לגלישה באתר בגירסה המותאמת לסלולאר
| הוספת הודעה
הגדרות תצוגה

הגדרות עץ הודעות

מאפייני צפייה

הצג טקסט בתצוגה
הצג תגובות באופן
עדכן

פורום תעופה קלה

דבר מייסד הפורום, צור בנר:
"שלום לכל חובבי הטייס, אומנם, ימות המשיח עדיין לא הגיעו, אך למרות זאת, בפעם הראשונה בישראל, עולה לאוויר, קהילה, המאפשרת לכל מי שהטיסה זורמת בדמו, להיפגש בה. הטיסה היא ``שגעון לדבר`` - כולנו חשים בזאת. במקרים רבים, ההנאה שאנו שואבים משיחה על טיסה עם עמיתים וחברים, מחילופי החוויות והסיפורים, משתווה (ויש אומרים, אף עולה...) להנאה מהטיסה עצמה. קהילה זו והפורום במרכזה, באים לספק בדיוק את ההנאה הזו. כמה מילים על עצמי, עבדכם הנאמן: אני מחזיק ברשיון טיס מסחרי(עם הגדר מכשירים) וברשיון הדרכה עם נסיון של שמונה שנים כטייס. כמו כן, אני מחזיק ברשיון מסחרי ורשיון מדריך מכשירים (CFII) אמריקאים. בשרותי הצבאי הסדיר שימשתי כקצין בקרת טיסה בחיל האויר (כן, כן - ``פלוטו``) ועדיין אני עוסק בכך במילואים.יש מכם, שיתכן ויזכרו אותי מתחרויות הנווט האוויריות בחיפה ובערד, אותן ארגנתי. ועתה, אגש לעניין: במרכז קהילת ``התעופה הקלה``, עומד הפורום, שיכול לשמש אתכם למטרות רבות, כגון: סיפורים על טיסות וחוויות מיוחדות, המלצות על מוצרים הקשורים בטייס ושאר ``שיחות האנגר`` כאוות נפשכם. כמו כן, יכול הפורום לשמש כאמצעי לברור מידע בנושאי התעופה השונים (נושאים טכניים, אווירודינמיקה, מטאורולוגיה וכו`). כמנהל הפורום, אני מבטיח תשובות מהימנות לשאלות שתועלנה, ביחד עם כל שאר משתתפי הפורום, אשר בוודאי ישמחו לעזור ולענות. אני בטוח שההיכרות דרך הפורום, תעזור בגיבוש הדדי של חובבי טייס מכל הארץ, ובחילופי מידע, שיעשו את כולנו למקצועיים יותר. נוסף על הפורום, תוכלו למצוא הפניות למאמרים בקהילה ומחוצה לה וקישורים לאתרי אינטרנט מעניינים. אשמח לקבל תגובות והצעות לקישורים, אשר הינכם סבורים שיעניינו את באי הקהילה. בעיקר אשמח, לקבל ולפרסם מאמרים וכתבות פרי עטכם, בכל נושא הנראה לכם רלונטי. כמו כן, הנכם מוזמנים ליידע אותי על כל ארוע תעופתי, גדול כקטן, אשר אתם מארגנים או יודעים עליו, ואעשה כמיטב יכולתי לפרסמו בקהילה ואם תרצו, לעזור בעצות לארגונו. בנוסף, קיימת לפורום רשימת תפוצה לדואר אלקטרוני בה חברים משתתפי הפורום. מטרת רשימה זו היא, ליידע את המשתתפים על ארועים בתחום התעופה, עדכונים לקהילה ואף להיות בסיס למפגשים ויוזמות אויריות עתידיות. על מנת להצטרף - כיתבו לי מייל ואתם בפנים. אני מקווה כי כולנו נוכל להפוך קהילה זו לבית הווירטואלי שלנו, וכל הצעה לשיפור, תתקבל בברכה. טיסה נעימה בקהילה, שלכם, צור בנר"

הנהלת הפורום:

אודות הפורום תעופה קלה

דבר מייסד הפורום, צור בנר:
"שלום לכל חובבי הטייס, אומנם, ימות המשיח עדיין לא הגיעו, אך למרות זאת, בפעם הראשונה בישראל, עולה לאוויר, קהילה, המאפשרת לכל מי שהטיסה זורמת בדמו, להיפגש בה. הטיסה היא ``שגעון לדבר`` - כולנו חשים בזאת. במקרים רבים, ההנאה שאנו שואבים משיחה על טיסה עם עמיתים וחברים, מחילופי החוויות והסיפורים, משתווה (ויש אומרים, אף עולה...) להנאה מהטיסה עצמה. קהילה זו והפורום במרכזה, באים לספק בדיוק את ההנאה הזו. כמה מילים על עצמי, עבדכם הנאמן: אני מחזיק ברשיון טיס מסחרי(עם הגדר מכשירים) וברשיון הדרכה עם נסיון של שמונה שנים כטייס. כמו כן, אני מחזיק ברשיון מסחרי ורשיון מדריך מכשירים (CFII) אמריקאים. בשרותי הצבאי הסדיר שימשתי כקצין בקרת טיסה בחיל האויר (כן, כן - ``פלוטו``) ועדיין אני עוסק בכך במילואים.יש מכם, שיתכן ויזכרו אותי מתחרויות הנווט האוויריות בחיפה ובערד, אותן ארגנתי. ועתה, אגש לעניין: במרכז קהילת ``התעופה הקלה``, עומד הפורום, שיכול לשמש אתכם למטרות רבות, כגון: סיפורים על טיסות וחוויות מיוחדות, המלצות על מוצרים הקשורים בטייס ושאר ``שיחות האנגר`` כאוות נפשכם. כמו כן, יכול הפורום לשמש כאמצעי לברור מידע בנושאי התעופה השונים (נושאים טכניים, אווירודינמיקה, מטאורולוגיה וכו`). כמנהל הפורום, אני מבטיח תשובות מהימנות לשאלות שתועלנה, ביחד עם כל שאר משתתפי הפורום, אשר בוודאי ישמחו לעזור ולענות. אני בטוח שההיכרות דרך הפורום, תעזור בגיבוש הדדי של חובבי טייס מכל הארץ, ובחילופי מידע, שיעשו את כולנו למקצועיים יותר. נוסף על הפורום, תוכלו למצוא הפניות למאמרים בקהילה ומחוצה לה וקישורים לאתרי אינטרנט מעניינים. אשמח לקבל תגובות והצעות לקישורים, אשר הינכם סבורים שיעניינו את באי הקהילה. בעיקר אשמח, לקבל ולפרסם מאמרים וכתבות פרי עטכם, בכל נושא הנראה לכם רלונטי. כמו כן, הנכם מוזמנים ליידע אותי על כל ארוע תעופתי, גדול כקטן, אשר אתם מארגנים או יודעים עליו, ואעשה כמיטב יכולתי לפרסמו בקהילה ואם תרצו, לעזור בעצות לארגונו. בנוסף, קיימת לפורום רשימת תפוצה לדואר אלקטרוני בה חברים משתתפי הפורום. מטרת רשימה זו היא, ליידע את המשתתפים על ארועים בתחום התעופה, עדכונים לקהילה ואף להיות בסיס למפגשים ויוזמות אויריות עתידיות. על מנת להצטרף - כיתבו לי מייל ואתם בפנים. אני מקווה כי כולנו נוכל להפוך קהילה זו לבית הווירטואלי שלנו, וכל הצעה לשיפור, תתקבל בברכה. טיסה נעימה בקהילה, שלכם, צור בנר"

לצפיה ב-'תאונת מטוס קל בארה"ב'
תאונת מטוס קל בארה"ב
27/10/2004 | 09:39
1
מבזק ב-YNET:

"שני בני אדם נהרגו ואחד נפצע קשה בבהתרסקות מטוס קל סמוך לשדה התעופה בעיר ספרינגפילד, שבמדינת מיזורי בארצות הברית.

דובר מנהל התעופה הפדרלי בארצות הברית, טוני מולינרו, אמר כי המטוס התנגש במספר עצים והתרסק, אך הסיבה אינה ידועה."

מישהו יודע פרטים נוספים?

דוד
לצפיה ב-'למה זה חדשות?'
למה זה חדשות?
27/10/2004 | 12:22
כל יום יש בארה"ב משהו בין 4 ל-10 תאונות, רובן של מטוסים קלים, רובן מטוסים שנתקעים בעצים , בהרים או סתם באדמה. פירוט התאונות היומי נמצא באתר של NTSB
כתובות אינטרנט מצורפות:
לצפיה ב-'טיסת צילום'
טיסת צילום
26/10/2004 | 23:32
24
1
האם טיסת צילום היא טיסה מסחרית בהגדרה?
איך החוק מתייחס לטיסות צילום מבחינת רשיונות או נסיון טיסה?
האם נדרשים תאומים מיוחדים לפני טיסת צילום?
לצפיה ב-'עוד תלם חרוש'
עוד תלם חרוש
26/10/2004 | 23:53
שוב ושוב הנושא נלעס בעבר.
ובכל זאת, על מנת שלא תצא בלתי מסופק:
טיסת צילום היא מסחרית אם תבחר להגדירה כמסחרית, בדיוק כמו טיסת רומנטיקה. אתה יכול לצאת לטיסת מרחב ולצלם תוך כדי. השאלה מה אתה רוצה לצלם והיכן.
אם בחרת להגדירה כטיסה מסחרית, אתה צריך לקבל אישור בש"ח. אם אינך חברה מסחרית שקיבלה אישור מראש לטיסות צילום - לא תקבל.
וכמובן, אם אינך טייס מסחרי - לא תוכל לבצע טיסה מסחרית = לא תוכל לבצע טיסת צילום.
לצפיה ב-'כן ולא, כן ולא, כן ולא. אבל'
כן ולא, כן ולא, כן ולא. אבל
26/10/2004 | 23:53
10
עידן,
לא להתבלבל מהתשובה בנושא.
מידע יש בפמ"ת לגבי טיסות צילום.

טיסת צילום בעבור גוף מסחרי בד"כ הינה טיסה מסחרית ולכן ה"כן".
אבל את כטייס פרטי עם כל המשתמע מכך תתנדב למשימת צילום הרי שאין בעיה, לכן ה"לא".

ניסיון, אני מניח שגוף הדורש צילום מקצועי ומסחרי ידרוש גם טייס עם ניסיון, ואם הוא גם משלם על כך אז זו טיסה מסחרית. אבל אם ירצה מישהו להשתמש בשירות של טייס פרטי מתנדב וללא תמורה אז אין מגבלת ניסיון או שעות טיסה.

תאום.
אכן בצילום מקצועי ומסחרי יש לקבל אישור (ראה פמ"ת) זה ה"כן".
אבל אם אתה מצלם להנאתך (ולא מסגיר "סודות" מדינה..) אז זה בערך כמו לצלם בשדה ואין צורך באישור מיוחד (אני מניח שיקפצו כמה ויגידו אחרת).

אז לכל שאלה יש את ה"כן" וה"לא", על פי שיקולך.

