לגלישה באתר בגירסה המותאמת לסלולאר
| הוספת הודעה
הגדרות תצוגה

הגדרות עץ הודעות

מאפייני צפייה

הצג טקסט בתצוגה
הצג תגובות באופן
הסתרת שרשור מעל 
עדכן
פורום אנדוקרינולוגיה
אנדוקרינולוגיה הינו אולי תת המקצוע הרחב ביותר של הרפואה. רוב הנשאלים כלל אינם ידועים מהו המקצוע עם השם המוזר הזה. כאשר אנו עונים כי כי זהו תחום הרפואה שעוסק בבעיות הורמונאליות, רוב האנשים חושבים בראש ובראשונה על בעיות פריון, גיל המעבר, ואולי על בעיות בתפקוד בלוטת התריס וחילוף חמרים. אנדוקרינולוגיה היא כל זאת והרבה יותר. באנדוקרינולוגיה מבררים ומטפלים בבעיות גדילה אצל ילדים ובבעיות בהתבגרות, כגון התבגרות מוקדמת או מאוחרת. אכן בעיות פריון לעיתים קרובות נובעות מהפרעות הורמונליות ומטופלות ע"י אנדוקרינולוגים. אבל האנדוקרינולוגיה מתפרסת גם כן על בעיות הרבה יותר נפוצות באוכלוסיה כמו:-סוכרת-שומני דם גבוהים-יתר לחץ דם-השמנת יתר-ירידה בצפיפות העצם (אוסטאופורוזיס) גם בנשים וגם בגברים-הפרעות בתפקוד המיניחוץ מנושאים אלה אשר נוגעים בצורה זו או אחרת לכמעט כל אחד מאיתנו בשלב זה או אחר של החיים, האנדוקרינולוגיה באה גם לברר ולטפל בבעיות בתפקוד בלוטות הורמונליות כמו בלוטת התריס (בלוטת המגן, תיירואיד), בלוטת יותרת התריס (פראתיירואיד), בלוטת יותרת הכליה (אדרנל), ובלוטת יותרת המוח (היפופיזה). במכון האנדוקריני בבית החולים צוות רחב ומקצועי של רופאים מומחים, אחיות, ואנשי מעבדה אשר תרמו להפוך את המכון לאחד הגדולים והחדשנים בארץ.המכון נמצא בניהולו של פרופ´ נפתלי שטרן שהינו אחד המומחים בארץ ליתר לחץ דם. ד"ר יונה גרינמן מומחית בנוירואנדוקרינולוגיה (גידולים והפרעות בבלוטת ההיפופיזה). ד"ר יאנה טרוסטנצקי מומחית בתחום ביופסיה במחט דקה של קשריות בבלוטת התריס. היא מבצעת את הביופסיה תחת אולרהסאונד, וצברה כבר נסיון של אלפי בדיקות, כאשר כל אחד יודע שמהמנות הבדיקה תלויה בעיקר בנסיון המבצע. ד"ר מירב בז מתמחה בבעיות ההורמונאליות המיוחדות של חולים לאחר השתלות. ד"ר גלינה שנקרמן מפעילה מרפאת ההשמנה של המרכז הרפואי בצדם של הכירורגים. המכון פעיל כל יום ורואה במשך השנה בין 8000 ל-9000 מטופלים.וקצת על עצמי:אני בוגרת של הפקולטה לרפואה של אוניברסיטת תל אביב. התמחתי תחילה ברפואה פנימית בביה"ח שיבא. לאחר מכן התמחתי במשך 4 שנים באנדוקרינולוגיה וסוכרת של מבוגרים וילדים בבית ספר לרפואה של אוניברסיטת וושינגטון בסנט לואיס, מיזורי, ארה"ב. עם שובי לביה"ח עסקתי במיוחד בסוכרת ועזרתי להקים את מרפאת סוכרת נעורים של קופת חולים מכבי. לאחרונה ביליתי שוב שלוש שנים בארה"ב במחקר בתחום שומני הדם וטרשת העורקים. אני מתכוונת לשלב את שטחי המומחיות הללו ולפתח מערך להורדת התחלואה הכלילית גם כמניעה שניונית אצל אנשים שכבר חלו במחלת לב, וגם כמניעה ראשונית, אצל אנשים עם גורמי סיכון כמו יתר לחץ דם, שומני דם גבוהים, סוכרת והשמנת יתר.יחד איתכם ובשבילכםדר´ קרן תורגמןמומחית באנדוקרינולוגיה

הנהלת הפורום:

אודות הפורום אנדוקרינולוגיה

אנדוקרינולוגיה הינו אולי תת המקצוע הרחב ביותר של הרפואה. רוב הנשאלים כלל אינם ידועים מהו המקצוע עם השם המוזר הזה. כאשר אנו עונים כי כי זהו תחום הרפואה שעוסק בבעיות הורמונאליות, רוב האנשים חושבים בראש ובראשונה על בעיות פריון, גיל המעבר, ואולי על בעיות בתפקוד בלוטת התריס וחילוף חמרים. אנדוקרינולוגיה היא כל זאת והרבה יותר. באנדוקרינולוגיה מבררים ומטפלים בבעיות גדילה אצל ילדים ובבעיות בהתבגרות, כגון התבגרות מוקדמת או מאוחרת. אכן בעיות פריון לעיתים קרובות נובעות מהפרעות הורמונליות ומטופלות ע"י אנדוקרינולוגים. אבל האנדוקרינולוגיה מתפרסת גם כן על בעיות הרבה יותר נפוצות באוכלוסיה כמו:-סוכרת-שומני דם גבוהים-יתר לחץ דם-השמנת יתר-ירידה בצפיפות העצם (אוסטאופורוזיס) גם בנשים וגם בגברים-הפרעות בתפקוד המיניחוץ מנושאים אלה אשר נוגעים בצורה זו או אחרת לכמעט כל אחד מאיתנו בשלב זה או אחר של החיים, האנדוקרינולוגיה באה גם לברר ולטפל בבעיות בתפקוד בלוטות הורמונליות כמו בלוטת התריס (בלוטת המגן, תיירואיד), בלוטת יותרת התריס (פראתיירואיד), בלוטת יותרת הכליה (אדרנל), ובלוטת יותרת המוח (היפופיזה). במכון האנדוקריני בבית החולים צוות רחב ומקצועי של רופאים מומחים, אחיות, ואנשי מעבדה אשר תרמו להפוך את המכון לאחד הגדולים והחדשנים בארץ.המכון נמצא בניהולו של פרופ´ נפתלי שטרן שהינו אחד המומחים בארץ ליתר לחץ דם. ד"ר יונה גרינמן מומחית בנוירואנדוקרינולוגיה (גידולים והפרעות בבלוטת ההיפופיזה). ד"ר יאנה טרוסטנצקי מומחית בתחום ביופסיה במחט דקה של קשריות בבלוטת התריס. היא מבצעת את הביופסיה תחת אולרהסאונד, וצברה כבר נסיון של אלפי בדיקות, כאשר כל אחד יודע שמהמנות הבדיקה תלויה בעיקר בנסיון המבצע. ד"ר מירב בז מתמחה בבעיות ההורמונאליות המיוחדות של חולים לאחר השתלות. ד"ר גלינה שנקרמן מפעילה מרפאת ההשמנה של המרכז הרפואי בצדם של הכירורגים. המכון פעיל כל יום ורואה במשך השנה בין 8000 ל-9000 מטופלים.וקצת על עצמי:אני בוגרת של הפקולטה לרפואה של אוניברסיטת תל אביב. התמחתי תחילה ברפואה פנימית בביה"ח שיבא. לאחר מכן התמחתי במשך 4 שנים באנדוקרינולוגיה וסוכרת של מבוגרים וילדים בבית ספר לרפואה של אוניברסיטת וושינגטון בסנט לואיס, מיזורי, ארה"ב. עם שובי לביה"ח עסקתי במיוחד בסוכרת ועזרתי להקים את מרפאת סוכרת נעורים של קופת חולים מכבי. לאחרונה ביליתי שוב שלוש שנים בארה"ב במחקר בתחום שומני הדם וטרשת העורקים. אני מתכוונת לשלב את שטחי המומחיות הללו ולפתח מערך להורדת התחלואה הכלילית גם כמניעה שניונית אצל אנשים שכבר חלו במחלת לב, וגם כמניעה ראשונית, אצל אנשים עם גורמי סיכון כמו יתר לחץ דם, שומני דם גבוהים, סוכרת והשמנת יתר.יחד איתכם ובשבילכםדר´ קרן תורגמןמומחית באנדוקרינולוגיה

תודה רבה על המענה דר' קרן תורג'מן
01/01/2016 | 13:20
19
TSH
31/12/2015 | 20:31
3
70
שלום, בטיפולי פוריות וללא בלוטת תריס, האם משהו חוץ מרמת האסטרוגן יכול להשפיע על רמת הTSH ורמת T3 T4?
במינון יוטירוקס של 1600 לפני תחילת הטיפול, TSH היה סביבות 0.5, ועם תחילת הגירוי ההורמונלי העליתי מינון ל2000. עם המינון של 2000 כשרמת האסטרוגן הייתה עדיין בתחום הנורמלי (1500, שזו רמה כמו לפני ביוץ רגיל), TSH היה באותו סדר גודל של 0.5.
כלומר היתה עליה של 25% במינון היוטירוקס שאחראית לאותה רמת TSH, אבל רמות האסטרוגן לא מסבירות את זה.
יש לציין שהTSH מגיב אצלי מאוד מאוד מהר וחזק לשינויים, כך שזה לא שהמדידה של הTSH נעשתה "מוקדם מידי" אחרי שינוי המינון.  
תודה
לא בדיוק הבנתי את התהייה
( לעמוד שלי בתפוז )
01/01/2016 | 11:23
2
37
אני לא יודעת מתי נמדד האסטרוגן, אבל ללא ספק העלאתו תחת גירוי הורמונלי אחראית לכך שהיה צורך  בתוספת מינון. זה שה-TSH נשאר אותו הדבר מצביע על כך שתוספת המינון הייתה נכונה. 
המשך
02/01/2016 | 13:06
1
13
הTSH נמדד באותו היום של האסטרוגן.
רמת אסטרוגן של 1500 זה עדיין בתחום הרמה הנורמלית כמו לפני ביוץ טבעי, ובזמן המחזור החודשי הTSH הרי לא מזנק בגלל העליה באסטרוגן.
לכן מה שלא ברור, זה איך עכשיו כשהאסטרוגן היה עדיין בתחום הנורמה נדרשה עליה של 25% ביוטירוקס כדי לשמור על רמת הTSH.
תודה

מקפיצה
04/01/2016 | 23:50
1
פורומים חדשים בתפוז
( לעמוד שלי בתפוז )
31/12/2015 | 16:00
1
 מחפשים פעילויות נחמדות לילדים בימים הגשומים של השנה?
היכנסו עכשיו לפורום יוצרים עם ילדים וקבלו רעיונות מקוריים!

מתעניינים בבר אקטיבי לאירוע מושלם? יש לכם שאלות לגבי בחירת האלכוהול?
היכנסו עכשיו לפורום בר אקטיבי ותקבלו תשובות להכל!

ההתמכרות שלך מפריעה לך לנהל אורח חיים תקין?
בוא לדבר על זה עכשיו בפורום התמכרות למין

מחפשים מטפל סיעודי עבור היקרים לכם מכל? יש לכן שאלות לגבי זכויותיו?
היכנסו עכשיו לפורום טיפול בקשישים ותקבלו מענה לשאלותיכם!

מתעניין בקרב מגע ומעוניין לקבל פרטים נוספים?
היכנס עכשיו לפורום קרב מגע הגנה עצמית ותקבל תשובות לכל השאלות!

