לגלישה באתר בגירסה המותאמת לסלולאר
| הוספת הודעה
הגדרות תצוגה

הגדרות עץ הודעות

מאפייני צפייה

הצג טקסט בתצוגה
הצג תגובות באופן
עדכן
41154,115 עוקבים אודות עסקים

פורום ועד בית- בתים משותפים

החיים בבית משותף מעוררים אינספור שאלות וגם חיכוכים לא מעטים כמעט בכל נושא: הרחבות; שיפוצים; השתלטויות; מטרדים; תשלומים; החלטות רוב וזכויות מיעוט - בקיצור אין רגע דל. מטרת הפורום היא לתת מענה מעשי, טיפים והדרכה בכל הקשור לבית המשותף. הפורום מיועד לבעלי דירות, וועדי בתים, שוכרים, מתחזקים וכל מי שמתעניין ומחפש כלים ופתרונות למצבים השכיחים בכל בית. עו"ד עפר שחל עוסק בתחום הבתים המשותפים כבר למעלה מעשרים שנה וישמח להשיב על שאלותיכם.

הנהלת הפורום:

אודות הפורום ועד בית- בתים משותפים

החיים בבית משותף מעוררים אינספור שאלות וגם חיכוכים לא מעטים כמעט בכל נושא: הרחבות; שיפוצים; השתלטויות; מטרדים; תשלומים; החלטות רוב וזכויות מיעוט - בקיצור אין רגע דל. מטרת הפורום היא לתת מענה מעשי, טיפים והדרכה בכל הקשור לבית המשותף. הפורום מיועד לבעלי דירות, וועדי בתים, שוכרים, מתחזקים וכל מי שמתעניין ומחפש כלים ופתרונות למצבים השכיחים בכל בית. עו"ד עפר שחל עוסק בתחום הבתים המשותפים כבר למעלה מעשרים שנה וישמח להשיב על שאלותיכם.

לצפיה ב-'טיפטוף מים מהתקרה'
טיפטוף מים מהתקרה
25/12/2017 | 11:31
1
105
שלום רב.
אני גר בקומה הרביעית ומעלי יש עוד דירה אחת,שחלק מהגג שמעלי שייך להם.
בימי הגשם החזקים הבחנתי ברטיבות ובטיפטוף קל מהתקרה של החדר שינה שלי.
הרטיבות הזאת וטיפות המים מלוות אותנו כבר כשלוש שנים,ככול שהגשם חזק יותר כך הרטיבות גדולה יותר.
ביקשתי מהדייר מלמעלה בכול התקופה הזאת לטפל בבעיה וכול הזמן הוא סיפר לי סיפור אחר, "תיקניתי וזה חוזר וניסיתי וכו"...
אני כבר אובד עיצות ולא יודע מה לעשות.
אילו דרכים יש לי לאלץ את הדייר לטפל בבעיה?
תודה
לצפיה ב-'תיקון נזילה'
תיקון נזילה
( לעמוד שלי בתפוז )
25/12/2017 | 13:18
38
עודדנו את הגשם להגיע ואתה "זכית" לקבל אותו ממש בתוך הבית! לאלץ שכן או ועד בית לתקן - לאלץ ממש - זה רק באמצעות הליך משפטי. אבל לפני כן צריך לדרוש תיקון או מבעל הדירה או מועד הבית או משניהם. לעיתים האחריות משותפת. קיר חיצוני זה ועד בית. צנרת משותפת זה ועד בית. כאן אולי מדובר בסדק או איטום לקוי בקיר חיצוני. מציע לפנות גם לועד במקביל. אם לא תצליח תשקול להוציא מכתב באמצעות עורך דין. 
לצפיה ב-'ניתוק מערכת מיזוג מרכזית'
ניתוק מערכת מיזוג מרכזית
24/12/2017 | 16:48
3
30
עו"ד שחל שלום,

ברשותנו משרד בבניין משרדים רב בעלים שנבנה לפני 30 שנה.
בבניין קיימת מערכת מיזוג מרכזית ישנה, אשר מרבה להתקלקל, זוללת המון חשמל ועלויות האחזקה שלה גבוהות במיוחד אשר מכבידות על דמי הניהול בבניין.
רוב דיירי הבניין התנתקו מן המערכת ועברו להשתמש במזגנים אישיים על חשבונם וכולם ממשיכים לשלם דמי ניהול זהים בבניין, נותרו כ - 15% מכלל דיירי הבניין שעדיין מחוברים למערכת זו.
לאור העובדה הזאת אנחנו מעוניינים לקבל החלטה במסגרת ישיבת בעלי הנכסים לנתק את המערכת מהבניין ולהפסיק את השימוש במערכת המרכזית בתוך 180 יום על מנת שהדיירים האחרונים יוכלו להתארגן בהתאם.
האם מהלך כזה הוא חוקי? האם מספיק לקבל רוב של דיירי הבניין באסיפה כדי לנתק את המערכת ולבטלה?
בתודה מראש,
שוקי
לצפיה ב-'ניתוק ממערכת מרכזית'
ניתוק ממערכת מרכזית
( לעמוד שלי בתפוז )
24/12/2017 | 19:17
2
16
שאלה בסיסית: האם אתם מוגדרים כבית משותף? ואם כן האם יש לכם תקנון מיוחד או חל עליכם התקנון המצוי?
לצפיה ב-'ניתוק ממערכת מרכזית'
ניתוק ממערכת מרכזית
25/12/2017 | 10:20
1
11
ראשית, תודה רבה על המענה המהיר.
אנחנו מוגדרים כבית משותף וקיים תקנון מיוחד לבית.
בתקנון רשום ששירותי הבית המשותף יוכלו לכלול מיזוג אויר.
האם במקרה כזה, כתוצאה מהצבעה שבה רוב הדיירים יחליטו שלא לכלול שירות זה, נוכל להסיר את המיזוג המרכזי לצמיתות מהבניין?

