לגלישה באתר בגירסה המותאמת לסלולאר
| הוספת הודעה
הגדרות תצוגה

הגדרות עץ הודעות

מאפייני צפייה

הצג טקסט בתצוגה
הצג תגובות באופן
עדכן

פורום אנדוקרינולוגיה

אנדוקרינולוגיה הינו אולי תת המקצוע הרחב ביותר של הרפואה. רוב הנשאלים כלל אינם ידועים מהו המקצוע עם השם המוזר הזה. כאשר אנו עונים כי כי זהו תחום הרפואה שעוסק בבעיות הורמונאליות, רוב האנשים חושבים בראש ובראשונה על בעיות פריון, גיל המעבר, ואולי על בעיות בתפקוד בלוטת התריס וחילוף חמרים. אנדוקרינולוגיה היא כל זאת והרבה יותר. באנדוקרינולוגיה מבררים ומטפלים בבעיות גדילה אצל ילדים ובבעיות בהתבגרות, כגון התבגרות מוקדמת או מאוחרת. אכן בעיות פריון לעיתים קרובות נובעות מהפרעות הורמונליות ומטופלות ע"י אנדוקרינולוגים. אבל האנדוקרינולוגיה מתפרסת גם כן על בעיות הרבה יותר נפוצות באוכלוסיה כמו:-סוכרת-שומני דם גבוהים-יתר לחץ דם-השמנת יתר-ירידה בצפיפות העצם (אוסטאופורוזיס) גם בנשים וגם בגברים-הפרעות בתפקוד המיניחוץ מנושאים אלה אשר נוגעים בצורה זו או אחרת לכמעט כל אחד מאיתנו בשלב זה או אחר של החיים, האנדוקרינולוגיה באה גם לברר ולטפל בבעיות בתפקוד בלוטות הורמונליות כמו בלוטת התריס (בלוטת המגן, תיירואיד), בלוטת יותרת התריס (פראתיירואיד), בלוטת יותרת הכליה (אדרנל), ובלוטת יותרת המוח (היפופיזה). במכון האנדוקריני בבית החולים צוות רחב ומקצועי של רופאים מומחים, אחיות, ואנשי מעבדה אשר תרמו להפוך את המכון לאחד הגדולים והחדשנים בארץ.המכון נמצא בניהולו של פרופ´ נפתלי שטרן שהינו אחד המומחים בארץ ליתר לחץ דם. ד"ר יונה גרינמן מומחית בנוירואנדוקרינולוגיה (גידולים והפרעות בבלוטת ההיפופיזה). ד"ר יאנה טרוסטנצקי מומחית בתחום ביופסיה במחט דקה של קשריות בבלוטת התריס. היא מבצעת את הביופסיה תחת אולרהסאונד, וצברה כבר נסיון של אלפי בדיקות, כאשר כל אחד יודע שמהמנות הבדיקה תלויה בעיקר בנסיון המבצע. ד"ר מירב בז מתמחה בבעיות ההורמונאליות המיוחדות של חולים לאחר השתלות. ד"ר גלינה שנקרמן מפעילה מרפאת ההשמנה של המרכז הרפואי בצדם של הכירורגים. המכון פעיל כל יום ורואה במשך השנה בין 8000 ל-9000 מטופלים.וקצת על עצמי:אני בוגרת של הפקולטה לרפואה של אוניברסיטת תל אביב. התמחתי תחילה ברפואה פנימית בביה"ח שיבא. לאחר מכן התמחתי במשך 4 שנים באנדוקרינולוגיה וסוכרת של מבוגרים וילדים בבית ספר לרפואה של אוניברסיטת וושינגטון בסנט לואיס, מיזורי, ארה"ב. עם שובי לביה"ח עסקתי במיוחד בסוכרת ועזרתי להקים את מרפאת סוכרת נעורים של קופת חולים מכבי. לאחרונה ביליתי שוב שלוש שנים בארה"ב במחקר בתחום שומני הדם וטרשת העורקים. אני מתכוונת לשלב את שטחי המומחיות הללו ולפתח מערך להורדת התחלואה הכלילית גם כמניעה שניונית אצל אנשים שכבר חלו במחלת לב, וגם כמניעה ראשונית, אצל אנשים עם גורמי סיכון כמו יתר לחץ דם, שומני דם גבוהים, סוכרת והשמנת יתר.יחד איתכם ובשבילכםדר´ קרן תורגמןמומחית באנדוקרינולוגיה

