לגלישה באתר בגירסה המותאמת לסלולאר
| הוספת הודעה
הגדרות תצוגה

הגדרות עץ הודעות

מאפייני צפייה

הצג טקסט בתצוגה
הצג תגובות באופן
עדכן

פורום ישעיהו ליבוביץ-הגותו

לאתר עמותת "לשמה"    www.leibowitz.co.il

ברוכים הבאים לפורום "ישעיהו ליבוביץ- הגותו" שמטעם עמותת "לשמה". זהו גם המקום לעידכונים על פעילויות העמותה. מטרת הפורום היא לשמש במה ציבורית עליה יתקיימו דיונים הן אודות ליבוביץ והגותו והן אודות עינייני היום והשעה. פורום זה כפוף לתקנון הפורומים של תפוז ועל כן הכותבים בפורום מתבקשים שלא לחרוג ממנו. גלישה מהנה.                                

הנהלת הפורום:

אודות הפורום ישעיהו ליבוביץ-הגותו

לאתר עמותת "לשמה"    www.leibowitz.co.il

ברוכים הבאים לפורום "ישעיהו ליבוביץ- הגותו" שמטעם עמותת "לשמה". זהו גם המקום לעידכונים על פעילויות העמותה. מטרת הפורום היא לשמש במה ציבורית עליה יתקיימו דיונים הן אודות ליבוביץ והגותו והן אודות עינייני היום והשעה. פורום זה כפוף לתקנון הפורומים של תפוז ועל כן הכותבים בפורום מתבקשים שלא לחרוג ממנו. גלישה מהנה.                                

לצפיה ב-'ערב טוב ושבת שלום'
ערב טוב ושבת שלום
21/08/2015 | 18:21
1
56
קול זכרון ישן

לצפיה ב-'תחנות בחיים'
תחנות בחיים
21/08/2015 | 20:29
39
אור אדום

לצפיה ב-'בדיקה'
בדיקה
21/08/2015 | 17:59
14
לצפיה ב-'סלט ויינרוט'
סלט ויינרוט
20/08/2015 | 20:57
17
80
זה עתה סיימתי להאזין לקטע אודיו המופיע באתר לייבוביץ - קטע הרצאה שנשא ד"ר יעקב ווינרוט, בו ביקר פן אחד ב"הגותו" של ליבוביץ (הרצאה שנשא במרכז יהדות ע"ש צימבליסטה באוניברסיטת ת"א, 2001, על פי הכתוב באתר). משך ההרצאה הוא כשעה ועשרים דקות. 

ועתה בקצרה לתורף ביקורתו, שעסקה בענייני דת ומוסר. ווינרוט הציג בתמצית את דעתו של לייבוביץ כי קיימת דיכוטמיה בין דת ומוסר (שבפורום זה איני צריך לבארה), והבהיר בתחילה כי בתום הרצאה הוא "יוכיח" כי דיכטומיה זו מופרכת ביסודה, מכל פינה ופינות "התורה"!. 

תמצית טענתו (שלוותה בציטוטים, נרחבים מדיי לטעמי, של ר' יצחק עראמה "בעל העקדה, ומזעיר ממו"נ) כזאת: היות וליבוביץ טוען כי הקטיגוריה המוסרית רואה באדם עצמו את הערך העליון (שגיאה פטאלית כידוע, קטיגוריה מוסרית אינו עוסקת באדם עצמו, אלא ב-"אדם"! היינו זולתו), נמצא מתנגשת היא באמונה הדתית, הרואה באלוהים את הערך היחיד הראוי לעובדו. מכיוון שהמצוות עצמן הן הדרך היחידה לעובדו יתברך, ואנחנו הרי יודעים כי חז"ל עקרו את מצוות התורה לצורכי שעה, נמצאת ההלכה והמצוות ידי אדם המה, וכיצד ליבוביץ אומר שיש לשמור מצוות שהן מעשה ידי אדם. נמצא אם כן, "הגותו" של ליבוביץ, מפריכה את כל יהדות ההלכה. 

אני מודה, שברגע הראשון חשבתי שמדובר בהלצה. אך עם המשכות הדקות, והרצינות התהומית, בהדגשי ניואנסים וטונציה סמכותית שנתלוו להמשך ההרצאה, הבנתי שהאיש אכן חושב שטענתו המגוחכת טענה. אני גם חייב לציין, ולא אכחד, כי נדמה לי, וכאן אני נזהר מלחשוד בכשרים, שהוא כלל לא מכיר, ואני לא מדבר על הבנה בכלל, אלא ממש לא מכיר את כתביו של לייבוביץ (וירא אני מלומר גם כתבי אחרים שהוא ציטט).  

לא הבין וינרוט שאין חז"ל מתקנים הוראות שעה, ואף מבטלים מצוות מדאורייתא, בשביל האדם, אלא כדי לשמר את התורה, היינו את האמונה בו ית'. לא הבין ויינרוט שהכוונה היא המבכרת את האקטוס והיא זו שנותנת לו את משמעותו.  

ביני וביני, כקונטרה וכעימות ל"דעת ליבוביץ" מזכיר ווינרוט (ארוכות מאוד) בנושא זה את ר' יצחק עראמה שמוכיח שיש לחז"ל כוח לעקור מצוות מן התורה (אם זו לא בדיחה אקדמית, איני יודע אקדמיה ובדיחה מה הם) כאילו אין גמרא בעולם, צריך את ר' יצחק עראמה בשביל זה. הוא גם מזכיר את ההקדמה של קצות החושן המסבירה כיצד הם יכלו לעשות (את אותה הקדמה שליבוביץ כה הרבה לצטט), הוא מנסה להוכיח מדיני ממונות (משפטן או לא?) שבהן ניתנת אוטנומיה לדיין לשפוט, ולא מבין שכל דיני ממונות הם סובסטנציאליים טהורים, היינו קטיגוריה חזל"לית מובהקת, שנועדה לצורך קיום חיים בצוותא, ורוב כללי דיני הממונות אין מקורם לא בתורה כלל, ואינם נדרשים לה (לא כציווי, ולא כהמלצה). ומה שבעיניי נראה האבסורד בהתגלמותו הוא המצאת מחלוקת בין ר' יצחק עראמה לרמב"ם בעניין אם יש לחז"ל תוקף לעקור מצוות (!?) המחלוקת ביניהם שקיימת או לא קשורה לנושא אחר לחלוטין והוא עמדת הרמב"ם האם מצוות התורה הן האידיאל הממצע, היינו, האם דיני התורה הם השלמות, או לפנים משורת הדין הוא השלמות - שהרמב"ם סבור שהדין הוא הנכון, ולפנים משורת הדין הוא הגורם המרחיק מהיות האדם השלם מגיע אל תכלית הכרה, ואין לזה קשר כלל האם לחז"ל (היינו בני אדם) יש אפשרות לחוקק חוק חדש, או לבטל את קודמו. ובטח ובטח אין לזה קשר כלל לעניין המוסר האתאיסטי שנועד לצורך האדם ועבורו, לא יקרבו זה אל זה כל הלילה. 

ואני שואל עתה, כיצד הבל (סמכותי) של 80 דקות תמימות מופיעות כביקורת לגיטימית באתר לייבוביץ. החסרים כאלו שביקרו את הגותו בטעם? רק בפורום זה אני יכול לספור חמישה, לפחות, שיש באמתחתם ביקורת בעלת בשר אנגוס על ליבוביץ. הם לפחות מכירים את כתביו. האם הזר הקרב לשמע זה, לא יכשל בהבנת ליבוביץ? תמהני!  
לצפיה ב-'אי אפשר לבטל את הדיכוטומיה הנפשית'
אי אפשר לבטל את הדיכוטומיה הנפשית
21/08/2015 | 12:29
43
התורה יונקת משני רגשות אנושיים שקיימים במקביל, בכל נפש- אהבת אדם ושינאת אדם.
מצוות שבין אדם לחברו יונקות מאהבת אדם. מצוות עבודת השם יונקות משינאת אדם.
הרעיון של האל הוא הקרנה של שינאת האדם.
ליבוביץ' נתן ביטוי דתי לשינאת האדם האישית שלו (אני לא נגד זה וזה מובן לי). לכן הדגיש את עבודת השם והפך אותה לערך עליון.
אבל שני הרגשות הללו מתבטאים בדת- אהבת אדם ושינאת אדם, ואני סבור שהדגשת השינאה (בביטויה המותק- עבודת השם) היא ריאקציה להדגשת האהבה שהתרבות והמוסר ובמיוחד העולם המערבי- נוצרי חושף אותנו אליה. האידאלים של האהבה הנוצרית (ששולטים בתרבות המערב) מעוררים בחילה ולכן מדיחים להדגשת יתר של הביטוי הדתי של רגש שינאת האדם.
רק אצל מי ששני הרגשות האלו מודעים אצלו יכול להיות ביטוי שפוי שלהם. אבל דתות הן מכונות ענקיות וחסרות נשמה שמנצלות היעדר מודעות עצמית אצל אנשים ובגלל זה רואים כל מיני קונפליקטים הזויים בין קנאים דתיים מדתות שונות ומאותה דת שבסך הכל נותנים פורקן לתסביכים הנפשיים שלהם, לחוסר האיזון הרגשי שלהם באמצעות העיסוק שלהם בהצרנה של האידאולוגיות הדתיות.
לצפיה ב-'זה על מנת ללמד'
זה על מנת ללמד
21/08/2015 | 17:50
15
56
ששם וסמכות וסלבריטי אינם מבטיחים שהאדם הוא חכם. על פי רוב זה בדיוק להיפך.
לצפיה ב-'זה נכון'
זה נכון
21/08/2015 | 22:05
14
48
גם ידע רב לא מבטיח שאדם הוא חכם. כל הזמן יוצא לי להיתקל בידענים מטומטמים, ואני שואלת את עצמי איך אדם שיודע כל הרבה יכול להיות כזה אידיוט. תמיד נראה לי מוזר.
לצפיה ב-'האמת היא אחת!'
האמת היא אחת!
22/08/2015 | 12:37
13
47
יכולה היא להיות מושגת בדרגות שונות. 
כל אחד והאמת שלו.
על כך אומרת הגמרא : "רימון מצא, תוכו אכל, קליפתו זרק"

לצפיה ב-'"האמת היא אחת" ו"כל אחד והאמת שלו", זה ממש דבר והיפוכו. '
"האמת היא אחת" ו"כל אחד והאמת שלו", זה ממש דבר והיפוכו.
22/08/2015 | 13:20
12
53
מה זאת אומרת "יכולה להיות מושגת בדרגות שונות"?
לצפיה ב-'מטומטם'
מטומטם
22/08/2015 | 15:36
2
56
מטומטם
לצפיה ב-' נעים מאוד'
נעים מאוד
22/08/2015 | 21:01
1
20
לצפיה ב-'כל עוד החרדים יושבים בממשלה - מורה נבוכים ישאר ספר למטומטמים'
כל עוד החרדים יושבים בממשלה - מורה נבוכים ישאר ספר למטומטמים
22/08/2015 | 22:29
55
אני מטומטם,כי החרדים לא מכירים במורה נבוכים.

אנחנו ציבור מטומטם,פשוטו כמשמעו.(סוחטים אותנו)

הציבור חייב להפסיק להיות מטומטם!!!!

