לגלישה באתר בגירסה המותאמת לסלולאר
| הוספת הודעה
הגדרות תצוגה

הגדרות עץ הודעות

מאפייני צפייה

הצג טקסט בתצוגה
הצג תגובות באופן
עדכן
64936,493 עוקבים אודות עסקים

פורום מקרקעין

תחום המקרקעין והתחום שעוסק במכירה ובקנייה של נכסי נדלן בפרט, הינו תחום שנוגע בכל אחד מאיתנו לפחות פעם אחת בחיינו, עסקאות מקרקעין הינן העסקאות הגדולות והמורכבות שאנו מבצעים בימי חיינו ומעלות חששות ושאלות. בפורום זה אנסה לתת מענה ראשוני (שכמובן לא מהווה יעוץ משפטי ואין להסתמך עליו) לשאלות בתחום המקרקעין שעוסקות בנושאים כמו: מכירה וקנייה של נכסי מקרקעין, מתן מתנות של נכסי מקרקעין ו/או עסקאות ללא תמורה, השכרה של נכסי מקרקעין, מיסוי המקרקעין, מחלוקות וסכסוכים משפטיים הנובעים מעסקאות מקרקעין ועוד.

מנהל הפורום הינו עו"ד יריב גוטמן שעוסק בתחום המקרקעין במשך 20 שנה. הנני חוזר ומדגיש האמור בפורום זה לא מהווה ייעוץ משפטי וכל מי שמסתמך על האמור בפורום זה האחריות עליו בלבד.

הנהלת הפורום:

אודות הפורום מקרקעין

תחום המקרקעין והתחום שעוסק במכירה ובקנייה של נכסי נדלן בפרט, הינו תחום שנוגע בכל אחד מאיתנו לפחות פעם אחת בחיינו, עסקאות מקרקעין הינן העסקאות הגדולות והמורכבות שאנו מבצעים בימי חיינו ומעלות חששות ושאלות. בפורום זה אנסה לתת מענה ראשוני (שכמובן לא מהווה יעוץ משפטי ואין להסתמך עליו) לשאלות בתחום המקרקעין שעוסקות בנושאים כמו: מכירה וקנייה של נכסי מקרקעין, מתן מתנות של נכסי מקרקעין ו/או עסקאות ללא תמורה, השכרה של נכסי מקרקעין, מיסוי המקרקעין, מחלוקות וסכסוכים משפטיים הנובעים מעסקאות מקרקעין ועוד.

מנהל הפורום הינו עו"ד יריב גוטמן שעוסק בתחום המקרקעין במשך 20 שנה. הנני חוזר ומדגיש האמור בפורום זה לא מהווה ייעוץ משפטי וכל מי שמסתמך על האמור בפורום זה האחריות עליו בלבד.

לצפיה ב-'זימון למשפט עקב חריגות בניה שכבר לא קיימות'
זימון למשפט עקב חריגות בניה שכבר לא קיימות
07/11/2016 | 10:51
2
18
שלום.
בסוף 2015 בניתי מחסן בשטח הכניסה לבית שלי. בעקבות הלשנת שכן (קנאה,צרות עין או סתם רשעות) הגיעו אלי מהפיקוח ודרשו שאהרוס אותו. לאחר התלבטות וייעוץ החלטתי להרוס את המחסן. המחסן נהרס תוך כחודש מיום הגעת הפיקוח. לאחר הריסת המחסן הגעתי למח' פיקוח בעירייה עם התמונות של לפני ואחרי כהוכחה לביצוע הריסת "מבנה ללא היתר". עברו כ - 8 חודשים ועכשיו קיבלתי זימון לבית משפט על "שימוש בבניה ללא היתר". כאילו המחסן עדיין קיים. פניתי למח' פיקוח והם טוענים שהם "לא זוכרים" שהייתי שם או שראו את התמונות. בכל מקרה הם אומרים שהיה עלי לזמנם לבדיקה. את זה הם לא אמרו לי לפני 8 חודשים. הבנתי שאם הראתי את התמונות אז הכל "בסדר". תמימות/טפשות מצידי. שאלתי- מקובל לתבוע על עילה שכבר לא קיימת והוסרה במיידי? גם לא קיבלתי מהמח' המשפטית שום התראה או אזהרה לפני?
על מענה מהיר - אודה.
שמוליק. shmuely50@gmail.com

לצפיה ב-'חריגות בניה שהוסדרו'
חריגות בניה שהוסדרו
07/11/2016 | 11:57
1
22
שמוליק שלום,

ככלל, עבירות מהסוג שתיארת הינן 'עבירות מתמשכות', כלומר כל יום שהמחסן עמד על תילו ללא היתרים מהווה עבירה, וזה גם אם הוסר המחסן.
עם זאת, אמליץ לבוא בדין ודברים עם המחלקה המשפטית, רצוי באמצעות עורך דין הבקיא בתחום.
לצפיה ב-'מענה'
מענה
07/11/2016 | 13:04
12
בתום בדיקת הפיקוח במקום הם הודיעו לי שאני אזומן לעירייה לשימוע.
לקח להם כחודש ימים לזמן אותי. במקביל ביקשתי לקבל תשריטים מהעיריה,עפ"י בקשת האדריכלית ששכרתי,וגם זה לקח זמן. כלומר ההתמהמהות לא היתה מהצד שלי דווקא. אני מדבר פה על העיקרון. מהות "העבירה" הוסרה. לא הגשתי התנגדויות,לא מרחתי זמן, ברגע שהובהר לי שנעשתה חרגיה פעלתי במידי להסרתה ובכל זאת העירייה מזמנת אותי למשפט. על הנושא הזה אני פונה. האם זה מקובל? לא מתווכח שנעשתה בניה ללא היתר,בתמימות אומנם, אבל נעשתה. מה שחשוב זו ההתנהלותי לאחרי זה.