לצפיה ב-'סיכום:אסור לצלם מהאויר בכל שטח הארץ'
סיכום:אסור לצלם מהאויר בכל שטח הארץ
27/10/2004 | 00:08
9
מי שבכל זאת רוצה לצלם צריך אישור מחב"ש מהצבא.
רק טייס מסחרי יכול לטוס בטיסת צילום שאושרה ע"י מחב"ש,
וזוהי טיסה מסחרית בלבד.
כל מה שמשתולל היום בשטח,צילומים באינטרנט ,הוא תחום אפור.
לצפיה ב-'יוני צודק אבל אין תחום אפור.'
יוני צודק אבל אין תחום אפור.
27/10/2004 | 11:16
1
אסור לצלם מהאויר ללא אישור. בהזדמנות זו עשו נא סדר במושגים: בש"ח זה בטחון שדה חילי של ח"א ואינו קשור לטיסות צילום אוירי של אזרחים. (אליהם פונים אם אתה צריך לנחות בבסיס ח"א שאין לו חלק אזרחי). מחב"ש זה מחלקת בטחון שדה של צה"ל ושם מאשרים (או לא) צילום אוירי. אני חוזר: אין תחום אפור. יש רק חברים שמצלמים ובונים על כך שלשלטונות אין זמן להתעסק איתם. אם תפורסם נניח כאן תמונה של מתקן בטחוני שצילם אחד מהחברים (וצריך להיות טיפש גדול כדי לעשות את זה) ייתכן שלשלטונות יהיה זמן להתעסק איתו.
לצפיה ב-'למה תחום אפור?'
למה תחום אפור?
27/10/2004 | 11:21
4
הנה מכתב שהתפרסם פה פעם, מאת יואב ליבנה.
לצפיה ב-'המשפט המסכם במכתב לא ברור'
המשפט המסכם במכתב לא ברור
27/10/2004 | 11:35
3
יואב ליבנה כותב שצריך אישור ל"כל טיסה שייעודה צילום". הוא לא אומר "מסחרית". כלומר אם צילמתי בטיסה פרטית או מסחרית ולא תכננתי שהטיסה תכלול צילום מהאויר (שלי או של נוסע) אז זה מותר??
לצפיה ב-'לא חושב שזה קשור לתכנון מראש'
לא חושב שזה קשור לתכנון מראש
27/10/2004 | 11:53
2
השאלה, להבנתי, היא מה ייעוד הטיסה. אם ייעוד הטיסה הוא צילום, צריך אישור מוקדם. אם ייעוד הטיסה הוא לבקר בבאר-שבע, אפילו אם אני מתכנן לצלם כמה תמונות בדרך, הרי הצילום הוא משני לטיסה, זאת לא טיסת צילום, ולא צריך אישור.
אם נוסע באל-על מתכנן לצלם מהחלון בטיסה, ואף מודיע ומפרסם זאת - זה לא הופך את ייעוד הטיסה לטיסת צילום.
לצפיה ב-'ואני יודע שאסור ואפילו נאמר כאן'
ואני יודע שאסור ואפילו נאמר כאן
27/10/2004 | 12:13
1
בפורום שמתדרכים נוסעים שאסור לצלם. אני לא אומר שמקפידים. אני רק אומר שזה החוק היבש. בזמנו (ואולי אפילו עד היום) לא היו מרשים לצלם מהחלון בטיסות ארקיע. למה? הכל נובע מזה שאנחנו מדינה "בטחונרית". תכל'ס - זה כמובן חסר הגיון כי מדינת ישראל תסתיר מתחת לאדמה כל דבר שאינה רוצה שיצלמו.
לצפיה ב-'יש לך מושג איזה חוק זה?'
יש לך מושג איזה חוק זה?
27/10/2004 | 12:49
לצפיה ב-'אם כך'
אם כך
27/10/2004 | 16:04
2
כל תחרויות הניווט של האגודה הם בבחינת עבירה על החוק (שהרי תמונות המסלול צולמו מהאוויר וללא אישור מחב"ש)
לצפיה ב-'לא ולא ...'
לא ולא ...
27/10/2004 | 17:23
1
למה סתם להשמיץ ?
לפני כל תחרות נווט אנחנו שולחים בפקס את המסלול שברצוננו לבצע ואחד הסעיפים שמצויינים זה עניין הצילום. הכל מאושר כחוק
לצפיה ב-'ןקצת על צילום אוירי באיטליה'
ןקצת על צילום אוירי באיטליה
27/10/2004 | 21:32
עד לפני 3 שנים היה פה בתוקף חוק שאסר לעלות על כלי טייס - בין אם בתור נוסע ובין אם בתור איש צוות - עם כלי צילום כל שהוא, חוץ מאשר לחברות שמתעסקות בצילום אווירי ברשיון.
החוק יצא ב-1925 (נלמד בפרק "חוקה" בקורס טייס) .כמובן שאף אחד לא חלם בכלל לאכוף את החוק כי הרי מיליוני נוסעים עולים על מטוסי נוסעים כשברשותם מצלמות .
מה שכן, במקרה והיתה ביקורת של מס-הכנסה באיזה בית-עסק או מפעל ועל הקיר היה תלוי צילום אווירי של המפעל, ובמידה והצילום לא בוצע ע"י  חברה מורשה, יכלו לתת לבעל הבית קנס.
החוק בוטל בינואר 2002 . כך שמאז אני ישן בשקט בלילה....
זאב
לצפיה ב-'תשובות'
תשובות
27/10/2004 | 00:10
טיסת צילום היא טיסה מסחרית. ואין הכוונה לטיסת כיף בה הזמנת את אליאס לצלם. הטייס צריך להיות טייס מסחרי, אלא שמגבלת מינימום השעות להובלת נוסעים בשכר אינה חלה עליו כיוון שהצלם נחשב לאיש צוות. התיאומים הנדרשים הם מרשה חריג ואישור בש"ח.
לצפיה ב-'הכל נכון, אבל...'
הכל נכון, אבל...
27/10/2004 | 00:54
10
צודקים ידידי המלומדים בנושא החוק. צילום מחייב אישור בש"ח ואלו דנים בבקשות המוגשות על ידי חברות מסחריות בלבד. ועדיין, תלוי במטרה, שווה לנסות. כפי שכבר כתבתי בזמנו בפורום, ביצעתי טיסת צילום ב TMA בן גוריון בדריפטר. כאמור, המחסום הראשון הינו אכן יכולת הפנייה לבש"ח אם אינך חברה מסחרית. בפנייתי לבש"ח ציינתי שהטיסה תתבצע ללא תמורה עבור ארגון ללא כוונת רווח וקיבלתי את האישור ללא בעיות מיוחדות. בתיאום עם בן גוריון ציינתי בנושא שמדובר באז"מ. למזלי, כפי הנראה המאשר לא הבין במה מדובר כיוון שלאחר כל האישורים, לפני הכניסה ל TMA נתבקשתי לכייל XXXX על הטרנספונדר. כשציינתי שהייתי שמח לעשות זאת לו היה עימי את הציוד המתקדם השתרר שקט, ואחריו דחיית בקשתי להכנס לאיזור הצילום. לאחר דין ודברים קצר אושרה כניסתי באופן חריג, ובגובה מירבי של 200 רגל מעפ"ש. כיוון שזה גם הגובה המינימלי לטיסת אז"מ, הרבה מרחב משחק בגובה לא נותר... אבל, התמונות צולמו ומילאו את מטרתן.

כנראה שעם אז"מ ללא זע"ט כבר לא יתנו לך להכנס לבן גוריון, אבל כמאמר הבדיחה, יא איבני, אם לא תשאל איך תדע?
לצפיה ב-'כל אז"מ שטס מצפון לדרום או להיפך'
כל אז"מ שטס מצפון לדרום או להיפך
27/10/2004 | 10:12
9
עובר ב-TMA ןב-CTR של בן גוריון ללא זע"ט ואם הוא רוצה גם ללא רדיו והכל כחוק ובגובה שכתוב בפמ"ת...
לצפיה ב-'אתה מטעה לגבי כניסה ל-CTR'
אתה מטעה לגבי כניסה ל-CTR
27/10/2004 | 11:09
2
CTR זה כולל את כל השדה כלומר גם מעל המסלולים. אין סיכוי שב"ג מרשה לאז"מ לטוס חפשי ב-CTR. בטח לא בלי קשר ובלי תיאום. זה בדיוק כמו טיסת VFR בארה"ב שטסה בלי קשר ובלי תיאום ותחצה לפתע בתוך ה-CTR של שיקגו ככה סתם. הרעיון הוא שצריך לדעת בדיוק היכן אסור לטוס ככה.
לצפיה ב-'לא מטעה אף אחד...'
לא מטעה אף אחד...
27/10/2004 | 12:30
1
היפה ב-AIP הישראלי שכל אחד יכול למצוא שם את מה שהוא רוצה. אין קשר בין הסעיפים, לדפים, להוראות או לתורה שבע"פ. אז"מ הטס בנתיב מצפון לדרום או להיפך חייב או לא חייב עפ"י החוק לבקש לא לבקש אישור מהמגדל...או ההיפך...לא סופי...בפועל אין צורך ובאותם הפעמים שאנו קוראים למגדל הוא אומר לנו להשאר בגובה שנקבע (50 רגל!)...
ד"א..אני יכול למצוא לך גם הוראה הפוכה לזה, נשאיר זאת לפעם אחרת...
לצפיה ב-'לא צריך להתאמץ...'
לא צריך להתאמץ...
27/10/2004 | 13:31
באותה הוראה, רק 3 עמודים קודם (ו-3 שנים מאוחר יותר..) נכתב בדיוק להיפך..
לצפיה ב-'סחטיין על השליטה המושלמת בפמ"ת'
סחטיין על השליטה המושלמת בפמ"ת
27/10/2004 | 15:18
5
אבל איך זה קשור למה שכתבתי? האמן לי שלא צילמתי על הנתיב :) מעבר לכך, על התחרות בין חוקי התעופה העבריים לגבינה שוייצרית לגבי כמות החורים וגודלם, אני האחרון שאתווכח, וודאי בנושאי אז"מ, אבל חליק, דווקא הנושא שאתה וניצן דנים בו הוא לא כזה. אפשר להתמם, אבל אפשר גם להבין מה כוונת המשורר. ההוראה שניצן ציטט דנה בנתיב, בו גם בפמ"ת וגם על המפה מצויינת החובה להיות בקשר עם בן גוריון. לגבי כניסה לכל מנחת מצוין בפמ"ת שהדרך אליו אמורה להיות במסלול הקצר ביותר מנתיב העובר לידו אם אין נתיב המוביל אליו. אני מקווה שאינך מפרש את החוק כאומר שניתן לטוס בכל מקום שתרצה ב CTR ללא לדבר עם איש על מנת להגיע למנחת בן שמן...
לגבי הפערים בין המציאות בשטח לפמ"ת - מי כמוך יודע. היה לי כבר וויכוח עם מגדל בן גוריון שטען שאסור לי לדבר איתו וודאי להכנס לשטחו והורה לי להמשיך בנתיבי אז"מ (כאשר הנתיב המדובר מצפון לדרום עובר בתוך ה CTR כאמור...)
לצפיה ב-'בעקבות הנאמר כאן לי הכל ברור'
בעקבות הנאמר כאן לי הכל ברור
27/10/2004 | 15:31
4
בכניסה וביציאה למנחת בן שמן מגדל בן גוריון לא  רוצה שאז"מ "יבלבל לו את המח" כל עוד הוא יודע איך נכנסים ויוצאים משם. לכן כתוב לא להתקשר. זה לא נותן צ'ק פתוח להסתובב ב-CTR נתב"ג ללא קשר בגבהים שונים ומשונים.
לצפיה ב-'ומה שקורה בשטח....'
ומה שקורה בשטח....
27/10/2004 | 15:38
3
"מיליון" אז"מים,עוברים יום יום בנתיב האז"ם שנמצא מזרחית
לנתב"ג,טסים בנונשלנטיות,עד גובה 200 רגל בערך,אחלה ,בשוליו
המזרחיים של סי טי אר ב"ג,מתחת לפיינל 30 ואף מתחת לפיינל 26.
חלקם עוברים לקשר עם ב"ג חלקם....לא
לצפיה ב-'ואולי פעם נשמע מישהו מוסמך'
ואולי פעם נשמע מישהו מוסמך
27/10/2004 | 16:28
2
נאמר לי יותר מפעם אחת שמגדל בן גוריון לא רוצה שנפריע לו בדיווח על החציה מדרום לצפון או להיפך, כאשר אני חוצה שם אני מאזין למגדל ולא מדווח, אם תהיה הנחייה ברורה, אדווח בכל כניסה ויציאה מהCTR. לגבי גובה הטיסה, אני מזמין כל טייס לנסות לטוס שם בגובה 50 רגל בין הגבעות, העצים ועמודי החשמל בלי שום מקום לנ.א. הטיסה בגובה של כ 400 QNH היא בגובה המינימלי שמאפשר פעולה במקרה חירום.
לצפיה ב-'"מוסמך כשרות" או מה?'
"מוסמך כשרות" או מה?
28/10/2004 | 00:25
1
מה שאתה מבין, זה מה שאתה עושה (בלי קיטבאג..). ואם אתה לא מבין זו בעיה של מי שכתב ולא של מי שקורא.
לצפיה ב-'טעות בידך,אי ידיעת(אי הבנה)החוק'
טעות בידך,אי ידיעת(אי הבנה)החוק
28/10/2004 | 00:37
אינה פוטרת מעונש!ואם מה שכתב המחוקק מעורפל
(כמו האיי איי פי),בעת תאונה או,מקרה ביטוחי אחר חו"ח
השופט יפזר את הערפל,ולא בטוח שלטובתנו....
לצפיה ב-'ניווט ראשון ללא הגר'
ניווט ראשון ללא הגר
26/10/2004 | 22:32
21
לאור התגובות (כלומר, האין תגובות) לשני דיווחיי האחרונים ("איינשטיין" ו"פרומו") שקלתי להיעלב, להיפגע, להתעצבן, אבל לא!!! כי:
א.    אולי מישהו ייפול באהבת הניווט ויצטרף לצוות השרוטים של תחרויות הניווט.  משחר נעוריי ניחנתי בתכונת המיסיונר לענייני תעופה (ובצניעותי כי רבה אני רק יכול לרמוז שמספרם של אלו שנפלו ברשתי הוא דו ספרתי כבר מזמן) .
ב.    אולי מישהו מהמתחרים, המנווטים והטייסים ילמד ויבין עוד איזה טריק ואז ההתחרות תהיה יותר קשה, וכמובן יותר מהנה.
ג.    "יותר משהעגל רוצה לינוק, הפרה רוצה להיניק".
אז אל תגיבו ידידיי האדישים חדלי האישים (אימפוטנטים בשפת המקצוענים), ותנו לדוח שלי לעבור תוך חצי יום לעמוד השני.  ברור לי שלו הייתי מדווח שבכנף 15 התחלף סמל רכב ובגלל המסדר לאירוע  סגרו את מסלול ההסעה לשלושים דקות הייתם נזעקים, אבל לא!  אני אכתוב מה שאני רוצה ולא מה שאני חושב שאתם רוצים, "ירצו, יאכלו", כתב דן בן-עמוס המנוח.
הקדמה שוביניסטית מובהקת:
כשכתבתי את סדרת סיפוריי "לא צריך ביצים בשביל לטוס", ו"נשים עושות זאת טוב יותר", חלק מהתגובות (בעיקר של טייסות מפורסמות...) היו שבימינו כבר ההבדל והזלזול פסו מעולמנו התעופתי.  אם כך, הכיצד שבכל חמשת תחרויות הניווט שהשתתפתי עד היום רק במטוסי היה ייצוג למין השולט?!  אף לא טייסת או נווטת בתחרויות הניווט.  כן, גם אני שמעתי את ההסבר עם המערה שאנחנו הגברים יצאנו לצוד ממוטות ופיתחנו יכולות ניווט בזמן שהן נשארו במערה ופיתחו יכולות תקשורתיות.  קישקוש.  זה היה מזמן, וכפי שכבר כתבתי, הרי שהגר יכולה ללמד את כולנו איך לצוד ממוטות או סתם לזהות עקבות של דינוזאורים מגובה 500 רגל.
טיסה ללא הגר:
ובכן, מטעמים שאין המקום לפרטם, נבצר מהגר לנווט איתי הפעם.  כשספרתי על כך הגיב איזה טייס, עו"ד, בעל תפקיד בכיר באגודת התעופה, שעכשיו אין לי ברירה ועלי להתחיל ללמוד לנווט כמו שצריך.  להיפך.  עכשיו צריך להתחיל לנווט כמו טייס אוטומטי...ברם, אולם, למרות בטחוני העצמי, התחלתי להתבהל.  הלוא בכל הניווטים מעולם לא הסתכלתי במצפן (איפה בדיוק הוא ממוקם בפנל?) כי הגר אמרה: "טוס לחמת גדר, טוס לאמירים, טוס לאנטנה ליד העיקול בכביש לשדה בוקר" ואני טסתי לשם.  הביטה בצילום ואמרה "זה ממשית, זה מדרך עוז, זה עין בוקק, וכו').  בלי חישובי רוח, סחיפה (רק קצת לבדוק שאפשר גם כך ולראות שהנוסחאות של תמיר מתאימות), רק, "יש לך עוד 2 דקות וארבעים שניות", ואני פותח/סוגר מצערת, מרים/מוריד מדפים ומגיע, והנה, רגע האמת הגיע....
שלב ההכנות:
אחרי מיפוי ומיון מסובכים (אפס מועמדים) בחרתי את עודד.  בחור יסודי, טס בארה"ב, כותב דוחות מצוינים, היה החניך הראשון של מדריך ששולח עטו פה בפורום ושרד אותו, ועוד כהנה וכהנה תכונות טובות.  שלחתי לו את כל החומר ללמוד, דאגתי שיירשם לאגודה, ואבן נגולה מעל ליבי.  יומיים לפני התחרות דיווח על מחושים ומחלות שונות ששוב הדירו שינה מעיניי.
ובינתיים בצעתי 10 טיסות על הנתיב משדה-דוב לכיוון מצפה רמון, 8 מהן בדאש 7 ו-2 בהרקולס (טיסה עיוורת בלי יכולת להסתכל החוצה), בכולן כנוסע שדבוק לחלון.  סימנתי נקודות "חשודות".  בינתיים צרפתי עוד שני נוסעים הלוך ושוב לתימן, כי כזכור לכם איני עומד בבכי המושבים הריקים הזועקים, וגם חברה נעימה ויפה עוד לא הזיקה לאיש (ככה לפחות חשבתי לתומי).  הערת ביניים וגילוי נאות:  גם עודד וגם שגיא היו איתי יחד במטוס בתקלת האלטרנטור בלילה בדרך מחיפה אז הוספתי את "אני, אחותי ואני" כסגולה בדוקה נגד עין הרע...
המשך יבוא.
לצפיה ב-'ניווט ראשון ללא הגר - המשך'
ניווט ראשון ללא הגר - המשך
26/10/2004 | 22:33
4
1
נקודות מהתחרות עצמה (בלי שלב ההרהורים והמסקנות):
"קטן עלי", אני מרגיע את עצמי לפני חלוקת המעטפות, אבל כנראה שהטראומה של תחרות "נקמה בצפון", בה המראתי כשרק שלוש נקודות מתוך חמש עשרה מוצבות על המפה, עדיין צרובה אצלי עמוק בהארד-דיסק, אחרת איך ניתן להסביר את הדופק המואץ, סימני הזעה קלים, ואכילת זקן בלתי נשלטת, והכי גרוע, בדיקות מנוע לפני התיישרות ממש לפני הדאונים.  1700 סל"ד גורמים לכלי התעופה האלו להתרומם מעצמם... התנצלתי בפניהם מתוך המטוס.  האם אלו לא סימני התרגשות?!
כבר כתבתי על כך, אבל אחזור ואספק.  שכחתי, פעמיים במהלך התחרות, שעד לנקודת ההתחלה יש זמן רזרבי שניתן לבצע בו מעגלי המתנה וכתוצאה מכך טסתי מיד אחרי המראה במהירות שאינה מביישת "סוואנה" (לאנשים ששפת האזמי"ם אינה שגורה בפיהם אציין שזה אווירון שמספרים עליו שיודע לעמוד באוויר).  למרות כישרונותיי חלפנו את צומת הכניסה ל"פטיש", (הפנייה הרביעית ימינה אחרי שדרות, מול הפניה לאורים...) דקה לפני הזמן.  
בתל-ערד הנמכתי בניסיון לקרוא את השלט להגברת הבטחון (למרות יכולותיו הגבוהות עודד לא הדריך שם טיול לפני שבועיים....) ואז Touch & GO בערד.  למרות שלא נטלתי חלק בתחרות נחיתות הדיוק שנערכה שם לאחרונה הרי נחתתי שם כבר בעבר (פעם אחרונה עם יורם ידידנו מהפורום ומפעילי התחרות) ולא התקשתי למצוא את המקום.  גם איזה רכב שחלף את המסלול, או כך נדמה היה לי, כשהיינו בתחילת הפיינל לא הפריע, והופ אנחנו חזרה באוויר.  שוב אני מהיר מדי וטס לאט לאט.  חולף על פני הצוקים ומאיץ קמעה מחשש לגזירות רוח, וגולשים מטה לבאר הממוקמת במפגש הדרך עם הנחל.  נוף מדהים.  שוב ביקור בירוחם אחרי שחולפים את דימונה ואת ממשית (עוד אחת מערי הנבטים ששתיים נוספות נבקר בהמשך), גשר הרכבת באורון.  הראות מצויינת, הרוח חלשה (בשלב זה) ואנחנו מתמוגגים מהנוף.  חוץ משתי נקודות בנתיב לא זיהינו תמונות נוספות.  ולחורבות עובדת.  חולפים נמוך, נהנים מפסלי הגמלים הממוקמים למעלה שנראים ממש אמיתיים ממעוף הציפור, וממשיכים לשבטה (הנבאטית השלישית).  מתקרבים קרוב לאיזה CTR, הבקר לא מעיר (דממת אלחוט כזכור לנו) ואני מתאפק שלא לבצע עוד איזה G&T על המסלולים שממש מולי.  את כל השבוע האחרון בילית בבסיס הזה, מי כבר ישים לב?!  ואוי לבושה - למרות שהייתי ממקימי  ביסל"ת בשבטה בתחילת שנת 74 הרי הפעם אני מתקשה לזהות את החורבות.  הבסיס כבר בקצות העין ורק הכביש שמוליך מהכניסה לבסיס ועד לאתר נעלם.  לפי הזמן אני כנראה קרוב מאוד, ומעל כתף שבטה אנחנו עושים פניה חדה חזרה לתחנת הדלק בכניסה לשדה בוקר.  גם בלי הגר במטוס זיהיתי את הצילום בלי צורך להגיע לנקודה, אבל הגענו.
סמוך לצומת טללים לכיוון צאלים, היתמר עשן שחור כבד מאוטובוס שבער על הכביש.  2 דקות מאוחר יותר התעניין הבקר (ברשת הקשר של התחרות) אם מישהו ראה, ואישרנו לו.  נעים שמתעניינים בנו.  בדיוק של שנייה הגשנו את המעטפה לשופט.  דיוק כזה לא היה לי אף פעם.  אין ספקות שתענית השתייה שלי מהבוקר נתנה אותותיה, כי בניגוד לתחרות הקודמת, לא זינקתי מהמטוס, משאיר  את הגר למדוד מרחקים בקילומטרים במקום במיילים ימיים ודהרתי לשירותים (120 PSI – לחץ מירבי לפיצוץ שלפוחית...).
לג אחרון לא תחרותי:
חזרנו מתימן להרצלייה.  לג מוכר, אבל קשה כמעט כמו הלגים בתחרות, כפי שיתברר לכם בהמשך.  שוב נשלחת לילית לטוס בסמוך לעבדכם.  בניגוד לפעם הקודמת ש"אחותי" הטיסה ואני השקפתי, הפעם היא במושב הימני, קרי, ליד זרועי האגרסיבית והפעלתנית (אימפולסיבית).  הטייסת המדופלמה גילתה התחשבות ולא באה בלבוש פרובוקטיבי מדי, אבל בכל זאת תנועות בלתי זהירות שלה גרמו לחשיפות עצמות ירכיים מרשימות (מפאת הפרשי האורך המשמעותיים בינינו, זה בערך הגובה שלי....).  לך תתרכז בתנאים כאלו, אז מה הפלא שהנחיתה נרשמה במכון הסיסמוגרפי?!, כפי שציינתי.
לסיום ולסיכום:
יש יתרונות לטוס עם נווט שהוא גם טייס.  מוריד הרבה מהעומס, הלחץ וחלוקת הקשב, אבל לי, שתמיד הייתי הטייס היחיד במטוס, לרבות במטס הבינלאומי במשך 3 ימים, היו חששות.  עכשיו לא מוחאים לי כפיים ואומרים שאני ענק והטייס הכי טוב במטוס, רואים את הפשלות ומבינים אותם, ובכלל, ובפרט.   ולמרות זאת, התאום המוקדם, ההחלטות על עבודת הצוות (מי עושה מה ומתי), יכול להיות פרי השנים של שנינו בטייסת הניסויים, נתנו אותותיהם.  פשוט עבודת צוות כייפית.
עוד יום גדול לתעופה האישית שלי ולטייסי הפרובינציה המכונה ישראל (פעם מישהו הציע לקרוא לה "פקידיסטאן"...).  ושוב תודה למארגנים, לשותפי לניווט, ולנוסעי המקסימים והמקסימות בדרך הלוך וחזור.

