לגלישה באתר בגירסה המותאמת לסלולאר
| הוספת הודעה
הגדרות תצוגה

הגדרות עץ הודעות

מאפייני צפייה

הצג טקסט בתצוגה
הצג תגובות באופן
הסתרת שרשור מעל 
עדכן
פורום אנדוקרינולוגיה
אנדוקרינולוגיה הינו אולי תת המקצוע הרחב ביותר של הרפואה. רוב הנשאלים כלל אינם ידועים מהו המקצוע עם השם המוזר הזה. כאשר אנו עונים כי כי זהו תחום הרפואה שעוסק בבעיות הורמונאליות, רוב האנשים חושבים בראש ובראשונה על בעיות פריון, גיל המעבר, ואולי על בעיות בתפקוד בלוטת התריס וחילוף חמרים. אנדוקרינולוגיה היא כל זאת והרבה יותר. באנדוקרינולוגיה מבררים ומטפלים בבעיות גדילה אצל ילדים ובבעיות בהתבגרות, כגון התבגרות מוקדמת או מאוחרת. אכן בעיות פריון לעיתים קרובות נובעות מהפרעות הורמונליות ומטופלות ע"י אנדוקרינולוגים. אבל האנדוקרינולוגיה מתפרסת גם כן על בעיות הרבה יותר נפוצות באוכלוסיה כמו:-סוכרת-שומני דם גבוהים-יתר לחץ דם-השמנת יתר-ירידה בצפיפות העצם (אוסטאופורוזיס) גם בנשים וגם בגברים-הפרעות בתפקוד המיניחוץ מנושאים אלה אשר נוגעים בצורה זו או אחרת לכמעט כל אחד מאיתנו בשלב זה או אחר של החיים, האנדוקרינולוגיה באה גם לברר ולטפל בבעיות בתפקוד בלוטות הורמונליות כמו בלוטת התריס (בלוטת המגן, תיירואיד), בלוטת יותרת התריס (פראתיירואיד), בלוטת יותרת הכליה (אדרנל), ובלוטת יותרת המוח (היפופיזה). במכון האנדוקריני בבית החולים צוות רחב ומקצועי של רופאים מומחים, אחיות, ואנשי מעבדה אשר תרמו להפוך את המכון לאחד הגדולים והחדשנים בארץ.המכון נמצא בניהולו של פרופ´ נפתלי שטרן שהינו אחד המומחים בארץ ליתר לחץ דם. ד"ר יונה גרינמן מומחית בנוירואנדוקרינולוגיה (גידולים והפרעות בבלוטת ההיפופיזה). ד"ר יאנה טרוסטנצקי מומחית בתחום ביופסיה במחט דקה של קשריות בבלוטת התריס. היא מבצעת את הביופסיה תחת אולרהסאונד, וצברה כבר נסיון של אלפי בדיקות, כאשר כל אחד יודע שמהמנות הבדיקה תלויה בעיקר בנסיון המבצע. ד"ר מירב בז מתמחה בבעיות ההורמונאליות המיוחדות של חולים לאחר השתלות. ד"ר גלינה שנקרמן מפעילה מרפאת ההשמנה של המרכז הרפואי בצדם של הכירורגים. המכון פעיל כל יום ורואה במשך השנה בין 8000 ל-9000 מטופלים.וקצת על עצמי:אני בוגרת של הפקולטה לרפואה של אוניברסיטת תל אביב. התמחתי תחילה ברפואה פנימית בביה"ח שיבא. לאחר מכן התמחתי במשך 4 שנים באנדוקרינולוגיה וסוכרת של מבוגרים וילדים בבית ספר לרפואה של אוניברסיטת וושינגטון בסנט לואיס, מיזורי, ארה"ב. עם שובי לביה"ח עסקתי במיוחד בסוכרת ועזרתי להקים את מרפאת סוכרת נעורים של קופת חולים מכבי. לאחרונה ביליתי שוב שלוש שנים בארה"ב במחקר בתחום שומני הדם וטרשת העורקים. אני מתכוונת לשלב את שטחי המומחיות הללו ולפתח מערך להורדת התחלואה הכלילית גם כמניעה שניונית אצל אנשים שכבר חלו במחלת לב, וגם כמניעה ראשונית, אצל אנשים עם גורמי סיכון כמו יתר לחץ דם, שומני דם גבוהים, סוכרת והשמנת יתר.יחד איתכם ובשבילכםדר´ קרן תורגמןמומחית באנדוקרינולוגיה

הנהלת הפורום:

אודות הפורום אנדוקרינולוגיה

אנדוקרינולוגיה הינו אולי תת המקצוע הרחב ביותר של הרפואה. רוב הנשאלים כלל אינם ידועים מהו המקצוע עם השם המוזר הזה. כאשר אנו עונים כי כי זהו תחום הרפואה שעוסק בבעיות הורמונאליות, רוב האנשים חושבים בראש ובראשונה על בעיות פריון, גיל המעבר, ואולי על בעיות בתפקוד בלוטת התריס וחילוף חמרים. אנדוקרינולוגיה היא כל זאת והרבה יותר. באנדוקרינולוגיה מבררים ומטפלים בבעיות גדילה אצל ילדים ובבעיות בהתבגרות, כגון התבגרות מוקדמת או מאוחרת. אכן בעיות פריון לעיתים קרובות נובעות מהפרעות הורמונליות ומטופלות ע"י אנדוקרינולוגים. אבל האנדוקרינולוגיה מתפרסת גם כן על בעיות הרבה יותר נפוצות באוכלוסיה כמו:-סוכרת-שומני דם גבוהים-יתר לחץ דם-השמנת יתר-ירידה בצפיפות העצם (אוסטאופורוזיס) גם בנשים וגם בגברים-הפרעות בתפקוד המיניחוץ מנושאים אלה אשר נוגעים בצורה זו או אחרת לכמעט כל אחד מאיתנו בשלב זה או אחר של החיים, האנדוקרינולוגיה באה גם לברר ולטפל בבעיות בתפקוד בלוטות הורמונליות כמו בלוטת התריס (בלוטת המגן, תיירואיד), בלוטת יותרת התריס (פראתיירואיד), בלוטת יותרת הכליה (אדרנל), ובלוטת יותרת המוח (היפופיזה). במכון האנדוקריני בבית החולים צוות רחב ומקצועי של רופאים מומחים, אחיות, ואנשי מעבדה אשר תרמו להפוך את המכון לאחד הגדולים והחדשנים בארץ.המכון נמצא בניהולו של פרופ´ נפתלי שטרן שהינו אחד המומחים בארץ ליתר לחץ דם. ד"ר יונה גרינמן מומחית בנוירואנדוקרינולוגיה (גידולים והפרעות בבלוטת ההיפופיזה). ד"ר יאנה טרוסטנצקי מומחית בתחום ביופסיה במחט דקה של קשריות בבלוטת התריס. היא מבצעת את הביופסיה תחת אולרהסאונד, וצברה כבר נסיון של אלפי בדיקות, כאשר כל אחד יודע שמהמנות הבדיקה תלויה בעיקר בנסיון המבצע. ד"ר מירב בז מתמחה בבעיות ההורמונאליות המיוחדות של חולים לאחר השתלות. ד"ר גלינה שנקרמן מפעילה מרפאת ההשמנה של המרכז הרפואי בצדם של הכירורגים. המכון פעיל כל יום ורואה במשך השנה בין 8000 ל-9000 מטופלים.וקצת על עצמי:אני בוגרת של הפקולטה לרפואה של אוניברסיטת תל אביב. התמחתי תחילה ברפואה פנימית בביה"ח שיבא. לאחר מכן התמחתי במשך 4 שנים באנדוקרינולוגיה וסוכרת של מבוגרים וילדים בבית ספר לרפואה של אוניברסיטת וושינגטון בסנט לואיס, מיזורי, ארה"ב. עם שובי לביה"ח עסקתי במיוחד בסוכרת ועזרתי להקים את מרפאת סוכרת נעורים של קופת חולים מכבי. לאחרונה ביליתי שוב שלוש שנים בארה"ב במחקר בתחום שומני הדם וטרשת העורקים. אני מתכוונת לשלב את שטחי המומחיות הללו ולפתח מערך להורדת התחלואה הכלילית גם כמניעה שניונית אצל אנשים שכבר חלו במחלת לב, וגם כמניעה ראשונית, אצל אנשים עם גורמי סיכון כמו יתר לחץ דם, שומני דם גבוהים, סוכרת והשמנת יתר.יחד איתכם ובשבילכםדר´ קרן תורגמןמומחית באנדוקרינולוגיה

תופעות לוואי של בלוטת התריס
19/08/2015 | 12:42
1
90
שלום,
רציתי לדעת תוך כמה זמן חולפות כל תופעות הלוואי של תת פעילות בלוטת התריס לאחר איזון הכוללות עייפות ובעיקר כאבי שרירים ברגליים?

מאד אינדיבידואלי
( לעמוד שלי בתפוז )
19/08/2015 | 23:19
45
יכול לקחת שבועות רבים
שאלה
18/08/2015 | 16:09
1
61
שלום,

בת 61 עם סוכרת כ- 5 שנים לא מאוזנת.
בודקים אפשרות שאטול פורסיג'ה, ולצורך כך הופנתי לבדיקת שתן.

להלן תוצאות בדיקת השתן.
האם לפי תוצאות הבדיקה ניתן לקחת פורסיג'ה 10 מ"ג או שיש מניעה מנטילת תרופה זו?

PH 5.5
Nitrit – Negative
Ketone – Negative
Glucose – 1000
Urobilinogen – Normal
Bilirubin – Negative
Protein - Negative
Leucocytes - 250
Erythrocytes - Negative
Urine Culture - צמיחה מעורבת של מספר סוגי חיידקים

בברכה,
יעלה
לא ידעתי שבדיקת שתן היא תנאי
( לעמוד שלי בתפוז )
19/08/2015 | 23:18
32
אם אין תסמינים של זיהום בדרכי השתן, הבדיקה עצמה לא ממש קובעת. יש לך סוכרת לא מאוזנת, את מרפישה הרבה סוכר בשתן. עם התרופה את תפרישי  אפילו יותר ויש סיכון של זיהום בדרכי השתן. צריך להיזהר, לשמור על היגיינה טובה, ולהיות ערה לכל תסמין שיכול להצביע על זיהום בשלפוחית השתן
בדיקת סנקטן
18/08/2015 | 15:32
1
32
שלום,
אשמח לעזרה בפענוח תוצאות הבדיקה.
זמן אפס:
Oh17- 3.42
Cortisol- 539
זמן 60:
Oh17- 12.48
Cortisol- 1023

