לגלישה באתר בגירסה המותאמת לסלולאר
| הוספת הודעה
הגדרות תצוגה

הגדרות עץ הודעות

מאפייני צפייה

הצג טקסט בתצוגה
הצג תגובות באופן
עדכן
43954,395 עוקבים אודות עסקים

פורום ועד בית- בתים משותפים

החיים בבית משותף מעוררים אינספור שאלות וגם חיכוכים לא מעטים כמעט בכל נושא: הרחבות; שיפוצים; השתלטויות; מטרדים; תשלומים; החלטות רוב וזכויות מיעוט - בקיצור אין רגע דל. מטרת הפורום היא לתת מענה מעשי, טיפים והדרכה בכל הקשור לבית המשותף. הפורום מיועד לבעלי דירות, וועדי בתים, שוכרים, מתחזקים וכל מי שמתעניין ומחפש כלים ופתרונות למצבים השכיחים בכל בית. עו"ד עפר שחל עוסק בתחום הבתים המשותפים כבר למעלה מעשרים שנה וישמח להשיב על שאלותיכם.

הנהלת הפורום:

אודות הפורום ועד בית- בתים משותפים

החיים בבית משותף מעוררים אינספור שאלות וגם חיכוכים לא מעטים כמעט בכל נושא: הרחבות; שיפוצים; השתלטויות; מטרדים; תשלומים; החלטות רוב וזכויות מיעוט - בקיצור אין רגע דל. מטרת הפורום היא לתת מענה מעשי, טיפים והדרכה בכל הקשור לבית המשותף. הפורום מיועד לבעלי דירות, וועדי בתים, שוכרים, מתחזקים וכל מי שמתעניין ומחפש כלים ופתרונות למצבים השכיחים בכל בית. עו"ד עפר שחל עוסק בתחום הבתים המשותפים כבר למעלה מעשרים שנה וישמח להשיב על שאלותיכם.

