לגלישה באתר בגירסה המותאמת לסלולאר
| הוספת הודעה
הגדרות תצוגה

הגדרות עץ הודעות

מאפייני צפייה

הצג טקסט בתצוגה
הצג תגובות באופן
עדכן

פורום ספרים וספרות

ברוכים הבאים לפורום ספרים וספרות
הפורום נועד לחובבי קריאה ולדיונים על סופרים, ספרים, וספרות בכלל. נשמח לשמוע את דעתכם על ספרים שקראתם, סופרים שאהבתם (או שלא), ועל כל נושא הקשור לתחום הספרים והספרות.

אנא שימו לב:
הפורום לא נועד לסיוע בהכנת שיעורי בית - יש לפנות לפורום "לימודים ושיעורי בית".
יש לשמור על תרבות דיון, שפה נאותה ויחס מכובד ומכבד כלפי הגולשים האחרים.
הנהלת הפורום שומרת לעצמה את הזכות להכניס את סקירות המתפרסמות בפורום למאמרי הפורום, תוך מתן קרדיט לכותב/ת.
אין להעלות הודעות בעלות תוכן פרסומי ללא אישור המנהלים.
הפורום אינו במה לפרסום אתרים אישיים ובלוגים. ניתן לפרסם קישור לרשומה/מאמר בנוסף לפרסום הנוסח המלא שלהם בפורום. כמו כן ניתן לפרסם קישור לאתר אישי או לבלוג בחתימה.
בכל בעיה הקשורה לגלישה בפורום ניתן לפנות למנהלים.

גלישה נעימה

הנהלת הפורום:

אודות הפורום ספרים וספרות

ברוכים הבאים לפורום ספרים וספרות
הפורום נועד לחובבי קריאה ולדיונים על סופרים, ספרים, וספרות בכלל. נשמח לשמוע את דעתכם על ספרים שקראתם, סופרים שאהבתם (או שלא), ועל כל נושא הקשור לתחום הספרים והספרות.

אנא שימו לב:
הפורום לא נועד לסיוע בהכנת שיעורי בית - יש לפנות לפורום "לימודים ושיעורי בית".
יש לשמור על תרבות דיון, שפה נאותה ויחס מכובד ומכבד כלפי הגולשים האחרים.
הנהלת הפורום שומרת לעצמה את הזכות להכניס את סקירות המתפרסמות בפורום למאמרי הפורום, תוך מתן קרדיט לכותב/ת.
אין להעלות הודעות בעלות תוכן פרסומי ללא אישור המנהלים.
הפורום אינו במה לפרסום אתרים אישיים ובלוגים. ניתן לפרסם קישור לרשומה/מאמר בנוסף לפרסום הנוסח המלא שלהם בפורום. כמו כן ניתן לפרסם קישור לאתר אישי או לבלוג בחתימה.
בכל בעיה הקשורה לגלישה בפורום ניתן לפנות למנהלים.

גלישה נעימה

לצפיה ב-' יום הזיכרון לשואה ולגבורה התשע"ו '
יום הזיכרון לשואה ולגבורה התשע"ו
04/05/2016 | 23:26
5
38
ב-Ynet סוקרים ששה ספרים בנושא השואה מהיבטים שונים שהתפרסמו לאחרונה. נראה שלמרות הכמות הרבה של ספרים שעוסקת בשואה, תמיד אפשר למצוא עוד דבר לחדש.

אתם מוזמנים ראשית לספר על ספרים שחידשו לכם משהו בנושא השואה או חשפו אתכם למשהו שלא הכרתם. ובנוסף להזכיר ספרים שלדעתכם אינם מספיק מוכרים לציבור, ושהייתם רוצים שעוד אנשים יקראו.

לצפיה ב-'"מי יכתוב את ההיסטוריה שלנו?" / שמואל ד' קאסוב'
"מי יכתוב את ההיסטוריה שלנו?" / שמואל ד' קאסוב
05/05/2016 | 10:00
32
הכרתי עוד קודם את סיפורו של ארכיון "עונג שבת" של גטו ורשה, אבל הספר הזה הרחיב והעמיק על מלאכת הארכיון, ונתן פנים ושם לאנשים שמאחוריו. ספר מרשים מאוד.

באותו נושא הרשים אותי מאוד הספר "החומה" מאת ג'ון הרסי, שראה אור כבר ב-1950, והיה מבוסס על חומרי הארכיון.
לצפיה ב-'בית הבובות'
בית הבובות
05/05/2016 | 11:53
1
36
אני לא יודע במה הוא חידש לי אך הוא מצמרר זה הספר היחד גרם לי לרועד ואף להכנס למעין ההתקף ספר ממלטל.
לצפיה ב-'של קצטניק?'
של קצטניק?
13/05/2016 | 14:11
9
אני לא חושבת שיש ספר אחד בודד שלו שעובר בלי טלטלה עמוקה. הבנתי שהוא כתב את מה שקרה לאחותו דני, במחנה.

קראת גם את סלמנדרה?
לצפיה ב-''
05/05/2016 | 13:18
24
לאחרונה קראתי את ה Nightingale שעוסק בהיבטים אזרחיים של מלחמת העולם ה- 2. הספר יצא ב- 2015 ותורגם לעברית בחודש האחרון. אפרסם עליו סקירה יש בו היבטים מרתקים על נתיבי הבריחה בין צרפת לספרד דרך הפירנאים.
חוץ מזה יצא לי לקרוא השנה את הביוגרפיה של צ'רצ'יל שהיתה מצויינת וגם היא עסקה בחלק נרחב שלה במלחמת העולם ה 2. סקרתי אותה כאן.
וספר השנה בנושא מבחינתי הוא In the Garden of Beasts: Love, Terror, and an American Family in Hitler's Berlin שיצא כבר ב- 2011, אבל רק השנה הגעתי אליו.
לצפיה ב-'יהי זיכרם ברוך'
יהי זיכרם ברוך
05/05/2016 | 07:41
38
לאחרונה קראתי את ה Nightingale שעוסק בהיבטים אזרחיים של מלחמת העולם ה- 2. הספר יצא ב- 2015 ותורגם לעברית בחודש האחרון. אפרסם עליו סקירה יש בו היבטים מרתקים על נתיבי הבריחה בין צרפת לספרד דרך הפירנאים.

חוץ מזה יצא לי לקרוא השנה את הביוגרפיה של צ'רצ'יל שהיתה מצויינת וגם היא עסקה בחלק נרחב שלה במלחמת העולם ה 2. סקרתי אותה כאן.

וספר השנה בנושא מבחינתי הוא In the Garden of Beasts: Love, Terror, and an American Family in Hitler's Berlin שיצא כבר ב- 2011, אבל רק השנה הגעתי אליו.

לצפיה ב-'הרב חיים נבון על תפקידה של האמנות'
הרב חיים נבון על תפקידה של האמנות
03/05/2016 | 19:30
20
76
נתקלתי בטור של הרב חיים נבון מחודש מרץ בו הוא מערער על הראייה של האמנות כמשהו שתפקידו לזעזע:

"אני מסתייג מעצם התפקיד המרגיז־מתסיס־מחריב שהם מייעדים לאמנות. [...]
לְמה זה טוב? תאמרו: כדי לערער על המוסכמות. אבל כבר אין מוסכמות; הרגתם את כולן. אולי כדי לזעזע דעות קדומות? אך אחרי ציד־המכשפות של התקינוּת הפוליטית, הדעה הקדומה היחידה שנותרה ברשות הרבים שלנו היא שאין שום ערך לדעות קדומות. שוב ושוב מנסים אותם אמנים לטלטל אותנו בדיוק באותו כיוון, למתוח עוד ועוד את רף הגירוי עד לזרא, באותם מיצגים מזעזעים לעייפה. בסדר, זעזעתם.
על כך נוסיף, שהתרבות העכשווית מחקה את הגבול שפעם הבדיל בין תרבות גבוהה לתרבות נמוכה. למה רמברנדט הוא אמנות, וגרפיטי על תחנת אוטובוס לא? בעידן הפוסט־מודרני, כל ניסיון לדרג ולהבחין בין הגבוה לנמוך נתפס כמעשה כמעט אלים של כפיית הגמוניה תרבותית. [...]
יש תפקיד לאמנות; אבל אתם, האמנים, נטשתם אותו. כשאני מביט בציור של ורמיר, נשימתי נעתקת לנוכח כל היופי הזה. אני לומד ממנו איך אפשר לראות את העולם שלנו במבט אחר, איך מתחת לפשוט נחבא הנשגב. לא מצאתי ציור בן זמננו שמעניק לי את החוויה הזו. כשאני קורא את אלתרמן, אני משתאה לנוכח העוצמה המהממת של המילים המוּפזות והמפזזות. לא נתקלתי במשורר בן דורנו המתקרב לעוצמות הללו, או אפילו שואף להן."

מה דעתכם
לצפיה ב-'קראתי רק את הפתיח, והבנתי שאין טעם להמשיך.'
קראתי רק את הפתיח, והבנתי שאין טעם להמשיך.
03/05/2016 | 21:31
4
74
הנה הפתיח המקורי:
תתקדמו: אמני ישראל, זעזעתם, מה עכשיו?
השאלה האם אמן נאמן למדינה היא שאלה שולית למדי. חשובה הרבה יותר ממנה השאלה האם האמן נאמן לאנושות ולאנושיות. האם הוא שואף אל הטוב והנשגב, או שהוא רק מעמיד עוד אסלות, בעולם שהפרהסיה שלו ממילא הולכת ונדמית לשירותים ציבוריים?
כמה נמוך, כמה סטריאוטיפי, מי בכלל רוצה להמשיך לקרוא את דעתו אחרי פתיח שכזה?
כדי להמחיש, הנה כמה פרפראזות על הפתיח שלו:
תתקדמו: רבני ישראל, התנבאתם נגד חילוניות ונשים, מה עכשיו?
השאלה האם רב נאמן למדינה היא שאלה שולית. חשובה הרבה יותר ממנה השאלה האם הרב נאמן לכלל האנושות. האם הוא שואף אל הטוב והנשגב, או שהוא רק מעמיד עוד מִגבּלות והדָּרוֹת, בישראל שהפרהסיה שלה ממילא הולכת ונדמית לתיאוקרטיה ימי-ביניימית?
או נוסח אחר:
פמיניסטיות, זעזעתן, מה עכשיו?
השאלה האם פמיניסטית נאמנה למדינה היא שאלה שולית למדי. חשובה הרבה יותר היא השאלה האם הפמיניסטית נאמנה לכלל האנושיות או רק לנשים. האם היא שואפת אל הטוב והנשגב, או שהיא רק שורפת חזיות בעולם שהפרהסיה שלו ממילא הולכת ונדמית למועדוני פריצות?
אפשר להוסיף עוד פתיחות סטיגמטיות ורדודות כאלה על שמאלנים, ערבים, נוער הגבעות, נשות הכותל וכד', אבל מקווה שהבהרתי את דעתי.
לצפיה ב-'האיש שובניסט אטום. וכל כך מלא בעצמו. לא טורחת לקרוא אותו. '
האיש שובניסט אטום. וכל כך מלא בעצמו. לא טורחת לקרוא אותו.
04/05/2016 | 09:42
3
19
לצפיה ב-'כל הג׳ברים שובנסטים לא ככה?'
כל הג׳ברים שובנסטים לא ככה?
05/05/2016 | 11:39
1
14
לצפיה ב-'זה המסוים כן'
זה המסוים כן
08/05/2016 | 09:43
5
לצפיה ב-'אני לא חושבת שיש למשהו שאדם יוצר מטרה קבועה'
אני לא חושבת שיש למשהו שאדם יוצר מטרה קבועה
13/05/2016 | 13:15
14
הוא יכול ליצור רפליקה של הטבע או האדם שמולו בדומה למראה,הוא יכול לנסות להציג את העולם דרך תפיסת עולמו,הוא יכול להביע רגש חתרני או עמדה פוליטית והוא יכול לחזק את הקיים.

אני גם חושבת שזה מוזר שאנשים ממשיכים להתרגש כששוחטים את אותה פרה בשינוי התפאורה שוב ושוב,אבל מסתבר שגסות כזו או אחרת וטאבו הוא כמעט תמיד עסק מושך.

ראיתי הרבה יצירה חדשה ומעוררת.למשל אני זוכרת שאמנית רוסיה פרסמה סוג של מחאה על הזהות הרוסית ישראלית שלה והסטיגמה של "זונה" . היא פירסמה את עצמה לובשת כובע עממי וגבוה שבמבט ראשון נראה כמו תלבושת רוסית טיפוסית.במבט מקרוב אפשר לגלות שהקישוטים שמקשטים אותו בנויים מעשרות קלפים של נשים ערומות מהסוג שמוצאים זרוק ברחוב תל אביבי. זה חתרני ומזעזע בעיני.
לצפיה ב-'בלי קשר למסרים שהאמנות מנסה להעביר'
בלי קשר למסרים שהאמנות מנסה להעביר
05/05/2016 | 05:29
13
61
ובלי קשר לדעתו של הרב, אני בהחלט חושבת שדברים רבים הנחשבים לאמנות כיום אין להם כל קשר לאמנות. וכן, בעיניי לחרבן, סליחה על הביטוי, על כל דבר שלא יהיה, זו לא אמנות. שוב, אין קשר בכלל למסר. גם אם אני הכי מזדהה עם מסרים או עם רעיונות, לא כל העברת מסרים בכל דרך היא אמנות. לעומת זאת, אפשר להעביר מסרים שאיני מזדהה איתם ואף לזעזע, וזה ייחשב לאמנות בעיניי.
בקיצור, אפשר להעביר כל מסר בצורה אמנותית או לא אמנותית, השאלה אם מדובר באמנות או לא קשורה לדרך שבה מעבירים אותו ולא למהות המסר מבחינתי.
ובדבר אחד אני מסכימה עם דברי הרב, בלי קשר לשום דבר אחר - העולם הופך יותר ויותר לשירותים הציבוריים של האנושות.
לצפיה ב-'במקרה...'
במקרה...
05/05/2016 | 15:53
11
49
...ממש במקרה מוצגת בימים אלה במוזיאון ישראל התערוכה "לילה יורד על ברלין".
בתקופת השלטון הנאצי היו כאלה שהחליטו שיצירות ו/או האמנים שאינם משרתים את הרוח הגרמנית/ארית הם אמנים/אמנות מנוונים. כדי "לחנך" את ההמונים הם אספו יצירות מודרניות, רחמנא לצלן, והציגו אותן בתערוכה בנוכחות אנשי תרבות מובהקים כמו היטלר וגבלס, כדי (א) לאיים על האמנים ו-(ב) להגחיך את אותה "אמנות מנוונת" כהגדרתם. חלק מיצירות המופת הללו מוצגות היום ב"לילה יורד על ברלין".
גם שוסטקוביץ, אנה אחמטובה, סולז'ניצין, פרוקופייב ועוד, שילמו מחיר על כך שיצירותיהם לא התאימו ל"ריאליזם הסוציאליסטי" או כל כינוי ז'דנוביסטי-סטליניסטי אחר.