לצפיה ב-'הינתקות ממערכת מרכזית'
הינתקות ממערכת מרכזית
( לעמוד שלי בתפוז )
25/12/2017 | 13:10
7
יתכן. כשיש תקנון מצוי ובהעדר הוראה אחרת הכלל הוא שלא ניתן להתנתק לחלוטין ממתקנים שמוגדרים כרכוש משותף וגם כאשר עושים זאת ממשיכים לשלם חלק מסויים מהתחזוקה השוטפת. יתכן שאצלכם ניתן דרך התקנון המיוחד ואולי תקדימים אחרים לקבל החלטת רוב להסיר את השירות שהוא לדבריך ישן ולא מספק. עלולה להיות בעיה אם אותם בודדים שיעמדו על השארת המערכת הקיימת. ככל שהרוב יהיה גדול יותר יש יותר סיכוי להצליח במהלך ההתנתקות.
לצפיה ב-'שלום עו"ד שחל'
שלום עו"ד שחל
24/12/2017 | 10:44
1
45

האם צריך זכויות בניה לצורך הרחבת מרפסות?
אודה להסבר
לצפיה ב-'הרחבת מרפסות'
הרחבת מרפסות
( לעמוד שלי בתפוז )
24/12/2017 | 14:37
41
התשובה חיובית. למרות שמדובר בשטח שירות ולא השטח העיקרי של הדירה, עדיין יש לבדוק האם בבית בו מעוניינים להוסיף או להרחיב מרפסות יש זכויות בניה לא מנוצלות. אם יש אז נהדר ואם לא אז גם לא סוף פסוק וניתן יהיה לבקש תיקון תב״ע ולשלם בגין זכויות סכום מסויים.
לצפיה ב-'חישוב תשלומי ועד הבית'
חישוב תשלומי ועד הבית
23/12/2017 | 22:05
1
39
בחלוקת הוצאות הבית שלפי חוק המקרקעין הן בהתאם לשטח הדירה.
1. האם שטח גג או חצר הצמודים לדירה ולא משלמים עליהם ארנונה נכללים בחישוב.
2. האם מרפסות פתוחות שצמודות לדירה ומשלמים עליהם ארנונה נכללים בחישוב.

תודה
לצפיה ב-'איך מחשבים דמי ועד'
איך מחשבים דמי ועד
( לעמוד שלי בתפוז )
24/12/2017 | 04:28
51
אם אין הוראה אחרת בתקנון, שטח הדירה כהגדרתו בחוק המקרקעין הוא שטח נטו, כלומר ללא הצמדות (כגון חניה או מחסן) וללא מרפסות פתוחות.
לצפיה ב-'תשלום עבור נזק משני לדייר עקב נזילה מצינור ביוב משותף'
תשלום עבור נזק משני לדייר עקב נזילה מצינור ביוב משותף
23/12/2017 | 19:17
6
47
שלום רב,
צינור נזל מדירה עליונה לדירה תחתונה. בדירה העליונה יש ביטוח מבנה והזמינו את חברת השחר שבדקה ותיקנה.
לאחר שלושה חודשים נזקי הנזילה החמירו בדירה שלמטה ושוב הזמינו את השחר והפעם הם פתחו את הקיר וגילו שמדובר בצינור משותף ולא של הדיירת שלמעלה. הצינור תוקן על ידי הוועד באותו היום. עכשיו בעל הדירה שלמטה מבקש את וועד הבית לשלם לו את תיקון הנזקים במטבח על פי דו"ח שמאי שהביא מטעמו בסך כ-4,500 ש"ח וחשבוניות של שיפוצניק באותו הסכום בדיוק.
השאלה היא: האם וועד הבית אמור לשלם עבור נזק משני של דייר? אפילו שלא הוא גרם להחמרת הנזק? הרי חברת השחר התרשלה בתפקיד למצוא את הבעיה בזמן, אבל היא לא מטעם ועד הבית והוא לא יכול לתבוע אותה. הבניין קיים 50 שנה ואף דייר לא תבע עד היום נזק משני. זה מצב של תקדים.
ואם כן -
האם צריכה להיות השתתפות עצמית של בעל הדירה כמו בפוליסה של חברת ביטוח או שוועד הבית הוא הפוליסה הטובה ביותר שמשלמת הכל?
תודה על תשובתכם.
לימור

לצפיה ב-'תיקון נזילה'
תיקון נזילה
( לעמוד שלי בתפוז )
24/12/2017 | 04:25
5
47
שאלה יפה. בעל הדירה יתבע. הוא הכין שמאי ויש לו קבלות. ההיתי ממליץ לו לתבוע את חברת השחר בתביעות קטנות. נציג הועד יבוא להעיד לטובת בעל הדירה. זו הדרך הכי קלה וצודקת.
לצפיה ב-'תביעה כנגד חברת השחר'
תביעה כנגד חברת השחר
24/12/2017 | 11:51
4
27
בוקר טוב, תודה על תשובתך המהירה. לעניין חברת השחר - היא לא חברת הביטוח של הבניין אלא של השכנה שלמעלה. כלומר, מבחינתם אין כרגע אחריות ברגע שנודע שהצינור הוא משותף ולא של השכנה. האם יש לנו אפשרות לתבוע את חברת השחר למרות שאינה חברת הביטוח שלנו ולאור זאת שהדיירת שזאת חברת הביטוח שלה מסרבת לשתף פעולה בעניין? זה נראה כאילו נפלנו בין הכסאות.
ושאלה נוספת - האם יש עניין של השתתפות עצמית גם במקרה של דייר שתובע את נציגות הבית המשותף? או שזה רק בחברות ביטוח?
תודה רבה, לימור
לצפיה ב-'נזילה בבית משותף'
נזילה בבית משותף
( לעמוד שלי בתפוז )
24/12/2017 | 14:34
3
25
הצעתי לתבוע את השחר כי לכאורה נראה שרשלנותה גרמה להחמרת הנזק. הם הגיעו ועשו תיקון מינורי ובלשון העם חיפפו, ולכן אחראים. בענין השתתפות עצמית זה תלוי בפוליסה.

לצפיה ב-'תביעת חברת ביטוח שאינה שלי'
תביעת חברת ביטוח שאינה שלי
25/12/2017 | 10:12
2
11
ובכל זאת - יש דבר כזה? לתבוע חברת ביטוח שאינה חברת הביטוח שלי?
לצפיה ב-'את מי הדייר אמור לתבוע?'
את מי הדייר אמור לתבוע?
25/12/2017 | 10:28
12
האם את נציגות ועד הבית? שתיקן את הצינור ביום שנודע לו שהוא צינור משותף? או את חברת השחר בעצמו? שגרמה להחמרת הנזק?
האם חובתנו לשלם לדייר קודם מאחר ומדובר בצינור משותף? ואח"כ שהנציגות תתבע את חברת השחר?
בבקשה עזרתך בדרך התפעול הנכונה מבחינת משפטית.
תודה רבה
לצפיה ב-'תביעת רשלנות'
תביעת רשלנות
( לעמוד שלי בתפוז )
25/12/2017 | 13:05
13
אתה תובע את חברת השחר. אתה יכול לתבוע גם את השכן שלך אשר חברת השחר הוזמנה על ידו. לפי התיאור שלך נציג חב' השחר התרשל באיבחון הראשוני.  
לצפיה ב-'שלום ובהצלחה למנהל. תיקנתי מכספי ליקויים'
שלום ובהצלחה למנהל. תיקנתי מכספי ליקויים
21/12/2017 | 10:52
3
42

שלום עו"ד שחל. תיקנתי מכיסי סדקים בקיר חיצוני כי הוועד סירב לתקן. מותר לי לקזז את התיקון ששילמתי?