לצפיה ב-'נזילות בבניין'
נזילות בבניין
06/05/2018 | 12:08
1
48
ועד הביית שלנו משתף שני בניינים מחוברים בלובי משותף
11 קומות שנבנה כקבוצת רכישה והשני 8 קומות שבנה קבלן,
בניין נמסר בסוף 2011 .
לאחרונה פנו שתי דירות מבניין ה 11 קומות לועד בטענה של רטיבות שנובעת מצינור שעובר בין הקומות ונבדקה ואובחנה ע"י שני אינסטלטורים (ללא שימוש במיכשור מתאים)- הבקשה שהועד יממן בדיקה מקצועית ותיקון בהתאם כי זה צינור ציבורי.
שאלתי (שהופנתה גם לדירות) הרי הנזילה היא דבר ותיק אצלכם ולכן למה לא פניתן לקבלן המבצע בתוקף האחריות שיתקן?
לטענתם הקבלן המבצע(דניה סיבוס) לא מתייחס.
האם אני צודק שיש אחריות לקבלן לתקן נזילה כזו?
לצפיה ב-'נזילה'
נזילה
( לעמוד שלי בתפוז )
06/05/2018 | 23:52
26
גם אם יש אחריות לקבלן וצריך לבחון זאת יותר לעומק, עדיין באחריות הוועד לתקן את הנזילה, ואחכ אפשר לתבוע מהקבלן החזר. כשקבלן לא מתייחס לא ניתן להמתין ולהתעלם מהבעיה ומטיפול בה.
לצפיה ב-'בניית מרפסות שמש'
בניית מרפסות שמש
05/05/2018 | 14:43
1
39
שלום לעו"ד שחל
מקווה שתוכל להתייחס לשאלתי.
בבניין שלנו בונים מרפסות שמש, כל המרפסות כבר יצוקות, עדיין צריך לבצע את האיטום, הריצוף, התריסים והויטרינות ואת השליכט החיצוני. בהסכם עם הקבלן כתוב שרק לאחר סיום כל שלב בבנייה הוא מקבל את התמורה וכך היה עד עכשיו. הקבלן כינס את נציגות ועד הבית והודיע להם כי טעה בחתימה על ההסכם והוא לא יכול להמשיך ולממן את הפרויקט, ורוצה מקדמות על חשבון השלב הבא, כמובן שרוב הדיירים מתנגדים לזה. עקב זאת, הקבלן מגיע עם ארבעה או חמישה פועלים כל יום וכמובן שלא יצליח לסיימו עד חודש יולי השנה. אם לא יסיים בזמן כפי ההסכם, הוא צפוי לקנס גבוה, אבל הוא מאיים שהוא יכול להכריז על פשיטת רגל, היה לנציגות פגישה עם הקבלן אצל העו"ד שייצג אותנו והעו"ד הודיע לקבלן שמצידו ומצד הדיירים הכל מקויים כפי ההסכם, שאלתי היא, האם ניתן בסיום זמן החוזה ביולי, כשהקבלן לא הצליח לסיים בזמן את הפרויקט, להתקשר כבר עם קבלן אחר בכדי שימשיך את הפרויקט, מאחר ואנחנו לא רוצים להיגרר עם הקבלן לדיונים משפטיים שלדעתי לא יעזרו לנו לסיים את הפרויקט.
תודה ובכבוד רב, כוכי
לצפיה ב-'יעוץ משפטי'
יעוץ משפטי
( לעמוד שלי בתפוז )
05/05/2018 | 16:03
30
זו ממש בקשה ליעוץ משפטי פרטני וקשה להיענות לכך בלי לקרוא את כל ההסכם ולשאול שאלות ולרדת לפרטים. צר לי.
לצפיה ב-'תשלום קבלן על דירות לא מכורות'
תשלום קבלן על דירות לא מכורות
05/05/2018 | 11:59
1
31
אני גר בבנין חדש נכנסנו לפני 6 חודשים בבנין 50 דירות
משלמים דמי ועד 400 שח לדירה הוחלט באסיפה שכולם משלמים אחיד
לכל הדירות לקבלן נותרו 10 דירות שעדין לא מכר
הוא טוען וזה גם נכון שבחוזה הרכישה של כל דיר רשום במפורש
שהוא ישלם 50% דמי ועד כלומר 200 שח
האם זה חוקי בגלל שרשם את זה בחוזה
לצפיה ב-'תשלום קבלן'
תשלום קבלן
( לעמוד שלי בתפוז )
05/05/2018 | 13:16
28
אם זה נרשם כסעיף בחוזה הרכישה ועליו חתמת אז זה מחייב וזה חוקי.
לצפיה ב-'כלב השכנים'
כלב השכנים
05/05/2018 | 10:58
3
80
האם ניתן לתבוע בגין הריגת כלב השכנים את החתולה שלנו? באיזה הליך? תודה
לצפיה ב-'תביעה'
תביעה
( לעמוד שלי בתפוז )
05/05/2018 | 11:32
2
57
מקרה מצער, בלי ספק, אבל משפטית קשה לי לענות. מאוד תלוי בנסיבות, דוגמא האם הכלב משוחרר או ברצועה וכד'. תביעה ממש לא פשוטה אבל אפשרית. עקרונית זו תביעה נזיקית, שבה תדרשו להוכיח בין היתר רשלנות של הנתבעים כלומר בעלי הכלב וכן חוסר התגרות וחוסר רשלנות מצידכם, בעלי החתול והחתול.
לצפיה ב-'תודה ושאלה'
תודה ושאלה
05/05/2018 | 18:53
1
40
מדובר בכלב מסוג המוגדר כמסוכן. מחוייב במחסום פה ובליווי הבעלים באמצעות רצועה. היה משוחרר. במקרה טרף חתולה ולא ילד. אפשר לתבוע בהליך של תביעות קטנות?
לצפיה ב-'תביעות קטנות'
תביעות קטנות
( לעמוד שלי בתפוז )
06/05/2018 | 01:04
36
הליך תביעות קטנות מוגבל לסכום של כ 32,000 שח. זה אפשרי. כמו כן אפשר להתלונן לוטרינר המחוזי.
לצפיה ב-'פינוי חפצים מחדרי המדרגות'
פינוי חפצים מחדרי המדרגות
05/05/2018 | 06:31
3
51
שלום רב,
ידוע כי דיירים משאירים חפצים בחדרי המדרגות, האם לאחר הודעה בכתב אליהם שלא נענית, האם יש בסמכות נציגי ועד הבית להוציא את החפצים.
אבי
לצפיה ב-'פינוי חפצים'
פינוי חפצים
( לעמוד שלי בתפוז )
05/05/2018 | 11:28
2
49
בהחלט ניתן למסור לכל הדירים הודעה ובה דרישה לפנות את כל מה שנמצא ברחבי הרכוש המשותף כגון חדר מדרגות, לתת זמן מספיק לפינוי, נניח חודש, ולכתוב שאם לאחר המועד הזה ימצאו עדיין חפצים אז הוועד יפנה אותם בעצמו.
לצפיה ב-'פינוי חפצים'
פינוי חפצים
05/05/2018 | 14:19
1
36
ברצוני לדעת בבקשה אם בהוצאת החפצים מחדרי המדרגות, ישנה אפשרות לועד הבית, לחתוך את שרשראות האופניים שקשורות לעמודי הברזל בחדרי המדרגות.
זאת כמובן לאחר התראה בכתב לבעל האופניים.
תודה, אבי
לצפיה ב-'פינוי'
פינוי
( לעמוד שלי בתפוז )
05/05/2018 | 16:02
37
לטעמי כן וכך אני מייעץ לועדי בתים מאז ומעולם. ראה: ברור שמדובר בפעולה "אגרסיבית" ולא נעימה ועושים אתה רק כשאין ברירה וכלו כל הקיצין. זו עשיית דין עצמית. אבל אם המצב הוא זה: ניתנו התראות רבות. אין שינוי. ניתנה התראה אחרונה בכתב עם דד ליין ואזהרה מפורשת. אז זה מספיק. ועד בית אמור לטפל בכך. יש יאמרו זה ענין בטיחותי ממש. לכן בכפוף לכל ההתראות והסירובים אז בדלית ברירה ניתן לחתוך שרשרת אופניים. עם כל הצער שבדבר.
לצפיה ב-'חשבון החשמל לדיירים'
חשבון החשמל לדיירים
04/05/2018 | 14:53
4
55
שלום עו"ד שחל
קראתי בדף מצורף לחשבון החשמל של חברת החשמל, שינתן להעביר את התשלום הכללי של הבניין לכל הדיירם בחלוקה שווה. האם מספיקה החלטה של רוב באסיפה למהלך כזה או שצריכה להיות הסכמה חתומה של כל הדיירים.
תודה, משה
לצפיה ב-'חלוקת תשלום'
חלוקת תשלום
( לעמוד שלי בתפוז )
05/05/2018 | 11:26
3
42
זה מעניין. אולי תצלם לנו את זה ושלח. אני לא מכיר את זה. זה גם מנוגד לכאורה לעקרונות הבית המשותף. בבית משותף שחל עליו התקנון המצוי כל התשלומים מתחלקים לפי שטח הדירה ולא שווה בשווה.
לצפיה ב-'הבהרה לתשלום חשבון החשמל '
הבהרה לתשלום חשבון החשמל
05/05/2018 | 12:00
2
31
שוב שלום לעו"ד שחל
חלוקה שווה בשווה של התשלום בין הדיירים היו מילים שאני הוספתי, זה לא כתוב בתדפיס המצורף של חברת החשמל, החברה רק מציעה זאת, אצלנו בבניין כל הדיירים משלמים את אותו סכום של וועד הבית מזה 20 שנה ולא לפי גודל הדירה, זה כמו אלו שגרים בקומה הראשונה לעומת הקומה התשיעית, זה מבזבז פחות וזה יותר והחשבון שמגיע משולם עבור כולם. חוזר על שאלתי, איזה רוב צריך באסיפה בכדי להחליט ולהעביר את התשלום של החשמל ישירות לדיירים, אם בכלל.
תודה ובכבוד רב, משה
לצפיה ב-'דמי ועד'
דמי ועד
( לעמוד שלי בתפוז )
05/05/2018 | 13:14
1
38
בבתים רבים החשמל המשותף משולם מקופת הבית בחשבון נפרד. אם אצלכם הכל שווה בשווה אז אין הבדל מבחינה כספית אם החשמל המשותף יתחלק שווה בשווה בין כולם וישולם על ידי כל אחד בחשבון החשמל שלו. זה יותר טכני אם הבנתי את השאלה נכון. אם כך הדבר מספיקה הודעה באסיפה על השינוי. דווקא הבעיה אצלכם היא לא קשורה לחשבון החשמל. יכול בעל דירה לבוא מחר ולדרוש לשנות את חלוקת דמי הועד. 
לצפיה ב-'חשבון החשמל '
חשבון החשמל
09/05/2018 | 23:44
13
שלום עו"ד שחל,
לידיעתך ולידיעת כל משתתפי הפורום,
כפי שביררתי בחברת החשמל, על העברת התשלום של החשמל לדיירים, יש צורך להחתים את כל בעלי הדירות ואז אפשר להעביר את התשלום לדיירים במקום לשלם דרך וועד הבית.
משה
לצפיה ב-'תשלום ועד בית'
תשלום ועד בית
02/05/2018 | 13:18
1
62
שלום
רכשתי דירה מקבלן שטרם עברה על שמי וטרם קיבלתי מפתח
ישנם דיירים שכבר עברו להתגורר בבניין ורוצים שאשלם ועד בית
ממתי החובה שלי לשלם?
האם גם טרם הדירה עברה על שמי וטרם קיבלתי מפתח לדירה אני מחוייבת בתשלום?
תודה
לצפיה ב-'דמי ועד'
דמי ועד
( לעמוד שלי בתפוז )
03/05/2018 | 20:00
36
תשלום דמי ועד הוא מרגע קבלת המפתח, גם אם הדירה טרם נרשמה על שמך - והכל אלא אם נקבע אחרת במפורש בהסכם הרכישה.
לצפיה ב-'שלום רב'
שלום רב
30/04/2018 | 12:38
2
72
מנסה לקבל תשובה , אולי משהו יכול בבקשה לומר לי, מה עושים כאשר משפחה אחת מתוך 16 בבית משותף לא מוכן לשלם וועד בית. רק להסביר מזה שנתיים לא היה וועד, כעת יש וועד ואנו לא רשומים בתרבות הדיור. זהו וועד חדש שפועל רק שבועיים ונסה לאסוף כסף עבור חשמל ניקיון וגינון. הם לא מוכנים לשלם. אשמח לתשובה לעיצה ואולי אף לניסוח מכתב .תודה
לצפיה ב-'חוב דמי ועד'
חוב דמי ועד
( לעמוד שלי בתפוז )
30/04/2018 | 16:12
1
47
תשלום ועד בית הוא חובה מוחלטת. את הסכום קובעים באסיפת בעלי הדירות. אם בעל דירה לא משלם דמי ועד לאורך זמן ניתן לתבוע בפני המפקח על המקרקעין. 
לצפיה ב-'תודה רבה רבה. '
תודה רבה רבה.
01/05/2018 | 13:07
26
תודה על תגובתך המהירה. יום טוב.
לצפיה ב-'דלת כניסה חשמלית'
דלת כניסה חשמלית
29/04/2018 | 20:18
1
56
בבנין 39 דיירים .חלקם שומרי שבת
נציגת הוועד וצה להחליף את דלת הכניסה לדלת חשמלית שהעלות שלה 19000 שח.
זה לא הענין .כי דלת חמלית לא מיועדת לשומרי שבת והפתרון בעיניה להיכנס לבנין מסביב בשבת.
שזה מסוכן יש מדרגות וחלקם משומרי השבת נכים ומבוגרים.
האם אנו כקבוצה קטנה יכולים להיתנגד ולאיים לפנות למפקחת על המקרקעין
לצפיה ב-'שומרי שבת'
שומרי שבת
( לעמוד שלי בתפוז )
30/04/2018 | 07:48
42
שינויים שנובעים בשל שמירת שבת ממומנים על ידי שומרי השבת כלומר מי שמבקש אותם. אתם צריכים לקיים אסיפה בענין.
לצפיה ב-'או]ן גבית חוב על ידי חברת הניהול/ ועד בית'
או]ן גבית חוב על ידי חברת הניהול/ ועד בית
29/04/2018 | 16:10
3
58
שלום
אני בעל דירה ואיני מתגורר בבנין- הדירה בשכירות.
הפעם הראשונה שפגשתי חוב הוא כשהדיירים קיבלו על הדלת שלהם מכתב מעורך דין עם קנס - מדובר בדרישה לתשלום שחורגת מדמי הועד השנתיים.
אין ויכוח על עצם החיוב.
חברת הניהול של הבנין טוענת שהיה שילוט בכניסה לבנין (שאני כמובן לא חשוף אליו כי אני לא מתגורר בבנין), הם גם טוענים שהדביקו מדבקה על הדלת אך אין ברשותם תיעוד של המדבקה שהדביקו על דלת הבית וגם טוענים שהגיעו לגבות מהדיירים בבנין אך אין להם תיעוד של מועד הגעה לגביה בדירה ואם היה מישהו לשמוע על החוב. הדיירים טוענים שהם לא שמעו על החוב לפני כן.
הם לא מעוניינים להשתמש בדרכים טכנולוגית מתפתחות יותר כמו קבוצת וואטאפ של הבנין.
אני מבין שאחריותי כבעל הנכס היא לביצוע התשלומים אך אם אני לא מודע אליהם, אין לי אפשרות לעמוד בהם. ומבחינתי לא מוצו האפשרויות לתשלומים בדרך שבאמת מנסה להגיע למי שמחוייב בתשלום.
מהם השלבים המחוייבים כדי לגבות תשלום מבעל דירה ?
האם נדרשת הוכחה מצידם לכך שבוצעו נסיונות הגביה שתיארתי לעיל?
תודה
לצפיה ב-' חוב שוכר'
חוב שוכר
( לעמוד שלי בתפוז )
29/04/2018 | 17:08
2
41
לא נדרשים מוועד בית הוכחות לעשיית מאמץ לגביית החוב.
אציין שאתה כבעל דירה חייב להיות עירני מול השוכרים שלך ולא להיות אדיש באשר לחובות התשלום שלהם. הם הפרו מולך את ההסכם. בוודאי יש לך שטר חוב או ערבות - חלט להם. פעל.
לצפיה ב-'חוב לועד'
חוב לועד
29/04/2018 | 20:46
1
38
מדובר על תשלום חד פעמי שאינו קשור לתשלום החודשי ואינו באחריות הדיירים לשלם.
בעייתי ביותר מה שאתה מתאר כאן. אין סיבה שמישהו יצטרך לרדוף ולחפש עדכונים מהועד במיוחד שאנחנו חיים בימים שיש כל כך הרבה פלטפורמות שמאפשרות לך להתעדכן ב"דחיפה".
אשמח להפניה- מהו החוק שמגדיר את השאלה שתיארתי לגבי אופן הגביה?
תודה על התגובה
לצפיה ב-'חובות משכיר'
חובות משכיר
( לעמוד שלי בתפוז )
30/04/2018 | 07:46
31
כעת אני מבין שמדובר בתשלום שאינו דמי ועד שוטפים, אלא בתשלום שבעל הדירה צריך לשאת בו. אבל זה אל באמת משנה את העקרון. אתה לא צריך לרדוף אחרי הוועד זה ברור אבל הציפיה מבעל דירה שאינו גר בבית זה להיות בקשר עם הוועד מעת לעת. בוודאי לספק לועד הבית פירטי התקשרות ולבקש שכל בעיה או תשלום חריג וכד' יגיע לידיעתך. הציפיה היא גם להשתתף פעם בשנה באסיפת דיירים. כמו כן הייתי מצפה ממשכיר לומר לשוכריו שכל דבר חריג או כל ידיעה מוועד הבית יעבירו אליך. 
לצפיה ב-'בעלי דירות שלא גרים ונותנים ייפוי כוח'
בעלי דירות שלא גרים ונותנים ייפוי כוח
28/04/2018 | 16:33
1
52
שבת שלום עו"ד שחל
בקרוב עומדת להתקיים אסיפת דיירים כללית ובה יתקיימו בחירות לוועד הבית, ישנם בבניין שלנו, 6 בעלי דירות (מתוך 28) שמשכירים את דירותיהם, האם הם יכולים לשלוח ייפוי כוח לאחד הדיירים, שאצלו ירוכזו כל ייפוי הכח של בעלי הדירות ובעת ההצבעה באסיפה, הדייר יכול לנופף ביפויי הכח ולהגיד יש לי יפוי כח של 6 בעלי דירות ואני מצביע כמו 7 דיירים.
תודה, כוכי
לצפיה ב-'יפוי כוח'
יפוי כוח
( לעמוד שלי בתפוז )
28/04/2018 | 19:48
52
שבת שלום.
החוק מאפשר לבעל דירה לתת יפוי כוח בכתב (לשוכר שלו או לשכן שלו או למעשה לכל אדם בגיר וכשיר) שיופיע במקומו ויצביע במקומו באסיפת דיירים. אי אפשר לשלול זכות זו אבל אני ממליץ לבתים משותפים לקבוע נוהל מסודר בענין. למשל נוסח אחיד של יפוי כוח. כמו כן אני ממליץ שיפויי הכוח יוצגו לפני האסיפה, נניח עד שעה לפני האסיפה לועד הבית. יש עוד כל מיני נהלים בענין שנותנים מסגרת אחידה לכל הסיפור. 