כל שלטון ו/או חברה שמרנית לא סובלים סופרים, ציירים, נביאים או משוררים שבדבריהם או יצירותיהם יש ביקורת, חדשנות ופריקת-עול. זאת הסיבה שבעטיה זרקו את ירמיהו לחצר המטרה, את כתביו של רמח"ל שרפו וקברו, ואת שיריו של היינה לא מלמדים בישראל.
לאמנות אין הגדרה, וטוב שכך. גם אין הגדרה לטוב, יפה, צודק. הזמן הוא הקובע, ולא איזה ז'דאנוב, מקארתי, Index Librorum Prohibitorum, מירי רגב, יאיר גרבוז או רב כלשהו.
הזמן והצרכנים הם השיפוט היחיד.
יכול אדם להציג מַשׁתֵנָה במוזיאון, או לתקוע מקל בעכוזו על הבמה. רק הזמן יאמר אם מדובר בפרובוקטור נלעג או במישהו ששינה את תפישת האמנות האנושית. 

תזכורת קצרה: אחרי הבכורה, האופרה כרמן הוגדרה ע"י המבקרים "בלתי מוסרית". בליל הבכורה של פולחן האביב היו מהומות והאשימו את סטרווינסקי ואת ניז'ינסקי בברוטליות ופגאניזם. הקהל והזמן החליטו אחרת. דור אחרי שמיכלאנג'לו צייר את יום הדין בקפלה הסיסטינית, הביאו את דניאל דה-וולטרה לכסות את מערומי הדמויות (ובזכות זה הוא זכה לתהילת עולם בכינוי "התחתונאי". למזלנו הוא לא יכול היה להגיע לתקרה, כי הפיגומים הוסרו). את מה ש"התחתונאי" קילקל כבר אי אפשר לתקן, לצערנו.
לצפיה ב-'מה הקשר? אתה מדבר על שני דברים נפרדים לגמרי.'
מה הקשר? אתה מדבר על שני דברים נפרדים לגמרי.
06/05/2016 | 01:05
46
זכותי לחשוב ואף להגיד שמשהו אינו אמנות טובה או אינו אמנות כלל בעיניי. כל אחד רשאי שתהיה לו דעה והזכות לבטא אותה. אולי אני טועה, אבל אני נוטה להאמין שגם לך אולי יש ספרים או יצירות המוגדרות כאמנות שאתה לא אוהב או אינן נראות אמנות בעיניך. אבל אין זה מעניק לי או לך או למדינה או למי שזה לא יהיה את הזכות לאסור על אותו אדם ליצור או להציג את יצירתו או לאיים עליו או על החופש שלו בצורה כלשהי או לפגום או להרוס את היצירה עצמה בגלל הדעה השלילית על האמנות או "האמנות" שלו. כמו שליצור ולטעון שאתה אמן היוצר אמנות זה חופש הביטוי כך להגיד שבעיניי זו אמנות גרועה או לא אמנות כלל זה גם חופש הביטוי, ואין ליטול את החופש הזה בשני המקרים. כמובן, בהנחה שהיצירה או ההתנגדות לה אינן כרוכות במעשים הפוגעים בזכויות אדם, כמו ניצול מיני, פגיעה פיזית וכד', אבל זה ברור מאליו.
לצפיה ב-'ואגב, גם אם "הזמן" (כלומר כך וכך בני אדם, שעם כל הכבוד'
ואגב, גם אם "הזמן" (כלומר כך וכך בני אדם, שעם כל הכבוד
06/05/2016 | 02:11
9
42
גם הם רק... בני אדם) יאמר משהו תמיד זכותי לחשוב אחרת, אני מקווה. ישנן יצירות נחשבות שאני לא רואה בהן כלום (ויש גם יצירות שלא נחשבות שאני מאוד אוהבת), והעולם ממשיך להתנהל ולא מעלים אף אחד על מוקד בגלל זה.
לצפיה ב-'מסכים איתך לחלוטין, חוץ מדבר אחד'
מסכים איתך לחלוטין, חוץ מדבר אחד
06/05/2016 | 08:08
8
39
והוא עניין האמנות. כל עוד אין הגדרה מוסכמת ליפה, טוב, צורם, רציני, ראוי וכד', לא תהיה הגדרה לאמנות (או שהיא תהיה כוללנית מדי, וככזאת חסרת משמעות). לכן את ואני, כמו כל אדם, יכולים לומר (ואומרים) אם משהו מוצא חן בעינינו או לא, וזאת אמירה סובייקטיבית. אבל אם נאמר ש"זאת לא אמנות", זה למעשה חסר משמעות אובייקטיבית, כמו "זה לא רציני" או "זה לא יפה" "זה בכלל לא ציור" וכד'.
בכל השאר, כאמור, אני שותף לדעתך.

...ונזכרתי בדברים שסיפרתי כאן לא מזמן על האמריקאים בגלריה אשר בארמון פיטי בפירנצה ודעתם על ציור של רפאל.
לצפיה ב-'יפה כתבת. ובהקשר הזה אני ממליצה בחום על ספרה'
יפה כתבת. ובהקשר הזה אני ממליצה בחום על ספרה
06/05/2016 | 10:20
27
של רותי דירקטור "אמנות עכשווית אני מדברת אליכם - מאה השנים הראשונות". 
לצפיה ב-'אכן יש סובייקטיביות מה הופך יצירה לאמנות בעיני כל אחד.'
אכן יש סובייקטיביות מה הופך יצירה לאמנות בעיני כל אחד.
06/05/2016 | 17:51
6
32
מבחינתי אין בעיה להגיד ש*בעיניי* יצירה X אינה אמנות כי איני מוצאת בה את הערך האמנותי המוסף שאני בדרך כלל מוצאת ביצירות שהן כן אמנות בעיניי. זה שההגדרה חמקמקה לא אומר שאין לנו חוש או אינטואיציה המנחים אותנו ברמה האישית. אני לא כופה את דעתי על אחרים ולא טוענת לאיזו אמת אובייקטיבית, וממילא אם מספיק אנשים יאמינו שכן מדובר באמנות היצירה תיחשב לכזו, אבל זכותי לבטא את הקול הסובייקטיבי שלי. להשתיק את הקול האישי הזה זה לא פחות דיכוי מאשר להשתיק את האמן או ליטול ממנו את הזכות ליצור.
לצפיה ב-'ואגב, באגדה המפורסמת, היה קול אחד ויחיד שצעק'
ואגב, באגדה המפורסמת, היה קול אחד ויחיד שצעק
06/05/2016 | 17:52
25
שהמלך הוא עירום. כנראה שהמלך אכן היה לבוש, אם כך.
לצפיה ב-'"הערך האמנותי המוסף" - אפשר להגדיר מהו?'
"הערך האמנותי המוסף" - אפשר להגדיר מהו?
06/05/2016 | 18:35
4
22
יופי אסתטי? התעוררות של רגשות?
לצפיה ב-'אני לא יודעת אם אפשר להגדיר, קשה לתת לזה שם,'
אני לא יודעת אם אפשר להגדיר, קשה לתת לזה שם,
06/05/2016 | 19:16
3
26
זה כנראה שילוב של כמה תחושות. אבל אפשר לחוש בו או להבחין מתי אין חשים בו. זה קצת כמו אהבה: קשה להגדיר מהי, אך יודעים מתי מרגישים אותה ומתי לא.
לצפיה ב-' אי אפשר להגדיר. נקודה.'
אי אפשר להגדיר. נקודה.
08/05/2016 | 16:29
2
19
ביום שתהיה הגדרה לאסתטי, מעצבן, אהבה, מכוער, צדק, רע וכד', זה יהיה יומם האחרון של האמנות, המוסר, המשפט וכד'. מאותו יום ואילך נזין את ההגדרות למחשבים, והם ייצורו לנו מוזיקה אסתטית, ציורים יפים, פסקי דין צודקים וכללי-התאהבות נכונים ומוסריים.
כתבת: "זה קצת כמו אהבה: קשה להגדיר מהי, אך יודעים מתי מרגישים אותה ומתי לא". 
כלומר, כשאני מאוהב - זאת אהבה, וכשאני אוהב יצירה - זאת אמנות.
אבל כשאני לא אוהב יצירה כלשהי - זאת לא אמנות? וכשהיא אהבת מישהו שאני מתעב - זאת לא אהבה?

כדי לסיים בטעם טוב ואופטימי, אומר שקראתי את המאמר של אותו רב חיים נבון (אני מדגיש: רב), ושמחתי להווכח שהוא דן ביצירות ציור, קולנוע ופיסול של ורמיר ודושאן, אודי אלוני ורמברנדט, אולי במסגרת קורס שהוא מעביר על הפסוק הידוע מפרשת יתרו "לֹא תַעֲשֶׂה לְךָ פֶסֶל וְכָל תְּמוּנָה"

לצפיה ב-'סליחה שאני נודניקית'
סליחה שאני נודניקית
11/05/2016 | 23:25
1
14
אבל אם אני לא מאוהבת, זו לא אהבה מבחינתי, ואם אני לא רואה שום דבר אמנותי ביצירה (אני לא אוהבת רק אמנות, אבל אני יכולה להבדיל כשאני אוהבת משהו על ערכו האמנותי וכשאני אוהבת משהו מסיבות אחרות, או אפילו כשאני לא מתחברת למשהו אף על פי שיש לו ערך אמנותי בעיניי), היא לא אמנות בעיניי. ייתכן שאדם אחר מאוהב באדם שאיני אוהבת אותו ואז בעיניו זו אהבה, בדיוק כמו שייתכן שמישהו אחר רואה ערך אמנותי היכן שאני לא רואה אותו, ואז בעיניו זו אמנות.
 בכל אופן - כדי לסיים בנימה אופטימית, חג שמח.
לצפיה ב-'יופי, אז הסכמנו סוף סוף'
יופי, אז הסכמנו סוף סוף
12/05/2016 | 12:24
9
שאמנות, יופי, טוב, אהבה, טעים וכד' - הם חסרי הגדרה אובייקטיבית,
ולכל אדם, כמוך וכמוני, העדפות סובייקטיביות שאין בהן ולא כלום עם הגדרה של עניין כלשהו כצודק, אמנות, צורם, אהבה, מכוער וכד'.

נ.ב. - אם אין (וטוב שכך!!!) הגדרה ל-אמנות, אז ברור שאינני יודע מה זה ערך אמנותי

... ולמרות שאין הגדרה ל-שמחה, שיהיה לכולנו חג שמח, כל אחד עפ"י דרכו 

לצפיה ב-'מסכימה'
מסכימה
06/05/2016 | 20:25
6
לצפיה ב-'נקמתו המתוקה של פיקאסו'
נקמתו המתוקה של פיקאסו
10/05/2016 | 08:43
23
ספר שכתב אפרים קישון, במקור בגרמנית. נדמה לי שזה הספר האחרון שלו.
הטענה המרכזית שלו היא שאם לא צריך כישרון מיוחד כדי ליצור את היצירה, משמע זו לא אמנות. אם לא ניתן להבחין בין היצירה לבין העבודה שהנכד שלו הביא מהגן - זו לא אמנות. הוא הביא סיפור אמיתי - נתנו לקוף להשתולל עם צבעים ובדים, הציגו את ה"יצירות" שלו כעבודות של "אמן אפריקאי" (ה"אפריקאי" היה נכון...) ומבקרי האמנות יצאו מגדרם כדי לשבח את האמן החדשני והמבריק...

לצפיה ב-'כשאלוהים היה ארנב/שרה וינמן'
כשאלוהים היה ארנב/שרה וינמן
02/05/2016 | 09:24
2
61
הגעתי לארץ ובין טיפול לטיפול יש זמן לקרוא.
הנה הספר הראשון שקניתי וקראתי ביום אחד- "כשאלוהים היה ארנב".

הספר נכתב לדעתי בצורה מאוד קולחת ומעניינת אם כי היו מספר חלקים בספר שהלכתי לאיבוד. לדעתי נכתב מעט מדי על הארנב ופחות הראתה את הסימבוליות של הארנב כפי שהייתי מצפה אבל אולי זה היה מכוון בכדי לא להפוך להיות ספר ילדים.

יש משהו מדהים לקרוא ספר על אחים ועל הקשר החזק ביניהם ולא רוצה לעשות ספויילרים אז רק אומר שעולים בספר הזה המון נושאים מאוד מעניינים וגם עולה הנושא של אמונה ודת אבל בצורה מאוד נעימה.
היה לי מאוד קשה עם הקפיצה בזמנים במהלך הסיפור כי צריך לקחת שנייה לעכל ולהבין באיזה זמן מדובר אבל בסופו של דבר תוך כדי קריאת הסיפור התרגלתי למצב וכבר לא התייחסתי לזה יותר מידי.
לגבי הכריכה - אני מאוד התלהבתי מהכריכה. הספר היה בין הרבה ספרים וממש בלט בגלל הכריכה החמודה עם הארנב. אולי בגלל שהייתה לי פעם ארנבת בשם סנואי הכריכה משכה אותי כל כך smile emoticon.
סה"כ הספר היה באמת מעניין ברובו, במיוחד שדובר על ניו יורק ואסון התאומים והתיאורים היו ממש מענינים. כן היו קטעים בספר שהרגשתי שהיו מיותרים ונכתבו רק כדי למלא את הספר אבל לשמחתי הם היו מעטים.
אני נותנת לספר הזה 7 מתוך 10.
לצפיה ב-'דעתי עליו היתה שונה'
דעתי עליו היתה שונה
02/05/2016 | 09:39
42
חשבתי שהוא סובל מעודף עלילות ומבלבול. 
לצפיה ב-'תודה'
תודה
04/05/2016 | 18:44
17
הספר נראה מעניין.
לצפיה ב-'המלצה The Autobiography Of Benvenuto Cellini'
המלצה The Autobiography Of Benvenuto Cellini
01/05/2016 | 21:19
14
75
by Benvenuto Cellini
 , 496 pages
Published 1999 by Penguin Classics

קראתי במהדורת קינדל.

