לגלישה באתר בגירסה המותאמת לסלולאר
| הוספת הודעה
הגדרות תצוגה

הגדרות עץ הודעות

מאפייני צפייה

הצג טקסט בתצוגה
הצג תגובות באופן
עדכן
1147011,470 עוקבים אודות עסקים

פורום תעופה קלה

דבר מייסד הפורום, צור בנר:
"שלום לכל חובבי הטייס, אומנם, ימות המשיח עדיין לא הגיעו, אך למרות זאת, בפעם הראשונה בישראל, עולה לאוויר, קהילה, המאפשרת לכל מי שהטיסה זורמת בדמו, להיפגש בה. הטיסה היא ``שגעון לדבר`` - כולנו חשים בזאת. במקרים רבים, ההנאה שאנו שואבים משיחה על טיסה עם עמיתים וחברים, מחילופי החוויות והסיפורים, משתווה (ויש אומרים, אף עולה...) להנאה מהטיסה עצמה. קהילה זו והפורום במרכזה, באים לספק בדיוק את ההנאה הזו. כמה מילים על עצמי, עבדכם הנאמן: אני מחזיק ברשיון טיס מסחרי(עם הגדר מכשירים) וברשיון הדרכה עם נסיון של שמונה שנים כטייס. כמו כן, אני מחזיק ברשיון מסחרי ורשיון מדריך מכשירים (CFII) אמריקאים. בשרותי הצבאי הסדיר שימשתי כקצין בקרת טיסה בחיל האויר (כן, כן - ``פלוטו``) ועדיין אני עוסק בכך במילואים.יש מכם, שיתכן ויזכרו אותי מתחרויות הנווט האוויריות בחיפה ובערד, אותן ארגנתי. ועתה, אגש לעניין: במרכז קהילת ``התעופה הקלה``, עומד הפורום, שיכול לשמש אתכם למטרות רבות, כגון: סיפורים על טיסות וחוויות מיוחדות, המלצות על מוצרים הקשורים בטייס ושאר ``שיחות האנגר`` כאוות נפשכם. כמו כן, יכול הפורום לשמש כאמצעי לברור מידע בנושאי התעופה השונים (נושאים טכניים, אווירודינמיקה, מטאורולוגיה וכו`). כמנהל הפורום, אני מבטיח תשובות מהימנות לשאלות שתועלנה, ביחד עם כל שאר משתתפי הפורום, אשר בוודאי ישמחו לעזור ולענות. אני בטוח שההיכרות דרך הפורום, תעזור בגיבוש הדדי של חובבי טייס מכל הארץ, ובחילופי מידע, שיעשו את כולנו למקצועיים יותר. נוסף על הפורום, תוכלו למצוא הפניות למאמרים בקהילה ומחוצה לה וקישורים לאתרי אינטרנט מעניינים. אשמח לקבל תגובות והצעות לקישורים, אשר הינכם סבורים שיעניינו את באי הקהילה. בעיקר אשמח, לקבל ולפרסם מאמרים וכתבות פרי עטכם, בכל נושא הנראה לכם רלונטי. כמו כן, הנכם מוזמנים ליידע אותי על כל ארוע תעופתי, גדול כקטן, אשר אתם מארגנים או יודעים עליו, ואעשה כמיטב יכולתי לפרסמו בקהילה ואם תרצו, לעזור בעצות לארגונו. בנוסף, קיימת לפורום רשימת תפוצה לדואר אלקטרוני בה חברים משתתפי הפורום. מטרת רשימה זו היא, ליידע את המשתתפים על ארועים בתחום התעופה, עדכונים לקהילה ואף להיות בסיס למפגשים ויוזמות אויריות עתידיות. על מנת להצטרף - כיתבו לי מייל ואתם בפנים. אני מקווה כי כולנו נוכל להפוך קהילה זו לבית הווירטואלי שלנו, וכל הצעה לשיפור, תתקבל בברכה. טיסה נעימה בקהילה, שלכם, צור בנר"

הנהלת הפורום:

אודות הפורום תעופה קלה

דבר מייסד הפורום, צור בנר:
"שלום לכל חובבי הטייס, אומנם, ימות המשיח עדיין לא הגיעו, אך למרות זאת, בפעם הראשונה בישראל, עולה לאוויר, קהילה, המאפשרת לכל מי שהטיסה זורמת בדמו, להיפגש בה. הטיסה היא ``שגעון לדבר`` - כולנו חשים בזאת. במקרים רבים, ההנאה שאנו שואבים משיחה על טיסה עם עמיתים וחברים, מחילופי החוויות והסיפורים, משתווה (ויש אומרים, אף עולה...) להנאה מהטיסה עצמה. קהילה זו והפורום במרכזה, באים לספק בדיוק את ההנאה הזו. כמה מילים על עצמי, עבדכם הנאמן: אני מחזיק ברשיון טיס מסחרי(עם הגדר מכשירים) וברשיון הדרכה עם נסיון של שמונה שנים כטייס. כמו כן, אני מחזיק ברשיון מסחרי ורשיון מדריך מכשירים (CFII) אמריקאים. בשרותי הצבאי הסדיר שימשתי כקצין בקרת טיסה בחיל האויר (כן, כן - ``פלוטו``) ועדיין אני עוסק בכך במילואים.יש מכם, שיתכן ויזכרו אותי מתחרויות הנווט האוויריות בחיפה ובערד, אותן ארגנתי. ועתה, אגש לעניין: במרכז קהילת ``התעופה הקלה``, עומד הפורום, שיכול לשמש אתכם למטרות רבות, כגון: סיפורים על טיסות וחוויות מיוחדות, המלצות על מוצרים הקשורים בטייס ושאר ``שיחות האנגר`` כאוות נפשכם. כמו כן, יכול הפורום לשמש כאמצעי לברור מידע בנושאי התעופה השונים (נושאים טכניים, אווירודינמיקה, מטאורולוגיה וכו`). כמנהל הפורום, אני מבטיח תשובות מהימנות לשאלות שתועלנה, ביחד עם כל שאר משתתפי הפורום, אשר בוודאי ישמחו לעזור ולענות. אני בטוח שההיכרות דרך הפורום, תעזור בגיבוש הדדי של חובבי טייס מכל הארץ, ובחילופי מידע, שיעשו את כולנו למקצועיים יותר. נוסף על הפורום, תוכלו למצוא הפניות למאמרים בקהילה ומחוצה לה וקישורים לאתרי אינטרנט מעניינים. אשמח לקבל תגובות והצעות לקישורים, אשר הינכם סבורים שיעניינו את באי הקהילה. בעיקר אשמח, לקבל ולפרסם מאמרים וכתבות פרי עטכם, בכל נושא הנראה לכם רלונטי. כמו כן, הנכם מוזמנים ליידע אותי על כל ארוע תעופתי, גדול כקטן, אשר אתם מארגנים או יודעים עליו, ואעשה כמיטב יכולתי לפרסמו בקהילה ואם תרצו, לעזור בעצות לארגונו. בנוסף, קיימת לפורום רשימת תפוצה לדואר אלקטרוני בה חברים משתתפי הפורום. מטרת רשימה זו היא, ליידע את המשתתפים על ארועים בתחום התעופה, עדכונים לקהילה ואף להיות בסיס למפגשים ויוזמות אויריות עתידיות. על מנת להצטרף - כיתבו לי מייל ואתם בפנים. אני מקווה כי כולנו נוכל להפוך קהילה זו לבית הווירטואלי שלנו, וכל הצעה לשיפור, תתקבל בברכה. טיסה נעימה בקהילה, שלכם, צור בנר"

לצפיה ב-'נא מלאו את הטבלה'
נא מלאו את הטבלה
16/11/2004 | 23:57
1
לגבי לחץ וטמפרטורת שמן.

מה עושים בכל מצב.

תודה
לצפיה ב-'הכוונה מה עושים בזמן טיסה בכל מצב'
הכוונה מה עושים בזמן טיסה בכל מצב
17/11/2004 | 00:00
ואינכם ליד שדה תעופה
לצפיה ב-'שאלה'
שאלה
16/11/2004 | 22:02
9
תוך כדי סידור עדכון 17 של הפמ"ת, שמתי לב כי קיים נתיב ירוק, ללא שום מגבלה כזו או אחרת, שעובר מבית חנן, דרך נצר-סירני, איילון, בית שמש עד נועם.

אני טס את הנתיב היפיפה הזה תמיד במרשה חריג (אומנם תוך חיתוך מסגולה לאיילון מזרחית ל CTR ב"ג.

האם מישהו ניסה לטוס בנתיב זה ללא אישור מיוחד מראש? האם הדבר אפשרי?
אם כן זהוא נתיב מומלץ ביותר לגיוון הדרך לתימן.

לצפיה ב-'קצת הסטוריה'
קצת הסטוריה
17/11/2004 | 00:18
3
פעם זה היה הנתיב הרגיל לירושלים: תל-יונה, בית-חנן, נצר-סירני, איילון, בית-סירא ומשם דרך בית חורון לעטרות.

עקב העומס בנתיב לאורך החוף ואח"כ באזור פלמחים וה-TMA, הוחלט לפתוח נתיב CVFR חדש לירושלים דרך ירקונה, אלקנה, תפוח לירושלים ולמנוע טיסה בנתיב הראשון. הנתיב החדש היה בשימוש עד לשנת 2000, עת פרצה האינתיפאדה השניה.

מאז שסגרו את עטרות והפסיקו את הטיסות מעל השטחים, התרוקנו שני הנתיבים הללו מתעבורה אוירית.

באופן עקרוני, לא צריכה להיות בעיה לטוס בנתיב שתארת.

דוד

לצפיה ב-'ב"ש דרך ב"ש.'
ב"ש דרך ב"ש.
17/11/2004 | 00:34
2
באר שבע דרך בית שמש....

אין הגבלות בפמ"ת, (מישהו מודע להגבלות?) אבל בן גוריון
לא מקבלים אותך כשיש להם הקפות באיזור. (מותר להם לסרב לך?).

מישהו צריך להגיש מירשה וללחוץ לטוס דרך בית שמש, וכשיגידו לו
לא להגיש תלונות ותביעות משפטיות.

שלמה זלקין
ניו יורק
לצפיה ב-'לא יודע מה ב"ג רוצים'
לא יודע מה ב"ג רוצים
17/11/2004 | 00:36
1
הנתיב לאז"מ עובר ממזרח בגובה 50 רגל ועוד אף לא קרה שהם סירבו לתת לי לעבור....
לצפיה ב-'אין מקרה אז"מ דומה לאוירון בנתיב.'
אין מקרה אז"מ דומה לאוירון בנתיב.
17/11/2004 | 01:27
ב-50 רגל הפקחים מתייחסים לאז"מ כמכונית גבוהה ומהירה...
ויש להם הפרדה ממטוס בעם הרוח או אפילו בפיינל...
לא כן כשמטוס טס בנתיב ירוק, בגובה 2000 רגל או 1500.
אז יש להם בעית הפרדה, אבל לדעתי אפשר להסתדר.
זאת היתה הערתי ושאלתי.

שלמה זלקין
לצפיה ב-'אישור מראש'
אישור מראש
17/11/2004 | 08:46
4
טסתי מספר פעמים את הנתיב, אך מודיעין טייס מתעקש על אישור מראש עם ב"ג בגלל נקודת אילון.
וגם אז ב"ג מעכב את המרשה (באויר) או נותן וקטורים שונים מהנתיב.
אך בכל מקרה הנתיב אכן מומלץ (גם עם הוקטורים...)
לצפיה ב-'הנתיב דרך איילון דרומה'
הנתיב דרך איילון דרומה
17/11/2004 | 10:51
3
כפי שנאמר מצריך אישור של המגדל, וגם אז בשיחה עם המגדל בקשו ממני
להמתין על הקו התקשרו בטלפון בזמן אמיתי לתל נוף ושאלו אם הם מוכנים לקבל אותי ורק אחרי כל הסאגה הזו מודיעין טייס קיבלו את התוכנית.
לצפיה ב-'זה פשוט'
זה פשוט
17/11/2004 | 11:47
2
עיוות הלכה למעשה של החוק. איפה כתוב כי לב"ג\ תל-נוף ישנה את הסמכות לא לאפשר לי לטוס בנתיב שמפורסם בספרות הרשמית של מדינת ישראל ללא שום מגבלה כתובה (אם היתה כתובה מגבלה או הצורך באישור מוקדם, אז הנתיב היה מקווקו ואז הסיפור הוא אחר).
לצפיה ב-'כמובן שאין וכמובן שיש'
כמובן שאין וכמובן שיש
17/11/2004 | 11:54
1
בזמן אמת, הבקר בתוך ה CTR רשאי לטפל בכל התנועות למיטב יכולתו...
בזמן אמת, על הבקר לאפשר מקסימום תנועות בקוים ישרים כמיטב יכולתו...

יש להבדיל בין שני דברים עקרוניים:

1. מודיעין טייס. באחריותם לאשר את כל המרשה. לא מתפקידך לדבר עם כל יחידת פיקוח בנפרד. זאת מריבה "קטנה".
2. זמן אמת. אם אפשר להוכיח כי ב"ג מסרב לקבל תנועה ללא סיבה סבירה, אזי אפשר לעשות משהו. זאת מריבה "גדולה"

כמה פעמים הגשת למנהל תלונה נגד פקח ב"ג?
כמה פעמים הודעת לפקח ב"ג שזה "לא מקובל עליך ואתה מבקש לדעת את שמו בשביל להתלונן"?
אני מודה שאני חוטא באותו הדבר - מעולם לא הגשתי תלונה. על כלום.

רק אם וכאשר יהיו 10 תלונות במנהל, אפשר יהיה "להכריח" את המנהל לחקור. ברגע שהמנהל יחקור, הענין יסתדר מעצמו.
לצפיה ב-'שלחתי לך אי-מייל'
שלחתי לך אי-מייל
17/11/2004 | 12:08
לצפיה ב-'לפני יומיים יאיר גיל שם קישור'
לפני יומיים יאיר גיל שם קישור
16/11/2004 | 21:46
של סרטון מדהים ומשום מה הוא כבר לא עולה.
מישהו יודע לקשר?
לצפיה ב-'אהלן'
אהלן
16/11/2004 | 17:03
4
אני חדש בפורום ובתחום בכלל.
חזרתי מקנדה לפני חודש שם עשיתי רשיון פרטי וצברתי 80 שעות.
עכשיו אני מעוניין להמיר הרשיון לישראלי כדי להמשיך לטוס
אני מנסה להשיג את המנהל בטלפון ללא הצלחה
מישהו יודע שעות פעילות שם? לא עונים לי!

תודה לעונים!
לצפיה ב-'אתר המנהל'
אתר המנהל
16/11/2004 | 17:07
1
http://portal.mot.gov.il/TeufaWeb/index.jsp
לצפיה ב-'תודה'
תודה
16/11/2004 | 17:10
לצפיה ב-' welcome to israel'
welcome to israel
16/11/2004 | 17:14
1
לצפיה ב-'מארץ האפשרויות הבלתי מוגבלות'
מארץ האפשרויות הבלתי מוגבלות
16/11/2004 | 17:24
לארץ המגבלות הבלתי אפשריות.
בממוצע - תוך יומיים שלושה של טלפונים תדירים וצפופים תשיג אותם
03-9774500/2/4
ובטח כל שאר הסדרה העשרונית הקרובה.
עצה- סע לשם...
לצפיה ב-'תקלה מאד מאד נדירה...'
תקלה מאד מאד נדירה...
16/11/2004 | 14:43
131
5
אני רוצה לשתף אתכם בסיפורה של תקלה בטיסה. תקלה מאד מאד נדירה, אבל חושבני שמן הראוי להקדיש מספר דקות ולחשוב עליה.
זה מקרה אמיתי שארע בשדה תעופה אמיתי אי שם בישראל אבל המעורבים בו לא מסכימים להיחשף.
שעת האירוע- בין 1000 ל 1200. יום קיצי.ראות טובה. אין עננים. רוח מסלול עד 10 קשרים (+- 5 מעלות)
בשדה...
המשך>>
אני רוצה לשתף אתכם בסיפורה של תקלה בטיסה. תקלה מאד מאד נדירה, אבל חושבני שמן הראוי להקדיש מספר דקות ולחשוב עליה.
זה מקרה אמיתי שארע בשדה תעופה אמיתי אי שם בישראל אבל המעורבים בו לא מסכימים להיחשף.
שעת האירוע- בין 1000 ל 1200. יום קיצי.ראות טובה. אין עננים. רוח מסלול עד 10 קשרים (+- 5 מעלות)
בשדה מסלול שמיש אחד, לא ארוך במיוחד אבל גם לא מהקצרים.
המטוס- ססנה 152. חניך טיס ומדריך טיסה. שיעור הקפות. בשדה עוד 2 מקיפים, ומספר תנועות המראה ונחיתה.
אחרי הקפה שלישית בתצורת T&G, המטוס ממריא להקפה נוספת. כחצי דקה אחרי כניסה לעם הרוח וסיום בד"ח. המטוס מגיע לגובה ההקפה. הטיס-החניך מקזז ומתכוון למשוך מצערת ממצב מלא לסל"ד הקפה.
מושך,מושך, אבל "לא זז הרברס"... המדריך מבחין מיד בתקלה ומורה לחניך לשמור ישו"א ומנסה בעצמו למשוך את המצערת. "אליעזר משוך בגזר" הצליח יותר ממנו. העסק תקוע כמו תהליך השלום.
המדריך משחרר את בורג חיכוך המצערת עד סופו, אבל כמו זוג כלבים שנתפסו על חם - שום דבר לא משתחרר.
המנוע בינתיים בסל"ד מלא, והמהירות הולכת וגדלה....