לצפיה ב-'השארת אשפה מחוץ לדלת'
השארת אשפה מחוץ לדלת
28/04/2018 | 10:46
1
57
שלום עו"ד שחל
התקבלה החלטה באסיפת דיירים שאין להשאיר אשפה מחוץ לדלת בלובי של הקומות, הדבר הזה, כמובן מפריע מאוד לשאר הדיירים בקומה, דייר שגר בשכירות ממשיך לעשות זאת למרות פניות אליו בע"פ וגם שקיבל מכתב על כך, את מי צריכה הנציגות לתבוע, את הדייר שגר בשכירות או את בעל הדירה.
תודה ובכבוד רב, מושון
לצפיה ב-'אחריות משכיר'
אחריות משכיר
( לעמוד שלי בתפוז )
28/04/2018 | 14:02
48
באמת אחת התופעות המכוערות בבתים משותפים.
הייתי תובע את שניהם, גם את השוכר וגם את בעל הדירה מפני שהוא כלפיכם  אחראי על מעללי השוכר שלו. אבל ראשית הייתי שולח לבעל הדירה מכתב ברור שאומר שאם הוא לא דואג שהשוכר שלו יחדל מיד מהענין הרי שהועד יתבע גם אותו ולרבות כל ההוצאות של ההליך. כמו כן צלמו את השקית ותעדו זאת לאורך זמן.
לצפיה ב-'התקנת מעלית בבניין קיים.'
התקנת מעלית בבניין קיים.
24/04/2018 | 12:23
1
40
בבניין שלנו 3 קומות ו-9 דיירים, מהם קשישים. יש דיבורים על התקנת מעלית.
האם ישנו תחשיב מסודר ומקובל לגבי שיעור ההשתתפות של דיירי כל קומה?