בנוונוטו צ'ליני נחשב לאחד מגדולי הצורפים של הרנסנס האיטלקי. לא ברור לי מי קבע את העובדה הזו והאם היא מבוססת על עדויותיו העצמיות המשבחות את עצמו ואת איכות עבודתו באוטוביוגרפיה הזו שלפנינו או שאכן נמצאו לכך ראיות. בין כה, אני לא הצלחתי למצוא צילומים או תמונות של שלל יצירותיו בהן הוא מתפאר במהלך האוטוביוגרפיה ואני חייבת להסתמך על עדותו העצמית שנמסרת לקורא בבטחון עצמי החלטי ובלתי ניתן לערעור

נולד ב- 1500, מת ב - 1571 בנוונוטו צ'ליני בנו של ארכיטקט ומוזיקאי, בחר לאכזב את אביו וללכת אחר נטיות ליבו להיות צורף ופסל ולא מוזיקאי. מתחילת האוטוביוגרפיה הזו שלפנינו הוא מורד במוסכמות ומסרב להיות ממושמע לעיתים עד קשות עורף וסיכון חיו.

הוא מתאר בציניות ובהומור שלוח רסן את קורותיו, ומערכות יחסיו עם האפיפיורים, הדוכסים שהיוו פטרונים לעבודתו ועם מלך צרפת פרנסואה הראשון. מאחר ובנוונטו צ'ליני היה אדם חם מזג ומהיר חימה, לא נחסכות מהקורא מלחמותיו האישיות עם אמנים בני זמנו ועם אנשים שאיתם בא בעימותים.

למעשה מאחר ורוב הזמן נשא פגיון וחרב, ומאחר והיה מהיר חימה הוא הורג במי שעולב בו, באמנותו ובמשפחתו בלי רחם והספר זרוע מתים על ימין ועל שמאל.

דווקא אלה לא מכניסים אותו לכלא אלא חשד פרוע שגנב מהאפיפיור. צ'ליני מתאר את יאושו ואת נחת זרועו של האפיפיור בעת שהותו בכלא וסירובו של האפיפיור לשחררו.

גם עם מלך צרפת הוא מגיע לפרשת מים והוא חוזר לאיטליה ללא הסכמה מפורשת שלו.

צ'ליני מתאר את תהליך היצירה שלו וגם מתאר לקורא את המוצר המוגמר. מהביוגרפיה עולה כי לא אחת חתרו תחתיו אמנים אחרים בשל שיטות העבודה האיטיות והפרפקציוניסטיות שבהן נקט. לא אחת פקפקו פטרוניו בגמר המוצלח של היצירה. אבל, צ'ליני הנאמן לעצמו וליצירה שלו, לא ויתר על עקרונותיו גם במחיר הפסד כספי.

זו אוטוביוגרפיה מעניינת היא כתובה בשפה קולחת והאירוניות הטבועה בה מזכירה רומאנים פיקרסקים ביחוד בתהפוכות ובאירועים שמלווים את דמותו של צ'ליני שלא בוחל בנקמות קטנות וגדולות ובתיאור אויביו ומתנגדיו בשפת רחוב רעילה.

בחלק האחרון של האוטוביוגרפיה לאחר שחזר מצרפת שם הגיע ליחסים קרים עם המלך והסתכסך עם המאהבת של המלך , הוא משרת את הדוכס קוזימו מדיצ'י ומתאר את תהפוכות יחסיו עם הדוכס בזמן בניית הפסל פרסאוס אוחז בראש מדוזה.

האוטוביוגרפיה פורסמה ע"י גתה בתחילת המאה ה- 18 ומאז צ'ליני הפך למפורסם גם בזכותה. בזכות הכתיבה שלו וגם אולי בזכות השחצנות והגוזמאות הטבועה בו.

מומלץ בחום לאוהבי ההיסטוריה, הבידור והאמנות.

לצפיה ב-'פסל פרסאוס אוחז בראש מדוזה'
פסל פרסאוס אוחז בראש מדוזה
01/05/2016 | 21:28
3
32
לצפיה ב-'אני לא זוכרת אם זה הפסל הזה ואם נמצא בפיאצה דלה סיניוריה'
אני לא זוכרת אם זה הפסל הזה ואם נמצא בפיאצה דלה סיניוריה
02/05/2016 | 10:06
2
30
שם יש מין נישה מקורה של כמה פסלים ולצידה כמה פסלים המוצבים בחוץ (אם אני לא טועה, כולל העתק של "דוד" של מיכלאנג'לו), אבל פסל אחד שלו ראיתי. או שם, או באורנסמיקלה, כנסיה יפהפיה במרחק כמה דקות הליכה משם, בה עשרות נישות מלאות פסלים. היום אלה העתקים שהוצבו בהן כדי להגן על הפסלים המקוריים מנזקי מזג האוויר, כשהמקוריים מוצגים למעלה, כ-12 פסלים, שוב, ייתכן שאחד מהם שלו.

תודה על ההמלצה, גם מדריך הטיולים שלי לפירנצה המליץ עליה ונראה לי שגם ראיתי את הספר בחנות ספרים בפירנצה, אך לא קניתי.
לצפיה ב-'הפסל הנ"ל נמצא בלוג'ה די לאנצי בכיכר הסניוריה,'
הפסל הנ"ל נמצא בלוג'ה די לאנצי בכיכר הסניוריה,
02/05/2016 | 19:51
1
36
ודוד (העותק) נמצא קרוב לשם בכיכר, בפתח של פלאצו וקיו.
אוי, פירנצה....!!!
לצפיה ב-'בדיוק. הפיאצה הזאת יפהפיה, כולל הלוג'ה'
בדיוק. הפיאצה הזאת יפהפיה, כולל הלוג'ה
03/05/2016 | 09:23
7
לצפיה ב-'המלחיה שהכין למלך פרנסואה ה1'
המלחיה שהכין למלך פרנסואה ה1
01/05/2016 | 21:32
35
היא נחשבת עד היום ליצירת מופת וירטואוזית
לצפיה ב-'נשמע טיפוס מעניין... בלשון עדינה...'
נשמע טיפוס מעניין... בלשון עדינה...
02/05/2016 | 18:19
1
28
לא כל כך הבנתי, כתבת שלא מצאת צילומים של יצירותיו, אבל צרפת שתיים (מאד יפות!)
נחמד לקרוא משהו שנכתב כל כך מזמן ועדיין לפי דבריך זורם ומעניין.
לצפיה ב-'הוא'
הוא
04/05/2016 | 18:46
10
מתפאר בשלל יצירות אבל הן לא בנמצא
הוא טיפוס ססגוני וצבעוני
לצפיה ב-'האוטוביוגרפיה של צ'ליני הזכירה לי '
האוטוביוגרפיה של צ'ליני הזכירה לי
02/05/2016 | 23:01
4
35
את De Profundis ("ממעמקים") של אוסקר ויילד.
שניהם, ויילד וצ'ליני היו ביסקסואלים שנשפטו והואשמו במעשי-סדום, וכתבו אוטוביוגרפיות המתחשבנות עם כל העולם ואשתו (צ'ליני איכשהו "שוכח" להזכיר את כל ההאשמות האלה). שניהם - שללא ספק היו אמנים דגולים - משבחים את עצמם לבלי די.
לשאלתך על גדולתו, אין ספק שהוא היה ידוע ומוערך מאוד בימיו. לא סתם-כך הוא הועסק ע"י פרנסואה ה-1 מצרפת (שהביא אליו גם את ליאונרדו דה וינצ'י, ורכש יצירות של גדולי הרנסנס האיטלקי), ע"י האפיפיור קלמנט ה-7 שהיה פטרונו (זה שהזמין ממיכלאנג'לו את "יום הדין" לקפלה הסיסטינית), והמדיצ'ים. 

אם הנושא מעניין אותך, כדאי לקרוא גם את "Live of the artists" של Vasari, הוצ' פנגווין, תרגום George Bull. גם אם תשיגי, לא כדאי לקרוא את התרגום העברי לספרו של וסארי (הוצ' מוסד ביאליק, תרגום חלקי בלבד של משה ברש), וגם לא את "ממעמקים" של ויילד בתרגומו של דוד פרישמן. התרגום מצונזר, ובהקדמה פרישמן דואג ל"צניעות" הקוראים ולא מזכיר חלילה מדוע ויילד נדון למחבוש. 
לצפיה ב-'יש תרגום חדש ל"ממעמקים"'
יש תרגום חדש ל"ממעמקים"
03/05/2016 | 09:25
3
9
לצפיה ב-'יש בספר משהו לא נעים, לטעמי'
יש בספר משהו לא נעים, לטעמי
03/05/2016 | 12:09
2
46
כחצי מהספר הוא מתחשבן עם אהובו ואביו (של חברו) וגולש לא אחת לקטנוניות. המחצית השניה היא על פני השטח כמעט וידוי בנוסח הנוצרי המתחסד, כשם הספר (De profundis clamavi ad te, Domine = ממעמקים קראתיך יה), אבל מעבר לכך יש בה כמיהה למירוק חטאים ולקבלת-עצמו כאדם חדש. ויילד מציב לעצמו מטרה להשתנות (בנוסח "לגלות את עצמו", "להתחזק", "לקבל את האחר" וכיוב' כוונות "רוּחְנִיוֹת" המוכרות לנו בימינו עד לזרא). הוא כנראה האמין בזה. אני לא. לכן לא אקרא את התרגום החדש.
לצפיה ב-' אפרופו אוסקר ויילד, מעניין היה לבדוק זאת גם בכנסת שלנו..'
אפרופו אוסקר ויילד, מעניין היה לבדוק זאת גם בכנסת שלנו..
04/05/2016 | 09:13
30
לצפיה ב-'ולפי תיאורך גם אני לא אקרא, מקור או תרגום'
ולפי תיאורך גם אני לא אקרא, מקור או תרגום
04/05/2016 | 09:40
5
לצפיה ב-''
03/05/2016 | 19:04
16
אני ממש לא מתמצאת בעולם האמנות והפיסול, כך שלא הכרתי את צ'ליני (את הפסל של פרסאוס ראיתי בעבר, אך לא ידעתי מי יצר אותו).
נשמע כמו טיפוס בהחלט מעניין, וביוגרפיה בסגנון קצת יוצא דופן
לצפיה ב-'תודה על המלצה נשמע טיפוס מעניין.'
תודה על המלצה נשמע טיפוס מעניין.
03/05/2016 | 22:52
5
לצפיה ב-'סיכום חודש אפריל'
סיכום חודש אפריל
01/05/2016 | 19:48
10
64
1. ספר החודש:
2. סרט/סדרת החודש:
3. שיר/דיסק החודש:
4. הדבר הטוב שקרה החודש:
5. הדבר המבאס שקרה החודש:
6. תוכניות לחודש מאי:
7.איך עבר עליכם ליל הסדר וחול המועד
8. מצות - רק בפסח או גם בשאר השנה
9. מתחתם או נמתחתם בראשון באפריל
לצפיה ב-'עונה'
עונה
02/05/2016 | 09:36
51

1. ספר החודש: ללא תחרות "אבשלום בני" מאת הווארד ספרינג
2. סרט/סדרת החודש: שידורים חוזרים של "גבר מי שעומד אחרון"
3. שיר/דיסק החודש: באך בלופ
4. הדבר הטוב שקרה החודש: חופש
5. הדבר המבאס שקרה החודש: שרב
6. תוכניות לחודש מאי: שגרה
7.איך עבר עליכם ליל הסדר וחול המועד - ברוגע עם הרבה ספרים
8. מצות - רק בפסח או גם בשאר השנה - רק בפסח
9. מתחתם או נמתחתם בראשון באפריל - לא ולא

לצפיה ב-'תשובות'
תשובות
02/05/2016 | 09:51
4
66
1. ספר החודש:
טיפוסים קשוחים / דיימון ראניון

2. סרט/סדרת החודש:
יוג'ימבו.

3. שיר/דיסק החודש:
Rio Grande Mud + El Loco / ZZ Top

4. הדבר הטוב שקרה החודש:
תפסתי את הרכבת המהירה לעכו.

צפיתי ב-When You're strange

6. תוכניות לחודש מאי:
אין תוכניות

סדר פסח שיכפר על עוונותינו. רחוק מהבית עם ניצולי שואה דוברי רוסית, בהנחיית רב שהסביר את ההגדה לאט ובשפה הרוסית.

בימים שבהם עוד יש מצות. אח"כ חוזרים ללחם.

לא.
לצפיה ב-'יוג'ימבו מעולה'
יוג'ימבו מעולה
02/05/2016 | 15:32
1
47
אבל אני אוהב גם את גרסת המערבון שלו :בעבור חופן דולארים" (ופחות את גרסת הגנגסטרים - Last man standing)
לצפיה ב-'הגעתי אליו בעקבות "בעבור חופן דולרים"'
הגעתי אליו בעקבות "בעבור חופן דולרים"
02/05/2016 | 22:40
13
לצפיה ב-'יש משהו יוצא דופן ברכבת לעכו?'
יש משהו יוצא דופן ברכבת לעכו?
03/05/2016 | 19:06
1
33
וסדר הפסח שיכפר על עוונותינו (מצטערת, זה בטח היה נורא לסבול את זה בזמן אמת)
לצפיה ב-'שתחנת העצירה הראשונה שלה אחרי ת"א האוניברסיטה'
שתחנת העצירה הראשונה שלה אחרי ת"א האוניברסיטה
03/05/2016 | 19:26
29
הייתה בחיפה. בנסיעות שלי לצפון אני מחליף רכבת בת"א, ובד"כ לא נוסע ברכבת המהירה. הפעם הרכבת לצפון גם הגיע כמעט מייד כשהגעתי לרציף.