לצפיה ב-'השכרה'
השכרה
06/11/2016 | 16:34
1
24
שלום לכולם,

מקווה שהשאלות רלוונטיות לפורום,
להלן מספר שאלות לפני פרסום והשכרת הדירה, כמו גם לפני התייעצות עם עו"ד (יתבצע בהמשך),
כל תשובה תתקבל בברכה, במידה ולא כל השאלות רלוונטיות, מתנצל מראש,
אשמח לקבל תשובות לפחות לשאלות העוסקות במקרקעין.

1. דירת 5 חדרים למשפחה, עד כמה מקובל מחוץ לת"א להשכירה מרוהטת או אולי אפילו למכור את הריהוט לשוכרים?
2. אנו טסים לחו"ל לתקופה של מספר שנים, נרצה להשכיר את הדירה ולחתום על חוזה של לפחות שנתיים, האם זה מקובל?
3. עד כמה לא מקובל יהיה לא לאפשר לשוכר לבטל את החוזה של השנתיים לאחר שנה, אבל למשכיר לאפשר?
4. חתימת שני ערבים נדרשת/מומלצת אצל עו"ד, או שזה לא משנה?
5. חתימה על החוזה עצמו, נדרש/מומלץ אצל עו"ד, או שזה לא משנה?
6. האם אותם 2 ערבים שיחתמו על כתב הערבות הם אותם 2 ערבים שיחתמו על שטר החוב, או לא בהכרח?
7. מה הסכום המקובל עבור העברות הבנקאית? (כמה חודשי שכירות?) וכמה בכתב הערבות?
8. האם לדרוש גם המחאות פתוחות לפקודת העירייה/מים/גז/חשמל?
9. האם להוסיף פיצוי כספי מוסכם למקרה של הפרת חוזה/ביטול חוזה לאחר החתימה?
10. מומלץ כי באחריות המשכיר לרכוש פוליסת ביטוח מבנה, ובאחריות השוכר לרכוש פוליסת ביטוח תכולה וצד ג'?

11. אני חושש שיאשימו אותי ברשלנות במקרה לדוגמא שישתמשו במוצר בדירה שהוא לא תקין,
לדוגמא, מוצא שהיצרן פרסם הודעה שיש פגם במוצר ויש להחליפוף אך אנחנו לא ביצענו את ההחלפה,
האם יש נוסח מקובל לסעיף הפוטר אותנו מאחריות כזו?

תודה!
לצפיה ב-'תנאי שכירות'
תנאי שכירות
07/11/2016 | 11:59
15
רם שלום, 

השאלות חשובות אך פורום זה אינו המקום למענה. 
ככלל, אמליץ לך להיעזר בייעוץ משפטי על מנת להגיע להסכם שכירות מיטבי.

לצפיה ב-'רישום בטאבו - אישורי מסים'
רישום בטאבו - אישורי מסים
06/11/2016 | 13:28
6
78
שאלה לעו"ד צבי שני -
קניתי דירה. בעת דיווח העסקה עורך הדין של המוכרים דיווח בשמי על כך שאני מתחייב למכור את הדירה הנוכחית שלי תוך שנה וחצי. לאחר שבועיים קיבלתי מהם אישור בדואר על כך שמס הרכישה מוקפא.
האם זהו המסמך שאותו עליי להגיש בטאבו בעת רישום הדירה על שמי (מסירת החזקה בדירה)? או שעורך הדין של המוכרים קיבל מסמך נוסף בעת הדיווח? כי בידיי או בידי עורך דיני אין מסמך נוסף הקשור במס הרכישה.
בתודה,
עידו.
לצפיה ב-'מהם = מרשות המיסים'
מהם = מרשות המיסים
06/11/2016 | 13:29
5
11
לצפיה ב-'אישור רשות המסים'
אישור רשות המסים
06/11/2016 | 16:19
4
20
לפי התיאור, אכן האישור שבידך הוא האישור הנדרש להעברת הדירה בטאבו.

עם זאת, זה תפקידו של עורך הדין המטפל בעסקה לוודא זאת.

בהצלחה
לצפיה ב-'הדף הזה (מצ"ב)?'
הדף הזה (מצ"ב)?
06/11/2016 | 21:11
3
14
אפילו שלא כתוב עליו בשום צורה שזה ממוען לטאבו או מהווה אישור לרישום בטאבו וכדומה?