לצפיה ב-'תיקון רכוש משותף'
תיקון רכוש משותף
( לעמוד שלי בתפוז )
21/12/2017 | 17:14
2
48
לקחת סיכון. לפעמים באמת אין ברירה, למשל כשהתיקון דחוף (כמו נזילה וכד') ואין זמן לחכות.  אתה רשאי לקזז רק אם תעמוד בשורת תנאים: ראישת תיעוד שהוועד באמת סירב לפניה. שנית שהתיקון היה הכרחי וחיוני. שלישית שהתיקון בוצע בדרך מקצועית וטובה. רביעית שהעלות היתה סבירה. חמישית שהיתה דחיפות ולא ניתן היה להגיש הליך בפני המפקח על המקרקעין. בהצלחה עם הקיזוז! 
לצפיה ב-'והאם אני צריך להודיע משהו לפני שאני מקזז?'
והאם אני צריך להודיע משהו לפני שאני מקזז?
24/12/2017 | 09:18
1
18
לצפיה ב-'הודעת קיזוז'
הודעת קיזוז
( לעמוד שלי בתפוז )
24/12/2017 | 14:40
21
ממליץ למסור הודעת קיזוז בכתב ולתת הזדמנות אחרונה לתיקון. לאפשר שהות קצרה ולהודיע שאם לא יתוקן הליקוי נניח תוך 48 שעות תאלץ לבצע את התיקון בעצמך ולקזז את התשלום מדמי הוועד.
לצפיה ב-' החלפת מנהל הפורום '
החלפת מנהל הפורום
20/12/2017 | 14:50
24

אנו מודים לעו"ד עדה פרנקל על תקופת ניהול הפורום ומאחלים לה הצלחה בהמשך הדרך 

אנו מברכים את עו"ד עפר שחל על כניסתו לניהול הפורום ומאחלים לו הצלחה והנאה בתפקיד

המשך גלישה מהנה

לצפיה ב-'רעשים ופרובוקצייה בתקרה'
רעשים ופרובוקצייה בתקרה
16/12/2017 | 11:55
2
74
מדובר במשקיע זדוני שאיכלס את דירה שבקומה מעלי במגה משפחה עם הרבה ילדים שמתאספים בהם גם ילדים גרושים גרושות שלהם ושאר משפחות, קיבלו הוראה מבעל דירה כמה שיות פרובוקציה, הם סביב השעון מכריחים את הילדים לדפוק בתקרות ולזרוק חפצים וריהוט ולרוץ בדומה לסוס וקוף רעשני, עד כדי שכבר הופיעו צדקים בתקרות וקירות  טרור רעש ונזק מתמיד מתבצע  ונמשך למרות  התלונות שלי במשטרה במטרה לבצע השתלטות על גינות וחצרות וביצוע עוד עבירות בנייה בעתיד שאני בוודאי לא מסכים,
במשטרה סוגרים את התיק בטענה שרעש לא פלילי,  למרות שברור שרעש יזום  והטרדה מאימת במטרה לפגוע בשינה ובבריאות שלי שבינתיים גם לגרום נזק בדירה שלי, מה ההמלצה האפקטיבית במקרה זה?
לצפיה ב-'לעבור דירה, או להשכיר את זו ולשכור'
לעבור דירה, או להשכיר את זו ולשכור
20/12/2017 | 12:38
47
דירה אחרת, או למכור ולקנות דירה אחרת, לאנשים מותר לחיות בביתם כמו שהם רוצים, להזמין ילדים, לשחק בכדור ללכת על עקבים ולהתנהל בדיוק כמו שנוח ונעים להם, אם אתה ביחסים גרועים איתם, אגב מה שמשתמע מתוך שכתבת, אחרת לא מבינה למה יהרסו לך בכוונה את הבית ואת הבריאות.

