לגלישה באתר בגירסה המותאמת לסלולאר
| הוספת הודעה
הגדרות תצוגה

הגדרות עץ הודעות

מאפייני צפייה

הצג טקסט בתצוגה
הצג תגובות באופן
עדכן
1026810,268 עוקבים אודות עסקים

פורום מוותרים על ברית מילה

שלום לכם וברוכים הבאים לפורום מוותרים על ברית מילה! בשנים האחרונות אנו שומעים יותר ויותר על הורים והורים-לעתיד המתלבטים אם לערוך לבנם ברית מילה, ומה שהיה להליך כמעט אוטומטי כשנולד בן, הופך לנושא שבהחלט לגיטימי לשאול את עצמנו לגביו - האם זה הכרחי? לנושא רגיש זה יש פנים רבות : מיניות, דת, מסורת, זהות יהודית, הבדלות מעמים אחרים, בריאות, אסתטיקה, לחץ חברתי, הורות, השתייכות, מוסר ועוד. "מוותרים על ברית מילה" הם אנחנו, הגולשים והמנהלות של הפורום. אנחנו החלטנו שלא לערוך ברית מילה לבנינו - אנחנו כאן כדי לספק את הצד שמתנגד לברית מילה. בלי התנצלויות, בלי התנצחויות, בלי צורך להצטדק מול אף אחד. אנחנו נמצאים כאן כדי לתת למי שרוצה לשמוע, לקרוא, לשאול, לבקש עזרה או מידע על ברית מילה, אי מילה, המלצות או אי המלצות על מוהל ועוד... אנחנו כאן כדי לתמוך אחד בשני וכדי לתמוך במי שמתלבט ורוצה לשמוע את הצד שלנו ולהעזר בנו. מעבר לכך הפורום הוא פורום ציבורי ופתוח עבור כלל הגולשים. כולם מוזמנים לקרוא בו וגם לכתוב. אנחנו מקבלים בברכה גולשים שמתלבטים באשר לדעתם בעניין ברית מילה. פה תהיה לכם הזדמנות לפגוש וירטואלית קבוצה של אנשים שלא ערכו ברית מילה לבניהם, הורים לילדים בגילאים שונים שיוכלו לשתף אתכם בנסיונם, בהשקפת עולמם ובמסלול שעשו בדרך אל ההחלטה הסופית נגד ברית מילה לבנם. לא כולם מתלבטים, לא כולם מעוניינים להתלבט ובוודאי שרוב האנשים בוחרים אחרת מאיתנו, אך יש לנו עניין לאפשר שיח תרבותי ופורה בנושא. חשוב לנו לשמור על רוח דיון נאותה בפורום. דווקא בגלל שמדובר בנושא טעון ורגיש, ולא נאפשר לכתוב ע"ג הפורום התבטאויות פוגעות בגולשים אחרים. תומכי מילה מוזמנים לקחת חלק בכל הדיונים תוך הקפדה על רוח הדיון, כראוי לפורום שהוא פורום תמיכה בהגדרתו. גם כשיש חילוקי דיעות יש להביען ללא זילזול, בהתייחסות לגופו של עניין ולא לגופו של גולש, תוך נימוס וכבוד הדדי.על שינוי השם של הפורום מ"ברית מילה בעד ונגד" ל"מוותרים על ברית מילה" ניתן לקרוא בשאלות נפוצות. קהילת ``מוותרים על ברית-מילה`` נועדה בין השאר לאפשר למי שהנושא קרוב אליו - מוהלים, רופאים, אנשים דתיים או מסורתיים, עולים חדשים, זוגות או יחידניות בהריון, סבים וסבתות, אנשים שאמצו ילד בחו``ל, אזרחים לא-יהודים החיים כאן בישראל וכל מי שמעוניין לשוחח בנושא זה ולשמוע דעות לכאן ולכאן. כמו כן בקהילה מרוכזים מידע, מאמרים, דעות, סיפורים והצבעות למקומות רלוונטיים. פה גם המקום להתייעץ עם אנשים שחקרו את הנושא של ברית מילה מכיוונים שונים. פילוסופיה, דת, חברה, היסטוריה, פיזיולוגיה ורפואה. ולסיום - שתי בקשות: מכיוון שהפורום הינו פורום תמיכה ובמקביל גם פורום דיונים, עזרה ויעוץ להורים בשלל מצבים רפואיים, חברתיים ואחרים הקשורים בברית מילה ואי מילה, הגולשים מתבקשים לא לערב התנצחויות אישיות או דיונים כללים בשירשורי בקשת עזרה או עידכון של הורים או מתלבטים במצב רגיש או בהתיעצות אישית אחרת. לשם כך יש לפתוח שירשור נפרד אליו ניתן לקשר את העמדה או הציטוט ולהמשיך את הדיון שם. אין לדון מעל דפי הפורום בניהול הפורום הזה או פורומים אחרים בתפוז. בין היתר אין לדון במחיקת הודעות וחסימת גולשים (עתידיות, עכשויות או בעבר), השערות או מידע לגבי טרולים וכל מה שקשור לניהול תחום זה.  את כל אלה יש להעביר למסרים אישיים או פורום משוב, על פי הצורך. גלישה נעימה ופוריה לכולנו

הנהלת הפורום:

אודות הפורום מוותרים על ברית מילה

שלום לכם וברוכים הבאים לפורום מוותרים על ברית מילה! בשנים האחרונות אנו שומעים יותר ויותר על הורים והורים-לעתיד המתלבטים אם לערוך לבנם ברית מילה, ומה שהיה להליך כמעט אוטומטי כשנולד בן, הופך לנושא שבהחלט לגיטימי לשאול את עצמנו לגביו - האם זה הכרחי? לנושא רגיש זה יש פנים רבות : מיניות, דת, מסורת, זהות יהודית, הבדלות מעמים אחרים, בריאות, אסתטיקה, לחץ חברתי, הורות, השתייכות, מוסר ועוד. "מוותרים על ברית מילה" הם אנחנו, הגולשים והמנהלות של הפורום. אנחנו החלטנו שלא לערוך ברית מילה לבנינו - אנחנו כאן כדי לספק את הצד שמתנגד לברית מילה. בלי התנצלויות, בלי התנצחויות, בלי צורך להצטדק מול אף אחד. אנחנו נמצאים כאן כדי לתת למי שרוצה לשמוע, לקרוא, לשאול, לבקש עזרה או מידע על ברית מילה, אי מילה, המלצות או אי המלצות על מוהל ועוד... אנחנו כאן כדי לתמוך אחד בשני וכדי לתמוך במי שמתלבט ורוצה לשמוע את הצד שלנו ולהעזר בנו. מעבר לכך הפורום הוא פורום ציבורי ופתוח עבור כלל הגולשים. כולם מוזמנים לקרוא בו וגם לכתוב. אנחנו מקבלים בברכה גולשים שמתלבטים באשר לדעתם בעניין ברית מילה. פה תהיה לכם הזדמנות לפגוש וירטואלית קבוצה של אנשים שלא ערכו ברית מילה לבניהם, הורים לילדים בגילאים שונים שיוכלו לשתף אתכם בנסיונם, בהשקפת עולמם ובמסלול שעשו בדרך אל ההחלטה הסופית נגד ברית מילה לבנם. לא כולם מתלבטים, לא כולם מעוניינים להתלבט ובוודאי שרוב האנשים בוחרים אחרת מאיתנו, אך יש לנו עניין לאפשר שיח תרבותי ופורה בנושא. חשוב לנו לשמור על רוח דיון נאותה בפורום. דווקא בגלל שמדובר בנושא טעון ורגיש, ולא נאפשר לכתוב ע"ג הפורום התבטאויות פוגעות בגולשים אחרים. תומכי מילה מוזמנים לקחת חלק בכל הדיונים תוך הקפדה על רוח הדיון, כראוי לפורום שהוא פורום תמיכה בהגדרתו. גם כשיש חילוקי דיעות יש להביען ללא זילזול, בהתייחסות לגופו של עניין ולא לגופו של גולש, תוך נימוס וכבוד הדדי.על שינוי השם של הפורום מ"ברית מילה בעד ונגד" ל"מוותרים על ברית מילה" ניתן לקרוא בשאלות נפוצות. קהילת ``מוותרים על ברית-מילה`` נועדה בין השאר לאפשר למי שהנושא קרוב אליו - מוהלים, רופאים, אנשים דתיים או מסורתיים, עולים חדשים, זוגות או יחידניות בהריון, סבים וסבתות, אנשים שאמצו ילד בחו``ל, אזרחים לא-יהודים החיים כאן בישראל וכל מי שמעוניין לשוחח בנושא זה ולשמוע דעות לכאן ולכאן. כמו כן בקהילה מרוכזים מידע, מאמרים, דעות, סיפורים והצבעות למקומות רלוונטיים. פה גם המקום להתייעץ עם אנשים שחקרו את הנושא של ברית מילה מכיוונים שונים. פילוסופיה, דת, חברה, היסטוריה, פיזיולוגיה ורפואה. ולסיום - שתי בקשות: מכיוון שהפורום הינו פורום תמיכה ובמקביל גם פורום דיונים, עזרה ויעוץ להורים בשלל מצבים רפואיים, חברתיים ואחרים הקשורים בברית מילה ואי מילה, הגולשים מתבקשים לא לערב התנצחויות אישיות או דיונים כללים בשירשורי בקשת עזרה או עידכון של הורים או מתלבטים במצב רגיש או בהתיעצות אישית אחרת. לשם כך יש לפתוח שירשור נפרד אליו ניתן לקשר את העמדה או הציטוט ולהמשיך את הדיון שם. אין לדון מעל דפי הפורום בניהול הפורום הזה או פורומים אחרים בתפוז. בין היתר אין לדון במחיקת הודעות וחסימת גולשים (עתידיות, עכשויות או בעבר), השערות או מידע לגבי טרולים וכל מה שקשור לניהול תחום זה.  את כל אלה יש להעביר למסרים אישיים או פורום משוב, על פי הצורך. גלישה נעימה ופוריה לכולנו

