לגלישה באתר בגירסה המותאמת לסלולאר
| הוספת הודעה
הגדרות תצוגה

הגדרות עץ הודעות

מאפייני צפייה

הצג טקסט בתצוגה
הצג תגובות באופן
עדכן
39953,995 עוקבים אודות עסקים

פורום ועד בית- בתים משותפים

החיים בבית משותף מעוררים אינספור שאלות וגם חיכוכים לא מעטים כמעט בכל נושא: הרחבות; שיפוצים; השתלטויות; מטרדים; תשלומים; החלטות רוב וזכויות מיעוט - בקיצור אין רגע דל. מטרת הפורום היא לתת מענה מעשי, טיפים והדרכה בכל הקשור לבית המשותף. הפורום מיועד לבעלי דירות, וועדי בתים, שוכרים, מתחזקים וכל מי שמתעניין ומחפש כלים ופתרונות למצבים השכיחים בכל בית. עו"ד עפר שחל עוסק בתחום הבתים המשותפים כבר למעלה מעשרים שנה וישמח להשיב על שאלותיכם.

הנהלת הפורום:

אודות הפורום ועד בית- בתים משותפים

החיים בבית משותף מעוררים אינספור שאלות וגם חיכוכים לא מעטים כמעט בכל נושא: הרחבות; שיפוצים; השתלטויות; מטרדים; תשלומים; החלטות רוב וזכויות מיעוט - בקיצור אין רגע דל. מטרת הפורום היא לתת מענה מעשי, טיפים והדרכה בכל הקשור לבית המשותף. הפורום מיועד לבעלי דירות, וועדי בתים, שוכרים, מתחזקים וכל מי שמתעניין ומחפש כלים ופתרונות למצבים השכיחים בכל בית. עו"ד עפר שחל עוסק בתחום הבתים המשותפים כבר למעלה מעשרים שנה וישמח להשיב על שאלותיכם.

לצפיה ב-'"פורק לחץ" בחיבור בין הצנרת של ההסקה המרכזית לדירה שלי לצינ'
"פורק לחץ" בחיבור בין הצנרת של ההסקה המרכזית לדירה שלי לצינ
24/10/2017 | 14:03
2
26
שלום,
בין היציאה מצינור ההסקה המרכזית של הבנין לצנרת לדירתי הפרטית קיים גוף המכונה בפי השרברב "פורק לחץ".
מהצנרת לאורך הקיר החיצוני של דירתי נובע טפטוף מים למסדרון הראשי בקומה בה אני מתגורר.
הצינור הראשי כמו "פורק הלחץ" ממוקמים לאורך הקיר החיצוני של הדירה שלי.
מ"פורק הלחץ" חודרים מבעד לקיר החיצוני 2 צינורות צרים אל תוך דירתי הפרטית, צינור אחד למים חמים נכנסים והשני, מים חמים יוצאים  הלאה אל עבר שאר הדירות.
השכנים דורשים ממני להחליף את "פורק הלחץ" אשר לטענת השרברב הוא הגורם לטפטוף.
שאלתי: באחריות מי "פורק הלחץ" הממוקם ע"ג הצנרת המרכזית של הבנין, מחוץ לדירתי, וממנו יוצאת הצנרת לתוך דירתי? האם באחריותי או אחריות כלל הדיירים?
תודה
לצפיה ב-'פורק לחץ'
פורק לחץ
24/10/2017 | 15:04
1
23
השאלה שלך מצביעה על "תחום אפור" בנוגע לתחזוקת הרכוש המשותף. אני הייתי אומרת שכלל האצבע הוא שאם מדובר במשהו המשרת רק את הדירה שלך, ההחלפה צריכה להתבצע על ידך, גם אם במקרה, אותו פורק לחץ נמצא מצידו החיצוני של הקיר.
בהצלחה
לצפיה ב-'תודה'
תודה
25/10/2017 | 08:35
7
לצפיה ב-'תשלום ועד הבית'
תשלום ועד הבית
21/10/2017 | 17:17
1
56
שלום רב,
ועד הבית לא היה מוכן לקחת חודשיים עבור ועד בגלל סכסוך שהיה בבניין בחודשיים האלו לא היה שום שירות של ועד הבית לא ניקיון חדר מדרגות לא גינון שום דבר עכשיו הוא דורש את הכסף שלא שולם רטרו האם זה חוקי?
לצפיה ב-'תשלומים לועד הבית'
תשלומים לועד הבית
21/10/2017 | 17:32
48
שלום נטלי
התשלומים שבעלי ודיירי בית משותף משלמים לקופה הציבורית, באמצעות ועד הבית, אינם תלויי שירות. זו איננה תמורה בגין שירותים, אלא חובה שהחוק מטיל על בעלי הדירות לשאת בו, בגין בעלותם על אותו רכוש משותף.
אני גם משוכנעת שזו "טעות אופטית" שלא ניתן "שירות" באותם חודשיים. למשל, חברת החשמל ממש לא מתעניינת בסכסוך של בעלי הדירות. חשבון החשמל יגיע במועדו וצריך לשלם אותו. כך גם תשלום בגין ביטוחים, תשלום בגין מים וכו'. גם אם חלק מההוצאות נחסך בתקופה האמורה, הכספים שנגבים נכנסים לקופה הציבורית וישמשו למטרות הציבוריות של הבית המשותף.
בקיצור - כן, מוטלת על בעלי הדירות החובה לשלם את חלקם היחסי בגין אותם חודשים שטרם שולמו, ולא ניתן להמנע ממנו.
בהצלחה
לצפיה ב-'התקנת נק' חשמל בחניון'
התקנת נק' חשמל בחניון
20/10/2017 | 12:02
6
464
שלום עדה
שכן ביקש להתקין על חשבונו, נק' חשמל בחניה שלו שבחניון התחתון בבניין "ולשלם משהו" עבור הצריכה, לטובת טעינת רכב חשמלי שרכש.

מדובר בחניון המשותף לכולם ולכל יח' יש את החניה שלה
האם בכלל ניתן לנו כוועד לאשר דבר כזה?
ברור שההתחברות תהיה לחשמל המשותף ואין לי דרך לגבות/לחשב מהי צריכתו, אם בכלל זה מותר...

במידה ונסרב, והוא יוציא כבר מאריך מהמחסן שלו ליד החניה לטובת טעינת הרכב
האם זה חוקי? החשמל של המחסנים הוא חלק מהחשמל הציבורי, הועד משלם אותו