מה אתם הייתם עושים במקרה זה??

אם וכאשר תתקבלנה תשובות, אספר לכם מה עשה המדריך.
רק אציין שהטיסה הסתיימה בנחיתה מוצלחת, לשני אנשי הצוות ולמטוס שלום.
לצפיה ב-'שאלה על סימון מטוסים'
שאלה על סימון מטוסים
16/11/2004 | 09:44
42
1
אני כבר שבועיים מנסה לכתוב בפורום של האגודת תעופה אבל הם לא נותנים לאנשים להכנס משום מה
אז אולי אשאל כאן-
אני מכיר מטוסים מאז גיל אפס כבן לאיש צוות אויר בח"א ואחרי זה באל על. עכשיו אני מתחיל בעצמי ללמוד טיסה.
יש לי שאלה שאולי בשבלכם היא פשוטה- מה המשמעות של הסימון של האותיות והמספרים של...
המשך>>
אני כבר שבועיים מנסה לכתוב בפורום של האגודת תעופה אבל הם לא נותנים לאנשים להכנס משום מה
אז אולי אשאל כאן-
אני מכיר מטוסים מאז גיל אפס כבן לאיש צוות אויר בח"א ואחרי זה באל על. עכשיו אני מתחיל בעצמי ללמוד טיסה.
יש לי שאלה שאולי בשבלכם היא פשוטה- מה המשמעות של הסימון של האותיות והמספרים של כל מטוס? תמיד חשבתי שבגלל שכל המטוסים של אל על מסומנים ב- 4X ושלש אותיות שזה מזהה את אל על.עכשיו אני רואה שגם כל המטוסים בהרצליה מסומנים ככה. אבא שלי אומר שכל המטוסים הישראליים מסומנים ב-  4X. אבל לא ידע להגיד לי למה ישראל זה דוקא 4X ולא IL למשל או 972.
אני יודע שגם לחובבי אלחוט  זה הסימן של ישראל 4X. הועלתה השערה שבגלל שכל מטוס הוא למעשה תחנת שידור אז בגלל זה זה אותו דבר.
אשמח אם מישהוא יוכל לענות לי
לצפיה ב-'כתבה על המזל"ט של החיזבאלה.'
כתבה על המזל"ט של החיזבאלה.
16/11/2004 | 07:31
2
כתובות אינטרנט מצורפות:
לצפיה ב-'גיבוב שטויות מהסוג המוצלח ביותר'
גיבוב שטויות מהסוג המוצלח ביותר
17/11/2004 | 00:22
זה שנשמע חתרני...
לצפיה ב-'מבזבז את זמנך על דבקה? '
מבזבז את זמנך על דבקה?
19/11/2004 | 19:06
קורה את דבקה"

פעם עוד הייתי נכנס לאתר הזה כדי להשתעשע בכל מיני תאוירות קונספירציה.
בתקופת מבצע חומת הם דיווחו על כוחות אמריקאים הנוסעים במרצדסים
ועוזרים לכוחותינו (:

הייתי מציע לך ללכת לקולנוע. יש שם דברים יותר מרתקים ואולי גם יותר אמינים...

אגב המקור המודיעיני שלי טוען שמחר ירד גשם...

לצפיה ב-'מכירת מטוסי "פשוש"'
מכירת מטוסי "פשוש"
15/11/2004 | 18:23
21
1
לכל מי שלא מעודכן אז חיל האוויר מוכר בקרוב את מטוסי הפשוש ובמקומם נכנס מטוס הבוננזה A-36 עם 6 מקומות ישיבה (כולל טייס).
מישהוא יודעה יותר פרטים ?
לצפיה ב-'אילו פרטים אתה מעונין?'
אילו פרטים אתה מעונין?
15/11/2004 | 18:40
3
חיל האויר החליט לחסוך לנו כסף ובמקום שיטוס רק טייס אחד בפשוש, יטוסו עכשיו 6 איש בבוננזה.
זה חסכון משמעותי בהוצאות לכל כסא.
בשבתות, אותו טייס יוכל לקחת את המשפחה כולה לסיבוב בשמי הארץ.
כמו שעושים הטנקיסטים למשפחות שלהם.
מה לא ברור?
זה גם חוסך לח"א את הצורך לעשות צביעה מחדש של הפשושים.
לצפיה ב-'אתגר למנהל הפורום'
אתגר למנהל הפורום
15/11/2004 | 18:47
2
תזמין את האיש מ ח"א לצט בפורום שיסביר איך ומי הגיע למסקנה שבוננזה הינו מטוס שמתאים לתפקידו.מבלי להכנס לעלות הרכישה.גם באם קבלו אותו מתנה.שיתן נתונים כמו משקל ואיזון מדוע מטוס כן נסע קבוע לא עדיף מדוע מטוס שחייב ליטוף ורגישות והטסה מדויקת יופעל ע"י טיסים מזדמנים.
לצפיה ב-'אולי תבקש גם'
אולי תבקש גם
15/11/2004 | 19:39
1
שכל פעם לפני שחיל האוויר לוקח החלטה, יפנו אליך ויקבלו את אישורך? חיל האוויר צריך להסביר לך את נימוקיו?
לפורום? עם כל הכבוד לפורום - אם אתה מעוניין לדעת, פנה במכתב מנומק לחבר כנסת שישאל שאילתא את שר הביטחון.
לצפיה ב-'תגובה YHS'
תגובה YHS
15/11/2004 | 19:51
אינני מבקש אישור אבל אני מניח שכשם שמפקד ח"א מסיים קדנציה לצורך יחסי ציבור מעלה טיסה פרידה מצולמת בטלויזה שעולה למשלם המיסים כמה מאות אלפי דולרים.יעביר מי מהמקורבים למקבלי ההחלטות בחיל האוויר כי יש דעות בקרב הציבור שקבלת החלטה גובלת בחוסר הגיון אדיר והסבר בפורום יעלה פחות ממטס ליחסי ציבור.
לצפיה ב-'כולנו עודכננו'
כולנו עודכננו
15/11/2004 | 19:37
היה דיון בנושא בפורום לפני 4 עמודים ...
זה הסתיים, כרגיל, במתקפה על ח"א שאתה יכול לראות קצוות ממנה כאן,
כאשר מספר "מגיני ח"א" הסבירו שאנחנו טיפשים ודנים במה שלא לנו.

אני בטוח שמישהו יכול להוציא ולסרוק מביטאון ח"א כתבה המהללת את הפשוש ועד כמה הוא שיפר את רמת הלחימה/כוננות בחייל. אפילו יהיה את מי שיצעק, בשם ח"א, על זה שסריקה כזאת אינה חוקית (היא חוקית וחצי)

לצפיה ב-'מה זה "פשוש" בשפת עמך?'
מה זה "פשוש" בשפת עמך?
15/11/2004 | 20:26
13
לצפיה ב-'סוקטה TB-20 טרינידד'
סוקטה TB-20 טרינידד
15/11/2004 | 20:35
5
לצפיה ב-'נדב- תודה. הסלנג הצבאי מצחיק אותי'
נדב- תודה. הסלנג הצבאי מצחיק אותי
15/11/2004 | 20:39
2
למה בקשר קוראים למסוק "מרחף" ? כדי שחיזבאללה לא יבין ?
לצפיה ב-'זאב ,כשהייתי בלבנון ישבתי'
זאב ,כשהייתי בלבנון ישבתי
16/11/2004 | 00:07
1
לילה אחד בחמ"ל של גולני , אחד החיילים פתר תשבץ ופתאום הוא שואל..

הליקופטר בעברית 4 אותיות? לא הספקתי להגיד מסוק והסמב"ץ בלי להתבלבל צועק לו  "דרדר" (אות קריאה למסוק).
לצפיה ב-'אתה צודק - מזל שהמינהל לא דורש'
אתה צודק - מזל שהמינהל לא דורש
16/11/2004 | 15:24
בדיקות רפואיות אצל "תוֹרֶן" (רופא) שנעזר ע"י "גפרור" (חובש)-
לפחות ככה זה היה כשאני הייתי פעם אחרונה במילואים - גם כן בלבנון.
כמו שאמרתי, המיליטריסטיות אוכלת כל חלקה טובה.....
זאב
לצפיה ב-'נדב- פה קוראים למטוס הזה TOBAGO'
נדב- פה קוראים למטוס הזה TOBAGO
15/11/2004 | 22:24
1
לא פשוש ולא שלדג ולא בטיח - פשוט: TOBAGO. אם אני לא טועה יש לו שתי דלתות SEAGULL שמתרוממות למעלה. הדעה הרווחת עליו לא מחמיאה לו במיוחד, הוכחה לכך שחיל האויר לא תמיד קונה את הטוב ביותר. כנראה שרצו פעם ללקק לצרפתים.
זאב
לצפיה ב-'זאב, התבלבלת'
זאב, התבלבלת
15/11/2004 | 22:26
Tobago זה אחיו הקטן (סימנו TB-10, בעל 180 כ"ס וכן נסע קבוע). זה Trinidad, בעל כן נסע מתקפל ומנוע IO-540 בעל 250 כ"ס.
לצפיה ב-'"פשוש" - במיוחד לזאב.'
"פשוש" - במיוחד לזאב.
15/11/2004 | 21:45
6
1
כך נראה פשוש.
לצפיה ב-'עוד תמונה של פשוש...'
עוד תמונה של פשוש...
16/11/2004 | 00:27
5
עוד תמונה של פשוש - הפעם יותר מקרוב...
כתובות אינטרנט מצורפות:
לצפיה ב-'זאב - הקדשנו לך תמונות של פשוש...'
זאב - הקדשנו לך תמונות של פשוש...
17/11/2004 | 11:47
4
זאב - הקדשנו לך תמונות של פשוש ואפילו לא אמרת תודה...

גם זה סוג של חוצפה...
לצפיה ב-'מה אתה בכלל מצפה ממנו?'
מה אתה בכלל מצפה ממנו?
17/11/2004 | 11:58
הצחקתני
לצפיה ב-'RONENEC- אתה הגבאי של ארז?'
RONENEC- אתה הגבאי של ארז?
17/11/2004 | 13:21
2
אחראי על גביית ה-ACCOUNTS RECEIVABLE שלו?
לצפיה ב-'16/11/04 כמעט 10 מאך (מוקדש לזאב).'
16/11/04 כמעט 10 מאך (מוקדש לזאב).
17/11/2004 | 13:51
1
כתובות אינטרנט מצורפות:
לצפיה ב-'היה היום בחדשות בטלוויזיהת ערוץ 5'
היה היום בחדשות בטלוויזיהת ערוץ 5
17/11/2004 | 14:54
לצפיה ב-'איך שלא יהיה...'
איך שלא יהיה...
16/11/2004 | 00:31
1
הפשוש הוא מטוס שכיף לטוס בו ועוד יותר כיף להטיס אותו.
לצפיה ב-'אבל בטח לא כייף לתקן אותו !!!!!'
אבל בטח לא כייף לתקן אותו !!!!!
16/11/2004 | 06:08
לצפיה ב-'הסבה לארבע מושבי'
הסבה לארבע מושבי
15/11/2004 | 18:12
21
שלום חברים,

לשם התחלה אני מתנצל שהודעה זו אינה עוסקת בנבכי תקנות הטיס או הנדב"ר של מגידו אלא בטיסה.

הבוקר סיימתי את ההסבה לטיסה ב-Piper Warrior. ההסבה דרשה שתי טיסות, כאשר בראשונה התמקדנו בתמרוני טיסה, וכאשר הגענו לנחיתות ה-Turbulence היתה כזו שהתחלתי להרגיש רע וביקשתי להפסיק את הטיסה. בטיסה השניה התמקדנו בנחיתות.

ב-Katana הכוח שיש להפעיל על הסטיק הוא קטן מאוד. כאשר המטוס אינו מקוזז כראוי, ניתן פשוט להפעיל מעט יותר כוח עליו. בגישה לנחיתה, נהגתי לקזז את המטוס פעם אחת בתחילת עם הרוח ופעם שניה עם הורדת מדפים בסוף עם הרוח, ואת השארית לטוס "עם שרירים", כך שתשומת הלב שלי נתונה לטיסה ולא לקיזוז.

מידי פעם קראתי בפורום אנשים הכותבים על חשיבות הקיזוז בפיינל וכו', ולא כ"כ הבנתי את הנושא. כאשר עברתי ל-Warrior הבנתי בדיוק על מה מדובר - במטוס לא מקוזז צריך להפעיל ממש הרבה כוח על היוק, ובמצב כזה קשה להיות עדין בתגובות כנדרש. ה-Warrior מרגיש הרבה יותר כבד ו"מכובד" מה-Katana.

בנוסף לכך, עלי להתרגל למטוס בו השליטה על התערובת היא ידנית ויש מספר מיכלי דלק. המעבר מ-Variable Pitch ל-Fixed Pitch הוא קל למדי.

אני מתכנן כעת לטוס עליו ולהתאמן על נחיתות ותמרונים בסיסיים, עד שארגיש מוכן לטיסות Cross-country.

טל.
לצפיה ב-'טל, מזל טוב להסבה.'
טל, מזל טוב להסבה.
15/11/2004 | 19:46
יפה שהזכרת לכולנו שיש פה גם עניניי הטסה לשמה. סטיק ורגל.
אני ואחרים לעיתים נכנסים לתקנות וכולי...

רציתי לומר כי באוירון יש לטוס מקוזז כל הזמן.
אגזים ואומר (ובבקשה לא להתנפל עלי) שאין כמעט מה לגעת בסטיק בכלל!
לא בהמראה, לא בנסיקה, גלישה. אולי קצת בנחיתה. בוודאי לא בשיוט!

מיד יקומו אנשים ויאמרו כי יש להטיס עם הסטיק ולהוריד לחצים עם
המקזז. (אני קצת מכיר את זה כמדריך טיסה???...)

הדבר הוא עקרונית נכון, אלא שרובינו לא רגישים מספיק, ולכן הפעולות
שלו עם הסטיק הן גסות מאוד ומרגישים אותן כל הזמן.
גם טכניקת הקיזוז של רובינו לוטה בחסר. עובדה. אם לאחר שנידמה
לכם שהמטוס מקוזז והכל בסדר אתם תעזבו ידיים אני בטוח שהמטוס
לא ישאר במצב הנוכחי....
לא לצעוק עלי. לקחת מטוס, לבצע, ואז לחזור לכאן ולדווח.

כשתילמדו לקזז החיים יהיו נהדרים. (תילמדו, כי היום אתם לא יודעים).

ואז תגלה טל, שהסבה ממטוס למטוס יכולה להיות דבר קל מאוד. גם הסבה
למטוס כבד ומכובד.

אני מאחל לטל המשך בנית נסיון טוב ונעים, ולכולנו קיזוז נעים.

חניך שלי, שהכיר בצבא טילים שמשגרים אותם ואז הם מנווטים לבד למטרה
נתן שם לתיאוריה שלי: קזז ושכח...

אגב, זו תיאוריה רשמית בספרות, ומופיעה בלימודים להדרכה בארה"ב.

שלמה זלקין
ניו יורק
לצפיה ב-'טל, הפתרון הקל ל"אף כבד"'
טל, הפתרון הקל ל"אף כבד"
15/11/2004 | 20:39
זה "משקולות" מאחורה (מ"כ אחורי -> פחות כח על הסטיק). עכשיו תוכל לנסות גם את זה . בהצלחה!
לצפיה ב-'מטוס נחמד'
מטוס נחמד
15/11/2004 | 20:46
5
ה-Warrior הוא מטוס חביב וסלחני, טס "טוב" ומתואם יותר מהססנות (לא מכיר את הקאטאנה) מטוס לעצלנים שכן אין צורך לעבוד עם הפדלים, ה-BALL תמיד ישאר במרכז,נסה ותווכח.

בכל מקרה מומלץ לקנות שעון טוב עם ביפר שיצפצף פעם בחצי שעה,
רוב התאונות של מטוסי משפחת הצ'ירוקי קשורות לבעייה בניהול הדלק.
יצא לי לקחת מטוס שחזר מטיסה של שעתיים ויותר עם כנף ימין ריקה, כנף שמאלית מלאה
לצפיה ב-'לגבי ה-Ball שמתי לב'
לגבי ה-Ball שמתי לב
15/11/2004 | 20:54
4
בהקפה פניתי שמאלה ל-Crosswind, הכנסתי אוטומטית רגל שמאל, וגיליתי שה-Ball בורח ימינה...