יִזְהָר נוֹי
לצפיה ב-'סיפור נהדר יזהר...'
סיפור נהדר יזהר...
26/10/2004 | 23:02
טוב לשמוע ממך. אבל השארת אותנו במתח, באיזה מקום סיימתם?

בכל אופן- נחמד להיכנס לפורום ולכתוב לאחר תקופה שלא כתבתי (יותר מדי בית ספר).

לילה טוב.
לצפיה ב-'בקשר למין השולט'
בקשר למין השולט
26/10/2004 | 23:22
השבוע שמעתי
"הגבר הוא ראש המשפחה, אבל האשה היא הצוואר, היא מכוונת אותו לכיוון הרצוי לה".
לצפיה ב-'כרגיל יוצא מהכלל'
כרגיל יוצא מהכלל
27/10/2004 | 00:42
דרך אגב הרכב שחלף על המסלול בערד זה היתי אני, הפעם בטיול ג'יפים
באזור ערד וים המלח.
לצפיה ב-'יזהר רוצים ספר !!!'
יזהר רוצים ספר !!!
27/10/2004 | 14:39
1
לצפיה ב-'ומי זאת הגר ?'
ומי זאת הגר ?
26/10/2004 | 22:36
3
1
לצפיה ב-'מישהי שקשורה לאברהם אבינו'
מישהי שקשורה לאברהם אבינו
26/10/2004 | 22:40
והסיפור מצויין, כהרגלו של יזהר. רק הפרולוג הבכייני משהו מיותר.
לצפיה ב-'בתחרות ניווט יש 3 משימות'
בתחרות ניווט יש 3 משימות
27/10/2004 | 00:21
1
1.להגיע לכל הקודות ציון
2.להגיע אליהן בזמן מדוייק
3.לזהות ,ע"פ תמונות,נונצדיקים לצידי מסלול הניווט
מה עשה יזהר ידידנו החכם,לקח את הגר,שמכירה את א"י ככף ידה
שם אותה לידו במטוס.מכיוון שארצנו אינה גדולה,ומסלולי הניוט
חוזרים על עצמם בתדירות של שנה בערך....
הקוסמת הגר,פשוט מזהה 90 אחוז מהנונצדיקים אליהם צריך להגיע
ותמונות צידי הנתיב,זה ממש קטן עליה...מה שנותר ליזהר לעשות
זה לשמור מהירות כיוון ולנחות במדוייק......
לצפיה ב-'הקודות ציון=נקודות ציון'
הקודות ציון=נקודות ציון
27/10/2004 | 00:22
לצפיה ב-'אחלה סיפור'
אחלה סיפור
26/10/2004 | 23:56
תודה לך, וגם ההקפצה המתבקשת!
לצפיה ב-'החיוך לאחר הנחיתה הסגיר את הנאתך'
החיוך לאחר הנחיתה הסגיר את הנאתך
27/10/2004 | 00:06
מהתחרות, להבדיל מ"נקמה בצפון".
לגבי הזמנים יהיה קשה להוכיח את "טענותיך" לעמידה בזמנים ובמקומות הנכונים, כי הממר"נים לא כל כך עבדו.
(ליפתח,לא יהיו תוצאות רישמיות לתחרות זו).
אז נפגש בתחרות הקרובה.
ונמשיך להנות מפרי עטך.
לצפיה ב-'יופי של סיפור.'
יופי של סיפור.
27/10/2004 | 11:09
אשמח להצטרף לרשימת הנופלים ברשתך במידה שיצא לך לפרוש אותה בסופשבוע שאחרי יום סיום מלחמת העולם הראשונה (בערך עוד שבועיים).
לצפיה ב-' יפה'
יפה
27/10/2004 | 15:42
לצפיה ב-'אהבתי, קינאתי,'
אהבתי, קינאתי,
27/10/2004 | 21:10
7
מק.

o o
/_\
לצפיה ב-'אל תקנאי, תצטרפי'
אל תקנאי, תצטרפי
27/10/2004 | 22:32
6
התחרות הבאה תהיה בדצמבר וקרוב לוודאי בצפון, את מוזמנת להצטרף ואפילו בתור צופה בהתרחשות , בקצב ובאדרנלין הגואה, מובטחת לך חוויה.
לצפיה ב-'שתצטרף אלי לניווט'
שתצטרף אלי לניווט
27/10/2004 | 22:35
5
יחד נגיע לבגדד.
לצפיה ב-'לא מבין'
לא מבין
28/10/2004 | 00:06
2
איך הצלחת בכלל להגיע לתימן בשבת. מישהו היה אתך במטוס?