מה היא התשובה הטובה לאותו שכן?
תודה

לצפיה ב-'שימוש בחשמל משותף'
שימוש בחשמל משותף
21/10/2017 | 07:21
5
124
השאלה מורכבת.
מבחינה משפטית פשוטה, השימוש בחשמל המשותף מיועד לכך בלבד ולא לשימושים פרטיים.
מחסנים הנמצאים בדר"כ בקומות המרתף ומרוחקים מאוד מהדירות אליהן הם משוייכים, מחוברים לחשמל המשותף מפני שבלתי אפשרי ובוודאי לא משתלם להתקין מערכת חשמל שתחבר בין דירתו הפרטית של אדם אל המחסן שבקומת המרתף, וההנחה היא שהשימוש בחשמל שבמרתף הוא לתאורה בלבד והשימוש בה הוא כל כך פעוט, שלא תהיה לכך השפעה מעשית על סך השימוש בחשמל המשותף.
מכאן, שכל שימוש שאינו עונה להגדרה המתוארת, איננו בבחינת "שימוש סביר ברכוש המשותף" (זהו הכלל המשפטי הנוהג).
עכשיו - אחרי שתיארתי את המצב המשפטי הנוהג, מציעה שנפנה אל הנושא עצמו.
הדייר שפנה אליכם, מבקש למצוא פתרון שיאפשר לו "לתדלק" בחשמל את הרכב החשמלי שרכש ואף אחד מהצדדים לא יודע מהי למעשה צריכת החשמל הצפוייה ובוודאי שאיש איננו מעוניין ליצור מחלוקת.
מה שעולה בדעתי, זו האפשרות לחבר "מונה חשמל פנימי" במחסן של אותו דייר, אשר דרכו הוא יזין את הרכב שלו בחשמל. מונים כאלו ניתנים לרכישה ולהתקנה (על חשבון הדייר כמובן), ויאפשר לוועד הבית לקרוא את המונה ולחייב את הדייר בצריכת החשמל האמיתית שלו. 
הדבר דומה לפתרון שמצא המחוקק לאנשים שומרי שבת אשר מבקשים להתקין תאורה בחדר המדרגות מעל לדירתם בכדי לקיים את ההוראות המחייבות אותם לא להדליק אור בשבת. המחוקק קבע שאדם המבקש לעשות זאת, יהיה חייב לחבר את הנורה שמעל לדלת הכניסה לדירתו אל החשמל שבתוך דירתו כך שהצריכה בפועל תשולם על ידו בלבד. 
אם ההצעה שלי טובה לשני הצדדים, הדייר יוכל להטעין את רכבו החשמלי ובעלי הדירות לא יצטרכו לשלם עבור הצריכה הזו.
אם לא יסתדר, תצטרכו להגיש תביעה בפני המפקח/ת שתוציא צו שיפוטי האוסר את השימוש בחשמל הציבורי או כל החלטה אחרת שתתקבל (לדעתי זהו המקום המצריך פשרה), ולקבל את פסיקת בית המשפט.
בהצלחה,
לצפיה ב-'תודה לך ושאלת המשך'
תודה לך ושאלת המשך
21/10/2017 | 18:20
4
58
מכיוון שהמחסנים לא ליד החניות אז לא ניתן לשים את אותו מונה שהצעת במחסן שלו....אני הלכתי "רחוק יותר" ותיארתי מצב שאולי יוציא כבל ארוך עד לחנייתו.
מבחינת הדייר, מבקש להתקין כל מה שצריך אצלו בחניה ועל חשבונו.

למעשה, יש למישהו זכות לאפשר/לאשר דבר כזה?
או שהסירוב הוא מובן מאליו.
האם יש הגיון בבקשתו בכלל? בכנות, אני לא מוצא

ותודה על התשובה שכבר נתת לגבי מה ואם יחליט לפעול חד צדדית, הבנתי.

לצפיה ב-'המשך'
המשך
22/10/2017 | 19:57
3
48
לא כל כך ברור לי איך אפשר להתקין את ההתקנים המבוקשים על גבי חניה - למיטב הבנתי החניה במרתף איננה אלא סימון על גבי רצפת המרתף. איך הוא מתכוון לחבר חשמל וכו' לאותה חניה?
לא נראה לי סביר.
נדמה לי שהתשובה שנתתי צריכה להיות הבסיס. אם לא מסתדר, תפנו למפקח/ת שתינתן על ידה החלטה מתאימה. 
בהצלחה
לצפיה ב-'תודה'
תודה
22/10/2017 | 20:05
2
44
אכן אני לא רואה דרך לחבר את החשמל לפרטי שלו שבקומה 12
כל חיבור כזה יהיה חייב להיות מחובר לציבורי ואינני יכול לאשר כזה דבר.
החניה עצמה נמצאת ליד קיר שם הוא רוצה להתקין
פנינו גם לתרבות הדיור, ממתין לתשובתם

בינתיים השכן שלח לי קישור ל"חוק" לדבריו, מסתבר שזו רק הצעת חוק...
אז ירד מאיומיו "שהוא מודיע לי".

לא רואה מוצא טכני שניתן להתקין ולא להתחבר לחשמל הציבורי...
אני מבין שהתחברות לציבורי ללא הסכמה, היא בבחינת "גניבת חשמל".

כאן אני מבין שלפי חוק המקרקעין נדרשת הסכמת כלל הדיירים?
לצפיה ב-'התקן חשמל'
התקן חשמל
22/10/2017 | 20:32
1
46
המאמר מעיתון כלכליסט הוא משנת 2012 - לא קיים תיקון כלשהו לחוק המקרקעין. אם היה רצון כזה. הוא כנראה נגנז.
אני מצאתי מאמר של מהנדס חברת חשמל - ראה בקישור המצורף. 
לפי הכתוב שם, יש צורך בתקנים מיוחדים, באישורים מיוחדים וכו'. אינני רואה כיצד הדברים מבוצעים ללא הסכמת כל בעלי הדירות.
אני מחזירה אותך אם כך לתשובתי המקורית. 
לצפיה ב-'תודה לך'
תודה לך
23/10/2017 | 07:34
35
אכן בתקופת 2010 עוד בטרם נפל הרעיון של המכונית חשמלית של בטר פלייס...הרשת געשה ממאמרים רעיונות והצעות חוק (מצ"ב ההצעה)...וביניהם זה שהבאת, נתקלתי בו בחיפושיי אחר מידע ותשובות לשכן שלנו.

אז אני מבין שאין פה כלום עדיין, לא חוק ולא הנחייות
אלא רצון חד צדדי של "אני אתקין" ותקפצו לי כולם...

