לגלישה באתר בגירסה המותאמת לסלולאר
| הוספת הודעה
הגדרות תצוגה

הגדרות עץ הודעות

מאפייני צפייה

הצג טקסט בתצוגה
הצג תגובות באופן
עדכן
36173,617 עוקבים אודות עסקים

פורום שמאות מקרקעין

הפורום מתרכז בנושאים הבאים - תכנון ובניה: איחוד וחלוקה, טבלאות איזון, שינוי יעוד קרקע, שימוש חורג והקלות. מיסוי נדל"ן: היטלי השבחה, מס שבח, תשלומים לרשות מקרקעי ישראל. תביעות: פיצויי הפקעות, ירידת ערך (לפי סע' 197). הערכות שווי לבנקים ועוד. מנהל הפורום, גלעד המאירי, כלכלן, משפטן ושמאי מקרקעין בעל ותק של למעלה מ-20 שנים, מרצה ומרכז אקדמי בבית הספר למנהל עסקים באונ' "בר-אילן" בקורס להשקעות, יזמות וניהול נדל"ן, במסלול תואר שני M.B.A לרואי חשבון. גלעד המאירי משמש כמנכ"ל קבוצת אהוד המאירי ושות' שנוסדה בשנת 1971 ונמנית על אחת מפירמות שמאות המקרקעין ויעוץ הנדל"ן הותיקות והמובילות בישראל.

הנהלת הפורום:

אודות הפורום שמאות מקרקעין

הפורום מתרכז בנושאים הבאים - תכנון ובניה: איחוד וחלוקה, טבלאות איזון, שינוי יעוד קרקע, שימוש חורג והקלות. מיסוי נדל"ן: היטלי השבחה, מס שבח, תשלומים לרשות מקרקעי ישראל. תביעות: פיצויי הפקעות, ירידת ערך (לפי סע' 197). הערכות שווי לבנקים ועוד. מנהל הפורום, גלעד המאירי, כלכלן, משפטן ושמאי מקרקעין בעל ותק של למעלה מ-20 שנים, מרצה ומרכז אקדמי בבית הספר למנהל עסקים באונ' "בר-אילן" בקורס להשקעות, יזמות וניהול נדל"ן, במסלול תואר שני M.B.A לרואי חשבון. גלעד המאירי משמש כמנכ"ל קבוצת אהוד המאירי ושות' שנוסדה בשנת 1971 ונמנית על אחת מפירמות שמאות המקרקעין ויעוץ הנדל"ן הותיקות והמובילות בישראל.

לצפיה ב-'זמן מכירת דירה '
זמן מכירת דירה
26/09/2016 | 17:09
1
56

נתונים: גוש דן רבתי, דירת 2-3 חדרים שמורה, במחיר הוגן שקרוב למחיר של דירות דומות שנמכרו בפועל לאחרונה בסביבה (לא המחירים הגבוהים של יד 2): באיזו עיר/ אזור בעיר, דירות כאלו 'תחטפנה'? כלומר בסבירות לא קטנה שתימכרנה תוך שבוע-שבועיים.. חודש גג..
השאלה רצינית. למי שיודע. תודה, בלי לתפוס במילה

לצפיה ב-'מכירת דירה'
מכירת דירה
28/09/2016 | 16:23
30
אין נוסחה.
במידה והמחיר המבוקש יהיה ריאלי ומדובר באזור מבוקש של העיר אין סיבה שדירה כזו לא תימכר בטוח האמור.
לצפיה ב-'שאלה בנוגע למס רכישה בקרקע'
שאלה בנוגע למס רכישה בקרקע
25/09/2016 | 23:18
2
36
לא יודעת אם זה המקום הנכון לשאול אבל מנסה בכ"ז...
אין לי כל נכס בבעלותי ומעולם לא היה לי. אני מעוניינת לרכוש קרקע שבעתיד גם יבנה עליה בית. איך הולך עניין מס הרכישה?
לפי מה שקראתי באינטרנט יש 6% מס רכישה, בלי קשר אם יש או אין נכס ראשון. האם כך הוא? האם יש דרך להפחית?...
תודה מראש על כל מידע!
לצפיה ב-'מס רכישה על קרקע'
מס רכישה על קרקע
28/09/2016 | 16:21
1
31
אכן מס הרכישה בגין רכישת קרקע ישולם לפי 6% מסכום העסקה.