לגבי הביפר, השאלה היא אם אני אשמע אותו עם האזניות. לאור מבנה בורר הדלק (העדר מצב Both), אני בהחלט מבין את הבעיה.

טל.
לצפיה ב-'יש סיפור מפורסם'
יש סיפור מפורסם
15/11/2004 | 21:04
בטח יותר מאחד על חרומים בפייפרים נמוכי כנף: כשמתרגלים חרום, הרי, עושים עם היד "כאילו" (לא באמת מזיזים את כל הידיות). מישהי פעם עשתה נ.א. עם פייפר עם כנף אחת מלאה ואחת ריקה. כששאלו אותה אם לא החליפה מיכלים ע"פ הבד"ח כשכבה המנוע הסתבר שהיא רק עשתה "כאילו", כמו בשיעורים . ואם אנחנו כבר כאן, ססנה 310 שהתרסק לתוך קהל בקליפורניה לפני שנה-שנתיים, גם שם, ע"פ מצב ידיות המנוע, הטייס איבד מנוע ובמקום להנץ, שם אותו ב zero thrust, כמו בתרגול (מה שלא באמת עוזר כשהמנוע לא פועל). בקיצור, לשים לב מתי זה תרגול ומה ההבדל מהחרום האמיתי (זה לא מהווה אישור למשוך ידית תערובת החוצה ב 500 מעפ"ש בזמן תרגול נ.א. - מה שאני בטוח שכל המדריכים פה כבר חוו. זה מקצר את חיי המדריך! ).
לצפיה ב-'ה-BALL שבורח'
ה-BALL שבורח
15/11/2004 | 21:37
2
הזכרת לי טיסת סיוט עם בחור אחד,
לא חשוב מאיזה עדה (פרסי) שהייתי אמור לעשות לו הסבה על ה-WARRIOR.
הנ"ל הגיע לביה"ס מנופח כטווס יודע כל(500 שעות טיסה), "והודיע" לי שהוא לוקח את אישתו ושלושת הילדים(3 וזה לא טעות) למחרת ללאס וגאס ולכן אנחנו צריכים "לתקתק" את הצ'ק מהר ככל האפשר.
מכיוון שלוג בוקו הראה שהנ"ל  טס 3-4 טיסות בשבוע שקדם אבל לא טס ב-6 חדשים האחרונים.
הצעתי שנפתח במספר הקפות חימום ואח"כ נצא לשטח למספר תירגולים ונראה מה הלאה.
עדיין לא ידעתי על החוויה שמצפה לי באוויר.
הפעם היחידה שה-BALL היה מתואם היתה כששנינו טיפסנו למטוס לפני ההתנעה וקבלת אישור הסעה.
הוא הפליא ב-CROSS CONTROL מרשים בפנייה מ-DOWNWIND ל-BASE תוך נסיון לשמור את המטוס ב-50 קשר ומטה כשה-BALL מאיים לשבור את המבחנה.(מתכון נהדר לספין בפיינל-טעות קלאסית של חניכי טיס בטיסות הראשונות)
לאחר שני נסיונות נחיתה שלא צלחו הצעתי שנמשיך לאזור האימונים(המתאבד השיעי זעף ועשה לי פרצוף מאיים של חוסר שביעות רצון)
החניך המשיך בשלו תוך שהוא מנסה לשחק משחקי כבוד "מי יזוז קודם" עם הר קטן בגובה  של 3500 רגל, נאלצתי לקחת את המטוס למספר שניות כדאי לעקוף את ההר הפוחז.
בשאר הטיסה הוא הפיק תרגילים שלא כתובים בשום ספר,חויה לימודית יוצאת דופן בשבילי.
כדי להוסיף עניין האלטרנטור החליט לשבוק במהלך הטיסה ומצאנו את עצמנו חוזרים לשדה ומקבלים אור ירוק (הנ"ל איבד לגמרי את העשתונות ואני לקחתי את המטוס עד לסוף הטיסה)

בסיום הטיסה הוא שלף את הלוג בוק ורץ ללוח הטיסות לרשום את המטוס.
הסברתי לו שאני חושב שמוטב שהוא לא יטוס מחר ללאס וגאס לבדו ואולי כדאי שנטוס עוד פעמיים שלוש כדי לנקות את "החלודה" שהצטברה בזמן האחרון.
בשלב הזה הוא כמעט ופרץ הדמעות ואמר לי שאני המדריך הרביעי ביומיים האחרונים שמסרב לחתום לו צ'ק על המטוס ומזכיר את המילה "CORROSION" .  שילם ונעלם, לא ראיתי אותו מאז וטוב שכך.
לצפיה ב-'הוא היה פשוט מתקדם מידי בשבילך'
הוא היה פשוט מתקדם מידי בשבילך
15/11/2004 | 21:46
1
הקרוס-קונטרול בפיינל זאת הדרך היחידה להנחית פיטס ספיישל ...
וכן, ה BALL יוצא מהמבחנה (לרוב המטוסים אין BALL בכדי לא להפחיד את הטייס).

וכן, רק לפני מספר חודשים היתה עוד תאונה כזאת. פיטס S1, טייס עם ניסיון סביר ובעלים, הלך סביב בנחיתה רעה (קורה הרבה בפיטס). חתך לעם הרוח ומייד חריף לפיינל והחלקה ... וספין... הוא מת 50 מטר מהזברה.

דבר ראשון כשהעיתון של האוירובטיקה מגיע, אני קורא את ה MISHAP PAGE
שזה יופמיזים לאוביטואריס (מודעות אבל). טייס זה לא אלוהים.

לצפיה ב-'צודק'
צודק
15/11/2004 | 21:52
עשיתי בדיקה מזורזת והסתבר שהנ"ל אכן הקדים את זמנו.
הוא הצטרף לטייסת המזל"טים של החיזבאללה, עושה שם  החלקות חפשי על ימין ועל שמאל.
לצפיה ב-'על תתצטער'
על תתצטער
15/11/2004 | 20:52
12
במעבר מ 152 ל 172 בהחלט יש הרגשה של "מטוס כבד". אדרבא כאשר אתה עובר ממטוס הרבה יותר קל מ 152 (כמעט אז"מ)

נדמה לי, ואני בטוח שתיכף מישהו יבוא עם הסברים הנדסיים (במקרה הזה הם ברורים, פשוטים, ו"סגורים" שמבנה הגה והמקזז בשני המטוסים שונה.

אפשר ליצור מטוס בו הלחץ על הסטיק יהיה אפס. עם אצבע אחת תוכל להזיז את הסטיק עד כדי שבירת הכנף ע"י הפעלת G גבוהה.

השיקולים ההנדסיים במבנה המקזז/הגה גובה הם כמובן רבים. מבחינת הטייס (מאחר ואני לא מהנדס) השיקולים לטעמי הם:
1. יציבות - האם המטוס "שומר את עצמו מקוזז" כאשר אתה בשיוט לאחר שקיזזת פעם אחת
2. משקל הפעלה על הסטיק - על פי אופי המטוס (עגלת זקנים או מטוס קרב) הלחץ (= כוח = משקל) הנדרש למשיכת 4G (הגבול הסביר למטוס רגיל) שונה מאד. בססנה ממוצעת משיכת 4G דורשת עבודה במכון כושר. באקסטרא נגיעה קלה בסטיק. אופי הטייס גם משפיע כאן
3. יכולת המשך הטסה עם מקזז תקוע (שבור)
4. יכולת המשך הטסה עם הגה גובע תקוע (בעזרת המקזז)
5. מידת הקיזוז ה"אוטומטי" המובנה בהגה - האם ככל שאתה מרחיק את הסטיק ממקומו הטבעי הלחץ הנדרש הולך ועולה ובאיזה קצב (XB, בלי גרפים בבקשה)
6: מה שכחתי?

באקסטרא 300, לדוגמא, התכנון וכתוצאה מכך ההטסה הם:
1: לא יציב. תשכח מלקזז ולטוס ישרה ואופקית. כשהוא "מקוזז" זה 50 רגל/דקה
2: כמעט שאפשר למשוך לופ באצבע אחת.
3: אין בעיה. למעשה, אני מקזז לאפס G (!) לפני טיסה אוירובטית, והרבה פעמים לא טורח להזיז את המקזז - ממריא ונוחת באותו מצב קיזוז.
4: על גבול הבלתי אפשרי...המקזז היא ידית קשה ולא נוחה לתפעול ... ואין כמובן "גלגל"
5: קיזוז "אוטומטי" חזק מאד מובנה פנימה. נדרש מעט מאד כח בכל המהל.

כל זה כמובן, שם בפרופורציה את דברי שלמה "תלמד לטוס עם המקזז" - בלתי אפשרי. מצד שני, אם הגה הגובה היה בנוי כמו בססנה, רק ביריונים של ממש היו יכולים לטוס אוירובטיה (משיכת G גבוה שוב ושוב זהה להרמת משקולות)

לפני שמייד מופיע שירשור על "מה זה קיזוז לאפס G", הנה ההסבר:
במצב  אף של 45 מעלות ובמהירות נמוכה יחסית לשיוט (140 קשר) - שחרר סטיק מהיד. וודא אפס G. תקן עם המקזז. חזור עד שהקיזוז "מושלם" למצב הזה.

ואיך יודעים מתי אתה ב 0G ? יש מד G בגוף ובמטוס, אבל אני מעדיף את המפתחות... באפס G הצרור המחובר למפתח "מרחף" באויר.

למה?
1. כי בטיסה מתקדמת אתה "מבלה" ב 1G שלילי באותה מידה שאתה ב 1G חיובי, אז הקיזוז הטבעי הוא באמצע. כמובן שלא מקזזים תוך כדי טיסה אוירובטית.
2. כי גלגול באנך הוא התרגיל בו הכי קשה שלא להזיז את האף תוך כדי תנועה אגרסיבית במאזנות, וזהו גם התרגיל המבוצע ב 0G... באנך משתדלים להפעיל מינימום של כח על הסטיק קדימה/אחורה לאחר שאנחנו באנך מדויק.
לצפיה ב-'תוספת מינורית לניתוח חזק'
תוספת מינורית לניתוח חזק
15/11/2004 | 23:17
1
מאחר ואינך יושב (בדר"כ) במושב הקדמי שכחת לציין שגם לא ניתן לקזז מהמושב הקדמי...
ואם לא ברכתי עד כה על שובך הפעיל לפורום מחשש חנופה הרי הקטע האמור לעיל שיכול היה להכתב רק על ידך הוא ראייה נוספת על תרומתך לרמה.
לרוב הפרמטרים שציינת בשיקולי תיכון יש תחומים מספריים בספרי התיכון ובחוקים (FAR23 או MILSPEC8785 ) (שהוזכרו אגב בהרצאתו  של מר ברנד (נדמה לי) במפגש החודשי האחרון של ה-EAA) והגדלים האלו מותנים לפי קטגורית המטוס (כח סטיק לג'י נמוך מאוד לארובטי וגבוה למטוסי תובלה..).
ערב טוב.
לצפיה ב-'שם המרצה המוזכר: יהודה ברנט.'
שם המרצה המוזכר: יהודה ברנט.
16/11/2004 | 20:10
לצפיה ב-'6'
6
16/11/2004 | 06:17
1
את העיקר -

הדרישה העקרית לפיה מתוכנן ההגה היא יכולת לספק מומנט שיביא את המטוס עד להזדקרות כשמרכז כובד בנקודה קדמית.

עוד דרישה לתכן - יכולת לספק מומנט שיאפשר רוטציה לניתוק גלגל החרטום בהמראה (כן, לא רלוונטי לפיטסים ואקסטרות).

וגם -

1 שלך לא רלוונטי לתכנון מייצב/הגה גובה. את היציבות מספק מומנט מוריד אף מהכנף (בכל אותו תחום טיסה בו מרכז הכובד לפני המרכז האוירודינמי בכנף).

o o
/_\
לצפיה ב-'צ"ל מקזז/הגה גובה'
צ"ל מקזז/הגה גובה
16/11/2004 | 07:03
לצפיה ב-'מה בעצם נדרש מבחינה אווירודינמית'
מה בעצם נדרש מבחינה אווירודינמית
16/11/2004 | 12:41
5
ומבחינת צורת משטחי ההיגוי, כדי שלמטוס יהיה סטיק קל במידה קיצונית (כמו ל-Extra 300)?
במילים אחרות, אילו מאפיינים במבנה המטוס ומשטחי ההיגוי גורמים לסטיק להיות יותר קשה או יותר קל?
לצפיה ב-'כמה דרישות'
כמה דרישות
16/11/2004 | 13:14
4
קודם כל נניח שכל החלק המכני של תמסורת ההגאים (מוטות, קפיצים חיכוך וכו) הוא נתון.

מומנט הזנב  - (הכוח שמפעיל הזנב כפול הזרוע, או מרחק הזנב ממרכז הכובד). ככל שמומנט הזנב גדול יותר מתאפשר כוחות סטיק קטנים יותר.

מיקום מרכז הכובד - ככל שמרכז הכובד קרוב יותר לנקודה הניטרלית (הנקודה בה הופך המטוס ללא יציב) כך נדרש פחות כוח לשינוי מצב אף.

שטח ההגה - ככל שההגה יותר גדול כך נדרשת פחות הטיה שלו על מנת ליצור כוח נתון. הגה מונובלוק הכי עדיף מבחינה זו.
לצפיה ב-'"הגה מונובלוק"=המאזנות של האקסטרה?'
"הגה מונובלוק"=המאזנות של האקסטרה?
16/11/2004 | 14:14
2
לצפיה ב-'לא'
לא
16/11/2004 | 14:24
1
הגה מונובלוק כשמו כן הוא. עשוי יחידה אחת ללא הפרדה בין מייצב להגה.
לפיכן המונח מתיחס להגה גובה בלבד ולא למאזנת שבהכרח היא חלק נע מתוך הכנף.

לגבי כוחות סטיק בגילגול העקרון דומה:

ככל שהמאזנת גדולה יותר  - הכוח הנדרש מהסטיק קטן יותר
ככל שמוטת הכנף קצרה יותר  - נדרש כוח קטן יותר לגרום לגילגול.
לצפיה ב-'מאזנות - ממש לא.'
מאזנות - ממש לא.
16/11/2004 | 18:49
אני אשאיר את כל ההסברים המלומדים למהנדסים.

בעקרון מאזנת גדולה - כח גדול על הסטיק!
באקסטרא יש "SPADES" אשר מקטינים את כח המאזנת, ע"י הפעלת כוחת הפוכה, בדיוק כמו שעושה המקזז ברמה העקרונית. זה מין "כפית" מתחת למטוס.

בנוסף, יש למהנדסים המון טריקים קטנים לשחק איתם - למשל, מקזז שנע ומשנה את הקיזוז יחד עם הגה הגובה, מאזנות שפועלות א-סימטרי ועוזרות אחת לשניה, סגירת ה GAP בין המאזנת לגוף בכל מיני צורות, להקטנת מערבולות שיוצרות לחץ, שינוי מיקום מרכז לחץ לעומת מרכז כובד במאזנת/הגה ועוד...