ערכי הייחוס במעבדה לoh17:
Follicular phase: 0.57-5.51
Luteal phase- 0.66-14.2
Postmenopausal- 0.6-5.2
ערכי ייחוס הקורטיזול:
Am 138-690
Pm- 169-345

תודה רבה
רונית
זה די תקין
( לעמוד שלי בתפוז )
19/08/2015 | 23:16
25
ולא קובע אבחנה של 21OHase deficiency
תת פעילות-האם להתחיל טיפול תרופתי
18/08/2015 | 01:36
3
106

שלום,
אני בחור בן 24, שנמצא במעקב בנושא תת פעילות בלוטת התריס כ-3 שנים.
לאורך שנים אלו, בבדיקות הדם ערך ה-TSH תמיד היה חריג, אך לא עבר את 10, לכן, בהוראת רופא המשפחה, לא התחלתי טיפול.
כאשר ניגשתי לחוות דעת נוספות, אצל שתי אנדוקרינולוגיות, האחת לפני כשנתיים וחצי והאחרת לפני כחצי שנה, הראשונה היססה להמליץ על תחילת טיפול תרופתי ואילו השנייה המליצה שכן.
לפני כשבועיים ביצעתי בדיקה נוספת, בה ערך הבדיקה כבר עבר את 10.
כעת רופא המשפחה ממליץ על התחלת טיפול תרופתי, אך טרם עשיתי זאת.
בקרוב אגש לחוות דעת שלישית אך אשמח לשמוע את דעת המומחים כאן, שאני מאד מעריך, לפני שאני מתחיל לקחת כדור שאצטרך ליטול ככל הנראה כל החיים (לפי הסבר רופא המשפחה).
דבר נוסף שאני חושב שחשוב לציין, אימי אובחנה בתת פעילות של בלוטת התריס והתחילה טיפול תרופתי לפני מספר שנים.

השאלות שלי הן:
האם יש צורך בטיפול תרופתי?, במידה וכן, ידוע לי שיש 2 תרופות (אלטרוקסין ויוטירוקס), האם יש הבדל ביניהן ועדיפות כלשהי?, מהו המינון המומלץ כרגע והאם זה באמת כדור לכל החיים?.
מה אני אמור להרגיש, אם בכלל, במידה ואתחיל את הטיפול התרופתי?

אצרף כאן את נתוני בדיקות הדם וסיכום צילומי הרנטגן של הבלוטה במהלך התקופה:

בדיקות דם
 18.11.2012 – ערכי TSH: 7.97         ערכי FT4: 14.9
17.12.2012 – ערכי TSH: 5.20         ערכי FT4: 15.9
04.02.2013 – ערכי TSH: 5.90         ערכי FT4: 16.4
03.02.2014 – ערכי TSH: 6.99         ערכי FT4: 14
06.07.2014– ערכי TSH: 3.72          ערכי FT4: לא צוין
01.09.2014 – ערכי TSH: 6.38         ערכי FT4: 17.4
18.01.2015– ערכי TSH: 5.92          ערכי FT4: 15.2
09.08.2015 – ערכי TSH: 10.07       ערכי FT4: 13.8

צילומי רנטגן:

צילום ראשון - 03.12.2012
איטסמוס – 0.5 ס"מ
אונה ימנית – רוחב – 1.65 ס"מ
מורחבת, מרקם אחיד.
זרימת דם תקינה.

אונה שמאלית – רוחב 1.45 ס"מ.
הודגם קשר בודד אורך 0.35 ס"מ, רוחב 0.2 ס"מ.

בלוטת פרוטיס מימין – הודגמה בלוטת לימפה באורך 0.9 ס"מ, רוחב 0.3 ס"מ.
בלוטת פרוטיס משמאל – הודגמה בלוטת לימפה באורך 0.8 ס"מ, רוחב 0.2 ס"מ.
מבנה כל בלוטות הלימפה שמור.

צילום שני – 20.2.2015
מודגמת בלוטת תריס בגודל ומרקם תקין, זרימת דם לא מוגברת , ללא ממצא מוקדי, למעט קישרית הפואקוית קטנה בקוטר 0.3 ס"מ באונה השמאלית .
קוטר AP של אונה ימין 1.7 ס"מ .
קוטר AP של אונה שמאל 1.5 ס"מ .
בלוטות רוק תת לסתיות תקינות משני הצדדים. ללא לימפאדנופטיה צווארית .
סיכום: קישרית קטנה בבלוטת התריס כמתואר.

תודה רבה :)

טיפול תרופתי
18/08/2015 | 10:32
62
תשקול טיפול תרופתי על פי 2 מבחנים:
הראשון: רמת ה- TSH
השני: מידת תופעות הלוואי מהן אתה סובל.
לא תמיד משייכים תופעות לוואי ל- TSH, ולכן צריך בנושא זה לפרט לאנדוקרינולוג כל בעיה - גם כזו שלדעתך לא קשורה לנושא.
דבר נוסף, היה לך TSH מעל 10 בבדיקה אחת בלבד. לא הייתי מסתמך יותר מדי על הבדיקה הבודדת הזו, והיתי מציע לך לחזור ולבדוק עוד חודשיים, ועד אז לא לעשות כלום.