אולם במידה ועל הקרקע יש תב"ע מאושרת המיעדת אותו למגורים וגם שבתוך שנתיים מהרכישה יבנה עליה בית, ינתן זיכוי של אחוז אחד. כלומר, המס יהיה בשיעור 5%.

לצורך קבלת ההחזר הכספי יש להגיש למחלקת השומה במיסוי מקרקעין בקשה לתיקון השומה המקורית (לפי סעיף 85 לחוק).
לצפיה ב-'תודה על המענה!'
תודה על המענה!
02/10/2016 | 15:03
10
לצפיה ב-'הסכם מול מתווך. עיצה. שאלה'
הסכם מול מתווך. עיצה. שאלה
22/09/2016 | 14:00
1
44
אמא שלי ואחי מעוניינים לעזור לי בקנית דירה, הלכו דרך מתווך וחתמו על חוזה לא קיבלו העתק. אני תכף הולכת למשרד התיווך לברר.
הם אילו שעוזרים רוב הכסף מגיע מהם בלעדיהם אין סיכוי שאצליח לקנות משהו.
אבל, אני לא אחראית על מה שהם חותמים, האם אוכל לשנות את העניין הזה, אני לא מבינה בנושא קיבלתי מאמא שלי את הטלפון של בעלת הבית מסתבר שללא ידיעת המתווכת שנלחצה שלא תקבל עמלה, וביקשה ממני לבוא לחתום, אני לא אוהבת לחתום על דברים שאני לא מבינה בהם, האם אפשר לשנות את הדבר הזה ואחתום בעצמי על הסכם חדש ביננו?
לצפיה ב-'מכירת דירה'
מכירת דירה
25/09/2016 | 13:09
36
ככל וזכויות המתוון בעסקה יישמרו אין סיבה שלא יתנו לך לחתום על הסכם חדש כאשר את תהיי צד ולא אמא שלך ואחיך.
קחי בחשבון שככל והמתווך הוא זה שסייע בעסקה הרי שיש לשלם לו את דמי התיווך.
לצפיה ב-'שינוי תב"ע -חתימות דיירים בעיה '
שינוי תב"ע -חתימות דיירים בעיה
15/09/2016 | 15:05
2
64
ע"מ להגיש שינוי תב"ע עליי להחתים 51 אחוז מהדיירים ,בבלוק יש סה"כ 18 דיירים אז אני צריך 10 חתימות של דיירים.
האם אני נחשב "דייר" למניין החתימות ?
דירה אחת בבלוק שייכת למדינה/עמידר מה המעמד של הדירה במניין החתימות ?
דירה נוספת שייכת לזוג גרושים ושניהם מתגוררים בדירה ,הבעל מוכן לחתום אבל גרושתו מסרבת , מה ניתן לעשות במצב כזה ? אשמח לקבל תשובה .
תודה מראש
לצפיה ב-'שינוי תב"ע'
שינוי תב"ע
18/09/2016 | 10:23
1
36
1.אם יש לך דירה בבנייין אתה גם נספר במניין הדיירות.
2.עמידר גם נספר כבעלים ותידרש חתימתנו.
3.בדיוק בשביל מקרים כאלו לא דרשו 100% חתימות.