ועל הסדר לא נעים לי לדבר בצורה שלילית.
לצפיה ב-'אפריל שלי'
אפריל שלי
02/05/2016 | 15:22
59
1. ספר החודש: נראה ש"מלחמת העולמות" אותו קראתי לראשונה ונהניתי למרות שהכרתי את העלילה
2. סרט/סדרת החודש: בית הקלפים עונה 4
3. שיר/דיסק החודש: Sign of the times  של פרינס לרגל מותו בטרם עת
4. הדבר הטוב שקרה החודש: חופשת פסח
5. הדבר המבאס שקרה החודש: סתם תחושת דיכאון
6. תוכניות לחודש מאי: אין תכניות מיוחדות
7.איך עבר עליכם ליל הסדר וחול המועד: היה נחמד  בסה"כ. טיילנו, אכלנו יותר מדי וקצת עבדתי
8. מצות - רק בפסח או גם בשאר השנה: בעיקר בפסח עם קצת שאריות אחריו
9. מתחתם או נמתחתם בראשון באפריל: לא ולא
לצפיה ב-'תשובות'
תשובות
03/05/2016 | 08:03
47
1. ספר החודש:
כל הספרים שקראתי החודש היו טובים. איזה כיף. קשה לבחור. אם חייבים אז "המעבר" של קרונין.
2. סרט/סדרת החודש:
"גט" של רונית אלקבץ שכבר הרבה זמן רציתי לראות ולצערי רק אחרי מותה הגעתי לזה. סרט מעולה.
3. שיר/דיסק החודש: כשהיונים בוכות
4. הדבר הטוב שקרה החודש:
פריחה מדהימה שכיף לראות ולצלם.
ימים חמים מאד, שעד השנה היו מגיעים רק לקראת הקיץ ולא כל כך מוקדם באביב.
6. תוכניות לחודש מאי:
חודש עמוס... חגיגות וטיולים.
כיף. שקט ורגוע.
רק בפסח.
בערך, ראיתי הודעה אמיתית והייתי בטוחה שזו מתיחה.
לצפיה ב-'מסכמת'
מסכמת
03/05/2016 | 19:15
36
1. ספר החודש: "סטונר" ו"שחייה בעירום"
2. סרט/סדרת החודש: העונה השלישית של "דקסטר", העונה הרביעית של "טורצ'ווד" וכמובן - "משחקי הכס" חוזרת בפרק ראשון ומאכזב...
3. שיר/דיסק החודש: "כביש החוף" של סטטיק ובן אל תבורי
4. הדבר הטוב שקרה החודש: חופש, קניות של ספרים ביריד בבית חשמונאי, וכרטיס מתנה להמשך קניות ב"צומת ספרים"
5. הדבר המבאס שקרה החודש: העבודה במשרד ממשיכה להיערם, הייתי צריכה גם בחופש לתת כמה גיחות כדי לא להתעלף לגמרי כשאחזור אחרי פסח.
6. תוכניות לחודש מאי: נופש בים המלח
7. איך עבר עליכם ליל הסדר וחול המועד ליל הסדר, כרגיל, עם המשפחה המורחבת, וחול המועד עבר די בנחם (ומהר...)
8. מצות - רק בפסח או גם בשאר השנה תמיד כשנשארות לי מצות אני אומרת לעצמי שאוכל אותן מדי פעם גם במהלך השנה, ואיכשהו בפסח שלאחר מכן אני מוצאת את החבילה כמעט שלמה
9. מתחתם או נמתחתם בראשון באפריל לא ולא

לצפיה ב-''
03/05/2016 | 22:26
38
1. ספר החודש: אוטופיה. מתוחכם בפשטותו, מתורגם להפליא (עם הערות מאירות עיניים). נכתב בראשית המאה ה-16 ועדיין אקטואלי ומעורר מחשבות.
2. סרט/סדרת החודש: לא רואה כבר הרבה שנים.
3. שיר/דיסק החודש: חזרתי להאזין לכמה דיסקים של ה-Beatles. כיף נוסטלגי.
4. הדבר הטוב שקרה החודש: הרבה טיולים ותגליות בוטניות.
5. הדבר המבאס שקרה החודש: (1) הקיץ הגיע מוקדם מדי. (2) בגלל החופש, מתגעגע לנוער שאיתו אני עובד בהתנדבות.
6. תוכניות לחודש מאי: אין משהו מיוחד.
7.איך עבר עליכם ליל הסדר וחול המועד: את הסדר ביליתי עם עוד 2 במסעדה בכפר-יסיף. בחוה"מ טיילתי.
8. מצות - רק בפסח או גם בשאר השנה: כבר מילדותי לא אהבתי מצות, וזה לא השתנה.
9. מתחתם או נמתחתם בראשון באפריל: לא + לא.
לצפיה ב-'אחד במאי - יום הפועלים הבינלאומי'
אחד במאי - יום הפועלים הבינלאומי
01/05/2016 | 19:42
8
51
היום נוהגים ארגוני עובדים לציין את "יום הפועלים הבינלאומי" בהפגנות ותהלוכות.

וזה הזמן להיזכר בספרים שגיבוריהם הם פועלים פשוטים שאולי מנסים להילחם על זכויותיהם ואולי לא, ובספרים העוסקים במשטרים סוציאליסטיים שהיו אמורים להיות גן עדן לפועלים, אך במציאות הצליחו בכך קצת פחות...
לצפיה ב-'"כוכבים מציצים מרום" מאת קרונין'
"כוכבים מציצים מרום" מאת קרונין
02/05/2016 | 09:19
2
42
(שלוש דקות אני יושבת ובוהה במעגל המסתובב לו על המסך, עד שהוא נעלם ומאפשר לי לכתוב תגובה)

"ז'רמינל" מאת אמיל זולא
שני הספרים עוסקים במאבק הכורים על זכויותיהם. שניהם ספרים נהדרים.
לצפיה ב-'הספר הראשון שעלה לי לראש בנושא '
הספר הראשון שעלה לי לראש בנושא
02/05/2016 | 18:14
1
35
(כוכבים מציצים מרום)
קראתי אותו מתורגם לפני המון שנים ומאד התרשמתי מאד. ניסיתי לקרוא אותו שוב לא מזמן באנגלית ולא התחברתי, אולי הוא דורש יותר סבלנות בקריאה. אני אנסה שוב כי אני זוכרת כמה הוא השפיע עלי בקריאה הראשונה.
לצפיה ב-'קראתי אותו בקריאה חוזרת לא מזמן'
קראתי אותו בקריאה חוזרת לא מזמן
02/05/2016 | 19:42
23
(בעברית), והוא הרשים אותי מאוד. 
לצפיה ב-'"אהבה", טיבור דרי, שנות ה-50 בהונגריה. ספר מפעים ועצוב. '
"אהבה", טיבור דרי, שנות ה-50 בהונגריה. ספר מפעים ועצוב.
02/05/2016 | 10:00
9
לצפיה ב-'משום מה 'אדון החצר' עולה לי לראש'
משום מה 'אדון החצר' עולה לי לראש
02/05/2016 | 18:42
29
אולי בגלל התיאורים של שביתת פועלי הזבל, שמצליחים להוכיח עד כמה שירותיהם נחוצים לקהילה. תיאורים ריחניים ומעניינים, שמתאים בדיוק ל"פועלים פשוטים שמנסים להילחם על זכויותיהם"
לצפיה ב-'חזירי הים - לודביק ואצוליק (צ'כוסלובקיה)'
חזירי הים - לודביק ואצוליק (צ'כוסלובקיה)
03/05/2016 | 17:13
18
כתבתי עליו בעבר סקירה.
מציג יפה את פירות הביאושים שנשא הקומוניזם. את הדרך המעוותת בה חונכו מאות מליונים בעולם.
היה מעניין לקרוא גם את "לא אירא רע" של נתן שרנסקי - על תקופת פעילותו בברה"מ למען לימוד עברית ועליה ארצה ובמיוחד התקופה בה הוא "בילה" בבית הסוהר על "פשעו" זה, כאסיר ציון.
בנוסף - אגף הסרטן של אלכסנדר סולז'ניצין - על אלה שהיה להם רצון אבל לא הייתה להם יכולת בגלל המשטר הקומוניסטי ועל אלה שכבר התייאשו.

השבוע באמת יצאו שני ימי זיכרון בסמוך - אחד במאי ויום השואה...

לצפיה ב-'אני חשבתי על "ענבי זעם"'
אני חשבתי על "ענבי זעם"
03/05/2016 | 18:53
26
הפועלים שכל כך נואשים לעבודה, עד שאיש מהם לא מעלה על דעתו אפילו לנסות להילחם על זכויותיו.
לצפיה ב-'דיטה בת אדם'
דיטה בת אדם
03/05/2016 | 22:38
30
ספר ישן, חזק וקשה על אישה חסרת מעמד ומקצוע העוברת ממקום למקום, מעבודה לעבודה, מסבל להשפלה וחוזר חלילה.
לצפיה ב-'מתמטיקה....'
מתמטיקה....
01/05/2016 | 18:25
10
92
אני מחפשת ספר עבור הבכור שלי (חייל) בנושא מתמטיקה- לא ספר תרגילים, אלא ספר מידע או (עדיפות ל) ספרות טובה על מתמטיקה או מתמטיקאים...
בינתיים מה שמצאתי כאן זה זה דילמת האסירים, אבל ההמלצות היו סוטרות וישנות.

הבחור תותח מתמטיקה, שונא קריאה (למרות שעד גיל 15 חוייב לקרוא כל יום), בתור נער אהב את הארי פוטר וריק ריידן (פרסי ג'קסון, הפירמידה האדומה והגיבור האבוד), בן לאמא שמקדשת את הקריאה.

תודה
לצפיה ב-'לאלף את האינסוף'
לאלף את האינסוף
01/05/2016 | 18:50
68
סיפורה של המתמטיקה, ספר מצויין לחובבי התחוםhttp://www.ybook.co.il/book/6019/%D7%9C%D7%90%D7%9...
לצפיה ב-'חיתוך הזהב ושפת הסימטריה של מריו ליביו'
חיתוך הזהב ושפת הסימטריה של מריו ליביו
01/05/2016 | 19:26
16
לצפיה ב-'ספרי סיימון סינג:'
ספרי סיימון סינג:
02/05/2016 | 11:13
45
המשפט האחרון של פרמה
סודות ההצפנה

לצפיה ב-'תודה רבה! רשמתי, מקווה שהוא ייהנה.'
תודה רבה! רשמתי, מקווה שהוא ייהנה.
02/05/2016 | 15:08
11
לצפיה ב-'לא מתמטיקה, אבל אם הוא אהב את הארי פוטר וריק ריירדן'
לא מתמטיקה, אבל אם הוא אהב את הארי פוטר וריק ריירדן
02/05/2016 | 15:37
1
48
אולי הוא יאהב ספרי פנטזיה אחרים כמו טרילוגיית שר הטבעות של ג'.ר.ר טולקין, ספרי עולם הדיסק של טרי פראצ'ט, סדרת הערפילאים של ברנדון סנדרסון ו/או שיר של אש וקרח של ג'ורג' ר.ר. מרטין.
לצפיה ב-'שר הטבעות לא שרדנו.'
שר הטבעות לא שרדנו.
02/05/2016 | 16:55
40
הוא אפילו לא אוהב את משחקי הכס (אני אוהבת מאוד) אז לא ניראה לי שייקרא את הסדרה
את הערפיאלים אולי אציע לצעיר שלי, אולי הוא יחזור קצת לקרוא.
תודה.
לצפיה ב-'לא בדיוק מתמטיקה, אבל אולי שטוחלנדיה?'
לא בדיוק מתמטיקה, אבל אולי שטוחלנדיה?
02/05/2016 | 16:10
2
47
(בהוצאה משנת 2000 נקרא 'מישוריה')
לצפיה ב-'הוספתי, תודה '
הוספתי, תודה
02/05/2016 | 16:53
8
לצפיה ב-'לאחרונה שמעתי ממישהו שלמד בקורס של "מיכא"ל"'
לאחרונה שמעתי ממישהו שלמד בקורס של "מיכא"ל"
03/05/2016 | 18:49
38
שהקרינו להם את הסרט שנעשה ע"פ "שטוחלנדיה" (או חלק ממנו), וזו הפעם הראשונה ששמעתי שנעשה סרט ע"פ הספר. בזמן הקריאה מאוד סקרן אותי לראות איך יכול להיראות העולם הדו-ממדי שתואר שם... את הסרט טרם הספקתי לראות:

לצפיה ב-'האיש שאהב רק מספרים / פול הופמן'
האיש שאהב רק מספרים / פול הופמן
03/05/2016 | 17:23
31
סיפורו של פאול ארדש, מתמטיקאי יהודי-הונגרי.
גדל, אשר באך / דוגלס הופשטטר - שצלחתי בקושי באנגלית אבל היום יש כבר תרגום עברי ולא צריך לדאוג - עוסק בשאלות שקשורות לבינה מלאכותית.
לצפיה ב-'בבקשה המלצות לספרי אוטוביוגרפיה בנושא גילוי עריות'
בבקשה המלצות לספרי אוטוביוגרפיה בנושא גילוי עריות
29/04/2016 | 15:48
7
56
ואשמח לחוות דעת בקשר לספר הנשיקה שעוסק בזה , ותודה מראש לעוזרים.
לצפיה ב-'שירשור בנושא התעללות מינית'
שירשור בנושא התעללות מינית
29/04/2016 | 21:24
4
64
לצפיה ב-'תודה רבה, אם מי שהוא מכיר ספר אוטוביוגרפי ויכול להמליץ .'
תודה רבה, אם מי שהוא מכיר ספר אוטוביוגרפי ויכול להמליץ .
29/04/2016 | 21:40
1
54
אני יודה לו.
לצפיה ב-'לא ספרים אוטוביוגרפיים '
לא ספרים אוטוביוגרפיים
02/05/2016 | 07:26
33
"נוטות החסד" של ג'ונתן ליטל
"גן הבטון" של איאן מקיואן   

לצפיה ב-'הנשיקה מאת קתרין הריסון, אם תיגע בי אצרח של שקד'
הנשיקה מאת קתרין הריסון, אם תיגע בי אצרח של שקד
02/05/2016 | 18:16
1
5
לצפיה ב-'תודה רבה לכולם.'
תודה רבה לכולם.
02/05/2016 | 19:53
1
לצפיה ב-'לא קראתי, אך "הרחק מהיעדרו", ספרה של שז, הוא אוטוביוגרפי'
לא קראתי, אך "הרחק מהיעדרו", ספרה של שז, הוא אוטוביוגרפי
02/05/2016 | 10:09
1
6
לצפיה ב-'נכון שז עברה פגיעה על ידי אביה אבל כילדה ולא בוגרת'
נכון שז עברה פגיעה על ידי אביה אבל כילדה ולא בוגרת
02/05/2016 | 19:55
22
הסיפור הזה הוא פרי דימיונה אפילו שהיא חווה את זה על בשרה.
לצפיה ב-'מחשבותיי אודות נוילנד של אשכול נבו'
מחשבותיי אודות נוילנד של אשכול נבו
29/04/2016 | 03:23
6
71
כשהייתי ילד בן עשרים, הכרזתי קבל עם ועדה, אשכול נבו הוא הסופר האהוב עלי. לא בכדי חיכיתי ארבע שנים, רציתי להתנער מהביקורות (השליליות ברובן) ומהאהדה האישית (שניים מספריו הם מהאהובים עלי), כדי שאוכל לבחון את ספרו באופן חסר פניות.