תודה לך

אמתין גם לתשובת האגודה לתרבות הדיור.
בשביל 1500 ש"ח שנתי שאנו משלמים
אני מצפה שלפחות יגידו משהו חכם בנושא
לצפיה ב-'אחרי החגים שמח... השאלה שלי'
אחרי החגים שמח... השאלה שלי
17/10/2017 | 11:41
1
47
שלום,
אולי צפיתם כמוני בתוכנית הגישור בערוץ 2, לפני כיומיים לדעתי.
הסכסוך הראשון היה בדיוק מה שאני מעוניין לשאול-
בעל, אשה ושלושת ילדיהם גרו בקראוון בשטחה של אם הבעל, ללא אישורה וללא רשותה, ללא הסכם שכירות מסודר, ללא היתר מהרשויות וכדומה... אלא מתוך מצוקה כלכלית וסירבו להתפנות.
כמובן שישנו סכסוך משפחתי אישי אך זה לא העניין.
למי שצפה האם צודקת הסבתא בכך שהמגורים אינם חוקיים ומסכנים אותה? יידרש ממנה סכום כספי גדול בגלל שהקראוון לא חוקי?
לצפיה ב-'סכסוך משפחתי'
סכסוך משפחתי
17/10/2017 | 13:10
23
צביקה שלום
לי לא ידוע במה מדובר. לא ראיתי את התוכנית ובכל מקרה היא אינה עוסקת בנושאים הנוגעים לבית המשותף ומקומה איננו בפורום הזה.
לצפיה ב-'מרפסת מרוצפת בקו נסיגה ,אחרי מעטפת הבניין'
מרפסת מרוצפת בקו נסיגה ,אחרי מעטפת הבניין
02/10/2017 | 14:07
1
35
שלום
בבעלותי דירה שנבנתה על הגג.מרפסת הדירה היא בעצם קוי הנסיגה של הבניין.לגבי קירות הדירההבנתי שהם מעטפת הבניין ולכן ועד הבית אחראי לאיטומם.
השאלה היא מי אחראי לאיטום רצפת המרפסת,ועד הבית או בעלי הדירה?
תודה מראש
לצפיה ב-'מי אחראי על איטום מרפסת גג'
מי אחראי על איטום מרפסת גג
02/10/2017 | 15:29
39
דפנה שלום
לא ניתן לענות על השאלה מבלי לבחון את מסמכי הבית המשותף. ההבנה של המצב העובדתי והקנייני נובעים מן הדרך בה נרשם הבית המשותף ונרשמה הדירה ומרפסת הגג שלה. בדר"כ יהיו גם הוראות מיוחדות בתקנון שנרשם לבית המשותף.
עליך להזמין את תיק הבית המשותף. קל לעשות זאת באמצעות האינטרנט ובעלות אגרה מינימלית.
בהצלחה
לצפיה ב-'עץ של השכנים'
עץ של השכנים
25/09/2017 | 10:26
2
63
שלום רב,
 בבניין השכן יש עץ אורן גבוה מאד. אחד הענפים שלו יוצא משטח הבניין אל החניה שלי.
האם אני יכול להוריד את הענף או שחייב לפנות לעירייה/דיירי הבניין השכן?
זה פלילי אם אוריד את הענף על דעת עצמי?
לצפיה ב-'עץ במיצר'
עץ במיצר
25/09/2017 | 12:45
1
64
רומן שלום
מדובר בנושא שאינו קשור לבית המשותף. מדובר במצב של עצים הצומחים באופן העשוי להפריע למקרקעין סמוכים, על כך קיימת הוראה בחוק המקרקעין העוסקת ב"צמחים הגדלים סמוך למיצר" - בקיצור, ובלשון הפשוטה ביותר - אסור לך לעשות פעולה עצמית כלשהי. עליך לפנות אל השכן (בכתב כדי שיהיה תיעוד) ולדרוש ממנו את הסרת המפגע. חשוב להדגיש שיש להוכיח שמדובר במפגע (צילום, תיעוד ושמירת הוכחות). אם לא תיענה תוך זמן סביר, רק אז, וכפוף להוכחות בדבר המפגע, תהיה רשאי להסיר את המפגע על חשבונו של השכן, בעל העץ.
סעיף 51 לחוק המקרקעין.
היתי מוסיפה בזהירות הנדרשת, כי להליכים "דרסטיים" כאלו, רצוי לחשוב על ליווי משפטי.
בהצלחה
לצפיה ב-'תודה רבה,זו בדיוק התשובה שרציתי לקבל.'
תודה רבה,זו בדיוק התשובה שרציתי לקבל.
25/09/2017 | 16:10
19
לצפיה ב-'בניית בניין חדש לידי'
בניית בניין חדש לידי
18/09/2017 | 08:57
2
57
שלום רב, התחילו לבנות בניין חדש ליד הבניין שלנו. יש מלא אבק, המכוניות מלוכלכות וגם הגינה. האם כדיירים שכנים אפשר לפנות לקבלן שיבצע לפחות ניקוי גינה? כלומר האם הוא מחוייב למשהו כזה? ארחיב מעט: הקבלן מעביר אותי לכל מיני אנשים.כל אחד מדבר יפה אבל מורח אותי. בסופו של דבר אמרתי שאנחנו נתחיל להתלונן בעיריה על נושאי בטיחות בעבודה שלהם אם לא יפתרו לנו את הנושא. זה משהו שיש לו שיניים?הקבלנים בכלל ניתנים ללחץ או שאנו נתונים לחסדיהם?

לצפיה ב-'בניית בנין חדש בסמוך'
בניית בנין חדש בסמוך
18/09/2017 | 10:54
1
36
רומן שלום,
השאלה שאתה מעלה חורגת מתחום הידע שלי או מתחום הנושאים שבפורום הזה בכלל.
אני אשמח כמובן אם המעיינים בפורום ירצו ויוכלו לתרום לך.
פנייה אל העירייה בנושא היא רעיון טוב, אבל איני יודעת של מי הסמכות להשיב בענין זה.
בהצלחה

לצפיה ב-'בסדר גמור, תודה רבה.'
בסדר גמור, תודה רבה.
18/09/2017 | 11:08
12
לצפיה ב-'מצוקת חניה בעקבות פרוייקט תמא בבניין סמוך'
מצוקת חניה בעקבות פרוייקט תמא בבניין סמוך
17/09/2017 | 21:09
1
42
שלום. הבניין הצמוד אלינו עבר בשנה האחרונה תמ"א ונוצרה מצוקת חנייה. בין חצרות הבניינים אין גדר (הסכמה ג'נטלמנית של שנים על מנת להקל בכניסה לחניות). לכמה מדיירי הבניין החדש יש יותר מרכב אחד (ורק חניה אחת לכל דירה) ולכן הם מחנים את הרכבים בתוך שטח החצר שלנו (באיזורים שאינם חניה בטאבו אך נמצאים בשטח הבניין שלנו). כשמבקשים מהם להזיז את הרכב התשובה היא שמכיוון שלא מדובר בחניה בטאבו הם יכולים להחנות את הרכב היכן שרוצים ואין בכוונתם להזיז אותו. לפעמים הם מגדילים לעשות ומחנים רכבים בצורה שמקשה על דיירי הבניין שלנו להחנות את הרכב בחניות הפרטיות. האם יש מה לעשות נגד תופעה זו? תודה
לצפיה ב-'מצוקת חניה'
מצוקת חניה
18/09/2017 | 11:00
45
יפית שלום,
אני חוששת שהמידע שאת מוסרת חסר נתונים מהותיים. עליך להוציא מהמרשם (הטאבו), את תיק הבית המשותף. הוא כולל את התשריט, תקנון הבית המשותף ואת צו הרישום. רק על פי הנתונים המופיעים שם, אפשר יהיה להשיב לשאלתך.
בנוסף, השאלה מצריכה יעוץ משפטי פרטני הנוגע באופן ישיר לפרטים המופיעים בתיק הבית המשותף ולהבנות/הסכמות שנעשו, או לא נעשו, עם הבניין הסמוך בנוגע לשימוש בחניות.
אם תרצי, תוכלי לפנות אלי ליעוץ פרטי לאחר המצאת מסמכי הבית המשותף.
בהצלחה
לצפיה ב-'נזק לאחת הדירות כתוצאה מביוב סתום'
נזק לאחת הדירות כתוצאה מביוב סתום
17/09/2017 | 15:44
1
58
שלום
בעקבות החלטתו האישית של ראש הוועד בבניין המשותף ללא שום שיתוף הדיירים בבניין בהחלטתו לא לתקן סתימה בביוב בבניין.כתוצאה מזה
אנו הדיירים יתבקשנו מצידו להשתתף בהוצאות נזק של השכן שנגרם לו הצפה בגלל ביוב סתום ושלא תוקנה בזמן .השכן שנגרמה לו הנזק תבע את הביטוח האישי שלו על הנזקים והביטוח אישי שלו תבע את ראש הוועד שלנו. האים אנחנו הדיירים צריכים לשאת בנזק ?או ראש הוועד שלא שיתף אותנו במקרה זה ולא תיקן בזמן (לפני עונת הגשמים)  את הסתימה שגרמה נזק חמור לאותו שכן?אגב הכל מתועד

תודה יהודה
לצפיה ב-'תביעה כנגד יו"ר הנציגות'
תביעה כנגד יו"ר הנציגות
18/09/2017 | 11:06
46
יהודה שלום,
אני לא בטוחה שהבנתי נכון את התהליך המתואר, או לפחות זו הפעם הראשונה שאני שומעת שחברת ביטוח תובעת את נציגות הבית המשותף. אם אכן זה המקרה, עליכם לבקש עזרה משפטית מיידית כדי לייצג אתכם בתביעה.
מהשאלה שלך עולה כאילו ההליך המשפטי הסתיים? זה לא ברור.
באופן כללי מאוד - במענה לשאלתך - החוק קובע כי הנציגות היא הנציגה (המורשה) של כל בעלי הדירות לשם טיפול, ניהול ואחזקת הרכוש המשותף, וכל עוד היא פועלת במסגרת הסמכות שלה, הפעולות של הנציגות מחייבות את כל בעלי הדירות.
אינני יודעת אם החלטת יו"ר הנציגות היתה החלטה לגיטימית, סבירה בנסיבות וכו' - נתונים שאינך מפרט וסביר שאינך יודע. לכן נחוץ לכם וגם ליו"ר הנציגות, ייעוץ משפטי פרטני.
בהצלחה
לצפיה ב-'נציגות ועד בית'
נציגות ועד בית
09/09/2017 | 08:38
1
47
שלום<font>,</font>
- האם בעל דירה שמשכיר את דירתו יכול
  להיות בועד הבית?.
- האם דייר שמתגורר בדירה  שרשומה על  שם הוריו יכול להיות בועד הבית?.
- האם שוכר דירה יכול להיות בועד הבית?.