לצפיה ב-'לגבי שאלה 3'
לגבי שאלה 3
18/09/2016 | 17:47
26
אז החתימה של הבעל מספיקה למניין החתימות ? 
לצפיה ב-'שיפוץ חזית במימון העירייה'
שיפוץ חזית במימון העירייה
11/09/2016 | 14:24
1
27
ראיתי בעיר שיש בניין שהחזית שלו משופצת במימון העייריה. מה זה בדיוק?
לצפיה ב-'שיפוץ - באיזה עיר?'
שיפוץ - באיזה עיר?
11/09/2016 | 17:17
15
לצפיה ב-'כמה יהיה שווה דונם/חצי/מגרש בשדה דב'
כמה יהיה שווה דונם/חצי/מגרש בשדה דב
08/09/2016 | 08:36
2
99
שלום רב
ראשית, מתנצלת אבל ממש לא מבינה בתחום וזה מאוד ברור לצערי מעצם שאלתי. אז אודה לסבלנותכם��
הייתי בדיון לאחרונה שעורר את התעניינותי בתחום ואודה על כל תשובה. שאלתי היא כיצד מעריכים שווי מגרש לאחר הפשרה בשדה דה הגוש הגדול?
האם כל המגרשים בני הדונם יהיו שווים אותו דבר? נניח שאני רוכשת דונם עכשיו כמה יעלה לי וכמה יעלה ערכו לאחר הפשרה ובכמה רווח מדובר לאחר עיסקת קומבינציה עם הקבלן?
ברור שאני מבקשת לדעת סדרי גודל משוערים בלבד.  מעונינת בעיקר להבין איך מחשבים כזה דבר. אודה לכל תשובה
לצפיה ב-'שווי דונם'
שווי דונם
08/09/2016 | 22:21
1
76
  1. מחשבים שווי קרקע ליח' בסביבה זמינה לבניה כיום.
  2. בוחנים את הוראות התב"ע לראות כמה יח"ד יהיו בכל דונם בתוכנית העתידית ומקבלים שווי לדונם.
  3. את השווי שקיבלת מחשבים בדחיה בהתאם לשנים עד שיתחילו לבנות בקרקע. (יש כמובן פרמטרים נוספים שיש לבחון אם קיימים ולהכניס לחישוב כגון מיסוי והיטל השבחה וכו)
  • הנעלם הגדול ביותר והמשמעותי ביותר זה כמה שנים יעברו עד שיתחילו לבנות שם בפועל. הוא חשוב כי הוא משפיע בצורה מהותית על השווי.
  • המחירים שבהם מציעים למכירה קרקע שם, הם על סמך הנחות מסוימות לזמן זה, אבל אף אחד לא יכול להתחייב לך. כמו כל עסקה ספקולטיבית בנדל"ן יש פה אלמט של הימור מזמן התשלום עד זמן המימוש.
  • כיום מוצעים שם למכירה מגרשים רבים במחירים של 800-900 אש"ח, המחירים נקבעו לפי המלאי הקיים אצל המוכר והרצון שלו לממש את המכירה ולא לפי הערכה מסוימת לשווי המגרש.
  • לא ניתן להעריך בשלב זה מה יהיה הרווח שלך כשיתחילו לבנות כי זהו משתנה לא ידוע.
  • להערכתי לא יהיה ניתן לבנות בצורה עצמאית היות ויעודי המגורים יהיה בבניה רוויה בלבד כך שלצורך הבניה יהיה הכרח בהתאגדות של כמה בעלים על מנת לממש בניה, דבר שיגרור בודאות עיכובים נוספים בבניה.
לצפיה ב-'תודה על התגובה'
תודה על התגובה
12/09/2016 | 12:07
25
מגרשים בחלק גוש הגדול שהופשר כבר נמכרים בסכומים אסטרונומיים )כמו הפרסום על מגרש שנמכר בכארבעים מיליון ש"ח(. פורסמו כבר מספר יחידות הדיור המתוכננות בגוש העתידי המתוכנן להפשרה. משהו כמו 12,000 + וזו תהיה בניה רוויה של מגדלים, סביר להניח...  כך שניתן לעשות אומדן, לא?
לצפיה ב-'פטור 140 מטר'
פטור 140 מטר
06/09/2016 | 20:42
1
59
אני מתכוון להרחיב את דירתי ששטחה הקיים 80 מטר
בעוד 60 מטר למגורים ועוד 10 מטר ממ"ד. סה"כ בלי הממ"ד 140 ממ"ר. האם אקבל פטור מהיטל השבחה ?
באם אוסיף גם מרפסת פתוחה של 12 מטר האם ישאר הפטור ?
לצפיה ב-'פטור 140 מטר'
פטור 140 מטר
08/09/2016 | 22:27
45
על פי הפסיקה האחרונה בנושא על מנת לקבל את הפטור צריך ראשית שתגור בנכס 4 שנים וגם שעברו 4 שנים מיום אישור התוכנית.
(יש ועדות תכנויות שדורשות על פי פרשנותם גם 4 שנים לפני)
מרפסת לא מקורה לא נכללת בשטח המחושב לפטור.
ממ"ד פטור מהיטל השבחה לא מכח הפטור אל מחוק ההתגוננות האזרחית.
בהצלחה