אני התייאשתי מלהבין איך הם עושים את זה ... אני מסתפק בלהתבונן במטוס ולהתאים את הצורה שלו למטוס אחר שאני מכיר את התכונות שלו... זה הדבר הכי שימושי להבנה "איך הוא יתנהג"...
לצפיה ב-'נכון, - אבל בערך'
נכון, - אבל בערך
16/11/2004 | 20:01
ישנם מספר גורמים המשפיעים על כוחות הסטיק הנדרשים.
1) התמסורת. ניתן ע"י שינוי התמסורת לשנות את כוחות הסטיק (ובכך לשנות גם את טווח התנועה שלו).
2) גודל ההגה לא בהכרח משנה את כוחות הסטיק, בכדי להזיז הגה גדול בזווית קטנה נדרש מומנט דומה לזה שנדרש בכדי להזיז הגה קטן בזווית גדולה במהירות אוויר נתונה.
3) הזרוע של ההגה ביחס למרכז הכובד של המטוס. כלומר אם ההגה (והמיצב) נמצאים רחוק מאחור אזי הפעלה של מעט כוח תיתן את המומנט הנדרש.
4) הגודל הקובע הוא המרחק בין ציר ההגה למרכז הלחץ של ההגה.
יש כמה שיטות "לטפל" בהקטנת המרחק הזה כגון:
א) בהגה מונובלוק ניתן למקם את הציר בסמוך לרבע המיתר (מעט לפני בכדי שההגה יהיה יציב)
ב) בצידי מיצב הגובה בחלק מהמטוסים יש חלק מההגה הנמצא לפני הציר ובכך מזיז את מרכז הלחץ של ההגה לפנים.
ישנן עוד דרכים להקטנת כוחות הסטיק וחלקן תוארו במקומות אחרים בשרשור זה ולכן לא אוסיף.
לצפיה ב-' אתה באמת נוחת מקוזז ל 0 g'
אתה באמת נוחת מקוזז ל 0 g
17/11/2004 | 00:26
1
?
לצפיה ב-'כן - מה הבעיה?'
כן - מה הבעיה?
17/11/2004 | 01:11
זה תלוי כמה טיסה יש לי לבצע. אם אני באזור 8 ונשלח ישירות לתחילת עם הרוח, סיכוי סביר שלא אטרח בכלל לקזז ... בכל מקרה המטוס מתנהג שונה במהירות נמוכה (מקוזז טבעי ליותר מ 0G במהירות 100 קשר אם הוא קוזז ל 0G ב 150 קשר). הסטיק מאד רך, הפיינל בכל מקרה קצר וחריף/החלקה.
לצפיה ב-'הזדקרות באמת תלויה אך ורק ב-AoA?'
הזדקרות באמת תלויה אך ורק ב-AoA?
15/11/2004 | 15:57
34
1
נניח שאני מטיס מטוס כנף קבועה שמהירות ההזדקרות שלו היא 60 קשרים.
כעת, אני מתחיל להקטין את מהירות המטוס. 75 קשר... 70 קשר... 65 קשר... 60 קשר... 55 קשר, ובו זמנית שומר על זווית התקפה שנמוכה בהרבה מזווית ההזדקרות. כמובן שהמטוס מאבד גובה, אבל מה שחשוב לי כרגע הוא רק זווית ההתקפה של הכנף.
תמיד אומרים, "ההזדקרות תלויה אך ורק בזווית ההתקפה". אבל אני ממשיך להקטין מהירות (איך אני בו זמנית מנמיך ומאבד מהירות? נגיד באמצעות reverse של המנוע, או באמצעות רטרורקטות או ספוילרים), ועכשיו המהירות שלי היא כבר, נגיד, 30 קשרים, הרבה הרבה מתחת למהירות ההזדקרות. כאמור, זווית ההתקפה עדיין קטנה מזווית ההזדקרות.
האם באמת אפשר להגיד במצב הזה ש"לא התרחשה הזדקרות"? האם באמת אפשר להגיד שהכנף היא עדיין "כנף", גוף יוצר עילוי? ואם המהירות תרד לא ל-30 קשרים, אלא ל-0 קשרים (וזווית ההתקפה תישמר נמוכה) - כך שלא תהיה שום זרימת אוויר על הכנף, האם גם אז "ההזדקרות תלויה אך ורק בזווית ההתקפה"?!...

מחכה לתשובותיכם,
אסף
לצפיה ב-'אכן ההזדקרות תלויה רק בזוית ההתקפה'
אכן ההזדקרות תלויה רק בזוית ההתקפה
15/11/2004 | 16:21
1
ולכן לא תצליח לשמור מהירות נמוכה עם זוית התקפה נמוכה.
אם המהירות יורדת וזוית ההתקפה אינה גדלה, המשקל יהיה גדול מהעילוי, והמטוס יאיץ כלפי מטה. תתווסף מהירות אנכית, וכעת גם אם זוית המטוס מעל האופק נשארה קבועה, הרכיב האנכי של וקטור המהירות יגרום להגדלת זוית ההתקפה. עד שלא תגדל זוית ההתקפה ימשיך המטוס להאיץ אנכית (הווה אומר ליפול).

טל.
לצפיה ב-'המצבים שאתה מתאר אפשריים'
המצבים שאתה מתאר אפשריים
15/11/2004 | 16:24
1
כמובן רק כאשר המטוס לא נמצא במצב טיסה הנתמך על הכנפיים אלא באמצעות אמצעי אחר.(למשל ריצת המראה/נחיתה וכו..)
במצב טיסה בשיווי משקל הקטנת המהירות תגרום לירידה בעילוי (בריבוע) וכדי לשמור על העילוי תדרש הגדלה של זוית ההתקפה......
גם בהנמכה דרוש עילוי אלא אם כן ההנמכה היא נפילה חופשית על הגחון
לצפיה ב-'לא (אבל לא מהטעמים שהזכרת)'
לא (אבל לא מהטעמים שהזכרת)
15/11/2004 | 16:44
30
1

אם אתה לא הולך לגבול של מהירויות מאד מאד נמוכות אז כן, ההזדקרות לא תלויה במהירות (או במילים אחרות מתחת לז.ה. של הזדקרות אין הזדקרות). במהירויות מאד נמוכות אנחנו כבר בארינה אחרת, זו של זרימה במספרי ריינולדס נמוכים, שם כל המנגנונים של יצירת כוחות אוירודינמיים שונים מאלו המוכרים לנו.

במקום הניסוי המורכב שלך אתה יכול לדמיין כנף במנהרה, בז.ה. נמוכה מזו של הזדקרות שנושב עליה פו במהירויות שונות. הקשר הוא ישיר בין ז.ה. לעילוי כשהמהירות נכנסת דרך מספר ריינולדס של הזרימה (אתה רואה אותו בכל גרף של ניסוי מנהרה של פרופיל).

ולמרות זאת מהירות ההזדקרות **אינה תלויה רק בזוית התקפה של הזדקרות** אלא גם ב**קצב ירידת המהירות** בדרך לשם. למדתי את זה מחבר פורום שכבר מזמן לא התערבב איתנו. אנסה למצוא את השרשור ההוא וללנקק. בכל אופן, אם תחזור על הניסוי של הורדת מהירות עד להזדקרות מספר פעמים, כשבכל ניסוי קצב ירידת המהירות שונה, תגלה שעבור קצבי ירידת מהירות גבוהים מהירות ההזדקרות נמוכה באופן ניכר מזו שמתקבלת בהורדת מהירות איטית.

עשיתי את הניסוי בזלין 242.
1. קיזוז ל 75 קשרים, מנוע לסרק, אף 5 מעלות מעל האופק, שמירת מצב אף עד להזדקרות. מהירות הזדקרות - 56 קשרים.
2. כנ"ל. אף ל 10 מעלות. מהירות הזדקרות 53 קשרים.
3. כנ"ל. אף ל 20 מעלות. מהירות הזדקרות 50 קשרים.

התופעה נקראת הזדקרות דינמית, בנפנוף ידיים מה שקורה הוא שקצב ירידת המהירות גבוה מקצב אבדן העילוי בעקבות ההזדקרות. ואגב, FAR מגדירים את מהירות ההזדקרות שזו שנמדדה בניסוי טיסה של הזדקרות שבו קצב ירידת המהירות לא היה גבוה מחמישה (אני חושבת שזה המספר) קשרים בשניה.  

o o
/_\

לצפיה ב-'אם ככה'
אם ככה
15/11/2004 | 16:58
1
1
נכון יהיה בשלב ניסויי טיסה לבדוק מהירויות הזדקרות בזויות אף שונות ?
ובהנחה שאני עושה סדרה שלמה של ניסויים בהזדקרות במצבי אף שונים (5מעלות מעל האופק הבדל יתן רזולוציה מספיק טובה?) ובשלבים שונים של מצב מדפים, האם יש עוד נתונים שדורשים התיחסות? (בעצם גם כח מנוע משפיע לא?)

לצפיה ב-'כן,'
כן,
15/11/2004 | 17:10
1
בזוית אף שונות קצב ירידת המהירות יהיה שונה. יותר מחמש מעלות רזולוציה אנל'א חושבת שאפשר להגיע עם המד אופק שלנו.

כח מנוע ודאי שמשפיע. במנוע מלא מהירות ההזדקרות תהיה הרבה יותר נמוכה מטעמי אקסטרא פו על הכנף. אבל זה לא ממש קשור למה ששאל אסף. בניסוי שתארתי אתה במצב מנוע זהה (סרק) בשלושת הניסויים, כך שאתה מבודד את האפקט של קצב ירידת המהירות משאר האפקטים.

o o
/_\
לצפיה ב-'באווירודינמיקה אני לא מבין כלום'
באווירודינמיקה אני לא מבין כלום
15/11/2004 | 17:05
3
ובכול זאת נידמה לי שהתוצאות השונות שאת מדברת עליהן נגרמות כתוצאה של התמדת המטוס ביחס לכדור הארץ.
ככל שתרימי את האף יותר גבוהה קצב המהירות יקטן והמטוס ימשיך עוד "משהוא" במצבו למרות שכבר היזדקר והמהירות שתימדד תהיה נמוכה יותר.
ומעשה שהיה כך היה.
לפני כ-20 שנה כשהבנו לארץ את מטוסי הדריפטר, לחש מישהוא על אוזנם של האדונים במנהל התעופה כי המטוס של אומני מסוכן כי הוא מזדקר במהירות מאד גבוהה. טענתי לפני מפקח המנהל של אותם ימים כי מהירות ההזדקרות של המטוס קרובה מאד ל 0 . הוא כמובן סרב להאמין. "נאלצתי לקחת אותו לטיסה, והדגמתי לו בדרך הבאה: הורדתי אף עם מנוע מלא ובגבור המהירות הרמתי את האף - עם מנוע מלא - לזוית של כ 70 מעלות וסגרתי מנוע בבת אחת. כעבור זמן קצר הראה מד המהירות 0 ביקשתי ממנו בזמן אמיתי שיקריא לי את המהירות וקיבלתי אישור להכניס את המטוס לארץ...
נ.ב. לא לגלות אינפורמציה זו למנהל..
לצפיה ב-'קשר אחד לשניה - FAR 23.201(b)'
קשר אחד לשניה - FAR 23.201(b)
15/11/2004 | 17:11
1
לצפיה ב-'תודה על התיקון '
תודה על התיקון
15/11/2004 | 17:13
לצפיה ב-'איך את אוהבת לסבך אנשים...'
איך את אוהבת לסבך אנשים...
15/11/2004 | 21:16
7
2

קודם כל את ה"ניסוי" שביקש מייפל סירופ לבצע אפשר לבצע ללא רקטות, ללא הורדת אף, וללא שהייה על הקרקע כמו שדורון טען. וכמובן בלי לדמיין מנהרת רוח (בחייך דניאלה, לאן הגענו. לדמיין מנהרה במקום ניסוי טיסה פשוט?!

פשוט מאד, מקזזים את המטוס לאפס G (ראו במקום אחר כיצד), מושכים סטיק ושמים את המטוס באנך, וממתינים!

המהירות לא רק שתרד עד אפס מבלי שהמטוס יהיה מזוקר, היא אפילו תתהפך (המטוס יטוס אחורה).

אם אין זרימה (מהירות אפס) - היא גם לא תתנתק מהכנף - אין מה שיתנתק. לכן בתשובה לשאלה המקורית - אין הזדקרות במהירות אפס.

את אותו הניסוי אפשר לבצע ב 50, 60, 70, 80 מעלות - "כמעט אנך" ולנצל רכיב קטן מאד של עילוי בכנפיים לטובת הענין - שלא תגידו שהכנף כאילו לא קיימת במקרה של אנך מדויק.

לגבי הניסוי של XB: שוב, אפשר לנסות זאת באנך ע"י משיכת הסטיק חזרה למצב של טיסה הפוכה. עקב ירידת המהירות הדרסטית (כמו שתארת) קיימת התופעה המענינת הבאה:
1. טיסה באנך למעלה.
2. מהירות מתקרבת להזדקרות בקצב גבוה
3. משיכה בסטיק להתישרות (במצב הפוך) - המטוס מגיב בסדר - בו זמנית המהירות יורדת הרבה מתחת לקשת הירוקה (אין מדפים במטוס כזה - אין קשת לבנה)
4. לאחר "התישרות" במצב "הפוך" - דחיפת הסטיק לקבלת 1G שלילי ... כאילו, מה הבעיה, את החלק הקשה (1/4 לופ מאנך לישר) כבר עשינו ... הפתעה - המטוס מסרב לטוס. הוא מזוקר בצורה "קשה" ולא מוכן לדבר עם הטייס ... ההגה מרגיש כמו על הקרקע. תנועות קשות בכדי לייצב את המטוס, תוך שקיעה.

הבעיות הללו פחות חריפות עם מנוע יותר חזק (כמובן) אבל עדין מורגשות. ההבדל הגדול בין פיטס S2B (עם 6 בוכנות, 260 כ"ס, 3 להבים) ל EXTRA 230 (יותר קל, עם 4 בוכנות, 230 כ"ס, 2 להבים) היא היכולת של הפיטס "למשוך החוצה" מהמצב הזה. האקסטרא "תקועה" מתחת לקשת הירוקה!  (אקסטרא 300 כמובן עם עוד יותר כח מתנהגת עוד יותר יפה.)
לצפיה ב-'אני הולך לנסות את זה '
אני הולך לנסות את זה
15/11/2004 | 23:17
1
דבר ראשון על הבוקר!!!
לצפיה ב-'ההבדל המהותי הוא'
ההבדל המהותי הוא
16/11/2004 | 06:23
5
2
שאני חושבת על משהו יותר כמותי מלשבת בתא ולהגיד לעצמי "לא מזדקר, לא מזדקר, לא מזדקר", משהו שגם יספק מספר שהולך עם "הזדקר!" .

o o
/_\
לצפיה ב-'את תקבלי על זה בהזדמנות'
את תקבלי על זה בהזדמנות
17/11/2004 | 00:15
4
2
אני אקח אותך באנך למעלה, עד מהירות אפס, ואחר כך כלפי מטה, ונראה על איזה דבר כמותי תחשבי באותו הזמן. מבטיח להחזיק את המטוס בהחלקה על הזנב עד שתצא לך המחשבה הכמותית, מה שזה לא יהיה... ותתחיל המחשבה של "שיט שיט שיט ההגאים ישברו איך אנחנו יוצאים מזה ..."

לצפיה ב-'עכשיו אני מבין'
עכשיו אני מבין
17/11/2004 | 00:20
3
1
מה צריך לעשות כדי לזכות בטיסה באקסטרה 300.....

דוד
לצפיה ב-'ניתוח לשינוי המין כמובן!'
ניתוח לשינוי המין כמובן!
17/11/2004 | 00:23
2
לצפיה ב-'דברים שרואים מכאן לא רואים משם....'
דברים שרואים מכאן לא רואים משם....
17/11/2004 | 00:33
1
לצפיה ב-'האמת שמה שמדליק אותי זה...'
האמת שמה שמדליק אותי זה...
17/11/2004 | 01:05
1
ש XB שולחת לי עשרה גרפים אם אני רק מרים טלפון קטן ומבקש גרף אחד
לצפיה ב-'גם במהירויות גבוהות...'
גם במהירויות גבוהות...
15/11/2004 | 21:52
1
נגיד גבוהות מ- M=0.6, ההזדקרות מתחילה להיות תלויה במהירות הטיסה, אבל זה כבר בפורום "תעופה כבדה"...
מעבר לזה, למיטב הבנתי, ההזדקרות מוגדרת במקדם עילוי מסויים, והיות ויש קשר בין המקדם לז"ה, נוח לדבר במונחים של ז"ה.
סרווס,
איל
לצפיה ב-'אהלן מיס וולקירי. קראתי בענין את'
אהלן מיס וולקירי. קראתי בענין את
17/11/2004 | 00:19
15
2
הניסוי שלך . מוכרח להודות שאם היו שואלים אותי , הייתי מצביע על סיבה אחרת להפרשים במהירות ההזדקרות.  מיקי למעשה הצביע עליה בתיאור האנכי שלו.   כמו שבאנך ישר כלפי מעלה אין כלל תופעה של הזדקרות והמטוס באמת נוסע רוורס עד שהוא מפיל אף או כנף,וכיוון שאין תופעות פיסיקאליות "בדרך" [ מאפקית עד לאנך ] שגורמות לאיזה שהן "מדרגות" במהירות ההזדקרות , ההסבר הפשוט הוא שההזדקרות מתאחרת בגלל שרכיב ה W הניצב לכיוון העילוי , הולך ויורד ככל שהאף גבוה יותר.  לא בדקתי בספרות , אבל הייתי מהמר על קשר קוסינוסי או איזה אח שלו, שיתלכד יופי על גרף זווית אף מעל האופק, מול הקטנת מהירות ההזדקרות.
   גם עניין "קצב ירידת המהירות גבוה מקצב אובדן העילוי" קצת קשה לי. הרי מדובר בקבועי זמן שאינם כלל באותו ס"ג   ...    אפילו שסגירת מנוע+הוצאת מעצורים+הורדת מדפים [כשמותר..]+סטיק בבטן+הורדת גלגלים  גורמות ממש להרגשה של "כניסה בקיר", זה אפילו לא קרוב לקצב איבוד עילוי בהזדקרות  בכנף נורמלית [ ולא איזה דלתא או משהו ].  
לצפיה ב-'לדעתי לא הבנת'
לדעתי לא הבנת
17/11/2004 | 01:04
8
עצם העובדה שהמהירות הולכת ויורדת, משנה את מהירות ההזדקרות.
לא מדובר במעבר חד דווקא של מהירות אלא על הדיפרנציאל.

רוצה לומר שההזדקרות תלויה ב זוית ההתקפה וכן ב DV/DT
בניסוי שלי באנך זוית ההתקפה כל הזמן אפס.

בכל מקרה, הזדקרות = הקטנה פתאומית בעילוי, לא דווקא מצב אף,
אבל ניתן לחוש בזה "בתחת" (מדי G באוזן בעצם) בקלות למי שמיומן.