לילה טוב.
לצפיה ב-'catchet, עולמנו הוא תוצר הדעת.'
catchet, עולמנו הוא תוצר הדעת.
22/08/2015 | 19:16
8
48
כל "אמת" שנאמרת היא מנקודת ראותה של הדעת.
יש את דעתי, ויש עוד אינסוף דעות נוספות בכול נושא.
כל אדם והאמת שלו, לפי דעתו.
לעומת זאת האמת היא אחת!
הפרט הוא הכלל, הכלל מצוי בפרט.
הכל אחד, והאחד הוא הכול.
לצפיה ב-'רגע, סתם בשביל להבין'
רגע, סתם בשביל להבין
22/08/2015 | 20:58
7
40
מה שאת אומרת עכשיו, זה אמת שנאמרת מנקודת ראותך, או שזו האמת האחת?
לצפיה ב-'מבחינת הפלנטה הדתית,'
מבחינת הפלנטה הדתית,
22/08/2015 | 23:55
1
41
יש למילה 'אמת' מובנים אחדים, כמו צדק, יושר, נאמנות, כנות ועוד - אולם אף אחד מהמובנים הללו איננו המובן המודרני מדעי פילוסופי שלא המקרא ולא חז"ל התעניינו בו ולא היו כפופים לו בעריצות בעולמם הדתי. 

ההלנזים לא שייך לדת.
לצפיה ב-'אנחנו מסתדרות'
אנחנו מסתדרות
23/08/2015 | 18:11
36
תודה
לצפיה ב-'כן!'
כן!
23/08/2015 | 07:28
4
41
זו אמת שנאמרת מנקודת ראותי, לפי דעתי. 
מעבר לדעת, דבר אינו חסר ודבר אינו נחוץ, יש שלווה מושלמת.
בוקר טוב! 

לצפיה ב-'אז רק נראה לך ש"מעבר לדעת לא חסר דבר ויש שלווה מושלמת",'
אז רק נראה לך ש"מעבר לדעת לא חסר דבר ויש שלווה מושלמת",
23/08/2015 | 18:00
3
40
או שאת אומרת שזה ככה למעשה?
לצפיה ב-'אני אומרת..'
אני אומרת..
24/08/2015 | 09:01
2
44
מה הן המילים אם לא שתיקה..

בוקר טוב! 

לצפיה ב-'עמוק...'
עמוק...
24/08/2015 | 18:42
1
36
ואני אומרת אם כבר ללא מילים אז כזה:

לצפיה ב-'catchet, נפלא! תודה! '
catchet, נפלא! תודה!
24/08/2015 | 22:01
8
לצפיה ב-'איך ?!'
איך ?!
20/08/2015 | 08:33
33
לצפיה ב-'אלול - אֲנִי לְדוֹדִי וְדוֹדִי לִי...(שיר השירים)'
אלול - אֲנִי לְדוֹדִי וְדוֹדִי לִי...(שיר השירים)
19/08/2015 | 15:01
14
46
בֶּן אָדָם, מַה לְּךָ נִרְדָּם, קוּם קְרָא בְּתַחֲנוּנִים.
שְׁפֹךְ שִׂיחָה, דְּרֹשׁ סְלִיחָה, מֵאֲדוֹן הָאֲדוֹנִים.
רְחַץ וּטְהַר, וְאַל תְּאַחַר, בְּטֶרֶם יָמִים פּוֹנִים.
וּמְהֵרָה, רוּץ לְעֶזְרָה, לִפְנֵי שׁוֹכֵן מְעוֹנִים.
וּמִפֶּשַׁע, וְגַם רֶשַׁע, בְּרַח וּפְחַד מֵאֲסוֹנִים.
אָנָּא שְׁעֵה, שִׁמְךָ יוֹדְעֵי, יִשְׂרָאֵל נֶאֱמָנִים.
לְךָ אֲדֹנָי הַצְּדָקָה. וְלָנוּ בֹּשֶׁת הַפָּנִים:
עֲמֹד וְהִתְגַּבֵּר, לְהִתְוַדּוֹת עַל חֲטָאִים.
יָהּ אֵל דְּרֹשׁ, בְּכֹבֶד רֹאשׁ, לְכַפֵּר עַל פְּשָׁעִים.
כִּי לְעוֹלָם, לֹא נֶעְלָם, מִמֶּנּוּ נִפְלָאִים.
וְכָל מַאֲמָר, אֲשֶׁר יֵאָמַר, לְפָנָיו הֵם נִקְרָאִים.
הַמְּרַחֵם, הוּא יְרַחֵם, עָלֵינוּ כְּרַחֵם אָב עַל בָּנִים: (פיוט)
לצפיה ב-'מתוך הספר "חובות הלבבות" '
מתוך הספר "חובות הלבבות"
19/08/2015 | 15:12
1
40
נפשי, הכיני צדה לרוב, אל תמעיטי, בעוד בחיים חיתך ויש לאל ידך,
כי רב ממך הדרך, ואל תאמרי מחר אקח צידה, כי פנה היום,
כי לא תדעי מה ילד יום.
ודעי כי תמול לעד לא ישוב, וכל אשר פעלת בו, שקול וספור וחשוב,
ואל תאמרי מחר אעשה, כי יום המות מכל-חי מכוסה.
מהרי עשות בכל-יום חוקו, כי המות בכל יום ישלח חצו וברקו.(רבינו בחיי) 
לצפיה ב-'שֹׁפְטִים וְשֹׁטְרִים תִּתֶּן לְךָ בְּכָל שְׁעָרֶיךָ (דברים)'
שֹׁפְטִים וְשֹׁטְרִים תִּתֶּן לְךָ בְּכָל שְׁעָרֶיךָ (דברים)
19/08/2015 | 15:18
36
וֶהֱוֵי דָן אֶת כָל הָאָדָם לְכַף זְכוּת. (פרקי אבות) 

לצפיה ב-'כן....'
כן....
19/08/2015 | 17:47
11
49
בתור פיוטים זה לא רע.
אבל מתי תביאי לנו משהו מקורי משלך?
לצפיה ב-'iricky שכחת את החייכן?! '
iricky שכחת את החייכן?!
19/08/2015 | 20:55
10
49
בוא נתמקד בעיקר! 

קליפות רבות עוטפות את האוצר שבתוכנו,
את המהות הבסיסית של האדם...Shine on you crazy diamond.

לצפיה ב-'והעיקר הוא'
והעיקר הוא
19/08/2015 | 23:05
9
59
אין בתוכן אלא מה שמתגלם בקליפה.
אין לי מושג איך זה קשור לנושא שבו התחלת. וזה מסכיר לי את הסיפור על אותו יהודי שהגיע על חמורו בערב שבת לעיירה בלתי מוכרת. ביקש מקום לקשור את חמורו לשבת, שנאמר "למען ינוח שורך וחמרך", ולא מצא. מצאו לזקן אחד ושאלו, היכן כאן אפשר לקשור את החמור. אמר לו, בוא ושמע את דרשת הרב לפרשת השבוע. נתפלא אותו אדם ואמר, מה עניין שמיטה וכו'. אמר לו. הרבי שלנו, נ"י, יודע לקשור כל דבר לפרשת השבוע.
לצפיה ב-'בוקר טוב!'
בוקר טוב!
20/08/2015 | 07:40
8
45
כל אדם הוא יהלום גולמי. 
חודש אלול הוא חודש התשובה והפשפוש במעשים.
פרשת השבוע "שופטים" - עבודת האדם על המידות.
iricky, חודש של התבוננות ועבודה לפנינו,
עלינו לנסות "וללטש" את היהלום שבתוכנו. 
אז נזכה לקיים את הכתוב: "ובערת הרע מקרבך".

אם תרצה לשאול שאלות אשמח לענות. 

לצפיה ב-'אני נוטה יותר לדברי תורה'
אני נוטה יותר לדברי תורה
20/08/2015 | 11:17
7
37
כי יצר לב האדם רע מנעוריו. לפיכך כל שעה יפה לפשפוש ולמשמוש וכל שעה יפה לתשובה. זהו שנאמר "ובערת הרע מקרבך".
לצפיה ב-'ר' אליעזר אומר: '
ר' אליעזר אומר:
20/08/2015 | 16:52
6
42
"במקום שיש דִּין אין דַּיָּן, ובמקום שאין דִּין יש דַּיָּן"
כשאדם שופט את עצמו בזה העולם אין לו שום דין למעלה.
אשרי האדם שזוכה לשפוט את עצמו בכל יום.
לצפיה ב-'את רואה - לא סתם הבאתי את השיר של עידן חביב'
את רואה - לא סתם הבאתי את השיר של עידן חביב
21/08/2015 | 21:13
5
41
אור אדום
איך הוא אומר בשיר - ובוא נחליט אלוהים שבינך לביני לא צריך מתווכים.

אני לא יודע מדוע אריק מעדיף דברי תורה,ושירה מהי?

מי זה הרב נ"י?

לצפיה ב-'אה לא הצגתי את עצמי,אני יהודה,קפה שחור'
אה לא הצגתי את עצמי,אני יהודה,קפה שחור
21/08/2015 | 21:17
4
51
אני חולה על קפה שחור
גם תה עם נענע הולך.

שבת שלום.

לצפיה ב-'יהודה, נעים להכיר.'
יהודה, נעים להכיר.
22/08/2015 | 12:18
3
44
"אור אדום" \ עידן חביב, שיר מדהים! 
שאלת: מי זה הרב נ"י?
לא יודעת! 
לצפיה ב-'נעים להכיר'
נעים להכיר
22/08/2015 | 18:11
1
37
מה שמך,אם תרשי לי לשאול?
לצפיה ב-'אני מעדיפה להישאר בעילום שם. '
אני מעדיפה להישאר בעילום שם.
22/08/2015 | 19:04
11
לצפיה ב-'גם השיר של עידן עמדי - (לא בחרתי אותו סתם)'
גם השיר של עידן עמדי - (לא בחרתי אותו סתם)
22/08/2015 | 18:48
8
לצפיה ב-'ערב טוב ושבת שלום'
ערב טוב ושבת שלום
14/08/2015 | 21:33
1
53
ברשותכם,מידי פעם הביא שיר.
הגעתי בסוף ראיון עם עלמה זוהר,ובהמשך הדברים,שאלו אותה,איזה שיר היית רוצה שהיה שלך,שלא את כתבת,אז היא ענתה,ללא כל ספק היא אמרה,וברור מאליו,
ניצחת איתי הכל.
עלמה זוהר היא יוצרת מיוחדת מאוד,ובעיניי מאוד ענווה.

לצפיה ב-'מזל שיש אותך '
מזל שיש אותך
14/08/2015 | 21:43
45

ניצחת איתי הכל
לצפיה ב-'שלום רב. יש לי שאלה גדולה. אנא התייחסו...'
שלום רב. יש לי שאלה גדולה. אנא התייחסו...
14/08/2015 | 11:14
32
149
אני חוזר בתשובה.
מתחזק, מה שקוראים.

אצל הרב שלי, ליבוביץ הוא מוקצה מחמת מיאוס.
לי, לעומת זאת, ידוע שליבוביץ היה אדם דתי, אפילו מחמיר מבחינה דתית.
אז משהו כאן לא מסתדר לי...
מה פשר ההתנגדות החרדית ליטאית ליבוביץ? האם תוכלו להסביר לי?

ועוד דבר:
אני מעוניין להכיר את רעיונותיו הפילוסופים של האיש. כמעט איני יודע עליהם דבר.
האם תוכלו להמליץ לי על ספר של "ליבוביץ למתחיל", שיכניס אותי לעולמו?