תודה

לצפיה ב-'מי בועד הבית'
מי בועד הבית
09/09/2017 | 08:46
39
שלום שירה,
אין הוראה בחוק הקובעת שרק בעלי דירות רשאים להיות חברים בועד הבית. הייתי מציעה כי בחירת חברים לועד הבית תתבסס על אנשים שהם בעלי הדירות, גם אם אינם גרים במקום, ומאנשים הגרים בקביעות בבית ואיכפת להם מהבית. 
בהצלחה
לצפיה ב-'הקמת מחסום במתחם בתים משותפים'
הקמת מחסום במתחם בתים משותפים
07/09/2017 | 08:49
5
53
היי,
אשמח לדעת מהו החוק לגבי התקנת שער חשמלי בכניסה לחנייה משותפת ל-3 בניינים. 
במתחם בו אנו גרים יש 3 בניינים: הראשון אוכלס לפני מספר חודשים, אנחנו מתוכננים להתאכלס בדצמבר והשלישי באפריל 18.
ועד הבית של הבניין הראשון בחן מספר הצעות שלבסוף החליט על ההצעה הזוכה ועדכן אותי כאחראי הועד של בניין מספר 2 כי העלות משוערת תהיה ע"ס 88 ש"ח לדירה.
הנושא עלה בקרב דיירי בניין מספר 2 ודייר אחד החליט כי לא מקבל את העובדה שהבניין הראשון החליט לפני שהנושא עלה להצבעת רוב בקרב הבניין שלנו.
מהו החוק בנוגע למצב הזה? חשוב לציין שישנן חתימות של כל דיירי בניין מספר 2 על נציגות הועד ועל פרוטוקול בחירתו. 
האם עצם מתן הרשות לייצג את הבניין לא מספק במצבים כאלה?
תודה
לצפיה ב-'התקנת מחסום'
התקנת מחסום
07/09/2017 | 09:38
4
51
שלום ותודה על השאלה,
ראשית - אין חוק הנוגע להתקנת מחסום בבית משותף.
ההוראה המחייבת היא שבעל דירה חייב לשאת בהוצאות הדרושות להחזקה וניהול הרכוש המשותף. כל השאר זו פרשנות שהתקבעה בפסיקת בתי המשפט השונים.
בבתים בהם קיימים מספר מבנים נפרדים, נהוג למנות "נציגות על" המורכבת מנציגי כל אחד מהבניינים אשר תפקידה לנהל את הרכוש המשותף לכלל הבניינים.
מתאור המקרה שאתה מציין, שניים מבין הבניינים עדיין לא אוכלסו - זהו מצב דימדומים בעייתי שקיים בכל בית משותף בתקופת האיכלוס הראשונה, כאשר דברים עדיין לא התגבשו עד תום ואין קביעה ברורה לגבי המועד המחייב שממנו והלאה ניתן להפעיל את חוק המקרקעין באופן ברור. בקיצור - אתם בתקופת הדמדומים.
ואחרי שאמרנו את כל זה (מבלבל לצערי), אם הרוב המכריע של בעלי הדירות בבנין שלכם, על אף שטרם אוכלס, מסכימים להוצאה, פשוט תשלמו אותה. אותו דייר המתנגד להוצאה, לא יוכל לקבל קוד כניסה או שלט לרכב כל עוד הוא לא משלם את חלקו. ואם תצטרכו להגיע אי פעם עם הנושא הזה לדיון בפני המפקח/ת, אני די משוכנעת שההגיון יכתיב גם את התוצאה.
בסופו של דבר מדובר בהחלטה הגיונית, במחיר סביר מאוד, בצורך אמיתי של בעלי הדירות בבניין שכבר התאכלס ואין שום סיבה סבירה להשאיר אותם במצב לא בטיחותי בגלל התנגדות לתשלום של 88 ש"ח.
בהצלחה
לצפיה ב-'התקנת מחסום'
התקנת מחסום
07/09/2017 | 09:48
3
29
ראשית תודה על התגובה המהירה.
שנית, חשוב לי לציין שהדייר לא מתנגד על הסכום וציין כי מוכן לשלם סכומים הרבה יותר גבוהים כל עוד מדובר במשהו איכותי.
הטענה שלו היא כי "הוכתב" לנו לבחור בהצעה הספציפית מבניין מספר 1.
האם "נציגות העל" שציינת שתהיה מורכבת מיו"ר הועד של כל אחד מהבניינים מספקת לקבלת ההחלטה?
לצפיה ב-'המשך'
המשך
07/09/2017 | 10:38
2
32
הטענה כי "הוכתב" איננה רלוונטית.. השאלה הרלוונטית היא אם ההצעה סבירה. אם בדקתם ומצאתם שההצעה סבירה, אין שום סיבה שלא לקבל אותה.
"נציגות על" המורכבת מנציג של כל אחד מהבניינים, מוסמכת לקבל החלטות בדבר ניהול הרכוש המשותף הכללי השייך לכל שלושת הבניינים.
בהצלחה
לצפיה ב-'חתימת הדיירים'
חתימת הדיירים
08/09/2017 | 10:41
1
47
תודה רבה. 
באשר לחתימה הדיירים באמצעות המייל - נשלח פרוטוקול המפרט את שמות הדיירים שיהיו נציגי הועד וצוין כי בכך שכלל הדיירים מאשרים אותו, הם ממנים את הועד לנציגות לקבלת החלטות ובין היתר לפתיחת חשבון בנק.
על מנת שלא להטריח את כל הדיירים, הם נתבקשו להחזיר במייל חוזר שהם מאשרים את הפרוטוקול ואת שמם המלא כולל קומה ודירה.
הבנתי כי הנושא קביל אך אשמח לשמוע את דעתך.
תודה
לצפיה ב-'חתימת דיירים'
חתימת דיירים
09/09/2017 | 08:51
25
כל עוד אתה מחזיק בכל התשובות בפורמט שכל אחד מבעלי הדירות יכול לעיין בו כשיעלה הצורך - משמע, ספר פרוטוקולים של ועד הבית (וכנ"ל לועד הבית המרכזי), אני מניחה שאופן קבלת ההחלטות הוא תקף.
החוק קובע קבלת החלטות באסיפת דיירים אך העולם משתנה ומשתכלל, ולכן קבלת הסכמות בדרך של התכתבות דרך המייל היא דרך נאותה לקבלת החלטות. ובלבד כאמור, שיש דרך ברורה למעקב אחר השאלות שנשלחו לבעלי הדירות, התשובות שהתקבלו וריכוז כל המידע בספר ההחלטות של הנציגות.
בהצלחה
לצפיה ב-'פסק דין של המפקחת ללא הצדדים על סגירת תיק והוצאות כנגד התובע'
פסק דין של המפקחת ללא הצדדים על סגירת תיק והוצאות כנגד התובע
06/09/2017 | 17:00
4
43
שלום רב,
קיבלנו מכתב מהמפקחת שאם לא נגיב בתיק כתובעים היא תשקול את סגירת התיק.
ואכן לא הגבנו עקב יאוש ניכר מהליך הטיפול האיטי והמייגע בתיק הנדון והנזקים הרבים שלא קיבלנו להם מענה.
לאחר חודש ימים קיבלנו פסק דין על כך שהוחלט לסגור את התיק ולחייב אותנו בהוצאות משפט(אותנו התובעים).
וזאת לאחר שלא גרנו בנכס מעל לשנה וחצי ושילמנו אגרות ועלויות נוספות עם התקדמות ההליך.
למרות שלא היה כתוב לגבי פסיקת הוצאות משפט במכתב של המפקחת אלא שהיא שוקלת לסגור את התיק.
האם ניתן לעשות משהו בנידון לגבי פסק הדין ללא אף אחד מהצדדים ולא דיון?
האם ניתן להגיב למפקחת לגבי פסק הדין? או שהאופציה היחידה היא לפנות למחוזי? באמת מיואשים כבר
תודה מראש!
לצפיה ב-'פסק דין'
פסק דין
06/09/2017 | 17:29
32
דני שלום
הגשתם תביעה אצל המפקחת ללא יצוג משפטי?
הליכים בבית משפט מחייבים התנהלות הקבועה בחוק והיא כוללת פעולות הקבועות בזמנים מוגדרים, הגשת מסמכים, ראיות וכו' הליכים משפטיים.  ואם אתם לא מכירים את ההליכים, רצוי מאוד ללכת עם איש מקצוע. אין לכם הנחה כלשהי בגלל שאתם לא מיוצגים. אם קיבלתם הודעה שעליכים להגיב ולפעול ולא עשיתם דבר, נראה שההחלטה שהתקבלה היא ההחלטה שהיתה נכונה לאור הנסיבות. בדרך כלל פוסקים הוצאות אם הוגש כתב הגנה בתיק והתקיימו הליכים. העובדה שאתם תובעים איננה פותרת אותכם מן האפשרות לשלם הוצאות בגין הליך שהפסדתם בו או לא פעלתם בו. (תוצאה זהה).
אינני יודעת מתוך המוסבר על ידכם, מהי העילה להגיש ערעור על פסיקת המפקחת.
לצפיה ב-'המשך'
המשך
06/09/2017 | 17:30
2
28
דני, אולי זה הזמן להתייעץ עם עו"ד.
לצפיה ב-'התנהלות ההליך המשפטי'
התנהלות ההליך המשפטי
10/09/2017 | 14:52
1
21
שלום רב,
תודה על תשובתך שבנידון.
ההליך המשפטי מול המפקחת התנהל כסדרו במשך למעלה משנה וחצי, כאשר לכל אורך ההליך המפקחת לקחה את זמנה במינוי איש מקצוע מטעם בית המשפט.
מצב זה ,למרות בקשותינו, גרם לעלויות ולנזקים עקיפים שאנו משלמים עד היום.
לאחר פרק זמן של כחודשיים, ללא כל התקדמות בתיק, ומבחינתנו עלות נוספת במינוי איש מקצוע בתחום על חשבוננו בלבד, לא היה לנו את האמצעים לממנו.
ולכן נשלח ע"י המפקחת מכתב שאם לא נגיב בתיק עד לתאריך X, היא תשקול את סגירתו למרות שביקשנו פסק דין בנוגע לעלויות שנגרמו לנו.
המפקחת החליטה לסגור את התיק ולחייב אותנו בעלויות משפט!
לגופו של עניין, האם לנו יש אפשרות לפנות למפקחת בשנית לאחר מתן פסק הדין תוך פירוט מנומק מדוע עליה לבטל את הוצאות המשפט/לחייב את הנתבעת בהוצאות הרבות שגרמה לנו.
או שאי אפשר בהליך של המפקחת להגיב על פסק הדין שניתן?!
זו שאלתי העיקרית, בטרם הגשת ערעור למחוזי עקב החלטתה.
תודה!