תודה רבה 
לצפיה ב-'התקנת מעלית'
התקנת מעלית
( לעמוד שלי בתפוז )
24/04/2018 | 17:46
36
אין תחשיב קבוע או הכרחי וזה נתון להחלטה בכל בית לפי הנסיבות.  החוק קובע רק מסגרת שהיא זו: בעלי הדירות המחליטים על התקנת המעלית ישאו בהוצאות התקנתה, ורשאים הם להסכים כי רק מקצתם ישאו בהוצאות כאמור; בעלי הדירות בקומת הקרקע לא ישאו בהוצאות התקנת המעלית, אף אם הם נמנים עם המחליטים להתקינה. נהוג בהרבה מקומות לחלק את התשלום כך שמי שגר בקומה העליונה משלם יותר מזה שתחתיו וכד'. כמה יותר? זה תלוי בהסכמה בכל בית.
לצפיה ב-'קו ביוב משותף העובר דרך מגרש בבעלותי'
קו ביוב משותף העובר דרך מגרש בבעלותי
24/04/2018 | 11:16
2
48
קניתי מגרש ובו בית שהוא חלק מדו-משפחתי. במגרש עובר קו ביוב המשמש אותי, את הדו-משפחתי הצמוד אלי וכן שני בתים מהצד השני שלי שהם לא חלק מהחלקה שלי.
קו הביוב ישן ורעוע ודורש תחזוקה רבה בשל שורשים החודרים אליו וסתימות חוזרות ונשנות (מצ"ב תרשים הבתים וקו הביוב).
הרסתי את הבית הישן ואני עומד לבנות במקומו בית חדש. הבית החדש מחייב הזזה של קו הביוב, ובכל מקרה התכוונתי להחליף את הקו כדי להימנע מחפירות תיקונים במגרש שלי לאחר הבניה.
שאלתי היא האם וכיצד ניתן לחייב את השכנים להשתתף בעלות החלפת הקו המשותף?