אגב, יש בהישג ידי ספר שיחות שלו על "מסילת ישרים".
האם מקריאתו אוכל להבין את רעיונותיו?
האם הוא מתאים ל"ליבוביצ'ים מתחילים"?

שאלתי פה כמה שאלות שמעסיקות אותי - ואבקש את עזרתכם.
אודה לכם אם לא תשמיצו את החרדיות הליטאית, גם אם תתייחסו לדעות אחרות, אולי.

המון תודה.
לצפיה ב-'ממליץ על "אמונתו של הרמב"ם"'
ממליץ על "אמונתו של הרמב"ם"
14/08/2015 | 11:34
63
נמצא כאן:
ליבוביץ' לא היה חרדי במובן זה שאמונתו התבססה על רצונו בלבד וכל דעותיו אודות המציאות ינקו מהמדע בלבד.
לצפיה ב-'שלום רב לך, ברוך בואך למעוננו'
שלום רב לך, ברוך בואך למעוננו
14/08/2015 | 12:49
2
95
ראה נא, עושה תשובה זה דבר אחד, וללמוד מפיו של רב ליטאי חרדי זה דבר אחר לגמרי. אם אתה רוצה להתחזק לא תמצא זאת אצלנו. אבל אם אתה רוצה לעשות תשובה על מנת לעבוד את השם, אנחנו הכתובת. וזה הטעם העיקרי ליחסו של רוב הציבור,
לצפיה ב-'המשך'
המשך
14/08/2015 | 13:06
85
ובכלל זה הציבור המוחזק דתי או חרדי, לליבוביץ. ליבוביץ איננו מחזק אף אחד, אינו מעניק דבר לאיש, אלא להיפך, הוא רק תובע. אבל זו דווקא האמונה היהודית הראויה לשמה. הדת המעניקה היא דתם של הנוצרים, ושל עובדי האלילים, והיא שקר גמור. דת האמת אינה מעניקה דבר, היא רק תובעת ממך לאהוב את השם ולעבדו בכל לבבך ובכל נפשך, אפילו נוטל את נפשך.
אז אם חפצה נפשך בדת מן הסוג הזה, אין מורה גדול מליבוביץ, ואנו נשמח לעזור לך בלימודיך. אבל אם אתה רוצה להתחזק, אתה יכול לחזור לרבי שלך, או אולי מוטב ללכת לפסיכולוג. מה בחירתך?
לצפיה ב-'במחילה, תגובתך היא פשוט חוצפה ויהירות'
במחילה, תגובתך היא פשוט חוצפה ויהירות
14/08/2015 | 15:39
69
אני מוחה על עזות המצח שלך שבה אתה שם את עצמך כמי שראוי להדריך חוזרים בתשובה כביכול ע"פ דרכו של ליבוביץ'. ישעיהו ליבוביץ' עצמו חיזק הרבה את ידיהם של חוזרים בתשובה, ומי אתה שבכלל תדריך אנשים בשמו בעניינים אלה?
לצפיה ב-'התייחסות.'
התייחסות.
14/08/2015 | 14:46
1
62
כדאי לך לרכוש את הספר "רציתי לשאול אותך פרופ' ליבוביץ".
בספר זה תמצא על רגל אחת את עיקרי הגותו ודעותיו של ליבוביץ. מאחר שמדובר במדגם זעיר ביותר של קובץ מכתבים שנשלחו אליו ושעליהם הוא השיב, סביר להניח ששפת מכתבי התשובה של ליבוביץ תהיה במקרים רבים ברמה סבירה למי שלא מתמצא בספרות פילוסופית, למרות שוודאי שייתכנו אי בהירויות שיצדיקו הסבר נוסף.

אם אתה מעוניין להשתתף דרך קבע בפורום זה עליך להתכונן לכך שיש מי שיגיבו על דבריך בציניות, ואולי במידה של התנשאות או בלשון גבוהה ופתלתלה, אבל תמיד יהיו גם כאלה שזוכרים שדרך ארץ קדמה לתורה, ומאלה תקבל תשובות לגופו של עניין ולא לגופו של גולש.
לצפיה ב-' יש פה אחלה פורום ואחלה חברים'
יש פה אחלה פורום ואחלה חברים
17/08/2015 | 15:26
34
אני נהנה לקורא פה,, וקורא  הרבה. בעני זה פורום מציון, נכון שיש לפעמים
חילקוי דעות ואולי ציניות/ מילים חריפות אבל זה לא גרוע מאיכות של הפרום לפחות
בעני. אני מצאתי פה בית אנטלקטאולי. אפילו שאני לא מגיב הרבה או  מערוב בדיונים.
מחמת חוסר ידעותי בפילסופיה לכן אני נמנע כדאי לא לומר דברים ללא טעם . אבל
אחרי שאני אלמד  לעומק אני אשמח לנהל דיונים. פה ובכל מקום אחר.
לצפיה ב-'אני מוחה בתוקף על תגובתו של iricky. אל תתייחס אליו.'
אני מוחה בתוקף על תגובתו של iricky. אל תתייחס אליו.
14/08/2015 | 15:31
15
76
דע לך, ש-iricky אינו מוחזק כיהודי ירא שמים והוא אף ידוע לכל (ע"פ העדות שלו) כיהודי שאינו שומר מצוות ואינו רוצה בכך כלל. וההסבר לאבסורד הזה שהוא מנהל כאן כיום (אחרי חילוף הנהלה שנעשה כאן לפני כשנתיים) הוא פשוט: אתר תפוז כידוע אינו מנוהל ע"י יהודים יראי שמים, אז למה שיהיה להם אכפת? לכן אני מציע לך לקחת בערבון מוגבל מאד כל דבר שהוא כותב, ולא לראות בו כמי שראוי להדריך חוזרים בתשובה בלימוד תורתו של ליבוביץ'. לדבריו החצופים והיהירים פשוט אל תתייחס.

לשאלותיך:
1. הסיבה לכך שרוב הרבנים מתנגדים נחרצות לישעיהו ליבוביץ' היא שרובם לא ירדו לסוף דעתו בענייני אמונה.
2. ממליץ לך בחום על הספר "רציתי לשאול אותך פרופ' ליבוביץ' ", שהוא אוסף של מכתבים אליו וממנו. ספר מעולה שעוזר להכיר לעומק הן את צניעותו ואישיותו הרוחנית והן את דעותיו בנושאים שונים ובפרט בענייני אמונה. רואה ספר זה כמומלץ בהחלט לקוראים מתחילים המעוניינים להכיר וללמוד את תורתו של ליבוביץ'.

בהצלחה
לצפיה ב-'מחאתך נרשמה אבל היא נדחית '
מחאתך נרשמה אבל היא נדחית
14/08/2015 | 17:50
14
68
הואיל ואין לה שום יסוד. מי שמכיר את הגותו של ליבוביץ יכול לזהות בקלות שחלק מדברי הם ממש אותם הדברים שאומר ליבוביץ וחוזר ואומר, אלא כיון שאני מוקצה בעיניך אתה שופך את המים יחד עם התינוק.
ובאשר לרבנים באת לסתור את דברי ובעצם פגעת פגיעה חמורה בכבודם, שהרי מה שמשתמע מדבריך הוא שאין בכוחם להבין דברים פשוטים שאפילו אדם שכמותך מצליח להבין.
אגב, הבטחת שאתה עוזב את הפורום, אז מה קרה שחזרת? מה? אה , אני מבין, החלטת לחזור בתשובה. טוב, אם כך, אתה בהחלט ראוי להדריך חוזרים בתשובה.
שבת שלום.
לצפיה ב-'ישעיהו ליבוביץ' אמר המון דברים. הכל תלוי בהקשר.'
ישעיהו ליבוביץ' אמר המון דברים. הכל תלוי בהקשר.
14/08/2015 | 18:20
13
54
ותשובותיי לדברי השואל לא באו במטרה לסתור דבריך אלא הם עומדים בפני עצמם.

אמרתי שהרבנים לא ירדו לסוף דעתו. לא אמרתי שאינם יכולים. פשוט לא ניסו.

זה שעזבתי והפסקתי להיות חבר בפורום, לא אומר שהפסקתי לקרוא כאן. ואי-היותי חבר כאן לא מונע ממני לסייע למי שמבקש עזרה, או למחות כנגד תגובה חצופה ומרחיקה כשלך. מצוות קידוש ה' קודמת לכל.

ואני כבר 8 שנים מחליט לחזור בתשובה. זה לא התחיל אחרי שעזבתי כאן.
לצפיה ב-'יוכל להסביר לי מר, מה העלה את חמתך?'
יוכל להסביר לי מר, מה העלה את חמתך?
15/08/2015 | 22:23
12
69
דבריו של מנהל הפורום, בניכוי נוסח קל, נאמנים למקורם, ומדוע הרחקת נשוא, עד כדי תגובה חריפה שכזו. 

ואינני נמנה מבאי ביתו של מנהל הפורום, לא כקטיגור ובטח לא כסניגור, אך שמע האמת ממי שאמרה. 

לצפיה ב-'הראה לי מקום'
הראה לי מקום
15/08/2015 | 23:19
11
60
שבו ליבוביץ' עונה לאחד הפונים אליו בהכרזה שאצלו אין חיזוקים. אני ראיתי דווקא שהוא מחזק הרבה, ואף אינו נמנע מלהשתמש בלשון 'חיזוק'. ראה למטה.

אמנם ריקי כתב דברים נכונים בנוגע להבדל בין דת תובעת לדת מעניקה ע"פ משנתו של ליבוביץ', אך ההקשר שעשה עם דברי השואל באומרו שהוא מתחזק היה מעוות ולא מתאים. תגובה זו לא רק שאינה מקרבת, היא יוצרת רושם מוטעה לגבי דמותו של ליבוביץ' שכביכול אין מקום להתחזקות דרכו. זו בדיוק תגובה שאדם ירא שמים לא היה מעז לכתוב, ועל זה מחיתי.

ולריקי - חוצפתך עוד מתגברת כשאתה כותב "אם אתה רוצה להתחזק לא תמצא זאת אצלנו", מי הם "אצלנו"? אינך מייצג את תלמידי ישעיהו ליבוביץ', נקודה!
לצפיה ב-'מה זה 'חיזוקים' אצל ליבוביץ?'
מה זה 'חיזוקים' אצל ליבוביץ?
16/08/2015 | 19:18
10
67
ליבוביץ לא היה בשום אופן 'קבלן תחזוקה' לא של דת ישראל ולא של שום דבר אחר, וזאת מהסיבה הפשוטה שהוא גרס כי רק אדם מרצונו שלו, ללא שום השפעה או שכנוע (שאגב הוא כלל לא היה בטוח שהם באפשר) יוכל לעבוד את ה'.

אכן, במקרה כזה שאדם החליט מרצונו לעבוד את ה', אין לו אלא לומר 'חזק ואמץ' וזאת משתי סיבות (שאינן אלא אחת): הראשונה, הוא באמת העריך הערכה כנה ועצומה אדם שמתגבר על יצריו למען ערך, ובלבד שיהיה זה הערך הזהה לשלו, ועל כן, ניתן לומר, וזו הסיבה השנייה, ש"חיזוקיו" הם בבחינת "ברוך הבא בצל קורתי".

לעולם לא ייעץ ליבוביץ (וכך נראה לי אתה נותן משמעות למילה "חיזוק") כיצד לנהוג בעניני אמונה, או הדריך אדם איזה מצווה או שתים יקבל על עצמו בתחילה, מבחינה זו הוא היה פסיבי לחלוטין. תמיד יאמר: אתה נדרש להחלטה הזו, ואני איני רשאי (וכאמור, ייתכן והוא חשב שבאמת הדבר אינו באפשר) לייעץ לך כיצד "להתחזק".  