לצפיה ב-'דנמרק בדרך לאסור בחוק ברית מילה במדינה'
דנמרק בדרך לאסור בחוק ברית מילה במדינה
20/06/2016 | 12:51
1
83

סקר חדש בדנמרק מגלה כי 74% מהדנים תומכים בהצעת החוק לאסור ברית מילה במדינה.
בסקר שנערך בקרב כ-1,000 משתתפים השיבו רק 10% שהם תומכים בהתרת ברית מילה, בעוד שהרוב מתנגדים לטקס.
ביום רביעי יקיים הפרלמנט הדני דיון בנושא. מפלגת השמאל Enhedslisten ומפלגת הליברלים תומכות באיסור, בעוד שבמפלגות אחרות ישנם חילוקי דעות פנים-מפלגתיים.
הדיון על ברית מילה הינו שכיחת בדנמרק וזכה לסיקור תקשורתי תכוף בשנים 2012-2013, לאחר שרשות הבריאות והתרופות הממשלתית במדינה פרסמה דוח לפיו הנזקים הבריאותיים עולים על התועלות הבריאותיות. ביוני 2013 קבעה הרשות שאין מספיק סיכונים כדי לאסור את המנהג בחוק, או לחלופין מספיק יתרונות כדי להמליץ עליו.
עם זאת, כלי תקשורת בדנמרק סבורים כי הדיון השבוע בפרלמנט הוא צעד לקראת חקיקה שתאסור ברית מילה. לפי ה-Sundhedsstyrelsen, כ-1,000-2,000 ילדים ממין זכר עוברים ברית מילה בדנמרק מדי שנה (בעיקר בקרב יהודים ומוסלמים). המנהג פופולרי גם בארה"ב, שם יותר ממחצית הילדים נימולים, וגם בקנדה שם 31.9% מהזכרים נימולים (לפי נתונים מ-2007).

לצפיה ב-' מעניין לאן זה יתפתח...'
מעניין לאן זה יתפתח...
21/06/2016 | 07:51
19
לצפיה ב-'מפגש בתל-אביב'
מפגש בתל-אביב
20/06/2016 | 01:21
3
88
אני מתכבד לארח מפגש א/נשים המשתתפות/ים בפורום הזה. המועד נקבע ליום השישי, 24.06.2016, החל משעה שלוש אחה"צ. המקום הוא המלון Dizengoff Avenue, הנמצא ברח' דיזנגוף 133 בתל-אביב. מטרת המפגש - הכרות אישית תוך שיחה על עניינים הסובבים אותנו, לאו דווקא בנושא הברית. נא לאותת אם בכוונתכן/ם לבוא. למי שלא נוח הזמן או המקום, נא להציע חלופות. 
לצפיה ב-'היה מפגש? יש דיווחים עבור הסקרנים איך היה?'
היה מפגש? יש דיווחים עבור הסקרנים איך היה?
27/06/2016 | 09:59
2
30
לצפיה ב-'אף אחד לא בא'
אף אחד לא בא
27/06/2016 | 10:28
1
46
אולי מישהו אחר יצליח לעניין אנשים לבוא למפגש הבא. אבל מה כן - התקיימה אסיפה של עמותת בן שלם. גם כן בהרכב מאד מצומצם. כבר מזמן אני מחפש אפשרות לפגוש אנשים חיים (לא ווירטואליים) המזדהים עם הרעיון. די קשה למצוא.
לצפיה ב-'מישהו כתב שהוא בא? לא ראיתי שהיו תגובות... '
מישהו כתב שהוא בא? לא ראיתי שהיו תגובות...
27/06/2016 | 15:42
38
לא הגבתי כי בכל מקרה לא יכולתי להגיע; מקום כמו דיזנגוף הוא בעייתי ליום שישי אחר הצהריים למי שמגיע בתחבורה ציבורית (ולדיזנגוף אני לא מגיעה ברכב, שלא לדבר על כך שהפעם גם הייתי צריכה לחזור הביתה ואני לא גרה בגוש דן).

ממליצה לנסות לארגן מפגש בהתרעה ארוכה יותר, אולי לפתוח סקר/משאל ולראות אם בכלל יש עניין ומה מתאים לאנשים.

לא חסרים אנשים בחיי שמזדהים עם הרעיון, יש לי לא מעט חברים אתאיסטים, אני מכירה אישית הורים שלא מלו וגם כאלה שלא מתכוונים למול. מודה בכנות: לא מעניין אותי לפגוש אנשים זרים וסתם לדבר (לי זה לא חסר), אבל כן הייתי שמחה למפגש פורום אמיתי כדי להכיר את הפנים שמאחורי הכינויים (את חלקם כבר הכרתי במפגש שהיה). לצערי זה לא ממש קורה, אולי כי אנשים עסוקים וחלקם חיים בחו"ל. אבל אם יקרה, אשמח להגיע.
לצפיה ב-'אסיפה של אגודת בן שלם'
אסיפה של אגודת בן שלם
18/06/2016 | 21:42
6
92
בעוד שבוע תתקיים האסיפה השנתית של אגודת בן שלם. אבוא מחוץ לארץ כדי להשתתף. האם ידוע לכם על מסגרות אחרות של פעילות למען שלמות הגוף, חוץ מפעילות וירטואלית באינטרנט? על אפשרות להכיר את הפעילים במפגש כלשהו?
לצפיה ב-'לא ידוע לי, אבל אם תקבע מועד ומקום אני בטוחה שיהיו קופצים'
לא ידוע לי, אבל אם תקבע מועד ומקום אני בטוחה שיהיו קופצים
19/06/2016 | 10:39
3
36
ביחוד אם זה יהיה באיזור המרכז.
לצפיה ב-'מפגש בתל-אביב'
מפגש בתל-אביב
19/06/2016 | 12:38
2
33
אוכל לארח מפגש פורום באחד מבתי קפה בתל-אביב. לי נוח כל יום וכל זמן החל מיום שישי, 24.06.2016, עד יום השישי הבא, 30.06.2016. מתי נוח לכן/ם? מי שמכיר מקומות שימליץ על בית קפה טוב למפגש שיחה, עדיף לא כל כך רחוק מפינת רחובות דיזנגוף וגורדון.
לצפיה ב-' פתח עבור זה שירשור חדש'
פתח עבור זה שירשור חדש
19/06/2016 | 12:49
1
27
וממליצה לקשר גם בקבוצות פייסבוק נגד מילה בישראל.

למשל זו: (אולי יש עוד..)

(יצירת דף ארוע בפייסבוק זה דבר נהדר ונוח...שווה לשקול..)

לדעתי עדיף לקבוע עובדות (תאריך, שעה, מקום) ולראות אח"כ האם יש הצעות טובות יותר מצד בעלי עניין, או אולי אפילו בהמשך מישהו ינדב את הסלון שלו למפגש ואז האוירה תהיה כייפית ומשוחררת יותר.
לצפיה ב-'תודה'
תודה
19/06/2016 | 13:23
22
על תמיכתך הטכנית והרוחנית! אחקור את Tripadvisor בעניין בתי קפה ואקבע עובדה.
לצפיה ב-'לא ידעתי שיש דבר כזה... אם זה מפגש פתוח'
לא ידעתי שיש דבר כזה... אם זה מפגש פתוח
19/06/2016 | 10:48
1
62
גם למתעניינים בנושא שאינם חברי אגודה/עמותה ויפורסמו המקום והמועד, אשמח להגיע.

בשנים האחרונות היה לפחות מפגש פורום אחד של הפורום הזה (אולי שניים? אני כבר לא בטוחה...). הורים לילדים שלמים והורים לעתיד מתלבטים נפגשים במפגשי קה"ל (אבל אלה מפגשי תמיכה, לא מפגשי פעילות).
לצפיה ב-'אם זה מפגש פתוח'
אם זה מפגש פתוח
19/06/2016 | 14:01
40
להלכה, זו אסיפה שנתית של חברי העמותה. למעשה, אינני יודע, כי אני חדש בעמותה, איני מכיר את הנוהל  ולא את האנשים. מה כן, הצטרפות לעמותה לא עולה כסף (כמעט) ולא היה קשה להתקבל. אני מצפה למפגש בעניין רב, ואספר לכם על הרושם שלי הראשון ממנה.
לצפיה ב-'ברית מילה, מציצה ישירה והרפס בתינוקות-קישורים'
ברית מילה, מציצה ישירה והרפס בתינוקות-קישורים
14/06/2016 | 12:20
21
54
לצפיה ב-'מפייסבוק-ירון ידען על המציצה לאחר ברית מילה:'
מפייסבוק-ירון ידען על המציצה לאחר ברית מילה:
14/06/2016 | 12:28
1
57

הפוסט:

"מוהלים ביצעו מציצת דם בברית מילה והדביקו תינוקות בהרפס: שני תינוקות הובהלו לאחרונה לבית החולים לילדים שניידר, לאחר שנדבקו בנגיף העלול להיות קטלני. (ווינט)
שר הבריאות חייב לצאת בהודעה לאסור מציצת הדם של איבר מינו של התינוק לאחר שחתך עור איבר מינו (רק לכתוב זאת וכפתורי המקלדת אוחזים רעדה).
ומדוע גם שר הבריאות החרדי יכול להרשות לעצמו להוציא הוראה זו?
כי פעולת המציצה מיותרת ושגויה גם מבחינה הלכתית.
לדעת חז"ל (תלמוד בבלי, מסכת שבת, דף קלג, עמוד א – דף קלג, עמוד ב). פעולת המציצה אינה נובעת ממצוות ברית המילה עצמה אלא זו פעולה רפואית טהורה, כך סברו חז"ל. הם טענו שללא מציצת הדם התינוק יהיה בסכנת חיים .
היום שברור גם לליצמן, שר הבריאות, שאלו דברי הבל שנכתבו לפני 1500 שנים, כשהמהפכה המדעית והרפואית לא הופיעה במלוא עוזה, הרי שיש לבטל את המציצה.
חז"ל קבעו הרבה דברי רפואה בתלמוד שהציבור הדתי והחרדי לא מקיימים מדוע את המציצה הם ממשיכים לקיים?
לדוגמה: חז"ל קבעו שתינוק הנולד בחודש השמיני להריון הוא ימות באופן ודאי לכן אין להזיזו ביום שבת כי נחשב הוא כפגר מת כאבן.
חז"ל קבעו שכדי לרפא אבנים בכליות צריך לקחת חוט אדום שטוותה אישה שהיא ואימא שלה חשודות בניאוף ולתלותו על איבר המין של הגבר. במקרה של אישה חולה לתלותו על שדיה (גיטין סט ע"ב)
וכי ליצמן , אם חלילה ימצאו לו אבנים בכליות, יתלה על איבר מינו חוט שטוותה נואפת בת נואפת?"