ותודה לך על ההתייחסות!!
לצפיה ב-'אישורי מסים'
אישורי מסים
07/11/2016 | 10:07
2
17
שלום,

זה לא מהווה אישורי מסים לטאבו, אלא הודעת שומה בלבד.
אמליץ להיעזר בעורך הדין שמייצג אותך בעסקה.

בהצלחה
לצפיה ב-'העו"ד לא זמין בימים הקרובים '
העו"ד לא זמין בימים הקרובים
07/11/2016 | 11:46
1
11
מסיבה בריאותית, ואני מתחיל להיות בלחץ כי עוד מעט תהליך ההעברה בטאבו. אודה לך מאוד אם תסכים רק לענות לי מה עושים במקרה הזה. האם מכיוון שמדובר בהקפאת החוב (עקב הצהרתי למכור תוך 18 חודשים) - לא אקבל אישור לטאבו ולא אוכל להעביר את הדירה על שמי?!
לצפיה ב-'מס רכישה- פטור במכירת הדירה הנוספת'
מס רכישה- פטור במכירת הדירה הנוספת
07/11/2016 | 12:06
15
עידו שלום,
במענה הקודם לא התייחסתי לכך שיש ברשותך דירה נוספת.

שים לב- אישור לרישום בטאבו יינתן רק בכפוף ולאחר מכירת הדירה הנוספת.
עד אז ישנה 'הקפאת שומה'. 
לכן, בעת מכירת הדירה הנוספת יש לדווח על כך למשרד מיסוי המקרקעין בו מטופלת השומה ה'מוקפאת'.

רפואה שלמה לעורך הדין.
לצפיה ב-'מס רכישה'
מס רכישה
02/11/2016 | 21:14
3
30
שלום
ברצוני לבצע עסקת קניית דירה. הדירה  כיום נמצאת בתהליך בניה והיא בבעלות של אדם שהוא חלק מקבוצת בעלי הקרקע. בעצם מס אנשים הנם בעלי הקרקע ולכל אחד יש מס דירות.
הבניין מיועד כולו למגורים . ישנו קבלן מבצע שבונה כרגע את הבניין , כמובן שעדיין אין טופס 4.
רציתי לשאול כיצד ימסו אותי במס רכישה בהנחה שזוהי דירה יחידה. האם לפי מדרגות מס או לפי 6% מהשקל הראשון.
תודה לכל העונים
לצפיה ב-'עסקת קומבינציה'
עסקת קומבינציה
02/11/2016 | 21:32
2
18
בהמשך לשאלתי, נראה לי כי מדובר בעסקת קומבינציה של בעלי הקרקע עם קבלן. אחד מבעלי הקרקע החליט למכור לי דירה כעת, כאשר הבניין בשלבי בנייה (סיימו שלד) מה הדין לגבי מס הרכישה שלי הרוכשת מבעל הקרקע את הדירה השייכת לו בבניין?
לצפיה ב-'סליחה הבהרה והסבר'
סליחה הבהרה והסבר
04/11/2016 | 22:32
1
9
התברר לי כי מדובר בקבוצת רוכשים עם הסכם שיתוף ללא בנק מלווה שרכשו שרותי בניה מקבלן. איך תחשב מכירה הדירה מאחד מבעלי הקרקע? האם כשרכישת קרקע או דירה? הוא מתעקש כי העסקה היא דירה
כמו כן, איך במצב כזה של מכירה לפני טופס 4 ניתן לתת לי ערבויות על הכסף שאשלם כקונה?
תודה
לצפיה ב-'מס רכישה בדירה שטרם נסתיימה בנייתה'
מס רכישה בדירה שטרם נסתיימה בנייתה
06/11/2016 | 16:30
10
שלום,

לצורך מס רכישה, גם דירה שטרם נסתיימה בנייתה מהווה "דירת מגורים", ולפיכך אם זו דירתך היחידה תהיי זכאית לפטור עד לשווי 1,600,175 ש"ח.
להבטחת השקעותייך בדירה ישנן מספר אפשרויות, כגון הערת אזהרה, ערבות בנקאית, שעבוד ועוד. על עורך הדין המייצג בעסקה לבחון את הפרטים ולתת פתרון שיגן עלייך.