אודות הפורום אנדוקרינולוגיה

אנדוקרינולוגיה הינו אולי תת המקצוע הרחב ביותר של הרפואה. רוב הנשאלים כלל אינם ידועים מהו המקצוע עם השם המוזר הזה. כאשר אנו עונים כי כי זהו תחום הרפואה שעוסק בבעיות הורמונאליות, רוב האנשים חושבים בראש ובראשונה על בעיות פריון, גיל המעבר, ואולי על בעיות בתפקוד בלוטת התריס וחילוף חמרים. אנדוקרינולוגיה היא כל זאת והרבה יותר. באנדוקרינולוגיה מבררים ומטפלים בבעיות גדילה אצל ילדים ובבעיות בהתבגרות, כגון התבגרות מוקדמת או מאוחרת. אכן בעיות פריון לעיתים קרובות נובעות מהפרעות הורמונליות ומטופלות ע"י אנדוקרינולוגים. אבל האנדוקרינולוגיה מתפרסת גם כן על בעיות הרבה יותר נפוצות באוכלוסיה כמו:-סוכרת-שומני דם גבוהים-יתר לחץ דם-השמנת יתר-ירידה בצפיפות העצם (אוסטאופורוזיס) גם בנשים וגם בגברים-הפרעות בתפקוד המיניחוץ מנושאים אלה אשר נוגעים בצורה זו או אחרת לכמעט כל אחד מאיתנו בשלב זה או אחר של החיים, האנדוקרינולוגיה באה גם לברר ולטפל בבעיות בתפקוד בלוטות הורמונליות כמו בלוטת התריס (בלוטת המגן, תיירואיד), בלוטת יותרת התריס (פראתיירואיד), בלוטת יותרת הכליה (אדרנל), ובלוטת יותרת המוח (היפופיזה). במכון האנדוקריני בבית החולים צוות רחב ומקצועי של רופאים מומחים, אחיות, ואנשי מעבדה אשר תרמו להפוך את המכון לאחד הגדולים והחדשנים בארץ.המכון נמצא בניהולו של פרופ´ נפתלי שטרן שהינו אחד המומחים בארץ ליתר לחץ דם. ד"ר יונה גרינמן מומחית בנוירואנדוקרינולוגיה (גידולים והפרעות בבלוטת ההיפופיזה). ד"ר יאנה טרוסטנצקי מומחית בתחום ביופסיה במחט דקה של קשריות בבלוטת התריס. היא מבצעת את הביופסיה תחת אולרהסאונד, וצברה כבר נסיון של אלפי בדיקות, כאשר כל אחד יודע שמהמנות הבדיקה תלויה בעיקר בנסיון המבצע. ד"ר מירב בז מתמחה בבעיות ההורמונאליות המיוחדות של חולים לאחר השתלות. ד"ר גלינה שנקרמן מפעילה מרפאת ההשמנה של המרכז הרפואי בצדם של הכירורגים. המכון פעיל כל יום ורואה במשך השנה בין 8000 ל-9000 מטופלים.וקצת על עצמי:אני בוגרת של הפקולטה לרפואה של אוניברסיטת תל אביב. התמחתי תחילה ברפואה פנימית בביה"ח שיבא. לאחר מכן התמחתי במשך 4 שנים באנדוקרינולוגיה וסוכרת של מבוגרים וילדים בבית ספר לרפואה של אוניברסיטת וושינגטון בסנט לואיס, מיזורי, ארה"ב. עם שובי לביה"ח עסקתי במיוחד בסוכרת ועזרתי להקים את מרפאת סוכרת נעורים של קופת חולים מכבי. לאחרונה ביליתי שוב שלוש שנים בארה"ב במחקר בתחום שומני הדם וטרשת העורקים. אני מתכוונת לשלב את שטחי המומחיות הללו ולפתח מערך להורדת התחלואה הכלילית גם כמניעה שניונית אצל אנשים שכבר חלו במחלת לב, וגם כמניעה ראשונית, אצל אנשים עם גורמי סיכון כמו יתר לחץ דם, שומני דם גבוהים, סוכרת והשמנת יתר.יחד איתכם ובשבילכםדר´ קרן תורגמןמומחית באנדוקרינולוגיה

לצפיה ב-'אקנה בגיל 9'
אקנה בגיל 9
24/11/2015 | 00:30
1
29
שלום.
בני בן ה9 ילד גבוה ומעט מלא.
לפני כחודשיים החלו להופיע על פניו באיזור האף והסנטר נקודות שחורות/ פצעי בגרות קטנים.  אמנם מדובר על כמות קטנה ביותר שאינה מציקה לילד, אבל זה נראה לי מוקדם מאוד...
אין סימני התבגרות משניים.  
האם יש צורך לעבור בירור?
תודהן

לצפיה ב-'רצוי בכל זאת'
רצוי בכל זאת
( לעמוד שלי בתפוז )
27/11/2015 | 06:45
24
כנראה שלא מדובר בהתבגרות כבר אלא במשה שקרוי precocious pubarche, אבל בכל זאת יש אבחנה מבדקלת, ורצוי לבדוק זאת. אציין שילדים שמנים לא פעם מתבגרים מוקדם יותר.
לצפיה ב-'הורמונים'
הורמונים
23/11/2015 | 22:18
3
33
שלום
מה התפקיד של ההורמונים LH-FSH אצל גבר?
והאם יש קשר בין טיפול תחליפי בטוסטוסטרון לירידה חדה של ההורמונים הללו לרמות של הרבה מתחת לגבול התחתון של הנורמה?
א"כ, למה זה? והאם זה מצביע על בעיה או פוגע בתפקוד כלשהו? או שאין לזה כל משמעות והשלכות?
תודה
לצפיה ב-'תפקיד LH ו-FSH'
תפקיד LH ו-FSH
( לעמוד שלי בתפוז )
27/11/2015 | 06:44
2
26
תפקידם הוא לפקח על תפקוד האשכים הן ביצור טסטוסטרון (שכפי הנראה לא נוצר בצורה תקינה אצלך) והן מבחינת יצרו תאי זרע. ההשכלות המידייות של ירידתם תחת טפול בטסטוסטרון הוא עיכוב אפשרי, הפיך, של יצור זרע.  אם אתה מעוניין בילדים כרגע, והטסטוסטרון שלך נמוך, יתכן ויש מקום לטפל בטיפול שמעלה ישירות יצור של טסטוסטרון באשך, וכך גם לא יפגע, ואף ישתפר, יצור הזרע.
לצפיה ב-'למה הכוונה בפגיעה בתאי זרע?'
למה הכוונה בפגיעה בתאי זרע?
29/11/2015 | 01:21
1
13
הפגיעה היא בייצור זרע? כלומר גם בלי קשר לאם יש כוונה להביא ילדים או לא, יש פגיעה בייצורזרע וממילא פגיעה באפשרות לקיים יחסי מין או להגיע לפורקן באוננות?
אם כן, מה התועלת בטיפול בטוסטוסטרון לצורך שיפור התפקוד המיני אם הוא פוגע בתפקוד המיני בכך שלא ניתן להגיע לפורקן?

ושאלת אגב. האם יש אינדיקציה רפואית לקבל טיפול בטוסטסטרון תחליפי (כמובן למי שיש לו חסר) גם בלי קשר לעניין התפקוד המיני? כלומר, אם נניח מישהו שאינו נשוי ואינו מקיים יחסי מין בשום צורה, האם עדיין כשיש לו חסר יש המלצה לטיפול?
החסר עצמו מזיק מבחינה רפואית?