אני הייתי במצבך לפני 5 שנים. אמרו לי אז הרופאים: תת-פעילות, "השימוטו", מחלה אוטואימונית, אלטרוקסין, ומה לא. - כל הרופאים חזרו על אותן מילים, ולכן, הבנתי שאין טעם ללכת לקבל חוות דעת נוספת - כי אין כזו.

כשלמדתי את הנושא, הבנתי שלרופאים אין תשובה לבעיה, והטיפול שלהם שגוי.
קודם כל גיליתי שהם מסתמכים על תיאוריית "השימוטו". האיש הוא יפאני חביב, שעשה ניסוי מעבדה, וגילה נוגדנים. אבל זה לא מה שבאמת חשוב. החשוב הוא, שהוא עשה את הניסוי שלו לפני 103 שנים, ואת זה הרופאים לא מספרים לך. מיד שאלתי את הרופאים מה הם עשו ב- 103 השנים שחלפו מאז השימוטו, ותשובת כולם היתה: כלום.
כמו כן, הבנתי שהטיפול התרופתי שהרופאים מציעים (אלטרוקסין/יוטירוקס/סינטרואיד) הוא טיפול סימפטומטי. כלומר, אין בו שום ריפוי של המחלה, אלא רק טיפול בסימפטום שלה. לכן, הם גם אומרים לך שתצטרך לקחת את התרופה עד יומך האחרון על פני האדמה. הדבר דומה לחולה שיש לו סרטן בראש, והרופאים נותנים לו אקמול נגד כאב הראש.
לכן, לא היתה לי ברירה אלא ללמוד את הנושא בעצמי, וגיליתי את הסיבות האמיתיות לעליית ה- TSH (שאין להן קשר עם תת-הפעילות), ואז הצלחתי להוריד את רמת ה- TSH שלי מ- 14 ל- 5, ללא שימוש בשום תרופה.
הדבר מאוד מעצבן את האנדוקרינולוגים שאומרים להם שהם טועים, אבל לא צריך להתרגש מזה יותר מדי.

אני בעד
( לעמוד שלי בתפוז )
19/08/2015 | 23:13
1
64
בן 24, מצב שבסה"כ מתפתח לאורך השנים, רקע משפחתי. זה רק ילך ויתפתח הלאה. לא יקרה כלום אם כרגע לא תיקח, אבל במשך הזמן לא יהיה מנוס, אז כדאי להתחיל כעת. אני אישית מתחילה לחולים שלי עם Euthyrox /. בנסיון שלי נספג יותר טוב. 
לגבי תזונה
20/08/2015 | 01:49
45
תודה על התשובה :)
לגבי תזונה, יש משהו חשוב שצריך לדעת ולהקפיד עליו?

תת פעילות והנקה ועוד .
17/08/2015 | 23:59
21

שלום, אני 3 שבועות אחרי לידה, נכנסתי להריון באופן טבעי ובקלות, לפני ההריון גיליתי שיש לי האשימוטו,
אחרי הלידה אני נוטלת 500 יוטירוקס בשבוע. בסוף ההריון לקחתי 700 יוטירוקס בשבוע. עדיין לא עשיתי בדיקת דם לtsh אחרי הלידה, יש לציין שבהריון הייתי מאוזנת והריון היה תקין. 
מוסיפה גם שיש לי טרומבוציטופניה - טסיות סביב 100-140 וזה תמיד , לא רק בהריון.
ואני גם סובלת משיעור יתר בגוף ובפנים...

מה שרציתי לשאול זה האם יש קשר בין תת פעילות למחסור בחלב? אני מרגישה שהגוף לא מייצר מספיק? האם יש קשר ישיר בין הדברים?
אני מניקה ונותנת תוספת תמ"ל..

האם יש קשר ישיר בין הדברים? איך אפשר לבדוק? או אילו בדיקות מומלץ לעשות?

תת פעילות והנקה
17/08/2015 | 23:52
1
21
שלום, אני 3 שבועות אחרי לידה, לפני ההריון גיליתי שיש לי האשימוטו,
אני נוטלת 500 יוטירוקס בשבוע. בסוף ההריון לקחתי 700 יוטירוקס בשבוע עדיין לא עשיתי בדיקת דם לtsh אחרי הלידה, יש לציין שבהריון הייתי מאוזנת והריון היה תקין.
מה שרציתי לשאול זה האם יש קשר בין תת פעילות למחסור בחלב? אני מרגיז\שה שהגוף לא מייצר מספיק? האם יש קשר ישיר בין הדברים?
אני מניקה ונותנת תוספת תמ"ל..