לצפיה ב-'במקרים רבים אין קשר בין הסיבה למצווה לעצם קיומה. זאת מסורת!'
במקרים רבים אין קשר בין הסיבה למצווה לעצם קיומה. זאת מסורת!
15/06/2016 | 14:35
39
ממש כפי שנאמר בשיר הפותח של "כנר על הגג"... יודעים את הסיבה או לא, זה לא משנה; זו המסורת ולכן ממשיכים אותה, מטופשת או מיותרת ככל שתהיה, גם כשהמדע מתקדם והידע נצבר.

דתיים משתמשים בחשמל בשבת, כן? (בד"כ באמצעות שעון שבת) אבל ללחוץ על המתג – זה לא. זה קשור לאי הדלקת אש (שבעבר הייתה עבודה מאוד קשה) וכיום היא לא. אז מה? רלוונטי? ודאי שלא. והעובדה שזרם אלקטרונים וניצוץ שמופיע גם הם אינם אש (בערה כימית בנוכחות חמצן) רלוונטית? ודאי שלא.

זו הדת וכך יש לדבוק בה, עם כל שיגיונה וחוסר הגיונה.
לצפיה ב-' מאתר הכללית, מאת ד"ר מוטי חיימי, טרם קראתי'
מאתר הכללית, מאת ד"ר מוטי חיימי, טרם קראתי
14/06/2016 | 12:33
41
בריפרוף קל כבר ברור שיש שם אי דיוקים "יש צורך לנקז את הדם"? באמת?

לצפיה ב-'דד"ר דרור בר ניר על הרפס והמציצה'
דד"ר דרור בר ניר על הרפס והמציצה
14/06/2016 | 12:49
33
כאן בבלוג

כאן בגליליאו, תועד באתר של האוניברסיטה הפתוחה.

לצפיה ב-'שר הבריאות שלנו, ליצמן שומר בריאותנו והמציצה הישירה'
שר הבריאות שלנו, ליצמן שומר בריאותנו והמציצה הישירה
14/06/2016 | 13:06
75
כבר במיקרי ההרפס ב-2012 אמר ליצמן שדבר לא ישתנה בהוראותיו, אמר וקיים. הרופאים אמרו שיחלקו עלון הזהרה להורים, האם זה קרה? לא יודעת. אשמח למידע.

עברו ארבע שנים  ועוד כמה תינוקות והורים פגועים, ליצמן מתחייב לא להזהיר הורים מהמציצה הישירה:

"לפי הדיווח הבוקר, מסמך של משרד הבריאות עוסק בסכנות של ברית המילה. לדברי הרופאים המצוטטים במסמך, מציצה ישירה של הדם מגדילה פי 3.5 את הסיכון להידבקות של התינוק בנגיף ההרפס.

יצויין כי לראשונה דנים במשרד הבריאות בנושא, אחרי שנים שבהן נמנע המשרד מלעסוק בו.

מלשכת שר הבריאות יעקב ליצמן נמסר בתגובה ל'בחדרי חרדים': "הנושא נדון בוועדה הבינמשרדית בתחום המוהלים ונציג משרד הבריאות בוועדה יתנגד לכך, ונעמוד על כך ששום דבר לא ישתנה מהמקובל עד כה".

בניו-יורק מה המצב? לא יודעת ולא זוכרת (אשמח למידע עדכני או סקר של השתלשלות הארועים שם). כאן נאמר שמוהלים מחוייבים להחתים הורים על מזמך שמיידע אותם על סכנת המציצה הישירה:

בידיעה שקישרתי מ-bhol נכתב בסופה שההגבלות על מציצה ישירה בניו יורק הוסרו לאחר מאבק ממושך: "כזכור בניו יורק שבארצות הברית, הוטלו הגבלות על קיום המנהג, על ידי ראש העיר הקודם מייקל בלומברג, אחרי שתינוק נדבק בנגיף המסוכן. ההגבלות הוסרו לאחר מאבק ממושך וקשה".

לצפיה ב-'הגעתי בזמן! חרדים דנים על הנושא'
הגעתי בזמן! חרדים דנים על הנושא
15/06/2016 | 16:47
9
74
שירשור מאתר "חרדים" מלא במידע, דעות ופשקווילים. לא קראתי הכל אבל עושה רושם שהדעה הרווחת שאסור לשנות את המצווה ולאסור על המיציה הישירה, וצריך להלחם ברוע הגזרה.

לצפיה ב-' ברור שאסור; מה פתאום לוותר ולהקל?! זה עוד ייצור תקדים'
ברור שאסור; מה פתאום לוותר ולהקל?! זה עוד ייצור תקדים
15/06/2016 | 22:45
2
45
מסוכן שהדת היהודית קשובה למדע ולקול ההיגיון ומשתנה בהתאם.
לצפיה ב-'נכון אבל מה עם פיקוח נפש? אולי כי זה לא קורה הרבה והיום הם '
נכון אבל מה עם פיקוח נפש? אולי כי זה לא קורה הרבה והיום הם
16/06/2016 | 11:21
1
46
לא נפגעים קשות בד"כ בזכות תרופות שעוצרות את הנזקים...

יש גם הרבה הקלות שונות "משום איבה" למשל להציל גוי בשבת (רופאים יהודים דתיים בבתי חולים וכדומה).

הדת התפתחה הרבה במהלך השנים, אבל נתקעה ואף הולכת אחורה...

הנה קטע מעניין על קפיאת היהדות והיבטים שונים לסיבותייה ותוצאותיה, מהאתר של ירון ידען:

לצפיה ב-'מה איתו באמת? אין לי אלא לומר בציניות מרירה שלא די בכך'
מה איתו באמת? אין לי אלא לומר בציניות מרירה שלא די בכך
16/06/2016 | 11:38
40
או במילים אחרות () אין די תינוקות מתים או נפגעים מהפעולה כדי שיעשו עם זה משהו (למען האמת זו מציאות כואבת גם במקרים רבים אחרים שלא קשורים לדת ).
לצפיה ב-'אחלה תזמון'
אחלה תזמון
16/06/2016 | 12:04
5
16
לצפיה ב-'הדיון שם ממרץ...'
הדיון שם ממרץ...
16/06/2016 | 13:19
4
15
לצפיה ב-'נכון, אך עדיין לא עלה כאן (למיטב זכורני לברכה) '
נכון, אך עדיין לא עלה כאן (למיטב זכורני לברכה)
19/06/2016 | 10:58
3
21
והקישור בהחלט קשור לפתיל. מה השתנה מחודש מרץ? יש חדשות מהר"י? משר הבריאות? משהו שפיספסתי/לא זוכרת?
לצפיה ב-'אכן; רק התייחסתי לכך שכתבת "אחלה תזמון"... כי הדיון אינו טרי'
אכן; רק התייחסתי לכך שכתבת "אחלה תזמון"... כי הדיון אינו טרי
19/06/2016 | 11:02
2
21
ולכן לא קשור למקרים המצערים שפורסמו בתחילת החודש (והקפיצו את הנושא שוב לכותרות).
לצפיה ב-'אההה....עכשו אני מבינה'
אההה....עכשו אני מבינה
19/06/2016 | 11:10
1
25
מעניין אם ככה מה עורר את הדיון ב"חרדים" בחודש מרץ.
לצפיה ב-'גם אני תהיתי...'
גם אני תהיתי...
19/06/2016 | 11:11
8
לצפיה ב-'ניסיתי להשיג את תגובת ארגון המוהלים'
ניסיתי להשיג את תגובת ארגון המוהלים
17/06/2016 | 03:30
5
61
אך לצערי הם לא הצליחו לדבר, כי הפה שלהם היה מלא בבולבולים מדממים של תינוקות.
מצד אחד, באמת הזוי עד כמה המוח החרדי לא מסוגל להפנים שלא מדובר בחלק מהמצווה התנ"כית, והיא הותקנה ע"י בני אדם כצורך רפואי, שאגב לא היה כזה חולני והזוי במאה החמישית. ה"רפואה" של אז עשתה דברים איומים בהרבה מזה.
מצד שני, אני גם יכול להבין את חוסר המוכנות לשמוע. כי על הבסיס הזה עומדת כל האמונה הדתית (בוודאי ובוודאי החרדית), והרוב המוחלט של המצוות המקוימות כיום לא הגיעו מהתורה (כולל כשרות, רוב איסורי השבת, צניעות, טהרה ובעצם מה לא...), ואם נכיר בכך שאבותינו טעו, אפשר לזרוק את רוב הדת לפח (לדעתי זה ממש רצוי אגב, אבל לדעתם לא). מאותה סיבה גם הרבנים שלהם כל כך חוששים מהאינטרנט.
לצפיה ב-'אתה שואל ועונה: המוח החרדי יודע שזה לא חלק מהמצווה המקראית'
אתה שואל ועונה: המוח החרדי יודע שזה לא חלק מהמצווה המקראית
17/06/2016 | 16:16
4
48
(ולמעשה ככל הנראה גם הפריעה לא הייתה) אבל זו לא הנקודה; היהדות האורתודוקסית (הרבנית) מבוססת על ההלכה (התורה שבעל פה) לא פחות (ואף יותר) משהיא מבוססת על התנ"ך. זה לא סוד או רעיון בלתי נתפס כך שאין כאן גם מה "להפנים". היהדות המקראית הייתה יהדות שונה לחלוטין, והפרושים (חרף שמם) הפכו להיות הזרם המרכזי בה ברבות הימים...
לצפיה ב-'יש הרבה דברים, וזה אחד מהם, שאמנם נכונים עובדתית'
יש הרבה דברים, וזה אחד מהם, שאמנם נכונים עובדתית
17/06/2016 | 17:01
3
47
בוודאי על פי הגישה של חוקרי מקרא ואקדמאים מהזרם המרכזי בימינו, אבל במגזרים אחרים נהוג לחיות איתם בסוג של הכחשה והדחקה. הנראטיב האורתודוכסי בעניין הזה הוא שהקו המנחה של היהדות מעולם לא השתנה באופן מהותי מאז מעמד הר סיני, ושאם חלו שינויים כלשהם, הם היו או בגדר החמרה (שנעשתה כמובן מסיבות טובות מאד, ולא, חלילה, סתם כדי לשמר את כוחו של הממסד הרבני ולשלוט באוכלוסיה), או בגדר המינימום ההכרחי שאפשר היה להגיע אליו בהתחשב בכל מיני אילוצים (שגם זה, מצויין, כי מה אנחנו רוצים? שהיהדות תתאבד?). אז כן, הלכות היהדות הרבנית מבוססות על התלמוד הבבלי ולא על התורה, אבל "התלמוד נכתב בהשראת התורה, והגדויילים ידעו בדיוק מה שהם עושים".