לצפיה ב-'המשך'
המשך
18/09/2017 | 11:09
14
דני, כמו שהסברתי בתשובותי הקודמות - מה שאתה מבקש לעשות זה לערער על פסק הדין של המפקחת.
לא ניתן לערער אלא בפני בית משפט גבוה יותר - בית המשפט המחוזי.
לצפיה ב-'איטום הגג'
איטום הגג
06/09/2017 | 10:50
1
70
שלום רב!
אני עשיתי איטום גג בצד אחד של בניין משותף ומאחר שאין וועד בית אני צריכה לאסוף את הסכום בעצמי. ברצוני לדעת כיצד לחלק את הסכום בין הדיירים? מפני שעל הגג יש עשרה דודי שמש וחשמל השייכים לשמונה דירות שונות ודירה אחת מפוצלת לשני שוכרים שיש לה שני דודים. האם בעל הבית של הדירה המפוצלת צריך לשלם על שני הדודים?
תודה רבה מראש.
לצפיה ב-'טיפול בגג'
טיפול בגג
09/09/2017 | 08:59
46
ליאת שלום,
אני לא מכירה את כל העובדות שאת כותבת עליהם ולכן אהיה מאוד זהירה ותשובתי כללית מאוד. 
ראשית, הגישה הקבועה בפסיקת בתי המשפט היא שמי שעושה דין לעצמו ומבצע עבודה כלשהי ברכוש המשותף שאמורה להתבצע ע"י הנציגות, עשוי שלא לקבל את כספו בחזרה. סיבות רבות לכך אבל לא נרחיב בנושא הזה כרגע.
לצורך הנסיון שלך לגבות כספים כדמי השתתפות בהוצאות האיטום, כל דירה תשתתף כדי חלקה. השאלה כמה דודי שמש עומדים על הגג אינם המדד אלא מספר הדירות. הבעייה תעלה אם לא תצליחי לקבל את דמי ההשתתפות מחלק מבעלי הדירות ותצטרכי לפנות בתביעה בפני המפקח. אם יעלה הצורך, עליך לפנות ליעוץ משפטי.
בהצלחה
לצפיה ב-'החלפת ועד בית'
החלפת ועד בית
05/09/2017 | 20:45
1
58
שלום
מה עושים במקרה שועד בית נבחר ברב קולות מוחץ באסיפת דיירים
אבל הועד הנוכחי מסרב להעביר את חשבון הבנק של הועד , ולא מראה דוחות פיננסים, ובכך בעצם הועד שנבחר לא יכול להתחיל בתפקידו 
מה ניתן לעשות ?