לצפיה ב-'השתתפות בהוצאה'
השתתפות בהוצאה
( לעמוד שלי בתפוז )
24/04/2018 | 17:52
43
ראשית הערה מקדימה השאלה חורגת במעט מתחום הפורום שכן אין מדובר בבתים משותפים. בכל זאת אנסה להשיב בקצרה: אתה כפי שציינת בגילוי לב מבצע בכל מקרה את עבודת העתקת קו הביוב וזאת ללא קשר לכלום. הדרך היחידה לנסות לחייב שכניך בהשתתפות היא תלויה במצב בצנרת. אם אכן הצנרת כה ישנה וירודה הרי שאם היה מתרחש פיצוץ בקו היו כולם נאלצים לשאת בתיקון. מומחה יכול לקבוע שזה דורש החלפה ללא קשר לעבודה שלך ואז ניתן לדרוש השתתפות.  
לצפיה ב-'אפשר ליצור מזלג ולהפריד את הקו שלך מהשכנים'
אפשר ליצור מזלג ולהפריד את הקו שלך מהשכנים
27/04/2018 | 19:59
24
אפילו עדיף לחלוקת הביוב על פני צינורות נפרדים
בכך שכניך יאלצו לטפל בביוב ובסתימות שלהם על חשבונם.
את הבריכה שמחברת את שניכם רצוי שתבצע בתאום העיריה מחוץ לגדר.