מכתב אחד אחרי המכתב שצירפת באותו הספר ממש, כותב ליבוביץ לשני בחורים היושבים בכלא על סירוב מצפוני לשרת בשטחים, את אותו 'חזק ואמץ' (והאמן לי ששם הוא מכביר במילים "מפרגנות" יותר), אם כי גם שם, שוב,  "חיזוקיו" הן לאחר מעשה, ולעולם לא לפני ואף לא בזמן ההתלבטות.  

על כן, אין לי לומר שדבריו של ריקי, לא חטאו למקורם ומהו כי תלין עליו. 

לצפיה ב-'דומני שאתה מסבך את העניין שלא לצורך'
דומני שאתה מסבך את העניין שלא לצורך
16/08/2015 | 21:00
5
45
בשבילי הדברים פשוטים מאד: במידה והכותב מביע את רצונו להתחזק (לאו דווקא במילים אלה), אז ליבוביץ' מיד עונה בדברי חיזוק ועידוד.

צר לי, אך עושה רושם שפספסת חלק נכבד של ספר המכתבים, כי דבריך פשוט מוכחשים לחלוטין בכל תשובותיו של ליבוביץ' המופיעות בפרק 'חזרה בתשובה' של שער 'האמונה'. מציע לך לעיין שם.
לצפיה ב-'אני חוזר ואומר '
אני חוזר ואומר
17/08/2015 | 18:09
4
71
לעולם לא ייעץ ליבוביץ (וכך נראה לי אתה נותן משמעות למילה "חיזוק") כיצד לנהוג בעניני אמונה, או הדריך אדם איזה מצווה או שתים יקבל על עצמו בתחילה, מבחינה זו הוא היה פסיבי לחלוטין. תמיד יאמר: אתה נדרש להחלטה הזו, ואני איני רשאי (וכאמור, ייתכן והוא חשב שבאמת הדבר אינו באפשר) לייעץ לך כיצד "להתחזק".  

הוספתך את המילים (ובהדגשה) "המביע את רצונו להתחזק" אומרות למעשה, כי מדובר שאדם כבר הכריע לעבוד את ה' - ואין ליבוביץ מחזקו בדבר (שוב, במובן האקטיבי שאתה מייחס למושג זה), אלא מעניק לו המלצות, וכך ראוי ונכון להתייחס אליהן. ואם בהמלצות עסקינן, אז המלצתך אליי (שאני מודה על כנותה) לקרוא במכתביו בספר האמור, לא רק שלא הכחישו את דבריי, אלא נתנו להם תוקף!  
"..הדרך שאת מתכוונת ללכת בה אינה נקבעת ע"י שכנועים  או "הוכחות" המסוגלות להביא את האדם לאמונה, שהיא קבלת עול מלכות שמים ומתגלמת בקבלת עול תורה ומצוות. גורם מן החוץ - אינפורמציה או הסברה - לא יוכל להביא את האדם לאמונה זאת, כי היא איננה מסקנה המתחייבת מן המציאות הטבעית או ההיסטורית, אלא היא הכרעה הנובעת מרצונו של האדם: רצונו להיות עובד ה' בחייו. אם לא הכריע כך, או אם אין הרצון לזה מתעורר בו בעצמו - אין לו תקנה. אם יש בו רצון זה - אין הוא תלוי בגורם מסייע לשם הגשמתו. .." (שם עמ' 18, ההדגשות במקור). 

מה עוד שדבריו של ריקי נראים לי תקציר של מכתבו הבא, הארוך בפרק, בספר זה (שם עמ' 189-190).  

הערתך לריקי, שעליה הגבתי, היא הגורם "המסבך" מתחילה, ולמרות, שאף אני נטלתי ונוטל חלק פעיל ב"סבך" זה, הרי שלדעתי הוא בהחלט לצורך!
לצפיה ב-'באמת קטונתי מלהבין'
באמת קטונתי מלהבין
17/08/2015 | 18:37
3
41
כיצד אתה "חוזר ואומר" דברים שהם באופן גלוי סותרים את כל מה שמופיע במכתבים שהפניתי אותך אליהם, ואחרי זה טוען שלא רק שהמכתבים לא הכחישו דבריך אלא נתנו להם תוקף. ואם אכן עיינת בדברים, תמהני כיצד דילגת על העצות המפורשות שבהן ייעץ ליבוביץ' איזה מצוות להתחיל לקיים, בניגוד גמור לדבריך בפסקה הראשונה שמשום מה טרחת להביא אותם פעם שניה.

ועוד יותר קטונתי מלהבין, כיצד אתה מביא ראיה מציטוט שאינו נוגע לנושא דיוננו ועל כן אינו מהווה ראיה לא לדבריך ולא לדבריי, אלא מאשר דברים ששנינו מסכימים עליהם.

לגבי המכתב שהפנית אותי אליו, שם בפירוש ההתייחסות הוא למי שרצונו בדברים אחרים ולא בהתקרבות לדת.
לצפיה ב-'אין המלצותיו של ליבוביץ'
אין המלצותיו של ליבוביץ
17/08/2015 | 19:04
73

לאדם אשר הכריע מרצונו לעבוד את האל, אלא כהמלצות מנחה דוקטורנט, לאן ייפן. אין בדבריו דבר, ולא יכול להיות דבר, שיכול "לחזק" (במובן האקטיבי שאתה נותן למושג זה - היינו, שכנוע או הסברה כיצד ראוי להאמין באלוהים וכיו"ב) אף אדם, ובכלל זה הדורש לקבל "חיזוקים". דבריי אלו הם קטיגוריים! בין באדם המכריע לעבוד את האל, ובין אדם המכריע לילך בכל ערך שיבחר בו. 

אני אינני נדרש למכתבים ספוראדיים כדי לידע שליבוביץ לא גרס שלא ניתן לשכנע אדם באמונה, או להשפיע על אדם באופן כזה או אחר,  זוהי הגותו היסודית והפונדמנטאלית של ליבוביץ, שאין מכתביו אלא תולדתם
לצפיה ב-'וכדי שלא תכשל אתה בהונאה, ואני בחוסר הבנה אלמנטרי'
וכדי שלא תכשל אתה בהונאה, ואני בחוסר הבנה אלמנטרי
17/08/2015 | 19:16
1
78
הנה ציטוט מייצג מתוך המכתב האמור, שאליו הפניתי. 

"לפי דברייך, "את מנסה להתקרב לדת דרך ספרים שונים". ברצוני להתייחס ל"התקרבות לדת" לחוד, ולספרים "לחוד". מתוך מכתבך ומלשונו לא נראה לי כלל שאת מתקרבת "מנסה להתקרב לדת". האמונה באלוהים - המתגלמת בדת - היא התחייבות שהאדם מקבל על עצמו כלפי אלוהים: בסגנון המסורתי של היהדות היא קרויה: "קבלת עול מלכות שמיים ועול תורה ומצוות"(...) שימי לב למונח "עול"! הדת דורשת מהאדם לתת מכוחו (הגופני והנפשי) לעבודת ה' ("בכל לבבך ובכל נפשך ובכל מאודך") והאמונה היא קבלת הדרישה הזאת. ואילו את דורשת מן האמונה שהיא תתן לך סיפוק ותענה על שאלות המטרידות אותך" (...) הדת היא תביעה המוצגת לאדם - לעבוד את ה' משום שהוא האלוהים, והאדם המאמין הוא מי שמכיר בתביעה זו ומשתדל להשמע לה: ואילו את תובעת מן הדת שהיא תספק את צרכייך, ואת האלוהים את רוצה להכיר לא כאלוהים אלא כמי שממונה על מילוי תפקידים לצרכיך ולצרכי הציבור..". 

ועתה אני שואל, האם דבריו של ריקי שאותם אני מצטט עתה, ועליו אמרתי שהם נאמנים למקורם, אינם תמצית זאת: "דת האמת אינה מעניקה דבר, היא רק תובעת ממך לאהוב את השם ולעבדו בכל לבבך ובכל נפשך, אפילו נוטל את נפשך.
אז אם חפצה נפשך בדת מן הסוג הזה, אין מורה גדול מליבוביץ, ואנו נשמח לעזור לך בלימודיך..". 
לצפיה ב-'הנושא הוא ההתחזקות'
הנושא הוא ההתחזקות
17/08/2015 | 20:23
35
ואנו דנים במי שכבר הכריע שהוא רוצה להתחזק באמונה (ועל כן לא מובן לי מה "שכנוע" שייך לכאן בדיוק). אין שום תועלת בכך שתשאל אותי על דברים שכבר הסכמתי שהם נכונים.

כל הטיעון שלי הוא על ההבדל בין הגישה של ליבוביץ' בתשובתו לבחור המעשן המחפש קשר עם אלהים, ובין הגישה של ריקי בתשובתו לאורח כאן באומרו שהוא מתחזק. אתה באמת לא רואה את ההבדל? ואם ליבוביץ' גם כן היה עונה אחרת (כפי שהדגמתי למטה), האם הדברים היו מתקבלים באותו אופן אצל הבחור?
לצפיה ב-'אני נזכר עכשיו'
אני נזכר עכשיו
17/08/2015 | 15:55
3
36
בדברים שליבוביץ' סיפר על בחור שנפגש עמו, ואותו בחור היה מעשן כבד (ושאל רשות לעשן במהלך הפגישה וליבוביץ' ענה בהסכמה). הבחור סיפר על הרקע המשפחתי שלו, על כך שבא ממשפחה שאין לה קשר עם עולם היהדות, והוא מרצונו התחיל להתעניין ביהדות. והבחור סיפר על תהיותיו, בנוגע לשאלה האם ניתן ליצור קשר עם אלהים וכיצד? ועל כך השיב ליבוביץ', שאם יימנע מלהדליק סיגריה בשבת, בכך הוא ייצור קשר עם אלהים.

ואני יכול לנחש מה ריקי היה מציע לליבוביץ' לענות: אם אתה רוצה לעבוד את ה', כאן המקום. אך אם אתה רוצה לחפש קשר עם אלהים, לך חפש איזה רבי חסיד. ממש אחלה תשובה.
לצפיה ב-'האינצידנט הזה'
האינצידנט הזה
17/08/2015 | 18:13
2
70
שנזכרת בו, ואשר לייבוביץ חזר עליו (לעייפה) מספר פעמים, מוכיח את דבריו של ריקי אחת לאחת! והיות והדברים מוסרטים (תא חזי ותא שמע), נמצא זכרונך ראייה לדברי ריקי, כאלף עדים טקסטואליים.  
לצפיה ב-'אכן דבר מופלא'
אכן דבר מופלא
17/08/2015 | 18:44
1
34
כיצד גישתו המקרבת של ליבוביץ',  הצליחה לאשר כדבריך "כאלף עדים טקסטואליים" את גישתו המרחיקה של ריקי.
לצפיה ב-'שוב פעם: "מקרבת"'
שוב פעם: "מקרבת"
17/08/2015 | 19:05
72
מה זה "מקרבת?"  ליבוביץ לא קירב אף אדם. אדם שהתקרב, לייבוביץ לא היה מרחיקו, אינך חש בהבדל בין השניים?
לצפיה ב-'בדור שלנו '
בדור שלנו
14/08/2015 | 17:37
77
קשה למצוא אדם בר סמכה, שאפשר להפנות אליו את כל השאלות.
ישנם שאלות שליבוביץ מתמודד אתם טוב יותר מאחרים, ויש לעומת זה שאלות שדווקא חב"ד למשל, מתמודדים אתם טוב יותר. ויש את הליטאים ןהברסלבים והקוקניקים וכו' וכו' כל אחד מאיר זוית אחרת או נקודה אחרת ביהדות. 70 פנים לתורה.
וכל אחד חביבה עליו הזוית שלו, וחושב שהיא טובה יותר משל אחרים. ואיזהו חכם הלומד מכל אדם.