תודה רבה
לצפיה ב-'מאיפה אתה שואב את המושגים האלה'
מאיפה אתה שואב את המושגים האלה
( לעמוד שלי בתפוז )
04/12/2015 | 09:42
6
מה זה קשור לפורקן? זה לתפקוד על כל מרכיביו כולל אפשרות להגיע לפורקן.
 הפגיעה ביצור תאי הזרע היא בזמן הטיפול, היא הפיכה. אם הרצון הוא בהבאת ילד לעולם, נותנים בד"כ טיפול אחר.
 וכן הטיפול החלופי הוא לא רק ליחסי מין אלא לבריאות בכלל: עצם, לב, מסת שריר, תפקוד קוגניטיבי, אנרגיה, שמחת חיים...
לצפיה ב-'ניקור חוזר בבלוטת התריס'
ניקור חוזר בבלוטת התריס
23/11/2015 | 12:15
1
85
שלום,
עברתיב 15.10.15 אולטרסאונד שהעלה
קשרית ימנית גודל 12 מ"ר קשרית שמאלית 8 מ"מ .
בעקבות הממצאים עברתי ניקור ב 22.10.15 באסותא
תוצאות הניקור:
קשרית ימנית - יצא בניקור חשד לפפילרי
קשרית שמאלית - יצא בניקור לא אבחנתי
נשלחתי לבצע ניקור חוזר לצד שמאל קבעו לי תור ל 3.1.16 באיכילוב
השאלה האם זה לא מסוכן לחכות ל 3.1.16?
נשלחתי לניקור חוזר מכיוון שאם אין צורך לא אבצע ניתוח כריתה מלאה
אלה רק להוריד את צד ימין ושמאל יהיה במעקב.
אשמח לתשובה
פנינה

לצפיה ב-'סרטן פפילרי רגיל וקטן מתחת לגיל 45 נחשב מחלה קלה'
סרטן פפילרי רגיל וקטן מתחת לגיל 45 נחשב מחלה קלה
27/11/2015 | 00:49
47
אין שום בעיה לחכות ל 1/2016. מתחת לגיל 45 גידול פפילרי רגיל בבלוטת התריס בקוטר של 12 מ"מ אז לרוב מספיק כריתה של אונה אחת.
ד"ר עמיר בשקין
לצפיה ב-'שאלה'
שאלה
22/11/2015 | 23:30
2
40
שלום,
האם נטילת תוסך סידן שמקורו באצות עלולה להיות בעייתית במקרה של השימוטו?
תודה.
לצפיה ב-'תלוי במצב ההשימוטו'
תלוי במצב ההשימוטו
27/11/2015 | 01:01
22
אצות מהים עשירות ביוד. עודף יוד עלול להגביר את הדלקת האוטואימונית בבלוטת התריס. אם מדובר במחלת השימוטו של הרבה שנים שהבלוטה כבר בכל מקרה כבר נהרסה אז כבר לא מפריעה.

ד"ר עמיר בשקין
לצפיה ב-'תודף סידן מאצות????'
תודף סידן מאצות????
( לעמוד שלי בתפוז )
27/11/2015 | 06:40
30
ממתי אצות זה דבר עתיר סידן, מציעה לך לבדוק את התכולה, לא מאמינה שזה מקור טוב לסידן. אולי התכוונת תוסף סידן מאלמוגים אוצדפות. לא שבדקתי כהמ סידן אלה מספקים, אבל זה נשמע קצת יותר הגיוני מאצות.
לצפיה ב-'גרייבס'
גרייבס
20/11/2015 | 19:20
2
62
אובחנתי בגרייבס.
נטלתי 10 ימים כדור מרקפטיזול 20 מג
והערכים f3 f4 חזרו לנורמה!!
עברתי לחצי כדור מרקפטיזול, ואז החלו גרודים בגוף.
כל פעם שהייתי מגרדת באזור מסויים היתה מופיעה פריחה (אורטיקריה) אדומה, מורמת מהעור לעיתים עם שלפוחיות.
מרוב גרודים התכסיתי בפריחה.
הרופאה הורתה לי להפסיק מיד עם מרקפטיזול (טוענת שאני אלרגית אליו) ולעבור ל100 מג ptu, והחלה לדבר על אופציה ניתוחית במידה ptu לא יהיה טוב עבורי.
אני החלטתי בעקבות קריאה בפורום להמשיך מרקפטיזול חצי כדור לכמה ימים בשילוב עם כדור אלרגיקס שממש עוזר לי ומונע את התופעות.

אציין שאני מעוניינת בהריון בחודשים הקרובים (כרגע על גלולות).

כמה ימים להמשיך ככה? האם יש סיכוי שאפתח סבילות למרקפטיזול ואוכל להמשיך איתו? איך אדע עם להמשיך או לעבור לptu?
ובאופן כללי, מה את ממליצה?
האם בסבירות גבוהה אוכל להימנע מניתוח (יוד רדיואקטיבי לא אופציה עבורי,אין זיכוי שאסכים לקבל את זה).

אשמח להלמצות ותובנות שלך
לצפיה ב-'תוספת לשאלה'
תוספת לשאלה
26/11/2015 | 07:17
1
16
בינתיים עשיתי בדיקות דם שוב אחרי עוד10 ימים. ויצא שהכל בטווח כולל תפקודי כבד...
מתי זה ייחשב שאני מאוזנת?
לצפיה ב-'אלרגיה לתיונאמידים יכולה לעבור'
אלרגיה לתיונאמידים יכולה לעבור
( לעמוד שלי בתפוז )
27/11/2015 | 06:38
20
פריחה מגרדת ממרקפטיזול או PTU היא  תופעת הלוואי השכיחה של התרופות האלה. לא מחייבת הפסקה. אפשר בהחלט לעשות מה שאת עשית, וזה להמשיך עם אנטי- היסטמיניקה, ויש סיכוי שלאחר שבוע-10 ימים של נטילה, הגירוד יעבור ותוכלי להמשיך בטיפול.  כשיש תוגבה לאחת מהן לא חובה שזה יהיה גם לשנייה. כך שבמקרה שלך קשה לדעת אם זה המעבר ל-PTU שאליו את לא אלרגית, או נטית התרופה נוגדת אלרגיה. מכל מקום, אפשר בהחלט לפהסיק אותה, ולראות מה קורה.
לצפיה ב-'PlayBuzz הגיע לתפוז '
PlayBuzz הגיע לתפוז
( לעמוד שלי בתפוז )
19/11/2015 | 12:11
3
מהיום ההודעות שלכם יכולות להראות אחרת!
בלחיצת כפתור תוכלו להוסיף סקרים, חידונים, תכנים ויראלים ותוכן אינטראקטיבי מתוך אתר PlayBuzz!