לגבי מס הרכישה- אלו המדרגות (בתוקף עד 15.1.2017):
על חלק השווי שעד 1,600,175 ₪: 0%
על חלק השווי שבין 1,600,175  ₪ – 1,898,005 ₪ – 3.5%
על חלק השווי שבין 1,898,005 ₪ – 4,896,615 ₪– 5%
על חלק השווי שבין 4,896,615  ₪ – 16,322,055 ₪ – 8%
על חלק השווי שמעל 16,322,055 ₪ – 10% 
לצפיה ב-'זכויות במקרקעין'
זכויות במקרקעין
01/11/2016 | 15:24
1
28
אנו מתגוררים בבניין בן 8 קומות בירושלים, שבנוי על צלע הר ולכן מחולק לשני חלקים. אנו גרים בקומת 4, הקומה האחרונה של החלק הקדמי של הבניין. כאשר הגג של דירתינו הוא המרפסת של קומה 5, שקומה 5 היא הקומה הראשונה של החלק השני של הבניין, שבנוי יותר פנימה. לפני מספר שנים הוצאנו, אנו ושלושת הדיירים שמתחתינו תוכנית תב״ע ורשיון בניה לבניית עמודה בת 4 קומות, נפרדת לבניין שתהיה תוספת לדירות לכל החלק הקדמי של הבניין. במסגרת הוצאת רשיון הבניה נדרשנו ע״י ערית ירושלים לרשום את תוספת הבניה בטאבו, אך ורק עבור 4 הקומות התחתונות. ולפיכך לפי הבנתינו, התוספת הינה אך ורק בבעלות 4 הקומות הראשונות. אנו עומדים בימים אלו להתחיל בבניית התוספת, ומכיוון שאנו הקומה האחרונה בבנייה אנו מתכננים לעשות חלונות סקיילייט בתקרת התוספת שלנו. שאלתי היא ; האם השכן בקומה 5 יכול על פי חוק, להוציא רשיון בניה ולהפוך את הגג של התוספת שלנו למרפסת עבורו, ( כהמשך למרפסת הגדולה שלו, שכאמור היא כרגע כבר בגודל הדירה שלנו ) ? ואם יש לו אפשרות עפ״י חוק, איך אנו יכולים לעצור את המהלך ? צו מניעה ?
לצפיה ב-'בית משותף'
בית משותף
02/11/2016 | 16:19
16
אוסי שלום!

התשובה תלויה במשתנים שאין כאן המקום לדון בהם.
ככלל- יש לבדוק אם מדובר בבית משותף אחד או שניים, תקנון, זכויות בניה וכו'.

מומלץ לפנות לייעוץ משפטי.
לצפיה ב-'העברת דירה במתנה עם משכנתא - ומס שבח'
העברת דירה במתנה עם משכנתא - ומס שבח
01/11/2016 | 12:13
1
103
שלום רב, לי ולאישתי דירת מגורים משותפת (רשומה הערת אזהרה ע"ש שנינו) אני מעוניין להעביר את חלקי בדירה לאשתי, ללא תמורה. על הדירה רובצת משכנתא שרשומה ע"ש שנינו. האם העברת המשכנתא כולה ע"ש אישתי תחייב אותי במס שבח?
לצפיה ב-'"העברת משכנתא"'
"העברת משכנתא"
01/11/2016 | 12:45
37
שלום,

לפי תיאורך, אתה מעביר זכויות ללא תמורה. 
אשתך מוגדרת כ"קרוב" לעניין מס שבח, ולכן העברת הזכויות לא תחוייב במס שבח, לכאורה.
עם זאת, הגדרות המשכנתא קשורות להתקשרות מול הבנק, ויש לבחון את הנושא ישירות מול הבנק, ככל שרוצים לבצע שינויים בתנאי ההלוואה או בפרטי הלווים.
לצפיה ב-'הציעו לי קרקע חקלאית במרכז'
הציעו לי קרקע חקלאית במרכז
01/11/2016 | 12:02
1
22
אבל היא מוגדרת נוף כפרי פתוח 
מה המשמעות
לצפיה ב-'קרקע חקלאית'
קרקע חקלאית
01/11/2016 | 12:42
22
אלי שלום,

כל נושא העסקאות ב'קרקעות חקלאיות' טעון בדיקה בשבע עיניים, ורצוי על ידי אנשי מקצוע: היכן ממוקמת הקרקע? האם יש צפי לשינוי ייעוד ומתי? האם הקרקע מוגדרת ככזו שבכלל ייתכן שינוי ייעוד (גן לאומי? מחצבים? תוכניות לכבישים עתידיים:?).
"נוף כפרי פתוח" הינה הגדרה תכנונית שנוספה לאחר שרבות מהקרקעות החקלאיות חדלו מלשמש בפועל לחקלאות, ונוצר הצורך "לשמור" עליהן מפני לחצי הפיתוח העירוני המואץ.
בכל אופן, לגופו של עניין אין הבדל מהותי לנושא העסקה בין קרקע המוגדרת כחקלאית לכזו המוגדרת כנוף כפרי פתוח, ובכל מקרה כדאי לבדוק היטב את העסקה.

בהצלחה
לצפיה ב-'תשלומי מיסים'
תשלומי מיסים
01/11/2016 | 07:57
1
13
שלום
אני מוכרת דירה אחת מתוך שניים החודש
מה המיסוי שעלי לשלם
אם אני זכאית לדירה מזכה?
האם אני זכאית למכור את דירת המגורים ולקבל פטור לינארי ?
תודה לתשובתכם