בהיותו סופר בעל שם, מרשה לעצמו נבו, סיכונים ספרותיים, לרבות שימוש בשפות זרות, ריבוי מספרים, ותכתובות מייל. האחרון לדעתי, היה מין חכה בעזרתה דג אותנו אל העלילה.

הכתיבה של נבו היא התגלמות הנגישות. היא סוחפת את הקורא בנהר באין מפריע. לאורך הגדה ובין העיקולים. נתמכת באיזון בין פשטות ויצירתיות – דימויים, מטאפורות ומשחקי מילים – שנצרבו בזיכרוני.

המחקר אודות דרום אמריקה מעורר הערכה, נבו היטיב להמחישה ממש כפי שממחיש את ערי נעוריו (ירושלים וחיפה). התיאורים רחבי היריעה עוררו בי תשוקה מחודשת לטיול הגדול שלא התממש (בעל כורחי), אותו אני מנסה להשלים עתה בפעימות קטנות.   

הסיפור עוסק ברובו במערכות יחסים, במורכבותן ובשבריריותן. במטען הרגשי הנפיץ, הקשה מנשוא, ובנפש החצויה הנה והנה, במאבק בין מספר אהבות.

ההתייחסות למלחמת לבנון השנייה הזכירה לי את "אישה בורחת מבשורה של גרוסמן. הרגשתי כאילו נבו השתוקק גם הוא לטבוע את חותמו בספרות הישראלית. אולם כאן, אישה אינה בורחת מבשורה, אלא אדם רודף אחר גילוי.

האם יש הצדקה לרוחב היריעה של הספר? סיפור המעטפת (עלילות לילי ופימה) מוצלח, אך מעפיל לעיתים על הסיפור המרכזי. הרעיון ששני נכדיהם יממשו (אולי) בשמם את אהבתם, הוא נחמד, אך לטעמי היה עובד גם אילו היה מקצרים את סיפור המעטפת.

אזכורה של נוילנד מופיע לראשונה לאחר שלוש מאות עמודים. לטעמי היה אמור להופיע קודם (למשל בשיחות בין מטיילים או מודעות אקראיות), להוות מין מצפן פנימי המזכיר לקורא לאן הוא פוסע. גם כשמגיעים ליעד הנחשק, הביקור בו הוא חפוז, ולא ממצה, בטח אם נבו התכוון להעביר דרכו מסר.

אני לא מאמין באוטופיה, היצר האנוכי האנושי, לא מאפשר ליצור חברה שוויונית באמת (כמתבקש בנוילנד), ההיסטוריה הוכיחה זאת, פעם אחר פעם. הפצע הישראלי עם זאת, הוא חי וקיים. מושבה טיפולית לנפגעי פוסט טראומה על אדמת וחזון הברון הירש, היא בהחלט רעיון חביב.    
כמותו גם שילוב "היהודי הנודד" במסגרת הסיפור, והשלמתו עם זיווגה של נסיה (זוג נודדים), שהיה בעיניי, נהדר.

ניתן להניח כי העקרונות המנחים את נוילנד הם עקרונותיו של נבו. להעמיד אותה כראי ואתגר לארץ המקור (ישראל) היא חשיבה מעניינת, אם כי נבו לא שיתף בהשגותיו אודות מדינת היהודים האידיאלית. לפיכך, אם מהות הסיפור הייתה להצית את המחשבה אודות ארץ ישראל חדשה, אחרת, לטעמי, במובן הזה, הוא נכשל.   

אם נדמֶּה כי הסיפור עסק במערכות יחסים גרידא, אז סיומו היה נהדר. ייחלתי שנבו לא יתפתה לקלישאה (הבלתי מציאותית) של סגירות המעגל, ואכן אינו התפתה. הוא השאיר את הקורא עם קמצוץ של תקווה בלב, בסיום, יוצא מן הכלל.

מדובר בעוד ספר מוצלח של נבו, העוסק בטיבן של מערכות יחסים וארץ ישראל חדשה-ישנה.

ארבעה וחצי כוכבים, מומלץ.

לצפיה ב-'מצטערת'
מצטערת
29/04/2016 | 09:37
4
80
אבל לטעמי זה ספר בלי פוקוס, בלי הכוונה בעלילה שמתברבר ובמרבר את הקורא יחד איתו. בכלל לא ברור לי עד היום מה המסר של הספר ומה נסיה הזאת עשתה שם.

אחרי 4 ספרים שנבו כתב, היה ראוי שיוציא משהו קצת יותר מעובד ומפוקס ועם אמירה תחת ידיו. אבל הספר הזה היה אכזבה גדולה עבורי. למושג נוילנד יש כאלה משמעויות תרבותיות והיסטוריות שאותן היה אפשר למנף ומה נעשה עם כל העושר התרבותי וההיסטורי שהמילה הזו צופנת? כלום. פשוט כלום. נאדה. עצוב.

לצפיה ב-'חשבתי כמוך'
חשבתי כמוך
29/04/2016 | 10:45
15
לצפיה ב-'מסכימה. מדוייק.'
מסכימה. מדוייק.
29/04/2016 | 17:44
14
לצפיה ב-'מסכימה. וגם..'
מסכימה. וגם..
01/05/2016 | 08:56
25
אשכול נבו ביקר אצלנו בסיפרייה וסיפר על איך הוא כתב את הספר. הוא שהה אצל משפחה בדרום אמריקה, ויחד אתו שהה איש מבוגר, לא מהטיפוסים הרגילים בנוף התרמילאי. הדמיון החל להשתולל, והוא הצמיד לאיש המבוגר סיפור. 
מה שאני מנסה להגיד, זה שלא היתה כוונה וכיוון. סתם סיפור שיצא מכלל שליטה לטעמי והלך לכל מיני כיוונים בלי מצפן בכלל. לא פנימי ולא חיצוני. סליחה אור. 
לצפיה ב-'אשכול נבו קורץ לקוראים מהספר הראשון:לא סמכתי עליו הלאה'
אשכול נבו קורץ לקוראים מהספר הראשון:לא סמכתי עליו הלאה
02/05/2016 | 18:17
9
לצפיה ב-'אני בהתחלה לא התחברתי ואז כשקראתי שוב בגלל מועדון קוראות'
אני בהתחלה לא התחברתי ואז כשקראתי שוב בגלל מועדון קוראות
02/05/2016 | 09:26
22
שאני חברה בו, הצלחתי כן להתחבר-אולי זה תלוי בפאזה שאתה נמצא בה בחיים.
אני חושבת שיש משהו גאוני בספר הזה ובמה שאשכול נבו עשה ויצר בספר הזה.
לצפיה ב-'הסיכום השבועי'
הסיכום השבועי
28/04/2016 | 11:40
18
37

אז מה היה לנו השבוע

פסח – החג הכי משפחתי
http://www.tapuz.co.il/forums/viewmsg/276/18065932...

קרל פופר – איך להתחיל
http://www.tapuz.co.il/forums/viewmsg/276/18066181...

שירה שיוצרת צלילים כליים בשירי פופ ידועים
http://www.tapuz.co.il/forums/viewmsg/276/18066212...

המלכה אליזבת בת 90
http://www.tapuz.co.il/forums/viewmsg/276/18065938...

מחפשת ספר על הקומוניזם/בריה"מ
http://www.tapuz.co.il/forums/viewmsg/276/18066608...

עבודת סמינר בנושא ספרים אלקטרוניים
http://www.tapuz.co.il/forums/viewmsg/276/18067146...

400 שנה לפטירתו של שייקספיר
http://www.tapuz.co.il/forums/viewmsg/276/18066396...

ספרים חדשים על גלגלים
http://www.tapuz.co.il/forums/viewmsg/276/18067804...

רכישות חדשות לפסח
http://www.tapuz.co.il/forums/viewmsg/276/18067600...

ביקורות והמלצות

"סטונר" / ג'ון וויליאמס – Arana
http://www.tapuz.co.il/forums/viewmsg/276/18067627...

תודה רבה לכל המשתתפים

אז מה אתם קוראים בשבת ובחג

לצפיה ב-'היה לי השבוע הרבה זמן לקריאה'
היה לי השבוע הרבה זמן לקריאה
28/04/2016 | 13:59
3
90
פתחתי עם "צל השרביט" מאת מאורו קורונה, ספר מקסים שחמק מתחת לרדאר. הספר מתרחש בהרי צפון איטליה, ומתאר בחן רב את תושבי האזור.

אחריו קראתי את "מר מ' היקר" מאת הרמן קוך. אני נמנית עם המיעוט שלא התלהב מ"ארוחת הערב", אבל הספר הזה טוב ממנו. גיבוריו הם סופר ובחור צעיר, דעתנים ובעלי עמדות מקוממות. תעמוג לקרוא.  

הבא בתור היה "אפשרות של אלימות" מאת דרור משעני. מותחן סביר. ספרו הקודם "תיק נעדר" היה טוב ממנו.

חזרתי בקריאה חוזרת אל "רחוב ושמו ממילא" מאת אביגדור דגן. סופר נפלא.

האחרון היה "אחד מכל שמונה" מאת ראול טייטלבאום על יוגוסלביה במלחמת העולם השניה, ועל שואת יהודיה בדגש על פעילותם במגרת הפרטיזנים. מעניין מאוד. 

הספקתי גם להעלות סקירה על "חמישה ימים שזעזעו את העולם", שקראתי שבוע קודם.

אין כמו החופש 

חג שמח

לצפיה ב-'לדעתי הספר הטוב ביותר בסידרה של משעני'
לדעתי הספר הטוב ביותר בסידרה של משעני
29/04/2016 | 11:07
2
54
הוא האיש שרצה לדעת הכל. יש בו עומק בלתי צפוי והוא גם ספר חזק מאוד אהבתי אותו
לצפיה ב-'הוא לא רע'
הוא לא רע
29/04/2016 | 11:13
1
33
אבל לטעמי הסדרה כולה די פושרת.
לצפיה ב-'זה סוג כזה'
זה סוג כזה
29/04/2016 | 11:20
30
של בלש מהורהר יותר.
לצפיה ב-'התחלתי את war of the worlds '
התחלתי את war of the worlds
28/04/2016 | 14:02
50
באנגלית...

סיימתי את "בתוך אדם אחד" של ג'ון אירוינג.
היה בעיקר מייגע...
לצפיה ב-'גולת הכותרת של השבוע שלי'
גולת הכותרת של השבוע שלי
29/04/2016 | 11:18
1
78
הוא בית בודנברוק. ספר נפלא אין בכלל פלא שזכה בפרס נובל.

קראתי גם את The Nightingale מאת כריסטין האנה. ספר טוב מאוד שיכל להיות מצויין לולאי הסופרת בסופו גלשה לקיטש. יחד עם זאת זה ספר ראוי שעוסק בהיבטים אזרחיים של מלחמת העולם ה 2.

קראתי את "איש ושמו אובה" שהצחיק אותי עד דמעות בחלקים שלו והעציב אותי בחלקים אחרים. הוא מזכיר קצת את הזקן שיצא מהחלון במבנה וקצת בהומור השבדי אבל בזה הדמיון מסתיים.

אני קוראת ולקראת סיום את האוטוביוגרפיה של ז'אן ריבן, ספר דחוס ולא פשוט על התמודדות עם קשיי הגירה והומוסקסואליות של הדמות, שהיא למעשה המחבר יותם ראובני. דמות שלא הכרתי אבל מקריאה ברשת גיליתי דמות צבעונית, מו"ל ומתרגם מוכשר. היה גם עורך בעיתון הארץ ובעוד מספר עיתונים בינהם ידיעות אם אני לא טועה.

אני קוראת אותו במנות קצובות גם בגלל הרעיונות שיש בו וגם בגלל הדחיסות. בנוסף להתמודדות עם ההגירה וההומוסקסואליות, ראובני מתאר את התנפצות הצפיות והאכזבות הפוליטיות של מחנה השמאל. בעיניי יש בספר הזה תמונת מראה בוטה וכואבת של החברה הישראלית.