ספציפית בעניין המילה, המוח החרדי ילך לכיוון של "ראשית, אין לכם הוכחות שהיתה או לא היתה פריעה ומציצה, ושנית, זו לא הנקודה. הנקודה היא שמאז מעמד הר סיני, כל היהודים תמיד מלו".
לצפיה ב-'לא מדויק; ההלכה מגדירה מפורשות "מצוות שהזמן גרמן"'
לא מדויק; ההלכה מגדירה מפורשות "מצוות שהזמן גרמן"
17/06/2016 | 19:50
2
38
ונשים פטורות מהן, בשונה מתרי"ג המצוות שבמקרא (שספורות בדיוק, שים לב).
לצפיה ב-'נכון, לא מדובר בסוד כמוס שאיש אינו יודע'
נכון, לא מדובר בסוד כמוס שאיש אינו יודע
18/06/2016 | 13:35
1
31
אבל זה כן עניין שיוצר מתח מול עקרון אחר שעליו האורתודוכסיה ממש נשענת: צייתנות מוחלטת לכל מה שיוצא מבית הממסד הרבני. לכן הביטוי "ציווי מדאורייתא" משמש לפעמים במובן של "ציווי באמת בסיסי שאסור בשום אופן להקל בו ראש", אבל ההיפך נדיר עד לא קיים. אף דתי או חרדי לא יאמר בפרהסיה "אני שוקל לוותר לפעמים על כיסוי ראש, כי זה ציווי דרבנן", ואמירה כזו, אם תישמע, תהיה בגדר התרסה. זה גם לא מסוג הדברים שנותנים לילדים בחיידר לשנן עד שהם יודעים בע"פ מה מקורו של כל ציווי. להיפך, הדגש בחינוך הדתי והחרדי הוא על כך שהקדושה של כל הציוויים וההלכות הדתיות היא אותה קדושה.

משהו קצת דומה הוא למשל העניין של יהודים בני גזעים שונים. זה לא בדיוק סוד כמוס שיהודים שהגיעו מאתיופיה נראים אחרת מיהודים שהגיעו מרוסיה, ושהאחרונים נראים אחרת מיהודים שהגיעו מתימן, וכו'. אבל הדגש בחינוך הממלכתי בישראל הוא על טשטוש העובדה הבולטת לעין הזו, תוך הדגשת עקרון אחר של "כולנו יהודים" (והכוונה לא רק במובן של "לכולנו בסיס דתי משותף וזה מה שהכי חשוב, יותר מהבדלי גזע", אלא גם ולפעמים רק במובן לאומי, שמרמז גם על "אב קדמון" גזעי משותף). יחד עם זאת, ישנם פה ושם הקשרים בהם העניין זוכה להתייחסות. מדי פעם אפשר לשמוע את המילה "גזענות" בהקשר של יחסים בין יהודים מגזעים שונים. בהסברה שנועדה לאוזניים לא ישראליות, אפשר לשמוע אפילו דברים כמו "הציונות מבוססת על גזענות? מה פתאום! קלטנו כאן מהגרים מכל המינים והגזעים!".
קיומם של ההקשרים המאד מסויימים האלה לא מראה שאין סתירה או מתח בין הנראטיב המוצג בהם ("מדינת מהגרים שהמכנה המשותף לרובם הוא דתי בלבד") לבין זה שיושב לרוב הישראלים במוח ביומיום ("כולנו יהודים, לא משנה מאיזו גלות באנו"). המתח קיים. אותו הדבר כאשר מציגים לחרדי את המציצה כשיגעון פרטי וחסר תקדים מצד איזה רב בתקופה מסויימת.
לצפיה ב-'שוב, לא מדויק ובעיקר לא רלוונטי'
שוב, לא מדויק ובעיקר לא רלוונטי
18/06/2016 | 18:56
29
ראשית, הכנסת בכפיפה אחת חרדים ודתיים. אז לידיעתך, יש בהחלט דתיות שלא הולכות בכיסוי ראש, מכירה אישית. גם אלה שהולכות בכיסוי ראש, יש כאלה שרק מכסות, יש כאלה שעם פאה, ובזרמים החרדיים יש גם את אלה שמגלחות ואז מכסות. זאת מסרות, ובזרמים שונים יש לה ביטוי שונה. העובדה שזאת מסורת וכולם יודעים זאת אין פירושה שצריך להכריז בפומבי שמוותרים עליה (להזכירך, זו בדיוק הייתה הנקודה שלי!).

לגבי השד העדתי, דשים בו כ"כ הרבה במדינה שאני לא באמת מצליחה להבין על מה אתה מדבר לעזאזל, ובעיקר איך זה קשור לענייננו.
לצפיה ב-'סמואל גרבר, יהודי אמריקאי, מדבר על קמפיין המילות הנפסד באפרי'
סמואל גרבר, יהודי אמריקאי, מדבר על קמפיין המילות הנפסד באפרי
12/06/2016 | 23:02
91
סמואל גרבר, יהודי אמריקאי, מדבר על קמפיין המילות הנפסד באפריקה בהובלת ארה"ב.
מסתבר שבארה"ב ניתן לקבל תרופה שיעילה בכמעט 100% בהדבקה ב-HIV. קבוצות אוכלוסיה בסיכון גבוה זכאיות לקבל את התרופה הזו במרשם רופא. במקום להיאבק ולהשקיע מיליארדים בשיויון בגישה לאמצעים לא פולשניים, מקדמים הליך אחר, פולשני ושמעולם לא הוכח כיעיל באמת.

לצפיה ב-'מתי לספר?'
מתי לספר?
11/06/2016 | 13:13
16
475
אולי זו שאלה חרושה והיא בטוח מאוד אינידווידואלית, אבל אשמח לתשובות.
אני בתחילת החודש השמיני של הריון ראשון. משוטטת בפורום הזה כבר המון שנים (עוד שהייתי בפורום אלהורות). שמחה מאוד שהגעתי לפה כי לפני זה לא עלתה על דעתי האופציה שאפשר גם אחרת.
מאז שהתבשרנו שמדובר בבן, אני רוצה שהוא יישאר שלם. בן זוגי לא נחרץ כמוני. העמדות שלי הובילו אותו לתהליך שעושה מתחילת ההריון שהמסקנה שלו היא שגם הוא לא מוצא סיבה מדוע לעשות ברית.
הנושא הוא ההורים.עוד לא שיתפנו אותם בהחלטה. וברור שזה יהיה רק ברמת השיתוף/יידוע ולא התייעצות.
אני חוששת מהשיחה. נראה לי שכדאי לקיים אותה לפני הלידה, כדי שלא יהיו הפתעות ובעיקר כדי שלא יציקו לי לאחר מכן (לא שמדובר במשפחות שנוטות להציק, אבל לא בא לי שזה יהיה המוקד). מצד שני, קרוב לחודשיים לפני הלידה משאיר המון זמן לדיונים, בעוד שלהעלות את זה לאחר הלידה, משאיר ממש ימים ספורים.
אשמח למחשבות/דעות.

לצפיה ב-'הכרנו באותו הפורום........'
הכרנו באותו הפורום........
11/06/2016 | 13:55
7
247
בניגוד אליך אני לא בהריון ולא אהיה. אבל מהורים שאני מכירה שלא מלו את בניהם:

- להציג חזית אחידה.

- להבהיר שזאת עובדה ולא נושא לדיון.