גרייבס וזפק רב קשרי?
30/12/2015 | 21:34
1
32
שלום, 

במהלך השנה האחרונה היתי במעקב בשל יתר פעילות קלה של בלוטת התריס. בעקבות TSH מדוכא לאורך זמן ובדיקת TSH receptor antibodies חיובית אובחנה מחלת גרייבס תת קלינית. כעת עברתי גם בדיקת אולטראסאונד, בה אובחן זפק רב-קשרי (״מרקם אינו אחיד עם קשריות היפואקוגניות מוצקות רבות בקוטר מירבי עד 0.8 ס״מ). מבחינת רקע משפחתי, יש לי דודה שחלתה בעבר בסרטן בבלוטה ואחות חולת גרייבס.  

האם תוצאות האולטראסאונד משנות את האבחנה הקודמת של גרייבס? האם יש סיכון משמעותי לסרטן הבלוטה והאם יש צורך בביופסיה? לבסוף, האם יש מניעה להכנס להריון כרגע?

תודה רבה!! 
לא זה לא משנה את האבחנה
( לעמוד שלי בתפוז )
01/01/2016 | 11:21
19
לא נדיר לראות קשריות גם אצל חולי גרייבס. קשריות של 8 מ"מ לא מצריכות ניקור, את יכולה להישאר במעקב של אולטרא-סאונד, נגיד בעוד שנה.
בדיקות ומינון התרופה
30/12/2015 | 15:45
2
45
ביתי, בת 22 (תת פעילות מגיל 3), היתה מאוזנת יפה בשנים האחרונות ובאוגוסט השנה, לפתע, TSH 22
בבדיקה חוזרת חודש אח״כ TSH 14.95

לאחר הבדיקות האלו, העלתה מינון ל-יוטירקס 200 כל יום
(המינון הקודם 4 פעמים בשבוע 200, ו-3 פעמים בשבוע 100) כלומר, העלתה ב300 לשבוע.

כעת לפי תוצאות הבדיקה, לי זה נראה שצריך להוריד קצת במינון, למרות שהכל בתוך הנורמות.

מה דעתך?
ממש לא חובה
( לעמוד שלי בתפוז )
01/01/2016 | 11:05
1
27
היא יכולה להישאר על המינון הזה. 
תודה רבה!
03/01/2016 | 12:59
1
ספירת דם ומרקפטיזול
29/12/2015 | 21:33
4
39
אני לוקחת מרקפטיזול מזה כחודשיים. כרגע 10 מג.
מניקה.
עשיתי היום בדיקות דם.
תפקודי כבד תקינים חוץ מ alp. שהיה גבוה לפני תחילת הטיפול ועלה עוד.
1. מה שמדאיג אותי זה ספירת הדם. יצא לי 5.7 כדוריות לבנות.
זה עדיין בתחום, אבל אף פעם לא היה לי כזה נמוך. האם זה קשור למרקפטיזול? ממש לפני תחילת הטיפול היה לי 6.6.
האם הירידה קשורה לטיפול? אני מפחדת מלויקופניה...
2. לבת שלי היונקת היה לפני יומיים חום חד פעמי של 39.4. נתתי אקמול, ולא עלה יותר אחרי זה. האם יכול להיות קשור לתאים לבנים שלה בגלל שיונקת ממני??

תודה רבה
תוספת
29/12/2015 | 21:49
18
האם ירידת כדוריות בגלל מרקפטיזול היא הדרגתית או בבת אחת זה צונח?
תוספת
30/12/2015 | 09:40
6
נוטרופילים ולימפוציטים וכל השאר בתחום. גם באחוזים וגם במספרים.
לא הייתי דואגת
( לעמוד שלי בתפוז )
01/01/2016 | 11:20
1
32
יש ירידה בכדוריות לבנות שהיא תלויית מינון, ואולי זה מה שרואים, אבל אין כאן שום דבר מדאיג. מפחדים מהירידה שקורית בלי קשר למינון ובבת אחת, וכנגד זה מזהירים.
 ברמה שיש לך אין לך סכנה של זיהום וגם לא התינוקת שלך. לגבי אלקליין פוספטייז, צריך לראות את החריגה. בהחלט יכול להיות קשרו למרקפטיזול, ולרבו יורד עם הפחתת המינון. לא חזרו עדיין על תפקודי תריס? כי אם התגובה טוב כבר היו צריכים להפחית את המינון.

תודה רבה המשך
01/01/2016 | 15:32
9
לגבי מינון מרקפטיזול ששאלת...
התחלתי עם 20 מג לפני חודשיים, ואחרי 10 ימים היתה תגובה מצוינת אז החליטה להוריד לי ל 10 מג.
מאז אני עם 10 מג וערכים תקינים יחסית של l3 l4.
Tsh עדיין נמוך מאוד.
האם אמורים להוריד מינון שוב?
שבר מאמץ
29/12/2015 | 13:16
2
28
בת 50 עם שבר מאמץ בעצם המסרק בכף הרגל, שנגרם כנראה עקב חבלה מינורית ביותר, ולמרות זאת ההחלמה מאד איטית. צפיפות העצם תקינה וכך גם סידן בדם, ויטמין D ואלקליין פוספטאז. האם יש טעם לבדוק גם PTH או בדיקה אחרת?
לא נראה לי, מה אומרים האורטופדים?
( לעמוד שלי בתפוז )
01/01/2016 | 11:14
1
11
האורטופדים מפנים לאנדוקרינולוגים...
01/01/2016 | 12:16
6
צינומל
28/12/2015 | 23:49
5
29
ד"ר שלום!!
אני לוקחת יוטירוקס - 800מק"ג לשבוע (כ-4 חודשים כבר).
בדיקות אחרונות:
TSH= 1.84
FT4 = 17.6
FT3 = 4.12

ביקשתי מהאנדוקרינולוג להוסיף ציטומל (משום שלא מרגישה כ"כ טוב: נשירת שיער, קושי גדול להתרכז וכו') ולשמחתי קיבלתי.