לצפיה ב-'אהבתי מאוד שלושה ספרים מתוך אלה שקראת'
אהבתי מאוד שלושה ספרים מתוך אלה שקראת
29/04/2016 | 12:44
53
גם את בית בודנברוק המושלם, גם את הזמיר ששמעתי לאחרונה באנגלית וגם את אובה שהיה קליל וטוב!
לצפיה ב-'קין לורד בירון'
קין לורד בירון
29/04/2016 | 19:40
12
לצפיה ב-'ממשיכה את "התריסר" של ג'סטין קרונין, הגעתי לאמצע הספר'
ממשיכה את "התריסר" של ג'סטין קרונין, הגעתי לאמצע הספר
29/04/2016 | 19:47
11
לצפיה ב-'היה לי הרבה זמן לקריאה'
היה לי הרבה זמן לקריאה
30/04/2016 | 22:19
47
והתוצאה - סיימתי את "שחייה בעירום", את "עצמי עיניים חזק", את "לימסול" והתחלתי את "חצולת בגן הטוב והרע".

שבוע טוב לכולם
לצפיה ב-'"אליזבת איננה", אמה הילי'
"אליזבת איננה", אמה הילי
01/05/2016 | 10:05
7
43
אליזבת היא חברתה הקרובה של מוד, אישה בת כ-80 הסובלת מדמנציה. ויום אחד מסתבר לה שאליזבת איננה, לא עונה לטלפונים, לא מצלצלת, לא נמצאת בביתה. התעלומה הזאת מתקשרת עם תעלומה אחרת, מימי נערותה של מוד, והספר נע בין שני זמני התרחשות, הווה ועבר. יחד עם קולה של המספרת, שנע תדיר בין השכחה ובין הצלילות. שזה אלמנט משעשע. יחד עם הומור בריטי דק.
אני רק בהתחלה ודי נהנית, למרות הנושא, זו קריאה קצת יותר קלילה מאשר אני עושה בדרך כלל.

לפני כן בשבוע שעבר, קראתי את "ח'ליף החסידה" מאת מיהאי בביץ', מגדולי יוצרי הונגריה במאה ה-20, סיפור שמרתחש בתחילת המאה ה-20, נע בין תודעות, בין שפיות ובין טירוף, בין מספרים שונים אמינים יותר, פחות. בביץ' התעניין מאוד בחידושיו של מי שנקרא בספר "הרופא מווינה" ביחס לתת-מודע, עירות וחלום. ספר לא פשוט לקריאה מבחינה רגשית, אבל סוחף.
לצפיה ב-'ספר נוגע ללב'
ספר נוגע ללב
01/05/2016 | 10:29
6
31
הרשימה אותי היכולת של הסופרת הצעירה (29) להכנס לראשה של מוד הקשישה. 

לצפיה ב-'כן, והמשחק הזה של משפט-משפט, אחד ממש מחובר וברגע'
כן, והמשחק הזה של משפט-משפט, אחד ממש מחובר וברגע
01/05/2016 | 10:35
3
32
וצלול והבא אחריו, שכחה. ואיך ברור לי שכשהיא כותבת על אליזבת, זה בצלילות. כי כל כך חשוב לה הקשר, ההיאחזות בו, כנפש היחידה הקרובה אליה באמת.
אני בעמוד 50 כך שזו רק התחלה. אני גם קוראת באנגלית ונהנית מהשפה הכל כך בריטית.
לצפיה ב-'אני מניחה שהשפה מוסיפה לחווית הקריאה'
אני מניחה שהשפה מוסיפה לחווית הקריאה
01/05/2016 | 10:46
2
24
אבל שי סנדיק תרגם שוטף וללא מאמץ, כך שגם בעברית הספר העביר את הבלבול והצלילות לסירוגין, כפי שציינת.
לצפיה ב-'ובוודאי גם את הבדידות. זה מועבר היטב. ונוגע.'
ובוודאי גם את הבדידות. זה מועבר היטב. ונוגע.
02/05/2016 | 10:10
1
6
לצפיה ב-'בהחלט'
בהחלט
02/05/2016 | 10:20
3
לצפיה ב-'עכשיו קראתי (לא רציתי לקרוא לפני שסיימתי את קריאת הספר). '
עכשיו קראתי (לא רציתי לקרוא לפני שסיימתי את קריאת הספר).
08/05/2016 | 09:50
1
3
סקירה יפה.
לצפיה ב-'תודה רבה '
תודה רבה
08/05/2016 | 09:54
1
לצפיה ב-'ספרים חדשים על גלגלים'
ספרים חדשים על גלגלים
27/04/2016 | 20:50
6
82
ספרים חדשים על גלגלים
היום הגיעו ספרים ,לתחנת הקריאה בפארק המסילה, על גלגלים.
כפי שרואים בצילום הראשון שלושה ארגזים מפלסטיק הלבן על גלגלים- בנוסף עגלה אדומה - עם ספרים - חלק גדול ספרי ילדים.
הם הגיעו לקראת שש,  כשאני תשוש ממאות המבקרים במוזיאון לאמנות האסלאם - איך לא, חינם, גם מחר, במימון בנק הפועלים . הרמתי את חלקם והנחתי על המדפים .
בצילום הבא הקטנים מוסעים במכוניות אל תחנת הקריאה - מעלה זיכרונות ילדות.
לבסוף האישה עם הבנות והקטנה בעגלה בדרך לתחנת הקריאה
מולן שלושת הכלבות שעברו לפני רגע במקום
בשביל ירושלים
ללחוץ כדי לדעת
https://www.facebook.com/wapy.land
ש.ח. ירושלים

לצפיה ב-'חצייש לי חשק לשסק'
חצייש לי חשק לשסק
02/05/2016 | 19:56
3
38
יש לי חשק לשסק
זאת התקופה של עצי השסק בבקעה ובמושבה
כל שצריך זה להושיט את היד ולקטוף בשמחה
כמה עשרות מטר ברח'  מסריק ליד תחנת הקריאה
יש עץ שסק עמוס בפרי מתחנן לקטיפה
היום הבאתי את הביכורים הצהובים והכתומים
והנחתי  אותם על  המדפים - לטובת הקוראים.
בעוד זמן קצר עצי התות - אדומים לבנים ושחורים
יבשילו ויהיו זמינים לכל הקוראים
כל שצריך זה סלסלה קטנה צמודה לתחנת הקריאה
כל מי שיש לו בגינה או  יפגוש בסביבה
עצי שסק או תות  - מוזמן לקטוף ולהביא לסלסלה
https://www.facebook.com/groups/1440643606247956/
בשביל ירושלים
ללחוץ כדי לדעת
https://www.facebook.com/wapy.land
ש.ח. ירושלים
לצפיה ב-'מקסים'
מקסים
03/05/2016 | 19:20
1
19
אני אוהבת שסק, אבל משום מה תמיד נדמה לי שיש בו יותר גלעינים מאשר פרי... היתה היענות מצד הקוראים?
לצפיה ב-'הפרי של הטבע עבה פי שבע'
הפרי של הטבע עבה פי שבע
03/05/2016 | 22:09
13
בסופר הגלעינים גדולים יותר
הבאתי כמות לא גדולה - אני ועוד שלושה חיסלנו אותם.
מחר אביא עוד - וגם סלסלה - שיהיה מקום לתותים בקרוב
לצפיה ב-'היום הבאתי שסק כתום ותות שחור - וכן סלסלה לתחנת הקריאה'
היום הבאתי שסק כתום ותות שחור - וכן סלסלה לתחנת הקריאה
04/05/2016 | 15:03
8
היום הבאתי שסק כתום ותות שחור - וכן סלסלה לתחנת הקריאה
קוראת באה בימים - רואה סלסלת פירות על המדף האדום ולא מאמינה
הרוב נאכל בשעה הראשונה - כעת נמתין קוראים בתחנה שימלאו הסלסלה

לצפיה ב-'איזה יופי'
איזה יופי
03/05/2016 | 19:18
1
18
מי תורם את הספרים?
לצפיה ב-'הספרים מגיעים בכל מיני דרכים'
הספרים מגיעים בכל מיני דרכים
03/05/2016 | 22:06
21
בדרך כלל כל מי שבא לקחת ספר מביא איתו ספר -  אפשר לקחת בלי להביא.
באזור המושבה הגרמנית ובקעה - יש לא מעט תושבים מבוגרים שמחליטים
שהתחנת  זה המקום הכי טוב עבורם להפטר מהספרים לפני שהם נפטרים מהחיים.
 יש לא מעט המחזיקים ספרים שקיבלו מתנות והדרך שנראת להם זה להעביר הלאה. - יש ספרים עם הקדשות
בשלב הראשוני ,בפתיחה ,עיריית ירושלים תרמה ספרים
לפני פסח הגיעו המון ספרים -
וזה רק  חלק מהסיפור

לצפיה ב-'"סטונר" / ג'ון וויליאמס'
"סטונר" / ג'ון וויליאמס
27/04/2016 | 12:30
6
91

"סטונר" / ג'ון ויליאמס

Stoner \ John Williams

הוצאת ידיעות ספרים, 2011, מאנגלית: שרון פרמינגר

וויליאם סטונר נולד ב-1891 וגדל בחווה הקטנה והדלה של הוריו במיזורי, ארה"ב. בהיותו בן 19 שלחו אותו הוריו לאוניברסיטה ללמוד חקלאות כדי לשפר את מצבה הכלכלי של המשפחה. סטונר אכן התחיל בלימודי החקלאות, אך קורס בספרות שלקח במסגרת שיעורי החובה פקח את עיניו לראות כי זהו ייעודו האקדמי. ואכן, סטונר נשאר באותה אוניברסיטה ומתקדם בתארים, מכיר במסיבת סגל את אדית, מציע לה נישואין והם מולידים יחד בת, מלחמות העולם הראשונה והשנייה באות והולכות, השפל הכלכלי גואה וחולף, סטונר ממשיך להתנהל דרך נישואיו הכושלים, הרומן הקטן שלו מהצד, עוינות מצד ראש החוג באוניברסיטה, מחקריו וספריו. הוא מת באותה צורה חסרת ייחוד בה חי, בחדר עבודתו, מוקף בספריו.

זוהי, בתקציר, עלילתו של "סטונר" – סיפור מינורי ואפור על אדם מינורי ואפור שחי חיים מינוריים ואפורים. אני מודה שהתקציר הזה לא עורר בי התלהבות להגיע לספר הזה, אבל לזכות הפורום ייאמר שככל שהביקורות האוהדות נערמו, סקרנותי גברה, וכשהזדמן לי לקנות את הספר במכירה מוזלת ניצלתי את ההזדמנות.
לפני שקראתי, היה לי קשה להבין איך ספר עם נתוני פתיחה עלילתיים כאלה יכול לקצור כל כך הרבה מחמאות. כנראה שצריך לקרוא כדי להבין, ואולי בעצם לא לגמרי: גם במהלך הקריאה, כשמצאתי את עצמי מרותקת, היה לי קשה להבין למה בעצם; סטונר הוא לא דמות יוצאת דופן או מעניינת מדי, הוא מתנהל בחייו בצורה אדישה ולפעמים אפילו מנותקת, יש תחושה כאילו הכל חולף לידו באותה מידה שהכאוס של מלחמות העולם חולף ליד האוניברסיטה שמהבועה שלה אינו יוצא. אפילו עם ההתנהגות הגחמנית וההפכפכה של אשתו אינו מתעמת. סטונר פשוט עושה רושם של אדם חיוור, נרפה וחסר חוט שדרה. אבל אז מגיעות אותן הבלחות של רגש – כשהמדובר ביחס של סטונר לספרות, למאהבת הצעירה שלו ולבתו הקטנה. ולמרות שסטונר נמנע מעימותים (עד כדי כך שהוא נשאר באותה אוניברסיטה למרות שמצבו יכול להשתפר משמעותית באוניברסיטה אחרת), הוא בכל זאת נשאר יציב ונחוש בדרכו ועומד על שלו באופן שקט ולא מתלהם, ובסופו של דבר מצליח להגיע להישגים קטנים בחייו הקטנים.
ואולי זו הכתיבה – לכאורה מינורית, שקטה, לא מתבלטת כמו סטונר, ובדרכה השקטה והנחושה כובשת את הקורא וגורמת לו לצלול בשקיקה לחייו של סטונר, האפורים מבחוץ והצבעוניים מבפנים, ולחוש כלפיו חמלה וחיבה לנוכח האנושיות הממשית כל כך.

מומלץ.
לצפיה ב-'גם אני אהבתי'
גם אני אהבתי
27/04/2016 | 12:39
41
המינוריות כובשת
לצפיה ב-'ספר מקסים'
ספר מקסים
27/04/2016 | 19:07
39
אהבתי מאוד והמשכתי וקראתי גם את "אוגוסטוס" שלו, רומן מכתבים וקטעי יומן על תקופת אוגוסטוס הקיסר. הסגנון שלו המינורי והשקט ממשיך גם שם והוא עוצמתי.
לצפיה ב-'אני לא אני זוכרת שהוא נורא עיצבן אותי'
אני לא אני זוכרת שהוא נורא עיצבן אותי
27/04/2016 | 21:57
62
בגלל היחס לאשתו והבגידה ולא אהבתי לא אותו ולא את הספר.
לצפיה ב-'ביקורת נהדרת. ביטאת במדויק את גדולתו של הספר.'
ביקורת נהדרת. ביטאת במדויק את גדולתו של הספר.
27/04/2016 | 22:12
17
לצפיה ב-'אהבתי את סקירתך ואהבתי את הספר'
אהבתי את סקירתך ואהבתי את הספר
28/04/2016 | 08:42
12
לצפיה ב-'תודה, ארכוש את הספר במבצע בצומת מקווה לאוהב.'
תודה, ארכוש את הספר במבצע בצומת מקווה לאוהב.
29/04/2016 | 15:41
33
ש לי ציפיות מהספר לאור הביקרות החמות מקווה לא להתאכזב.
לצפיה ב-'ואלה הרכישות מהיריד של איתמר בבית חשמונאי:'
ואלה הרכישות מהיריד של איתמר בבית חשמונאי:
27/04/2016 | 11:12
16
121
"חצות בגן הטוב והרע" / ג'ון ברנדט
"המלכודת של דנטה" / ארנו דללנד
"מיסטיק ריבר" / דניס ליהיין
"מותה של בל" / ז'ורז' סימנון
"לימסול" / ישי שריד
"המקווה האחרון בסיביר" / אשכול נבו
"מיללון מונחי הסיפורת" / יוסף אבן (ספר עיון)
"העזרה" / קתרין סטוקס
"איזון עדין" / רוהינטון מיסטרי
"רומן עם סין" / יגאל צור (ספר עיון/מסע)

כל ספר ב-10 ש"ח
לצפיה ב-'תתחדשי'
תתחדשי
27/04/2016 | 12:14
4
70
אלה שקראתי מהרשימה שלך טובים כולם. בראש, כמובן, "איזון עדין", ואתו "חצות בגן הטוב והרע", "מיסטיק ריבר" ו"העזרה".