ממש לא ברמה כזו
( לעמוד שלי בתפוז )
19/08/2015 | 23:02
23
אם היית מאוזנת ואת ממשיכה לקחת תירוקסין, קרוב לוודאי שאת מספיק מאוזנת ולא זו הסיבה  ליצור נמוך מדי של חלב. קרוב לוודאי שהסיבה העיקרית היא לחץ נפשי.
שלום ד"ר, כיצד אפשר לקבוע אלייך תור?
17/08/2015 | 22:42
1
45
יש לך מרפאה פרטית?
מצאתי רק דרך מכבי, האם יש אפשרות לראות אותך דרך כללית או באופן פרטי?
לא אין לי מרפאה פרטית
( לעמוד שלי בתפוז )
19/08/2015 | 22:59
61
מאמינה ברופאה ציבורית. מקבלת באיכילוב ובמכבי בלבד
אודה לעצה
17/08/2015 | 18:54
1
36
שלום רב

בת 33. מזה כחודשיים סובלת מחולשה, לפעמים קיצונית, עייפות,מצבי רוח ממש קשים, גלי חום חזקים. התקפים של לחץ דם גבוהה מאוד. אפיזודות של חוסר תחושה בידיים ופנים, קשיי דיבור.

התחלתי בירור אנדו בנושא גידול אנדוקריני/קרצינואיד סינדרום/מיקראדנומה היפופיזה וכו׳. הבירור ארוך.

בינתיים קיבלתי רק כמות מצומצמת של תוצאות מבדיקות דם. ביניהם:

pth - 44 (תווך הנורמהשל מעבדה 4-34)

androstenedione - 5.88 (תווך הנורמה של המעבדה 0.86-1)

aldosterone במנוחה 970 (נורמה למנוחה 58-553, ולעמידה 89-902)

בנוסף דבר שמטריד אותי מאוד - יד לי בלוטת לימפה מוגדלת וכואבת בעצם בריח ימני - נגיעה בה מקרינה כאב לכיוון החזה ויד.

אני לא יודעת מה לחשוב - אבל אני די מיואשת, איכות חיים מאוד נמוכה ולא יודעת האם עלי לעשות משהו בדחיפות או לא. אשמח לעצה
גם אני לא יודעת על מה מדובר
( לעמוד שלי בתפוז )
19/08/2015 | 23:09
23
אני מניחה שנראה גם את יתר התוצאות ואולי זה יאיר את עינינו. אני מניחה ששלחו לך איסופי שתן לקטכולאמינים מטנפרינים. בלי זה קשה לדעת. מה עם רנין?
עדכונון
17/08/2015 | 16:33
1
70
היי פרופ' קרן, מה שלומך? מקווה שהכל מצוין 

רק רציתי לעדכן, המקרה שלי מאוד מאוד ביזארי, זה הרבה מעבר למה שניתן לפרט פה...אבל רציתי שוב לומר תודה על התמיכה והמענה פה.

אומנם אני לא מרגיש טוב בלשון המעטה, אבל נכנס בעובי הקורה של המקרה עם מיטב אנשי המקצוע ובהם ד"ר ביל יאנג- מנהל אנדו מיו-קליניק, וד"ר קרל פקק- נוירואנדוקרינולוג מה- NIH.

אגב, עשיתי קטכולאמינים בפלזמה, ובאופן מפתיע לחלוטין חטפתי התקף מול הצוות הרפואי (שאותו הייתי צריך להרגיע...כולם נבהלו ממני)....והרמות שלהם בשמיים!
אפינפרין 13000 (טווח נורמה 5-67)
נוראפי 4130 (50-446)
דופמין- תקין