אם אתה בכל זאת ביחסים טובים איתם אז תוכל לזמן אותם ולהראות להם את הנזקים שעשו לך ולהסביר להם את הנזק הנפשי שנגרם לך.
לצפיה ב-'מטרד רעש'
מטרד רעש
( לעמוד שלי בתפוז )
20/12/2017 | 15:33
77
ראשית חשוב לדעת שגם הפיקוח העירוני אוכף את החוק בנושא מטרדי רעש. לעיתים פיקוח עירוני יותר יעיל ממשטרה בנושא זה. האם ניסית לפנות אליהם?
לצפיה ב-'נפרדת מן הפורום היום'
נפרדת מן הפורום היום
14/12/2017 | 07:14
2
40
היום הוא היום האחרון לניהול הפורום על ידי.
נהניתי מהתקופה, שמחתי לעזור. מקווה שנהניתם גם אתם. 
בברכה,
עדה פרנקל
לצפיה ב-'תודה רבה לך,למדתי המון.'
תודה רבה לך,למדתי המון.
14/12/2017 | 08:12
1
17
לצפיה ב-'תודה על התקופה שהיית איתנו ותרמת לנו.'
תודה על התקופה שהיית איתנו ותרמת לנו.
20/12/2017 | 12:29
9
בהצלחה בהמשך.
לצפיה ב-'החזר דמי ועד בית'
החזר דמי ועד בית
12/12/2017 | 10:39
1
55
לשוכר ששילם ועד בית לשימוש שוטף, נודע כי הועד צבר סכום כסף גבוה והוא מתעתד לעשות שימוש בסכום זה להוצאות לא שוטפות (זיפות הגג לדוגמא) שחלות על המשכיר. האם הוא זכאי להחזר בגין ההוצאה הלא שוטפת?
לצפיה ב-'מה פתאום להחזיר דמי ועד, לא מחזירים את מה ששולם חודש בחודשו'
מה פתאום להחזיר דמי ועד, לא מחזירים את מה ששולם חודש בחודשו
13/12/2017 | 16:37
38
אפשר אולי לבקש שיוזילו את דמי הועד כי נוצרו עודפים אבל זה אמור לחול על כל דיירי הבנין.
לצפיה ב-'רישום שם באינטרקום'
רישום שם באינטרקום
11/12/2017 | 21:07
1
56
שלום רב, אנחנו שוכרים דירה בבניין בו מחליפים את מערכת האינטרקום. ועד הבית לא מוכן לרשום שמות את שם משפחתנו במערכת האינטרקום החדשה, אלא את שם בעלי הדירה.
מובן כי הדבר יבלבל את האורחים אשר יגיעו לדירתנו. בנוסף, אנו נושאים בתשלום ועד הבית ואף אחראים בחוזה על כל מה שקשור לאינטרקום, לרבות קלקולים.
האם יש אפשרות לוועד לסרב לבקשתנו כי שם משפחתנו יירשם במערכת האינטרקום החדשה?
תודה מראש.
לצפיה ב-'מוזר ביותר, תגידי וועד שירשום'
מוזר ביותר, תגידי וועד שירשום
13/12/2017 | 16:35
35
גם את שם בעל הדירה וגם את שמכם אחרת איך יגיע לכם הדואר? ותספרו את זה לבעלי הדירה שידברו עם הועד, זה ממש לא תקין 
לצפיה ב-'תוספת מרפסות בבניין המשותף'
תוספת מרפסות בבניין המשותף
10/12/2017 | 18:28
2
41
בבניין המשותף שלנו החליטו רוב הדיירים להוסיף מרפסת שמש.
כבר קבעו עם עו"ד וקבלן באשר לשיפוץ הבניין ותוספת המרפסות.
אנחנו התנגדנו כי עשינו לאחרונה שיפוץ גדול בבית ותוספת מרפסת אינה ביכולת הכספית שלנו כיום, מה עוד שנצטרך להרוס את הקיר וכל מה שיש לנו בחלק הפנימי שלו היכן שאמורה להיבנות מבחוץ המרפסת.כיוון שפתחנו את קיר המטבח אין לנו קיר אחר לטלוויזיה.
האם אפשרי חוקית שאנחנו ואולי עוד מתנגד אחד לא נבנה מרפסת?

לצפיה ב-'לבנות או לא לבנות'
לבנות או לא לבנות
10/12/2017 | 18:33
25
אינכם חייבים לבנות מרפסת.
אם תהיה דרישה של הועדה המקומית לתכנון ולבניה ליצור חזית אחידה, יהיו בעלי הדירות האחרים חייבים לבנות את המעטפת גם לגבי הדירה שלכם, מבלי לפרוץ את הקיר הקיים.
נהוג לקבוע בהסכמה עם שאר בעלי הדירות שכאשר תרצו או מי שיקנה מכם את הדירה ירצה לפתוח את הקיר ולהתחבר למרפסת, הוא יצטרך לשלם לבעלי הדירות האחרים אשר מימנו את בניית המעטפת, את החלק היחסי של אותה בניה. רצוי מאוד לקבוע בהסכם מהו הסכום אותו תצטרכו להשלים בעתיד, אם תרצו להתחבר למרפסת.
לצפיה ב-'בוודאי שזה אפשרי, אצלנו בבנין בן 10'
בוודאי שזה אפשרי, אצלנו בבנין בן 10
20/12/2017 | 12:31
15
קומות 3 דיירים לא הוסיפו מרפסת.

אבל קחי בחשבון שאם וכאשר תרצו למכור את דירתכם
לא בטוח שהקונה יוכל להוסיף מרפסת אלא אם ישלם לדיירים
את או עבור העמודים והתשתית שנעשתה למרפסות הקיימות , כמו כן מחיר עבור המרפסת עצמה.
לצפיה ב-'פטור מתשלום דמי ועד בית על מחסנים'
פטור מתשלום דמי ועד בית על מחסנים
09/12/2017 | 20:53
3
64
שלום רב.
יש לי שתי שאלות לגבי שתי סוגיות שונות הנוגעות לענייני הבית המשותף.

1) רציתי להבין מה ההבדל, המהותי אם קיים, בין המפקחת על המקרקעין לבין מה שנקרא "בית משפט לעניינים מקומיים"? האם יש לשניהם את אותן הסמכויות?

הגשתי תלונה שהגיעה לידי אגף הפיקוח על הבנייה בעירייה שלי, כנגד אחד השכנים בבניין שביצע עבירת/חריגת בנייה, ולדבריהם, התיק בעניינו אמור להגיע להכרעת בית המשפט לעניינים מקומיים. הבעיה היא שממה שהבנתי, אין כרגע תובע עירוני בכלל, ככה שאני בטוחה שכל הסיפור יתעכב עוד יותר ממה שזה גם ככה.

אז בנוסף לרצון שלי, כאמור, להבין מה ההבדל בין המפקחת לבית המשפט הזה, ברצוני לדעת עד כמה אני יכולה לסמוך בכלל על הטיפול של העירייה שלי, שאמורה להיות הצד התובע כאן? האם יש לי על מה ועל מי לבנות? בכל זאת, אני מצפה לקבל טיפול הולם בתמורה לארנונה שאני משלמת. זה המינימום ההכרחי שאפשר לדרוש מהעירייה שלי, אני חושבת.
האם הטיפול דרכם אמור להיות מספיק רציני וענייני? לפי הידוע לך, מה בית משפט שכזה נוטה להחליט במקרים כאלה? האם יש זכות ערעור על החלטת בית המשפט, ולמי מהצדדים?

2) שאלתי השנייה היא בנוגע למיסי ועד הבית.
אחד השכנים בבניין שלי החליט, סוג של על דעת עצמו בלבד, שלא לשלם את דמי ועד הבית שלו השנה (2017) - על הדירה. הדבר נודע לנו ממש במקרה, לאחר שראש הועד זרקה את זה באוויר, כסוג של הערת אגב, בישיבה שקיימנו לאחרונה לגבי סוגיה מסויימת. הוא הפסיק לשלם כיוון שלטענתו, יצא חוק שפוטר מחסנים מתשלום דמי ועד, ולדבריו הייתה תקופה מסויימת בה הם המשיכו לשלם על שני המחסנים שלהם (כך הם מוגדרים בנסח טאבו) ואז החוק כבר נכנס לתוקף, פשוט הם עוד לא ידעו על זה בזמנו.