לצפיה ב-'מיסוי במכר דירה'
מיסוי במכר דירה
01/11/2016 | 12:29
13
חן שלום,

משאלתך לא ניתן להבין נתונים החסרים למתן תשובה פרטנית מתאימה בפורום.
אני ממליץ לפנות לייעוץ משפטי בנוגע למס השבח במכירה.
לצפיה ב-'בן ממשיך מול צוואה מאמר חדש'
בן ממשיך מול צוואה מאמר חדש
30/10/2016 | 11:39
264
במשק חקלאי במושב בדרום הארץ חיו זוג, ולו שני ילדים- בן ובת. בשנות ה-70 מינו ההורים את הבן כבן ממשיך. האב נפטר, ולאחריו האם, שהותירה אחריה צוואה. בצוואתה, מורה האם לחלק את המשק החקלאי לשני ילדיה בחלקים שווים. האם הבן, שהינו בן ממשיך, יקבל את המשק, או שמא תתקבל הצוואה?
http://www.tapuz.co.il/forums/articles/article/2471/113521
לצפיה ב-'הפשרת קרקע '
הפשרת קרקע
29/10/2016 | 20:06
2
25
שבוע טוב,
מהי הפרוצדורה להפשרת קרקע מסטאטוס "חקלאית" ל"בניה" ?
האם בעל קרקע חקלאית יכול להגיש בקשה להפשרה, או שניתן להפשיר רק במסגרת תכנית בניה ופיתוח כוללת (תב"ע ?) לאזור ?
תודה.
לצפיה ב-'שינוי ייעוד'
שינוי ייעוד
30/10/2016 | 16:56
1
19
שלום שאולי,

ככלל, מדובר בפרוצדורה של שינוי ייעוד המקרקעין.
במקרים רבים יכלול הדבר גם צורך בשינוי תב"ע (תכנית בניין ערים).
בעל קרקע חקלאית, במקרה של קרקע פרטית, יכול להיות המבקש.

לצפיה ב-'תודה '
תודה
30/10/2016 | 17:53
3
לצפיה ב-'בניין משרדים'
בניין משרדים
27/10/2016 | 20:32
1
43
חיפשתי באינטרנט ולא מצאתי שבניין משרדים הוא שייך לקטגוריית בניין משותף,
רציתי לדעת בניין משרדים שיש לו שטחים ציבוריים ומערכות משותפות ובנוסף מחובר לעוד כמה בניני משרדים בחניון ובמערכות משותפות הוא נכנס לקטגוריה של בית משותף בכל בניין יש גם וועד בית וחברת ניהול,
לדעתי וכך אני מבין שבניין משרדים הוא נכנס להגדרה של בניין המשותף וחלים על חוקי המקרעין.
תודה ושבת שלום
מוטי
לצפיה ב-'בניין משרדים'
בניין משרדים
30/10/2016 | 16:33
19
מוטי שלום,
לשאלתך, חוק המקרקעין מגדיר במפורש כי "בית משותף" הינו מבנה המכיל שתי דירות או יותר (ובכלל זה חדרים, תאים וכו'), ואלו יכולים לשמש "למגורים, לעסק או לכל צורך אחר".
לכן על בניין משרדים הממלא את ההגדרות שבחוק יחולו הכללים הנוגעים לבית משותף.

לצפיה ב-'היתר בנייה פרטני ?'
היתר בנייה פרטני ?
26/10/2016 | 10:24
1
20
הי
אני מעוניין לרכוש באזור הרצליה דירה יד 2 לרכישה, וראיתי כמה דירות ישנות בבניינים של 3 קומות משנות ה50-70.
כשבדקתי באתר העירייה במח הנדסה, את היתרי הבנייה,(משנות ה60 וה 70)
ראיתי ,בבניין אחד שרשום בתיק הבנין היתר בנייה לבניין בן 3 קומות -ולא רשום כמה דירות בכלל יש בקומה.
בבניין אחר ,רשום בנין בן 3 קומות למגורים ,ובקומה שבה הדירה המבוקשת רשום היתר ל 3 דירות באותה קומה -אך בפועל יש בבניין 4 דירות..
האם כשיש היתר בנייה כוללני כזה, לכל הבניין, ולא ספציפית לדירה - זה נחשב שלדירה אין היתר בנייה בכלל (או שכך נהוג)?
האם צריך היתר בניה פרטני לכל דירה ודירה לפני שבכלל מזמינים שמאי?
אגב,האם כשיש היתר כללי כזה לבניין ולא לדירה ספציפית זה אומר שערך הדירה נמוך מהשוק ?
תודה

לצפיה ב-'היתרי בניה לדירת מגורים'
היתרי בניה לדירת מגורים
27/10/2016 | 15:37
14
ירון שלום,

על מנת לתת מענה שלם לשאלתך יש לבדוק את המסמכים הרלוונטיים, והפורום איננו מתאים לכך.
מומלץ להיעזר בייעוץ משפטי.
ככלל, ערכם של דירה או נכס מקרקעין בנוי ללא היתר מתאים, הן מבחינת בינוי והן מבחינת ייעוד,  יהיה נמוך מנכס מקביל עם היתר מתאים.
לצפיה ב-'תביעת דמי שכירות'
תביעת דמי שכירות
25/10/2016 | 10:49
4
40
יש לנו דיירת שלא ממש משלמת שכירות או חשבונות, אנחנו מתכננים להעיף אותה (או שהיא כבר מעיפה את עצמה, לא ברור).
השאלה שלי, מה עושים עם החוברות שהיא השאירה אחריה?
אני רוצה להגיש תביעה בתביעות קטנות, אך האם ניתן להגיש תביעה על מישהו שלא ברור בכלל מה הכתובת שלו?
היא מחליפה דירה כל שלושה חודשים בערך, כך שאין לה כתובת קבועה, האם זה יפריע לי בהגשת התביעה?
לצפיה ב-'תביעת חובות שוכר'
תביעת חובות שוכר
25/10/2016 | 12:17
3
37
אנה קרנינה שלום,
לגבי פינוי של הדירה- ישנו הליך ייחודי של פינוי מושכר.
לגבי החובות- התביעה הינה כנגד אדם ולא משנה היכן בארץ הוא נמצא.
יש כמובן לוודא המצאת התביעה, ולכן מומלץ להיעזר בשליח מקצועי.