לחצו על האייקון של playbuzz (ליד צירוף הקבצים) - העתיקו את הקישור - ופרסמו את ההודעה!
לצפיה ב-'מחלת אדיסון'
מחלת אדיסון
19/11/2015 | 11:13
1
38
היי!
אני בת 31+2.
לפני כשנתיים וחצי אובחנתי כחולה במחלת אדיסון לאחר שאיבדתי את ההכרה וערכו את כל הבדיקות הדרושות.
האם את מכירה או שטיפלת בפציינטית החולה במחלת אדיסון ונכנסה להריון וההריון הסתיים בשלום לאמא וליילוד?
האם נטילת תרופות: אלטרוקסין,הידרוקורטיזון 20 מ"ג,אסטונין,דרלין 160 מ"ג,פלוטין,וויאפקס על בסיס קבוע ויום יומיומי עלולים לפגוע באם או בעובר במהלך ההריון?
לצפיה ב-'לגבי אדיסון וטיפול בסטרואידים ובתירוקסין אין בעיה'
לגבי אדיסון וטיפול בסטרואידים ובתירוקסין אין בעיה
( לעמוד שלי בתפוז )
20/11/2015 | 17:26
38
הביעה יכולה להיות בגלל שאר התרופות בקוקטייל שאת לוקחת. אבל חד משמעית אפשר להרות וללדת ילדים בריאים לגמרי. 
לצפיה ב-'מבחן סינקטן במינון נמוך'
מבחן סינקטן במינון נמוך
19/11/2015 | 04:51
1
16
שלום
הבנתי שמבחן סינקטן במינון נמוך נעשה במקרה לחשד להפרעה היפופיזרית
מה המשמעות של הבדיקה?איזה מצבים גורמים לקורטיזול נמוך ממקור של היפופיזה?
תודה מראש
לצפיה ב-'נעשה בכל מקרה שרוצים לשלול חסר הפרשה תקינה של קורטיזול'
נעשה בכל מקרה שרוצים לשלול חסר הפרשה תקינה של קורטיזול
( לעמוד שלי בתפוז )
19/11/2015 | 05:32
22
 בין אם הבעיה החשודה בהיפופיזה או בין אם ביותרת הכליה עצמה.
 לגבי ההיפופיזה המצבים שיכולים להביא לחסר הפרשה תקינה של ACTH הם גידולים, מצבים דלקתיים, נמק עקב חסר אפסקת דם לבלוטה. חסר התפתחות  של הבלוטה. ולעיתים לא נדירות, אנחנו לא מוצאים את הסביה. 
לצפיה ב-'תירואיד עיניים'
תירואיד עיניים
18/11/2015 | 19:18
4
69
אובחנתי ע"י רופאי עיניים כחולה במחלת בלוטת התריס שפוגעת בארובות העיניים. יש לי בלט עין שהתחיל לפני שלושה וחצי חודשים וכאבים חזקים בעיניים ובראש. (למעשה הבלט התחיל לפני 3 שנים בצורה מינימלית, אך לא שמתי לב לכך, רק בתמונות בדיעבד). בנוסף יש לי כאבים באזור בלוטת התריס מזה כחודשיים. ערכי בדיקות הדם שלי יוצאות בגדר הנורמה (TSH, T3, T4, ANTI-TPO).
tsi עלה בחודשיים האחרונים מ 2.1 ל 2.3. האם ניתן כבר לטפל בי בתרופות כלשהן על אף שבדיקות הדם יוצאות תקינות?
לצפיה ב-'קיבלתי סטרואידים '
קיבלתי סטרואידים
18/11/2015 | 19:23
1
38
נ.ב.  קיבלתי פרדניזון פומי לפני שלושה חודשים (מינון יורד מ 50) וזריקת סטרואידים  לארובת העין לפני 3 שבועות שלא ממש עזרו
לצפיה ב-'איפה טופלת'
איפה טופלת
( לעמוד שלי בתפוז )
19/11/2015 | 05:34
48
זריקה לארבוה זה לא ממש טיפול מקובל. אם האבחנה נכונה, ועדיין טעון הוכחה, פרדניזון  במינון גבוה אפשרי, למרות שהטיפול המקובל, ורק כשיש מחלה אקטיבית וקשה, הוא מתיפרדניזולון בעירויים שבועיים על פני 12 שבועות. 
לצפיה ב-'צריך בכל זאת לקחת את האבחנה בערבון מוגבל'
צריך בכל זאת לקחת את האבחנה בערבון מוגבל
( לעמוד שלי בתפוז )
19/11/2015 | 05:10
1
43
יש כל מיני דברים שנכנסים לאבחנה מבדלת של GO. אם הכל שלילי, הייתי חושבת פעם נוספת אם האבחנה נכונה.
 מציעה לך לפנות למרפאתה של ד"ר יונית מרקוס במכון שלנו, מרפאה שמיעודת לחולים עם בעית עין בשל מחלת תיירואיד. היא מאד מנוסה גם בטיפולים שניתן להציע. הבעיה היא אולי המתנה עד לתור. זה שווה כי זו המרפאה היחידה בארץ מוקדת לנושא הזה.
 את יכולה להתקשר לזימון תורים ולבקש תור למרפאה. יראו אותך גם נוירואופטלמולוגים שמומחים למצב הז. בצוות גם אוקולו פלסטיקאי שבמקרים הקשים גם מציע פעולות כירורגיות (רק במקרים הקשים ביותר). אם נחוץ יש טיפולים תרופתיים.  אבל קודם כל צריך לאשר את האבחנה.
לצפיה ב-'בהמשך..'
בהמשך..
10/12/2015 | 15:09
4
שלום ד"ר תורג'מן, תודה על המענה. בהתחלה טופלתי באיכילוב (שם גם הייתי מאושפזת), לאחר מכן עברתי למעקב בתל-השומר ובבני ציון. השבוע בבני ציון החליטו אנדוקרינולוגים יחד עם רופא עיניים אוקולופלסטיקאי, ש"אף על פי שתפקודי התריס תקינים והנוגדנים שליליים, בשל מחלת עיניים פעילה, ללא אבחנה סופית, ובשל ממצאים ב MRI שיכולים להתאים ל GRAVES OPHTHLMOPATHY (עיבוי שרירים בעין שמאל), ובשל העדר סיבה אחרת לבלט העיניים לאחר הבירור הנרחב שבוצע, נתחיל טיפול בסטרואידים IV, לפי פרוטוקול, ונעריך את התגובה לאחר מספר טיפולים. הוסבר לחולה על הקושי להגיע לאבחנה, ושמדובר בטיפול שהאינדיקציה לו אינה חד משמעית".  שלשום קיבלתי בפעם הראשונה זריקת סולומדרול במינון של 500 מ"ג. בינתיים אין שום שיפור, עדיין כאבי ראש עזים בכל צד שמאל של הראש. בנוסף ב US בלוטת התריס, נודולים קטנים ספורים בשתי האונות של בלוטת התריס, בקוטר עד 7 מ"מ. נאמר לי שאין לכך קשר למצב העיניים. אשמח אם תוכלי לכתוב את חוות דעתך ומה עוד עלי לעשות במצב מורכב וקשה זה. תודב רבה, טלי
לצפיה ב-'כמה זמן אחרי דיכוי קורטיזול הערכים חוזרים לנורמה?'
כמה זמן אחרי דיכוי קורטיזול הערכים חוזרים לנורמה?
17/11/2015 | 09:15
2
32
שלום,
לא מצאתי שום התייחסות לכך באינטרנט - מנסה כאן. 
עשיתי בדיקת cortisol serum עם 2 כדורים לדיכוי קורטיזול לילה לפני הבדיקה.
הערך שנצפה בבדיקה היה 14 כנגד 720 או כדומה בבדיקה ללא הדיכוי.
מרגישה כבר שלושה ימים כמו זבוב בחורף - חולשה נוראית.
מבינה שזה יכולה להיות תופעת לווי של הדיכוי.
השאלה היא תוך כמה זמן הערכים אמורים להתאזן? 
כדאי לדבר עם הרופא המטפל או שזה יחלוף מעצמו?
תודה...
לצפיה ב-'החולשה הנוראית לא עקב שני הכדורים של דקסאמטזון'
החולשה הנוראית לא עקב שני הכדורים של דקסאמטזון
18/11/2015 | 22:14
1
25
מתן חד פעמי לא באמת מדכא את האדרנלים ברגע שרמת הדקסאמטזון בגוף תרד ורמת הקורטיזול עדיין נמוכה מייד מופעל מנגנון שמגביר הפרשת הקורטיזול מהאדרנלים. הבדיקה לא גורמת לחולשה או חסר בקורטיזול.