האם אכן יצא וקיים חוק כזה? לא הצלחתי למצוא שום מידע ברשת ואין לי מושג על מה מדובר. אם כן, מתי בדיוק יצא ומטעם מי? אשמח אם תוכלי להפנות אותי לסימוכין הרלוונטיים.
ומעבר לזה, במידה ואכן קיים חוק בעניין, האם זה מקנה לשכן את האפשרות או ליתר דיוק, את הזכות להחליט שהוא מפסיק לשלם שנה מסויימת? מדובר כנראה רק על שנת 2017, כי הוא חתם לגבי המשך התשלומים שלו - כמובן רק על הדירה מבחינתו ולא עוד בעבור המחסנים, אבל עדיין, מדובר בכ-4000 ש"ח שנתיים בעבור הדירה של משפחתו שפשוט הלכו לאיבוד מהקופה. לא ידוע לי על שום פעולה שננקטה מצד ראשת הועד, ולא שזה מפתיע אותי כהוא זה.

האם ישנה ערכאה כלשהי שיכולה להכריע בעניין הזה, לגבי האם בכלל היה מותר להם לא לשלם ולקזז ממה שלטענתם הם שילמו עבור המחסנים שלהם לאחר שכבר נכנס אותו חוק - אם קיים, והאם הם לא חייבים להחזיר את הכסף הזה?

אני מתנצלת על האורך שיצא. אודה מאוד להתייחסותך.
לצפיה ב-'אורית'
אורית
09/12/2017 | 21:15
2
38
קצת מוגזם - עם כל כך הרבה שאלות, רצוי שתפני לאגודה לתרבות הדיור.
1. אין שום קשר בין העירייה ובית המשפט לעניינים מקומיים והבית המשותף. בית משפט לעניינים מקומיים עוסק בהפרה של היתרי בניה או בנייה ללא היתר בניה בכלל. ואילו המפקח על המקרקעין דן בנושאים שקשורים לבעלות. מאחר ולא ברור לי מה את רוצה ולמה את מצפה, קשה לענות לשאלה שלך.
2. בעניין המחסנים. שוב, המידע שאת מוסרת לא ברור. את צריכה להוציא את מסמכי הבית המשותף ולבדוק שם אם המחסן רשום כיחידה בבית (יש הבדל בין השימוש ביחידה, שיכול להיות מחסן או חנות או דירה או משרד...למשל, לבין עצם ההגדרה של המקום כיחידה עצמאית). אם המחסן מוגדר כיחידה אז השכן צריך לשלם כמו כל אחד אחר.. אם המחסן רשום כהצמדה לדירה, כנראה שהוא לא צריך לשלם. בכל מקרה, אין שום חוק שהוא שמבטל חובת תשלום דמי וועד בית, אם המדובר ביחידה בבית המשותף.
3. תביעות הנוגעות למערכת היחסים שבין בעלי הדירות בבית משותף מגישים למפקח.
4. עם שאלות כל כך בסיסיות בנוגע לבית משותף, באמת ממליצה לך לפנות לאגודה לתרבות הדיור - קבלי ייעוץ שם.
בהצלחה
לצפיה ב-'המשך...'
המשך...
10/12/2017 | 15:50
1
26
ראשית, תודה רבה על המענה המהיר והיעיל. אני מעריכה את זה מאוד.

אני יכולה לפנות לאגודה לתרבות הדיור, רק העניין הוא שצריך להזדהות כחבר והכל ולפחות בשלב הזה, אני מעדיפה רק לברר לגבי הסוגיה הזאת מבלי למסור כתובת.

1) כפי שכתבתי, מדובר על תלונה שהגשתי למוקד העירוני בגין עבירת בנייה של אחד השכנים וכן, מדובר בבנייה שבוצעה ללא כל היתר מטעם העירייה וגם ידוע לי כבר שהוא אינו זכאי להוציא או לקבל היתר במקרה הזה, בוודאות מוחלטת.

אז בהתאם לזה, מה ידוע לך לגבי ההחלטות והקביעות של בית המשפט לעניינים מקומיים במקרים כאלה, של בנייה ללא היתר ?
במידה והמידע שנמסר לי בכלל נכון, אני רק יודעת שהתיק שנפתח לו אמור להגיע לבית המשפט, זאת לאחר שהוצא לו מכתב התראה מטעם הפקח/המפקח על הבנייה, רק כמו שציינתי, הבנתי גם שאין כרגע תובע עירוני בכלל, לכן אני מניחה שמדובר בפרוצדורה שתתארך עוד יותר ממה שהיא גם ככה. השאלה אם אני עדיין יכולה לבנות על זה ולסמוך עליהם שיעשו את עבודתם נאמנה.

2) לגבי המחסנים, יש לי בינתיים רק את נסח הטאבו ובו הם מופיעים תחת ההגדרה "הצמדות", לצד מספר תת החלקה (הדירה). מה זה אומר לפי מה שכתבת? יכול להיות שבתיקי הבניין עצמם הם מוגדרים אחרת? אבדוק את זה...
בהנחה ומדובר על מה שאת כותבת כ"הצמדה", לא כל כך ברור לי למה, לפחות לדבריהם, הם שילמו על שני המחסנים כל השנים, ופתאום השנה הפסיקו לשלם, וכאמור, קיזזו גם את דמי הועד מהדירה שלהם.
טוב, אין ספק שזה עניין שצריך להיחקר לעומק, מה בדיוק קורה פה.

אגב, לא מדובר ב"מחסנים" של ממש, לפחות לא אחד מהם, היות והשכן נכנס ויוצא משם בעניינים משרדיים כאלה ואחרים, לפחות ממה שאני יודעת. מאוחסנים שם גם דברים, זה כן.
יכול להיות שבעבר המחסנים שלו הוגדרו אחרת ורק לאחרונה הגדירו אותם בטאבו בתור "הצמדות"? כי בנסח מופיע לי רק 'הצמדות' ואין לי מושג אם זה שונה בתאריך מסויים.

השכן זרק משהו על חוק שנכנס לתוקף לפני כשנתיים, משהו כזה. מעבר לזה אין לי שום מושג, לכן פניתי לכאן.