לי בכל אופן זה מאד הגיוני שבגלל שהזרימה עצמה הולכת ויורדת, הכנף לא מזדקרת כי הזרימה "מואטת" מספיק בכדי למנוע "עירבול" (מונחים של טייסים)

לצפיה ב-'...תמיד היה לי קשה להבין בפעם'
...תמיד היה לי קשה להבין בפעם
17/11/2004 | 15:07
7
1
הראשונה .לא כל אחד יכול  והחיים לא פיקניק. אם נחזור לענינינו :
         1.  "עצם העובדה "שהמהירות הולכת ויורדת" לא ממש משנה את
             מהירות ההזדקרות.  דברים אחרים כן משפיעים.
         2.  המושגים : "מעבר חד של מהירות " ו"הדיפרנציאל" הם אולי
             גם כן "מונחים של טייסים" , S&T אולי ,אבל יש גם
             סוגים אחרים של טייסים.  כשמסבירים , מאד עוזר אם מדייקים.
         3.  כל הדיון אגב ,מול מיס וולקירי הוא על עניין DV\DT.
         4.  לא צריך להסביר שבטיסה באנך זווית ההתקפה היא 0 . הרי
             הנסיקה לא הייתה אנכית אם זווית התקפה הייתה שונה מאפס. אם
             יסתדר לך פעם  ל ה א י ץ  באנך מגבה הים ל 40 אלף [כאמור תוך כדי איסוף מהירות ,ולא מה שאתה מכיר ממטוס פרופלר ל 12 שניות ] תווכח
             בכך שהזווית חייבת להיות 0.

4.  כמו שאמרה מיס וולקירי , במהירויות מאד נמוכות , גם אם אין
             "זרימה טורבולנטית" [בשפת הטייסים"   ] , הכל נכנס לכללים אחרים.  לא יודע אם הטייסים "שלך" מדברים הרבה על ריינולדס  אבל אלה שבח"א די מכירים אותו..
         5.  לצערי אני לא ממש מכיר הזדקרות שלא מלווה בהורדת אף.  אם
            היתה כדבריך "הקטנה פתאומית בעלוי " , הרי שהוא [ העילוי]היה קודם לכן במאזן כוחות מול משקל או מול משקל + G . ברגע שהעלוי נעלם פתאום , המאזן הופר וניוטון [ מונח של לא טייסים   ] עושה את שלו.
     אני מקווה שמיס וולקירי , לא תנטוש אותנו ליותר מדי זמן.  
לצפיה ב-'אכן DV/DT - נחיה ונראה מה XB תגיד'
אכן DV/DT - נחיה ונראה מה XB תגיד
17/11/2004 | 21:27
3
2
אבל לגבי הערה 5, אתה בהחלט טועה. טוס הפוך ותזדקר ... האף עולה כמובן (מנוקדת מבט הטייס). יותר ברצינות, טוס באנך למטה ומשוך יותר מידי מהר להתישרות. אתה תרגיש את ההזדקרות אבל בכל זאת האף ממשיך לעלות. זה נובע מאינרציה/המשך תנועה מול הזדקרות שהיא לא "חריפה".

אתה גם שוכח שניוטון מדבר על יותר מנגזרת אחת. עצם השינוי בכוחות הפועלים באופן רגעי לא משנה את מיקום הגוף במרחב בכוון המיידי, או אפילו את כיוון התנועה. נגזרת שניה יכולה להפוך סימן והנגזרת השניה תשאר חיובית, אם אתה רוצה לדבר במונחים של "לא טייסים" וכמובן, אתה משום מה מתייחס להזדקרות במצב של נגזרת ראשונה כמעט אפס, מצב שהוא שכיח אבל גם משעמם.

בכלל, המושג "הזדקרות" לא מובן לי אישית ברמה הטכנית. מה זה בדיוק אומר, שנגזרת העילוי/זוית היא שלילית? אז מה? הרי אפשר לעבור מזוית התקפה של "קריטי פחות 10 מעלות" ל "קריטי ועוד 1 מעלה" ועדין לקבל יותר עילוי - זאת הזדקרת?  (הלו, זה רדיו זה?)

לצפיה ב-'וואלה, מה שכתבת ראוי לתשובה ולכן'
וואלה, מה שכתבת ראוי לתשובה ולכן
17/11/2004 | 22:59
1
כמו שכתבתי למיס וולקירי, בעוד יום יומיים אשב על זה ואחזור אליך.
לצפיה ב-'סורי על האחור . אז ככה :'
סורי על האחור . אז ככה :
19/11/2004 | 13:11
1
1
1. כמו שאמרת , בהזדקרות בהפוך , האף עולה במבט מהקוקפיט אך נופל כמובן למטה.
   2. כאשר צוללים באנך, ושמים סטיק בבטן מוקדם מדי , לפני שהזרימה חזרה למשטח העליון , האף יעלה ...אבל מעט. אולי 15 מעלות או משהו. המטוס ימשיך באנך ! כל עוד הסטיק בבטן ימנע את חידוש הזרימה.  הדבר נובע מעילוי קטן מאד ומעט "בודיליפט".  זה מזכיר תופעה שאתה בוודאי מכיר:  החזקת האף למעלה בהטייה של 90 מעלות , באמצעות רגל עליונה וניצול ה"סייד בודיליפט".
   3. אני משער שהתכוונת לכך ש"ניגזרת שנייה יכולה להפוך סימן והראשונה, [ לא השנייה ] תשאר עדיין חיובית. זה נכון כמובן .   לא ממש הבנתי את עניין "מיקום הגוף במרחב המיידי".   אני גם לא כל כך מייחס השפעה רבה לניגזרת השנייה שכל כולה אומרת לנו , אם התאוצה עצמה ,גדלה ,קטינה או קבועה.
   4. לגבי ההזדקרות .בכנף בעלת מנת מימדים "נורמאלית" ,ההזדקרות היא "ארוע" מאד משמעותי. במילים פשוטות : לכנף "יש חיים" לפניה בעוד שאחריה זה משהו אחר.  
לצפיה ב-'אוקי, עוד הערות'
אוקי, עוד הערות
19/11/2004 | 13:26
2
2. אנחנו קוראים להטייה 90 מעלות ומשיכת אף למעלה "KNIFE EDGE"
רצב דוגמא ...

אתה(שוב) מתאר מצב קיצוני "סטיק בבטן". אני מתכוון למשהו יותר מעשי (שגם קורה די הרבה): משיכה מהאנך עם "טיפה יותר מידי סטיק" כך שתוך ירידת המהירות, כאשר האף בערך 30 מעלות "בלבד" מתחת לאופק יש הרגשת הזדקרות ברורה בכנף, ואף על פי כן האף ממשיך לעלות לכיוון האופק. כמובן, המצב הוא דינמאי.

3. זאת כמובן היתה הכוונה.  אבל כאשר יש "הזדקרות" באופן מיידי, שינוי הכוחות הוא שינוי בנגזרת השניה (לכאורה, הזדקרות היא אי-רציפות בנגזרת זאת), אבל הנזגזרת הראשונה נותרת חיה ובועטת. את אתה מתייחס לאף המטוס (גוף במרחב) במצב של אף לאופק, עם מהירות זויתית (נגזרת 1) שמעלה את האף, והזדקרות מיידית (נגזרת שניה) המקטינה את המהירות הזויתית, הרי שעד שנגזרת 1 תגיע לאפס (ואחר כך למינוס) האף עצמו ימשיך כלפי מעלה.

רוצה לומר - סדר פעולות:

אף נע כלפי מעלה
הזדקרות
אף ממשיך בתנועה איטית כלפי מעלה
עצירה
אף מתחיל לרדת

4. לגבי 4, במטוס כמו האקסטרא, כנף סימטרית, אפס דיהדרל, אפס זוית הכוונה, התחושה של "הזדקרות" הרבה פחות ברורה לי לעומת ססנה. גם בלי להתייחס למנוע עצמו. המטוס פשוט ממשיך לטוס בתוך ההזדקרות. אני לא "מבין" את החלק ההנדסי, רק את ההתנהגות כטייס. ממה שכן למדתי, גם כנף בהזדקרות, בפרט "לא עמוקה" ממשיכה לייצר עילוי. פחות מאשר קודם, אבל עילוי בהחלט יש.

מבחינת הטייס, יש את ה "באפטים" ש"מזהיר" את הטייס מהזדקרות.

בססנה, כאשר אתה מרגיש את הרעידה של הכנף, המדריך מלמד אותך לשחרר אף קדימה ולפתוח מנוע בכדי לצאת מזה.

באקסטרא, כאשר אתה מרגיש את הרעידה, המדריך מלמד אותך להמשיך את התנועה מבלי להוסיף עומס נוסף, ולסיים את התרגיל... המנוע מזמן בכח מלא כמובן, ושחרור האף יביא לתרגיל הנראה מאד מכוער (מהקרקע). כלומר, אנו טסים במכוון בקטע של ההזדקרות ולומדים לנווט את המטוס גם "בתוכה".
לצפיה ב-'noyfb - check your mailbox'
noyfb - check your mailbox
17/11/2004 | 22:21
2
לצפיה ב-'סורי, אין שם דבר ממך. '
סורי, אין שם דבר ממך.
17/11/2004 | 23:00
1
לצפיה ב-'check again'
check again
18/11/2004 | 00:18
לצפיה ב-'קבועי זמן'
קבועי זמן
17/11/2004 | 20:28
5
1

רכיב המשקל זה בכלל לא זה. בניסוי "שלי" אתה לא מאבד/מרויח גובה, וזוית הנסיקה היא אפס בהזדקרות, כך שעילוי=משקל.

מבחינת קבועי זמן - קצב ירידת המהירות שווה ליחס גרר לעילוי כפול g (תאוצת הכובד). אם נניח שבהזדקרות היחס גרר לעילוי הוא 0.2 אז קצב ירידת המהירות הוא 20 מטר לשניה לשניה, או 40 קשר לשניה. קבוע הזמן של התופעה האוירודינמית הוא מסדר גודל של מיתר חלקי מהירות. מיתר 1.5 מטר והזדקרות ב 30 מ' לשניה נותן סדר גודל של 0.05 שניה. בזמן הזה אפשר להרויח 2 קשר במהירות ההזדקרות. אז כן, זה לא מסביר את כל התופעה אבל גם לא "סדר גודל".

בהזדקרות הדינמית יש מנגנון שהוא שונה מזה של תופעת ההזדקרות הרגילה, מנגנון שמכניס time delay ודוחה את ניתוקי הזרימה של ההזדקרות. אני לא אוירודינמיקאית ולא מתיימרת ל nuts and bolts של תופעה לא תמידית לא טריויאלית. חיפוש ב google של dynamic stall העלה קציר לא רע.

o o
/_\
לצפיה ב-'תיקון - צ"ל 4 קשר לשניה.'
תיקון - צ"ל 4 קשר לשניה.
17/11/2004 | 20:32
לצפיה ב-'חן חן עבור התשובה. כיוון שאני עסוק'
חן חן עבור התשובה. כיוון שאני עסוק
17/11/2004 | 22:51
מדי ביום וחצי הקרובים ויש לי כמה הגיגים בענין , "אשב" על זה כשאתפנה יותר ואנסה להפיק משהו הולם.     ביי בינתיים.  
לצפיה ב-'עוד משתנה חשוב'
עוד משתנה חשוב
18/11/2004 | 21:46
1
במטוסי מדחף (כמו אלו שרוב החברים בפורום מטיסים) מצב המנוע מאוד משמעותי. רוב ההזדקרויות מתיחסות למנוע בסרק ומצב שיוט או נחיתה.
אם ננסה להקטין מהירות עם דחף מנוע נוכל במקרים רבים להגיע למהירות נמוכה בהרבה ממהירות ההזדקרות הרשמית של המטוס.
כל זה כמובן אינו בסתירה כלל להסבר המלומד והנכון על הזדקרות הכנף/פרופיל.
לצפיה ב-'ברוך השב '
ברוך השב
18/11/2004 | 21:56

רק הבוקר הוזכרת בהקשר של סיפורי ניסים, נפלאות, הערצה רבתי ושמחה גדולה לרוב .  

בודאי שנכון, מנוע מוריד משמעותית את מהירות ההזדקרות, אבל אני חושבת שהשאלה היתה על זוית ההזדקרות. הפו של המנוע לא מוריד את זוית ההזדקרות רק נותן תוספת זרימה על הכנף שמתוספת למהירות הטיסה.

o o
/_\
לצפיה ב-'אפשר להזדקר [ אחרי שעוברים לסרק]'
אפשר להזדקר [ אחרי שעוברים לסרק]
19/11/2004 | 12:46
ממצב אף של אופקית וישרה , או ממצב אף גבוה.  כאשר עוברים תוך סגירת מצערת למצב אף גבוה , יש זווית טיפוס. אומנם היא מתמתנת תוך שמירת מצב האף לקראת ההזדקרות אך בהחלט יכולה להווצר הזדקרות כאשר יש עדיין נסיקה בפועל. ז"א : עילוי שווה משקל...לא בכל ניסוי ולא בכל מטוס.
  קצב ירידת המהירות הוא הגרר הכולל + g סינוס זווית הנסיקה - אם יש - מחולק במסה.  היחס המתקבל בין קצב ירידת המהירות , לבין הזמן הדרוש למולקולה הראשונה שהתנתקה ע"מ ל"גמור" את מלא אורך המיתר מוכפל בקוסינוס זווית ההתקפה ....הוא גדול דיו בכדי להגיע למסקנה ....שאין צימוד ישיר בין השניים. הניחוש שלי הוא שהצימוד לא יראה במד המהירות, על הפיגורים הטבעיים שלו. הוא מאד יראה אם נזדקר במהלכה של נסיקה.
לצפיה ב-'stalls'
stalls
20/11/2004 | 06:52
1
hi maple
the stalls will occur when you will reach the critical angle of attack regardless your airspeed,

your configuration that you described is possible  but you forgot ,or did not take in considiration that in order for you to maintain lower A.O.A while reduse your speed , you will have to pitch the nose down , and that as amatter will allow the wing to be in much lower A.O.A BUT NOT ENOUGH to create enough lift , and thats why youwill loose altitude ,
you have to remember that airplane will stall when it reach the critical A.O.A, AND NO MATTER WHAT WILL BE HIS SPEED,
THE REASON THAT the speed is mantioned is because in order for you to maintain a certain speed , you will have to pitch the nocs up , so you will reach the critical a.o.a
you can dive 90 degrees to the ground at 100 kts pull to around 12-18 degree in  C 172 nd you will stall
hope you understood alittle more with my explenation ,
ofer nachmias
לצפיה ב-'פסיעה משתנה'
פסיעה משתנה
15/11/2004 | 15:51
3
יום טוב לכולם, מישהו יכול לתת לי קישור לנושא הדיון ולמאמרים על פסיעה משתנה שהיו בפורום לפני זמן לא רב ?
בתודה מראש
לצפיה ב-'מישהו ?'
מישהו ?
15/11/2004 | 16:24
2
לצפיה ב-'תפוז ישמח לעזור לך...'
תפוז ישמח לעזור לך...
15/11/2004 | 16:39
1
קח רמז:
תעשה ככה-
לצפיה ב-'ובטוח תמצא...'
ובטוח תמצא...
15/11/2004 | 16:40
לפחות ככה:-
לצפיה ב-'מי מחברי הפורום אשר בחו"ל מוכן'
מי מחברי הפורום אשר בחו"ל מוכן
15/11/2004 | 15:50
1
לסייע בהשגת פריט למכשיר קשר?
לצפיה ב-'נתב"ג בלילה....גם חוויה'
נתב"ג בלילה....גם חוויה
15/11/2004 | 06:01
4
לצפיה ב-'2'
2
15/11/2004 | 06:03
3
לצפיה ב-'הכיכר, ברקע אולם שחקים'
הכיכר, ברקע אולם שחקים
15/11/2004 | 06:04
2
לצפיה ב-'מטוס אלעל-והמגדל(פיקוח)'
מטוס אלעל-והמגדל(פיקוח)
15/11/2004 | 06:06
1
לצפיה ב-'ואי אפשר בלי קצת "קולטורה".....'
ואי אפשר בלי קצת "קולטורה".....
15/11/2004 | 06:08
לצפיה ב-'יש חברות תעופה,שמראות לנוסעיהם'
יש חברות תעופה,שמראות לנוסעיהם
14/11/2004 | 22:28
30
את נתיב הטיסה,יש חברות שמאפשרות להאזין לערוץ הרדיו
בו משתמשים הטייסים בעת טיסה בנתיב,ויש עכשיו דבר חדש!!
אפשר לראות במסך האישי את מטוסכם ,ממצלמה המותקנת על
זנב המטוס.
לצפיה ב-'סוף סןף הטייס יראה אם נופל לו מנוע!'
סוף סןף הטייס יראה אם נופל לו מנוע!
15/11/2004 | 20:03
לצפיה ב-'מיקי- צלום בזמן טיסה - ההודעה הנ"ל'
מיקי- צלום בזמן טיסה - ההודעה הנ"ל
15/11/2004 | 20:37
28
סתם רעיון זדוני - תנסה להרכיב מצלמת ווידאו בתא הטייס מלפניך, שתהיה מכוונת אליך. אחרי הטיסה תסתכל על עוויתות הפנים במצבי G שואף ל-10 .
ראיתי דבר כזה פה באיטליה - גדול הפנטומימאים בעולם לא היה מצליח לעשות עוויתות כאלה - ממש מפחיד.
זאב
לצפיה ב-'הצילום עלי'
הצילום עלי
15/11/2004 | 20:57
18
רק תרכיב לי בבקשה מצלמה שבעצמה עומדת ב 10G, ושמחוברת לגוף המטוס כך שלא תעוף לי לפנים בעוצמה פי 10 מהרגיל (10G) וכמובן תקבל את אישור המנהל לשינוי המבנה ... ואני מבטיח לשלוח לך סרט מכל טיסה

יש אפשרות לרכוש את האקסטרא עם מערכת וידאו מהמפעל. סיפור יקר, לא שווה לטעמי את הגימיק. אם משתמשים במטוס לטיסות "כיף" שכידוע לנו אי אפשר לעשות בארץ, אפשר למכור לאנשים את הוידאו אחר כך ... ואז זה שווה. נו נדב, מה אתה אומר על מכירת הוידאו לאנשים שירצו בזה *אחרי* הטיסה, ורק אם הם מעונינים (אין חובה)? זה COMPENSTATION או לא רלוונטי (בהנחה שאול להראות שחלקם לפחות לא רכשו את הסרט ... אז מה אם הם קיבלו מכות?)