דוד
לצפיה ב-'קראתי שלטי כבישים.'
קראתי שלטי כבישים.
28/10/2004 | 00:13
1
לצפיה ב-''
28/10/2004 | 00:15
לצפיה ב-'קבענו? '
קבענו?
28/10/2004 | 09:03
1
לצפיה ב-''
28/10/2004 | 13:37
לצפיה ב-'מפה מעודכנת של אזורי האמון'
מפה מעודכנת של אזורי האמון
26/10/2004 | 22:25
7
אם יש למישהו את המפה המעודכנת של אזורי האימון לאחר קיצוץ הגבולות באזור 8 ו 13 אשמח לקבל (ניצן ?)
בברכה,
תמיר סלע
לצפיה ב-'גם אני !'
גם אני !
26/10/2004 | 23:26
מיכל
לצפיה ב-'יש מפות חדשות באויה'
יש מפות חדשות באויה
27/10/2004 | 06:59
שאלתי שם אמש ונאמר לי שהם הזמינו ובימים הקרובים צריכים לקבל
לצפיה ב-'איזור 8 ?'
איזור 8 ?
27/10/2004 | 07:02
באיזור 8 אין שום שינוי . איזור 9 ו13 אכן נחתכו
לצפיה ב-'קיצוץ באזור 8 ו-13?? לא מכיר'
קיצוץ באזור 8 ו-13?? לא מכיר
27/10/2004 | 10:19
3
כל מי שמנוי על הפמת יש בידיו מפה חדשה של איזורי האימון בהרצליה, וכפי שרשם כאן מישהוא- יש גם באויה מפות צבעוניות - (ידע אישי, מה שנקרא..)
לצפיה ב-'9 ו 13 כמובן'
9 ו 13 כמובן
27/10/2004 | 11:02
תודה
בברכה,
תמיר סלע
לצפיה ב-'סתם שאלה...'
סתם שאלה...
29/10/2004 | 14:49
1
האם פעם בימים הרחוקים ההם, לפני אוקטובר 2000, איזורים 4,10 וזה שמעל 10 היו פעילים<?
לצפיה ב-'כן'
כן
29/10/2004 | 14:56
לצפיה ב-'חיפה - המראה - מדפים ב10 מעלות'
חיפה - המראה - מדפים ב10 מעלות
26/10/2004 | 21:45
9
1
האם נחוץ?
כן, אני יודע מה כתוב בספר המטוס/בד"ח, אבל למרות זאת המדריכים מלמדים לעשות זאת. מדוע?
לצפיה ב-'שכחתי - מדובר בססנה 152'
שכחתי - מדובר בססנה 152
26/10/2004 | 21:45
8
לצפיה ב-'נו.. זה בדיוק מה שכתוב בבד"ח'
נו.. זה בדיוק מה שכתוב בבד"ח
26/10/2004 | 22:13
7
1
צסנה 152 - המראה עם 10 מעלות מדפים. כך בבד"ח ולכן כך מלמדים המדריכים.
ללא מדפים מרחק ההמראה יהיה ארוך יותר.
אז מה השאלה?
לצפיה ב-'השאלה פשוטה'
השאלה פשוטה
27/10/2004 | 00:04
6
1
המראה עם 10 מעלות מדפים מתייחסת למסלול קצר. בחיפה המסלול ארוך. אם כן מה היתרון היחסי של המדפים? לקצר את אורך מסלול הריצה הקרקעית בעת שאין כל בעיה?
לצפיה ב-'דוקא במסלול ארוך יחסית עדיף 10'
דוקא במסלול ארוך יחסית עדיף 10
27/10/2004 | 00:29
1
מעלות מדפים. ולראיה: נסה לתרגל אובדן מנוע אחרי המראה ובגובה 50 רגל. עם מדפים תסתפק בהרבה פחות ייתרת מסלול. אגב... זה נכון לגבי מסלולים ארוכים ועל אחת כמה וכמה לקצרים.
לצפיה ב-'בבד"ח ססנה 172'
בבד"ח ססנה 172
27/10/2004 | 00:33
4
1
מוגדר 10 מעלות מדפים לשדה קצר. בססנה 152 ממריאים בשדה רגיל עם 10 מעלות.
לצפיה ב-'האומנם?? או שמא זו הנחיה מקומית??'
האומנם?? או שמא זו הנחיה מקומית??
27/10/2004 | 08:18
3
1
בספר המטוס, בשני הדגמים, ההוראות הן זהות:
המראה עם 0 או 10 מעלות מדפים בשדה רגיל
10 מעלות בשדה קצר.

יתכן וההנחיה להמראה תמיד עם 10 מעלות היא חלק מ"ספר המבצעים" של בית הספר בחיפה - שזו זכותו המלאה של כל בית ספר, כמו שבהרצליה יש בית ספר שמחייב המראה עם 10 מעלות מדפים ב 172RG שלו
לצפיה ב-'בדיוק לזה התכוונתי'
בדיוק לזה התכוונתי
27/10/2004 | 12:47
1
2
מדובר ככל הנראה בהנחיה מקומית שמקורה וסיבותיה אינם נהירים לי.
לצפיה ב-'זכותו של המפעיל לקבוע הוראות'
זכותו של המפעיל לקבוע הוראות
27/10/2004 | 13:19
1
כל בית ספר לטיסה ו/או משכיר מטוסים רשאי וזכאי לקבוע הוראות משלו עבור לקוחותיו, כל עוד הוא אינו חורג מהנחיות החוק. המפעיל יכול להחמיר בדרישות, לקבוע מגבלות כל זאת על סמך נסיונו וצרכיו. לעיתים גם חברות הביטוח דורשות מגבלות מסוימות.
אפשר להזכיר דוגמאות כגון- דרישה של משכיר מסוים למינימום 150 שעות כדי לבצע T&G בהרצליה, דרישה מינימלית של 120 שעות על 172 לפני ביצוע הסבה, ועוד.
אני יכול לשער מהות הדרישה למהירות של 55 קשר בהמראה- ידוע כי מד המהירות אינו מדויק במהירויות הנמוכות ובמיוחד בגובה הקרקע, לכן עדיף "למשוך" עוד 10% מהירות מאשר לנתק מתחת למהירות הרצויה.
לצפיה ב-'מי בדיוק מבקש המראה ב 172RG עם'
מי בדיוק מבקש המראה ב 172RG עם
27/10/2004 | 22:12
2
10 מעלות מדפים ???
עד כמה שאני יודע ספר המטוס כותב המראה עם 0 מעלות בלבד
כתובות אינטרנט מצורפות:
לצפיה ב-'מי יודע'
מי יודע
26/10/2004 | 21:04
1
מה קרה למטוס הסיטאבריה 4X-ART?
האם התרסק?
לצפיה ב-'סיטבריה'
סיטבריה
31/10/2004 | 14:30
התרסק מאד באמצע שנות ה-70 של המאה שעברה
לצפיה ב-'ססנה אוירובטית?'
ססנה אוירובטית?
26/10/2004 | 19:52
7
שלום רב!
קודם כל ברצוני להציג את עצמי פה:קוראים לי מוטי, אני בן 17 ובעל רקע תעופתי של טיסות ברשת "ואטסים" למי שמכיר ולא מעט ידע על תעופה ב"עולם האמיתי". הגעתי לפה דרך מישהו מהפורום. אני מאוד אוהב תעופה ומתעניין בנושא מאוד.
כשהייתי בהרצליה בחנוכה ועשיתי קצת הקפות על הCDU כנוסע ראיתי את ה 4X-CGP ,הססנה 152 האוירובטי האדום, ועלתה לי שאלה: מה עושה את המטוס הזה לאווירובטי? הרי המטוס לא מתקרב עם הביצועים והמהירויות שלו בכדי להקרא "אווירובטי", איזה שינויים הוכנסו בו שהפכו אותו לכזה?
בתודה, מוטי
לצפיה ב-'הנושא "נטחן" כאן כבר לאחרונה'
הנושא "נטחן" כאן כבר לאחרונה
26/10/2004 | 19:56
6
כתובות אינטרנט מצורפות:
לצפיה ב-'קראתי'
קראתי
26/10/2004 | 20:15
5
ועדיין לא הבנתי: לפי מה שכתבו שם התוספות מינוריות וחלק ענו שהם בכלל לא בטוחים שהמטוס יכול לעשות פעלולים כמו מטוסים אווירובטיים "אמיתיים".
מה הקריטריונים למטוס אוירובטי והאם טייס שסיים קורס טייס פרטי מורשה להטיס כזה מטוס?
לצפיה ב-'חמודי, נזרוק לך כמה רעיונות:'
חמודי, נזרוק לך כמה רעיונות:
26/10/2004 | 20:24
2
מה דעתך על חיזוקי כנפיים / גוף שיעמדו בעומסים גדולים יותר?
מה דעתך על מנוע חזק יותר?
אולי כדאי לדאוג לכך שהמנוע יקבל דלק ושמן גם בטיסה הפוכה?

כשתטחן נושאים אלה - אפשר להמשיך...
לצפיה ב-'טומי, לא לבלבל את הבחור'
טומי, לא לבלבל את הבחור
26/10/2004 | 20:33
1
מס' 2 ו 3 לא נדרשים כדי שהמטוס יקרא "אוירובטי".
לצפיה ב-'אתה צודק 100 אחוז'
אתה צודק 100 אחוז
26/10/2004 | 23:16
אני הלכתי צעד אחד רחוק מדי...

אני מכיר חברים מכוחותינו שעשו אוירובטיקה עם מטוס מין השורה.
אך ברור שהמטוס לא נקרא אוירובטי בגלל זה.
לצפיה ב-'מה שעושה מטוס לאוירובטי'
מה שעושה מטוס לאוירובטי
26/10/2004 | 20:32
1
זו העובדה שכתוב לו "אוירובטי" בתעודת הכושר האוירי. אני מפנה אותך ל FAR 23 אם אתה רוצה לדעת מה המטוס צריך לעשות בשביל שירשמו לו את זה, אבל מצד שני כנראה שזה לא מעניין אותך (FAR23 זה אחד החלקים הקשים לקריאה ב FAR). בעיקר מדובר על היכולת לשאת עומסים גבוהים יותר על המבנה ולבצע בבטחה תמרונים מסוימים.

מטוס אוירובטי אינו שונה מבחינת החוק מכל מטוס אחר מבחינת הדרישות מהטייס כדי להטיסו. יש גם דרישות ספציפיות כדי לבצע אוירובטיקה (כגון מצנחים, אזורים מסוימים, גובה מינימלי וכו'), אבל הן אינן כוללות הכשרה נוספת. זה עדיין לא אומר, כמובן, שזה חכם (או מעשי) לעשות אוירובטיקה ללא הכשרה נוספת, רק שזה חוקי.
לצפיה ב-'בערך הבנתי'
בערך הבנתי
26/10/2004 | 22:55
פחות או יותר הבנתי את העניין, תודה!
לצפיה ב-'היום עוברת יחידת החזאות לטרמי'
היום עוברת יחידת החזאות לטרמי
26/10/2004 | 18:11
1
נל 3
לצפיה ב-'ממש עוזר לנו... משו משו'
ממש עוזר לנו... משו משו
26/10/2004 | 21:11
לצפיה ב-'מנחת קרית שמונה '
מנחת קרית שמונה
26/10/2004 | 17:36
47
שלום לכולם

רציתי להזכיר לכולם  שקיים מנחת בקרית שמונה  

ואתם מוזמנים לנחות בו  

נשמח לראותכם

טלפונים : יהושע 050-5285466
          ויקטור...
המשך>>
שלום לכולם

רציתי להזכיר לכולם  שקיים מנחת בקרית שמונה  

ואתם מוזמנים לנחות בו  

נשמח לראותכם

טלפונים : יהושע 050-5285466
          ויקטור 054-4240177  
          משרד 04-6942098

לצפיה ב-'שאלה - הבדלים בין בד"חים לספר מטוס'
שאלה - הבדלים בין בד"חים לספר מטוס
26/10/2004 | 15:50
27
בעייה שמעסיקה אותי כבר הרבה זמן:
ההבדל בין הבד"ח שרכשתי מבית הספר לטיסה לבין הבד"ח בספר היצרן.

בתי ספר לטיס בישראל מוכרים לחניכי הטיס שלהם בד"חים תוצרת בית הספר, וברוב המקרים יש הבדלים בין הבד"חים של בתי הספר לבין הבד"ח שמוצע בספר המטוס.

התחלתי לשים לב לתופעה אחרי שמס' טייסים/מדריכים הסבו את תשומת ליבי למספר הבדלים בין הבד"ח שלי (לא רלוונטי מאיזה חברה הוא) לבין הבד"ח בספר המטוס - תוספות מיותרות או השמטות מיותרות. יש לציין שאני לא מדבר על הבדלים כמו הפעלת הטרנספונדר - דבר שלא רשום בספר המטוס אבל רשום בבד"ח שלי (כנראה הסיבה היא שטרנספונדר הוא אופציונלי, אבל בטח לא בישראל, ולכן חיוני שיהיה רשום).

דוגמה (אחת מהרבה): בבד"ח שלי רשום להרים גלגל אף ב-55 קשר (שלב ההמראה), ובספר המטוס רשום 50. אין לי מושג אם ההבדל הוא קריטי (לחכות ל-55 זה עדיין לשרוף יותר מסלול) או זניח. יכול להיות שהוסיפו 5 קשר "ליתר בטחון"? וואללה קטונתי מלדעת או מלהחליט אם זה טוב או לא. אני יודע רק דבר אחד: מקרים שחרגו מהוראות היצרן עלו בחיי אדם.

הייתי מעוניין לשמוע מה דעתכם על העניין ובאיזה בד"ח אתם משתמשים בנאמנות. אני אישית ממשיך להשתמש בבד"ח של בית הספר, אבל הוא כל פעם מעלה תהיות ככל שהזמן עובר ואני לומד דברים חדשים.