3) אכן, תביעות הנוגעות למערכת היחסים שבין בעלי הדירות, ובכלל זה גם פעולות שנעשות בבניין ומהוות פגיעה ברכוש המשותף, כמובן. ידוע לי.
לצפיה ב-'המשך'
המשך
10/12/2017 | 18:47
21
אורית יקרה,
אני לא מתכוונת לפגוע אבל קשה מאוד להסביר מעבר למה שכבר הסברתי.
לשאלה 1 - אין קשר כפי שכבר הסברתי, בין הפעילות שעושה הרשות המקומית בגין בנייה לא חוקית לבין חובתם של בעלי הדירות להגן על הזכות הקניינית שלהם. אין לך מה לחכות לתוצאות של הליך משפטי כזה או אחר שיוגש או לא יוגש ע"י העירייה. אם את או אתם רוצים שהבניה הלא חוקית תיהרס, צריך להגיש תביעה למפקח על המקרקעין. הוא בעל הסמכות לדון בשאלות קניין של בעלי הדירות בבית המשותף. זהו הליך נפרד לגמרי ולא תלוי או קשור בתלונה שלך בעירייה.
לשאלה ה-2 - אם בנסח הטאבו כתוב שהמחסן הוא הצמדה, אז זו הצמדה לדירה ולא שינוי כלשהו שהטאבו ביצע. אף אחד לא משנה רישומים קיימים. מי שהביא לרישום הבית המשותף הוא הקבלן שרשם את הבית, והסיווג של המחסנים והחניות כהצמדה לדירות נעשה עם הרישום הראשון. אין כאן מה לחקור לעומק. זהו הרישום.
השאלה היא רק אם נקבע בתקנון שנרשם לבית המשותף, שעל בעלי הדירות להשתתף בדמי ועד הבית גם בגין ההצמדות.
חוק המקרקעין עצמו קובע שלא משלמים על חלקים הנחשבים כהצמדות......אבל אם הוראה בתקנון של הבית קובעת שכן, אז התקנון גובר. (חוק המקרקעין הוא משנת 1969 כך שכולם יכולים להירגע. אין שינויים בחוק. גם השכן לא יודע).
3. עליך להזמין מהטאבו את תיק הבית המשותף. את יכולה לעשות זאת דרך האינטרנט. את צריכה את מספר הגוש והחלקה, ולכתוב בגוגל: שרת התשלומים תיק בית משותף. העמוד המתאים יעלה - תפעלי על פי ההנחיות. 
4 תקבלי למייל שלך שלושה מסמכים. תשריט, צו ותקנון. תקראי את הוראות התקנון ותפעלי בהתאם למה שכתוב שם. אם לא נקבעה חובה על בעלי המחסנים לשלם דמי ועד גם עבור המחסנים, אז אי אפשר לחייב אותם. נקודה.
מקווה שההסבר הזה מספיק מפורט כיוון שבעוד יומיים אני יורדת מהאתר.
בהצלחה
לצפיה ב-'סתימה חוזרת בביוב שמשותף לצד אחד של כניסה'
סתימה חוזרת בביוב שמשותף לצד אחד של כניסה
08/12/2017 | 15:37
1
27
לעיתים קרובות יש סתימה של 4 דירות מתוך 8 (צד אחד של הכניסה) שהועד מסביר בזריקת מוצרי הגיינה ע"י אחד מדיירי ארבעת הדירות לאסלה.
בעקבות הסתימה הועד הזמין אינסטלטור אבל טוען שבגלל שרק צד אחד סותם את התעלת ניקוז, רק עליו יחול התשלום ולכן הסכום הסופי מתחלק רק בין 4 דירות במקום 8.
ראוי לציין שדירת הועד נמצאת בצד השני, ולכן הוא פוטר את עצמו מתשלום.
האם הועד בית מתנהג בצורה חוקית?

לצפיה ב-'כדאי שתשאלי באגודה לתרבות הדיור, לא נראה'
כדאי שתשאלי באגודה לתרבות הדיור, לא נראה
20/12/2017 | 12:34
15
לי שזה תקין לגבי צד אחד של הבנין, לדעתי כל הדיירים צריכים להשתתף ושינקו את הביוב בשני הצדדים.
לצפיה ב-'אחריות טיפול בניקוז של מי ?'
אחריות טיפול בניקוז של מי ?
07/12/2017 | 15:37
23
שלום
גר בבניין 6 קומות 
אני קומה ראשונה מתחתי דירת גן קומה 6 פנטאוז מרפסת גדולה
כל גשם רציני שיורד הגשם יוצא אצלי במרפסת \ מסתור כביסה מקורה 
של מי האחריות לטיפול בזה ?
הועד טוען שאני צריך להוכיח שזה לא בעיה אצלי 
אני טוען שזה לא קשור אלי - לא המים  ולא המרזב שלי - אני רק החור הראשון
לעזרתך תודה

לצפיה ב-'יחס שטחים משותפים להצבעה באסיפות'
יחס שטחים משותפים להצבעה באסיפות
06/12/2017 | 10:47
2
26
שלום,
רציתי לשאול אם קיים חוק הקובע כי היחס ברכוש המשותף של הבניין יגרור השפעה על יחס ההצבעה באספות. דוגמא: נאמר כי קיימות דירות שהשטח המשותף המוצמד שלהן הוא 30/100 ודירות ששטחן המוצמד הוא 10/100 האם גם בהצבעה באספות הקול של בעל הדירה הגדול יהיה פי שלושה מהקול של בעל הדירה הקטנה או שבהצבעות כל הקולות שווים?
תודה
לצפיה ב-'לכל דירה בבית משותף יש קול אחד בהצבעה באסיפות הדיירים. '
לכל דירה בבית משותף יש קול אחד בהצבעה באסיפות הדיירים.
06/12/2017 | 11:00
1
22
אין כל משמעות לחלקה של הדירה ברכוש המשותף.
לצפיה ב-'תודה רבה'
תודה רבה
07/12/2017 | 09:19
7
לצפיה ב-'שטחים משותפים'
שטחים משותפים
05/12/2017 | 18:09
3
39
עו״ד פרנקל שלום, 
אנחנו בעלים של משרד בבניין משרדים, בקומת הקרקע חנויות השתלטו על שטח משותף, למרות פנייתנו הם לא פינו את השטח. 
האם תפקידה של חברת הניהול/נציגות הדיירים לטפל בנושא ולדאוג לפינוים? 
האם הם צריכים להגיש תביעה משפטית בשם כל הדיירים בבניין?
האם כל הדיירים בבניין מחויבים להשתתף בהוצאות המשפטיות הללו? (ישנם מספר דיירים שהעניין לא מפריע להם ואינם מעוניינים לקחת חלק בנושא)
אודה לתשובתך

לצפיה ב-'השתלטות על רכוש משותף'
השתלטות על רכוש משותף
05/12/2017 | 20:02
2
44
שוקי שלום
אני מתקשה להשיב תשובה יסודית לשאלה, מבלי שתיעשה בדיקה של תיק הבית המשותף. תשריט + תקנון. יש ללמוד על הצמדה של שטחים מתוך התקנון והתשריט ויש ללמוד על הוראות ניהול המייחסות לאותם שטחים, מתוך הוראות התקנון.
כתשובה כללית מאוד, השתלטות על רכוש משותף, מעניקה זכות תביעה הן לנציגות והן לכל אחד מבעלי הדירות בבית, זאת מאחר והשתלטות שכזו מהווה פגיעה גם ברכוש המשותף אבל גם בחלק הקנייני שיש לכל בעל דירה באותו רכוש משותף.
הנציגות יכולה ואף חייבת להגיש תביעה להסיר את המפגע. משכך, התשלום בגין ההליכים יכול שיבוצע מכספים המצויים בקופת וועד הבית.