המינון שונה ל- 400 מק"ג יוטירוקס לשבוע + 25 מק"ג צינומל כל יום.

שאלותיי:
1. האם זה מינון מתאים לדעתך?
2. נאמר לי לקחת את כל הצינומל יחד עם היוטירוקס בבוקר - האם לא כדאי לחלק את הצינומל לאורך היום ?
3. האם ניתן להשיג בארץ ציטומל (ולא צינומל גנרי)? האם זה משנה בכלל לדעתך?
4. האם יש לך מטופלים עם שילוב כזה? והאם הם מרגישים טוב יותר לאורך זמן?

תודה רבה רבה רבה!!!!

יש לי מטופלים
( לעמוד שלי בתפוז )
01/01/2016 | 11:13
4
30
אני בד"כ נותנת מינון יותר קטן של T3, לרוב רק 12.5. אבל זה לא כל כך משנה כל עוד זה לא מביא לטיפול יתר. סינומל וסיטומל זה אותו הדבר, ממש לא משנה.
 את יכולה לקחת את היותירוקס בבקר והסינומל אחר הצהריים. אם  תרגישי שזה מפריע לך לישון, קחי את שניהם בבקר. 

תודה רבה רבה ועוד שאלה -
01/01/2016 | 18:49
3
18
האם אני לא אכנס להיפר בהתחלה, משום ש- T4 עדיין יהיה גבוה בשבוע הראשון ?

ושוב תודה רבה רבה רבה!!! 

וגם -
01/01/2016 | 18:53
2
9
ראיתי שאת ממליצה על לקיחת T3 במינונים לאורך היום (2-3 במהלך היום) - האם זה לא רלוונטי למקרה שלי, לדעתך?

והאם ניתן לקחת T3 עם אוכל?

שוב תודה רבה ד"ר, את משהו מיוחד!

זה רק לאנשים שלוקחים רק T3
( לעמוד שלי בתפוז )
02/01/2016 | 12:14
1
22
יש לו זמן מחצית חיים יותר קצר ולכן לבדו  לא מספיק  בלקיחה חד יומית. אבל כשהוא משולב עם T4 אין צורך בחלוקתו
שאלה אחרונה :)
02/01/2016 | 22:52
6
והאם לא אכנס להיפר בשבוע הראשון של T3 + T4 (כי T4 עוד יהיה גבוה יחסית בדם) ?

שוב תודה רבה רבה רבה - את אלופה!!! ;)
יעוץ לפני ניתוח
28/12/2015 | 09:22
1
47
שלום רב, 
אני בת 54 סובלת מהשימוטו יותר מ20 שנה ונוטלת סינטרואיד באופן קבוע.
אני  עומדת לעבור ניתוח לכריתת רחם בלפרוסקופיה עקב אנדומטריוזיס בעוד שבועיים. בבדיקת דם שתוצאותיה הגיעו היום אני רואה שיצאתי מאיזון TSH - 7.67
וFT4- 15.4 האם למרות שאני לא מאוזנת אפשר לעבור ניתוח או שמא עלי להתאזן תחילה ואז לגשת?
הרבה תודה
אפשר בהחלט
( לעמוד שלי בתפוז )
01/01/2016 | 11:11
21
מאידך אפשר גם קצת להגביר מינון וממילא תוך שבועיים זה כבר ינרמל את ה-TSH. 
US של בלוטת התריס
26/12/2015 | 05:58
1
75
עשיתי השבוע את הבדיקה הנ"ל ואשמח לתגובת הרופאות כאן. התוצאה: לא הודגם ממצא פתולוגי במיטת אונה הימנית.
במיטת אונה השמאלית הודגם ממצא סולידי בגודל 6 מ"מ עם גבולות חלקים.
ממצא שייך לפראתירואיד. השגות?
אין עדות לבלוטות לימפה מוגדלות.
אני מטופלת לתת פעילות בלוטת התריס, עם החלפות של כדורים שלא איזנו אותי. האונה הימנית נכרתה בשנת 2007 בגלל ציסטה מדממת וקבלת טיפול במרקפטיזול לאחר מכן בגלל "השתוללות" ערכי כבד עברתי טיפול ביוד רדיואקטיבי והתחלתי טיפול בתת פעילות בלוטת התריס. עלי לציין שאני אחת מנפגעות אלטרוקסין בשנת 2011.
תודה מראש לתגובה.
זה תקין
( לעמוד שלי בתפוז )
01/01/2016 | 11:09
20
מה שרואים במיטת האונה השמאלית זה שריד האונה שכן היא לא נכרתה רק ספגה טיפול ביוד. כל זה לא קשור לאלטרוקסין או תחליפו.
וסתות חלשות ותדירות
25/12/2015 | 20:44
2
49
שלום, אודה לדעתכם...
בחודש אוגוסט לאחר טיפולי פוריות היה הריון שנפל בשבוע 7.
לאחר מכן התפתחה דלקת בבלוטת התריס, לוקחת יוטירוקס,  בבדיקה האחרונה TSH תקין פחות מ2.5
בארבעת החודשים האחרונים הדימום הוסתי נמשך בערך יומיים בזרימה בינונית וגם משך המחזור השתנה מ23-24 יום ל 27-29 יום.
האם יש קשר בין דלקת בבלוטת הריס לבין נטילת יוטירוקס לבין הדימום הדל ובמחזור הארוך (יחסית)?
אני מעוניינת לחזור לטיפולי פוריות בחודש הבא.
תודה
לא אין קשר
( לעמוד שלי בתפוז )
01/01/2016 | 11:07
1
16
את יכולה לחזור לטיפולים. בת כמה את? מחזורים שמתקצרים הם בד,כ סימן להתקדמות לקראת הפסקת המחזור.  כמובן לא אומר שלא תוכלי להשיג הריונות אבל זה אולי עניין של גיל. 
תודה. אני בת 38 ללא ילדים
01/01/2016 | 11:17
16
הפרופיל ההורמונלי תקין.
המחזור שלי היה דייקן במשך שנים ומאז ההפלה הוא השתבש. הרופא פיריון הפנה אותי לצילום רחם שהיה תקין, אני חשבתי אולי קשור לדלקת בבלוטת התריס. אבל כנראה שלא... תודה לך על המענה ושבת שלום

כמה התרגשות!!!
24/12/2015 | 22:22
5
127
תראו, זה משהו שקשה להסביר, אבל קרן ושרון היקרות, אתן עוגן של שפיות רציונאלית עם חום אנושי וטוב לב אמיתי לעזור! מעריך אתכן כל כך, ברמה שמילים לא תוכלנה לתאר. כבר בא לי להיות הרופא שיכול להשפיע ברמה הכי פשוטה-  מקצועית ואנושית.
אז הבטחתי עדכון- קבלו אחד חם! (למה לא על כוס קפה?!)