לצפיה ב-'סלח לי על הבורות'
סלח לי על הבורות
25/10/2016 | 12:36
2
27
מה זה אומר:
"המצאת תביעה"
"שליח מקצועי"?
לצפיה ב-'המצאת תביעה'
המצאת תביעה
25/10/2016 | 13:15
1
28
סליחה.

"המצאת תביעה"- הכוונה לכך שכתב התביעה נמסר לצד שכנגד. חשוב שהדבר יהיה מתועד.
"שליח מקצועי"- ישנם שליחים העוסקים בתחום השליחויות המשפטיות, והם נעזרים בניירת הדרושה להוכחת המסירה.
לצפיה ב-'תודה רבה'
תודה רבה
25/10/2016 | 13:27
11
לצפיה ב-'הקמת אוהל ומגורים ללא תשלום שכירות\משכנתה'
הקמת אוהל ומגורים ללא תשלום שכירות\משכנתה
19/10/2016 | 12:20
5
162
שלום רב, האם על פי חוק, אני יכול לבחור נקודה מרוחקת ולא מאוכלסת, ולהקים בה אוהל למגורי קבע? כולל הקמת שירותים חיצוניים (עם בור) ועמדה לגנרטור? אם לא, מה הנוהל? האם אני צריך איזה אישור מהמועצה האזורית או משהו?

אני חושב על הקמת אוהל באזור המדברי צפונית מבער שבע, או לחילופין כ20 דקות צפונית מאילת בשטח פתוח
לצפיה ב-'אם אתה בדואי'
אם אתה בדואי
24/10/2016 | 17:30
49
מותר גם להקים ווילה,
ולבוא לדרוש שיחברו לך תשתיות מים, כביש גישה, וחשמל,
כי אחרת - תלך לעיתונות ותעשה הצגה שאתה מגדל ילדים מסכנים,
בלי מקרר, מים, ומקלחת.
לצפיה ב-'מגורים באוהל'
מגורים באוהל
25/10/2016 | 12:15
3
37
שלום,

לפי חוק, לכל קרקע ישנו ייעוד.
ניתן להתגורר בקרקעות המיועדות לכך ובכפוף לעמידה בתנאי החוק השונים, ובכללם חוק התכנון והבניה.
העמדת גנרטור, שירותים חיצוניים וכדומה הינן עבודות המצריכות היתר.
אוהלים רבים יכולים להיחשב ככאלה המצריכים היתר להצבתם (יורט, לדוגמא, אך לא רק).
בקיצור, על פי חוק אינך יכול להציב אוהל וכדומה היכן שאתה רוצה.

מועדים לשגרה,
צבי
לצפיה ב-'מאיפה ניתן לקבל היתרים?'
מאיפה ניתן לקבל היתרים?
25/10/2016 | 12:29
2
28
לדוגמה אני רוצה להקים אוהל באחד היערות בשומרון במקום מבודד, מאיפה אני יכול לקבל היתר? כמו גם היתר להצבת גנרטור ואישור לחפירת בור שישמש כשירותים?
לצפיה ב-'קבלת היתר בשומרון'
קבלת היתר בשומרון
25/10/2016 | 13:16
1
32
ביהודה ושומרון ניהול המקרקעין נעשה בידי המינהל האזרחי. 
להערכתי הסיכויים לקבלת היתר כאמור קלושים.
לצפיה ב-'כל מה שאני צריך זה הוכחה שביקשתי היתר'
כל מה שאני צריך זה הוכחה שביקשתי היתר
25/10/2016 | 13:21
28
גם אם הם יסרבו, אני אוכל עדיין להקים אוהל מאחר ובאם זה יגיעה למשפט, אני פשוט אציג בפני השופט את ההכנסה החודשית שלי שלא מאפשרת לי להשכיר דירה, ועתק של הבקשה להקמת אוהל במקום שבו הוא לא מפריעה לאף אחד. אם שני מסמכים אלו אני חסין מפני כל קנס או תביעה למעט במקרה ומישהו מוצא פתרון יותר טוב ואני מסרב לו
לצפיה ב-'פטור ממס'
פטור ממס
13/10/2016 | 13:41
2
39
אני מעוניין למכור דירה. הקונה היא אשה גרושה וקשת יום, המתגוררת כבר בדירה בשכירות. למעשה מי שמשלם על הדירה זה אבא שלה, שיש לו עוד מספר דירות. לקונה זו תהיה הדירה היחידה. היא מבקשת לדעת האם היא תהיה זכאית לפטור ממס? 