לצפיה ב-'תודה על תשובתך'
תודה על תשובתך
06/12/2017 | 10:37
1
17
תודה על תשובתך, עזרת לי מאוד.
אציין כי בתקנון הבניין רשום ששירותי הבית המשותף יכללו ניהול כללי של הבית, אחזקה, תיקון חידוש וכו', האם זה אומר שחברת הניהול/נציגות מחויבת ,בהתאם לתקנון הבית, להגיש תביעה כנגד אותם בעלי נכסים אשר עושים שימוש בשטח המשותף?
האם כל בעלי הנכסים יחויבו להשתתף בתביעה זו? האם לא נדרש לקיין אסיפת דיירים כי לקבל החלטה זו, אם כן, איזה רוב נדרש?

לצפיה ב-'המשך'
המשך
06/12/2017 | 10:59
24
שוקי, תביעה בגין הסגת גבול הרכוש המשותף איננה קשורה לסוגיית ניהול הרכוש המשותף. הצעתי לבדוק את התקנון כדי להבין מתוכו אם ישנה הפרדה בין חלק הרכוש המשותף המשרת את החנויות ואם נקבע שם, שלחנויות תהיה נציגות נפרדת.
שאר הדברים שכתבתי בתשובה נותרו כשהיו. תביעה בגין הסגת גבול הרכוש המשותף, אם היא מוגשת ע"י הנציגות, יכולה הנציגות לממן אותה מכספי ועד הבית. (לרוב אין מספיק כסף בקופת ועד הבית ולכן צריכה הנציגות לבצע גבייה מיוחדת לשם כך). 
רצוי כמובן ליידע את בעלי הדירות על הכוונה להגיש את התביעה המשפטית. הנציגות פועלת כמוציאה לפועל של הוראות האסיפה הכללית וכן מוציאה לפועל של כל אותן פעולות הקבועות בחוק כתפקידי הנציגות. שמירת הרכוש המשותף הוא תפקידה של הנציגות ולכן זו פעולה שבמסגרת תפקידיה.
לצפיה ב-'שימוש בחר דיירים'
שימוש בחר דיירים
05/12/2017 | 13:17
1
39
שלום רב.
אני גר בבנין שיש בו שני חדרים המשמשים את כל דיירי הבנין ואת האנשים שבאים מבחוץ לערוך ארועים (יום הולדת  אספות וכו). רצינו מספר דיירים להשכיר את אחד החדרים לשימוש בית כנסת לשבתות וחגים. האם לצורך השכרה לטווח ארוך אני צריך רוב משתתפים באספה או רוב בעלי הדירות?
ב. מה אני צריך לבדוק ברשויות לגבי יעוד המבנה ?