תודה על ה-כ-ל! 
יניב
תודה על העדכון
( לעמוד שלי בתפוז )
17/08/2015 | 20:00
44
 באמת מרשים מאד. אשמח שתעדכן אותי על מה שביל יואנג חושב. מי שעוד כדאי להתייעץ איתו זה Graeme Eisenhofer מדרסדן גרמניה.
 האבחנה לא בעיה, השאלה מה הגישה הטיפולית הנכונה..
 תעדכן אותי.  תודה רבה ותרגיש טוב
האשימוטו נערה
17/08/2015 | 16:03
1
51
הבת שלי בת 14.5 לפני מספר חודשים אובחנה עם האשימוטו .
בבדיקת דם קודמת הייתה מאוזנת אך השבוע שוב עלה ל10 .
האם יש סיבות ליציאה מאיזון ? 
הרופא הפנה גם לאולטראסאונד ,מה הסיבה  ? 
השימוטו היא הסיבה לחסר תקפוד
( לעמוד שלי בתפוז )
19/08/2015 | 23:06
41
מדובר באחבנה חדשה, וקרוב לוודאי שהתחילו עם מינון קטן. יש תהליך כזה שבו יש מפעם לפעם להגביר מינון הטיפול המשלים בתחילת האבחנה עד שמגיעים לאיזון יציב. זה לא אומר כלום, וזה גם לא קשור למה שימצאו ב-US. לא יודעת אם בדיקת ה-US הייתה הכרחית. אני אישית לא שולחת חולים עם השימוטו ל0US בצורה סיסטמטית אלא רק אם אני לא בטוחה במה שאני ממששת.
בלוטת התריס ורצון להרות
17/08/2015 | 15:35
1
65
שלום
עברתי כריתה מלאה של בלוטת התריס לפני 3 שנים עקב קרצינומה פפילרית.
נוטלת כל יום יוטירוקס במינון 200 מ"ג ליום.
ברצוני להרות במהרה.
שמעתי מאנשים שבלי בלוטת התריס אי אפשר להרות באופן טבעי למרות שלוקחת יותירוקס, ושכדי לי לפנות ישירות לטיפולי פוריות, כי בטבעי הסיכויים קלושים כי כל המערכת של ההורמנים לא עובד באופן טבעי בגוף למי שאין בלוטת תריס אלא באופן מלאכותי לכן להכנס להריון גם באופן טבעי ממש קשה והסיכויים מאוד מאוד נמוכים.
האם אמת הדבר?  האם הפתרון הוא טיפולי פוריות?  ובטבעי למשיהי במצבי מאוד מאוד קשה להרות בלי הבלוטה?(אני בת 38 - בגיל כזה אצל רוב הנשים עדיין אפשרי בטבעי).
תודה
לא זה לא אמת, זה די שטויות
( לעמוד שלי בתפוז )
19/08/2015 | 23:04
45
איש לא מבטיח שילך לך. גיל 38 זה לא גיל 25 מבחינת פוריות. אבל אין כל אמת בדבר. הרוב המכריע של נשים עברו טיפול בגלל סרטן בלוטת התריס ויולדות לאחר מכן עושות זאת בצורה הרגילה והטבעית ביותר. ויש כאלה שנזקקות לעזרה, כמו שיש נשים  שלא עברו דבר ונזקקות לעזרה לשם כך. 
בדיקת ctx
17/08/2015 | 14:16
1
46
עשיתי את הבדיקה והתוצאה 455.7 , מה המשמעות שקשורה לאוסטופוריאוזיס?
אני כמובן לא יודעת כלום מהסיפור
( לעמוד שלי בתפוז )
19/08/2015 | 23:28
44
זו תוצאת ביניים. מראה שהעצם לא קפואה ועוברת ספיגה כלשהיו. לא מאד נמרצת, אבל ספיגה יש. השאלה באילו נסיבות זה נמדד. אחרי הפסקת טיפול? לפני תחילת טיפול?
תופעות לוואי בגלל העלת מינון יוטירקס
16/08/2015 | 21:49
1
49
שלום,
לפני חצי שנה הוציאו לי את חצי בלוטת התריס השמאלית, חודש אחרי הניתוח (ללא קבלת שום תחליף הורמון) עשיתי בדיקה דם והתוצאה היתה:
TSH 14.47
T3 4.7
T4 14.6
הוחלט על מינון של 50 מק"ג יוטירקס באופן יומי. לאחר חודש שימוש (ללא תופעות לוואי) התוצאות היו:
TSH 4.96
T3 4.5
T4 13.4
לאחר התייעצות עם רופא משפחה, מכיוון שהTSH היה גדול ב0.2 מהגבול העליון  של הנורמה נאמר לי לקחת ביום אחד בשבוע כדור נוסף (סה"כ 8 כדורים לשבוע).
אחרי שבוע ככה אני מרגישה עייפות, כאבי שרירים, מצב רוח ירוד ונשירת שיער
האם לחזור למינון הראשוני ללא התופעות לוואי ? או לנסות מינון אחר?
תודה,
אינה
לא מדובר בתופעות לוואי לכדור
( לעמוד שלי בתפוז )
19/08/2015 | 23:15
23
 ולדעתי לא ישיגו את ירידת ה-TSH הרצויה עם רק תוספת של 50 לשבוע.   לא הייתי חוזרת למינון הקודם, אני חושבת שאת צריכה יותר ממה שאת מקבלת. למה כרתו לך חצי בלוטה? 
תת פעילות בלוטת התריס וטבעונות
16/08/2015 | 21:07
1
39
שלום רב,
אני בת 23 ואובחנתי בתת פעילות של בלוטת התריס כבר לפני שנתיים, ומאז אני תחת מעקב רפואי, מעבר לזה בריאה. כבר כתבתי בפורום לגבי יציאה מאיזון של הבלוטה והעליתי את המינון וכעת מרגישה טוב והבלוטה בדרך להיות מיוצבת (עדיין תחת מעקב הרופאה האנדו׳).
בשנים האחרונות אני צמחונית, ובחודש האחרון עברתי לטבעונות. מכיוון שבטבעונות יש אף פחות מקורות חלבון מאשר בתזונה הצמחונית יוצא שאני אוכלת די הרבה סויה על סוגיה הרבים (טופו, חלב סויה, מיסו וכו׳). רציתי לדעת האם אני צריכה להגביל את עצמי בכמות מאכלי הסויה, כי הבנתי שייתכן ויש לכך השפעה על בלוטת התריס אבל לא הבנתי אם זה מוכח מדעי והאם יש המלצות בריאותיות ברורות. 
כרגע אני לא אוכלת טופו/סויה מעל פעם ביום, לא בטוחה אם זה נחשב הרבה/מעט.
אשמח למענה!
תודה