למה מתיחסים כך לליבוביץ? איך אומרים הילדים? הוא התחיל... תראה מה הוא כותב על הרבנות ועל הישיבות ועל ממשלת ישראל ועל ארץ ישראל.

אני מציע לך אל תשאל את הרב שלך על ליבוביץ כדמות אלא על דעותיו וההשקפותיו מבלי להזכיר את שמו.
ואז קרוב לוודאי שהוא ישבח אותם. ואם הוא חברה'מן תוכל לומר לו ברוך הבא למועדון ליבוביץ...

שבת שלום.

לצפיה ב-' וְחָזַקְתָּ וְהָיִיתָ לְאִישׁ'
וְחָזַקְתָּ וְהָיִיתָ לְאִישׁ
15/08/2015 | 21:34
34
לצפיה ב-'והנה חיזוק של ישעיהו ליבוביץ' '
והנה חיזוק של ישעיהו ליבוביץ'
15/08/2015 | 23:01
7
66
http://www.keter-books.co.il/PopupProd.aspx?C0=143...

אז מסתבר שליבוביץ' יודע גם לחזק..
לצפיה ב-'לקראת ציון יום פטירתו למניינם ...'
לקראת ציון יום פטירתו למניינם ...
16/08/2015 | 10:05
5
57
בעוד יומיים ה - 18 לאוגוסט, צריך להודות שאת זה אי אפשר לקחת ממנו - היו כאלה שבהשפעתו התקרבו והיו שהתרחקו. בניגוד למקרבים ומרחיקים אחרים, שהם טיפוסים שונים ומורי "תורות" שונות, נראה לי שגם המתקרבים וגם המתרחקים בהשפעתו של ליבוביץ  חשו וחשים שיש באישיותו ובהגותו של ליבוביץ משהו מטלטל, משהו שלוחץ אותך לקיר ואם אינך נמחץ - תהיה התוצאה רצון עז ללמוד ולהעמיק בעניין היהודי גם מבלי לקיים מצוות, מה שקרה לי למשל. יז"ב.
לצפיה ב-'מה שאתה אומר נוגד את עמדת ליבוביץ...'
מה שאתה אומר נוגד את עמדת ליבוביץ...
17/08/2015 | 17:49
4
59
הרי נהג לומר שדעות אינן משפיעות על ערכים...
לצפיה ב-'מצווה להתנגד לליבוביץ !!'
מצווה להתנגד לליבוביץ !!
17/08/2015 | 23:04
3
52
ליבוביץ תמיד העדיף גערת חכם משיר כסילים !
זה שהריעו לו ברגלים כל אותם חסידים מהופנטים שנהרו לשמוע את הרצאותיו ( כולל אני בשעתו ) רק פמפם את האגו הפרובוקטיבי שלו אבל מעולם לא שימש לו אתגר אינטלקטואלי. והוא, שהיה איש אקדמיה מהמעלה הראשונה נתן על פי עדותו ציון 100% לסטודנטית שנמקה את עמדתה באופן שהרשים אותו ביותר מבחינה אינטלקטואלית - למרות שכל מה שכתבה היה נגד עמדתו. 

שנית, ליבוביץ יכול לאמר עד כמה שירצה שאין הוא מבין איך ניתן להשפיע אבל דרך פשוטה יותר היא פשוט לזנוח את האוולת שאחז בה, ובמקום להתפלסף לדעת יש לראות את המציאות בפשטות ומבלי לחטט בסוגיות מטאפיזיות ולהערים קשיים מיותרים - פשוט להודות שיש שאדם מושפע מחברו. זה הכל ובזה זה נגמר ואין כל הכרח לשאול שאלות רגרסיביות שמוליכות אותך לבריאת העולם שממילא לא נברא אף פעם ותמיד היה.

ולבסוף, אם רק הכוח בידך, גם את ליבוביץ ניתן להתיש ולהוציא ממנו רגע של פשטות המחשבה כפי שהעיד הוא עצמו בהאי לישנא :

" ... לכן אני אומר שהסתירה הזו היא הדבר הבלתי-מובן לי, שמעשים כאלו נעשים בכל יום, שאדם משכנע אדם אחר לפעול נגד רצונו, אני חוזר על ההדגמה הפרימיטיבית הזו שאדם יושב בבית ואני בא ומשכנע אותו שיסכים לצאת לטייל. אני מבין שלא הייתי יכול לשכנע אותו לולא רצה, אבל העובדה היא, שהוא השתכנע אף-על-פי שבעצמו לא רצה בזה... "

אז הנה לך, ערב יום השנה הלועזי לפטירתו אני אומר לו עם כל רחשי הכבוד הרבים שיש לי כלפיו : פרופ' ליבוביץ מורי ורבי ואבי הרוחני, מנוחתך עדן - לעתים עדיף להיות פרימיטיבי כדי לפתור ""בעיות"" ולזנוח את הפלצנות הפילוסופית.
לצפיה ב-'מזכיר לי סיפור '
מזכיר לי סיפור
18/08/2015 | 15:10
2
68
שני אנשים יצאו לטייל בשדה. האחד נקרא לו ישראל, ולשני ישעיהו.
מרחוק הם רואים יצורים שחורים מתרוצצים. שואל ישראל אתה רואה את העורבים שם? אומר ישעיהו אלה לא עורבים, אלה עזים.
והתחילו להתווכח זה מנסה להוכיח שהם עורבים וזה מנסה להוכיח שהם עזים.
לפתע היצורים ההם עפו. אתה רואה? אומר ישראל. אמרתי לך עורבים.
אומר ישעיהו מוזר מאוד איך העזים האלה מסוגלים לעוף...
לצפיה ב-'גם לי זה מזכיר סיפור'
גם לי זה מזכיר סיפור
18/08/2015 | 17:51
1
44

שני אנשים יצאו לטייל בשדה. האחד נקרא לו ישראל, ולשני ישעיהו.
מרחוק הם רואים יצורים שחורים מתרוצצים. שואל ישראל אתה רואה את העורבים שם? אומר ישעיהו אלה לא עורבים, אלה עזים.
והתחילו להתווכח זה מנסה להוכיח שהם עורבים וזה מנסה להוכיח שהם עזים.
לפתע היצורים ההם עפו. אתה רואה? אומר ישראל. אמרתי לך עורבים.
אומר ישעיהו מוזר מאוד איך העזים האלה מסוגלים לעוף...
עונה לו ישראל, אבל ישעיהו, זו עובדה, מה אתה מתפלא ?
אומר לו ישעיהו - אם כך צריך לשנות את העובדות.

לצפיה ב-'ומישהו גם הציע'
ומישהו גם הציע
18/08/2015 | 22:38
51
להחליף את העם.

מו שאומר עוזי חיטמן
לצפיה ב-'אתה התבלבלת. חזק ואמץ הוא לשון ציווי. זו תביעה.'
אתה התבלבלת. חזק ואמץ הוא לשון ציווי. זו תביעה.
16/08/2015 | 11:36
51
" וַיְצַו אֶת יְהוֹשֻׁעַ בִּן נוּן וַיֹּאמֶר חֲזַק וֶאֱמָץ כִּי אַתָּה תָּבִיא אֶת בְּנֵי יִשְׂרָאֵל אֶל הָאָרֶץ אֲשֶׁר נִשְׁבַּעְתִּי לָהֶם וְאָנֹכִי אֶהְיֶה עִמָּךְ. "
" הֲלוֹא צִוִּיתִיךָ חֲזַק וֶאֱמָץ אַל תַּעֲרֹץ וְאַל תֵּחָת כִּי עִמְּךָ יְהוָה אֱלֹהֶיךָ בְּכֹל אֲשֶׁר תֵּלֵךְ. "
" כָּל אִישׁ אֲשֶׁר יַמְרֶה אֶת פִּיךָ וְלֹא יִשְׁמַע אֶת דְּבָרֶיךָ לְכֹל אֲשֶׁר תְּצַוֶּנּוּ יוּמָת רַק חֲזַק וֶאֱמָץ. "

לצפיה ב-'"כִּי פָתֹחַ תִּפְתַּח אֶת יָדְךָ" (דברים)'
"כִּי פָתֹחַ תִּפְתַּח אֶת יָדְךָ" (דברים)
12/08/2015 | 16:28
18
55

מצד שני...

"וְשׂוֹנֵא מַתָּנֹת יִחְיֶה". (משלי)

מה אם נתנו צדקה אבל הנזקק לא קיבל ואף ציטט את הפסוק.. "וְשׂוֹנֵא מַתָּנֹת יִחְיֶה", האם קיימנו את מצוות הצדקה?

לצפיה ב-'צדקה היא ציווי על הנותן לא על המקבל'
צדקה היא ציווי על הנותן לא על המקבל
12/08/2015 | 19:42
1
47
זה מבחינה פורמלית.

מבחינה רעיונית, כוונת הנותן היא המבכירה, ללא קשר לאפקטיביות של האקטוס עצמו.

אגב, בהקשר זה, מבחינה אחרת, קיימות גישות  מוסריות/ אתאיסטיות - הרואות את הגדרת "המוסרי" דווקא בכוונה לעשיית מעשה, ולא במעשה עצמו. ודווקא בעולם הדתי/אמוני, הכוונה חשובה ועקרונית, אך אינה מעכבת

רוצה לומר: מבחינה דתית קיימת מצוות צדקה, אף אם לא כיוונת לשם מצוות צדקה (נניח בגלל שריחמת על העני). ולפי גישות מסוימות בהומניזם האתאיסטי, נתינת תרומה לעני, בה לא כיוונת לשם קיום עזרה לזולת בגלל שהוא זולתך, אלא בגלל "הנאתך מנתינתך", אינה נחשבת למעשה מוסרי כלל.  

(בלי קשר שלא הבנתי למה הכנסת להודעתך, את חצי הפסוק "ושונא מתנות יחיה", שאינו ציווי אלא אפיגרמה). 
לצפיה ב-'אשר, בוקר טוב! תודה!'
אשר, בוקר טוב! תודה!
13/08/2015 | 07:44
16
לצפיה ב-'שאלה בבלשנות כרגע,צדקה משורש המילה צדק?'
שאלה בבלשנות כרגע,צדקה משורש המילה צדק?
13/08/2015 | 21:37
14
47
כיצד מבררים מהי צדקה? והאם היא משורש המילה צדק?

ואם היא נובעת מצדק,כיצד מבררים מהו צדק באמת?

לצפיה ב-'ניסיון להבין את הרעיון שמסתתר במילה צדק'
ניסיון להבין את הרעיון שמסתתר במילה צדק
13/08/2015 | 22:08
2
38

אם אני הופך וקורא הפוך את המילה צדק
אז אני מבין שמוגדר בקדש
קדש.
זאת אומרת שהמילה צדק אמורה להיות בקדש
ואם אני אמור להסתמך על זה,אז אני אמור לברר את המילה קודש מהי
ואם אני אמור להתבסס כרגע בפורום ישיעיהו ליבוביץ,הרי הוא הסתמך על חז"ל שקיבלו את המקרא,ונתנו לו תוקף.
אז יוצא שליבוביץ היה אמור להסתמך על חז"ל ורבי עקיבא,שהצדק האמיתי בכלל הוא ,שיר השירים.
הרי רבי עקיבא אמר ששיר השירים הוא קודש הקודשים.
כלומר,הצדק אמור להתבסס בכלל על שירה.