תודה
לצפיה ב-'היכולת להשכיר חלקים מן הרכוש המשותף'
היכולת להשכיר חלקים מן הרכוש המשותף
06/12/2017 | 11:05
35
ניסים שלום,
אני אישית סבורה שאין כל אפשרות חוקית להשכיר שטחים מן הרכוש המשותף, בין אם מדובר בהשכרה לזרים שאינם גרים בבניין ובין אם מדובר בהשכרה לבעלי דירות בבית המשותף עצמו. בכלל, לא ניתן לעשות שימוש ברכוש משותף של בית לצרכים עסקיים או התנדבותיים או אחרים.....ככל שתבקש להגדיר אותם.
דעתי זו הובעה גם בפסקי דין שניתנו על ידי כאשר שימשתי כמפקחת.
לא אוכל לייעץ לך אחרת.
לצפיה ב-'דייר שגר בשכירות - האם זכאי לתבוע אצל מפקח '
דייר שגר בשכירות - האם זכאי לתבוע אצל מפקח
02/12/2017 | 07:51
1
39
שלום. דייר שגר בשכירות הגיש נגדי תביעה אצל מפקח על מקרקעין. 
יתכן שדייר  בשכירות רגילה לא זכאי להגיש תביעה אצל המפקח על מקרקעין ? 
לצפיה ב-'דייר בשכירות'
דייר בשכירות
05/12/2017 | 09:02
34
לשאלתך, לדייר השוכר דירה בבית משותף אין אפשרות להגיש תביעה בפני המפקח על המקרקעין.
סמכות השיפוט של המפקח נתונה לו רק לגבי מערכת היחסים שבין בעלי הדירות בבית משותף.
משלמפקח אין סמכות לדון בתביעה מכוח הדין, אין הוא מוסמך לדון בתביעה.
מה שכן - בקש מבעל הדירה שייתן לך ייפוי כוח לייצג אותו, ואז אתה יכול להגיש את התביעה אצל המפקח בשמו של הבעלים.
אם לא - יש ערכאות משפטיות אחרות שלהן יש סמכות שיפוט.
לצפיה ב-'ועד בית'
ועד בית
03/12/2017 | 18:09
5
63
אני כנציגת  ועד בית יחידה, האם חוקי שלא אשלם כמו כל דייר בבניין? אומרים לי שאני לא צריכה לשלם, לא ברור לי הנושא. תודה מראש  על התגובה
לצפיה ב-'האם צריך לשלם דמי ועד'
האם צריך לשלם דמי ועד
03/12/2017 | 20:54
4
59
לאה שלום,
כל בעל דירה חייב לשלם את דמי הועד. ניהול הנציגות אמור להיות בהתנדבות.
בשנים האחרונות, בגלל קשיים במציאת "מתנדבים" לניהול הנציגות, מסכימים בעלי דירות לוותר על חלקו של יו"ר הנציגות בתשלום דמי ועד הבית בתמורה לעבודתו עבור כל בעלי הדירות.
בכדי שפטור מתשלום דמי ועד בית יהיה חוקי ומוכר, עלייך לקבל על כך החלטה של בעלי הדירות. כלומר, בעלי הדירות צריכים להסכים לפטור אותך מהתשלום של דמי הועד בתמורה לניהול ועד הבית עבור כל הדיירים. החלטה כזו יש לרשום בפרוטוקול של ועד הבית.
בהצלחה
לצפיה ב-'פטור מועד בית'
פטור מועד בית
05/12/2017 | 06:37
3
53
אני אשאל את זה קצת אחרת:
אנחנו ועד פעיל של 3. אני פטור, עוד אחד משלם רק 50%. השלישי לא פטור.
ההחלטה התקבלה לפני כמה שנים באסיפת דיירים שנכחו בה כחמישית מהדיירים.
הוחלט על מנגנון פשוט:
כל אחד שימלא את התפקיד יהיה זכאי לפטור, אבל מותנה:
שנה ראשונה - התנדבות.
שנה שנייה - חלק מהפטור (למשל זה שיהיה פטור מ - 50%, בשנה השניה יהיה פטור רק מ - 25%).
שנה שלישית - מלוא הפטור .
הרעיון הוא שדייר יקבל את אמון הדיירים ולא יהיה מצב של מישהו שירצה תפקיד בגלל הפטורים הנ"ל.
עכשיו הפואנטה:
כל המנגנון הנ"ל נועד לשם השקיפות ובגלל העובדה שלא כל הדיירים נכחו באסיפה שבה התקבלה ההחלטה, על מנת שאם מישהו פעם יחליט לתבוע את הוועד, נוכל להציג נקיון כפיים.
האם העובדה שמאז אף אחד לא מתלונן על הפטורים הללו, לא בעצם מכשירה אותם כהסכמה (גם אם בע"פ) של כל הדיירים?
ובאופן כללי - מה מצבנו כוועד בהתנהלות הזו מול החוק שדורש 100% הסכמה לפטור שכזה?
לצפיה ב-'פטור לנציגות'
פטור לנציגות
05/12/2017 | 08:58
2
48
וואו - איזה הסדר מסובך. 
בראשית הדברים חשוב להדגיש שאין הוראת חוק הפוטרת מי מחברי הנציגות מתשלום דמי וועד בית בגלל חברותם בנציגות. כל בעל דירה חייב לשלם את חלקו בהוצאות.
אנחנו מדברים כאן בהתנהלות שמשתרשת בהרבה בתים משותפים, בכדי לעודד מישהו מבעלי הדירות לקחת על עצמו לנהל את הנציגות. זה אפילו לא נכנס לגדר "נוהג" (מושג משפטי שיהיה מסובך מדי להסביר אותו כאן).
אני לא מכירה מקרה שבו כל חברי הנציגות היו פטורים באופן כזה או אחר מתשלום דמי הוועד. המקובל הוא שיו"ר הנציגות מקבל את הסכמת בעלי הדירות שלא לשלם את דמי הוועד. כאמור, אינני מכירה מקרה בו כל חברי הנציגות פטורים.
עכשיו לעניין ההצבעה - בהנחה שההצבעה נעשתה כחוק, עדיין אין בה לחייב בעל דירה שיקום יום אחד ויביע התנגדות להסדר. אמנם, התנגדות כזו עשוייה להתקבל רק "מכאן ולהבא", כלומר ממועד הבעת ההתנגדות ואילך, אך היא אפשרית.
ישנו פסק דין שניתן ע"י מפקח (היחיד שאני מכירה), שקבע כי ניתן להכשיר ולקבל כהוצאה סבירה את הפטור מתשלום דמי וועד בית ליו"ר הנציגות, ובכך דחה תביעה להפסקת ההסדר.
מקווה שהמידע עוזר לכם.

לצפיה ב-'כאמור,'
כאמור,
09/12/2017 | 14:20
1
19
לא כל חברי הוועד פטורים, רק שניים מתוך 3, למרות שהשלישי  בהחלט עובד קשה בתפקיד שלו, אבל בינתיים הוא מסרב לקבל תמורה.
ה"פטור" הזה הוא בדיחה. אני משקיע עשרות שעות בחודש בנושאי הבית המשותף ואם נחשב כמה זה יוצא לי לשעה, יימצא שקבצן מקבל יותר בפינת רחוב.
לצפיה ב-'נכון'
נכון
09/12/2017 | 14:39
17
ולמרות זאת - זו הוראת החוק.
אם אתה רוצה שכר בגין עבודתך, אתה רוצה בעצם להיות "מתחזק" או חברת ניהול. יש הסדרים בחוק גם למצבים כאלו, אבל אז תצטרך לפתוח תיק במס הכנסה ובמע"מ, להיות עוסק מורשה, לנהל תיק פרטי ולדווח על המשכורת, לעשות ביטוח אחריות מקצועית, תיאום מס וכו' וכו' .....ולקבל הסכמה של בעלי הדירות בבית למינוי שלך.  
אי אפשר להחזיק את החבל בשתי קצותיו.
למלא תפקיד של נציגות הוא תפקיד קשה, בדרך כלל גם כפוי טובה. בעלי הדירות לא יודעים להעריך את ההשקעה והמאמץ.........כל זה ידוע. 
אני רק יכולה לברך אותך ואת חבריך על פעולותיכם. אינני יכולה לשנות את החוק.
בהצלחה

מנהל/ת הפורום

אודות:
עו"ד עפר שחל הוא בעל ותק של 25 שנה בעריכת דין. בעל תואר LLB‏ במשפטים; בעל תואר ראשון בספרות כללית והשוואתית ותואר שני בפילוסופיה (שניהם בהצטיינות). כל
עוד...

חם בפורומים של תפוז

בפייסבוק שלנו כבר ביקרתם?
בפייסבוק שלנו כבר...
רוצים להיות תמיד מעודכנים במה שקורה בתפוז?
בפייסבוק שלנו כבר ביקרתם?
בפייסבוק שלנו כבר...
רוצים להיות תמיד מעודכנים במה שקורה בתפוז?

בעלי מקצוע

עו
עו"ד עפר שחל מנהל הפורום

מקרא סימנים

בעלת תוכן
ללא תוכן
הודעה חדשה
הודעה נעוצה
אורח בפורום
הודעה ערוכה
מכיל תמונה
מכיל וידאו