השלל שלי מהיריד:
השם הטוב / ג'ומפה להירי 
אטיודים למורגנה / איתמר לוי 
חתיכות העץ של אלוהים - שלוש יצירות מופת מסנגל
מלחמה וזכרון / הרמן ווק 
22/11/62 / סטיבן קינג
בנוסף קניתי לאמי את המשכיו של "פרש הברונזה".

לצפיה ב-'התחדשי לך'
התחדשי לך
27/04/2016 | 12:25
1
40
קראתי רק את "22/11/62" (באנגלית), ואהבתי.

הספר מסנגל נשמע מעניין, מאיזו תקופה היצירות?
לצפיה ב-'המחצית השניה של המאה ה-20'
המחצית השניה של המאה ה-20
27/04/2016 | 12:38
20
לצפיה ב-'אם טעמך דומה במשהו לשלי,'
אם טעמך דומה במשהו לשלי,
27/04/2016 | 22:20
1
56
צפויות לך שעות ארוכות של עונג עם "מלחמה וזיכרון". אני מניחה שאת "רוחות מלחמה" כבר קראת אם קנית ישר אותו.
לצפיה ב-'אני מתכננת לחכות אתו'
אני מתכננת לחכות אתו
28/04/2016 | 09:08
23
עד שאשיג את "רוחות מלחמה". אהבתי מאוד את "התקווה" ואת "פנים וחוץ", ואין לי ספק שאוהב גם את "מלחמה וזכרון".

לצפיה ב-'תתחדשי איזה כיף'
תתחדשי איזה כיף
27/04/2016 | 19:03
47
קראתי את לימסול, אהבתי אותו בניגוד לספר "גן נעמי" שהיה מפוספס לטעמי
אני חגגתי עם עברית, קניתי כל כך הרבה ספרים שאני מתביישת לספר
לצפיה ב-'תתחדשי! איזה כיף. '
תתחדשי! איזה כיף.
27/04/2016 | 21:55
3
57
קראתי מהם את "איזון עדין" ו"העזרה" ושניהם נהדרים. "איזון עדין" יותר, הוא ממש מופתי, אבל גם "העזרה" מהנה מאד.
"חצות בגן הטוב והרע" מוכר לי, אבל משום מה אני חושבת שראיתי את הסרט, יש סרט כזה?
גם את מיסטיק ריבר ראיתי כסרט ואהבתי. בטח גם הספר טוב.
את המקווה האחרון בסיביר הורדתי במסגרת המבצע של בזק ועברית ונטשתי די מהר. לא אוהבת את הכתיבה שלו.
אני קניתי במסגרת המבצע של "עברית" לפסח את "איש ושמו אובה" ב 20 ש"ח וכבר סיימתי אותו, נהנתי מאד.
לצפיה ב-'ממש לא אהבתי את נוילנד'
ממש לא אהבתי את נוילנד
27/04/2016 | 22:09
1
39
ואם את נטשת את המקווה האחרון, אפילו לא אתאמץ להתחיל אותו
לצפיה ב-'גם אני לא. הסגנון שלו פשוט לא מדבר אלי.'
גם אני לא. הסגנון שלו פשוט לא מדבר אלי.
27/04/2016 | 22:46
14
לצפיה ב-'יש סרט כזה (עם קווין ספייסי וג'ון קיוזק)'
יש סרט כזה (עם קווין ספייסי וג'ון קיוזק)
02/05/2016 | 17:53
7
(הכוונה לחצות בגן הטוב והרע, כן?)
סרט נחמד, אבל לא מתקרב לקרסוליים של הספר המקסים הזה
לצפיה ב-'"איזון עדין" מעולה, "העזרה" ממש טוב.'
"איזון עדין" מעולה, "העזרה" ממש טוב.
27/04/2016 | 22:17
1
23
לצפיה ב-'מסכימה ממש'
מסכימה ממש
28/04/2016 | 08:40
14
לצפיה ב-'תתחדשי!'
תתחדשי!
28/04/2016 | 08:41
14
לצפיה ב-'בשביל הפיקנטריה - המוכרת והמארגנת דורית גני '
בשביל הפיקנטריה - המוכרת והמארגנת דורית גני
28/04/2016 | 17:48
36
עובדת אתי בספרייה הלאומית. היא עובדת במחלקת היעץ
לצפיה ב-'תתחדשי.'
תתחדשי.
29/04/2016 | 15:33
11
לצפיה ב-'תתחדשי!'
תתחדשי!
01/05/2016 | 09:01
18
העזרה נהדר. המקווה האחרון בסיביר הוא היחידי של נבו שאהבתי, והוא מאוד הפתיע אותי כי הספרים האחרים שלו שקראתי השאירו אותי תוהה, איך בדיוק סופר כל כך בינוני הגיע למעמד שהגיע. המקווה היה ממש ספר מעולה. סאטירה ברמה של ניקוי ראש. 
איזון עדין מחכה גם לי על המדף. הוא כל כך מומלץ אבל כרגע אני לא בתקופה טובה בשבילו. קראתי בעבר ספר שמאוד מצא חן בעיני על נשים מקאסטות שונות (the space between us של טריטי אומריגר) שהיה מעולה, ואני מחכה בקוצר רוח לאיזון עדין, אבל אני צריכה תקופה פחות לחוצה נפשית. 
לצפיה ב-'עבודת סמינר בנושא ספרים אלקטרוניים והרגלי קריאה'
עבודת סמינר בנושא ספרים אלקטרוניים והרגלי קריאה
26/04/2016 | 09:52
2
60
שלום, שמי סופיה סקובי ואני סטודנטית שנה שניה לניהול מערכות מידע.
במסגרת התואר אני עושה עבודת סמינר שבודקת את השפעת הספרים האלקטרוניים על הרגלי הקריאה.
אודה לכם מאוד אם תוכלו להקדיש מספר דקות לענות על השאלון שלי.
השאלון הוא אנונימי.
תודה רבה על העזרה.
לינק לשאלון:
https://docs.google.com/forms/d/1cnjcV01Rtd9eL9WvQ...

לצפיה ב-'נחמד'
נחמד
26/04/2016 | 10:01
40
תוכלי לפרסם את התוצאות שהגעת אליהן כאן?
לצפיה ב-'סמינר בנושא הרגלי קריאה'
סמינר בנושא הרגלי קריאה
27/04/2016 | 21:55
30
שלום לכם קוראי ספרים יקרים.
שמי סופיה סקובי ואני סטודנטית שנה שניה לניהול מערכות.
במסגרת התואר אני עובדת על מחקר שבודק את השפעת ספרים הדיגיטליים על הרגלי הקריאה.
אני מאוד אודה לכם אם תוכלו להקדיש מספר דק ולענות על השאלון שלי.
זה יעזור לי מאוד!!
השאלון אנונימי.
קישור:
תודה רבה
לצפיה ב-'ספר על קומוניזם/ברה"מ'
ספר על קומוניזם/ברה"מ
24/04/2016 | 20:22
4
56
שלום!

האם יש למישהו/י המלצה על ספר היסטורי, כתוב טוב, שמדבר על התפתחות הקומוניזם ברחבי העולם, אבל שגם שם דגש על ברה"מ?
אם יש שני ספרים שונים שמכסים, גם טוב!

תודה רבה וחג שמח!
לצפיה ב-'אם אתה מחפש סיפורת'
אם אתה מחפש סיפורת
24/04/2016 | 21:00
1
57
אני ממליצה על שניים:
ראינו לילה, על חיי הנוער במשטר הקומוניסטי
כשלון קטן, אוטוביוגרפיה על חיים בבריהמ הקומוניסטית והגירה לארהב.
שניהם ספרים טובים
לצפיה ב-'סליחה את '
סליחה את
24/04/2016 | 21:01
16
לצפיה ב-'עוד סיפורת - "אנו החיים" של איין ראנד'
עוד סיפורת - "אנו החיים" של איין ראנד
24/04/2016 | 22:09
48
לא סיפורת אלא ספר זכרונות משפחתי, אבל על סין - "ברבורי פרא" של רונג ג'אנג
לצפיה ב-'"סטאלין" מאת סיימון סבאג מונטיפיורי'
"סטאלין" מאת סיימון סבאג מונטיפיורי
09/05/2016 | 14:00
3
לצפיה ב-'400 שנה לפטירתו של שייקספיר'
400 שנה לפטירתו של שייקספיר
24/04/2016 | 09:45
8
66
אתמול, 23.04 ציינו בעולם 400 שנים לפטירתו של שייקספיר. המחזאי האניגמטי שעד היום שובה את לב הקוראים וההיסטוריונים.

במסגרת החגיגות, הסינימטק מציין את האירוע בסידרת סרטים המבוססים על מחזותיו:

ערית חיפה בשיתוף אתוס גם עורכת אירועים במסגרת תוכנית שייקספיר חי -

'שייקספיר חי' היא תוכנית גלובלית חסרת תקדים של אירועים ופעילויות החוגגים את יצירתו של שייקספיר לציון 400 שנים למות

באנגליה, הנשיא אובמה זכה לצפות בסצנה מהמלט בתיאטרון הגלוב -

לצפיה ב-'שייקספיר לא נפטר רק יהודים נפטרים '
שייקספיר לא נפטר רק יהודים נפטרים
24/04/2016 | 11:38
89
אלמנטרי ווטסון.
לצפיה ב-'אולי הגיע הזמן לקרוא אותו... רק ברור'
אולי הגיע הזמן לקרוא אותו... רק ברור
24/04/2016 | 23:17
6
73
לי שאני לא אבין כלום ואם אצטרך לחפש הסבר על כל דבר זה כבר לא יהיה שווה הרבה. (בתרגום לעברית ניסיתי לקרוא וזה פשוט לא זרם).
לצפיה ב-'כן'
כן
25/04/2016 | 07:51
36
ניסיתי לקרוא אותו באנגלית וזה היה די מחורר בשבילי. מילא כשלא מבינים כלום. אבל מצאתי את עצמי לא מבינה פה ושם מילים וזה הצטבר לפשוט "לא הבנתי בכלל מה שקראתי עכשיו".

ישנם מספר תרגומים לעברית. חלקם טובים יותר ועם מקצב טוב.

לצפיה ב-'באמת? אני קראתי אותו מגיל צעיר מאד והתאהבתי בו'
באמת? אני קראתי אותו מגיל צעיר מאד והתאהבתי בו
25/04/2016 | 23:04
2
46
קראתי הרבה מחזות שלו אני התלהבתי מאד מקבת וגם מאותלו מתחבר למשפט פתיחה עם הסוס השחור, שעלה על סוסה לבנה בהקשר לנשואיו של אותלח זה מזכיר לי את הורי ולא אפרט. אני קראתי בעברית מקווה לקרוא את כל המחזות סימתי חלק נכבד מהטרגדיות.
לצפיה ב-'הורדתי כמה מחזות לקינדל'
הורדתי כמה מחזות לקינדל
26/04/2016 | 19:00
1
32
בתקווה שהמילון יעזור לי להבין. גם אני רוצה להתלהב ממנו...
לצפיה ב-'אני מבין שאת קוראת באנגלית, אני בעברית'
אני מבין שאת קוראת באנגלית, אני בעברית
26/04/2016 | 22:59
31
לכן לא היה לי. כל כך בעיה , אבל ממה שאמרת גם בעברית זה לא זרם , יכול להיות שאת לא מסתדרת עם הסגנון הוא אכן קשה אבל אולי גם את תאהבי.
לצפיה ב-'אולי ישתלם לך להאזין למספר קורסים בחינם'
אולי ישתלם לך להאזין למספר קורסים בחינם
27/04/2016 | 15:52
1
27
עד שתתפסי את הפואנטה. יש אוניברסיטאות בכירות בארה"ב שמציעות פודקסטים של קורסים בחינם. כדאי גם שתהיה מהדורה עם הקדמה על התקופה ועל התימות והמוטיבים בכל מחזה. כמו כן, שתהיינה הערות בתחתית העמוד. הקטע הוא לא כל כך אוצר המילים במשמעותן המילונית, אלא מה המילים האלה מסמלות בהקשר האליזבתני.

גם האתרים של SparkNotes, CliffsNotes יכולים להיות לעזר כי הם מספקים גרסה מודרנית למחזה במקביל לזו של שייקספיר. הם גם מציעים כל מיני סיכומים של נושאים מרכזיים בכל מחזה, ניתוחים של דמויות, תרשימי זרימה וציטוטים חשובים.

מנסיוני, כל העבודה הזו שווה את התגמול.
לצפיה ב-'רעיון מעולה! אני מאד אוהבת להאזין לפודקסטים'
רעיון מעולה! אני מאד אוהבת להאזין לפודקסטים
27/04/2016 | 21:38
20
אני אחפש כאלה. תודה רבה.
לצפיה ב-'שירה (פואטרי) שיוצרת את הצלילים הכליים של שירי פופ ידועים'
שירה (פואטרי) שיוצרת את הצלילים הכליים של שירי פופ ידועים
23/04/2016 | 18:32
1
22

במאמר הקצר אדגים  2 שירים כאלה. הצלילים של השירים יוצרים אצל הקורא
את הצלילים הכליים של 2 שירי פופ לועזיים  ידועים.

