל  עידוד ממך.

ביום 11.10  הייתי אצל הרופא שלי בבילינסון.

אחרי שבדק אותי  וראה את תוצאות הבדיקות  אמר לי  שאוריד את הפרדניזון  בהדרגה ואחר כך אפסיק לגמרי.

את הפרדניזון אני לוקחת כבר  חודשיים.  התחלתי עם 10 מ"ג וירדתי  בהגרגה ל - 5 מ"ג. עם הפרדניזון הרגשתי יותר טוב.

אני מקבלת  בנוסף מטרוטקסט 17.5  מ"ג בשבוע,  אנברל  פעמים בשבוע,  

יש לי סכרת נעורים  ועברתי התקף לב לפני שנה וחצי.  אני בת 62

ה-RF  האחרון היה  120  נראה לי גבוה  ואולי אפשר להוריד את הפרדניזון ל - 2.5  ולא   את  כל הכמות.

בעיקר כואבות לי   כתף יד ימין והגידים  עד המרפק, הרופא המליץ על אולטראסטונד לכתף ופיזיוטרפיה.

הכאבים מאוד חזקים ללא  הפרדניזון, הרופא טוען  שאם אקח כדורים נגד כאבים  הנזק יהיה קטן יותר מאשר להמשיך עם הפרדניזון מה דעתך?

איך אפשר לבדוק אם האנברל משפיע?  

אשמח לכל תשובה  תודה שרעות

בסוף שאלתי הרבה .......
תשובות
19/10/2007 | 09:37
2
קשה לענות במדוייק בלי לבדוק אותך. באופן כללי אנו מנסים להוריד את מנון הפרדניזון וזה בעצם אחד המדדים להצלחת הטיפול באנברל ומטוטרקסט. השאלה היא האם הכאב בכתף הוא על רקע דלקת או אחר כגון שחיקה של הגיד. מהם מדדי הדקלת בבדיקות המעבדה. אני מניחה שרופאך סבור שהכאב בכתף אינו על רקע דלקת , שאפשר לטפל בו מקומית ושזה לא מצליח טיפול בפרדניזון.  בכל מקרה, הירידה צריכה להעשות באופן הדרגתי ואם בדרך יש התלקחות כלשהי, אין מקום להמשיך לרדת במינון.
על מנת לדעת האם האנברל עוזר, צריך להשוות את מצבך הנוכחי למה שהיה לפני תחילת הטיפול במדדים כגון מספר מפרקים נפוכים ורגישים, מדדים מעבדתיים של דלקת, צורך במשככי כאבים. הRF כשלעצמו אינו מדד טוב לפעילות המחלה והוא לא אמור להנחות את ההחלטות הטיפוליות
מטטרקסט ותפקודי כבד
16/10/2007 | 19:09
1
5
שלום רב,

בעקבות דלקת פרקים פסוריאתית אני מטופלת במטרוטקסט מזה עשרה חודשים (15 מג)  ובאנברל (כחמישה חודשים).

בבדיקת הדם האחרונה חלה קפיצה בערכי ALT GPT ל 61 ובערכי ה ALT GOT ל 35.
בכל הבדיקות הקודמות הערכים היו בתחום הנורמה.

מה המשמעות של תוצאות אלה?
באם זו תופעת לווי של המטוטרקסט, האם - באופן עקרוני - ניתן להפסיק תרופה זו בבת אחת?

בתודה
לי
הפרעה בתפקודי כבד
19/10/2007 | 09:31
5
אפשר להפסיק את הMTX בבת אחת אך מדובר כאן בעליה מתונה מאד ויתכן כי רק הורדת המינון ל10 מג לשבוע תסיפק
ok 2004
16/10/2007 | 01:20
1
שלום ok2004   אם תוכלי ליצור קשר אודה לך ! !
וינר 1
ראה מסר ששלחתי לך בפרטי תודה
17/10/2007 | 00:19
CRP
16/10/2007 | 17:32
1
שלום,

אני במהלך בירור הפלות חוזרות.

תוצאת C-reactive protein
C-Reactive Prot.              8.1 mg/L
מחוץ לסקאלה.

יכול להיות שזה הגורם להפלות חוזרות? מה הטיפול במהלך הריון?
הפעם לקחתי מיקרופירין 100 למניעה ולא עזר.

תודה
ממש לא
19/10/2007 | 09:30
הCRP הוא מדד לדלקת ואינו קשור כלל לנושא ההפלות

מנהל/ת הפורום

אודות:
מומחה ברפואה פנימית וראומטולוגיה, רופא בכיר במכון הראומטולוגי
חם בפורומים של תפוז
בפייסבוק שלנו כבר ביקרתם?
בפייסבוק שלנו כבר...
רוצים להיות תמיד מעודכנים במה שקורה בתפוז?
בפייסבוק שלנו כבר ביקרתם?
בפייסבוק שלנו כבר...
רוצים להיות תמיד מעודכנים במה שקורה בתפוז?
ד
מנהל פורום ראומטלוגיה
מקרא סימנים
בעלת תוכן
ללא תוכן
הודעה חדשה
הודעה נעוצה
אורח בפורום
הודעה ערוכה
מכיל תמונה
מכיל וידאו
מכיל קובץ