תודה מראש.
לצפיה ב-'ספר המטוס'
ספר המטוס
26/10/2004 | 16:06
26
הוא הקובע הבלעדי, כיוון שהוא נכתב לאחר ניסויים ובחינות מתאימות.
כל בד"ח שרכשתי מבית ספר או מקום אחר בארץ, נבדק על ידי אל מול ספר המטוס ואם היו השמטות ביקשתי בד"ח מתוקן (לגבי תוספות, כגון טרנספונדר, אפשר להשתמש בשכל הישר ולהבין שזו תוספת מקומית שאינה משפיעה על בטיחות הטיסה)
לצפיה ב-'טרנספונדר אינה תוספת מקומית'
טרנספונדר אינה תוספת מקומית
26/10/2004 | 16:10
25
אלא מסימני הזמן... הספרים של המטוסים (כמו המטוסים עצמם) הם מהתקופה שעוד לא היה מקובל טרנספונדר ב GA...
לצפיה ב-'אם כך'
אם כך
26/10/2004 | 16:13
16
שווה אולי שחברה רצינית כמו ססנה תעדכן מפעם לפעם את הספרות שלה.

ואם כבר...
שאלה שמציקה לי כבר הרבה זמן, למה בבד"ח חירום של ססנה 152\172 ההנחיה לדיווח MAYDAY, טרנספונדר 7700 ושידור על 121.5 מופיע רק תחת מצב DITCHING ולא סתם נ"א ביבשה?
לצפיה ב-'נדב????'
נדב????
26/10/2004 | 17:10
4
לצפיה ב-'בלי לחץ'
בלי לחץ
26/10/2004 | 17:20
3
לבנאדם יש עוד כמה עיסוקים חוץ מלשבת ולכתוב בפורום (המכונה ע"י אשתי "האובססיה" ) כל היום
לשאלתך - מה אתה רוצה מססנה? הם שמו את הטרנספונדר במטוס? זה אחריות בעל המטוס לעדכן את ספר המטוס, ואני מאמין שהוא עושה את זה, אחרת לא היה מקבל CofA. כשמאשרים התקנה של ציוד במטוס, בד"כ, ההתקנה תדרוש מה שנקרא AFM supplement, כלומר, תוספת נספח ל Aircraft Flying Manual - אותו עותק רשמי של ספר המטוס, שספציפי למטוס מסוים ושחייב להיות במטוס בזמן טיסה. אם תבדוק אותו בוודאי תגלה שם דף או שניים של יצרן הטרנספונדר. בין היתר יופיע שם משהו בסגנון: "בפרק 4, ברשימת פעולות לפני המראה, הוסף את הפעולה: טרנספונדר ל ALT". אם אתה רוצה שהספר שלך בבית יהיה באותה רמת עדכון תצטרך ללכת ליצרן הטרנספונדר החביב עליך ולבקש ממנו עותק של ה AFM Supplement. לעיתים, בציוד סבוך יחסית, התוספת ל AFM תצריך שינויים ע"פ ההתקנה הספציפית. במקרה כזה מתקין האויוניקה יכתוב AFM Supplement שבד"כ מבוסס על template שמספק היצרן (זה המקרה למשל, ברוב ההתקנות של גרמין 430/530, ואחת הסיבות שההתקנה שלהם יקרה היא הצורך לשנות את הספר כנ"ל - צורך שפחת לאחר שהשנה ה FAA שינה את ההנחיות להתקנה של GPS מורשה למכשירים, אבל אני נסחף כאן ).
לצפיה ב-'לגבי הטרנספונדר'
לגבי הטרנספונדר
26/10/2004 | 17:23
2
הסקתי לבד (זו היתה שאלה רטורית). ההשאלה היתה לגבי ה DITCHING.
לצפיה ב-'זה תצטרך לשאול את העו"ד של ססנה'
זה תצטרך לשאול את העו"ד של ססנה
26/10/2004 | 17:26
1
שכתבו את הספר. באמת לא ברור. אולי הם מניחים שלא כל נחיתה off-airport היא מקרה חרום, אבל אני מודה שאני לא מכיר הסבר טוב.
לצפיה ב-''
26/10/2004 | 17:28
לצפיה ב-'עידכון ספרי המטוס על ידי צסנה'
עידכון ספרי המטוס על ידי צסנה
27/10/2004 | 10:52
אכן כן, גם צסנה וגם חברות אחרות צריכות ואכן מעדכנות את ספר המטוס (ספר תפעול המטוס).
בבקורת שנתית על ידי נציגי המינהל הם בודקים שאכן המהדורה שנמצאת במטוס אכן מעודכנת.
אני לא אחראי שאכן תמיד העידכון המוצג והמתקבל על ידם הוא האחרון, אבל יש התייחסות ממשית לבדיקת עדכון הספר וגם בודקים שלמוסך המטפל יש את ספרי האחזקה ושהם ממהדורה מעודכנת.
לצפיה ב-'אגב באיזורי אימון כמו 8 למשל'
אגב באיזורי אימון כמו 8 למשל
27/10/2004 | 13:20
9
עדיף לשים 7702 77 - חירום, 02 ציון האיזור!
לצפיה ב-'ממש לא!'
ממש לא!
27/10/2004 | 14:23
7
7700 מדליק לבקר סימון מיוחד המראה על מצוקה. את מיקומך הוא כבר יראה על המכ"מ. 7702 לדעתי לא יפעיל את אותו הסימון (צור?)
לצפיה ב-'עד כמה שסחבק יודע'
עד כמה שסחבק יודע
27/10/2004 | 14:32
6
מה שמדליק את הסימון המיוחד הוא שתי הספרות השמאליות. כמו שלכל סוג טיסה (ראיה, מכשירים, מקומית, בינ"ל) יש  קוד בן שתי ספרות אותו מכיילים בשתי הספרות השמאליות, כך גם הקודים של מצבי החירום. שתי הספרות הימניות משמשות לזיהוי המטוס עצמו.
נאמר לי גם (מעניין לשמוע מה צור יגיד על זה) שנניח וקיבלת את הקוד 5122 ואתה במצב חירום, עדיף שתכייל 7722 כדי שהבקר יוכל לזהות את אות הקריאה של המטוס על פי ה- 22.
לצפיה ב-'זה באמת מעניין....'
זה באמת מעניין....
27/10/2004 | 14:39
5
צור, אורי אלוני.. נא התייחסותכם.
לצפיה ב-'קוד חירום'
קוד חירום
27/10/2004 | 17:47
4
שלום לכולם, אני קולגה של צור ואורי.
אכן 2 הספרות השמאליות הן שמדליקות את ההתראה ביחידת המכ"מ.
77XX 76XX 75XX, לא משנה מה יופיע מימין לספרות הללו, ולא נראה לי שמישהו יתייחס בכלל למה שמופיע שם...
טיסות בטוחות, שמים כחולים...
לצפיה ב-'אוהד, אתה סגור על זה?'
אוהד, אתה סגור על זה?
27/10/2004 | 17:51
2
לצפיה ב-'סגור, נעול, פרוק ונצור'
סגור, נעול, פרוק ונצור
28/10/2004 | 00:58
1
לצפיה ב-'גם לגבי המערכות של "פלוטו"?'
גם לגבי המערכות של "פלוטו"?
28/10/2004 | 18:13
לצפיה ב-'לא יתיחס???'
לא יתיחס???
28/10/2004 | 08:56
ולמה בדיוק אתם שם נותנים לנו את מספרי התוכי האלה??? אבד הקשר, איך תתיחס למיקום המטוס בנ"א??
לצפיה ב-'מעניין למשל אם יש בעולם מתקנים'
מעניין למשל אם יש בעולם מתקנים
28/10/2004 | 08:52
המזהים אוטומאטית את כ ל הספרות 7700 כחרום ואז תווצר בעיה!
לצפיה ב-'האם ב-POH של מטוסים חדשים יותר'
האם ב-POH של מטוסים חדשים יותר
26/10/2004 | 16:25
7
יש איזכור לטרנספונדר?
(ב-Katana אין, אבל אני מודע לזה שזו דוגמא אחת, ויתכן שהיא אינה מייצגת).

טל.
לצפיה ב-'כן, כמובן שמופיע'
כן, כמובן שמופיע
26/10/2004 | 16:54
4
למשל, בספר של ססנה 172SP חדשה, בפרק 9-2-4. בדקת במקום הנכון בספר של הקטאנה (פרק 9 כמובן)? מאיזו שנה הספר?
לצפיה ב-'מוזכר דוקא ברוב המטוסים'
מוזכר דוקא ברוב המטוסים
27/10/2004 | 10:03
2
לך תבין את הראש של ה"סופרים" בססנה. בכל ספר מטוס אצלם יש השמטות או הרחבות שאינן ברורות למשתמש הסופי.
למשל לגבי ההוראה לקריאת MAYDAY מקרה של נ"א בים -כפי שכתבת לעיל- אני יכול רק לנסות ולהוסיף השערה שההוראה לנחיתת חירום ללא מנוע  (ועקב סמיכותה לסעיף ההמראה) מתייחסת לנא מגובה נמוך שבו אין זמן לדבר בקשר או לכייל את הטרנספונדר ואילו DITCHING מעל מים נעשה מגובה שיוט שבו אפשר לשחק גם עם הקשר והטרנספונדר.

לגבי הטרנספונדר- הוא מוזכר בפרק 9 כאביזר אופציונלי וקיים בספר המטוס של 152 משנת 1985. של 172RG משנת 1980, של 172N משנת 1978, ורק בספר של הדגם P משנת 1980 (שהוא הספר לפיו נבחנים בישראל) זה לא מופיע.מה שמשונה שבסעיף על DITCHING כנ"ל, באותו ספר - כן מוזכר הטרנספונדר.
לצפיה ב-'וגם ב 172 דגם N'
וגם ב 172 דגם N
27/10/2004 | 10:06
1
לצפיה ב-'וגם ב RG'
וגם ב RG
27/10/2004 | 10:09
לצפיה ב-'יוק'
יוק
27/10/2004 | 16:56
פרק 9 מכיל:
- קיט חורף.
- הפעלה על דלק מכוניות.

הספר מ-1995, עם Revisions עד 1998.

טל.
לצפיה ב-'גם בסירוס זה מופיע'
גם בסירוס זה מופיע
26/10/2004 | 17:58
לצפיה ב-'גם ב- צסנה 152 יש'
גם ב- צסנה 152 יש
27/10/2004 | 07:03
אני לומד על צסנה 152 ובספר שמשנת 1985 שרכשתי בהרצליה בעמוד 189 יש פרק על הטרנספונדר
לצפיה ב-'אב"ד - שאלה בנושא טכניקת נחיתה'
אב"ד - שאלה בנושא טכניקת נחיתה
26/10/2004 | 15:19
5
על מסלול ארוך:
לפני כמה ימים ספרת על נחיתה במהירות גבוהה, (130 קשר אם אני זוכר נכון) מעל סף המסלול.(ע"מ לפנות מהר)
האם מהירות זו אצלך היא בתוך ה"קשת הלבנה" או שאתה מוריד גלגלים ופותח מדפים רק בהצפה?
זאב
לצפיה ב-'תשובה'
תשובה
26/10/2004 | 15:28
4
לא, המהירות היא לא בקשת הלבנה (במטוס שתיארתי) ואין צורך במדפים לנחיתה כזו. מציף אותו בגובה חצי מטר ונותן לו לנחות כשבא לו. גלגלים בהצפה? אפילו לא בצחוק.... במקרה הספציפי שתיארתי היה מטוס עם גלגלים קבועים. כשעושה את זה עם מטוס מקפל גלגלים הגלגלים למטה כבר בעם הרוח בגישת ראייה או ב HALF DOT בגישת ILS. כידוע, לנחות מהר ללא מדפים אין בעייה, אבל אם נוחתים כך עם גלגלים מעלה ריצת הנחיתה מתקצרת פלאים, למרות אי אלו בעיות בפינוי.

הדבר אינו נכון לרוב המטוסים הרב מנועיים, שברובם המהירות לשלב ראשון של הורדת מדפים גבוהה מהמהירות בה נתן להוריד גלגלים והמדפים משמשים כדי לסייע בהאטת המטוס למהירות הורדת גלגלים.
לצפיה ב-'תודה על התשובה המהירה'
תודה על התשובה המהירה
26/10/2004 | 15:49
3
משום מה חשבתי שזה היה במטוס RG , ואני, חסר הנסיון , לא בדיוק  הבנתי איך טסים ב-  130 קשר עם  גלגלים בחוץ. ז'תומרת שבמטוס שאני מסוגל להטיס, (SIAI-205 ) שהוא RG  ומהירות מירבית להורדת גלגלים היא 109 קשר, זאת תהיה גם המהירות המירבית לגראנד פינאל (פחות כמה פרומיל ליתר בטחון )
אגב - מה זה HALF DOT ?
זאב
לצפיה ב-'לא מכיר SIAI לצערי.'
לא מכיר SIAI לצערי.
26/10/2004 | 16:01
2
בססנה 182RG למשל, VLO ו- VLE שניהם 140 קשר, שזו בערך מהירות השיוט של המטוס (ב IAS).