לצפיה ב-'שמאות עבור משכנתא'
שמאות עבור משכנתא
06/09/2016 | 09:44
3
57
שלום רב,
יש בבעלותי נכס שקיבלתי בירושה,
בזמנו בעל הנכס ז"ל התחיל לבנות קומה נוספת לבית ללא היתר בניה וללא אישורים,
היום כאשר הנכס בבעלותי ברצוני לקחת משכנתא עבור שיפוץ ללא בניית הקומה הנוספת,ובד בבד להגיש תוכניות בניה ולחכות לאישורי בנייה.
על מנת שאקח משכנתא הבנק דורש הערכת שמאי עבור הבית.
האם הערכת השמאי יכולה להוות מכשול עבור שיפוץ מינימלי(כלומר משכנתא) או לחילופין איזה הערכת שמאי אני צריך לבקש

לצפיה ב-'שמאי מקרקעין'
שמאי מקרקעין
08/09/2016 | 22:32
2
49
זאב שלום,
הערכת שווי נכס לצורך המשכנתא זו לא הערכת שווי לנכס אלא אומדן שווי לבנק.
בהתאם להנחיות הבנק השמאי יביא בחשבון רק שטחים הבנוים בהיתר.
לכן ועל מנת שתקבל הערכת שווי גבוהה יותר התואמת את השטח הבנוי בפועל ממליץ לך קודם לקבל היתר בניה ולאחר מכן להזמין את השמאי.

בהצלחה
לצפיה ב-'שמאי מקרקעין'
שמאי מקרקעין
12/09/2016 | 09:50
1
23
שלום ראובן,
האם הבנק יכול להערים קשיים עקב בנייה שנעשתה ללא אישורי בנייה?
האם ישנם איזשיהם מיסמכים אותם צריך לספק לבנק/לשמאי?
בברכה
לצפיה ב-'שמאי מקרקעין'
שמאי מקרקעין
12/09/2016 | 13:51
22
איזה קשיים למשל?
בהערכת השווי הבנק מנחה את השמאי לא להביא בשווי את החלקים שבנויים ללא היתר.
כמו כן ככל ומדובר בעלויות התאמת המצב הקיים להיתר, השמאי ינכה אותם משויי הערך למשכנתא.
לשמאי המשכנתא נדרש להכין אישור זכויות והיתרי בניה. ככל וידרשו מסמכים נוספים ינחה אותכם שמאי הבנק בכך.
לצפיה ב-'עיסקאות של דירות 3 חדרים ביפו'
עיסקאות של דירות 3 חדרים ביפו
05/09/2016 | 18:50
2
41
איך אני מקבלת את רשימת העיסקאות של הדירות 2-3 שנימכרו ביפו רצוי באזור שכונת דקר.
ואם יש את רשימת העיסקאות של דירות פנטאוז ביפו אז גם אשמח
לצפיה ב-'נסי בלינק המצ"ב'
נסי בלינק המצ"ב
06/09/2016 | 00:41
1
84
לצפיה ב-'תודה רבה רבה'
תודה רבה רבה
06/09/2016 | 01:42
7
לצפיה ב-'מחפשת שמאי מקרקעין'
מחפשת שמאי מקרקעין
01/09/2016 | 12:11
1
68
אשמח להמלצות.
תודה
לצפיה ב-'שמאי מקרקעין'
שמאי מקרקעין
01/09/2016 | 17:05
62
הי אביה,
אשמח לסייע -  מוזמנת להתקשר לטלפון המצורף לחתימתי או בפרטי.
לצפיה ב-'פינוי בינוי'
פינוי בינוי
31/08/2016 | 19:22
1
41
בנין בן 3 קומות מגורים וקומת קרקע 3 חנויות.
האם בעלי החנויות זכאים לקבל חנות תמורת חנות בפינוי בינוי?
גם אם שאר הדיירים מתנגדים לחנויות במסגרת פינוי  בינוי
ובעלי החנויות מתעקשים כי זו פרנסתם. מכיוון שלא הגיעו להסכמה,
רוצים בעלי הדירות להכריז על בעלי החנויות כסרבנים.
בעלי החנויות לא סרבנים אלא דורשים חנות תמורת חנות.
מה החוק?
לצפיה ב-'פינוי בינוי'
פינוי בינוי
04/09/2016 | 23:40
26
הי רומי,