לצפיה ב-'החלפת ועד בית'
החלפת ועד בית
06/09/2017 | 10:00
45
שלום שר,
אציין שחסרים פרטים לגבי סיבות הסירוב של הועד היוצא כך שהתשובה תהיה כללית מאוד. 
מבחינה ענינית ומיידית - על הועד החדש להתארגן לגביית דמי הועד מבעלי הדירות ואם יש צורך לפתוח לשם כך חשבון בנק נפרד, זו תהיה דרך יעילה לתפקד.
אם אין מניעה לפעילות מיידית, ובמקביל להתארגנות שלכם לפעילות שוטפת, יהיה עליכם לפנות בתביעה מתאימה בפני המפקח על המקרקעין בכדי לחייב את העברת הקופה הציבורית הכוללת מסמכים וחשבון הבנק לועד הבית הנבחר.
בהצלחה
לצפיה ב-'שוכרת בעייתית'
שוכרת בעייתית
30/08/2017 | 08:13
3
92
שלום,
אני משמש כיו"ר הוועד של הבניין, 
לפני כשנתיים עברה אלינו לבניין שוכרת שכל הזמן מלכלכת, מקללת את הדיירים, מעשנת במעלית ובכל השטחים הציבוריים ועושה רע לכל הבניין.
אני ועוד חלק מהדיירים דיברנו עם בעל הדירה שלה אבל לא מעניין אותו והוא לא עושה כלום בנידון.
כתוצאה מהמעשים שלה העלינו את תדירות הגעת המנקה לבניין כדי שהבניין יהיה נקי, אבל זה לא כל כך עוזר, היא מלכלכת בלי הפסקה.(לדעתי בכוונה)
ניסיתי לדבר איתה והיא קיללה אותי ואמרה שתעשה מה שהיא רוצה, אני רוצה לציין שהיא משלמת את תשלומי הוועד כמו שעון.
מה ניתן לעשות כדי להתמודד עם דיירת כזו?
לצפיה ב-'התנהלות ברכוש המשותף'
התנהלות ברכוש המשותף
30/08/2017 | 09:30
2
77
אבי שלום,
שאלה שקשה לענות עליה. בתחום המשפטי, אין הרבה מה לעשות. מקסימום, להגיש תביעה בבית משפט השלום בגין מטרד (למפקח אין סמכות לדון בנושא מטרדים אישיים). אבל אני מאוד מסופקת אם אפשר בכלל לאכוף על אדם פסק דין שכזה. גם העובדה שהיא משלמת את דמי הועד באופן שוטף איננה רלוונטית. ממליצה ללחוץ עוד ועוד גם עליה וגם על בעל הדירה, אולי זה יעזור בסופו של יום.
בהצלחה
לצפיה ב-'שאלה נוספת ברשותך'
שאלה נוספת ברשותך
01/09/2017 | 23:46
1
51
השוכרת שפכה במזיד כוס קפה במעלית, כל תקרת המעלית וצידי המעלית היו מלאים כתמי קפה, השוכרת לא הייתה מוכנה לנקות.
הזמנתי את המנקה של הבניין לנקות את המעלית והוא ביקש ממני תשלום של 100 שח, במשך חצי שעה הוא ניקה את המעלית.
האם אני יכול להגיש כנגד השוכרת או בעל הדירה תביעה להחזר התשלום עבור הניקיון?
לצפיה ב-'המשך'
המשך
03/09/2017 | 07:49
45
אבי, אם אתה יודע בוודאות, יש לך הוכחה שהדבר נעשה על ידי אותה שוכרת, אתה יכול לנסות לתבוע את העלות שנדרשה לאותו ניקוי מיוחד מבעל הדירה והשוכרת. בעיקרון, האחריות היא על בעל הדירה. 
בהצלחה
לצפיה ב-'בעלי דירות בבניין נמנעים ממינוי ועד בית.'
בעלי דירות בבניין נמנעים ממינוי ועד בית.
27/08/2017 | 16:11
2
56
מדובר בבניין בן 34 דיירים, סוג של שיכון רכבת.
רוב הדירות ניקנו להשקעה והן מושכרות, רק חמישה מבעלי הדירות מתגוררים בדירתם בבניין זה, רובם מבוגרים מאוד, אינם מסוגלים לקבל תפקיד בועד.
הבנין הגיע למצב של הזנחה קשה. צנרת ביוב מפוצצת שנוזלת (טיפות מסריחות), חצר עם צמחיה פראית שחלקה חוסם את אחד השבילים, קוצים, אוכלוסיית חולדות ועכברים שמתרבים באין מפריע.
חלק מהדיירים (בשכירות) "מקצרים דרך" לפח האשפה המרכזי ופשוט זורקים אשפה מהחלונות לחצר.
כבעלי דירה במקום אנו מנסים לשתף את בעלי הדירות בעבודות תחזוקה הכרחיות, אולם זוכים להענות מועטה ביותר.
כיצד אנחנו יכולים לגרום לשאר בעלי הדירות למנות ועד או גוף כלשהו שיבצע תחזוקה שוטפת?
כיצד אנחנו יכולים לגרום לשאר בעלי הדירות לפעול בכדי להתגבר על כל הנזקים שכבר נעשו?
תודה
לצפיה ב-'מינוי נציגות'
מינוי נציגות
28/08/2017 | 06:33
1
46
צר לי לשמוע על המצב אצלכם בבית המשותף. 
חוק המקרקעין קובע את החובה של בעלי הדירות להשתתף בעלויות הדרושות לניהול ולאחזקה של הרכוש המשותף. מאחר ומדובר בחובה ולא בבחירה הנובעת מרצון של הדיירים, אף קובע החוק כי אם בעלי הדירות אינם יכולים או אינם מנהלים את הרכוש המשותף, רשאי כל אחד מבעלי הדירות לפנות אל המפקח על המקרקעין בבקשה למנות נציגות חיצונית לבית המשותף ואף לקבוע את שכרו.
הייתי מציעה לשקול פנייה כזו למפקח, אם בעלי הדירות לא ישנו את התנהלותם.
בהצלחה
לצפיה ב-'תודה. אני מתעדת את ניסיונות הפניות שלי אליהם,'
תודה. אני מתעדת את ניסיונות הפניות שלי אליהם,
29/08/2017 | 09:27
28
ואכן אפנה למפקח על המקרקעין ואשטח בפניו את השתלשלויות העניינים בצירוף צילומים מהאשפה המצטברת בחצר והצמחיה שמכסה את השבילים.
נראה לי שזה יעזור לי לזרז את העניינים.
לצפיה ב-'ברז בחצר הבנין לשרות מנקה המדרגות !'
ברז בחצר הבנין לשרות מנקה המדרגות !
26/08/2017 | 16:55
1
52
שלום יש לנו ברז בגינה בחצר הבית, הברז הוא  לשרותו הבלעדית של מנקה המדרגות, לאחרונה קמה לה תופעה והשכנים שיש להם ילדים קטנים ממלאים בגינת החצר בריכות של מים והילדים משתכשכים בהם, חלק מהשכנים זעם על בזבוז יתר של המים המשותפים ויש מין הצדק בדבריהם, נשאלת השאלה אם מי מכם יודע איך אפשר להפסיק את התופעה כי דיבורים לא עוזרים, הכוונה האם יש דרך לנעול את הברז ולתת למנקה המדרגות מנעול? מה דעתכם? אשמח להתיחסות.
לצפיה ב-'שימוש במים ברכוש המשותף'
שימוש במים ברכוש המשותף
06/09/2017 | 10:06
40
בוקר טוב,
מתנצלת על המענה המאוחר (חופשה). באופן כללי, שימוש ברכוש המשותף מותר כל עוד הוא שימוש רגיל וסביר בתנאי המקום והזמן. כלומר: החצר ומתקניה מיועדת לשימוש והנאת בעלי הדירות וסבירות השימוש היא עניין יחסי. 
יחד עם זאת, אם סבורים בעלי הדירות שיש לקבוע נוהלי התנהגות ושימוש ברכוש המשותף, יש לכנס לשם כך החלטה באסיפת דיירים. ההחלטה צריכה להתקבל ברוב מיוחד ולהירשם בפרוטוקול רשמי.
בהצלחה
לצפיה ב-'שכן שמעוניין בחנייה מקורה'
שכן שמעוניין בחנייה מקורה
23/08/2017 | 21:33
6
71
עדה שלום. אני מתנצלת מראש על האורך שיצא.

אחד השכנים שלנו מתכוון להתקין סוכך/גגון (אני לא בטוחה איך זה נקרא), כלומר הגנה מעל הרכב שלו בחנייה, שלמרבה הצער נמצאת דווקא מתחת לחלון המרפסת שלנו, בה אנו תולים כביסה.
הרכב שלו אינו חונה בחניות המקורות של חלק מהדיירים. הבוקר הוא סיפר זאת לאבא שלי, לא נראה לי במטרה לקבל את אישורו לעניין אלא סתם כבדרך אגב.