שוב חזרתי לדיון בתקנות. שיט!
לצפיה ב-'מיקי-לדעתי המצלמה היתה מורכבת בתוך'
מיקי-לדעתי המצלמה היתה מורכבת בתוך
15/11/2004 | 22:19
1
התא- על INSTRUMENT PANEL . אבל לא מוכן לערוב על כך.
זאב
לצפיה ב-'חברת SWISS'
חברת SWISS
16/11/2004 | 02:52
מראה על מסכי הכיסאות ב A340 שתי מצלמות אחת המופנת כלפי מטה ואחת היושבת על גלגל האף האיכות נחמדה יצא לי לראות נחיתה על מסלול 30 בטיסה מצירך לת"א
לצפיה ב-'הצילום עליך!'
הצילום עליך!
16/11/2004 | 21:39
15
די פשוט, מרכיבים מצלמה זעירה (Panasonic SV-AV50 Flash Memory Digital Camcorder) עם VELCRO על החלק הליון של הפנל. עומד ב+ 9 ו -6 בלי בעיה.אנסה לצרף דוגמא.
לצפיה ב-'העליון כמובן...'
העליון כמובן...
16/11/2004 | 21:44
5
איך לעז... אני יכול לשלוח סרטון קצרצר - פחות מ-250 ג'?
לצפיה ב-'זאת אכן אופציה'
זאת אכן אופציה
16/11/2004 | 23:55
4
קיבלתי כזאת מצלמה לא מזמן, אבל אז היתה איזה תקלה ....המממ שמנע ממני לנסות לחבר אותה ב VELCRO.

יחזיק 6G? אתה נותן אחריות על החופה?
לצפיה ב-'ליתר בטחון תדביק גם עם מסטיק'
ליתר בטחון תדביק גם עם מסטיק
16/11/2004 | 23:58
לצפיה ב-'אחריות מלאה'
אחריות מלאה
17/11/2004 | 00:07
1
טסתי עם המצלמה, נראה מצוין, שלחתי לך דוגמא קטנה למייל.
אחריות אני נותן אם אני מרכיב, טס, ובודק........ הולך?
הבאת את המטוס צפונה?
לצפיה ב-'צפונה מת"א זה צפונה? אז כן'
צפונה מת"א זה צפונה? אז כן
17/11/2004 | 00:11
לצפיה ב-'אתה יכול לנסות מתאם/חצובה שמתאים'
אתה יכול לנסות מתאם/חצובה שמתאים
17/11/2004 | 06:07
לאופנוע.

לדעתי, אם אתה משתמש במצלמה מכנית כמו DV אז הכשל יהיה במצלמה. אני לא חושב שהיא תעמוד בכזה עומס.

http://www.pashnit.com/more/cameramount.htm
לצפיה ב-'איך מצרפים/מעלים סרטון קצרצר?'
איך מצרפים/מעלים סרטון קצרצר?
16/11/2004 | 23:16
8
לצפיה ב-'שינוי שם הקובץ'
שינוי שם הקובץ
17/11/2004 | 00:04
1
אתה מעלה את הקובץ עם סיומת PDF למשל, ואומר לאנשים להוריד אותו, לעשות RENAME ל AVI וכו', ואז לצפות. לא ממש נוח, אבל שימושי בלית ברירה.

לצפיה ב-'נסיון - להוריד ולשנות ל-WMV'
נסיון - להוריד ולשנות ל-WMV
17/11/2004 | 00:12
לצפיה ב-'יותר פשוט'
יותר פשוט
17/11/2004 | 06:04
5
שלח דרך YOUSENDIT.

אתה מעלה את הקובץ לסרבר שלהם ושם פה את הלינק.

החסרון הוא שהם מאפשרים רק 25 הורדות ושומרים את הקובץ לשבוע אבל אם זה קובץ קטן אתה יכול להעלות אותו כמה פעמים.
לצפיה ב-'שוב פעם הלינק'
שוב פעם הלינק
17/11/2004 | 06:09
4
לצפיה ב-'תודה, רצ"ב הלינק'
תודה, רצ"ב הלינק
17/11/2004 | 08:37
3

http://s2.yousendit.com/d.aspx?id=D20EFAE42C53521365ED9BF69760D794

כתובות אינטרנט מצורפות:
לצפיה ב-'לא עובד '
לא עובד
17/11/2004 | 10:27
2
לצפיה ב-'עוד נסיון (אחרון)'
עוד נסיון (אחרון)
17/11/2004 | 18:49
1
אם הלינק לא פועל  - העתק את הכתובת לדפדפן ואז תגיע לאתר.

http://s2.yousendit.com/d.aspx?id=D20EFAE42C53521365ED9BF69760D794

לגבי ה-G במטוסי קרב - נכון, הזמן ארוך יותר וצריך גם - לדבר עם הנווט/בקר/מבנה, להפעיל מערכת נשק, לראות טוב ורחוק כדי לזהות, ועוד פעולות שה-G מפריע לבצען, ולכן כבר לא מסתפקים ב-חליפת ה-G המסורתית ומפתחים/משתמשים במערכות נשימה בלחץ עם שילוב של חליפה מיוחדת על בית החזה. טייס ממוצע אמור להחזיק 6-7 G למשך כדקה ברציפות.
כתובות אינטרנט מצורפות:
לצפיה ב-''
18/11/2004 | 21:58
לצפיה ב-'כאן - ניתן להטיס מוסטנג - P51'
כאן - ניתן להטיס מוסטנג - P51
16/11/2004 | 04:23
8
בחינם.

למטוס שתי מצלמות וידאו. אחת בקצה העליון של מייצב הכיוון, מסתכלת קדימה, ואחת בקוקפיט מסתכלת אחורה אל הטייס. במטוס מותקן VCR ומערכת שמקליטה את שתי המצלמות בו זמנית במסך חצוי אופקית.

כפי שאמרתי - הטיסה בחינם. מחיר הסרט $1800 לשעה. חובה לקנות.

לאתר.

מייק..
לצפיה ב-'נו ומה אומר ה FAA על הטריק?'
נו ומה אומר ה FAA על הטריק?
17/11/2004 | 00:00
7
נשמע כמו ניסיון לעקוף את החוקים לגבי טיסה מסחרית (שאסורה בכלל במטוס אקספירמנטל) ... חשבתי שבארה"ב זה לא יכול לעבור?
לצפיה ב-'לא יודע, ולא שאלתי...אבל'
לא יודע, ולא שאלתי...אבל
17/11/2004 | 01:10
6
ראיתי אותם עושים "סבבים" של $900 לחצי שעה. זה היה לפני מספר שנים. בכל אופן, החברה ידועה, וחושבני שהם עושים את מה שהם עושים בדרך חוקית.

מייק..
לצפיה ב-'הדרך הפשוטה ביותר היא לרשום זאת'
הדרך הפשוטה ביותר היא לרשום זאת
17/11/2004 | 01:11
5
כטיסת הדרכה. זה מותר ב Experimental, מותר בתשלום ללא רשיון הפעלה, וכו' וכו'.
לצפיה ב-'מענין'
מענין
17/11/2004 | 01:16
4
אתה רוצה לומר לי של FAA לא מפריע ה ABUSE הזה?
למיטב זכרוני הדרכה באקפרימנטל היתה תמיד אסורה.
זה נהיה אפשרי למטרה ברורה ומפורשת: אם מישהו רוכש מוסטנג, שהמדריך יוכל להדריך אותו גם על המוסטנג של המדריך. קרי הדרכה לצורך "הסבה" או CHECKOUT.

כאשר עושים טיסה של חצי שעה ב 900 דולר לאדם "מהרחוב" באופן קבוע, שברור לכאורה שהוא לא רכש/ירכוש מוסטנג וסתם מחפש "טיסת כיף" - האם ה FAA לא צועק?

אני מכיר מספר מדריכים אוירובטיקה שלא מחליפים את האקסטרא/פיטש שלהם במטוס אחר בדיוק בגלל הסיבה הזאת.

לצפיה ב-'אני לא יודע את הפרטים, אני רק משער'
אני לא יודע את הפרטים, אני רק משער
17/11/2004 | 01:24
יכול להיות שיש להם Waiver. יכול להיות גם שזה מוגדר "טיסת הכרות" (למעשה, זה מוגדר כך: Orientation Flight, ולא "טיסת כיף"). יענו, אתה רוצה לדעת אם מוסטנג זה בשבילך, או שהרגליים שלך כבר חלשות מדי, כמו של בוב הובר . שוב, אני לא מכיר את האופרציה הספציפית. אם אתה רוצה, אני מוכן להתנדב לקחת אצלהם סיבוב על חשבונך ולספר לך מה רשמו בלוגבוק
לצפיה ב-'עוד נקודה'
עוד נקודה
17/11/2004 | 01:27
2
אתה משוכנע שהמוסטנג רשום כ Experimental? רבים מה War Birds הם בעלי תעודה בקטגוריה Restricted שזה אולי קצת מקל את החיים. שוב - השערות בלבד, יען כי סיבוב במוסטנג עוד לא יצא לי לקחת
לצפיה ב-'אין לי מושג קלוש'
אין לי מושג קלוש
17/11/2004 | 01:32
1
עוד לא רכשתי מוסטנג... אבל אני בספק רב אם מטוס מ WWII עם מיליון ואחד שינויים - החל מהקשר וכלה במערכת הטסה כפולה - יכול להיות RESTRICTED.

מאחר וטסתי אוירובטיקה "אמיתית" ב T-26, במחיר דלק בלבד, אני לא רואה את עצמי משלם 1800/שעה עבור מוסטנג, לא חשוב כמה החוויה הזאת מיוחדת.
לצפיה ב-'מערכת ההגאים הכפולה'
מערכת ההגאים הכפולה
17/11/2004 | 01:36
היתה קיימת כאופציה במקור אצל היצרן, כך שבאופן עקרוני, אם ההסבה נעשתה ע"פ כל השרטוטים והנתונים המקוריים זו לא צריכה להיות בעיה. בדיקה זריזה מוכיחה שאכן הם רשומים כ Limited ולא כ Experimental. להלן מספרי רשוי שתוכל לבדוק בעצמך:
N151MW
N51UR
N6320T
N7551T
לצפיה ב-'שינויים בהסדרי הכניסה לשדה הרצליה ?'
שינויים בהסדרי הכניסה לשדה הרצליה ?
14/11/2004 | 21:11
היום תוך המתנה משעממת לרופא דיפדפתי בידיעות של יום ה` ושם בעמוד שלפני האחרון גיליתי ידיעה שאומרת שבעקבות ידיעה שפורסמה בעיתון וכולנו זוכרים אותה , חלו שינויים בהסדרי הכניסה לשדה . מישהו שמע על כך ?
לצפיה ב-'אוזניות - אשמח לשמוע ביקורות...'
אוזניות - אשמח לשמוע ביקורות...
14/11/2004 | 20:35
5
למי שמכיר:
LightSPEED QFR SoloSS-C
או
Pilot USA 11-81T
תודה !
אלדר.
לצפיה ב-'ביקורת'
ביקורת
14/11/2004 | 21:16
סתם רעיון כללי,
הדפס את שם האוזניות(או כל מוצר אחר שמעניין אותך) באחד ממנועי החיפוש
(GOOGLE וכו") בצירוף המילה :
PROBLEMS,OPINION ושאר מילות תלונה וחוסר שביעות רצון.
אתה תגיע לסקרי שוק חו"ד של משתמשים ועוד.

לצפיה ב-'וגם בלי להתאמץ כלל תוכל בפורום זה'
וגם בלי להתאמץ כלל תוכל בפורום זה
14/11/2004 | 21:52
למצוא שרשור ארוך בענין אוזניות.
לצפיה ב-'יש לי את הלייטספיד'
יש לי את הלייטספיד
15/11/2004 | 10:09
וממרום 60 השעות שלי אני יכול לאמר שהם בסדר גמור, קלות ונוחות.
לצפיה ב-'לי יש את ה QFR SS solo של'
לי יש את ה QFR SS solo של
16/11/2004 | 17:55
1
LightSpeed
ואני מאוד מרוצה מהם. הם מאוד קלות, יושבות טוב על האוזן (ולי יש אוזניים גדולות, כך אישתי טוענת)ומנחיתות פנטסטי.
ועוד דבר, אחרי מס' שעות שימוש הבחנתי בחתכים קלים ברפידות. אין לי מושג מה מקורם אבל דוא"ל קצר למח' השירות שלהם וכבר למחרת נשלחו שני סטים של רפידות חדשות (רגילות ועם ספוג מיוחד) לכתובת שהגדרתי להם בארה"ב. גם שירות זה משהוא.
לדעתי מבחינת יחס עלות/תועלת הם שוות כל אגורה (שילמתי 190$ בארה"ב)

בברכה,
שי
לצפיה ב-'בענין שרות על אוזניות'
בענין שרות על אוזניות
16/11/2004 | 18:37
כל אחת מהחברות הרציניות נותנת שרות חינם על האוזניות שלהם.
באחת הפעמים נשפכה לי חומצת מצבר על אוזניות D.C הישנות שלי ועיכלה חלק גדול מהמעטפת.
באושקוש ביקשתי לרכוש את החלק הזה (כי הרי זה לא באשמתם) אבל הם אמרו לי: תן כתובת בארה"ב וזה יגיע אליך או בשרות שליחים לישראל על חשבונך.
למעשה קיבלתי את כל החלק העליון של האוזניות כולל חיווט פנימי מוכן.
לצפיה ב-'ביקור במרכז תיאום נתב"ג - 26.11'
ביקור במרכז תיאום נתב"ג - 26.11
14/11/2004 | 16:24
2
שלום חברים,

ההרשמה לביקור הסתיימה.
הביקור יערך ב- 26.11 בין השעות 09:00 ל- 13:00.
למגיעים בטיסה - נחיתות עד השעה 08:30, למגיעים ברכב - הגעה לשער שלום (צמוד לטרמינל 1) עד השעה 08:30. פרטים סופיים יפורסמו בשבוע הבא.

עקב עודף נרשמים אני מבקש מכל אחד המופיע ברשימה למטה לאשר את השתתפותו עד ליום חמישי ה- 18.11. בנוסף, נא להודיע לי אם בכוונתכם להגיע בטיסה כדי שאוכל לדאוג לסידורי חניה.
את ההשתתפות ניתן לאשר אך ורק במייל ל- idanay@netvision.net.il. נא לציין במייל את השם המלא.

רשימת השמות:

עודד    זהבי
נועם    שפר
ניצן    אלישיב
נמרוד    גרשוני
אורן    קלמן
זיו    רוזבך
איתי    פרייברגר
אסף    שוסטר
יצחק    מרציאנו
יעקב    סגל
זאב    קפלן
דני    גוטמן
יעקב    תפילין
גל    לוביץ'
גלעד    בארי
משה    ברקן
איל    יניב
מתי    ליטבק
אברהם    מונוביץ'
רוני    ראובני
אבי    אורון
עומר    בן-טל
שלמה    דורי
משה    שטרקמן
דן    וניק
מוטי    לבנה
אריה    סטודניה
אוריאל    מצוינים
עדי    מלומד
גידי    אמיר
יהודה    פרי
חנוך    כרמי
אוהד    אילון
להב    יצחקי
אורן    ממט
דב    לבנון
דורון    עוז
יובל    דביר
שמעון    שכטר
אלון    קובל
גיל    סגלוביץ'
שי    בוחבוט
יוסי    דלל
תמיר    ברעם
דוד    גורודצקי
יואל    מיכלסון
מיכאל    להב
שלומי    גל
רואי    חנן
שמואל    בר-אור
מרדכי    דוידי
אלי    רג'ואן
עמוס    דרורי
לצפיה ב-'עדיין יש אפשרות לחפש מקום פנוי ??'
עדיין יש אפשרות לחפש מקום פנוי ??
16/11/2004 | 03:06
1
1
או שכבר מאוחר מידי ... בכל מקרה אשמח להצטרף לטיסה מהרצליה או ש"ד ביום המפגש אני חייל כך שקצת יהיה לי קשה להשתתף בהוצאות אבל אנסה לעשות את המקסימום אם ידרש בכל מקרה תודה רבה . ומקווה להגיע ...