בתחילת השבוע עברתי ניתוח כריתה חלקית של האדרנל, עם "קהל" רציני של צוותים רפואיים. כי אם כבר מקרה אקזוטי...אז עד הסוף!
בניתוח הוסרה כ- 80% רקמה ע"י הכירורגים, ונותרו כ- 20% במיקום אנטומי. מתוך ה- 80% שהוסרו, המדולה הופרדה במקום ע"י פתולוג, וחלק מהקורטקס הנקי הושתל בשריר האיליאקוס ע"י צוות אורטופדי.
לסיכום: כריתה חלקית + השתלה עצמית בשריר האגני.

כולם נורא נורא מרוצים, ובהם אני! למה? כי לחצי הדם והדפקים סופסוף תקינים ואין לי כבר 4 ימים בכלל חום או תחושה של התקפים כלשהם. יש מלא מוטיבציה להחלים מהר ולחזור לאחלה תפקוד.

מבחן סינקטן --> קוטיזול בוקר אפסי, לאחר הזרקה עלייה מינימאלית. מעט מאכזב אך כנראה יש רקמה מגיבה, אומנם מעט אבל נקווה שתתאושש לה. ממה שראינו על 7 מקרים בודדים שבהם הושתל קורטקס (לא בארץ), בחצי מהמקרים השתל נקלט בשריר, לוקח שבועות....אז אולי יש מה לצפות גם מהכיוון הזה.
בינתיים, הידרוקורטיזון 50 מ"ג/ יום (מחולק 20, 20, 10) וביקורת שבוע הבא.

זהו עד כה...נראה לי בעצם דיי מספיק. אני סופסוף מרגיש שהגוף שלי לא כמו טרקטור! קצת יותר קליל ונינוח, שלווה שכזו...שנקווה שתמשיך לכולנו.

סופ"ש נעים ורגוע לכן!
בהערצה, יניב
איזה יופי
( לעמוד שלי בתפוז )
25/12/2015 | 16:20
59
לא בדיוק עקבתי אחרי התאריכים, והיה לי שבוע כל כך עמוס שלא נכנסתי לפורום. אני שמחה שאתה אחרי (העלו את הוידאו של הניתוח לאינטרנט כבר? ). צריך לקוות שזה יקלט, אבל כפי שאמרתי לך, אין לי כל ניסיון , והניסיון של אחרים גם מוגבל למדי.
 שוב, לא נעים, אבל לא סוף העולם לחיות על  טיפול חלופי.  לדעתי יות ר חשוב שסלקו את הפאו. עם טיפול חלופי אפשר לחיות חיים כמעט נורמלים. עם פאו לא מטופל אי אפשר לחיות נקודה. טוב , ברור לי שאתה בליווי של אנדוקרינולוגים, אבל כשמורידים לך את ההידרוקורטיזון לא לשכוח להתחיל פלורינף.
 החלמה מלאה ותעדכן!
וואו, יניב, איזה יופי!
25/12/2015 | 18:31
43
איך אני שמחה שאתה אחרי!
מקווה שהרקמה המושתלת תיקלט ותתפקד.
ואם לא - לקחת סטרואידים במינון חליפי זה יותר פשוט מהתקפים של פיאו.
אתה תהיה רופא נפלא, יקירי. כי אתה יודע איך זה להיות בצד השני.
ואולי גם נפגש מתישהו.
אם אי פעם אתה מגיע למרכז בריאות הילד במודיעין...קפוץ לומר שלום.
שאלות ליניב..:)
29/12/2015 | 21:03
2
35
היי יניב!!!
קודם כל - ממש ממש משמח שאתה מרגיש יותר טוב ומקווה מאוד שימשיך ככה!!!!:)))

יש לי כמה שאלות - ניסיתי ללכת אחורה בפורום ולחפש את תחילת הסיפור שלך, אבל עדיין היה לי קצת קשה להבין, אז ממש אשמח אם יהיו לך כמה דקות לענות לי :)

1. האם בדיקת ה- Chromogranin A היתה שלילית בהתחלה?
2. האם כבר באיסוף השתן הראשון שעשית, היו תוצאות מחוץ לטווח?
3. האם היו לך סימפטומים כמו: שתן בהיר מאוד והרבה (יחסית לכמות השתיה) וללא צמא?
4. האם היו לך סימפטומים שיכלו להיות קשורים להיפוקלמיה (חולשת שרירים וכו'...)
5. האם היה לך טעם מר או משונה בפה ?