בכל תוכנית פינוי בינוי נערכת בדיקה שמאית לכלכליות הפרויקט הן מצד היזם והן מצד בעלי הנכסים.
התחשיב השמאי כלכלי בחלק זה נועד לבחון האם כמות היחידות וזכויות הבניה בתכנית המוצעת לפינוי בינוי מהוות תמריץ ראוי ליזם לביצוע העסקה.
ככל והשמאי יקבע כי הפיצוי לא שווה ערך ליחידות המסחריות הרי שסירובכם כדין, ולא יוכלו לטעון נגדכם לסרבנות.

לצפיה ב-'היטל השבחה ופטורים'
היטל השבחה ופטורים
29/08/2016 | 20:22
2
51
שלום לכולם
אני מעוניין לבנות על מגרש אשר ניתן לי במתנה ללא תמורה מקרוב ברעננה(ללא היטל בשלב זה). במגרש ישנו בית ישן 40מ"ר (חלק 1מדו משפחתי) והכוונה להרוס ולבנות מחדש. לאחר שקראתי החלטות שמאי מכריע לגבי גובה ההיטל (תודה על הלינק לאתר משרד המשפטים), קיבלתי יותר שאלות מתשובות... 
1) האם אתבקש לשלם את כל הטליי ההשבחה כתוצאה מתוכניות שאושרו, למרות שבפועל לא אנצל אותן (הכונה שלא אבנה מרתף, חדר בחלל גג, בריכה וכו)??
2) האם וכיצד ניתן לנצל את הפטור מהיטל השבחה על 140 מ"ר ראשונים או שזה כלל לא רלוונטי לנכס כזה?
תודה רבה
לצפיה ב-'לא כולם ביחד...'
לא כולם ביחד...
03/09/2016 | 21:44
22
לצפיה ב-'היטל השבחה'
היטל השבחה
04/09/2016 | 23:11
34
הי אמיר,
חישוב היטל השבחה לנכס מורכב ומחושב פרטנית לכל נכס ולכל מחזיק בנכס.

1.במקרה שלך היות וקיבלת את הנכס במתנה מקרוב, היטל ההשבחה שבעל הנכס המקורי חייב בו ישורשר אליך וכך גם הפטורים שהוא זכאי להם. יחד עם זאת יש לדעת כי לפטור 140 מ"ר יש מגבלה הדורשת כי מבקש הפטור יגור בנכס 4 שנים לאחר אישור התוכנית המשביחה וכן שלא מימש פטור זה בעבר.

2. לעניין מימוש בהיתר  - במידה ותוציא היתר בניה עם ניצול חלקי של זכויות הבניה ניתן יהיה לטעון למימוש חלקי ומשכך לפטור יחסי מהיטל ההשבחה.

בהצלחה
לצפיה ב-'שווה קריאה. סקירה של יו"ר לשכת השמאים על מחירי הנדל"ן בארץ'
שווה קריאה. סקירה של יו"ר לשכת השמאים על מחירי הנדל"ן בארץ
26/08/2016 | 17:33
36
לצפיה ב-'איך להרוויח ? (מפערי המחירים )'
איך להרוויח ? (מפערי המחירים )
23/08/2016 | 17:47
1
88
אני גר בשכירות אצל בעלי דירה (מילארדר שלא גר בישראל). הוא מעוניין למכור כמה שיותר מהר ולהיפטר מהדירה. הדירה במיקום מצויין בת"א, שווה כ 2 מיליון. והוא מוכן למכור לי אותה ב 1.5M .
העיניין שלא נראה לי שאצליח לקבל משכנתא.
למישהו יש רעיון, איך אני כן יכול להרוויח מהעיסקה הזו?