ד"ר עמיר בשקין
לצפיה ב-'ראשית הבדיקה תקינה'
ראשית הבדיקה תקינה
( לעמוד שלי בתפוז )
19/11/2015 | 05:13
21
אם הקורטיזול נמדד בשתי הפעמים ב-nmol/l, והערך ירד מ-720 ל-14, שללו בצורה זו  מצב שנקרא Cushing.
 אם יש לך כבר תוצאה זימן שעשית את זה כבר לפני כמה ימים, הקורטיזול שלך כבר חזר לנורמה מזמן. את מרגישה זבוב בחורף לא בגלל זה.
לצפיה ב-'תת פעילות סמויה בבלוטת התריס'
תת פעילות סמויה בבלוטת התריס
17/11/2015 | 06:55
7
117
שלום.
אני בת 38, יש לי חלק גדול מסימפטומים של תת פעילות של בלוטת התריס, ואני לא מצליחה לרזות כבר שנה, למרות דיאטה וספורט (יש לציין שבעבר הצלחתי לרזות מספר פעמים ללא בעיה מיוחדת, הבעיה התעוררה אחרי הלידות).
יתר הסימפטומים: טמפרטורת גוף נמוכה (35.5 בבוקר לפני כל פעילות), כאבי ראש, דיכאון, עצבנות, ירידה בריכוז, צלצולים באזניים, זיעה מרובה, עייפות, גרד בכל הגוף, ירידה בקורדינציה, נשירת שיער, סחרחורות, בחילות, מעי רגיש.
תוצאות בדיקה מאתמול:
TSH - 2.62
FT4 - 12.10
FT3 - 4.22
קורטיזול בדם - 222
האם יכול להיות שמדובר בתת פעילות סמויה של בלוטת התריס? 
האם כדאי לבדוק T3 REVERSE?
האם יכול להיות שהבעיה היא בכלל בבלוטת האדרנל?
תודה רבה.
לצפיה ב-'לא תת פעילות של בלוטת התריס'
לא תת פעילות של בלוטת התריס
18/11/2015 | 22:21
70
הסימפטומים שאת מתארת לא מתאימים לתת פעילות של בלוטת התריס, נשמע אולי כמו חרדה. תפקוד בלוטת התריס תקין, לא צריך בירור נוסף. לא ניתן לשלול חסר בקורטיזול אבל לא סביר לרוב מתבטא בחוסר תיאבון, ירידה במשקל, חולשה ולחץ דם נמוך.