לא, את צריכה חלבון מאיפה שהוא
( לעמוד שלי בתפוז )
19/08/2015 | 23:00
28
לא מאמינה שכמויות הסויה שאת אוכלת באמת יעשו שינוי באיזון. אבל לא בעיה לעקוב ובמקרה הצורך להגביר מינון כדי להתאים לצרכים החדשים
פענוח אולטרסאונד בלוטת התריס
16/08/2015 | 14:53
1
55
מידות הבלוטה: בגדר התקין מימין משמאל
האונה הימנית, העובי 14 מ"מ, הרוחב 16 מ"מ 54 מ"מ אורך.
האונה השמאלית , העובי 14 מ"מ, הרוחב 15 מ"מ 53 מ"מ אורך.
האיסת'מוס , העובי 3 מ"מ
מירקם הבלוטה: בלתי הומוגני רב-קשרי .
באונה הימנית והשמאלית פרנכימה בלתי הומוגני עם מוקדים
היפואקוידים מרובים עד קוטר של כ 5 מ"מ
6 מ"מ * פרט לכך הודגמו מוקדים היפואקוידים מימין במידה של כ 11
עם תוכן נוזלית.משמאל מוקד היפואקויד במידה של כ 8 מ"מ קוטר.
הממצאים בבדיקה דופלר אווסקולרים.
הממצאים יכולים להתאים בין היתר לMNG
אני קצת בלחץ למרות שרופאת המשפחה הרגיע ה אותי. עוד שבועיים יש לי תור לאנדוקרינולוג. מה המשמעות של התוצאות ?

רופא המשפחה צודק
( לעמוד שלי בתפוז )
19/08/2015 | 22:58
28
אין שום דבר מלחיץ
ACLASTA
15/08/2015 | 12:44
1
30
שלום ,בת 52.סובלת מצפיפות עצם.
לאחר תופעות לוואי קשות של אקטינל חודשי קיבלתי המלצה על זריקה שנתית של ACLASTA .
חוששת מתופעות לוואי של הזריקה ,יש לי חשש אם אסבול כל השנה מתופעות.הרי לא ניתן להוציא מהגוף את הזריקה השנתית.אם תהיינה השלכות.(באינטרנט כתוב שאנשים שקיבלו את הזריקה סובלים מכאבי שרירים \חלק מפירפור פרוסדורים בלב ועוד.)
יש לציין שסובלת מדלקת חניככים כרונית.
צפיפות עצם היא מדד
( לעמוד שלי בתפוז )
15/08/2015 | 16:06
30
לא מחלה. את סובלת מאוסטאופורוזיס. ראשית נושא הפרפור ירד מהפרק מזמן.
 שנית, יתכן ואם סבלת מתופעות לוואי של אקטונל  חודשי (אם לא מדובר על תופעות גסטרואינטסטינליות) את תסבלי גם עם אקלסטה, אבל לא מדובר על סבל של שנה. אבל ללא ספק, כאבי עצמות ושרירים יכולים להיות. אם לא סבלת את הצורה החודשית אולי כדאי לך לקחת את הצורה השבועית, בגלל שהמינון נמוך יותר, היא פחות עושה את התופעות האלה.
כאבים בפרוטיס לאחר טיפול ביוד רדיואקטיבי
15/08/2015 | 09:18
2
32
דר תורגמן שלום,
אני יודעת כי זו איננה התמחותך אך לאור ניסיונך הרב עם חולים לאחר טיפול ביוד I131 עקב PTC רציתי להתייעץ איתך.
אני בת 51 שנה לאחר טיפול ביוד במינון של Mci 100. לאחר הטיפול ביוד סבלתי מאיבוד חוש הטעם למשך כחודש וחצי. הבעיה נפתרה לאחר מכם.
לפני כ- 3 חודשים (8 חודשים מתום הטיפול) החלו כאבים באמצע הלחי, קודם בצד אחד של הראש ולאחר כשבועיים גם בצד השני. הכאבים גם התפשטו לאזור צידי הראש (קרוב לאוזניים). לכאבים התלוו הפרשות בטעם מר בפה. הכאבים מתחזקים מאוד בזמן האכילה בעיקר של מאכלים חמוצים/מרים. גם מחשבה על אוכל, גורם לכאב.
פניתי לרופא פה ולסת וקיבלתי שבוע אנטיביוטיקה (אוגמנטין) שכלל לא עזר. עשיתי אולטרה סאונד שנמצא תקין.
אין לי בכלל נפיחויות בפנים. כמות הרוק בפה פחתה. בינתיים ההפרשות בטעם מר פסקו. קשה לי קצת לבלוע מאכלים יבשים. אבל הבעיה שמטרידה אותי בעיקר היא הכאב.
הרופא אמר שזו תופעת לוואי של הטיפול ביוד (תופעה נדירה).
הוא הציע לעשות אנדוסקופיה דו"צ של הפרודיס. הוא אמר שיתכן וקיימת היצרות של צינורות הרוק או פגיעה בבלוטות עצמן עקב הטיפול.
האם בעיה זו מוכרת לך ?
אילו בדיקות / טיפולים נוספים היית ממליצה לעשות ?
האם נכון לבצע אנדוסקופיה בשלב זה ?
תודה רבה, רעות