לצפיה ב-'פטור ממס רכישה'
פטור ממס רכישה
13/10/2016 | 16:02
1
39
שלום אורי,

החוק מקנה פטור ממס רכישה לרוכש שזו דירתו היחידה.
בשל כך שאביה הוא המשלם, יש לבחון את האפשרויות על מנת לוודא שרשויות המס לא יכירו באב כרוכש בפועל.
מומלץ לפנות לייעוץ משפטי בנושא.

שנה טובה
לצפיה ב-'מס רכישה'
מס רכישה
26/10/2016 | 15:45
22
מי שרוכש דירה וזוהי דירתו היחידה לא ישלם מס רכישה עד למדרגה של 1,600,175 ש"ח.

מעבר לסכום זה ישנו מס מדורג החל מ3.5% וצפונה.

לרוכשי דירה שניה, יש לעיתים הקלות במס בהתאם לקבוע בחוק (עולה, נכה וכו').  
לצפיה ב-'דרך ללא מוצא במגרש לבניית צמודי קרקע - חלק מההפקעה?'
דרך ללא מוצא במגרש לבניית צמודי קרקע - חלק מההפקעה?
13/10/2016 | 01:48
1
24
1. לאדם יש מגרש חקלאי שהוסב למגורים לצמודי קרקע.
2. התוכנית כוללת דרך ללא מוצא במרכז המגרש לגישה לבתים. הדרך מתחילה ברחוב קיים.
3. האם ניתן לחייב את הרשות המקומית שהדרך תהיה חלק מההפקעה ותעבור לבעלות הרשות המקומית? (כך שלמעשה לא "יתבזבז" שטח לא מופקע על שטח שלא ניתן לבנות עליו)
4. האם התשובה ל-3 משתנה בין רשות מקומית אחת לשנייה?
5. האם ניתן להפנות אותי לחוקים בנושא?
6. האם המונח "הפקעה רגולטורית" קשור לנושא?
לצפיה ב-'מצב תכנוני של דרך גישה'
מצב תכנוני של דרך גישה
13/10/2016 | 12:27
12
שלום,

התשובה תלויה בנתונים רבים החסרים בשאלה.
ככלל, דרך גישה יכולה להיות מוצמדת לאחד המגרשים או בשיתוף.
התשובה אינה משתנה בין רשות מקומית אחת לשניה.
הפניה לחוקים בנושא אינה שייכת לפורום- מומלץ להיעזר בייעוץ משפטי מתאים.
לא נראה שיש קשר להפקעה רגולטורית.
לכל היותר המגרש נגרע ממשבצת קרקע של אגודה, אך גם במקרה זה אין מדובר בהפקעה.

שנה טובה
לצפיה ב-'גדר עקומה'
גדר עקומה
11/10/2016 | 13:28
1
44
לפני כ10 שנים בנינו מכספינו האישי גדר שמפרידה בין החצר שלנו לחצר של השכנים. לאחר כמה שנים השכנים הביאו מודד שבדק ומצא שהגדר נבנתה מעט עקום ויש חריגה של מטר ושלושים(במקום הכי רחב של החריגה). במשך השנים הבאות ועד לאחרונה העניין די נדחק. כיום השכנים שלחו לנו מכתב התראה טרם נקיטת הליכים ובו דרישה להסיר את הגדר ובנוסף דרישה לתשלום של 42 אלף שקלים על דמי שימוש ראויים על אותה סטייה בגדר לתוך שלהם. אין ספק שצריך להסיר את הגדר. אך האם הדרישה הכספית בטענה של דמי שימוש ראויים יש בה ממש? מדובר הרי בקטע קטן זניח של קרקע שלא שימש לכלום.
לצפיה ב-'הסגת גבול ודמי שימוש ראויים'
הסגת גבול ודמי שימוש ראויים
13/10/2016 | 12:15
35
בן שלום!

ככל שאין הסכמה בין השכנים, והגדר נבנתה ללא היתר- אכן יש לפנותה.
לגבי תביעה לדמי שימוש ראויים- לפי הנתונים בשאלה- קשה לראות כיצד ייפסק סכום כזה בבית משפט.

שנה טובה!

לצפיה ב-'כשנותנים צק לקניית דירה צריכים להביא חוזה לבנק?!'
כשנותנים צק לקניית דירה צריכים להביא חוזה לבנק?!
07/10/2016 | 14:12
1
26
(אני לא לוקח משכנתא. קונה דירה ע"ס כ 500K ש"ח)
הוצאתי שיק בנקאי לתשלום ראשון, בבנק שאלו לשם מה הכסף. ואמרו לי שלתשלומים הבאים עלי להביא להם העתק מחוזה הרכישה.
במידה ואשלם בשיק רגיל / העברה בנקאית, גם אצטרך להביא לבנק העתק?

ככה זה תמיד? כל אחד שקונה דירה גם ללא משכנתא, הבנק מקבל העתק מחוזה הרכישה?!