ד"ר  עמיר בשקין
לצפיה ב-'לא כל מה שאת מוצאת ברשת אמין'
לא כל מה שאת מוצאת ברשת אמין
( לעמוד שלי בתפוז )
19/11/2015 | 05:19
2
64
 מה שאת מתארת הם תסמינים משותפים לאינספור אנשים, ונכון שלא לכל התלונות שלך יש לנו תשובות, על זה כמה אנשים גזרו קופון והמציאו תסמונת שלא קיימת, ועוד  תרמו לתיאורית הקונספירציה שנפוצה ברשת (צריך להגיד שקצת פחות בשנים האחרונות), לפיה, כביכול, אנדוקרינולוגים לא מוכנים להכיר בכך שיש דבר שנקרא תת פעילות סמויה. נושא הטמפרטורה הנמוכה הוא מוטיב מרכזי. יש אפילו רופאים, במיודח רופא אחד, שאף כתב ספר על הנושא. ספר שהוא התנ"ך של האשנים המקדמים את התיאוריה שהיא מצוצה מהאצבע..
 אז לא, לא מודדים rT3 ברוטינה הקלינית, זה לא תורם דבר, ולך אין תת פעילות לא גלויה ולא סמויה.
לצפיה ב-'תסמינים והקשר לT3 נמוך'
תסמינים והקשר לT3 נמוך
19/11/2015 | 21:39
1
37
גם אני כמו הנל  בת 40 סובלת מתופעות שנלוות לתת פעילות בלוטת התריס ממנה אני סובלת (_עייפות,כאבי שרירים פרקים, מעי רגיש,נימול ). ויש הרבה כמוני ...וכמו הנ"ל שלא מרגישות טוב למרות שהן מאוזנות!!. שמתי לב שמה שמשותף ביננו זאת העובדה שאנחנו מאוזנות אבל הT3F שלנו הוא בגבולות ה4.לעומת T4 שיחסית גבוהה.כמוכן בנות שהT3 שלהן 5 ומעלה מרגישות מאוזנות וטוב. האם תוספת T3 לרמה של 5 יכולה לעזור בחוסר הרגשה מיטבית?ולשפר את מצבנו? האם לא כדאי לנסות?
לצפיה ב-'אפשר בהחלט לשלב קצת T3'
אפשר בהחלט לשלב קצת T3
( לעמוד שלי בתפוז )
20/11/2015 | 17:25
38
השאלה שנשאלה הייתה לא על הרגשה כשתחת הטיפול לכאורה קיים איזון.  השאלה הייתה אם זה יכול להצביע על תת פעילות סמויה. והתשובה היא לא!, אבל דווקא השאלה שלה הדגימה עד כמה התסמינים הללו אינם ספציפיים. וכשם שהם יכולים להתקיים אצל אדם שאין לו כל בעיה עם תפקוד בלוטת התריס, הם יכולים גם להתקיים אצל אדם עם תת פעילות מאוזנת על הנייר, וכל מה שזה אומר הוא שצריך להזהר מלקובע שהם פועל יוצא של תת פעילות.
 לשאלתך, אפשר בהחלט לשלב קצת T3, אנקדוטאלית יש פציינטים שמדווחים שזה משפר להם את ההרגשה. במחקרים מבוקרים התוצאות הברה פחות משכנעות. אבל אם עושים את זה תחת פיקוח ודואגים לא לגרום לטיפול יתר, זו בהחלט אפשרות.
לצפיה ב-'משהו שכתבתי בדיוק על הנושא הזה'
משהו שכתבתי בדיוק על הנושא הזה
20/11/2015 | 18:02
2
38
לצפיה ב-'תודה רבה!! ושאלה לגבי השילוב עם T3'
תודה רבה!! ושאלה לגבי השילוב עם T3
21/11/2015 | 07:20
1
37
במאמרך אתה כותב על השילוב עם ארמור. האם יותר פשוט להשיג T3 בלבד בארץ? האם השילוב עם צינומל גם אפשרי לנסות?האם יותר קשה להגיע לאיזון עם צינמול יחסית לארמור? 
לצפיה ב-'כנראה יותר פשוט וזול שילוב של אלתרוקסין/יותירוקס וציטומל'
כנראה יותר פשוט וזול שילוב של אלתרוקסין/יותירוקס וציטומל
21/11/2015 | 18:48
18
לצפיה ב-'המוגלובין והמטקוריט בגבול העליון - נבידו'
המוגלובין והמטקוריט בגבול העליון - נבידו
17/11/2015 | 00:56
3
28
שלום
כבר כמה חודשים שאני מקבל טיפול בתחליף טוסטוסטרון.
קראתי שיש צורך בשימת לב לגבי עניין הכדוריות האדומות.
בבדיקת דם אחרונה (ס"ד) שמתי לב שהערכים של ההמוגלובין וההמטקוריט אמנם בטווח הנורמה, אך קרוב לגבול העליון של הנורמה.
המוגלובין - 17 (כשגבול הערך העליון הוא 17.50)
המטקוריט - 49.90 (כשגבול הערך העליון הוא 50)
WBC         7.80 K/UL    (    4.00-   10.00) (.....*...)
NEUTROPHILS      5.10 K/UL    (    1.80-    6.60) (.....*...)
NEUTROPHILS %    65.40 %       (   46.00-   68.00) (.......*.)
LYMPHOCYTES       1.83 K/UL    (    1.10-    3.50) (..*......)
LYMPHOCYTES %      23.50 %       (   15.00-   45.00) (..*......)
MONOCYTES      0.49 K/UL    (    0.08-    0.90) (....*....)
MONOCYTES %     6.30 %       (    2.00-    9.00) (.....*...)
EOSINOPHILS      0.32 K/UL    (    0.00-    0.60) (....*....)
EOSINOPHILS %      4.13 %       (    0.00-    6.00) (.....*...)
BASOPHILS       0.05 K/UL    (    0.00-    0.15) (..*......)
BASOPHILS %       0.62 %       (    0.00-    1.50) (...*.....)
RBC           5.54 M/UL    (    4.30-    6.00) (......*..)
HEMOGLOBIN     17.00 G/DL    (   13.50-   17.50) (.......*.)
HEMATOCRIT     49.90 %       (   38.00-   50.00) (........*)
MCV         90.10 FL      (   80.00-   98.00) (....*....)
MCH          30.60 PG      (   27.00-   33.00) (....*....)
MCHC        34.00 G/DL    (   32.00-   35.50) (....*....)
PLATELETS     207.00 K/UL    (  150.00-  400.00) (.*.......)
MPV            10.00 FL      (    6.50-   11.50) (.....*...)
RDW            13.40 %       (   11.00-   16.00) (...*.....)
האם יש לכך משמעות כלשהי מבחינת סיכון, המשך הטיפול, ומבחינת המעקב?
תודה רבה
לצפיה ב-'המטוקריט גבוה תחת טיפול בטסטוסטרון'
המטוקריט גבוה תחת טיפול בטסטוסטרון
18/11/2015 | 22:31
2
26
בחסר בטסטוסרון ההמוגלובין קצת נמוך והטיפול מעלה את הרמה לנורמה. צריך להיזהר מהמטוקריט גבוה כי יש חשש שהטיפול בטסטוסטרון עלול להגביר תחלואת לב וכלי דם והמטוקריט גבוהה מעלה צמיגות של הדם. עישון יכול להיות סיבה להמטוקריט גבוה. אם אתה לא מעשן אז מציע להפסיק נבידו לחכות 3 חודשים ולחזור על ספירת דם אם ההומוגלובין לא נמוך אז לוודא שאכן האבחנה של חסר בטסטוסטרון נכונה ואם כן לברר אצל המטולוג האם יש ייצור יתר של כדוריות אדומות.

נראה לי כך, נראה מה דעתה של פרופ' תורג'מן.
לצפיה ב-'תודה, מצ"ב בדיקת דם עדכנית, נחכה גם לדעתה של פרופ' תורג'מן'
תודה, מצ"ב בדיקת דם עדכנית, נחכה גם לדעתה של פרופ' תורג'מן
19/11/2015 | 00:40
1
16
שלום

אינני מעשן. וההמוגלובין שלי לא היה נמוך לפני כן.
כעת הוא מתקרב לגבול העליון, וכפי שמפורט בהמשך ההמטקוריט כבר עבר את הגבול העליון.