תודה רבה
לצפיה ב-'כמה חדרים בדירה? באיזה אזור בעיר צפון, דרום, מרכז?'
כמה חדרים בדירה? באיזה אזור בעיר צפון, דרום, מרכז?
26/08/2016 | 12:43
31
לצפיה ב-'שמאות בעסקת קומבינציה - פינוי בינוי'
שמאות בעסקת קומבינציה - פינוי בינוי
21/08/2016 | 12:10
2
69
שלום, אני בעל דירה בפרויקט של פינוי בינוי. יש לי שאלות כלליות לגבי עסקאות קומבינציה, כי לדעתי זו הדרך הנכונה מבחינה שמאית לנתח את העסקה ולהבין את אחוזי הקומבינציה (וזאת בעוד שהיזמים בד"כ מתמקדים בכמות המ"ר שמוסיפים לדירה, בהתעלם מסל המטרים לבניה שקיים על הקרקע בעוד שיש לכך חשיבות מכרעת בהוגנות התמורה).

כרגע אין לנו שמאי מטעמנו, יתכן שניקח בשלב מאוחר יותר. ברור לי שמדובר בנושאים מורכבים אבל אשמח לקבל סדרי גודל כלליים מנסיונך:

1. רציתי לדעת מה אחוז הקומבינציה המקובל לעסקאות קומבינציה רגילות על קרקע "נקייה" באיזור ר"ג ודרום מזרח ת"א? (אחוז ברוטו ואחוז נטו).

2. האם בעסקאות קומבינציה רגילות על קרקע "נקייה" יש נוהג מקובל לעניין אופן חלוקת המיסים בין הצדדים או שהכל עניין למו"מ?

3. האם בעסקאות קומבינציה מסוג תמ"א 38 או פינוי בינוי, אחוז הברוטו אמור להיות שונה מעסקאות קומבינציה על קרקע "נקייה", או שהשוני הוא רק באחוז הנטו? להבנתי לא אמור להיות הבדל באחוז הברוטו, כי העקרון הוא דומה בשני המקרים - הבעלים מקבלים שירותי בניה תמורת תשלום לקבלן באמצעות זכויות בניה.

4. בעסקאות תמ"א 38 ופינוי בינוי (בהנחה שהן פטורות לחלוטין ממס שבח והיטל השבחה) בכמה מתבטא פחות או יותר ההבדל בין אחוז הברוטו לאחוז הנטו (שמגלם למעשה את העלויות שהקבלן נושא בהן עבור הבעלים כגון עו"ד, מפקח, שכ"ד וכו')?

תודה מראש על עזרתך!
לצפיה ב-'תמ"א 38 קומבינציה ופינוי בינוי'
תמ"א 38 קומבינציה ופינוי בינוי
26/08/2016 | 12:48
1
33
מניסיוני אי אפשר להקיש מקומבינציה לפינוי בינוי ותמ"א 38.
יש שונות גדולה בסעיפי התחשיב הכלכלי שיש להביא בחשבון ( עליות מימון, בצ"מ, שיווק, תמיכה ממשלתית, פטורי מיסוי שונים וכיוצ"ב)
מעבר לכך שאלותך טובות.
מציע שתקבע פגישה ואוכל להשיב נקודתית על שאלותך ולא בצורה כללית.

לצפיה ב-'אינדיקציה כללית'
אינדיקציה כללית
28/08/2016 | 22:23
21
תודה על תשובתך.
עם התקדמות התהליך אשמח להיוועץ יותר לעומק, אך כעת אודה לך אם תוכל בכל זאת לתת אינדיקציה כללית (אפילו טווח רחב) של אחוז קומבינציה ברוטו באיזור ר"ג ודרום מזרח ת"א (לא בהכרח של עסקאות פינוי בינוי אלא גם קומבינציה רגילה - פשוט כדי לקבל מושג כללי).