אלה שני הדברים שכולם חזרו עליהם, והם עבדו.

לא לאפשר אפילו התחלת דיון. אם מתחיל, לגדוע באיבו: שניכם, או מי מכם שנמצא שם- "זה לא נתון לדיון". נקודה. 

ותמיד תמיד חזית אחידה: שיהיה ברור למשפחה ולסובבים: שאף אחד לא יחשוב שאם את נמצאת לבד ניתן לקחת אותך ל"שיחה" ע"מ לנסות לשכנע אותך, ושאם בן זוגך נמצא לבד - שאפשר לנסות לשכנע אותו. או שאם אתם ביחד, לנסות לתקוע איזשהו טריז או לנסות לשכנע את שניכם. תמיד תמיד- חזית אחידה. הצגת עובדה. לא פתוח לדיון. 

הזמנים בהם זה סופר היו שונים אצל אותם זוגות: היה זוג שעשה זאת מספר חודשים לפני הלידה. היה זוג שעשה זאת אחרי הלידה - רק כשעלתה השאלה מתי הברית? התשובה: איזה ברית? וכך הצליחו להעביר את נטל ההסבר לשואלים. כשהתשובה (הצפוייה מראש, כמובן) היתה: ברית מילה. התשובה היתה: אין. מכיוון שזה היה אחרי הלידה והאמא היתה מה שנקרא במצב מאד הורמונלי. האבא לקח על עצמו את התפקיד וגם הבהיר שאין בשום אופן ופנים להעלות את הנושא בפני אשתו. והוא עשה זאת מול שתי המשפחות: שלו ושלה.

במקרים בהם היתה האישה לבדה ומי מהקרובים והמכרים ניסה להעלות את הנושא: היא ענתה במילה אחת: אין.

ושימי לב שהתשובה היתה "אין". לא "למה"? כי למה פותח דיון, ובלמה צריך להסביר.

במקרים שבכל זאת אנשים לא הצליחו להפנים את התשובה וניסו להמשיך. התשובה/תגובה המשיכה להיות "אין". בלי הסברים של "זה לא מה שיעשה אותו שונה", או "זה לא מה שהופך אותו ליהודי" או "לא, אין תועלת בריאותית", או "אין לזה שום משמעות לגבינו" וכו'. כי זה פשוט פותח פתח לדיון ללא סוף. ואחרי לידה היולדת היתה כל כך מותשת.

כשבני הזוג יוצרים חזית אחידה ברורה שלא נותנת פתח לדיון, זה פשוט עובד. ומהר מאד הפסיקו השאלות/הערות/"נסיונות להיטיב עם היילוד" וכו' וכו'. 

במקרה של הזוג שהבהיר זאת לפני הלידה. אף אחד לא שאל כלום אחרי. מה שהם אמרו לי זה שאם בכל זאת היו שואלים, הם היו ממשיכים בדיוק אותו דבר כמו לפני הלידה: "אין". הם אומרים שהם היו ממליצים לכולם לספר לפני הלידה, כי אחרי הלידה כל כך עסוקים עם התינוק ובלהיות הורים חדשים ועייפים, ויש הרבה יותר מצבים בהם ניתן "לתפוס" את אחד מהם לבד וכו'.
לצפיה ב-'אני אמנם נכשלתי בלהגן על הבן שלי'
אני אמנם נכשלתי בלהגן על הבן שלי
11/06/2016 | 15:42
4
256
ובסוף נכנעתי ללחצים, אבל ההמלצות שלך בהחלט מזכירות את המקרה שלנו.
כולם ניצלו את הזמן שבו הייתי לבד ובאופן כללי התקיפו אותי. שלחו לי איומים בהודעות, עשו דה לגיטימציה למה שבעלי אומר וכו'. בסוף איבדתי את הצפון ועשיתי את זה, ומאז שקעתי בדיכאון נורא.
הטעות שלנו הייתה ש"לא עשינו שיעורי בית" ולא היה לנו מושג שיהיה טרור כזה אחרי הלידה.
לצפיה ב-'שלחתי לך מסר'
שלחתי לך מסר
11/06/2016 | 16:39
56
לצפיה ב-'קראתי את הפוסט שלך'
קראתי את הפוסט שלך
12/06/2016 | 18:26
2
179
ליבי איתך. נשמע ממש קשה!
לצפיה ב-'בהצלחה'
בהצלחה
12/06/2016 | 18:51
1
137
זה אגב תקף גם לנושאים אחרים: חזית אחידה של בני הזוג וקביעת עובדות. 

קראתי גם את תגובתך האחרת: לגבי המשפחה המורחבת: בדיוק כמו שכתבת: בעיה שלהם. ואם יש לך רגשי אשמה בנושא: בבקשה הפטרי מהם. מדברת מנסיון: לפני שנים עשיתי משהו שהיה לחלוטין מנוגד למי שאני רק בגלל התחשבות באנשים מסויימים במשפחה המורחבת שלי אותם אהבתי מאד והיה לי מאד מאד אכפת מהם. זאת היתה טעות נוראית. פשוט נוראית. כך שאל תקחי על עצמך כל רגשי אשמה. כי אין סיבה.

בהצלחה. לידה כמה שיותר קלה ותינוק ואמא בריאים!
לצפיה ב-'תודה'
תודה
18/06/2016 | 15:19
23
לצפיה ב-'תודה על התשובה המפורטת'
תודה על התשובה המפורטת
12/06/2016 | 18:24
132
זוכרת אותך משם.
בימים האחרונים, שיותר ויותר שואלים זה ממש מרגיש לי כמו לדבר על האלהורות שלי.
לוקחת את שני העקרונות שהצעת. נראה לי שהם יעזרו בשיחות.
לצפיה ב-'תגובה נהדרת , שמחה שנכנסתי לקרוא'
תגובה נהדרת , שמחה שנכנסתי לקרוא
29/06/2016 | 17:54
73
ישר כוח 
לצפיה ב-'לא מניסיון אישי (אצלי עוד אין הריון וכבר כולם יודעים שזה לא '
לא מניסיון אישי (אצלי עוד אין הריון וכבר כולם יודעים שזה לא
12/06/2016 | 09:18
178
הולך לקרות) אבל אם את חושבת שאתם חזקים לעמוד במאמצי שכנוע ושזמן להתבשל עם הרעיון יעזור לסובבים - אז לספר לפני. אם זו הולכת להיות תקופה שתקשה עלייך ותעכיר את האווירה השמחה של צפייה לקראת בואו של תינוק לעולם - אז תנחיתי עליהם לאחר הלידה. ויהיה לך זמן מאוד קצר (בערך 8 ימים) להתמודד עם הרמת הגבהות
לצפיה ב-'חשוב להבהיר שאת מודיעים לא משתפים או מתלבטים'
חשוב להבהיר שאת מודיעים לא משתפים או מתלבטים
12/06/2016 | 10:01
139
אנחנו סיפרנו במהלך ההריון. אני חייבת להודות שאצלנו התגובות היו קלות כך שאני אפילו לא ממש זוכרת מתי סיפרנו... ההורים שלי מאד תמכו בנו ודווקא שמחו לשמוע שבחרנו לא למול. ההורים של בן זוגי היו קצת יותר קשים אבל גם זה הסתכם בכמה אמירות חלשות. אני לא יודעת אם זה בגלל שאנחנו הצגנו את זה כמשהו שפשוט אין שום סיכוי שיקרה, או בגלל שהם היו פחות נחרצים להגן על ביצוע מילה.
נראה לי שהדבר החשוב הוא לשנות גם את התפיסה שלכם ולא לחשוב על זה כעל משהו שאתם חייבים לאף אחד דין וחשבון עליו. לצורך העניין, להודיע להם שאין מילה זה כמו להודיע להם שאתם לא מתכוונים לתת לו לישון על הבטן בחודשים הראשונים. זו החלטה שלכם, זה סופי, וזה לא משהו שלהם יש סמכות לגביו ואתם מספרים להם כי בחרתם לספר להם לא כי אתם חייבים להם משהו.
לצפיה ב-'מתי שנוח לכם... אתם מכירים את המשפחות שלכם'
מתי שנוח לכם... אתם מכירים את המשפחות שלכם
12/06/2016 | 14:14
106
אם מספרים מראש יש להם יותר זמן להתרגל לרעיון ומצד שני יותר זמן לחפור לכם (אם הם מתנגדים באופן פעיל).
אם מספרים ברגע האחרון זה עלול ליפול עליהם כרעם ביום בהיר, ומצד שני לא יהיה להם הרבה זמן להציק לכם... אבל זה עלול להיות הרבה יותר "מרוכז".

באופן כללי (ולא מניסיון אישי) נראה לי שלספר מאוחר זה קל יותר, בעיקר אם אתם לא ממשפחה דתית/מסורתית שבה מקובלת שמחה גדולה. כיום יש לא מעט זוגות שמלים אצל רופא ועורכים חגיגת הולדת מאוחר יותר או בכלל לא. כמו כן לפעמים התינוק נולד עם צהבת יילודים או בעיות אחרות (בד"כ מינוריות) שמונעות מילה ביום השמיני ואז זה גם מתמסמס באופן טבעי (גם אם המשפחה הקרובה תקבל תשובה, המעגל המורחב כבר ישכח מהעניין באיזשהו שלב).