מהי שירה?
האם שירה היא מהות הצדק?

אז כל עוד האדם יכול לשיר ולזמר יש בה מהות של צדק?

זה מה שרצה להגיד לנו רבי עקיבא?

אבל רגע,אני נזכר שמישהו אמר שיש הגבלה לשיר השירים,מדוע נאמר כזה דבר,או שזה לא נכון?

לצפיה ב-'לא שמתי לב,שהמילה צדק בכלל ההפוך של זה קדץ'
לא שמתי לב,שהמילה צדק בכלל ההפוך של זה קדץ
13/08/2015 | 22:16
33
עכשיו ששמים לב שקדץ

איזה מטורללים

בשביל מה גמטריות ולהפוך מילים?

מטורללי מטורליי

לצפיה ב-'מהו צדק'
מהו צדק
14/08/2015 | 11:27
22
לצפיה ב-'לא שמעת?'
לא שמעת?
14/08/2015 | 02:09
44
"העם דורש צדק חברתי"
לצפיה ב-'סופלה, אֲנִי בְּצֶדֶק אֶחֱזֶה פָנֶיךָ...(תהילים)'
סופלה, אֲנִי בְּצֶדֶק אֶחֱזֶה פָנֶיךָ...(תהילים)
14/08/2015 | 11:20
9
47
בפרוטה שאדם נותן לעני, זוכה ומקביל פני שכינה.
אפילו רשעים שאין בידם אלא זכות של צדקה לבדה,
זוכין ומקבלין פני שכינה. 
לצפיה ב-'צַדִּיק כַּתָּמָר יִפְרַח...(תהילים) '
צַדִּיק כַּתָּמָר יִפְרַח...(תהילים)
14/08/2015 | 11:27
8
43

צַדִּיק כַּתָּמָר יִפְרַח כְּאֶרֶז בַּלְּבָנוֹן יִשְׂגֶּה = הַצַּדִּיק פּוֹרֵחַ כְּמוֹ הַתָּמָר-הַדֶּקֶל, הַחוֹזֵר וּפוֹרֵחַ שָׁנָה אַחַר שָׁנָה.
הַצַּדִּיק יִצְמַח, יִגְדַּל וְיִשְׁלַח עֲנָפִים כְּאֶרֶז שֶׁבִּלְבָנוֹן.
הַצַּדִּיק נִדְמֶה לִשְׁנֵי אִילָנוֹת גְּבוֹהִים,חֲזָקִים וְיָפִים, וְזוֹכֶה לַמַּעֲלוֹת הַמְּשֻׁבָּחוֹת שֶׁבִּשְׁנֵי הָאִילָנוֹת.
דוגמה: יְדִידִי נוֹהֵג לְמַמֵּן מִידֵי שָׁבוּעַ מִכִּיסוֹ הַפְּרָטִי אֲרוּחוֹת לֵיל שַׁבָּת לְשָׁלוֹשׁ מִשְׁפָּחוֹת נִצְרָכוֹת, וְעָלָיו כָּתוּב בְּמִזְמוֹר תְּהִלִּים: "צַדִּיק כַּתָּמָר יִפְרַח כְּאֶרֶז בַּלְּבָנוֹן יִשְׂגֶּה".
(ניבונכון נעמן אופיר)

לצפיה ב-'אני לא מבין את זה ,למרות שאני מכיר את הפסוק'
אני לא מבין את זה ,למרות שאני מכיר את הפסוק
14/08/2015 | 15:13
7
57
כי לא יחדל אביון.

אני רואה את הציבור החרדי מעמיס על הציבור ההעובד את הצדקה,כי הם לא עובדים בכוונת תחילה.

המשכו של הפסוק,לא יחדל אביון בארצך.

השאלה,מי שבוחר בכוונה ובמזיד להיות אביון לכאורה,כי בסופו של דבר מפרנסים אותו ואת משפחתו,ותוך כדי כך הוא מעמיס על האנשים העובדים את המלאכה הזו,כאשר אפשרי ליצור כלכלה משגשת  ורווחה גדולה יותר ולהציל אביונים שלא במזיד,כי אם כתוצאה.

השאלה כיצד בוחנים תוצאה חברתית?

לצפיה ב-'השיר אקטואלי?'
השיר אקטואלי?
14/08/2015 | 15:26
30

לצפיה ב-'סופלה, בוקר טוב! '
סופלה, בוקר טוב!
15/08/2015 | 10:59
5
32
אין באפשרותך לתקן את העולם, לכן תקן את דעתך והכל יתוקן! 

הנה סיפור קטנטן בנושא...

מדען אחד ישב ועבד, אך בנו בן השבע נסה למשוך את תשומת ליבו שוב ושוב.
המדען, עצבני בגלל ההפרעה, ניסה לבקש מבנו שילך לשחק במקום אחר, אך כשראה שזה לא הולך, חיפש משהו שיוכל להעסיק את הילד.
הוא תלש מאיזו חוברת דף עם מפת העולם, גזר אותה לחתיכות קטנות, ונתן לילד יחד עם גליל נייר דבק.
´אתה אוהב פאזלים´ הוא אמר, ´קח את העולם המפורק ונראה אם אתה יכול לתקנו בכוחות עצמך´. 

המדען חשב שייקח לילד זמן רב עד שיצליח להרכיב את המפה, אבל לא עבר זמן רב והוא שומע את קולו של הבן קורא לו ´אבא, סיימתי, הצלחתי להרכיב הכול´. 
המדען התקשה להאמין: ´זה לא ייתכן שבגיל שבע יוכל הילד להרכיב מחדש מפת עולם שמימיו לא ראה´ !

אבל הוא הניח את רשימותיו וניגש לבנו, כשהוא משוכנע שהוא הולך לראות עבודת הדבקה לא רצינית. להפתעתו, המפה הייתה מושלמת וכל החתיכות היו במקומן. 
´איך עשית את זה?´ שאל המדען את בנו ´הרי לא ידעת איך נראה העולם?´
´אבא´, ענה הילד, ´אני באמת לא ידעתי איך נראה העולם, אבל כאשר תלשת את הדף מהחוברת, ראיתי שבצידו השני יש תמונה של אדם.
כשנתת לי לתקן את העולם, ניסיתי אבל לא הצלחתי.
אז הפכתי את כל החתיכות והתחלתי לתקן את האדם.
כשהצלחתי לתקן את האדם, הפכתי את הדף וראיתי שהצלחתי לתקן גם את העולם´...

לצפיה ב-'אמרו חז"ל : " שקולה צדקה כנגד כל המצוות."'
אמרו חז"ל : " שקולה צדקה כנגד כל המצוות."
15/08/2015 | 11:05
4
42
במסכת בבא בתרא (ח ע"א) מצוטט דיון המתקיים בין טורנוסרופוס הרשע ובין רבי עקיבא על העוני ועל הצורך של החברה לעזור לעניים.
אף על פי שהעוני הוא הכרח וגזרה אלוקית, מוטלת חובה מוסרית על החברה לעזור לעניים, וכפי שמסכם זאת הרמב"ם:
לעולם אין אדם מעני מן הצדקה, ואין דבר רע ולא היזק נגלל בשביל הצדקה שנאמר והיה מעשה הצדקה שלום,
כל המרחם מרחמין עליו שנאמר:" ונתן לך רחמים ורחמך והרבך".

אחרי מתן צדקה Feeling Good
הרגשה עילאית! 
לצפיה ב-'וואלה!!!'
וואלה!!!
15/08/2015 | 15:12
56
אני קונה גבינה צהובה תוצרת רומניה
http://www.themarker.com/consumer/1.2587366

במחיר נמוך מהמשק הישראלי.
(או כבר סיני?)
i Feel good

לצפיה ב-'לא בא לי לתת להם צדקה !!! לא רוצה שיכריחו אותי'
לא בא לי לתת להם צדקה !!! לא רוצה שיכריחו אותי
15/08/2015 | 15:42
2
67
לשלם לפרזיטים.

כמה הבד"ץ וכל הכשרויות בכל הענפים האלה לוקחים בעבור הפרזיטים,כמה האזרח משלם על זה?
אם אני רוצה לבשל בבית,אני צריך משגיח כשרות?

לצפיה ב-'אתה צודק,חייבים לשמור על שפיות,הציבור לא צריך להיות מטומטם.'
אתה צודק,חייבים לשמור על שפיות,הציבור לא צריך להיות מטומטם.
22/08/2015 | 22:03
1
11
לצפיה ב-'אתה מדבר לעצמך?'
אתה מדבר לעצמך?
05/09/2015 | 00:34
11
לצפיה ב-'אפשר ורצוי מאוד'
אפשר ורצוי מאוד
19/08/2015 | 20:15
21
לקיים מצוות צדקה ע"י מתן בסתר, כך שהנותן אינו יודע מי המקבל, והמקבל אינו יודע מי הנותן. אבל היום, משרבו הגזלנים , יש לבחון אפשרות זו בזהירות. הצדקה המעולה ביותר היא זו שהמקבל אינו חש שזו צדקה, ואז ממילא לא יסרב.
לצפיה ב-'רבנו הרמב"ם ז"ל'
רבנו הרמב"ם ז"ל
09/08/2015 | 01:50
49
פרק לג. רבנו הרמב"ם ז"ל הוא שגילה רז זה שידיעת ה' ודבקות המעשים בידיעה זו היא בידי האדם תמיד. וכיוון שכך הוא רבנו הגדול ביסוד עבודת ה'. והוא שביאר יסודות האמונה וההלכה. ולולי הוא היינו כסומים בארובה בכל ענייני עבודת ה'. וכתב ספר משנה תורה שלא יצטרך האדם לחיבור אחר בין תורה שבכתב לספרו אלא יהא ספרו מקבץ לתורה שבעל פה כולה. ולולי ספרו היינו מהלכים כסומים במשא ומתן שבתלמוד ללא ידיעת המסקנה וההלכה למעשה. ובספרו לא כיוון להכריע ההלכה בלבד כמו ספר שולחן ערוך, אלא גם להקנות דעות נכונות ובפרט להודיענו רז זה שהוא יסוד הכול ועל ידו יוכל האדם תמיד לדבוק בה'. ומזה מתחייב שנקבל חיבורו כמקץ לתורה שבעל פה כולה הן באמונה והן בהלכה.
לצפיה ב-'קשור לדיון על התאיזם'
קשור לדיון על התאיזם
09/08/2015 | 01:32
6
38
לצפיה ב-'אגב אורי'
אגב אורי
09/08/2015 | 12:31
5
34
דיברתי קודם עם אבי שהוא חסיד שרוף של התפיסה הדתית "מלמעלה למטה" וכנראה שאתה צודק שבזוהר יש תערובת של שתי התפיסות.
לצפיה ב-'אם התכוונת אלי -'
אם התכוונת אלי -
09/08/2015 | 16:47
4
35
אשמח אם תרחיב את הערתך כדי שאוכל להתמקד בעניין עצמו שלגביו הערת.
לצפיה ב-'הרמב"ם הרי עשה מהפכה קופרניקאית באמונה'
הרמב"ם הרי עשה מהפכה קופרניקאית באמונה
09/08/2015 | 18:16
3
49
במקות התגלות אלוהית מלמעלה למטה, גילוי האדם את אלוהים מלמטה למעלה. רוב ההוגים היהודים אחר הרמב"ם ובכללם הזוהר הגו הגות שבדרך כלל מעורבים בה שני המודלים.
לצפיה ב-'כן ולא, ויש לדייק ...'
כן ולא, ויש לדייק ...
09/08/2015 | 21:12
42
על כל פנים, ככל שאני יודע לא קיימת שום דעה דתית-רבנית-היסטורית רווחת המתארת מתן תורה באותם נפתולי רטוריקה לוליאנית נוסח ליבוביץ, ואפ' הרמב"ם השבוי בקסמה של הלוגיקה האריסטוטלית והראציונאליות הכפרנית, הרי שבמופעיו הדתיים אמוניים איננו משאיר לנו שום פתח של ספק ( מה שליבוביץ בניסוחיו הפתלתלים כן עושה ) ואמר לנו בהאי לישנא :
" ... כי איזה נביא שהיה, לא דִבֵּר לו השם יתברך אלא על ידי אמצעי. ומשה בלא אמצעי, כמו שנאמר (במדבר יב ח): "פֶּה אֶל פֶּה אֲדַבֶּר בּוֹ". ......והיסוד השמיני, הוא התורה מן השמים. והוא שנאמין כי כל התורה הזאת המצויה בידינו עתה, היא הנתונה על ידי משה, שהיא כולה מפי הגבורה. כלומר: שהגיעה אליו כולה מאת ה' יתברך, בעניַן שנקרא על דרך הַשְׁאָלָה "דיבור". ואין יוֹדֵעַ הֵיאַךְ הִגִיעָה, אלא הוא משה עליו השלום שֶׁהִגִּיעַ לוֹ; וכי הוא היה כמו סופר, שקוראים לו והוא כותב כל מְאוֹרְעוֹת הימים, הסיפורים וְהַמִּצוֹת .... "
כלומר כל מה שכתב הרמב"ם לפני כן או אחרי כן לא משנה את העובדה שהוא מוצא לנכון להסביר לקוראיו למה הוא מתכוון באומרו "מפי הגבורה". אין הוא מתפתל בניסוחיו נוסח ליבוביץ, או שכאילו יש כאן שמיעה פנימית של נפש האדם נוסח פירושו של רש"י ל"מתדבר" - אלא הרמב"ם מוצא לנכון להבהיר שכל התורה כולה הגיעה מלמעלה למטה ואין איש יודע היאך אולם למשה עליו השלום היא אכן הגיעה בדרך זו, וזה יסוד מכונן של דת התגלות שבלעדיו אין מקום לשימוש במינוח "עבודת ה' " אלא עבודה בעיניים.