גלעד גורן
0547678877
gorn16@bezeqint.net
לצפיה ב-'זה לא "מפגש"'
זה לא "מפגש"
16/11/2004 | 11:29
2
זה סיור לימודי במרכז תיאום נתב"ג המיועד לבעלי רשיונות בלבד.
לצפיה ב-'עוד שבת באויר של ארץ הקודש...'
עוד שבת באויר של ארץ הקודש...
14/11/2004 | 11:18
36
2
יצא לי ארוך מדי אז צרפתי כקובץ נלווה.
לצפיה ב-'העניין עם הטופס?'
העניין עם הטופס?
14/11/2004 | 11:43
1
ניצן ממתי העסק הזה, כי הייתי לפני שבועיים בראש פינה עם אח שלי שאפילו אין עליו ת.ז. והא הציג את דרכונו ואף אחד לא ביקש מאתנו שום מילוי פרטים.
לצפיה ב-'זה מסתדר לי עם הבדיחה'
זה מסתדר לי עם הבדיחה
14/11/2004 | 12:00
הקבועה ברשת כל שבת"מבקש לבצע 360 מעל מצדה ב3500".
תנסה אז'מ,הרבה יותר כיף,טיסה,ומינחתים והרבה פחות
עיסוק בשטויות.  
לצפיה ב-'קישוון לא היה יכול לכתוב טוב יותר'
קישוון לא היה יכול לכתוב טוב יותר
14/11/2004 | 22:15
27
1
ואם זה לא היה אמיתי גם הייתי צוחק כמשוגע.  חוויתי אישית כל אחד מהאירועים המתוארים, למזלי חלקם עם חברים מהפורום ולא עם זוגתי.  בית המשוגעים בהרצלייה לפני הפתיחה של ימי שישי ושבת זו תופעה מוכרית ומעצבנת שמעוררת אצלי את המחשבה אולי בכל זאת עדיף שלאפשטונדה במקום לטוס... רק טיסות בטוחות וכיפיות.
לצפיה ב-'אני ביקשתי מטוס לשבת'
אני ביקשתי מטוס לשבת
15/11/2004 | 05:18
26
2
על מנת להצטרף לטיסת מרחב עם אחד מחברי הפורום הנכבדים, ונעניתי בשלילה בטענה כי "אין דבר כזה לקחת מטוס לכל היום (ואיך העזת לבקש בכלל?...), זה דורש אישור של המנהל, וזה בטח לא יקרה בשבת".
אולי אני צריכה להודות על כך שלא קיבלתי מטוס. כך חסכתי הרבה עצבים ואיבוד פיגמנטים מוקדם של שערות ראשי.
כל הכבוד למעזים הנועזים שימשיכו לטוס בשבת אחרי סיפורו של ניצן.
שבוע טוב לכולם.
לצפיה ב-'אין לקחת מטוס לכל היום????'
אין לקחת מטוס לכל היום????
15/11/2004 | 09:28
2
תחליפי חברת השכרה!
לצפיה ב-'הייתי באויר בעת ה"הרפתקאות" של ניצן'
הייתי באויר בעת ה"הרפתקאות" של ניצן
15/11/2004 | 09:32
1
וממש לא כל כך "כצעקתה". יחד עם זאת התיאור שכתב כתוב טוב ועם חוש הומור בריא.

נכון שחבר'ה רצו כבר לנחות בהרצליה עם פתיחת השדה, וכל אחד וסיבתו הוא, אבל הכל היה בנוהל קשר קצר ונימוסי, והכל התנהל כראוי.

אני מקווה שהתיאור לא ירפה את ידייך, תטוסי בשבת ותיהני - מנסיון אישי.

לצפיה ב-'תקציר מנהלים..'
תקציר מנהלים..
15/11/2004 | 10:20
14
2
אין להבין מתוך דברי שלא רצוי/כדאי/מומלץ לטוס בשבת. להיפך.
רק צריך להיות ערניים ולשים לב ל"טייסי שבת".

אין שום הסבר הגיוני/מקצועי/עובדתי שישכנע אותי כי בקשה לעבור /לנחות בהרצליה לפני 1600 היא "נוהל קשר רגיל". באותה מידה ניתן גם לבקש בצורה הכי מקצועית לנחות על שפת הים בנתניה. אין שום סיבה ש-4 או 5 מטוסים יבלבלו את המוח בנושא זה. מי שלא מסוגל לתכנן את טיסתו כך שיגיע להרצליה בזמן שהשדה פתוח - מוטב לו ולנו שלא יטוס בכלל.

הנקודות הנוספות שרציתי להדגיש:
פיקוח בן גוריון עושה חוק לעצמו ומשתדל עד כמה שפחות לסייע לתעופה הקלה/האזרחית

הדואים במגידו ממשיכים להיות שחצנים וצרי עין

טיסים פרטיים מזלזלים בחוק ובהוראות

עם כל זה- עדיין כיף לטוס בארצנו הקטנטונת, וכמה שיותר- יותר טוב

לצפיה ב-'לא מסכימה אתך בנושא בן גוריון'
לא מסכימה אתך בנושא בן גוריון
15/11/2004 | 11:18
6
לצפיה ב-'תנסי פעם VFR בשבת....'
תנסי פעם VFR בשבת....
15/11/2004 | 11:26
5
לצפיה ב-'לפי דעתי הנמכות ביום ה' בלילה יותר'
לפי דעתי הנמכות ביום ה' בלילה יותר
15/11/2004 | 11:54
2
1
עמוס.
לצפיה ב-'יעל ---VFR!!! יחס שונה ב IFR'
יעל ---VFR!!! יחס שונה ב IFR
15/11/2004 | 12:23
1
לצפיה ב-'היחס הוא אותו יחס, ככה אני חושבת'
היחס הוא אותו יחס, ככה אני חושבת
15/11/2004 | 12:27
לצפיה ב-'זה פתיר'
זה פתיר
15/11/2004 | 15:09
1
1
כל מה שצריך הוא לארגן 2-3 פעמים טיסה רומנטית דרך CTR בן גוריון, חריגה.
לקבל אישור, ואם היה סירוב - מכתב חריף למנהל/רש"ת.
לנסות שוב אחרי שבוע - עוד סירוב - תביעה על פגיעה בפרנסה.
לא סכום גבוה, רק 2000-3000 שקל נזקים.

יותר זה לא יחזור.
מרשה שאושר ע"י מודעין טייס מראש והפקח של בן-גוריון מסרב לבצע - לכאורה לפחות מצדיק חקירה פנימית ברש"ת, נזיפה בפקח וכו'.

כל מה שצריך זה סבלנות ורישיון מסחרי.
לצפיה ב-'מודיעין טייס לא יקבל תוכנית ללא..'
מודיעין טייס לא יקבל תוכנית ללא..
15/11/2004 | 15:44
תאום עם מגדל נתב"ג, כבר ניסיתי בעבר ואמרו לי תתקשר למגדל לתאם חציית
ה-TMA ותחזור אלינו.
דרך אגב למי שמתעקש לחצות ומכל סיבה המגדל לא מאשר, פשוט שיגיש תוכנית עם נחיתה בנתב"ג.
ינחת ימריא וימשיך בדרכו.

לצפיה ב-'ניצן, רק הערה קטנה לגבי חזרה סמוך'
ניצן, רק הערה קטנה לגבי חזרה סמוך
15/11/2004 | 11:55
6
1
ל-16:00 להרצליה.
שאני מתבקש ע"י בעל המטוס להחזירו ב-16:00 בימי שישי/שבת, במיוחד בחורף שבו השדה נסגר מוקדם, אני תמיד מתכנן להתיצב באזור 8 לפני כן ע"מ להבטיח נחיתה ב-16:00. אני מעדיף כמה דקות בטיסת כיף באזור 8 מאשר לעכב המראה של טייס שנשאר לו פחות משעה עד לסגירת השדה. אם לא נעשה כך, למפעיל לא יהיה ברירה אלא לא להשכיר את המטוס לאחר השעה 14:00.
לגבי ברברת בקשר - זה נושא אחר.
לצפיה ב-'מקרה פרטי של בעיה כללית'
מקרה פרטי של בעיה כללית
15/11/2004 | 12:17
1
אישית עוד לא נתקלתי בבקשה שכזו, אם כי היא לגיטימית.
עדיין, זה לא בעיה. הגעתי לבצרה ב 1602 ויצרתי קשר עם הרצליה. היו 5 מטוסים עם כוונת נחיתה כזו או אחרת. נשלחתי לצלע מת בגובה 1500 והייתי ה-3 שנחת אחרי הפתיחה. נגיעה במסלול 1606. הראשון- שברבר 10 פעמים בקשר באיזור 9, נגע בקרקע ב 1604.
דרך אגב, אתה יכול לשהות באיזורים מבחינתי מ 1400 עד 1600, אבל אל תבלבל את המוח לפלוטו החל 1550 כל חצי דקה.
לצפיה ב-'בעיה "מבצעית"'
בעיה "מבצעית"
15/11/2004 | 12:43
4
1
אילן,
חברה הדורשת להחזיר מטוס בדיוק ב-16:00 על מנת לאפשר עוד טיסה עד הסגירה, עושה עוול לכולם.
גם אם אתה מתייצב כפי שתארת בדיוק ב-16:00 בפיינל, עדיין יקח זמן לא מועט עד הנחיתה , פינוי, חניה, תדלוק (אל תשכח כי רוב המטוסים החוזרים בשעות אלו עשו דרך לא קצרה בד"כ).
לטייס הבא יש להכין את המטוס וכו... כל הסיפור לוקח כ-1/2 שעה. (לפעמים המטוס שיצא בבוקר ה-DI שלו נגמר בצהריים).
הדבר מלחיץ את כולם, וכולם נשארים עם טעם "מר".
מטוס שאמור לצאת בימים הקצרים ב-16:00 אמור כבר להיות בשדה (ב-14:00) כך שימריא בזמן.
באם המטוס חוזר אחה"צ, המבצעים של החברה חייבים ליידע את הטייס (זה של אחה"צ) כי זמנו ומטוסו הינם בע"מ, ולא בהכרח תהא לו כל השעה פנויה,
זה מתאים לסבב קצר ונחמד באזור ולא יותר מכך.

לצפיה ב-'יורם, לא מסכים'
יורם, לא מסכים
15/11/2004 | 14:03
1
לא מסכים למושג עוול, משום שכללי המשחק ברורים לכולם וכולנו אנשים בוגרים. גם לי היה ברור שצריך לנחות ב-16:00 וגם הבא הסכים להמריא ב-16:20.
לא מסכים שצריך לקחת חצי שעה. בפועל המטוס המריא ב-16:15.

עקב תקלה אצל חברה אחרת, המטוס הוזמן ברגע האחרון במקום חדש ובשל הנכונות של כולם כולנו הרויחו. אני וחברי טסנו בכל זאת, המטוס עבד עוד שעתיים = טוב למפעיל, וטיסת הערב בוצעה כמתוכנן.

אני בעד גמישות והוגנות שתאפשר לכולם להנות.
לצפיה ב-'יורם- מה זה, D.I. לפי שעןת?'
יורם- מה זה, D.I. לפי שעןת?
15/11/2004 | 16:18
2
1
איך זה "נגמר בצהריים "? האם ה-DI הולך לפי שעות כמו מדחן ? או כמו השכרת חדרים במלון לזוגות לא-נשואים ?
נא הסבר,
תודה, זאב
לצפיה ב-'כן'
כן
15/11/2004 | 18:16
1
1
DI תקף ל-24 שעות.

דוד
לצפיה ב-'אפשר גם 25 עם תוספת במחיר?'
אפשר גם 25 עם תוספת במחיר?
15/11/2004 | 20:41
לצפיה ב-'עד כמה שהבנתי'
עד כמה שהבנתי
15/11/2004 | 10:52
8
1
חבר הפורום ההוא ביצע את טיסתו בדיוק לפי התכנון, כולל הסטייק בראש פינה.
לצפיה ב-'ניצן צודק בנושא בן גוריון'
ניצן צודק בנושא בן גוריון
15/11/2004 | 13:17
7
יעל ,מתי פעם אחרונה טסת בתחום הTMA טיסת VFR ?
מתי ניסית לחצות מבית חנן לסגולה,מאיילון לסגולה ולהפך
בלי לתאם מראש,טלפונית, חציה?
מתי היה לך מזל ולא היה עומס בב"ג והורשית לחצות?
איפה כתוב בAIP שצריך לתאם חציית CTR מראש לפני הטיסה?
כמה זמן מראש את מתאמת הנמכת מכש' ביום חמישי בלילה בב"ג?
אמנם השדה בי"ל,אבל התנועה בו דלילה רוב היום,פרט לשעות
ספורות,בהן המטוסים יוצאים(שעתיים מוקדם בבוקר)ושעות
ספורות(שעתיים בין 2 ל4)שה"חברה" חוזרים.
אז בואו נודה,ונאמר הם "לא נחמדים"...
לצפיה ב-'תפסיקו לבלבל את המוח'
תפסיקו לבלבל את המוח
15/11/2004 | 14:39
4
מאחר וכולנו פה טייסי שבת באמת לא חשוב אם נטוס מבית חנן להרצליה דרך יונה וש"ד במקום דווקא להתעקש לחצות את TMA .לאף אחד פה לא אצה הדרך ובאמת לא משנה מאיפה נחזור,למעט אותם נפוחי חזה ואגו שמסרבים בכל תוקף להודות שגם הם בעצם טייסי שבת. ואז בא איזה פקח משועמם בנתב"ג שמשתעשע איתנו טייסי השבת כמו שבעצם מגיע לנו ואז אנחנו נורא נעלבים ומתחילים לשרשר ולהתייפח. קחו הכל בפרופורציה מתאימה .
לצפיה ב-'יורקים עלינו, או שיורד גשם?'
יורקים עלינו, או שיורד גשם?
15/11/2004 | 15:21
3
אני משלם מיסים לרש"ת לפחות כמו אלעל באופן יחסי לנוסעים.
אני מצפה לכל הפחות לקבל כל (**כל**) שירות  אשר פי הוראות רש"ת מת"א ושות' אני אמור לקבל. בטח אם צריך להגיש מרשה שלושה ימים מראש.

אתה כנראה לא מוטרד מקרקוע כל התעופה הקלה, למרות שאתה טייס.
גם לטייסי שבת נמאס לטוס בנתיבים. ה CTR של ב"ג הוא ענקי וריק ממטוסים. גם בשעות העומס הכי קשות הם פחות עמוסים משדה מקביל בארה"ב, ויש להם לא פחות כ"א לבקרה/פיקוח, ולא פחות מיומן או מתוגמל.

קיום שוטף של טיסות החריגות הוא קריטי לשגשוג התעופה הקלה.

מוזר לי שיש כל כך הרבה אנשים ש(למשל) באים למוסך רגע לפני תום האחריות על הדבר הכי קטן, כי זאת זכותם(כל הכבוד!), אבל כאשר מדובר על זכות שהמדינה חייבת לתת להם מתוקף חוק, תקנה או הוראה - מתרפסים בפני השלטון.

מי שלא עומד על זכויותיו - נרמס. זאת תכונה בסיסית של דמוקרטיה.

דרך אגב, היום שמעתי טענה מעובד מת"א שתקציב רש"ת הוא כ 850 מיליון, מזה כ 600 תשלום משכורות. נשמע דימיוני. למישהו יש נתונים מבוססים?
לצפיה ב-'לגבי רש"ת'
לגבי רש"ת
15/11/2004 | 15:44
1
ראה באתר המפואר והחדש שלהם
קישור
http://www.iaa.gov.il/Rashat/he-IL/Rashot/AbouttheAuthority/
לפחות בשנת 03 היה להם עודף הכנסות של 54 מיליון דולר והם העבירו כ-5 מ דולר תמלוגים למדינת ישראל
סה"כ ההכנסות 297 מ דולר במונחי 03 זה 1.1 מיליארד ש"ח
אין פירוט של הסעיפים אבל לא נראה לי שרוב ההוצאות הן על שכר.
כתובות אינטרנט מצורפות:
לצפיה ב-'זה מבהיר הכנסות. מה עם הוצאות?'
זה מבהיר הכנסות. מה עם הוצאות?
15/11/2004 | 17:51
בחשבון זהיר, עם מתעלמים מהחזרי חובות (מימון) אז "תקציב" של כ 850 נראה סביר. מענין מה הן ההוצאות.