תודה רבה רבה על כל עזרה!!!!
ובהצלחה רבה בהמשך!!!!
תודה, דניאל:))
תשובות לדניאל (-:
01/01/2016 | 15:05
1
22
אהלן דניאל, תודה רבה!
רק חבל שלא ציינת על שום מה השאלות, מניח שאת/ה בבירור רפואי ושאולי המילה פיאוכרומוציטומה עלתה בפניך...ושאלותיך:
1.אצלי היתה שלילית בפעם הראשונה, ובפעמיים שלאחריה חיובית. יש לקחת בחשבון שהבדיקה לא הכי ספציפית, יש גורמים נוספים שיכולים להעלות רמת CgA והמוכר שבהם נטילת מעכבי PPI (תרופות לטיפול בחומציות/כיב קיבה כמו אומפרדקס).
2. לא. לפעמים נדרש יותר מאיסוף בודד. אבל! ההמלצה היא שבמידה ויש תחושות "התקפיות" מחשידות לפיאו, יש לתזמן את האיסוף ולהתחילו מיד לאחר תחושת "התקף" ו-24 שעות קדימה. בגלל שהבדיקה הינה לאורך יממה, יש סיכוי "לתפוס" משהו סביב התחושה והאיסוף. רק אציין שכאשר ביצעתי כך איסופים, והיו רבים, כולם היו פתולוגיים. בחשד גבוה או איסוף לא תקין, רופא יפנה אותך גם לקטכולאמינים ומטאנפרינים בפלזמה (שהיא אומנם נקודתית מבחינת טיימינג בניגוד לאיסוף 24, אבל מטאנפרינים נותרים בפלזמה לזמן מה).
3.4.5. לא, לא ולא!

רק לסבר את האוזן, בטח קראת, מדובר בגידול מאוד נדיר (!!!), וכאשר יש חשד סביר, ההוכחה הביוכימית היא נחוצה וחשובה לאין ערוך!

אולי אוכל לתת אינפוט אישי יעיל יותר, אם אבין היכן דברים עומדים. בכל מקרה אם כבר היה בירור ראשוני כנ"ל של תחושות של דפיקות לב, הזעות, כאבי ראש, חולשה וכל מיני כאלו, שיצא תקין לחלוטין, אז לא הייתי מציע "להיתפס" על פיאו חזק, הסבירות שהכסף שם, נמוכה ביותר! לעשות את המינימום הנדרש כפי המלצת הרופא המטפל!  בכל שאלה נוספת, מוזמן/ת בכיף.

בהצלחה וסופ"ש נעים,
יניב
תודה!!!!
03/01/2016 | 01:51
12
יניב - קודם כל אתה אלוף - תשובה סופר ברורה, אז תודה רבה רבה רבה על הזמן והסבלנות!

אז כן, נשלחתי לאיסוף שתן למטאנפרינים וCgA, וכרגע מחכה לתשובות (הרבה זמן..). 
ההתקפים שהזכרת כוללים את מה שתיארת: דפיקות לב, הזעות, כאבי ראש וכו'?
יש לי חלק ממה שהזכרת, כולל יל"ד 140/90 והיפותאירוידיזם (בת 33) ומנסים לברר את הסיבה לכך. 
בינתיים באמת תודה רבה על הכל, אעדכן בהמשך..

תודה!!:))
דניאל
סיכון לסכרת לאחר סוכרת הריונית
24/12/2015 | 17:36
1
13
הי ותודה מראש!!!

אני בת 34, צליאק, השימוטו שכרגע מאוזן, כרגע שנה אחרי לידה. ההריון האחרון היה סכרתי שבו אוזנתי עם אינסולין 30 יחידות כל לילה, A1C היה 5.4. הלידה היתה תקינה(זירוז בשבוע 39) והתינוקת בריאה.
בהעמסה 75 לפני חצי שנה ערך הסוכר היה 145, A1C לפני 3 חודשים היה 5.9, ומשקלי תקין - גובה 176 משקל 73.
בניטור יומי בצום - הערכים נעים בין 88 ל-103 (עובדת על זה...)
שאלתי: אני מעוניינת בהריון נוסף, האם עשוי להיות שמשמעותו מעבר מטרום סכרתית לסכרתית אחרי הלידה?
אבי עם סכרת שפגעה לו כבר בעיניים... לחוצה מאד...
תודה רבה רבה!
יש סיכוי רב שגם הפעם תהיה סוכרת הריונית
( לעמוד שלי בתפוז )
25/12/2015 | 16:14
10
וגם סיכוי רב להופעת סוכרת בהמשך החיים.
 הייתי בודקת אפשרות שמה שאת"מבשל" זו דווק סוכרת מסוג 1, כי יש לך 2 מחלות אוטו-אימוניות כבר. אפשר לבדוק אם יש לך נוגדנים ל-GAD  ומ נגד ZnT8, שתי בדיקות שניתן לעשות במסגרת המעבדה של המכון האנדוקריני באיכילוב.
 אם אחת או שניהם יהיו חיוביים , זה מאד תומך בכךך שאת בדרך לפתוח סוכרת טייפ 1, במקרה כזה ברור שתצטרכי גם הפעם אינסולין, וגם ברור שהמשך תופיע הסוכרת ממש, לא ברור בדיוק מתי.
 אם לאבא שלך יש סוכרת מסוג 2,  ואם אין לך נוגדנים, על אף שאת לא בעודף משקל, יתכן וזה מבשר  הופעת סוכרת זו בהשמך.
 כך או כך, אין כל סיבה לחשוש דווקא מפגיעה בעיניים, איזון טוב של סוכרת אמור למנוע את הבעיה הזו.
פורומים חדשים בתפוז
( לעמוד שלי בתפוז )
24/12/2015 | 14:14
2
 כותב עבודה סמינריונית? צריך עזרה במציאת מקורות ביבליוגרפים?
היכנס עכשיו לפורום כתיבת עבודות אקדמיות ותקבל תשובות לכל השאלות!

סובלים ממחלת הקרוהן והקוליטיס? אתם לא לבד.
היכנסו עכשיו לפורום קרוהן וקוליטיס – תמיכה ותוכלו לשתף באנונימיות מוחלטת

עומדת ללדת? מתלבטת איך לבחור את הדולה המושלמת עבורך?
בפורום לקראת לידה – רופא ודולה תוכלי לשאול ולהתייעץ על הכל

מכורים לסדרה צעירים חסרי מנוח? עדיין רוצים להתעדכן בכל מה שקורה?
מוזמנים להיכנס עכשיו לפורום צעירים חסרי מנוח ולדבר על כל מה שחם!