לצפיה ב-'שיפוץ אסתטי שביל גישה לבניין'
שיפוץ אסתטי שביל גישה לבניין
22/04/2018 | 20:45
1
58
שלום.
שביל הגישה לבניין נשבר והיווה סכנה בטיחותית. השביל עבר תיקון באיזור השבור על מנת למנוע נפילות של דירי הבניין. התיקון נעשה כחלק מהתחזוקה השוטפת של הבניין, מכספי הוועד.
עלות תיקון השביל כולו (תיקון שהוא אסתטי בלבד)עולה בסביבות 14,000 ש"ח.
חלק מהדיירים לא מוכנים (ובצדק) להשקיע כרגע כסף בשיפוץ חיצוני מכיוון שאנו בתהליכים מתקדמים לפני ביצוע פרוייקט תמ"א. 
בעלי הדירות שמתנגדים לתמ"א - (2 בעלי דירות) דורשים לבצע שיפוץ של השביל.
האם ההחלטה על שיפוץ השביל צריכה להתקבל פה אחד ? האם ניתן יהיה לחייב בעל דירה שלא מסכים לשיפוץ לשלם את עלותו? (מדובר על 1500 ש"ח לדירה )
תודה
לצפיה ב-'שיפוץ'
שיפוץ
( לעמוד שלי בתפוז )
23/04/2018 | 21:26
20
השאלה שאת שואלת מנוסחת כבר עם דעתך. לדעתך מי שלא מוכן לשפץ את כל השביל טועה. לדעתך שיפוץ כל השביל הוא אסתטי בלבד. אני לא אומר שאת לא צודקת או שאת טועה, אבל מאוד יתכן שאם היה מפנה אלי שכן אחר את אותה שאלה על אותו שביל, הניסוח היה לגמרי שונה ו"הפוך". עוד הערה: יש הרבה בתים שהם "בתהליכים מתקדמים של תמא". זה נמשך שנים וגורם לעיכוב בשיפוץ הקיים. מצב לא טוב.
לכן אם שיפוץ השביל כולו הוא מתבקש ונדרש אז יש לעשות זאת, ואם זה אכן רק אסתטי אז נדרשת הסכמת כולם. תשלחי אם את רוצה צילום של כל השביל ואולי נוכל להיות יותר מדוייקים. 
לצפיה ב-'תשלום אחזקת חניה '
תשלום אחזקת חניה
22/04/2018 | 12:16
1
39
לפי חוק המקרקעין תשלום ועד הבית מתחלק באופן יחסי בהתאם לשטח הדירה ביחס לכל שטחי הדירות.