כמי שמסוגל לקרוא מאזן פיננסי, אני מקבל חררה ממה שכתוב באתר רש"ת. לכאורה זה כתוב בצורה מכוונת כך שלא ניתן יהיה להבין דבר.
מתחיל במספרים בדולרים (הם נסחרים בבורסה בנסדק?!) ממשיך ברווח נקי הגדול מרווח תפעולי (יש רווחי מימון?!) ומסתכם בציון % החוב מהמאזן בלי לציין את המאזן עצמו.

מצאתי באתר את המאזן של 2002. למה לא 2003? נו טוב, מספיק טוב לצרכינו...אבל כמובן הוא לא עובד. מי אחראי על ה"אתר" הזה?

לצפיה ב-'יורקים עלינו..'
יורקים עלינו..
15/11/2004 | 15:51
נאמר לי בשיחה לא רשמית ע"י פקח מבן גוריון שביקש לא להזדהות כי הם מתייחסים לטייסים פרטיים- ובמיוחד בשבת - כ TRAFFIC HAZARD
והם עושים ככל שביכולתם להמנע ממגע איתנו.
טיסות מסחריות וטיסות מכשירים מקבלות אצלם יחס יותר טוב.

לצפיה ב-'בעניין התאום אתה צודק, בעניין'
בעניין התאום אתה צודק, בעניין
15/11/2004 | 14:44
1
הנחמדות.... נו, תלוי למי.
אני לא נתקלתי בבעיות מיוחדות, למעט פעם אחת שהתוכי שלי הפסיק לפעול וזרקו אותי מה-CTR.
הנמכות ניתן לתאם באותו היום, במידה ולא כל השעות תפוסות.
אני מדברת בשם עצמי בלבד.
לצפיה ב-'ועוד דבר.... אני כל הזמן מתאמת חציה'
ועוד דבר.... אני כל הזמן מתאמת חציה
15/11/2004 | 14:47
בזמן אמיתי בטיסות שידורים.
לירקונה ולסגולה, לעיתים לתוך ראשל"צ.
זה שהטיסה מוגדרת כ-שידורים זה לא משנה כי הבקשה מתבצעת בזמן אמיתי ובמידה ולא ניתן אז הם אומרים לי שלא ניתן.
לצפיה ב-'נכון,אבל !!!'
נכון,אבל !!!
15/11/2004 | 14:09
5
1
כל הכבוד לקברניט אלישיב.יחד עם זאת טון הזלזול ב"טייסי השבת" קצת צורם.
בל נשכח שכוווולנו טייסי שבת, מי עם 1000 שע"ט ומי עם 100 שע"ט.       ניצן אלישיב ע"פ חישוב זה נופל לתוך הקטגוריה שעליה הוא מלין ועל זה נאמר
"היהפוך כושי עורו.....".
לצפיה ב-'טייס זה טייס. (או טייסת כמובן).'
טייס זה טייס. (או טייסת כמובן).
15/11/2004 | 16:08
4
1
ולא משנה אם הוא פרטי או מסחרי.
גם טייס מסחרי יכול לבצע טיסות פרטיות וסתם להינות....
אלי פרסלבסקי לא מבין את מה שמיקי גולן אומר.
אלי פרסלבסקי, במו רובינו, רגיל במדינה שרומסים את זכויותיו
ואלי פרסלבסקי כבר מיואש במו רובינו, רק רוצה עוד קצת לטוס וזהו.

אני קצת נילחמתי ברשויות. קצת היגשתי תביעות נגד הרשויות כדי שיתנו
לכולנו לטוס בישראל במו גדולים.
מי שמכיר אותי יודע שזה לא למען כסף, שזה לא למען עצמי בלבד.
זה הכל עקרוני, לטובת כלל הטייסים והתעופה. ואני כחלק מזה
גם מקווה להינות, ורוצה לראות גורמים נוספים הנילחמים ברשויות
כדי שאני אוכל להינות עוד, וגם במקרה שלי בטייס מסחרי ומדריך
לעבוד.

כמו שמיקי גולן אומר, בדמוקרטיה, או במינהל וברשות שדות התעופה,
מי שלא שומר על זכויותיו הן נירמסות.
היום הרעים (שם כולל לרשויות שלנו) לא נותני לטוס בב"ג, מחר מגבילים
את הטיסות בשדה דב וכך הלאה.
בסוף מה נישאר? רק אמריקה.
(ערפאת מת אז הוא כבר לא יבוא להציל אותנו מהרעים....   ).

אז מי שרוצה כך לחיות עד יום מותו זה בסדר.
אני לא.
אני רוצה לטוס, ובכיף.
והרעים לא מוכנים לזה...

בסיור בפלוטו ראינו שגם חיל האויר יכול ללמוד. אמנם לאט, אבל החיים
בפלוטו טובים יותר מהחיים בחגב או שדה דב....
גם הם ילמדו בסוף...
(הם שייכים נידמה לי לאותו צבא, לא?
בעצם אפילו לאותו חיל אויר, לא?).

לקח לפלוטו זמן לעכל את הענין, אבל בסוף (אחרי זמן קצר יחסית 55+ שנים)
הם למדו את חוקי התעופה האזרחית העולמית, שינו את הנוהלים שלהם
(ספר המכ"ם), ועשו את החיים לטייסים טובים יותר.
מעניין שכשהם עשו זאת הם בדקו מה יש לשנות בתקנות הטייס ובפמ"ת,
וגילו שאין לשנות דבר. החוקים האזרחיים תמיד היו בסדר. רק הצבא
הפעיל חוקים משלו, שהיו לא חוקיים בעליל! כשהם עברו לחוקים נכונים
הכל הסתדר כי האזרחים, בעלי הבית של המדינה, היו תמיד בסדר...

אלי פרסלבסקי ואחרים, אתם רואים את התמונה?

שלמה זלקין
ניו יורק
לצפיה ב-'שלמה-תקרא את הספר "דון קישוט"'
שלמה-תקרא את הספר "דון קישוט"
15/11/2004 | 16:21
1
לצפיה ב-'התקדמות התעופה בארץ ובעולם.'
התקדמות התעופה בארץ ובעולם.
15/11/2004 | 19:25
2
זאב ידידי,

אין מה לעשות, רק בעזרת מלחמות קטנות כאלו חלה בעבר התקדמות
בתעופה בארץ ובעולם,וכך יהיה בעתיד.
אני לא משקיע את כל זמני ומרצי בענינים הללו, וכמובן רק כשיש לי
דבר שמתייחס אלי אישית או פוגע בי.
(בית המשפט רוצה שתהיה לך "זכות עמידה" לעמוד בבית המשפט ולהתלונן
על משהו שפוגע בך אישית, לא משהו תיאורטי של מישהו אחר).

ולכן אני לא דון קישוט. וגם מיקי גולן או יוסי כהן ואחרים.
בארה"ב יש את AOPA, אגודת התעופה המקומית, והם עושים את רוב המילחמות.
כאן אגודת התעופה אמנם משתדלת, אבל לא מספיק, או שהם מעדיפים
לדבר עם "הרעים" ולא ללכת לבית המשפט,
ולכן אנשים פרטיים צריכים לצאת למלחמות שלהם בעצמם.....
מלחמות שהאחרים רק יושבים בצד ונהנים מהפירות של הניצחון...

אם חברי האגודה למשל היו אומרים לנציגיהם לא לדבר עם המינהל
פעמיים, אלא רק פעם אחת, ובפעם השניה להגיש תביעה משפטית, החיים
של כולנו היו יפים.
בג"ץ עולה מעט מאוד. (אלף שקל אגרה או משהו דומה).
עורך הדין שמגיש את הבג"ץ לוקח הרבה כסף.....
ואם היה עורך דין בחינם? אולי יש כזה באגודה?
אולי אפילו ראש האגודה הוא אולי במקרה עורך דין?

ידוע שמיקי גולן רוצה לנדב את אבא שלו לפעילות כזו. נו????
מדוע לא מקבלים את המתנה הגדולה הזו???

אנשי המינהל מעודדים אותי ללכת לבית משפט נגדם. אנחנו אפילו נוסעים
ביחד לדיונים..... חברים, מה לעשות....
אבל אם אני זוכה אז הם עושים את מה שצריך ביודעם שהאחריות מוטלת
על בית המישפט ולא עליהם, ואז הפנסיה שלהם ועבודתם לא נפגעים....

שלמה זלקין
לצפיה ב-'שלמה צודק,מיקי צודק וגם אני צודק.'
שלמה צודק,מיקי צודק וגם אני צודק.
15/11/2004 | 17:05
1
2
היות ואני טייס שבת (מה לעשות אין לי זמן לטוס במשך השבוע),הסיפור של ניצן די בידר אותי עד לשורת התאורים על טייסי השבת.איני דוברם או נציגם של אלו,אך השתלחותו חסרת הרסן בקולגות לתחביב התעופה די הרגיז אותי.מכאן ועד להסקת מסקנות כי זכויותינו נרמסות... ומלחמותינו ברשויות... וכו',כעיקרון אתם צודקים אך קפצתם קצת מעל הפופיק.
לצפיה ב-'השתלחותו חסרת הרסן בקולגות לתחביב'
השתלחותו חסרת הרסן בקולגות לתחביב
15/11/2004 | 17:22
1
יסלח נא לי מר פרסלבסקי (יש לי הרגשה שזה לא שם אמיתי)
אבל כבודו גם סובל מחוסר הבנת הנקרא.
טיס שבת לפי הגדרתי הוא לא מי שאין לו זמן לטוס באמצע השבוע, אלא מי שמתנהג בזלזול וחוסר זהירות כאילו זה ששילם 600 ש"ח לשעה -קנה את כל השמיים.
אני מכיר טיסים שטסים רק בשבת ויכולים ללמד את כולנו מהי טיסה. ואני מכיר טיסים של אמצע שבוע שלא כדאי להיות באויר כשהם שם.
מכיון שאני -לשמחתי- מצליח לטוס הרבה גם באמצע השבוע וגם בסופו, אני מודיע לך חד משמעית ש"טיס של שבת" אני פוגש גם באמצע השבוע. זה אחד שלא מעניין אותו הנתיב והוראות הפקח/בקר, הוא עושה מה בראש שלו בלי להתחשב באויראות ובתמונת המרחב, הוא מברבר בקשר,אינו יודע נדב"ר מה הוא, ועל הזין שלו כל העולם.
לא משנה כמה שעות טיסה יש לו- לאותו טיס של שבת, עדיין אני עומד מאחורי דברי
לצפיה ב-'גודל / עוצמה'
גודל / עוצמה
13/11/2004 | 20:20
12
כשאני מתבקשת ע"י הבקרה לדווח על עננות בנתיב אני מסוגלת לדווח בסיס ענן וכמות, כיצד הדבר מתבצע במידה ומדובר בלהקות ציפורים, האם יש מספרים לגודל או עוצמה של להקת ציפורים ?
לצפיה ב-'ציפורים'
ציפורים
13/11/2004 | 20:55
האמת שבתור בקרית אני יודעת שיש איזושהי הגדרה (עובדה שהרבה טייסים מדווחים "עוצמה X")-בוודאי מייד יענו לך כאן.
אנו שואלים זאת בד"כ כדי להתריע למטוסים אחרים באזור, ולכן פחות קריטי לנו מה העוצמה, אלא יותר האם זו קבוצה גדולה/קטנה ולהיכן עפות.
זה בד"כ המידע היחידי שנחוץ לטייסים לדעת (מעולם לא נתקלתי בשאלות נוספות, בכל אופן).
אני גם מחכה לתשובה ממישהו שאולי יודע...
לצפיה ב-'היום במהלך טיסה לחיפה ראינו להקת'
היום במהלך טיסה לחיפה ראינו להקת
13/11/2004 | 20:58
10
ציפורים. הדיווח שהעברתי לפלוטו כלל את גובה מעופם (היו בגובה הנתיב כך שהיה קל להעריכו), הערכת כמותם, וכיוון מעופן. לדעתי אלו מספיק נתונים בכדי להזהיר טייסים שטסים באזור/בנתיב.
לצפיה ב-'מעופם=מעופן, כמותם=כמותן'
מעופם=מעופן, כמותם=כמותן
13/11/2004 | 21:00
לצפיה ב-'שהבקרה מקבלת דיווח על ציפורים'
שהבקרה מקבלת דיווח על ציפורים
13/11/2004 | 21:27
7
הם מבקשים לדעת כיוון ועוצמה ...וסוג הציפור.
ביום שישי ראיתי 2 להקות ציפורים, ונתבקשתי לדווח את הנתונים הנ"ל, כיוון ידעתי לשער, את הסוג בטח ולבטח ידעתי לזהות, הן היו הקנריות הצהובות האבודות מברזיל והעוצמה 7.5 בסולם ציפורי.
לצפיה ב-'כן, יש חבר'ה ששואלים...'
כן, יש חבר'ה ששואלים...
13/11/2004 | 21:30
1
ואגב, זה חשוב לכם לדעת בכלל?
לצפיה ב-'לי זה חשוב'
לי זה חשוב
13/11/2004 | 21:42
לצפיה ב-'תשובה'
תשובה
13/11/2004 | 21:34
4
אהלן,
עוצמה 1 זה להקה קטנה ומוגדרת שכמעט ולא מפריעה
עוצמה 2 זה להקה בינונית
עוצמה 3 זה כבר כמה להקות בינונית, פה זה כבר מתחיל להיות רלוונטי
עוצמה 4 מוגדר לדעתי 20000 ציפורים (אם את יכולה להעריך כזו כמות)
עוצמה 5 מוגדר 50000 ציפורים ובהקשר של שדה תעופה זה אומר ששדה תעופה אינו כשיר להמראות\נחיתות.
סלחו לי אם לא דייקתי באיזשהו פרט, אני לא בקיא בהגדרות המדויקות
לצפיה ב-'או... הגיע הזמן , תודה עזרת לי מאד'
או... הגיע הזמן , תודה עזרת לי מאד
13/11/2004 | 21:42
לצפיה ב-'atrac3 - מתי אתה בא לסיבוב?'
atrac3 - מתי אתה בא לסיבוב?
13/11/2004 | 21:45
1
לצפיה ב-'צודק...'
צודק...
14/11/2004 | 00:25
בינתיים זכיתי למעבר מעל הבית עם פשוש עם איזה מפקד אצלנו בבסיס אבל בלי מצלמה זה לא שווה
לצפיה ב-'אתם באמת יכולים להעריך כמויות כאלה?'
אתם באמת יכולים להעריך כמויות כאלה?
13/11/2004 | 21:47
לצפיה ב-'הנה הלהקה שמאיר ניסים דיבר עליה'
הנה הלהקה שמאיר ניסים דיבר עליה
13/11/2004 | 22:05
להקת שקנאים אגב.
האויראות שלהם .. הלוואי עלי..
רואים מטוס, הופ ..מנהיג הלהקה חותך, וכולן אחריו. זזות מהנתיב.
בשירשור הקודם  שהעלתי תמונה שלהם.
ניתן לראותם מקרוב יחסית. צולמו ב 75 מ"מ בלבד..
את המרחק מהמטוס תחשבו בעצמיכם.

לצפיה ב-'ש"ת ראש פינה בנמיביה????????'
ש"ת ראש פינה בנמיביה????????
14/11/2004 | 07:29
2
מה זה?
כתובות אינטרנט מצורפות:
לצפיה ב-'What the f... '
What the f...
14/11/2004 | 16:10
לצפיה ב-'דרך אגב ..'
דרך אגב ..
15/11/2004 | 10:33
האתר שמופיע בקישור זהו אחד האתרים הטובים שאני מכיר לתוכניות טיסה .
אפשר להכניס את נתוני השיוט של המטוס . את מקום היציאה והיעד . ואפשר לקבל יופי של תוכנית טיסה הכוללת. את הגובה היעיל ביותר . לקוח בחשבון מז"א .ומפות מודפסות בצבע. כולל איזורי טיסה סגורים ונוטאמים. מה נשאר
קפה וזהו. על זה הם עובדים
רמי

חם בפורומים של תפוז

אירוח בנושא תזונת ספורט
אירוח בנושא תזונת...
אודליה ביצ׳צ׳ו, תזונאית ונטורופתית, מייעצת לכם...
אירוח בנושא תזונת ספורט
אירוח בנושא תזונת...
אודליה ביצ׳צ׳ו, תזונאית ונטורופתית, מייעצת לכם...
אירוח בנושא טיפולי פוריות
אירוח בנושא טיפולי...
ד``ר טל שביט, מנהל היחידה להפריה חוץ גופית באסותא...
אירוח בנושא טיפולי פוריות
אירוח בנושא טיפולי...
ד``ר טל שביט, מנהל היחידה להפריה חוץ גופית באסותא...
בפייסבוק שלנו כבר ביקרתם?
בפייסבוק שלנו כבר...
רוצים להיות תמיד מעודכנים במה שקורה בתפוז?
בפייסבוק שלנו כבר ביקרתם?
בפייסבוק שלנו כבר...
רוצים להיות תמיד מעודכנים במה שקורה בתפוז?

מקרא סימנים

בעלת תוכן
ללא תוכן
הודעה חדשה
הודעה נעוצה
אורח בפורום
הודעה ערוכה
מכיל תמונה
מכיל וידאו
מכיל קובץ