HALF DOT מתייחס ליירוט GLIDE SLOPE בגישת מכשירים מדוייקת. לצורך ההמחשה, אתה טס אופקית כדי ליירט קרן המתרוממת בזוית של, נאמר, 3 מעלות ממפתן המסלול. אתה בא מתחת לקרן, ובמטוס יש מחוון אופקי, עולה ויורד, המציין עבורך את גובה הקרן בהשוואה לגובהך. אם אתה מתחת לקרן, כמו שאתה אמור להיות, הקו בא מלמעלה ויורד ככל שאתה מתקרב. לסקלה יש (אם איני טועה) שתי נקודות מכל צד, מלמעלה ומלמטה. נהוג להוריד גלגלים כשהקו גבוה ממך בחצי נקודה, כיוון שכאשר הוא יגיע לאמצע רצוי שתטפל בהנמכה המבוקרת כדי להשאר על הקרן עד המסלול אי"ה. כל זאת אם אתה לא טס במטוס בו לוחצים APPROACH על ה AP וגומרים עניין בשקט.
לצפיה ב-'עוד פעם - תודה על התשובה'
עוד פעם - תודה על התשובה
26/10/2004 | 16:35
1
שסתם תעשיר את השכלתי הכללית. בינתיים מס-ההכנסה דואג שלא אבזבז יותר מידי ממון על הבלי העולם הזה , כמו קורס מכשירים. בסוף החודש הבא הוא יטול ממני מחצית מהכנסתי לשנה זו בתוספת "השלמות" לשנה הקודמת, כך שבינתיים אני שומר אמונים ל-VFR  , ומסתפק בטיסות לטוסקנה לצפות ב"כנסיות משעממות" כפי שטען ידידנו "סדר-סדר-תרדוף" , כשמזה"א מאפשר.
זאב
לצפיה ב-'מאחל לך לשלם כפליים בשנה הבאה '
מאחל לך לשלם כפליים בשנה הבאה
26/10/2004 | 22:59
לצפיה ב-'עזרה עם AIRCRAFT SPRUCE'
עזרה עם AIRCRAFT SPRUCE
26/10/2004 | 14:45
5
אשמח לדעת אם למישהו יש יחסים או נסיון או היכרות עם אנשים ספציפיים בחברה המצחיקה הזו. הזמנתי מהם לפני שלושה שבועות ב 5,000$ בגדים חדשים וצבעים לפייפר שלי, ומאז אני לא מצליח להשיג אף אחד שם. לא מחזירים מיילים, לא מתייחסים לפקסים, לטלפון עונה מזכירה שלא מעבירה לשום מקום, וכשמגיעים למישהו הוא לא יודע במה מדובר, למרות שהזמנתי במסודר לפי מק"טים שלהם ונתתי להם ויזה ויש לי מס' הזמנה וכו'. משהו נורא משונה, יותר גרוע לטעמי מלקבל שירות ממשרד הפנים בישראל.
לצפיה ב-'כשמי כן הוא'
כשמי כן הוא
26/10/2004 | 14:56
לצפיה ב-'יש פה ספק של בדים ודבק לציפוי מטוס'
יש פה ספק של בדים ודבק לציפוי מטוס
26/10/2004 | 15:14
אם זה יכול לענין אותך. קצת יקרן, ואני גם לא יודע אם הוא מארגן משלוחים לחו"ל.
לצפיה ב-'קנינו אצלם טרנספונדר לפני כחודש'
קנינו אצלם טרנספונדר לפני כחודש
26/10/2004 | 15:40
ללא בעיות מיוחדות (ואפילו שרות טוב). היינו בקשר עם בחורה בשם:
Barbara Stodghill
Barbarastodghill@aircraftspruce.com
800-861-3192 (Ext 512)
Tel 770-487-2310
Fax 770-487-2308
כל הנתונים נלקחו מהמייל שלה אלינו. לא יצא לנו לשוחח בטלפון אבל גם לא היה צריך.
היתה בעיה שנשלח המכשיר ללא ספר הפעלה. יצאו מגדרם לשלוח לנו אותו על חשבונם (כמובן) בהקדם האפשרי.
כל זאת כאמור, רק בתכתובת בדוא"ל.
בהצלחה.
לצפיה ב-'תודה לכל העונים,'
תודה לכל העונים,
26/10/2004 | 17:24
1
ובמיוחד למייק ריכפלד שהצליח להבין מהם היכן הדברים עומדים.
לצפיה ב-'מסתבר'
מסתבר
26/10/2004 | 18:07
שהפורום הזה בכל זאת שווה משהו.

דוד
לצפיה ב-'שלום לכולם ושאלה.'
שלום לכולם ושאלה.
26/10/2004 | 11:10
30
3
שלום לכולכם,
במסגרת עבודת דוקטורט אני משוטט בלא מעט פורומים. בשבועות האחרונים עיינתי רבות בפורום הזה שהוא באמת רציני ומעניין וכחובב טיסה אני קורא בשקיקה את הנאמר מתוך שאיפה שיום אחד (אם יהיה לי מספיק כסף) אוכל גם אני להצטרף כטייס פרטי לדיוני הפורום. ועכשיו לשאלה, לדעתי טייס חייב להיות סופר מקצועי וזאת משום העובדה שתחת ידיו נמצאים חיי אדם וכל טעות יכולה לעלות ביוקר. אני יודע שיש מטוסים בטוחים, הכשרות, פיקוח ונהלים כדי שטעויות לא יקרו אבל בכל זאת מקריאה בפורום אני רואה כמות שאלות לא קטנה של טייסים בנושאים שלפי התשובות שהם מקבלים הם אמורים לדעת. הנושא הזה מטריד אותי עד כדי כך שלפני מספר ימים נסעתי בכביש החוף ליד מושב רשפון כאשר ראיתי באויר מטוס קטן בפניה ונזכרתי באותם שאלות בפורום ומה אגיד לכם די פחדתי.
אשמח לשמוע את תגובתכם לעניין,
אין אני בא להעביר ביקורת על אף גוף, חס וחלילה, ואני בטוח שכל טייס רוצה להיות מקצועי ככל האפשר ולכן אני לא מעוניין לקבל השמצות מטייסים שרואים עצמם כנפגעים מהודעה זו ולכן אם זה כך אני מתנצל ונא לא להגיב. תודה
לצפיה ב-'שלום גם לך ותשובה'
שלום גם לך ותשובה
26/10/2004 | 11:27
2
לשאלתך..
גם נהג צריך להיות סופר מקצועי שהרי גם תחת ידיו נמצאים חיי אדם וכל טעות יכולה לעלות ביוקר, אולם, בניגוד לנהגים שקיבלו את רשיונם בגיל 17 ורמתם לא נבדקת לעולם, טייסים מחוייבים במבחני רמה תקופתיים.

כמו כן, לשאול שאלות זה דבר חיובי, כמאמר סבתי "מי שלא שואל לא יודע".
מטבע היותנו בני אדם אנו נוטים לשכוח דברים, או להבין דברים לעומק יותר ככל שמידת הנסיון עולה (היום אני מבין הרבה יותר משהבנתי כשהיו באמתחתי 100 שעות, והרבה פחות משאבין כשיהיו לי 500).

ולכן אסיים בהמלצה, כשהנך נוסע על כביש החוף כדי שתשמור את העיניים על הכביש כיוון שנהגים שמסתכלים על מטוסים כשהם נוהגים מפחידים אותי

מקווה שבקרוב תצליח לממש את שאיפתך ולהצטרף כטיס פרטי לדיוני הפורום.
לצפיה ב-'ראשית, ברוך בואך לפורום....'
ראשית, ברוך בואך לפורום....
26/10/2004 | 11:32
16
2
ובהצלחה בעבודת הדוקטורט.
שנית, לא כל מי שמשתתף בפורום הוא טייס.
ישנם כאן כאלו שהם כמוך - חובבים, ישנם חניכים, וישנם טייסים צעירים, וכמובן ותיקים.  השאלות נשאלות על מנת ללמוד מהטייסים הוותיקים והמנוסים.
כמו-כן, ישנם טייסים החולקים עם עמיתיהם חוויות טיסה שונות כולל אלו שחשוב ללמוד מהן (כמו המקרה של מערבולות קצה כנף בשדה דב שתואר לאחרונה).
יתכן שאי הכרותך את הנושא לעומק גורם אצלך לחששות, אך אם וכאשר תעשה קורס טייס אזרחי, תראה שאין ממה לפחד, אבל תמיד אפשר ורצוי ללמוד ולהחכים, ובעיקר מנסיונם של אחרים.
והמטוס הקטן שראית פונה, ייתכן שזה הייתי אני לקראת נחיתה בהרצליה.
לצפיה ב-'תודה על הברכות ...'
תודה על הברכות ...
26/10/2004 | 11:48
15
2
תודה על הברכות ועל התשובות.
דבר ראשון הבהיר כי לא אני נהגתי (כתבתי נסעתי) . בהמשך לתגובות שקיבלתי אבקש להקשות. גם אם משווים בין נהיגה לטיסה הרי עדיין יש לא מעט הבדלים. בנהיגה אתה נוהג וזהו, אין צורך להקשיב לרשת הקשר, לנווט, להשגיח על נתוני המטוס וכו. גם אם נקלעת למצב חירום, כגון פנצ'ר, תמיד יש באפשרותך לעצור בצד הדרך. נכון, כמות ההרוגים בתאונות הדרכים גדולה מאוד לעומת הרוגי תאונות טיסה שהיא קטנה מאוד, ושאם אפשר שתיעלם, אבל אין ויכוח כי טיסה הוא עניין מורכב בהרבה ובעל השלכות גדולות בהרבה מנהיגה. כאשר טייס חולק את חוויות הטיסה שלו עם האחרים אני רואה בכך דבר מבורך אבל ברגע שבסוף ההודעה שלו הוא שם סימן שאלה הרי שזה דבר מדאיג שככל הנראה אין הכשרתו מספקת דיו.
ושוב לצורך הויכוח אין אני חושב שיש להשוות בין נהיגה/טיסה/שייט אלא להתרכז בטייס עצמו.
תודה
לצפיה ב-'ד"א - מה הקשר של עבודת הדוקטורט'
ד"א - מה הקשר של עבודת הדוקטורט
26/10/2004 | 11:54
8
1
שלך לפורומים ומה נושא העבודה ?
לצפיה ב-'טל שלום'
טל שלום
26/10/2004 | 12:02
7
1
אין קשר בין עבודת הדוקטורט שלי לפורום זה. מבלי להיכנס לפרטים עבודת הדוקטורט שלי (בגדול) עוסקת בכלכלה וחוקרת את השפעות האינטרנט בעשור האחרון על שוקי הון ועל שווקים מסוימים. כך שברגעי שבירה הפורומים הללו הם מפלט נוח.
חוץ מזה, ראיתי שיש תמונה שלך ליד מטוס פרטי ולא הצלחתי לנחש היכן זה מצולם. האם זה בקרבת ראשל"צ?
לצפיה ב-'נכון - מנחת ראשון, נמצא במערב ראשון'
נכון - מנחת ראשון, נמצא במערב ראשון
26/10/2004 | 12:08
6
1
ליד אצטדיון הכדורגל (דרומית לו). אתה מוזמן להגיע לביקור. המנחת פעיל ועמוס ביותר בסופי שבוע, שם גם תוכל לשמוע מטייסים (ואם תרצה גם לטוס טיסת הכרות באז"מ (אווירון זעיר משקל)) על נפלאות הטיסה הספורטיבית. דרך אגב, הטיסה באז"מ הינה החלופה המוצלחת (לטעמי כמובן...) לתעופה הכללית במטוסים קלים, ובאורח בלתי מפתיע גם זולה הרבה (משמעותית) יותר כך שאם תשקול ללמוד לטוס, ממליץ לך לעשות זאת באז"מ. תבוא - ההנאה מובטחת
טל
לצפיה ב-'וגם האנשים הרבה יותר נחמדים...'
וגם האנשים הרבה יותר נחמדים...
26/10/2004 | 13:53
5
1
לצפיה ב-'אז תישאר שם, נודניק'
אז תישאר שם, נודניק
26/10/2004 | 15:33
4
1
לצפיה ב-'אתה?'
אתה?
26/10/2004 | 18:52
3
1
לצפיה ב-'דביל???'
דביל???
27/10/2004 | 00:33
2
1
לצפיה ב-'דורון - תזהר עם המילה הזו'
דורון - תזהר עם המילה הזו
27/10/2004 | 19:05
1
1
תייר גרמני במסעדה מזרחית ביקש את החשבון ואמר:
DE BILL וחטף אגרוף מבעל המסעדהץץץ
זאב
לצפיה ב-'תזכיר לי בהזדמנות לספר לך על מועדון'
תזכיר לי בהזדמנות לספר לך על מועדון
28/10/2004 | 00:24
1
הדבילים.
סליחה ה"בילים" (והכוונה כמובן לכל אלה שקוראים להם ביל כמו ביל קלינטון, ביל גייטס.....)
מתי אתה בארץ?
אשמח לארח אותך במגידו לקפה ערבי ע"ח השייח.
לצפיה ב-'הכשרה מספקת...'
הכשרה מספקת...
26/10/2004 | 12:06
1
התעופה, היא מקצוע. לעולם אינך חדל מללמוד (שאל אנשים כמו מייק או קברניטים אחרים). כמו שרופא כללי, מוסמך לטפל בחולים אך איננו מומחה, רופא מומחה איננו פרופסור וכך הלאה.

עלייך להבין כי רוב השאלות הנשאלות אינם מתחום ההטסה הבסיסית. רוב הטייסים (כך לפחות אני מקווה), יודעים להמריא מטוס, לטוס לפה ולשם, ולהנחיתו בשלום.
אולם בין יכולת ההטסה הבסיסית לבין המקצועיות הגבוהה ביותר הקשת היא רחבה וקיבולת המידע היא אין סופית.

להפך, עלייך להיות מעודד מכך ששואלים שאלות ורוצים לדעת, ללמוד ולהתקדם. זה מצביע על בגרות ומשפיע באופן ישיר ועקיף על בטיחות הטיסה של כולנו.
לצפיה ב-'הכל פתוח להשוואה.'
הכל פתוח להשוואה.
26/10/2004 | 12:09
1
כדי שבן אדם יוכל להתפרנס חוקית מריפוי שיניים עליו ללמוד איזה שבע שנים ולעשות סטאז', וכל זאת על מנת שיוכל לחפור בפיות הזולת. כדי שתוכל להיות בעל רשיון טיסה פרטי עליך לעמוד בתנאי סף פרוצדורליים ובריאותיים, ללמוד חומר כדי לעבור שבע בחינות תיאוריה ולעבור קורס מעשי בן כ- 50 שעות בממוצע.