עכשיו, יש כאן שתי בעיות שונות :
1) מה שנוגע ישירות אליי - כאמור, החנייה שלו נמצאת בדיוק מתחת לחלון המרפסת שלנו (הוא גר בקומה ראשונה ואנחנו בשנייה), שמחוצה לה יש לנו מתקן לתליית כביסה.
היות ומתישהו היינו רוצים אולי לטפל בחלק מקיר המרפסת שמתפורר, המבנה של השכן יפריע בכך שיחסום לנו את הגישה לטיפול עתידי. לא ניתן יהיה להעמיד פיגומים לצורך אותה עבודה (בקושי רב). העניין הוא שגם אם הוא יסכים לחכות עד שנטפל בזה, אז גם לאחר שהוא כבר יתקין, הדבר למעשה יחסום לנו ויקשה מאוד על האפשרות לגישה עתידית לאזור הזה במרפסת שלנו, באם נרצה לטפל שם במשהו בכל רגע נתון בעתיד.
מיותר לציין שגם לחלוטין לא נראה לי שאני אמורה עכשיו לטפל מיידית בעניין קיר המרפסת שלנו, דבר שהוא כמובן החלטה אישית שלנו אם להזמין בעל מקצוע שיטפל בעניין. זו הרגשה שהוא כובל אותי לעשות את זה כאן ועכשיו וסוג של דוחק אותי לפינה.

אז זו גם הודעה שלו ממש מהיום להיום, והערב כבר הגיעו אליו בעלי המקצוע לעשות מדידות, כך שהוא מספיק רציני בעניין.

2) העניין השני והלא פחות חשוב הוא, כמובן, הפגיעה ברכוש המשותף. אני לא בטוחה, אבל אני מניחה שהוא ייאלץ, או שמא יבחר מרצונו החופשי לקדוח בעמודות הבניין (מדובר בבניין על עמודים) וכן יפגע גם בקיר שנמצא מהצד השני.

בכלל, אני מנסה להבין האם המקרה הזה לא מחייב קבלת היתר מצד העירייה?
כי הוא כבר עשה בבניין דברים על דעת עצמו, אפילו בלי לקבל אישור של הועד, שגם אותה לא מעניין פה שום דבר, בטח לא להתחיל להתעסק איתו. אני בספק רב אם הוא בכלל פנה לעירייה בעניין.

מה עושים במקרה כזה?
אודה מאוד לעזרתך.
לצפיה ב-'התקנת חנייה מקורה'
התקנת חנייה מקורה
24/08/2017 | 00:16
3
60
שני, לפי התיאור שלך השכן עומד להתקין כיסוי קשיח וקבוע מעל החנייה שלו. אני חוששת שהוא לא רשאי לעשות זאת.
ייתכן ותצטרכו להגיש למפקח על המקרקעין בקשה לצו ליאסור עליו את העבודות או את הסרתן, אם וככל שמדובר בבניה קשיחה.
החניה, גם אם היא צמודה לאותו שכן, איננה מאפשרת כשלעצמה, לבצע בנייה או קירוי מעליה ואין לאיש סמכות לבצע בניה, גם אם היא עניין של חיבור מוטות לקיר הבית המשותף, ללא שניתנה על כך הסכמה של כל בעלי הדירות. לכן אני סבורה שתצטרכי לפעול משפטית כדי למנוע את הפעולה או להורות על הסרתה (אם הוא כבר ביצע התקנה).
בהצלחה

לצפיה ב-'המשך...'
המשך...
24/08/2017 | 12:46
2
44
ראשית, תודה רבה על המענה המהיר.

לא סתם הייתה לי תחושה שהוא כלל לא רשאי לעשות זאת.
מה הכוונה כיסוי קשיח וקבוע? כלומר, במידה והיה מדובר בסוג אחר של חנייה מקורה (לא קשיחה) שהוא רוצה להתקין, הוא היה יכול לבצע זאת גם מבלי לקבל לכך אישור? איזה סוג כן מותר? (אם בכלל מותר לו)

שאלה נוספת - האם במקרה הזה הוא צריך לקבל גם וקודם היתר של העירייה, או שמספיקה הסכמה גורפת של הדיירים?

אני רק אדגיש ואומר שוב שמדובר בחנייה שלו, שכל השנים האלה שהוא גר פה (30 שנה) הוא מהשכנים שלא קנו את אחת מהחניות המקורות, אז עכשיו פתאום הוא החליט שהוא רוצה את זה אצלו.

לצפיה ב-'המשך'
המשך
25/08/2017 | 08:28
1
44
שני, כל פעולה המחייבת התקנה של מתקן כגון עמוד אל קיר הבית המשותף ואל הרכוש המשותף, פעולה שיוצרת תפיסה קבועה של חלק מן הרכוש המשותף היא מעשה אסור, אלא אם ניתנה על כך הסכמה מראש של כל בעלי הדירות בבית המשותף ולצורך העניין, די בהתנגדות של אחד השכנים כדי למנוע את מימוש המעשה.
אינני יודעת אם יש צורך בקבלת היתר בניה. אינני יודעת לאיזה קירוי מכוון אותו שכן. אם הוא רוצה לבנות פרגולה מעץ או מברזנט או משהו אחר. את הנושא הזה צריך לברר בועדה המקומית של היישוב שלכם.
לצפיה ב-'רוב תודות.'
רוב תודות.
26/08/2017 | 20:54
24
עזרת לי מאוד. נראה מה באפשרותי לעשות עם אחד כזה...
לצפיה ב-'משכנים כאלו הייתי נזהר מתלונה פורמלית. הוא עוד עשוי לשרוף '
משכנים כאלו הייתי נזהר מתלונה פורמלית. הוא עוד עשוי לשרוף
26/08/2017 | 08:03
1
51
לכם את המכונית או לגרום לכם לאי נעימות אחרת מתמשכת כמו דפיקות בקיר או מוזיקה בקולי קולות באמצע הלילה

הדרך בה הוא מבצע את זה היא אלימה ולאלימות פנים רבות.

הדבר הראשון שהייתי עושה זה לדבר איתו ולהסביר לו את מה שמטריד אותך ומה הכוונות שלכם.

לצפיה ב-'כן...'
כן...
26/08/2017 | 21:04
37
תאמין לי שאפילו אין צורך באזהרות, למה זה בדיוק הטיפוס שאתה מתאר. יש לנו כבר לא מעט ניסיון איתו, לצערי הרב...

העניין הוא שאני בטוחה גם שועד הבית כלל לא יודעת מזה. הוא אחד כזה שפשוט עושה מה שבראש שלו אפילו מבלי לעדכן אותה, שלא לדבר על בקשת אישור מכל שכן ושכן. זה בכלל לא חלק מהלקסיקון שלו.

לדעתך, האם אני צריכה לחשוש גם מלגשת אליה מיד וליידע אותה לגביו? כי אני מניחה שבמידה והיא תפנה אליו בכלל (כי גם לה לא חסר...) כדי להבין את פשר כוונתו, הוא יבין מיד שאני זו שדיברתי איתה. אני יודעת שזה מצב לא הגיוני ולא נורמלי בכלל, אבל כאמור, זה הטיפוס, לכן אני מתייעצת.
לצפיה ב-'צינור ביוב מרכזי'
צינור ביוב מרכזי
20/08/2017 | 20:08
4
42

שלום רב,
במידה וכל הדיירים יצאו החוצה בקו ביוב והפסיקו להשתמש בקו ביום מרכזי,
וישנה דירה אחת ויחדה (קומה אחרונה ) שמשתמשת בצינור המרכזית אשר מציפה את התקרה של הקומה ה 1 
מי אמור לשאת בעלויות של של שינוי קו מים ?

כלומר, להפסיק להשתמש בקו ביום מרכזי ולהתשמש בקו חיצוני?
מי אמור לממן את זה ?
האם ניתן  לקחת אינסטלטור מוסמך שלאחר בדיקה יחתום שכל הדיירים האחרים לא משתמשים בקו  ביוב מרכזי,אלא הדירה שלי,
ואז אוכל לפנות לחברת ביטוח שיממנו הוצאת קו ביום חיצונית כמו יתר השכנים?
או שהועד אמור לממן את זה ,בלי קשר לכמות הדיירים העושים שימוש בצינור זה?