סובלים מבעיות זיכרון? רוצים ללמוד תרגילים לשיפורו וחיזוקו?
היכנסו עכשיו לפורום שיפור הזיכרון וגלו דרכים להתמודדות!

גידול לא ממאיר בבלוטה וממצאים לגרייבס באונה הימנית
24/12/2015 | 09:48
2
45
שלום רב
מאז ההריון שלי עם בני השני, שהסתיים בינואר 2014, ערכי הבלוטה שלי לא היו תקינים. החל מהקיץ האחרון החלו להופיע תסמינים של עייפות גדולה, בעיקר בשעות הצהריים והערב, ובמקביל, תחושת רעד פנימי. כמו כן החלה לי רגישות בעיניים, בעיקר בעין ימין, מלווה בתחושת יובש, ובלט קל. מאז דצמבר 2014, ה-tsh שלי ירד מ-0.23, ל-0.12 כיום. ערכי ה-t3 עומדים על ערכים מאוזנים ( של 4.8- 4.4), וה-4t, על גבול הערכים הנמוכים (10.7- 11.10). בנוסף נמצאה בבדיקת אולטרסאונד, קישורית חמה בגודל של 1ס"מ * 2.8 ס"מ לערך באונה הימנית. במיפוי הבלוטה נמצא כי באונה הימנית ישנה קליטה בעוצמה גבוה. בבדיקת Mri ראש, התוצאות תקינות. מאז ועד היום למרות הבדיקות השונות ופגישות עם מס' רופאים, נותרתי עם תמונה חלקית, בה לא מצליחים כל המרכיבים (תוצאות הבדיקות והממצאים) להרכיב תמונה שלמה ובהירה. להלן חלק מהשאלות שנותרו פתוחות: האם יש לי גרייבס? האם יש קשר בין הממצאים האוטואימוניים לגידול? (שאיננו ממאיר). האם בכריתת האונה הימנית יש סיכון שהגרייבס, או אותם ממצאים אוטואימוניים באשר שמם, "יעברו" לאונה השמאלית? או במילים אחרות מה הסיכונים שבהשארת האונה השמאלית?
תודה, מיה

אולי לא מחלת גרייבס
24/12/2015 | 22:08
1
36
בדיקות המעבדה יותר אופייניות לאדנומה טוקסית (קשר חם) אם במיפוי הייתה קליטה רק בקשרית באונה הימנית ויתר הבלוטה הייתה קרה כלומר ללא קליטה במיפוי אז כנראה מדובר באדנומה טוקסית והשאלה האם באמת היה בלט עיניים? יש אפשרות נדירה ביותר של שני המצבים יחד. בכל מקרה לא צריך טיפול ניתוחי, באדנומה טוקסית בגודל כזה הטיפול הוא יוד רדיואקטיבי ובמחלת גיירבס הטיפול קודם כל תרופתי.
תודה על המענה עמיר
29/12/2015 | 21:52
4
יש קשר חם רק באונה הימנית. נראה שייתכן וזה מקרה של האפשרות הנדירה הזו, כי יש ממצאים אוטואימוניים בבדיקות הדם, בלט קל בעין ימין,מדי פעם לחץ על העין מבפנים ויובש. נאמר לי שיש סיכון להחמרה בבלט שבעין כתוצאה משישמוש ביוד, ולכן עדיף ניתוח.
דקסמטזון לפני בדיקת קורטיזול
22/12/2015 | 18:31
2
67
שלום. הרופאה שלי אינה זמינה, וקיבלתי ממנה בדיקת קורטיזול (1. בדם 2. באיסוף שתן של 24 שעות). היא הנחתה לקחת שני כדורי דקסמטזון לפני השינה ולעשות בדיקת דם בבוקר. השאלה שלי, האם האיסוף שתן צריך להיות במהלך היממה בה אני לוקח דקסמטזון?
דקסאמטזון מפריע לאיסוף שתן לקורטיזול
24/12/2015 | 22:13
35
לכן קודם איסוף שתן ואז הבדיקה עם שני הכדורים בליילה ולמחרת בבוקר בדיקת דם לקורטיזול.
ד"ר עמיר בשקין
ד"ר בשקין צודק כמובן אבל..
( לעמוד שלי בתפוז )
25/12/2015 | 16:22
39
לא הסבירו לך? זה מטריף את דעתי.
נטילת סטרואידים לאורך ההריון במצב של CAH-NC
22/12/2015 | 08:36
1
26
ד"ר תורג'מן שלום,
כתבתי לך כאן בשבועות האחרונים ועזר לי מאד מה שכתבת.
ואני מבקשת לשאול האם יש עוד רופא מומחה בתחום של CAH NON CLASSICAL בשילוב עם הריון מלבד פרופ' ויינטרוב?
הגישה של פרופ' ויינטרוב תומכת בנטילת סטרואידים לאורך ההריון וכדי להכנס להריון.
אני מנסה לבדוק אם יש חלופה טיפולית בניסיון להרות ללא כדורים אלו ולכל אורך ההריון.
בפורום זה ציינת שנושא זה חלוק ע"י הרופאים בצורך בפרדניזון, ולכן חשוב לי לדעת אם יש אלטרנטיבה שהוכחה מחקרית כיעילה? ואיזה רופא תומך בה?
תודה רבה,
ליאת
לא צריך מומחה מיוחד
( לעמוד שלי בתפוז )
25/12/2015 | 16:07
20
החלופה היא לנסות בלי. ילך מה טוב, לא דורש טיפול שונה אלא פשוט שום טיפול? לא ילך ניתן יהיה לנסות עם  מינון קטן של פרדניזון
ירידת ספירה לבנה
21/12/2015 | 17:45
1
29
נוטלת מרקפטיזול כחודשיים.
הרופאה אמרה לי שאם יש לי חום/כאב גרון צריך לעשות ספירת דם דחופה במיון!!
עכשיו כשהתחיל החורף אני ממש חוששת...
על כל חום צריך לגשת למיון? הבנתי שגם באמצע הלילה??
איך אדע מה לעשות?
כמה זה באמת דחוף ומה הסיבה בדיוק שצריך לבדוק את זה כל כך מהר?