רוצה לומר, ההכשרה הנדרשת לשם קבלת רשיון טיסה (וכיוון שאתה מדקדק במלים, שים לב כי לא כתבתי "כדי להיות טייס") היא אחרת מזו הנדרשת כדי להיות נהג. עם זאת, למען הצדק יש לציין כי קיימים בעלי רשיונות הטסים בצורה מזעזעת, בעיקר כתוצאה של מיעוט בטיסה. מאידך, אותו מיעוט שעות טיסה באיכות ירודה הוא המונע תאונות, סטטיסטית.

ולסיכום דעתי, לימוד טיסה מחייב היותך בריא, עם כמה לירות ספאר ותו לא. המאמץ הנדרש לשם קבלת רשיון טיסה הוא כאיין וכאפס אפילו מהנדרש לשם השגת תואר אקדמי, ולו הקל ביותר. אם היית משקיע את המאמץ הנדרש ל PHD שלך בתעופה היית כבר יכול להיות סגן מפקד מעבורת חלל
לצפיה ב-'אל תמעיט ברמת הריכוז הנדרשת מנהג'
אל תמעיט ברמת הריכוז הנדרשת מנהג
26/10/2004 | 12:13
1
1

כאשר אתה נוהג בכביש מהיר במהירות של 110 קמ"ש ובמרחק של 20 מטרים מרכב שלפניך אתה נדרש לרמת ריכוז אדירה.
למהירות הגבוהה שלך בכביש יש השלכות מיידיות במרחב בו אתה נע, בשל הצפיפות והדו-מימדיות שבו (אין הפרדת גבהים כמו בשמים).
בסביבה עירונית המצב קשה עוד יותר.
זה נכון שנהג לא משקיע קשב בנווט (אלא אם הוא בטיול..) אבל הוא כן סורק את המכשירים שלו, כן מדבר בפלאפון וכן מדבר עם הסובבים אותו.

לצפיה ב-'נדמה לי שאפילו אתה ממעיט'
נדמה לי שאפילו אתה ממעיט
26/10/2004 | 12:59
2
יתקנו אותי הטייסים, אבל רמת הריכוז (לא דיברתי על כמות ידע או קושי בתפעול) הנדרשת מטייס בטיסה שגרתית, עד כמה שיש כאלה, היא נמוכה בהרבה מנהיגה ברכב.
את המרווח בין רכבים ראוי יותר למדוד בזמן- שנייה או שתיים מהרכב מלפנים והרבה הרבה פחות מהרכב מצידך- כמה זמן הפרדה יש בין מטוסים ?

נכון שפנצ'ר בתנועה עירונית הוא באמת לא חמור אבל בנתיב האמצעי בכביש מהיר בגרמניה זה יהיה מאד לא נעים וקשה לצאת בשלום ממצב כזה.

לא סתם אין מערכות טייס אוטומטי לרכב, וגם אלו שיש יחסית פשוטות ומוגבלות ולא סתם מתקשים רוב הנהגים לנהוג ולשוחח בטלפון אפילו בדיבורית.
לצפיה ב-'אם אתה שואל אותי - יותר קשה לנהוג..'
אם אתה שואל אותי - יותר קשה לנהוג..
26/10/2004 | 20:29
3
שם כל שגיאה יכולה להביא לתאונה מידית.

בטיסה אזרחית יש מרווח עצום לשגיאות.
אמר קים (אברהם קימחי):"בטיסה יש שלושה שלבים. השלב המענין - נחיתות והמראת. השלב המשעמם - טיסה ישרה ליעד.
השלב המסוכן: לנסוע לשדה התעופה וממנו....

מסכים איתו לחלוטין.
לצפיה ב-'בנהיגה אתה נוהג וזהו?'
בנהיגה אתה נוהג וזהו?
26/10/2004 | 21:09
1
ממש לא. לפני שאדגים, אני רוצה להרגיע אותך שרמת הטייסים בהקשר לנדרש מהם בטיסה, גבוהה יותר מרמת הנהגים בהקשר למה שנדרש מהם בנהיגה.

אם היחס לנהיגה היה רציני כמו היחס לטיסה, והיה פורום נהיגה נכונה בתפוז, יכלת אולי לראות שם שאלות כאלה:

1) אתה נכנס לסיבוב/כיכר ומהירותך גבוהה מדי, איזה חלק של הרכב יחליק ראשון? למה? איך תתקן את ההחלקה?
2) מהו האינסטינקט לפיו פועל נהג בעת בלימת חירום? מה לעומת זאת היא פעולת הבלימה הנכונה?
3) לאן מביט הנהג מתוך אינסטינקט בעת בלימת חירום? לאן צריך להביט?
4) רכב אחד נוסע במהירות 50 קמ"ש והשני 80 קמ"ש. במרחק 25 מטר לפניהם קופץ ילד לכביש. באיזה מהירות כל אחד מהם יפגע בילד?

אם אתה יודע לענות על חלק מהשאלות הבסיסיות האלה, כנראה שאתה נוהג טוב ובטוח יותר מהרוב הגדול של האוכלוסיה.
אם היו מלמדים נהיגה- תיאוריה ומעשה- באותה רצינות כמו שמלמדים טיסה, כל נהג היה יודע לענות על שאלות אלה שהן בסיסיות בנהיגה נכונה.

לעומת הנהיגה (לצערי) לימודי הטיסה מקיפים הרבה יותר, והשאלות שאתה רואה כאן בפורום לרוב אינן בסיסיות.
לצפיה ב-'שאלה טובה'
שאלה טובה
26/10/2004 | 12:01
9
2
אהוד - כמו שציינת, תחום התעופה הוא תחום רחב מאד ויחסית לנהג, צריך טייס (ואפילו בעל הרשיון הבסיסי ביותר - טייס פרטי) לדעת די הרבה חומר. חלק מהחומר הוא חיוני להטסה, וחלק גדול מהחומר, הוא חומר רקע שאינו דרוש להטסה עצמה, אלא לביסוס הידע הכללי בנושאים הקשורים לטיסה. דבר זה מסביר חלק גדול מהשאלות אשר לא עוסקות ב"איך אני פונה ימינה?" אלא הרבה באותו חומר רקע, שתמיד יש מה ללמוד בו עוד ועוד.

סיבה שנייה לכך שאתה רואה שאלות הקשורות בטכניקת טיסה היא שאין תנ"ך לטיסה הקובע בדיוק איך עושים מה בכל שלבי ההטסה. יש טכניקות שונות לאותו תפעול (אפילו לנחיתה) כשכולן מקובלות בעולם התעופה והדיונים פה נסובים גם על כך.
לצפיה ב-'תודה, תשובה טובה.'
תודה, תשובה טובה.
26/10/2004 | 12:05
8
1
תודה על התשובה, הראת לי פן שלא חשבתי עליו, כולי תקווה שהידע החסר שאינו קשור להטסה הוא באמת ברמה כזו שגם במצבי חירום מבלי לדעת את החומר יוכל כל טייס להיחלץ מהמצב בשלום.
תודה.
לצפיה ב-'אדון אהוד ארד - שאלה לי אליך'
אדון אהוד ארד - שאלה לי אליך
26/10/2004 | 15:26
7
1
ממה בדיוק פחדת כשראית מטוס טס מעל רשפון?
לצפיה ב-'זאב,בחייך!עזוב אותך משטויות'
זאב,בחייך!עזוב אותך משטויות
26/10/2004 | 15:49
6
1
זה הרי כ"כ שקוף!
אחד מחברי הפורום,שלא אנקוב שמו,רק אומר
שהוא תמיד מודאג,משאלות טריוויאליות
שטייסים אמורים לדעת ואינם יודעים,
שואלים בפורום.בעבר,בשם אחר הוא היה
מציף אותנו בדיאגרמות וצילומים
עד שיצא לנו מכל החורים.לאחרונה אף
המליץ על קורסים פרטיים לשיפור רמת ההטסה
(לא מכשירים,או מסחרי),סתם ככה ,כי טייס צריך להיות סופר
מקצועי,וזו שערוריה שטסים פה אנשים ומסכנים את עצמם והסביבה.
תרגיל נחמד,עורר קצת את הפורום,אלק דוקטורנט....
לצפיה ב-'לזאב ולפטיש שלום'
לזאב ולפטיש שלום
26/10/2004 | 16:03
2
1
כבר בהודעה הראשונה שלי כתבתי כי אם משהו נפגע ממני הרי שמראש אני מתנצל וזו לא היתה כוונתי. פניתי בשאלה ותיארתי חשש של אזרח שאינו טייס פרטי וקיבלתי תשובות טובות מאנשים טובים ואני בטוח שהם גם טייסים טובים. לא הבנתי מה כוונתו של פטיש בראש ואולי מפני שאני ממש לא מכיר טוב את הפורום ויכול להיות שנגעתי בנקודה רגישה אצל חלק מהכותבים. שוב, זו לא היתה כוונתי. אם השאלה פוגעת בכם אין לי שום בעיה שהשרשור יוסר כי אני את תשובותי קיבלתי.
דרך אגב, אם הצלחתי לעורר קצת את הפורום אזי אני שמח על תרומתי.
פטיש בראש, אשמח להסביר לך את משמעות המילה דוקטורנט ואת נושא המחקר אם יש לך חשדות בנושא למרות שכבר מספר פרופסורים מכובדים ביותר אישרו ושמחים להיות חלק בהנחיה.
לצפיה ב-'לא לקחת ללב ולא להתרגש'
לא לקחת ללב ולא להתרגש
26/10/2004 | 18:32
1
1
הפטיש כיוון לחברנו ניצן אך לדעתי פיספס.

ובאשר לשאלתך:

כל טייס עובר מבחן רמה לפחות פעם בשנתיים. זהו מבחן מעשי עם מדריך טייס, בו הוא נדרש להוכיח את יכולתו להטיס את המטוס, לבצע תמרונים ולטפל במצבי-חירום.
בנוסף, הוא גם ממלא מבחן תיאורתי על ביצועי המטוס, שבו הוא נבחן.
כתבתי לפחות פעם בשנתיים כי זה ישים לגבי טייס פרטי. טייס בעל הגדר מכשירים או בעל רשיון מסחרי, צריך לעמוד במבחנים בתדירות גבוהה יותר.
חוץ מכל אלה, עליו לעבור בדיקה רפואית.

טייס, שאינו עומד במבחן או שהבדיקה הרפואית אינה תקינה, לא יוכל להמשיך לטוס.

זה קצת שונה מנהג מצוי, לא?

ובאשר למאמץ השכלי: כל שאני יכול להסיק הוא מנסיוני האישי. אני הרבה יותר יגע לאחר שעתיים טיסה מאשר שעתיים נהיגה. אולי זה בגלל שהטיסה אינה כה תדירה אצלי כמו נהיגה, אבל בכל זאת נדמה לי, שטיסה דורשת הרבה יותר מאמץ מאשר נהיגה.

דוד
לצפיה ב-'לגבי המבחן רמה...'
לגבי המבחן רמה...
30/10/2004 | 19:04
5
גם אני אצתרך בקרוב מאוד לעשות מבחן רמה, ורציתי לדעת מהן השאלות התיאורתיות אותן שואלים ומה בודקים במבחן רמה המעשי
תודה!
לצפיה ב-'זה לא נשמע לי כאותו אחד'
זה לא נשמע לי כאותו אחד
26/10/2004 | 16:09
2
2
לכל קליע סמנים מזהים של הקנה שירה אותו, כנ"ל לכל מסר לפורום, ואי אפשר לטשטש את זה. באיזה שהוא קטע יהיה משפט או תהיה מילה שמסגירה את הכותב. וזה לא נראה לי אותו הבחור שאליו התכוונת. דוקא נראה לי אותנטי , אותו הדוקטורנט .
אבל בוא לא נעשה מזה ענין. העיקר שנהנינו מהשרשור.
ומתי תגלה לנו את זהותך המסתורית ?
זאב
לצפיה ב-'..'
..
30/10/2004 | 19:10
לצפיה ב-'צ'
צ
30/10/2004 | 19:12
לצפיה ב-'עוד תשובה'
עוד תשובה
26/10/2004 | 18:53
1
2
או כמו שאומרים כאן, my two cents.
ההבדל, אני חושב, הוא שרוב הטייסים תמיד שואפים להיות טייסים טובים יותר, ויודעים שיש להם לאן להשתפר. יש אמרה: A pilot's license is a license to learn. בניגוד לנסיעה באוטו לעבודה, שלא תקדיש לה מחשבה נוספת לאחר שהגעת בשלום למחוז חפצך, הרי שאחרי כל טיסה אני (ורבים אחרים, אני מאמין) חושב על הטיסה עוד זמן רב - לא רק בהקשר של כמה כיף היה (לא שזה לא חשוב ).

לא אדבר בשם אחרים, אבל אני אישית, לפחות, מרגיש שאני לומד מכל טיסה, ומכל שיחה על טיסה, ואחרי כל ארוע כזה חש שיש לי עוד יותר דברים שהייתי רוצה לדעת על טיסה. מסופקתני אם אותו הלך מחשבה קיים אצל הנהג הממוצע. זאת אחת הסיבות שהעיסוק הזה כ"כ מעניין ומאתגר, לפחות בשבילי.
לצפיה ב-'והשלמה קטנה'
והשלמה קטנה
26/10/2004 | 18:59
1
אני גם מקדיש גם זמן לפני הטיסה, לכל מה שקשור להכנות, וגם זה חלק מההנאה. כמעט מעולם לא הקדשתי זמן לתכנון נסיעה ברכב.
לצפיה ב-'גסיסה איטית ומתמשכת....'
גסיסה איטית ומתמשכת....
26/10/2004 | 11:10
שעתיים לא נכנסה הודעה!
לצפיה ב-'חד וחלק...מסקנות ה-NTSB בהתרסקות'
חד וחלק...מסקנות ה-NTSB בהתרסקות
26/10/2004 | 09:56
2
טיסת אמריקאן 587...