לצפיה ב-'חיים, הנבואה (ידיעת אלוהים מלמטה למעלה) במשמעותה היציבה,'
חיים, הנבואה (ידיעת אלוהים מלמטה למעלה) במשמעותה היציבה,
12/08/2015 | 16:41
1
31
היא הדרגה העליונה אליה יכול האדם להגיע בהכרתו השכלית.
לדוגמא: חלום יעקוב. והמלאכים "עולים ויורדים"
עולים מן האדם להכרת אלוהים, ולאחר מכן יורדים.
הכל תלוי ברצון האדם!
"העליה" של משה אל ההר, היא הביטוי לירידת ה' על הר סיני.
ובמילים אחרות: "וירד ה' על הר סיני" איננו מענק הניתן לאדם מאת ה',
אלא המענק הוא בכך שניתנה לאדם היכולת לעלות אל ה'.

לצפיה ב-'זה החידוש של הרמב"ם ולכן אני שרוף עליו'
זה החידוש של הרמב"ם ולכן אני שרוף עליו
12/08/2015 | 17:20
16
לצפיה ב-'אתר ליבוביץ'
אתר ליבוביץ
08/08/2015 | 20:10
2
91
כתובת אתר ליבוביץ נעלמה בפורמט החדש וחבל.
האם ניתן להחזירה ?
לצפיה ב-'אני אבדוק'
אני אבדוק
11/08/2015 | 22:57
12
לצפיה ב-'סודר'
סודר
18/08/2015 | 12:17
7
לצפיה ב-'דעות שונות'
דעות שונות
07/08/2015 | 18:13
5
61
http://www.ynet.co.il/articles/0,7340,L-4688564,00...
כתבה ב-Ynet מיכל טיקוצ'ינסקי

לצפיה ב-'מעיניין לעיניין ואולי באותו עיניין'
מעיניין לעיניין ואולי באותו עיניין
07/08/2015 | 18:28
4
56
אז כפי שהזכרתי,שמחקכתם תגובות,ולא דיברתי בלשון בוטה.

רציתי לברר קצת אודות הפורום הזה בו נערכים דיונים.

אני אתן זום מלמעלה וארד מטה:אנו במדינת ישראל,מחוברים לאינטרנט באתר תפוז לפורום ישעיהו ליבוביץ והגותו.
נכון לרגעים אלו.
אנחנו ניגשים לרשת,ובליל ההצעות שישנם ברשת,וגם מגיעים הנה.

והנה אני כאן,בעל ניק מסויים,שכותב שורות אלו,שמידי פעם נמחקים הודעותיו מבלי להשתמש בלשון בוטה,וזאת למה?

אז אני מבין,שיש כאן אנשים שמאוד קשורים לתורה:ודעות אסורות עליה,מפי מישהו שלא רשאי לכאורה ואין לו הרשאה לדבר אודותיה כלל כביכול,תימחקנה,שכן פורום זה אולי מהווה קנאות דתית,ומצדד באלה השייכים לנישה זו.

ומאידך,אני רואה שהוא מצדד בעמדות פוליטיות 'שמאלניות' כביכול,בקיצור,לכם מותר לצדד ולדבר בפוליטיקה,ומנגד כליפכם בעיניין ההלכה חס ,אין איש רשאי,הלא כן?

אז אמרתי כמה דברים
לצפיה ב-'Since i left you'
Since i left you
07/08/2015 | 18:59
3
53
Watch the steps
Get a drink, have a good time, now
Welcome to paradise
Since I left you
I found the world so new
Since I left you
I found the world so new
I found the world so new
Since I left you
I found the world so new
Everyday
Since I left you
I found the world so new
Everyday
לצפיה ב-'אני אזכיר את הדברים שאולי בגינם נמחק האשכול'
אני אזכיר את הדברים שאולי בגינם נמחק האשכול
07/08/2015 | 20:38
51
אולי בגלל זה
אז אני אחזור על הדברים האחרונים,שנמחקו,אם זכרוני אינו מטעה אותי.
נחמדה וחכמה אמרה תכלית הידיעה שלא נדע!!!
האשכול היה על ההכרה.
ואני שאלתי אותה למה רק בפורים שותים עד דלא ידע!
אמרתי כנראה שהתכנים ההכרתיים לא טובים,ואולי זה נוגע להלכה?!

לצפיה ב-'לא שהיום אני כזה.(אבל אחלה שיר)'
לא שהיום אני כזה.(אבל אחלה שיר)
08/08/2015 | 14:54
1
15
לצפיה ב-'אפריקה שלי'
אפריקה שלי
09/08/2015 | 18:05
46
אפריקה,אפריקה שלי
לצפיה ב-'שלום, הקליפים והשירים ב MTV VH1 VH1-CLASSIC זה על האל=המשיח'
שלום, הקליפים והשירים ב MTV VH1 VH1-CLASSIC זה על האל=המשיח
07/08/2015 | 12:03
1
47
שחי כיום בגוף גשמי (בשר ודם) אחרי גיל 30 .
השירים והקליפים בערוצים MTV VH1 VH1-CLASSIC זה על האל.
הטלוויזיה מסבירה.
היכן ניתן לקרוא על זה באינטרנט?
והאם ידעת את זה שזה על האל (שחי כיום בגוף גשמי) ? ואם כן כיצד ?
תודה רבה.

קליפ,שיר
https://www.youtube.com/watch?v=KeKtB2EhdaE
https://www.youtube.com/watch?v=7Gx1Pv02w3Q
לצפיה ב-'יש הרבה תחנות אחרות גם,מה עם רדיו,אתה שומע? תנסה את התכנית'
יש הרבה תחנות אחרות גם,מה עם רדיו,אתה שומע? תנסה את התכנית
07/08/2015 | 19:09
39
של ערן סבג בלילה ב22:00 קצת 88 קצת גלגלץ,...תריץ את הסקאלה תמצא הרבה דברים יפים.(תנסה גם קצת יותר ישראלי)
לצפיה ב-'ריקי'
ריקי
05/08/2015 | 13:16
1
38
בפורומים אחרים יש בצד ההודעות נקודות. כחולה - הודעה ראשית, שחורה - תגובה להודעה ראשית, חלולה - הודעת כותרת בלבד. אצלנו לא. למה ?
כ"כ בהגדרת תצוגה בחרתי ' מצומצמת ' אולם התוצאה שונה מפורמים אחרים, גדולה יותר. למה ?

האם הבעייה אצלנו ? אצלי ? או שעדיין כל העסק בתהליך ?
לצפיה ב-'קבל ביטול. פתאום בסדר.'
קבל ביטול. פתאום בסדר.
05/08/2015 | 13:18
26
מוזר ... 
לצפיה ב-'הרצת מניות,ומחיקת תגובות'
הרצת מניות,ומחיקת תגובות
04/08/2015 | 17:34
3
51
צהריים טובים,

שני דברים,אחד:מודע נמחקו הודעות,ולא נמסר גיבוי לכותב השולח בטרם תעשה המחיקה.

דברי שני:מה זה הרצת מניות?
לצפיה ב-'המקום תמוה והחלטתי לעזוב'
המקום תמוה והחלטתי לעזוב
04/08/2015 | 17:48
2
37
תודה.
לצפיה ב-'דבר איתי'
דבר איתי
04/08/2015 | 20:20
1
21
לצפיה ב-'בוקר טוב!'
בוקר טוב!
05/08/2015 | 08:14
51
אני סה"כ עובר אורח בימיי הקצרים כאן,אך עם זאת,הזכיר לי פורום אחר ששהיתי בו
ולא אהבתי את דרך ההתנהלות,אני בעד יושר הניכר,דברים ניכרים כאשר בוחנים.

אני מבין שאתם חברה מגובשים,חלקכם לפחות,ויש לכם קונספציה כלשהי,אך עם זאת בטרם נעשתה מחיקה באופן גס ומחיקת אשכול שלם,בהתאם לתגובות שכתבתי,מעוררת תמיהה,על הדרך מבחינתי,ועל התפיסה שלכם.

בואו תסבירו מי הכותבים כאן בפורום,והאם ישנה כאן קנאות דתית? במסווה של פלורליזם תרבותי?