תודה
לא עד כדי כך דחוף.
24/12/2015 | 22:32
18
מרקפטיזול ב 1 ל 500 משתמשים עלול לגרום לירידה בתאי דם לבנים מסוג נויטרופילים שנלחמים בזיהומים. במיוחד במינון גבוה וסמוך להתחלת הטיפול אבל יכול להופיע בכל שלב. ירידה בנויטרופילים עלולה לגרום לזיהומים מסוכנים לכן במחלת חום במיוחד אם יש כאב גרון וכיבים בפה ההנחיה להפסיק טיפול ולבצע ספירת דם אם הנויטרופילים תקינים לחדש טיפול.
ד"ר עמיר בשקין
סימפטומים של תת פעילות בלוטת התריס
21/12/2015 | 10:52
1
47
שלום.
התייעצתי איתכם בעבר ושללתם תת פעילות בבלוטת התריס על סמך תוצאות בדיקות שנתתי לכם, למרות שיש לי המון סימפטומים של בעיה זו.
תזכורת: אני בת 38 (+2 ילדים)  ולא מצליחה לרדת במשקל (עודף משקל של 25 קילו) למרות ספורט קבוע ואכילה בריאה (בליווי דיאטנית ובהמשך נטורופתית) מעל שמונה חודשים.
האם יכול להיות מצב שבו הבלוטה מתפקדת כסדרה (כפי שמעידות תוצאות הבדיקות), אבל יש גורם בגוף שמחבל בה או בתפקוד שלה? למשל שמערכת החיסון תוקפת את הבלוטה או שיש נוגדנים נגד הבלוטה או בעיה בקולטנים שאמורים להוות את הממסר התאי, כפי שקראתי?
האם יש דרך לבדוק את האפשרויות האלה? והאם יש להם טיפול מתאים?
תודה רבה,
מיכל.

גם הפעם אם כל מדדי התפקוד תקינים , אין בעיה בתפקוד הבלוטה
( לעמוד שלי בתפוז )
25/12/2015 | 16:02
18
הכוונה ל-TSי ולפחות ל-FT4. אם אלה תקינים, למרות שנראה לך שזה חייב להיות זה, זה לא.
 הסיבות האחרות (חות מאכילה והוצאת אנרגיה) ל מגיפת השמנת היתר השוטפת את המין האנושי, לא לגמרי ברורות. את לא לבד במקרה הזה. 70% בערך מהאכולוסיה הבוגרת בעולם המערבי סובלת מעודף משקל, ו-30-35% מהשמנת יתר חולנית.
 ברמה האנדוקרינית הפשוטה,  שתי המחלות העיקריות שצריך לשלול הן  תת פעילות (וכנראה שזה אין לך), ומחלת קושינג. אם זה נשלל, עם כל הכאב והצער,  אין הסבר אנדוקריני לבעיה. יש כמובן ביטוי אנדוקריני להשמנת יתר: תנגודת לאינסולין, נטיה לסוכרת , הפרעות במחזור הווסת ועוד.. אבל אלה משניים להשמנה ולא הגורם.
בלוטת התריס בהריון
21/12/2015 | 13:00
4
47
אהלן,

יש לי שאלה ואשמח אם אוכל לקבל עזרה.
אני סובלת מתת פעילות של בלוטת התריס ונוטלת יוטירקס במינון של 100 מ"ג ביום. בלוטת מאוזנת בדר"כ.
אני בתחילת הריון (שבוע 5) ובבדיקת דם גיליתי שה TSH שלי עומד על 0.05.
מה לעשות?
להפסיק עם הכדורים לתקופה עד שיעלה או שאמור להתאזן בחזרה?

תודה על התשובה!
ועוד נתונים...
21/12/2015 | 13:37
30
FT3 - 5.98
FT4 - 19.9

תודה מראש על התשובה...
עד שדר' תורגמן תגיע לכאן
21/12/2015 | 20:29
1
54
מאד אופייני שיש ירידה ב- TSH בתחילת הריון. אם היית מאוזנת טוב לפני הכניסה - אני לא חושבת שהייתי נוגעת. הצפי הוא שה- TSH יעלה בהמשך...
לחזור על הבדיקת דם
24/12/2015 | 22:20
25
 יכול בהחלט להתאים ליתר פעילות של בלוטת התריס עקב עליה ב HCG בתחילת ההריון במיוחד בהריון תאומים. כדאי לחזור על הבדיקות דם.
בכל מקרה אין מקום לדאגה בניגוד לתת פעילות של בלוטת התריס שייש חשש לפגיעה בעובר, עודף קל של הורמוני בלוטת התריס לא פוגע בעובר.
ד"ר עמיר בשקין
מידע נוסף שכתבתי בנושא
24/12/2015 | 22:22
35

מנהל/ת הפורום

אודות:
אתם מוזמנים להציג שאלות בנשואים הנוגעים לתפקוד של בלוטת תריס, סרטן בלוטת תריס, הפרעות במערכת הרבייה, הפרעות במשק הסידן, אוסטאופורוזיס, סוכרת, בעיות ג
עוד...
חם בפורומים של תפוז
בפייסבוק שלנו כבר ביקרתם?
בפייסבוק שלנו כבר...
רוצים להיות תמיד מעודכנים במה שקורה בתפוז?
בפייסבוק שלנו כבר ביקרתם?
בפייסבוק שלנו כבר...
רוצים להיות תמיד מעודכנים במה שקורה בתפוז?
פורום התמודדות עם סרטן
לא חייבים להתמודד לבד
פורום נכות - פגיעה בעבודה
פורום נכות - פגיעה בעבודה
מרקמן את טומשין
מרקמן את טומשין
מקרא סימנים
בעלת תוכן
ללא תוכן
הודעה חדשה
הודעה נעוצה
אורח בפורום