בבדיקת דם מהיום (הקודמת היתה לפני שבועיים)
עליה קלה בהמוגלובין, וחריגה מעל הנורמה בהמטקוריט
HEMOGLOBIN 17.10 G/DL ( 13.50- 17.50) (.......*.)

HEMATOCRIT 51.20 % ( 38.00- 50.00) (.........)*

האם זה מלמד על מגמת עליה?
התור שלי לאנדוקרינולוג הוא לעוד כמה שבועות.
באיזה תדירות רצוי לעקוב אחר ספירות הדם?
ושאלה פרקטית, יש דרך למנוע את העליה או רק באמצעות הפסקת הטיפול בנבידו? וא"כ, במקרה של זריקה תלת חודשית לא ניתן להפסיק כי ההשפעה היא לכמה חודשים קדימה, ואז לא ניתן לעצור את העליה בהמוגלובין.

תודה

לצפיה ב-'אין סכנה מיידית'
אין סכנה מיידית
( לעמוד שלי בתפוז )
19/11/2015 | 05:29
23
וכפי שאמרת, את הזריקה כבר קבלת כך שאין מה לעשות כרגע בנדון.  צריך לראות מה הייתה הספירה לפני תחילת הנבידו, יתכן והבעיה הייתה קיימת עוד לפני כן ושהייתה אולי מוסוות קצת בגלל חסר הטסטוסטרון.
 אם זה ברור שזה נגרם ע"י הנבידו, הפתרון הוא לעבור לתכשיר אחר שאותו ניתן לתת במינון קצת יותר קטן.
  אם זה קורה עם כל תכשיר ובכל מינון,ף ואם הטיפול נחוץ, יכול להיות שיהיה שווה לקחת אספירין במינון קטן.
לצפיה ב-'עזרה בפענוח תוצאות קורטיזול'
עזרה בפענוח תוצאות קורטיזול
16/11/2015 | 16:52
2
35
שלום, קצת עזרה בבקשה:
קורטיזול לפני דיכוי בדם - ~720
קורטיזול אחרי דיכוי בדם ~14
קורטיזול בשתן 103
אין עדין תוצאות של קורטיזול ברוק
מה זה יכול להיות?אילו בדיקות הייתם ממליצים בהמשך?
תודה
לצפיה ב-'קורטיזול פחות מ 50 ננמול לליטר אחרי דיכוי תקין'
קורטיזול פחות מ 50 ננמול לליטר אחרי דיכוי תקין
18/11/2015 | 22:33
23
אם הקורטיזול ביחידות של ננומול לליטר הכל תקין
ד"ר עמיר בשקין
לצפיה ב-'סטרס? גלולות?'
סטרס? גלולות?
( לעמוד שלי בתפוז )
19/11/2015 | 05:21
24
יש כל מיני מצבים שמעלים קורטיזול בבדיקה אקראית בדם,. קורטיוזל מעט מוגבר בשתן יכול להיות גם מסטרס ומהשמנה. לא טיפוסי בערך כזה לקושינג, ומבחן הדיכוי שולל. יש להניח שגם בדיקת הרוק  בלילה תהיה תקינה
לצפיה ב-'אמא מודאגת'
אמא מודאגת
16/11/2015 | 15:43
22

שלום רב
בני המתוק בן שנה וארבע חודשים שבר אחוזון גובה פעמיים . היה אחוזון 35 ירד ל25 וכרגע אחוזון 3
מבחינת משקל והיקף ראש הכל תקין.
בעלי מטר92 ואני מטר64 הבן הבכור בן שנתיים ושמונה אחוזון 90
סהכ במשפחה המורחבת מצד אחד מאוד גבוהים ומצד שני גובה ממוצע פלוס

ביצענו בדיקות דם לבלוטת הטריס לצליאק והכל תקין
גסטרו אמר שהכל תקין
צילום כף יד מראה על גיל עצמות שנה וחצי
ויטמין D תוצאה של 83

איזה עוד סיבות רפואיות יכולות לגרום לשבירת אחוזון גובה?
האם ניתן כבר בשלב זה לבדוק רמת הורמונים?
יש לנו תור לרופא אנדו בפברואר
בני הבכור מאובחן עם בעיה נוירולוגית ואנו בשלבי אבחון גנטי.. אני מציינת זאת אבל לא נראה לי שיש קשר
אשמח מאוד לתשובה בהקדם
תודה מראש
אמא

לצפיה ב-'אמא מודאגת'
אמא מודאגת
7

שלום רב
בני המתוק בן שנה וארבע חודשים שבר אחוזון גובה פעמיים . היה אחוזון 35 ירד ל25 וכרגע אחוזון 3

גסטרו אמר שהכל תקין
ויטמין D תוצאה של 83

בני הבכור מאובחן עם בעיה נוירולוגית ואנו בשלבי אבחון גנטי.. אני מציינת זאת אבל לא נראה לי שיש קשר
אשמח מאוד לתשובה בהקדם
תודה מראש
אמא