תודה רבה

לצפיה ב-'התנתקות ממערכת ביוב מרכזית'
התנתקות ממערכת ביוב מרכזית
20/08/2017 | 20:50
3
35
שלום ותודה על השאלה,
אם אני מבינה נכון את התיאור, כל הדירות יצרו לעצמן קו ביוב נפרד היוצא מדירתם על הקיר החיצוני של הבית ומתחבר לביוב המרכזי שבחצר. זאת עשו כל בעלי הדירות למעט דירה אחת בקומה העליונה.
עוד אני מבינה שלדירה שבקומה הראשונה נגרמות הצפות - מי קבע שההצפה בדירה שבקומה הראשונה נגרמת מהדירה העליונה?
אם כל צינורות הביוב, גם אלו שהוצאו לקו נפרד, מתנקזות לביוב שבחצר, די ברור שאם יש בעייה בביוב המרכזי, בדרך כלל בור ביוב המצוי בחצר ואשר אליו מנקזים את כל צינורות הביוב, גם אלו שלכאורה הופרדו מהקו המרכזי, ממילא כולם מתנקזים לאותו מקום ולכן די ברור שאם יש בעייה בביוב המרכזי, הדירה בקומה הראשונה תוצף וזה ממש לא ברור ש"האשמה" היא בדירה שבקומה העליונה דווקא.(חוק הכלים השלובים).
בעיית ביוב היא בעייה של הרכוש המשותף והטיפול במציאת הבעייה ופתרונה, שייכת לכל בעלי הדירות.
כך בדרך כלל והתשובה שלי ניתנה באופן כללי שכן אין אפשרות לרדת לפרטים מדוייקים, אבל אני הייתי ממליצה לבדוק את בורות הביוב שבחצר ולבדוק מדוע עולה הביוב משם אל הדירה שבקומה הראשונה.

בהצלחה

לצפיה ב-'מדובר בצינור ביוב בקו של המטבח'
מדובר בצינור ביוב בקו של המטבח
21/08/2017 | 08:34
2
38
תודה רבה עבור התשובה המפורטת,

רציתי להבהיר\לחדד את הסוגיה.
מדובר בצינור ביוב מרכזי שעובר במטבח בין 2 דירות שבקומה (מדובר בבנין רכבת עם 2 דירות בקומה בלבד)
בעלת הדירה בקומה השניה טוענת שלאחר בדיקת האינסטלטור מתברר שיש חור בצינור המרכזי באיזור רצפת  קומה 2 והתקרה של הקומה 1,
לכן, כל התקרה של הקומה ה1 מוצפת וישנה רטיבות בתקרת הקומה הראשונה וזאת כתוצאה מהשימוש של של הקומה ה 4 בקו צינור ביוב מרכזי.

עוד היא טוענת ש 7 מתוך 8 הדירות בכניסה זו, יצרו לעצמם קו ביוב חיצוני עצמאי ואינם משתמשים עוד בקו ביוב מרכזי,
ולכן עלי גם כן ליצור קו ביוב עצמאי חיצוני כדי להפסיק להשתמש בקו צינור ביוב מרכזי אשר בו יש חור בין הקומות הראשונה והשניה, וכתוצאה מכך מוצפת התקרה של הקומה הראשונה.

בהנחה וכל זה נכון (כמובן שאזמין אינסטלטור מוסמך עבור חוות דעת מקצועית)
אשמח להבין מי אמור לשאת בעלויות של יצירת קו ביוב חיצוני עצמאי לדירה בקומה הרביעית?
  1. בעל הדירה בקומה 4?
  2. ועד הבית?
  3. חברת ביטוח?

תודה רבה

לצפיה ב-'המשך - התנתקות ממערכת ניקוז מרכזית'
המשך - התנתקות ממערכת ניקוז מרכזית
21/08/2017 | 14:30
1
35

וואו - הסיפור עכשיו שונה מאוד מהתיאור הראשון ששלחת.
בכל מקרה, אם כמתואר על ידך, כל בעלי הדירות התנתקו ויצרו לעצמם קו ניקוז נפרד וחיצוני, ספק בעיני אם זו הוצאה שאפשר יהיה לחייב בה את ועד הבית.
אם יש ביטוח לדירה, נראה סביר בעיני שהביטוח יעדיף לבצע הוצאה של צינור ניקוז על הקיר החיצוני מאשר להתעסק עם תיקון הצנרת המרכזית.
זה נושא המצוי כולו בתחום האפור של עירוב סמכויות. הנזק נגרם מן הדירה בקומה 4, אבל הוא נגרם בתקרת הקומה הראשונה בגלל סדק בצינור שבין קומה 1 ו-2 - שזה צינור ניקוז כללי אבל העובדה שכולם כבר התנתקו ממנו וככל הנראה על חשבונם באופן פרטי, נראה לי הסביר ביותר שהתקנת צינור ניקוז לדירה 4, תחול על בעל הדירה או על הביטוח שלו.

לצפיה ב-'תודה רבה עבור התשובה המנומקת'
תודה רבה עבור התשובה המנומקת
21/08/2017 | 16:00
23
הי,
בנוסף לפורום זה,
פניתי היום לאגודה לתרבות הדיור,
נאמר לי במפורש שהעובדה שרוב הדיירים התנתקו מצינור ביוב מרכזי והיקימו צינור חלופי, לא פוטרת את ועד הבנין מלשאת באחראיות ועלויות התיקון.
כלומר,הם הסבירו לנו שועד הבנין אמור לשאת בעלויות תיקון הנזק או פתרון הבעיה,
כיוון שמלכתחילה צינור הביוב הראשי  היה רכוש משותף ועדיין נחשב לרכוש משותף, למרות ש7 מתוך 8 דיירים התנתקו ממנו או הקימו קו חלופי.

תודה רבה
לצפיה ב-'גינון'
גינון
22/08/2017 | 14:14
1
81
יש לנו שכנה שהדבר היחיד שמעניין אותה זה לגזום את השיחים סביב הבניין.אם השכנים לא מוכנים לשלם היא מוכנה לשלם את כל הסכום ותמורת זה היא לא תשלם כמה חודשים לועד האם זה אפשרי?
לצפיה ב-'גינון תמורת דמי ועד בית'
גינון תמורת דמי ועד בית
22/08/2017 | 14:29
43
שלום לובה, תודה על השאלה.
נראה לי כי מדובר בהסכמה בין בעלי הדירות לדיירת. אם היא מקבלת חשבונית או אישור הוצאה שהנציגות מקבלת אותה ומסכימה לקזז כנגדה את דמי הוועד החלים על אותה דיירת, יוצא למעשה שאותה השכנה נטלה על עצמה לטפל בענייני הגינון של הבית המשותף.
באופן מובהק, טיפול בגינת הבית הוא באחריות הנציגות ודייר רשאי לדרוש שהנציגות תמלא את תפקידה ותטפל בגינון. כמתואר על ידך, אתם מגיעים לאותה תוצאה בדרך של הידברות.
לשיקולכם, אם כי נראה לי פתרון סביר בנסיבות. 
בהצלחה

מנהל/ת הפורום

אודות:
עו"ד עפר שחל הוא בעל ותק של 25 שנה בעריכת דין. בעל תואר LLB‏ במשפטים; בעל תואר ראשון בספרות כללית והשוואתית ותואר שני בפילוסופיה (שניהם בהצטיינות). כל
עוד...

חם בפורומים של תפוז

בפייסבוק שלנו כבר ביקרתם?
בפייסבוק שלנו כבר...
רוצים להיות תמיד מעודכנים במה שקורה בתפוז?
בפייסבוק שלנו כבר ביקרתם?
בפייסבוק שלנו כבר...
רוצים להיות תמיד מעודכנים במה שקורה בתפוז?

בעלי מקצוע

עו
עו"ד עפר שחל מנהל הפורום

מקרא סימנים

בעלת תוכן
ללא תוכן
הודעה חדשה
הודעה נעוצה
אורח בפורום
הודעה ערוכה
מכיל תמונה
מכיל וידאו