למעשה זכור לי שקראתי כאן על זוגות שנשאלו על המילה והודיעו ש"כרגע לא" וזה נכון עד עצם היום הזה...
לצפיה ב-'תודה לכולן על התשובות- מעדכנת'
תודה לכולן על התשובות- מעדכנת
12/06/2016 | 18:30
2
180
אז ביום שכתבתי את הפוסט, ללא תכנון, בן זוגי היה אצל אמו וניצל את ההזדמנות לספר לה. אני לא הייתי.
באופן מפתיע, זה לא הפתיע אותה. אבל היא הוסיפה אלמנט נוסף שלא חשבתי עליו, המשפחה המורחבת, שבגלל ענייני דת יכולים גם לנתק את הקשר. מקווה שלא יקרה. בכל מקרה, זו בחירה שלהם.
לאור זה, נראה לי שנמשיך כבר עם שאר הצדדים.
ואאמץ בחום את האמירה החד משמעית של מה עם ברית: אין, ללא דיון על הנושא.
לצפיה ב-' משמח לשמוע, נשמע שאת המשוכה הראשונה כבר עברתם בהצלחה'
משמח לשמוע, נשמע שאת המשוכה הראשונה כבר עברתם בהצלחה
12/06/2016 | 20:42
113
אם המשפחה המורחבת בוחרת לוותר על קשר עם קרובי משפחה בכלל ועם תינוק חדש במשפחה בפרט רק כי הם (כלומר אתם) לא מנהלים אורח חיים מתאים לשלהם, אין לכם מה לעשות. אני מניחה שגם מצוות אחרות אינכם מקיימים והם מקבלים(?) זאת. לא מן הנמנע שיהיו גם בחירות חיים אחרות שהם לא יאהבו. זכותם. הם חיים את החיים שלהם, ואתם את שלכם. מניסיון עבר במשפחות רבות (שוודאי קראת כאן) לרוב זה לא יותר מאמצעי הפעלת לחץ או היעלבות פולנית שכזאת שחולפת אחרי זמן מה כשהם נרגעים ויורדים מהעץ. ואם כל הקשר שהיה ביניכם עד כה תלוי ועומד על בלימה (הצ'ופצ'יק של ה...) אולי זה לא הפסד כה גדול.
לצפיה ב-''
30/06/2016 | 07:59
3
לצפיה ב-'השירשור הגיע לראשי! מעלה כמה שירשורים מהעבר של נושא זה.'
השירשור הגיע לראשי! מעלה כמה שירשורים מהעבר של נושא זה.
29/06/2016 | 17:30
82
כמו כן מי שיכול להעלות צילום מסך של הראשי לטובת התיעוד-יהיה מעולה

לצפיה ב-'מה הביא אותך לשינוי להיכנס להריון לאחר שהיית באלהורות?'
מה הביא אותך לשינוי להיכנס להריון לאחר שהיית באלהורות?
29/06/2016 | 19:03
25
לצפיה ב-'באנגליה: בית המשפט אסר על אב מוסלמי למול את ילדיו'
באנגליה: בית המשפט אסר על אב מוסלמי למול את ילדיו
10/06/2016 | 12:24
1
75
מתוך אתר ה"גארדיאן"

לצפיה ב-'לא מדויק; הוא לא אישר לו לכפות עליהם מילה ללא הסכמת האם'
לא מדויק; הוא לא אישר לו לכפות עליהם מילה ללא הסכמת האם
10/06/2016 | 17:37
68
הרי לו שני ההורים היו מסכימים על מילת הילדים הם היו מלים אותם וחסל; אבל ברגע שיש אי-הסכמה בין ההורים נזקקים לא פעם להכרעה משפטית. האב מעוניין למול את ילדיו והאם (הפרודה) מתנגדת לכך; הוא הגיש תביעה לבית המשפט שיאשרו לו למול אותם, ולא אישרו (למיטב הבנתי זה די סטנדרטי במקרה כזה כשיש אי הסכמה בין הורים לגבי פרוצדורה בלתי הפיכה שאינה נחוצה רפואית, כי שני ההורים צריכים להסכים עליה כדי שהיא תבוצע). לי זה הזכיר במעט את הסיפור של אלינור (אם כי אצלנו זו הייתה למעשה סוגיה טכנית של ערכאות, למי מותר לדון בסוגיה).
לצפיה ב-'עכשיו זה מדעי - תינוק חש יותר כאב מאדם מבוגר. '
עכשיו זה מדעי - תינוק חש יותר כאב מאדם מבוגר.
09/06/2016 | 13:15
1
64
לצפיה ב-'ידוע, שים לב שהכתבה מלפני שנה'
ידוע, שים לב שהכתבה מלפני שנה
10/06/2016 | 17:30
18
לצפיה ב-'מבט עם יעקב אילון, דקה 37 ואילך'
מבט עם יעקב אילון, דקה 37 ואילך
08/06/2016 | 23:43
2
92
על מילה ואי מילת תינוקות בישראל.
שודר אתמול, 7.6.16. יהיה זמין עד 7.7.16. אם יש דרך להפוך את זה לזמין לתמיד, אשמח לקישור נצחי לטובת תיעוד חומרים היסטוריים של הפורום.

לצפיה ב-'אומרים שם שארגון הבריאות העולמי ממליץ על ברית מילה לכל ילוד?'
אומרים שם שארגון הבריאות העולמי ממליץ על ברית מילה לכל ילוד?
09/06/2016 | 10:56
1
82
שמעתי נכון? הקשבתי לזה שלוש פעמים וזה מה ששמעתי בכל פעם.
לצפיה ב-'אני כשר כבר כתב בפייסבוק על השקרים של האפס הזה. '
אני כשר כבר כתב בפייסבוק על השקרים של האפס הזה.
09/06/2016 | 13:16
75
הדבר היחיד שמעניין אותו, זה חיתוך אברי מין של תינוקות.
לצפיה ב-'אורולוג'
אורולוג
04/06/2016 | 16:55
1
101
מחפש אורולוג ילדים ידידותי ומכיר עורלות באיזור השרון,  אנחנו במאוחדת
לצפיה ב-'מה קורה? יש עדכון?'
מה קורה? יש עדכון?
13/06/2016 | 17:43
12
לצפיה ב-'לחתוך מזה/ נועה אנג'ל, המקום הכי חם בגהנום'
לחתוך מזה/ נועה אנג'ל, המקום הכי חם בגהנום
03/06/2016 | 22:10
1
152
לצפיה ב-' קצר ולעניין, כן ירבו!'
קצר ולעניין, כן ירבו!
04/06/2016 | 18:47
18
לצפיה ב-'האשה שהחליטה להציל את אפריקה מהאיידס'
האשה שהחליטה להציל את אפריקה מהאיידס
03/06/2016 | 14:29
5
133
ראיון עם צמרת פירסט מ"הארץ"

בקצרה: היא היתה יו"ר של חברה שפיתחה מכשיר שבאמצעותו גברים יכולים לבצע בעצמם מילה לא כירורגית (שלא כוללת חיתוך). העורלה נושרת לאחר שמרכיבים עליה מכשיר שמנתק את אספקת הדם אליה (בדומה לקלאמפ ששמים על קצה חבל הטבור אחרי הלידה).
לא רלוונטי לעוללים בני שמונה ימים, תינוקות וילדים - רק למבוגרים.
וכל זה מבוסס על נתונים שמראים שמילה היא דרך אפקטיבית להלחם באיידס (הנתונים לא מובאים בכתבה).
לצפיה ב-'ולשם כך חילקה קונדומים חינם וייסדה מערך הסברה למין בטוח?'
ולשם כך חילקה קונדומים חינם וייסדה מערך הסברה למין בטוח?
04/06/2016 | 18:49
1
88
אה.
לצפיה ב-''
04/06/2016 | 20:57
62
הצחקת אותי.

לצפיה ב-' לדיון בנושא - אמנם לעוס אבל אשמח להתייעץ בדיעבד'
לדיון בנושא - אמנם לעוס אבל אשמח להתייעץ בדיעבד
05/06/2016 | 14:02
2
101
אם למישהו יש הערות על משהו שפספסתי/אי דיוקים - מתוך הדף של ׳יהוה׳ בפייסבוק; התגובה שמחוברות לה 28 הודעות...

לצפיה ב-'את יכולה לקשר ישירות לתגובה כמו לרשומה (מועד הפרסום לחיץ)'
את יכולה לקשר ישירות לתגובה כמו לרשומה (מועד הפרסום לחיץ)
05/06/2016 | 15:45
1
22
לצפיה ב-'עשיתי זאת וזה עדיין הפנה לרשומה הכללית'
עשיתי זאת וזה עדיין הפנה לרשומה הכללית
05/06/2016 | 18:25
18
לצפיה ב-'כאבים'
כאבים
01/06/2016 | 15:20
1
90
שלום לכולם, 
בני בן 5 אתמול והיום צעק שכואב לו בעטרה, זה היה סוג של התקף פתאומי שנרגע אחרי כמה דקות. העורלה כמעט מופרדת כולה. האם מישהו יודע במה זה יכול להיות מדובר? 
לצפיה ב-'אולי הוא שיחק והפריד קצת מהר'
אולי הוא שיחק והפריד קצת מהר
03/06/2016 | 02:00
33
לצפיה ב-'אמת קיומית מ"כשאבא ואמא בני דודים"'
אמת קיומית מ"כשאבא ואמא בני דודים"
01/06/2016 | 12:23
128

"זה שאתה יהודי עם ברית לא אומר שאתה גבר עם מילה"

ותודה לשולחת הקישור
לצפיה ב-'מ YNET: שני תינוקות נדבקו בהרפס בשבועות האחרונים'
מ YNET: שני תינוקות נדבקו בהרפס בשבועות האחרונים
01/06/2016 | 11:46
49
לצפיה ב-'זה כל כך ישן - אז קשה לומר אם היה'
זה כל כך ישן - אז קשה לומר אם היה
31/05/2016 | 22:06
1
136
http://www.beok.co.il/Category/Article/2410/%D7%91...