לצפיה ב-'אמא מודאגת'
אמא מודאגת
1
64

שלום רב

גסטרו אמר שהכל תקין
ויטמין D תוצאה של 83

אשמח מאוד לתשובה בהקדם
תודה מראש
אמא

לצפיה ב-'OK אז עכשיו נתת גיל'
OK אז עכשיו נתת גיל
( לעמוד שלי בתפוז )
18/11/2015 | 06:49
50
גיל העצמות בגיל זה לא מאד מדויק (בעצם הוא אף פעם  לא מאד מדויק) אבל לפחות לא נראה שיש פיגור בגיל העצמות.
 אפשר בהחלט להתחיל בבדיקות. לא בוער שום דבר כך שאפשר לחכות בשקט לתור עד פברואר. בינתיים אפשר אולי שרופא הילדים ישלח לו בדיקת IGF1, וישלים תפקודי תריס מלאים לא רק TSH.
 הרבה ילדים שוברים אחוזונים בשנתיים הראשונות לחיים.
לצפיה ב-'המלצה על אונקולוג בארץ בנושא סרטן בלוטת התריס'
המלצה על אונקולוג בארץ בנושא סרטן בלוטת התריס
16/11/2015 | 12:32
1
77
אנחנו מחפשים אונקולוג המתמחה בתחום בלוטת התריס וגרורותיה
רצוי בקופת חולים מכבי
מאז שבן יוסף עזב
כל האונקולגים שמצאנו התמחו בתחומים אחרים...
לצפיה ב-'כפי שכתבתי לך , זה לא לטיפול בקופה'
כפי שכתבתי לך , זה לא לטיפול בקופה
( לעמוד שלי בתפוז )
18/11/2015 | 06:46
34
לצפיה ב-'טיפול ביוד לגרייבס'
טיפול ביוד לגרייבס
16/11/2015 | 11:46
35
היי, אשמח לתשובה מבעלי נסיון בנושא. יש לי גרייבס כבר מס' שנים. פעילות יתר הולכת ובאה בעוצמות שונות. החלטתי עכשיו אחרי לידה אחת עם התפרצות קשה לעשות טיפול ביוד. בני בן שנה וחצי, אני עתידה לעשות את הטיפול ביוד ולקבל את המנה המקסימלית לסוג טיפול לבעיה כזו. אני אהיה בבידוד אצל הורי שלושה ימים. אשמח לשמוע ממשהו שחווה כיצד מרגישים אחר הטיפול, כי אני דיי לחוצה. נוסף, אם מישהו עבר זאת עם ילדים, האם חזר הביתה אחרי שלושה ימים? קצת קשה לי להבין את הנחיות הרופא, תחזרי, אבל אל תתנשקי, שכן יהיה לידך אבל לא יותר מידי. בקיצור קצת מעורפל. אודה לתשובה :)
לצפיה ב-'גרורה בריאה ימנית עליונה 7 שנים לאחר כריתת הבלוטה'
גרורה בריאה ימנית עליונה 7 שנים לאחר כריתת הבלוטה
14/11/2015 | 20:21
2
70
שלום דר תורג'מן,
לא מצאתי פורום שהיה קיים ספציפי לסרטן בלוטת התריס...
כפי שאת רואה במצורף, אחרי 5 שנים של הפוגה , מצאו לבעלי גידול חדש בריאה. האם לפנות קודם לאונקולוג (לא מוצאים כבר שנתיים אונקולוג במכבי המתמחה בצוואר מאז שבן יוסף עזב ) או להגיע ישירות לכירורגיה של הריאות? האם מומלץ לנתח במחלקת ריאות באיכילוב שם נותח לפני 5 שנים ? או איפה עדיף ?
היינו לפני שנה בייעוץ אצל Fagin בסלואן קטרינג עם האבחנה של poorly differentiated hurthle cell והתירוגבולין שממשיך לעלות והגיע אז כבר ל70.
פאגין הרגיע שלפני שיגיע למדד של מאות אין מה לדאוג ובכל מקרה התקדמות המחלה איטית. המליץ לבצע פעם סי טי רגיל בריאות לגילוי גידולים לא פעילים. אבל בכל זאת שלחה אותו האנדו לפט סי טי.
לצפיה ב-'זה פורום מתאים'
זה פורום מתאים
( לעמוד שלי בתפוז )
18/11/2015 | 06:42
1
45
לא היינו בקשר בעבר?
 הוא ללא ספק צריך להיות במעקב ע:י צוות  עם נסיון. לדעתי מקומו לא למעקב בקהילה אלא במסגרת של צוות רב מקצועי: אנדוקרינולוגים, אונקולוגים, אאג, מומחים לרפואה גרעינית כפיש שיש בבתי חולים גדולים.
 זה כמובן לא דחוף, ויחליטו אם לתת לו עוד טיפול יוד, זה כמובן לא להחלטה בפורום.
 את מוזמנת לפנות למחלקה שלנו אם את רוצה, גם בבילינסון/מרכז דווידוף יש צוות מאד מנוסה. שוב זה לא לטיפול של רופא בודד בקהילה.
 בהצלחה
לצפיה ב-'הודות לך הגענו לפאגין במנהטן'
הודות לך הגענו לפאגין במנהטן
25/11/2015 | 23:19
13
בינתיים קיבלנו הפניה לאונקולוגיה באיכילוב וזה הכי מתאים כי באיכילוב עבר רדיותרפיה ב2008, הקרנות ב2009, (הסוג שלו לא קולט יוד..) וניתוח הומאת הקרצינואיד בריאה הימנית התחצונה ב2010!
המון תודה לך על הכל!!!
לצפיה ב-'התיעצות'
התיעצות
15/11/2015 | 18:34
2
65
עשיתי בדיקת דם ל TH 6.17כשאני לוקחת אלקטרוקסין 100 מג 5 פעמים בשבוע,תמיד יוצא לי לכיוון ההפוך והפעם יש חריגה לצד השני,מה לעשות עם המינון? ה. TH4 FREE יצא 15.7 שזה לפי הבנתי תקין.
לצפיה ב-'זה אומר שאת צריכה מינון קצת יותר גבוה'
זה אומר שאת צריכה מינון קצת יותר גבוה
( לעמוד שלי בתפוז )
18/11/2015 | 06:43
1
31
לצפיה ב-'כלומר?להוסיף 100 מג?'
כלומר?להוסיף 100 מג?
18/11/2015 | 09:24
19
שיהיה 600 סהכ?

מנהל/ת הפורום

אודות:
אתם מוזמנים להציג שאלות בנשואים הנוגעים לתפקוד של בלוטת תריס, סרטן בלוטת תריס, הפרעות במערכת הרבייה, הפרעות במשק הסידן, אוסטאופורוזיס, סוכרת, בעיות ג
עוד...

חם בפורומים של תפוז

בפייסבוק שלנו כבר ביקרתם?
בפייסבוק שלנו כבר...
רוצים להיות תמיד מעודכנים במה שקורה בתפוז?
בפייסבוק שלנו כבר ביקרתם?
בפייסבוק שלנו כבר...
רוצים להיות תמיד מעודכנים במה שקורה בתפוז?

בעלי מקצוע

Cancer Hope
Cancer Hope- יש תקווה
פרופ' קרן תורגמן- מנהלת פורום אנדוקרינולוגיה
פורום אנדוקרינולוגיה
פורום התמודדות עם סרטן
לא חייבים להתמודד לבד

מקרא סימנים

בעלת תוכן
ללא תוכן
הודעה חדשה
הודעה נעוצה