במידה וישנה חניה אחת לכל דירה בבניין במתקן חניה אוטומטי משותף.  האם תשלום האחזקה מתחלק גם באופן יחסי או שווה בשווה בין הדירות?
מצד אחד לכל דירה יש חניה אחת בטאבו מצד שני סביר כי השימוש של הדירות הגדולות עם יותר נפשות יהיה רב יותר מהדירות הקטנות והבלאי בהתאם.

תודה
יוסי

לצפיה ב-'דמי ועד'
דמי ועד
( לעמוד שלי בתפוז )
22/04/2018 | 19:19
37
אם לא נקבע בתקנון באופן מפורש אחרת הרי שאותה שיטה של חלוקת דמי ועד חלה גם על החניה ללא קשר לגודל דירה או מספר נפשות.
לצפיה ב-'הגשת שתי תביעות למפקחת'
הגשת שתי תביעות למפקחת
21/04/2018 | 19:04
1
55
לעו"ד שחל שלום,
ברצוני לדעת אם יש אפשרות להגיש תביעה למפקחת על בתים משותפים, לצו עשה וגם תביעה כספית ביחד.
תודה, חיים
לצפיה ב-'תביעה אצל המפקח על המקרקעין'
תביעה אצל המפקח על המקרקעין
( לעמוד שלי בתפוז )
22/04/2018 | 10:37
40
זה אפשרי בהחלט. למפקח על המקרקעין יש סמכויות של שופט בית משפט השלום. אתה יכול להגיש באותה תביעה בפני המפקח גם סעד כספי וגם סעד אופרטיבי כמו צו עשה או מניעה. זה רק ישפיע על גובה האגרה. מי שאין לו סמכות לתת סעד אופרטיבי זה דווקא בית משפט לתביעות קטנות שמוגבל לתביעות כספיות בלבד.
לצפיה ב-'השכרת דירה בפרויקט מחיר למשתכן'
השכרת דירה בפרויקט מחיר למשתכן
21/04/2018 | 07:49
1
31
שלום עו"ד שחל
האם יש לעו"ד שחל את הידע, או למישהו מהפורום לענות על שאלתי, "זכינו" בדירה במחיר למשתכן, בראש העין, האם אני יכולה להשכיר את הדירה ולהמשיך לגור במקום אחר.
תודה, כוכי
לצפיה ב-'השכרה'
השכרה
( לעמוד שלי בתפוז )
21/04/2018 | 08:19
31
השאלה חורגת מתחום הפורום. אשיב לך בקצרה כך: התשובה לשאלתך נמצאת במסמכי הרכישה. אם אין שם סעיף ובו הגבלה מפורשת בנוגע להשכרת הדירה, תוכלו לעשות זאת.
לצפיה ב-'מטרד נביחות כלבים'
מטרד נביחות כלבים
20/04/2018 | 17:14
2
69
שלום עו"ד שחל,
הנני דייר בבית משותף שלו גם דירות גן.
בעל אחת מדירות הגן מחזיק בחצר באופן קבוע 24/7 שני כלבים בכלל לא קטנים.
הכלבים קשורים לגדר ומרוחקים כ 10 מטר קו אווירי מחלון חדר השינה שלי המטבח ועוד.הכלבים נוהגים לנבוח החל משעות הבוקר בסביבות השעה 7 ולאורך כל היממה ומהווים מטרד רעש בכלל לא מבוטל.העייריה לא עושה כלום בנידון למעט שליחת פקח שטוען שלא שמע כלום בעת ביקורו.וכך יום יום כמעט אני ובני ביתי משכימים לנביחות כלבי השכן , ומוטרדים מהנביחות שלהם עד לשעות הערב המאוחרות ולעתים אף יותר מכך.
אני ומשפחתי מאוד מוטרדים מכך..גם פניה למשטרה שהגיעה ביום שבת וציינה שאכן נשמעו נביחות לא עזרה ככ.
השכן מבין שלא ניתן לעשות נגדו כלום ומתרברב בכך וזאת למרות מספר פניות אליו שיפעל לטפל במטרד שמטריד עוד שכנים , אך הוא בשלו.
חשבתי אף על מעבר דירה עקב המטרד.
אשמח לעצות חוקיות מעו"ד שחל ומאנשי הפורום האם יש דרך לטפל במטרד באופן כזה שלא יהווה יותר מטרד.