השבוע גיליתי שחברים של חברה עשו ברית כי התייעצו עם רופא שהמליץ להם שזה יותר בריא - רק מה??? זה המנתח שאליו פנו בכדי יעשה את ההליך. כן כן הם פנו בשאלה לרופא שמתפרנס מבריתות
לצפיה ב-'אם זה מנחם אותך אני חושבת שכל רופא היה אומר אותו הדבר...'
אם זה מנחם אותך אני חושבת שכל רופא היה אומר אותו הדבר...
02/06/2016 | 16:17
62
רופאת הילדים של הבן שלי, כשהיינו אצלה בגלל משהו אחר ולחלוטין לא קשור, עשתה לי הרצאה על כמה זה בריא ויגן גם על בנות זוג עתידיות שלו מפני וירוס הפפילומה. הוא היה אז בן חודשיים.
אז אם זה מנחם... במקרה הספציפי הזה... לצערנו סביר להניח שכמעט כל רופא אחר שהיו מתייעצים איתו היה מביע את אותה עמדה...
מסכימה איתך שזה בעייתי אף יותר כשהרופא מרוויח מההמלצה שלו...
לצפיה ב-'טקס ברית שלום'
טקס ברית שלום
31/05/2016 | 09:47
5
184
שלום,
אנחנו מעוניינים לערוך טקס ברית שלום.
גרים בגבעתיים.
מעוניינים בטקס יהודי שיוויוני (וכמובן ללא חיתוך) ולכן מעדיפים רב\ה מהתנועות הקונסרבטיביות\רפוקמית. האם למישהו יש הצעות לאן אפשר לפנות?
לצפיה ב-'בערך "ברית שלום" בוויקיפדיה ריכזתי כמה קישורים בנושא'
בערך "ברית שלום" בוויקיפדיה ריכזתי כמה קישורים בנושא
31/05/2016 | 14:21
4
89
אחד מהם מוביל לטקס מובנה שערכה אחת מגולשות הפורום בעבר.

אני לא מכירה אישית רב/ה העוסקים בכך, אבל גוגל (ופייסבוק) ודאי מכיר, אז כל שנותר הוא לחפש.

התנועה הקונסרבטיבית בישראל נקראת "התנועה המסורתית" ויש להם אתר, כמובן (וגם פייסבוק):

גם את התנועה הרפורמית ("יהדות מתקדמת") לא קשה לאתר בגוגל:

לצפיה ב-'עברתי על הלינקים. מחפשת רב\ה שיסכימו לבצע את הטקס'
עברתי על הלינקים. מחפשת רב\ה שיסכימו לבצע את הטקס
31/05/2016 | 15:13
3
52
קראתי את הערך בויקיפדיה לפני שכתבתי :) - היה מאוד שימושי!
וגם עברתי על תכנים אפשריים.
פניתי לתנועה המסורתית - הם לא מבצעים טקסים כאלו. והתנועה הרפורמית - חלוקה בעיניין. ולכן חיפשתי אולי מישהו מכיר רב שעושה טקבים כאלו ומהם החוויות מזה. טקס חילוני פחות מדבר אלינו.

תודה על העזרה :) 
לצפיה ב-'אה... זה לא היה ברור מההודעה שלך'
אה... זה לא היה ברור מההודעה שלך
31/05/2016 | 15:19
2
61
באחד הקישורים (באנגלית) יש רשימה של רבנים בעולם שמבצעים את הטקס, כולל אחד בישראל אאז"נ. אין לי פנאי כרגע לבדוק, נסי לראות אם את מאתרת.
לצפיה ב-'עברתי על הרשימה - כולם רבנים חילונים'
עברתי על הרשימה - כולם רבנים חילונים
31/05/2016 | 15:43
1
52
ממש תודה על העזרה!
עברתי על הרשימה - כולם רבנים חילונים... שלחתי מייל למנהל האתר כי רשום בסוף הרשימה שיש רבנים ורבות שלא רצו לחשוף את הפרטים בפומבי - עדיין מחכה לתשובה...
לצפיה ב-'מה זה "רב חילוני"? זה נשמע לי כמו אוקסימורון...'
מה זה "רב חילוני"? זה נשמע לי כמו אוקסימורון...
31/05/2016 | 19:01
57
חילונות היא (בגדול) אורח חיים שאינו כולל שמירת מצוות. אם אתה רב ומתוקף כך עוסק במצוות היהדות, זה לא ממש מסתדר עם חילונות. אתה יכול להשתייך לזרמים שאינם הזרם האורתודוכסי (כמו הרפורמי והקונסרבטיבי), אבל אין ביהדות "זרם חילוני". רוב החילונים בישראל הם למעשה אורתודוכסים שלא שומרים מצוות. רק מעטים (יחסית) משייכים את עצמם באופן מוצהר לזרם מסוים או מצהירים על אתאיזם וכיו"ב.

כך או כך, אם המסורתיים והרפורמיים השיבו את פנייך ריקם, מה הבעיה ברב "חילוני"? (מה שזה לא אומר...). כלומר, מה עוד נשאר? (מן הסתם האורתודוכסים אינם רלוונטיים...).

מצאתי עכשיו את העמוד עם הרשימה, לכל המעוניין (יש מישהי בגבעתיים בשם איילה שני):
לצפיה ב-'דף בפייסבוק מקדם מילת נשים, לטענתם המילה משפרת את התפקוד המי'
דף בפייסבוק מקדם מילת נשים, לטענתם המילה משפרת את התפקוד המי
28/05/2016 | 12:08
1
80
משפרת את התפקוד המיני, מונעת מחלות, ושומרת על בריאות האישה. 

לצפיה ב-'תוהה אני מי עומד מאחורי הדף הזה'
תוהה אני מי עומד מאחורי הדף הזה
29/05/2016 | 23:56
54
האם באמת קבוצות איסלאמיות המבקשות להתחבב על המערב ו"להוכיח" לו שאין כל רע במילת נשים, או קמפיין נשכני במיוחד שהולך להתהפך על כל מי שידבר שם בזכותה של מילת הגברים וב"הבדלים" התהומיים שבין השתייים.
אני די משוכנע שמדובר באופציה השנייה, וזאת במיוחד לאור הניסיון החוזר של הדף להדגיש ש"זה בסדר ממש כמו מילת גברים" בשעה שברוב העולם המערבי גם זו כבר הופכת ללגיטימית פחות ופחות. הקמפיין נראה מערבי מדי מכדי להיות אמיתי.
אגב, אני מסכים עם הטענות שבדף - מי שחושב שזכותם של הורים לבצע מילה בבנם, צריך לקבל זאת גם ביחס לבתם, ובוודאי ביחס לגרסה ה"מתונה" ביותר של מילת הנשים שהיא הסרת העורלה בלבד.
לצפיה ב-'המוהל שהפסיק לאכול ביצים'
המוהל שהפסיק לאכול ביצים
24/05/2016 | 11:47
113
טוב, כותרת קצת שונה, אבל לדעתי שלי יותר נכונה

http://www.yediot.co.il/articles/0,7340,L-4705319,00.html

זה קצת ישן והיתה כאן גם כתבה על טלה שניצל משחיטת זרקי ע"י זרקי.

לדעתי זה לא היה, אם כן, למחוק וסליחה
לצפיה ב-'עצתכם - הריון שני'
עצתכם - הריון שני
25/05/2016 | 15:29
7
159
שלום לכולם,
אני עכשיו בהריון עם בן שני.
עם הבן הגדול היה ויכוח די גדול ביני לבן בן זוגי, הוא חשב (וחושב עדיין) שחשוב לעשות ברית, הטיעון העיקרי שלו הוא הנושא החברתי. אני חושבת שזה לא כ"כ משמעותי, אבל לא יודעת לענות על הטיעונים אחד לאחד...
בסופו של דבר הילד נימול, אצל רופא כירורג ללא טקס דתי.
אני ממש מתלבטת איך להתנהל עכשיו. הייתי רוצה שההחלטה תהיה משותפת, ואני לא יודעת איך לשכנע את בן הזוג (הטיעון המנצח הוא שהוא יודע איך ילדים בנים מתנהגים אחד לשני, ואני לא)

אני לא ממש בטוחה מה הייתי רוצה לשמוע מכם - האם באמת לא מציקים לבנים השלמים? למי שיש בן נימול ובן שלם - איך הם מתייחסים לכך? והסביבה?

אני אשמח גם לקישורים רלוונטיים.
תודה!
לצפיה ב-'עברו 30 שנה מאז שהוא היה ילד, בתקופה שלו כולם צמו בכיפור...'
עברו 30 שנה מאז שהוא היה ילד, בתקופה שלו כולם צמו בכיפור...
25/05/2016 | 19:59
142
עם כל המידע שיש היום, כנראה רק יקנאו בו. 
בכל אופן יש כאן הרבה קישורים ומידע נוסף- 

לצפיה ב-'עונה'
עונה
25/05/2016 | 20:01
103
יש לי ילד אחד (שלם) אז אני יכולה רק לספר מהניסיון שלי. אני מניחה שבהמשך תקבלי תגובות מבעלי ניסיון עם "גם וגם" (יש כאלה).
אצלנו מעולם לא עלתה שום בעיה (חברתית או אחרת) שקשורה לצורת הפין שלו. הוא בבי"ס יסודי ועבר את כל השלבים הרגילים (מטפלות, גן פרטי, גן חובה). לא רק שהנושא לא מהווה בעיה, אני אפילו מתקשה לדמיין סיטואציה שזה יכול לקרות. הוא דווקא אוהב להשתובב בעירום, בקיץ הקודם עוד עשה אמבטיות עם חבר נימול, וזה בכלל לא עלה לדיון. אין שום עניין עם זה, בקיצור. לדעתי, מי שחושב שברית מילה יכולה למנוע בעיות חברתיות, חי בסרט. כשילדים רוצים להציק למישהו, הם מוצאים על מה. אין אפשרות להסיר את כל הסממנים שאפשר לצחוק עליהם כי אז לא יישאר ילד.
אגב, גם המיתוס של ההצקות בטירונות מוזר לי. הייתי בטירונות, עם המון בנות שונות זו מזו לחלוטין. אני לא יכולה לדמיין סיטואציה שצוחקים על מישהי כי משהו בה שונה, זה לא תואם גיל! זה פשוט לא מסתדר לי.
לדעתי הדיבורים על קושי חברתי נובעים מהפחדה או מפחד. מנסיוני (ומנסיון של עוד אי אלו הורים שפגשתי), אין דברים בגו.