·  NTSB set to rule on American Flight 587 crash cause.
If the pilot flying American Airlines Flight 587 had taken his foot off the rudder pedal, the jetliner's tail wouldn't have broken off, the plane wouldn't have plunged into a New York City neighborhood and 265 people wouldn't have died on Nov. 12, 2001.
לצפיה ב-'למען ההגינות כלפי הקצין הראשון'
למען ההגינות כלפי הקצין הראשון
26/10/2004 | 12:54
But Molin didn't know he was putting more pressure on the tail than it could bear. Why he didn't - and who's to blame for that - is the
subject of a bitter fight between Airbus and American

וגם:

American, the only U.S. airline to use that type of Airbus plane for passenger service, claims Airbus didn't alert it to the danger of sharp rudder movements until after the crash
לצפיה ב-'רגע רגע רן - לא חד ולא חלק...'
רגע רגע רן - לא חד ולא חלק...
26/10/2004 | 13:49
העניין הרבה יותר מורכב ומסובך ממה שתארת....

על קצה המזלג בלבד, קרא את הכתוב כאן.

וגם זה עדיין לא הסוף.

מייק..
לצפיה ב-'סימון מטוסים - כיצד יודעים?'
סימון מטוסים - כיצד יודעים?
26/10/2004 | 00:01
2
כיצד ניתן לדעת מתוך סימון המטוס באיזו מדינה הוא רשום ?
לדוגמא כאן בישראל הסימון הוא 4X בצרפת F בגרמניה D .
האם ישנו אתר שמראה לאיזו מדינה שייך כל סימון .
אודה על התשובה .
לצפיה ב-'בבקשה'
בבקשה
26/10/2004 | 00:30
1
סימון מטוסים
http://www.military.cz/accessories/imatricul/imatricul_en.htm
כתובות אינטרנט מצורפות:
לצפיה ב-'תודה רבה '
תודה רבה
26/10/2004 | 00:43
לצפיה ב-'מישהו יודע איך'
מישהו יודע איך
25/10/2004 | 22:44
4
או באיזה אתר ניתן לעקוב און ליין אחר טיסות?
לצפיה ב-'www4.passur.com/ewr.html'
www4.passur.com/ewr.html
25/10/2004 | 23:06
3
וגם:

www4.passur.com/jfk.html
www4.passur.com/lax.html
www4.passur.com/lga.html

תהנה
לצפיה ב-'זה אתר בתשלום לשרותים אלה, אני יודע'
זה אתר בתשלום לשרותים אלה, אני יודע
25/10/2004 | 23:12
שיש ללא
לצפיה ב-'כן עובד - אבל אני זקוק למעקב'
כן עובד - אבל אני זקוק למעקב
25/10/2004 | 23:15
1
אחר טיסה מלונדון לישראל
לצפיה ב-'כאן לא אמריקה '
כאן לא אמריקה
25/10/2004 | 23:32
רק בארה"ב ניתן לעקוב אחרי טיסות באינטרנט.

הדבר היחידי שתוכל לעשות זה לעקוב אחרי זמן הנחיתה באתר רש"ת.

שם כבר לפני 25 שנה יכלו להגיש מרשה טיסה במחשב (BBS - טרם האינטרנט) וכיום גם באמצעות מענה קולי מכל טלפון וכמובן באמצעות האינטרנט (במערכת DUAT).
אצלנו וגם ב- Eurocontrol לעומת זאת, גם היום עדיין מגישים מרשה רק באמצעות AIS במערכת מחשב המדמה טלקס...
לצפיה ב-'סימולטור טיסה'
סימולטור טיסה
25/10/2004 | 20:40
2
הייי ערב טוב לכולם אני דיי חדש כאן

ורציתי לברר מאיפה וכיצד אני יכול להשיג סימולטור טוב כגון
Microsoft - FS2002 או XPLAN- Microsoft - FS2004 תודה מראש
לצפיה ב-'חנות למשחקי מחשב כמובן '
חנות למשחקי מחשב כמובן
25/10/2004 | 20:53
לצפיה ב-'תכיר את פורום 931 מיועד לסימולטורים'
תכיר את פורום 931 מיועד לסימולטורים
25/10/2004 | 22:46
אגב גם שם תופנה אך ורק לרכישה חוקית.
כתובות אינטרנט מצורפות:
לצפיה ב-'כחול לבן בארה"ב'
כחול לבן בארה"ב
25/10/2004 | 18:29
4

לאחרונה פיתחתי מכשיר המאפשר לשני טייסים לקזז את המטוס (בשני צירים) באופן שהאחד לא יפריע לשני.
את המכשיר ניתן לרכוש בחברת Aircraft Spruce המתמחה במכירת ציוד ואביזרים למטוסי התעופה הקלה בארה"ב.
את המכשיר ניתן לראות בקטלוג שלהם באתר:
http://www.aircraftspruce.com/catalog/elpages/2placetrimmixer.php
המכשיר מיועד למטוסים לא מרושיינים (אקספרימנטליים) והוא מתאים להתקנה באולטראלייטים ובמטוסי GA.

אריאל אריאלי
כתובות אינטרנט מצורפות:
לצפיה ב-'מזל טוב'
מזל טוב
25/10/2004 | 20:47
אגב,
ראיתי אתמול לראשונה את ה-RV10 אחד לאחד בשדה KSZP
N220RV מטוס יפה.
לצפיה ב-'ראיון מצויין'
ראיון מצויין
25/10/2004 | 22:42
2
מורכב אצלנו במטוסי ה P-92 כבר כ-5 שנים רק ללא כל האלקטרוניקה הזאת, אלא עם שני ריליים פשוטים להפליא ("פותח" על ידי ד"ר מיקי גולן). עובד מצויין ללא תקלות ולא ברור לי למה צריך את כל האלקטרוניקה המפוארת.
לצפיה ב-'נכון. מוצר כזה כבר קיים'
נכון. מוצר כזה כבר קיים
26/10/2004 | 17:24
1
מערכות לאיפשור חיבור שני מפסקי שליטה על מערכות הסרוו של הקיזוז, קיימות ומיוצרות ע"י מספר יצרנים שונים. וכמו שאיציק ציין, הם בנויים על טהרת האלקטרו-מכניקה, מה שמתאים, אולי, לאולטראלייטים בעלי תא טייס פתוח ומאוורר שם אין בעייה של אדי דלק העלולים להתלקח עקב ניצוץ חשמלי. חסרונן של המערכות הקיימות בכך שבעת ניתוק מעגל חשמלי המחובר לעומס השראי (מנוע הסרוו הוא עומס השראי) נוצר ניצוץ. אם, עקב דליפה, ימצאו אדי דלק בתא ואם התא סגור כמקובל במטוסי ה-GA, הניצוץ עלול להצית את אדי הדלק (וכבר היו דברים מעולם!!!) וזה "לא כל-כך נעים".
המכשיר שאני פיתחתי, בנוי ללא כל חלקים אלקטרו-מכניים ולכן אין שם לא חלקים נעים (אין בלאי מכני) ולא ניצוצות (המיתוג מתבצע באמצעות טרנסיסטורים).
בסה"כ מדובר באביזר לא יקר ופשוט מאד מבחינה אלקטרונית, המקנה שקט נפשי לטייס.
אני, כמובן, לא מנסה לעשות פירסומת, אלא להסביר את הייתרון הטמון במודרניזציה של ציוד שקיים היום אך ניתן לשפרו.
אריאל אריאלי
לצפיה ב-'נראה לי'
נראה לי
26/10/2004 | 19:50
שאם תא הטייסים מלא אדי דלק, אין צורך במקזז.......
וגם ניתן למקם את הריליים מחוץ לתא הטייסים, וגם משתמשים בריליים לא תעופתיים אז אין בעיה של בלאי (2 מיליון הפעלות בעומס מלא) ואין בעיה של ניצוץ.
ריליים תעופתיים מתבססים על תכנולוגיה של שנות ה - 50, ומאז התקדמנו הרבה מאד במוצרי החשמל.
יחד עם זה נראה לי שבשיטה שלך אתה תמכור הרבה יותרמאשר בשיטה שלי כי אצלי אין מוצר, יש רק לחבר נכון את החוטים....
לצפיה ב-'שאלה למומחי תחרויות הניווט'
שאלה למומחי תחרויות הניווט
25/10/2004 | 18:47
6
האם יש אפשרות במסגרת התחרות להצהיר על מהירות שונה מ- 75 קשרים?
אני יודע שברונדו לא הייתה בעיה, השאלה היא לגבי התחרות עצמה.
לצפיה ב-'אתה יכול לטוס בכל מהירות שתחפוץ'
אתה יכול לטוס בכל מהירות שתחפוץ
25/10/2004 | 19:01
1
בתנאי שתודיע מראש באיזו מהירות אתה מתכוון לטוס.
לוח הזמנים שאתה מקבל נקבע לפי המהירות שעליה הצהרת.
לצפיה ב-'תודה'
תודה
25/10/2004 | 19:04
לצפיה ב-'עוד שאלה..'
עוד שאלה..
25/10/2004 | 19:20
2
לגבי נחיתת הדיוק בסיום הניווט. האם הנגיעה במסלול צריכה להתבצע בדיוק של שניות כמו ההגעה לנקודות הציון או שהנקודה האחרונה בניווט מהבחינה הזאת היא ה- .F.P?
לצפיה ב-'שדה הנחיתה הסופית אינו ה FP !!!'
שדה הנחיתה הסופית אינו ה FP !!!
25/10/2004 | 19:28
ולכן אתה יכול להתרכז בנחיתה,כמובן שמרגע הנחיתה
עד הגשת הניירות(פתרון כתב החידה...) זמנך מוגבל לכ 7 דקות.
בקשר למהירות בניווט:בד"כ 70 קשר אך ניתן לחרוג בלא יותר מ 10 קשרים.
לצפיה ב-'התשובות לכל שאלותיך'
התשובות לכל שאלותיך
25/10/2004 | 21:02
נמצאות בחוקת הFAI שנמצאת באתר האגודה , ואם תרצה פירוט והרחבות נוכל להפגש מתישהו באירובט.
מקווה שנהנית בניווט  הרונדו, אין ספק אלון הכין מסלול יפה.
לצפיה ב-'לעידן, תוספות ודיוקים'
לעידן, תוספות ודיוקים
25/10/2004 | 20:33
1. המהירות המקובלת למטוסי GA בתחרויות הינה 75 קשרים.
זה מאפשר מרווח מתאים להקטנת מהירות או האצה על מנת ל"קזז" זמ"מ ל-CP.

לאז"מ נהוג 70 קשר, ולכן הם יוצתאים אחרונים במקצה שלא יפריעו ל-GA.

2. לא בכל תחרות מתקיימת נחיתת דיוק בסופה, (הניווט בחיפה לדוגמא, לא איפשרו ביצוע סימון על המסלול ולכן לא בוצע).
הזמ"מ האחרון הנבדק הוא ב-FP (כפי שציינו) ובד"כ ממנה ועד למסירת המעטפה יש זמן די והותר לביצוע תהליך מסודר של הגעה למסלול , נחיתה (רגילה או דיוק ואין משמעות לזמן הנחיתה), מאפשר להשלים כתיבת תשובות על גבי דף התוצאות, מהתמונות מהמפה או מדפיות והגשת המעטפה במועדה.
לא זכור לי כי מישהוא לא השלים בזמן מסירת מעטפה, בכל מקרה זה מוריד (או מוסיף נק' רעות) נקודות לא רבות, כמו נחיתת הדיוק מקסימום 200.

3. גם בתחילת התחרות, חלון ההמראה הינו 2 דק, (לאחריו המתחרים פסולים) ועד להגעה ל-SP, יש בד"כ זמן עודף להתארגנות באוויר.

4. הבעיה העקרית בתחרויות הניווט הינה , השלמת פתרון "כתב החידה" והעלתה על גבי המפה עם כל הנקודות. אם זה נעשה נכון ולפני ההמראה, באוויר הכל יותר רגוע, כי אם לא ה"מלחמה" בתא רצינית ויכולה להביא אותך למחוזות אחרים ולא ל-CP'S.

5. חלק מהמשתתפים ברונדו, שאלו מדוע לא קיבלו את הנתיב מראש, להתארגנות. והבטיחו כי ישמרו סוד מהמתחרים.
התשובה היא, שגם ברונדו צריך מעט להתאמץ, ולא להשתמש ב-GPS אלא ללמוד את הנתיב במהירות כמעט כמו המתחרים, והחשוב מכל לבצע את הנתיב בניווט מגע אמיתי (שמ"ש - שעון, מפה, שטח. כפי שמכנים זאת), על מנת לתרגל ואפילו חלקית כהשתתפות בתחרות.

אז מקווה לראות אותך בין המתחרים בתחרות הקרובה.

חם בפורומים של תפוז

בפייסבוק שלנו כבר ביקרתם?
בפייסבוק שלנו כבר...
רוצים להיות תמיד מעודכנים במה שקורה בתפוז?
בפייסבוק שלנו כבר ביקרתם?
בפייסבוק שלנו כבר...
רוצים להיות תמיד מעודכנים במה שקורה בתפוז?

בעלי מקצוע

תדמור ערבה - ניהול ופיקוח בניה
זקוקים למפקח בנייה?

מקרא סימנים

בעלת תוכן
ללא תוכן
הודעה חדשה
הודעה נעוצה
אורח בפורום
הודעה ערוכה
מכיל תמונה
מכיל וידאו