בשיר הראשון הקצר, "חוף הים", האפקט הריתמי מוסיקלי קל להבחנה והבנה. הקישור לשיר המקורי בלתי אפשרי ולא נחוץ. שיר הפופ המקורי ידוע, אבל לא מאוד ידוע. אין צורך בזיהויו כדי להנות מהאפקט הריתמי הנהדר בשיר שלי. אבל בעצם לא מסתתר בשיר שלי הראשון משהו מעבר לזה.

*
חוף הים
-------

מנענעתנעתנעת את עצמה לדעת.

*

בשיר השני הארוך יותר, "תהני מהשקט רגל האמפיברך".  בקריאה חפוזה מאוד, לא ברור אפילו איך לקרוא אותו. אם הקורא יקדיש כדקה לקריאה ומחשבה (לא עבודת דוקטורט), רוב הסיכויים שיקרא אותו נכון, מהבחינה הריתמית ובכלל. כבר בלי לזהות את השיר המקורי, הוא יתענג מאוד, וגם יבין דברים על תוכן השיר. כאשר יקרא את השיר עוד פעם פעמיים לעצמו, רוב הסיכויים שיזהה את שיר הפופ המקורי, שאת הצלילים הכליים שלו אני מחקה. שיר הפופ המקורי הוא מהשירים הידועים ביותר בתולדות הפופ והרוק. אחרי זיהוי השיר המקורי הקורא יבין הרבה דברים על תוכן השיר שלי, הגאוני.

הערה טכנית על השיר:

"תה"
הכונה מבחינת הניקוד ל:
ta

*

תהני מהשקט רגל האמפיברך
--------------------------

דחק- תה נהי-- תה מדד-תה תעי-- תה

קצר-תה צפי-- תה קפצ-תה משי-- תה

נעצ-תה מרד--תה פרצ-תה קני-- תה

עני--תה שגי-- תה  פקד--תה אסר-תה

ראי-- תה רצי-- תה רווי-- תה חפצ- תה

טעי-- תה תהי-- תה נסק- תה עמד- תה

פעי-- תה שגי-- תה חרק- תה שבר- תה

פני-- תה פתח- תה הזי-- תה נהמ- תה

רמס- תה בחש- תה תקפ- תה פני-- תה

נהמ-תה צרח-תה דפק-תה עלי- תה

רשמ- תה פעמ-תה נשמ- תה שגי- תה   

לצפיה ב-'חברי הפורום שלום. שיפרתי מאוד את המאמר ואת השיר המרכזי'
חברי הפורום שלום. שיפרתי מאוד את המאמר ואת השיר המרכזי
23/04/2016 | 18:36
18
ולכן הרשתי לעצמי, לפרסם את המאמר שוב

מוטי
לצפיה ב-'קרל פופר'
קרל פופר
23/04/2016 | 15:50
1
41
היי
אז קראתי עליו המון בספרים אחרים והגיע הזמן לקרוא ספר שלו. השאלה שלי היא באיזה ספר מומלץ להתחיל? עדיף כמובן להתחיל בספר פחות כבד ופחות ארוך.
לצפיה ב-'קראתי 2 ספרים שלו'
קראתי 2 ספרים שלו
23/04/2016 | 18:12
36
השערות והפרכות ואת החברה הפתוחה ואוייבה. שניהם היו במסגרת לימודית ואני לא זוכרת שהם היו קשים. השערות והפרכות זכה ליותר תשומת לב במסגרת ההיסטוריה של המדע.
לצפיה ב-'פסח - החג הכי משפחתי'
פסח - החג הכי משפחתי
22/04/2016 | 13:07
2
49
בעוד כמה שעות יתכנסו המוני בית ישראל לערוך את ליל הסדר, ובבתים רבים מדובר בהתכנסות המונית למדי שמולידה מדי שנה שלל בדיחות, שלא לומר מור"קים המבוססים על סיפורים אמיתיים...

אז אילו ספרים אתם מכירים בהם יש התכנסויות משחתיות שכאלה, שמביאות לחשיפת סודות, עימותים, או אולי דווקא התפייסויות וסוף טוב

חג שמח ומשפחתי לכולם
לצפיה ב-'יש לי בדיוק את הספר שמתאים לתיאור שלך'
יש לי בדיוק את הספר שמתאים לתיאור שלך
22/04/2016 | 13:20
55
בעלת הבית, פשוט בול.
ואיזה סודות מתגלים שם, שלא נדע
חג שמח
לצפיה ב-'בספר בית בודנברוק'
בספר בית בודנברוק
23/04/2016 | 13:14
48
קיימות התכנסויות תדירות והידועה היא ההתכנסות המשפחתית בימי חמישי של השבוע. אבל, בפרק 8, חלק 8 מתוארת אם כל ההתכנסויות של המשפחה. ההתכנסות של חג המולד ערב שקיעתה של המשפחה. הילולה של האבסה וסביאה שלא ניתן לתאר אותן במשפטים קצרים,  כשברקע שלה עומד המשפט המתנהל כנגד הוגו ויינשנק בגין הונאה וזיכרון חברי המשפחה האחרים שהטילו צל על יושר וכבוד המשפחה עולה גם הוא.

תומס מאן הוא גאון ללא עוררין.
לצפיה ב-'מזל טוב למלכה אליזבת ה-2 לרגל יום הולדתה ה-90'
מזל טוב למלכה אליזבת ה-2 לרגל יום הולדתה ה-90
22/04/2016 | 13:21
16
77
השבוע מלאו למלכת בריטניה (הידועה בישראל בשם "עליזה שתיים") 90 שנה, והממלכה בטירוף של חגיגות. אפשר לראות כמה תמונות חביבות כאן.

זמן טוב להיזכר בספרים על בית המלוכה הבריטי - ויש הרבה... אילו מהם היו לדעתכם אינפורמטייבים יותר או פחות אילו התרכזו יותר בשערוריות, ואילו יותר בדמויות או בתהליכים היסטוריים על אילו אתם ממליצים ועל אילו ממש לא
לצפיה ב-'לזה אני צריכה להיכנס למחשב '
לזה אני צריכה להיכנס למחשב
22/04/2016 | 13:28
49
יש לי רשימה ארוכה של ספרים על בית המלוכה האנגלי עם המלצות
אחד מהנושאים ההיסטוריים החביבים עלי.
לצפיה ב-'The Wars Of The Roses'
The Wars Of The Roses
24/04/2016 | 08:54
30
The Wars Of The Roses: The Dynastic Wars And Legacy Of The House Of Tudor From Henry VI To Elizabeth I
by Cameron White

ספר למתחילים שעוסק בשושלות המלוכה באנגליה. האכזבה שלי שרציתי ללמוד יותר על מלחמות השושנים אבל דווקא בחלק הראשון של הספר הוא יחסית תקצירני ושטחי ולא נכנס ממש לעומק.
הוא כן מפרט ביחס להנרי ה 6, הנרי ה 7, הנרי ה 8 ואליזבת ה 1. על מרי הפרק היה ממש דל וגם על שושלת יורק הפרקים היו דלים. במיוחד ציפיתי לפירוט על תקופת ריצרד ה 3 ואדוארד ה 4.
סהכ הספר לא רע, אבל הוא לא חידש לי הרבה ולא העמיק במקומות שציפיתי להעמקה.

לצפיה ב-'The Six Wives of Henry VIII'
The Six Wives of Henry VIII
24/04/2016 | 08:56
20
by Alison Weir

weir היא אחת הכותבות הפוריות ביחס לשושלת המלוכה הבריטית. הספרים שלה טובים ומעמיקים יחסית.

הספר הזה סוקר את תקופת חיו ופועלו הפוליטי, הבינלאומי, הכלכלי ואת יחסיו הבינאישיים עם נשותיו ופלגשיו של הנרי ה-8. הספר מקדיש חלק נרחב לתיאור חייהן, פועלן והתפיסות הדתיות של נשותיו.

ספר טוב מאוד לטעמי

לצפיה ב-'Wolf Hall '
Wolf Hall
24/04/2016 | 08:59
19
by Hilary Mantel

את הספר לא צלחתי בפעם הראשונה אבל בפעם השניה גיליתי שהילרי מנטל עשתה עבודה מעולה והיא אכן ראויה לפרס בוקר שקיבלה. העובדות ההיסטוריות הן היסטוריה ידועה, שנחקרה עד זרא. אלפי ספרים נכתבו על תקופת הנרי ה 8, נשותיו, גחמותיו, גחמותיהן, על הכנסיה, הנזירים, הכמרים. הכל נכתב. הילרי מנטל לא המציאה דבר חדש. כשעורכים חיפוש באמזון ספרים תחת מילות המפתח henry 8th מקבלים כ- 4000 תוצאות.

החידוש של הילרי מנטל והיכולת הגדולה שלה היא לקחת את דמותו של קרומוול, שלא נחשדת בחביבות יתר, ולהפוך אותה לאנושית, אמפטית, לתת לה מימדים שחסרים לה. בעיני הקורא הפשוט, רוב הספרות מתייחסת בקונטקסט הזה להנרי ונשותיו. כל אחת מהן זכתה להתעמקות ובחינה. אבל את הספר של מנטל, מניעה דמות אפרורית, שעלתה מהביבים לגדולה.

לצפיה ב-'The Tudors'
The Tudors
24/04/2016 | 09:01
18
The Tudors: The Complete Story of England's Most Notorious Dynasty
by G.J. Meyer

מאייר הוא אחד הכותבים האהובים עלי. קראתי עוד ספר שכתב על מלחמת העולם הראשונה והוא כותב בחסד מתוך אהבה להיסטוריה ולקוראים שלו.

מדובר בספר משובח שנותן לקורא גם רקע פוליטי, גאוגרפי, סוציו חברתי וכלכלי. זה אחד הספרים הטובים שיצא לי לקרוא בימי חיי ואני קוראת המון ספרים.
לצפיה ב-'I, Elizabeth'
I, Elizabeth
24/04/2016 | 09:03
8
by Rosalind Miles

תיאור חיה ותקופת שילטונה של אליזבת ה- 1.
ספר בינוני לטעמי אבל אולי אני צריכה לקרוא אותו שוב שכן בגודרידס אנשים שקראו כן אהבו
לצפיה ב-'Richard III'
Richard III
24/04/2016 | 09:06
8
by William Shakespeare

סיפור עלייתו ונפילתו של המלך ריצרד ה 3.
תיאור לא מחמיא ודי עושה עוול לדמותו וגם נראה לי שהיסטורית לא מדוייק. אבל כספרות שווה להשקיע את המאמץ כי מדובר בספרות טובה מאוד
לצפיה ב-'The White Queen'
The White Queen
24/04/2016 | 09:09
10
Philippa Gregory

ספר חצי היסטורי חצי בדיוני על אליזבת ודויל, אישתו של המלך אדוארד ה- 4 ודרכה להיות מלכה. הספר גם עוסק בתקופת מלחמות השושנים ובמאבקי המלוכה.

ספר טוב.
לצפיה ב-'The Love Letters of Henry VIII to Anne Boleyn'
The Love Letters of Henry VIII to Anne Boleyn
24/04/2016 | 09:13
10
הנרי ה-8 היה מלך בעל אינטלקט גבוהה. בדיברי הימים ההיסטוריים הוא זכור גם כמשורר, כיוצר וכותב מרשים וגם כתאולוג מהשורה.
הספר מאגד את מכתביו לאהובתו אן בולין עוד טרם הנישואים. מכתבים בלתי נתפסים נכון לאותה התקופה.
לצפיה ב-'The Autobiography of Henry VIII: With Notes by His Fool'
The Autobiography of Henry VIII: With Notes by His Fool
24/04/2016 | 09:15
12
The Autobiography of Henry VIII: With Notes by His Fool, Will Somers
by Margaret George

הספר שגרם לי להתאהב בתקופת טיודור. ספר מצויין שמציג את ההיסטוריה בצורה סיפורית אבל נצמד לעובדות ההיסטוריות. מרגרט גורג היא כותבת בחסד והספר מומלץ מאוד
לצפיה ב-'The Red Queen'
The Red Queen
24/04/2016 | 09:18
1
16
by Philippa Gregory

שם הספר לא בדיוק מתאים לתוכנו שכן הוא עוסק במרגרט ביופורט אימו של הנרי ה-7  הספר מתאר כיצד מרגרט מנצלת את הקשר שלה לבית פלנטנגט בכדי לממש את שאיפותיה שבנה הנרי ה-7 יומלך.

ספר טוב
לצפיה ב-'המלכה ואני יורם קניוק'
המלכה ואני יורם קניוק
27/04/2016 | 08:04
3
לצפיה ב-'הקוראת המלכותית אלן בנט'
הקוראת המלכותית אלן בנט
27/04/2016 | 09:43
16
מפגש בין המלכה לספרים. אני מאוד אהבתי את הספר.
לצפיה ב-'שיר של אש וקרח . מה, לא???'
שיר של אש וקרח . מה, לא???
27/04/2016 | 11:17
2
9
לצפיה ב-''
27/04/2016 | 22:21
2
לצפיה ב-'אפשר להוסיף עוד כמה, כגון:'
אפשר להוסיף עוד כמה, כגון:
27/04/2016 | 22:29
18
"המלך ארתור ואבירי השולחן העגול", "רובין הוד", "בן המלך והעני", "ינקי מקונטיקט בחצר המלך ארתור" וכו'...

חם בפורומים של תפוז

במיוחד להורים לתינוקות
במיוחד להורים לתינוקות
Developy הינו פורטל תוכן המיועד להורים לתינוקות
במיוחד להורים לתינוקות
במיוחד להורים לתינוקות
Developy הינו פורטל תוכן המיועד להורים לתינוקות
בפייסבוק שלנו כבר ביקרתם?
בפייסבוק שלנו כבר...
רוצים להיות תמיד מעודכנים במה שקורה בתפוז?
בפייסבוק שלנו כבר ביקרתם?
בפייסבוק שלנו כבר...
רוצים להיות תמיד מעודכנים במה שקורה בתפוז?

בעלי מקצוע

"טובים השניים"
סולו עיצוב גרפי לימודים אונליין
עיצוב גרפי בלי לצאת מהבית

מקרא סימנים

בעלת תוכן
ללא תוכן
הודעה חדשה
הודעה נעוצה
אורח בפורום
הודעה ערוכה
מכיל תמונה