לא תופעה נדירה לצערי
( לעמוד שלי בתפוז )
15/08/2015 | 10:44
1
31
קרוה לא פעם. טיפול ביוד בהחלט יכול לפגוע בבלוטות הרוק, וסתימה של צינוריות הרוק שמנקזות  את הרוק לחחל הפה לא נדירה.  אגב גם סתימה של צנוריות הדמע קורית כתוצאה המהטיפול ביוד.
 זו הסיבה שהיום לא רצים על כל מקרה לטיפול ביוד, יש לו מחיר, ותמיד צריך לשקול את הבעד והנגד. קמווה שבמקרה שלך זה היה מוצדק.
תודה רבה לתשובתך המהירה - האם לבצע אנדוסקופיה ?
15/08/2015 | 11:04
13
האם את מכירה חולים שסבלו מתופעות דומות לי והופנו לביצוע אנדוסקופיה ?
אם כן, האם הטיפול עזר או שחוו תופעות לאווי מעצם הפעולה הרפואית ?
שלום
14/08/2015 | 16:19
1
61
שמתי לב שיש לי בגב גולה קטנה ורכה מאוד. היא לא כואבת או מורגשת, וגם כשנוגעים בה אין תחושה. מה זה יכול להיות?
תודה מראש ושבת שלום
ברור שאני יודעת!!
( לעמוד שלי בתפוז )
15/08/2015 | 10:46
58
 בשביל, בין היתר,  זה יש רופאי משפחה. מה גורם לך לחשוב שבלי לראות, אנחש מה שיש לך. חוץ מזה שכאן זה פורום לבעיות הורמונליות, לא לג'ולות
בלוטת המגן
12/08/2015 | 21:38
1
86
שאלה
נערה בת 17 בד"כ בריאה ללא רגישות כלשהי גובה ומשקל תקינים ללא HSM
נשלחה לבדיקת דם רוטיניות ונתגלה TSH  גבוה  ואז הופנתה לאנדוקרינולוג ואלו תוצאות של הבדיקות, שאר הבדיקות היו תקינות.
Thyroglobulin-TM   21.3
Thyroglobulin Ab    קטן מ-20 IU/ml
 Thyroid Peroxidase Ab   539 IU/ml
TSH  4.78 mIu/l        (נורמה עד 4.8)
האם זה מלמד על בעייה כלשהי בבלוטת המגן, פשוט הרופא בחופשה
ונשמח לדעת
תודה מראש

כן , על בעיה שכיחה מאד שקוראים לה hashimoto's thyroiditis
( לעמוד שלי בתפוז )
13/08/2015 | 18:37
52
מחלה אוטו-אימונית של בלוטת התריס, הסיבה השכיחה ביותר לתת פעילות של בלוטת התריס.  עם TSH כזה אין צורך בטיפול, רק מעקב תקופתי. 
האם אצל גבר גוף שעיר וזקן מלא מעידים בהכרח כי
13/08/2015 | 23:10
3
46
אין בעיה של חוסר בטסטוסטרון, או שעדיין קיימת אפשרות שעל אף השיעור יש מחסור בטסטוסטרון?.

תודה.
קרוב לוודאי שאין מחסור בטסטוסרטון
( לעמוד שלי בתפוז )
15/08/2015 | 10:48
2
36
כמובן שגם אצל גבר שעיר עם זקן עבות, יכול לקרות משהו פתואמי שיביא ליאידה בטסטוסטרון. במקרה כזה שיער הגוף והזקן לא ינשרו ביום אחד.  אבל אם החשד לחסר טסטוסטרון נובע ממשהו שהיה קיים גם כשהופעי שיעור הגוך וצמח הזקן, אז באמת קרוב לוודאי שאין בעיה.
תודה. עזרת לי. אז בעצם
15/08/2015 | 15:35
1
23
אם רמת הטסטוסטרון יורדת מסיבה כלשהי מתחת לנורמה לגיל של הגבר אז השערות ינשרו בהדרגתיות בצורה שניתן להשים לב אליה?.
כן, אבל לא בעיה למדוד טסטוסטרון ולדעת על בטוח
( לעמוד שלי בתפוז )
15/08/2015 | 16:02
20

מנהל/ת הפורום

אודות:
אתם מוזמנים להציג שאלות בנשואים הנוגעים לתפקוד של בלוטת תריס, סרטן בלוטת תריס, הפרעות במערכת הרבייה, הפרעות במשק הסידן, אוסטאופורוזיס, סוכרת, בעיות ג
עוד...
חם בפורומים של תפוז
זוכים בספר צביעה
זוכים בספר צביעה
שתפו אותנו ביצירות שלכם עם הילדים ותוכלו לזכות...
זוכים בספר צביעה
זוכים בספר צביעה
שתפו אותנו ביצירות שלכם עם הילדים ותוכלו לזכות...
מזונות לילדי
מזונות לילדי
מה שיעור המזונות שעלי לדרוש מבעלי אחרי 27 שנות...
מזונות לילדי
מזונות לילדי
מה שיעור המזונות שעלי לדרוש מבעלי אחרי 27 שנות...
מרגיש הורה רע
מרגיש הורה רע
עכשיו בפורום, ``אני נתקל במצבים שגורמים לייאוש...
מרגיש הורה רע
מרגיש הורה רע
עכשיו בפורום, ``אני נתקל במצבים שגורמים לייאוש...
בפייסבוק שלנו כבר ביקרתם?
בפייסבוק שלנו כבר...
רוצים להיות תמיד מעודכנים במה שקורה בתפוז?
בפייסבוק שלנו כבר ביקרתם?
בפייסבוק שלנו כבר...
רוצים להיות תמיד מעודכנים במה שקורה בתפוז?
Flix וידאו
פורום התמודדות עם סרטן
לא חייבים להתמודד לבד
פורום חוות דעת רפואיות
פורום חוות דעת רפואיות
לירז בנגו יחסי ציבור
עד כמה העסק שלך מוכר?
מקרא סימנים
בעלת תוכן
ללא תוכן
הודעה חדשה
הודעה נעוצה