תודה
אא
לצפיה ב-'מטרד כלבים'
מטרד כלבים
20/04/2018 | 20:15
42
שלום
על פניו, זה נראה כמטרד, עצתי לך היא כי תצלם בוידאו את הנביחות כמה פעמים ושתגיש תביעה למפקח/ת על בתים משותפים על מטרד ליחיד, תבדוק מה עמדת וועד הבית, אם קיים בבניין.
בהצלחה.
לצפיה ב-'מטרד רעש'
מטרד רעש
( לעמוד שלי בתפוז )
21/04/2018 | 08:37
50
טיפלתי במאות מקרים כאלה ויש לי נסיון רב בנושא. אקדים ואומר שאישית אני חובב כלבים מושבע, בעל כלב וגר בדירה בבית משותף עם הכלב. אבל מה שאתה מתאר הוא מטרד שחורג מהחוק ואולי אפילו גובל בהתעללות בכלבים. כלב לא צריך להיות קשור כל הזמן ואין פלא שהוא נובח. המלצתי במקרים כאלה היא זו: אני פותח במכתב מאוד ברור לבעלי הכלב ומבהיר לו שעליו לפתור מיד את הבעיה, או באמצעות הכנסת הכלב הביתה, בוודאי בלילה, אי קשירתו וכו' ואם לא יעשה כן תוגש נגדו תביעה. ב 50% מהמקרים הפניה המוקדמת עוזרת. במקרים האחרים מגישים תביעה לבית משפט אזרחי, לא למפקח על המקרקעין, תביעה זו היא גם כספית וגם מניעתית. לעיתים אני שוקל גם פניה לוטרינר מחוזי כאשר מדובר בהזנחה בטיפול בכלב.  
לצפיה ב-'איך לנהוג במצב כדלהלן'
איך לנהוג במצב כדלהלן
20/04/2018 | 20:30
1
72
שלום עו"ד שחל
אני משמש כ-20 שנה בנציגות וועד הבית, 10 שנים מתוכם שימשתי גם כמנקה הבניין, אסיפה כללית בחרה בי שוב לוועד הבית, אבל החליטה להפסיק את עבודתי כמנקה. מגיע לי פיצויי פיטורין והנציג השני לוועד הבית לא מוכן לתת לי את המגיע לי (פיצוי פיטורין). אני רוצה לתבוע את המגיע לי בבית הדין לעבודה, האם בכתב התביעה אני צריך לציין שאני תובע את וועד הבית ולמעשה את עצמי. 
בכבוד רב, חיים
לצפיה ב-'תביעה נגד ועד'
תביעה נגד ועד
( לעמוד שלי בתפוז )
21/04/2018 | 08:16
52
מבלי להכנס לתוכן התביעה או סיכויי הצלחתה וקשייה, לשאלתך אשיב כך: ועד בית הוא "אישיות משפטית נפרדת". כלומר אתה לא תובע את עצמך. מבחינה זו אין כל בעיה בתביעה.

מנהל/ת הפורום

אודות:
עו"ד עפר שחל הוא בעל ותק של 25 שנה בעריכת דין. בעל תואר LLB‏ במשפטים; בעל תואר ראשון בספרות כללית והשוואתית ותואר שני בפילוסופיה (שניהם בהצטיינות). כל
עוד...

חם בפורומים של תפוז

חפשו אותנו גם באינסטרגם
חפשו אותנו גם...
פודי תפוז - האינסטגרם החדש כל התמונות של...
חפשו אותנו גם באינסטרגם
חפשו אותנו גם...
פודי תפוז - האינסטגרם החדש כל התמונות של...
בפייסבוק שלנו כבר ביקרתם?
בפייסבוק שלנו כבר...
רוצים להיות תמיד מעודכנים במה שקורה בתפוז?
בפייסבוק שלנו כבר ביקרתם?
בפייסבוק שלנו כבר...
רוצים להיות תמיד מעודכנים במה שקורה בתפוז?

פורומים

בעלי מקצוע

עו
עו"ד עפר שחל מנהל הפורום

מקרא סימנים

בעלת תוכן
ללא תוכן
הודעה חדשה
הודעה נעוצה
אורח בפורום
הודעה ערוכה
מכיל תמונה