לצפיה ב-'אם הטיעון החברתי היה נכון'
אם הטיעון החברתי היה נכון
25/05/2016 | 23:00
104
אז אף נימול לא היה צריך לסבול מהצקות בבית הספר, בצבא ובכלל.
כולנו יודעים הרי שזה לא נכון.
אני מאמינה שכשבעלך מדבר על הנושא החברתי הוא מדבר על פחדים שיושבים לו בלב בקשר לילדים שלו - הוא רוצה שהם יהיו בטוחים בעצמם, רגועים ושמחים. אחת הסיבות שבגללן אנשים ממשיכים למול את הילדים שלהם היא שהם רוצים להאמין שהמילה תגן על הילדים שלהם מפני בעיות חברתיות. ככה "מוכרים" את זה לציבור הרי.
אבל כולנו יודעים שזה לא נכון.
אז אם תצליחי להסביר לו שאין קשר בין מילה לבין בעיות חברתיות אולי יהיה לו יותר קל. בפורום יש המון הורים לילדים שלמים ולמיטב זכרוני לא עלה כאן מעולם דיווח על בעיה חברתית בין ילדים. כן, היו סבים וסבתות ודודים ודודות ש"עשו צרות" - אבל אלה מבוגרים והם יכולים להתמודד. 
אני מציעה לך ללכת עם בעלך למפגש קה"ל שם הוא יוכל לשאול את כל השאלות שמציקות לו ולדבר עם בעלי נסיון.
או פשוט להזמין אותו לכאן, אני בטוחה שיתיחסו לשאלות שלו ברצינות ובכבד ראש.
לצפיה ב-'אני יכול להעיד על עצמי'
אני יכול להעיד על עצמי
26/05/2016 | 01:16
1
129
לאנטומיה שלמה אמנם לא זכיתי לצערי, אבל רק בשביל שתקבלי עוד חוות דעת לגבי "מה גברים עושים", אז ככה: אני מנסה להיזכר באמת בקטע הזה בבית ספר ובטירונות שהשווינו איברים, מדדנו, בדקנו, וכולם התגלגלו מצחוק כשלמישהו היה איבר קצת לא רגיל, ואני פשוט לא מצליח להיזכר. זה כנראה לא קרה בשום שלב, או לפחות לא הוזמנתי לחגיגה...
כפי שכבר אמרו פה, אני גם לא ממש מצליח לדמיין את הסיטואציה שמישהו היה צוחק על בוריס (שם בדוי וסתמי לחלוטין) כי הוא לא נימול. רק עצם העובדה שהמישהו הזה היה צריך להודות לשם כך בזה שהוא הציץ לבוריס במקלחת - היה מונע מזה להתרחש...
ואפילו אם כן - בשביל חודש טירונות בחברת אנשים לא אינטלגנטים במיוחד בלשון המעטה שרק מחכים שיעבור ושוכחים אחרי שבוע - לא הייתי טורח אפילו לצבוע את השיער. בטח שלא לעבור ניתוח ולהישאר נכה מינית לכל החיים.

קישורים: בבקשה:
על המקלחות בצבא http://www.kahal.org/why.aspx?p=army
ועל השונות החברתית http://www.kahal.org/why.aspx?p=different
(גילוי נאות: אני כתבתי)
לצפיה ב-''
26/05/2016 | 23:18
7
לצפיה ב-'גללי קצת מטה, יש דיון שלם בנושא, בכותרת "אני עצבנית"'
גללי קצת מטה, יש דיון שלם בנושא, בכותרת "אני עצבנית"
26/05/2016 | 23:11
68
אחד המגיבים הראשונים (שאינו כותב קבוע בפורום ומל את בניו) שלף את הטיען החברתי וקיבל לא מעט תשובות, ממליצה לך לעבור עליהן, הן מכילות גם לא מעט הפניות לדיוני עבר בפורום.

ספוילר: מציקים לבנים שלמים באותה שמציקים לבנים נימולים או לבנות (שלמות), כפי שאתם ודאי יודעים מילדותכם. הצקות הן סוגיה של אופי ולא של יופי.
לצפיה ב-'ואם לגדול נתת פורמולה ובשני למדת על יתרון ההנקה'
ואם לגדול נתת פורמולה ובשני למדת על יתרון ההנקה
27/05/2016 | 13:21
63
אז גם לו תתני בקבוק? או להפך... או בכל דוגמא אחרת...
זה לא קשור רק לברית מילה. זה יכול להיות בהרבה נושאים שקשורים להורות. ואני אפילו לא חושבת שאפשר להגיד "טעינו" כי הבדיעבד כאן לא עובד. לתפיסתי הוא לא תקף. כי אתם לא יכולים לשנות את מי שהייתם, אז. אז זו לא הייתה טעות. מבחינתכם. עשיתם את הטוב ביותר עבור הילד שלכם ואני לא חושבת שיש לכם על מה להתנצל בפני גדול. אבל אם תעשו לקטן, אז תצטרכו להתנצל שבעתיים.

אז זה היה הדבר המתאים עבור הבכור (לא מחשיבה לומר טעות בדעיבד) אבל ביודעין לעשות טעות על היילוד?!
אל תחשבו מה תגידו לבכור - תחשבו מה תגידו לקטן!!!
ואני בהחלט חושבת שהזמן כאן גורם מכריע כי ככל שחולפות השנים הטיעון החברתי מכחיד את עצמו, מעצם כך שחיים כאן ילדים ובני נוער (ואף גם מבוגרים) שאומרים שזה לא עניין. ואם כל מי שלא רוצה לעשות לא היה עושה אז הפחד החברתי היה נעלם יותר מהר (ממה שממילא קורה) כי זה מעגל שלילי שמזין את עצמו. וחבל. צריך לשבור אותו. 

אני חושבת שבעת שמלתם את הגדול הייתם אנשים שונים, עם מחשבות שונות, דעות שונות, עקרונות שונים, אמונות שונות - הייתם במקום אחר. ועל פי הנתונים שהייתם ושהיו לכם אז עשיתם מה שתפסתם כדבר הנכון עבור הילד שלכם.
אנשים מתפתחים. משתנים. לומדים. מכירים. עכשיו אתם אנשים שונים, עם מחשבות שונות, דעות שונות, עקרונות שונים, אמונות שונות - אתם במקום אחר. ועל פי הנתונים שיש לכם עכשיו תעשו את מה שנתפס בעינכם כדבר הראוי עבור הילד שלכם.

מה הוא יודע? איך ילדים בנים מתנהגים אחד לשני?
אני לא יודעת מה היה בתקופה שלו - אבל תקין זה לא (לא אז ובוודאי לא היום) והתנהגות שכזו (מה שזה לא יהיה) צריך להוקיע (בלי קשר לעורלה) ולא לאפשר אותה. כיום מלמדים מגיל צעיר על פרטיות ו"אני וגופי" וכל ניסיון (כולל סקרנות טבעית) נגדע ומוסבר בהתאם לגיל. גם בין פין לפות וגם בין פינים נימולים יש הבדלים והילדים שואלים שאלות ומקבלים תשובות על הבדלים בגוף האדם כמו בכל שאר הגוף. ואין סיבה שעם העורלה (אם זה העניין) יהיה אחרת.

לבסוף. אני לא יודעת מה הטיעונים שלו "אחד לאחד" אלא תשובה כללית ראויה - אבל האם משהו מהתרחישים (נוראיים ככל שיהיו. כי תמיד בנוגע לעורלה זה נבואות זעם ולא משהו בר התמודדות כמו כל הצקה שעלולה לקרות) האלה מצדיק ניתוח מניעה שמסיר לכל החיים חלק אינטגרלי ומתפקד בפין?

חם בפורומים של תפוז

אירוח בנושא יחסים בין כלה לחמות
אירוח בנושא יחסים בין...
ביום שני הקרוב תתארח ליאת פדות, מאמנת לתקשורת...
אירוח בנושא יחסים בין כלה לחמות
אירוח בנושא יחסים בין...
ביום שני הקרוב תתארח ליאת פדות, מאמנת לתקשורת...
אירוח בנושא טיפוח ושמירה על עור הפנים בגיל השלישי
אירוח בנושא טיפוח...
ד``ר רון יניב יענה על שאלות בנושא טיפוח ושמירה על...
אירוח בנושא טיפוח ושמירה על עור הפנים בגיל השלישי
אירוח בנושא טיפוח...
ד``ר רון יניב יענה על שאלות בנושא טיפוח ושמירה על...
בפייסבוק שלנו כבר ביקרתם?
בפייסבוק שלנו כבר...
רוצים להיות תמיד מעודכנים במה שקורה בתפוז?
בפייסבוק שלנו כבר ביקרתם?
בפייסבוק שלנו כבר...
רוצים להיות תמיד מעודכנים במה שקורה בתפוז?

הודעות נבחרות

בעלי מקצוע

אוטיקה
מחכים לך באוטיקה
פורום מכשירי שמיעה
פורום מכשירי שמיעה
פורום עדשות מגע ומשקפיים
מרכיבים משקפיים או עדשות?

מקרא סימנים

בעלת תוכן
ללא תוכן
הודעה חדשה