תודה

לצפיה ב-'המצאת אסמכתאות לבנק'
המצאת אסמכתאות לבנק
09/10/2016 | 18:35
27
שלום,

בדרך כלל בהעברה של סכומי כסף משמעותיים הבנק מבקש לדעת במה מדובר.
סביר להניח שבמקרים כאלו תידרש להמציא הסכם מכר שיאשר את דבר קניית הבית.

בהצלחה ושנה טובה
לצפיה ב-'משכנתא '
משכנתא
05/10/2016 | 16:12
2
33
אנו קונים דירה מקרוב משפחה קרוב ויש שם משכנתה.

בגלל הנסיבות,על אף שלא מומלץ, אנו נרשום תחילה זיכרון דברים, ורק בחלוף כמה חודשים -הסכם מכר מפורט.

שאלתי הספציפית: מה צריך להיות גם רשום בזיכרון דברים בקשר למשכנתה בלבד, כדי שנוכל לרשום הערת אזהרה עפי זיכרון הדברים. 

האם דרושה הסכמת הבנק הממשכן למשל, לרישום הערת אזהרה? 
אודה לתשובה מפורטת ככל שניתן. תודה מראש
לצפיה ב-'רישום זכרון דברים'
רישום זכרון דברים
06/10/2016 | 16:41
25
שלום,

ראשית, לא מומלץ לחתום על זכרון דברים, בין השאר משום שהוא מהווה 'אירוע מס' ויש להצהיר בגינו.
ניתן לרשום הערת אזהרה בגין זכרון הדברים, ולא נדרשת הסכמת הבנק הממשכן לרישום ההערה.
לאחר חתימת ההסכם הבנק הממשכן (של הקונים) ידרוש מכתב כוונות מהבנק לטובתו רשומה המשכנתא (של המוכרים).

שנה טובה
לצפיה ב-'זכרון דברים'
זכרון דברים
21/10/2016 | 10:30
13
באתר המשכנתא המרכזי פורסם בעבר מאמר של עו"ד בנושא, מצ"ב לינק
לצפיה ב-'נחלה חקלאית'
נחלה חקלאית
05/10/2016 | 17:23
4
25
אני גר במשק במושב במרכז. שמעתי שניתן לפצל נחלה חקלאית. האם זה נכון?
לצפיה ב-'פיצול נחלה חקלאית'
פיצול נחלה חקלאית
06/10/2016 | 15:41
3
33
מאיר שלום,

מזה שנים ניתן לפצל נחלה חקלאית על פי הוראת אגף חקלאי מספר 62 של רשות מקרקעי ישראל והכללים הקבועים בה.
נכון להיום ישנה החלטה חדשה של הרשות (מס' 1464), המאפשרת פיצול הנחלה בתנאים טובים יותר. עם זאת, עדיין כניסה להסדר מצריכה ביצוע תנאים תכנוניים מקדימים ותשלום לרמ"י.
עם זאת, ביצוע ההחלטה טרם נכנס ליישום מלא, ומצוי בשלבי "פיילוט" (ניסוי) בארבעה מושבים שונים ברחבי הארץ (אמץ, קדרון, ניר בנים וכפר מימון).

שנה טובה

לצפיה ב-'יש צפי מתי החלטה 1464 תצא לפועל?'
יש צפי מתי החלטה 1464 תצא לפועל?
08/10/2016 | 23:58
2
20
לצפיה ב-'יישום החלטה 1464'
יישום החלטה 1464
10/10/2016 | 09:19
1
117
כרגע הנושא מרוכז במטה רמ"י בירושלים. 
ברמ"י מדברים על יישום במהלך 2017.
עם זאת, כבר עכשיו ניתן לבצע את הצעדים התכנוניים הנדרשים על מנת שתהיה האפשרות להיכנס להסדר. 
לצפיה ב-'תודה רבה'
תודה רבה
01/11/2016 | 08:45
6

מנהל/ת הפורום

אודות:
עו"ד יריב גוטמן, חבר בלשכת עורכי הדין משנת 1998. משרד עו"ד יריב גוטמן מומחה במתן שירותים משפטיים במגוון תחומים, לרבות במשפט דיני מקרקעין, מיסוי מקרקעי
עוד...

חם בפורומים של תפוז

חפשו אותנו גם באינסטרגם
חפשו אותנו גם...
פודי תפוז - האינסטגרם החדש כל התמונות של...
חפשו אותנו גם באינסטרגם
חפשו אותנו גם...
פודי תפוז - האינסטגרם החדש כל התמונות של...
בפייסבוק שלנו כבר ביקרתם?
בפייסבוק שלנו כבר...
רוצים להיות תמיד מעודכנים במה שקורה בתפוז?
בפייסבוק שלנו כבר ביקרתם?
בפייסבוק שלנו כבר...
רוצים להיות תמיד מעודכנים במה שקורה בתפוז?

בעלי מקצוע

עו
עו"ד יריב גוטמן

מקרא סימנים

בעלת תוכן
ללא תוכן
הודעה חדשה
הודעה נעוצה
אורח בפורום
הודעה ערוכה
מכיל תמונה
מכיל וידאו