אני מבין את מורכבות עניין אחוז הנטו והקושי להתייחס לכך בצורה כללית, אבל לגבי אחוז הברוטו להבנתי יש טווחים סטנדרטיים לפי איזורים.
ברור לי שלכל עסקה יש את המאפיינים הייחודיים שלה אבל אני רק רוצה להבין סדרי גודל - האם זה מעל 50% (לבעלים)? 45-50%? פחות מ-45%? תודה!
לצפיה ב-'שמאי מכריע'
שמאי מכריע
19/08/2016 | 08:38
1
90
אם יוגש ערעור על שומה של היטל השבחה, האם הועדה המקומית תשא במחצית משכרו של השמאי המכריע?
אפשר לקבל מושג לגבי אופן חישוב שכ"ט לשמאי מכריע ?

לצפיה ב-'שכרו של שמאי מכריע'
שכרו של שמאי מכריע
22/08/2016 | 11:30
74
הי שלומית,

עפ"י תקנות התכנון והבניה (שכרו של שמאי מכריע ושמאי מייעץ), תשס"ט- 2009 נאמר כלהלן:
סעיף 5 -
המבקש (הנישום) והמשיב ( הועדה המקומית) יישאו, כל אחד, במחצית (כלומר בחלקים שווים)  שכרו של השמאי המכריע; (ההדגשות שלי).

יחד עם זאת, יש לשמאי סמכות להכריע על הנחה בש"כ ו/או שהחלוקה לא תהיה שווה בהתאם לסעיפים המפורטים בתקנות.

לעניין חישוב שכ"ט השמאי מכריע להלן טבלת חישוב שכ"ט המפורטת בתקנות:

על חלק הסכום העולה על                על חלק הסכום שעד                   השכר
0                                             500,000                                 3%
500,000                                 1,000,000                              2%
1,000,000                              2,000,000                              1%
2,000,000                                                                             0.5%

יש לשים לב כי החישוב הוא מההשבחה ולא מההיטל!
לצפיה ב-'הוספת מרפסת'
הוספת מרפסת
14/08/2016 | 10:21
1
62
האם יש ערך גבוה יותר לדירה עם מרפסת גדולה יותר?
האם משלמים ארנונה על המרפסת??

לצפיה ב-'מרפסת מוסיפה שווי'
מרפסת מוסיפה שווי
14/08/2016 | 14:41
51
בוודאי שמוסיף.
אכן משלמים. לכל עיריה יש שיטה שונה לחישוב הארנונה.  לרוב הארנונה בעבור מרפסת פתוחה משולמת כמכפלה של מחצית שטחה בפועל.
לצפיה ב-'האם גודל דירה משפיע?'
האם גודל דירה משפיע?
11/08/2016 | 10:28
2
65
אני לא מתמצא כל כך בתקנות והחוקים של לקיחת משכנתא אבל אשתי ואני מעוניינים לרכוש דירה יחסית קטנה בשלב הראשון במרכז הארץ בסביבות 70 מטר רבוע. האם ישנה השפעה על גודל הדירה, מיקומה וגורמים נוספים על זכאות למשכנתא ותנאים לקבלה או שמדובר נטו על הסכום שלוקחים מהבנק?