לצפיה ב-'מדברי חגית עופרן'
מדברי חגית עופרן
04/08/2015 | 14:51
35
מסוכן (ודי מגעיל) המסע היחצני של הממשלה והשבכ, המעצר המתוקשר של ״היעד מספר 1״, ו״החלטת״ הקבינט על מעצרים מנהליים. 
א. אסור שהשלטון יחליט על מעצר מנהלי. החוק לצערנו, מאפשר לעצור אדם ללא ראיות וללא אישום במעצר מינהלי, אבל זאת סמכות של גורמי אכיפת החוק ולא של הממשלה. החלטה של ממשלה להורות על מעצרים מנהליים, אם היא באמת ברצינות ולא סתם יחסי ציבור, היא החלטה של משטר אפל שמחליט לנקוט בצעדים דרקוניים ולא דמוקרטיים נגד אזרחים.
ב. המעצר של אטינגר - אם היו להם ראיות נגדו (או חשדות), הכותרת היתה צ״ל העובדה שנעצר חשוד במעשים כלשהם. במקום זה, הכותרת היא שמדובר ב״יעד״ של השב״כ (לא חשוד), שאם ישתוק, ייעצר מינהלית. כלומר מדובר ביחסי ציבור גרידא. מזכיר את המשפט המפורסם מהסרט קזבלנקה(?): עצור את כל ה-usual suspects.
אם הקבינט רוצה להילחם בפשעי השנאה, אפשר להתחיל, למשל, בלהורות לגורמי האכיפה להתחיל להראות שיש במערב הפרוע שלנו איזושהי מראית עין כלשהי של אכיפה.
לצפיה ב-'פסססססססססססס ....'
פסססססססססססס ....
04/08/2015 | 11:41
29
תתחדשו.
לצפיה ב-'1.סוגיה שבה הפרופ. ליבוביץ חלוק על הרמב"ם ?'
1.סוגיה שבה הפרופ. ליבוביץ חלוק על הרמב"ם ?
03/08/2015 | 15:47
2
50
לצפיה ב-'יש יותר מאחת.'
יש יותר מאחת.
03/08/2015 | 16:45
44
תרשם לתפוז כדי לנהל דיון פורה.
לצפיה ב-'מאמר'
מאמר
03/08/2015 | 18:19
36
לצפיה ב-'"ללמוד להיות רכים כקנה " ?!'
"ללמוד להיות רכים כקנה " ?!
02/08/2015 | 22:20
1
17
לצפיה ב-'"הכל בידי שמים, חוץ מיראת שמים"'
"הכל בידי שמים, חוץ מיראת שמים"
03/08/2015 | 18:46
12
לצפיה ב-'הפעם מדברי חגית עופרן'
הפעם מדברי חגית עופרן
03/08/2015 | 09:46
17
72
ברשת ב שאלו עכשיו את אחד המורים של שירה בנקי ז״ל אם משרד החינוך יודע לחנך לקבלת האחר. 
העניין הוא שגם אם כל המורים יעבירו את מערכי השיעור הנכונים, בעניין הזה מה שבאמת מחנך זה הנורמות והאווירה הציבורית. 
כשהמדינה בוחרת לפתור בעיות בכוח - ברור שהילדים ילמדו שכך פותרים בעיות;
כשהשיח הפוליטי רחוק מקבלת האחר (ראו השנאה לחרדים, ההסתה נגד השמאל וכו׳),
כשראש הממשלה מציג קבוצת אוכלוסיה כאיום בתקווה לקבל קולות, והיום הוא מפזר אמירות גזעניות בסגנון המנהיגים של ארגונים במדינות שכנות לנו(״אצלנו מגנים; אצלם מהללים״), 
כשזאת הנורמה , למורים הטובים לא נשאר הרבה סיכוי. 
ואף על פי כן, ולמרות הכל נעשה ונצליח.
לצפיה ב-'"קבלת האחר" זו ססמה פסאבדו-ליברליסטית ואנטי-דאלקטית.'
"קבלת האחר" זו ססמה פסאבדו-ליברליסטית ואנטי-דאלקטית.
03/08/2015 | 11:04
49
מי היה ה"אחר" בהגות הליברלית של ה"נאורות" אשר המלחמה על החופש
שלו היא הערך החשוב ביותר או אחד החשובים ביותר?
שיעי? סוני? דתי-לאומי (יהודי)? חסיד? מתנגד? קטולי? קומוניסט? נאצי?
ה"אחר" היה ה"אינדיוידואל" שאישיותו כוללת תכונות/נטיות/שאיפות/רצונות
מוצהרים שאינם עולם בקנה אחד עם "הנורמה" המזועה עם "הקולקטיב".
האם לפי הגדרה זו ה"אחר" הוא למעשה נאצי ביחס לקומוניזם, שיעי ביחס
לסונה, מתנגד ביחס לחסידות או הומו ביחס להומופוביה? לפי המשמעות
המודרנית של המושג "ליברליזם" נראה שכן. האם לכך גם התכוונו הוגי
הרעיון שזהו שמו?

אני בוגר שמנה בתי ספר וארבע מערכות חינוך (קומוניסטית,
חרדית-חסידית, ממלכתית-דתית וממלכתית-רגילה) ואני יודע משהו
על ישי שליסל שאחרים לא. הוא לא "תאונה" או "באג". הוא "מטרה".
בלי "ישי שליסל" לא תתכן "דמוקרטיה" שהמושג "ליברליזם", במובנו המודרני,
הוא הבסיס האידאולוגי שלה. יש מעט מדי "ישי שליסלים" היום (על אף המאמץ העצום
לייצר עוד ועוד כאלה) וזה גורם לחריקות בדמוקרטיה. אותו הדין
לגבי דאע"ש בקנה מידה אוניברסלי.
לצפיה ב-'אולי הפתרון הוא,'
אולי הפתרון הוא,
03/08/2015 | 18:22
15
67
לחנך לחשיבה עצמאית.
ועוד משהו בהזדמנות חגית זאת.. אני לא יודע מה רוצים מנתניהו. וכי לא לגיטימי לומר שהקהל של הקבוצה המתחרה נוהרים בהמוניהם, אז תרוצו גם אתם?
מבחינתה של חגית נתניהו והמתנחלים הם "אחרים" והיא לא מקבלת אותם.

לצפיה ב-'ההבדל בין המתנחלים והערבים הוא'
ההבדל בין המתנחלים והערבים הוא
04/08/2015 | 04:18
14
45
שהשוני של המתנחלים הוא בדעותיהם ושל הערבים במשהו מולד
לצפיה ב-'ולכן מה?'
ולכן מה?
04/08/2015 | 22:57
13
23
לצפיה ב-'לכן זה לא לגיטימי להופכם ל"אחרים"'
לכן זה לא לגיטימי להופכם ל"אחרים"
05/08/2015 | 09:40
12
22
לצפיה ב-'היום ישנו טרנד '
היום ישנו טרנד
05/08/2015 | 14:47
11
36
לקבל או יותר נכון "להכיל את האחר". אולי בהשפעת לוינס או תלמידיו (הלואי)

האחר הוא כל מי ששונה ממך. משינוי הכי קטן, ועד לשינוי הכי גדול. בין בדעה בין בתכונות מולדות.

אחינו מהשמאל סבורים משום מה, שאם הם מקבלים את טענות הערבים, זה מקנה להם זכות לשלול את הימין...

לצפיה ב-'באופן טבעי כל ערך שולל את הערכים האחרים'
באופן טבעי כל ערך שולל את הערכים האחרים
05/08/2015 | 22:41
10
18
לצפיה ב-'לא בהכרח'
לא בהכרח
05/08/2015 | 23:34
48
אתה לא חושב שיכול להיות דו קיום בין אנשים בעלי ערכים שונים?
לדעתי אפילו רצוי.
לצפיה ב-'כשחושבים על זה, אפילו להפך!'
כשחושבים על זה, אפילו להפך!
06/08/2015 | 13:09
8
40
תאר לך אדם בוחר לו כערך לרפא אנשים, השני עזרה  לנזקקים. השלישי לשמור על הבטחון, הרביעי ללמוד תורה, החמישי לבנות בתים וכו' וכו' וכל אחד רואה בעיסוק שלו ערך עליון (כמו שגברת רוזוולט ראתה בחלוקת כוס חלב לכל ילד ערך עליון.
ברור שאף אחד מהנ"ל לא היה רוצה שכול העולם יעסקו באותו תחום שלו, ויזניחו את שאר התחומים.
לצפיה ב-'כל זמן שכולם מועילים לך...'
כל זמן שכולם מועילים לך...
06/08/2015 | 14:02
7
16
לצפיה ב-'לי? לכל העולם!'
לי? לכל העולם!
06/08/2015 | 15:49
6
15
לצפיה ב-'כל אחד לפי ערכיו דברים מועילים או מזיקים לו'
כל אחד לפי ערכיו דברים מועילים או מזיקים לו
06/08/2015 | 16:56
5
20
לצפיה ב-'יכול להיות'
יכול להיות
06/08/2015 | 19:45
4
46
אך בוודאי לא כמו שאמרת באופן נחרץ: "באופן טבעי כל ערך שולל את הערכים האחרים"

לצפיה ב-'שמירת החיים'
שמירת החיים
07/08/2015 | 18:30
3
71
חשבתי על מלחמות ישראל בזמן הזה ופעילות הנקמה או ההגנה של כוחותינו בשעת
הלחימה שלא מתחשבת באופן מוחלט וברור בשמירת החיים של החיילים ונזכרתי 
שיש בעייה גדולה וקוראים לה גם בעיית גוף ונפש ומעשינו בשעת הקרב הם מעשים שקורים ואחר כך יש את החשיבה ואולי את התודעה שלא שמרנו על  הערך הנעלה 
של שמירת החיים . אני חושב שערך שמירת החיים הוא ערך גדול מאד "מצווה"  שגם האדם הלא דתי בארצנו הקטנה רוצה ........
לצפיה ב-'מה דעתך'
מה דעתך
12/08/2015 | 13:05
2
37
על הזנה בכפיה?
הרי "ערך שמירת החיים הוא ערך גדול מאד "מצווה"  שגם האדם הלא דתי בארצנו הקטנה" לא?
לצפיה ב-'טוב לי לחיות בחברה שמצילה אנשים ממוות איך עושים את'
טוב לי לחיות בחברה שמצילה אנשים ממוות איך עושים את
15/08/2015 | 21:41
1
25
הדבר הזה בהזנה בכפיה או בדרך אחרת אני לא יודע אבל לדעתי 
אפשר למצוא את שביל הזהב פשוט מנסים דרך שלא תקשה על האדם
בצורה אכזרית אבל יש כאן גם שאלה פוליטית ומוסרית וכמה השלטון מוכן 
לתת תשובות ברורות למצוקות של האדם בכיבוש הלא נאור נקודה
לצפיה ב-'בפרשה הזאת ישנו פרדוקס רציני...'
בפרשה הזאת ישנו פרדוקס רציני...
17/08/2015 | 18:00
38
ממשלת הימין רוצה לשמור על חיי המחבל,
בנגוד לארגוני זכויות המחבלים, המבקשים להניח לו למות מרעב...

חם בפורומים של תפוז

אירוח בנושא פוריות והפריה חוץ גופית
אירוח בנושא פוריות...
ביום שלישי יתארח ד``ר שי אליצור, מנהל היחידה...
אירוח בנושא פוריות והפריה חוץ גופית
אירוח בנושא פוריות...
ביום שלישי יתארח ד``ר שי אליצור, מנהל היחידה...
בפייסבוק שלנו כבר ביקרתם?
בפייסבוק שלנו כבר...
רוצים להיות תמיד מעודכנים במה שקורה בתפוז?
בפייסבוק שלנו כבר ביקרתם?
בפייסבוק שלנו כבר...
רוצים להיות תמיד מעודכנים במה שקורה בתפוז?

מקרא סימנים

בעלת תוכן
ללא תוכן
הודעה חדשה
הודעה נעוצה
אורח בפורום
הודעה ערוכה
מכיל תמונה
מכיל וידאו
מכיל קובץ