תודה לעונים.
לצפיה ב-'משכנתא שמאות'
משכנתא שמאות
14/08/2016 | 14:37
41
כן
לצפיה ב-'תודה'
תודה
25/08/2016 | 15:46
7
לצפיה ב-'בעיה בגרמושקה'
בעיה בגרמושקה
08/08/2016 | 15:09
1
64
הצענו למכירה את הדירה שלנו שנקנתה כדין (באמצעות משכנתא) קונה רציני שהתעניין בדירה הזמין שמאי פרטי כדי לברר אם הוא יכול לקבל משכנתא. לפני כשלושים שנה (הרבה לפני שקנינו אותה) פיצל בעל הדירה את הדירה שלנו והוציא ממנה דירה נוספת קטנה. הוא עדכן את ההפרדה בטאבו ובגרמושקה (בכניסה של הדירה שלנו) והכל נעשה כחוק. אבל השמאי שהגיע השבוע טען שבגרמושקה של הכניסות לידנו (יש שלוש כניסות בבנין שלנו. אנחנו באמצע) לא עודכן השינוי ז"א רואים מהצד שהדירה שלנו לא מחולקת וזה לא תואם טאבו ולכן אי אפשר לקבל משכנתא על הדירה. זה מוזר לנו בהתחשב בעובדה שאחנו קיבלנו משכנתא ובעלת הדירה הקודמת ג"כ קיבלה משכנתא בלי שום איזכור לבעיה. התייעצנו עם עו"ד מנוסה שעבר על השרטוטים וקבע חד משמעית שאין בעיה עם הדירה. עכשיו אנחנו תקועים עם נכס ביד שאף אחד לא יקנה (מי קונה דירה בלי משכנתא ומי קונה דירה עם בעיה???) האם אכן יש בעיה בדירה? האם אפשר להביא שמאי אחר או לערער על הקביעה הזו? תודה מראש!
לצפיה ב-'ייתכן'
ייתכן
08/08/2016 | 15:47
48
יכול להיות שאפשר.
העבירו לי את התשריטים אנסה לסייע.
לצפיה ב-'שמאות שונה לדירה'
שמאות שונה לדירה
09/08/2016 | 00:14
2
65
יש למשפחה דירת קרקע על מגרש במרכז חולון.
בעתיד נרצה למכור ונזדקק להערכת שמאי לגבי מחיר.
מן הסתם כל שמאי שנזמין יתן הערכת מחיר שונה וכך גם מתווכים.
האם וכיצד ניתן לגרום למניעת פערי מחירים בין חוות דעת שונות שהן יכולות לנוע ב % רבים.
אגב מהי העלות (סדרי גודל) לשמאות מעין זו ?
כיצד מוצאים שמאי שתחום עיסוקו בחולון , מכיר ויודע את המטריה, העירייה ואגף ההנדסה ?
לצפיה ב-'שמאות בחולון'
שמאות בחולון
10/08/2016 | 20:52
1
40
הי בילי,

במידה ותישכרי את שירותיהם של שמאים מקצועיים המתמצאים ובקיאים בערכי השווי ובמדיניות התכנונית במקום אין כל סיבה שערכי השווי יהיה שונים!!!
לרוב, שמאי מקומי ידע לעשות זאת היטב.
ניתן להסתייע באתר לשכת שמאי המקרקעין. שם בפרטי השמאי, ניתן לעשות פילוח לפי מקום המגורים / משרד.
קשה לנקוב בשכ"ט כי ייתכן ששוי הנכס מושפע מזכויות הבניה שלו.
במידה ואין זכויות בניה נוספות - 3000 ש"ח-6000 ש"ח.
אגב, תפקידו של המתווך לסייע לך במציאת קונה ולא לקבוע את שווי הנכס (במידה וכן הרי שהוא עובר על החוק).
כשיהיה רלוונטי אוכל להמליץ לך על כמה שמאים מצויינים שעובדים בחולון!
לצפיה ב-'תודה'
תודה
11/08/2016 | 06:43
5

מנהל/ת הפורום

אודות:
גלעד המאירי, שמאי מקרקעין, בעל תואר ראשון בכלכלה ומנהל עסקים (B.A) תואר שני מוסמך במשפטים (LL.M) בוגר לימודי תעודה באיכות הסביבה (Dip.) בעל ותק מקצו
עוד...

חם בפורומים של תפוז

חפשו אותנו גם באינסטרגם
חפשו אותנו גם...
פודי תפוז - האינסטגרם החדש כל התמונות של...
חפשו אותנו גם באינסטרגם
חפשו אותנו גם...
פודי תפוז - האינסטגרם החדש כל התמונות של...
בפייסבוק שלנו כבר ביקרתם?
בפייסבוק שלנו כבר...
רוצים להיות תמיד מעודכנים במה שקורה בתפוז?
בפייסבוק שלנו כבר ביקרתם?
בפייסבוק שלנו כבר...
רוצים להיות תמיד מעודכנים במה שקורה בתפוז?

בעלי מקצוע

גלעד המאירי- מנהל פורום שמאות מקרקעין
מנהל הפורום גלעד המאירי

מקרא סימנים

בעלת תוכן
ללא תוכן
הודעה חדשה
הודעה נעוצה
אורח בפורום
הודעה ערוכה
מכיל תמונה
מכיל וידאו